Carptree

    
    Zpět
Carptree je progresivní symfonické rockové duo ze Švédska. Tvoří je Carl Westholm (Keyboards, Composer, Producer) a Nicklas Flinck (Vocals, Composer, Lyrics), kteří se společně rozhodli "dobře kombinovat a někdy skládat chytlavé melodie s více dramatickými a progresivními prvky". Carptree jsou sice duo, ale jsou téměř vždy doprovázeni uskupením The No Future Orchestr (NFO), což je skupina hostujících známých i neznámých hudebníků dalších kapel (používají pro ně označení "další důležité osoby" - OIP), kteří obohacují celkový výsledek nahrávek. Hudba Carptree zahrnuje širokou škálu vlivů a hudba i zvuk Carptree je konzistentní, úrodný a poněkud eklektický. Jedná se o typický britský neo-prog ve stylu Jadis nebo Marillion z éry Fishe s melancholickou atmosférou některých prací Petera Gabriela.

Niclas a Carl spolu poprvé hráli v 80. letech v místní symfonické rockové kapele pár let, takže mají za sebou dlouhou společnou historii spolu, ale jako Carptree začali skládat a nahrávat v roce 1997. Poté, co strávili mnoho času na projektech a situacích, kde hudba vždy musela trpět kvůli obchodním zájmům nebo z pouhého strachu, co by si jiní mohli myslet, začali Carptree fungovat jako projekt, kde by mohli být zcela nezávislí. Žádné skupinové kompromisy, žádná společnost nediktuje termíny, žádná diskuse typu "... a není to příliš dlouhé?" nebo "Bude něčemu takovému někdo rozumět?".

V důsledku toho vytvořili i svůj vlastní label Fosfor Creation k vydání prvního bezejmenného alba "Carptree" v roce 2001. Dopadlo to lépe, než očekávali, i když vyvolalo některé protichůdné recenze. Někteří vycítili, že jsou talentovanou kapelou, ale jiní cítili, že se spoléhali příliš na naprogramovanéh syntezátory. Takže své druhé album "Superhero" vydali za dva roky stejným způsobem, ale nyní už s lepšími prodejními čísly, které naznačily, zda mají nahrávat i třetí album. Nicméně album bylo o něco přístupnější a oslovilo fanoušky Genesis a Marillion Fishovy éry, přestože flirtovalo s bizarně znějícími texturami ve stylu Porcupine Tree.


Tou dobou převedl Thomas Waber smlouvu na InsideOut, se kterou podepsali licenční dohodu týkající se třetího alba, které vyšlo v roce 2005 pod názvem "Man Made Machine". Jejich třetí album je okouzlující, poněkud temnější a podivně znějící kombinací různých stylů, které jsou hluboce zakořeněny v progresivním rocku. Mělo to nádech neo progu, ale někteří kritici hudbu popsali jako art rock. Již na předchozím albu "Superhero" stejně jako na tomto, se objevil The No Future Orchestr (NFO), jehož hudebníci Ulf Edelönn, Stefan Fandén, Jejo Perkovic, CIA Backman, Jonas Waldefeldt a další přinesli a propůjčili projektu skutečný pocit jako kapely. Kapela dokonce najala Trollhättanerský komorní sbor pro jednu píseň na albu, kterou dirigival sám Westholm, neboť má hudební vzdělání. Jasným klenotem je Westholmova brilantní hra na klavír, která dává mnoha písním velmi zřetelný pocit. Například temná, klasikou ovlivněná nálada určuje uvodní skladbu "Titans Clash Aggressively To Keep An Even Score", která produkuje dramatickou a surreálně znepokojující náladu s naléhavým zpěvem spolu se symfonickými erupcemi. Skladba "The Weakening Sound” pak evokuje pocit snu za bezměsíčné noci se smyčci, fascinujícím hlasem a strašidelným pěveckým sborem.

S další nahrávkou "Insekt" z roku 2007 už ale byli zpátky na vlastním labelu a plně pod kontrolou a znovu jim vypomohl NFO. Kromě toho Carptree odehráli jejich vůbec první společný koncert jako kapela na ROSFest 2007, což jim otevřelo prostor pro získání ještě většího publika.

V letech 2008 a 2009 Carl vydal také dvě alba pod jménem projektu Jupiter Society. Kromě něj se jej účastnilo také mnoho švédských heavy metalových hudebníků. Hrál také na albu "Abstract Algebra" a byl na krátkou dobu členem Candlemass a stále ještě dělá všechny jejich klávesové věci. Carl je nyní také v kapele Krux s Leif Edlingem z Candlemass a členy z Entombed a Arch Enemy či Therion.

V roce 2010 vydali zatím jejich poslední studiovou nahrávku "Nymf". Hudba je srovnatelná s Marillion a albem Fugazi, pokud jde o její hutnost a temnotu, ale je více symfonická, více klasikou ovlivněná a ještě více napjatější a dramatičtější. Tou hutností se rozumí, podobně jako u Pink Floyd, hudba je těžká, ale není těžká (metalová). Uprostřed symfonického šera je vždy paprsek světla a napětí konečně krásně uvolňuje poslední skladba.

Po šesti letech mlčení dvojice Carptree vydává 1. června 2016 vinylový maxi singl, který bude k dispozici i pro streamování a stahování. Plnohodnotné album je plánováno ke konci roku 2016. Singl dostal název "Between Extremes" a je k němu realizováno také video.

Švédská progresivní rocková skupina Carptree vydala 7. dubna 2017 nové album s názvem "Emerger" Jak ochutnávku nové nahrávky zveřejnili Carptree v únoru nové video ke skladbě s názvem "Fleeting Deep". Toto album bylo opravdu pomalu nastartováno, začalo už v roce 2014 s některými skladbami, první dvě písně byly "Fleeting Deep" a "Ultimately Lifeless", které obě měly mnoho různých forem v průběhu procesu. "Between Extremes" je také píseň, která byla po mnoho let v různých tvarech, nejprve ji kapela zaznamenala v roce 2009, ale nebyla s ní spokojena a zkrátila ji na krátkou verzi, která skončila na albu "Nymf" jako "Between Extremes, Prelude". Pak ji přepsali a plánovali vydat jako singl v roce 2012, ale ani tenkrát nebyli s výsledkem spokojeni. Tak ji znovu přepisovali a terpve když nahráli verzi s Jesperem Skarinem na bicí a Carl znovu nahrál všechno jen na jeho Fender Rhodes a varhany, byli konečně spokojeni. Chtěli tuto píseň vydat už v květnu roku 2016 jako Maxi singl, abychom dali této speciální písni příležitost vyniknout samostatně. Na CD bude 8 songů včetně remixované verze "Dwindle Into Greatness" - B-strana Maxi singlu vydaného v květnu 2016 jako bonusová skladba. Vinylová verze bude mít dalších 7 skladeb a bude vydána přibližně jeden měsíc po vydání CD na štítku FOSFOR Creation.

Dne 17. září 2017 začali protagonisté kapely nahrávat nové album naplánované k vydání v roce 2018. Ještě jednou si Jesper Skarin zahraje na bubny a bicí. Jeho nápady a nová perspektiva dávají mnoho pozitivních kreativních vstupů. Kapela ohlásila vydání své další desky nazvané "Subimago" na 19. říjen 2018. V přdprodeji bude k dispozici o měsíc dříve, již 19. září 2018. V pátek 15. září 2018 kapela uvolnila ke streamování úvodní skladbu "Welcome" z alba jako digitální singl. Ve stejný den také uvolnili video písně na svém youtube kanálu.

Zpět
Členové:
Carl Westholm - Keyboards, Composer, Producer
Nicklas Flinck - Vocals, Composer, Lyrics

The No Future Orchestra:
Ulf Edelönn - Electric & Acoustic Guitars, Bass
Stefan Fandén - Bass, Bouzouki, Fretless e-bass, Guitars
Jan Hellman - Bass, Chapman Stick
Jejo Perković - Drums Jejo Percovic
Kjell Bjarnhage - Snaredrum
Öivin Tronstad - Background Vocals
Cia Backman - Background Vocals
Jonas Waldefeldt - Drums, Percussion
Other important people:
Pal Olofsson
Björn Eriksson
Trollhättan chamber choir

Členové Carl Westholm
Keyboards, Composer, Producer

Působil v kapelách: Abstrakt Algebra (1994), Candlemass (1997-1998), Krux (od 2003), Jupiter Society (od 2005), Avatarium (od 2013) a s Leif Edlingem (1998)


Členové Nicklas Flinck
Vocals, Composer, Lyrics
The No Future Orchestra
Členové Ulf Edelönn
Electric & Acoustic Guitars, Bass

Kytarista, důležitá osoba pro kapelu Jupiter Society, jakožto i pro Carptree.

Hrál s Carlem někdy od roku 1987 v různých konstelacích, je také velmi dobrý přítel obou, Niclase i Carla. Ulf se objevil na všech albech Carptree a je bezpochyby nejdůležitější osobou Carptree. Kromě toho, že je velmi dobrý kytarista s jemným nádechem a zvukem, má navíc dobré ucho a dobrý úsudek, jeho názor byl mnohokrát vyžádán, pokud se jednalo od skládání až po mixování. Samozřejmě se připojuje k souboru na všech živých vystoupeních.
Členové Stefan Fandén
Bass, Bouzouki, Fretless e-bass, Guitars

Působil v kapelách: Star One (2010), Dec Burke, Jupiter Society

Producent, zvukový inženýr a basový hráč. Hrál na basu a mixova skladby Carptree v průběhu let. Je znám svým legendárním basovým zvukem.

Původně byl pozván mixovat jednu nebo dvě písně na albu "Superhero", ale skvěle se toho zhostil, takže spolupráce pokračovala mícháním dalších a dalších skladeb. Na "Superhero" také nahrál některé basové party a od té doby se jeho zkreslený Rickenbacker a další basy objevují na více než polovině skladeb.
Členové Jan Hellman
Bass, Chapman Stick

Představil se jako basista na prvních třech albech.

Je dobrým Carlovým přítelem už od studenstských let.

Provozuje nahrávací studio ve Stockholmu a velmi oblíbený je u něj fim "Pearl Harbour".
Členové Jejo Perković
(Narozen 5. dubna 1969)
Drums


Hudební skupiny: Abstrakt Algebra (1994-1995), Gomora (1997), Candlemass (1997-1999), Mustasch (2012-2015)

Stal se od prvního nahrávání živých bicích konstantnín členem NFO.

Hrával jako profesionální hudebník s Carlem již na počátku 90. let, později s ním ve Stockholmu hrál na některých heavy metalových albech s kapelami Candlemass a Abstract Algebra. Kromě toho všechno je Jejo navíc bubeníkem švédské kapely Infinite Mass.
Členové Kjell Bjarnhage
Nahrával snare drum (malé bubínky) na albu "Superhero". Je profesionálním hudebníkem, kterého Carl zná již ze školy, kde se setkal s Ulfem a Janem.
Členové Öivin Tronstad
Background Vocals, Guitars

Působil u kapel: Jupiter Society (2008-2013), Master Massive (2015)

Krátce působil v těch samých kapelách jako Carl a Jejo počátkem 90. let. Už od prvního alba zdobí jeho vokální party alba Carptree a stal se součástí jejich soundu. Je navíc také dobrám kytaristou.
Členové Cecilia "Cia" Backman
Vocals, Background Vocals, Keyboards

Švédská sólistka i doprovodná zpěvačka.

Lze ji slyšet v mnoha švédských projektech (Jupiter Society, Dec Burke, Edmonton Aylers, Star One), také zpívá všechny ženské vokály na albech Carptree a při živých vystoupeních. U Carptree ji lze nalézt od desky "Man Made Machine".
Členové Jonas Waldefeldt
Drums, Percussion, Tambourine

Přítel Niclase i Carl od dětsvtí, je profesionálním hudebníkem a učitelem hudby, takže jej využili na "Man Made Machine", vzhledem k dobrému výsledku vysokých škol hraje na mnoha písních na insekt. Carl jej nutí hrát na jeho Cajun, jakousi dřevěnou krabičku s velkým zvukem, který se hodí velmi pěkné k bicím.

Other important people
Členové Pal Olofsson
Artwork designer

Je autor přebalů alb. Vytvořil veškeré obaly pro kapely Carptree a Jupiter Society. Je nemožné, aby přebaly alb dělal někdo jiný, lidé si kupují desky Carptree již jen po shlédnutí přebalu.
Členové Björn Eriksson
Známý Carla i Niclase od dětství. Od alba "Superhero" Carl využívá jeho téměř neovladatelnou genialitu při mixáži a na "Insekt" se Carl neodvážil mixovat ani jednu skladbu bez pomoci Björna.
Členové Trollhättan chamber choir
Začínali jako experiment na albu "Man Made Machine", kde aranžmá i nahrávání dopadlo výborně. Na "Insect" se sbor objevil ve dvou písních, možná ne tak výrazně jako na "Man Made Machine", ale daleko jemnější.

Zpět
Studiové desky:
2018 Subimago
2017 Emerger
2016 Between Extremes (SP)
2010 Nymf
2007 Insekt
2005 Man Made Machine
2003 Superhero
2001 Carptree


Skupina:
Carl Westholm - Keyboards, Vocals
Nicklas Flinck - Vocals
Hosté:
No Future Orchestra
Ulf Edelönn - Guitars
Stefan Fandén - Bass, Additional Guitars & Synths, Bouzouki
Jesper Skarin - Drums, Percussion
Öivin Tronstad - Vocals, Background Vocals
Diskografie Subimago
Vyšlo 19. října 2018, Reingold Records, RRCD017

Seznam skladeb:
01. Welcome (3:59)
02. By Your Own Device (5:31)
03. World Without Mind (7:23)
04. Instead Of Life (4:34)
05. Celestial Sky (6:38)
06. Someone Else's Play (4:42)
07. Eye Of The Storm (7:09)
08. Sum Of All Senses (8:50)
Total Time: (48:46)

Produced: Carptree
Mastering: Hoffe Stannow at Cosmos Mastering
Artwork designed: Pal Olofsson

Skupina:
Carl Westholm - Keyboards, Moog, Theremin, Bass (01,04,07), Additional Guitars (01,04,05,07,08), 12-string Electric Guitar (07), Percussion, Background Vocals (01)
Nicklas Flinck - Lead & Background Vocals
Hosté:
The No Future Orchestra:
Ulf Edelönn - Acoustic & electric Guitars
Jesper Skarin - Drums, Percussion
Stefan Fandén - Bass (02,03,05,06,08), 8-string Bass (01), Additional Guitars (01,04), 12-string Acoustic Guitar (03), 12-string Electric Guitar (05), Bouzouki (06), Synthesizer (04)
Cia Backman - Background Vocals
Öivin Tronstad - Background Vocals
Diskografie Emerger
Vyšlo 7. dubna 2017, CD Reingold Records, RRCD014,
Vinyl FOSFOR Creation

Seznam skladeb:
01. The Fleeting Deep (7:59)
02. Between Extremes (7:54)
03. The River (7:42)
04. Ultimately Lifeless (6:51)
05. Never To Return and Never Ever Leave (5:42)
06. Porous (5:22)
07. Immersive Attention (6:41)
08. Dwindle Into Greatness (Remix) (6:25)
Total Time: (54:36)

Produced: Carptree
Artwork designed: Pal Olofsson

Skupina:
Carl Westholm - Keyboards, Piano, Grand Piano, Synthesizers
Niclas Flinck - Vocals
Hosté:
The No Future Orchestra:
Ulf Edelönn - Electric & Acoustic Guitars
Jejo Perkovic - Drums
Stefan Fandén - Bass, Bouzouki, Fretless e-bass, Guitars
Ölvin Tronstad - Background Vocals
Cia Backman - Background Vocals
Diskografie Between Extremes
SP, vyšel 1. června 2016, Vinyl/digital

Seznam skladeb:
01. Between Extremes (7:54)
02. Dwindle Into (6:17)
Total Time: (14:11)

Produced: Carptree
Arranged and produced: Carl Westholm
All programming: Carl Westholm
Mixed: Stefan Fandén in SF Machinery
Mastered: Christoffer Stannow at Cosmos Mastering
Artwork designed: Pal Olofsson

Skupina:
Carl Westholm - Keyboards, Piano, Grand Piano, Synthesizers
Niclas Flinck - Vocals
Hosté:
The No Future Orchestra:
Ulf Edelönn - Electric & Acoustic Guitars
Jejo Perkovic - Drums
Stefan Fandén - Bass, Bouzouki, Fretless e-bass, Guitars
Ölvin Tronstad - Background Vocals
Cia Backman - Background Vocals
Diskografie Nymf
Vyšlo 19. září 2010, Fosfor Creation Records

Seznam skladeb:
01. Kicking And Collecting (7:05)
02. Land Of Plenty (7:34)
03. The Weight Of The Knowledge (6:52)
04. Dragonfly (8:21)
05. Between Extremes (Prelude) (2:13)
06. Sunrays (6:35)
07. The Water (5:46)
Total Time: (44:26)

Produced: Carptree
Arranged and produced: Carl Westholm
All programming: Carl Westholm
Mixed: Stefan Fandén in SF Machinery
Mastered: Christoffer Stannow at Cosmos Mastering
Artwork designed: Pal Olofsson

Skupina:
Carl Westholm - Piano, Synthesizer, Melodica, Vocoder, Cymbals
Niclas Flinck - Vocals
Hosté:
Ulf Edelönn - Guitars, Bass
Cia Backman - Background Vocals
Jejo Perkovic - Drums
Stefan Fandén - Additional Guitars, Bass
Jonas Waldefeldt - Tambourine, Percussion
Oivin Tronstad - Background Vocals
Trollhättan Chamber Choir
Diskografie Insekt
Vyšlo 2007, Fosfor Creation, CWNF4

Seznam skladeb:
01. Taxonomic Days (5:29)
02. Mashed Potato Mountain Man (6:52)
03. The Secret (6:20)
04. Pressure (7:13)
05. Sliding Down A Slippery Slope (4:59)
06. My Index Finger (6:27)
07. Slow Corrosion Of Character (5:53)
08. Evening Sadness (5:57)
09. Where Your Thoughts Move With Ease (4:59)
10. Big Surprise (6:54)
11. Stressless (4:07)
Total Time: (65:10)

Recorded At Studio Fosfor by Carl Westholm, drums at Gig Studion by Conny Wall, bass at SF Machinery by Stefan Fandén
Produced: Carl Westholm
Arrangements and Programming: Carl Westholm
Mixed At Studio Fosfor and SF Machinery
Mixed: Carl Westholm, Björn Eriksson
Mastered: Christofer Stannow At Cosmos Mastering
Artwork [Cover Art]: Pal Olofsson
Designed At Dakota Stockholm

Skupina:
Niclas Flinck - Lead Vocals
Carl Westholm - Piano, Synthesizer, Vocoder, Theremin, Choir Arrangement
Hosté:
Ulf Edelönn - All electric and Acoustic Guitars, Bass (06,08,10)
Jejo Perkovic - Drums
Stefan Fanden - Bass (01,02,04,05), Baritone Guitars (08)
Jan Hellman - Bass (07), Electric Upright Bass (03)
Jonas Waldefeldt - Tambourine and Percussion (01,02,04,07), Background Vocals (01,04)
Öivin Tronstad - Background Vocals (02,08,10)
Cia Backman - Background Vocals (01,02,04,05,07)
The Trollhättans Chamber Choir 3
Diskografie Man Made Machine
Vyšlo 29. srpna 2005, Inside Out Music, SPV GmbH, IOMCD 223, SPV 48502 CD

Seznam skladeb:
01. Titans Clash Aggressively To Keep An Even Score (5:29)
02. Sunshine Waters (5:48)
03. The Weakening Sound (6:21)
04. Tilting The Scales (6:50)
05. The Man You Just Became (5:15)
06. Man Made Machine (6:18)
07. Burn To Something New (5:58)
08. In The Centre Of An Empty Space (5:31)
09. The Recipe (2:31)
10. This Is Home (8:17)
Total Time (58:18)

Produced: Carptree

Skupina:
Niclas Flinck - Vocals
Carl Westholm - Keyboards
Hosté:
The No Future Orchestra:
Ulf Edelönn - Guitars, Bass
Öivin Tronstad - Background Vocals
Jan Hellman - Drums
Jejo Percovic - Drums
Stefan Fandén - Bass
Kjell Bjarnhage - Snaredrum
Franziska Edvinsson - Narrator
Diskografie Superhero
Vyšlo 2003, Fosfor Creation, CWNF2

Seznam skladeb:
01. Superhero (6:34)
02. Fathers House (6:29)
03. Calm Sea Of Their Pupils (5:41)
04. There Like Another (4:04)
05. Host vs. Graft (5:28)
06. Watching The Clock (4:29)
07. Into The Never To Speak Of (6:41)
08. Flesh (5:29)
09. Malfunction (6:20)
10. Lie Down (4:12)
11. Sleep (5:44)
Total Time: (61:11)

Recorded at Studio Fosfor, grand piano and drums in Confident Music Studio, bass in SF Machinery, lead vocals in Studio Stiv

Arranged, Recorded, Programmed: Carl Westholm
Produced: Carl Westholm
Mastered: Mia Lorentzson at Polar
Cover and Images: Pal Olofsson/Dakota
Arrangements and Programming: Carl Westholm
Mixed At Studio Fosfor and SF Machinery

Skupina:
Nicholas Flinck - All Vocals
Carl Westholm - Keyboards, Backing Vocals (02,04,08,10)
Hosté:
Ulf Edelönn - Guitars, Backing Vocals (08)
Jan Hellman - Electric Upright Bass (11)
Öivin Tronstad - Backing Vocals (01,04,11,13)
Diskografie Carptree
Vyšlo 2002, Carptree CWNF 1

Seznam skladeb:
01. Heart (4:54)
02. Without Curiosity (3:42)
03. Ten Days Of Rain (4:19)
04. Cuckoo (1:51)
05. Give Myself Away (3:50)
06. It Doesn't Know It (5:17)
07. Fools (3:08)
08. Coming Out At Night (4:39)
09. Sad little song (2:49)
10. Together alive (5:26)
11. Looking for someone (5:02)
12. Nowhere to grow (5:39)
13. Tiny salty drops (6:15)
Total Time: (56:51)

Produced: Carptree

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.carptree.com/index.html

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  1.9.2015 
Menu Poslední aktualizace: 2.10.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©