BELIEVE


                
            
         
      
         

Zpět
BELIEVE je projekt bývalého kytaristy skupiny COLLAGE Mirka Gila, který založil spolu s Tomkem Różyckim (zpěv, kytara), Adamem Miloszem (klávesy), Przemasem Zawadzkim (baskytara), Vlodi Tafelem (bicí), japonka Satomim (housle) a Robertem Sieradzkim (texty, zpěv) a vytvořil poměrně jedinečnou formu Neo progresivního rocku. Kombinací více melancholického neo-prog alba Collage "Moonshine" s více tvrdším, metalovým zvukem vytvořili BELIEVE zajímavý experimentální a nekonvenční progresivní rock.

V roce 2006 se objevilo jejich debutové album "Hope To See Another Day", na kterém uvedli svůj jedinečný Neo-Prog styl, jehož součástí se stal právě charakteristický zvuk houslí japonské hráčky. Texty skladeb prvního alba napsal Robert Sieradzki.

Druhé album pochází z roku 2008 a jmenuje se "Yesterday Is A Friend", který stejně jako první nahrávka sklízel příznivé recenze a po celém světě si získal mnoho fanoušků. Ve stejném roce vychází také DVD "Hope to See Another Day, Live" natočené ve známé polské scéně Teater Slaski v Katovicích a s tím spojené koncertní CD "Live At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006".


V roce 2008 došlo ke změně ve složení skupiny, když kapelu opouštějí Tomek Rózycki a Adam Milosz. Novým zpěvákem se stává mladý Karol Wróblewski, se kterým kapela vydává v roce 2009 album "This Bread Is Mine". Touto změnou nastává nová éra skupiny Believe. Kombinací zkúšeností ostřílených hudebníků s mladickým nadšením nového zpěváka přináší velmi příznivé výsledky. Charizmatického zpěvu si všimli i kritici a nový zpěvák byl rychle přijat fanouškovskou základnou.

V roku 2010 nastoupil do skupiny nový klávesista Wantrych Konrad, jehož schopnosti a styl dokonale zapadl do artrockového zvuku Believe. V roce 2011 vychází čtvrté studiové album "World Is Round" a produkoval je Winicjusz Chróst, bývalý kytarista polských blues rockových gigantů Breakout. Je možno je označit za nejvyzrálejší nahrávku kapely a zároveň se na něm textařsky představil Karol Wróblewski. Jeho zpěv je navíc na tomto albu mnohem více výraznější než na předcházejícím albu. Dokonalé kompozice nastavují pozadí pro metafyzické úvahy o lidském životě, jeho cyklické povaze a jeho maximálním významm. Ideální album pro náročné a hlavně citlivé posluchače...

"Všechno, co člověk dělá, ať už je to dobré nebo špatné, vrátí se mu dříve či později" říká zpěvák Karol Wróblewski. "Takže určitý cyklus představuje jeden rytmus života, ze kterých je tvořen. Proto vzhledem k této cirkularitě se člověk může blíže podívat na svůj vlastní život, definovat sebe sama a přiblížit se nějaké pravdě, bez ohledu na to, co to může být. Tento koloběh lidských skutků a tužeb je definován na základě toho, že svět je kulatý, a odtud je i název alba."

V listopadu 2011 natáčejí Believe na společném trojkoncertě s polskou kapelou Osada Vida a britskou Arena své druhé DVD, které pak vyšlo v roku 2012. Koncert se uskutečnil stejně jako při záznamu pro první DVD v Katovickém Teater Slaski.


Během první pětiletky existence podnikli Believe několik koncertních tras. Vystupovali po boku takových umělců jako Fish, Danny Cavanagh, Ray Wilson nebo Pendragon a jejich vlastní koncerty odehráli v najvětších polských městech. Koncerty Believe bývají osobitým zážitkem hlavně kvůli muzikantskému umění pro „pamětníky“ na Collage, kvůli charizmatické houslistce Satomi a jejím houslím a hlavně kvůli mladému Karolovi Wróblewskemu. Zpočátku nesmělý zpěvák sa stal opravdovým "frontmanem" skupiny, který svým zpěvem a jevištními projevy vyjadřuje absolutní vcítění se do do hudby. Mnohokrát neváhá zběhnout z pódia mezi diváky a část skladby odezpívá přímo v hledišti.

Zatím poslední počin kapely vyšel 22. dubna 2013 pod názvem "The Warmest Sun In Winter" a nahrávala je již ustálená sestava kapely Wróblewski, Gil, Wantrych, Zawadzki, Tafel a samozřejmě Satomi. V květnu se Believe s novým albem představili na známém festivalu ROSfest 2013 ve Spojených Státech. Nové album kapely Believe vypráví příběh o náhodném setkání dvou přátel, kteří strávili hodně času společně v jejich dětství. Od té doby se ale všechno změnilo - jeden z kamarádů ztratil svůj domov. A teď se spolu posadili a hovoří o všem, co se událo v jejich životě. Všechny vzpomínky na minulost jsou stále živé... "Album "The Warmest Sun In Winter" vůle vypráví příběh o tom, jak mnoho se teplo jednoho člověka může projevit do života někoho jiného i přes různé životní trable" vysvětluje název nového alba Karol Wróblewski. Album obsahuje 8 skladeb včetně písně "Please Go Home" napsané na památku Roberta Roszaka, polského novináře a přítele kapely.

Po třech obtížných letech kapely, která se potýkala s různorodými problémy, včetně dobrodružství s obnovenými Collage, se situace v kapele uklidnila. Účast na festivalu Prog Rock Fest 2016 v Legionowie tak končí jednu etapu v životě kapely. Novým bubeníkem kapely se stal v roce 2016 Robert "Qba" Kubajek, který přinesl neuvěřitelnou energii a motivaci k novým projektům. Od prosince2016 do března 2017 vytvořili nový materiál pro nové album, inspirování divokým a nekonvenčním bubnováním. Satomi, kreativní jako vždy, hrála na klávesy a dělala to s takovými pocity, že kapela může směle říci "Máme v kapele na Eddieho Jobson". Další nové jméno v sestavě kapely je zpěvák Łukasz Ociepa. Od začátku roku 2017 kapela usilovně pracuje na novém albu, které by se mělo objevit na podzim 2017.

Dne 25. října 2017 vyšlo nové album kapely Believe. Disk s názvem "Seven Widows" je vlastně prvním koncepčním albem skupiny o sedmi vdovách, které milují své blízké. Jak říkají hudebníci: "Na světě nejsou žádné podobné příběhy... proto je každý příběh jiný. Neobvyklá, strukturovaná hudba s mimořádným rozsahem, náladové texty. Pojď, poslouchej, prožívej, tak původní a silné album už nebylo dlouho v progresivním rocku!" Přebal alba ozdobil malbou Mark Szczęsny.

Polští Believe hrají unikátní formu neo progresive rocku. Jedná se o směs melancholického neo-progu (známého také z desky "Monshine" od Collage) zkombinovaného s tvrdšími, metalovými prvky a s charakteristickými houslovými party.

Skupina BELIEVE v lednu 2020 oznámila, že pracuje na novém albu, které lze očekávat koncem tohoto roku. Zároveň odhalili, kdo se na nodesce objeví za mikrofonem. Bude to zpěvák Jinian Wilde, zpěvák kapely David Cross Band, který již zpíval ve vánoční písni kapely "All I Know" v prosinci 2019. Jinian Wilde je jinak znám z mnoha hudebních projektů jako Uniting Nations, Daz Sampson a dalších, od roku 2007 je pak zpěvákem v David Cross Band.

Zpět
Členové:
Mirosław Gil - Guitars (2004-)
Łukasz Ociepa - Vocals (2017-)
Przemas Zawadzki - Bass (2004-)
Satomi Yasutaniya - Violin (2008-)
Robert Kubajek - Drum, Percussion (2016-)
Bývalí členové:
Julia Chmielnik - Vocals (2016-2017)
Adam Miłosz - Keyboards (2004-2008, host)
Maciek Kosiński - Vocals (08/2015-2016)
Łukasz Tomczak - Percussion (2015-2016)
Konrad Wantrych - Keyboards (2010-2016)
Vlodi Tafel - Percussion (2004-2014)
Karol Wróblewski - Vocals (2008-2014)
Tomek Różycki - Vocals, Guitars (2004-2008, 2014-2015)
Robert Sieradzki - Vocals (2004-2008)

Mirosław Gil
(Narozen 23. srpna 1963, Poland)
Guitars (2004-)


V roce 1986 založil s Wojtkem Szadkowskim kapelu Collage a stali se prvními průkopníky progresivního rocku v Polsku. Jejich první album "Ba?nie" se stalo světovým a další album s názvem "Moonshine" (od roku 1994) přišlo do světového fondu progresivních kapel.

V poslední době působí v kapele BELIEVE, kterou založil spolu s Tomkem Różyckim (zpěv, kytara), Adamem Miloszem (klávesy), Przemasem Zawadzkim (baskytara), Vlodi Tafelem (bicí), japonkou Satomi (housle) a Robertem Sieradzkim (texty, zpěv) a vytvořil poměrně jedinečnou formu Neo progresivního rocku. Kombinací více melancholického neo-prog alba Collage "Moonshine" s více tvrdším, metalovým zvukem vytvořili BELIEVE zajímavý experimentální a nekonvenční progresivní rock.

Vydává také vlastní sólové desky pod názvem Mr.Gil.
Łukasz Ociepa
(Narozen ***, Lodž)
Vocals (2017-)


Žije ve Varšavě. Pracoval jako Prince of Darkness ve společnosti Anes-Med, současný zpěvák v kapele Believe a Aesthetician/Owner ve společnosti Lost in the kitchen.

Vystudoval obor sociologie jako doktorát na Uniwersytet Łódzki, Wydzial Filologiczny.
Przemas Zawadzki
Bass (2004-)

V letech 1984-1992 působil jako člen polské progres rockové kapely Collage.
Satomi Yasutaniya
Violin (2008-)
Robert "Qba" Kubajek
(Narozen ***, Bródno, Warszawa, Poland)
Drums, Percussion (2016-)


Poprvé usedl za bicí ve věku od 15 při přestávkách ve vystoupení pořádanými Ognisko Teatralne Machulskich, ve kterém účinkoval. V roce 1989 si koupil první bicí a tak začalo je dobrodružství s tímto nástrojem. O několik let později, v roce 1991, již získal první koncertní a studiové ostruhy. Nahrávka písně "Jedwab" mu umožnila žít důstojně a koupit si svoji první profesionální sadu bicích Yamaha. Později se objevila v jeho diskografii silnější hudba, a to kapel jako Hetman, Yankee Rose, Yokashin, TrzyCzwarte, All My Life, Eden, Ewka Rock, Dive, Dive3D a Archangelica.
Julia Chmielnik
Vocals (2016-)
Adam Miłosz
Keyboards (2004-2008)
Maciek Kosiński
Vocals (srpen 2015-2016)

Maciek je zpěvák, skladatel a textař. První pokusy o zpěv zaznamenal jako člen tarnobrzeské kapely Scotch & Water, později přejmenované na Magwitch, název inspirovaný prózou Charlese Dickense. Literatura je jednou z nejdůležitějších inspirací jeho skladatelského úsilí v kapelách, kterých byl součástí v letech 2000 - 2013, zaměřoval se především na vytváření koncepce desek a skládání textů skladeb, ale nestal stranou ani od psaní hudby. Nejlépe se orientuje v progresivní hudbě, ale není omezen pouze na ní. Od srpna 2015 se stal zpěvákem varšavské kapely Believe.
Łukasz Tomczak
(Narozen 22. července 1991, Gostynin, Polsko)
Percussion (2015-2016)


Lukasz Tomczak se na bicí začal učit v roce 2006 pod dohledem Matthewa Modrzejewskiego (aktuálně: Michael Milczarek Trio, Majka Jeżowska, Taktoprawda). V roce 2008 se připojil k týmu D.S.T. Plock, ve kterém hrál až do roku 2010. Souběžně s tím v roce 2008, spolu s Jaroslawem Nyckowskim založil skupinu s názvem The Nameless, která působila do roku 2011. Brzy poté přijal nabídku hrát v pop-punkové kapele Rotten Bark, která doslova po několika dnech zkoušení získala odezvu jako doprovod pro americkou kapelu Paramore. V roce 2013 projekt pozastavil činnost. Na posledním koncertě Rotten Bark se setkal s projektem Borise Kunkiewicza Stonkatank a začal s ním spolupracovat, vydali singl "Satisfight." Kombinace mocných rockových bicích a elektroniky se ukázal jako okamžitě úspěchem, což skončilo vítězstvím pro Národní festival mladých talentů ve Štětíně v roce 2014. V létě 2015 se připojil ke kapele Believe.
Konrad Wantrych
(Narozen 26. května 1989, Warszawa, Poland)
Keyboards (2010-2016)


Konrad Wantrych je polský pianista a klávesista nejznámější z působení v neoprogresivní rockové kapele Believe. V letech 1997-1999 působil také v akustickém projektu Mr.Gil svého kolegy Mirka Gila z Believe.
Vlodi Tafel
Drums, Percussion (2004-2014)
Karol Wróblewski
Vocals (2008-2014)
Tomek Różycki
(Narozen 20. května 1966)
Vocals, Guitars (2004-2008, 2014-2015)


V roce 1987 se stal členem skupiny Collage, kde zpíval na prvním albu "Baśnie" a na albu "Changes". Zpíval s kapelou až do roku 1990.

Po dlouhé nepřítomnosti na hudebním trhu se v roce 2004 vrátil s kapelou Believe založenou společně s Mirosławem Gilem a Przemysławem Zawadzkim, kde hrál až do roku 2008. Zpíval na dvou albech Believe "Hope To See Another Day" a "Yesterday Is A Friend". Spolu se skupinou odehrál mnoho koncertů, jeden z nich (z Divadla Wyspiański v Katovicích) byl zaznamenán labelem Metalmind a vyšel na DVD.

V dubnu 2014 Różycki oznámil návrat do skupiny Believe po šestileté přestávce.
Robert Sieradzki
Vocals (2004-2008)

Zpět

Studiové desky:
2017 Seven Widows
2013 The Warmest Sun In Winter
2011 World Is Round
2009 This Bread Is Mine
2008 Yesterday Is A Friend
2006 Hope To See Another Day
Live
2009 Live At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006

DVD:
2012 Seeing Is Believing
2008 Hope To See Another Day, Live


Skupina:
Karol Wróblewski - Vocals
Mirek Gil - Guitars
Łukasz Ociepa - Vocals
Przemas Zawadzki - Bass
Robert Qba Kubajek - Drums
Satomi - Violin, Keyboards
Hosté:
Diskografie Seven Widows
Vyšlo 25. října 2017, Believe Self-released, (Europe)

Seznam skladeb:
01. I (10:49)
02. II (9:08)
03. III (8:12)
04. IV (11:42)
05. V (8:35)
06. VI (8:37)
07. VII (8:19)
Total Time: (50:00)

Lyrics: Robert Sieradzki
Music: Mirosław Gil, Przemysław Zawadzki, Robert Kubajek, Łukasz Ociepa
Recorded at Mirek Gil Studio, Serakos Studio, JNS Studio
Producer: Believe, Marek Wojtachnia
Mixed: Paweł Janos Grabowski at JNS Studio
Mastered: Jacek Gawłowski at JG Master Lab
Cover, Design: Maciek Srebrzyński
Cover Art, Photography: Marek Szczesny
Design [Logo]: Alek Januszewski
Photography: Adam Słomiński

Skupina:
Karol Wróblewski - Vocals
Mirek Gil - Guitars
Konrad Wantrych - Keyboards, Vocals
Przemas Zawadzki - Bass
Vlodi Tafel - Drums
Satomi - Violin
Hosté:
Diskografie The Warmest Sun In Winter
Vyšlo 22. dubna 2013 Europe, 4. června 2013 USA, Metal Mind Records, MMP CD 0717DG

Seznam skladeb:
01. The End (1:48)
02. Beginners (8:05)
03. The Warmest Sun In Winter (5:35)
04. Words (5:44)
05. Unborn/Turn Around (8:06)
06. Please Go Home (4:51)
07. Heartless Land (10:53)
08. The Bright Day (hidden track) (2:29)
Total Time: (50:00)


Skupina:
Karol Wróblewski - Vocals
Mirek Gil - Guitars
Przemas Zawadzki - Bass
Vlodi Tafel - Drums
Satomi - Violin
Konrad Wantrych - Keyboards
Hosté:
Diskografie World Is Round
Vyšlo 3. ledna 2011 EUR, 11. ledna 2011 USA, Metal Mind Productions, MMP CD0682

Seznam skladeb:
01. World Is Round - Part 1 (0:34)
02. No Time Inside (5:16)
03. World Is Round - Part 2 (4:27)
04. Cut Me Paste Me (2:48)
05. Lay Down Forever (5:52)
06. Bored (4:20)
07. So Well (4:46)
08. Guru (4:54)
09. New Hands (5:58)
10. Poor King Of Sun/Return (9:55)
Total Time: (48:50)

Produced: Winicjusz Chróst

Skupina:
Karol Wróblewski - Vocals, Flute and Keyboards
Mirek Gil - Guitars
Przemas Zawadzki - Bass
Vlodi Tafel - Drums
Satomi - Violin
Hosté:
Paulina Druch - Cello
Bartek Zbroszczyk - Guitars
Diskografie This Bread Is Mine
Vyšlo 31. srpna 2009 Europe, 6. října 2009 USA, Metal Mind Records

Seznam skladeb:
01. The Years (2:14)
02. Tales From Under The Tree (7:34)
03. Mother (4:22)
04. And All The Roads (8:15)
05. Darkness (5:53)
06. Problems Rise (6:04)
07. Aa (4:31)
08. This Bread Is Mine (7:39)
09. This Is Life (4:08)
10. Mine (4:42)
11. Silence (3:57)
Total Time: (59:19)
Bonus tracks (only available on a ltd. CD digipak)
12. T.B.I.M.


Skupina:
Mirek Gil - Guitars
Tomek Rozycki - Vocals, Acoustic Guitars
Vlodi Tafel - Drums
Przemas Zawadzki - Bass
Satomi - Violin
Hosté:
Adam Milosz - Keyboards
Winicjusz Chrost - Guitars (solo on 3)
Karol Wroblewski - Flute
Diskografie Yesterday Is A Friend
Vyšlo 2008, Metal Mind Productions, MMPCD0593

Seznam skladeb:
01. Time (6:18)
02. Tumor (6:03)
03. What They Want (Is my Life) (8:01)
04. Mystery Is Closer (6:00)
05. You & Me (4:51)
06. Danny Had A Neighbour (5:17)
07. Memories (7:22)
08. Unfaithful (6:14)
09. Together (2:35)
Total Time: (52:54)
Bonus tracks on digipack version:
10. I Wish I Could
11. Holy Night
12. Best Wishes For Robert Fripp

Skupina:
Mirek Gil - Guitars
Tomek Rozicki - Vocals and Guitars
Przemas Zawadzki - Bass
Adam Milosz - Keyboards and Hidden Harmonies
Vlodi Tafel - Drums
Satomi - Violin
Robert Sieradzki - Lyrics and Vocals
Hosté:
Diskografie Hope To See Another Day
Vyšlo 2006, Galileo Records [GR009]

Seznam skladeb:
01. What Is Love (7:38)
02. Needles In My Brain (5:20)
03. Liar (6:56)
04. Pain (5:13)
05. Seven Days (6:07)
06. Coming Down (6:04)
07. Don't Tell Me (5:29)
08. Hope To See Another Day (11:55)
Total Time: (53:22)

Bonus tracks on Metal Mind reissue
09. Liar (live 2006)
10. Pain (live 2006)

Remastered and re-released with 2 bonus tracks 25 March 2013 (Europe), 7 May 2013 (USA) by Metal Mind Records, MMP CD 0720 DGSkupina:
Mirek Gil - Guitars
Tomek Różycki - Voices and Guitars
Adam Miłosz - Keyboards
Przemek Zawadzki - Bass
Vlodi Tafel - Drums
Satomi - Violins
Hosté:
Diskografie Live At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006
Live, vyšlo 2009, Oscar, Oscar 1042

Seznam skladeb:
01. What Is Love (8:15)
02. Needles In My Brain (5:37)
03. Liar (7:34)
04. Pain (6:23)
05. Seven Days (6:08)
06. Beggar (4:05)
07. Don't Tell Me (6:23)
08. Coming Down (7:28)
09. Hope To See Another Day (12:49)
Extra plus
10. Beggar + Coming Down (14:37)
Total Time: (79:21)

Recorded live at Blue-Note Club Poznań, Poland on Friday 10th November 2006

Skupina:
Karol Wróblewski - Vocals
Mirek Gil - Guitars
Przemas Zawadzki - Bass
Vlodi Tafel - Drums
Satomi - Violin
Konrad Wantrych - Keyboards
Hosté:
Diskografie Seeing Is Believing
DVD, vyšlo 30. dubna 2012 EUR, 19. června 2012 USA, Metal Mind Records, MMPDVD0198

Seznam skladeb:
01. No Time Inside
02. World Is Round
03. This Bread Is Mine
04. And All The Roads
05. What They Want (Is My Life)
06. Lay Down Forever
07. AA
08. Guru
09. New Hands
10. Cut Me Paste Me
11. Poor King Of Sun / Return
12. Silence
* Interview with Mirek Gil and Karol Wróblewski
* Music for One Leg (documentary)
* Live at Progresja, Warsaw, 2011
* Friends for Robert, 2011
* Other extras: Biography, Discography, Photo Gallery and Desktop images

Skupina:
Mirek Gil - Guitars
Tomek Rozycki - Vocals, Guitars
Przemas Zawadzki - Bass
Vlodi Tafel - Drums
Satomi Yasutaniya - Violin
Adam Milosz - Keyboards
Hosté:
Diskografie Hope To See Another Day, Live
DVD, vyšlo 21. července 2008 Europe, 2. září 2008 USA,
Metal Mind Records, MMP DVD 0139 / MMP DVD 0139 (DVD+CD)

Seznam skladeb:
01. Liar
02. Needles In My Brain
03. What Is Love
04. Pain
05. Don't Tell Me
06. Seven Days
07. Memories
08. Beggar
09. Coming Down
10. Hope To See Another Day
Bonus audio:
01. What They Want (Is My Life)
02. Unfaithful
CD (limited swing case edition only):
01. Liar
02. Needles In My Brain
03. What Is Love
04. Pain
05. Don't Tell Me
06. Seven Days
07. Memories
08. Beggar
09. Coming Down
10. Hope To See Another Day
Recorded Live at Wyspiański Theater, Katowice, November 19th 2007

Zpět


   

   Zpět
Oficiální stránky:
http://www.believe.com.pl

http://www.collage.art.pl/en_news.html
http://psychocydd.co.uk/details.php?id=618d6b0b012778c21275bd1f5b6fbb79400a89f3

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  7.3.2015 
Menu Poslední aktualizace: 20.1.2020
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!