Crown Lands - progressrock.cz


Zpět
Crown Lands je kanadské rockové hudební duo z Oshawy v Ontariu. Kapelu tvoří zpěvák/bubeník Cody Bowles a kytarista/basák/klávesista Kevin Comeau. S prog-rockovými vlivy tvoří duo hudbu a texty inspirované odporem domorodců vůči kolonialismu. Kevin Comeau a Cody Bowles tvoří velkou, vzkvétající, poctivou rockovou hudbu s nepopiratelnou silou. Je to silné duo, které bere kanadskou hudební scénu útokem. Uvedli, že jejich jméno "Crown Lands" vyjadřuje touhu narušit koncept kanadské "země koruny" nebo vládou držených zemí ukradených First Nations. Samotný název skupiny je výzvou pro status quo: "Země koruny" je územní oblast, kterou si nárokuje koloniální vláda právem britské koruny. Jak říká bubeník a zpěvák Mi’kmaq Cody Bowles: "Crown Land je ukradená půda a my ji získáváme zpět".

A v důsledku celosvětového chóru volajícího po zúčtování s protičernošským rasismem, policií a nerovností je vášeň Crown Lands pozvednout marginalizované skupiny silnější než kdy předtím. "Probíhá duchovní revoluce a my máme povinnost být jejím soundtrackem," říká Comeau. "Jako rovný, bílý muž mám obrovskou zodpovědnost být dobrým spojencem." Příběh o původu dua se čte jako skutečné převyprávění "Subdivisions", písně Rush z roku 1982 o odcizených předměstských teenagerech. Comeau opakuje text písně o tom, jak se naučit "přizpůsobit se, nebo být vyvržen".

"Naučili jsme se nesnášet se s určitými lidmi," říká s odkazem na netoleranci, kterou duo snášelo. "Věděli jsme, že když někoho potkáte a uslyšíte ho říkat pár divných věcí, řeknete "Skvělé" a prostě odejdete." Je ironií, že zkušenost s odcizením byla jen další věcí, která svedla Crown Lands dohromady. Když Comeau vyrůstal v židovské rodině ve Whitby, Ont., čelil totiž podobné zkušenosti.

"Je to klasický příběh," říká Kevin Comeau z kapely Crown Lands. "Většina hudebníků a umělců jsou obvykle zvláštní děti, které se do toho nutně nehodí. Byl jsem velký snaživec a ve škole jsem pracoval opravdu tvrdě, ale nebylo to tak, že bych se zajímal o něco jiného než hudbu." Jako jediný židovský student na střední škole v Oshawě našel Comeau útočiště v rokenrolu a spřízněnou duši v Cody Bowlesovi, který je napůl Two-Spirit Mi’kmaq (domorodý kmen z atlantické oblasti Kanady), ze sousední komunity Bowmanville.

Setkali se v Kevinových 19 letech někdy v roce 2013, Codymu bylo o rok méně. Odehrálo se to na konkurzu kapely, v níž Cody hrál na bicí a ještě nezpíval, a hledali kytaristu. Kevin sice hrál spíše na baskytaru a klávesy, ale kytaru zvládal rovněž. Nějaký čas pak hrál ve skupině s Codym. Jednoho dne ale slyšel Kevin Codyho zpívat a ihned navrhl, aby Cody vystrídal původního zpěváka. To se ale nesetkalo s pochopením a Kevin odešel. Asi rok pak dělal vlastní věci, ale s kapelou odehrál ještě několik živých vystoupení. Dlouho hrál v jiné kapele a během té doby ale napsal spoustu riffů později využitých u skladeb Crown Lands. Nakonec se vrátil domů a přesvědčil Codyho, aby s nim tyto riffy jamoval, a skončili jsme tak, že jsme napsali celé toto album společně na jedno posezení a bylo to opravdu výjimečné. Ale to až později.

Od setkání v roce 2015 na konkurzu kapely, kde je spojilo zalíbení k prog ikonám Rush, se páru s leonskými vlasy daří díky rozmanité směsi nápadů a aktivit. Rozlehlé konverzace při procházkách v lese. Naléhavé ódy na špatné zacházení s domorodými obyvateli jejich země (zachyceno v singlu z roku 2020 "End Of The Road"). Groteskní vtipy nad filmy a indickým jídlem. Kulturní prubířské kameny, které zahrnují světy J.R.R.Tolkiena, autora Duny Franka Herberta, buddhistického mistra meditace Chögyam Trungpa a soundtracky Flash Gordon a Terminátor. Po celou dobu se hromadily hromady riffů.

Oba kluci vyrůstali jako outsideři, na okraji svých příslušných sociálních skupin, a díky společné, nestoudné lásce k Rush se mezi nimi rychle vytvořilo pouto. "Nikdy jsme nevyrostli jako cool děti, oba jsme docela praštění," říká Comeau se smíchem. "Cody a já jsme se okamžitě spojili."

"O samotě pro tuhle kapelu toho moc neděláme," říká Comeau. "Když jsem sám a tvořím hudbu, je to syntezátorová hudba, něco jako Vangelis nebo Tangerine Dream nebo John Carpenter. A když je Cody sam, Cody dnes hraje na všechny ty úžasné flétny, a to je úplně jiný svět. Ale když se sejdeme, je to jako, co by Pink Floyd dělali, kdyby jamovali s Rushem? Je to jiný druh headspace."

"I když pocházíme z různých kultur, v dětství jsme stále zažili spoustu stejných věcí. A je pro mě úžasné, že se nespojujeme jen prostřednictvím hudby, máme toto společné trauma, které nám také pomáhá vytvářet tuto hudbu."

Jakkoli jejich rocková kapela vytváří hudbu v naději, že podnítí změnu, stala se také silným odbytištěm pro Bowlesovo duševní zdraví. "Hudba mi pomohla překonat tolik těžkých chvil v mém životě," řekl. "Pomohlo mi to překonat velkou depresi."

Jezdili v tátově Hyundai Elantra nahoru a dolů po 401, což je hlavní dálnice v Ontariu. Jeli 4 nebo 5 hodin jedním směrem a objeli 3 nebo 4 univerzitní města a pak jeli 4 nebo 5 hodin opačným směrem a dorazili jste do všech ostatních univerzitních měst. V podstatě tak trávili měsíce, tam a zpátky o víkendech a to je vše, co dělali. Hráli také v potápěčských barech před 5 nebo 10 lidmi, jen to rozmělňovali a byli lepší a lepší a snažili se vylepšit jejich živou show a udělat dojem na lidi a prodat nějaký merch. Dělali to roky a roky, až nakonec získali vlastního agenta, Ralpha Jamese. To byla naše první velký přelom. Poslali mu video "Mountain Music", které natočili nezávisle, a on jim zavolal a řekl: "Odteď jsem váš agent.", ale také Nickelback a Billy Talentův. Pomohl mnoha opravdu velkým kanadským rockovým kapelám dostat se do povědomí.

Ralph je solidní chlap. Představil jej jejich manažerovi, který v té době žil v LA. To bylo správné, když Greta Van Fleet explodovali s "Highway Tune" a všichni byli hladoví tento úspěch znovu zopakovat. Není žádnou záhadou, že kdykoli má kapela nějaký mainstreamový úspěch, podepíše se deset dalších kapel a možná 2 nebo 3 další prorazí. Za velký úspěch vděčí tak i Greta Van Fleet, která prorazila jako první. Tak podepsali smlouvu s Universal, protože s Gretou viděli jedničku za jedničkou za jedničkou. Říkali: "Super. Je tu další kapela s mladými lidmi s dlouhými vlasy. Páni." Byl to tento skvělý okamžik v hudbě, kde má tento organický, klasický šikmý rokenrol opět místo u stolu.

Během celé té doby, než jsme vůbec podepsali jakoukoli z těchto věcí, naštěstí ústním podáním, že jsme dobrá živá kapela, jsme absolvovali spoustu skvělých turné. Na jejich posledním hlavním turné, než prorazili, odjeli a hráli v Halifaxu na východním pobřeží Kanady před 5 lidmi v potápěčském baru. O dva měsíce později se vrátili k Jacku Whiteovi a hráli před 10 000 lidmi. Skončili turné s Rival Sons, Coheed a Cambria, Primus a pak vyjeli s The Hu po Státech.

V podstatě první dílo, které vzešlo z jejich spolupráce bylo EP "Mantra" vydané 18. srpna 2016. Celá nahrávka vznikla během jednoho dne, kdy jamovali v kamarádově stodole se studiem. Kevin si původně sedl za bicí a obsluhoval i kytaru, Cody měl vystupovat v úloze klasického frontmana. Naštěsti pro ně se ukázalo, že Cody je mnohem lepší budeník, aa když bude za bicími i zpívat, nijak tím neutrpí jeho leadersovké charisma. Kevin se dál zaobíral hrou na kytaru, baskytaru, dokonce zvládal i klávesy, na které se dá "prý" hrát i nohama.

"Cody a já jsme byli opravdu velmi rychle ambiciózní a zarezervovali jsme všechny tyto koncerty v Londýně a Windsoru pár týdnů poté, co jsme vytvořili kapelu, a ještě jsme neměli ani jméno," říká Comeau. Skupina odehrála svou první show jako Crown Lands v Oshawa’s Wasted Space, nyní Brew Wizards Cafe. Nicméně, jak cestovali, zájem jen dále rostl, jak se jejich hardrockový styl a výkon začaly obracet hlavami.

"Byl jsem jediné dítě ve škole, které poslouchalo hudbu jako já," říká Bowles a vyjmenovává řadu prog-rockerů jako Yes, King Crimson, Genesis a zejména hrdiny z rodného města, Rush, které oba dva hudebníci zbožňují. "Vyrůstal jsem se spoustou rasismu a byla to těžká doba," dodává Bowles. "Byli jsme jako nešťastné děti a bylo nám osudem předurčeno najít jeden druhého." Hudba jako taková představuje hard rock s progovými tendencemi a vlivy od RUSH, BLACK COUNTRY COMMUNION a GRETA VAN FLEET.

Žánr blues-rock, který inspiruje hudbu Crown Lands, má dlouhou a bohatou historii jako soundtrack k revoluci. Rock byl vždy neodmyslitelně politickým žánrem: v průběhu 70. a 80. let byl neúprosně spojen s generací vzdoru mládeže a byl neoddělitelný od jeho existence jako odbytiště zuřivosti, zoufalství a naděje. Bowles a Comeau ale v následujících letech říkají, že to změklo. "Rock se stal bezpečným. A to není něco, na čem bychom se chtěli podílet. Nikdy neuděláme rock, který je bezpečný, protože je prostě - pro mě je to prostě bez duše. A mám pocit, že když máme co říct a děláme lidem nepříjemné pocity, pak jsme na správném místě."

Comeau a Bowles, když vyrůstali, pečlivě maskovali svou identitu, přestože byli schopni splynout. Nyní však oba přátelé využívají svou hudební platformu k tomu, aby vstali, vynikli a posvítili si na neutěšenou situaci domorodých lidí. "Jako kapela s názvem Crown Lands musíme mluvit o tom, co se vlastně děje, a o tom, že Crown Land je ukradená země," říká Comeau. "Musíme mluvit o kolonizaci, o důsledcích, které stále pociťujeme každý den, a o skutečnosti, že to není starověká historie." A Bowles dodává: "Stále to trvá a na co jsme chtěli upozornit, je být v Kanadě a být kanadskou kapelou,"

Jakkoli jeho rocková kapela vytváří hudbu v naději, že podnítí změnu, stala se také silným odbytištěm pro Bowlesovo duševní zdraví. "Hudba mi pomohla překonat tolik těžkých chvil v mém životě," řekl. "Pomohlo mi to překonat velkou depresi." Na druhou stranu Comeau rychle převrací scénář. "Poslouchání hudby hodně pomáhá s duševním zdravím, ale její vytváření může být někdy velmi namáhavé," říká. "Zvláště, když musíte "roztrhat svou duši, abyste mohli napsat dobrou desku" a vydat se na bouřlivé turné, které vás na dlouhou dobu odtáhne od blízkých - skutečnosti, o kterých se v hudebním průmyslu často nemluví". Comeau dodává, že svého nejnižšího bodu dosáhl v únoru 2020 při nahrávání nejnovějšího počinu Crown Lands "Wayward Flyers", pětiskladbového akustického EP. Jak se vyrovnal? S týdenní terapií. "Nikdy není špatný čas na terapii," říká. "Našel jsi někoho, s kým bys mohl mluvit? Není v tom žádná ostuda. Byla to nejlepší investice v mém životě - kromě mých kytar."

"Vždycky vás překvapí, když se někomu líbí věci, které vytvoříte," říká Bowles. "Píšeš to z tak osobního místa a srdce, a to samo o sobě je tak zranitelná věc, a tak se o to s někým podělit a pro lidi, aby to bylo nadšené, je opravdu skvělé. To nikdy neomrzí." A zatímco jejich popularita začala stoupat, kapela se nadále držela svých skromných kořenů, spravovala si vlastní turné a propagační akce a dokonce hledala úkryt před návštěvníky show. Během svého prvního 17denního turné duo většinu nocí oznamovalo svým fanouškům, že nemají kde strávit noc. "Měli jsme opravdu štěstí, myslím, že z těch 17 dnů na cestě jsme měli jen dvě noci, kdy jsme museli spát v dodávce," říká Comeau. Ani tehdy si ti dva nestěžovali. "Nebylo to ani tak špatné," říká Bowles. "Na konci noci jsme si vylezli na své vybavení, měli bychom možná stopu místa, abychom se mohli vmáčknout." To vše bylo součástí snu, poháněného vášní vytvářet hudbu, která promlouvá k lidem.


Duo nezačínalo s provokativním názvem. "Přemýšleli jsme o všech těch hrozných nápadech na názvy kapel," říká Bowles. "The Kevin and Cody Cool Guy Fun Time Hour", vtipkuje Comeau. "Když přítel navrhl Crown Lands, dvojice se hluboce ponořila do kanadské koloniální minulosti a současnosti, než se rozhodla si je ponechat." Název Crown Lands pochází z termínu používaného k popisu země, která byla ukradena domorodým národům během procesu kolonizace. Tím, že si kapela vzala frázi, která se historicky používala k ospravedlnění a udržování koloniálního násilí proti domorodým národům, skupina slouží k získávání této země zpět jako součást své revoluce.

Nicméně, Bowles se zpočátku neztotožnil s myšlenkou psát o záležitostech, které zasáhly tak blízko domov, potřebovali nějak přesvědčit. Comeau poznal, že přebírání domorodých témat se dotklo struny jádro identity jeho spoluhráče z kapely a nestačilo to. Ale pár vedl několik upřímných diskusí a Bowles změnil názor: "Vzhledem k naší platformě a schopnosti mluvit o věcech jsem cítil, že ctím svou cestu kreativního hudebníka," říkají. A jako domorodý člověk Two-Spirit Bowles říká, že nikdy nebylo na výběr, zda do jejich hudby vložit odvážné politické, dekoloniální poselství, nebo ne. "Cítím, že je mou povinností ctít své řemeslo a mluvit o těchto problémech. Máme platformu, která může potenciálně změnit způsob, jakým lidé přemýšlejí - zejména u lidí v rockové hudbě".

"Je tu spousta dělníků, kteří úplně nechápou, co jsou internátní školy, a kterým je nepříjemné, když mluvíte o právech domorodců. A je nedílnou součástí tohoto pohledu zpochybnit, protože žijí v této zemi a měli by vědět, co se zde stalo". A dodává: "Důležité je, že to nikdy nebylo něco odděleného. Nikdy nás nenapadlo o tom nemluvit. Když jsme se pojmenovali Crown Lands, věděli jsme, že budeme mluvit o politických věcech, protože, jak jednou řekl [čínský umělec] Aj Wej-wei, umění je politika." Bowles je inspirován nejen vlastními zkušenostmi Crown Lands, ale i přetrvávajícím fenoménem domorodé odolnosti v takzvané Kanadě.

Druhé EP "Rise Over Run" vydali 8. září 2017. Termín "Rise Over Run/převýšení přes přeběh" se používá v matematice pro výpočet sklonu. Pro duo to symbolizuje růst. "Snažíme se ukázat, že rosteme, toto je náš růst, doufejme, že se posouváme nahoru," říká Comeau. Kapela představila nahrávku v klubu Moustache 8. září 2017 na slavnostním vydání "Rise Over Run" společně s kapelami The Kerouacs a The Micronite Filters. "Začíná to velmi jasně a optimisticky a jak EP pokračuje, je to trochu temnější a nabírá trochu obrátky a začínáme se snažit mluvit o věcech, na kterých nám záleží." EP obsahuje singl kapely "Mountain", odehrávající se na pozadí Comeauovy vrčící slide kytary, líčí příchod evropských kolonizátorů a začátek domorodého odporu. Píseň "Mountain" vykresluje obraz kolonizace a škodlivého vládou podporovaného systému rezidenčních škol v Kanadě (pokus vymýtit domorodou mládež jejich kulturního jazyka a praktik, které způsobily dlouhodobé mezigenerační problémy mezi domorodými komunitami).

"Když jsme hráli píseň jako "Mountain" o hrůzách kolonizace, Cody rychle mluvil o pohřešovaných a zavražděných domorodých ženách, dětech a lidech Two-Spirit. V dobách, kdy jsme byli na turné, za námi u prodejního stolu přišly domorodé ženy a řekly: "Děkujeme, že nás zastupujete"," řřekl Comeau. "To je opravdu zatraceně zvláštní a tehdy jsme si uvědomili, že děláme naprosto správnou věc."

V roce 2018 se kapela zahajovala koncerty pro Jacka Whitea na kanadské části jeho turné.

Další akustické EP "Wayward Flyers Volume 1" z června 2020 předvádí uměleckou všestrannost Crown Lands se čtyřmi původními písněmi a coverem "Birds" od Neila Younga. EP obsahuje "Howlin Back Again", což je akustické pojetí "Howlin’ Back", druhé písně vydané začátkem května z debutového alba "Crown Lands", které vyjde letos v létě. "Toto EP je další stránkou Crown Lands. Strana, kterou jsme ještě neukázali! Chtěli jsme se prostřednictvím této desky dostat do kontaktu s jádrem našeho psaní písní. Tom Petty jednou řekl, že‚ většinou každé dobré písně si můžete sednout a přednést ji s klavírem nebo kytarou.‘ Rozhodli jsme se to dokázat a ve výsledku jsme se vydali jemnějším, intimnějším směrem."

Rockové duo z Ontaria Kevin Comeau a Cody Bowles přečkalo svou pandemii jedním z největších let svého života. Vydali kritikou uznávané stejnojmenné album, léto strávili bouráním a převratem ve svém zvuku a právě získali dvě nominace na Juno Award, na průlomového umělce roku a rockové album roku. Debutové album "Crown Lands", které produkoval v Nashvillu Dave Cobb nominovaný na Grammy, bylo vydáno 13. srpna 2020, a to s velkým ohlasem od takových magazínů či portálů jako Guitar World, Kerrang! a American Songwriter nebo zpravodajství od BBC a CBC. Album předcházel singl "End Of The Road", protestní píseň o problému pohřešovaných a zavražděných domorodých žen, jehož video obsahuje vyprávění Tanyi Tagaq. První, čeho si při poslechu Crown Lands všimnete, je technické mistrovství, které hudba vyžaduje. Comeauova kytara je kvílivá, neúprosná a matematicky složitá. Bowlesův hlas kvílí jejich politicky nabité texty na rejstřík připomínající slavné časy rokenrolu. Ale nelze získat plný zážitek z Crown Lands, pokud je neuvidíte v akci. S hustými vlasy po prsa a spoustou kostýmů, které přistávají někde na ose mezi vesmírným kovbojem a rockovou operou, vzali estetiku klasického rocku a povýšili ji na opulentnost 21. století. Album "Crown Lands" nakonec získalo členům kapely cenu Juno Award 2021 za průlomovou skupinu roku.

Zaujmout stanovisko k domorodým problémům bylo pro kapelu hlavním krokem při vytváření její jedinečné identity. Ale rozšíření hudebních obzorů Crown Lands bylo pro Bowlese a Comeau další cestou vpřed, která znamenala přijetí jejich prog-rockových ambicí. "Kevin a já jsme vždy milovali prog," říká Bowles. "Když jsme se dali dohromady, rozhodli jsme se, že tam nepůjdeme, protože to bylo tak snadné. Bylo to ale také z pragmatického důvodu. Mysleli jsme si, že by bylo lepší začít s něčím lépe stravitelným, snáze žvýkatelným."

Původně se pustili do syrového blues rocku na jejich stejnojmenném LP nominovaném na Juno v roce 2020 a spolupracovali s Davem Cobbem nominovaným na Grammy. To připravilo půdu pro představení tří hrdinů Crown Lands: Terryho Browna, Nicka Raskulinecze a Davida Bottrilla - všech plodných producentů, kteří s nimi spolupracovali na jejich průlomové skladbě "Context: Fearless Pt. 1", který měl premiéru na Rolling Stone. Po neustálém přísunu nové hudby jim nový přístup a katalog zaměřený na poslání vynesly kapele cenu Juno 2021 za "Průlomovou skupinu roku". S nejnovějšími termíny turné a nabitými novou hudbou jsou Crown Lands připraveni přinést elegantní, chytrý a progresivní rock masám.

"Je snazší napsat tříminutové písně," souhlasí Comeau, ale kapela změnila názor. "Po naší první desce," pokračuje Bowles: "Cítil jsem více přitahován k něčemu progresivnějšímu a oba jsme to cítili im společně. Byli jsme, jako do prdele! Právě to uděláme. Dáme se dohromady a opravdu se opřeme o to, co jsme celou tu dobu cítili." Přijetí jejich kořenů a následování ve stopách svých hrdinů přivedlo Comeau a Bowlese na oběžnou dráhu tří zkušené producenty, kteří spolupracovali s Rush.

Dalším pozoruhodným úspěchem Crown Lands bylo jejich zařazení do soundtracku k vysoce ceněné videohře "Cyberpunk 2077". Tato spolupráce odhalila jejich hudbu ještě širšímu publiku a překračovala tradiční hranice rockové hudby. Jejich skladba "Leadfoot" dokonale vystihla futuristickou atmosféru hry. Comeau o písní řekl: "Leadfoot" začalo jako varovný příběh o překročení rychlosti, ale rychle se z něj stala píseň o mezihvězdné lásce. "Je to o mimozemšťanech? Jde o auta? Je to o mimozemšťanech, kteří řídí auta? Možná. Ať tak či onak, je to hodně zábavné hrát." Spousta prostoru a přírodních obrazů brání písni, aby se dotkla reality, ale hudba má docela kořeny v blues a glam rocku". Není těžké říci, že Crown Lands a samozřejmě Greta Van Fleet se staly nositeli pochodní pro další generaci rockových hudebníků. Jejich úspěch dokazuje, že prog rocková hudba není zdaleka mrtvá a nepřestává uchvacovat publikum napříč generacemi.

Po vydání jednoho kritiky uznávaného alba by se mnoho kapel nedožadovalo začínat od nuly. Ale poté, co pandemické paradigma změnilo celý hudební průmysl, Comeau a Bowles si uvědomili, že mají prázdný list a svobodu, kterou potřebují, aby konečně posunuli hranice svého zvuku, a po roce v izolaci byli připraveni to pozvednout. "Pandemie začala opravdu strašně," říká Bowles. "Nyní ale máme společný útočiště, nové nahrávací studio, takže můžeme mít naše každodenní společenství s hudbou společně. Změnilo to hru, máme vlastní prostor. A poté, co jsme strávili rok ve zcela odlišném myšlení, dokázali jsme při psaní písní napnout svaly, které jsme předtím nedokázali. A díky tomu si myslím, že nový materiál je mnohem, mnohem muzikálnější a mnohem působivější."

"Je menší snaha dostat se z bodu A do bodu B," dodává Comeau. "A není na tom nic špatného, protože mám pocit, že jsme to na stejnojmenné desce prozkoumali opravdu dobře. Ale nyní přecházíme na tento způsob dokonalejší, skutečně hudební typ hudby, což je přesně to, co jsme vždy chtěli." Díky ohromujícím riffům a úžasným runtimem znamenají nejnovější skladby kapely výrazný vývoj ve sluchový zážitek, který je zcela odlišný od všeho, co dělali předtím. "Snažili jsme se udělat šťastnými nejprve sami sebe a pak zajistit, abychom udělali šťastnými i ostatní lidi," říká Comeau o jejich prog-rockovém průzkumu. "Prog je to, co jsme s Codym milovali. Tak tvrdě bychom se nad těmi věcmi vyřádili. Takže nyní skutečně zkoumáme používání lichého metru a zjišťujeme, jak tyto věci zpřístupnit průměrnému posluchači. A jak provést lidi, aby viděli hudbu jako je tato? Jak uděláte píseň, která je jedinečná, ale přesto přiměje lidi tančit a hýbat se? To jsou otázky, které si klademe..."

"Tak dlouho jsme utíkali od toho, kým jsme skutečně byli," dodává Bowles. "Báli jsme se přiznat světu, že opravdu, opravdu milujeme věci jako Rush a Yes a Genesis. A nyní míříme za roh a přijímáme, kdo jsme. A lidé ve skutečnosti milují tento nový směr, který je tak nemocný, protože jsme to riskli. Bylo to pro nás riskantní." Jejich nové skladby vyvolaly okamžitá srovnání s jejich kanadskými prog-rockovými hrdiny Rush, a to není náhoda - společná láska k Rush je to, co svedlo Comeau a Bowlese dohromady. "Můj kamarád byl na konkurzu do této kapely, pro kterou Cody hrál na bicí," směje se Comeau. "A slyšel jsem, že Cody je opravdu velký fanoušek Rush. A na zadku mám doslova tetování Rush. Takže jsem zrušil konkurz a zavolal Codymu a bylo to doslova jako ta scéna v Step Brothers: Stali jsme se právě nejlepšími přáteli?!"

Kapela se vrátila se dvěma novými písněmi "Context: Fearless Pt. 1" a "Right Way Back!. Skladby znovu navštěvují jejich prog-rockové kořeny a ukazují cestu do neomezené budoucnosti a zároveň spojují skupinu s jejich legendárními krajany Rush, kapelou, která sloužila jako jejich počáteční inspirace, a to způsobem, který nikdy nečekali. Crown Lands přizvali dlouholetého producenta Rush Terryho Browna, aby vytvořil ranou verzi "Context: Fearless Pt. 1" a poté, co si píseň vzali na cesty, skupina vylepšila strukturu písně. Kapela se poté spojila s Nickem Raskulineczem, který spolupracoval s Rush v pozdějších letech, aby znovu nahráli skladbu a Davidem Bottrillem, ten zase remixoval "Vapor Trails", comebackovou nahrávku Rush z roku 2002, aby na ni produkoval vokály.

Ale duo se kvůli pandemii nemohlo vrátit do Nashvillu, aby dokončilo nahrávání, což vedlo Crown Lands ke spolupráci se třetím spolupracovníkem Rush, Davidem Bottrillem, který remixoval 17. album Rush "Vapor Trails". Bottrill nahrál vokály Bowlese na dubnovém singlu 2021 "Context: Fearless Pt. 1".

Duo nahrálo demo "Context: Fearless Pt. 1" v Torontu s Terrym Brownem, který produkoval prvních 10 Rush alb. V lednu 2020 zamířili do Nashvillu nastříhat novou verzi s producentem Nickem Raskulineczem, který pracoval na posledních dvou albech Rush, když se doslechli, že bubeník Rush Neil Peart zemřel. Zdrceni Comeau a Bowles uvažovali o zrušení sezení, ale zkušený producent je vyzval, aby pochodeň nesli. Když začali nahrávat, překvapil je Peartovou bicí soupravou z Rush turné "Snakes & Arrows" v letech 2007-2008. Znamenalo to začátek nové kapitoly existence Crown Lands a návrat k jejich hudebním kořenům.

"Šli jsme tam dolů a bylo to něco jako znovuzrození toho, kým hudebně jsme. Byl to velký vodoznak pro otočení nové stránky a hraní Neilovy sady bylo transcendentální," vzpomíná Bowles. "Bylo to jako návrat domů, protože tohle byla hudba, ke které jsme se s Codym spojili, a nakonec jsme dělali hudbu, která zněla jako hudba, kterou jsme uctívali", říká Comeau. "S lidmi, kteří to skutečně dokázali," dodal Bowles. "Bylo to naprosto surrealistické." Skupina také během svého působení v Tennessee napsala "Right Way Back", lyrickou poctu bubeníku Peartovi.

SP z března 2021 "Context Fearless Part 1" obsahuje stejnojmennou skladbu, je to 10-dílná píseň s částmi odkazujícími se na tvorbu Rush a je tak poctou kapely RUSH. Kapela v ní spolupracovala s producentem Terry Brownem, producentem prvních devíti alb Rush, a později na skladbě pracovali s Nickem Raskulineczem, koproducentem dvou alb Rush, a producentem Rush Davidem Bottrillem.

Skupina získala nominaci na Juno Award a nakonec i cenu Juno Award 2021 vyhrála za průlomovou skupinu roku. Skupina byla také nominována na Rockové album roku. "Je to ta nejčistší radost, jakou jsem kdy zažil," říká Comeau. "Junos jsou tak obrovské a byl to právě tento krásný, vzrušující okamžik, který jsme ani nečekali. Právě jsme měli tunelové vidění, když jsme vydávali "Context", a pak přijde tato úžasná oslava". Jejich nová skladba "Context: Fearless Pt. 1" byla vyhlášena Rockovou nahrávkou týdne na BBC Radio. "Mám pocit, že jsme tento týden opravdu odbočili. Je to opravdu, ale opravdu vzrušující," říká Comeau.

V červenci 2021 skupina vydala singl "White Buffalo" spolu s 5-dílnou skladbou "The Oracle", obě produkoval David Bottrill. Obě písně byly zahrnuty na čtyřskladbovém EP "White Buffalo", které vyšlo 16. září 2021 u Spinefarm Records / Universal Music Canada. Hudebně je píseň "White Buffalo" spíše ozvěnou Led Zeppelin. Skupina označuje skladbu "White Buffalo" jako třetí v trilogii písní o domorodém odporu, což byly písně "Mountain" a "End Of The Road". Jsou to písně zaměřené na minulost, přítomnost a budoucnost původních obyvatel Kanady. "White Buffalo" je pop-prog klenot připravený na stadion, který spojuje neodolatelné háčky, silné poselství a komplexní rytmické a hudební změny v méně než čtyřminutové skladbě. Se svým hymnickým refrénem "White Buffalo" využívá představu stvoření jako výzvu k znovuzískání postoupené země, postavit se temnotě a vybudovat světlou budoucnost:

"Like a White Buffalo
Standing strong in the fading light
From deep in the shadows
Our spirits rise".

"Jako Bílý Buvol
Stojíme pevně v slábnoucím světle
Z hlubin stínů
Naši duchové vstávají".


Bowles říká: "Bílý buvol je v domorodých kulturách symbolem prosperity a síly, takže píseň je o rekultivaci a překonání útlaku. Chtěli jsme vytvořit něco, co bylo naší projekcí budoucnosti, o které doufáme, že se projeví."

V "End Of The Road" Bowles zpívá o utrpení zavražděných a pohřešovaných domorodých žen, dívek a lidí Two-Spirit hlasem, který připomíná Roberta Planta z Led Zeppelin (další významný vliv) a akordy, které odrážejí senzaci kanadské new wave Platinum Blonde. "End Of The Road" osvětluje notoricky známou Highway of Tears, odlehlý úsek silnice v Britské Kolumbii známý desítkami žen a dívek, většinou domorodých, které zmizely nebo se našly mrtvé v této oblasti. Dodnes je většina těchto případů stále nevyřešena.

"Máme píseň s názvem "End Of The Road" o zmizelých a zavražděných domorodých ženách, dětech a lidech Two-Spirit na Highway of Tears. A být součástí těch protestů mě a Kevina opravdu hodně inspirovalo a ještě toho bude. Je toho mnohem víc, co si řekneme o domorodých otázkách a domorodých právech. Chystáme se otevřít stavidla a myslím, že lidé jsou na to připraveni lépe než kdy předtím." Comeau dále vysvětluje: "Highway 16 "se nazývá Highway of Tears, protože se tam ztratily stovky domorodých žen, dokonce proběhlo celostátní vyšetřování pohřešovaných a zavražděných domorodých žen. A když se vyšetřování vrátilo, konstatovalo, že tato epidemie je genocida".

Crown Lands dokončili nahrávání nového živého alba "Odyssey Vol. 1" těsně předtím, než kapela vyrazila na východní kanadské turné s daty 1. prosince 2021 v Torontu, 3. prosince v Ottawě a 4. prosince končící v Montrealu. Nové živé album bylo nahráno v History, novém koncertním místě v torontském East Endu, ale bez publika. Přehlídka byla zachycena na videu, streamována na síti webových stránek Louder Sound (Prog, Classic Rock, Metal Hammer a One Louder) a bylo k dispozici na stránce kapely YouTube. Samotné album vyšlo 2. prosince 2021 digitálně a jako luxusní vinylový balíček.

"Odyssey Vol. 1" zachycuje syrovou sílu koncertního zážitku Crown Lands. Na pódiu Comeau a Bowles reprodukují své studiové kompozice bez použití sekvencerů a doprovodných stop. Člověk se může jen divit dvěma hudebníkům, kteří produkují tolik zvuku. Na koncertě vousatý Comeau kráčí na pódium, přepíná mezi akustickými a elektrickými kytarami, hází dvoukrkým bass-kytarovým kombem Rickenbacker, kope do pedálů syntezátoru Moog Taurus a dokonce hraje na klávesy. Andělský Bowles pak plynule mísí víceoktávové vokály s frenetickým polyrytmickým bubnováním a perkusemi a nedávno přidali do svého hudebního repertoáru tradiční flétny a mandolínu. Společně je dvojice vizuálně i sluchově okouzlující.

"Myslím si, že ten wow faktor, který jsme s Codym vytáhli jako dva lidé, je něco, co musíme v živé show zachovat," vysvětluje Comeau. "Stále můžeme vytáhnout spoustu těch sraček naživo bez stop, bez triků a bez dalších členů."

Navzdory Comeauovým tvrzením, že jsou na okrajích drsnější než jejich prog-rockoví předchůdci, hudební umění Crown Lands je staví na podobnou úroveň jako jejich hrdiny. "Vyrostli jsme a milovali jsme prog kapely ještě předtím, než explodovaly videoklipy na MTV," říká Comeau. "Všechna tato skvělá živá vystoupení kapel najdete na zvukových scénách. Místo aby napodobovali hudbu, šli hrát to, co právě dokončili ve studiu. A skvělým příkladem toho je oficiální hudební video "Villa Strangiato" [od Rush]. Ale není to studiová skladba. Je to jedna z mých oblíbených živých verzí písně. Tak trochu jsme chtěli zachytit i to. A samozřejmě, víte, jestli je kapela k něčemu dobrá, poznáte tak, že se podíváte na jejich živé věci."

V říjnu a listopadu 2022 se kapela otevírala koncerty pro Greta Van Fleet na jejich turné po USA. Dne 24. února 2023 vydali singl "Lady Of The Lake". Tato píseň a následující singl "Starlifter: Fearless Pt. II" byly zahrnuty o měsíc později na druhém albu kapely.

Původně se Crown Lands dostali do dveří s působivým, přímočarým rock'n'rollem, zkompilovaným na jejich stejnojmenné nahrávce "Crown Lands" (2020) nominované na Juno, nahrané v RCA Studio A v Nashvillu a produkované šestinásobný držitel Grammy Dave Cobb (Rival Sons, Chris Stapleton). Syrové bluesrockové písně jako „Spit It Out“ a „Howlin‘ Back“ jim poskytly bránu do živé scény a upoutaly pozornost posluchačů po celém světě. To připravilo půdu pro představení tří hrdinů Crown Lands: Terryho Browna, Nicka Raskulinecze a Davida Bottrilla - všech plodných producentů, kteří s nimi spolupracovali na jejich průlomové skladbě „Context: Fearless Pt. 1“, který měl premiéru na Rolling Stone. Po neustálém přísunu nové hudby jim nový přístup a katalog zaměřený na poslání vynesly kapele cenu Juno 2021 za „Přelomovou skupinu roku“. Nyní, po úspěchu dlouhých koncepčních singlů, vytvořili moderní progresivní opus - druhé studiové album "Fearless".

Nové album "Fearless" vyšlo 31. března 2023 s 18-minutovou epickou písní "Starlifter: Fearless Pt. II". Témata alba jsou o spojení sci-fi a domorodých obyvatel. Pro vydání Deluxe napsali Cody Bowles a Kevin Comeau do bookletu příběh iustrovaní malbami Jamese Livitskiho. Nahrávalo se ve studiu Universal v Torontu s producentem Davidem Bottrillem (Rush, Muse, Tool, Mastodon). Album "Fearless" dali dohromady během šestiměsíčního období, zkrátka intenzivní návaly mezi turné. Je to nestydatě bohaté, ambiciózní dílo - v éře rychlých oprav a clickbaitů. A přitom to není "tvrdé" na poslech. Spíše než aby své publikum zatěžovali složitostí, "Fearless" vytváří svět, ve kterém chcete trávit čas. Okázalé eposy se snoubí se stručnými ideály popových písní. Zvukové krajiny prodchnuté citem a soustředěním, každá přechází do druhé.

"Fearless" je také záznamem kontrastů. Dynamické textury, devět tapiserií tónu, kde se atmosféra přeměňuje v pronikavé kytary, obratné polyrytmy a drsné basové linky - Bowlesův zvláštní, krásný tenor se vznáší nad vrcholem jako pták nad mytologickou zemí. Světlo a tma. Mlha a hromy. Hloubka a vzrušení, které kývne na filmové vize Johna Carpentera a Tangerine Dream a odráží Comeauův vzkvétající milostný vztah s vintage syntezátory. Skupina je neuvěřitelně hrdí na toto dílo, kde se odehrávají příběhy od bitev v dávných dobách až po vzdálenou budoucnost na pusté planetě, toto album má všechno.

"Kdykoli jsme byli na turné a oslovili naše fanoušky na sociálních sítích, jako "co chcete slyšet v setu?" a odpovědí byly vždy delší písně," říká Bowles, který se během pandemie vrhl do lekcí zpěvu, "což je skvělé, protože to je to, co jsme vždy chtěli dělat".

"Uchopil jsem Oberheim sekvenční OB six syntezátor s nadšeněm, tyto textury jsou slyšet v hudbě Johna Carpentera a partituře Brada Fiedala pro "Terminator". A my jsme opravdu chtěli prozkoumat tyto textury a bubny. Je to poprvé, co jsme skutečně přijali syntezátorové sekvence, zvláště u "Starlifter: Fearless Pt 2", dodává Bowles. Tento epický otvírák odhazuje rukavice a zachycuje celý zážitek z alba "Fearless" v osmnácti bezvadných minutách. Mezi tím jsou výšky bijící do hrudi, srdcervoucí minima a nesčetné množství odstínů. Nadpozemské kvality Vangelise kompenzují šťavnatá rocková sóla, sci-fi mystika, podmanivá 11/8 sekce, jemné zvonkohry a průzračné syntezátory. Působivé a dokonale sestavené, rozšiřuje slib, který "Context: Fearless Pt 1" naznačil v předchozím roce (tento skvělý singl se znovu objevuje na albu). Staví také na stejném protagonistovi, stejném vesmíru, který Crown Lands kultivuje.

"Starlifter: Fearless Pt 2" navazuje na postavu "Fearless" po událostech [singlu 2021] "The Oracle", vysvětluje Bowles, který také píše sci-fi. "Na konci The Oracle, Fearless transcenduje a stává se touto osvícenou bytostí, ale jsou také zapečetěni pod oceánem. A ve Starlifteru uplynuly tisíce let od doby, kdy svět umírá a tento syndikát ve vesmíru kolonizuje světy a bere energii jejich sluncím, odkrývá energii jejich vlastní kapitalistické chamtivosti. "Je to příběh sci-fi a fantazie," pokračují, "ale stále je to hodně spojené s tématy, kterých jsme se v minulosti dotkli ve spoustě naší hudby. Antikoloniální téma je tam skutečně přítomné."

Poté přichází "Dreamer Of The Dawn", bujný čistič patra plný naděje a strhujícího dobrodružství. Stejné intenzivní nahrávání zrodilo "The Shadow", společné dílo ve stylu Pink Floyd mezi Crown Lands a producentem Davidem Bottrillem. Všichni tři od té doby spolu psali a jamovali, přičemž baskytaru uchopil Bottrill (kromě rozsáhlých produkčních kreditů strávil roky jako baskytarista Petera Gabriela na turné). "Většinu hudby a textu k té písni jsme nakonec napsali s Davidem na místě," vzpomíná Bowles na "The Shadow". "A to je poprvé, co jsme s někým skutečně spolupracovali ve smyslu spoluautorství."

Ale nejsou to jen eposy, které mají pestrou paletu. Takové kontrasty stejně snadno převládají v kratších skladbách "Right Way Back" (také dříve vydané jako singl), super-hooky mix tvrdých kontur a hedvábného dýchacího prostoru s kytarami a bicími, které se jednu minutu vznášejí a v další buší. Staví na chytrých, ale výstižných tropech z éry Genesis "Turn It On Again", které zvýrazňovaly EP "The White Buffalo" z roku 2021.

Jinde v "Reflections" obracejí pozornost na samotné Crown Lands. Skladba napsaná uprostřed pandemie, je něžný, vzrušující okamžik, který zastihne Bowlese a Comeaua proplouvajícího skalnatým obdobím jejich přátelství - mísí osobní zkušenost s mezihvězdnými snímky, které jsou základem nahrávky. "Před vypuknutím pandemie jsme s Codym nevycházeli," říká Comeau. "A to byla píseň, díky které jsme oba vytáhli hlavu ze zadku a uznali, že je nám spolu lépe." Jak zpívá Bowles: "budeme znovu poznávat duši toho druhého".

Akustická instrumentálka "Penny", kterou před lety napsal Comeau pro svou zesnulou babičku, nabízí paprsek slunečního světla a odráží jemnou atmosféru Johna Butlera (obrovský vliv na kytaristu). "Byl jsem s ní u smrtelné postele," vzpomíná. "Byl jsem s ní, když zemřela. Potom jsem šel domů a napsal jsem ten text pro ni. Byl to můj způsob, jak udržet její vzpomínku naživu."

Skladba "Citadel" nabízí sametový závěr vedený klavírem a dotahuje "Fearless" ke konci v šesti nádherně náladových minutách. Lidová óda na ochránce životního prostředí, je to prostor, kde se Pink Floyd setkává s Bobem Dylanem. "Chtěli jsme převrátit vyprávění a reinterpretovat způsob, jakým lidé vidí lidi bránící svou zemi," vysvětluje Bowles. "Protože jsou v médiích zobrazováni jako trn v oku lidí, ale měli by být oslavováni jako hrdinové, protože se snaží zachránit poslední kousek země, která je nedotčená a neposkvrněná korporacemi."

Krev Rush koluje hluboko v žilách Fearless, víří příchutě Yes, Pink Floyd a bohatství umělců, kteří formovali Crown Lands. Syntezátorové sekvence je zavedou na nová, odvážná místa. Elektrický sitar můžete slyšet ve "Starlifter" spolu s domorodými flétnami a riffy rockovými kytarami. Klasické kvality jsou zamíchány do neotřelých témat a problémů, které jsou jejich srdci blízké. Je to virtuózní hybrid, který odhaluje pokladnici progresivních, rockových, trubadúrských a elektronických druhů. Lidové písně a fantasy v luxusních progových balíčcích.

Crow Lands jsou prozatím jsou odhodláni předvádět tato obrovská díla jako dvojice. Vystoupení Crown Lands jsou pozoruhodné, brnění v zádech - točí několik složitých částí s lehkostí a lehkostí, kterou většina jejich vrstevníků nedokáže pochopit - ale sní o větších věcech. Avantrockové podívané, které se promítají do zásadního koncertního filmu Talking Heads "Stop Making Sense" z roku 1984.

"Nastane čas, kdy si to budeme moci dovolit, přivést "koncertní kapelu Crown Lands"," šklebí se Comeau, "a vydat se naplno na symfonický program a mít klávesovou stěnu ve stylu Ricka Wakemana..." Ježíši, Kevine! Ne!" Bowles se směje a připouští, že by rádi vystoupili zpoza bicí soupravy a přijali šmrnc Freddieho Mercuryho, dlouholetého hrdiny: "Myslím, že potřebujeme někoho, kdo také umí hrát na bicí, aby mi umožnil jít do popředí a být frontmanem."

Nakonec se oba přátelé shodují a doufají, že "Fearless" osloví nové lidi. Potěšit stávající fanoušky ale i otevřené dveře. Prolomit generační bariéry. Ukázat, že elegantní, chytrá a progresivní hudba je pro každého - nejen pro pár vyvolených. "Doufám, že přinese progresivní rock celé nové generaci," říká Comeau, "a zcela novou demografickou skupinu lidí, kteří by jinak nebyli vystaveni takovému druhu hudby."

"Opravdu chci, aby nějaké dítě při poslechu hudby mělo husí kůži," souhlasí Bowles. "To by byl splněný sen, protože jsem také jako dítě poslouchal "2112" od Rush. A doufám, že naše hraní inspiruje lidi k tomu, aby začali hrát tímto způsobem. Je to něco, co teď není tak běžné, ale když se do toho dostanete, je to prostě tak krásné."

Skupina na jaře 2023 absolvovala turné po Kanadě na podporu "Fearless" spolu s počinem July Talk. Na podzim roku 2023 Crown Lands koncertovali s Kiss na jejich posledním turné.


Hudební svět, v němž již bylo vymyšleno vše, se může zdát být poněkud chudý. Ale je to právě energie mladých kapel, co pohání mohutná kola a turbíny rockového monstra. A jednou z takových jsou bezpochyby Kanaďané CROWN LANDS. Utajený klenot. V loňském červnovém Sparku obsadilo jejich poslední album „Fearless“ pátou pozici. Dvojice, která pokračuje v odkazu svých slavných krajanů RUSH a nasává i vlivy LED ZEPPELIN či GENESIS, transformuje veškerý tento rockový fundament úchvatným a ekvilibristickým způsobem, který vyráží dech. Stačí se podívat například na video k písni „Starlifter: Fearless Pt. II“ a bude vám jasné, že sledujete něco skutečně mimořádného.

Crown Lands jsou rození vypravěči. Zastánci LGBTQ+ a domorodých komunit. Kontrakulturalisté pro 21. století, ovlivnění koktejlem starověkých hlasů, sociální nespravedlnosti, science-fiction a hudebních vypravěčů od Rush po Paula Simona, od Led Zeppelin po Johna Butlera. Od seznámení v roce 2015 na konkurzu kapely si zpěvák/bubeník Bowles a kytarista/klávesista Comeau vypěstovali rozmanitou zvukovou a lyrickou paletu. Prubířské kameny sahají od špatného zacházení s kanadským domorodým obyvatelstvem až po mistra buddhistické meditace Chögyama Trungpa, světy J.R.R. Autor Tolkiena a Duny Frank Herbert.

Přestože jsou Crown Lands stále ve svých dvacátých letech, mají hluboké vazby na historii. Tajemný nápad zpěváka/bubeníka Codyho Bowlese (obnovující se Mi'kmaq Two Spirit, který vyrostl u starších z kanadské rezervace Alderville First Nation) a kytaristy a klávesisty Kevina Comeaua (basák židovského původu z Whitby v Ontariu, jehož předci prošli holocaustem), kapela nasměruje starověké duchy do fantastických příběhů. Vše zmírněné aktuálními problémy a to vše jako duo.

Jsou to rockové hvězdy 80. let pro 21. století: bojují proti moderním bojům, povyšují glamrockovou estetiku na maximum a vzdávají hold svým idolům, aniž by se jimi nechali omezovat, a přinášejí to nejlepší z rokenrolu do zcela nová generace.

Zpět
Členové:
Cody Bowles - Vocals, Drums, Flutes
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Bývalí členové:


Členové
(celým jménem Cody Richard Joey Bowles)
(Narozen 1995, Alderville First Natio, Canada)
Drums, Vocals, Flutes


Cody Bowles je kanadský hudebník a jeden z členů silného kanadského rockového dua Crown Lands, hraje na bicí a zpívá. Cody je členem obnovující se komunity Mi'kmaq, identifikující se jako Two-Spirit komunita, který vyrůstal v komunitě z kanadské rezervace Alderville First Nation.

Cody řekl, že je jejich otec vychoval jako součást Mi'kmaq, což je také způsob, kterým byl vychován jejich otec. Bowles popsal jejich váhavost zkoumat jejich otce ohledně jejich rodinných kořenů, protože byl svým otcem opuštěn (Bowlesovým dědečkem) v mladém věku a hudebník byl nakonec povzbuzen, aby spolupracoval s genealogem, aby to sám zjistil.

Obdrželi zprávu, která zjevně ukázala, že jejich předci byli téměř výhradně afrického původu, a vysledovali jejich linii zpět k černým loajálním občanům, kteří unikli z plantáží a uprchli do Nového Skotska v 17. století. "Zprávy ukázaly, že moji předkové žili mezi národy Mi'kmaqu po stovky let a možná docházelo k vzájemným sňatkům, ale zprávy ze sčítání lidu stále uváděly Afričany," uvedl Bowles.

Bowles dodal, že jejich rodina byla duchovně spojena s touto kulturou a že strávili mnoho formativních let kolem Alderville First Nation. "Ačkoli to nezměnilo mou výchovu ani hodnoty, které mi byly výchovou vštěpovány, tato zjištění (nebo jejich nedostatek) změnila způsob, jakým se na sebe dívám," napsal. "Měl jsem tuto práci udělat dříve."

Comeau vyrůstal na předměstí mimo Toronto ve Whitby, kde byli oni a jejich sourozenci jedinými domorodými lidmi, které znali. Často byli vystaveni rasismu a diskriminaci, která se skrývá pod zdvořilou, liberální fasádou Kanady - ale dokázali se obrátit ke své hudbě jako ke způsobu, jak se s tímto traumatem vyrovnat.

Codyho otec byl bubeník, takže Cody začal hrát na bicí, když mu byl 1 rok, to jen bouchal do hrnců a pánví. Jeho táta byl celý život bubeníkem. Kdysi zahrál "2112" od Rush na bicí soupravě, kterou měli v jejich sklepě, a Cody jej sledoval, jak hraje. Seděl tam a padala mi čelist. Ani nechápal, co se děje, ale vybuchlo mi to z hlavy. Byl to nejlepší bubeník, kterého jsem kdy viděl a poznal. On a Neil Peart z Rush Codyho velmi ovlivnili. Rychle sehnali Codymu jednu z těch malých bicích souprav, takže Cody se tomu věnoval opravdu celý život. Ve 13 leteh už mu pořídili regulerní bicí soupravu. Táta jej vlastně naučil jen základní rytmus bubnování. Říkal: "Dobře, já tě to naučím. Pak musíš sam zjistit, jaký je tvůj zvuk. Myslím, že to byla ta největší věc, kterou mi mohl udělat".

Až do střední školy poslouchal výhradně Rush. Všechny skvělé děti byly zvány na večírky, ale Cody se jen vrátil domů a dělal hudbu a trénoval bubnování a zvedal se, protože začal zpívat až později. Rush mu absolutně ovlivnili celý život.

Studoval 5 let klasickou hudbu na York University v Torontu. Tam také studoval afrokubánnské bubnování na bicí soupravu u Ricka Lazara.

Cody se setkal s Kevinem v jeho 19 letech někdy v roce 2013, Codymu bylo o rok méně. Odehrálo se to na konkurzu kapely, v níž Cody hrál na bicí a ještě nezpíval, a hledali kytaristu. Kevin sice hrál spíše na baskytaru a klávesy, ale kytaru zvládal rovněž. Nějaký čas pak hrál ve skupině s Codym. Jednoho dne ale slyšel Kevin Codyho zpívat a ihned navrhl, aby Cody vystrídal původního zpěváka. To se ale nesetkalo s pochopením a Kevin odešel. Asi rok pak dělal vlastní věci, ale s kapelou odehrál ještě několik živých vystoupení. Dlouho hrál v jiné kapele a během té doby ale napsal spoustu riffů později využitých u skladeb Crown Lands. Nakonec se Kevin vrátil domů a přesvědčil Codyho, aby s nim tyto riffy zkoušel, a skončili tak, že napsali celé album společně na jedno posezení a bylo to opravdu výjimečné. Ale to až později.

Od setkání v roce 2015 na konkurzu kapely, kde je spojilo zalíbení k prog ikonám Rush, se páru s leonskými vlasy daří díky rozmanité směsi nápadů a aktivit. Rozlehlé konverzace při procházkách v lese. Naléhavé ódy na špatné zacházení s domorodými obyvateli jejich země (zachyceno v singlu z roku 2020 "End Of The Road"). Groteskní vtipy nad filmy a indickým jídlem. Kulturní prubířské kameny, které zahrnují světy J.R.R.Tolkiena, autora Duny Franka Herberta, buddhistického mistra meditace Chögyam Trungpa a soundtracky Flash Gordon a Terminátor. Po celou dobu se hromadily hromady riffů.

Ostatní už je jenom jejich společná historie.

Členové
(Narozen 22. března 1994, Whitby, Ontario, Canada)


Kevin Comeau je kanadský hudebník, kytarista a baskytarista a jeden z členů silného kanadského rockového dua Crown Lands. Je ironií, že zkušenost s odcizením byla jen další věcí, která svedla Crown Lands dohromady. Když Comeau vyrůstal v židovské rodině ve Whitby, Ont., čelil podobné zkušenosti. "Moje sestra a já jsme byli jediní Židé v naší škole. V šesté třídě moje sestra začala vidět hákové kříže nakreslené po celé její skříňce a sračkách a čelili jsme tolika odcizení a vyloučení. Jde o to, že Cody a já se můžeme oba označit za bílé, i když ve skutečnosti nejsme, takže jsme se oba museli naučit skrývat identitu, abychom zapadli."

Comeau vyrůstal ve Whitby v Ontariu. Přestěhovali se do Oshawy, když byl v 6. třídě.

Jeho táta byl více do folkového světa zpěváků a skladatelů, je to úžasný folkový kytarista, takže Kevin se k hudbě dostal přes Boba Dylana, Johna Prina a Paula Simona. Jeho máma byla velkou fanynkou Eagles. Na výletech by to byli Queen and Creedence Clearwater Revival.

"Můj táta je velký folkař a má starého Martina D-35, na kterého jsem brnkal, když jsem byl dítě. To na mě mělo obrovský vliv. Byl zahleděn do Johna Prina, Boba Dylana a Johnnyho Cashe. Hrál tak skvěle složitým stylem prstů... a já teď skoro nepoužívám trsátko. Ale začal jsem hrát na kytaru vážně až v Crown Lands, protože jsem potřeboval hrát na kytaru více než na basu!"

Když mu bylo asi 11, tehdy začal chodit sám a hledat hudbu. První kapela, která jej opravdu zaujala, byli Green Day, protože tam hrál na baskytaru Mike Dirnt. Basa byla jeho prvním nástrojem a poprvé, kdy opravdu zaregistroval, co je basa, byla mezihra na basu v "Holiday" od Green Day na jejich desce "American Idiot". Jeho táta mu koupil basovou kytaru a hned první večer jej naučil hrát "All Along The Watchtower" od Jimiho Hendrixe (cover od Dylana), protože to byly jen tři akordy. A propadl tomu. Všechno ostatní v mém životě se rozplynulo a hudba úplně převzala vládu. Od té doby cvičil a cvičil.

Pak se začal dostávat ke The Clash a The Misfits. Jako baskytarista se neustále ptáte: "Kdo je nejlepší baskytarista? Takže jsem se dostal do The Who kvůli Johnu Entwistleovi, objevil jsem Rushe kvůli Geddymu Lee. Všechno nabralo obrovský spád, když mi bylo asi 14, když jsem objevil Rush. Pak to bylo jako: "Kdo ovlivnil Geddyho?" a k Yes jsem se dostal kvůli Chrisu Squireovi. Pak jsem spadl do King Crimson a Genesis a Pink Floyd, prostě jsem šel do prog rockové králičí nory. Ten symfonický, vyprávějící klasický prog rock je to, co mě opravdu nejvíc donutilo. To mi přišlo nejvíc inspirující."

Když bylo kytaristovi Kevinovi 14 let, byl začínajícím punkovým baskytaristou se "špicatými modrými vlasy", který uctíval Green Day a Clash. Bohužel jeho rodiče byli s jeho rebelskou hudbou naprosto v pohodě. Takže udělal to nejpunkovější, co si v té době dokázal představit: vrhl se po hlavě do progresivního rocku. "Na vrcholu své punk-rockové rebelie jsem zjistil, že nejméně oblíbená kapela mých rodičů všech dob byli Rush, [tak] jsem si stáhl "A Farewell To Kings"," říká se smíchem.

Kevin pak studoval 5 let klasickou hudbu na Western University v Londýně, kde se zaměřoval na teorii a kompozici. Vydrželo mu to rok, než se sebral a stopem odjel do Los Angeles vo Kalifornii, kde se okamžitě se připojil k reggae kapele. Osvojil si tam i hru na marimbu, tympány nebo klavír. Z tohoto polyfunkčního muzikantství těží dodnes i v Crown Lands.

Pracoval tam 6 měsíců a naučil se hrát s těmi kluky podobně jako ve škole. Když se pak vrátil domů na prázdniny za rodinou, potkal náhodou Codyho, který byl účasten konkurzu na kytaru v kapele, v níž Cody v té době hrál na bicí. Kevin sice hrál spíše na baskytaru a klávesy, ale kytaru zvládal rovněž. Nějaký čas pak hrál ve skupině s Codym. Jednoho dne ale slyšel Kevin Codyho zpívat a ihned navrhl, aby Cody vystrídal původního zpěváka. To se ale nesetkalo s pochopením a Kevin odešel. Zrušil jsem konkurz. Cody a Kevin se ale sblížili tak dobře, že zůstali v kontaktu. Dlouho hrál ještě v jiné kapele a napsal jsem spoustu riffů, které si nakonec našly cestu na naše první EP. Vrátil jsem se domů a přesvědčil Codyho, aby se mnou tyto riffy jamoval, a skončili jsme tak, že jsme napsali celé toto album společně na jedno posezení a bylo to opravdu výjimečné.

Tehdy Kevin pracoval ve dvou zaměstnáních na plný úvazek a prvních pár let všechno pro kapelu financoval, protože Cody ještě chodil do školy. Pracoval jako školník ve zbrojovce, byl čtyři roky civilista smluvně najatý kanadskou armádou. Nakonec pomohl Codymu získat práci na letišti za rohem od toho místa a udělal to samé. Jen se tam plácali, celý den mluvili o hudbě a jejich plánech na ovládnutí světa, zatímco drhli záchody. Skončili jako dobrovolníci v domově pro seniory, což se nakonec změnilo ve stálou práci, kde jen chodili hrát hudbu pro tyto starší dámy každý týden. Vyučoval hodiny hudby. Pracoval také v několika barech jako zvukař. Čtyři nebo pět let to tak usilovně drtil a pálil svíčku na obou koncích. Každou hodinu bdění, která nebyla pracovní, přitom pracoval na kapele, jen lidem psal e-maily, volal lidem, snažil se rezervovat turné. Opravdu to chtěli udělat jako ze staré školy, protože viděli, jak si někteří jejich vrstevníci opravdu vyhrávají s šířením virálnosti na internetu, ale oni chtěli být dobří naživo.

Jezdili v tátově Hyundai Elantra nahoru a dolů po 401, což je hlavní dálnice v Ontariu. Jeli 4 nebo 5 hodin jedním směrem a objeli 3 nebo 4 univerzitní města a pak jeli 4 nebo 5 hodin opačným směrem a dorazili jste do všech ostatních univerzitních měst. V podstatě tak trávili měsíce, tam a zpátky o víkendech a to je vše, co dělali. Hráli také v potápěčských barech před 5 nebo 10 lidmi, jen to rozmělňovali a byli lepší a lepší a snažili se vylepšit jejich živou show a udělat dojem na lidi a prodat nějaký merch. Dělali to roky a roky, až nakonec získali vlastního agenta, Ralpha Jamese. To byla naše první velký přelom. Poslali mu video "Mountain Music", které natočili nezávisle, a on jim zavolal a řekl: "Odteď jsem váš agent.", ale také Nickelback a Billy Talentův. Pomohl mnoha opravdu velkým kanadským rockovým kapelám dostat se do povědomí.

Ralph je solidní chlap. Představil jej jejich manažerovi, který v té době žil v LA. To bylo správné, když Greta Van Fleet explodovali s "Highway Tune" a všichni byli hladoví tento úspěch znovu zopakovat. Není žádnou záhadou, že kdykoli má kapela nějaký mainstreamový úspěch, podepíše se deset dalších kapel a možná 2 nebo 3 další prorazí. Za velký úspěch vděčí tak i Greta Van Fleet, která prorazila jako první. Tak podepsali smlouvu s Universal, protože s Gretou viděli jedničku za jedničkou za jedničkou. Říkali: "Super. Je tu další kapela s mladými lidmi s dlouhými vlasy. Páni." Byl to tento skvělý okamžik v hudbě, kde má tento organický, klasický šikmý rokenrol opět místo u stolu.

Během celé té doby, než jsme vůbec podepsali jakoukoli z těchto věcí, naštěstí ústním podáním, že jsme dobrá živá kapela, jsme absolvovali spoustu skvělých turné. Na jejich posledním hlavním turné, než prorazili, odjeli a hráli v Halifaxu na východním pobřeží Kanady před 5 lidmi v potápěčském baru. O dva měsíce později se vrátili k Jacku Whiteovi a hráli před 10 000 lidmi. Skončili turné s Rival Sons, Coheed a Cambria, Primus a pak vyjeli s The Hu po Státech.

Díky jejich přátelství s Rival Sons nakonec pracovali s Davem Cobbem v Nashvillu, se stejným člověkem, který dělal všechny jejich nahrávky. Odjeli do Nashvillu a udělali vlastní desku. Všichni byli naladěni, aby vyjeli na mezinárodní turné na podporu jejich debutového alba a pak udeřil Covid-19. Bylo to smíšené požehnání, protože pak se spojili s majiteli Chalet Studio nahoře v Uxbridge a ti dovolili Codymu a Kevinovi pronajmout tuto místnost a psát tam jejich desky "White Buffalo" a "Fearless". Byli schopni se ukrýt a pracovat na psaní riffů lépe než jen při živém hraní. Kdyby se vydali na cestu a podporovali první desku, pravděpodobně by vyhořeli a jejich label po nich chtěl druhou desku. Je to klasický příběh, kde máte celý život na to, abyste napsali svou první desku, a pak máte pouhý měsíc na napsání další. Kvůli Covidu měli mnohem více času na psaní druhé a třetí desky. Proto si duo myslí, že "White Buffalo" a "Fearless" jsou mnohem lepší než jejich debutová stejnojmenná deska, ale také si nemyslí, že už napsali jejich nejlepší hudbu. Jsou opravdu nadšení, až uvidí, jak bude vypadat další deska.

Pro úlohu postu jako kytaristy, basisty a klávisty mu inspirací byl Mike Rutherford z Genesis, který hraje na basový pedálový syntezátor, 12-strunnou basovou kytaru... a to je jeho úloha, kterou přijal v kapele. Má pár vlastních [Boisclair] dvoukrků, které jsou 12-strunné a baskytara. Má také velký hloupý klávesový aparát, na který hraje nohama, aby naživo stihl všechny basové linky a kontrapunkt.

Zpět
Studiové desky:
2023 Fearless
2020 Crown Lands

Ostatní nahrávky:
2023 BBC Live Session
2021 Odyssey Vol. 1 (live)

EPs:
2021 Context Fearless Part 1
2021 White Buffalo
2020 Wayward Flyers Vol. 1
2017 Rise Over Run
2016 Mantra


Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Fearless
2LP/CD, vyšlo 31. března 2023, Universal Music Canada and Spinefarm Records

Seznam skladeb:
01. Starlifter: Fearless Pt. II (18:00)
02. Dreamer of the Dawn (4:03)
03. The Shadow (3:44)
04. Right Way Back (3:51)
05. Context: Fearless Pt. I (7:49)
06. Reflections (5:43)
07. Penny (3:43)
08. Lady of the Lake (5:06)
09. Citadel (5:52)
Total Time: (57:51)

Recorded at Universal’s studio in Toronto, Canada
Producer: David Bottrill (Rush, Muse, Tool, Mastodon)
Story on Deluxe 2LP: Cody Bowles & Kevin Comeau
Illustrations and Design: James Livitski

Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Crown Lands
Vyšlo 13. srpna 2020, Universal Music (Canada)

Seznam skladeb:
01. Spit It Out (3:25)
02. River (4:03)
03. Leadfoot (3:29)
04. Howlin' Back (2:13)
05. End of the Road (4:27)
06. Forest Song (4:09)
07. Sun Dance (5:27)
Total Time: (27:13)Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie BBC Live Session
SP, vyšlo 10. března 2023, Universal Music Canada and Spinefarm Records

Seznam skladeb:
01. White Buffalo (BBC Live Session) (5:05)
02. The Witching Hour (Electric Witch) [BBC Live Session] (5:50)
03. Context: Fearless Pt. I (BBC Live Session) (7:43)
Total Time: (18:38)

Recorded at Universal’s studio in Toronto, Canada
Producer: David Bottrill (Rush, Muse, Tool, Mastodon)
Story on Deluxe 2LP: Cody Bowles & Kevin Comeau
Illustrations and Design: James Livitski

Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Coody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Odyssey Vol. 1
Vyšlo 2. prosince 2021, digital
LP, 7. července 2022, Universal Music Canada

Seznam skladeb:
Side I
01. Inner Light (4:38)
02. Right Way Back (4:02)
03. Context: Fearless Pt. 1 (8:09)
Side II
04. Mountain (4:28)
05. End Of The Road (4:53)
06. White Buffalo (3:51)
Side III
07. The Witching Hour (Electric Witch) (6:31)
12:10 08. Sun Dance (5:39)
Side IV
09. The Oracle (14:43)
10. The Reflections (5:17) *
Total Time: (62:05)

* only on 2022 LP release (not on digital album)
Crown Lands oslavují písně ze své vznikající diskografie na svém vůbec prvním živém albu Odyssey Volume 1. Album bylo nahráno mimo parket ve studiu Universal Music Canada 80A a obsahuje skladby z jejich stejnojmenného debutového alba (2020), jejich druhého EP Rise Over Run (2017) a nedávno vydané White Buffalo (2021). Představení bylo natočeno a premiérově předvedeno celosvětovému publiku jako virtuální koncert napříč platformami Louder Sound včetně Classic Rock, Metal Hammer, Louder a Prog Magazine. Nahrávka a koncert Odyssey Volume 1 umožňuje fanouškům zažít hudbu Crown Lands v její nejsyrovější podobě a zároveň předvést mistrovské muzikantství, které duo zdokonalilo, aby vytvořilo svůj grandiózní zvuk. Při vytváření konceptu projektu se kapela inspirovala některými ze svých nejvíce zbožňovaných nahrávek a vysvětlila: „Umění zachytit čistý výkon a vytlačit jej na vinyl většinou bez úprav je něco ztraceného v této éře kvantovaných beatů a harmonicky dokonalých (a sterilních) virtuálních nástroje. Některé z nejdůležitějších desek v našich životech by dnes pravděpodobně nemohly vyjít. Allman Brothers ve Filmore East, The Who Live at Leeds a Rush’s All the World’s A Stage nastavují laťku toho, co kapela dokáže!“ Crown Lands pokračuje: „Chtěli jsme se etablovat jako opravdová živá rocková kapela na začátku naší kariéry, jako to udělali tito kluci. Rozhodli jsme se, že to také natočíme a pustíme show jako kompletní dokument o tom, kdo jsou, když jsme tam byli. Jsou zde zmeškané náznaky, vulgární poznámky a sóla, která trvají příliš dlouho. Přesně tak, jak to má být. Crown Lands se upevňují jako živá kapela s Odyssey Volume 1 a doufají, že přinesou zážitek fanouškům, ke kterým se ještě nedostali, s vysvětlením: „Odyssey Volume 1 je náš malý příspěvek do panteonu živých nahrávek. Bohužel jsme to kvůli covidu nemohli natočit a nahrát s energií živého publika, ale to dělá živý dokument ještě důležitějším. Mnoho lidí promeškalo jejich první letošní koncert, a tak jsme jim ho chtěli přinést.


Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Context Fearless Part 1
LP, vyšlo 11. března 2021, Universal Music Canada
2022, limited edition +2 Live Tracks

Seznam skladeb:
01. Context: Fearless Pt. 1 (7:50)
02. Right Way Back (3:52)
03. Context: Fearless Pt. 1 (live) (7:43)
04. Right Way Back (live) (3:48)
Total Time (23:13)

Art Design: Quinn Henderson

Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie White Buffalo
Vyšlo 15. října 2021, Universal Musi Canada

Seznam skladeb:
01. Inner Light (4:44)
02. White Buffalo (3:51)
03. The Witching Hour (Electric Witch) (5:43)
04. The Oracle (13:15):
      i. Augury
     ii. The Ice Witch
    iii. Young Man & the Sea
     iv. Challenger Deep
      v. Ascension
Total Time: (27:33)


Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Wayward Flyers Vol. 1
Vyšlo 11. června 2020, Universal Music Canada

Seznam skladeb:
01. Howlin' Back Again (2:50)
02. Roving On (2:26)
03. The Witching Hour (4:58)
04. Birds (2:19)
05. No Sympathy (3:18)
Total Time: (15:51)


Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Rise Over Run
Vyšlo září 2017, CD/digital, self-released

Seznam skladeb:
01. Constant Motion (3:11)
02. Misery (3:35)
03. Big River Road (4:07)
04. Leatherman's Blues (2:02)
05. Mountain (3:11)
06. Waterfall (3:01)
Total Time: (19:07)Skupina:
Kevin Comeau - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Cody Bowles - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Mantra
Vyšlo 18. srpna 2016, CD/Digital, self-released

Seznam skladeb:
01. Being Right (2:52)
02. Mantra (2:37)
03. Sweet Avalon (2:26)
04. One Good Reason (2:58)
05. Scott Fitzgerald (3:16)
Total Time: (14:09)


ZpětCody Bowles a Kevin ComeauCrown Lands 2016Zpět
Oficiální stránky:
http://www.crownlandsmusic.com/
https://www.facebook.com/crownlandsmusic/

https://fashionmagazine.com/beauty-grooming/canadian-rock-band-crown-lands/
https://www.udiscovermusic.com/news/crown-lands-lady-of-the-lake-video/
https://exclaim.ca/music/article/crown_lands_fearless_interview
https://xtramagazine.com/culture/music/crown-lands-prog-rock-comeau-bowles-213645


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  11.1.2024 
Menu Poslední aktualizace: 11.1.2024
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!