New Order

     
  


Zpět
New Order je britská rocková skupina, významný představitel žánru new wave se silným komerčním potenciálem. Skupinu založili v roce 1980 pozůstalí členové skupiny Joy Division, poté co její zpěvák Ian Curtis zmítaný epileptickými stavy spáchal v tomto roce sebevraždu, když se oběsil po ránu ve vlastní kuchyni. Kapela Joy Division se již dříve dohodla s tím, že pokud některý člen odejde z nějakého důvodu, Joy Division přestanou existovat. Zbylí členové Peter Hook, Stephen Morris a Bernard Albrecht (nyní Sumner) vytvořili kapelu New Order, brzy se k nim připojila Gillian Gilbert na klávesy, Bernard se stal zpěvákem. Jejich pochmurné debutové album "Movement", opět produkované Martinem Hannettem a trvale ovlivněné hudbou Joy Division a jejími podivnými tanečními písněmi.

New Order svoji integrací post-punku s elektronickou a taneční hudbou z nich učinila jednu z nejuznávanějších a nejvlivnějších kapel 80. let. Byli vlajkovou kapelou nezávislého nahrávacího labelu Factory Records a jeho nočního klubu The Haçienda založeného v Manchesteru a dlouhodobě spolupracovali s grafikem Peterem Savillem. Zatímco raná léta kapely byla zastíněna odkazem Joy Division, jejich zkušenosti z newyorské klubové scény z počátku 80. let u nich vedly ke stále většímu začlenění tanečních rytmů a elektronických instrumentů do jejich zvuku. Jejich hit "Blue Monday" z debutové desky z roku 1983 se stal nejprodávanějším 12-palcovým singlem všech dob a skladbou populární hlavně v klubech. V 80. letech vydali úspěšná alba jako "Power, Corruption & Lies" (1983), "Technique" (1989) a kompilaci singlů (1987). V roce 1993 se nakrátko rozpustili, aby pracovali na jednotlivých projektech, než se znovu sešli v roce 1998. V letech od té doby New Order prošla různými přestávkami a personálními změnami, z nichž nejvýraznějši byl odchod Hooka v roce 2007. Své desáté studiové album "Music Complete" vydali v roce 2015.

Po více než deset a půl roků New Order téměř nikdy nehráli písně Joy Division, s výjimkou posledních dvou, které nebyly ve studiu nahrány Joy Division, a to "Ceremony" a "In A Lonely Place". Od svého návratu na konci 90. let obvykle hrají na každém koncertu několik písní Joy Division.

Ian Curtis V březnu 1980 vstoupili Joy Division do studia Britannia Row Studios, kde nahráli své druhé album s Martinem Hannettem. Po nahrávání byla už v dubnu skupina opět na cestách - v Londýně, v klubu Moonlight Club a v Rainbow Theatre, kde příliš silná světla způsobila Ianovi na konci vystoupení hroznou epilepsii. Ale kapela musela zahrát i druhý koncert téhož večera, opět v klubu Moonlight Club. Po zuřivém začátku se Ian zhroutil, nemohl se ani hýbat, ani zpívat. Joy Division se pak museli připravit své první americké turné s The Buzzcocks a za tímto účelem bylo dohodnuto osm koncertů. Jak se ale Ianovo zdraví zhoršovalo, doopravdy odehráli jen pět z nich v Malvernu v Bury - kde Ian rychle zkolaboval, Manchester, Derby a Birmingham 2. května 1980.

Přes obrovský úspěch prvního alba Joy Division se psychický stav Iana Curtise rapidně zhoršuje. Jeho epilepsie se začíná projevovat množícími se záchvaty, a to i přímo na pódiu, navíc se stupňují jeho deprese. Pokouší se o sebevraždu - nejprve pobodáním, posléze předávkováním léky. Ale Ian si už nedokázal poradit, jeho zdravotní a citové problémy byly větší, než je dokázal zvládnout. Dne 17. května 1980 se vrátil do svého domu v Macclesfieldu, sledoval film Stroszek režiséra Wernera Herzoga, což byl příběh zpěváka, ztroskotance, který se nakonec zabije, poslouchal album Iggyho Popa "The Idiot". Třetí sebevražedný pokus byl úspěšný, když se ráno 18. května 1980 oběsil v kuchyni. Dne 23. května byl zpopelněn na hřbitově v Macclesfield.

Ian Curtis si vzal svůj vlastní život den před tím, než měli Joy Division naplánováno vyrazit na první americké turné a před vydáním druhého alba skupiny "Closer". Zbytek skupiny se brzy po Curtisově smrti rozhodl, že budou pokračovat i nadále jako skupina, ale pod jiným jménem v souladu s dohodou uzavřenou v jejich počátečních dnech, že pokud by jakýkoli původní člen kapelu opustil z jakéhokoli důvodu, kapela skončí. Dne 29. července 1980 debutovalo stále nepojmenované trio v Manchester's Beach Club. Rob Gretton, manažer skupiny po více než dvacet let, se zasloužil o to, že objevil jméno "New Order" v článku v The Guardian nazvaném "People's New Order of Kampuchea". Skupina přijala toto jméno, přes jeho předchozí použití pro bývalého člena Stooge Rona Asheton a jeho skupiny The New Order. Skupina prohlásila, že jméno New Order (což byl také problém názvu "Joy Division") nemá žádnou přímou spojitost s národním socialismem nebo fašismem.

Kapela hodně nacvičovala, když všichni tři zbývající členové kapely experimentovali s úkolem pořídit sólové vokály, přičemž Bernard Sumner byl zřejmě nejviditelnější volbou. Sumner nakonec převzal roli, protože mohl zpívat, když nehrál na kytaru. Hlavním problémem bylo, že pro něj bylo obtížné zpívat a hrát na kytaru současně. Chtěli doplnit sestavu někým, koho dobře znali a jehož hudební dovednosti a styl byly kompatibilní s jejich vlastními. Rob Gretton navrhl Morrisovu kytaristku Gillian Gilbert, aby převzala Bernardovu předchozí roli - kytaru a klávesy. S výhodou zpětného pohledu to byla jasná volba, protože už znala všechny členy kapely a většinu jejich písní. Začítkem října 1980 se Gillian stala oficiálním čtvrtým členem New Order. K jejímu prvnímu živému vystoupení s kapelou došlo v The Squat v Manchesteru dne 25. října 1980.

Kapela již odehrála hrstku živých koncertů a dokonce nahrála verzi jedné z posledních skladeb Joy Division nazvané "Ceremony", která byla poté znovu nahrána s Gillian hrající na kytaru a vyšla jako singl ve Velké Británii a Evropě, později i po celém světě.

První nahrávkou jako New Order byl singl "Ceremony" doprovázený skladbou "In Lonely Place". Tyto dvě písně byly napsány týdny předtím, než si Curtis vzal svůj vlastní život. Po několika dalších vystoupeních, aby se Gillian "dostala do proudu věcí", nahrála skupina své první album "Movement". Gillian nahrála nejen kytaru a některé části syntetizérů, přispívala také u několika skladeb zpěvem. Vydáním "Movement" v listopadu 1981 New Order zpočátku začínali na podobné cestě jako jejich předchozí inkarnace, předvádění temných, melodických písní, i když se zvýšeným využitím syntetizátorů. Kapela vnímala období jako přechodné, protože bykli stále ve stínu Curtisovy smrtí. Hook poznamenal, že jedinou pozitivní věcí, která vyšla při práci ve studiu na "Movement" bylo to, že producent Martin Hannett ukázal kapele, jak používat mixážní pult, který jim od té doby umožňoval produkovat si nahrávky sami. Teprve nedávno Hook naznačil změnu srdce: "Myslím, že album "Movement" si získalo obecně hrubou nálepku - pro mě, když vezmete v úvahu okolnosti, za kterých bylo napsáno, je to fantastická nahrávka."

New Order navštívili New York znovu v roce 1981, kde skupina byla představena jako post-disco, freestyle a electro. Kapela se rovněž rozhodla poslouchat italské disko, aby se pobavila, zatímco se Morris učil bubnování. Singly, které následovaly, "Everything's Gone Green" a "Temptation" zaznamenaly směřování kapely směrem k taneční hudbě.

Vlastní noční klub Haçienda, Factory Records (z velké části financovaný New Order), byl otevřen v květnu 1982 v Manchesteru a dokonce mu bylo vydáno katalogové číslo Factory: FAC51. Otevření prvního britského superklubu bylo poznamenáno téměř 23 minutovým instrumentálním dílem původně nazvaným "Prime 5 8 6", ale o 15 let později vyšlo jako "Video 5 8 6". Toto dílko složené primárně Sumnerem a Morrisem bylo ranou verzí "5 8 6", která obsahovala prvky rytmu, které se později objevily na "Blue Monday" a "Ultraviolence". Přitom "586" je odkaz na délku první světové války (5 let, 8 měsíců a 6 dní).

Druhé album "Power, Corruption & Lies" vydané v květnu 1983 bylo založeno na syntezátorech a přineslo dramatickou změnu zvuku od Joy Division a předchozího alba, ačkoli kapela v průběhu procesu nahrávání hudby naznačovala zvýšené využívání technologie již několik let, včetně jejich práce jako Joy Division. Počínaje tím, co dříve naznačovali jednotlivci, tohle je přesně ten bod, kde kapela našla své místo, smíchala ranou techno hudbu s jejich dřívějším kytarovým zvukem a ukázala silný vliv kapel jako Kraftwerk nebo Giorgio Morodera. Ještě dále v tomto směru byla elektronicky sekvencovaný singl "Blue Monday". Inspirován "Dirty Talk" öd Klein + MBO a Sylvesterovou disko klasikou "You Me Me Feel (Mighty Real)", se singl "Blue Monday" stal nejprodávanějším nezávislým 12"-kovým singlem všech dob ve Velké Británii, nicméně do značné míry k chaosu kupující veřejnosti, nebyl na seznamu skladeb alba "Power, Corruption & Lies". Výsledkem bylo, že na neprodané kopie alba "Power, Corruption & Lies" byly použity nálepky s nápisem: "DOES NOT CONTAIN BLUE MONDAY" (NEOBSAHUJE MODRÉ PONDĚLÍ)". Píseň byla zahrnuta nicméně na kazetovém formátu v některých zemích jako Austrálie a Nový Zéland, na originálním severoamerickém CD vydání alba, souběžně s jeho B-stranou "The Beach". "Blue Monday" byl také později zahrnut do sběratelské edice "Power, Corruption & Lies v roce 2008.

Singl "Confusion" z roku 1983 pevně ukotvil skupinu do ranku taneční hudby a inspiroval mnoho hudebníků v následujících letech. V roce 1984 následoval převážně syntezátorový singl "Thieves Like Us" s heavy guitar-drum-bass rachotem "Murder", nepříliš vzdáleného skladbě "Ecstasy" z alba "Power, Corruption & Lies". KROQ Los Angeles DJ Jed The Fish tvrdil, že New Order měli více společného se vznikem house music než hudba Warehouse Chicaga a Frankie Knuckles a celá takzvaná House music scene. "Pokud jste doopravdy nepocházeli z regionálního Chicaga, slyšeli jste snad někdy o house music před New Order? Což skutečně nastalo, až teď."

Na albu "Low-Life" z roku 1985 zdokonalil a někdy smíchali dva styly a označil "The Perfect Kiss" - video, pro které natáčel Jonathan Demme - a "Sub-culture". V únoru 1986 na albu soundtracku "Pretty In Pink" se představovila "Shellshock", vyšlo pod hlavičkou A&M Records. Ve filmu se objevila instrumentální verze "Thieves Like Us" a instrumentální "Elegia", ale nebyly albovém soundtracku. Pozdnějí v létě byli New Order headlinery, spolu se Smiths, The Fall a A Certain Ratio, během festivalu Festival of the Tenth Summer v centru G-Mex v Manchesteru.

Album "Brotherhood" z roku 1986 rozdělilo tyto dva přístupy na samostatná alba. Album pozoruhodně představilo skladby "Bizarre Love Triangle" a "Angel Dust", jehož remixovaná instrumentální verze je k dispozici na britském CD video singlu "True Faith" pod názvem "Evil Dust". Je to skladba, která si převzala syntezátorové break beaty s kytarovými efekty z období "Low-Life".

Zatímco New Order koncertovali po Severní Americe se spřátelenými Echo & The Bunnymenem, v létě 1987 byla vydána kompilační sbírka "Substance", která obsahovala nový singl "True Faith". Album "Substance" bylo rovněž důležitým albem při shrnutí 12 palcových singlů skupiny poprvé na jednom CD a představilo i nové verze "Temptation" a "Confusion", označované jako "Temptation '87" a "Confusion '87". Druhý disk představoval několik B-stran ze singlů z prvního disku, stejně jako další A-strany "Procession" a "Murder". Singl "True Faith" se díky surrealistickému videu stal hitem na MTV a prvním americkým hitem Top 40. B-side singlu, píseň "1963", byla původně plánovaná jako strana A, dokud label skupinu nepřesvědčí, aby místo toho vydali "True Faith".

V prosinci 1987 vydala skupina další singl "Touched By The Hand Of God" s videem natočeným s Kathryn Ann Bigelow parodujícím glam-metal. Píseň byla jednou ze čtyř nových skladeb, které kapela natočila pro americký komediální film "Salvatation!", a dosáhla s ním číslo #20 na britském singlovém žebříčku a číslo #1 na britském nezávislém žebříčku singlů. Na albu se však neobjevila až do kompilace "The Best of New Order" z roku 1994.

Během té doby byla skupina silně ovlivněna baleárskými zvuky na Ibize, které se dostávaly do klubu Haçienda. Album bylo částečně nahráno ve studiích Mediterranean Sound na Ibize a vyšlo v únoru 1989 pod názvem "Technique". Album se vyšvihlo do hitparád na prvním místě ve Velké Británii a obsahovalo mix vlivu acid house, např v úvodní skladbě "Fine Time" nebo tradičnější rockový zvuk jako v případě singlu "Run 2". Album je směsí pozitivní, přístupné hudby spojené s otevřenými, poutavými texty. Během léta 1989 New Order propagovali "Technique" koncertováním s Public Image Ltd, Throwing Muses a The Sugarcubes po Spojených státech a Kanadě, což bylo tiskem označeno za "Monsters Of Alternative Rock" tour. Někdy v této době začali členové kapely také realizovat vedlejší projekty včetně Electronic (Sumner s Johnny Marr) a Revenge (Hook a Davyth Hicks). Morris a Gilbert spolu začali spolupracovat na produkci témat mimo TV. V roce 1991 byla skupina zažalována vydavatelskou společností amerického zpěváka Johna Denvera, který tvrdil, že kytarová přestávka v "Run 2" byla podobná jeho písni "Leaving On A Jet Plane". Případ byl urovnán mimosoudně a píseň je od té doby připsána jak New Order, tak i Johnu Denverovi.

V roce 1990 nahráli New Order oficiální píseň kampaně Světového poháru anglického národního fotbalového týmu z roku 1990 "World In Motion" pod názvem ad-hoc skupina EnglandNewOrder. Píseň, která byla napsána společně s komikem Keithem Allenem, byla jediným hitem skupiny číslo jedna ve Velké Británii. Píseň byla nazvána "E For England", nicméně fotbalová asociace vetovala titul poté, co si uvědomila, že to byl odkaz na extázi, drogu těžce spojovanou s klubem Haçienda. Allen prohlašoval, že jeho originální návrhované texty zahrnovaly "E je pro Anglii (England), Anglie začíná E / my všichni budeme se usmívat, když my jsme v Itálii". Píseň také přinesla vokály od členů anglického týmu a Allen a hostující rap levého křídla Johna Barnese. Nahrávku znovu produkoval Stephen Hague a skupina se rozhodla, aby produkoval i jejich další album.

Další album kapely "Republic" bylo zastíněno krachem jejich dlouholetého labelu Factory Records. Label nebyl v dobré kondici kvůli finančním potížím a byl nucený vyhlásit v roce 1992 bankrot. New Order nikdy neměli formální smlouvu s Factory. Ačkoli to bylo pro hlavní skupinu neobvyklé, byla to standardní praxe Factory až do poloviny 80. let. Z tohoto důvodu skupina spíše než Factory Records legálně vlastnila všechny své nahrávky. Samotný Wilson to uvedl ale jako hlavní důvod, proč nabídka společnosti London Records z roku 1992 koupit churavějící značku propadla. Po rozpadu Factory se New Order upsali právě s London Records, stejně jako Morris a Gilbert samostatně pro jejich vedlejší projekt The Other Two, jehož debutové album bylo původně určeno k vydání u Factory. Album "Republic" vydané celosvětově v roce 1993 přineslo singly "Republic", nejúspěšnější singl New Order v USA, a "Ruined In A Day", "World" a "Spooky".

Po vydání a propagaci "Republic" si skupina New Order dala pauzu a členové se zaměřili na své vedlejší projekty. V roce 1993, po vydání toho, co bylo všeobecně považováno za poslední album New Order, "Republic", Gillian and Stephen opustili New Order, aby vytvořili vlastní kapelu The Other Two - na druhé straně hudební tisk často označoval Gillian a Stephena za „další dva v New Order". Kromě New Order již dříve spolupracovali na řadě britských televizních témat a zvukových stop, včetně uznávaných "Cold Feet" a "Making Out". The Other Two vydali v roce 1993 debutobvé album. V roce 1994 byla vydána druhá kolekce singlů s názvem "The Best Of New Order", které uvedlo všechny singly skupiny od "Substance", stejně jako několik dalších skladeb "Vanishing Point" (z "Technique", 1989), "The Perfect Kiss", "Thieves Like Us", "Shellshock" a nové nahrávky "True Faith", "Bizarre Love Triangle", "1963" a "Round & Round". Nové verze "True Faith" a "1963", ta druhá ve více kytarově-orientované verzi produkované Arthurem Bakerem, byly vydány jako singly podporující album. V USA byl seznam skladeb změněn, aby byl odlišen od "Substance" a britského vydání "The Best Of New Order", které bylo k dispozici měsíc napřed. Po této kolekci následovalo remixové album "The Rest Of New Order" s výběrem stávajících a nově objednaných mixů klasických skladeb New Order. Některé verze obsahovaly zvláštní disk nebo kazetu složenou výhradně z remixů "Blue Monday", který byl vydán jako singl potřetí pro propagaci této kolekce.
Gillian a Stephen byli zasnoubeni v roce 1993 a veřejně to oznámili během natáčení filmu "The New Order Story" Kevina Hewitta. Krátce nato byli oddáni v soukromém a skromném obřadu. Během 90. let porodila Gillian dvě dcery, Grace a Mathilde.

Skupina se sešla znovu v roce 1998 na podnět Roba Grettona. Uplynulo téměř pět let, co se naposledy viděli. Sumner prohlásil: "Rozhodli jsme se předtím, než jsme se shodli na jakémkoli koncertu, na schůzce, a pokud by někdo měl nějakou zášť, kterou by snad mohl mít, urovnali bychom to." Na druhém setkání se všichni shodli, že budou pokračovat ve hře a naplánují svůj reunionový koncert pro Phoenix Festival v témže roce. Kromě vzácnějších písní se New Order také rozhodli začít znovu hrát písně Joy Division. Když byl Phoenix Festival zrušen kvůli nízkému prodeji vstupenek, nakonec v polovině roku 1998 New Order překvapili a potěšili fanoušky tím, když oznámili, že souhlasili s tím, aby se stali hlavním vystupujícím na festivalu Reading Music Festival na poslední večer. Kapela hrála znovu naživo a toto představení by se ukázalo být jedním z Gillianiných posledních s kapelou vůbec. Bohužel jedna z Gillianových a Stephenových mladých dcer onemocněla, takže rodinné závazky musely být prioritou. Další úvahou v rozhodnutí pro Gillian alespoň dočasně opustit kapelu bylo to, že by bylo snazší ji nahradit než Stephena.

New Order začali nahrávat nové album v roce 2000 a jejich nová deska téměř po pěti letech vyšla v srpnu 2001 pod názvem "Get Ready". Do značné míry odchýlila kapelu od jejich elektronického stylu a zaměřili se na hudbu více orientovanou na kytary. Sumner k tomu uvedl: "Připravte se na kytaru, prostě proto, neboť jsme pocítili, že jsme tento nástroj ponechali dlouhou dobu opuštěný." Dlouholetý fanoušek Billy Corgan z The Smashing Pumpkins hrál na kytaru a zazpíval doprovod ve skladbě "Turn My Way" a v roce 2001 koncertoval s kapelou na vystoupeních ve Velké Británii, USA a Japonsku po krátkou dobu. Phil Cunningham (bývalý kytarista skupiny Marion, další skupiny z Manchesteru) vstoupil do kapely pro živou sestavu, když nahradil Gilbert, která odmítla cestovat kvůli péči o sebe a hlavně o své děti. Bobby Gillespie od Primal Scream poskytl vokály ve skladbě "Rock The Shack". Jako singly se z alba vylouply písně "Crystal", "60 Miles An Hour" a "Someone Like You". Ačkoliv Gillian zřejmě měla nějaký příspěvek k albu a souvisejícím studiovým sezením, od té doby se objevila pouze krátce na pódiu s New Order při hraní krátkých výbojů kláves, příležitostných doprovodných vokálech a dokonce i se zvláštním tanečním výstupem... Bylo potvrzeno, že Gillian se nebude "oficiálně" znovu spojovat s kapelou, i když se může dobře účastnit jako host na nahrávkách a příležitostném živém vystoupení, i když jen "v zákulisí" nebo poskytující doprovodné vokály.

V roce 2002 hudební magazín Q uvedl New Order na jejich seznamu "50 kapel, které musíte vidět dříve, než zemřete", ačkoli toto bylo jako součást sub-seznam "5 kapel, které by mohly jít obousměrně". Jak New Order, tak Joy Division byly vylíčeny ve filmu Michaela Winterbottoma "24 Hour Party People", zobrazující vzestup a pád Factory Records, jak jej viděl svými očima zakladatel labelu Tony Wilson. Miniaturní role samotného Wilsona, spolu s Markem E. Smithem z The Fall a bývalými členy Happy Mondays a Inspiral Carpets, byli omezeni určitou míru legitimity kvůli soudnímu řízení. Film se dotkl některých dalších umělců Factory, včetně Happy Mondays a The Durutti Column. Soundtrack představil novou skladbu "Here To Stay", kterou vytvořili Chemical Brothers a byla vydána jako singl. Hudební video singlu zvýraznilo scény převzaté z filmu.

Dne 27. března 2005 kapela vydala nové album s názvem "Waiting For The Sirens' Call", jejich první s novým členem Philem Cunninghamem. Cunningham nahradila Gillian, aby se mohla starat o své děti. Jako singly z tohoto alba byly vybrány písně "Krafty", "Jetstream" s hostujícím vokálem Any Matronic ze Scissor Sisters, a titulní skladbu. Na soutěžích NME Awards 2005 získali New Order a Joy Division cenu "Godlike Geniuses" za celoživotní úspěchy. Mezi dřívější vítěze patřili například Ozzy Osbourne, The Clash a Happy Mondays. V roce 2006 byla alba skladba "Guilt Is A Useless Emotion" nominována na cenu Grammy Award v kategorii Nejlepší taneční nahrávka.

Na podzim roku 2005 vydala skupina další kompilaci největších hitů "Singles". 2CD vydání bylo aktualizovanou verzí kolekce "Substance" a obsahovalo každý singl vydaný od jejich debutu z roku 1981 až po "Waiting For The Sirens' Call". Na rozdíl od "Substance", která se zaměřovala téměř výhradně na 12" palcové verze singlů skupiny, "Singles" shromáždila 7" verze, z nichž mnohé jako "Ceremony", "Temptation" a "Confusion" nebyly nikdy vydány na CD. Album bylo doprovázeno DVD diskem se dvěma disky, nazvaným "Item", které přineslo rozšířenou britskou verzi NewOrderStory s DVD všech videoklipů New Order a také dvě nově vytvořená videa pro "Temptation '87" a "Ceremony". DVD "The New Order: Live in Glasgow" bylo nahráno na Glasgow Academy v roce 2006 a obsahuje 18 skladeb, včetně 4 písní Joy Division. Kromě toho obsahuje toto vydání také bonusový disk se záběry z osobního archivu skupiny včetně záběrů z 80. let z Glastonbury, Říma, Cork, Rotterdamu a Toronta.

V roce 2006 skupina odehrála několik jednorázových živých vystoupení a krátká turné po Velké Británii, Brazílii a Argentině. Po jejich zastávce na přehlídce v Buenos Aires v listopadu 2006, Peter Hook navrhl, že by skupina měla přerušit cestování. Začátkem května 2007 dělal Hook rozhovor pro britskou rozhlasovou stanicí XFM, kde původně hovořil o svém příspěvku k debutovému albu nové skupiny Satellite Party, založené zpěvákem Perry Farrellem z Jane's Addiction, a uvedl, že "on a Bernard spolu nespolupracují". NewOrderOnline, web s podporou managementu New Order, dále znepřehlednil zprávy, když uvedl podle "zdroje blízkého kapele", že "...zprávy o rozdělení jsou nepravdivé... New Order stále existuje i přes to, co řekl [Hook]... Peter Hook může kapelu opustit, ale neznamená to konec New Order". V roce 2009 však Sumner odhalil, že si už nepřeje dělat hudbu jako New Order.
V září 2011 skupina oznámila, že vystoupí poprvé od roku 2006, a to v Ancienne Belgique, Brusel, dne 17. října a v Bataclanu v Paříži dne 18. října 2011. V sestavě kapely byla klávesistka Gillian Gilbert, který se po desetileté přestávce vrátil ke skupině, a basista skupiny Bad Lieutenant Tom Chapman místo Petera Hooka. V prosinci odehráli další koncerty v Londýně a Jižní Americe. V prosinci 2011 vydali New Order živé album "The Live At The London Troxy", živý záznam ze svého vystoupení z 10. prosince 2011 v The Troxy v Londýně. Toto vydání představilo jejich novou sestavu a jejich první show v Londýně po více než pěti letech.

V turné pak pokračovali po celý rok 2012, včetně krátkého turné na Novém Zélandu a v Austrálii v únoru a březnu. Hráli na festivalu "T in the Park" ve Skotsku ve dnech 3. a 4. července 2012 a na festivalu EXIT v Novi Sad, Srbsko, dne 13. července 2012. New Order vystoupili v Hyde Parku s Blur a The Specials na oslavu letních olympijských her 2012 v závěrečném ceremoniálu.

Britská kapela New Order překvapila po sedmi letech v prosinci 2012 zprávou o novém albu. Nové album vyšlo ve Spojeném království 14. ledna 2013 a dostalo název "Lost Sirens". Bylo by ovšem omylem domnívat se, že se hudebníci sešli znovu ve studiu, neboť na "Lost Sirens" se dostalo osm dříve nezveřejněných skladeb, které vypadly z desky "Waiting For The Sirens 'Call" z roku 2005 v přípravě alba. Mimo jiné to znamenalo, že v sestavě muzikantů figuroval i baskytarista Peter Hook, který kapelu mezitím opustil. O albu diskutovala Gillian Gilbert v brazilském rozhovoru na podporu vystoupení kapely v Sao Paulo. Přiznala problémy s bývalým členem Peterem Hookem a uvedla, že "zákulisí autorských práv hodně prodloužilo její vydání".

Kapela debutovala se svou první nově napsanou skladbou od "Waiting For The Sirens' Call", nazvanou "Singularity", během festivalu Lollapalooza Chile v březnu 2014. V červenci pak skupina cestovala po Severní Americe, kde debutovala s další písní "Plastic". Dne 2. září 2014 bylo oznámeno, že se skupina rozhodla vydat své nové album prostřednictvím Mute Records. Katalog New Order zůstává i nadále u Warner Music.

Dne 22. září 2015 vydala skupina nové album "Music Complete", jejich první album bez Petera Hooka. Album bylo produkováno většinou samotnou kapelou, kromě skladeb "Singularity" a "Unlearn This Hatred", které obě produkoval Tom Rowlands, zatímco při produkci "Superheating" se představil Stuart Price.

V listopadu 2015 zažaloval Peter Hook ostatní původní členy Bernarda Sumnera, Stephena Morrise a Gillian Gilbert. V námitce tvrdil, že za jeho zády založili novou společnost, která za čtyři roky dosáhla příjmu 7,8 milionu liber, zatímco on z toho dostal jen zlomek. Tito tři členové trvali na tom, že s Hookem zacházeli poctivě a že jeho podíl na licenčních poplatcích skupiny byl přiměřený. Soudce rozhodl, že existuje "přinejmenším adekvátní náhled" na to, že Hook prokázal, že nezískává spravedlivý podíl z licenčních poplatků a jiných příjmů. Byl ochoten věc projednat, ale naléhal na obě strany, aby se spíše dohodly, než aby dále nesli právní náklady ve výši kolem 900 000 liber.

Dne 13. července 2017 zahráli New Order koncert na Mezinárodním festivalu v Manchesteru s Liamem Gillickem. Představení bylo poté vydáno jako živé album s názvem "Σ(No,12k,Lg,17Mif) New Order + Liam Gillick: So It Goes.." (Live at MIF), které vyšlo následně 12. července 2019. Ještě předtím dne 20. září 2017 byl zveřejněn příspěvek na oficiálních webových stránkách New Order, že v dlouhodobých sporech s bývalým basistou Peterem Hookem bylo dosaženo úplného a konečného urovnání.

Dne 23. srpna 2018 zahrála skupina první koncert turné po Severní Americe v Divadle Palace v St. Paul Minnesota, USA. Podle oficiálních webových stránek kapely, dalšími zastávkami na turné byly Cleveland (Ohio), Washington DC, Toronto (Ontario), Long Beach (Kalifornie), Kahului a Honolulu (Havaj). Dne 24. srpna 2018 pak ohlásili na 21. listopad 2018 jedno vystoupení v Santiagu v Chile.

Britští New Order byli jednou z mála důležitých zahraničních kapel, které se vyhýbaly České Republice. To skončilo až 3. října 2019 jejich vystoupením ve Forum Karlín, Praha. V takřka vyprodaném sále pražského Fora Karlín se tak po téměř 40 letech existence představili ve výborné formě. Do Prahy přijeli v sestavě, která se ustálila před osmi lety, tedy již bez Petera Hooka, který ze skupiny odešel v roce 2007, ale se dvěma novými členy o generaci mladšími - Phil Cunningham, který střídavě hraje na kytaru, klávesy a elektrické perkuse, a baskytarista Tom Chapman. Je ovšem nutno podotknout, že tímto koncertem po měsíční pauze zahájili podzimní část svého evropského turné.

New Order sdíleli 8. září 2020 svoji první novou skladbu od svého alba "Music Complete" z roku 2015. Skladba "Be A Rebel" mělo původně propagovat turné naplánované na podzim roku 2020. Ačkoli byla živá vystoupení odložena až na rok 2021, skupina se rozhodla představit fanouškům novou píseň. Skupina vyzývá k oslavě a uznání všeho, co máme, a to i v těchto obtížných dobách.

"V této těžké době jsme chtěli sáhnout po něčem novém. Nemůžeme hrát naživo, ale hudba je stále něco, co můžeme sdílet se všemi", říká Bernard Sumner.

Zpět
Členové:
Bernard Sumner - Lead Vocals, Guitars, Keyboards, Synthesisers, Programming (1980-1993, 1998-2007, 2011-present)
Stephen Morris - Drums, Percussion, Keyboards, Programming (1980-1993, 1998-2007, 2011-present)
Gillian Gilbert - Keyboards, Guitars, Programming (1980-1993, 1998-2001, 2011-present)
Phil Cunningham - Guitars, Keyboards, Electronic Percussion (2004-2007, 2011-present)
Tom Chapman - Bass, Synthesisers (2011-present)

Bývalí členové:
Peter Hook - Bass, Electronic Percussion, Vocals, Synthesisers, Programming (1980-1993, 1998-2007)

Členové Bernard Sumner
(také znám jako Bernard Albrecht, "Bernard Dicken", "Bernard Dickin")
(Narozen 4. ledna 1956, Lower Broughton, Salford)
Lead Vocals, Guitars, Keyboards, Synthesisers, Programming


Bernard Sumner je anglický zpěvák, skladatel, hudebník a nahrávací producent. Je zakládajícím členem kapel Joy Division a New Order, byl také jeden z prvních hudebníků, kteří se vydali směrem k realizaci electronicy a synthpopu. Ačkoli je hrdý na své kořeny ze Salfordu, Bernard se narodil ve městě Neighouring v Manchesteru v Crumpsall Hospital. Bernard užíval jméno své matky od narození, Sumner, protože nikdy neznal svého biologického otce. Později v životě se jeho matka provdala za Jamese Dickena a jméno Bernarda se změnilo na Dicken, když jej John adoptoval.

Vyrůstal v Alfred Street v Lower Broughtonu, do školy chodil na nedalekém St Clements 'C of E, než složil zkoušku 11 Plus, aby se dostal na Salford Grammar School (nyní známá jako Buile Hill High). Přátelé, které zde poznal, jako Peter Hook, Terry Mason, se pro jeho budoucnost ukázali jako zásadní. Když Bernard opustil školu, měl krátké období na Salfordské radnici, než nastoupil do práce v animačních studiích Stop Frame v Manchesteru, nejznámějších pro produkci titulní sekvence pro dětskou show Rainbow. Bezprostředně před zahájením své hudební dráhy pracoval Sumner jako stopař v animační společnosti Stop Frame, kde většinu času strávil se strojem, který popsal jako "jako kopírka pro celuloidy". Přesto "tam lidi miloval", než jej zavolal osud. Když Stop Frame zkrachovalo, on a mnoho jeho kolegů výtvarníků bylo přijato novou společností Cosgrove Hall.

Dne 4. června 1976 Bernard spolu se svoji přítelkyní Sue Barlow, Peterem Hookem, Terrym Masonem, bývalým školním přítelem Johnem Berrym a mužem známým pouze jako 'Crazy Mike', navštívili koncert Sex Pistols v Lesser Free Trade Hall v Manchesteru. Koncert organizovali začínající hudebníci Howard Trafford a Pete McNeish. Pár doufal, že doprovodí Sex Pistols jejich kapelou Buzzcocks, ale nebyli včas připraveni. Nahradili je boltonští prog rockeři Solstice.

Bernard byl již tehdy začínajícím kytaristou. V roce 1976 založil společně s Hookem kapelu. Peter Hook a Terry Mason byli tak nažhaveni vystoupením Pistols, že se také chopili nástrojů. Hook si vzal baskytaru, Mason zpočátku vyzkoušel kytaru a poté bicí. Zkoušky se konaly v ulici Alfred Street, kde Bernardova babička stále žila, s využitím řady lidí v jejich rozšířeném okruhu přátel jako zpěváky. Pistols se v červenci vrátili znovu do Manchesteru. Ian Curtis z Macclesfield byl na tomto koncertě, i když se traduje, že se nikdy nesetkal s chlapci ze Salfordu. Peter Hook tvrdí, že Curtis byl poprvé v prosinci v místě konání Electric Circus, kde zaujímal místo u právě u Solstice. Když Curtisův hudební vztah s kytaristou Wythenshawe Iainem Grayem skončil, připad se k Bernardovi a Peterovi. Hledali všal lepšího bubeníka než Terry Mason, který se stal se jejich "manažerem". Poptávka o stálého bubeníka byla otištěna v Manchesterském fanzinu Shy Talk, kde si jej přečetl Steve Morris, také z Macclesfieldu. Brzy přišly koncerty, jak následovala sestava pojmenovan Warsaw. Dne 25. ledna 1978 hráli v Manchesteru v nočním klubu Pips již pod svým novým jménem Joy Division.

Hrál na kytaru a nějaký syntezátor, hlavně v posledních dvou letech existence Joy Division. Bez stínu pochybností Barney vystupoval na pódiu bez jediného pohybu, s výjimkou hraní rukou na kytaru. Jeho hraní se hodně vyvíjelo od počátečních punkových písní. Je oceňován za upravování a progresi britské taneční muziky a popularizace technologických pokroků sekvencerů. Na začátku 90. let spolupracoval s bývalým kytaristou Smiths Johnnym Marrem v kapele Electronic.

Po Joy Division se stal zpěvákem a kytaristou New Order. Později také působil jako producent nahrávek pro Factory Records a vytvořil Electronic and později Bad Lieutenant. V roce 2014 vydal vlastní biografii "Chapter and Verse: New Order, Joy Division and Me".

Členové Stephen Morris
(celým jménem Stephen Paul David Morris)
(Narozen 28. října 1957, Macclesfield, Cheshire, England)
Drums, Percussion, Keyboards, Programming


Stephen je anglický hudebník, hráč na bicí, multiinstrumentalista, skladatel a producent, který je nejznámější pro svoji práci s rockovou kapelou New Order a dříve s Joy Division.

Narodil se a vyrůstal v Macclesfieldu, kde navštěvoval King's School, stejně jako Ian Curtis, který byl později také členem Joy Division. Zpočátku pracoval na čas v otcově obchodu s kuchyňským vybavením. V roce 1977 se jako poslední stal stálým členem kapely Joy Division. Poté, co Joy Division (tehdy zvaná Varšava) vyzkoušeli tři další bubeníky, nakonec najali Morrise, který odpověděl na požadovanou reklamu zveřejněnou v místním hudebním obchodě. Bubny byly pro Joy Division velmi důležité a jejich zvuk byl docela propracovaný. Některé písně vycházely ze stálého rytmu, jiné byly zase plné rytmických posunů.

Po Joy Division pokračoval Steve jako bubeník New Order, včetně elektronických bubnů, později i na syntezátory. Skládal a také hrál v The Other Two, což byla skupina, kterou vytvořil se svoji manželkou Gillian Gilbert. Morris se také podílel na aktivitě s kapelou Bad Lieutenant, což byla odnož New Order. Je známý svým precizním bubnováním, které plynule navazuje na zvuky bicích strojů využívaných v New Order a Joy Division. Stylus Magazine zařadil Morrise jako číslo 5 na jejich seznamu "50 největších rockových bubeníků všech dob". Morris je hlavně znám pro jeho "strojovou" dovednost jako bubeník, kterou on sám připisuje vlivům krautrocku. Během nahrávání s Joy Division s Martinem Hannettem byl Morris požádán, aby nahrál své partie jedním bubnem najednou, aby Hannett mohl mít úplnou kontrolu nad výrobou. Také je znám raným zájmem na bubenické mašiny, kombinoval je s tradičním bubnováním na mnoha nahrávkách Joy Division a New Order. Přestože je primárně perkusionista, hraje také na klávesy a syntezátor.

Morris byl brzy adeptem, aby se stal sólovým zpěvákem New Order, jeho vokály lze slyšet na některých prvotních živých nahrávkách. Hudebně také přispěl k dosud nevydaným demům "Quanda Quanga". Hrál na bicí v písni "Soul Kitchen" od Echo And The Bunnymen, když oni i New Order nahrávali v Amazon Studios v Liverpoolu v roce 1986. New Order nahrávali "Brotherhood", zatímco Echo And The Bunnymen nahrávali své páté album.

Během pauzy New Order Morris a Gilbert vytvořili vedlejší projekt The Other Two, společně vydali dvě alba, různé remixy a soundtracky. V roce 2007 Morris a Gilbert remixovali dvě skladby pro remixové album Nine Inch Nails "Year Zero Remixed". V červnu 2009, během druhého rozpadu New Order, členové kapely Bernard Sumner a Phil Cunningham společně s Jake Evansem vytvořili novou skupinu s názvem Bad Lieutenant. Morris nahrál bicí pro několik písní kapely a připojil se k jejich sestavě pro živé koncerty. Bad Lieutenant vydali své debutové album "Never Cry Another Tear" v roce 2009 a koncertoval od října 2009 do dubna 2010. Začali pracovat na druhém albu, ale pak jejich činnost ustala.

New Order se v létě 2011 zreformovali s novou sestavou a Morris se k nim vrátil. V roce 2019 publikovali Constable knihu "Record Play Pause", první svazek svých " Confessions of a Post-Punk Percussionist" (Zpovědí post-punkového perkusionisty).

Morris se oženil s kolegyní z New Order Gillian Gilbert v roce 1994. Pár žije v Rainow v Cheshire a má dvě dcery, Tilly a Grace. Morris je fanouškem sci-fi, zejména televizního seriálu Doctor Who. Ve své zkušebně má repliku Daleka v plné velikosti, kterou Sumner nazval "šestým členem" New Order. Také vlastní sbírku vojenských vozidel.

Členové Gillian Gilbert
(rodné jméno Gillian Lesley Gilbert)
(Narozena 27. ledna 1961, Whalley Range, Manchester, England)
Keyboards, Guitars, Programming


Gillian je anglická hudebnice a zpěvačka, nejznámější jako klávesistka a kytaristka skupiny New Order.

Když byla mladá, Gilbertova rodina se přestěhovala ze svého rodiště, Manchesteru, do nedalekého tržního města Macclesfield. V rozhovoru pro New Order z roku 1987 uvedla, že neměla ráda bydlení v Cheshire jako dospívající a chtěla žít raději v Manchesteru.

Na konci 70. let působila v punkové skupině se třemi dívkami, The Inadequates, která nacvičovala v prostorách vedle Joy Division. V rozhovoru pro Option z roku 1987 Gilbert přemýšlela, když se poprvé seznámila s Joy Division: "Neměli jsme auto a my tři jsme potřebovaly odvoz domů. Zeptali jsme se jich a řekli: "Dobře, ale vy si musíte koupit jeden z našich singlů". Takže jsme to udělyl a dostaly se domů a přehráli jsme to na tomto hrozném gramofonu. Znali jsme Stephena už předtím. Pomyslely jsme si: "Můj Bože, to zní hrozně"."

"Trochu jsem znala Joy Division," vzpomíná si Gillian, "...chodila jsem se na ně dívat a pak jsem poznala Stephena - myslím, že to bylo jednoho večera v Liverpoolu, Eric a Ian si zranili ruku o lahev nebo něco takového, takže nemohl hrát na kytaru v jedné skladbě, tak jsem zahrála v této skladbě. O několik měsíců později mi ostatní zavolali." Později začala chodit s Stephenem Morrisem.

Po smrti Iana Curtisa v květnu 1980 přejmenovali tři zbývající členové Joy Division na skupinu New Order. Nová kapela chtěla dopnit svoji sestavu s někým, koho dobře znali a jehož hudební dovednosti a styl byly slučitelné s jejich vlastním, a vyzvali Gilbert, aby se ke kapele připojila na začátku října 1980 jako klávesista a kytarista. To jí bylo pouhých 19 let. Už několikrát předtím hrála s Joy Division a doplňovala kytaru Curtise i Sumnere. Manažer New Order Rob Gretton navrhl, aby se k nim připojila. První živé vystoupení Gilbert s kapelou se odehrálo v The Squat v Manchesteru dne 25. října 1980.

Její hlas lze slyšet na několika skladbách New Order, singl "Procession" z roku 1981, singl "Confusion" z roku 1983, píseň "Avalanche" z alba "Republic", na kterém zpívala jediné slovo "víra" a "Doubts Even Here" z jejich prvního alba "Movement", na kterém poskytla mluvené slovo vokálnímu doprovodu.

Vzhledem k tomu, že členové skupiny Sumner a Hook již produkovali hudbu mimo New Order, Gilbert a Morris vytvořili vlastní skupinu The Other Two. Vydali v roce 1991 svůj první singl "Tasty Fish" a natočili dvě alba "The Other Two & You", vydané v roce 1993, a "Super Highways" v roce 1999.

Gilbert a Morris byli se zasnoubili v roce 1993 a následujícího roku se oženili. Pár žije v Rainow, mimo Macclesfield, a mají dvě dcery jmény Grace a Matilda. Když se New Order chystali nahrát sedmé album "Get Ready", Gilbert se rozhodla opustit kapelu v roce 1998, aby se mohla starat o své dcery. Toto rozhodnutí bylo ještě naléhavější tím, že její nejmladší, ještě kojená Grace, byla diagnostikována neurologická porucha Transverse Myelitis, děsivé a vzácné onemocnění, které může zanechat pacienty ochromené. Její manžel se krátce nabídl k péči o děti, ale Gilbert usoudila, že pro skupinu bude jednodušší nahradit ji než jejího manžela. Podílela se na ještě na nahrávání alba "Get Ready" z roku 2001, poté byla v sestavě New Order nahrazena Philem Cunninghamem.

V roce 2007 Gilbert a Morris remixovali dvě skladby pro remixové album Nine Inch Nails "Year Year Zero Remixed". Jako by to nestačilo ke zvládnutí, Gilbert byla v roce 2007 diagnostikována rakovinu prsu. Od té doby byla ještě více odhodlána vše překonat a bitva s nemocí ji trvala o něco déle, ze které se však zotavila, aby se opět vrátila k New Order.

V roce 2011 se po 10-leté nepřítomnosti na jejich albech znovu připojila k New Order. Vystupovala spolu s Cunninghamem, který zůstal členem a rozšířili tak skupinu na kvintet. Uvádí, že byla ráda, že během té doby dělala i jiné věci. Od roku 2011 působí New Order po celém světě. Jejich album "Music Complete" bylo vydáno v září 2015 a je prvním albem kapely, na němž se nepodílel basista Peter Hook a jejich debut na nové labelu Mute, ale také to bylo jejich první album po 14 let s Gilbert u kláves.

Vokály Gilbert byly uvedeny na remixovém albu Koishii & Hush s názvem Lifetime, které vyšlo 3. února 2016 a představovalo čtyři skladby remixované umělci jako Saltmarine, Lavigne, FM Attack a Re: Locate.

Členové Phil Cunningham
(Narozen 7. prosince 1974, Macclesfield, Cheshire, England)
Guitars, Keyboards, Electronic Percussion


Phil je britský hudebník a kytarista, který je členem kapel Marion, New Order, Bad Lieutenant a ShadowParty.

Phil je členem brit-popové skupiny Marion, která vznikla v Macclesfieldu v roce 1993. Spolu se zpěvákem Jaime Hardingem a kytaristou Tony Granthamem má Cunningham za úkol skládat všechny písně skupiny. Po druhém albu Marion "The Program", nahraném s Johnnym Marrem, si začaly třenice uvnitř skupiny vybírat svou daň. V důsledku toho se kapela v roce 1999 vydala na cestu do Ameriky, aby se zahájila nový začátek.

Cunningham se připojil k Electronic jako koncertní kytarista a znovu spolupracoval s Marrem a Bernardem Sumnerem z New Order, když propagovali své třetí album "Twisted Tenderness". Kromě toho hrál s LA kapelami Run Run Run, Label a Tailgunner.

V roce 2001 se Cunningham připojil k New Order, zpočátku jako koncertní hudebník místo Gillian Gilbert, která se vzdala živého hraní kvůli péči o své děti. V této době New Order podporovali "Get Ready", jejich první album po osmi letech, a užívali si svůj návrat, koncertování v Evropě, Japonsku a Spojených státech. Cunningham zůstal součástí New Order i pro album "Waiting for the Sirens 'Call" (2005), kde debutoval s kapelou při nahrávání a jako spoluautor.

Cunningham a Harding vzkříšili Marion v roce 2006. Přes uvolnění EP nového materiálu a předvádění dobře přijímaných živých pořadů, se v roce 2008 znovu rozpustili v důsledku zdravotních problémů v kapele.

V letech 2007 až 2011 měli New Order opět přestávku, ale Cunningham se stal opět součástí reunionových koncertů New Order v roce 2011, tentokrát se Gilbert také vrátila do kapely. S kapelou vystupuje dodnes. Cunningham se v roce 2015 vrátil s New Order, aby spolu psal a nahrával "Music Complete", spolu s novým hráčem na basu, Tomem Chapmanem.

Během přestávky v činnosti New Order se Cunningham připojil k Sumnerovi a Jakeu Evansovi, který byl součástí Marionu od roku 2006 do roku 2008, aby vytvořili v roce 2007 Bad Lieutenant, v níž se také představili Jack Mitchell, Stephen Morris (New Order) na bicí a Alex Jamese (Blur) na basu. Cunningham si rozdělil autorské povinnosti se Sumnerem a Evansem na debutovém albu kapely "Never Cry Another Tear".

Mezitím v roce 2011 byli Marion znovu vzkříseni, když na bicí připojil Grantham a basista Julian Phillips, který se připojil k Cunninghamovi a Hardingovi, a Jack Mitchell (dříve Haven). Jejich comeback koncert byl nahrán a vydán jako album Alive v Manchesteru v dubnu 2012 a vydání bylo doprovázeno jejich prvním britským turné za více než deset let. Existují plány na další živé show a třetí studiové album.

V roce 2014 vytvořil Cunningham a člen New Order Tom Chapman Shadow Party spolu s Joshem Hagerem a Jeffem Friedlem z elektronické legendy Devo. Kapela vznikla po setkání mezi Chapmanem a Hagerem v Bostonu v Massachusetts a okamžitě vytvořili jádro skupiny, přičemž Cunningham a Friedl doplnili sestavu. V červenci 2018 bylo vydáno stejnojmenné debutového album vydané na labelu Mute. Spolupracovali se zpěváky z Manchesteru Denise Johnsonovou, která byla známá pro svoji práci se skotskými rockery Primal Scream, Nickem McCabem, známým pro svůj čas v The Verve a Black Submarine, Jackem Mitchellem a Iwanem Gronowem, nejznámějším pro svoji práci s Johnnym Marrem, americkým DJ, Whitney Fiercem a anglickým skladatelem Joe Duddellem. Vydání alba zastihlo kapelu hrající na festivalech jako je Festival No. 6 v Portmeirion ve Walesu, North By Northwich, Great Escape Festival v Brightonu a Dot To Dot Festival. V září téhož roku absolvovali debutové turné ve Velké Británii a nedávno dokončili úspěšné turné po Itálii v lednu 2019. Kapela si v březnu letošního roku užila úspěšné turné podporující The Slow Readers Club. Kapela také podporovala Glasgow a v květnu 2019 podporovala A Certain Ratio v Manchesteru.

Členové Tom Chapman
(celým jménem Tom Louis Chapman)
(Narozen 15. května 1972, Chevreuse, France)
Bass, Synthesisers


Tom je anglický hudebník francouzského původu, producent a skladatel, nejznámější jako basista anglické rockové skupiny New Order. Je také jedním ze zakládajících členů anglo-americké skupiny ShadowParty.

Chapman se připojil v roce 2009 jako basový hráč k anglické alternativní rockové kapele Bad Lieutenant, kterou vytvořil Bernard Sumner během přestávky New Order. V kapele se také představili Phil Cunningham (kytary), Jake Evans (kytary a vokály), Alex James (basa), Jack Mitchell (bubny) a Stephen Morris (bubny). Kromě hraní na debutovém albu Bad Lieutenant "Never Cry Another Tear", Chapman také hrál na turné s kapelou při jejich živých show po Velké Británii a Evropě v letech 2009 a 2010.

V září 2011 hráli New Order dva charitativní koncerty v Ancienne Belgique v Bruselu dne 17. října a v Bataclanu v Paříži 18. října, jako benefici pro dlouholetého spolupracovníka skupiny Michaela Shamberga. Chapman byl se zbývajícími členy skupiny pozván, aby nahradil bývalého baskytaristu Petera Hooka na dva večery. Po těchto dvou koncertech vyrazila skupina na turné do celého světa a Chapman se připojil, když v letech 2011 až 2013 intenzivně pokračovali v koncertování.

V lednu 2014 New Order oznámili, že vystoupí živě na 24. výročním koncertu Annual Tibet House US Benefit dne 11. března společně s Iggy Popem, Patti Smith a Philipem Glassem. Kapela odhalila prostřednictvím své oficiální stránky na Facebooku, že soubor bude hrát jen ve tříčlenné sestavě: Chapman, zpěvák Bernard Sumner a kytarista Phil Cunningham. Trio se vrátilo ještě v roce 2017 s nezapomenutelnou show s Iggy Popem, a ještě jednou v únoru 2019, když si zahráli po boku Lenny Kaye, nejznámějšího pro jeho práci s Patti Smith.

V roce 2013 zahájila kapela nahrávání nového materiálu, včetně Chapmana s účastí na společném psaní. Produktem těchto relací bylo 10. album New Order "Music Complete", které vyšlo 25. září 2015.

Od roku 2013 pracuje Chapman také se Stevem Traffordem (ex-The Fall) jako duo s názvem Rubberbear. Kapela vydala tři EP a provedla několik živých vystoupení po celé Velké Británii, včetně headliningu na festivalu Bankswood v srpnu 2015. V hudebním videuo pro jejich debutový singl "Let's Move Somewhere Else" se představila pochvalně uznávaná herečka Maxine Peake. V červenci 2014 skupina oznámila, že podepsala dohodu s Republic of Music, a jejich EP "Other Side Of The Fence" vyšla na tomto labelu 14. září 2014.

V roce 2014 se Tom Chapman setkal v Bostonu, Massachusetts, s Joshem Hagerem, kytaristou a klávesistou z Devo, a položili základy nové skupiny s názvem ShadowParty. Chapmanův nový společník Phil Cunningham a Hagerův kolega z Devo Jeff Friedl doplnili sestavu. Začaly práce na psaní a nahrávání jejich stejnojmenného debutového alba, které zahrnovalo spolupráci se zpěváky z Manchesteru a bývalého spolupracovníka Primal Scream, Denise Johnsonové, Black Submarine a The Verve kytaristy Nicka McCabeho, Jacka Mitchella a Iwana Gronowa, bubeníka a baskytaristu od Johnny Marra. Album vydalo Mute v červenci 2018. Kapela se předtím objevila na několika festivalech jako jsou festival North By Northwich, hostovali u The Charlatans, Great Escape Festival v Brightonu a Dot To Dot Festival v Manchesteru, Bristolu a Nottinghamu. ShadowParty vystupovali také na festivalu No. 6 v Portmeirion ve Walesu, než se v září 2018 vydali na debutové turné po Velké Británii. Kapela cestovala po Itálii v lednu 2019 a v březnu 2019 také podporovala The Slow Readers Club při jejich úspěšném Britské turné. V květnu 2019 skupina vystupovala v Glasgowě a podporovala A Certain Ratio v Manchesteru.

Členové Peter Hook
(vlastním jménem Peter Woodhead)
(Narozen 13. února 1956, Salford, Manchester, England)
Bass, Keyboards, Synthesizers


Peter Hook je anglický hudebník a baskytarista. Pracoval v Manchesteru a spolu s Bernardem se rozhodli v roce 1976 založit kapelu, ze které se později stali Joy Division, s níž nahrál alba "Unknown Pleasures" (1979) a "Closer" (1980). Po druhém albu se kapela kvůli sebevraždě jejího zpěváka rozpadla. Téhož roku (1980) založil skupinu New Order, kterou opustil v roce 1993, ale v letech 1998 až 2007 s ní opět vystupoval. Byl také členem kapely Freebass. Později pracoval také jako producent a vytvořil Revenge, Monako, Freebass a Morerecently The Light, kteří hrají hudbu divize Joy Division i New Order. Produkoval také DJ sety.

Jeho hraní na basu je zcela unikátní, basa je všudypřítomná v hudbě Joy Division, má víceméně roli sólové kytary a způsob, jakým Hooky hraje, je naprosto ohromující. Drží basu skoro na úrovni kolen a zdá se, že s ní bojuje, zatímco se pohybuje všude kolem. Přestože později byla pochmurná krása hudby Joy Division často připisována Ianu Curtisovi za trýznivé texty a sklíčené vokály, mnoho z písní skupiny bylo zhnáno Hookovou zlověstnou, pulzující baskytarou. Zatímco špatně naladěné kytary byly vztekem během punkové éry v Anglii na konci 70. let, Hookova basová hra vštěpovala význam rytmu v punk rocku a pomohla inspirovat generace nových tanečně orientovaných new wave kapel.

Poté, co se 18. května 1980 Ian Curtis oběsil, připojil se Hook k ostatním zbylým členům Joy Division v nové kapele New Order. Uvedl se sólovými vokály na prvním albu New Order "Movement" ve skladbách "Dreams Never End" a "Doubts Even Here" a jeho styl hraní na basu se stal ještě více melodičtější, když skupina vyvinula použití sekvenovaných syntetizovaných zvuků. Také nahrával některé klávesy a elektronické bicí. Mezi vydáním "Power, Corruption & Lies" z roku 1983 a "Low-life" z roku 1985, se Hook zúčastnil krátkodobého projektu Ad Infinitum, v níž se představila Lindsay Reade, tehdy manželky šéfa Factory Tonyho Wilsona, a členové Stockholm Monster, a vydali cover "Telstar" od Joe Meeka.

V roce 1990, poté, co New Order vydali "Technique", Hook zformoval vedlejší projekt nazvaný Revenge, s nímž vydal album "One True Passion". Ve spolupráci s Dave Hicksem (kytara, klávesy) a Chrisem Jonesem (klávesy), Hook kombinoval prvky techno a hard rocku a také zpíval. Druhé album Revenge "Gun World Porn" z roku 1992 bylo vydáno dříve, než New Order začali pracovat v roce 1993 na albu "Republic".

Zatímco New Order pokračoval v prodloužené přestávce, Hook se spojil s zpěvákem Davidem Pottsem (,který se připojil k Revenge po debutu této kapely) a vydal "Monako Music For Pleasure" jako Monako v roce 1997. Místo toho, aby se vzdaloval od osobitého zvuku New Order, Hook je spíše kopíroval, Potts dokonce zněl podivně srobnatelně jako Bernard Sumner z New Order. Album však překvapilo fanoušky a kritiky svým dobře vytvořeným popem. Skladba "What Do You Want from Me?" se dokonce stala hitem v klubech a na alternativních rozhlasových stanicích. Monako se ale rozpadlo poté, co label svoji lhostejnosti dočasně odložil jejich druhé album. Monako bylo nakonec propuštěno v roce 2000.

Rovněž působil jako hudební producent - produkoval například singl „Elephant Stone“ od kapely The Stone Roses. V roce 2007 se podílel na albu Ultra Payloaded projektu Satellite Party.

Hook zůstal neklidně aktivní po celý počátek nového století. Ještě před odchodem z kapely v roce 2007 nahrál další dvě alba s New Order, "Get Ready" a "Waiting For The Sirens'Call". Přispěl basovými liniemi k nahrávkám projektů, včetně Perry Farrell, Hybrid a Crystal Method. Freebass byla skupina, kterou vytvořil s dalšími basisty Andy Rourkem (The Smiths) a Mani (The Stone Roses), jako zakládající členové, a vydali několik EP a v roce 2010 album "It's a Beautiful Life". Peter Hook and the Light vznikli kvůli nahrání dvou dominantních studiových alb Joy Division "Unknown Pleasures" a "Closer" v celém jejich rozsahu, a byly předvedeny v The Factory, Hooksově nočním klubu v Manchesteru. V roce 2011 vydala skupina EP "1102/2011", ve kterém byla uvedena verze "Atmosphere" od Joy Division s Rowettou jako sólistkou. Záznam "Unknown Pleasures: Live in Australia" byl vydán přibližně ve stejnou dobu. V celé této fázi kariéru se Hook také uvedl jako DJ, když zkompiloval "The Hacienda Classics" a "The Hacienda: Acid House Classics", dokonce napsal knihu "How Not To Run A Club". Působil také jako výkonný producent projektu Hacienda Classical, který se transformoval hity hrané v klubu do orchestrálních skladeb v živých vystoupeních a na stejnojmenném albu z roku 2016.

V roce 2013 vydal autobiografickou knihu s názvem "Unknown Pleasures: Inside Joy Division".

Zpět
Studiové desky:
2015 Music Complete
2013 Lost Sirens
2005 Waiting For The Sirens' Call
2001 Get Ready
1993 Republic
1989 Technique
1986 Brotherhood
1985 Low-Life
1983 Power, Corruption & Lies
1981 Movement
Živé nahrávky:
2019 Σ(No,12k,Lg,17Mif) New Order + Liam Gillick: So It Goes..
2017 NOMC15
2013 Live at Bestival 2012
2011 Live at the London Troxy
1992 BBC Radio 1 Live In Concert

Ostatní nahrávky:
2005 Singles
1990 The John Peel Sessions
1987 Substance 1987 (komp.)


Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Keyboards, Synthesisers
Stephen Morris - Drums and Percussion, Keyboards, synthesisers, Drum Programming
Gillian Gilbert - Keyboards, Synthesisers
Tom Chapman - Bass, Backing Vocals, Synthesisers
Phil Cunningham - Guitars, Keyboards, Synthesisers, Electronic Percussion
Hosté:
Eleanor "Elly" Jackson (La Roux)- Vocals (04,05), Backing Vocals (03)
Iggy Pop - Vocals (06)
Dawn Zee - Backing Vocals (03,08)
Denise Johnson - Backing Vocals (03,08)
Giacomo Cavagna - Italian Spoken Vocal (04)
Brandon Flowers - Vocals (11)
Diskografie Music Complete
Vyšlo 25. září 2015, Mute Records, BXSTUMM390 (UK)

Seznam skladeb:
01. Restless (5:28)
02. Singularity (New Order, Tom Rowlands) (5:37)
03. Plastic (6:55)
04. Tutti Frutti (6:22)
05. People On The High Line (5:41)
06. Stray Dog (6:17)
07. Academic (5:54)
08. Nothing But A Fool (7:43)
09. Unlearn This Hatred (New Order, Rowlands) (4:19)
10. The Game (5:06)
11. Superheated (New Order, Brandon Flowers) (5:04)
Total Time: (64:26)

Recorded 2014-2016
Producer: New Order, Stuart Price (11), Tom Rowlands (02,09)
Engineering, Pre-production: Danny Davies
Executive Producer: Daniel Miller
Additional Engineering: Jim Spencer at Eve Studios, Stockport
Additional Engineering: Rafael Pereira at Elite Music studios, Miami
Additional Engineering: Robert Root at Battle Born studios, Las Vegas
Additional Engineering: Steve Dub at Rowlands Audio Research
Mixing: Craig Silvey at Toast studios, London (01,02,04-10)
Mixing Assistant: Mduardo de la Paz at Toast studios, London (01,02,04-10)
Mixing: Richard X and Pete Hofmann (03)
Management: Rebecca Boulton and Andrew Robinson (at Prime Management)
Mastering: Frank Arkwright at Abbey Road Studios
Art Direction: Peter Saville
Design: Paul Hetherington

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Synthesisers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Synthesisers and Programming
Phil Cunningham - Synthesisers and Programming, Guitars
Hosté:
Diskografie Lost Sirens
Vyšlo 14. ledna 2013, Rhino Records, 2564653448 (UK/Europe)

Seznam skladeb:
01. I'll Stay With You (4:22)
02. Sugarcane (4:50)
03. Recoil (5:09)
04. Californian Grass (4:35)
05. Hellbent (4:26)
06. Shake It Up (5:23)
07. I've Got A Feeling (4:29)
08. I Told You So (Crazy World Mix) (5:58)
Total Time: (39:12)38 21

Recorded at Real World Studios between 2003 and 2004, Box, England
Producer: Tore Johansson (02), New Order, Stuart Price (08), Mac Quayle (06), Jim Spencer (03), Stephen Street (01,04,05,07)
Mixing: Stephen Street (01,04,05,07), Cenzo Townshend (01,02,04-07), Jim Spencer (03,08)
Mastering: Frank Arkwright
Project Management: Gary Lancaster
Art Direction, Design: Studio Parris Wakefield
Skladby obsažené na albu byly zaznamenány během produkce alba "Waiting For The Sirens 'Call" z roku 2005, ale nikdy se nedostaly do konečného vydání. Je to poslední album s basistou Peterem Hookem, který opustil kapelu v roce 2007, a jediné album od New Order, které bylo v současné době produkováno z archivních nahrávek. "Lost Sirens" získalo většinou kladné recenze a v prvním týdnu ve Spojeném království prodalo 4 678 kopií.

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Synthesisers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Synthesisers and Programming
Phil Cunningham - Synthesisers and Programming, Guitars
Hosté:
Dawn Zee - Additional Vocals (05,09)
Beatrice Hatherley - Additional Vocals (09)
Mac Quayle - Keyboards, Additional Programming
Ana Matronic - Vocals (08)
Diskografie Waiting For The Sirens' Call
Vyšlo 28. března 2005, London

Seznam skladeb:
01. Who's Joe? (5:43)
02. Hey Now What You Doing (5:13)
03. Waiting For The Sirens' Call (5:40)
04. Krafty (4:33)
05. I Told You So (5:58)
06. Morning Night And Day (5:08)
07. Dracula's Castle (5:37)
08. Jetstream (5:23)
09. Guilt Is A Useless Emotion (5:37)
10. Turn (4:33)
11. Working Overtime (3:26)
Total Time (56:51)

US edition bonus track
12. Guilt Is a Useless Emotion" (Mac Quayle Vocal Mix) - 6:29)

Japanese edition bonus tracks
12. Krafty (Japanese Version) (4:33)
13. Krafty (The Glimmers Twelve Inch Extended) (6:55)
14. Krafty (Phones Reality Remix) (7:07)

Producer: New Order, Jim Spencer (01,03,05), Stephen Street (02,06,10,11), John Leckie (07), Stuart Price (08,09)
Mixing: Stephen Street (02,06,10,11), Rich Costey (04), Cenzo Townshend (02,06,10,11), John Leckie (07)
Engineering: Cenzo Townshend (02,06,10,11)
Additional engineering: Bruno Ellingham
Assistant Engineer: Tom Stanley, Paul Grady, Claire Lewis, Marco Migliari, Rob Haggett, Phil Rose and Owen Skinner
Art direction, photography: Peter Saville
Design: Howard Wakefield and Peter Saville Associates
Photography: Anna Blessman

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Synthesisers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Synthesisers and Programming
Phil Cunningham - Synthesisers and Programming, Guitars
Hosté:
Pete Davis - Programming (01-06,08-10)
Simon Hale - String Arrangements, conducting (10)
Dawn Zee - Backing Vocals (01,09,10)
Billy Corgan - Vocals (03)
Bobby Gillespie - Vocals (07)
Andrew Innes - Guitar (07)

Diskografie Get Ready
Vyšlo 27. srpna 2001, London

Seznam skladeb:
01. Crystal (6:50)
02. 60 Miles An Hour (3:59)
03. Turn My Way (5:05)
04. Vicious Streak (5:40)
05. Primitive Notion (5:43)
06. Slow Jam (4:53)
07. Rock the Shack (4:12)
08. Someone Like You (5:42)
09. Close Range (4:13)
10. Run Wild (3:57)
Total Time (50:14)58

Japanese edition bonus
11. Behind Closed Doors (Arthur Baker) (5:27)

Recorded 2000-2001 at Studio Real World, Box, England, and Sarm Hook End, London, and Rockfield, Rockfield, Wales
Studio Assistance: Bruno Ellingham at Rockfield, Marco Migliari at Real World, Tom Hannen at Sarm Hook End
Producer: Steve Osborne (01-06,08-10), New Order (07), Flood (07), Bernard Sumner (10)
Mixing: Steve Osborne (02-06,08,10), Flood (07), Mark 'Spike' Stent (01,09), Bernard Sumner (10)
Mix Engineering: Adrian Bushby (02-06,08,10), Paul 'P-dub' Walton (09)
Engineering: Bruno Ellingham (01-06,08-10), Andrew Robinson (01-06,08-10), Rob Kirwan (07,10)
Engineering: Jan 'Stan' Kybert - Pro Tools (01), Pro Tools mix pre-production (09)
Engineering Assistance: Matt Fields (01) and Pro Tools mix pre-production assistance (09), Owen Mulcahy (07), David Treahearn - Pro Tools mix pre-production assistance (09)
Mastering: Tim Young at Metropolis Mastering
Cover Art Direction: Peter Saville
Photography: Jürgen Teller
Thanks (cover model): Coco
Design: Howard Wakefield, Sam Roberts

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Synthesisers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Synthesisers and Programming
Phil Cunningham - Synthesisers and Programming, Guitars, Vocals (11)
Hosté:
David Rhodes - Additional Guitar
Andy Duncan - Additional Programming
Dee Lewis - Backing Vocals
Audrey Riley - Cello, String Arrangements
Diskografie Republic
Vyšlo 3. května 1993, London

Seznam skladeb:
01. Regret (4:08)
02. World (4:44)
03. Ruined in a Day (4:22)
04. Spooky (4:43)
05. Everyone Everywhere (4:24)
06. Young Offender (4:48)
07. Liar (4:21)
08. Chemical (4:10)
09. Times Change (3:52)
10. Special (4:51)
11. Avalanche (3:14)
Total Time (47:37)

Recorded and mixed at Real World and RAK, 1992
Producer: New Order and Stephen Hague
Pre-production: Pascal Gabriel (01,06)
Engineering: Simon Gogerly, Mike 'Spike' Drake, Owen Morris and Richard Chappell
Assistant Engineer: Ben Findlay, Sam Hardaker
Art Direction (designed at Pentagram): Peter Saville

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed bass, electronic percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie Technique
Vyšlo 30. ledna 1989, Factory Records, FACT 275

Seznam skladeb:
01. Fine Time (4:42)
02. All the Way (3:22)
03. Love Less (2:58)
04. Round & Round (4:29)
05. Guilty Partner (4:44)
06. Run (4:29)
07. Mr Disco (4:20)
08. Vanishing Point (5:15)
09. Dream Attack (5:13)
Total Time (39:32)

Producer: New Order
Recorded 1988 at Mediterranean Studios, Ibiza, and Real World Studios, Box, Wiltshire
Engineer: Michael Johnson
Assistant Engineer: Richard Chappell, Aaron Denson, Richard Evans
Mixing: Alan Meyerson
Cover Design: Trevor Key, Peter Saville

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed bass, electronic percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie Brotherhood
Vyšlo 9. července 1986, Factory Records, FACT 150

Seznam skladeb:
01. Paradise (3:50)
02. Weirdo (3:52)
03. As It Is When It Was (3:46)
04. Broken Promise (3:47)
05. Way of Life (4:06)
06. Bizarre Love Triangle (4:22)
07. All Day Long (5:12)
08. Angel Dust (3:44)
09. Every Little Counts (4:28)
Total Time (37:07)

CD edition bonus track
10. State Of The Nation (6:32)
Total Time (43:39)

Producer: New Order
Recorded 1986 at Studio Jam, London, and Windmill Lane, Dublin, and Amazon, Liverpool
Engineering: Michael Johnson
Design: Peter Saville Associates
Photography: Trevor Key

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed bass, electronic percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie Low-Life
Vyšlo 13. května 1985, Factory Records, FACT 100

Seznam skladeb:
01. Love Vigilantes (4:16)
02. The Perfect Kiss (4:51)
03. This Time Of Night (4:45)
04. Sunrise (6:01)
05. Elegia (4:56)
06. Sooner Than You Think (5:12)
07. Sub-Culture (4:58)
08. Face Up (5:02)
Total Time (45:05)

Recorded 1984 at Studio Jam and Britannia Row, London
Production: New Order
Engineering: Michael Johnson
Tape Operators: Mark, Penny and Tim
Photography: Trevor Key
Design: Peter Saville Associates

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed bass, electronic percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie Power, Corruption & Lies
Vyšlo 2. května 1983, Factory, FACT 75 (UK)

Seznam skladeb:
01. Age Of Consent (5:16)
02. We All Stand (5:14)
03. The Village (4:37)
04. 5 8 6 (7:31)
05. Your Silent Face (6:00)
06. Ultraviolence (4:52)
07. Ecstasy (4:25)
08. Leave Me Alone (4:40)
Total Time (42:35)

Recorded October-November 1982 at Britannia Row Studios, Islington
Production: New Order
Engineering: Michael Johnson
Assistants: Barry Sage and Mark Boyne
Cover: Peter Saville
Přebal je reprodukcí obrazu "A Basket of Roses" francouzského umělce Henriho Fantina-Latoura, který je součástí stálé sbírky Národní galerie v Londýně. Saville původně plánoval použití renesančního portrétu temného prince, aby se spojil s machiavellianským tématem titulu, ale nenašel vhodný portrét. V galerii si Saville vzal pohlednici s Fantin-Latourovým obrazem a jeho přítelkyně Martha Ladly (z Martha & The Muffins) se mu vysmívala, jestli ho chce použít pro obálku. Saville si pak uvědomil, že to byl skvělý nápad. Saville navrhl, že květiny "...určují způsob, kterými síla, korupce a lži pronikají do našich životů. Jsou svůdné."

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass, Vocals (01,07)
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers and Programming, Guitars, Spoken Words (07)
Hosté:
Diskografie Movement
Vyšlo 13. ledna 1981, Factory, FACT 50 (UK)

Seznam skladeb:
01. Dreams Never End (3:13)
02. Truth (4:37)
03. Senses (4:45)
04. Chosen Time (4:07)
05. ICB (4:33)
06. The Him (5:29)
07. Doubts Even Here (4:16)
08. Denial (4:20)
Total Time: (35:20)

2008 Collector's Edition bonus disc
01. Ceremony (September 1981 version, Joy Division) (4:23)
02. Temptation" (7" version) (5:26)
03. In a Lonely Place (Joy Division) (6:16)
04. Everything's Gone Green (5:30)
05. Procession (4:27)
06. Cries and Whispers (3:25)
07. Hurt (8:13)
08. Mesh (3:02)
09. Ceremony (January 1981 version, Joy Division) (4:39)
10. Temptation (12" version) (8:47)
Total Time: (54:08)

Recorded on 24 April-4 May 1981 at Strawberry Studios, Stockport
Produced: Martin Hannett
Engineered: Chris Nagle
Assisted: John and Flood
Artwork: Peter Saville (by Italian Futurist Fortunato Depero for the 1932 exposition "Futurismo Trentino")
Designed: Peter Saville and Grafica Industria


Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Keyboards, Synthesisers
Stephen Morris - Drums and Percussion, Keyboards, synthesisers, Drum Programming
Gillian Gilbert - Keyboards, Synthesisers
Tom Chapman - Bass, Backing Vocals, Synthesisers
Phil Cunningham - Guitars, Keyboards, Synthesisers, Electronic Percussion
Hosté:
Diskografie Σ(No,12k,Lg,17Mif) New Order + Liam Gillick: So It Goes..
Vyšlo 11. července 2019, STUMM450

Seznam skladeb:
01. Times Change (3:52)
02. Who's Joe? (5:43)
03. Dream Attack (5:15)
04. Disorder (3:41)
05. Ultraviolence (4:52)
06. In a Lonely Place (4:35)
07. All Day Long (5:12)
08. Shellshock (6:29)
09. Guilt Is A Useless Emotion (5:37)
10. Sub-Culture (3:26)
11. Bizarre Love Triangle (5:58)
12. Vanishing Point (5:14)
13. Plastic (6:55)
14. Your Silent Face (5:05)
15. Decades (6:50)
16. Elegia (4:55)
17. Heart & Soul (4:12)
18. Behind Closed Doors (5:27)
Total Time: (93:18)

Recorded live on 13th July 2017 at Manchester International Festival during a residency at Manchester’s Old Granada Studios

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Keyboards, Synthesisers
Stephen Morris - Drums and Percussion, Keyboards, synthesisers, Drum Programming
Gillian Gilbert - Keyboards, Synthesisers
Tom Chapman - Bass, Backing Vocals, Synthesisers
Phil Cunningham - Guitars, Keyboards, Synthesisers, Electronic Percussion
Hosté:
Diskografie NOMC15
Vyšlo 26. května 2017,

Seznam skladeb:
01. Introduction: Das Rheingold - Vorspiel (Wagner) [Live] (3:20)
02. Singularity - Live (6:01)
03. Ceremony (Live) (4:55)
04. Crystal (Live) (6:53)
05. 586 - Live (5:21)
06. Restless - Live (4:38)
07. Lonesome Tonight (5:11)
08. Your Silent Face (5:05)
09. Tutti Frutti (Live) (7:09)
10. People on the High Line (5:51)
11. Bizarre Love Triangle (5:58)
12. Waiting For The Siren's Call (Live) (7:20)
13. Plastic - Live (7:15)
14. The Perfect Kiss (8:02)
15. True Faith (Live) (6:38)
16. Temptation (Live) (9:38)
17. Atmosphere (Live) (4:12)
18. Love Will Tear Us Apart (4:45)
19. Blue Monday - Live (7:29)
Total Time: (115:41)


Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Tom Chapman - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers and Programming, Guitars
Hosté:
Diskografie Live At Bestival 2012
Vyšlo 8. července 2013, Sunday Best

Seznam skladeb:
01. Elegia (4:55)
02. Regret (4:08)
03. Isolation (3:14)
04. Krafty (4:33)
05. Here To Stay (3:57)
06. Bizarre Love Triangle (5:58)
07. 5 8 6 (7:31)
08. The Perfect Kiss (8:02)
09. True Faith (3:54)
10. Blue Monday (4:04)
11. Temptation (5:21)
12. Transmission (4:04)
13. Love Will Tear Us Apart (4:45)
Total Time: (64:26)

Recorded on September 2012, Robin Hill, Isle of Wight, England

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Tom Chapman - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers and Programming, Guitars
Hosté:
Diskografie Live At The London Troxy
Vyšlo 21. prosince 2011, Abbey Road - Live Here Now Recordings

Seznam skladeb:
01. Elegia(4:55)
02. Crystal (6:50)
03. Regret (4:08)
04. Ceremony (4:34)
05. Age of Consent (5:15)
06. Love Vigilantes (4:20)
07. Krafty (4:33)
08. 1963 (5:33)
09. Bizarre Love Triangle (5:58)
10. True Faith (3:54)
11. 5 8 6 (7:31)
12. The Perfect Kiss (8:02)
13. Temptation (5:21)
14. [announcement] (0:33)
15. Blue Monday (4:04)
16. Love Will Tear Us Apart (4:45)
Total Time: (53:34)

Recorded on 10 December 2011, The Troxy, Tower Hamlets, London

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass
Stephen Morris - Drums, Keyboards
Gillian Gilbert - Keyboards, Guitars
Hosté:
Diskografie BBC Radio 1 Live In Concert
Vyšlo 10. února 1992, Windsong International, WIN LP 011

Seznam skladeb:
01. Touched by the Hand of God (3:43)
02. Temptation (5:21)
03. True Faith (3:54)
04. Your Silent Face (5:05)
05. Every Second Counts (4:20)
06. Bizarre Love Triangle (5:58)
07. Perfect Kiss (4:50)
08. Age of Consent (5:15)
09. Sister Ray (9:21)
Total Time: (47:47)

Recorded on 19 June 1987 at Glastonbury Festival, Pilton, Somerset, UK
Producer: Pete Ritzema
Artwork: The Peter Saville Studio
Photography: Jon Wozencroft
Design: Mental Block


Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass, Electronic Percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie Singles
Vyšlo 3. října 2005, London Records, 25646 2690 2, 2564626902 (UK/Europe)

Seznam skladeb:
Disc One
01. Ceremony (original version) (Joy Division Martin Hannett) (4:39)
02. Procession (Hannett) (4:29)
03. Everything's Gone Green (7” version) (Hannett) (4:10)
04. Temptation (7” original version) (5:24)
05. Blue Monday (12” version) (7:27)
06. Confusion (Rough Mix Edit) (New Order, Arthur Baker) (4:56)
07. Thieves Like Us (7” edit) (New Order, Baker) (3:57)
08. The Perfect Kiss (4:51)
09. Sub-culture (remix – 7” edit) (3:27)
10. Shellshock (single version) (New Order, John Robie) (4:24))
11. State Of The Nation (edit) (3:32)
12. Bizarre Love Triangle (4:22)
13. True Faith (12” version) (New Order, Stephen Hague) (5:54)
14. 1963 (unique version of "1963-94") (New Order, Hague) (4:21)
15. Touched By The Hand Of God (single version) (3:44)
Disc Two
01. Blue Monday 1988 (7” version) (New Order, Quincy Jones, John Potoker) (4:09)
02. Fine Time (7” edit) (3:10)
03. Round & Round (7” version) (4:00)
04. Run (incorrectly credited as "Run 2") (New Order, John Denver) (4:31)
05. World In Motion (single version) (New Order, Keith Allen, Hague) (4:32)
06. Regret (New Order, Hague) (4:10)
07. Ruined In A Day (radio edit) (Hague, New Order) (3:59)
08. World (The Price Of Love) (radio edit) (Hague, New Order) (3:40)
09. Spooky (radio edit) (New Order, Hague) (3:45)
10. Crystal (radio edit) (Steve Osborne) (4:21)
11. 60 Miles An Hour (radio edit) (Osborne) (3:50)
12. Here To Stay (radio edit) (The Chemical Brothers) (New Order) (3:57)
13. Krafty (single edit) (New Order, John Leckie) (3:47)
14. Jetstream (radio edit) (New Order, Ana Lynch, Stuart Price) (3:44)
15. Waiting For The Sirens' Call (Rich Costey radio edit) (New Order, Jim Spencer) (3:52)
16. Turn (edit) (New Order, Stephen Street) (4:13)
Total Time: (146:46)

Recorded 1981-1987
Producer: New Order

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass, Electronic Percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie The John Peel Sessions
Vyšlo 2000, Strange Fruit SFRLP 110 UK 1990

Seznam skladeb:
01. Truth (4:13)
02. Senses (4:15)
03. I.C.B. (5:15)
04. Dreams Never End (3:05)
05. Turn The Heater On (5:00)
06. We All Stand (5:15)
07. Too Late (3:35)
08. 5 8 6 (6:05)
Total Time: (36:43)

Contains 1981-1982 (combined) Peel Sessions
Recorded 26 January 1981 (01-04), 1982 (05-08)

Skupina:
Bernard Sumner - Vocals, Guitars, Melodica, Synthesizers and Programming
Peter Hook - 4 and 6-stringed Bass, Electronic Percussion, Synthesizers and Programming
Stephen Morris - Drums, Synthesizers and Programming
Gillian Gilbert - Synthesizers, Guitars and Programming
Hosté:
Diskografie Substance 1987
Vyšlo 17. srpna 1987, Factory Records

Seznam skladeb:
01. Ceremony (Joy Division) (4:23)
02. Everything's Gone Green (5:30)
03. Temptation (6:59)
04. Blue Monday (7:29)
05. Confusion (New Order, Arthur Baker) (4:43)
06. Thieves Like Us (New Order, Arthur Baker) (6:36)
07. The Perfect Kiss (8:46)
08. Sub-culture (4:48)
09. Shellshock (New Order, John Robie) (6:28)
10. State Of The Nation (6:32)
11. Bizarre Love Triangle (6:44)
12. True Faith (New Order, Stephen Hague) (5:55)
Total Time: (146:46)

Recorded 1981-1987
Producer: New Order

Zpět
New Order 1989New Order 2012Zpět
Forum Karlín, Praha, 3. října 2019
Do včerejšího večera byli britští New Order jednou z mála důležitých zahraničních kapel, které se vyhýbaly zdejším pódiím. V takřka vyprodaném sále pražského Fora Karlín se po téměř 40 letech existence představili ve výborné formě. Do Prahy teď přijeli v sestavě, která se ustálila před osmi lety. Tedy bez Petera Hooka, který ze skupiny odešel v roce 2007, ale se dvěma muzikanty o generaci mladšími: Philem Cunninghamem, který střídavě hraje na kytaru, klávesy a elektrické perkuse, a baskytaristou Tomem Chapmanem.

Včerejším koncertem po měsíční pauze zahájili podzimní část evropského turné. Oproti letním vystoupením trochu pozměnili repertoár: více prostoru dostaly skladby Joy Division, jež ve dvou blocích zaplnily téměř třetinu dvouhodinového koncertu. A které - jako skladbu "She's Lost Control" - diváci přijali nejvstřícněji.

New Order se ale vraceli i hluboko do vlastní minulosti. A to až do roku 1982, kdy vydali přelomový singl "Temptation", kterým se odpoutali od temného stínu Joy Division a který v následující dekádě oslovil novou generaci fanoušků díky filmu Trainspotting. Dvěma položkami připomněli i druhé album "Power, Corruption & Lies" z roku 1983. New Order však nežijí jen z minulosti, ačkoli jejich koncerty prozařují nadčasové hity "Bizarre Love Triangle", "Subculture" nebo "Regret". Skupina stále dokáže napsat "nakažlivě" chytlavou píseň jako "Tutti Frutti" z poslední desky "Music Complete". Taneční "dupárna" je nejenom esencí nejtypičtějších melodických i rytmických postupů New Order. Navíc v ní - jako mimochodem - zní ozvěna nezaměnitelného zvuku Joy Division, ve kterém melodickou linku nese goticky "dutá" baskytara. Právě "Tutti Frutti", jejíž mozaikovitá struktura ignoruje mustr klasického rádiového hitu, odstartovala nejpopovější část včerejšího koncertu. Bernard Sumner odložil kytaru a pohupoval se po pódiu ve svých "medvídkovských" tanečních kreacích. Tentokrát se za mikrofonem zjevně trápil méně, než při vystoupeních New Order bývá obvyklé.

New Order jsou dodnes synonymem pro podivuhodně svůdné písně, navzdory tanečním rytmům prostoupené zvláštní melancholií. To v Praze potvrdila zejména píseň World, kterou podkreslily záběry z pláží, promenády a hotelů v Cannes na francouzské Riviéře. Skupina sice v Praze vystupovala poprvé, skladby New Order, a především Joy Division, však fanoušci mohli naživo slyšet již několikrát. Opakovaně zde v minulých letech se svou skupinou The Light koncertoval zakládající člen obou kapel, baskytarista Peter Hook.

Přestože se Hookovy koncerty se včerejším vystoupením New Order repertoárově zčásti překrývaly, měly odlišnou energii. Hookova formace hraje repertoár Joy Division agresivněji, syrověji a hlasitěji, přibližně tak, jak ho zaznamenává posmrtně vydané kompilační dvojalbum Still z roku 1981.

Naopak New Order strohé skladby naživo zahalují elegantnějšími, vytříbenějšími a uhlazenějšími aranžemi. Má to logiku - rozdíl mezi pochmurnou tvorbou Joy Division a tanečně projasněnými písněmi New Order není na koncertě zdaleka tak kontrastní, jako kdyby repertoár původní formace zazníval v někdejší autentické podobě. Zásadní rozdíl je rovněž ve vizuální prezentaci. Zatímco Hookova formace patří do klubů, New Order hrají na festivalech a velkých sálech, kde je doprovází efektní světelná a laserová show s videoprojekcemi. Ostatně především kvůli nárokům produkce byl pražský koncert přesunut z původně zamýšlené Lucerny do Forum Karlín.

Nedílnou součástí značky New Order vždy byla právě vizuální prezentace, návrhy obalů desek počínaje a promyšleně stylizovanými videoklipy konče. V Praze to potvrdila hned úvodní skladba nazvaná "Singularity", kterou provázel sestřih archivních záběrů z punkového dokumentu B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989. Během hitu "True Faith" na plátně probleskovaly fragmenty z oceňovaného videoklipu, který inspiroval balet německého malíře a choreografa Oskara Schlemmera. Při jiných skladbách se muzikantům za zády promítaly různé barevné geometrické útvary nebo černobílé abstraktní obrazce. Přestože koncert ve Foru Karlín byl výborně nazvučený a Bernard Sumner lidi celou dobu neúnavně roztleskával, jiskra mezi pódiem a diváky, mezi nimiž byl velký počet cizinců, naplno přeskočila až v závěru. Předchozí poněkud vlažnější reakci možná způsobila skutečnost, že v publiku převažovali "starší pánové" a koncert nebyl tak hlasitý, jak fanoušci Joy Division zřejmě očekávali.

Koncert završily dva přídavky z posledního období Joy Division. Znamenitými písněmi "Decades" a "Love Will Tear Us Apart" vzdali New Order dojemně nostalgickou, zároveň ale vkusnou poctu Ianu Curtisovi, kterého na plátně připomněly archivní záběry i fotografie. Žádný koncert New Order se také neobejde bez aerobikového megahitu "Blue Monday". V závěru skladby, protepávané naprogramovaným rytmem, hrál na jedné straně pódia Bernard Sumner na téže klávesy společně se sošně stojící Gillian Gilbertovou, zatímco na opačné straně své nástroje třímali oba proti sobě stojící kytaristé.

Jedinečný, zdánlivě protikladný svět elektronické, taneční a rockové hudby, jehož spojovníkem jsou New Order po téměř čtyři desetiletí, se v ten moment v dokonalé souhře sloučil i vizuálně.
Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/kultura/hudba/new-order-forum-karlin-recenze/r~231a854ae6bc11e99d020cc47ab5f122/
Autor: Tomáš Seidl, 4.10.2019 17:34


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.neworder.com/
https://alchetron.com/New-Order-(band)
    ProgressRock Nahoru
Made by 
©  19.2.2020 
Menu Poslední aktualizace: 9.9.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©