Creed - progressrock.cz
                       
     
  

Zpět
Creed je americká post-grungeová hudební skupina pocházející z Tallahassee, hlavního floridského města, kde vznikla v roce 1994. Skupina byla nejpopulárnější na konci 90. let a počátkem první dekády 21. století. Jejich skladba "With Arms Wide Open" vyhrála cenu Grammy za nejlepší rockovou píseň roku 2001. Po většinu její existence skupinu tvořili hlavní zpěvák Scott Stapp, kytarista a zpěvák Mark Tremonti, baskytarista Brian Marshall a bubeník Scott Phillips. Creed vydali dvě studiová alba "My Own Prison" v roce 1997 a "Human Clay" v roce 1999, než Marshall kapelu opustil v roce 2000. Třetí album kapely "Weathered" vyšlo v roce 2001, kde Tremonti hrál na basovou kytaru. Skupina se rozpadla roku 2004, po třech platinových deskách a po více než 26 milionech prodaných desek ve Spojených státech a asi 35 milionech celosvětově. Stapp se věnoval sólové kariéře, zatímco Tremonti, Marshall a Phillips založili kapelu Alter Bridge s Mylesem Kennedym. Po vydání prvních dvou alb se čtyřčlenná skupina stala vůbec první kapelou, která měla sedm po sobě jdoucích singlů č. #1 na Hot Mainstream Rock Tracks Billboard.

Creed začínali v roce 1994 v Tallahassee na Floridě. Zakládající členové zpěvák Scott Stapp a kytarista Mark Tremonti byli spolužáky na střední škole a přáteli na Floridské státní univerzitě. Stapp a Tremonti si uvědomili, Brian Brasher že mají vzájemnou zálibu k psaní hudby a hraní. Po několika diskusích a časech strávených psaním písní, z nichž některé se zabývaly tématy křesťanské teologie a spirituality kvůli Stappovu náboženskému pozadí jako nevlastního syna Pentecostalského kněze, uspořádalo duo konkurzy, které vedly k náboru basisty Briana Marshalla, bubeníka Scotta Phillipse, a rytmický kytarista Brian Brasher dokončil sestavu na kvintet. Tato pětičlenná sestava trvala až do roku 1994, Brasher kapelu opustil v roce 1995.

Creed se rozhodli zůstat jako čtyřčlenná kapela. Podle pamětníků si tato čtveřice padla hudebně do noty již na prvních zkouškách, a jak se jejich souhra začala zdárně vyvíjet, přišla otázka na název kapely. Mark nejdříve přišel s nápadem na Naked Todler, ale ostatním se moc nezamlouval a Stapp s Marshallem navrhli název Creed. Stapp pro svůj indiánský původ (Cherokee) a Marshall proto, že jeho předchozí skupina se jmenovala Maddox Creed. Mark a Phillips souhlasili, a tak od roku 1995 začali oficiálně působit jako Creed. Stapp v roce 2012 napsal, že Creed poprvé vystoupili jako "Naked Toddler" v Yianni's v Tallahassee, když jméno převzal Tremonti z titulku z jedněch denních novin, ale reakce toho večera na jméno byla negativní. Čtyři hudebníci již napsali a spolupracovali na čtyřech písních, které se později staly skladbami na debutovém albu Creed "My Own Prison". Kapela získala místní úspěch a začala hrát svá show v barech a malých místech po celém Tallahassee.

Přáli si mít "skutečnou show v klubu" a podařilo se jim přesvědčit majitele baru v Tallahassee, aby si je zamluvil ujištěním, že mohou zaručit publikum 200 lidí. Majitel a manažer Jeff Hanson později řekl HitQuarters, že kapela hrála převážně coververze, ale přesto dvě originální písně vynikly a zapůsobily na manažera natolik, že je okamžitě doporučil svému vedení a propagační společnosti a pustil se do vývoje jejich debutu. Pro jejich první nahrávky spojili kapelu s Johnem Kurzwegem, producentem a Hansonovým přítelem, o kterém se domníval, že je vhodný. Po natočení první skladby "Grip My Soul" založili jako kapela vlastní vydavatelskou společnost a nazvali ji Blue Collar Records. Pod touto hlavičkou také začali natáčet své první album "My Own Prison". Náklady na vydání činily pouhých 6000 dolarů a spolufinancovala je společnost Hanson. Náklad však činil pouze 6000 kusů desek prodaných po celém státě Florida. Album bylo nutné představit co největšímu počtu potenciálních fanoušků. Creed proto začali koncertovat po celých Státech a jejich krédo tehdy znělo takto: "Když na první koncert v nějakém městě přijde 10 lidí a bude se jim to líbit, tak by to mohli povědět dalším deseti lidem a příště, až tam přijedeme, by jich mohlo přijít dvacet, ti by to pověděli dalším, takže by jich potom přišlo padesát, sto atd..."

Jenže nešlo hned všechno tak hladce, "My Own Prison" už nějakou dobu kolovalo po hudebním průmyslu, koncerty se setkávaly s dobrým ohlasem, nijak velký průlom to však do jejich popularity nepřineslo. Už už to vypadalo, že to se skupinou půjde z kopce, plánovala se dokonce krátká přestávka, během níž se mělo popřemýšlet, jak dál a zda vůbec pokračovat. Tehdy ovšem o skupině slyšel jeden z DJ z Milwaukee a rozhodl se pustit jejich desku ve svém pořadu: "To je jedno, jestli ta kapela nefiguruje v žádné anketě. Slyšel jsem jejich desku, a tak se mi zalíbila, že ji prostě zkusím pustit do éteru..." A právě díky tomuto kroku jsou dnes Creed tam, kde jsou. Když v květnu 1997 poprvé slyšela album Diana Meltzer z Wind-Up Records a téměř okamžitě se rozhodla, že je chce podepsat na labelu, který nedávno opustil Baboon kvůli jejich neochotě změnit jejich obraz a zvuk tak, aby vyhovovaly požadavkům labelu. Meltzer později řekla, že slyšela "skupinu z arény". Během stejného týdne odletěl Meltzer společně s prezidentem Wind-up Stevem Lernerem, generálním ředitelem Alanem Meltzerem a zástupcem A&R Joelem Markem do Tallahassee, aby viděli Creed vystupovat naživo a s jistotou se rozhodnout, zda jim nabídne smlouvu. "Vše, co jsem potřebovala, bylo vidět energii v sále, když Scott Stapp vystoupil k mikrofonu, a slyšet jeho silný hlas, který zaplnil místnost, vedle nyní legendárních kytarových riffů Marka Tremontiho a velkého hymnického rockového zvuku Creed," řekla pro HitQuarters. Podle Tremontiho ve videu "Wikipedia: Fakt nebo fikce" byli Creed společností Arctic a Cherry Universal Records odmítnuti, než Wind-Up za nimi přiletěl, aby si je zavázal. Kapela byla od té doby smluvbně u Wind-Up records. Stapp a Marshall původně podepsali smlouvu krví; způsobí, že bude nutné jej znovu vytisknout.

Album "My Own Prison" bylo remixováno, dostalo více rádiového zvuku, a znovu vydáno Wind-up Records v roce 1997. Album se stalo obrovským hitem a na první zátah získalo čtyřnásobnou platinu (poté získalo platinu celkem šestkrát). Z alba vyšly čtyři singly "My Own Prison", "Torn", "What's This Life For" a "One" a všechny čtyři skladby suverénně obsadily první místa anket včetně Billboardu v žebříčku Billboard Hot Mainstream Rock Tracks, čímž se Creed stali první kapelou, která dosáhla takového počinu s debutovým albem. Album samotné, obsahující deset skladeb výlučně z pera autorské dvojice Tremonti-Stapp, s malou expozicí MTV, mediálním pokrytím nebo podporou labelu se prodávalo mimořádně dobře s prodeji přes šest milionů kopií a nakonec bylo šestkrát platinové. Po celé dva roky drželo v Top 100 a obdrželo řadu cen jako Rockový umělec roku při udílení cen Billboard Music Awards 1998, rockové album roku a Nejlépe se prodávající hardrockové album roku (vše na Billboard). "My Own Prison" byla také nejprodávanější nahrávkou těžké hudby roku 1998 na žebříčku hard music Nielsen SoundScan.

Hit skupiny "My Own Prison" byl také uveden jako živé vystoupení na charitativním albu Live in the X Lounge v roce 1998. Kapela nahrála cover písně Alice Coopera "I'm Eighteen" pro soundtrack fakulty v roce 1998. Hodnocení recenzentů "My Own Prison" byly většinou příznivé. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic tomu dal čtyři hvězdičky z pěti a řekl, že Creed "fungují dobře v rámci jejich večeře s kuřecím masem" navzdory "v podstatě [spadají] do kategorie post-Seattle kapel, které zmírňují svůj grunge dávkou živé vážnosti". Album lyricky pojednává o tématech výslechu a boje s vírou a spiritualitou.

Kritici a muzikologové okamžitě zařadili skupinu do škatulky post-grungeových kapel a jako takové ji dávali pramalé šance na další trvání, nemluvě už vůbec o nějakém dalším úspěchu. Všeobecně se věřilo tomu, že v případě Creed jde pouze o jednorázové vzepětí, o pouhou záležitost jednoho alba, takže za rok, za dva po nich neštěkne ani pes. Jenže vše bylo jinak.

Díky penězům za "My Own Prison" začala kapela psát své druhé album "Human Clay". První singl alba "Higher" strávil rekordních 17 týdnů na špici hitparád rockových rádií. V roce 2009 byla píseň "Higher" VH1 hodnocena jako 95. největší hardrocková píseň všech dob. Album vyšlo v roce 1999, kdy se mé vlastní věznici stále poměrně dobře dařilo. Album bylo první skupinou, která se dostala na č. 1 v USA, kde debutovala s prodejem 315 000 za první týden, a zůstala na vrcholu dva týdny. "Human Clay" tak bylo okamžitým a zdrcujícím úspěchem, debutovalo na 1. místě v Billboard 200 a během příštích dvou let se prodal přes deset milionů kopií, což mu umožnilo stát se jedním z mála rockových alb, která RIAA certifikovala jako diamant. Odborníky i fanoušky je album považováno za jejich absolutně nejlepší dílo. Po vydání alba byly v roce 2000 vydány tři navazující singly: "What If", "With Arms Wide Open" a "Are You Ready?". První tři z nich dobyly rádiové hitparády, což pro Creed znamenalo celkem sedm hitparádových singlů. Kapela později vyhrála svou první a doposud jedinou cenu Grammy za "With Arms Wide Open" za nejlepší rockovou píseň v roce 2001. "Human Clay" bylo 54. nejprodávanějším albem všech dob s více než 20 miliony prodaných alb po celém světě!

"Jak se zdá, jsme kapela, která funguje dobře tehdy, když je pod určitým tlakem. Ale tento tlak nepochází od lidí okolo nás, není pro nás nijak stresující, ten tlak totiž pochází přímo z nás, z touhy nahrát dobrou desku. Každá kapela chce natočit skvělé album, takové, které co nejvěrněji zobrazí celou paletu osobností jejich členů," prohlásil tehdy Stapp. Tremonti k tomu ještě dodal: "Vždycky jsme si uvědomovali, že musíme skládat takové písně, pod které se můžeme vždy bez jakéhokoli uzardění klidně podepsat. A že se tyto skladby líbí miliónům fanoušků, tak to je ještě lepší."

Recenze na "Human Clay" byly vesměs pozitivní. Stephen Thomas Erlewine z AllMusic řekl, že záznam "jasně ukazuje, že existuje publikum pro post-grunge hard rock, pokud je vydáván bez předpětí a pokud splňuje touhu publika po přímém a tvrdém úderu hudby." Lyrický obsah "Human Clay" je mírným odklonem od obsahu "My Own Prison", dotýká se témat jako otcovství ve "With Arms Wide Open" a jasného snění s "Higher", jakož i temnějších a násilnějších témat, jako je sexuální zneužívání v "Wash Away These Years" nebo projevu nepřátelství "What If".

V roce vydání jejich tak úspěšného druhého alba si Creed zahráli i na festivalu Woodstock '99. Celá tato akce byla ve svém celkovém vyznění trochu kontroverzní, ale to se netýkalo jejich velmi výrazného vystoupení. Tremonti a spol. si totiž k sobě na pódiu pozvali Robbieho Kriegera z Doors. Když jej Stapp uvedl, na 200 000 fanoušků vybuchlo nadšením. Krieger si s Creed zahrál klasické kusy, jako "Roadhouse Blues" a "Riders On The Storm", a přispěl svou kytarou na "What's This Life For". "Myslím, že nás tehdy vzala na vědomí i ta část kritiků, kteří stále nebrali naši existenci na hudební scéně vážně," prohlásil Phillips.

Během léta roku 2000 se ale objevil první vážný zádrhel. Basista Brian Marshall zahájil spirálu alkoholismu a v jednom z interview veřejně kritizoval některé skladby Pearl Jam, což vyvolalo vášnivou diskusi v početných táborech fanoušků obou skupin. I když se za své výroky Marshall později omluvil a Stapp se na webových stránkách skupiny jménem ostatních členů od jeho kritiky veřejně distancoval, semínko rozporu bylo zaseto. Skupina se setkala s managementem, aby prodiskutovala Marshallovu budoucnost. Stapp a Tremonti podpořili myšlenku Marshalla jít na rehabilitaci a pokusili se přimět Marshalla, aby šel, ale on odmítl. Neshody, osobní i umělecké, a celkové napětí, to vše vyústilo o několik měsíců později, kdy Creed oznámili, že na chystané americké turné vyjedou již bez Marshalla.

Zpočátku si veřejnost myslela, že Marshall byl propuštěn, protože kritizoval frontmana skupiny Pearl Jam Eddieho Veddera v rozhlasovém rozhovoru s KNDD v červnu 2000 a tvrdil, že Scott Stapp je lepší skladatel, a kritizoval nedávná alba Pearl Jam za to, že "mají písně bez riffů". Stapp později distancoval zbytek kapely od Marshallových komentářů a prohlásil: "Ano, jsme unaveni otázkou PJ, ale neexistuje žádná omluva pro aroganci a hloupost [Marshalla]. Žádám vás všechny, abyste neposuzovali Creed jako kapelu, protože ony prohlášení nebyly cítěním kapely, ale byly Brianovy. Omlouvám se, jestli Brian někoho urazil, on se už za své komentáře omluvil". Ačkoli bylo oznámeno, že Marshall opustil Creed "přátelsky", neudělal to. Tremonti a Stapp měli zájem o Marshalla a jejich kolektivní přátelství, ale on si svůj vyhazov kompenzoval sestavením nové kapely Grand Luxx, kterou tvořili členové jeho bývalé skupiny Maddox Creed. Stapp uvedl, že Marshallův odchod byl jeho volbou a nesouvisel s komentáři Pearl Jam.

Zbytek kapely dlouho uvažoval o náhradě, proběhlo několik sessionů a s případnými adepty se projednávala jejich úloha v kapele. Nakonec se rozhodlo, že nový baskytarista Brett Hestla, který přišel z Virgos Merlot, se nestane řádným a plnoprávným členem Creed, ale bude zastávat svou pozici baskytaristy pouze jako nájemný muzikant a to jenom v rámci chystaného turné. Koncerty se poté povedly, na celém turné je slyšelo přes milión fanoušků. Zajímavostí je jistě i to, že v tomtéž létu, kdy Marshall kritizoval Pearl Jam, se do mediálního sporu dostal i sám Stapp. Ten veřejně napadl Freda Dursta, frontmana Limp Bizkit, a utahoval si z jeho postavení v hudebním byznysu. Události se ale zklidnily a po úspěšném turné se kapela měla vydat znova do studia. Tehdy ale opět vyvstala otázka, zda přijmout baskytaristu jako stálého člena kapely.

K natáčení dalšího alba "Weathered" si skupina vedle svého osvědčeného producenta Johna Kurzwega pozvala i Kirka Kelseyho, dlouholetého zvukaře kapely, a rozhodla se nahrávat v domácím studiu: "To je nejlepší možnost, jak natáčet desku," pochvaloval si Phillips. "Jste ve svém a můžete se bez jakéhokoli stresu věnovat tvorbě. A to naprosto v pohodě, v klidu, bez úzkostlivých pohledů na hodiny a kalendář". Otázku baskytaristy po dlouhém přemýšlení a několika konkursech vyřešil sám Tremonti, který na všech nahrávkách basové party nahrál. "My tři, Stapp, Phillips a já, tvoříme těmi odehranými léty určitou jednotu. Nechtěli bychom ji narušovat nějakým cizím elementem, jakkoli dobrým. Na živých koncertech to jinak nejde, kapela musí znít a vypadat kompaktně, ale ve studiu to přece není problém." Na albu se objevuje několik hostů, mezi jinými Amie Stapp, Scottova sestra, která zpívá v "Don't Stop Dancing". "Hledali jsme vhodnou zpěvačku a pak mi došla po několika zkouškách trpělivost a uvědomil jsem si, že zkusím sáhnout do rezerv vlastní rodiny. No a vyšlo to," prohlásil Stapp. Dalším kuriózním hostem byl Bo Taylor, archivář muzea cherokeeských indiánů, jehož hlas můžeme slyšet v "Who's Got My Back?". "Byl to opravdu zážitek natáčet s Creed," poznamenal Taylor. "Jejich hudba se dotýká obyčejných lidí a to, že mě Stapp oslovil, je jen důkaz, že nezapomněl na svůj původ. Píseň je jeho vnitřní výpovědí, a proto má takovou sílu."

Creed pracovali na svém třetím albu po většinu roku 2001. Nové, již třetí album, vyšlo s velkou slávou 20. listopadu 2001. Z alba vyšlo šest singlů "My Sacrifice", který kapele vynesl nominaci na cenu Grammy za nejlepší rockový výkon dua nebo skupiny s vokálem v roce 2003, "Bullets", "One Last Breath", "Hide", "Don't Stop Dancing" a "Weathered". Album bylo komerčním bestsellerem a do anket vstoupilo rovnou z prvních pozic, když debutovalo na 1. místě v žebříčku Billboard Top 200 a udrželo se tam neuvěřitelných osm týdnů, což je rekord, který Creed sdílí zejména s The Beatles. Za tuto krátkou dobu se jej prodalo přes pět miliónů výlisků a bylo šestkrát certifikováno jako platinové. Nejúspěšnějšími skladbami se staly hity "My Sacrifice" (9 týdnů v Top 5) a "One Last Breath".

Skupina se připravovala na velké turné, ale bylo odloženo, když v dubnu 2002 měl Stapp autonehodu a utrpěl otřes mozku a poranění obratlů. Naštěstí se rychle uzdravil a nasmlouvané koncerty se dokončily bez větších problémů. Podle posledních zpráv trio neuvažuje o opětném rozšíření svých řad, takže, řečeno slovy Tremontiho, tvrdé jádro zůstane nenarušeno. A nové turné? To už je prý naplánováno. "Je to úžasné sedět během koncertu za soupravou a pozorovat emoce publika," prohlásil Phillips. "To, že lidi nám říkají, že je naše skladby oslovují, je pro mě největší pochvala. To nepředčí žádný oslavný článek v novinách," dodává Stapp. A Tremonti je doplnil: "Nemohu se už dočkat turné. Ten pocit se nedá vyjádřit. Je to něco, co je velmi, velmi osobní..."

Ovšem v důsledku léčby se kromě rostoucí závislosti na alkoholu stal Stapp závislým na lécích proti bolesti. To, spolu s dalšími událostmi, vedlo ke značně kontroverznímu koncertu 29. prosince 2002 v Allstate Arena v Rosemontu, Illinois, který nakonec vedl k rozložení kapely. Čtyři zklamaní návštěvníci koncertu podali na kapelu žalobu a tvrdili, že Scott Stapp "byl tak opilý a/nebo pod vlivem, že nebyl schopen zazpívat text jediné písně Creed". Creed později vydali omluvu jménem Stappa, ačkoli Stapp to později popřel. Případ byl nakonec zamítnut. Stapp později potvrdil, že byl během koncertu pod vlivem alkoholu, ale tvrdil, že není nepříčetný.

Poté, co Creed zůstali více než rok neaktivní, bylo v červnu 2004 oznámeno, že Creed se rozpustili. Tremonti jako důvod uvedl napětí mezi Stappem a zbytkem kapely. Řekl, že vztah se Stappem byl natolik napjatý, že kreativní šťávy už nepřicházejí. Realita byla taková, že Stapp na Maui bojoval se svou závislostí na alkoholu a drogách. Téměř současně s oznámením rozchodu Creed se Stapp rozhodl pro sólovou kariéru. Dne 22. listopadu 2004, Wind-up Records vydala ještě Creed album "Greatest Hits". Stapp vydal své debutové sólové album "The Great Divide" v roce 2005. Tremonti a Phillips se dali znovu dohromady s Marshallem a založili novou kapelu Alter Bridge v roce 2004 se zpěvákem Mylesem Kennedym, dříve působícím s americkou rockovou kapelou The Mayfield Four.

Zatímco Tremonti v roce 2006 označoval Creed za "oficiálně za naší minulost", poté, 27. dubna 2009, web kapely Creed oznámil, že se skupina dala dohromady na nové turné a plány na nové album. Podle Tremontiho "jsme všichni velmi nadšení, že se po dlouhých sedmi letech znovu spojíme s našimi fanoušky a navzájem". Později ale dodal, že být znovu v Creed byla "poslední věc, kterou [očekával]". Phillips uvedl: "Naše kariéra Creed dospěla k velmi náhlému a nepředvídatelnému konci. Po zamyšlení nad některými z největších osobních a profesionálních okamžiků našeho života jsme si uvědomili, že jsme stále velmi schopni v této kariéře pokračovat a našem přátelství ve větším měřítku než kdykoli předtím". V rozhovoru pro časopis People Stapp podrobně popsal shledání slovy: "Nikdy jsme neměli pocit, že bychom nebyli spolu. Nedíváme se na to jako na shledání. Je to spíše znovuzrození."

V červnu 2009 Creed hráli i s Marshallem na basu poprvé po osmi letech na Sessions@AOL, kde bylo možno vidět kapelu hrající čtyři ze svých hitů. Kromě toho skupina účinkovala živě na Fox & Friends 26. června 2009. Reunion tour s koncertním kytaristou Ericem Friedmanem odstartovalo 6. srpna 2009 a skončilo 20. října 2009. První album Creed po osmi letech vyšlo 27. října 2009 pod názvem "Full Circle". Stapp objasnil název, což je také název skladby, která se má na albu objevit: "Opravdu to melodicky a lyricky definuje a artikuluje, co se s námi stalo. pojďte do kruhu a je to skvělé místo." První singl z Full Circle "Overcome" byl zveřejněn na oficiálních stránkách skupiny 18. srpna 2009, tedy ve stejný den, kdy začala jeho rozhlasová premiéra spolu s vydáním jako digitální download dne 25. srpna 2009. Druhý singl "Rain" byl vyslán do rozhlasových stanic 23. září a byl k dispozici 6. října 2009 jako další digitální nahrávka. Třetí singl "A Thousand Faces" byl vydán v roce 2010.

Dne 25. září 2009 Creed odehráli koncert v Houstonu v Texasu, který byl zaznamenán a vysílán prostřednictvím živého internetového streamu. Záznam byl vydán 8. prosince 2010 jako koncertní DVD s názvem "Creed Live", což byla první živá nahrávka kapely. Představení překonalo čtyři světové rekordy, včetně světového rekordu v počtu kamer použitých při živé hudební akci (239). Představení také představilo první použití technologie "big freeze", propagované filmem Matrix z roku 1999, v koncertním prostředí. Bubeník Scott Phillips také potvrdil, že "Full Circle" nebude posledním albem kapely. Stejné oznámení potvrdilo, že Creed měli v období od dubna do září 2010 vyrazit na světové turné na podporu "Full Circle", se začátkem turné v Austrálii a Novém Zélandu, po němž následovala Jižní Amerika, Evropa a Severní Amerika. Turné dostalo název The 20-10 Tour. Vstupenky na turné byly deset a dvacet dolarů, aby se postavily proti rostoucím cenám vstupenek na koncerty. Prvních 2010 vstupenek zakoupených na každý koncert neobsahovalo žádné poplatky za služby. Navzdory tomuto úsilí nebylo každé představení vyprodáno a recenze koncertů byly většinou smíšené. Skillet se připojil k turné jako hlavní podpora.

Creed se znovu sešli na konci roku 2011 a na začátku roku 2012, aby zahájili práce na potenciálním pátém studiovém albu. Bylo také ohlášeno turné, na kterém skupina během dvou večerů provede svá první dvě alba "My Own Prison" a "Human Clay", od začátku dokonce, s vybranými skladbami z "Weathered" a "Full Circle". Turné zahájila dvě vystoupení 12. a 13. dubna 2012 v Chicago Theatre v Chicagu ve státě Illinois, kde kapela první večer hrála "My Own Prison" a druhý "Human Clay". Také koncertovali po Jižní Americe a Indonésii.

Od roku 2012 má však kapela pauzu. V říjnu 2013 Stapp v rozhovoru poznamenal, že na pátém albu byla během let 2011 a 2012 provedena rozsáhlá práce. Od projektu se ale následně upustilo. Stapp tvrdil, že Creed jsou "stále kapelou". Řekl také, že je otevřený pokračovat ve spolupráci s Creed, když nastane ten správný čas.

Stapp od té doby koncertoval a nahrával jako sólový umělec, i když v roce 2014 utrpěl duševní zhroucení související s drogami a několik let se z toho zotavoval. V červnu 2015, když Mark Tremonti propagoval své druhé sólové album "Cauterize", v rozhovoru pro Kerrang tvrdil, že "[nebyl] Scottovým blízkým přítelem po 9 let". Ostatní členové nekomunikovali se Stappem během South American Tour v roce 2012 a plány na jejich páté studiové album byly odloženy, poté pokračovali ve spolupráci s Mylesem Kennedym v jejich kapele Alter Bridge. V září 2015 se Stapp objevil v show Dr. Oz. Když byl Stapp dotázán na reunion Creed, odpověděl: "Můžu vám říct, že doufám, že ano. Miluji kluky z celého srdce a pokud se dívají: "Pojďte, lidi, uděláme desku".. Později doplnil výpovědi prohlášením, že Creed se "určitě" znovu spojí, a že od kapely během "příštích dvou let" očekává nový materiál. Když byl dotázán na Stappova prohlášení, Tremonti objasnil, že byl stále zaneprázdněn propagací svých sólových alb a že Alter Bridge budou nahrávat a cestovat v roce 2016, takže je nepravděpodobné, že by se vrátil do Creed v navrhované časové ose podle Stappa.

V září 2015 Stapp oznámil, že Creed v listopadu vydají nové "retrospektivní" album. Byly to tři disky, jeden s hity, jeden se vzácnostmi a poslední s akustickými verzemi hitů. Album "With Arms Wide Open: A Retrospective" vyšlo jako Walmart-exclusive. V roce 2016 se Stapp připojil ke kapele Art of Anarchy. Jeho první album s kapelou vyšlo v březnu 2017 a nese název "The Madness". Mezitím Alter Bridge pokračovali v turné a nahrávání, zatímco Mark Tremonti vydal se svou sólovou metalovou kapelou Tremonti své třetí album "Dust" v dubnu 2016, čtvrté "A Dying Machine" pak v dubnu 2018. Scott Phillips bubnoval v projektu superskupiny Projected při vydání prvního alba "Human" (2012) a druhé desky, dvojalba "Ignite My Insanity" (2017). Vzhledem k různým projektům kapel různých členů je turné kapely zatím odloženo a více se zaměřují na vydávání originální hudby. Scott Stapp se od té doby oddělil od Art of Anarchy a 19. července 2019 vydal své třetí sólové album "The Space Between the Shadows".

V roce 2019 Tremonti řekl v rozhovoru v podcastu Jameyho Jasta, že seděl na materiálu pro Creed v hodnotě alba. Na otázku, zda by se Creed mohli znovu sejít, Tremonti odpověděl: "Lidé říkají: 'Je to hotovo? Je to pryč? Vychází nová hudba?' Sedím na celém albu Creed... Když jsme spolu dělali reunion turné, dali jsme dohromady hodně muziky a já mám jako opravdu útržkovité malé demosnímky asi 13 písní. Poslouchal jsem je možná před rokem a jsou to dobré písně."

Tremonti dodal: "To je právě ono, není čas. Je to pro mě dost dobré, abych odložil všechno na druhou kolej, na čem jsem pracoval posledních 14 let? Ne. Je to dost dobré, že možná za 10 let nebo za sedm let ode dneška... nebo dojde k nějakému velkému oživení nebo je výročí, kdy všichni říkají: "Chceme to vidět jako CREED a svět si to žádá." Neřekl bych ne."

Zatím poslední informací, co se týče kapely Creed, bylo v listopadu 2020 oznámení bubeníka Scotta Phillipse, že je možný opětovný reunion. K reunionu Creed by mohlo dojít dříve než později, soudě podle nedávného rozhovoru s bubeníkem aktu "Arms Wide Open", Scottem Phillipsem. Začátkem roku 2020 se šířily zvěsti o post-grungeových hitmakerech, kteří by se mohli dát znovu dohromady poté, co Creed aktualizovali svůj profil na Facebooku starou fotografií kapely. A přestože pandemie koronaviru přinesla velké osobní koncerty, které se prozatím většinou odehrály, mohla by v roce 2021 nastat comeback z jednání vedeného Scottem Stappem?

V rozhovoru pro Radio Ink Radio 4. listopadu 2020 bubeník Phillips, který začínal s Creed v roce 1994 po boku Stappa, sólového kytaristy Marka Tremontiho, baskytaristy Briana Marshalla a rytmického kytaristy Briana Brashera, hájil neznalost aktualizace sociálních médií. Ale uvedl důvěryhodnost k pověstem o reunionu: "Nevěděl jsem, že se to přihodilo! To je zajímavé. Nejhůř jsem na tom se sociálními médii. Procházím fázemi, kdy jsem na tom asi dva dny, a pak to asi dva měsíce nereflektuji. Ale jak už bylo řečeno, každou chvíli se hovoří o možnosti, že bychom se dali zase dohromady a dělali nějaké věci. Všichni jsme právě teď v dobrém rozpoložení, kde máme pocit, že mezi námi čtyřmi máme dobrý vztah. Očividně jsme s Markem a Brianem stejně naladěni. Zdá se však, že Scott si vede opravdu dobře. Probíhá nějaký dialog. Máme tendenci se navzájem kontrolovat, když jsou narozeniny a svátky, podobné věci. Došlo tedy k nějakým konzultacím a neexistuje žádný konkrétní časový rozvrh pro nic nebo žádné konkrétní plány, ale ta možnost je na cestě. Necháme to přirozeně dozrát a uvidíme, co se stane".

Creed jsou jedním z prominentních počinů post-grungeového hnutí, které začalo v polovině 90. let minulého století. "Creed není jenom skupina, kde se sejde pár muzikantů. Je to parta, je to management, je to společnost..." Lze jen asi obtížně najít někoho, kdo by byl tak výrazně úspěšný v závěru 90. let a počátkem nového století, jako Mark Tremonti a jeho Creed. Creed vydali tři po sobě jdoucí multi-platinová alba, přičemž jejich album "Human Clay" je certifikovano diamantové. Nahrávek Creed se ve Spojených státech prodalo přes 28 milionů desek, přes 53 milionů alb se prodalo po celém světě, a byli devátým nejprodávanějším umělcem roku 2000.

Páteří Creed jsou bezesporu Mark Tremonti a zpěvák Scott Stapp, kteří tvoří sehraný autorský tandem a mají lví podíl na neobyčejně silném vyznění jejich skladeb a to jak po stránce hudební, tak i textové. Tremonti a Stapp jsou společně uznáváni jako jeden z nejplodnějších týmů pro psaní písní v celé rockové hudbě.

V září 2021 Tremonti řekl The Rock Experience With Mike Brunn, že neustálé spojení s Creed, více než 10 let poté, co skupina dokončila turné na podporu svého čtvrtého alba "Full Circle" z roku 2009, bylo "rozhodně požehnáním i prokletím. Je to požehnání, protože bych tu neseděl, kdybych tu s vámi dlouho nemluvil," řekl jsem teď správně. "Ale zároveň po celý svůj život budu tím klukem z kapely Creed, která je dobrá kapela. Protože někteří lidé Creed milovali, někteří lidé Creed nenáviděli. Takže bez ohledu na to, co dělám umělecky, budu tím chlapem, který byl v Creed, což stačilo v určitých bodech, aby za námi kritici rádi chodili. Takže jsem prodal několik nahrávek v obou světech, ale také jsem žil v mnoha kritických nahrávkách, kapela, která neprodala tolik nahrávek, ale dostala kritickou chválu. Takže jsem to viděl z obou stran. Bylo by skvělé mít to všechno v jednom. Ale je to těžké."

V květnu 2022 vydal Tremonti kolekci coverů Sinatry na podporu NDSS (National Down Syndrome Society). Album "Tremonti Sings Sinatra" bylo zpřístupněno jako součást nové charitativní iniciativy vytvořené Tremontim s názvem Take A Chance For Charity. Výtěžek z alba šel na podporu NDSS a práce, kterou dělají na podporu jedinců s Downovým syndromem a jejich rodin. Mark a jeho rodina byli požehnáni, že v březnu 2021 přivítali svou první dceru Stellu, která se bohužel narodila s Downovým syndromem, a nápad na projekt byl na světě.

V rozhovoru pro Guitar Interactive na Download festivalu 2023 ve Spojeném království Tremonti o "Tremonti Sings Sinatra" prohlásil: "Deska se Sinatrou byla pravděpodobně jednou z nejuspokojivějších desek, jaké jsem kdy udělal. Vybrali jsme přes milion s tím jsem viděl na vlastní oči, co to dělá, a vlastně se mi to líbí, že se mi sbírají další peníze pro tuto charitu".

V březnu 2023 Tremonti hovořil o možnosti reunionu CREED v rozhovoru s Cameronem Buchholtzem z Rock 100.5 The KATT. Řekl: "Pro každého je to jen otázka načasování. Každý žongluje s tolika projekty, jen bychom museli najít okno, kde to dává smysl."

"Vždycky si lidé povídají," pokračoval. "Vždy se nám ozývají lidé, kteří mají zájem dát dohromady show. Ale je těžké dostat kapelu, která 10 let necestovala, aby prostě udělala show. Museli bychom to dát všechno dohromady. Museli bychom dát týdny do přípravy produkce a týdny do dělání zkoušek. A je to velká produkce. Nemůžete udělat jen jedno vystoupení."

Tremontiho vůbec první vánoční album "Christmas Classics New & Old" bylo zpřístupněno v říjnu 2023. "Christmas Classics New & Old" je Markova interpretace devíti svátečních klasik a jedné originální písně od samotného uznávaného skladatele. Po úspěchu jeho interpretace písní Franka Sinatra, která proslavil na svém albu "Mark Tremonti Sings Frank Sinatra", se Mark rozhodl spojit se s orchestrem z tohoto alba a pracovat na svátečním albu.

Creed oznámili svůj dlouho očekávaný návrat se "Summer Of '99", pohlcující rock'n'rollovou oslavou na moři, zvýrazněnou prvním veřejným živým vystoupením skupiny oceněné cenou Grammy za více než deset let. "Summer Of '99", představený Sixthmanem, lídrem na festivalech a hudebních plavbách po více než dvě desetiletí, vyplouvá 18. - 22. dubna 2024 z Miami na Floridě do Nassau na Bahamách na palubě Norwegian Pearl.

"Summer Of '99", ohlášené počátkem července 2023 sérií virálních upoutávek, které rozzářily sociální sítě, uvidí CREED složenou ze Scotta Stappa, Marka Tremontiho, Briana Marshalla a Scotta Phillipse poprvé od roku 2012 sejít se na dvou jedinečných živých vystoupeních pod karibskými hvězdami na norském Pool Deck Pearl's. Festivalová plavba, která se stane jednou za život, dále představí výbušnou sestavu, která zahrnuje velmi speciálního hosta 3 DOORS DOWN spolu s naskládaným hvězdným přehledem vystupujících obsahujícím BUCKCHERRY, TONIC, VERTICAL HORIZONT, FUEL, THE VERVE PIPE, TANTRIC, DISHWALLA, Louise Post (z VERUCA SALT), NINE DAYS, a TV moderátora Eddieho, PowerNunk), "Power Hour" (Matt Pinfield, Caity Babs a Josh Bernstein). Plavba "Summer Of '99" bude také obsahovat exkluzivní živé otázky a odpovědi s CREED otevřenou všem hostům, aktivity s kapelami a hostiteli podcastů, panely, autogramiády a velmi speciální tematickou párty Y2K Countdown. Aby toho nebylo málo, všichni hosté obdrží před akcí upomínkový předmět s podpisem podepsaný CREED.

Hosté plavby "Summer Of '99" si užijí veškeré neuvěřitelné vybavení dostupné na palubě Norwegian Pearl, včetně plně zásobených barů (téměř) na každém rohu, chutných restaurací, terasy u bazénu (s několika vířivkami), kasina Pearl Club, lázní Mandara, fitness centra Body Waves, sportovního hřiště a mnoha dalších. Kromě zážitku na palubě budou mít hosté možnost užít si výlet na pobřeží do Nassau na Bahamách, dokonalého ráje pro rekreanty s uvolněnou atmosférou a dokonalými plážemi s bílým pískem, palmami pokrytými kokosy a osvěžující, křišťálově čistou vodou.

I druhá plavba CREED v roce 2024 je s jejím rychlým výprodejem. CREED a Sixthman, lídr v oblasti festivalů a hudebních plaveb již více než dvě desetiletí, se zapsali do historie rock'n'rollu rychlým vyprodáním svých pohlcujících oslav rock'n'rollu 90. let na moři, plavby "Summer Of '99" a plavbou "Summer Of '99 And Beyond" jako vůbec první franšíza na akci pod značkou umělců v historii Sixthman, která kompletně vyprodala dvě samostatné plavby. Po historickém oznámení a okamžitém vyprodání 1. týdne CREED představil 2. týden s podobně bezprecedentní odezvou, se všemi rezervacemi zarezervovanými do hodiny od zahájení prodeje.

"Summer Of '99" a "Summer Of '99 And Beyond", prezentované Sixthmanem, budou zvýrazněny prvními veřejnými živými vystoupeními CREED. Plavba "Summer Of '99" míří na moře 18. - 2 2. dubna 2024 z Miami na Floridě do Nassau na Bahamách na palubě Norwegian Pearl. Plavba "Summer Of '99 And Beyond" odplouvá 27. dubna až 1. května 2024 z Port Canaveral (Orlando) v Canaveral na Floridě do Nassau na Bahamách na palubě Norwegian Jade. Na obou "Summer..." se poprvé od roku 2012 znovu sejdou CREED ve složení Scott Stapp, Mark Tremonti, Brian Marshall a Scott Phillips, a to na dvou jedinečných živých vystoupeních pod karibskými hvězdami na slavné scéně bazénové paluby.

"Summer Of '99" předvede výbušnou sestavu, která zahrnuje velmi speciálního hosta 3 DOORS DOWN vedle naskládané hvězdné sestavy s BUCKCHERRY, TONIC, VERTICAL HORIZONT, FUEL, THE VERVE PIPE, TANTRIC, DISHWALLA, Louise Post (z VERUCA SALT ), NINE DAYS a SUGAR: NU-METALOVÁ PARTY. "Summer Of '99 And Beyond" se pak bude chlubit svoji vlastní neuvěřitelnou sestavou, kde představí velmi speciálního hosta DAUGHTRY spolu s hvězdnou sestavou, která zahrnuje BUCKCHERRY, TONIC, VERTICAL HORIZONT, FUEL, THE VERVE PIPE, TANTRIC, Louise Post (z VERUCA SALT ), NINE DAYS, JIMMIE'S CHICKEN SHACK a SUGAR: THE NU-METAL PARTY. Obě plavby budou moderovat Eddie Trunk a hvězdy "Power Hour Matt Pinfield, Caity Babs a Josh Bernstein. Program zahrnují exkluzivní živé setkání s otázkami a odpověďmi s CREED otevřené všem hostům, aktivitám s kapelami a hostitelé podcastů, panely, autogramiády a velmi speciální tematická párty Y2K Countdown. Aby toho nebylo málo, všichni hosté obdrží před oběma akcemi upomínkový předmět s podpisem podepsaný CREED.

Dne 31. srpna 2024 vystoupí CREED jako headlineři na úvodním festivalu "Summer Of '99 And Beyond Festival" v amfiteátru Glen Helen v San Bernardinu v Kalifornii s podporou kapel 3 DOORS DOWN, DAUGHTRY, FINGER ELEVEN, FUEL, VERTICAL HORIZON a THE VERTICAL HORIZON.


CREED oznámili turné "Are You Ready?" na listopad a prosinec 2024, které odjedou s podporou 3 DOORS DOWN a MAMUTEM WVH. S vyprodanými daty v amfiteátrech po celé Severní Americe letos v létě prodloužila multiplatinová, Grammy a American Music Awards oceněná rocková kapela CREED své turné "Summer Of '99" o "Are You Ready?" turné kvůli poptávce fanoušků. Produkce Live Nation a 20 dalších arénových termínů bude zahájeno letos 2. listopadu v Oklahoma City v Paycom Center. Vystoupení bude zahrnovat speciální hosty 3 DOORS DOWN, MAMMOTH WVH a FINGER ELEVEN ve vybraných městech. Bezprecedentní oživení CREED inspirovalo singalongy na celém stadionu, celonárodní marketingovou kampaň s Paramount+, virální EDM remix "One Last Breath" a vyprodané termíny po celé zemi. Vstupenky jsou k dispozici počínaje předprodejem od úterý 6. února 2024, přičemž obecný předprodej začíná v pátek 9. února v 10 hodin místního času na www.creed.com. Fanoušci si také mohou zakoupit VIP balíčky, které mohou zahrnovat prémiové vstupenky, stát na pódiu a sledovat první tři písně, setkat se a přivítat se a vyfotografovat se se členy CREED, přístup ke zvukové zkoušce před vystoupením, exkluzivní merch a další. Konec turné je ohlášen na 5. prosince 2024 v Kia Center v Orlandu na Floridě.

Zpěvák Scott Stapp přišel s informací, že ještě před reunionem kaely CREED spatří světlo světa 15. března 2024 jeho nové čtvrté sólové album "Higher Power". Vydané jsou už dva singly, kromě titulového "Higher Power" také "What I Deserve". "Ta deska se zrodila z nekončících důsledků oprávněného, přesto však naivního, vzdoru. Přibližuje slasti a strasti bytí člověkem v experimentu, kterému říkáme život, v němž trávíme čas ve tmě, doufajíc, že spatříme světlo," říká k nosnému tématu nahrávky Stapp, o němž je známo, že se v minulosti potýkal s četnými psychickými problémy. Stejně jako v případě čtyři roky staré sólovky "The Space Between The Shadows" padesátiletému muzikantovi s jeho novým materiálem pomohl renomovaný producent a autor Marti Frederiksen, coby hosté se na desce objevují zpěvačka Dorothy a stejně jako posledně také kytarista Yiannis Papadopoulos, jenž Stappovi dělá společnost už od roku 2015.

Creed ve čtvrtek 18. dubna 2024 odehráli svůj první koncert po 12 letech jako headlineři plavby Summer Of '99. Kapela ve složení Scott Stapp, Mark Tremonti, Brian Marshall a Scott Phillips předvedla dvě vystoupení během plavby, která putuje z Miami na Bahamy mezi 18. dubnem a 22. dubnem 2024. Řada výletních lodí Summer Of '99, kterou uvádí Sixthman, zahrnuje mimo jiné vystoupení 3 DOORS DOWN, BUCKCHERRY, TONIC, FUEL, VERTICAL HORIZONT, THE VERVE PIPE, TANTRIC a NINE DAYS. Vystoupení Creed na palubě norské Pearl odstartovalo v 16:30 a skládalo se z 16 písní, počínaje "Are You Ready?", úvodní skladbou z druhého alba skupiny "Human Clay" z roku 1999.

Creed vystoupí i na palubě druhé plavby "Summer Of '99 And Beyond", která pojede z floridského Port Canaveral do Nassau od 27. dubna do 1. května 2024. Plnohodnotné turné, také nazývané "Summer Of '99" tour, produkované Live Nation, začne 17. července 2024 a potrvá do 28. září 2024.

Dne 14. května 2024 Mark Tremonti, hudebník, producent, autor a zakládající člen hardrockových kapel CREED, ALTER BRIDGE a TREMONTI oceněný cenou Grammy, oznámil data sólového turné v prosinci 2024 na podporu svých nedávných nahrávek "Tremonti Sings Sinatra" a "Christmas Classics New & Old". Marka doplní členové turné kapely Franka Sinatry, kteří se stali páteřními hudebníky na obou těchto nahrávkách. Termíny začnou poté, co Mark dokončí své úspěšné turné se znovuspojenými CREED, kteří jej budou mít na cestách po celé léto a většinu podzimu. Zkrácené turné bude mít pět zastávek: dvě na Floridě, dvě v New Jersey a jednu v New Yorku. Mark se zavázal ke své práci s komunitou Downova syndromu na počest své dcery Stelly a část každé prodané vstupenky bude věnována National Down Syndrome Society (NDSS) a Markově organizaci Take A Chance For Charity.

Zpět
Poslední sestava:
Scott Stapp - Lead Vocals (1994-2004, 2009-2012)
Mark Tremonti - Lead Guitar, Backing Vocals, Lead Vocals (1994-2004, 2009-2012), Bass (2001)
Scott Phillips - Drums, Percussion (1994-2004, 2009-2012), Keyboards (2001)
Brian Marshall - Bass (1994-2000, 2009-2012)
Zakládající členové:
Brian Brasher - Rhythm Guitar (1994-1995)

Koncertní členové:
Brett Hestla - Bass, Backing Vocals (2000-2004)
Eric Friedman - Rhythm Guitars, Backing Vocals (2009-2012)

Členové
(celým jménem Anthony Scott Flippen)
(Narozen 8. srpna 1973, Orlando, Florida, USA)
Lead Vocals


Scott je americký zpěvák a skladatel, který je nejznámější jako sólový zpěvák a textař rockové kapely Creed. Stál také v čele skupiny Art of Anarchy, vydal rovněž tři sólová alba "The Great Divide" (2005), "Proof Of Life" (2013) a "The Space Between The Shadows" (2019).

Scott Stapp získal i několik ocenění, včetně řady certifikací RIAA. Spoluhráči skupiny Creed Stapp and Mark Tremonti získali v roce 2001 Cenu Grammy za nejlepší rockovou píseň jako autoři písně Creed "With Arms Wide Open". V roce 2006 pak Hit Parader zařadil Stappa jako 68. největšího heavy metalového zpěváka.

V roce 1997 se Stapp oženil s Hillaree Burns. Byli manželé šestnáct měsíců a rozvedli se v roce 1998. Stapp má s Hillary syna Jaggera. Po rozvodu páru si Stapp ponechal plnou péči o Jaggera. Dne 11. února 2006 se Stapp oženil s vítězkou Miss New York USA 2004 a modelkou Jaclyn Nesheiwat. Spolu mají dceru a syna. V listopadu 2014 Jaclyn podala žádost o rozvod. Pár nakonec vyhledal pomoc a vydrželi spolu. V listopadu 2017 se jim narodilo třetí dítě, syn.

Stapp se narodil jako Anthony Scott Flippen v Orlandu na Floridě. Byl vychovávan jeho matkou Lyndou a nevlastním otcem, zubařem Stevenem Stappem, jehož příjmení přijal. Jeho otec věřil, že rocková hudba je hudba ďábla. Stappova láska k Rock and Roll začala jeho posedlostí Elvisem, souhlasili jeho rodiče, protože oni sami byli Elvisovými fanoušky. Jeho touha stát se hudebníkem se poprvé objevila, když v devíti letech předvedl "Yesterday" od The Beatles. Věří v Boha. "Cítil jsem spojení s Bohem, když jsem psal slova, a pak, když budu zpívat písně, učit se písně, jako bych cítil Ducha svatého," potvrdil Stapp v rozhovoru v roce 2013. V dospívání se stal mírně rebelujícím, když se sblížil s přáteli, poslouchal Hard-Rock, a kdykoli mohl, nechal si růst vlasy tak dlouho, jak jen mohl. Jeho rodiče ho pak zapsali na podzim 1988 do přípravné školy Lake Highland, kde se seznámil s kytaristou Markem Tremontim, oba měli společné sny o psaní písní a o kapele. Napsal monografii "Sinner's Creed", kterou vydali Tyndale House 2. října 2012. Má indiánské předky a jeho hlas je baryton.

Stapp je zakládajícím členem a zpěvákem americké rockové skupiny Creed. Po seznámení se svým budoucím spoluhráčem Markem Tremontim na přípravné škole Lake Highland Preparatory School v Orlandu se Stapp sešel s Tremontim znovu, když oba dva navštěvovali Florida State University v Tallahassee. Rychle mezi nimi vzniklo přátelství na základě vzájemné vášně pro hudbu. Stapp vytvořil Creed s Tremontim v roce 1994, s kolegy Brianem Marshallem a Scottem Phillipsem, kteří se připojili jako basista a bubeník.

Kapela vydala své debutové album "My Own Prison" v roce 1997 s mainstreamovým úspěchem, když se jej prodalo se přes šest milionů kopií. Z alba vyšly čtyři singly: „My Own Prison“, „Torn“, „What's This Life For“ a „One“. Všechny čtyři singly se dostaly do první trojky žebříčku Billboard's Hot Mainstream Rock Tracks. V roce 1999 navázala kapela albem "Human Clay", které získalo okamžitý úspěch a bylo certifikovano jako diamantové a jedenáctkrát platinové společností RIAA. Kapela vydala další multi-platinové prodejní album "Weathered" v roce 2001. Tour na podporu této desky bylo v drtivé většině úspěšné, ale skončilo kontroverzním koncertem v Chicagu. Tento koncert nakonec vedl k rozpadu kapely. V roce 2004 Creed oznámili, že se rozpustili, jako důvod bylo uváděno napětí mezi Stappem a ostatními členy. Creed vydali ještě své album "Greatest Hits" v listopadu 2004.

Ovšem v životě jej provázely i maléry. V červenci 2002 byl Stapp zadržen floridskou policií a obviněn z bezohledné jízdy poté, co vyjel se svým SUV ze silnice, než se vrátil zpět do správného pruhu. Po složení kauce 500$ byl propuštěn z vazby. V roce 2003 Stapp uvažoval o sebevraždě poté, co vypil láhev whisky Jacka Daniels. Vytáhl ze své sbírky dva MP5 a přiložil si zbraně k hlavě, ale při pohledu na obrázek svého syna Jaggera spoušť nestiskl. Později řekl, že byl přesvědčen, že kdokoli zapojený do Creed si přeje, aby byl mrtvý, aby se stal "mučednickým typem jako Kurt Cobain" a zvýšil tak rekordní tržby. Scott řekl: "Hlavou se mi honily šílené myšlenky". Později řekl, že místo aby se zabil, vystřelil pár ran ve svém domě. Řekl: "Byl jsem v rauši z prednisonu vycházejícího z mého těla [...] Vystřelil jsem několik ran a okamžitě jsem si řekl: "Co to sakra dělám?" Odložil jsem tedy zbraně a vyběhl do garáže, vzal tmel a díry jsem zalepil".

Stapp po rozpadu Creed rozjel sólovou kariéru a zapletl se do skandálu kvůli porno nahrávce, zachycující divoké hrátky s fanynkami v zákulisí. Zatímco Stapp musel čelit svým problémům s alkoholem, Tremontimu, Phillipsovi a Marshallovi se s novou kapelou Alter Bridge začalo dařit poměrně dobře. Poté, co Creed oznámili svůj rozpad v roce 2004, Stapp nahrál píseň "Relearn Love" se 7 Aurelius a The Tea Party k albu "The Passion Of The Christ: Songs", kolekcí skladeb inspirovaných filmem Mela Gibsona The Passion of the Christ z roku 2004. Pak začal pracovat na svém debutovém sólovém albu. Nahrávka s názvem "The Great Divide" byla v USA vydána 22. listopadu 2005 a její vrchol dosáhl na #19 místě v Billboard 200. Písně "The Great Divide", "Justify" a "Surround Me" byly vydány jako singly. Album bylo certifikováno jako platinové 14. prosince 2005. "The Great Divide" od té doby dosáhlo na dvojnásobně platinové ocenění.

Na Noc díkůvzdání 2005 se Stapp zapojil do bitky se členy kapely 311 v hotelu Harbour Court v Baltimoru. Členové 311 uvedli, že Stapp bitku vyprovokoval. Po pěti minutách hotelová ochranka přerušila boj a vyprovodila Stappa z hotelu. Stapp ale tvrdil, že hádku nepodněcoval.

Stapp byl zatčen 12. února 2006, pouze jeden den po jeho druhé svatbě, pro podezření ze zdrogování. V březnu 2006 podal Stapp žalobu o zablokování zveřejnění sexuálního videa zahrnujícího sebe, Kid Rocka a čtyři ženy. Žaloba byla urovnána v roce 2007, přičemž žalovaný souhlasil, že zaplatí Stappovi nezveřejněnou částku a zdrží se distribuce videa. V roce 2006 byl Stapp magazínem Hit Parader zařazen jako 68. největší heavy metalový zpěvák všech dob. Stapp také prozradil, že se pokusil o sebevraždu v Miami v roce 2006. Podle Stappa skočil přes balkon a spadl 40 stop, zlomil si lebku a zlomil si bok a nos. Je vděčen rapperu T.I. se zachránou svého života s prohlášením: "Ležel jsem tam dvě a půl hodiny, než se objevil můj strážný anděl. Okamžitě se postaral o situaci a zachránil mi život". V rozhovoru pro Rolling Stone v roce 2006 Stapp uznal, že se během turné Creed na podporu "Weathered" se stal závislým na lécích Percocet, Xanax a Prednison.

Problémy se mu nevyhly ani v domácnosti. Dne 20. května 2007 byl Stapp obviněn z nejméně jednoho trestného činů, vyplývajícího z incidentu domácího násilí. Stapp byl později osvobozen při kontrolovaném chování. Stapp se 23. května 2007 omluvil své ženě a veřejnosti a obvinění bylo později staženo.

V roce 2009 bylo oznámeno, že se Creed znovu spojili. Čtvrtá deska skupiny "Full Circle" byla vydána v říjnu 2009. Creed album podpořil koncertováním po Severní a Jižní Americe, Kanadě, Evropě a Austrálii během léta 2009 a 2010.

Na jaře 2010 nahrál Stapp hymnu pro baseballový tým National League Florida Marlins s názvem "Marlins Will Soar". Píseň byla přepsáním Stappovy písně "Will Will Soar", přičemž ve verších byl použit jiný text a trochu jiná melodie. Podle The Huffington Post se však "Marlins Will Soar" setkala s extrémně negativními recenzemi.

Dne 18. srpna 2010 Stapp napsal: "Obnažuji všechny hity Creed, stejně jako svůj sólový materiál, způsobem, který fanoušci nikdy předtím neslyšeli, ale dlouho po něm křičeli". Rytmický kytarista Creed Eric Studman se připojil ke Stappovi na akustickém turné. Krátké sólové akustické turné začalo 28. září 2010 a skončilo 20. listopadu 2010. Stapp se objevil na sólovém albu Carlose Santany "Guitar Heaven: The Greatest Guitar Classics of All Time", cover albu, na kterém Stapp zpívá v ceveru písně "Fortunate Son" od Creedence Clearwater Revival. Album vyšlo 21. září 2010.

Stapp v roce 2010 potvrdil, že jeho další sólové album bude věnováno tématům chtíče a lásky. Jedenáct skladeb alba bylo nahráno na konci roku 2010, ale vydání bylo později odloženo na neurčito. Píseň z tohoto nevydaného alba "A Prayer For Sunrise" byla vydána v roce 2012 na propagaci Stappovy autobiografie.

V březnu 2012 se Stapp znovu sešel se svými spoluhráči z Creed, aby nazkoušeli jejich turné "2 Nights", během kterého skupina předvedla svá první dvě alba "My Own Prison" a "Human Clay", a to v plném rozsahu. Bylo oznámeno, že Stapp a Mark Tremonti vstoupí do studia a začnou v červnu nahrávat nové písně, ale nedošlo k žádnému pokroku. V říjnu 2013 Stapp v rozhovoru poznamenal, že na novém albu byla v letech 2011 a 2012 provedena rozsáhlá práce. Projekt byl však náhle odložen a Stapp prohlásil, že o důvodu neví. Stapp také naznačil, že vztah mezi ním a Tremontim se opět rozložil, takže budoucnost kapely je nejistá. V roce 2014, Stapp tvrdil, že skupina byla stále spolu (ale stále neaktivní).

Ještě v roce 2013 vydal Stapp své druhé sólové album "Proof Of Life". Dne 8. října 2013 šla do rádia píseň "Slow Suicide".

V roce 2015 Stapp oznámil, že mu byla diagnostikována bipolární porucha po psychotickém šoku. Poznamenal, že diagnóza je "velkým znakem úlevy, protože konečně jsme dostali odpověď" o důvodech jeho obtíží s duševním zdravím. Ve stejném rozhovoru Stapp naznačil, že je střízlivý a pracuje prostřednictvím 12-krokového programu.

Dne 3. května 2016 Scott Stapp oznámil, že nahradí Scotta Weilanda (který zemřel 3. prosince 2015) jako zpěváka skupiny Art of Anarchy, americké hard rockové kapely. Píseň "The Madness", první singl kapely se Stappem jako zpěvákem, vyšel v srpnu 2016. Druhé album (a první se Stappem) také nazvané "The Madness" kapela vydala 24. března 2017. Album obdrželo kritická ocenění. Album také získalo hodnocení 10/10 od Amps and Green Screens. Pak se ale ne úplně v dobrém rozešli, protože Stapp se ukázal jako přece jen poněkud nevyzpytatelný, což on odůvodnil tím, že jeho prioritou je nahrání sólového alba.

V únoru 2018 bylo oznámeno, že Stapp byl zažalován Art of Anarchy za údajné odmítnutí propagovat The Madness nebo turné na podporu alba, čímž porušil smluvní povinnosti.

Dne 22. března 2019 vydal Stapp singl "Purpose For Pain". Jeho třetí album "The Space Between The Shadows" vyšlo 19. července 2019. Stapp poté v červnu 2019 začal koncertovat na podporu alba. V polovině roku 2019 Stapp plánoval turné po USA s americkou rockovou kapelou Messer.
"Za těch šest let od mého předchozího sólového alba, se toho odehrálo opravdu hodně", shrnul období, ve kterém mu byla oporou především rodina, jež se mu mezitím rozrostla o dalšího potomka, syna Anthonyho. "To oni byli ti, kdo mi nejvíc pomohl vzdát se alkoholu. Dostal jsem se do bodu, ve kterém jsem měl jen dvě možnosti. Přestat pít, anebo přijít o ženu a děti. To pro mě bylo to nejhlubší dno". Dnes přitom Scott nepopírá, že na scestí jej přivedl úspěch, na který nebyl připraven. "Byl jsem naivní, vůbec jsem nevěděl, jak se s ním vypořádat, takže se on vypořádal se mnou. K tomu se dostavily deprese, a když je začnete léčit alkoholem a čímkoliv dalším, co je zrovna po ruce, dopadá to špatně. Trvalo mi roky, než mi došlo, co se se mnou děje".

Dnes už prý má Stapp pět let zase čistou mysl a vedle rodiny si tak může zase věnovat muzice. Protože jak dokazuje v prvním singlu z do značné míry autobiografické novinky, skladbě "Purpose Of Pain", zpěvák je pořád vynikající. "Přiznám se, že jsem byl při tvorbě nového alba maličko nervózní, ale během uplynulých pěti let jsem si konečně uvědomil, že v tomhle boji nejsem sám, že na světě je plno dalších lidí, kteří bojovali nebo pořád ještě bojují se závislostmi, alkoholem a psychickými problémy. Můžu se teď s nimi podělit o svůj příběh, o to, jak jsem se s tím vším popral já sám, a i to, že můžu takto pomoct druhým, mě motivuje v tom, abych zůstal čistý".

Na rok 2021 je plánovaná premiéra životopisného snímku "Reagan", který bude popisovat život někdejšího prezidenta USA Ronalda Reagana. Jednu z rolí si zahraje i frontman Credd Scott Stapp. Pro muzikanta půjde o filmový debut a zahraje si v něm legendárního zpěváka Franka Sinatru. Pro Billboard ke své trochu překvapivé roli řekl: "Byl jsem nadšen, že mi byla nabídnuta účast v tomto snímku, a naprosto odvařený celkovou produkcí a citem pro detaily". Slovo přidal i režisér Sean McNamara: "Jsme poctěni, že jsme Scotta do filmu obsadili. Je známý svými velkolepými výkony na pódiu, takže bylo vzrušující vidět jej zařadit další rychlostní stupeň, aby ztělesnil Sinatrovo charisma". Natáčení filmu "Reagan" je po říjnové pauze kvůli koronaviru opět v procesu.

Členové
(rodné jméno Mark Thomas Tremonti)
(Narozen 18. dubna 1974, Detroit, Michigan, USA)
Lead Guitar, Backing & Lead Vocals, Bass


Mark Tremonti je americký hudebník, je nejznámější z jeho působení v kapelách Creed a Alter Bridge. Je zakládajícím členem obou kapel a během let také spolupracoval s mnoha dalšími umělci. V roce 2011 založil vlastní kapelu Tremonti, v červenci 2012 vydal album "All I Was", poté v červnu 2015 "Cauterize", v dubnu 2016 "Dust" a v červnu 2018 "A Dying Machine". Metal-rocková opera "A Dying Machine" byla upravena Tremontim a spisovatelem sci-fi Johnem Shirleyem.

Od prvních let s Creed získal Tremonti pozitivní uznání jako kytarista a skladatel a získal řadu ocenění, včetně jedné ceny Grammy za singl Creed "With Arms Wide Open". Guitar World jej také tři po sobě jdoucí roky označil "Kytaristou roku". V roce 2011 byl v časopisu Total Guitar uveden jako 4. největší heavymetalový kytarista všech dob.

Dne 14. prosince 2002 se Tremonti oženil s Victorií Rodriguez, se kterou má dva syny Austen a Pearson a dceru Stellu. V současné době bydlí ve Windermere na Floridě. Tremonti je sběratelem kytar, zesilovačů a hracích automatů a je známo, že rád hraje stolní tenis a je také vášnivým čtenářem.

Tremonti se narodil v Detroitu, Michigan. Spolu se svými bratry byl už odmalička veden ke křesťanské víře, vyrůstal v římskokatolické rodině italského původu, po většinu dětství v Grosse Pointe, kousek od Detroitu. Později přiznal, že jako kluk do kostela nechodil moc rád: "Jsem spíše takový, že do kostela zajdu, ale jenom tehdy, když sám chci, když cítím, že to potřebuji." Jeho rodina se v touze po klidnějším prostředí poté přestěhovala do Wilmette v Illinois. Markovi neustálé stěhování nijak zvlášť nevadilo, protože si kamarády získával rychle a snadno: "Tato vlastnost mu vydržela až dodnes a je základem jeho bezkonfliktního jednání," prohlásil později manager jejich kapely. V jedenácti letech jej jeho dva starší bratři, Daniel a Michael, seznámili s populárními rockovými kapelami jako Kiss a Metallica a Mark začal být fascinován hudbou. Svoji první kytaru si pak koupil v roce 1985 za deset dolarů od kamaráda ve škole a poté se začal učit hrát. Markovi se rocková hudba zalíbila natolik, že ke konci roku 1985 vyškemral na rodičích svou první kytaru T.A.R.A. Tvarem se podobala Gibson Les Paul a rodiče ji za přispění synových úspor koupili za 25 dolarů od člověka, který zároveň začal Marka na kytaru učit. Mark byl nástrojem prý doslova fascinován, ale po dvou týdnech přestal na lekce docházet, že se mu to nelíbí, protože chtěl jen hrát své oblíbené písničky, a začal se více učit a cvičit podle příruček nebo poslechem alb. "Chtěl jsem se rovnou učit "Master of Puppets", ale místo toho jsem pořád dokola zkoušet vybrnkávat "Mary Had" a "Little Lamb."

Roku 1990 v jeho patnásti, po matčině těžkém onemocnění, když diagnóza zněla na lupus, chronické onemocnění kůže, se rodina přestěhovala do Tallehasse, Orlando, na Floridě, která zůstala jeho hlavním městem dodnes. Matčina nemoc Tremontiho hodně poznamenala a začal poslouchat temnější hudbu, například Megadeth, je to období, kdy si Mark při hře na kytaru vybudoval své schopnosti. V novém místě se zapsal do přípravné školy Lake Highland Preparatory School, kde se poprvé setkal se svým budoucím zpěvákem Scottem Stappem, a kde také založil svou první rockovou kapelu. "Mark byl tehdy pěkný číslo," vzpomínal Joe Starhat, jeho spolužák. "O přestávkách řádil po školním dvoře, ve třídě kouřil tajně pod lavicí a pod předepsanými bílými košilemi nosil černá trička se svými oblíbenými kapelami." Markova první formace se jmenovala Wit's End a její repertoár zahrnoval převzaté věci od Motley Crue a dalších metalových kapel. Jejich vystoupení se však nesetkávala s příliš velkým ohlasem. Fakt, že nepřišel okamžitě kolosální úspěch, jej stejně jako začátek studia hry na kytaru dost rozladily a Mark, netrpělivý a zbrklý ve svých rozhodnutích, se rozhodl po ukončení střední školy postavit svou existenci na něčem jistějším, než je hudba.

Po promoci se přestěhoval do Clemsonu v Jižní Karolíně, aby začal studovat finančnictví na Clemson University. Vydržel tam ale jen necelý rok, poté se vrátil zpět do Tallehasse na Floridu, kde se znovu setkal se Stappem, který stejně jako Mark nedokončil svá studia. Mark celý ten rok na univerzitě usilovně cvičil na kytaru, a tak Stappovi navrhl, že by mohli dát dohromady skupinu. Tremonti byl také na krátkou dobu v kapele s komikem Bertem Kreischerem, jak bylo uvedeno v Bertově knize "Life of the Party". Než vznikli Creed, pracoval jako kuchař v Chili. Po dlouhých debatách v místních klubech a po několika sessionech, kdy Mark přehrával své melodické nápady a Scott k nim improvizoval pěvecké linky a texty, se rozhodli, že to opravdu zkusí spolu. Po řadě zkoušek na doplnění kapely si z řady zájemců vybrali baskytaristu Briana Marshalla a bubeníka Thomase Scotta Phillipse.

Tremonti byl zakládajícím členem americké hard rockové skupiny Creed, kterou založil se sólovým zpěvákem Scottem Stappem v roce 1994 a s kolegy Brianem Marshallem a Scottem Phillipsem, kteří se připojili jako basista a bubeník. Kapela vydala své debutové album "My Own Prison" v roce 1997 s mainstreamovým úspěchem, když se jej prodalo se přes šest milionů kopií. Z alba vyšly čtyři singly: „My Own Prison“, „Torn“, „What's This Life For“ a „One“. Všechny čtyři singly se dostaly do první trojky žebříčku Billboard's Hot Mainstream Rock Tracks. V roce 1999 navázala kapela albem "Human Clay", které získalo okamžitý úspěch a bylo certifikovano jako diamantové a jedenáctkrát platinové společností RIAA. Kapela vydala další multi-platinové prodejní album "Weathered" v roce 2001. Tour na podporu této desky bylo v drtivé většině úspěšné, ale skončilo kontroverzním koncertem v Chicagu. Tento koncert nakonec vedl k rozpadu kapely. V roce 2004 Creed oznámili, že se rozpustili, jako důvod bylo uváděno napětí mezi Stappem a ostatními členy. Creed vydali ještě své album "Greatest Hits" v listopadu 2004.

Tremonti spolupracoval s několika umělci od jeho prvních let s Creed. V roce 2001 spolupracoval s komikem Larrym Cable Guymem na jeho komediálním albu "Lord, I Apologize", na kterém je Tremonti označen jako interpret a skladatel.

Tremonti později začal vystupovat v neoklasickém metalovém žánru s kytaristou Michaelem Angelo Batiem, jehož album z roku 2004 "Hands Without Shadows" představilo Tremontiho jako hostujícího hudebníka na coveru Deep Purple "Burn". Řekl, že je s Batiem "opravdu dobrý přítel" a že práce s ním byla "poctou". Batio se později objevil na Tremontiho instruktážním DVD "The Sound & The Story" jako hostující lektor. V roce 2009 se objevil na dalším albu Batio "Hands Without Shadows 2 - Voices", kde provedl sólo na směsici Metallica "Metallica Rules".

V roce 2004 byl Tremonti koproducentem s Donem Gilmore a Kirkem Kelseyem pro některé písně na "In Due Time" od Submersed, kterým Tremonti pomohl podepsat smlouvu s Wind-up Records. Bývalý kytarista Submersed Eric Friedman zavzpomínal na své zkušenosti s Tremonti ve studiu a řekl, že jeho sledování nás "hodně naučilo, co se týče hudby a psaní písní a schopnosti překonat věci, které chceme překonat".

Tremonti řekl, že produkce není „něco, co bych v nejbližší době udělal znovu. Později pokračoval ve spolupráci s dalšími umělci po hudební stránce, v roce 2005 s Fozzy na jejich albu "All That Remains", předvádění sólové kytary k písni "The Way I Am". Na albu se objevil i jeho spoluhráč z Alter Bridge Myles Kennedy.

Nicméně po měsících spekulací, navzdory počátečním tvrzením Tremontiho, že se Creed nikdy nevrátí, bylo oznámeno, že se Creed sešli s plány na turné a nové album. Deska "Full Circle" byla vydána v říjnu 2009, doprovázena třemi singly "Overcome", "Rain" a "A Thousand Faces". Třebaže zaznamenalo mírný úspěch recenzentů, nakonec se stalo jediným albem skupiny, které nebylo certifikovano RIAA. Creed podpořili album turné po Severní a Jižní Americe, Evropě a Austrálii během léta 2009 a 2010.

V roce 2008 Tremonti dvakrát hostoval, poprvé s metal-core kapelou Bury Your Dead na jejich albu s vlastním názvem, a další se Sevendust k písni "Hope" z " Chapter VII: Hope & Sorrow", která také představovala vystoupení z Mylesem Kennedym a Chrisem Daughtrym.

Kapela vydala v prosinci 2009 nahrané sestřihané DVD s názvem "Creed Live". Tremonti, Marshall a Phillips původně plánovali střídat turné mezi Alter Bridge a Creed se zpěváky obou kapel, kteří pracují na vlastních projektech, zatímco druhá skupina je aktivní.

Páté album Creed se očekávalo na konci roku 2011 nebo počátkem roku 2012 podle Tremontiho. Na začátku roku 2012 se kapela znovu spojila při turné a zahájila práce na pátém albu, které nikdy nezačalo produlcí ve studiu.

V červnu 2015, když Mark propagoval své druhé sólové album "Cauterize", v rozhovoru pro Kerrang tvrdil, že „[nebyl] Scottovým blízkým přítelem během 9 let". Řekl, že Stapp si myslel, že Tremonti, Marshall a Phillips se natrvalo vrátí do Creed a zapomenou na práci s Alter Bridge. Kapela cítila, že to bylo nefér a dále nemluvila o budoucnosti Creed během celého jihoamerického turné v roce 2012. Alter Bridge pokračovali v dokončení turné.

Alter Bridge byli zformováni v lednu 2004 Tremontim, Marshallem a Phillipsem poté, co Creed rozpustili. Požádali Mylese Kennedyho, dříve člena The Mayfield Four a budoucího zpěváka pro Slashův sólový projekt, aby se stal jejich zpěvákem. Nově vytvořená skupina vydala své debutové album "One Day Remains" v srpnu 2004 u Wind-up Records. Dostalo většinou smíšené recenze, ale stalo se jediným albem Alter Bridge s certifikací RIAA, které získalo zlaté ocenění. Po turné následovalo druhé album "Blackbird", které vyšlo v říjnu 2007 na Universal Republic. Její titulní skladba získala velký ohlas u recenzentů a kytarové sólo, které si zahráli Tremonti i Kennedy, bylo časopisem Guitarist v roce 2011 později vyhlášeno největším kytarovým sólem všech dob. Alter Bridge zahájili úspěšné světové turné na podporu "Blackbird", a zaznamenali jejich show ze dne 7. prosince 2008 v Heineken Music Hall v Amsterdamu na živé DVD s názvem "Live From Amsterdam". Třetí album Alter Bridge "AB III" vyšlo 11. října 2010 v Evropě a Velké Británii u vydavatelství Roadrunner Records a 9. listopadu 2010 v Severní Americe na Alter Bridge Recordings prostřednictvím EMI. Toto volné koncepční album získalo ohlas u kritiků a Rick Florino z Artistdirect jej označil za "rozsáhlé mistrovské dílo".

Kapela na podporu desky absolvovala rozsáhlé turné s Black Stone Cherry a Like a Storm na jaře 2011, kromě toho, že se podílela na druhém ročníku turné Carnival of Madness Tour s Theory of a Deadman. Turné pokračovalo až do ledna 2012. Skupina také vydala 26. března 2012 druhý koncertní disk s názvem "Live At Wembley". Kapela se dala dohromady koncem roku 2012 a od dubna do července 2013 nahrála své čtvrté album "Fortress" vydané 30. září 2013. Znovu se spojili v lednu 2016, aby nahráli své páté studiové album "The Last Hero", které vyšlo 7. října 2016.


Během doby, kdy byli Creed na konci své kariéry na počátku dvacátého století, měl Tremonti v úmyslu vytvořit speed metalový boční projekt s názvem Downshifter se zpěvákem Hatebreed Jamey Jastou a bubeníkem Slipknot Joeyem Jordisonem, ale projekt se nikdy nerealizoval. Později v roce 2008 Tremonti a jeho bratr založili FRET12, online komunitu hudebníků, produkční společnost a nahrávací společnost, aby vydali své instruktážní DVD s názvem "Mark Tremonti: The Sound & the Story", kde ¨ vyučuje všechna svá kytarová sóla z druhé desky Alter Bridge "Blackbird". Vyučuje také rozcvičky, alternativní ladění, styl vybírání prstů, techniky legata a další pokročilá cvičení. Na DVD se objevili i hosté jako Myles Kennedy, Michael Angel Batia, Rusty Cooley, Bill Peck a Troy Stetiny.

Tremonti později v roce 2010 začal projevovat zájem o vydání sólového alba. "Kapely jsou tak odlišné", řekl o svých dvou aktuálních hlavních projektech. "A já toho tolik skládám. Udělám sólovou desku, protože jsou písničky, o kterých bych nerad přemýšlel, že by nespatřily světlo světa, protože nefungují pro Creed nebo Alter Bridge". Na všech skladbách hraje sám na kytaru a zpívá a na desce vystupují i bývalí členové skupiny Submersed Eric Friedman a Garrett Whitlock. Tremonti popsal hudbu jako "vedenou melodiemi". V rozhovoru z května 2011 Tremonti řekl, že to bude "heavy znějící" thrash metalové album. Později řekl, že album je "pravděpodobně těžší než Creed nebo Alter Bridge", a že bude obsahovat "spoustu sól". Dne 20. ledna 2012 spustil Tremonti webovou stránku, kde se fanoušci mohou přihlásit k odběru novinek, náhledů, živých přenosů a dárků. Objevil se na ní i seznam názvů pracovních písní a název alba "All I Was". Oficiální datum vydání alba bylo stanoveno na 17. července 2012.

Svoji sólovou kapelu založil poté, co skončili turné s předchozí kapelou Creed. Myles Kennedy, zpěvák z Alter Bridge, byl zrovna na turné se Slashem a vznikly tři měsíce volna. Mark se rozhodl pohrát si s nápady, které se mu hlavou honily už dlouho. Jeho sólovou kapelu původně tvořili Friedman a Whitlock vedle Alter Bridge a baskytarista Creed Brian Marshall hrající na basovou kytaru jako koncertní člen. Kapela provedla svůj první sólový koncert v The Social v Orlandu na Floridě 17. července 2012, přičemž představení bylo natočeno pro budoucí vydání videa. Wolfgang Van Halen nahradil Briana Marshalla jako koncertní basista v září 2012.

Tremonti nahrál své druhé album s Wolfgangem Van Halenem hrajícím na basu pro vydání 2015. Dne 27. března 2015 byla odhalena obálka pro "Cauterize" a vyšlo najevo, že "Cauterize" bylo první ze dvou alb, která byla vydána, protože obě alba byla nahrána společně. Druhé album s názvem "Dust" vyjde na začátku roku 2016, poté, co nahrají záznam Alter Bridge. "Dust" bylo vydáno 29. dubna 2016 prostřednictvím FRET12 a produkoval jej Michael Baskette, který produkoval Tremontiho předešlé dva záznamy a také produkoval většinu nahrávek Alter Bridge. Čtvrté sólové album Tremonti, koncepční album "A Dying Machine", vyšlo 8. června 2018 u Napalm Records. Desku opět produkoval Michael Baskette. Album je doprovázeno celovečerním románem stejného jména, který napsali Mark Tremonti a John Shirley a spojují volné konce spiknutí alba. Tremonti podpořili Iron Maiden na evropské části jejich Legacy of the Beast Tour v červnu 2018.

Páté album Tremonti vyjde 24. září prostřednictvím Napalm Records a bude se jmenovat "Titled Marching In Time". Deska naváže na předchozí studiovku "A Dying Machine" (2018). Album produkoval Michael "Elvis" Baskette, dlouholetý Tremontiho přítel. Jejich spolupráce trvá už od roku 2007. Začátkem září se pak kapela vydá s novým albem na tour, krýt záda jim budou Sevendust. Mimo Marka Tremontiho figurují v kapele Eric Friedman (kytara, klávesy) a Ryan Bennett (bicí).

V květnu 2022 vydal Tremonti kolekci coverů Sinatry na podporu NDSS (National Down Syndrome Society). Album "Tremonti Sings Sinatra" bylo zpřístupněno jako součást nové charitativní iniciativy vytvořené Tremontim s názvem Take A Chance For Charity. Výtěžek z alba šel na podporu NDSS a práce, kterou dělají na podporu jedinců s Downovým syndromem a jejich rodin. Mark a jeho rodina byli požehnáni, že v březnu 2021 přivítali svou první dceru Stellu, která se bohužel narodila s Downovým syndromem, a nápad na projekt byl na světě.

V rozhovoru pro Guitar Interactive na Download festivalu 2023 ve Spojeném království Tremonti o "Tremonti Sings Sinatra" prohlásil: "Deska se Sinatrou byla pravděpodobně jednou z nejuspokojivějších desek, jaké jsem kdy udělal. Vybrali jsme přes milion s tím jsem viděl na vlastní oči, co to dělá, a vlastně se mi to líbí, že se mi sbírají další peníze pro tuto charitu".

V březnu 2023 Tremonti hovořil o možnosti reunionu CREED v rozhovoru s Cameronem Buchholtzem z Rock 100.5 The KATT. Řekl: "Pro každého je to jen otázka načasování. Každý žongluje s tolika projekty, jen bychom museli najít okno, kde to dává smysl."

"Vždycky si lidé povídají," pokračoval. "Vždy se nám ozývají lidé, kteří mají zájem dát dohromady show. Ale je těžké dostat kapelu, která 10 let necestovala, aby prostě udělala show. Museli bychom to dát všechno dohromady. Museli bychom dát týdny do přípravy produkce a týdny do dělání zkoušek. A je to velká produkce. Nemůžete udělat jen jedno vystoupení."


Tremontiho vůbec první vánoční album "Christmas Classics New & Old" bylo zpřístupněno v říjnu 2023. "Christmas Classics New & Old" je Markova interpretace devíti svátečních klasik a jedné originální písně od samotného uznávaného skladatele. Po úspěchu jeho interpretace písní Franka Sinatra, která proslavil na svém albu "Mark Tremonti Sings Frank Sinatra", se Mark rozhodl spojit se s orchestrem z tohoto alba a pracovat na svátečním albu.

Členové
(celým jménem Thomas Scott Phillips)
(znám také jako Filip)
(Narozen 22. února 1973, Quitman, Atlanta, Georgia, United States)
Drums, Percussion


Thomas je americký hudebník, skladatel a hudební producent. Je nejznámější jako bubeník, perkusionista, klávesista a spoluzakladatel kapel Creed, Alter Bridge a Projected. V poslední době žije v Madison, Florida.

Narodil v Madisonu na Floridě v hudební rodině a vyrůstal v Quitmanu na Floridě. Od dětství chtěl hrát na bubny, ale rodiče jej donutili naučit se nejdřív na piáno. V šesté třídě k tomu přibyl saxofon. Na oba dva nástroje hrál během studia i ve středoškolském pochodovém orchestru. Na bicí začal hrát jako samouk trochu pozdě až ve svých 18 letech a učil se tak, že okoukával svoje oblíbené bubeníky na MTV. V 18 letech začal hrát v kapele Crosscut. Byl v roce 1994 zakládajícím členem kapely Creed. Poté, co se Creed rozpustili, se v roce 2004 spojil se v Alter Bridge s dalšími tehdejšími bývalými členy, baskytaristou Brianem Marshallem a kytaristou Markem Tremontim.

Phillipsovi se připisuje hraní na bicí a klávesy na albu Creed z roku 2001 "Weathered", spolu s "My Own Prison" (1997) a "Human Clay" (1999). Později v roce 2009 vydal s Creed dvě alba s názvem "Full Circle" a "Creed Live". Nahrával také s kapelou Submersed jejich album "In Due Time" (2004).

Na začátku roku 2012 se Phillips připojil k superskupině Projected s hudebníky ze Sevendust a Submersed. Nahrával také s ex-členem UFO Petem Wayem jeho desky "Amphetamine" (2000), "Alive In Cleveland" (2003). S Projected, kterou zformoval s Johnem Connollym a Vinnie Hornsbym ze Sevendust, a Ericem Friedmanem z Tremonti, vydal alba "Human" (2012) a "Ignite My Insanity" (2017).

Philip byl od samého začátku fantastickým bubeníkem a motivovali jej Will Calhoun, Matt Cameron (Soundgarden/Pearl Jam), Lars Ulrich (Metallica), John Bonham (Led Zeppelin), Mike Portnoy (Dream Theater), Nail Peart (Rush) a Morgan Rose z Living color a Seven Dust. V minulosti Phillips hrával na soupravu Premier Drums, které v současni vyměnil za bubny DW. V současné době také používá Evans Drumheads, činely Zildjian a paličky Vic Firth. V poslední době začal Philips působit i jako jako skladatel a hudební producent.

Nyní žije v centrální Floridě se svou ženou April a jejich dcerou Cadence. Není známo, kdy se poprvé setkali nebo kdy se vzali.

Členové
(celým jménem Brian Aubrey Marshall)
(narozen 24. dubna 1973, Jackson, Mississippi, USA)
Bass, Vocals


Brian je americký hudebník a skladatel, který je nejznámější jako basista a spoluzakladatel rockových kapel Creed a Alter Bridge. Jako své hlavní vlivy uvádí Steve Harrise, Johna Entwistleho, Geddy Leeho, John Paul Jonese a Douga Pinnicka.

Brian se narodil v Jacksonu ve státě Mississippi, ale žije na Floridě od roku 1979. Marshall navštěvoval v letech 1988-1991 Choctawhatchee Senior High School. Svoji hudební kariéru zahájil hraním na bicí svého otce. Uvedl, že poté, co párkrát otřel otcovu bicí soupravu, se jeho otec rozhodl, že je čas koupit mu basovou kytaru. Brian skutečně zahájil svou hudební kariéru na začátku 90. let na Florida State University (1993-1995) v Tallahassee na Floridě, kde získal bakalářský titul v oboru interiérový design. Tam byl také členem původní kapely Mattox Creed a později cover kapely s názvem Baby Fish Mouth, přes kterou se nakonec seznámil se svými budoucími spoluhráči z Creed.

Poté, co byl Scottem Stappem a Markem Tremontim přijat do kapely Creed jako plnohodnotný člen, přišel Marshall s názvem Creed podle kapely nazvané Mattox Creed, ve které dříve působil, která se později rozpadla. Byl v Creed až do konce roku 2000, kdy jej osobní problémy se zpěvákem Stappem vedly k odchodu z kapely, ačkoli některé zdroje uvádějí, že Marshall byl vyhozen. Marshall však o tomto problému mlčí a neuvádí důvody svého odchodu.

Brett Hestla z kapely Virgos Merlot, nahradil Marshalla na turné. U třetího alba Creed "Weathered" nahrál kytarista Mark Tremonti baskytaru, při živých vystoupeních hostoval Brett Hestl na basu.

Poté, co Brian opustil Creed v roce 2000, Marshall uvedl, že si vzal nějaké volno, než se později vrátil zpět k hudbě. V roce 2001 začal psát a nahrávat hudbu s kapelou, kterou založil pod názvem Grand Luxx, kde vystupovali jeho bývalí spoluhráči z kapely Mattox Creed, kytarista Dan Bartley a bubeník Hardy Mattox. Zpěvák Matt Knabe, který dříve účinkoval v kapele Project Simon, se později přidal a nově vzniklé kvarteto začalo nahrávat písně. Marshall prohlásil: "Řekl bych, že naše hudba je rocková, ale je velmi eklektická a myslím si, že může zasáhnout široké spektrum lidí. Máme také trochu alternativy a některé hardrockové kytarové riffy. A Matt přináší pop flair, protože jeho vlivem byly kapely v tomto žánru". Také uvedl, že s Grand Luxx se "nějak přesunul do jiné role" a udělal více práce po produkční stránce. V červenci 2001 skupina odehrála několik koncertů a napsala šest skladeb s původními plány nahrát album, což se neppvedlo. Některé z původních písní Grand Luxx jsou "Stagnant" a "Insomniac's Dream". Během této doby byl Marshall také v kapele s názvem Head Heavy se zpěvákem Maceem Morrisem, Danem Bartleyem a Jamesem Thatcherem. Kapela dokončila studiové album v domácím studiu Marshalla, ale nikdy nebyla oficiálně zveřejněna.

Po měsících spekulací Creed v dubnu 2009 oznámili, že se opět spojili, a také oznámil, že Marshall je zpět v kapele. Objevil se na albu Creed "Full Circle" vydaném v říjnu 2009, což bylo první album od druhé desky Creed "Human Clay" z roku 1999, kde se představil na basu. Kapela cestovala na podporu "Full Circle" po celých Spojených státech, Kanadě, Evropě, Austrálii a Jižní Americe během léta 2009 a 2010.

Když se Alter Bridge koncem roku 2003 začala formovat, Marshall byl požádán Tremontim a bývalým bubeníkem Creed Scottem Phillipsem, aby se připojil ke skupině, protože si užívali jeho hraní a společnost.

V roce 2012 se Marshall připojil k sólové kapele Tremonti Marka Tremontiho, ale z osobních důvodů projekt opustil a v září 2012 jej nahradil Wolfgang Van Halen.

Členové
(Narozen ***, Tulsa, Oklahoma, USA)
Rhythm Guitar


Brian je americký hudebník, hráč na kytaru, skladatel a producent. Je znám jako jeden z prvních členů kapely Creed. Nyní je vlastníkem a presidentem Pitch Hammer Music a Music Licensing/Music Publisher v Atlantě, Georgia. Je také členem Recording Academy/NARAS Los Angeles/Atlanta Chapter, Georgia Music Industry Association (GMIA), NARIP, AIMP.

Brasher se narodil v Tulse v Oklahomě a svoji první kytaru dostal ve věku 10 let. Dospívající roky strávil uzavřen ve své ložnici a učil se podle Eddie Van Halena, Guns N ‘Roses a Stevie Ray Vaughana, Yngwie Malmsteena a Roberta Johnsona přehrávat jejich skladby noty za notou.

"V ulici, kde jsem vyrůstal, byl obchod s hudebním vybavením a já jsem jako teenager trávil několik hodin denně v jejich prodejně kytar a zkoušel všechny jejich skvělé kytary a zesilovače," říká. "Kolem 13 let se můj život navždy změnil, když jsem zkoušel kytaru, přišlo skvělé, dlouhovlasé starší dítě ze střední školy jménem Peter Banfield, posadilo se a začalo hrát neuvěřitelné sólo s názvem "Eruption" od Van Halen. Od té chvíle jsem věděl, že vše, co chci do konce života dělat, je živá a dýchající hudba".

Toto vytrvalé odhodlání se později rozvinulo do Brasherova nezaměnitelného kytarového zvuku - čistého, pronikavého a špičkového.

Brasher hrál s Creed až do roku 1996, kdy si uvědomil, že miluje i obchodní stránku tvorby hudby. Je spoluautorem a spolupracovníkem na dvou úspěšných písních Creed #1 "What’s This Life For" a "One". Poté, co opustil kapelu, přestěhoval se do Atlanty, aby spolupracoval s PolyGram Records Inc., což byla příležitost, která mu otevřela dveře řadě dalších koncertů hudebního průmyslu se společnostmi jako 96 Rock, CBS Radio, stanice Clear Channel, BMG Music a Hollywoodské APM Music, hudební produkční společnosti a hlavním hráčem ve filmovém a TV průmyslu.

Během působení v APM v Los Angeles, Brasher slyšel hudbu Veigara Margeirssona, což byl špičkový skladatel a dirigent, se kterým začal pracovat na reklamách pro reklamní agentury, byl spíše "big bandovým jazzovým chlapem", říká Brasher. Později se také stal v roce 2012 Brasherovým obchodním partnerem a spoluzakladatelem Pitch Hammer Music.

"Já jsem také skladatel, spíše na rockové straně," říká Brasher. "On je spíše na orchestrální straně." Brzy jsme si uvědomili, že je opravdu skvělé spojit tyto dva světy dohromady. Rozhodli jsme se založit společnost, která bude pokrývat hudební škálu pro všechny filmové žánry-sci-fi, epické, komedie, akční, drama, napětí, ať už bylo potřeba cokoli.

Pitch Hammer Music se rozrostla a stala se úspěšnou butikovou hudební produkční společností, zaměřující se na divadelní marketingové kampaně, filmy, TV pořady a videohry. Brasher a Margeirsson vedou společnost z Atlanty, Los Angeles a Reykjavíku na Islandu. Brasher dohlíží na všechny obecné obchodní operace, včetně rozvoje nových obchodů, řízení prodeje, licenčních a administrativních týmů a vztahů s mezinárodními vydavateli. Jako viceprezident a kreativní ředitel Margeirsson více spolupracuje se skladateli, zvukovými designéry a mixéry Pitch Hammer.


"Jedním z nejzajímavějších projektů byl první trailer ke Spielbergovu filmu Ready Player One, kde jsme v Praze nahráli se 100 hudebníků. Byl to velmi náročný projekt, který vyústil v úspěšný konečný produkt, který si získal velkou pozornost v oboru".

V těchto dnech však Brasher upřednostňuje zarámovat svůj talent v kontextu svého současného úspěchu jako podnikatele, hudebního vydavatele, skladatele a prezidenta a generálního ředitele oblečení pro hudební produkci Pitch Hammer. Pitch Hammer Music je společnost se sídlem v Atlantě, která „poskytuje špičkové skladby a vlastní hudební služby filmovému upoutávce a divadelnímu marketingovému průmyslu“. Jejich katalog je jednou z nejlepších hudebních knihoven v oboru a jeho původní zvukové produkce jsou používány a licencovány pro některé z největších filmových upoutávek a televizních kampaní, které dnes vycházejí z Hollywoodu.

Od uvedení na trh v roce 2012 si Pitch Hammer zajistil licence v marketingových kampaních na stovky velkých filmů, včetně Black Panther, Blade Runner 2049, Star Wars: The Last Jedi, Jurassic World: Fallen Kingdom, Mission Impossible: Fallout a Deadpool 2, stejně tak o televizní a streamovací produkce, jako jsou "Vikings", "Westworld" a "Game of Thrones".

Členové
(celým jménem Brett Adam Hestla)
(Narozen 4. února 1973, Alabama, USA)
Bass, Backing Vocals


Brett Hestla je americký hudebník a producent nahrávání.

Na konci 90. let byla Hestlova hard rocková kapela Virgos Merlot, která vznikla v roce 1998 v Birminghamu, Alabama, smluvně vázána u Atlantic Records. Po jejich první nahrávce "Signs Of A Vacant Soul" se však kapela v původní sestavě kvůli nevýrazným prodejům a vlažnému kritickému přijetí rozpadla. Po odchodu Briana Marshalla stal koncertním basistou skupiny Creed. Když se Creed v roce 2004 rozpustili, zahájil kariéru jako hudební producent a založil nezávislé vydavatelství Silent Majority v Orlandu na Floridě. Poté začal spolupracovat s kapelami jako Framing Hanley, Transmit Now, Faktion, Tantric, Redfine , Refuse The Fall, Bad Axis, Jodine Sky, Calefactor a Seven Day Sonnet.

V roce 2005 se Hestla stal zpěvákem kapely Dark New Day. S ní v roce 2005 vydal jejich první studiovou desku "Twelve Year Silence". Singl "Brother" se vytáhl na pozici #7 v amerických mainstreamových hitparádách. Po turné se Clint Lowery vrátil do Sevendust a Mclawhorn a Hunt se připojili k Evanescence, Dark New Day se rozpadli. Hestla zahájil produkci pro nové a vznikající kapely. V roce 2014 založil kapelu A Dark Line. V roce 2015 vydali své debutové EP s názvem "Running From The Light", dostupné pouze digitálně.

Členové (celým jménem Eric Charles Friedman)
(také Eric Charles "Erock" Friedman)
(Narozen 28. června 1984, Yorba Linda, California, USA)
Rhythm Guitars, Backing Vocals


Eric Friedman je americký hudebník a skladatel, který je nejznámější jako současný kytarista skupiny Tremonti a bývalý koncertní kytarista a doprovodný zpěvák skupiny Creed. Hrál s kapelou na jejich 2009 United States reunion turné se Staind a jejich 2010 Tour se Skillet. Je bývalým kytaristou skupiny Submersed a také bývalým kytaristou skupiny Daughters of Mara. Submersed a Daughters of Mara se rozpadly v roce 2008. V současné době také hraje na sólovou kytaru a píše pro rockovou kapelu Hemme.

Ve věku třinácti let byl Friedman nejmladším kytaristou v té době, který byl plně podporován Fenderem. Jeho první seznámení s Markem Tremontim proběhlo na výstavě NAMM, kde je oba představil jeho tehdejší manažer. Následně se zasekli v jednom ze stánků Rivera amp a všimli si, že ačkoli měli různé styly, Tremonti jsou silně ovlivněni metalem a Friedman pak blues, oba se navzájem doplňují.

Pro Friedmana všechno začalo, když jej jeho teenagerský kytarový hrdina Kenny Wayne Shepherd vytáhl na scénu na jam session během jeho setu v Galaxy Theatre v Santa Ana, California, v roce 1996. Krátce poté, co začal hrát se svým vlastním bluesovém outfitu s názvem The Eric Friedman Band byl podporován Fenderem už ve věku 13 let. Eric pak otevíral vystoupení pro Buddy Guye, Jimmie Vaughana a Jonnyho Langa. V 15 letech měl smlouvu nahrávkách s etiketou Steva Vaie Favored Nations.

V roce 2000 založil Eric rockovou kapelu Blacsun, která zaznamenala dema u Bretta Hestlyho (Panny, Temný nový den). Ve stejném roce se stal kytaristou skupiny Submersed. Vystupoval na jejich debutovém albu "In Due Time". Friedman odešel před druhým albem kapely "Immortal Verses", které vyšlo o rok později, než se skupina v roce 2008 rozpadla. Během této doby byl také kytaristou Daughters of Mara, kteří se také rozešli v roce 2008. Poté pokračoval hraním s bývalou hvězdou TNA Impact Wrestling Christy Hemme spolu s bývalým bubeníkem Submersed Garrettem Whitlockem.

Kromě Kennyho Wayna Shepherda je Friedman ovlivněn Markem Tremontim z Creed a Alter Bridge, se kterým navázal blízké přátelství, když jej požádal, aby Friedman na turné Creed vystupoval jako rytmický kytarista. Friedman uvádí, že vyrostl na poslechu hudby Creed, zejména jejich debutového alba "My Own Prison". Na turné s Creed poskytl rytmickou kytaru a doprovodné vokály. Spolu s Tremontim vystupuje také v kytarovém sólu ve "What If". Objevil se jako koncertní člen turné na Creed živém DVD "Creed Live". Bylo také oznámeno, že Creed údajně vydají novou píseň s názvem "More Than This", která bude obsahovat Friedmana na kytaru. Friedman se také objevil v rozhovorech a několika propagačních fotografiích a videích. To vše vedlo ke zvěstem o tom, že se Friedman oficiálně připojil ke Creed, kapela sice uvedla, že o tom diskutovali, ale nic nebylo potvrzeno. Friedman se vrátil do Creed v roce 2012 na turné skupiny 2 Nights Tour.

Friedman se představil na debutovém sólovém albu Marka Tremontiho "All I Was", kde hrál na kytaru, basu a zpíval doprovodné vokály. Vystupuje v hudebním videu "You Waste Your Time". Je současným členem kapely a byl podílel se i na nahrávání alba "Cauterize", které vyšlo v červnu 2015, a také "Dust", které vyšlo v dubnu 2016.

V roce 2012 se Friedman připojil k superskupině Projected, vedle Johna Connollyho ze Sevendust, Vinnieho Hornsbyho a bubeníka Creed/Alter Bridge Scotta Phillipse. Jejich debutové album "Human" vyšlo 18. září 2012. Jejich nedávným počinem bylo "Ignite My Insanity", které vyšlo u Rat Pak Records 21. července 2017.


Zpět
Studiové desky:
2009 Full Circle
2001 Weathered
1999 Human Clay
1999 Higher (EP)
1997 My Own Prison
Ostatní nahrávky:
2015 With Arms Wide Open: A Retrospective
2009 Creed Live (DVD)
2004 Sampler (komp.)
2004 Greatest Hits (komp.)

Scott Stapp:
2024 Higher Power
2019 The Space Between The Shadows
2017 Live And Unplugged (live)
2013 Proof Of Life
2005 The Great Divide


Skupina:
Mark Tremonti - Guitars, Written
Scott Stapp - Vocals, Written
Brian Marshall - Bass
Scott Phillips - Drums
Hosté:
Howard Benson - Keyboards
Diskografie Full Circle
Vyšlo 2009, Wind-Up, 60150-13187-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Overcome (3:47)
02. Bread Of Shame (3:57)
03. A Thousand Faces (4:55)
04. Suddenly (3:31)
05. Rain (3:28)
06. Away In Silence (4:41)
07. Fear (4:05)
08. On My Sleeve (4:14)
09. Full Circle (4:08)
10. Time (5:55)
11. Good Fight (3:55)
12. The Song You Sing (4:09)
Total Time: (00:00)

Product Manager: Mike Mongillo
Producer, Programmed: Howard Benson
Engineer: Andrew Schubert, Brad Townsend, Hatsukazu Inagaki, Jeremy Underwood, Keith Armstrong, Nik Karpen
Recorded: Mike Plotnikoff
Mixed: Chris Lord-Alge
Mastered: Ted Jensen
A&R: Diana Meltzer
A&R, Supervised: Gregg Wattenberg
Technician: Tony Adams, Ian Keith, Marc Vangool
Legal: Orville Almon
Management: Irving Azoff, Jared Paul, Paul Geary, Jim Cooperman, Kim Youngberg, John Doran, Scott Adair, Neil Warnock, Ken Fermaglich
Edited: Paul DeCarli
Design Concept: Daniel Tremonti
Photography: Paul Natkin

Skupina:
Mark Tremonti - Guitars, Bass, Written
Scott Stapp - Lyrics, Vocals, Written
Scott Phillips - Drums, Keyboards
Hosté:
John Kurzweg - Keyboards
Diskografie Weathered
Vyšlo 20. listopadu 2001, Wind-Up, 60150-13075-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Bullets (3:50)
02. Freedom Fighter (2:36)
03. Who's Got My Back? (8:26)
04. Signs (4:29)
05. One Last Breath (3:58)
06. My Sacrifice (4:55)
07. Stand Here With Me (4:17)
08. Weathered (5:30)
09. Hide (4:27)
10. Don't Stop Dancing (4:33)
11. Lullaby )
Total Time: (00:24)

Management: Garry Whitfield, Randy Dease, Evan Jahn, Andrew Weiss
Executive-Producer, Producer, Engineer, Mixed: Creed
Executive-Producer, Management: Jeff Cameron, Jeff Hanson
Producer, Engineer, Mixed: John Kurzweg
Engineer: Bobby Selvaggio
Producer, Engineer, Mixed: Kirk Kelsey
Mastered: Bob Ludwig
Technician: Andy Bender, Tony Adams, Ernie Hudson, Shilpa Patel
Legal: Jim Zumwalt, Mark Passler, Nick Ferrara, Orville Almon, Rob McNeely
A&R: Diana Meltzer
Artwork: Bob Vessels, Robin Lambert, Stan Mullins
Art Direction, Design, Photography: Daniel Tremonti
Booking: Ken Fermaglich
Photography: Matthew Grasse, Len Irish
Other: Brendan Doyle, Alan Galbraith, Lori Holder-Anderson, Shanna Fischer
Other: Wind-Up Promotion Staff, Thad Thompson

Skupina:
Scott Stapp - Vocals, Written
Mark Tremonti - Guitars, Vocals, Written
Brian Marshall - Bass
Scott Phillips - Drums
Hosté:
Kirk Kelsey - Mandolin
John Kurzweg - Organ
Diskografie Human Clay
Vyšlo 20. září 1999, Wind-Up, 60150-13053-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Are You Ready? (4:45)
02. What If (5:18)
03. Beautiful (4:20)
04. Say I (5:16)
05. Wrong Way (4:19)
06. Faceless Man (5:59)
07. Never Die (4:51)
08. With Arms Wide Open (4:35)
09. Higher (5:17)
10. Wash Away Those Years (6:04)
11. Inside Us All (5:39)
Total Time: (00:00)

Management: Jeff Cameron, Garry Whitfield
Executive-Producer, Management: Jeff Hanson
Producer, Engineer, Mixed: John Kurzweg
Engineer: Barrett Miller, Mark Kiczula, Steve Bearsley
Mixed, Producer: Kirk Kelsey
Mastered: Ted Jensen
Art Direction, Design: Daniel Tremonti
A&R: Joel Mark
Artwork: J. Seward Johnson
Booking: Ken Fermaglich
Edited: Dana Cornock
Photography: Sacha Waldman
Legal: Nick Ferrara
Other: Thad Thompson

Skupina:
Scott Stapp - Vocals, Written
Mark Tremonti - Guitars, Vocals, Written
Brian Marshall - Bass
Scott Phillips - Drums
Hosté:
Kirk Kelsey - Mandolin
John Kurzweg - Organ
Diskografie Higher
EP, vyšlo 24. srpna 1999, Wind-Up/Epic, WIN 667642 1, 6676421000 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Higher (5:18)
02. To Whom It May Concern (5:10)
03. Roadhouse Blues (The Doors cover; live at Woodstock 1999) (5:52)
04. What's This Life For (Acoustic version) (4:22)
Total Time: (20:42)

Producer: John Kurzweg

Skupina:
Mark Tremonti - Guitars, Vocals, Written
Scott Stapp - Lead Vocals, Written
Brian Marshall - Bass
Scott Phillips - Drums
Hosté:
John Kurzweg - Keyboards


Diskografie My Own Prison
Vyšlo 26. srpna 1997, Blue Collar Records
1997, Wind-Up 60150-13049-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Torn (6:25)
02. Ode (5:01)
03. My Own Prison (5:44)
04. Pity for a Dime (5:39)
05. In America (5:04)
06. Allusion ("Illusion" is spelled as "Allusion" on the Blue Collar release.) (4:46)
07. Unforgiven (3:45)
08. Sister (5:38)
09. What's This Life For (4:30)
10. O ne (5:28)
Total Time (52:00)

Wind-up Records version
01. Torn (6:25)
02. Ode (4:58)
03. My Own Prison (5:00)
04. Pity For A Dime (5:29)
05. In America (5:00)
06. Illusion (4:37)
07. Unforgiven (3:38)
08. Sister (4:56)
09. What's This Life For (4:08)
10. One (5:03)
Total Time: (49:10)

Australian and German edition bonus track
11. Bound And Tied (5:35)
Total Time: (54:45)

Japanese edition bonus tracks
11. Bound And Tied (5:35)
12. What's This Life For (acoustic) (4:22)
Total Time: (59:07)

Management, Executive-Producer: Jeff Hanson
Management: Jeff Cameron, Dan Eagan, Patrick Osborne
Producer, Recorded: John Kurzweg
Producer: Chris Carroll
Product Manager: Evan Jahn
Mixed: Ron St. Germain, Fran Flannery, Jesse Henderson
Mastered: Howie Weinberg
A&R: Joel Mark
Cover, Photography: Daniel Tremonti
Art Direction: Creed
Art Direction, Design, Cover: Mark Droescher
Booking: Ken Fermaglich
Edited: Andrew Roshberg
Legal: Nick Ferrara, Serling, Rooks & Ferrara, LLP
Photography: Cece Wren, Judd Allison, Justin Brown


Skupina:
Mark Tremonti - Guitars, Vocals, Written
Scott Stapp - Lead Vocals, Written
Brian Marshall - Bass
Scott Phillips - Drums
Hosté:


Diskografie With Arms Wide Open: A Retrospective
Vyšlo 2015,

Seznam skladeb:
CD 1 - Best Of: The Singles
01. My Own Prison (Radio Edit) (4:14)
02. Torn (Radio Edit) (5:21)
03. What's This Life For (3:31)
04. One (Radio Edit) (4:34)
05. What If (Radio Edit) (4:52)
06. Higher (Top 40 Version) (4:42)
07. With Arms Wide Open (New Version With Strings) (3:55)
08. Are You Ready? (4:46)
09. My Sacrifice (Radio Edit) (4:19)
10. Bullets (3:51)
11. One Last Breath (Radio Version) (4:02)
12. Don't Stop Dancing (4:30)
13. Weathered (Edit) (4:51)
14. Overcome (3:47)
15. Rain (Pop Mix) (3:19)
16. A Thousand Faces (Radio Edit) (4:05)

CD 2 - Rarities & Demos
01. To Whom It May Concern (5:12)
02. Is This The End (Scream Edit) (6:16)
03. Bound And Tied (5:37)
04. Young Grow Old (4:46)
05. Silent Teacher (3:44)
06. I'm Eighteen (3:11)
07. Roadhouse Blues (Live At Woodstock, New York/1999) (5:53)
08. Riders On The Storm (6:18)
09. Blistered (Demo) (4:07)
10. More Than This (Demo) (3:28)
11. Why (Demo) (3:24)

CD 3 - Acoustic
01. My Sacrifice (Live Acoustic) (4:46)
02. My Own Prison (Acoustic Version) [Extended] (5:01)
03. Don't Stop Dancing (Acoustic Version #3) (3:41)
04. With Arms Wide Open (Acoustic Version) (3:54)
05. What’s This Life For (Alternate Version Clean) (4:22)
06. Rain (Live Acoustic) (3:29)
07. My Own Prison (Live Acoustic) (4:47)
08. With Arms Wide Open (Live Acoustic) (4:04)
09. Overcome (Live Acoustic) (4:24)
10. One (Live Acoustic) (4:58)
11. Torn (Live Acoustic) (6:02)
12. Higher (Live Acoustic) (4:28)
13. To Whom It May Concern (Live Acoustic) (3:02)
Total Time: (00:34)

Compilation Producer: Mark Copeland
Photography: Sacha Waldman

Skupina:
Scott Stapp - Lead Vocals
Mark Tremonti - Lead Guitar, Backing Vocals
Brian Marshall - Bass
Scott Phillips - Drums
Hosté:
Eric Friedman - Rhythm Guitar, Backing Vocals, Mandolin (10)
Diskografie Creed Live
DVD, vyšlo 8. prosince 2009, Wind-Up, 248831 (US/Europe)

Seznam skladeb:
01. Bullets ()
02. Overcome ()
03. My Own Prison ()
04. Say I ()
05. Never Die ()
06. Torn ()
07. A Thousand Faces ()
08. What If ()
09. Unforgiven ()
10. Are You Ready? ()
11. What's This Life For ()
12. Faceless Man ()
13. With Arms Wide Open ()
14. My Sacrifice ()
15. One ()
16. One Last Breath ()
17. Higher ()
Total Time: (53:34)

Recorded on September 25, 2009 at Venue Cynthia Woods Mitchel Pavilion, Woodlands, Houston, Texas
Director: Daniel E. Catullo III
Producer: Daniel E. Catullo III, Max Pasamonte, Peter James Bowers

Představení překonalo světový rekord v počtu kamer (239) použitých při živé hudební akci a bylo k dispozici ke zhlédnutí zdarma na Rockpitu a MyContent. Zazněly všechny hity kapely, včetně nového singlu "Overcome". Také se uvádí využití technologie "bullet time", propagované filmem Matrix z roku 1999. DVD bylo věnováno vojenským jednotkám Spojených států bojujícím v zámoří.

Skupina:
Mark Tremonti - Guitars, Bass, Written
Scott Stapp - Lyrics, Vocals, Written
Scott Phillips - Drums, Keyboards
Hosté:
Diskografie Sampler
Vyšlo 9. srpna 2004, Wind-Up, WSAM-20108-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Higher ()
02. With Arms Wide Open ()
03. Are You Ready? ()
04. Hide ()
05. My Sacrifice ()
06. Weathered ()
07. One Last Breath ()
08. What If ()
09. One ()
10. Stand Here With Me ()
11. Don't Stop Dancing ()
Total Time: (00:00)


Skupina:
Mark Tremonti - Bass, Guitar, Written
Scott Stapp - Vocals, Written
Scott Phillips - Drums, Keyboards
Brian Marshall - Bass
Hosté:
John Kurzweg - Keyboards
Amie Stapp - Backing Vocals
The Tallahassee Boys Choir - Choir
Diskografie Greatest Hits
Vyšlo 2004, Wind-Up, 60150-13103-2-R (US)

Seznam skladeb:
01. Torn (6:26)
02. My Own Prison (5:00)
03. What's This Life For (3:32)
04. One (5:02)
05. Are You Ready (4:47)
06. Higher (5:26)
07. With Arms Wide Open (4:38)
08. What If (5:19)
09. One Last Breath (3:59)
10. Don't Stop Dancing (4:31)
11. Bullets (3:51)
12. My Sacrifice (4:56)
13. Weathered (5:30)
14. My Own Prison (4:16)
15. What's This Life For (3:31)
16. Higher (4:41)
17. What If (4:51)
18. With Arms Wide Open (3:51)
19. Bullets (3:49)
20. My Sacrifice (4:39)
21. One Last Breath (3:58)
22. Don't Stop Dancing (4:26)
23. Torn (Live) (5:23)
24. Higher (Live) (4:53)
25. Weathered (Live) (4:37)
Total Time: (00:00)

Producer, Engineer, Mixed: Creed
Engineer, Mixed, Producer, Recorded: John Kurzweg, Kirk Kelsey
Engineer: Andrew Roshberg, Bobby Selvaggio
Recorded Chris Carroll
Mixed: Ron St. Germain, Barrett Miller, Fran Flannery, Jesse Henderson, Mark Kiczula, Steve Bearsley
Mastered: Bob Ludwig, Howie Weinberg, Ted Jensen, Ryan Smith
Technician: Shilpa Patel
Edited: Dana Cornock
Photography: Glen DiCrocco


Nahráli:
Scott Stapp – Lead Vocals
Hosté:
Yiannis Papadopoulos – Lead Guitar (04,07,09)
Dorothy - Vocals (05)
Sammy Hudson – Bass Guitar, Backing Vocals
Dango Cellan – Drums
Diskografie Higher Power
Vyšlo 15. března 2024, Napalm Records Handels Gmbh

Seznam skladeb:
01. Higher Power (3:47)
02. Deadman's Trigger (3:27)
03. When Love Is Not Enough (4:26)
04. What I Deserve ()
05. If These Walls Could Talk ()
06. Black Butterfly (3:20)
07. Quicksand ()
08. You're Not Alone ()
09. Dancing in the Rain ()
10. Weight of the World ()
Total Time: (00:00)

Recorded at Poppy Studios, Sienna Studios, The Cabin
Produced: Marti Frederiksen and Scott Stevens
Co-production: Scott Stapp
Composer: Steve McEwan
Audio Mixing: Chase Baseford

Nahráli:
Scott Stapp – Lead Vocals
Sammy Hudson – Bass Guitar, Backing Vocals
Ben Flanders – Guitars, Backing Vocals
Yiannis Papadopoulos – Lead Guitar
Dango Cellan – Drums
Diskografie The Space Between The Shadows
Vyšlo 19. července 2019, Napalm Records Handels Gmbh

Seznam skladeb:
01. World I Used To Know (4:05)
02. Name (4:07)
03. Purpose For Pain (3:18)
04. Heaven In Me (4:34)
05. Survivor (3:20)
06. Wake Up Call (3:33)
07. Face Of The Sun (3:09)
08. Red Clouds (5:21)
09. Gone Too Soon (3:18)
10. Ready To Love (3:26)
11. Mary's Crying (3:24)
12. Last Hallelujah (3:38)
Total Time: (45:13)

Recorded at Poppy Studios, Sienna Studios, The Cabin
Composer, audio engineer, record producer: Marti Frederiksen, Kevin Howard Gruft
Composer: Blair Daly, Zac Maloy
Audio Mixing: Chase Baseford

Skupina:
Hosté:
Diskografie Live And Unplugged
Vyšlo 2017, DiscLive Network (US)

Seznam skladeb:
01. Bullet ()
02. Are You Ready? ()
03. My Own Prison ()
04. Unforgiven ()
05. Torn ()
06. What If ()
07. Overcome ()
08. Weathered ()
09. Roadhouse Blues (The Doors Cover) ()
10. One ()
11. With Arms Wide Open ()
12. Higher ()
13. Don't Stop Dancing ()
14. One Last Breath (Hold Me Now) ()
15. My Sacrafice ()
Total Time: (00:00)

Nahráli:
Scott Stapp – Lead Vocals
Phil X – Guitars
Tim Pierce – Guitars
Scott Stevens – Guitars, Backing Vocals
John Paul Nesheiwat – Guitars
Paul Bushnell – Bass Guitar
Marti Frederiksen – Guitars
Kenny Aronoff – Drums
Josh Freese – Drums
Isaac Carpenter – Drums
Diskografie Proof Of Life
Vyšlo 5. listopadu 2013, Wind-up Records (US)

Seznam skladeb:
01. Slow Suicide (3:29)
02. Who I Am (2:43)
03. Proof Of Life (3:48)
04. New Day Coming (3:46)
05. Only One (4:46)
06. Break Out (3:39)
07. Hit Me More (3:25)
08. Jesus Was A RockStar (3:28)
09. What Would Love Do (4:31)
10. Crash (4:16)
11. Dying To Live (4:06)
Total Time: (42:57)

Best Buy exclusive edition tracks
12. Beautiful Cage (3:28)
13. Real Love (3:48)

Recorded on 2013 at West Valley Studios in Woodland Hills, California
Producer: Howard Benson
Programming: Lenny Skolnik, Marti Frederiksen

Nahráli:
Scott Stapp – Lead Vocals
Aristides Rincon – Lead Guitars
Mark Archer – Drums
John Curry – Rhythm Guitars
Mitch Burman – Bass
John Kurzweg - Keyboards
Diskografie The Great Divide
Vyšlo 22. listopadu 2005, Wind-Up, 60150-13103-2-R (US)

Seznam skladeb:
01. Reach Out (4:27)
02. Fight Song(4:05)
03. Hard Way (3:42)
04. Justify( 5:23)
05. Let Me Go (4:14)
06. Surround Me (4:35)
07. The Great Divide (4:01)
08. Sublime (4:13)
09. You Will Soar (3:39)
10. Broken (4:17)
Total Time: (42:42)

Recorded on 2005 at SSE Studio in Miami, FloridaThe Hit Factory Criteria in Miami, Florida
Producer: John Kurzweg, Scott Stapp, Ron Saint Germain
Co-producer: John D. Thomas
Engineering: Pete de Boer

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
http://www.creed.com/
https://www.facebook.com/Creed
https://marktremontibio.weebly.com/bio.html
https://rock.fandom.com/wiki/Creed
https://musicianguide.com/biographies/1608002553/Creed.html
https://www.allmusic.com/artist/creed-mn0000782768/biography


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  13.8.2021 
Menu Poslední aktualizace: 17.5.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©