Them Crooked VulturesZpět
Myšlenka na sestavení této superkapely není nijak nová, neboť Dave Grohl již v roce 2005 v rozhovoru s Mojo uvedl, že začíná spolupracovat s Joshem Hommem a Johnem Paulem Jonesem. tehdy doslova prohlásil: "Příště to bude album, na kterém budu bubnovat, Josh Homme bude hrát na kytaru a John Paul Jones na basu." Na narozeninovém večírku tak Dave představil Joshe baskytaristovi Led Zeppelin, který po letech produkování a "nicnedělání" chytl takříkajíc slinu. Josh Homme: "Dave už měl dávno v plánu, jak nás seznámit, tady to byla jedinečná příležitost. Já tomu ale vůbec nevěřil. Když ke mně Dave přišel a řekl ´víš ty co, seznámím tě teď s Johnem Paulem Jonesem´, já odpověděl: 'A prezidenta tu náhodou nemáš? Ten by taky ušel...'. Přiznám se na rovinu, že jsem od toho moc nečekal. Pak jsme si ale vyměnili mezi sebou pár e-mailů a do prdele, už to bylo jasný." Takže na projektu Them Crooked Vultures začala trojice pracovat už někdy kolem roku 2005, ale intenzivnější práce byly zahájeny kvůli zaneprázdnění všech muzikantů, kdy Homme vypomohl ještě coby producent na novém albu Arctic Monkeys, až když se trio setkalo ve studiu v červenci 2009, kde začal posléze vznikat nový materiál. Těžko říci, kdo z muzikantů je vůdčím duchem tria.

Jak se ale dalo čekat, Them Crooked Vultures pojali komponování a la The Desert Sessions; s prázdnýma rukama vešli do studia a postupně začal vznikat nový materiál. "Je to docela legrace. Jakmile jsme všichni kývli na to, že to spolu zkusíme, rozjelo se to jak neřízená střela. Sice jsme neměli vůbec žádnou představu, co vlastně chceme. EP? Album? Dvojalbum? Kolik skladeb máme vlastně složit? Začali jsme jamovat bez ladu a skladu a složili jsme jich naráz tolik, že jsme se ani nemohli rozhodnout, které vyřadit a které ne." Stejnýma očima viděl situaci i nejstarší člen souboru, John Paul Jones: "Cítím, že je to jedna z nejlepších kapel, co právě vznikla. Připomíná mi to Led Zeppelin: dobře zahraný rock´n´roll. Josh je pro mě osobně zjevení. Znal jsem před tím Queens Of The Stone Age, věděl jsem, jaký je to skvělý zpěvák, ale ne to, že je i vynikající kytarista. Zřejmě to zůstane vždycky tak, že budu zase součástí té nejlepší kapely na světě." A má zřejmě pravdu...

Grohl zběsile řádí za bicími a průběžně proměňuje svůj nástroj v sólový instrument. John Paul Jones je podle svého zvyku spíš nenápadný, takže si všimnete jeho kousků až později. Nejdříve máte pocit, že je hlavně osou, která drží oba divoké muzikanty pohromadě. Teprve pak vám začne docházet, jaké složité kousky a vlastní melodie si ve skladbách jen tak mimochodem vymýšlí. Zatímco oba jeho spolupracovníci zní spíš silově, Jones hraje s lehkostí, uvolněně, bez násilí. Zasáhne přesně ve chvíli, když máte pocit, že někde něco chybí. Dokonalou ukázkou je Scumbag Blues, které Josh Homme zpívá vysokým hlasem ve stylu Jacka Bruce. Pak rozjíždí kytarové sólo, vycházející z ústředního riffu písně. Uprostřed skladby ve chvíli, kdy se kytara začíná příliš vzdalovat od původního motivu, nastoupí Jonesův nástroj (nejspíš klavinet nebo syntezér) a zvláštním bublavým zvukem vyplní prázdno, které by jinak najednou v kompozici nastalo. To jsou okamžiky, o kterých muzikanti říkají, že v nich „zafungovala chemie", vnitřní souznění celé trojice.

Zdá se, že v trojici dominuje Josh Homme. Může to být ale jen tím, že hraje na nejvýraznější nástroj a ještě navíc zpívá, čímž na sebe strhává víc pozornosti. Většina písní pravděpodobně vznikla na základě jamování. Jsou postaveny na mocných kytarových riffech, které jsou jak chytlavé, tak i pečlivě vybarvené jeho kytarovým příslušenstvím. Díky nim deska připomíná barevného papouška - co skladba, to úplně odlišná, vždycky ale pořádně vymazlená kytara. Na druhou stranu se kapela snaží vytvářet mezi alternativními kapelami oblíbený syrový garážový zvuk. Vzniká tak určitý rozpor, jehož se kapela až do konce desky nezbaví, což ale není na škodu.

Riffy a kytarová sóla nejsou z kategorie jednoduchých. Všechny jednoduché už totiž byly dávno objeveny a natočeny. Soubor se to snaží překlenout energií a velmi často se mu to daří. Deska je dobře nahraná a víc než slušně smíchaná. Je z ní cítit tah dopředu a každý nástroj zní jasně a čitelně. Snadno od sebe rozeznáte i dvě nebo tři naplaybackované kytary. Nicméně, zvlášť zvuk bicích je požitkem poslouchat. Viz třeba začátek prvního singlu New Fang, kde zrovna bubny kompozici rozjížději. Jenže právě tahle skladba také prozradí, v čem je slabina zajímavého debutu. Spousta hudby je příliš poplatná nahrávkám Queens Of The Stone Age z doby, kdy v ní hráli jak Homme, tak Grohl, čili roku 2002. Jsou to vlasně QOTSA s novým basistou. Nic to však nemění na tom, že takovou desku si příznivec moderního rocku kdykoli s chutí poslechne.

Trojice TCV svoji albovou prvotinu natočila letos (2009) ve studiu v Los Angeles a koncertně propagovala na "Deserve the Future Tour" během dvou šňůr po severním pobřeží Spojených států (včetně zastávek v Kanadě). Them Crooked Vultures berou propagaci svého aktuálního alba poměrně zodpovědně, když již na 26. října 2009 ohlašují první singl "New Fang". Navíc v prosinci 2009 zavítají do Německa i Velké Británie a v lednu 2010 má kapela namířeno do Austrálie a na Nový Zéland. Na koncertech jim se svojí doprovodnou kytarou vypomáhal čtvrtý námezní hráč Alain Johannes (Eleven, Queens of the Stone Age).

Debutová deska Them Crooked Vultures se sice teprve objevila na pultech obchodů, nicméně muzikanti už v listopadu 2009 začali pomýšlet (21.11.2009) na další nahrávku. Dave Grohl slíbil, že nové album bude ještě energičtější než předchozí dílo. "Mám pocit, že jsme se teprve rozjeli. Proč bychom se teď měli zastavovat?" dodal zpěvák tria Josh Homme pro britský plátek The Sun. Baskytarista John Paul Jones mu přitakal: "Všichni víme, že té energie v sobě máme ještě hodně."

2010
Muzikanti ze superskupiny Them Crooked Vultures to nemají od slov k činům daleko. Jak koncem loňského roku slíbili, brzy začnou s přípravou další nahrávky. O informace z aktuálního dění v kapele se podělil baskytarista John Paul Jones. Oproti původním plánům přidali muzikanti na tempu a do nahrávání nových skladeb pro nástupce eponymního debutu se pustí již v létě. Jejich druhý počin by tak mohl vyjít ještě do konce letošního roku. V rozhovoru pro Stuff.co.nz basák ještě uvedl: "Všichni pracujeme velmi tvrdě a v podstatě to potřebujeme udělat sami pro sebe. Jednou jsme si řekli, že budeme dřít přesně tak, jak by na sobě pracovala nějaká mladá kapela, a že tomu ten čas obětujeme. Je dobré být dobrý - musíme si udržet naši reputaci."


Them Crooked Vultures: (Ne)očekávaný dýchánek heavy rocku
Zdroj: http://archiv.rockandpop.cz/clanky/them-crooked-vultures-ne-ocekavany-dychanek-heavy-rocku/
08.02.2010 Josh Homme (QOTSA) a Dave Grohl (Foo Fighters) platí dnes za jedničky ve svém oboru. První jmenovaný dokázal, že alternativní hudbu lze zkomercializovat, aniž by zaprodal vlastní duši. Bývalý bicman Nirvany zase líbivé postgrungeové melodie přiblížil nenásilně do městečka Palm Desert, čímž naučil diváky MTV poslouchat hudbu z jiného ranku. Když se ale tato dvojice potká s Johnem Paulem Jonesem (Led Zeppelin), je na úspěch zaděláno a každému je jasné, že desert rock není jen okrajovou záležitostí pro fajnšmekry.

Posledních pár let nazpátek nebylo zrovna nad čím jásat. Přestože Era Vulgaris (2007) od Queens Of The Stone Age kráčí důstojně ve šlépějích předchozích alb a Echoes, Silence, Patience & Grace (2007) od Foo Fighters je příjemný mainstreamový rockový opus, bylo jasné, že obě kapely čerpají hlavně z toho nejlepšího, co dokázaly v minulosti, a postrádají tu správnou kreativitu a moment překvapení. Ve stejné době ale vybuchla bomba: návrat Led Zeppelin na pódia. Po jednom jediném koncertě, spoustě spekulací o comebacku a nové desce je nyní jasné, že pokračování se konat nebude. Ze všeho zbyla ale euforie okolo Led Zeppelin, což bylo nejvíce vidět na Dave Grohlovi, který se nebál pozvat duo Page/Jones na pódium během vystoupení Foo Fighters na stadionu ve Wembley (2008), kde překvapivě za mikrofonem stanul na chvíli i Taylor Hawkins (bubeník FF) a za bicí soupravu usedl Dave Grohl. Spolupracovat ale s někým s Led Zeppelin měl v plánu předák FF už dávno; vždyť Jones se objevil na desce In Your Honor coby host a Dave se ucházel neustále o uvolněný post v Led Zeppelin, neboť předem již tušil, že koncert v londýnské O2 aréně je na spadnutí. Dalo by se tedy směle říct, že Them Crooked Vultures jsou Grohlovým dítkem se vším všudy. Nicméně pravda je ukrytá někde jinde.

Nekonečný jam
Na projekt Them Crooked Vultures se čekalo již od roku 2005, kdy Dave Grohl prohlásil pro časopis Mojo: „Příště to bude album, na kterém budu bubnovat, Josh Homme bude hrát na kytaru a John Paul Jones na basu.“ Na narozeninovém večírku tak Dave představil Joshe baskytaristovi Led Zeppelin, který po letech produkování a „nicnedělání“ chytl takříkajíc slinu. Josh Homme: „Dave už měl dávno v plánu, jak nás seznámit, tady to byla jedinečná příležitost. Já tomu ale vůbec nevěřil. Když ke mně Dave přišel a řekl "víš ty co, seznámím tě teď s Johnem Paulem Jonesem", já odpověděl: "A prezidenta tu náhodou nemáš? Ten by taky ušel…" Přiznám se na rovinu, že jsem od toho moc nečekal. Pak jsme si ale vyměnili mezi sebou pár e-mailů a do prdele, už to bylo jasný.“ Pro zmiňované aktivity ostatních (Homme vypomohl ještě coby producent na novém albu Arctic Monkeys) se trio setkalo ve studiu až v červenci 2009, kde začal posléze vznikat nový materiál. Jak se ale dalo čekat, Them Crooked Vultures pojali komponování a la The Desert Sessions; s prázdnýma rukama vešli do studia a postupně začal vznikat nový materiál. "Je to docela sranda. Jakmile jsme všichni kývli na to, že to spolu zkusíme, rozjelo se to jak neřízená střela. Sice jsme neměli vůbec žádnou představu, co vlastně chceme. EP? Album? Dvojalbum? Kolik skladeb máme vlastně složit? Začali jsme jamovat bez ladu a skladu a složili jsme jich naráz tolik, že jsme se ani nemohli rozhodnout, které vyřadit a které ne". Stejnýma očima vidí situaci i nejstarší člen souboru, John Paul Jones: „Cítím, že je to jedna z nejlepších kapel, co právě vznikla. Připomíná mi to Led Zeppelin: dobře zahraný rock´n´roll. Josh je pro mě osobně zjevení. Znal jsem před tím Queens Of The Stone Age, věděl jsem, jaký je to skvělý zpěvák, ale ne to, že je i vynikající kytarista. Zřejmě to zůstane vždycky tak, že budu zase součástí té nejlepší kapely na světě.“ A má zřejmě pravdu…

Magický jam a la Led Zeppelin
V Them Crooked Vulters se setkaly největší osobnosti, které určovaly směr rock´n´rollu a staly se nadčasovou událostí. Led Zeppelin dokázali zkombinovat rock´n´roll, blues, country v jedno; Queens Of The Stone Age k tomu přidali navíc psychedelii, latinské prvky a jižanský rock. Mix všeho dostupného, čemuž dodal Grohl energii a atmosféru. Magická chemie, kterou jsou proslulí všichni tři zmiňovaní. Jones: „Je tady mnoho společného, co mají Them Crooked Vultures s Led Zeppelin. Připomíná mi to doslova naše začátky. Základ jakéhokoli jamu je v tom, že budete poslouchat všechno a cokoliv, budete vnímat svoje okolí na sto procent až do úplného zblbnutí. Pak se najednou zastavíte, nebudete vědět chvíli, kudy dál, až do prvního akordu, a tam to začne. Album bylo nahrané na jeden zápřah; v čistém čase v jediném studiu. Mezi námi byla nepopsatelná chemie. Jakmile jsme dohráli první skladbu, hned přicházely nápady na další. Všechno jsme si vyzkoušeli nejdřív naživo, až pak jsme začali natáčet. Každý z nás přispěl na album svým dílem, proto jsou pod všemi songy podepsaní Them Crooked Vultures.“

Them Crooked Vultures jsou na tom stejně jako tehdy Led Zeppelin. Bez velkého humbuku se stávají sledovanou událostí, vyhnuli se se ctí termínu „superkapela“ a sázejí na mystiku a kult. „Nevím, jak bychom to dneska dělali s Led Zeppelin v době internetu,“ pokračuje Jones. „Možná si lidi tehdy více volali a psali dopisy a těšili se na něco s větším nadšením. Nám se to ale podařilo i v této době. Náš projekt jsme udrželi v největší tajnosti a nebyl kvůli tomu zbytečný povyk. Proto je to teď taková událost. Dělali jsme show, aniž by kdokoli věděl, co jsme zač. Když jsme hráli v Amsterdamu, bylo už zcela vyprodáno. Jak se o tom všichni dozvěděli? Zcela jistě šeptandou, jak to bylo skvělé na minulé zastávce…“ Není divu, že Them Crooked Vultures se stali záhy speciálním předskokanem Arctic Monkeys. Pro fenomenálního basáka je tento projekt zcela zásadní; vrátil ho opět na scénu po dlouhých třiceti letech, což vysvětluje po svém: "V osmdesátých letech nešlo, abych nastoupil do jiné kapely. Nebo si dokážete představit, že by se Paul McCartney po rozpadu Beatles přidal k někomu jinému? Stejně tak i já, po rozpadu Zeppelin až po jeho krátkodobý reunion jsem to prostě nemohl udělat. Byl jsem svázaný s Plantem, Jimim Pagem i Jasonem Bonhamem. Nedokázal jsem si nikdy představit, že by bylo lepší kapely než Led Zeppelin. Až doteď".

Poušť, psychedelie, energie...
...tři klíčová slova, bez nichž si Them Crooked Vultures nelze představit. Přestože jsou pod skladbami podepsaní všichni tři, je jasné, že dominantní roli tu má Josh Homme. Jeho zpěv, hutně sekané riffy, psychedelie jižanského rocku, nečekané melodické linky a syrová kovová přímočarost jsou poznávacím znamením Them Crooked Vultures. Bez Jonesových vyhrávek nebo typicky zeppelinovských varhan by se jednalo ale o slabší počin Queens Of The Stone Age. Otázkou tak zůstává přínos Dave Grohla, který celý projekt vymyslel. Vkrádá se myšlenka, že umělecky nejlepší desky jsou takové, na nichž sedí jen za bicí soupravou. Grohlovi se ale splnil klukovský sen; vždyť hraje „v té nejlepší kapele všech dob“, jak se nechal často slyšet, a podporuje ostatní svým jedinečným bubenickým umem. První song vzniknul hned po prvním jamu – Reptiles nese jasný rukopis Joshe Homma, stejně tak i prvně nahraná Spinning In Daffodils, nebo No One Loves Me & Neither I, Bandolieres. Všude lze ale vyčíst mezi řádky, že duch Led Zeppelin je v každém akordu, vokálu i v samotné struktuře písní. Elephants začíná typicky Pageovým motivem, Scumbug Blues nebo Gunman dýchají atmosférou Trampled Under Foot. Vše je originální a novátorské, nezapomínající na to nejlepší ze sedmdesátek; zároveň ale tak hipísácké a svobodomyslné. Them Crooked Vultures se nezastaví ani na chvíli a poslední zprávy mluví o tom, že je trio zase zavřené zase ve studiu a pracuje na dalších skladbách. Co nás tedy čeká v budoucnu? Prostě heavy rock 2010.

Zpět
Josh Homme (Joshua Michael Homme III) - zpěvák, kytarista
Dave Grohl - bubeník, zpěvák, kytarista
John Paul Jones - kytarista, basista, klávesista

Členové Josh Homme
(celým jménem Joshua Michael Homme III)
(Narozen 17. května 1973, Joshua Tree, California)
Přezdívky: Baby Duck, Carlo Von Sexron & Joshua Homme
Zpěvák, kytarista, skladatel, producent.


Hrál v legendárních Kyuss na sólovou kytaru, zakladatel pouštních seancí The Desert Sessions, skupin Queens Of The Stone Age a Eagles Of Death Metal; spolupracoval s mnoha různými kapelami, jako Mondo Generator, Foo Fighters, PJ Harvey, Mark Lanegan Band, A Perfect Circle, The Strokes, Mastodon, Masters Of Reality, Arctic Monkeys a další.
Byl ovlivněn HC/punkovými kapelami Black Flag, Discharge, Charged GBH, ale i ZZ Top, Led Zeppelin, Jimim Hendrixem.
Má zakázáno přiblížit se na 100 metrů ke zpěvákovi Black Dahlia z kapely The Dwarves, jemuž rozbil flaškou hlavu v klubu v L.A. Ten se mu pomstil i tím, že se mu vysmál v písni The Massacre z alba The Dwarves Must Die.

Členové Dave Grohl
(celým jménem David Eric Grohl)
(Narozen 14. ledna 1969, Warren, Ohio)
Bubeník, zpěvák, kytarista, skladatel.


Hrál v nejslavnější Nirvaně, po smrti Cobaina zformoval Foo Fighters, předtím hrál v kapele Scream.

Dave Eric Grohl pochází z USA. Když byl ještě dítě, jeho rodina - otec James Grohl, matka Virginia Wendt, a starší sestra Lisa, se přestěhovali z Warren, Ohio, Springfield, Alexandrie ve Virginii na předměstí Washingtonu, D.C. O tři roky později, když Grohlovi bylo šest, jeho rodiče se rozvedli, a Grohl vyrůstal u své matky. Ve 12-ti letech se začal učit hrát na kytaru a spolu s bratrancem Tracym zkoušeli různé punk rockové melodie. Rychle jej unavily lekce a místo toho se z něj stal samouk, zdokonaloval své schopnosti tím, že hrával ve skupinách s přáteli. Brzy se stal kytaristou punkové kapely Midtown. O rok později v roce 1982, Grohl a jeho sestra strávili léto v Evanstonu v domu jejich sestřenice Tracy. Tracy je seznámila s punk rockem tím, že dvojice se dostala na pžedstavení různých punkových kapel. "Od té doby jsme byli naprosto punk," vysvětlil Grohl. "Jeli jsme domů a koupili Maximumrocknroll a snažil se přijít na to všechno." V mládí byl známým bouřlivákem, kvůli marihuaně musel dokonce přejít na jinou školu.

Svoji hudební kariéru začal v osmdesátých letech jako bubeník v místní hardcorové kapele Scream. Mezi jeho rané vlivy na bubnování patří také bubenické lekce "Treasures Of The Earth" bubeníka Timothy Aldridge. V devadesátých letech si jej pak vyhlídl Kurt Cobain do své grunge kapely Nirvana, ve které se Dave proslavil zejména velmi tvrdými údery, přičemž se mu často při koncertech stávalo, že dokonce protrhl blánu na svých bicích.

Po smrti Kurta Cobaina v roce 1994 založil kapelu Foo Fighters, jejíž první desku nahrál sám. Je známý svou obrovskou aktivitou, skládá hudbu, texty a podílí se na několika vedlejších projektech. Když vyhlásí, že si dává dlouhou pauzu většinou mu trvá pár měsíců, než nahrává nové album, ať už se svou kapelou, či s někým jiným. Jeho nejznámějším vedlejším projektem je heavy metalová skupina Probot, na které se podílelo několik slavných rockových a metalových muzikantů jako Max Cavalera, King Diamond, Snakem (Voivod), Erik Wagner (Trouble) a další. Nějakou dobu působil v kapele Queens of the Stone Age, jeho nejlepší bubenický výkon je právě ve skladbě "No One Knows" z alba Songs For The Dead (QOTSA), dále spolupracuje s kapelou jeho blízkého přítele Jacka Blacka Tenacious D, spjat je také s kapelami Killing Joke, Nine Inch Nails a The Prodigy. Jako bubeník ale hostoval na desítkách alb, singlů a koncertech. Je považován za jednu z největších osobností rockové hudby všech dob.

Úzce se přátelí s Brianem Mayem (nahrál s ním cover Have A Cigar od Pink Floyd) i s Rogerem Taylorem (Queen), stejně tak i s Led Zeppelin nebo Paulem McCartneym (zahrál si s ním písně Band On The Run, Back In The U.S.S.R., I Saw Her Standing There); spolupracoval s The Prodigy, Tonym Iommim, Garbage, NIN, Davidem Bowiem, Killing Joke.

Kromě DVD a filmečku jeho skupiny Foo Fighters (Everywhere but home, Hyde Park, Live at Wembley Stadium) si zahrál menší roličky v seriálech AKTA X, MADtv a objevil se také jako jeden z dabérů IS IT FALL YET? Zajímavou rolí pak byl jeho ďábel Beelzeboss ve filmu KRÁLOVÉ RO(C)KU. Z prvního manželství má dceru Violet Maye a s druhou manželkou čeká své druhé dítě.


Členové John Paul Jones
(John Baldwin)
(Narozen 3. ledna 1946, Sidcup, Londýn, Anglie)
Multiinstrumentalista (kytara, basa, klávesy, mandolína, violoncello), producent, skladatel, režisér


Baskytarista Led Zeppelin, po rozpadu spolupracoval s mnoha kapelami (R.E.M., Jars Of Clay, Peter Gabriel, Brian Eno, Cinderella a další) coby producent, skládá hudbu k filmům ( Scream For Help).

Natočil čtyři sólová alba včetně zmiňovaného soundtracku.
http://tarkus.webnode.cz/biografie/


Zpět


Sestava:
Josh Homme (zpěv, kytara)
Dave Grohl (bicí, doprovodný vokál)
John Paul Jones (baskytara, klávesy, piáno, keytar, slide kytara, mandolína, doprovodný vokál)

Album debutovalo na pozici 12 v Billboard 200 a prodalo se jej 70,000 v USA v prvním týdnu prodeje. V UK Rock Chart debutovalo na 1 místě, stejně jako v US Hard Rock Albums Chart.
Them Crooked Vultures
Vyšlo 23. listopadu 2009, RCA (UK), DGC/Interscope (US), Sony Music

Seznam skladeb:
01. No One Loves Me & Neither Do I (5:10)
02. Mind Eraser, No Chaser (4:07)
03. New Fang (3:49)
04. Dead End Friends (3:15)
05. Elephants (6:50)
06. Scumbag Blues (4:26)
07. Bandoliers (5:42)
08. Reptiles (4:16)
09. Interlude With Ludes (3:45)
10. Warsaw Or The First Breath You Take After You Give Up (7:50)
11. Caligulove (4:55)
12. Gunman (4:45)
13. Spinning In Daffodils (7:28)
Total Time: (66:15)

Recorded January - August 2009 at Pink Duck Studios, Los Angeles, California
Production personnel:
Alan Moulder - recording, mixing
Alain Johannes - recording (04,08,09), backing vocals
Justin Smith - recording assistance
Chris Kaysch - mixing assistance
Brian Gardner - mastering
Mike Bozzi - mastering assistance
Additional personnel:
Liam Lynch - artwork, graphic design
Morning Breath - art direction
THEM CROOKED VULTURES (Sony Music)
6. 12. 2009, ***1/2

V Them Crooked Vultures spojili své síly bubeník Dave Grohl (bicí v Nirvaně a kytara u Foo Fighters atd.), kytarista Josh Homme (Queens Of The Stone Age, Eagles Of Death Metal) a třiašedesátiletý hard rockový bůh, basista a klávesista Led Zeppelin John Paul Jones. Z hlediska věku je to až absurdní spojení (třeba Grohl se narodil v roce, kdy se dali Led Zeppelin dohromady), ale vzhledem k tomu, že Jones byl odjakživa svérázným a zarytým hledačem nových cest, si s oběma muzikanty rozumí líp než leckterý jejich generační druh.

Dave Grohl a Josh Homme rozhodně nejsou žádnými zelenáči, a tak se dalo poměrně dobře očekávat, že s nimi na desce bude hrát nějaký mistr basových linek. Ale ani největší fantasta by nečekal Johna Paula Jonese z Led Zeppelin. Byl to právě třetí do party, který definitivně přinesl Them Crooked Vultures označení superkapela a přidal punc opravdové legendárnosti. Od té chvíle začala intenzivní šuškanda a mediální spekulace o jejich připravované desce. Ta zasáhla fanoušky Foo Fighters, Zeppelinů i QOTSA a každý si přál, aby výsledek zněl podle jejich idolu. Deska nakonec vyšla, je výborná, ale přesto po ní trochu zůstává trpká pachuť zklamání, protože pokud výsledek nějak zní, tak jako skvělá deska Queens Of The Stone Age. Ale dalo se vlastně čekat něco jiného? Homme obsluhuje jediný melodický nástroj (pokud nepočítáme zpěv) a jeho rukopis se nezapře. Ostatní dva pánové jsou přeci jen rytmickou složkou, a i když oba podávají úžasné výkony, měli šanci nahrávku jen zazdít, což se nestalo. Grohl do toho řeže jako v drogových mladých letech, ale zároveň dokáže daleko lépe pracovat s dynamikou. A Jones si jen majestátně přehrává dokonale padnoucí basové linky, kterými na sebe nestrhává zbytečnou pozornost. Tihle tři pánové to ještě umí vzít za správný konec a udělali desku, která si bere jen pozitivní prvky z předchozí kariéry všech zúčastněných. Člověk se může jen vesele pousmát, když zaslechne "Scumbag Blues" či "Gunman" s basovými postupy jako od pozdních Led Zeppelin. Jde o moderní album se vším, co potřebuje k plnohodnotnému životu. Je pestré, dynamické, semknuté, má zajištěný mediální ohlas, zkrátka by nemělo zapadnout. V hitovce "Mind Eraser No Chaser" dokonce dostane kapku více prostoru i Dave Grohl jako vokalista. Je sice trošku skryt, ale vzhledem k počáteční posluchačské neprostupnosti se k ní většina posluchačů nezřídka vrátí a s jejím kouzlem snad prokoukne i zpěv frontmana Foo Fighters. Ale ve výsledku to jsou pořád o fous lepší QOTSA z desky "Songs For The Dead". A to není málo, spíše je to dost na jednu rockovou kapelu. Pokud tedy hledáte moderní rock s kapkou psychedelie a pořádnou dávkou energie, jste na správné adrese. Jakkoliv jsem k označení superkapela skeptický, u Them Crooked Vultures se pod něj lze s mírnými výhradami podepsat. Tři superhvězdy udělaly výtečnou nahrávku, troufl bych si říct i nejlepší minuloroční rockovou desku a začaly vyhrožovat další. Inu, pokud ji neuspěchají, mají šanci na velký úspěch. Teď jen počkat, jestli se dostaví úspěch, protože ruku na srdce, kdo si dnes vzpomene třeba na před pár měsíci opěvované superhvězdné Chickenfoot?

Sestava:
Josh Homme ¨- zpěv, kytara
Dave Grohl - bicí, doprovodný vokál
John Paul Jones - baskytara, klávesy, piáno, keytar, slide kytara, mandolína, doprovodný vokál
Them Crooked Vultures Palladium
DVD, vyšlo 23. listopadu 2009, RCA (UK), DGC/Interscope (US), Sony Music

Seznam skladeb:
01. (Intro)
02. No One Loves Me & Neither Do I
03. Dead End Friends
04. Scumbag Blues
05. Elephants
06. Highway 1
07. New Fang
08. Gunman
09. Bandoliers
10. Mind Eraser, No Chaser
11. Caligulove
12. Interlude with Ludes
13. Spinning in Daffodils
14. Reptiles
15. Warsaw Or the First Breath You Take After You Give Up
16. (Interview)
Total Time: (96:34)
Koncert Them Crooked Vultures se odehrál dbe 8. prosince 2009 v hale Palladium, Köln, Germany.


Zpět
Josh Homme, Dave Grohol, John Paul Jones a Alain JohannesZpětOFICIÁLNÍ STRÁNKA:

www.themcrookedvultures.com

www.myspace.com/crookedvultures

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  30.1.2010 
Menu Poslední aktualizace: 10.11.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!