Kaipa - Progressrock.cz
    
  
¨

Zpět

Počátky kapely KAIPA sahají až do podzimu roku 1973, kdy se tři profesionální hudebníci z městečka Uppsala ve Švédsku, jmenovitě Hans Lundin - klávesy, Tomas Eriksson - basa a Tomas Sjöberg - bicí, rozhodli vytvořit skupinu, která by hrála svoji vlastní hudbu. Byla to velmi osobitá hudba s vlivy popu, rocku, klasické hudby a švédských tradičních lidových melodií.
Hans setkal s Tomasem na konci 60. let, když se Hans připojil j jeho kapele S:t Michael Sect (později jen San Michael’s). Tato kapela vydala eponymní album s originálním materiálem v roce 1971. Další album nahráli v roce 1972, ale nikdy nebylo vydáno až do roku 2009. Nahrávky byly pořízeny v Ulab Studio v Uppsale, kde pracovali spolu se zvukovým mistrem Leif Masesem. Kapela se rozpadla v lednu 1973. Hans a Tomas nadále spolupracovali jako doprovodní hudebníci u Emile Ford, Umberto Marcato a Harpa.

Po rozchodu Hans pokračoval ve skládání písní. Od roku 1973 jej už ale unavovalo doprovázet další umělce a chtěl se místo toho pokusit založit vlastní kapelu pro své vlastní písně. Takže navrhl Tomasovi, aby se spojili a založili kapelu hrající svoji vlastní hudbu. Thomas Sjöberg se ke kapele připojil a začali intenzivně zkoušet jako trio, aby nalezli svůj vlastní styl. Jméno kapely bylo URA KAIPA, které bylo odvozeno ze jména švédského náčelníka z pravěku, které pochází z knihy "Svenskarna och Deras hövdingar" od Wernera von Heidenstam.
Hans Lundin, Thomas Sjöberg, Tomas Eriksson
Hudební styl skupiny byl postaven hlavně kolem klávesového hraní, zejména pak zvukem varhan Hammond, elektrickýjm piánem Wurlitzer a syntezátorem Davoli. Tomas hrál na kytaru Rickenbacker, což byl model s výrazným tónem, který byl tehdy ve Švédsku téměř zcela neznámý. Vokály byly zpívány švédsky, aby lépe zdůraznily poetický obsah slov pro diváky. Supina neměla žádné mezinárodní ambice, zpěv v angličtině se proto zdál nadbytečným.

Na jaře roku 1974 skupina udělala tři koncerty. Je smutné, že Thomas Sjöberg byl tehdy zasažen rakovinou a nemohl více pravidelně zkoušet. Byl nucen opustit kapelu a nahradil jej Ingemar Bergman. Skupina intenzivně zkoušela se svým novým členem, soustředila se na nové skladby a zaznamenala několik demo nahrávek. Po nějaké době si ale uvědomili, že formát tria je příliš omezený, aby vyjádřil všechny rozměry v kompozicích. Tak se rozhodli rozhlédnout po kytaristovi. Udělali konkurs včetně mladého Roine Stolta, kterému bylo pouze sedmnáct let. Roine projevil velký zájem vydržet se skupinou vystupovat podle jejich zvyku na celodenních zkouškách. Nevěděl zpočátku, zda se skutečně připojí ke kapele, zatímco ostatní tři členové kapely chtěl dát dohromady nové kvarteto nanečisto před tím, než se vydají k dalším metám.Roine Stolt, Ingemar Bergman, Tomas Eriksson, Hans Lundin
V létě roku 1974 si skupina zkrátila název a stala se z ní jednoduše KAIPA. Hudbu a texty si vzal v podstatě na odpovědnost Hans Lundin, který také zdvojnásobil sólové vokály, s Tomase a Ingemarem pak zpíval i doprovodné vokály. Navzdory jeho hlavní roli jako skladatel a textař se ale Hans nechoval jako frontman kapely. Skupina se vždy chovala jako kolektiv se značnou volností přidělenou jednotlivým členům. Rané písně Kaipa byly založeny na netradiční písnové struktuře po intru folkové nebo klasické formy se písně obecně vyvinuly do jazzovější orientace, předtím, než skončily s vážným symfonickým závěrem, znovi spíše v klasičtějším stylu.

První živé vystoupení Jaipa absolvovala jako trio a odehrálo se na festivalu pod širým nebem v Norrtälje v červnu 1974. V srpnu trio formálně požádalo Roine, aby se připojil jako na plný úvazek jako člen. Byli teď jistý svou schopností vyvinout osobitý styl, aby vyhovoval vývoji skupiny. Nová sestava debutovala v festivalu opět pod širým nebem "Gärdet" ve Stockholmu ve stejném měsíci. Skupina fungovala dobře a přijala nadšené reakce publika. Kapela se vyvarovala fáze afektovanosti a raději spoléhala na kvalitu vlastní hudby. Někdy také zařadili cirkusovou hudbu a vtipné rock'n'rollové příchutě do svého repertoáru a rádi se věnovali i dlouhým improvizacím.

Dne 21. října 1974 Kaipa absolvovala své první rozhlasové vysílání, hrané naživo v rámci programu "Tonkraft" na švédském národním rádiu v rámci přehlídky věnované výhradně na národní a mezinárodní progresivní rockovou scénu. Za těchto stresujících okolností byla vystupující kapela poněkud nervózní a nevýrazná, ale toto první vysílání ukázalo velkou příležitost vymanit se z jejich relativní izolace a získat si nějaké národní uznání. Kaipa stále pilně zkoušela s cílem zlepšit jejich soudržnost a instrumentální techniku. Roine Stolt začal přispívat i melodiemi a celá skupina se blýskla některými dlouhými skladbami trvajícími přes deset minut.

Skupina celá nedočkavá chtěla zaznamenat své úsilí a získat tak širší uznání. Proto se rozhodli kontaktovat nahrávací společnosti. Za tímto účelem poslali demo nahrávku labelům MNW a Silence, které ale reagovaly negativně. Pak oslovili jejich starého přítele Leifa Mases, který tehdy pracoval v Marcus Music Studios. Leif přehrál pásku Markusi Österdahlovi, majiteli studia. Tomu se moc líbila a okamžitě nabídl skupině možnost nahrát profesionální demo na 24 stopém zařízení. Skladby "Pa Fard", "Karavan", "Fran det ena do det Andra" a "Skogspromenad" byly postupně nahrány 3., 5. a 6. února 1975, poslední skladba byla později zařazena na debutové album.

Marcus znal Carl-Erica Hjelma z labelu Electra, švédské firmy, která distribuovala nahrávky Decca, RCA a Philips na národní úrovni, a také mu dal pásku k poslechu. Okouzlen hudbou pak Hjelm řekl kapele, aby mu nahráli album, ale přece jenom raději počkal na výsledek úsilí před jejich oficiálním podpisem. Nakonec Decca podepsala s kapelou Kaipa smlouvu a kapela vydala své debutové bezejmenné album.

Studiové nahrávky byly dokončeny během devíti dnů mezi 4. a 26. červencem 1975 v Marcus Music Studios ve Stockholmu, přitom sám Marcus zastal funkci zvukového inženýra. Pouze čerstvější, sofistikovanější a symfonické písně byly ponechány, protože byly považovány za ukázku více reprezentující vývoj skupiny. Ingemar, Roine a Tomas nechtěli zařadit píseň "Skogspromenad" na album, protože si mysleli, že byla příliš jednoduchá a nereprezentuje dostatečně kapelu. Marcus ji ale naopak považoval za jednu z jejich nejlepších písní, takže nakonec byla také na album zařazena. To se ukázalo být jako prozíravé, protože jak naživo, tak i v rozhlasovém vysílání se tahle skladba stala jednou z nejžádanějších na docela dlouhou dobu. Hans používal velkou škálu kláves, hrát na varhany Hammond, elektrické piano Fender Rhodes, syntezátor, smyčcový kvartet a cembalo, stejně jako zastal sólový zpěv. Skupina vyprodukovala sama a bez větších zkušeností své první studiové album, které vyšlo pod jednoduchým názvem "Kaipa" v roce 1975. Na přední stranu obalu byl umístěn Roinův obraz astrálního cestovatele nad chrámem v džungli. Ale sami nebyli někdy schopni reprodukovat dokonale svůj vlastní charakteristický zvuk, a to zejména ve více pokusných sekvencích, které zněly húře, než fáze jejich ztvárnění.

Kaipa poté během léta 1975 vystupovala na různých open-air festivalech a pustila se i do krátkého turné na podzim, které zahrnovalo i nějaké rozhlasové vysílání. Album vyšlo v prosinci 1975 za nadšení veřejnosti a pochvalné odezvy. Prodeje rychle dosáhly 5000 kusů, vystoupaly až na 10.000, což byl určitý úspěch pro prog rockové album produkované ve vlastní režii, zejména proto, že jeho distribuce byla omezena pouze na Skandinávii. Kaipa souzněla s velkým počtem švédských rockových fanoušků, kteří dávali přednost hudebnímu objevování a melodickému kouzlu, nemluvě o jejich vazbách na nádheru tradičních náboženských a lidových motivů v kombinaci s rockem. Úspěch kapely Kaipa byl postaven na jemnosti jejich hudby a byl umocněn poezii oslavující sílu lásky a krásu přírody. To silně kontrastovalo s politickými obavami v textech většiny švédských kapel té doby.

Po vydání debutového alba v prosinci 1975 se Kaipa vydala na rozsáhlé turné na jaře roku 1976 a rychle přilákala věrný dav fanoušků. Na jevišti Ingemar vystupoval v roli klauna a showmana jako lehká úleva pro vážnou a složitou hudbu téměř Wagnerovské vznešenosti. Repertoár kapely byl tvořen ze všech skladeb z jejich debutového alba a dvou nových skladeb z jejich druhé desky. Jednalo se o písně "Skenet bedrar" a "Korstag", včetně rozšíření některých improvizovaných sekvencí.

Hudebníkům se dařilo při jejich hraní a investovali většinu peněz na nový autobus a další vybavení. Pokračovali v každodenních zkouškách, což jim umožnilo pokročit hudebně a posílit také soudržnost skupiny. Psaní nových instrumentací existujících skladeb bylo stejně důležité jako skládání nových kousků; žádný z členů kapely se sám nepovažoval za virtuose a z toho důvodu se Kaipa musela soustředit velmi pečlivě na hraní předváděné hudby s komplikovanými instrumentacemi.

Dne 30. června 1976 Kaipa znovu vstoupila do Marcus Music Studio ve Stockholmu, aby nahrála své druhé album. Bylo dokončeno za pouhých deset nahrávacích termínů od 16. července a dostalo název "Inget Nytt Under Solen". Leif Mases působil jako zvukový inženýr a koproducent alba a ukázal se lepším než technik a majitel studia Marcus Österdahl, který pracoval na prvním albu skupiny. Leifovi se podařilo rozmnožit přesně zvuk kapely, aby se co nejvíce přiblížil k živým představením s menšími dozvuky a více partů pro bicí. Konečná mixáž byla provedena v srpnu.

Hudba se vyvinula více než kdy předtím do složitějších aranžmá, zlepšil se také osobní přínos každého hudebníka na dokončování témat. Otevírací skladna "Skenet Bedrar", dlouhá téměř 22 minut, dokonce nemohla být řádně uvedena jako celek, byla tak zaznamenán v několika částech, které byly později opraveny do své konečné podoby. Skladbu "Korstag" si diváci oblíbili již na koncertech, což bylo také dílko se složitou strukturou, které uspšlo natolik, že Švédský Institut Hudební Vědy (Swedish Institute of Musicology) jej později použít jako příklad důmyslné rockové kompozice. Pro nahrávání Hans rozšířil svou stávající řadu kláves (Hammond varhany, Yamaha syntezátor, smyčcový kvartet, klavíru, klavinet a Fender Rhodes) o mellotron, Korg syntezátor a různé paličky. Na rozdíl od svého Rickenbackera Tomas použil starý Fender Jazz Bass a basový syntezátor. Roine hrál na svůj starý Gibson a Ingemar použil poprvé svoji novou bicí Tama sestavu.

Kapela pak určila pořadí skladeb a zvolila si na přebal alba fotografii NASA zobrazující astronauty v měsíčním vozítku. Fotografii přitom vybírali z několika, které jim poskytla Electra. Roine a Hans naopak chtěli použít obraz od Roina podobný tomu na prvním albu. Bylo by to logické pokračování, ale ostatní členové zvolili fotografii, která neměla žádnou souvislost k titulu. Bylo rovněž změněno logo kapely, když to původní postrádalo originalitu a nové bylo více přepracované do osobního Roinova stylu. Mezi lidmi uvedených v titulcích alba je i jakýsi Eugen Petren, který je označen kapelou jako jejich 'moralní a duchovní podpora`. Ve skutečnosti Petren neexistuje, i když jeho fotografie se objevila uvnitř přebalu. Představovalo to legrácku, parodii na rockové hvězdy, které věnují své nahrávky tzv. duchovním mistrům, jako je např. Maharishi. S podobným satirickým záměrem tato fotografie ve skutečnosti ukazuje Ingemara komunikujícího s vesmírem...

Název alba odkazuje na poznámku, kterou udělal prezident Electry Carl-Erik Hjelm, který se během setkání se skupinou zeptal "Inget nytt under solen?", což se překládá jako "Nic nového pod sluncem". Kapela se rozhodla použít tato slova jako titul pro své druhé album, protože poskytlo ironický komentář k jejich hudební evoluci. To viděli jako pokračující linii od skladatelů jako J.S.Bach skrz rockové skupiny jako Yes, tj. vybroušená symfonická hudba zaměřená na vyjádření emocí a pocitů v estetice formální krásy a melodické dokonalosti. Kaipa se však chtěla odlišit od minulých i současných stylů a vytvářet osobní a originální hudbu, která se inspirovala z minulosti a přitom se dívala do budoucnosti.

Po vydání alba se skupina vrátila na koncertování. Během následujícího roku absolvovali více než 100 zastávek, neboť ve Švédsku byly nyní velmi žádaní. Koncertům věnovali celý podzim roku 1976 a také v zimu 1976-1977. Album "Inget nytt under solen" vyšlo v prosinci 1976 s velmi příznivým ohlasem. Hudba kapely Kaipa byla často srovnávána s hudbou Genesis a Yes; což bylo nečekané překvapení pro skupinu. Kaipa nicméně vyvinul svůj vlastní osobitý styl, pokud novináři stále identifikovali jejich hudbu s symfonickým rockem Yes, bylo to jen kvůli společnému zdroji inspirace - klasická hudba. Druhé album Kaipy však dokázalo, že srovnání je odvážná; tak skutečně originální se jejich hudba stala, že člověk nemohl srovnávat jejich práci s jejich vzory. Album dokonce dosáhlo v Top-50 žebříčku na pozici #49 během týdne, což bylo velmi neobvyklé pro tento typ hudby. Přes 10 000 kopií tohoto alba bylo prodáno ve Skandinávii, mimo něž nebylo vyvezeno. S jejich druhým albem se Kaipa stala jednou z nejdůležitějších švédských progresivních kapel té doby, stejně jako jednou z nejlepších mezinárodní skupinou v tomto stylu hudby.

Kapela absolvovala své první národní televizní vysílání někdy v té době, kde zahráli jejich skladbu "Korstag" s velmi příznivou reakci. Kapela také hrálai živě pro rozhlasové stanice v Malmö a Stockholmu. Navzdory rostoucímu časovému rozvrhu, kdy stále ještě denně zkoušeli, přesto se Tomas a Ingemar vydali do Anglie, aby si koupili další zvukový materiál, získali nový mixážní pult a dvojitý basový kytarový model postavený pro Mike Rutherforda z Genesis. Kapela se také vybavila pedálovou deskou Moog Taurus a Roine vyzkoušel první kytarový syntezátor vyráběný firmou Hagstrom / Oberheim, který používal také Frank Zappa. Hans dostal minimoog přímo z Moogovy továrny v USA a také testoval nový Polymoog.

V září 1977 skupina, která čelila rostoucí popularitě ve Švédsku, začala doufat v mezinárodní uznání, přesto si byli plně vědomi skutečnosti, že písně zpívané ve švédštině jim nemohly pomoci, a proto navrhli, aby Electra nahrála anglické verze některých skladeb z jejich druhého alba. Label to akceptoval a čtyři vybrané písně přeložil Kevin Fickling, americký student žijící v Gothenburgu, který pracoval jako roadie pro kapelu. Lars Hoflund, přítel kapely, který hrál na basu v doprovodné skupině známého švédského zpěváka Tomase Ledina, byl vybrán, aby nazpíval tři ze čtyř vokálních částí, když spojil silný hlas se správnou anglickou výslovností. Vokály byly ve studiu Bastun Studio ve Stockholmu pořízeny 20. října 1977 inženýrem Leifem Masesem, který také udělal hrubý mix. Ten byl zaslán anglické dceřiné společnosti Electra, která jej nakonec odmítla, protože nevěřila v obchodní potenciál kapely.

V říjnu 1977 Tomas oznámil své rozhodnutí opustit kapelu, což odůvodnil názorovými rozdíly na směřování kapely. Kaipa se tak stala pouhým triem hudebníků. Nyní byla nucena k vážnému uvažování o budoucnosti. Některé skladby z "Inget nytt" byly právě nahrány s anglickými texty s cílem představit skupinu na mezinárodním trhu. Tomasův odchod však uvedl skupinu do krize.

Během září 1977 skupina diskutovala o angažování zpěváka, který by umožnil Hansovi soustředit se více na práci s klávesami. Navíc si představovali, že zpěvák bude mít příznivý vliv na vizuální stránku jejich představení. Doufali, že najdou někoho s jiným hlasem než Hans, který by k hudbě přidal nové barvy a rozměry. Hledání zpěváka se však ukázalo jako obtížné vzhledem k komplexní a především instrumentální povaze jejich hudby. Žádné konkurzy nebyly naplánovány, skupina se pouze rozhodla vyjít ven a najít zpěváka, který byl volný.

Vystupovali s několika různými zpěváky, ale nakonec se rozhodli pro Matse Löfgrena, člen jazz-rockové skupiny Rio Brazzaville. Po několika zkouškách a demo nahrávkách jej Kaipa v říjnu 1977 přivítala v kapele. Mats měl také výhodu, že je kytaristou a perkusistou, a později hrál na tyto nástroje živě s kapelou. Ani Mats nedisponoval vizuálními triky, make-upem nebo kostýmy - byl spíše jako Kaipa sám sebou.

Hans, který až doposud obstarával vokály, měl velmi výrazný hlas, ale Mats měl hlubší tón a jiný témbr. Fanoušci skupiny byli nejprve zaskočeni ze změny, ale brzy se poznali kvalitu Matsova hlasu. Po nějaké době jej fanoušci přijali, když si zvykli na změnu vzhledu a zvuku skupiny. Poté, co Tomas Eriksson odešel, měli možnost požádat Larse Hoflunda, aby se připojil ke kapele, ale on upřednostňoval hraní blues a v té době mohl s Tomasem Ledinem hrát mnohem víc. Kaipa pak povolala Roinova spolužáka Matse Lindberga, kterému bylo v té době pouhých 18 let. Roine a Ingemar věděli o jeho kvalitách jako basistovi, kteří s ním jammovali ve zkušebně. Byl také milý a byl stejně dobrý i ve hře na kytaru. Mohl hrát na 12-strunnku a byl schopen zvládnout dvojitou kytaru od Tomase. Připojil se v listopadu 1977.

Během podzimu roku 1977 Kaipa pracovala na nových písních a připravovala se na jejich zkoušení a zdokonalování. Během té doby měl Hans několik základních nápadů pro další epickou píseň jako "Skenet bedrar", ale potřeboval kapelu, aby přidala své nápady jako předtím. 1977 Roine se na druhé straně zdokonaloval ve skládání a aranžování. Mohl představit své nové skladby v jednoduchých výrazech a dal tím tak jasné pokyny hráčům, což mělo okamžitý výsledek. To vedlo k úplně jinému způsobu práce v nové kapele. Noví členové neměli téměř žádnou souvislost ani vztah se základní skladbou bývalé hudby Kaipa. Ve skutečnosti byla nová kapela v té době rozdělena na frakce. Roine a Mats Lindberg vytvořili jednu skupinu, Ingemar a Mats Löfgren další, kteří ponechali Hanse v pozadí. Roine ocenil některé z kratších skladeb Hanse jako "Tajgan", "En igelkotts död" a "Visan i Sommaren". Přesvědčil ostatní, aby tyto písně přijali. Spoléhaly se na melodickou tradici a nepotřebovaly žádné velké aranže. Základní myšlenka "epické písně" byla uvedena v jednoduché verzi Hanse na varhany, ale ostatní ji rychle odmítli, a tak upadla do zapomnění. Bylo to období mnoha nových hudebních stylů takových jako funk, fusion a jazz-rock a několik členů se opíralo více o tento styl a dokonce i o jednoduchší styl kapel jako The Eagles, ABBA, Queen, Bad Company nebo Fleetwood Mac. V té době bylo hodně ambicí uvnitř kapely a přání většího úspěchu samozřejmě pohánělo členy do rozporů o tom, jak jej dosáhnout. Ukázalo se, že je Roineovo komponování, které získalo převahu při sestavování nového alba, když důvodem byl správný čas nebo prostě proto, že měl vyspělejší ukázky a nápady. Tento nový způsob práce se samostatnými frakcemi, které prosazují své vlastní zájmy ale narušil starou rovnováhu, která byla tak úspěšná. Byl to začátek éry, který by rozdělil hlavní síly původní Kaipy o rok a půl později.

Pro nové album Kaipa poprvé využila předvýrobní techniku, v té době malý proces. Nejprve kapela v říjnu a listopadu 1977 nahrála skladby jako demo na levném 4-stopovém rekordéru. Několik písní původně mělo anglické texty, ale skupina se rozhodla přepsat je do švédštiny. Jejich úsilí přerušit mezinárodní trh s anglickou jazykovou verzí "Inget nytt under solen" se nepodařilo, a tak se Kaipa vrátila ke svému mateřskému jazyku.

Nahrávání nového alba bylo stanoveno na prosinec 1977 v Europa Film Studios ve Stockholmu, známém studiovém komplexu, který byl považován za jedno z nejlepších v zemi. Práce ve studiu trvalz od 19. do 27. prosince a hudba byla zaznamenána na 24 stopé analogové pásky pod dohedem¨zvukaře Olle Ramma. Ačkoli Kaipa dobře znala studio, strávili dost času, než mohli získat zvuky synthezátoru, drum nebo synth orchestrace, které chtěli, když upřednostňovali nahrávání zvuku odlišného od zvuku, který produkovala skupina na jevišti. Roine se snažil přesvědčit ostatní členy skupiny o tom, že je důležité, aby se na novém albu použil mellotron. Hansovi se podařilo najmout jeden, ale byl v tak špatném stavu, že se dal použít jen v jedné skladbě "Tajgan", navíc se brzy po nahrávání rozpadl! Nespolehlivé podklady, které tento nástroj vytvářel, dodaly skladbě "Tajgan" bizarní atmosféru jako z jiného světa. Kupodivu kapela nikdy nevlastnila mellotron, vždycky si jej jen vypůjčili.

Roine použil nějaké kytarové efekty, podobně jako je praktikují hráči jako Brian May z Queen. Roine používá své vlastní nástroje Fender Stratocaster a velmi vzácný Melody Maker, stejně jako Ovation acoustic. Celá jeho kytarová práce byla upravena pomocí speciálně upraveného pedálu a prošla novým Roland Jazz Chorus Amp. Také se uchýlil k výše zmíněnému kytarovému synthlu s expandérem Oberheim, přizpůsobeným rozhovorem a HH echoplexem. Hans použil širokou škálu klávesnic - mini a poly moogs, Korg String 2000, mellotron, Hohner Clavinet, klavír, Hammond varhany a elektrický klavír Fender Rhodes. Mats Lindberg hrál Fender Precision basy a Danelectro fretless basy s pedály Moog a Sunn Amps.

Míchání alba bylo provedeno od 3. do 5. ledna 1978. Album produkoval se skupinou Olle Ramm. Obsahovalo ještě méně reverbových efektů než předtím a kytara a bicí byly více v popředí na zvukové stopě nahrávky. Obal alba navrhl Lars Holm, umělec a kamarád skupiny, který volnou ruku v návrhu. Jedna postava v Larsově malbě byla později nazývána "Solo", jen proto, že se skupina rozhodla nazvat album právě takto po nějakém vážném brainstormingu. Album "Solo" vyšlo v květnu 1978. Nemělo okamžitý úspěch jako "Inget Nytt Under Solen", ale postupně dosáhlo prodejů zhruba 10 000 kopií. Tisk je velmi cenil a koncerty kapely byly vždycky vyprodány. Kaipa jednoznačně "působila jako hlavní švédská skupina.

Ve Švédsku měli kultovní postavení a navštívili také Norsko a Dánsko. Některé z jejich kodaňských koncertů byly nahrány pro dánské rozhlasové vysílání. Skupina byla v jednom kole, hráli mnoho koncertů, byly dokonce realizovány i finské a britské tutné. Skupina nemohla nějako moc ovlivnit řízení, ale mnozí lidé byli jim vždy po ruce, aby jim pomohli vyřešit problémy. Kaipa tak tvrdě a intenzivně pracovala, že se rozhodla v prosinci 1978 udělat pauzu. To bylo víc než jen nutné, všichni byli unaveni z turné a zkoušení a z napětí, které nevyhnutelně vyplynulo ze společného bydlení téměř každý den.


Setkali se znovu počátkem roku 1979 s úmyslem vytvořit novou hudbu a vrátit ducha zpět do kapely, ale bez úspěchu. Tehdy chemie v kapele dosáhla nejnižší možné úrovně. V tomto okamžiku se Roine a Mats Lindberg rozhodli opustit kapelu a Roine začal nahrávat své sólové album "Fantasia". Skupina se však rozhodla, že společně splní všechny plánované koncerty. Poslední koncert s touto hvězdnou sestavou se odehrál v Katrineholm dne 13. května 1979.

Ze skupina bylo opět trio a potřebovali najít kytaristu a basistu. Ingemar a Mats měli svůj boční projekt Ingemar Bergman Troop, který hrál jednoduché popové písně bez jakékoliv progresivního partu, která byla pro Kaipu tak charakteristická. Hans byl v tomto okamžiku hostujícím hudebníkem v jejich kapele, který hrál na deskách a při turné s kapelou. Ingemar navrhl spojení těchto dvou kapel. Hans chtěl, aby si Kaipa udržela svůj profil, hrála progresivní hudbu, ale přidala trochu víc tempa a rockového citu k hudbě a neměl proto zájem o tuto fúzi. Místo toho požádali starého přítele a brilantního kytaristu Thomase Arnesena, aby se připojil ke skupině. Thomas kdysi hrál v kapele Panta Rei a později v několika místních kapelách jako Hirvi a Puls. Tké zaskočil za Matse Lindberga, zatímco byl v nemocnici, hrál na basu v Kaipě na jednom turné v roce 1978. Začali zkoušet, ale kvůli Thomasovým rodinným záležitostem museli tento nápad zrušit. Místo toho požádali jiného neznámého kytaristu, který jim byl doporučen. Byl jím Max Ahman ze Stockholmu a byl požádán, zda by se nepřipojili ke skupině. Byl to skvělý technik, ale ve své hře neměl stejnou melodickou žílu jako Roine. Požádali také Matse Lindberga, aby se vrátil do skupiny jako hostující hudebník po omezenou dobu.

Kapela se rozhodla opustit label Electra a podepsala smlouvu s Polar, labelem od skupiny ABBA, na nové album. V té době ale polevil zájem o progresivní hudbu a skupina byla trochu zmatená, který hudební směr by měli zvolit pro budoucnost. Proces vytváření nové hudby byl obtížný a plný kompromisů. Ingemar si přál převzít úlohu skladatele a měl nějaké nápady, ale jeho nedostatek znalostí akordů a dalších základních hudebních prvků, které byly úrodnou půdou hudební zahrady Kaipy, přivedlo kapelu do podivné situace. Jeho způsob myšlení a práce v hudbě sloužila užitečně svému účelu v Ingemar Bergman Troop, ale bylo obtížné včlenit je do stylu Kaipa a výrazně kontrastovalo s Hansovým způsobem psaní a celkovou hudbou Kaipy. Mats Löfgren působil jako textář a přidal většinu vokálních melodií.

Album "Händer" (Hands) bylo nahráno na podzim roku 1979 díky nové smlouvě v Polar Studio ve Stockholmu, kde Leif Mases a Lennart Östlund působili jako zvukoví inženýři. V tomto prestižním studiu nahrávali jak ABBA nebo Led Zeppelin. Shodou náhod, když tu Kaipa pracovala na albu "Händer", potkávala se tu se svými velkými vzory, kapelou Genesis, která tu právě dokončovala práce na jejich desce "Duke". Hans při natáčení použil pouze dva syntezátory (Yamaha CS-60 a Prophet 5) a Grand Piano při nahrávání. Stejně jako většina klávesových hráčů v té době věřil v nekonečné možnosti polyfonního syntezátoru, a proto poslal své Hammond varhany na dlouhou dovolenou. Max nebyl v tomto okamžiku úplně začleněn do hudby kapely, což vedlo k tomu, že na tomto albu převládal klávesový zvuk. Tři instrumentální skladby napsané Hansem měly stále charakteristickou strukturu Kaipa. Dvě z nich "El Grandi" a "Regn" (Rain) byly uvedeny na albu. Další píseň "Staden páka" (The City is Alive) byla původně delší a obsahovala některé "symfonické" části. Tyto části byly v závěrečné podobě písně odstraněny, přičemž v polovině skladby zůstala pouze krátká pasáž. Většina z ostatních písní na albu zjevně prokazuje potíže s dříve zmíněným kompromisem, hromadícím různé hudební prvky vedle sebe, které však nejsou navzájem integrovány, což bylo účelem.Dobré recenze sice doprivázely "Händer", když bylo album vydáno na jaře 1980, ale album samotné nedosáhlo prodeje svých tří předchůdců.

Kapela plánovala turné na propagaci nového alba v květnu 1980. V osobě Torkela Thyrella našli nového basistu, veretána, který hrál s Hansem v S:t. Michael Sect v 60. letech. Přesto však kapela směřovala k vážným potížím. Mats Löfgren se cítil jako nemotivovaný, opotřebovaný a obecně špatný v tomto období. Takže na poslední dny zkoušek se bez omluvy Mats Löfgren prostě neozýval! Smrtelná rána pro kapelu, která se chystala vyrazit na turné za pár dní! Zbytek skupiny to vzdával po zbytečných pokusech o vyřešení problému, bylo prostě nemožné přimět Mats, aby splnil svou úlohu. Kapela musela čelit skutečnosti, že musí zahájit turné a postarat se o vokální party bez vlastního zkoušení. První koncerty na tomto turné byly improvizovány mnoha způsoby. Vokální části písní byly přepsány a uspořádány pro Matsův hlas, ale po chvíli skupina převedla skladby na správné klávesy, které by se hodily k Hansově hlasu, což nebyl úplně jednoduchý úkol během turné.

Skupina začala hledat nové zpěváky. Anne Chaaban zpívala v místní bluesové kapele. Hanse přitahoval její styl, plný síly a pocitu. Pozval ji na zkoušku s kapelou a myslel si, že to může být nový začátek a směr. Záměr to byl dobrý, ale správná chemie se nikdy neobjevila. Způsob zpěvu Anny neodpovídal bohatým harmoniím hudby Kaipa. Necítila se pohodlně a neměla žádné zkušenosti s zpěvem tohoto druhu hudby. Někdy se úplně ztratila v jejich hudební krajině. Tato konstelace sestavy trvala pouze během jednoho turné v listopadu 1980. Poté Anne a Torkel opustili skupinu.

Po této nepříjemné zkušenosti se tři zbývající členové rozhodli pokračovat v původní podobě jako kvarteto. Max znal chytrého baskytaristu a velmi pěkného chlápka jménem Mats Lindberg ze Stockholmu. (Ano, je to tak, dvě různé osoby se stejným jménem hrají stejný nástroj a ve stejné kapele.) Jeho přezdívka byla "Microben" (Microbe). Tentokrát byla chemie ve skupině mnohem lepší. Hans se opět postaral o vokály a natočili nové úpravy starých písní Kaipa smíchaných s novými kompozicemi a improvizacemi. Nyní skupina chtěla hrát, koncertovat a přinášet radost zpět do života a do hudby. Během dubna a prosince roku 1981 uskutečnili několik turné, včetně koncertu v Husetu v Kodani vysílaného dánským rozhlasem. Ale koncem roku 1981 se Ingemar rozhodl opustit skupinu.

Nebyl žádný problém najít nového bubeníka, Olle Romö začal zkoušet s kapelou počátkem roku 1982. Ale po několika týdnech neodolal pozvání od The Eurythmics, kde se připojil k pracím na kultovní desce synth popu – "Sweet Dreams". Takže místo toho Pelle Andersson zaujal jeho místo a přinesl s bubnováním hodně nové inspirace pro kapelu.

Začali aranžovat spoustu nových písní napsaných Hansem, ale i ostatní členové přidávali písně a nové nápady. Struktura hudby nebyla jasně definovaná, volná ruka vládla a nevěděli přesně, co z toho bude. Inspirovali se od umělců jako Peter Gabriel a Talking Heads, kteří se snažili udělat nějakou novou progresivní hudbu. Chtěli pokračovat v hudební cestě Kaipy, ale nechtěli zůstat v 70. letech zamčených v jejich vlastní historii. Byla to opravdová progresivní cesta všemi prostředky. Každý, kdo viděl tuto sestavu Kaipa naživo, může potvrdit, že opravdu měli potěšení, že mohou hrát společně. Tehdy byl Hans jediným členem žijícím v Uppsale, všichni ostatní žili ve Stockholmu.

Kapela neměla žádnou nahrávku, ale chtěla nahrát nové skladby na album. Takže se rozhodli natočit nahrávku sami na 8-pásmovém kazetovém magnetofonu Hanse ve zkušebně v Uppsale. Samozřejmě, že se jedná o zcela jinou situaci a uteklo dost času od poslední nahrávky v Polar Studio. Album "Nattdjurstid" (Čas nočních zvířat) bylo nahráno kapelou bez vnější pomoci a vyšlo na podzim 1982 u Piglet Records. Obdrželo mnoho dobrých recenzí, ale to bohužel nebylo dost. Všichni členové kapely byli profesionálními hudebníky, ale práce s kapelou jim nepřinesla dostatek peněz, aby mohli žít. Rozhodli se tedy po skončení posledního koncertu ve Studionu ve Stockholmu 13. prosince 1982 skončit. Tato přestávka trvala téměř dvacet let.

V roce 1991 se sice původní členové Kaipa Hans, Roine, Tomas a Ingemar pokusili znovu obnovit skupinu a nahrát nové album, které by následovalo po novém vydání původních alb na CD. Hans a Roine přišli s mnoha novými písněmi pro tento projekt, ale pokus se nezdařil, protože nebyly přidány žádné basové party, takže v rytmické sekci zůstaly pouze Ingemarovy nahrané bicí. Správná chemie chyběla a jako jednotlivci a hudebníci se vyvíjeli velmi různorodými způsoby.

Hans si ihned zpočátku uvědomil, že tato sestava nebude schopna uskutečnit jejich hudební záměry. Roine působil jako prog Henry Kissinger, strávil bezpočet hodin po telefonu, snažil se obnovit víru různých členů, ale nakonec byla celá myšlenka odložena. Některé Roineovy písně napsané pro tento reunion byly později zaznamenány kapelou The Flower Kings, jedno Hansovo album "Lantlåt 1 & 2" (country zaměřené skladby), kde všichni členové vlastně hrají společně, nebo byly zařazeny na kompilační CD Vimus a další od Hanse "Folke's Final Decision" byla uvedena na "Notes From The past". Po tomto neúspěchu se Hans a Roine někdy setkali s jinými návrhy, ale všechno skončilo někdy v roce 1995 jako nenaplněná příležitost.

V únoru 2000 se Hans Lundin rozhodl realizovat jeho představu o vytvoření nového alba. Napsal spoustu nových písní a svoji účasti na tvorbě alba "Hagen: Corridors of Time" dokázal, že je stále silou, s níž se má počítat. Během těchto nahrávek a setkání s houslovým hráčem Andersem Rosenem si také uvědomil, že jeho píseň inspirovaná tradiční švédskou lidovou hudbou je něco, na co se pyšní. Toto povědomí mu dalo nové podněty k tomu, aby do svých skladeb začlenil více těchto lidových témat.

Prvním krokem bylo najít zpěváka a textáře. Michael Olsson byl zpěvák v Hagen a také napsal všechny texty této kapely. Hans si myslel, že by to mohla být příležitost. Pozval jej a poslouchali a diskutovali o materiálu. Michaelovi přinesl skladby s úmyslem napsat texty a vyzkoušet melodie písní. Ale to bylo vše...

Skutečný začátek kapely Kaipa, její druhé části historie, se ale odvíjí ze setkání Hanse Lundina a Roine Stolta na jaře roku 2000. Hans chtěl Roineho, aby mu nahrál kytaru na novém albu, a tak se vrátil k možnosti uvedenou v kapitole 1. Hans to považoval za hudební projekt a ne na vytvoření nové kapely. Během tohoto setkání diskutovali i o volání Kaipa. Nová hudba měla hodně společného se starou hudbou Kaipa, aniž by ji Roine věděl, protože neslyšel ani jednu notu. Ale protože všechny písně v tomto projektu napsal Hans, rozhodli se tuto myšlenku odmítnout a počkat na další příležitost, když by se oba mohli zapojit jako autoři. Během nahrávání nových písní se projekt nazýval "Inside The Green Glass", což bylo jméno první písně na Hansově prvním sólovém albu "Tales". Základní struktura této skladby se vrátila na nové album v propracované verzi s názvem "Second Journey Inside The Green Glass".

Hans to viděl jako souhrn svých záměrů na projekt alba. Chtěl syntetizovat a přinést nejlepší části své vlastní hudební historie do současnosti, přidat všechny své nové znalosti a zkušenosti a pokusit se vytvořit z těchto částí nové mistrovské dílo. Sedmdesátá léta "progresivní hudby" byla uzavřena a bylo nutno neustále hledat nové výzvy a vyhýbat se opakování sebe sama. Dnes se termín "progresivní rock" většinou týká skupin, které nemají vlastní hudební identitu, a dělají slabý odvar toho, co jiní hudebníci vyvinuli většinou v 70. letech. S novým albem chtěl Hans otestovat možnosti, které vyvstanou, když si dovolíte být hrdý na svou minulost, aniž byste ztratili svou současnou identitu a nepřestali hledat nové výzvy.

Hans a Roine se podruhé setkali v létě 2000, když se rozhodli začít spolupracovat. Základním nápadem Hansa bylo vytvořit dvojité CD, protože měl více než 160 minut hudby. Roine mu doporučil, aby vybral nejlepší skladby a začali s jedním CD. Udělali několik poslechových setkání, kde hodnotili materiál a vybírali to, co považovali za nejlepší skladby.

Hans si uvědomil, že potřebuje mimořádně talentovaného bubeníka, který by mohl hrát jejich často složité aranžmá, ale také chtěl, aby někdo přinesl do hudby energii, fantazii, improvizaci a osobnost. Po dlouhou dobu byl Hans velkým fanouškem Morgana Ågrena pro jeho skvělou techniku a nápadité a idiosynkratické bubnování. Takže na jaře roku 2000 Hans kontaktoval Morgana a nabídl mu, aby byl součástí tohoto projektu. Hans poslal skladby Morganovi, který pak nabídku přijal. Nahrávky Hans a Morgan uskutečnili ve Studiu magnetofonu SAE ve Stockholmu ve dnech 11.-22. září 2000.

Jakmile byly bicí zaznamenány, Roine přidal většinu kytar v Cosmic Lodge během září a října 2000 většinou s využitím svého starého Gibson Les Paul Gold Top -52 a Gibson ES-175, aby vytvořil speciální zvuk nové značky Kaipa. Bylo také použito mnoho podobných efektů jako je phaser a wa-wa. Pak ale byli nuceni učinit dlouhou přestávku od nahrávání kvůli Roineově práci s "The Flower Kings" a "Transatlantic". Hans se setkal s Jonasem Reingoldem poté, když jej na podzim roku 2000 slyšel s The Flower Kings v "Space Revolver" při představení skladby, ale až od začátku roku 2001 byl Jonas k dispozici, aby přidal své baskytary. Volba Jonase byla v každém případě dobrým řešením, neboť je brilantním basistou, který přinesl i novou dimenzi skladbám.

Jedna píseň na albu měla být nazpívana zpěvačkou. Hans považoval Saru Isaksson za dokonalou k interpretaci písně "A Road In My Mind". Kontaktoval ji a představil skladbu. Ohodnotila ji jako hezkou píseň, která jí nabízela příběh o pohádkách, ale nabídku odmítla s tím, že se chce soustředit na práci se svými novými písněmi. Rovněž spolupráce s Michaelem nebyla tak úspěšná, jak měla být. Hans napsal slova, když začínali, ale když čekal na známky pokroku od Michaela, napsal sám texty dalším písním. V srpnu 2000 provedli demo nahrávku vokálních částí a v únoru 2001 natočili to, o čem se domnívali, že bude poslední nahrávkou. Bohužel to nebylo dost dobré. Oba si uvědomili, že Michael, který je ve skutečnosti skvělý zpěvák, není pro tuto zvláštní hudební situaci ta správná osoba. Rozhodli se tedy ukončit tuto spolupráci a namísto toho se v budoucnu spojili v projektu "Hagen".

Takže v březnu 2001 museli Hans a Roine čelit skutečnosti, že mají sice kompletní album, ale bez zpěváka, aby dokončili práci. Bylo navrženo mnoho jmen jako možné řešení tohoto problému. Roine navrhoval zpěváka neznámé kapely Carp Tree, pak Patrika Lundströma z Ritual nebo Ola Salou z The Ark. Nakonec se ale Hans rozhodl, že nabídku předloží Patrikovi, který ji přijal a vokály byly konečně nahrány v HGL Studio během pouhých dvou dnů 28. - 29. května 2001. Patrikův vysoký hlasový tón nový přinesl rozměr hudbě, která se blíží zvuku rané Kaipy. Jako profesionální a brilantní zpěvák přinesl také k písněm spoustu nové energie. Píseň "Notes From The Past Part II" byla původně nahrána a měla být zpívána Hansem, což přinášelo značný rozdíl mezi oběma verzemi písně, ale když Hans uslyšel Patrika zpívat první část, byl ohromen a rozhodl se změnit toto rozhodnutí.

Hans se náhodou zeptal Patrika, jestli nezná nějakou zpěvačku, která by mohla nazpívat píseň "A Road In My Mind". Hans chtěl zpěvačku, která dokáže vytvořit osobní interpretaci, aby přinesla spoustu energie a citu k písni jako kontrast k měkké a sladké melodii. Po nějakém hledání se Patrik dne 15. června 2001 vrátil do studia s Aleenou Gibson. Zpívala písně svým sofistikovaným, osobním způsobem, kdy ji Hans a Patrik poskytovali kompaktní a dokonale zábavný doprovod.

Mnoho ze základních klaviatur nahraných jednoduše jako momentální ukázka se stále používalo v konečném výsledku, což dokazovalo hodnotu originální inspirace. Během podzimu 2000 dokončil Hans většinu práce s klávesami, přidal varhany Hammond, klavír Yamaha CP-70 a syntezátor Yamaha CS-60, který přinesl konečný zvuk nahrávek. Po dokončení nahrávání v létě 2001 se Hans obrátil na Per Nordina, kterého Hans znal jako tvrdošijného hudebníka ze 70. let, ale nevěděl nic o jeho uměleckém talentu, dokud nespatřil obálku prvního alba kapely Transatlantic. Prodiskutovali možnost, že právě Per navrhne umělecké dílo pro obal alba, který by správně odrážel jeho hudební obsah.

Aby Per získal vlastní názor na hudbu, byl mu dán k dispozici surový mix alba. Po několika minutách ticha se Per podíval na Hanse a zeptal se s narážkou na název tohoto projektu: "Proč mluvíte o "zelené sklenici"? Je to nesporně KAIPA, a tohle očekavají všichni vaši staří fanoušci." Hans a Roine o tom hovořili a o pár dní později se rozhodli znovu použít jméno Kaipa, protože to považovali za ochrannou známku pro obsah alba, stejně jako dobrý způsob, jak znovu posunout do středu pozornosti kapelu Kaipa a získat více lidi j jejich poslechu. Bylo také chápáno jako pocta ke spojení hlavních sil původní kapely, dvou hudebníků, kteří opět přinesli své jedinečné síly v chemii souboru. Roine, který už měl dvě kapely, kde skládal a hrál, souhlasil s tím, že se znovu použije jméno Kaipa a usoudil, že je to dobré řešení, a to i přesto, že scházely jeho vstupy do aktuálních kompozic, protože měl samozřejmě plné ruce práce s vlastními úspěšnými projekty tak jako tak. Přesto svým způsobem hraní Roine přispěl hodně k tomu, co tvořilo zvuk Kaipy a přišel také s cenným přínosem během finální instrumentace a míchání.

Album "Notes From The Past" dokazuje, že je možné vytvořit most mezi minulostí a současností a přitom vytvářet novou progresivní hudbu, která má tolik podobností s dřívějšími nahrávkami Kaipa, přestože je rozdíná.

Když album "Notes From The Past" vyšlo na jaře 2002, napsal již Hans Lundin spoustu nových písní pro další album. V létě 2002 se Hans a Roine setkali nad několika novými skladbami. Z celkových 150 minut hudby si museli vybrat nejlepší skladby pro nové album. Rozhodli se, že společně vytvoří album a během zbytku roku 2002 pokračovali v práci s písněmi a snažili se najít nejvhodnější instrumentace. Někdy píseň zůstala v původním tvaru, někdy byla rozdrobena na kousky a přebalována, takže některé části se hodily nebo použily v jiné pozdější konstelaci a někdy Roine nebo Hans připojili i nové kousky hudby ke konečnému výsledku. Hans napsal všechny vokální melodie s texty, ale požádal Roineho, aby se podíval na texty a pokusil se je zpřesnit. Takže někdy vznikly nové verze, někdy měly blízko k originálu a někdy zbyla pouze fragmenty. Vokální část písně "The End Of The Lane" byla zcela nová část napsaná Roinem a byla začleněna do této písně, která měla být původně instrumentálkou. Píseň "Sonic Pearls" byla napsána převážně v červnu 1998, kdy Hans cestoval po švédské krajině vlakem po mixování alba Hagen v malé vesnici Yttermalung v Dalarně. Silný pocit lidové hudby v něm stále dozníval a otevřel základní představu o této písni. Původně měla být zahrnuta na album "Notes From The Past". Nové album vyšlo pod názvem "Keyholder" v roce 2002.

Hans měl základní myšlenku využít stejné hudebníky jako na předešlém albu. Považoval tuto kombinaci za tak magickou a úspěšnou, že neměl žádný důvod změnit to. Všichni lidé byli v rané fázi informováni o plánech a všichni se chtěli zúčastnit s myšlenkou, že to byl skvělý nápad. Jediným důležitým rozdílem bylo tentokrát širší využití všech hlasů v kapele, což znamenalo, že u několika písní si Patrik, Aleena, Hans a Roine zazpívají společně. Album bylo nahráváno v období od ledna do března 2003 ve studiích HGL & Cosmic Lodge Studios v Uppsale, ve studiu UAE Magnetofon Studio ve Stockholmu a ve studiu Reingold Studio Malmö. Míchání se uskutečnilo v květnu 2003 v Cosmic Lodge. Originální cover vytvořil Jan Ternald, umělec a také bývalý hudebník, když v 70. letech hrával ve švédských kapelách Älgarnas Trãdgard a Flãsket Brinner a navrhoval přebaly pro Bo Hanssona.

V roce 2005 Kaipa vydala ještě album "Mindrevolutions". To bylo poslední album s touto sestavou. Roine Stolt nebyl celkově spokojený s hudbou, kterou tehdejší Kaipa produkovala, a "Mindrevolutions“ sám považoval za značně slabé album. Neshody, které měl s Hansem již dříve, se nyní ještě více prohloubily, a proto se rozhodl kapelu opustit a tak opouští Kaipu již podruhé.

Od prosince 2005 je v prodeji limitovaný box „The Decca Years 1975 – 1978“ pěti CD obsahujících první tři alba „původní“ Kaipy v remasterovaných verzích plus dva disky plné dosud nezveřejněného materiálu.

Kaipa ovšem pokračuje v další činnosti i bez něj a v roce 2006 se stal Per Nilsson členem kapely jako nový kytarista. Hans a Per jsou dřívějšími kamarády a společně pracovali na nahrávání alba "Hagen: Corridors of Time" koncem 90. let. Per spolupracuje s US firmou Strandberg na vývoji kytar (má i svůj model Singularity) a dnes je většinou slavný jako sólový kytarista ve švédské metalové kapele Scar Symmetry. Kytarista Per Nilsson se stal nejzásadnějším prvkem změny, který si v této kapele vytvořil vlastní styl a zvuk, takže je po pár tónech jasně identifikovatelný a dal charakter všem následujícím albům.


V roce 2007 vydala Kaipa album "Angling Feelings" již s novým kytaristou a po něm následovaly další alba "In The Wake Of Evolution" (2010), "Vittjar" (2012), a "Sattyg" (2014).

Vznikla druhá odnož kapely KAIPA...
V roce 2014 se pořadatelé hudebního festivalu ve Värmland zeptali Roineho Stolta, zda byl nebyl možný reunion Kaipy a zdy by zde nevystoupili v rámci jejich 30. výročí. Roine se na tento podnět spojil z bývalými hudebníky Kaipa, jmenovitě s bubeníkem Ingemarem Bergmanem, který se v posledních letech věnoval spíše práci producenta a basistou Tomasem Erikssonem, studiovým technikem, a ti s tímto nápadem souhlasili. Skupina byla doplněna o bratra Roineho Stolta, Michaela, který (překvapivě, na rozdíl od The Flower Kings, kde hraje na basovku) tu převzal funkci frontmana a klávesisty, a také o Maxe Lorentze, známého studiového muzikanta, skladatele a producenta, který byl v kapele přidělen ke klávesovým nástrojům všeho druhu.

Začali zkoušet a v roce 2015 objeli několik prog festivalů v zemích tomuto stylu zaslíbeným - v Japonsku, Německu a Holandsku. Tam se prezentovali materiálem z prvních tří legendárních desek Kaipy ze 70. let. Za záznamů je slyšet, že dbají o autentičnost zvuku, tak jak jej znají fandové z desek. Již během této doby však začali s tvorbou nového repertoáru a tyto žhavé novinky bez textů testovali živě na obecenstvu. To nadšeně reagovalo, proto kapela, zcela opačným postupem, než Lundinova Kaipa, natočila tyto songy na pás ve studiu. To znamená, že písně nahrála v podstatě živě a najednou s co nejmenším zásahem moderní techniky. Aby se zvukově přiblížili nahrávkám ze 70. let, byly samozřejmě použity varhyny Hammond, mellotron, zvuk pravých varhan a Eriksson donesl svou basu Rickenbacker, jejíž specifickým zvukem obohatil první dvě desky. Také se překvapivě rozhodli pro zpěv ve své mateřštině. Skupina začala nahrávání nového alba v červnu 2016 po návratu z jejich turné. Nové album vyšlo 25. září 2016 pod názvem "Darskapens Monotoni" (Folly monotónnosti, v doslovném překladu). Název kapely museli nějak odlišit od existující původní skupiny shodného jména. A tak vznikla Kaipa De Capo, neboli Kaipa od začátku. Následovat bude delší evropské a skandinávské turné na podzim 2016 s 15 zastaveními a v roce 2017 také America a Jižní Amerika.

...a opět originální kapela KAIPA...
Po třech letech v roce 2017 vyšlo 29. září 2017 třinácté album švédské prog rockové kapely Kaipy "Children Of The Sounds". Zároveň je to pátá deska v uplynulých deseti letech, na které se setkává stejná sestava. Na albu se nachází jen pět kompozic, tři z nich ovšem přesahují svou délkou deset minut, čtvrté do tohoto limitu pár sekund chybí. Téměř jednohodinové album nabízí invenční a dynamickou zvukovou cestu spojující prvky folk, prog rocku a fusion s oduševnělými ženskými a mužskými vokály i hvězdné muzikantství. "Children Of The Sounds" je stejně barevné hudebně i lyricky, jak je očekáváno od KAIPA na základě jejich bohaté diskografie, která se datuje od debutového opusu, který vyšel v roce 1975. Zvuk alba je obohacen větším využitím letité spolupracovnice kapely ze světa klasické hudby vytržené krásné houslistky Elin Rubinsztein, které se povedlo ozvláštnit aranžmá zakomponováním prvků tohoto stylu do jednotlivých skladeb.

Album je velice povedené, hlavně pak 17-ti minutová "On The Edge Of New Horizons". Per Nilsson zkrotil své metalové vášně a Aleena dostala větší prostor pro svůj vokál. Deska se hudebně vrací do 70. let, zazní tu varhany Hammond a celkem dominantní baskytara. Lundinovi se povedlo opravdu skvělé album s výraznými melodiemi, které jsou inspirovány lidovými švédskými songy. Nahrávalo se analogově, důraz byl kladen na čitelný a dynamický zvuk.

Legendární švédská progresivní folk-fusion-rocková kapela KAIPA se vrací v dubnu 2022 se svým 14. studiovým albem "Urskog" a novým bubeníkem. Hans k albu řekl: "Většina písní byla napsána už v roce 2018. V té době jsem pracoval na SetBoxu s 6CD "Hans Lundin: The Solo Years 1982-1989" a díky tomu, že jsem se vrátil ke svým starým sólovým albům, se mohl odehrát proces psaní písní pro "Urskog". Poslech těchto starých skladeb ovlivnil mé nové skladby obecně. Bylo také několik případů, kdy jsem vzal pěknou akordovou strukturu nebo melodický fragment staré písně a udělal z toho něco úplně nového. Nasamploval jsem také některé zvuky z 80. let, které jsou na novém albu slyšet".

"Urskog" vezme posluchače na dechberoucí cestu švédskou divočinou a měnícími se ročními obdobími. Šest nových skladeb Hanse Lundina čerpá vlivy z krajin, kterých byl svědkem během svých osamělých venkovských cyklistických treků, a také z méně známé části jeho vlastního rozsáhlého katalogu písní. Nové album otevírá skladba "The Frozen Dead Of The Night", 19-minutový epos, který nás přenese z chladné a ponuré zimy do jara a jeho příslibu začít nový život. Závěrečná píseň alba "The Bitter Setting Sun" odráží toto téma, protože je čas rozloučit se s létem, když sledujeme padající listí a přuipomíáme si vzpomínky z letních nocí, kdy slunce odmítalo zapadat. Titulní skladba "Urskog" nás zavede hluboko do srdce švédského pralesa a svými švédskými texty evokuje obrazy starého folklóru.

Zatímco zbytek sestavy kapely zůstává nedotčen, na "Urskog" se představuje nový bubeník Darby Todd z Londýna ve Velké Británii. Kytarista Per Nilsson vysvětluje: "Když nastal čas začít stopovat bicí, Morgan nebyl k dispozici v žádném rozumném časovém rámci, takže na Morganův vlastní návrh jsme se rozhodli přátelsky se rozejít. Morganovo fantastické a nápadité bubnování zdobilo hudbu Kaipa téměř dvě desetiletí a osm alb, ale za to, co to stálo, jsme cítili, že by to mohla být příležitost vnést do Kaipy nějaké nové groovy a nové zvuky. Zatímco Hans měl několik nápadů na pozici bubeníka, já jsem měl na mysli pouze jednoho člověka, někoho, jehož kreativita a schopnosti konkurují těm Morganovým, ale s více tvrdým rockovým ostřím, a když jsem viděl několik videí tohoto chlapíka. Hans byl také přesvědčen. Takže nám přináší velkou radost, že vám můžeme představit pana Darbyho Todda jako nového bubeníka kapely Kaipa! Darby má resumé vhodné pro hudebníka jeho kalibru, hrál s Devinem Townsendem, The Darkness, Gary Moore, Martinem Barrem a mnoha dalšími, a zatímco ten chlap je schopen odborně hrát vše od death metalu po soft jazz, má silnou vlastní hlas na jeho nástroji a bylo vzrušující slyšet, jak vynesl těchto šest nových melodií Kaipa do nebe... a ještě dál!"

Zpět
Členové:
Hans Lundin - Keyboards & Vocals
Per Nilsson - Electric & Acoustic Guitars
Jonas Reingold - Electric Basses
Patrik Lundström - Vocals
Aleena Gibson - Vocals
Darby Todd - Drums

Hosté:
Elin Rubinsztein - Violin (2010-2017)
Fredrik Lindqvist - Recorders & Whistles (2007-2014)
Tove Thörn Lundin - Vocal on "Notes from the past" (2002)
Bývalí členové:
Morgan Ågren - Drums
Roine Stolt - Guitar (1974-1979, 2000-2005)
Mats Löfgren - Lead Vocals (1977-1980)
Max Åhman - Guitar (1979-1982) - od roku 1985 člen Mynta
Mats "Microben" Lindberg - Bass (1981-1982)
Per "Pelle" Andersson - Drums (1982)
Ingemar Bergman - Drums (1974-1981) - boční projekt Ingemar Bergman Troop (1979)
Mats Lindberg - Bass (1977-1980)
Torkel Thyrell - Bass (1980)
Anne Chaaban - Vocal (1980)
Tomas Eriksson - Bass (1973-1977)
Thomas Sjöberg - Drums (1973-1974) - zemřel na rakovinu v r. 1974

Členové
(Narozen 9. února 1948, Uppsala, Sweden)
Keyboards & Vocals


Narodil jsem se ve švédské Uppsale, město, kterému je věrný dodnes. V šesti letech začal docházet na klavírní lekce, hrál klasickou hudbu a myslel si o tom, že to bylo opravdu nuda. Takže si stranou začal hrát své oblíbené popové písničky na klavír jen podle sluchu. V létě 1964 se jej zeptal spolužák, který hrál na bubny v popové skupině, zda-li by neměl zájem hrát na varhany a zpívat v jeho kapele. Kapela s názvem "The Shakemen" byl začátek jeho hudební kariéry.

Jeho první veřejné vystoupení se uskutečnilo dne 22. srpna 1964. Po několika měsících si ale kapela změnila název na "S:t Michael Sect". Stejně jako většina kapel té doby hráli většinou převzaté skladby. Některé z jejich oblíbených skupin byly Zombies, Beatles, Rolling Stones, Animals, Downliners Sect a Manfred Mann. Kapela byla úspěšná, hodnocené v Oslu jako nejlepší severské popová skupina z roku 1965. Zaznamenali jsme tři singly, covery a originální skladby, které složil kytarista Thomas Frisk.

V průběhu let měnili členy a styly. V roce 1968 se Tomas Eriksson stal basistou. V roce 1970 byl název zkrácen na "San Michael's". V té době začal Hans psát písně se švédskými texty. V roce 1971 zaznamenali stejnojmenné LP pouze s původním materiálem. Druhé album bylo zaznamenáno v roce 1972, ale nikdy nevyšlo. Tyto dvě alba byly zaznamenány v Ulab Studio v Uppsale a bylo to první setkání Hanse se zvukovým inženýrem Leifem Masesem. V lednu 1973 se ale skupina definitivně rozštěpila. Hans pokračoval v práci s Tomasem Erikssonem v doprovodu populárních umělců jako Emile Ford a Harpo.

V roce 1967 si Hans koupil varhany Hammond, jeden z jeho nejoblíbenějších nástrojů. Nikdy neměl zájem hrát jako Jimmy Smith. Jeho inspirací byly kapely jako Steppenwolf, Spencer Davis Group, Procol Harum a ELP. Pak dostal nabídku od kapely Ekseption, která mu ukázala, co by se dalo udělat s klasickou hudbou, a švédský varhaník Merit Hemmingsson mu ukázal, jak hraje švédskou lidovou hudbu na varhany. Myslím, že to byly dva z mnoha zdrojů inspirace, které pak uplatnil v psaní písniček v KAIPA. Na podzim roku 1973 pak požádal Tomase Erikssona, aby s nim zformoval novou skupinu - Kaipa.

Na konci roku 1982 se poslední sestava skupiny Kaipa rozhodla udělat pauzu v aktivitě, které se nakonec protáhla na dlouhou dobu. V letech 1984-1989 nahrál svá tři sólová alba a vydal je ve své vlastní nahrávací společnosti ÖRAT Records - "Tales" (1984), "Visions Of Circles Of Sounds" (1985) a "Houses" (1989). Hudebně se všechny tyto alba vracejí ke kořenům hudby Kaipa s jejich důrazem na melodie. První album obsahuje veškerou hudbu, kterou napsal vedle práce na posledním Kaipa alba. Také skládal pro rozhlasové, televizní, divadelní a video produkce. Kromě své hudby pracuje v obchodě s hudebninami "Musikörat", který otevřel v roce 1978 s bubeníkem Kaipa Ingemarem Bergmanem.

Stal otcem dvou krásných dcer, Tove (1984) a Jessica (1986). Během let kdy vyrůstaly, trávil většinu svého času doma. Napsal v průběhu těchto let spoustu hudby, ale po "Houses" jž nic nevyšlo.

V roce 1996 jej požádal hráč na housle Anders Rosén, aby sestal součástí nového projektu s názvem "Hagen". Hlavní myšlenkou bylo vytvořit nahrávky kombinující švédskou lidovou hudbu a heavy rock. Hans to viděl jako zajímavý nápad a vzal to jako výzvu a možnost dozvědět se více o kořenech tradiční švédské hudby. Deska "Hagen: Corridors Of Time" vyšla na německém labelu Angular Records v roce 2001. Práce s tímto záznamem mu daly spoustu nových inspirací ve skládání. Zřejmě to byla ta pravá injekce, kterou potřeboval. Na začátku roku 2000 začal sestavovat ty nejlepší písničky, které složil, a byl přesvědčen, že nastal čas, aby s tím něco udělal. Kontaktoval Roine Stolta a představil mu své nápady. To byl začátek nových Kaipa.
Členové
(Narozen 5. března 1974, Švédsko)
Electric & Acoustic Guitars


Per Nilsson je švédský kytarista a producent. Je nejznámější jako jeden ze zakládajících členů melodic death metal / progressive metalové kapely Scar Symmetry a jako kytarista švédské progresivní rockové skupiny Kaipa.

V lednu 2013 Guitar Messenger vydali kytarové instruktážní DVD s Perem nazvané Scar Guitar. Kromě práce s jeho hlavní kapelou, Per mixuje, dělá mastering a produkci pro ostatní kapely.

Až do roku 2013 byl smluvně vázan s kytarami značky Ibanez. Nyní podepsal smlouvu se Strandberg Guitars, kteří ve spolupráci s nim vytvořili Strandberg Singularity, jeho první značkovou kytaru. Také podporuje snímače EMG od roku 2014. Nejčastěji hraje na rozšířené kytary, i když často používá nástroj Ibanez JEM 6 strunnou, se kterou nahrával svá sóla v minulosti.

Per je členem IQ společnosti Mensa International, jeho IQ je "135 a výše" na stupnici Wechsler.

V roce 2015 Per zařčal pracovat na svém sólovém počinu "Shapeshifter". V roce 2016 se pak Per vydal na turné v rámci Guitar Clinic.

Působil v kapelách:
Catacomb (Swe)
Hagen - Guitars
2001 Corridors of Time Guitars
Kaipa - Guitars (2007-present)
Scar Symmetry - Guitars, Keyboards (programming) (2004-present)
2005 Symmetric in Design - Guitars, Keyboards, Vocals
2006 Pitch Black Progress - Guitars, Keyboards
2008 Holographic Universe - Guitars
2009 Dark Matter Dimensions - Guitars
2011 The Unseen Empire - Guitars (lead)
2014 The Singularity (Phase I: Neohumanity) - Keyboards, Vocals (clean), Guitars, Programming, Songwriting (show all)
Zierler - Guitars (2012-present)
2015 ESC - Guitars, Bass
Členové
(narozen 22. dubna 1969)
Electric Basses


Je baskytarista z Malmö ze Švédska, hrající kromě baskytary na rovněž na fretless bass & Taurus pedals.

Na basovou kytaru začal hrát v roce 1986, když zaskakoval za přítele v místním slavném spektáklu WIRE. Kapela byla šťastná s jeho výkonem a nabídla mu místo. V letech 1988 až 1994 studoval hudbu a absolvoval magisterské studium výtvarných umění v roce 1994.

Pak byl plně zaměstnán jako studiový hráč v letech 1994 až 1996, než konečně vydal své debutové album v roce 1995 jako leader skupiny pojmenované Sweden Bass Orchestra. Byl to basový big band složený z 5 basových hráčů a bubeníka. Hostovali také na nahrávce představení Niels-Henning Orsted Pedersen. V letech 1996 až 1999 by Jonas vytížen nahráváním s různými umělci a v různých projektech, jako je např. Midnight Sun, Reingold, Sand and Gold a jiné.

Reingold také napsal několik písní pro švédskou metalovou skupinu The Poodles. Byla mu připsána pokaždé jedna píseň na každém z jejich alb (s výjimkou Sweet Trade, kde je podepsán pod třemi skladbami). Je spoluautorem: "Metal Will Stand Tall", "Streets of Fire", "Seven Seas", "Reach the Sky", "I Rule the Night" a "Father to a Son" mezi jinými. Většina z jeho příspěvků se staly jedněmi z nejvíce uznávaných skladeb skupiny.

V roce 1999 začal spolupracovat s The Flower Kings, kde nahradil Michaela Stolta, který se začal věnovat jiným věcem, a je stálým členem až do dneška. V současné době spolupracuje s Kings, Opus Atlantica, Time Requiem a se svoji vlastní kapelou: Karmakanic. Reingold byl také členem mezinárodní progresivní rockové kapely Tangent. Na basu hrál jako speciální host v projektu Musea/Colossus: Dante's Inferno s maďarskoum progresivní kapelou Yesterdays. Toto koncepční CD bylo vydáno v prosinci 2008. Reingold také nahrál basu pro stejnojmenné album skupiny An Endless Sporadic.
Členové Patrik Lundström
(Narozen ***, ***)
Vocals


Kromě kapely Kaipa je Patrik také členem kapely Ritual (od roku 1995), v níž jsou:
Patrik Lundström - Lead vocals & guitars
Fredrik Lindqvist - Bass, bouzouki, whistles & backing vocals, Johan Nordgren- Drums, nyckelharpa & backing vocals
Jon Gamble - Keyboards, harmonium & backing vocals

Patrik jako zpěvák nebo kytarista také spolupracoval se zpěvačkami Agnethou Fältskog (ex-ABBA), Marilou. Dříve byl členem kapely Blond, se kterou se účastnil i Eurovision Song Contest.
Členové Aleena Gibson
(Narozena 31. května 1968, Orust, Göteborg, Sweden, jako Anna-Lena Högdahl)
Vocals


Aleena je zkušená zpěvačka a skladatelka. Narodila se a vyrůstala na západním pobřeží, Göteborgu a Orust konkrétně. V jejím domově ji vždy doprovázela hudba, vždycky tam byla hudba a zpěv. Hudbě propadla kolem 12 let, když se jejími idoly stali Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor a John Deacon, kteří ji vždy doprovázeli po celý život se svoji nádhernou hudbou. Seznámila se s lidmi z nahrávacích společností a úžasnými skladateli a producenty.

Na začátku své hudební kariéry se podílela na Eurovision Song Contest jako skladatelka poprvé v roce 2000. Celkově se této soutěže zúčstnila třikrát, naposledy jako skladatelka na pro Sannu Nielsen skladbu "Empty Room". První veřejné vystoupení se odehrálo v roce 2003 s písní "Better Believe It" ve švédském semifinále Eurovision Song Contest. Nakonec začala vystupovat sama sólově a v roce 2003 vydala svoji debutovou desku "Aleenas Café".

V posledních letech napsala několik hitů pro švédské umělce, Aleena již několik let hraje při mnoha různých příležitostech jako sólistka nebo ve skupinách jako ke Kaipa. Jako písničkářka nabízí příjemnou atmosféru s novými a starými písněmi, často se přizpůsobí divákům na přání.

V roce 2006 se seznámila se Stefanem Anderssonem a napsali společně spoustu písní, včetně písně pro Eurovision Song Contest, "Anything But You", kterou na festivalu uvedli v roce 2007. Od roku 2007 Aleena a Stefan Andersson vystupovali společně jako "Andersson And Gibson" a v témže roce vydali album písní inspirovaných dvojicí Simon & Garfunkel nazvané "Earthly Greetings". V roce 2008 se opět objevila na festivalu Eurovision Song Contest, tentokrát jako skladatela písně "Empty Room", kterou napsala společně s Bobbym.

Aleena se zaměřuje hlavně na skládání písní, stala se takév roce 2000 jednou z hlavních vokalistů ve skupině "Kaipa", což je progresivní rocková kapela, s nimiž už vydala šest alb. V roce 2009 a 2010 hodně koncertovala v Irsku, Velké Británii, USA a Jižní Africe. Několik koncertů odehrála s nádhernou Molly Sanden v Nashville, LA a NY. V poslední době pracovala částečně se soukromými švédskými materiály a novým projektem The Nine. Její skladby slavily úspěch u hudebníků jako Nick Carter, S Club 7, Chenoa, Tata Young, Rouge Jill Johnson a Girls' Generation. Aleena dále vystupuje jako písničkářka a připravuje svoji druhou sólovou desku "My Treasure".
Členové Darby Todd
(Narozena ***, London, United Kingdom)
Drums


Darby Todd, 31 let, je profesionální bubeník v současné době sídlící v Londýně ve Velké Británii s dvojím národním statusem a držitelem 2 platných pasů (USA a Spojené království). Má neomezená pracovní práva v USA, Velké Británii a Evropě.

Nedávno dokončil turné v posledních 16 měsících v nové kapele Justina Hawkinse (The Darkness) 'Hot Leg', která zatím hraje show a festivaly v roce 2009 v USA, Velké Británii a Evropě a několik pěkných vystoupení podporujících 'Extreme' na jejich britském turné. Také hrál na vystoupeních, kdy mohl, s jazzovým/funkovým počinem "Protect The Beat" s Derekem Nashem (Jools Holland), Winstonem Blissettem (Massive Attack) a Timem Canem.

Darby v současné době koncertuje po světě s kytaristou Jethro Tull Martinem Barrem a jeho projektem Hot Leg. Dodává muzikálnost a vzrušení každému projektu, se kterým pracuje. Mezi další jeho spolupráci patří The Darkness, Devin Townsend, Alan Price, Gary Moore, Kee Marcello (Evropa), Joe Lynn Turner (Rainbow), Carl Verheyen, Robert Plant, Disneyho The Lion King, Robben Ford, Paul Gilbert, Out Of This World a mnoho dalších. Darbymu vyhovuje hraní jazzu v malém jazzovém klubu stejně jako hraní rocku v aréně.

Když Darby nejezdí na turné, může ve svém londýnském studiu provozovat vzdálené nahrávání pro umělce a kapely z celého světa a také omezenou výuku. Je držitelem pasu Spojeného království i USA, což usnadňuje práci v Americe. V roce 2021 vydal své sólové album "The Reality Of Zeros And Ones".
Členové
(Narozen 13. července 1967, Umea, Norrland, Sweden)
Drums


Morgan Ågren je švédský bubeník, který vystupuje jako člen progressive rockové kapely Kaipa.

Rodák z Umea, Norsko, se projevil jako vynikající talent již v mladém věku, když začal vystupovat veřejně v sedmi letech, až nakonec spojil své síly s Matsem Öbergem v roce 1981. Později společně zformovali skupinu "Zappsteetoot" v roce 1984, což byla skupina mezinárodně známá kapela hrající hlavně hudbu Franka Zappy.

V roce 1988 ve věku 20 byl Morgan Ågren spolu s Matsem Öbergem, pozván Frankem Zappou, aby hostovali ve Stockholmu na koncertě Franka Zappy. Pod dojmem Ågrenových schopností Zappa pozval Ågrena do Spojených Států, aby se podílel na několika projektech, včetně Grammy Award oceněného alba z roku 1994 "Zappa's Universe" se Stevem Vaiem, stejně jako vyprodané vystoupení v New Yorku při Lincoln Center's Great Performers Series v Avery Fisher Hall. Ågren také sdílel bubenickou stoličku s Terry Bozziem v kapele Dweezila a Ahmeta Zappy nazvané Z na albu "Shampoohorn". V roce 1996 Ågren koncertoval po celé Evropě jako člen kapely Glen Hughese a později i v Japonsku v roce 1997. V roce 1996 také vznikla vlastní nahrávací společnost Morgana Ågrena, Ultimate Audio Entertainment, jterá se věnuje vydávání "nové" hudby.

Ågren nahrál několik alb jako člen Fleshquartet (švédsky Fläskkvartetten), mezi jinými také "What's Your Pleasure?" a Grammy oceněnou Goodbye Sweden kromě několika mezinárodních vystoupení s Zappa's Universe a s Matsem Öbergem ve společné kapele Mats/Morgan Band.

V květnu 1997 Ågren vystupoval v unikátním projektu Swedish Film Institute, s nímž debutoval ve filmu a na několika mezinárodních festivalech. Výsledkem byl zvukový zážitek o délce 4 minuty a 35 mm krátký film "Lullaby for Lost Souls" reprezentující jej v nějaké "free-form stereo Dolby drum explozi". Ågren je také vysoce uznáván fanoušky extrémní a těžké hudby pro jeho studiový výkon na sólovém albu Fredrika Thordendala "Sol Niger Within", které vyšlo v roce 1997.

V roce 2013 se stal také hlavní postavou dvouhodinového dokumentu režiséra Carla Kinga alias Sir Millard Mulch, nazvaného "Morgan Ågren's Conundrum: A Percussive Misadventure". Objevil se také na albu Devina Townsenda, Dweezila Zappy a Brendona Smalla z Metalocalypse. Ågren také hostoval na bezejmenném albu projektu Casualties of Cool.

V roce 2010 byl Morgan byl zvolen No.1 čtenáři magazínu Modern Drummers v kategorii "fusion".
Členové
(Narozen 5. září 1956, Uppsala, Švédsko)
Guitar (1974-1979, 2000-2005)


Je švédský kytarista, klávesista, zpěvák a skladatel.

Je to jedna z hlavních postav v historii švédskeho rocku, vedl dva v jeho země nejúspěšnější progresivní rockové kapely: Kaipa v roce 1970 a The Flower Kings v roce 1990. Jeho osobitý kytarový styl je kombinací hry Davida Gilmoura v sympatickém středním tempu, Steve Howea přes ostřejší hrany a Franka Zappy svoji virtuozitou.

Stolt začal svou kariéru na konci roku 1960 hraním na basovou kytaru v místních rockových kapelách. Ke kytaře se dostal v roce 1973 a nějaký čas strávil ve skupině "Orexis" ovlivněné stylem Allman Brothers.

V roce 1974 se stal kytaristou skupiny Kaipa, což byla profesionální progresivní rocková kapela, a jemu bylo v té době 17 let. S ní vydal tři úspěšná alba a odehrávala více než 100 koncertů ročně, včetně vystupování v televizním a rozhlasovém vystupování ve Skandinávii. Tyto alba Kaipy jsou nyní znovu vydávána po celém světě a jsou často považováni za popřední alba skandinávského symfonického rocku sedmdesátých let. V roce 1979 odešel z Kaipy, aby vytvořil vlastní skupinu "Fantazie" a vydal s ní dvě alba. Skupina se rozpadla v roce 1983 a Roine začal pracovat sólově a a jako studiový muzikant, aranžér a producent.

Na konci 80. let založil vlastní vydavatelství a nahrávací společnost s názvem Foxtrot Music a zapojoval se do různých projektů, včetně živého hraní a nahrávání s dalšími umělci se vzdaloval od symfonického rocku směrem k více tradičnímu rocku, funky, popu, folku, blues a jazzu. Pod názvem "Stolt" projekt vydal v roce 1989 desku "The Lonely Heartbeat", která je směsí popu a komplexního rocku.

Pod vlivem progresivního rockového oživení v roce 1990, hnutím, které částečně pochází ze Švédska od kapelami jako Landberk a Anglagard, byl Roine Stolt opět připravený vrátit se ke své staré lásce. Angažoval bubeníka Jaime Salazara a perkusionistu Hasse Bruniusson a založil The Flower King v polovině srpna 1994. Stimulován ohlasem se k němu připojil jeho bratr Michael Stolt (baskytara, zpěv) a dávný přítel Tomáš Bodin (klávesy) a vytvořili Flower Kings, která se stala jeho hlavním hudebním projektem pro nadcházející roky.

V roce 1998 vydal své druhé sólové album "Hydrophonia", které indikuje jeho hlavní vlivy od počátku progresivní scény, a to hudebníky jako je Frank Zappa a Steve Howe mezi jinými. V roce 2000 Roine pracoval ve dvou různých projektech, superskupina Transatlantic a znovuobnovené Kaipa, se kterou následně vydal tři alba v letech 2002 do 2005.
Členové Mats Löfgren
(Narozen *** 1951, zemřel 13. 10. 2016)
Lead Vocals (1977-1980)


Dne 13. 10. 2016 se objevila na stránkách kapely smutná zpráva, že ráno zemřel Mats Löfgren, zpěvák kapely Kaipa v letech 1977-1980.
Členové Elin Rubinsztein
Violin (2010-2017)

Členové Fredrik Lindqvist
Recorders & Whistles (2007-2014)

Členové Tove Thörn Lundin
Vocals
Vocals on "Notes from the past" (2002)
Členové Max Åhman
Guitar (1979-1982)
Od roku 1985 člen Mynta, podílel se i na nahrávání desky jazz/prog rockové kapely Fred Israel.
Členové Mats "Microben" Lindberg
Bass (1981-1982)

Členové Per "Pelle" Andersson
Drums (1982)

Členové Ingemar Bergman
(Narozen ***, Uppsala, Sweden)
Drums (1974-1981)

Má boční projekt Ingemar Bergman Troop (1979),
nyní člen KAIPA Da Capo
Členové Mats Lindberg
Bass (1977-1980)

Členové Torkel Thyrell
Bass (1980)
Torkel Thyrell byl členem v letech S:t Michael Sect 1966-1968.
Členové Anne Chaaban
Vocal (1980)
Anne Chaaban zpívala na albu "Teddybjörn Band" z roku 1980 vydané u Piglet Records od stejnojmenné kapely.
Členové Tomas Eriksson
Bass (1973-1977)

Členové Thomas Sjöberg
Drums (1973-1974)
Zemřel na rakovinu v r. 1974

Zpět
Studiové desky:
2022 Urskog
2017 Children Of The Sounds
2016 Dårskapens Monotoni / Kaipa Da Capo
2014 Sattyg
2012 Vittjar
2010 In The Wake Of Evolution
2007 Angling Feelings
2005 Mindrevolutions
2003 Keyholder
2002 Notes From The Past
1982 Nattdjurstid
1980 Händer
1978 Solo
1976 Inget Nytt Under Solen
1975 Kaipa
Ostatní nahrávky:
2017 Kaipa Da Capo - Live (live)
2015 Discovering Kaipa (komp.)
2005 The Decca Years 1975 - 1978 (komp.)
1993 Stockholm Symphonie (bootleg)

S:T MICHAEL SECT:
1972 Nattåg
1971 San Michael´s
1968 And Most Of All (SP)
1966 Something You Got (SP)
1965 Road Runner (SP)


Skupina:
Hans Lundin - Keyboards & Vocals
Darby Todd - Drums
Per Nilsson (Scar Symmetry) - Electric & Acoustic Guitars
Aleena Gibson - Vocals
Jonas Reingold (The Flower Kings, Karmakanic) - Electric Basses
Patrik Lundström (Ritual) - Vocals
Hosté:
Elin Rubinsztein - Violin
Olof Aslund - Saxophone
Diskografie Urskog
Vyšlo 29. dubna 2022 (EU), InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. The Frozen Dead Of The Night (18:52)
02. In A World Of Pines (10:04)
03. Urskog (7:57)
04. Wilderness Excursion (8:57)
05. In The Wastelands Of My Mind (6:13)
06. The Bitter Setting Sun (15:20)
Total Time: (67:23)


Produced: Hans Lundin 2015 - 2017
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio Uppsala Sweden
Electric guitars recorded by Per Nilsson at Studio Kabyss Gävle Sweden
Drums recorded: Morgan Ågren at "Annanstans" Värmdö Sweden
Basses recorded: Jonas Reingold at Reingold Studio St. Pölten Austria
Mixed: Hans Lundin at HGL Studio 2017
Final mixed and mastered: Martin Igelström at MI Sound Design Uppsala Sweden 2017
Cover: Per Nordin (from original photos by Björn Forenius)

Skupina:
Hans Lundin - Keyboards & Vocals
Morgan Ågren - Drums
Per Nilsson (Scar Symmetry) - Electric & Acoustic Guitars
Jonas Reingold (The Flower Kings, Karmakanic) - Electric Basses
Patrik Lundström (Ritual) - Vocals
Aleena Gibson - Vocals
Hosté:
Elin Rubinsztein - Violin
Diskografie Children Of The Sounds
Vyšlo 22.září 2017 (EU), Fenix Recordings, Varnhem, Sweden

Seznam skladeb:
01. Children Of The Sounds (11:31)
02. On The Edge Of New Horizons (17:10)
03. Like A Serpentine (12:52)
04. The Shadowy Sunlight (6:57)
05. What's Behind The Fields (9:31)
Total Time: (66:35)

Produced: Hans Lundin 2015 - 2017
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio Uppsala Sweden
Electric guitars recorded by Per Nilsson at Studio Kabyss Gävle Sweden
Drums recorded by Morgan Ågren at “Annanstans” Värmdö Sweden
Basses recorded by Jonas Reingold at Reingold Studio St. Pölten Austria
Mixed: Hans Lundin at HGL Studio 2017
Final mixed and mastered: Martin Igelström at MI Sound Design Uppsala Sweden 2017
Front cover artwork: Thomas Ewerhard
Booklet design and Artwork: Hans Lundin & Per Nordin

Skupina:
Michael Stolt - Lead Vocals, Guitars, Keyboards
Roine Stolt - Guitars, Keyboards, Vocals
Max Lorentz - Keyboards, Vocals
Tomas Eriksson - Bass
Ingemar Bergman - Drums
Hosté:
Merit Hemmingson - Vocals (04)
Otto Aberg - Vocals (06)
Ludde Lorentz - Sax (06)
Peter Lindberg: - Steel Guitar (03,07)
Diskografie Dårskapens Monotoni
Vyšlo 25.září 2016 (EU), Foxtrot Records, FOX CD 032 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Dårskapens Monotoni (10:30)
02. När Jag Var En Pojk (10:40)
03. Vi Lever Här (6:20)
04. Det Tysta Guldet (10:20)
05. Spar Av Var Tid (5:40)
06. Tonerna (17:20)
07. Monoliten (5:45)
Total Time: (66:35)

Produced & Mixed: Roine Stolt
Engineer: Lasse Hallbäck
Artwork: Rick Jacobi

Skupina:
Hans Lundin - Keyboards & Vocals
Per Nilsson - Electric & Acoustic Guitars
Morgan Ågren - Drums
Jonas Reingold - Electric Basses
Patrik Lundström - Vocals
Aleena Gibson - Vocals
Hosté:
Fredrik Lindqvist - Recorders & Whistles (01,03,04,06)
Elin Rubinsztein - Violin (03,04,05)
Diskografie Sattyg
Vyšlo 10. listopadu 2014 (EU), 13. ledna 2015 (US), Inside Out Music, IOMLP 411, 0506961

Seznam skladeb:
01. A Map Of Your Secret World (15:02)
02. World Of The Void (7:49)
03. Screwed-upness (13:06)
04. Sattyg (3:13)
05. A Sky Full Of Painters (14:42)
06. Unique When We Fall (5:17)
07. Without Me - Beyond Time (9:48)
Total Time: (68:58)

All songs written: Hans Lundin
Produced: Hans Lundin 2013 - 2014
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio Uppsala Sweden
Guitars recorded: Per Nilsson at Studio Kabyss Gävle Sweden
Drums recorded: Morgan Ågren at “Annanstans” Värmdö Sweden
Basses recorded: Jonas Reingold at Reingold Studio Lund Sweden
Mixed: Hans Lundin at HGL Studio 2014
Final mixed and mastered: Martin Igelström at MI Sound Design Uppsala Sweden 2014
Original artwork and booklet design by Hans Lundin
Album představuje unikátní mix švédské lidové hudby, rocku a fusion s nádechem středověké hudby, který dal kapele zvláštní místo v srdcích mnoha národů po celém světě. Je to kouzelný pocit úžasu, který charakterizuje jejich nejnovější album. Jsou zde objeveny nepředvídatelné cesty v této nové expedici a jako vždy vás přimějí objevovat nové vzrušující obzory, ale zároveň se kapela vrací ke svým kořenům, k důvěrně známé klasické hudbě Kaipa.

Skupina:
Hans Lundin - Electric & Acoustic Keyboards, Vocals
Per Nilsson - Electric & Acoustic Guitars (Scar Symmetry)
Morgan Ågren - Drums (Mats & Morgan, Zappa)
Jonas Reingold - Electric Basses (The Flower Kings, Karmakanic)
Patrik Lundström - Vocals (Ritual)
Aleena Gibson - Vocals
Hosté:
Fredrik Lindqvist - Recorders & Whistles (Ritual) (01,02,03,07)
Elin Rubinsztein - Violin (02,04,06,07)
Diskografie Vittjar
Vyšlo 27. srpna 2012 (EUR), 28. srpna 2012 (US), Inside Out Music, 0505978, IOMLTDCD 360

Seznam skladeb:
01. First Distraction (3:00)
02. Lightblue And Green (11:59)
03. Our Silent Ballroom Band (22:08)
04. Vittjar (3:47)
05. Treasure-House (7:32)
06. A Universe Of Tinyness (7:22)
07. The Crowned Hillsides (10:31)
08. Second Distration (2:20)
Total Time: (68:39)

All songs written: Hans Lundin
Produced: Hans Lundin 2011 - 2012
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio Uppsala Sweden
Electric guitars recorded: Per Nilsson at Studio Kabyss Gävle Sweden
Drums recorded: Hans Lundin & Morgan Ågren at “Annanstans” Värmdö Sweden
Basses recorded: Jonas Reingold at Reingold Studio Lund Sweden
Mixed: Hans Lundin at HGL Studio 2012
Final mixed and mastered: Martin Igelström at MI Sound Design Uppsala Sweden 2012
Original artwork and booklet design: Hans Lundin
"Vittjar" je 11. studiové album kapely a navazuje na hudební cestu, kterou nastavila kapela na vysoce ceněném albu "In The Wake Of Evolution" z roku 2010. Připojením význačných hodnocených hudebníků, Fredrik Lindqvist (rekordéry a píšťaly) a Elin Rubinsztein (housle), dále zdůrazňuje lidové vlivy v jejich hudbě.

Skupina:
Patrik Lundström - Vocals
Hans Lundin - Keyboards and Vocals
Jonas Reingold - Bass
Morgan Ågren - Drums
Per Nilsson - Electric and Acoustic Guitars
Aleena Gibson - Vocals
Hosté:
Fredrik Lindqvist - Recorders
Elin Rubinsztein - Violin
Diskografie In The Wake Of Evolution
Vyšlo 12. března 2010, Inside Out Music, IOMCD 326, 0505192

Seznam skladeb:
01.In The Wake Of Evolutuion (10:57)
02.In The Heart Of Her Own Magic Field (5:12)
03.Electric Power Water Notes (17:51)
04.Folkia's First Decision (2:33)
05.The Words Are Like Leaves (5:36)
06.Arcs Of Sound (8:22)
07.Smoke From A Secret Source (9:24)
08.The Seven Oceans Of Our Mind (10:09)
Total Time: (70:05)

All songs written: Hans Lundin
Produced: Hans Lundin 2008 - 2009
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio Uppsala Sweden
Guitars recorded: Per Nilsson at Studio Kabyss Sandviken Sweden
Drums recorded: Hans Lundin & Morgan Ågren at “Annanstans” Värmdö Sweden
Basses recorded: Jonas Reingold at Reingold Studio Lund Sweden
Mixed: Hans Lundin at HGL Studio 2009
Final mixed and mastered: Martin Igelström at MI Sound Design Uppsala Sweden 2010
Original artwork and booklet design by Hans Lundin
"In The Wake Of Evolution" navazuje tam, kde "Angling Feelings" končilo a zve vás na další dech beroucí cestu přes nesčetnou a oslňující krajinu světa kapely Kaipa.

Skupina:
Hans Lundin - Acoustic & Virtual Keyboards, Vocals
Per Nilsson - Electric Guitars
Morgan Ågren - Drums
Jonas Reingold - Electric Bass
Patrik Lundström - Vocals
Aleena Gibson - Vocals
Hosté:
Fredrik Lindqvist - Recorders & Whistles (01,02,08-10)
Diskografie Angling Feelings
Vyšlo 2007, Inside Out Music, IOMCD 275, SPV 79472 CD

Seznam skladeb:
01. Angling Feelings (6:43)
02. The Glorious Silence Within (7:17)
03. The Fleeting Existence Of Time (12:37)
04. Pulsation (4:01)
05. Liquid Holes In The Sky (4:42)
06. Solitary Pathway (4:05)
07. Broken Chords (6:26)
08. Path Of Humbleness (9:29)
09. Where's The Captain? (4:23)
10. This Ship Of Life (4:40)
Total Time: (64:23)

All songs written: Hans Lundin
Produced: Hans Lundin
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio Uppsala Sweden 2006
Guitars recorded: Per Nilsson at Studio Kabyss Gävle Sweden
(except solo guitar on “Liquid holes in the sky” recorded at HGL Studio December 2005)
Drums recorded: Hans Lundin & Morgan Ågren at “Annanstans” Värmdö Sweden
Basses recorded: Jonas Reingold at Reingold Studio Malmö Sweden
Mixed: Hans Lundin at HGL Studio January 2007
Mastered: Martin Igelström at MI Sound Design Uppsala Sweden February 2007
Original artwork: Jan Ternald
Booklet design and graphic work: Hans Lundin

Skupina:
Hans Lundin - Keyboards & Vocals
Roine Stolt - Electric & Acoustic Guitars, Percussion, Vocals
Morgan Ågren - Drums
Jonas Reingold - Fretless & Yamaha Custom Basses
Patrik LundstrÖm - Vocals
Aleena Törn Lundin - Vocals
Hosté:
Diskografie Mindrevolutions
Vyšlo 2005, InsideOut Music, IOMCD 208

Seznam skladeb:
01. The Dodger (8:09)
02. Electric Leaves (4:15)
03. Shadows Of Time (6:50)
04. A Pair Of Sunbeams (5:19)
05. Mindrevolutions (25:47)
06. Flowing Free (3:53)
07. Last Free Indian (7:27)
08. Our Deepest Inner Shore (4:59)
09. Timebomb (4:32)
10. Remains Of The Day (8:02)
Total Time: (79:09)

All music: Hans Lundin
All words: Roine Stolt & Hans Lundin except 7 & 10 words by Stolt and 3 words by Lundin
Produced: Hans Lundin except 01,05,06,07,10 produced: Lundin & Stolt
Recorded: Hans Lundin at HGL Studio, Uppsala, Sweden on November 2004 - March 2005
Additional recordings at: Cosmic Lodge, Uppsala, The UAE Magnetofon, Stockholm and Reingold Studio, Malmö, Sweden by Lundin, Stolt, Ågren & Reingold
Mixed and mastered: Lundin & Stolt at Cosmic Lodge & HGL Studio on March 2005
Original artwork: Jan Ternald
Booklet design: Thomas Ewerhard

Skupina:
Hans Lundin - Hammond Organ, Synthesizers, Mellotron, Pianos & Vocals
Roine Stolt - Electric & Acoustic Guitars, Percussion, Vocals
Morgan Ågren - Drums
Jonas Reingold - Fretless & Yamaha Custom Basses
Patrik LundstrÖm - Lead & Backing Vocals
Aleena Törn Lundin - lead and backing vocals
Hosté:
Hasse Bruniusson - Percussion (04)
Diskografie Keyholder
Vyšlo 2003, InsideOut Music, IOMCD 132, IOMACD 2064

Seznam skladeb:
01. Lifetime Of A Journey (8:14)
02. A Complex Work Of Art (11:57)
03. The Weed Of All Mankind (9:29)
04. Sonic Pearls (6:06)
05. End Of The Rope (13:59)
06. Across The Big Uncertain (8:30)
07. Distant Voices (13:00)
08. Otherworldly Brights (7:08)
Total Time: (79:23)

All music: Hans Lundin except 05,06 & 07 music: Lundin & Stolt
All words: Stolt & Lundin except 05: words: Stolt and track 04: words: Kevin Fickling & Hans Lundin
Produced: Lundin & Stolt
Recorded: Lundin at HGL Studio, Uppsala, Sweden
Guitars recorded: Stolt at Cosmic Lodge, Uppsala, Sweden
Drums recorded: Lundin & Ågren at The UAE Magnetofon, Stockholm, Sweden
Basses recorded: Reingold at Reingold Studio, Malmö, Sweden
Mixed: Lundin & Stolt at Cosmic Lodge, May 2003
Mastered: Roine Stolt at Cosmic Lodge, June 2003
Original Artwork: Jan Ternald
Booklet Design and Photos: Per Nordin

Skupina:
Hans Lundin - Keyboards, Piano, Organ Hammond, Mellotron, Synth, Vocals (04,11)
Roine Stolt - Vocals, Guitars
Patrik Lundström - Vocals
Jonas Reingold - Bass
Morgan Ågren - Drums
Hosté:
Aleena Gibson - Vocals (09)
Tove Thörn Lundin - Voice (05)
Lennart Lind - Trombone (10)
Lars Lindsjö - Saxophone (10)
Tage Rolander - Trumpet (10)
Diskografie Notes From The Past
Vyšlo 2002, Inside Out Music, IOMCD 097, IOMACD 2035

Seznam skladeb:
01. Notes From The Past - Part I (3:09)
02. Night-Bike-Ride (On Lilac Street) (3:28)
03. Mirrors Of Yesterday (6:17)
04. Leaving The Horizon (14:10)
05. In The Space Of A Twinkle (3:27)
06. Folke's Final Decision (4:03)
07. The Name Belongs To You (13:46)
08. Second Journey Inside The Green Glass (5:55)
09. A Road In My Mind (7:17)
10. Morganism (10:33)
11. Notes From The Past - Part II (6:58)
Total Time: (79:07)

All music and Words: Hans Lundin, except 05, words: Mari-Pierre Amat,
Interpretation of the Swedish words: Kevin Fickling
Producer: Hans Lundin
Recorded: Lundin at HGL Studio, Uppsala, Sweden
Guitars recorded: Stolt at Cosmic Lodge, Uppsala, Sweden
Drums recorded: Lundin & Ågren at The UAE Magnetofon, Stockholm, Sweden
Basses recorded: Reingold at Reingold Studio, Malmö, Sweden
Mixed: Lundin & Stolt at Cosmic Lodge on 23-26 July 2001
Mastered: Stolt at Cosmic Lodge, on 30-31 July 2001
Artwork and booklet design: Per Nordin

Skupina:
Max Ahman - Electric Guitars, Chorus
Pelle Andersson - Drums, Chorus
Mats Lindberg - Bass, Chorus
Hans Lundin - Synthesizers, Vocals
Hosté:
Diskografie Nattdjurstid
Vyšlo 1982, Piglet Records, PR 2006 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Galen (2:45)
02. Nattdjurstid (5:52)
03. Timmar Av Glas (2:12)
04. Zepapo (3:23)
05. Identitetskris (4:37)
06. Inom Oss (3:28)
07. Speglarna (5:45)
08. Närmare (4:40)
09. Väntar En Storm (5:40)
Total Time (38:22)

01,02,03,05,07 & 09 words and music: Hans Lundin
04 words and music: Pelle Andersson, Mats Lindberg, Hans Lundin, Max Ahman
06 words: Max Ahman, music: Mats Lindberg, Hans Lundin, Max Ahman
08 words and music: Mats Lindberg
Recorded and produced: Kaipa at Eugen Petrén’s Studio, Uppsala, Sweden 1982
Cover and photo: Hakan Uppgren

Reissue CD 2016 Tempus Fugit SPV 80592 CD
Bonus tracks:

09. Cellskräck (5:04)
10. Bländad ikväll (4:13)
11. Armé av lust (4:21)

Music and words: Hans Lundin
Recorded at Eugen Petrén's Studio
Remixed: Hans Lundin at HGL Studio, Uppsala Sweden 2015
Remastered: Martin Igelström at MI Sound Design, Uppsala, Sweden in June/July 2015

Skupina:
Max Ahman - Guitars
Ingemar Bergman - Drums, Backing Vocals
Mats Lindberg - Bass
Mats Löfgren - Lead Vocals
Hans Lundin - Piano, Synths, Vocals
Hosté:
Diskografie Händer
Vyšlo 1980, Polar, POLS 311 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Äntligen (5:25)
02. Händer (6:12)
03. Regn (5:42)
04. Staden Lever (4:14)
05. Elgrandi (2:38)
06. Krig (5:05)
07. Älska Med Mig Igen (6:45)
08. Med Trasiga Segel (4:55)
Total time: (41:35)

Words & Music: Bergman/ Lundin/ Löfgren, except 03,05 music: Hans Lundin
Recorded at Polar Music Studio, Stockholm in November and December 1979
Sound Engineers: Leif Mases & Lennart Östlund
Produced: Kaipa
Cover: Ermalm’s Egenart
Photo: Torbjörn Calvero
Reissue CD 2016, Tempus Fugit, SPV 80582 CD
Remastered: Martin Igelström at MI Sound Design, Uppsala, Sweden in September 2015

Skupina:
Ingemar Bergman - Drums, Gong, Vocals, Laughing
Mats Lindberg - Bass, Moog Taurus Pedals, Percussion
Hans Lundin - Keyboards, Hammond Organ, Fender Rhodes Electric Piano, Grand Piano, Mini- and Poly-moog Synths, Mellotron, Hohner Clavinet, Vocals
Mats Löfgren - Lead Vocals, Percussion
Roine Stolt - 6 and 12 string Acoustic & Electric Guitars, Guitar Synthesizer, Percussion, Vocals
Hosté:
Diskografie Solo
Vyšlo 1978, Decca, SKL 5293 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Den Skrattande Grevinnan (4:40)
02. Sen Repris (3:15)
03. Flytet (2:45)
04. Anar Dig (4:00)
05. Frog Funk (3:25)
06. Visa I Sommaren (3:20)
07. Tajgan (3:15)
08. Respektera Min Värld (6:05)
09. En Igelkotts Död (3:35)
10. Total Förvirring (6:55)
11. Sist Pa Plan (7:35)
Total Time: (68:28)

01-05 & 10-11 music: Roine Stolt
06,07 & 09 music: Hans Lundin
08 music: Hans Lundin & Ingemar Bergman
02,04,10 & 11 words: Mats Löfgren
06 words: Hans Lundin
08 words: Hans Lundin & Mats Löfgren
Recorded at Europa Film Studios, Stockholm, December 1977 by Olle Ramm
Mixed at Bastun Studio, January 1978 by Olle Ramm
Arrangements by Kaipa
Produced by Kaipa & Olle Ramm

Reissue CD 1993 Musea (FGBG 4128.AR)
Bonustracks

12. Visan i sommaren (live)
13. En igelkotts död - Ömsom sken (medley)
14. Live in an elevator

Remastered: Janne Hansson at Atlantis Studio, Stockholm
Bonus live tracks recorded at ?Huset? Copenhagen, Denmark 25 May 1978
Track 14 recorded live at Mariahissen, Stockholm 1979
Live tracks mastered at Studio 55, Uppsala, Sweden

Skupina:
Ingemar Bergman - Drums, Temple Blocks, Skrammel, Vocals
Tomas Eriksson - Bass, Synth-Bass, Vocals
Hans Lundin - Keyboards, Synths, Mellotron, Clavinet, Strings, Lead Vocals, Electronic Vibraphone, Marimba
Roine Stolt - Acoustic & Electric Guitars, Chorus
Hosté:
Diskografie Inget Nytt Under Solen
Vyšlo 1976, Decca, SKL 5260 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Skenet Bedrar (21:41)
    a. Uppvaknandet (2:43)
    b. Bitterheten (3:10)
    c. Hoppfullheten (4:44)
    d. Överheten (8:12)
    e. Vilseledd (2:52)
02. Omsom Sken (3:17)
03. Korstag (5:19)
04. Stengrodornas Parad (0:53)
05. Dagens Port (2:35)
06. Inget Nytt Under Solen (6:10)
Bonus tracks on CD release:
07. Awakening / Bitterness (6:08)
08. How might I say out clearly (4:02)
09. The gate of day (2:25)
10. Blow hard all tradewinds (6:17)
11. Skenet bedrar (Live) (14:08)
12. Fran det ena till det andra (2:47)
Total Time: (78:24)

Track 01 & 05 music and words: Hans Lundin
Track 03,04 & 06 music and words: Roine Stolt
Track 02 music: Ingemar Bergman & Roine Stolt, words: Ingemar Bergman
Recorded and mixed at Marcus Music Studios, Stockholm, June/July/August 1976
Produced: Kaipa & Leif Mases
Engineered: Leif Mases
Assistant Engineering: Fredrik Brofalk

Reissue CD 1993 Musea (FGBG 4098.AR)
Bonustracks

07. Awakening - Bitterness
08. How might I say out clearly
09. The gate of day
10. Blow hard all tradewinds
11. Skenet bedrar (Live version)
12. Fran det ena till det andra

Bonus tracks mixed at Bastun in October 1977 and at Atlantis Studios, Stockholm 17-18 August 1992 by Leif Mases
Track 11 recorded live at Huset Copenhagen, Denmark 25 May 1978
Remastring: Janne Hansson, Atlantis, 18 August 1992
Mats Löfgren Lead Vocal on track 11, Lars Hoflund Lead vocals on tracks 07,09 & 10, Mats Lindberg Bass on track 11
Track 12 originally recorded for Kaipa - Kaipa (1975)

Skupina:
Ingemar Bergman - Drums, Percussion, Vocals
Tomas Eriksson - Bass, Vocals
Hans Lundin - Keyboards, Hammond Organ, Rhodes Electric Piano, Yamaha Synths, Harpsichord, Glockenspiel, Lead Vocals, Logan Stringmachine
Roine Stolt - Acoustic & Electric Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Kaipa
Vyšlo 1975, Decca, SKL 5221 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Musiken Är Ljuset (7:03)
02. Saker Har Tva Sidor (4:31)
03. Ankaret (8:38)
04. Skogspromenad (3:39)
05. Allting Har En Början (3:09)
06. Se Var Morgon Gry (8:52)
07. Förlorad I Istanbul (2:22)
08. Oceaner Föder Liv (9:29)
Total Time: (47:43)

All words and music: Hans Lundin except track 01 music: Hans Lundin & Roine
Stolt words: Hans Lundin and track 7-8 words and music: Roine Stolt
Recorded at Marcus Music Studios, Stockholm, July 1975
Engineered: Marcus Österdahl
Arrangement: Kaipa
Cover painting: Roine Stolt, 1975


Skupina:
Roine Stolt - Guitar, Vocals
Tomas Eriksson - Bass
Lalle Larsson - Keyboards, Vocals
Ingemar Bergman - Drums, Percussion
Michael Stolt - Lead Vocals, Electric Guitar
Hosté:
Diskografie Kaipa Da Capo - Live
Vyšlo 27, října 2017, Foxtrot Records, FOX CD 033

Seznam skladeb:
01. Skenet Bedrar (15:27)
02. Sist Pa Plan (10:00)
03. Det Tysta Guldet (10:42)
04. Inget Nytt Under Solen (3:53)
05. Korstag (6:05)
06. Piano Interlude (2:41)
07. Ömsom Sken (1:32)
08. Lalles Synthsolo (7:00)
09. En Igelkotts Död (1:43)
10. Total Förvirring (11:40)
Total Time: (00:00)

Recorded: Micha Weber
Mixed: Roine Stolt
Photography: Lilian Forsberg
Představení se odehrálo v 25. února 2017 v Bryggarsalen ve Stockholmu právě v den narozenin zpěváka Michaela Stolta, z jejich posledního turné "Now and Then Tour", ve kterém navštivili Německo, Holandsko, Dánsko a na konec Švédsko. Na turné se za klávesy postavil Lalle Larsson místo Maxe Lorentze, který byl napaden a těžce zraněn při vystoupení počátkem roku. Album bylo věnováno živoucí vzpomínce na přítele a zpěváka Matse Löfgrena.

Skupina:
Hans Lundin - Hammond Organ, Synthesizers, Mellotron, Pianos, Vocals
Roine Stolt - Electric & Acoustic Guitars, Percussion, Vocals
Morgan Ågren - Drums
Jonas Reingold - Fretless & Yamaha Custom Basses
Patrik Lundström - Lead & Backing Vocals
Aleena Gibson - Lead & Backing Vocals
Per Nilsson - Electric & Acoustic Guitars
Hosté:
Diskografie Discovering Kaipa
3CD set, vyšlo 14. srpna 2015, Inside Out Music, IOMLTDCD 428

Seznam skladeb:
CD 1 - Notes From The Past
01. Notes From The Past - Part I (3:09)
02. Night-Bike-Ride (On Lilac Street) (3:28)
03. Mirrors Of Yesterday (6:17)
04. Leaving The Horizon (14:10)
05. In The Space Of A Twinkle (3:27)
06. Folke's Final Decision (4:03)
07. The Name Belongs To You (13:46)
08. Second Journey Inside The Green Glass (5:55)
09. A Road In My Mind (7:17)
10. Morganism (10:33)
11. Notes From The Past - Part II (6:58)
Total Time: (79:06)

CD 2 - Keyholder
01. Lifetime Of A Journey (8:14)
02. A Complex Work Of Art (11:57)
03. The Weed Of All Mankind (9:29)
04. Sonic Pearls (6:06)
05. End Of The Rope (13:59)
06. Across The Big Uncertain (8:30)
07. Distant Voices (13:00)
08. Otherworldly Brights (7:08)
Total Time: (78:39)

CD 3 - In The Wake Of Evolution
01. In The Wake Of Evolutuion (10:57)
02. In The Heart Of Her Own Magic Field (5:12)
03. Electric Power Water Notes (17:51)
04. Folkia's First Decision (2:33)
05. The Words Are Like Leaves (5:36)
06. Arcs Of Sound (8:22)
07. Smoke From A Secret Source (9:24)
08. The Seven Oceans Of Our Mind (10:09)
Total Time: (70:04)
Total Time: (3:48:57)

Skupina:
Roine Stolt - Acoustic Guitar (1/01-10, 3/01-11), 6 & 12-string Acoustic Guitar (2/01-2/10), Percussion (3/01-3/11), Rattle (2/01-2/10), Synthesizer [Guitar] (3/01-3/11), Talkbox (4/08-4/11), Vocals (1/01-1/10, 3/01-3/11, 5/01-5/11)
Tomas Eriksson - Bass (1/01-2/10, 4/08-5/11), Synthesizer [Bass] (2/01-2/10), Voice (2/01-2/10), Vocals (1/01-1/10, 4/08-5/11)
Ingemar Bergman - Drums, Percussion (1/01-1/10, 3/01-3/11), Percussion [Temple Blocks] (2/01-2/10), Rattle (2/01-2/10), Voice [Laughing] (3/01-3/11), Vocals (1/01-2/10, 4/08-5/11)
Mats Lindberg - Bass (3/01-4/07)
Hans Lundin - Lead Vocals (1/01-2/06, 2/08), Hammond (1/01-3/11, 4/08-5/11), Organ [Krumar] (4/01-4/07), Clavinet [Hohner] (2/01-3/11), Fender Rhodes (1/01-4/11), Wurlitzer Piano (5/01-5/11), Glockenspiel (1/01-1/10), Grand Piano (1/01-3/11), Harpsichord (1/01-1/10), Marimba (2/01-2/10), Mellotron (2/01-3/11), Piano [Prepared] (2/01-2/10), Research [Research And Selections] (4/01-5/11), Synthesizer [Davoli] (5/01-5/11), Synthesizer [Korg String 2000] (3/01-4/07), Synthesizer [Korg] (2/01-2/10), Synthesizer [Logan String-machine] (1/01-2/10, 4/08-4/11), Minimoog (3/01-4/07), Polymoog (3/01-3/11), Synthesizer [Yamaha Sy1] (1/01-1/10, 4/08-4/11), Synthesizer [Yamaha] (2/01-2/10), Vibraphone [Vibes] (2/01-2/10), Vocals (3/01-5/11)
Mats Lindberg - Effects [Moog Taurus Pedals] (3/01-4/07), Percussion (3/01-3/11)
Mats Löfgren - Electric Guitar (4/01-4/07), Glockenspiel (4/01-4/07), Lead Vocals (3/01-3/11), Percussion (3/01-4/07), Vocals (4/01-4/07)
Roine Stolt - Electric Guitar (1/01-2/10, 4/01-5/11), Electric Guitar [12-string] (3/01-3/11)
Mats Lindberg - Electric Guitar [12-string] (4/01-4/07)
Hosté:
Diskografie The Decca Years 1975 - 1978
5CD Komp., vyšlo 2005, Inside Out Music, IOMCD 234

Seznam skladeb:
CD 1 - Kaipa
01. Musiken Är Ljuset (7:04)
02. Saker Har Tva Sidor (4:34)
03. Ankaret (8:40)
04. Skogspromenad (3:40)
05. Allting Har En Början (3:12)
06. Se Var Morgonen Gryr (8:53)
07. Förlorad I Istanbul (2:24)
08. Oceaner Föder Liv (9:28)
Bonus Tracks
09. Fran Det Ena Till Det Andra (2:49)
10. Karavan (2:54)
CD 2 - Inget Nytt Under Solen
01. Skenet Bedrar (21:41)
    a. Uppvaknandet (2:43)
    b. Bitterheten (3:10)
    c. Hoppfullheten (4:44)
    d. Överheten (8:12)
    e. Vilseledd (2:52)
02. Ömsom Sken (3:17)
03. Korstag (5:19)
04. Stengrodornas Parad (0:56)
05. Dagens Port (2:34)
06. Inget Nytt Under Solen (6:10)
Bonus Tracks
07. Awakening/Bitterness (Lead Vocals - Lars Hoflund) (6:10)
08. How Might I Say Out Clearly (3:38)
09. The Gate Of Day (Lead Vocals - Lars Hoflund) (2:26)
10. Blow Hard All Tradewinds (Lead Vocals - Lars Hoflund) (6:18)
CD 3 - Solo
01. Den Skrattande Grevinnan (4:46)
02. Sen Repris (3:22)
03. Flytet (2:46)
04. Anar Dig (4:05)
05. Frog Funk (3:35)
06. Visan I Sommaren (3:35)
07. Taijgan (3:25)
08. Respektera Min Värld (6:16)
09. En Igelkotts Död (3:40)
10. Total Förvirring (7:25)
11. Sist Pa Plan (7:38)
CD 4 - Kaipa Live
01. Total Förvirring (8:42)
02. Skenet Bedrar (16:29)
03. Visan I Sommaren (3:23)
04. En Igelkotts Död / Ömsom Sken (4:35)
05. Inget Nytt Under Solen (8:02)
06. Copenhagen House-Jam (5:48)
07. Flytet (2:54)
08. Musiken Är Ljuset (7:30)
09. Se Var Morgon Gry (9:13)
10. Noice-Village-Stone-Frog (5:49)
11. Oceaner Föder Liv (End Part) (7:05)
CD 5 - 1974 Unedited Master Demo Recording
01. Saker Har Tva Sidor (6:44)
02. Under Stora Gröna Träd (3:01)
03. Pa Färd (12:32)
04. Taktus (3:47)
05. Folke 2 (1:38)
06. Allting Har Sin Början Genom Solen (5:07)
07. Cirrus (1:07)
08. Akrobaternas Flykt (5:50)
09. Akrobaternas Dans (Homage To Samla Mammas Manna) (2:31)
10. Nattens Affär (4:06)
11. Karavan (2:51)
Total Time: (61:38)
Producer: Kaipa (2/01-3/11), Leif Mases (2/01-2/10), Olle Ramm (3/01-3/11)
Recorded: Olle Ramm (3/01-3/11)
Mastered: Hans Lundin (4/01-5/11)
Remastered: Hans Lundin (1/01-3/11)
Mixed: Leif Mases (2/07-2/10), Olle Ramm (3/01-3/11)
Mixed [Remixed]: Janne Hansson (3/04, 3/07, 3/09), Roine Stolt (3/01, 3/04, 3/07, 3/09, 3/10), Tomas Eriksson (3/01, 3/10)
Engineer: Leif Mases (2/01-2/10), Marcus Österdahl (1/01-1/10)
Engineer [Assistant]: Fredrik Brofalk (2/01-2/10)
Liner Notes [Kaipa Live, 1974 Unedited Master Demo Recording]: Hans Lundin
Liner Notes: Per Nordin
Painting [Cover Kaipa]: Roine Stolt
Painting [Cover Solo]: Lasse Holm
Painting [Page 16-17]: Roine Stolt
Design [Box & Booklet]: Hans Lundin, Thomas Ewerhard
Arranged: Kaipa (1/01-10, 3/01-3/11)
Artwork [Original Kaipa Touring Poster Page 36]: Roine Stolt
Translated: Kevin Fickling (2/07-2/10)
Photography: Bernt Johansson, Hans Lundin, Ingemar Bergman, Jörgen Hagelqvist, NASA (10), Pelle Metérus, Stefan Markebo
Disc 1 = original "Kaipa" with bonus tracks - Recorded at Marcus Music Studios Stockholm, Sweden, July 1975. Bonus tracks recorded at Marcus Music, February 1975. Remastered at HGL Studio Uppsala,Sweden August 2005.
Disc 2 = original "Inget Nytt Under Solen" with bonus tracks - Recorded and mixed at Marcus Music Studio Solna, Sweden June/July/August 1976. Vocal on bonus tracks recorded at Bastun Studio Stockholm in October 1977. Bonus tracks mixed at Bastun Studio in October 1977 and at Atlantis Studio Stockholm 17-18 August 1992. Remastered at HGL Studio Uppsala,Sweden August 2005.
Disc 3 = original release "Solo" - Recorded at Europa Film Studios Stockholm, Sweden, December 1977. Mixed at Bastun Studio Stockholm, January 1978. Songs 4, 7 and 9 remixed at Atlantis Studio Stockholm, 16-17 September 1992. Songs 1 and 10 remixed at Studio 55 Uppsala, 11 April 1994. Remastered at HGL Studio Uppsala, Sweden, August 2005.
Disc 4 = new release "Kaipa Live"
Track 4-1 to 4-7 recorded at Huset, Copenhagen, Denmark 780525
Track 4-8 to 4-9 recorded at Östanaskolan, Eksjö, Sweden 760302
Track 4-10 recorded at Bullerbyn, Stockholm, Sweden 770407
Track 4-11 recorded at Stenungsundsgymnasiet, Stenungsund, Sweden 770427
Research and selections 2004-2005. Mastered at HGL Studio Uppsala Sweden, August 2005
Track 8-9 originally recorded on a two-channel tape recorder (speed 9.5 cm/sec)
Track 10-11 originally recorded on a cassette tape recorder
Disc 5 = new release "1974 Unedited Master Demo Recording"
Recorded at Kaipa Rehearsal Room Uppsala Sweden during the summer of 1974 on a two channel tape recorder (speed 9.5 cm/sec). Research and selections 2004-2005. Mastered at HGL Studio Uppsala Sweden, August 2005.

Skupina:
Hans Lundin - Keyboards
Roine Stolt - Guitars
Ingemar Bregman - Drums
Tomas Erikson - Bass
Diskografie Stockholm Symphonie
Vyšlo 1993, Japan bootleg

Seznam skladeb:
01. Allthing Har En Borjan (5:20)
02. Forlorad I Istanbul (4:21)
03. Saker Har Tva Sidor (7:24)
04. Musiken Ar Ljuset (10:00)
05. Korstag (5:35)
06. Stengrodoras Parad - Inget Nytt Under Solen (7:22)
07. Hoppfullheten - Overheten - Vilseledd (15:08)
Total Time: (54:50)

Nejedná se žádné nové písně, ale o nahrávky pořízené v letech 1974-1976 švédskou národní rozhlasovou stanicí Tonkraft, která seznamovala posluchače s místními kapelami. Kaipa je zde ve vrcholné formě v nejsilnější sestavě a přehrává písně z prvních dvou desek, některé ještě dříve, než byly vydány na oficiálním nosiči. Je zde slyšet, jak bez problémů zvládají hudebníci zahrát to, co ve studiu. Některé písně se v aranžmá mírně liší, někde chybí intro, ale výsledek je výborný. Klávesista Lundin se ozvývá jen z levého kanálu, jinak je zvuk krásně čitelný. Nahrávka musela být přehrána z nějakého pásu ze studia rádia, protože mezi nahrávkami je slyšitelný šum. Pravděpodobně se jedná o bootleg vydaný poprvé japonskou firmou Tachika Rec v roce 1993.Skupina:
Hans Lundin - Hammond organ, Hohner Clavinet, Accordion, Toy Organ & Vocal
Tomas Eriksson - Bass & Vocal
Nane Kvillsäter - Guitars & Vocal
Gunnar Westbergh - Drums & Vocal
Hosté:
Diskografie Nattåg
Vyšlo 1972, Unreleased for 37 years

released on CD 2009, Marquee Japan BELLE 091612, Transubstans Trans 062

Seznam skladeb:
01. Nattåg
02. Främling i en främmande värld
03. Försent
04. Bay-e bay-o
05. Om pengar inte finns
06. Drömliv
07. Mellanspel
08. Aftonbön 1972
09. Helg
10. Sommar i östan
11. Jag gick över isen
12. Gerd
Bonustracks:
13. Som ett ljus i mörka nätter
14. Främling i en främmande värld (alternative take)
Total Time: (00:00)

Recorded at ULAB Studio 1972
Producer: Leif Mases & Ulf Carlbom
Remastered: Hans Lundin and Martin Igelström at HGL Studio
& MI Sound Design Studio Uppsala Sweden 2009
Dvě skladby z této desky vyšly v roce 1974 jako singl pod názvem kapely URA KAIPA.

Skupina:
Hans Lundin - Hammond Organ, Piano, Guitar & Lead Vocal
Tomas Eriksson - Bass & Vocal
Gunnar Westbergh - Drums & Vocal
Hosté:
Nane Kvillsäter - Electric guitar (05,06)
Thomas "Rulle" Eriksson - Flute (04)
Diskografie San Michael´s
Vyšlo 1971, California CLP 33505 LP
Reissue CD 2009, Marquee Japan BELLE 091611, Transubstans Trans 061

Seznam skladeb:
01. Mycke' Lycklig
02. Tant
03. Tjolle
04. Brevet Till Visby
05. Nacken
06. Tredje Universum
07. Meningslösa Rader
08. Munnen
09. Pick & Pack
10. Nisse I 3:an
Total Time: (61:38)
Recorded at ULAB Studio Uppsala Sweden April 1971
Producer: Leif Mases & Ulf Carlbom
Remastered: Hans Lundin and Martin Igelström at HGL Studio
& MI Sound Design Studio Uppsala Sweden 2009

Skupina:
Hans Lundin - Hammond organ and backing vocal
Hosté:

Diskografie And Most Of All
SP, vyšlo 1968, Sweden Records, S 4506

Seznam skladeb:
01. And Most Of All
02. I can't See
Total Time: (61:38)


Skupina:
Hans Lundin - Farfisa Organ, Lead Vocal (02)
Hosté:
Diskografie Something You Got
SP, vyšlo 1966,

Seznam skladeb:
01. Something You Got
02. Why Not Tonight
Total Time: (61:38)


Skupina:
Hans Lundin - Farfisa Organ, Lead Vocal (01)
Hosté:
Diskografie Road Runner
SP, Vyšlo 1965, Sunset Records

Seznam skladeb:
01. Road Runner
02. One Night's Dream
Total Time: (61:38)

Zpět
Kaipa 1974


Hans Lundin, Aleena Gibson & Patrik Lundström

Jonas Reingold

Per Nilsson

Aleena Gibson

Kaipa Da Capo

Kaipa Da Capo


Patrik Lundström, Aleena Gibson & Hans Lundin

Zpět
Oficiální stránky:
http://kaipa.info/History/
http://kaipa.info/hans-lundin/my%20discography.html
https://www.facebook.com/St.Michael.Sect/
http://www.hagen.nu/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  17.12.2017 
Menu Poslední aktualizace: 27.2.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!