EVERGREY - progressrock.cz

Zpět
Evergrey je progressive metalová skupina ze Švédska. Byla založena v roce 1996. Její debutové album "The Dark Discovery" vyšlo o dva roky později. Texty Evergrey byly vždy temnějšího druhu a totéž lze říci o obraznosti kapely. Zatímco "The Dark Discovery" se zabývalo řadou nápadů, pozdější alba byla koncepčními alby zabývajícími se problémy jako sebereformace ("Recreation Day"), paranoia, únosy mimozemšťany ("In Search Of Truth"), zneužívání dětí, kulty, a náboženství ("The Inner Circle").

Evergrey vznikla v roce 1995 ve švédském Göteborgu jako progresivní power metalová kapela, na rozdíl od melodického death metalu, kterým je Göteborg známý. Od té doby byly texty kapely vždy temnějšího druhu a totéž lze říci o obraznosti kapely. Idea přišla od Thomase Englunda (zpěv, kytara), když se dal dohromady s Danem Bronellem (kytary), aby napsali materiál pro debutové album, než přijali Daniela Nöjda (baskytara, doprovodný zpěv), Patricka Carlssona (bicí) a Willa Chandra (klávesy). V prosinci 1995 skupina nahrála své první demo, zpěvákem byl tehdy Andy LaRoque. Počátkem roku 1996 Evergrey nahráli druhé demo a později podepsali smlouvu s vydavatelstvím, aby tentokrát nahráli celé album. Tři měsíce před nahráváním Andy LaRoque opustil Evergrey a Tom převzal funkci zpěváka... a nakonec byla jejich smlouva s Los Angered Recording přerušena. Třenaže "The Dark Discovery" bylo napsáno a nahráno v roce 1996, potíže s hledáním labelu znamenaly, že nebylo vydáno až do roku 1998, kdy se objevilo díky místním labelu Göteborg Noiseworks, ale se skromnou kvalitou produkce. Do této doby bylo napsáno mnoho materiálu pro pokračování; což vedlo k tomu, že obě alba byla vydána během něco málo přes rok od sebe.

Album "Solitude, Dominance, Tragedy" bylo nahráno a vydáno v roce 1999. Jak "The Dark Discovery" tak i druhá deska "Solitude, Dominance, Tragedy" (1999) umožnily Evergrey prorazit svou vlastní cestu jako melodicky nakloněná temná progresivní metalová kapela, která vedle sebe staví těžké, křupavé riffy z dvojitého kytarového a basový útok s jemnými momenty něžné vokální reflexe, zabalené do inspirací King Diamond, mučené a úzkostí sužované osobnosti talentovaného frontmana Englunda. Ačkoli ani jedno vydání nemohlo označeno jako koncepční, témata skladeb, často zaměřená na ztrátu, zradu, paranoiu a emocionální bolest, byla předzvěstí věcí příštích, protože Evergrey si na nich vytvořili svoji image a identitu. Zatímco tato dvě alba se zabývala různými nápady, mnohá pozdější alba byla koncepčními alby zabývajícími se problémy jako paranoia a mimozemský únos ve filmu "In Search of Truth" (2001).

Navzdory povzbudivému přijetí, které jejich druhá deska obdržela, kapela se v celkovém důsledku rozklížila. Klávesista Chandra odešel před nahráváním "Solitude..." a jeho studiových povinností se ujal Zach Stephens. Brzy jej následoval Daniel Nöjd, kterého na baskytaru nahradil Michael Håkansson, zatímco Sven Karlsson převzal volné místo u kláves. Nakonec to ze dne na den odpískal i Dan Bronell a uvolnil místo Henriku Danhagemu na kytary. Z původní sestavy zůstali jen Englund a bubeník Patrick Carlsson, uprostřed otázek, zda budou pokračovat, a pokud ano, bude kapela stejná? Odpověď pro většinu kritiků byla kladná, s Evergrey se během první části dekády vydali do tříalbumového fialového patche.
Jejich třetí album "In Search Of Truth" (2001) bylo pozoruhodné tím, že šlo o první plnohodnotný koncept kapely, tematicky zaměřený na paranoiu, posedlost mimozemšťany a únosy. Produkoval je kytarista King Diamond Andy LaRocque, který na albu také hostuje na slide kytaru. Jejich zvuk nepochybně vyzrál, k čemuž přispělo psaní písní, tak aranžmá, které na stůl přinesla zejména dvojice Karlsson a Danhage. Hudebně Evergrey těžili z inspirovaného silného dvojitého kytarového ataku mezi Englundem a Danhagem a bohatých zvuků kláves Karlssona, zatímco ke zvuku kapely přispělo i představení baskytaristy Michaela Håkansson, který rozdmýchal nízkofrekvenční basové linky, což zvýšilo celkový psychologický gothic znějící make-up kapely.

Tato vzestupná trajektorie pokračovala i na čtvrté nahrávce "Recreation Day" (2003), kdy Englund a Danhage převzali produkční povinnosti spolu s Frederikem Nordstromem (In Flames/Hammerfall). Kapela se také zabývala vytvářením stále propracovanějších vrstevnatých písní, které definovaly stále větší kontrast mezi drsnou, strhující rytmickou sekcí a chraplavým, úzkostí sužovaným, vášnivým hlasem Englunda na jedné straně, s něžnými klavírními doprovody, akustickými aranžemi a využitím strhujícího doprovodného vokálu Cariny Englund z druhé strany. Ačkoli Englund tvrdil, že album nebylo koncepční v tom nejpřísnějším slova smyslu, ale pokrývá mnoho problémů zaměřených na témata ztráty milovaného člověka s doprovodnou nedůvěrou, od smrti, bolestí až po všeobecný strach, smutek a hněv, z nichž všechny přispívají k větší koncepci sebereformace. Tyto myšlenky jsou zkoumány z mnoha různých úhlů pohledu, například někdo uvažuje o sebevraždě ("As I Lie Here Bleeding"), truchlení po pohřbu ("I'm Sorry", cover verze hitu Dilba Demirbaga) a pohledy umírajícího zpět na jejich "neodpustitelné" hříchy ("Unforgivable"). Pozoruhodně album uzavírá skladba "Unforgivable", která řeší pomluvu proti problémům obtěžování dětí v katolické církvi, téma odrážející se v přebalu alba a téma, ke kterému se kapela brzy vrátí.

Bohužel stabilita, z níž kapela těžila, byla přerušena, když odešel Sven Karlsson, kterého nakonec u klávesh nahradil Rikard Zander, zatímco bubeník a zakládající člen Carlsson opustil stoličku za bicími a nahradil jej bubenický technik kapely Jonas Ekdahl ještě před vydáním další desky. Píseň "Unforgivable" tak zafungovala jako katalyzátor pro páté album "The Inner Circle" (2004), další koncepční album, které rozšířilo otázky popsané v uvedené písni, když se zaměřilo na kulty, náboženství a zneužívání dětí v rámci náboženských kultů. Navázalo v podstatě tam, kde "Recreation Day" skončilo, a přivedlo kapelu do jejich dosud nejtemnějšího místa. Jak tehdy řekl Englund: "Zůstala ve mně ta myšlenka, o lidech, kteří zneužívají děti, pak se schovávají za své náboženství nebo cokoli jiného, aby unikli zákonu. Je to opovrženíhodné, šílím z toho, až bych mohl někoho zabít."

Přestože pro jejich šesté studiové vydání sestava zůstala stejná, album "Monday Morning Apocalypse" z roku 2006 produkované a mixované Sankenem Sandquistem a Stefanem Glaumanem (Rammstein, Bon Jovi, Def Leppard) znamenalo výraznou změnu směru ve stylu kapely. Bylo to první album v historii kapely, které nebylo produkováno skupinou, ale s kompetentním týmem zvukových inženýrů. Englund ke spolupráci řekl: "Cítíme se poctěni spolupracovat s tak úžasnými producenty. Jsme si jisti, že se jim podaří, abychom zněli lépe než kdykoli předtím." Výsledkem bylo album, které bylo oproti dřívějším dílům Evergrey přímočařejší, méně ozdobené a celkově drsnější. Ačkoli jejich lyrická známka zoufalství a beznaděje byla stále patrná, ukázalo se, že hudba se skládá z ořezaných, kratších skladeb prakticky bez jakýchkoli progresivních prvků, kterých se dříve týkaly. Rozhodnutí rozšířit jejich fanouškovskou základnu přinesla stylistická změna ovoce v tom, že vydání dosáhlo pozice #6 ve švédských albových žebříčcích, i když je nutno přihlédnut k odcizení velké části jejich progresivněji orientované fanouškovské základny. Během let 2006/2007 Evergrey hráli na mnoha festivalech po celé Evropě: mimo jiné na Sweden Rock Festival, Download Festival, Arvika Festival, Masters of Rock (Zlín, Česká republika), Storsjöyran a Sziget Festival. Na podzim 24. října 2006 zahájili Evergrey nové evropské turné. Podporovala je švédská death metalová kapela Avatar a navštívili Německo, Itálii, Španělsko, Francii, Nizozemsko, Belgii, Spojené království, Dánsko a Švédsko. Od 5. do 30. května 2007 skupina absolvovala turné po Spojených státech s In Flames, Nevermore a Throwdown. Dne 15. září se v Atlantě ve státě Georgia objevili na titulní straně Prog Power VII.

Dne 8. května 2008 Evergrey oznámili, že podepsali smlouvu s prestižním labelem Steamhammer/SPV, která zahrnovala vydání jejich nového alba a celého předchozího katalogu včetně zahrnutí přidaného bonusového materiálu. Avšak po hlavním evropském turné kapelu opustil Håkansson ještě předtím, než odešli do studia nahrát své sedmé album "TORN" (2008). Baskytarista Jari Kainulainen se stal 6. srpna 2007 stálým členem kapely poté, co vstoupil do studiových nahrávek. Tématicky na albu pokračovali ve svých typických lyrických tématech zoufalství a beznaděje. Hudebně album následovalo velmi podobný strukturální styl jako jeho předchůdce s úměrnou mírou komerčního úspěchu, nicméně znamenalo to konec relativně stabilní sestavy a úspěšné spolupráce hudebníků. Webová stránka kapely v květnu 2010 oznámila, že Ekdahl, Danhage a Kainulainen "všichni opustili Evergrey vzájemným rozhodnutím kvůli problémům se vzájemnou komunikaci mezi členy kapely. Skončili, aby nezničili přátelství, které mezi sebou všichni mají".

V červenci 2008 švédsko-dánská kapela Amaranthe oznámila, že klávesista Rikard Zander spolu s baskytaristou In Flames Peterem Iwersem vystoupí na jejich nadcházejícím albu. V roce 2009 kapela Evergrey zavítala i do České republiky, když vystupovala 17. září 2009 v pražském klubu Exit Chmelnice. Doprovod jim dělala italská kapela Chaoswave.

Englund a klávesista Zander byli ponecháni, aby se chopili skladeb a efektivně vytvořili novou kapelu. Před nahráváním jejich osmého studiového alba "Glorious Collision" přijali Marcuse Jidella na kytaru, Johana Niemanna na baskytaru a Hannese Van Dahla za bicí soupravu. Článek zveřejněný 13. listopadu 2010 na blogu Evergrey obsahoval data nadcházejících koncertů a také potvrzení vydání nového alba 28. února 2011. Byla to dobře produkovaná nahrávka, která má typické znaky stylu "Arena rock" se zjednodušenými strukturami písní. Během psaní materiálu pro následovníka alba na Facebooku v listopadu 2013 skupina nejprve potvrdila, že bubeník Hannes Van Dahl opustí kapelu, aby se připojil k Sabaton na plný úvazek, a poté kvůli "problémům při společné práci" odešel i kytarista Marcus Jidell. Englund a Zander opět stáli před úkolem efektivně založit další kapelu. Teprve čas ukáže, zda na to mají sílu a pokud ano, jakou inkarnaci to bude vyžadovat.

Tato skupina až na svého zakladatele nikdy netrpěla příliš velkou stálostí svých členů a i s novinkou přichází drobné změny. V srpnu 2014 při zveřejnění videoklipu k písni "King Of Errors" z připravovaného alba odhalili, že se do kapely vrátili Henrik Danhage a Jonas Ekdahl, ale vzhledem k tomu, že výhradním autorem hudby je Englund, jde spíše jen o kosmetické změny.

Album "Hymns For The Broken" vyšlo v září 2014. Bolestná hudba plná emocí se po deseti letech vrátila. "Hymns For The Broken" se sice trojici alba z počátku minulé dekády zcela nevyrovná, ale v kontextu diskografie skupiny se může směle postavit hned za ně. Jde o krásně depresivní návrat a současně vykročení novým směrem. Vykročení do tmy, mlhy, deště a doufejme i "stále šedé" budoucnosti.

Švédští Evergrey vydali v pátek 9. září 2016 nové album nazvané "The Storm Within". S předstihem byl k dispozici videoklip k songu "Distance". Režíroval jej zkušený Patric Ullaeus, který dělá také videa pro AMARANTHE, SONIC SYNDICATE, IN FLAMES a další. K albu vydali i druhý videoklip s písní "The Paradox Of The Flame", v níž zpívá jejich stálý host, manželka frontmana Toma S. Englunda, Carina. A jak už je u těchto Švédů v poslední době zvykem, produkci svěřili do rukou kamarádovi Patrikovi Ullaeusovi. "Chtěli jsme obrazem vyjádřit ty zvláštní a skličující pocity, které nás provázely při vzniku celého alba," uvedla kapela.

Evergrey se rozhodli zavzpomínat na doby minulé a vydali nově svá dvě první alba "The Dark Discovery" a "Solitude, Dominance, Tragedy". Obě alba vyšly v limitovaných vinylových edicích 24. listopadu 2017 a byly vůbec poprvé k dispozici na vinylu nebo ke stažení i digitálně.

Švédští black power melodici dokončili nahrávání novinky, která nese jméno "The Atlantic" a bude obsahovat deset peprných kousků. Jistou dávku jedinečnosti jim dodal věhlasný skandinávský producent Jacob Hansen. "Jedenáctá deska před námi. No není to šílené? Nové album bude třetím kouskem do koncepční skládačky předešlých nahrávek. Nevznikalo zrovna lehce. Bude ale nejtemnější, nejtvrdší a nejrozmanitější v historii kapely," uvedl frontman Tom S. Englund, který v roce 2018 skutečně napilno, neboť kromě práce s Evergrey, vydal desku "Long Night’s Journey Into Day" také s americkými Redemption, kde v září 2017 nahradil jejich dlouholetého vokalistu Ray Adlera.

Po koncepční trilogii se švédská progresivně metalová kapela Evergrey vytasila s klasičtějším formátem. Místo jednoho dlouhého a propleteného příběhu servíruje na novém albu jedenáct samostatných písní. Dvanácté studiové album Evergrey "Escape Of The Phoenix" vyšlo 26. února 2021. Ještě než k oficiálnímu vadání došlo, zveřejnila kapela nový singl "Where August Mourn". Tom S. Englund k albu uvedl: "Největší změnou zřejmě bylo, že jsme poprvé po sedmi letech nepsali koncepční album. Desky s provázaným příběhem jsou radostí i prokletím zároveň. Je super chytit se jedné linky, vytvořit celý svět, je to hodně kreativní, ale taky to svazuje. Vykročit z tohoto procesu a napsat jedenáct malých samostatných příběhů bylo hodně osvobozující. A co se týče koncertní pauzy, myslím, že mi to dodalo větší klid, nemusel jsem své myšlenky tříštit mezi koncerty a tvorbu".

Progresivní heavy metal švédských samorostů dostal na novém albu "Escape Of The Phoenix" další rozměr, a to nejen koncepční linií desky, ale také hudebním výrazem a nevšedním, hvězdným hostem, kterým byl zpěvák Dream Theater, když si střihl duet s frontmanem Tomem S. Englundem ve skladbě "The Beholder". Tato melodická a působivá skladba se jeví skutečně majestátně a dominantně. Kompletní album bylo zvoleno čtenáři magazínu Metal Hammer jako 10. nejlepší progresivní metalové album roku 2021.

Dne 26. srpna 2021 Evergrey oznámili, že podepsali novou smlouvu s Napalm Records a již pracují na novém albu. Před pár dny tomu byl přesně rok, co švédští EVERGREY vydali album "Escape Of The Phoenix". Následovalo ukončení spolupráce s AFM Records, u kterých před pár týdny vyšlo živé album "Live: Before The Aftermath". Dne 24. února 2022 Evergrey oznámili vydání svého třináctého studiového alba "A Heartless Portrait (The Orphean Testament)", které vyjde u vydavatelství Napalm Records 20. května 2022.

"Tak jsme tady zase!" ohlásila kapela desítku nových skladeb. "Deset nových skladeb, které, doufáme, budou soundtrackem vašich nových vzpomínek a nových životních příležitostí. Deset skladeb, u kterých nám bude ctí, když si poslechnete. Deset skladeb, které povstaly z popela dvou let, během nichž naše kreativita měla víc času na rozkvět než kdykoliv jindy. Deset skladeb, jejichž poslech si, doufáme, užijete stejně jako my, když jsme je tvořili".

Jako první byl prezentovan klip ke skladbě "Save Us", která čerstvý albový materiál otevírá a podle frontmana Toma S. Englunda je skladbou "o nás". "O tobě a o mně. O našich myslích zajatých ve světě, v němž vykreslování dokonalého obrazu sebe sama se zdá být důležitější než to, kým skutečně jsme. Vycházím z pozorování lidí ve svém okolí, kteří mají pocit, že nejsou dost dobří pro tento svět nebo sami pro sebe. Obávám se, že jsme ztraceni a řekl bych, že potřebujeme navzájem pomoci najít cestu zpět k tomu, co je důležité a znovu objevit sebe sama. Jako umělci rovněž přispíváme a vytváříme obsah pro sociální média a jsme tak paradoxně polapeni ve světě, od kterého je obtížné se oprostit. Můžu jen doufat, že naše hudba do téhle rovnice vnáší trošku rovnováhy".

Stylisticky bývají Evergrey popisováni jako nositelé standardů pro 'Morose' nebo 'Dark' (jejich tónová paleta je světlejší než 'Doom' a nejsou zde žádné 'černé' death growly) progresivní metal, podtržený jejich úzkostnými lyrickými tématy, dokonale sladěné s vokálním stylem Englunda. To znamená, že jejich materiál je často strukturálně méně složitý než většina skandinávských progresivních metalových kapel, a proto je docela obtížné je zaškatulkovat, když navrhujeme jiné kapely, nicméně kromě King Diamond a Mercyful Fate, kteří měli pravděpodobně největší vliv, mohou fanoušci zvážit také Green Carnation, australský outfit Vanishing Point, dlouholetí finští rockeři Tarot a pozdější tvorba melodické power metalové kapely Angel Dust.

Zpět
Členové:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars (1995-present)
Henrik Danhage - Guitars, Backing Vocals (2000-2010, 2014-present)
Rikard Zander - Keyboards, Backing Vocals (2002-present)
Johan Niemann - Bass (2010-present)
Jonas Ekdahl - Drums (2003-2010, 2014-present)

Hostující členové:
Carina Kjellberg-Englund - Female Vocals (1996-present)
Bývalí členové:
Hannes Van Dahl - Drums (2010-2013)
Marcus Jidell - Guitars, Backing Vocals (2010-2013)
Jari Kainulainen - Bass (2007-2010)
Fredrik Larsson - Bass (2007)
Michael Håkansson - Bass (1999-2006)
Patrick Carlsson - Drums (1996-2003)
Christian Rehn - Keyboards (2001-2002)
Sven Karlsson - Keyboards (1998-2001)
Dan Bronell - Guitars (1996-2000)
Daniel Nöjd - Bass, Vocals (1996-1999)
Will Chandra - Keyboards (1996-1998)

Členové Tom S. Englund
(celým jménem Thomas Steffen Englund)
(Narozen 14. prosince 1973, Sweden)
Vocals, Guitars


Tom Englund ze Švédska v současné době hraje na kytaru a zpívá vokály pro skupinu Evergrey. Je ženatý s Carinou Englund, která zpívá doprovodné vokály na většině jeho alb. Působil také v kapelách Silent Skies a Caedes, ale také hostoval na deskách dalších kapel jako Ascendancy, Awake, Ayreon, Chaos Magic, Crown of Glory, DGM, Divine Ascension, Dovorian, Dragonland, Dreamtone & Iris Mavraki's Neverland, Emergency Gate, Epysode, Ethernity, Exlibris, Gentihaa, God.Fear.None, Gus G., Mind Key, Moonlight Agony, Morifade, Nightrage, Oceans of Slumber, Odin's Court, Reflections, Scarpoint, Shot Injection, Stormy Atmosphere, The Absence, The Silent Wedding, Tidal Fall, Twintera a Virtual Symmetry.

K hudbě se dostal, když ještě jako dítě vyhrál při nějaké soutěži v zábavním parku singl "Radio Gaga" od Queen. Poté se zaposlouchal do synthpopu a kapel jako Depeche Mode nebo Thompson Twins. Nějakou dobu nato se dostal na koncert Def Leppard, spatřil ty zástupy holek po koncertě a řekl si: "Tohle chci v životě dělat."

Progressive metalovou kapelu Evergey spoluzakládal v roce 1995, ale první desku vydali až v roce 1998, takže to chvilku trvalo. Ve skutečnosti ale nahráli demo velmi rychle a dokonce okamžitě získali smlouvu, ale nedostali zas tak rychle zaplaceno. Potřebovali tedy dva až tři roky, než jsme vydali debutové album "The Dark Discovery". V té době skládal repertoár kapely v podstatě. Vypomáhal mu občas jejich tehdejší kytarista Daniel. Když odešel po druhé desce, získal Tom pozici hlavního skladatele v kapele, ale dodnes stále spolupracuje se všemi. Od roku 2017 je také členem a zpěvákem kapely Redemption.

Členové Henrik Danhage
(celým jménem Gösta Henrik Danhage)
(Narozen 15. června 1973, Sweden)
Guitars, Backing Vocals


Henrik je švédský hudebník a hráč na kytaru. Je znám jako člen kapely Evergrey (2000-2010, 2014-present), kdy společně s Jonasem Ekdahlem a Jari Kainulainenem kapelu po vzájemném rozhodnutí opustili, i když se do kapely vrátil v roce 2014. Působil také v dalších kapelách Death Destruction (2004-present) a None (1998). Jako hosta jej můžete objevit i u kapel Dragonland (2005), Nocturnal Rites (2005), Awake (2007), Icon in Me (2013), The Project Hate MCMXCIX (2014) a Devoid (2017).

Henrik Danhage ze švédského Göteborgu dostal svou úplně první kytaru jako dárek v 9 letech poté, co viděl svého největšího idola Ace Frehleyho. Jeho otec Henrikovi dokonce uřízl struny na kytaře, aby mohl stát před zrcadlem a napodobovat Ace, aniž by si Henrik poranil prsty. Teprve v raném dospívání si Henrik začal osvojovat skutečné techniky hry na kytaru, což jej ve dvanácti letech přivedlo k tomu, že mohl hrát v malé místní kapele, které říkali "Penicilin" a měla přístup ke zkoušení ve studiu dvě hodiny týdně.

V roce 2001 Henrikovi zavolal Tom S. Englund (Evergrey), se kterým se znal z dřívějška. Evergrey potřeboval nového kytaristu a Henrik toužil po jeho obsazení. Své první vystoupení uskutečnil na albu "In search Of Truth" (2001). Kolem roku 2004 se u něj začaly objevovat myšlenky na vytvoření těžší metalové kapely. Jonas Ekdahl (bicí Evergrey), Richard Zander (klávesy Evergrey) a Henrik tedy začali psát písničky jen tak pro zábavu. Po roce 2008 Henrik opustil Evergrey, aby se soustředil na novou metalovou kapelu Death Destruction s Jimmiem Strimellem (zpěv), Fredrikem "Loppanem" Larssonem (baskytara) a Jonasem Ekdahlem (bicí). Death Destruction vydali své první stejnojmenné album v roce 2011. Následující album "II" vyšlo v roce 2014.

Začátkem roku 2014 se Henrik znovu připojil k Evergrey a kapela vydala album "Hymns For The Broken". Na konci roku 2015 se Henrik rozhodl zaujmout nový přístup ke své kariéře a začal skládat hudbu sám se záměrem vytvořit v blízké budoucnosti sólové kytarové album. V roce 2016 stále hrál s Evergrey, kteří pracovali na novém albu.

Členové Rikard Zander
(celým jménem Jan Rikard Zander)
(Narozen 18. září 1970, Sweden)
Keyboards, Backing Vocals


Rikard je švédský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám jako člen kapely Evergrey (2002-present) nebo vystupuje jako zpěvák pod jménem Rikard Z. Působil také v kapele Death Destruction (2004-2006).

Rikard Zander vydal svůj sólový debut pod názvem "RIKARD Z". Jako první je na řadě singl "The World Makes Sure You'll Die", kde se Rikard Z představuje i jako zpěvák. "Po tom, co jsem více než deset let dělal doprovodné vokály, jsem asi sebral odvahu převzít sólo a říct ostatním, aby drželi hubu," říká Rikard se smíchem. Na sólovém albu hostují i členové Evergrey a Avatarium a je hudebně na hony vzdáleno metalu, který Rikard obvykle hraje. "Má to samozřejmě více kláves a méně kytar, ale myslím, že lidé, kteří znají moji práci, to poznají," podotkl Rikard. Píseň "The World Makes Sure You'll Die" byla vydán jako digitální singl 27. května 2015.


Členové Johan Niemann
(celým jménem Johan Wilhelm Niemann)
(Narozen 26. června 1977, Sweden)
Bass


Johan je švédský hudebník a hráč na basovou kytaru, který nejznámější jako současný baskytarista kapely Evergrey (2010-present) a spoluzakladatel kapely Mind's Eye. Působí také v kapelách Beyond the Katakomb (2018), Demonoid (2000-present), Hollingshead (2019-present), Sectu (2012-present), Talisman (2019-present) a Tears of Anger (2004-2006). Byl také členem kapel Afterglow, Chris Catena, Hubi Meisel, Frasse Haraldsen, Lithium, Moonstone, Novak, The Murder of My Sweet a rovněž švédské heavymetalové skupiny Therion a skandinávské metalové skupiny Evil Masquerade, First Signal. Je bratrem Kristiana Niemanna.

Členové Jonas Ekdahl
(celým jménem Jonas Mauritz Ekdahl)
(Narozen 30. května 1983, Göthenburg, Västra Götaland County, Sweden)
Drums


Jonas je švédský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je znám hlavně jako člen kapely Evergrey (2003-2010, 2014-present), kde dříve působil jako technik bicích bývalého bubeníka Evergrey Patricka Carlssona, a Death Destruction (2004-present). Na pódiích vystupoval také s kapelami Dead by April (2010) a In Flames (2011).

Narodil se v Göthenburgu v květnu 1983. Ekdahl začal hrát na bicí, když mu bylo 10 let, v 17 letech začal pracovat pro Evergrey jako jejich technik a v roce 2003 se ke kapele připojil jako člen na plný úvazek ve věku 19 let. V roce 2010 bylo oznámeno, že opustil Evergrey kvůli vnitřním problémům s kapelou, a aby nepoškodil přátelství, které si vytvořil s ostatními členy kapely.

Ekdahl pokračoval hrát se svou kapelou Death Destruction, která podepsala smlouvu se Sony Music Sweden. Během roku 2010 pracoval také pro Dead by April a pro In Flames během června 2011.

Členové Hannes Van Dahl
(celým jménem Karl-Hannes Van Dahl)
(Narozen 18. ledna 1990, Skövde, Sweden)
Drums


Hannes je švédský hudebník a hráč na bicí a perkuze.

Van Dahl se narodil jako Karl-Hannes Dahl a v dospělosti si změnil jméno na "Hannes Van Dahl". Jeho zájem o rockovou a metalovou hudbu pocházel ze skateboardové scény a velkou inspirací byl jeho bratranec, který hrál v místní kapele, a jeho matka mu od mládí pouštěla desky. V 10 letech začal hrát na baskytaru, ale rychle ztratil zájem a přešel k bicím. Stalo se to poté, co uslyšel album kapely Metallica "Ride The Lightning" se svým bratrancem ve stanu na dvorku. "Venku byla bouřka, hodně pršelo. Můj starší bratranec mi dal bumbox a řekl "tohle bys měl poslouchat". O bicí se začal zajímat kvůli "For Whom The Bell Tolls" od Metallicy, kde neměl ponětí, co to bylo za zvuk (bicí). Jeho bratranec mu udělal mixtapes, který obsahoval skupiny jako Iron Maiden, Metallica, Judas Priest a Nightwish. Hannes hraje na bicí od svých 14 let (2004). Později uvedl, že jeho velkými bubenickými vzory byli John Bonham a Keith Moon! Když mu bylo 16 (2006), Hannes se stal bicím technikem a začal koncertovat s kapelami. Jeho první kapela se jmenovala The Motherfuckers.

Později založil v roce 2008 melodeath/metalcore kapelu Downthrust a ukončil toto angažmá, aby se v roce 2009 v jeho 19 letech připojil k Evergrey a nahradil Jonase Ekdahla. Van Dahlův učitel bubnování Snowy Shaw poté, co v něm viděl potenciál, doporučil Van Dahla pro Evergrey. Na bicí si zahrál s kapelou na albu "Glorious Collision" z roku 2011.

V roce 2011 Sabaton podpořili Evergrey na turné v Severní Americe a tak se stali přáteli. Hannes od roku 2013 působí v power/heavy metalové skupině Sabaton, kde začínal, když za bicími u Sabaton seděl Snowy Shaw a s kapelou spolupracoval jako technik a staral se o bicí po čtyři vystoupení. Po zkoušce v The Abyss opustil Evergrey a připojil se k Sabaton jako oficiální člen kapely během švédského Empire Tour v roce 2013. Když Snowy Shaw opouštěl kapelu, doporučil Hannese jako jeho náhradu. V roce 2014 Sabaton vydali album "Heroes", což bylo první album Sabaton, na kterém Hannes Van Dahl nahrál s kapelou.

V roce 2020 se Hannes připojil k projektu s názvem Spin The Wheel, který zahájil výrobce videoher Metal Reels, který zahrnuje Biffa Byforda (Saxon), Erica Petersona (Testament), Jay Jay Frenche (Twisted Sister) a Ceciliu Nappo (Black Mamba).

Van Dahl je ženatý s hlavní zpěvačkou Nightwish Floor Jansen. Dcera Freja se jim narodila 15. března 2017. Spolu s Tommym Johanssonem, Thobbe Englundem a Chrisem Rörlandem je v kapele The Last Heroes.
Ve volném čase rád vaří italskou kuchyni, jezdí na skateboardu, čte knihy, poslouchá hudbu, hraje videohry, jezdí na sněžném skútru. Také rád rybaří, pije kávu, tráví čas s rodinou, tráví čas venku v tichu. Přiznal se také, že rád tráví čas se členy kapely Sabaton. "Je skvělé, že můžete přehrávat hudbu lokálně bez hraní show. Jen umět se sejít a jamovat. Baví nás odvázat se a hrát covery a tak."

Členové
(celým jménem Rolf Marcus Einar Jidell)
(Narozen 11. září 1973, Stockholm, Sweden)
Guitars, Backing Vocals


Marcus je švédský hudebník a hráč na kytaru, producent, studiový inženýr a multiinstrumentalista. Marcus je také americkým nominantem na Grammy a švédským vítězem Grammis. Je znám z působení v kapelách Avatarium (2013-present), The Doomsday Kingdom (2016-present), Soen (2015-2018), Evergrey (2010-2013), Royal Hunt (2004-2011) a The Ring (2004). Naživo koncertoval i s dalšími kapelami jako jsou Candlemass, Jekyll & Hyde, Astrakhan, Krux, Bernie Marsden, Pain, Kreegah, PunchlineLee, Kerslake, Micky Moody, Bruce Kulik, E-type a Grand Jam.

Byl vychovávan ve velké rodině, kde každý hrál na hudbu. On sám začal hrát na violoncello ve věku 8 let a krátce nato se připojil k dětskému sboru Stockholmské opery. Na elektrickou kytaru začal hrát ve 13 letech.

Vlastní nahrávací studio ve Stockholmu. V roce 2013 vydala u Lion Music převážně instrumentální sólové album "Pictures From A Time Traveller". Hrají na něm mimo jiné jeho manželka Jennie-Ann Smith, Hannes Van Dahl, Johan Niemann a André Andersen.

Doplnil Larse Johanssona s Candlemass pro 70000 Tons of Metal v roce 2012. Marcus Jidell je dnes členem Avatarium a pracuje také ve Studiu DeepWell Sthlm.

Členové Jari Kainulainen
(celým jménem Jari Pedersen-Kainulainen)
(také Jari "Jartsi" Kainulainen)
(Narozen 29. dubna 1970, Helsinki, Uusimaa, Finland)
Bass


Jari je finský baskytarista. Nejvíce se proslavil tím, že od roku 1993 do roku 2005 působil jako baskytarista power metalové skupiny Stratovarius. Kainulainen je v současné době od roku 2012 baskytaristou skupiny Masterplan.

Jari Kainulainen začal svou kariéru jako baskytarista v roce 1993, když bylo Jari Kainulainenovi pouhých 23 let. Jari byl ve STRATOVARIUS od roku 1993 do roku 2005, koncertoval s nimi a nahrál taková klasická alba jako "Episode", "Visions", "Infinite" a "Elements".

Po svém působení ve Stratovarius založil vlastní kapelu s názvem Mess (2001-2002, 2005). V letech 2002 až 2006 hrál Kainulainen na baskytaru s Kotipelto, finskou power metalovou kapelou, kterou založil Timo Kotipelto, zpěvák Stratovarius. Znovu se připojil k projektu Timo Tolkki's Infinite Visions (2020-2021), s niiž nahrál album "Union Magnetica".

K Masterplan se připojil v roce 2012. V roce 2013 vytvořil melodickou power metalovou kapelu Shadowquest. V roce 2007 se připojil ke švédské progresivní power metalové kapele Evergrey, kde zůstal do roku 2010. V roce 2010 Jari Kainulainen vytvořil power metalovou superskupinu Symfonia spolu s Andre Matosem, Timo Tolkki, Mikko Härkinem a Uli Kuschem. Kapela ale skončila v roce 2011. Působil také v kapelách Heat a Killing Machine.

V lednu 2015 vydal album se svou novou kapelou ShadowQuest.

Členové Fredrik Larsson
(celým jménem Karl Fredrik Larsson)
(také znám jako Loppan)
(Narozen 14. srpna 1974, Lindome, Göthenburg, Västra Götaland County, Sweden)
Bass


Fredrik je švédský hudebník a hráč na basovou kytaru. V současné době působí jako baskytarista a doprovodný zpěvák švédské power metalové skupiny Hammerfall, kterou opustil v roce 1997 po jejich debutovém albu "Glory To The Brave" a nahradil jej Magnus Rosén. V roce 2007 se do kapely vrátil poté, co Rosén 6. března oznámil, že opouští Hammerfall, aby se věnoval svým vlastním projektům.

Fredrik nejprve hrál na klavír, později přešel na kytaru a poté na basu. Svoji první basu dostal k Vánocům, když mu asi 12 let. Hrál a občas nahrával s několika death metalovými kapelami. Jedna z jeho prvních kapel se jmenovala "Black Master". Fredrik se seznámil s Oscarem v roce 1994 a připojil se k němu v kapele Crystal Age. Později se k němu přidal i v HammerFall. Po vydání jejich debutového alba "Glory To The Brave" kapelu opustil, aby mohl hrát death a thrash metal.

Dalších 10 let hrál v mnoha kapelách jako byly None, Death Destruction, ale na žádném jejich albu nehrál. V roce 2007 byl požádán kapelou Evergrey, aby se stal jejich baskytaristou. Larsson se připojil k Evergrey, ale odešel poměrně krátce poté, aby se vrátil k HammerFall, kteří byli po odchodu Magnuse Roséna bez basisty. Larsson ale dokončil svou slíbenou práci s Evergrey, než se znovu připojil k HammerFall.

Od roku 2006 je také členem kapely Death Destruction. Kromě toho působil také v kapelách Crystal Age (1996), Dispatched (1991-2000), Cans a None.

Členové Michael Håkansson
(Narozen ***, Sweden)
Drums


Michael je švédský metalový hudebník a hráč na basovou kytaru.

Je znám z působení v kapelách All Ends (2002-2003, 2005-2008), Evergrey (1999-2006), Embraced (1993-2001, 2004), The Project Hate MCMXCIX (2005-2010), Engel (2006-2008), Eudaimony (2007), The Forsaken (1999-2001), Incapacity a Mortum.

U Evergrey se poprvé uvedl na albu "In Search Of Truth" v roce 2001. Poté se objevil ještě na albech "Recreation Day" (2003), "The Inner Circle" (2004) a "Monday Morning Apocalypse" (2006). Na dalším albu "Torn" (2008) je nahradil basista Jari Kainulainen.

Kapelu Engel, pojmenovanou po staré přezdívce Niclase Englina, založil v roce 2008 Niclas Engelin a tvořili ji Mojjo na bicí, Magnus Klavborn na mikrofon, Marcus Sunesson na kytaru a Michael Hakansson na basu. Kapela teprve nedávno vydala první album "Absolute Design".

The Project Hate MCMXCIX je švédská industrial death metal kapela založená v roce 1998 a již stačila vydat osm alb. To poslední "The Cadaverous Retaliation Agenda" vyšlo v roce 2012.

Členové Patrick Carlsson
(Narozen leden 1972, Sweden)
Drums


Pastrik je švédský metalový hudebník a hráč na bicí a perkuze, je znám jako bývalý bubeník švédské kapely Evergrey.

Carlsson byl přítomen v první formaci kapely Evergrey v letech 1995-2003 a nahrál s nimni ve studiu 4 alba, kde můžete rozpoznat jeho nekonvenční styl a obdivovat jeho mimořádný výkon. V roce 2003 před vydáním alba "Recreation Day" oznámil na oficiálních stránkách kapely, že ji opouští, přičemž jako svého nástupce oznámil Jonase Ekdahla, který nejdříve působil jako technik nad Carlssonovýma bicími.

Až v dubnu 2003 Carlsson zveřejnil následující zprávu na stránkách kapely: "Poté, co jsem byl deset let bubeníkem Evergrey, jsem se tehdy rozhodl z kapely odejít. Těchto deset let bylo hodně zábavných, se spoustou skvělých zážitků a hodně tvrdé práce. Důvod, proč jsem kapelu opustil, byl čistě osobní. Nemám pocit, že bych měl více času na kapelu". Baskytarista Michael Hakansson v rozhovoru po vydání alba "The Inner Cirle" (2004) k tomu dodal: "Byla to těžká rána, ano, měli jsme několik změn v sestavě, ale tohle jsme prostě nečekali. Opravdu jsme netušili, že o něčem takovém uvažuje. Důvodem všeho je, že se chtěl věnovat rodině, je ženatý a má syna. O tom tedy nebylo pochyb, bylo to jeho rozhodnutí a my jsme se museli přizpůsobit."

V roce 2005 se připojil k místní kapele Behead, se kterou veřejně vystupoval. Mezitím kapela pracovala na novém albu, nahrávání bylo naplánováno na roky 2006-2007, ale trpělo různými zpožděními. Po krátké době Carlsson prozradil, že chce kapelu opustit, ale s příslibem, že nahraje bicí stopy pro album. Dočasně jej nahradil bubeník Eivin Haugelidsäter a později v červnu 2009 se vrátil, aby byl součástí kapely. Album s názvem "Image Of Ourselves" bylo později vydáno 4. listopadu 2014.

Členové Christian Rehn
(celým jménem Bror Christian (Chris) Rehn)
(Narozen 29. června 1978, Sundsvall, Sweden)
Keyboards


Christian je švédský metalový hudebník a hráč na klávesy, je znám jako bývalý člen švédské kapely Evergrey (2001-2002). Je také znám z působení v kapelách Abyssos (1995), Angtoria (2001), Sargoth (1995-1998), Dreamstate (2011-present), Torn Between Two Worlds, Insalubrious a Takida.

Christian je je švédský skladatel, hudební a video producent a člen kapely Takida. Je rovněž majitelem produkční společnosti Boxroom studio, která produkuje reklamu i hudbu. Chris Rehn produkoval hudbu a videoklipy mimo jiné pro Takida, Stiftelsen a Ulfa Nilssona. Pro nadaci produkoval alba Ljungaverk och Dopet. Produkoval debutové album Ulfa Nilssona "Little By Little".

Rehn pochází z hudební rodiny. Jeho otec Jan-Eric Rehn hrál v 60. letech v The Panthers. Jeho bratr Tommy Rehn je také hudebníkem a jeho syn je zpěvák a kytarista se sólovou kariérou v Japonsku pod uměleckým jménem Yohio. Jeho syn byl ve švédské rockové kapele Seremedy, která se rozpadla v dubnu 2013.

Rehn hraje na klávesy a violoncello v Takida. V Evolution hrál na kytaru, baskytaru a klávesy. Předtím založil kapelu Angtoria se svým bratrem Tommym Rehnem. Bratři napsali a nahráli veškerou hudbu na albu společně se zpěvačkou Sarah Jezebel Deva, která byla doprovodnou zpěvačkou kapely Cradle of Filth. Byl také kytaristou a zpočátku zpěvákem v Abyssos.

Členové Sven Karlsson
(celým jménem Sven Morten Ragnar Karlsson)
(znám také jako Mishrack)
(Narozen 12. dubna 1978, Kinnahult, Sweden)
Keyboards


Sven je švédský metalový hudebník a hráč na klávesy, je znám jako dlouholetý a současný člen švédské kapely Soilwork (2001-present). Je také znám z působení v kapelách Misteltein (jako Mishrack, 2000-2002), Evergrey (1999-2001), Embraced (1995-2001,2004) a Interstate 40 Rhythm Kings.

Členové Dan Bronell
(Narozen ***, Sweden)
Guitars


Dan je švédský metalový hudebník a hráč na kytaru, který je znám jako zakládající člen kapely Evergrey, ve které působil v letech 1995 až 2000. Objevil se na jejich prvních albech "The Dark Discovery" (1998) a "Solitude, Dominance, Tragedy" (1999). V roce 2000 Dan Bronell kapelu opustil kytarový post a uvolnil místo Henriku Danhagemu. O jeho dalších osudech nejsou informace.

Členové Daniel Nöjd
(Narozen ***, Sweden)
Bass, Vocals


Daniel je švédský metalový hudebník a hráč na basovou kytaru, který je znám jako zakládající člen kapely Evergrey, které byl členem v letech 1995 až 1999. Objevil se na jejich prvních albech "The Dark Discovery" (1998) a "Solitude, Dominance, Tragedy" (1999). V roce 2000 Dan Bronell kapelu opustil basový post a uvolnil místo Michael Håkansson.

V roce 2001 se ještě objevil na tributním albu "Guitar Odyssey: Tribute to Yngwie Malmsteen", které vyšlo 17. dubna 2001. O jeho dalších osudech nejsou informace.

Členové Will Chandra
(Narozen ***, Sweden)
Keyboards


Will je švédský metalový hudebník a hráč na klávesové nástroje, který je znám jako zakládající člen kapely Evergrey, které byl členem v letech 1995 až 1998. Klávesista Chandra odešel před nahráváním "Solitude..." a jeho studiových povinností se ujal Zach Stephens. O jeho dalších osudech nejsou informace.


Zpět
Studiové desky:
2022 A Heartless Portrait (The Orphean Testament)
2021 Escape Of The Phoenix
2019 The Atlantic
2016 The Storm Within
2014 Hymns For The Broken
2011 Glorious Collision
2008 Torn
2006 Monday Morning Apocalypse
2004 The Inner Circle
2003 Recreation Day
2001 In Search Of Truth
1999 Solitude, Dominance, Tragedy
1998 The Dark Discovery
Živé nahrávky:
2022 Live: Before The Aftermath
2005 A Night to Remember
Kompilace:
2011 A Decade And A Half


Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars
Henrik Danhage - Guitars
Rikard Zander - Keyboards
Jonas Ekdahl - Drums
Johan Niemann - Bass
Hosté:
Diskografie A Heartless Portrait (The Orphean Testament)
Vyšlo 20. května 2022, Napalm Records

Seznam skladeb:
01. Save Us (4:45)
02. Midwinter Calls (5:06)
03. Ominous (6:10)
04. Call Out the Dark (4:23)
05. The Orphean Testament (6:30)
06. Reawakening (4:15)
07. The Great Unwashed (6:03)
08. Heartless (5:09)
09. Blindfolded (4:13)
10. Wildfires (3:40)
Total Time: (50:14)

Producer: Tom S. Englund, Jonas Ekdahl
Engineering: Jakob Herrman
Mixing, Mastering: Jacob Hansen
Cover art: Remedy Art Design

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars
Henrik Danhage - Guitars
Rikard Zander - Keyboards
Johan Niemann - Bass
Jonas Ekdahl - Drums
Hosté:
James LaBrie - Vocals (05)
Diskografie Escape Of The Phoenix
Vyšlo 2021, AFM Records

Seznam skladeb:
01. Forever Outsider (4:10)
02. Where August Mourn (5:32)
03. Stories (6:41)
04. A Dandelion Cipher (4:35)
05. The Beholder (5:50)
06. In The Absence Of Sun (6:08)
07. Eternal Nocturnal (4:35)
08. Escape Of The Phoenix (4:12)
09. You From You (5:19)
10. Leaden Saints (5:57)
11. Run (5:52)
Bonus track:
12. The Darkness In You ()
13. The Darkness In You (Instrumental Version) ()
Total Time: (00:00)


Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics
Henrik Danhage - Guitars
Johan Niemann - Bass
Rikard Zander - Keyboards
Jonas Ekdahl - Drums
Hosté:
Diskografie The Atlantic
Vyšlo 25. ledna 2019, AFM Records, AFM 685-9

Seznam skladeb:
01. A Silent Arc (7:47)
02. Weightless (6:41)
03. All I Have (6:15)
04. A Secret Atlantis (5:30)
05. The Tidal (1:06) (instrumental)
06. End Of Silence (4:45)
07. Currents (5:29)
08. Departure (6:30)
09. The Beacon (5:23)
10. This Ocean (4:30)
Total Time: (53:56)

Producer, Engineering: Jonas Ekdahl, Tom S. Englund
Engineering: Jakob Herrman, Henrik Danhage
Mixing: Jacob Hansen
Artwork: Giannis Nakos
Photography: Patric Ullaeus

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics
Henrik Danhage - Guitars
Rikard Zander - Keyboards
Jonas Ekdahl - Drums
Johan Niemann - Bass
Hosté:
Salina Englund - Vocals (choirs)
Ebba Öberg - Vocals (choirs)
Emma Fors - Vocals (choirs)
Jaqueline Brantsberg - Vocals (choirs)
Felicia Stridh - Vocals (choirs)
Stina Larsdotter - Cello
Knapp Brita Pettersson - Violin
Carina Englund - Vocals (09)
Floor Jansen - Vocals (07,10)
Diskografie The Storm Within
Vyšlo 9. září 2016, AFM Records, AFM 565-2

Seznam skladeb:
01. Distance (5:38)
02. Passing Through (5:01)
03. Someday (4:58)
04. Astray (5:22)
05. The Impossible (3:18)
06. My Allied Ocean (4:06)
07. In Orbit (5:38)
08. The Lonely Monarch (5:28)
09. The Paradox Of The Flame (5:40)
10. Disconnect (6:59)
11. The Storm Within (6:15)
Total Time: (58:23)

Producer, Engineering: Jonas Ekdahl, Tom S. Englund
Enginerring: Jacob Herrman, Christoffer Borg
Mixing, Mastering: Jacob Hansen
Artwork, Layout: Carlos Fides

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars
Henrik Danhage - Guitars
Rikard Zander - Keyboards
Jonas Ekdahl - Drums
Johan Niemann - Bass
Hosté:
Carina Englund - Vocals
Klara Hanehöj - Vocals
Felicia Grundell - Vocals
Mina - Narration (01)
Salina Englund - Vocals
Fredrik Skoglund - Vocals
Chris Roy - Vocals (12)
Diskografie Hymns For The Broken
Vyšlo 26. září 2014, AFM Records, AFM 501-2

Seznam skladeb:
01. The Awakening (1:42)
02. King Of Errors (5:42)
03. A New Dawn (4:37)
04. Wake A Change (4:50)
05. Archaic Rage (6:28)
06. Barricades (4:59)
07. Black Undertow (5:03)
08. The Fire (4:12)
09. Hymns For The Broken (4:58)
10. Missing You (3:27)
11. The Grand Collapse (7:48)
12. The Aftermath( 7:27)
Total Time: (61:13)

Recording: Tom S. Englund, Jonas Ekdahl, Arnold Lindberg
Mixing, Mastering: Jacob Hansen
Art direction: Gaspare Frazzitta
Cover Art: Marcus Körling
Photography: Patric Ullaeus

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics, Songwriting
Rikard Zander - Keyboards, Lyrics (03), Songwriting (01,03,04,07,11-13)
Marcus Jidell - Guitars, Songwriting (02,06)
Johan Niemann - Bass
Hannes Van Dahl - Drums
Hosté:
Carina Englund - Vocals (female)
Salina Englund - Vocals (female) (12)
Diskografie Glorious Collision
Vyšlo 25. února 2011, Steamhammer, SPV 308762 CD

Seznam skladeb:
01. Leave It Behind Us (5:09)
02. You (6:23)
03. Wrong (5:07)
04. Frozen (4:57)
05. Restoring The Loss (4:40)
06. To Fit The Mold (5:20)
07. Out Of Reach (3:40)
08. The Phantom Letters (5:31)
09. The Disease... (4:10)
10. It Comes From Within (4:22)
11. Free (3:42)
12. I'm Drowning Alone (4:11)
13. ...and The Distance (3:47)
Total Time: (60:59)

Producer, Engineering, Mixing: Tom S. Englund
Co-producer: Rikard Zander
Engineering, Mixing: Daniel Bergstrand
Mastering: Rickard Sporrong
Artwork: Michael Gullbrandson
Photography: Patric Ullaeus
Layout: Jens Reinhold

Skupina:
Henrik Danhage - Guitars, Songwriting (03,08-10)
Rikard Zander - Keyboards, Songwriting (07)
Jonas Ekdahl - Drums, Songwriting (01,02,04,05,11)
Tom S. Englund - Guitars, Vocals, Lyrics, Songwriting (01,02,04-09,11)
Jari Kainulainen - Bass
Hosté:
Carina Englund - Vocals (female) (01,11)
Diskografie Torn
Vyšlo 19. září 2008, Steamhammer, SPV 92842 CD

Seznam skladeb:
01. Broken Wings (4:42)
02. Soaked (4:59)
03. Fear (4:16)
04. When Kingdoms Fall (5:33)
05. In Confidence (4:03)
06. Fail (4:50)
07. Numb (5:18)
08. Torn (4:43)
09. Nothing Is Erased (4:41)
10. Still Walk Alone (4:44)
11. These Scars (5:51)
Total Time: (53:40)

Producer: Jonas Ekdahl, Tom S. Englund
Engineering: Fredrik Nordström
CD Layout Logo: Niklas Sundin
Artwork: Mattias Norén
Photography: René Asmussen

Skupina:
Tom S. Englund - Guitars, Vocals, Lyrics (01-07,09-12), Songwriting (01-07,10,11)
Rikard Zander - Keyboards, Lyrics (06), Songwriting (06,08)
Michael Håkansson - Bass
Henrik Danhage - Guitars, Songwriting (01,03,04,09,10)
Jonas Ekdahl - Drums, Songwriting (04,12)
Hosté:
Carina Englund - Vocals
Sigvard Järrebring - Programming
Diskografie Monday Morning Apocalypse
Vyšlo 27. března 2006, InsideOut Music, IOMCD 240

Seznam skladeb:
01. Monday Morning Apocalypse (3:11)
02. Unspeakable (3:55)
03. Lost (3:14)
04. Obedience (4:14)
05. The Curtain Fall (3:09)
06. In Remembrance (3:34)
07. At Loss For Words (4:14)
08. Till Dagmar (1:40) (instrumental)
09. Still In The Water (5:18)
10. The Dark I Walk You Through (4:20)
11. I Should (4:52)
12. Closure (3:09)
Total Time: (44:50)

Producer, Engineering, Recording: Sanken Sandqvist
Recording: Jonas Ekdahl
Engineering: Arnold Lindberg
Recording, Editing: Staffan Celmins, Tom S. Englund
Mastering: Svante Forsbäck
Mixing: Stefan Glaumann
Artwork: Mattias Norén
Photography: Bingo Rimér

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics, Songwriting (01,02,04,05,07-10)
Henrik Danhage - Guitars, Vocals (backing), Songwriting (03,04,06,07,10)
Michael Håkansson - Bass
Rikard Zander - Keyboards, Vocals (backing), Songwriting (04,08,10)
Jonas Ekdahl - Drums, Songwriting (02,07,10)
Hosté:
Göthenburg Symphonic Orchestra - String Quartet
Carina Englund - Vocals (female)
Diskografie The Inner Circle
Vyšlo 27. dubna 2004, InsideOut Music, IOMCD 165

Seznam skladeb:
01. A Touch Of Blessing (5:50)
02. Ambassador (4:29)
03. In The Wake Of The Weary (4:44)
04. Harmless Wishes (4:18)
05. Waking Up Blind (4:23)
06. More Than Ever (4:13)
07. The Essence Of Conviction (6:07)
08. Where All Good Sleep (4:37)
09. Faith Restored (3:54)
10. When The Walls Go Down (5:42)
Total Time: (48:17)

Producer, Mixing, Engineering: Tom S. Englund
Producer: Henrik Danhage
Co-producer: Rikard Zander, Jonas Ekdahl
Mixing, Engineering: Arnold Lindberg
Mastering: Dragan Tanaskovic
Layout, Art direction: Mattias Norén
Cover Photograph: Lisa Thanner
Photography: Göran Danhage

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics, Songwriting
Henrik Danhage - Guitars, Songwriting, Lyrics (01)
Michael Håkansson - Bass, Lyrics (08)
Patrick Carlsson - Drums, Percussions
Rikard Zander - Keyboards, Songwriting (04,10)
Hosté:
Carina Kjellberg - Vocals (female)
Mercury Choir - Vocals (choirs)
Diskografie Recreation Day
Vyšlo 11. března 2003, InsideOut Music, IOMCD 117

Seznam skladeb:
01. The Great Deceiver (4:20)
02. End Of Your Days (4:40)
03. As I Lie Here Bleeding (3:50)
04. Recreation Day (5:22)
05. Visions (6:02)
06. I'm Sorry (Dilba cover) (3:19)
07. Blinded (4:35)
08. Fragments (5:37)
09. Madness Caught Another Victim (3:00)
10. Your Darkest Hour (6:16)
11. Unforgivable (4:15)
Total Time: (51:16)

Producer: Tom S. Englund, Henrik Danhage
Engineer, Editing: Andy LaRocque, Risza
Mixing: Fredrik Nordström, Patrik Jerksten
Mastering: Göran Finnberg
Artwork, Design: Mattias Norén
Band Photos: Lars Karlsson
Photography: Rex Zachary

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics
Henrik Danhage - Guitars
Michael Håkansson - Bass
Patrick Carlsson - Drums
Sven Karlsson - Keyboards
Hosté:
Carina Kjellberg - Vocals (female)
Mercury Choir - Vocals (choirs)
Diskografie In Search Of Truth
Vyšlo 18. září 2001, InsideOut Music, IOMCD 081

Seznam skladeb:
01.The Masterplan (4:46)
02.Rulers of the Mind (5:58)
03.Watching the Skies (6:16)
04.State of Paralysis (2:14)
05.The Encounter (4:38)
06.Mark of the Triangle (6:23)
07.Dark Waters (6:03)
08.Different Worlds (5:29)
09.Misled (6:00)
Total Time: (47:47)

Producer, Mixing, Engineering: Andy LaRocque
Producer, Mixing: Tom S. Englund
Assistant producer: Kristian "Rizza" Isaksson
Mastering: G. Finnberg
Art direction, Design: Mattias Norén
Photography: Kenneth Johansson (R.I.P. 2017)

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics (01-03,07-09)
Patrick Carlsson - Drums
Dan Bronell - Guitars
Daniel Nojd - Bass, Vocals (backing)
Hosté:
Carina Kjellberg - Vocals (female), Choir arrangements
Erik Ask - Harp
Mercury Choir - Vocals (choirs)
Stuart Wyatt - Six-string violin
Zachary Stephens - Keyboards

Diskografie Solitude, Dominance, Tragedy
Vyšlo 17. května 1999, Hall of Sermon, HOS 7111

Seznam skladeb:
01. Solitude Within (5:33)
02. Nosferatu (5:41)
03. The Shocking Truth (4:35)
04. A Scattered Me (4:18)
05. She Speaks To The Dead (4:59)
06. When Darkness Falls (4:52)
07. Words Mean Nothing (4:13)
08. Damnation (3:52)
09. The Corey Curse (5:23)
Total Time (43:26)

Producer, Mixing, Engineering: Andy LaRocque
Technician: Rizza
Cover Art: Kristian Wahlin
Photography: Kenneth Johansson (R.I.P. 2017)

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars, Lyrics
Dan Bronell - Guitars
Daniel Nojd Bass - Lyrics (04)
Patrick Carlsson - Drums
Will Chandra - Keyboards
Hosté:
Carina Kjellberg - Vocals (female)
Andy LaRocque - Guitars (track 6)
Mattias Ia Eklundh - Guitars (09)
Diskografie The Dark Discovery
Vyšlo 1998, Gothenburg Noiseworks, GNW02

Seznam skladeb:
01. Blackened Dawn (3:52)
02. December 26th (5:06)
03. Dark Discovery (3:36)
04. As Light Is Our Darkness (2:00)
05. Beyond Salvation (4:03)
06. Closed Eyes (6:40)
07. Trust And Betrayal (4:18)
08. Shadowed (3:52)
09. When The River Calls (4:29)
10. For Every Tear That Falls (4:14)
11. To Hope Is To Fear (5:40)
Total Time: (47:50)

Producer, Engineering, Mixing: Andy LaRocque
Logo: Christian Wahlin
Cover art: Thomas Holm, Torbjorn Jorgensen
Photography: Tomas Eriksson


Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars
Henrik Danhage - Guitars, Vocals (backing)
Rikard Zander - Keyboards, Vocals (backing)
Jonas Ekdahl - Drums
Johan Niemann - Bass, Vocals (backing)
Hosté:
Diskografie Live: Before The Aftermath
Vyšlo 20. května 2022, Napalm Records

Seznam skladeb:
Disc 1 (CD)
01. A Silent Ark (9:30)
02. Weightless (6:43)
03. Distance (5:47)
04. Passing Through (5:32)
05. The Fire (4:26)
06. Leave It Behind Us (6:57)
07. Mark Of The Triangle( 8:38)
08. The Masterplan (5:34)
09. Solitude Within (5:50)
Total Time: (58:57)

Disc 2 (CD)
01. Black Undertow (5:27)
02. My Allied Ocean (4:11)
03. All I Have (6:45)
04. The Grand Collapse (7:24)
05. Recreation Day (6:12)
06. A Touch Of Blessing (10:47)
07. King Of Errors (7:14)
Total Time: (48:00)

Disc 3 (Blu-ray) 01. A Silent Ark
02. Weightless
03. Distance
04. Passing Through
05. The Fire
06. Leave It Behind Us
07. Mark Of The Triangle
08. The Masterplan
09. Solitude Within
10. Black Undertow
11. My Allied Ocean
12. All I Have
13. The Grand Collapse
14. Recreation Day
15. A Touch Of Blessing
16. King Of Errors

Producer: Edward Jansson
Technical director: Lucas Göthberg
Artwork, Layout: Remedy Art Design
Photography: Axel Franzino, Hans Johansson, Samuel Weimarck

Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars
Henrik Danhage - Guitars, Vocals (backing)
Rikard Zander - Keyboards, Vocals (backing)
Jonas Ekdahl - Drums
Johan Niemann - Bass
Hosté:
Tinna Karlsdotter - Vocals (choirs)
Andy Engberg - Vocals (choirs)
Nicola Boruvka - Violin
Lotte Lybeck - Violin
Karin Claesson - Viola
Peter Svensson - Cello
Carina Englund (Tom's wife) - Vocals (choirs)
Diskografie A Night To Remember
2CD/DVD, vyšlo 15. března 2005, InsideOut Music, IOMCD 203

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Intro (1:38) (instrumental)
02. Blinded (4:45)
03. End Of Your Days (4:38)
04. More Than Ever (5:17)
05. She Speaks To The Dead (4:16)
06. Rulers Of The Mind (5:33)
07. Blackend Dawn (4:04)
08. Waking Up Blind (4:05)
09. As I Lie Here Bleeding (4:42)
10. Misled (7:24)
11. Mark Of The Triangle (6:57)
Total Time: (53:19)

Disc 2
01. When The Walls Go Down (5:28)
02. Harmless Wishes (4:38)
03. Essence Of Conviction (6:08)
04. Solitude Within (5:47)
05. Nosferatu (5:42)
06. Recreation Day (7:25)
07. For Every Tear That Falls (5:23)
08. Touch Of Blessing (7:18)
09. The Masterplan (11:13)
Total Time: (59:02)

Recording: Pal Callmer
Mixing, Recording: Arnold Lindberg
Mixing: Tom S. Englund
Mastering: Dragan Tanaskovic
Artwork, Layout, Photography: Mattias Norén
Photography: Anders Medegard, Cora Gonser, Ann Marie Hveding, Patrik Ullaeus


Skupina:
Tom S. Englund - Vocals, Guitars
Henrik Danhage - Guitars
Rikard Zander - Keyboards
Jonas Ekdahl - Drums
Johan Niemann - Bass
Hosté:
Diskografie A Decade And A Half
Vyšlo 22. listopadu 2011, Steamhammer, SPV 309632 2CD

Seznam skladeb:
Disc 1
01. The Masterplan (4:47)
02. Blackened Dawn (live) (3:53)
03. Rulers Of The Mind (5:58)
04. A Touch Of Blessing (4:07)
05. Frozen (5:02)
06. For Every Tear That Falls (live) (4:23)
07. More Than Ever (4:23)
08. Blinded (4:40)
09. Faith Restored (3:53)
10. These Scars (5:55)
11. Broken Wings (4:04)
12. Words Mean Nothing (4:12)
13. Wrong (live unplugged) (5:51)
Total Time: (61:08)

Disc 2
01. The Great Deceiver (4:21)
02. Monday Morning Apocalypse (4:13)
03. Wrong (5:51)
04. Waking Up Blind (live) (4:24)
05. Solitude Within (5:34)
06. Recreation Day (5:23)
07. Still In The Water (5:18)
08. Leave It Behind Us (5:10)
09. Fear (4:17)
10. When The Walls Go Down (live) (5:39)
11. Frozen (live unplugged) (5:02)
Total Time: (55:12)

Liner notes: Tom S. Englund
Layout: Jens Reinhold

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.evergrey.net/news.php?action=fullnews&id=72
https://www.facebook.com/EvergreyProgressRock Nahoru
Made by 
©  3.4.2022 
Menu Poslední změna: 3.4.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©