ABEL GANZZpět
ABEL GANZ je progressivní rocková skupina pocházející ze Skotska. Založili ji v už roce 1980 klávesista Hew Montgomery a multi-instrumentalista Hugh Carter jako zakládající členové. K nim se přidali Malky McNiven (kytary) a Ken Weir (bicí) a doplnili tak první sestavu kapely. Zpočátku byli hodně ovlivnění takovými skupinami jako Yes, Genesis, Pink Floyd a ELP, začali proto skládat hudební materiál více směrem k "progresivnímu rockovému stylu". A jestli název kapely byl zvolen podle francouzského filmového režiséra jménem Abel Gance (*1889, †1981) není zcela jasné.

Hugh se k tomuto období vyjádřil: "Spojili jsme se s kytaristou Malky McNivenem a bubeníkem Kenny Weirem a zahráli náš první koncert v roce 1982 v našem místním společenském sále Gala Week, který podporoval místní indie-kid kapelu Del Amitri! Hew a já jsme se podělili o vokály v našem původním materiálu kapely s covery od Genesis ("Squonk" a "Cinema Show") a 10cc ("Feel The Benefit" a "Second Sitting for the Last Supper"). Odehráli jsme ještě několik dalších koncertů v okolí Glasgowa a nahráli své první demo "The Cottage Session" se třemi skladbami a i díky němu přivedli kapelu do podvědomí několika fanzinů progresivního rocku a rozšířili naši pověst po Evropě."

Abel Ganz se brzy stali pravidelným účastníkem živé koncertní scény v Glasgowě. Po nějaké době se však rozhodli, že je čas zařadit do sestavy i zpěváka. Jako první se uvedl zpěvák Alan Reed působící dříve v kapele Trance Macabre. Přišel právě v době, aby se stihl podílet při nahrávání prvního alba "Gratuitous Flash", které vyšlo v roce 1983 na magnetofonové kazetě. Pravidelné živé hraní, rozhlasové relace a vystoupení na festivalu Radio Clyde Kelvingrove zvýšily jejich známost. Ale ne vždy to má jen pozitivní důsledky. Reedova živého vystoupení si všimla britská kapela Pallas, kteří zrovna hledali nového zpěváka. Byl požádán, aby se k nim připojil, on souhlasil a zůstal jako zpěvák Pallas po celou dobu až do začátku roku 2010...

Hugh k tomu prozradil:
"Udělali jsme takový dojem, že Tom Russell, DJ z Radio Clyde Rock, okamžitě doporučil Alana pro Pallas, kteří v té době hledali náhradu za Euana Lowsona. O několik koncertů později se už Alan připojil k Pallas. K tomu navíc Malky McNiven odpověděl "hlasu volání divočiny" a přihlásil se na práci v lesním hospodářství v hlubokém Argyllu ve Skotsku! Kombinovanou náhradou v kapele se stal zpěvák a kytarista Paul Kelly (z Cry Wolf), který odehrál svůj první koncert "jednorázově" spolu s formaci Montgomery, Carter, Weir a Kelly, předtím, než jsem usadil v popzadí a předal basové povinnosti Gordonu Mackie (také od Cry Wolf), zatímco jsem se mohl více ujmout řízení Abel Ganz."

Malky McNivena po jeho odchodu nahradil Paul Kelly (kytary) a obsadil i uvolněný post zpěváka. Podobně se ale Hugh Carter rozhodl vystoupit z kapely, nahradil jej Gordon Mackie (bass). Skupina se změnila a stejně tak narostla i jejich úroveň aktivity. V polovině 80. let byli Abel Ganz v sestvě Montgomery, Weir, Kelly a Mackie ještě více zaměstnanější než kdykoli předtím koncertováním a nové album v této sestavě tak spatřilo světlo světa pod názvem "Gullibles Travels" až v roce 1985. Skladba "Unholy War" z tohoto alba se ocitla také na prvním albu "Exposure", což byla progresivní kompilace, které je svečdla dohromady se Stevem Wilsonem (Porcupine Tree, No Man). V té době zkoušeli nového zpěváka Martina Haggertyho na dvou koncertech, ale když to s ním nevyšlo, pokračovala tato sestava v koncertování až do roku 1986, kdy Kennyho Weira po jeho odchodu nahradil Alan Quinn (znovu z Cry Wolf) - skoro vyvstává otázka jak by se měla skupina jmenovat, zda Cry Ganze nebo Abel Wolf?. Hodně koncertů se kapele povedlo včetně vystoupení na Kelvingrove Festival v roce 1985. V roce 1986 Abel Ganz nahráli novou skladbu "The Dangers of Strangers" se sestavou Montgomery, Kelly, MCNiven, Carter a Quinn, aby mohla být zařazena na kompilační album "Double Exposure".

Abel Ganz 1982 Až do konce roku 1986 šel každý člen kapely svoji vlastní cestou, Gordon Mackie se přestěhoval do Edinburghu, Paul a Alan se soustředili na jejich klubové kapely. Náhodné setkání s Mikem Baxterem (ex Shoot The Moon) v Safeway v Orchard Brae přivedlo Gordona Mackie k jeho připojení k Identity Crisis, se kterými pak nahrál a vydal celou řadu dobrých nahrávek. Později se spojil s Timem Blackem (také ex Shoot The Moon, ale i spoluautor na albu Abel Ganz "Gullibles Travels" s Hewem, a také ex-zaměstnanec Hughovy Rock Family Trees). Hew a Hugh se aktivovali sami dva, psali a zkoušeli nové písně a spolu s Malkym, který se k nim připojil s kytarou, udělali 200 mil dlouhý okružní výlet okolo Mull of Kintyre. Zahráli si spolu poslední rozlučkový koncert v roce 1986 jako "Live Aid" benefici spolu s místní kapelou Chasar, což byl cover kapely Rush, a podpořili také mladou na výsluní se deroucí rockovou kapelou z Glasgowa Gun! Sestava pro tento večer byla Montgomery, McNiven, Mackie, Weir a Hugh na vokálech.

V roce 1987 skupina měla pramálo aktivit kromě skládání písní v Hewově ložnici. V roce 1988 se ale vrátili do studia, aby nahráli třetí album "The Dangers of Strangers".. Ke zbylým členům kapely, kterými byli Hew, Malky a Hugh, se připojili bývalí členové Paul Kelly a Alan Reed společně se studiovým bubeníkem Dennisem Smithem. Titulní skladba alba byla odlišná od verze, která se objevila na kompilaci "Double Exposure". Album se nakonec ukázalo, že je nejúspěšnější nahrávkou kapely, načež zanedlouho podepsali smlouvu s francouzským vydavatelstvím M.S.I., která pak vydala v reedici všechna tři dosud vydaná alba (kazety) na CD s novými přebaly. Denis Smith (bicí) se pak stal stálým členem kapely.

Vzhledem ke zvýšeným prodejům desek a zájmu o kapelu se rozhodli znovu vydat na koncertní turné. Do sestavy kapely byli přijati nový kytarista Robert Wilson, bubeník Colin Johnson a zpěvák Billy Duff a vydali se koncertovat po Skotsku. Mezitím stihli nahrát i novou skladbu "The Radical Departs" pro kompilaci M.S.I. "La Mosaic". V roce 1992 kapelu opustil Billy Duff a nahradil jej Graham Strachan jako zpěvák a hráč na klávesy. Odehráli jenom pár koncertů, dokud se Graham neodstěhoval. Hew a Hugh se rozhodli postavit vlastní zkušebnu a nahrávací studio s názvem "The Practice Pad".

90. léta se ukázala být pro život skupiny Abel Ganz jako problematické desetiletí. Když kapela začala více hudebně směřovat ke stylu AOR, Hugh Montgomery se rozhodl odejít a soustředit se na svou vlastní sólovou materiálu. Náhradu Hewa nebylo snadné najít, ale nakonec objevili klávesistu Stuarta Clyde, studenta hudby, který strávil pět let s místní "rockovou legendou" Glasgow. Chris Forsyth přišel jako zpěvák a kapela začala znovu koncertovat. V roce 1994 kapela vydala svoji čtvrtou studiovou desku "The Deafening Silence", která vyšla opět u labelu M.S.I.

Abel Ganz se vydali znovu na jih pouze pro jejich druhé vystoupení v Anglii, hráli také Classic Rock Society v Rotherhamu, kde podpořili kapelu Jump. Koncert byl pro kapelu úspěchem, ale uvnitř skupiny naopak nebylo všechno v pořádku. Hugh Montgomery se vyjádřil:
"Byl jsem někdy nešťastný z toho, jak se věci s kapelou vyvíjejí, a to jak hudebně, tak osobně, svěřil jsem se se svými obavami Hewowi před koncertem v Rotherham. On navrhl, že bychom se měli vrátit zpátky do období, jak to fungovalo, když jsme zakládali kapelu v roce 1980, kdy jsme jen my dva psali a nahrávali vlastní materiál ve skutečném "progress" stylu. Takže po dlouhém usilovném přemítání jsem odstoupil z kapely po vystoupení v Rotherhamu. Hew a já jsme skládali a nahrávali společně v jedné kapele a zbývající členové Abel Ganz působí i nadále jako skupina pod názvem Empire. Hew a já, jako zakládající členové Abel Ganz, jsme si ponechali své jméno a od nynějška budeme jen Abel Ganz."


Hugh Carter, Hew Montgomery, Stevie Lawrence,
Alan Reed, Stephen Donnelly a Denis Smith

Kapela hrála na Rotherham Rocks Festival v září 1995. K Hewu a Hughovi se přidal Colin Johnson, bubeník původní kapely, i Empire (a nyní Pallas) a nový kytarista Stuart Glasgow. Jako hostující zpěvák byl na vystoupení pozván člen kapely, která nahrávala právě ve studiu Abel Ganz. Kapela cítila, že to šlo tak dobře, že je možné, že nahrávka bude také použita pro novou desku. Byla nahrána speciální kazeta se třemi skladbami při příležitosti koncertu, která obsahovala rané verze nových skladeb určených pro další CD.

Opět slovy Hugha: "Práce na našem novém albu se rozběhly - přinesl jsem svoje nahrávky 4 skladeb, jen základní kytara, basa, bicí a klávesy a Hew také přidal své myšlenky na počítač, vyměňovali jsme si nápady a začali nahrávat v našem studiu. Mysleli jsme, že by to byla nahrávka něco jako "The Dangers of Strangers" s malým jádrem kapely (Hew a já) a pozvali bychom si jiné hudebníky, které jak kdy budeme potřebovat. To nám dávalo velký prostor pro pozvání správné osoby pro tuto práci, a znamenalo to, že můžeme získat i speciální hosty. Hewovy nové písně byly velmi v jeho starém stylu - velká vrstva analogových žesťů, hlavní melodie Moogu vést zvuky a spousta mellotronových sborů. Moje věci měly tendenci být trochu více "pro akustickou 12 strunku". Pracoval jsem na jedné písni zrovna a Hew řekl, že zní jako "Cinema Show"! Můžeme také přepracovat "On The Beach" z naši první demo pásky pro nové album. Pracovní název alba zní "Smile".

Tak to trvalo až do prosince 1995, věci se vyvíjely velmi pozvolna. Hlavní dva členové jejich ustálené sestavy v té době zvažovali a nakonec rozhodli, že skupinu rozpustí a ponechají v análech historie. Naštěstí pro všechny fanoušky Abel Ganz po celém světě, kapela vyšla z úkrytu a začaly se dít věci... Abel Ganz podepsali smlouvu s F2 Records v říjnu 1999. Deska "Best of" CD představilo skladby z prvních tří (a nejlepších) alb Abel Ganz, všechny poprvé remasterované. Nahrávka pak vyšla 1. března 2002.

Novým podnětem a šancí se stalo v roce 2001 setkání zakládajících členů Montgomeryho a Cartera. Po velmi dlouhé pauze se Abel Ganz připomenuli v roce 2002 s nahrávkou "Back from the Zone", což bylo kompilační album s materiálem z roku 1980 a navíc dvě nové nahrávky. K původním členům Hewu Montgomerymu a Hugh Carterovi se připojil na této desce před vydáním dlouholetý spolupracovník a bubeník Denis Smith.

Tohle úsilí vedlo nakonec k úplnému vzkříšení kapely Abel Ganz, jejíž novou sestavu ke dvěma protagonistům doplnili již zmíněný Denis Smith (bicí) a dva noví členové Davie Mitchell (kytara) a Steven Donnelly (basa). Zpěvák stále scházel, ale nakonec se Mick MacFarlane připojil k Abel Ganz. Tato znovuoživená verze Abel Ganz přišla se zbrusu novým albem "Shooting Albatross", které vyšlo v roce 2008 na vlastním skupinovém, nově vytvořeném labelu Abel Records a bylo velmi dobře přijato na mezinárodní úrovni. Noví dva plnohodnotní členové Davie Mitchell, Mick Macfarlane a Stevie Donnelly se plně zařadili do skupiny, aby mohli dokončit toto album a doplnit tak obnovenou sestavu kapely s Denisem Smithem, který se zhostil nahrávání a zajišťováním produkce pro skupinu.

Po dvou letech koncertování a podpory právě vydaného alba "Shooting Albatross" kapela začala dělat přípravy k nahrávání svého dalšího alba. Krátce poté, co byly zahájeny práce na labu, Hew Montgomery se rozhodl, že nadešel jeho čas, aby se začal věnovat svým sólovým zájmům a s kapelou rozloučil. Byl nahrazen virtuózním Jackem Webbem, který se podílel již na natáčení "Shooting Albatross" jako studiový hráč. O devět měsíců později nahrávání dostalo trhlinu, když Hugh Carter také musel odejít z kapely z geografických důvodů. Při práci na novém albu čerstvě začal bylo rozhodnuto pokračovat v psaní a dokončit nové album s požehnáním a podporou Montgomeryho a Cartera.

Všechny části alba byly prakticky dokončeny a začalo míchání, studiový hráč na klávesy Stephen Lightbody se nakonec rozhodl stát se členem kapely na plný úvazek.

Nové album oficiálně vyšlo 8. července 2014 a bylo pojmenováno jednoduše "Abel Ganz" a mělo označit nový začátek pro kapelu. Album je záměrně vedeno úsilím, aby se nové vlivy smíchaly se starými. Tímto albem byl učiněn opravdový pokus zkoušet nové věci a prozkoumat všechny možné nové směry. Stručně řečeno - pokusit se o "progress". Na novém albu se objevilo mnoho hostujících hudebníků, ale kapela je obzvláště hrdá a nadšená, že mohla spolupracovat s legendárním Jerry Donahue a Malcolmem Jonesem [skotská folk-rocková kapela Runrig] ve skladbě "Thank you".

Label Grand Tour Music oznámil, že remasterová verze prvního alba Abel Ganz "Gratuitous Flash", původně vydané v roce 1984, je nyní k dispozici na pultech, ale také od vybraných distributorů a stránek ke stažení. Na albu se podílejí všichni původní členové a během roku 2016 bylo remixováno s extra instrumentací Hew Montgomeryho v Southpark Studios. Remix obsahuje celé původní album a také verzi skladby "Kean On The Job" s Alanem Reedem. Původní Abel Ganz se zaktivovali na jednorázové vánoční představení v "The Prog Before Christmas" konaném v pivovaru v Glasgow 17. prosince 2016, neboť bývalí členové jsou stále zaneprázdněni v různých dalších projektech.

Kapela přichystala v roce 2020 vydání nového alba, které dostalo předlouhý název "The Life Of The Honey Bee And Other Moments Of Clarity", objeví se 6. července 2020. jedná se o koncepční album skládající se ze šesti tématicky propojených písní zkoumajících náš vztah k paměti a ztrátě. Mezní prostor mezi vyblednutím "toho, co bylo" a očekávaným "co má přijít". Album připomíná mlžným zabarvením dlouho vzpomínaná lét a hořkou příchuť zapomenuté lásky. Místo, kde rozmazáváme hranice návratu a obnovy. Texty mapují průchod od vzpomínek na předtuchy. Tato slova jsou jak hluboce osobní, tak univerzální, nadějná pro budoucnost a naříkající nad tím, co jsme ztratili. Vlivy dopadající na nové album pokračují v podobném duchu jako vlastní opus skupiny z roku 2014, další rozvinutí jejich eklektické kombinace folkového, rockového, metalového a keltského stylu. Trajektorie alba se pohybuje mezi drásavými kytarami, jemnými akustickými nástroji, smyčci, nebo prudce vířícími Hammondkami a emotivním klavírem spojeným lyrickým vyprávěním a nadčasovým zpěvem a harmoniemi.

Zpět
Členové:
Denis Smith - Drums, Vocals (od 1988)
Stevie Donnelly - Bass (od 2008)
Stephen Lightbody - Keyboards
Stuart "Mick" McFarlane - Lead Vocals, Guitars (od 2008)
Davie Mitchell - Lead Guitar (2008-2018)

Bývalí členové:
Hew Montgomery - Keyboards (1982-2007)
Hugh Carter - Bass, Keybs, Vocals, Guitar, Flute, Percussions, Didgeridoo (1980-1984, od 1988-2010)
Robert Wilson - Guitar, Back Vocals (1994)
Paul Kelly - Vocals, Guitar (1985-1994)
Stuart Clyde - Vocals, Keyboard (1994)
Christopher Forsyth - Vocals (1994)
Colin Johnson - Drums, Back Vocals (1994)
Malcolm McNiven - Guitars (1980-1988)
Kenny Weir - Drums (1980-1988)
Gordon Mackie - Bass (1985)
Alan Reed - Vocals (1983-1984)
Alan Quinn - Drums
Billy Duff - Vocals
Jack Webb - Keyboards
Graham Strachan - Vocals, Keyboards

Členové Denis Smith
Drums, Vocals
Členové Stephen Donnelly
Bass

Stephen pochází z Glasgow, kde i žije. Pracuje pro The University of Edinburgh.
Členové Stephen Lightbody
Keyboards

Působí také jako člen cover kapely StillMarillion (keyboards), která vznikla v roce 2008. Jako host koncertoval v roce 2011 s kapelou Attica Rage.
Členové Mick McFarlane
Lead Vocals, Guitars

Členové Davie Mitchell
Lead Guitar
(Glasgow)

Členové Hew Montgomery
Keyboards, Backing Vocals

Hew spoluzaložil Abel Ganz v roce 1982 aúčastnil se v ní až do roku 2007, kdy odešel, aby se mohl soustředit na svůj sólový projekt Grand Tour. Zaznamenává a produkuje řadu místních projektů a v současné době pracuje na druhém albu Grand Tour v jeho Southpark Studios v Glasgowě.
Členové Hugh Carter
Bass, Bass Pedal, Flute, Keyboards, Vocals

Hugh spoluzaložil Abel Ganz v roce 1982 s Hew Montgomerym a hrál s kapelou až do roku 2010. Je to známá tvář na hudební scéně v Glasgowu se svým hudebním obchodem CC Music a nahrávacím a zkušebním studiem The Practice Pad. Hugh je také zkušený hudebník pro koncertní turné. Nyní odešel do důchodu a soustředil se na jeho sólový projekt Glen Brielle.
Členové Malcolm McNiven
Guitars (1980-1988)

Malcolm byl součástí původní sestavy, která zaznamenala album "Gratuitous Flash". Pak strávil příštích pár let v proměnlivých podobách sestavy a nakonec pracoval na "The Perils of Strangers". Od té doby se hodně podílel na tradiční skotské hudbě jako hráč na akustickou kytaru a mandolínu na nejrůznějších místech, a to nejen na závodní jachtě (během závodění!) a na Viking Festival.
Členové Kenny Weir
Drums, Percussion (1980-1988)

Ken vstoupil do sestavy Abel Ganz v roce 1983 a hrál s kapelou až do roku 1986, kdy odešel, aby pokračoval ve své sólové kariéře. Ken si po několika letech u bicích odložil bubenické paličky, ale nyní už opět hraje na bicí pro skotské prog rockery Long Earth vedle dalšího bývalého člena Abel Ganz, baskytaristy Gordona Mackieho.
Členové Gordon Mackie
Bass (1985)

Gordon Mackie se pohybuje v hudbě už více než 40 let. Během 80. let poskytoval svůj htný drive pro Cry Wolf a klíčovou rockovou kapelu z Glasgowa Abel Ganz. S přechodem do 90. let a přesunem na východ se Gordon připojil k Mike Baxterovi v Identity Crisis. Podobně jako Mike, byl pak Gordon pryč od hudebního průmyslu, než jej Mike znovu přesvědčil, aby se připojí ke zformování Long Earth.
Členové Alan Reed
Vocals

Alan Reed je zpěvák a hudebník z Glasgow. V současné době žije v Surrey.

Nejznámější je ze svého působení v progressive rockové skupině Pallas. Ale nahrával alba i se skupinami či projekty jako Abel Ganz, prog-supergroup NEO, Caamora, Neo, Parzival's Eye a Strangers on a Train.

Když zrovna nepůsobil na hudební scéně, pracoval jako žurnalista pro BBC News. Tahle práce jej zavedla na mnoho "zajímavých" míst a přivedla k poměrně komplikovaným pojistným nákladům.

V poslední době hodně pracuje na svých sólových nahrávkách.


Zpět
Studiové desky:
2020 The Life Of The Honey Bee And Other Moments Of Clarity
2016 Gratuitous Flash 2016 Remix
2014 Abel Ganz
2008 Shooting Albatross
1994 The Deafening Silence
1988 The Dangers Of Strangers
1985 Gullibles Travels
1984 Gratuitous Flash
Ostatní nahrávky:
2008 The Dangers Of Strangers
2002 Back From The Zone
1995 The Rotherham Rocks Ltd.
1988 The Dangers Of Strangers
1984 Gratuitous Flash

Živé nahrávky:
1984 Live In Scottland 6.2.84


Skupina:
Davie Mitchell - Guitars
Jack Webb - Keyboards
Stephen Donnelly - Bass
Mick Macfarlane - Vocals, Guitars, Bouzouki
Denis Smith - Drums, Vocals (06)
David King - Guitars, Keyboards (01,06), Drum programming (06)
Hosté:
Alan Hearton - Keyboards (01,05,06), Vibraphone (05)
Marc Papaghin - French Horns (06)
Fiona Cuthill - Fiddles & Recorders (01)
Stevie Lawrence - Low Whistles (06)
Alex Paclin - Harmonica (01)
Snake Davis - Saxophone (01)
Emily Smith - Vocals (02)
Frank van Essen - Strings (04)
Signy Jakobsdottir - Congas, Percussion (06)
Diskografie The Life Of The Honey Bee And Other Moments Of Clarity
Vyšlo 6. července 2020, self-realised, digital

Seznam skladeb:
01. The Life Of The Honeybee And Other Moments Of Clarity (12:37)
02. One Small Soul (5:52)
03. Arran Shores (2:40)
04. Summerlong (5:22)
05. Sepia and White (13:31)
06. The Light Shines Out (6:16)
Total Time: (43:18)

Bonus track:
07. One Small Soul (radio edit) (3:57)

All music written and arranged by Abel Ganz except* © 2020 Abel Records
Recorded at Ganz Mansions, Gorbals Sound Studios, Maybank Studios, Toy Town Studios
Produced: Denis Smith
Engineers: Denis Smith, David King, Matt Harvey, Gordon McNeil
Mixed: Simon Vinestock at Mixfarm Studio (Texas, Blur, Robert Plant, Simple Minds)
Mastered: Jacob Holm-Lupo at Dude Ranch Studio (White Willow / Opium Cartel)
Art Direction and Design: Stephen Donnelly
Front cover painting: Vvidlr
Internal Illustrations: Katy Levin


Skupina:
Hugh Carter - Bass, Keyboards
Malcolm McNiven - Guitars
Hew Montgomery - Keyboards
Alan Reed - Lead Vocals (07)
Kenny Weir - Drums
Hosté:
Diskografie Gratuitous Flash The 2016 Remaster
Vyšlo 2. června 2017, (Private Release)

Seznam skladeb:
01. Little By Little (7:46)
02. You And Yours (6:02)
03. The Scorpion (4:42)
04. Kean On The Job (6:53)
05. Gratuitous Flash (6:21)
06. The Dead Zone (16:36)
07. Kean On The Job (Alan Reed) (5:30)
Total Time: (53:50)
Jedná se o originální sestavu Abel Ganz, která se sešla pro remix prvního alba "Gratuitous Flash" s plnou podporou aktuální sestavy! Byl to jedinečný reunion pro jednorázový koncert vánoční koncert v roce 2016.

Skupina:
Stuart "Mick" MacFarlane - Lead vocals, Acoustic Guitar, Electric Guitar
Denis Smith - Drums, Vocals
Stevie Donnelly - Bass Guitar, Acoustic Double Bass, Electric Bass, Fretless Bass, Bass Pedals
Stephen Lightbody - Keyboards, Synth, Church Organs
Wiliam Barbero - Guitar
Davie Mitchell - 6 & 12-String Acoustic Guitars, Classical Guitar, Acoustic Guitar, Electric Guitar
Jack Webb - Piano, Mellotron, Keyboards, Programming, Hammond B3, Tubular Bells
Diskografie Abel Ganz
Vyšlo 8. července 2014, Abel Records

Seznam skladeb:
01. Delusions of Grandeur (2:11)
02. Obsolesence Pt.i Sunrise (3:40)
03. Obsolesence Pt.ii Evening (:41)
04. Obsolesence Pt.iii Close Your Eyes (5:00)
05. Obsolesence Pt.iv The Dream (6:12)
06. Obsolesence Pt.v Dawn (3:48)
07. Spring (2:24)
08. Recuerdos (4:20)
09. Heartland (5:07)
10. End of Rain (5:33)
11. Thank You (6:57)
12. A portion of Noodles (3:22)
13. Unconditional (14:04)
14. The Drowning (5:25)
Total Time: (72:46)

Hosté:
Frank van Essen - Violins, Viola
Sarah Cruickshank - Oboe
Fiona Cuthill - Recorders
Ed Higgins - Congas, Percussion
Iain Sloan - Pedal Steel Guitar
Stevie Lawrence - Whistle, Low Whistle, Resonator Guitars
Hugh Carter - Backing Vocals, Acoustic Guitar
Hew Montgomery - Keyboard Solo (04), Sequencer Programming
John Milne - Tuba, Trombone
Alastair McGhee - Trumpet, Flugelhorn
Joy Dunlop - Vocals
Jerry Donahue - Electric Guitars
Malcolm Jones - Accordion
Tom MacNiven - Muted Trumpet
David MacDonald - Saxophone
Andrew Brodie - Saxophone

Skupina:
Hugh Carter - Classical & 12-string Acoustic Guitars, Electric Sitar, Flute, Bass, Keyboards, Melodeon, Percussion, Vocals
Stevie Donnelly - Bass Guitar
Stuart "Mick" MacFarlane - Lead Vocals (04), Acoustic & Electric Guitar
Davie Mitchell - Electric, Acoustic & Classical Guitars
Hew Montgomery - Keyboards, Programming (02)
Denis Smith - Drums, Keyboards, Backing Vocals
Diskografie Shooting Albatross
Vyšlo 28. března 2008, Abel Records, CD Abel Records ARAG001CD (2008) UK

Seznam skladeb:
01. Looking for a Platform (15:05)06
02. So far (23:30)31
03. Sheepish (12:55)55
04. Ventura (14:37)38
Total Time: (65:25)

Producer & Mixing: Denise Smith

Hosté:
Jack Webb - Keyboards (01,03), Moog Synthesizer, Organ (Hammond), Piano, Soloist
Fiona Cuthill - Acoustic & Electric Violin, Whistle, Treble Recorder (Soprano)
Chris Fry - Guitar (02), Slide Guitar (01), Soloist
Alan Reed - Lead Vocals (02)
Stevie Lawrence - Bouzouki, Mandolin, Tenor Banjo, Low Whistles
Deepak Bahl - Choir/Chorus (01)
Raymond MacDonald - Choir/Chorus (01)
První studové album Abel Ganz po 14 letech vyšlo v roce 2008 na novém vlastním skupinovém labelu Abel Records. Album "Shooting Albatross" sklidilo většinou jednomyslně pozitivní hodnocení.

Skupina:
Christopher Forsyth - Vocals
Robert Wilson - Guitars, Back Vocals
Stuart Clyde - Keyboards, Vocals
Hugh Carter - Bass, Back Vocals
Colin Johnson - Drums, Back vocals
Hosté:
Diskografie The Deafening Silence
Vyšlo 1994, CD MSI CDMS 1168 (1994)

Seznam skladeb:
01. Look At Me Now (6:14)
02. The Radical Departs (5:04)
03. The Deafening Silence (5:41)
04. Hold The Moment (5:07)
05. Serendipity (7:55)
06. Stranger In Your Heart (6:27)
07. It's Different Now (6:43)
Total Time: (43:11)

Recorded at Carlton Digital Studios
Produced: Danny Mitchell and Abel Ganz
Engineered: Danny Mitchell
Logo Design: Mark Reid
Cover Concept: Shug, Colin and Tommy
Still Photography: Tommy Taylor, Stewart Campbell and Shug

Skupina:
Malky McNiven - Guitar
Hew Montgomery - Keyboards
Paul Kelly - Lead Guitar (01)
Hugh Carter - Bass
Alan Reed - Vocals
Dennis Smith's - Drums
Hosté:
Diskografie The Dangers Of Strangers
Vyšlo 1988
CD Ugum Productions / MSI UGU 00591 (1988)
CD Witness (Spain) PG 1211 (2005)

Seznam skladeb:
01. The Dangers Of Strangers (12:08)
     Parts I: City Park
     Parts II: At Times Like These
02. Rain Again (8:11)
     Parts I: Beginnings
     Parts II: Lost and Found
     Parts III: Hand in Hand
03. Hustler II (5:59)
04. Dreamtime (7:57)
05. Pick a Window...You're Leaving (4:38)
Bonus material on 2008 20th Anniversary release:
06. The Dangers of Strangers (bonus track) (7:12)
Video : Makers of Strangers (enhanced)
Total Time: (46:05)
V roce 2008 při 20. výročí původního vydání alba bylo přebaleno v novém digipaku v ochranném pouzdru, a vybaveno třpytivým re-masterem z původních pásek se zcela novým uměleckým dílem, bonusovou skladbou dříve nedostupnou na CD [původně k dispozici pouze na 'Double Expoziční LP kompilace Steve Wilson], s novými poznámkami k nahrávce a další videozáznam ze záznamu nahrávek.

Skupina:
Paul Kelly - Guitar, Vocals
Gordon Mackie - Bass
Hew Montgomery - Keyboards
Kenny Weir - Drums
Hosté:
Diskografie Gullibles Travels
Vyšlo 1985, CD Ugum Productions / MSI UGU 00791 (1985)

Seznam skladeb:
01. The Unholy War (3:53)
02. Gullibles Travels (4:13)
03. The Hustler (8:09)
04. The Pretender (6:26)
05. Whose World (5:32)
06. Dream Away (7:10)
Total Time: (35:23)

Skupina:
Hugh Carter - Bass, Keyboards
Malcolm McNiven - Guitars
Hew Montgomery - Keyboards
Alan Reed - Lead vocals
Kenny Weir - Drums
Hosté:
Diskografie Gratuitous Flash
Vyšlo 1984, CD MSI - Ugum UGU 00891 (1991)

Seznam skladeb:
01. Little by Little (7:48)
02. Kean on the Job (6:55)
03. You and Yours (6:05)
04. The Scorpion (4:47)
05. Gratuitous Flash (6:23)
06. The Dead Zone (16:43)
Total Time: (48:41)


Skupina:
Paul Kelly - Lead Vocals & Guitar (01)
Alan Reed - Lead Vocals (02,04)
Malky McNiven - Guitar
Hew Montgomery - Keyboards, Vocals
Clark Sorley - Keyboards (04)
Hugh Carter - Bass
Denis Smith - Drums (01-03)
Al Esis - Drums (04,05)
Alan Quinn - Drums (06)
Hosté:
Diskografie The Dangers Of Strangers
20th Anniversary Edition: Reviews
Vyšlo 18. listopadu 2008, Abel Records, ARAG002CD (UK)

Seznam skladeb:
01. The Dangers Of Strangers (12:08)
      a) Part 1: City Park
      b) Part 2: At Times Like These
02. Rain Again (8:11)
      a) Part 1: Beginnings
      b) Part 2: Lost And Found
      c) Part 3: Hand In Hand
03. Hustler 2 (5:59)
04. Dreamtime (7:57)
05. Pick A Window, You'Re Leaving! (4:38)
Total Time: (38:53)

Bonus tracks on 2008 remaster:
06. The Dangers Of Strangers [Bonus Track] (7:13)
07. Makers Of Strangers (Video)

Signed by Hew Montgomerey, Hugh Carter, and Alan Reed

Skupina:
Christopher Forsyth - Vocals
Robert Wilson - Guitars, Backing Vocals
Stuart Clyde - Keyboards, Vocals
Hugh Carter - Bass, Backing Vocals
Colin Johnson - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Back From The Zone
Vyšlo 2002, CD F2 Records 200202 (2002) (UK)

Seznam skladeb:
01. Dangers of Strangers Part 1 (7:26)
02. Unholy War (5:49)
03. Little By Little (7:48)
04. Dreamtime (7:50)
05. The Dead Zone (16:34)
06. The Pretender 2001 (8:24)
07. Ventura Parts 1 + 2 (11:27)
Total Time: (65:18)

Skupina:
Pat Biggins - Vocals
Stuart Glasgow - Guitars
Hew Montgomery - Keyboards
Hugh Carter - Bass, Backing Vocals
Colin Johnson - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie The Rotherham Rocks Ltd.
Tape, vyšlo 1995, (UK)

Seznam skladeb:
01. Smile ()
02. Gullibles Travels ()
03. Ventura Sunset ()
04. Game Over ()
Total Time: (00:00)

Recorded summer 1995 at the Practice P&d Glasgow
Produced: Abel Ganz
Engineered: Simon Strange, Hew & Colin
Artworks: Robert Fleming
Layout: "This Heat"
Limitovaná edice na kazetě pro Rotherham Rocks Festival 1995, představující tři nové skladby z nadcházejícího alba Abel Ganz "Smile".

Skupina:
Malky McNiven - Guitar, Percussion, Drum Programming
Hew Montgomery - Keyboards, Vocals (B1)
Paul Kelly - Vocals (A1,A2,B1), Guitar (A1)
Hugh Carter - Bass, Keyboards (B2 Intro), Percussion, Digeridoo
Alan Reed - Vocals (A3+B2)
Dennis Smith - Drums (A1-3+B1)
Al Esis - Drums (B2+B3)
Hosté:
Diskografie The Dangers Of Strangers
Vyšlo 1988, MC AG3 (Private Release)

Seznam skladeb:
SIDE A:
01. The Dangers Of Strangers
    Part1: City Park
02. The Dangers Of Strangers
    Part2: At Times Like These
03. Rain Again
    Part1: Beginnings
    Part2: Lost And Found
    Part3: Hand In Hand
SIDE B:
01. Hustler II
02. Dreamtime
03. Pick A Window...You're Leaving
Total Time: (00:00)

Skupina:
Hugh Carter - Bass, Keyboards
Malcolm McNiven - Guitars
Hew Montgomery - Keyboards
Alan Reed - Lead vocals
Kenny Weir - Drums
Hosté:
Diskografie Gratuitous Flash
Vyšlo 1984, MC AG1 (Private Release) 1984

Seznam skladeb:
SIDE A:
01. Little By Little (7:48)
02. Kean On The Job (6:55)
03. You And Yours (6:05)
04. The Scorpion (4:47)
SIDE B:
05. Gratuitous Flash (6:23)
06. The Dead Zone (16:43)
Total Time: (48:41)

Skupina:
Hugh Carter - Keyboards
Malcolm McNiven - Guitars
Hew Montgomery - Bass
Kenny Weir - Drums
Hosté:
Diskografie Live In Scottland 6.2.84
Vyšlo 1984, (Private Release) 1984

Seznam skladeb:
01. Little By Little ()
02. You And Yours ()
03. Gullible's Travels ()
04. Kean On The Job ()
05. The Scorpion ()
06. Gratuitous Flash ()
07. The Dead Zone ()
08. Squonk ()
Total Time: (00:00)

ZpětAbel Ganz: The Montgomery, Weir, Kelly a Mackie


Stevie L, Joe Cairney, Davie 2007


Vepředu: Davie MITCHEL, Mick MACFARLANE - Stevie DONNELY,
Vzadu: Denis SMITH – Iain SLOAN - Stephen LIGHTBODYSpolečné setkání členů v Drygate Brewery - Malcolm McNiven, Hew Montgomery, Alan Reed, Iain Sloan, Hugh Carter, Ken Weir, Davie Mitchell, Stephen Donnelly, Stuart Macfarlane a Denis Smith.

Zpět
Oficiální web:
http://www.abelganz.com

Další zdroje:
http://grandtourmusic.org/
http://abelganz.bandcamp.com/
http://www.gordonmackie.com/abelganz.htm

http://www.babyblaue-seiten.de/index.php?bandId=250&content=band
https://www.facebook.com/Abel-Ganz-104282746280548/

Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  14.8.2014 
Menu Poslední aktualizace: 27.12.2020
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!