GODSTICKS - progressrock.cz
       
   

Zpět
Kapela Godsticks pochází z Newportu v Jižním Walesu ve Velké Británii. Byla založena v roce 2009 a jedná se o progresivní heavy rockovou (progresivní metal) kapelu, jejíž hudba byla často popisována jako nápaditá a originální. Jejich hudební styl je složitý a přesto přístupný pro množství melodií hraných s přesností a rázným švihem.

Godsticks se dali dohromady, když Darran nabídl pár muzikantům, aby založili kapelu hrající progresivní a fusion hudbu, což bylo asi v roce 2006. V této fázi bylo záměrem hrát instrumentální covery hudebníků, které cover kapely často nehrály, jako např. jako Frank Zappa, Steve Vai, Racer X, Eric Johnson a Mike Stern. I skladba Charlieho Parkera si našla cestu do repertoáru. První, kdo na tento inzerát odpověděl, byl Jason Marsh, který se stal prvním baskytaristou Godsticks. Společně si vyzkoušeli asi 10 různých bubeníků, aby našli někoho schopného a ochotného hrát takový nesmysl, který chtěli! Nakonec se rozhodli pro mého Darrenova přítele Aarona Evanse, který byl jedním z nejnadanějších a "nejhudebnějších" hudebníků, se kterými kdy hrál. Poté, co odehráli tři koncerty na této komicky komplikované hudbě, dostali se k psaní originální hudby a z toho se v roce 2008 zrodilo jejich EP.

Kapela vydala své bezejmenné EP "Godsticks" na začátku roku 2009, s malým způsobem propagace nebo očekávání. K jejich překvapení byla naprostá originalita hudby přivítána fanoušky s nadšením a EP obdrželo ohromně pozitivní recenze, když kapela byla označena za "osvěžující přístup k současné hudební scéně". Původní sestava kapely zahrnovala zakládajícího člena Darrana Charlese, basistu Jasona Marshe a bubeníka Steve Robertse. Roberts byl najat Charlesem, aby hrál na debutovém EP a následně se připojil ke kapele. Jason Marsh však opustil kapelu na konci roku 2009. Ještě předtím než odešel, basista Jason Marsh objevil svého náhradníka na Youtube s jedním videem, na kterém Dan Nelson hraje jednu ze skladeb z jejich EP s názvem "Only When Provoked". V té době mu bylo asi 17 a i v tom velmi raném věku měl skvělý cit a techniku. Když Jason odešel, zavolali mu a přistoupili k tomu, aby jej okradli o dětství a nevinnost. Kapela pak zůstala v tříčlenné sestavě. Pro Godsticks nastala dlouhá a rušná cesta aby si udrželi dobrou reputaci, kterou si získali s jejich eponymněm EP, které slibně představilo tehdejší progresivní rockové sklony kapely.
V červenci 2010 skupina vydala své debutové studiové album "Spiral Vendetta", které bylo vyvrcholením 16 měsíců psaní a dlouhého výrobního procesu. Rozsáhlá produkce se osvědčila, protože album získalo jednomyslně pozitivní ohlas a bylo označeno jako "hypnotizující". Recenzent Jez Rowden z DPRP napsal: "Spiral Vendetta" má v sobě všechny karty, emoce, muzikálnost a představivost, písně jsou plné dechberoucích kousků a album v žádném případě nezaostává za jeho očekáváním." Nový basista Dan Nelson byl přiveden do sestavy krátce poté, když jej Charles objevil prostřednictvím videa na YouTube, které Nelson zveřejnil, na němž hraje melodii právě od Godsticks.

Celosvětová distribuční smlouva byla zajištěna po odezvě na "Spiral Vendetta" a skupina absolvovala řadu turné a festivalů, na kterých podporovala takové skupiny jako např. The Pineapple Thief. V březnu 2012 byli Godsticks také doprovodným počinem na pětidenním britském turné s The Aristocrats, v jejichž řadách působí světově uznávaný kytarista Guthrie Govan, baskytarista Bryan Beller a neméně slavný bubeník Marco Minnemann. Turné mělo obrovský úspěch a představilo kapelu mnohem širšímu publiku.

Po rozsáhlém turné po Evropě s The Aristocrats a The Pineapple Thief se koncerty Godsticks vyvinuly ve výbušné, vysoce energetické živé vystoupení předvádějící těžký, ale melodický progresivní rock. Na konci tohoto turné šla kapela do studia nahrát své další album. Předchozí rozsáhlá živá aktivita ovlivnila novější materiál, který se stal mnohem těžším a kytarovějším. Žádná z vychvalované originality kapely nebyla ztracena, ale nový materiál přinesl soustředěnější a usedlejší kapelu, která stále nabízí eklektickou škálu písní, ale v mnohem dostupnějším balení.

Album pod názvem "The Envisage Conundrum" bylo vydáno v roce 2013 a místy nabríralo tvrdou ránu a zároveň si udržovalo stálý posun vpřed v muzikantství a psaní. Kerrang Magazine napsal: "Od koktajícího hard rocku "Caught In A Bind" po epický třídílný elektrický jazz "Borderstomp", dostáváme záblesky inovace a virtuózní třídy". V roce 2013 Godsticks podpořili kapelu The Mike Keneally Band na 13-denním turné po Evropě a společně odehráli britské turné s Knifeworld. Následovalo třítýdenní evropské turné v roce 2014 s podporou The Aristocrats, a zejména toto turné nepřímo vytvořilo cestu k ještě těžšímu zvuku kapely, když se pustili v dubnu 2014 do psaní svého třetího studiového alba.

Všechny následující alba se postupně stávala těžšími a získávala další ohlasy kritiků, což vyvrcholilo "žánrově redefinujícím" prog metalovým mistrovským dílem, kterým bylo čtvrté album "Emergence" vydané v září 2015, což nakonec vedlo k jejich sbližování s labelem Kscope. Mnoho zkoušení a hledání bylo vynaloženo na dosažení zvuku, který chtěli představit na tomto albu. Bicí byly zaznamenány v Monnow Valley Studio v listopadu 2014, jehož neuvěřitelná a uznávaná živá místnost poskytla dokonalý základ pro těžké kytarové skladby, které měly následovat.

Jejich nejnovější album "Emergence", které bylo produkováno Jamesem Loughreyem známým pro svou práci s akty jako Skindred, Manic Street Preachers a Def Leppard, získalo skvělé recenze a znamenalo milník v progresi kapely od složitého eklektického prog-rocku k cílenějšímu, těžšímu progresivnímu metalovému stylu plnému návykových groovů a nezapomenutelných refrénů. Total Guitar Magazine je ohodnotil: "Emergence" je vzácná věc - album technicky ohromujícího prog-metalu plného vychytávek a melodií." Typické pro Godsticks, pro které je těžké přiřadit konkrétní žánr, je "Emergence" přirovnáváno k řadě různých kapel na těžším konci progresivního spektra, včetně Mastodon, Rush a Alice in Chains.

Hostující klávesista Moray McDonald se podílel na nahrávání alba "Emergence". Hrál na klávesy na "Much Sinister" a přepisoval a aranžoval špatně provedené lesní rohy a smyčcové party uvedené na demech k "Lack Of Scrutiny" a "All That Remains". Byl neocenitelný při nahrávání lesních rohů a smyčců. Vzhledem k tomu, že na albech nahrávali i klávesy, vypomáhal jim na turné jako koncertní klávesista právě Moray McDonald.

Frontman Godsticks Darran Charles okomentoval album takto: "Bylo vynaloženo vědomé úsilí pouze na výběr písní pro album, které udržovaly stylově konzistentní téma po celou dobu. Původní premisa Godsticks, zajistit, aby píseň zůstala zajímavá od začátku do konce, byla stále nedotčená, ale zdálo se, že naše živá vystoupení mají zastřešující vliv na každou nově napsanou skladbu - čím více hrajeme živě, tím se zdá, že je náš zvuk těžší. Kytara se na prvních vydáních Godsticks do značné míry dělila o povinnosti s klávesami, ale v poslední době se stala hnací silou, a to je ztělesněno právě na "Emergence". Takže v podstatě: jsme stejní, ale odlišní! Nemůžeme se dočkat, až to lidé uslyší!"

Album "Emergence" bylo i posledním albem, které obsahovalo tříčlennou sestavu kapely, která existovala od roku 2010. Darran byl zklamán nedostatkem živé práce, kterou po těchto turné udělali, což je něco, čemu by se rád věnoval více. Bohužel ne každý je dostupný nebo schopen tyto oběti přinést, což často vede ke ztrátě příjmu jinde. To vedlo k rozchodu se Stevem Robertsem. Bylo to přátelské, ale ani jedna ze stran nebyla s výsledkem spokojena. Stalo se to právě, když vycházelo album v září 2015, Steve Roberts opustil kapelu a připojil se další kytarista Gavin Bushell spolu s novým bubeníkem Tomem Pricem. Bubeník Tom Price a kytarista Gavin Bushell přinášejí dokonalý a agresivní styl hry, aby podpořili jedinečný vokální zvuk Darrana Charlese a baskytaru Dana Nelsona.

Nová čtyřčlenná sestava začala vystupovat společně na konci roku 2015 a vytvořila řadu podpůrných slotů s kapelami jako Textures, Dorje a Aisles. V roce 2017 podpořili The Pineapple Thief na obou evropských částech jejich turné Your Wilderness Tour a také se objevili na festivalech HRH Prog a Planet RockStock v Severním a Jižním Walesu.

Godsticks následně podepsali smlouvu s Kscope Records a v říjnu 2017 vydali jedno ze svých dosud nejúspěšnějších alb nazvaném "Faced With Rage". Textově album zkoumá téma lidí, kteří se potýkají s emocionálním konfliktem v různých scénářích a kteří mají silnou touhu změnit své chování nebo situaci. Poprvé obsahuje čtyřčlennou sestavu s novým bubeníkem Tomem Pricem, který přináší agresivnější herní styl na podporu Darrana Charlese, který také vystupoval na hitovém albu The Pineapple Thief z roku 2016 "Your Wilderness" a je součástí jejich živé koncertní kapely. Bicí a vokály byly nahrány ve světově proslulém Monnow Valley Studio ve Walesu (Led Zeppelin, Black Sabbath, Feeder, Rush a Manic Street Preachers).

V následujícím roce 2018 hráli na titulních vystoupeních po celé Velké Británii. Vystoupili také na festivalu Stone Free na The O2 v Londýně a na Prog'Sud Festivalu ve francouzském Marseille a také jako headlineři úplně prvního Fusion Festivalu v Stourportu.

Jejich páté studiové album "Inescapable" vyšlo prostřednictvím Kscope v únoru 2020 a objevilo se v Top 20 mnoha seznamů hudebních novinářů na konci roku. I když se nejedná o striktně koncepční album, skupina chtěla jednoznačné téma procházející "Neodvratným", jedno z osobnější povahy. Posvítit zvídavé světlo na Charlesův boj s vnitřními démony se zdálo být jedním ze způsobů, jak dát písním novou úroveň intimity.

"Lyricky," řekl Charles, "jsem vždy sdílel osobní myšlenky, pocity a zkušenosti, ale velmi nejednoznačným způsobem. Mám zvláštní vztah k hudbě a zvláště ke hře na kytaru. Bojoval bych, abych přežil bez obou, ale stejně tak způsobily, že můj život byl psychicky mučivý, protože moje vlastní sebehodnota je v nich zcela zabalena. Ve svých raných letech jsem byl velký perfekcionista, a i když to někteří lidé mohou nosit jako odznak cti, nakonec jsem to považoval za obrovskou těžkou váhu, která stahuje dolů. Trvalo dlouho, než jsem dospěl k poznání, že dokonalosti nelze dosáhnout. U "Inescapable" jsem si myslel, že budu trochu více sebereflexivní než u předchozích alb a možná prozkoumám a odhalím některé z těch vnitřních démonů."

Hudebně byla kapela stále svým těžkým já, s hučivými kytarovými riffy, bušícími basy a bicími, ale na "Inescapable" je i spousta jednoduchých a chytlavých melodií, o kterých si kapela myslela, že na předchozích albech možná nebyly tak hojné. "S každým novým albem se snažíme vylepšovat, což jistě platí pro všechny kapely a umělce, ale chtěli jsme zjednodušit melodie a frázování, zejména s vokály. S každým albem si myslím, že stále více přijímáme přístup "méně je více". Je to možná Charlesův zpěv, který prošel největší změnou na "Inescapable", převážně v důsledku úzké spolupráce s Kscope.

"Opravdu rádi pracujeme jako součást týmu a protože jsme tak dlouho nezávislou kapelou, výhody spolupráce s rodinou, jako je Kscope, jsou nevyčíslitelné - nesmírně nás podporují. Zvláště Johnny Wilks mě velmi ovlivnil a dokonce inspiroval, pokud jde o můj vlastní vokální výkon. Ať už jde o kytaru, psaní písní nebo zpěv, vždy se rád zdokonaluji, takže jsem s velkým zájmem poslouchal, když po prostudování ukázek alba zhodnotil můj vokální výkon. Uvědomil si moji hlasovou komfortní zónu a povzbudil mě, abych se posunul dál do vyšších rejstříků. Upozornil také na části, kde jsem opravdu nechal prosvítit emoce skrz vokální projev. V důsledku této spolupráce a změn, které jsem provedl, si skutečně myslím, že je to můj dosud nejlepší vokální výkon."


Po vydání alba "Inescapable" v únoru 2020, pouhý měsíc předtím, než se svět propadl do karantény, neměla kapela žádné prostředky, jak nové písně předvést publiku. Když žili v tomto světě stagnace, teprve v září 2021, kdy byla kapela schopna předvést skladby pro živé publikum, začali přemýšlet o svém dalším albu. Kapela vyrazila na britské turné v roce 2021, po kterém následovalo nespočet bouřlivých festivalových vystoupení v roce 2022, včetně těch na Tech Fest a Prog Power.

Godsticks léto 2022 strávili nějaký čas v Rockfield Studios v Monmouthshire, kde tvrdě pracovali na dokončení nových písní, které se objeví na našem nadcházejícím šestém studiovém albu. Mezi časem stráveným ve studiu a psaním minulého roku také měli to potěšení vystupovat na některých mezinárodních festivalech, počínaje festivalem Comendatio v Portugalsku, kde sdíleli pódium s několika úžasnými kapelami jako Haken, Plini, Rendezvous Point a Lizzard. Hráli také na nádherném 2 Days Prog+1 Festivalu v Itálii spolu s dalšími Kscope kapelami Tangerine Dream a Gong, a také na úžasném Prog Power Europe Festivalu v Nizozemsku.

V dubnu 2023 kapela zveřejnila, že se rozloučí se svým dlouholetým basistou Dane nelsonem. Kapela uvedla: "Již v mladém věku byl Dan obdařen talentem, který se vymykal jeho letům, a prošel konkurzem. Nebylo třeba zkoušet nikoho jiného, nikdo by ten materiál nedokázal zahrát lépe. Od té chvíle nám byl nedobrovolně připoután a my jsme ho nespustili z očí. Tyto okovy však nyní trpí 13 lety opotřebení a jejich zchátralost mu konečně umožnila vydat se na svobodu. Věděli jsme, že potřebujeme upřímnou diskusi. Krize životních nákladů ve skutečnosti znamenala, že jsme si už nemohli dovolit jeho nájem v kobce a prostě už není tolik prodejen, které prodávají okovy. Proto jsme se dohodli, že Dan z kapely odejde. Ten rozhovor se odehrál v roce 2022 a nyní je konečně ten den za námi. Nebude nám chybět, protože ho stále vidíme většinu dní, ale jeho přínos pro Godsticks nám bude chybět, protože je bezpochyby nesmazatelnou součástí našeho zvuku. Je to lidský metronom a v zemi není žádný sevřenější baskytarista nebo hráč s lepším tónem. Myslíme si, že to nejlepší zachránil až na konec, jak se dozvíte, když vyjde nové album. Navzdory své obvykle neochvějné strnulosti nedokázal skrýt své emoce při našem posledním společném focení a závažnost našeho blížícího se rozchodu se nakonec projevila, když nám Dan gestem řekl: "Vy pro mě budete vždycky číslo jedna".

Dne 3. května 2023 kapela oficiálně oznámila jméno jejich nového basisty, kterým je Francise George, který minulý rok zahrál na basu při jejich vystoupení na Prog Power Europe a nějak se mu podařilo nejen naučit se jejich velmi složitý materiál během chvilky, ale zahrát ho se skvělým zvukem a citem. Takže to bylo opravdu bez rozmyslu, a kapela hned věděla, že jej musí pozvat, aby se k nim připojil. Kapela byla brzy nadšena, že může v červnu vyrazit s touto novou sestavou na cesty se zastávkami v Cardiffu, Londýně, Newcastlu a Edinburghu.

Godsticks vydali své šesté studiové album v květnu 2023 na Kscope s názvem "This Is What A Winner Looks Like". Novou éru kapely na něm představuje singl "Mayhem". Hudebně skladba přechází od pneumatických riffů ve stylu staccato k refrénu ušních červů, než nás inspirované sólo prakem zavede domů k náhlému konci písně. Skladba přichází jako první ochutnávka toho, co "This Is What A Winner Looks Like", album, které těží z téměř neomezeného smyslu pro kreativitu, profesionálního muzikantství a snadného psaní písní kapely, aby přineslo to, co je určitě jejich nejlepší vydání. Píseň charakteristická svým rytmickým groovem, je svědectvím vzduchotěsného hraní kapely a jejich neortodoxního psaní písní, které z nich udělalo jedno ze zářivých světel Kscope. Fantastická počáteční nabídka toho, co má přijít z další kapitoly příběhu Godsticks.

Kytarista Godsticks Darran Charles, libující si v chaosu skladby, řekl následující: "Narazil jsem na tento opravdu ošklivý disonantní akord, který zněl skvěle se zkreslením, a přemýšlel jsem o způsobech, jak znít ještě odporněji a chaotičtěji (odtud ten název). Ale také jsem měl zájem způsobit Tomovi (bubeníkovi) fyzickou újmu, a tak jsem vymyslel tak složitý vzorec basového bubnu, že mu to pravděpodobně ve velmi blízké budoucnosti způsobí zranění z opakované námahy. Tato píseň slibuje, že bude ohromná naživo a hudební video, doufejme, překládá energii, kterou vneseme na pódium, když ji vezmeme na cesty."

Píseň doprovází video produkované Martinem Holmesem (@ohmzfilm na Instagramu), které tuto hudební disonanci oživuje a má svůj vlastní příběh, jak Charles vysvětluje: "Pro pravděpodobně nejtěžší a nejodbojnější skladbu na připravovaném albu "This Is What A Winner Looks Like" jsme vybrali místo, které samo bylo místem poslední rozsáhlé ozbrojené vzpoury proti autoritám ve Velké Británii, a to The Westgate Hotel, kde 4. listopadu 1839 místní politik a aktivista John Frost vedl protestní pochod 3 000 chartistů, někteří z nich ozbrojení, do centra Newportu v Jižním Walesu. Godsticks - zatím - nemají v plánu vytvořit takovou vzpouru."

"Nebylo možné si nevšimnout kreativní tsunami, kterou pandemie zplodila v hudebním průmyslu - každá kapela a jejich pes psali a vydávali novou hudbu. Pro mě to však bylo nejméně kreativní období v celém mém životě." zmiňuje se Charles. Jejich láska ke psaní a produktivitě byla u kapely obnovena jednoduše tím, že mohli hrát živě. Navzdory nově nalezenému odhodlání zůstává kapela pokorná, ale neuvěřitelně energická. Experimentování s elektronickými zvuky a delegování povinností při psaní v kapele umožnilo, aby se |"This Is What A Winner Looks Like" stalo jejich dosud nejspolehlivějším albem. Album bylo nahráno v legendárních Rockfield Studios, produkoval je James Loughrey a masteroval Maor Appelbaum. Úchvatný obal alba vytvořil Richard Beeching, který zmiňuje: "Kapela a já jsme se shodli, že potřebujeme vizuálně poutavý obal, který by odpovídal silnému názvu alba, ale nic moc doslovného. Něco tak abstraktního, aby to divákům umožnilo udělat si z toho, co chtějí. Náš primát se k tomu skvěle hodí."

Zpět
Členové:
Darran Charles - Vocals, Guitars, Keyboards
Gavin Bushell - Guitars
Tom Price - Drums
Francis George - Bass
Bývalí členové:
Dan Nelson - Bass
Jason Marsh - Drums, Percussion
Steve Roberts - Drums, Keyboards


Členové Darran Charles
(Narozen ***, Cardiff, Wales, UK)
Vocals, Guitars, Keyboards


Darran Charles je zpěvák, skladatel a zakládající člen a kytarista Godsticks, úspěšné prog rock/metalové kapely z Walesu. Kapela podporovala na turné velké skupiny jako The Pineapple Thief, The Aristocrats, Mike Keneally band a další.

Na kytaru začal hrát asi v 11 letech a začal chodit i na lekce od místního učitele a jazzového kytaristy. V té době jsem se věnoval stylu "hair-rock", takže z těch lekcí tehdy opravdu moc neměl. I když v pozdějších letech (když už bylo pozdě!) si začal vážit toho, co se jej snažil naučit. Jako většina kytaristů vyrůstajících na přelomu 80. a 90. let, jeho vzdělání prošlo kytarovými časopisy a tabbooky. Později začal studovat hudební teorii prostřednictvím různých učebnic a začal získané znalosti využívat ke komponování hudby pomocí digitální hudební notové osnovy v softwaru počítačového sekvenceru, který používal.

Ve svých necelých dvaceti letech začal dvakrát týdně chodit do Guitar Institute v Londýně a navštěvovat různé kurzy od jazzu po rock. Tam si teprve opravdu užil čas, i když je rád, že tam nešel v pubertě, protože si nemyslel, že by byl patřičně dostatečně zralý, aby ocenil základy, které nabízeli ve všech aspektech hry na kytaru. "Stejně jako mnoho dalších teenagerů si myslím, že by mě zajímalo pouze to, jak se ‚skartovat‘."

Godsticks se dali dohromady, když nabídl muzikantům, aby založili kapelu hrající progresivní a fusion hudbu, což bylo asi v roce 2006. V té fázi bylo záměrem hrát instrumentální covery hudebníků, které cover kapely často nehrály, jako např. jako Frank Zappa, Steve Vai, Racer X, Eric Johnson a Mike Stern. I skladba Charlieho Parkera si našla cestu do repertoáru. První, kdo na tento inzerát odpověděl, byl Jason Marsh, který se stal prvním baskytaristou Godsticks. Společně vyzkoušeli asi 10 různých bubeníků, až se nakonec rozhodli pro Darranova starého přítele Aarona Evanse, který byl jedním z nejnadanějších a „hudebních“ hudebníků, se kterými jsem kdy hrál. Poté, co jsme odehráli tři koncerty na této komicky komplikované hudbě, dostali se i k psaní originální hudby a z toho se v roce 2008 zrodilo EP. A pak už je to historie kapely Godsticks.

V letech 2014–2017 Darran Charles také spolupracoval s kapelou The Pineapple Thief ze stejné stáje KScope. Hostoval jako kytarista na jejich albech "Magnolia" z roku 2014 a "Your Wilderness" z roku 2016.

Členové Dan Nelson
(přezdívka "The Clonge")
(Narozen ***, Wales, Great Britain)
Bass


Dan je velšský hudebník a hráč na basovou kytaru. Již od svých 17 let se stal basistou kapely Godsticks, alternativní/progresivní rockovou kapelu z Jižního Walesu, se kterou již nahrál 5 studiových desek. V současné době je tako koncertním hráčem kapely Magenta. Jeho vzorem není žádný konkrétní umělec, ale jak přiznává, osobně na nějm působilo hodně vlivů, včetně Pino Pallidina, Marcuse Millera, Jeffa Berlina, Jaco Pastorius, Janek Gwizdala a Bryan Beller.

Dan měl několik let soukromé hodiny od skvělého místního učitele jménem Jon Caulfield. Také šel na rok studovat na univerzitu, i když nemůže říct, že by se tam naučil něco konkrétního. Momentálně obecně pracuje na hudbě, kterou rád poslouchá, a snaží se z ní žít. Také se pomalu učí na klavír opět sám, opět si vybírá nějaké skladby, které se mi líbí, a snaží se je propracovat.

Jason Marsh však opustil kapelu Godsticks na konci roku 2009. Ještě předtím než odešel, basista Jason Marsh objevil svého náhradníka na Youtube s jedním videem, na kterém Dan Nelson hraje jednu ze skladeb z jejich EP s názvem "Only When Provoked". V té době mu bylo asi 17 a i v tom velmi raném věku měl skvělý cit a techniku. Když Jason odešel, zavolali mu členové a přistoupili k tomu, aby jej okradli o dětství a nevinnost.

Když se kapela MAGENTA opět vrátila ke koncertnímu vystupování v roce 2011 na podporu svého alba, představila nové členy Steve Robertse na bicí a Dana Nelsona na baskytaru (oba z Godsticks, alternativní/progresivní rockové kapely z Jižního Walesu). S kapelou vystupoval na koncertech i v dalších letech. Dan se jako studiový hudebník podílel už i na nahrávání alb "We Are Legend" (2017) a "Masters Of Illusion" z roku 2020.

Členové Gavin Bushell
(Narozen ***, Cardiff, Wales, UK)
Guitars


Gavin Bushell je kytarista, skladatel a producent se sídlem v jižním Walesu ve Velké Británii. Má obsáhlou znalost mnoha hudebních stylů, nahrávání a vystupování v různých kapelách a projektech. Gavin především vystupuje a nahrává s pod vydavatelstvím Kscope, v současné době je členem kapely Godsticks a skládá i originální hudbu.

Členové Tom Price
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Tom Price je velšský hudebník a profesionální bubeník, který v současnosti působí v Aberdare v Jižním Walesu. Je znám jako člen kapely Godsticks. Tom má více než osmnáct let zkušeností s vystupováním a nahráváním s různými kapelami/umělci po celé Velké Británii a Evropě. Má také více než dvanáct let zkušeností s prací jako soukromý učitel na bicí, který učí hrát na bicí lidi všech věkových kategorií.

Tom se narodil v jižním Walesu a hraje na bicí již osmnáct let. Od chvíle, kdy ve svých šestnácti letech poprvé vzal do ruky paličky, Tom neustále zdokonaloval své schopnosti a etabloval se jako kompetentní a profesionální hudebník. Je schopen vstoupit do jakékoli hudební situace a poskytnout přesně to, co lidé od profesionálního bubeníka vyžadují. Velmi dobře mu vyhovuje i spolupráce s dalšími profesionálními hudebníky, jak naživo, tak ve studiu. Tom je zkušený rockový hráč, ale také umí hrát širokou škálu různých stylů, jako je jazz, funk, blues, reggae, ska, latina, R n’B a pop, a to na vynikající úrovni.

Tom studoval hudbu na přední evropské škole soudobé hudby, ICMP v Londýně, s některými z nejlepších učitelů bicích v zemi. V roce 2005 získal cenu Roland Partial Scholarship, aby zde mohl studovat, a v roce 2007 složil Diplom za výkon v populární hudbě za zásluhy. Na promoci mu byla udělena také cena "Nejlepší bubeník". V roce 2010 mu byl udělen 2:1 v jeho Bmus Degree in Popular Music Performance a složil RockSchool LRSL Music učitelský diplom na úrovni 6. Měl také příležitost učit po boku členů ICMP fakulty, včetně Andyho Saphira (Michael Twitty) a Jay Stapley (Roger Waters).

Spolupracoval s mnoha různými kapelami/umělci napříč těmito různými hudebními žánry a vystupoval na některých z největších hudebních míst a festivalů ve Spojeném království, včetně Brangwyn Hall ve Swansea, Newport Center a Indigo2 v O2 a Islington Assembly Hall v Londýně. Na živé scéně podpořil mnoho známých kapel a umělců, včetně The Pineapple Thief, From The Jam, The Selecter, Bad Manners, The Aristocrats, Simon Townsend a The Alarm, spolu se známými bubeníky na clinic turné. Koncertoval po celé Evropě a vystupoval v Německu, Holandsku, Švýcarsku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Polsku, Francii, Portugalsku a Itálii. Měl také příležitost zúčastnit se soutěží "battle of the bands", natáčení videoklipů a London International Music Show. Účinkoval také v programu pro velšskou TV stanici "Made in Cardiff TV" a také živě na BBC Radio Wales.

Tom také nahrával s mnoha různými kapelami/umělci a spolupracoval s renomovanými producenty, jako je James Loughrey (Skindred, Def Leppard) a George Shilling (Ocean Color Scene, Porcupine Tree). Některé z jeho skvělých děl vyšly na nezávislých nahrávacích společnostech a v současné době je podepsán s Kscope records (stejný label jako Steven Wilson, The Pineapple Thief, Anathema, Tesseract a další). Nahrával také v některých z nejlepších britských studií, včetně Metropolis Studios v Londýně a Rockfield a Monnow Valley Studios v jižním Walesu.

Po ukončení studií a návratu domů do Walesu začal Tom pracovat jako soukromý učitel hry na bicí, vedl soukromé hodiny se studenty všech věkových kategorií a také učil na místních základních a středních školách. Procento studentů pod Tomovým vedením, kteří se rozhodnou složit zkoušku RockSchool Grade a získat známku Pass nebo vyšší, je 100 %. Tom je také členem Svazu hudebníků a má certifikáty ze seminářů Child Protection and Health and Safety pořádaných Unií. Má také osvědčení o veřejné odpovědnosti od Unie.

Tom také hraje na mnoho perkuzních nástrojů na vysoké úrovni, jako jsou conga, bonga, timbales, tamburína, shakery, surdo atd. Při svých vystoupeních dokáže skvěle využít elektronické bicí a samply a je obeznámen s používáním doprovodných skladeb naživo na pódiu i hraním na cvaknutí ve studiu. Tom umí také číst noty a zrakem číst bicí hudbu na vynikající úrovni. Tom je k dispozici pro koncerty, turné a sessions jako bubeník i perkusionista. Je také k dispozici pro soukromé lekce hry na bicí a perkuse.

Tom je v současné době členem kapely 2 RUDE, což je fantastická 7-členná ska kapela, která vrací zvuky éry dvou tónů a vzdává hold kapelám jako The Specials, Madness, The Beat nebo Bad Manners. V roce 2015 se Tom připojil ke kapele Godsticks těsně po vydání jejich třetího alba "Emergence" a od té doby koncertovali po celé Velké Británii a Evropě. Nahrával všechna jejich poslední tři alba "Faced With Rage", "Inescapable" a "This Is What A Winner Looks Like". Vystupuje také s kapelou The Specials Ltd. Je to autentická 9-členná tribute kapela hrající hudbu dvoutónových ska legend The Specials. I když jsou nováčky na britské tribute scéně, již vystupovali na velkých festivalech, v divadlech a místech po celé zemi. V roce 2023 vyrazí znovu na turné a slibují, že budou jedním z nejžhavějších nových tribute počinů kdekoli...

Členové Francis George
(Narozen ***, Rhondda Cynon Taff, Wales, United Kingdom)
Bass


Dva roky, 2012-2014, při studiu na vysoké škole Bridgend College se naučil hodně o hudbě a v rámci studentských festivalů odehrál spoustu vystoupení po celém Jižním Walesu. Připojil se k několika talentovaným kapelám včetně Sullie & The Silvertones, Bronze Age Boats a klasické velšské rockové kapele S.E.X, která působí a koncertuje od 80. let. Byl také bubeníkem v hudebním divadle v provedení Our House od Tima Firtha. Byl kytaristou pro hudební divadla při ztvárnění pantomimické verze Cinderella/Popelky. Hrál také v rockové opeře The Rockness Monster, kterou napsali, připravili, propagovali a sami v ní vystupovali.

Francis studoval v letech 2014-2017 na University of South Wales (USW), kde se specializoval na baskytaru a klavír. Absolvoval velmi širokou škálu modulů, které je testovaly ve všech aspektech hudebního průmyslu. Zpočátku ještě hrál v legendární velšské rockové kapele S.E.X a absolvoval s nimi několik turné po Británii. Brzy začal svůj repertoár dále rozšiřovat. Využil spoustu věcí, které se naučil, aby si začal budovat klientelu v Cardiffu a okolí jižního Walesu. Spolupracoval se spoustou místních umělců na jevišti a ve studiu, hrál ve studiích a přijímal roli hudebního režiséra pro muzikály a projekty, skládal a aranžoval hudbu pro klienty a dělal malá turné a křty alb s místními umělci. V této době také založil několik vlastních kapel a projektů. Pracoval i se spolužáky z vlastního ročníku a s dalšími hudebníky.

Členové Steve Roberts
(Narozen ***)
Drums, Keyboards


Steve Roberts je britský vynikající a uznávaný hudebník, je oficiálním propagátorem Dream Cymbals ve Velké Británii. Nyní je od července 2017 novým bubeníkem The TANGENT (UK) a KARMAKANIC (SWE) pro jejich evropskou, U.K a USA tour.

Steve je nejnovějším členem sestavy, ale kapela jej vidí jako svého bubeníka a dělali to od začátku. Steve udělal na kapelu dojem prostřednictvím koncertů, které The Tangent odehráli, kde byli na účtu také Magenta a Godsticks. Mít téměř identickou sbírku nahrávek jako Andy nebolelo, jeho láska ke kapelám jako Egg, Return To Forever, Gong a Bo Hansson znamenala, že komunikace mezi komponováním a bubeníkem se stala jednodušší než kdykoli v minulosti.

V letech 2009-2015 byl bubeníkem/klávesovým hráčem a autorem v GODSTICKS, s kapelou vydal jedno EP a tři alba. Absolvovali také turné s The Aristocrats (Marco Minnemann/Bryan Beller/Guthrie Govan) a The Mike Keneally Band, také se objevili na mnoha festivalech. Steve také hrál pro ceněnou prog kapelu MAGENTA (2011-2017) (CRS Best Live Performance 2012) a objevil se na jejich nejnovějším DVD/albu "Chaos From The Stage" (2016) a také na dvojitém živém albu "On Our Way To Who Knows Where" (2012), které bylo nahráno živě v Itálii. Byl také jednou třetinou britského holdu Emerson, Lake & Palmer NODDYS PUNCTURE (2005-2015) a v jednu chvíli se skutečně ocitl při hraní s Keithem Emersonem, který vstal z publika, aby s nimi zahrál. Steve je také hráč na klávesy a je milovníkem analogových syntezátorů, v současné době spolupracuje s The Tangent a The David Cross Band (houslista z King Crimson).

Steve hrál mnoho různých stylů v Evropě/VB/U.S.A. od roku 1994 koncertuje s rockery The Dostojevskys; od divadelních představení, jazzu, rocku až po plnohodnotné progresivní eposy, včetně sezení pro uznávanou harfenistku CATRIN FINCH. Je také učitelem bicích pomocí osnov Rockschool.

Členové Jason Marsh
(Narozen ***, United Kingdom)
Drums, Percussion


Jason je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám jako zakladatel kapely Godsticks. Působil také v kapele Tredegar (1987-1992), což byla velšská heavy metalová kapela, kterou založili bývalí členové Budgie Tony Bourge a Ray Phillips. Mezi další kapely patřily Freez, Six Ton Budgie (1993-?) a DG (březen 2010-současnost).

Tredegar založili bývalí členové Budgie Tony Bourge a Ray Phillips. Jejich debutové album bylo nahráno v roce 1986 s pomocí Carla Sentance z Persian Risk jako hostujícího zpěváka, protože kapela v té době neměla stálého zpěváka. Russ North se ke kapele připojil včas, aby nahrál vokály pro jednu píseň, a zůstal s kapelou asi jeden rok, než odešel s kytaristou Andy Woodem, aby se připojil ke Cloven Hoof. S kapelou Tredegar se v letech 1987 až 1992 podílel na nahrávání dema "Tredegar" (1991), alba "Ex-Budgie: Budgie and Beyond (split album) (1994) a kompilace "(Re-Mix)+(Re-Birth)" (1994).

Skupina prošla mnoha změnami v sestavě, což nakonec vedlo k tomu, že jediným původním členem zůstal Ray Phillips. Phillips převzal vokální povinnosti pro album, které bylo nahráno v roce 1991, ale nebylo vydáno poté, co nahrávací společnost, která souhlasila s jeho distribucí, na poslední chvíli změnila názor.

Po rozpadu Tredegar Phillips, jeho syn kytarista Justin a Tom Prince založili Six Ton Budgie. Remixovaná verze debutového alba, které předtím vyšlo pouze v Německu, byla znovu vydána spolu s celým nevydaným druhým albem na jediném disku u Axel Records v roce 1994 pod názvem "Remix & Rebirth".

V současné době působí ve vlastní kapele Jason Marsh Band, se kterou už vydal tři alba "Try" (2016), "Stubborn Attachments To Time, Pt. 1" (2020) a "Southern Tales" (2022).

Zpět
Studiové desky:
2023 This Is What a Winner Looks Like
2020 Inescapable
2017 Faced With Rage
2015 Emergence
2013 The Envisage Conundrum
2010 Spiral Vendetta
2008 Godsticks (EP)
Ostatní nahrávky:Skupina:
Darran Charles - Guitars, Vocals, Keyboards
Dan Nelson - Bass
Gavin Bushel - Guitars
Tom Price - Drums
Hosté:
Diskografie This Is What a Winner Looks Like
Vyšlo 26. května 2023, Kscope, KSCPPE1127 (Europe)

Seznam skladeb:
01. If I Don't Take It All (3:25)
02. Eliminate and Repair (4:52)
03. This Is My New Normal (3:49)
04. Devotion Made to Offend (4:12)
05. Silent Saw (3:25)
06. Throne (4:31)
07. Don't Say a Word to Me (5:03)
08. Mayhem (3:44)
09. Lying (4:01)
10. Wake Up (5:06)
Total Time: (42:08)

Recorded at Rockfield Studios
Produced: James Loughrey
Mastered: Maor Appelbaum
Artwork: Richard Beeching

Skupina:
Darran Charles - Guitars, Vocals, Keys
Dan Nelson - Bass
Gavin Bushell - Guitars
Tom Price / Drums
Hosté:
Daniel Tompkins - Vocal Harmonies (01) (TesseracT)
Diskografie Inescapable
Vyšlo 7. února 2020, Kscope, KSCOPE652 (CD), KSCOPE1043 (LP)

Seznam skladeb:
01. Denigrate (3:53)
02. Victim (6:14)
03. Relief (5:04)
04. Surrender (4:44)
05. Numb (5:08)
06. Change (9:31)
07. Breathe (5:17)
08. Time (5:48)
09. Resist (4:38)
Total Time: (Time 50:17)

Acoustic Bonus CD
01. Surrender
02. Breathe
03. Disbelief


Producer [Produced]: James Loughrey
Executive-Producer: Frederick Jude, Johnny Wilks
Engineer [Assistant Engineers]: Callum Marinho, Ned Roberts
Design: Richard Beeching (Beech)
Photography: Eleanor Jane

Skupina:
Darran Charles - Vocals, Guitars, Keyboards
Gavin Bushell - Guitars, Synths
Dan Nelson - Bass
Tom Price - Drums
Hosté:
Bruce Soord - Synth [Synths]
Aled Lloyd - Drums
Jon Sykes - Backing Vocals
Diskografie Faced With Rage
Vyšlo 12. října 2017, Kscope, KSCOPE468 (Europe)
2LP 2017, Kscope, KSCOPE966 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Guilt (4:31)
02. Hard to Face (6:10)
03. Open your Eyes (5:04)
04. We are Leaving (6:49)
05. Angry Concern (6:34)
06. Avenge (3:56)
07. Revere (4:24)
08. Unforgivable (5:56)
09. Everdrive (8:02)
10. Fame and Silence (5:03)
Total Time: (56:29)

Producer [Produced]: James Loughrey
Management: RJPR
Engineer [Assistant Engineers]: Callum Marinho, Matt Cooke
Mastered: The Exchange Mastering Studios
Design: Beech
Photography [Band Photography]: Eleanor Jane

Skupina:
Darran Charles - Vocals, Guitars, Keyboards
Dan Nelson - Bass
Steve Roberts - Drums, Keyboards
Hosté:
Bruce Soord - Backing Vocals (02,04)
Kaysha Louvain - Backing Vocals (05)
Rick Musallam - Backing Vocals (02)
Moray MacDonald - Keyboards (03), String & Horn Arrangements (05,10)
Jessica Moncrieff - Violin (5)
Triona Milna - Viola (05)
Rory Simmons - Trumpet (10)
Barnaby Dickinson - Trombone (10)
Diskografie Emergence
CD, vyšlo 4. září 2015, self-released (UK)
2016, Kscope, KSCOPE433 (Europe)
LP 2019, Kscope, KSCOPE1045 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Below The Belt (6:21)
02. Ruin (3:59)
03. Much Sinister (4:30)
04. Exit Stage Right (5:42)
05. All That Remains (4:37)
06. Hopeless Situation (4:30)
07. One Percent (6:29)
08. Emergence (6:11)
09. Leave Or Be Left (1:07)
10. Lack Of Scrutiny (7:00)
Total Time (50:26)

Artwork: Eric Lacombe with Eleanor Jane (photo)

Skupina:
Darran Charles - Vocals, Guitars, Keyboards
Dan Nelson - Bass
Steve Roberts - Drums, Keyboards, Piano (08)
Hosté:
Bruce Soord - Backing Vocals (04)
Kaysha Wilson - Backing Vocals (07)
Hannah Miller - Cello (10)
Diskografie The Envisage Conundrum
Vyšlo 4. února 2013, Godsticks, Godsticks 003 (UK)

Seznam skladeb:
01. Convergence (Intro) (1:17)
02. Caught in a Bind (5:03)
03. The Envisage Conundrum (6:44)
04. In a Way That Ended Me (4:59)
05. Benchmark (4:35)
06. Submerged (4:57)
07. A Brief Foray (4:48)
08. Disclosure (3:48)
09. Borderstomp - Part 1 (Death to Tuesday) (5:05)
10. Borderstomp - Part 2 (Blind) (5:54)
11. Borderstomp - Part 3 (Cielo Azul) (6:52)
12. Raised Concerns (5:30)
Total Time: (59:38)

Written: Charles (02-07, 09-12), Roberts (01,08)
Producer [Produced], Mastered: Joe Gibb
Artwork [Art], Creative Director [Creative Direction]: Chris MUGS Maguire
Photography: Eleanor Jane Parsons

Skupina:
Darran Charles - Vocals, Guitars, Keyboards
Steve Roberts - Drums, Piano [Piano Segue] (06), Synthesizer [Synth Solo] (09)
Hosté:
Bryan Beller - Bass
Kaysha Wilson - Backing Vocals (03)
Diskografie Spiral Vendetta
Vyšlo 7. ledna 2010, Godsticks, Godsticks 002 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Offer Still Stands (2:47)
02. Unnerving Allure (6:00)
03. Timshel (5:36)
04. Norman (6:00)
05. Put Seven in Bold (5:47)
06. Withdrawn (5:15)
07. Traverse (2:30)
08. R.R.R. (5:30)
09. The Continuation of Livid (4:30)
10. Unravel (5:00)
Total Time: (48:55)

Produced and Mastered at Mighty Atom Studios
Producer [Produced]: Joe Gibb
Engineer [Asst. Engineer]: Nick Byrne
Artwork, Art Direction: Chris "MUGS" Maguire
Photography [Band Photos]: Eleanor Jane Parsons
Photography [Bryan Beller Photo]: TJ Lambert

Skupina:
Darran Charles - Vocals, Guitar, Piano
Jason Marsh - Bass
Steve Roberts - Drums (02,03)
Aaron Evans - Drums (01,04,05)
Hosté:
Diskografie Godsticks
EP, vyšlo 29. ledna 2009/2008, Self released

Seznam skladeb:
01. Not The Face (4:21)
02. Only When Provoked (4:41)
03. Puppy Gardener (5:27)
04. Venial (4:50)
05. Clinical (3:30)
Total Time: (22:48)

Produced at Blossom Studio, at Mighty Atom Studios
Written [All Songs Written]: Darran Charles, Jason Marsh
Producer [Produced]: Joe Gibb (02,03), Noel Watson (01,04,05)
Artwork: Chris Maguire

ZpětSteve Roberts, Darran Charles a Dan NelsonGodsticks 2016

Godsticks 2017

Godsticks 2019
Godsticks 2023 ještě s Danem Nelsonem


Godsticks 2023 již s Francisem Georgem...

Zpět

     Oficiální stránky:
     https://www.godsticks.co.uk/about
     http://kscopemusic.com/artists/godsticks/
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2.7.2023
Menu Poslední aktualizace: 2.7.2023
...a vzkaz autorovi !