CYNIC - progressrock.cz
   
 

Zpět
Jak šla historie

      Formování kapely
          Hudební zrání...
            ... až přišel první rozchod kapely
                První reunion
                    Pokračování v nové sestavě
                      Pověsti o rozpadu, nová hudba a úmrtí


Cynic je americká progresivní metalová kapela, která vznikla v Miami na Floridě v roce 1987. Jejich první album "Focus" vyšlo v roce 1993. Už po roce se Cynic v roce 1994 rozpadli, ale v roce 2006 se znovu zformovali v Los Angeles v Kalifornii, kde dodnes zůstává jediný přeživší člen Paul Masvidal. V roce 2008 vydali své druhé album "Traced In Air", které vyšlo u francouzského labelu Season of Mist, následovalo ještě EP s názvem "Re-Traced" v roce 2010 a EP s názvem "Carbon-Based Anatomy" v roce 2011. Vyšlo jejich třetí studiové album "Kindly Bent To Free Us" v roce 2014.

Biografie Formování kapely

Cynic založili kytarista a frontman Paul Masvidal a bubeník Sean Reinert v roce 1987 a začínali pokorně jako přímočará death metalová kapela. Jejich původní sestava byla doplněna o basistu Marka Van Erpa a zpěváka Jacka Kellyho. S touto sestavou nahráli v roce 1988 svou první nahrávku, nazvanou jednoduše "Demo '88". Kelly po tomto demu odešel a ponechal Masvidala, aby převzal vokály. Paul Masvidal převzal vokální povinnosti, zatímco nadále hrál na kytaru. Jason Göbel byl později přizván jako druhý kytarista a byl by uveden na druhém demu kapely "Reflections Of A Dying World".

Rané dny Cynic byly naplněny neuvěřitelnou snahou ovládnout naše nástroje a naprostou vášní pro hudbu a její znalost. Skoro pořád byli ve škole a nepřetržitě se učili hudbu. Jejich zkoušky byly neúprosné. Sean bydlel dokonce v jejich zkušebně. Často míévali maratonsky dlouhé zkoušky a jejich zkušebna se stala jejich domovem, Cynic 1990 ve kterém v podstatě vyrostli. Po absolvování praxe v domovech svých rodičů našli konečně svůj první zkušební prostor. Byla to kotelna v oblíbeném (v té době) West Kendall v Miami, takže si lze představit, jak malé a a jak horko tam bylo. Ale jim to nevadilo, bylo to prostě místo, kde mohli hrát tak nahlas, jak jen chtěli a kdykoli chtěli. Nakonec se přece jen přemístili do větších prostor.

Poslouchali tehdy všechny druhy hudby. Všichni čtyři měli enormní zájem o jazz, ale také měli zvláštní individuální vkus, například Jason byl velkým fanouškem oldschool funku a velmi rytmické hudby. Měl vedlejší projektovou kapelu, která hrála tento agresivní funkový styl. Sean byl primárně jazzový, ale také klasick a progresivní pop music, a Paul měl rád jazz, etnickou hudbu (indickou) a opravdu náladové vesmírné věci. V podstatě se pohybovali ve všem, jen si užívali hudbu, aniž by ji nějak označovali. Po celou dobu také sdíleli jejich nové objevy.

Toto období na Floridě bylo vůbec zvláštní tím, že ve stejném období se objevila taková koncentrace intenzivní hudby. V polovině a na konci 80. let se tam začala rozvíjet slavná floridská death metalová scéna. Snad se tam nahromadila nějaká kolektivní energie a projevila se jako tato intenzivní umělecká forma. Možná proběhla jednoduchá řetězová reakce jako reakce na určité prvky. Jádrem této energie se stala Morrisound Recording Studios. V prvních dnech se o kapelách dozvídali prostřednictvím běžné poštovní korespondence. Vyměňovali si dema, videa a další parafanelie, které by mohli získat. Cynic měli nejblíže k Chuckovi a Atheist. Paula bavilo koncertovat s Carcass a trávit čas s těmi kluky. Také Pestilence se z turné stali dobrými přáteli. Malevolent Creation a Cannibal Corpse byli v prvních dnech přátelé. S Atheist se rychle spřátelili díky jejich podobnému progresivnímu vkusu. Také se občas setkali a pokecali se Slayer, Sepulturou, Coronerem, Morbid Angel, Obituary, Destruction... tolika kapelami. Většinu kapel z té doby tehdy poznali nebo osobně znali. Byla to velká komunita hudebníků, ale působení v Death a Cynic jej odhalilo prakticky všem.

Van Erp kapelu v polovině roku 1989 opustil a připojil se ke kapele Monstrosity. Na baskytaru jej nahradil Tony Choy, který se v roce 1989 ke kapele připojil a objevil se na třetím demu kapely. V roce 1990 šla skupina do studia nahrát své třetí demo, opět jednoduše nazvané "Demo '90". Kapela byla v počátcích ovlivněna vyvíjejícími se zvuky ostatních floridských kapel, jako je Atheist, a začala vytvářet sofistikovanější a komplexnější zvuk, dokonce do své hudby začleňovala jazz.

Biografie Hudební zrání...

Hudební styl kapely se postupně měnil, hudba se stala složitější a v podstatě se stali průkopníky progresivního death metalu. Změna přicházela nevědomě, byl to výsledek procesu, ve kterém byli. Vyvíjeli se jako hudebníci a byli posedlí originalitou. Kombinace těchto prvků spolu s vážným zájmem o komplexní/vrstvenou hudbu vedla k jejich novému zvuku. Rovněž vystavení jejich uší jazzu bylo skutečně začátkem hlubšího hudebního zkoumání.

V roce 1991 podepsali Cynic smlouvu s Roadrunner Records, když jim Kelly pomohl získat tuto smlouvu. Všem vyprávěl o kapele a představil jim Scotta Burnse a Bořivoje Krgina. Kelly také zpíval doprovodné vokály na jejich třetím demu, které nahráli se Scottem. Po tomto demu Roadrunner Records projevil zájem a financoval čtvrté demo a poslední demo známé jako "Demo 1991". Kelly Shaefer, Borvoj Krgin a Scott Burns byli pro Cynic jejich anděly. Na čtvrtém demu se projevil nejvíce dramatický posun jejich zvuku oproti třem předchozím. Na čtvrtém demu jasněji pochopili směr a následné album "Focus" se nakonec stalo realizovanou vizí této demonahrávky.

Nahrávání Cynic studiového debutového alba "Focus" nezačalo hned poté, co kapela podepsala novou smlouvu s Roadrunner Records, protože Masvidal a Reinert se připojili kapele Death na jejich zásadním albu "Human" z roku 1991. Následně byli povinni se zúčastnit doprovodného Death's European Tour po Evropě s úmyslem nahrát své první album po jejich návratu. Během tohoto turné se Death dostali do vážných finančních problémů, které vyústily v zabavení Masvidalova a Reinertova vybavení na šest měsíců britským promotérem. Během této doby se kapela rozešla s baskytaristou Tonym Choyem, který se připojil k Atheist. Tonyho ostatní milovali, jen nebylo správné s ním dál hrát. Vyrůstali s různými představami o písních. Když šli nahrávat "Focus", měli jiného basistu, kterým byl (také hrál s Atheist) Darren Macfarland. Darren plánoval hrát na jejich desce. Když se dostali do studia, uvědomili si, že ani on pro ně není ten pravý, až objevili Seana Malona. Pracoval v Morrisound jako asistent inženýra. Náhodou byl také skvělým baskytaristou. Během pár týdnů se zdokonalil materiál a Sean Malone se ujal postu basisty.

Nahrávali materiál ve studiu Morrisound s pomocí Scotta Burnse. V roce 1992 Cynic přizvali do sestavy zpěváka Briana DeNeffe. Skupina plánovala nahrát "Focus" v srpnu 1992, ale v den, kdy měli začít nahrávat, zasáhl Floridu hurikán Andrew a zničil jak Göbelův domov, tak zkušebnu kapely, což vedlo k měsícům zpoždění. Kapela pak využila tento čas jako příležitost k napsání nového materiálu, z nichž velká část je uvedena na "Focus". V podstatě to samotné kapele pomohlo, když mohli o rok navíc pracovat s materiálem, aby s písněmi posunuli věci na další úroveň. Jejich zvuk rostl exponenciálně vlivem celé té prodloužené doby. Tony Teegarden z kapely Viogression, kterého kterého znali z turné Death 'Human' America, byl nakonec přizván, aby dělal deathové vrčení, ale všechny vokály vokodéru nahrál Masvidal. Nakonec s pomocí zpěváka Tonyho Teegardena, který na jejich albu předvedl growling vokál a hrál na klávesy a později se stal oficiálním členem, nakonec v roce 1993 album nahráli. Ale ještě před koncem roku 1992 se rozešly cesty kapely a zpěváka Briana DeNeffe, který měl nějaké osobní problémy a potřeboval se vrátit domů. První oficiální uvedení na scénu přišlo se skladbou "Uroboric Forms", která se objevila na společné kompilaci od Roadrunner "At Death's Door II". Byla to jedna z těch kompilací, kterými Roadrunner rozšiřoval povědomí o jejich nových smluvně vázaných počinech. První studiové album "Focus" bylo vydáno celosvětově 13. září 1993.

Po vydání "Focus" kapela vyjela do Evropy a koncertovala jako support pro Pestilence. Sean Malone s nimi nemohl cestovat po Evropě, protože končil studium na univerzitě. Na turné hrál proto Chris Kringel na baskytaru a Tony Teegarden byl zpěvákem, neboť Paulův hlas nebyl tak založen, aby zpíval brutálně, což ovlivnilo jeho hlasivky a on neměl zájem riskovat jejich další poškození. Ale Tony a Chris byli oba dokonalí profesionálové a snadno se s nimi pracovalo. Sean se nakonec vrátil na americké turné.

Po letech, kdy byli Cynic oslavováni jako slibný počin na floridské death metalové scéně, nahráli "Focus", což bylo album kombinující jejich lásku k death metalu s dalšími vlivy, zejména jazzem. Místo aby zvolili brutální a tvrdý přístup k metalu jako většina jejich současníků, "Focus" zaujímá k hudbě velmi experimentální postoj. Album obsahuje chraplavý, hrdelní, growlingový vokální styl, který poskytl klávesista Tony Teegarden. Zpěvák Paul Masvidal řekl, že mu v té době hrozila ztráta hlasu, a proto sám neprováděl drsné vokály. Výsledkem bylo, že Masvidal nahrál své vlastní vokály pomocí vokodéru, čímž jeho hlas získal syntetizovanou, robotickou kvalitu.

Biografie ... až přišel první rozchod kapely

Portal Po vydání jejich alba Cynic koncertovali po celém světě v letech 1993 a 1994, včetně vystoupení na Dynamo Open Air Festival v květnu 1994. Vydali se na turné po Evropě na podporu Pestilence, jako součást turné, které bylo přerušeno, když se Pestilence rozpadli. Jejich další turné bylo otevřením spotu pro Cannibal Corpse na jejich turné po Spojených státech v roce 1994. Vokalista Teegarden opustil kapelu během tohoto turné, když kvůli životním změnám nemohl dokončit turné. Byl nahrazen Danem Cosleyem, který hrál na klávesy a zpíval agresivní vokály. Měli v roce 1994 vystoupit i na Milwaukee Metalfest, ale Roadrunner jim nedal peníze na cestu do Wisconsinu z Floridy na show. Tehdy pocítili, že vydavatelství bylo pro kapelu jako Cynic trochu omezující, protože se pohybovali různými zvukovými směry a měli pocit, že je možná nebudou schopni správně propagovat směrem, kterým se vydali.

Po návratu z turné začala kapela pracovat na druhém albu. Bohužel hudební a osobní rozdíly zastavily práci na druhém studiovém albu, protože kapela se během nahrávání rozpadla a většina jejích členů se obrátila na vedlejší projekty. Náhlé zprávy o zániku kapely zasáhlo mnoho fanoušků po celém světě, kteří si lámali hlavu nad budoucími Cynic. Jejich rozchod v roce 1994 vysvětlil Paul o mnoho let později: "...Byli jsme opravdu citliví, kreativní lidé, kteří chtěli dělat hudbu a byli jsme pohlceni průmyslem, avšak nedostali jsme velkou podporu a lidé v té době albu "Focus" nerozuměli."

Göbel, Masvidal a Reinert s baskytaristou Chrisem Kringelem a vokalistkou/klávesistkou Arunou Abrams založili v roce 1994 krátkodobou kapelu Portal, s níž nahráli 10 nových písní. Hudba skupiny obsahovala pomalejší tempa a jen velmi málo zkreslených kytar ve srovnání s Cynic, ale stále měla komplexní a vrstvený zvuk. Dostali se více do ambientní pop music a éterických zvukových kulis. Oněch 10 skladeb bylo nahráno jako předprodukční dema, která nikdy nebyla oficiálně vydána až do roku 2012, když byla vydána jako "The Portal Tapes" pod hlavičkou Cynic. Kapela se nakonec v roce 1995 rozešla. Masvidal a Reinert vydali album s novějším projektem, indie počinem Aon Spoke na SPV Records a Kringel s nimi také hrál na turné po Velké Británii v roce 2005. Členové Cynic se nezávazně sešli, když hráli s Billem Brufordem, Steve Hackettem a Jimem Matheosem na různých skladbách na druhém albu kapely Gordian Knot nazvaném "Emergent". Jason Göbel od té doby žije v Oregonu se svou ženou a dětmi a stále hraje hudbu, ale spíše jako koníček.

Biografie První reunion

Po pauze v letech 1994 až 2006 mnozí přemýšleli, co bude s kapelou. Nakonec se v roce 2006 objevily zprávy o plánovaném reunionu Cynic. V září 2006 totiž Paul Masvidal oznámil, že Cynic se znovu sejdou, aby vystoupili na jaře a v létě 2007. Plány se proměnily ve skutečnost v létě 2007, kdy kapela procestovala Evropu. V sestavě při reunionu byli zakládající členové Masvidal na kytaru/zpěv a Reinert na bicí. Göbel, dlouholetý kytarista, který hrál na "Focus", se nemohl zúčastnit kvůli rodinným a pracovním závazkům a jako náhrada byl přiveden na palubu David "Mavis" Senescu. Malone, který hrál na baskytaru na "Focus", byl kvůli vyučování a pracovním povinnostem nedostupný a Chris Kringel, který hrál na baskytaru na evropském turné v roce 1993 a v projektu Portal, byl povolán jako náhrada. Všechna growlingová vrčení byla řešena přednahrávkami jejich původního zpěváka Teegardena. Všechny klávesové party pokryli Masvidal a Senescu pomocí kytarových syntezátorů.

Během června, července a srpna 2007 odehráli 15 koncertů po celé Evropě, převážně na velkých metalových/rockových festivalech. Setlist se skládal z písní alba "Focus", dema projektu Portal, cover verze "Meeting Of The Spirits" od Mahavishnu Orchestra a nové písně jako "Evolutionary Sleeper".

Na začátku roku 2008 skupina oznámila plány na dokončení druhého studiového alba. K sestavě se vrátil Malone a připojil se nizozemský kytarista Tymon Kruidenier z Exivious, který znovu přispěl deathovými growly. Album "Traced In Air" bylo vydáno celosvětově 17. listopadu 2008 u vydavatelství Season of Mist, poté se připojil Robin Zielhorst jako baskytarista na turné.

Kapela si zahrála na festivalu Wacken Open Air. Cyklus turné Traced in Air začal na podzim roku 2008 přímou podporou pro Opeth na jejich evropském turné. Počínaje únorem 2009 cestovali Cynic po Severní Americe s kapelami Meshuggah a The Faceless a od 15. dubna 2009 se vydali Cynic do Severní Ameriky na podporu skupiny DragonForce.

Během turné v roce 2010 na podporu Between the Buried and Me, spolu se Scale the Summit a Devin Townsend Project, kapela předvedla živě "experiment" pod názvem "Wheels Within Wheels". Krátce po odhalení tohoto nového díla, kapela brzy oznámila na svém blogu MySpace nové EP. Pozdější blogy na MySpace odhalily, že nové EP ponese název "Re-Traced".

Masvidal prozradil v rozhovoru plány pro nadcházející EP a také komentoval novou kresbu a rozvržení: "Re-Traced" je pro nás experiment - příležitost obrátit čtyři písně z "Traced In Air" naruby a sdílet něco nového... V našem průzkumu jsme vytvořili hudbu, která je součástí sci-fi prog. folk,“ zčásti psychedelický rock, zčásti minimalistická zdrženlivost. Tyto interpretace působí jako přenesené z jiné galaxie... Z velké části melodie odkazují na některé z našich oblíbených hudebních forem a naším vlastním zvláštním způsobem (elektronická/ambientní, jazz/fusion, drum n'bass, experimental, shoegaze). Neexistuje žádný vokodér, žádné tradičně obsazené cynické riffy, které jsou jedny z našich nejtypičtějších zvuků, ale hudba si zachovává svou skladbu, integrální melodický smysl, harmonii a lyrickou inspiraci".

Tymon Kruidenier prozradil v rozhovoru plány pro nadcházející EP v podobném duchu: "Jak už většina z vás ví, pracujeme na EP. Reinterpretujeme 4 písně z "Traced In Air" - "Space", "King", "Evolutionary" a "Integral" a nahrajeme i zbrusu novou píseň. Existuje několik důvodů, proč to děláme. S TiA jsme ještě neskončili, album je venku jen něco málo přes rok a cítíme, že jsou písně stále čerstvé. Kromě toho chceme vyzkoušet různé produkční techniky a začlenit vlivy z různých žánrů, které všichni milujeme, ale které v Cynic nikdy neměly místo. Takže jsem viděl někoho, kdo se ptal, jak 'překvapivé' může být toto EP? Řekl bych: velmi překvapivé".

"Re-Traced" bylo vydáno 17. května 2010 u Season of Mist. Artwork na EP přebírá původní malbu písní Venosa z bookletu "Traced In Air" a reinterpretuje je extrakcí základních obrysů, skoro jako by byly vyleptané do dřeva. Travis Smith pomohl tyto koncepce graficky vyjádřit. Myšlenkou bylo mít "sledování" původního díla v taktu [sic], takže se téměř přeměnilo v jednoduchou perokresbu sochařských tvarů nalezených v díle Venosa. Konečný výsledek vypadá jako objevené archivní lepty z cizí planety. EP produkovala kapela s pomocí Warrena Rikera při mixování a Maora Appelbauma na masteringu.

V květnu 2010 Cynic oznámili plány na své první turné po USA. Turné nazvané "Re-Traced/Re-Focused Live" zachytilo Cynic při předvedení jejich debutového alba "Focus" v celém rozsahu, kromě jiných skladeb. Turné bylo spolusponzorováno časopisem Decibel jako jeho inaugurační série turné "Hall of Fame". Začalo to 22. července 2010 v Los Angeles s doprovodnými kapelami Intronaut a Dysrhythmia. Turné skončilo 13. srpna 2010. Závěrečná show turné se uskutečnila ve Fort Lauderdale na Floridě. Bylo to poprvé po 16 letech, kdy se kapela vrátila do svého rodného města, aby vystoupila naživo.

V prosinci 2010 kapela oznámila, že baskytarista Robin Zielhorst a kytarista Tymon Kruidenier již nejsou v Cynic z logistických a různých dalších důvodů. Ve stejném oznámení Masvidal a Reinert stanovili přibližný plán vydání dalšího alba Cynic a uvedli, že "nové vydání Cynic by mělo vyjít koncem roku 2011 na labelu Season of Mist" a navíc "[oni]y také pracují na remixovaném re-vydání jejich klasické nahrávky "Focus".

Biografie Pokračování v nové sestavě

Na webu Cynic se objevila zpráva, že skupina pracuje na novém albu a "první dětské krůčky do tohoto gigantického procesu se dělají právě teď, vytvářejí se malé zárodky písní, které se v průběhu následujících měsíců promění v plnohodnotné melodie Cynic."

Dne 6. září 2011 Cynic oznámili, že nové EP s názvem "Carbon-Based Anatomy" vyjde 11. listopadu 2011 v Evropě a 15. listopadu 2011 ve Spojených státech. Přebal alba navrhl Robert Venosa, umělec, který stojí za předlohami obálek předchozích nahrávek "Focus", "Traced In Air" i "Re-Traced", krátce před svou smrtí. Všechny basové party na "Carbon-Based Anatomy" nahrál Sean Malone, který také dříve nahrál basové party na "Focus" a "Traced In Air".

Dne 10. října 2011 Cynic nahráli jednu píseň z nového EP s názvem "Carbon-Based Anatomy" a oznámili, že Brandon Giffin a Max Phelps budou hrát živě s kapelou. Brandon Giffin je bývalý baskytarista The Faceless a Max Phelps bude hrát na druhou kytaru a doprovodné vokály. Skupina dokončila severoamerické a evropské turné na podporu EP v listopadu a prosinci 2011.

V březnu 2012 vydal Cynic prostřednictvím Season of Mist album demonahrávek v roce 1995, které byly produkovány pod hlavičkou projektu Portal jako pokračování "Focus" s názvem "The Portal Tapes". Dne 12. prosince 2012 Cynic prostřednictvím svých oficiálních stránek oznámil, že Masvidal, Reinert a Sean Malone vstupují do studia v "trio módu", aby nahráli svoji pátou nahrávku. Název svého třetího studiového alba a jeho obal odhalili 10. listopadu 2013 na své oficiální facebookové stránce. Deska se nahrávala od prosince 2012 do května 2013 ve studiu Perfect Sound Studio v Los Angeles a produkovali je samotní Paul Masvidal, Sean Reinert, Sean Malone. Album "Kindly Bent To Free Us" vyšlo posléze 14. února 2014. Album se ukázalo posledním albem Cynic se Seanem Reinertem, který kapelu opustil v září 2015. Nahrávka se nakonec stala posledním albem Cynic rovněž se Seanem Malonem, jak se později ukázalo.

O albu Masvidal řekl v únoru 2012 irskému časopisu Molten: "Je to skoro jako, nevím, jak to vysvětlit, ale kdybych to měl dát do škatulky, je to víc sci-fi, futuristické a mimozemské, ale zároveň hodně písňové. Je to pro mě něco jako, když se více dostává do těla Cynic. Působí velmi moderně a zároveň se cítí opravdu cool. Jsem velký ve vesmíru. Je to určitě nové. Není to jako nic, co jsme dělali předtím. Je to nová barva, nový prostor. Myslím, že lidé si opravdu všimnou i kytarových věcí. Opravdu řadím, zkouším věci jiným způsobem a způsobem, jakým se věci hrají. Je to nový prostor pro Cynic, jistě. Rozhodně to zní jako my, ale úplně nově".

V květnu 2014 Paul Masvidal a Sean Reinert veřejně odhalili svou homosexualitu, což byl krok, který byl široce podporován heavymetalovou komunitou. V roce 2014 se Reinert a Masvidal dostali na celostátní titulky, když veřejně vystoupili jako gayové. "Jedna věc je dohodnout se se svými spoluhráči a prostě "hrát gaye", protože je to vynervující," řekl Masvidal listu L.A. Times. "Další věc je skutečně žít." Reinert k tomu dodal: "Gayové jsou všude, dělají každou práci, hrají každý druh hudby a vždy jsme byli. Trvalo mi roky, než jsem měl konečně dost odvahy říct: "Pokud s tím máte problém, vyhoďte naše desky. To je váš problém, ne můj."

Biografie Pověsti o rozpadu, nová hudba a úmrtí

Dne 10. září 2015 Sean Reinert oznámil rozpuštění Cynic kvůli uměleckým a osobním rozdílům. Později toho dne však Masvidal tvrdil, že k žádnému rozpuštění nedošlo a že Reinert tuto záležitost nekonzultoval s ostatními spoluhráči. Oznámil také, že kapela bude pokračovat "tak či onak". Dne 18. září 2015 bylo potvrzeno, že Cynic vystoupí už bez Reinerta a přijme bubeníka Trioscapes Matta Lynche, aby splnili festivalový závazek na německém Euroblast Festival, který se konal 3. října 2015.

V roce 2017 společnost Century Media vydala kompilaci "Uroboric Forms - The Complete Demo Collection 1988-1991". Po dvou letech nejisté budoucnosti, zakládající člen Sean Reinert oznámil veřejně 9. prosince 2017 svůj rozchod s Cynic a prohlásil: "Mezi Paulem a mnou bylo dosaženo urovnání... Jsem s dohodou smířený".

Nicméně dvojice Masvidal a dlouholetý baskytarista Sean Malone se pustili do práce na novém albu spolu s novým bubeníkem Mattem Lynchem, aby zajistili publiku, že jsou stále silní. Dbe 15. ledna 2018 Cynic digitálně vydali překvapivý singl s názvem "Humanoid", svou první píseň po čtyřech letech a první s Mattem Lynchem u bicích místo Seana Reinerta. Loudersound zařadil Cynic na speciál 4. července 2018 mezi deset Great American Prog Rock Bands.

Rok 2020 se zapíše do dějin jako nesmírně těžké období pro světovou lidskou populaci. Pro rodinu Cynic nebyl boj omezen jen na pandemii. Byly to i dvě naprosto nesmyslné prohry, které uvrhly bezprostřední obavy kapely do pozadí: předčasná smrt bubeníka Seana Reinerta v lednu ve věku 48 let a baskytaristy Seana Malona v prosinci ve věku 50 let byly šokující a nemyslitelné.

Tragickým zvratem osudu se totiž po noci 24. ledna 2020 začaly online šířit zprávy o náhlé smrti bývalého bubeníka Seana Reinerta.

Sean Reinert zemřel 24. ledna 2020 ve věku 48 let. Hank Shteamer z časopisu Rolling Stone napsal Reinertovi poctu krátce po jeho smrti a připomněl jeho příspěvky k Death and Cynic.

Aby toho nebylo málo, o necelý rok později, v prosinci 2020, bylo oznámeno, že baskytarista Sean Malone si tragicky sáhl na život.

Sean Malone zemřel 9. prosince 2020 ve věku 50 let o jedenáct měsíců později, než Sean Reinert. Dne 3. září 2021 Paul Masvidal odhalil, že Malone zemřel sebevraždou, a také oznámil vydání nové verze "Integral" s basovou skladbou, kterou Malone nahrál jako poctu.

Smrt Seana Malona způsobila Cynic v roce 2020 další strašlivou vrstvu tragédie. Během mnoha let strávených v kapele se Maloneova virtuózní hra intuitivně prolínala s Reinertovou. Společně vytvořili jádro kinetické, vysoce schopné rytmické obratnosti, která poháněla Cynic do nebeské výše. Dlouholetý baskytarista Cynic Paul Masvidal tak zůstal jediným původním základajícím členem.

Biografie Další vzkříšení...

Bylo by správné odhadnout totální zhroucení sebe sama poté, co byl na veřejnosti znám více než půl života s těmito kolegy hudebníky a v situacích, které nastaly předtím. Poté, co Paulu Masvidal zabralo rok vyrovnání se s realitou, proměnil svůj boj se smutkem a úzkostí v něco vzdorovitého, nadpozemského a osvěživě klidného v nejnovějším vydání Cynic "Ascension Codes".

Dne 15. září 2021 Cynic oznámili nové album s názvem "Ascension Codes", které vyšlo později 26. listopadu 2021. Skladba z alba "Mythical Serpents" byla zvolena Loudwire jako 9. nejlepší metalová píseň roku 2021. Portál Metal Hammer album zvolil jako 3. nejlepší progresivní metalové album roku 2021.

Dne 1. srpna 2022 bylo oznámeno, že Masvidal a Warren Riker dokončili remix alba "Focus". Tehdy Masvidal řekl: "Dokázali jsme to! Debutová nahrávka Cynic "Focus" byla oficiálně zremixována. Díky Warrenu Rikerovi za jeho neúnavné odhodlání zpracovávat materiál. Warren se vždy ukáže úplně a dodá jako nikdo jiný. Nemůžeme se dočkat, až se podělíme to s vámi. Zvláštní poděkování patří OG Scottu Burnsovi, se kterým jsme původně nahráli "Focus" v roce 1993. Scott zachytil okamžiky, které nám připravily základy pro tuto cestu."

Cynic oslavili 30. výročí svého debutového alba "Focus" z roku 1993 tím, že jej v plném rozsahu zahráli na festivalech 70000 Tons of Metal v lednu a ProgPower USA 6. září v Atlantě ve státě Georgia. Cynic také oznámili návrat Maxe Phelpse (Exist, Death to All) na doprovodnou kytaru a vokály a Brandona Giffina (ex-The Faceless, The Zenith Passage) na baskytaru, kteří oba hráli s Cynic živě mezi roky 2011 a 2014.

"Osm let od posledního živého vystoupení Cynic je jako mrknutí oka. V této kapitole prozkoumáme vytrvalost, překonávání těžkostí a léčivou sílu hudby," řekl frontman skupiny Cynic Paul Masvidal. Tisková zpráva také uvádí, že Cynic vzdají hold zesnulým členům Seanu Reinertovi a Seanu Maloneovi, protože se jedná o první živé vystoupení kapely od úmrtí obou hudebníků. Další výroční a vzpomínkové vzpomínkové show budou oznámeny v blízké budoucnosti.

Cynic také vydali 7. října 2022 prostřednictvím Bandcamp a všech dalších streamovacích služeb plně instrumentální verzi posledního alba pod názvem "Ascension Codes Instrumentals".

Ikony progresivní hudby Cynic v pátek večer 27. ledna 2023 odehrály svou první show po osmi letech v Knitting Factory v Los Angeles v Kalifornii. "Tajný" koncert, na kterém byli Cynic uvedeni jako UROBORIC FORMS, posloužil jako zahřívací vystoupení pro vystoupení Cynic na plavbě 70000 Tons Of Metal, která vyplouvá z Miami na Floridě od 30. ledna do 3. února 2023.

Před show Masvidal sdílel plakát ke koncertu Knitting Factory a připojil následující zprávu: "Tak tohle se stalo... První Cynic show po 8 letech. Byla to tajná zahřívací show před nastoupením na plavbu 70000 Tons a naše show na Progpower USA."


V sestavě Cynic se pro tuto show objevili Paul Masvidal na vokály a kytary, Max Phelps (Exist, Death To All) na další kytary a vokály, Brandon Giffin (The Faceless, The Zenith Passage) na baskytaru, Matt Lynch (Nova Collective, Intronaut) na bicí a perkuse a nový člen klávesista Zeke Kaplan. Lynch bubnuje s Cynic od roku 2015 a objevil se i na nejnovějším albu "Ascension Codes" a také na singlu "Humanoid" z roku 2018. Phelps, který se také objevil na "Ascension Codes", a Giffin již dříve koncertovali s Cynic během cyklů na podporu EP "Carbon-Based Anatomy" a "Kindly Bent To Free Us". Koncerty budou pokračovat i v roce 2023 a začínají v dubnu v Latinské Americe. První koncert je plánován 14. dubna 2023 v Sao Paulo, Brazílie, doprovod jí dělá kapela Moonspell, závěr je naplánován 27. dubna 2023 v Mexico City, Mexico.
Reinert, zakládající člen CYNIC od založení v roce 1988, měl velký vliv na množství mladých bubeníků. Jeho práce na "Focus" a přelomovém
albu Death z roku 1991 "Human" ho přivedly k vyřezávání extrémního technického metalu s přístupem inspirovaným jazzovou fúzí. Tento
přístup k nástroji a žánru byl nepochybně z velké části průkopníkem právě Reinert. I když se v roce 2015 rozloučil s CYNICEM, jeho
stopa na CYNIC je nevyhnutelná.

Členové Cynic jsou stále aktivní ve světě heavy metalu. Hned poté, co se kapela rozpadla, byli Anomálie zformováni Masvidalem,
Reinertem a Gobelem (ačkoli tento projekt nikdy nepřežil dostatečně dlouho na to, aby mohl být plně vydán). Reinert a Malone oba
působili v kapele Aghora a celé jádro skupiny se objevuje na albu Gordian Knot z roku 2003 Emergent. Mezitím jejich jediné album
dosáhlo stavu hraničícího s legendou v technických metalových kruzích.


Zpět
Současní členové:
Paul Masvidal - Guitars, Guitar Synthesizer (1987-1994, 2006-present), Lead Vocals, Vocoder (1988-1994, 2006-present), Unclean Vocals (1988-1993)
Matt Lynch - Drums, Percussion (2015-present)
Dave Mackay - Bass Synthesizer, Keyboards (2021-present)

Koncertní hosté:
Max Phelps - Guitars, Backing Vocals (2011-2015, 2021, 2023-present)
Brandon Giffin - Bass (live) (2011-2014, 2023-present)
     Ezekiel Kaplan - Keyboards, Synthesizer (2023-present)
     David "Mavis" Senescu - Guitars (1994 live)

Studioví hosté:
Roopam Garg (Dark) - Guitars (2021-present)
     Plini - Guitars (2021-present)
Bývalí členové:
Sean Malone - Bass (1993, 2008, 2011-2020, died 2020)
Sean Reinert - Drums, Percussion (1987-1994, 2006-2015,2020)
Tymon Kruidenier - Guitars, Unclean Vocals, Guitar Synthesizer (2008-2010)
Robin Zielhorst - Bass (2008-2010)
Tony Teegarden - Keyboards, Vocals (1993-1994, 2006-2007)
Chris Kringel - Bass (1994, 2006-2007)
Jason Göbel - Guitars, Keyboards (1988-1994)
Tony Choy - Bass (1989-1993)
Mark Van Erp - Bass (1987-1989)
     Esteban "Steve" Rincon - Lead Vocals (1987)
     Russell Mofsky - Guitars (1987)


Členové

         (celým jménem Pablo Alberto Masvidal)
         (Narozen 20. ledna 1971, San Juan, Puerto Rico)
         Guitars, Guitar synthesizer, Lead Vocals,
         Vocoder, Unclean Vocals

Paul je známý americký kytarista, skladatel, skladatel a mezinárodní umělec, nejznámější jako spoluzakladatel a přední člen Cynic, ceněné progresivní rockové skupiny s fanaticky oddaným přístupem. Paul je od roku 1989 vegetariánem. V květnu 2014 spolu s členem Cynic Paulem Masvidalem veřejně oznámili, že tvoří gay pár. Sean používá charakteristický model kytary "Masvidalien Cosmo" od švédského výrobce kytar Strandberg Guitars.

Paul Masvidal se narodil v Puerto Rico kubánsko-americkému občanskému a obchodnímu vedoucímu Raulovi Masvidalovi. Masvidal své rané dny strávil v Miami, kde studoval klasickou kytaru od raného věku s Carlosem Molinou. Kytarový učitel Dave Weissbrot byl také velkým vlivem a podnítil Masvidalovu lásku k jazzu, kytarám Steinberger a k východní filozofii. Zůstal stálým členem Cynic téměř tři desetiletí a rozvinul řadu dalších projektů včetně Æn Spoke, Onward with Love a sólového akustického projektu pod svým jménem, který vydal trilogii alb "Mythical" (2019), "Human" (2019) a "Vessel" (2020). Stal aktivistou Kriya jógy v pozdních dospívajících letech a od roku 2000 je buddhistickým praktikem. S bubeníkem Seanem Reinertem se Masvidal setkal v roce 1984 na Gulliver Academy a okamžitě se s ním začal jammovat a napsal pro Cynic "Crypha And Seaweed".

Cynic vydal čtyři dema od roku 1988, ačkoli 1991, s Masvidalova pověst se rozvíjet na metalové scéně Floridy pro jeho muzikantství. V roce 1989, ještě na střední škole, Mavidal navštívil Mexiko jako náhradní kytarista pro skupinu Death, ale odmítl pozvání trvale se k nim připojit, zůstal oddaný Cynic. To podnítilo zvědavost mnoha žurnalistů v té době, neboť Death se jevili jako vlivný a populární undergroundový počin, ale Masvidal zůstal na svých postojích a tvrdil, že pevně věří v Cynic. Přesto se Masvidal vrátil k Death sestavě, když nahradil kytaristu James Murphyho pro koncerty na Spiritual Healing tour v roce 1990. V roce 1991 se k Masvidalovi připojil i kolega z Cynic Sean Reinert, když byl rekrutován Chuckem Schuldinerem, aby ve studiu nahráli průkopnické death-metalové album Death "Humanic". Navíc v roce 1991 pomohl Masvidal chicagské kapele Master nahrát jejich album "On the Seventh Day God Created... Master". Masvidal se na tomto albu zhostil všech kytarových partů. Po dokončení světového turné s Death se Masvidal i Reinert vrátili do Cynic v roce 1992.

V roce 1993 pak vydali s kapelou Cynic sebevědomý debut "Focus" na labelu Roadrunner, kritiky i fanoušky vyzdvihovaný jako dílo závratné brilantnosti. Na "Focus" skloubili prvky metalu, progress rocku a jazz fusion do odvážného nového zvuku, který znejistil osluchače, neboť bylo v rozporu se všemi žánrovými omezeními. Masvidal pak nahrával s odnoží Cynic při jejich pauze s názvem Portal, ale od roku 2007 se Cynic vrátili na turné se sestavou, v níž už byli Masvidal i Reinert.

Skupina Cynic se opět spojila v roce 2008 po 13-leté přestávce a nahráli album "Traced In Air", jejich comebackový opus, který vyšel 17. listopadu 2008. Hudební kritik New York Times Ben Ratliff ve své recenzi napsal, že Cynic "by neměli být řazeni příliš vedle jakýchkoli metalových kapel, ale spíše s radikálními harmonickými progresivisty v posledních 45 letech pop a jazzu: skladateli jako Milton Nascimento, Beach Boys Nebo Pat Metheny. Po vydání alba Masvidal s Cynic koncertoval na několika rozsáhlých turné, kde doprovázeli tak populární kapely jako Opeth, Dream Theater, Mastodon, Meshuggah, Between The Buried And Me a The Faceless.

Masvidal se také objevil projektu Devina Townsenda, když pro naj nahrál album "Deconstruction" jako hostující zpěvák ve skladbě "Sumeria" společně s Joe Duplantier z kapely Gojira.

Během pauzy u Cynic založil Masvidal projekt Æon Spoke, jehož éterický indie rock byl označen komentátorem BBC Radio Janicem Longem jako "krásný, nádherný a určený k velikánství". V roce 2004 se skupina objevila ve vysílání na BBC Radio 2 a XFM se singlem "Silence", což vedlo k týdnu londýnských koncertů a vystoupení v rádiích. Následující rok se objevila skladba "Emmanuel" ve filmu indie breakout "What The Bleep Do We Know!" Skladby Æon Spoke se také objevily v televizním seriálu Warner Bros. Smallville, One Tree Hill a ve filmu Cry Wolf. Jejich bezejmenný debut vyšel v roce 2007 na SPV Records.

Masvidal také skládá a zpívá hudbu pro televizi a filmy prostřednictvím společnosti Still Motion Music, hudebním společenstvím založeným v Hollywoodu, který spoluzaložil. Byl hudebním ředitelem GATE (Global Alliance for Transformational Entertainment). Složil hlavní titul pro Emmy nominovanu sérii NBC teen Operation Junkyard a nahrávál pro série H2, National Geographic, Bravo, ABC a PBS. Paul také pracoval jako studiový kytarista pro sitcomy od Carsey Werner That '70s Show a 3rd Rock from the Sun. V roce 2014 produkoval Masvidal a hrál na kytaru pro doprovodný soundtrack dětské knížky herce Jima Carreyho nazbaný "How Roland Rolls".

V roce 2015 se Masvidal pustil do světa uměleckých děl pod maskou dua Onward with Love (OwL), hudební spoluprace s uznávanou zpěvačkou a skladatelkou Amy Correií. Jedinečné pohledy dvojice vytvářejí zajímavou syntézu filozofie orientované na východ, symbolické poezie, amerického blues, jazzu a prog rocku. OwL v současné době vystupuje na koncertních místech, v hospicích a galeriích po celém Los Angeles a na podzim roku 2015 koncertoval s Cynic po celé Evropě.

Paul vlastní hudební produkční společnost v Los Angeles se Seanem Reinertem nazvanou Film Motion Music (původně pod názvem MRI (Masvidal Reiner Inc.). Je také hudebním ředitelem pro GATE (Global Alliance for Transformational Entertainment). Masvidal je také oficiálním zastupcem švédské společnosti .strandberg * Guitars. Má svůj signovaný model nazvaný Masvidalien, má vlastní pedál pro sbory přes Protone Pedals a smlouvu o spolupráci s EMG Pickups a Cleartone Strings. V současné době vyvíjí vlastní zvuk zesilovačů pro revoluční aplikaci BIOS aplikaci Positive Grid pro iPad. Masvidal provádí mistrovské kurzy v různých hudebních akademiích a hudebních obchodech, vyučuje kytarovou techniku, psaní písní a tvůrčí proces spolu s propagací své signované kytary.

Členové Matt Lynch
(celým jménem Matthew Jason Lynch)
(Narozen 6. ledna 1986, Atlanta, Georgia, United States)
Drums, Percussion


Matt je americký hudebník a hráč na bicí a perkuze. V poslední době je znám jako člen obnovené kapely Cynic, kde působí od roku 2017a nahrál s ní singl "Humanoid" (2018) a zatím poslední album "Ascension Codes" z roku 2021.

Působil také v kapelách Nova Collective, Trioscapes, jako hostující koncertní umělec si zahrál s Intronaut (2020-present). Jako studiový hudebník se objevil i na albu dvojice Arch/Matheos na jejich druhém albu "Winter Ethereal" z roku 2019.

Členové Dave Mackay
(Narozen ***, England)
Bass Synthesizer, Keyboards


Dave Mackay je britský pianista, zpěvák a producent, v současnosti (2020) sídlící v Los Angeles v Kalifornii.

Se svoji sólovou show nebo pod hlavičkou Dave Mackay Group cestoval po celém světě a vystupoval/nahrával s mnoha umělců jako jsou Art Garfunkel, Plini, Lucius, Brandi Carlile, Sheryl Crow, Theo Katzman, KT Tunstall, Yola, Scary Pockets, Lizzy McAlpine, Phoebe Katis, Pomplamoose, Darren Criss , Lea Michele, Lapsley, Morgxn, Cynic, Nick Johnston, Grace Weber a Sam Sweeney. Nedávná živá vystoupení zahrnovala i koncerty v Royal Albert Hall, Glastonbury Festival, Ryman Auditorium, Walt Disney Concert Hall, London Palladium, El Rey Theatre a Vienna Konzerthaus.

V roce 2016 mu vyšlo sólové album "Restart". Pod hlavičkou Dave Mackay Group vydal alba "Flood" a "What We Become". Zformoval i několik vlastních projektů, z nichž nejnovější se jmenuje THREE. Tento instrumentální projekt je trilogií EP, nahraných ve 3 různých městech, s bubeníkem Aaronem Steelem a baskytaristou Antoinem Katzem. Jednotlivé části vyšly "Vol. 1 [Los Angeles]" v roce 2019, "Vol. 2 [Nashville]" v roce 2021 a "Vol. 3 [Utopia]" v roce 2022. Dave používá klávesy Nord a sekvenční syntezátory.

Členové Max Phelps
(Narozen 22. března 1988, United States)
Guitars, Backing Vocals


Max Phelps je americký hudebník hrající na kytaru a působí i jako doprovodný zpěvák. V poslední době působil jako učitel hudby. Žije v Oxon Hill, MD. Je absolventem škol Maurice Arenas Guitar Academy a McDaniel College.

Max Phelps hraje na kytaru dvacet let a posledních deset vyučuje hudbu profesionálně. Vystupoval na mezinárodní úrovni ve více než 30 zemích po celé Severní Americe, Evropě a Jižní Americe, kde vystupoval s progresivními metalovými skupinami Exist (2010-present), Wait (2011-present), naživo hrál s Cynic (2011-2015, 2022-present), Death to All (pocta hudebníkovi Chucku Schuldinerovi složenému ze členů kapely Death, 2013-present), Defeated Sanity (2015-?) a Obscura (2018) nebo v projektu Recently Vacated Graves: True Zombie Metal. Max také hraje lokálně s funkově orientovanou pracovní kapelou „Bachelor Boys“, stejně jako s různými jazzovými soubory a na volné noze, jak nahrává, tak hraje živě. Styly zahrnují rock, metal, jazz, funk, pop a klasiku.

Členové Brandon Giffin
(Narozen ***, United States)
Bass


Brandon je americký hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám jako spoluzakladatel technical death metalové kapely The Faceless (2004-2010, 2015-2016), později vystupoval i s kapelou Cynic (2011-2014), ke které se opětovně v roce 2022 připojil. Od roku 2021 je také členem kapely The Zenith Passage.

Kapelu The Faceless založili v Encino kytarista Michael Keene a basista Brandon Giffin v roce 2004, když byli ještě na střední škole. Brandon s kapelou hrál na albech "Akeldama" (2006) a "Planetary Duality" (2008) a pak si dal chvíli pauzu od turné, po kterém následovalo turné jako session basista pro prog legendy Cynic po několik let.

Dne 13. dubna 2015 bylo oznámeno, že se Brandon vrací na svůj post zpátky do The Faceless a natočil s nimi další album "In Becoming A Ghost" v roce 2017. Kvůli životním okolnostem nemusí být vždy schopen absolvovat s kapelou každé turné, ale je opět oficiálním spolupracovníkem The Faceless a bude s nimi hrát, když bude moci.

Členové Roopam Garg (Dark)
(Narozen 17. října 1995, Singapore, Singapore)
Guitars


Roopam Garg je americký hudebník, kytarista a skladatel. Je znám svou osobitou prací s kytarou a ambientní hudbou a nahrál a vydal několik singlů. Guitar World popsal jeho práci jako "jednu z nejpůsobivějších orchestrálních kytarových skladeb současnosti". Je znám jako zakladatel a člen kapely The Surrealist a projektu DARK.

V roce 2015 se Garg zapsal na Berklee College of Music v Bostonu, Massachusetts. Bylo to v Berklee, kde začal svůj projekt The Surrealist, zpočátku jako experimentální metalový projekt. Vydal svůj debutový singl "Self Spiral", který vedl k EP s názvem "Naked Awareness", následované třemi singly v roce 2017 "Origami", "Lux" a "Echo End". Berklee dokončil v roce 2018 s titulem Bachelor of Music. Garg také obdržel v roce 2018 Berklee Performance-Division Guitar Scholarship Award.

V roce 2018, krátce po promoci, vystoupil Garg na UK Tech-Fest 2018 a Dissonance Festival 2018. Později téhož roku podporoval výrobce Kiesel Guitars stejně jako produkty Stone Age Guitar Products. Rok 2019 znamenal pro Garga změnu směru. Opustil Kiesel Carvin Guitars a začal podporovat Abasi Concepts, kytarovou společností iniciovanou Tosinem Abasim z Animals As Leaders, krátce poté podpořil také Fishman Pickups.

Své hudební zaměření také posunul od progresivní metalové tvorby, cítil progresivní metal jako "sterilní prostředí", které "hledá dokonalost", k vydávání temnějších, více ambientních děl, cítil, že je to "osvobozující pro skladatele", popisuje ambientní hudba jako "prázdné plátno, kam se vejde všechno". Dark je jeho nový ambientní experimentální kytarový projekt.


Členové
(Narozen 12. dubna 1970, Delran Township, New Jersey, USA
zemřel 9. prosince 2020)
Bass, Chapman Stick, Piano, Keyboards, Guitars

Sean Malone je americký hudebník, který hrál primárně na bezpražcovou basovou kytaru a Chapman Stick. Přesto Malone také hraje na klavír, klávesy a na kytaru. Je nejznámější jako člen progresivní kapely Cynic. Jeho diskografie zahrnuje rovněž spolupráci s Gordian Knot, Aghora, OSI, Johnem Wesleym, Jamesem LaBrie a mnoha dalšími.

Ve své rané kariéře Malone hrál jako studiový hráč pro skupiny od latinského jazzu a bossa nova až k britské popové hudbě. Jeho první zkušeností na vysoké úrovni v metalové hudbě byla v roce 1993 s progresivní metalovou kapelou Cynic z Floridy. Stal se basistou Cynic zcela nečekaně, když skupina měla naplánované nahrávání svého debutového alba "Focus" ve studiu, ve kterém Sean Malone pracoval jako asistent-inženýr, producent a studiový hudebník. Tehdejší basista Cynic Tony Choy opustil kapelu krátce před nahráváním, takže skupina požádala Maloneho, zda by jim nahrál basy.

Nakonec se ukázalo, že Malone se zbytkem skupiny má docela dobrou hudební chémií a nakonec s nimi odjel Focus Tour v roce 1993. Tato nahrávka získala velmi vysoké hodnocení a dnes je považována za jednu z nejpozoruhodnějších progresivních metalových nahrávek.

Po prvním rozpadu kapely Malone pokračoval v práci jako studiový baskytarista a podílel se na více než padesáti nahrávkách. Je také autorem čtyř knih "Music Theory For Bassists", "Dictionary Of Bass Grooves", "Rock Bass" a "A Portrait of Jaco: The Solos Collection" (kniha přepisů basových partů Jaco Pastoriuse) pro Hal Leonard Corporation. V akademické oblasti Malone vydával publikace o teoretických a hudebních poznatcích, prezentoval je na konferencích, jako je Society for Music Theory, The International Conference of Music and Gesture a The Glenn Gould Conference, ale také vyučoval na University of Central Missouri a Carnegie Mellon University jako asistent profesora hudební teorie.

Malone vydal jedno vlastní sólové album pod názvem "Cortlandt", které vyšlo v roce 1996, v reedici pak v roce 2007. Ve studiu také sestavil a nahrál stejnojmenné debutové album projektu Gordian Knot, který vyšel v roce 1999. Na albu hostovali Trey Gunn (King Crimson), Ron Jarzombek (Watchtower, Spastic Ink, Blotted Science) a John Myung (Dream Theater). Na druhém albu Gordian Knot "Emergent" se objevili Bill Bruford, Jim Matheos (Fates Warning) a Steve Hackett (Genesis, GTR), stejně jako členové Cynic Sean Reinert, Paul Masvidal a Jason Gobel.

V květnu 2008 se připojil k obnoveným Cynic s Reinertem a Masvidalem a nahráli jejich comebackové album s názvem "Traced In Air", které rovněž získalo velmi příznivé recence. Album bylo vydáno 14 let poté, co vyšlo jejich předchozí a velmi úspěšné album "Focus". Nicméně, kvůli svým vysokoškolským výukovým prioritám s kapelou nemohl koncertovat. V září 2011 Cynic potvrdili, že Malone zaznamenal jejich EP s názvem "Carbon-Based Anatomy". Dne 12. prosince 2012 pak Cynic oznámili, že skupina vstoupila do studia ve trojici s Malonem, aby nahráli nové album "Kindly Bent To Free Us".

Dne 9. prosince 2020 Paul Masvidal oznámil ve zprávě na sociálních médiích, že Sean Malone zemřel ve věku 50 let. Ačkoli příčiny úmrtí Seana Malonea zatím nebyly potvrzeny spolehlivými zdroji, někteří uživatelé na sociálních médiích hovoří o jeho sebevraždě.

"Dnes jsem se dozvěděl, že Sean Malone zemřel", napsal Masvidal. "Jsem otupělý a zasažený žalem. Měl brilantní mysl, laskavé srdce a byl jedním z největších hudebníků, se kterými jsem se kdy setkal. Vím, že je to šokující ztráta pro mnoho fanoušků, jejichž životů se dotkl svým uměním, stejně jako pro mě. Prosím, uchovejte si jej ve svých myšlenkách a poslouchejte jeho hraní, abyste oslavili jeho život".    Členové


      (celým jménem Sean Landon Reinert)
      (Narozen 27. května 1971, Miami, Florida,
     United States
     zemřel 24. ledna 2020, California, United States)
     Drums

Sean je moderní progresivní rockový fenomén, který je znám z působení s kapelami Death, Gordian Knot, Æon Spoke, Aghora, Eggshell Repair Kit a jako zakládající člen Cynic. Je považován za jednoho z nejvlivnějších metalových bubeníků všech dob díky jeho nahrávkám alba z počátku 90. let, které mu otevřely dveře k metal/jazz fusion stylu. Bývá řazen k takovým bubeníkům jako Dave Miranda, John Bonham, Dave Weckl, Gary Husband a Vinnie Colaiuta.

Sean Reinert co si pamatuje, byl vždycky přitahován k hudbě. Ve věku čtyřech chtěl hrát na francouzský roh. V sedmi letech mu jeho máma koupila klavír. V deseti se Sean rozhodl "dočasně" se rozloučit s klavírem a přešel k bubnům! Od těchto narozenin Sean jí, pije a spí s bubnama...

V roce 1987 ve věku 15 let se Sean udělal zkoušky a byl přijat na prestižní New World School of Arts. NWSA byl zbrusu nový magnetem školy modelovaný podle školy "FAME" v NYC, která se nachází v centru Miami a zaměřuje se na divadelní a dramatické umění. Ponořen do všech aspektů hudby se Sean mohl plně rozvíjet a dále pokračovat ve studiu, aby jej mohl dokončit na skvělé úrovni v roce 1989.

V tomtéž roce 1987 se Sean zaměřil na více úloh a rozšířil svůj "učební plán" tím, že společně založil skupinu Cynic s Paulem Masvidalem. Tato různorodá směsice hudebních poloh se začala projevovat v jeho hře přimícháním rockových a metalových stylů, které dříve poslouchal s novějšími vlivy jazzu a fussion. Sean navazuje na umělce jako Chick Corea, "Frank Zappa", Allan Holdsworth a bubeníci jako Gary Husband, Vinnie Colaiuta a Dave Weckl, kteří měli hlavní vliv na jeho bubnování.

V roce 1990 Chuck Schuldiner ze skupiny Death přibral 19 letého Seana, aby nahrál bubny k materiálu, který se stal poznávacím znamením na Death albu "Human". Do Death v téže do vstoupil také Paul Masvidal. Toto album mnoho lidí považuje za počátek technického death metalového žánru. Je ironické, že jeho nemetalové vlivy způsobily, že se k němu přistupovalo jinak než k typickému metalovému bubeníkovi. Jeho vliv na prog-rock a fusion na nahrávce je často citován kvůli tomu, že nejen změnil zvuk alb Death, které následovaly, ale i zvuk celého žánru. Roadrunner jej znovu vydal v roce 2005 jako speciální sběratelské vydání kvůli vysoké poptávce.

Po odchodu z kapely Death Reinert a Paul Masvidal zformovali kapelu Cynic a konečně mohli vydat svoji klíčovou a žánrovou bustu, album "FOCUS", na podzim roku 1993. Album bylo drastickým odklonem od kapel thrash metalového zaměření, které obsahovalo prvky fusion, jazzu a duchovních textů. Album "Focus" je často zmiňováno fanoušky a hudebním průmyslem podobně jako před časem album Death "Human" a je často uváděno jako mezník, který změnil způsob, kterým se hraje technical/progressive metal.

Po rozpadu Cynic v roce 1994 se Reinert stal členem kapely Portal, pozůstalých z Cynic, se kterými nahráli demo, ale nakonec nebylo vydáno. Po přestěhování do Los Angeles Reinert pokračoval v práci v hudební oblasti. Hlavním zaměřením Seana se stalo pokračování v hudebním studiu. Po svém AA z Miami Dade Community College se přestěhoval na University of Miami School of Music, aby studoval kompozici a hudební teorii. Po odchodu z Miami se Sean přestěhoval do Los Angeles, kde dlouhou dobu studoval orchestraci s dlouholetým spolupracovníkem Danny Elfmanem, Stevenem Scottem Smalley stejně jako s legendárním autorem Robertem Drasninem Wild Wild West a Twilight Zone.

Současně v té době pracoval v Capitol Records v oddělení Mastering / Studios. V roce 1999 Reinert pomohl zformovat Æon Spoke spolu s Masvidalem, jejichž hudba je popisována jako "éterický rock". Skupina vydala desky v letech 2004 a 2007 u SPV Records, byla vysílána na národní a satelitních kanálech, vystupovala, hostovala v rozhlasovém vysílání a dokonce se objevila v televizních a filmových soundtracích nebo v mnoha televizních pořadech (One Tree Hill, The Mountain, Smallville apod.).

Během této doby bylo v roce 2006 oznámeno, že Cynic se zreformují na turné, které se konalo v létě roku 2007. Díky vysoké poptávce CYNIC prožili toto turné úspěšně. Po neuvěřitelné reakci a nové inspiraci se Reinert a Masvidal rozhodli nahrávat nové album Cynic. Reformovaná sestava CYNIC pak na podzim roku 2008 vydala svoji druhou nahrávku "Traced In Air", která byla přijata s příznivým ohlasem a následně se kapela vydala koncertovat. Cynic pokračoval v turné po celém světě po několik dalších let, nakonec zaznamenali v roce 2009 a v květnu 2010 ještě dvě další EP "Retraced" a "Carbon Based Anatomy" a ještě jedno plnohodnotné studiové album "Kindly Bent To Free Us" před jejich rozchodem v létě 2015.

V poslední době Sean nadále soustřeďuje své úsilí na televizi a filmovou tvorbu, výuku - stejně jako na svůj osobní projekt "Eggshell Repair Kit". Jeho diskografie se rozprostírá přes tři desetiletí a jeho vystoupení lze slyšet a vidět na rozhlasových stanicích nebo televizních sítích po celém světě.

V květnu 2014 spolu s členem Cynic Paulem Masvidalem veřejně oznámili, že tvoří gay pár. Sean tehdy řekl: "Homosexuální lidé jsou všude, dělají každou práci, hrají nejrůznější hudbu a vždy jsme byli," řekl Reinert pro L.A. Times. "Trvalo mi roky, než jsem byl konečně dost statečný, abych řekl: "Pokud s tím máš problém, pak vyhoď naše nahrávky. To je tvůj problém, ne můj."

V roce 2017 se Reinert formálně rozešel s Cynicem poté, když dosáhl právního urovnání s Masvidalem ohledně jména skupiny, které mu bylo přiznáno. Paul Masvidal k tomu uvedl: "Dnes píši s těžkým srdcem, ale také s odlehčeným duchem. Pokud jde o CYNIC, bylo mezi Paulem a mnou dosaženo dohody. Nemohu prozradit žádné podrobnosti týkající se této dohody, ale jsem s dohodou spokojen. Chystám se odstoupit od CYNIC a pokračovat se svými osobními projekty - Paul bude pokračovat s CYNIC. Chci využít tento poslední příspěvek na Facebooku jako příležitost k pokornému poděkování všem hudebníkům, technikům, technikům, společnostem, rezervačním agentům, manažerům, posádce, tisku, labelům a přátelům, se kterými jsem spolupracoval (a pravděpodobně i nadále budu) za posledních 30 let. Nejvíc ze všeho - děkuji fanouškům, kteří mě dodnes odhodili svou loajalitou a láskou. Vždy jste byli inspirací a palivem pro stroj! Paulovi mu upřímně přeji a hudebníkům, které najímá, jen ty nejlepší."

Po svém odchodu z Cynic Reinert naposledy hrál na bicí s losangeleskou progresivní rockovou skupinou The Perfect Beings, která vydala svou první desku "Vier" v lednu 2018 prostřednictvím InsideOut Music. V roce 2001 také složil hudbu pro krátký film "The Yellow Umbrella".

Bývalý bubeník kapel Death a Cynic Sean Reinert zemřel v pátek 24. ledna 2020 ve věku 48 let. Podle úředníků byl Reinert nalezen ve svém domě v San Bernardinu bez známek života. Seanův přítel se vrátil domů z práce a zjistil, že Sean leží nereagující na podlaze, zavolal ihned záchranku a byl převezen do místní nemocnice sanitkou. Nebyla oznámena žádná příčina smrti a bude provedena pitva. Sean i jeho přítel Tom právě dokončili naše roční fyzioterapii před 3 týdny a oba byli v dobrém zdravotním stavu. Sean neměl žádné problémy se zneužíváním drog. Zprávy o smrti technického gigantu začaly obíhat na sociálních médiích mezi dlouholetými přáteli Reinerta, kteří si hudebníka pamatují nebo jej znali. Až mnohem později bylo za příčinu smrti označeno prasknutí aorty, největší tepny v těle.

Členové Tymon Kruidenier
(Narozen 16. října 1980, Middelburg, Netherlands)
Guitars, Unclean Vocals, Guitar Synthesizer


Tymon je holandský zpěvák, kytarista, producent, skladatel, mixážní technik a učitel. Je znám z působení v kapelách jako kytarista a skladatel u Exivious (1997-2017), Skeletor (2005-2008), jako kytarista a growler u Cynic (2008-2010), ATM Project, Dodecahedron a Our Oceans (2015-). Kromě toho, že je hudebníkem, je také aktivní jako producent a mixážní technik.

Tymon byl také studiový hráč a hostova na deskách kapel jako jsou Warforged (2019), Fallujah (2016), Spires (2014), Illuminati (2013), Mindfold Express (2010), Achokarlos (2010), Mindfold Express (2010), Skeletor (2010) nebo Obscura (2009).

Tymon hraje na kytaru od od svých 16 let. Začínal s metalem, ale brzy dal přednost hudbě jazz/fusion. V roce 2008 jsem byl požádán, aby hrál s jeho oblíbenou americkou prog kapelu Cynic. Nahrál s nimi 2 alba a procestoval Evropu, Severní Ameriku, Mexiko, Austrálii a Indii. Exivious byla jeho instrumentální kapela, se kterou vydali 2 alba v letech 2009 a 2013. Tuto kapelu ale rozpustili nedávno uzavřeli rozlučkovým turné společně s Textures. Studoval na Utrecht School of the Arts, konkrétně Composition & Music Production, kterou v roce 2008 absolvoval. Působím také jako producent a mixážní technik pro jiné kapely. Také již asi 15 let vyučuje na hudebních školách, ale i přes Skype pro zahraniční studenty.

Od roku 2014 má novou kapelu Our Oceans, kde kromě hry na kytaru také zpívá. Zpěv je jeho nová vášeň a hudební výzva. Our Oceans je kapela z Nizozemska, kterou zformoval zpěvák a kytarista Tymon Kruidenier (Cynic, Exivious). Na basu a bicí se k němu připojili jeho bývalí kolegové z Exivious, Robin Zielhorst (Cynic, Onegodless) a Yuma van Eekelen (Quadvium, Pestilence).

První bezejmenné album jim vyšlo v roce 2015. Na svém nadcházejícím albu "While Time Disappears" power trio prozkoumává novou zvukovou půdu. Jejich mistrovské skládání písní je přesné a přímé, zatímco jejich výkony jsou stále dynamičtější a silnější. Emocionální naléhavost písní tahá za srdce způsobem, který je syrový a neokoukaný. Tím, že jsou stručnější, písně fungují jako prostředky k poskytování silných lyrických témat točících se kolem žalu, konfrontace a překonávání těžkostí; zdobí hudbu Our Oceans hluboce dojemnou, ale osobní atmosférou. Kapela je připravena vydat své druhé album "While Time Disappears" u SPV Long Branch Records na konci roku 2020.

Členové Robin Zielhorst

(Narozen 13. srpna 1982, Breda, Noord-Brabant, Netherlands)
Bass


Robin je nizozemský hudebník a baskytarista. Je nejznámější jako člen kapely Cynic (2008-2010). Působil také v kapelách Exivious (?-2010, 2011-2016), Mayan (2014), Mourn (2014), Textures (2016), In-Tension (2004), Blue Man Group a Our Oceans.

Od roku 2021 také působí v kapele Crown Compass, s ní vydal v roce 2022 album "The Drought". Hostoval také na nahrávkách kapely OneGodLess (2017).

Členové Tony Teegarden
(Narozen ***, Georgia, United States)
Keyboards, Backing Vocals


Tony je americký death metalový kytarista, klávesista a zpěvák. Hrál také na klávesy a zpíval v Cynic (1993-1994,2006–2007). Teegarden také koncertoval s CYNIC na podporu alba "Focus". Předtím působil v kapele Epitaph (1991-2020).

Náhodou byl v death metalových kapelách od 16 do 21 let. Koncem 80. a začátkem 90. let pracoval se svou první metalovou kapelou Epitaph, o níž říká, že jejich texty neměly nic společného s velkým doomem, temnotou a smrtí. Všechna témata byla o protažení mysli. S názvy písní jako "Transgression of Dreams", "State Of Being" a "Quantum Of Solace" už tehdy posouval hranice vývoje a myšlení. Byly to jen ty ošklivé growlingové vokály, které dělal, až se z toho stal death metal.

Pak se v roce 1992 zúčastnil konkurzu do kapely jménem Cynic a později s kapelou cestoval v roce 1993. Video, na kterém je naposledy viděn, je poslední show, kterou jsem s nimi hrál v roce 2004 v Davie na Floridě. Kapela se posunula ještě dále za hranice normálnosti s písněmi jako "Uroboric Forms", "The Eagle Nature" a "I’m But A Wave To". Písně byly o cestě duchů a vývoji ega na naší cestě sem jako lidských bytostí. Nic společného s tradiční krví a vnitřnostmi většiny death metalu. Bylo to skvělé poselství zahalené v tom, co se netrénovanému uchu zdálo chaotické.

Po oedchodu z Cynic opustil hudební scénu a přešel na další profesionální kariéru, když se stal koučem, učitelem a mentorem svých klientů, kde je úzce podporuje v objevování a jejich zařazování a umísťování jako mentální guru.

Členové Chris Kringel
(celým jménem Christopher Kringel)
(Narozen 1971, Appleton, WI, United States)
Bass


Chris Kringel je americký baskytarista narozený v Appletonu ve Wisconsinu, který vystupoval s kapelami Cynic (1994, 2006-2007), Portal (2005, 2012), Æn Spoke a Inda Eaton.

V pozdější době působil jako producent kapely Fibonacci Sequence, instrumentální prog/fusion/prog metal kapely z Milwaukee, Wisconsin, kteří se zformovali v roce 2007. V roce 2009 nahráli dvouskladbové prázdninové CD "We Three Kings" a v roce 2010 explodovali na progresivní hudební scéně vydáním jejich debutového alba "Numerology" velmi ceněné recenzenty progresivní hudby.

Členové Jason Göbel
(Narozen 30. září 1970, Cedar, Michigan/Miami, Florida)
Guitars


Jason Göbel je americký hudebník. Je nejznámější jako člen technical-metalové skupiny Cynic a hrál na kytaru na jejich albu "Focus". Pracuje jako technik a vyučující na universitě.

Göbel se připojil k Cynic v roce 1988, hrál na kytaru na jejich prvních demonahrávkách a albu "Focus", přestože vystudoval a získal titul B.Sc. v inženýrství řídících systémů, naplánoval si hudební kariéru. Působil v kapelách Cynic (1988-1994), Gordian Knot a Monstrosity

Hrál také s Portal, lehčím vedlejším projektem skupiny Cynic. Nahrával také s Gordian Knot, skupinou vytvořenou Seanem Malonem, také členem Cynic. Předtím hrál s kapelou Monstrosity na jejich albu "Imperial Doom" vedle budoucího zpěváka Cannibal Corpse George "Corpsegrinder" Fishera a budoucího kytaristy a básníka Malevolent Creation Marka Van Erpa. V roce 2004 odešel z hudebního průmyslu poté, co rozhodl, že chce pracovat v technickém oboru.

V současné době se nepodílí na žádných nových projektech, ale rád tráví čas psaním a nahráváním vlastního materiálu ve svém domácím studiu. Jasonův syn Jason Jr. se také učil hrát na kytaru, když nedávno dostal od svého otce novou klasickou kytaru. Podle Jasona jsou některé z jeho nejlepších vzpomínek z doby strávené v Cynic, kde zažil hudební a tvůrčí svobodu, které je od té doby těžké srovnat. Spolupracuje s Bechtel Corporation a žije v Portlandu v Oregonu se svou ženou a dvěma dětmi.

Členové Tony Choy
(rodné jméno Antonio Choy)
(Narozen 11. června 1971, Havana, Cuba)
Bass


Tony Choy je kubánsko-americký hudebník a jazzově orientovaný hráč na elektrickou basu. Narodil se na Kubě, nyní žije na Floridě v USA. Působil jako session hudebník pro některé známé technical-death metalové kapely jako Atheist (1991, 1993-1994, 2006-2010, 2012-2018), Cynic (1990-1991), Neuromorph (2016-present), holandskou kapelu Pestilence (1991-1992, 2008-2009, 2016), Fire for Effect (2017-2018), Voracious Scourge (2018-present) a Synaptik (2019-?). Hraje také jazz, funk, big band a je také známý jako latin popový hudebník. Byl jedním z prvních baskytaristů, kteří do extrémního metalu zavedli prvky jako Slap & Pop a obouruční tapping.

Do Cynic se připojil v roce 1989 a hrál na dvou demo páskách v letech 1990 a 1991. Jako hostující hudebník hrál na baskytaru Pestilence na albu "Testimony Of The Ancients" z roku 1991 a na několika živých vystoupeních. Nahrál také Atheist album "Unquestionable Presence" poté, co původní baskytarista Roger Patterson zemřel při autonehodě. V roce 1993 se stal baskytaristou Atheist pro jejich album "Elements" a opustil Cynic.

Poté, co se v roce 1994 Atheist rozešli, Tony dělal primárně latinský pop. Jako skladatel, producent, hudebník a zpěvák spolupracoval s několika známými umělci tohoto žánru. Hraje na basovou kytaru v kapele Area 305 a dělal doprovodné vokály pro Juana Gabriela, Julio Iglesiase a dalším. Podílel se také na albu "Por Los Siglos" z roku 2001 od hudebníka Juana Gabriela. Byl také zakládajícím členem latino-popové skupiny Area 305 (2004-2010) nominované na Grammy. Jako sólový umělec byl nominován na Grammy (Album roku 2004). V klubech kolem Miami je vidět jako perkusionista.

Tony se znovu objevil na metalové scéně kolem roku 2006, když se Atheist znovu sešli na koncertech a také se podílel na projektu Patricka Mameliho C-187 na albu "Collision". Když Patrick v roce 2008 oznámil reformaci Pestilence, přidal se i Tony, tentokrát jako řádný člen. Hrál na Pestilence albu "Resurrection Macabre" a doprovodném Tour, ale v říjnu 2009 kapelu opustil kvůli svým dalším projektům. Tony se objevil na novém albu Atheist a jeho latinsko-popová kapela Area 305 na tento rok také naplánovala nové album.

SYNKRONIZITY je nový projekt vedený bývalým baskytaristou ATHEIST/CYNIC Tonym Choyem, který v roce 2011 dokončil práce na svém debutovém albu, které vyšlo v květnu 2011. Předlohu obalu CD vytváří Eliran Kantor, který dříve spolupracoval mimo jiné s ATHEIST, TESTAMENT, SIGH, ANACRUSIS a GWAR. Kapelu komentoval Choy slovy: "Tento projekt odráží, jak jsem se vždy chtěl vyjádřit v metalu kombinujícím fusion, death-metal jazz a pop, ale zároveň zachovat věrnost odkazu death metalu "jižní Floridy" a ukázat světu, čeho je Tony Choy schopen." Dodal ještě: "Album má spoustu zvratů, aby vás udrželo hudebně ve střehu." SYNKRONIZITY tvoří Santiago Dobles (AGHORA) - Guitar, Matt Thompson (KING DIAMOND, AGHORA) SYNKRONIZITY vyrazila v létě na turné a na festivalový okruh. Kapelu řídí Choyův "dlouholetý přítel" Frank Watkins (bývalý baskytarista OBITUARY).

Členové Mark Van Erp

(Narozen 5. dubna 1967, Brooklyn, New York, United States)
Bass


Mark Van Erp je americký hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám jako člen kapely Cynic (1987-1989), Malevolent Creation (1987-1990), Monstrosity (1990-1995, death metal) a thrash/death metalové kapely z Floridy Solstice (1992-1993).

Když mu bylo 13 let a viděl živou kapelu v hasičské zbrojnici. Poslouchal coverband, hraní Aerosmith a další věci. Jako nástroj si vybral baskytaru, protože jeho ruce byly příliš velké na to, abych hrál na 6-strunnou kytaru. Nemohl hrát na kytaru se 4 strunami, myslel si, že to bude jednodušší. Mezi jeho oblíbené judebníky a kapely patrili Geddy Lee a Rush, Steve Harris, Iron Maiden, Chris Squire, Yes, Cliff Burton a Metallica. V podstatě jej k hraní na baskytaru přivedla kapela Rush. Cvičil každý den 3-4 hodiny denně. Od 9. do 11. třídy pak hrál ve školním Jazz Bandu.

K death metalu jej přivedl Paul Masvidal z Cynic, když spolu chodili do internátní školy v letech 1983-1984 v New Lebannon, NY. Jeho první kapelou byli Cynic, kterou jste založili kytarista Paul Masvidal a bubeník Sean Reinert. Oba měli nápad založit kapel. Tehdy Mark chodil do školy s Paulem, ale Paul a Sean už měli společný plán a písničky a odjeli na Floridu a začali je hrát. Mark odjel také na Floridu a byl v pohodě s tím, co spolu složili, ale pořád to pro Marka bylo nové. Neznal tu hudbu, byla dost snadná, ale jedinečná. Nebyla to sice jeho první kapela, ale první kapela, se kterou vydali demo. V té době byla Tampa ve Floridě hlavním death metalovým městem okresu. Potkávali se se skupinami jako Death, Nasty Savage, Distruction, Sodem and Venom a rozhodně Slayer.

Kapelu Cynic opustil v podstatě tak, že je propustili, protože Tony Choy se spřátelil s Paulem a Seanem a byl dobrý baskytarista. Z toho či onoho důvodu to byl pro ně lepší tah a myslím, že v podstatě i pro mě. Tihle kluci jsou nejlepší muzikanti, se kterými kdy Mark hrál.

Po odchodu z Cynic se dostal dokonce na 6 měsíců do vězení, až poté se připojil k Malevolent Creation. Byl s nimi od října 1989 do září 1990. Následující kapelu Monstrosity zformoval v roce 1988 baskytarista Mark Van Erp, bubeník Lee Harrison a zpěvák George "Corpsegrinder" Fisher. Jon Rubin, který hrál na kytaru v Malevolent Creation, se také přidal k založení Monstrosity. Monstrosity v té době natočili dvě dema "Horror Infinity" (1991) a "Slaves And Masters" (1992). Čtyři členové Monstrosity podepsali smlouvu s Nuclear Blast (Německo). Jason Gobel, který byl členem Cynic, pomohl Monstrosity nahrát studiové album "Imperial Doom", které vyšlo v roce 1992 u Nuclear Blast. V roce 1995 pak Mark kapelu opustil.

Hrál pak v několika kapelách, o kterých nikdo neslyšel, ale bavilo jej hrát s muzikanty, kteří milují toto řemeslo podobně jako Mark. Začal se dokonce učit hrát na klavír. I když se Mark momentálně nevěnuje psaní písní ani nahrávání, stále jamuje s Monstrosity a čas od času s nimi hraje živé sety pro konkrétní jednorázové akce.

Zpět
Studiové desky:
2022 Ascension Codes (Instrumentals)
2021 Ascension Codes
2014 Kindly Bent To Free Us
2008 Traced In Air
1993 Focus
Ostatní nahrávky:
2011 Carbon-Based Anatomy (EP)
2010 Re-Traced (EP)
2008 Promo 08
1991 Demo 1991
1990 Demo 1990
1989 Reflections Of A Dying World
1988 Demo 1988

Kompilace:
2017 Uroboric Forms - The Complete Demo Recordings (komp.)
2012 The Portal Tapes (komp.)


Skupina:
Paul Masvidal - Guitars, Vocals, Lyrics
Matt Lynch - Drumscapes
Dave Mackay - Bass Synthesizer, Keyboards
Hosté:
Plini - Guitars Solo (01)
Diskografie Ascension Codes (Instrumentals)
Vyšlo 7. října 2022, independent

Seznam skladeb:
01. The Winged Ones (6:25) (instrumental)
02. Elements and Their Inhabitants (3:11) (instrumental)
03. Mythical Serpents (5:41) (instrumental)
04. 6th Dimensional Archetype (3:41) (instrumental)
05. Architects of Consciousness (5:50) (instrumental)
06. Aurora (4:08) (instrumental)
07. In a Multiverse Where Atoms Sing (3:30) (instrumental)
08. Diamond Light Body (5:42) (instrumental)
Total Time: (38:08)

Production: Paul Masvidal & Warren Riker
Mixing: Warren Riker
Mastering Studio & Engineer: Andrew Mendelson of Georgetown Masters, Nashville, TN, USA
Biography: Jeff Wagner
Cover Art: The Landing & Triptych & Martina Hoffmann
Graphics & Designs: Travis Smith

Skupina:
Paul Masvidal - Vocals, Guitars, Vocoder vocals, Guitar synth
Matt Lynch - Drums
Hosté:
Dave Mackay - Bass synthesizer, Keyboards
Plini - Guitars (lead), Guitar synth
Max Phelps - Vocals (additional)
Diskografie Ascension Codes
Vyšlo 26. listopadu 2021, Season of Mist, SOM640D

Seznam skladeb:
01. Mu-54* (0:32)
02. The Winged Ones (5:08)
03. A'-va432 (0:28) (instrumental)
04. Elements And Their Inhabitants (3:09)
05. Ha-144 (0:30) (instrumental)
06. Mythical Serpents (6:24)
07. Sha48* (0:19) (instrumental)
08. 6th Dimensional Archetype (4:07)
09. DNA Activation Template (5:25)
10. Shar-216 (0:23) (instrumental)
11. Architects Of Consciousness (6:20)
12. DA'z-a86.4 (0:34) (instrumental)
13. Aurora (4:34)
14. DU-*61.714285 (0:30) (instrumental)
15. In a Multiverse Where Atoms Sing (3:48)
16. A'jha108 (0:28) (instrumental)
17. Diamond Light Body (5:43)
18. Ec-ka72 (0:47)
Total Time: (49:09)

Producer, Mixing: Warren Riker
Producer, Songwriting, Lyrics: Paul Masvidal
Mastering: Andrew Mendelson
Graphics, Design [Designs]: Travis Smith
Artwork: Martina Hoffmann

Skupina:
Paul Masvidal - Vocals, Guitars, Keyboards
Sean Reinert - Drums
Sean Malone - Bass, Chapman Stick
Hosté:
Diskografie Kindly Bent To Free Us
Vyšlo 14. února 2014, Season of Mist, SOM300

Seznam skladeb:
01. True Hallucination Speak (6:03)
02. The Lion's Roar (4:35)
03. Kindly Bent To Free Us (6:27)
04. Infinite Shapes (4:57)
05. Moon Heart Sun Head (5:21)
06. Gitanjali (3:58)
07. Holy Fallout (6:35)
08. Endlessly Bountiful (3:56)
Total Time: (41:52)

Recorded on December 2012 - May 2013 at Perfect Sound Studio in Los Angeles
Producer: Cynic
Engineering: Jason Donaghy
Mixing: R. Walt Vincent
Mastering: Maor Appelbaum
Artwork: Robert Venosa
Layout: Travis Smith
Liner Notes: Paul Masvidal

Skupina:
Sean Malone - Bass, Chapman stick
Tymon - Guitars, Vocals (growls)
Paul Masvidal - Vocals, Guitars, Guitar synthesizer
Sean Reinert - Drums, Percussion
Hosté:
Amy Correia - Vocals (additional)
Diskografie Traced In Air
Vyšlo 17. listopadu 2008 (Europe), 25. listopadu 2008 (USA), Season of Mist, SOM 182

Seznam skladeb:
01. Nunc Fluens (2:55)
02. The Space For This (5:46)
03. Evolutionary Sleeper (3:34)
04. Integral Birth (3:52)
05. The Unknown Guest (4:12)
06. Adam's Murmur (3:28)
07. King Of Those Who Know (6:08)
08. Nunc Stans (4:12)
Total Time: (34:07)

Producer: Paul Masvidal, Sean Reinert
Management: Lisa Armstrong
Engineering, Mixing: Warren Riker
Mastering: Chris Bellman
Cover art, Artwork: Robert Venosa
Kapela znovu spolupracovala na přbalu alba s umělcem Robertem Venosou, který vytvořil obal a vizuály pro "Focus".

Skupina:
Paul Masvidal - Vocals, Guitars, Guitars Synthesizer
Sean Reinert - Drums, Drums (electronic), Keyboards
Sean Malone - Bass, Chapman Stick
Jason Göbel - Guitars, Guitars synth
Tony Teegarden - Death Growls Vocals
Hosté:
Sonia Otey - Vocals (additional)
Steve Gruden - Vocals (additional)
Aruna Abrams – Keyboards, Vocals (12–14, 2004 remaster)
Chris Kringel – Bass (12–14, 2004 remaster)
Diskografie Focus
Vyšlo 13. září 1993, Roadrunner Records, RR 9169-2

Seznam skladeb:
01. Veil Of Maya (5:23)
02. Celestial Voyage (3:40)
03. The Eagle Nature (3:31)
04. Sentiment (4:24)
05. I'm But A Wave To... (5:31)
06. Uroboric Forms (3:32)
07. Textures (4:42) (instrumental)
08. How Could I( 5:29)
Total Time (36:12)

Re-mastered bonus tracks 2004:
09. Veil of Maya (2004 Remix) (5:22)
10. I'm But A Wave To... (2004 Remix) (5:21)
11. How Could I (2004 Remix) (6:20)
12. Cosmos (Masvidal, Gobel, Reinert, Aruna Abrams, Chris Kringel) (4:21)
13. The Circle's Gone (Masvidal, Gobel, Reinert, Abrams, Kringel) (5:20)
14. Endless Endeavors (Masvidal, Gobel, Reinert, Abrams, Kringel) (9:56)

Recorded on 1993 at studio Morrisound Recording
Production: Cynic
Producer, Engineering, Mixing: Scott Burns
Mastering: Mike Fuller
Art Direction: Modino Graphics
Artwork [Cover Art: Angelic Manifestation], Design [Cynic Logo]: Robert Venosa
Photography: Theresa Blauch
A&R: Monte Conner

Technical personnel (2004 remaster)
Production: Tom Burleigh, Paul Masvidal, Sean Reinert
Mastering: Kevin Bartley (01–08), Mark Chalecki (09–14), John Hiler (09–11)
Production: Portal (12–14)
Production, Mixing: Scott Burns (12–14)


Skupina:
Sean Malone - Bass
Sean Reinert - Drums, Keyboards
Paul Masvidal - Vocals, Guitars
Hosté:
Amy Correia - Vocals (female)
Diskografie Carbon-Based Anatomy
Vyšlo11. listopadu 2011,

Seznam skladeb:
01. Amidst The Coals (2:11)
02. Carbon-Based Anatomy (6:24)
03. Bija! (2:27)
04. Box Up My Bones (5:32)
05. Elves Beam Out (3:59)
06. Hieroglyph (2:28)
Total Time: (23:01)

Producer: Paul Masvidal
Recording (drums): Josh Newell
Mixing: John Hiler
Mastering: Maor Appelbaum
Design: Travis Smith
Artwork: Robert Venosa

Skupina:
Paul Masvidal - Vocals, Guitars, Keyboards
Tymon - Guitars, Keyboards
Sean Reinert - Drums, Percussion
Robin Zielhorst - Bass
Hosté:
Amy Correia - Vocals (female) (04)
Diskografie Re-Traced
Vyšlo 17. května 2010, Season of Mist, SOM 216

Seznam skladeb:
01. Space (5:14)
02. Evolutionary (4:25)
03. King (4:54)
04. Integral (3:51)
05. Wheels Within Wheels (4:45)
Total Time: (23:09)

Mastering: Maor Appelbaum
Mixing: Warren Riker
Artwork: Robert Venosa, Travis Smith
Photography: Darren Blackburn

Skupina:
Paul Masvidal - Guitars (lead), Vocals
Sean Malone - Bass
Tymon Kruidenier - Guitars (lead), Vocals (backing)
Sean Reinert - Drums, Keyboards
Hosté:
Jon Ossman - Bass
Diskografie Promo 08
CD, vyšlo květen 2008, independent

Seznam skladeb:
01. Integral Birth (3:49)
02. Adam's Murmur (3:28)
03. Evolutionary Sleepers (Live)
Total Time: (7:17)


Skupina:
Paul Masvidal - Guitars (lead), Vocals
Tony Choy - Bass
Jason Göbel - Guitars (lead)
Sean Reinert - Drums
Hosté:
Diskografie Demo 1991
Vyšlo 1991, Roadrunner Records

Seznam skladeb:
01. Uroboric Forms (3:46)
02. The Eagle Nature (3:27)
03. Pleading For Preservation (5:04)
Total Time: (12:17)Skupina:
Paul Masvidal - Guitars (lead), Vocals
Tony Choy - Bass
Jason Göbel - Guitars (lead)
Sean Reinert - Drums
Hosté:
Diskografie Demo 1990
Vyšlo leden 1990, Epidemic Records, EP90-6

Seznam skladeb:
Side A
01. Lifeless Irony (4:09)
02. Thinking Being (4:54)
03. Cruel Gentility (4:34)
Side B
04. Lifeless Irony (4:09)
05. Thinking Being (4:54)
06. Cruel Gentility (4:34)
Total Time: (13:37)

Engineering, Producer: Scott Burns
Artwork: Jose Perez

Skupina:
Paul Masvidal - Guitars (lead), Vocals
Mark van Erp - Bass
Jason Göbel - Guitars (lead)
Sean Reinert - Drums
Hosté:
Diskografie Reflections Of A Dying World
TApe, vyšlo 1989, independent

Seznam skladeb:
Side A
01. Denaturalizing Leaders (3:52)
02. Extremes (2:33)
Side B
03. A Life Astray (2:50)
04. Agitating Affliction (3:42)
Total Time: (12:57)

Skupina:
Jack Kelly - Vocals (lead)
Paul Masvidal - Guitars (lead)
Mark van Erp - Bass
Sean Reinert - Drums
Hosté:
Diskografie Demo 1988
Tpe, vyšlo 1988, independent

Seznam skladeb:
01. Once Misguided (2:58)
02. Weak Reasoning (3:36)
03. Dwellers Of The Threshold (3:58)
Total Time: (10:32)


Skupina:
Paul Masvidal - Vocals (01-10), Guitars
Mark van Erp - Bass (07-13)
Sean Reinert - Drums
Jack Kelly - Vocals (11-13)
Jason Jason Göbel - Guitars (01-10)
Tony Choy - Bass (01-06)
Hosté:
Brian DeNeffe - Vocals (14,15)
Diskografie Uroboric Forms - The Complete Demo Recordings
Vyšlo 10. února 2017, Century Media Records, 88985355372

Seznam skladeb:
01. Uroboric Forms (3:48)
02. The Eagle Nature (3:28)
03. Pleading For Preservation (5:03)
04. Lifeless Irony (4:07)
05. Thinking Being (4:52)
06. Cruel Gentility (4:32)
07. Denaturalizing Leaders (3:47)
08. Extremes (2:30)
09. A Life Astray (2:44)
10. Agitating Affliction (3:39)
11. Once Misguided (3:00)
12. Weak Reasoning (3:38)
13. Dwellers Of The Threshold (3:59)
14. Uroboric Forms (alternative version) (3:46)
15. The Eagle Nature (alternative version) (3:33)
Total Time: (56:26)

Reissue producer, Coordinator: Philipp Schulte
Remastering: Patrick W. Engel
Cover art: Manuel Tinnemans
Layout: Gustavo Sazes
Liner Notes: Chris Dic

Skupina:
Aruna Abrams - Vocals, Keyboards
Paul Masvidal - Guitars, Vocals
Sean Reinert - Percussion, Drums
Chris Kringel - Bass
Jason Göbel - Guitars
Hosté:
Diskografie The Portal Tapes
Vyšlo 23. března 2012, Season of Mist, SOM257

Seznam skladeb:
01. Endless Endeavors (3:55)
02. Karma's Plight (5:20)
03. Circle (5:10)
04. Costumed In Grace (4:24)
05. Cosmos (4:20)
06. Crawl Above (3:57)
07. Mirror Child (5:03)
08. Road To You (4:24)
09. Belong (4:19)
10. Not The Same (4:29)
Total Time: (45:21)

Mastering: Eric Koondel
Artwork: Robert Venosa

Skupina:
Hosté:
Diskografie
Vyšlo ,

Seznam skladeb:
Total Time: (00:00)

Zpět

Cynic "Focus" era (L-R): host Tony Teegarden, Sean Reinert, Sean Malone, Jason Gobel, Paul Masvidal


Carbon-Based Anatomy touring line up (L-R): Sean Reinert, Max Phelps, Paul Masvidal, Brandon Giffin

Cynic 1994


Sean Reinert, Tony Choy, Paul Masvidal


Cynic 2010: Paul Masvidal, Tymon Kruidenier, Robin Zielhorst, Sean Reinert


Cynic 2010 - Sean Reinert, Paul Masvidal, Robin Zielhorst, Tymon Kruidenier

Cynic 2011

Cynic 2015Zpět
Oficiální stránky:
https://listen.cyniconline.com/bio
https://cynic-alliance.bandcamp.com/
http://www.cynicalsphere.com/musicians.html
https://www.carnagedeathmetal.de/carnage/oldschool/bands/c/cynic/interviews/Cynic_2005.htmlProgressRock Nahoru
Made by 
©  15.2.2023 
Menu Poslední aktualizace: 15.2.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©