KANSAS


          Timeline skupiny

Zpět
Skupina Kansas je typickým představitelem stylově velmi bohatých sedmdesátých let, kde pomp rock, který v sobě zpracovával motivy hard rocku, art rocku či progresivního rocku, classical rocku. Tento styl pak silně zakořenil a ovlivnil zpětně mnohé The Gimlets styly nejen v druhé polovině sedmdesátých let, ale jeho význam se promítl až do následujících osmdesátých a devadesátých let a dnes v podstatě ožívá.

V polovině šedesátých let založil skladatel, kytarista a klávesák Kerry Livgren s několika přáteli z Topeka West High School, mezi nimiž byli klávesák Dan Wright s baskytaristou Scottem Kesslerem, kapelu The Gimlets. "Zdálo se mi, jakoby na střední škole byli všichni v nějaké kapele. Byla tam spousta lidí, kteří někde hráli, ale jen málokdo v tom byl zdatný. Jednoho dne ke mně přišel Kerry Livgren a povídá: "Potřebujeme klávesistu... budeš to ty!" Takhle jsem začínal," vzpomínal později Dan Wright. Jako kvintet se Scottem Kesslerem, Johnem Pribblem, Timem Straussem a vlastním repertoárem, který představovala směsice popu a psychedelického rocku, vzorem jim byla hudba kapel jako Paul Revere & the Raiders, The Outsiders, Beau Brummels aj. Kerry Livgren byl v té době i velkým fanouškem kapel Yardbirds a The Kinks a později Procol Harum. Vystupovali po celém Kansasu i v sousedním Missouri.

The Mellotones

V roce 1968 se Livgren přidal ke kapele The Mellotones, která byla zaměřená na rhytm&blues, ve které působil klávesista Don Montre. Začátkem roku 1969 se spolu domluvili na přestupu k The Reasons Why, v nichž působil zpěvák Lynn Meredith, rodák z Yanktonu v Jižní Dakotě. Po příchodu někdejších spoluhráčů Wrighta s Kesslerem a nového bubeníka, kterým byl Zeke Low, si změnili název na "Saratoga". Tahle formace hrála hudbu ovlivněnou kapelami Spirit, Chicago Transit Authority, ranou Santanou s malým přídavkerm opět Procol Harum.

Timeline skupiny A přestože se kapele nevedlo špatně, jádro kapely se v roce 1970 rozhodlo pro další změnu. První kapela Kansas vznikla, když se Phil Ehart z White Clover a Kerry Livgren ze Saratoga rozhodli založit novou kapelu, což znamenalo začátek éry Kansas. Tato nová kapela se skládá ze členů pocházejících jak ze Saratoga, tak z White Clover. V první sestavě kapely Kansas působící v jejich rodném městě Topeka, Kansas, se tak sešli Dave Hope (basa), Phil Ehart (bicí, perkuse) a Kerry Livgren (kytary, klávesy, syntetizátor) spolu s vokalisty Lynnem Meredith a Gregem Allenem Joelem Warne, klávesisty Donem Montre a Danem Wrightem a saxofonistou Larry Bakerem. Počáteční fáze, označována jako Kansas I, však trvala pouze do jara 1971, kdy se Ehart s Hopem rozhodli odejít k znovuobnoveným White Clover. K bicím se vrátil Low, kterého později vystřídal Brad Schulz, za Hopeho nastoupil Rod Mikinski a definitivní podobu druhé verzi Kansas vtiskl příchod Johna Boltona, hrajícího na saxofon a flétnu. Tato sestava je někdy označována jako Kansas II, o 30 let později byla reformována pod jménem Proto-Kaw. Kapela hrála převzatý repertoár a několik svých věcí pouze v místních zapadlých sálech a na netypických akcích, jako byly motorkářské srazy a slavnosti rodea. Jejich největším prvním úspěchem bylo zahřívání obecenstva před koncertem Doors 12. prosince 1970.

Jeho spoluhráči z druhé sestavy Kansas, později označené Proto-Kaw, se k muzice vraceli už jenom sporadicky (Meredith v novovlných Plastique – skladba Best Friend‘s Mother natočená na podzim 1981 pro radio KSDB, Mikinski v sestavě Starvin’ Marvin) a uplatnění našli v rozličných profesích. Bolton se vrátil na univerzitu, Schulz se přesunul do Idaha, kde podnikal, Montre se věnoval medicíně, Wright práci redaktora a Meredith dráze fotbalového trenéra na státních univerzitách v Kansasu a Pittsburgu. White Clover ještě před Livgrenovým příchodem nahráli ve složení Ehart, Hope, Steve Walsh, Robby Steinhardt a Rich Williams pětiskladbové demo, které jim pomohlo k uzavření smlouvy s nově vzniklým labelem Dona Kirshnera a odjeli do New Yorku točit první album. Tento krok doprovázelo rozhodnutí o přijetí názvu Kansas, pod kterým také v březnu 1974 eponymní debut vyšel. A jestliže se třetí varianta kapely dočkala většího úspěchu "až" s druhým albem "Song For America" (US #57), předchozí sestava si musela počkat téměř tři desetiletí.

V následujícím období Kerry Livgren chrlil jeden song za druhým a kapela ve snaze získat smlouvu na vydání alba nahrála řadu demosnímků. V roce 1972, poté, co se Ehart vrátil z Anglie, kde byl hledat další hudební vzory, Ehart a Hope opět reformovali White Clover s Robby Steinhardtem (zpěv, housle, viola, violoncello), Steve Walshem (zpěv, klávesy, syntetizátor, bicí) a Rich Williamsem (kytara). Přetrvávající neúspěch Kansas však nakonec vedl k rozchodu a Livgrenově nástupu k White Clover, kteří na konci roku 1973 obnovili činnost. Jeho spoluhráči z druhé sestavy Kansas II, později pojmenované Proto-Kaw, své hudební sny opustili a uplatnění našli v mnoha rozličných profesích. Meredith se dal na dráhu fotbalového trenéra, Wright začal pracovat jako redaktor, Bolton se vrátil na univerzitu, Schulz se přesunul do Idaha, kde podnikal a Montre se věnoval medicíně...

"White Clover" ještě před Livgrenovým příchodem nahráli demo s pěti skladbami ve složení Ehart, Hope, Robby Steinhardt (housle), Steve Walsh (zpěv, klávesy) a kytarista Richard Williams, který se ke čtveřici připojil na jaře 1972. Willliams se ukázal jako technicky velmi zdatný kytarista s širokou invencí výrazu hry. O rok později se k této formaci připojuje také Kerry Livgren. Hudební projev byl v té době výrazně ovlivněn tvorbou Yes, Jethro Tull a The Mothers of Invention. Tehdy také dochází k další změně názvu, tentokrát už na "Kansas", když při výběru názvu hrál velkou roli i patriotismus, protože Livgren, Williams, Hope, Ehart - ti všichni jsou kansaští rodáci.

Kapela začala nahrávat demo snímky a rozesílat je po všech možných gramofonových firmách. Jeden z rozesílaných demo-snímků se "ze zapadlého venkova" dostal až do New Yorku k uším Dona Kirshnera, který právě zakládal gramofonovou společnost. Na doporučení Wally Gold si jejich demo poslechl a podepsal s nimi smlouvu. Kapela se tedy vydala do studia a v létě 1973 již Kansas nahrávali v New Yorku. Výsledkem bylo první eponymní LP "Kansas" s podtitulem "From the Beginning, we considered ourselves and our music different and we hope we will always remain so", které se na pultech objevilo v březnu 1974. Deska přinesla směs pompéznosti na jedné straně a drsného boogie na straně druhé. Svými vzletnými instrumentacemi a velmi umným zařazením houslí se deska stala v kontextu doby zcela výjimečnou záležitostí a nakonec se dostala na 174. místo. Nijak zvlášť se tedy neprodávala, takže zlato nakonec získala až v roce 1995 pod vlivem vzrůstajícího zájmu o hudbu 60. a 70. let. Kapele to ale nevadilo, tvrdě objížděla stále širší a širší okruh sálů a plna skladatelské invence se vydala opět do studia. Jak se později ukázalo, album zahájilo úspěšnou řadu osmi klasických desek, které obdržely zlato, tři z nich byly dokonce oceněny jako několikanásobně platinové...

Timeline skupiny Druhá nahrávka "Song for America" z února 1975 proniklo i do playlistů některých amerických rádií a to především zásluhou titulní jedenáctiminutové skladby. Zde už šlo o vyzrálejší albový počin. Deska sama se tvářila velmi progresivně (dobově řečeno), skladby byly delší, často obsahovaly nenadálé přechody a zlomy (např. v titulní skladbě). Celkově se dá říci, že šlo již o klasické album skupiny, které vešlo v širší povědomost i mimo okruh fanoušků kapely. Koneckonců, 57. místo a zlaté ocenění již z roku 1980 tomu nasvědčuje. Doba těmto experimentům byla nakloněna, tehdy, jak si povzdechl v jednom z interview Steve Walsh, fanoušci hudbu opravdu poslouchali, vnímali ji a přemýšleli nad ní: "Dnes se muzika pouští už jenom jako kulisa. Třeba k mytí nádobí...". Od této desky kapela začala spolupracovat s výtvarníkem Peterem Lloydem, autorem jejich loga a proslulých obalů.


V roce 1975 vyšlo skupině třetí album "Masque", což bylo další výrazná nahrávka, již zcela v intencích žánru. Steinhardtovy housle jsou zde vynikající, skladby jako takové jsou dotaženy do detailů, vedle hardrockových riffů a typické orchestrace je zde kladen důraz na melodiku. Hudebně velmi zajímavá je "It Takes A Woman' Love", v textech najdeme hodně duchovna, mytologie a filozofování. Deska vz3plhala až na 70. místo, zlato získalo už za dva roky po svém vydání a svou strukturou a hudebními ambicemi jednotlivých členů předznamenala trojici následujících veleúspěšných desek.

Hlavním pilířem šestice byl od počátku kytarista a skladatel Kerry Livgren avšak neklamným poznávacím znamením souboru se stal i vokál Stevea Walshe. Patetický sound šestice s hojně používanými houslemi a zdvojenými klávesovými nástroji se prosadil až počínaje čtvrtým albem "Leftoverture" z října 1976. Prodalo se jej více než tři milióny kopií. Z něj vyňatý song "Carry on Wayward Son" to v dubnu 1977 dotáhl až na jedenáctou příčku amerického singlového žebříčku. Z předkapely se stal rázem "hlavní chod večera" a vyprodané americké "Leftover-tour" bylo 2. dubna 1977 vítězně zakončeno v newyorském Madison Square. Album obsadilo 5. místo, roku 1977 získalo zlato i platinu a začátkem devadesátých let se jeho prodej díky Carry On... zvýšil natolik, že roku 1995 byla deska oceněna čtyřnásobnou platinou.


Ještě lepší singlový úspěch pak v březnu 1978 dosáhl akustický hit "Dust in the Wind" (#2 USA, 1978) z velmi zdařilého alba "Point Of Know Return". Skupina byla plná invence a na alb u se představila ve vrcholné formě. Album je toho příkladem a nezanedbatelná část fanoušků považuje právě toto LP za vrchol tvorby Kansas. Deska obsahuje již zmíněný megahit "Dust In the Wind", ale najdou se na ní i tvrdě dusající skladby a'la BTO či Boston, často nás při poslechu překvapí aranžmá ve stylu EL&P či některé instrumentální a rytmické "odskoky", které jako by vypadly z dílny Yes. Všechny tyto skutečnosti způsobily, že se album umístilo na 4. pozici, zlato a platinu získalo ještě v roce svého vydání a stejně, jako předcházející titul, roku 1995 bylo oceněno čtyřnásobnou platinou. Nové vydání z roku 2002 obsahuje dva bonusy "Sparks of the Tempest" a "Portrait (He Knew)". Následovalo velmi rozsáhlé a výpravné turné po celých Spojených státech amerických, jež započalo 26. září 1977 v Tuscaloosa, stát Alabama a končilo 14. února 1978 v havajském Honolulu. Po čtrnáctidenní přestávce Kansas od 28. února do 10. dubna poprvé koncertovali v Evropě. Po návratu zpět za velkou louží kapela pokračovala od 12. června v tentokrát stadiónové šňůře po USA, Kanadě a střední Americe. V pondělí 30. října, den po úžasném finále v mexickém Guadalajara vyšel dvoualbový živák "Two for A Show". Jeho záznam byl z velké většiny pořízen 14. srpna v texaském El Paso.

V květnu 1979 vydané album "Monolith" nedosáhlo výjimečné prodejnosti svých předchůdců. Deska byla velmi úspěšná (32. místo, zlato 1978, platina 1979), ale spíše díky dvěma předchozím titulům. Vedle prověřených hitů jsou zařazeny i rozsáhlé kompozice, které sice nadchnou skalního fanouška, ale běžného posluchače nechají chladným. Silnou skladbou je i Walshova "Lonely Wind". Po 87 koncertech doma se Kansas poprvé ve své kariéře představili natěšeným fanouškům v Japonsku, kde odehráli dvacet představení. Tato samurajská šňůra se však málem neuskutečnila, protože loď s aparaturou byla při převozu do Yokohamy potopená tajfunem. Naštěstí "japončíci" sehnali náhradní aparatůru a další náležitosti.

Na podzim 1980 se na pultech objevila tvrdší nahrávka "Audio - Vision", které skupina propagovala až do konce jara 1981 ve Spojených státech a po měsíci vystupování v Austrálii a Japonsku se představili na letních festivalech v Evropě. Skupina se tímto opusem pod dojmem doby snažila oslovit i tvrdší, rockovější publikum. Album se dostalo na 26. místo a jako poslední z kapelových desek získalo zlato. Album nese přímočařejší skladby, je zemitější (zejména Walshova díla), ale ve srovnání s předcházejícími deskami se neubráníte dojmu, že výsledek nepůsobí zrovna kompaktně a silně. Steve Walsh a Kerry Livgren tehdy již realizovali své sólové nahrávky a, podle Williamse, tvorba s Kansas byla pro ně tak trochu jako vedlejší job. Což neprospělo nejen celkovému vyznění, ale i náladám v kapele. Steve Walsh, přesvědčený o úspěchu svých sólových ambicí, se nakonec rozhodl opustit kapelu v prosinci 1981, jak se později ukázalo, jen na přechodnou dobu. Skupina tak musela rychle hledat náhradu a nakonec jej u mikrofonního stojanu nahradil mladíček John Elefante.

Nový zpěvák se pak podílel na dvou albech "Vinyl Confessions" s hitem "Play The Game Tonigh" a méně zdařilé desce "Drastic Measures". Walshova náhrada John Elefante vlastnil velmi kvalitní hlas, takže album "Vinyl Confessions" se nakonec umístilo na 16. místě. Kapele se dokonce podařil výrazný hit "Play The Game Tonight", který v singlových anketách obsadil 17. příčku. Deska se ale nijak zvlášť neprodávalo a v kuloárech se tvrdilo, že jedině texty, zaměřené k nábožensky lyrickým cílům, kapelu odlišují od tvorby Journey či Foreigner... Na druhé desce "Drastic Measures" je vyčerpanost celého potenciálu skupiny již zcela evidentní. Elefantův projev je nadto dost nevyrovnaný, Livgrenovy skladby postrádají jiskru, skupina hraje bez onoho příslovečného nadšení prvních alb. Celkový výraz se posunul k hard rocku, někdy až k heavymetalovým jízdám. Nejzdařilejšími skladbami jsou patrně "Fight Fire With Fire" a "Everybody's My Friend". Výsledné 58. místo v Billboardu bylo pak dostatečným důkazem o stále klesající popularitě skupiny.

Celou tuto situaci nezvládl Livgren, když oficiálně opustil skupinu a vydal se na celkem úspěšnou sólovou dráhu. Elefante se po mnoha roztržkách také rozhodl odejít. K odchodu se nakonec odhodlali i další dva členové, Steinhardt a Hope, odešli do "Christians", takže roku 1983 skupina Kansas vlastně přestala existovat. Jediní dva zbylí členové, Williams a Ehart, se stále nevzdávali a věřili, že se jim některé bývalé členy podaří ještě jednou přemluvit ke spolupráci...

...A přišel reunion!

Tříletá snaha o znovuzrození kapely se zásluhou stálého bubeníka Phila Eharta a kytaristy Richarda Williamse nakonec podařila. Skupina se zformovala znovu až v roce 1986, ze starého složení se vrátil k mikrofonu Steve Walsh, baskytary se chopil Billy Greer, ten zůstal stálým členem až do dnešních dnů a kytarový post obsadila opravdová bomba - Steve Morse (virtuóz (ex-Dixie Dregs, Steve Morse Bandu a nejnověji i Deep Purple) !!! V nové sestavě však již chyběl základní člen kapely, kytarista Kerry Livgren, kterého nahradil právě Steve Morse a bývalý basista Dave Hope, kterého vystřídal Billy Greer. Pětice vydala album "Power" s úspěšnou a silnou skladbou "All I Wanted". Ani ostatní skladby nejsou špatné. Deska se setkala s odpovídajícím zájmem, sám Williams ale přiznává, že velkou měrou na tom mělo členství právě Stevea Morseho. Album se hrne dopředu, nenechá vás oddychnout. Celkově se prosadilo až na 35. místo. Sice žádný velký úspěch, ale když si uvědomíme dobu plnou dunícího heavy metalu a "přezíravě se tvářících souborů new wave" (termín z magazínu Melody Maker) a k tomu ještě nucenou přestávku, tak tyto výsledky přece jenom probouzely naději na plnohodnotné oživení jména kapely. Proto se s s velkým napětím čekalo na další desku této sestavy.

Následovníkem se stala deska "In The Spirit Of Things". Na albu se představil nový klávesista Greg Robert, který se později stal stálým členem kapely. Deska však v celkovém vyznění byla dost nevýrazná, ani Morseho výkony, jakkoli vynikající, vylepšení komplexního dojmu moc nepomohly. Nejznámější skladbou je snad skladba "Stand Beside Me", ale nezabodovala v žádném singlovém žebříčku. Deska sama obsadila až 114. místo. Morse si tyto skutečnosti uvědomoval a po této desce odešel. Kansas však v té době už byli odstaveni na vedlejší kolej, po té první se postupně řítily punkové, novovlné a metalové proudy. Kapela to však nevzdala a začala objíždět kluby po celých Spojených státech.

V roce 1990 německý promotér dokázal spojit všechny původní členy Kansas III, s výjimkou Steinhardta, na evropské turné. Greer se k nim připojil, spolu s klávesistou Gregem Robertem, který se poprvé připojil ke Kansas na turné v roce 1986. Na konci turné Hope opět odešel, ale Livgren zůstal až do roku 1991. Greg Robert se v té době stal stálým členem skupiny a do sestavy ve snaze probudit starého ducha Kansas byl opět zařazeny housle, ale tentokrát v rukou Davida Ragsdale. Livgren opustil během turné 1991, musel být dočasně nahrazen znovu Steve Morsem. Po turné ale již Morse odešel a Ragsdale převzal extra kytarové části, takže Rich Williams se stal prvním kytaristou. Výsledná sestava Ehart, Greer, Ragsdale, Robert, Walsh, Williams přetrvala stabilní v letech 1991 až 1997. Z tohoto období vzniklo jedno živé album a DVD. Koncertní atmosféra z proslulého losangelského klubu Whisky byla v dubnu 1992 zachycena na dvojalbum "Live At The Whisky" z roku 1992. Skupina se ale nehodlala vzdát a začala opět objíždět veškeré možné menší koncertní sály a znovu si získávat renomé svými živými koncerty. Na další desku se ale muselo počkat tři roky.

Po osmileté pauze se americká kapela přihlásila v roce 1995 s comebackovým studiovým albem "Freaks of Nature". Z hlediska výkonů jednotlivých muzikantů to je zcela nepochybně excelentní deska. Ale z hlediska jednotlivých skladeb, jejich aranže a celkové produkce se jedná o značně nevyrovnané dílo, kde na jedné straně jsou celkem zdařilé songy jako "Desperate Times" a "Hope Once Again", na druhé straně např. "Cold Grey Morning", "Under The Knife" či "Black Fathom 4". 28. července 1996 byli Kansas uvedeni do RockWalk slávy v Hollywoodu. Začátkem roku 1997 Robert a Ragsdale opustili kapelu, naopak Robby Steinhardt se vrátil. O tři roky později, v roce 1998, Kansas v proslulém studiu Abbey Road natočili za doprovodu London Symphony Orchestra opus "Always Never the Same", který působil jako šestý člen kapely, byl poskládán a dirigován Larry Bairdem. Album představilo nové úpravy prověřených hitů, ale přineslo i nové svěží skladby "The Sky Is Falling", "In Your Eyes" a "Need to Know" a jednu cover píseň "Eleanor Rigby" od Beatles. Williams a Ehart si v týmu ponechali Greera, který se osvědčil, a podařilo se jim k návratu přemluvit i Steinhardta.

Kansas nadále koncertovali, ale kapela již nikdy nebyla schopna získat takovou popularitu nebo odezvu kritiků i přes pozornost médií vytvořenou v roce 2000 albem "Always Never the Same", které představilo všechny originální členy Kansas, plus Greer, se všemi písně napsanými Livgrenem. Album se prodávalo dobře na internetu, kde bylo nejříve vydáno. Album bodovalo na pozici #13 na Billboard Internet Album v prvním týdnu. Roku 1998 vyšlo i koncertní LP "King Biscuit Flower Hour Present", které bylo nahráno již na svatého Valentýna 1989 a spolu s ostatními zachytilo i výborného kytaristu Stevea Morsea, který ve druhé polovině devadesátých let nahradil Ritchieho Blackmora ve skupině Deep Purple.

V únoru 2000 se kapela Kansas vydala na své několikaměsíční americké turné, kde vystupovala jako předkapela YES na jejich "Masterworks" turné. Pokus o revitalizaci jména Kansas se vyloženě podařil. Pro další studiové album "Somewhere To Elsewhere", které skupina vydala 11. července 2000, se skupina představila skoro v nejslavnější sestavě, tvořené šesticí, navrátivší Kerry Livgren, Steve Walsh, Robby Steinhardt, Phil Ehart, navrátivší Dave Hope, Richard Williams a "nováček" Billy Greer. Sám Livgren napsal všech deset skladeb alba a skupina je zde prezentuje velmi dynamicky a vyzrále. Toto album se velmi rychle vyšplhalo na 13. místo a utvrdilo kapelu v tom, že jejich práce se daří.

V roce 2002 demo nahrávky a živé záznamy sestavy Kansas II, předcházející sestava Kansas, které po nadšeném ohlasu na internetu, vyšly jako kompilační album "Early Recordings From Kansas 1971-1973". Aby se předešlo právním sporům, vychází album pod značkou Proto-Kaw (Kaw - indiánský kmen ze Středozápadu Spojených států, od jehož názvu byl odvozen pojem Kansas). Příprava projektu svedla dohromady hned šest členů někdejší druhé sestavy Kansas, scházel pouze Livgrenův dávný přítel Don Montre, který zemřel v roce 1989 ve věku 39 let. To podnítilo nahrání nového alba většinou členů Kansas II s názvem "Before Became After" v roce 2004 a současně s průvodcem oběma skupinami Kansas. Proto-Kaw vydali třetí album v roce 2006 s názvem "The Wait Of Glory".

Timeline skupiny Roku 2002 vyšel pětce Walsh, Williams, Greer, Ehart a Steinhardt koncertní záznam "Dust in the Wind", který potvrdil sehranost této pětice. Dne 15. června 2002 kapela v Atlantě natočila koncertní DVD "Device Voice Drum" a druhého července tohoto roku zrekapitulovala svoji úspěšnou tvorbu dvojalbovou kompilaci "The Ultimate Kansas". DVD "Device Voice Drum" se na trh dostalo 8. října 2002.

Skupina Kansas, která oslavovala 30. výročí od vydání eponymního alba vydala 16. srpna 2004 box set "Sail On: The 30th Anniversary Collection 1974-2004". Na dvou audio nosičích je celkem 27 hitů, třetí DVD disk přinesl televizní vystoupení, videa, záběry z koncertů a další zajímavosti. Kapela, která se od jiných seskupení hudebně vždy odlišovala častým užíváním dvou kytar, dvou klávesových nástrojů a houslí si za svoji kariéru vybudovala i docela prostou image. Členové Kansas odjakživa vystupovali v tričkách, jeansech a kovbojských botách. Skupina ukončila výroční turné až 13. listopadu 2004.

Kapela Kansas v tomto roce slaví 35. výročí svého vzniku a oslavuje také 30. výročí od vydání jejich šestého studiového alba "Monolith". Amíci vyjedou na americké turné a v říjnu 2009 zavítají také do Německa, kde budou vystupovat jako zvláštní hosté Status Quo a jejich Pictures World Tour. První německý koncert z celkového počtu devíti zastávek proběhne 20. října.


Kansas pokračovali v koncertování. V roce 2006 bylo turné odloženo na několik týdnů v souvislosti s oznámením, že původní houslista a doprovodný zpěvák Robby Steinhardt opustil kapelu. Již jednou odešel v roce 1983, ale vrátil se v roce 1997. Robby byl ústřední součástí živých vystoupení kapely, působil jako konferenciér v obou funkčních obdobích s kapelou. David Ragsdale se tak následně vrátil do sestavy na housle a kytaru. V roce 2008, jak bylo oznámeno na webových stránkách Kansas, čtyři z pěti členů současné Kansas sestavy (Phil Ehart, David Ragsdale, Richard Williams a Billy Greer) vytvořili nahrávací projekt s názvem Native Window. Sestava (představila Greera na postu zpěváka) vydala jejich bezejmenné debutové album v červnu 2009.

Na začátku roku 2009 kapela nahrála koncert v Topeka, Kansas, kde se představil úplný symfonický orchestr pro budoucí DVD, koncert přinesl i hostování Steva Morse a Kerry Livgrena v několika písních. V říjnu kapela koncertovala po Evropě jako zvláštní host kapely Status Quo.

Walsh oznámil své rozhodnutí opustit Kansas na konci června 2014. Jeho poslední vystoupení s kapelou se odehrálo 16. srpna 2014 v Sioux City, Iowa. Američtí hudebníci z legendární kapely oficiálně v červenci 2014 potvrdili, že nástupcem Steve Walshe, který zcela nečekaně 7. července 2014 oznámil svůj odchod ze skupiny, se stal Ronnie Platt pocházející z Illinois. Zároveň se ke kapele připojil nový klávesista David Manion, který již dříve hrával v kapele basisty Billy Greera v jeho kapele Seventh Key. O Davidu Manionovi věděli, že je neuvěřitelný hráč na klávesy. Ehart poprvé slyšel Ronniho Platta od technika přes bicí Erica Holmquista, který mu řekl: "Posílám ti klip na YouTube někoho, koho musíš slyšet. Bylo to poprvé, co jsem slyšel Ronnieho. Věděl jsem, že byl v Shooting Star, ale nevěděl o něm zhola nic. Té noci jsem se vrátil do svého pokoje a podíval se na videoklip a řekl si: "To je úžasný chlap a sakra dobrý hráč na klávesy. Nebyl to Stevův klon, ale byl podobný a měl tak vysoké tenorový hlas. Takže jsme začali dělat nějaké prověřování a zavolali pár jiným lidem z kapel, kteří jej znali v průběhu let a vrátili jsme se s vlajícími prapory. Přivezli jsme jej do Atlanty, posadili, mluvili a žertovali chvíli. Druhý den jsem mu zavolal a řekl jsem mu: Musíš s námi koncertovat. Vystoupení je za pár týdnů. Zde je seznam skladeb, u téhle píseň, chci, abys stál v popředí a u jiné písně zase, abys byl u kláves." Zkoušeli jsme dva týdny a koncerty začali hrát v září 2014 a od té doby už u nich zůstal.

Oba dva, klávesista Manion a zpěvák Platt, si odbyli jejich koncertní "Křest ohněm" na vystoupení 12. září v Oklahoma City, Kansas, kde byla slavnostně zahájena další část jejich amerického turné. "Přeji si, aby fanušci KANSAS věděli v první řadě, že jsem jeden z nich," říká Platt, rodák z Illinois, Chicago. "Kruci, jsem modrý límeček, člověk který jezdí na Harley a strávil jsem většinu svého dospělého života vydělávat na živobytí tím, že jsem řídil auto. Jsem dlouho fanoušek hudby kapely a vždy jsem obdivoval Steve Walshe. Mým cílem není nahradit Steve, to nikdo nemůže udělat. Můj cíl a odpovědnost je udržet integritu, kterou tvoří KANSAS. Jedná se o můj celoživotní sen a já bych rád poděkoval Philovi, Richimu, Billymu a Davidovi za tuto příležitost. Ano, mám práci, ale nyní je čas na mě, abych si to zasloužil... a není to samozřejmé, že to bylo svěřeno mě. Můj výkon v Kansasu bude vždy odveden s láskou a nadšením."

Kansas se nevrhly volbou Platta rovnou do neznáma. Platt byl v klasických rockových kruzích znám po celá desetiletí, a to z působení v kapele Arra a od 80. let v rockové kapele Shooting Star. Obě kapely zahajovaly několikrát koncerty Kansas a Platt byl v hledáčku již několik let.

V březnu 2015 skupina vydala DVD dokument "Miracles Out Of Nowhere", který zachycuje tvorbu kapely a následuje je po celou dobu jejich úspěšné kariéry od alba "Leftoverture" a "Point Of Know Return". Zpočátku byla k dispozici i v limitované edici, která obsahovala navíc DVD bonusových rozhovorů. Dokument byl doprovázen CD stejného jména, který obsahoval výběr největších hitů kapely spolu s útržky komentářů z dokumentu. Dne 1. září 2015 se v tiskové zprávě objevilo oznámení, že Kansas podepsali smlouvu s Inside Out Music, německou značkou vydávající kvalitní progresivní rock a příbuzné žánry, aby u nich vydali jejich nadcházející 15. studiové album.

Dne 23.září 2016 po téměř čtyřletém úsilí vydá Inside Out Music nové album legendárních Kansas! Bude to první album, které kapela nahrála kapela bez zakladatele, zpěváka a klávesisty Steve Walshe, který opustil kapelu v roce 2014. První studiové album od roku 2000 znamená nejdelší pauzu mezi dvěma studiovými albami Kansas doposud. Zakládající člen Kerry Livgren, který se vrátil jako hlavní a jako jediný skladatel skupiny na tomto albu, poté co kapelu opustil Steve Walsh v roce 2014, kvůli jehož nechuti k pokusům s novým studiovým materiálem Livgren kapelu opustil již dříve.

Zatímco skupina pokračovala ve vydávání živých a kompilčních alb během následujícího desetiletí, seskupení Native Window vzniklo jako vedlejší projekt členů Eharta, Greera, Ragsdale a Williamse, kteří chtěli nahrát nový materiál jako samostatný subjekt. To se jim povedlo 23. června 2009 s albem nazvaným prostě "Native Window", které vyšlo u labelu StarCity Recording Company. Walshův odchod v roce 2014 a připojení Platta a Maniona a později i Rizviho vydláždilo cestu pro nové album Kansas. Je to také první album s novým zpěvákem Ronnim Plattem, klávesistou Davidem Manionem a dalším kytaristou Zakem Rizvi. Muzikanti se vrátili do studia v lednu 2016 po podpisu smlouvy s německou značkou v září 2015. šéf InsideOut Music Thomas Waber zhodnotil tuto událost: "Kansas jsou největší a nejvýznamnější progresivní sesskupení ve Spojených státech. Vyrůstal jsem jejich poslechem a jejich hudba je součástí mé DNA. Album s názvem "The Prelude Implicit" bude obsahovat 10 nových skladeb a produkoval je Zak Rizvi, Phil Eharta a Richard Williams."

Poté, co šéf labelu InsideOut Thomas Waber viděl Tony Brislina v červenci 2018 se supergroup The Sea Within na Night of the Prog, doporučil jej americké rockové kapele Kansas jako náhradu za odcházejícího klávesistu Davida Maniona. O několik měsíců později jej bubeník Kansas Phil Ehart požádal, aby se ke kapele připojil. Kansas oficiálně oznámili připojení Brislina k jejich aktuální sestavě 19. prosince 2018. Jeho první vystoupení jako člen Kansas se uskutečnilo na Rock Legends Cruise v únoru 2019, po kterém Kansas obnovil turné Point of Know Return Anniversary Tour.

"The Absence Of Presence" je název nového alba prog rockových veteránů Kansas. Album s devíti skladbami je ohlášeno na 26. června 2020, její vydání je načasované na letní turné Juke Box Heroes se skupinami Foreigner a Europe, které potrvá mezi 9. červencem a 13. zářím 2020. Album produkovali stejně jako album z roku 2016 "The Prelude Implicit" kytarista Zak Rizvi se zakládajícími členy Philem Ehartem a Richardem Williamsem ve Real 2 Reel Studios ve Stockbridge, Ga. Je druhé Kansas turné s Rizvim a zpěvákem a klávesistou Ronnie Plattem a první s klávesistou Tomem Brislinem (Meat Loaf, Debbie Harry, Yes). Brislinovy lyrické, kompoziční a vokální příspěvky těžce figurují na jeho studiovém debutu v Kansas, s uvedením pod sedmi z devíti písní alba a obratem v hlavních vokálech na závěrečné stopě alba "The Song The River Sang". Podle amerického časopisu Songwriter Magazine online, "The Absence Of Presence" posouvá kapelu ještě dále do progresivní rockové arény při zachování klasického zvuku Kansas. Ehart řekl pro Billboard, že "nová krev" vytvořila další album, které obstojí vedle nahrávek Kansas ze 70. let.

"Zni to jako Kansas," říká Ehart. "Zak napsal většinu "The Prelude Implicit" i tohoto alba, nyní Tom Brislin přidal pár svých písní a jeho klávesová zdatnost opravdu tlačí kapelu ještě více k původnímu zvuku, což není nijak obtížné. Musíš mít materiál. Musíš mít zpěváka, aby to odezpíval. Musíš mít texty, které jsou texty typu Kansas. Tihle kluci si to, a ostatní čtyři z nás, kteří tu byli 20, 40, a 50 let, jsme se tady jen s úsměvem ušklíbli a řekli: "To je skvělé!"" Ehart dodává, že kdyby kapela dělala vše podle plánu, "The Absence Of Presence" by bylo dokončeno dříve. Ale popularita nedávných turné, na kterých Kansas hráli svá dvě největší alba, "Leftoverture" (1976) a "Point Of Know Return" (1977), zdržela skupinu mimo studio déle, než bylo zamýšleno. "Byli jsme tak zaneprázdněni, že jsme nemohli vytvořit další album," říká Ehart. "The Absence Of Presence" bylo pak nahráno v několika relacích, které skončil počátkem tohoto roku, když teprve nedávno bylo dokončeno míchání a mastering.

Texty k titulní skladbě zatím napsal Brislin z podnětu a konceptu navrhovaného Ehartem. "Může to znamenat několik různých věcí," poznamenává bubeník, "ale to, co trčí, je, když jsme na letišti, je tam spousta lidí a všichni hledí na svůj telefon nebo na svůj počítač nebo iPad nebo si čtou noviny či cokoli jiného. Někdo sedí naproti vás a dívá se nahoru a můžete říct, že se vůbec nezajímají. Lidé jsou tam, ale nejsou tam doopravdy. Jsou přítomni, ale je to nepřítomná přítomnost."


Protože se album připravuje k vydání, první singl má být oznámen až na začátku dubna, tak se Kansas znovu chystají vrátit na turné. Právě začínající americký běh Point Of Know Return a Kansas Classics ukazují, že se táhnou do května, pak to chmel na turné Juke Box Heroes 2020 od 9. července v Novém Mexiku. Ehart poznamenává, že Foreigner v Evropě cestovali s Kansas během 70. let a těší se na opětovné shledání. "Snažili jsme se spojit obě kapely docela dlouho, takže když to přišlo, skočili jsme na to," říká. "Zůstali jsme v kontaktu v průběhu let a je to skvělá kapela a dobří kluci, a myslím, že mezi oběma skupinami vládne vzájemný respekt."

Album dosáhlo následujících pozic na různých Billboard Charts: Prodej alba #10, Aktuální prodej alba #10; Tastemakers #12, Nezávislá alba #32, Rocková alba #31, Německá alba, #7.

V roce 2020 měli Kansas zahájit koncertní turné The Jukebox Heroes s Foreigner a Europe dne 9. července v Albuquerque v Novém Mexiku a uzavřít je 13. září 2020 v texaském Austinu. Z důvodu globálních odstávek z pandemie COVID-19 byla všechna data turné zrušena. Dne 17. března 2021 Kansas oznámil blížící se vydání živého alba "Point Of Know Return Live & Beyond", oznámeného na 28. května 2021. Na albu se nachází 22 skladeb vybraných z 12 koncertů nahraných v letech 2019 a 2020 během Kansas's Point of Know Return Anniversary Tour, první Brislinovo turné s kapelou.

Smutné zprávy přišly 22. května 2023 z tábora Kansas, kdy kapela oznámila odchod houslisty a dlouholetého člena Davida Ragsdalea. Kapela to sdílela na svém webu: "Kapela KANSAS by ráda poděkovala houslistovi Davidu Ragsdaleovi za jeho desítky let oddaného muzikantství, když odchází z kapely, aby se mohl soustředit na osobní záležitosti". David se ke KANSAS poprvé připojil v roce 1991, kdy kapele obnovil ikonický zvuk houslí. Jeho první působení v kapele trvalo do roku 1996. Během této doby se objevil na živém albu ‚Live at the Whiskey‘ a studiovém albu ‚Freaks of Nature‘. Ragsdale se znovu připojil ke KANSAS v roce 2006 a byl s kapelou stálý za posledních 17 let.

"Už 23 let je David Ragsdale tím nejlepším spoluhráčem, se kterým může kdokoli doufat, že bude spolupracovat," komentuje manažer KANSAS a původní bubeník Phil Ehart. "Po letech její nepřítomnosti znovu vložil charakteristické housle kapely. Od té doby je důležitým členem rodiny KANSAS. Mluvím za celou organizaci a říkám, že nám bude chybět a přejeme mu všechno nejlepší."

David odehrál s KANSAS více než 1600 koncertů. Objevil se na třech studiových albech "Freaks Of Nature", "The Prelude Implicit" a "The Absence of Presence" a čtyřech živých albech "Live At The Whisky", "There's Know Place Like Home", "Leftoverture Live & Beyond" a "Point of Know Return Live & Beyond". Odchod Ragsdale nebude mít vliv na žádné plánování výkonu KANSAS. Hned v nasledujících dnech byl oznámen nový houslista KANSAS, když kapela oznámila, že odcházejícího Davida Ragsdalea nahradí houslista a kytarista Joe Deninzon. Joe je hlavní zpěvák a houslista progresivní rockové kapely Stratospheerius, která právě vydala své 6. album "Behind The Curtain (Live At ProgStock).

Dosud Kansas celosvětově prodali více než 35 miliónů hudebních nosičů.

Timeline skupiny


Teprve nadšený ohlas v roce 2002, s nímž se setkaly nevydané nahrávky sestavy Kansas II šířené po internetu, probudil zájem americké společnosti Cuneiform Records o dochované záznamy, a v roce 2002 vedly pak k vydání kompilace "Early Recordings From Kansas 1971-1973" . Aby se předešlo právním sporům, vychází album pod značkou Proto-Kaw (Kaw - indiánský kmen ze Středozápadu Spojených států, od jehož názvu byl odvozen pojem Kansas). Příprava projektu svedla dohromady hned šest členů někdejší druhé sestavy Kansas, scházel pouze Livgrenův dávný přítel Don Montre, který zemřel v roce 1989 ve věku 39 let. Mezi členy kapely byli Lynn Meredith - zpěv, John Bolton - Elektrický saxofon, flétna, Don Montre - RMI klavír, flétna, saxofon, Kerry Livgren - kytara, klavír, Dan Wright - Hammond Organ, Rod Mikinski - Bass, Low Zeke - bicí, Brad Schulz - bicí. Kerry Livgren, Lynn Meredith (vocals), Dan Wright a Don Montre byli spolu v první sestavě Kansas. Zeke Low hrával s některými v dřívější skupině Saratoga. Lynn se znal s Johnem Boltonem z dřívějška (Manhattan, Kansas) také. Novým členem tak vlastně byl jen Rod Mikinski (basa) z Lawrence, Kansas. Hrál v kapele nazvané Together.

Znovuobjevené vzájemné sympatie hudebníky přivedly k myšlence nahrát i první řádné album Proto-Kaw. Zůstali tedy v kontaktu a v březnu 2003 začali připravovat nový materiál. Svůj program nedokázal potřebám nahrávání přizpůsobit jen Rod Mikinski, symbolicky se tak podílel na jediné skladbě, ostatní basové party převzal Craig Kew. Nahrávalo se ve studiu v Kansas City s názvem "The Caverns" a ve studiu v Liberal, Kansas, jehož jméno ale není známo. Dvě živé nahrávky byly snad zaznamenány v Ellinwood Opera House v malé vesničce Ellinwood, Kansas.

Titul "Before Became After" po několika odkladech spatřil světlo světa v dubnu 2004 a byl přijat s nadšením v řadách fanoušků i mezi kritiky. Dočkal se tedy i svého pokračování. Také jeho vydání se oproti původnímu termínu o několik měsíců zdrželo. Album "The Wait of Glory", na němž Proto-Kaw představili nového bubeníka Mikea Patruma, se dostalo na trh koncem ledna 2006 a jeho speciální edice přinesla vedle bonusové písně "One Fine Day" a rozšířeného bookletu i DVD se zkráceným záznamem vystoupení Proto-Kaw na NEARfestu '05.

Na jaře 2006 se skupina konečně představila i v Evropě. Se skotskými veterány Pallas vystupovala v Holandsku, Belgii, Německu a ve Švýcarsku. V březnu 2007 absolvovala kapela dva koncerty na domácí půdě v Kansas City a McPhersonu. V květnu 2007 ohlásila zahájení přípravy dalšího alba, které mělo být mixem nových skladeb s několika dříve nahranými songy, nyní v podání Proto-Kaw.

Začátkem prosince 2008 však Kerry Livgren nečekaně oznámil konec kapely. Livgren si myslel, že se nahrávky mohou objevit v rámci jeho sólové práce Livgren někdy v budoucnu s neurčitém datem vydání. Přepracované album nakonec vyšlo, ale byl jen jeho sólový počin "Prime Mover (Redux)" a z nedávných spoluhráčů se na něm objevil pouze Craig Kew. "Bohužel musíme oznámit, že kapela oficiálně končí. Bylo to velkolepé setkání a parádní jízda, ale dál už to prostě nešlo - ekonomická stránka i další okolnosti hudebního průmyslu... Všichni jsme ovšem zůstali dobrými přáteli, a nikdy to nebude jinak."

Proto-Kaw se ale sešli znovu. Nepříjemná zpráva však přišla od rodiny zakládajícího člena Kerryho Livgrena, který 1. září 2009 utrpěl mozkovou mrtvici, podstoupil operaci a podrobil se dlouhé rehabilitaci. Poté, co se Kerry Livgren částečně zotavil, oznámil na konci roku 2010, že Proto-Kaw byli opět dohromady a pracují na novém albu v Livgrenově studiu, jehož vydání je plánováno na leden 2011. Sám Livgren se 28. ledna 2011 představil v roli dirigenta symfonického orchestru Kansaské státní univerzity při uvedení "Dust In The Wind" během slavnostního koncertu k oslavám 150. výročí přistoupení státu Kansas k Unii. Obecenstvo jej přivítalo bouřlivými ovacemi.

O měsíc později bylo definitivně potvrzeno vydání nového alba: "Po oznámení zániku Proto-Kaw je nám nyní potěšením dát všem vědět, že kapela se dala opět dohromady a dokončuje nové studiové album s názvem "Forth"!" Celkem strohá zpráva slibovala dosud nejinteresantnější dílo Proto-Kaw s množstvím žánrových ingrediencí, které nadchne stávající fanoušky a zároveň osloví zcela nové publikum. Nové album s názvem "Forth" vyšlo na Numavox stránkách Livgrena 8. dubna 2011 a CD Party k jeho vydání se konala v Kansas City 8. června 2011. Sedmičlennému jádru skupiny s albem vypomohla trojice hostů - kytarista Steve Morse si vystřihl sólo v "Pilgrim’s Wake" a osvědčení dechaři Daryl Batchelor s Bryanem Nelsonem se objevli v "One To Follow" a "Sleeping Giant".

Aktuální sestavu skupiny tvoří: Lynn Meredith - zpěv, vyprávění, John Bolton - saxofony, flétna, Kerry Livgren - kytary, klavír, klávesy, perkuse, doprovodný zpěv, Dan Wright - varhany, klávesy, perkuse, doprovodný zpěv, Craig Kew - Bass, doprovodný zpěv, Mike Patrum - bicí, Jake Livgren - vedení a doprovodné vokály, saxofony, kytary, klávesy, bicí. Bezmála třicetiletá přestávka v kariéře hudebního souboru přesto dělá z příběhu Proto-Kaw zcela ojedinělou záležitost.

Celkem nedávno se zpěvák Lynn Meredith objevil po boku hvězdných kolegů Grahama Bonneta či Doogieho Whitea v projektu Stardust Reverie, na jehož albech "Ancient Rites Of The Moon" (2014) a "Proclamation Of Shadows" (2015) se představil ve skladbách "Song From A Cantina", "Silver Bullet" a "Wuthering Heights".

Kerry Livgren připravoval novou sólovou desku a obnovil práci na vokálně-orchestrálním epickém díle vycházejícím z biblického příběhu o vzkříšení Lazara "Cantata: The Resurrection Of Lazarus", na němž dělá průběžně už přes 20 let. Na svých webových stránkách mj. uvádí: "Jsem rodinným typem člověka, ale mám úkol i ve své církvi, vlastním nahrávací společnost, studio, produkční společnost, farmu... mám víc koníčků a zájmů než má den hodin." O tom, že už je opravdu fit svědčí i fakt, že mu nebylo zatěžko v letech 2014-2016 postupně nově zremixovat a zremasterovat tituly "Before Became After", "The Wait Of Glory" i "Forth".

Proto-Kaw byli v roce 2015 při slavnostním večeru v Opera House v Lawrence uvedeni do kansaské Music Hall of Fame.

Členové Proto-Kaw:
Kerry Livgren - Guitars, Piano, Keyboards
Lynn Meredith - Vocals
John Bolton - Woodwinds, Saxophone, Flute
Dan Wright - Keyboards
Craig Kew - Bass (2003-2005, 2010-present)
Mike Patrum - Drums (2005-2008, 2010-present)
Jake Livgren - Guitars, Keyboards, Percussion, Saxophone, Vocals (2005-2008, 2010-present)
Brad Schulz - Drums (1972-1973, 2003-2005)
Rod Mikinski - Bass (1971-1973)
Don Montre - Piano, Flute (1971-1973)
Zeke Lowe - Drums (1971-1972)

Zpět
Současné obsazení:
Phil Ehart - Drums (od 1970)
Rich Williams - Guitars (od 1974)
Billy Greer - Bass, Vocals (od 1986)
Ronnie Platt - Keyboards, Vocals (od 2014)
Tom Brislin - Keyboards, Vocals (od 2018)
Joe Deninzon - Violin, Vocals (2023-)
Bývalí členové:
David Ragsdale - Violin, Guitars, Vocals (1991-1997, 2006-2023)
Zak Rizvi - Guitars, Producer (2016-2018)
David Manion - Keyboards, Vocals (2014-2018)
Steve Walsh - Keyboards, Vocals (1986-2014)
Robby Steinhardt - Vocals (1973-1982,1997-2006)
Kerry Livgren - Keyboards, Guitars (1970-1983, 2000)
Dave Hope - Bass (1973-1983, 2000)
Greg Robert - Keyboards (1989-1997)
Steve Morse - Guitars, Vocals (1986-1988,1991)
John Elefante - Keyboards, Vocals (1981-1985)
Lynn Meredith - Vocals (1970-1972)
Dan Wright - Keyboards, Vocals, Percussion (1970-1972)
Zeke Lowe - Drums, Percussion (1971)
Larry Baker - Saxophone (1970-1971)

Early 1970 - Mid 1971
Late 1971 - Early 1972
Early 1972 - Late 1972
Lynn Meredith - Vocals
Greg Allen - Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Don Montre - Keyboards, Backing Vocals
Dan Wright - Keyboards
Larry Baker - Saxophone
Lynn Meredith - Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Don Montre - Keyboards, Backing Vocals
Dan Wright - Keyboards
Rod Mikinski - Bass, Backing Vocals
Zeke Lowe - Drums, Percussion
John Bolton - Saxophone
Lynn Meredith - Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Don Montre - Keyboards, Backing Vocals
Dan Wright - Keyboards
Rod Mikinski - Bass, Backing Vocals
John Bolton - Saxophone
Brad Schulz - Drums, Percussion
Early 1973 - Mid 1973
Mid 1973 - October 1981
December 1981 - November 1982
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Vocals, Keyboards, percussion
Robby Steinhardt - Vocals, Violin, Viola, Cello
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Steve Walsh - Vocals, Keyboards, Percussion
Robby Steinhardt - Vocals, Violin, Viola, Cello
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Robby Steinhardt - Vocals, Violin, Viola, Cello
John Elefante - Vocals, Keyboards
November 1982 - December 1983
December 1983 - summer 1984
Summer 1984 - March 1985
Kerry Livgren - guitar, Keyboards, Backing Vocals
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
John Elefante - Vocals, Keyboards
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
John Elefante - Vocals, Keyboards
Dino Elefante - Bass (session only)
Band inactive

March 1985 - early 1987
Early 1987 - April 1989
April 1989 - fall 1990
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Steve Morse - Guitars, Backing Vocals
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Steve Morse - Guitars, Backing Vocals
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
Fall 1990
(temporary touring lineup)

Late 1990 - April 1991
April 1991 - summer 1991
Phil Ehart - Drums, Percussion
Kerry Livgren - Guitars (select shows only)
Dave Hope - Bass (select shows only)
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Backing Vocals
Summer 1991 - fall 1991
Fall 1991 - early 1997
Early 1997 - late 1999
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Steve Morse - Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Greg Robert - Keyboards, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Robby Steinhardt - Vocals, Violin, Viola
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Late 1999 - summer 2000
Summer 2000 - March 2006
April 2006 - August 2014
Kerry Livgren - guitar, Keyboards, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
Robby Steinhardt - Vocals, Violin, Viola
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
Robby Steinhardt - Vocals, Violin, Viola
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Billy Greer - Bass, guitar, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Guitars, Backing Vocals
August 2014 - May 2016
May 2016 - December 2018
December 2018 - April 2021
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Billy Greer - Bass, guitar, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Guitars, Backing Vocals
Ronnie Platt - Lead Vocals, Keyboards
David Manion - Keyboards, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Guitars, Backing Vocals
Ronnie Platt - Lead Vocals, Keyboards
David Manion - Keyboards, Backing Vocals
Zak Rizvi - Guitars, Backing Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
David Ragsdale - violin, Guitars, Backing Vocals
Ronnie Platt - Lead Vocals, Keyboards
Zak Rizvi - Guitars, Backing Vocals
Tom Brislin - Keyboards, Backing Vocals
April 2021 - Present


Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars, Backing Vocals
Billy Greer - Bass, Guitars, Backing Vocals
David Ragsdale - Violin, Guitars, Backing Vocals
Ronnie Platt - Lead Vocals, Keyboards
Tom Brislin - Keyboards, Backing VocalsČlenové Phillip W. Ehart
(Narozen 4. února 1950)
Drums, Percussion


Je bubeník progresivní rockové kapely Kansas. On a Rich Williams jsou jediní dva členové, kteří se objevili na každém albu Kansas. Ačkoli jeho skladatelské příspěvky ve skupině byly vzácné, podílel se největších hitech "Point of Know Return" and "Play the Game Tonight". Také si vzal odpovědnost řízení kapely v posledních letech.

Narodil se v Coffeyville, Kansas, 4. února 1950. Ehart začal na bubny hrát již na základní škole. Žil po celém světě spolu se svým otcem, vojákem Air Force, který byl převelen na taková místa, jako jsou Filipíny a v Japonsko.

Ehart kontaktoval Kerry Livgrena o vstup do kapely White Clover, když se doslechl, že Livgrenova kapela Kansas (tzv. 2. sestava) se nedávno rozpadla. White Clover se po nějaké době přejmenovali na "Kansas." Tato třetí sestava Kansas je kapela, která se stala známou americkou progresivní rockovou kapelou.

V roce 1970 Ehart, stejně jako mnoho jiných amerických hudebníků, chtěl podrobněji studovat a hrát "britský" styl hudby, který byl v té době populární, a tak se přestěhoval do Anglie. Nenašel ale zrovna vřelé přivítání, protože hudebníci byli šťastnější, když se mohli naučit country a rhythm & blues styl, který Ehart přinesl s sebou. Proto se rychle vrátil do Ameriky.

Phil Ehart má jednoho syna (Noah), který je autista. V posledních letech Ehart se stal obhájcem autismu a odcestoval do Washingtonu, DC, přednášet na konferenci Unlocking Autism Power of One v roce 2001.
Členové Richard Allen Williams
(Narozen 1. února 1950)
Guitars


Jeden z hlavních pilířů kapely, jeho kytarová práce plná jak jemných akustických přediv, tak i hutných rockových a hardrockově dravých riffů dokonale ilustruje rozsah a rozmanitost výrazu tvorby této skupiny.

Williams se narodil roku 1950. O své pravé oko přišel již jako chlapec, když se 4. července, na Den nezávislosti, pokoušel odpálit podomácku vyrobenou třaskavinu. Jako teenager obdivoval Jeffa Becka, poslouchal Kinks a zejména desku Johna Mayalla a Bluesbreakers s Ericem Claptonem: "Jeff Beck byl dobrej, ale tahle deska mi ukázala, co všechno kytara dovede. Ten táhlý tón... Byl jsem úplně mimo."

Po řadě školních kapel zakotvil spolu se Stevem Walshem u White Clover, přejmenovaných posléze na Kansas. Pokud počítáme jaro 1972 za oficiální dobu vzniku skupiny, tak je spolu s bubeníkem Philem Ehartem jediným členem, který skupině zůstal po celá léta jejího trvání věrný. Ať už ve spolupráci s Livgrenem či Morsem nebo jako jediný kytarista ve skupině, vždy dokázal udržet charakteristický sound kapely. Hraje na celou řadu kytar, od devadesátých let preferuje Paul Reed Smith.

Mezi jeho oblíbence také patří Steve Morse ("... je velmi všestranný..."), Eric Johnson ("... neuvěřitelný, ušlechtilý tón...") a Eddie Van Halen ("... znovu vynalezl kytaru jako takovou!"). Rád poslouchá Steveho Lukathera a obdivuje Steveho Howea: "Je to opravdu gigant kytary. Vždycky jsem měl rád Yes, zejména album Close to the Edge, a když Howe odešel, byl jsem trochu zklamán. Ale zase na druhou stranu, přišel za něj Trevor Rabin a dodal celému seskupení nový žár. Něco jako když u Kansas za Livgrena nastoupil Steve Morse..."

Vedle alb Kansas můžeme najít Williamsovu kytaru na sólovém LP Steveho Walshe a několika málo dalších titulech.

Mezi písně, na kterých se v kapele podílel, jsou "Can I Tell You", "No Room for a Stranger" a hit "Play the Game Tonight".
Členové Billy Greer
(Narozen 26. ledna 1952, Surgoinsville, Tennessee)
Bass, Vocals


Billy Greer je aktuální basový kytarista kapely Kansas. Připojil se ke kapele v roce 1986 v době vydání alba "Power". Předtím pracoval se zpěvákem Stevem Walshem v kapele Streets.

V současné době působí i ve své vlastní kapele Seventh Key, souběžně s členstvím v kapele Kansas.

Billy také řídí kapelu svého syna "3 Story Fall" a produkuje jejich hudbu. Zároveň pracuje na svém novém projektu "Native Window" s ostatními členy Kansas Ehartem, Williamsem a Ragsdalem.
Členové Ronnie Platt
(Narozen ***, Illinois)
Keyboards, Vocals


Platt vyrůstal v Bellwood a sám sebe popisuje jako "modrolímečkého chlapa", který jezdí na Harley a pro většinu z jeho života, se živil jako řidič kamionu. Svobodný a bezdětný, nyní žertuje, že je je na "turné připraveni."

Ronnie je jeden ze zakládajících členů kapely ARRA, která se stala jednou z nejlepších klasických rockových kapel v okolí Chicaga od roku 1990. Ronie jako multi-instrumentalista hrající na klavír, kytaru a basu, hrával v řadě úspěšných kapel před zformováním Arra. Po 13 letech odešel Ronnie z Arra v roce 2003, když se stal osobností národní hudební scény.

V roce 2007 se stal se zpěvákem kansaské skupiny "Shooting Star", se kterou pak stál na pódiu vedle takových super skupin, jako jsou Kansas, Foghat, Cheryl Crow a Journey. V roce 2009 Ronnie byl uveden do kansaské hudební síně slávy jako zpěvák Shooting Star. Po absenci 7 roků se Ronnie se vrátil k Arra v roce 2010.

Předím, než mu tu zprávu oznámili, hrál Platt před obrovským publikem předtím, bezmála 30.000 lidí s kapelou Arra 4. července na show v Bolingbrook Golf Club a před více než 60.000 v jedné ze skupin z minulosti Taste of Lombard.

Platt také hrál s desítkami klasických rockových skupin v průběhu let, včetně Steve Millera, Paula Rodgerse, Journey a 38 Special.
Členové
(Narozen 1973, New Jersey, United States)
Keyboards, Vocals


Tom se narodil v New Jersey do hudební rodiny. Nejmladší z jeho sourozenců, nejprve hrál doma na klavír a cvičil se tím, že recitoval tématické melodie na televizní pořady. Teprve pak začal docházet na formální lekce. Než Brislin začal hrát, kreslil obaly alb a vymýšlel skladby. Brzy jej ovlivnily jeho sestry, které přehrávaly progresivní rocková alba v roce 1970, a tak mu byli představeni klávesisté Keith Emerson a Rick Wakeman. Další inspiraci získal v 80. létech od hudby Duran Duran, The Police a od jazzového hudebníka Herbie Hancocka.

Brislin vystudoval vysokou školu Immaculata v Somerville v New Jersey v roce 1991; škola jej uvedla do Síně slávy v roce 2016.

Brislin byl součástí několika kapel v době dospívání a navštěvoval Univerzitu Williama Patersona, kde zformoval kapelu You Were Spiraling.

První koncertní turné Brislin uskutečnil se zpěvákem Meat Loaf jako pianista jeho kapely, kde působil dva roky. V 90. letech byl Brislin členem You Were Spiraling, která byla původně tvořena "rotačním obsazením místních hudebníků", které se nakonec změnily na plný úvazek. V roce 2002 Brislin tuto skupinu zreformoval a přejmenoval ji na Spiraling a vydali debutové album "Transmitter". Brislin byl jejich jediný skladatel, něco, co považoval za náročný. V jednom incidentu během turné byla skupina zatčena za uvedení plakátů inzerujících jejich vystoupení na festivalu CMJ Music Marathon v New Yorku a byli několikrát zadrženi. Po soudním stíhání byly poplatky zrušeny.

Brislin si získal širší uznání, když byl najat jako klávesista na turné pro progresivní rockovou kapelou Yes na jejich YesSymphonic Tour 2001. Stal se také známý pro jeho spolupráci s Meat Loaf, Debbie Harry, Renaissance a reunionovaných The Syn. Brislin je autorem příručky 30-Day Keyboard Workout a je starším korespondentem pro časopis Keyboard Magazine.


Brislin vydal své debutové sólové album "Hurry Up A Smell The Roses" v roce 2012. Album, které Brislin označuje za "Cinematic Pop" nahrál, produkoval, předváděl a nahrával sám Brislin. V roce 2013 bylo vydáno v Japonsku na Powerpop Academy / Thistime Records. Vinylové vydání alba bylo vydáno na konci roku 2013 na labelu Plane Groovy. Brislin byl vybrán jako klavírista fakulty pro jarní semestr roku 2014 na Swarnabhoomi Academy of Music, moderní hudební vysoké škole v blízkosti Chennai v Indii.

V dubnu 2017 Brislin oznámil, že se připojí k bývalému frontmanovi Styx Dennisovi DeYoungovi k několika koncertům, které doplní John Blasucci. Téhož roku Roine Stolt a Jonas Reingold (také z The Flower Kings) oslovili Brislina s myšlenkou vytvoření skupiny. Trio předtím společně pracovalo ve studiu na vydání Anderson/Stolt z roku 2015 "Invention Of Knowledge". S příchodem zpěváka Daniela Gildenlöwa (Pain of Salvation) a bubeníka Marca Minnemanna oficiálně kapela The Sea Within oznámila svůj zrod v prosinci 2017. Jejich debutové album pod vlastním názvem bylo nahráno v Livingston Studios v severním Londýně a vydáno u InsideOut records na jaře roku 2018. Zahajovací vystoupení kapely se uskutečnilo na Night of the Prog v německém Lorelei 14. července 2018. "Art rockový kolektiv" se také účastnil s Yes a Stevem Hackettem na Cruise to the Edge na začátku roku 2019.

V roce 2018 zahájil Brislin skladatelskou spolupráci s vybranou skupinou hudebníků, včetně Randy McStineho (kytara, basa, zpěv), Daniela McGowana (kytara, zpěv), Rajendra Sharmy (bicí) a Davida Anthonyho (perkuse). Nově zformovaná skupina vystoupila na pódiu v ProgStock pod názvem Gold Rotation, kde hrála písně ze sólového alba Brislina a také výběr nově složeného materiálu.

Poté, co jej v červenci 2018 viděl s The Sea Within na Night of the Prog, doporučil jej šéf labelu InsideOut Thomas Waber americké rockové kapele Kansas jako náhradu za odcházejícího klávesistu Davida Maniona. O několik měsíců později jej bubeník Kansas Phil Ehart požádal, aby se ke kapele připojil. Kansas oficiálně oznámili připojení Brislina k jejich aktuální sestavě 19. prosince 2018. Jeho první vystoupení jako člen Kansas se uskutečnilo na Rock Legends Cruise v únoru 2019, po kterém Kansas obnovil turné Point of Know Return Anniversary Tour.
Členové Joe Deninzon
(Narozen ***, St. Petersburg, Russia)
Violin, Vocals


Deninzon se narodil v Petrohradě v Rusku, ale vyrůstal v Clevelandu ve státě Ohio, kde studoval klasické a jazzové housle na Indiana University. Joe má bakalářský titul v oboru housle a jazzové housle právě z Indiana University. Před přesídlením do oblasti New York City v roce 1998 nahrál jazzové fusion CD "Electric/Blue", kde hrál primárně na 6-strunné Jensen elektrické housle. Zatímco byl na volné noze v oblasti New York City, Deninzon také studoval na Manhattan School of Music, kde získal magisterský titul v oboru jazz/komerční housle, a učil na New School.

Na New School se seznámil a začal spolupracovat s kytaristou Alexem Skolnickem, který tam v té době studoval jazzovou kytaru. Jejich kapela se nakonec stala známou jako Stratospheerius a v letech 2001-2002 koncertovali, nahrávali a vydali album "The Adventures of Stratospheerius". Kapelu tvořili Deninzon na housle, Skolnick na kytaru, Rufus Philpot na baskytaru, Scott Chasolen na klávesy, Grisha Alexiev na bicí a DJ Big Wiz na gramofony. Živé koncerty kapely se staly známými pro své dlouhé jamy, hudební improvizaci a souhru houslí a kytar, často vyvolávají přirovnání ke kapelám jako Dave Matthews Band a Bela Fleck.

Na základě síly a popularity svých živých vystoupení vydala kapela v roce 2004 živé album Live Wires. V tomto okamžiku se personál kapely začal vyvíjet. Kapela vyřadila ze svého zvuku klávesy a gramofony, Jake Ezra převzal post Skolnicka na kytaru a Ron Baron se přidal na basu. Bubenici Luciannu Padmore přivedli do skupiny Skolnick a Baron, kteří ji znali jako studentku na New School, kde studovala jazz. "Live Wires" obsahovala mnoho písní z jejich prvního alba, stejně jako z Deninzonova debutu "Electric/Blue" a představovali jejich aktuální sestavu plus dvě písně, které zahrnovaly Skolnicka. Poté postupně vydali dalších pět alb.

Joe je také členem Sweet Plantain String Quartet, který kombinuje latinskoamerický jazz s hip-hopem a klasickou hudbou a má za sebou turné po celé Evropě a USA. Joe také vydal CD se svým Acoustic Jazz Trio s názvem "Exuberance" Dne 24. května 2023 na stránkách kapely Joe oznámil, že se stal člebnem kapely Kansas.

Kromě vlastní kapely Joe spolupracoval s hudebníky a kapelami jako The Who, 50 Cent, Sheryl Crow, Bruce Springsteen, Phoebe Snow, Everclear, Ritchie Blackmore, Smokey Robinson, Aretha Franklin, Robert Bonfiglio, Les Paul a jako sólista s NY City Ballet and Jazz at Lincoln Center. Je držitelem grantu BMI Jazz Composer a vítězem soutěže John Lennon Songwriting Contest, napsal více než 200 smyčcových kvartetů, sólových skladeb pro houslistku Rachel Barton Pine a zasedá v Radě poradců pro Composer’s Now. V roce 2015 měl Joe premiéru svého „Concerto for Seven String Electric Violin and Orchestra“ s Muncie Symphony Orchestra pod taktovkou Douglase Droste.

Jako pedagog je Joe členem fakulty v New Jersey City University Multi-Style smyčcového programu. Učil na Mark O'Connor's String Camp a Mark Wood's Rock Orchestra Camp a opakovaně vystupoval na Grand Canyon Music Festival, kde v roce 2006 spoluzaložil Grand Canyon School of Rock, každoroční program pro místní střední školy. Pravidelně cestuje na clinic vystoupení a přispíval články do Strings, Downbeat a Making Music Magazine. V roce 2012 napsal Joe knihu o technikách elektrických houslí pro Mel Bay Publications s názvem Plugging In. Joe udělal pól kritiky downbeatu pro jazz/rockové housle a kniha Chrise Haigha Discovering Rock Violin uvádí jedno z Joeových nahraných sól mezi „Top 20 největších rockových houslových sól všech dob“.
Členové David Lasater Ragsdale
(Narozen 3. dubna 1958, Georgia, United States)
Violin, Guitars


Je americký houslista a kytarista, nejznámější z působení v rockové skupině Kansas v letech 1991-1997 a od roku 2006 až do současnosti.

Narodil se v Gruzii v roce 1958. Na housle hraje od svých tří let. Po studiích s klasickými učiteli a působení u Tulsa Philharmonic, si houslista Ragsdale rozšířil oblast hraní z klasické oblasti až do rock and rollu.

V průběhu let vystupoval a nahrával nejvíce s umělci jako Louise Mandrell, The Smashing Pumpkins, Jason Bonham a Queensryche mimo jiné, včetně Kansas, s nímž je nyní na turné.

Jeho sólové CD "David & Goliath", původně vydané koncem roku 1997 bylo znovu vydáno jako v listopadu 2006.
Členové Zak Rizvi
(Narozen 13. dubna 1960, Bahawalpur, Pakistan)
Guitars, Producer


Zak Risvi je pákistánský naturalizovaný americký kytarista, skladatel a zvukový inženýr, je znám především jako člen rockové skupiny Kansas.

Svou činnost zahájil v 80. letech hraním v různých kapelách. V roce 1993 nahrál debutové album "Ten Ton Tide" a několik let byl součástí kapely. V roce 2009 nastoupil do hardrockové skupiny Native Window, od roku 2016 je kytaristou historické rockové kapely Kansas.

Je majitelem a hlavním technikem nahrávání ve studiu The Den Recording Studio (New York, NY, USA). Hraje na kytaru v progresivní rockové kapele 4Front, což šestičlenná instrumentální fusion kapela, jejímiž členy jsou Zak Rizvi, Joe Bergamini, Jimmy Wilgus, Frank LaPlaca, Karl Kessler a Rich Haddad.

Hraje na kytaru a dělá doprovodné vokály ve Rush revival kapele Power Windows. Hrál také na kytaru v kapele Turnstyles.
Členové David Manion
(Narozen )
Keyboards, Vocals


Vystudoval Murray State University v letech 1973 - 1975, kde absolvoval obory piano a kompozice.

Manion také obsluhoval klávesy v kapele basisty a zpěváka kansas Billy Greera nazvané Seventh Key. V roce 2000 spolupracoval se Steve Walshem a Trentem Gardnerem na jejich albu "Glossolalia", které vyšlo u Magna Carta Records.

V roce 2009 založil vlastní progressive rock fusion project nazvaný "Level Five".

Členové Steve Walsh
(Narozen 15. června 1951, St. Louis, Missouri)
Keyboards, Vocals


Je hudebník, zpěvák a skladatel známý jako člen progresivní rockové kapely Kansas. Nazpíval čtyři nejznámější hity Kansas "Carry On Wayward Son," "Dust in the Wind", "Point of Know Return" a "All I Wanted", poslední dvě z nich také spoluvytvořil.

Byl adoptován jako dítě a vyrůstal v St. Joseph, Missouri. Navštěvoval St. James katolickou školu a v roce 1969 absolvoval Christian Brothers High School. Nyní žije v Atlantě, Georgia. Je ženatý a má syna (1980), dceru (1999) a dalšího syna (2006).

Walsh byl v několika místních skupinách před jeho nástupem do Kansas, zejména pak skupina s názvem White Clover, ze které se nakonec stali Kansas. Kapela White Clover koncertovala neúnavně a vybrušovala jejich styl výrazně americký, hard-rocking progresivní hudbu. Když se skupina upsala labelu Dona Kirshnera, změnili si jméno na Kansas.

Během Walsh času s kapelou, Kansas nahrál dvě mimořádně úspěšná alba, "Leftoverture" (1976) a "Point of Know Return" (1977). S Kansas Walsh vydal 12 studiových alb, šest živých alb a mnoho singlů. Natočil také tři sólová alba doposud.

Walsh opustil Kansas po albu "Audio-Visions" (1980) kvůli názorovým rozdílům s hlavním autorem kapely Kerry Livgrenem. V roce 1980 vydal své první sólové album "Schemer Dreamer", na němž hráli i bývalí spoluhráči Kerry Livgren, Rich Williams a Phil Ehart, stejně jako kytarista Steve Morse, který se v roce 1985 připojil k obnoveným Kansas. Obsahuje populární píseň "Every Step Of The Way". V roce 1982 založil rockovou kapelu s názvem Streets, která vydala alba "1st" v roce 1983 a "Crimes In Mind" v roce 1985, předtím, než se rozpadli.

Steve Walsh se v roce 2008 objevil u Randyho Idlemana jako hostující zpěvák, stejně jako se Steve Walsh objevil na nahrávkách mnoha dalších umělců.

Kansas, kteří získali jiného zpěváka, Johna Elefante, se rozešli v roce 1983, ale zreformovali se o tři roky později opět s Walshem v sestavě. V kapele zůstal až doposud.

Walsh vydal své druhé sólové album s názvem "Glossolalia" v roce 2000. Jeho třetí "Shadowman" následovalo v roce 2005, ve spolupráci s takovými hudebníky jako jsou Joe Franco na bicí, Joel Kosche na kytary a basu a David Ragsdale na housle v písni "After".

Steve nadále koncertuje s Kansas jako jejich zpěvák a jediný klávesista. Občas zpěvem doprovází i jiné projekty, vydal i sólovou desku. V červenci 2014 však nečekaně opustil kapelu Kansas.
Členové Robert Eugene Steinhardt
(Narozen 25. května 1950, Lawrence, Kansas, USA
zemřel 17. července 2021)
Violin, Vocals


Je rockový houslista a zpěvák nejznámější jako člen skupiny Kansas ale také Steinhardt-Moon.

Ve skupině působil jako houslista, zpěvák - sólový i doprovodný a konferenciér spolu s klávesistou Steve Walsh v letech 1973-1982 a 1997-2006. On a Steve Walsh jsou pouze původní členové kapely, kteří nepocházejí z Topeka.

Steinhardt vyrůstal v Lawrence, Kansas, a byl adoptivním synem Ilse a Miltona Steinhardt, ředitele hudební historie na University of Kansas. Začínal na housle ve věku osmi let a byl klasicky vzdělán ve Vídni, Rakousko, stejně jako ve Spojených státech. Když jeho rodina odcestovala do Evropy, mladý Steinhardt tam hrál s několika orchestry. Navštěvoval American International School ve Vídni. Po návratu do Spojených států Robby navštěvoval také Lawrence High School a během jeho středoškolských let mnoho koncertoval. Často říkal, že spojení s rockovou kapelou jej ovlivnilo, aby získal špatné návyky při hraní, z nichž jeden z nich je, že držel housle stranou od své hlavy, aby lépe slyšel přes kytarové zesilovače a PA systémy.

V roce 1972 se Steinhardt připojil k znovuobnovené progresivní rockové kapele z Topeka nazvané White Clover, z níž se brzy před natočením jejich prvního alba stali Kansas. Steinhardtovy housle a jeho souhra s kytarou a klávesami, pomáhaly definovat zvuk Kansas. Jeho zpěv vytvářel kontrast proti vysokému tenoru zpěváka Steve Walshe. Oba dva často zpívali vícehlasy, kde Steinhardt ovládal nižší hlas. Říkal, že pokud má podíl na psaní písni - k jeho úspěchům patří asi půl tuctu písní s houslemi (někdy violou), jejichž podstatné části byly napsány pro něj, obvykle od Kerry Livgrena.

Kansas objevil Wally Gold a podepsali s Donem Kirshnerem smlouvu a pod novým jménem vydali své první album v roce 1974. Od roku 1983 už ale nenahrál žádné další album Kansas. Kapela dosáhla úspěchu díky albu "Leftoverture" z roku 1976 a singlu "Carry On Wayward Son". Jejich největším hitem byl "Dust In The Wind" z jejich následujícího alba z roku 1977 "Point Of Know Return". Steinhardt hrál na housle a zpíval harmonii. Jeho odchod z kapely po turné k "Vinyl Confessions" v roce 1982 byl z osobních důvodů. V mezidobí zformoval svoji vlastní kapelu, Steinhardt-Moon a byl členem kapely Stormbringer (1990-1996), se kterou během jeho členství nahrál dvě CD. Také se přispěl k tributnímu albu Jethro Tull, "To Cry You a Song: A Collection of Tull Tales" pro Magna Carta Records.

Pracoval na dalších projektech a dalších kapelách a přibližně po dalších deseti letech se do Kansas se vrátil v roce 1997 před vydáním "Always Never The Same".

Počátkem roku 2006 Steinhardt znovu opustil Kansas, hlavně kvůli cestování a konfliktům s ostatními členy kapely. V době, kdy se Steinhardt vrátil ke kapele v roce 1997, bylo tempo koncertních turné docela hektické, v průměru téměř 100 koncertů ročně. Po vzájemné dohodě odešel z Kansas a sloužil pouze jako konferenciér na koncertech kapely, ještě když byl členem, jeho kolega Kerry Livgren popisuje jeho roli takto: "Robby měl zcela unikátní funkci jako houslista, druhý zpěvák a MC v živém vystoupení. Robby udržoval vztah mezi kapelou na jevišti a diváky." Houslista David Ragsdale (původní náhrada Steinhardta) jej ale rychle ho znovu nahradil.

Poté, co Steinhardt pracoval s dalšími progrockovými skupinami a na projektech souvisejících s prog rockem. Vydal dvě studiové desky se svým projektem Steinhardt-Moon s kytaristou Rickem Moonem v 90. létech. Před svým úmrtím už rok pracoval na novém sólovém nahrával albu a plánoval také návratové turné.

Robby Steinhardt, dlouholetý houslista a zpěvák progresivní rockové kapely Kansas, zemřel 17. července 2021 ve věku 71 let. Necelé dva měsíce po svých jednasedmdesátých narozeninách zemřel v sobotu po krátké nemoci na akutní zánět slinivky břišní uvedla v pondělí jeho manželka Cindy Steinhardt. Robby Steinhardt byl v nemocnici v Tampě od 13. května 2021 a utrpěl druhou smrtelnou otravu krve 17. července 2021, den před plánovaným převozem do rehabilitačního centra, uvedla jeho manželka v příspěvku na sociálních médiích.

Zůstala po něm jeho manželka Cindy Steinhardt a dcera Becky. Manželka uvedla: "Robby právě nahrával své první sólové album, a na turné, které mělo začít v srpnu, se Robby tak těšil, až se vrátí na pódium a bude dělat to, co miloval".

Kapela Kansas také vydala prohlášení, ve kterém říká, že členové kapely "minulí i současní si přejí vyjádřit nejhlubší zármutek nad smrtí našeho spoluhráče a přítele Robby Steinhardta. Robby bude vždy v našich duších, v našich myslích a v naší hudbě... ... milujeme jej a bude nám vždy chybět".
Členové Kerry Livgren
(Narozen 18. září 1949, Kansas, USA)
Guitars, Keyboards, Songwriter


Tento americký kytarista a klávesista je nejznámější jako jeden ze zakladatelů a klíčových postav přední progressive rockové skupiny Kansas, pro kterou složil (buď sám nebo ve spolupráci) většinu písní v 70. a 1. polovině 80. let. Za všechny jmenujme alespoň akustickou baladu "Dust in the Wind".

Kerry se narodil ve městě Topeka v americkém státě Kansas a už odmalička se věnoval hudbě. I když jej rodiče seznamovali s klasickou hudbou a jazzem, Kerry objevil Elvise Presleyho a začal se učit hrát na elektrickou kytaru, kterou si sám postavil. V 60. letech byl členem různých seskupení, kde rozvíjel nejen hudebnický, ale i skladatelský a textařský talent.

Na škole hrával se skupinou The Gimlets, na střední škole dal dohromady skupinu The Mellotones, která hrála rhythm and blues. V ní se seznámil s klávesistou Donem Montrem, což se ukázalo jako důležité pro jeho další hudební působení, protože Montre se na čas stal jeho hudebním souputníkem. S ním Kerry postupně založil skupiny Saratoga a Kansas, což ale nebyla ještě sestava, která se proslavila v dalších letech. V té době se ovšem Kerry seznámil s některými pozdějšími členy "proslavených" Kansas, Philem Ehartem a Davem Hopem.

V roce 1973 pozval Phil Ehart Kerryho, aby se připojil k obnovené skupině White Clover. Tato sestava už zahrnovala všechny členy "proslavených" Kansas (Phil, Dave, Kerry, Robby Steinhardt, Steve Walsh, Rich Williams) a brzy se přejmenovala na Kansas. V letech 1974 - 1977 postupně dosáhli světového úspěchu, na němž se Kerry významně podílel. Utvořil autorskou dvojici se Stevem Walshem, psal ovšem písně i sám.

Na počátku 80. let konvertoval Kerry ke křesťanství, což se podstatně projevilo v jeho textech, které se už předtím zabývaly duchovními a filozofickými tématy. Postupně to znamenalo nejen ukončení spolupráce se Stevem, ale i s celou skupinou. V roce 1983 se Kansas rozpadli a Kerry pokračoval ve své sólové kariéře, kterou zahájil už v roce 1980 deskou "Seeds of Change". Na desce spolupracoval s takovými celebritami, jako např. Ronnie James Dio, David Pack (zpěvák Ambrosia), Barriemore Barlow (bicí, nejvíce proslul u Jethro Tull) a se svými kolegy z Kansas. K desce vydal i stejnojmennou knihu.

Po natočení druhé desky se rozhodl založit skupinu s hudebníky, kteří se na této desce podíleli - byl mezi nimi i Dave Hope - a tak vzniklo uskupení AD. Tato skupina následně vydala dvě alba a postupně se rozpadla roku 1986.

Kerry ovšem hudební svět neopustil. Roku 1989 natočil své první zcela instrumentální album, na kterém nahrál všechny nástroje. Album kombinovalo prvky orchestrální hudby, jazzu a rocku a Kerry za něj dostal ocenění Dove Award za nejlepší instrumentální album roku. V 90. letech s touto činností pokračoval a naskytla se i příležitost na čas obnovit skupinu Kansas, z čehož vzniklo album "Somewhere To Elsewhere". Kerry napsal všechny písně pro toto album. V roce 2003 obnovil Kerry sestavu, v níž působil na počátku 70. let, pod názvem Proto-Kaw. Tato skupina existuje pod jeho vedením (i když on sám už nehraje) dodnes. V současné době pracuje na rozsáhlém epickém orchestrálním a vokálním díle, nazvaném Cantata: The Resurrection Lazarus.

Význam Kerryho Livgrena pro rockovou historii tkví na první pohled především v jeho práci pro Kansas, ale jeho záběr je mnohem širší a Kerry je jednou z nejkomplexnějších osobností dějin rocku, i když je možná daleko méně znám než hudebníci s ním srovnatelní, jako např. Ian Anderson, Mark Knopfler nebo Jeff Lynne. A jeho filozofický a duchovní odkaz, který najdeme v textech, nemusí nutně být přitažlivý jen pro věřící křesťany.
Členové Dave Hope
(celým jménem David Charles Hope)
(Narozen 7. října 1949, Topeka, Kansas, USA)
Bass


Je americký basový kytarista, který byl členem americké progresivní rockové kapely Kansas od roku 1970 (původní verze) až do prvního rozchodu kapely v roce 1983. Nyní žije v Destin, Florida.

Když byl na střední škole School of Rock, hrál defenzivního centra v jejich fotbalovém týmu a spřátelil se s mnoha členy, kteří jsou dodnes součástí kapely. Když byl v Kansas, byl znám svým typickým knírem ve tvaru říditek a jeho přezdívka pro mnoho lidí byla "Smokin Dave", protože byl obvykle fotografován s cigaretou visící z jeho rtů.

Po rozdělení skupiny založil Hope křesťanskou skupinu AD s Kerry Livgren a dalšími. V roce 1990 se německý promotér rozhodl zreformovat původní kapelu Kansas na speciální evropské turné. Všichni kromě Robby Steinhardta se vrátili. Kapela se rozhodla znovu cestovat po Americe jako původní sestava, ale Hope kapelu opustil. V roce 2000 se Kerry Livgren z Kansas sešel s původní sestavou pro album Kansas "Somewhere to Elsewhere". Členy kapely byli původní členové kapely Steve Walsh, Robby Steinhardt, Rich Williams, Kerry Livgren, Dave Hope a Phil Ehart a současný baskytarista kapely Billy Greer.

Poté byl Dave Hope anglikánským knězem zaměstnaným v Immanuel Anglican Church, členem kongregace Anglican Mission v Americe, v Destinu, Florida. V roce 2013 odešel z anglikánské církve Immanuel, člena sboru anglikánské mise v Americe, v Destinu na Floridě, kde do roku 2013 vedl uctívání, evangelizaci a osvětu. Dnes je Hope anglikánský kněz ve výslužbě.

Je také basistou uznávané skupiny The IRS a v současné době pracuje na produkci místní sekulární skupiny se starými přáteli. Dave je stále blízký členům Kansas a je známo, že hraje přídavek svých představení, když se účastní. Je také manželem Diany Hope a otcem Zoie Hope.

Hope je také autorem komentáře k Lukášovu evangeliu "Looking at Luke Through the Eyes of Hope" (Pohled na Lukáše očima Hopeho).
Členové Greg Robert
(Narozen 25. února 1951, Baton Rouge, USA)
Keyboards, Programming, Vocals


Greg Robert je americký progresivní rockový klávesista, skladatel a zvukař, je znám jako člen kapely v Kansas (1986-1997) a krátce působil v kapele Zachary Richarda. Peacoval také jako nahrávací inženýr ve studiu Boudreaux.

Greg je hudebník samouk a byl ovlivněn kapelou Kansas. Opustil Louisiana State University, kde absolvoval několik semestrů průmyslové technologie.

Byl se opravářem elektroniky, když jeho přítel Leon Medica, který hrával na basu v kapele Louisiana Leroux a znal (bubeníka Kansas) Phila Eharta, přišel jednoho dne a zeptal se jej, zda by nechtěl hrát na klávesy v kapele Kansas. Tak šel Greg na zkoušku kapely a krátce nato dostal práci. Ke kapele Kansas se připojil již v roce 1979, nicméně byl uváděn jako externí člen. Teprve v roce 1990 se stal oficiálním členem skupiny, kterou opustil v roce 1997.

Na počátku 90. let zahájil plodnou spolupráci se Zacharym Richardem, hráčem na klávesy a zvukařem. V roce 1983 se připojil k hardrockové skupině Charmer, kterou opustil, když se stal stálým členem Kansas.
Členové Steven J. "Steve" Morse
(Narozen 28. července 1954, Hamilton, Ohio)
Guitars, Vocals


Je americký kytarista a skladatel, nejznámější jako člen a zakladatel Dixie Dregs, od roku 1994 kytarista Deep Purple, Steve Morse Band.
Kariéra Steva Morse zahrnuje rock, country, funk, jazz, klasiku a spojení těchto hudebních žánrů. Kromě své úspěšné sólové kariéry byl členem skupin: Dixie Dregs (od 1973), Steve Morse Band (od 1983), Kansas (1985 - 1989), Deep Purple (od 1994), Flying Colors, Living Loud (od 2003).

Morseho otec byl ministrem a jeho matka klasicky vyškolená pianiskta, oba dva byli také psychologové. Rodina se přestěhovala do Tennessee, pak do Ypsilanti, Michigan, kde Morse strávil své dětství. Ačkoli se seznámil s klavírem a klarinetem, Morse se nakonec začal zajímat o kytaru a jeho skutečná hudební kariéra začala.

Morse krátce pracoval se svým bratrem Davem v kapele s názvem Plague, než se rodina přestěhovala do Augusta, Georgia. Na konci roku 1960 hrál v kapele Three se svým starším bratrem a mladším spolužákem ze střední Williamem Geraldem (Jerry) Wootenem, který hrál na klávesy. Three působili v místním psychedelickém klubu pro mládež The Green Onion, na Legion kolejích.

Při zápisu do akademie Richmond County se Morse se setkal s basistou Andy Westem a založili spolu skupinu Dixie Grit, spojili se s klávesistou Johnnym Carrem a kytaristou a zpěvákem Frank Brittinghamem, Dave Morse bubnoval. Toto úsilí však fungovalo krátce, protože přehrávání skladeb Led Zeppelin, Cream a podobně je omezilo v možnostech získat lépe placené představení v místních tanečních klubech.

West a Morse pokračovali v hraní jako duet, představovali se jako Dixie Dregs, až do Morseova vyloučení ze školy v 10. semestru, neboť se odmítal ostříhat, nakonec mu povolili se zapsat na uznávanou University of Miami School of Music.

V roce 1970 University of Miami hostila řadu budoucích vlivných hudebníků, včetně Bruce Hornsbyho, Pata Methenyho a Jaco Pastoria. Andy West se také zapsal na University of Miami a polu s Morsem, bubeníkem Bart Yarnallem, klávesistou Frank Josephsem a houslistou Allenem Sloan spolupracoval ve zkušebním projektu s názvem Rock Ensemble II. Zkoušeli a hraní Morseových kompozic na univerzitě mu přineslo pozornost a důvěryhodnost jako ke skladateli a hráči. V roce 1975 skupina sestavila nahrávku používanou jako propagační materiál. Tato nahrávka byla nakonec vydána v roce 1997 jako The Great Spectacular.

Steve se také stal komerčním pilotem v roce 1980.

Po Morseově promoci na univerzitě v Miami v roce 1975 on a Andy West oficiálně pojmenovali jejich skupinu Dixie Dregs. Kolega a absolvent z University of Miami Rod Morgenstein nahradil zraněného Barta Yarnalla a kapela začala pravidelně vystupovat, s některými svými vlastními skladbami, spolu s covery od Johna McLaughlin a oblíbeného jižanského rocku. Stále se lepšící výkony při hraní tak nakonec upoutaly pozornost náborářů labelu Capricorn Records, včetně manažera Allman Brothers Twiggse Lyndona, a na konci roku 1976 skupina podepsala slouvu s tímto jižanským labelem.

Jejich první nahrávka pro Unicorn, album "Free Fall", představila Morseho jako důležitého nováčka žánru fusion a byly mu přiznány i jeho kompoziční dovednosti (napsal všech 11 skladeb) a jeho muzikantství. Ačkoli album bylo pozitivně přijato jako stěžejní album jazz fusion, prodávalo se mizerně.

Další album "What If" vyšlo v roce 1978. Skladby podpořila větší spolupráce a zvuk kapely dozrál do něčeho většího, než za co byl považován styl fusion v té době. Jižanský rock, klasické, lidové a country prvky byly pospojovány, aby vytvořily soudržnou a poslouchatelnou hudbu. Ačkoli album podpořilo turné, rekordní tržby stagnovaly, ale Morseho kapela získala pozvání k vystoupení na Montreux Jazz Festival dne 23. července 1978. Zaznamenané představení vyšlo následujícího roku pod názvem "Night Of The Living Dregs". Label Unicorn ale zkrachoval na konci roku 1979 a Dixie Dregs se tak ocitli bez smlouvy.

Arista Records podepsala s kapelou smlouvu v roce 1979 k nahrání tří alb. Produkce byla ponechána Morsemu a tak deska "Dregs of the Earth" mohla vyjít v květnu 1980. Všech osm skladeb napsal Morse a album dosáhlo pozice #27 v Billboard Jazz Album Chart. Arista byla ale stále více znepokojena z prodeje alb Dixie Dregs a donutila kapelu změnit jejich jméno na jednodušší The Dregs ve snaze zvýšit viditelnost kapely v očích veřejnosti. Album "Unsung Heroes" obsahovalo osm nových skladeb od Morseho a vyšlo začátkem roku 1981, ale změna názvu nepomohla, aby změnila obavy labelu Arista. The Dregs byli přinuceni vedením labelu přidat texty a zpěv na jejich příští nahrávku, velmi vtipně pojmenovanou "Industry Standard".

Morsovy skladby na "Industry Standard" začaly znít více jako jeho rozvíjející se jeho sólová práce, než spolupráce The Dregs, ale album získalo příznivé ohlasy od kritiků i veřejnosti. "Industry Standard" byla zvolena "Best Guitar LP" čtenáři časopisu Guitar Player v jejich každoročním hlasování pro tento rok. Navíc, Morse byl zvolen "Best Overall Guitarist" ve stejné anketě, ocenění, které pak držel po dobu pěti po sobě jdoucích let, které skončily tím, že jej přesunuli do kategorie "Gallery of Greats" (Galerie velikánů), kterou už sdílel pouze Steve Howe z Yes. Po splnění svého závazku k Aristě, se členové The Dregs, kteří byli unavení cestováním, dohodli na rozpuštění počátkem roku 1983.

Koncem 80. let se sešli na turné bývalí členové Morse, Morgenstein, Lavitz a Sloan. Jejich návrat byl doplněn výběrem "Best Of", který vyšel pod názvem "Divided We Stand". Basista Dave LaRue doplnil sestavu a sedmi zastávkové turné vyvrcholilo v roce 1992 vydáním živého alba "Bring 'em Back Alive". Houslista Jerry Goodman, ze slavných The Mahavishnu Orchestra, nahradil Sloana, který byl často nepřítomen díky své lékařské kariéře. Podepsali smlouvu s bývalým labelem Capricorn Records jejich první studiové album po mnoha letech s názvem "Full Circle", které vyšlo v roce 1994.

Když se v roce 1983 rozpadli Dixie Dregs, Morse vytvořil Steve Morse Band trio spolu s basistou Jerry Peekem a bubeníkem Doug Morganem (ex-Glass Moon). Po prvním turné po východních Spojených státech, Morgan odešel kvůli předchozím závazkům. Jako nahrada za něj padla volba na Roda Morgensteina. V září začali nahrávat desku "The Introduction". Skupina byla na turné po Německu počátkem roku 1984, které zahrnovalo i clinic vystoupení. Skupina podepsala smlouvu s Elektra Records, která pak vydala "The Introduction" v polovině roku. Druhé německé turné začalo v prosinci 1984 a deska "Stand Up" vyšla v roce 1985. Zůčastnili se jej i hostující zpěváci a kytaristé (Eric Johnson, Alex Ligertwood, Peter Frampton, Albert Lee, Van Temple) a houslista Mark O'Connor. Cestovali s Rush jako jejich zahajovací skupina na jejich Power Windows tour.

V roce 1986 se Morse připojil ke skupině Kansas. Spolu s kapelou vydal dvě alba "Power" a "In the Spirit of Things". Když ještě působil v kapele, měli Kansas jejich poslední velký hit "All I Wanted", který se umístil v Billboard Top 20 a na kterém se Morse také podílel. Morse opustil kapelu po turné k albu "In the Spirit of Things". Znovu se ke kapele připojil až v rámci jejich turné 1991.

Od konce roku 1987 do začátku roku 1988 Morse pracoval jako druhý pilot komerční letecké společnosti.

V roce 1994 Morse vstoupil do britské hard rockové skupiny Deep Purple, kde nahradil Ritchie Blackmorea, třebaže na turné The Battle Rages On tour Blackomorea nahradil Joe Satriani. Od té doby Morse nahrál pět studiových alb "Purpendicular", "Abandon", "Bananas", "Rapture of the Deep" a "Now What?!", stejně jako sedm z jejich živých alb.

Kromě hraní s Deep Purple, Morse spolu s dalšími hudebníky Jimmy Barnes, Bob Daisley, Lee Kerslake a Don Airey vytvořil kapelu Living Loud v roce 2003. Skupina vydala pouze jedno studiové album a živé DVD v roce 2004/2005. Na jaře 2010 bylo oznámeno, že Steve Morse a Bob Daisley začali pracovat na novém studiovém albu, který je plánováno k vydání v roce 2011.

Morse začal spolupracovat se zpěvákem Sarah Spencerem v roce 2007 na projektu s názvem Angelfire. Album pod stejným jménem vyšlo 10. srpna 2010 u Radiant Records. Na albu se představili Dave Larue a Van Romaine ze Steve Morse Bandu na basu a bicí. Album má texturní, akustický zvuk, který se liší od Morseovy předchozí práce. Angelfire zahajovali pro Steve Morse Band několik představení v Kalifornii (leden) a na Floridě (březen) v roce 2010.

V roce 2012 se Morse připojil k Flying Colors, americké superskupině složené z Mike Portnoye, Dave LaRue, Casey McPhersona a Neal Morse, jejichž debutové eponymní album vyšlo 26. března 2012 a debutoval u na #9 v žebříčku Hard Rock, a #11 v BBC žebříčku rockových alb.
Členové
(Narozen 18. března 1958, Levittown, New York)
Vocals, Songwriter, Multiinstrumentalist, Producer


Je americký zpěvák, skladatel, instrumentalista a producent. Je znám z jeho působení jako zpěvák a klávestista skupiny Kansas v letech 1981-1984.

Narodil se v Levittown, New York, ale jeho rodina se brzy přestěhovala do Long Beach, Kalifornie. Během dospívání zpíval a hrál na bicí v rodinné kapele Brotherhood. Km jeho uměleckým počinům patří skládání a zpěv na třech multi-platinových albech, jako producent jeho alba získaly řadu ocenění GMA Dove Awards, čtyři ceny Grammy (naposledy v roce 2000) a deset nominací na ceny Grammy. Udržoval úzké pracovní vztahy se svým bratrem Dinem po celou dobu své kariéry.

Jeho kariéra nabrala obrátky, když se mladý John Elefante zúčastnil konkursu jako nový zpěvák a klávesista pro Kansas v roce 1981. Toho roku byli Kansas největší a nejvýdělečnější koncertní události na světě a Elefante nikdy nehrál v takové kapele kromě své rodinné. I když se někteří z nejlepších zpěváků toho dne ucházeli o post zpěváka (např. Sammy Hagar, Doug Pinnick nebo Jim Stafford), nabídku dostal Elefante. Elefante tak nahradil originálního zpěváka Kansas Steve Walshe, který právě v roce 1981 od nich odešel.

Elefante zpíval a hrál na klávesy na třech albech Kansas. Byl také významným skladatelským přispěvatelem, když spolupracoval hlavně s kytaristou, klávesistou a skladatelem Kerry Livgrenem. V roce 1982 vyšlo album "Vinyl Confessions", na kterém se podílel a nazpíval na hitu #4 v Billboard Mainstream Rock "Play the Game Tonight". Také napsal akustickou baladu "Chasing Shadows" spolu s single z Top 40 "Right Away". Příští rok na následující album "Drastic Measures" napsal favorozovaný hit MTV "Fight Fire with Fire", který se stal singlem kapely s nevyšším umístěním na pozici #3 (Mainstream Rock). Elefante se rovněž podílel na písni "Everybody's My Friend", která vyšla jako druhý singl z alba a dosáhla pozice #34 na Billboard Mainstream Rock Chart.

V té době kapela začala pociťovat rostoucí tlaky na zachování konzistentních rádiových hitů a obchodní očekávání nahrávací společnosti. Navíc moderní pop music se rychle dostává do protikladu ke kapele. Nový věk sekvenovaných syntezátorů a bicích automatů konfrontoval Kansas s téměř nemožným úkolem na zachování jejich hudební podstaty a obchodní integrity. V roce 1984 na retrospektivní kolekci "Best of Kansas" Elefante napsal jednu novou skladbu "Perfect Lover". Téhož roku ale Elefante, Kerry Livgren a Dave Hope opustili Kansas.

Livgren a Hope založili kapelu AD, zatímco Elefante se věnoval své sólové kariéře. John Elefante spolu se svým bratrem Dino Elefantem se stali známí jako producenti hudebních nahrávek pod značkou Pakaderm Records (motto "The Rock Stomps Here") pro řadu současných křesťanských umělců, včetně Sweet Comfort Band, Petra, Guardian a X-Sinner. produkovali rovněž album "Perfect Timing" skupiny Southern California.

V roce 1987 při produkovali výběrové album hudebníků s názvem "California Metal", produkční tým Johna a Dina Elefante zkrátil jednu skladbu a oni se rozhodli přidat píseň napsanou původně pro Kansas názvanou "Wasn't It Love" (v originále "What About Love") pod názvem Mastedon. Regency je později požádal o plnohodnotné album, vyšlo pod názvem "Jungle Out There", které se stalo debutem skupiny Mastedon.

Mastedon Ke konci dekády Elefante vyprodukovali pět hlavních alb a nahráli jich 12. Během příštích pěti let Elefante pracoval v téměř frenetickém tempu a byl jedním z nejžádanějších producentů v Nashvillu. Dostal ale také nabídku nahradit Bobby Kimballa a stát se sólovým zpěvákem kapely Toto.

Elefante se začal zaměřovat na těžší hudbu v roce 1990. Mezi mnoha pozoruhodnými alby byla i nahrávka "Guardian, Fire and Love", která byla uváděna pravidelně na MTV. Elefante také pocítil skladatelskou chuť a se svým bratrem se proto věnoval metalové kapele Mastedon. Ačkoli Elefante byl dokonalý zpěvák a hudebník, na albech Mastedon se představilo více hlavních zpěváků a vystupovali další hudebníci, kteří vytvářeli eklektický zvuk ukotvený Elefantovým skládáním. Jeho bratr Dino hrál také významnou roli, přispíval písněmi a zabezpečoval většinu kytarových aranžmá. První deska Mastedon se jmenovala "Jungle Out There!" (1989). O rok později kapela vydala desku "Lofcaudio". Toto album pokračovalo v představování hostujících hudebníků, i když Elefante nazpíval více vokálů. Bohužel Johnova a Dinova produkce nepočítala s nějakým turné na podporu alba, přesto se kapela objevila alespoň na jednom křesťanském rockovém festivalu Cornerstone v roce 1991. Alba pak dokonce bodovala na pozocích #25 a #10. Až dodnes jsou považována za klasiku žánru.

John a Dino Elefante vytvořili jejich vlastní vydavatelskou značku Pakaderm. Většinu hudby, kterou produkovali během příštích 10 let byla vydána právě u nich. Hlavní distribuci zabezpečovali prostřednictvím Word Records a A & M Records. Pakaderm se stal důležitým prvkem úspěchu obou bratrů. Jejich label jim a jejich umělcům dovolil významnou tvůrčí svobodu a přitom těžili ze zdrojů velkých společností. Vzhledem k jejich intenzivním plánům na nahrávání, se bratři rozhodli vybudovat své vlastní nahrávací studio v Nashvillu. Zabrali plochu 28.000 čtverečních stop (cca 2.600 m2) a postavili Sound Kitchen v roce 1993. Kromě vlastních nahrávek bratři plánovali pronajímat čas ve studiu i jiným umělcům a producentům.


V průběhu druhé poloviny roku 1990 Elefante pokračoval v šíleném tempu jako producent, a nyní i šéf labelu. Rozhodl se, že to bylo také na čase začít sólovou kariéru a vydal dvě sólová alba "Windows of Heaven" (1995) a "Corridors" (1997). Mezitím Sound Kitchen žila svým vlastním životem. Pod vedením bratrů se studio rychle etablovalo se jako jedno z nejoblíbenějších v Nashville. nahrávali tam umělci jako Bruce Springsteen, Faith Hill, Tim McGraw a Buddy Guy. Komplex byl brzy rozšířen až na 80.000 čtverečných stop (7.400 m2).

Elefante byl najat Pamplin Records v roce 1998. Během té doby vyšlo neuvěřitelných 32 alb s Elefantem u kormidla, z nichž většinu dělal jako aranžér a interpret současně. Styly se pohybovaly v rozmezí od rocku až po evangelia, od popu po metal. V roce 1999 Elefante vydal svoji nejoblíbenější sólovou desku "Defying Gravity" (1999), která přinesla několik hitových singlů a tradiční hudební videa. Elefante si naplánoval 25 zastávkové sólové turné na podporu alba. Je ale tragické, že se těžce zraněl při nehodě před prvním koncertem a turné muselo být zrušeno.

Elefante si odskočil začátkem nového tisíciletí k produkci alba kapely Petra u jejich Grammy oceněným albem "Double Take". Dále pokračoval v práci pro Pamplin a vyprodukoval pro ně více než 20 alb za pouhé tři roky. Současně on a Dino pokračovali ve své roli správy Sound Kitchen, která nadále rostla co do velikosti i popularity. Úspěch je ale odváděl příliš od jeho rodiny a tak v roce 2002 odešel od Pamplin po sérii úspěšných alb, včetně debutu Natalie Grant. Ve stejném roce pak John a Dino prodali své studio Sound Kitchen, které se mezitím stalo největším nahrávacím studiem v jihovýchodních Spojených státech.

John a Dino Elefante v roce 2003 opět založil nový label se svým bratrem Selectric Records. Spolu se svým bratrem vydali 10 alb během příštích tří let. Ke konci roku 2006 Elefante ale zvažoval, co nikdy neudělal ve své kariéře, chtěl si dát pauzu. Bratři ukončili fungování labelu a Elefante konečně mohl zůstat nějaký čas mimo hudební průmysl. To se ale ukázalo být náročnější, než se očekávalo, a i přes jeho nejlepší úmysly, opět působil jako producent u tři alb v roce 2007. Elefante zakončil desetiletí novým albem Mastedon "3", na kterém se představil i bývalý spoluhráč z Kansas, Kerry Livgren. V roce 2010 vydali Big 3 Records nově album "3" jako sólovou nahrávku Elefanta s názvem "Revolution of Mind". Jeho poslední studiové album "On My Way to the Sun" vyšlo v květnu 2013, Elefante se na něm spojil s členy Kansas Rich Williamsem a Davidem Ragsdalem.
Členové Lynn Meredith
(Narozen ***, Yankton, South Dakota, United States)
Lead and Backing Vocals


Lynn Meredith je americký hudebník a zpěvák, který je nejznámější jako jeden ze zakládajících členů kapely Kansas.

Meredith se narodil v Yanktonu v Jižní Dakotě a jeho kořeny jsou v rytm & blues, později se ještě v mladistvém věku rozrostly na progresivní rock. Meredith žil na Manhattanu v Kansasu a po střední škole se přestěhoval do Topeka v Kansasu, kde vytvořil kapelu Saratoga s Kerry Livgrenem, Donem Montrem a Danem Wrightem. Saratoga se spojila s další skupinou z Topeka, White Clover, což v podstatě byla první verze Kansas v roce 1970. Když Kansas začal hrát originální hudbu od člena Kerry Livgren, Meredith začal používat svůj hlas jako další nástroj a hledal způsoby, jak přidat hudbu pomocí falseta a různých vokalizací.

Kansas I se později ten rok rozpadli a Kansas II začali s několika dalšími novými členy, ale jádro Meredith, Livgren, Montre a Wright zůstalo. Kansas II zůstali spolu až do začátku roku 1974, kdy Livgren opustil kapelu, aby se připojil znovu k White Clover. Tato verze se stala nejznámější verzi Kansas.

Po působení v Kansas pak Meredith mnoho let profesionálně nezpíval, ale na začátku 80. let nahrával s kapelou Plastique. Od té doby se sešel se svými dalšími spokluběžníky z Kansas II v kapele Proto-Kaw.

V současné době Meredith nahrává s Proto-Kaw, zreformovanou verzí Kansas. Proto-Kaw se opět spojila poté, co byly v roce 2002 objeveny a vydány původní demo nahrávky Kansas II a vydány na Cuneiform Records. Toto vydání způsobilo, že původní členové Kansas poprvé za 28 let spolu komunikovali. Setkání bylo naplánováno v Kansas City v roce 2002 a kapela si užila opět společného hraní. To vedlo k tomu, že Kerry Livgren napsal hudbu pro některé experimentální nahrávky s členy a album "Before Became After" vyšlo pod hlavičkou Proto-Kaw v dubnu 2004 na Inside Out Music Label. Od té doby zahájili Proto-Kaw opět živé vystoupení a v lednu 2006 vydala své třetí CD "The Wait Of Glory". V roce 2006 cestovali po Evropě a v roce 2011 vydali své čtvrté CD s názvem "Forth". Nedávno se Lynn Meredith zúčastnil "Ancient Rites Of The Moon", prvního alba mezinárodní superskupiny Stardust Reverie Project vydaného v roce 2014 a provedl vokály u skladby "Song For Catina". Byl také požádán, aby provedl další dvě písně s názvem "Silver Bullet" a "Wuthering Heights" na novém albu Stardust Reverie "Proclamation Of Shadows".

V roce 2011 byl Meredith, absolvent Manhattan High School z roku 1969, uveden na ceremoniálu ve škole na "Wall Of Fame". Byl uveden spolu s kytaristou Dwaynem Baileyem, který hrál s Bobem Segerem a kapelou Chicago.

V roce 2015 byl Meredith uveden do Kansas Music Hall of Fame jako člen skupiny Proto-Kaw. Ceremonie se konala v Opera House v Lawrence, Kansas.

Když byl mimo oblast profesionální hudby, Meredith sloužil jako asistent fotbalového trenéra na Kansas State University, Panhandle State University a Pittsburg State University. Později strávil více než patnáct let jako analytik barev pro pittsburský státní fotbal v KKOW (AM). Meredith řídil zpívající hvězdu Andyho divadla v Bransonu před jeho smrtí, poté se stal viceprezidentem pro marketing a komunikaci pro NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics). Meredith je v současné době senior viceprezidentem pro marketing společnosti CDL Electric v Pittsburgu v Kansasu.

Lynn se připravuje na nahrávání s Plastique, kapelou, se kterou zpíval vokály v 80. letech. Nedávno se začal věnovat abstraktní malbě a vydává a prodává díla pod přezdívkou "Art by LWM".
Členové Dan Wright
(Narozen ***)
Keyboards, Vocals, Percussion


Dan Wright je hráč na klávesy v kapele Proto-Kaw. Jedná se o silného sólistu, Danův kreativní styl a použití zvláštních efektů se staly další ochrannou známkou zvuku Kansas II. Jako zakládající člen Kansas ve verzích verze I a II měl Dan předchozí historii hraní s Kerry Livgrenem a Donem Montrem v kapelách před Kansas. Dan před Kansas působil v Saratoga spolu s Lynn Meredithem a Kerry Livgrenem.

Po éře v Kansas Dan hrál v několika kapelách na Středozápadě, ale hudbu opustil pro skutečný svět. Zpočátku váhal ohledně znovusjednocení s kluky z Kansas II na vydavatelské party/jamu jejich CD "Early Recordings From Kansas 1971-1973", nakonec se podvolil a hraje s nimi dodnes (podzim 2006).
Členové Zeke Lowe
(Narozen 4. října 1951, Springfield, USA)
Drums, Percussion


Zeke Lowe je americký bubeník a skladatel, který je nejznámější jako člen rockové kapely Proto-Kaw od jejího založení.

V roce 1971 několik měsíců hrál s Philem Ehartem v kapele Kansas a poté zůstal jediným bubeníkem skupiny. Po odchodu z kapely je jedním ze zakladatelů projektu Proto-Kaw, která se poté rozpustila v roce 1975. Hudební činnost na několik let opustil, až v 80. letech se po opuštění náboženské konverze stal bubeníkem u Kerry Livgrena, s nímž se zúčastnil několika jeho turné. V roce 2011 se účastní reunionu Proto-Kaw, který opustil v roce 2015, když natrvalo odešel z hudební scény.
Členové Larry Baker
(Narozen 24. dubna 1948, USA)
Saxophone


Larry Baker je americký saxofonista a skladatel, který je nejznámější jako člen rockových kapel Kansas a Proto-Kaw.

Již v roce 1972 byl několik měsíců součástí skupiny Kansas, v sestavě tzv. Kansas I.

Již v roce 1972 několik měsíců hrál s některými budoucími členy kapely Kansas. Po odchodu z kapely byl v roce 2004 jedním ze zakladatelů skupiny Proto-Kaw, odvozené z Kansas, spolu s kytaristou Kerry Livgren, který ji opustil v roce 2011. Proto-Kaw se definitivně rozpustili v roce 2019.

Zpět
Studiová alba:
2020 The Absence Of Presence
2016 The Prelude Implicit
2000 Somewhere To Elsewhere
1998 Always Never The Same
1995 Freaks Of Nature
, 1988 In The Spirit Of Things
1986 Power
1983 Drastic Measures
1982 Vinyl Confessions
1980 Audio-Visions
1979 Monolith
1977 Point Of Know Return
1976 Leftoverture
1975 Masque
1975 Song For America
1974 Kansas
Živé nahrávky a kompilace:
2021 Point Of Know Return - Live And Beyond
2017 Leftoverture Live & Beyond
2009 There's Know Place Like Home
2006 Works In Progress
2004 Sail On: The 30th Anniversary Collection
2002 The Ultimate Kansas
2002 Device Voice Drum
1998 Live: Dust In The Wind
1998 King Biscuit Flower Hour Presents Kansas
1994 The Kansas Boxed Set
1992 Live At The Whisky
1984 The Best Of Kansas
1978 Two For The Show

Alba Proto-Kaw:
2011 Forth
2006 The Wait Of Glory
2004 Before Became After
2002 Early Recordings From Kansas 1971-1973
Sólová alba Kerry Livgren:
2017 Several More Musiks
2008 Prime Mover - Redux
2007 Collector's Sedition - Director's Cut
2000 Collector's Sedition
1998 Prime Mover II
1996 Odyssey into the Mind's Eye (soundtrack)
1995 When Things Get Electric
1989 One of Several Possible Musicks
1988 Prime Mover
1986 Reconstructions (jako AD)
1985 Art of the State (jako AD)
1984 Time-Line
1980 Seeds of Change

Alba Native Window:
2009 Native WindowObsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars
David Ragsdale - Violin, Guitars, Vocals
Tony Brislin - Keyboards
Billy Greer - Bass, Vocals, Lead Vocals (08)
David Manion - Keyboards, Vocals
Zak Rizvi - Guitars
Ronnie Platt - Vocals, Keyboards, Piano (06)
Diskografie The Absence Of Presence
Vyšlo 26. června 2020, InsideOut Music, IOMCM 464

Seznam skladeb:
01. The Absence Of Presence (8:22)
02. Throwing Mountains (6:18)
03. Jets Overhead (5:17)
04. Propulsion 1 (2:17)
05. Memories Down The Line (4:38)
06. Circus Of Illusion (5:19)
07. Animals On The Roof (5:12)
08. Never (4:50)
09. The Song The River Sang (5:05)
Total Time: (47:21)

Recorded on January-February 2016 at Real 2 Reel Studios, Jonesboro, Georgia
Produced: Zak Rizvim, Phil Ehart, Richard Williams at Real 2 Reel Studios in Stockbridge, Ga
Engineer: Chad Singer
Assistant Engineers: James Cobb, Jonathan Beckner, Will McPhaul
Mixing, Mix and Mastering Producer: Jeff Glixman
Mastering: Vlado Meller

Logo and Title Design: Christine Boyd
Artwork: Denise de la Cerda
Photography: Michie Turpin
Album Layout: Thomas Ewerhard

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
Rich Williams - Guitars
Billy Greer - Bass, Vocals, Lead Vocals (08)
Ronnie Platt - Vocals, Keyboards, Piano (06)
David Ragsdale - Violin, Guitars, Vocals
David Manion - Keyboards, Vocals
Zak Rizvi - Guitars
Diskografie The Prelude Implicit
Vyšlo 23. září 2016, InsideOut Music, IOMCM 464

Seznam skladeb:
01. With This Heart (Zak Rizvi, Ronnie Platt, Phil Ehart, Rich Williams, David Ragsdale (4:13)
02. Visibility Zero (Rizvi, Platt, Ehart (4:27)
03. The Unsung Heroes (Geoff Byrd, Platt, Ehart, David Manion, Ragsdale, Rizvi, Williams (5:02)
04. Rhythm in the Spirit (Rizvi, Platt (5:58)
05. Refugee (Mike Slamer, Billy Greer, Ehart, Manion, Platt, Ragsdale, Williams (4:23)
06. The Voyage Of Eight Eighteen (Rizvi, Platt, Ehart (8:18)
07. Camouflage (Rizvi, Greer, Ehart, Platt (6:42)
08. Summer (Rizvi, Greer, Ehart, Williams, Manion, Ragsdale (4:07)
09. Crowded Isolation (Rizvi, Platt, Ehart, Greer, Manion, Ragsdale, Williams (6:10)
10. Section 60 (instrumental) (Rizvi, Ehart (4:01)
Bonus tracks (Deluxe edition)
11. Home On The Range (John H. Lomax Daniel Kelley (3:26)
12. Oh Shenandoah (instrumental) (traditional) (3:39)
Total Time: (53:19)

Recorded on January-February 2016 at Real 2 Reel Studios, Jonesboro, Georgia
Produced: Zak Rizvi, Phil Ehart, Richard Williams
Engineer: Chad Singer
Assistant Engineers: James Cobb, Jonathan Beckner, Will McPhaul
Mixing, Mix and Mastering Producer: Jeff Glixman
Mastering: Vlado Meller

Logo and Title Design: Christine Boyd
Artwork: Denise de la Cerda
Photography: Michie Turpin
Album Layout: Thomas Ewerhard

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Billy Greer - Bass, Lead (06) & Backing Vocals
Dave Hope - Bass (02,06)
Kerry Livgren - Keyboards, Guitars
Robbie Steinhardt - Lead Vocals (03,07,08), Violin, Viola
Steve Walsh - Lead (01,02,04,05,08-10) & Backing Vocals
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars
Diskografie Somewhere To Elsewhere
Vyšlo 11. července 2000, Magna Carta, 9050

Seznam skladeb:
01. Icarus II (7:17)
02. When The World Was Young (5:50)
03. Grand Fun Alley (4:38)
04. The Coming Dawn (Thanatopsis) (5:44)
05. Myriad (8:55)
06. Look At The Time (5:37)
07. Disappearing Skin Tight Blues (7:02)
08. Distant Vision (8:48)
09. Byzantium (4:15)
10. Not Man Big (8:39)
11. Mystery Track (1:24)
Total Time: (68:09)

Všechny písně napsal Kerry Livgren.
Nahráno 1999, Grandyzine Studio, Berryton, KS
Producer: Kerry Livgren
Engineers: Brad Aaron, Kerry Livgren
Mixing: Brad Aaron, Kerry Livgren
V roce 2000 vyšlo 14. studiové album Kansas. Sešla se na něm původní sestava, společně s Billy Greerem, který vstoupil do kapely na albu "Power" z roku 1986. Kerry Livgren složil celé album. Kansas se hudebně vrací do konce sedmdesátých let s důrazem na hard rock. Úvodní Icarus II je nejlepší skladbou, společně s orientem načichlou "Byzantium". Kansas se opravdu album povedlo a hudební návrat do let největší slávy stojí rozhodně za poslech.

Obsazení:
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
Robby Steinhardt - Vocals, Violin
Rich Williams - Guitar
Billy Greer - Vocals, Bass
Phil Ehart - Drums
Hosté:
James Majors - Drums
Jim Roberts - Percussion
Larry Stock - Drums
Larry Baird - Conductor of The London Symphony Orchestra
Diskografie Always Never The Same
Vyšlo 19. května 1998, River North, 161384

Seznam skladeb:
01. Eleanor Rigby (Lennon-McCartney) (3:22)
02. Dust In The Wind (Livgren) (4:01)
03. Preamble (Baird) (3:25)
04. Song For America (Livgren) (9:17)
05. In Your Eyes (Walsh) (4:31)
06. Miracles Out Of Nowhere (Livgren) (6:28)
07. Hold On (Livgren) (4:18)
08. The Sky Is Falling (Walsh) (7:51)
09. Cheyenne Anthem (Livgren) (7:31)
10. Prelude And Introduction (Kansas/Baird) (4:53)
11. The Wall (Walsh) (5:29)
12. Need To Know (Walsh) (3:59)
13. Nobody's home (Livgren, Walsh) (6:01)
Total Time: (71:06)

Nahráno září 1997 - únor 1998, Abbey Road Studios, London (UK)
Producer: Phil Ehart, Trammell Starks, Rich Williams
Engineers: Peter Cobbin, Russ Fowler, James Majors, Jim “Z” Zumpano
Mixing: Jeff Glixman, Jim “Z” Zumpano
Mastering: Greg Calbi
Digital editing: Brian Jobson, James Majors, Trammell Starks
Arranger: Larry Baird
Copyist: Michael Allen
Design and Artwork: Pennie Moore, Conni Treantafeles
Photography: Marti Griffin
Toto album se skládá převážně ze skladeb z předchozí práce kapely, přearanžované s London Symphony Orchestra. Nové písně jsou pouze "In Your Eyes", "The Sky Is Falling", "Need To Know" a instrumentálka "Preamble". "Prelude & Introduction" je směs několika skladeb Kansas. Album obsahuje coververzi Beatles "Eleanor Rigby", první cover, který se u Kansas objevil na albu je od JJ Cale "Bringing It Back" na Kansas. "Carry On Wayward Son" byla nahrána v době, když by v případě úspěšného prodeje vydali druhé symfonické album, ale to se nestalo.

Obsazení:
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
David Ragsdale - Violin, Guitar
Greg Robert - Keyboards, Vocals
Rich Williams - Guitar
Billy Greer - Vocals, Bass
Phil Ehart - Drums
Hosté:
Renee Castle - Backing Vocals (03)
Diskografie Freaks of Nature
Vyšlo červenec 1995, Intersound/Castle, Intersound 9148

Seznam skladeb:
01. I Can Fly (Ragsdale, Walsh) (5:21)
02. Desperate Times (Walsh) (5:25)
03. Hope Once Again (Walsh) (4:34)
04. Black Fathom 4 (Ragsdale, Walsh) (5:54)
05. Under the Knife (Ragsdale, Walsh) (4:54)
06. Need (Walsh) (3:59)
07. Freaks of Nature (Ehart, Ragsdale, Walsh) (4:05)
08. Cold Grey Morning (Kerry Livgren) (4:14)
09. Peaceful and Warm (Walsh) (6:44)
Total Time: (45:14)

Nahráno v roce 1995, Caribbean Sound Basin, Trinidad, West Indies
Producer: Jeff Glixman
Engineers: Tom Cassel, Jeff Glixman, Sean Poland
Photography: Marti Griffin
Zatímco kapela věřila, že to bude odrazový můstek k silnému comebacku, album získalo pouze malou pozornost toho mála, co zbylo z fanoušků. Dva upravené singly byly vydány aniž by zaznamenaly nějaký úspěch, ani album samotné, se neobjevilo v Billboard žebříčku. Album bylo nahráno v Trinidadu a jeho hudební směr připomíná jejich alba z konce 70. let, ale aktualizováné.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Billy Greer - Bass, Backing Vocals
Steve Morse - Guitar, Backing Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars
Hosté:
Terry Brock - Backing Vocals (04)
Stephen Croes - Keyboards, Synclavier
Bob Ezrin - Percussion, Vielle a roue, Backing Vocals
Christopher Yavelow - Kurzweil
Ricky Keller - Percussion program (02), Keyboard program (04)
Reverand James Cleveland & The Southern California Community Choir - Backing Vocals (2 09-10)
John Pierce - Fretless Bass (07)
Greg Robert - Programming, Backing Vocals
Diskografie In The Spirit Of Things
Vyšlo říjen 1988, MCA Records, MCA-6254 (US)

Seznam skladeb:
01. Ghosts (4:18)
02. One Big Sky (5:17)
03. Inside Of Me (4:42)
04. One Man, One Heart (4:20)
05. House On Fire (4:42)
06. Once In A Lifetime (4:14)
07. Stand Beside Me (3:28)
08. I counted On Love (3:33)
09. The Preacher (4:18)
10. Rainmaker (6:44)
11. T.O. Witches (1:39)
12. Bells Of Saint James (5:39)
Total Time: (52:54)

Recorded on 1988 at Soundscape Studios, Atlanta, Georgia, at Can-Am Recorders and Ocean Way Recording, Los Angeles, CA
Producer: Phil Ehart, Bob Ezrin, Greg Ladanyi a Paul Maxon
Engineers: Bob Ezrin, Stan Katayama, Greg Ladanyi, Bob Loftus, Brendan O'Brien, Garth Richardson
Assistant engineers: Lawrence Fried, Stan Katayama, Edd Miller
Mixing: Bob Ezrin, Greg Ladanyi, Garth Richardson
Mastering: Stephen Marcussen, Doug Sax
Drum programming: Ricky Keller
Keyboard programming: Ricky Keller, Greg Robert
Production and Technical supervisor: Robert Hrycyna
Equipment assistant: Jack Adams
Arrangers: Bob Ezrin, Kansas
Art direction: Storm Thorgerson
Photography: Paul Maxon, Tony May, Glenn Wexler, front cover Derek Burnett
Stylist: Jon Crossland
Jedná se o velmi volně svázané koncepční album, které vypráví příběh o potopě, která zasáhla doopravdy město Neosho Falls v Kansasu v roce 1951. Album často uvádí zpěvák, klávesista a skladatel Steve Walsh jako své nejoblíbenější album Kansas. Je to zvláštní směs hard rocku, progresivního rocku a silných balad 80. let (vynucené na skupině MCA Records, která působila na skladatele, aby psali hitové singly), která ale nepřinesla masovou popularitu, ale zůstane kultovním favoritem mezi fanoušky Kansas. Jednalo se o první album Kansas od alba "Masque" z roku 1975, nakteré, chybí singlový hit.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Billy Greer - Bass, Backing Vocals
Steve Morse - Electric Guitar
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Rich Williams - Electric Guitar
Hosté:
The Philharmonia Orchestra conducted by Andrew Powell
Travis Bradford, Jerome Olds, Rob Henson, Yonrico Scott, Merle McLain - Backing Vocals
Doug Baker, Solomon Olds, Cliff Jones - Backing Vocals
Diskografie Power
Vyšlo listopad 1986, MCA Records, MCAD-5838

Seznam skladeb:
01. Silhouettes In Disguise (4:26)
02. Power (4:25) (Randy Goodrum, Morse, Walsh)
03. All I Wanted (3:20)
04. Secret Service (4:42) (John Booth Aclin, Ron Miller, Morse, Walsh)
05. We're Not Alone Anymore (4:16)
06. Musicatto (3:30)
07. Taking The View (3:06)
08. Three Pretenders (3:50) (Greer, Morse, Walsh)
09. Tomb 19 (3:46)
10. Can't Cry Anymore (4:01) (Tim Smith, Van Temple)
Total Time: (39:22)

Nahráno v The Castle, Franklin, Tennessee, 1986
The Philarmonia Orchestra nahrán v Abbey Road Studios, London

Producer: Andrew Powell, Phil Ehart
Executive Producer: Phil Ehart
Engineer, Mixing: Nigel Walker
Mixing: Humberto Gatica (03)
Assistant Engineers: Keith Odle, Lance Philips
Mastering: George Marino
Rok a půl po rozpuštění Kansas na konci turné k "Drastic Measures", se bývalý hlavní zpěvák Steve Walsh vrátil k oživení Kansas spolu s původními členy kapely Philem Ehartem a Rich Williamsem. Kytarista Steve Morse, který se připojil na pozvání Eharta po dvou setkáních na koncertě v Atlantě, se stal významným členem v nové sestavě. Sestavu doplnil baskytarista a zpěvák Billy Greer, který dříve spolupracoval s Walshem v krátce trvající kapele Street, když odešli z Kansas v roce 1981. Tato sestava začala zkoušet v červenci 1985, zatímco Walsh dokončoval turné jako spoluhráč s Cheap Trick. Desku "Power" vydali hned následujícího roku.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Rich Williams - Guitars
Kerry Livgren - Keyboards, Guitars
John Elefante - Keyboards, Vocals
Dave Hope - Bass
Hosté:
Terry Brock - Vocals
Kyle Henderson - Vocals
Neil Kernon - Keyboards (02)
David Pack - Vocals
Jim West - Steel Guitars (04,07)
Boxcar PeeWee and the Megapeople - Vocals (03)
The Gang of Men - Vocals (05,06)
Women At Work - Vocals (05)
Diskografie Drastic Measures
Vyšlo červenec 1983, CBS Associated Legacy/Epic, 66426

Seznam skladeb:
01. Fight Fire With Fire (3:40)(J.Elefante, D.Elefante)
02. Everybody's My Friend (4:09) (J.Elefante, D.Elefante)
03. Mainstream (6:36) (Livgren)
04. Andi (J.Elefante) (4:15)
05. Going Through The Motions (5:43) (J.Elefante, D.Elefante)
06. Get Rich (3:43) (J.Elefante, D.Elefante)
07. Don't Take Your Love Away (3:44) (J.Elefante, D.Elefante)
08. End of the Age (4:33) (Livgren)
09. Incident on a Bridge (5:37) (Livgren)
Total Time: (42:00)

Recorded Early 1983 at Lakewood Fairgrounds, Atlanta, Georgia with Le Mobile Recording Facility, Bullet Recording, Nashville, Tennessee

Producer: Kansas and Neil Kernon
Engineer: Neil Kernon
Producer, Engineer, Mixing: Neil Kernon at Bullet Recording, Nashville, Tennessee
Le Mobile Engineers: Cliff Bonnell, Guy Charbonneau
Bullet Recording Engineer: Danny Mundhenk
Mastering: Howie Weinberg at Masterdisk, New York
Art Direction: Drennon Studio
Photography: Glenn Wexler
Drastic Measures je studiovým albem americké progressive rockové skupiny Kansas, které vyšlo v roce 1983 u labelu CBS. Bylo to poslední album natočené před dočasným rozpadem skupiny v letech 1984-1986 a zároveň také poslední album skupiny natočené se zpěvákem a klávesistou Johnem Elefantem, který v roce 1981 nahradil Stevea Walshe. Před natáčením ze skupiny odešel houslista Robby Steinhardt, kterému stejně jako Walshovi vadila nová orientace skupiny na tzv. křesťanský rock. K tomuto směru skupina přilnula poté, co se Kerry Livgren a Dave Hope na počátku 80. let nechali pokřtít. Nejvýrazněji se projevil na předcházejícím albu, Vinyl Confessions.

Bylo-li však posledně zmíněné album pokračováním klasického zvuku kapely, zatímco textům byl dán jiný obsah, "Drastic Measures" se od tohoto zvuku z větší části odklonilo. Kerry Livgren se chystal na natočení druhého sólového alba a přispěl tak pouze třemi písněmi; větší část skladatelské práce tak zůstala na Johnu Elefantovi, kterému významně pomohl jeho bratr Dino. Přestože John byl rovněž věřícím křesťanem, v textech pro "Drastic Measures" se to výrazněji neprojevilo; album se tak setkalo s nespokojeností jak ze strany dlouholetých fanoušků Kansas, kterým vadil jeho nový, "nekansasovský" zvuk, tak ze strany posluchačů z řad věřících křesťanů, jež nebyli spokojeni s odklonem od křesťanských námětů. V době, kdy vyšlo, tak bylo album v podstatě "odsouzeno" k tomu, aby se stalo málo úspěšnou "tečkou" za působením skupiny, která se rozešla krátce po jeho vydání.

V kontextu předchozích desek Kansas skutečně "Drastic Measures" představuje odlišné dílo, přinášející ve většině skladeb úplně nový zvuk, který mně osobně nejvíce připomíná Electric Light Orchestra; jinde jej připodobňují na př. ke skupině Foreigner. Pokud ale posluchač nepovažuje tuto skutečnost za nevýhodu, má Drastic Measures mnoho co nabídnout. Úvodní číslo "Fight Fire with Fire" založené na jednoduchém, nicméně průrazném klávesovém riffu, je přes svou vzdušnost plné napětí a má ty nejlepší předpoklady, aby se stalo hitem. To se také skutečně stalo a v hitparádě Mainstream Rock Chart dosáhl singl s touto písní na třetí místo, což z něj činí komerčně nejúspěšnější píseň skupiny. Následující píseň "Everybody's My Friend" poněkud kriticky nahlížející na to, že s rockovou hvězdou se chce každý kamarádit, také vyšla jako singl, ač nebyla tak úspěšná; je to příjemně znějící radio-oriented rockové číslo, podobně jako další, zmíněné ELO připomínající "Going Through the Motions" a "Get Rich". Poněkud odlišnou skladbou je něžná "Andi", i když vliv soft rocku 1. poloviny 80. let rozhodně nezapírá. Výčet skladeb Johna Elefantea a jeho bratra Dina na této desce uzavírá poněkud tvrdší vypalovačka "Don't Take Your Love Away". Kerry Livgren, jak už bylo řečeno, přispěl třemi písněmi. První z nich je komplexní "Mainstream", vyjadřující Kerryho nespokojenost s komerčním zvukem alba a obecně s nutností přizpůsobit se masovému vkusu, který se neustále mění; výmluvný je v tomto směru zvuk kulometu, který píseň otevírá: hudebník je pod palbou showbusinessu, který je nerovným bojem, v němž uspěje ten, kdo se přizpůsobí. Asi nejvíce připomíná tradiční zvuk Kansas. Přímočařejší jsou obě závěrečné skladby druhé strany alba, jediné, jejichž text má křesťanský obsah. "End of the Age" je apokalyptická, z celku alba vymykající se píseň, jedna z nejtvrdších v katalogu Kansas, svým pojetím blížící se k heavy metalu. Konečně atmosférická "Incident on a Bridge" tak nějak rekapituluje existenci skupiny z Kerryho pohledu, do něhož se mísí jeho hledání a nalezení víry jako východiska, vedoucího k lepší budoucnosti (Most překročím/ k zítřkům lepším/ Toť mě čeká). "Drastic Measures" je skvělá deska, jakkoli neobvyklá pro Kansas.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
John Elefante - Lead Vocals, Keyboards
Dave Hope - Bass
Kerry Livgren - Keyboards, Guitars
Robby Steinhardt - Lead Vocals, Violin
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars
Hosté:
Bill Bergman - Alto Saxophone, Tenor Saxophone
John Berry, Jr. - Trumpet
Jim Coile - Tenor Saxophone
Beverly Dahlke-Smith - Saxophone
Greg Smith - Baritone Saxophone
Ben Dahlke - Bassoon
Lee Thornburg - Trumpet, Saxophone
Warren Ham - Harmonica
Roger Taylor - Background Vocals (01,02,05)
Donna Williams - Vocals, Background Vocals
David Pack - Vocals, Background Vocals
Anne Steinhardt - Violin, Vocals
Diskografie Vinyl Confessions
Vyšlo červen 1982, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner FZ 38002 (US)

Seznam skladeb:
01. Play The Game Tonight (3:24)
02. Right Away (4:03)
03. Fair Exchange (4:56)
04. Chasing Shadows (3:17)
05. Diamonds And Pearls (4:47)
06. Face It (4:15)
07. Windows (3:29)
08. Borderline (3:57)
09. Play On (3:30)
10. Crossfire (6:33)
Total Time: (42:11)

Nahráváno koncem 1981 a počátkem 1982
Producer: Kansas, Ken Scott
Engineer: Ken Scott
"Vinyl Confessions" byl hlavním bodem zvratu pro kapelu. Po konverzi kytaristy a klávesisty Kerry Livgrena a baskytaristy Dava Hope ke křesťanství, a zaměření, které Livgren směroval do svých náboženských textů, zpěvák Steve Walsh nesouhlasil s novým směřováním kapely a odešel, aby si vytvořil svoji vlastní kapelu Streets. Walsh byl zapojen v kapele nejen jako skladatel, takže kapela byla nucena najít i nového zpěváka, který měl nejen vokální styl, který se hodil k hudbě kapely, ale také by mohl přispíval i skládáním pro nové album. Po dlouhém procesu konkurzů padla volba na tři silné kandidáty: Warren Ham, Michael Gleason a John Elefante. Kapela se nakonec rozhodla pro Johna Elefante.

Skladba "Fair Exchange" popsal svět pod vládou Antikrista, zatímco "Chasing Shadows" poukazuje na frustraci při hledání něčeho mimo biblicou pravdu. "Diamonds And Pearls " zdůrazňuje hodnotu duchovního bohatství před finančním bohatstvím, zatímco "Face It", "Windows" a "Borderline" měly všechny silný náboženský apel na posluchače. Závěrečná skladba "Crossfire" i ze svého umístění nepřímo odkazuje na Ježíše Krista ("ten, kdo vstal").

"Vinyl Confessions" bylo také poslední album s houslistou a zpěvákem Robby Steinhardtem, který opustil kapelu po po turné k albu a nevrátil se až do roku 1997.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion, Backing Vocals
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Percussion, Backing Vocals
Robby Steinhardt - Lead Vocals, Viola, Violin
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards, Vibes, Percussion
Rich Williams - Guitars, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Terry Ehart - Vocals
Four Bassmen - Vocals, Background Vocals
Joey Jelf - Vocals, Background Vocals
Victoria Livgren - Vocals
Anne Steinhardt - Violin, Viola, Vocals
Lisa White - Vocals, Background Vocals
Donna Williams - Vocals, Background Vocals
Diskografie Audio-Visions
Vyšlo září 1980, Kirshner Legacy/Epic, 66417

Seznam skladeb:
01. Relentless (4:55) (Livgren)
02. Anything For You (3:56) (Walsh)
03. Hold On (3:45) (Livgren)
04. Loner (2:26) (Walsh)
05. Curtain Of Iron (6:08) (Livgren)
06. Got To Rock On (3:19) (Walsh)
07. Don't Open Your Eyes (4:03) (Ehart, Hope, Livgren, Walsh)
08. No One Together (6:54) (Livgren)
09. No Room For A Stranger (2:55) (Walsh, Williams)
10. Back Door (4:20) (Walsh)
Total Time: (42:44)

Recorded Late 1979/Early 1980 at Axis Studios, Atlanta, Georgia
Producer: Kansas, Brad Aaron, Davey Moiré

Engineers: Brad Aaron, Davey Moiré, Greg Webster
Reissue producer: Bob Irwin
Co-producers, Engineers: Brad Aaron, Davey Moiré
Assistant Engineer: Greg Webster
Mastering: George Marino at Sterling Sound, New York
Digital remastering: Vic Anesini
Producers, Cover Concept: Kansas
Art Direction, Design, Illustrations: Tom Drennon
Cover Painting: Peter Lloyd
Reissue Producer: Bob Irwin
Kerry Livgren nedávno konvertoval ke křesťanství a je to poprvé slyšet i na tomto albu, a to především v textech na "Hold On", který byl napsán jako evangelická žaloba pro jeho manželku. Byla to poslední píseň původní sestavy, která dosáhla do Top 40, #40 jako první singl z alba. Druhý singl "Got to Rock On" se neumístil v Top 40 a byl vydán pouze jako promo 12" singl, představující živou verzi písně na straně B převzatou z ABC Radio "the Source" live koncertního přenosu z Chicaga.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
Dave Hope - Bass, Autogyro
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards
Robby Steinhardt - Lead Vocals, Viola, Violin
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars
Diskografie Monolith
Vyšlo květen 1979, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner Records, ZK-36008

Seznam skladeb:
01. On The Other Side (6:23) (Livgren)
02. People Of The South Wind (3:38) (Livgren)
03. Angels Have Fallen (6:37) (Walsh)
04. How My Soul Cries Out For You (5:44) (Walsh)
05. A Glimpse Of Home (6:34) (Livgren)
06. Away From You (4:23) (Walsh)
07. Stay Out Of Trouble (4:13) (Steinhardt, Walsh, Williams)
08. Reason To Be (3:50) (Livgren)
Total Time: (41:22)

Nahráváno leden - duben 1979
Producer: Kansas
Engineers: Brad Aaron, Davey Moiré, David Pinkston
Assistant Engineer: Les Horn, Steve Tillisch
Mixing: Brad Aaron, Davey Moiré at Capricorn Studios, Macon, Georgia
Producer, Cover Concept: Kansas
Art Direction and Design: Tom Drennon
Illustration: Bruce Wolfe
Photography: Neal Preston
Album představilo jeden hit "People Of The South Wind", jehož název odkazuje k významu siouxkého slova "Kansa", což byl indiánský kmen, podle kterého byl pojmenován stát Kansas. Alba Monolith se prodalo 800 000 kopií, získalo zlaté ocenění, platinového se dočkalo až v roce 1990.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Chimes, Tympani, Chain-driven Gong, Percussion
Dave Hope - Bass, Autogyro
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Percussion, Whistling Machine
Robbie Steinhardt - Vocals, Cello, Violin, Viola
Steve Walsh - Vocals, Keyboards, Vibes, Percussion
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars, Bow Pedal
Diskografie Point Of Know Return
Vyšlo 11.října 1977, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner FZ 36008

Seznam skladeb:
01. Point Of Know Return (3:11) (Phil Ehart, Robbie Steinhardt, Walsh)
02. Paradox (3:49)
03. The Spider (2:08) (Walsh)
04. Portrait (He Knew) (4:32)
05. Closet Chronicles (6:30)
06. Lightning Hand (4:21)
07. Dust In The Wind (3:26) (Livgren)
08. Sparks Of The Tempest (4:15)
09. Nobody's Home (4:37)
10. Hopelessly Human (7:10) (Livgren)
Total Time: (43:59)
Bonusy reedice z roku 2002:
11. Sparks Of The Tempest (Live)
12. Portrait (He Knew) (Remix)

Recorded at studio in the Country, Bogalusa, Louisiana, June 1977, Woodland Sound, Nashville, Tennessee, July 1977
Producer: Jeff Glixman
Engineers: Terry Becker, Jeff Glixman
Additional Engineering: Terry Diane Becker
Mixing: Jeff Glixman at Village Recorders, Los Angeles, August 1977
Mastering: George Marino at Sterling Sound, New York, September 1977
Remastered Edition producer: Jeff Magid
Arrangements and Cover Art Concept: Kansas
Art Direction: Tom Drennon
Cover Design: Rod Dyer
Artwork: Peter Lloyd
Calligraphy: Bob Maile
Inner Sleeve Design: Rod Dyer
Nahrávka vznikla ve Woodland Sound, Nashville, v Tennessee, v červenci 1977 a před tím v červnu, ve Studio in the Country, v Bogaluse, Louisiana. Nahrávání probízhalo v napjaté atmosféře, neboť Steve Walsh byl nespokojen s uměleckým směřováním kapely, skupinu pak i nakrátko opustil. Ostatní členové jej ale přemluvili, a tak se přece jen vrátil do studia.

Původně album obsahovalo celkem deset skladeb, ale v roce 2002 bylo kompletně digitálně remasterované a přibyly dvě skladby bonusové, jedna živá a druhá remixovaná.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
Dave Hope - Bass
Kerry Livgren - Guitar, Keyboards
Robby Steinhardt - Lead Vocals, Violin, Viola
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards, Vibes
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars
Hosté:
Toye LaRocca - Vocals
Cheryl Norman - Vocals
Diskografie Leftoverture
Vyšlo říjen 1976, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner Records PZT-34224

Seznam skladeb:
01. Carry On Wayward Son (5:13)
02. The Wall (4:47) (Livgren, Walsh)
03. What's On My Mind (3:27)
04. Miracles Out of Nowhere (6:29)
05. Opus Insert (4:26)
06. Questions of My Childhood (3:38) (Livgren, Walsh)
07. Cheyenne Anthem (6:50)
08. Magnum Opus (8:27) (Livgren, Walsh, Ehart, Williams, Hope, Steinhardt)
    a. Father Padilla Meets the Perfect Gnat
    b. Howling At the Moon
    c. Man Overboard
    d. Industry On Parade
    e. Release the Beavers
    f. Gnat Attack
Total Time: (43:17)
Bonusy na remasteru 2001:
09. Carry On Wayward Son (live)
10. Cheyenne Anthem (live)

Nahráváno koncem roku 1975 a počátkem 1976, Studio in the Country, Bogalusa, LA
Producers: Jeff Glixman
Engineer: Bill Evans
Steve Walsh začal mít skladatelskou krizi před natáčením a jeho příspěvek k albu byl nakonec omezen na spoluautorství tři písně. Tak Kerry Livgren musel zaplnit volný prostor. Nové skladby udržel hodně klasicky inspirované a složité jako dřívější Livgrenovy práce.

Nahrávka vznikla ve Studio in the Country, Bogalusa, Louisiana, v období mezi koncem roku 1975 a začátkem nového roku 1976. Studio in the Country se tak jmenovalo proto, jak Kerry Livgren popsal v "In the Studio with Redbeard" v epizodě věnované Leftoverture, že "...bylo to uprostřed bažiny. Když jsme vyšli ven ze studia, byli tam aligátoři před studiem, komáři velikost B-52 a občas nám pásovci vběhli do řídící místnosti, smál se."

"Leftoverture" začíná hitovým singlem "Carry On Wayward Syna". Kerry Livgren napsal tuto píseň jako pokračování závěrečné skladby "The Pinnacle" z předchozího alba "Masque".

Tato nová verze z roku 2001 je kompletně digitálně remasterovaná, obsahuje stejně jako původní LP osm skladeb, ale navíc má ještě dvě bonusové živé skladby, které nebyly zatím nikde realizovány. Autorem všech skladeb je výhradně Kerry Livgren, pouze ve třech skladbách se podílejí i jeho spoluhráči.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Moog Drums, Assorted Percussion
Dave Hope - Bass
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards
Robbie Steinhardt - Lead Vocals, Violin
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards, Congas
Rich Williams - Electric Guitars
Diskografie Masque
Vyšlo 20. září 1975, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner PZ 33806 (US)

Seznam skladeb:
01. It Takes A Woman's love (to make a man) (3:09) (Walsh)
02. Two Cents Worth (3:10) (Livgren, Walsh)
03. Icarus - Borne On The Wings Of Steel (6:07) (Livgren)
04. All Over The World (7:13) (Steinhardt, Walsh)
05. Child Of Innocence (4:38) (Livgren)
06. It's You (2:35) (Walsh)
07. Mysteries And Mayhem (4:20) (Livgren, Walsh)
08. The Pinnacle (9:35) (Livgren)
Total Time: (40:47)
Bonusy reedice z roku 2001:
09. Child Of Innocence (dříve nevydané)
10. It's You - (dříve nevydané, demo)

Recorded Summer of 1975 at Studio in the Country, Bogalusa, Louisiana, LA
Producer, Remastered Edition Producer: Jeff Glixman
Producers: Jeff Glixman, Jeff Magid
Engineer: Lee Peterzell
Assistant Engineer: Jimmy Stroud
Remastered Edition Producer: Jeff Magid
Arranger: Kansas
Cover Art: Giuseppe Arcimboldo

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Robbie Steinhardt - Lead Vocals, Violin
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Rich Williams - Lead Guitar
Diskografie Song For America
Vyšlo v únoru 1975, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner, PZ 33385 (US)

Seznam skladeb:
01. Down The Road (3:43) (Walsh)
02. Song For America (9:59)
03. Lamplight Symphony (8:11)
04. Lonely Street (5:43) (Ehart, Hope, Williams, Walsh)
05. The Devil Game (5:03) (Hope, Walsh)
06. Incomudro - Hymn To The Atman (12:12)
Total Time: (44:51)
Bonus tracks on 2004 CD reissue
07. Song for America (Single Edit) (3:02)
08. Down the Road (Live) (3:53)

Recorded on December 1974 at Wally Heider Studios, Los Angeles, California
Producer: Jeff Glixman, Wally Gold
Remastered Edition Producer: Jeff Glixman
Engineer: Peter Granet
Mastering: Tom Rabstenek
Preparation: Don Meehan
Arranger: Kansas
Art direction: Ed Lee
Cover Paintings: Peter Lloyd
Hudebně jsou na "Song for America" k dispozici komplexní aranžmá pro elektrickou a akustickou kytaru, housle a klávesy (včetně klavíru, varhan Arp a Moog syntezátorů). Walshovy písně odrážejí život na ulici "Lonely Street", obchodování s drogami "Down the Road" a o pokoušení od Satana "The Devil Game". Livgrenův text na "Lamplight Symphony" je zaměřen na křesťanské téma, zatímco titulní píseň "Song for America" má ekologický základ. "Incomudro" pojednává o buddhisticko hinduistickém pojetí Atmana.

Album bylo v roce 2004 remasterováno na CD formát.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Dave Hope - Bass, Backing Vocals
Kerry Livgren - Lead & Rhythm Guitar, Backing Vocals, Moog Synthesizer, Keyboards
Robbie Steinhardt - Violin, Lead Vocals
Steve Walsh - Lead Vocals, Organ, Piano, Congas
Rich Williams - Lead Guitar
Host:
Jay Siegel - Vocals (03) (The Tokens)
Diskografie Kansas
Vyšlo březen 1974, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner KZ 32817

Seznam skladeb:
01. Can I tell you (3:32) (Williams, Ehart, Hope, Walsh)
02. Bringing It Back (3:33) (J.J.Cale)
03. Lonely Wind (4:16) (Walsh)
04. Belexes (4:23) (Livgren)
05. Journey From Mariabronn (7:55) (Livgren, Walsh)
06. The Pilgrimage (3:42) (Livgren, Walsh)
07. Apercu (9:54) (Livgren, Walsh)
08. Death Of Mother Nature Suite (7:43) (Livgren)
Total Time: (44:58)

Recorded on September 1973 at Record Plant Studios "A" and "C", New York City
Producer: Wally Gold
Engineer: Dan Turbeville
Assistant Engineers: Kevin "Whip" Herron & Jimmy "Shoes" Iovine
Mastering: Tom Rabstenek & Greg Caldi
Cover Design: Ed Lee
Cover Painting: John Steuart Curry
Back Cover Photo: Don Hunstein
Remastered Edition Producers: Jeff Glixman, Jeff Magid
Debutové album bylo realizováno po spojení dvou hudebních táborů z Topeka: Kerry Livgren z předchozí živé sestavy Kansas a White Clover, kteři hráli tradiční rock a blues. Nově vytvořená skupina podepsala smlouvu s Kirshner Records v roce 1973 a odcestovala do New Yorku, kde nahráli svoji první desku. Materiál napsali většinou kytarista a klávesista Livgren a zpěvák a klávesista Steve Walsh, byl tak obrazem repertoáru obou skupin. Livgrenovy písně byly obecně delší a komplikovanější než Walshovy a představovaly mystické texty, které vyjadřovaly jeho intenzivní zájem o východní náboženství. "Journey from Mariabronn" byla inspirována knihou Hermana Hesse "Narcis and Goldmund", zatímco "Belexes" a "Aperçu" byly ovlivněny pseudo-asijským zvukem z Turandot od Giacoma Pucciniho.

Obal alba představuje zrušení trestu smrti Johna Browna ve scéně z " Tragic Prelude", což je nástěnná malba od rodáka z Kansasu Johna Steuart Curryho. Původní malba je namalovaná na zdi v Kansas State Capitol v Topeka. Obrázek na obalu alba je barevně upraven a je z něj pouze výřez méně než poloviny obrazu.
Album bylo v roce 2004 remasterováno na CD formát.


Skupina:
David Ragsdale - Violin, Guitars, Vocals
Phil Ehart - Drums, Percussion
Billy Greer - Bass, Vocals
Tom Brislin - Keyboards, Vocals
Zak Rizvi - Electric & Acouctic Guitars, Vocals
Ronnie Platt - Lead Vocals, Keyboards
Richard Williams - Electric & Acouctic Guitars
Diskografie Point Of Know Return - Live And Beyond
3LP/2CD, vyšlo 21. května 2021, InsideOut Music, IOMLP 589 (US)

Seznam skladeb:
Beyond...
01. Cold Grey Morning (Kerry Livgren) (4:17)
02. Two Cents Worth (Kerry Livgren, Steve Walsh) (4:29)
03. The Wall (Kerry Livgren) (6:04)
04. Song for America (Kerry Livgren) (10:32)
05. Summer (Billy Greer, Dave Manion, David Ragsdale, Phil Ehart, Zak Rizvi) (3:59)
06. Musicatto (Steve Morse, Steve Walsh) (3:39)
07. Taking in the View (Steve Morse, Steve Walsh) (3:15)
08. Miracles out of Nowhere (Kerry Livgren) (7:27)

Point Of Know Return Live!
01. Point of Know Return (Robby Steinhardt, Steve Walsh/Phil Ehart) (3:40)
02. Paradox (Kerry Livgren, Steve Walsh) (4:08)
03. The Spider (Steve Walsh) (2:08)
04. Portrait (He Knew) (Kerry Livgren, Steve Walsh) (5:30)
05. Closet Chronicles (Kerry Livgren, Steve Walsh) (6:41)
06. Lightning’s Hand (Kerry Livgren, Steve Walsh) (4:39)
07. Dust in the Wind (Kerry Livgren) (4:08)
08. Sparks of the Tempest (Kerry Livgren, Steve Walsh) (4:29)
09. Nobody’s Home (Kerry Livgren, Steve Walsh) (4:53)
10. Hopelessly Human (Kerry Livgren) (7:22)
11. Carry on Wayward Son (Kerry Livgren) (6:37)
12. People of the South Wind (Kerry Livgren) (4:29)
13. Refugee (Billy Greer, Dave Manion, David Ragsdale, Mike Slamer, Phil Ehart, Rich Williams, Ronnie Platt) (4:29)
14. Lonely Wind (Steve Walsh) (5:28)
Total Time: (116:42)

Recorded in 2019 and 2020 during KANSAS’s Point of Know Return Anniversary Tour
Recorded, Mixed: Chad Singer
Co-produced: Phil Ehart and Richard Williams

Obsazení:
David Ragsdale - Violin, Guitars, Vocals
Phil Ehart - Drums, percussion
Billy Greer - Bass, Acouctic Guitar, Vocals
David Manion - Piano, Keyboards, Organ, Vocals
Zak Rizvi - Electric & Acouctic Guitars, Vocals Ronnie Platt - Lead Vocals, Keyboards

Richard Williams - Electric & Acouctic Guitars
Diskografie Leftoverture Live & Beyond
Vyšlo 3. listopadu 2017, InsideOut Music, IOMSECD 487

Seznam skladeb:
BEYOND...
01. Icarus II (7:16)
02. Icarus (Borne On Wings Of Steel) (6:27)
03. Point Of Know Return (4:10)
04. Paradox (4:07)
05. Journey From Mariabronn (8:03)
06. Lamplight Symphony (8:16)
07. Dust In The Wind (3:49)
08. Rhythm In The Spirit (5:30)
09. The Voyage Of Eight Eighteen (7:54)
10. Section 60 (3:57)
LEFTOVERTURE LIVE!
01. Carry On Wayward Son (5:37)
02. The Wall (5:24)
03. What's On My Mind (3:49)
04. Miracles Out Of Nowhere (7:14)
05. Opus Insert (4:42)
06. Question Of My Childhood (3:54)
07. Cheyenne Anthem (7:12)
08. Magnum Opus (10:00)
09. Portrait (He Knew) (9:21)
Total Time: (116:42)

Produced: Jeff Glixman
Toto je první živé album kapely od roku 2009, která prodala více než 30 miliónů alb po celém světě. "Leftoverture Live & Beyond" obsahuje devatenáct písní vybraných z dvanácti vystoupení zaznamenaných během 40. výročního turné Kansas Spring 2017 Leftoverture. Album obsahuje klasické hity, hodně rané skladby, nové skladby ze studiového alba "The Prelude Implicit" z roku 2016 a vyvrcholí skladbou "Leftoverture".

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Steve Walsh - Keyboards, Vocals
Kerry Livgren - Guest Appearance
Steve Morse - Guest Appearance
Billy Greer - Acoustic Guitar, Bass Guitar, Vocals
David Ragsdale - Violin, Guitar, Vocals
Hosté:
Mathew Bell - Percussion, Timpani
Carlos Cabezas - Violin, Principal
Caroline Drexler - Bass, Principal
Brandon Graves - Percussion, Timpani
James Kirkwood - Trumpet
Neil McKay - Trombone
Raul A. Rodrigue - Horn, Principal
Christopher Roth - Flute
Jose Salazar - Oboe
Richard Allen Williams - Acoustic Guitar, Guitar
Mario Martin Zelaya - Violin
Diskografie There's Know Place Like Home
Vyšlo 13. října 2009, InsideOut Music, Star City Records, SCR10907

Seznam skladeb:
01. Belexes (5:43)
02. Point Of Know Return (3:25)
03. Song For America (9:29)
04. Musicatto (3:22)
05. Ghosts/Rainmaker (4:32)
06. Nobody's Home (4:55)
07. Hold On (5:07)
08. Icarus II (6:57)
09. Icarus: Borne On Wings of Steel (6:37)
10. Miracles Out Of Nowhere (6:40)
11. Fight Fire With Fire (4:20)
12. Dust In The Wind (4:13)
13. Carry On Wayward Son (6:50)
14. Down The Road (Afternoon Jam) (6:53)
Total Time: (79:03)

Producer: Kansas
Director, Producer, Mixing: Jeff Glixman
Director: Zak Rizvi
Mastering: Darcy Proper
Conductor: Larry Baird
Assistant Conductor: Alex Wise
Post-Production: Jonathan Beckner, Steve Rawls


Obsazení:
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboard
Billy Greer - Bass guitar, Backup Vocals
Rich Williams - Electric and Acoustic Guitars
Robby Steinhardt - Violin, Lead and Backup Vocals na "Device-Voice-Drum"
David Ragsdale - Violin (01,04)
Phil Ehart - Drums
Greg Robert - Keyboard and Backup Vocals (01,04)
Diskografie Works In Progress
Vyšlo 23. května 2006, Compendia Intersound, B000EMGADA

Seznam skladeb:
CD
01. Mysteries and Mayhem - Live At The Whisky (8:25)
02. Portrait (He Knew) - Live At The Whisky (5:38)
03. Down The Road - Live At The Whisky (5:51)
04. Black Fathom 4 - Freaks Of Nature (5:54)
05. Freaks Of Nature - Freaks Of Nature (4:07)
06. Under The Knife - Freaks Of Nature (5:00)
07. I Can Fly - Freaks of Nature (5:21)
08. Peaceful And Warm - Freaks Of Nature (6:47)
09. The Wall - Always Never The Same (5:30)
10. "Cheyenne Anthem - Always Never The Same (7:30)
11. Hold On - Always Never The Same (4:15)
12. Dust In The Wind - Always Never The Same (3:57)
Total Time: (68:15)

DVD
01. Intro
02. Belexes
03. Icarus II
04. Icarus I
05. Mysteries And Mayhem
06. Portrait
07. Down The Road
08. Hold On
09. Dust In The Wind

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
John Elefante - Keyboards, Vocals
Dave Hope - Bass Guitar
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards
Robby Steinhardt - Violin
Steve Walsh - Keyboards, Vocals
Rich Williams - Guitar
Steve Morse - Guitar, Vocals
Bob Ezrin - Percussion, Vocals, Backing Vocals
Billy Greer - Bass Guitar, Vocals
David Ragsdale - Violin (14)
Diskografie Sail On: The 30th Anniversary Collection
Vyšlo 31. srpna 2004, Epic/Legacy Recordings #92661

Seznam skladeb:
CD one
01. Can I Tell You (Williams, Ehart, Hope, Walsh) (3:33)
02. Journey From Mariabronn (Livgren, Walsh) (7:57)
03. Song For America (10:03)
04. Lamplight Symphony (8:15)
05. Icarus (Born on Wings of Steel) (6:04)
06. The Pinnacle (9:36)
07. Child of Innocence (4:36)
08. Carry On Wayward Son (5:23)
09. Cheyenne Anthem (6:54)
10. Miracles Out of Nowhere (6:28)
11. What's On My Mind (3:28)
CD two
01. Point of Know Return (Ehart, Steinhardt, Walsh) (3:13)
02. Portrait (He Knew) (Livgren, Walsh) (4:35)
03. Dust In The Wind (3:26)
04. Lightning's Hand (Livgren, Walsh) (4:23)
05. Sparks Of The Tempest (Livgren, Walsh) (4:16)
06. Paradox (Live) (Livgren, Walsh) (4:09)
07. People Of The South Wind (3:39)
08. Hold On (3:52)
09. Got To Rock On (Walsh) (3:22)
10. Play The Game Tonight (Ehart, Danny Flower, Rob Frazier, Livgren, Williams) (3:26)
11. Fight Fire With Fire (D.Elefante, J.Elefante) (3:41)
12. All I Wanted (Morse, Walsh) (3:23)
13. Rainmaker (Bob Ezrin, Morse, Walsh) (6:47)
14. Desperate Times (Walsh) (5:26)
15. Eleanor Rigby (Lennon-McCartney) (3:23)
16. Icarus II (7:15)
DVD:
01. Can I Tell You [Don Kirshner's Rock Concert 1974]
02. Journey From Mariabronn [Don Kirshner's Rock Concert 1974]
03. Death Of Mother Nature Suite [Don Kirshner's Rock Concert 1974]
04. Icarus - Borne On Wings of Steel [Don Kirshner's Rock Concert 1975]
05. The Pinnacle [Don Kirshner's Rock Concert 1975]
06. Point Of Know Return [Video 1977]
07. Dust In The Wind [Video 1977]
08. On the Other Side [Video 1979]
09. People Of The South Wind [Video 1979]
10. Reason To Be [Video 1979]
11. Away From You [Video 1979]
12. Fight Fire With Fire" [Video 1983]
13. All I Wanted [Video 1986]
14. The Preacher [Live 2002, taken from Device, Voice, Drum]
15. Miracles Out of Nowhere [Live 2002, taken from Device, Voice, Drum]
16. Carry On Wayward Son [Live 2002, taken from Device, Voice, Drum]
17. Distant Vision [Live 2002, outtake from Device, Voice, Drum] [Hidden Easter Egg]

Producer: Jeff Glixman, Wally Gold
Mastered: Joseph M. Palmaccio
Cover [Art]: Peter Lloyd

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
John Elefante - Keyboards, Vocals
Dave Hope - Bass
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards
Robby Steinhardt - Violin
Steve Walsh - Keyboards, Vocals
Rich Williams - Guitar


Diskografie The Ultimate Kansas
Vyšlo 2. července 2002, Epic/Legacy, EPC 508066 2

Seznam skladeb:
Disc one:
01. Carry On Wayward Son (Kerry Livgren) (5:23)
02. Song For America (Livgren) (10:01)
03. The Wall (Livgren, Steve Walsh) (4:49)
04. Lonely Street (Ehart, Hope, Walsh, Williams) (5:43)
05. Journey From Mariabronn (Livgren, Walsh) (7:57)
06. Child Of Innocence (Livgren) (4:36)
07. Mysteries And Mayhem (Livgren, Walsh) (4:18)
08. The Pinnacle (Livgren) (9:36)
09. Bringing It Back (J.J. Cale) (3:33)
10. Down The Road (Livgren, Walsh) (3:43)
11. What's On My Mind (Livgren) (3:28)
12. Death Of Mother Nature Suite (Livgren) (7:43)
Disc two:
01. Point Of Know Return (Ehart, Robby Steinhardt, Walsh) (3:13)
02. Cheyenne Anthem (Livgren) (6:54)
03. Fight Fire With Fire (Dino Elefante, John Elefante) (3:41)
04. Dust In The Wind (Livgren) (3:26)
05. Hold On (Livgren) (3:52)
06. No One Together (Livgren) (6:58)
07. Play The Game Tonight (Ehart, Danny Flower, Rob Frazier, Livgren, Williams)(3:26)
08. Closet Chronicles (Walsh, Livgren) (6:59)
09. Sparks of the Tempest (Livgren, Walsh) (4:18)
10. Portrait (He Knew) (Livgren, Walsh) (4:35)
11. On the Other Side (Livgren) (6:26)
12. People Of The South Wind (Livgren) (3:39)
13. A Glimpse Of Home (Livgren) (6:37)
14. Magnum Opus (Ehart, Hope, Livgren, Phil Steinhardt, Steinhardt, Walsh, Williams) (8:35)
Total Time: (142:55)

Disc three
(Essential Kansas 3.0 Limited Edition Only)
01. Can I Tell You (Ehart, Hope, Walsh, Williams) (3:32)
02. Lamplight Symphony (Livgren) (8:15)
03. Miracles Out Of Nowhere (Livgren) (6:27)
04. Questions Of My Childhood (Livgren, Walsh) (3:37)
05. Paradox (Livgren, Walsh) (3:51)
06. The Spider (Walsh) (2:07)
07. Got To Rock On (Walsh) (3:21)

Producer: Various
"The Ultimate Kansas" je čtvrtá kompilace kapely Kansas. Původně vyšla v roce 2002 a zaměřuje se výhradně na jejich období u labelu Kirshner od jejich debutového alba Kansas v roce 1974 až do "Drastic Measures" z roku 1983. Kompilace byla znovu vydána v roce 2008 pod názvem "Essential Kansas 3.0" jako součást Sony/BMG Legacy série tohoto jména s dalším "bonusovým diskem" s šesti písněmi.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums
Billy Greer - Bass, Vocals, Acoustic Guitar
Robby Steinhardt - Violin, Vocals
Steve Walsh - Keyboards, Vocals
Rich Williams - Electric and Acoustic Guitars
Diskografie Device Voice Drum
Vyšlo 8. října 2002, Compendia Music Group, 9380

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. Intro (1:26)
02. Belexes (6:43)
03. Icarus II (7:12)
04. Icarus - Borne on Wings of Steel (6:27)
05. Song For America (Don Kirshner, Livgren) (9:27)
06. Howlin' At The Moon (2:00)
07. The Wall (Livgren, Walsh) (5:43)
08. The Preacher (Morse, Walsh) (4:18)
09. Journey From Mariabronn (Livgren, Walsh) (9:17)
10. Dust in the Wind (4:26)
11. Cheyenne Anthem (7:19)
12. Child of Innocence (4:54)
Disc 2:
01. Miracles Out of Nowhere (6:36)
02. Point of Know Return (Ehart, Steinhardt, Walsh) (3:17)
03. Portrait (He Knew)/The Pinnacle (8:08)
04. Fight Fire with Fire (D.Elefante, J.Elefante) (3:19)
05. Play the Game Tonight" (Ehart, Danny Flower, Rob Frazier, Livgren, Williams) (3:49)
06. Carry on Wayward Son (7:21)
DVD Bonus:
01. Looking Back (3:05)
02. DVD Thoughts (3:11)
03. Songs (2:54)
04. Making of Device, Voice, Drum (7:25)
05. Kansas Discography (with voice-over) (4:23)
06. Animusic Previews (2:23)
Total Time: (102:26)
Nahráno 15. června 2002
"Device-Voice-Drum" je čtvrté živé album american rockové kapely Kansas vydané v roce 2002. Jedná se o 2CD doplněné DVD. DVD obsahuje krátkou Animusic animaci části "Miracles Out of Nowhere".

Obsazení:
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
David Ragsdale - Violin, Guitar
Greg Robert - Keyboards, Vocals
Rich Williams - Guitar
Billy Greer - Vocals, Bass
Phil Ehart - Drums
Diskografie Dust In The Wind
Live, Vyšlo 1998

Seznam skladeb:
01. Point Of Know Return
02. Dust In The Wind
03. Lonely Street
04. Song For America
05. Carry On Wayward Son
06. Hold On
07. Miracles Out Of Nowhere
08. Wall, The
Bonusy na CD:
09. Paradox
10. Down The Road
Přebal je z reedice z roku 2003. To je pouze osekáná verze alba "Live At Whisky", nic víc. Skladby jsou v jiném pořadí než původní koncertní "Whisky" a tři skladby byly navíc vypuštěny - "Mysteries & Mayhem", "Howlin' At The Moon" kromě "Magnum Opus" a "Portrait (He Knew)".

Obsazení:
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
Rich Williams - Guitar
Steve Morse - Guitar
Billy Greer - Vocals, Bass
Phil Ehart - Drums
Hosté:
Greg Robert - Keyboards
Diskografie King Biscuit Flower Hour Presents Kansas
Vyšlo 20. října 1998, King Biscuit Flower, KBF-88042 (US)

Seznam skladeb:
01. Magnum Opus (2:12)
02. One Big Sky (6:11)
03. Paradox (4:11)
04. Point Of Know Return (5:16)
05. The Wall (6:04)
06. All I Wanted (5:24)
07. T.O. Witcher (1:41)
08. Dust In The Wind (4:27)
09. Miracles Out Of Nowhere (6:44)
10. The Preacher (4:57)
11. House On Fire (12:12)
12. Carry On Wayward Son (6:26)
Total Time: (65:45)

Recorded on February 14, 1989 at the Tower Theater in Philadelphia, Pennsylvania during their In the Spirit of Things tour
Producer: Kevin T. Cain, Steven Ship
Engineer: Tom Volpicelli
Mixing: Joe Mattis
Mastering: Dixon Van Winkle
"King Biscuit Flower Hour Presents Kansas" je třetí živé album Kansas vydané v roce 1998. V roce 2003 album vyšlo přejmenované na "Greatest Hits Live". Vyšlo také na DVD jako "From the Front Row Live", ale 5.1 mix nebyl příliš zvládnutý. The original performance included 2 tracks not included in this release: "Play the Game Tonight" and a cover of "Born To Be Wild."

Na albu se představují Steve Walsh a Steve Morse, album se nahrávalo 14. února 1989 v Tower Theater ve Philadelphia, Pennsylvania během jejich "In the Spirit of Things tour".
Obsazení:
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
Phil Ehart - Drums
Robby Steinhardt - Violin, Vocals
David Ragsdale - Violin (16), Guitar
Rich Williams - Guitar
Kerry Livgren - Guitar, Keyboards
Dave Hope - Bass Guitar
Diskografie The Kansas Boxed Set
Vyšlo červenec 1994, Sony,

Seznam skladeb:
Disc One:
01. Can I Tell You [1973 Demo] (Williams, Ehart, Hope, Walsh) (4:20)
02. Death Of Mother Nature Suite [Live] (9:00)
03. Journey From Mariabronn (Livgren, Walsh) (7:57)
04. Song For America (10:02)
05. The Devil Game (Hope, Walsh) (5:04)
06. Incomudro - Hymn To The Atman [Live] (16:08)
07. Child Of Innocence (4:33)
08. Icarus - Borne On Wings Of Steel (6:04)
09. Mysteries And Mayhem (Livgren, Walsh) (4:20)
10. The Pinnacle (9:36)
Disc Two:
01. Carry On Wayward Son (5:22)
02. The Wall (Livgren, Walsh) (4:47)
03. What's On My Mind (3:27)
04. Opus Insert (4:25)
05. Magnum Opus (Livgren, Walsh, Ehart, Williams, Hope, Steinhardt) (8:25)
06. Point Of Know Return (Ehart, Steinhardt, Walsh) (3:12)
07. Portrait (He Knew) (Livgren, Walsh) (4:34)
08. Dust in the Wind (3:29)
09. Closet Chronicles (Livgren, Walsh) (6:31)
10. People of the South Wind (3:39)
11. On The Other Side [Live] (6:43)
12. A Glimpse Of Home (6:36)
13. Relentless (4:57)
14. Loner (Walsh) (2:30)
15. Hold On (3:53)
16. Wheels [New Track] (4:32)
Total Time: (1:58:18)
Kansas Boxed Set je třetí kompilace Kansas. Jedná se o první soudrný box s uceleným přehled kapely během celé kariéry s důrazem pouze jejich progresivní rockové éry, která byla mezi alby "Kansas" z roku 1974 a "Audio-Visions" v roce 1980. Obsahuje také novou skladbu "Wheels". Vydání bylo kontrolováno všemi původními členy kapely na rozdíl od první kompilace "Best of Kansas" v roce 1984.

Obsazení:
Steve Walsh - Vocals, Keyboards
Phil Ehart - Drums
David Ragsdale - Violin, Guitars
Greg Robert - Keyboards, Vocals
Rich Williams - Guitars
Billy Greer - Vocals, Bass
Kerry Livgren - Guitars (08,12,14)
Dave Hope - Bass (14)
Diskografie Live At The Whisky
Vyšlo 1992, Intersound Records, CDI 9107

Seznam skladeb:
01. Introduction (1:05)
02. Howling At The Moon (z Magnum Opus) (1:30)
03. Paradox (4:14)
04. Point Of Know Return (4:44)
05. Song For America (8:58)
06. The Wall (6:10)
07. Hold On (4:18)
08. Dust In The Wind (4:04)
09. Miracles Out Of Nowhere (6:31)
10. Mysteries And Mayhem (4:55)
11. Portrait (He Knew) (5:45)
12. Carry On Wayward Son (7:18)
13. Down The Road (6:11)
Bonus Track:
14. Lonely Street (6:29)
Total Time: (72:12)

Nahráno 5. dubna 1992, Whisky A Go-Go, Los Angeles
Producer: Phil Ehart, Jeff Glixman
Engineer: Guy Charbonneau
Mixing: Jeff Glixman
Mixing assistant: Mark Richardson
Mastering: Wally Traugott
Editing: Kevin Reeves
Art direction: Scott Larsen
Design: Laurie Anderson
Cover design: Steven Parke
Photography: Ginny Nichols
Druhá živá nahrávka americké rocková skupiny Kansas vydaná v roce 1992. Německá verze vydání obsahuje alternativní bonusovou skladbu "Journey From Mariabronn". Na albu se uvádí, že bylo zaznamenáno v "jeden zátahu". Album bylo kritizován některými z důvodu drsného vokálního zpěvu Steve Walsh, jehož hlas byl kolísavý v té době v důsledku mnoha vlivů, včetně únavy a zneužívání návykových látek.

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
Dave Hope - Bass, Autogyro
Robby Steinhardt - Lead Vocals, Viola, Violin
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars
Hosté:
Bryan Duncan - Backing Vocals (06)
Diskografie The Best Of Kansas
Vyšlo srpen 1984, CBS Associated Legacy/Epic, ZK 39283
Remastered 1999

Seznam skladeb:
01. Carry On (5:22)
02. Point Of Know Return (3:11)
03. Fight Fire With Fire (3:40)
04. Dust In The Wind (3:27)
05. Song For America (9:08)
06. Perfect Lover (4:19)
07. Hold On (3:52)
08. No One Together (6:57)
09. Play The Game Tonight (3:26)
10. The Wall (4:49)
Total Time: (48:11)

Vydání 1999:
01. Carry On Wayward Son (Livgren) (5:22)
02. Point of Know Return (Ehart, Steinhardt, Walsh) (3:11)
03. Fight Fire With Fire (D.Elefante, J.Elefante) (3:40)
04. Dust in the Wind (Livgren) (3:27)
05. Song for America (Livgren) (9:07)
06. Hold On (Livgren) (3:51)
07. No One Together (Livgren) (6:57)
08. Play the Game Tonight (Ehart, Danny Flower, Rob Frazier, Livgren, Williams) (3:26)
09. The Wall (Livgren, Walsh) (4:47)
10. The Pinnacle (Livgren) (9:36)
11. The Devil Game (Hope, Walsh) (5:04)
12. Closet Chronicles (Live) (Livgren, Walsh) (6:54)
Total Time: (65:22)

Cover Art: Steve Carver

Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
Dave Hope - Bass
Kerry Livgren - Keyboards, Guitars
Robby Steinhardt - Lead Vocals, violin
Steve Walsh - Lead Vocals, Keyboards
Rich Williams - Acoustic & Electric Guitars

Personál:
Producer: Kansas
Engineers: Brad Aaron, David Hewitt, Davey Moiré
Associate engineer: Brad Aaron
Mastering: David Hewitt, George Marino
Art direction: Tom Drennon
Cover art concept: Kansas
Design: Tom Drennon
Artwork: Jim Barrett
Illustrations: Jim Barrett
Photography: Terry Ehart, Andy Freeberg, Darryl Pitt, Neal Preston, Raul Vega
Diskografie Two For The Show
2lp live, vyšlo 1978, Kirshner Legacy/Epic, Kirshner Records, ZGT-35660

Seznam skladeb:
01. Song For America (7:04)
02. Point Of Know Return (3:07)
03. Paradox (3:51)
04. Icarus - Borne On The Wings Of Steel (5:44)
05. Portrait (He knew) (5:41)
06. Carry On Wayward Son (4:43)
07. Journey From Mariabronn (8:22)
08. Dust In The Wind (4:22)
(acoustic guitar solo - Williams) (1:44)
(piano solo - Livgren) (2:01)
09. Lonely Wind (2:31)
10. Mysteries And Mayhem (4:06)
11. Excerpt From Lamplight Symphony (2:40)
12. The Wall (4:41)
13. Closet Chronicles (4:43)
14. Magnum Opus (11:11)
Total Time: (73:17)

Bonusy na 2CD verzi:
01. Hopelessly Human
02. Child Of Innocence
03. Belexes
04. Cheyenne Anthem
05. Lonely Street
06. Miracles Out Of Nowhere
07. a. Drum Solo, b. The Spider
08. Closet Chronicles
09. Down The Road
10. Sparks Of The Tempest
11. Bringing It Back
Total Time: (00:00)
"Two For The Show" je dvojité živé album americké progresivní rockové kapely Kansas vydané v roce 1978. Album bylo znovu vydáno v remasterované podobě na CD v roce 2008. Zaznamenává koncertování kapely v předchozích třech turné v letech 1977 a 1978, bylo to první živé album Kansas. Získalo zlaté i platinové ocenění krátce po jeho vydání.


Obsazení:
Lynn Meredith - Vocals, Narration
Kerry Livgren - Guitars, Piano, Keyboards, Percussion, Background Vocals
John Bolton - Saxophones, Flute
Dan Wright - Organ, Keyboards, Percussion, Background Vocals
Craig Kew - Vocals, Alto Saxophone Bass, Background Vocals
Mike Patrum - Drums
Jake Livgren - Guitars, Keyboards, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Steve Morse - Guitars (02)
Daryl Batchelor - Trumpet (08,09)
Bryan Nelson - Trombone
Diskografie Forth
Vyšlo 3. srpna 2011, Numavox Records

Seznam skladeb:
01. Daylight (4:31)
02. Pilgrim's Wake (5:29)
03. Pollex (5:19)
04. Cold And Clear (5:49)
05. Lay Down (5:34)
06. Greek Structure Sunbeam (5:33)
07. On The Air (Again) (6:40)
08. One To Follow (4:21)
09. Sleeping Giant (5:24)
10. Things We Are Breaking (5:18)
11. Utopian Dream (7:28)
Total Time: (61:31)

Producer, Engineer: Kerry Livgren
Front Cover Artwork: Ken Westphal

Obsazení:
Lynn Meredith - Vocals
Mike Patrum - Drums
Kerry Livgren - Guitars, Keyboards, Vocals
Jake Livgren - Guitars, Alto Saxophone, Keyboards
Dan Wright - Keyboards, Vocals
Craig Kew - Bass, Vocals
John Bolton - Saxophones, Flute
Hosté:
Daryl Batchelor - Trumpet, Flugelhorn
Diskografie The Wait Of Glory
Vyšlo 31. ledna 2006, InsideOut

Seznam skladeb:
01. Nevermore (9:17)
02. Relics Of The Tempest (5:07)
03. When the Rains Come (8:56)
04. On the Eve of the Great Decline (4:51)
05. Physic (5:45)
06. At Morning's Gate (3:11)
07. Melicus Gladiator (4:52)
08. The Vigil (7:20)
09. Old Number 63 (Is What It Always Was) (6:51)
10. Osvaldo's Groceries (3:17)
11. Picture This (6:42)
12. One Fine Day (bonus track) (4:32)

Special Edition Bonus Live DVD:
01. The Occasion Of Your Honest Dreaming (6:12)
02. Words Of Honor (4:40)
03. Skont (8:01)
Total Time: (70:41)

Bonusové písně z června 2005, Progressive Legends Rock Festival
Nahráváno v Grandyzine Recording Company - Berryton, Kansas (Engineer Kerry Livgren)
Producer: Kerry Livgren
Ken Westphal - Cover art

Obsazení:
Lynn Meredith - Lead and Background Vocals
John Bolton - Tenor Saxophone and Flute
Kerry Livgren - Guitar and Keyboards
Dan Wright - Keyboards
Craig Kew - Bass and Background Vocals
Brad Schulz - Drums
Mike Patrum - Drumkit
Hosté:
Jake Livgren - 2nd Lead and Background Vocals, Acoustic Guitar and Percussion
Rod Mikinski - Bass (04)
Eva Peterson - Background Vocal (13)
Diskografie Before Became After
Vyšlo 5. dubna 2004, InsideOut

Seznam skladeb:
01. Alt. More Worlds Than Known (7:28)
02. Words Of Honor (4:28)
03. Leaven (8:26)
04. Axolotl (6:04)
05. Quantum Leapfrog (5:42)
06. Greenburg, Glickstein, Charles, David, Smith and Jones (3:05)
07. Gloriana (9:07)
08. Occasion Of Your Honest Dreaming (3:38)
09. Heavenly Man (5:53)
10. Theophany (11:43)
Special Edition Bonus Disc
12. Belexes (Live) (6:53)
13. It Moves You (4:26)
14. Words Of Honor (single edit) (3:18)
15. Video Interview / with live clips (video) (13:50)
Total Time: (65:34)

Producer: Kerry Livgren
Design, Illustrations: Ken Westphal
Design: Thomas Ewerhard
Original Photography: Kerrick James
Web Design: Barak Hill

Obsazení:
Lynn Meredith - Vocals
Kerry Livgren - Guitars
John Bolton - Electric Saxophone, Flute
Don Montre - Piano, Flute, Alto Saxophone
Dan Wright - Hammond Organ
Rod Mikinski - Bass
Zeke Low - Drums
Brad Schulz - Drums
Diskografie Early Recordings From Kansas 1971-1973
Vyšlo 21. října 2002, Cuneiform

Seznam skladeb:
01. Hegemonium (7:49)
02. Reunion in the Mountains of Sarne (7:47)
03. Nactolos 21 (11:38)
04. Belexes (5:11)
05. Totus Nemesis (13:54)
06. Greek Structure Sunbeam (5:42)
07. Incomudro (11:28)
08. Cyclopy" (live) (5:46)
09. "Skont" (live) (9:39)
Total Time: (78:54)


Obsazení:
Phil Ehart - Drums, Percussion
David Ragsdale - - Background Vocals, Violin, Mandolin, Lead Vocals (04)
Sloan Hayes - Organ
Richard Williams - Acoustic & Electric Guitars
Billy Greer - Bass, Lead Vocals
Renee Mixon, Yvette Tilton, Shana Alverson, Rachel Williams, Lauren Williams, Stephanie Giraldo, Jamie Greene - Vocals
Steve Rawls - 12-string Guitars, Vocals
Diskografie Native Window
Vyšlo 23. června 2009, StarCity Records, SCR6903

Seznam skladeb:
01. Money (4:18)
02. Still (We Will Go On) (4:23)
03. Surrender (3:23)
04. The Way You Haunt Me (4:01)
05. The Light of Day (3:30)
06. Blood In the Water (4:44)
07. An Ocean Away (3:49)
08. Miss Me (5:15)
09. Got To Get Out of This Town (4:03)
10. The Moment (3:47)
Total Time: (41:13)

Skladbu 07 originálně nahrála kapela Billy Greera jako "Seventh Key" na jejich albu "The Raging Fire" z roku 2004.

Producer, Audio Production, Arranger: Steve Rawls
Audio Engineer, Engineer: Jonathan Beckner
Mixing: Jeff Glixman
Mastering: Darcy Proper
Mixing: Zak Rizvi
Photography: Rick Diamond
"Native Window" je eponymní debutové album americké progresivní rockové kapely stejného jména. Vyšlo 23. června 2009 a jedná se o boční projekt členů kapely Kansas. Skladby na albu jsou všechny původní materiál složený členy kapely. Album vzniklo krátce poté, když Steve Walsh, sólový zpěvák Kansas odmít skládat nový nový hudební materiál. Phil Ehart, Rich Williams, Billy Greer a David Ragsdale začali sami skládat společně nové písně a vydali je pod tímto názvem.

Zpět


Kansas I - 1970

Kansas 1980
Kansas ke konci 70 let, L-R Top: Steve Walsh, Kerry Livgren, Dave Hope, Phil Ehart, Bottom: Robbie Steinhardt, Rich Williams

Steve Walsh
Kansas 2016: Richard Williams, Billy Greer, Zak Rizvi, Phil Ehart, Ronnie Platt, David Manion, David Ragsdale

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.kansasband.com/index.php

Kerry Livgren:
http://www.numavox.com/home.htm

Další zdroje:
http://rockaroundtheclock.blog.cz/1206/drastic-measures
http://www.angelicwarlord.com/articles/kansas.html

https://musicmoz.org/Bands_and_Artists/K/Kansas/Timeline/
http://www.wikstromtree.org/_3music/kansas/kansas_bio.htm
https://rich-williams.tripod.com/index.html
http://rock-musicland.com/kansas/article-1.html

http://www.classicwebs.com/livgren.htm
http://www.classicwebs.com/kansas.htm

http://ghostland.com/ghostland/about_progressive.asp

Nahoru ProgressRock
Made by 
© 22.12.2013 
Menu Poslední aktualizace 21.3.2024
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !