IQ
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy


Zpět

rogresivní rock, původně nazývaný art rock (umělecký rock, nebo art rock jako součást progresivního rocku), se za více než čtyřicet let své existence proměnil přímo několikrát. Dnes už snad nikto nepochybuje, že nejvýznamnější a nejinvenčnější bylo období prvé, v sedemdesátých létech, kdy vydali svá klíčová díla giganti jako Yes, Genesis, Pink Floyd, King Crimson, E.L.P. nebo Camel. Od 90. let XX. století dodnes vznikají a prezentují se svými deskami nové mladé kapely třetí, tzv. neoprogresívní vlny. Osmdesáté roky byly pro tuto hudbu nejtěžší - éra NWOBHM, novoromantici, ale hlavně nástup punku zatlačili progresívní rock do těžké defensivy. I v této době však vznikly kapely, které dnes tvoří pilíře tohoto hudebního směru, jako Marillion, I.Q., Pallas, Pendragon a Twelfth Night, které, s výjimkou posledně jmenované, aktivně a většinou úspěšně fungují dodnes. Komerčně nejúspěšnější Marillion po odchodu charismatického spěváka Fishe postupně vycouvali z tradičních progresivních vod a tak se vlajkovou lodí této druhé vlny art, nebo chcete-li progrocku, stali dodnes žádání a úspěšní, již kultovní kapela s jednoduchým názvem IQ.

Dneska již letitou historii vzniku IQ lze vysledovat do roku 1976, kde se na koncertě další progresivní legendy, kapely Genesis v Southamptonu na turné "Trick Of The Tail", setkali kytarista samouk Mike Holmes a absolvent umělecké školy Peter Nicholls, v té době mimo zpěvu i bubeník a hráč na flétnu. Peter vzpomíná: "V té době jsme bydleli na opačných koncích země a jen náhodou jsme seděli venku blízko sebe a čekali, až se otevřou dveře. Je děsivé pomyslet na to, kolik toho z toho náhodného setkání vyplynulo – samozřejmě kapela, ale také tolik z mého osobního života, přátelé, které jsem si vytvořil díky tomu, že jsem měl IQ". Oba dva se dohodli na založení společné kapely, kterou pojmenovali The Lens. První sestavu kapely s nimi tvořil i bubeník Nial Hayden. V prvotní pro ni byla charakteristická řada personálních změn, v rámci kterých jediným pevně se stabilizujícím členem byl koncem 70. let již tehdy uznávaný klávěsový mág Martin Orford.

Jejich hudba se skládala převážně z instrumentálních skladeb s podivným vokální příspěvkem od Petera. Některé z písní, které později skončily albech IQ, nejprve hráli The Lens (například skladby "Through The Corridors", "About Lake Five" a "Dans le Parc Du Chateau Noir"). Kapela dokonce nahrála demo album s názvem "No TV Tonite".

V roce 1981 se ale The Lens rozštěpili, Mike Holmes a Martin Orford se rozhodli založit novou kapelu s basistou Timem Ezau a Markem Ridoutem na bicí. Kapela souběžně s nahráním písně "Intelligence Quotient" mění název na IQ v prosinci 1981. V tomto období nebylo zcela jisté, kterým hudebním směrem se kapela vydá a do setlistu se dostávaly i věci plnící diskotéky ("Beef In a Box"), reggae styl ("Barbell Is In"), komplexní progresivní rock ("It All Stops Here") a hard rock ("Kevin from Mars"). Peter v té době dával dohromady kapelu a stihli odehrát jen jeden koncert, na který přišel i Mike. Druhý den ráno Petera požádal, aby se připojil k IQ, a o osm dní později, v červnu 1982, už hrál svou první show s IQ! Krátce nato se v kapele objevil i Paul Cook, který převzal post za bicími od Marka. V září/říjnu 1982 vydala IQ hudební materiál, nahraný částečně ještě pod názvem The Lens, částečně už jako IQ, jejich jedinou kazetovou nahrávku pod názvem "Seven Stories Into Eight", na níž se představilo osm skladeb nahraných během několika studiových frekvencí v průběhu předchozího roku. Dnes je originál této kazety vzácným sběratelským artiklem.


Kapela pak intenzivně koncertovala, několikrát mimo jiné i jako headliner ve slavném londýnském Marquee klubu, kde za značného zájmu publika i hudebních kritiků představila své dlouhé kompozice "The Enemy Smacks" a více než 20 minutovou skladbu "The Last Human Getaway", které se v září 1983 objevily na první/m oficiální/m LP/CD "Tales From The Lush Attic". Na desce se objevila i oblíbená koncertní skladba "Awake and Nervous" nahraná naživo. Na britských ostrovech se značka IQ stává zárukou hudební kvality, a to nejen díky samotné hudbě, ale i vlivem pódiové prezentace, neboť převleky a masky vokalisty Nichollsona (podobně jako Peter Gabriel) jsou hodně srovnávány s původními znaky Genesis.

Roky 1984 až 1985 je možné považovat za první umělecký vrchol skupiny, který byl završen vydáním druhého studiového alba s názvem "The Wake" v červnu/srpnu 1985. Album bylo nazváno jedním z vrcholů progresivního rocku 80. let, ale bylo zastíněno další slavnou nahrávkou roku 1985, a to deskou "Misplaced Childhood" skupiny Marillion. Opět následuje vlna koncertních turné, samostatně nebo s kapelou Wishbone Ash, prezentace ve vysílání BBC, vše pak vyrcholilo nahrávkou silvestrovského koncertu v klubu Marquee, která vychází začátkem roku 1986 na desce pod názvem "Living Proof".

Úspěch kapely ale přinesl i problémy a komplikace mezi členy, kteří spolu působili dlouhou dobu. Atmosféra mezi muzikanty houstla a názory na další vývoj kapely se rozdělily. Výsledekem byl odchod zpěváka Petera Nichollse, který se začal věnoval svému původnímu povolání výtvarnictví a tvorbě nekomerční muziky. Do té doby byl i autorem obalů dosavadních desek a singlů IQ.


IQ 1985 - L => R: Martin Orford, Tim Esau, Mike Holmes, Paul Cook, Peter Nicholls


Zaskočený zbytek skupiny vyhlásil na jeho místo konkurz, na základě kterého se novým vokalistou stal Paul Menel (zlé jazyky tvrdí, že byl na tento post jediným přihlášeným kandidátem). Nahrávky se session s Paulem Menelem pak vycházejí ještě v roce 1986 na 2LP/2CD s názvem "Nine In A Pond Is Here" (vydání fanklubu IQ). S Paulem Menelem jako jejich novým zpěvákem, IQ vstoupili do nové éry své historie. Kapela usilovala o to, stát se velkými rockovými hvězdami a tento cíl se zdál být docela dosažitelný, když jim byla nabídnuta smlouva s labelem Squawk. Podepisují s tímto labelem poměrně lukrativní smlouvu (Squawk je součást Polygramu) a v roce 1987 se na trhu objevila deska "Nomzamo" s překrásnou titulní kompozici a s baladou "Still Life". Jistý příklon ke koměrčnějšímu ponětí hudby IQ je v této době zřetelný, přesto (nebo právě proto) se album prodávalo velmi dobře. Z desky vyšel i hodně úspěšný singl "Promises". Kapela se po vydání desky vydala na jejich první evropské turné. Ještě dál jde skupina na další řadové desce "Are You Sitting Comfortably?" z února 1989, u které je cítit jistá podbízivost americkému soundu a trhu. Výborně prodávaná deska obsahuje ohromující desetiminutovou "Wůrensch", ale i skladby s hitovými ambicemi "Sold On You" a "Drive On". Producentem desky je Terry Brown, člověk, který je kromě jiného spolutvůrcem nejslavnějších alb kanadských Rush. Obě alba u kritiků a fanoušků žádný velký úspěch nezaznamenaly. V kontextu historie skupiny jsou desky se spěvákem P. Menelem přes koměrční úspěch fanouškovskou obci ceněny míň, než produkce s Peterem Nichollsem.

V létech 1988 - 1990 kapela koncertuje jako headliner, v USA jako předkapela tehdy slavnějších Jethro Tull a Foreigner. Na dalším evropském turné vystupují společně s Mike and the Mechanics od člena Genesis Michaela Rutherforda. Výsledkem turné bylo každovečerní vypískání bočního projektu člena Genesis z pódia a absolutní triumf IQ. Když už vše vypadalo v pohodě a s nadějnými vyhlídkami, label Squawk se v létě 1989 ocitá ve finančních problémech i kvůli menčí podpoře od Polygram, a kapela dostává od vydavatelství padáka. Znechuceni Menel a Essau v roce 1990 opouštějí skupinu. Zbývající členové rekrutovali Lese "Ledge" Marshalla na basu. Klávesový čaroděj Martin Orford přijímá nabídku od Gary Chandlera a odchází do spřízněné kapely JADIS. IQ jsou nuceni takto v létech 1991-1992 přerušit svou existenci.

Koncem roku 1991 zakládají nejprve Mike Holmes, Gary Chandler a Martin Orford po předešlých zkušenostech novou nahrávací společnost Giant Electric Pea. První nahrávkou nové společnosti se stává kompilace poskládaná ze živého materiálu a ze starších skladeb IQ nahraných ještě s Nichollsem, která dostává název "J'ai Pollette D'arnu". Manažerská a organizační práce u GEP však udržuje Holmese s Orfordem pospolu, což má blahodárný vliv i ve vztahu k IQ. Svoji roli sehrály i dva příležitostné koncerty s Peterem Nichollsem jako zvláštním hostem a také šok z tragické smrti baskytaristy Lese Marshalla, když zemřel náhle a nečekaně v létě. Všechny tyhle okolnosti daly kapelu zase dohromady a koncem roku 1992 začínají psát nový hudební materiál společně s bubeníkem Paulem Cookem. Do sestavy kapely se vrací i usmířený Peter Nicholls a Orford zlanařil z JADIS skvělého baskytaristu Johna Jowitta. V březnu 1993 jsou znovuobnoveni IQ s už připraveným materiálem ve studiu, kde nahrávají páté studiové album v sestavě, která se ukázala funkční a je úspěšná až do dnešních dnů (už ale bez Orforda).

Album vychází v červnu 1993 pod názvem "Ever" a ukazuje se jako velmi silné, když sklízí euforické reakce hudební kritiky a jeho prodejnost láme rekordy v Evropě i v USA. "Ever" bylo album, které fanoušci očekávali. S Peterem zpět jako frontmanem a se spoustou složitých progresivních rockových písní se CD zařadilo jako číslo jedna v mnoha anketách čtenářů v tomto roce. Následuje fanoušky nadšeně přijaté turné po Británii, západní Europě a Spojených státech, které je završeno v Los Angeles na Progfestu, kde při desítce zúčastněných kapel mají statut headlinerů (hlavní hvězdy).

V dalším roce se členové kapely věnují různým vlastním projektům, neboť Orford a Jowitt jsou paralelně členy IQ i JADIS, zpěvák Nicholls má svůj vedlejší projekt Niadem's Ghost. IQ se v té době v podstatě změnila na kapelu na částečný úvazek, protože většina členů kapely měla i další pracovní úvazky. Výhodou bylo, že společně pracovali pouze tehdy, když všichni sdíleli stejné cítění a zaujetí. Nevýhodou je ale někdy dostat kapelu dohromady i kvůli faktu, že členové bydlí velmi daleko od sebe (Southampton a Manchester). To vše mělo v důsledku krátkých výletů a vzácných návštěv ve zkušebně nebo studiovém psaní, že jim trvalo čtyři roky, než přišli s nástupcem alba "Ever".

V roce 1995 kapela sporadicky vystupovala ve Velké Britániií a západní Europě a současně mixovali živě natočený památný koncert z německého Kleve, kde vystupovali v rámci Evertour'93. velmi zdsřilý záznam vyšel ve formě 2CD a videokazety počátkem roku 1996 pod názvem "Forever Live" a jen potvrdil vysokou kvalitu skupiny v živém podání.

Již na konci roku 1994 kapela začala hrát nové skladby pro diváky jejich živých vystoupení. Nejdříve bylo možno slyšet krátké instrumentální intro "The Darkest Hour" (později intro "The Narrow Margin"). V roce 1995 hrávali další dvě písně, z nichž jedna byla instrumentální verze "Breathtaker", ta druhá pak nebyla na příštím albu využita. V roce 1996 během krátkého turné na podporu "Forever Live" kapela hrála prvních 10 minut eposu "The Narrow Margin" (tehdy nazývaného "Clank Tingy Tingy"), "Laid Low & Breathtaker" ("Big Pouf Paino") a novou skladbu, která se pak neobjevila na novém albu ("Big Hair Pouf" byla později nazvaná "Eyes for the Blind"). V této době se kapela ještě plánovala vydat své nové album na konci roku 1996.

Po koncertech v dubnu skládaní alba rychle postupovalo. Kapela dokonce odmítla několik nabídek na koncerty, protože měli toto období vyhrazené pro nahrávání alba ve studiu. Nové (pozdější) datum vydání bylo vyhlašeno na březen 1997 a kapela plánovala propagační turné již v dubnu 1997. Pak ale v listopadu 1996 skupina oznámila, že vydání alba bude odloženo ještě více, až na září 1997! Nicméně dobrou zprávou bylo, že kapela se rozhodla opravdu pracovat důkladně a ve výsledku bude album dvojité a koncepční s divadelním jevištním představení v celé délce alba. Měli obrovské množství nápadů pro obě alba i představení. Kapela vždy chtěla napsat koncepční album, které by mohli naživo předvést ve velkolepém představení. Vzrušení mezi fanoušky bylo po těchto oznámeních obrovské a dobré zprávy nechaly všem zapomenout na odložené datum vydání.

Mezitím se začaly objevovat různé pracovní názvy, kterými bylo nové album na krátší či delší dobu nazváno. Byly mezi nimi tituly jako "Too Many Wigs", "Wherein Swam Swans", "Wacks Away Me Hearties!", "Lost In Toast", "Gonks Go Beat" a "Bitten By Bats" až se objevil název "Subterranea". Soudě podle tohoto titulu, kapela musela mít docela dobrou představu o příběhu již dlouho. Když se rok překlenul k číslu 1997, kapela už tvrdě pracovala na různých částech celého konceptu, hudbě, textech, přebalu desky i pódiovém show. Uskutečnilo se několik produkčních setkání s kapelou a pracovním týmem a Martin udělal nějaké počítačové předprodukční práce. Nahrávací čas ve studiu pro "Subterrenea" byl naplánován na začátek června, ale bylo ještě nutno dotáhnout hodně věcí do konce. V březnu měli napsáno 8 skladeb, což se rovnalo asi 50 minutám "surové" hudby. V květnu 1997, měsíc před zahájením nahrávání kapela udělala krátké turné, během kterého hrála "State of Mine" (New 7/8), "Failsafe" (Seagulls/All Night Long), "Laid Low/Breathtaker" a "Speak My Name".

Dalším dílkem do skládanky "Subterranea" při těchto koncertech bylo tričko. Mělo malé bílé IQ logo a titul "Subterranea" v červeném, ručně psaném písmu na přední straně. Na zadní straně byl velký bílý čarový kód s podivným slovem 5U67ERR4NE4 pod ním. V písmu, které používali pak bylo možno identifikovat toto slovo jako "subterranea".

V červnu 1997 začalo konečně studiové nahrávání nového alba "Subteranea", stejně jako o závod s časem, aby bylo celé připraveno ke dvěma koncertům plánovaným na začátek září. Když se kapela dostala do studia Nomansland, New Forest 16. června, bylo již více než 3/4 materiálu napsáno. To bylo celkem asi 80 minut hudby (z nichž publikum slyšelo předem 6 skladeb). V červnu se stihlo nahrát většinu bicí, basu a kytary ne zcela. Závečné kytarové party byly přidány 5. července. Nakonec se přidaly klávesy a po nich i zpěv. Další nová hudba byla napsána ve studiu a na dokončenou nahrávku se vešlo 19 skladeb, což bylo 102 minut a 31 sekund hudby.
Dne 10. srpna 1997 se dokončilo míchání, o deset dní později bylo album masterováno ve studiu The Townhouse (Londýn). Dodaly se texty a kresby a zrodilo se nové album. Vydání alba se očekávalo v "7 denním odpočítávání" na oficiálních internetových stránkách kapely. Každý den bylo odhaleno několik titulů ze seznamu skladeb a fanoušci si mohli poslechnout některé ukázky z alba a podívat se na snímky pořízené ve studiu během studiového nahrávání.

První vylisovanou sérii 15,000 kopií alba dodali GEP do obchodů 3. září 1997, právě včas předváděcí koncerty o dva dny později, kdy album bude oficiálně uvolněna. A pak to nakonec bylo 5. září a fanoušky, kteří se chystali na jeden nebo oba dva koncerty tak mohli získat konečně nové CD se studiovým albem, na které čekali tak dlouho...

Album obsahuje devatenáct skladeb s délkou od pouhé jeden a půl minuty až po závěrečný 20 minutový opus. Obecný dojem z alba je jako kříženec mezi "Ever" a "The Wake", i když je tam opravdu ode všeho, co kdy kapela udělala, a ještě mnohem více "ambicióznějšího", než u minulých alb. Hudba se pohybuje od temné a silné až k tiché a emocionální. Je tam několik hudebních témat, která se stále vracejí po celém albu, stejně jako zvuk "tik tingy tingy", téma King of Fools a téma Infernal Chorus. Navíc na albu hraje uznávaný hudebník Tony Wright na saxofon ve skladbách "Subterranea" a "Capricorn".

Album má fotografickou předlohu a obrázky, které ilustrují koncept alba. Na rozdíl od jiných alb s Peterem se na tomhle albu nenacházejí žádné kresby Petera Nichollse. Místo toho veškerou grafickou úpravu realizoval Tony Lythgoe, který už udělal design "Forever Live". Na přebalu se rovněž ukázaly dvě nová loga IQ. Prvním z nich je "rychlomalba" ve stejném stylu jako název alba. Druhé, které může být detekováno také v různých obrazcích ve 20 ti stránkovém bookletu, je obdélník s kruhem a čtyřmi body, což představuje tajemnou IQ.

Jak se ukázalo, čtyřleté čekání opravdu stálo za to. Děj tohoto díla pojednává o muži, určeném na experimenty, který se snaží svému osudu uniknout. Tohleto mimořádně silné dílo patří spolu s "Lamb Lies Down Of Broadway" v podání Genesis a "Brave" od Marillion k pilířům koncepčních projektů v progresívním rocku. Subterranea, druhé album po návratu Nichollse, je po The Wake považováno za druhý vrchol tvorby IQ a mnohými je považováno za jedno z nejlepších progrockových alb 90. let.


O nebývalé soudržnosti a formě kapely svědčí fakt, že ještě před začátkem velkého turné jdou IQ opět do studia, čehož výsledkem je další 2CD "Seven Stories Into '98", které vyšlo kvůli svému názvu v dubnu 1998. První disk dvojalba obsahuje kompletní materiál z původního kazetového alba z roku 1982, druhý disk jsou totožné kompozice, nahrané soudobou technologií a doplněné o skladbu "Eloko Bella Neechi". Tohle album se dala pouze na koncertech kapely nebo přes internet z fanklubu IQ. Kapela celý rok 1998 věnovala (per-partes) koncertnímu provedení dvojdesky "Subterranea". IQ hrají více než 2 hodinové koncepční koncerty bez přídavků. Živé provedení tohoto díla je fanoušky IQ přijato s obrovským nadšením. V dalším roce vychází 2CD "Subterranea: The Concert" nahrané 4. dubna 1999 v rockovém klubu 013 v nizozemském Tilburgu.

V druhé polovině roku 2000 kapela nahrává sedmé studiové album, které se na kontinentu objevilo v únoru 2001 pod názvem "The Seventh House". Deska je sice výborná, je na ni cítit tvrdší přistup, ale úrovně "Ever" či "Subterranea", které spolu s "The Wake" představuji vrchol tvorby IQ, zdaleka nedosahuje.

V prosinci 2001 oslavila skupina 20. výročí své existence trojicí koncertů. Toho posledního, v londýnskem Mean Fiddler, se účastnili fandové z celé Evropy, včetně takových zemí jako Turecko a Malta. Na tomto speciálním vystoupení z 15. prosince měli pozici předkapely Lens! V sestavě Mike Holmes - kytary, Martin Orford - klávesy, flétna, zpěv, Paul Cook - bicí a Tony Wright - saxofon, zahráli téměř hodinový materiál, který vyšel počátkem února 2002 na CD pod názvem "A World In Your Eye".

Týž měsíc IQ absolvovali osm zastavení po Západní Evropě a v březnu vyšlo tolik toužebně očekávané DVD "Subterranea: Concert". Od roku 2003 IQ postupně začínají vydávat sérii oficiálních bootlegů nazvanou "The Archive Collection", zahrnující nejvýznamější archivní živé nahrávky kapely. První 2CD vydané v limitované edici pouhých 2000 kusů, obsahuje záznam koncertu z Colos-Saal v německém Aschaffenburgu odehraný 16.února 2002.

Od 21. června 2004 bylo v prodeji nové 50-minutové album nazvané "Dark Matter". Album představilo pět nových kompozic, jejichž vrcholem je závěrečná čtyřiadvaceti­minutová "Harvest Of Souls". Mnoho lidí srovnávalo tuto úžasnou skladbu "Harvest Of Souls" se suitou Genesis "Supper's Ready". Reakce fanoušků na tento počin IQ jsou dosti ambivalentní - jedni jej vyzdvihují do nebes, druzí zatracují jako velmi slabou desku. Na podporu alba vyrážejí IQ na turné po evropských i amerických sálech.

V roce 2005 opustil IQ po 23 letech bubeník Paul Cook, nebylo to kvůli vytížení z práce s kapelou, ale kvůli jeho dojíždění, neboť se usídlil ve Skotsku a cítil, že cestování by bylo neúnosné. Na jeho místo nastupuje Andy Edwards (ex-Robert Plant Band), který už byl k dispozici na 2DVD setu "IQ Stage" natočeném v USA a Německu během roku. Další změna v sestavě následovala v roce 2007 s odchodem Martina Orforda po 26 letech Martin odešel v polovině nahrávacího procesu. Kapela pozvala ke spolupráci Marka Westwortha, dříve člena Darwin’s Radio. Po krátkém podzimním turné v roce 2007 pokračovaly práce na další studiové desce. Peter byl poté dlouho v nemocnici se zápalem plic a zotavoval se, takže si nebyl jistý, jestli jeho hlas bude stále fungovat, když se nakonec vrátil do studia. V tu chvíli s Mikem úzce spolupracovali, což jej bavilo. Peterovi se velmi ulevilo, když bylo album konečně hotové.

Jejich deváté studiové album "Frequency" vyšlo v roce 2009 a byl to hudební husarský kousek, který obdržel všeobecně pozitivní recenze a kapela dokázala, že je stále ve vrcholné formě. Do sestavy se vrátil původní bubeník Paul Cook pro koncertní turné, když jeho dřívější náhrada, Andy Edwards, se po nedlouhé době rozhodl opustit kapelu z osobních důvodů.

V roce 2010 IQ v rámci 25. výročí vydání svého klíčového alba "The Wake" vydali luxusní 4CD sběratelský box set představujících řadu nikdy dříve nevydaných studiových nahrávek a živých skladeb. Doprovodné turné vyústilo pak do žívého DVD alba, odehraného v plném rozsahu, které se natáčelo v Holandsku. Koncem roku Mark Westworth a John Jowitt oznámili jejich odchod ze skupiny.

Rok 2011 byl pro kapelu IQ 30. jubilejní ročník existence skupiny. S příchodem klávesisty Neila Duranta a návratem jejich dlouholetého basisty Tima Esau, kapela mohla oslavit tento mezník ve své kariéře se čtyřmi původními členy v sestavě. IQ odehráli úspěšná živá vystoupení po celé Velké Británii a Evropě. V roce 2012 IQ oslavili 15. výročí vydání alba "Subterranea" předvedením originální show v plném rozsahu, aktualizované a s lepší technologií a vybavením. Následující rok začali psát materiál pro své nové album, předpremiéru nedokončených verzí písní mohli diváci posoudit na koncertech v dubnu a v prosinci.

V roce 2014 vyšlo jedenácté studiové album IQ "Road Of Bones" a opět získalo všeobecné uznání a získalo řadu ocenění "album roku" od progresivních rockových médií. Bylo podpořeno řadou živých vystoupení ve Velké Británii a Evropě. Turné bylo oficiálně zahájeno v aule Islington dne 3. května 2014. V roce 2015 následovalo dvojité album "Live On The Road Of Bones" nahrané v The Met v Bury, na místě, kde kapela vystupovala každoročně s vyprodanými vystoupeními od té doby, co tam během dvou nocí debutovala se show "Subterranea" před 17 lety. Film založený na "Subterranea" byl komerčně uveden v roce 2016 poté, co získal několik prestižních ocenění na filmových festivalech. Byl také vydán soundtrack k filmu Mikea Holmese, který obsahoval speciálně nahranou novou píseň IQ napsanou exkluzivně pro film.

V roce 2017 vyšlo první IQ BluRay "Scrape Across The Sky", které bylo nahráno na koncertě turné "Road Of Bones" a obsahovalo více než tři hodiny bonusových přídavků. Na oslavu 20 let nechvalně proslulých vánočních večírků IQ skupina rozdával kopie sezónně tematického CD "Tales From A Dark Christmas" všem, kteří se v roce 2017 zúčastnili vánočních koncertů v Londýně a Holandsku.

Už v srpnu 2017 kapela prozradila podrobnosti o další studiové nahrávce, kterou v poslední době připravuje. Zpěvák Peter Nicholls uvedl: "Bylo to pro nás důležité a velmi úspěšné album (myslí se to poslední), a to jak hudebně, tak z hlediska ohlasů, kterou obdrželo. Pro toto nové album nepociťujeme žádný nedostatek nových nápadů, které bychom v příštích měsících probrali a rozvinuli. V současné době existuje zhruba 100 minut hudby v různých fázích vývoje. Ne všechny se ale ocitnou na albu - ve skutečnosti je pro IQ často nejtěžší rozhodování, který materiál vynechat. Náš současný plán pro nás je začít nahrávat v první polovině příštího roku." a pokračuje: "Chtěli bychom otestovat některý nový materiál na vánočních koncertech v Londýně a Zoetermeeru. Hraní toho nového materiálu, i když v nedokončeném stavu, je pro nás vždy hodnotným cvičením - pomáhá nám určit, co funguje a co ne, a myslím, že je to zábavné i pro diváky ukázat se s novými písněmi".

Kapela IQ také oznámila, že na těchto dvou vystoupeních vydají zdarma vánočně zaměřené CD s archívní kolekcí. Před prosincem mají IQ naplánovany dvě vystoupení ve Švédsky a Norsky.

Skupina strávila rok 2018 psaním nahrávacího materiálu pro nové album, ale také si našla čas na oslavu 25. výročí alba "Ever" na koncertech po celé Evropě a Severní Americe. Vyšla také luxusní třídisková verze "Ever" obsahující remixy, prostorový zvuk, živé verze a kazety "dalšího poslechu".

Kapela oznámila, že 7. září 2019 vyjde nové dlouho očekávané studiové album britské IQ formace pod hlavičkou Giant Electric Pea a mnozí tvrdili, že to bylo jejich dosud nejlepší album, což je skutečné ocenění pro skupinu, která začala před 38 lety. Album se jmenuje "Resistance" a jedná se o první skutečné dvojalbum IQ od koncepčního alba "Subterranea" z roku 1997, kde na prvním CD bude šest skladeb a na druhé čtyři další skladby, které podle Michaela Holmese neodpovídaly atmosféře prvního CD, ale na druhou stranu, podle jeho názoru je materiál, který je tam obsažen, tak silný, že se divil, proč by kapela nemohla udělat "Resistence" jako dvojité album. Disk 1 obecně obsahuje kratší (pro prog) skladby kromě 14-minutové "For Another Lifetime", kterou jeden recenzent popsal jako "předurčenou stát se dalším velmi oblíbeným IQ klasickým eposem". Také obsahuje "jedno z největších kytarových sól v katalogu IQ" v "Shallow Bay". Aby toho nebylo málo, Disk 2 obsahuje dva 20-minutové eposy "The Great Spirit Way" a "Fallout", které rozdělují kritiky i fanoušky podle toho, který z nich je významnější.

V den premiéry skupina odehraje premiérový koncert v Londýně a do ledna 2020 má naplánováno devět představení v Dánsku, Švédsku, Itálii, Nizozemsku a Německu. Album je tak po pěti letech následovníkem alba "Road Of Bones".

S velkými oslavami plánovanými na 40. výročí IQ v roce 2021, včetně vydání obsáhlé biografie kapely a několika dalších překvapení, si IQ zachovává jedinečné místo jako jedna z předních progresivních rockových kapel posledních čtyř desetiletí. IQ jsou všeobecně považováni za jednu z nejlepších světových a nejrespektovanějších progresivních rockových kapel.

Britští progrockeři IQ oznámili řadu živých dat pro roky 2024 a 2025, včetně jejich tradičních vánočních vystoupení v Holandsku a v Londýně a také jejich prvního vystoupení ve Francii po více než 20 letech! "S potěšením oznamujeme, že v září 2024 se vrátíme do Paříže," uvedla kapela. "Budeme hrát v Cafe De La Danse v sobotu 21. září 2024 a vstupenky budou brzy v prodeji. Všichni se moc těšíme, až si zahrajeme ve Francii poprvé od roku 2002, a nemůžeme se dočkat, až vás všechny uvidíme." Večer před tímto představením budou hrát De Pul v nizozemském Udenu.


Rok 2024 bude pravděpodobně rušný rok, neboť zpěvák Peter Nicholls, který 13. února slavil narozeniny, oznámil na loňské vánoční show v Londýně, že kapela vydá nové studiové album koncem roku 2024. IQ jsou také v procesu opětovného vydávání svého dřívějšího katalogu na vinylu. "The Wake" z roku 1985 je již k dispozici, jako další vyjde "Dark Matter" z roku 2004.


Zpět
Mike Holmes - Guitars (1981-present)
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals (1981-1985, 1990-present)
Tim Esau - Bass (1981-1989, 2011-present)
Paul Cook - Drums, Percussion (1982-2005, 2009-present)
Neil Durant - Keyboards (2010-present)

Bývalí členové:
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals (1981-2007)
Mark Westworth - Keyboards (2007-2010)
Paul (P.L.) Menel - Vocals (1985-1990)
John Jowitt - Bass, Backing Vocals (1991-2011)
Andy Edwards - Drums (2005-2009)
Les 'Ledge' Marshall - Bass (1989-1991)
Mark Ridout - Drums (1981-1982)

1981-1982
1982-1985
1985-1989
Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Tim Esau - Bass
Mark Ridout - Drums
Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Tim Esau - Bass
Paul Cook - Drums
Paul (P.L.) Menel - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Tim Esau - Bass
Paul Cook - Drums
1989-1990
1990-1991
1991-2005
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Vocals
Les 'Ledge' Marshall - Bass
Paul Cook - Drums
Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Les Marshall - Bass
Paul Cook - Drums
Peter Nicholls - Lead Vocals
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars
Paul Cook - Drums
2005-2007
2007-2009
2009-2010
Peter Nicholls - Lead Vocals
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Andy Edwards - Drums
Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
Mark Westworth - Keyboards
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Andy Edwards - Drums
Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
Mark Westworth - Keyboards
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Paul Cook - Drums
2010-2011
2011-present

Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Paul Cook - Drums
Neil Durant - Keyboards
Peter Nicholls - Lead Vocals
Mike Holmes - Guitars, Backing Vocals
Neil Durant - Keyboards
Tim Esau - Bass, Backing vocals
Paul Cook - Drums


Členové
Guitars (1981-present)

Michael Holmes je zakládající člen IQ a jediným členem, který hrál v každém koncertu IQ za posledních 33 let. Na kytaru začal hrát v třinácti letech, když mu jeho rodiče odmítli koupit bicí soupravu.

Mike se narodil v Bombaji, Indie, v roce 1959, a pak znovu ve Walesu v roce 1962. V současné době žije v Canary Wharf, kde si užívá předčasného odchodu do důchodu ze svého předchozího zaměstnání - web manager pro NHS.

Bylo to před mnoha lety, kdy Mike potkal Nialla Haydena a Keva Sharpeho v šestém ročníku vysoké školy v Southamptonu v roce 1975 a společně vytvořili jádro The Lens, kapelu poněkud živelnější v hudebním i personálním směru, i když poslední sestava Mike Martin Orford (klávesy), Brian Marshall (bicí) a Les "Ledge" Marshall (Bass) byla spolu dost dlouho na to, aby mohli koncertovat po jižním pobřeží Británie a vydat album na kazetě "No TV Tonite".

V roce 1981 Mike a Martin rozpustili The Lens a začali nový hudební projekt - IQ. Původním záměrem bylo hrát širokou škálu hudebních stylů, ale rychle se ukázalo, že IQ opravdu vynikají v progresivním rocku, což se stalo jejich doménou. V kapele IQ byl po dobu 31 let jejím hlavním autorem a byl zodpovědný za produkcí každé nahrávky IQ, CD i DVD aaž do alba "Ever" v roce 1991.

Mimo IQ byl Mike zapojen do dalších hudebních počinů. Byl hard house a trance DJ ke konci 90. let a v roce 2010 vzkřísil myšlenku The Lens, když psal a nahrával desku "Regenerace", která obsahovala fúzi prog rocku spolu s trance, ambient a laid back grooves.

V období mezi nahráváním a skládáním alb IQ Mike v pracoval na projektu "Pulse", kapela, kterou dal dohromady studiový technik Rob Aubrey, který také přizval Nick D'Virgilia (bicí), Geoffa Downese (klávesy) a Tony Levine (Chapman Stick/Bass). Pulse zatím pracují na svém prvním albu.

Mike je také generální ředitel a ředitel GEP, nahrávací společnosti původně založené na vydávání desek IQ "někdy" v roce 1991. GEP má už ale podepsány kontrakty s dalšími kapelami včetně Spocks Beard, Johnem Wettonem, Renaissance, Jadis, Threshold a nejnověji Big Big Train a Steve Thorne.
Členové
(Narozen 13. února 1959)
Vocals, Backing Vocals (1981-1985, 1990-present)


Peter Nicholls je sólový zpěvák progressivní rockové kapely IQ. Nicholls opustil kapelu nakrátko v roce 1985, kdy zformoval alternativní rockový band Niadem's Ghost, ale do IQ se vrátil v roce 1991. Spolupracoval také s kapelami Eh! (1994) a Flap (1994).

Jeho máma a otec byli oba milovníci hudby, když vyrůstal. Andy Williams, Shirley Bassey, Vic Damone a Val Doonican byli oblíbenci jeho mámy. Táta však kupoval desky a jeho hudební vkus byl docela eklektický. Měl spoustu klasické hudby, ale byl také velkým jazzovým příznivcem, zejména Oscara Petersona, byl také fanouškem Franka Sinatry. Nic nemiloval víc než to, že v sobotu odpoledne zmizel v Manchesteru a trávil hodiny prohledáváním obchodů s deskami a knihami, což je zvyk, který Peter zanedlouho nevyhnutelně také vstřebal.

Po odchodu z IQ věděl, že se stále chce věnovat hudbě a věděl jsem, že chci zkusit něco jiného hudebně a založil kapelu Niadem's Ghost. Jejich deska "In Sheltered Winds" z roku 1987 vůbec nebyla jako IQ. Pravděpodobně kvůli tomu ztratil některé fanoušky IQ a možná jsem získal některé lidi, kteří cítili, že je to něco nového. Ale kapela měla opravdu velmi krátkou životnost, jen pár let. Byla to těžká dřina začínat znovu, koncertovat, aby si vybudovali publikum, a nakonec to tak trochu zkolabovalo, protože to nikam nevedlo. Udělali skvělou hudbu, kterou má Peter pořád rád. "Endless Times" je stále jednou z jeho oblíbených písní, na jejichž psaní se podílel.

Je znám pro svoji zábavnost, i když poněkud rezervovanou a excentrickou pódiovou prezentaci.

Dalším jeho zájmem je malba, je autorem obálek pro druhé, třetí a šesté album IQ, čili "Tales From The Lush Attic", "The Wake" a "Ever", mezi jinýma.

V 80. letech Nicholls také pracoval jako redaktor a dopisovatel pro komiksové vydavatelství London Editions Magazines.
Členové
(Narozen 29. srpna 1961)
Bass (1981-1989, 2011-present)


Bylo to někdy v létě 1981. Dospívající Tim Ezau, když se rozhodl, že už nebude déle odkládat přání zahrát si "Tie a Yellow Ribbon Round the Old Oak Tree" v Clubs, kde byl naskenován hudební inzerát z "Southern Evening Echo", na který narazil. Stálo tam něco v duchu "baskytarista dělající - do jazzu, rocku, Talking Heads, Prog, Camel atd.". Byla to jeho láska ke kamelkám, která jej původně vedla, aby na příspěvek reagoval bez meškání.

Druhý den, po malém nedorozumění ohledně kamelek, jak si vyjasnil, se v jeho domě objevili dva chlapi. Náhoda tomu chtěla, že je okamžitě rozpoznal jako southamptonské Progové celebrity Holmesa a Orforda z "The Lens", kteří byli již zavedení v místních prog kruzích. Všichni šli do jeho ložnice protřídit pár věcí, a když se objevil o nějaký čas později, došlo k monumentální události, která změnila jeho život. Mladý Ezau byl přijat do nového experimentálního, zatím ještě bezejmenného komba, ze kterých se stali IQ.

Po několika letech Progrockový vzestupů a pádů se Tim rozhodl ze dne na den a zmizel do světa, který "není moc prog docela vážně", a dělal různé s hudbou související věci včetně záskouk jako klávesák s hrozně pěknou partou skotských týpků s názvem "Auratone". Měl zajištěnou práci v hudebním průmyslu, kdy se staral o různé pronajaté studiové zařízení jeho firmy jako studiový inženýr a spolupracoval s uznávanám TV / filmovým hudebním skladatelem na známé televizní a filmové hudbě. Po rychlém a zběsilém období vzdělávání, porodu (ne jeho samozřejmě) a přestěhování do města Northern, se také mihl v Genesis / Peter Gabriel tribut kapele, stejně jako se průběžně objevoval v Tony Patterson Band.

Po dalších několika letech Tim obdržel zcela neočekávanou e-mailovou pozvánku od svého dlouholetého souputníka Petera Nichollse. Nabídka v zásilce byla až příliš lákavá na to, aby odolal, a tak se stalo, že po pauze bezmála 20 let se v roce 2011 se vrátil do sestavy IQ se slovy: "Ha, jen žertuji, já tenkrát opravdu nechtěl odejít!"
Členové
(Celým jménem Paul Nigel C'cook (Madame))
(Narozen 24. února 1961)
Drums, Percussion (1982-2005, 2009-dosud)


Narodil se zbožňovaným rodičům v jejich relativně mladém věku. 7 Colvile Avenue, Shoreham - tam moře již nikdy nebude jako dříve. Rané vzpomínky ve vážou na sběr obřích žampionů a rozmázlý koláč k jídlu, který byl rovněž v nabídce k jíslu. Tlumené pouliční osvětlení, které pronikalo do ložnice, to je jeho nejstarší vzpomínka většího a jasnějšího světa zvenku.

Po 4 dlouhých letech povinných procházek ulicemi Colville se přestěhoval do svého hlavněho působiště v Parkside, které mělo rozhodující vliv na příštích 25 let, i na to, že se stal bubeníkem. Jeho otec mu vštěpoval zájem o hudbu a přísnně dodržoval jeho výuku. Přesto nakonec ustoupil bubínkům, jejíž zvuk v domě terorizoval obyvatele po mnoho let, až po týdnech očekávání Paul dostal svoji první bicí soupravu v 10 letech.

Školu pro něj představovala lokální divize v Shoreham - přímořský výcvikový tábor. Omezování a disciplína byla na pořadu dne až do setkání s jeho celoživotním přítelem Marcusem Finchem. Spolu s nim překonal Zeď a pronikli do širého světa.

Po krátkém, ale velmi zajímavém experimentu s halucinogenními houbami, se pustil do své celoživotní touhy stát se světově proslulou rockovou hvězdou!!! Ale nejdřív si odbyl solidní základy ve vojenské Two Step a jazzovém big bandu, nemluvě o pravidelném vystupování s mezinárodně uznávaným Worthing Gang představení. Sláva a bohatství musely počkat...

Po dlouhé době šnorchlování u pobřeží rodné hroudy se ocitl na palubě skvělé lodi IQ, kde konečně našel svoji hudební uvědomělost...
Členové
Keyboards (2010-present)

Neil Durant začal svou cestu do světa klávesnice a syntezátorů koupí nástroje Korg MS10 monosynth v roce 1980 a rychle se pustil do učení, aby zvládl prog klávesové řemeslo, později si k němu přidával i další různé podomácké nebo doplňkové elektronické hudební zařízení.

Po zapojení do práce s řadou převážně zapomenutelných kapel, zformoval v Londýně s Steve Andersonem, později i Billem Burnettem a Jamie Fisherem kapelu Sphere3 hrající progresivní rock/fusion. I když začínali jako pětičlenná kapela se zpěvákem, brzy se vyvinuli do zcela instrumentální jednotky, která vydala své debutové album v roce 2002 s vážnými výhradami kritiky. Mimo to se Neil zůčastnil řady dočasných jednorázových vystoupení s Grey Lady Down a v 70. letech i s legendárními The Incredibly Strange Film Band s tématy kultovních TV / filmových melodií.

Na začátku roku 2011 se Neil připojil k IQ, kam přišel po odchodu Marka Westwortha, v době oslav 30. výročí IQ s IQ30 vystoupeními a poté i s předvedením "Subterranea" po Evropě a na RoSfest ve Spojených státech.

Neil se narodil v Yorkshire, ale nyní žije v Surrey, Anglie. Pracuje denně také jako softwarový programátor vyvíjející post-produktivní software pro filmový průmysl.
Členové
(Narozen 10. června 1959, Bitterne, Southampton)
Keyboards


Martin je anglický hráč na klávesové nástroje a je nejznámější jako zakladatel progresivních rockových kapel IQ a Jadis. Také spolupracoval s bývalým členem King Crimson, U.K. a Asia basistou Johnem Wettonem, s nímž vydal dvě sólová alba "Classical Music and Popular Songs" (2000) a "The Old Road" (2008). Orford se objevil na dvou albech Big Big Train "Goodbye To The Age of Steam" a "English Boy Wonders" a hostoval také s flétnou na albu Guy Manninga "One Small Step...".

V roce 2001 vystupoval s The Martin Orford Band na několika představeních, když v kapela vystupovali Martin Orford (keyboards, electronic sax, vocals), John Jowitt (bass - Jadis, IQ), Mark Westwood (guitar - Dirtbox) a Steven Christy (drums - Jadis).

Orford byl oceněn titulem "Best Keyboard Player" u Best of the Year Classic Rock Society Award v roce 2004.

Orfordovo nejvíce ceněné poslední sólové album "The Old Road" (GEPCD1037) vyšlo v říjnu 2008. Na albu se představila řada hodtujících hudebníků v čele s Johnem Wettonem, Nickem D'Virgilio a Dave Merosem (oba Spock's Beard), Steve Thornem, Johnem Mitchellem (Arena, Frost*, It Bites), Gary Chandlerem (Jadis), Dave Oberleem (Gryphon), Davidem Longdonem a Andy Edwardsem (IQ/Frost*).

Orford oznámil svůj odchod z hudebního průmyslu v říjnu 2008 kvůli rozčarování s internetového pirátství a "free music" kulturou jako hlavním důvodem (zdroj Orford 16.října 2008). Přesto ale pokračuje v občasném koncertování, naposledy se objevil v roce 2009 na MelloFest, kde vystoupil se skladbami ze svého alba "The Old Road" nebo některými skladbami IQ.

Pořád běží jeho zásilkový obchod hudby Giant Electric Pea, který slouží jako odbytiště pro kapely, včetně IQ, Jadis, Big Big Train a Steve Thorna.
Členové
(Narozen ***)
Keyboards (2007-2010)


V letech 1996-2000 hrál v kapele Grey Lady Down, s níž natočil desky "Live - The Official Bootleg" (1997), "Fear" (1997), "The Time Of Our Lives" (1998) a "Star-crossed" (2001).

Mark založil v roce 2003 s Declanem "Dec" Burkem (ex-Frost*) kapelu Darwin’s Radio, která vydala album "Eyes Of The World" v roce 2006, Mark i nadále spolupracoval s touto kapelou i na jejich druhém albu "Template For A Generation" v roce 2008.

Mark Westworth se rozhodl opustit IQ na konci roku 2010, po třech letech strávených s kapelou. Nahradil v ní Martina Orforda v druhé polovině roku 2007. První koncert s IQ odehrál 23. listopadu 2007 v Římě, poslední koncert s kapelou se odehrál v O2 Academy Islington v Londýně na 11 prosinci 2010.

Hudební vlivy : Genesis v letech 80, Yes do roku 1977, Flower Kings, Pain Of Salvation, Transatlantic, Opeth, Dream Theater, Porcupine Tree, Rush, Keith Emerson, Francis Dunnery, Cardiacs, Zappa, Bruford, Rachmaninov, Sibelius, pak něco v 13/8 nebo v Dflat minor (ale ne najednou)
Current favourite albums: Dream Theater - Black Clouds & Silver Linings, Opeth - Watershed, Oceansize - Frames

http://www.darwinsradio.co.uk/
Členové
(narozen 25. února 1961, Birmingham, England)
Bass, Backing Vocals (1991-2011)


Baskytarista známý pro jeho práci s britskými progresivními kapelami: arK (1987-1990), IQ (1991-2011), ARENA (1996-1999, 2011-2014), FROST* (2004-2009) a JADIS (od 1991). Učastnil se i dalších projektů NEO, Starcastle (2006), Blind Ego nebo John Young Band, Dirtbox či The John Wetton Band. Kromě basové kytary také pravidelně zpívá v několika kapelách. V dubnu 2011 odešel z IQ a vrátil se zpět ke své staré kapele Arena.

Sedmnáctkrát mu byla udělena cena British Classic Rock Society pro nejlepšího hráče na baskytaru, každý rok v letech 1993 až 1998 a znovu v letech 2002 až 2011, ale nyní výslovně požádal, aby sponzoroval ocenění v 2013 a nebyl zařazen do hodnocení.

Vydal i své sólové album "Dirtbox" (1999), na kterém hráli Mark Westwood (ex-IQ, Arena), Tracy Hitchings, Martin Orford (ex-IQ). Album je směsici prog, heavy metal, ska, techno, popových balad, jazzu, klavírních skladeb a dalších stylů.
Členové
(Narozen 12. června 1963)
Vocals (1985-1990)

Paul Menel je britský zpěvák a skladatel, který je znám hlavně jako bývalý zpěvák prog-rockové kapely IQ. Výsledkem jeho práce s IQ byly dvě alba "Nomzamo" (1987) a "Are You Sitting Comfortably?" (1989), ke kterým Menel napsal texty, spolupracoval na hudbě a rovněž nazpíval sólové vokály. Obě desky získaly ohromný komerční úspěch.

V květnu 2012 vydal sólové album "Into Insignificance I Will Pale", představující některé skladby složené společně s klávesistou Ianem Dimentem nebo dalšími řleny Paul Menel Band. Album produkoval Gavin Monaghan v Magic Garden Studio ve Wolverhamptonu. Debutový singl alba se jmenuje "Twenty One" a vyšel již dříve před vydáním alba v srpnu 2010.

Paul se vydal na turné po Velké Británii a kontinentální Evropě v roce 2011, na kterém propagoval nové album a hrál písně z desek "Nomzamo" a "Are You Sitting Comfortably?". U příležitosti 25. výročí vydání "Nomzamo" představil i speciální hosty Martina Orforda a Johna Jowitta.
Členové
(Narozen 21. dubna 1968, Kidderminster, England)
Drums (2005-2009) (ex-Frost*)

Andy začal bubnovat ve svých 12 letech, když jej inspirovaly skupiny jako The Police, Motorhead a bubeníci z jazzových nahrávek jeho otce. V roce 1988, v jeho 20 letech, Andy absolvoval své první placené vystoupení, když hrál v místní kabaretní kapele, cestující po různých prázdninových táborech a pracovních pánských klubech.

Jak se vyvíjelo Andyho hraní, začal se zajímat o liché časy, rytmy a pokročilou koordinace a pak založil kapelu s Paulem Wettonem (kytara) a Tonym Thomasem (baskytara) s názvem Sinister Footwear, ve které nadále prozkoumával tyto oblastí. Zařídil si své vlastní čtyř-stopé studio v jeho ložnici a začal experimentovat s různými styly. Vyprodukoval doslova tisíce nahrávek během tohoto období.

Během tohoto období hrál v řadě kapel a s různými styly včetně folku s Polly Bolton Band a bhangra s kapelou Geet.

Během tohoto období hrál v řadě kapel a s různými styly včetně folku s Polly Bolton Band a bhangra s kapelou Geet. Koncem devadesátých let vytvořil elektronic/jazz uskupení "Juggernaut". V roce 1993 Andy začal učit hudbu na Kidderminster College po boku kytaristy Kevyna Gammonda. Kevyn kdysi byl kytaristou Band of Joy, kterou uváděli členové Led Zeppelin Robert Plant a John Bonham.

V roce 1999 se Robert Plant rozhodl odejít z The Page and Plant Projekt a založit kapelu, ve které mohl prozkoumat své formující vlivy od stylu rock'n'rollu hopla, které byly svázané s jeho původní skupinou. K tomu znovu zformuloval Kevyna (kytara) a Andyho, kteří na oplátku přivedli své staré přátele Paula Wettona (baskytara) a Paula Timothyho (kytara a klávesy). První vystoupení obnovených The Priory of Brion bylo 23. července 1999 v pubu The Three Tuns v Bishop’s Castle pro zhruba sto lidí.

Rozpuštěním The Priory se Andy ocitl nezaměstnaný a na nějaký čas zkoušel znovu hrát v různých cover a hold kapelách. Toto jej drželo pracovně vytíženého až do roku 2002, když mu zavolal virtuózní bluesový kytarista Ian Parker. The Ian Parker Band stačila nahrát dvě alba, "Lost and Found" a "Inside", a značně cestovat, včetně koncertů s Walterem Troutem a Thin Lizzy.

Během té doby se Andyho bubenický virtuózní styl dostal ve známost i výrobcům bicích nástrojů a Andy podepsal smlouvu s Tama Drums a Meinl Cymbals a začal dělat různé bubenické kliniky po celé Velké Británii. Poté, co hrál na turné Simona Phillipse po Velké Británii v roce 2000, Andy odjezdil své vlastní clinic turné po UK v roce 2001, které mu pomohlo vyhrát anketu časopisu Rhythm Clinic v roce 2002. V roce 2005 hrál na prestižním Drumfest, kde hrál s bubeníky jako Thomas Lang, Kenny Aronoff, Terry Bozzio, Jimmy Chamberlain, Terry Bozzio, Billy Cobham, Greg Bisonette, Marco Minneman, Karl Brazil, Mark Schulman, Bobby Arechiga a Craig Blundell mezi jinýma.

V roce 2005 Andy poslechl intuitivně svoji novou hudební výzvu. Po vyslechnutí britské prog legendy IQ, kteří hledali bubeníka, Andy zakotvil na jejich koncertech, kde během několika dní po absolvování konkurzu nahradil původního bubeníka Paula Cooka. A tak se Andy ocitl v Kanadě a ve Spojených státech (a později i v Německo), kde se natáčelo a nahrávalo živé DVD "Stage". To pak přivedlo Andyho i k nahrávání a psaní pro oceněné CD a DVD album IQ "Frekvence" (2009). Přes jeho spojení s IQ, Andy požádal, aby se přidal ke krátkotrvající prog superskupině NEO, která nahrála živé CD/DVD "Broadcast" v roce 2006.

Toho času se Jem Godfrey ze společnosti Ivor Novello rozhodl dát pauzu od psaní pop hitů a oddávat se jeho zájmu o progresivní hudbu. K tomu Jem angažoval Andyho na bicí vedle Johna Jowetta a Johna Mitchell na basovou kytaru. A zrodili se Frost*. V roce 2006 nahráli klasické CD "Milliontown" a vydali se na evropské turné se Spocks Beard. Kapela přibrala Dec Burkeho na zpěv a kytaru a nahrála další desku "Experiments In Mass Appeal". Po příchodem Nathana Kinga na basu (od Level 42) se kapela ocitla jako speciální host u Dream Theater na jejich turné po Velké Británii v roce 2009. V roce 2009 se Paul Cook vrátil do IQ a nahradil Andyho. Andy pak se rozhodl skupinu opustit, ale ještě stihl nahrát jednu skladbu, než odešel ("The Dividing Line" z The Philadelphia Experiment).

V roce 2009 se Andy rozhodl zanechat bubnování a soustředit se na svou rodinu a na svoji novou pozici jako ředitel hudební sekce na Kidderminster College.

Ale náhodné setkání s bubeníkem Mal Garrettrm a následné vzdělávací lekce u Andyho znu povbudily chuť hrát a rostoucí zájem o elektronické bubnování s e-drums Jobeky a činely Zildjian a-e. Nedávno Andy nahrál sérii promo videí pro Jobeky drums a the 2box drum module. V roce 2012 hrál spolu s Craig Blundellem a Pete Ray Bigginem na The Jobeky Drum Festival. Proto také podepsal smlouvu s Dream Cymbals a vystupuje s nimi po celé Velké Británii i na vystoupeních v Drum Show v Londýně.
Členové Les 'Ledge' Marshall
(Narozen ***, zemřel v srpnu 1990)
Bass


Byl členem kapely The Lens (1989-1990) (předchůdce IQ)
Byl také členem Jadis (1982-1989)
Členové Mark Ridout
Drums (1981-1982)

Hrál pouze na prvním albu. V dalších letech 1982-1984 byl členem kapely Jadis a nahrál s nimi jejich první demo kazetu "Baboon Enquiries". Působil v kapelách: Jadis (01/1982-02/1985), Saruman Grass (předchádce Jadis, 1979-1981).

Jinak o něm nejsou žádné zmínky.

Zpět

2019 Resistance
2014 The Road Of Bones
2009 Frequency
2004 Dark Matter
2000 The Seventh House
1997 Subterranea
1993 Ever
1989 Are You Sitting Comfortably?
1987 Nomzamo
1985 The Wake
1985 Nine In A Pond Is Here
1983 Tales from the Lush Attic
1982 Seven Stories into Eight (tape)

2023 Subterranea Live At De Boerderij 2011
2022 IQ40 Forty Years Of Prog Nonsense
2020 A Show Of Resistance
2018 Ever Live
2010 The Wake - Live At De Boerderij...
2010 Headlong
2007 Forever Live: Live at the Stadthalle Kleve Germany
2000 Subterranea: The Concert
2000 La Maroquinerie Paris 18 Nov.
1999 Head Long to Argentina
1999 Subterranea Tour Live Germany
1996 Forever Live
1991 J'ai Pollette d'Arnu
1986 Living Proof

2020 Live Like This (A Show Of Resistance Ever Live)
2018 Colos-Saal
2017 Scrape Across The Sky
2015 Live On The Road Of Bones (CD/DVD)
2010 The Wake - Live At De Boerderij...
2007 Forever Live
2006 Stage - Dark Matter Live In America And Germany 2005
2005 Live From London
2004 IQ20 - The Twentieth Anniversary Show
2000 Subterranea: The Concert

2017 Tales From A Dark Christmas
2013 Tales From The Lush Attic 2013 Remix
2012 IQ30 - Live In Zoetermeer
2011 Re:Mixed
2010 The Wake 2010 Remaster
2009 Frequency (Special Edition)
2008 Frequency Tour CD2
2008 Frequency Tour CD1
2002 IQ20 - Live in Aschaffenburg
1999 The Lost Attic (rarities)
1998 Seven Stories into Ninety Eight
1992 Nostalgia (off.bootleg)
1985 Nine in a Pond is Here


Skupina:
Peter Nicholls - Lead & Backing Vocals
Neil Durant - Keyboards
Mike Holmes - Guitars
Tim Esau - Bass Guitar, Bass pedals
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Resistance
Vyšlo 7. září 2019, Giant Electric Pea, GEPCD1064 (UK)

Seznam skladeb:
CD 1: (52:58)
01. A Missile (6:40)
02. Rise (6:49)
03. Stay Down (7:55)
04. Alampandria (3:48)
05. Shallow Bay (6:21)
06. If Anything (6:03)
07. For Another Lifetime (15:22)

CD 2: (55:39)
08. The Great Spirit Way (21:45)
09. Fire and Security (5:26)
10. Perfect Space (8:33)
11. Fallout (19:55)
Total Time: (108:37)

Recorded at Aubitt Studios, Southampton September 2017 - July 2019
Producer: Michael Holmes
Engineer [Engineered]: Rob Aubrey
Engineer [Additional Engineering]: Niall Hayden
Artwork: Tony Lythgoe
/font>

Skupina:
Peter Nicholls - Lead & Backing Vocals
Neil Durant - Keyboards
Mike Holmes - Guitars
Tim Esau - Bass Guitarsm, Bass pedals
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie The Road Of Bones
Vyšlo 3. května 2014, Giant Electric Pea, GEPCD 2046

Seznam skladeb:
01. From the Outside In (7:24)
02. The Road of Bones (8:32)
03. Without Walls (19:15)
04. Ocean (5:55)
05. Until the End (12:00)
Total Time: (53:06)

Disc 2 (Bonus Tracks)
01. Knucklehead (8:10)
02. 1312 Overture (4:17)
03. Constellations (12:24)
04. Fall and Rise (7:10)
05. Ten Million Demons (6:10)
06. Hardcore (10:52)
Total Time: (49:03)

The Road of Bonus
01. From the Outside In (First Studio Run Through) (7:25)
02. The Road of Bones (First Studio Run Through) (8:36)
03. Ocean (Piano / Vocal Version) (5:53)
04. The Slender Sky (13:56)
05. McDozenStrings (4:08)
06. Without Walls (Live Medley) (12:45)
07. From the Outside In (Live) (7:51)
Total Time: (102:09)

All lyrics written by Peter Nicholls, all music composed by IQ
Producer: Michael Holmes

Skupina:
Mike Holmes - Guitars, Keyboards
John Jowitt - Bass Guitar
Andy Edwards - Drums, Percussion
Peter Nicholls - Lead Vocals, Backing Vocals
Mark Westworth - Keyboards
Hosté:

All lyrics written: Peter Nicholls
All music composed: IQ

Producer: Michael Holmes
Diskografie Frequency
Vyšlo 26 May 2009, Inside/Out, IOMSECD 311 GER

Seznam skladeb:
01. Frequency (8:29)
02. Life Support (6:27)
03. Stronger Than Friction (10:31)
04. One Fatal Mistake (4:53)
05. Ryker Skies (9:45)
06. The Province (13:42)
07. Closer (8:10)
Total Time: CD (61:57)

Special Edition Bonus DVD: "IQ Live in Holland 2007" (109:45)
01. Awake and Nervous (10:24)
02. You Never Will (5:15)
03. Frequency (8:17)
04. The Magic Roundabout (9:27)
05. Harvest of Souls (24:22)
06. Sleepless Incidental (7:06)
07. Crashed and Burned (working title for "Stronger Than Friction") (10:16)
08. The Seventh House (15:18)
09. It All Stops Here (8:31)
10. Guiding Light (10:48)

Special Feature - Encores (18:50)
11. Subterranea (6:47)
12. The Darkest Hour (12:02)
Total Time: DVD (128:33)

Recorded June 2007 - February 2009, Aubitt Studios, Southampton and Redbridge Studios, Bolton
První album nahrané s novými členy kapely Andy Edwardsem (bicí) a Markem Westworthem (klávesy). Vyšlo i speciální vydání s bonusovým DVD, které obsahuje záznam koncertu odehraného dne 1. prosince 2007 v De Boerderij v Zoetermeer, Nizozemsko.

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Back Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Paul Cook - Drums and Percussion
Hosté:
Diskografie Dark Matter
Vyšlo 29 June 2004, Giant Electric Pea GEPCD1034-UK, Inside Out Music America, IOMACD 2084 USA

Seznam skladeb:
01. Sacred Sound (11:40)
02. Red Dust Shadow (5:53)
03. You Never Will (4:54)
04. Born Brilliant (5:20)
05. Harvest of Souls (24:29)
    1. First Of The Last
    2. The Wrong Host
    3. Nocturne
    4. Frame And Form
    5. Mortal Procession
    6. Ghosts Of Days
Total Time: (52:16)

Recorded January - April 2004
Producer: Michael Holmes

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Backing Vocals
Paul Cook - Drums and Percussion
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars, Guitar Synthesizer and Keyboards
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Hosté:
Tony Wright - Saxophone (04,05)
Diskografie The Seventh House
Vyšlo June 2000, Giant Electric Pea, GEPCD 1028

Seznam skladeb:
01. The Wrong Side of Weird (12:24)
02. Erosion (5:44)
03. The Seventh House (14:26)
04. Zero Hour (7:11)
05. Shooting Angels (7:22)
06. Guiding Light (9:58)
Total Time: (57:05)

All songs written: IQ
All lyrics written: Peter Nicholls

Recorded August - October 2000 at Nomansland Studios, New Forest, England

Producer: Michael Holmes

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Backing Vocals
Mike Holmes - Guitar, Synthesizer Guitar
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:
Tony Wright - Sax

Diskografie Subterranea
Vyšlo 6. září 1997, Giant Electric Pea, GEPCD 1021

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. Overture (4:38)
02. Provider (1:36)
03. Subterranea (5:53)
04. Sleepless Incidental (6:23)
05. Failsafe (8:57)
06. Speak My Name (3:34)
07. Tunnel Vision (7:24)
08. Infernal Chorus (5:09)
09. King of Fools (2:02)
10. The Sense in Sanity (4:47)
11. State of Mine (1:59)

Disc 2
01. Laid Low (1:29)
02. Breathtaker (6:04)
03. Capricorn (5:16)
04. The Other Side (2:22)
05. Unsolid Ground (5:04)
06. Somewhere in Time (7:11)
07. High Waters (2:43)
08. The Narrow Margin (20:00)
Total Time: (102:31)

Recorded July 1997 - August 1997
All music: IQ
All lyrics: Peter Nicholls
Producer: Mike Holmes
Mastering: Bunt Stafford-Clark
Engineer: Rob Aubrey
Digital Artwork: Tony Lythgoe
Příběh alba "Subterranea" je o muži, který byl předmětem experimentu. Byl držen v zajetí téměř po celý svůj život jakoby zbaven smyslů, bez jakéhokoliv kontaktu s vnějším světem (Provider). Na konci skladby Provider je slyšet ostrý syčivý zvuk, který představuje, že něco uniká nebo se uvolňuje. Ve skutečnosti ale není jasné, jestli utíká nebo zůstává venku účelově jako součást experimentu. Členové kapely to vysvětlují různě. Martin Orford vysvětlil: "jako součást experimentu byl docela zbaven smyslového vnímání, takže se osvobodí ve vnějším světě. Odejde pryč do okolního světa, po celou dobu je sledován těmito lidmi." Ať tak či onak, stane se to, ale ústřední postava neví, proč byla uvězněna. Neví, proč byl uvolněn a je vystaven všemu tomu smyslovému přetížení. Všechny tyto znamení a zvuky a vůně ještě nikdy nezažil. Má přijmout všechny tyto věci (auta, budovy, televize, atd), v jednom ohromujícím pocitu (Subterranea). Po několika těžkých obdobích mezi bezdomovci a tuláky (Sleepless Incidental) se zaplete s náboženským kultem, který se jej snaží přijmout, protože vidí, že je stále snadnou kořistí. Snaží se dát jeho životu smysl, ale protože on neví, co se děje, odmítá k nim přistoupit (Failsafe).

Seznámí se s dívkou - jmenuje se pravděpodobně "Maya", která je zmíněna několikrát na konci alba - a zamiluje se do ní. Má hluboké přátelství a románek s touto osobou (Speak My Name), ale nakonec se vytratí (Tunnel Vision). Vysvětlení podle některých, byla zabita lidmi, kteří jej drželi v zajetí. Je tu spousta hněvu na místě a pak si uvědomí, že je sledován. Celou tu dobu on je sledován, a podaří se mu zmocnit se člověka, který jej pozoroval. Experimentee zabije ho ze vzteku, ale ne dříve, než nutit stalker odhalit jméno člověka, který je responsible - pro jeho utrpení (Mockenrue) (Infernal Chorus). Není schopen zvládnout svou situaci, ústřední postava ustupuje do své vlastní mysli, což je v podstatě to, co vysvětluje King of Fools. Pak je tu období klidné reflexe, smysl v The Sense in Sanity, kde se snaží přijít na to, co se děje, následovaný spěchat zpět do reality ve State of Mine.

Na druhém disku alba si ale hrdina uvědomí, že je součástí nějaké druhu experimentu a že byl stále držen mimo z nějakého důvodu, takže cítí potřebu zjistit, proč se to stalo. V určitém okamžiku si bere na sebe "přestrojení", aby byl schopen objevit, co za tím vším vězí (Kozoroh). Cestou si také uvědomuje, že život ve vnějším světě, je mnohem těžší, než jeho dřívější, řízené život (Unsolid Ground). Jak se příběh posune dál, uvědomí si, že není jedinou obětí experimentu (Somewhere in Time); tam jsou i jiní, kteří všichni nesí stejné označení, podivný symbol, který je tentýž jako na přebalu CD (čtverec IQ logo, které je vytetován na rameni muže na stránce "Sleepless Incidental" v brožurce k albu Subterranea). Oběti Mockenrue se rozhodnou spojit dohromady a pomstít se (High Waters), ale jejich věznitelé jsou pro ně příliš chytří a vženou všechny evidované v experimentu do staré budovy, kterou zapálili ve snaze zničit důkazy o experimentu (The Narrow Margin). V dramatickém střetnutí se hlavní hrdina setkává s osobou odpovědnou za jeho izolaci. V závěrečné scéně pak ústřední postava je jediná, která přežila, a v poněkud odlišném smyslu, se s tím smíří a vrací se do stejného oddělení, kde začal, takže příběh alba se uzavírá v kruhu.

Album začíná tím, že hrdina někde přežívá a neví, proč tam je, nebo proč se tak děje, a končí se jeho smířením samého se sebou, protože sám zažil tolik strašných věci, že si přeje být zase sám. A tak se vrací na místo jeho izolace, i když to není výslovně uvedeno.

V červnu 2012 americká filmová společnost Birdman Films oznámila, že plnohodnotná celovečerní filmová adaptace alba byla již v předprodukci, že scénař je již dokončen. Na soundtracku k filmu se říká, že obsahuje skladby z alba s bonusovým textovým materiálem speciálně připraveným IQ pro tento projekt.

Z hlediska celkového zvuku je na Subterranee poznat, že jde o prog-rockové album z druhé poloviny 90. let, protože má pro tu dobu a žánr opravdu typický „sound“ daný produkcí. Kdo slyšel This Strange Engine či Radiation od Marillion nebo třeba Scenes From a Memory od Dream Theater, ví, o čem mluvím. IQ se ale odlišují poměrně specifickým hlasovým projevem Nichollse a Holmesovou kytarou. Co od desky očekává už ve značné míře napoví úvodní instrumentální Overture - velmi dobrý předkrm před následující stovkou minut. Do příběhu pak uvede Provider, načež se vše naplno a hezky rockově rozjede ve skladbě Subterranea, na kterou ve velmi podobném duchu naváže Sleepless Incidential. Failsafe je pak možná trochu méně rockové, ale více progové. Se Speak My Name se pak dostaneme do trochu romantické podoby. Nicméně v Subterranee nic dobrého dlouho nevydrží, takže hned v Tunnel Vision se vrátíme na dramatičtější a pesimističtější notu, což jen a jen potvrdí i Infernal Chorus. Závěrečná triáda prvního disku - King of Fools, The Sense in Sanity a State of Mine - zase nahodí klidnější nótu, která v The Sense in Sanity nabývá až „marillionovské“ pohodovosti a ambientnosti a v State of Mine zase vygraduje k většímu napětí. Střídání tempa, nálady a barvy skladeb je na tomto dvojalbu opravdu skvělé.

Na druhém disku se o úvodní „slovo“ postará Laid Low, ale pak už je na čase vrátit se do příběhu, o což se postará poměrně naštvaný a agresivní Breathtaker. A znovu hned do protikladu - Capricorn je klidnou skladbou, kterou zavírá moc hezké kytarové sólo. Po ní přijde jen dvou a půl minutová instrumentální akustická The Other Side, která krásně ilustruje um pánů z IQ. Unsolid Ground je pro změnu taková typická prog-rocková halekačka. Před každým velkým finále musí přijít ono pověstné ticho před bouří postupně narůstající napětí, o které se zde postará Somewhere in Time. Pak totiž jen na necelé tři minutky zazní High Waters a už se rozjíždí The Narrow Margin - závěrečné 20 minutové dílo, které více než důstojně završuje celé dvojalbum.

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Backing Vocals
Martin Orford - Keyboards, Flute and Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars
John Jowitt - Bass and Backing Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:
Diskografie Ever
Vyšlo 1993, Giant Electric Pea, GEPCD 1006

Seznam skladeb:
01. The Darkest Hour (10:51)
02. Fading Senses (6:35)
    i. After All
   ii. Fading Senses
03. Out of Nowhere (5:08)
04. Further Away (14:29)
05. Leap of Faith (7:21)
06. Came Down (5:56)
Total Time: (50:20)


Deska je první po návratu zpěváka Petera Nichollse do sestavy kapely.

Skupina:
P.L. Menel - Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards
Tim Esau - Bass Guitar
Paul Cook - Drums
Hosté:
Diskografie Are You Sitting Comfortably?
Vyšlo 1989, Mercury / Squawk Records/Vertigo, 422 836, 429-1

Seznam skladeb:
01. War Heroes (6:26)
02. Drive On (4:55)
03. Nostalgia (2:22)
04. Falling Apart At The Seams (7:47)
05. Sold On You (4:38)
06. Through My Fingers (5:33)33
07. Wurensh (9:38)38
08. Nothing At All (4:46)42

Bonus track:
09. Nothing At All (live) (4:44)
Total Time: (50:45)

Producer: Terry Brown
CD Squawk Records / Vertigo 836 429-2 (1989) (pouze 8 skladeb)
CD Giant Electric Pea GEPCD 1013 (1995) (s bonusovou skladbou 9)
Jedná se o poslední nahrávku se zpěvákem Paul "P.L." Menelem.

Skupina:
P. L. Menel - Vocals
Mike Holmes - Electric and Acoustic Guitar
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Tim Esau - Bass Guitar, Backing Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:
Jules - Vocals (09)
Micky Groome - Backing Vocals
Ray Carless - Sax
Phillip Erb - EMU II programming
Diskografie Nomzamo
Vyšlo 4. ledna 1987, Vertigo,

Seznam skladeb:
01. No Love Lost (5:57)
02. Promises (As The Years Go By)(4:29)
03. Nomzamo (6:58)
04. Still Life (5:56)
05. Passing Strangers (3:46)
06. Human Nature (9:37)
07. Screaming (4:05)
08. Common Ground (6:56)
Bonus tracks on the Squawk and GEP CDs:
09. Colourflow (5:21)
10. No Love Lost (Piano/Vocal version) (4:11)
Extra bonus tracks on the GEP CD:
11. Common Ground (live) (6:34)
Total Time: (63:50)

All music written by IQ. All lyrics written by P. L. Menel
Recorded January - February 1987 at Chipping Norton Recording Studios
Producer: Ken Thomas
První album IQ nahrané bez sólového zpěváka Petera Nichollse, který opustil kapelu v roce 1986 a vrátil se až v roce 1990.
Limited Edition-LP Squawk Records / Metronome 834 181-1 (1987) with a bonus "IQ 'Live' EP" Metronome 870 085-1
SIDE A:
1) The Wake/The Last Human Gateway (9:49)
SIDE B:
1) Passing Strangers (3:33)
2) Common Ground (6:36)
CD Squawk Records / Mercury 832 141-2 (1987) (only 10 tracks)
CD Giant Electric Pea GEPCD 1012 (1995) (with extra bonus-track 11)

Skupina:
Paul Cook - Drums and Percussion
Tim Esau - Bass Guitar
Mike Holmes - Guitars and Sitar
Peter Nicholls - Vocals and Tambourine
Martin Orford - Flute, Keyboards and Backing Vocals
Hosté:
Harun - Ablas on "Corners"
Dave Stewart - Loan of the Sitar Guitar
Diskografie The Wake
Vyšlo březen, 1985, Sahara Records, SAH 136

Seznam skladeb:
01. Outer Limits (8:15)
02. The Wake (3:12)
03. The Magic Roundabout (8:18)
04. Corners (6:20)
05. Widow's Peak (9:12)
06. The Thousand Days (5:12)
07. Headlong (7:25)

Bonus track on Samurai, Sacem, MSI and GEP CDs and Sahara MC:
08. Dans le Parc du Château Noir (7:37)

Extra bonus tracks on the GEP CD:
09. The Thousand Days (demo) (3:55)
10. The Magic Roundabout (demo) (6:27)
Total Time: (67:08)

Recorded March 1985 to April 1985
Producer: Tim Esau & Mike Holmes
Engineer: Harum Coombes
Cover art: Peter Nicholls
Ústřední postava příběhu zemře na konci první skladby, ale ve skutečnosti se jí podaří dokončit svou cestu tam, kam se odchází, když se zemře, a zbytek alba se snaží najít cestu zpátky... Peter vždycky mluví o úplném konci v "Outer Limits", že se jedná o jakýsi most, pro který je jen jeden krok příliš daleko. Můžete slyšet dýchání při přechodu mezi "Outer Limits" a "The Wake". Je tam nejasno v tom, co se skutečně děje na konci, v závislosti na tom, s kým hovoříte z kapely. Docela hezká myšlenka na šťastný konec je, když se postavě skutečně podaří úspěšně zemřít... Peter Nicholls řekl: "Hlavním tématem alba je smrt, což byla jedna z mých starostí v době psaní "The Wake". Ústřední postava zemře na konci "Outer Limits", úvodní píseň a příběh jsou postaveny kolem toho, co se stane s jeho duši od tohoto okamžiku. Jedním z výchozích bodů pro skladbu byla povídka Edgara Allana Poea s názvem Předčasný pohřeb, která tehdy někde uvízla v mé hlavě. Stejně jako u všech příběhů, koncepce byla směsí různých vlivů a myšlenek, i když smrt není nijak zvlášť pozitivní téma pro album, funguje to stejně jako způsob spojení písní, které jsme psali. "Widow's Peak" je pak o tom, jaké je to být pohřben zaživa..."

Skupina:
Paul Cook - Drums
Tim Essau - Bass
Mike Holmes - Guitar
Paul Menel - Vocals
Martin Orford - Keyboards
Hosté:
Diskografie Nine In A Pond Is Here
Vyšlo 1985, The Super Tortured Artist Label, Boxer 1 UK

Seznam skladeb:
DISC 1
01. It All Stops Here (7:10)
02. Fascination (5:48)
03. Intelligence Quotient (7:20)
04. The Last Human Gateway (19:55)
DISC 2
01. Awake And Nervous (7:24)
02. Outer Limits (5:56)
03. The Wake (3:48)
04. Glenn Miller Medley (3:36)
05. Flash (2:37)
06. The Story Of Cow And The Grocery Boys (5:24)
07. Lost Horizon (1:54)
08. Robo II (1:15)
09. Funk Is In My Brain (2:22)
10. Stomach Of An Animal (3:40)
11. Sno It Pe Crep (truth)(1:03)
Total Time: (77:12)

Skupina:
Peter Nicholls - Vocals
Martin Orford - Keyboards, Synthesizers, Mellotron
Mike Holmes - Acoustic, Electric & Twelve-String Guitars
Tim Esau - Bass Guitar
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Tales From The Lush Attic
Vyšlo 1983, The Major Record Company, MAJ 1001 UK

Seznam skladeb:
01. The Last Human Gateway (19:46)
02. Through the Corridors (2:35)
03. Awake and Nervous (7:46)
04. My Baby Treats Me Right 'Cos I'm a Hard Lovin' Man All Night Long (1:43)
05. The Enemy Smacks (13:50)

Bonus track na vydání u Giant Electric Pea a Sahara/Samurai MC:
06. Just Changing Hands (5:12)
Total Time: (50:52)

Recorded August 2, 1983 to September 2, 1983
Arranged & Produced: IQ
Engineered & Mixed: Mel Simpson
Remastered: Peter Van T'Riet

Skupina:
Martin Orford - Keyboards
Mike Holmes - Guitars
Pete Nicholls - Vocals
Paul Cook - Drums
John Jowitt - Bass (CD 1)
Tim Esau - Bass (CD 2)
Hosté:
Diskografie Seven Stories Into Eight
Tape, vyšlo 1982, 2CD MIMP0001 (1998), distribuce GEP (Giant Electric Pea)

Seznam skladeb:
01. Capital Letters (In Surgical Spirit Land) (3:46)
02. About Lake Five (5:01)
03. Intelligence Quotient (6:55)
04. For Christ's Sake (5:05)
05. Barbell Is In (5:31)
06. Fascination (5:56)
07. For The Taking (4:17)
08. It All Stops Here (6:57)

Bonus Track:
09. Eloko Bella Neechi (5:16)
Total Time: (48:28)

CD 1 obsahuje studiové demo z pásky "Seven Stories Into Eight" s bonusovou skladbou "Eloko Bella Neechi" ze stejného období. CD 2 je pak domácky nahraná demo páska.


Skupina:
Michael Holmes - Guitar [Guitars], Backing Vocals, Mixed By [Sound Mix]
Tim Esau - Bass, Effects [Bass Pedals], Backing Vocals
Neil Durant - Keyboards
Paul Cook - Drums
Peter Nicholls - Lead Vocals, Liner Notes
Hosté:
Diskografie Live Like This (A Show Of Resistance Ever Live)
DVD, vyšlo 3. prosince 2020, Archive Collection, ACBD010

Seznam skladeb:
A Show Of Resistance
01. Intro/Alampandria (3:23)
02. Sacred Sound (11:57)
03. Shallow Bay (6:58)
04. From The Outside In (9:17)
05. Stay Down (9:33)
06. The Last Human Gateway (22:07)
07. Frequency (8:56)
08. For Another Lifetime (15:42)
09. The Road Of Bones (9:29)
10. A Missile (7:44)
11. Further Away (16:35)
12. Ten Million Demons (6:31)
13. Subterranea (7:26)
Ever Live
01. Intro Tape (1:30)
02. The Darkest Hour (10:03)
03. Fading Senses (7:07)
04. Leap Of Faith (7:03)
05. Came Down (6:47)
06. Further Away (16:04)
07. Out Of Nowhere (5:49)
Extras
01. The Wake (4:57)
02. Photo Gallery (5:05)
Total Time: (00:18)

A Show Of Resistance and The Wake were recorded live at the Colos-Saal, Aschaffenburg, Germany on January 24th, 2020
Ever Live was recorded live at the Colos-Saal, Aschaffenburg, Germany on February 10th, 2018
Recorded [Filming]: Bernd Hohmann
Recorded [Sound Recording]: Rob Aubrey
Design, Art Direction: Tony Lythgoe
Photography [Gallery]: Barbara Stanzl
Video Editor, Authoring [Blu-ray Authoring]: The Reg Varney Experience

Skupina:
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
John Jowitt - Bass
Mike Holmes - Guitars
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Tim Esau - Bass, Effects [Bass Pedals], Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Colos-Saal
DVD, vyšlo 2018,

Seznam skladeb:
01. Intro / The Darkest Hour ()
02. Fading Senses ()
03. Leap Of Faith ()
04. Came Down ()
05. Further Away ()
06. Out Of Nowhere ()
Total Time: (00:18)

Recorded live at the Colos-Saal, Aschaffenburg, Germany on February 10th, 2018
Recorded: Rob Aubrey
Recorded [Filmed]: Bernd Hohmann

Skupina:
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
John Jowitt - Bass
Mike Holmes - Guitars
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Tim Esau - Bass, Bass PedalsHosté:
Diskografie Scrape Across The Sky
DVD, vyšlo 20. ledna 2017,

Seznam skladeb:
01. Intro (2:18)
02. Awake and Nervous (8:05)
03. The Darkest Hour (10:05)
04. From the Outside In (7:47)
05. The Road of Bones (8:15)
06. Frequency (8:14)
07. Without Walls (20:04)
08. Ocean (6:18)
09. Leap of Faith (7:35)
10. Until the End (11:40)
11. Outer Limits (6:49)
12. The Seventh House (16:24)
Main Feature Total Time: (113:34)
Special Features:
- The Encores
01. Intro (1:00)
02. Ten Million Demons (7:50)
03. Widow's Peak (10:00)
- The Projections
04. All the Live Projections from the Complete Gig (including encores) Set to the Live Stereo Soundtrack (132:44)
- 'Until the End'
05. At the Lorelei Festival 2014 (11:43)
- The Art of the Road of Bones
06. Peter Nicholls in Conversation with Tony Lythgoe, Artist and Designer (14:00)
- Photo Gallery
07. Photo Gallery (7:22)
Special Features Total Time: (184:39)

Skupina:
Peter Nicholls - Vocals
John Jowitt - Bass
Mike Holmes - Guitars
Andy Edwards - Drums
Mark Westworth - Keyboards
Hosté:
Diskografie The Wake - Live At De Boerderij, Zoetermeer, Holland
2CD/DVD, vyšlo říjen 2010, Giant Electric Pea

Seznam skladeb:
CD:
01. Intro (1:29)
02. Outer Limits (8:22)
03. The Wake (3:51)
04. The Magic Roundabout (8:13)
05. Corners (5:16)
06. Widow's Peak (9:18)
07. The Thousand Days (5:01)
08. Headlong (6:58)
Total Time: (48:28)
DVD:
01. Intro (1:29)
01. Outer Limits (8:22)
02. The Wake (3:51)
03. The Magic Roundabout (8:13)
04. Corners (5:16)
05. Widow's Peak (9:18)
06. The Thousand Days (5:01)
07. Headlong (6:58)
Extra bonus:
01. Infernal Chorus (4:18)
02. The Darkest Hour (10:02)
03. Failsafe (8:30)
Photo Gallery
Total Time: (71:18)
Když IQ oznámili, že dříve své před léty vydané album klasické album "The Wake" uvedou do jevištní podoby, reakce fanoušků byly ohromující. Koncerty k 25. výročnímu turné přivedly kapelu z vyprodaných míst ze Španělsku do Holandska, z Německa do Belgie a z Itálie do Spojeného království. Jedním z vrcholným vystoupení se stal koncert IQ před publikem Boerderij v Zoetermeeru. Dokonce i na vysoké IQ standardy, které mají v posledních letech, vizualizace The Wake byla jedinečný a ohromila kritiky i diváky. Vystoupení bylo v Holandsku natočeno a nahrával ji stejný tým jako při záběrech pro vysoce uznávaný živé bonusové DVD dodavané s posledním studiovým albem IQ "Frequency".

Skupina:
John Jowitt - Bass
Andy Edwards - Drums
Mike Holmes - Guitar
Martin Orford - Keyboards
Peter Nicholls - Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:

VHS: (111:33)
01. The Wake (5:11)
02. The Darkest Hour (10:28)
03. Widow's Peak (9:33)
04. Out Of Nowhere (5:17)
05. Nostalgia/Falling Apart The Seams (10:50)
06. The Last Human Gateway (middle Section) (4:07)
07. Fading Senses (6:55)
08. The Thousand Days (4:21)
09. Leap Of Faith (7:09)
10. Human Nature (10:10)
11. The Enemy Smacks (15:59)
12. Headlong (7:40)
13. The Last Human Gateway (end Section) (8:01)
14. No Love Lost (5:52)
Diskografie Forever Live
VHS+2CD+Booklet, vyšlo 2007, Giant Electric Pea GEPDVD9004, Giant Electric Pea GEPCDVBOX1 1996, DVD 2007)

Seznam skladeb:
Live At The Stadthalle Kleve Germany, Juny 12th 1993
CD 1: (111:33)
01. The Wake (5:11)
02. The Darkest Hour (10:28)
03. Widow's Peak (9:33)
04. Out Of Nowhere (5:17)
05. Nostalgia/Falling Apart The Seams (10:50)
06. The Last Human Gateway (middle Section) (4:07)
07. Fading Senses (6:55)
08. The Thousand Days (4:21)
09. Leap Of Faith (7:09)
10. Human Nature (10:10)
11. The Enemy Smacks (15:59)
12. Headlong (7:40)
13. The Last Human Gateway (end Section) (8:01)
DISC 2:
01. Scenes From The Day (cca 30 min)
(with Peter Nicholls commentary)
Extra Tracks From The Concert, Stadthalle, Kleve (12.6.1993)
02. No Love Lost (5:52)
03. Wiggle
Early Versions (Noorderligt, Tilburg, Holland 22.1.1993)
04. The Darkest Hour
05. Fading Senses
06. Came Down
Bonus Track (Noorderligt, Tilburg, Holland)
07. Further Away (3.9.1993)
08. Corners (22.1.93)
09. N.T.O.C. (Resistance) (22.1.1993)
10. Photo Gallery
11. IQ Family Tree
Total Time: ()
Disc 1 zahrnuje originální koncert ze Stadthalle v Kleve, Německo v roce 1993 s novém stereo a 5.1 surround mixu.
Disc 2 zahrnuje speciální přídavky: "Wiggle" a "No Love Lost" z koncertu (dříve nevydané)
dokument "Scenes From The Day" obsahující komentáře Petera Nichollse.

Skupina:
John Jowitt - Bass
Andy Edwards - Drums
Mike Holmes - Guitar
Martin Orford - Keyboards
Peter Nicholls - Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:

Diskografie Stage - Dark Matter Live In America And Germany 2005
Vyšlo November 6, 2006, Giant Electric Pea GEPDVD9003

Seznam skladeb:
Nearfest, Bethlehem, PA, USA, July 9th, 2005
00. Intro (1:17)
01. Sacred Sound (12:05)
02. It All Stops Here (8:30)
03. Leap Of Faith (7:37)
04. Born Brilliant (5:52)
05. The Seventh House (16:14)
06. Drum Solo (0:58)
07. No Love Lost (5:47)
08. Widow's Peak (9:57)
09. The Narrow Margin (Middle Section) (5:35)
10. Guiding Light (10:47)
11. Harvest Of Souls (25:31)
12. Awake And Nervous (3:39)
13. The Last Human Gateway (Middle Section) (3:53)
14. The Wake (5:09)
Burg Herzberg Festival Germany, July 16th 2005
01. Sacred Sound (11:36)
02. It All Stops Here (8:04)
03. Born Brilliant (6:03)
04. The Seventh House (15:42)
05. Drum Solo (1:04)
06. No Love Lost (5:29)
07. Leap Of Faith (7:22)
08. The Wake (4:30)
09. Harvest Of Souls (4:23)
10. Awake And Nervous (10:57)
Special Features
11. Stage And Screen Featurette (15:15)
12. Nearfest Soundcheck (9:57)
13. Andy's First Gig (Le Medley Montreal, Qc Canada, July 7th 2005) (13:14)
14. Photo Gallery
Total Time: (4:26:52)

Recording date: July 9, 2005 - July 16, 2005
Recorded At - North East Art Rock Festival
Recorded At - Burg Herzberg Festival
Recorded: Daniel Schindler (tracks: 2-1 - 2-10)
Photography: Mark Hughes
Engineer: Rob Aubrey

Skupina:
Mike Holmes - Guitar, Keyboards
Tim Esau - Bass
Paul Cook - Drums
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live From London
DVD, vyšlo 2005, The Iguana Project IPDVD07
Barcode: 604388658329

Seznam skladeb:
01. Awake And Nervous (7:06)
02. Outer Limits (7:12)
03. It All Stops Here (6:35)
04. Just Changing Hands (5:56)
05. The Wake (3:41)
06. The Magic Roundabout (6:01)
07. Widow's Peak (8:37)
08. The Thousand Days (3:35)
09. Corner (4:55)
Total Time: (52:48)

Nahráno 13. května 1985 v Camden Palace, Londýn

Skupina:
Michael Holmes - Guitar
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Tim Esau - Bass
Paul Cook - Drums, Percussion
Martin Orford - Keyboards
Peter NichollsVocals
Hosté:
Tony Wright - Saxophone (05)
Diskografie IQ20 - The Twentieth Anniversary Show
Vyšlo 16. února 2002, Giant Electric Pea GEPDVD9002
(VHS 2000, DVD 2004)

Seznam skladeb:
The Show - The Mean Fiddler, London 15.12.2001
The 20th Anniversary Show:
Disc 1: The Show:
01. Introtape (3:54)
02. Awake And Nervous (8:06)
03. The Thousand Days / The Magic Roundabout (8:56)
04. Erosion (6:32)
05. State Of Mine / Leap Of Faith / Came Down (11:02)
06. The Seventh House (14:35)
07. The Narrow Margin (Middle Section) (5:57)
08. Human Nature (10:10)
09. Capricorn (6:06)
10. Just Changing Hands (6:31)
11. Guiding Light (11:01)
12. Headlong (7:55)
13. The Last Human Gateway (22:41)
Disc 2: Special Features
Encores
01. Subterranea (8:27)
02. Jet (L.McCartney, P.McCartney) (5:36)
03. Crazy Horses (A.Osmond, M.Osmond, W.Osmond) (3:04)
04. The Wake (7:35)
The Lens
05. Sleep Until You Wake (7:27)
06. Choosing A Farmer (Part 3) (5:48)
07. Of Tide And Change (9:58)
The Intros And The Outros
08. Bury Intro (3:10)
09. Bury Outro (2:51)
10. Christmas Intro (2:54)
11. Christmas Outro (2:51)
12. Mexico Intro (3:05)
13. Mexico Outro (1:48)
14. Access All Areas (IQ20 Tour Diary) (30:42)
15. Cookie Cam (9:56)
16. Stage Set Up (Time Lapse) (2:03)
17. Photo Gallery (3:30)
18. Mamma Mia/Out Of Nowhere (De Kade Zaandam Holland 19.5.2004)
(B.Andersson, B.Ulvaeus, S.Anderson) (4:21)
Total Time: (230:00)

Recorded at The Mean Fiddler, at De Kade
Design, Art Direction: Tony Lythgoe
Photography [Photos]: Dene Wilby, Mark Hughes, Sam Smyth

Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Michael Holmes - Guitars, Keyboards
John Jowitt - Bass, Bass Pedals
Peter Nicholls - Vocals
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Tony Wright - Saxophone
Diskografie Subterranea: The Concert
Vyšlo 2000, Giant Electric Pea, 16 Aug 2010

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Overture (4:38)
02. Provider (1:36)
03. Subterranea (5:53)
04. Sleepless Incidental (6:23)
05. Failsafe (8:57)
06. Speak My Name (3:34)
07. Tunnel Vision (7:24)
08. Infernal Chorus (5:09)
09. King Of Fools (2:02)
10. The Sense In Sanity (4:47)
11. State Of Mine (1:59)
CD 2:
12. Laid Low (1:29)
13. Breathtaker (6:04)
14. Capricorn (5:16)
15. The Other Side (2:22)
16. Unsolid Ground (5:04)
17. Somewhere In Time (7:11)
18. High Waters (2:43)
19. The Narrow Margin (20:00)
Total Time: (102:31)

DVD Extras: 5.1 surround-sound mix, Band commentary, Going Underground:
01. Orchestral Overture
02. Encores
    Human Nature
    The Wake
03. Band Commentary
04. Going Underground: Bringing Subterranea To Life
05. Photo Gallery
IQ are shown performing live at 013, Tilburg, Holland as part of their 1999 'Subterranea' European tour. Tracks include 'Subterranea', 'Capricorn', 'The Other Side' a 'The Narrow Margin'.


Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Tim Esau - Bass, Bass Pedal, Backing Vocals
Michael Holmes - Guitars, Backing Vocals
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Subterranea Live At De Boerderij 2011
2CD, Vyšlo 11. září 2023, Archive Collection, (UK)

Seznam skladeb:
01. Overture (4:24)
02. Provider (1:28)
03. Subterranea (5:21)
04. Sleepless Incidental (5:53)
05. Failsafe (8:30)
06. Speak My Name (3:54)
07. Tunnel Vision (7:09)
08. Infernal Chorus (4:38)
09. King Of Fools (2:28)
10. The Sense In Sanity (4:31)
11. State Of Mine (2:31)
12. Laid Low (1:37)
13. Breathtaker (5:29)
14. Capricorn (5:45)
15. The Other Side (2:38)
16. Unsolid Ground (5:13)
17. Somewhere In Time (6:43)
18. High Waters (2:49)
19. The Narrow Margin (19:48)
Total Time: (101:49)

Recorded during the IQ30 celebration weekend at the Boerderij, Zoetermeer in 2011
Art Direction, Design: Tony Lythgoe
Live Photography: FAbian fon Poser, Bert Treep
This double CD features a complete live version of IQ's popular concept album "Subterranea".

Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Michael Holmes - Guitars, Backing Vocals
Tim Esau - Bass, Bass Pedal, Backing Vocals
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie IQ40 Forty Years Of Prog Nonsense
2CD, vyšlo 9. prosince 2022, Archive Collection, AC011 (UK)

Seznam skladeb:
01. Intro/The Darkest Hour (11:52)
02. It All Stops Here (8:48)
03. Stay Down (8:14)
04. Frequency (8:19)
05. Shallow Bay (6:41)
06. High Waters (2:38)
07. The Narrow Margin (20:25)
08. A Missile (7:01)
09. Guiding Light (11:04)
10. Nostalgia/Falling Apart At The Seams (10:43)
11. The Road Of Bones (9:09)
12. Further Away (15:59)
13. No Love Lost (6:15)
14. Headlong (8:10)
Total Time: (135:18)

Recorded live at Razzmatazz 2, Barcelona, Spain, on September 16, 2022
Produced: Michael Holmes
Mixed [Live Sound]: Rob Aubrey
Art Direction, Design: Tony Lythgoe
Liner Notes: Peter Nicholls
Photography: Mark Hughes


Skupina:
Paul Cook - Drums, percussion
Neil Durant - Keyboards
Michael Holmes - Guitars
Tim Esau - Bass, Bass Pedal
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie A Show Of Resistance
2CD, Vyšlo 22. května 2020, Archive Collection, AC009 (UK)

Seznam skladeb:
CD 1 (71:25)
01. Alampandria (3:24)
02. Sacred Sound (12:01)
03. Shallow Bay (7:09)
04. From the Outside In (9:07)
05. Stay Down (9:35)
06. The Last Human Gateway (22:00)
07. Frequency (8:09)
CD 2 (62:25)
08. For Another Lifetime (15:52)
09. The Road of Bones (9:27)
10. A Missile (7:45)
11. Further Away (16:32)
12. Ten Million Demons (6:33)
13. Subterranea (6:16)
Total Time: (133:50)

Recorded live at the Colos-Saal in Aschaffenburg, Germany on January 24, 2020


Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Mike Holmes - Guitars, Backing Vocals
Tim Esau - Bass, Bass Pedal, Backing vocals
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Ever Live
2CD, Vyšlo 22. května 2020, Archive Collection, AC009 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Darkest Hour (12:11)
02. Fading Senses (6:38)
03. Leap Of Faith (7:06)
04. Came Down (5:36)
05. Further Away (15:32)
06. Out Of Nowhere (5:29)
Total Time: (52:32)

Recorded live in 2018

Jedná se o kompletní provedení stále populárního alba "Ever".

Skupina:
Paul Cook - Drums
Neil Durant - Keyboards
Tim Esau - Bass
Michael Holmes - Guitars
Peter Nicholls - Vocals
Hosté:
Diskografie Live On Road The Bones
Vyšlo prosinec 2015, Giant Electric Pea, GEPCDDVD 2001, Barcode: 5026297020014

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Intro (1:53)
02. Sacred Sound (11:47)
03. Outer Limits (6:50)
04. From The Outside In (7:56)
05. Born Brilliant (6:04)
06. The Road Of Bones (8:48)
07. Without Walls (20:34)
CD 2:
08. Ocean (6:13)
09. Ryker Skies (10:00)
10. Guiding Light (9:48)
11. Until The End (12:15)
12. Headlong (7:58)
13. Out Of Nowhere (7:00)
14. The Wake (4:32)
Total Time: (121:38)
Nahrávka přináší materiál nahraný koncem září 2015 v The Met Metropolitan Center v Bury, Anglie. Jedná se o 2CD a obsahuje živé verze veškerého materiálu na disku 1 The Road of Bones spolu s výběrem živých oblíbených skladeb z jejich 30 leté historie.

Skupina:
Peter Nicholls - Vocals
John Jowitt - Bass
Mike Holmes - Guitars
Andy Edwards - Drums
Mark Westworth - Keyboards
Hosté:

Producer: Michael Holmes
Recorded & Mixed: Rob Aubrey
Diskografie The Wake - Live At De Boerderij, Zoetermeer, Holland
Vyšlo October 2010, Giant Electric Pea, GEPCDDVD 2001, Barcode: 5026297020014

Seznam skladeb:
CD:
01. Intro (1:29)
02. Outer Limits (8:22)
03. The Wake (3:51)
04. The Magic Roundabout (8:13)
05. Corners (5:16)
06. Widow's Peak (9:18)
07. The Thousand Days (5:01)
08. Headlong (6:58)
Total Time: (48:28)
DVD:
01. Intro (1:29)
01. Outer Limits (8:22)
02. The Wake (3:51)
03. The Magic Roundabout (8:13)
04. Corners (5:16)
05. Widow's Peak (9:18)
06. The Thousand Days (5:01)
07. Headlong (6:58)
Extra bonus:
01. Infernal Chorus (4:18)
02. The Darkest Hour (10:02)
03. Failsafe (8:30)
Photo Gallery
Total Time: (71:18)

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars, Keyboards
Martin Orford - Keyboards, Flute, Backing Vocals
John Jowitt - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:
Tony Wright - Saxophone
Diskografie Subterranea: The Concert
Vyšlo 2000

Seznam skladeb:
CD1: (51:25)
01. Overture (4:34)
02. Provider (1:36)
03. Subterranea (5:29)
04. Sleepless Incidental (6:04)
05. Failsafe (8:37)
06. Speak My Name (3:48)
07. Tunnel Vision (7:17)
08. Infernal Chorus (4:38)
09. King of Fools (2:15)
10. Sense in Sanity (4:38)
11. State of Mine (2:29)
CD2: (49:37)
01. Laid Low (1:35)
02. Breathtaker (5:26)
03. Capricorn (5:36)
04. The Other Side (2:32)
05. Unsolid Ground (5:03)
06. Somewhere in Time (6:38)
07. High Waters (2:47)
08. The Narrow Margin (20:00)
Total Time: (101:02)

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Back Vocals
Martin Orford - Keyboards, Flute, Back Vocals
Mike Holmes - Guitars, Guitar Synth, Keyboards
John Jowitt - Bass, Back Vocals
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Headlong
Vyšlo 2010, Silver Shadow Records CD 9210

Seznam skladeb:
01. Eloko / Widow's Peak (9:58)
02. It All Stops Here (7:27)
03. Further Away (8:06)
04. The Wake (4:11)
05. Nostalgia / Falling Apart At The Seams (10:02)
06. Here We Are (5:33)
07. Human Nature (10:01)
08. The Introduction (2:06)
09. The Enemy Smacks (14:59)
Total Time: (72:24)

Recorded live at Paradiso Amsterdam, November 30 1991
Na obalu desky je kresba kapely (od Petera), která byla převzata z klubového fanouškovského magazínu. K nahrávce nejsou k dispozici žádné poznámky, ale všechny skladby sližili zřejmě Nicholls & Orford

Skupina:
Peter Nicholls - Vocals
Michael Holmes - Guitar, Guitar Synthesizer
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
John Jowitt - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Paul Cook - Drums, Percussion
Hosté:

Koncert z jara 1993
Diskografie Forever Live: Live At The Stadthalle Kleve Germany
CD/DVD, vyšlo 2007, Giant Electric Pea

Seznam skladeb:
Disc 1:
Live At The Stadthalle Kleve Germany, Juny 12th 1993
CD 1: (111:33)
01. The Wake (5:11)
02. The Darkest Hour (10:28)
03. Widow's Peak (9:33)
04. Out Of Nowhere (5:17)
05. Nostalgia/Falling Apart The Seams (10:50)
06. The Last Human Gateway (middle Section) (4:07)
07. Fading Senses (6:55)
08. The Thousand Days (4:21)
09. Leap Of Faith (7:09)
10. Human Nature (10:10)
11. The Enemy Smacks (15:59)
12. Headlong (7:40)
13. The Last Human Gateway (end Section) (8:01)
DISC 2:
01. Scenes From The Day (cca 30 min)
(with Peter Nicholls commentary)
Extra Tracks From The Concert, Stadthalle, Kleve (12.6.1993)
02. No Love Lost (5:52)
03. Wiggle
Early Versions (Noorderligt, Tilburg, Holland 22.1.1993)
04. The Darkest Hour
05. Fading Senses
06. Came Down
Bonus Track (Noorderligt, Tilburg, Holland)
07. Further Away (3.9.1993)
08. Corners (22.1.1993)
09. N.T.O.C. (Resistance) (22.1.1993)
10. Photo Gallery
11. IQ Family Tree
Total Time: ()

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Flute, Backing Vocals
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:
Diskografie La Maroquinerie
Paris 18 Nov.
Vyšlo 2000

Seznam skladeb:
CD 1: (70:32)
01. Outer Limits (8:58)
02. The darkest hour (10:34)
03. Erosion (6:40)
04. Wurensh (9:39)
05. The seventh house (15:28)
06. State of mine (2:33)
07. The magic roundabout (7:20)
08. Failsafe (9:20)
CD 2: (77:22)
01. Guiding Light (10:47)
02. Human Nature (10:04)
03. The Enemy Smacks (15:28)
04. Subterranea (8:02)
05. The Wake (3:59)
06. Awake and nervous (8:21)
07. The Wake (10:05)
08. Passing strangers (3:37)
09. Common Ground (6:39)
Total Time: (147:54)

Skupina:
Pete Nicholls - Vocals
Mike Holmes - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Flute, Back Vocals
John Jowitt - Bass, Back Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:
Diskografie Head Long To Argentina
2CD, Vyšlo 1999,

Seznam skladeb:
CD 1
01. Intro ()
02. The Darkest Hour ()
03. It All Stops Here ()
04. Subterranea ()
05. Sleepless Incidental ()
06. King Of Fools ()
07. Head Long ()
08. War Heroes ()
09. Nothing At All ()
10. Speak My Name ()
CD 2
01. Capricorn ()
02. Leap Of Faith ()
03. The Last Human Gateway ()
04. The Wake ()
05. Awake And Nervous ()
Total Time: (00:00)

Skupina:
Peter Nicholls - Lead and Backing Vocals
Martin Orford - Keyboards, Flute, Backing Vocals
Mike Holmes - Guitars
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:
Diskografie Subterranea Tour Live Germany
Vyšlo 1999, Virgin Records

Seznam skladeb:
CD 1
01. Overture ()
02. Provider ()
03. Subterranea ()
04. Sleepless Incidental ))
05. Failsafe ()
06. Speak My Name ()
07. Tunnel Vision ()
08. Internal Chorus ()
09. King Of Fools ()
10. The Sence Of Sanity ()
11. State Of Mine ()
12. Laid Low ()
13. Breathtaker ()
14. Capricorn ()
15. The Other Side ()
CD 2
01. Un Solid Ground ()
02. Somewhere In Time ()
03. High Waters ()
04. The Narrow Margin ()
05. Awake And Nervous ()
06. The Last Human Gateway (middle) ()
07. The Wake ()
08. Widow's Peak ()
Total Time: ()
CD, oficiální bootleg se skvělým zvukem. Koncert byl dostupný pouze přes oficiální stránku kapely.

Skupina:
Pete Nicholls - Vocals
Mike Holmes - Guitars
John Jowitt - Bass, Back Vocals
Martin Orford - Keyboards, Back Vocals
Paul Cook - Drums
Hosté:
Diskografie Forever Live
2CD, vyšlo 1996, Giant Electric Pea GEPCD 1016

Seznam skladeb:
CD 1: (52:21)
01. The Wake (5:09)
02. The Darkest Hour (10:28)
03. Widow's Peak (9:32)
04. Out Of Nowhere (5:17)
05. Nostalgia / Falling Apart The Seams (10:49)
06. The Last Human Gateway (middle)(4:06)
07. Fading Senses (6:55)
CD 2: (59:12)
01. The Thousand Days (4:20)
02. Leap Of Faith (7:09)
03. Human Nature (10:090)
04. The Enemy Smacks (15:59)
05. Headlong (7:40)
06. The Last Human Gateway (end) (8:01)
07. No Love Lost (5:51) (není na DVD)
Total Time: (111:16)

Skupina:
Mike Holmes - Electric and Acoustic Guitars
Paul Cook - Drums
Tim Esau - Bass, Rhythm Guitar, Vocals
Paul Menel - Vocals
Martin Orford - Keyboards, Vocals
Hosté:
Peter Nicholls - Vocals (04)
Diskografie J'ai Pollette d'Arnu
b-sides and live, vyšlo 1991, Giant Electric Pea GEPCD 1001

Seznam skladeb:
01. It All Stops Here (7:40)
02. Sera Sera (1989 Home Recording) (2:43)
03. Intelligence Quotient (7:33)
04. Dans Le Parc Du Chateau Noir (7:38)
05. Medley (Live)* (14:26)
06. Common Ground (Live)* (6:56)
07. Promises (Live)* (7:06)
08. Wurensh (Live)* (8:35)
Total Time: (62:37)

*Live tracks recorded in Manchester in June 1989

Skupina:
Paul Cook - Drums
Tim Esau - Bass
Mike Holmes - Guitars
Peter Nicholls - Vocals
Martin Orford - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Living Proof
Vyšlo Live, 1986 - Virgin Records
LP Samurai Records SAMR 045 (1986) France
CD Samurai Records SAMR CD 045 (1986) France
CD Giant Electric Pea GEPCD 1004 (1992) UK

Seznam skladeb:
01. Awake And Nervous (7:25)
02. Outer Limits (7:36)
03. It All Stops Here (7:20)
04. Just Changing Hands (5:40)
05. The Wake (4:13)
06. The Magic Roundabout (7:31)
07. Widow's Peak (9:11)
08. The Thousand Days (3:59)
09. Corners (5:11)
Total Time: (58:06)Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Michael Holmes - Lead Guitars
Tim Esau - Bass, Bass Pedal
Peter Nicholls - Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Tales From A Dark Christmas
CD, Vyšlo 8. prosince 2017, Archive Collection, (UK)

Seznam skladeb:
01. Christmas Intro / For Christ's Sake (8:24)
02. I Believe In Father Christmas (5:50)
03. Merry Xmas Everybody (5:36)
04. O Tannenbaum (4:15)
05. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! (5:07)
06. The Dark Christmas Suite (20:24)
Total Time: (49:36)

Recorded at Razzmatazz 2, Barcelona, Spain, 16 September 2022
Producer: Michael Holmes
Engineer: Rob Aubrey
Engineer [Additional Engineering]: Tony Long
Illustration [Cover Illustration]: Peter Nicholls
Design: Tony Lythgoe


Skupina:
Paul Cook - Drums
Tim Essau - Bass
Mike Holmes - Guitar
Peter Nicholls - Vocals
Martin Orford - Keyboards
Hosté:
Diskografie Tales From The Lush Attic 2013 Remix
CD/DVD, vyšlo 21. ledna 2013, Giant Electric Pea GEPCDDVD2002

Seznam skladeb:
01. The Last Human Gateway (20:21)
02. Through The Corridors (Oh! Shit Me) (2:39)
03. Awake And Nervous (7:57)
04. My Baby Treats Me Right ‘Cos I’m A Hard Lovin’ Man All Night Long (1:52)
05. The Enemy Smacks (14:07)
Bonus tracks:
06. Wintertell (2012 recording) (3:07)
07. The Last Human Gateway (end section, alternative vocals) (2:48)
08. Just Changing Hands (unfinished demo) (5:39)
09. Dans Le Parc du Château Noir (unfinished demo) (6:45)
DVD
The Last Human Gateway (20:00)
Through The Corridors (Oh! Shit Me)
About Lake Five / Awake And Nervous
The Enemy Smacks (Live at De Boerderij, Zoetermeer, Holland: October 23, 2011)
Photo Gallery (contemporary photos and artwork)
Total Time: (65:14/258:02)

2013 remix: Michael Holmes
Engineered: Rob Aubrey

Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Neil Durant - Keyboards
Tim Esau bass - Guitar, Bass Pedals, Backing Vocals
Michael Holmes - Guitars, Backing Vocals
Peter Nicholls - Lead Vocal
Hosté:
Diskografie IQ30 - Live In Zoetermeer
Vyšlo 2012

Seznam skladeb:
Disc 1: (61:38)
01. Intro (2:56)
02. Eloko Bella Neechi (2:09)
03. Outer Limits (6:52)
04. The Darkest Hour (10:11)
05. Born Brilliant (6:01)
06. Frequency (8:32)
07. The Last Human Gateway (22:06)
08. Through The Corridors (2:51)
Disc 2: (70:30)
01. Human Nature (11:24)
02. War Heroes - Nothing At All (6:24)
03. Guiding Light (9:44)
04. Closer (8:18)
05. The Enemy Smacks (16:31)
06. Capricorn (6:15)
07. About Lake Five - Awake And Nervous (11:54)
Total Time: (132:08)

Skupina:
Michael Holmes - Guitars
Paul Nigel Cook - Drums
Tim Esau - Bass
Peter Nicholls - Lead Vocal
Neil Durant - Keyboards
Hosté:
Diskografie Re:Mixed
Vyšlo 1. ledna 2011, Inside Out U.S.

Seznam skladeb:
01. IQ30 Intro (5:13)
02. My Dreams (8:08)
03. Corners (2010 Remix) (5:33)
04. Closer Than Close (8:34)
05. In The Face Of The Storm (7:15)
06. I'll Never See Him (4:28)
07. Heart Beating (3:34)
08. Don't Know Where... (7:57)
Total Time: (50:42)


Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Tim Essau - Music Man, Bass, Bass Pedals
Mike Holmes - Guitars
Peter Nicholls - Vocals, Tambourine
Martin Orford - Keyboards
Hosté:
Harun - Ablas (04)
Dave Stewart - Loan of the Sitar Guitar
Diskografie The Wake 2010 Remaster
Vyšlo 2010

Seznam skladeb:
CD1
01. Outer limits (8:13)
02. The Wake (4:11)
03. The Magic Roundsabout (8:20)
04. Corners (6:21)
05. Window's Peak (9:13)
06. The Thousand Days (5:12)
07. Headlong (7:33)
Total Time: (49:06)
CD2
01. Outer Limits (Work in progress insturmental demo; December 1984 (3:49)
02. Outer Limits (Demo: January 1985) (7:50)
03. Outer Limits (Vocal outtakes: March29, 1985) (6:25)
04. The Wake (Vocal outtake: April 1985) (1:02)
05. The Wake (Rough mix, no guitar: April 1985) (4:15)
06. The Magic Roundabout (Writing session: July 3, 1984) (5:48)
07. The Magic Roundabout (Demo: August-September 1984) (6:13)
08. The Matic Roundabout (Vocal outtakes: March 28, 1985) (4:53)
09. The Magic Roundabout (Rough mix, no guitar: April 1985) (6:24)
10. Corners (Demo: January 1985) (6:01)
11. Corners (Vocal outtake: March 29,1985) (3:39)
12. Corners (7" Single remix: June 1985) (4:06)
Total Time: (60:31)
CD3
01. Window's Peak (First live performance - The Marquee, London 1984) (5:46)
02. Widow's Peak (BBC Friday Rock Show session: April 27, 1984) (8:51)
03. Widow's Peak (Vocal outtakes: March 28, 1985) (3:23)
04. Widow's Peak (Alternative mix:April 13, 1985) (3:23)
05. The Thousand Days (Writing session: August 3, 1984) (9:14)
06. The Thousand Days (Demo, earlytake: August-September 1984) (3:58)
07. The Thousand Days (Rough mix, no guitar: April 1985) (3:58)
08. Headlong (Work in progress instrumental demo: December 1984) (3:45)
09. Headlong (First complete instrumental runthrough: March 8, 1985) (6:37)
10. Headlong (Vocal outtake: March29, 1985) (2:25)
11. Headlong (Vocal outtake: March29, 1985) (1:54)
12. Headlong (Rough mix, no guitar: April 1985) (6:34)
Total Time: (61:42)
DVD - Live at 'Heads' (Verulam Arms), Watford, October 24, 1984
(approx. running time 47 minutes)
01. The Enemy Smacks (Part 2)
02. The Thousand Days
03. Widow's Peak (Part 1)
04. It All Stops Here (Part 2)
05. The Magic Roundabout
06. Awake And Nervous
07. Barbell Is In
08. The Last Human Gateway (Parts 1 & 2)
Bonus features:
01. Album commentary by Paul Cook, Peter Nicholls and Mike Holmes (April 2010)
02. Multitrack files for Corners DIY mix
03. Further listening MP3 files: over 21 hours of writing sessions, unused ideas, demos and contemporary interviews.
Total Time: ()

Skupina:
Mike Holmes - Guitars, Keyboards
John Jowitt - Bass Guitar
Andy Edwards - Drums, Percussion
Peter Nicholls - Lead Vocals, Backing Vocals
Mark Westworth - Keyboards
Diskografie Frequency (Special Edition)
Vyšlo 2009, InsideOut Music, 0IO00643

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Frequency (8:29)
02. Life Support (6:28)
03. Stronger Than Friction (10:32)
04. One Fatal Mistake (4:54)
05. Rykers Skies (9:45)
06. The Province (13:42)
07. Closer (8:10)
Total Time: (62:00)
DVD:
01. Awake And Nervous
02. You Never Will (2:00)
03. Frequency (3:00)
04. The Magic Roundabout (4:00)
05. Harvest Of Souls (5:00)
06. Sleepless Incidental (6:00)
07. Crashes And Burned (07:00)
08. The Seventh House (8:00)
09. It All Stops Here (9:00)
10. Guiding Light (10:00)
11. Subterranea (11:00)
12. The Darkest Hour (12:00)
Total Time: ()
Speciální vydání s koncertním DVD IQ Live In Holland 2007.

Skupina:
Mike Holmes - Guitars, Keyboards
John Jowitt - Bass Guitar
Andy Edwards - Drums, Percussion
Peter Nicholls - Lead Vocals, Backing Vocals
Mark Westworth - Keyboards
Hosté:
Diskografie Frequency Tour CD2
(rarities and live tracks)
Vyšlo 2008

Seznam skladeb:
01. The Province (Studio Outtake) (10:46)
02. One Fatal Mistake (Extended) (7:10)
03. Chemical Rain (5:27)
04. Jet (Live) (4:16)
05. Outer Limits (Demo) (7:53)
06. Frequency (Live) (8:34)
Total Time: (44:06)

Skupina:
Mike Holmes - Guitars, Keyboards
John Jowitt - Bass Guitar
Andy Edwards - Drums, Percussion
Peter Nicholls - Lead Vocals, Backing Vocals
Mark Westworth - Keyboards
Hosté:
Diskografie Frequency Tour CD1
(rarities and live tracks)
Vyšlo 2008

Seznam skladeb:
01. Frequency (Alternative Mix) (8:09)
02. Already Gone (5:32)
03. Lost In Paradise (5:25)
04. Crazy Horses (Live) (2:45)
05. Corners (Demo) (5:47)
06. Suffragette City (3:37)
07. Crashed And Burned (Live) (10:00)
Total Time: (41:15)

Skupina:
Michael Holmes - Guitars, Keyboards
Paul Cook - Drums
John Jowitt - Bass, Backing Vocals
Peter Nicholls - Lead Vocal
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie IQ20 - Live in Aschaffenburg
2CD, vyšlo 2003 AC001, mini 2LP (2000 kopií), GEP (Giant Electric Pea)

Seznam skladeb:
Disc 1: (67:47)
01. Intro (3:56)
02. Awake And Nervous (8:32)
03. The Thousand Days/The Magic Roundabout (9:18)
04. The Wrong Side Of Weird (13:02)
05. State Of Mine / Leap Of Faith / Came Down (10:46)
06. Erosion (7:18)
07. The Seventh House (14:56)
Disc 2: (53:09)
08. The Narrow Margin (middle section) (6:05)
09. Just Changing Hands (6:45)
10. Guiding Light (10:28)
11. The Last Human Gateway (22:09)
12. Subterranea (7:42)
Total Time: (120:56)

Recorded on IQ 20 2002 Tour at Colos-Saal Aschaffenburg, Germany
Producer: Michael Holmes
Sound Designer [Live Sound]: Rob Aubrey
Design: Tony Lythgoe
Liner Notes: Frank & Edna
Photography: Dene Wilby, George Chin
Nahráno živě během IQ20 tour na koncertě ze dne 16. února 2002 v Colos-Saal, Aschaffenburg, Německo, nahrávka pochází z osobních archivů kapely, k IQ 20. Tento balíček 2CD ze "Seventh House" turné a obsahuje mnoho skvělých písní IQ, včetně ohromující úvodní Awake And Nervous", rozšířené verze "The Wrong Side Of Weird", "The Wrong Side Of Weird" a krásné verze "The Last Human Gateway". Jako přídavek je doplěna "Subterranea", která přináší úžasné zakončení koncertu.

Skupina:
Peter Nicholls - Lead & Backing Vocals
Martin Orford - Keyboards, Bass Pedals, Guitar, Backing Vocals
Mike Holmes - Keyboards, Bass Pedals, Guitar, Backing Vocals
Paul Cook - Drums
John Jowitt - Drums
Tim Esau - Bass (08,10,11,13,14,15)
Paul Menel - Bass (08,10,11,13,14,15)
Les 'Ledge' Marshall - Vocals (10)
Hosté:
Diskografie The Lost Attic (rarities)
Vyšlo 1999, Giant Electric Pea GEPCD 1024

Seznam skladeb:
01. The Universal Scam 1997 (5:05)
02. Wintertell 1983 (3:02)
03. The Last Human Gateway (middle section) 1992 (4:02)
04. Hollow Afternoon (1999 recording) 1999 (4:41)
05. Apathetic And Here I... 1994 (7:27)
06. N.T.O.C. (Resistance) 1994 (4:49)
07. Eyes Of The Blind 1997 (3:15)
08. Barbell Is In (12" Lizard Mix) 1984 (6:29)
09. The Bold Grenadier 1987 (3:38)
10. My Legs 1983 (2:17)
11. Fascination 1987 (5:53)
12. Hollow Afternoon 1984 (4:52)
13. Awake And Nervous (radio session) 1984 (7:11)
14. Just Changing Hands (radio session) 1984 (5:17)
15. Widow's Peak (radio session) 1984 (8:52)
Total Time: (76:52)
Toto vydání "The Lost Attic" obsahuje mnoho pozapomenutých skladeb z dávné historie IQ. Obsahuje i 3 skladby nahrané na počátku 80. let pro BBC Live, "Barbell Is In (Lizard Mix)" a "Apathetic And Here I" (jemný připomenutí Geoffa Manna...).

Skupina:
Martin Orford - Keyboards
Mike Holmes - Guitars
Pete Nicholls - Vocals
Paul Cook - Drums
John Jowitt - Bass (CD 1)
Tim Esau - Bass (CD 2)
Hosté:
Diskografie Seven Stories into Ninety Eight
2CD, vyšlo 1998, MIMP0001, Giant Electric Pea
(original 1982 album plus new re-recorded version)

Seznam skladeb:
Disc 1 (1998 Recording)
01. Capital Letters (In Surgical Spirit Land) (3:49)
02. About Lake Five (5:27)
03. Intelligence Quotient (8:18)
04. For Christ's Sake (5:17)
05. Barbell Is In (4:54)
06. Fascination (7:03)
07. For The Taking (4:34)
08. It All Stops Here (7:53)
09. Eloko Bella Neechi (5:16)
Disc 2 (1981-82 Recording)
01. Capital Letters (3:46)
02. About Lake Five (5:02)
03. Intelligence Quotient (6:55)
04. For Christ's Sake (5:05)
05. Barbell Is In (5:32)
06. Fascination (5:56)
07. For The Taking (4:17)
08. It All Stops Here (6:58)
Total Time: (96:02)
Disk 1 Recorded & mixed by Tim Esau & IQ through the 4-track Portastudio (in summer 1982), in London. Produced by IQ.
Disk 2 Recorded & mixed by Rob Aubrey at "Nomansland" studios (in spring 1998), New Forest, England. Produced by Michael Holmes.
V roce 1981, ještě před příchodem Petera a Paula, IQ začali nahrávání demo verzí svých prvních skladeb. Martin Orford k tomu říká: "Naše zařízení se tehdy v podstatě sestávalo z Tima 4-track Portastudio, abychom mohli nahrávat buď doma, nebo v jedné z šaten ve sportovním centru Willesden, kde jsme zkoušeli na koncerty..."

V roce 1982 IQ nahráli kolekcí demo ukázek s názvem "Seven Stories Into Eight". Byly tam tři různé edice vydané na magnetofonové kazetě, které se prodávaly na koncertech a v místech, kde se pořizoval záznam. Verze obsahují pouze drobné úpravy, remixy. Třetí verze je nejvíce je nejvíce rozšířená.

Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussion
Tim Esau - Bass Guitar
Mike Holmes - Guitars, Sitar
Peter Nicholls - Vocals, Tambourine
Martin Orford - Flute, Keyboards, Backing Vocals
Diskografie Nostalgia
2CD, Official bootleg, Vyšlo 1992
(pravděpodobně vydáno jen 700 kopií)

Seznam skladeb:
CD 1: (72:45)
01. Widow's Peak (10:26)
02. No Love Lost (6:44)
03. It All Stops Here (9:25)
04. Further Away (9:24)
05. Nostalgia/Falling Apart At The Seams (10:45)
06. The Thousand Days (5:02)
07. The Last Human Gateway (20:57)
CD 2: (75:21)
01. Corners (including 'Stagnation') (8:31)
02. Out Of Nowhere (7:14)
03. Intelligence Quotient (8:31)
04. Human Nature (12:36)
05. Sufragette City (3:58)
06. Barbell Is In (4:52)
07. Fascination (6:19)**
08. Dans Le Parc Du Chateau Noir (7:13)
09. Medley:
10. For Christ's Sake / The Cinema Show / Robbery, Assault & Battery / The Musical Box ( 8:30)*
11. God Save The Queen (2:58)*
12. New Year's Day (4:37)*
Total Time: (148:02)
Kvalita tohoto dvojitého CD po zvukové stránce je velmi přijatelná (s ohledem na to, že se jedná o bootleg: 7/8), a hladina zvuku je docela konstantní. Kvalita bonusů je už ale horší. V bookletu je několik koncertních fotografií, jedna z nich byla použita i na obálce s Peterem Nichollsem v tričku s Marylin Monroe. Tento bootleg obsahuje rané zkušební verze "Out of Nowhere" a "Further Away".

Všechny skaldby nahrány dne 11. 1. 1992 Marquee Club, London kromě * 31.12.1984 Club Marquee, London, ** 6. 9. 1983 Chequers Club, Welllingborough. Nahrávací firmou je Alternative Recording Company, katalogové čísloje ARC 007-8.
Jednalo se o 10. výroční koncert a Ledge Benefit koncert.


Diskografie Nine in a Pond is Here
Vyšlo 1985, 2LP STAL BOXER 1 (1985), The Super Tortured Artist, MSI CDMS 1049
("official bootleg" of demos etc., CD version is abridged)

Seznam skladeb:
Disk 1: Side 1
01. It All Stops Here (7:10)
02. Fascination (5:48)
03. Intelligence Quotient (7:20)
Disk 1: Side 2
04. The Last Human Gateway (19:55)
Disk 2: Side 3
05. Awake And Nervous (7:24)
06. Outer Limits (5:56)
07. The Wake (3:48)
08. Glenn Miller Medley (3:36)
Disk 2: Side 4
LP version only (the legendary wacky 4th side):
09. Flash (2:37)
10. The Story Of Cow And The (5:24) Grocery Boys
11. Lost Horizon (1:54)
12. Robo II (1:15)
13. Funk Is In My Brain (2:22)
14. Stomach Of An Animal (3:40)
15. Sno It Pe Crep (truth)(1:03)
Total Time: (77:12)

MSI CD obsahuje pouze 8 písní, tytéž jako 1 až 8 na LP (Side 1, 2 a 3)
CD MSI CDMS 1049 (také jako limitované vydání 600 kopií Picture CD) s jinou obálkou

Skupina:
Paul Cook - Drums
Tim Essau - Bass
Mike Holmes - Guitars
Paul Menel - Vocals
Martin Orford - Keyboards
Hosté:

ZpětIQ 1985 (left to right): Martin Orford, Tim Esau, Mike Holmes, Paul Cook, Peter Nicholls

    

2011

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.iq-hq.co.uk/index.php
(The Official IQ Website is designed
and maintained by Dene Wilby)
Další odkazy:
http://www.dprp.net/proghistory/index.php?i=1997_01
http://www.gep.co.uk/iq/
http://iqmuseum.free.fr/
http://www.dprp.vuurwerk.nl/bands/iq/index.html
http://iqsubterranea.tripod.com/
http://ssonic60.free.fr/IQfaqs/FAQ31.pdf
http://www.collectedunderground.com/shows-and-artwork/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  13.9.2014 
Menu Poslední aktualizace: 16.2.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©