Druckfarben
            Dolu
                                                         

Zpět

je kanadská progressivní rocková kapela z Toronta. Založili ji v roce 2008 Phil Naro, Ed Bernard, William Hare, Troy Feener a Peter Murray.

Druckfarben příběh se začal v Torontu na předměstí Scarborough v polovině roku 1980, když kytarista Ed Bernard a bubeník Troy Feener si začali vyměňovat své hudební zájmy v 9. ročníku výtvarné výchovy. Ed představil Troyovi progressivní rock kapel Yes a Gentle Giant a brzy spolu oba dva začali hrát hudbu. Jednoho dne v hale jejich opuštěné tovární zkušebně mladí muzikanti objevili nějaké černé barely s podivným slovem, které na nich bylo uvedeno... Druckfarben. Když se pokoušeli představit si obsah tajemných sudů, Ed zažertoval, že jednoho dne by mohli být oba v kapele, kterou by mohli nazvat Druckfarben. Druckfarben je mimochodem německý výraz pro "barvu do tiskárny".

Mezitím v blízkosti střední školy mladý klávesista Will Hare se zdokonaloval hraním Bacha a Rachmaninova; na Jarvis Collegiate v centru Toronta pak mladý basista Peter Murray získával pověst člověka, který by mohl zahrát "YYZ" od Rush; a dále na jih v Rochesteru v New Yorku, zpěvák Phil Naro byl již plnohodnotným profesionálním front-manem v metalové kapele Talas, spolu s legendárním basovým virtuosem Billy Sheehanem. Pět hudebníků, kteří stále ještě byli pro sebe navzájem velkou neznámou, mělo ale společné dvě pozoruhodné vlastnosti: všichni byli velmi talentovaní ve hře na svých vybraných nástrojích a všichni byli velkými fanoušky progresivního rocku. Roky uplynuly a není divu, že se ze všech pěti stali profesionální hudebníci. To znamenalo oddělené vystupování se smluvními a nesmluvními originálními kapelami a umělci; coverové kapely a hold nahrávky; učení a psaní; znělky a studiovou práci. Všichni se stali v jejich místních scénách vysoce respektováni. Ale prog rock, který je původně inspiroval všechny, jim po sobě zanechal přece jen něco nostalgie a fantazie. Ale nebylo to komerčně nebo odborně životaschopné; vytvořit prog kapelu bylo prostě nemyslitelné. Alespoň pro tuto chvíli...


Druckfarben byli oficiálně založeni v březnu 2008, ale většina z pěti členů byla v kontaktu nebo se navzájem přátelila na kanadské hudební scény již v roce 1980. Phil Naro je zpěvákem Druckfarben, v předchozí kapele spolupracoval s řadou umělců, včetně Petera Crisse z Kiss. Zanedlouho v jeho kariéře Naro nahradil Jamese LaBrie v kapele Coney Hatch, poté co se LaBrie připojil ke kapele Dream Theater, a v kapele Lou Gramma Black Sheep v roce 1976. O pár let později Naro a Gramm spolupracovali na albech skupiny DDrive. V letech 1982-1985 byl Naro sólovým zpěvákem Talas, než se Billy Sheehan připojil ke kapele Davida Lee Rotha v roce 1985.

Feener byl později členem kapely The Full Nine, kteří podepsali smlouvu s Mammoth Records v roce 2011, a také skupiny Big Faith. Stal se také se řádaným studiovým hudebníkem pro Pirate Radio a Television Chrise Taita. Feener koncertoval s Larrym Gowanem (Styx), Rikem Emmettem (Triumph) a Davidem Usherem (Moist). Feener také hrál se Steve Lukatherem, Garthem Hudsonem a Jeffem Healeyem.

Kytarista Ed Bernard pokračoval, když se stal studiovým hudebníkem a skladatelem v Torontu. Po několika severoamerických turné v několika kapelách si Bernard otevřel nahrávací studio Ed Id Productions, kde nahrával nezávislé umělce a skládal spoty pro televizi a rozhlas. V roce 2005 se Bernard a Feener setkali s Williamem Harem, který hrál na klavír pro řadu kanadských počinů včetně countryových Crystal Shawanda, operní pěvkyni Angelicu Decastro a kapelu ze 70. let Abraham's Children.

Peter Murray hrající na basu, zatím navštěvoval Jarvis Collegiate Institute, vysokou školu v centru města Toronto. O několik let později napsal publikaci Essential Bass Technique, kterou vydalo nakladatelství Hal Leonard Corporation. Knihu mimo jiné pochválili Billy Sheehan, Michael Manring, Alain Caron nebo Tom Hamilton (Aerosmith). Murray byl také bassovým komentátorem v Canadian Musician. Jako písničkář vydal své debutové sólové album "Ants and Angels" v roce 2007. V průběhu 90. let byl Murray byl členem Surrender Dorothy. Tato kapela podepsala mezinárodní nahrávací smlouvu s MCA Německo a jejich album "Serum" vyšlo v roce 1997. Murray hrál a nahrával s mnoha umělci, včetně Rony Sexsmith, Damhnait Doyle, Honeymoon Suite, Sass Jordanem, Royal Woodem a Jianem Ghomeshim.

V roce 2009 Naro získal Daytime Emmy Award za nejlepší původní píseň a hlavní spoluautorství ústřední melodie pro obnovený sériál 6Teen. Naro od 2014 koncertuje po Kanadě a hraje covery v akustickém provedení pod názvem The Phil and John Show spolu s Johnem Rogersem (Brighton rock).

V roce 2008 se v Torontu uskutečnil koncert série Classic Albums Live, na kterém byla přdvedena dvě alba Yes "Close to the Edge" a "The Yes Album". Troy usiloval o to, stát se hlavním bubeníkem Classic Albums Live pro toto vystoupení. Jak se dalo předpokládat, všichni budoucí členové kapely Druckfarben byli povoláni na koncert. Peter představení málem promeškal, protože zrovna produkoval album v Německu v té době, ale i on nakonec přišel na dnes již historický Phoenix Concert Theater v Torontu dne 20. září 2007. Troy Feener, Will Hare, Phil Naro a Ed Bernard odehráli toto představení s jiným basistou - Jason Farrarem (pak působil v Dave Barrett Trio). Tato sestava měla vystoupení na Phoenix Concert Theater v Torontu dne 20. září 2007. Pouze budoucí basista Peter Murray byl toho dne přítomen pouze v publiku. Předvedení tak náročné, geniální hudby pak bylo inspirací ke zformování kapely... a zrodili se Druckfarben.

Druckfarben získali celkem stabilní sestavu, v níž byli Ed Bernard na sólovou kytaru, housle, mandolínu a doprovodný zpěv, Will Hare na klávesy a doprovodný zpěv, Peter Murray na basskytaru, oktave mandolínu a doprovodný zpěv, Troy Feener na bicí a perkuse. Sólový zpěv pak obstarával Phil Naro. Druckfarben začínali hraním coverů prog klasiků Yes, Genesis, King Crimson, Gentle Giant, Kansas, Rush a dalších.

První set kapely, který se odehrál 1. března 2008 v Roc ’n Doc’s Credit, Ontario, odstartovali okružní turné s odehráním alba "Close to the Edge." Kapela pozvolna vstřebávala vlastní chemii během měsíčního koncertování v torontském Orbit Room (které spoluvlastní Alex Lifeson z Rush) a měsíčním prog jamováním na Roc 'n Doc. Lokalní prog fanoušci měli co oslavovat, neboť se zrodila nová komunita hudebníků a fanoušků díky Druckfarben. Pověst kapely rostla, diváci je objevovali vedle hudebníků jako Kim Mitchell, Nick D'Virgilio (Spock’s Beard), Terry Brown (producent Rush), Maurizia Guariniho z italské prog kapely Goblin a dalších prog osobnostech. V roce 2008 skupina uváděla show s kapelou Tonyho Levina Stick Men.

Ačkoli Druckfarben vybudovali své kolektivní výkony odkazy na Prog klasiku, kapela vždy směřovala k uplatnění plodů této práce k tvorbě své vlastní hudby. Práce na původním originálním materiálu se začaly velmi brzy pod Edovým vedením jako autorem a šéfem produkce. V říjnu 2011 se objevilo debutové bezejmenné CD kapely "Druckfarben". Je to pocta jejich trvalé lásce, neboť všichni členové tohoto kvintetu se dali dohromady jen díky své zálibě pro progresivní rock. V pozitivní recenzi uvedené v The Rocktologist, který dal albu 8 z 10 bodů uvedli: "Hammondovy varhany vládnou na debutu Druckfarben v klávesových partiích, zatímco Phil Naro by měl rozhodně být považován za jednoho z nejlepších progresivních rockových zpěváků působících na dnešní scéně."

V roce 2013 Druckfarben vydali živou nahrávku CD/DVD "Artifact", která obsahovala i dokumentární kroniku "Druckumentary" historie vzniku kapely. Záznam byl pořízen naživo v březnu 2012 ve Virgin Mobile Mod Club v Torontu, Kanada. Na desce se také objevila cover skladba skupuny Yes "Siberian Khatru".

Jejich druhé album "Second Sound" vyšlo v březnu 2014.

Zpět

Členové:
Phil Naro - Vocals
Ed Bernard - Guitars
William Hare - Keyboards
Troy Feener - Drums
Peter Murray - Bass

Členové
Vocals, Guitar

Phil Naro vyrostl v Rochesteru ve státě New York. Svoji hudební kariéru začal již ve středoškolských kapelách v patnácti letech. Doslova svým mocným hlasem a impozantním rozsahem čtyř oktáv přerůstal možnosti barové kapely, Phil se rychle stal vyhledávaným zpěvákem. Svůj první velký koncert zaznamenal v roce 1979 s kanadskou kapelou Chain Reaction, s níž nahrál dvě alba a odehrál 600 vystoupení od pobřeží k pobřeží během dvou let. Pak se Phil vrátil do státu New York, kde jej v roce 1983 objevil bassový virtuóz Billy Sheehan (Mr. Big, David Lee Roth), který jej přivedl do čela kapely kapely Talas. S Philem jako sólovým zpěvákem nahrála kapela "Live Speed on Ice" v roce 1984 v L'Amour v New Yorku, nyní již klasické koncertní album, které bodovalo v Top10 v Anglii a Japonsku. Ještě během působení v Talas, Phil měl velký úspěch na americké heavy metalové scéně na turné s kapelou Rising Force od Yngwie J.Malmsteena, Anthrax, White Lion, Quiet Riot a Iron Maiden.

Po odchodu z Talas se Phil připojil se kanadské kapele Coney Hatch, kde nahradil u mikrofonu zpěváka Jamese LaBrie, který začal hvězdnou kariéru u Dream Theater, a kde se stal novým charismatickým frontmanem kapely. Složil písně pro multi-platinové album Body Rock od Lee Aarona v roce 1989, spolupracoval s Grammy oceněným producentem Tomem Lord-Alge (Billy Joel, Steve Winwood, The Rolling Stones). V roce 1994 se Phil se spojil s Johnem Rogersem (Brighton Rock, Long Tom and the Dusty Danglers) a vytvořili akustické duo s názvem Phil & John Show s nahrávkou Cover Art vydanou až v roce 2006.

Phil zpíval i na filmových soundtracích pro No Exit/FatalCombat (1995) a Going Back (2001). Spolu se spoluautory Donem Breithauptem a Anthony Vandenburghem získal cenu Daytime Emmy v roce 2009 za animovaný televizní seriál 6teen (Best Original Song a Main Title).
Členové
Guitars, Vocals, Violin, Mandolin

Kytarista Ed Bernard je populární torontský multi-instrumentalista a skladatel. Normální pracovní den pro něj obvykle představuje pár skladeb na ostrou rockovou kytaru, dixielandové banjo nebo delta blues resonující kytaru, vícečlenné smyčcové kvarteto nebo aranžuje plnohodnotnou orchestrální partituru. Ve věku 14 let Ed vystupoval se sólovou kytarou v populární televizní show The New Music. Pak byl několik let byl zaneprázdněn koncertováním po Severní Americe s několika účinkujícími, včetně zpěvačky Shania Twin, se kterou se objevil i v Jenny Jones Show. Nakonec po únavném koncertování Ed založil své vlastní studio ED ID Productions. Produkoval pak řadu nezávislých umělců a skládal televizní a rozhlasové spoty pro širokou škálu klientů, včetně Kraft, Hydroxycut, Dodge Ram, Jeep a Tostitos. Byl ceněným zdrojem takových předních producentů jako jsou Matthew Gerrard a Richard Evans.

Ed hrál na kytaru, housle, dobro, banjo, mandolínu a ukulele v soundtracku pro 40 epizod animovaného seriálu Glenn Martin DDS oceněného cenou Gemini Award a také zpíval a hrál na kytaru v epizodách The Wumblers. Nedávno nahrával hudbu pro dokumentární film o Group of Seven a v současné době zaznamenává a aranžuje skladbu pro nadcházející Pan Am hry. Ed je hrdý na to, že produkoval a hrál na všech čtyřech nahrávkách kapely Druckfarben.
Členové
Keyboards, Vocals

Will Hare začal klasickou výuku už v osmi letech. Od mladého věku měl silnou slabost pro Bacha a Rachmaninova a minimalisty jako Phillip Glass. Když vykročil do hudební kariéry, vystupoval s různými původními umělci v mnoha žánrech od country až do vyspělého současného, klasického rocku k tanci. Spolupracoval tak s country hudebníkem Crystal Shawandou a kanadskými žebříčkovými hvězdami ze 70.let Abraham's Children.

Will se setkal s Edem Bernard empři práci s operní pěvkyně Angelicou Decastro. Od roku 2005 byl Will zaměstnán tribute projektem, který obsahoval covery od Billy Joela, Eltona Johna, Roy Orbisona, Beach Boys, Tiny Turner, Santany, Roda Stewarta, Eurythmics a mnoha dalších. Byl také jedním z nejvyhledávanějších klávesistů pro Classic Albums Live při předvádění více než 20 legendárních alb. Will také vyuučuje hru na klavír posledních 12 let.
Členové
Drums, Percussion

Troy Feener byl od narození předurčen hrát na bicí, když jeho odloučeně žijicí otec byl profesionálním bubeníkem, až do jeho 12 let. Poté, co měl možnost používat sestavu bicích svého otce, začal se učit a vyhledal další hudebníky s podobnými schopnostmi. Navštěvoval hudební školu a přivydělával si v hudebních obchodech. O několik let později se stal členem několika různých kapel spolu s Edem a najal si Eda na první vystoupení s kapelou v ethiopské restauraci.

Když se jejich soubor definitivně rozpadl, Troy odešel vystupovat v Top 40 kapelách po 6 dní v týdnu po celé Kanadě. Své hudební vzdělání tehdy přetavil v koncertování s Red Rider a Big Faith. Troy pak pokračoval ve svém koncertování trvajícím několik dalších let s Honeymoon Suite, Rik Emmettem, Jeffem Healey, Davidem Usherem, Tomem Cochrane a mnoha dalšími. V roce 2005 začal hrát s Classic Albums Live při přehrávání klasických nahrávek ze 60. a 70. let. Tam byly vlastněo položeny základy pro vznik kapely Druckfarben!
Členové
Bass, Vocals, Mandolin
(Narozen 28. února)

Peter začal hrát na basu ve svých 15 letech, poté, co viděl hrát kapelu Genesis skladbu "Supper’s Ready" na střední škole jeho sestry. Během několika let už koncertoval v klubech. V průběhu 90. let byl basistou u Surrender Dorothy, sedmkrát koncertoval po Evropě a nahrával pro významný label Universal Records v roce 1997.

Pak následoval bezpočet vystoupení, které přinesly Petera na pódia po celém světě s takovými umělci jako Ron Sexsmith, Damhnait Doyle, Honeymoon Suite, Jian Ghomeshi, Sass Jordan, Suzie McNeil, Rita Chiarelli, Mad Violet, Jerome Godboo a mnoho dalšími.

Při studiové práci spolupracoval a nahrával alba s takovými umělci jako jsou Cash Brothers, Ghandarvas, Lights, Dayna Manning, Mia Sheard and David Celia. Na pódiích Peter vystupoval s Carmine Appice, Seymour Duncanem, Stevie Salasem, Jeffem Healey, Alain Caronem, Jeffem Martinem (Tea Party), Bobby Economou (Jaco Pastorius, Blood Sweat & Tears), Andy Kimem, Richardem Bellem (Janis Joplin band, Bob Dylan) a mnoha dalšími.

Svým způsobem má Peter stále plné ruce práce i s dalšími hudebními aktivitami mimo kluby a studia. Jeho knihu Essential Bass Technique (publikovalo ji Hal Leonard Corp.) pochválili například Billy Sheehan, Michael Manring, Alain Caron, Tom Hamilton (Aerosmith) a další, a získal ocenění A+ při recenzi v časopisu Bass Player. Po čtyři roky pravidelně uváděl basový sloupek pro magazín Canadian Musician a publikoval články v Bass Player. Také vyučoval hře na basu a produkoval několik alb (Wooden Stars, Morgan Finlay, Snailhouse, Pamela Brennan). V roce 2007 Peter vydal své debutové CD jako autor a zpěvák s názvem "Ants and Angels". Album se setkalo s širokým přijetím a příznivými recenzemi a bodovalo v několika žebříčcích v rozhlasových stanicích ve Spojených státech. Peter předváděl svoji hudbu v Koreji, Irsku, Japonsku, USA a v Kanadě.

Zpět

Skupina:
Phil Naro - Vocals, Acoustic Guitar
William Hare - Keyboards
Ed Bernard - Guitars, Mandolin, Violin, Vocals, Viola, Banjo, Dobro, Other [Pint Glass And Incidentals]
Troy Feener - Drums, Percussion
Peter Murray - Bass, Vocals
Hosté:
Victor Sarafian - Percussion
William Hare - Piano, Organ, Synthesizer
Diskografie Second Sound
Vyšlo 22. března 2014, Druckfarben, DR002

Seznam skladeb:
01. An Answer Dreaming (6:58)
02. In Disbelief (3:28)
03. Dandelion (5:06)
04. Liberated Dream (4:25)
05. Long Walk Down (5:02)
06. Surrounds Me (7:22)
07. Another Day (5:21)
08. Second Sound (18:48)
Total Time: (56:30)41

Recorded [At TA2 Music Assisted]: Adam Png, Masumi Kaneko
Recorded [Drums And Bass Recorded At TA2 Music]: Dan Horton
Producer: Ed Bernard
Mixed: Steve Major
Engineer [Additional Engineering]: DruckFarben, Steve Major
Engineer [Additional Piano Recorded At Number 9 Studios]: Bernie Cisternas
Art Direction: Ed Bernard
Illustration, Design: Tom Forsythe
Photography [Band Photo By]: Julia Li

Skupina:
Phil Naro - Vocals, Acoustic Guitar
William Hare - Keyboards, Vocals
Ed Bernard - Guitars, Mandolin, Violin, Vocals
Troy Feener - Drums, Percussion
Peter Murray - Bass, Vocals, Octave Mandolin
Hosté:
Diskografie Artifact
DVD, vyšlo 9. července 2013,

Seznam skladeb:
01. Druckfarben Artifact Side 1 (19:54)
    Intro: Pennyfarthing
    Sons of Anakim
    Influenza
    Walk Away
    Nat Nayah
02. Druckfarben Artifact Side 2 (31:53)
    Seems So Real
    Nonchalant
    Smaller Wooden Frogv     ELPO
    Dead Play Awake
    Syberian Khatru (YES cover)
BONUS TRACKS
03. Walk Away (demo alternate version) (4:06)
04. Nonchalant (demo from actual writing session) (8:42)
Total Time: (90:00)

Running Time: 90 minutes - 62 minutes (concert) 28 minutes
Produced: Ed Bernard a Eonblue Productions
Mixed: Ed Bernard
Art Direction: Ed Bernard
Director: Neil Folkard
Concert recording engineer: Patric McGroarty
Front of house sound: Mark Prinsloo
Stage monitoring: George Casey
DVD cover design: Tom Forsythe
DVD authoring: Eonblue Productions
The audio only version of the live DVD "Artifact" also contains 2 bonus tracks and full artwork.

Skupina:
Phil Naro - Vocals, Acoustic Guitar
Troy Feener - Drums, Percussion
Ed Bernard - Guitars, Mandolin, Violin, Vocals
William Hare - Keyboards, Vocals
Peter Murray - Bass, Vocals, Octave Mandolin
Hosté:
Diskografie Artifact
CD, vyšlo 9. července 2013, not on label

Seznam skladeb:
Side 1: (19:54)
01. Intro: Pennyfarthing
02. Sons of Anakim
03. Influenza
04. Walk Away
05. Nat Nayah
Side 2: (31:53)
01. Seems So Real
02. Nonchalant
03. Smaller Wooden Frog
04. ELPO
05. Dead Play Awake
Bonus tracks:
01. Walk Away (Demo Alternate Version) (4:06)
02. Nonchalant (Demo Actual Writing Session) (8:42)
Total Time: (64:35)

Produced: Ed Bernard and Eonblue Productions
Mixed: Ed Bernard
Concert Recording Engineer: Patric McGroarty
Front-of-house sound: Mark Prinsloo
Stage Monitoring: George Casey
Art Direction: Ed Bernard band, Will and Troy
Photos: Tom Forsythe
The audio only version of the live DVD "Artifact" also contains 2 bonus tracks and full artwork.

Skupina:
Phil Naro - Vocals
Troy Feener - Drums, Percussion
William Hare - Keyboards
Ed Bernard - Guitars, Mandolin, Violin, Vocals
Peter Murray - Bass, Vocals
Hosté:
Diskografie Druckfarben
Vyšlo 26. září 2011, Druckfarben, DR001

Seznam skladeb:
01. ELPO (2:34)
02. Influenza (5:24)
03. Smaller Wooden Frog (4:37)
04. Dead Play Awake (7:33)
05. Walk Away (3:03)
06. Seems So Real (4:28)
07. Nat Nayah (5:40)
08. Sons Of Anakim (3:55)
09. Nonchalant (7:33)
Total Time: (44:47)

Recorded [Additional Recording]: DruckFarben
Producer: Ed Bernard
Recorded, Mixed: Steve Major
Mastered: Joao Carvalho
Photography: Neal Burstyn
Art Direction: Ed Bernard, Suzanne Dargie

ZpětZpět
      Oficiální stránky:
           http://www.druckfarben.ca/
              https://www.facebook.com/druckfarben
                   Další zdroje:
                       http://philnaro.com/
                            http://www.wix.com/druckmusic/edbernard
                                http://edbernard.bandcamp.com
                                   http://peterhmurray.com/
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  31.7.2014 
Menu Poslední aktualizace: 13.5.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©