ARZ (progressrock.cz)Nahoru
ARZ je prog rockové duo z Portlandu, Oregon, které kombinuje prvky metalu, klasické a world music do zvukových příběhů představujících literární a duchovní témata. Znějí jako kombinace mezi Yes, Rush a Emerson Lake & Palmer. Využívají svázané kytarové textury nekompromisně zkreslené, ale i klasickou prstovou techniku, krystalický akustickou, silný rockový zpěv, to vše vrstvené proti klasickým bicím a dunění basových beatů. Jsou fúzí skvělé hudby z minulosti - prog rock 70. let, jazz, klasická a world music pomocí dnešních technologií.

Americký outfit ARZ začal jako tvůrčí projekt skladatele, kytaristy a multi-instrumentalisty Steve Adamse. Po širokém hudebním vzdělávání a hraním klasických a jazzových tradicionálů v hudební sféře rostla jeho touha skládat rockovou hudbu a tak se objevil počátek jeho outletu, one-man kapely ARZ.

Steve Adams začal nahrávací svůj sólový projekt v roce 2005 pod názvem ARZ. ARZ je upravená zkratka, která vznikla z iniciál jeho bratra a jeho samého. A (Adams), R (Robert, jeho bratr), Z nahradilo S, které představovalo Steva, protože nechtěl hrát v kapele s názvem ARS(e). Stevův bratr Bob nehrál vůbec, byl ale velkým fanouškem Steva a měli spolu velmi pevné pouto a oba propadli progresivní rockové hudbě. Bob ale bohužel nedávno zemřel na počátku roku 2011 a píseň "Do Better Man" z posledního alba byla napsán na jeho počest.

Steve složil a nahrál 3 nahrávky instrumentální hudby "The Magi" a "Serai" (obě 2005) a pouze digitální realizaci "The Last Kingdom" v roce (2007), než se setkal s Merrillem Hale na konci roku 2006, když pracoval na své čtvrté nahrávce. Střetli se díky Craigslist, když podporovali tribute kapely YES s názvem All Good People (AGP), ve které hráli v průběhu jednoho roku společně a užili si obrovské množství zábavy. Když to v kapele přestalo klapat, Steve a Merrill začali psát hudbu spolu. Steve nakonec požádal Merrilla, aby napsal píseň pro jeho čtvrté CD. Merrill napsal píseň rovnou na bubnech a pak ji dal Stevovi k dokončení. Po dohrání kytary, kláves a basy se nakonec stalo, že je z ní titulní skladba na CD s názvem "Solomon's Key". To byl počátek jejich spolupráce v ARZ. Bubeník Merrill Hall získal předtím zkušenosti ze spolupráce s Barriemore Barlow (Jethro Tull) a Dannym Carey (Tool), což pro něj byla doslova škola progresivního stylu bubnování.

Krátce po dokončení "Solomon's Key" se Merrill zmínil Stevovi, že je způsob, jak by mohli hrát svou hudbu naživo, aniž by potřebovali sekvencery nebo doprovodné stopy. S využíváním možností MIDI, Merrill postavil bicí soupravu, která by mohla vykonávat melodické sekvence "reálném čase". Steve investoval do MIDI kytaru, která mu umožňuje, aby vrstvy kytary, kláves a basy zněly najednou. Poté, co zapracovali na nejjemnějších detailech, aby to znělo jako 4 nebo 5 hudebníci v kapele, která se skládá pouze ze dvou 2 lidí, nemohli být šťastnější. Citát "nutnost je matkou pokroku" přijde na mysl, když spatříte současnou inkarnaci ARZ, protože Steve a Merrill cítí velkou pohodu při psaní, skládání a společném hraní. Oba dva hráli i s mnoha dalšími hudebníky v minulosti, ale ti neměli stejné odhodlání a cíl jako Steve a Merrill, takže se nenašel někdo jiný, kdo by dokonale zapadal do toho, co spolu nakonec chtějí dělat. Takže se stalo, že hrají hudbu pouze ve dvou.

Již spolu pak nahráli další album tohoto amerického dua pojmenované "Turn Of The Tide", které vyšlo v létě 2011. Na tomto albu představili nové skladby, jako např. "Hope And Glory", ve kterých oživili vášeň pro Emerson, Lake & Palmer, zatímco ostatní skladby jako "Light The Sky" a "Birth Of A Hero" představují Adama zpěváka čerpajícího z vlivů jako jsou Rush a Jethro Tull nebo Yes.

Nahoru

Členové:
Steve Adams - Guitarist, Keyboards, Vocal
Merrill Hale - Drums, Percussion

Členové
Guitarist, Keyboards, Vocal

Steve poprvé uchopil kytaru již v raném věku a učil se jen poslechem a imitací svých oblíbených kytarových hrdinů. Po počátečním rozčarování ze zkušeností z rockové kapely projevil silný zájem o klasickou techniku a lákal jej i jazz, což jej přivedlo k tomu, že začal studovat hru na sólovou kytaru. "Brzy jsem projevil vážný zájem o hudbu pro svoji kariéru, poté co jsem objevil všestrannost sólové kytarové techniky, její složitou strukturu a jemnosti zabarvení."

Po získání bakalářského titulu v oboru hudební produkce na Lewis & Clark College studoval klasickou techniku se Scottem Kritzerem a jazz pak s Danem Balmerem, Steve podporoval jeho učení a provádění kariéru. Steve hráva na koncertech, příležitostné koncerty, kavárny, a mělo to někdy i své výhody nudistické kolonie! Zatímco Steve pokračoval v klasickém hraní, nastaly u něj i frustrace v jeho hudebním životě. "Poté, co zvládl všechna studia a odbornou přípravu, jsem začal cítit rostoucí potřebu na něco, něco nového, svěžího, povzbuzujícího. A pak mi to došlo... Potřeboval jsem se vrátit ke svým kořenům... Potřeboval jsem znovu ROCK ! A tak se zrodil ARZ. ARZ je směsicí všeho, co jsem zažil: Rock, Jazz, klassika, v podstatě vše, co bych nazval progresivní rock... žádné hranice, bez limitu."

Steve také koncertuje v Evan’s Auditorium, The Old Church, the Community Music Center, stejně jako v klubech, restauracích, firemních akcích, večírcích, rautech atd. Objevil se také na OPB’s Oregon Art Beat a bylo jej možno slyšet na National Public Radio’s All Things Considered, kde doprovázel houslistu Chiena Tana. Steve je také kytarista Ramble On, Led Zeppelin tributní kapely.

Členové
Drums, Percussion

Bubeník Merrill Hale hraje naživo na bicí soupravu, zároveň spouší klávesy a basové zvuky pomocí bubnové podložky na Roland SPD-20.

S SPD-20 pouští MIDI tóny, které posílá do svého notebooku a ten přes MIDI mapper až ke spouštění samplů VST. VSTS, které Merrill používá, zahrnují Spectrasonics’ Atmosphere, Vir2 Instrument Elite Orchestral Percussion, a Cakewalk’s Rapture. Sled tónů je naprogramován prostřednictvím MyKits softwarového balíku, z L & L's Software Delicatessen. Tento MIDI mapper pro elektronické bicí nástroje umožňuje Merrillovi hrát melodie naživo během představení, aniž by musel použít předem nahrané doprovodné stopy. V závislosti na místě, bude Merrill buď hrát na své akustické bicí nebo jeho elektronickou jedotku. Jeho elektronické bicí jsou Roland TD-12 a bicích zvuky, které využívá s ní jsou z XLN Audio’s Addictive Drums.


Nahoru

Studiové desky:
2011 Turn Of The Tide
2008 Solomon's Key
2008 The Last Kingdom
2005 The Magi
2005 Serai


Sestava:
Steve Adams - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Merrill Hale - Drums, Percussion
Diskografie Turn Of The Tide
Vyšlo 17. listopadu 2011, Unicorn Digital, UNCR-5077

Seznam skladeb:

01. Arz Nova
02. Birth Of A Hero
03. Shadow On The Wall
04. Hope And Glory
05. My Friend
06. To The Better Man
07. Turn Of The Tide
08. Lost Lake
09. Twilight
Total Time: (00:00)

Sestava:
Steve Adams - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Host:
Merrill Hale - Drums, Percussion
Diskografie Solomon's Key
Vyšlo 10. prosince 2008, Label: ARZ

Seznam skladeb:
01. Almadel (4:31)
02. Babylon (8:20)
03. Saracen (7:28)
04. India (5:08)
05. Lemegaton (13:37)
06. Jester's Court (3:55)
07. Burning Bush (7:08)
08. Solomon's Key (18:21)
Total Time: (68:28)

Sestava:
Steve Adams - all instruments
Diskografie The Last Kingdom
Vyšlo 10. ledna 2008, Label: ARZ

Seznam skladeb:
01. The Last Kingdom (6:15)
02. Mines of Moria (9:48)
03. Winterreise (8:07)
04. Crom (8:03)
05. Schola Mysterium (16:56)
06. Lady of the Lake (10:49)
07. Battlerealm (11:58)
Total Time: (71:56)

Sestava:
Steve Adams - all instruments
Diskografie The Magi
Vyšlo 10. prosince 2005, Label: ARZ

Seznam skladeb:
01. Futureman (6:21)
02. Ambergris & Indigo (4:44)
03. Ur (15:01)
04. The Magi (23:59)
05. Tea With Me (6:18)
Total Time: (56:23)

Sestava:
Steve Adams - all instruments
Diskografie Serai
Vyšlo 10. srpna 2005, Label: ARZ

Seznam skladeb:
01. Jjinn (4:11)
02. The Strange Experiment of Dr. Trent (11:32)
03. Spindleshank (2:45)
04. Serai (7:12)
05. Trance (3:59)
06. Crimson Passage (5:21)
07. Dandelion Wine (4:08)
08. Fortress/Siege (5:13)
09. Hexen (2:45)
10. Stomp (2:33)
11. Clovus (4:20)
Total Time: (53:59)


Nahoru


Nahoru
Stránky skupiny:
http://thearzuniverse.com/

Informace:
http://www.last.fm/music/ARZ

Nahrávací společnost:
http://www.unicornrecords.com/arz.html

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  10.12.2013 
Menu Poslední aktualizace: 12.4.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!