FROST*
Zpět
"Nic proti populární hudbě, je to jako rodinné auto, spolehlivé a bezpečné. Ale tu a tam si chcete pronajmout Ferrari a závodit s tím po Nuerburgringu, abyste dokázali sámi sobě, že jste stále naživu. PROGRESSS JE MOJE FERRARI." Tato slova pronesl slavný producent z UK Jem Godfrey - muž od ATOMIC KITTENS z hitu "Whole Again", HOLLY VANCE hitu "Kiss Kiss" a dokonce i autor filmové hudby. Ve svém pátrání po vysoce výkonném motoru se spojili dva nejzkušenější a nejnadanější hudebníci NEO PROGRESS, aby spolu s bubeníkem zakotvili v rychle se rozvíjející hudební komunitě. To, co nám to přineslo, byli FROST*.

Jem Godfrey FROST* vznikli v září 2004 z podnětu skladatele, producenta a hudebníka Jema Godfreye - více známého ve světě z jeho práce při vytváření žebříčkově úspěšných popových hitů pro kapely jako Atomic Kitten - když se konečně rozhodl vrátit se do své vlastní hudební oblasti, a to k psaní a hraní progresivní hudby ve skupině FREEFALL.

Utopen bezohlednou bezstarostností z popového skládání Godfrey zakoupil 40 CD od předních kapel z několika posledních let, z nichž jedna z nich bylo album "Picture" skupiny Kino. To jej přivedlo k tomu, aby zaslal e-mail Johnu Mitchellovi (Arena, URBAN, CINEMA, v současné době sólový kytarista a zpěvák It Bites) a vyzval jej, aby si zahrál na jeho nahrávce. Mitchell pak představil Godfreyovi Johna Jowitta (tj. Arena, a navíc IQ a Jadis), následně to vedlo k setkání s Andym Edwardsem (The Wikkamen, Priory of Brion, IQ a The Ian Parker Band). John Boyes je Godfreyho bývalý kamarád z kapely Freefall z roku 1990 a z kapely Rook, byl již dávno znám svoji významnou rytmickou kytarovou hrou na raných nahrávkách.

První album FROST* se nazývá "Milliontown", na němž 26 minutová závěrečná skladba byla inspirována knihou The Apprentice od Gordona Houghtona. Podobně obsah skladeb "The Other Me" a "Black Light Machine" byl volně ovlivněn suitou Paula McKenna "How to Mend Your Broken Heart". Album "Milliontown" dokončili a vydali ve Spojených státech 18. července 2006 a v Evropě 24. července. Jem Godfrey se na albu podílel nejen jako autor hudby, ale i jako zpěvák a klávesista. "Milliontown" bylo velmi příznivě přijato hudební kritikou a s nadšením je přijala i hudobní posluchačská obec. Album hýří zajímavými a originálními nápady, neočekávanými hudebními zvraty a celkem přirozeně se na něm míchají a kombinují různé hudební vlivy a žánry. Album lze charakterizovat jako celkom přátelské soužití komerčního popu a neoprogu. Vrcholem alba je titulní déletrvající skladba, téměř 27 minutová suita "Milliontown", která má vysloveně progrockové ambice. Na přebalu alba figuruje klasická červená telefónní budka, která je známá v Anglii - v modré verzi např. vystupovala ve sci-fi seriálu Dr. Who. Po jeho vydání se kapela vydala na krátké turné, na němž hrála výběr z alba, a podpořili skupinu Pallas na čtyřdenním turné v Nizozemsku a Německu v říjnu 2006.

Krátce po návratu z turné ale Godfrey oznámil - formou článku na blogu kapely na MySpace, o dva dny později pak zopakoval v bulletinu InsideOut na stejném místě - že vzhledem k jeho rostoucím profesním a osobním závazkům jinde, budou FROST* rozpuštěni po čtyřech zbývajících koncertech. To způsobilo šok v progresivní komunitě. Později se ještě ukázalo, že vystoupení na RoSfest v roce 2007 v Americe - což byl jejich poslední plánovaný koncert - bylo zrušeno. Takže posledním vystoupením FROST* na podporu jejich alba "Milliontown" se stalo doprovod skupiny The Flower Kings v Scala v Kings Cross v Londýně 10. prosince 2006.

Nicméně počátkem roku 2007 Godfrey oživil jméno kapely, když napsal na svém blogu o psaní materiálu pro druhé album FROST*. V průběhu roku 2008 Godfrey zveřejnil několik videí na YouTube s názvem "Frost* Reports", pod svým uživatelským jménem Planetfrost*. V období během nahrávání na počátku roku 2008 FROST* podpořili Spock Beard na malém turné. Videa dokumentující jejich turné jsou zařazeny na jejich stránkách YouTube.

Pro obnovení kapely Godfrey angažoval Declana Burke, známého z působení v neoprogresívní skupině Darwin's Radio, aby doplnil vokály a kytary na chystané album. Tato změna na postu zpěváka se stala i vlivem kritiky stylu zpívání Jema Godfreye. Nové album vyšlo pod názvem "Experiments In Mass Appeal" dne 17. listopadu 2008 a bylo stejně úspešné jako jejich debut. V listopadu 2008 však Andy Edwards oznámil, že kvůli své nové práci jako vysokoškolský asistent, již nemůže nadále hrát živě s kapelou, i když může být zapojen do budoucích nahrávek.

V lednu 2009 pak oznámil Nick D'Virgilio ze Spock's Beard, že bude hrát jako host na bicí u FROST* včetně vystoupení na RoSFest 2009. Do budoucna by měl živě bubenické povinnosti obsarávat Alex Thomas (Squarepusher, Badly Drawn Boy), ale bude se střídat s Craig Blundellem. V květnu 2009 pak svůj odchod z kapely oznámil John Jowitt. S koncerty plánovanými na podporu Dream Theater, Jem oznámil, že se postu basisty ujme kytarista Level 42 Nathan King.

Dne 29. května 2009 Jem oznámil na AudioBoo, že remixoval živé album FROST*, natočené na ROSFest 2009, které vyšlo pod názvem "The Experiment Philadelphia". Úryvky z tohoto představení byly vydány jako limitované EP s názvem "Frost* Festival Live CD", včetně nové písně s názvem "The Forget You Song" nahrané v The Cube, East Sussex.

Dne 2. února 2010 Jem oznámil prostřednictvím svého blogu, že byl pozván k účasti na party k 10. výročí The Dividing Line Broadcast Network ve Vancouveru, Britská Kolumbie, což je internetové progresivní rockové rádio. Godfrey přijal nabídku a poděkoval jim za jejich podporu FROST*, dal si za úkol napsát a nahrát novou píseň FROST*, vhodně pojmenovanou "The Dividing Line", které má být dokončena během osmi týdnů, co zbývají do oslavy. Godfrey shromáždil nejen kolegy z FROST* Johna Mitchella (It Bites), Andyho Edwardse, Dec Burkeho a Nathana Kinga, ale stejně tak zajistil talenty jako Tara Busch, Mark "madfiddler" Knight, Lyndon Connah a zakládajícího kytaristu FROST* Johna Boyese pro tento jednorázový projekt. Speciální vydání "Frost* Report", The Dividing Line, bylo uvedeno na blogu Godfreye pod "Planetfrost*", stejně jako na kanálu YouTube kapely video kroniku postupu nahrávání písně.

Jem oznámil 31. března 2010 na FROST* fóru, že skladba byla kompletně dokončena a bude zařazena jako bonusová skladba na 2-diskové koncertní album "The Experiment Philadelphia." Premiéra "The Dividing Line" proběhla během vysílání k 10. výročí v sobotu dne 3. dubna 2010.

FROST* odehráli některé vybrané představení v prosinci 2010. Dne 1. března 2011 Godfrey oznámil, že dal kapele na neurčitou dobu pauzu. Uvedl, že hlavním důvodem pro jeho rozhodnutí bylo, že se cítil nesvůj jako kapelník a navíc zvýšené pracovní zátěž s kapelou má negativní dopad na jeho zdraví. Dne 14. dubna 2011 Godfrey oznámil, že začal psát nový materiál, tentokrát zatím bez zbytku kapely. Název projektu je zatím neznámý.

Dne 16. září 2011 Godfrey oznámil prostřednictvím svého blogu, že FROST* se opět vrací se třetím albem, když napsal:
"Zatím nemám představu o formě, tvaru, personálu nebo zvuku tohoto nového alba, ale budou to určitě FROST*. Udělám zase "Frost* reports" oznamující on-line průběh procesu a bude to nepochybně krvavý blázinec průběhu, ale to jsou FROST*".
FROST* se představil na vyprodané Christmas show v House of Progression, Kingston nad Temží dne 16. prosince 2011. Po zbytek roku 2012 FROST* nahrávali video zprávy o pokračujících pracích na albu a nyní již plně zahájili výrobu nového alba, upoutávky lze prohlížet prostřednictvím jejich oficiálních stránek YouTube v měsíčních intervalech.

Dne 16. prosince 2012 se odehrál v sále The Scala, London, společný dvojkoncert kapel It Bites a FROST*. Frost* předvedli dvě skladby svého nového nadcházejícího alba, které je v současné době nahráváno s názvy "Heartstrings" a "Fathers". Druhá skladba byla velmi těžká a je dobrým znamením pro nové album. Kytarista John Mitchell a basista Nathan King jsou zároveň členy obou kapel.

Dne 13. ledna 2013 FROST* poslali oznámení na Twitter se zprávou, že jejich třetí album bude mít název "6 Minutes In September - Part 1". Také oznámil, že pracují s přítelem na vytvoření FROST* DVD. "Part 1" bude poslední album vydané jako součást smlouvy s labelem InsideOut. Godfrey pak uvedl, že "Part 2" vytvoří pro potěšení a hledá alternativní způsoby financování. Dne 12. května 2013 FROST* hráli na Celebr8.2 Prog Festival v Hippodrome. V prosinci 2013 Frost* vydali "The Rockfield Files" na DVD a CD.

Dne 14. května 2013 Godfrey oznámil, že FROST* by mohli vydat nové třetí album "6 Minutes In September" ihned. "6 Minutes In September" je ale stále ve výrobě, ale bude zdrženo dokud nebude kompletně toto "nové třetí album" dokončeno.

V prosinci 2015 Frost* oznámili britské turné na červen a červenec 2016. Turné bude podporovat zatím jejich bezejmenné třetí studiové album kapely, které je naplánovano k vydání v květnu 2016. Turné bude zahrnovat vystoupení na Prog Stage na Ramblin Man Fair 2016, Mote Park, Maidstone, Kent, Velká Británie, a to 23. nebo 24. července 2016, přesné datum nebylo ještě stanoveno.

FROST* konečně oznámili vydání jejich hodně očekávané nové album s názvem "Falling Satellites", které je naplánováno k vydání 27. května 2016 prostřednictvím InsideOut Music. Bude to první album kapely po osmi letech a následovník dobře přijatého alba "Experiments In Mass Appeal". "Falling Satellites" nabízí jedenáct nových skladeb, z čehož posledních šest skladeb tvoří třicetminutovou suitu.

O nadcházejícím albu Jem Godfrey řekl: "Příliš dlouho se to protahovalo, ale dostali jsme se k závěru do konce roku. Myslím, že to je naše doposud nejsilnější album a posunuje se zvukově vpřed, když bych to měl posoudit před vydáním. Je také skvělé konečně spoluvytvářet několik písní s Johnem v souvislosti s Frost*. Konečné výsledky byly lepší než si kdokoliv z nás dokázal představit, my se prostě nemůžeme dočkat, až se dostataneme ven a zahrajeme to všechno naživo." Album bude k dispozici jako Limitovaná edice CD MediaBook (včetně bonusových skladeb), gatefold 2LP+CD a digitální download.

Producent, klávesista a zpěvák Jem Godfrey oznámil v červenci 2018, že podepsal dlouhodobou smlouvu s labelem InsideOut Music, který letos slaví své 25. výročí založení. Nová smlouva bude zahrnovat několik nadcházejících nahrávek, včetně 2 nových studiových alb, živého alba, které bylo natočeno roce 2017 při show v Londýně. Jem k tomu dodal: "Insideout byla dlouhodobým trpělivým podporovatelem Frost*. Neochvějně podporující, i když jsem byl lobován tolika hračičkami, kolik jsem jich jen mohl objevit od mého kočárku. Jak čas uplynul, dospěl jsem a uvědomil jsem si, jaký je to luxus mít nahrávací společnost tohoto kalibru, která vám kryje záda. Mnoho kapel nemá ten luxus, takže jsem naprosto nedočkavý, abych mohl přijít s novým albem a tím, co je okolo něj." Šéf Insideoutmusic Thomas Waber se vyjádřil: "Jsem opravdu rád, že se nám podařilo rozšířit naše partnerství s Frost* géniem Jemem Godfrey. Jeho nepředvídatelná povaha a humor je závan čerstvého vzduchu v tomto žánru a poskytuje nejlepší hudbu, kterou jsme na etiketě vydali. Uvidíme, s jakou neplechou v dalších letech můžeme očekáta!"

Po posledním albu "Falling Satellites" z roku 2016 bylo na čase, aby se mistr Jem Godfrey spojil s Nathanem Kingem a Johnem Mitchellem, aby pokračovali v kování odvážné a dynamické progresivní hudby. Jejich společné nahrávky byly dokončeny již v roce 2019, takže FROST* mohli oznámit 26. května 2020 vydání ohromujícího 32 minutového EP "Other". Jem Godfrey k tomu uvedl: "Other" je 6-ti skladbové EP obsahující písně, které byly napsány v době alba "Falling Satellites". Zpočátku se jednalo o myšlenku, že "Falling Satellites" bude dvojitým albem, ale v době, kdy jsme nahrávku dokončili, cítili jsme potřebu se více soustředit a omezit na jediné album, takže tato polovina dokončených skladeb byla odložena stranou. Nyní jsou konečně hotové a namixované, jsou připraveny spatřit denní světlo!" EP vyjde digitálně 5. června 2020 a bude vydáno i jako součást limitované kolekce "13 Winters" na CD koncem roku 2020.

FROST* navíc dokončují své čtvrté studiové album, které je předběžně naplánováno k vydání v září 2020 prostřednictvím InsideOutMusic. Nakonec se britští progresivní rockeři Frost* vracejí 14. května 2021 se svým prvním novým studiovým albem po 5 letech. Album nazvané "Day And Age" je čtvrtou nahrávkou kapely a podílí se na něm Jem Godfrey, ke kterému se opět přidali John Mitchell a Nathan King, stejně jako tři hostující bubeníci Kaz Rodriguez (Chaka Khan, Josh Groban), Darby Todd (The Darkness, Martin Barre) a Pat Mastelotto (King Crimson, Mister Mister). Na albu se objeví také herec Jason Isaacs.

Jem Godfrey nové album okomentoval slovy: "Rok 2020 byl ze zřejmých důvodů rokem ve studiu. Výsledkem bude, že rok 2021 bude nárazovým rokem pro novou hudbu, a myslím, že jsme velmi rádi, že se na této vlně vydáme i do toho dalšího, který doufám bude lepší rok pro všechny".

Deska "Day And Age" byla zaznamenána v průběhu let 2019 a 2020. Představí se na ní 8 skladeb a nápaditý přebal od Carla Glovera z Aleph Studios (Steven Wilson, Marillion, Steve Jansen). V září 2019 si Godfrey a Mitchell pronajali chalupu na týden v Helfordu v Cornwallu a začali ji přeměňovat na nahrávací studio. Prvního dne napsali a nahrávali "Skywards", "Island Life" byla napsána na druhý den. Třetí den duo skládalo to, co se mělo stát titulem a určující skladbou nového alba "Day And Age". Následující leden skupina zřídila nové dočasné studio na další týden v přestavěné věži pobřežní stráže v Dungeness ve východním Sussexu. "Byli jsme 30 stop u moře, vedle jaderné elektrárny a majáku, v zimním období. Takže téměř žádné denní světlo nebylo a počasí bylo hrozné", směje se baskytarista Nathan King. "Napsali jsme tam "Terrestrial" a "Repeat To Fade" a určitě slyšíte bezútěšný izolovaný útlak, který na nás působí. Písně, které jsme tam napsali, byly mnohem temnější - vítr vyjící kolem budovy v noci, elektrárna generující praskání na zvuku, obrovský maják v sousedství, který každých 30 sekund vmetal světlo do mlhy a John křičel: "Užívejte si váš PLAST!" do mikrofonu. Bylo to naprosto skvělé!". Skladba "Terrestrial" je první oficiální singl z ohlášeného nového alba "Day And Age", který bude uvolněn 19. března 2021.

Britská Prog skupina Frost* oznámila 5. května 2023 své vůbec první živé Blu-ray vydání s názvem "Island Live". Blu-ray/2CD set vyjde 19. června 2023 prostřednictvím Tigermoth Records. Set byl nahrán v Bath’s Komedia v listopadu loňského roku na turné po Velké Británii na podporu alba "Day And Age" z roku 2021. V sestavě kapely jsou Jem Godfrey, John Mitchell a Nathan Young, stejně jako bubeník Craig Blundell.

Jem Godfrey k tomu řekl: "Peklo skutečně zamrzlo. Skutečný Frost* živý film. Byl čtvrtek 30. listopadu 2022. Vystoupili jsme na pódium v Komedia v Bath, naše první britské turné od Dingwalls v roce 2017. Měli jsme v závěsu našeho věčně trpělivého soudruha Roba Reeda a jeho skupinu veselých profesionálů a nejen, že měli měli s sebou spoustu špičkových fotoaparátů, měli talent a odborné znalosti, abychom vypadali reprezentativně. Byli jsme odhodláni uspět a dobře… jen jsme šli a zatraceně to dokázali, že? To, co tu máme, je ten pravý film na skvělém Blu-ray a doufám, že si ho užijete stejně jako my, když jsme ho natáčeli."

Zpět
<
Současná sestava:
Jem Godfrey (2004-2006, 2008-2011, 2011-dosud)
John Mitchell (2004-2006, 2008-2011, 2011-dosud)
Nathan King (2009-2011, 2011-dosud)
Craig Blundell (2011-dosud)
Bývalí členové:
John Jowitt - bass guitar (2004-2006, 2008-2009)
Andy Edwards - drums (2004-2006, 2008-2011)
John Boyes - guitars (2004-2006)
Declan Burke - vocals, acoustic guitars (2008-2011)

Koncertní hosté:
Nick D'Virgilio - Drums (2009) (ex-Spock's Beard, profil viz tam)
Alex Thomas - Drums (2009-2010)

Členové Jeremy "Jem" Godfrey
(narozen 6. října 1971)
Britský hudební producent, klávestista a skladatel.


Godfrey byl spoluzodpovědný s Billem Padley ve Wise Buddah Music, pro mnohé britské číslo jedna hitmakerů včetně platinově prodejného singlu od Atomic Kitten "Whole Again", který získal dvakrát po dvou nominacích Ivor Novello Award a produkoval a remixoval mezinárodní hit "Kiss Kiss" od Holly Valance. Vyhrál také Ivor Novello dne 25. května 2006 o nejprodávanější singl roku 2005 "That's My Goal" pro účastníka X Factor Shayne Warda.

V roce 2009 Godfrey přispěl jako host dvěma klávesovými sóly na albu Big Big Train "The Underfall Yard". V roce 2010 nahrál Godfrey vokály pro albu Aeon Zen v písni "The Face of the Unknown".

Na podzim roku 2010 byl Godfrey kontaktován kytaristou Mike Keneallym (ex-Frank Zappa), zda by nezahrál na klávesy na turné s Joe Satrianim. Godfrey odehrál turné s kapelou po dobu jednoho týdne při představeních v Glasgowě a Birminghamu ve Velké Británii, zatímco Keneally odjel do Evropy, kde hrál na klavír v sestavě Steve Vaie.
Členové John Mitchell
(narozen 21. června 1973)
Guitars, Vocals, Writer


Je znám jako kytarista z několika progresivních rockových kapel jako IT BITES, ARENA, The Urbane, KINO, FROST*, John Wetton.

V roce 2008 se Mitchell připojil ke kapele A, kde hrál na basu namísto původního basisty Daniela P. Cartera, aby podpořil jejich turné s Wildhearts během prosince po Velké Británii, stejně jako na desetizastávkovém turné v roce 2009.

V roce 2012 Mitchell cestoval s Martinem Barre s jeho kapelou "New Day", kde zpíval vokály v mnoha písních od Jethro Tull.

Je také hudebním producentem a zvukařem v Outhouse Studios, nahrávacím studiu v Readingu, Velká Británie, kde se nahrávala a produkovala hudba pro několik populárních britských rockových kapel včetně Enter Shikari, You Me At Six, Lower Than Atlantis, Architects, Ivyrise, Anavae, The Blackout, Kids In Glass Houses, Funeral for a Friend, My Passion, Exit Ten, Touchstone a You And What Army.
Členové Nathan King
(narozen 29. srpna 1970, Cowes, Isle of Wight, England)
Bass, Vocals


Nathan je britský kytarista, hráč na baskytaru a zpěvák. Je znám z působení ve skupinách FROST* a IT BITES.

Býval členem Level 42 od roku 1998 do roku 2001 - hrál na živém záznamu "Live At the Jazz Café" (2000), DVD "Live on the Isle Of Wight 2000" (2000), studiovce "Retroglide" (2006), "Living It Up" (2010), "Live from Metropolis Studios" (2013).

V roce 2009 vydal desku "Rescue" (2009) pod hlavičkou projektu Keeping Secrets, ale spíše se jednalo o jeho sólový projekt.

Členové Craig Blundell
(narozen 1. ledna 1970, Sydney, Australia, žije v Surrey, UK)
Drums, Percussion


Craig je britský hudebník a bubeník na volné noze, producent, zvukový designér, spisovatel a pedagog a skutečný velvyslanec britského bubnování. Craig hraje na bicí více než 30 let.

Celých více než 30 let se Craig věnoval hodinu co hodinu upěvňováním svých dovedností a vybudoval si postupně svůj profil a pověst v průběhu let jako skutečný vyslanec britského bubnování na mezinárodní scéně, vždy kráčel svoji vlastní jedinečnou cestou, aby se stal jedním z nejlepších clinic bubebíků a pedagogů v moderním bubnování. Je vysoce ceněn po celém světě pro svá živá vystoupení, výuku, nahrávání a představení v rámci drum clinic.

Je V-Drums Roland International Ambassador a Clinician pro Premier a Paiste. Má velmi úspěšný pedagogický ateliér, kde vyučuje některé nové talenty měsíc co měsíc. Je pravidelným přispěvatelem do časopisů a má svůj pravidelnný velmi populární sloupek v magazínu Drummer, který má mnoho čtenářů kvůli jeho jedinečné perspektivě a pozitivní přinos. Zastává roli mezinárodního clinic hráče pro značku Roland. Nahrává a vystupuje s legendárním junglistem Congo Natty, objevuje se na mezinárodněch akcích firem Mapex a Paiste a k vidění může být i na R & B festivalech s uskupením King King.

Vyučoval na mnoha bubenických seminářích vedle některých z nejlepších jmen v oboru a stává se široce považováným vynikajícím pedagogem s jedinečným rozhledem. Produkuje a píše svůj vlastní hudební materiál pro různé vnitrostátní rozhlasové pořady, reklamy a společností pod názvem Dr. oKtopUs, pravidelně pořádá wowing představení pro diváky jako neuvěřitelný DJ Dr. oKtopUs.

V roce 2010 vydal jako Dr. Octopus první album "oNe", které oslovilo široké publikum v hudebním průmyslu a má na celém světě mnoho následovníků. Mimo to Craig vydal i "Electronica Groove Challenge" v březnu 2011, což je inovativní učební pomůcka pro studenty a učitele všech stupňů a zájem o ní neustále roste.

V současné době hraje živě s Davidem Crossem z King Crimson a neo progressivisty FROST*.
www.craigblundell.net
www.droktopus.net
Členové John Jowitt
(narozen 25. února 1961, Birmingham, England)
Bass, Backing Vocals (1991-2011)


Baskytarista známý pro jeho práci s britskými progresivními kapelami: arK (1987-1990), IQ (1991-2011), ARENA (1996-1999, 2011-2014), FROST* (2004-2009) a JADIS.

Byl oceněn britskou Classic Rock Society Award sedmnáctkrát jako nejlepší baskytarista, v letech 1993 až 1998 a znovu v letech 2002 až 2011, ale nyní výslovně požádal, aby sponzoroval ocenění v 2013 a nebyl zařazen do hodnocení.

Učastnil se i dalších projektů NEO, Blind Ego nebo John Young Band, Dirtbox či The John Wetton Band. Kromě basové kytary také pravidelně zpívá v několika kapelách. V dubnu 2011 odešel z IQ a vrátil se zpět ke své staré kapele Arena.

Vydal i své sólové album "Dirtbox" (1999), na kterém hráli Mark Westwood (ex-IQ, Arena), Tracy Hitchings, Martin Orford (ex-IQ). Album je směsici prog, heavy metal, ska, techno, popových balad, jazzu, klavírních skladeb a dalších stylů.
Členové Andy Edwards
(narozen 21. dubna 1968, Kidderminster, England)
Je britský bubeník.


Andy začal bubnovat ve svých 12 letech, když jej inspirovaly skupiny jako The Police, Motorhead a bubeníci z jazzových nahrávek jeho otce. V roce 1988, v jeho 20 letech, Andy absolvoval své první placené vystoupení, když hrál v místní kabaretní kapele, cestující po různých prázdninových táborech a pracovních pánských klubech.

Jak se vyvíjelo Andyho hraní, začal se zajímat o liché časy, rytmy a pokročilou koordinace a pak založil kapelu s Paulem Wettonem (kytara) a Tonym Thomasem (baskytara) s názvem Sinister Footwear, ve které nadále prozkoumával tyto oblastí. Zařídil si své vlastní čtyř-stopé studio v jeho ložnici a začal experimentovat s různými styly. Vyprodukoval doslova tisíce nahrávek během tohoto období.

Během tohoto období hrál v řadě kapel a s různými styly včetně folku s Polly Bolton Band a bhangra s kapelou Geet.

Koncem devadesátých let vytvořil elektronic/jazz uskupení "Juggernaut", ve kterém také působili Paul Timotey, Mark Hartley, Will Holland a Adam Walder. I když Adam odešel, aby se stal úspěšným house DJ Funkagenda (v současné době dosáhl na Grammy za svou produkci u The Black Eyed Peas) a Will se proslavil jako Quantic, Andy pokračoval v práci s Paulem v The Priory of Brion, s nimiž nahrál album "Anomalies" s kytarovým virtuózem Phi Yaan Zekem, který propagoval baskytaru značky Mark.

V roce 1993 Andy začal učit hudbu na Kidderminster College po boku kytaristy Kevyna Gammonda. Kevyn kdysi byl kytaristou Band of Joy, kterou uváděli členové Led Zeppelin Robert Plant a John Bonham. Ke konci roku 1997 Robert Plant Kevyna požádal, aby zahrál v tenisovém klubu charitativní koncert. Kevyn angažoval Andyho pro obsazení postu u bicích stejně jako Marka Hartleyho na basu. Po koncertě se hovořilo o větší spolupráci, ale nic z toho nevzešlo a Andy pak pokračoval v práci v kapele Police tribute band.

PrioryofBrion V roce 1999 Robert Plant se rozhodl odejít z The Page and Plant projektu a založit kapelu, ve které mohl prozkoumat své formující vlivy od stylu rock'n'rollu hopla, které byly svázané s jeho původní skupinou. K tomu znovu zformuloval Kevyna (kytara) a Andyho, kteří na oplátku přivedli své staré přátele Paula Wettona (baskytara) a Paula Timothyho (kytara a klávesy). První vystoupení obnovených The Priory of Brion bylo 23. července 1999 v pubu The Three Tuns v Bishop’s Castle pro zhruba sto lidí. Oni hráli cover verze písní Love, Moby Grape PrioryofBrion a Buffalo Springfield mimo jiné. V roce 2000 kapela vystoupila mimo Velkou Británii, když zahrála na Ole Blues festivalu v norském Bergenu. V průběhu roku se koncerty dostávaly na větší úroveň a tak se během léta objevili na festivalu v Glastonbury a uváděli festival v Cropredy a The Cambridge Folk Festival. Dne 15.července kapela odehrála jejich největší koncert na festivalu Vilar de Mouros v Portugalsku před asi 40.000 fanoušky. Po asi 100 koncertech a (nevydaném) záznamu představení v Rockfield se Robert rozhodl ze dne na den spolupráci ukončit a tak The Priory of Brion odehráli svůj poslední koncert v The Wulfran Hall ve Wolverhamptonu 21. prosince 2001.

Rozpuštěním The Priory se Andy ocitl nezaměstnaný a na nějaký čas zkoušel znovu hrát v různých cover a hold kapelách. Toto jej drželo pracovně vytíženého až do roku 2002, když mu zavolal virtuózní bluesový kytarista Ian Parker. Ian získal místní slávu ve skupině Parker’s Alibi, ale po jejím rozpadu Parker a příslibu sepsání smlouvy s Ruf Records se Ian chystal vytvořit novou kapelu na koncertování a nahrávání a chtěl Andyho angažovat na bicí. The Ian Parker Band stačila nahrát dvě alba, "Lost and Found" a "Inside", a značně cestovat, včetně koncertů s Walterem Troutem a Thin Lizzy.

Během té doby se Andyho bubenický virtuózní styl dostal ve známost i výrobcům bicích nástrojů a Andy podepsal smlouvu s Tama Drums a Meinl Cymbals a začal dělat různé bubenické kliniky po celé Velké Británii. Poté, co hrál na turné Simona Phillipse po Velké Británii v roce 2000, Andy odjezdil své vlastní clinic turné po UK v roce 2001, které mu pomohlo vyhrát anketu časopisu Rhythm Clinic v roce 2002. V roce 2005 hrál na prestižním Drumfest, kde hrál s bubeníky jako Thomas Lang, Kenny Aronoff, Terry Bozzio, Jimmy Chamberlain, Terry Bozzio, Billy Cobham, Greg Bisonette, Marco Minneman, Karl Brazil, Mark Schulman, Bobby Arechiga a Craig Blundell mezi jinýma.

V roce 2005 Andy poslechl intuitivně svoji novou hudební výzvu. Po vyslechnutí britské prog legendy IQ, kteří hledali bubeníka, IQ Andy zakotvil na jejich koncertech, kde během několika dní po absolvování konkurzu nahradil původního bubeníka Paula Cooka. A tak se Andy ocitl v Kanadě a ve Spojených státech (a později i v Německo), kde se natáčelo a nahrávalo živé DVD "Stage". To pak přivedlo Andyho i k nahrávání a psaní pro oceněné CD a DVD album IQ "Frekvence" (2009). Přes jeho spojení s IQ, Andy požádal, aby se přidal ke krátkotrvající prog superskupině NEO, která nahrála živé CD/DVD "Broadcast" v roce 2006.

Toho času se Jem Godfrey ze společnosti Ivor Novello rozhodl dát pauzu od psaní pop hitů a oddávat se jeho zájmu o progresivní hudbu. K tomu Jem angažoval Andyho na bicí vedle Johna Jowetta a Johna Mitchell na basovou kytaru. A zrodili se Frost*. V roce 2006 nahráli klasické CD "Milliontown" a vydali se na evropské turné se Spocks Beard. Kapela přibrala Dec Burkeho na zpěv a kytaru a nahrála další desku "Experiments In Mass Appeal". Po příchodem Nathana Kinga na basu (od Level 42) se kapela ocitla jako speciální host u Dream Theater na jejich turné po Velké Británii v roce 2009. V roce 2009 se Paul Cook vrátil do IQ a nahradil Andyho. Andy pak se rozhodl skupinu opustit, ale ještě stihl nahrát jednu skladbu, než odešel ("The Dividing Line" z The Philadelphia Experiment).

V roce 2009 se Andy rozhodl zanechat bubnování a soustředit se na svou rodinu a na svoji novou pozici jako ředitel hudební sekce na Kidderminster College.

Ale náhodné setkání s bubeníkem Mal Garrettrm a následné vzdělávací lekce u Andyho znu povbudily chuť hrát a rostoucí zájem o elektronické bubnování s e-drums Jobeky a činely Zildjian a-e. Nedávno Andy nahrál sérii promo videí pro Jobeky drums a the 2box drum module. V roce 2012 hrál spolu s Craig Blundellem a Pete Ray Bigginem na The Jobeky Drum Festival. Proto také podepsal smlouvu s Dream Cymbals a vystupuje s nimi po celé Velké Británii i na vystoupeních v Drum Show v Londýně.

Vyučuje také na Midland Academy of Drumming (www.MidlandAcademyOfDrumming.co.uk) a je v čele hudební Kidderminster College (www.yourkctv.co.uk).
Členové John Boyes
(narozen 31. srpna 1966, Cobham, Surrey, Velká Británie)
Guitars


John Boyes je progress-rockový hudebník a kytarista, působí také jako komerční, redakční a reklamní fotograf.

Jeho hudební kariéra začala, když nahradil původního kytaristu Jima Harrise ve skupině Freefall v roce 1990, pokračuje s ROOK a nejnověji spolupracuje s bývalým kamarádem kapely Freefall, skladatelem a producentem Jemem Godfreyem v progresivních FROST*, s nimiž nahrál první desku "Milliontown".

Coby fotograf vyhrál v roce 2005 Shot Up North Photography award v kategoroii "Best Image".

V současné době žije Boyes mezi Leeds a Hullem ve východním Yorkshire se svoji partnerkou Sarah.
Členové Declan "Dec" Burke
(narozen 22. května 1972, Limerick, Ireland)
Guitars, Keyboards, Vocals


V současné době žije v Northampton. V roce 1989 se přestěhoval do UK. Burke začínal jako klávesista, pak přešel ke kytaře. Burke hrál s kapelou FROST* na jejich druhém albu "Experiments In Mass Appeal" (2008) 2010 a živém albu "The Experiment Philadelphia" (2010).

Dec jako kytarista a zpěvák založil kapelu Darwin’s Radio v roce 2003 s Mark Westworthem (klávesy). Kapela vydala EP "Pictures" (2003) a alba "Eyes Of The World" (2006), "Template For A Generation" (srpen 2009). Pamětihodné bylo jejich vystoupení na RosFest ve Philadelphii v roce 2007.

Na konci roku 2009 Dec začal svoji sólovou kariéru. V roce 2010 vydal své první sólové album "Destroy All Monsters", které nahrál ve svém domácím studiu a vydal u ProgRock Records v USA. Hudba na albu zní jako něco mezi Depeche Mode a Foo Fighters. Druhé sólové album "Paradigms & Storylines" mu vyšlo v říjnu 2011, třetí pak v v roce 2016 pod názvem "Book Of Secrets", kde mu hostovali Kristoffer Gildenlow (bass), Steve Hughes (drums) a Carl Westholm (piano, mellotron, organ).
Členové Alex Thomas
(narozen 10. října 1977, Lutterworth, Leicestershire, Velká Británie)
Drums (2009-2010)


Alex Thomas je anglický bubeník pocházející z Lutterworth, Leicestershire, který v současné době vystupuje s Squarepusher a John Calem, ke kterému se připojil v květnu 2012 a první vystoupení odehrál v Belfastu 3. května 2012.

V devadesátých letech působil ve skupině Groop Dogdrill. Dne 21. srpna 1997 ve věku 19 let se připojil k Boltu Throwerovi. Hrál na bicí na albu "Mercenaryů a na turné Into The Killing Zone, pak ale opustil kapelu v roce 2000 kvůli nesouhlasu s hudebním směrem, kterým Bolt Thrower kapelu vedl.

Vlastní nahrávací studio pro bicí v severním Londýně, kde realizoval studiové nahrávky pro mnoho hudebníků. Zahrál si tak mimo jiné s Badly Drawn Boy, Groop Dogdrill, New Young Pony Club, Bat For Lashes, Air, Asia, Au Revoire Simone, Ayumi Hamasaki, Jarvis Cocker, Philip Selway (Radiohead) a Square Pusher, hrál na kytaru s Fridge a pod jménem Earl Shilton vydal album "Two Rooms (Full of Insects)" vydané labelem Invisible Spies.

Dne 29. května 2008 Natasha Khan představila novou sestavu Bat For Lashes v předstihu před jejími koncerty na evropském turné Radiohead 2008. Na albu "The Blue Dreams" se představil i Alex Thomas. V roce 2009 se Alex Thomas uvedl na evropském turné britské drum'n bass a electronic senzace "Squarepusher", když podporoval jejich album "Just A Souvenier". V poslední době hraje na bicí pro Johna Cole a Annu Calvi.

Zpět
Studiové desky:
2021 Day And Age
2020 Others (EP)
2016 Falling Satellites
2010 The Philadelphia Experiment
2008 Experiments In Mass Appeal
2006 Milliontown
Ostatní nahrávky:
2023 Island Live (2CD/Blue-ray)
2013 The Philadelphia Experiment (DVD)
2009 Frost*fest
2008 Tour Sampler 2008 (live EP)


Sestava:
John Mitchell - Guitars & Vocals
Nathan King - Bass
Jem Godfrey - Keyboards, Guitar, Lap Steel Guitar, Vocals, Chapman Stick [Railboard]
Hosté:
Kaz Rodriguez - Drums (Chaka Khan, Josh Groban)
Darby Todd - Drums (The Darkness, Martin Barre)
Pat Mastelotto - Drums (King Crimson, Mister Mister)
Jason Isaacs - Narrator
Diskografie Day And Age
Vyšlo 24. května 2021, InsideOut Music,

Seznam skladeb:
01. Day And Age (11:49)
02. Terrestrial (5:13)
03. Waiting For The Lie (4:31)
04. The Boy Who Stood Still (7:33)
05. Island Life (4:14)
06. Skywards (4:13)
07. Kill The Orchestra (9:27)
08. Repeat To Fade (6:14)
Total Time: (53:14)

Recorded over the course of 2019 and 2020
Artwork: Carl Glover of Aleph Studios (Steven Wilson, Marillion, Steve Jansen)


Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Guitar, Lap Steel Guitar, Vocals, Chapman Stick [Railboard]
John Mitchell - Guitars & Vocals
Nathan King - Bass
Craig Blundell - Drums
Hosté:
Diskografie Others
EP, vyšlo 5. června 2020, InsideOut Music,

Seznam skladeb:
01. Fathers ()
02. Clouda ()
03. Exhibit A ()
04. Fathom ()
05. Eat ()
06. Drown ()
Total Time: (00:00)

Kolekce písni, které zůstaly nevyužity při vydání alba "Falling Satellites" a kapela je nyní dokončila a připravila pro své fanoušky.

Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Guitar, Lap Steel Guitar, Vocals, Chapman Stick [Railboard]
John Mitchell - Guitars & Vocals
Nathan King - Bass
Craig Blundell - Drums
Hosté:
Joe Satriani - Guitar (07)
Tori Beaumont - Vocals (05)
Mark Knight - Violin (08)
Diskografie Falling Satellites
Studiové album, vyšlo 27. května 2016, InsideOut Music, IOMSECD 450

Seznam skladeb:
01. First Day (1:37)
02. Numbers (4:22)
03. Towerblock (6:14)
04. Signs (6:37)
05. Lights Out (3:52)
Suite "Sunlight"
06. Heartstrings (6:21)
07. Closer To The Sun (7:21)
08. The Raging Against The Dying Of The Light Blues In 7/8 (7:50)
09. Nice Day For It... (6:38)
10. Hypoventilate (2:01)
11. Last Day (3:02)

Bonus Tracks:
12. Latern (3:45)
13. British Wintertime (6:30)
Total Time: (66:10)

Recorded at Rockfield Studios, Monmouth
Recorded At The Cube, Strongroom
Recorded At Outhouse Studios
Produced and filmed: Rob Reed (Magenta, Cyan)
Engineer: Jem Godfrey
Engineer [Strongroom Recordings]: Lee Slater
Mastered: John Davis at Metropolis
Photography: Tom Barnes
Design, Art Direction: Paul Tippett
Dedicated to Peter John Godfrey, 28/7/34 - 8/1/16

Sestava:
Dec Burke - Vocals, Guitar
John Jowitt - Bass, Vocals
Jem Godfrey - Keyboards, Vocal
John Mitchell - Guitar, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums (1/01-2/02), Vocals
Hosté (všichni pouze na The Dividing Line):
John Boyes - Guitar (2/03, 3/03)
Tara Busch - Vocals and Motivational Speaking (2/03, 3/03)
Lyndon Connah - Hannoc Nodnyl
Andy Edwards - Drums and Percussion
Nathan King - Bass Guitar (2/03, 3/03)
Mark Knight - Electric Violin (2/03, 3/03)
Diskografie The Philadelphia Experiment
Studiové album, vyšlo 2010

Seznam skladeb:
Disc 1: (68:53)
01. Intro (2:05)
02. Hyperventilate (6:09)
03. The Forget You Song (2:37)
04. Wonderland (4:55)
05. Falling Down (6:24)
06. Black Light Machine (10:39)
07. Experiments in Mass Appeal (9:18)
08. Snowman (6:26)
09. Story Time (1:57)
10. Pocket Sun (5:02)
11. Saline (6:15)
12. Dear Dead Days (7:04)

Disc 2: (51:27)
01. Milliontown (27:24)
02. The Other Me (7:20)
03. The Dividing Line (16:43)
Total Time: (120:20)

Producer: Jem Godfrey
Design, Art Direction: Paul Tippett
Tracks 1-1 to 2-2: recorded live at the Keswick Theater, Glenside, Philadelphia, USA. 2/5/2009
Track 2-3, 3-3: The Dividing Line recorded February / March 2010
The song was recorded specially for The Dividing Line Broadcast Network’s 10th Anniversary. It is an Internet radio station dedicated to Progressive Rock.

Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Piano, Vocals
John Mitchell - Electric Guitars, Violin, Vocals
John Jowitt - Bass Guitar
Andy Edwards - Drums
Declan "Dec" Burke - Acoustic Guitars, Lead Vocals
Diskografie Experiments In Mass Appeal
Studiové album, 14. November 2008, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Experiments In Mass Appeal (8:00)
02. Welcome To Nowhere (5:31)
03. Pocket Sun (4:28)
04. Saline (6:06)
05. Dear Dead Days (6:50)
06. Falling Down (5:49)
07. You/I (1:06)
08. Toys (3:03)
09. Wonderland (15:48)
Total time: (56:41)

Special Edition s Bonus DVD obsahuje:
01. The Making Of EIMA
02. The Christmas Sessions
03. Gig Reports (on tour with Frost*)
04. EIMA - Instrumental mixes of the whole album
Dne 1. července 2008 byly tři demo skladby z alba dostupné na Myspace stránce kapely. Nahráváno: leden 2008 - srpen 2008
Album bylo vydáno ve dvou verzích, standardní CD a zvláštní vydání 2CD set.
Druhý disk obsahuje:
osm FROST* reports (2:35)
The Christmas Sessions: Hyperventilate and Snowman (9:30)
Gig reports - o turné FROST* (53:09)
instrumentální směs z celého alba

Sestava:
Jem Godfrey - Vocals, Keyboards
John Mitchell - Guitars, Vocals
Andy Edwards - Drums
John Jowitt - Bass
John Boyes - Additional Guitars
Diskografie Milliontown
Studiové album, 24. července 2006, Inside Out Music, InsideOut/SPV IOMCD252

Seznam skladeb:
01. Hyperventilate (7:31)
02. No Me No You (6:06)
03. Snowman (3:55)
04. The Other Me (4:51)
05. Black Light Machine (10:06)
06. Milliontown (26:35)
      1. One Underground
      2. Abracadaver
      3. The Only Survivors
      4. Core
      5. The Chosen Few
      6. Two Underground
Total Time: (59:04)

Nahráváno v The Cube, South UK
Producent: Jem Godfrey
Mastering: Tim Turan
Design, art direction and image manipulation: Paul Tippet
Photography: Gus York
Textově "Milliontown" končí v 17:32 v závěreřné části "Two Underground". Poté trvá dlouhý instrumentální závěr asi 8 minut. Po několika sekundách ticha je znovu slyšet krátký úsek klavíru.


Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Vocal
John Mitchell - Guitar, Vocals
Craig Blundell - Drums
Nathan King - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Island Live
2CD/Blue-ray, 19. června 2023, Tigermoth Record

Seznam skladeb:
01. Day And Age ()
02. Terrestrial ()
03. Black Light Machine ()
04. Dear Dead Days ()
05. Skywards ()
06. Island Life ()
07. Hyperventilate ()
08. Milliontown ()
09. Heartstrings ()
10. Repeat To Fade ()
Total Time: (67:39)

Recorded at Bath’s Komedia in November 2022
Produced and filmed: Rob Reed (Magenta, Cyan)

Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Vocal
John Mitchell - Guitar, Vocals
Craig Blundell - Drums
Nathan King - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie The Philadelphia Experiment
DVD/CD, prosinec 2013, Cube Records 004

Seznam skladeb:
DVD:
01. Hyperventilate (6:55)
02. Heartstrings (5:02)
03. Black Light Machine (10:02)
04. Dear Dead Days (7:35)
05. Pocket Sun (5:05)
06. Milliontown (24:41)
Acoustic Session:
07. Lantern (3:40)
08. Black Light Machine (4:37)
* Interviews with Jem Godfrey and John Mitchell (22:20)
Total Time: (89:59)

CD:
01. Hyperventilate (6:55)
02. Heartstrings (5:02)
03. Black Light Machine (10:02)
04. Dear Dead Days (7:35)
05. Pocket Sun (5:05)
06. Milliontown (24:41)
Acoustic Session:
07. Lantern (3:40)
08. Black Light Machine (4:37)
Total Time: (67:39)

Recorded at Rockfield Studios, Monmouth
Produced and filmed: Rob Reed (Magenta, Cyan)
DVD a interview, na disku 1 - 7 skladeb a akustické verze skladeb.

Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Vocal
Dec Burke - Vocals, Guitar
John Mitchell - Guitar, Vocals
John Jowitt - Bass, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Diskografie Frost*fest
Live EP album, 2009

Seznam skladeb:
01. Hyperventilate (8:04)
02. Wonderland (5:02)
03. Black Light Machine (10:37)
04. Story Time (1:58)
05. Pocket Sun (4:59)
06. Saline (6:18)
07. Dear Dead Days (7:43)
08. The Forget You Song (2:26)
Total Time: (47:07)

Limited edition CD (1000 copies)
Tracks 1-7 recorded live at The Keswick Theater, Glenside, PA on May 02, 2009
Track 8 recorded at "The Cube", East Sussex


Sestava:
Jem Godfrey - Keyboards, Piano, Vocals
John Mitchell - Electric Guitars, Violin, Vocals
John Jowitt - Bass Guitar
Andy Edwards - Drums
Declan "Dec" Burke - Acoustic Guitars, Lead Vocals
Diskografie Tour Sampler 2008
Live EP album, 2008, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Experiments In Mass Appeal (7:55)
02. Wonderland (4:39)
03. Here Is The News (3:52)
04. Wedding Day (5:40)
05. Snowman (Acoustic Version) (3:45)
Total Time: (25:52)

Enhanced Section
* Hyperventilate
* Snowman
* The Frost* Report (Special Edition)

Zpět


Craig Blundell, Jem Godfrey, John Mitchell, Nathan King


Nathan King, Jem Godfrey, Andy Edwards, John Mitchell, Tim


Dec Burke, John Jowitt, Jem Godfrey, Andy Edwards, John Mitchell

Jem Godfrey    John Jowitt

Nathan King    John Mitchell

AndyEdwards    Craig BlundellZpět
<

Informativní stránka o aktualitách skupiny:
http://www.planetfrost.com/

http://frost.bandcamp.com/
Stránky členů skupiny:
http://www.craigblundell.net
http://www.droktopus.net

http://www.jonboyes.com/
http://andy-edwards.com/
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  27.6.2013 
Menu Poslední aktualizace: 8.6.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©