Neal Morse - progressrock.cz


Zpět


(Narozen 2. srpna 1960, Van Nuys, California, Tennessee)

Neal Morse je americký zpěvák, hudebník, multiinstrumentalista a skladatel se sídlem v Nashvillu v Tennessee. V roce 1992 založil se svým bratrem Alanem progresivní rockovou kapelu Spock's Beard a vydávali poměrně úspěšná alba. V roce 1999 vstoupil do projektu bývalého bubeníka a spoluzakladatele Dream Theater Mika Portnoye, společně s Roine Stoltem z Flower Kings a členem Marillion Pete Trewavasem vytvořili superskupinu Transatlantic. V roce 2002 se Neal Morse stal znovuzrozeným křesťanem, opustil Spock's Beard a zahájil křesťanskou rockovou sólovou kariéru a vydal mnoho progresivních rockových koncepčních alb o své nové náboženské víře. Mezitím pokračoval v hraní s Transatlantic a založil tři nové kapely s Portnoyem, Yellow Matter Custard, Flying Colors a The Neal Morse Band.

Morse se narodil v roce 1960 ve Van Nuys v Kalifornii v hudební rodině s otcem, který pracoval jako sborový režisér. Jeho strýc působil v jazzové vokální skupině zvané Hi-Lo’s, která si vedla opravdu dobře, zpívali dokonce s Rosemary Clooneyovou a Frankem Sinatrou. Morse vyrůstal v údolí San Fernando v Los Angeles jako jedno ze čtyř dětí. Jeho zájem o vystupování začal brzy, počínaje hodinami klavíru v pěti letech a kytarou, na kterou se začal učit hrát v devíti letech. Vyrůstal také ve školních muzikálech. Byly to 60. a 70. léta a hudba byla v popředí kultury takže poslouchal všechno, co bylo v rádiu - Stevie Wonder, Beatles, Beach Boys, Simon & Garfunkel, The Who a další.

V době, kdy mu bylo dvacet, napsal Morse dva vlastní muzikály "Hit Man" a "Homeland", věnoval se studiové práci, pokusil se získat smlouvu jako písničkář v Los Angeles a nahrál několik skladeb country a western s bratrem Richardem. Vystupoval rovněž s Alem Stewartem a Peterem Whiteem.

Po většinu 80. a počátku 90. let se snažil zahájit svou kariéru jako seriózní zpěvák a skladatel. Zhruba deset let hrál v malých kalifornských klubech s různými skupinami, včetně Burlesque. V roce 1992, když chtěl přijmout ambicióznější rockový zvuk, začal spolupracovat na písních se svým bratrem, kytaristou Alanem Morseem. Jejich projekt se rychle vyvinul v roce 1992 v kapelu Spock's Beard, aby se mohl věnovat jeho velké vášni pro progresivní rock. V úplných začátcích zkoušeli v malé garážové zkušebně pod názvem "One". Spock's Beard dostali nabídku od celkem malého progresívního vydavatelství, ale po několikaměsíčním vyjednávání se hudebníci rozhodli, že si album vydají sami ve vlastní režii. V roce 1994 se zavřeli ve studiu, aby nahráli svůj první opus. Debutové album vyšlo pod názvem "The Light" v roce 1995 a mnozí kritici je označovali jako nejlepší progresivní album desetiletí. V roce 1996 kapela přišla se svojí druhou nahrávkou "Beware Of Darkness" a došlo také k podepsání smlouvy s japonskou firmou JVC/Victor, evropskou GEP a Warner Chappell Music Publishing. Potom založili vlastní nahrávací společnost Radiant Records, aby měli pod kontrolou všechny desky, pokud se týče domácí půdy. Navzdory tomu, že první dvě alba Spock's Beard obdržela dobrý ohlas u kritiků, zjistil, že Morse strádá ekonomicky. Jeho bratr Richard mu poradil, aby šel do Německa hrát hitové písně jako kapela pro jednoho muže v hospodách, doprovázející se klavírem nebo kytarou, aby generoval příjem. Morse pak začal pravidelně cestovat mezi Kalifornií a Německem, kde čas od času zůstal několik týdnů pracovat jako hospodský hudebník. Během svého pobytu v Kalifornii Morse pokračoval ve střídání prací na nových skladbách pro Spock's Beard a živých vystoupení s nimi. V roce 1997 se stal Morse členem skupiny Erica Burdona a také s nimi koncertoval. Popularita Spock's Beard stále rostla a brzy se během období stali jednou z řady úspěšných progresivních rockových kapel z konce 90. let spolu s Dream Theater, Porcupine Tree a The Flower Kings.

Už během svého působení ve Spock's Beard vydal Morse pod Metal Blade Records dvě sólová alba konvenčnější přímé rockové hudby, "Neal Morse" (1999) a "It's Not Too Late" (2001). Bezejmenné první sólové album "Neal Morse" obsahuje některé z jeho skladeb více písňově orientovaného materiálu a také epickou "A Whole Nother Trip". Tato nahrávka, zvláště oblíbená mezi fanoušky Spock's Beard, je mimořádně skvělá. První album je plné hudebnosti, kterou mohou ocenit lidé každého vkusu, potěšilo progresivní fanoušky... a jejich manželky! Na svém druhém sólovém albu, které vyšlo v roce 2001, se Neal Morse spojil se svým oblíbeným bubeníkem Nickem D'Virgiliem a naživo vystřihnul spoustu svých oblíbených písní typu "zpěvák/skladatel". "Bylo to skvělé... nastavili jsme klavír ve stejné místnosti jako bicí! Inženýr se zbláznil! Ale pocit z těchto písní jsme tak zachytili mnohem lépe," říká Morse. Deska "It Not Not Too Late" je skvělou sbírkou písní o ztrátách a obnově. Toto více klavírně orientované album se pohybuje někde mezi Donem Henleym a Benem Foldsem, avšak inspiruje a je obecně velmi příjemné na poslech.

Morse se stal znovuzrozeným křesťanem v roce 2002. Opustil Spock's Beard i Transatlantic bezprostředně po vydání alba Spock's Beard "Snow", v reakci na výzvu, aby se jeho osobní víra stala výraznější v jeho nahraném výstupu. Cítil, že to v kontextu kapely nebude možné ani vhodné. Tato mimořádná rocková opera na 2CD, kterou složil Morse, byla všeobecně uznávána jako nejlepší dílo skupiny. Ale znamenalo také konec jedné Morseovy etapy.

Období vedoucí k tomuto rozhodnutí je popsáno na sólovém albu "Testimony" (2003), epické introspektivní kompozici, ve které vystupují Kerry Livgren z Kansasu a Mike Portnoy. Jedna část jeho obrácení ke křesťanství, kterou Svědectví vynechal, ale která byla popsána v plném rozsahu na "Testimony Live" a později v písni "Jayda" na "Testimony 2", spočívala v tom, že jeho dceři Jaydě byla diagnostikována díra v srdci, která vyžadovala operaci otevřeného srdce. Než však Jayda podstoupila operaci, díra zmizela po bohoslužbě, při které se Morseova manželka a další modlili za Boží uzdravení. Umělecky bylo "Testimony" pozoruhodným sólovým počinem, kdy Neal nejen psal, aranžoval a produkoval, ale zpívat i hlavní vokály a hrál na většinu nástrojů. Vypiomohli mu pouze legendární bubeník Mike Portnoy a hostující kytarista Kerry Livgren (Kansas) v několika skladbách. Od alba "Testimony" z roku 2003 začal Morse přímo vkládat do své práce své hluboce zakořeněné náboženské přesvědčení, což je směr, se kterým pokračoval v letech 2004 a 2005.

Fanoušci i tisk chválili "Testimony" jako jedno z nejlepších progresivních rockových alb roku. Získalo řadu vyznamenání, od Progressive World (5 nejlepších alb) až po The National Review (10 nejlepších alb roku). Následující světové turné bylo zachyceno v jednu nezapomenutelnou noc v krásném nizozemském koncertním sále 013, během jeho evropského turné. Představení (a turné) mu vyneslo cenu "Best Rock Tour" od nizozemského Progressive Rock Poll.

Ještě v roce 1999 se Neal připojil k bývalému spoluzakladateli Dream Theater Miku Portnoyovi, Roine Stoltovi z Flower Kings a členu Marillion Pete Trewavasovi, aby zformovali superskupinu Transatlantic. Kapela vydala čtyři studiová alba "SMPT:e", "Bridge Across Forever", "The Whirlwind" a "Kaleidoscope" a živá alba z turné za každým studiovým diskem: "Live In America", "Live In Europe", "Whirld Tour 2010: Live In London", "More Never Is Enoug" a "KaLIVEoscope". Na koncertech skupiny hostovali také Daniel Gildenlöw z Pain of Salvation a příležitostně Ted Leonarda, Morseův náhradník v kapele Spock's Beard.

V roce 2003 založili Morse, Mike Portnoy, Paul Gilbert a Matt Bissonette kapelu Yellow Matter Custard jako tribut supergroup skupiny Beatles. Jméno převzali z textu písně The Beatles "I Am the Walrus":
"Yellow matter custard, dripping from a dead dog's eye..."
"Pudink ze žluté hmoty, kapající z oka mrtvého psa..."
.

V roce 2004 Morse napsal a nahrál nové koncepční album "One" s Portnoyem a Randy Georgem (na basovou kytaru). Kytarový virtuos Phil Keaggy hostoval na kytaru a zpěv. Album s názvem "One" pojednává o vztahu člověka s Bohem z jeho křesťanské perspektivy a vyšlo 2. listopadu 2004. V roce 2005 vydal Morse dvě neprofesionální křesťanská alba. V lednu Morse zaznamenal "Lead Me Lord" s Christian Gospel Temple Choir, jeho dětmi a jeho přáteli. Morse napsal asi polovinu skladeb. To bylo vydáno v únoru a je k dispozici jako dar. V červenci vydal Morse "God God Don't Give Up", které bylo napsáno kolem období "Snow". Toto je popové album podobné "It Not Not Too Late", ale s křesťanskými texty.

Album "One" - svatý grál progu! Vezměte skvělé umělce jako Neal Morse, Mike Portnoy a Phil Keagy a dejte je dohromady a ... zíráte! Jeden z recenzentů to uvedl takto: "Vezměte Transatlantic, orchestrální krásu "Testimony" a několik jasných odkazů na přední velikány Genesis, Yes a Gentle Giant, spolu s některými menšími popovými zvuky, jako jsou staří Tears For Fears a některé The Who momenty a Nealův nevyhnutelný vliv Beatles a máte všechno". Dále uvedl: "Když už mluvíme o Portnoyovi. Držte se svých ponožek! Dochází k některým absolutním momentům božské závisti! Myslím tím, že ten chlápek s Dream Theater dělal alespoň trochu divné věci, ale je tu pár melodií jako "Author Of Confusion", které byly zdánlivě napsány, aby Portnoyovi poskytly příležitost zazářit, dovolím si říci, jasněji než kdy jindy před tím!" Neal o tom řekl: "Pán pracuje záhadnými způsoby. Nikdy jsem si nemyslel, že toto album dopadne tak dobře, jak si myslím. Byl jsem zaseknutý psát to měsíce. Po celou dobu jsem měl pocit, že potřebuji pomoc, věděl jsem, že něco mám, ale také věděl, že to není úplně "ono". Cítil jsem, že to potřebuje spolupracovníky, ale neměl jsem tušení, kdo jsou tito spolupracovníci. Potom přišel Randy George, který byl součástí skupiny při "Testimony", a doplnil chybějící slova a hudba vypadala, jako by mu jen projela špičkou jazyka. Jen vytočil linku a já ohromeně zavrtěl hlavou a řekl: „Páni... to je ono!" Vstoupil Mikea Portnoy, který není jen mistrem bubeníkem, ale také mistrem v aranžování partů a hudebních pasáží a téměř okamžitě se to zformovalo a byl, no, téměř DOKONALÝ!" Toto album v podstatě vypráví příběh o stvoření, odloučení a setkání člověka s Bohem. Ale to samozřejmě není ojedinělé. Co je na tom albu jedinečné, je způsob, jakým je známý příběh vyprávěn, s rozsáhlými velkými pasážemi, stejně jako těžkými prog a emocionálně trýznivými písněmi, toto je skutečně jedinečné album, o které se nikdo předtím nepokusil. Na albu je také uvedena kytarová tvorba a vokály velkého Phila Keaggyho, který si také zazpíval duet s Nealem v "The Cradle To The Grave".

V létě roku 2005 se člen jeho církve obrátil na Morseho, aby mu řekl, že by měl udělat album založené na arše úmluvy a že by jej měl držet v tajnosti. Morse nicméně zmínil, že pracoval na tajném projektu, než napsal notu nebo se dokonce zavázal, že projekt provede. Zmínka během rozhlasového rozhovoru o tom vytvořila dostatek rozruchu, aby jej přesvědčil, aby album napsal. Na jeho message board proběhla soutěž, aby uhádli účastníky, téma a význam alba na základě řady vodítek. Tajný projekt byl nakonec odhalen jako "?" (také známé jako "The Question Mark" album, o kterém se říká, že je ovlivněno titulem "The White Album" a pojednává o svatostánku v divočině a svatostánku srdce. Morse zde utkává podmanivý příběh, který dluží C.S.Lewisovi stejně jako Indianu Jonesovi. Jeho cesta je nadčasovým úkolem - najít biblické místo pobytu Boha. Studiovou kapelu tvořli Neal, Mike Portnoy a Randy George s hosty jako Mark Leniger, Alan Morse, Roine Stolt, Steve Hackett a Jordan Rudess.

V roce 2006 vydal Morse "Cover To Cover", kolekci cover verzí spolu s Mike Portnoyem a Randy Georgem, zaznamenaných během produkce "?", "One" a "Testimony", což dokazuje, že navzdory novému zaměření své sólové kariéry Morse nebyl proti hraní písní s nenáboženskou tematikou.

Dne 26. března 2012 vydal Morse první album nově vytvořené kapely Flying Colors, mezi jejíž člany patří Mike Portnoy na bicí a zpěv, Dave LaRue na basu, Neal Morse klávesy a zpěv, Casey McPherson na vokály a na kytaru a Steve Morse na kytaru. S kapelou již vydal alba "Flying Colors" (2012), "Second Nature" (2014) a "Third Degree" (2019), a tři živá alba "Live In Europe" (2013), "Second Flight: Live At The Z7" (2015) a "Third Stage: Live In London" (2020).

Neal Morse na začátku roku 2007 vydal sólové koncepční album "Sola Scriptura", které podrobně popisuje život a boje německého teologa Martina Luthera s korupci ve středověké církvi. Morse vypráví přesvědčivý a někdy morbidní příběh temnoty, která nevyhnutelně padne, když se lidstvo pokusí povýšit nad Boha. Název kontroverzního alba "Sola Scriptura" (což v latině znamená "Only By Scripture") je stejně zajímavý a provokativní jako hudba samotná. Portnoy a George se znovu spojili s Morsem a přidal se k nim Paul Gilbert (Racer X a Mr.Big), který přispěl několika sólovými díly. Díky Portnoyovi a strhující kytarové práci Paula Gilberta je toto album svým rozsahem i zvukem obrovské! "Sola Scriptura", naplněná neuvěřitelnými melodiemi, kaskádovou kytarou a klávesami a veškerou skvělou instrumentací, s níž je znám bývalý leader Spock's Beard, překračuje to, co by člověk nacházel v progresivním rockovém eposu. Textově čerpá ze života Martina Luthera, křesťanského reformátora, který žil na počátku 15. století. (Je to on, kdo přibil 95 tezí na dveře katedrály v Německu a otřásl v té době celým světem.) "Snažil jsem si představit si, jaké to muselo být, jít proti korupci na vysokých místech a riskovat život a končetiny za to, co považujete za správné", říká Morse. Je toto album kontroverzní? Jistě. Morse však nikdy nebyl tím, kdo by se vzdaloval výzvě. Hudebně je to stejně těžké a složitě krásné jako Morseovo nejlepší dílo. Díky třem delším skladbám, nejdelší má 29 minut!, a jedné kratší baladě to má všechny momenty Morseovy ochranné známky a připojením jiskřivé kytarové práce Paula Gilberta ji staví na vrchol. Morse říká: "Cítil jsem se jako křesťan, měl bych udělat toto album a poukázat na lidi, kteří možná zapomněli, jak církev odpadla od spravedlnosti ve středověku. Smyslem toho je nasměrovat nás k Bohu a jeho pravdě a tam, kde církev stále může mít temnotu, nasměrovat ji ke světlu Boží pravdy, které je v písmu úžasně vyloženo před námi. To je samozřejmě vznešený cíl pouhého CD, ale u Boha je možné všechno!"

Bezprostředně po "Sola Scriptura" vydal Morse akustické folkové album "Songs From The Highway". Studiové album "Lifeline" vyšlo 30. září 2008. K Morseovi se znovu připojili Portnoy a George, pouhé čtyři měsíce po vydání živého DVD "Sola Scriptura". Živé album "So Many Roads", nahrané s jeho evropskou kapelou, vyšlo 30. června 2009.

Další deska "Testimony 2", pokračování a rozšíření autobiografického příběhu z prvního alba "Testimony", vyšlo 23. května 2011. Album podrobně popisovalo jeho duchovní probuzení a jeho rozhodnutí opustit Spock's Beard. Téměř před deseti lety vydal Neal Morse svůj významný autobiografický progresivní rockový epos "Testimony". Nyní se vrací s mimořádným obsazením hudebníků, aby dovyprávěl zbytek příběhu v "Testimony 2". A to nejlepší si nechal na konec. Pokračuje se tam, kde na "Testimony" skončil, začíná Nealem v polovině 90. let, kdy jeho kapela Spock's Beard začíná zažívat nečekaný úspěch. Neal zpívá o svých slavných dnech v "Time Changer" a přidávají se i původní členové kapely. Je to vokální extravagance v jejich klasickém stylu a mimořádný okamžik.

Album dále vypráví o Morseově dceři Jaydě, která se narodila se srdeční vadou. Její zázračné uzdravení mělo na Neala neočekávaný dopad s dopady, které se odrážejí po celém albu. Morse pokračuje v pozdějších letech, opustil své pravidelné vystoupení v kapele Erica Burdona a pokračoval se SSpock's Beard. Po cestě objeví něco, co přesahuje jeho představivost. Album uzavírá "Crossing Over", který popisuje jeho konečný odchod ze Spock's Beard v roce 2002. Neal Morse zahájil svou sólovou kariéru s "Testimony". V pokračování "Testimony 2" se ponořil hlouběji do bezcharakterního hudebního a lyrického území. Toto dechberoucí album, které zahrnuje legendárního bubeníka Mikea Portnoye a brilantního basistu Randy George, je prog-epickým eposem, jehož šíře oslňuje a melodie zasahují až do duše. Příběh zde (prozatím) končí, ale hudba pokračuje. Druhé CD obsahuje 25-minutový progresivní rockový epos se Stevem Morseem. A jak se stalo Morseovým vzorem po albu následovalo turné a živé DVD.

V roce 2014 dal vzniknout další superskupině The Neal Morse Band opět s Mikem Portnoyem (bicí, zpěv), Randy Georgem (bass), kytaristou a zpěvákem Ericem Gillettem a klávesistou Billem Hubauerem, která v roce 2015 vydala své první studiové album "The Grand Experiment". Druhá nahrávka skupiny "The Similitude Of A Dream" vyšla 11. listopadu 2016 a pokračování tohoto alba "The Great Adventure" vyšlo 25. ledna 2019.

Kapela už stihla vydat i několik živých nahrávek "Alive Again" (2016), "The Similitude Of A Dream: Live In Tilburg 2017" (2018), "Morsefest 2017: Testimony Of A Dream" (2018), "The Great AdvenTour: Live in Brno 2019" (2020), "Morsefest 2020: Cover To Cover Night" (2020) a "Morsefest 2020: Sola Gratia Premiere" (2020), kde hrála materiál nejen z desek kapely.

Album "Momentum" vyšlo 11. září 2012 a ve své struktuře obsahovalo několik kratších písní a jeden epos. Prakticky na všech svých sólových projektech spolupracuje Morse s bubeníkem Mikem Portnoyem a basistou skupiny Ajalon Randy Georgem. "Máte nějaké nové Momentum... raději pokračujte," prohlašuje Neal Morse ve vzrušující titulní skladbě. Po úžasném roce 2011, který zahrnoval vydání a následné světové turné "Testimony 2" a vydání sady 5 disků "Testimony 2 Live in L.A.", co by mohl Neal udělat, aby se tím řídil? Neal se k albu vajádřil: "To je o tom, kde jsem byl v lednu 2012, čekal jsem a přemýšlel, co bude dál. Poté měl Mike Portnoy na konci ledna volné okno, tak jsem jej a Randyho George požádal, aby přišli nahrávat do Nashvillu. Ale neměl jsem žádný materiál! Potom došlo k výbuchu kreativity, který daleko předčil naše očekávání..." Díky kytarové práci 6-strunné legendy Paula Gilberta a samozřejmě hvězdnému bubnování dlouholetého partnera Mika Portnoye je "Momentum" hudební vzrušující jízda, která vám vyrazí dech! Na albu je také hostuje Nealův nejnovější objev, brazilský kytarista Adson Sodre a další členové nové živé Nealovy kapely.

V posledních letech Morse nahrál další dvě cover alba s Georgem a Portnoyem, "Cover 2 Cover" v roce 2012 a "Cov3r To Cov3r" v roce 2020.

Frontiers Music Srl ohlásila v roce 2019 podepsání monumentálního projektu s názvem "Jesus Christ The Exorcist", progresivní rockové opery, kterou napsal a produkoval legendární hudebník a zpěvák Neal Morse s jeho výkony a hvězdným obsazením zpěváků a hudebníků. Příběh opery vypráví o životě a umučení Ježíše Krista. Díky obsazení úžasných zpěváků a hudebníků, jako jsou Ted Leonard, Eric Gillette, Nick D’Virgilio, Randy George, Bill Hubauer, Matt Smith a dalších, je tato progresivní rocková opera významnou událostí, která zanechá svou stopu u každého posluchače. "Ten, kdo má uši, aby slyšel ... ať poslouchá!"

Projekt byl nejdříve uveden naživo vůbec poprvé v sobotu 15. září na [Morse] Fest 2018 v Cross Plains v Tennessee. Světovou premiéru muzikálu uvede hvězdné obsazení Prog Rock v podání Neala Morse (klávesy, kytara), Paul Bielatowicz (sólová kytara), Bill Hubauer (klávesy), Randy George (basa) a Eric Gillette (bicí). Mezi hlavní vokalisty patří Ted Leonard (Spock's Beard, Enchant), Nick D’Virgilio (Big, Big Train, Spock's Beard), Jake Livgren (Protokaw), Matt Smith (Theocracy), Wil Morse a další. K představení se také připojili John Schlitt (Petra) a Rick Florian ((White Heart).

Neal Morse v září 2020 vydal sólové koncepční životopisné album "Sola Gratia", které vychází z ducha "Sola Scriptura" založené na obrácení a spisech apoštola Pavla počátkem roku 2020. Na albu je vidět, jak Neal spolupracuje s dlouholetými spolupracovníky Mike Portnoy, Randy George, Eric Gillette, Bill Hubauer a Gideon Klein. Titul "Sola Gratia" má samozřejmě ozvěny Morseova epické "Sola Scriptura" z roku 2007, o životě Martina Luthera, ale ve skutečnosti byl původně výsledkem prostého manželského nedorozumění: "Mluvil jsem se svou ženou Cherie o debutu tohoto nového dílu na Morsefestu 2020 a řekla, že si myslí, že by pro mě bylo dobré udělat sólové album. Myslel jsem si však, že řekla album "Sola", a protože některé nové myšlenky zahrnovaly agresivní snahu Paula o první křesťany, viděl jsem v "Sola Scriptura" odkaz na některá témata jejich pronásledování".

Hudba byla nahrána "prakticky" v dubnu 2020 na vrcholu uzavření díky koronaviru s dlouhodobými spolupracovníky Mike Portnoyem a Randy Georgem. "Je to první album, které jsme kdy na dálku vytvořili: poslal jsem jim základní skladby a zeptal se, jestli chtějí přeskupit věci, ale oni prostě řekli: "Ne, je to skvělé!", tak to prostě nahráli a poslali nazpět své party. Nebyl to snadný způsob, jak vytvořit album, ale tvorba má vždy své výzvy, bez ohledu na to, jak to děláte".

Jak vysvětluje Morse, právě tento proces rozhodl, že "Sola Gratia" má být sólovým albem Neala Morse, nikoli připsána kapele The Neal Morse Band: "S kapelou Neal Morse Band spolupracuje na psaní celá kapela a zatímco Eric Gillette hraje na kytaru a Bill Hubauer připojil některé klávesy, žádný z nich nic nesložil a ani nezpívá na tomto albu". Cover art vytvořil další dlouholetý spolupracovník Thomas Ewerhard.

Během svých raných sólových let se Morse soustředil na většinu svých turné po Evropě a nechal si vytvořit kapelu převážně z evropských hudebníků. Mezi odehrávání koncertů "Sola Scriptura" v Evropě to byli hudebníci jako Collin Leijenaar (bicí, hudební ředitel), Paul Bielatowicz (kytary), Elisa Krijgsman (kytary), Wilco van Esschoten (basová kytara), Jessica Koomen (zpěv, klávesy, perkuse) a Henk Doest (klávesnice). Pro "Testimony 2" se Morse sešel se členy kapely, která cestovala po prvním albu "Testimony", včetně Portnoye, George, Ricka Altizera a dalších. Poté uspořádal soutěž o sestavení kapely na plný úvazek, která nakonec koncertovala s "Momentum". Tuto novou kapelu tvořili Mike Portnoy (bicí), Randy George (basa), Eric Gillette (kytary, klávesy) a Bill Hubauer (klávesy). Kytarista Adson Sodré byl v kapele, dokud si jeho problémy s vízy nevynutily jeho odchod.

Vydal také koncertní film "Live at the Coachhouse". V roce 2000 Morse poskytl vokály k písni "The First Man On Earth" na desce "The Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer", jednom z alb projektu Ayreon Arjena Anthonyho Lucassena. Skladby Neala Morseho se objevily také v antologiích "CPR Volume 1" (2004), "CPR Volume 2" a "The Tsunami Projekt". Morse se také podílel na nahrávání singlu ProgAID "All Around The World". Zisky za "The Tsunami Projekt" a singl ProgAID byly věnovány na pomoc obětem z asijské tsunami v roce 2004.

Morse byl hostujícím hudebníkem na několika albech z roku 2005, včetně od Ajalon "Threshold Of Eternity", album Roine Stolta "Wallstreet Voodoo", "Mimi's Magic Moment" od Salem Hill a "Walk On Water" od Marka Lenigera. Morse byl jedním z několika hudebních hostů, kteří se objevili na albu "Systematic Chaos" kapely Dream Theater z roku 2007 v písni "Repentance". Tito hosté byli zaznamenáni s omluvou důležitým lidem v jejich životě za provinění spáchaná v minulosti. Morse poskytl vokály pro první skladbu na tributním albu Jordan Rudess "The Road Home".

Vydal rovněřž dvojici alb pro bohoslužby "Songs From November" v roce 2014 a "To God Be The Glory" v roce 2016.

V roce 2020 se připojil k Mattu Smithovi z Theocracy k nahrávce "And The Rest Is Mystery" pod názvem Project Aegis.

Čtvrté studiové album skupiny Neal Morse Band vychází 27. srpna 2021 pod hlavičkou Inside Out Music a jmenuje se Innocence & Danger. Dne 19. února 2021 hudebníci vyoustili premiérovou skladbu "Do It All Again" a videoklip k ní připravený. Na rozdíl od předchozích dvou alb alba skupiny se nejedná o koncepční album, její písně jsou zcela nesouvisející. Bubeník Mike Portnoy řekl: "Po dvou rozlehlých dvojitých koncepčních albech v řadě za sebou bylo osvěžující vrátit se k psaní kolekce nesouvisejících jednotlivých písní v duchu našeho prvního alba".

Díky tomu bylo toto album pro kapelu snadné, když počáteční inspirace přišla zejména od hráče na klávesy Billa Hubauera a basisty Randyho George, myšlenky přišly ode všech. George vzpomíná: "Jsem nadšený z úrovně spolupráce, které jsme v této oblasti dosáhli. Dokonce jsme do toho vstoupili se spoustou nápadů, které nemusely být nutně rozvinuty, a myslím, že nakonec máme něco, co představuje to nejlepší z nás všech v kapele". Ve skutečnosti, stejně jako jeho dva předchůdci, je "Innocence & Danger" dvojitým albem spíše inspirací než designem, jak vysvětluje Portnoy: "Stejně jako jsme chtěli zkusit to udržet na jednom albu poté, co jsme právě udělali dvě dvojalba, napsali jsme tolik materiálu, že jsme se ocitli u našeho třetího dvojalba v řadě! To je pěkný prog!"

Přesto je na desce "Innocence & Danger" také spousta vzrušujícího progu pro fanoušky, kteří mají touhu po eposech. Frontman Neal Morse to vysvětluje: "Je tu jeden půlhodinový epos a další, který je dlouhý asi 20 minut. Opravdu jsem si neuvědomil, že byly tak dlouhé, když jsme je nahrávali, což je myslím skvělé, protože pokud je hudba opravda dobrá, neuvědomujete si, že je dlouhá tři hodiny! Ale existují i některé kratší písně, některé mají poppovější prvky, jiné jsou těžší a jiné mají třídílné akustické sekce. Jsem z toho všeho opravdu nadšený".

Neal Morse Band také bude cestovat po Severní Americe v říjnu 2021 a v Evropě v průběhu května a června 2022. Již je známo, že v rámci druhé formace bude skupina hrát dvakrát v Polsku, 10. června v Krakově a 11. června 2022 ve Varšavě. Kapela se opět představí 9. června 2022 v jejím oblíbeném městě Brno.

NMB (The Neal Morse Band) oznámili album "An Evening Of Innocence & Danger: Live in Hamburg", živou nahrávku jejich turné z roku 2022 na podporu jejich nejnovějšího studiového alba. Toto 3-diskové album, nahrané živě v Německu, zachycuje kapelu v dobré formě, představuje poslední album "Innocence & Danger" a další více než 2 a půl hodiny hudby a vyjde 14. července 2023. Neal Morse, Mike Portnoy, Randy George, Eric Gillette a Bill Hubauer demonstrují chemii tohoto turné jako na žádnem jiném hudebním dokumentu a podporují jejich čtvrté studiové album, vydané v roce 2021. "Turné Innocence & Danger od NMB bylo úžasným zážitkem a hamburský koncert byl opravdu výjimečný!" říká Neal, "Kapela střílela na všechny strany a publikum bylo tak blízko nás a řvalo od prvního tónu." Mike Portnoy pokračuje: "Bylo to naše první turné po pandemii, takže všichni (včetně publika) byli rádi, že jsou zase na koncertech a zažívají spolu živou hudbu. Toho večera v Hamburku, který byl pro NMB vždy úžasným publikem, jsme obzvlášť cítili lásku a emoce".

Markthalle v Hamburku je místo, kde kapela hrála již mnohokrát, a jak vysvětluje Bill Hubauer, je to místo, které je jim velmi drahé: "Na publiku v Markthalle je vždy něco hřejivého a magického. Tato show se blížila ke konci turné a já jsem začínal být unavený. Pamatuji si, jak jsem se díval na itinerář a viděl přicházet Markthalle a měl jsem z toho takovou radost. Věděl jsem, že mi to dodá energii, abych zvládl zbytek turné. Je to do značné míry jedna z těch zastávek turné "doma daleko od domova"!" Randy George ještě dodává: "V Markthalle je to vždy skvělá show! Turné probíhalo dobře a skvělí fanoušci v Hamburku z něj udělali úžasný večer." Kapela odehrála drtivou většinu svého uznávaného posledního alba, včetně fascinujícího provedení jejich aranžmá "Bridge Over Troubled Water", skladby, která se během turné rychle stala oblíbenou mezi fanoušky. Portnoy poznamenává: "Líbil se mi formát tohoto setlistu turné, který rozděluje show na dvě poloviny podobně jako album Innocence And Danger. První polovina kratší, stručnější písně a popovější stránka kapely a druhá polovina s obrovskými rozlehlými progovými eposy." Masivní set uzavírá "The Great Simititude Medley", která obsahuje to nejlepší z předchozích dvou nahrávek kapely "The Great Adventure" a "The Simititude of a Dream".

Prog rocker Neal Morse z Nashvillu, TN, oznámil blížící se vydání svého nového rockového operního alba s názvem "The Dreamer - Joseph: Part One", které vyjde 11. srpna 2023. K dispozici bude i jako limitovaná edice 2LP balíčku od 15. září 2023. Dne 19. června 2023 je venku první video z alba "Like A Wall". V návaznosti na rockovou operu "Jesus Christ The Exorcist" vytvořil Neal Morse další progový epos "The Dreamer - Joseph: Part One". Vypráví klasický příběh Josepha (ten s kabátem mnoha barev!) s využitím média progresivního rocku, která nadchne všechny fanoušky progresivního rocku.

Příběh se odvíjí tak, že Morse zaměstnává úžasné vokalisty jako jsou Ted Leonard (Spock's Beard, Pattern Seeking Animals), Matt Smith (Theocracy) a Jake Livgren (Proto-kaw, Kansas), aby zpívali role Josephových bratrů, kteří potemněli žárlivostí a hodili jej do jámy. Kromě obsazení postav do příběhu Neal také hledal nejlepší hudebníky pro muzikálové "role". Takže uslyšíte mimo jiné vzletnou kytarovou hru Steva Morse (Deep Purple, Dixie Dregs) a Erica Gillettea (Neal Morse Band).

"Musím říct, že jsem nesmírně spokojený s tím, jak toto album vyšlo!" vysvětluje Neal Morse. "Jako u mnoha kreativních snah, jsou chvíle, kdy se začnete ptát, kde jste a jestli se to nakonec dá dohromady. Jsem tak šťastný, že mohu oznámit, že tohle se opravdu sešlo a předčilo má očekávání! Hostující vokalisté jsou fantastickí a aranžmá smyčců je mimořádné! Jerry Guidroz odvedl výjimečnou práci na mixu a jsem tak nadšený, že se s vámi všemi mohu podělit o toto album! Nyní k části druhé…"

"The Dreamer - Joseph: Part One" má všechny prvky, které byste očekávali od nového progresivního rockového alba Neala Morse, počínaje dlouhým eposem a zvláštními rytmy až po velmi melodické a písňově orientované skladby. Album je jen první částí, končící Josephem ve vězení za zločin, který nespáchal. Druhá část bude následovat v roce 2024.

Neal Morse plánuje v lednu 2024 přivést svou náboženskou událost Morsefest do Spojeného království. Každoroční akce se tato akce koná v USA, letos již podesáté, ve White House, Tennessee, a vedle křesťanského společenství, VIP setkání a pozdravů, večeří a také setkání, kde Morse a jeho kapela vystupují živě - letos Neal Morse Band představil svá sólová alba "Testimony" a "Testimony 2". V roce 2023 Morse poprvé přivedl tuto událost do Evropy, v oblíbeném De Boerderij v Zoertemeer v Holandsku v srpnu. Nyní se Morse zaměřil na Spojené království.

"Po neuvěřitelném ohlasu na "Testimony" a "Testimony 2" v USA a Evropě letos v létě jsme zjišťovali, jak bychom to mohli "udělat všechno znovu" na jiných místech," říká Morse. "Některé dveře byly zavřené, ale s radostí oznamujeme, že historicky první britský Morsefest víkend se bude konat 12. a 13. ledna 2024!"

Dne 27. října 2023 Neal Morse oznámil nové album "The Restoration - Joseph: Part Two" a zároveň nový singl "Cosmic Mess" z připravované desky. Jen pár měsíců po vydání "The Dreamer - Joseph, Part One" stále plodnější Neal Morse je zpátky s pokračováním započatého příběhu. Neal říká: "Takže... "The Dreamer – Joseph: Part One" končí nespravedlivým uvězněním Josepha. V "Restoration - Joseph: Part Two" se odvíjí biblické vyprávění, zachycující, jak Josefova moudrost a inteligence jej přivedla k tomu, aby se stal místokrálem Egypta a ke konečnému shledání s jeho rodinou".

Druhý díl příběhu o Josephovi mě šokoval! Přál bych si, abyste slyšeli vývoj... Kde to začalo, tam, kde to skončilo! Docela šílené, jak se to všechno vyvíjelo z velké části s pomocí jiných umělců. Nebudu se pouštět do vyjmenovávání, protože bych je musel vyjmenovat všechny, ale přátelé a bratři (doslova!) v této věci přinesli na stůl opravdu hodně a jsem naprosto nadšený z toho, jak "The Restoration" dopadlo. Doufám, že se vám to bude líbit stejně, jako jak to miluji já!"

Na nahrávce můžete slašet hudebníka jako jsou Nick D'Virgilio (Big Big Train, Spock's Beard), Ted Leonard (Spock's Beard, Pattern Seeking Animals), Matt Smith (Theocracy), Ross Jennings (Haken), Jake Livgren (Proto-Kaw, Kansas) a Alan Morse (Spock's Beard), plus členové NMB, Bill Hubauer a Eric Gillette, mimo jiné.

Zde si dovolím zveřejnit recenzi koncertu The Neal Morse Band v brněnském Sonu ze 7. dubna 2019, který posloužil pro živou nahrávku "The Great Adventour: Live In Brno".

I rockeři pláčou. The Neal Morse Band v brněnském Sonu dokázal
že prog-rock žije

Neal Morse se svojí partou přijel v neděli 7. dubna 2019 do brněnského klubu Sono nejen propagovat své novinkové dílo "The Great Adventure". Tento prostor si vybral k natočení živého záznamu svého vystoupení. Nejen podle ovací nadšeného publika to stálo skutečně za to.

Multiinstrumentalista a neúnavný propagátor víry Neal Morse přijel do České republiky po dlouhých osmi letech. Tehdy v bohužel mizerně poloprázdném klubu Retro Music Hall propagoval své dílo "Testimony 2". Mike Portnoy a Randy George ten večer chyběli, přesto Morse & spol. pro těch několik desítek diváků odehráli skvělou tříhodinovou show. Kdoví, možná že právě pro ten tristní počet diváků si muzikant při předmluvě k brněnskému publiku nevzpomněl, že v Česku už někdy hrál. Anebo, že by to bylo ztraceno v překladu?

Nedělní návštěva v brněnském Sonu byla skutečně hodna významu této kapely a věhlasným hudebníkům, kteří stáli na pódiu. The Neal Morse Band přivezl celý program "The Great Adventure", a to v nezkrácené verzi. Dnes se již poměrně málo vidí, že by kapela na koncertní turné přehrávala své aktuální album v celé své kráse. Čest výjimkám. Nicméně zde tomu nahrává i fakt, že se jedná o koncepční dílo, byť tvořené z pěti částí. Každé její vytržení by tak onen příznačný příběhový koncept narušilo.

Vystoupení začalo s lehkým zpožděním a při setmění v sále obecenstvo okamžitě začalo skandovat jméno interpreta. Jakmile se však spustila symfonická předehra "To The River" a na velkém plátně se objevil motiv Všehomíra a kosmického víření, které nenásilně přešlo v obrovskou zeměkouli, všichni umlkli a v napětí očekávali příchod muzikantů. Jako první přišel samotný Neal Morse. V bílé kapuci, osvětlen jen slabým světlem přednesl úvod do celé show. Do toho nastoupila celá kapela a spustila "Overture". Zde bylo poprvé slyšet, proč si pánové k natočení svého živého DVD vybrali právě brněnský sál. Neuvěřitelná až krystalická čistota všech nástrojů doslova svlažovala uši. Každý úder do bicích, hrábnutí do strun či basové vyhrávky byly slyšet až s chirurgickou čistotou. Než se posluchač stačil vzpamatovat, už se na něj valila zpověď hlavního hrdiny o tom, jak ho opustila rodina. Při "Welcome To The World" vběhl na pódium Morse, který nečekaně často střídal hru na kytaru s klávesami, v jakých si prazvláštních brýlích, aby svým pohledem hypnotizoval publikum. To mu po odehrání druhého partu zakončeného "To The River" doslova leželo u nohou.

Následoval krátký proslov a zároveň frenetické uvítaní. Velké přízni se kromě frontmana těšil samozřejmě bubeník Mike Portnoy. Ostatní členové bandu však v žádném případě neplnili roli jakýchsi sidemanů. Nepředváděli sice takovou show jako zmínění dva muzikanti, nicméně jejich party a přínos pro zbytek formace byly vždy náležitě oceněny aplausem. Benjamínek kapely Eric Gillette hrající na sedmistrunnou kytaru a zpívající party nosných melodií rozhodně zasloužil absolutorium.

Show dál pokračovala s country vložkou v podobě titulní skladby. Bylo vidět, jak hudebníky hraní nesmírně baví, byť mají za sebou již několik zastávek šňůry. Energický Morse neustále pobíhal mezi trochu statickým Randym Georgem (ten se jen čas od času odvázal a přešel celé pódium zapózovat i druhé straně sálu). Za zmínku stály také projekce na zadním plátně. Ty uváděly diváka do fantasy krajin, kterými hlavní hrdina putoval. Tu a tam se prolínaly s vesmírným hemžením, bouřlivým energetickými výboji, aby připomněly, že veškerá energie přichází odkudsi shora. A když se poutník na plátně zastavil u zlatých schodů mířících kamsi vzhůru, končila první část následovaná desetiminutovou přestávkou. Druhá půlka začala se stejnou vervou jako první, intrem "Overutre 2". Bylo fascinující sledovat, jak se střídali jednotliví zpěváci, kteří představovali své role v příběhu. Zlý pokušitel v kapuci Mike Portnoy či hlas z nebe Billa Hubaurea vždy skvěle kontrastovaly s pozemskými strastmi Morseho poutníka. Za zmínku stojí i perfektně sladěné vícehlasy, to se naživo příliš často neslyší. Vedle vokálů byly jednotlivé role vyjádřeny i různými převleky. Ať už to byl muž v masce, temný průvodce v kápi nebo jakýsi potrhlý kloboučník ve "Vanity Fair", bylo to vždy velmi příjemné rozptýlení, ale zase ne takové, které by chtělo maskovat vatu. Tak trochu i v kontextu s projekcemi to dávalo vzpomenout na roli Reala, kterou představoval Peter Gabriel v představení Genesis "The Lamb Lies On Broadway". Jedním s mnoha vrcholů večera bylo děsivě naléhavé "The Element Of Fear". Nádherné, gilmourovské sólo, které přednesl Eric Gillette ve "The Great Despaire" už jen přiblížilo finále, ve kterém se blýskl Portnoy kratším sólem na bicí. Celkově však je nutné vyzdvihnout bezchybný výkon všech muzikantů.

"A Love That Never Dies". Grandiozní finále, při kterém bylo možné zahlédnout v publiku lidi utírající si slzy Tak emotivní to bylo. A nebyli sami. Když dosyčely poslední sloupy páry a samotný protagonista pohnutým hlasem děkoval, své slzy jen těžko maskoval. Inu, i rockeři pláčou. Následoval zhruba dvacetiminutový přídavek složený převážně z Morseho sólových desek, a když došlo na "Broken Sky / Long Day (Reprise)", kruh se uzavřel. Bezmála tříhodinová show bude stát za zhlédnutí i z budoucího záznamu, a to nejen pro to, že se natáčela v Česku.


Byl to nádherný večer. Je pravdou, že progresivní rock se už dávno nehřeje na výsluní, jak tomu bylo v 70. letech, ale zaplať pánbůh za kapely a hudebníky, kteří stále třímají prapor tohoto stylu hrdě nad sebou.
Zdroj: 9.4.2019, https://musicserver.cz/clanek/60879/the-neal-morse-band-sono-brno-7-4-2019/

Zpět
Spolupracovníci:
Randy George - Bass
Mike Portnoy - Drums, Percussion, Vocals
Bill Hubauer - Keyboards, Vocals
Eric Gillette - Guitars, Vocals
Rich Mouser - Guitars
Paul Bielatowicz - Guitars
Steve Morse Band:
Neal Morse - Vocals, Keayboards, Guitars
Mike Portnoy - Drums, Percussion, Vocals
Randy George - Bass
Bill Hubauer - Keyboards, Vocals
Eric Gillette - Guitars, Vocals


Členové Randy George
(Narozen 1962, Denver, Colorado, USA)
Bass


Randy je americký progresivní rockový hudebník/multiinstrumentalista a především hráč na basovou kytaru. Je znám jako člen kapely Ajalon, ale v poslední době je jeho jméno pevně spojeno s hudebníkem Nealem Morsem nebo jeho kapelou Neal Morse Band, již je také členem. Spolu s Morseem a světově proslulým bubeníkem Mikem Portnoyem dosud vydali 8 studiových alb a 3 cover alba.

Randy, původem z Colorada, hraje hudbu celý život. Počínaje klavírem v 6 letech se Randy postupně naučil ovládat kytaru a basu. Nakonec šel do školy, aby podpořil své aranžérské a produkční dovednosti.

Randy byl zakládajícím členem progresivní rockové kapely Ajalon, která upoutala pozornost světa Prog-Rocku v roce 1996, jejíž úspěch byl realizován prostřednictvím klávesového virtuóza Yes, Ricka Wakemana v jeho nezávislém labelu Hope Records. Wakeman podepsal s Ajalon smlouvu pro svoji nezávislou značkou Hope Records a skupina vydala své první album "Light At The End Of The Tunnel". Ajalon nahrál celkem tři studiová alba.

Randyho kariéra postupovala, když se v roce 2003 připojil k Morseovi a Portnoyovi, jeho práce se za ta léta rozrostla v řadu hostujících vystoupení a řadu kompilací.

Kromě Ajalon pracoval Randy na jevišti nebo ve studiu s umělci jako Rick Wakeman (Yes), Neal Morse (Spock's Beard, Transatlantic), Mike Portnoy (Dream Theater), Michael Manring, Phil Keaggy, David Ragsdale (Kansas) a Grammy oceněnou Nancy Rumbel (Tingstad & Rumbel). Randy se objevil na nahrávkách s Jordanem Rudessem (Dream Theater), Steve Hackettem (Genesis), Nickem Di'Virgillio, Dave Merose a Alana Morse (Spock's Beard), Roine Stolta (Flower Kings, Kaipa a The Tangent) a Adriana Belewa (King Crimson).

Randy pracuje na sérii sólových vnahrávek, které dále zdůrazňují jeho skladatelské a instrumentální dovednosti. Randy už vydal dvě sólová alba "In The Light Of The King's Countenance" (2003) a "Action Reaction" (2011).

Randy se v průběhu let podílel na řadě Prog Tribute alb, "Parallels" - hudba Yes v Seattlu a později "Squonk Genesis Tribute" v Los Angeles. V poslední době Randy vystupuje se The Steppes, pocta raným albům Steva Hacketta.

Randy plánuje zahájit několik nových projektů s více sólovou prací a vokálně orientovanými písněmi.

Členové
(Narozen 20. dubna 1967, Long Beach, New York, U.S.)
(celým jménem Michael Stephen Portnoy)
Drum, Percussion

(The Winery Dogs, Transatlantic, Flying Colors, ex-Dream Theater, ex-Adrenaline Mob)


Mike je americký bubeník, nejznámější především jako bývalý bubeník, zpěvák a spoluzakladatel progresivní metal/rockové skupiny Dream Theater. Je znám pro své technické dovednosti jako bubeník. Portnoy získal 30 ocenění od časopisu Modern Drummer. Produkoval celkem šest alb Dream Theater spolu s kytaristou Johnem Petruccim, když začínal albem "Metropolis Pt. 2: Scenes From memory" až po "Black Clouds and Silver Linings". Od alba "A Change of Seasons" Portnoy napsal také velké množství textů Dream Theater. Je druhým nejmladším člověkem (po Neilu Peartovi), který byl ve věku 37 let zařazen do Hall of Fame magazínu Modern Drummer.

Kromě své práce u Dream Theater je Portnoy znám také z mnoha bočních projektů a cover kapel. Je zakládajícím členem experimentu Liquid Tension Experiment, instrumentální progresivní rockové kapely složené ze členů Dream Theater John Petruccim a Jordanem Rudessem spolu s baskytaristou Tonym Levinem. Je také zakládajícím členem Transatlantic, progresivní rockové "super-skupiny" v čele s bývalým členem Spock's Beard klávesistou a zpěvákem Nealem Morsem, kytaristou The Flower Kings Roine Stoltem a basistou Marillion Pete Trewavasem. Portnoy také nahrával nebo hrál živě na sólovém turné Neala Morse, OSI, Hail!, Stone Sour, Fates Warning, Overkill, G3 a nahrál bicí pro album Avenged Sevenfold "Nightmare" po smrti jejich bubeníka bubeníka. Portnoy také zformoval cover kapelu The Beatles, Led Zeppelin, Rush a The Who, které mu umožnily zahrát si hudbu svých čtyř oblíbených bubeníků.

V září 2010 Portnoy oznámil svůj odchod od kapely Dream Theater po dlouhých 25 letech. V kapele jej nahradil na základě výsledku konkursu další výtečný bubeník Mike Mangini.
Po odchodu z Dream Theater Portnoy vytvořil několik nových kapel. První byla Adrenaline Mob, tradiční heavy metal/hard rocková kapela se zpěvákem Russellem Allenem (Symphony X) a kytaristou Mikeem Orlandem. Dne 4. června 2013 však Portnoy oznámil odchod z Adrenaline Mob, když jako důvod uvedl časové a termínové zaneprázdnění. Je také zakládajícím členem kapely Flying Colors, progresivní popové kapely, v níž působí Steve Morse, Neal Morse, Dave LaRue a Casey McPherson. Dalším projektem je The Winery Dogs, mocné trio také s baskytaristou Billym Sheehanem (Mr.Big) a kytaristou Richie Kotzenem (dříve Mr.Big a Poison). Zatím posledním projektem je Sons of Apollo, progresivní metalová supergroup, kterou založil s dalším bývalým členem Dream Theater Derekem Sherinianem a připojili se Billy Sheehan, Jeff Scott Soto a Ron "Bumblefoot" Thal.

    Podrobněji viz: Portnoy (pod kapelou Dream Theater)


Členové

(Narozen ***, Guantánamo, Cuba)
Keyboards, Vocals


Bill je klávesista, houslista a multiinstrumentalista ze západní Pensylvánie, který v současné době hraje s kapelou Neal Morse Band. Je rovněž členem kapely We Came From Space.

Bill se narodil v rodině U.S. Navy v zátoce Guantánamo na Kubě, vyrůstal poblíž Clarionu v Pensylvánii. Když se poprvé připojil k ApologetiX, žil v oblasti Pittsburghu, ačkoli nyní znovu žije v Clarionu. S manželkou Bonnie mají čtyři děti, Aaron, Nathan, Sarah and Jonah.

Svoji hudební kariéru zahájil kolem roku 1975 (ve čtvrté třídě), když na něj naložili hodiny klarinetu. Chtěl být bubeníkem, ale přihlásil se pozdě a všechna místa pro bubeníky byla zaplněna - a byl tam pořadník, na kterém byli Bill Bruford, Phil Collins, Chester Thompson a Steve Gadd. Ne že by Bill opravdu chtěl být bubeníkem, prostě vypadalo snazší udeřit do věcí holí, než naučit se všechny ty noty, o nichž slyšel, že jich je spousta.

Mezi jeho hudební vlivy patří, ale v žádném případě nejsou jediní, Kansas, Styx, Yes, Genesis, Rush, Supertramp, Spock's Beard, The Dixie Dregs, Chick Correa, Dragon Force, AD, Steven Curtis Chapman, Rich Mullins, DC Talk, PFR, Limozine a v menší míře i Z'nuff.

Asi ve 12 letech začal Bill chodit na lekce hry na kytaru, přestože se více zajímal o klávesy a syntezátory. Zdálo se, že klavír má mnohem více tónů než kytara, takže se zdálo, že kytara je moudřejší volbou. Billovi se kytara líbila, ale po celou dobu si pohrával i s klavírem a syntezátorem Radio Shack, který si mohl dopřát. Skončila střední škola a Bill se ocitl na Berklee College of Music v Bostonu. Do této doby měl Bill opravdu vášeň pro klavír, ale přesto nechtěl "číst" všechny ty noty, a tak pokračoval ve studiu kytary na vysoké škole. Už po jednom roce školy pocítil Bill nutkání "jít na cesty" (byl bez peněz). Bill hrál ve všech druzích hudebních skupin, jaké si jen dokážete představit, snažil se najít svůj "kouteček", nikdy si neuvědomil, že jde o Acapella Whaling Songs.

V letech 1985-1986 hrál Bill na klávesy pro vokální skupinu se sídlem v Západní Pensylvánii s názvem Vogues, nejznámější svými dvěma hity č. #4 z roku 1965 "Five O'Clock World" a "You Are The One" na soundtracku k filmu "Good Morning Vietnam", a jejich dva hity číslo #7 z roku 1968 "Turn Around Look At Me" a "My Special Angel". Skupina měla tři další Top 40 hity "This Magic Town", "Till" a "No Not Much". Bill také hrál se dvěma spin-off skupinami z Vogues, Racon and Wagner v roce 1986 a Shades of Time v roce 1988. Neměl však nic společného s ženskou R&B vokální skupinou En Vogue.

V letech 1991-1994 působil v kapele Leftoverture, tributní kapele rockové skupiny Kansas z progresivních 70. let, kde hrávali písně jako "Carry On Wayward Son", "Dust In The Wind", "Point Of Know Return" a "Play the Game Tonight". Tehdy Bill bezcílně bloudil v hudební prázdnotě, rok pracoval také v New Yorku, až do konce roku 1995, kdy byl požádán, aby dal dohromady kapelu pro novou "současnou" bohoslužbu. Poprvé si Bill uvědomil, že může použít své dary ke službě Pánu. Když vrátil svou hudbu Bohu, objevil v hudbě radost a naplnění, které hledal posledních dvacet let.

Bill se stal zakladatelem křesťanské progresivní rockové skupiny Ten point Ten (tenpointten.com). Během hraní s Ten point Ten se Bill seznámil se členy začínající kapely ApologetiX, "That Christian Parody Band", když tyto dvě skupiny společně koncertovaly v letech 1997-1998. Pod dojmem jejich touhy učit Boží slovo a pobavený jejich texty a všeobecnou hloupostí začal Bill přispívat klávesami na jejich CD a začal znovu a znovu koncertovat, dokud si neuvědomil, že je snazší jen sedět doma a produkovat CD, než dělat všechny ty obtížné cestovní věci. Bill Hubauer hrál, produkoval nebo mixoval každé CD ApologetiX od "Jesus Christ Morningstar" z roku 1998. I když odehrál několik koncertů s ApologetiX v letech 2000-2003, Bill nejprve začal pravidelně cestovat s kapelou počátkem roku 2004 a přispěl klávesami i kytarou k živému zážitku ApologetiX. Hrál také na elektrické housle, když kapela koncertovala s koncertem "The Devil Went Down To Jordan". Bill nahradil Karla Messnera jako vedoucího kytaristu a producenta kapely v září 2007 a zapůsobil na davy často tím, že během stejné písně hrál na kytaru a klávesy, a hrál výborně na oba nástroje.


Bill začal produkovat ApologetiX na podzim roku 2007 na albu "Future Tense" a pokračoval prostřednictvím "Wise Up and Rock". Od té doby kapela aktivněji podílela na produkci, ale Bill dál pokračoval v mixování a občas přispívál s instrumentací.

Přestože Ten point Ten byla mnoho let v pauze, Bill hraje na klávesy a kytary pro Ten point Ten a také produkuje jejich CD. Je také jedním z jejich zpěváků a styl zpěvu připomíná Petera Gabriela a zabijácké falsetto.

Krátce poté, co se k ApologetiX na konci roku 2008 přidal Tom Milnes a Tom Tincha na sólovou kytaru, opustil Bill kapelu z aktivního koncertování. Od té doby se v roce 2012 stal oficiálním koncertním členem kapely progresivního rockového hudebníka Neala Morseho, což je pozice, která jej zavedla do celého světa. Přesto nás na živých vystoupeních občas příležitostně vyplní. Neal je jedním z Billových oblíbených hudebníků a skladatelů, takže to pro Billa nebylo žádné překvapení. Proč si Neal vybral Billa, je docela pravděpodobné, že "klobouk" je tím důvodem. Bill se pokusil připojit ke skupině Neala Morse již v roce 2005, ale protože neměl "klobouk", nedostal nabídku.

Členové
(Narozen 14. srpna 1984, Dallas, Texas)
Guitars, Drums, Keyboards


Eric Gillette je americký multiinstrumentalista pocházející z Dallasu v Texasu. Je sólovým kytaristou v kapele Neal Morse Band, stejně jako sólistou, který produkuje svá vlastní alba. Objevil se také v koncertní sestavě kapely Mike Portnoye Shattered Fortress. Především hraje na kytaru, ale také hraje na klavír, klávesy, bubny a zpívá na svých vlastních albech, stejně jako při studiové práci. Na své hudební cestě se naučil hrát na všechno tak dokonale, že mohl účinně vystupovat u The Neal Morese Band hned na 3 nástrojích!

Již v roce 2013 vydal Gillette své první sólové album "Afterthought". Ačkoli Gillette nahrál všechny nástroje, byli jeho kolegové z Neal Morse Band uvedeni jako hosté, Randy George jako hostující basista a Bill Hubauer jako hráč na syntezátory. Album "Afterthought" bylo převážně instrumentální, ale obsahuje i několik vokálních skladeb. Krátce po vydání "The Grand Experiment" s Nealem Morsem v roce 2015 začal pracovat na svém druhém sólovém albu, které pod názvem "The Great Unknown" bylo vydáno v květnu roku 2016 pod T4 Music a je k dispozici na stránkách www.EricGilletteMusic.com a www.RadiantRecords.com. K jeho nahrání se spojil s vynikajícími hosty, sestava na novém albu je hodně silná s mimořádným Thomasem Langem na bicí, stejně jako se členy kapely Haken Diego Tejeidou a Connerem Greenem na klávesy a baskytaru.

    Podrobněji viz: Eric GilletteČlenové
(celým jménem Richard Mouser)
(Narozen ***)
Guitars


Rich je americký producent, mixážista, zvukový technik a vlastník studia The Mouse House. Je také zároveň hráčem na kytaru. Nahrával s kapelami Oleander, Pistol Grip, The Generators, Transatlantic, The Neal Morse Band, Spock's Beard, Farmikos, s Nealem Morsem, Kate Russell, Dilemma, ale mnohem více jich produkoval, mixoval a zvukařil.

Producent a inženýr Rich Mouser zahájil svou kariéru podobně jako Les Paul: rozebíráním věcí, aby zjistil, jak fungují. Ve věku 12 let byl jeho prvním kouskem audiozařízení páskový stroj Sony s kotouči. Zjistil, že odstraněním mazací hlavy může dosáhnout něčeho podobného jako vícestopý záznam. Když později zjistil, že přátelé budou platit za nahrávání, uvědomil si, že zasáhl bohatou žílu. Nyní pracuje primárně v The Mouse House, svém domácím studiu v Los Angeles. Mezi jeho klienty patří Chris Cornell, Dream Theater nebo Weezer.

Jeho první zazn amenatelný úspěch nastal, když nahrál v roce 1993 demo Black Market Flowers po přestěhování z Colorada do L.A. To kapele přineslo smlouvu s Relativity Records. "Šli udělat album s [slavným producentem a hudebníkem] Butchem Vigem ve Wisconsinu", vzpomíná Mouser. "Myslel jsem, že to bylo poslední, co jsem o nich slyšel. Ale zavolal jsem. Dokončili nahrávání s Butchem a uvědomili si, že se jim líbí demo, které jsme udělali lépe. Požádali mě o mix jejich alba. To mi pomohlo postoupit z pouhého předvádění ukázek. Poté jsem se začal setkávat s lidmi a rozpočty narůstaly."

Mezi aktuální a připravované projekty Mousera patří alba s Farmikos (představující bývalého kytaristu Ozzyho a Davida Lee Roth Joe Holmese), supergroup Flying Colors a progrockový outfit Spock’s Beard.

Členové(Narozen 25. listopadu 1978, Burnley, Lancashire, England)
Guitars

Paul Bielatowicz si získal jméno technického kytaristy v žánru Prog Rock. Paul cestoval po světě jako člen skupiny Carl Palmer Band (Emerson Lake and Palmer) a kapely Neal Morse (Spock’s Beard, Transatlantic). Jeho živá vystoupení s těmito dvěma kapelami byla dobře zdokumentována jak na živých albech, tak na DVD.

Když byl ještě malé dítě, rodiče brzy zjistili, že má příliš mnoho energie a ve snaze unavit jej, se rozhodli na přelomu 1983/1984 poslat jej do hodin gymnastiky! Charakteristikou tohoto dítěte ale podle všeho bylo to, že má tendenci vrhat veškerou svou energii do jedinné věci. Takže byl posedlý gymnastikou s účastí na soutěžích, při čtení knih, výběrem předmětu, kdykoli musel dělat školní projekt. Nakonec chodil do kursů 4 dny v týdnu. Kolem 7 let, ještě jako gymnasta, projevil zájem hrát na kytaru. Jeho otec vždycky hrál a často spolu zpívali písničky. Rodiče mu na Vánoce koupili dětskou nylonovou akustickou kytaru a na přelomu 1985/1986 začal docházet na hodiny klasické kytary. Brzy ale zjistil, že klasická kytarová hudba SKUTEČNĚ nebyla pro něj.
Ale vydržel to asi rok, zatímco posedlost gymnastikou stále vládla jeho malému světu. O něco později mu moji rodiče koupili nejúžasnější černou dětskou elektrickou kytaru Palmer Growler. Aby jej povzbudili ke hře, měl mít střídavé týdny hodiny klasické a elektrické kytary. Stále nebyl schopen překonat své zkušenosti s klasickou kytarou a chtěl celou svoji energii nasměrovat do gymnastiky. Rozhodl se proto přestat s lekcemi hry na kytaru asi rok poté, co jsem začal. Když přestal chodit na lekce, pokračoval jsem ve svém hraní na Growler, co to jen šlo, vždy s takovým zkreslením, jaké mu dal jeho malý zesilovač.

Později na střední škole usoudil, že gymnastika je pro něj příliš, když utrpěl několik zranění. Jeho rodiče byli znepokojeni ranami z gymnastiky na jeho těle a skutečností, že vždy vypadal unaven. A tak s tím v roce 1990 přestal. V té době objevil kytarovou hru Marka Knopflera z Dire Straits a přestože v té době aktivně nehrál na kytaru, rozhodl se, že se chce stát rockovým kytaristou. Další podnět k tomu, aby jednal podle svých kariérních aspirací, dostal, když jeho nejlepší přítel dostal k narozeninám kytaru a začal chodit na hodiny k jeho starému učiteli kytary. Do té doby byl vždy nejlepším kytaristou ve své škole (pokud je si vědom), protože byl pouze jediným kytaristou na své škole. Vyděšen vyhlídkou na ztrátu titulu se rychle zapsal v roce 1991 do lekcí se svým dřívějším učitelem kytary jménem Dave Duxberry. Daveova hlavní metoda výuky byla jednoduchá. Každý týden mu dal jinou píseň/sólo, aby se je naučil. Bral si to domů a cvičil, jak jen mohl, dokud se to nenaučil. Tento přístup k učení byl pro něj skvělý a Dave jej brzy nechal hrát všechny písně a sóla Marka Knopflera, pak přešel k Jimi Hendrixovi.

Každá lekce v Daveově učebním studiu v kouzelné místnosti v jeho domě na Padiham Road, Burnley, byla vrcholem jeho týdne. Jeho 45-minutová lekce se často změnila na dvou hodinovou záležitost! Další skokový vliv na něj měla píseň "Eruption" od Van Halen kytarista Eddie Van Halen. Nadšený ještě příští den šel ven a koupil si na kazetu alba "Van Halen" a zaměřil se na to, abych se to celé naučil. Krátce si objednal transkripci alba v obchodě v Leedsu a po několika mučivých týdnech strávených čekáním na její příchod jsem se pustil do učení, aby zvládl zahrát celé album.

O několik let později v roce 1995 se rozhodl studovat hudbu a hudební technologie (nahrávání) na A-úrovni na Nelson and Colne College, kde se ve stejném roce připojil ke své první kapele Gallifrey pojmenované po domovské planetě Dr. Who. S Gallifrey absolvoval své první koncerty, hráli tak hlasitě, jak jen mohli, zkoušeli, psali a nahrávali, vydali však jen jedno EP demo. "Můj vůbec první koncert byl v místním nočním klubu, když mi bylo 16 a bylo to s mojí první kapelou s názvem Gallifrey. Bylo tam pravděpodobně asi 20 lidí. Dali jsme si samostatný koncert, ale bylo to docela bez komplikací, abych byl upřímný. Kapela byla celá do Nirvany a já jsem byl ten doprovodný kytarista. Snažil jsem se do jejich Nirvanských powerchordů přidat nějaký vliv Steva Vaie."

Pár měsíců po zahájení kurzu na vysoké škole se na schůzce "Fender Club" seznámil s výrobcem kytar jménem Brian Eastwood. Brian právě vyrobil kytaru nazvanou The Bender Distortocaster... jak název napovídá, šlo o křížence Fender Stratocaster a jedněch z Daliho hodin. Na schůzce si vyzkoušel kytaru a o několik dní později mu zavolal Brian a řekl, že se mu opravdu líbilo to, co zahrál na nástroji, a chtěl, aby mu předváděl kytaru na kytarových a obchodních výstavách.

Během svého působení na vysoké škole N&C se seznámil se spoustou klasické hudby a zejména s romantickou klavírní hudbou Rachmaninova, Chopina a Liszta. O pár let později se v roce 1997 přestěhoval do Leedsu, kde studoval jazz na Leeds College of Music. Ve skutečnosti nebyl na Jazzu, jen se tam zapsal, protože všechny rockové/popové kurzy, na které se podíval, pro něj nevypadaly příliš teoreticky. Další 3 roky tam strávil studiem jako "Dlouhovlasý, na Ibanez hrající rockové dítě na kurzu Jazzu". V té době začal hodně cvičit. Po 3 letech na hudební škole si uvědomil, že si bude muset najít práci. Zatímco Leeds byla skvělá vysoká škola pro výuku, jeho zkušenost byla, že jejich rady ohledně kariéry neexistovaly! Uvažoval o tom, že začne soukromě studenty na kytary vyučovat z domova. Vůbec se nezabýval tím, aby se stal rockovým kytaristou. Doslechl se o kytarové škole v jižní Anglii, kde mnozí učitelé psali pro magazíny. Takže ve snaze najít si práci se rozhodl zapsat se tam na kurz, přestože kvalifikace byla mnohem nižší než ta, kterou právě dokončil. V roce 2000, kdy jsem dorazil na ACM v Guildfordu, pokusil se prodat sám sebe... nejprve jako přepisovatel. Po týdnu nebo dvou se jej Bruce Dickinson, jeden z vedoucích školy, zeptal, jestli by mohl začít psát přepisy pro vokální kurzy. Asi o týden později byl jeden z učitelů nemocný, a tak mu zavolali, jestli může následující den pokrýt jeho sobotní třídu. Takže asi po 3 týdnech byl studentem i učitelem na ACM, hazard se vyplatil a začal si hledat práci. Jak čas plynul, dostával jsem stále více práce, což znamenalo, že byl schopen splatit půjčku, kterou jsem si vzal, aby mohl zaplatit školné. Jeden z jeho učitelů, Jamie Humphries, mu dal přepsat a nahrát písně pro společnost s názvem Total Accuracy, zapojil se do kytarových letních škol IGF a v roce 2002 byl požádán, aby se přestěhoval do Brightonu, aby pomohl s ustavením nové hudební školy Brighton Institute of Modern Music (BIMM) s Brucem Dickinsonem, což jejpři vedlo k tomu, že byli požádáni, aby psali pro kytarové časopisy.

Někde mezi tím vším začal hodně koncertovat s funkčními kapelami, cestoval po celé zemi, aby hrál na svatbách, večírcích a v pánských klubech. To byla jeho první zkušenost s pravidelným koncertováním v profesionální kapele. V listopadu 2003 byl stále zaneprázdněn výukou na BIMM a psaním pro kytarové časopisy. Tehdy mu zavolal kolega z BIMM, učitel a kytarista Guthrie Govan, který mu řekl, že jeho jméno nabídl na koncertování s kapelou. Carl Palmer hledal v roce 2003 kytaristu pro koncertní vystoupení a požádal přátele o několik doporučení. Jedním z jeho doporučení byl kytarista jménem Guthrie Govan, ten ale nemohl kvůli jiným závazkům v kapele Asia, takže Guthrie mu doporučil právě Paula. Paul mu poslal CD ukázky, které nahrál, a jemu se to líbilo a tak jej požádal, abych se připojil ke skupině Carl Palmer's ELP Legacy, kde nahradil nemocného Shauna Baxtera. S kapelou se objevil na jejích dvou živých nahrávkách "Live In The USA" (2016) a "Live" (2018) nebo na DVD "Pictures At An Exhibition - A Tribute To Keith Emerson" z roku 2016.

Ještě během studia na střední škole objevil prog hudbu a od té doby jsem velkým fanouškem hudby. Jeho oblíbená prog kapela Spock’s Beard byla během pobytu v Leedsu jeho objevem a když Neal Morse opustil kapelu, sledoval jeho sólovou kariéru. Paul věděl, že Neal byl velkým fanouškem ELP, a tak, když byl v USA, poslal mu e-mail na jeho web s nápisem "Ahoj!" a zeptal se jej, jestli by nechtěl přijít na některou z jejich našich show. Zpráva se k němu nakonec dostala a Neal odpověděl, že slyšel o kapele CP a jeho hraní, ale bohužel hráli hodně daleko, takže by nebyl schopen navštívit žádný z jejich koncertů. Zůstali však v kontaktu prostřednictvím e-mailu a v jednom takovém e-mailu se náhodou zmínil, že pokud by někdy potřeboval kytaristu, rád by si s ním zahrál. No a následujícího roku 2007 od něj obdržel e-mail s tématem "chci udělat koncert"!

Výuky se vzdal v létě roku 2010, kdy v jeho životě začalo dominovat koncertování a nahrávání. Kolem roku 2010/2011 jej časopis Guitar Techniques pověřil psaním měsíčního sloupku s názvem "Classical Shred". Sloupek trval 24 čísel a několik let poté, co jej dokončil, vzal nahrávky/aranžmá a přepracoval je tak, aby se staly jeho debutovým sólovým albem "Preludes & Etudes" (2014). Na zadní straně alba dal dohromady svá první sólová turné se Simonem Fitzpatrickem (baskytarista Carl Palmer Band), který nahrál všechny basové části alba.

Kromě jeho nabitého turné ho Paulova kariéra studiového hudebníka vedla k tomu, že vystupoval na albech vedle Paula Gilberta, Mika Portnoye, Randy George, Neala Morseho a Carla Palmera. V průběhu let Paul pravidelně přispíval do britských kytarových časopisů; píše pravidelné sloupky pro časopis Guitarist Magazine a pracuje jako přepisovatelka pro časopis Guitar Techniques. Díky práci v časopise Guitar Techniques měl také příležitost vyslechnout některá z největších jmen rockové kytary, včetně Steva Vai a Joe Satrianiho.

Zpět
Sólová alba:
2024 The Restoration - Joseph: Part Two
2023 The Dreamer - Joseph: Part One
2021 Sola Gratia The Demos
2020 Sola Gratia
2019 Jesus Christ The Exorcist
2012 Momentum
2011 Testimony 2
2008 Lifeline
2007 Sola Scriptura
2005 ?
2004 One
2003 Testimony
2002 It's Not Too Late
1999 Neal Morse

The Neal Morse Band:
2023 An Evening of Innocence & Danger: Live in Hamburg (live)
2021 Innocence & Danger
2020 The Great Adventour: Live In Brno (live)
2019 The Great Adventure
2016 Alive Again (live)
2016 The Similitude Of A Dream
2015 The Grand Experiment

Ostatní nahrávky:
2018 Life & Times
2016 To God Be The Glory
2014 Songs From November
2012 The Prog World Orchestra: A Proggy Christmas
2010 Mighty To Save - Worship Sessions Volume 5
2009 The River - Worship Sessions Volume 4
2008 Secret Place - Worship Sessions Volume 3
2007 Songs From The Highway
2006 Send The Fire - Worship Sessions Volume 2
2005 Lead Me Lord - Worship Sessions Volume 1
2005 God Won't Give Up
2000 Nick 'n Neal - Two Separate Gorillas - Live In Europe

Živé nahrávky:
2020 Jesus Christ: The Exorcist - Live at Morsefest 2018
2019 3 Rivers Prog Festival 2008
2019 Testimony Live 2003
2019 Cal Prog 2004
2019 Winter Worship Tour 2012
2019 Live At The Downey Theater 2008
2017 Morsefest 2015
2015 Morsefest 2014
2013 Live Momentum
2011 Testimony 2: Live in Los Angeles
2009 So Many Roads: Live in Europe
2007 ? Live

Flying Colors:
2019 Third Degree
2014 Second Nature
2012 Flying Colors

Morse Portnoy George:
2020 Cov3r To Cov3r
2012 Cover 2 Cover
2006 Cover To Cover

Transatlantic:
2021 The Absolute Universe
2014 Kaleidoscope
2009 The Whirlwind
2001 Bridge Across Forever
2000 SMPT:e

Spock's Beard:
2002 Snow
2000 V
1999 Day For Night
1998 The Kindness Of Strangers
1996 Beware of Darkness
1995 The Light


Skupina:
Neal Morse - Vocals, Keyboards, Guitars, Drums & Percussion
Hosté:
Eric Gillette - Guitars, Vocals
Bill Hubauer - Keyboards, Vocals
Alan Morse - Guitars, Vocals
Ted Leonard - Vocals
Matt Smith - Vocals
Jake Livgren - Vocals
Nick D'Virgilio - Vocals
Ross Jennings - Vocals
Diskografie The Restoration - Joseph: Part Two
2LP/CD, vyšlo 24. ledna 2024, Radiant Records/Frontiers Music Srl

Seznam skladeb:
01. Cosmic Mess (6:10)
02. My Dream (2:40)
03. Dreamer In The Jailhouse (5:53)
04. All Hail (6:47)
05. The Argument (2:14)
06. Make Like A Breeze (4:09)
07. Overture Reprise (0:54)
08. I Hate My Brothers (4:25)
09. Guilty As Charged (4:48)
10. Reckoning (3:11)
11. Bring Ben (2:42)
12. Freedom Road (5:30)
13. The Brothers Repent / Joseph Revealed (7:41)
14. The Restoration (4:27)
15. Everlasting (5:55)
16. Dawning of a New Day (God Uses Everything for Good) (7:40)
Total Time: (75:06)

Mixing: Jerry Guidroz
Cover Art: Thomas Ewerhard

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Keyboards, Guitars, Drums& Percussion
Eric Gillette - Additional Guitars, Vocals
Steve Morse - Guitars
Gideon Klein - Strings
Gabe Klein - Strings Engineering
Jim Hoke - Saxophone
Role zpěváků:
Joseph - Neal Morse
Judah - Ted Leonard
Reuben - Matt Smith
Jacob - Mark Pogue
Potiphar’s Wife - Talon David
Slave Driver - Jake Livgren
Simeon - Wil Morse
Warden and Prison Guards - Matt Smith, Mark Pogue, Wil Morse, Gabe Klein, Chris Riley
Sam Hunter
Andre Madatian
Mark Leniger
Diskografie The Dreamer - Joseph: Part One
Vyšlo 11. srpna 2023 (CD), 15. září 2023 (LP), Radiant Records/Frontiers Music Srl

Seznam skladeb:
01. The Dreamer Overture (7:05)
02. Prologue / Before The World Was (5:59)
03. A Million Miles Away (3:35)
04. Burns Like A Wheel (2:27)
05. Liar, Liar (2:58)
06. The Pit (3:38)
07. Like A Wall (2:37)
08. Gold Dust City (5:18)
09. Slave Boy (3:38)
10. Out Of Sight, Out Of Mind (2:45)
11. Wait On You (6:24)
12. I Will Wait On The Lord (3:06)
13. The Dreamer Overture Reprise (0:54)
14. Ultraviolet Dreams (6:40)
15. Heaven In Charge Of Hell (Eat 'em And Smile) (4:59)
16. Why Have You Forsaken Me? (3:38)
Total Time: (65:41)

Bonus:
Like A Wall" video ()

Mixing: Jerry Guidroz
Cover Art: Thomas Ewerhard

Nahráli:
Neal Morse - Vocals, Keyboards, Guitars, Drums (06)
Diskografie Sola Gratia The Demos
(Inner Circle November 2021)
Vyšlo 30. listopadu 2021, Radiant Records

Seznam skladeb:
01. Sola Gratia (Demo Mix 1 - 14 April 2020) (1:04:15)
02. New Beginning Idea (16 April 2020) (10:31)
03. Preface (Demo - 18 April 2020) (2:58)
Total Time: (1:17:44)

Mixing: Jerry Guidroz
Cover Art: Thomas Ewerhard

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Keyboards, Guitars, Drums (06)
Eric Gillette - Additional Guitars
Randy George - Bass
Mike Portnoy - Drums
Bill Hubauer - Additional Keyboards
Gideon Klein - Strings
Hosté:
Diskografie Sola Gratia
Vyšlo 11. září 2020, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Preface (1:26)
02. Overture (5:59)
03. In The Name Of The Lord (4:27)
04. Ballyhoo (The Chosen Ones) (2:43)
05. March Of The Pharisees (1:40)
06. Building A Wall (5:01)
07. Sola Intermezzo (2:10)
08. Overflow (6:27)
09. Warmer Than The Sunshine (3:22)
10. Never Change (7:52)
11. Seemingly Sincere (9:34)
12. The Light On The Road To Damascus (3:26)
13. The Glory Of The Lord (6:17)
14. Now I Can See/The Great Commission (5:17)
Total Time: (65:41)

Recorded April 2020
Strings Engineering: Gabe Klein
Mixing: Rich Mouser
Cover Art: Thomas Ewerhard

Vocalists:
Neal Morse as Pilate, Demon 1, Disciple 1
Ted Leonard as Jesus
Talon David as Mary Magdalene
Nick D'Virgilio as Judas Iscariot
Rick Florian as The Devil
Matt Smith as John the Baptist
Jake Livgren as Peter and Caiaphas
Mark Pogue as Israelite 1, the Madman of the Gadarenes, Pharisee 2
Wil Morse as Israelite 2, Demon 3, Pharisee 1
Gabe Klein as Demon 2, Pharisee 4
Gideon Klein as Demon 4
Julie Harrison as Servant Girl
Instrumentalists:Neal Morse - Keyboards, Guitars
Randy George - Bass
Paul Bielatowicz - Lead Guitars
Bill Hubauer - Keyboards
Eric Gillette - Drums, Guitar solo (06)
Holly Smith - French Horn
Hosté:
Gabriel Collins - Saxophone, Flute
David Cooper - Trombone
Josee Weigand - Violin
Steve Patrick - Trumpet
Grace Laminack - Viola
Dominique Caster - Trumpet
Gideon Klein - Vocals, Bass [String], Cello, Viola, Violin, Arranged [Horn And String]
Jake Tudor - Violin
Diskografie Jesus Christ The Exorcist
Vyšlo 14. června 2019, Frontiers Music SRL, FR CD 955 (Europe)

Seznam skladeb:
CD 1
01. Introduction (2:31)
02. Overture (3:19)
03. Getaway (2:41)
04. Gather The People (5:17)
05. Jesus' Baptism (3:09)
06. Jesus' Temptation (10:18)
07. There's a Highway (4:06)
08. The Woman Of Seven Devils (5:42)
09. Free At Last (5:05)
10. The Madman Of The Gadarenes (7:07)
11. Love Has Called My Name (4:15)
12. Better Weather (1:42)
13. The Keys to the Kingdom (4:48)
14. Get Behind Me Satan (3:23)
Total Time: (63:23)

CD 2
01. He Must Go To The Cross (3:10)
02. Jerusalem (3:56)
03. Hearts Full Of Holes (3:40)
04. The Last Supper (3:51)
05. Gethsemane (7:39)
06. Jesus Before The Council And Peter's Denial (3:13)
07. Judas' Death (3:35)
08. Jesus Before Pilate And The Crucifixion (8:17)
09. Mary at the Tomb (2:45)
10. The Greatest Love of All (5:00)
11. Love Has Called My Name (Reprise) (1:30)
Total Time: (46:36)

Producer: Neal Morse
Mixing: Rich Mouser
Recorded [Assistant]: Philip Martin
Coordinator, Graphic Design, Layout, Photography: Joel Barrios

Skupina:
Neal Morse - Keyboards, Guitar, Vocals
Randy George - Bass
Mike Portnoy - Drums
Bill Hubauer - Clarinet, Flute, Guitar, Keyboards
Adson Sodré - Guitars
Paul Gilbert - Guitars
Chris Carmichael - Strings
Eric Gillette - Vocals
Rick Altizer - Vocals
Wil Morse - Vocals
Diskografie Momentum
Vyšlo 11. září 2012, Metal Blade Records/Radiant Records, 3984-15119-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Momentum (6:25)
02. Thoughts Part 5 (7:51)
03. Smoke And Mirrors (4:38)
04. Weathering Sky (4:15)
05. Freak (4:29)
06. World Without End (33:39)
      Introduction
      Never Pass Away
      Losing Your Soul
      The Mystery
      Some Kind Of Yesterday
      Never Passed Away (Reprise)
Total Time: (61:17)

Produced, Liner Notes: Neal Morse
Mixed: Rich Mouser
Mastering: Ken Love
Drum Engineering: Jerry Guidroz
Video Director: Chad Hoerner
Artwork: Thomas Ewerhard
Artwork, Cover Art: Man In the Mountain
Band Photo: Joey Pippin

Skupina:
Neal Morse - Guitar, Keyboards, Percussion
Randy George - Bass Guitar
Mike Portnoy - Drums
Chris Carmichael - Cello, Viola, Violin
Paul Bielatowicz - Guitar
Steve Morse - Guitars
Jim Hoke - Saxophone
Mark Leniger - Saxophone
Kenny Barnd - Violin
Eric Brenton - Violin
Alan Morse - Vocals
Dave Meros - Vocals
Nick D'Virgilio - Vocals
April Zachary - Vocals
Debbie Bressee - Vocals
Mark Pogue - Vocals
Matthew Ward - Vocals
Mita Pogue - Vocals
Diskografie Testimony 2
Vyšlo 2011, Metal Blade Records/Radiant Records, 3984-15007-2 (US)

Seznam skladeb:
Disc One
01. Part Six: (22:50)
      Mercy Street
      Overture No. 4
      Time Changer (with Spock’s Beard)
      Jayda
02. Part Seven: (22:54)
      Nighttime Collectors
      Time has come Today
      Jesus' Blood
      The Truth Will Set You Free
03. Part Eight: (32:36)
      Chance Of A Lifetime
      Jesus Bring Me Home
      Road Dog Blues
      It's For You
      Crossing Over / Mercy Street Revisited
Total Time: (78:22)

Disc Two
04. Absolute Beginner (4:39)
05. Supernatural (6:11)
06. Seeds Of Gold (25:59)
Total Time: Disc 2: (36:52)

Producer: Neal Morse
Engineer, Mixed: Jerry Guidroz
Mixed: Rich Mouser
Mastered: Ken Love

Nahráli:
Neal Morse - Keyboards, Guitar, Vocals
Randy George - Bass
Mike Portnoy - Drums
Paul Bielatowicz - Guitar
Jim Hoke - Saxophone
Jonathan Willis - Strings
Carl Groves - Backing Vocals
Danielle Spencer - Backing Vocals
Ivory Leonard - Backing Vocals
Diskografie Lifeline
Vyšlo 2008, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-14689-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Lifeline (13:28)
02. The Way Home (4:20)
03. Leviathan (6:04)
04. God's Love (5:28)
05. Children Of The Chosen (4:55)
06. So Many Roads (28:43)
      So Many Roads
      Star For A Day
      The Humdrum Life
      All The Way To The Grave
      The Eyes Of The Saviour
      So Many Roads Reprise
Total Time: (62:58)

Written, Producer: Neal Morse
Engineer: Jerry Guidroz
Mixed: Rich Mouser
Mastered: Ken Love
Artwork, Design: Thomas Ewerhard
Photography: Barry Nothstine

Skupina:
Neal Morse - Keyboards, Guitars, Vocals
Mike Portnoy - Drums
Randy George - Bass
Paul Gilbert - Lead Guitar (01 vi, 02 i, Flamenco Guitar 01 iv)
Hosté:
Chris Carmichael - Violin, Viola, Electric Violin
Rachel Rigdon - Violin
Michael Thurman - French Horn
Hannah Vanderpool - Cello
Debbie Bresee - Background Vocals
Richard Morse - Background Vocals
April Zachary - Background Vocals
Wade Browne - Background Vocals
Joey Pippin - Background Vocals
Amy Pippin - Background Vocals
Revonna Cooper - Background Vocals
Wil Henderson - Background Vocals
Diskografie Sola Scriptura
Vyšlo 26. února 2007, Metal Blade/Radiant Records, 3984-14612-2 (US)

Seznam skladeb:
01. The Door (29:14)
      i. Introduction
     ii. In the Name Of God
    iii. All I Ask For
     iv. Mercy for Sale
      v. Keep Silent
     vi. Upon The Door
02. The Conflict (25:00)
      i. Do You Know My Name?
     ii. Party to the Lie
    iii. Underground
     iv. Two Down, One to Go
      v. The Vineyard
     vi. Already Home
03. Heaven in My Heart (5:11)
04. The Conclusion (16:34)
      i. Randy's Jam
     ii. Long Night's Journey
    iii. Re-Introduction
     iv. Come Out of Her
      v. Clothed with the Sun
     vi. In Closing...
Total Time: (75:59)

Producer: Neal Morse
Engineer: Jerry Guidroz
Mixed: Rich Mouser
Mastered: Ken Love
Artwork, Design: Thomas Ewerhard

Skupina:
Neal Morse - Choir, Guitar, Keyboards
Debbie Bressee - Backing Vocals, Choir
Randy George - Bass
Chris Carmichael - Cello, Violin
Mike Portnoy - Drums
Jay Dawson - Bagpipes
Jim Hoke - Saxophone
Michael Thurman - French Horn
Rachel Rigdon - Violin
Amy Pippin - Choir
Joey Pippin - Choir
Revonna Cooper - Choir
Wade Brown - Choir
Alan Morse - Musician
Jordan Rudess - Musician
Mark Leniger - Musician
Roine Stolt - Musician
Steve Hackett - Musician
Hosté:
Diskografie ?
Vyšlo 2005, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-14553-2 (US)

Seznam skladeb:
01. The Temple Of The Living God (6:13)
02. Another World (2:36)
03. The Outsider (2:21)
04. Sweet Elation (2:32)
05. In The Fire (7:24)
06. Solid As The Sun (6:12)
07. The Glory Of The Lord (1:41)
08. Outside Looking In (4:19)
09. 12 (6:46)
10. Entrance (6:22)
11. Inside His Presence (5:30)
12. The Temple Of The Living God (4:27)
Total Time: (56:23)

Producer: Neal Morse
Engineer: Jerry Guidroz
Mixed: Rich Mouser
Mastered: Ken Love
Design: Thomas Ewerhard

Skupina:
Neal Morse - Keyboards, Guitar, Vocals
Randy George - Bass
Mike Portnoy - Drums
Dave Jacques - Double Bass
Phil Keaggy - Guitar, Vocals
Hannah Vanderpool - Cello
Michael Thurman - French Horn
Aaron Marshall - Backing Vocals
Missy Hale - Backing Vocals
Glen Caruba - Percussion
Jim Hoke - Saxophone
Bill Huber - Trombone
Neil Rosengarden - Trumpet
Rachel Rigdon - Violin
Chris Carmichael - Violin, Viola, Backing Vocals
Gene Miller - Vocals
Rick Altizer - Vocals
Hosté:
Diskografie One
Vyšlo 2004, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-14519-2 (US)

Seznam skladeb:
01. The Creation (18:22)
      i. One Mind
     ii. In A Perfect Light
    iii. Where Are You?
     iv. Reaching From The Heart
02. The Man’s Gone (2:50)
03. Author Of Confusion (9:30)
04. The Separated Man (17:58)
      i. I’m In A Cage
     ii. I Am The Man
    iii. The Man’s Gone (Reprise)
     iv. Something Within Me Remembers
05. Cradle To The Grave (4:55)
06. Help Me/The Spirit And The Flesh (11:13)
07. Father Of Forgiveness (5:46)
08. Reunion (9:11)
      i. No Separation
     ii. Grand Finale
    iii. Make Us One
Total Time: (79:55)

And The Bonus Disc (Special Edition only))
09. Back To The Garden (4:26)
10. Nothing To Believe (3:29)
11. Cradle To The Grave (Neal's Voc) (4:55)
12. King Jesus (4:48)
13. What Is Life? (4:28)
14. Where The Streets Have No Name (5:46)
15. Day After Day (3:25)
16. Chris Carmichael's Aria (1:07)
17. I'm Free / Sparks (6:36)
Total Time: (39:14)

Producer: Neal Morse
Engineer: Jerry Guidroz
Mixed: Rick Mouser
Mastered: Ken Love
Design: Thomas Ewerhard
Photography: Barry Nothstine, Joey Pippin

Skupina:
David Henry - Cello
Glenn Caruba - Double Bass
Mike Portnoy - Drums, Vocals
Katie Hagen - French Horn
Kerry Livgren - Guitars
Jim Hoke - Saxophone
Mark Leniger - Saxophone
Johnny Cox - Steel Guitar
Neil Rosengarden - Trumpet
Chris Carmichael - Violin, Viola, Cello
Eric Brenton - Violin, Viola, Flute
Aaron Marshall - Backing Vocals
Gene Miller - Backing Vocals
Pamela Ward - Backing Vocals
Rick Altizer - Backing Vocals
Terry White - Backing Vocals
Hosté:


Diskografie Testimony
Vyšlo 2003, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-14451-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Part One: (41:08)
     The Land Of Beginning Again
     Overture No. 1
     California Nights
     Colder In The Sun
     Sleeping Jesus
     Interlude
     The Prince Of The Power Of The Air
     The Promise
     Wasted Life
Total Time: (41:08)
02. Part 2: (31:38)
     Overture No. 2
     Break Of Day
     Power In The Air
     Somber Days
     Long Story
     It's All I Can Do
Total Time: (31:38)
03. Part 3: (12:06)
     Transformation
     Ready To Try
     Sing It High
Total Time: (12:06)
04. Part 4: (28:19)
     Moving In My Heart
     I Am Willing
     In The Middle
     The Storm Before The Calm
     Oh, To Feel Him
     God's Theme
Total Time: (28:19)
05. Part 5: (10:33)
     Overture No. 3
     Rejoice
     Oh Lord My God
     God's Theme 2
     The Land Of Beginning Again
Total Time: (10:33)
Total Summary: (123:43)

Disc Three (Limited Edition)
01. The fang... sings! (0:18)
02. Tuesday Afternoon/Find My Way Back Home (13:21)
Total Time: (13:39)

Producer, Written: Neal Morse
Engineer, Handclaps: Jerry Guidroz
Mixed: Rich Mouser
Design: Thomas Ewerhard
Photography: Joey Pippin

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Guitar, Synth, Piano, Organ, Mellotron, Drums (07,09), Percussion
Hosté:
Nick D'Virgilio - Drums
Greg Westall - Guitars (11)
Brad Wetmore - Bass (11)
Jordan Zimmerman - Drums (11)
Chris Carmichael - Strings (12)
Letty Jones - French Horn (03)
Jim Hoke - Horns (05)
Neil Rosengarden - Horns (05)
Debbie Bresee - Backing Vocals (02,06)
Susanne Christian - Backing Vocals (02,06)
Diskografie It's Not Too Late
Vyšlo 2001, Ear Candy Records, ECRCD 005
2002, Radiant Records, RRCD 1001 (US)

Seznam skladeb:
01. It's Not Too Late (6:26)
02. All The Young Girls Cry (4:59)
03. Leah (4:02)
04. The Angels Will Remember (4:33)
05. So Long Goodbye Blues (4:39)
06. The Change (4:40)
07. Broken Homes (3:58)
08. Oh Angie (3:19)
09. The Eyes Of The World (George's Song) (4:09)
10. Ain't Seen Nothin' Like Me (5:10)
11. I Am Your Father (4:19)
12. Something Blue (4:23)
13. The Wind + The Rain (6:09)
Total Time: (60:46)

Producer: Neal Morse
Recorded: Bob Gremore (11)
Mixed: Terry Christian
Mastered: Ken Love
Artwork: Missinglink.com
Photography [Cover and back]: Janet Balmer
Photography [Session]: Joey Pippin

Skupina:
Neal Morse - Lead vocals, Synth, Piano, Acoustic & Electric Guitars, Bass, Drums
Hosté:
Nick D'Virgilio - Drums (except 01), Backing Vocals
Glenn Caruba - Percussion (08)
Chris Carmichael - Strings (07,08)
Dean Resturn - Drums, Sampled kicks and snares
Diskografie Neal Morse
Vyšlo 5. října 1999, Metal Blade Records/Radiant Records, 3984-14278-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Living Out Loud (4:31)
02. Lost Cause (5:02)
03. Landslide (5:28)
04. That Which Doesn't Kill Me (4:42)
05. Everything Is Wrong (5:03)
06. Nowhere Fast (3:45)
07. Emma (3:16)
08. A Whole Nother Trip (23:58)
      a) Bomb That Can't Explode (9:03)
      b) Mr. Upside Down (4:41)
      c) The Man Who Would Be King (4:22)
      d) It's Alright (5:52)
Total Time: (55:40)

Recorded in March of 1999 at Lawnmower and Garden supply (drums) and Neal's house (everything else)
Written, Produced and Performed: Neal Morse
Mixed: Rich Mouser
Mastered: Ken Love
Cover Art: Dave Snyder
Photography: Michael Hoerner


Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Keyboards, Guitars
Randy George - bass
Eric Gillette - Guitars, vocals
Mike Portnoy - drums, vocals
Bill Hubauer - Organ, piano, synthesizers, vocals
Hosté:
Diskografie An Evening of Innocence & Danger: Live in Hamburg
Vyšlo 14. července 2023, InsideOut Music

Seznam skladeb:
CD1:
01. Do It All Again (10:23)
02. Bird On A Wire (8:08)
03. Your Place In The Sun (4:18)
04. Another Story To Tell (4:50)
05. The Way It Had To Be (9:18)
06. Bridge Over Troubled Water (8:43)
07. Waterfall (7:50)
CD2:
01. Not Afraid Pt. 2 (21:45)
02. Beyond The Years (34:08)
CD3:
01. The Great Similitude Medley (29:58)
Total Time: (139:21)

Mixed & Mastered: Jerry Guidroz

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Keyboards, Guitars
Randy George - bass
Eric Gillette - Guitars, vocals
Mike Portnoy - drums, vocals
Bill Hubauer - organ, piano, synthesizers, vocals
Hosté:
Diskografie Innocence & Danger
Vyšlo 27. srpna 2021, InsideOut Music

Seznam skladeb:
CD 1 (Innocence):
01. Do It All Again (8:55)
02. Bird On A Wire (7:22)
03. Your Place In The Sun (4:12)
04. Another Story To Tell (4:50)
05. The Way It Had To Be (7:14)
06. Emergence (3:12)
07. Not Afraid Pt. 1 (4:53)
08. Bridge Over Troubled Water (8:08)
CD 2 (Danger):
01. Not Afraid Pt. 2 (19:32)
02. Beyond The Years (31:22)
Total Time: (99:40)

Artwork: Thomas Ewerhard

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Keyboards, Guitar, Percussion
Mike Portnoy - Drums, Backing Vocals
Randy George - Bass Guitar, Backing Vocals
Eric Gillette - Guitar, Backing Vocals
Bill Hubauer - Keyboards, Backing Vocals
Hosté:


Diskografie The Great Adventour: Live In Brno
Vyšlo 2020,

Seznam skladeb:
Act I:
Chapter 1
01. Intro (2:33)
02. Overture (10:30)
03. The Dream Isn't Over (2:39)
Chapter 2
04. Welcome To The World (5:25)
05. A Momentary Change (3:45)
06. Dark Melody (3:21)
07. I Got To Run (6:17)
08. To The River (5:28)
Chapter 3
09. The Great Adventure (6:20)
10. Venture In Black (5:26)
11. Hey Ho Let's Go (3:58)
12. Beyond The Borders (3:19)
Act II:
Chapter 4
13. Overture 2 (3:45)
14. Long Ago (3:48)
15. The Dream Continues (1:29)
16. Fighting With Destiny (5:12)
17. Vanity Fair (4:39)
Chapter 5
18. Welcome To The World 2 (4:01)
19. The Element Of Fear (2:46)
20. Child Of Wonder (2:41)
21. The Great Despair (6:21)
22. Freedom Calling (7:53)
23. A Love That Never Dies (8:22)
Total Time: (109:48)

Encore:
The Great Medley (24:11)
The Great Adventour
The Great Adventure: Recorded Live At The Sono Centrum - April 7, 2019
Tour Documentaries
The Great Adventour (USA Edition)
The Great Adventour (Europe Edition)
Videos
I Got To Run
The Great Adventure
Welcome To The World
The Great Despair

Skupina:
Neal Morse - lead vocals, keyboards, guitars
Randy George - bass
Eric Gillette - guitars, vocals
Mike Portnoy - drums, vocals
Bill Hubauer - organ, piano, synthesizers, vocals
Hosté:
Amy Pippin, Debbie Bresee, April Zachary, Julie Harrison - Backing Vocals (CD2 11)
Chris Carmichael - strings


Diskografie The Great Adventure
Vyšlo 25.ledna 2019, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-15626-2 (US)

Seznam skladeb:
Act II (CD 1)
Chapter 1
01. Overture (10:06)
02. The Dream Isn't Over (2:40)
Total Time: (12:46)
Chapter 2
03. Welcome To The World (5:30)
04. A Momentary Change (3:42)
05. Dark Melody (3:29)
06. I Got To Run (6:05)
07. To The River (5:02)
Total Time: (23:48)
Chapter 3
08. The Great Adventure (6:06)
09. Venture In Black (5:16)
10. Hey Ho Let's Go (3:22)
11. Beyond The Borders (3:08)
Total Time: (17:52)
Act II (CD 2)
Chapter 4
01. Overture 2 (3:46)
02. Long Ago (3:45)
03. The Dream Continues (1:20)
04. Fighting With Destiny (5:23)
05. Vanity Fair (4:00)
Total Time: (18:15)
Chapter 5
06. Welcome To The World 2 (4:01)
07. The Element Of Fear (2:34)
08. Child Of Wonder (2:28)
09. The Great Despair (6:18)
10. Freedom Calling (7:31)
11. A Love That Never Dies (8:05)
Total Time: (30:57)
Full Total Time: (103:38)

Recorded on August 2017 - August 2018 at Neal Morse personal studio in Nashville, Tennessee
Music, Arranged, Producer: Neal Morse Band
Recorded: Nathan Martin, Philip Martin
Engineer:m Jerry Guidroz, Jeff Scott Soto
Drum Engineer: Jerry Guidroz
Mixed, Mastered: Rich Mouser
Compiled: Pamela George
Graphic Design: Thomas Ewerhard

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Keyboards, Guitars
Randy George - Bass, Vocals
Mike Portnoy - Drums, Vocals
Bill Hubauer - Keyboards, Guitar, Clarinet, Saxophone, Vocals
Eric Gillette - Lead Guitar, Vocals
Hosté:


Diskografie Alive Again
Vyšlo 2016, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-15463-2 (US)

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Alive Again Intro (2:06)
02. The Call (10:21)
03. Leviathan (6:00)
04. The Grand Experiment (5:48)
05. Harm's Way (14:12)
06. Bill's Keyboard Solo (2:45)
07. The Creation (16:49)
08. There Is Nothing That God Can't Change (7:18)
CD 2:
09. Waterfall (7:18)
10. Eric's Gtr Solo (3:32)
11. In The Fire (10:28)
12. Alive Again (34:16)
13. Rejoice (3:36)
14. Oh Lord, My God (3:11)
15. Reunion (4:44)
16. King Jesus (4:38)
Total Time: (137:02)

DVD:
01. Alive Again Intro
02. The Call
03. Leviathan
04. The Grand Experiment
05. Harm's Way
06. Bill's Keyboard Solo
07. The Creation
08. There Is Nothing That God Can't Change
09. Waterfall
10. Eric's Gtr Solo
11. In The Fire
12. Alive Again
13. Rejoice
14. Oh Lord, My God
15. Reunion
16. King Jesus
17. Making Of

Recorded Live at the Cultuurpodium Boerderij - March 6, 2015
Audio Mixed: Rich Mouser
Additional Audio Editing: Jeff Fox
Live Photography: Christoph Pauley
Package Layout. Man In The Mountain

Skupina:
Neal Morse - Lyrics, Vocals, Electric Guitar, Percussion, Mandolin
Randy George - Bass, Written, Arranged
Mike Portnoy - Drums, Vocals, Written, Arranged
Eric Gillette - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Electric Guitar, Vocals, Written, Arranged
Bill Hubauer - Organ, Piano, Synthesizer, Vocals, Written, Arranged
Hosté:
Ann McCrary - Backing Vocals
Rich Mouser - Guest, Guitar, Pedal Steel Guitar
Eric Darken - Percussion
Alfreda McCrary - Backing Vocals
Regina McCrary - Backing Vocals
Dave Buzard - Effects
Sarah Hubauer, Baritone Saxophone, Alto Saxophone
Chris Carmichael - Violin, Viola, Cello
Jim Hoke - Tenor Saxophone, Baritone Saxophone
Spencer McKee - Marimba
Bruce Babad - Saxophone
Steve Herrman - Trumpet


Diskografie The Similitude Of A Dream
Vyšlo 11. listopadu 2016, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-15477-2 (US)

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Long Day (1:42)
02. Overture (5:51)
03. The Dream (2:28)
04. City Of Destruction (5:11)
05. We Have Got To Go (2:29)
06. Makes No Sense (4:10)
07. Draw The Line (4:06)
08. The Slough (3:03)
09. Back To The City (4:19)
10. The Ways Of A Fool (6:48)
11. So Far Gone (5:21)
12. Breath Of Angels (6:32)
Total Time (51:59)
Disc 2
13. Slave To Your Mind (6:27)
1S. hortcut To Salvation (4:36)
14. The Man In The Iron Cage (5:16)
15. The Road Called Home (3:24)
16. Sloth (5:48)
17. Freedom Song (3:59)
18. I'm Running (3:44)
19. The Mask (4:28)
20. Confrontation (3:59)
21. The Battle (2:57)
22. Broken Sky / Long Day (Reprise) (9:58)
Total Time (54:36)

Written, Arranged, Producer: Neal Morse
Producer: Randy George, Mike Portnoy, Eric Gillette, Bill Hubauer
Edited: Sage Okumoto
Engineer: Jerry Guidroz
Mixed: Rich Mouser
Painting: Paul Whitehead
Cover, Design, Layout: Carl Glover

Skupina:
Neal Morse - Keyboards, Guitar, Vocals
Randy George - Bass, Bass, Bodhrán
Mike Portnoy - Drums, Vocals
Bill Hubauer - Keyboards, Clarinet, Vocals
Eric Gillette - Guitar, Vocals
Hosté:
Jim Hoke - Saxophone
Chris Carmichael - Strings
Diskografie The Grand Experiment
Vyšlo 10. února 2015, Radiant Records/Metal Blade Records, 3984-15365-2 (US)

Seznam skladeb:
01. The Call (10:10)
02. The Grand Experiment (5:29)
03. Waterfall (6:30)
04. Agenda (3:45)
05. Alive Again (26:39)
Total Time: (52:44)

Bonus Disc
01. New Jerusalem (Freedom Is Coming) (7:12)
02. Doomsday Destiny (5:27)
03. MacArthur Park (Arranged: Bill Hubauer) (10:52)
(original version written by Jimmy Webb with vocals by Richard Harris)
04. The Creation (Live at Morsefest) (18:55)
05. Reunion (Live at Morsefest) (10:22)
Total Time: (52:48)

Written By, Producer: Neal Morse Band
Engineer: Jerry Guidroz
Loops: David F McKee
Artwork, Design: Thomas Ewerhard
Photography: Chad Hoerner, John Zocco


Nahráli:
Neal Morse - Vocals, Instruments
Hosté:
Ken Lewis - Drums, Percussion
Diskografie God Won't Give Up
Vyšlo 2005, Radiant Records, RA-022 (US)

Seznam skladeb:
01. I Sing My Love (3:48)
02. His Mercy Endureth (4:10)
03. King Of Love (3:36)
04. The Crossroads (5:27)
06. 51Save My Life Tonight (4:22)
07. Love Like You (3:04)
08. Mountain (4:03)
09. John's Dream (4:19)
10. See What God Can Do (4:29)
11. God Won't Give Up (5:41)
Total Time: (42:59)

All Songs Written: Neal Morse
Mixed: Terry Christian and Jerry Guidroz
Mixed: Ken Lewis (Chris Rice) (drums and percussion)

Skupina:
Neal Morse - Guitar, Keyboards, Vocals
Nick D'Virgilio - Percussion, Guitar, Voice
Hosté:
Diskografie Nick 'n Neal - Two Separate Gorillas - Live In Europe
2CD, vyšlo 2000, Radiant Records, RA-007

Seznam skladeb:
CD 1: 01. Ghost Train (4:26)
02. In Your Eyes (5:55)
03. Skin( 4:00)
04. Distance To The Sun (5:40)
05. The Water / Go The Way You Go (14:00)
06. Waste Away (4:50)
07. We Can Work It Out (2:55)
08. The Good Don't Last (4:00)
09. Irish Folk Song (3:40)
10. The Doorway (10:31)
11. U2 Medley (7:00)
CD 2:
12. Mein Kleine Gruner Kaktus (2:00)
13. Strange World (4:30)
14. June (6:30)
15. Papa Was A Rolling Stone (Featuring – Dream Theater) (12:50)
16. Strawberry Fields (Featuring, Vocals – Mike Portnoy) (3:30)
17. Baba O'Riley (Featuring – Dream Theater) (5:40)
18. We All Need Some Light (4:30)
19. Carpet Crawlers (4:30)
20. Can't Get It Wrong (4:30)
21. Lay It Down / Healing Colors (7:40)
Total Time: (00:24)

All track recorded live at the Slattery in Oldenburg 7/99, expert
CD2 01,03 at Irlands Own in Pforzheim 7/13/00
CD2 04,05,06 at Thomas Reid in Hamburg 7/11/00
Artwork, Design: Martin Kornick
Liner Notes: Neal Morse
Photography [Live]: Jan-Jaap de Hann

Zpět
 

Spock's BeardZpět

     Oficiální stránky:
     https://www.nealmorse.com/
     https://twitter.com/nealmorse?lang=cs
     https://www.facebook.com/nealmorse/
     http://www.insideoutmusic.com/artists/the-neal-morse-band/
     https://www.allmusic.com/artist/neal-morse-mn0000323999
     
     
     

    ProgressRock Nahoru
Made by 
©  26.9.2023 
Menu Poslední aktualizace: 26.11.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©