Meat Loaf - progressrock.cz
     
                             

Zpět


(rodným jménem Marvin Lee Aday)
(narozen 27. září 1947, Dallas, Texas, USA)
zemřel 20. ledna 2022, Nashville, Tennessee, USA)
Vocals, Guitars


Marvin Lee Aday byl americký rockový a pop-rockový zpěvák, hudebník a fimový herec, a vůbec jedna z největších ikon rockové scény. Byl znám i díky své nemalé hmotnosti. Přezdívku Meat Loaf dostal už na střední škole. Od svých 20 let žil v Los Angeles, kde vystupoval se skupinou Meat Loaf Soul. Byl dvakrát ženatý - Deborah Gillespie (2007–2022), Leslie Aday (1979–2001). Meat Loaf má dcery Pearl Aday a Amanda Aday. Byl diabetik, barvoslepý a vegeterián.

Je známý díky albové trilogii "Bat Out Of Hell" sestávající z "Bat Out Of Hell", "Bat Out Of Hell II: Back Into Hell" a "Bat Out Of Hell III: The Monster Is Loose". Bat Out of Hell se celosvětově prodalo více než 43 milionů kopií. Po 35 letech se stále prodává odhadem 200 000 kopií ročně a v žebříčcích se drží více než devět let, což z něj dělá jedno z nejprodávanějších alb všech dob.

Přestože měl úspěch s "Bat Out of Hell" a "Bat Out of Hell II: Back Into Hell" a získal cenu Grammy za nejlepší sólový rockový vokální výkon za píseň "I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)", na posledním albu měl Meat Loaf určité počáteční potíže s budováním stabilní kariéry v rodných USA. Udržel si však ikonický status a popularitu v Evropě, zejména ve Velké Británii, kde je tradice více teatrálnějších vystoupení větší. V žebříčku "100 největších umělců hard rocku" VH1 obsadil 96. místo.

Meat Loaf se také objevil ve více než 50 filmech a televizních pořadech [někdy jako on sám nebo jako postavy připomínající jeho jevištní osobnost. Mezi jeho nejpozoruhodnější role patří Eddie v americké premiéře The Rocky Horror Show a The Rocky Horror Picture Show a Robert „Bob“ Paulson ve Fight Club.


Americký zpěvák a herec Marvin Lee Aday se narodil v texasském Dallasu jako jediné dítě otce Orvise Weysley Adey a matky Wilmy Artie Hukel, učitelky a členky gospelového hudebního kvarteta Vo-di-o-do Girls. Otec byl bývalý policista, který se svou ženou a přítelem pod jménem Griffin Grocery Company začal prodávat domácí lék proti kašli. Pokud jde o jeho narození, Meat Loaf v rozhovoru uvedl, že byl "jasně červený a zůstal tak celé dny", jeho otec řekl, že vypadal jako "devět liber mleté sekané" a že přesvědčil nemocniční personál, aby uvedl jméno "Meat" na jeho postýlce. Jeho otec byl alkoholik, který neustále celé dny popíjel, což začalo, když byl během druhé světové války zdravotně propuštěn z americké armády, když byl zraněn úlomky z minometného granátu. Aday doprovázel svoji matku při jízdě po všech barech v Dallasu, aby vyhledali svého otce. Trávil proto většinu času u své babičky.

V rozhovoru pro CBC News v roce 2010 popsal Meat Loaf, že byl v Dallasu v roce 1963, málem se setkal se s americkým prezidentem Johnem F. Kennedym, když 22. listopadu 1963 dorazil na Dallas Love Field. Krátce poté, když jeli s přítelem v ulicích města, slyšeli o atentátu na Johna F. Kennedyho a jeli do Parkland Hospital. Americký vládní úředník ale zabavil jejich auto, aby se okamžitě dostal do nemocnice a Meat Loaf dostal příkaz zůstat na parkovišti, dokud se úředník nevrátí.

V roce 1965 Aday absolvoval střední školu Thomase Jeffersona a objevil se na jevišti ve školních inscenacích jako byly "Where's Charley?" a "The Music Man". Aday hrál také fotbal na pozici defenzivního obránce jako člen Rebels a vysloužil si přezdívku "M.L.", ale když jeho váha narostla, bylo to změněno na "Meat Loaf". Existuje mnoho různých verzí v objasnění specifické přezdívky, ovšem tou nejvěrohodnější je ta z roku 2003, kdy se Meat Loaf vyjádřil v rozhovoru pro The Guardian následovně: "Jména a věk mě vytáčí... svoji přezdívku jsem dostal v osmé třídě, když jsem šlápl trenérovi na nohu a on zakřičel: "Get off my foot, you hunk of meatloaf!" (Slez z mojí nohy, ty sekaná!)", což zřejmě poukazovalo na Meat Loafovu statnou tělesnou konstituci.

Poté, co absolvoval vysokou školu na Lubbock Christian University, přešel na North Texas State University (nyní University of North Texas). Když bylo Marvinovi 19 let, jeho matka bohužel zemřela na rakovinu a otec se jej údajně po pohřbu pokusil zabít nožem. Využil proto dědictví, které získal po smrti své matky, k pronájmu bytu v Dallasu a na tři a půl měsíce se izoloval, dokud jej nenašel přítel. Krátce nato v roce 1967 odešel na letiště a chytil další let do Los Angeles. Zpočátku se živil se různě, dokonce pracoval jako obsluha parkoviště.

V Los Angeles založil Aday svoji první kapelu Meat Loaf Soul, podle přezdívky, kterou kvůli jeho váze vymyslel jeho fotbalový trenér. Skupina obdržela několik nahrávacích smluv. První koncert Meat Loaf Soul se odehrál v Huntington Beach v Kalifornii v roce 1968 v Cave, kde se také poprvé představila Van Morrisonova kapela Them a Question Mark and the Mysterians.

Skupina poté prošla několika změnami na postu sólových kytaristů, pokaždé se rovněž měnil název kapely. Mezi nová jména patřily třebas Popcorn Blizzard a Floating Circus. Jako Floating Circus zahajovali koncerty pro The Who, The Fugs, The Stooges, MC5, Grateful Dead a Grease Band. Jejich regionální úspěch je přivedl k vydání singlu "Once Upon a Time" společně s "Hello". Poté se Meat Loaf v roce 1970 připojil k losangeleské produkci muzikálu Hair. Meat Loaf později prohlásil, že největší životní boj, který musel překonat, nebyl v hudebním průmyslu brán vážně. Své působení přirovnal k "cirkusovému klaunu".

MeatLoaf a Stoney, 1971 Díky popularitě získané z Hair, byl Meat Loaf pozván k nahrávání s Motown. Navrhli mu udělat duet se zpěvačkou Shaun "Stoney" Murphy, která s ním vystupovala v Hair, s čímž souhlasil. Produkční tým Motown odpovědný za album napsal a vybral písně, zatímco Meat Loaf a Stoney přišli jen proto, aby nazpívali své vokály. Album s názvem "Stoney & Meatloaf" (s Meat Loaf uvedeným jako jedno slovo) bylo dokončeno v létě 1971 a vyšlo ještě v září téhož roku. Singl vydaný před albem "What You See Is What You Get" se vytáhl na 36. místo v žebříčku nejprodávanějších soulových singlů (stejný žebříček má nyní název Hot R&B/Hip-Hop Songs) a na 71. v žebříčku Billboard Hot 100. Na podporu svého alba vyrazili Meat Loaf a Stoney na turné s Jakem Wadem a Soul Searchers, kde zahráli Richie Havens, The Who, The Stooges, Bob Seger, Alice Cooper a Rare Earth. Meat Loaf odešel brzy poté, co Motown nahradil jeho a Stoneiny vokály v jediné písně "Who Is The Leader Of The People?", kterou měl rád, novými vokály Edwina Starra.

V prosinci 1972 byl Meat Loaf v původní off-Broadwayské produkci Rainbow v divadle Orpheum v New Yorku. Po turné se Meat Loaf znovu připojil k obsazení Hair, tentokrát na Broadwayi. Poté si najal agenta a účastnil se konkurzu na vystoupení "More Than You Deserve" v Public Theater. Během konkurzu se Meat Loaf seznámil se svým budoucím spolupracovníkem Jimem Steinmanem. Zazpíval svou oblíbenou píseň z doby Stoney a Meatloaf "(I'd Love to Be) As Heavy as Jesus", a následně dostal roli Králíka, maniaka, který vyhodí do vzduchu své spolubojovníky, aby mohli "jít domů". Ron Silver a Fred Gwynne byli také angažování na představení. V létě mezi přípravou produkce (duben 1973) a plnou produkcí (listopad 1973 – leden 1974) se objevil v inscenaci "As You Like It" na pódiu v Shakespeare in the Park s Raúlem Juliou a Mary Beth Hurt.

Meat Loaf a Jim Steinman Koncem roku 1973 byl Meat Loaf obsazen do původního obsazení L.A. Roxy v The Rocky Horror Show, kde ztvárnil role Eddieho a Dr. Everetta Scotta. Dva jiní členové obsazení z "More Than You Deserve" byli také součástí tohoto obsazení - Graham Jarvis (hraje Vypravěče) a Kim Milford (hraje Rockyho). Úspěch muzikálu vedl k natáčení The Rocky Horror Picture Show, ve kterém Meat Loaf hrál pouze Eddieho, což bylo rozhodnutí, o kterém se Meat Loaf vyjádřil, že způsobilo, že film nebyl tak dobrý jako muzikál.

V tomto období se ovšem odehrála jiná důležitá věc, Meat Loaf a Steinman začali pracovat na "Bat Out of Hell". Meat Loaf přesvědčil Epic Records, aby natočili videa ke čtyřem písním "Bat Out Of Hell", "Paradise By The Dashboard Light", "You Took The Words Right Out Of My Mouth" a "Two Out Of Three Ain't Bad", přesvědčil rovněž Lou Adlera, producenta Rocky Horror, aby spustil video "Paradise" jako upoutávku na film. Meat Loaf se později příležitostně vracel, aby předvedl "Hot Patootie – Bless My Soul" na speciálním reunionu Rocky Horror nebo na setkání, a jen zřídka na svých vlastních živých vystoupeních, i když jedno bylo vydáno v roce 1996 na CD "Live Around The World".

Během nahrávání soundtracku k Rocky Horror nahrál Meat Loaf další dvě skladby "Stand By Me" (cover Ben E. King) a "Clap Your Hands", které zůstaly nevydané až do roku 1984, kdy se objevily jako B-strany k singlu "Nowhere Fast". V roce 1976 nahrál Meat Loaf hlavní vokály pro album Teda Nugenta "Free-for-All", když pravidelný zpěvák Nugenta Derek St. Holmes dočasně opustil kapelu. Meat Loaf zpíval sólo v pěti z devíti skladeb alba. Stejně jako na albu "Stoney & Meatloaf" byl připsán jako Meatloaf (jednoslovně) v poznámkách "Free-for-All". Téhož roku se Meat Loaf objevil ve své poslední divadelní show v New Yorku, v krátkotrvající Broadwayské produkci rockového muzikálu Gower Champion Rockabye Hamlet. Byl ukončen dva týdny do svého počátečního uvedení.

Meat Loaf a Steinman začali pracovat na "Bat Out Of Hell" v roce 1972, ale vážně se tím nezabývali až do konce roku 1974. Meat Loaf ale se rozhodli opustit divadlo a soustředit se výhradně na hudbu. Poté se na Broadwayi otevřela National Lampoon show Lemmings a potřebovala náhradníka pro Johna Belushiho, blízkého přítele Meat Loafa od roku 1972. Bylo to na Lampoon show, kdy se Meat Loaf setkal s Ellen Foley, představitelkou, která s ním zpívala "Paradise By The Dashboard Light" a "Bat Out Of Hell" na albu "Bat Out Of Hell".

Karla DeVito a MeatLoaf Poté, co Lampoon show skončila, Meat Loaf a Steinman strávili čas sháněním nahrávací smlouvy. Jejich ukázky byly odmítnuty každou nahrávací společností, protože jejich písně neodpovídaly žádnému specifickému uznávanému stylu hudebního průmyslu. Nakonec zahráli písně pro Todda Rundgrena, který se rozhodl album produkovat a zároveň na něm hrát na sólovou kytaru. Své hudební nadání propůjčili poté i další členové Rundgrenovy kapely Utopia. Poté desku nakupovali, ale stále neměli žádný label, dokud se Cleveland International Records nerozhodl využít šanci a tak v říjnu 1977 konečně album "Bat Out Of Hell" mohlo vyjít. Meat Loaf a Steinman založili skupinu The Neverland Express na turné na podporu "Bat Out Of Hell". Jejich první vystoupení bylo otevírák pro Cheap Trick v Chicagu. Získali celonárodní expozici jako hudební host v Saturday Night Live 25. března 1978. V roce 1978 zpěvák seskočil z pódia v Ottawě v Ontariu a zlomil si nohu. Své turné pak zakončil vystoupením na invalidním vozíku.

Jim Steinman, Karla DeVito a MeatLoaf Alba "Bat Out Of Hell" se celosvětově prodalo odhadem 43 milionů kopií (z toho 15 milionů jen ve Spojených státech), což jej řadí mezi deset nejprodávanějších alb všech dob vedle počinů Michaela Jacksona, Whitney Houstonové či kapely Eagles. Jen ve Spojeném království se svými 2,1 miliony prodejů dostal na 38. místo. Přestože v roce 1981 dosáhlo vrcholu na č. #9 a v první desítce strávilo pouze dva týdny, doteď strávilo 485 týdnů v UK Albums Chart (květen 2015), což je číslo lepší pouze u "Rumors" od Fleetwood Mac se 487 týdny. Dotáhlo to až do Guinnessovy knihy rekordů. V Austrálii srazilo Bee Gees z místa č. #1 a stalo se nejprodávanějším albem všech dob v této zemi. "Bat Out Of Hell" k prosinci 2020 strávilo celkem 522 týdnů v Top 200 britského žebříčku.

Při následných koncertech se ale začal propadat. Kromě alkoholu do sebe hrnul spousty kokainu, psychicky se zhroutil a pokusil se spáchat sebevraždu skokem z římsy výškové budovy. Během natáčení další desky "Bad For Good" ztratil hlas, ale žádná tělesná příčina se nenašla: lékaři se shodli, že problém je psychický. Steinman začal pracovat na "Bad For Good", zamýšleném pokračování "Bat Out Of Hell" už v roce 1979. Během té doby kombinace turné, drog a vyčerpání způsobila, že Meat Loaf ztratil hlas. Bez zpěváka a pod tlakem nahrávací společnosti se Steinman rozhodl, že by měl sám zpívat na "Bad For Good" a napsat nové album pro Meat Loafa. Výsledkem byla deska "Dead Ringer", která byla vydána v roce 1981, po vydání alba "Steinman's Bad For Good". Poté, co si zahrál roli Travise Redfishe ve filmu Roadie, hlas se Meat Loafovi zase vrátil a začal v roce 1980 pracovat na svém novém albu. Steinman napsal pět nových písní, které kromě skladby "More Than You Deserve", kterou zpíval Meat Loaf ve stejnojmenném divadelním muzikálu, a přepracovaného monologu stvořili album "Dead Ringer", které produkovali Meat Loaf a Stephan Galfas, s doprovodnými skladbami produkovanými Toddem Rundgrenem, Jimmym Iovinem a Steinmanem. Dříve, v roce 1976, se Meat Loaf objevil ve skladbě "Keeper Keep Us" ze stejnojmenného alba Intergalactic Touring Band, produkovaného Galfasem. Píseň "Dead Ringer For Love", obsahující duet se zpěvačkou Cher, byla vrcholem alba a přivedla Meat Loafa k ještě většímu úspěchu poté, co dosáhla #5 Meat Loaf a Cher místa ve Spojeném království a držela se v UK Singles Chart po dobu 19 týdnů. Steinmam vedl Meat Loafovu koncertní kapelu, kde byla jeho partnerkou Karla De Vito a od roku 1981 Pamela Moore. Album "Deadringer" bylo na prvním místě britské hitparády. Po té nastal částečný pokles jeho popularity.

Při vydání alba "Dead Ringer" byl natočen komediální/dokumentární film, který napsali a produkovali manažeři Meat Loaf David Sonenberg a Al Dellentash. V něm se představil Meat Loaf ve dvou rolich - jako on sám a jeho fanoušek Marvin. Sonenberg přesvědčil CBS, aby poskytla peníze na natáčení filmu, který byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a získal několik příznivých recenzí. Album dosáhlo č. #1 v UK Albums Chart a byly z něj vydány tři singly "Dead Ringer For Love" (s Cher), "I'm Gonna Love Her For Both Of Us" a "Read 'Em And Weep".

Dne 5. prosince 1981 byli Meat Loaf a Neverland Express hudebními hosty v Saturday Night Live, kde spolu s bývalým hercem Rocky Horror Picture Show Timem Currym předvedli parodii zobrazující One-Stop Rocky Horror Shop. V show také Curry předvedl "The Zucchini Song" a Meat Loaf & the Neverland Express předvedli "Bat Out Of Hell" a "Promised Land".

Po sporu se svým bývalým skladatelem Jimem Steinmanem byl Meat Loaf smluvně zavázán vydat nové album. Bojoval o čas a zdálo se, že na obzoru není žádné vyřešení jeho sporů se Steinmanem (nakonec oba zažalovali jiný), a byl nucen najít skladatele, kde jen mohl. Výsledné album bylo "Midnight At The Lost And Found" (1983). Podle Meat Loafa dodal Steinman písně "Total Eclipse Of The Heart" a "Making Love Out Of Nothing At All" pro toto album Meat Loafa. Nahrávací label Meat Loafa však nechtěla, aby Meat Loaf zpíval Steinmanovy písně s tím, že je nikdo nechce slyšet, a odmítla zaplatit za Steinmana. Verze "Eclipse" od Bonnie Tyler a verze "Making Love" od Air Supply společně ovládly žebříčky a během roku 1983 se držely na #1 a 2# místě.

Meat Loaf je uveden, že se podílel na psaní některých skladeb na albu, včetně titulní skladby "Midnight At The Lost And Found". Tato skladba později pravidelně tvořila součást koncertů Meat Loafa a byla jednou z mála písní z 80. let, které se objevily na hitovém albu z roku 1998 "The Very Best Of Meat Loaf". Toto bylo poslední album Meat Loafa, které vyšlo prostřednictvím Epic. Bylo to také jeho poslední album vydané prostřednictvím Sony Music až do alba z roku 2011 "Hell In A Handbasket".

Špatné hospodaření s penězi a 45 soudních sporů v celkové výši 80 milionů dolarů, včetně těch od Steinmana, vedly k tomu, že Meat Loaf v roce 1983 vyhlásil osobní bankrot. Bankrot vedl k tomu, že Meat Loaf ztratil práva na své písně, i když za "Bat Out Of Hell" obdržel tantiémy v roce 1997.

V roce 1984 odjel Meat Loaf do Anglie, kde se cítil stále jako doma, nahrát album "Bad Attitude", které ještě téhož roku vyšlo. Objevily se na něm dvě již dříve nahrané písně "Nowhere Fast" a "Surf's Up" od Steinmana. Přineslo menší úspěch s několika komerčně úspěšnými singly, nejúspěšnějším byl "Modern Girl". Americké vydání na RCA Records přišlo v dubnu 1985 a obsahovalo mírně odlišný seznam skladeb, stejně jako alternativní mixy pro některé písně. Titulní skladba obsahuje duet se zpěvákem skupiny The Who Rogerem Daltreyem. "Modern Girl" byl první singl převzatý z alba, ale v evropských hitparádách zaznamenal jen mírný úspěch. V roce 1985 se Meat Loaf zúčastnil některých komediálních skečů ve Velké Británii s Hughem Lauriem. Meat Loaf také zkusil stand-up komedii, objevil se několikrát v Connecticutu.

Meat Loaf spolupracoval se skladatelem Johnem Parrem na jeho dalším albu "Blind Before I Stop", které vyšlo v roce 1986. Obsahuje produkci, mixování a celkový vliv Franka Fariana. Meat Loaf dal s tímto albem další šanci psaní písní a složil tři písně na albu. Vydán jako singl (ve Spojeném království) byl "Rock 'n' Roll Mercenaries", což byl duet s rockovým zpěvákem Johnem Parrem. Další singl vydaný ve Spojeném království byl "Special Girl". Meat Loaf předvedl "Thrashin" pro soundtrack ke skateboardovému filmu z roku 1986 "Thrashin'" od režiséra Davida Winterse a v hlavní roli s Josh Brolinem.

Kyž se celkový stav zpěváka trochu zlepšil, následovala řada dalších nahrávacích frekvencí a ne zcela hladce probíhajících turné. Po rozchodu se svými manažery byl dokonce nucen vyhlásit osobní bankrot, což se mu později přihodilo ještě jednou, po vydání právě neúspěšné desky "Blind Before I Stop". Meat Loaf je ale ten typ, který se nevzdává, a se stejnou vervou, s jakou odehrál půl prvního turné se zlomenou nohou, začal budovat kariéru znovu, od koncertů v hospodách se dostal do klubů, hal a později znovu i na stadiony.

Po úspěchu turné Meat Loaf v 80. letech začali se Steinmanem během prosince 1990 pracovat na albu "Bat Out Of Hell II: Back Into Hell", které vyšlo v září 1993. Okamžitý úspěch "Bat Out Of Hell II" vedl k prodeji více než 15 milionů kopií a singl "I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)" dosáhl čísla #1 ve 28 zemích. V roce 1993 se mu tak povedl jeden z největších comebacků rockové historie s albem "Bat Out Of Hell II". Pilotní singl, slaďák pro nenáročné "I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do That)", se stal megahitem. V březnu 1994, na 36. výročním udílení cen Grammy, Meat Loaf vyhrál cenu Grammy za nejlepší rockový vokální výkon za sólo v "I'd Do Anything For Love". Tato píseň zůstala na č. #1 v britské hitparádě sedm po sobě jdoucích týdnů a získala cenu Grammy, 24 krát platinové a zlaté ocenění od RIAA. Singl představoval zpěvačku, která byla uvedena pouze jako "Mrs. Loud". Mrs. Loud byla později identifikována jako Lorraine Crosbyová, performerka z Anglie. Meat Loaf propagoval píseň s americkou zpěvačkou Patti Russo, která s ním na turné odezpívala hlavní ženské vokály. Rovněž v roce 1994 zpíval americkou národní hymnu "The Star-Spangled Banner" na Major League Baseball All-Star Game. Vydal singl "Rock And Roll Dreams Come Through", který se ve Spojených státech dostal na #13 místo.

V roce 1995 vydal Meat Loaf své sedmé studiové album "Welcome To The Neighborhood". Album se stalo platinovým ve Spojených státech a Spojeném království. Obsahovalo tři singly, které se dostaly do top 40, včetně "I'd Lie For You (And That's The Truth)", který dosáhl #13 pozice ve Spojených státech a číslo #2 ve Spojeném království, "Not a Dry Eye in the House", ten to dotáhl na #7 místo v britském žebříčku, a třetí "I'd Lie For You (And That's The Truth)" byl duet s Patti Russo, která byla na turné s Meat Loafem a zpívala na jeho albech od roku 1993. Z dvanácti písní na albu jsou dvě napsané Steinmanem. Obě jsou coververze, "Original Sin" z alba "Original Sin" od Pandora's Box, a "Left In The Dark" se poprvé objevila na Steinmanově vlastním albu "Bad For Good" a také na albu "Emotion" z roku 1984 od Barbry Streisand. Jeho další singly "I'd Lie For You (And That's The Truth)" a "Not A Dry Eye In The House" napsala Diane Warren.

V roce 1998 vydala Meat Loaf kompilacái "The Very Best Of Meat Loaf". Album obsahovalo tři nové písně, které napsal Steinman, dvě s Andrewem Lloydem Webberem a jednu "Is Nothing Sacred" s Donem Blackem vydanou jako singl. Singlová verze této písně je duet s Patti Russo, zatímco verze albová je sólová píseň od Meat Loafa. V roce 1998 si Meat Loaf zahrál v muzikálu "Down The Wind".

V roce 2003 vydal Meat Loaf své album "Couldn't Have Said It Better". Teprve potřetí ve své kariéře vydal Meat Loaf album bez jakýchkoli písní napsaných Steinmanem, pokud nepočítáme živé bonusové skladby ze speciálních vydání. Ačkoli Meat Loaf tvrdil, že "Can't Have Said It Better" bylo "nejdokonalejší album [které] udělal od dob "Bat Out Of Hell", nebylo komerčně úspěšné. Album mělo celosvětově jen menší komerční úspěch a dotáhlo na #4 místo v UK Albums Chart, doprovázené vyprodaným světovým turné na propagaci alba a některých nejprodávanějších singlů Meat Loafa. Jedním z takových vystoupení na jeho světovém turné se konalo v roce 2003 NRL Grand Final v Sydney. Na albu bylo mnoho autorů včetně Diane Warren a Jamese Michaela, kteří byli oba požádáni, aby přispěli na jeho album z roku 2006 "Bat Out of Hell III: The Monster Is Loose". Album obsahovalo duety s Patti Russo a dcerou Meat Loafa Pearl Aday.

Dne 17. listopadu 2003 během vystoupení v londýnské Wembley Areně na svém turné "Can't Have Said It Better" zkolaboval na to, co bylo později diagnostikováno jako Wolffův-Parkinsonův-Whiteův syndrom, což je stav poznamenaný zvláštní elektrickou dráhou v srdci, která způsobuje příznaky jako zrychlený srdeční tep. Byl převezen do nemocnice, kde se následující týden podstoupil dvouhodinový kardiochirurgický zákrok. V důsledku toho mu pojišťovací agentura Meat Loaf nedovolila vystupovat déle než jednu hodinu a 45 minut.

Od 20. do 22. února 2004, během australského turné, Meat Loaf vystupoval s Melbourne Symphony Orchestra na sérii koncertů nahraných pro album "Bat Out Of Hell: Live With The Melbourne Symphony Orchestra". Vystoupení zahrnovalo Australský chlapecký sbor, který zpíval v doprovodu skladby "Testify" z "Can't Have Said It Better".

Meat Loaf a Steinman začali pracovat na třetím díle "Bat Out Of Hell", když Steinman utrpěl infarkt. Podle Meat Loafa byl Steinman příliš nemocný na to, aby pracoval na tak intenzivním projektu, zatímco Steinmanův manažer řekl, že zdraví není problém. Steinman zaregistroval název "Bat Out Of Hell" jako ochrannou známku v roce 1995. V květnu 2006 zažaloval Meat Loaf Steinmana a jeho manažera u federálního okresního soudu v Los Angeles, aby požadoval 50 milionů dolarů a soudní příkaz proti Steinmanovu použití tohoto výrazu. Steinman a jeho zástupci se pokusili zablokovat vydání alba. Dohody bylo dosaženo v červenci 2006. Popírání zpráv v tisku v průběhu let o roztržce mezi Meat Loafem a Steinmanem, v rozhovoru s Danem Ratherem Meat Loaf uvedl, že on a Steinman nikdy nepřestali spolu mluvit a že žaloby hlášeny v tisku se odehrávaly mezi právníky a manažery, a ne mezi Meat Loafem a Steinmanem.

Album "Bat Out Of Hell III: The Monster Is Loose". vyšlo 31. října 2006 a produkoval je Desmond Child. První singl z alba "It's All Coming Back to Me Now" (s Marion Raven) byl vydán 16. října 2006. Do UK Singles Chart se dostal na 6. místě, čímž se Meat Loaf dostal na nejvyšší pozici v britském žebříčku na téměř 11. let. Album debutovalo na 8. místě v žebříčku Billboard 200[80] a během prvního týdne se prodalo 81 000 kopií, ale poté se ve Spojených státech neprodávalo tak dobře a nevyneslo žádné hitové singly, ačkoli bylo certifikováno jako zlato. Album také obsahovalo duety s Patti Russo a Jennifer Hudson. V týdnech následujících po vydání Bat III, Meat Loaf a Neverland Express podnikli krátké turné po USA a Evropě, známé jako Bases are Loaded Tour. V říjnu 2006 muselo soukromé letadlo Meat Loaf nouzově přistát na londýnském letišti Stansted poté, co letounu selhal přední podvozek.

Paul Crook doporučil vokalistku Aspen Miller pro Meat Loaf's Neverland Express poté, co Patti Russo opustila kapelu. Po konkurzech se Aspen vydala na turné s Meat Loafem jako jeho duetový partner a doprovodná zpěvačka na turné "Seize the Night tour" v letech 2006 a 2007. Tam se stala pěveckou partnerkou Meat Loafa pro "Paradise By The Dashboard Light" a "I'd Do Anything for Love". Aspen Miller se objevila jako hlavní zpěvačka ve skupině Meat Loafa i na Sweden Rock Festival 2007. Vystupovala s ním v John Labatt Center, Londýn, Ontario na koncertním DVD "3 Bats Live" a je uvedena na dokumentárním DVD "In Search of Paradise".

V roce 2007 Meat Loaf zahájili The Seize the Night Tour s Marion Raven, která sloužila jako druhá vokalistka. Části turné v únoru 2007 byly uvedeny v dokumentu "Meat Loaf: In Search of Paradise", který režíroval Bruce David Klein. Film byl oficiálním výběrem na Montreal World Film Festival v roce 2007. V kinech byl uveden v březnu 2008 a v květnu 2008 byl vydán na DVD.

Americký rocker Meat Loaf musel v listopadu 2007 zrušil své evropské turné kvůli cystě, které se vytvořila na jeho hlasivkách. Nejprve byl nucen zkrátit koncert v britském Newcastlu a poté zcela odvolat vystoupení v Birminghamu. Zpěvák musel podstoupit čtyřtýdenní až šestitýdenní léčbu, než se lékaři rozhodnou, zda bude nucen podstoupit chirurgický zákrok. "Opravdu mi to láme srdce, že nebudu moci koncertovat," uvedl zpěvák v prohlášení. Byl prý připraven si to s fanoušky hodně užít, ale musí udělat, co mu lékaři nakázali, aby se uzdravil a vrátil se v příštím roce v plné síle.

Kvůli dlouhým pauzám mezi vydáními v různých regionech Meat Loaf v reakci na veřejný požadavek naznačil, že je stále čas, aby dlouholetý spolupracovník Jim Steinman přispěl k albu v jeho mezinárodně vydané podobě. Meat Loaf uzavřel poznámkou "nevylučujte to." Toto byla konkrétnější variace na předchozí prohlášení, konkrétně, že bude znovu pracovat se Steinmanem, ale Steinman "to ještě neví". Od té doby se objevily spekulace, jaký by mohl být příspěvek. Ještě v září 2008 Steinman na svých webových stránkách uvedl, že vytváří album jako propagační vazbu na nadcházející muzikál "Bat Out of Hell" s pracovním názvem "Bat Out Of Hell: The Climax" nebo "The Final At Bat", které by obsahovaly "nové verze klasických skladeb "Bat Out Of Hell 1" a "Bat Out Of Hell 2" a všechny nejnovější písně, které by zpívalo mnoho úžasných umělců.

V květnu 2009 ale začal Meat Loaf pracovat na albu ve studiu s producentem alba "American Idiot" od Green Day Robem Cavallem, kterému připisuje zásluhy za záchranu projektu poté, co byly natočeny první nahrávky. "Šel jsem do studia s 19 písněmi a tři z nich se dostaly na desku," řekl Meat Loaf. Rob řekl: "Podívej, tyhle další písně jsou pro jiné album, než to, které děláme". Kamarád, hollywoodský scenárista Kilian Kerwin, vnukl Meat Loafovi nápad udělat koncepční album. Meat Loaf a Kerwin diskutovali o myšlence vojáka ležícího blízko smrti na bitevním poli, ale místo toho, aby se mu před očima míhal jeho život, před nim se mihla jeho možná budoucnost. Každá píseň představuje "jiný scénář jeho budoucnosti". Meat Loaf naverboval osm skladatelů pro album, včetně Jona Foremana, Desmonda Childa, bývalou porotkyně American Idol Karu DioGuardi, frontmana The Darkness Justina Hawkinse, Ricka Brantleyho, Erica Seana Nallyho, Tommyho Henriksena a Jona Bon Joviho. "Neřekl jsem [skladatelům], o jaký příběh jde, a jsem tak trochu rád, že jsem to neřekl, protože se to stane příliš doslovným, když to uděláte", řekl Meat Loaf. Velká část nahrávek alba byla provedena v červenci 2009. Konečné úpravy byly dokončeny k 12. prosinci 2009.

Mezi hostující hudebníky na albu se objevili kytaristé Steve Vai a Brian May z Queen, dlouholetý přítel Meat Loafa, brooklynský hudebník Adam Ahuja, stejně jako herci Hugh Laurie a Jack Black, rovněž staří přátelé. Na albu se objevil nečekaně také Hugh Laurie, známý jako herec ze seriálu Dr. House. "Hosty jsem si vybíral na základě toho, zda můžou pomoci albu, ne kvůli velkým jménům. Nikdy bych nepracoval s někým jen proto, že je slavný. V minulosti to tak bylo s Jackem Blackem – ne kvůli jeho slávě, ale tomu, jak zpívá. Chci, aby mě hosté vhodně doplňovali. Hugh Laurie byl někdo, s kým se mi skvěle pracovalo, je hrozně velkorysý a fajn".

Desáté studiové album "Hang Cool Teddy Bear" vyšlo 19. dubna 2010 u Mercury Records ve Spojeném království a u Loud & Proud Records v USA dne 11. května 2010, globální distribucí se zabývala Universal Music Group. Je to čtvrté studiové album Meat Loafa, které neobsahuje žádné písně napsané bývalým spolupracovníkem Jimem Steinmanem. První singl z alba "Los Angeloser" byl uvolněn ke stažení 5. dubna 2010.

Meat Loaf se k desce vyjádřil: "Nechci tvrdit, že je to moje nejlepší deska, to říká každý, ale pro mě je rozhodně nejdůležitější. Mám k ní silný osobní vztah. A proč je moje nejdůležitější? Protože poprvé jsem nebyl pod tlakem. Nikdo mi neříkal, dokdy ji musíme vydat, a nenutil mě, abych dal materiál z ruky dříve, než jsem se na to cítil. A producent Rob Cavallo je právem považován za nejlepšího na světě. Měl spoustu nápadů, jak leccos vylepšit - nápadů, na jaké bych sám nepřišel". Rob Cavallo k tomu dodal: "Neděláme rock’n’rollovou desku, ale desku Meat Loafa".

Americký rockový hudebník Meat Loaf se už rok po vydání poslední desky "Hang Cool Teddy Bear" pustil do přípravy dalšího materiálu. Současně má rozdělané tři projekty včetně studiovky, na které si pozval rappery Chucka D z Public Enemy a Lil Jona. O spolupráci začali přemýšlet už na jaře 2011 a nyní ji konečně uskutečnili. Nejprve ze všeho se fanoušci dočkají novinky "Hell In A Handbasket", která se na pultech objevila v únoru 2011. Meat Loaf album blíže charakterizoval slovy: "Je to ta nejosobnější deska, jakou jsem kdy nahrál. Je o tom, jak se cítím ve světě, který nečeká nic pěkného. Jedná se o první desku, na kterou jsem dal své dojmy ze života a z toho, jak se cítím ve svém prostředí". Na závěr ještě dodal, že zní "odlišně, ale je to určitě rock". Produkci nahrávky se ujal Paul Crook, kytarista jeho koncertní kapely Neverland Express. A právě mezi jednotlivými koncerty turné zvládá slavný zpěvák připravovat nové písně. Kromě toho má hudebník dalších devět písní pro jinou desku, jejíž název je zatím neznámý. "Začali jsme dělat na partech pro bicí a brzy zvládneme i více", uvádí v rozhovoru pro Billboard.com. Aby toho nebylo málo, naplánoval si tematickou vánoční desku, ale až pro rok 2012. Bude se jmenovat "Hot Holidays" a lze na ní slyšet "různé rockery a herce" včetně Gartha Brookse a Reby McEntire.

Vrátili se také skladatelé, kteří pracovali na jeho předchozím albu, včetně Gregoryho Beckera a Johna Paula Whitea ("Let's Be in Love") a Tommyho Henriksena, spoluautor digitální bonusové skladby "Prize Fight Lover". Na albu také prominentně vystupuje skladatel Sean McConnell, jehož příspěvky byly původně vytvořeny pro "Hang Cool Teddy Bear", ale nakonec byly vyřazeny, protože album se kreativně ubíralo jiným směrem. Album bylo vydáno pod Legacy Recordings, katalogové divizi Sony Music Entertainment, která zámořský katalog Meat Loafa vydává na labelech Epic a Arista vlastněných Sony.

Hudební kariéra Meat Loafa byla kolísavá, vliv měly i letité neshody s Jimem Steinmanem. Celou dobu si však udržoval dobré vztahy s fanoušky, i díky bombastickým koncertům a prostřednictvím sociálních sítí i četným vystoupením v televizi a rádiu. Meat Loaf poprvé oznámil, že začal znovu pracovat s Jimem Steinmanem v The Jonathan Ross Show v dubnu 2013. "Posledních šest měsíců jsme komunikovali tam a zpět každý den e-mailem," vysvětlil Jonathanu Rossovi. V této době Steinman přispíval pouze dvěma písněmi na album, ačkoli Meat Loaf doufal, že přispěje i třetí písní. "Nastříhali jsme tři skladby, chystáme se vystřihnout další tři a pak snad vystřihneme tři se Steinmanem." Měl v plánu začít pracovat se Steinmanem v lednu 2014, s očekávaným vydáním v září ke konci téhož roku. Nakonec poslední dvanácté studiové album pod názvem "Braver Than We Are" vydal v roce 2016. Bylo to poslední vydané album, na kterém se Jim Steinman podílel jako autor u většiny písní před svou smrtí v dubnu 2021. Všechny písně lze vysledovat zpět k dřívějším projektům Jima Steinmana, jako jsou jeho muzikály "The Dream Engine" a "Neverland", z nichž některé písně byly použity pro raná alba Meat Loafa.

Původní název alba byl oznámen jako "Brave & Crazy", ale následně byl změněn na "Braver Than We Are", název skladby Jima Steinmana, který byl přepsán a nahrán pro toto album jako "Going All The Way (A Song In 6 Movements )". Píseň "Loving You's a Dirty Job" se poprvé objevila na albu Bonnie Tyler z roku 1986 "Secret Dreams and Forbidden Fire". Píseň "More" se poprvé objevila na albu "Vision Thing" kapely The Sisters of Mercy z roku 1990. Album obsahuje reunion se zpěvačkami Ellen Foley a Karla DeVito, které byly osloveny, aby nahrály duety na album, objevily se v písni v písni "Going All The Way". V září 2013 Meat Loaf řekl pro BroadwayWorld, že by se Steinmanovým souhlasem rád nahrál také duety s Bonnie Tyler a Lorraine Crosby. Nakonec byly všechny písně napsány nebo se na nich podílel Steinman. Producent nahrávky Paul Crook poznamenal, že "ačkoli byly dokončeny Bat 1, Bat 2 a Bat 3, věřím, že toto je ve skutečnosti Bat 3. Řeknu to. Mohl bych se dostat do problémů, ale řekněme si to. Jimova účast na této desce byla tak intenzivní. Písně, způsob, jakým se spojují, a vyprávění desky, nic nebylo tak soudržné od Bat 1."


Při koncertě Meat Loaf zpíval píseň "I’d Do Anything for Love (But I Won’t Do That)", když mu náhle vypadl z ruky mikrofon. Poté se sám zhroutil na pódium a zkolaboval přímo před svými fanoušky na koncertě v kanadském Edmontonu. Návštěvníci koncertu uvedli, že už u předchozích písní měl zpěvák problémy, občas vynechával slova. Osmašedesátiletý zpěvák v posledních sedmi dnech zrušil koncerty v Calgary a v Moose Jaw, zdůvodnil to špatným zdravotním stavem. Diváci si ze začátku mysleli, že jde o součást vystoupení, ale doprovodní muzikanti přestali hrát a šli Meat Loafovi pomoci. Zpěvák byl ihned hospitalizován. Hudební veterán pak ze zdravotních důvodů zrušil vystoupení v Calgary, ale přesto se rozhodl opět postavit na pódium. Meat Loaf však své problémy podcenil a při svém největším hitu se skácel k zemi. Zpěvák byl následně převezen do nemocnice, kde byl jeho stav stabilizován. Fanoušci se nejprve domnívali, že pád je součástí vystoupení, ale když na místo dorazila záchranná služba, věděli, že s jejich idolem je to opravdu vážné.

Meat Loaf při uvedení Steinmana do skladatelské síně slávy v roce 2012 prohlásil: "Jiný takový skladatel není, nikdy se mu nemůžu dost odvděčit. Měl na mě tak silný vliv, vlastně největší vliv v mém životě. Naučil jsem se od něj tolik, že není možné, abych to panu Jimu Steinmanovi někdy vrátil."

Jim Steinman, skladatel a producent jednoho z největších hitů 70. let, zemřel v pondělí 19. dubna 2021 ve věku 73 let na selhání ledvin, potvrdil jeho bratr agentuře Associated Press.

Rocková legenda Meat Loaf se chystala začít natáčet seznamovací sérii pro vysílání na ITV pojmenovanou po jeho hitu "I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do That)". V lednu 2022 se také měl vrátit do hudebního studia, aby nahrál skladby pro nové EP. Ve svém posledním příspěvku na Facebooku 29. listopadu 2021, zatímco se stále zotavoval z poslední bolestivé operace zad, psal nadšeně o svém nonstop programu, který zahrnoval nová vystoupení na Cameo, aplikaci, kde si fanoušci mohou kupovat personalizovaná videa od celebrit. Meat Loaf uvedl: "Ano, děti, je to pravda... Jsem zpět na Cameo na celý prosinec a až do 3. ledna 2022. Začínáme nahrávat 5. prosince. Doufám, že televizní show začne v březnu. Miluji vás, Bůh žehnej, mějte se dobře a hlavně zůstaňte v bezpečí"

Meat Loaf, nepřehlédnutelný zpěvák s mocným hlasem zemřel ve čtvrtek 20. ledna 2022 zřejmě na Covid-19 obklopen svou ženou Deborah a dětmi Pearl a Amandou, blízkými přáteli. Bylo mu 74 let.

Nečekaná smrt pravděpodobně překazila plány na další desku, zpěvák plánoval se letos v lednu vrátit do studia, kde mělo vzniknout sedm nových písní.

Americký zpěvák Meat Loaf v jednom ze svých posledních rozhovorů sdělil, že "se protipandemickými opatřeními nenechá omezovat". Frontman legendární rockové kapely veřejně nesouhlasil s nošením roušek nebo s povinným očkováním, ale dle vlastních slov se nákazy dokonce bál. Spekuluje se, že se nakazil koronavirem a že se začátkem tohoto týdne jeho stav zhošil natolik, že musel zrušit veškeré své pracovní povinnosti, informoval server Mirror. Podle lékařů mu nešlo nijak pomoci.

Jeho manželka Deborah Gillespie napsala prohlášení, v němž popisuje svůj „strasný smutek“ nad smrtí manžela Meat Loaf. Deborah Gillespie otevřela milostný příběh své a rockera "Bat Out Of Hell" a poskytla fanouškům pohled na to, jak romantický byl ve svém každodenním životě. "Zármutek, který cítím nad ztrátou svého manžela, je svíravý. Ležela jsem blízko Michaela, když naposledy vydechl, a můj smutek se nedá vyslovit," uvedla Gillespie v prohlášení pro People Monday s tím, že jej vždy oslovovala jeho křestním jménem Michael Aday, místo jeho uměleckého jména. "Znamenal tolik pro tolik lidí a udělalo mi radost, že jej mohu sdílet se světem," pokračovala. "Jako jeho manželka také chci, aby každý věděl, jak moc pro mě jako manžel znamenal."

Gillespie řekla, že její a milostný příběh zpěváka " I'd Do Anything For Love/Udělal bych cokoliv pro lásku" začal v den, kdy se setkali, když si uvědomila, že se stane celým jejím "světem". "Neuplynul den, kdy bychom tomu druhému neřekli, jak moc se milujeme," řekla. "Nebylo dne, kdybychom se neobjali."

Pár se vzal v roce 2007 a byl oddán téměř 15 let v době, kdy minulý čtvrtek ve věku 74 let zemřel herec "Fight Club" na Covid-19. "Některé z mých nejmilejších vzpomínek budou vždy o tom, jak jsme se tak často smáli a jak jsme v sobě navzájem probudili hloupost a hravost," řekla. "Michael byl objímač - takový fyzicky milující a laskavý muž a jsem vděčná, že ve mně tyto vlastnosti projevil." Gillespie vysvětlila, že úmyslně čekala na svatbu, protože si chtěla zajistit, že stráví svůj život se "správným" mužem, „a oh, chlapče, byl to někdy ten pravý muž pro mě,“ vtipkovala.

"Uvědomuji si, jak jsem požehnána, že jsem mohla sdílet svůj život s tak neuvěřitelnou osobou," pokračovala. "Neváhal mi dávat najevo, jak moc si mě váží, a často mi sladce řekl: "Jsi dobrá manželka". To mi bude chybět." A ještě dodala: "Náš společný život byl dobrodružstvím. Byl to můj nejlepší přítel, můj důvěrník, můj milenec a už teď mi strašně chybí. I když mé srdce právě teď bolaví, mé srdce je také plné lásky a slávy, kterou jsme spolu sdíleli. Budu tě navždy milovat, Michaeli."

Za svou dlouhou kariéru prodal Meat Loaf více než sto milionů alb po celém světě. Hvězdu z něj udělala jeho první sólová studiová deska Bat Out of Hell, která vzešla v roce 1977 ze spolupráce s písničkářem Jimem Steinmanem a producentem Toddem Rundgrenem. První recenze vyznívaly smíšeným dojmem, ale nahrávka se stala hitem.

Meat Loaf byl pověstný nejen svým výrazným hlasem s obrovským rozsahem, ale také svou robustní postavou a velice okázalými živými vystoupeními. Mimo to byl také hercem – zahrál si jako Bob Paulson například v dnes již kultovní klasice Fight Club (Klub rváčů). V roce 1974 si Meat Loaf zahrál v kultovním filmu Rocky Horror Picture Show. Objevil se ovšem ve více než padesáti filmech a TV pořadech, přičemž někdy hrál sám sebe nebo postavu připomínající jeho "pódiovou osobnost". Ve filmech míval často role podivných figurek. K vidění byl třeba jako Robert "Bob" Paulson ve Fight Clubu, řidič autobusu ve filmu "Spiceworld: The Movie" nebo ve filmu Tenacious D in The Pick of Destiny, kde si zahrál otce Jacka Blacka, který nenávidí rock. V roce 1979 dostal Meat Loaf role ve filmech Americathon (1979) a Roadie (1980). Dále si zahrál například ve filmech Summer in Alabama, Max and Kevin, Wayne's World nebo a The 51st State. V roce 1988 hrál ve filmu Out Of Bounds.

Zpět
Spolupracovníci:
Jim Steinman - Keyboards, Effects, Percussion
Karla DeVito - Vocals
Ellen Foley - Vocals
Patti Russo - Vocals
Aspen Miller - Vocals
Koncertní hudebníci:Členové

    (rodným jménem James Richard Steinman)
    (Narozen 1. listopadu 1947, New York, USA,
    zemřel 19. dubna 2021, Connecticut, Ridgefield, USA)
    Keyboards, Effects, Percussion


Jim Steinman, producent a skladatel oceněný Grammy, byl znám svými bombastickými rockovými písněmi, které dovedl k dokonalosti v roce 1977 na albu "Bat Out Of Hell" s Meat Loafem. Toto album bylo jedním z gigantů 70. let, prodalo se jej přes 50 milionů kopií a drželo se v britských žebříčcích více než 10 let. Přitom Steinmanova tvář nebyla obecně známá, protože byl spíše autorem a producentem v pozadí. Spolupracoval na hitech slavnějších kolegů, čtyřikrát byl díky tomu nominován na cenu Grammy a jednou ji získal s albem "Falling Into You", které nazpívala Celine Dion.

Ačkoli si Steinmana nejvíce budeme pamatovat díky jeho spolupráci se zpěvákem Meat Loafem, napsal také hity pro Celine Dion, Bonnie Tyler a Air Supply, získal Grammy a byl uveden do Síně slávy skladatelů.

Steinman se narodil v New Yorku. Vystudoval George W. Hewlett High School v roce 1965 a bakalářský titul získal na Amherst College v roce 1969. Podle dlouholetého manažera Davida Sonenberga měl Steinman kolem roku 2004 vážné zdravotní problémy se srdcem, ale od té doby se těší dobrému zdraví.

V březnu 1968 Steinman přispěl hudbou pro adaptaci Amherst College Bertolta Brechta A Man's a Man. V květnu 1968 režíroval amherstskou inscenaci The Beard od Michaela McClura. Přes léto 1968 přispěl hudbou k adaptaci Brechtova Baala v Island Theatre Workshop na Martha's Vineyard. Jako senior na Amherst College v Massachusetts napsal Jim knihu, hudbu a texty pro The Dream Engine (duben 1969), muzikál, který sloužil ke splnění požadavků na samostatný studijní kurz.

Příběh The Dream Engine, odehrávající se ve vzdálené budoucnosti, je o mladém chlapci jménem Baal, který spolu se svými rebely nepřijímá zákazy a omezení jejich společnosti. Baal je vůdcem skupiny divokých chlapců jménem The Tribe, jejichž smrtelnými nepřáteli jsou Max a Emily, rodiče dívky, mladé ženy, do které se Baal zamiloval. Steinman sám hrál Baala v původní inscenaci, která byla uvedena v dubnu 1969. Režisérem byl spolužák z Amherst College Barry Keating. Několik částí písní z této show se podobá částem písní, které Steinman později vydal. Například slova "turn around bright eyes" z "Total Eclipse of the Heart" lze slyšet v písni nazvané "The Formation of the Tribe" ve Steinmanově rukopisu pro show. Steinman v rozhovoru řekl, že Joseph Papp, zakladatel New York Shakespeare Festival, viděl hru a byl tak ohromen, že se přihlásil o přestávce. Chtěl to převézt do New Yorku, buď na Broadway, nebo do Central Parku, ale zarazil se, když jeho poradce z Amherstu vysvětlil Pappovi, že na rozdíl od Pappova zveřejněného tvrzení Steinmanovi nikdy nehrozilo "téměř vyloučení" z vysoké školy. Nicméně, Steinman pracoval pod Papp po letech na Amherst College.

V roce 1971 Steinman poskytl hudbu pro loutkové představení s názvem Ubu. Přehlídka, kterou uvedl loutkář a filmař Demian, byla adaptací hry "Ubu on the Hill" z roku 1888 od Alfreda Jarryho. V roce 1972 Steinman pracoval s přítelem z vysoké školy Barry Keatingem na muzikálu Rhinegold v Mercer Arts Center, založeném na opeře Richarda Wagnera Das Rheingold. Steinman napsal hudbu a Keating napsal text. V roce 1973 se Steinmanova píseň "Happy Ending" objevila na albu "Food Of Love", které nazpívala Yvonne Elliman. Toto byla první komerčně vydaná nahrávka písně napsané Steinmanem. Ve stejném roce Steinman napsal hudbu a texty pro muzikál s názvem More Than You Deserve (1973). Jedním z herců obsazených v této show byl Marvin Lee Aday, který vystupoval pod jménem Meat Loaf, se kterým Steinman později spolupracoval. Píseň z této show s názvem "More Than You Deserve" později nahrál Meat Loaf pro album "Dead Ringer". V roce 1975, když pracoval pro Josepha Pappa na New York Shakespeare Festival, Steinman přispěl hudbou a texty k filmu Thomas Babe Kid Champion, kde hrál Christopher Walken.

V roce 1976 se uskutečnil menší měsíční provoz muzikálu The Confidence Man, který byl založen volně na románu se stejným názvem od Hermana Melvilla. Knihu a texty napsal Ray Errol Fox, hudbu Steinman. Ray Fox popsal produkci z roku 1976 jako "kapsulovou verzi show". V roce 1986 se na Queens College v New Yorku konala propracovanější produkce show s přidanými písněmi. Režírovala ji Susan Einhorn a účinkovali v ní studenti Queen's College. Orchestrace byly Stevenem Margoshesem, častým Steinmanovým spolupracovníkem. Jednu píseň z The Confidence Man, "Milady", nahrál Barry Manilow, ale nikdy nebyla vydána. Melodie této písně se později objevila v Tanz der Vampire jako melodie "Für Sarah". Některá hudba z této show se později objevila v hitu "Making Love Out of Nothing At All" a v partituře filmu A Small Circle of Friends. Muzikál "Tanz der Vampire" měl premiéru v Rakousku v roce 1997, v České republice se od roku 2017 uváděl jako Ples upírů s českými texty Michaela Prostějovského. Herecké album písní z The Confidence Man, produkované Jeffem Olmsteadem, bylo vydáno v roce 2003. Kabaretní show s písněmi z The Confidence Man byla představena v roce 1977 v Manhattan Theatre Club, kde Steinman předtím napsal hudbu pro jinou kabaretní show s názvem Bloodshot Wine.

Během své rané kariéry při skládání hudby pro divadlo se Steinman seznámil s Marvinem Lee Adayem, hercem a zpěvákem, který hrál v jeho muzikálu More Than You Deserve a pracoval pod názvem Meat Loaf. V roce 1977 se konal krátký workshop k tehdy rozpracovanému muzikálu s názvem Neverland, který byl založen volně podle Peter Pan od J. M. Barrie. Při přípravě show Steinman a Meat Loaf, kteří byli na turné s National Lampoon show, cítili, že tři písně jsou "výjimečné" a Steinman je začal vyvíjet jako součást sedmipísňové rockové opery, kterou chtěli nahrát jako album. Tyto tři písně byly "Bat Out Of Hell", "Heaven Can Wait" a "The Formation Of The Pack", která byla přejmenována na "All Revved Up With No Place to Go". Přehlídka také obsahovala Steinmanovo "Bolero" (jako "Great Bolero's of Fire"), které bylo později použito na mnoha živých vystoupeních se Steinmanovou prací. Jejich společným albem se stalo "Bat Out Of Hell". Steinman a Meat Loaf měli obrovské potíže najít nahrávací společnost ochotnou dát jim smlouvu. Podle autobiografie Meat Loafa skupina strávila většinu roku 1975 a dva a půl roku zkoušením "Bat Out Of Hell" a byla odmítnuta. Výkonný ředitel CBS Clive Davis dokonce tvrdil, že Steinman nevěděl nic o psaní, ani o rockové hudbě obecně. Nahrávání začalo v roce 1976 v Bearsville poblíž Woodstocku. Po četných dalších zamítnutích bylo album vydáno Cleveland International Records v říjnu 1977 a stalo se obrovským hitem, i když byl v módě mnohem syrovější punkový styl. Album okamžitě zaznamenalo úspěch v Austrálii a Spojeném království a později ve Spojených státech. Zprávy se různí, kolik kopií alba se prodalo, ale v roce 2007 zakladatel Cleveland International Records Steve Popovich uvedl, že to bylo kolem 40 milionů kopií. Nejlépe hodnocená skladba z alba byla "Two Out of Three Ain't Bad", která se dostala na 11. místo v Billboard Charts. O téměř 45 let později je to čtvrté nejprodávanější studiové album vůbec. Snad jeho nejlepším počinem byla titulní skladba, téměř 10-minutový opus, ve kterém se Steinman snažil vytvořit to, co nazýval "nejextrémnější crash song všech dob".

V roce 1979 vytvořil label Freeway Records 2LP kompilační album s názvem "L.A. Radio". Nebylo komerčně vydáno, ale byly distribuovány promo kopie. Zahrnovaly i segment mluveného slova nazvaný "Shadows on the Freeway", který napsal a přednesl Steinman. Později se objevil na albu "Dead Ringer" z roku 1981 s novým názvem "Nocturnal Pleasure". Části toho lze také slyšet na začátku hudebního videa z roku 1989, režírovaného Kenem Russellem k prvnímu vydání písně "It's All Coming Back to Me Now". Steinman napsal hudbu k tématu National Lampoon sitcomu Delta House z roku 1979. Text napsali Sean Kelly a Tony Hendra. Michael Simmons zpíval sólový zpěv. Hudba z něj se později objevila v písni "Dead Ringer for Love".

V roce 1980 byl uveden film A Small Circle of Friends. Měl orchestrální partituru, kterou složil Steinman a kterou řídil jeho častý spolupracovník Steve Margoshes. Motivy této orchestrální partitury se shodují s melodiemi mnoha později vydaných Steinmanových písní, včetně "Total Eclipse of the Heart", "Making Love Out of Nothing at All" a "Für Sarah" z Tanz der Vampire.

Následovník Steinmana a Meat Loafa "Dead Ringer" byl odložen o čtyři roky, přičemž část zpoždění byla způsobena tím, že zpěvák ztratil hlas po dlouhém a drogami nabitém turné a nebyl schopen pokračovat v projektu. Během této doby Steinman pracoval na svém vlastním debutovém albu "Bad For Good" (1981). "Dead Ringer" vyšlo v roce 1981. Většinu písní zpívá sám Steinman. Tři z písní zpívá Rory Dodd, který v titulcích alba nedostal jasnou informaci o své práci, a Karla DeVito zpívá v jedné písni duet. Steinman byl tentokrát uveden jako koproducent s Toddem Rundgrenem pro všechny skladby kromě jedné. Steinman byl připočítán jako koproducent s Jimmym Iovinem za píseň "Rock and Roll Dreams Come Through". Ačkoli jeho úspěch neodpovídal úspěchu jeho předchůdce, album se ve Velké Británii dostalo na první místo. Nejlepší písní alba je téměř titulní skladba "Dead Ringer For Love", pěvecký duet s neuvedenou Cher, i když se na doprovodném hudebním videu objevuje.

Jim Steinman a Bonnie Tyler S Meat Loafem byla nejdelší a nejslavnější Steinmanova spolupráce, ale také mnohokrát spolupracoval s velšskou power balladeer Bonnie Tyler. V roce 1984 byly písně ze soundtracku "Footloose" hitem v rádiích a na MTV, který právě debutoval v roce 1981, a Steinmanova skladba "Holding Out For A Hero" spojila jeho typickou pompéznost a grandiózní rozkvět s pronikavým vokálem Bonnie Tyler na její cestě k #34 na Billboard Hot 100. Vzhledem k tomu, že skladba stále boduje, existuje šance, že ji také znáte z jejího uvedení ve filmu The Angry Birds Movie 2 z roku 2019. "...Hero" však nebyla Steinmanova první spolupráce s Bonnie Tyler. V roce 1983 Steinman napsal a produkoval celosvětovou pecku velšské zpěvačky "Total Eclipse Of The Heart". Píseň byla singl číslo jedna pro Spojené království a USA, po celém světě se prodalo přes šest milionů kopií. Steinman o písni řekl (podle Rolling Stone): "Většina popových písní je o lyrické stránce lásky, tedy o té příjemné. Vždycky jsem rád psal o té druhé, temnější stránce. Zatmění mi připadalo jako dokonalý obraz popisu toho, když je někdo totálně přemožen láskou. Je to jako zatmění. Už není vůbec žádné světlo." Jinde to popsal jako "upírskou milostnou píseň", což je téma zachycené ve videu, kde se Tyler objevuje jako učitelka upírské školy. Stejně jako u téměř každé z největších Steinmanových písní Meat Loaf tvrdil, že píseň byla určena pro něj, i když Tyler to popřela.

V 80. letech napsal Steinman hlavní téma pro film z roku 1980 "A Small Circle of Friends". O několik let později přepracoval píseň pro soft baladické Air Supply, čímž dal kapele nový zvuk zcela odlišný od toho, kterým byli známí. Další píseň, údajně poprvé napsaná pro Meat Loafa, nakonec nahrála společnost Air Supply ve spolupráci se dvěma členy E-Street Band Bruce Springsteena. Další Steinmanova múza, Bonnie Tyler, také nahrála píseň v roce 1995. Píseň byla také hitem v žebříčcích a dosáhla na druhé místo v žebříčku, od první příčky ji zadržela další Steinmanova klasika "Total Eclipse Of The Heart". Tyler a Steinman šli naplno za svůj příspěvek k soundtracku Footloose "Holding Out For A Hero", který se stal základem rozlučky se svobodou.

Steinman přispěl dílem k dalším filmovým soundtrackům, včetně Shrek 2 a 1989 Cheech Marin/Eric Roberts buddy komedie Rude Awakening. Složil také hudbu k muzikálové verzi "Bat Out Of Hell" z roku 2017 a napsal texty k muzikálu Andrewa Lloyda Webbera "Whistle Down The Wind" z roku 1996. Možná jeho nejpodivnější spolupráce přišla, když v roce 1985 byl Steinman požádán kytaristou Rickem Derringerem, který si zahrál na kytaru v "Making Love Out Of Nothing At All", aby přispěl písní k WWF podporovanému albu "The Wrestling Album". Steinmanův příspěvek k albu byl pro Hulka Hogana tématem, které tvoří cinkající piáno, bodavý syntezátor, sólijící kytara a skandování "Hulk!". Ačkoli se skladba nikdy neujala jako téma pro skutečného Hogana, objevila se v různých formách v průběhu 80. let. Steinman přepracoval píseň pro skladbu Bonnie Tyler "Ravishing" a byla také použita pro kreslený film Hulk Hogan's Rock 'n' Wrestling.

To, co by mohlo být Steinmanovou snahou o opravdové kultovní pokračování, je jeho práce pro film Waltera Hilla "Streets of Fire" z roku 1984, stylizovanou, téměř surrealistickou "rokenrolovou bajku" s devatenáctiletou Diane Laneovou po boku Michaela Parea. Steinmanova skladba "Nowhere Fast" předvedla jeho elementární použití bušícího klavíru, histriónských vokálních běhů a zoufalé balady přes kaleidoskop teenagerů z počátku 80. let a zůstává trvalou klasikou své éry.

Meat Loaf a Steinman se vrátili ke stejnému zdroji, která jim přinesla globální úspěch v roce 1993, když vydali "Bat Out Of Hell II: Back Into Hell". Jedna z jeho nejdelších písní "I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)" měla 12 minut, přesto se stala pro Meat Loafa jedinou jedničkou v Billboard 100 a britských singlových žebříčcích a získala Meat Loafovi Grammy. Jeho hudební video bylo také první zásluhou budoucího režiséra Transformers Michaela Baye. Pro další duet Meat Loafa, byly zvažovány předchozí zpěvačky jako Cher a Bonnie Tyler pro ženský part, dokud se nedostali k anglické zpěvačce Lorraine Crosby, přítelkyni a časté spolupracovnici Tylera. Stejně jako Cher před ní, ani ona nebyla u písně uvedena. Úspěch písně z ní také udělal terč mnoha vtipů, když se lidé ptali, že přesně je "to", co Meat Loaf neudělá z lásky. Jak už ale zpěvačka vysvětlila, posluchači by měli mít možnost slyšet v písni pět věcí, které Meat Loaf z lásky neudělá.

V 90. letech, když Steinman tlačil ostatní umělce do stále baroknějších power balad, měl také nepravděpodobný producentský kredit na "Never Forget" britském singlu číslo jedna pro boyband Take That. Ačkoli zvuk je více boybandový R&B, než mohli posluchači operního rocku od Steinmana očekávat, v písni jsou některé jeho charakteristické doteky, s jejím stadionovým rockovým refrénem a bombastickými sborovými momenty.

Steinman získal svou jedinou Grammy za práci na této písni z mnohamilionového prodeje "Falling Into You" od Celine Dion. O píseň se musel poprat s dlouholetým spolupracovníkem Meat Loafem, zpěvačka jej dokonce hnala k soudu o právo na její provedení. Meat Loaf prohlašoval, že pár o tom diskutoval pro "Bat Out Of Hell II", ale rozhodl se na její místo vložit "I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)". Důvodem této bitvy bylo, že Steinman chtěl, aby píseň, o které řekl, byla inspirována románem Wuthering Heights, přednesla zpěvačku. Původně byla píseň provedena dívčí skupinou Pandora's Box, ale až verze Celine Dion je nejznámější.

Meat Loaf nakonec píseň vydal jako sólový zpěvák svého alba "Bat Out Of Hell III" z roku 2006.

V 90. letech se Steinman vrátil ke svým divadelním kořenům, když se skladatel spojil s Andrewem Lloydem Webberem ve filmu Whistle Down the Wind, příběhu tří dětí z farmy, které najdou ve stodole uprchlíka a spletou si jej s Ježíšem. Jeho nejslavnější písní byla "No Matter What", balada o tom, jak být věrný sobě a svému přesvědčení. Do popových hitparád se dostala prostřednictvím irské chlapecké skupiny Boyzone, kteří se stali jedněmi z nejnepravděpodobnějších Steinmanových spolupracovníků. Jeho nejčastější spolupracovník však měl o píseň také zájem, protože Meat Loaf představoval svoji verzi na jeho největších hitech z roku 1998. Byla to však verze Boyzone, která přinesla Steinmanovi jeden z jeho největších hitů. Ve Spojeném království se jej prodalo milion kopií a Boyzone bylo čtvrté číslo jedna v této zemi. Po uvedení na soundtrackovém albu "Notting Hill" se také umístila v žebříčku Billboard v USA.

V roce 2012 byl uveden do Síně slávy skladatelů a v roce 1997 vyhrál album roku na udílení cen Grammy za produkci písní na albu "Falling Into You" od Celine Dion a obsahovala power baladu "It's All Coming" napsanou Steinmanem. "Neexistuje žádný jiný skladatel jako on," řekl Meat Loaf, když byl Steinman v roce 2012 uveden do Síně slávy skladatelů.

Jim Steinman, skladatel a producent jednoho z největších hitů 70. let, zemřel v pondělí 19. dubna 2021 ve věku 73 let na selhání ledvin, potvrdil jeho bratr agentuře Associated Press.

Bonnie Tyler vzdala poctu Steinmanovi po jeho smrti, zpěvačka uvedla pro Rolling Stone: "Jim napsal a produkoval některé z nejznámějších rockových písní všech dob a měla jsem obrovskou výsadu, že mi některé z nich dal. Udělala jsem dvě alba s Jimem, přestože si moje nahrávací společnost zpočátku myslela, že se mnou nebude chtít spolupracovat. Naštěstí se mýlili a bez jakýchkoli pochyb mohu říci, že Jim byl skutečný génius."

Členové Karla DeVito
(Narozena 29. května 1953, Mokena, Illinois, United States)
Vocals


Karla DeVito je americká zpěvačka, herečka a skladatelka, která vyrůstala v Mokeně, Illinois, asi 55 mil jihozápadně od Chicaga, které bylo v té době malým farmářským městem. Již od nejútlejšího věku projevovala umělecký talent svou láskou k hudbě a vystupování.

DeVito navštěvoval Willow Crest Grade School v Mokeně, Illinois a Lincoln-Way High School v New Lenox, Illinois. Objevila se ve školních hrách a byla finalistkou za Homecoming Queen. Poté se zapsala na Loyola University Chicago a specializovala se na divadlo. Během prvního ročníku se připojila k chicagskému obsazení filmu "Godspell" v divadle Studebaker Theatre, než se v roce 1973 připojila k národním turné "Hair" a "Godspell". Přestože na škole měla velký zájem o politologii a antropologii, jakmile si jí všimla divadelní veřejnost, požadovala její přítomnost na jevišti. V letech 1971-1972 studovala Karla u Jo Forsberg na Second City Company v Chicagu a byla součástí skupiny Second City Children's Theatre u Billa Murraye, s nímž dělala divadlo pro děti v divadle The Second City.

Její nejznámější role na pódiu přišla v roce 1977 se zpěvákem Meat Loaf na světovém turné k albu "Bat Out Of Hell". Ve videoklipu k písni "Paradise By The Dashboard Light", který je synchronizován s původním vokálem Ellen Foleyové, jej ji vidět zpívat s Meat Loafem. Následně vystoupila na jediném sólovém albu Jima Steinmana "Bad For Good" ve skladbě "Dance In My Pants" a jejím následném videu. Podílela se také na doprovodných vokálech pro takové skupiny jako Blue Öyster Cult a Sorrows.

První sólové album Karly "Is This a Cool World or What?" bylo vydáno CBS/Epic v roce 1981. Na svém prvním sólovém turné zahajovala vystoupení dua Hall & Oates a Ricka Springfielda. V roce 1981 také získala hlavní ženskou roli v satirické opeře Gilberta a Sullivana "The Pirates of Penzance" na Broadwayi, nejprve jako záskok Lindy Ronstadtové a poté ji nahradila v hlavní roli Mabel. Krátce nato byl Robby Benson obsazen jako Frederic, hlavní muž hrající po boku Karly, a zbytek je historie. Na divadelních prknech se do sebe zamilovali a vzali se 11. července 1982. Pár má dvě děti, v roce 1983 se jim narodila dcera Lyric, v roce 1992 je následoval syn Zephyr.


V roce 1985 Karla a Robby spolupracovali na písni "We Are Not Alone" pro soundtrack k filmu The Breakfast Club (1985). Robby a Karla také napsali písně pro její druhé album druhé album "Wake 'Em Up In Tokyo", které vyšlo u A&M v roce 1986. "Nobody Makes Me Crazy Like You Do" nahrála Diana Ross na svém albu "Swept Away". Karla se stala jednou z prvních videohvězd MTV a oblíbeným hostem v show Davida Lettermana. V roce 1989 vystoupila DeVito v Jižní Karolíně a vrátil se v roce 1990 jako součást "An Evening of Andrew Lloyd Webber". V roce 1990 si Karla a Robby zahráli ve svém prvním společném filmu Modern Love, který napsal a režíroval Robby, a na plátně také debutovala jejich dcera Lyric. DeVito zpívala ve dvou písních pro soundtrack.

V roce 2002 Karla nazpívala roli Elizabeth pro CD nahrávku rockové opery Grahama Russella "The Heart Of The Rose", která vyšla na CD v limitovaném množství.

Dalších 15 let se objevovala jako zpěvačka na albech jiných nahrávacích umělců, stejně jako v hostujících rolích v TV seriálech a na jevišti. V roce 2005 ona a Robby znovu spolupracovali na jevišti v muzikálu "Open Heart", který napsal k uvedení jejího hlasu.

Členové

(Narozena 5. června 1951, St. Louis, MO, USA)
Vocals


Ellen Foley je americká zpěvačka a herečka, která se objevila na Broadwayi a v televizi, kde si zahrála v sitcomu Night Court. V hudbě vydala čtyři sólová alba, ale nejvíce se proslavila spoluprací s rockovým zpěvákem MeatLoaf. Foley získala vysoké veřejné uznání tím, že zpívala duet s MeatLoafem na hitovém singlu "Paradise By The Dashboard Light" z alba "Bat Out Of Hell" z roku 1977. Ačkoli Karla DeVito, která koncertovala s Meat Loafem na podporu alba, je uvedena v hudebním videu, hlas DeVito je synchronizován s Foleynymi vokály. Měla také skvělou sólovou kariéru, pracovala s The Clash a mnoha dalšími, včetně Blue Öyster Cult, stejně jako měla kariéru na Broadwayi, v televizi a ve filmech jako Koktejl s Tomem Cruisem.

Foley se narodila v St. Louis ve státě Missouri jako dcera Johna a Virginie B. Foleyových. Silný, vášnivý, někdy až mrazivý hlas Ellen Foleyové v kombinaci s jejím hereckým talentem a tanečními pohyby jí umožnil rozmanitou a úspěšnou kariéru, o čemž jako dívka vyrůstající v St. Louis vždy snila. Foley navštěvoval Webster University. "Chodila jsem do katolické školy a promítali mi spoustu filmů o hledání svého povolání jeptišky zachraňující pohanské děti v Africe, ale nikdy to nevydrželo," směje se. Ellen opustila St. Louis den poté, co jí bylo 21 let, a přestěhovala se do New Yorku studovat herectví. Chodila na konkurzy na dobytek a dostala pár rolí na jevišti, ale její první placenou prací bylo zpívání v revue hudební komedie v Catskills. "Bylo to banální se mnou s umělými řasami a chlapci v třpytivých kombinézách," vzpomíná. "Byla jsem propuštěna. Byl jsem příliš zvláštní. Díky bohu." Ellen poté založila kapelu s názvem Big Jive a vystupovala v Atlantic City předtím, než tam byla kasina.

Poté se podílela na natáčení nervóznější komedie ve filmu That National Lampoon Show. "Bylo to naprosto bez chuti, přímo svatokrádežné," vzpomíná, "... a hodně zábavné." Během svého turné s National Lampoon se setkala s hudebníky Meat Loafem a Jimem Steinmanem, kteří napsali "Paradise".

Její debutové album "Night Out" vyšlo v roce 1979 a singl z alba "What's a Matter Baby" dosáhl č. #7 v holandské hitparádě, byl také menším hitem v americké hitparádě a dostal se na pozici #92. Nicméně singl "We Belong To The Night" se dostal na #1. místo v Holandsku. Samotné album vyvrcholilo na #152. místě a produkovali je Ian Hunter a Mick Ronson. Foley nahrála památný duet "We Gotta Get Outta Here" s Ianem Hunterem v roce 1980. Její tvůrčí vztah s Hunterem ji také přivedl ke zpěvu doprovodných vokálů na albu Iron City "Houserockers" z roku 1980 "Have a Good Time but Get Out Alive!", produkované Hunterem, Ronsonem a Stevenem Van Zandtem z The E Street Band.

Můžete ji také slyšet na albu Blue Öyster Cult z roku 1979 "Mirrors" zpívající na titulním sestřihu a také na albu The Clash "Sandinista!" (1980) v písních "Hitsville UK" a "Corner Soul" a v nevydané skladbě "Blonde Rock 'n' Roll". V roce 1981 se všichni čtyři členové The Clash objevili na jejím druhém albu "The Spirit of St. Louis" a Mick Jones a Joe Strummer spolu napsali řadu písní pro album. Jones produkoval album, na kterém se podíleli i členové The Blockheads, a umístilo se na 137. místě americké hitparády. V roce 1982 poskytla doprovodné vokály v písni The Clash "Car Jamming" z alba "Combat Rock". Úspěšná píseň The Clash "Should I Stay Or Should I Go", kterou napsal a zpíval Jones. Mnozí přitom věří, že byla o bouřlivém vztahu, který v té době sdílela s Mickem Jonesem. Své třetí sólové album "Another Breath" vydala v roce 1983 a nedařilo se mu v žebříčcích. V roce 1984 zpívala doprovodné vokály na albu Joe Jacksona "Body & Soul" a měla velkou roli ve videoklipu k písni "Crybaby" od Utopie.

Po "Paradise" Ellen obdržela několik zlatých desek a ocenění právě za svá tři sólová alba "Night Out", "Spirit of St. Louis" a "Another Breath", která byla produkována významnými rockovými legendami, jako je Ian Hunter, Mick Ronson a Mick Jones a Joe Strummer z The Clash.

Její kariéra na pódiích na Broadwayi zahrnuje hraní v muzikálech "Hair", "Into The Woods" a "Me And My Girl". Byla to Ellen, která vytvořila roli čarodějnice ve filmu Stephena Sondheima "Into The Woods" v divadle Old Globe v San Diegu. Sondheimova "oblíbená čarodějnice" jí údajně říkal "alfa a omega". Ellen předvedla taneční číslo ve filmu "Hair" v choreografii s Twylou Tharp a v režii Miloše Formana. Hrála také ve filmech "Tootsie", "Fatal Attraction", "Married To The Mob" a "Cocktail" s Tomem Cruisem. Zahrála si ve filmu "Lies I Told My Little Sister", který byl uveden na filmových festivalech v USA a Kanadě.

Mnoho jejích fanoušků ji zná jako veřejnou obránkyni Billie Young v televizním seriálu "Night Court", ve kterém hrála první sezónu. Když teď zpívá baladu o žalu, ráda žertuje, že má spoustu zkušeností, ze kterých může čerpat. "Nepoznáš bolest, dokud tě v roli nenahradí Markie Post", říkává. Co se týče skutečného zármutku, je to už nějakou dobu, co ve svém romantickém životě nějaký vydržela. Svého manžela, herce a spisovatele Douga Bernsteina potkala v roce 1989, když koukala ve filmu "Me And My Girl". "Než jsem potkala Douga, byla jsem chodící klišé, vždy jsem se zamilovala do nepřístupných chlapů", říká. "Ale zpozorněla jsem a zamilovala se do toho hezkého Žida. Uvědomila jsem si, že mohu jen milovat a být milována." Podle měřítek showbusinessu jsou manželé spolu celou věčnost - 24 let. Během té doby Ellen učila na School of Rock, vystupovala ve stejnojmenném filmu s Jackem Blackem v hlavní roli, a pokračovala v hraní na jevišti, zatímco vychovávala své dva syny.

Foley byla jednou ze čtyř zpěvaček skupiny Pandora's Box, kterou založil Jim Steinman v roce 1989. Jejich album "Original Sin" bylo první, které obsahovalo píseň "It's All Coming Back To Me Now" (zpěv Elaine Caswell). Meat Loaf i Celine Dion měli s touto písní o pár let později úspěchy v samostatných žebříčcích. Foley žije na Upper West Side na Manhattanu a pokračuje v aktivní kariéře v hudbě a objevila se na Broadwayi v takových pořadech jako "Me and My Girl" a revival "Hair" off-Broadway v Beehive. Vytvořila roli Čarodějky ve hře Stephena Sondheima "Into the Woods" v Old Globe Theatre v San Diegu, ale před premiérou muzikálu na Broadwayi ji nahradila Bernadette Peters. Foley nakonec hrála roli na Broadwayi od 1. srpna 1989.

Její nejznámější TV hereckou rolí je role Billie Young v Night Court na jednu sezónu (1984–1985), po níž ji vystřídala Markie Post jako Christine Sullivan, která byla vždy první volbou Reinholda Weegeho pro roli veřejného ochránce, ale Post byla nedostupná, když měla smlouvu na televizní seriál The Fall Guy na ABC. Foley byla údajně propuštěna ze série, protože producenti cítili, že její vztah s hvězdou Harry Anderson byl spíše jako vztah bratra a sestry. Měla role ve filmové adaptaci scénického muzikálu Hair (1979) Miloše Formana, dále ve filmech "Fatal Attraction" (1987), "Married to the Mob" (1988) a "Cocktail" (1988). Byla také v krátkotrvající sérii "3 Girls 3" z roku 1977, kde hrála spolu s Debbie Allen a Mimi Kennedy.

V roce 1990 se Foley provdala za spisovatele Douga Bernsteina, spoluautora Off-Broadway revue Showing Off a absolventa Amherst College. Pár žije na Manhattanu se svými dvěma syny Timothym a Henrym. Od poloviny roku 2000 vyučuje zpěv na The Paul Green School of Rock Music na Manhattanu v New Yorku.

Bylo to během produkce hry s názvem "Hercules In High Suburbia" v roce 2005 ve slavném newyorském experimentálním divadle La Mama, které ji inspirovalo ke vzkříšení své nahrávací kariéry. Setkala se se svým současným spolupracovníkem, hudebníkem a skladatelem Paulem Foglinem, který napsal písně a hudbu pořadu. "Všechno se to stalo organicky," říká Ellen. "Milovala jsem písničky, které Paul pro hru napsal, a stali jsme se přáteli. Jeho psaní je sofistikované a ironické, ale má o něm opravdovou, upřímnou integritu, která se mi líbila". Album bylo dobře přijato The Huffington Post, který jej označil za "rockovou záležitost s příhodným názvem". V roce 2013 vydala své čtvrté sólové album "About Time".

V roce 2019 zahájila spolupráci s Robertem I. Rubinským z původního obsazení "Hair" na kabaretní divadelní show "Club Dada: In Difficult Times", která měla premiéru v LaMama v roce 2020 a pokračuje až do současnosti. Na jaře 2021 Foley oznámila nové album "Fighting Words", opět ve spolupráci s Foglinem. Deska obsahuje deset nových skladeb a také Foleyho verzi "Heaven Can Wait", baladu od Jima Steinmana z "Bat Out Of Hell", na které původně nehrála. Tato verze "Heaven Can Wait" se poprvé objevila na soundtracku k filmu "Lies I Told My Little Sister", ve kterém hrála Foley ve vedlejší roli.

Dnes má Foley stejnou rock’n rollovou energii a skvělé pódiové pohyby, které měla, když vystupovala s MeatLoafem na jednom pódiu. "Spatřila jsem svůj podíl v ráji," říká Ellen, "a budu v tom pokračovat".

Členové

(Narozena ***)
Vocals


Příběh zpěvačky začal v New Jersey. Představte si dívku, která poslouchá italské desky své matky a zpívala písně Cher pro své kočky a psy, každou malou rockovou hvězdu s mikrofonem s kartáčem na vlasy…

A stala se z ní rocková hvězda. Patti Russo procestovala svět s Meat Loafem, vystupovala s Queen a Cher, dobyla divadelní pódia v Londýně a v Las Vegas a přispěla vokály a písněmi do působivé řady studiových a živých nahrávek za poslední dvě desetiletí.

Patti začala zpívat v místních kapelách a dělat znělky a voice-overy pro televizní reklamy, dokud se jednoho dne v roce 1993 nenaskytla příležitost, která změnila život…

Patti, která se zúčastnila konkurzu na rock and rollového zpěváka Meat Loaf, zabodovala svým neuvěřitelným hlasem – stejně jako svým stylem a osobností – a získala roli hlavní zpěvačky v jeho kapele The Neverland Express. Dalších 20 let strávila na turné po světě s Meat Loafem a je uvedena na všech jeho albech a živých nahrávkách vydaných v letech 1995 až 2011. Patti opustila Meat Loafovu kapelu v roce 2014, aby se mohla věnovat sólové kariéře.

A spolupráce s Meat Loaf byl jen začátek. Patti nahrála vokály pro hlavní roli v rockové opeře "Beethoven’s Last Night" (2000) od Trans-Siberian Orchestra a také s kapelou nahrála píseň pro soundtrack k filmu Jima Carreyho "How The Grinch Stole Christmas" (2000). V roce 2002 také přispěla zpěvem na album Bryana Ferryho "Frantic".

A pak tu byli Queen. Sama velká fanynka Queen Patti se ke kapele připojila na jejich koncertu Queen’s Day v Amsterdamu a na Floridě v roce 2002 pro více než 70 000 lidí, a od té doby s nimi spolupracovala při mnoha dalších příležitostech. Stala se také pravidelnou hostující zpěvačkou se Spike Edney’s All Star Band, také známým jako SAS Band, a také se odnoží SAS Band The World Famous Red Sox.

V letech 2006 až 2008 si Patti dala pauzu od spolupráce s Meat Loaf a věnovala svůj čas psaní písní a dalším projektům, včetně hostování v show na Broadwayi, více koncertů se SAS Band a Red Sox ve Velké Británii, a turné po italském soulu a jazzu na festivalech s Jon Tiven Band a Betty Harris v létě 2007.

Pattiina šance sdílet pódium se svým idolem Cher se konečně naskytla v roce 2009, kdy se připojila k legendární popové hvězdě na její show v Las Vegas, kde zůstala po většinu roku.

Patti se také prosadila ve světě hudebního divadla. Svou první velkou muzikálovou roli získala jako Esmeralda v londýnské inscenaci Notre-Dame de Paris (2000-2001). Patti o této roli řekla, že se velmi dobře ztotožnila s postavou romské dívky Esmeraldy s jejím "ohněm a duchem nevědomosti, co se zítra stane".

Další muzikálová role dala Patti šanci nasměrovat svou vnitřní rockovou hvězdu: Byla korunována Killer Queen of We Will Rock You samotným Brianem Mayem, který ztvárnil roli v lasvegaské produkci muzikálu Queen a Ben Elton z premiéry. v září 2004 až do ukončení výstavy v listopadu 2005.

Kromě toho, že se Patti pohybuje na stadionech a nahrávacích studiích po celém světě, pracuje také jako skladatelka a nahrává své vlastní písně. Napsala a nahrála znělku k filmu "South Beach Dreams" (2006), silnou baladu s názvem "Take Good Care of My Heart". Její dosud nejoblíbenější píseň "Bring Me a Bible And A Beer", která byla uvedena na nadcházejícím EP na jaře 2014 nahrála soulová legenda Betty Harris pro své come-backové album "Intuition" v roce 2008 a slyšeli ji také diváci po celém světě na turné Meat Loaf v roce 2008 a při mnoha dalších příležitostech.

V roce 2014, po dvaceti letech v hudebním průmyslu, se Patti konečně rozhodla udělat skok a zahájit svou sólovou kariéru. V dubnu 2014 se vydá na turné po Velké Británii, kde bude mít svůj první sólový koncert a vydá EP. Když Patti oznamovala svou sólovou kariéru, řekla: "Udělal jsem to všechno sama, bez zastoupení – bylo to přinejmenším úžasné, ale nikdy jsem neudělala ten obrovský skok, abych zahájila svou vlastní sólovou kariéru, a pro mě je to jako svědění, které je třeba poškrábané! Ano, jistě, připojuji se ke hře pozdě, ve srovnání s ostatními velmi pozdě, ale znovu jsem se nikdy neřídil pravidly a teď se nechystám začít! Jsem dospělá žena a díky plnohodnotnému životu jsem mohla psát o svých zážitcích a teď mě lidé poslouchají! Každý den dostávám dopisy, které mi říkají, že moje písně jim otevřely oči před problémy, kterým se báli čelit, nebo že v nich moje píseň rozvířila něco, co je povzbudilo, aby chtěli být lepším člověkem. To je docela úžasná zpětná vazba, že?"


Po úspěšné první show v Pheasantry v Londýně na jaře 2015 se Patti vrátila na toto komorní místo na další sólovou show za doprovodu klavíristy Loucase Hajiantoniho. Set nabídl širokou škálu jejích vlastních písní, včetně původní verze jejího úspěšného singlu "When It Comes To Love" a také balady "The Wrong Thing", která byla původně napsána pro album "Bat Out Of Hell 3" od Meat Loafa. V listopadu byla Patti na turné s kapelou SAS Band ve Velké Británii.

Moon World Records oznámili, že Patti Russo se na podzim 2016 připojí k jejich turné History of Rock po Španělsku jako jedna ze čtyř hlavních vokalistek. S 21 termíny potvrzenými v průběhu října a listopadu 2016, show spojí největší hity od Elvise, Chucka Berryho, The Rolling Stones, The Beatles, Dire Straits, U2, Led Zeppelin, Deep Purple, AC/DC, Metallica, Guns N Roses, Queen, Bruce Springsteen a Pink Floyd.

Moon World Records oznámili, že Patti Russo se připojí k jejich show Symphonic Rhapsody of Queen od dubna 2017. Patti byla v té době na turné po Španělsku s pořadem History of Rock jako jedna ze čtyř hlavních vokalistek. Tato nová role v Symphonic Rhapsody of Queen se dokonale hodí pro Patti, která s Queen v minulosti vystupovala a hrála roli Killer Queen v lasvegaské produkci muzikálu We Will Rock You.

xxx Členové Aspen Vincent
(rodným jménem Aspen Shena Miller)
(narozena 8. září 1978, United Kingdom)
Vocals


Aspen Vincent je americká herečka a zpěvačka z Broadwaye.

Aspen se narodila ve Spojeném království, ale vyrůstala v Pacific Beach v San Diegu začala dělat divadlo ve věku 9 let, vystupovala také s Christian Community Theatre a v Starlight Musical Theatre, byla také povolána na festival Sydmonton.

Aspen se zapsala na Chapman University studovat muzikoterapii, ve třetím ročníku ji ale opustila kvůli mnoha pracovním nabídkám. Jako zpívající herečka Aspen debutovala v roce 2000 rolí Dodie Bishop v TV seriálu As Told by Ginger od Nickelodeonu, nominovaném na Emmy. Byla k vidění v 54 epizodách od roku 2000 do roku 2009. V roce 2001 propůjčila svůj hlas postavě Amandy Payne v pilotním díle animovaného filmu Micaha Wrighta "Constant Payne". Následující rok, v roce 2002, byla hlasem postavy Jingle Singer v TV animaci "Rocket Power: Race Across New Zealand". V roce 2003 ztvárnila také postavu Baby Alice v epizodě "Mutts in a Name/Hurricane Alice" v TV animovaném seriálu Rugrats od Nickelodeonu (vytvořili Arlene Klasky, Gábor Csupó a Paul Germain). Poté dodala hlas třem různým postavám v PC hře Everquest II (2004). Aspen zpívala národní hymnu pro L.A. Lakers, Mighty Ducks of Anaheim a San Diego Chargers a vystupoval v a cappella skupině s názvem Groove 66 v Disney California Adventure Park.

Na začátku své profesionální kariéry pravidelně pracovala v nahrávacím studiu, natáčela znělky a reklamy a také poskytovala pěvecké hlasy postavičkám Disney pro jejich koncertní turné. Aspen strávila roky 2004-2005 v Las Vegas, kde každý večer vystupovala v Paris Las Vegas jako hlavní sólistka "Scaramouche" v rockovém muzikálu We Will Rock You, kde potkala svého budoucího manžela Tonyho Vincenta, zpěváka, divadelního herce a kytaristu.

Paul Crook ji doporučil pro Meat Loaf's Neverland Express poté, co Patti Russo opustila kapelu. Po konkurzech se Aspen vydala na turné s Meat Loafem jako jeho duetový partner a doprovodná zpěvačka na turné "Seize the Night tour" v letech 2006 a 2007. Tam se stala pěveckou partnerkou Meat Loafa pro "Paradise By The Dashboard Light" a "I'd Do Anything for Love". Aspen Miller se objevila jako hlavní zpěvačka ve skupině Meat Loafa i na Sweden Rock Festival 2007. Vystupovala s ním v John Labatt Center, Londýn, Ontario na koncertním DVD "3 Bats Live" a je uvedena na dokumentárním DVD "In Search of Paradise".

Aspen také absolvovala turné v obsazení Dirty Dancing (Hříšný tanec) v Americe se svým manželem Tonym a později se objevovala v broadwayské produkci American Idiot, což byla show obsahující písně populární skupiny Green Day a Tonyho v jedné z hlavních rolí. Poté si zahrála v roce 2011 v inscenaci "Sleeping Beauty Wakes" v McCarter Theatre v Princetonu v New Jersey a v La Jolla Playhouse v San Diegu v Kalifornii.

Aspen se provdala za svého manžela Tonyho Vincenta 5. ledna 2008 v Albuquerque v Novém Mexiku. Aspen a Tony mají spolu dvě děti, Sadie Day (nar. 2012) a Jett Dylan (nar. 2018). Od roku 2022 jsou ale rozvedeni a oba žijí v Nashvillu, Tennessee.

Zpět
Studiové desky:
2016 Braver Than We Are
2011 Hell In A Handbasket
2010 Hang Cool Teddy Bear
2006 Bat Out Of Hell III: The Monster Is Loose
2003 Couldn't Have Said It Better
1995 Welcome To The Neighborhood
1993 Bat Out Of Hell II: Back Into Hell
1986 Blind Before I Stop
1984 Bad Attitude
1983 Midnight At The Lost And Found
1981 Dead Ringer
1977 Bat Out Of Hell

Živé nahrávky:
2012 Guilty Pleasure Tour - Live From Sydney, Australia (CD/DVD)
2007 3 Bats Live (CD/DVD)
2004 Bat Out Of Hell: Live With The Melbourne Symphony Orchestra
1999 VH1: Storytellers
1996 Live Around The World
1987 Live At Wembley
1978 Live In Cleveland
Kompilace:
2012 Playlist: The Very Best of Meat Loaf
2009 Hits Out of Hell
2009 Piece of the Action: The Best of Meat Loaf
2003 Fallen Angel
2003 Heaven Can Wait – The Best of Meat Loaf
1998 The Very Best of Meat Loaf
1996 Heaven Can Wait – The Best Ballads of Meat Loaf Vol. 1
1995 Definitive Collection
1994 Alive in Hell
1994 Back from Hell Again! - The Very Best of Meat Loaf Vol. 2
1991 Paradise by the Dashboardlight (The Very Best of)
1993 Back from Hell! The Very Best of Meat Loaf
1989 Heaven & Hell (with Bonnie Tyler)
1987 Rock 'N' Roll Hero
1984 The Big Ones
1984 Hits Out Of Hell

Jim Steinman:
1981 Bad For GoodSkupina:
Meat Loaf - Lead Vocals, Guitars, Keyboards, Percussion
The Neverland Express
Paul Crook - Guitar, Loops, Synthesizer
Danny Miranda - Bass Guitar
John Miceli - Drums
Randy Flowers - Guitars, Vocals
Stacy Michelle - Featured Vocals (03,04)
Justin Avery - Piano, Synth, Strings, Backing Vocals [Backing Vocals Arrangements]
David Luther - Saxophone, Organ [B3 Organ], Strings, Horns [Horns Arrangements]
Cian Coey - Featured Vocals (09)

Hosté:
Ellen Foley - Featured Vocals (02)
Karla DeVito - Featured Vocals (02)
Rickey Medlocke - Slide Guitar Solo (10)
Alicia Avery - Backing Vocals
Diskografie Braver Than We Are
CD, vyšlo 2016, 429 Records, FTN16149 (US)
429 Records, FTN16128 (US/Europe)

Seznam skladeb:
01. Who Needs The Young (5:27)
02. Going All The Way (A Song In 6 Movements) (11:28)
03. Speaking In Tongues (4:24)
04. Loving You Is A Dirty Job (But Somebody's Gotta Do It) (6:09)
05. Souvenirs (8:17)
06. Only When I Feel (1:56)
07. More (6:07)
08. Godz (3:34)
09. Skull Of Your Country (3:35)
10. Train Of Love (4:23)
Total Time (55:20)

Arranged: Meat Loaf, Paul Crook
Written: Andrew Eldritch, Dave Bassett, Jim Steinman
Lyrics By [Additional Lyrics]: Don Black
Producer: Paul Crook
Producer [Production Assistant]: Joe Libretti
Management: Ken Levitan, Tom Consolo
Management [Business Management]: Terry Dory
Management [Theatrical Management, Greene & Associates]: Michael Greene
Management [Tour Management]: Bob Quandt
¨ Engineer [Additional Engineering]: John Miceli, Pat Thrall, Steve Rinkoff
Mastered: Maor Appelbaum
Art Direction, Design: David Alan Kogut
Artwork: Julie Bell
Cover, Artwork: Julie Bell
Photography: Martin Häusler
Creative Director [Creative Consultant], Arranged By: Jim Steinman
Booking [International Booking Agent at United Talent Agency]: Neil Warnock
Booking [U.S. Booking Agent]: Dennis Arfa, Pete Pappalardo
Coordinator [Production/Artist Co-ordinator]: Frances Bowdery
Legal [Greenberg Traurig]: Jess Rosen
Legal [Legal Representation (Acting), JTWAMMK]: Jeffrey Bernstein

Nahráli:
Meat Loaf - Lead Vocals
Jamie Mulhoberac - Keyboards, Synthesizer (01,08,10)
The Neverland Express
Randy Flowers – Electric & Acoustic Guitars, Backing Vocals
Paul Crook - Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Synthesizer, Loop Programming
Danny Miranda – Bass Guitar, Upright Bass
David Luther – Saxophone, Backing Vocals
Justin Avery – Piano, Organ, Keyboards, Synthesizer, Backing Vocals
John Miceli – Drums, Percussion
Patti Russo – Female Lead Vocals (10), Featured Vocals (07), Backing Vocals

Hosté:
Ginny Luke – Violin (05)
Caitlin Evanson – Fiddle (06)
Glen Duncan – Mandolin (09)
Bruce Bowden – Pedal Steel Guitar (11)
Jerry Flowers – Backing Vocals (04)
Chuck D – Rap (05)
Mark McGrath – Vocals (12)
John Rich/Trace Adkins – Vocals (12)
Lil Jon – Rap, Drum Programming (12)
Diskografie Hell In A Handbasket
Vyšlo 30. září 2011 (Australia)
27. února 2012 (UK)
Legacy Recordings (Sony Music Entertainment), 88697 97120 2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. All Of Me (5:17)
02. Fall From Grace (3:46)
03. The Giving Tree (4:54)
04. Mad Mad World
05. The Good God Is A Woman And She Don't Like Ugly( 4:06)
06. Party Of One (4:00)
07. Live Or Die (4:27)
08. California Dreamin' (4:06)
09. Another Day (5:03)
10. Forty Days (5:23)
11. Our Love & Our Souls (4:01)
12. Stand In The Storm (4:38)
13. Blue Sky (2:58)
Total Time: (53:05)

Recorded on Summer 2011
Producer, Engineer: Paul Crook
Additional Production: Lil Jon
Mixed, Mastered: Ted Jensen
Mixed: Chris Lord-Alge

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Patti Russo - Vocals
John Miceli - Drums
Carolyn (CC) Coletti-Jablonski - Vocals
Chris Chaney - Bass
Kasim Sulton - Bass, Vocals
Paul Crook - Guitars
James Michael - Guitar, Vocals
Justin Hawkins - Guitar, Vocals
Randy Flowers - Guitar, Vocals
Rick Brantley - Guitar, Vocals
Jamie Muhoberac - Keyboards
Hosté:
Diskografie Hang Cool Teddy Bear
Vyšlo 2010, Mercury/Loud & Proud, 273 4097

Seznam skladeb:
01. Peace On Earth (6:38)
02. Living On The Outside (5:03)
03. Los Angeloser (4:09)
04. If I Can't Have You (5:00)
05. Love Is Not Real/Next Time You Stab Me In The Back (7:33)
06. Like A Rose (3:16)
07. Song Of Madness (5:31)
08. Did You Ever Love Somebody( 4:01)
09. California Isn't Big Enough (Hey There Girl) (4:43)
10. Running Away From Me (3:54)
11. Let's Be In Love (5:11)
12. If It Rains (3:56)
13. Elvis In Vegas (6:01)
Total Time (64:56)

Management: Irving Azoff, Ken Levitan, Tom Consolo
Management [Business Management]: Gary Haber
Management [Business Management]: Terry Dotty
Management [Project Logistics Manager]: Frances Bowdery
Production Manager: Cheryl Jenets
Technician [Drums]: Mike Fasano, Joe Libretti
Producer, Guitar [Additional Guitars]: Rob Cavallo
Engineer: Doug McKean
Engineer [Additional]: Brad Townsend, Andrew Schubert
Engineer [Pro Tools Engineering]: Lars Fox
Engineer [Assistant]: Steve Rea, Russ Waugh, Nik Karpen, Keith Armstrong
Engineer [Additional], Engineer [Pro Tools Engineering], Programmed: Dan Chase
Mixed: Chris Lord-Alge
Mastered: Ted Jensen
Other [Production Assistant]: Jaime Neely
Other [The Last Word]: Deborah Gillespie
Other [Keeper Of Records]: Christina Henriksen
Other [Inn Keeper]: Esther Rubio
Other [Blade Captain]: Michael Nealon
Design [Art Design], Art Direction: P.R Brown
Photography: Martin Hausler
Artwork By [X-ray Vision/these Things Really Work!]: David Palumbo
Artwork By [Red Dress]: Anthony Palumbo
Artwork ["crucifixion", "z For Zachariah", "waiting For The Angel"]: Boris Vallejo
Cover [Cover Art]: Julie Bell
Legal [Legal Representation]: Jess Rosen

Skupina:
William Reichenbach, Douglas Tornquist - Bass Trombone
Earl Dumler - Oboe
Daniel Smith, Larry Corbett, Steve Richards, Suzie Katayama - Cello
Douglas Tornquist - Tuba
Michael Valerio, Nico Abondolo - Double Bass
M.B. Gordy - Percussion [Orchestral]
Brad Warnaar, Joe Meyer, John A. Reynolds, Steven Becknell - French Horn
Alan Kaplan, Bill Reichenbach, Steven Holtman - Trombone
Charles Findley, John Fumo, Jon Lewis, Rick Baptist, Wayne Bergeron - Trumpet
Andrew Duckles, Brian Dembow, Denyse Buffum, Evan Wilson, Marda Todd, Matt Funes - Viola
Alyssa Park, Armen Garabedian, Berj Garabedian, Bruce Dukov, Darius Campo, Endre Granat, Gerardo Hilera, Haim Shtrum, Joel Derouin, John Wittenberg, Josefina Vergara, Kenneth Yerke, Mario De Leon, Michele Richards, Natalie Leggett, Peter Kent, Philip Vaiman, Roberto Cani, Sarah Thornblade, Sharon Jackson, Sid Page, Songa Lee-Kitto, Tereza Stanislav - Violin
David Campbell - Arranged By [Orchestra], Conductor
Hosté:
Diskografie Bat Out Of Hell III: The Monster Is Loose
CD, vyšlo 2006, Mercury, 171210-0 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Meat Loaf – The Monster Is Loose (7:12)
02. Meat Loaf – Blind As A Bat (5:51)
03. Meat Loaf Featuring Marion Raven – It's All Coming Back To Me Now (6:05)
04. Meat Loaf – Bad For Good (7:32)
05. Meat Loaf – Cry Over Me (4:38)
06. Meat Loaf – In The Land Of The Pig, The Butcher Is King (5:30)
07. Meat Loaf – Monstro (1:38)
08. Meat Loaf – Alive (4:22)
09. Meat Loaf – If God Could Talk (3:45)
10. Meat Loaf – If It Ain't Broke Break It (4:49)
11. Meat Loaf Featuring Patti Russo – What About Love (6:04)
12. Meat Loaf – Seize The Night (9:46)
Meat Loaf Featuring Jennifer Hudson – The Future Ain't What It Used To Be (7:53)
Meat Loaf – Cry To Heaven (2:24)
Total Time: (00:00)

Executive-Producer: C. Winston Simone, David Simoné
Executive-Producer [Co-executive Producer]: Allen Kovac
Engineer: Matt Gruber
Engineer [Additional]: Andy Ackland, Carlos Alvarez, Chris Garcia, Corky James, Dan Warner, Dave Dale, Dino Herrmann, Ghian Wright, Greg Collins, Harry Sommerdahl, Jay Ruston, Jeff Rothschild, Kevin Mills, Marti Frederiksen, Nathan Malki, Steve Vai
Engineer [Assistant]: Wesley Seidman, Scott Moore, Rouble Kapour, Kevin Mills, Jon Vella, Jim Monti, Glenn Pittman, Ghian Wright, Charlie Paakkari, Bill Smith, Aaron Walk
Mastered: Stephen Marcussen
Mixed: Greg Collins
Photography: Timothy White
Producer: Desmond Child
Production Manager: Brian Coleman
Recorded: Steve Churchyard
Technician [Chief Of Production And Engineering]: Jules Gondar
Cover, Artwork: Julie Bell
Design: Trevor Niemann

Skupina:
Patti Russo - Vocals
Pearl Aday - Vocals
Steve Erdody - Cello
John Miceli - Drums
Kenny Aronoff - Drums
Michael Thompson - Guitars
Tim Pierce - Guitars
Peter Mokran - Guitars, Synthesizer, Drum Programming
Mark Alexander - Organ [B3 Organ]
Tom Brislin - Piano, Organ [B3 Organ]
Luis Conte - Percussion
Aaron Zigman - Piano
Mark Alexander - Piano
Alexandra Brown - Backing Vocals
Eric Troyer - Backing Vocals
James Michael - Backing Vocals
Kasim Sulton - Bass, Backing Vocals
Lynn Davis - Backing Vocals
Maxi Anderson - Backing Vocals
Rose Stone - Backing Vocals
Todd Rundgren - Backing Vocals, Arranged [Backing Vocal Arrangement]
Aaron Zigman - Arranged By [Orchestral Arrangement]
Hosté:
Diskografie Couldn't Have Said It Better
CD, vyšlo 2003, Mercury, 076 099-2 (Europe)

Seznam skladeb:
Chapter One
01. Couldn't Have Said It Better( 7:03)
02. Did I Say That (6:06)
03. Why Isn't That Enough (4:06)
04. Love You Out Loud (4:10)
05. Man Of Steel (6:16)
06. - Intermezzo -
Chapter Two
07. Testify (4:56)
08. Tear Me Down (3:37)
09. You're Right, I Was Wrong (3:44)
10. Because Of You (3:54)
11. Do It! (2:36)
12. Forever Young (10:50)
Bonus Track
13. Bat Out Of Hell (Live From Meat Loaf - Storytellers) (11:17)
Total Time: (00:00)

Management: 10th Street Entertainment
Producer, Mixed, Engineer: Peter Mokran
Sequenced [Programming]: Peter Mokran
Executive-Producer: Allen Kovac
Producer [Associate]: James Michael
Engineer [Assistant]: Tony Flores
Coordinator: Shari Sutcliffe
Mastered: Bernie Grundman
Art Direction, Design: Susan McEowen
Illustration [Cover]: Gil Elvgrin
Photography: Timothy White

Skupina:
Meat Loaf - Lead Vocals
John Micelli - Band [ Additional Drums, Percussion]
Pearl Aday - Band [Backing Vocals]
Steve Buslowe - Band [Bass Guitar, Backing Vocals, Music Director]
Kasim Sulton - Band [Rhythm Guitar, Keyboards, Backing Vocals
Mark Alexander - Band [Piano, Keyboards]
Patti Russo - Band [Lead Backing Vocals]
Pat Thrall - Band [Lead Guitar]
Mark Alexander - Piano
Steve Buslowe - Bass
Kenny Aronoff - Drums
Pat Thrall - Guitar
Tim Pierce - Guitar
Jeff Bova - Keyboards
Curtis King - Backing Vocals
Rory Dodd - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Welcome To The Neighborhood
Vyšlo 1995, Virgin, CDV 2799 / Virgin, 7243 8 41121 2 7

Seznam skladeb:
01. Where The Rubber Meets The Road (4:57)
02. I'd Lie For You (And That's The Truth) (6:40)
03. Original Sin (5:59)
04. 45 Seconds Of Ecstasy (1:06)
05. Runnin' For The Red Light (I Gotta Life) (3:58)
06. Fiesta De Las Almas Perdidas (1:27)
07. Left In The Dark (7:11)
08. Not A Dry Eye In The House (5:54)
09. Amnesty Is Granted (6:09)
10. If This Is The Last Kiss (Let's Make It Last All Night) (4:33)
11. Martha (4:39)
12. Where Angels Sing (6:08)
Total Time: (58:41)

Producer: Ron Nevison
Mixed: Mike Shipley
Mastered: Greg Calbi
Artwork [Additional Artwork]: Ira Resnick, Elaina Wahl
Artwork [Additional Artwork]: Joe Veutis
Artwork [Back Cover Art]: Rafeal DeSoto
Artwork [Fighting Ranger]: Jack Devere
Artwork [Front Cover Art]: Ricky Di Tommaso
Artwork [True Detective]: Steve Kennedy
Artwork, Layout: Hills Archer Ink.
Photography: Norman Watson

Skupina:
Meat Loaf - Vocals, Backing Vocals, Guitars, Guitar [Additional]
Peter Weihe - Acoustic Guitar, Fretless Guitar, Rhythm Guitar, Lead Guitar
Dieter Petereit - Bass
John Golden - Bass
Curt Cress - Drums
John Golden - Fretless Bass [Warwick]
Mats Björklund - Guitars, Bass, Drums, Guitar [Additional], Keyboards, Programmed, Percussion
Johan Daansen - Guitars
Peter Weihe - Guitars
Harry Baierl - Piano, Keyboards, Programmed
Pit Löw - Keyboards, Programmed
Mel Collins - Saxophone
Amy Goff - Vocals, Backing Vocals
Peter Bischof - Backing Vocals
Bertyl Gebhard - Backing Vocals
Bimey Oberreit - Backing Vocals
Elaine Goff - Backing Vocals
Frank Farian - Vocals, Backing Vocals
John Parr - Vocals, Backing Vocals
The Jackson Choir - Choir
Ingrid Seigieth - Coordinator [Production]
Hosté:
Diskografie Blind Before I Stop
Vyšlo 1986, Arista, 207 741

Seznam skladeb:
01. Execution Day (6:30)
02. Rock 'n' Roll Mercenaries (5:00)
03. Getting Away With Murder (3:49)
04. One More Kiss (Night Of The Soft Parade) (5:38)
05. Blind Before I Stop (3:39)
06. Burning Down (5:10)
07. Standing On The Outside (3:57)
08. Masculine (4:23)
09. Man And A Woman (4:11)
10. Special Girl (3:54)
11. Rock 'n' Roll Hero (4:30)
Total Time: (50:41)

Producer, Arranged: Frank Farian
Arranged By: Mats Björklund, Meat Loaf, Pit Löw
Supervised [Production]: John Ross
Engineer: Bernd Berwanger, Carmine Di, Klaus Wilcke, Tammy Grohé, Tobias Freund, Volker Barber, Zeke Lund
Management: Beverly Hills Bob Inc., Robert "Gonzo" Ellis
Photography [Front Cover]: Simon Fowler
Photography [Back Cover]: Marcus Wilson Smith

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
John Siegler - Bass
Mo Foster - Bass
Curt Cress - Drums
Wells Kelly - Drums
Bob Kulick - Guitar
Paul Vincent - Guitar, Soloist
Paul Jacobs - Keyboards
Steve Rance - Programmed [Fairlight]
Frank Ricotti - Percussion
Wells Kelly - Percussion
Paul Jacobs - Piano
Ron Aspery - Saxophone
Clare Torry - Vocals
Roger Daltrey - Vocals
Zee Carling - Vocals
Clare Torry - Backing Vocals
Paul Jacobs - Backing Vocals
Stephanie De-Sykes - Backing Vocals
Wells Kelly - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Bad Attitude
Vyšlo 1984, Arista, 406 619

Seznam skladeb:
01. Bad Attitude (4:44)
02. Modern Girl (4:24)
03. Nowhere Fast (5:12)
04. Surf's Up (4:23)
05. Piece Of The Action (4:15)
06. Jumpin' The Gun (3:12)
07. Cheatin' In Your Dreams (4:08)
08. Don't Leave Your Mark On Me (4:07)
09. Sailor To A Siren (4:41)
Total Time: (39:06)

Management: Robert Ellis
Arranged [Strings]: Paul Buckmaster, Paul Jacobs
Producer: The Neverland Express, Paul Jacobs, Meat Loaf, Mack
Producer [Original Recordings]: Alan Shacklock for Modern Media Lomdon Ltd.
Engineer: Femi Jiya
Engineer [Assistant]: Stefan Wissnet
Engineer [Second]: Marcus Holmes-Newsome, Julian Wheatly
Mixed: Mack
Mastered: George Marino
Art Direction: Nick Marchant
Artwork: Graphyk
Photography [Front Cover Make-up]: Penny Smith
Photography [Innersleeve]: Sheila Rock
Photography [Montage]: Bob Carlos Clarke

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Mark Doyle - Guitars
Rick Derringer - Guitars
Steve Buslowe - Bass
Max Weinberg - Drums
Paul Jacobs - Synthesizer
Mark Doyle - Piano
Paul Jacobs - Piano
John Sambataro - Vocals
Mark Doyle - Vocals
Dale Krantz Rossington - Vocals [Duet]
Chuck Kirkpatrick - Vocals, Backing Vocals
John Sambataro - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Midnight At The Lost And Found
Vyšlo 1983, Epic/Cleveland International Records, EPC 25243

Seznam skladeb:
01. Razor's Edge (4:07)
02. Midnight At The Lost And Found (3:36)
03. Wolf At Your Door (4:05)
04. Keep Driving (3:30)
05. The Promised Land (2:44)
06. You Never Can Be Too Sure About The Girl (4:28)
07. Priscilla (3:33)
08. Don't You Look At Me Like That (3:27)
09. If You Really Want To (3:38)
10. Fallen Angel (3:38)
Total Time: (36:46)

Producer: Tom Dowd
Programmed: David LeBolt
Recorded: Tom Edwards
Design: John Berg
Photography [Cover Photo]: Victor Skrebneski
Photography [Sleeve Photo]: Don Hunstein

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Liberty DeVitto - Drums
Max Weinberg - Drums
Davey Johnstone - Guitars
Mick Ronson - Guitars
Larry Fast - Synthesizer
Roy Bittan - Piano, Keyboards
Steve Buslowe - Bass
Joe DeAngelis - Acoustic Guitar
Jimmy Maelen - Percussion
Allan Nicholls - Backing Vocals
Eric Troyer - Backing Vocals
Rory Dodd - Backing Vocals
Ted Neeley - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Dead Ringer
Vyšlo 1981, Epic/Cleveland International Records, EPC 83645

Seznam skladeb:
01. Peel Out (6:30)
02. I'm Gonna Love Her For Both Of Us (7:09)
03. More Than You Deserve (7:02)
04. I'll Kill You If You Don't Come Back (6:24)
05. Read 'Em And Weep (5:25)
06. Nocturnal Pleasure (0:38)
07. Dead Ringer For Love (4:21)
08. Everything Is Permitted (4:41)
Total Time: (42:10)

Written: Jim Steinman
Producer: Jim Steinman, Jimmy Iovine, Meat Loaf, Stephan Galfas
Recorded: Shelly Yakus
Arranged By [Horns]: Tom Malone
Arranged By [Strings]: Alden Shuman, Roy Straigis
Mixed: Bob Clearmountain, Stephan Galfas
Mastered: Bob Ludwig
Design [Cover Design]: Cindy Brown
Artwork [Coordination]: Kenny Viola
Illustration [Cover Illustration]: Berni Wrightson
Photography: John Comerford III

Skupina:
Meat Loaf - Lead Vocals
Ellen Foley - Backing Vocals
Todd Rundgren - Guitars, Guitar [Motorcycle Guitar], Keyboards, Backing Vocals, Percussion
Kasim Sultan - Bass, Backing Vocals
Rory Dodd - Backing Vocals
John Wilcox - Drums
Max Weinberg - Drums
Jim Steinman - Keyboards, Effects, Percussion
Roy Bittan - Keyboards
Marvin Lee Aday - Percussion
The New York Philharmonic Orchestra - Orchestra
Steve Margoshes - Orchestrated
Cheryl Hardwick - Piano
Roy Bittan - Piano
Steve Margoshes - Piano
Edgar Winter - Saxophone
Phil "Scooter" Rizzuto - Speech
Roger Powell - Synthesizer
Hosté:
Diskografie Bat Out Of Hell
Vyšlo 1977, EPIC, EPC-82419 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Bat Out Of Hell (9:48)
02. You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Night)( 5:04)
03. Heaven Can Wait (4:38)
04. All Revved Up With No Place To Go (4:19)
05. Two Out Of Three Ain't Bad (5:23)
06. Paradise By The Dash Board Light (8:28)
     Paradise
     Let Me Sleep On It
     Praying For The End Of Time
07. For Crying Out Loud (8:45)
Total Time: (59:38)

Arranged: Jim Steinman, Gene Orloff, Steve Margoshes
Arranged [Strings]: Ken Ascher
Producer, Engineer, Mixed By, Arranged By [With]: Todd Rundgren
Concept [Cover]: Jim Steinman
Consultant [Special]: Charlie Conrad
Production Manager: Sam Ellis
Production Manager [Assistant]: Richard Maiori
Engineer [Assistant]: Cliff Hodsdon
Recorded By: Ed Sprague, Jimmy Iovine, John Jansen, Mark Thomas
Remix: Jimmy Iovine, John Jansen
Mastered: Joe Brescio
Design: Ed Lee
Illustration: Richard Corben
Photography By: Frank Laffitte


Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Danny Miranda - Bass Guitar, Vocals
John Miceli - Drums
Paul Crook - Guitar
Randy Flowers - Guitar, Vocals
David Luther - Keyboards, Saxophone, Vocals
Justin Avery - Piano, Keyboards, Vocals
Ginny Luke - Violin, Keyboards, Vocals
Patti Russo - Vocals [Female]
Hosté:
Diskografie Guilty Pleasure Tour - Live from Sydney, Australia
DVD/CD, vyšlo 2012, The Store For Music, SFMCDVD900 (Europe)

Seznam skladeb:
DVD/Blue-ray:
01. Hot Patootie – Bless My Soul / Time Warp ()
02. If It Ain't Broke, Break It ()
03. Bat Out Of Hell ()
04. Peace On Earth ()
05. Living On The Outside ()
06. Los Angeloser ()
07. You Took the Words Right Out of My Mouth (Hot Summer Night) ()
08. Rock And Roll Dreams ()
09. Stand In The Storm ()
10. Anything For Love ()
11. Two Out Of Three Ain't Bad ()
12. Paradise By The Dashboard Light ()
13. Boneyard / All Revved Up with No Place to Go ()
CD
01. Hot Patootie / Time Warp (4:10)
02. If It Ain't Broke, Break It (3:55)
03. Bat Out Of Hell (11:51)
04. Peace On Earth (6:51)
05. Los Angeloser (4:46)
06. You Took The Words (5:56)
07. Stand In The Storm (5:05)
08. Anything For Love (8:44)
09. Two Out Of Three Ain't Bad (12:35)
10. Boneyard / All Revved Up (8:08)
Total Time: (00:00)

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Aspen Miller - Vocals, Backing Vocals
Carolyn (CC) Coletti-Jablonski - Backing Vocals
Kasim Sulton - Bass
John Miceli - Drums
Paul Crook - Guitars
Randy Flowers - Guitars
Mark Alexander - Piano, Keyboards
Dave Luther - Saxophone, Keyboards
Hosté:
Diskografie 3 Bats Live
Vyšlo 2007, Mercury, 1763963 (Europe)

Seznam skladeb:
01. All Revved Up With No Place To Go (1:55)
02. Paradise By The Dashboard Light (12:17)
03. I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) (11:06)
04. Rock And Roll Dreams Come Through (8:25)
05. Bad For Good (7:14)
06. If It Ain't Broke Break It (5:01)
07. Blind As A Bat (6:14)
08. It's All Coming Back To Me Now (5:53)
08. Bat Out Of Hell (13:17)
09. Black Betty (3:15)
Total Time: (00:00)

Written: Jim Steinman
Producer [Additional], Mixed: James Michael
Executive Producer: Allen Kovac

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Patti Russo - Vocals
Kasim Sulton - Bass, Backing Vocals
Carolyn (CC) Coletti-Jablonski - Backing Vocals
John Miceli - Drums
Paul Crook - Guitars
Randy Flowers - Guitar, Keyboards, Backing Vocals
Mark Alexander - Keyboards, Piano
Keith Levenson - Orchestrated By, Conductor [The Melbourne Symphony Orchestra]
Hosté:
Diskografie Bat Out Of Hell: Live With The Melbourne Symphony Orchestra
CD/DVD, vyšlo 2004, Mercury, 9868069 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Bat Out Of Hell ()
02. You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Night) ()
03. Heaven Can Wait ()
04. All Revved Up With No Place To Go ()
05. Two Out Of Three Ain't Bad ()
06. Paradise By The Dashboard Light ()
07. For Crying Out Loud ()
08. I'D Do Anything For Love (But I Won't Do That) ()
09. Couldn't Have Said It Better ()
10. Two Out Of Three Ain't Bad (Live With The Melbourne Symphony Orchestra) ()
11. Couldn't Have Said It Better (Original Music Video) ()
12. Did I Say That? (Original Music Video) ()
13. Rock And Roll Dreams Come Through - Live (Audio Only) ()
14. I'd Lie For You (And That's The Truth) - Live (Audio Only) ()
15. Dead Ringer For Love - Live (Audio Only) ()
Total Time: (00:00)

Written: Jim Steinman
Mixed: Peter Mokran

Skupina:
Meat Loaf - Lead Vocals, Guitars
Patti Russo - Vocals
Pearl Aday - Vocals
Kasim Sulton - Bass Guitar, Acoustic Guitar, Vocals
Damon La Scot - Lead Guitar
John Miceli - Drums
Tom Brislin - Piano, Vocals
Hosté:
Diskografie VH1: Storytellers
Vyšlo 1999, Beyond, BYJC-78065-2, BMG Distribution, BYJC-78065-2 (US)

Seznam skladeb:
01. All Revved Up With No Place To Go (1:05)
02. Life Is A Lemon And I Want My Money Back (6:06)
03. Story (1:47)
04. You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Nights) (4:50)
05. Story (1:26)
06. I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) (6:22)
07. Lawyers, Guns And Money (4:57)
08. Story (1:56)
09. More Than You Deserve (3:49)
10. Story (0:48)
11. Heaven Can Wait (5:00)
12. Story (3:05)
13. Paradise By The Dashboard Light (9:31)
14. Story (0:34)
15. Two Out Of Three Ain't Bad (4:48)
16. Bat Out Of Hell (11:25)
Bonus Track
07. Is Nothing Sacred (New Single Version) (4:33)
Total Time: (00:00)

Written: Jim Steinman, Warren Zevon
Written [Lyrics]: Don Black
Producer: Kasim Sulton
Recorded: John Harris

Skupina:
Meat Loaf - Lead Vocals, Guitars
Pearl Aday - Backing Vocals
Patti Russo - Backing Vocals [Lead]
Steve Buslowe - Bass, Guitar, Backing Vocals
John Miceli - Drums, Percussion
Steve Lukather - Guitar [Additional]
Paul Mirkovich - Keyboards [Additional]
Pat Thrall - Lead Guitar, Backing Vocals
Jeff Bova - Organ
Jim Steinman - Piano
Mark Alexander - Piano, Keyboards, Backing Vocals
Kasim Sulton - Rhythm Guitar, Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live Around The World
2CD, vyšlo 1996, Tommy Boy, TBCD 1187 (US)

Seznam skladeb:
CD 1
01. I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) (12:58)
02. You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Night) (8:53)
03. Life Is A Lemon And I Want My Money Back (7:47)
04. Rock And Roll Dreams Come Through (8:37)
05. Dead Ringer For Love (4:44)
06. Heaven Can Wait (5:39)
07. All Revved Up With No Place To Go (6:47)
08. Paradise By The Dashboard Light (15:53)
CD 2
09. Wasted Youth (Speech) (3:08)
10. Out Of The Frying Pan (And Into The Fire) (8:37)
11. Objects In The Rear View Mirror May Appear Closer Than They Are (12:08)
12. Midnight At The Lost And Found (5:02)
13. Good Girls Go To Heaven (Bad Girls Go Everywhere) (6:43)
14. What You See Is What You Get (3:46)
15. Two Out Of Three Ain't Bad (8:17)
16. Hot Patootie (Whatever Happened To Saturday Night) (3:01)
17. For Crying Out Loud (9:55)
18. Bat Out Of Hell (10:55)
Total Time: (2:22:47)

Written: Danny Peyronel, Jim Steinman, Marvin Lee Aday, Michael Valvo, Patti Jerome, Paul Christie, Richard O'Brien, Steve Buslowe
Producer: David Thoener, Meat Loaf
Producer [Additional Production]: Randy Nicklaus, Steve Buslowe
Directed [Musical Director]: Steve Buslowe
Management: The Left Bank Organization
Management [Business]: Anthony Lipman, Bernie Gihuly, Tribe Management
Engineer: Ben Fowlerm, David Thoener, Kooster McAllister, Larry Alexander, Nathaniel Kunkel, Randy Nicklaus,
Engineer [Additional]: Dan Gellert, Steve Boyer
Legal: Charles Ortner Esq., Engel & Engel, Gary Stiffelman Esq., Paul, Hastings, Janofsky & Walker
Legal: Ziffren, Brittenham, Branca & Fischer
Mixed: Ben Fowler, David Thoener, James "Jimbo" Barton, Randy Nicklaus
Coordinator [Mixing]: Mark Sullivan, Rick Fagan, Tribe Management
Mastered: Greg Calbi
Mastered [Additional]: Erick Labson
Painting: Rafael DeSoto
Photography [Front Cover]: Amanda Lee Aday

Skupina:
Meat Loaf — Vocals
Paul Jacobs — Piano overdubs
Amy Goff - Lead Vocals, Backing Vocals
Elaine Goff - Lead Vocals, Backing Vocals
The Neverland Express
Bob Kulick — Guitars
Frank Doyle — Keyboards
Alan Merrill — Guitars, Lead (02) and Backing Vocals
Steve Buslowe — Bass, Backing Vocals
Chuck Burgi — Drums
Amy Goff — Vocals
Elaine Goff — Vocals
Hosté:
Diskografie Live At Wembley
Vyšlo 1987, Arista, 258599 (Europe)

Seznam skladeb:
Side one 01. Blind Before I Stop (3:36)
02. Rock 'n' Roll Mercenaries (5:31)
03. You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Night) (6:51)
04. Midnight At The Lost And Found (3:47)
05. Modern Girl (5:49)
Side two
06. Paradise by the Dashboard Light (9:45)
07. Two Out Of Three Ain't Bad (8:14)
08. Bat Out Of Hell (10:29)
Bonus EP Side one
09. Masculine (6:52)
Bonus EP Side two
10. Rock 'n' Roll Medley (8:15)
      Johnny B. Good
      Slow Down
      Jailhouse Rock
      Blue Suede Shoes
Total Time: (68:46)

Recorded live at Wembley Arena in London March 1–2, 1987
Producer: Tom Edmonds, Meat Loaf
Arranged: Bob Kulick, Meat Loaf, Steve Buslowe
Engineer: Tom Edmonds
Management: Upside Management
Technician [Drum]: Eric Anderson
Technician [Guitar]: George Borowski
Technician [Keyboard]: Roger Proctor
Other [Wardrobe]: Cheryl Bergman
Photography: Peter Cronin
Photography [Main Picture]: Chris Craske
Sleeve: Stylorouge
Tour Manager: John Gallagher, John Ross

Skupina:
Meat Loaf - Vocals
Karla DeVito - Vocals
Bob Kulick - Guitars
Jim Steinman - Piano, Backing Vocals, Songwriter
Bruce Kulick - Guitars
Joe Stefko - Drums
Steve Buslowe - Bass, Backing Vocals
Paul Glanz - Keyboards, Backing Vocals
Rory Dodd - Backing vocals
Hosté:
Diskografie Live In Cleveland
Promo, vyšlo 1978, Epic/Cleveland International Records, AS 406

Seznam skladeb:
Side One
01. Bat Out Of Hell (9:49)
02. You Took The Words Right Out Of My Mouth (Hot Summer Night) (5:15)
03. Two Out Of Three Ain't Bad (6:24)
Side Two
04. Paradise By The Dashboard Light (10:24)
      i. Paradise
     ii. Let Me Sleep On It
    iii. Praying For The End Of Time
05. All Revved Up With No Place To Go (9:13)
Total Time: (00:00)

Recorded live at My Father's Place 11-29-1977


Skupina:
Jim Steinman - Lead Vocals, Keyboards
Ellen Foley - Backing Vocals
Steve Buslowe - Bass
Eric Troyer - Backing Vocals
Kasim Sultan - Bass, Backing Vocals
Rory Dodd - Backing Vocals
Todd Rundgren - Guitars, Backing Vocals
Joe Stefko - Drums
Max Weinberg - Drums
Jimmy Maelen - Percussion
Roy Bittan - Piano
Roger Powell - Synthesizer
Gray Russell - Coordinator
Hosté:
Karla DeVito - Vocals
Rory Dodd - Featuring, Vocals
Davey Johnstone - Guitar [Additional]
Allan Schwartzberg - Musician [Additional]
Larry Fast - Musician [Additional]
Neil Jason - Musician [Additional]
Steve Margoshes - Musician [Additional]
Diskografie Bad For Good

Vyšlo 1981,

Seznam skladeb:
01. The Storm (Prologue To The Album "Bad For Good") (4:26)
02. Bad For Good (8:44)
03. Lost Boys And Golden Girls (4:37)
04. Love And Death And An American Guitar (2:39)
05. Stark Raving Love (7:21)
06. Out Of The Frying Pan (And Into The Fire) (6:09)
07. Surf's Up (5:22)
08. Dance In My Pants (7:54)
09. Left In The Dark (7:58)
10. Rock And Roll Dreams Come Through (Epilogue To The Album "Bad For Good") (6:28)
Total Time: (00:00)

Written: Jim Steinman
Arranged: Jim Steinman, Roy Bittan, Todd Rundgren
Producer: Jim Steinman, John Jansen, Todd Rundgren
Management: David Sonenberg
Recorded [Bearsville]: Tom Edmonds
Recorded [Record Plant]: Gray Russell
Engineer [Bearsville]: Todd Rundgren
Engineer [Record Plant]: John Jansen
Mixed: John Jansen
Mastered [EP]: Ted Jensen
Mastered [LP]: George Marino, Greg Calbi
Art Direction: John Berg
Design Concept [Cover]: Jim Steinman
Artwork [Cover]: Richard Corben

Zpět
Meat Loaf Soul 1968MeatLoaf a Karla De Vito

Patti Russo a MeatLoaf 1996MeatLoaf a Aspen Miller


Aspen Miller, Meat Loaf a Carolyn Coletti-Jablonski
Randy Flowers, Meat Loaf a Paul Cook, 2013

Zpět
Oficiální stránky:
https://alchetron.com/Jim-Steinman
https://www.ellenfoley.com/bio
https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/17394582/meatloaf-died-death-singer-dead-bat-out-hell-cause/
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  24.2.2014 
Menu Poslední aktualizace: 24.2.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©