Crystal Palace

   Zpět
CP v roce 2012 Skupina, která zpočátku začínala hrát ve stylu melodického AOR rocku, brzy své hudební zaměření natočila směrem ke klasickému Neo progresivnímu rocku, ne nepodobnému hudbě skupin jako Marillion, Pendragon nebo SAGA.

Skupinu CRYSTAL PALACE založili v Berlíně, Německo, v roce 1992 hudebníci Jürgen Hegner (kytary), Ralf Jaschob (kytary) a Jens Uwe Strutz (basa), kteří se už předtím znali z různých jiných projektů. S použitím automatických bubeníků a sekvencerů nahráli své první album "On The Edge Of The World" v roce 1995 se zpěvákem Helmutem Hirtem, na kterém již představili touhu kapely hrát progresivní rock. V prvních letech své existence jim vypomáhali různí bubeníci a klávesiste v případě potřeby pro živá vystoupení i studiovou práci. Po rozsáhlém hledání byli Frank Fuhrmann (bicí), dřívější známý zakládajících členů kapely, a Stefan Weber (klávesy) přijati za členy, aby kapela mohla vystupovat i živě. V této sestavě se kapela vydala poprvé na turné po Německu.

Z několika tisíc uchazečů byli Crystal Palace pozváni k účasti na finále "Bundesrockpreis" v Bonnu v roce 1997.

V roce 1998 Helmut Hirt, Stefan Weber a Frank Fuhrmann opustili kapelu kvůli názorům na tvorbu skupiny. Náhradníci byli nalezeni tentokrát překvapivě rychle - Sven Brehm (bicí) a Frank Köhler (klávesy). Zpěvák Hirt byl již v listopadu téhož roku nahrazen Tomem Youngem (zpěv). A tak vznikla první stálejší sestava skupiny, která nahrala a vydala EP s názvem "Children Of The Sun" v roce 1999.

Brzy poté ale Tom Young opustil skupinu. Několik vyhlášených castingů na nového zpěváka skončilo neúspěšně a tak bylo rozhodnuto, že basista Jens Uwe Strutz, od prvních dnů jeden z hlavních přispěvatelů kapely, pokud jde o texty a vokální linky, by mohl také převzít povinnosti sólového zpěváka. Po tomto rozhodnutí se kapela vrátila do studia v této sestavě, aby v roce 2001 vydala plnohodnotné album "Demon In You". V roce 2002 ještě tato sestava vydala živé EP "Unplugged By The Shadow" zaznamenané na svatbě bubeníka Svena Brehma.

Příznivci německého hokejového klubu "EHC Eisbären Berlin" se postarali o to, že jejich příští deska získala ještě jeden velký úspěch, když jako kapela zvítězili v soutěži prostřednictvím internetového hlasování fanoušků, aby nahráli píseň pro tento klub. Singl "Eisbär'n Forever" byl tímto konečným výsledkem a vyšel v roce 2003. V téže době ale skupinu opustil Sven Brehm, nahradil jej Mathias Wallasch (bicí). Zůstal dost dlouho na to, aby nahrál docela dlouhé CD "Psychedelic Sleep", které vyšlo v roce 2003, předtím, než také odešel. Počátkem roku 2004 odešel také kytarista Jürgen Hegner kvůli svým jiným hudebním zájmům a zbývající členové kapely pokračovali jako kvartet a začli se věnovat i svým bočním projektům.

Dagobert Weiß se ke kapele připojil krátce ve stejném období, ale osobní záležitosti jej přinutily k tomu, aby se odstěhoval z Německa a zanechal Crystal Palace opět bez bubeníka. Na začátku roku 2004 navíc kapela ztratila své studiové zázemí a musela si přestavět své nahrávací studio na novém místě. V listopadu 2004 bylo konečně studio na novém místě uvedeno do provozu.

Po experimentování s použitím bicích automatů a smyček při nahrávání se kapela rozhodla zavolat Franku Fuhrmannovi. Byl jedním z bubeníků, kteří pomáhali skupině na začátku kariéry. Kapela si myslela, že by mohl vědět o bubeníkovi, který by se mohl připojit ke kapele, ale on se rozhodl, že se k ní připojí rovnou on sám. Další čas strávený ve studiu vyvrcholil vydáním EP "Jam Studio 2004/05" v této sestavě. Ke konci roku 2005 se kapele dostala další neočekávaná pomoc při psaní textů, když se například básník Guido Galler rozhodl pomoci v tomto aspektu kapele tvůrčím způsobem. Rovněž koncem roku 2005 kapela vycítila, že by bylo vhodné vydat kompilační album o 10 letech se všemi hudebníky kteří během té doby kapelou prošli. V roce 2005 tedy skupina vydala album "Through The Years". Album přijali nadšeně kritici v mezinárodním měřítku, což mělo za následek zvýšení prodejů alb a více možností jejich přehrávání po celém světě. Mezinárodně se kapela umístila také na různých internetových platformách. Několik písní skupiny bylo vysíláno v USA, Jižní Americe a Evropě. Jejich album kompilací "Through The Years" dostalo pozitivní recenze v hudebních časopisech jako "Eclipsed", "Empire" a "Acid Dragon".

Nyní konečně kapela dostala několik nabídek od různých firem na nahrávání, ale náhlý odchod kytaristy a zakládajícího člena Ralfa Jaschoba (kytara) počátkem roku 2006 tuhle šanci znemožnil pro zbývající členy kapely. Byl nahrazen bývalým (a rovněž zakládajícím) členem Jürgenem Hegnerem (kytary), když se znovu připojil ke Crystal Palace po dvouleté přestávce. Inspirováni úspěchem z řady představení, kde prezentovali své skladby "unplugged", se kapela rozhodla znovu nahrát některé ze svých klasických písní, tentokrát ale předělané a nahrané v akustické verzi a vydali album "Acoustic Years" - Songs from the Butterflyroom v roce 2006.

Ani další rok nebyl v životě skupiny poklidný, neboť v roce 2007 nastaly další změny v sestavě u tohoto pilně pracující německého seskupení, neboť Fuhrmann opouští kapelu, aby byl nahrazen o několik měsíců později Feliksem Weberem (bicí). S pomocí tohoto nového bubeníka začala kapela pracovat na novém albu "Reset" ve svém novém před dvěma lety vybudovaném nahrávacím studiu s vědomím toho, že si tam mohou tvořit, jak je jim libo. A to je přesně to, co se nakonec stalo. Album "Reset" z roku 2010 je nejambicióznějším albem kapely a nejintenzivnější prací vůbec.

Kapela se v současné době skládá ze zakládajících členů Jens-Uwe Strutz (bass, zpěv) a Jürgen Hegner (kytary), stejně jako Frank Köhler (klávesy) a Feliks Weber (bicí).

Vlivem rozdílných zájmů hudebníků došlo k dalším změně s kapele v roce 2011. Nils Conrad převzal úlohu kytaristy a Frank Brennekam usedl za bicí. A mohla začít další kontinuální a tvůrčí práce. Absolvovali turné na podzim a v zimě 2011 s akustickým programem, na jaře roku 2012 pak odehráli několik živých koncertů s materiálem z alba "Reset". Společně si zahráli také s německými progresivními rockery RPWL.

V létě 2012 kapela začala psát nové skladby. Hodně materiálu bylo napsáno velmi rychle díky mnoha podobným názorům mezi jednotlivými hudebníky. Začátkem roku 2013 už mohli začít s nahrávkou alba "The System of Events". Při produkci vypomáhal i Yogi Lang z RPWL. Jako hosty si do studia pozvali Kalle Wallnera (RPWL, Blind Ego), ale také Colina Edwina (Porcupine Tree). Crystal Palace podepsali novou smlouvu s německém labelem Gentle Art of Music v létě roku 2013. Album vyšlo 4. října 2013.


V srpnu 2014 ale Frank Brennekam opustil skupinu kvůli zdravotním důvodům a nahradil jej bubeník Tom Ronney. Dne 10. června 2016 u vydavatelství Gentle Art Of Music vyjde nové album této německé progresivní formace. Nástupce velmi vydařeného alba "The System Of Events" se bude nazývat "Dawn Of Eternity". Kapela ji nahrála ve složení Yentz (bass, Vocal), Nils Conrad (guitars), Tom Ronney (drums) a Frank Köhler (keyboards). Na nahrávce se objeví jedenáct skladeb, jedna z nich "Any Colour You Need" je přitom věnována jejich bývalému bubeníkovi kapely Franku Brennekamowi, kterého nahradil právě Tom Ronney.

Po vydání alba ser kapela vydala na koncertování. Předváděcí koncert nového alba se odehrál 11. června 2016 v Rock und Vikingerbar v Berlíně. Třeba 18. února 2017 si zahráli i koncert v Sokolově v České Republice, 12. srpna 2017 mají naplánován další koncert v Kraslicích. Nakonec se v ČR ukáži ještě jednou 2. září 2017 v Paláci Lucerna, Praha, na společném koncertu s maďarskou legendou OMEGA.

Kapela oznámila, že 6. dubna 2018 vyjde jejich nejnovější album "Scattered Shards". Začali psát nějaký nový materiál v roce 2017 a už jsme na jaře si mohli vyzkoušet různé nové skladby na jejich turné po Anglii a Skotsku. Nejdříve přemýšleli o vydání nové hudby na některých EP, ale pak se rozhodli vydat úplné album. Důležitým důvodem pro kaplu bylo ukázat, že opravdu tvoří a vyrábí vlastní hudbu. Tentokrát na novém albu nejsou žádní prominentní hudební hosté, i když stále máme někoho k dispozici, kdo hraje velmi dobře na klarinet . Jmenuje Tobias Walter a je synem velkého grafického designéra Reimara Waltera. Kapela k albu uvedla: "S novým albem jsme chtěli nový zvuk. Myslíme si, že se nám to podařilo! Pokaždé, když jsme se rozhodli napsat album, nevěděli jsme, co z toho nakonec vyjde. Ale víme, že se nechceme nějak omezovat nebo vylučovat věci. Takže můžeme s jistotou říci, že "Scattered Shards" je nejmodernější zvukové i nejdynamičtější album, které jsme kdy udělali. Je to také první album, které jsme vydali v Progressive Promotion Records. Těšíme se na tuto novou spolupráci a chtěli bychom poděkovat Yogi Langovi a Kalle Wallnerovi za minulou spolupráci s Gentle Art of Music. Těšte se na "Scattered Scattered Shards"! 8 písní... jako 8 kusů... 8 příběhů. Kdysi... se něco se zlomilo... ukryto se v krabici a nikdy nebylo nezapomenuto. Tokovouto krabici má každý z nás! Co se ale najde v krabici?"

Dne 31. března se objevilo první video pomalé titulní balady "Inside The Box" z nového alba "Scattered Shards". Je skvělé zpracované výtvarníkem Janžem Lorberem ze Slovinska.

Dne 6. dubna kapela chce představit některé z nových písní v plné síle na Artrock festivalu v Reichenbachu. Hned 7. dubna se kapela vydá do Oberhausenu, kde vystoupí společně s kapelou s JADIS z Anglie na Zentrum Altenberg.

   Zpět
Současní členové:
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals (1992-present)
Frank Köhler - Keyboards (1998-present)
Nils Conrad - Guitars (2011-present)
Tom Ronney - Drums (2014-present)
Bývalí členové:
Frank Brennekam - Drums (2011-2013)
Feliks Weber - Drums (2006-2010)
Frank Fuhrmann - Drums (1995-1998,2005-2006)
Jürgen Hegner - Guitars (1992-2004, 2006-present)
Sven Brehm - Drums (1998-2006)
Ralf Jaschob - Guitars (1992-2005)
Mathias Wallasch - Drums (2003)
Dagobert Weiß - Drums (2003)
Tom Young - Vocals (1998-1999)
Helmut Hirt - Vocals (1995-1998)
Stefan Weber - Keyboards (1995-1998)
Helmut Hirt - Vocals (1995-1998)

   Zpět


2018 Scattered Shards
2016 Dawn Of Eternity
2013 System Of Events
2010 Reset
2006 Acoustic Years
2002 Psychedelic Sleep
2001 Demon In You
1995 On The Edge Of The World

2012 Pure (live)
2005 Through The Years
2005 Studio Jam 2004/05
2002 Eisbär'n Forever (SP)
2002 Unplugged By The Shadow (EP)
1999 Children Of The Sun

  


Sestava:
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Nils Conrad - Guitars
Tom Ronney - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Hosté:
Tobias Walter - Clarinet
Diskografie Scattered Shards
Studio album, 6. dubna 2018, Progressive Promotion Records

Seznam skladeb:
01. Inside the Box ()
02. Scattered Shards ()
03. Inside Your Dreams ()
04. The Logic Of Fear ()
05. Craving ()
06. Collateral ()
07. SICI ()
08. Outside The Box ()


Sestava:
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Nils Conrad - Guitars
Tom Ronney - Drums
Frank Köhler - Keyboards

Diskografie Dawn Of Eternity
Studio album, 10. června 2016, Gentle Art of Music

Seznam skladeb:
01. Dawn (2:35)
02. Confess Your Crime (8:26)
03. Eternal Step (6:31)
04. Any Colour You Need (8:19)
05. Daylight After The Rain (3:32)
06. Fields Of Consciousness (6:35)
07. Hearts On Sale (5:45)
08. Eternity (2:00)
09. All Of This (5:43)
10. Sky Without Stars (5:21)
11. The Day That Doesn’t End (4:15)
Total Time: (59:02)

Sestava:
Jens Uwe Strutz - Vocals, Bass
Frank Köhler - Keyboards
Nils Conrad - Guitars
Frank Brennekam - Drums
Hosté:
Colin Edwin - Bass (Porcupine Tree)
Kalle Wallner - Guitar (RPWL, Blind Ego)
Yogi Lang - Additional Keyboards (RPWL)
Diskografie System Of Events
Studio album, 4. října 2013, Gentle Art Of Music, GAOM 019

Seznam skladeb:
01. Chasing Better Days (4:53)
02. As Heaven Dies (6:22)
03. Beautiful Nightmare (11:56)
04. Green Way (7:28)
05. Sleepless (8:20)
06. Stunned By The Silence (7:54)
07. Breathe (10:16)
08. System Of Events (13:05)
Total Time: (70:16)

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Frank Köhler - Keyboards
Feliks Weber - Drums
Jens Uwe Strutz - Vocals, Bass
Diskografie Reset
Studio album, 2010, Corlee Mad Music, CMM 2010

Seznam skladeb:
01. The Darkest Hour (12:46)
02. Sons of God (8:50)
03. The Human Stain (6:38)
04. Drowning on Dry Land (4:10)
05. Distant Shores (4:42)
06. Damaged Goods (8:04)
07. Break My Wings (9:52)
08. Cinescope Dreams (5:56)
Total Time: (01:01:02)
Reset je páté oficiální vydané album a ukazuje kapelu, která už pochopila své zvraty a rozhodně se zdá, že již zmapovali svůj hudební směr. Představte si směs kapel jako Arena nebo Jadis s náznakem Dream Theater a dostanete představu o tom, co se zde hudebně odehrává. Crystal Palace, nyní už čtveřice se skládá z Jürgena Hegnera (kytara), Franka Köhlera (klávesy), Felikse Webera (bicí) a Jens Uwe Strutze (zpěv, baskytara). Jedním slovem je to impozantní sbírka převážně nekompromisně prog rockové hudby bez jakéhokoliv mezipřistání v prog-metalové kategorii.

K dispozici zde máme celkem osm skladeb, které pokrývají široký pás progresivních nálad. Crystal Palace vědí kdy přidat rock a kdy nechat jejich hudbu dýchat. Nejlépe je to představeno ve skladbě "Darkest Hour" [12:46], která začíná zcela atmosféricky a mámově s éterickými hlasy plovoucími tam a zpět, před tím než sdělí krátké textové poselství. Tam je pak opakovaný synthezátorový riff, který získává na intenzitě a objemu, který přechází do hodně drtivé kytary v první části písně asi v 02:45 písně. Několikrát se během tohoto těžšího útoku kapela dostane do okouzlujících melodií, které pozvednou píseň na jinou úroveň a zní hezky proti těžkým pasážím. Pak v čase 07:37 píseň plyne zpátky s akustickou kytarou a prostorovými klávesovými vrstvami a nabízí krásný rozmáchlý krátký oddech před návratem k dřívější melodii a nakonec píseň končí měkkými tóny. Další skladba "Sons of God" [08:50] začíná ve velké fazóně s řadou opakování crescendo, než se dostane do správné polohy písně. To je vícenásobný rytmický kousek, předaávající si je skoro s vojenskou přesností a intenzitou. Tak je tomu ve většině z těchto skladeb, Crystal Palace neustále dělají náhlé změny tempa v jejich melodiích, na které obvykle navazuje lyrický směr. A bez ohledu na délku skladby se zdá, že kapela má talent odevzdávat více než jen pár dobrých melodií.

Lze říci, že to je přesně ten druh heavy prog hudby, který se líbí a nikdy nesklouzne přes hranice žánru. Obsahuje tu správnou rovnováhu těžkých a měkkých nálad, což je přesně to, co tvoří základy prog rocku.

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Frank Fuhrmann - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Acoustic Years
Studio Album, 2006

Seznam skladeb:
01. Caught In The Web (3:18)
02. Alone On The Top Of The Mountain (3:43)
03. Welcome To Our Life (4:16)
04. 100 Miles From Eden (4:48)
05. Bleeding Sun (3:51)
06. It's Hunting You (4:29)
07. Aeroplane (5:06)
08. Standing In The Shadow (5:02)
Total Time: (34:33)

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Mathias Wallasch - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Psychedelic Sleep
Studio Album, 2003

Seznam skladeb:
01. Sunrise 104 (4:16)
02. Welcome To Our Life (4:03)
03. Under The Red Sky (5:20)
04. 100 Miles From Eden (4:09)
05. Children Of The Sun (4:11)
06. Aeroplane (5:16)
07. Psychedelic Sleep (5:40)
Total Time: (32:55)

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Sven Brehm - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Demon In You
Studio Album, 2001, Self Released

Seznam skladeb:
01. Bleeding Sun (5:17)
02. Cloudy Day (4:33)
03. Demon in You (4:32)
04. Standing in the Shadow (5:05)
05. Restless Stranger (4:04)
06. Hunting You (5:42)
07. Alone on the Top of the Mountain (4:06)
08. Aurora Borealis (9:01)
09. Where Am I (4:11)
Total Time: (46:31)

Sestava:
Helmut Hirt - Vocals
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass
Diskografie On The Edge Of The World
Studio Album, 1995, Self Released

Seznam skladeb:
01. Heaven Knows Your Way (6:00)
02. Puppet in Your Hand (5:36)
03. Dirty Soldier (4:01)
04. Rise of Hope (3:50)
05. Isle of Passion (5:05)
06. Master of Light (4:01)
07. Silly Clown (5:56)
08. Wonderland (4:51)
09. On the Edge of the World (10:40)
Total Time: (50:00)

  


Sestava:

Jens U. Strutz - Vocals, Bass and Acoustic Guitars
Frank Köhler - Keyboard and Piano
Frank Brennekam - Drums and Percussion
Nils Conrad - Electric and Acoustic Guitars
Diskografie Pure
Boxset/Compilation, 2005

Seznam skladeb:
01. The Darkest Hour (6:26)
02. Welcome to Our Life (4:28)
03. Drowning on Dry Land (4:29)
04. Distant Shores (7:52)
05. Damaged Goods (9:02)
06. Reset (The Ambient Mix)* (9:26)
Total Time: (41:43)

Recorded Live on December 5th, 2011 during their international acoustic conspiracy tour
Except * studio ambient mix

Sestava:
Mathias Wallasch - Drums
Tom Young - Vocals
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Sven Brehm - Drums
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Frank Fuhrmann - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Through The Years
Boxset/Compilation, 2005

Seznam skladeb:
01. Puppet in Your Hand (5:39)
02. Isle of Passion (5:03)
03. Demon in You (4:27)
04. Bleeding Sun (5:17)
05. Cloudy Day (4:33)
06. Standing in the Shadow (5:06)
07. Aeroplane (5:16)
08. Psychedelic Sleep (5:41)
09. Children of the Sun (4:11)
10. Under the Red Sky [Ambience] (8:25)
11. It's Hunting You [Acoustic] (4:46)
12. Cry [feat.Roxy] (9:03)
Total Time: (67:27)

Sestava:
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Frank Fuhrmann - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Studio Jam 2004/05
Singles/EPs/Fan Club/Promo, 2005

Seznam skladeb:
01. Under The Red Sky (Ambience)
02. Welcome To Our Life
03. Fading Lights
Total Time: (00:00)

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Sven Brehm - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Eisbär'n Forever
Singles/EPs/Fan Club/Promo, 2003

Seznam skladeb:
01. Eisbär´n forever (Deutsch)
02. Eisbär´n Forever (English)
03. Demon in You
04. Jetzt gehts los (fan-remix)

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Sven Brehm - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Unplugged By The Shadow
Singles/EPs/Fan Club/Promo, 2002

Seznam skladeb:
01. Standing in the Shadow
02. Alone on the Top of the Mountain
03. Bleeding Sun
04. Demon in You
05. Welcome to Our Life

Sestava:
Jürgen Hegner - Guitars
Ralf Jaschob - Guitars
Jens Uwe Strutz - Bass
Tom Young - Vocals
Sven Brehm - Drums
Frank Köhler - Keyboards
Diskografie Children Of The Sun
Singles/EPs/Fan Club/Promo, 1999

Seznam skladeb:
01. Children Of The Sun
02. Caught In The Web
03. Standing In The Shadow
04. Where The Water Falls

   Zpět
Frank Köhler - Keyboards
Jens Uwe Strutz - Bass, Vocals
Nils Conrad - Guitars
Feliks Weber - Drums   Zpět
Oficiální website:
www.crystalpalacemusic.de/
www.facebook.com/crystalpalacemusic

Další stránky:
www.reverbnation.com/cpberlin
(se spoustou hudebních ukázek)

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  5.5.2013 
Menu Poslední aktulizace: 7.4.2018
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!