Ben Craven
      
      
  
 


Zpět
Ben Craven je australský hudebník a producent, skladatel a multi-instrumentalista, pocházející z Brisbane, Austrálie. Je nejznámější z vydání jeho progresivního rockového alba "Great & Terrible Potions" z roku 2011, u nějž cover namaloval Roger Dean. Na své stránce svůj styl hudby nazývá "cinematic rock".

Své první kroky na hudební scéně už udělal v roce 2005, když vydal své první sólové úsilí "Two False Idols". Tento debut jako sólového umělce byl výsledkem vyčerpání a znechucení kapelového projektu a jediný způsob, jak udělat vše podle sebe. Přesto zpočátku nepoužíval své vlastní jméno, ale působil pod přezdívkou Tunisia. Album je napůl koncepční z přelomu století s dějem z Oklahomy o zločinci, který se jen náhodou jmenoval Ben Cravens. V hudbě je to zvláštní kombinace country a prog rocku. Dvě skladby nazpíval jeho největší přítel Brad Douglas, na kterých také spolupracoval, ale jinak je album "Two False Idols" plně ve stylu one-man band.

V roce 2007 Craven nahrál EP "Under Deconstruction", což bylo živé akustické minialbum, které bylo zdarma ke stažení v té nejvyšší hudební kvalitě, když tím protestoval proti používání DRM v hudebním průmyslu. Craven později poznamenal, že DRM byla jen odvedení pozornosti od problému zpoplatňování legálního stahování hudebních souborů.

Craven rychle postupoval ve shromažďování nového materiálu pro jeho druhé album "Great & Terrible Potions". Od příklonu k filmové hudbě alba "Two False Idols", album "...Potions" přineslo širokoúhlejší záběr, kterým Craven potlačil hranice mezi konvenčními skladbami a orchestrálními soundtracky. Dojem z alba pomohl utvářet i ohromující přebal, který navrhl legendární umělec Roger Dean (Yes, Uriah Heep, Asia). Album bylo členité, komplikované a nepokrytě honosné - mělo prostě všechno jako dobré prog rockové album a hudebně se stalo především poctou nádherné hudbě Pink Floyd.

Spojení s touto kapelou je evidentní a u skladby "The Conjurer", která je dokonce věnována zesnulému Richardu Wrightovi. Nicméně hudba Bena Cravena zní více moderněji než v době, kdy Pink Floyd vydávali svá alba. Ne vše zní jako Floydi, Ben Craven byl také ovlivněn dalšími kapelami jako Yes a Spock's Beard. Na album byly jako bonusy přidány tři další skladby uvedené jako singlové úpravy. Možná, aby progresivní rockové písně dostaly šanci dostat se do hitparád v Austrálii, ale už ne v Evropě.

V roce 2012 Craven během několika měsíců sestavil tříčlennou kapelu Ben Craven & The Section, se kterou v Desert Comb Studio zkoušel speciálně pro živé předvedení svého nového alba "Great & Terrible Potions", ale i starých a ne tak starých písní. První živé vystoupení Ben Craven & The Section se odehrálo v pátek 30. listopadu 2012 v Tempo Hotel, 388 Brunswick St, Brisbane, Austrálie. Kapela poskytovala rozhovory a nahrála živé interaktivní video, na němž streamovala událost z květnu 2013, které pak elektronicky vyšlo pod názvem "Dissected" v roce 2014.

A nyní dokončil své poslední mistrovské dílo, které bylo vydáno 29. března 2016 pod názvem "Last Chance To Hear". Je to další sólové album v pravém slova smyslu, kde nahrál všechno, co lze z alba zaslechnout. Pouze v jedné skladbě se objevili dva hosté, a to Billy Sherwood a ikonický herec William Shatner. Nový singl s názvem "The Remarkable Man" je k dispozici pro okamžité stažení, pokud jste si album předobjednali. Je to fiktivní ústřední melodie ze špionážní thrilleru jakoby vydaného k filmu - video skoro paroduje titulky k filmům o nesmrtelném Jamesi Bondovi.

Ben o albu říká: "Last Chance To Hear" je volně inspirováno koncem hudebního průmyslu, jak jsme jej znali. Kdysi nikdy nebyla doba, kde bylo tolik nové hudby vyrobeno tak mnoho lidmi, proto je poslouchá tak málo lidí. Koncept plateb za novou hudbu je nyní cizí hodně posluchačům. Digitální stahování udělalo fyzické médium prakticky zastaralé. Streamovací služby znamenají, že když někdo udělá novou hudbu, nyní soupeří s celou historií reprodukované hudby. A formát alba je v ohrožení na vyhynutí. Už nebude nikdy tolik času pro tuto "příležitost" než nyní. Tak jsem o tom vytvořil album. Nové album je logickým následovníkem mého předchozího alba "Great & Terrible Potions". Aranžmá jsou více sebejistější a účelnější. Ale asi největší rozdíl je, že je tam méně vokálu. "Last Chance To Hear" je více o tom získat důvěru a pravděpodobně schopnosti nechat hudbu hovořit."

Ben ještě vysvětluje svým fanouškům a posluchačům: "Hudební byznys se stává stále cyničtějším místem. V této krajině dominují předělávky, remixy a přehrávání starého materiálu, které se pak vydávají jako "poslední novinky". Ale stále existují opravdoví pravověrní tam venku pohybující se mimo radar a produkující hudbu především z lásky a její posedlosti. Ne proto, že by měli smluvní povinnosti, termíny nebo jiné tržní tlaky. Já bych ještě dělal hudbu i v případě, že by průmysl byl skutečně mrtvý a pohřbený. Ale byl bych mnohem raději, pokud by to lidé poslouchali!"

Ve středu dne 26. října 2016 byl Ben poctěn, když obdržel cenu v kategorii "Nejlepší instrumentalista" od Australian Independent Music Awards 2016! Ben k tomu uvedl: "MusicOz AIMAs jsou jednou z posledních možností, jak rozpoznat nezávislé hudebníky v této zemi. A pro můj obrovský záběr - můj styl hudby je v nejlepším případě nezávislý. To pro mé přátelé znamená, že prog rock může být ohromný!

V poslední době se také účastní projektu Frankenfido, kde zaujal pozici kytaristy a vystupuje se svými přáteli Malcolm (keys), Geoff (bass) a Dean (drums). Dne 5. února 2018 jim vyšel první debutový singl "Heartless", jinak jsou také k dispozici nahrávky z jejich studiového jamování. Dne 28. května 2019 vyšla zatím poslední nahrávka Frankenfido s názvem "Turn Out The Light". Frankenfido je originální pětičlenná kapela z Brisbane, která začala fungovat jako zábavná chaotická jamová kapela, ale od té doby se vyvinula v něco stálejšího, co je předurčeno k tomu, aby uchopili a pozvedli hudbu z hlubin průměrnosti, bezvýznamnosti a apatie na zcela novou úroveň, nikiv však na nový žánr!

Australský progrocker Ben Craven zveřejnil trailer ke svému nadcházejícímu albu "Monsters From The Id", Craven vydá nové album, své první od "Last Chance To Hear" z roku 2016, prostřednictvím své stránky Bandcamp 6. května 2022. "Monsters From The Id" představuje přebal od Freyji Dean, která zdobí balíček CD/DVD. Deanin otec Roger Dean vytvořil přebal pro Cravenovo album "Great & Terrible Potions" z roku 2011. Na DVD je obsažen prostorový mix 5.1, zatímco stereo i prostorová verze jsou k dispozici pro digitální stažení ve 24bitovém 96kHz vysokém rozlišení.

Ben Craven dodává: "Osobně věnuji a vlastnoručně podepíšu digitální verzi obalu alba, čímž vytvořím jedinečný obrázek. A pro jistotu vám také pošlu individualizované video s poděkováním! Neexistují žádné NFT takto jedinečné digitální nabídky pro každého, kdo je chce. Stahování hudby může být pro obě strany jako samostatná, nehmotná aktivita. Toto je jeden způsob, jak do toho vrátit lidský prvek."

"Texty jsou pro mě neuvěřitelně důležité," vysvětluje Craven, "ale tato hudba nebyla poháněna slovy ani jazykem. Je to čistý únik z jiného světa. Hraje si na převlékání, chce, aby svět vypadal mnohem větší, než se právě teď zdá, a snaží se vybavit si pocit, že všechno je možné, bez ohledu na to, jak nepravděpodobné to může být."

Zpět
Členové:
Ben Craven - Hudebník, producent, skladatel a multi-instrumentalista

Koncertní hudebníci:
Chad Borchard - Bass, Vocals
Jason Green - Drums, Vocals


(Narozen ***, Brisbane, Austrálie)
Hudebník, producent, skladatel a multi-instrumentalista


Bylo mu šest let, když poprvé uchopil housle. Bohužel nikdy na ně nebyl moc dobrý hráč, až pak začal nenávidět cvičení a pouze se učil hrát noty stránku co stránku. Naštěstí něco pochytil o teorii hudby, kterou pak mohl využít k jiným nástrojům, na které se pak učil hrát.

Ke kytaře se podle sebe dostal poměrně pozdě, až když mui bylo 17 let, a všechno začalo padat na své místo. V té době ale měl větší zájem než o lekce a studium hudby, ale chtěl se spoléhat hlavně na své instinkty a hudební cítění místo toho. Výuka mu sice mohla urychlit jeho technické dovednosti, ale pak by přišel o průzkum a sebepoznávání a zajímavé chyby. A to vše mu pak pomáhalo k formování své vlastní hudební identity.

Nejvíce má v oblibě kytaru, a to převážně elektrickou. Ale jinak zvládá i baskytaru i klávesy.

Od nepaměti si zamiloval album "Dark Side Of The Moon" (jak sám říká, snad ještě nenarozen). Když mu byly 3 roky, poslouchal často i "Days Of Future Passed" od Moody Blues. Tak se postupně stal obrovským fanouškem Pink Floyd, a to jej pak přivedlo k dalším kapelám Yes, King Crimson, ELP a Genesis. Nikdy nezapomene, když poprvé uslyšel "Heart Of The Sunrise" nebo "Close To The Edge".

Ovlivnila jej i řada filmových hudebních skladatelů jako John Williams, John Barry, Bernard Herrmann a Jerry Goldsmith.

Zpět
Přehled nahrávek:
2022 Monsters From The Id
2016 Last Chance To Hear
2014 Dissected
2011 Great & Terrible Potions
2006 Two False Idols
Ostatní nahrávky:
2021 Introducing Ben Craven (EP)
2020 Ben Craven & Tim Bennetts: ProgAustralis Live (live)
2017 The Single Edits (komp.)
2017 Ben Craven & Friends: First Chance To Hear
2007 Under Deconstruction (EP)


Skupina:
Všechny skladby napsal a nahrál Ben Craven
Hosté:
Diskografie Monsters From The Id
Vyšlo 6. května 2022,

Seznam skladeb:
CD 1:01. Die Before You Wake (19:32)
      a. Sleeping Spectre (2:19)
      b. Ancient Majesty (1:31)
      c. Die Before You Wake Part 1 (3:03)
      d. Warming Glow (3:55)
      e. Wicked Delights (2:40)
      f. Die Before You Wake Part 2 (2:01)
      g. Endless Night (4:03)
CD 2:
02. Amnis Flows Aeternum (19:11)
      a. Amnis Flows Aeternum Part 1 (1:11)
      b. Guiding Voice Part 1 (2:39)
      c. Sound and Light (1:20)
      d. Guiding Voice Part 2 (1:06)
      e. Royal Rewards Part 1 (1:09)
      f. Blessed Stream Part 1 (0:58)
      g. Amnis Flows Aeternum Part 2 (2:26)
      h. Earthly Dues (2:47)
      i. Amnis Flows Aeternum Part 3 (3:04)
      j. Blessed Stream Part 2 (0:51)
      k. Royal Rewards Part 2 (1:02)
      l. Guiding Voice Part 3 (0:38)
Total Time: (38:43)
Bonus tracks:
03. Die Before You Wake (single edit) (4:57)
04. Wicked Delights (single edit) (2:40)
05. Guiding Voice (single edit) (3:31)
06. Amnis Flows Aeternum (single edit) (4:51)
Total Time: (54:42)
DVD:
01. Die Before You Wake (audio only)
02. Amnis Flows Aeternum (audio only)
03. Die Before You Wake (single edit video)
04. Wicked Delights (single edit video)
05. Guiding Voice (single edit video)
06. Amnis Flows Aeternum (single edit video)

Produced, Engineered and Mastered: Ben Craven
Logo and Artwork: Dreja Dean and roger Dean

Skupina:
Všechny skladby napsal a nahrál Ben Craven
kromě "Spy In The Sky Part 3":
William Shatner - Vocals
Billy Sherwood - Vocals, produced and engineered
Hosté:
Diskografie Last Chance To Hear
Vyšlo 29. března 2016,

Seznam skladeb:
Side One:
01. Last Chance To Hear Part 1 (4:23)
02. Critical Mass Part 1 (3:00)
03. Critical Mass Part 2 (3:25)
04. Spy In The Sky Part 2 (4:42)
05. Spy In The Sky Part 3 (feat. William Shatner) (8:23)
Side Two:
06. The Remarkable Man (5:00)
07. Spy In The Sky Part 1 (4:47)
08. Revenge Of Dr Komodo (2:35)
09. Last Chance To Hear Part 2 (6:41)
10. Mortal Remains (3:16)
Total Time: (46:12)

DVD:
* The Making Of "Last Chance To Hear"
* "The Remarkable Man" (Official Video)
* "Critical Mass Part 2" (TuneLeak Video)
* "Revenge Of Dr Komodo" (TuneLeak Video)
* "Spy In The Sky Part 1" (TuneLeak Video)

Artwork: Freyja Dean
"Ben Craven" logo: Roger Dean

Skupina:
Ben Craven - Guitars, Keyboards, Vocals
Chad Borchard - Bass, Vocals
Jason Green - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Dissected
Vyšlo 16. března 2014,

Seznam skladeb:
01. Diabolique/Nobody Dies Forever (6:22)
02. Not Me It's You (4:28)
03. Captain Caper (11:09)
04. Great Divide (4:43)
05. No Specific Harm (10:37)
06. Ready To Lose (6:48)
07. Golden Band (SAE Version) (7:21)
08. Nobody Dies Forever (SAE Version) (3:17)
Total Time (54:45)
Album vzniklo z touhy předvést naživo materiál z předchozí desky. Zvolil pouze tříčlennou sestavu a zkoušeli původní instrumentaci skladeb, nacvičili je po několik měsíců, obvykle pozdě v noci. Secvičili nicméně nové verze starých a ne tak starých písní. Nakonec se rozhodli strávit i den ve studiu, aby takto secvičené skladby nahráli. A tohle album zachycuje v podstatě výsledek.

Skupina:
Všechny skladby napsal a nahrál Ben Craven
Diskografie Great & Terrible Potions
Vyšlo 15. srpna 2011, Deserts Comb Music, DC1006

Seznam skladeb:
01. Diabolique (2:27)
02. Nobody Dies Forever Part 1 (2:37)
03. Aquamarine (5:07)
04. Ready to Lose (6:02)
05. The Conjurer (4:13)
06. No Specific Harm (10:58)
07. Solace (2:43)
08. Nobody Dies Forever Part 2 (1:51)
09. Great & Terrible Potions (9:06)
Bonus Tracks:
10. Ready to Lose (Single Edit) (3:39)
11. Nobody Dies Forever (Single Edit) (2:59)
12. No Specific Harm (Single Edit) (3:29)
Total Time: (55:11)

Producer: Ben Craven
Artwork: Roger Dean
Album obsahuje devět špičkových skladeb moderní progresivní rockové hudby. Ben Cravens má obdivuhodné schopnosti jako hudebník a skladatel, což vše dokonale předvedl u těchto skladeb. Nahrál všechny nástroje sám, aniž by si vypomohl jinými hudebníky. Nazpíval všechny vokální linky, nahrál klávesy, kytary, baskytaru a cokoliv co uchopil do svých rukopu. Kromě toho si album také sám produkoval.

Skupina:
Ben Craven - Vocals, All instruments
Hosté:


Diskografie Two False Idols
Vyšlo 2006, Deserts Comb Music, DC1001, (Australia)
2CD 2006, Desert Comb Music, DC1002 (Australia) Bonus CD with album's DTS 5.1 Surround mix
CD 2012, Remixed version, remastering pak 23. února 2012, released now under Ben Craven

Seznam skladeb:
01. Enough About You (4:24)
02. Great Divide (5:49)
03. Captain Caper (5:08)
04. Over (4:07)
05. If You Knew (5:41)
06. Not Me It's You (4:40)
07. When (5:20)
08. Golden Band (8:30)
09. Look Away (6:22)
10. Celeste (3:17)
Total Time: (53:18)

2012 stereo remix:
01. Golden Band Part 1 (4:10)
02. Great Divide (5:45)
03. Captain Caper (5:08)
04. Enough About You (3:59)
05. If You Knew (5:41)
06. Not Me It's You (4:50)
07. Over (4:19)
08. Golden Band Part 2 (4:34)
09. Look Away (6:28)
10. Celeste (3:14)
Total Time: (48:08)

Originally released under the name of "Tunisia", later abandoned
Album bylo nově remixováno v roce 2012. Původně debutové album "Two False Idols" Bena Cravena vyšlo pod názvem projektu Tunisia. Album obsahuje i PDF booklet s informacemi o autorovi.


Skupina:
Ben Craven - Vocals, All instruments (01,02), Guitars (03), Loops (03)
Tim Bennetts - Keyboards (03)
Hosté:
Diskografie Introducing Ben Craven
EP, vyšlo 4. prosince 2021,

Seznam skladeb:
01. Critical Mass Part 2 (single edit) (3:26)
02. No Specific Harm (introductory edit) (3:27)
03. Diabolique (live at the Junk Bar 2019) (5:26)
Total Time: (12:19)

Tracks taken from the albums:
Last Chance To Hear (01)
Great & Terrible Potions (02)
ProgAustralis Live (03)
Jedná se víceméně o akustické provedení některých skladeb.

Skupina:
Ben Craven - Vocals, Guitars, Loops
Tim Bennetts - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Ben Craven & Tim Bennetts: ProgAustralis Live
vyšlo 4. prosince 2021,

Seznam skladeb:
01. Echoes (19:50)
02. Diabolique (5:58)
03. Spy In The Sky (10:50)
04. Starless & The Court Of The Crimson King (8:20)
05. Ready To Lose (8:43)
06. No Specific Harm (11:18)
07. Your Move & Wurm (7:23)
Total Time: (72:22)

Recorded live at the Junk Bar Brisbane, July 6, 2019


Skupina:
Všechny skladby napsal a nahrál Ben Craven
kromě "Spy In The Sky Part 3":
William Shatner - Vocals
Billy Sherwood - Vocals, produced and engineered
Hosté:
Diskografie The Single Edits
Vyšlo 2. května 2017,

Seznam skladeb:
01. Critical Mass Part 2 (Single Edit) (3:27)
02. The Remarkable Man (Single Edit) (3:53)
03. Ready To Lose (Single Edit) (3:37)
04. Aquamarine (Single Edit) (3:21)
05. Spy In The Sky Part 3 Feat. William Shatner (Single Edit) (3:17)
06. Great Divide (Single Edit) (4:33)
07. Nobody Dies Forever (Single Edit) (2:56)
08. No Specific Harm (Single Edit) (3:30)
09. Captain Caper (Single Edit) (4:17)
10. Golden Band (Single Edit) (5:12)
11. Revenge Of Dr Komodo (Single Edit) (2:35)
Total Time: (40:38)

"The Single Edits" je kolekce některých z nejznámějších skladeb Benem upravené a připravované jako úvod do světa Bena Cravena.

Skupina:
Všechny skladby napsal a nahrál Ben Craven
kromě "Spy In The Sky Part 3":
William Shatner - Vocals
Billy Sherwood - Vocals, produced and engineered
Hosté:
Diskografie Ben Craven & Friends: First Chance To Hear
Vyšlo 6. března 2017,

Seznam skladeb:
01. Ready To Lose (6:46)
02. Critical Mass Part 2 (3:37)
03. The Remarkable Man (5:04)
04. Golden Band (10:14)
05. Diabolique (3:33)
06. Nobody Dies Forever (3:34)
07. Captain Caper (12:14)
08. Spy In The Sky Part 3 (9:08)
09. Last Chance To Hear Parts 1 & 2 (6:40)
10. No Specific Harm (11:07)
11. Revenge Of Dr Komodo (2:56)
12. Not Me It's You (5:34)
Total Time: (80:27)

Nahráno při předvádění alba "Last Chance To Hear" dne 8. dubna 2016 v Caxton Hotel v Brisbane.

Skupina:
Ben Craven - Vocals, All instruments
Hosté:
Diskografie Under Deconstruction
EP, vyšlo 2007,

Seznam skladeb:
01. Great Divide (4:37)
02. Enough About You (3:44)
03. Itchie Finger (4:21)
04. Golden Band (7:44)
05. Captain Caper (5:11)
Total Time: (:)
Jedná se víceméně o akustické provedení některých skladeb.

Zpět

Kris Anderson, Ben Craven a Chad Borchard


Zpět
Oficiální stránky:
www.bencraven.com
https://bencraven.bandcamp.com/
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  18.4.2016 
Menu Poslední aktualizace: 14.6.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!