FRAMESHIFT


Dolů...
biografie
členové
diskografie
fotogalerie
odkazybiografie
Jak to vlastně začalo?
Henning vyrostl v Hirschhausen, Německo. Je to menší vesnička v předměstí.

Na jaře roku 2002, Henning Pauly objevil staré pásky s nahrávkami vytvořenými během zkoušek s jeho předchozí skupinou CHAIN. Se skupinou se rozešel o 8 let dříve poté, co napsal celé album hudby, která nikdy neopustila zkušební místnost. Nikdy nebyly nahrány správně: nemohli nalézt vhodného zpěváka a rozhodli se opustit tento projekt. Henning procházel nahrané pásky a objevil hudbu, která stojí za realizaci. Vynaložil zbytek roku na produkci alba "Reconstruct", které vydal sám a které bylo zamýšleno jako překvapení pro původní členy kapely usídlené v Německu. Během prosince nastal čas pro nahrávání zpěvu a Henning získal Matta Cashe pro tuto práci. Pracovali dohromady na Mattově vlastním materiálu a Henning nabyl přesvědčení, že Matt by byl tím nejlepším člověkem pro tento úkol. Dva dny předtím za Henningova letu domů byly nahrávky dokončeny a prezentoval je jako práci skupiny během kávy a vdolečků.
Neviděli se navzájem téměř 8 let a jejich setkání bylo velkým překvapením pro všechny. Henning jim řekl, že jim udělal něco, čímž jim děkuje za všechno, co se od nich naučil v minulých dnech. Bez jejich vlivu by nebyl schopen dneska pracovat v hudebním průmyslu dnes a rozhodně by nebyl schopen napsat "Unweaving The Rainbow".

Pak jim předal dárek a spustil nahrané album. A díval se ty tři lidi, kteří nemohli uvěřit, že hudba o které přemýšleli léta, byla konečně na CD. A tohle byl předpoklad produkovat album"Reconstruct".

Henning nikdy neposlal záměrně žádné kopie vydavatelství, pokud nebyly označené. Poslal jednu kopii internovanému rádiu - a tímto se začal řetěz událostí, které nikdo nemohl předvídat.

Tato stanice jej označila chybně, a to názvem Chain. Recenze začaly brzy chodit a odezva byla ohromující. Lidé z vydavatelství byli v těsném kontaktu s Jamesem LaBrie, který se jich často ptal, jestli nevědí o nějakém projektu, který by jej zajímal. Zkontaktovali proto Jamese LaBrie a Henninga a za několik měsíců později se zrodil projekt Frameshift.

Prezident Progrock Records Shawn Gordon, který nahrál klávesové sólo v "Nice Guys Finish First", řekl že k nahrání vokálů pro album "Unweaving Rainbow" došlo během dvou týdnů. "Hudba trvala asi šest měsíců, ale rekordně vokály nahráli za dva týdny v kuse - 18 skladeb za 13 dní s jedním dnem volna, James zpíval osm až 10 hodin denně, byl úžasný" říká Gordon. Tři z písní vyšly na 2CD albu rockové opery s názvem "BabySteps" v březnu 2004, na níž se představila řadu dalších skvělých zpěváků kromě Jamese.

Henningvou prvotní myšlenkou pro případný projekt bylo přepsat nějaký hudební materiál z minulých let, ale po několikerém poslechu se rozhodl, že zpracuje materiál mnohem přístupněji. Tak použil již jednou odložený projekt.

Pouze o pár dnů později se Henning rozhodl a zavolal Jodymu Ashworthovi, který byl sólovým zpěvákem na Trans-Siberian Orchestra's Beethoven's Last Night. Henningův musikal Babysteps byl napsán ve stylu Savatage a TSO, jakoby pro Joda Ashwortha. Od udivující shody okolností, on byl spojnicí, tak Henning sepsal Babysteps jemu - a on miloval to. Paralelně, když pracoval na Frameshift, Henning začínal produkovat i projekt Babysteps, který vydá na dvojitém CD počátkem roku 2004.

Henning byl rád, a využil toho, aby za tuto příležitost mohl poděkovat Shawnu Gordonovi a Jerry Georgeovi z Progrock Records za jejich úplnou podporu a důvěru v projekt. Bylo mnoho věcí, které se staly, a Henning se cítil velmi šťasten, že splupracoval s týmem profesionálů z Progrock Records.

Toto koncepční album je obsahově založené na práci vědce a spisovatele Richarda Dawkinse.

Koncept alba "Absence Of Empathy" vznikl z podnětu Shawna Gordona na základě myšlenky částečně napsaného příběhu pro album Zicardian. S Hanning s Shawnem se pokusili přijít alespoň se dvěma nebo třemi písněmi z původního konceptu, které by mohli použít k napsání několika ukázek, aby je mohli předat zpěvákovi. V té době ještě měli na mysli Geoffa Tate z Queensryche. Převzali odtamtud a vylepšili koncept, který později vedl k poznání, že Geoff pro album nebude preferovaným zpěvákem.

Základní myšlenku na námět alba přinesl Shawn Gordon, prezident ProgRock Records. Před několika lety, když hrál na klávesy v kapele Zircadian, měli částečně napsané koncepční album pod názvem "Prophet Savant", což jej přivedlo k nápadu "An Absence Of Empathy". V původním příběhu člověk prožívá různé formy násilí, protože se stává jakýmsi prorokem. Napsali píseň pro epické bitvy a dvě scény mučení. Bylo zřejmé, že potřebují někoho s úplně jiným hlasovým stylem, někoho s větší agresivitou v hlase. A kdo jiný by byl lepším kandidátem než Sebastian Bach. A tak druhé koncepční album s názvem "An Absence Of Empathy" nazpíval zpěvák Sebastian Bach.

Album není přitom oslavou násilí, je to prostě o tom, že médiím dominují zprávy o lidském násilí. Navíc je to o zkoumání násilí, které je v každém z nás a ve všech, a snahou byla najít odpověď na otázku, jakého konkrétního násilí je každý z nás schopen, a jaké události by byly nezbytné, aby člověka ovládly.
23. 8. 2008
Henning Pauly pracuje na třetím albu projektu Frameshift, ale z důvodu jeho velkého pracovního vytížení postupují práce velmi pomalu. Už je ale znám i název "The God Delusion" podle stejnojmenné knihy Richarda Dawkinse. Pauly výběr zpěváků okomnetoval: "Nejdřív jsem byl ohromen, kolik [zpěváků] mi poslalo své věci [zvažováné pro nové album FRAMESHIFT] a ještě více na to, kolik z nich prošlo problémem psaní a nahrávání vokálů pro testovací píseň. Slyšel jsem některé úžasné zpěváky, a přestože někteří z nich byli fenomenální, stále jsem si nevybral, mohl bych se ptát sám proč a jediný důvod byl, že jsem hledal něco jiného. Někteří skvělí metaloví zpěváci jsou "par excelance" jako [James] LaBrie [DREAM THEATER], [Sebastian] Bach [ex-SKID ROW] a Roos, ale protože už jsem pracoval s tímto typem hlasového výkonu, chtěl jsem jít poněkud jiným směrem, až jsem nakonec našel, co jsem hledal, vlastně jsem našel trochu více. Skončil jsem u dvou zpěváků a nemohl se rozhodnout. Na projektu, který ještě nebyl dokončen, se nebudu dopodrobna zabývat tím, jak se oba dva zpěváci zhostí svých povinnosti, ale mohu říci, že to bude velmi zajímavé a mocné."

A kdo bude zpívat? Zatímco první desku nazpíval James LaBrie a druhou Sebastian Bach, na novince se o vokální party podělí belgická zpěvačka Magali Luyten (Virus IV, Beautiful Sin, Ayreon) a Švéd Dan Swanö (Nightingale, Edge Of Sanity, Ayreon). V jaké fázi je nahrávaní nyní, to ví asi jenom Pauly.

29. 3. 2009
K osudu dalšího alba se autor vyjádřil:
"Jsem si jist, že mnoho z vás se ptá, kde je další Frameshift album. Oznámil jsem zpěváky, oznámil jsem jméno. Dokonce jsem již více než polovinu hudby napsal a nahrál. Posluchači sedí připraveni jít, ale já jsem prostě neměl pocit, že by materiál byl připraven, a protože "The God Delusion" je velmi důležité album pro mě, chci se ujistit, že kytarové zvuky a bicí jsou na úrovni, kterou si představuji.

Pracoval jsem pro dosažení této úrovně poslední dva roky a jeden krok k tomuto cíli bylo začít projekt s mým dobrým přítelem Alexem Froese, zpěvákem a kapelníkem Kockdown Industries. V průběhu práce to však začalo znít více a více jako Frameshift. Zdá se, že se vše sešlo a přistihl jsem se při psaní a nahrávání písní, že zněly úplně stejně jako hudba, kterou jsem si představoval jako Frameshif... jsem našel zvuk, našel jsem hudbu za kterou stojí Frameshift. Teď už vím, že se můžu vrátit k "The God Delusion" materiálu a nakonec dokončit toto album... Vokalista Adrian O 'Shaughnessy, známý v některých kruzích jako Aio, byl v roce 2007 kandidátem na plánované třetí album Frameshift "The God Delusion"."


Předtím než album bude dokončeno, vyjde ještě album s názvem "Loading Oakfield" představující zpěváka Knockdown Industries Alexandra Froese v prosinci 2010. Pauly říkal, že tohle album nebude koncepční album.

I když obě alba měla vyjít v roce 2009 a 2010, na počátku roku 2019 stále zůstávají nevydané a není o nich žádná zmínka. V říjnu 2012 se objevilo několik videoshotů ze studia při nahrávání se zpěvákem Adrianem O'Shaughnessym, a ukázky nezněly špatně. Takže doufám, že práce na obou albech zdárně pokračují, i když datum jejich vydání už několikrát prošlo.

členové
James LaBrie - Vocal
Henning Pauly - Guitars, Bass, Synthesizer,Piano,B3, Warr Guitar, Banjo, Hand percussion
Nik Guadagnoli - Guitars, Bass, Chapman Stick
Eddie Marvin - Drums, Percussion
Matt Cash - Vocals, Lyricist
Shawn Gordon - Keyboard
Jerry George - Keyboard
Steve Katsikas - Saxophone
Sebastian Bach - Vocal
Dan Swanö - Vocal
Magali Luyten - Vocal
Adrian O'Shaughnessy - Vocal

Členové
James LaBrie
(Narozen 5. května 1963, Ontario, Canada)
Vocals

Pokud jste fanoušek progresivního rocku, je šance, že víte, kdo to je James LaBrie. Již více než deset let je sólovým zpěvákem jedné z nejvýznamnější progresivní rockové skupiny všech dob: DREAM THEATER.

Jejich zvuk představuje definici žánru a mnoho skupin se snaží dosáhnout úrovně perfecionismu Dream Theater, který definují málem jako standard. Ale James má spoustu aktivit i mimo Dream Theater. Vydal dvě sólová alba pod jménem skupiny "Mullmuzzler" s Mike Keneally hrajícím na kytary a Mike Manginim na bicí. Zpíval v projektu Trent Gardnera Explorers Club, představujícím Billyho Sheehana, Terry Bozzia a celou řadu dalších skvělých hudebníků. Zpíval také sólový part projektu rockové opery Leonardo od Trenta Gardnera, který zobrazuje život Leonarda da Vinci.

James zpíval na Broadway a spolupracoval v množství projektů včetně několika vzpomínkových alb. Všichni zůčastnění projektu Frameshift jsou doopravdy potěšení, že se James LaBrie rozhodl pro práci nad tímto albem.

Členové
Henning Pauly
(Narozen 25. července 1975)
Guitars, Bass, Synthesizer, Piano,B3, Warr Guitar, Banjo

Henning, který vyrůstal v Německu až do svých 22 let, vystudoval na Berklee College of Music v Bostonu. Jako hlavní obor si zvolil "Současná tvorba a produkce" a "Hudební sysntézy". Studia ukončil v květnu 2000. Přesídlil do Los Angeles, kde pracoval v reklamní společnosti. Spolu se svými zaměstnavateli, zformoval jinglegroup, firmy hudební produkce specializující se na hudbu pro reklamy. Henning psal, aranžoval a produkoval hudbu v širokém rozpětí stylů od ambientní hudby, jazz, big bandový sound, orchestrální, sola na klavír, pop, rock, metal, progresivní rock, sborový zpěv, minimální hudba, muzikálová a filmová hudba. Je rovněž člověkem stojícím v pozadí skupiny Chain, která je rovněž evidována pod značkou Progrock Records.

Hudební vlivy:
Kytara: Joe Satriani, Steve Vai, Steve Morse, Abi von Reininghaus, Chris Oliva, Mike Stern
Piano: Keith Jarrett, Claude Debussy, Jim Steinman, Jon Oliva
Bassovka: Neil Stubenhaus, Stu Hamm, Billy Sheehan
Klávesy: Stephan Kernbach, Kevin Moore, Ryo Okomotu, Rick Wakeman, Neil Morse
Aranžmá: John Williams, Jim Steinman, Rick Wakeman, Edward Shearmur, Graeme Revell

Jeho role ve Frameshift:
Kytary, basa, synthesizer, piáno, B3, Warr Guitar, banjo, ruční perkuse, hudební programování, instrumentace, produkce a mixáž.

Henning hrál v celé řadě skupin, ale nedával tomu v té době velký význam a koncentroval se hlavně na studiovou práci. V současné době produkuje několik dalších progresivních rockových projektů, zahrnujícím prog-operu Babysteps, představovaným Jody Ashworthem z Trans Siberian Orchestra a následně další projekt skupiny Chain nazvaný "chain.exe", plánovaný k vydání během roku 2004.

Henning je Steinberg endorser a používá Steinberg software exklusivně.

Henning používá dva Mackie UAD-1 karty ke spouštění většiny plug-inů, a rád by poděkoval Mackie za jejich podporu.

Členové
Nik Guadagnoli
(Narozen 9. října 1976)

Nik Guadagnoli se přímo narodil jako muzikant. Mohl by být šťasten za tento způsob - když ještě byl v děloze nenarozen, Nikův otec mu hrál na kytaru a zpíval. Dokud byl dítětem, objevoval mnoho žánrů hudby od funku k progresivnímu rocku až po klasiku.

Guadagnoli hraje na basu, velmi dobře také na kytaru a Chapman Stick. Ve svém volném čase mohl objevovat druhou stranu čočky kamery nebo zkoušel řešit problemy světa meditováním u kávy, jídla a neobvyklého humoru. Odmítal jakoukoliv censuru v konverzaci. Nik Guadagnoli splupracoval přes Southern California hudební scénu s umělci jako např. 4 Feet Deep, Spiketooth Harrow a Mirazh.

Nik byl zahrnut do práce na Frameshift od samého začátku a nahrál basu v několika skladbách, ale také jako diprovodný kytarista v River out of Eden a The Gene Machine. nahrál překrásné kytarové sólo v Message from the Mountain, a rovněž hraje také v Origins and Miracles na Chapman Stick.

Guadagnoli je kromě toho odborný aranžér a přispěl některými aranžmá do několika písní.

Vlivy/vzory:
Cry of Love, Dream Theater, Peter Gabriel, Kansas, King Crimson, Tony Levin, Meshuggah, Radiohead, Rush, Sting, Tool, Toy Matinee, Tony Verderosa, Trip Wamsley, Victor Wooten, Yes a mnoho jiných.

Členové
Eddie Marvin
(Narozen: 30. December 1973)

Eddie Marvin (a.k.a. Eduard Pauly) je Henningův starší bratr. Eddie vystudoval Berklee College of Music v květnu 2003 s množstvím bubenických představení. Po absolvování právě v době letu do Los Angeles a nahrával velmi náročné party bicích pro Frameshift. Eddie žije v Německu, blízko Frankfurtu a je zaznamenán v několika skupinách, které se jej snaží uhájit ve svých seskupeních. Udělal výjimku pro svého bratra - kdo zná Eddieho, ví, že byl mužem na svém místě. Henning by nepřijala nikoho jiného. Eddie hraje v "Blue Dot" bicí.

Eddie se vrátí do studia s Henning, aby nahrál Babysteps a chain.exe jako mnohé jiné projekty pro Progrock Records.

Hudební vlivy:
Dennis Chambers, Nick DiVirgilio, Mike Portnoy, John Cuniberti, Terry Bozzio, Klaus Tropp a Thorsten Hannig

Členové
Matt Cash
Vocals

Matt je básníkem a textařem Frameshift. On a Henning pracovali spolu na albu Chain "Reconstruct", která se zabývá podobným tématem a získala mnohačetné recenze. Henning se vrátil spolu s Mattem, aby zpracovali lyrický rámec pro Frameshift.

Matt je také dokonalý zpěvák a propůjčil svůj hlas i projektu Chain. Jeho vlastní materiál je úžasná sbírka pop orientovaného rocku a jeho melodie vás budou vždy pronásledovat. Tato pop citlivost je to, co bylo potřeba, aby FRAMESHIFT nenechali unést příliš daleko do temnoty a abstrakce. Matt byl opět zpátky ve studiu s Chain, kde nahrál album "chain.exe".

Vlivy a vzory:
Matchbox 20, Third Eye Blind, Spock's Beard, atd.

Členové
Shawn Gordon je zakladatel a president Progrock Records. V létě 2002 převzal internetovou rozhlasovou stanici progrock.com a rychle zjistil, spousta lidí dělá velmi dobrou hudbu a neměla žádný způsob, jak ji dostat mezi fanoušky. Napřed spolupracoval s labelem CD Baby, ale to mu nevyhovovalo a brzy to ukončil.
Předtím působil mnoho let jako počítačový programátor. Ale po 20 letech, manželství a pár dětech, které má stále nesmírně rád, měl příležitost s rozhlasovou stanicí a rozhodl se využít své dovednosti s eCommerce a se svou softwarovou společností k tomu, abych spustil nahrávací společnost. Celá myšlenka spočívala v tom, že jsme prostě využili rádiovou stanici a label, ale v prvních měsících skončil s prvním projektem Frameshift s Jamesem LaBriem, kterého se zůčastnil při nahrávání klávesového sóla ve skladbě "Nice Guys Finish First". Také přispěl k tomu, že spojil Jamese LaBrie a Henninga dohromady a projekt se tak mohl uskutečnit.

Ale label musel brzy začít šetřit, než se projekt ujal. Ale od té doby se rychle rozrostli. Pomáhal pak i s projektem Psychic for Radio, který vydal album koncem roku 2008. Se svým týmem vyvinuli i nový model streamování hudby Mindawn.

Členové
Jerry George žije v Austinu, TX, a byl to další člověk, který pomáhal přivést projekt k životu. Jerry provozuje internetovou rozhlasovou stanici ProgRock.com, v níž působí jako zakladatel a programový ředitel. Stanice přináší progresivní rock posluchačům na celém světě 24 hodin denně.

Členové
Steve Katsikas
Lead Vocals, Keyboards, Guitars, Saxophone, Mandolin

Steve Katsikas je hráč na klávesové nástroje, saxofonista, kytarista a skladatel. Je klávesistou, zpěvákem a hlavním skladatelem kapely Little Atlas, stejně jako dlouholetý klávesista cover kapely Pink Floyd nazvané The Dark Side Of the Wall.

Katsikas také hrával s prog kapelami Man On Fire a French TV. Byl hlavním klávesistou na albu French TV pojmenovaném "I Forgive You for All My Unhappiness" a absolvoval mnoho hostujících vystoupení na různých projektech včetně saxofonu na albu "Unweaving The Rainbow" projektu Frameshift, kde má skvělé sólo na saxofon ve skladbě "Bats", jedné z nejtěžších skladeb na albu. Steve hraje na klavír a cajon na Strattmanově albu "The Lie Of The Beholder".

Členové
Sebastian Bach
(rodným jménem Sebastian Philip Bierk)
(Narozen 3. dubna 1968, Freeport, Bahamy)

Sebastian je kanadský heavy metalový zpěvák, známý především jako bývalý frontman skupiny Skid Row. Narodil se ve Freeportu na Bahamách a vyrůstal v Peterborough v Ontariu, kde také navštěvoval Lakefield College School, pravděpodobně má kanadské občanství. Jeho otcem byl známý výtvarník David Bierk a sourozenci také nebyli jen řadovými občany. Bratr Zac chytal v létech 1997-2000 za hokejový tým Tampa Bay Lightning, za který sehrál 47 zápasů. Později byl vyměněn do Minnesoty, následně do Phoenixu. Sestra Dylan Bierk je zase herečka, která si zahrála např. v seriálu Lovci pokladů (sice jen velmi malá epizodní role) nebo ve filmu Zločinné myšlenky.

Kdysi ještě jako teenager se přejmenoval z příjmení Bierk na Bach, aby byl z uměleckého hlediska blíže slavnému skladateli Johannu Sebastianu Bachovi. Sebastian Bach se v rozhovorech o této změně otevřeně vyjadřuje: "Hledal jsem úderné rock n' rollové jméno, ale neměl jsem dostatek kreativity a představivosti, abych přišel s vlastním nápadem a tak jsem se rozhodl ukrást jméno slavného skladatele. A fungovalo to!"

Nejdříve zpíval v kapele Kid Wikkid, se kterými vydal i jedno album, na němž se objevikla i skladba "Take A Look At Me". Jako osmnáctiletý zpívá s další kapelou Madam X na svatbě známého rockového fotografa Marka Weisse. A zde si jej všimne jeden ze svatebčanů, jistý Dave Sabo, který hrál na kytaru ve skupině Skid Row. Jejích zpěvák Matt Fallon, který před Skid Row chvíli zaskakoval u i Anthrax, nebyl tím pravým "hlasem". Dave Sabo chtěl někoho jiného jako je Sebastian Bach. A tak posílá Sabo Bachovi demo se skladbami "Youth Gone Wild" a "18 and Life", aby jej dostal trochu do obrazu, co vlastně Skid Row hrají. Bach zpočátku nabídku odmítá, s Madam X měl velké plány i hit "High In High School", nechal se však přemluvit a v půlce roku 1987 odletěl do New Jersey za vidinou větší slávy. Zde se v 18 letech připojil ke Skid Row, aby s nimi objel snad všechny kluby na východním pobřeží Spojených států. V roce 1988 nastupují Skid Row do studia, aby zde natočili debutové album "Skid Row". Vyšlo 24. ledna 1989 a prodalo se jej jen ve Státech více než půl milionů kusů. Nechyběly na něm power metalové balady jako třeba "18 And Life" nebo "I remember You". Následný úspěch ale nejvíce doléhá právě na Sebastiana Bacha. Stává se z něj namyšlená, arogantní a egoistická primadona. Na koncertě ve Springfieldu koncem roku 1989 si jde při skladbě "Piece Of Me" osobně vyřídil účty s fanouškem, který po něm hodil plastovou láhev. Následnou bitku pak musela uklidňovat ochranka. Přestože hlas Sebastiana Bacha dovedl SKID ROW k úspěchu, tak jej kapela v roce 1996 vykopla, kvůli přílišné egoistice, protože se to nedalo vydržet.

Po vyhazovu ze Skid Row založil Sebastian Bach and Friends, kapela se později reformovala a zpěvákem se stal John Solinger a novým bubeníkem Phil Varone. Od dubna 2000 vystupoval Bach na Broadwayi. Mezi jeho role patří Riff Raff v The Rocky Horror Show a hlavní role v muzikálu Jekyll & Hyde. Původní pětiměsíční smlouvu prodlužuje ještě o měsíc do 15. října 2000, kdy jej následně vystřídá herec David Hasselhoff (Pobřežní hlídka, Knight Rider).

Na začátku roku 2002 uváděl na VH1 Forever Wild. V roce 1998 byl Bach kritizován za to, že si oblékl tričko s nápisem "AIDS Kills Fags Dead" (= "AIDS zabíjí buzeranty"), což byla parodie na reklamní slogan na RAID "Raid: Kills Bugs Dead". Ačkoliv nejprve všechno zlehčoval, později se za nošení tohoto trička omluvil a distancoval se od něj. Bach řekl: "Byla to blbost, že jsem tričko měl půl hodiny na sobě. Co ale nikdo nezmiňuje, je fakt, že v roce 2000, když jsem hrál v Jekyll & Hyde a konala se aukce pro Broadway Cares, daroval jsem $12 000 na boj s AIDS."

V roce 1990 vystoupil Bach na jednom pódiu společně s členy Metallicy a Guns N' Roses na party RIP Magazinu s jednorázově vytvořenou kapelou, která dostala jméno The Gek. U skladby "Whiplash" od Metallicy ale nezná Bach celý text, proto jej raději vystřídal James Hetfield. V roce 1996 zformoval Bach rockovou superskupinu The Last Hard Men, kterou vedle něj tvořil kytarista Frogs Jimmy Flemion, kytarista Breeders Kelley Deal a bubeník Smashing Pumpkins Jimmy Chamberlin. Skupina nahrála stejnojmenné album pro Atlantic Records, to jej ovšem nevydalo. Kapela byla na rozdíl Bachovy orientace úlet jako prase, a jak sám říká... "když úlet, tak pořádný". Až v roce 1998 desku vydal Dealův label Nice Records a to v nákladu 1000 kusů a bylo jej možno objednat pouze poštou.

V roce 1999 začal svoji sólovou kariéru albem "Bring, Em Bach Alive!". Dne 28. listopadu 2001 se Sebastian Bach zúčastnil New York Steel, benefičního koncertu na podporu obětí útoků z 11. září. Bach vystoupil hned na začátku, poté odjel vystoupit na Broadway a vrátil se na konec koncertu, když všichni účastníci zpívali společnou píseň. V říjnu 2002 podepsal Sebastian Bach smlouvu na účinkování v muzikálu Jesus Christ Superstar, kde hrál Ježíše. V dubnu 2003 byl opět vyhozen, protože se údajně choval jako primadona.

V roce 2003 se spekulovalo, že Bach měl zájem o působení v kapele Velvet Revolver ještě předtím než byl vybrán Scott Weiland, ale z neznámých důvodů byl odmítnut. Některé fanoušky toto rozhodnutí zklamalo, protože se svým hlasovým rozsahem je schopen zazpívat při koncertech více písní od Guns N' Roses než Weiland. Sebastian Bach má od roku 2003 roli v seriálu Gilmorova děvčata, kde hraje kytaristu Gila.

V roce 2005 spolupracoval s Henningem Paulym na albu "An Absence Of Empathy" kapely Frameshift, které vyšlo v dubnu 2005. V květnu 2005 se Bach, Ted Nugent, Evan Seinfeld, Jason Bonham a Scott Ian zúčastnili reality show stanice VH1 "SuperGroup". Hudebníci byli 12 dní zavření ve vile v Las Vegas, kde skládali hudbu superkapely pod názvem Damnocracy. Společně si pak zahráli na Fremont stage v Las Vegas např. skladby "Sin City" (AC/DC cover), "Cat Scratch Fever" (Ted Nugent band) a "Take It Back", což byla jediná skladba z produkce Damnocracy prezentována naživo. Na celé toto dění dohlížel ostřílený manažér Doc McGhee (Kiss, Mötley Crüe, Scorpions, Guns'n'Roses aj).

V roce 2006 dělala jeho kapela předskokany na turné Guns N' Roses a samotný Bach zpíval při koncertech Guns N' Roses spolu s Axlem Rosem píseň "My Michelle". Jeho posledními počiny jsou sólová alba "Angel Down" z roku 2007 a "Kicking & Screaming" z roku 2011.

Sebastian Bach je ženatý, jeho manželkou je Marie Bierk, mají dvě děti, které se jmenují London a Paris. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 11. Otec David Bierk byl umělcem. Sebastian Bach má dva sourozence, jeho bratr Zac Bierk býval brankářem v NHL a sestra Dylan Bierk je herečka.

Členové

(celým jménem Dan-Erland Swanö, znám také jako Day DiSyraah, Tom Nouga)
(Narozen 10. března 1973, Finspång, Sweden)
Vocal

Dan je švédský hudebník a producent, který je v současné době zpěvákem, kytaristou, bývalým basistou a bývalým bubeníkem kapely Nightingale, v poslední době působí jako zpěvák, klávesista a bubeník v kapele Witherscape, je také majitelem Unisound, ale dosáhl slávy i jako zpěvák a skladatel progresivní death metalové kapely Edge of Sanity.

Jako multi-instrumentalista je považován za vlivného v undergroundovém melodickém death metalu, black metalu, progresivním metalu, death metalu, progresivním rocku nebo komunitě power metalu. Je znám pro jeho progresivní rockově ovlivněný písničkářský styl a jeho časté používání jak čistého growling vokálu.

Swanö p§sobil v řadě kapel, včetně Edge of Sanity, Brejn Dedd, Unicorn, Infestdead a Route Nine. Byl také členem Katatonia a Ribspreader, hrál na bicí a sólovou kytaru v death metalové skupině Bloodbath. Zapojil se také svým vokálním talentem k projektu Star One Arjena Lucassena. Oba muzikanti jsou dobří přátelé a Lucassen přispívá kytarovými party do Swanöva projektu Nightingale. Můžete jej slyšet i na albech "Theli" a "A'arab Zaraq - Lucid Dreaming" se symfonickou operní metalovou kapelou Therion. Byl také producentem a přispěvatelem kapely Diabolical Masquerade, v současné době zaniklé sólové avantgardní black metalové skupiny Anderse Nyströma nazvané Blakkheim (Katatonia, Bloodbath, ex-Bewitched). Přispěl také kytarovými sóly, doprovodnými vokály na různých albech Diabolical Masquerade, hrál na bicí na albu Nightwork. Produkoval a nahrál na klávesy na albu "Memories From Nothing" švédskýchi progresivních rockerů Another Life vydané u Vic Records.

Swanö také vydal sólové progresivní death metalové album nazvané "Moontower", na kterém se projevil jeho multi-nástrojový talent, když nahrál všechny nástroje (kytara, basa, bicí, klávesnice) a obstaral i všechny vokální party.

Během roku 2009 Swanö znovu aktivoval Odyssey, tentokrát sám, když nahrál 7 svých nejoblíbenějších skladeb, které vyšly v listopadu 2010 na albu "Reinventing The Past" spolu se třemi skladbami z roku 1999 jako bonus na holandské značce Vic Records. Jeho bratr Dag si zahrál pohostinně kytaru v písni "Gypsy" od Uriah Heep.

V roce 2013 se Swanö vydal s jeho novým projektem Witherscape studiové album "The Inheritance" s Ragnar Widerberg jako spoluzakladatelem, ale za přispění ostatních hostujících hudebníků, jako zakladatel Novembers Doom Paul Kuhr. Rok poté následovalo EP "The New Tomorrow". V roce 2016 vyšlo plnohodnotné studiové album "The Northern Sanctuary" u Century Media Records, stejně jako předešlé nahrávky.

Dan Swanö má různorodý hlasový registr, zahrnující mnoho stylů od death growls, čistý, melodický zpěv s teplým bohatým tónem, hluboké, temné, gothic vokály a thrashový křik. Jako zvláštností je, že je levoruký kytarista (pravá ruka na krku), ale hraje na pravých kytarách, aniž by převrátil struny (nejvyšší struny nahoru), což je docela neobvyklé.

Členové

(rodným jménem Magali Luyten)
(Narozena 16. července 1978, Brussels, Belgium)
Vocal

Magali je jednou z předních belgických rockových zpěvaček. Je také vokální trenérkou a učitelkou zpěvu. Vyrůstala v Leuven a pak se přestěhovala na jih Belgie, kde žije dodnes.

Vystupovala v několika místních kapelách, než se spojila s progresivní metalovou kapelou Over Us Eden z Aachen v Německu v roce 2003, se kterou produkovanou Uli Kuschem, bývalým bubeníkem Helloween a Masterplan. O tři roky později ji Kusch, se kterým již v minulosti spolupracovala, požádal, zdy se zapojí do jeho sólového projektu Beautiful Sin. Nahrála své vokály v Belgii a poté odletěla do Norska, aby dokončila práci v Kuschově studiu spolu s kytaristou Jornem Viggem Lofstadem (Pagan´s Mind, Jorn). Debutové album Beautiful Sin "The Unexpected" bylo oceněno heavy metalovými fanoušky a specializovaným tiskem po celém světě. Skladby "Lost" a "Closer To My Heart" byly uvedeny na kompilacích Nuclear Blast Beautiful Voices II a III, na AFM Records kompilaci All for Metal a Gothic Melancholy Vol. XIX.

V roce 2008 vystupovala jako hostující zpěvačka v různých projektech včetně Ayreon "01011001". Arjen Lucassen o ní řekl: "Stále jsem narážel na jméno Magali v různých skupinách a byl jsem tak ohromen jejím hlasem pokaždé, když jsem ji uslyšel. Rád bych s ní alespoň jeden den pracoval... je prostě úžasná." Živě akusticky vystoupila v písni "Ride The Comet" na Stairway To Heaven v Utrechtu, Nizozemsko, v předediční party Ayreon v lednu 2008 s Floor Jansen (ex-After Forever, ex-ReVamp, Nightwish) a Robertem Soeterboek.

Téhož rok se Luyten připojila k hudebníkům Renaut van Oeyen, François Brisk (ex-Dyslesia) a Christophe Babin (ex-Headline a Eradicate) v belgické classic metalové kapele Virus IV pro jejich debutové album "Dark Sun" vydané u Thundering Records. V roce 2009 byly EMI Records vybrány skladby "Frightening Lanes" a "Such A Shame" (oba hitové singly od Talk Talk), které se objevily na 3CD kompilačním albu "I Love New Wave" ve Francii a v roce 2010 u Femme Metal Records pro kompilaci " Beauty And Brutality" ve Spojeném království. Kapela Virus IV vystupovala na mnoha festivalech včetně PPM Fest, Alcatraz, Raismes Festival, Namrock, Loaf, Rocksound a Durbuy a otevírala koncerty kapel Scorpions, Saxon a Evergrey.

Luyten dokázala svůj talent jako vokální trenérka a zpěvačka na koncepčním albu "Obsession", které vydal v roce 2001 kytarista Virus IV Sam Arkan jako svůj boční projekt nazvaný Epysode. Album bylo natočeno Geraldem Jansem v Noise Factory Studio v Belgii a mixováno a masterováno Tommy Hansenem v Jailhouse Studios v Dánsku. Epysode se mohlo pochlubit vynikajícím obsazením hudebníků a zpěváků, včetně takových jako Kristoffer Gildenlöw, Léo Margarit (Pain of Salvation), Christophe Godin (Gnô, Metal Kartoon), Julien Spreutels (Ethernity), Kelly Sundown (Beyond Twilight, Darkology, Adagio), Oddleif Stensland (Communic), Liselotte Hegt (Ayreon, Dial) a Rick Altzi (At Vance, Thunderstone). Oficiální videoklip k písni "Obsession" režíroval Damien Brunet, kde Luyten hraje postavu "Esh-The Soul".

V roce 2014 byla na poslední chvíli náhradou za zpěvačku Dilenyu Mar v kapele Beyond The Bridge s Herbie Langhans (Sinbreed, Voodoo Circle, Avantasia), která byla zahajovací kapelou Serenity na jejich "War of Ages European Tour". V říjnu 2015 byla ohlášena jako nová zpěvačka francouzské kapely Nightmare. Jejich nové album "Dead Sun" vyšlo u AFM Records 26. listopadu 2016. A v září 2017 se opět připojila k Arjenovi Lucassenovi a vystoupila na živém koncertu na koncertě 3-night live Ayreon Universe.

Členové
Adrian O'Shaughnessy
Dublin, Ireland
Vocal


Adrian je zpěvák a skladatel pocházející z Irska. Spolupracoval s mnoha umělci po celém světě. Vždy v něm vzbudí pozornost vzrušující nové projekty.

O 'Shaughnessy se objevil s materiálem konkurzu pro DRAGONFORCE, který v současné době hledá náhradu za odcházejícího zpěváka ZP Thearta, který opustil kapelu v březnu 2015.diskografie
Studiové desky:
???? Loading Oakfield
???? The God Delusion
2005 An Absence Of Empathy
2003 Unweaving The Rainbow


Alexander Froese (Knockdown Industries) - Vocal

Diskografie Loading Oakfield
Vyšlo ????

Seznam skladeb:

Napsal a produkoval: Henning Pauly


Magali Luyten (Virus IV, Beautiful Sin, Ayreon) - Vocal
Dan Swano (Nightingale, Edge of Sanity) - Vocal
Diskografie The God Delusion
Vyšlo 2010

Seznam skladeb:

Napsal a produkoval: Henning Pauly

Kniha "The God Delusion" (Boží blud) je bestseller z 2. října 2006, napsán britským biologem Richardem Dawkinsem. Kniha byla přeložena do češtiny roku 2009. V knize Dawkins tvrdí, že žádný nadpřirozený tvůrce (například Bůh) téměř jistě neexistuje a víra v osobního Boha je pouze iluze. Kniha z různých pohledů rozebírá podstatu ateismu a víry a snaží se čtenáře přesvědčit o nesmyslnosti náboženství. Kniha se stala velmi populární, v lednu 2010 bylo vytištěno již přes 2 miliony kopií jen v anglickém jazyce. Jednou z nejvýznamnějších polemik s touto knihou je spis The Dawkins Delusion? oxfordského profesora Alistera McGratha.


Skupina:
Sebastian Bach - Vocal
Eddie Marvin - Drums
Henning Pauly - Guitars, Bass, Synthesizer, Piano, B3, Warr Guitar, Banjo, Hand percussion
Steve Katsikas - Saxophone
Hosté:
Adam Evers - Vocals
Jody Ashworth - Bass, Choir/Chorus, Vocals
Matt Cash - Choir/Chorus, Vocals
Michael Sadler, Gwen Sadler, Grek Cannon, Jesse Dutton, Shawn Gordon, Michael Donlon - Vocals
Diskografie An Absence Of Empathy
Vyšlo 12. dubna 2005, ProgRock Records, SPV-452022 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Human Grain, Part I: An Absence Of Empathy (4:41)
02. Just One More (5:49)
03. Miseducation (5:41)
04. I Killed You (9:01)
05. This Is Gonna Hurt (4:34)
06. Push The Button (6:09)
07. In An Empty Room (5:51)
08. Outcast (5:32)
09. Blade (9:22)
10. How Long Can I Resist (6:05)
11. When I Look Into My Eyes (5:12)
12. Human Grain, Part II: What Kind Of Animal (5:56)
Total Time: (73:58)

Recorded at I2 Recording, Grand Terrace, CA
Sebastian Bach zpívá všechny skladby.
Napsal a produkoval: Henning Pauly

Základní myšlenku na námět alba přinesl Shawn Gordon, prezident ProgRock Records. Před několika lety, když hrál na klávesy v kapele Zircadian, měli částečně napsané koncepční album pod názvem "Prophet Savant", což jej přivedlo k nápadu "An Absence Of Empathy". V původním příběhu člověk prožívá různé formy násilí, protože se stává jakýmsi prorokem. Napsali píseň pro epické bitvy a dvě scény mučení. Album je velmi založeno na koncepčním příběhu a nápad je založen na vyprávění Shawna Gordona, ke kterému Pauly přispěl také k dokončení příběhu. Je to docela krutý brutální příběh, který si vžívá do mysli psychického sériového vraha, který také bere úděl v jiných záležitostech, jako je znásilnění a pod., je to snad jedna krvavá noční můra snu na konci dne.

V nesčetných e-mailech a setkáních (jedno včetně Stephan Kernbach od Chain), Shawn a Henning Pauly rozvinuli tuto myšlenku do příběhu a konceptu, který je nyní základem nového alba Frameshift. Nejprve se zabředli do mystického přístupu, a pak tím, že se vzdalovali od konceptu, příběhu kolem osoby, místo toho se zaměřili na to, co, že člověk prožívá, příběh vypráví realističtější situace. V tomto ohledu, stejně jako Unweaving Rainbow, album vlastně nemá skutečný příběh. Místo toho, to je série písní, které se točí kolem stejného tématu.

"Human Grain" (Lidské Zrno) - Koncept
"Násilí je posledním útočištěm neschopného"


Tato citace nám dává dobrou představu, o čem je toto album. Je to přesně o násilí, lidském násilí. Je vždy přítomno a v různé míře zakořeněno v každém z nás. Násilí je v nás všech, je ale otázkou, které faktory určují, kdo se jim nechá unést a jak se projevuje. Stejné otázky pronásledují protagonistu lidského obilí. Je to zvědavý člověk, který chce vědět, proč jsou média naplněna novinkami o vraždách, znásilnění a válce, a obává se, že by mohl mít potenciál pro násilí on sám. Začíná zkoumat téma, ale to nestačí, protože mu nemůže ukázat, co motivuje osobu, která jedná násilně, co je trápí a neznamená to, že soucítí s bolesti obětí. Jeho touha pochopit jednu z nejzákladnějších rysů lidstva vede k řadě živých snů, které se zdají být tak reálné, že nemůže uniknout z tohoto světa snů, dokud není po všem. V nich se stává vrahem, stává se násilníkem, stává se vojákem, stává se matkou, která pláče pro svoji dceru, která byla znásilněna.

První píseň představuje téma a ilustruje, jak je naše hlavní postava sužována otázkami o hlavní chybě lidstva. Začne cestu do myslí ostatních lidí, aby zažili násilí z první ruky. Na konci alba vyjeví svůj závěr a zeptá se sám sebe, jestli pro nás není nic jiného, než si navzájem ubližovat a odpověď, kterou najde, je hodná objevu. "Human Grain" vás zavede do psychiky několika různých lidí, kteří buď zažívají násilí, nebo v něm vystupují. Každá forma násilí je řešena ve dvou písních, z nichž každá si posvítí na jiný bodový pohled scénáře. Například jedna píseň ilustruje scénu mučení z pohledu mučitele a spárovaná píseň vás zavede do stejné místnosti, tentokrát z pohledu mučeného muže. Další párování je o násilí ve školách. Jedna píseň pojednává o učiteli, který používá psychologické násilí vůči svým studentům, kteří se pak vzbouřili a druhá píseň je o střelbě ve škole.


Skupina:
James LaBrie - Vocal
Henning Pauly - Guitars, Bass, Synthesizer, Piano,B3, Warr Guitar, Banjo, Hand percussion
Nik Guadagnoli - Guitars, Bass, Chapman Stick
Eddie Marvin - Drums
Matt Cash - Vocals, Lyricist
Shawn Gordon - Keyboard
Jerry George - Keyboard
Steve Katsikas - Saxophone
Diskografie Unweaving The Rainbow
Vyšlo 23. listopadu 2003, ProgRock Records, 837792009009 (USA)

Seznam skladeb:
01. Above The Grass - Part I
02. The Gene Machine
03. Spiders
04. River Out of Eden
05. Message From The Mountain
06. Your Eyes
07. La Mer
8. Nice Guys Finish First
09. Arms Races
10. Origins And Miracles
11. Off the Ground
12. Walking Through Genetic Space
13. Cultural Genetics
14. Bats
15. Above The Grass - Part II
Total Time: (79:24)

Recorded at I2 Recording, Grand Terrace, CA
James LaBrie zpívá všechny skladby
Napsal a produkoval: Henning Pauly
Mastering: Alvaro Balana
Mixing Engineer: Luigi Castelli

"Frameshift" je vzrušující nový progressivně rockový projekt stvořený a produkovaný Henningem Pauly z Chain pro Jamese LaBrie, zpěváka legendarní progmetalové skupiny Dream Theater. "Unweaving the rainbow" je znamená více než 80 minut moderního progressivního rocku vytvořeného podle knih Richarda Dawkinse. Každá píseň zachází s úplně odlišným vývojovým konceptem. Způsob pro napsání hudby byl trochu odlišbější, než u většiny progressivních rockových projektů do té doby.

Skladatel Henning Pauly pracoval se širokým rejstříkem stylů. Krátce před tím, než začal pracovat na Frameshift, psal filmovou hudbu a neočekávaně se mu to zdařilo. Moderní filmová hudba kombinuje prvky z mnoha různorodých stylů. Zkombinovali metal, ambientní hudbu, techno, orchestralní, rockovou, pop a mnoho hudebních dotáček ze samplů. Způsob spojení těchto prvků dohromady ve filmovém zápisu mu posloužil perfektně v žánru progressivního rocku, takže se Henning rozhodl použít tento přístup i pro Frameshift. Nepřál si omezovat hudbu na tomto albu, tak jak je běžné se sestavou rockové skupiny, ale pracoval tak, jak je to možné s nástroji filmové kompozice, kterou měl k dispozici. To ovšem neznamenalo, že by zapoměl na všechny momenty, které umožňuje progressivní rockaa a o který se jedná, ale pouze použil odlišný způsob aranžování skladeb.

Všimněme si, že James LaBrie nazpíval album jako celek, přál si ale dát tuto šanci i ostatním zpěvákům, aby ji nazpívali jinak než pracovali předtím. James je neochvějná králem fanoušků a Henning často užívá rozsáhlé vokální aranžmá ve svých skladbách. Záměr byl jednoduchý: ponechat mnoho prostoru pro zpěv, vytvořit jim důležité součásti alba. Takže písně byly napsány v několika sborových partech a dokonce některé pozoruhodné pasáže v provedení jako od Gentle Giant a Spock's Beard, jejichž obou Henning a James jsou velcí fanoušci.

Na albu byly použity moderní studiové nahrávací techniky, spojené se svěží orchestrací a různorodou instrumentací jak například Warr Guitar a Chapman Stick. "Unweaving the Rainbow" od Frameshift bude vydána veřejně počátjem listopadu 2003. Audio samply, obrázky a více informací o projektu naleznete na progrockrecords.com.


RECENZE SPARK 4/2004, str. 46
"Rozplétání duhy" (Unweaving of Rainbow)

Lámu si hlavu nad tím, proč většina "bokovek" členů skupiny DREAM THEATER dýchá na paty řadovým deskám. Odpověď nenalézám v ničem jiném než ve "značkovitosti" velké kapely ukotvené v přístavu velké gramofirmy. Aktuální, nikoli však horká novinka zpěváka LaBrieho je adaptací knihy o evoluci. Každá skladba desky pojednává o jednom z aspektů evoluce. Hudební zpracování pro LaBrieho připravil australský skladatel Henning Pauly (CHAIN), který využil naplno svých zkušeností skladatele filmové hudby. Deska byla natočena ve třech lidech a vokál je zde po většinu času dominantním nástrojem. Kdo by čekal klasické operně-metalové árie na způsob DREAM THEATER, skoro by se nedočkal.

Paulyho hudební koncepce totiž otevírá prostor pro tak široké polohy - mnohdy na hranici experimentu - že by LaBrie musel být hluchý, aby toho nevyužil. K hudbě si troufám říct, že je to od "Remedy Lane" PAIN OF SALVATION asi nejzajímavější a nejprogresivnější deska. Je to jízda po časové přímce vývoje nejen rockové hudby. Poměrně velké množství elektroniky organicky splývá s "živou" kapelou a album tak svým zvukem na dotek "nestudí ", i když by vzhledem k žánru a tématu mohlo. Deska obsahuje pasáže nazvučené docela starým způsobem v kombinaci s efekty a zvuky současnosti a možná i budoucnosti. Tím se vymaňuje ze závislosti na konkrétním datu vzniku. Najde se zde opravdu vše, ale pečlivě zkombinováno tak, aby to nepůsobilo dojmem instrumentální a muzikologické onanie. Může za to i na poměry progresivního rocku značná "písničkovost". Nenechme se ale mýlit, kvalita v tomto případě plně vyvažuje chybějící kvantitu. Další s tím související vlastnost je důvěryhodnost sdělení, kterou možná zajišťuje právě literární předloha. Tím měl Pauly v podstatě ulehčenou práci, jelikož je zvyklý skládat podle předlohy. Na druhou stranu mu ke cti slouží fakt, že za sebe neseřadil obvyklé filmové a rockové klišé. Šikovně s LaBriem pracují s emocemi, které člověk pociťuje ve vztahu ke světu kolem spíš než směrem do svého nitra.

Určitým minusem je druhá třetina, jež odkazuje na YES příliš přímočaře v hudbě, potažmo i ve zpěvu. Ne, že by Jon Anderson nebyl LaBriemu blízký už na deskách DT, tady je však přítomen mnohem výrazněji. Nutno ale podotknout, že nový výraz je příjemnou alternativou již poněkud kostnatějšího pístupu v DT ke vzniku. LaBrie zde odhaluje množství dosud neznámých poloh, které mnohdy znějí důvěryhodněji než jeho "plný pracovní úvazek". Z jeho projevu, ale i velice rozpustilé dramaturgie desky předpokládám, že si to všichni zůčastnění pěkně užili.

Kdo by to byl o LaBriem řekl? Vlastně proč ne, když mu někdo vytvořil víc než důstojný podklad. Škoda jen, že se zde až příliš opatrně zachází s hitovým potenciálem některých písniček.

Petr Sládeček.

fotogalerie

Henning a Michael Sadler Henning a Sebastian Bach


Matt a Henning pracují na textechodkazyA oficiální stránky skupiny je: frameshift.progrockrecords.com
Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  2004-2009 
Menu Poslední aktualizace: 3.4.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!