Peter Gabriel

   
     
    
    
    
    





Zpět

Peter Brian Gabriel
(Narozen 13. února 1950, Chobham, Surrey, Anglie, Velká Británie)

Peter Gabriel je anglický hudebník, skladatel a zpěvák. Poprvé se stal slavným jako sólový zpěvák a flétnista v progressive rockové skupiny Genesis.

Po odchodu od Genesis se Gabriel věnoval úspěšné sólové kariéře. V současnosti se věnuje produkci world music, metodám distrubuce hudby a humanitárním akcím.

Během své bohaté hudební kariéry obdržel Peter Gabriel mnoho cen Grammy a stál u zrodu nyní globálního festivalu WOMAD. V roce 2006 byl oceněn laureáty Nobelovy ceny míru prestižním titulem Man of Peace. Podílel se také na celé řadě technologických projektů.

Se svoji první ženu Jill Moore se seznámil ve škole, když mu bylo 16 a jí 14 let. Vzali se 17. března 1971, rozvedli se v roce 1987. Jejím otcem byl lord Moore Wolvercote a má s ní dvě dcery Anna-Marie (nar. 26 července 1974) a Melanie Gabriel (nar. 23. srpna 1976). Anna-Marie je filmařkou a Melanie je hudebnicí. Anna-Marie zfilmovala a režírovala "Growing Up on Tour: A Family Portrait" a DVD "Still Growing Up: Live & Unwrapped". Melanie byla doprovodnou zpěvačkou v kapele svého otce od roku 2002.
Koncem 80. a začátkem 90. let Gabriel žil s herečkou Rosannou Arquette, ale nikdy se nevzali. Rosanne jej inspirovala k písni "In Your Eyes".
Svatba s druhou manželkou Meabh Flynn se konala 9. června 2002 a má s ní dva syny - Isaac Ralph (nar. 27. září 2001) a Luc (nar. 5. července 2008).

Jill Gabriel (Moore), 1. manželka Rosanne Arquette, přítelkyně Meabh Flynn, 2. manželka
Gabriel po mnoho let žije v kraji Wiltshire v Anglii, kde také provozuje svoje Real World Studios. Předtím žil v údolí Woolley poblíž Bath, Somerset.

Peter Gabriel se narodil v městě Chobham v hrabství Surrey v Anglii v prostředí, které jakoby předurčilo jeho hudební osud. Jeho otec Ralph Parton Gabriel (zemřel 9. listopadu 2012 ve věku 100 let), byl váženým elektroinženýrem a zlepšovatelem, což možná předurčilo Peterovu cestu v objevování fascinujících vztahů mezi hudbou a technologií. Matka Edith Irene Allen pocházela z hudební rodiny, když jejích pět sester umělo hrát na nějaký hudební nástroj. Jeho pra-pra-prastrýc, Sir Thomas Gabriel, První Baronet, sloužil jako primátor Londýna v letech 1866 až 1877. Teta z otcovy strany navíc byla operní zpěvačkou. Peter tak vyrůstal neustále obklopen církevní nebo operní hudbou, takže jeho hudební lekce začaly klarinetem a piánem, které jej přestalo bavit již v devíti letech. Hudba pro něj tak byla zpočátku spíše utrpením, dokud jej nazasáhla pop-music. Takže začal poslouchat Beatles, Hendrixe a Ninu Simon a obdivoval černošský soul Otise Reddinga a Jamese Browna.

Peter navštěvoval soukromou přípravnou hudební školu Cable House ve Wokingu a od roku 1963 byl k vidění na Charterhouse School v Godalmingu. Tam se setkal s Tony Banksem a jejich hudební zájmy a odpor ke školskému řádu a systému je velmi sblížil. Když Peter a Tony chodili do druhého ročníku, přišel na školu rovněž Michael Rutherford, který se tam spřátelil s Anthony Phillipsem po jeho příchodu na školu v dubnu 1965. Tam pak vznikla kapela Anon, v níž se setkal Phillips a Tony. Svůj hudební zájem mezitím Gabriel přesunul k bicím


a občasnému zpěvu, když se sešel s Tony Banksem u piána. Mezitím Banks s Gabrielem založili kapelu Garden Wall. Přes několikeré peripetie se nakonec někteří členové obou kapel o velikonočních prázdninách roku 1967 sešli k nahrávání. Byli to Tony Bans, Anthony Phillips, Peter Gabriel a Mike Rutherford a bubeník John Mayhew.

Jako milovník soulové hudby byl Gabriel ovlivněn mnoha rozličnými zdroji ve způsobu svého zpěvu, zejména Otisem Reddingem a dalšími soulovými zpěváky, stejně jako frontmanem skupiny Family Rogerem Chapmanem. V roce 1970 si zahrál na flétnu na albu Cata Stevense "Mona Bone Jakon".


Jako šestnáctiletý založil Gabriel se spolužáky v roce 1967 s přáteli z Charterhouse School Tonym Banksem, Anthonym Phillipsem, Mikem Rutherfordem a bubeníkem Chrisem Stewartem skupinu Genesis. Jméno skupiny bylo navrženo spolužákem, později hudebním impresáriem Jonathanem Kingem, který produkoval jejich první album nazvané "From Genesis To Revelation".


Čtveřici kromě vysílání rádia Luxembourg a spousty dalších vlivů značně ovlivnila církevní hudba, která nejlépe zformovala jejich přesvědčení, že nejdůležitějším aspektem muziky má být emocionalita. Gabrielovi přinášel zpěv církevních hymnů nesmírně silný citový zážitek a tak není divu, že jeho zpěv má často tak blízko k soulovému pojetí, které je schopno v člověku rozeznít nejširší škálu citů a pocitů. Společně se skupinou Genesis Gabriel vyspěl v dramatického interpreta, mistra pěveckých technik a výrazů.

Genesis přitáhli pozornost v Anglii a částečně také v Itálii, Belgii, Německu a dalších evropských zemích, zejména díky Gabrielově žhnoucí přítomnosti na pódiu, která se rozvinula v používání početných bizardních kostmýmových změn a komických snových příběhů vyprávěných jako úvod ke každé písni (původně Gabriel vymyslel tyto příběhy pouze, aby zaplnil čas mezi písněmi, kdy zbytek skupiny bude ladit nástroje a opravovat technické závady. Na koncertech bylo široce využíváno Černé světlo spolu s tím, že normální jevištní osvětlení bylo zeslabeno nebo vypnuto. Pozadí z fluorescentních bílých látek a rozptýlenost hráčů na pódiu učinily skupinu souborem siluet, kdy jediným dalším zdrojem světla byl Gabrielův světélkující kostým a líčení.

Mezi Gabrielovy slavné kostýmy, které vytvořil, aby zviditelnil hudební myšlenky skupiny, patřila "Netopýří křídla" pro obvyklou úvodní skladbu "Watcher of the Skies". K dalším kostýmům patřily "Flower" a "Magog", které střídavě oblékal pro skladbu "Supper's Ready" z alba "Foxtrot". Kostým "Britannia" nosil při skladbě "Dancing With Tthe Moonlit Knight" a kostým "The Reverend" při skladbě "The Battle Of Epping Forest" z alba "Selling England By The Pound". Kostým "Starý muž" používal pro skladbu "The Musical Box" z alba "Nursery Cryme". Kostýmy "The Slipperman" a "Rael" oblékal při skladbě "The Colony Of Slippermen" z alba "The Lamb Lies Down On Broadway" ve které Rael byl hlavní osobou.

Společně se skupinou Genesis Gabriel vyspěl v dramatického interpreta, mistra pěveckých technik a výrazů. Jevištní atmosféru umocňoval použitím rozmanitých masek a převleků. Peter byl ale nešťastný ze své role ve skupině a mašinérie obklopující rockovou superhvězdu. Vadilo mu, že do skupiny bylo zapojeno tolik lidí a tolik peněz, že se zdálo riskantní snažit se cokoliv změnit. Odpor, který pociťoval k hudebnímu byznysu, ho přivedl k přesvědčení, že skupina bude muset produkovat hudbu pro masové publikum jen aby si vylepšila stávající pozici. Jeho umělecká integrita a idealismus trpěly hlubokými ranami a on se z tohoto údělu musel vymanit. S rostoucí popularitou se pro turné Genesis totiž objednávaly sály a haly hodně dlouho dopředu. Tím, jak kapela hrála ve stále větších halách, stále většímu počtu posluchačů vzdalovala se propast mezi aktéry a obecenstvem. Peterovi se v tom vytrácela duše a také se nemohl smířit s tím, že mu kdosi nadlouho dopředu naplánuje život a že nebude mít dost času na sebe, svou tvorbu a rodinu. Kolotoč - album - turné - album - turné ho opotřeboval a bylo načase změnit způsob života, přeseknout svazky s hudebním průmyslem, šílícím po penězích.

Napětí narostlo spolu s ambiciózním albem a turné Gabrielovy koncepční práce "The Lamb Lies Down on Broadway", ze které byl zřejmý Gabrielův lví podíl na tvorbě textů. Během psaní a nahrávání alba "The Lamb Lies Down On Broadway" byl Gabriel osloven režisérem Williamem Friedkinem údajně proto, že Friedkina zaujal Gabrielův krátký příběh v poznámkách na přebalu alba "Genesis Live". Gabrielův zájem o filmový projekt s Friedkinem byl další faktor, který přispěl k rozhodnutí odejít z Genesis. Rozhodnutí odejít učinil ještě před turné podporující vydání alba „The Lamb Lies Down on Broadway“, ale Gabriel zůstal se skupinou až do


zakončení turné. Přestože napětí bylo veliké se Gabriel i zbývající členové Genesis pro veřejnost shodli na tom, že odchod ze skupiny byl v dobrém, což podpořil fakt, že oficiálně odešel osm měsíců po tom, co skupině sdělil, že je pro něj čas posunout se dál. Zlomový bod přišel spolu s obtížemi v těhotenství Gabrielovy ženy Jill a následnému porodu jejich prvního dítěte Anny, kdy se rozhodl raději zůstat spolu s nemocnou dcerou a ženou, raději než nahrávat a vydat se na turné. Nelibost ze strany zbytku kapely přivedla Gabriela k rozhodnutí, že musí z kapely odejít. Charismatický frontman Peter Gabriel kapelu Genesis překvapivě pro hudební svět opustil na pokraji celosvětového úspěchu v září 1975. Gabrielův odchod z Genesis, který šokoval fanoušky skupiny a ponechal mnohé komentátory v pochybnostech, zda skupina přežije, byl důsledkem mnoha faktorů. Jeho postavení jako frontmana skupiny, spolu s pozorností, kterou nashromáždil jeho planoucí přítomností na pódiu, vyústilo v napětí uvnitř skupiny. Genesis vždy působili více či méně jako kolektiv a Gabrielův rychle rostoucí veřejný profil vedl k obavám uvnitř skupiny, že je neprávem považován za jediný tvůrčí zdroj; krom toho se skupina začala cítit spoutaná reputací (a očekáváním fanoušků) spojenou s jejich skvěle vypracovanými zpola divadelními představeními.

V době, kdy za mikrofonem u Genesis stál Peter Gabriel, doprovodný zpěv obvykle obstarával baskytarista Mike Rutherford, klávesista a kytarista Tony Banks a (nejvýrazněji) pak bubeník Phil Collins. Když Gabriel skupinu opustil v roce 1975, Phil po dlouhém hledání náhrady zaujal místo hlavního zpěváka skupiny.


Peter, Gill a Anna-Marie Po svém odchodu ze skupiny Genesis si Peter Gabriel dal skutečný pohov, když se s rodinou přesunul na venkovské sídlo v anglickém Bathu a tam na své farmě údajně celý rok pěstoval zeleninu. To se ovšem psal rok 1975 a přestože Peterovi bylo teprve pětadvacet, rozhodnutí dát navždy sbohem mateřské skupině a na nějaký čas úplně vysadit, se pro něj tenkrát stalo takřka životně důležitou nezbytností.

Gabriel odmítl pojmenovat kterékoliv ze svých prvních sólových alb, které tak byly všechny označeny jednoduše "Peter Gabriel" s použitím stejného typu písma, alba se odlišovala pouze uměleckým ztvárněním přebalu. Obvykle se rozlišují podle pořadí ve vydání nebo podle designu a uměleckého ztvárnění, s tím, že na první tři sólová alba se často odkazuje jako na "Peter Gabriel/Car" (1977), "Peter Gabriel/Scratch" (1978) a "Peter Gabriel/Melt" (1977). Jeho čtvrté sólové album rovněž nazvané "Peter Gabriel" bylo ve Spojených státech na příkazání studia Geffen Records označeno jako "Peter Gabriel (IV Security)".

Gabriel nahrál své první album "Peter Gabriel /Car" v letech 1976 a 1977 s producentem Bobem Ezrinem v Torontu. Na tomto debutovém albu Gabriel vystřídal několik hudebních nálad. Tato bezejmenná LP deska, která vyšla v únoru 1977 obsahovala i singlový hit "Solsbury Hill", Gabrielův debutový singl coby sólového umělce, který to v Británii dotáhl až na třináctou pozici. Jedná se v podstatě textově o autobiografickou píseň vyjadřující jeho myšlenky při odchodu z Genesis. Tato píseň se rovněž umístila na "Billboard Hot 100" v roce 1978, kdy se dostala mezi 70 nejlepších písní. Ačkoliv byl Gabriel převážně spokojený s hudbou, cítil, že toto album a zejména píseň "Here Comes The Flood" bylo až přesyceno a příliš vypilováno. Jemnější a uvolněnější verze lze slyšet na albu Roberta Frippa "Exposure" a na Gabrielově kompilaci největších hitů "Shaking The Tree" z roku 1990.

Po vydání alba Gabriel sestavil koncertní kapelu, v níž byli Robert Fripp (občas pod pseudonymem "Dusty Rhodes", a někdy hrající za scénou), Steve Hunter (kytary), Tony Levin (baskytara), Larry Fast (syntezátory), Allan Schwartzberg (bicí), Phil Aaberg (klávesy) a Jimmy Maelen (percuse) a vydal se na své první samostatné turné. Na pódiu Gabriel přestal používat jakékoliv masky a kostýmy, při zpěvu většinou stál u mikrofonu, ale stejná samozřejmost byla i v jeho pobíhání, skocích, klekání, posazení. Téměř každou píseň nejprve uvedl a pak prožil. První etapa turné nazvaná "Expect The Unexpected" (Očekávejte neočekávané) začala dne 5. března 1977 ve Spojených státech a pokračovala až do dubna. Britská část turné byla ukončena 30. dubna. Druhá etapa turné přinesla jinou koncertní kapelu, v níž byli Sid McGinnis (kytařa), Tony Levin (baskytara), Jerry Marotta (bicí) a Bayette (klávesy). Turné "Sightings in the Test Area During Autumn" začalo 30. srpna a kapelu bylo možno spatřit po celé Anglii a Evropě až do posledního vystoupení dne 1. listopadu 1977.

Na druhém, opět bezejmenném albu "Peter Gabriel /Scratch" (1978), Gabriel spolupracoval s kytaristou Frippem. Produkoval jej rovněž tento občasný kytarista a věčný experimentátor Robert Fripp, který s Gabrielem spolupracoval na skladbě "Exposure". Toto album bylo celkově štíhlejší, hutnější, temnější a více experimentální, přineslo sice ucházející recenze, ale žádný hlavní hit. Toto album bylo původně zamýšleno jako součást volné trilogie s alby "Exposure" Roberta Frippa a "Sacred Songs" Daryla Halla, když všechny tři alba produkoval právě Fripp. Robert Fripp zde použil i svůj vynález "Frippertronics" ve skladbě "Exposure".

Pak se ale v hloubi Shepton Mallet se však děly podivné věci. Od odchodu z Genesis hloubil Gabriel stále výstřednější brázdu od své bývalé mateřské kapely. Hluboce se začal zajímat o world-music, k níž ho přivedla fascinace rytmy, které tvořily páteř jeho skladeb v protikladu ke konvenčnímu melodickým linkám, což se projevilo také ve výrazně odvážnější tvorbě za širokého použití nahrávacích triků a zvukových efektů. Gabrielovo zalíbení v hudebních technologiích je považováno mnohými lidmi za jiskru jeho úspěchu. Poprvé se tyto vlivy objevily na jeho třetím albu, které produkoval Steve Lillywhite, a jež bylo plné hledání Gabrielova místa ve světě. Toto sólové album "Peter Gabriel /Melt" nahrávané v Londýně je často oceňováno jako první LP, kde byly použity nyní slavné "gated reverb" efekty bicích. Phil Collins hrál na bicí v několika písních, včetně otevírací skladby "Intruder", která představila "reverse-gated cymbal-less" soubor zvuků, které Collins rovněž použil na jeho vlastním singlu "In The Air Tonight" a používal po zbytek 80. let. Gabriel při tvorbě alba chtěl, aby jeho bubeníci nepoužívali vůbec činely, a když slyšel výsledek, požádal Collinse, aby nahrál několika minutový jednoduchý vzor, na kterém pak postavil sklabu "Intruder". Album jako takové dosáhlo určitých úspěchů v hitparádách. Úspěšný singl "Games Without Fronties" (#4 GB, 1980) o slepém nacionalismu je sarkastickým popisem lidských her s vlaječkami, skladba "Family Snapshot" líčí okamžik smrti prezidenta J.F. Kennedyho viděný přes mušku střílejícího vraha a skladba "Biko" je posmrtnou poklonou černošskému vůdci Stephenovi Bikovi, kterého umučila a zavraždila jihoafrická policie. K hitům patřila ještě skladba "I Don’t Remeber".

Při natáčení čtvrtého alba "Peter Gabriel /Security" se Gabriel nechal inspirovat africkými rytmy. Tato temperamentní, spontánní muzika, ve které se mísí vlivy od ghanských bubnů po etiopské píšťaly však nepronikla do britského singlového žebříčku ("Shock the Monkey" # 58 GB, 1982). Lopotné a občas sklíčené nahrávací dny na jeho venkovském anglickém statku v letech 1981 a 1982 s koproducentem a inženýrem Davidem Lordem vyústily ve čtvrté sólové album, u kterého na sebe Gabriel vzal více produkční zodpovědnosti. Bylo to jedno z prvních komerčních alb nahraných zcela na digitální pásek (za použití Sony mobile truck) a uvedlo raný, extrémně nákladný "Fairlight CMI" samplovací počítač, jehož použití se již zlehka objevili i na předchozím albu. Gabriel kombinoval množství nasnímaných a přetvořených zvuků s „world-beat“ bicími a dalšími neobvyklými instrumenty, aby vytvořil radikálně novou, emočně nabitou zvukovou paletu. Kromě toho se umělecké provedení obalu skládalo z tajuplných metaforických fantazií. Navzdory podivnému zvuku alba, svébytnému vzhledu a často rušivých témat bylo prodáváno velice dobře. Toto album dosáhlo prvního umístění mezi nejlepšími 40ti hity ve Spojených státech písněmi "Shock The Monkey" a "I Have the Touch". Videoklip k písni "Shock The Monkey", ve kterém se Gabriel představil s nabílenou tváří a makakem v kleci si udržel první příčku na hudební televizi MTV po 9 týdnů. Studio Geffen records přinutilo Gabriela k pojmenování jeho čtvrtého alba ve Spojených státech na "Security", aby upoutalo pozornost při jeho vydání a také, aby se odlišilo od přdešlých tří alb.

Alternativní verze Peterova třetího a čtvrtého alba byly vydány rovněž s německými texty. "Peter Gabriel 3" se skládalo v zásadě ze stejných nahrávek, pouze přezpívanými novými vokály, zatímco "Security" bylo také remixováno a několik písní bylo prodlouženo nebo zlehka pozměněno.

Gabriel pořádal rozsáhlá turné pro každé své album. Zpočátku se demonstrativně vyhýbal divadelním prvkům, které charakterizovaly jeho působení u Genesis. Zajímavostí je, že pro jeho druhé sólové turné si celá kapela oholila hlavy a vystupovala celá v bílém. V čase vydání "Security" začal vyvíjet propracované pódiové rekvizity a akrobatické prvky při zavěšení na pojízdné jeřáby, obličej měl deformovaný Fresnelovými čočkami a zrdcadly a na tváři neobvyklý make-up. Při svém turné v letech 1982 až 1983 měl jako předkapelu Davida Bowieho. Nahrávky tohoto turné ze záznamů koncertů v USA a Kanadě byly vydány jako dvojalbum "Plays Live". Gabriel stál rovněž v roce 1982 u zrodu etnického festivalu WOMAD, jež se od té doby koná každoročně. Od konce téže dekády má dispozici i vlastní nahrávací studio Real World a pod stejným názvem založil i gramofirmu zaměřenou kromě jiného na world music, v níž poskytuje příležitost prezentovat se i dosud neznámým muzikantům z celého světa. K těm, které značka Real World nejvíce proslavila, patřil například již zesnulý pakistánský zpěvák Nusrat Fateh Ali Khan.

Jeviště bylo připraveno pro Gabrielův kritický a komerční zlom s jeho další studiovou nahrávkou, kterou připravoval téměř tři roky. Během nahrávání a produkce alba si rovněž udělal čas ke složení filmového soundtracku pro Alana Parkera a jeho filmovou práci z roku 1984 "Birdy", který se skládal jak z nových materiálů tak i zremixovaných pět starších Peterových písní z jeho předchozího studiového alba v instrumentální podobě.

Po vydání živého dvojalba a hudby k filmu Alana Parkera "Birdy", se Gabriel podílel společně s producentem Danielem Lanoisem, rovněž známým pro svou práci se skupinou U2 a Brianem Eno, na svém posluchačsky nejvíce vstřícném albu "So", se kterým Gabriel dosáhl své největší popularity. Album "So" vyšlo v roce 1986 a stalo se jednou z nejdůležitějších desek tohoto období. Bylo mezinárodně oceněno mnoha platinovými deskami, jen v USA se jej prodalo přes 5 milionů kusů. Na natáčení alba Peter vzpomíná: "Myslím, že když jsme tehdy to album hráli, věděli jsme, že je dobré. Nebyl jsem nějaký obskurní umělec; měl jsem už hity jako "Shock The Monkey", "Games Without Frontiers" a "Solsbury Hill", ale po každém z nich jsem se záměrně částečně zase stahoval do stínu. Albem "So" však skončily všechny moje úvahy o sobě jako o kultovním umělci na hraně hudebního mainstreamu, hlavně v Americe. Možnost stáhnout se zase do stínu pro mě už neexistovala." Krásně vystavěné melodie zde byly podpořeny vynalézavou rytmikou. Jako skladatel, zpěvák a aranžér se na této výjimečné desce Gabriel pokusil o návrat k blues a soulové hudbě, která ho tolik vzrušovala v šedesátých letech. Ducha té doby zachytil ve vlastních kompozicích "Sledgehammer" (#4 GB, 1986; podle údajů z roku 2003 - nejhranější video na MTV všech dob!) a "Big Time" (#13 GB, #3 USA, 1987). Na desce se také podílela celá řada pozoruhodných umělců například Lori Anderson, Stewart Copeland, Daniel Lanois, Jim Kerr, Bill Laswell a Nile Rodgers. Společně s Kate Bush natočil duet "Don't Give Up" (#9 GB, 1986), překrásnou baladu o devastaci a nezaměstatnosti. Toto album rovněž dosáhlo umístění v Top 40 U.S. hits s písněmi "Sledgehammer", "In Your Eyes" (skladba zazněla také ve filmu "Say Anything") a "Big Time" a singlem "Red Rain". Singl "Sledgehammer" dosáhl na 4 příčku v Anglii, ale ve Spojených státech se stal dokonce hitem č. 1, kterému se podařilo sesadit z vrcholu píseň jeho bývalé kapely Genesis "Invisible Touch". Gabrielova skladba "Sledgehammer", která se vypořádávala zejména s tématem sexu a sexuálních vztahů, byla podkreslena velice chváleným videoklipem, který byl výsledkem spolupráce režiséra Stephena R. Johnsona (Aardman Animations) a animátory bratry Stephenem a Timothim Quayovými. Toto video vyhrálo v roce 1987 početná ocenění - MTV Music Video Awards a nastavilo nový standard pro umělecké ztvárnění písně ve filmovém průmyslu. Videoklip k písni "Big Time", který následoval rovněž pronikl na zcela nové pole v hudebně vizuálních animacích a speciálních efektů. Ta píseň je příběh o tom "co se stane, když se stanete trochu příliš úspěšným", dle Gabrielových slov.


Pozoruhodně propracované videoklipy slavily úspěch na celém světě. Bez zajímavosti není ani to, že Gabriel opatřoval svá alba cizojazyčnými mutacemi, aby mu jeho posluchači rozuměli. Značnou část vydělaných peněz Peter vložil do přestavby svého studia v Bathu. Nazval je Real World, stejně jako gramofonovou firmu, kterou založil, aby pomohl publiku poznávat hudbu třetího světa. Gabriel v tomto období sehrál prominentní roli při podpoře Amnesty International, která se objevila ve Spojených státech v roce 1986 svými turné "A Conspiracy Of Hope Tour" a celosvětovým turné "Human Rights Now! Tour".

V červnu 1989 Gabriel vydal album "Passion: Music For The Last Tempation Of Christ", soundtrack k filmu Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista. Zcela typicky Gabriel po hitovém albu natočil Gabriel fascinující a poutavou instrumentální desku, záměrně naprosto nekomerčně orientovanou, jež vznikla dopracováním jednotlivých hudebních témat, která Gabriel dodal pro kontroverzní Scorseseho film. Gabriel zde propojuje syntetické zvuky, chlapecký sbor, perkuse z celého světa s vokálem dvou zpěváků Nustrata Fateh Ali Khana a Yossou N'Doura a nahrál tak velmi nadčasové album s úžasnou atmosférou. Za tuto práci získal své první ocenění Grammy Award v kategorii Nejlepší New Age Performance. Rovněž byl nominován na udělení Zlatého Glóbu za Best Original Score - Motion Picture.

Po výběrovém dvojalbu "Shaking the Tree" Gabriel opět pokračoval v produkční spolupráci s Danielem Lanoisem při natáčení dalšího alba s názvem "Us", které vyšlo v roce 1992. Pro toho album tentokrát Gabriel nazpíval duet "Blood of Eden" s irskou zpěvačkou Sinead O'Connor. Ozdobou alba se stala skladba "Steam", jež měla stejnou soulovou inspiraci jako "Sledgehammer". Na tomto albu Gabriel prozkoumal bolest svých tehdejších osobních problémů; svého nevydařeného prvního manželství, svého vztahu s Rosannou Arquette a rostoucí vzdálenosti mezi ním a jeho první dcerou. Gabrielův pohled do svého nitra v kontextu s albem "Us" je možno spatřit v prvním vydaném singlu "Digging In The Dirt" režírovaném Johnem Downerem. Doprovázen zneklidňujícími obrazovými motivy je Gabriel pokrytý šneky a rozličným listím. Tato píseň odkazuje na psychoterapii, která zabrala Gabrielovi mnoho času mezi vydáním předchozího a tohoto alba. Gabriel popisuje své neúspěchy dostat se blíže ke své dceři v písni "Come Talk To Me" režírované Mattem Mahurinem, ve kterém je doprovázen vokálním zpěvem Shinead O’Connor. O’Connor rovněž propůjčila svůj hlas ve skladbě "Blood Of Eden" režírovaném Nicholou Bruce a Michaelem Coulsonem, třetím vydaným singlem z alba a opět se vypořádavajícím s potížemi se vtahem, a tentokráte se vrací až zpátky k Adamovu žebru pro inspiraci. Výsledkem bylo jedno z Gabrielových nejvíce osobních alb. Setkalo se s menším úspěchem než "So", když dosáhlo druhé příčky v žebříčku alb na obou stranách Atlantiku, což mělo i mírný dopad na singlové žebříčky se skladbami "Digging In The Dirt" a více funky-stylovým "Steam", který oživil vzpomínky na "Sledgehammer". Gabriel spojil vydání alba s uspořádáním světového turné s Paulou Cole nebo Joy Askew, které zastaly vokální roli Shinead O’Connor a doprovodily jej na 2CD a 2DVD "Secret World" v roce 1994.

Gabriel zapojil inovativní přístup v propagaci alba "Us". S přáním nepublikovat pouze obrazy sebe samého požádal umělecké filmové tvůrce Nicholu Bruce a Michaela Coulsona (režiséra a producenta), aby koordinovali propagační kampaň a použili pro ni práce současných umělců. Umělci jako Helen Chadwick, Rebecca Horn, Nils Udo, Andy Goldsworthy, David Mach a Yayoi Kusama spolupracovali na vytvoření originálního uměleckého zpracování pro každou z 11ti písní na mnoha-miliónovém CD. Coulson and Bruce dokumentovali průběh tvorby na Hi-8 video záznam. Bruce opustila studio Real World, které na práci dělalo a v kampani pokračoval Coulson za použití materiálů získaných při dokumentování a použitých jako propagačních EPK (Electronic Press Kit), dlouhostopého videa "All About Us" a interaktivního CD-ROMu "Xploral".

Gabriel získal tři další ocenění Grammy, všechna v kategorii Hudebních videí. Vyhrál kategorii Nejlepší hudební video - krátká forma Grammy v roce 1992 a 1993 s videoklipy k písním "Digging In The Dirt" a "Steam" v tomto pořadí. Gabriel dále získal Grammy ve stejné kategorii za své "Secret World Live" video.

Po pěti letech V samém závěru století, kdy nevydal žádnou novou hudbu, se Gabriel náhle znovu objevil s projektem "OVO", když zareagoval na výzvu Marka Fishera (mimo jiné tvůrce televizní show s U2), který Gabriela koncem roku 1997 oslovil s nabídkou podílet se na velkolepém multimediálním představení u příležitosti otevření londýnského Millenia Dome, jež měla startovat na Nový rok 2000. Gabriel pak složil hudbu ovlivněnou různými hudebními kulturami pro několik koncertů právě na počest otevření Paláce milénia nazvané "Millenium Dome Show", které se konalo v Greenwichi v Londýně v roce 2000. Album právě vychází z hudby pro tento London Millenium Dome určené ke stejnojmennému představení (Story of OVO). Fantastický příběh OVO na stylizovaných osudech tří generací jedné rodiny ve zkratce ukazuje vývoj lidstva a vrcholí nebeským letem kosmického hnízda, v němž se nachází titulní hrdina - blonďaté děcko, jakožto reprezentant budoucnosti. OVO je vlastně příběhem evoluce lidského rodu, rozděleným do tří částí. První je věnována životu v neporušené přírodě a počátkům zemědělství, druhá industrializaci a třetí futuristické vizi, v niž se příroda a technologie organicky propojí. OVO je také příběhem lásky. Gabriel na desku namíchal hudební vlivy mnoha ras a národností, které obývají britské ostrovy. Do současné elektronické podoby převedl zejména hudební prvky asijské, africké, karibské, evropské a australské kultury. Ke Gabrielovi se na "OVO: The Millenium Show" připojuje zpěvačka Omi Hall, vokalistka Elizabeth Frazer (Cocteau Twins), raperka Neneh Cherry a další umělci. Album nepřináší pouhý záznam hudby k dvacetiminutovému audio-vizuálnímu představení, ale jednotlivé písničky a instrumentálky spíše rozvíjí jeho motivy.

Původně plánovaná šestiměsíční záležitost se protáhla na celá dvě léta. "Jen asi rok nám trvalo, než jsme přišli na ty správné nápady a vizuální efekty, které zhutní historii civilizace do dvaceti minut. Právě zkratkovitost tohoto projektu mě ale přivedla k nejrůznějším hudebním žánrům, které by mě asi jinak neoslovily," zavzpomínal později Gabriel. Bylo zde příliš mnoho vábniček, kterým nemohl odolat: bezprostřední kontakt s nejmodernějšími technologiemi, setkání se spoustou zajímavých lidí z nejrůznějších oborů, velký manévrovací prostor, který mu jako skladateli umožnil hudebně překlenout časové rozpětí od středověku až k současné taneční muzice. Pro tento projekt, v němž své pěvecké party přednesli například jeden z woodstockých hrdinů Richie Havens, éterická Elizabeth Fraser či Iarla O'Lionaird ze souboru Afro Celt Sound System, Gabriel neobětoval jen spoustu svého času, ale třeba i píseň Father, Son, s níž počítal právě na své regulérní album.

Dne 16. června 2002 Gabriel vydal patnáctiskladbové album "Long Way Home", které představuje hudbu pro austraský film Phillipa Noycea Rabbit-Proof Fence. Gabriel všechny kompozice napsal sám, jen ve dvou písních mu vypomohla dvojice kytaristů, Richard Evans a David Rhodes. Toto album však nepatří k jeho regulérním albům, místo Gabriela jej natáčeli přizvaní zpěváci, zpěvačky a hudebníci. Tento soundtrack získal nominaci na Zlatý Glóbus opět v kategorii Best Original Score - Motion Picture.

Dne 23. září roku 2002 vydal Gabriel své, dlouho přesouvané, regulérní album nazvané "Up", své první úplné studiové album za poslední dekádu. Zcela svépomocí produkované album "Up" se vrátilo k některým tématům jeho práce z konce 70. a počátku 80. let. Deset nových skladeb po bezmála deseti letech na první poslech dokazuje, že Peter Gabriel svedl opravdový boj sám se sebou, s vlastní minulostí, se svými strachy, které chce ovládat. Album kromě protagonistova studia vznikalo i v Senegalu, na horách ve Francii či na palubě lodi plující po Amazonce, a na němž se vedle obvyklých spoluhráčů, basisty Tonyho Levina či kytaristy Davida Rhodese, objevuje i Gabrielova dcera Melanie a jeho oblíbenec z mládí, hráč na kytaru Peter Green z někdejších Fleetwood Mac. Ve skladbě "My Head Sounds Like That", kterou Gabriel označuje za klidnou, introspektivní, zní velmi tiše čiré zoufalství. Zpěv na hranici podivného falzetu, který se občas zlomí do jakési útěšné mantry, ryzí případ maniodeprese. Podobně "No Way Out" s kavárenským šelestem perkusí a archaickou kytarou jak z mexické kavárny konce padesátých let, v níž Gabriel šeptá dost nezvyklé fráze verzí na hraně duševních sil, aby se bolesti pokusil vzepřít v refrénu vygradovaném sice do hymnického smutku, ale přece. Maniakální muezzinské vytí Nusrata Fateha Aliho Khana v "Signal To Noise", sebetrýznivé "More Than This", palčivé hledání: přece musí být ještě něco mimo naši představivost. Ne, tohle nejsou roztančené skladby, dokonce i "The Barry Williams Show", téměř ploužák na téma Reality TV, rozjetý zlověstným, waitsovsky hrdelním šepotem s úžasnou trumpetou Christiana Le Chevretela, je vlastně Gabrielovým bojem se stínem toho, kým kdysi sám býval. Pravděpodobně nejlepší písní alba je prý patnáct let stará "Sky Blue", v podstatě gabrielovské klasické blues, litanie či žalm s výbornými kytarami Daniela Lanoise a Petera Greena a stylovými vokály Blind Boys Of Alabama. A jistě také "I Grieve", očistná lázeň o lásce a společně sdíleném utrpení či neilyoungovsky křehké The Drop. Světýlka a naděje při pronikání do nejhlubší temnoty.

Tři singly neuspěly ve vzbuzení zájmu a umístění v žebříčcích - zčásti také proto, že téměř každá skladba překročila šest minut délky navíc s mnohočetnými částmi - album se však prodávalo dobře po celém světě vzhledem k tomu, že Gabriel již čerpal z široké základny věrných fanoušků získaných za takřka čtyřicet let práce v hudebním světě. Na desku se nevešel song "Burn You Up", který tvořil B-stranu singlu "The Barry Williams", který vyšel 9. září 2002. Po vydání alba "Up" následovalo světové turné, jehož první koncert proběhl 5. listopadu 2002 v americké Atlantě. Během severoamerické části turné "Growing Up" se v Gabrielově doprovodu vedle tradičních spolupracovníků objevila i americká jazzová pianistka Rachel Z a Peterova dcera Melanie Gabriel v roli vokální zpěvačky. Od 24. dubna 2003 Peter Gabriel vystupoval v Evropě.

Britský rocker Peter Gabriel se v neděli 9. června 2002 na Sardinii oženil se svou irskou přítelkyní Meabh Flynnovou. Začátek obřadu musel být o chvíli odložen, neboť svědek Phil Collins dorazil se zpožděním. Dvaapadesátiletý Gabriel a jeho o třicet let mladší přítelkyně se údajně nechali oddat podle blíže neupřesněného orientálního rituálu.

Turné bylo zaznamenáno a vydáno na dvou koncertních DVD. DVD s názvem "Growing Up: Live" vyšlo 3. listopadu 2003 a vzniklo sestříháním dvou vystoupení zachycených na vystoupení ve Filoforum v Miláně v Itálii. Každá show byla snímána šestadvaceti kamerami. S Gabrielem na něm vystupují dlouholetí spolupracovníci, kytarista David Rhodes, basák Tony Levin a kytarista, hráč na mandolínu a píšťalu Richard Evans. K nováčkům patřil bubeník Ged Lynch, klávesistka Rachel Z a umělcova dcera Melanie Gabriel, která tátu doprovázela svým zpěvem. Druhé DVD "Still Growin Up: Live & Unwrapped" vyšlo v roce 2004.

V tomtéž dnu 3. listopadu 2003 se na trh dostalo i výběrové 2CD s výstižným názvem "Hit", přičemž disk 1 nese název "Hit" a disk 2 "Miss". Pro německý trh byla připravena verze, na níž jsou některé ze starších skladeb nazpívané německy.

Rok 2003 byl pro Petera Gabriela skutečně rokem intenzivním a nabitým. Vybaven skladbami z loňského studiového alba, vyrazil hned na jeho počátku na severoamerickou část turné Growing Up, která ho zjara zavedla i na starý kontinent. Jak už se u Petera Gabriela stalo letitou tradicí, na koncertních cestách ho i tentokrát doprovázela vybraná brilantní muzikantská společnost. Nemohli v ní chybět dva Gabrielovi nezbytní souputníci - kytarista David Rhodes a basový virtuóz Tony Levin. Za bicí soupravu usedal protřelý studiový bubeník Ged Lynch. Na akustické kytary, dobro, mandolíny a další strunné nástroje hrál Gabrielův spolupracovník ze studií Real World Richard Evans. Pozvání ke společnému cestování přijala i respektovaná manhattonská jazzová pianistka Rachel Z, která se na dívčích vokálech podílela s Gabrielovou dcerou Melanií. Jak je rovněž pro Petera Gabriela typické, byly jednotlivé koncerty pečlivě promyšleny, připraveny a zaranžovány jako výmluvná a nesamoúčelná koncepční představení. K pramalé radosti početné obce českých Gabrielových fanoušků jeho turné opět minulo území naší republiky, a tak na místo Budapešti v osmdesátých letech a Bratislavy v letech devadesátých, museli tentokrát vážit cestu nejlépe na některý z německých koncertů. Určitou satisfakcí tak může být už zmíněné koncertní DVD Growing Up Live, které zachycuje krom jiného i dva koncerty tohoto turné v květnu 2003 v milánském Filoforu. Tím je prozatím meziúčet Petera Gabriela k závěru roku 2003 uzavřen, ale je současně jasné, že v téže chvíli už tento hyperaktivní muž mnoha profesí otevírá další.

Dne 17. května 2004 vystoupil Peter Gabriel v pražské T-Mobile Aréně. Peter Gabriel se rozhodl navázat na úspěšné Growing Up Live 2002/03 Tour. "Prožili jsme na tom turné krásné chvíle a rozhodli jsme se je prodloužit. Navštívíme ještě dalších třiadvacet míst v Evropě. Vybírali jsme hlavně místa, kde jsme už několik let nehráli," prohlásil Peter Gabriel. Turné nazvané Still Growing Up 2004 Tour začalo 5. května 2004 v německém Dortmundu. Do Prahy přijel Gabriel z vystoupení ve Vídni 14. května a ihned po koncertu odjel do německého Norimberku, kde hrál 18. května. Peter Gabriel se koncertně představil před deseti lety v Bratislavě. Do Čech se vypravil v roce 2000 jako host diskusního Fóra 2000, svůj koncertní program tu ale dosud nenabídl.

V roce 2008 přispěl Gabriel k soundtreku "WALL-E" několika novými písněmi s Thomasem Newmanem zahrnujíc i závěrečnou píseň filmu "Down To Earth", za kterou obdržel cenu Grammy Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media. Tato píseň byla rovněž nominována na Zlatý Glóbus v kategoriích Best Original Song - Motion Picture a Academy Award for Best Original Song.

Nahrávky na dalším Gabrielově albu mají zajímavou historii. Deska vyšla pod názvem "Big Blue Ball" dne 24. června 2008 na Gabrielově labelu Real World Music. V letech 1991, 1992 a 1995 si pozval Gabriel řadu muzikantů z celého světa do usedlosti Box v hrabství Wiltshire, kde má své studio, a "nahrávací session" mohla začít. Uvolněná atmosféra je cítit ze všech skladeb, charakteristických i svou stylovou šíří. Co nahrávka to perla, těžko tedy vynášet jednu na úkor druhé. V celkem 11 skladbách je možné slyšet hvězdné muzikanty a zpěváky jako je Peter Gabriel, Karl Wallinger, Sinead O’Connor, Natacha Atlas, Iarla Ó Lionáird a James McNally (oba z Afro Celt Sound System), Papa Wemba, Justin Adams, Jah Wobble, Billy Cobham, gospelové seskupení the Holmes Brothers, kytarista Living Colour Vernon Reid, vynikající flamencový kytarista Juan Canizares, japonský percussionista Joji Hirota a mnoho dalších... Celkem 75 umělců z více než 20 zemí. Překvapením bylo, že album nenese v názvu jméno Petera Gabriela. Byl to složitý a pořádně dlouhý příběh jednoho alba. Organizátory a kurátory celého projektu byli od počátku Peter Gabriel a Karl Wallinger. Peter Gabriel vzpomíná "The Big Blue Ball" bylo pracovní jméno projektu, které jsme mu dali hned na začátku. Řekli jsme si, že tento projekt by měl obsahovat elementy z celého světa. Název jsme zvolili při poslechu jednoho astronauta, který popisoval své zážitky při sledování zeměkoule z vesmíru. Veškeré další rozdělování projektu na jednotlivé části či jiné názvy nám pak přišlo legrační a nepatřičné. Tenhle projekt nám dávalo smysl jako celek, stejně tak jako je naše planeta jeden celek."

Peter Gabriel se rozhodl natočit písně svých hudebních kolegů tak, aby při nich nemusel použít bicí a kytary. Album vyšlo 15. února 2010. Do hledáčku si na své desce "Scratch My Back" vzal skladby z repertoáru kapel Radiohead, Arcade Fire, Talking Heads, The Magnetic Fields nebo Lou Reeda, Neila Younga, Davida Bowieho, Elbow, Reginy Spektor či Bon Iver. Do studia si k tomu pozval Johna Metcalfa (zakládající člen Durutti Column), producenta Boba Ezrina (Pink Floyd, Lou Reed) a zvukového inženýra Tchada Blakea (Suzanne Vega, Tom Waits, Sheryl Crow). Gabriel jako architekt moderního zvuku a stále ještě velký novátor, při tomto přepracování cizích skladeb zašel opravdu hodně daleko. Vše nahrál pouze se symfonickým orchestrem a nebýt jeho vokálu a doprovodných zpěvů, dalo by se říct, že jde o nahrávku vážné či filmové hudby. Svoji atmosférou album Scratch My Back hodně připomíná soundtrack k filmu Birdy z roku 1985. Tehdy Peter Gabriel zvolil podobný přístup jen do podobného zvukového kabátu tehdy převléknul své vlastní skladby.

Peter Gabriel čeká na nahrávky kolegů, jejichž skladby přetlumočil na svém posledním albu "Scratch My Back". Měly by vyjít na recipročním projektu "I'll Scratch Yours", kde si většina (někteří však neměli zájem) zazpívá vybranou Gabrielovu skladbu. Původní plán byl vydat obě desky současně, ale opozdil se z výše uvedených důvodů, a tak zatím vyšly pouze tři singly, na nichž je vždy Gabrielova coververze a vybraná Gabrielova píseň v podání upravovaného interpreta. The Book Of Love/Not One Of Us v podání zpěváka The Magnetic Fields Stephina Merritta, The Boy In The Bubble/Biko natočené Paulem Simonem a Flume/Come Talk To Me v interpretaci písničkáře Bona Ivera. Brzy by měla přibýt úprava "Games Without Frontiers" od Arcade Fire. Krátké turné, vlastně jen několik koncertů, po vydání alba, nazvaných společně "The New Blood Tour 2010" s podtitulem "Peter Gabriel, jak jste ho ještě neslyšeli - s orchestrem, bez bicích a kytar", proběhlo od března do května (Paříž, Berlín, Londýn, Toronto, New York a Los Angeles). Spolu s orchestrem tvořily jediný Gabrielův doprovod zpěvačky - dcera Melanie a Norka Ane Brun. V první části zazněly všechny písně z alba, v druhé za stejné podpory úpravy některých vlastních. Australské koncerty byly pro malý zájem zrušeny.

V nezvykle krátké době zpěvák Peter Gabriel připravil celkem překvapivě nové album. Jeho forma i obsah už takovým překvapením nebyly, když na něm představil transformaci svých starších skladeb v orchestrálních úpravách, na rozdíl od Stinga ovšem v podobě bez elektrické kytary a bicích. Jedná se o jakési volné pokračování alba Scratch My Back, kde podobně pojal skladby jiných autorů. Současně k živému provedení přidal také úpravy vlastních skladeb a natočil je též studiově. Album s názvem "New Blood" se na pultech objevilo 10. října 2011. Pojmenoval je stejně jako turné z let 2010 a 2011 s tělesem New Blood Orchestra. Koncerty se skládaly ze dvou částí. V první zněly orchestrální úpravy přejatých skladeb z alba "Scratch My Back", ve druhé pak podobně pojaté vlastní Gabrielovy věci z průběhu celé jeho sólové kariéry. Na všech úpravách spolupracoval aranžér John Metcalfe. Během promo aktivit spojených s vydáním desky také Gabriel v rozhovoru pro stránky The Quietus uvedl, že první volbou pěvecké partnerky pro duet Don’t Give Up v roce 1985 byla americká countryová diva Dolly Parton. "Dolly to odmítla... a já jsem šťastný, že to udělala, protože co tu dokázala Kate Bush… je nádherné."

Dne 23. dubna 2012 vyšlo live album "Live Blood". A vlastně nové není, jedná se o „soundtrack“ k loňskému 3D filmu a DVD "New Blood - Live In London" z října 2011. Navíc jeho Deluxe Edition obsahovala Blue-ray, DVD i nyní samostatně a s jiným obalem vydávané dvojalbum. Vše pochází z loňského jarního koncertu v londýnském sále Hammersmith.

Gabrielovo komerčně nejúspěšnější album "So" slavilo čtvrtstoletí od vydání (květen 1986) až po šestadvaceti a půl letech. 22. října vyšlo nově ve třech podobách v nové zvukové úpravě. K úspěchu tehdy nadšeně přijatého alba pomohly zejména singly a videoklipy "Sledgehammer", "Big Time", "Don’t Give Up", "Red Rain" a "In Your Eyes" s hostujícím senegalským zpěvákem Youssouem N’Dourem. Další dvě CD nabízejí kompletní „soundtrack“ k někdejší koncertní videokazetě (ač bylo zaznamenáváno na filmový pás) P.O.V. (Point Of View) z koncertu turné "So" v létě 1987 z řeckých Atén nazvané "Live In Athens 1987". Vedle klasického CD a LP jsou nabízeny ještě další varianty - 3CD So (25th Anniversary Deluxe Edition) za poměrně nízkou cenu a výpravný, luxusní box So (25th Anniversary Immersion Box). Nabízí tři stejná CD a ještě jedno další - So DNA se záznamem procesu vývoje písní od jednoduchých rytmických a melodických nápadů, přes první zpívané verze až k finálním nahrávkám. Dále DVD z aténského koncertu se zvukem 5.1 surround a též tuto zvukovou podobu jako audio, na druhém DVD pak rozhovory s aktéry (Gabriel, producent Daniel Lanois a jiní) a záběry ze studia z cyklu Classic Album. A to ještě není vše v boxu je také klasické LP a 12" EP s dvěmi, nikdy nevydanými skladbami z té doby "Courage", "Sagrada" a jiná, klavírní verze "Don’t Give Up" a vázaná kniha fotografií a komentářů.

Koncerty k reedici alba začaly v USA od poloviny září a byly velmi chválené. Sestava je téměř stejná jako v letech 1986-1987, a to David Rhodes, Tony Levin, David Sancious, Manu Katché a zpěvačky Jennie Abrahamson, Linnea Olsson. Kromě kompletního alba "So" přidávají na vystoupeních další skladby "Shock The Monkey", "Come Talk To Me", "Washing Of The Water", "Family Snapshot", "The Family And The Fishing Net", "No Self Control", "Solsbury Hill", "The Tower That Ate People", tradiční závěr "Biko" a dosud nevydaný titul "O But".

Pro rok 2013 měl původně Peter Gabriel po loňských koncertech v Americe naplánovaný odpočinek, ale už koncem září zahájil evropskou část turné "Back To Front" ke čtvrtstoletí a reedici jeho nejprodávanějšího alba "So". Při jeho druhé české koncertní návštěvě dne 10. října 2013 zavítal do pražské O2 Areny a jeho koncert patřil k těm nejlepším hudebním zážitkům roku 2013. Velká světelná scéna, mohutný zvuk a v neposlední řadě špičkové mikrofony firmy Audix. Na pódiu bylo možno shlédnout celou škálu mikrofonů od OM6, do kterého zpívala hlavní hvězda Peter Gabriel, vokalistky a ostatní hudebníci. Bicí sada osazena řadou Audix DP s legendárními SCX 25 pro Overheads a klavír, dále I5 který si v poslední době získává stále větší popularitu použil pro snímání nástrojů. O rok později, dne 13. května 2014, Peter Gabriel zavítal do České republiky ještě jednou, a to do ostravské ČEZ Arény.

Gabriel při vydání alba "Scratch My Back" v únoru 2010 počítal s tím, že interpreti, jejichž skladby na desce v netradičním orchestrálním doprovodu přednesl, zase natočí vlastní úpravy jeho písní. Původní záměr byl, že "reciproční" album vyjde současně. V roce 2010 však měli hotovo pouze někteří jako Stephin Merritt z Magnetic Fields, Paul Simon, Bon Iver, Lou Reed, Elbow a David Byrne. Někdejšímu zpěváku Genesis jeho projekty trvají velmi dlouho, takže tři a půl roku zase není tolik. Někteří se tehdy odmítli zúčastnit - David Bowie (nakonec jej nahradil spoluautor písně Heroes Brian Eno), Neil Zouny, Ray Davies či Radiohead, ti měli připravit Gabrielovu Wallflower, ale jelikož se jim nelíbilo pojetí Street Spirit (Fade Out) nenatočili ji. Pár dalších si to rozmyslelo a tak dne 23. září 2013 vyšlo album s názvem "And I'll Scratch Yours" a i tak na něm je hodně reprezentativní sestava. Tucet Gabrielových skladeb ve vlastním, někdy hodně osobitém podání umělců, kteří jsou uvedeni v závorce (tučně ti, co byli zastoupeni na Scratch My Back): "I Don't Remember" (David Byrne), "Come Talk To Me" (Bon Iver), "Blood Of Eden" (Regina Spektor), "Not One Of Us" (Stephin Merritt), "Shock The Monkey" (Joseph Arthur), "Big Time" (Randy Newman), "Games Without Frontiers" (Arcade Fire), "Mercy Street" (Elbow), "Mother Of Violence" (Brian Eno), "Don't Give Up" (Feist & Timber Timbre), "Solsbury Hill" (Lou Reed) a "Biko" (Paul Simon). Současně vyšla s jiným obalem také verze na 2CD "Scratch My Back/And I'll Scratch Yours".

V červnu 2016 měl premiéru nový song Petera Gabriela "I’m Amazing". Jedná se o první novou skladbu od vydání Gabriel písně "Show Yourself" od roku 2013. "Napsal jsem píseň před několika lety, ke které mě částečné inspiroval život a boj Muhammada Aliho. Teď, když už tu s námi není, když tolik lidí oslavuje jeho život a jeho úspěchy, zdálo se vhodné ji zveřejnit,." řekl Peter Gabriel. Píseň "I’m Amazing" se s největší pravděpodobností objeví na Gabriela novém albu, o kterém si dobíral loni na sociálních médiích.

V létě 2016 se Peter Gabriel vydal na turné po Severní Americe se Stingem. Dne 8. září 2016 vydal další novou píseň, když novou píseň "The Veil" napsal pro film "Snowden", což je nový film Olivera Stone o exilovém informátorovi nekalých praktik digitální éry Edwardu Snowdenovi.

Po té co v květnu 1975 opustil řady Genesis a předal pěvecké žezlo Philu Collinsovi, vyrazil Peter Gabriel na vlastní uměleckou dráhu. Dráhu nikoliv ledajakou. Tento progresivní a mnohostranný hudebník vždy dokázal kráčet pár kroků před světovým vývojem a trendy.

Gabriel nevěří v halasné vyhlašování vlastních názorů, dokud si jimi není úplně jistý, a tak vždy hovoří jen a jen z pozice člověka, který dobře ví, co říká, a vždy stojí za to dopřát jeho názorům sluchu. Jeho práce pro Amnesty International, zahrnující i americké turné "Conspiracy of Hope" a pouť po celé planetě s turné "Human Rights Now!" jej na jisté období posunula i do politické arény. K dalším aktivitám patřily koncerty na podporu osvobození Nelsona Mandely, na podporu nemocných AIDS, na podporu suchem sužované Afriky..., podíl na desce "Big Sun" sdružující umělce proti apartheidu v JAR nebo úvodní skladba "Red Rain" věnovaná na dvojalbum Greenpeace. Uvnitř člověka a muzikanta Gabriela tluče srdce neodvolatelně oddané čestnému a upřímnému vyjadřování pocitů, myšlenek a idejí, věřící v humanitu vlastní i ostatních.

Podle tiskové zprávy z 18. července 2018 britská popová hvězda Peter Gabriel investoval blíže neurčenou částku do blockchain startupu Provenance. Gabriel se připojil ke skupině investorů pod vedením Working Group Capital Fund, skupiny Digital Currency Group, Merian Ventures a Plug and Play. S novou investicí britská společnost Provenance doufá, že rozšíří své produkty. Jejím cílem je vytvořit lepší transparentnost v přepravě potravin pomocí technologie blockchain. Společnost využije finanční prostředky bývalého frontmana Genesis k realizaci své aplikace založené na blockchainu s více než 1 000 podniky zabývajícími se výrobou potravin a nápojů do roku 2025.

Peter Gabriel vydal kolekci "Flotsam And Jetsam", sbírku B-stran, remixů a rarit z celé své sólové kariéry. Všech 60 skladeb, uspořádaných chronologicky, bylo dříve fyzicky vydáno na různých 7”, 12” nebo CD singlech a až na několik výjimek jsou poprvé vydány digitálně. Chronologicky uspořádaná sbírka je rozdělena do tří období. První, 1976-1985, pokrývá období od prvního sólového vystoupení Petra až do konce jeho prvních čtyř samostatných alb. Začíná to cover verzí singlu "Strawberry Fields Forever", poprvé, kdy Peter vystupoval poté, co opustil Genesis. Druhým, 1986-1993, jsou Peterovy popstarové roky s hudbou vydanou kolem alb "So" a "Us". Třetí éra je z let 1994–2016 a obsahuje remixy z alba "Up", plus skladby používané v různých filmech a pozoruhodné cover verze. Končí Peterovou písní "Veil" napsanou speciálně pro film Olivera Stoneho "Snowden".

Dvacetiletý rozdíl mezi sólovými alby Petera Gabriela se možná chýlí ke konci. Francouzský bubeník Manu Kache řekl počátkem června 2022 francouzskému listu Ouest-France, že on a baskytarista Tony Levin a kytarista David Rhodes nahrávali ve studiích Real World s bývalým členem Genesis a Gabrielovo nové album vyjde koncem tohoto roku a v roce 2023 se uskuteční turné s daty jak v USA, tak v Evropě. Dlouhé čekání na očekávané nové sólové album Petera Gabriela, následovníka "Up" z roku 2002, se tak možná chýlí ke konci. Album má pracovní název "I/O". Na otázku francouzského deníku Ouest-France, na čem pracuje, Katche odpověděl: "Na konci roku vydám nové album s Peterem Gabrielem a v roce 2023 vyrazíme na turné po Spojených státech a Evropě. Natočí nové album a vydá knihu s francouzským vydavateltvím Éditions Grasset, která bude introspektivní."

Zdá se, že to podporuje vyjádření, které sám Gabriel učinil pro italský zpravodajský časopis SPECCHIO, že pracuje na novém materiálu a také na své stránce na Instagramu zveřejnil své fotografie s Tonym Levinem, Davidem Rhodesem a Manu Katchem ve studiích Real World. Bubeník Manu Kache v červnu 2022 řekl francouzskému listu Ouest-France, že nové album vyjde koncem tohoto roku a v roce 2023 se uskuteční turné! Dlouhé čekání na očekávané nové sólové album Petera Gabriela, následovníka jeho alba z roku 2002, se tak možná chýlí ke konci, podle citací francouzského bubeníka Manu Katche, který s Gabrielem nahrával, dalšími hudebníky byli kytarista David Rhodes a baskytarista Tony Levin. Album nejspíše dostane název "I/O". Stránka Wikipedie pro "I/O" uvádí, že bylo zpracováno 17 až 23 nových písní.

Peter Gabriel počátkem listopadu 2022 oznámil termíny evropských zastávek na i/o tour na květen a červen, včetně termínů v Londýně, Birminghamu, Glasgow, Manchesteru a Dublinu. Jsou to jeho první samostatné koncerty mimo Severní Ameriku od turné Back to Front v roce 2014, které oslavuje album "So", které definovalo éru. "Uplynula nějaká doba a teď jsem obklopený spoustou nových písní a jsem nadšený, že je vyrazím na cestu," říká. "Těším se, že se tam venku uvidíme." Turné pojmenované po jeho chystaném novém studiovém albu "I/O", které má vyjít před zahájením turné a které bude nyní následovat 21 let po jeho posledním studiovém albu "Up" z roku 2002, bude Gabriel hrát písně z dlouho očekávaného alba, stejně jako se ponoří do jeho rozsáhlého předchozího katalogu.

Dne 6. lena 2023 Peter Gabriel sdílel svůj první singl "Panopticom" po sedmi letech z nového alba. Bývalý zpěvák a sólový umělec Genesis se spojil s Brianem Eno, basákem Tonym Levinem, bubeníkem Manu Katché a kytaristou Davidem Rhodesem pro skladbu, první z jeho nadcházejícího sólového alba "i/o". Skladba "Panopticom", kterou napsal a produkoval Gabriel, byla nahrána v Real World Studios ve Wiltshire a The Beehive v Londýně.

O skladbě řekl: "První píseň je založena na myšlence, na které jsem pracoval, abych inicioval vytvoření nekonečně rozšiřitelného dostupného datového glóbu: The Panopticom. Začínáme propojovat stejně smýšlející skupinu lidí, kteří by to mohli přivést k životu a umožnit světu, aby se lépe viděl a porozuměl tomu, co se skutečně děje".

Podle tiskové zprávy vyšel "Panopticom" za úplňku a budoucí písně z jeho 10. studiového alba vyjdou také v noci za úplňku. Gabriel o novém albu řekl: "Něco z toho, o čem tentokrát píšu, je myšlenka, že se zdáme neuvěřitelně schopní zničit planetu, která nás zrodila, a že pokud nenajdeme způsoby, jak se znovu spojit s přírodou a přírodními zdroji, hodně ztratíme. Jednoduchý způsob, jak přemýšlet o tom, kam do toho všeho zapadáme, je dívat se nahoru na oblohu... a měsíc mě k tomu vždy přitahoval".

Po několika fámách během roku 2022 a také náznacích od samotného Petera Gabriela v roce 2022, že jeho nové album je téměř hotové, bylo zřejmé, že plány na turné jsou také načrtnuty. Gabriel poté oznámil v listopadu 2022 na jaro 2023 své první britské a evropské turné po téměř deseti letech. Severoamerické termíny byly oznámeny později a budou se konat na podzim 2023. Turné, které je jeho první od turné "Back To Front Tour" na konci roku 2014, má odstartovat v polském Krakově 18. května 2023 před dalšími termíny ve Veroně, Miláně, Paříži, Berlíně, Stockholmu, Amsterdamu a dalších městech v tomto období do června. Hudebník poté přistane ve Velké Británii, kde vystoupí na pódium v Birminghamské Utilita Areně (17. června), The O2 v Londýně (19.), OVO Hydro v Glasgow (22.), AO Areně v Manchesteru (23.) a 3Arena v Dublinu (25.). V rozhovoru pro NME v loňském květnu Gabriel také prozradil: "Mám spoustu písní, které se snažím dokončit. Doufám, že do konce roku něco stihnu". V březnu 2022 se zpěvák zastavil v The O2 v Londýně, aby sledoval poslední živou show své bývalé kapely Genesis.


Peter Gabriel také vydá nové album. Pořád se tomu říká "i/o" a už je to 20+ let, co se o albu zmínil jako první. Máme speciál o procesu vzniku tohoto alba "The Making Of i/o". K dispozici je také speciální web o více či méně komplikovaném procesu vydávání alba. Peter řekl, že bude hrát nové písně a nějaké klasiky plus překvapení. V kapele se opět objeví Tony Levin na basu, Manu Katche na bicí a David Rhodes na kytary. Další muzikanti byli potvrzeni na jaře. Peter má nyní o něco větší kapelu než obvykle. V plné sestavě se v ní objeví Peter Gabriel (Vocals, Piano), Tony Levin (Bass), Manu Katche (Drums), David Rhodes (Guitars), Don-E (Keyboards), Richard Evans (Flute, Guitars), Ayanna Witter-Johnson (Cello, Piano, Vocals), Marina Moore (Violine, Vocals) a Josh Shpak (Trumpet, French Horn, Keyboards, Vocals).

Peter Gabriel oznámil, že byl nucen zrušit svou show v Nottinghamské Motorpoint Areně v úterý 20. června 2023 kvůli "logistickým problémům mimo naši kontrolu". Gabriel je v současné době na turné po celé Evropě před očekávaným vydáním svého posledního studiového alba i/o a 17. června odehrál svou první britskou show v birminghamské Utilita Arena. Kupujícím vstupenek bylo nabídnuto automatické vrácení peněz a také možnost zakoupit si vstupenky na představení v Birmingham Utilita Arena v sobotu 17. června, Glasgow OVO Hydro ve čtvrtek 22. června nebo Manchester AO Arena v pátek 23. června 2023, kde budou moci sledovat zvukovou zkoušku show a také získat doplňkovou položku i/o. zboží.

Peter Gabriel konečně oznámil, že 1. prosince 2023 prostřednictvím Real World Records vydá fyzickou verzi svého nového sólového alba "i/o". Gabriel přitom podnikl neobvyklý krok, když předtím vydal všech dvanáct skladeb alba jako samostatná videa s různými mixy a jedinečnými uměleckými díly od různých umělců, kromě toho, že je všechny předvedl živě na nedávných evropských a amerických turné. "Po mnoha letech a měsících fáze jsem velmi šťastný, že vidím všechny tyto nové písně opět pohromadě na dobré lodi "i/o" a připraveny na jejich cestu do světa," říká Gabriel. "i/o" vychází jako dva stereo mixy: "Bright-Side Mix", o který se stará Mark "Spike" Stent, a "Dark-Side Mix", přetvořený Tchadem Blakem. Třetí mix, "Dolby Atmos In-Side Mix", je součástí sady se třemi disky. "Máme dva nejlepší mixpulty na světě u Tchada Blakea a Marka "Spike" Stenta a rozhodně přinášejí do písní různé charaktery," dodává Gabriel. "Tchad je do značné míry sochař, který staví cestu se zvukem a dramatem, Spike miluje zvuk a sestavování těchto obrazů, takže je spíš malíř."

Peter vytvořil album v důvěryhodném okruhu. Je tu spolehlivý kytarista David Rhodes, baskytarista Tony Levin a bubeník Manu Katché. Několik písní zahrnuje vliv dlouholetého spolupracovníka Briana Ena, stejně jako příspěvky umělců jako Richard Russell, pianista Tom Cawley, trumpetisté Josh Shpak a Paolo Fresu, violoncellistka Linnea Olsson a Peterova dcera Melanie, která hraje na klávesy. Její doprovodné vokální příspěvky bezproblémově fungují s Ríoghnach Connolly z The Breath, zatímco stálice Real World Richard Chappell, Oli Jacobs, Katie May a Richard Evans sdíleli programování a hraní na různé nástroje. V jednotlivých skladbách zaslechneme Soweto Gospel Choir a švédský mužský sbor Oprhei Drängar a o nezapomenutelný zvukový zážitek se postarají smyčce New Blood Orchestra pod vedením Johna Metcalfe.

Často podnětné písně zkoumají témata života a vesmíru. Album se zaměřuje na náš vztah ke světu kolem nás - "Jsem prostě součástí všeho", zpívá Peter v titulní skladbě. Opakující se témata jsou protkány plynutím času, smrtelností a smutkem, ale také tématy jako křivdy, sledování a kořeny terorismu. Nálada alba, přestože je reflexní, není nikdy depresivní, "i/o" je dobrodružný hudební zážitek založený na naději, který vyvrcholí optimistickou závěrečnou písní "Live And Let Live". "i/o" vyjde na vinylu jako 2LP "Bright Side Mix a 2LP "Dark Side mix", jako 2CD sada obsahující oba mixy, 2CD a Blu-ray sada obsahující oba mixy plus mix In-Side, 4LP, 2CD a Blu-ray box set, který je dodáván v krabicové knize s rozšířenými poznámkami a plakátem, bude vydán 8. března 2024.

Dne 27. listopadu 2023 Peter Gabriel sdílel na sítích novou píseň "Live And Let Live". Je to dvanáctá a poslední skladba z připravovaného alba "i/o", které vychází tento pátek 1. prosince 2023. Gabriel vydal všech dvanáct skladeb alba jako samostatná videa nebo streamy, s různými mixy a jedinečnými uměleckými díly od různých umělců, kromě toho, že je všechny živě předvedl na nedávných evropských a amerických turné. "Live And Let Live" je píseň o odpuštění, toleranci a optimismu, byla poslední písní napsanou pro "i/o" a obsahuje příspěvky mnoha hráčů, kteří již byli slašet v jiných písních, jako jsou Tony Levin, David, Rhodes, Manu Katché, Brian Eno, Melanie Gabriel, John Metcalfe a New Blood Orchestra.

Zpět
Nejčastější spoluhráči:
Tony Levin - Bass, Chapman Stick
David Rhodes - Guitars
Larry Fast - Synthesizer, Programming
Manu Katché - Drums
Richard Evans - Multi-instrumentalist, Sound Engeneer, Producer
Rachel Z - Synthesizer, Keyboards
Robert Fripp - Guitars, Synthesizer, Programming

Členové
(narozen 6. června 1946, Boston, Massachusetts)
Je americký baskytarista a hráč na Chapman Stick.


Hrál s Peterem Gabrielem, Anderson Bruford Wakeman Howe, Liquid Tension Experiment, Pink Floyd, Johnem Lennonem, Dire Straits, Joan Armatradingovou, Alice Cooperem, Sealem, Davidem Bowiem, Pandora's Box, Carly Simonovou, California Guitar Trio, Sarah McLachlanovou, Kevinem Maxem, Paul Simonem a mnoha dalšími hudebníky.

Anthony Levin se narodil v americkém Bostonu, na jehož předměstí zvaném Brooklin vyrůstal. K hudbě se dostal relativně pozdě, v deseti letech se začal učit na kontrabas a na střední škole začal hrát i na tubu. První kapelní působení spadá také do doby studia na střední škole, kdy začal hrát ve školním orchestru. S kamarády si také založil barbershopové vokální kvarteto, ale svoje působení viděl tehdy především v klasické hudbě a kontrabasu. Na kontrabas působil v mládežnickém orchestru Greater Boston Youth Symphony Orchestra Marvina Rabina, se kterým velmi často hráli pro prezidenta Kennedyho a jeho ženu.

Po střední škole šel Tony studovat na Eastman School of Music v Rochestru (stát New York), kde se setkal se svým rytmickým guru Stevem Gaddem. Tvrdí se, že Steve Gadd vysvětloval Levinovi, jak by měl hrát basista, aby to šlapalo. Rozhodně uvedl Tonyho Levina do jazzové a rockové hudby. V této době si Tony pořídil první zásadní nástroj - Fender Precision, na který potom hrál spoustu let.

V roce 1970 se Tony Levin přesunul do New Yorku a založil kapelu Aha, the Attack of the Green Slime Beast, společně s Donem Prestonem z The Mothers of Invention a Stevem Gaddem, a začal se také věnovat kariéře nájemného muzikanta.

Respekt k Tonymu Levinovi během sedmdesátých let postupně rostl. Po několika nepříliš známých deskách se v roce 1973 dostal k natáčení Lou Reedova magnum opus Berlin a úspěch desky se odrazil i ve zvýšené poptávce po službách studiových muzikantů, kteří se na desce podíleli - tedy i po službách Tonyho Levina. V roce 1974 se podílel na desce "The Roar Of ’74" bubenického velikána Buddyho Riche, aby o rok později kompletně změnil působiště a začal hrát s Alicem Cooperem, s nímž natočil tři desky a odjel několik turné. Působení u Coopera a Lou Reeda bylo pro Levina důležité v jednom směru - seznámil se tu s producentem Bobem Ezrinem, který ho v roce 1977 seznámil s Petrem Gabrielem, který hledal muzikanty pro svou první sólovou desku.

Angažmá u Petera Gabriela se ukázalo jako zásadní. Tony Levin je od první desky naprostou basovou jedničkou v Gabrielových službách a podílel se na všech deskách (vyjma soundtracku k filmu "Passion: The Last Temptation Of Jesus Christ") a odjel s Peterem všechna turné. Již na první desce Levin dokázal, že je schopen vyhovět Gabrielovu tíhnutí k experimentům. Levin tu hrál na baskytaru i na tubu, po letech opět vedl barbershopové kvarteto a ukázal se jako ideální člen Gabrielovy ekipy. Během natáčení i následného turné se sblížil s Robertem Frippem, což se ukázalo jako další ze zásadních setkání pro Levinovu budoucnost.

Na druhou Gabrielovu desku II (1978) už přichází Tony Levin s nástrojem, který se pro něj stal charakteristickým - Chapman Stick. Díky Tony Levinovi začalo masivní používání tohoto nástroje, v čele jeho následovníků stojí třeba baskytarista Kajagoogoo Nick Beggs.

Stejně jako Levin zahrál skvěle na prvních čtyřech deskách Petera Gabriela, které byly spíše experimentální (i když přesto hitové), dokázal se skvěle vypořádat s Gabrielovým kotrmelcem směrem k popu na albech "So" z roku 1986 nebo "Us" z roku 1992. Progresivní stránka hudby totiž zůstala, a i přes popovější a líbivější melodie dostali muzikanti dostatek prostoru k výjimečným aranžím a neotřelým nástrojovým linkám. Za zmínku stojí, že během turné k albu Us vznikl živý materiál vydaný na CD i VHS (později DVD) "Secret World Live". Jedná se o jeden z nejlepších hudebních záznamů historie, který ukazuje ve vrcholné formě jak hlavního aktéra, tak všechny muzikanty s Tonym Levinem v čele. Poslední album PG s kapelou "Up" (2002), se zase vrací zpět k temnější a experimentálnějším kořenům z prvních alb.

U Petera Gabriela se Tony Levin seznámil s kytaristou Robertem Frippem a ten ho na začátku osmdesátých let angažoval ve znovuobnovených King Crimson. Od roku 1981 (s přestávkou v letech 1999 až 2003) je členem progressive rockové skupiny King Crimson. Tato sestava se ukázala, a platilo to i pro další inkarnace King Crimson, jako tvrdší a přímočařejší než King Crimson v sedmdesátých letech. Trojlístek alb "Discipline" (1981), "Beat" (1982) a "Three Of a Perfect Pair" (1984) dokázal svojí směsicí funku, jazzu a progresivního rocku přilákat opět hromadu fanoušků. Tony Levin tu opět dokázal (ne že by v té době ještě musel něco dokazovat), že mu nic hudebního není cizí a že se elegantně pohybuje v jakémkoliv stylu. Když ostatně přišli King Crimson opět na scénu v polovině devadesátých let se dvěma bubeníky a dvěma basisty, Tony Levin byl opět u toho a opět hrál významnou roli ve zvuku kapely. Na počátku milénia Tony Levin odešel z kapely (kvůli závazkům u Petera Gabriela a u Seala), ale v poslední inkarnaci kapely z let 2007-2009 opět byl.

Tony Levin popularizoval nástroje Chapman Stick a NS Bass. Vytvořil styl hraní "Funk Fingers".

Kromě natáčení desek a živého hraní se známějšími umělci se Tony Levin účastnil i několika zajímavých projektů - i když z hlediska prodejnosti alb se nejednalo o nic zásadního. Roku 1997 vydal spolu s Terrym Bozziem a Stevem Stevensem po čtyřech dnech společného hraní album "Black Light Syndrome". O tři roky později, v roce 2000, vydali tito hudebníci album "Situation Dangerous". V roce 1998 se Levin spojil s uskupením Liquid Tension Experiment - postranního projektu skupiny Dream Theater s jejími členy (Mike Portnoy, John Petrucci a Jordan Rudess). Natočili spolu alba "Liquid Tension Experiment" (1998) a "Liquid Tension Experiment 2" (1999), později i Liquid Trio Experiment "Spontaneous Combustion" v roce 2007. Také hráli živě v New Yorku, Filadelfii a Los Angeles. Oba projekty byly koncipovány jako improvizace ve studiu a poskytovaly velice zdařilý a i docela podrobný pohled do kuchyně špičkových muzikantů.

Podobné to bylo i s jednorázovými projekty typu Gorn Levin Marotta, kde hrál s flétnistou Davidem Gornem a bubeníkem Jerrym Marottou, nebo projekt Levin Torn White s kytaristou Davidem Tornem (ex David Bowie, Laurie Anderson) a bubeníkem Alanem Whitem (Yes).

V roce 2003 opustil King Crimson Trey Gunn a Tony Levin se vrátil zpět do této skupiny, kde je nyní řádným členem. Roku 2011 se například také objevil na albu české skupiny Čechomor Místečko.

Od roku 2007 Tony Levin vedl trio "Stick Men", v němž kromě něj působil Pat Mastelotto a hráč na Chapman Stick Michael Bernier, kterého ale v roce 2010 nahradil dotykový kytarista Markus Reuter. Tato skupina interpretovala skladby King Crimson od alb "Red" až po "Thrak". Reuter a Mastelotto také hrát společně v duu "Tuner", o kterém je známo, že přepracovala instrumentálku "Industry" z poloviny 80. let naživo.

V srpnu 2008 se na jednom ruském festivalu představil "Crimson Project", který odehrál krátký set. Jeho členy byli Adrian Belew, Tony Levin, Pat Mastelotto, Eddie Jobson a Eric Slick (z Adrian Belew Power Trio). Od roku 2008 se pod názvem "Crimson Project" nebo mírně inovovaným názvem "Crimson ProjeKct" se stále častěji různé ujímaly přehrávání repertoáru King Crimson (z let 1974 - 2003) v živém vystoupení. Počáteční "Crimson Projekt" lineup Belew, Levin, Mastelotto, Eddie Jobson a bubeník Eric Slick (z Adrian Belew Power Trio) vznikl v srpnu 2008, aby odehrál v září 2008 hrát krátký set na "Russian festival". V roce 2011 tato sestava byla nahrazena "Crimson ProjeKct" šestičlennou kapelou, do které se účinně spojili "Adrian Belew Power Trio" (Belew, basistka Julie Slick a bubeník Tobias Ralph) se "Stick Men" (Levin, Mastelotto a Markus Reuter). Tato skupina pokračuje i nadále a na koncertech hraje materiál King Crimson naživo a vydává také živé nahrávky.

Dne 24. září 2013 Robert Frip oznámil obnovení už 8. reinkarnace King Crimson, v níž budou působit Robert Fripp (guitar), Tony Levin (bass and stick), Pat Mastelotto, Gavin Harrison a Bill Rieflin (drums), Jakko Jakszyk (vocals and guitars) a Mel Collins (woodwind instruments). Jedním z posledních počinů je skvělé album "Levin Minnemann Rudess" z roku 2013, které nahrála opět trojice hudebníků - Tony Levin, bubeník Marco Minnemann a Jordan Rudess z Dream Theater.
Členové
(Narozen 2. května 1956, London, Anglie)
Guitars, Vocals


David Rhodes je anglický kytarista, zpěvák a skladatel nejznámější z dlouhodobé spolupráce s Peterem Gabrielem. Byl také kytaristou a zpěvákem britské rockové kapely Random Hold v letech 1979-1982, od roku 1980 byl obvyklým studiovým a koncertním kytaristou u Petera Gabriela. Rhodes vydal také dvě sólová alba.

David Rhodes se v Londýně, Anglie, byl třetím z pěti dětí rodičů Philipa a Elizabeth. Otec byl lékařem a matka byla v domácnosti. Mezi jeho ranými hudebními vlivy byl jeho otec, který hrál na banjo ukulele, stejně jako Telstars a Beatles. Navštěvoval uměleckou školu, kde projevil zájem o hudbu, nejdříve to byla Fine Art v Leedsu a pozdějí v Londýně.

Na kytaru David začal hrát již v jeho útlém věku, zatímco když poslouchat velké blues a jazzovou hudbu, ale dával hudbu i stranou, aby sledovat další vášně - a to rugby a umění. Ve věku 21 let se setkal s Davidem Fergusonem, kteří se oba zúčastnili neuspokojujícího koncertu. Pár se pak rozhodl prolomit novou hudební půdu tím, že vytvoří kapelu nezatíženou tím, že ani jeden z nich neměl nějaké zvláštní hudební znalosti. Začali jako experimentální skupina, ze které se vyvinula jako první kapela Manscheinen a později se transformovala do Random Hold, když se k nim připojili basista Bill MacCormick, zpěvák a kytarista Simon Ainley a bubeník Pete Phipps. S Random Hold vydali postupně alba "Etceteraville" (1979), "The View From Here" (1980), "Burn The Buildings" (1982) a v roce 2001 "Overview".

The Randoms si získali nějaký počáteční úspěch, takže neušli pozornosti Petera Gabriela a byli následně pozvání, aby zahajovali Gabrielovi jeho turné po USA v roce 1980. Brzy po turné David odešel Random Hold a pokračoval jako studiový (Od alba "Melt") a koncertní kytarista s Peterem Gabrielem, která od té doby přetrvala nastálo (více než 25-ti letá spolupráce).

Kromě jeho spolupráce s Peterem Gabrielem, David produkoval alba od T-Bone Burnetta, Akiry Inoue, Indio a Massima DiCataldo. Složil hudbu pro italský animovaný film "La Gabbianella E Il Gatto". David také spolupracoval s Peterem Gabrielem a Richardem Evansem na Zlatý glóbus nominováném soundtracku "The Long Walk Home", což byla hudba z australského filmu "Rabbit Proof Fence". Svůj osobitý kytarový styl propůjčoval na alba široké paletě umělců, mezi kterými byli Roy Orbison, Paul McCartney, Joan Armatrading a The Pretenders.

V roce 2009 vydal své první studiové album "Bittersweet". Toto progresivní rockové album bylo výsledkem dlouhého a složitého procesu psaní zahrnujícího řadu vrstvených instrumentálních skladeb a efektů a nestandardního kytarového ladění. Rhodes dával dohromady skladby v průběhu několika let před jejich nahrávání. Ačkoli použil širokou škálu zařízení v nahrávacím studiu, Rhodes ukázal, že používá především jednodušší nastavení jako při živém vystupování. Pak se vydal na příležitostné krátké turné s basistou Charlie Jonesem a bubeníkem Gedem Lynchem na podporu alba "Bittersweet" v následujících letech.

Když se Rhodes rozhodl vrátit do nahrávacího studia v roce 2013, tak on, Jones a Lynch přinesli s sebou novou dynamiku, která napomohla při realizaci nového alba. Trojice jammovala v nahrávacím studiu, aby pak během pěti dnů položila základy instrumentálních skladeb. Poté, když dokončili vokální stopy a další efekty, album "Rhodos" mohlo vyjít v roce 2013 u PledgeMusic. Rhodes se pak vrátil na turné, aby podpořil vydání nového alba s Lynch a Welchem a basistou Gaz Williamsem.

Rhodes složil také hudbu pro filmy "Lucky and Zorba" (1998) od Enza D'Alo a "L'uomo perfetto" (2005) od Luca Luciniho. Pokud zrovna nepečuje o svoji zahradu, David pokračuje v práci a koncertování s Peterem Gabrielem nebo se podílí se na dalších rozmanitých a různorodých hudebních projektech.
Členové
(celým jménem Lawrence Roger 'Larry' Fast)
(Narozen 10. prosince 1951, Essex County, New Jersey)
Keyboards, Synthesizer, Programming


Je syntezátorový expert, klávesista a skladatel. Nejznámější je ze svého projektu Synergy, což je série syntezátorových hudebních alb z let 1975-1987, a pro jeho příspěvky a spolupráci s řadou populárních hudebníků včetně Petera Gabriela, Foreigner, Hall & Oates a jiných. Spolupracoval s kapelami Nektar ("Recycled", 1975), FM ("City Of Fear", 1980), Kate Bush ("Never For Ever", 1980), Foreigner ("4", 1981 a "Agent Provocateur", 1984), Annie Haslam ("Annie Haslam", 1989), Meat Loaf.

Fast je také znám ze spolupráce s Peterem Gabrielem, když hrál na syntezátor na deskách i na turné, působil také v jeho producentském týmu Gabriela na albech v letech 1976 až 1986. Nahrál také některé party pro album "So", ale nakonec nebyly použity.

Larry vyrůstal v Livingston, New Jersey a navštěvoval Lafayette College v Pensylvánii, kde získal titul v oboru historie. Tam uplatnil i své předchozí vzdělání na klavír a housle a přetavil je v zájmu o výpočetní techniku, když projevil zájem o syntetizovanou hudbu a vytvářet vlastní primitivní zvuková dílka pomocí elektronických nástrojů.

Byl představen i klávesistovi Ricku Wakemanovi z kapely Yes během místního rozhlasového rozhovoru. Pak odcestoval do Spojeného království, aby pracoval s Yes na jejich albu "Tales From Topographic Oceans" z roku 1974, což mu umožnilo získat nahrávací smlouvu s Passport Records.

Fast zaznamenal řadu průkopnických syntezátorových hudebních alb pod názvem projektu Synergy. Některé z těchto skladeb byly použita jako základ pro hudbu u počítačových her pro Commodore 64 a Amiga, zejména pro hru Roba Hubbarda pro C64 verzi Zoids, který byl neoficiální cover Synergy předků z roku 1981 alba "Audion".

První album jeho projektu "Electronic Realizations For Rock Orchestra" vyšlo jako LP v roce 1975. Podobně jako u následujících alb na něm výlučně využívá elektronické nástroje, hlavně pak syntezátory. Během 70. a 80 let Fast vydal devět alb projektu Synergy u Passport Records, které byly všechny později byly znovu vydány na CD. Nově vydaná deska "Semi-Conductor" v roce 1998, původně kompilační album původně vydané v roce 1984, bylo předělávkou původních verzí a obsahovala deset dalších skladeb. Jedenácté album série "Reconstructed Artifacts" vyšlo v roce 2003 a obsahovalo zcela nové předvedení vybraných skladeb z předchozích alb pomocí moderních digitálních syntetizérů, stejně jako nových digitálních záznamových technologií.

Na prvním albu Synergy se uvádí "...a nikdo nehrál na kytaru". Druhé album "Sequencer" říká: "...a ještě žádná kytara". Proslýchalo se, že je to odezva na prohlášení, které se objevilo na albech kapely Queen, že nepoužívají žádné syntetizátory, aby informovali posluchače, kteří si mysleli opak. Až třetí Fastovo album Synergy "Cords" uvádí "Konečně, kytary... tak nějak", když se hláška odkazuje na použití Russ Hamm kytarového syntezátoru, na který hrál Pete Sobel.

Larry působil také jako konzultant společnosti Moog Music při vývoji Polymoog (1976) a Memorymoog (1982) syntezátorů, což s sebou přinášelo i mnoho továrních presentací Memorymoogu.

Mihotající se elektronické textury prvního alba SYNERGY v roce 1975 vedly k Larryho pozvání, aby se vydal do Evropy a spolupracoval s významnou britsko-německou kapelou Nektar, jejíž album se pak dostalo do Top 20 v USA. Po albu "Recykled" a turné s Nektar Larryho kontaktoval Peter Gabriel, který nedávno opustil Genesis. Larry byl požádán, aby hrál na Peterových sólových albech a na turné. Larryho syntezátor je slyšet na všech Gabrielových raných sólových albech. Na průlomových albech Petera Gabriela "Melt" a "Security" ve skladbách "Games Without Frontiers" a "Biko", respektive "Shock The Monkey", Larry představil své elektronické produkční dovednosti, stejně jako představil Peterovi programovatelné bicí automaty, které přivedly nově nalezený důraz na rytmus v hudbě Petra Gabriela.

Nečekaný obrat nastal reformováním kapely Nektar v roce 2002 po 27 letech nicnedělání. První headlinové show na rockovém festivalu NEARfest v červnu 2002 pak zaktivovalo další turné po Severní Americe a Evropě. Koncertní DVD Nektar vyšlo ve 4. čtvrtletí roku 2002 a následovalo po něm i dodatečné turné po USA a Evropě v průběhu roku 2003.

V roce 2006 Fastkoncertoval s Tony Levin Band. V srpnu 2013 jedna z Fastových nejnovějších skladeb z posledních let "Tower Indigo" byla vydána na kompilaci od Projekt Records nazvané "Possibilities of Circumstance".
Členové
(Narozen 27. října 1958, Saint-Maur-des-Fossés, Francie)
Drums, Percussion


Manu Katché je francouzský hudebník, bubeník a skladatel pocházející z Pobřeží slonoviny.

Studoval klasický klavír v sedmi letech v Paříži, ve věku 15 let se zapsal na konzervatoř Nationale de Paris. Pak se z něj stal studiový a koncertní bubeník spolupracující s celou řadou skupin, až v polovině 80. let se Katche stal známějším díky svému zapojení na turné a při nahrávání se dvě,a rockovými velikány, Peterem Gabrielem a Stingem.

Uznání si získal v polovině 80. let díky spolupráci s Peterem Gabrielem a Stingem (alba "...Nothing Like The Sun", "The Soul Cages"). Gabrielovo album "So" z roku 1986, které mělo komerční úspěch, mělo významný dopad i na Katchého kariéru.

V letech 1985 až 1988 bylčlenem kapely Preface spolu s kytaristou Kamilrm Rustamem. Nahrál rovněž všechny party bicích u všech skladeb, vyjma jediné, na albu Tracy Chapman "Matters of the Heart" z roku 1992. Své první sóloví debutové album "It's About Time" vydal v roce 1992 a pak se věnoval hraní v řadě projektů jako náhradní bubeník. Následovalo album "Stick Around" z roku 1994. K impozantnímu seznamu umělců, se kterými hrál, patří Joni Mitchell, Gloria Estefan, Johnny Hollyday, Michael McDonald, Simple Minds, Afro Celt Sound System, Jeff Beck, Al DiMeola, Tears For Fears, Dire Straits, Jan Garbarek, Loreena McKennitt, Youssou N'Dour, Robbie Robertson, Joe Satriani, Tori Amos, Richard Wright, Julia Fordham, Bee Gees, Joan Armatrading, Tracy Chapman, Bob James a Hilary James, Gipsy Kings, Anna Marie Jopek, Black Eyed Peas, Kyle Eastwood, Manu Chao, Manu Dibango, Gloria Estefan, Francis Cabrel nebo Stephan Eicher a David Lanz.

Po vydání demonahrávky pro vyrobce činelů Zildjian v roce 1999, on se připojil k stáji úmělců ECM. První z nich nazvané "Neighbourhood" vydal až 12. září 2005, na němž se představili Jan Garbarek na saxofon, Tomasz Stanko na trubku, Marcin Wasilewski na klavír a Slawomir Kurkiewicz na kontrabas. Pak následovala alba "Grévin" (2006), album "Playground" s pomocí s pomocí saxofonisty Trygve Seima a trumpetisty Mathiase Eicka vyšlo v září 2007, další album "Third Round" vyšlo v březnu 2010 album "Manu Katché" v říjnu 2012. Živá nahrávka "Live In Concert" vyšla v roce 2014, tentokrát u labelu ACT.


Katche také spolupracoval s populárním chorvatským zpěvákem Gibonnim na jeho albech "Mirakul" (2001) a "Unca Fibre" (2006), podpořil je také na turné k oběma albům. V letech 2003 až 2007 Katche, producent Dove Attia, skladatel André Manoukian a zpěvačka Marianne James byli nominováni do role porotců soutěže Nouvelle Star, francouzské televizní verze American Idol. Představil se také na soundtrackových nahrávkách k filmům Quand Les Etoiles, Le Demenagement, Mookies, Zone Franche, The Professional a For The Love Of the Game. Od ledna 2008 hostoval až do roku 2010 v pravidelném programu One Shot Not, vysílaném každý čtvrtek ve 23 hodin.

V roce 2012 se Manu zůčastnil coby člen kapely výročího turné k albu "So" s Peterem Gabrielem. Nejprve koncertovali v severní Americe, do Evropy pak zavítali na podzim 2013.
Členové
Je zvukový engineer, producent a hudebník.

Zvládá celou škálu hudebních nástrojů: Synthesizer, Guitars, Flute, Godin Mandolin, Rickenbacker 12 String, Dave King Acoustic, Dave King 12 String, Dave King Dobro, Overton whistles a doprovodný zpěv.

Svoji hudební kariéru zahájil v roce 1988 jako hudební inženýr v Times Square Studio v Londýně, později po ukončení studia na Guildhall School of Music pracoval jako inženýr a producent ve studiu Petera Gabriela Real World Studios, když byl poprvé angažován na nahrávání a jako zvukový inženýr Peterem Gabrielem k soundtracku Scorseseho filnu "Passion: The Last Temptation Of Christ". Pak také pravidelně spolupracoval s Gabrielovou kapelou jako všetranný hudebník i na koncertech.

V Real World Studios se podílel na řadě projektů jako jsou CD-ROM Petera Gabriela "Xplora" a "EVE", stejně jako soundtrack k filmu "Rabbit-Proof Fence" a Millennium Dome představení a desky "OVO". Dále se podílel na obrovském množství úspěšných alb pro renomované umělce jako Psychic TV, Tim Simenon nebo Michael Brook. Spolupracoval rovněž s Trevorem Hornem, Stephen Haguem a průkopnickým umělcem a producentem Brianem Eno.

V letech 1996 až 1997 působil jako člen kapely Push, která vydala pouze několik EP a singlů, a v níž působili Pippa Brooks (Vocals), James Dearlove (Keyboards) a Richard Evans (Guitars).

Stejně jako skladatel spolupracuje s Davidem Rhodesem jako The Footnote. Spolu rovněž připravili soundtrack k Sea Monsters 3-D, což byl vůbec první Imax 3-D film. David Rhodes a Richard také nedávno dokončili práci pro Discovery Channel v Discovery Atlas Series.
Členové
(celým jménem Rachel Carmel Nicolazzo, nyní Z Hakim)
(Narozena 28. prosince 1962, Manhattan, New York, USA)
Keyboards, Bubble Crasher, Backing Voicing, Kurzweil 2600 keyboards, Korg Triton Keyboards


Rachel Z je jednou z nejvlivnějších a nejuniverzálnějších jazzových a rockových klávesistek své generace. Charakterizuje ji hudební inteligence a rozvíjení svého žánru, což z ní zformovalo jednu z nejvíce vzrušujících ženských jazzových hudebníků jednadvacátého století. Ona průkopnicí trailblazed zajímavou nejvyšší úrovně sideman kariéru na klávesnicích zároveň nahrávání 10 sólových CD jako jazzový hudebník. Rachel Z je také profesorkou na New School University Jazz a Contemporary Music Studies.

Rodačka z Manhattan Rachel Nicolazzo (Rachel Z) měla hudbu prakticky zakořeněnou ve svém genetickém kódu. Připravena k tomu, aby následovala v matčiných operních, začala pěvecké lekce ve dvou, klasické klavírní začínala v sedmi a operu navštěvovala už ve věku devěti let. "Můj první domeček pro panenky byla kompletní Metropolitní opera s jevištěm a panenky, které byly jako umělkyně," vzpomíná. "Pak jsem uslyšela Miles Smiles, když mi bylo 15, a začala jsem se bouřit proti klasice tím, že jsem improvizovala a hrála s kapelou, která hrávala repertoár Joni Mitchellová a písně Steely Dan."

Od poslechu harmonií Herbie Hancocka až po skladby Wayne Shortera jí pomohla překlenout propast od jejího klasického vzdělání k jazzu. "Způsob, jakým se moje jazzové zvraty vyvinuly byl dvojí. Hraním jsem rozvíjela jak akustickou úroveň, tak elektronickou fúzi rovnoměrně během let," říká.

Navštěvovala Berklee College of Music Summer School a Manhattan School of Music přípravku na vysokou školu, kde nastartovala kvintet Nardis při studiu s Joanne Brackeen, Fred Herschem a Richie Beirach v New Yorku. Později Rachel Z vystudovala New England Conservatory s oceněním "Distinction In Performance" (vyznamenání za vystupování). Zatím hrála profesionálně v Bostonu a jeho okolí v malých skupinách a jejích vlastních kapelách, v nichž se představili George Garzone, Bob Moses, Billy Hart, Randy Brecker, David Mann, George Coleman Igor Butman a mnoho dalších zajímavých hudebníků.

V roce 1988 se Rachel vrátila do New Yorku a stala se spoluautorkou Grammy oceněné a certifikované jako Gold Record desky "Tokio Blue" s spolužačkou rhythm & jazz superstar saxofonistkou Najee. Pak hrála většinou na klávesy ve fusion kapele Steps Ahead, kde její leader Mike Mainieri navrhl, aby si změnila své jméno, pro snazší vyslovnost. Rachel Z koncertovala a nahrávala se Steps Ahead až do roku 1996, nicméně spolupracovala s řadou různých umělců v té době, díky kterým si udělala skvělou reputaci na jazzové scéně. V roce 1995 pracovala s Wayne Shorterem na jeho albu "High Life", které získalo cenu Grammy za nejlepší současné jazzové album. Byla zodpovědná za CD se 40 skladbami syntetizovaných orchestrálních zvuků, sól na akustické piano a několik souběžných světových turné. Úzce spolupracovala na preprodukci s Marcusem Millerem ve studiu, aby doplnila synthezátorovou instrumentaci k živému souboru a vytvořili tak unikátní a inovativní zvukovou pásku.

Díky smlouvě s Columbia Dr. George Butlera vydala ceněnou desku "Trust The Universe", která byla uvedená na jazzové A straně singlu s Charnette Moffettem a Al Fosterem a elektrický jazz na B straně s Lenny Whitem a Victorem Baileym. V roce 1997 natočila své další sólové CD "Room of One's Own - A Tribute to Women Artists", na kterém se představily instrumentalisté Maria Schneider a Alvaro Cordero, ale také mnoho významných ženských instrumentalistů jako jsou Regina Carter Terri Lyne Carrington a Tracy Wormworth. "Room..." získal 4 hvězdičky v Down Beat a velký pochvalný ohlas za originálnost a aranžmá dechové sekce. Unikátní 9 člennou dechovou sekci představila v Kennedyho centru a získala vysoké ocenění za podporu žen hudebnic jako mladá Anat Cohen, Mimi Jones a dalšími mladé ženské talenty. Věnovala album "Room..." mnnoha umělkyním, které sehrály významnou roli v jejím životě, včetně operní pěvkyně a učitelky Mary Nicolazzo (její zesnulé matky).

V roce 1999 se Rachel Z stala součástí jazz fusion projektu Stanley Clarka a Lenny White. Výsledek jednoduše pojmenovaný "Vertú" představil i umělce jako Karen Briggs na housle a Richie Kotzen na kytaru. Album sklidilo pozitivní recenze v All About Jazz. Clarke a White hrál spolu dříve v Chick Coreově Return To Forever) a mnoho dalších významných ohlasů.

V roce 2002 vytvořila nový trio Moon at the Window, kterým vzdala hold Joni Mitchell. Tato trojčlenná skupina dále pokračovala a nahrála New Standards a formulovalo komplexní aranžmá pop a jazzových melodií nahraných na 4 dalších CD. Tato skupina koncertovala hodně v USA a po Evropě až do roku 2006.

Občas také Rachel Z experimentovala se svojí vlastní rockovou skupinou Peacebox jako zpěvačka. Během této doby také spolupracovala s neapolskou pop legendou Pino Daniele, s nímž začala pracovat už v roce 1996. Stala se také součástí kapely pro turné s Peterem Gabrielem během jeho Growing Up turné v letech 2002 až 2006, který dalo Rachel příležitost rozšířit paletu spolupráce o hraní s basistou Tony Levinem. Jejímu projektu s názvem Dept. of Good and Evil on Savoy se dostalo také velmi úspěšného přijetí.

V roce 2010 Rachel založila novou kapelu s manželem Omarem Hakimem nazvanou "The Trio Of OZ", která vydala svoji první CD a začala koncertovat; Rachle Z a Hakim také založili OZmosis Records v roce 2010. V této skupině se uvedl mezinárodně uznávaný Solomon Dorsey na basu a připojil se i Pino Daniele pro La Grande Madre Tour v roce 2012, které bylo připojeno k OZ turné. V letech 2013 až 2014 Rachel Z nahrávala a koncertovala jako hráčka na synthezátory s The Omar Hakim Experience. Hrála na synthezátory s Waynem Escoffereyem na jeho americkém a evropském turné 2014, kde se objevila i na žovém záznamu "Live At Firehouse 12". Koncertovala s Terri Lyne Carrington v roce 2014 na Mosaic turné, které také vyšlo jako Mosaic 2 "Love And Soul" u Concords Records.

V roce 2015 se Rachel Z připojila k Nealu Schonovi a jeho Vortex, když předskakovali rockové kapele Journey při 17 koncertech v Kanadě. Přidala electronický a jazzový punc k jeho hudbě, kterou kritika příznivě přijala, což jí získalo nové fanoušky. The Trio Of OZ v současné době pracuje na své druhé nahrávce v jejich studiu a plánují vydat nahrávku v roce 2016. Ve skupině v současné době působí Jon Toscano na basu.
Členové
(narozen 16. května 1946, Wimborne Minster, Dorset, Velká Británie)
Guitars, Synthesizer, Programming


Fripp se oženil s Toyah Willlcox v roce 1986 ve městě Poole, Dorset. Od prosince 1987 do července 1999 obývali a renovovali Reddish House, bývalý domov Cecila Beatona v Broad Chalke Wiltshire. V současné době je jeho domovem je Pershore, Worcestershiree. Fripp je patronem Seattle Circle Guitar School a Shallal Dance Theatre v Penzance, Anglie. Angažuje se také jako motivační řečník, často na akcích se svoji sestrou Patricií, která je hlavním řečníkem a řečovým trenérem.

Je britský kytarista, producent a hudební skladatel, známý jako jediný stálý člen progresivní rockové skupiny King Crimson.

Jeho profesionální dráha se začala v roce 1967, když odpověděl na inzerát hledající zpívajícího varhaníka, pro skupinu založenou baskytaristou Peterem Gilesem a bubeníkem Michaelem Gilesem. Skupina Giles, Giles and Fripp stihla vydat dva singly, jejich debutový byl "One in a Million", a jedno album "The Cheerful Insanity of Giles, Giles and Fripp", které ale nezaznamenalo větší úspěch, dokonce jej strhal Keith Moon z The Who v jednom magazínu. Kapela se pohybovala na pokraji úspěchu, když měla několik rozhlasových relací a televizních vystoupení, ale nikdy nezaznamenali takový průlom, který by byl rozhodující pro komerční úspěch.

Při pokusech rozšířit zvuk kapely přišel do skupiny multiinstrumentalista Ian McDonald, hrající na klávesy, flétny a další dřevěné dechové nástroje. McDonald s sebou přivedl i svoji tehdejší přítelkyni, bývalou zpěvačku skupiny Fairport Convention, Judy Dybleovou, ale její účinkování v kapele bylo stejně krátké jako její vztah s McDonaldem. Daleko důležitější ale bylo, že Ian přivedl do skupiny textaře, pouličního a uměleckého vizionáře Petera Sinfielda. Tak v roce 1968 vznikla skupina King Crimson.

Jejich první album "In the Court of the Crimson King" bylo vydáno koncem roku 1969 a kritiky bylo přijato různě. Kvůli hudebním odlišnostem Gilese a McDonalda se King Crimson rozpadli brzy po vydání prvního alba a byli pak reformováni ještě několikrát. Fripp svým spoluhráčům nabídl, že opustí skupinu, ale Giles a McDonald cítili, že King Crimson jsou jeho, a tak Robert Fripp zůstal jediným stálým členem skupiny. Crimson pak prošli několika změnami v sestavách skupiny, dokud se v roce 1974 nerozpadli. To se púak opakovalo ještě několikrát, vždy s jinou sestavouz skupiny.

Během období slabší aktivity skupiny King Crimson se Fripp zabýval mnoha vedlejšími projekty. Pracoval s Keith Tippettem (a dalšími, kteří se objevili na nahrávkách King Crimson) na projektech vzdálených rockové hudbě, produkoval Septober Energy v roce 1971 a Ovary Lodge v roce 1973. Během tohoto období pracoval též s Van der Graaf Generator, kdy hrál na jejich albu z roku 1970 "H to He, Who Am the Only One" a v roce 1971 na "Pawn Hearts". Ve spolupráci s Brianem Eno nahrál "No Pussyfooting" (1972) a "Evening Star" (1974). Tato dvě alba byla plná experimentů s různými hudebními technikami, včetně zpožďovací časové smyčky, kterou praktikoval na dvou cívkových magnetofonech Revox. Tato technika pak hrála důležitou úlohu v pozdější Frippově práci a systém se stal známým jako Frippertronics. Fripp a Eno též v roce 1975 odehráli mnoho živých vystoupení po celé Evropě.

Fripp pak strávil nějaký čas mimo hudební průmysl, když se v roce 1970 věnoval studiu, které pak mělo vliv na jeho kytarové umění. K hudební práci se pak vrátil jako studiový kytarista na prvním albu Petera Gabriela Peter Gabriel (I) v roce 1976, vydaném následující rok. Fripp se pak ještě zúčastnil Gabrielova turné na podporu alba, ale na pódiu skrytý a pod pseudonymem "Dusty Rhodes".

V roce 1977 Frippovi telefonoval Brian Eno, který pracoval na albu Davida Bowieho "Heroes". Fripp souhlasil, že zahhraje na kytaru na albu, a tím vyvol sérii spolupráce s jinými hudebníky. Fripp brzy spolupracoval s Daryl Hallem na "Sacred Songs". Během tohoto období Fripp začal pracovat na sólovém materiálu, s přispěním básníka a textař Joanna Waltona a několik dalších hudebníků, včetně Ena, Gabriela, a Halla, stejně jako Petera Hammilla, Jerry Marotta, Phila Collinse, Tonym Levina a Terre Roche. Tento materiál se nakonec stal jeho prvním sólovým albem "Exposure" vydaném v roce 1979, po němž následovalo Frippetronics turné v témže roce. Během pobytu v New Yorku Fripp vypomáhala s alby a živým vystupováním s Blondie "Parallel Lines" a Talking Heads "Fear Of Music", produkoval první a třetí album The Roches, které představily několik charakteristických Frippových kytarových sól. Druhá sada tvůrčích setkání s Davidem Bowie vyprodukovala výrazné kytarové party na "Scary Monsters (a Super Creeps)" (1980) a před tím, na třetím sólovém albu Petera Gabriela známém jako "rozpuštěný". Jeho další album dosáhlo čísla 14 v polském albovém žebříčku. Album " Called The Lady Wants To Know it" obsahuje jedenáct skladeb, produkoval je Hamish Stuart a představil se na něm Tony O'Malley a Robbie Macintosh aj. V roce 2005 vyšlo DVD s názvem "The Road To Harry's Bar", což bylo dílo Gordona Haskella. Rovněž psal svoji autobiografii s Davidem Nobbsem.

Frippova spolupráce s basistou Bustou Jonesem, bubeníkem Paul Duskinem a zpěvákem Davidem Byrne (Byrne je označen jako Absalm El Habib) přinesla jeho druhou desku "God Save the Queen/Under Heavy Manners" v následujícím roce. Současně dal dohromady něco, co nazval "druho divizní cestující novo vlná instrumentální taneční skupina" pod názvem "League of Gentlemen", s basistkou Sara Lee, klávesistou Barry Andrewsem a bubeníkem Johnnym Toobadem (později jej nahradil Kevin Wilkinson). LOG koncertovali celý rok 1980.

V počátku a uprostřed 90. let Fripp vypomohl kytarou a soundscapes na "Lifeforms" (1994) od The Future Sound of London a "Cydonia" (2001) od The Orb, a také jako FFWD, společné úsilí jejích členů. Kromě toho Fripp pracoval s Brianem Enem při psaní a nahrál i kytaru na dvě skladby pro CD-ROM projekt vydané v roce 1994 s názvem "Headcandy" od Chris Juula a Douga Jipsona. Eno si myslel, že vizuální aspekty disku (efekty videové zpětné vazby) byly velkým zklamáním a po dokončení litoval své účasti. Během tohoto období Fripp také vypomáhal na albech albech No-Man (kapela člana Porcupine Tree Stevena Wilsona) a The Beloved (Flowermouth - 1994 a X - 1996). Ppřispěl také soudscapes a kytarou na dvou albech britské kapely Iona, "Beyond These Shores" (1993) a "Journey into the Morn (1996). Se svoji kytarou a soundscapes také přispěl skupině Porcupine Tree na albu "Fear of a Blank Planet."

Rok 1981 byl rokem vzniku čtvrté reinkarnace King Crimson, spolu s druhým kytaristou, textařem a zpěvákem Adrianem Belewem, bubeníkem Bill Brufordem, a basistou Tony Levinem, kteří zajišťovali i doprovodné vokály. Skupina byla koncipována pod názvem "Discipline", ale odhlasovali si později, že název King Crimson je vhodnější. Pro Frippa byli King Crimson vždycky spíše způsob, jak dělat věci, než určitou skupinou hudebníků a skupina měla pocit, že jejich hudba byla v zajetí této metodiky. Po vydání tří alb (Discipline, Beat, Three of a Perfect Pair) se také tato sestava King Crimson rozešla v roce 1984.

Během následujícího období Fripp nahrál dvě desky se svým starým přítelem Andy Summersem z Police. Na "I Advance Masked" Fripp a Summers nahráli všechny nástroje. "Bewitched" bylo více v režii Summerse, který je produkoval a spolupracoval i s dalšími hudebníky kromě Frippa. V roce 1982 Fripp produkoval a hrál na kytaru na "Keep on Doing" od dívčího dua The Roches. Stejně jako v jeho předchozím hostování na "Scary Monsters" Davida Bowieho používal "skysaw" kytarový styl, který charakterizoval toto období Frippovy pedagogiky.

Frippovi nabídli místo učitele na Americké společnosti pro kontinuální vzdělávání (ASCE) v Claymont Court, Západní Virginie v roce 1984. Byl zapletený s ASCE od roku 1978, nakonec sloužil na jeho představenstva, a dlouho byl s ohledem na myšlenku výuky na kytaru. Jeho kurzy Guitar Craft byly zahájeny v roce 1985, odnoži, kterými bylo vystoupení skupiny "The League of Crafty Guitarists", který vydala několik alb. V roce 1986 vydal první ze dvou spoluprácí se svoji ženou Toyah Willcox. Členové California Guitar Trio jsou bývalí členové Ligy Crafty kytaristů a Gitbox Rebellion obsahuje několik bývalých studentů Guitar Craft. Guitar Trio Californie také koncertovala s King Crimson. Fripp je patronem Guitar Circle of Europe, která byla založena v roce 2007, a Seattle Circle Guitar School, která byla založena v roce 2010. V únoru 2009 Fripp komentoval, že Guitar Craft zanikají po jejich 25. letém výročí v roce 2010.

Fripp se vrátil k sólovým nahrávkám v roce 1994, kdy používal aktualizovanou verzi své techniky Frippetronics, který vytváří smyčky, které používají digitální technologie namísto analogové pásky. Fripp vydal řadu nahrávek, které nazýval "Soundscapes", včetně "Radiophonics" (1999), "A Blessing of Tears", "That Which Passes", "November Suite", "The Gates of Paradise", "Love Cannot Bear and At the End of Time", stejně jako mnoho , stejně jako mnoho živých nahrávek.

Frippova spolupráce s Davidem Sylvian zahrnuje některé z jeho nejvíce rozjařené kytarové nahrávky. Fripp přispěl k dvacetiminutové Sylvianově skladbě "Steel Cathedrals" z jeho alba "Alchemy: An Index of Possibilities" (1985). Pak se Fripp objevil i na několika skladbách Sylvianova "Gone to Earth" z roku 1986. Ke konci roku 1991 Fripp požádal Sylviana, zda by se ne připojil k další sestavě King Crimson jako zpěvák. Sylvian ale pozvání odmítl, ale navrhl možnou vzájemnou spolupráci, která nakonec vyústila v turné po Japonsku a Itálii na jaře roku 1992. V červenci 1993 Sylvian a Fripp vydali společně "The First Day". Další hosté alba se brzy stali novými členy King Crimson, Trey Gunn na Stick a Jerry Marotta na bicí, který se připojil až na turné na podporu tohoto CD. Živým dokladem je nahrávka "Damage" z roku 1994, stejně jako spojené dílo "Redemption – Approaching Silence", který uvedlo Sylvianův prostorový plastický zvuk (Approaching Silence), který doprovází Frippovo čtení jeho vlastního textu (Redemption).

Ke konci roku 1994 Fripp přetvořil sestavu King Crimson z roku 1981 na jejich páté převtělení, přidal se Trey Gunn a bubeník Pat Mastelotto v konfiguraci známém jako "double-trio" (sestava se dvěma kytarami, dva basisté/Stick hráči a dva bubeníci). Tato sestava vydala EP "VROOOM" v roce 1994 a celé album "Thrak" v roce 1995. V roce 1994 také přidali kytarové textury ke skladbě Flak na albu skupiny The Future Sound of London "Lifeforms". V letech 1997 až 1999 a znovu pak v roce 2006 se skupina King Crimson "fraKctalizovala" do pěti podskupin známých jako ProjeKcts. V roce 2000 bylo vydáno studiové album "The ConstruKction of Light" ze šestou sestavou King Crimson (Fripp, Adrian Belew, Trey Gunn, Pat Mastelotto) a v roce 2003 pak následovalo album "The Power to Believe". Na konci roku se ale Gunn rozhodl opustit kapelu. V březnu 2004 byla sestavena sedmá konfigurace a cvičila s Tonym Levinem, který se vrátil, když nahradil Trey Gunna. Ale celkem nic se nedělo až na pár studiových zkoušek a kapela zůstala znovu neaktivní až do roku 2007. V roce 2007 se připojil Gavin Harrison ke skupině jako druhý bubeník a tato nová sestava odehrála krátké turné po východních Spojených státech v srpnu 2008. V roce 2010 Fripp oznámil, že King Crimson nastoupili blíže neohraničenou pauzu.

V průběhu roku 2004 Fripp kncertoval s Joe Satrianim a Steve Vai jako kytarové trio G3. Fripp také pracoval v ateliérech společnosti Microsoft, kde nahrával nové zvuky a atmosféru pro systém Windows Vista. Na konci roku 2005 a počátkem roku 2006 se Fripp připojil k Billu Rieflinovi v improvizačním Slow Music projektu spolu s kytaristou Peterem Buckem, Fredem Chalenorem (kontrabas), Matt Chamberlainem (bicí) a Hector Zazou (elektronika). Tento kolektiv hudebníků pak odjel jedno turné po západním pobřeží v květnu 2006. V říjnu 2006 se objevil ProjeKct Six (Robert Fripp, Adrian Belew), když hráli na vybraných místech po východním pobřeží USA při zahajování vystoupení Porcupine Tree. V průběhu roku 2006 Fripp odehrál mnoho sólových koncertů v intimních zvukových místech, a to zejména v kostelech po celém regionu West Midlands v Anglii, kde žije.

Fripp přispěl Soundscapes ke dvěma písněm na album Porcupine Tree "Fear of a Blank Planet". Nalezneme jej ve skladbách "Way Out Of Here" a "Nil Recurring", z nichž ta druhá vyšla v září 2007 jako součást EP "Nil Recurring". Fripp se také občas vypomáhal pomocí Soundscapes jako předkapela Porcupine Tree na různých turné od roku 2006 až do roku 2009. V roce 2008 spolupracoval s Theo Travisem na "Thread", což je album plné kytarových, flétnových a saxofonových duetů. Odehráli na podporu tohoto alba také nějaké živé koncerty v Anglii v polovině roku 2009. Fripp v témže roce odehrál 2009 koncert s kapelou The Humans, ve které se sešli jeho manželka Toyah Willcox, Bill Rieflin a Chris Wong. Představení v Tartu pak znamenalo první album The Humans "We Are the Humans".

Fripp (spolu s Patem Mastelottim a dalšími) se objevili na albu Judy Dyble (Giles, Giles && Fripp, Fairport Convention, Trader Horne) "Talking With Strangers", které vyšlo v srpnu 2009. Fripp také vypomohl u dvou skladeb na albu Jakko M. Jakszyka "The Bruised Romantic Glee Club" a spolupracoval náhodně s Jakszykem a bývalým členem King Crimson Melem Collinsem. Jakszyk je navíc manžel mladší dcery Michaela Gilese Amandy. Fripp také přispěl svým kytarovým sólem na rozšířenou verzi písně "Heathen Child" od Grinderman v roce 2010, vydanou jako B-strana singlu pod názvem "Super Heathen Child".

V lednu 2010 Fripp začal ve studiu nahrávat s plnohodnotným projektem s Jakko Jakszykema Mel Collinsem. Album s názvem "A Scarcity of Miracles: A King Crimson ProjeKct" bylo vydáno pod hlavičkou Jakszyk, Fripp a Collins v květnu 2011 u společnosti Panegyric. Obsahuje také příspěvky od Tony Levina a Gavina Harrisona, členů nejnovější sestavy King Crimson.

V rozhovoru zveřejněném 3. 08. 2012 ale Fripp uvedl, že zanechává práce jako profesionální hudebník, který s odvoláním na dlouhodobé rozpory s Universal Music Group uvedl, že práce v hudebním průmyslu se stala "neradostnou marností".

Zpět
Diskografie:
2023 I/O
2019 Flotsam And Jetsam
2013 Courage (SP)
2013 Scratch My Back / And I’ll Scratch Yours
2013 And I’ll Scratch Yours
2011 New Blood
2010 Scratch My Back
2008 Big Blue Ball
2002 Up
1992 Us
1986 So
1982 Deutsches Album
1982 Peter Gabriel /Security
1980 Ein Deutsches Album
1980 Peter Gabriel /Melt
1978 Peter Gabriel /Scratch
1977 Peter Gabriel /Car

Živé nahrávky:
2012 Live Blood
2000 OVO: The Millennium Show
1994 Secret World Live
1983 Plays Live
DVD:
2014 Back to Front - Live in London
2013 Live in Athens 1987
2012 Secret World Live
2011 New Blood Live in London
2005 Still Growing Up Live & Unwrapped
2002 Growing Up Live
2002 Growing Up on Tour: A Family Portrait

Soundtracks:
2002 Long Walk Home
2000 OVO
1989 Passion: Music For The Last Temptation Of Christ
1985 Birdy

Kompilace:
2007 Peter Gabriel
2004 Play: The Videos
2003 Hit
1992 Peter Gabriel Revisited
1990 Shaking The Tree

Nahrávky s GENESIS:
1974 The Lamb Lies Down On Broadway
1973 Selling England By The Pound
1973 Genesis Live
1972 Foxtrot
1971 Nursery Cryme
1970 Trespass
1969 From Genesis To Revelation


Nahrávali:
Peter Gabriel - Lead Vocals, Backing Vocals, Keyboards, Piano (02), Synths, Programming (01,02,04,06), Manipulated Charango (06)
David Rhodes - Guitars, Backing Vocals
Don-E - Bass Synth (06)
Tony Levin - Basses
Manu Katché – Drums
Josh Shpak - Trumpet (06)
Brian Eno - Synths (01,02), Bells (01), Percussion (02), Rhythm Programming and Progressing (05,06), Electric Worms and Additional Synths (05), Manipulated Guitar and Ukulele (06)
Melanie Gabriel - Backing Vocals (02,05)
Ríoghnach Connolly - Backing Vocals (01)
Tom Cawley - Piano (03)
Oli Jacobs – Synths (01,03,04), Programming (01,02,04), Piano (05)
Richard Chappell - Programming (01,02,04)
Katie May - Acoustic Guitar (01,04), Percussion (02), Rickenbacker Guitar (04), Synths (04), Rhythm Programming (05)
Richard Evans - D Whistle (04)
Ron Aslan - Additional Synths (06)
Richard Russell - Filtered Percussion (05)
Hans-Martin Buff - Additional Percussion and Synths (06)
Diskografie I/O
Vyšlo 1. prosince 2023, Real World Records

Seznam skladeb:
CD1: Bright-Side Mix (mixed Mark "Spike" Stent)
01. Panopticom (5:13)
02. The Court (4:20)
03. Playing For Time (6:17)
04. i/o (3:52)
05. Four Kinds Of Horses (6:47)
06. Road To Joy (5:21)
07. So Much ()
08. Olive Tree ()
09. Love Can Heal ()
10. This is Home ()
11. And Still ()
12. This is Home ()

CD2: Dark-Side Mix (mixed Tchad Blake)
01. Panopticom (5:13)
02. The Court (4:20)
03. Playing For Time (6:17)
04. i/o (3:52)
05. Four Kinds Of Horses (6:47)
06. Road To Joy (5:21)
07. So Much ()
08. Olive Tree ()
09. Love Can Heal ()
10. This is Home ()
11. And Still ()
12. This is Home ()
Total Time: (00:00)

Recorded on April 1995 - 2022 at Real World Studios (Wiltshire), British Grove Studios (London), The Beehive (London), Copper House (London), High Seas Studios (Johannesburg)
Production, Design Concept: Peter Gabriel
Additional Production: Richard Russell (05), Brian Eno (06)
Pre-production Engineering: Richard Chappell
Engineering at Real World: Oli Jacobs, Katie May
Assistant Engineering at Real World: Faye Dolle, Dom Shaw
Engineering at British Grove: Lewis Jones
Assistant engineering at British Grove: Tom Coath, Luie Stylianou
Engineering at High Seas: Jacques Du Plessis
Engineering at Copper House: John Foyle
Mixing (Dark-Side): Tchad Blake
Mixing (Bright-Side): Mark "Spike" Stent
Dolby Atmos mixing (In-Side): Hans-Martin Buff
Mastering: Matt Colton

Nahrávali:
The London Symphony Orchestra, The Royal Philharmonic Orchestra (01)
Diskografie Flotsam And Jetsam
Vyšlo 13. září 2019, Real World Records

Seznam skladeb:
1976-1985
01. Strawberry Fields Forever (John Lennon, Paul McCartney) (2:33)
02. Slowburn (Extended Version) (5:16)
03. Perspective (Single Version) (5:07)
04. D.I.Y. (Re-Recorded Single Version) (2:53)
05. Teddy Bear (2:17)
06. Mother Of Violence (Single Mix) (3:15)
07. Solsbury Hill (Live at the Bottom Line) (5:11)
08. I Don't Remember (Alternate Version) (3:26)
09. Biko (Remixed Version) (9:00)
10. Shosholoza (5:19)
11. Jetzt Kommt Die Flut (4:58)
12. Soft Dog (4:14)
13. Shock The Monkey (Instrumental) (5:51)
14. Across The River (7:02)
15. Kiss Of Life (Live) (5:12)
16. I Don't Remember (Live Single Version) (4:56)
Total Time: (1:16:29)

CD2: 1986-1993
01. I Have The Touch (85 Remix) (5:11)
02. Sledgehammer (Dance Mix) (7:28)
03. Sledgehammer (Extended) (5:38)
04. Don't Break This Rhythm (Full Version) (6:09)
05. In Your Eyes (Single Mix) (6:20)
06. In Your Eyes (Special Remix) (7:18)
07. Big Time (Extended Version) (6:14)
08. Curtains (3:29)
09. Ga Ga ('I Go Swimming' Instrumental) (4:33)
10. Walk Through The Fire (Single Mix) (3:34)
11. Biko (Live) (6:31)
12. Digging In The Dirt (Raw Stylus Mix) (7:23)
13. Digging In The Dirt (Instrumental) (5:12)
14. Quiet Steam (6:27)
15. Bashi-Bazouk (4:48)
16. Games Without Frontiers (Massive/Db Mix) (5:20)
17. Steam (Oh, Oh, Let Off Steam Mix) (6:43)
18. Steam (Oh, Oh, Let Off Steam Mix Dub) (5:47)
19. Mercy Street (William Orbit Mix) (Remix – William Orbit) (7:56)
20. Blood Of Eden (Special Mix For Wim Wenders Until The End Of The World) (6:43)
21. Digging In The Dirt (Rich E Mix) (7:28)
22. Kiss That Frog (Mindblender Mix) (6:46)
23. Shaking The Tree (Bottrill Remix) (5:54)
Total Time: (2:18:52)

CD 3: 1994-2016
01. Summertime (Feat. Larry Adler) (George & Ira Gershwin) (3:49)
02. Suzanne (Leonard Cohen) (5:13)
03. I Have The Touch (Remix – Robbie Robertson) (5:30)
04. In The Sun (Songwriter – Joseph Arthur) (6:44)
05. Shaking The Tree 97 (Jungle Version) (Feat. Shaggy) (Peter Gabriel, Youssou N'Dour) (5:38)
06. I Grieve (City Of Angels Version) 8:12)
07. The Tower That Ate People (Red Planet Remix) (6:28)
08. Animal Nation (7:22)
09. Signal To Noise (Gangs Of New York Version) (7:39)
10. More Than This (The Polyphonic Spree Mix) (5:08)
11. More Than This (Elbow Mix) (5:05)
12. My Head Sounds Like That (Röyksopp Remix) (8:24)
13. Sky Blue (Martyn Bennett Remix) (5:19)
14. Growing Up (Trent Reznor Remix) (6:31)
15. Growing Up (Stabilizer Remix) (4:51)
16. Growing Up (Tricky Instrumental Mix) (1:32)
17. Darkness (Engelspost Remix) (14:09)
18. Curtains (Broad Mix) (5:59)
19. Father, Son (Daniel Lanois & Richard Chappell Mix) (4:39)
20. Courage (4:36)
21. Courage (The Hexidecimal Mix) (5:26)
22. I’m Amazing (7:28)
23. The Veil (5:51)
Total Time: (2:21:38)
Total Time: (5:56:59)

Recorded on 1976-2016


Nahrávali:
Diskografie Courage
SP, Vyšlo 1. listopadu 2013, Digital

Seznam skladeb:
01. Courage (Radio Edit) (3:28)
02. Courage (The Hexidecimal Mix) (5:25)
Total Time: (8:53)
Digitální nahrávka obsahuje ztracené skladby od Petera Gabriela z jeho pátého studiového alba "So". Píseň "Courage" vznikla zcela určitě při studiové nahrávce alba "So", ale nebyla nikdy dokončena. Poprvé spatřila světlo světa jako součást "So" při jejím 25. výročí v Box Setu, který vyšel v roce 2013, v jeho nedokončené podobě. V roce 2014 skladbu namixoval Tchad Blake s dohrávkami Petera a kytaristy Davida Rhodese a tak konečně, po 25 letetech, byla skladba dokončena. Nová verze pak podpořila evropskou odnož Peterova turné Back To Front Tour. Digitální singl přinesl rovněž remix "Courage" od renomovaného remixera a producenta Steve Osborne nazvaný "The Hexidecimal Mix".

Nahrávali:

(viz samostatné album "Scratch My Back")
Diskografie Scratch My Back / And I’ll Scratch Yours
Vyšlo 22. září 2013, Real World/Virgin

Seznam skladeb:
Scratch My Back
01. Heroes (4:10)
02. The Boy In The Bubble (4:28)
03. Mirrorball (4:48)
04. Flume (3:01)
05. Listening Wind (4:23)
06. The Power Of The Heart (5:52)
07. My Body Is A Cage (6:13)
08. The Book of Love (3:53)
09. I Think It's Going To Rain Today (2:34)
10. Apres moi (5:13)
11. Philadelphia (3:46)
12. Street Spirit (Fade Out) (5:06)
Total Time: (53:26)
And I'll Scratch Yours
01. I Don't Remember (David Byrne) (3:38)
02. Come Talk to Me (Bon Iver) (6:20)
03. Blood of Eden (Regina Spektor) (4:39)
04. Not One of Us (Stephin Merritt) (3:49)
05. Shock the Monkey (Joseph Arthur) (5:49)
06. Big Time (Randy Newman) (3:29)
07. Games Without Frontiers (Arcade Fire) (3:22)
08. Mercy Street (Elbow) (5:28)
09. Mother of Violence (Brian Eno) (3:00)
10. Don't Give Up (Feist feat. Timber Timbre) (5:28)
11. Solsbury Hill (Lou Reed) (5:24)
12. Biko (Paul Simon) (4:19)
Total Time: (54:50)
Obě desky Peterova projektu jsou k dispozici v jedniném set boxu, tak jak bylo původně koncipováno. "Scratch My Back" původně vyšlo v roce 2010 a tohle je jeho druhé vydání, tentokrát společně s "And I’ll Scratch Yours", závěrečnou části série obměny písně, v nichž Petr a další přední umělci reinterpret každý ne vlastní písně. Peter byl potěšen tím, jak mnoho umělců se přihlásilo k jeho projektu a s ohledem na úroveň a kariéru těch umělců, jejichž písně si vybral Peter, a bylo dost neuvěřitelné, že všichni až na dva skladatelé byli schopni aktivitu opětovat. K těm neopětovaným patří Joseph Arthur a Feist, kteří ochotně vstoupili do boje se svými verzemi "Shock The Monkey" a "Don’t Give Up".

Nahrávali:
všechno jiní umělci v nahrávkách Petera Gabriela
Diskografie And I’ll Scratch Yours
Vyšlo 23. září 2013, Real World Records

Seznam skladeb:
01. I Don't Remember - David Byrne (3:38)
02. Come Talk to Me - Bon Iver (6:20)
03. Blood of Eden - Regina Spektor (4:39)
04. Not One of Us - Stephin Merritt (3:49)
05. Shock the Monkey - Joseph Arthur (5:49)
06. Big Time - Randy Newman (3:29)
07. Games Without Frontiers - Arcade Fire (3:22)
08. Mercy Street - Elbow feat. Peter Gabriel (5:28)
09. Mother of Violence - Brian Eno (3:00)
10. Don't Give Up - Feist feat. Timber Timbre (5:28)
11. Solsbury Hill - Lou Reed (5:24)
12. Biko - Paul Simon (4:19)
Total Time: (54:50)

Producer: Peter Gabriel
"And I'll Scratch Yours" (původně oznámeno jako "I'll Scratch Yours") je album složené z písní britského zpěváka a skladatele Petera Gabriela v podání jiných hudebníků. Album vyšlo v září 2013 pod hlavičkou vydavatelství Real World Records, ale některé z písní byly představeny již v roce 2010. Album navazuje na desku "Scratch My Back" z roku 2010, na které naopak Gabriel nahrál písně jiných hudebníků.

Nahrávali:
Ben Foster - Conductor
New Blood Orchestra - Featured Artist
Ian Burdge, Nick Cooper, Caroline Dale, David Daniels, Nicholas Holland, Alice Neary, Nicholas Roberts, William Schofield, Jackie Thomas, Jonathan Tunnell, Chris Worsey - Cello
Alun Darbyshire - Oboe
Patrick Lannigan, Chris Laurence, Roger Linley, Richard Pryce, Steve Rossell, Ben Russell - Double Bass
Richard Bissell, Phillip Eastop, Michael Kidd, Simon Rayner, Richard Watkins - Horn
Andrew Crowley, Simon Munday - Piccolo Trumpet, Trumpet
Tom Cawley - Piano, Vocals
Joby Burgess - Percussion
Eliza Marshall - Flute, Flute (Alto), Piccolo
Louisa Fuller - Leader, Violin
Mark Frost, David Stewart - Trombone (Bass)
Tracy Holloway, Dan Jenkins - Trombone (Tenor)
Richard Hosford - Clarinet, Clarinet (Bass)
Fiona Bonds, Catherine Bradshaw, Reiad Chibah, Rebecca Crowley, Morgan Goff, Timothy Grant, Helen Kamminga, Chris Pitsillides, James Sleigh, Jon Thorne, Vicci Wardman, Bruce White, John Metcalfe - Viola
Ian Belton, Natalia Bonner, Martin Burgess, Alison Dods, Philip Gallaway, Richard George, Peter Hanson, Clare Hayes, Ian Humphries, Magnus Johnston, Simon Lewis, Rita Manning, Steve Morris, Charles Mutter, Everton Nelson, Odile Ollagnon, Emma Parker, Jonathan Rees, Roland Roberts, Laura Samuel, Jackie Shave, Kathy Shave, Cathy Thompson, Deborah Widdup - Violin
David Powell - Tuba
Sarah Burnett - Bassoon
Richard Edwards - Trombone (Bass), Trombone (Tenor)
Ane Brun, Melanie Gabriel - Vocals
Diskografie New Blood
Vyšlo 10. října 2011, EMI/Real World

Seznam skladeb:
CD 1:
01. The Rhythm Of The Heat (5:41)
02. Downside Up (feat: Melanie Gabriel) (3:52)
03. San Jacinto (6:58)
04. Intruder (5:07)
05. Wallflower (6:25)
06. In Your Eyes (7:13)
07. Mercy Street (5:59)
08. Red Rain (5:15)
09. Darkness (6:10)
10. Don't Give Up (feat: Ane Brun) (6:40)
11. Digging In The Dirt (4:57)
12. The Nest That Sailed the Sky (3:54)
13. A Quiet Moment (4:48)
14. Solsbury Hill (4:35)
CD 2 [Instrumental]:
01. The Rhythm Of The Heat (5:41)
02. Downside Up (3:52)
03. San Jacinto (7:12)
04. Intruder (5:06)
05. Wallflower (6:24)
06. In Your Eyes (7:13)
07. Mercy Street (6:00)
08. Red Rain (5:15)
09. Darkness (6:10)
10. Don't Give Up (6:40)
11. Digging In The Dirt (4:58)
12. The Nest That Sailed The Sky (3:54)
13. Blood Of Eden (6:05)*
Total Time: (2:32:04)

Arranger, Liner Notes, Producer: Peter Gabriel
Arranger, Mixing, Orchestration, Producer: John Metcalfe
Assistant, Engineer: Scott Barnett
Assistant, Pro-Tools: Olga Fitzroy
Assistant: Mark Claydon, Fiona Cruickshank
Engineer, Mixing: Richard Chappell
Engineer: Richard "Dickie" Chappell, Tobias Fröberg, Steve Orchard
Mastering: Tony Cousins
Marketing, Project Manager: Robbie McIntosh
Management: Mike Large, Tiff Pike, Michael Thomas
Organizer: Leila Stacey
Project Coordinator: Rachael Henley, Annie Parsons
Publishing Coordinator: Rob Bozas
Publishing: Sophie Beck, Jon Berry, Adam Campbell, Jo Harbutt, Amanda Jones, Ian Wallace, Sara White
Copyist: Dave Foster
Cover Photo: Steve Gschmeissner
Design: Marc Bessant
Album bylo nahráno ve vysokém rozlišení ve 3D ve studiu Hammersmith Apollo v březnu 2011. "New Blood: Live From London" zachycuje vystoupení Petera Gabriela s Orchestrem New blood čítajícím 46 členů. Jejich repertoár je složen z coververzí z Gabrielova alba "Schratch My Back", které obsahuje dnes již klasické písně z celého průběhu jeho sólové kariéry, to vše ve zbrusu nových orchestrálních aranžmá. Gabrielova živá vystoupení jsou pověstná, jeho pódiové charisma a nezaměnitelný hlas se ideálně doplňují se zvukovou paletou orchestru, a vdechují tak notoricky známým písním zcela nové kouzlo. Jak lze u tohoto zpěváka předpokládat, koncertní show je zároveň také vizuální orgií, v níž nechybí animace, výtvarné prvky a vizuální opulence pro podtržení sluchového vjemu a umocnění celkového zážitku.

Nahrávali:
Hungarian Orchestra
London Scratch Orchestra
Clive Driskill-Smith - Choir Conductor
Christ Church Cathedral Choir, Oxford - Choir/Chorus
Louisa Fuller - Orchestra Leader, Violin
Ben Foster, Péter Pejtsik - Conductor
Ian Burdge, Alice Neary, William Schofield, Jackie Thomas, Chris Worsey - Cello
Gordon Laing - Contrabassoon
Chris Laurence, Richard Pryce, Ben Russell - Double Bass
Sarah Burnett - Bassoon
Tim Lines - Clarinet
Gordon Laing - Contrabassoon
Richard Bissell, Dave Lee, Richard Steggall, Richard Watkins - Horn
Eli Hibit - Guitars (12)
Tom Cawley, Jason Rebello - Piano (--,08)
Eliza Marshall - Flute
Tracy Holloway, Ed Tarrant - Euphonium, Trombone
David Powell - Tuba
Mark Frost, Richard Henry - Trombone (Bass)
Andrew Crowley, Paul Mayes, Daniel Newell - Trumpet
Fiona Bonds, Paul Cassidy, Helen Kamminga, Láng András Vadák Katalin, John Metcalfe, Márta Melis, Varasdi Tünde, Elisabeth Varlow - Viola
Stoltz Adrienn, Ösz Aletta, Ian Belton, Bárdos Bori, Martin Burgess, Melinda Csámpai, Kovács Erika, Richard George, Janzsó Gergely, Peter Hanson, Clare Hayes, Ian Humphries, Rick Koster, Nagy Krisztina, Markócs Mária, Jeremy Morris, Steve Morris, Everton Nelson, Helen Paterson, Matthew Scrivener, Molnár Zsótia, Mártha Zsuzsa - Violin
Richard Edwards, Dan Jenkins - Trombone
Will Dawes, Jonathan Stainsby - Bass (Vocal)
James Flewellen, Hugo Janacek - Counter Tenor (Vocal)
Oliver Winstone - Tenor (Vocal)
Jamie Blinko, Andy Blyth, Rupert Harris, Julian Hartley, Mitchell Keeley, Ben Laxton, Ryota Sakai - Treble (Vocal)
Melanie Gabriel - Vocals (08)
Diskografie Scratch My Back
Vyšlo 2. března 2010, EMI/Real World

Seznam skladeb:
01. Heroes (David Bowie / Brian Eno) (4:09)10
02. The Boy In The Bubble (Forere Motloheloa / Paul Simon) (4:27)28
03. Mirrorball (Guy Garvey / Richard Jupp / Craig Potter / Mark Potter / Pete Turner) (4:48)
04. Flume (Justin Vernon) (3:00)01
05. Listening Wind (David Byrne / Brian Eno) (4:22)23
06. The Power Of The Heart (Lou Reed) (5:51)52
07. My Body Is A Cage (William Butler / Win Butler / Régine Chassagne / Jeremy Gara / Tim Kingsbury / Richard Reed Parry) (6:12)13
08. The Book Of Love (Stephin Merritt) (feat: Hungarian Orchestra) (3:52)53
09. I Think It's Going To Rain Today (Randy Newman) (2:34)
10. Apres Moi (Regina Spektor) (5:13)
11. Philadelphia (Neil Young) (3:46)
12. Street Spirit (Fade Out) (Colin Greenwood / Jonny Greenwood / Ed O'Brien / Phil Selway / Thom Yorke) (5:06)
Total Time: (53:20)26

Producer: Peter Gabriel, Bob Ezrin
Engineer, Mixing: Richard Chappell
Arranger, Development, Original Design Concept, Piano, Producer: Peter Gabriel
Engineer: Attila Kölcsény, Tamás Kurina, Steve Orchard
Assistant: Laurence Greed
Assistant Engineer: Pete Sené
Assistant, Pro-Tools: Olga Fitzroy
Mixing: Tchad Blake
Mixing Assistant: Mark Claydon
Mastering: Tony Cousins
Graphic Design, Original Design Concept: Marc Beesant
Photography: David Hiscock, Nadav Kander
Arranger, Engineer, Mixing, Orchestration: John Metcalfe
Arranger: Will Gregory
Arranger, Composer: Randy Newman
Arranger, Orchestration: Nick Ingman
Copyist: Dave Foster
Project Coordinator: Rachael Henley, Annie Parsons
Publishing Coordinator: Rob Bozas
Repertoire, Research: David Bates
"Scratch My Back" je osmé studiové album britského hudebníka Petera Gabriela. Album obsahuje coververze skladeb jiných autorů a poprvé vyšlo v únoru 2010. Jedná se o jeho první album od roku 2002, kdy vyšlo jeho doposud poslední album "Up".

Nahrávali:
Peter Gabriel - Lead Vocals
Hosté:
Wendy Melvoin (Wendy & Lisa), Sinéad O'Connor, Karl Wallinger (World Party), Natacha Atlas, Papa Wemba

Mix of western, African and Asian musicians


Diskografie Big Blue Ball
Vyšlo 24. června 2008, Real World, Rykodisc

Seznam skladeb:
01. Whole Thing (Original Mix)
(featuring Francis Bebey, Alex Faku, Tim Finn, Peter Gabriel, Karl Wallinger, Andy White)
02. Habibe
(featuring Natacha Atlas, Hossam Ramzy, Neil Sparkes,
The Hossam Ramzy Egyptian Ensemble (Adel Eskander, Wael Abu Bakr, Momtaz Talaat) )
03. Shadow (featuring Juan Canizares, Papa Wemba)
04. Altus Silva[8]
(featuring Joseph Arthur, Ronan Browne, Deep Forest, James McNally, Iarla Ó Lionáird, Vernon Reid)
05. Exit Through You
(featuring Joseph Arthur, Peter Gabriel, Karl Wallinger)
06. Everything Comes From You
(featuring Richard Evans, Joji Hirota, Sevara Nazarkhan, Sinéad O'Connor, Guo Yue)
07. Burn You Up, Burn You Down
(featuring Billy Cobham, Peter Gabriel, The Holmes Brothers, Wendy Melvoin, Arona N’diaye, Jah Wobble)
08. Forest
(featuring Levon Minassian, Arona N’Diaye, Vernon Reid, Hukwe Zawose)
09. Rivers (featuring Vernon Reid, Márta Sebestyén, Karl Wallinger)
10. Jijy (featuring Arona N’Diaye, Rossy, Jah Wobble)
11. Big Blue Ball (featuring Peter Gabriel, Manu Katché, Karl Wallinger)
12. Habibe (Stefan Goodchild Remix) (US digital download bonus track)
13. Whole Thing (Adrian Sherwood & Jazzwad Remix) (UK digital download bonus track)
14. Story of the Big Blue Ball, Pt. 1 (digital download bonus video)
Total Time: (59:15)

Producer: Peter Gabriel, Karl Wallinger, Stephen Hague

Nahrávali:
Peter Gabriel - vocals, organ, bass, harmonica, piano, strings, harmonium, keyboards, tom-tom, sampling, Mellotron, string arrangements, brass arrangement, electronics, bass programming, loop, crotales, synthesizer drums, sampled guitar, sampled keyboards, string samples, Telecaster, Jamman loops
Tony Levin - bass (01,03-08)
David Rhodes - guitars (01-04,07,09), guitar (06,08), electric guitar (05), backing vocals (02,03,06,08,09)
Manu Katché - drums (01-03,05-07)
Dave Power - drums (01)
Hossam Ramzy - tabla (04), percussion (07)
L. Shankar - improvised double violin (05)
Melanie Gabriel - backing vocals (03,08)
Tchad Blake - tape scratches (02), groove treatment effects (06)
Christian Le Chevretel - trumpet (06)
Jon Brion - mandolin (08), Chamberlin (08)
Pete Davis - additional programming (02)
Richard Chappell - programming, percussion (02), treated loop (06), loop manipulation (07)
Adrian Chivers - backing vocals (02)
Dominque Mahut - percussion (02,07)
Tony Berg - backwards guitar (06)
Richard Evans - recorder (04), acoustic guitar (05)
Bob Ezrin - co-brass arrangement (07)
Mitchell Froom - backwards piano (04)
Steve Gadd - drums (04,09), percussion (09)
Peter Green - guitar (03)
Dominic Greensmith - drums (04,08)
Will Gregory - string arrangements (01,09)
Stephen Hague - percussion (05)
Chris Hughes - drum programming (04)
Nick Ingham - orchestrations (01,09)
Nusrat Fateh Ali Khan - vocals (09)
Daniel Lanois - guitar (03), percussion (03)
Sally Larkin - backing vocals (06)
Ged Lynch - drums (02,06,08), percussion (02-09)
Chuck Norman - Spectre programming (05), strings (bridge; 05)
David Sancious - Hammond organ (03)
Ed Shearmur - co-brass arrangement (07)
Alex Swift - additional programming (01,02,03)
Assane Thiam - percussion (07)
Danny Thompson - double bass (04)
Will White - percussion (05)
Black Dyke Band - brass (07)
Blind Boys of Alabama - additional vocals (03), backing vocals (08)
Dhol Foundation - Dhol drums (09)
London Session Orchestra - strings (01,09)
Isobel Griffiths - string contractor (01,09)
Diskografie Up
Vyšlo 22. září 2002, Geffen (US/Canada), Virgin

Seznam skladeb:
01. Darkness (6:51)
02. Growing Up (7:33)
03. Sky Blue (6:37)
04. No Way Out (7:53)
05. I Grieve (7:25)
06. The Barry Williams Show (7:16)
07. My Head Sounds Like That (6:29)
08. More than This (6:02)
09. Signal to Noise (7:36)
10. The Drop (2:59)
Total Time: (66:40)

Recorded April 1995 - October 1998 (Principal recording)
Early 2000 - April 2002 (Additional recording)

Producer: Peter Gabriel
Recorded April 1995 - October 1998 (Principal recording), Early 2000 - April 2002
Recorded & Engineered: Richard Chappell
Additional Engineering: Richard Evans
Assistant Engineers: Alan Coleman, Edel Griffith, Dan Roe & Chris Treble
On-band recording Session Engineer: Ben Findlay
Design Concept: Peter Gabriel & Marc Bessant
Mix Assistant: Claire Lewis
Additional Mix Assistants: Marco Miglari & Paul Grady
Design Coordinator: Susie Millns
Sleeve Photography: Susan Derges
Photography: Adam Fuss, Arno Rafael Minkkien, M. Richard Kirstel, Mari Mahr, Michal Rovner, Paul Thorel, Shomei Tomatsu, Susan Derges
Photo Coordination: Dilly Gent



Peter Gabriel provází albem Up:
Darkness
Původně nazvaná "Dům v lesích". Je o strachu. Vyrůstal jsem na farmě poblíž místa Horsall Common, kde ve Wellsových Hvězdných válkách přistáli Marťané. Z dětských let si pamatují na ženu, která zde přebývala v lese v karavanu. Do oken zakrytých novinami nebylo vidět, ale občas se odtamtud ozýval nějaký hluk. Považovali jsme ji za čarodějnici a vždycky z toho místa upalovali co nejdál pryč.
Growing Up
O blízkosti doteku smrti a o člověčím hledání místa ve struktuře vesmíru a svého vlastního života.
Sky Blue
Nejstarší věc na albu. Vznikla asi před patnácti roky, jedna z nejcitovějších písní. V mládí jsem byl ovlivněn soulem a blues, což je tady znát. Patří k mým nejoblíbenějším i proto, že mi umožnila spolupráci s nádhernými hlasy nádherných lidí ze souboru Blind Boys Of Alabama.
No Way Out (původně nazvaná Don't Leave)
Rytmický track s mysteriózními perkusemi, citem pro latinu a programováním na věci zvané Supercollider. Záměrem zde bylo všechno rozložit na spoustu malých kousků a pak je opětovně spojit.
I Grieve
Pokus společně sdílet utrpení. Jeden můj oblíbený americký komik se mi svěřil, že mu má dřívější písnička "Don't Give Up" pomohla překonat krizi, když uvažoval o sebevraždě. Myšlenka, že život vše překoná. Píseň se už objevila v roce 1998 na soundtracku k filmu Město andělů.
The Drop
Melodie vznikla pro projekt v Millenium Dome, ale byla zamítnuta. Mne se ale líbila, tak jsem k ní napsal slova. Pohled z letadla skrz mraky dolů a na kapky stékající po okenním skle.
The Barry Williams Show
S černým humorem se zamýšlím, kam až sahají naše hranice v soutěžích typu Reality TV. Vytváří silný kontrast s následující písní.
My Head Sounds Like That
Introspektivní, klidná. Líbí se mi její nálada. Popisuje stav mysli v okamžiku zvýšené citlivosti.
More Than This
Skladba, která přišla až nakonec. Pozitivní a povznášející. Kytarové samply, krásný Telecaster Daniela Lanoise. Sám na kytaru hrát nemohu; leda tak vytvářet jejím prostřednictvím hluky...
Signal To Noise
Nusrat Fateh Ali Khan byl mimořádný zpěvák a je nám velice líto, že zemřel. Jsem ale šťasten, že se ještě podílel na této písni. Moc jsem ji chtěl dokončit a udělat z ní ustřední skladbu alba. Skutečně silný závěr se smyčcovým aranžmá. 'Signal to Noise' je odborný termín pro hladinu zvuku v relaci s okolním hlukem. Tady symbolizuje smysl pro osobní morálku a schopnost soucítění.

Nahrávali:
Peter Gabriel - Vocals, Keyboards
Tony Levin - Bass
David Rhodes - Guitars
Manu Katché - Drums
The Babacar Faye Drummers - Sabar Drums
Doudou N'Diaye Rose - Drum Loop
Hostující:
Chris Ormston - Bagpipes (01)
Daniel Lanois - Shaker (01), Guitars (01,10), Additional Vocals (01), Hi-hat (03), Vocals (03), Horn Arrangements (04), Dobro (08,01)
Richard Blair - additional verse Keyboards (01), Programming (04,05,07,09), additional programming (02,03)
Levon Minassian - Doudouk (01,03,08)
Sinéad O'Connor - Vocals (01,03)
Dmitri Pokrovsky Ensemble - Vocals (01)
Hossam Ramzy - Tabla (02), Surdo (07)
Daryl Johnson - Hand Drum (02)
William Orbit - programming (02), additional programming (05)
Bill Dillon - Guitars (02,05)
Mark Rivera - Alto Saxophone (04,06)
Brian Eno - additional Keyboards (02)
Shankar - Violin (02,03,05,08)
Caroline Lavelle - Cello (02,06,10), String arrangement (02)
Wil Malone - String arrangement (02,06)
Jonny Dollar - String arrangement (02,06)
Richard Evans - additional engineering (02), Mix engineer (08), Mandolin (08)
Gus Isidore - Bridge Guitars (03)
Richard Chappell - bridge section mix (03)
Leo Nocentelli - Guitars (04,07)
Tim Green - Tenor Saxophone (04,06)
Reggie Houston - Baritone Saxophone (04,06)
Renard Poché - Trombone (04,06)
Wayne Jackson - Trumpet (04), Cornet (06)
Kudsi Erguner - Ney Flute (05), Shaker (04)
Malcolm Burn - Horn arrangement (06), additional Synth Cello (10), additional production ideas (10)
Mark Howard - Horns recording (06)
Babacar Faye - Djembe (07,08)
Assane Thiam - Tama (07), Talking Drum (08)
Ayub Ogada - Vocals (05,07)
Peter Hammill - Vocals (07)
Richard Macphail - Vocals (07)
John Paul Jones - Surdo (08), Bass (08), Keyboards (08)
Adzido Pan African Dance Ensemble - additional Percussion Loop (09)
Manny Elias - Senegalese Shakers (09)
Marilyn McFarlane - Vocals (09)
Diskografie Us
Vyšlo 27. září 1992, Real World Records, Geffen

Seznam skladeb:
01. Come Talk To Me (7:04)
02. Love To Be Loved (5:16)
03. Blood Of Eden (6:35)
04. Steam (6:02)
05. Only Us (6:30)
06. Washing Of The Water (3:50)
07. Digging In The Dirt (5:16)
08. Fourteen Black Paintings (4:36)
09. Kiss That Frog (5:27)
10. Secret World (7:01)
Total Time: (57:41)

Producer: Daniel Lanois and Peter Gabriel
Programming, Studio Engineer: David Bottrill






Singly z alba byly "Digging In The Dirt", "Steam", "Blood Of Eden" - dřívější verze skladby se dříve objevila v roce 1991 filmu Wima Wenderse "Until the End of the World", a "Kiss That Frog". Promoční singly k albu byly "Come Talk To Me" a "Secret World."

Nahrávali:
Peter Gabriel - Lead and Backing Vocals, Fairlight CMI, Sequential Circuits Prophet-5 (all except 05,09), Piano (all except 07,09), Linn LM-1 (03,07), Synthesizer (05,07), Percussion (04), Yamaha CS-80 (06), LinnDrum (09), Synclavier (09)
Tony Levin - Bass (01-05), Drumstick Bass Guitar (fretting only) (07)
David Rhodes - Guitars (all except 06,09), Backing Vocals (01,05)
Jerry Marotta - Drums (01,08), Additional Drums (05), Drumstick Bass Guitar (drumming only) (07)
Manu Katché - Drums (02,03-05), Percussion (03,04,05), Talking Drum (05,09)
Chris Hughes - LinnDrum Programming (01)
Stewart Copeland - Hi-hat (01), Drums (07)
Daniel Lanois - Guitars (01,02,04), Tambourine (02), Surf Guitar (07), 12-string Guitar (09)
Wayne Jackson - Trumpet (02,07), Cornet (07)
Mark Rivera - Tenor Saxophone (02,07), Processed Saxophone (06), Alto and Baritone Saxophone (07)
Don Mikkelsen - Trombone (02,07)
P. P. Arnold - Backing Vocals (02,07)
Coral Gordon - Backing Vocals (02,07)
Dee Lewis - Backing Vocals (02,07)
Richard Tee - Piano (03,05,06)
Kate Bush - Vocals (03)
Simon Clark - Yamaha CS-80 Chorus Effect (03), Hammond, Fairlight CMI and Bass (07)
L. Shankar - Violin (04,08)
Larry Klein - Bass (05,06)
Youssou N'Dour - Vocals (05)
Michael Been - Backing Vocals (05)
Jim Kerr - Backing Vocals (05)
Ronnie Bright - Bass Vocals (05)
Djalma Correa - Surdo, Congas and Triangle (06)
Jimmy Bralower - LinnDrum Kick (07)
Bill Laswell - Bass (09)
Nile Rodgers - Guitars (09)
Laurie Anderson - Vocals (09)
Diskografie So
Vyšlo 18. května 1986, Charisma, Geffen

Seznam skladeb:
Side One
01. Red Rain (5:39)
02. Sledgehammer (5:12)
03. Don't Give Up (featuring Kate Bush) (6:33)
04. That Voice Again (Gabriel / David Rhodes) (4:53)
Side Two
01. In Your Eyes (5:27)
02. Mercy Street (6:22)
03. Big Time (4:28)
04. We Do What We're Told (Milgram's 37) (3:22)
05. This Is the Picture (Excellent Birds) (featuring Laurie Anderson) (Laurie Anderson / Gabriel) (4:25)
Total Time: (46:25)

Recorded February - December 1985 at Studio Ashcombe House near Bath, England
Producer: Peter Gabriel, Daniel Lanois









Nahráli:
Peter Gabriel - Vocals, Keyboards, Programming, Surdo, Linn LM-1
Tony Levin - Bass, Stick
David Rhodes - Guitars
Jerry Marotta - Drums, Percussion
Larry Fast - Synthesizers
John Ellis - Backing Vocals (01,03,08), Guitars (02,04)
Roberto Laneri - Treated Saxophone (04)
Morris Pert - Timbales (06), Percussion (08)
Stephen Paine - Fairlight CMI (04)
David Lord - Synthesizers (06,07), Piano (07,08)
Peter Hammill - Backing Vocals (04-06)
Jill Gabriel - Backing Vocals (02)
Ekome Dance Company - Ghanaian drums (01)
Diskografie The Deutsches Album
Vyšlo září 1982, Charisma Records

Seznam skladeb:
Side One
01. Der Rhythmus der Hitze (5:36)
02. Das Fischernetz (6:45)
03. Kon Takt! (4:31)
04. San Jacinto (6:13)
Side Two
05. Schock den Affen (5:43)
06. Handauflegen (6:02)
07. Nicht die Erde hat dich verschluckt (5:59)
08. Mundzumundbeatmung (4:54)
Total Time: (45:27)

All songs written by Peter Gabriel.
"Texte" (lyrics) by Peter Gabriel and Horst Königstein.
Producer: David Lord and Peter Gabriel


Německá verze byla nazvána "Deutsches Album" a vyšla později v roce 1982.

Nahráli:
Peter Gabriel - Vocals, Keyboards, Programming, Surdo, Linn LM-1
Tony Levin - Bass, Stick
David Rhodes - Guitars
Jerry Marotta - Drums, Percussion
Larry Fast - Synthesizers
John Ellis - Backing Vocals (01,03,08), Guitars (02,04)
Roberto Laneri - Treated Saxophone (04)
Morris Pert - Timbales (06), Percussion (08)
Stephen Paine - Fairlight CMI (04)
David Lord - Synthesizers (06,07), Piano (07,08)
Peter Hammill - Backing Vocals (04-06)
Jill Gabriel - Backing Vocals (02)
Ekome Dance Company - Ghanaian drums (01)
Diskografie Peter Gabriel
Vyšlo 5. září 1982, Charisma (UK), Geffen (US)

Seznam skladeb:
Side one
01. The Rhythm Of The Heat (5:15)
02. San Jacinto (6:21)
03. I Have the Touch (4:30)
04. The Family And The Fishing Net (7:08)
Side two
05. Shock the Monkey (5:23)
06. Lay Your Hands On Me (6:03)
07. Wallflower (6:30)
08. Kiss Of Life (4:17¨)
Total Time: (45:27)

Recorded 1981-1982 at Ashcombe House, Bath, England
Producer: David Lord and Peter Gabriel


Přebal na čtvrtou desku vznikl ze spolupráce se sochařem jménem Malcolm Poynter. Na obalu je zkreslený obraz Petra pomocí Flexi Zrcadel a Fresnelovy čočky a pochází z experimentálního videa v režii Malcolma Poyntera s odbornou pomocí jeho přítele redaktora Davida Gardnera.

Nahráli:
Peter Gabriel - Vocals, Keyboards, Programming, Surdo, Linn LM-1
Tony Levin - Bass, Stick
David Rhodes - Guitars
Jerry Marotta - Drums, Percussion
Larry Fast - Synthesizers
John Ellis - Backing Vocals (01,03,08), Guitars (02,04)
Roberto Laneri - Treated Saxophone (04)
Morris Pert - Timbales (06), Percussion (08)
Stephen Paine - Fairlight CMI (04)
David Lord - Synthesizers (06,07), Piano (07,08)
Peter Hammill - Backing Vocals (04-06)
Jill Gabriel - Backing Vocals (02)
Ekome Dance Company - Ghanaian drums (01)
Diskografie Ein Deutsches Album
Vyšlo červen 1980, Charisma Records

Seznam skladeb:
Side One
01. Eindringling (5:00)
02. Keine Selbstkontrolle (4:00)
03. Frag mich nicht immer (6:04)
(Combines the instrumental "Start" with the German version of "I Don't Remember")
04. Schnappschuß (Ein Familienfoto) (4:26)
05. Und durch den Draht (4:28)
Side two
01."Spiel ohne Grenzen (4:07)
02. Du bist nicht wie wir (5:32)
03. Ein normales Leben (4:21)
04. Biko (8:55)
Total Time: (45:27)

All songs written by Peter Gabriel
"Texte" (lyrics) by Peter Gabriel and Horst Königstein.
Producer: David Lord and Peter Gabriel
"Ein deutsches Album" (English: A German Album) vyšlo v červenci 1980 a je německo jazyčnou verzí alba Peter Gabriel II.

Nahráli:
Peter Gabriel - Lead Vocals (all except 03), Backing Vocals (01,05,08), Piano (01,04-06,08-10), Synthesizer (03,04,07,08), Bass Synthesizer (07), Drum Pattern (10), Whistles (07)
Kate Bush - Backing vocals (02,07)
Dave Gregory - Guitars (04,05)
Robert Fripp - Guitars (02,04,08)
David Rhodes - Guitars (01,02,04,05,08-10), Backing Vocals (01,04,08)
Paul Weller - Guitar (06)
Larry Fast - Synthesizer (01-03,07,10), Processing (02,04,08), Bass synthesizer (07), Bagpipes (10)
John Giblin - Bass (02,05,06,07,08)
Tony Levin - Chapman Stick (04)
Jerry Marotta - Drums (04,05,07-10), Percussion (07,08)
Morris Pert - Percussion (01,02,09)
Phil Collins - Drums (01,02), Drum Pattern (01), Snare Drum (05), Surdo (10)
Dick Morrissey - Saxophone (03,05,09)
Dave Ferguson - screeches (10)
Steve Lillywhite - Whistles (07)
Hugh Padgham - Whistles (07)
Diskografie Peter Gabriel
Vyšlo 22. května 1980, Charisma (UK), Mercury (Original US LP), Geffen (US, Canada)

Seznam skladeb:
Side One
01. Intruder (4:54)
02. No Self Control (3:55)
03. Start (1:21)
04. I Don't Remember (4:41)
05. Family Snapshot (4:28)
06. And Through the Wire (5:00)
Side Two:
07. Games Without Frontiers (4:06)
08. Not One of Us (5:22)
09. Lead a Normal Life (4:14)
10. Biko (7:32)
Total Time: (45:32)

Recorded 1979-1980 at Bath and Townhouse in London
Producer: Steve Lillywhite
Engineer: Hugh Padgham
Engineer: Nick Launay

Album bylo označeno jako Gabrielův umělecký zlom v jeho sólové kariéře a přineslo mu postavení jednoho z nejambicióznějších a nejinovačnějších rockových hudebníků. Gabriel také prozkoumal více zjevně politický materiál s dvěma ze svých nejslavnějších singlů, protiválečný "Games Without Frontiers", který dosáhl na pozici #4 v singlech a zůstává jeho nejvyše boduj9c9m singlem ve Velk0 Británii, a protestn9 song proti apartheidu "Biko", který připomněl zavraždění aktivisty Steve Biko. Skladba "Biko" se objevila prominentně během konce scény v epizodě "Evan" v první sérii televizního seriálu Miami Vice.
Storm Thorgerson od Hipgnosis představil Peterovi práci, kterou Les Krims prováděl s Polaroidem. Začali experimentovat se stovkami snímků z polaroidu, bavilo je stlačovat, mačkat a rozmazávat obrázky, techniku později známou jako Krimsography. Znepokojující a přesto překvapující výsledky byly přefotografovány na černobílý film.
Album bylo remasterované spolu s většinou Gabrielových desek v roce 2002.

Nahráli:
Peter Gabriel - Vocals, Organ (11), Piano (02), Synthesizer (05,07)
Robert Fripp - Electric Guitars (01,03,05,10), Acoustic Guitars (05), Frippertronics (08)
Sid McGinnis - Electric Guitars (01,04,08-11), Acoustic Guitars (02,03), Steel Guitars (03,04-06,09,11), Mandolin (02), Backing Vocals (07)
Larry Fast - Synthesizer and Treatments (01,02,05,07,10)
Bayete - Keyboards (02,04,06,07)
Roy Bittan - Keyboards (01,03,05,06,10,11)
Tony Levin - Bass (01,05,07,08,10,11), Chapman Stick (02,04,09), String Bass (06), Recorder Arrangements (06,09), Backing Vocals (01,04,07,10,11)
Jerry Marotta - Drums (all except 03), Backing Vocals (01,04,10,11)
Tim Capello - Saxophone (10, 11)
George Marge - Recorders (06,08,09)
John Tims - Insects (03)
Diskografie Peter Gabriel
Vyšlo 1. června 1978, UK Charisma, USA Atlantic

Seznam skladeb:
Side One:
01. On the Air (5:30)
02. D.I.Y. (2:37)
03. Mother of Violence (Peter Gabriel, Jill Gabriel) (3:10)
04. A Wonderful Day in a One-Way World (3:33)
05. White Shadow (5:14)
Side Two:
06. Indigo (3:30)
07. Animal Magic (3:26)
08. Exposure (Peter Gabriel, Robert Fripp) (4:12)
09. Flotsam and Jetsam (2:17)
10. Perspective (3:23)
11. Home Sweet Home (4:37)
Total Time: (41:29)

Recorded November 1977 - February 1978 at Relight Studios, Hilvarenbeek, The Netherlands
Producer: Robert Fripp
Photography: Peter Christopherson
Cover: Hipgnosis

Fotografii na přebal udělal fotograf Hipgnosis Peter Christopherson a byla pořízena v New Yorku během chladného a větrného dne pár bloků od místa, kde Peter později koupit byt. Škrábance od nehtů na fotografii vznikly pouhým nalepením proužků potrhaného papíru na původní monotónní foto.

Nahráli:
Peter Gabriel - Vocals, Keyboards, Flute, Recorder
Allan Schwartzberg - Drums
Tony Levin - Bass, Tuba (leader of the Barbershop Quartet)
Robert Fripp - Electric & Classical Guitars, Banjo
Jimmy Maelen - Percussion, Synthibam, bones
Steve Hunter - Acoustic Guitars (02), Lead Guitars (06,07), Electric, Acoustic & Rhythm Guitars, Pedal Steel
Jozef Chirowski - Keyboards
Larry Fast - Synthesizer, Programming
Dick Wagner - Backing Vocals & Guitar solo (09)
London Symphony Orchestra (08,09)
Michael Gibbs - Arrangement of Orchestra
Diskografie Peter Gabriel
Vyšlo 25. února 1977, Charisma /Atco (US & Canada)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Moribund the Burgermeister (4:20)
02. Solsbury Hill (4:21)
03. Modern Love (3:38)
04. Excuse Me (Gabriel, Martin Hall) (3:20)
05. Humdrum (3:25)
Side Two:
06. Slowburn (4:36)
07. Waiting for the Big One (7:15)
08. Down the Dolce Vita (5:05)
09. Here Comes the Flood (5:38)
Total Time: (41:42)

Recorded at The Soundstage in Toronto, July 1976 - January 1977
Additional recording sessions at Morgan Studios, London, UK and Olympic Studios, London, England
Produced: Bob Ezrin
Na přebalu alba sedí Peter Gabriel na předním sedadle vozu Lancia Flavia, které patřilo Stormu Thorgersonovi, spoluzakladateli Hipgnosis a designéra přebalu. Pro fotografování, která se konalo ve Wandsworthu, byla na auto použita stříkající hadice s vodou. Černobílý obraz byl pak ručně kolorovan a odrazy upravil výtvarník Richard Manning. Alternativním návrhem byla fotografie Petera Gabriela s kontaktními čočkami, které měly dát očím vzhled kovových kuličkových ložisek a auto se mělo právě odrážet na tšcho čočkách, ale foto nebylo nikdy zveřejněno.
Album dosáhlo na pozici #7 v UK a #38 v USA.


Nahráli:
New Blood Orchestra:
Leila Stacey - Orchestra Contractor
Ben Foster - Conductor
Louisa Fuller - Leader, Violin
Nick Ingman Arranger, Orchestration
Ian Belton, Natalia Bonner, Martin Burgess, Alison Dods, Clare Hayes, Ian Humphries, Kathy Shave, Deborah Widdup, Cathy Thompson, Rita Manning, Jeremy Morris, Charles Mutter, Odile Ollagnon, Emma Parker, Roland Roberts - Violin
Nigel Black, Phil Woods - French Horn
Fiona Bonds, Paul Cassidy, Reiad Chibah, Helen Kamminga, Ian Rathbone, Jon Thorne - Viola Joby Burgess, Rob Farrer - Percussion
Jon Carnac - Clarinet, Clarinet (Bass)
Ian Burdge, Caroline Dale, Nick Roberts, William Schofield, Jacqueline Thomas, Chris Worsey - Cello
Sarah Burnett - Bassoon
Alun Darbyshire - Oboe
Andrew Crowley - Piccolo Trumpet, Trumpet
Eliza Marshall - Flute, Flute (Alto), Piccolo
Tom Cawley - Piano, Vocals
Mark Frost - Trombone (Bass)
Tracy Holloway - Trombone (Tenor)
Dan Jenkins - Trombone (Tenor)
Dan Newell - Piccolo Trumpet, Trumpet
David Powell - Tuba
Richard Pryce, Steve Rossell, Ben Russell, Chris Laurence - Double Bass
John Metcalfe - Arranger, Brass, Celeste, Conductor, Musical Director, Orchestration, Percussion
Ane Brun - Featured Artist, Vocals
Melanie Gabriel - Featured Artist, Vocals
Sevara Nazarkhan - Featured Artist, Guest Artist
Diskografie Live Blood
Vyšlo 24. dubna 2012, Real World

Seznam skladeb:
CD 1
01. Intruder (6:05)
02. Wallflower (7:25)
03. The Boy in the Bubble (Forere Motloheloa / Paul Simon) (4:33)
04. Apres Moi (Regina Spektor) (5:26)
05. The Drop (2:48)
06. Washing of the Water (4:21)
07. The Book of Love (Stephin Merritt) (3:55)
08. Darkness (6:33)
09. The Power of the Heart (Lou Reed) (6:40)
10. Biko (6:52)
11. San Jacinto (7:47)
CD 2
01. Digging in the Dirt (6:08)
02. Signal to Noise (8:47)
03. Downside Up (feat: Melanie Gabriel) (6:27)
04. Mercy Street (6:48)
05. The Rhythm of the Heat (6:55)
06. Blood of Eden (6:36)
07. Red Rain (7:05)
08. Solsbury Hill (6:21)
09. In Your Eyes (feat: Sevara Nazarkhan) (8:29)
10. Don't Give Up (feat: Ane Brun) (8:30)
11. The Nest That Sailed the Sky (6:42)
Total Time: (2:21:13)

Recorded March 23, 2011 - March 24, 2011
Arranger, Composer, Executive Producer: Peter Gabriel
Executive Producer: Geoff Kempin, Mike Large, Terry Shand
Assistant Engineer: Robin Delwish, Chris Goddard, Necker Rountree
Assistant: Owen Shiers, Mat Arnold, Jamie Brownlow
Engineer: Will Shapland
Assistant, Pro-Tools: Scott Barnett
Engineer, Producer, Technician: Richard Chappell
Mixing: Richard Sharratt
Design: Marc Bessant
Publishing Coordinator: Rob Bozas
Music Copyist: Dave Foster
Arranger: Will Gregory
Cover Photo: Steve Gschmeissner
Photography: York Yillyer
Orchestra Manager: Julie Guerrin
Marketing, Project Manager: Robbie McIntosh
Personal Assistant: Rachael Henley, Annie Parsons
Album zachycuje koncerty v londýnském Hammersmith Apollo v březnu roku 2011.

Nahrávali:
Peter Gabriel - Drone [Drone Treatments], Tambura [Tanpura], Piano, Synthesizer, Dulcimer, Crotales, Percussion [African]
Christine Jackson, Claire Orsler, Dinah Beamish, Fenella Barton, Jackie Norrie, Mary Scully, Nell Catchpole, Sally Herbert - Strings [Electra Strings]
Shankar - Vocals [Additional], Violin [Double]
Kudsi Erguner - Ney
David Rhodes - Guitar
Tony Levin - Bass
Richard Evans - Bass [Nord]
Jim Barr - Bass, Double Bass [Upright Bass], Acoustic Guitar [12 String]
Manu Katche - Drums
Steve Gadd - Drums
Johnny Kalsi - Drums [Master Drummer]
Babacar Faye - Drums [Sabar]
Johnny Kalsi - Drums [Master Drummer]
Jacquie Turner, Markus Dravs - Percussion [Additional Session]
Richard Chappell, Richard Chappell - Drum Programming
Simon Emmerson - Drum Programming, Bells, Finger Cymbals
Richard Evans - Dulcimer [Hammer], Mandolin [Mandola], Bass, Flute, Drum Programming, Shaker, Electric Guitar [12 String], Acoustic Guitar [12 String], Crotales, Handclaps [Claps]
Jim Couza - Dulcimer [Hammer]
Ged Lynch - Shaker, Drums
Carol Steel - Shaker, Congas
Electra Strings - Strings
James McNally - Bodhrán, Whistle, Bodhrán, Accordion
Ganga Giri - Didgeridoo
Nigel Eaton - Hurdy Gurdy
Stuart Gordon - Viola, Fiddle
Rasco - Rap
Hossam Ramzy - Tabla, Finger Cymbals, Percussion [Dufs], Crotales
Sussan Deyhim - Voice [Screams]
Alison Goldfrapp, Iarla Ó Lionáird, Elizabeth Fraser, Omi Hall, Paul Buchanan, Richie Havens - Vocals
Adzido - Drums
The Dhol Foundation - Dhol [Dhol Drums] (03)
Black Dyke Band - Brass (04)
Diskografie OVO: The Millennium Show
Vyšlo 2000, Real World Records RWPG01/RWPG02

Seznam skladeb:
01. Low Light (6:39)
02. The Time Of The Turning (5:58)
03. The Man Who Loved The Earth / The Hand That Sold Shadows (4:12)
04. The Time Of The Turning / The Weavers Reel (5:39)
05. Father, Son (4:55)
06. The Tower That Ate People (4:45)
07. Revenge (1:28)
08. White Ashes (2:40)
09. Downside-Up (6:02)
10. The Nest That Sailed The Sky (5:53)
11. The Tree That Went Up (2:17)
12. Make Tomorrow (10:18)
Total Time: (00:55)

13. Video OVO Time Lapse Video
14. The Story Of OVO (Rasco's Rap Version)

Producer, Written: Peter Gabriel
Coordinator [Design Co-ordination]: Martha Ladly
Engineer [Additional]: Alan Coleman, Edel Griffiths
Engineer, Programmed: Richard Chappell, Richard Evans
Mastered: Tony Cousins
Design [Graphic Design]: Athena Connal, Marc Bessant, Tristan Manco
Photography: Gideon Mendel, York Tillyer
Photography [Dome Exterior Photographs]: Peter Nicholls


Skladba "The Story Of OVO" byla přesunuta na druhý disk (RWPG02) a navíc byl přidán komická animovaná kniha "The Story Of OVO".

Nahrávali:
Peter Gabriel - Lead Vocals, Harmonica, Keyboards, Rainstick
Manu Katché - Drums
Tony Levin - Bass, Chapman Stick, Vocals
David Rhodes - Guitar, Vocals
Jean-Claude Naimro - Keyboards, Vocals
Shankar - Violins, Vocals
Levon Minassian - Doudouk
Paula Cole - Main Vocals
Leo Nocentelli - Guitar, Vocals
Daniel Lanois - Dobro, Telecaster
Babacar Faye - Djembe
Assane Thiam - Talking Drum, Tama
Hossam Ramzy - Surdo
Tim Green - Tenor Saxophone
Reggie Houston - Baritone Saxophone
Renard Poche - Trombone
Wayne Jackson - Trumpet, Cornet
Ayub Ogada - Backing Vocals
Papa Wemba - Backing Vocals
Reddy Amissi - Backing Vocals
Stino Mubi - Backing Vocals
Diskografie Secret World Live
Vyšlo 13. září 1994, Real World Records, Virgin, PGDCD 8, 7243 8 39840 2 2

Seznam skladeb:
Disc One
01. Come Talk To Me (6:13)
02. Steam (7:45)
03. Across The River (Stewart Copeland, Gabriel, David Rhodes, L. Shankar) (6:00)
04. Slow Marimbas (1:41)
05. Shaking The Tree (Gabriel, Youssou N'Dour) (9:18)
06. Red Rain (6:15)
07. Blood Of Eden (6:58)
08. Kiss That Frog (5:58)
09. Washing Of the Water (4:07)
10. Solsbury Hill (4:42)
Disc Two
1. Digging In The Dirt (7:36)
2. Sledgehammer (4:58)
3. Secret World (9:10)
4. Don't Give Up (7:35)
5. In Your Eyes (11:32)
Total Time: (1:39:45)

Producer: Peter Gabriel
Nahráno ve dnech 16. -17. listopadu 1993 v Palasport Nuovo, Modena, Itálie.

Nahrávali:
Peter Gabriel - Lead Vocals, Piano, Synthesizers
Jerry Marotta - Drums, Percussion, Backing Vocals
Tony Levin - Bass Guitars, Chapman Stick, Backing Vocals
David Rhodes - Guitars, Backing Vocals
Larry Fast - Synthesizers, Piano, Keyboards
Diskografie Plays Live
Vyšlo 6. června 1983, Geffen (US/Canada), Charisma

Seznam skladeb:
Disc One
Side One
01. The Rhythm Of The Heat (6:26)
02. I Have the Touch (5:18)
03. Not One of Us (5:29)
04. Family Snapshot (4:44)
Side two
01. D.I.Y. (4:20)
02. The Family and the Fishing Net (7:22)
03. Intruder (5:03)
04. I Go Swimming (4:44)
Disc two
Side three
01. San Jacinto (8:27)
02. Solsbury Hill (4:42)
03. No Self Control (5:03)
04. I Don't Remember (4:19)
Side four
This side was recorded at Memorial Hall, Kansas City, Kansas on 4 December 1982.
01. Shock the Monkey (7:10)
02. Humdrum (4:23)
03. On the Air (5:22)
04. Biko (7:01)
Total Time: (89:53 original version)
(66:50 highlights version)


Producer: Peter Gabriel, Peter Walsh
Koncerty uvedené na "Plays Live" byly zaznamenány: na
Braden Auditorium, Illinois State University, Normal, Illinois, 3 December 1982
Memorial Hall, Kansas City, Kansas, 4 December 1982
Evans Field House, Northern Illinois University, Dekalb, Illinois, 6 December 1982
SIU Arena, Southern Illinois University, Carbondale, Illinois, 7 December 1982

Toto album původně vyšlo jako dvojalbum a LP kazeta v roce 1983 se šestnácti písněmi. Nově vyšlo v roce 1985 jako verze CD s názvem "Plays Live (Highlights)" s pouhými dvanácti písněmi, z nichž některé jsou upraveny od svých plných verzí, takže album se vešlo na jedno CD. To bylo nakonec remasterováno v plném rozsahu jako 2CD vydané v roce 1987. V roce 2002 vyšla remasterovaná verze "Highlights".

Fotografie na obalu je namaskovaný "Monkeyman" Gabriel. Tento snímek byl pořízen v prosinci 1982 v Universal Amphitheatre v Los Angeles na jedné části Gabrielovy "Security" turné. Při předvedení "Lay Your Hands On Me" Peter pozoroval diváky velmi intenzivně, než se vrhl na zvednuté ruce publika.


Nahrávali:

Diskografie Back To Front - Live In London
DVD, Vyšlo 1. července 2014 /June 24, 2014, Real World Records, Eagle Vision

Seznam skladeb:
01. Daddy Long Legs
02. Come Talk To Me
03. Shock The Monkey
04. Family Snapshot
05. Digging In The Dirt
06. Secret World
07. The Family And The Fishing Net
08. No Self Control
09. Solsbury Hill
10. Show Yourself
11. Red Rain
12. Sledgehammer
13. Don't Give Up
14. That Voice Again
15. Mercy Street
16. Big Time
17. We Do What We're Told (Milgram's 37)
18. This Is The Picture (Excellent Birds)
19. In Your Eyes
20. The Tower That Ate People
21. Biko
Total Time: (142:00)

Bonus:
"The Visual Approach" představuje vytváření živého představení.
"Back To Front" koncert byl natočen během dvou večerů v londýnské O2 v říjnu 2013, za použití nejnovějších Ultra High Definition 4K technologií. Film zachycuje Petera naživo na turné, kterým oslavil 25. výročí vydání jeho památečního alba "So". Pro tyto živé vystoupení se Peter sešel s původní "So" koncertní kapelou z let 1986-1987 - Tony Levin, David Rhodes, Manu Katché a David Sancious, doplněné o zpěvačky a hudebnice Jennie Abrahamson a Linnea Olsson.

Nahrávali:
Peter Gabriel - Vocals, Keyboards
Tony Levin - Bass, Backing Vocals
Manu Katché - Drums
David Rhodes - Guitar, Backing Vocals
David Sancious - Keyboards
Youssou N'Dour - Vocals
Le Super Etoile De Dakar



Diskografie Live In Athens 1987
DVD, vyšlo 16. září 2013, Real World Records

Seznam skladeb:
Blue-ray "Live In Athens 1987":01. This Is The Picture
02. San Jacinto
03. Shock The Monkey
04. Family Snapshot
05. Intruder
06. Games Without Frontiers
07. No Self Control
08. Mercy Street
09. The Family And The Fishing Net
10. Don't Give Up
11. Solsbury Hill
12. Lay Your Hands On Me
13. Sledgehammer
14. Here Comes The Flood
15. In Your Eyes
16. Biko
17. Quiet And Alone
DVD "Play":
01. Father, Son
02. Sledgehammer
03. Blood Of Eden
04. Games Without Frontiers
05. I Don't Remember
06. Big Time
07. Lovetown
08. Red Rain
09. In Your Eyes
10. Don't Give Up
11. The Barry Williams Show
12. Washing Of The Water
13. Biko
14. Kiss That Frog
15. Mercy Street
16. Growing Up
17. Shaking The Tree
18. Shock The Monkey
19. Steam
20. The Drop
21. Zaar
22. Solsbury Hill
23. Digging In The Dirt
Total Time: (145:00)

Producer: Ben Findlay
Management [Team]: Michael Large
Engineer [Assistant]: Christopher Johns, Richard Chappell, Richard Evans
Mixed [Assistant]: Nguyen Green
Mastered: Ian Cooper
Mixed: Ben Findlay
Mastered [5.1 Mastering]: Ben Findlay, Ben Findlay
Mixed [Original 1987 Mixes]: David Bottrill, Kevin Killen
Recording Supervisor: David Taraskevics
DVD "Live in Athens 1987", která dokumentuje tři zastávky v divadle pod širým nebem na vrcholku Mount Lycabettus v řeckém hlavním městě. Nahrávku režíroval Michael Chapman s Martinem Scorsesem jako výkonným producentem. Gabriel skládal hudbu pro Scorseseho kontroverzní film "The Last Temptation Krista" z roku 1988. Součástí "Live in Athens" je i druhý disk obsahující "Play" z roku 2004, což je kompilace 23 videí. Zahrnuje takové převratné klipy jako "Shock The Monkey", "Sledgehammer" nebo "Digging in the Dirt".
Bonusy představují:
DISC 1:
Youssou N Dour's opening set with his band Le Super Etoile de Dakar introduced by Peter Gabriel: (1) Immigres (2) Kocc Barma (3) Nelson Mandela (4) Ndobine (5) Sama Dome / My Daughter
Paul Gambaccini a Peter Gabriel interview z roku 1986.
Sledgehammer original promo video in HD for the first time.
DISC 2:
The Play DVD featuring 23 of Peter Gabriel's ground breaking promotional videos with bonus video introductions, a live performance of Games Without Frontiers from 2004, original promo videos from Modern Love (1977) and The Nest That Sailed The Sky (2000), trailers for A Family Portrait, Growing Up Live and Secret World Live.

Nahrávali:
Peter Gabriel — lead vocals, keyboards, harmonica ("Kiss That Frog")
Tony Levin – bass, Chapman stick, backing vocals
David Rhodes – guitar, backing vocals
Manu Katche – drums, backing vocals
Jean-Claude Naimro – keyboards, backing vocals
Shankar – violin, backing vocals
Levon Minassian – doudouk ("Blood Of Eden")
Paula Cole – backing vocals
Ayub Ogada – Backing VocalsvPapa Wemba – Backing Vocals
Reddy Amissi – Backing Vocals
Stino Mubi – Backing Vocals
Diskografie Secret World Live
DVD, vyšlo 2. července 2012, Geffen (US/Canada), Virgin

Seznam skladeb:
01. Come Talk To Me (6:39)
02. Steam (7:53)
03. Across The River (5:57)
04. Slow Marimbas (1:45)
05. Shaking The Tree (7:12)
06. Blood Of Eden (7:02)
07. San Jacinto (7:34)
08. Kiss That Frog (6:21)
09. Washing Of The Water (3:55)
10. Solsbury Hill (4:27)
11. Digging In The Dirt (6:55)
12. Sledgehammer (6:05)
13. Secret World (10:16)
14. Don't Give Up (7:34)
15. In Your Eyes (12:48)
Total Time: (102:23)

Bonus tracks
01. Red Rain
02. Steam (remixed "quiet" version)
03. The Rhythm Of The Heat
Mimořádné představení Petera Gabriela z live show 1993 - koncipované Peterem a Robertem Lepage, bylo natočeno během dvou večerů 16. a 17. listopadu v Palasport Nuovo ve městě Modena, Itálie. "The Secret World Live Tour" bylo uspořádáno na podporu šestého Gabrielova sólového alba v USA. Koncert byl digitálně obnoven a předělan z původního 16mm filmu a audia remixovaného a předělaný ve Stereo, Dolby 5: 1 a DTS Soundtracks. Film získal v roce 1996 cenu Grammy za nejlepší Long Form Music Video. Film byl předělan a stal se dostupný na DVD a Blu-ray dne 2. července 2012 ve Velké Británii a 24. července 2012 v severní Americe. Nová verze také obsahuje píseň "Red Rain", která nebyla v původní verzi.

Nahrávali:
The New Blood Orchestra - Orchestra
Peter Gabriel- Vocals
Ane Brun - Vocals (21)
Melanie Gabriel - Vocals (14)
Sevara Nazarkhan - Vocals (20)

Diskografie New Blood Live In London
DVD, CD, vyšlo 24. října 2011, Eagle Vision

Seznam skladeb:
01. Intruder
02. Wallflower
03. The Boy In The Bubble
04. Apres Moi
05. The Drop
06. Washing Of The Water
07. The Book Of Love
08. Darkness
09. The Power Of The Heart
10. Biko
11. San Jacinto
12. Digging In The Dirt
13. Signal To Noise
14. Downside Up
15. Mercy Street
16. The Rhythm Of The Heat
17. Blood Of Eden
18. Red Rain
19. Solsbury Hill
20. In Your Eyes
21. Don t Give Up
22. The Nest That Sailed The Sky
Bonus track:
23 Blood Donors
Total Time: (162:00)

Filmed live at The HMV Hammersmith Apollo, London 23th and 24th March
Executive Producer [For Eagle Rock Entertainment]: Geoff Kempin, Terry Shand
Executive Producer [For Real World Productions]: Mike Large, Peter Gabriel
Arranged: John Metcalfe (01-06,08-12,14-22), Nick Ingman (07), Peter Gabriel (01-06,08-22)
Orchestrated: John Metcalfe (01-06,08-12,14-22), Nick Ingman (07,13)
Conductor: Ben Foster (01-19,21-22), John Metcalfe (20)
Directed: Blue Leach
Film Producer: Joss Crowley
Natočeno v Hammersmith Apollo v březnu, kde "New Blood Live In London" zachycuje živé vystoupení Petera Gabriela se 46 člennýmn New Blood Orchestra. Repertoár je mixem cover verzí jeho alba "Scratch My Back" s klasickými skladbami z celé jeho sólové kariéry v novém instrumentálním provedení. Gabriel je proslulý koncertní umělec a jeho charisma na pódiu a okamžitě rozpoznatelný hlas kombinovaný brilantně s orchestrální zvukovou paletou vdechuje nový pocit úžasu ze známých písní. Koncert představuje také vizuální hody s grafikou, animacemi a metaforami přimíchanými pro lepší objasnění hudby.

Nahrávali:
Peter Gabriel – Vocals, Keyboards
Richard Evans – Guitars
Melanie Gabriel – Vocals
Tony Levin – Bass Guitar, Vocals
Ged Lynch – Drums
David Rhodes – Guitars
Rachel Z – Keyboards
Diskografie Still Growing Up Live & Unwrapped
Vyšlo 22. listopadu 2005, Geffen (US/Canada)/Virgin Video

Seznam skladeb:
01. The Feeling Begins (5:00)
02. Red Rain (6:14)
03. Secret World (9:20)
04. White Ashes (4:44)
05. Games Without Frontiers (6:06)
06. Burn You Up, Burn You Down (6:30)
07. The Tower That Ate People (5:11)
08. San Jacinto (8:27)
09. Digging in the Dirt (7:40)
10. Solsbury Hill (4:45)
11. Sledgehammer (5:12)
12. Come Talk To Me (9:40)
13. Biko (8:59)
Extras (Bonus Tracks)
01. In Your Eyes (from The 2004 'Still Growing Up Live' Tour) (11:48)
02. No Self Control (from The 1988 'This Way Up' World Tour Film 'P.O.V.') (6:02)
03. Credits (1:52)
Total Time: (206:00)

Director: Hamish Hamilton
Producer: Ian Stewart
"Still Growing Up: Live & Unwrapped" je DVD film Hamishe Hamiltona a Petera Gabriela. Představuje několik živých vystoupení z Gabrielova turné Still Growing Up 2004. Film si klade za cíl ukázat Gabriela ve více intimní poloze, odhalující mnoho z jevištního vystupování na Growing Up Live. K bonusům zde patří exkluzivní rozhovor Gabriela a jeho koncertní kapely, živou zkoušku "Darkness", "No Way Out" a "Growing Up", stejně jako živá představení "Father, Son" a "Downside Up" s Jools Hollandem.

Nahrávali:
Peter Gabriel – Lead Vocals, Keyboards
Ged Lynch – Drums, Percussions
Richard Evans – Guitars, Mandolin, Whistles, Backing Vocals
Rachel Z – Keyboards, Backing Vocals
Tony Levin – Bass, Electric Upright Bass, Backing Vocals
Melanie Gabriel – Lead and Backing Vocals
David Rhodes – Guitars, Backing Vocals
The Blind Boys of Alabama – Lead Vocals (05)
Sevara Nazarkhan – Lead Vocals (16)
Diskografie Growing Up Live
Vyšlo 22. dubna 2002, Geffen (US/Canada), Virgin Video

Seznam skladeb:
01. Here Comes the Flood (8:37)
02. Darkness (8:39)
03. Red Rain (6:14)
04. Secret World (9:06)
05. Sky Blue (7:47)
06. Downside Up (7:36)
07. The Barry Williams Show (9:19)
08. More than This (6:09)
09. Mercy Street (7:39)
10. Digging in the Dirt (7:36)
11. Growing Up (6:14)
12. Animal Nation (8:12)
13. Solsbury Hill (4:45)
14. Sledgehammer (4:59)
15. Signal to Noise (9:39)
16. In Your Eyes (11:34)
17. Father, Son (6:15)
Total Time: (134:00)

Recorded 12. and 13. May 2003 at the Fila Forum, Milan, Italy
Director: Hamish Hamilton
Producer: Ian Stewart

Nahrávali:
Anna Gabriel
Diskografie Growing Up On Tour: A Family Portrait
Vyšlo 1. ledna 2002, Lakeshore Records

Seznam skladeb:
01. Growing Up On Tour (Film Director – Anna Gabriel)
Extras
01. My Head Sounds Like That (Film Director – Anna Gabriel)
02. The Barry Williams Show (Promo video by Sean Penn)
03. Making Barry Williams (A behind scenes look, film Director – Sean Penn)
04. Shooting The Programme (Band photoshot out-takes)
05. Peter Gabriel Solo Performance at Newport Film Festival Fundraiser
Total Time: (40:00)

Documentary of Peter Gabriel's 2002 tour
Dokumentární film Anny Gabriel o svém otci na Growing Up turné v roce 2002. Jeho nejstarší dcera filmovala, jeho druhá dcera zpívala a jeho nová manželka a dítě jej doprovázely na cestách, Gabriel žongluje ve svém životě jako hudebník i jako běžný otec rodiny. Vzestupy, pády, velkolepost, absurdity, otec, sestry, bratři, členové kapely a koncertní posádky: viděno očima Anny Gabriel odhaluje invenční a intimní portrét rodinného života na turné.


Nahrávali:
Peter Gabriel - piano, keyboards, vocals, surdo, drum programming
Dále ve studiu byli:
Richard Evans, Tchad Blake, David Rhodes, Manu Katché, Nusrat Fateh Ali Khan, Hossam Ramzy, L. Shankar, Doudou N'Daiye Rose, Assane Thiam, Fenella Barton, Dinah Beamish, Marc Berrow, Melanie Gabriel, Duchess Nell Catchpolem, Ben Chappell, Roger Chase, David Daniels, Babacar Faye, Antonia Fuchs, Peter Green, Will Gregory, Stephen Hague, Peter Hanson, Sally Herbert, Benet Houariyat, Nick Ingraham, Johnny Kalsi, Patrick Kiernan, Boguslaw Kostecki, Peter Lale, Chris Laurence, Julian Leaper, Martin Loveday, Ged Lynch, Dominque Mahut, James McNally, Donald McVay, Chuck Norman, Jacqueline Norrie, Claire Orsler, Anthony Pleeth, Dmitri Pokrovsky, Jocelyn Pook, Fred Rice, David Sancious, Mary Scully, Jackie Shave, Robert Smissen, Cathy Thompson, Chris Tombling, Gavyn Wright, Adzido Pan African Dance Ensemble, Blind Boys of Alabama, Dhol Foundation, Electra Strings, London Session Orchestra
Diskografie Long Walk Home: Music From The Rabbit-Proof Fence
Vyšlo 15. dubna 2002, Real World Records 7243 8 12238 2 6

Seznam skladeb:
01. Jigalong (4:03)
02. Stealing The Children (3:19)
03. Unlocking The Door (1:57)
04. The Tracker (2:47)
05. Running To The Rain (3:18)
06. On the Map (0:58)
07. A Sense Of Home (1:59)
08. Go Away Mr Evans (5:14)
09. Moodoo's Secret (3:02)
10. Gracie's Recapture (4:40)
11. Crossing The Salt Pan (5:07)
12. The Return (Parts 1, 2 and 3) (11:25)
13. Ngankarrparni (Sky Blue - Reprise) (6:01)
14. The Rabbit-Proof Fence (1:08)
15. Cloudless (4:49)
Total Time: (58:57)

Producer: Peter Gabriel

Album bylo napsáno jako soundtrack k australskému filmu Rabbit-Proof Fence, to bylo první nahrávka nové hudby od alba OVO. Téma ze skladeb "Ngankarrparni" a Cloudless" se opakuje ve skladbě "Sky Blue" na Gabrielově albu "Up" a předtím bylo slyšet ve skladbě "The Nest That Sailed The Sky".

Nahrávali:
Peter Gabriel - Vocals, keyboards
Richie Havens - Vocals
Kudsi Erguner - Ney Flute
Adzido - Drums
Steve Gadd - Drums
Manu Katche - Drums
Johnny Kalsi - Drums
Markus Dravs - Percussion
Assane Thaim - Talking Drum
Simon Emmerson - Cymbals, Bells, Drum Programming
Tony Levin - Bass
David Rhodes - Guitars
Nigel Eaton - Hurdygurdy
Ravi Shankar - Violin, Vocals
Elizabeth Fraser - Vocals (Cocteau Twins)
Paul Buchanan - Vocals
Stuart Gordon - Fiddle, Viola
Hossam Ramzy - Cymbals, Tabla, Crotale
James McNally - Piano, Accordion, Whistle (instrument), Bodhran
Jim Barr - Bass (Upright), Guitars (12 string acoustic), Electra Strings, Strings
Peter Nicholls - Photography (IQ)
Sussan Deyhim - Screams
Diskografie OVO
Vyšlo 8. srpna 2000, Realworld RWPG01/RWPG02

Seznam skladeb:
01. The Story Of OVO (5:21)
02. Low Light (6:37)
03. The Time Of The Turning (5:05)
04. The Man Who Loved The Earth / The Hand That Sold Shadows (4:14)
05. The Time Of The Turning (Reprise) / The Weavers Reel (5:36)
06. Father, Son (4:56)
07. The Tower That Ate People (4:49)
08. Revenge (1:30)
09. White Ashes (2:34)
10. Downside-Up (6:05)
11. The Nest That Sailed The Sky (5:06)
12. Make Tomorrow (10:02)
Total Time: (61:55)


V roce 1997 byl Peter Gabriel požádán, aby se ujal vizuálního projektu pro londýnský Millennium Dome. OVO je dílo založené na prolínajících se problémů vztahů mezi rasami, otázkami životního prostředí, rodinnými problémy a pohádkami, podobně jako alegorie, násilí a dalšími.

Nahrávali:
Peter Gabriel - Audio Frame Systems Operator, Bass, Composer, Doholla, Double Bass, Drums, Emulator, Fairlight, Flute, Flute Sample, Keyboards, Liner Notes, Mixing, Percussion, Piano, Primary Artist, Prophet 5, Roland D50, Sampling, Shaker, Surdo, Synthesizer, Vocals, Vocals (Background), Voices, Whistle (Instrument)
Manny Elias - Drums, Octoban, Surdo
David Bottrill - Drones, Engineer, Mixing, Slide Guitar, Tambourine
David Rhodes - Guitars, E-Bow
L. Shankar - Double Violin, Guest Artist, Vocals
Vatche Housepian - Doudouk, Duduk
Antranik Askarian - Doudouk, Duduk
Massamba Dlop - Drums, Tama, Talking Drum
Mustafa Abdel Aziz - Arghoul, Drones, Percussion Programming
Baaba Maal - Vocals
Nusrat Fateh Ali Khan - Vocals
Mahmoud Tabrizi Zadeh - Kementché
Doudou N'Diaye Rose - Percussion, Percussion Programming
Youssou N'Dour - Vocals, Voices
David Sancious - Organ (Hammond), Sampling, Synthesizer, Synthesizer Arrangements, Vocals (Background)
Hossam Ramzy - Cymbals, Finger Cymbals, Mazhar, Surdo, Tabla, Tambourine, Triangle
Nathan Fast - Bass
Billy Cobham - Drums, Percussion, Tambourine
Manu Katché - Percussion
Djalma Correa - Percussion
Jon Hassell - Trumpet
Kudsi Erguner - Flute, Ney Flute, Turkish Flute
Musicians Du Nil - Arghul
Said Mohammad Aly - Perkussion, Percussion Programming
Robin Canter - Cor Anglais, Oboe, Unknown Contributor Role
Lakshminarayana Shankar - Violin
Richard Evans - Tin Whistle
Julian Wilkins - Choir/Chorus, Choir Boy, Vocals
Nusrat Fateh Ali Khan - Qawwal
Fatala - African Percussion, Percussion, Percussion Programming
Diskografie Passion (Music For The Last Temptation Of Christ)
Vyšlo 5. června 1989, Geffen Records, GHS 24206

Seznam skladeb:
01. The Feeling Begins (4:00)
02. Gethsemane (1:25)
03. Of These, Hope (3:52)
04. Lazarus Raised (1:37)
05. Of These, Hope - Reprise (2:42)
06. In Doubt (1:33)
07. A Different Drum (4:40)
08. Zaar (4:52)
09. Troubled (2:53)
10. Open (3:25)
11. Before Night Falls (2:19)
12. With This Love (3:35)
13. Sandstorm (3:00)
14. Stigmata (2:30)
15. Passion (7:36)
16. With This Love - Choir (3:22)
17. Wall Of Breath (2:29)
18. The Promise Of Shadows (2:11)
19. Disturbed (3:43)
20. It Is Accomplished (2:51)
21. Bread And Wine (2:22)
Total Time: (67:03)

General Manager: Michael Large
Studio Manager: David Taraskevics
Program Assistant, Programming: Stephen McLaughlin
Assistant, Engineer, Photography: Richard Chappell
Assistant Engineer: Edel Griffith, Richard Evans, Dan Roe
Assistant: Louis Allen, Norma Bishop, Aaron Denson, Anne Parsons
Mastering: Ian Cooper
Remastering: Tony Cousins
Audio Frame Systems Operator: Gus Skinas
Research: Mic Smith
Unknown Contributor Role: Neil Perry, Kurdish Duduk, Alan Smart, Mahmoud Tabrizi-Zadeh, Tenbur
Cover Art: Julian Grater
Back Cover: James Bell
Graphic Design: Marc Bessant
Sleeve Restoration: Dan Blore
Design: Mouat
Design Coordinator: Susie Millns
Photography, Still Pictures: Mario Tursi
Filmmaker: Martin Scorsese
Jako mnoho Gabrielových sólových prací je i tohle album jeho pokračující fascinací world music, kterou využil pro vytvoření mimořádně krásné a atmosférické tapisérie zvuků dokonale evokující souznění s duchovním dramatem filmu. Při psaní hudby se inspiroval terénními nahrávkami shromážděných v oblastech tak rozmanitých jako Turecko, Senegal a Egypt. "Passion" dosahuje ve výsledku účinku hudby jasně Blízko východního původu, přesto jeho brilantní fúze starověkých a moderních hudebních skladeb nakonec přesahuje geografii a čas. Pozoruhodné je dramaticky i vizuálně, není to pouze Gabrielova nejlepší filmová hudba, ale zaslouží si zvláštní pozornost jako jeho nejlepší hudba jakéhokoliv druhu.

Nahrávali:
Peter Gabriel - Flute, Drums, Keyboards, Vocals
Larry Fast - Keyboards
Tony Levin - Bass
Jerry Marotta - Drums
Morris Pert - Performer
David Rhodes - Guitars
Jon Hassell - Trumpet
Ekome Dance Company
Manny Elias
John Giblin
Diskografie Birdy
Vyšlo 18. března 1985, Geffen Records (US/Canada) GHS-24070, Charisma Records

Seznam skladeb:
Side One
01. At Night (2:38)
02. Floating Dogs (2:55)
03. Quiet and Alone (2:30)
04. Close Up" (from "Family Snapshot") (0:55)
05. Slow Water (2:51)
06. Dressing the Wound (4:06)
Side Two
01. Birdy's Flight (from "Not One of Us") (2:58)
02. Slow Marimbas (3:21)
03. The Heat" (from "The Rhythm of the Heat") (4:41)
04. Sketch Pad With Trumpet and Voice (3:05)
05. Under Lock and Key" (from "Wallflower") (2:28)
06. Powerhouse at the Foot of the Mountain" (from "San Jacinto") (2:19)
Total Time: (34:50)

Recorded October-December 1984
Producer: Peter Gabriel and Daniel Lanois

Část "Birdy's Flight" byla později použita Hong Kongským filmovým režisérem John Woo jako součást titulků v A Better Tomorrow filmu.


Nahrávali:
Peter Gabriel - Performer, Written-By
Diskografie Peter Gabriel
Vyšlo 17. června 2007, Upfront PGUP1, The Mail On Sunday PGUP1

Seznam skladeb:
01. Father, Son (4:57)
02. The Tower That Ate People (Remix) Remix [Uncredited] – Steve Osborne (4:06)
03. Of These, Hope (4:00)
04. The Rhythm Of The Heat (5:19)
05. No Self Control (3:54)
06. Don't Break This Rhythm (3:51)
07. I Grieve (7:24)
08. Secret World (7:00)
09. I Have The Touch (Robbie Robertson Remix) Remix – Robbie Robertson (4:19)
10. Red Rain (5:38)
11. Solsbury Hill (4:27)
12. Sledgehammer (5:13)
13. Don't Give Up (6:49)
14. In Your Eyes (Live In Athens) (8:45)
Total Time: (75:42)

Artwork [Cover Art]: Marc Bessant
Artwork [Model]: AD Chivers
Toto CD bylo dárkem zdarma pro několik Britských novinových titulů jako The Mail On Sunday. Jedná se o promoční CD pro charitativní účely. Neprodejné.

The Elders: Global Elders For A Global Village:
Track 1: From the album "OVO"
Track 2: From the soundtrack to the motion picture "Red Planet"
Track 3: From the album "Passion"
Track 4: From the album "Peter Gabriel 4"
Track 5: From the album "Peter Gabriel 3"
Track 6: From the B-side of the single "Sledgehammer"
Track 7: From the album "Up"
Track 8: From the album "Us"
Track 9: From the soundtrack to the motion picture "Phenomenon"
Track 10: From the album "So"
Tracks 11 & 12: Live recording from the "Growing Up" tour
Track 13: Live recording from the "Secret World" tour
Track 14: Live recording from the "So" tour
Kompilace 2007 Peter Gabriel Ltd. © 2007 Peter Garbriel Ltd.
All tracks written & performed by Peter Gabriel. Published by Real World Music Ltd.
POZN.: U skladby 2 "The Tower That Ate People (Remix)" Steve Osborne není uveden v tomto vydání.

Nahrávali:

Diskografie Play: The Videos
Vyšlo 16. listopadu 2004, Real World Records

Seznam skladeb:
01. Father, Son (OVO, June 2000)
     Director: Anna Gabriel
02. Sledgehammer (So, April 1986)
     Director: Stephen R. Johnson
03. Blood of Eden (Us, April 1993)
     Director: Nicola Bruce and Michael Coulson
04. Games Without Frontiers (Peter Gabriel 3, February 1980)
     Director: David Mallet
05. I Don't Remember (Peter Gabriel 3, September 1980)
     Director: Marcello Anciano
06. Big Time (So, January 1987)
     Director: Stephen R. Johnson
07. Lovetown (Philadelphia Soundtrack, December 1993)
     Director: Michael Coulson
08. Red Rain (So, May 1987)
     Director: Matt Mahurin
09. In Your Eyes (So, September 1986)
     Director: Graham Dean and Peter Gabriel
10. Don't Give Up (So, October 1986)
     Director: Jim Blashfield
11. The Barry Williams Show (Up, September 2002)
     Director: Sean Penn
12. Washing of the Water (Us, September 1992)
     Director: York Tillyer
13. Biko (Peter Gabriel 3, July 1980)
     Director: Lol Creme
14. Kiss That Frog (Us, June 1993)
     Director: Brett Leonard
15. Mercy Street (So, October 1986)
     Director: Matt Mahurin
16. Growing Up (Up, February 2003)
     Director: François Vogel
17. Shaking the Tree (Shaking the Tree: Sixteen Golden Greats, November 1990)
     Director: Isaac Julien
18. Shock the Monkey (PG 4, September 1982)
     Director: Brian Grant
19. Steam (Us, December 1992)
     Director: Stephen R. Johnson
20. The Drop (Up, September 2002)
     Director: Glenn Marshall
21. Zaar (Passion: Music for The Last Temptation of Christ, June 1989)
     Director: Stefan Roloff
22. Solsbury Hill (PG 1, February 1977)
     Director: Jerry Chater, Graham Dean and Peter Gabriel
23. Digging in the Dirt (Us, September 1992)
     Director: John Downer
Total Time: (141:00)

Special features:
Video introductions
Programmable 18-track jukebox
"Games Without Frontiers": Live 2004
"Modern Love" (Peter Gabriel 1, Original 1977 music video)
"The Nest That Sailed the Sky"
Trailers: Family Portrait, Growing Up Live, Secret World Live
"Play: The Videos" je kompilační DVD z hudebními videi Petera Gabriela vydané v roce 2004. DVD obsahuje remasterované audio skladby v DTS 5.1 (DTS 96 kHz/24-bit) a Dolby Digital 5.1 Surround Sound. Nový zvukový mix udělal Daniel Lanois a Richard Chappell.

Nahrávali:
Diskografie Hit
kompilace, vyšlo 3. listopadu 2003, Geffen Records, Chronicles B0001486-02

Seznam skladeb:
Hit
01. Solsbury Hill (PG1-Car) (4:23)
02. Shock the Monkey (Single edit, PG4-Security) (3:59)
03. Sledgehammer (Single edit, So) (4:59)
04. Don't Give Up (Edited version, So) (5:55)
05. Games Without Frontiers (Single edit, PG3-Melt) (3:57)
06. Big Time (So) (4:28)
07. Burn You Up, Burn You Down (Previously unreleased) (5:26)
08. Growing Up (Tom Lord-Alge mix, Up) (4:48)
09. Digging in the Dirt (Us) (5:15)
10. Blood of Eden (Radio edit, Us) (5:06)
11. More than This (Radio edit, Up) (4:33)
12. Biko (Edited version, PG3-Melt) (6:58)
13. Steam (Us) (6:02)
14. Red Rain (So) (5:39)
15. Here Comes the Flood (PG1-Car) (4:32)
(1990 version, Shaking the Tree: Sixteen Golden Greats, 1990)
Miss
01. San Jacinto (PG4-Security) (6:31)
02. No Self Control (PG3-Melt) (3:55)
03. Cloudless (Long Walk Home) (4:48)
04. The Rhythm Of The Heat (PG4-Security) (5:18)
05. I Have The Touch (PG4-Security) (4:19)
(Robbie Robertson mix, soundtrack from Phenomenon, 1996)
06. I Grieve (Up) (7:24)
07. D.I.Y. (PG1) (2:38)
08. A Different Drum (Passion) (4:47)
09. The Drop (Up) (3:02)
10. The Tower That Ate People (4:06)
(Steve Osborne mix) Soundtrack from The Red Planet, 2000)
11. Lovetown (5:23)
(Soundtrack from Philadelphia, 1993)
12. Father, Son (OVO) (4:58)
13. Signal to Noise (Up) (7:35)
14. Downside Up (Live, Previously unreleased; OVO) (5:32)
15. Washing Of The Water (Us) (3:54)
Total Time: (2:30:19 UK)
Disc 1 je nazván "Hit" a obsahuje Gabrielovy nejznámější singlové hity a částečně kopíruje "Shaking The Tree". Disk 2 nazvaný "Miss" představujet jeho více temnější materiál, měl být limitovaný a nabízí spíše to nejlepší ze studiových alb, lákadlo na živé DVD a několik filmových písní. Sada 2CD se liší ve Velké Británii a USA. Druhý disk v USA má pouze čtrnáct skladeb, zatímco ve Velké Británii druhý disk má patnáct písní. Pouze některé z nich se objevily na verzi USA. Verze UK obsahuje alespoň jednu skladbu z každé studiové desky Gabriela, včetně soundtracků s výjimkou "Birdy", což je jediné nezastoupené album.

Nahrávali:
Peter Gabriel - synthesizer, flute, piano, keyboards, recorder, vocals, background vocals, Voices
Robert Fripp - banjo, electric guitar, producer, classical guitar, frippertronics
Tony Levin - bass, tuba, arranger, background vocals, chapman stick, recorder arrangement
Bayete - keyboards
Roy Bittan - keyboards
Tim Capello - saxophone
Josef Chirowski - synthesizer, percussion, keyboards
Larry Fast - synthesizer
Steve Hunter - guitar, pedal steel, rhythm guitar
George Marge - recorder
Jerry Marotta - drums, background vocals
Allan Schwartzberg - drums
Sid McGinnis - acoustic guitar, mandolin, electric guitar, steel guitar, background vocals
Dick Wagner - guitar, background vocals
Diskografie Peter Gabriel Revisited
kompilace, vyšlo 10. litopadu 1992, Atlantic (US/Canada only)

Seznam skladeb:
01. On the Air (5:28)31
02. Modern Love (3:38)33
03. Indigo (3:32)30
04. Solsbury Hill (4:20)
05. Perspective (3:28)
06. Waiting for the Big One (7:14)
07. Animal Magic (3:29)
08. Humdrum (3:26)
09. D.I.Y. (2:38)
10. Mother of Violence (Gabriel, Jill Gabriel) (3:21)
11. Slowburn (4:36)
12. Exposure (Gabriel, Robert Fripp) (4:17)
13. Moribund the Burgermeister (4:17)
14. Flotsam and Jetsam (2:22)
15. Here Comes the Flood (5:54)
Total Time: (62:03)

Producer: Bob Ezrin
Executive Producer: Val Azzoli
Remastering: Stephen Innocenzi
Art Direction, Design: Tom Bouman
Design: Ron Jaramillo
Compilation: Bob Kaus
Research Coordination: Michael Mazzarella

Nahrávali:
Peter Gabriel – Fairlight CMI, Prophet, piano, synthesizer, vocals
Larry Fast – Synthesizer (01,04)
Simon Clark – Organ, Piano, Keyboard Bass, Synthesizer (06)
Richard Tee - Piano (07)
Robert Fripp – guitar (01,02)
Steve Hunter – Guitar (01)
David Rhodes – Guitar (02,03,04,07), acoustic and electric guitar (06)
Dave Gregory – Guitar (04)
Tony Levin – Bass Guitar (01,03,07), Chapman Stick (02)
John Giblin – Bass Guitar (04)
Larry Klein – Bass Guitar (05)
Habib Faye – bass guitar, guitar (06)
Alan Schwartzberg – Drums (01)
Jerry Marrotta – Drums (02,04)
Manu Katche – drums (03,06)
Phil Collins – Snare Drum (04)
Simon Phillips – Drums (13)
George Acony – Fairlight CMI Percussion and Sequencing (06)
Kate Bush - Vocals (07)
P.P. Arnold – Backing Vocals (03)
Carol Gordon – backing vocals (03)
Dee Lewis – Backing Vocals (03)
Youssou N'Dour – vocals (06)
Simon Clark - chorus CS 80 (07)
Wayne Jackson – Trumpet (03)
Dan Mikkelsen – trombone (03)
Mark Rivera – saxophone (03,05)
Dick Morrissey – Saxophone (04)
Djalma Correa – surdu, congas, triangle (05)
Diskografie Shaking The Tree: Sixteen Golden Greats
kompilace, vyšlo 19. listopadu 1990, Geffen/Virgin

Seznam skladeb:
01. Solsbury Hill (PG1-Car) (4:20)
02. I Don't Remember (Edited version) (PG3-Melt) (3:48)
03. Sledgehammer (Single edit) (So) (4:52)
04. Family Snapshot (PG3-Melt) (4:25)
05. Mercy Street (Edited version) (So) (4:43)
06. Shaking The Tree (1990 remix, The Lion, 1989) (6:24)
(Duet with Youssou N'Dour)
07. Don't Give Up (Edited version) (So) (5:55)
08. San Jacinto (PG4-Security) (6:40)
09. Here Comes The Flood (1990 re-recording) (PG1-Car) (4:31)
10. Red Rain (So) (5:35)
11. Games Without Frontiers (Edited version) (PG3-Melt) (3:57)
12. Shock The Monkey (Radio edit) (PG4-Security) (3:57)
13. I Have The Touch* (1983 remix) (PG4-Security) (3:44)
14. Big Time (So) (4:26)
15. Zaar* (Edited version) (Passion) (2:58)
16. Biko (Edited version) (PG3-Melt) (6:54)
Total Time: (77:05)

*/ Skladby nebyly na vinylovém vydání
Produced: Peter Gabriel
Producer: Bob Ezrin (01), Peter Walsh (02), Steve Lillywhite (04,11 Peter Gabriel, Daniel Lanois (03,05,07,10,14,16 David Lord (08,12,13
Remix Engineer: James Guthrie
Processing: Larry Fast
Styling and Photography Assistance: Alexander Knaust
Photography: Robert Mapplethorpe
Design: Mouat Nomad, London
Kompilace "Shaking The Tree" představuje přehled kariéry Peterových sólových let od tohoto prvního bezejmenného alba z roku 1977 až k soundtracku Passion z roku 1989 s několika kuriozitami a raritami.

Zpět



Mnoho Gabrielových podob...













Robert Fripp a Peter Gabriel během jejich studiové session v roce 1978 v New Yorku













A něco ze "Sledgehammer"...




Ashcombe House Somerset

Real World Studios




Tony Levin, Peter Gabriel, David Rhodes, Josh Shpak and Richard Evans, Paris, May 2023


Josh Shpak, Tony Levin and Peter Gabriel, Paris, May 2023


Peter Gabriel, Ayanna Witter-Johnson and David Rhodes, Paris, May 2023

Zpět
Oficiální stránky:
http://petergabriel.com/releases/
http://www.genesis-music.com/
Přebaly:
https://www.facebook.com/Peter.Gabriel.Europe/timeline
http://synergy-emusic.com/index.html
http://realworldgalleries.com/live/
http://bigblueball.realworldrecords.com/theproject/
http://www.randomhold.com/ajones.htm
http://www.lyricsondemand.com/artistinfo/p/petergabrielprofile.html
http://www.manu-katche.com/biographie.htm
http://rachelz.com/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  12.12.2015 
Menu Poslední aktualizace: 2.12.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!