Fates Warning

Zpět
Fates Warning je progresivní metalová skupina pocházející z Hartfordu, Connecticut, USA, kterou v roce 1983 založili John Arch, Jim Matheos, Victor Arduini, Joe DiBiase a Steve Zimmerman. Skupina stála jako jedna z prvních u vzniku progresivního metalu; jejich raná alba jsou považována za zásadní pro vymezení samotného žánru. Počáteční práce byla zprvu silně ovlivněna novou vlnou britského heavy metalu a byla klíčem k vývoji amerického power metalu. S každým dílem se kapela posunovala dále do čistě progresivního metalového stylu. V bukletu rozšířené edice alba "Awaken The Guardian" poznamenal Mike Portnoy, bubeník Dream Theater: "Fanoušci i kritikové často přisuzují Dream Theater zásluhy za vytváření progresivního metalu koncem 80. a začátkem 90. let... ale pravdou ale je, že Fates Warning to dělali už několik let před námi."

Jako průkopník amerického progresivního metalového hnutí se Fates Warning v 80. letech minulého století stali jednou z prvních "vlajkových lodí progresivního metalu" společně s Queensryche, Dream Theater, Crimson Glory a Watchtower, kteří byli zodpovědní za vytváření, rozvoj a popularizaci tohoto žánru.

Fates Warning zaznamenala řadu změn line-up. Od roku 1982 do roku 1996 - a dočasně v roce 2010 - Matheos a DiBiase byli jedinými zbývajícími původními členy skupiny, přičemž Matheos byl jediným stálým členem od samého vzniku kapely. Současnou sestavou tvoří kytaristé Jim Matheos a Frank Aresti, zpěvák Ray Alder, baskytarista Joey Vera a bubeník Bobby Jarzombek.

John Arch se narodil v Colorado Springs. Odtamtud ještě jako dítě se svou rodinou cestoval přes tři tisíce kilometrů, aby se usadili v městě Hartford, Connecticut. Tam po dosažení věku zralosti jako začínající zpěvák nastoupil do kapely Misfit, kterou založili dva spolužáci Jim Matheos a Steve Zimmerman. Informace o volných postech ve složení Misfit, v podstatě předchůdce Fates Warning, se objevila v místním tisku. jako odezvu na tento inzerát se pak přihlásili John Arch, stejně jako Victor Arduini a Joe DiBiase. Stojí za zmínku, že zpěvák Misfit s rezavými vlasy byl nejstarším členem kapely, i když prakticky všech pět hudebníků, kteří se narodili v letech 1959 až 1963, patřili ke stejné generaci. Celkem rychle se Jim Matheos a John Arch stali také leadery v nové skupině. Psal se rok 1982, což byla doba, kdy se NWOBHM rozšiřoval na americký trh a to znamenalo i celkem znatelný vliv pro způsob zpěvu a hudební styl stylu Misfit. Americkou kapelu oslovovaly především kapely jako Iron Maiden a Judas Priest.


Dvouletou aktivitu Misfit uzavřelo nahrání dvou demonahrávek s názvy "Rehearsal 1983" a "Misfit“ (bývá také označováno jako "Demo 1984"), které otevřely kapele cestu do reálného hudebního světa. Demo z roku 1983 obsahovalo dvě skladby "The Calling" a cover svěží skladby Iron Maiden "Flight Of Icarus". Z dlouhodobější perspektivy tato první originální kompozice Misfit byla průkopnickou i pro Fates Warning, a to nejen s ohledem na sestavu totožnou zpěvem i ostatními hudebníky, ale i zaměřením na lyrickou píseň. A navíc ve druhém verši "The Calling" se objevila slova:

"Fates Warning is heard,
run shivers up and down the spine
of those who believe"
"Osudové varování je slyšet,
mráz běhá po zádech nahoru a dolů těm,
kteří věří"

Steve Zimmerman pak pronesl: "Fates Warning? To zní strašně dobře.“ Toto jméno brzy nahradilo název Misfit. Autorem uvedeného textu k písni není nikdo jiný než John Arch, i když se v této záležitosti v průběhu let také objevily nějaké nejasnosti. Jim Matheos ale potvrdil spojení slov Fates Warning od Arche.

Druhý demo materiál z roku 1984 obsahoval sedm skladeb s více než půl hodinou hudby. Celé demo bylo zahaleno do těžké metalové atmosféry populárních kapel NWOBHM, stejně jako do klasiky anglického hard n' heavy, obzvláště pak Black Sabbath. To byl směr, který nastavil začátek pro zakladatele Fates Warning. Také fotografie Misfit z té doby jsou přímým spojením s britskou heavy metalovou scénou new heavy metalu, ale představují také temný svět hudby. Pět dlouhovlasých chlapů, oblečených do modrých džín a výrazných triček, navzdory jejich nezaměnitelné fascinaci z Iron Maiden, měli blíže k Black Sabbath. Obálka druhého a posledního alba Misfit byla kromě toho v ponuré černo-bílé barvě, což jen potvrzuje démonickou inspiraci v tehdejších zájmech kapely.

Nicméně v roce 1984 kapela Misfit ukončila činnost a celá kapela ve stejné sestavě zformovala Fates Warning, která začala hrát trochu jinak. Na svém prvním demosnímlu, který vydali v roce 1984, nebyly žádné skladby od Misfit. Možná je to výsledek končícího vlivu NWOBHM v té době, který v USA vrcholil a zdálo se, že klasický obraz Black Sabbath byl v té době již poněkud zastaralý... Hlavními směr folosofie Fates Warning určovali John Arch a Jim Matheos. Ti se také rozhodli změnit své jméno a také hodně se hodně nasměřovali na new heavy metal. Spíše drsnější zvuk Misfit se stal minulostí. Již zmíněné první demo Fates Warning z roku 1984 obsahující skladby "Shadowfax", "Kiss Of Death" a "Night On Bröcken" je vedeno velmi jasně pod vlivem kapel NWOBHM a debutové album (plus další dvě nahrávky s Archem) tyto vlivy jen potvrdily. V práci kapely lze také nalézt některé prvky power metalu, ale nebyly dostatečně jasné, aby výrazně ovlivnily zvuk kapely.


Tři různé přebaly desky v průběhu let...

První krůčky FW se nesly v klasickém přímočarém heavy metalu (progresivnější vlivy kapela adaptovala až o několik let později), přičemž si pomalu budovala regionální základnu fanoušků, což brzy vedlo k zájmu nahrávacích společností, smlouvu nakonec podepsali s nově rodící se Metal Blade Records. Jejich skladba "Soldier Boy" z pozdějšího prvního alba se objevila hned v prvním roce na kompilaci "Metal Massacre 5". První album "Night On Bröcken" vyšlo 9. září 1984 právě u tehdy začínajícího vydavatelství Metal Blade Records. Materiál alba se zvláštním barevným coverem (změněném při reedici v roce 1988) ve smyslu uvedeného textu Getheova "Fausta“ a hudebně vzešlo z poctivého britského heavy metalu a byl z něj cítit velký vliv kapel Iron Maiden, Judas Priest nebo Saxon. To byly prvotní impulzy, které Fates Warning uchopili a pokusili se je přetvořit svým vlastním power metalovým přístupem. Zároveň u skupiny bylo možno objevit první jasné progresivní trendy, které se nejlépe charakterizují titulní skladba a dvě závěreřné skladby "Damnation" a "Soldier Boy". Stojí za zmínku, že mezi obsahem "Night On Bröcken" se z repertoáru Misfit objevilo šest skladeb, třebaže se zlepšeným zvukem ve vztahu k originálu. Svým způsobem byl první velký materiál Fates Warning účinnou kombinací různých metalových stylů, takže trochu zradili původní progresivní dovednosti hudebníků při vytváření hard n' heavy koláží. John Arch byl spoluautorem všech sedmi písní, ke kterým napsal také všechna slova. Jeho vokál se stal známým jako jeden z nejvíce barevných na metalové scéně. V místním tisku byl popsán jako kříženec Bruce Dickinsona s intonacemi, kterých dosáhl Rob Halford. Produkce alba je ale poplatná své době a zvuk linoucí se z drážek alba spadá do dobového průměru.

Album "Night on Bröcken" získalo v tisku hodně recenzí, což umožnilo Fates Warning získat fanouškovskou základnu a napovídalo, že o kapele ještě brzy znovu uslyšíme. V srpnu 1985 vydali Fates Warning demo s názvem "Dickie", které obsahovalo dvě písně "Kyrie Eleison" a téměř dvaceti minutový prog metal "Epitaph". Tyto skladby se také objevily na druhém albu "The Spectre Within" bylo vydáno v říjnu 1985 a představilo mnohem progresivnější zvuk ve skladbách "The Apparition", "Epitaph", "Pirates Of The Underground" a "Traveler In Time". Materiál obsahoval celkem sedm písní napsaných především Johnem Archem a Jimem Matheosem. Vokalista se také ujal všech textů. Nicméně s vydáním "The Specter Within" se objevily i první překvapivé kritiky Archova zpěvu. Vokalistovi vyčítali, že barva jeho hlasu v některých částech skladby je příliš dráždivá a křičící, zvláště když se Fates Warning snažili přenést do progresivních hájů. Došlo to dokonce tak daleko, že o druhém studiovém albu psali, že je vhodné jako materiál výlučně pro fanoušky heavy metalu a dílo bylo zbaveno progresivních vlastností, což se dnes jeví jako nepředstavitelně hloupý názor.

V polovině 80. let se filozofie Fates Warning jasně měnila. V týmu už byl nedělitelným šéfem kytarista Jim Matheos. Navíc v roce 1986 skupinu opustil původní kytarista Victor Arduini, který se rozhodl věnovat se rodině, neboť v roce 1985 se mu narodila dcera Jill a péče o ní a manželku znemožnily nepravidelný životní styl hudební kariéry. V kapele jej nahradil jej Frank Aresti, kytarista o něco mladší než ostatní hudebníci, ale dravý v technice a připravený se s Fates Warning dostat na sofistikovanou metalovou úroveň. V tomto roce dne 10. listopadu také vyšlo třetí album "Awaken The Guardian", které se úspěšně umístilo v žebříčcích prodejnosti a kapelu posunulo směrem k mytické atmosféře a plně progresivnímu přístupu ke skladbám. V té době skupina poprvé vyskočila na Billboard 200, kde zůstala po dobu čtyř týdnů na pozici #191. Bylo plné složitých riffů a četných změn temp při zachování jejich původního těžkého zvuku. Většinu skladeb složili John Arch a Jim Matheos a Frank Aresti přispěl jednou skladbou. Ačkoli brutální kritici obvinili "Awaken The Guardian" za primitivní zvuk pro prog metalovou kapela, přesto album bylo zatím nejlepší prací kapely.

Krátce předtím, než skupina zalača pracovat na dalším albu, odešel v roce 1987 zakládající zpěvák John Arch. V několika rozhovorech se vyskytly zmínky o tom, že zbytek skupiny pochyboval o tom, zda Arch má zájem o životní styl turné a nahrávání. Hudebníkům snad i vadilo, že frontman byl o něco starší než všichni, a musíme připustit, že tyto generační rozdíly se zhoršily s příchodem Arestiho do kapely. V každém případě zřejmě byla hlavním důvodem jeho odchodu jeho profesionální kariéra. Hudebník během své kariéry u Misfit a Fates Warning byl také mužem zabývajícím se truhlářskou prací. Bylo to trochu umění, protože John Arch jako tesař vyráběl nestandardní předměty, a to zakázkový nábytek. Rusovlasý zpěvák později řekl, že toto zaměstnání jej neobtěžovalo při vytváření hudby, protože to považoval za koníček, který by mohl kdykoli opustit. Celkově se zdá, že Fates Warning došli k přesvědčení, že s Archem v sestavě se brzy rozpadnou nebo se skupina možná chtěla tak trochu odklonit i od jednotvárného metalového zvuku a rozhodla se proto propustit ze svých řad zpěváka Arche a nahradit jej charismatickým frontmanem Ray Alderem (Redemption) v roce 1987. Členové dokonce chtěli po jeho odchodu změnit název kapely, ale label Metal Blade tuto změnu nedoporučil. Změna na postu zpěváka se téměř okamžitě ukázala dobrou volbou, jejich hudba se stala komplexnější, což se projevilo i v textech.

Prvním počinem, které nazpíval Ray Alder bylo v roce 1988 album "No Exit", které dále rozvinulo cestu předchozího alba se silnějším zvukem a hudební směr Fates Warning se definitivně posunul od power na stranu progresivního metalu. Zároveň odbočilo k fantazijnímu motivu a atmosféře, když uvedlo první prog metalovou skladbu tohoto žánru "The Ivory Gate Of Dreams", který je založena na novele "Gates Of Horn And Ivory". "No Exit" se zároveň stalo i nejúspěšněji umístěným albem v historii skupiny (111. příčka v Billboard), vzniká také první videoklip ke skladbě "Silent Cries". Titul alba byl inspirován hrou "No Exit" z roku 1944 napsanou francouzským filozofem Jean-Paulem Sartrem.

Kapela absolvovala první americké turné. Změny v sestavě ale dále pokračovaly odchodem bubeníka Stevea Zimmermana v roce 1988, kterého po turné na podporu "No Exit" nahradil v roce 1989 Mark Zonder. V témže roce spatřilo světlo světa album "Perfect Symetry". Album opustilo část přímého "heavy metalového" zvuku "No Exit" ve prospěch melodického a výrazně progresivnějšího stylu spolu s melancholickou atmosférou. Produkoval jej Roger Probert a ve skladbě s názvem "At Fate's Hands" hostoval tehdejší klávesista Dream Theater Kevin Moore. Fanoušci progresivní hudby byli potěšeni z videoklipu "Through Different Eyes", který se dostal na pozici #141 na Billboard 200 v USA, a prvního evropskeho turné kapely. Následovala druhá část Perfect Symmetry Tour a druhé evropské turné.

Počátkem 90.let se skupina vůbec soustředila hlavně na časté koncertování a vystupování na prestižních festivalech, odskočili si však přeci jen natočit jednu z nejlepších progresivních nahrávek všech dob, šesté studiové album "Parallels" (1991), které vyšlo 29. října 1991 pod labelem Warner, které někteří kritikové považují za komerční, neboť podle nich obsahuje komerčnější mix prog a metalových prvků. Nahrávalo se v Metalworks Studios v Torontu, Kanada, ve spolupráci s hudebním producentem Terrym Brownem. Ve skladbě "Life In Still Water" se objevil jako host nový zpěvák Dream Theater James LaBrie. Album se stalo komerčně nejúspěšnější nahrávkou kapely. V televizních rockových relácích se objevilo video ke skladbě "Point Of View". V roce 1992 následuje Americké Parallels turné a videoklip "Eye To Eye".

Kytarista Jim Matheos vydal v roce 1993 svůj první sólový počin "First Impressions". Fates Warning vystoupili jako hlavní hvězda na němmeckom festivalu Wacken Open Air.

Díky nárůstu popularity v Evropě skupina uzavřela smlouvu s německým hudebním vydavatelstvím Massacre Records. Kapela pak zpomalila tempo předchozích alb a trvalo dva a půl roku, než dokončila svoje další abum. V roce 1994 navazují FW na úspěch Parallels 26. července 1994 vydáním alba "Inside Out". Bylo to však také poslední album s Joe DiBiasem v sestavě. Album dostalo podporu americkým turné společně s Dream Theater. Nahrávka to dotáhla na 92. místo v německém žebříčku prodejů. Při koncertě v domovském Hartfordu, Connecticute, si přišel několik věcí zazpívat dokonce i bývalý zpěvák John Arch jako host. Ke skladbě "Monument" z alba se objevil i videoklip. Album pokračovalo v celkovém duchu předchozího alba a zároveň přidala více melodiky ke skladbám. Také sestava zůstala mezi alby neporušená poprvé od "Spectre Within". Členové kapely přisuzovali nesrovnatelně menší úspěch alba zmatku při psaní tohoto alba v důsledku úspěchu "Parallels" a následné neschopnosti udržet nastavenou laťku.

Dne 25. července 1995 se objevilo první kompilační album kapely "best of..." nazvané "Chasing Time", které obsahovalo i dvě předtím nikdy nevydané skladby.

V roce 1996 kapelu Fates Warning opustili basista Joe DiBiase a kytarista Frank Aresti. Na post baskytaristy přichází v roce 1997 Joey Vera (ex-Armored Saint). Pozměněná sestava pak nahrává skladby "Closer To The Heart" na tributní album kapely Rush "Working Man" a "Saints In Hell" na tributní album "Legends Of Heavy Metal Vol.1 - A Tribute To Judas Priest" (evropská verze). Tato pauza na druhé straně umožnila kapele věnovat se psaní materiálu na jejich další album, které bylo pro všechny velkou výzvou. Začali totiž pracovat na nové, jediné 60 minutové skladbě.

Tři zbývající členové Alder, Matheos a Zonder a novic Joey Vera pak nahráli v roce 1997 nové tentokrát koncepční album "A Pleasant Shade Of Gray". Objevil se na něm také hostující Kevin Moore (piano, klávesy). Toto album, které bylo naprosto odlišné od jejich předchozích nahrávek, odhalilo hlubší a temnější stránku Fates Warning. Původně 53 minutová skladba byla rozdělena do 12 písní, což z ni činí nejdelší skladbu, kterou kapela napsala. Album bylo podpořeno evropským a americkým koncertním turné, kde v jeho první části hrál na klávesy Ed Roth, který dříve koncertoval a nahrával s kytaristom Chrisem Impellitterim, v druhé části turné s kapelou vystupoval Jason Keazer (z kapely Divine Regale).

První živou nahrávkou Fates Warning bylo v roce 1998 dvojalbum "Still Life" vydané společností Attic Records Limited. První disk obsahoval skladbu "A Pleasant Shade Of Gray" zahranou vcelku, zatímco na druhém disku byla kompletní verze skladby "The Ivory Gate Of Dreams" z alba "No Exit" spolu s dalšími písněmi. Na tomto albu skupině pomáhali Bernie Versailles s doprovodnými kytarami, Jason Keaser u kláves a Joey Vera na baskytaru. Japonská verze zahrnovala jako bonus i studiovou cover verzi skladby "In Trance" od kapely Scorpions. V roce 1998 se k fanouškům dostává koncepční DVD "A Pleasant Shade Of Gray Live", na třetí část turné zaskakuje opět hostující Jason Keazer (klávesy) a nově kytarista Bernie Versailles (Agent Steel, Redemption).

V následujícím roce 7. září 1999 vydává kytarista Jim Matheos své druhé sólové album "Away With Words" a zpěvák Ray Alder zakládá svůj boční projekt Engine, se kterým vydal celkem dvě alba. V témže roce kapela FW nahrála cover verzi skladby "Sign Of The Southern Cross" od Black Sabbath na tributní album Ronnie Jamese Dia "Holy Dio" (2000, Century Media).

Fates Warning však neztrácejí energii a pokračují i ve 21. století. V roce 2000 se Moore a Vera opět vrátili jako hosté, aby se objevili na dalším albu z roku 2001 "Disconnected", které bylo obohacené masivním turné společně s kapelami Planet X a Nevermore. Další rok Fates Warning koncertoali společně s kapelou Savatage. Album "Disconnected" produkoval slavný Terry Brown (Rush, The Rolling Stones, The Who, Joe Cocker, Jimi Hendrix, Eagles...).

V březnu 2002 Joey Vera navázal spolupráci s kapelou Sven Witches od Jacka Frosta. Spolu se skupinou koncertovali po Evropě. Mezitím se Adler a Zonder podíleli na nahrávkách svého debutového alba kapely Redemption, kterou založil v roce 2000 kytarista Nick van Dyk. Aktivní byl rovněž Jim Matheos, který společně s hudebníky z Dream Theater a Pain of Salvation vytvořil projekt nazvaný Office Of Strategic Influence. Debutní album tohoto projektu vyšlo v roce 2003. Bývalý zpěvák FW John Arch podepsal smlouvu s Metal Blade Records a částečně obnovil svoji uměleckou kariéru. Jeho sólové album s názvem "Twist Of Fate" (2003) bylo nahráno ve spolupráci s Jimem Matheosem a jako host tam hrál i bubeník Mike Portnoy.

V roce 2003 byl Frank Aresti požádán, aby doplnil sestavu na společné turné s Dream Theater a Queensryche a následně se ke kapele vrátil. Můžeme jej vidět na koncertním DVD z roku 2005 "Live in Athens" a byla také vydána jeho CD verze. Na DVD i CD se objevil hostující bubeník Nick D'Virgilio. Počátkem roku 2004 roku bývalý bubeník Fates Warning Steve Zimmerman obnovil činnost v nově založeném souboru Millennium X. V téže době Mark Zonder založil kapelu Alfa-Dog.

Desáté studiové album vyšlo v roce 2004 pod názvem "FWX". Název alba je zkratkou kapely a číslovky aktuální řadové desky. Kapela s ním oslavila své dvacetileté výročí trvání. nahrávky byly pořízeny v Carriage House Studios ve Stamfordu. Bubeník Mark Zonder pak oznámil, že FWX bude jeho posledním albem se skupinou, protože se touží věnovat svým jiným zájmům, a v roce 2005 odešel. Během koncertů na podporu alba v Evropě se jako host za bicími objevil tehdejší člen Dream Theater Mike Portnoy. Turné s kapelou ale dokončil další známý bububeník Nick D'Virgilio. Album podpořilo i video se skladbou "Simple Human", které režíroval Jerry Clubb.

Po roce 2004, kdy vyšla zdařilá deska "FWX", se ale ocitla prog scéna po dobu deseti let bez FATES WARNING, když se její jednotliví členové až příliš vehementně vrhali k bočním projektům a různým jiným hudebním aktivitám, ale dnes je snad už všechno znovu ve správných kolejích. Ostatně tahle kapela si v minulosti prošla celou řadou personálních proměn a jejich hudba se s postupujícími dekádami vyvíjela, od heavymetalové fantasy až do oblasti náladotvorného prog-rocku, ale opravdu nikdy nebyla poplatná nějakému módnímu trendu, přestože si vždy udržovala aktuální náhled na dění v rockovém a metalovém světě. FATES WARNING se stali v devadesátých letech jednou z jistot a jejich jméno reprezentovalo vždy osobitý přístup k umělečtějším formám metalové hudby.

Členové kapely ovšem nezaháleli a pracovali na svých vedlejších projektech, jako např. OSI či Arch/Matheos, hlavního mozku kapely Jima Matheose, na kterém spolupracoval i basista Joe Vera. Především druhý zmiňovaný, jež spatřil světlo světa loňský rok, je opravdu úchvatným dílkem, která by se mohlo honosit nálepkou "FW". A svým složením tomu také velice napomáhá. Celá sestava působí i v nynějších FW a John Arch předváděl své pěvecké umění na prvních třech počinech kapely, než se zbytek kapely rozhodl pro jeho odejití, což někteří ze skalních fans pěknou řádku let a někteří dodnes nemohou překousnout. Ray Alder zase působí v projektu Redemption. Jak vidno, lepší rok pro fanouška náročnějšího druhu hudby snad ani nemohl být příhodnější. Na jejich albové novince se mimo jiné podílel "ztracený syn" kapely, kytarista Frank Aresti, který natočil s FW poslední album v roce 1994. Podílel se ovšem již před 2 roky na mnou zmiňovaném a vychvalovaném projektu Arch/Matheos. Změna nastala i na bubenickém postu, kde geniálního Marka Zondera, jež působil v kapele od konce 80. let, nahradil také ostřílený a velezkušený bubeník Bobby Jarzombek s letitými zkušenostmi s takovými velikány jako Riot, s kapelou Sebastiana Bacha, Halford či duo Arch/Matheos před 2 lety. Jarzombek velice zdatně zastoupil skvělého Zondera a jeho práce na albu je dalším z mnoha míst určených jen k tichému úžasu. Jeho vynikající muzikantství a bubenický um se úchvatně doplňuje s rovnováhou jednotlivých písní. Bezkonkureční výkon od začátku do konce a plnohodnotná náhrada za Marka.

Plány na jedenácté studiové album Fates Warning byly zmíněny v září 2009, kdy zpěvák Ray Alder prohlásil, že skupina pracuje na novém materiálu. V červnu 2011 kytarista a leader Jim Matheos naznačil, že Fates Warning neodehrají žádné další vystoupení v tomto roce, aby skupina mohla pokračovat v práci na svém novém albu.

V roce 2010 kapela Fates Warning odehrála vybrané koncerty v sestavě alba "Parallels" (Alder, Matheos, Zonder, Aresti a DiBiase), aby oslavila remixovanou a rozšířenou edici klasického alba. Začátkem roku 2011 bylo oznámeno, že Matheos a původní zpěvák John Arch vytvořili projekt s názvem Arch/Matheos. Jejich debutový album byl vydán na podzim 2011, na kterém se podíleli další členové fates Warning, Joey Verou na basovou kytaru, Bobby Jarzombek na bicí a Frank Aresti jako doprovodný kytarista. Deska je mimochodem skvělá - opravdu stojí za to mít ji doma ve své sbírce.

V neděli 18. března 2012 vystoupila americká legenda progresivního metalu Fates Warning v pražském klubu Exit-Us, bývalý Exit Chmelnice, na svém prvním koncertu v České Republice. Tento koncert doplnila jedna z největších nadějí tuzemské metalové scény, kapela Sebastien.

Je tomu už předlouhých skoro 10 let, co jedni z průkopníků progresivního metalu vydali svoji poslední desku jednoduše nazvanou "FWX" o to více však strhující, ostatně jako všechna jejich alba bez výjimky. Nová deska se jmenuje "Darkness In A Different Light" a vyšla 27. září 2013. Vždyťtakoví Dream Theater vydávali desky s železnou pravidelností co 2 roky, ale na nový počin Fates Warning si fanoušci museli počkat bezmála nekonečných 10 let.

Samotné album tvořila kapela kolem 2 let, čili z toho jde poznat, že si chlapci dali na výsledném produktu nemálo záležet. Na jeho zvukové produkci se podílel zvukový inženýr Phil Magnotti, ověnčený cenou grammy a navíc s kapelou již v minulosti čile spolupracující. V neposlední řadě bych rád zmínil i obal alba, který svým modernistickým a elegantně laděným obsahem s černým 3D origami ve tvaru jeřába, od současného mladého, perspektivního umělce z Itálie Conte di San Pietra, jednoznačně ukazuje, že v jednoduchosti je kolikrát ta největší síla.

Dalším novým, lépe řečeno staronovým členem "souboru" zvaného "FW" je Frank Aresti, jehož typická sóla jsme mohli slyšet naposledy na albu "Inside out". To co mi občas scházelo na 3 posledních albech kapely je zpět, zabijácké kytarové duo Matheos/Aresti, které zde konečně opět dává na odiv svoji kytarovou techniku, jako například v geniálních a delších sólech ve skladbách „One thousand fires“, „Into the black“, „Firefly“ a takřka čistě heavy metalového s odkazem na zlatá 80. léta v bonusové „Falling further“. Celá práce zmiňovaného kytarového dua zavání bezkonkurenční genialitou.

Legenda prog metalového žánru, Američané Fates Warning, se měla po dvou letech vrátit do Prahy, aby se zde představila publiku na koncertě, který se měl uskutečnit 1. května v Praze v klubu Futurum. Vystoupení bylo plánováno v rámci evropského turné, které absovivala kapela na podporu svého aktuálního alba "Darkness In A Different Light", jež se stalo po deseti letech dlouze očekávaným nástupcem dosud poslední nahrávky "FWX" z roku 2004. Koncert americké prog-metalové kapely Fates Warning nakonec ale neproběhl, neboť Fates Warning zrušili celou druhou polovinu svého evropského turné, což se bohužel dotklo i jejich plánovaného pražského vystoupení. Kapela dohrála pouze poslední dubnové koncerty a celý zbytek evropského turné, včetně pražského koncertu, zrušila kvůli logistickým problémům. Podobně padly i plánované srpnové koncerty v Mexiku, kde je ovšem na vině bookingová agentura. Na kapelním fóru kytarista Jim Matheos pouze uvedl, že pracují na pár dalších akcích během léta.

Fates Warning vstoupili opět do studia v prosinci 2015 a začali nahrávat své dvanácté studiové album. Novinka "Theories Of Flight" vyšla 1. července 2016 a patří bezesporu k jejich nejlepším věcem a po dvaceti letech vrací kapelu doslova na piedestal progresivního metalu. Sestavu dnes tvoří čtyři muzikanti, neboť Frank Aresti se rozhodl s kapelou spolupracovat jen koncertně, přičemž propagační materiály k novince hovoří o tom, že onen pátý člen, jmenovitě druhý kytarista Frank Aresti, který dlouho vlastně nebyl do sestavy počítán, avšak na druhou stranu Fates Warning prý údajně nikdy neopustil, přispěl na novince jen jako host několika kytarovými sóly nejméně u dvou skladeb "From the Rooftops" a "White Flag". Základní čtveřici, která stojí za novým albem, tvoří: kytarista, šéf a hlavní mozek souboru Jim Matheos, zpěvák Ray Alder (u Fates Warning je od roku 1988, tudíž nazpíval, kromě prvních tří řadovek, všechna skvělá alba "Perfect Symmetry“ (1989), "Parallels" (1991) a "Inside Out" (1994) a pro řadu lidí nedostižné koncepční "Pleasant Shades Of Gray“ (1997) a vedle aktivit této kapely působí i u svých Redemption, baskytarista Joey Vera je znám zejména z řad Armored Saint, ale působí i v řadě jiných projektů, a nakonec ještě bubeník Bobby Jarzombek, rovněž známý muzikantský žoldák a světoběžník.

Veteráni americké metalové progrese Fates Warning slavili v březnu 2016 30 let od vydání svého třetího alba "Awaken The Guardian" a sešli se v sestavě z nahrávání tohoto alba (Arch, Matheos, Aresti, DiBiase a Zimmerman) na evropské vystoupení. Tato sestava byla také hlavním partnerem festivalu Progpower USA v Atlantě v Gruzii v září 2016. Aby tento milník dostál svému významu, natočili dvě festivalová vystoupení a 28. dubna 2016 je vydali na živém DVD "Awaken The Guardian Live". "Byl to skutečně surreální zážitek sdílet duši 'Awaken the Guardian' na těchto show. Chceme poděkovat všem fanouškům, rodině a přátelům," komentuje vokalista John Arch.

Na poslední 3 studiová alba potřebovali Fates Warning přesně 12 let. Kvalita je ale patrná z každé noty, z každé vteřiny. Ingredience jsou dokonale zralé, písně jsou orginální a nezaměnitelné, tak jako hlas skvělého Ray Aldera. Fates Warning se vrátili v létě s monumentálním albem, možná nejsilnějším v jejich pozoruhodné kariéře. Desku "Theories Of Flight" přijedou představit i do Evropy a poprvé se tak představí v Brně v Metro Music Baru, 1. února 2017 na jediném koncertě v Čechách.


Kdysi dávno Fates Warning vydávali svá alba pod značkou Metal Blade a platili za jednu z kmenových kapel tohoto legendárního amerického vydavatelství, dnes už jsou však nějaký ten rok pod smlouvou s progresivně-metalovým labelem Inside Out, což jim rovněž výborně svědčí a na všem souvisejícím s jejich aktuální tvorbou je ona pohoda znát. Nový materiál z poslední desky jejich nejlepším albům od časů skvělého triumvirátu. V rámci hudebního stylu progressive metal jsou společně s krajany Dream Theater a Queensryche považováni za jeho průkopníky.

Vydavatelství Metal Blade se rozhodlo znovu vydat mezi fanoušky dvě nejoblíbenější alba od Američanů FATES WARNING. Pro všechny progresivní fajnšmekry tak vyjde znovu „Perfect Symmetry“ z roku 1989 a o dva roky starší „Parallels“. Obě desky vyjdou jak na CD, tak i LP. LPčka budou, jak u Metal Blade re-releasů bývá, velmi vymazlená a hned v několika různých barevných variacích. Obě také budou nově remasterovaná. Na CD se objevily opět bonusové skladby.

Prog metaloví průkopníci Fates Warning s potěšením oznamili vydali své nové živé album "Live Over Europe", které se objevilo 29. června 2018 prostřednictvím labelu InsideOut Music. Materiál alba byl shromážděn v průběhu posledního evropského turné Fates Warning, které se konalo v lednu roku 2018 na podporu jejich alba "Theories Of Flight". "Live Over Europe" obsahuje nahrávky z 8 různých měst, a to Aschaffenburg (Německo), Bělehrad (Srbsko), Řecko, Řím a Miláno (Itálie), Budapešť (Maďarsko), stejně jako Lublaň (Slovinsko) a představí celkem 23 písní v délce více než 138 minut, které pokrývají 30 let klíčové kariéry skupiny. Mixáže alba se ujal Jens Bogren (Opeth, Kreator, Symphony X) a masteroval je Tony Lindgrenem ve Fascination Street Studios ve Švédsku. Nahrávka bude dostupná jako limitovaný 2CD Mediabook, Gatefold 3LP/Bonus-2CD nebo Digital Album.

Fates Warning počátkem roku dokončili své společné turné 2019 v USA s Queensryche. Turné bylo vydařené z mnoha úrovní. Stylisticky to bylo perfektní setkání a obě kapely se skvěle k sobě hodí, což bylo rocněž důležité. Navíc jim to umožnilo oslovit díky této vzájemnosti některé lidi, kteří je možná ještě ani neslyšeli, takže si snad získali mnoho nových fanoušků.

V rozhovoru z prosince 2019 basista Joey Vera uvedl: "Deska Fates Warning není úplně hotová, ale je to docela blízko. Myslím, že album Fates se bude také nahrávat pravděpodobně kolem ledna a února. Stále jsem velmi zapojen do obou mých kapel, samozřejmě. Takže, zcela určitě, nová deska Armoured Saint a nová deska Fates Warning jsou na obzoru v příštích 18 měsících, jistě". Dne 13. května 2020 Alder oznámil ve svém profilu na Instagramu, že jeho vokály pro album byly již dokončeny.

Dne 25. srpna 2020 byly zveřejněny podrobnosti o třináctém albu Fates Warning, včetně názvu, data vydání a seznamu skladeb. Ve stejný den byl vydán první singl "Scars" z nadcházejícího studiového alba Fates Warning "Long Day Good Night". Ačkoli zpěvák Ray Alder varoval fanoušky, že album je nabito několika atypickými momenty od Fates Warning, tato první skladba zapadá dobře do očekávání, která fanoušci mohli mít. Celá deska bude připravena k vydání celosvětově dne 6. listopadu 2020. Na desce se objeví 13 skladeb a onen singl stojí opravdu za poslech. Kytarista Jim Matheos začal psát album v polovině roku 2019, když úzce spolupracoval s Alderem asi rok, ladili písně a dokončili jich 13 na jejich 13. studiové album, jehož celková doba činí (72:22). Navzdory jejich dlouhé historii při nahrávání desek Alder objasňuje, že písně stále vyžadují hodně práce.

"Stejně jako u všech alb není nic snadné," říká. "Je to zcela úplný proces od nápadu ke skutečné hotové písni. Někdy si myslíš, že jsi s tím hotový, pak uslyšíš něco jiného a musíš to zkusit. Někdy to funguje a jindy ne, ale ty to alespoň zkusíš jen proto, abys věděl, že jsi nakonec udělal všechno možné, aby to bylo tak dobré, jak to může být. Jim a já jsme strávili prakticky každý den poslední rok skládáním tohoto alba. Jsem velmi spokojený s výsledek je kombinací stylů. Myslím, že bych mohl říci, že toto album představuje všechny roky, které jsme spolu strávili".

Na záznamu také hostují jejich koncertní kytarista Mike Abdowe, který přispěl některými sóly, bubeník Gavin Harrison (PORCUPINE TREE, THE PINEAPPLE THIEF) hraje v "When Snow Falls". Píseň "Under The Sun" představuje kapelu poprvé s celou smyčcovou sekci.

Zpět
Členové:
Jim Matheos - Guitars (1982-dosud)
Ray Alder - Vocals (1987-dosud)
Joey Vera - Bass (2000-dosud)
Bobby Jarzombek - Drums (2005-dosud)

Koncertní hosté:
Mike Abdow - Guitars (2013,2016-dosud)
Nick D'Virgilio - Drums (2005-2007)
Nick Van Dyk - Guitars (2009)
Shaun Michaud - Keyboards, Guitars (2000) Jason Keazer - Keyboards (1997-1998)
Ed Roth - Keyboards (1997)
Bernie Versailles - Guitars (1998)
Bývalí členové
Frank Aresti - Guitars (1986-1996, 2005-2016, nyní pouze koncertně)
Mark Zonder - Drums (1988-2005)
Joe DiBiase - Bass (1982-1996)
Steve Zimmermann - Drums (1982-1988)
John Arch - Vocals (1982-1987)
Victor Arduini - Guitars (1982-1986)
Chris Cronk - Vocals (1987)


Členové

(Narozen 22. listopadu 1962, Westfield, Massachusetts, USA)
Guitars


Jim Matheos je americký kytarista, je členom od roku 1983 a hlavním skladatelem progresivní metalové kapely Fates Warning. Protože zakládající baskytarista Joe DiBiase v roce 1996 skupinu opustil, stal se jejím stálým členem. Vydal také dvě sólová instrumentální alba u Metal Blade Records.

Kromě toho hraje ve vlastním projektu OSI (popsal jej jako "projekt se skupinovými aspiracemi") spolu s Kevinem Moore (Chroma Key, ex-Dream Theater) na klávesy, programování a zpěv. OSI také spolupracovali se Steven Wilsonem (No-Man/Porcupine Tree), Gavinem Harrisonem (King Crimson/Porcupine Tree), Mikaelem Akerfeldt (Opeth), Mike Portnoyem (ex-Dream Theater), Sean Malonem (Cynik) a Tim Bownessem (No-Man), a produkoval jejich tři alba (Office of Strategic Influence, Free a Blood) pro label InsideOut.

Také se podílel na projektu s názvem Gordian Knot, který je fúzí progresivního rocku a jazzu spolu s hudebníky jako Jason Gobel, Sean Reinert a duchovním otcem Gordian Knot Sean Malonem. V roce 2003 spolupracoval s původním zpěvákem Fates Warning Johnem Archem na jeho projektu "A Twist of Fate", což byla zpěvákova první profesionální nahrávka, když opustil skupinu poté, co nahráli a vydali v roce 1986 nahrávku "Awaken The Guardian". S Fates Warning natočil již deset alb. V současné době pracuje na jejich jedenáctém albu, které by mělo vyjít v roce 2012.
Členové

(původním jménem Ray Balderrama)
(Narozen 20. srpna 1967, San Antonio, Texas)
Vocals


Je zpěvákem progresivní metalové kapely Fates Warning od jejich desky z roku 1988 "No Exit". Předtím působil jako člen skupiny Syrus (San Antonio, Texas). Vydal také dvě alba "Engine" (1999) a "Superholic" (2002) s kapelou Engine. Ray Alder také vystoupil na představení s kapelou Dream Theater v Los Angeles, Kalifornie, dne 18. května 1998.

Zpívál také s Redemption na albech "The Origins of Ruin", "The Fullness of Time", "Snowfall On Judgment Day" a "This Mortal Coil", navíc produkoval i jejich bezejmenné debutové album vydané v roce 2002.

Nedávno spolupracoval s nezávislým promotérem a producentem Necro na jeho albu s názvem "Death Rap".

Příchod k Fates Warning v roce 1988 (už před 26 lety, to mu bylo 18 let!), kdy nahradil skvělého Johna Archa, Ray připoměl v jenom rozhovoru: "Vzpomínám si, že jsem byl vystrašen a bál jsem se. Byl jsem mladý kluk. Oni byli moje nejoblíbenější kapela na světě a já jsem nikdy neopustil Texas a jediný důvod, pro který jsem jej opustil a odešel do Connecticutu, byl konkurz s těmito kluky. Vzpomínám si na let letadla a na následující večeři... to byla ta nejpodivnější věc na světě, strašidelná. Překonal jsem to a odvedl dobrou práci, a přišel Brian Slagel [z Metal Blade] já jsem si řekl: "Bože, Brian Slagel!" Nyní jsou z nás skvělí přátele. Bylo to vzrušující a nové, neměl jsem ponětí, kam to dojde, ale bylo mi to tenkrát jedno. Je to zábavné, protože hudba nebyla můj sen - hrával jsem jen v místních kapelách, ale jakmile jsem začal, bylo to úžasné. Pamatuji si, že na konkurzu jsem zpíval "Quietus", část z "Beyond The Ivory Gates", nahráli jsme tenkrát čtyři skladby."

Dne 16. března 2010 Fates Warning vydali Deluxe Edition jejich alba z roku 1991 "Parallels". Toto vydání bylo plně remasterováno a obsahuje více než tři hodiny hudby a záběrů z živých vystoupení. "Parallels" se stala jednou z nejúspěšnějších nahrávek Fates Warning i díky obchodnímu úspěchu singlů "Eye To Eye", "Point Of View" a "We Only Say Goodbye". Podle záznamů Metal Blade (2010) se "Parallels" ukázalo jako jedno z nejvlivnějších alb v prog a metalovém žánru, a to i přes jeho velmi diskutované postavení mezi fanoušky jako "komerčně" znějící album. V komentáři k albu je Alder citován na webových stránkách Metal Blade Records takto: "Myslím, že je to jedno z nejlepších alb, co jsme kdy vydali a já jsem rád, že fanoušci mají šanci udělat si druhý pohled na tento důležitý záznam. Sestava kapely, písně a přebal, to všechno se sešlo ve velkém balíku, když originální nahrávky a bonusové DVD opravdu tvoří nový pohled na album."

Členové
(Narozen 24. dubna 1963, Los Angeles, California)
Bass


Hudební kariéru začal v roce 1982 se svou první kapelou Armored Saint, se kterou to táhl až do roku 1992, kdy se jejich zpěvák přidal ke skupině Anthrax. V roce 1994, 27. září, vydal své první sólové CD nazvané prostě Joey Vera "A Thousand Faces" u labelu Metal Blade. Pak koncertoval s malou kapelou a dělal předskokany Fates Warning nebo Korn. V roce 1995 byl zcela rozladěn a aby mohl směřovat dále, připojil se postupně ke různým cover kapelám hrajícím Classic Rock, R&B a Funk, Top 40 Pop apod. Připojil se také k 11 členné africké skupině, která hrála původní pop music ze západní Afriky. Tehdy poprvé začal i studovat teorii a naučil se toho docela dost i ze svých zkušeností.

V roce 1996 byl osloven skupinou Fates Warning, aby nahradil odcházejícího baskytaristu Joe DiBiase. Postupně s nimi nahrál 4 desky a několik živých videí. Během tohoto období začínal i své hudební inženýrství. Od té doby spolupracoval s The Plain White T’s, Ridel High, Anthrax, Mother Superior, Fates Warning, Armored Saint, Steel Prophet, DC4, Seven Witches, Engine atd... S OSI nahrál jejich druhé album "Free".

Svoji druhou sólovou nahrávku pod názvem projektu A Chinese Firedrill "Circles" napsal a nahrával od května 2005 do června 2006. Nahrával si všechny nástroje a vokály s výjimkou bicích. Hudba byla koncipována s touhou vytáhnout vlivy z minulosti a doplněná experimenty a prvotními vlivy jako Pink Floyd, Peter Gabriel, Rush, a nedávnými vlivy jako jsou Tool, Porcupine Tree, Kings X a OSI. Také hostoval v projektu Chroma Key Kevina Moore, bývalého člena Dream Theateer.
Členové

(Narozen 4. září 1963, San Antonio, Texas, USA)
Drums


Bobby Jarzombek je heavy metal/progressive metal bubeník a je nejznámější ze spolupráce s Halford, Sebastianem Bachem a Riot. Stal se členem Fates Warning, také nahrával a koncertoval s Arch/Matheos, Iced Earth, Rob Rock, John West, Spastic Ink, Juggernaut a mnoha dalšími. Je bratrem kytaristy Ron Jarzombek, s nímž také působil ve skupině Spastic Ink.

Bobby Jarzombek se narodil a vyrůstal v San Antoniu, Texas, USA ve velmi muzikální rodině. Osvojoval si bicí v 10 letech poté, co jeho matka mu koupila za 14 dolarů sestavu v Sears na Vánoce. Bobby brzy začal jamovat se svými dvěma bratry, Ralphem a Ronniem, až nakonec zakotvil na klubové scéně v době, když chodil na vyšší střední školu. Rychle se vypracoval na jednoho z nejžhavějších bubeníků ve městě a připojil se k místní skupině Juggernaut, se kterou udělal svůj oficiální debut, vhodně nazvaný "Baptism Under Fire" v roce 1986. Brzy následovalo druhé album, ale pak se Bobby již odhodlal ke vstupu do klíčové metalové skupiny z New Yorku, Riot, pro jejich vydávaný comeback u CBS "Thundersteel", power metalový mezník, se kterými také nahrál video MTV "Bloodstreets."

Jako člen skupiny Riot Bobby cestoval po celých Spojených státech, Evropě a Japonsku a natočil celkem 6 studiových a pár živých alb, včetně "The Privilege Of Power" (1990), eklektické polo-koncepční album představující "Tower Of Power" lesní rohy a hostující vokály Joe Lynn Turnera, "Nightbreaker" (1994) a "Shine On!" (1988), zaznamenané v Japonsku. Bobby odešel z kapely brzy po studiových nahrávkách "Brethren Of The Long House", ale byl přemluven, aby se vrátil načas na album "Inishmore" (1997).

V roce 1993 se Bobby znovu spojil se svým mladším bratrem, známým kytaristou Ronem Jarzombekem ze slavných WatchTower. Připojením bassisty Riot Peta Pereze k duu vytvořili šílený tech/prog metalový outfit Spastic Ink, který co se týče přístupu, byl odkazem ducha hudby Franka Zappy a karikaturní hudební ikony Carla Stallinga, stejně jako dřívějších hrdinů obou bratrů jako kapely UK a Rush. Kapela vydala dvě vysoce uznávané alba "Ink Complete" (1997) a "Ink Compatible" (2004). Na podzim roku 1999 byl Bobby požádán, aby se připojil k rodící se kapele tehdy bývalého zpěváka Judas Priest Roba Halforda, jehož nový projekt byl hluboko v předvýrobní fázi jejich debutového alba. Halford byl náležitě ohromen tím, co později popsal jako "že spatřil videokazetu z nejtesklivějším bubenickým sólem, které kdy ve svém životě uviděl. Muselo to na mě udělat velký dojem, protože jsem byl zcela zaskočen! Znal jsem Bobbyho z Riot, ale nikdy jsem jej neviděl hrát živě, je jako iluzionista za bicí soupravou, je to přirozené a zábavné a je prostě brilantní."

Bobby se stal bubeníkem v kapele Halford a poté se stal součástí každé jejich nahrávky, včetně "Resurrection" (2000), "Live Insurrection" (2001), "Crucible" (2002) a EP "Fourging The Furnace" (2003) - a koncertních turné, v 2001 s účastí na masivním festivalu Rock In Rio III v Brazílii před čtvrt miliony fanoušků. Halford si pak dali nějakou pauzu, když se Rob Halford v roce 2003 vrátil k bývalé kapele Judas Priest. Halford byli znovu aktivováni při jeho sólové kariéře v roce 2009 s "Halford III: Winter Songs", heavy metalovým vánočním albem, následovaným nahrávkou "Halford IV: Made of Metal" v létě roku 2010, kdy se kapela objevila na hlavní scéně na Ozzfestu, stejně jako jeden z headlinerů na festivalu Loud Park v Japonsku. Vystoupení bylo natočeno na DVD "Live At Saitama Super Arena" z roku 2011. Po účinkování v Halfordově kapele založil Bobby Jarzombek s Mike Chlasciakem kapelu Painmuseum. a vydali v roce 2005 album "Metal For Life".

V roce 2004 byl Bobby požádán budoucím kolegou Howardem Sternem, Richardem Christym, aby vypomohl za bicími u Iced Earth, kteří byli uprostřed amerického turné na podporu alba "The Glorious Burden". Následující rok Bobby nahrál "Touched Crimson King" s odpadlíky z Iced Earth kapelou Demons and Wizards. Byl také osloven bývalým zpěvákem Skid Row Sebastianem Bachem, který potřeboval bubeníka na turné. S přestávkami u Iced Earth kvůli neustálým problémům s kytaristou Jonem Schafferem se koncertování s Bachem stalo trvalým. V roce 2006 Bobby cestoval po celém světě s Bachem podporujícím Guns N 'Roses, jejichž frontman Axl Rose hostoval na Bachově albu z roku "Angel Down". Objevil se také na Bachově nejnovější studiové nahrávce "Kicking & Screaming", která vyšla na podzim roku 2011.

V létě roku 2007 začal Bobby spolupracovat s progresivním metalovým souborem Fates Warning, když byl požádán, aby doplnil sestavu pro italské výstoupení na "Evolution Fest" v roce 2007. Byl také na účasten na evropském turné později ve stejném roce a od té doby stal bubeníkem skupiny na plný úvazek. V roce 2011 natočil album "Sympathetic Resonance" se členy Fates Warning rámci projektu Arch/Matheos, v němž se představil původní zpěvák Fates Warning John Arch.

V květnu 2008 bylo oznámeno, že členové klasické sestavy Riot Thundersteelovy éry - Mark Reale, Tony Moore, Don Van Stavern a Bobby Jarzombek se sejdou, aby nahráli nové studiové album. Zpočátku plánovali jeho vydání na konec roku 2009, album s názvem "Immortal Soul" se nakonec objevilo až na podzim roku 2011. Zakládající člen Mark Reale ale jen o měsíc později odešel z komplikací kvůli Crohnově chorobě do nemocnice v San Antoniu v Texasu.

V letech 2008-2009 byl Bobby bubeníkem pro několik vokálních skladeb videohry Segy a Black Knight. Jeho bubnování je slyšet na "Through The Fire" a oběma verzemi "With Me", poslední bojové verzi a v Crush 40 "Massive Power Mix" exkluzivně k původnímu vokálnímu soundtracku: Face To Faith.

Na začátku roku 2011 vydávala Platinum Samples knihovnu Bobby Jarzombek "Metal MIDI Groove", víceformátovou knihovnu MIDI groove s více než 1 670 MIDI souborů. Bobbyho první průnik do vzorků MIDI nastal v roce 2007 prostřednictvím Joe Barresiho Evil Drums, což je šest DVD disků vydaných společností Platinum Samples, druhý pak v BFD Expansion Pack v řadě bubenických samplů série "Master Engineer", které představují multiplatinově oceněnou práci producentů a nahrávacích inženýrů.

Bobbyův debut s Fates Warning "Darkness In A Different Light" vyšel 27. září 2013 u Inside Out Music. Bobby se také připojil k transatlantické progresivní metalové skupině Zierler, kde se představili členové Beyond Twilight, Scar Symmetry, Firewind a Circus Maximus, jejichž debutové album ESC bylo ohlášeno k vydání v říjnu 2015.

Fates Warning vstoupili opět do studia v prosinci 2015 a začali nahrávat své dvanácté studiové album. Novinka, druhé Bobbyho album s Fates Warning, s názvem "Theories Of Flight" vyšla 1. července 2016 a po něm následovalo turné na jeho podporu.
Členové

(Narozen ***, Springfield, Massachusetts)
Gitars


Mike působí jako kytarista v kapele Michael Abdow Group, s Fates Warning vystupuje jako koncertní hostující kytarista, když zastupuje Franka Arestiho vytíženého svým povoláním. Hrál také s Amber Waves, Truancy, Last Chance To Reason (2011-dosud), ex-Frozen (2007-2012), ex-Tempus Mori. Členy jeho Michael Abdow Group jsou Michael Abdow (guitars, keys), Mike Lamagna (drums), Jon Morency (bass), Jimmy Pitts (keys), Kenny "Blaze" Benda (vocals) a Joe Rogers (bass). Od roku 2008 je také členem kapely Aquanett.

Mike je americký kytarista, jehož hraní a hudba jsou směsicí tradičních a moderních progresivních prvků s důrazem na melodické skladby s virtuózním vzplanutím. Po více než deseti letech pilně vystupuje na severovýchodní klubové scéně, stejně jako na mezinárodních turné, pohybuje se dobře v jazzu, ve všech formách rocku a metalu a je uznáván za svoji cituplnou a technickou schopnost. Vystupoval na více než deseti nahrávkách a hrál roli sidemana, hudebního muzikanta, spolupracovníka a leadera kapely. Kromě formálního vzdělání v oblasti hudby, absolvoval A.A. v oboru hudby na Holyoke Community College, vystudoval Mike také B.A. v oboru matematika.

Od vydání prvního dema "Redemption" z roku 2004 a desky "Native Alien" (2010), nejprodávanější nahrávky u Guitar Nine Records za rok 2010, Mike pokračoval ve sládání, produkci a vydávání mnoha nahrávek se svými kytarovými doplňky, hostoval z různými sólovými projekty, skládá a nahrává hudbu pro reklamy, reklamní filmové demonstrace, vystupuje naživo v televizním vysílání, podporuje vlastní kytarovou řadu a hlavně koncertuje ve Spojených Státech, Kanadě a Evropě. Kromě svého tvůrčího úsilí a muzikanta na volné noze Mike s hrdostí zaskakuje na koncertech za kytaristu Franka Arestiho s Fates Warning.
Členové

(Narozen 12. září 1967, USA)
Guitars


Mezi hlavní hudební vlivy v mládí řadí kytaristy Randyho Rhoadse a Yngvie Malmsteena. Také si oblíbil skupinu Boston, ale spíše z celkové hudební perspektivy. Rovněž jej ovlivnili hráči jako jazzový Al DiMeola. Před angažmá ve FW působil Frank v kapele Demonax (1984-1985, Marlborough, Connecticut). To bylo ještě v juniorském ročníku střední školy. V té době Mark začal poslouchat i kapely jako Slayer, Exodus, Metallica, Anthrax atd. Naučil se techniku, kterou tito hráči používali a byl přitahován jejich energií při hře.

V roce 1985 nahradil ve skupině Fates Warning původního kytaristu Victora Arduiniho při propagačním turné k albu The Specter Within. Předtím působil v trash metalové kapele Demon Axe, kde jej i Jim slyšel hrát. V následujícím roce se stal oficiálním členem kapely a v této skupině setrval až do dubna 1995. Během následujících alb napsal Aresti texty na různé skladby na albech Fates Warning. Na albu "No Exit" byl autorem textů u tří skladeb "Anarchy Divine", "In a Word" a "Shades of Heavenly Death". Na albu "Perfect Symmetry" napsal rovněž texty ke třem skladbám "Static Acts", "A World Apart" a "The Arena", ale také spoluprcoval na "At Fate's Hands" spolu s Matheosem a basistou Joe DiBiasem.

Spolupracoval také s "Giant's Lore (Heart of Winter)" spolu s Johnem Archem.

V letech 1991-1994 napsal Aresti jednu píseň "The Strand" na album "Inside Out" (1994). Po roce a půl od vydání alba a kompilaci "Chasing Time" Aresti kapelu opustil. Aresti pak měl velmi nízkou hudební aktivitu v průběhu let po svém odchodu. Během této doby Aresti začal experimentovat s jinými obory jako je průmyslová hudba a elektronika.

Začátkem roku 2000 Aresti začal nahrávat a produkovat materiál pro skupinu, kterou zformoval v rámci programu nazvaném audio computing. Vytvořil tak projekt DragonSpoon, se kterým vydal stejnojmenné album v roce 2002, na němž kombinuje progresivní a industriální metal, nástroje na albu jsou všechny nahrané za pomocí programovacího software kromě kytarových partů.

Od roku 2003 se Aresti vrátil k Fates Warning, ale jako koncertní a hostující kytarista, nestal se však oficiálním členem kapely. V roce 2005 nahrál kytaru v jedné skladbě na albu Icarus Witch Capture the Magic.

V roce 2011 se Aresti spolu s členy Fates Matheosem a Joeyem Verem setkali s Johnem Archem a zformovali projekt Arch/Matheos se kterým ve stejném roce vydali velmi kvalitní album "Sympathetic Resonance".

Aresti se stal opět členem Fates Warning při nahrávání jedenáctého studiového alba "Darkness In A Different Light" v září 2013, což bylo jejich první album s Arestim na kytaru od desky "Inside Out" (1994). Pro turné v roce 2014 se ale Aresti opět vzdal členství kvůli osobním aktivitám, přesto skupinu Fates Warning podporuje na jejich koncertních turné. Krátce působil v kapele All That Is, což je pop/rockové power trio. Aby získali smlouvu s vydavatelstvím, nahráli demo album, ale krátce poté se rozpadli.

Frank má i civilní povolání, pracuje ve společnosti Kaman Music Corporation (KMC) v oddělení logistiky. Sleduje výrobu v jejich zámořských továrnách a dováží kytary Ovation, Takamine a Hamer. Miluje dobrý hororový film a tráví čas se svou krásnou ženou. Pracuje i jako zástupce D'Addario a zprostředkovává smlouvy s umělci, kvůli čemuž se nemůže plně věnovat kapele Fates Warning, protože se může uvolnit pouze na několik týdnů.
Členové

(Narozen 16. dubna 1958, Los Angeles, California)
Drums


Mark Zonder byl členem Fates Warning od roku 1988, předtím působil ve skupině Warlord (1980-1986, 2001-2002, 2011-dosud, Los Angeles, California). Je členem Hours at Hand (2016), Elegacy (2011-dosud), Forces United (2015-dosud), Zeroasis (2012), Speaking to Stones (2012), Slavior (2007) a Dramatica. Nahrával bicí na alba projektu Chroma Key Kevina Mooreho (ex-Dream Theater, klávesy, zpěv). Je majitelem AJ & Syd's Bump City (dříve Bill's Place) zkušebního a nahrávacího studia v Los Angeles, Kalifornie.

První lekce bubnování Mark Zonder obdržel přímo z knihy Buddy Riche. Ve věku šesti let se rodina Marka Zondera přestěhovala z rodného města Detroit do Michiganu v Kalifornii. Bylo mu teprve sedm let, když začal brát své první bubenické lekce. Ačkoli měl praktickou podložku, Mark Zonder měl daleko větší zájem o hraní na kufry, které si sestavil jako svoji sestavu. Mladý Mark Zonder byl zaujat všemi druhy hudby, ale nejzřetelněji si vzpomíná na první album kapely Monkee, které otec rodině zakoupil.

Jakmile povyrostl, byl Mark Zonder přitahován k atletice a soustředil se i na baseball a basketbal, které mu ponechaly málo času zkoušení na bicí. Mark však vystupoval se svými školními skupinami ze základní školy až po vysokou školu a jammoval se všemi ostatními hudebníky, které potkal. Mark Zonder si vzpomíná na jammování s přítelem, který hrál spolu s ním na saxofon, společně tak přehráli unikátně první album kapely Chicago. "Dokud jsem cvičil a projevoval zájem, docházel jsem na lekce," říká Mark Zonder. Jeho rodiče velmi podporovali bubnování svého syna od doby, kdy frustrovaný mladík pozvedl hůlky přes hlavu na své bubny.

Ve věku dvanácti let se mladému Markovi udály dvě důležité věci. Získal svoji první profesionální soupravu bicích a také svou první práci, když pracoval pro místní hudební prodejnu v San Jose, kde také absolvoval lekce. Když rozdával letáky výměnou za činely, byl Mark požádán, aby po práci jammoval s kluky, kteří tam také pracovali. Jako dvanáctiletý se svým otcem, který dělal "roadie", byl odvezen na své místo se svoji perlivě modrou sestavou. Bylo to poprvé, kdy se začínající bubeník pohyboval kolem hlasitých zesilovačů. Mark měl vícero učitelů, hrál ve školních kapelách apod. Mezitím pracoval v několika restauracích, pracoval pro IBM a také pracoval ve stavebnictví. Oblíbil si první tři alba Journey a rovněž Aynsley Dunbar na něj měl velký vliv. Jeho rodiče hráli všechny druhy hudby od Tujunga Brass až po 5th Dimension. Takže jej ovlivnilo kdeco.

V průběhu let Mark Zonder začal hrát s různými cover kapelami v oblasti, hrál vše od heavy metalu až po komerčnímu popu, např. Animotion nebo Plane English. Ještě v době, když začal hrát na bicí na střední škole v severní Kalifornii se Mark stal profesionálněm hudebníkem. V té době se seznámil s Billem Tsamisem a tito dva se spojili a založili v roce 1982 v San Jose metalovou kapela Warlord. Strávili spolu hodiny - Tsamis na kytaru a Zonder na bicí. Rozhodli realizovat své sny a přestěhovali se do Los Angeles, kde získali malý prostor ve velké budově v severním Hollywoodu. Zaznamenali několik alb a vyrobili video, ale navzdory konkurzu mnoha zpěváků nikdy nemohli najít správný hlas. Projekt se nakonec rozpadl. Přestože nahráli pouze jedno samo-financované Mini LP "Deliver Us", jeden singl "Lost And Lonely Days / Aliens", jedno studiové album "...And The Cannons Of Destruction Have Begun" (1984) a nikdy neodehráli živé vystoupení během tří krátkých let, kdy podepsali smlouvu s Metal Blade Records, LA, v raných 80. letech, jedinečný euro-metal Warlord a stylizovaný obraz Warlord měl okamžitý dopad na metalovou scénu jižní Kalifornie. Jejich hlavní hity "Lucifer’s Hammer" a "Child Of The Damned" (který později hrála i švédská kapela Hammerfall) se staly klasikou, čímž Warlord určili trend a často byli napodobováni průkopníky generace fanoušků "rawk".

V roce 1989, když měli Warlord pauzu, Mark Zonder nahradil bubeníka Steve Zimmermana v kapele Fates Warning. Znal se s nimi již déle, neboť jim na dřívějších albech párkrát ladil bicí a stali se z nich přátelé. Oni také znali Marka z Warlord a Jim Matheos byl jejich velkým fanouškem. Jim chtěl změnit směřování jejich hudby a tím i pozměnit pozici bubeníka. Když mu zavolal, řekl mu Mark, že není velkým fanouškem jejich staršího materiálu, protože to nebyl jeho šálek čaje. Ale Jim mu poslal pár nových melodií, nejspíše to byla "Part Of The Machine" a Mark začal pracovat na melodiích a poslal mu je pak zpátky. To nakonec vedlo ke spolupráci a Mark Zonder s Fates Warning natočil skoro 10 alb, než je v roce 2005 opustil.

Mezitím se Warlord vrátili společně v roce 2001 při reunionu a nahráli své comebackové album "Rising Out Of The Ashes" v roce 2002 se zpěvákem HammerFall a fanouškem Warlord Joacimem Cansem. Toho roku také zahráli na svých prvních dvou živých koncertech na festivalu Wacken v Německu před 40 000 fanoušky.

V roce 2007 Mark zformoval kapelu Slavior s kytaristou Wayne Findlayem a zpěvákem Greggem Anallou. Basista Philip Bynoe se připojil krátce nato. Skupina vydala své bezejmenné debutové album na evropském labelu Inside Out, které metalový tisk označil jako "svěží, originální a moderní" a koncertovali v USA a Japonsku. Mark pak nahrál nový materiál Slavior, který měl vyjít pod jeho labelem Sons Of A Dream Music, hrál na řadě studiových nahrávek pro další umělce a absolvoval sérii celostátních bubenických clinic, kde předváděl svoji charakteristickou techniku a předával zkušenosti pomocí DVD. V roce 2010 se se vrátil ke koncertování s Fates Warning pro sérii evropských koncertů.

V roce 2012 se podařilo překonat dlouholeté překážky a Warlord se dali znovu dohromady při práci na monumentálním albu "The Holy Empire", která bylo vřele přijato recenzemi od tisku i fanoušky. Doprovodný tlak fanoušků a promotérů mezitím vedl k prvnímu turné Warlord na jaře 2013, které zahrnovalo vyprodané koncerty, živé celosvětové televizní vystoupení, bezpočet rozhovorů a fotek na obálkách časopisů a nahraný koncert, který vyšel na začátku roku 2014. Kromě představení Warlord a živých nahrávek Mark také založil Sons Of A Dream Music LLC, společný podnik Mark & Bill, který konečně přinesl "domov" hudbě Warlord, Slavior, Lordian Guard a Markovým a Billovým vedlejším projektům spolu s extrémně úspěšnými reedicemi řady materiálu Warlord, Slavior a Billa Tsamise.

V poslední době Mark připravuje rytmickou základnu pro nové album Warlord, zatímco se stále podílí na studiových nahrávkách, stejně jako na svých vlastních projektech. Když Mark nenahrává nebo neřídí Bump City Studios AJ & Syd, můžete jej objevit na jeho závodním kole 100 mil týdně poblíž jeho domu mimo Loa Angeles nebo tráví čas se svou ženou, dvěma dětmi a šéfuje svému psovi.
Členové

(Narozen 19. srpna 1960, Boston, Massachusetts, USA)
Bass


Joe DiBiase je americký heavy metal baskytarista a spoluzakladatel kapely Fates Warning.

S progresivní metalovou kapelou Fates Warning natočil v letech 1982 až 1996 sedm alb. Jeho posledním albem bylo "Inside Out" z roku 1994. Pak kapelu opusti. Nahradil jej basista Joey Vera.

V roce 1988 se představil na albu "No Exit" jako fotograf.

Veteráni americké metalové progrese Fates Warning slavili v březnu 2016 30 let od vydání svého třetího alba "Awaken The Guardian" a sešli se v sestavě z nahrávání tohoto alba Arch, Matheos, Aresti, DiBiase a Zimmerman. A tak i Joe DeBias zapojil opět do dění kapely.
Členové

(Narozen 4. června 1962, United States)
Drums


Steve Zimmermann je bubeník a spoluzakladatel Misfit v roce 1982, kteří si v roce 1983 změnili svůj název na Fates Warning. S Fates Warning nahrál jejich první 4 alba, ale pak se skupina rozhodla změnit směr svého vývoje, když se zaměřila na více melodický a techničtější metal. Tento nový směr vedl v roce 1988 k odchodu Steve Zimmermana, když jej nahradil více technicky nadaný Mark Zonder, bubeník epic metalových Warlord.

Později Zimmermann založil kapely Millennium X a Enemy Remains.

Naposledy působil v kapele Image Beyond (1997), která se po nějakou dobu jmenovala The Eleventh Hour.

S kapelou Fates Warning se spojil v březnu 2016 při oslavách 30. výročí od vydání jejich třetího alba "Awaken The Guardian" a sešli se v sestavě z nahrávání tohoto alba Arch, Matheos, Aresti, DiBiase a Zimmerman.
Členové

(Celým jménem John Maurice Archambault)
(Narozen 15. května 1959, Colorado Springs, Colorado)
Vocals


John Arch je zakládající člen a první zpěvák Fates Warning v letech 1982 až 1987. Jeho jedinečný hlas se objevil jen na jejich prvních třech albech, pak ale odešel úplně z hudební branže. Arch byl spoluautorem většiny písní skupiny s kytaristou Jimi Matheosem a byl jediným textařem kapely.

John Arch se narodil v Colorado Springs. Odtamtud ještě jako dítě se svou rodinou cestoval přes tři tisíce kilometrů, aby se usadili v Hartfordu. Tam po dosažení věku zralosti jako začínající zpěvák nastoupil do kapely Misfit, kterou založili dva spolužáci Jim Matheos a Steve Zimmerman. Informace o volných postech ve složení Misfit, v podstatě předchůdce Fates Warning, se objevila v místním tisku. jako odezvu na tento inzerát se pak přihlásili John Arch, stejně jako Victor Arduini a Joe DiBiase. Stojí za zmínku, že zpěvák Misfit s rezavými vlasy byl nejstarším členem kapely, i když prakticky všech pět hudebníků, kteří se narodili v letech 1959 až 1963, patřili ke stejné generaci. Celkem rychle se Jim Matheos a John Arch stali také leadery v nové skupině. Psal se rok 1982, což byla doba, kdy se NWOBHM rozšiřoval na americký trh a to znamenalo i celkem znatelný vliv pro způsob zpěvu a hudební styl stylu Misfit. Americkou kapelu oslovovaly především kapely jako Iron Maiden a Judas Priest.

John Arch byl členem Misfit, stál i při jejich přeměně na Fates Warning, se kterými nahrál tři desky. Podílel se na nich autorsky, ale hlavně napsal většinu textů. V roce 1986 ale dostal zpěvák ultimátum: buď opustit práci, nebo nebýt v kapele. Arch to nebral vážně, a zčásti měl pravdu proto, že nedostal žádnou odpověď od kapely, že dočasně opustila své záměry. Pouze jednoho večera v roce 1987 Archovi zavolal Jim Matheos, který jej informoval, že Fates Warning začali hledat nového zpěváka. V současné době se zdá, že názor kapely na Archův odchod byl také částečnou akcí vedení Metal Blade Records, se snažili zvýšit popularitu Fates Warning v progresivním směru, čemuž podle jejich názoru neodpovídá jejich aktuální frontman. Arch po odchodu z kapely byl na okraji zhroucení. Před několika lety sám připomněl, že po obdržení informace od Matheose jedním douškem vypil půl litru vodky a řekl: "Byl to hrozný zážitek, byl jsem zklamaný a cítil jsem se ztracený."

Narušené duševní rovnováze nepomohly Archovi ani konkurzy do kapel Dream Theater nebo Watchtower, které jej dobře ohodnotily jako zpěváka, ale oficiálně nezapadal do pojetí hudby tvořené v obou týmech. Je zajímavé poznamenat, že po letech se neoficiálně objevil materiál z Archova konkurzu pro Dream Theater, které zněly nezáživně. V každém případě, Mike Portnoy také vyjevil, že hlavní příčinou neangažování zpěváka do kapely nebyl tolik jeho nehodící se potenciál do konceptu Dream Theater, ale spíše plány založit rodinu a jeho zanícení, které věnoval svému zaměstnání. Arch měl skupině slíbit, že se bude řídit jejich principy, což mu umožní aby byl přijat, ale Arch to odmítl.

Samotný hudebník byl úplně oddaný truhlářině a podobně jako Victor Arduini založil svou rodinu. Nakonec se rozhodl úplně opustit hudbu a na mnoho let zmizel ze světa hudby. Arch se držel zcela mimo metalovou scénu sedmnáct let, když pracoval jako vyrobce nábytku na míru a věnovat se jiným zájmům.

V roce 2002, poté co John Arch nabídl své vokály na projekt OSI bývalému spoluhráči Jimu Matheosovi (Fates Warning), ale ten nakonec kontaktoval Kevina Moore a Mike Portnoye (ex-Dream Theater) a projekt OSI byl pro něj uzavřen.

Nicméně spolupráce mezi Johnem Archem, Jim Matheosem, Mike Portnoyem a Joey Verou (další bývalý člen Fates Warning) a Andy Happelem vyústila v nahrání EP s názvem "A Twist Of Fate", která vyšla 17. června 2003, skládající se ze dvou epických cca 12 minutových skladeb. Toto EP bylo skvělou ukázkou možností rusovlasého zpěváka po šestnácti letech nepřítomnosti na hudební scéně, John Archův hlas zní tak čerstvé, jako jeho debut u Fates Warning a je ještě lepší, velmi pronikavý a hudba je ve stylu posledních alb vydaných Dream Theater a Fates Warning. Byl to metal prog v čerstvém, šťavnatém a zralém vydání. Je možné si všimnout, že Jim Matheos hraje nejen na kytaru, ale i klávesové party.

Jeho styl je podobný quazi-operní stylovosti Geoffa Tate z Queensryche a Midnight od Crimson Glory, neboť všichni tři preferují zpěv v rozsahu tenoru, který je podložen dobře vyvinutým hlasem a ne falsettem, jak se často předpokládá, že jej takoví zpěváci užívají.

Mezitím explodovala opravdová bomba, když dne 19. ledna 2011 bylo oznámeno, že Arch se spojil s Jimem Matheosem a zbytkem členů Fates Warning (bez aktuálního zpěváka Ray Alder), aby nahráli plnohodnotnou studiovou desku v rámci projektu s názvem Arch / Matheos. Jejich debut "Sympathetic Resonance" vyšel dne 9. září 2011. Disk obsahoval šest kompozic, které soutěží se všemi prog metalovými nahrávkami. Podle mnoha recenzí se jednalo o jedno z nejlepších alb roku 2011 a mezi největší přednosti této práce byly všestranné, výrazné a zdokonalené vokály Johna Archa.
Členové

(Narozen 31. března 1963, Plainville, Connecticut, USA)
Gitars


Victor je kytarista a zakládající člen Fates Warning. Působil v ní v letech 1983 až 1986. Odešel z kapely kvůli velmi prozaickému důvodu - byl jediný z členů kapely ženatý a jeho manželka čekala dítě. Nemohl se vydat na další turné a musel zabezpečit rodinu.

Po odchodu z kapely se plně věnoval rodině a jejich dvěma synům. Nehrál dokonce na kytaru několik let a snažil se být dobrým otcem. Brzy si ale uvědomil, že mu moc schází skládání a hraní hudby. Začal psát a nahrávat s přáteli. Tři roky hrál na basu ve velké místní kapele. Nahrál také svůj sólový projekt v roce 1993 "Painted Horse". Kromě toho se vrátil do školy a stal se Registered Nurse a pak s nadšením 20 let pracoval se seniory.

Pak se připojil ke skupině Freedoms Reign, ve které působí Victor Arduini (vocals, guitar), Tom Vumback (guitar), Mike Jones (bass) a Chris Judge (drums) a hrají old school metal. Vydali již debutové bezejmenné album, které natáčeli v Dexter's Lab pod vedením Nicka Belmore (Toxic Holocaust, Jasta, Hatebreed, Kingdom Of Sorrow).

S Mikem se zná od svých deseti letech a když se opět setkal se Steve Zimmermanem, společně začali hrát covery Fates Warning. Od roku 2016 Arduini spolupracuje i kapelou Entierro.

ARDUINI/BALICH je nový projekt kytaristy Victora Arduiniho (ex-FATES WARNING) a Briana "Butch" Balicha z ARGUS a PENANCE. Victor začal psát nový hudební materiál po ukončení promočního turné FREEDOMS REIGN v roce 2013. Album Arduini/Balich vyšlo 24. února 2017 pod názvem "Dawn Of Ages".

Zpět
Studiová alba
2020 Long Day Good Night
2016 Theories Of Flight
2013 Darkness In A Different Light
2004 FWX
2000 Disconnected
1997 A Pleasant Shade Of Gray
1994 Inside Out
1991 Parallels
1989 Perfect Symmetry (re-reel. 2008)
1988 No Exit (re-reel. 2007)
1986 Awaken The Guardian (re-reel. 2005)
1985 The Spectre Within (re-reel. 2002)
1984 Night On Bröcken (re-reel. 2002)

Živá alba
2018 Live In Europe
2017 Awaken The Guardian Live (CD)
2005 Live In Athens (CD)
1998 Still Life
Kompilace
2010 A Handful Of Fate
1995 Chasing Time

DVD
2017 Awaken The Guardian Live (DVD)
2005 Live In Athens (DVD)
2003 The View From Here
2000 Live At The Dynamo
1998 A Pleasant Shade Of Gray Live

Demo nahrávky:
1989 Selections From Perfect Symmetry
1985 Dickie
1984 Demo 1984
1983 Rehearsal 1983

Ray Alder:
2019 What The Water Wants


Skupina:
Ray Alder - Lead Vocals
Jim Matheos - Guitars
Joey Vera - Bass, Backing Vocals
Bobby Jarzombek - Drums
Hosté:
Diskografie Long Day Good Night
Vyšlo 6. listopadu 2020, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. The Destination Onward (8:12)
02. Shuttered World (5:13)
03. Alone We Walk (4:43)
04. Now Comes The Rain (4:14)
05. The Way Home (7:43)
06. Under The Sun (5:49)
07. Scars (5:04)
08. Begin Again (4:05)
09. When Snow Falls (4:15)
10. Liar (4:23)
11. Glass Houses (3:35)
12. The Longest Shadow Of The Day (11:29)
13. The Last Song (3:50)
Total Time: (72:35)

Produced: Jim Matheos
Mixed/mastered: Jens Bogren at Fascination Street Studios
Artwork: Graceann Warn

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Joey Vera - Bass
Bobby Jarzombek - Drums
Hosté:
Frank Aresti - Guitar solos (01,05)
Mike Abdow - Guitar solo (05)
Diskografie Theories Of Flight
Vyšlo 1. července 2016, InsideOut Music

Seznam skladeb:
CD1: Main Album
01. From The Rooftops (6:52)
02. Seven Stars (5:33)
03. SOS (4:34)
04. The Light And Shade Of Things (10:14)
05. White Flag (5:20)
06. Like Stars Our Eyes Have Seen (5:13)
07. The Ghosts Of Home (10:31)
08. Theories Of Flight (4:00)
CD2: Acoustic Bonus Disc:
01. Firefly (03:15, previously unreleased)
02. Seven Stars (4:25) (previously unreleased)
03. Another Perfect Day (3:25) (previously unreleased)
04. Pray Your Gods (3:45) (Toad The Wet Sprocket cover version)
05. Adela (2:25) (Joaquin Rodrigo cover version)
06. Rain (4:03) (Uriah Heep cover version)
Total Time: (52:17)

Produced: Jim Matheos
Mixed/mastered: Jens Bogren at Fascination Street Studios
Artwork: Graceann Warn

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Joey Vera - Bass
Bobby Jarzombek - Drums
Frank Aresti - Additional Lead Guitars, Background Vocals (03)
Hosté:
Diskografie Darkness In A Different Light
Vyšlo 30. září 2013, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. One Thousand Fires (7:22)
02. Firefly (4:59)
03. Desire (4:00)
04. Falling (1:34)
05. I Am (5:08)
06. Lighthouse (5:25)
07. Into The Black (5:09)
08. Kneel And Obey (5:05)
09. O Chloroform (4:13)
10. And Yet It Moves (14:03)
Bonus Tracks:
11. Firefly (extended) (7:22)
12. Falling Further (4:45)
13. One (live) (4:41)
14. Life In Still Water (live) (5:21)
Total Time: (56:57)

Recorded April–July 2013 at Carriage House Studios in Stamford, Connecticut; Jim Matheos' home studio in New Hampshire; The Bridge Recording in Glendale, California
Drums recorded by Phil Magnotti at The Carriage House, Stamford, CT
Guitars and vocals recorded by Jim Matheos at home in NH
Bass recorded by Joey Vera at Bridge Recording Los Angeles, CA
Produced: Jim Matheos
Mixed: Phil Magnotti
Mastered: Maor Appelbaum at Maor Appelbaum Mastering
Artwork & Design: Conte di San Pietro
Band photos: Axel Jusseit

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars, keys, programming
Joey Vera - Bass
Mark Zonder - Drums
Hosté:
Diskografie FWX
Vyšlo 5. října 2004, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Left Here (6:59)
02. Simple Human (4:03)
03. River Wide Ocean Deep (6:09)
04. Another Perfect Day (4:43)
05. Heal Me (7:38)
06. Sequence #7 (2:13)
07. Crawl (4:21)
08. A Handful Of Doubt (5:06)
09. Stranger (With A Familiar Face) (4:20)
10. Wish (6:40)
Total Time: (52:10)

Recorded April 2004–June 2004 at Carriage House Studios in Stamford, Connecticut; "A Clean Well-Lighted Place" in New Hampshire
Drums recorded by Phil Magnotti at The Carriage House, CT. April 2004
All other recording at A Clean Well-Lighted Place, NH. May-June 2004
Produced: Jim Matheos and Ray Alder
Mixed: Phil Magnotti at Silvermine Studios, CT
Mastered: Andy VanDette at Masterdisk, NY
Digital Artwork: Ioannis
Art Direction & Design: Ioannis for www.vividimagesdesign.com

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Mark Zonder - Drums
Hosté:
Joey Vera - Bass
Kevin Moore - Keyboards
Diskografie Disconnected
Vyšlo 25. července 2000, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Disconnected Part 1 (1:16)
02. One (4:23)
03. So (8:07)
04. Pieces Of Me (4:24)
05. Something From Nothing (10:58)
06. Still Remains (16:11)
07. Disconnected Part 2 (6:07)
Total Time: (51:28)

Recorded and mixed between February 17 and April 16, 2000
Additional keyboards, sequencing and noise by Jim Matheos and Steve Tushar
Drums and keyboards recorded by Phil Magnotti at Frankie's Hideaway - North Hollywood, CA
Guitars, vocals, and additional keyboards recorded by Terry Brown at The Carriage House - Stamford, CT
Additional vocals recorded by Jim Matheos and Joey Vera at The Carriage House and Frankie's Hideaway
Mastered: Phil Magnotti and Tom Bender at Barking Doctor Studios
Produced: Fates Warning and Terry Brown
Mixed: Phil Magnotti at The Carriage House
Assistant engineer: John Shyloski
Digital editing: Phil Magnotti
Photography: Alex Solca

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars and guitar synth
Mark Zonder - Drums
Joey Vera - Bass
Hosté:
Kevin Moore - Piano and keyboards
Bill Metoyer, Lydia Montagnese, Mark Zonder, Terry Brown, Lindsay Matheos - Additional Voices
Diskografie A Pleasant Shade Of Gray
Vyšlo 22. dubna 1997, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Part I (1:53)
02. Part II (3:25)
03. Part III (3:53)
04. Part IV (4:27)
05. Part V (5:24)
06. Part VI (7:28)
07. Part VII (4:51)
08. Part VIII (3:31) (instr.)
09. Part IX (4:45)
10. Part X (1:19) (instr.)
11. Part XI (3:34)
12. Part XII (7:45)
Total Time: (52:15)

Recorded November - December 1996 at The Carriage House, Stamford, CT
Produced and Mixed at the Carriage House, Stamford CT
Recorded, Produced and Mixed: Terry Brown
Assistant engineers: Andy Katz, Joe Peccerillo
Mastering: Eddie Schreyer at Oasis
Pre-production: Bill Metoyer
Art direction and design: Ioannis ad Steven Jacaruso at Vivid Images Int.
Photography: Ioannis and Heide Coyle

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Frank Aresti - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Mark Zonder - Drums
Hosté:
George Hideous, Fidel Horrendous, Sal Mortadelli, Arthur Letsgoberg, Mike White
Diskografie Inside Out
Vyšlo 26. července 1994, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Outside Looking In (4:50)
02. Pale Fire (4:17)
03. The Strand (5:29)
04. Shelter Me (4:45)
05. Island In The Stream (6:30)
06. Down To The Wire (4:30)
07. Face The Fear (5:37)
08. Inward Bound (2:34)
09. Monument (6:34)
10. Afterglow (3:26)
Total Time: (48:32)

Recorded by Bill Metoyer - May 1994 at Track Record, North Hollywood, CA, and Silver Cloud, Burbank, CA
Produced: Bill Metoyer & Fates Warning
Mixed at Cornerstone Recorders, Chatsworth, CA
Mastered at Future Disc by Eddie Schreyer
Assistant Engineers: Mike Ainsworth, Eric Stitt Greedy
Art Direction & Design: Hugh Syme
Band Photography: Mark Husmann
Reptilian Portrait: Tony Frederick

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Mark Zonder - Drums and Percussion
Frank Aresti - Guitars
Hosté:
John Bailey - Computer Sequencing
James Labrie - Back Vocal (02) (Dream Theater)
Diskografie Parallels
Vyšlo 29. října 1991, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Leave The Past Behind (6:14)
02. Life In Still Water (5:44)
03. Eye To Eye (4:06)
04. The Eleventh Hour (8:12)
05. Point Of View (5:07)
06. We Only Say Goodbye (4:56)
07. Don't Follow Me (4:42)
08. The Road Goes On Forever (6:32)
Total Time: (45:26)

Recorded at Metalworks Studios in Mississauga, Toronto during the summer of 1991
Produced and recorded: Terry Brown
Assisted: Stu "Rue" Young, John Bailey and Trevor Sadler
Mixed: Terry Brown
Executive Producer: Brian Slagel
Mastered at Masterdisk: Bob Ludwig
Art Direction & Design: Hugh Syme
Band photos: Dimo Safari
Front cover photo: Scarpati
Album "Parallels" je věnováno vzpomínce na Ann DiBiase.

Skupina:
Ray Alder - lead and backing vocals
Jim Matheos - guitars
Frank Aresti - guitars and backing vocals
Joe DiBiase - bass
Mark Zonder - acoustic and electronic drums
Hosté:
Kevin Moore - Keyboards (ex-Dream Theater)
Faith Fraeoli - Violins
Diskografie Perfect Symmetry
Vyšlo 1989, Enigma / Metal Blade Records
reissued 10. června 2008, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Part Of The Machine (6:16)
02. Through Different Eyes (4:22)
03. Static Acts (4:28)
04. A World Apart (5:03)
05. At Fate's Hands (6:59)
06. The Arena (3:19)
07. Chasing Time (3:38)
08. Nothing Left To Say (8:00)
Total Time: (42:01)

Recorded at Studio Carriage House Studios in Stamford, Connecticut
Recorded and mixed 4/89-5/89 at Carriage House Studios, Stamford, CT
Produced: Roger Probert for Major Productions
Engineer: Phil Magnotti
Additional Engineering: Matt Lane and Johnny Montagnese
Mixed: Phil Magnotti and Max Norman
Management and direction: Andy Gould for Concrete Management
Excecutive Producer: Max Norman for On Yer Bike Ltd./Brian Slagel for Metal Blade Records
Exclusive booking: William Morris Agency (Roger Gacon, Guy Richards)
"Nothing Left To Say" byla uvedenea na soundtracku k filmu "Freddy's Dead: The Final Nightmare" z roku 1991.

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Frank Aresti - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Steve Zimmerman - Percussion
Hosté:


Diskografie No Exit
Vyšlo 1988, Metal Blade Records
Metal Blade reissued No Exit on 9/04/2007

Seznam skladeb:
01. No Exit (0:41)
02. Anarchy Divine (3:46)
03. Silent Cries (3:17)
04. In A Word (4:25)
05. Shades Of Heavenly Death (5:56)
06. The Ivory Gate Of Dreams (21:25)
     I. Innocence (1:13)
    II. Cold Daze (2:15)
   III. Daylight Dreamers (3:06)
    IV. Quietus (4:25)
     V. Ivory Tower (3:17)
    VI. Whispers On The Wind (2:24)
   VII. Acquiescence (4:24)
  VIII. Retrospect (1:01)
Total Time: (40:04)

The album was remastered and included bonus tracks
01. Ivory Gate Of Dreams Outtake One
02. Ivory Gate Of Dreams Outtake Two
As well as a DVD containing:
* Live/Behind the scenes footage from "No Exit" Tour
* Silent Cries Video
* Anarchy Divine Video

Recorded October–December 1987 at Carriage House Studios in Stamford, Connecticut
All Songs Arranged: Fates Warning
Produced: Roger Probert for Major Productions
Executive Producer: Max Norman for On Yer Bike, Ltd.
Management and Direction: Andy Gould for World Wide Entertainment Complex
Mixed: Max Norman, Phil Magnotti and Roger Probert
Engineer: Phil Magnotti
Front Cover Photos: Mick Rock
Front Cover Concept: Fates Warning
Innersleeve Photos: Pat Prince (is pleased)
Logo Design: Third Image
Graphics: Lew Bryant, the Bland Design Group

Skupina:
Frank "X" Aresti - Guitars
Jim Matheos - Guitars
John Arch - Vocals
Joe DiBiase - Bass
Steve Zimmerman - Drums
Jim Archambault - Keyboards
Hosté:
Diskografie Awaken The Guardian
Vyšlo 1986, Metal Blade Records
Seznam skladeb:
01. The Sorceress (5:43)
02. Valley Of The Dolls (5:22)
03. Fata Morgana (5:25)
04. Guardian (7:33)
05. Prelude To Ruin (7:23)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (6:00)
07. Time Long Past (1:50)
08. Exodus (8:31)
Total Time: (47:57)

Recorded September - October 1986 at Stagg Street Studios in Los Angeles; Preferred Sound in Woodland Hills, Los Angeles
Mixed At Capitol Records
Remastered By - Eddy Schreyer at Future Disc February 1994
Produced: Fates Warning and Brian Slagel
Engineered: Bill Metoyer
Assistant Engineers: Scott Campbell, Steve Himelfarb, Kevin Beauchamp and Dave Obrizzo
Mastered: Eddy Schreyer
Keyboards Played: Jim Archambault
Sleeve Design and Illustrations: Ioannis / Third Image
Group Photography: Mick Rock / Third Image
Logos: Bob Briar / Third Image
Additional Photos: S.M. Cooper
Mastering, remastering: Eddy Schreyer (reissue)

Skupina:
John Arch - Vocals
Jim Matheos - Lead Guitars
Victor Arduini - Lead Guitars
Joe DiBiase - Bass
Steve Zimmerman - Drums
Hosté:
Diskografie The Spectre Within
Vyšlo říjen 1985, Metal Blade Records/Restless Records
Metal Blade reissued on ??/??/200?

Seznam skladeb:
01. Traveler In Time (7:11)13
02. Orphan Gypsy (6:00)5 59
03. Without A Trace (4:50)49
04. Pirates Of The Underground (7:07)
05. The Apparition (5:50)
06. Kyrie Eleison (5:27)25
07. Epitaph (12:00)11 57
Total Time: (48:20)

The album was remastered and included four bonus tracks:
01. Radio Underground (prev. unreleased)
02. The Apparition (rehearsal)
03. Kyrie Eleison (demo)
04. Epitaph (demo)

Recorded at Eldorado Recording Studios in Burbank, California; Track Record Studios in North Hollywood, Los Angeles
Produced: Brian Slagel and Fates Warning
Engineered: Bill "The Gill" Metoyer
Asst. Engineer: Carmine Rizzo
Artwork: 3rd Image
Photography: Don Adkins, Jr.

Skupina:
Jim Matheos - Guitars
Victor Arduini - Guitars
John Arch - Vocals
Steve Zimmerman - Drums
Joe DiBiase - Bass
Jim Arch - KeyboardsHosté:
Diskografie Night On Bröcken
Vyšlo září 1984, Metal Blade Records
Metal Blade reissued Night On Bröcken on 2002

Seznam skladeb:
01. Buried Alive (4:40)
02. The Calling (5:04)
03. Kiss Of Death (4:39)
04. Night On Bröcken (5:30)
05. S.E.K. (1:19)
06. Misfit (5:06)
07. Shadowfax (3:17)
08. Damnation (6:27)
09. Soldier Boy (6:26)
Total Time: (42:55)

The album was remastered and included four bonus tracks:
01. Last Call (5:39) (*original MisFit demo 1984)
02. The Calling (rehearsal)
03. Kiss Of Death (live)
04. Flight Of Icarus (3:46) (*rehersal 1983)

Recorded at The Gallery Recording Studio in East Hartford, Connecticut
Mixed at Track Record, L.A.
Produced: Fates Warning
Engineer: Bill Metoyer, Doug Clark
Mixed: Bill Metoyer and Brian Slagel
Mastered at Capitol Records
Photography: Don Adkins Jr.
Cover Art: Ioannis Vassilopoulos
The artwork for the reissue used one of the original album covers (the second one below)


Skupina:
Jim Matheos - Guitars
Frank Aresti - Guitars
John Arch - Vocals
Steve Zimmerman - Drums
Joe DiBiase - Bass
Hosté:
Diskografie Live In Europe
Vyšlo 29. června 2018, InsideOut Music,

Seznam skladeb:
CD 1:
01. From The Rooftops ()
02. Life In Still Water ()
03. One ()
04. Pale Fire ()
05. Seven Stars ()
06. SOS ()
07. Pieces Of Me ()
08. Firefly ()
09. The Light And Shade Of Things ()
10. Wish ()
11. Another Perfect Day ()
12. Silent Cries ()
13. And Yet It Moves ()
CD 2:
01. Still Remains ()
02. Nothing Left To Say ()
03. Acquiescence ()
04. The Eleventh Hour ()
05. Point Of View ()
06. Falling ()
07. A Pleasant Shade Of Gray, Pt. IX ()
08. Through Different Eyes ()
09. Monument ()
10. Eye to Eye ()
Total Time: ()

Skupina:
Jim Matheos - Guitars
Frank Aresti - Guitars
John Arch - Vocals
Steve Zimmerman - Drums
Joe DiBiase - Bass
Hosté:Diskografie Awaken The Guardian Live
Vyšlo 2017, Metal Blade Records, 3984-15506-2

Seznam skladeb:
Awaken The Guardian Live From Keep It True XIX 201601. The Sorceress (6:04)
02. Valley Of The Dolls (5:17)
03. Fata Morgana (6:50)
04. Guardian (7:57)
05. Prelude To Ruin (8:24)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (6:59)
07. Time Long Past (2:08)
08. Exodus (9:11)
Keep It True XIX 2016 Encores
09. The Apparition (6:27)
10. Damnation (6:31)
11. Night On Brocken (5:44)
12. Epitaph (12:47)
Awaken The Guardian Live From Progpower XVII 2016 01. The Sorceress (6:03)
02. Valley Of The Dolls (5:23)
03. Fata Morgana (7:00)
04. Guardian (7:47)
05. Prelude To Ruin (8:33)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (7:04)
07. Time Long Past (2:02)
08. Exodus (9:02)
Progpower XVII 2016 Encores
09. Damnation (7:00)
10. The Apparition (5:56)
11. Kyrie Eleison (5:19)
12. Epitaph (12:27)
Keep It True XIX 2016
01. The Sorceress (6:08)
02. Valley Of The Dolls (6:40)
03. Fata Morgana (5:28)
04. Guardian (9:05)
05. Prelude To Ruin (8:01)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (6:11)
07. Time Long Past (2:08)
08. Exodus (8:47)
09. The Apparition (6:26)
10. Damnation (6:48)
11. Night On Brocken (5:27)
12. Epitaph (12:43)
Progpower XVII 201601. The Sorceress (5:51)
02. Valley Of The Dolls (6:53)
03. Fata Morgana (5:24)
04. Guardian (8:57)
05. Prelude To Ruin (8:12)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (6:07)
07. Time Long Past (2:02)
08. Exodus (8:54)
09. Damnation (6:41)
10. The Apparition (5:56)
11. Kyrie Eleison (5:06)
12. Epitaph (13:20)
Keep It True XIX 201601. The Sorceress (6:08)
02. Valley Of The Dolls (6:40)
03. Fata Morgana (5:29)
04. Guardian (9:05)
05. Prelude To Ruin (8:01)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (6:11)
07. Time Long Past (2:08)
08. Exodus (8:46)
09. The Apparition (6:26)
10. Damnation (6:48)
11. Night On Brocken (5:28)
12. Epitaph (12:42)
Progpower XVII 2016
01. The Sorceress (5:51)
02. Valley Of The Dolls (6:53)
03. Fata Morgana (5:24)
04. Guardian (8:57)
05. Prelude To Ruin (8:12)
06. Giant's Lore (Heart Of Winter) (6:07)
07. Time Long Past (2:02)
08. Exodus (8:54)
09. Damnation (6:42)
10. The Apparition (5:56)
11. Kyrie Eleison (5:06)
12. Epitaph (13:20)
Total Time: ()

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Frank Aresti - Guitars
Joey Vera - Bass
Nick D'Virgilio - Drums
Hosté:
Kevin Moore -Keyboards (14)
Mike Portnoy - Drums (Holland...)
Diskografie Live In Athens
CD/DVD, vyšlo 22. listopadu 2005, InsideOut Music, IOMDVD 012, SPV 48697

Seznam skladeb:
01. One (4:39)
02. A Pleasant Shade Of Gray Part III (3:36)
03. Life In Still Water (5:37)
04. Simple Human (3:55)
05. Heal Me (4:22)
06. Pieces Of Me (4:16)
07. Face The Fear (5:03)
08. Quietus (3:58)
09. Another Perfect Day (4:12)
10. A Pleasant Shade Of Gray Part XI (3:41)
11. The Eleventh Hour (8:06)
12. Point Of View (5:11)
13. Monument (6:50)
14. Still Remains (15:37)
15. Nothing Left To Say (7:58)
Total Time: (86:22)

DVD Extras
01. Behind The Scenes
Excerpts From Bulgarian TV
02. Athens Rehearsal
03. Athens Soundcheck
Holland Headway Festival 2005 (featuring Mike Portnoy)
04. Another Perfect Day
05. The Eleventh Hour

Recorded on Feb. 20, 2005 in Athens, Greece
Art Direction, Design, Digital Painting: Ioannis
Supervising Editor: Jerry Clubb

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Joey Vera - Bass
Mark Zonder - Drums
Hosté:
Kevin Moore - Keyboards
Jason Keazer - Keyboards
Bernie Versailles - Guitars
Diskografie The View From Here
CD/DVD, vyšlo 6. května 2003, Metal Blade Records, 3984-34027-9

Seznam skladeb:
01. Silent Cries - 1988 (3:22)
02. Anarchy Divine - 1988 (3:52)
03. Through Different Eyes -1989 (4:25)
04. Nothing Left To Say - Live 1989 (7:53)
05. Point Of View - 1991 (4:49)
06. Eye To Eye - 1992 (4:05)
07. The Making Of Parallels - 1990 (4:32)
08. Monument - 1994 (4:26)
09. A Pleasant Shade Of Gray Parts X-XII - 1997 (11:39)
10. At Fates Hands - Live 1998 (6:53)
11. Prelude To Ruin - Live 1998 (3:42)
12. The Eleventh Hour / Point Of View - Live From Dynamo 1998 (8:35)
13. Disconnected Studio Footage - 2000 (20:16)
14. Eleventh Hour - Bootleg In Greece (8:41)
Total Time: (97:10)

Skupina:
Ray Alder - Voices
Jim Matheos - Electric and Acoustic Guitars
Mark Zonder - Drums, Percussion and Other Sound Effects
Hosté:
Joey Vera - Bass and Backing Vocals
Jason Keaser - Keyboards
Bernie Versailles - Electric Guitars (on Disc Two)
Diskografie Still Life
Vyšlo 6. října 1998, Massacre Records

Seznam skladeb:
Disc One: A Pleasant Shade Of Gray
01. Part I (2:09)
02. Part II (3:35)
03. Part III (6:56)
04. Part IV (4:33)
05. Part V (5:27)
06. Part VI (7:04)
07. Part VII (5:37)
08. Part VIII (2:43)
09. Part IX (4:42)
10. Part X (1:11)
11. Part XI (3:23)
12. Part XII (7:31)
Total Time: (51:51)
Disc Two:
01. The Ivory Gate Of Dreams (20:54)
02. The Eleventh Hour (8:14)
03. Point Of View (4:33)
04. Monument (6:46)
05. At Fates Hands (6:47)
06. Prelude To Ruin (3:38)
07. We Only Say Goodbye (4:41)
Total Time: (55:33)

Japanese bonus track
08. In Trance (Scorpions cover)

Recorded live in Europe, April 16-26, 1998
Recording Engineer: Bill "gettin HOT!!" Metoyer
Mixed: Terry Brown
Mastering: Eddie Schreyer at Oasis
Cover Photography: Alex Solca
Additional Photography: Alex Solca, Sharon Alder
Design: Brian J Ames, Fates Warning
Po fantastickém albu "A Pleasant Shade Of Gray" se Fates Warning konečně rozhodli vydat živé album, jež dostalo název "Sill Life". Okamžik pro jeho vydání v pravdě ideální a kapela, vědoma si síly doposud posledního počinu, jala se ho kompletně přehrát a zvěčnit na CD kotouči. Aby materiálu nebylo málo, druhý kotouč obsahuje směsku skladeb z období 1986-1994. Řekl bych, že cit pro zvolené skladby na druhém disku je zcela jasný, vybíralo se to nejlepší nebo zásadní, co v danou dobu Fates Warning byli schopni stvořit. Není mnoho živých alb, které mě skutečně baví a vydržím s nimi bez přemlouvání až do konce.

Skupina:
Hosté:
Diskografie A Handful Of Fate
Vyšlo leden 2010, Metal Hammer & Heavy Metal, MHFW25, Greece
Seznam skladeb:

01. Damnation (6:27)
02. The Apparition (5:51)
03. Fata Morgana (5:25)
04. Shades Of Heavenly Death (5:58)
05. Part Of The Machine (6:16)
06. Through Different Eyes (4:23)
07. Life In Still Waters (5:44)
08. Point Of View (5:07)
09. Outside Looking In (4:50)
10. PT2 (3:25)
11. One (4:27)
12. Handful Of Doubt (5:06)
Total Time: (63:59)

Skupina:
Hosté:
Diskografie Chasing Time
Vyšlo 25. července 1995, Metal Blade Records, 3984-14085-2

Seznam skladeb:
01. Monument (6:17)
02. The Apparition (5:48)
03. Through Different Eyes (4:20)
04. Point Of View (4:59)
05. Prelude To Ruin (7:21)
06. Quietus (4:07)
07. Eye To Eye (4:05)
08. Guardian (7:32)
09. At Fates Hands (4:46)
10. Silent Cries (3:17)
11. We Only Say Goodbye (4:51)
12. Damnation (6:23)
13. Circles (5:16)
14. The Eleventh Hour (8:54)
Total Time: (77:56)
Všechny skladby jsou albové verze kromě skladeb 11 a 13.
"At Fates Fingers" je přepracovaná verze "At Fates Hands" bez vokální části, plus několik nových sól a harmonií.
"Circles" je nevydaná skladba z roku 1993, některé její části byly později použity v písních z alba "Inside Out".


Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Joey Vera - Bass
Mark Zonder - Drums
Hosté:
Bernie Versailles - Guitars
Jason Keazer - Keyboards
Diskografie Live At The Dynamo
Vyšlo 22. února 2000, Metal Blade Records, 3984-34017-9

Seznam skladeb:
01. A Pleasant Shade Of Gray ()
02. Part II (3:35)
03. Part III (4:13)
04. Part V (5:31)
06. 5Part VI (3:40)
07. Part VII (5:43)
08. The Eleventh Hour (8:59)
09. Point Of View (4:49)
10. Monument (6:12)
11. We Only Say Goodbye (4:47)
Total Time: (47:29)

Filmed May 30th, 1998, at the Dynamo open air festival in Holland
Produced: Joos van Vingerden and Fates Warning
Directed and edited: Thomas Wolff
Cover foto: Alex Solea

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jimk Matheos - Guitars
Mark Zonder - Drums
Joey Vera - Bass, Vocals
Ed Roth - Keyboards
Hosté:
Diskografie A Pleasant Shade Of Gray Live
Vyšlo 1998, Atrheia Records, 007298 3 RS

Seznam skladeb:
01. Part I (2:19)
02. Part II (3:28)
03. Part III (3:52)
04. Part IV (4:35)
05. Part V (5:23)
06. Part VI (7:07)
07. Part VII (4:46)
08. Part VIII (3:36)
09. Part IX (4:37)
10. Part X (1:10)
11. Part XI (3:31)
12. Part XII (7:25)
Total Time: (52:49)

Filmed and recorded in Nurnberg, Koln, Wurzburg, Offenenbach, Ludwigsburg, Germany and Hollywood, CA.
Audio mixed: Terry Brown
Directed, edited and salvaged by the patient hands of Joey Vera


Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Frank Aresti - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Mark Zonder - Drums
Hosté:
Diskografie Selections From Perfect Symmetry
Vyšlo září 1989, Enigma Records, EPRO-211

Seznam skladeb:
Side One
A1. Through Different Eyes ()
A2. Special Promotional Only Interview With Fates Warning (9:28)
A3. At Fates Hands ()
Side Two
B1. Through Different Eyes ()
B2. Special Promotion Only Interview With Fates Warning (9:28)
B3. At Fates Hands ()
Total Time: ()

Special Advance Promotional Cassette

Skupina:
John Arch - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Victor Arduini - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Steve Zimmerman - Drums
Hosté:
Diskografie Dickie
Tape, vyšlo srpen 1985, Independent

Seznam skladeb:
01. Kyrie Eleison (5:50)
02. Epitaph (11:54)
Total Time: (17:44)

Skupina:
John Arch - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Victor Arduini - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Steve Zimmerman - Drums
Hosté:
Diskografie 1984 demo
Vyšlo březen 1984, nezávisle

Seznam skladeb:
01. Buried Alive (4:43)
02. The Calling (5:10)
03. Last Call (5:49)
04. S.E.K. (1:21)
05. Misfit (5:12)
06. Damnation (6:33)
07. Soldier Boy (6:32)
Total Time: (35:20)

Nahráno v době, kdy se kapela jmenovala Misfit.

Skupina:
John Arch - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Victor Arduini - Guitars
Joe DiBiase - Bass
Steve Zimmerman - Drums
Hosté:
Diskografie Rehearsal 1983
Vyšlo 1983, nezávisle

Seznam skladeb:
01. The Calling (4:36)
02. Flight of Icarus (Iron Maiden cover) (5:18)
Total Time: (9:54)

Nahráno v době, kdy se kapela jmenovala Misfit.

Skupina:
Ray Alder - Vocals
Hosté:
Mike Abdow - Guitars (Fates Warning touring member)
Tony Hernando (Lords Of Black)
Craig Anderson - Drums (Ignite, Crescent Shield)
Diskografie What The Water Wants
Vyšlo 18. října 2018, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Lost (3:45)
02. Crown Of Thorns (4:53)
03. Some Days (4:34)
04. Shine (4:53)
05. Under Dark Skies (3:58)
06. A Beautiful Lie (4:10)
07. The Road (5:38)
08. Wait (4:36)
09. What The Water Wanted (3:46)
10. The Killing Floor (5:47)
11. The Road (Acoustic Version) (4:51)
Total Time: (54:51)

Mixed: Simone Mularoni (Rhapsody, Michael Romeo, DGM)
Jedná se o první sólovou desku zpěváka kapely.

Zpět

FW 1983 - Victor Arduini, Jim Matheos, Steve Zimmerman, Joe DiBiase a John Arch


Fates Warning na zadním přebalu alba "NightOnBroken"


FW 1985 - nahoře: Steve Zimmerman, Victor Arduini, dole: Jim Matheos, John Arch, Joe DiBiase


FW 1986 - Joe DiBiase, John Arch, Steve Zimmerman, Victor Arduini a Jim Matheos


FW 1995 - s uživateli Mark Zonder, Ray Balderrama, Joe DiBiase a Jim Matheos, Frank Aresti


FW 1995 - Mark Zonder, Jim Matheos, Frank Aresti, Joe DiBiase a Ray Balderrama


FW 2016 - Joey Vera, Bobby Jarzombek, Ray Balderrama, Jim Matheos

 
Zpět
Oficiální stránky:
http://fateswarning.com/

Další zdroje:
https://www.facebook.com/FatesWarning/
https://www.last.fm/music/Fates+Warning
http://jimmatheos.com/
http://www.joeyvera.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  10.7.2017 
Menu Poslední aktualizace: 26.8.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©