Mono (Japan)
     
  

Zpět
Mono je čtyřčlenná instrumentální kapela pocházející z Tokya, Japonsko, která se zformovala již v roce 1999. Skupina Mono patří k otcům zakladatelům tvrdého kytarového "post-rocku", občas se vyskytne jeji zařazení ve stylu math metal. Kapelu tvoří Takaakira "Taka" Goto (electric guitar, glockenspiel), Hideki "Yoda" Suematsu (electric guitar, glockenspiel), Tamaki Kunishi (bass guitar, electric guitar, piano, glockenspiel) a Yasunori Takada (drum kit, glockenspiel, synthesizer). Název MONO si zvolili, aby prostřednictvím hudby vyjádřili jednoznačnou věc, která překonává rozdíly národností, jazyků, kultůr i historie.

Styl hudby skupiny je ovlivněn žánry experimentálního rocku a shoegazing, stejně tak klasickou i současnou klasickou hudbou a také noise a minimalism. Zvuk Mono je charakterizován sólovou a doprovodnou kytarou Gota a Yody, když oba využívají efektů reverb, zkreslení a efektu zpoždění. Živá vystoupení skupiny jsou známá svou intenzitou, a to jak ve hře, tak v dynamice. Od svého založení lze vysledovat celý její vývoj, od intuitivních začátků přes experimenty s noise, dron až po příklon ke klasické kompozici. Mohlo by se zdát, že Mono jsou jednou z mnoha žánrových kapel, ale při chronologickém srovnávání stylu jednotlivých alb se ukazuje, že byli vždy na špici a žánr utvářeli, místo toho aby mu byli poplatní. Pomyslný kruh uzavřeli albem "Requiem For Hell", které působí dřevním dojmem, jako záměrný návrat ke kořenům. Zároveň však odráží zkušenosti, které skupina po dobu své existence nasbírala.

Mono vydali devět studiových alb. Kapela strávila jejich raná léta, od 1999 k 2003, cestovat po Asii, Evropě a Americe nepřetržitě, a vydala dvě studiová alba "Under The Pipal Tree" (2001) a "One Step More And You Die" (2002) u labelů Tzadik a Music Mine Inc. V letech 2004 až 2007 se skupina Mono upsala vydavatelství Temporary Residence Limited a vydala další dvě studiová alba "Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And The Sun Shined" (2004) a "You Are There" (2006), a cestovala po celém světě na jejich podporu. V roce 2008 si dala skupina pauzu, ale už o rok později se vrátila s novým studiovým albem "Hymn to the Immortal Wind" (2009), také u Temporary Residence Limited. Během následujícího turné natočili živé album "Holy Ground: NYC Live With The Wordless Music Orchestra", které vyšlo v roce 2010. V říjnu 2016 skupina vydala své deváté studiové album s názvem "Requiem For Hell".

V lednu roku 1999 začal japonský tokijský kytarista Takaakira "Taka" Goto skládat hudbu a zbytek roku pak strávil hledáním dalších hudebníků, s nimiž by vytvořil instrumentální rockovou skupinu. Nakonec získal dlouhodobého přítele a kolegu elektrického kytaristu Hideki "Yoda" Suematsu na rytmickou kytaru. Do prosince 1999 se připojila basistka Tamaki Kunishi a Yasunori Takada na bicí. Kapela odehrála své první vystoupení na konci ledna 2000, v klubu 251 v Setagaya v Tokiu. V květnu 2000 kapela vstoupila do studia Rinky Dink Studio v Tokiu a nahrála svoji první EP desku s inženýry Tetsuya Morioka a Toshiro Kai, která vyšla později v září 2000, japonské vydání pod názvem "Hey, You" na vlastním nezávislém nahrávacím labelu Forty-4. Skupina strávila většinu roku skládáním více hudby a živým vystupováním v různých koncertních sálech po celém Tokiu, v okolí Setagaya, Shimokitazawa a Shibuya. Mono také vycestovali do Spojených států, aby v listopadu zahráli jednorázovou show v Mercury Lounge v New Yorku, které později popsal Paul Wheeler z rockofjapan.com, že mělo "velký krásný zvuk, který [...] přirozeně [expanduje] skrze každou píseň".

Po vydání dsky "Hej, You" rozšířili své vystupování, když Mono strávili příští rok hraním živých vystoupení po celém rodném Japonsku a také hraním několika koncerty v New Yorku a Švédsku. Kapela také vystoupila na hudebním festivalu South by Southwest 2001 v Austinu v Texasu. Mezi účinkováním v Japonsku nahrála kapela Mono i první studiové album s názvem "Under The Pipal Tree" ve studiu Take-1 a Forty-4 v Tokiu. Většina skladeb byla nahrána naživo, což byl trend, který skupina přijala pro všechna následující studiová alba, a to během jednoho dne. Nahrávání bylo financováno experimentálním americkým hudebníkem Johnem Zornem, produkce se zhostila samotná skupina. Album obsahovalo dvě dříve vydané skladby z EP "Hey, You" a šest původních skladeb. Album vyšlo po celém světě prostřednictvím nahrávací společnosti New York City Tzadik, kterou právě vlastní a provozuje John Zorn.

Po vydání alba "Under The Pipal Tree" strávila skupina další rok na turné po Japonsku a Spojených státech pro podporu alba. V březnu 2002 se vydali na své čtvrté severoamerické turné, v němž navětívili 10 měst včetně Seattlu, Portlandu, Philadelphie a Bostonu a sdíleli jeviště s Jimem O'Rourkem v Tonic v NYC. Navštívili také Německo včetné vystoupení na festivalu Popkomm Music Festival v Kolíně nad Rýnem v Německu a Fomoz Fest, největším hudbebním festivalu na Tchaj-wanu. Ale mezitím si také naašli čas ke skládání nového materiálu inspirovaného vystoupeními. V červnu 2002 mezi koncerty v Japonsku, skupina nahrála své druhé studiové album "One Step More And You Die" ve studiích Little Bach a Sound City v Tokiu, které si Mono opět produkovali sami. Album bylo vydáno v Japonsku 2. října téhož roku u japonské nahrávací společnosti Music Mine Inc. Kapela pak strávila většinu roku 2003 koncertováním na podporu alba se 30 zastávkami, kdy se vrátila do Japonska, Spojených států, Švédska a navštívila také poprvé Kanadu, Švýcarsko, Belgii, Maďarsko, Nizozemsko, Francii a Velkou Británie. Někde vystupovali na pódiu vedle Kinski nebo Black Dice. Po jejich nejúspěšnějším americkém turné doposud na podzim roku 2002 podepsala skupina počátkem roku 2003 podepsala dohodu se společností Arena Rock Recording Company, po které následovalo celosvětové vydání "One Step More and You Die".

Další album Mono přineslo spolupráci s japonským hudebníkem Aki Onda, se kterým se skupina seznámila během turné v New Yorku v roce 2002. Skupina, Onda a několik významných členů experimentální hudební scény z New Yorku včetně takových jako DJ Olive, Jackie-O Motherfucker a Loren Connors, remixovali "One Step More And You Die". Album s názvem "New York Soundtracks" bylo vydáno v únoru 2004 u Human Highway, což byla vlastní nahrávací společnost Mono a nástupce Forty-4.

V lednu 2004 začalo dlouhodobé partnerství skupiny s chicagským nahrávacím technikem Steve Albinim, se kterým nahráli své třetí studiové album u Electrical Audio Engineering v Chicagu ve státě Illinois. Album s názvem "Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And The Sun Shined" vyšlo v dubnu 2004 na Human Highway v Japonsku, na Rykodisk v Evropě a později téhož roku u Temporary Residence Limited ve Spojených státech. Po vydání alba se skupina vydala na roční turné po Americe, Asii a Evropě.

Kapela také strávila rok 2005 koncertováním v Asii, Americe a Evropě a skládáním a časem se v únoru a září vrátila do Electric Audio Engineering, aby nahrála své čtvrté studiové album se Stevem Albinim. Album s názvem "You Are There" vyšlo v Japonsku v březnu 2006 u Human Highway a u Temporary Residence Limited ve Spojených státech a Evropě. Mono také spolupracovali s japonskou muzikantkou World End Endfriend v roce 2005, jejich společná nahrávka "Palmless Prayer/Mass Murder Refrain" vyšla v roce 2006, ještě v prosinci roku 2005 vydali album se studiovou spolupráci na Human Highway a s americkou kapelou Pelican, která v říjnu 2005 vydala split album s kapelou prostřednictvím Temporary Residence Limited.

Mono strávili roky 2006 a 2007 na podporu alba "You Are There" znovu koncertováním po Asii, Americe a Evropě. V říjnu 2006 se kapela vrátila do Electrical Audio Engineering a nahrála čtyřskladbové EP, která vyšla v dubnu 2007 jako součást Temporary Residence Limited's Travels ze série Constants pod názvem "The Phoenix Tree". V listopadu 2006 vydala skupina prostřednictvím Vinyl Films EP se dvěma skladbami s názvem "Memorie dal Futuro" a také přispěla skladbou k kompilačnímu albu labelu Temporary Residence Limited "Thankful". V září 2007 vydala skupina své první kompilační album, shromažďující materiál ze všech předchozích EP, split alb a kompilací s názvem "Gone: A Collection of EPs 2000–2007", stejně jako hudební dokumentární DVD " The Sky Remains the Same as Ever", dokumentující celosvětové zájezdy 2006 a 2007 a nahrávání EP "The Phoenix Tree".

V roce 2008 se kapela vydala na roční turné, trávila čas skládáním nové hudby a odehrála i pár představení během roku, včetně vystoupení na All Tomorrow's Party v Somersetu v Anglii, podporované Explosions in the Sky v květnu. V červnu a listopadu 2008 se skupina Mono vrátila do Electrical Audio Engineering a nahrála své páté studiové album "Hymn To Immortal Wind", které vyšlo ke konci března 2009, po němž následovalo roční turné po Americe a Eurasii. V roce 2009 zahájili řadu speciálních živých akcí společně s 25-členným orchestrem včetně vyprodaných koncertů v uznávaných symfonických sálech v New Yorku, Londýně, Tokiu a Austrálii. Kapela odehrála 10. výroční show svého založení v Society for Ethical Culture Hall v New Yorku ve Spojených státech dne 8. května 2009, kde byla rovněž doprovázena 24-členným orchestrem Wordless Music Orchestra. Představení bylo nahráno a později vydáno jako živé album a DVD s názvem "Holy Ground: NYC Live With The Wordless Music Orchestra" opět prostřednictvím Temporary Residence Limited v Evropě a Americe a labelem Human Highway v Asii. Podobná vystoupení realizovala také v Tokiu, Londýně a Melbourne. Britský hudební časopis NME k tomuto uvedl, "toto je hudba pro bohy". Kapela si pak vzala další roční přestávku a přešla do "režimu hibernace", když se vrátila do Japonska, aby pracovala na písních pro nové album.

Počátek roku 2012 Mono strávili nahráváním nového alba ve Waterfront Studios v Hudsonu v New Yorku s nahrávacími inženýry Henry Hirschem, doprovázeni orchestrem Wordless Music Orchestra. Album mixoval Fred Weaver v jeho studiu Apocalypse the Apocalypse v Clearfieldu v Pensylvánii. Album "For My Parents" byla první nahrávka MONO po osmi letech, kterou neprodukoval Steve Albini v Electric Audio Studios v Chicagu. "For My Parents" bylo vydáno 4. září 2012 prostřednictvím Temporary Residence Limited. V oficiálním vyjádření kapela k albu uvedla: "Doufáme, že toto album poslouží jako dárek dítěte svým rodičům. Zatímco všechno ostatní se neustále mění, tato láska zůstává po celou dobu neměnná."

Album kromě zlostného zkreslení a bombardování zpětné vazby přineslo možnost stejně tak prožívat smutek a krásu, světlo a tmu, chaos a mír, štěstí a melancholii. Je to dáno schopností Mono kombinovat, prolínat se a přelévat se tam a zpět ze dvou takto protikladných extrémů a vytvářet emocionální fantasmagorii, díky které tuto skupinu stojí za to zažít na vlastní oči naživo.

     

Mono vydali 24. října 2014 dvojalbum se dvěma kontrastními nahrávkami: "The Last Dawn" představuje tradičnější Mono záznam, zatímco "Rays Of Darkness" uváděly některé z jejich nejtěžších materiálů, zvláštní pozornost si zaslouží první použití vokálů ve skladbě " The Hand That Holds The Truth". Nahrávku uvedla Temporary Residence Limited v Severní Americe a vydavatelství Pelagic Records pro zbytek světa.

Vydání dalšího alba Mono přichystali na 19. července 2016. Jejich deváté studiové album dostalo název "Requiem For Hell" a přineslo znovu návrat smyčců do jejich zvuku. Bylo to také jejich první studiové album pod nově vytvořeným labelem Pelagic Records. "Requiem For Hell" je album inspirované Danteho The Divine Comedy. Goto řekl, že děj alba odráží román, "procházení posmrtným životem, peklem, očistcem a nebem" prostřednictvím očí kapely. Pouužili na něm i záznamo tlukotu srdce první narozené dcery Ely zakladatele Temporary Residence Jeremyho deVine ve skladbě s názvem "Ely's Heartbeat". Před konečným vydáním "Requiem For Hell" udělali ještě společné album "Transcendental" s kapelou The Ocean, aby připomněli tuto událost. Později bylo odhaleno, že to byla vlastně ochutnávka prvních dvou písní jejich nadcházejícího alba.

Takaakira "Taka" Goto k nahrávce uvedl v rozhovoru: "Když jsem tohle album skládal, tak jsem nepřemýšlel o tom, co musím nebo mám udělat. Zkrátka jsem skládal a psal tak, jak mě unášel proud inspirace. Když jsem dopsal jednotlivé skladby, ani jsem neuvažoval, jestli je vydáme nebo ne. Tentokrát tu nebyl žádný zbytečný tlak, a proto jsem mohl psát úplně svobodně a pořádně si to užít. Také jsem si nenastavil žádná pravidla, ani nevytyčil směřování, skládal jsem kdekoliv a kdykoliv jsem chtěl. Když jsem pak dopsal základy alba, dostala se ke mně Dantova Božská komedie. Poté, co jsem knížku dočetl, jsem měl pocit, jako by se mi najednou otevřely všechny brány dokořán. Všechny dílky se zničehonic poskládaly dohromady a vytvořily zcela nový svět. Ten příběh mě mimořádně fascinoval – cesta skrze posmrtný život. A porozuměl jsem osvícení duše skrz peklo, očistec a nebe. Navíc mě uchvátila řemeslná stránka knihy, to, že jde o poezii psanou z lásky k jedné ženě. Sám se snažím žít svůj každodenní život s vědomím, že máme jen omezené množství času. To, co si můžeš vzít s sebou po smrti, jsou jen pozitivní vzpomínky, nikoli pozice nebo sláva. Paměť a vzpomínky jsou to skutečné bohatství, které tu vždy bude, dodá ti sílu a ukáže, kam se vydat dál".

Dne 9. prosince 2017 prostřednictvím svých stránek sociálních médií oznámili, že dlouholetý a zakládající člen Yasunori Takada, hráč na bicí, glockenspiel a syntezátor, opouští kapelu z "osobních důvodů". Na jeho místo nastoupil Dahm Majuri Cipolla počínaje živým vystoupením kapely 9. srpna 2018.

Začátkem roku 2018 byla kapela pozvána na londýnský festival Meltdown jako jeden z hlavních headlinerů, který si osobně vyžádal kurátor Robert Smith z The Cure. Kapela sdílela jeviště s umělci jako My Bloody Valentine, Nine Inch Nails, Mogwai a Deftones. Od srpna 2018 pracovali na svém dalším projektu se Stevem Albinim znovu ve studiu Electrical. Dne 25. září 2018 byl odhalen název nového alba nazvaného "Nowhere Now Here", jejich první s novým členem Cipollou. Album, které následně vyšlo 25. ledna 2019 celosvětově, aby se shodovalo s jejich 20-letým výročím, obsahuje 10 skladeb, včetně již uveřejněných singlů "After You Comes The Flood" a "Breathe". Nahrávku opět produkoval dlouholetý přítel kapely Steve Albini v Electrical Audio v Chicagu.

Na památku 20. výročí založení MONO a k 10. výročí vydání alba "Hymn to the Immortal Wind" vydala společnost Temporary Residence Ltd. remasterovanou verzi originálu pod názvem "Hymn do Immortal Wind - Anniversary Edition".

Jejich každoroční světové turné se skládalo z asi 150 představení. Kapela tak navštívila více než 59 zemí a hrdě je držitelem titulu jedné z nejvíce mezinárodně úspěšných kapel z Japonska. Dokonce má pověst nejúspěšnější asijské mezinárodní koncertní skupiny a nabídky k vystupování neberou konce. V poslední době skupina úspěšně vystupovala na jednom ze Španělských Kanárských ostrovů Gran Canaria jako první japonská kapele, která tak učinila. Až do tohoto okamžiku skupina navštěvovala 59 zemí. Kritici i fanoušci rockové hudby souhlasí s tím, že MONO jsou jednou z nejlepších existujících živých kapel. Poté, co vydala 10 úspěšných alb, včetně živého alba s orchestrem v New Yorku, získala skupina v roce 2015 od Idyllwild International Festival of Cinema ocenění "The Marshall Hawkins Awards: Best Musical Score - Featurette" za mezinárodní krátký film "Where We Begin". Kapela byla také nominována na Cenu Ariel za nejlepší originální hudební doprovod k celovečernímu filmu "The 4th Company", který byl uveden v roce 2016. Fanoušci MONO často říkají "Jejich písně jsou krásné beze slova, ale přesto jsou agresivní", "Jejich vystoupení je zážitek měnící život".

Českou republiku navštívili Mono mnohokrát, naposledy v roce 2016. Tentokrát se vrátili s novým albem "Nowhere Now Here" a novým bubeníkem Dahm Majuri Cipollou, protože Yasunori Takada po osmnácti letech v kapele skončil. Mono se představili v klubu Underdodgs 19. dubna 2019, jako speciální hosty si s sebou přivezli Grammy oceněnou norskou rockovou formaci Arabrot a talentovanou britskou čelistku Jo Quail.

Mono oznámili, že začnou turné po Velké Británii a Evropě počátkem roku 2021 se zvláštním hostem A.A. Williamsem. Turné s 24 zastávkami začne v Jakob v Oslu, Norsko, dne 24. března 2021 a skončí 14. dubna 2021 v City Varieties v Leedsu, UK. Mono bude hrát na podporu svého alba "Nowhere Now Here" z roku 2019, zatímco Williams bude hrát skladby z jejich nového alba "Forever Blue", které vyšlo začátkem ledna 2019.

Když je zmíněno turné, kytarista Mono Taka k tomu řekl: "Jsme nadšeni, že se můžeme vrátit a přinést vám živou hudbu znovu po téměř ročním nešťastném období globální zdravotní krize. Prostřednictvím skutečného hlasitého živého zážitku doufáme, že se s vámi všemi znovu spojíme, budeme sdílet naději a radovat se."

Legenda světového post rocku, japonská skupina Mono, oznámila vydání svého jedenáctého alba, které pod názvem "Pilgrimage Of The Soul" vyjde 17. září 2021 u vydavatelství Temporary Residence Ltd. (Severní Amerika), Pelagic Records (Evropa) a New Noise (Čína). Album bylo nahráno a smícháno opatrně, úzkostlivě, a přesto optimisticky během vrcholící epodemie Covid-19 v létě roku 2020. "Pilgrimage Of The Soul" je výstižně pojmenováno, protože nejenže představuje vrcholy a údolí, kde se MONO nyní nachází, když vstupují do svého třetí dekádu, ale také mapuje jejich dlouhou, stabilní cestu do tohoto času a místa. Materiál nahrál a namíchal Steve Albini, obal alba Ahmed Emad Eldin. Deska obsahuje osm skladeb a objevilo se na ní také mnoho hostů, jejichž přítomnost může naznačovat symfonickou povahu alba, neboť se jedná hlavně o smyčcové nástroje. Nahrávku je možné předobjednat v mnoha verzích. Album je propagováno skladbou "Riptide", ke které bylo připraveno i hudební video.

Pokračování jemného, ale hlubokého tvůrčího pokroku v kánonu MONO, který začal s "Nowhere Now Here" (2019), je toto album dosud nejdynamičtějším albem MONO (a to už hodně vypovídá). Ale tam, kde byl základ MONO postaven na osvědčené souhře tichého a zničujícího hlasitého šepotu, "Pilgrimage Of The Soul" využívá své kouzlo s fascinující novou elektronickou instrumentací a texturami a - možná nejpozoruhodnější - rychlejšími tempy, která jsou jasně ovlivněna diskotékou a technem. To vše galvanizuje jako dosud nejneočekávanější MONO album, plné překvapení a zaplavené nádherou jako cokoliv, co kdy tato kapela udělala.

Dne 4. března 2022 vyšla u Pelagic Records novinka japonské kapely Mono. Jedná se o 3-skladbové EP "Scarlet Holliday", které vyjde jako 10-palcová vinylová limitovaná edice a v digitálním formátu. A jak tato nahrávka vznikla? Na konci pandemického roku 2020 skupina připravila speciální vánoční dárek. Ke slovům: "přejeme vám všem hodně zdraví, štěstí a zábavy v novém roce", přibyla digitální nahrávka skládající se ze dvou nových skladeb "Scarlet Holliday" a "First Winter". Na Vánoce 2021 Mono přepracovali a rozšířili "Scarlet Holliday" do 3-skladbového EP s novou skladbou "Epilogue". Materiál nahrál doma a v Electrical Audio dlouholetý spolupracovník skupiny Steve Albini, remixoval John McEntire a remasteroval Bob Weston. Kapela okomentovala novou hudbu takto: "Tyto písně byly napsány s novou nadějí na nový rok, protože ta doba se pro mnohé ve světě stala nepředvídatelně temnou". V únoru a březnu 2022 Mono odehraje sérii koncertů v Evropě propagujících nejnovější album "Pilgrimage Of The Soul".

"My Story, The Buraku Story" je nový celovečerní dokumentární film, který zkoumá diskriminaci skupiny lidí běžně nazývaných "burakumin", kteří byli zařazeni do nízkých skupin a segregováni od zbytku japonské společnosti. Tato diskriminace není na základě rasy nebo etnického původu, ale spíše podle místa bydliště a pokrevní linie, existuje po staletí, i když v Japonsku jen velmi zřídka uznávaná nebo diskutovaná. Když si režisér Yusaku Mitsuwaka představil příkladnou partituru pro tak kulturně citlivé a významné téma, přesvědčil MONO, aby tento příběh pomohl vyprávět prostřednictvím jejich legendární filmové hudby.

Po jejich nedávných experimentech s elektronickými texturami zakomponovanými do jejich typických dynamických rockových skladeb, "My Story, The Buraku Story" objevuje MONO ve své nejpodceňovanější a nejelegičtější podobě. Písně, které tento soundtrack tvoří jsou z velké části postaveny na klavíru, smyčcích, syntezátorech a sborových vokálních smyčkách. Jak by se dalo od MONO očekávat, aranžmá jsou mistrovská díla decentního provedení s předimenzovanou emocionální rezonancí. Zdaleka nejcitlivější album MONO, je výstižným dokumentem vůbec prvního celovečerního filmového soundtracku kapely, který vyšel 27. května 2022 pod hlavičkou Temporary Residence Ltd.

Dne 24. března 2023 vydá Pelagic Records nové EP od japonské post-rockové legendy Mono. Na dvacetiminutové nahrávce s názvem "Heaven Vol.1" zazní tři skladby "Lucia", "Smile" a "Silent Embrace". Toto vydání má být začátkem nové, každoroční tradice kapely - vydávání EP každý rok o Vánocích nakloněných ke světlu přesně ve chvíli, kdy to nejvíc potřebujeme - obklopeni blízkými. Materiál nahrál Takaakira "Taka" Goto ve svém domovském studiu v Japonsku s bicími nahranými v Golden Hive Studio v Praze, smíchal jej Rafael Anton.

Rok 2020 proměnil kdysi typický kamenný existencialismus pozdních nočních hodin v každodenní mantru téměř každého na této planetě. Co děláme se svým omezeným časem v tomto životě? Jaký je náš účel? Co bychom měli dělat? Posledních 25 let se MONO zabývalo tématy, jako je vztah mezi temnotou a světlem; naděje tváří v tvář katastrofě; a dualita zrození a smrti.

Na svém 12. dlouhohrajícím albu "Oath" přemítají o čase, který tvoří život, a o tom, jak tento čas co nejlépe využít. Japonští instrumentální post-rockeři MONO oslaví v červnu své 25. výročí novým albem Oath a sdíleli trailer k jejich nadcházejícímu albu "Oath", které kapela vydá prostřednictvím Pelagic Records 14. června 2024. Plně instrumentální "Oath", dvanácté studiové album kapely, bylo nahráno a smícháno s dlouholetým přítelem a spolupracovníkem Stevem Albinim a medituje nad tímto tématem času a života nesčetnými způsoby. "OATH" se otevírá jako východ slunce s pomalu stoupajícím orchestrem a dechovou sekcí, celá kapela si dává čas na vychutnání atmosféry, než se přidá k té nádheře. Během 71-minutového běhu alba MONO medituje nad tímto tématem času a života nesčetnými způsoby. Neuspěchaný vývoj písně, která je charakteristickým znakem katalogu MONO, je prodchnut nádechem elegance, který pozvedá "OATH" do nových výšin.

"Žijeme se slibem, který se od našich dětských let nezměnil," říká kytarista Takaakira "Taka" Goto. "Slyšte vítr zpívat. Jsme součástí vesmíru. Už víme, co bychom měli dělat a co je v životě nejdůležitější."

Kapela vydá ještě v dubnu 2024 nový singl a videoklip před albem. "Oath" bude k dispozici na vinylu, včetně různých barevných variant vinylů, CD a digitálu.

Zpět
Členové:
Takaakira "Taka" Goto - Lead Guitars, Glockenspiel
Hideki "Yoda" Suematsu - Rhythm Guitars, Glockenspiel
Tamaki Kunishi - Bass, Guitars, Piano, Glockenspiel
Dahm Majuri Cipolla – Drum kit (2018–present)
Bývalí členové:
Yasunori Takada - Drums, Synthesizer, Glockenspiel (1999–2017)

Členové Takaakira "Taka" Goto
(Narozen ***, Tokyo, Japan)
Lead Guitars, Glockenspiel


Takaakira je japonský hudebník a kytarista a je nejznámější jako zakladatel, skladatel a kytarista japonské instrumentální rockové kapely MONO. Nahrává také sólově nebo pod hlavičkou projektu Behind The Shadow Drops. Spolupracoval také s kapelami Dove, Dsco a Isis. Je také majitelem svého vlastního studia Studio Forty-4 v Tokyu.

Hodně se naučil od nespočetných skvělých hudebníků a skladatelů, ale pokud by si musel vybrat, Beethoven a My Bloody Valentine jsou jeho hrdinové, protože oba jsou průkopníky svých žánrů. Oba dva jsou skvělí umělci, kteří vytvořili novou formu hudby, která do té doby neexistovala. Mezi další vlivy zařazuje i Ennio Morriconeho a Arvo Part.

V roce 2015 vydal Taka své první sólové album "Classical Punk and Echoes Under the Beauty" pod vlastním jménem Takaakira "Taka" Goto. Album obsahovalo staré dříve nezveřejněné nahrávky Taka a vyšlo prostřednictvím Pelagic Records po celém světě a Magniph v Japonsku.

V roce 2016 zahájil Taka nový sólový projekt Behind the Shadow Drops, aby vytvořil originální skladbu filmovou jako skladatel. Přui práci s Behind the Shadow Drops začleňuje Taka do svých skladeb více elektronických prvků. Debutové album Behind the Shadow Drops bylo vydáno celosvětově v roce 2017 prostřednictvím Temporary Residence Ltd.

Členové Hideki "Yoda" Suematsu
(Narozen ***)
Rhythm Guitars, Glockenspiel


Hideki je japonský hudebník a hráč na kytaru, je nejznámější jako spoluzakladatel japonské instrumentální rockové kapely MONO. S kapelou nahrává a vystupuje od jejího vzniku v roce 1999.

Není známá jeho další aktivita mimo rámec kapely.

Členové Tamaki Kunishi
(Narozen 19.prosince 1981, ***, Japan)
Bass, Guitars, Piano, Glockenspiel


Tamaki je japonská hudebnice a hráčka na baskytaru , spoluzakladatelka japonské instrumentální rockové kapely MONO. Ke kapele se připojila ve svých 18 letech, takže s nimi strávila už více než 20 let, co je delší doba než skutečný čas, který strávila s rodinou od svého narození. Působila také v kapele ASLN.

Jejím prvním hudebním nástrojem, na který si zahrál, byly varhany, když ji byly čtyři roky. Krátce nato uviděla někoho, jak vyuzžívá elektrické varhany a propracovala se k tomu, jak lze hrát na bicí, basu a melodie pomocí jediného nástroje. Jako dospívající uchopila i kytaru, ale teprve v 17 letech začala hrát na basu. "Tam, kde jsem vyrůstala, byl na venkov a nebylo mnoho lidí v kapelách, takže když odešel basista jejího přítele, zeptali se mě, jestli chci hrát, a tak to všechno začalo."

Kromě baskytary hraje také na mnoho dalších nástrojů včetně kytary, klavíru, varhan a glockenspiel.

Členové Dahm Majuri Cipolla
(také Dahm Mario Santo Majuri Cipolla)
(Narozen ***, Louisville, Kentucky, USA)
Drums, Vocals, Guitar, Drums, Bass


Dahm je americký hudebník, multiinstrumentalista, hráč na bicí, který se stal v roce 2018 členem kapely Mono, kde nahradil zakládajícího člena Yasunoriho Takadu.Písně na 10. album byly napsány dříve, než jsme se s ním seznímili, ale přesto měli pocit, že na něj čekali, až dorazí, a jeho zvuk byl přesně tím, co hledali. Podle kytaristy Gota vyjádření energie, vitality a síly nového alba by bez něj rozhodně nebylo možné.

Jeho rodiče jej velmi podporovali a svoji první bicí sadu dostal k 8. narozeninám. Působil v indie-rockové scéně v Louisville v Kentucky a spolupracoval s řadou umělců jako jsou Dave Pajo (Slint), Sapat, Bonnie Prince Billy, Evan Patterson (Young Widows) a kapelou Watter (Om/Grails). Od roku 2006 nahrává také svůj vlastní materiál pod názvem Phantom Family Halo. Je to projekt, v němž nahrává téměř všechny nástroje a jenom přátele v něm hostují. Před deseti lety jsem se přestěhoval do NYC a zapojil jsem se do spolupráce s Lydií Lunch, Torresem, Martinem Bisim (producent Swans/Sonic Youth) a při studiové práci.

Jeho oblíbenými bubeníky jsou Jaki Liebezeit z CAN, Bill Ward z Black Sabbath. Byl ovlivňován mnoha věcmi od Throbbing Gristle až po Bing Crosbyho. Kapela Watter, v níž posléze působil, je také smluvně u labelu Temporary Residence, takže měli společného dobrého přítele Jeremyho deVine, který je spojil.

Působil také v kapelách Brothers Of Conquest, Cooler, Dead Child, Sapat, Soft Gang, Starkiller, The Children, The Phantom Family Halo, Watter a Torres. Od roku 2018 se stal členem japonské kapely Mono.

Členové Yasunori Takada
(Narozen 17. listopadu, ***, Japan)
Drums, Synthesizer, Glockenspiel


Dne 9. prosince 2017 prostřednictvím svých stránek sociálních médií oznámili, že dlouholetý a zakládající člen Yasunori Takada, hráč na bicí, glockenspiel a syntezátor, opouští kapelu z "osobních důvodů". Bohužel není nic známo o Takadových nových plánech na jeho kariéru. Působil také v kapele ASLN vyznávající styly electronic a pop.


Zpět
Studiová alba:
2024 Oath
2022 My Story, The Buraku Story (soundtr.)
2021 Pilgrimage Of The Soul
2019 Nowhere Now Here
2016 Requiem For Hell
2014 Rays of Darkness
2014 The Last Dawn
2012 For My Parents
2009 Hymn To The Immortal Wind
2006 You Are There
2004 Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And The Sun Shined
2002 One Step More And You Die
2001 Under The Pipal Tree

Live albums
2021 Beyond The Past - Live In London With The Platinum Anniversary Orchestra
2019 Before The Past - Live From Electrical Audio
2017 Live In Melbourne
2015 The Last Dawn/Rays of Darkness: Tour 2014-2015
2010 Holy Ground: NYC Live With The Wordless Music Orchestra (CD/DVD)
Kompilace:
2007 The Sky Remains The Same As Ever (DVD)
2007 Gone: A Collection Of EPs 2000-2007
2004 New York Soundtracks (remix)

Společná alba & EP:
2023 Heaven Vol. 2 (EP)
2023 Heaven Vol. 1 (EP)
2022 Scarlet Holliday (EP)
2019 Exit In Darkness
2015 Transcendental (Mono/The Ocean)
2007 The Phoenix Tree
2006 Memorie Dal Futuro
2006 Palmless Prayer/Mass Murder Refrain (Mono/World's End Girlfriend)
2005 Mono/Pelican (Mono/Pelican)
2000 Hey, YouSkupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Diskografie Oath
Vyšlo 14. června 2024, Temporary Residence Ltd. (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. Us, Then ()
02. Oath ()
03. Then, Us ()
04. Run On ()
05. Reflection ()
06. Hear the Wind Sing ()
07. Hourglass ()
08. Moonlight Drawing ()
09. Holy Winter ()
10. We All Shine On ()
11. Time Goes By ()
Total Time (00:00)

Produced: Takaakira 'Taka' Goto & Jeremy deVine
Mixed: Takaakira ‘Taka’ Goto at Studio Forty-4
Mastered: Bob Weston at Chicago Mastering Service
Artwork, Design & Layout: Seiya Ogino of Ogino Design


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Susan Voelz - Violin & Orchestrator
Andra Kulans - Violin
Vannia Phillips - Violin
Emi Tanabe - Violin
Alison Chesley - Cello
Anna Steinhoff - Cello
Nora Barton - Cello
Kelsee Vandervall - Cello
Matthew Davis - Trombone
Chad McCullough - Trumpet & Brass Co-Arrangement
Liz Deitemyer - French Horn
Diskografie My Story, The Buraku Story
Vyšlo 27. května 2022, Temporary Residence Ltd. (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. Doumyaku (4:33)
02. Watashi (3:31)
03. Kokyo (2:31)
04. Yurameki (2:36)
05. Gohon No Yubi (3:34)
06. Kioku (3:27)
07. Kattou (3:47)
08. Chinmoku (3:39)
09. Himitsu (4:27)
10. Songen (5:47)
11. The Place (4:25)
Total Time (42:17)

Produced: Takaakira 'Taka' Goto & Jeremy deVine
Mixed: Takaakira ‘Taka’ Goto at Studio Forty-4
Mastered: Bob Weston at Chicago Mastering Service
Artwork, Design & Layout: Seiya Ogino of Ogino Design


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Susan Voelz - Violin & Orchestrator
Andra Kulans - Violin
Vannia Phillips - Violin
Emi Tanabe - Violin
Alison Chesley - Cello
Anna Steinhoff - Cello
Nora Barton - Cello
Kelsee Vandervall - Cello
Matthew Davis - Trombone
Chad McCullough - Trumpet & Brass Co-Arrangement
Liz Deitemyer - French Horn
Diskografie Pilgrimage Of The Soul
Vyšlo 25. ledna 2021, Temporary Residence Ltd. (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. Riptide (5:51)
02. Imperfect Things (6:25)
03. Heaven In A Wild Flower (7:10)
04. To See A World (4:00)
05. Innocence (8:10)
06. The Augurie (7:30)
07. Hold Infinity In The Palm Of Your Hand (12:21)
08. And Eternity In An Hour (5:51)
Total Time (57:18)

;Produced: Takaakira 'Taka' Goto, Jeremy deVine & Steve Albini
Recorded & Mixed: Steve Albini at Electrical Audio
Mastered: Bob Weston at Chicago Mastering Service
Artwork: Ahmed Emad Eldin
Art Direction, Design & Layout: Jeremy deVine
Music Films: Alison Group


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano, Synthesizers, Vocals
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Max Crawford - Conductor
Susan Voelz - Violin
Inger Petersen Carle - Violin
Andra Kulans - Violin
Vannia Phillips - Violin
Stacia Spencer - Violin
Jennifer Dunne - Violin
Alison Chesley - Cello
Nora Barton - Cello
Melissa Bach - Cello
Anna Steinhoff - Cello
Chad McCullough - Trumpets
Gerald Bailey - Trumpets
Diskografie Nowhere Now Here
Vyšlo 25. ledna 2019, Temporary Residence Ltd. (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. God Bless (1:45)
02. After You Comes The Flood (5:37)
03. Breathe (5:25)
04. Nowhere, Now Here (10:25)
05. Far and Further (5:42)
06. Sorrow (8:31)
07. Parting (4:26)
08. Meet Us Where the Night Ends (9:06)
09. Funeral Song (3:22)
10. Vanishing, Vanishing Maybe (6:15)
Total Time (60:34)

Composed, Design, Lyrics, Producer: Takaakira Goto
Producer, Recorded, Mixed: Steve Albini
Lacquer Cut, Mastered: Robert Weston
Art Direction, Design, Producer: Jeremy DeVine
Design, Lyrics: Julien Levy
Artwork: Ahmed Emad Eldin (Pink Floyd‘s The Endless River)
Konflikt a korelace mezi tmou a světlem je univerzální téma s historicky bohatou historií. Hudebně snad žádná skupina v 21. století nepojala tuto vazbu důsledněji nebo účinněji než japonští MONO. MONO s pomocí 20 alb za 20 let přesvědčivě odráželi nejtišší a nejvíce chaotické části života jejich hudby. Jejich stále se rozšiřující paleta nástrojů, která začala nahrávat v roce 1999 s tradičním složení guitar-bass-drums rock band, se vyvinula tak, že zahrnuje až 30 orchestrálních nástrojů. Nyní na "Nowhere Now Here" kapela přidává do svého repertoáru elektroniku - možná inspirovanou kytaristou a skladatelem Takaakira ‘Taka’ Gotou z jeho nedávné spolupráce s Johnem McEntireem při okouzlující nahrávce "Behind The Shadow Drops". Nové album u MONO přineslo i vůbec první změnu sestavy připojením nového bubeníka Dahm Majuri Cipolly (The Phantom Family Halo) k zakládajícímu triu Goto, Tamaki a Yoda. Tamaki také realizovala její pěvecký debut, když odezpívala ve stínu někdejší Nico poeticky zalmženou "Breathe".

Skupina:
Takaakira "Taka" Goto - Guitar
Tamaki - Bass
Yoda - Guitar
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Susan Voelz - Violin 1 & Orchestrator
Inger Petersen Carle - Violin 1
Andra Kulans - Violin 2
Vannia Phillips - Violin 2
Nora Barton - Cello
Veronica Nettles - Cello
Alison Chesley - Cello (on track 2)
Nick Broste - Trombone (03)
Diskografie Requiem For Hell
Vyšlo 14. října 2016 (Worldwide),
Temporary Residence Limited, TRR273 CD (North America),
Pelagic Records, PEL075 (Europe),
Magniph/Hostess, HSE-8002 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Death In Rebirth (8:05)
02. Stellar (4:58)
03. Requiem For Hell (17:48)
04. Ely's Heartbeat (8:27)
05. The Last Scene (6:43)
Total Time (69:22)

Composed, Arranged, Producer: Mono
Producer, Recorded, Mixed: Steve Albini
Mastered: Robert Weston
Art Direction, Layout, Design: Jeremy DeVine
Art Direction: Takaakira Goto
Illustration: Gustave Doré
MONO jsou kapelou vedenou nehmotnými konflikty. Jejich alba našla inspiraci v nevyhnutelném soužití lásky a ztráty, víry a beznaděje, světla a tmy. Nové album "Requiem For Hell" vhodně začleňuje všechny tyto konflikty do jediné univerzální nevyhnutelnosti v životě, do zrození a smrti.

"Requiem For Hell" je především návratem MONO k dlouholetému příteli a spolupracovníkovi Steve Albinimu. Po koncertování MONO a Albiniho kapely Shellac minulý rok po Japonsku si uvědomili, jak moc jim scházel tvůrčí dialog, který sdíleli během tvorby mnoha svých nejpamátnějších alb, počínaje "Walking Cloud and Deep Red Sky..." (2004) a vyvrcholením na "Hymn To Immortal Wind" (2009). Znovuzrození spolupráce Albiniho pro "Requiem For Hell" se také časově shodovalo s narozením prvního dítěte blízkého přítele, jehož skutečný srdeční rytmus posloužil jako základ pro příhodně pojmenovanou skladbu "Ely's Heartbeat". Pro MONO to všechno připadalo tak správné a zároveň nevyhnutelné.

"Requiem For Hell" je nesporně těžší a děsivější než většina vnahrávek MONO do této doby, vyslechněte závratný 18-minutovou titulní skladbu třebas, ale také nese některé ze svých nejjemnějších okamžiků. Tato dichotomie je jakoby způsobem posedlosti kapely na konflikty, která se projevila na jedné ze současně nejtišších i nejhlasitějších katalogů undergroundové hudby.

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Yasunori Takada - Drums, Percussion, Glockenspiel
Tamaki Kunishi - Bass, Piano, Guitar, Glockenspiel
Yoda - Guitars
Hosté:
Tetsu Fukagawa (envy) - Voices
Jacob Valenzuela (Calexico) - Trumpets
Diskografie Rays Of Darkness
Vyšlo 24. října 2014, Pelagic Records, PEL040 (Europe)
27. října 2014, Temporary Residence Ltd., TRR243 (UK)
28. října 2014, Temporary Residence Ltd., TRR243 (North America)
5. listopadu 2014, Magniph (Japan)

Seznam skladeb:
01. Recoil, Ignite (13:18)
02. Surrender (7:40)
03. The Hand That Holds The Truth (7:44)
04. The Last Rays (6:38)
Total Time (35:20)

Recorded: Chris Schultz
Recorded, Mixed: Fred Weaver
Engineer: Ben Wentz
Mastered: Alan Douches
Art Direction, Design, Layout: Jeremy DeVine
Artwork: Patrick Perry
"Rays Of Darkness" je zřejmě dosud nejtěžší monofonní album, na kterém se představuje syrový, odhalený zpětný zvuk. "The Hand That Holds The Truth" (Ruka, která drží pravdu), je jednou z mála mono písní, které obsahují vokály, v níž hraje neuvěřitelný Tetsu Fukagawa z Envy. Jeho drsné výkřiky přidávají ještě větší sílu k tomu, co je možná nejintenzivnější písničkou, kterou kdy Mono napsali.

Skupina:
Takaakira "Taka" Goto - Guitar
Tamaki - Bass, Piano, Glockenspie
Yoda - Guitar
Yasunori Takada - Drums, Glockenspiel, Timpani
Hosté:
Danielle Karppala - Cello
Andrew Simpson - Cello
Emily Grace Karosas - Violin
Walker Konkle - Violin
Diskografie The Last Dawn
Vyšlo 24. října 2014 Pelagic Records, PEL039 (EU),
27. října 2014, Pelagic Records (UK),
28. října 2014, Temporary Residence Limited, TRR242 (North America),
5. listopadu 2014, Magniph, DDCB-14027 (Japan)


Seznam skladeb:
01. The Land Between Tides / Glory (11:35)
02. Kanata (6:21)
03. Cyclone (6:24)
04. Elysian Castle (8:11)
05. Where We Begin (7:25)
06. The Last Dawn (8:37)
Total Time: (48:33)

Producer: Mono
Engineer: Ben Wentz
Recorded: Dave Villani
Recorded, Mixed: Fred Weaver
Mastered: Alan Douches
Art Direction, Design, Layout: Jeremy DeVine
Artwork: Patrick Perry
"The Last Dawn" je první ze dvou propojených alb a je tím "lehčím" z nich, a to tématicky i melodicky. Obsahuje nepochybně některé z nejsilnějších písní MONO, jaké kdy napsali, čerpající z řady vlivů od minimalistického filmového vyjádření až po starobylé shoegaze. Jsou to MONO ve své naprosté nejčistší podobě a přinesli si k tomu záhadný nevyslovený dialog bez desítek strunných nástrojů, které byly v jejich katalogu tak prominentní. Skladby jsou také znatelně efektivnější - od roku "One Step More And And You Die" (2003), a album nesmírně těží z tohoto zjednodušeného přístupu. MONO vždy byli mistři vyprávění přesvědčivých příběhů beze slov. Ale nyní dokázali, že to dokážou i bez příkras.

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano, Glockenspiel
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums, Glockenspiel, Timpani, Tubular Bell, Gong
Hosté:
The Holy Ground Orchestra:
Jeff Milarsky - Conductor
Yuki Numata, Courtney Orlando, Emily Ondracek, Patti Kilroy - Violin 1
Conrad Harris, Ben Russel, Caroline Shaw, Amanda Lo - Violin 2
Caleb Burhans, Nadia Sirota, Erin Wight, Jeanann Dara - Viola
Clarice Jensen, Brian Snow - Cello 1
Caitlin Sullivan, Laura Metcalf - Cello 2
Logan Coale - Bass
Shayna Dunkelman - Timpani
Yuri Yamashita - Cymbals
Diskografie For My Parents
Vyšlo 4. září 2012, Temporary Residence Ltd., TRR213 (US)

Seznam skladeb:
01. Legend (11:57)
02. Nostalgia (12:04)
03. Dream Odyssey (8:10)
04. Unseen Harbor (14:02)
05. A Quiet Place (Together We Go) (9:26)
Total Time (56:39)

Recorded: Henry Hirsch
Assisted: Rachel Alina
Mixed: Fred Weaver
Mastered: Bob Weston

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki Kunishi - Bass, Piano, Glockenspiel, Harpsichord
Yoda - Guitar
Yasunori Takada - Drums, Tympani, Cymbals, Glockenspiel
Hosté:
Orchestra:
Dave Max Crawford, Paul Von Mertens - Conductor
Eille Bakkum - Viola
Andra Kulans - Violin, Viola
Mark Anderson, Mellisa Bach, Alison Chesley, Wendy Cotton, Margaret Daly, Michael Duggan, Katherine Hughes, Jill Kaeding, Ellen O'Hayer, Richard Yeo - Cello
Inger Petersen Carle, Carol Kalvonjian, Carmen Llop Kassinger, Jody Livo, Steve Winkler, Susan Voelz, Jeff Yang, Chie Yoshinaka, Katherine Hughes - Violin
Vannia Phillips, John Sagos, Ben Wedge - Viola
Jennifer Clippert, Mary Stolper - Flute
Kent Kessler - Contrabass
Diskografie Hymn To The Immortal Wind
Vyšlo 24. března 2009, Temporary Residence Ltd., TRR 148 (US)

Seznam skladeb:
01. Ashes In The Snow (11:46)
02. Burial At Sea (10:39)
03. Silent Flight, Sleeping Dawn (6:00)
04. Pure As Snow (Trails of The Winter Storm) (11:26)
05. Follow The Map (3:56)
06. The Battle To Heaven (12:51)
07. Everlasting Light (10:23)
Total Time (67:01)

Producer, Written-By, Arranged By: Mono
Mixed By, Recorded By, Producer: Steve Albini
Mastered: John Golden
Art Direction: Takaakira Goto
Art Direction, Artwork: Esteban Rey
Art Direction, Layout, Design: Jeremy deVine
Právě včas k jejich 10-letému výročí se MONO vrátili se svým pátým studiovým albem, absolutně masivním "Hymn To The Immortal Wind". Hudba je přirozeně majestátní i s ochrannou známkou MONO, která se hluboce promíchala s největším komorním orchestrem, jaký kdy kapela získala. Instrumentace je obrovská a obsáhla smyčce, flétny, varhany, klavír, glockenspiel a tympany do svého standardního setu. Zatímco "Hymn..." pokračuje v těžbě kinematografického dramatu, které je vlastní hudbě MONO, dynamické posuny nyní přicházejí více z temného světla na místo tichého až hlasitého. Zralost k vyvážení těchto prvků tak mistrovsky se stala nejsilnější vlastností MONO, s výjimkou snad jejich záhadné schopnosti znít jako bitevní letadlo vklíněné do Beethovenova koncertu.

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Susan Voelz - Violin
Alison Chesley - Cello
Diana Parmeter - Cello
Inger Peterson Carle - Violin
Thomas Yang - Violin
Diskografie You Are There
Vyšlo 15. března 2006, Temporary Residence Ltd., TRR 98 (US)
Kamikaze Tapes (Cassette)

Seznam skladeb:
01. The Flames Beyond The Cold Mountain (13:29)
02. A Heart Has Asked For The Pleasure (3:43)
03. Yearning (15:38)
04. Are You There? (10:25)
05. The Remains Of The Day (3:41)
06. Moonlight (13:04)
Total Time (60:00)

Producer: Mono
Mixed, Recorded: Steve Albini
Mastered: John Golden
Artwork: Esteban Rey
Nahávky na pásku Steve Albinim v jeho studiu Electric Audio v Chicagu, IL, deska "You Are There" rozšiřuje filmové drama 2003 "Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And Sun Shined" z roku 2003 také zaznamenané Albinim, zatímco překonávají zlověstnou těžkost ceněného "One Step More and You Die" z roku 2002. MONO vyvracejí mýtus, že zvýšené zaměření na složité struktury písní a aranže smyčců přicházejí na úkor mladistvé energie a inspirované agrese. Na "You Are There" MONO reprezentují tragédie přicházející s inherentní radostí, dodávanou s nadějí, že ve všech koutech tmy jsou stejné části světla. Nejsou heavy jako Black Sabbath - jsou heavy jako Beethoven.

Skupina:
Takaakira "Taka" Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Alison Chesley - Cello
Inger Peterson Carle - Violin
Susan Voelz - Violin
Diskografie Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And The Sun Shined
Vyšlo 14. dubna 2004, Temporary Residence Limited Ltd., TRR68 (US)

Seznam skladeb:
01. 16.12 (10:57)
02. Mere Your Pathetique Light (6:36)
03. Halcyon (Beautiful Days) (8:09)
04. 2 Candles, 1 Wish (2:47)
05. Ode (7:06)
06. The Sky Remains the Same as Ever (2:27)
07. Lost Snow (15:12)
08. A Thousand Paper Cranes (5:11)
Total Time (58:25)

Producer, Recorded, Mixed, Songwriter, Arranged: Mono
Producer, Recorded, Mixed: Steve Albini
Arranged: Udai Shika
Management: Chimera R. Productions, Yuki Shimazaki, Yuji Komatsu, Reiko Kudo
Mastered: John Golden
Artwork: Esteban Rey, Takaakira Goto
Design: Naoya Hayasaka
Artwork: Esteban Rey
Tokijští Mono jsou zvláštní skupinou. Zatímco většina kapel nabízí své upřímné a nejoprqavdovější rané nahrávky a zbytek své kariéry tráví snahou znovuobjevit svou mladistvou energii, trajektorie MONO byla zcela opačná. Jejich rané nahrávky jsou úctou k jejich minulým i současným hrdinům, dokumenty kapely se mohou pochlubit působivou symfonií zvuku i přes svou relativně malou sestavu. V dnešní době se stali jednou z nejvíce vášnivě agresivních rockových kapel za poslední desetiletí a prováděli své stoupající crescenda, titanické listy zkreslení a temné melodie s jemností a přesností skládacího papírového jeřábu. Tuto vzkvétající nadějnou kreativitu zachytil Steve Albini ve formě osmi kusů, které tvoří jejich třetí album "Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And Sun Shined". Album je svěžejší a orchestrálnější než předchozí nahrávky, spojuje celkově pomalou atmosféru s bouřlivým pohonem, který dosahuje mnohem vyšších výšek než dřívější práce skupiny.

Skupina:
Takaakira "Taka" Goto - Guitars
Tamaki Kunishi - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Udai Shika - Cello
Keiko Shiga - Viola
Noriko Shibata - Violin
Shoko Oki - Violin
Diskografie One Step More And You Die
Vyšlo 2. října 2002,
Temporary Residence Ltd. (North America) [Reissue]
Music Mine (Japan), Arena Rock Recording Co. (North America), Rykodisc (Europe)

Seznam skladeb:
01. Where Am I (2:41)
02. Com(?) (15:55)
03. Sabbath (4:51)
04. Mopish Morning, Halation Wiper (2:54)
05. A Speeding Car (8:51)
06. Loco Tracks (6:39)
07. Halo (7:43)
08. Giant Me on the Other Side (1:37)
Total Time: (45:11)

Written, Producer: Mono
Recorded: Tadashi Hashimoto
Executive Producer: Aki Morishita, Akira Sasajima
Engineer, Mixed: Masataka Saito
Mixed: Takehiko Naito
Mastered: Yuka Koizumi
Artwork: Chieko Akasaka
Photography: Yasunori Takada, Cheli
Od svého prvního vydání v roce 2002 se "One Step More And You Die" stalo monolitickým základním kamenem diskografie MONO. Každé následující album bylo nevyhnutelně, možná nespravedlivě, srovnáváno s tímto albem, jako by to byl vysoký vodoznak kapely nikdy nesesazený z trůnu.

Skupina:
Takaakira "Taka" Goto - Guitar
Tamaki Kunishi - Bass
Yoda - Guitar
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie Under The Pipal Tree
Vyšlo 11. listopadu 2001, Tzadik, TZ 7237 (US)

Seznam skladeb:
01. Karelia (Opus 2) (12:30)
02. The Kidnapper Bell (10:00)
03. Jackie Says (7:29)
04. Op Beach (5:45)
05. Holy (1:40)
06. Error #9 (12:32)
07. L'America (4:36)
08. Human Highway (9:05)
Total Time: (62:37)

Producer: Kazunori Sugiyama, Mono
Executive-Producer: John Zorn
Producer, Written: Reiko Kudo
Engineer, Mixed: Satoru Kawaguchi
Supervised: Yuji Komatsu, Seiichi Takubo
Mastered: Scott Hull
Design: Heung-Heung Chin


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Dahm - Drums
Hosté:
The Platinum Anniversary Orchestra
A.A.Williams
Jo Quail
Diskografie Beyond The Past - Live In London With The Platinum Anniversary Orchestra
Vyšlo 19. března 2021, Temporary Residence Ltd., TRR334CD (US)

Seznam skladeb:
CD 1
01. God Bless (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (1:49)
02. After You Comes the Flood (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (5:03)
03. Breathe (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (5:48)
04. Nowhere, Now Here (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (10:19)
05. Death in Rebirth (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (7:58)
06. Dream Odyssey (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (9:29)
07. Sorrow (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (9:00)
08. Meet Us Where the Night Ends (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (9:11)
CD 2
09. Halcyon (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (9:14)
10. Ashes in the Snow (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (16:49)
11. Exit in Darkness (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (6:18)
12. Com(?) (Live with the Platinum Anniversary Orchestra) (19:11)
Total Time (110:09)
Nahrávka "Beyond The Past - Live In London With The Platinum Anniversary Orchestra" dokumentuje mimořádné vystoupení MONO z akce Beyond the Past, která oslavila 20. výročí kapely a konala se v historickém centru Barbican v Londýně v Anglii dne 14. prosince 2019. Na tuto jedinečnou celoživotní událost si MONO vybrali nezapomenutelnou sestavu starých i nových přátel, včetně kolegů japonských undergroundových ikon, Borise a Envy, stejně jako francouzských post-metalových legend, Alcesta a britských spolupracovníků AA Williams a Jo Quail. Akce vyvrcholila vystoupením MONO s The Platinum Anniversary Orchestra, kde vystoupil National Youth String Orchestra pro uchvácené a vyprodané publikum přes 2000 diváků.

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Dahm - Drums
Hosté:
Diskografie Before The Past - Live From Electrical Audio
Vyšlo 8. listopadu 2019, Temporary Residence Ltd., TRR334CD (US)

Seznam skladeb:
01. Com(?) (Live From Electrical Audio) (16:09)
02. L'America (Live From Electrical Audio) (4:55)
03. Halo (Live From Electrical Audio) (8:23)
Total Time (29:27)

Written: Mono
Mixed: Jeremy DeVine
Mixed, Recorded: Steve Albini
Mastered: Robert Weston
Artwork: Lealudvik
MONO se formovali v Tokiu v Japonsku v závěrečných zimních týdnech v prosinci 1999. Hráli své první živé zkoušky na internetu a na počátku nového tisíciletí a vydali své první album "Under The Pipal Tree" v roce 2001. Nahrávalo se živě během jednoho dne, co se týče rozpočtu na otří břitvy, "The Pipal Tree" bylo vážným úvodem do zvědavé magie kapely, která by nakonec mohla být stát se synonymem monstrózně dynamické, současné klasické rockové hudby.

Na památku těchto strohých začátků a na oslavu jejich pozoruhodné dlouhověkosti, MONO přepracovai tři své nejstarší písně a provedli s nimi facelift. Umocněni "Com (?)" vzestupným 16-minutovým hlukovým opusem na "Before The Past - Live From Electrical Audio" ukazující vývoj vystupování MONO a odstraňují smyčce a vrstvy kytarových overdubů a ukazují, jak masivní tato skupina může být ve své strize nejprostřejší instrumentaci.

Album bylo nově nahráno za jeden den v roce 2019 s dlouholetým spolupracovníkem Steve Albinim a smícháno Albinim se zakladatelem Temporary Residence Jeremy deVinem - "Before The Past" je vyznáním stejně o přítomnosti, jako i o minulosti. Písně, které jsou nyní 20 let staré, působí silněji a hlouběji než kdy jindy - jako svědectví o trvalém odhodlání MONO k jejich řemeslu a jejich pronikavém zkoumání maximálního minimalismu.

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie Live In Melbourne
Vyšlo 12. února 2017, Forty-4 Records, Forty-4, F4Rd-#01122
Official Bootleg CD, Limited to 500 copies

Seznam skladeb:
01. Recoil, Ignite (12:22)
02. Death In Rebirth (7:48)
03. Kanata (6:18)
04. Pure As Snow (Trails Of The Winter Storm) (10:48)
05. Where We Begin (7:16)
06. Ashes In The Snow (11:40)
07. Requiem For Hell (17:04)
Total Time (73:16)

Recorded at The Corner Hotel, Melbourne
Recorded: Matt Cook
Mixed: Matt Cook
Mastered: Dan Randall at Mammoth Sound Mastering
Artwork, Design, Layout: Seiya Ogino (Ogino Design)
"Live In Melbourne" je živé CD, které bylo nahráno během Australian Tour "The Last Dawn/Rays Of Darkness" v roce 2015 a později v roce 2016 bylo smícháno a mastertováno. Album je portrétem živé noční atmosféry kapely, byla k dispozici pouze v obchodním stánku v limitovaném vydání 500 kopií.

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie The Last Dawn/Rays of Darkness: Tour 2014-2015
Vyšlo 14. dubna 2015, Pelagic Records

Seznam skladeb:
01. Recoil, Ignite (13:32)
02. Unseen Harbor (14:09)
03. Kanata (6:26)
04. Pure As Snow (Trails Of The Winter Storm) (11:25)
05. Halcyon (Beautiful Days) (8:57)
06. Where We Begin (7:33)
07. Ashes In The Snow (12:21)
08. Everlasting Light (12:01)
Total Time (86:24)

Live in Paris 2014
Producer: Robin Staps, Sayoko 'Lily' Hirai, Takaakira 'Taka' Goto
Recorded, Mixed, Mastered: Koichi Hara
Design, Layout: Seiya Ogino
Photography: Muto

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano, Glockenspiel
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums, Tympani, Cymbals, Glockenspiel
Hosté:
The Holy Ground Orchestra
Diskografie Holy Ground: NYC Live With The Wordless Music Orchestra
Vyšlo 27. dubna 2010, Temporary Residence Ltd., TRR159 (US)

Seznam skladeb:
01. Ashes In The Snow (12:55)
02. Burial At Sea (10:23)
03. Silent Flight, Sleeping Dawn (5:50)
04. Are You There? (10:30)
05. 2 Candles, 1 Wish (2:52)
06. Where Am I (3:03)
07. Pure As Snow (Trails of the Winter Storm) (11:37)
08. Follow The Map (4:52)
09. Halcyon (Beautiful Days) (9:17)
10. Everlasting Light (12:35)
Total Time (83:09)

Producer: Ronen Givony
Engineer, Mixing, Producer: Matt Bayles
Assistant Engineer: Dan Coutant
Director, Editing: J.J. Johnstone
Mastering: Alan Douches
Design, Executive Producer, Layout: Jeremy DeVine
Photography: Doug Kim, Beth Moser, Teppei
MONO a Temporary Residence Limted u příležitosti oslav svého 10. výročí jako kapely a vydání jejich nového alba "Hymn To The Immortal Wind" uspořádali jednorázový koncert v New Yorku. Ve spojení s váženým seriálem Wordless Music Series Mono svou již legendární živou show rozšířili s 24 členným orchestrem. "Holy Ground", pečlivě zaznamenaná a smíchaná známým producentem Mattem Baylesem (Mastodon, ISIS, Minus The Bear), skvěle zachycuje každou chvíli klidně šeptající a dýchající krásy s trpělivou čistotou. Součástí alba je ohromující živé DVD dokumentující celé 90-minutové představení s živými orchestrálními verzemi mnoha nejoblíbenějších písní MONO. Po desetiletí se fanoušci dožadovali alba MONO, které odpovídá katarze jejich nechvalně živých vystoupení, a "Holy Ground" to z velké části naplňuje.Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie The Sky Remains The Same As Ever
DVD, vyšlo 28. března 2007, Temporary Residence Ltd., TRR135 (US)
Human Highway, HHR-46 (Japan)

Seznam skladeb:
01. The Sky Remains The Same As Ever (107:01)
Total Time (107:01)

Film Director: Teppei Kishida
Other: Mr. Yorozu
Artwork: Esteban Rey
Design: Jeremy DeVine
"The Sky Remains The Same As Ever" je téměř dvouhodinový dokument o nahrávácích relacích "You Are There" a o několika světových turné, které následovaly po jeho vydání. Kromě desítek živých písní je zde dokumentována i jejich celková propocená zběsilost, film zachycuje rozhodně i méně okouzlující aspekty života undergroundové rockové kapely z cizí země, vyjadřující sentimenty řečí těla z nutnosti a přesvědčení. Film nejúčinněji zobrazuje přátelství, díky nimž byly cesty MONO příjemné, a fanatické odhodlání, která to vše umožnilo.

Skupina:
MONO:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie Gone: A Collection of EPs 2000-2007
Vyšlo 1. září 2007, Temporary Residence Ltd., TRR121 (US)

Seznam skladeb:
01. Finlandia (8:07)
02. Black Woods (11:22)
03. Yearning (15:37)
04. Memorie Dal Futuro (9:38)
05. Since I've Been Waiting For You (3:47)
06. Gone (4:07)
07. Black Rain (9:17)
08. Rainbow (2:23)
09. Little Boy (1945 - Future) (9:28)
Total Time (76:37)

Producer: Mono
Mastered By: John Golden
Art Direction, Illustration, Design: Shohei Takasaki
Shromážděním všech vzácných a nevydaných skladeb MONO, které nejsou na albech, "Gone..." dokonale (a chronologicky) ukazuje jejich ohromující růst, od skromných úvodních not ve "Finlandia" až po ohnivé finále "Little Boy (1945-Future". Tyto skladby jsou vybrány ze série velmi vyhledávaných nahrávek, včetně japonského debutu "Hey, You". EP, jejich společné desky s Pelican, s Cameron Crowe realizovaný vinyl "Memorie Dal Futuro", a "The Phoenix Tree", jejich vyprodaného EP pro bouřlivé sérii Travels In Constants. Všechny skladby byly krásně remasterovány z jejich původní master pásky.

Skupina:
MONO:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitar
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie New York Soundtracks
LP, vyšlo 14. února 2004, Temporary Residence Ltd., TRR 74 (US)
Human Highway, HECY-1004 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Giant Me On The Other Side (Loren Connors Remix) (3:21)
02. Where Am I (Calla Remix) (6:52)
03. Sabbath (Marina Rosenfeld Remix) (4:03)
04. Halo (DJ Olive The Audio Janitor Remix) (3:48)
05. Loco Tracks (Aki Onda Remix) (6:33)
06. Com(?) (Raz Mesinai Remix) (5:06)
07. Late City Final (Jackie-O Motherfucker Remix) (8:32)
Total Time (38:15)

Producer: Aki Onda


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Diskografie Heaven Vol. 2
EP, vyšlo 25. prosince 2023, Pelagic Records (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. Snow Ghost (7:50)
02. Haunting Echo (6:43)
03. Beloved (5:17)
Total Time (19:50)

Recorded: Takaakira ‘Taka’ Goto at Studio Forty-4, Japan
Drums recorded: James Brown at The Union, NY in October 2023
Produced: Takaakira 'Taka' Goto and Jeremy deVine
Recorded: Takaakira 'Taka' Goto at Studio Forty-4
Mixed and Mastered: Rafael Anton Irisarri and Jeremy deVine at Black Knoll Studio in October 2023
Artwork: "Snolar Eclipse" by Eliana Reiman-deVine
Design: Jeremy deVine


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Diskografie Heaven Vol. 1
EP, vyšlo 25. prosince 2022, Pelagic Records (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. Lucia(10:08)
02. Smile(3:54)
03. Silent Embrace(6:14)
Total Time (20:15)

Recorded: Takaakira ‘Taka’ Goto at Studio Forty-4, Japan
Drums recorded: Amak Golden at Golden Hive Studio, Prag, in August 2022
Mixed and Mastered: Rafael Anton Irisarri & Jeremy deVine at Black Knoll Studio in October 2022
Composed, Design, Lyrics, Producer: Takaakira Goto


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass, Piano
Yoda - Guitars
Dahm Mario Santo Majuri Cipolla - Drums
Hosté:
Diskografie Scarlet Holliday
EP, vyšlo 4. března 2022, Pelagic Records (North America/Asia)
Pelagic Records (UK, Europe/Oceania)

Seznam skladeb:
01. Scarlet Holliday (7:36)
02. First Winter (4:49)
03. Epilogue (2:42)
Total Time (00:00)

Produced: Takaakira 'Taka' Goto & Jeremy deVine
Composed, Design, Lyrics: Takaakira Goto
Recorded: Steve Albini at home and at Electrical Audio
Mixed: John McEntire at Soma Electronic Music Studios
Mastered: Bob Weston at Chicago Mastering Service
Artwork, Design & Layout: Seiya Ogino of Ogino Design


Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
World's End Girlfriend:
A.A. Williams - Vocals, Piano, Cello
Diskografie Exit In Darkness
Vyšlo 2019, Pelagic Records, PEL142 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Exit In Darkness (6:11)
02. Winter Light (9:44)
Total Time (15:55)

Artwork: A.A. Williams & Ogino Design
Zpěvačka A.A. Williams se prostě zjevila. EP vyšlo v lednu 2019 a debutová show na prestižním festivalu Roadburn o tři měsíce později potvrdila, co tato první příchuť hudby naznačila: je to zvláštní umělkyně. Žena v černém: jedna paže nahoře po delikátním, ale rozhodujícím brnkaném akordu, ticho v místnosti se soustředilo na půvabné stoupání jedinečného hlasu. Přicházet tak plně zformované je samo o sobě čin; brát publiku dech s takovou bezprostředností je něco úplně jiného.

Jakmile Takaakira ‘Taka Goto uslyšel hudbu A.A. Williams, vyvolalo to neochvějnou rezonance. Pro A.A. Williams bylo ocenění důrazně vzájemné. Hudební spojení se vyvinulo ve spolupráci, s něčím se začalo, vyměnily se nápady. Na konci letního turné MONO v roce 2019 byly tyto myšlenky zaznamenány na pásky v Londýně a výsledkem bylo "Exit In Darkness", fascinující setkání dvou umělců z opačných konců zeměkoule, jejichž kreativní přístup se nemohl předvést výmluvněji.

Skupina:
MONO:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie Transcendental

Vyšlo 23. října 2015, Worldwide (except for United Kingdom)
26. října 2015, Pelagic Records, PEL 055 (United Kingdom)

Seznam skladeb:
01. MONO: Death In Reverse (11:00)
02. The Ocean: The Quiet Observer (12:43)
Total Time (23:43)

"Tématem této skladby je život, smrt a regenerace. I když se naše těla rozpadají a rozkládají se, naše duše zůstávají nezměněny. Naše těla budou působit jako semena pro příští generaci, zatímco naše duše budou společně cestovat do našeho nového věčného života. Toto je příběh, který chceme prozkoumat naším dalším albem, vylíčením naší cesty životem směrem ke smrti; od prožití našich životů hrdých a vznešených, k obětovaným tělům, naplněných vzácnými vzpomínkami... a skrze obrovský, hlučný tunel vesmíru, se stáváme čistými dušemi - jedinou kapkou vody ve fontáně života". / Taka

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Alison Chesley, Diana Parmeter - Cello
Inger Carle, Jody Livo, Susan Voelz, Thomas Yang - Violin
Andra Kular, Vannia Phillips - Viola
Diskografie The Phoenix Tree
Vyšlo 18. dubna 2007, Temporary Residence Ltd.,

Seznam skladeb:
01. Gone (4:06)
02. Black Rain (9:20)
03. Rainbox (2:23)
04. Little Boy (1945 - Future) (9:28)
Total Time (25:17)

Recorded and Mixed Oct 4-6, 2006 at Electrical Audio Recording, Chicago, IL
Arranged [String Arrangements]: Susan Voelz, Taka Goto
Producer: MONO
Recorded, Mixed: Steve Albini
Mixed At – Electrical Audio
Mastered: John Golden at Golden Mastering, Ventura, CA
Design: Jeremy deVine
Artwork [Cover]: Esteban Rey

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Susan Voelz - Violin
Alison Chesley - Cello
Diana Parmeter - Cello
Inger Peterson Carle - Violin
Thomas Yang - Violin
Diskografie Memorie Dal Futuro
LP, vyšlo 1. listopadu 2006, Vinyl Films, VR 20033 (US)

Seznam skladeb:
01. Memorie dal Futuro (9:40)
02. Due Foglie, Una Candela: Il Soffio del Vento (3:50)
Total Time (13:30)

Producer: Mono
Mixed By, Recorded By: Steve Albini
Mastered By: John Golden
Artwork: Andy Fischer

Skupina:
MONO:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
World's End Girlfriend:
Katsuhiko Maeda - Guitar, Piano, Violin, Mixing
Hosté:
Seigen Tokuzawa - Cello
Kazumasa Hashimoto - Piano
Mujika Easel - Chorus Vocals
Kaoru Hagiwara - Viola
Mikko Ise, Mio Okamura - Violin
Takafumi Ishikawa - Saxophone
Diskografie Palmless Prayer/Mass Murder Refrain
Vyšlo 12. září 2006, Temporary Residence Ltd., TRR108 (Worldwide except for Japan)
Human Highway Records (Japan)

Seznam skladeb:
01. Trailer 1 (12:15)
02. Trailer 2 (13:36)
03. Trailer 3 (17:03)
04. Trailer 4 (11:59)
05. Trailer 5 (19:13)
Total Time (74:06)

Producer: Mono
Recorded: Yuuki Mizutani, Tomohiko Gondo, Tetsuya Yamamoto, Seiji Ueki
Mixed By, Producer: World's End Girlfriend
Mastered By: John Golden
Design: Chieko Akasaka
Photography By: Chie Fatsumi
Těsně před nahráním jejich epické katastrofické skladby "You Are There", MONO začali spolupracovat s partnerkou a tokijskou přítelkyní a moderní elektronickou skladatelkou. Výsledkem je 5-skladbová setrvání neoklasické milosti a luminiscence, která vzdoruje zjednodušené kategorizaci. Stejně temná jako dno oceánu a blízké jiným světům "Palmless Prayer/Mass Murder Refrain" objevují, že MONO obývají osvětlený svět, který byl dříve zmiňován pouze v jejich nejvíce orchestrálních skladbách. "Palmless Prayer", která byla natočena v roce 2005 ve více studiích v Japonsku, se připojuje k rostoucí posedlosti MONO klasickou hudbou a mistrovstvím jemných dynamických posunů na konci světa. MONO, opouštějí svou tendenci vybuchnout do pekelných výbuchů hluku ničícího reproduktory, namísto toho vykazují pozoruhodnou zdrženlivost, protahování délek písní kolem 15-minut a stěží se měnící stupňování na události otřásající se zemí. Méně zjevení a více připomínající krásu, která už existuje všude kolem nás, "Palmless Prayer" je miniaturní panoramatický výhled na moře v děsivě klidném dni, aktuální kymácení se neuvěřitelně líným tempem a zvuk tisíce malých vln narážejících najednou.

Skupina:
MONO:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie Mono/Pelican
LP, vyšlo 11. října 2005, Temporary Residence Ltd.

Seznam skladeb:
Pelican:
01. Ran Amber (9:03)
02. Angel Tears (James Plotkin Remix) (6:44)
MONO:
03. Yearning (15:44)
Total Time (31:31)

Mastered: John Golden

Skupina:
Takaakira 'Taka' Goto - Guitars
Tamaki - Bass
Yoda - Guitars
Yasunori Takada - Drums
Hosté:
Diskografie Hey, You
Vyšlo 9. září 2000, Forty-4 Records, F4Rd-01116 (Japan)
Limited to 1000 copies

Seznam skladeb:
01. Karelia (13:07)
02. Finlandia (8:06)
03. L'America (4:39)
04. Black Woods (11:19)
Total Time (37:11)

Recorded: Tetsuya Morioka, Toshiro Kai
Mixed: Masashi Yabuhara
Sound Designer: Mono
Mastered: Cozy Noda

Zpět

Mono (left to right) Yoda, Yasunori Takada, Tamaki Kunishi, Takaakira Goto

Yasunori TakadaHideki Suematsu


Kapela s novým bubeníkem a jejich přítelem Chigi Kanbem...Dahm Majuri CipollaZpět
Oficiální stránky:
https://www.monoofjapan.com/index.php
http://www.monoofjapan.com/en/home.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Mono_(Japanese_band)
http://monoofjapan.bandcamp.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  25.7.2020 
Menu Poslední aktualizace: 16.4.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©