CROSS (SWE)


Zpět


Cross (1998): Olle Siljeholm, Robert Iversen, Hansi Cross, Lollo Andersson

Kytarista a zpěvák Hansi Cross začínal hudební kariéru v kapele Von Lyx (1981-1984), kde s ním působili Johan Nordenfelt (Bass, Taurus), Hasse Nordelius (Keyboards) a Benny Hadders (Drums, Vocals). Další kapelou byli Vodoo (1985-1986), kde jako spoluhráči působili Sheraton Wattman (Bass), opět Benny Hadders (Drums, Vocals) a Mikael Ohman (Keyboards, Guitars).

Když Hansi Cross opustil postupně obě kapely Von LyX i Voodoo, rozhodl se přejít na sólovou dráhu a psát hudbu orientovanou více progresivním směrem. Od tohoto okamžiku začal pracovat na vývoji projektu CROSS a jeho vlastním hudebním stylu. Přitom z toho vznikla tři alba jako společné dílo, trilogie známá jako "Uncovered Heart Trilogy". Desky vycházely u švédského nezávislého labelu Lyxvax.

Na prvním z nich, "Uncovered Heart" se představil i bubeník Benny Hadders (také bývalý člen Von LyX a Voodoo) a basista Jonas Olson (Talk Of The Town) a někteří další hostující hudebníci. Vyšlo v březnu 1988 jako LP a v prosinci téhož roku také na CD.

Druhá deska "Second Movement" byla výsledkem spolupráce mezi nimi Crossem a Haddersem, když napsali většinu skladeb společně v nově otevřeném studiu Progress Studio. André přispěl pěkným klávesovým příspěvkem a Olson opět nahrál baskytaru. Když byly zaznamenány všechny skladby, Cross a Hadders potkali zpěváka Tai (který v té době měl kapelu společnou s Andrém), kterého se zeptali, zda-li by nepřidal vokály na polovinu skladeb, což on ochotně udělal. Jako hosté se přidali navíc Ulf Adaker (trubka) a Idde Schultz (doprovodný zpěv), kteří jsou tak slyšet na albu vydaném v roce 1990.

Třetí a poslední část trilogie, která byla nahraná během let 1992 - 1993, vyšla pod názvem "Changing Poison Into Medicine". Je to směs delších epických písní, stejně jako kratších, spíše popovějších skladeb. Během nahrávání tohoto alba se Benny Hadders zcela neočekávané rozhodl opustit kapelu, a nejen to, zanechal i bubnování. Na albu se tak objevily samplované bicí a několik hostujících bubeníků. Jock "Tai" Millgardh nazpíval opět téměř polovinu materiálu a mezi mnoha hostujícími hudebníky je slyšet i bývalý baskytarista z LyX Johan Nordenfelt. Album se objevilo na pultech v prosinci 1993.

V době vydání třetího alba kapely se ve Švédsku objevil zvýšený zájem o progresivní rock. S otázkou, jak to bude fungovat na jevišti Hansi Cross dal dohromady koncertní sestavu, ve které Tai vystupoval jako zpěvák, Tomas Hjort hrál na bicí na některých klubových koncertech. Hansi a Tomas se setkali o pár měsíců dříve, během nahrávací sekce v Progress Studio. V září se Hansi setkal s inovativním basákem Tomasem Christensenem, který se připojil ke kapele a začali spolu skládat materiál na další album.

Mezitím Hansi napsal a nahrál "miniaturní symfonii" s názvem "Paradox", kde hrál na všechny nástroje. Tato 18 minutová skladba vyšla jako CD singl v roce 1995.

Čtvrté album "Gaze", které nahrávali koncem roku 1995 a začátkem 1996, ukázalo nový, méně sofistikovaný směr. Těžší, hrubší, ale stále velmi "crossish". K téhle sestavě Cross Christenen a Hjort se připojil Joakim Floke na klávesy. V polovině nahrávání ale Tomas Hjort opustil kapelu kvůli nové práci, kterou získal v USA a odstěhoval se do Los Angeles. Rikard Stenmark dočasně převzal post u bicích a album bylo dokončeno. První vydání "Gaze" v březnu 1996 bylo labelem Lyxvax zrušeno. Anglický label Cyclops pak kontaktoval Hansiho, a přestože se Cyclops v této době rozhodli, že nepodepíší žádné nové smlouvy, cítili že nelze odolat nahrávkám CROSS. Nahrávka, které vyšla v září 1996 u Cyclops, byla odlišnou verzí "Gaze". V této nové verzi "Gaze" bylo přidáno pár skladeb a pár bylo vyřazeno.

Pak ale v kapele zjistili, že Floke není tím správným hráčem na klávesy pro kapelu CROSS, i když jinak je dobrý hudebník, ale nehodil se k hudbě CROSS. Po vydání "Gaze" se CROSS vydali hledat nového bubeníka a klávesistu. Dlouholetý bubeník Tomas Hjort představil kapele mistra bubeníka Roberta Iversena, kterého kapele doporučil, a Iversen s sebou přivedl i svého dlouholetého přítele Olle Siljeholma na klávesy. Po několika koncertech v tomto složení se uchýlili do studia přehrát některé starší věci z "Uncovered Heart Trilogy" pro kompilaci "Dream Reality", která vyšla následně u Cyclops na konci července 1997. Toto album obsahuje remasterované, remixované a nově nahrané skladby z vyprodaných prvních tří alb.

Po vydání desky "Dream Reality" se ale baskytarista Chris Christensen rozhodl opustil kapelu. Olle a Robert si vzpomněli na jednoho skvělého baskytaristu, se kterým pracovali společně již dříve a věděli, že by to byla prostě perfektní náhrada. Po malém chatování se Lollo Andersson, který byl také fanouškem CROSS, připojil ke kapele. Šli rovnou zkoušet na malé turné, které proběhlo v září 1997.

V únoru 1999 tato sestava, asi nejlepší z dosavadních složení kapely, vydala album "Visionary Fools" na novém švédském progresivním labelu Progress Records. Navíc se Progress Records dohodl i s Cyclops a vydali rovněž upravenou verzi "Gaze" v září 1999 obsahující všechny skladby z předchozích vydání obou nahrávek.

Hansi Cross a někdejší bubeník Tomas Hjort spolu hovořili znovu o spolupráci a v září roku 1999 Hansi a Tomas šli do studia, aby nahráli několik písní pro další projekt, zcela odlišný od CROSS. Zatímco byli ve studiu, Hansi Cross také nahrál novou píseň pro CROSS, kterou nepoužil v jeho novém projektu. Lollo přidal některé basové linky a jakmile dokončili nahrávání písně, všichni cítili, že by to bylo skvělé další album CROSS. Takže se plán změnil a originální projekt, který tak odložili, hudebníci začali místo toho pracovat na novém albu CROSS. Rozhodli se, že toto nové album nahraje kapela pouze jako trio s několika hostujícími muzikanty.

V listopadu 1999 byl Hansi osloven Olovem Anderssonem a Thomasem Hurtigem ze švédské prog kapely Grand Stand, kteří se jej dotázali, zda by neměl zájem udělat verzi skladby Pink Floyd "Shine On" pro tributní album této skupiny vydané u labelu Angular. Hansovi se ta představa zalíbila a navrhl, aby přizvali také vokalistu Taie (hostující zpěvák u CROSS) pro zpívané party a Lollo Andersona na post basisty. Takže Hansi a Lollo se mezi nahráváním CROSS alba "vtěsnali" i do tohoto projektu. Tuto melodii Pink Floyd je možné slyšet na albu "Signs of Life - a tribute to Pink Floyd" pod názvem skupiny "Grand Cross".

Hansi, Tomas a Lollo pak pokračovali v psaní a nahrávání nového alba CROSS. Tomas, který žije v New Yorku, létával několikrát do Stockholmu, dokud nebyly zaznamenány všechny skladby. S ohledem na nahrávání nového alba CROSS si Hansi představoval, že by bylo skvělé mít Olova Anderssona (Grand Stand) jako jednoho z hostujících muzikantů na některé ze skladeb a rozhodli se dát mu šanci. Dopadlo to tak, že Olov nahrál klávesy na 5 ze 7 skladeb. Kapela se pak zeptala Taie, zdali by nechtěl nazpívat sólově pár písní. Taiovi se líbila ta představa, takže jeho silný hlas je také možné slyšet na albu. Dalšími hosty jsou Lizette von Panajott (zpěv) a Lars Borgström (violoncello). Album "Secret" vyšlo 18. srpna 2000 na etiketě Progress Records. Výše zmíněná skladba, která spustila produkci nahrávání "Secret" se nazývá "Changed Reality" a na albu je pátá v pořadí.

Následovník alba "Secret" měl být nahrán během roku 2002, ale teroristický incident z 11. září 2001 znemožnil Tomasovi návrat do Spojených států, poté co pobýval ve Švédsku při nahrávání. Když CROSS odložili nahrávání, Hansi se zapojil spolu s dalšími hudebníky do projektu Spektrum, který vydal album počátkem roku 2003.

Nahrávání alba "Playgrounds" tak bylo zahájeno až v srpnu 2003 a skončilo v srpnu 2004. Podílela se na něm stejná sestava - Hansi, Lollo a Tomas, podobně jako na "Secret" a Olov Andersson, který se uvedl na všech 7 skladbách. Podíleli se na něm tedy všichni účastníci projektu Spektrum. Album vyšlo 30. srpna 2004. O něco později, v červnu 2005, se pak album objevilo i na trhu ve Spojených státech.

V lednu 2005 se Göran Johnsson, který hrál na basu a zpíval u Grand Stand na jejich druhém albu "Tricks Of Time" a byl rovněž bubeníkem u Spektrum, připojil ke skupině CROSS jako jejich nový klávesista. Poté nastala nastala znovu delší pauza v činnosti skupiny, v níž se v roce 2005 Lollo Anderson stal poprvé hrdým otcem! A to samozřejmě přineslo i nějaký čas navíc věnovaný rodině. Mezitím se členové CROSS zapojili do projektu cover kapely "Krakel Spektakel". Sestavu tvořili Hansi Cross (Guitar, Vocals), Göran Fors (Bass, Vocals), Olov Andersson (Keyboards) a Göran Johnsson (Drums). První koncert odehráli jako doprovod kapely Watch (Itálie) v Tantogarden, Stockholm v pátek 1. července 2005 a jejich repertoár tvořily skladby kapel Cross, Galleon a Grand Stand. Do studia se Lollo vrátil zpátky na podzim, aby připojil své příspevky k materiálu, který již stihli napsat Hansi a Göran. V říjnu do Švédska zavítal i Tomas a spolu s kapelou probrali plány pro nadcházející nahrávání. Také přinesl některé lyrické nápady pro další album CROSS, které dostalo název "The Thrill Of Nothingness". V říjnu Hansi stihl ještě výpomoci s remasteringem nahrávek pro nové album kapely Violent Silence. Ke konci roku se toho na Hanse navalilo ještě mnohem více a byl zaměstnán jinými projekty až do konce roku. Během té doby stihl mixovat a koprodukovat nové album kapely Brother Ape, míchat a koprodukovat debutové album švédské heavy indie-rock kapely GRAINMAN. Samozřejmě také pokračuval v práci na nadcházející desce CROSS a projektu Spectrum, ale nakonec se práce na obou albech přesunuly až do roku 2006 a dopadlo to tak, že byla naplánována až září a říjen 2006. V květnu se ve studiu mihli Göran i Hansi a pokročili v nahrávání. Mezitím Tomas opět v srpnu přilétl do Švédska a tak mohlo 2. srpna začít nahrávání nové desky. Její vydání tak bylo odloženo na únor 2007, ale na pultech obchodů se nakonec neobjevilo ani 28. května 2007, jak bylo avizována na stránkách kapely. Důvodem byly zdravotní problémy Hansiho se sluchem a lékaři mu doporučili nějaký čas klid od nahrávání. Kapela této pauzy využila, když všechny skladby alba přehrávala pomalu znovu a nakonec je po návratu Hansiho vydali jako 2CD komplet s bonusovými skladbami v listopadu 2009.

V červnu 2011 začala kapela znovu vstoupila do studia nahrávat své další řadové album. Kapelu v tomto období tvořili Hansi Cross (Guitars, Keyboards, Vocals), Lollo Andersson (Bass, Taurus) a Tomas Hjort (Drums). Do nahrávání se zapojilo i několik dalších hostujících hudebníků. Patřili k nim Mats Bender (z Introitus), který nahrál pár jemných sól na synthezátory a Stefan Damicolas (Brother Ape), který se ve studiu ujal některých doprovodných vokálů. Deska dostala název "Wake Up All" a na pulty obchodů dostala 3. února 2012.

V roce 2014 vyšla kapele deska s předělávkami dřívějších skladeb nazvaná "Da Capo", na které se objevily skladby z desek "Second Movement" a "Changing Poison Into Medicine".

Kapela přiznávala vlivy následujích kapel a hudebníků:
Genesis, King Crimson, Pink Floyd, It Bites, Killing Joke, Manfred Mann's Earthband, The Beatles, High Wheel, Tschaikowsky, Yes, Brand X, Van Der Graaf Generator, Twelfth Night, Shostakovich, Comsat Angels, UK, Black Sabbath, IQ, The Sound, Kevin Gilbert, Weather Report, Spektrum, Greenslade, Tears For Fears, Frank Zappa, XTC...
Jejich styl bývá označován jako: Powerful symphonic progressive rock with an edge.


Historie kapely se zřejmě definitivně uzavžela dne 17. srpna 2017, když se na stránce Facebooku objevila zpráva, že Hansi Cross zemřel na rakovinu.

A krátce o kapele/projektu SPECTRUM.
V době, kdy měl být nahráván následovník alba "Secret" od Cross během roku 2002, teroristický incident z 11. září 2001 znemožnil Tomasovi návrat do Spojených států, poté co pobýval ve Švédsku při nahrávání. Projekt vznikl během nahrávání desky "Tricks of Time" kapely GRAND STAND. Klávesissta Grand Standu Olov Andersson poté, co cítil, že některé skladby nehodící se Grand Stand byly příliš dobré, než aby zůstaly nezveřejněny. Olov oslovil kolegy Grand Stand Görana Johnssona na bicí, kolegu z Cross, když i CROSS odložili nahrávání, Hansi Crosse na kytary a klávesy, basistu z Galleon Görana Forse a zpěvačku Lizette von Panajott k dokončení projektu. Jediné bezejmenné album vyšlo v roce 2003 na Progress Rocerds.

Vzhledem k tomu, že členové tohoto projektu byli všichni aktivní v jiných kapelách, lze kapelu hodnotit pouze jako jednorázový projekt. Od roku 2005 se objevily nějaké plány na následovníka, ale žádné další zprávy ani nahrávka se již neobjevily.

Zpět

Současní členové:
Hansi Cross - Guitars, keyboards, Lead Vocals (1986-dosud)
Göran Johnsson - Keyboards, Percussion, Backing Vocals (2005-dosud) (ex-SPECTRUM)
Lollo Andersson - Bass, Taurus, Backing Vocals (1997-dosud) (ELSESPHERE)
Tomas Hjort - Drums, Percussion, Backing Vocals (1996-dosud)

Bývalí členové a hosté:
Joakim Floke - Keyboard (1995-1996) (DIONYSUS, MEDUZA, ELSESPHERE)
Rickard Stenmark - Drums (1995-1996)
Tomas Christensen - Bass (1994-1996)
Robert Iversen - Drums, Percussions, Backing Vocals (1996-1997)
Olle Siljeholm - Keyboard, Synthesizer, Backing vocals (1996-1997) (FEEBLE LIES)
Jocke "Tai" Millgårdh - Vocals (1990-1994) (Tai Millgard, Russell Millgard, Jock Russell) (1998-2000 -9T9, RUSSELL)
Christian André - Keyboard (1987-1994) (RUSSELL, LIVE AMMO)
Jonas Olson - Bass (1987-1991) (TALK OF THE TOWN, CHEESE)
Olov Andersson - Mellotron, Synthesizer (2000-2004) (SPEKTRUM)
Benny Hadders - Drums, Percussions, Trumpet (1987-1994) (VON LYX)
Johan Nordenfeldt - Bass (1993-1994) (VON LYX)
Pär Villsé - Vocals (1993-1993, 1987-1988)
Kent Kroon - Guitar (1993-1994,1987-1988) (COOL FOR CATS)
Ulf Adaker - Trumpet (1990-1990) (ANDERS HELMERSON)

Studioví hráči:
Mats Bender - Synthesizer (2011) (INTROITUS)
Stefan Damicolas - Backing Vocals (2011) (BROTHER APE)
Robert Iversen - Drums, Percussion, Backing Vocals (2004-2004)
Hannah Sundkvist - Electric Violin (2004-2004)
Linus Kåse - Keyboards (2004-2004) (FLAGSHIP, NARNIA, AUDIOVISION)
Göran Fors - Bass, Backing Vocals, Keyboards (2004-2004) (SPEKTRUM, GALLEON)
Lizette von Panajott - Vocals (2000-2004) (SPEKTRUM, LIZETTE&)
Pär Liljefors - Drums (1993-1993)
TomTom - Drums, Percussion (1993-1993)
Linda Hadders - Vocals (1990-1990)
Ann-Ida Schultz - Backing Vocals (1990-1990) (Idde Schultz)

Členové Hansi Cross
(Narozen 10. září 1960,
zemřel 17. srpna 2017)
Guitars, keyboards, Lead Vocals


Dne 17. srpna 2017 se na stránce Facebooku objevila zpráva, že Hansi Cross zemřel na rakovinu.

Hansi je zakladatel a kytarista švédské hudební skupiny Cross, která postupně přešla od rocku k progresivnímu rocku. Cross nejprve hrál v kapelách Von LyX (1981-1984) a Voodoo (1985-1987) a poté si zvolil progresivní rock, rockovou hudbu, která je nesmírně náročná, zvláště v 80. letech. Rozhodl se přejít na sólovou dráhu a psát hudbu orientovanou více progresivním směrem. V roce 1988 vydal svoji první hudební kazetu a LP, která se stala tak populární, že byl vylisován i jako CD. Od tohoto okamžiku začal pracovat na vývoji projektu CROSS a jeho vlastním hudebním stylu. Přitom z toho vznikla tři alba jako společné dílo, trilogie známá jako "Uncovered Heart Trilogy" a nahrávky vycházely pod nezávislým labelem Lyxvax.

Cyclops Records se stal novým labelem kapely, ačkoli tato značka opravdu nechtěla žádné nové kapely. V roce 2005 se kolem kapely rozhostilo ticho. Album "The Feeling Of Noness" bylo oznámeno v roce 2005, ale dopravdy se objevilo až v roce 2010. Ukázalo se, že Hansi Cross měl problémy s publikem a to se ukázalo být tvrdohlavou věcí. Nahrávací společností se stala Progress Records a Hansi byl její manager/director.

V kapele se neustále měnilo obsazení, přičemž si vypůjčovala hudebníky od kapel jako Spektrum a Grand Stand. Hudba samotná je podle Hansiho hudební směsicí Genesis, U.K., Yes a Frank Zappy.
Členové Göran Johnsson
Keyboards, Percussion, Backing Vocals

Göran je švédský hudebník, hrající na bicí, klávesy a kytaru a příležitostně i zpívá.

Působil v kapelách Cross (od 2005), Spektrum (2003) a Galleon.
Členové Lollo Andersson
Bass, Taurus, Backing Vocals

Členové Tomas Hjort
Drums, Percussion, Backing Vocals

Členové Joakim Floke
Keyboard (1995-1996)

Působil také v kapelách:
DIONYSUS (2007-2008)
MEDUZA - alba "Now And Forever" (2002) a "Upon the World" (2004)
ELSESPHERE (1998-2002) - album "Blind Leading The Blind" (2002), "Last Night On Earth" (2001, demo)
MEMENTO MORI
Členové Rickard Stenmark
Drums (1995-1996)

Členové Tomas Christensen
Bass (1994-1996)

Členové Robert Iversen
Drums, Percussions, Backing Vocals (1996-1997)

Členové Olle Siljeholm
Backing Vocals, Keyboard, Synthesizer, Backing vocals (1996-1997)

Působil v kapele:
FEEBLE LIES - abum "Dreaming of Another Sky" (1993, Demo)

Zpět

Nahrávky skupiny:
2012 Wake Up Call
2009 The Thrill Of Nothingness
2004 Playgrounds
2000 Secrets
1998 Visionary Fools
1996 Gaze
1993 Changing Poison Into Medicine
1990 Second Movement
1988 Uncovered Heart
Ostatní nahrávky:
2016 Visionary Fools mmxv
2014 Da Capo (komp.)
2009 The Thrill Of Nothingness (2CD)
1997 Dream Reality (komp.)
1995 Paradox (SP)
1990 My Favourite Baby (SP)
1987 Charade On A Razorblade (SP)

Kapela Spectrum:
2003 Spectrum


Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Lead & Harmony Vox, Percussion
Lollo Andersson - Basses, Taurus
Tomas Hjort - Drums, Percussion
Hosté:
Jock Millgardh - Lead and Harmony Vox
Mats Bender - Keyboards & Synthesizer
Stefan Damicolas - Harmony Vox
Lizette von Panajott - Processed Female Vox
Hannah Sundkvist - Electric Violin
Sabina Cross - Additional Violin
Diskografie Wake Up Call
Vyšlo 25. ledna 2012, Progress Records, PRCD 048

Seznam skladeb:
01. Human Resolution (9:02)
02. Remembrance (1:10)
03. Falling Beyond (11:08)
04. Racing Spirits (4:33)
05. Waking Up (17:28)
Bonus Track:
06. Now (10:02)
Total Time: (53:23)

Produced: Hansi Cross
Recorded at Progress Studio (Stockholm), Bender Studio (Vansbro), Magic Drum Studio (Los Angeles) and Sunroof Studio (Stuvsta) during 2011
Mixed: Hansi Cross and Kent Kroon at Progress Studio and Sunroof Studio
Mastered: Hoffe Stannow at Cosmos Mastering
Artwork and layout: Tonny Larsen and Artur Kent
Layout, Artwork [Additional]: Artur Kent
"Wake Up Call" obsahuje 43 minut nových skladeb Cross a 10 minutový Bonus Track, kde skupina nahrála svoji verzi písně Spektrum s názvem "Now". Píseň byla původně napsána pro CROSS v roce 2001, ale v době, když je události z 11. září 2001 událost přinutily odložit nahrávání nového alba, se Hansi rozhodl nahrát ji s projektem Spektrum. Ale v hloubi duše jej vždycky zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby ji nahráli CROSS.

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals
Lollo Andersson - Bass, Taurus
Tomas Hjort - Drums
Hosté:
Bruno Edling - Vocals
Tomas Bodin - Mini Moog
Kent Kroon - Acoustic Guitars
Diskografie The Thrill Of Nothingness
Vyšlo 28. května 2007, Progress Records, PRCD038

Seznam skladeb:
01. Uiverse Inside (7:44)
02. Animation (4:47)
03. Innocence (11:46)
04. Hope (4:20)
05. Chameleons (9:01)
06. Magnifico Giganticus (5:00)
07. Eternity (12:20)
Total Time: (54:58)

Produced: Hansi Cross
Vydána jako singl CD a také v limitované edici 2CD verzi. Vydání alba se protáhlo na 2 roky z důvodu ztráty sluchu, které potkalo Hansi Crosse, když pracoval na dokončování tohoto alba. Vrátil se zpátky k dokončení alba až v říjnu 2008, které pak konečně vyšlo v listopadu 2009.

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals, Percussion
Lollo Andersson - Bass, Taurus
Tomas Hjort - Drums, Harmony Vocals
Hosté:
Olov Andersson - Harmony Vocals
Lizette von Panajott - Harmony Vocals (01,05,07)
Göran Johnsson - Percussion, Harmony Vocals (04,05,07)
Hannah - Electric Violin (04)
Göran Fors - Taurus, Harmony Vocals (03,07)
Linus Kase - Soprano Saxophone (03,05)
Robert Iversen - Percussion (05)
Alex - Percussion (03,04)
Diskografie Playgrounds
Vyšlo 30. srpna 2004, Progress Records PRCD013

Seznam skladeb:
01. Let The Play Begin... (7:37)
02. Dejá Vu (4:36)
03. A New Beginning (10:10)
04. The Battke Of Thalyma (5:31)
05. ...And Enter The Game (9:44)
06. Fjärilshonung (0:51)
07. Mesmerizing Enterprize (15:20)
Total Time: (53:49)

Produced: Hansi Cross, Tomas Hjort
Recorded and Mixed during August 2003 - August 2004 at Progress Studio, Stockholm
Mastered: Hoffe Stannow at Cosmos Mastering, Stockholm
Photography: Bodril Jungqvist Cross
Paintings: Bernth Unho
Layout and Art Work: Hansi Cross, Olov Andersson, Fredrik Andersson
Band Photos: Lizette von Panajott

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals
Lollo Andersson - Bass, Taurus
Tomas Hjort - Drums, Percussion
Hosté:
Olov Andersson - Keyboards
Jock "Tai" Millgardh - Vocals
Lizette von Panajott - Vocals
Lars Borgström - Cello
Diskografie Secrets
Vyšlo srpen 2000, Progress Records, PRCD 007

Seznam skladeb:
01. Bleeding In Silence (8:05)
02. Little One (1:43)
03. The Core (8:21)
04. Awakening (5:26)
05. Changed Reality (8:33)
06. Pall Of Illusion (3:29)
07. Welcome To Utopia (14:16)
Total Time: (49:53)

Recorded at Progress Studio, Stockholm, Sweden, between August 1999 - June 2000
Produced: Hansi Cross, Tomas Hjort
Arranged: Hansi Cross, Tomas Hjort, Lollo Andersson
Mastered: Peter in The Betou at Cutting Room

Skupina:
Olle Siljeholm - Organ, Synthesizers, Backing Vocals
Hansi Cross - Lead & Backing Vocals, Electric & Acoustic Guitars, Additional Keyboards, Mandolin
Robert Iversen - Drums, Percussion, Guttural Noises
Lollo Andersson - Bass, Taurus, Backing Vocals
Hosté:
Jock "Tai" Millgardh - Backing Vocals
Diskografie Visionary Fools
Vyšlo 1998, Progress Records, PRCD001

Seznam skladeb:
01. The Riddle (8:49)
02. White Lies Dark Truth (6:36)
03. Deep (0:56)
04. In a Question Mark (9:21)
05. The Earl Of Doncaster (2:43)
06. Walls (2:39)
07. Pain (3:43)
08. New Dimensions (12:06)
Total Time: (46:53)

Recorded, Mixed, Producer: Hansi Cross at Progress Studio, Stockholm, Sweden
Mastered: Peter In de Betou at Cutting Room
Mixed at Progress Studio
Design: Camilla Sannemark
Photography [Band Photograph]: Gösta Nyberg
Photography [Inside Booklet Photograph]: Maria Almkvist

Skupina:
Hansi Cross - Lead Vocals, Guitars, Additional Keyboards
Joakim Floke - Keyboards
Tomas Christensen - Bass, Vocals, Additional Keyboards
Tomas Hjort - Drums & Percussion
Hosté:
Oman - E-bow
Rikard Stenmark - Drums & Percussion
Diskografie Gaze
Vyšlo 1996, Cyclopsm, CYCL 039 (Europe)
Lyxvax, LVCD 5 (Sweden)
Remastered and re-released by Progress Records 1999

Seznam skladeb:
01. Entering (2:37)
02. Take-off (6:00)
03. Heavenly (5:08)
03. Introverted Mirrors (7:53)
05. Confalgrations (7:19)
06. Pling (0:33)
07. Sense Of Wonder (7:44)
08. Colours (6:59)
09. On The Other Side (6:09)
10. Plingeling (2:52)
11. Extrovert (12:07)
Total Time: (65:21)

Bonus Track (remastered version)
12. Integrity (3:03)

Recorded at Progress Studio on 1995 - 1996
Produced: Hansi Cross, Tomas Christensen
Remastered and re-released by Progress Records 1999
Label Release Coordinator: Malcolm Parker

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals, Sampled Drums
Tai - Vocals
Hosté:
Christian André - Organ & Synthesizers
Pär Liljefors - Drums & Percussion
Benny Hadders - Drums & Percussion
Johan Nodenfelt - Bass & Shaker
Pär Villsé - Vocals
TomTom - Drums & Percussion, Tambourine
Kent Kroon - Guitars
Pearl - Flerps
Diskografie Changing Poison Into Medicine
Vyšlo prosinec 1993, Progress Studio, Lyxvax Records, LVCD-3

Seznam skladeb:
01. Courage (13:49)
02. While There Is Time (4:17)
03. Changing (1:29)
04. Diamond Tears (5:32)
05. Lady Strange (7:57)
06. Serena (4:18)
07. Dream Reality (8:37)
08. In Vino, Veritas? (5:16)
09. Armoury Show (5:19)
10. Visions (6:44)
11. Poison Into Medicine (9:26)
12. Silence (0:20)
13. Purple Haze (2:51)
Total Time: (75:55)

Recorded at Progress Studio, Stockholm, now and then 1992 - 1993
Producer: Hansi Cross
Třetí album je považováno za poslední nahrávku z trilogie "Uncoverd Heart-Trilogy". 76 minut dlouhé album zahrnuje v sobě mnoho různých prog stylů a obsahuje také popové písně.

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals, Bass
Jonas Olson - Bass
Benny Hadders - Drums, Percussion, Bass, Trumpet
Christian André - Keyboards & Synthesizers
Jock "Tai" Millgardh - Vocals
Hosté:
Idde Schultz - Vocals
Ulf Adåker - Trumpet
Robert Ridderling - Acoustic Guitars
Adam Cross - Laughter
Linda Hadders - Little Girls Voice
Diskografie Second Movement
Vyšlo květen 1990, Studio LYXVAX, LVCD-2, Progress Studio

Seznam skladeb:
01. Emergency! (4:10)
02. Screaming (For a New Love) (5:13)
03. Violent Times (5:53)
04. When The Rain Comes (6:01)
05. My Favourite Baby (3:50)
06. The Fake (0:59)
07. Fanfare Sng (4:30)
08. Impregnable Eyes (5:23)
09. Fire (13:35)
10. Yearning (3:36)
Total Time: (53:30)

Written, Recorded a Produced: Hansi Cross and Benny Hadders now and then between June 1989 - February 1990
Recorded at Progress Studio, Stockholm, Sweden
Digital Mastering: Björn at The Cutting Room
Art Direction and Cover Art: Christian André
Photos: Benny Hadders
Druhé album Cross a první album nahrané v Progress Studio, Stockholm, které nahrávali Hansi Cross a Benny Hadders v období červen 1989 až únor 1990. Jsou na něm jednoduché popové písničky, stejně jako delší symfonické rockové kousky, například na 13 minutová "Fire".

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals
Jonas Olson - Bass
Benny Hadders - Drums, Percussion
Hosté:
Christian André - Keyboards
Kent Kroon - Guitar Solo
Pär Villsé - Vocals
Diskografie Uncovered Heart
Vyšlo prosinec 1988, LYXVAX, LVCD-1

Seznam skladeb:
01. Spellbound (5:07)
02. Better Then Ever (4:41)
03. Entangled (1:19)
04. Charade On a Razorblade (5:54)
05. Flag Of Convenience (5:52)
06. Run For Rescue (5:00)
07. Uncovered Heart (7:33)
Bonus Track:
08. Timewaves (6:13)
Total Time: (41:39)

Recorded at Kroon Recorder and Lyxstudion now and then 1987 - 1988
CD verze je trochu odlišná od LP. Všechny skladby byly digitálně remixované a byly provedeny některé úpravy. CD obsahuje bonusovou skladbu Timewawes.


Skupina:
Hansi Cross - Lead & Backing Vocals, Electric & Acoustic Guitars, Additional Keyboards, Mandolin
Robert Iversen - Drums, Percussion, Guttural Noices
Olle Siljeholm - Organ, Synthesizers, Harmony Vocals
Lollo Andersson - Bass, Taurus, Harmony Vocals
Host:
Jock Millgardh (Tai) - Harmony Vocals
Karin Rolander - Backing Vocals
Diskografie Visionary Fools mmxv
Vyšlo 28. února 2016, Progress Records, PRCD 062br>
Seznam skladeb:
01. The Riddle (8:51)
02. White Lies, Dark Truth (6:37)
03. Deep (0:56)
04. In A Question Mark (9:24)
05. The Earl Of Doncaster (2:43)
06. Walls (2:39)
07. Pain (3:43)
08. New Dimensions (12:07)
Total Time: (47:00)

Kompilace od Progress Records, na níž jsou remixovány a zafixované verze nahrávek z roku 1998 "Visionary Fools", které jsou nově nazpívané, jako byste slyšeli novou nahrávku.

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals
Lollo Andersson - Bass
Tomas Hjort - Drums, Percussion
Host:
Mats Bender - Moogs & Addtional Keyboards
Diskografie Da Capo
Vyšlo 30. října 2014, Progress Records / PRCD 060

Seznam skladeb:
01. Fire (13:55) (Second Movement)
02. Dream Reality (9:02) (III - Changing Poison...)
03. Changing (1:36) (III - Changing Poison...)
04. Visions (7:07) (III - Changing Poison...)
05. Courage (14:21) (III - Changing Poison...)
Total Time: (46:01)

Album obsahuje nové verze dříve nahraných skladeb ze druhé a třeti desky kapely.

Skupina:
Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals
Lollo Andersson - Bass, Taurus
Tomas Hjort - Drums
Hosté:
Bruno Edling - Vocals
Kent Kroon - Acoustic Guitars
Tomas Bodin - Mini Moog
Robert Iversen - Cymbal Stuff
Olov Andersson - Thalymian Keyboards
Diskografie The Thrill Of Nothingness
2CD, vyšlo 10. prosince 2009, Progress Records, PRCD038 LTD

Seznam skladeb:
CD 1 - The Thrill Of Nothingness
01. Uiverse Inside (7:44)
02. Animation (4:47)
03. Innocence (11:46)
04. Hope (4:20)
05. Chameleons (9:01)
06. Magnifico Giganticus (5:00)
07. Eternity (12:20)

CD 2 - The Thrill of Somethingness (bonus disc)
01. Love (0:43)
02. Superstition (3:51)
03. Bläckfisken (8:47)
04. Nothing, Yet Something (0:15)
05. Shake Your Enslaver (7:36)
06. Flumination (1:05)
07. Rhiannian Daëy (19:37)
Total Time: (54:58/41:54)

Mastered and finalized: Hoffe Stannow at Cosmos Mastering, Stockholm

Skupina:
Hansi Cross - Lead Vocals, Guitars, Synthesizers, Piano, Sampled Drums & Percussion
Tomas Christensen - Bass & Vocals
Ulf Adaker - Trumpet
Christian André - Organ & Synthesizers
Benny Hadders - Drums & Percussion, Vocals, Trumpet, Cymbals, Toms & Gong
Robert Iversen - Drums & Percussion
Johan Nodenfelt - Bass
Jonas Olson - Bass
Siljeholm - Organ, Synthesizers
Jock "Tai" Millgardh - Vocals, Lead Vocals
TomTom - Cymbals
Pär Villsé - Lead Vocals
Diskografie Dream Reality
kompilace, vyšlo srpen 1997

Seznam skladeb:
01. Changing (1:29) (re-mastered)
02. Fire (13:34) (re-mixed & partly re-recorded)
03. Armoury Show (5:23) (re-mastered)
04. Uncovered Heart (7:46) (new version)
05. Courage (13:51) (re-mastered)
06. Run For Rescue (5:06) (new version)
07. The Fake (0:59) (re-mastered)
08. Dream Reality (8:39) (re-mastered)
09. Fanfare Song (4:30) (re-mastered)
10. Poison Into Medicine (10:02) (new version)
11. Yearning (3:36) (re-mixed)
Total Time: (75:09)

Producer: Cross
All songs recorded at Progress Studio, Sweden, except where noted
All songs produced by Cross except Fanfare Song and The Fake which was produced by Cross-Hadders
This compilation was selected by Malcolm Parker and Hansi Cross
Co-producer: Benny Hadders (07,09)
Mastered: Hansi Cross and Lars Rosin at Cutting Room with special thanks to Peter Dahl
Kompilace předělané, remixované a znovu nahrané verze písní z prvních tří alb CROSS - "Uncovered Heart", "Second Movement" a "III - Changing Poison Into Medicine".

Skupina:
Hansi Cross - Samplers, Synthesizers, Electric Guitar
Diskografie Paradox
SP, vyšlo duben 1995, Lyxvax, LVCD-4 / Progress Studio

Seznam skladeb:
01. Paradox (18:13)
Total Time: (18:13)

Composed, Arranged, Performed, Recorded and Mixed: Hansi Cross at Progress Studio, autumn 1994
Miniaturní symfonie pro samply a elektrickou kytaru.

Skupina:
Hansi Cross - Lead & Background Vocals, Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Bass
Christian André - Organ, Synthesizers
Benny Hadders - Drums, Percussion, Background Vox, Trumpet, Bass
Jonas Olson - Bass
Tai - Lead & Background Vox
Diskografie My Favourite Baby
SP, vyšlo 1990, Lyxvax,

Seznam skladeb:
01. My Favourite baby ()
02. Breake every rule ()
Total Time: (00:00)

"My Favourite Baby" je skladba z "Second Movement". B-strana "Breake Every Rule" jinde nevyšla.

Skupina:
Hansi Cross - Lead Vocals, Guitars, Keyboards, Drums
Benny Hadders - Drums, Percussion
Jonas Olson - Bass
Diskografie Charade On A Razorblade
SP, vyšlo březen 1987, Lyxvax LVS-2

Seznam skladeb:
01. Charade On a RazOrBlade (0:00)
02. Walking In A Shadow (0:00)
03. Flag Of Convenience (0:00)
Total Time: (0:00)

Recorded at Kroon Recording and Lyxtudion June 1987
Producer: Hansi Cross
Engineering: Hansi Cross, Kent Kroon
Mixed: Benny Hadders, Hansi Cross


Skupina:
Olov Andersson - Keyboards, Acoustic Guitar, Turkish Mini Bells, Vocals Hansi Cross - Lead Vocals, Guitars, Keyboards, Drums
Göran Fors - Bass, Vocals, Taurus Pedals (Galleon)
Göran Johnsson - Drums, Vocals, Electric Guitar and Additional Keyboards
Lizette von Panajott - Vocals, Additional Keyboards
Diskografie Spectrum
Vyšlo 10. března 2003, Progress Records, PRCD 010

Seznam skladeb:
01. Spektrum (0:22)
02. Land Of Longing (5:39)
03. Now (9:24)
04. Perpetuum Mobile (5:55)
05. The Quest (5:16)
06. Ivory Tower (5:57)
07. A Chemical Release (8:52)
Total Time: (41:25)

Recorded and mixed at Progress Studio and &-Studios between Dec 2002 and Feb 2003

Zpět


Von Lyx (1983): Johan Nordenfelt - Bass & Taurus; Hasse Nordelius - Keyboards; Hansi Cross - Guitars, Vocals; Benny Hadders - Drums, Vocals


Voodoo (1986): Sheraton Wattman - Bass; Benny Hadders - Drums, Vocals; Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Vocals; Mikael Ohman - Keyboards, Guitars


Cross naživo 1994: Hansi Cross, Tomas Hjort (behind Hansi), Tai, Kalle Sjöholm, Buster Blom


Cros 1997: Olle Siljeholm - Keyboards; Tomas Christensen - Bass, Vocals, Hansi Cross - Guitars, Vocals; Robert Iversen - Drums, Percussion


Cross (1998): Olle Siljeholm - Keyboards, Robert Iversen - Drums, Percussion, Hansi Cross - Guitars, Vocals, Lollo Andersson - Bass, Taurus


Cross (2000): Lollo Andersson - Bass, Taurus; Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Lead Vocals; Tomas Hjort - Drums, Percussion


Hansi hrající vlevo, Tomas jako skvělý posluchač a Lollo hraje "Pall Of Illusion"


Cross 2003: Lollo Andersson - Bass; Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Lead Vocals; Tomas Hjort - Drums

Spectrum
Spectrum - Hansi, Lizette, Göran Johnsson, Göran Fors, Olov Andersson


Cross 2006: Tomas Hjort - Drums; Hansi Cross - Guitars, Keyboards, Lead Vocals; Göran Johnsson - Keyboards, Harmony Vocals; Lollo Andersson -Bass, Taurus

Zpět

Website:
www.progressrec.com/cross
Další zdroje:
http://www.therecordlabel.net/progressive-rock/cross/
http://www.progressrec.com/spektrum/index2.html
ProgressRock Nahoru
Made by 
© 7.12.2014 
Poslední aktualizace: 1.5.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©