BBM - progressrock.czZpět
BBM je název krátce trvajícího power tria, které v roce 1993 založili dlouholetí umělci, baskytarista Jack Bruce, kytarista Gary Moore (oba již dříve spolupracovali na Mooreově albu "Corridors Of Power") a bubeník Ginger Baker, který byl s Brucem součástí Cream považovaaných za jednu z prvních mocných superkapel. Vydali pouze jedno studiové album s názvem "Around The Next Dream", které vyšlo na labelu Virgin.

V létě 1993 dostal Gary Moore telefonát od bývalého basisty a zpěváka The Cream Jacka Bruce, který potřeboval kytaristu na koncert, na kterém měl v srpnu hrát v německém Esslingenu. Jack právě ztratil svého tehdejšího kytaristu, a tak se zeptal Garyho, jestli by si nechtěl zahrát show po boku bubeníka Garyho Husbanda. "Ten koncert v Esslingenu dopadl tak dobře, že jsem se Jacka zeptal, jestli by nechtěl spolu s ním něco napsat, protože jsem plánoval další své album." uvedl Gary Moore. "Jack by přišel a pracoval se mnou během dne. Napsal jsem nějaké písně, ale bylo to trochu divné, protože písně se pohybovaly více jeho směrem a já jsem začínal myslet na to, že je zpívá Jack".

Začátkem listopadu 1993 oslavil Jack Bruce své 50. narozeniny hvězdným koncertem během dvou večerů v E-Werk v Kolíně nad Rýnem pořádaných televizní show Rockpalast, na kterém vystoupilo mnoho hudebníků, se kterými v průběhu let hrál, jako jsou Ginger Baker, Simon Phillips a další. K účasti byli pozváni Clem Clempson, Dick Heckstall-Smith, Pete Brown a Gary Husband a jedním speciálním hostem byl irský blues-rockový kytarista Gary Moore, který se připojil k Bruceovi a Bakerovi na sadě klasických skladeb The Cream. Výběr z nich vyšel jako živé 2CD "Cities Of The Heart" a mnohem později jako DVD set "Rockpalast: The 50th Birthdays Concerts".

Gary hostoval na představení až druhý večer. Začal s Jackem a Simonem Phillipsem, kteří hráli Jackův zběsilý "Life On Earth". Simon pak začal bít do NSU a poté opustil pódium, když Ginger Baker zvedla refrén. Pokračovali se LSitting On Top Of The World", "Politician", "Spoonful" a "White Room". Bylo to bravurní vystoupení Garyho, "skutečně si osvojil písně", jak poznamenal Gary Husband. Roky sporů mezi Gingerem a Jackem zmizely - byli tak mocní jako vždy a dokonce i u Gingera bylo vidět, jak se vzadu usmívá.

Po návratu do studia Gary a Jack pokračovali v práci na raných verzích skladeb, o kterých doufali, že budou budoucími skladbami alba, včetně "City Of Gold", "Wrong Side Of Town" a "High Cost Of Loving". Projekt byl zaměřen na Garyho další album, které, vzhledem k síle písní, které napsal, nebylo plánováno jako další vyloženě bluesové album. Garymu Husbandovi bylo řečeno, že projekt je v nedohlednu a že Jack i Gary chtějí, aby se zapojil. Přesto ubíhaly týdny a bubeník nic neslyšel, takže v době, kdy přišla výzva, aby šel do studia, byl tento multiinstrumentalista už odhodlán udělat album jako hráč na klávesy u Billy Cobhama.

A z toho vzešel nejneočekávanější zvrat v příběhu.

"Překvapivě," řekl Gary Moore, "Jack navrhl, abychom přivedli Gingera. Řekl jsem: "Jsi si tím jistý?" Jack a Ginger zvládli jednorázový koncert bez traumat, ale jejich vztah mezi láskou a nenávistí byl legendární. Mohlo by to fungovat jako kapela? Jack takové výčitky neměl. "Jo, jo, to bude skvělé," řekl. "Neboj se." Nyní, když byl zapojen Ginger Baker, dívali se na velmi odlišný projekt. Realisticky by to už nemohlo být jen sólové album Garyho Moora s Jackem a Gingerem jako "doprovodnými hudebníky". To by byl zcela nový projekt a myšlenky se obrátily k možnosti stát se samostatnou kapelou.

S klávesami jim vypomohl Tommy Eyre, když začátkem října 1993 hudebníci odešli do velkého rezidenčního studia v Hook End, Berkshire. "Poté, co jsme si prošli několik písní Cream, abychom se zahřáli, začali jsme skládat skladby a bylo to velmi snadné," řekl Gary. "Nebyl vůbec žádný problém. Bylo to opravdu zábavné a získal jsem skvělý náhled na chemii mezi Jackem a Gingerem. Vůbec to nebylo to, co jsem si myslel, nešli si po krku. Myslím, že Jack k Gingerovi opravdu vzhlíží a Ginger to ví, takže mu nikdy neřekne, že je dobrý. Jsou jako dva bratři, jen se navzájem likvidují".

Protože to byl nyní projekt kapely, potřebovali jméno. Některé z těch, se kterými přišli, byly mimo jiné Driver's Arm, Rocking Horse, Herbal Remedy, Worldwide Cargo a Expanding Universe, mezi jinými. Nic se však neujalo a nakonec se spokojili s BBM podle počátečních písmen jejich příjmení – Baker, Bruce, Moore.

Album "Around The Next Dream" bylo vydáno 17. května 1994 na začátku série termínů turné po Británii. Je na něm hezká řádka čerstvě napsaných a velmi dobře znějících původních skladeb a pro koncerty je oprášeno i něco z původního repertoáru The Cream. Na vystoupeních pak hlavně Moore svojí kytarou téhle muzice dodával potřebnou svěžest a jiskru. Celá atmosféra o možném reunionu skupiny Cream a skutečnost, že polovina písní měla zjevně své předchůdce u skupiny Cream, poskytla kritikům dostatek munice pro komentáře ve stylu: "Nemohli dostat Erica, takže místo toho dostali Garyho", což bylo askutečně daleko od pravdy. Gary si vzpomněl, že se ho jeden tazatel skutečně zeptal: "Vždy jsi chtěl být Eric Clapton? A teď můžeš být?" A pak se přidal Ginger s "Gary hraje jako Gary. Eric hraje jako Eric". Jackovi také připadaly posměšky "ersatz Cream" velmi nepříjemné: "Záměrně jsme chtěli kývnout na Cream. Bylo to v době, kdy Oasis kopírovali The Beatles, tak jsem si řekl: "Proč bych si nemohl udělat svou kopii?" Takže to bylo velmi záměrné a myslel jsem si, že to funguje velmi dobře".

Někteří recenzenti se tomuto trendu postavili. Magazín Q dospěl k závěru, že album bylo "uspokojivě dobře zaoblené, což dokazuje, že BBM nejsou přeformovaní Cream s jedním pozoruhodným opomenutím, ale jsou věrohodná kapela sama o sobě". The Times napsal "Je to působivá nahrávka". MAgazín Kerrang uvedl "Nejemné, vkusné a občas skutečně emotivní". Dokonce i stále přísnější Charles Shaar Murray, píšící pro Rolling Stone, cítil, že vylepšené nahrávací techniky daly této kapele zvuk, který byl "větší, čistší, kulatější a jednoznačnější než často rozmazaný, scuzzy, překomprimovaní Cream, a přemýšlivý Gary překonal Gibsona a překonal svého slavného předchůdce".

Skupina se vydala na krátké britské turné, které se shodovalo s vydáním alba, a také hrála na několika rockových festivalech na kontinentu. Album se dobře prodávalo v Evropě a dosáhlo na #9 místo v britském žebříčku, ale ve výpisech strávilo pouze čtyři týdny. Skladba "Where In The World“ byla vydána jako singl a v srpnu 1994 dosáhla čísla #57 v britském singlovém žebříčku. Velkou část práce napsal Moore s příspěvky Bruce, Bakera a perkusionisty Kipa Hanrahana. Na přebalu alba byla fotografie Bakera zobrazujícího anděla kouřícího cigaretu. S připravovanými plány vzít kapelu do Ameriky po sérii evropských schůzek, se pak věci mohly posunout do něčeho mnohem většího. Bohužel směs ega, emocí, politiky a dlouho trvající staré hádky mezi Brucem a Bakerem však znovu vyvstaly a následné turné bylo přerušeno a kapela se rozpadla. Tyto rozpory nakonec potopily BBM dříve, než byl některý z těchto plánů realizován.

Takže s tím, že jediné studiové album, pár singlů B-stran a několik oficiálně zdokumentovaných živých vystoupení jsou jedinými důkazy, které ukazují úroveň hudebního umění podílejícího se na projektu, a fanoušci mohou jen hádat, co z toho mohlo vzniknout.

Music on Vinyl znovu vydala album BBM z roku 1994 "Around The Next Dream" jako 2LP na 180 gramovém audiofilním vinylu.

Zpět
Členové:
Ginger Baker - Drums, Percussion
Jack Bruce - Bass, Cello, Vocals, Keyboards
Gary Moore – Guitars, VocalsČlenové
(celým jménem Peter Edward "Ginger" Baker)
(narozen 19. srpna 1939, Lewisham, South London, England,
zemřel 6. října 2019, Canterbury, Kent, England)
Drums, Percussion, Vocals


Ginger Baker byl anglický bubeník který získal věhlas jako člen skupin Graham Bond Organization a Cream v letech 1966 až 1968. Později se spojil se spoluhráčem z Cream Ericem Claptonem, Ricem Grechem a Steve Winwoodem a založili v roce 1969 skupinu Blind Faith. Jeho práce v 60. a 70. letech mu vynesla reputaci "prvního rockového superstar bubeníka" pro styl, v němž míchal jazz a africké rytmy a je průkopníkem jak jazz fusion, tak world music.

Od roku 1986 vydal několik různých alb od stylu etno až po jazz-fussion a jezdil po turné s různými jazzovými, klasickými a rockovými soubory, včetně obnovených Cream. Skupiny, ve kterých vystupoval, často nesly v názvu jeho jméno jako Ginger Baker's Air Force, Baker Gurvitz Army (1974–1976), Ginger Baker's Energy (1976) a Ginger Baker Trio, kde s ním hráli jazzový basista Charlie Haden a kytarista Bill Frisell (nahrávky byly realizovány v letech 1994 a 1996), také byl několikrát členem různých souborů jako Hawkwind (1980), Atomic Rooster (1980), Public Image Ltd (1986) a Masters of Reality (1990). V roce 1994 Baker vstoupil do BBM (Bruce-Baker-Moore), krátkodobého projektu jehož členy byli Jack Bruce a kytarista Gary Moore.

V červnu 2016 bylo hlášeno, že se zotavoval z otevřené operace srdce, ale také utrpěl těžký pád, který způsobil otoky nohou a chodidel.

Dne 25. září 2019 Bakerova rodina oznámila, že je v nemocnici kriticky nemocný, a požádala fanoušky, aby jej udržovali ve svých modlitbách. Baker zemřel 6. října 2019 ve věku 80 let v nemocnici v Canterbury. Dne 23. října 2019 se v Canterbury v Kentu konal soukromý pohřební obřad s blízkou rodinou a přáteli.

Více na adrese:   Ginger Baker


Členové
(celým jménem John Symon Asher Bruce)
(narozen 14. května 1943, Bishopbriggs, Lanarkshire, Scotland, UK,
zemřel 25. října 2014, Sudbury, Suffolk, England)
Bass Guitar, Acoustic Guitar, Harmonica, Vocals, Cello, Piano, Organ


Jack Bruce byl britský rockový hudebník, který hrál především na baskytaru, ale také na cello, klavír a foukací harmoniku, zpíval a prosadil se i jako autor. Bruce je znám v hraní v kapelách Blues Incorporated Alexise Kornera, Graham Bond Organization, John Mayall & the Bluesbreakers a v Combu Manfreda Manna. Byl třikrát ženatý - manželky Margrit Seyffer (sňatek: 1982–2014), Rosie Miller (sňatek: 1977–1978) a Janet Godfrey (sňatek: 1964–1973).

V roce 1966 společně s Claptonem a Bakerem vybudoval superskupinu Cream kombinující rock, jazz a blues. Pro Cream napsal několik písniček a v Cream si vybudoval pověst výjimečného baskytaristy. Při koncertních improvizacích bylo někdy obtížné rozlišit, který part hraje Bruce a který Clapton, jako sólový kytarista skupiny. Jeho basová sóla byla tak dlouhá, že Bruce později prozradil, že na konci improvizovaného sóla měl potíže vzpomenout si, jakou písničku vlastně právě hrají. Cream jsou považováni za jednu z nejdůležitějších kapel v historii rocku. Za asi dva roky své existence mezi lety 1966 až 1968 vydali čtyři desky, kterých se prodalo na 35 milionů exemplářů.

Po rozpadu Cream na konci roku 1968 hrál Bruce s mnoha hudebníky, např. s Carlou Bley na albu "Escalator Over The Hill". V letech 1972–1973 hrál společně s bývalými členy skupiny Mountain, muzikanty Leslie Westem a "Corky" Laurence Gordon Laingem v hardrockové kapele West, Bruce and Laing.

Výsledkem krátkodobého projektu, jehož členy byli bubeník Ginger Baker a kytarista Gary Moore, skupina BBM podle příjmení člen Bruce-Baker-Moore), bylo album "Around The Next Dream" (1994).

Po rozpadu Cream Bruce také nastartoval dlouhou sólovou kariéru úspěšnou deskou "Songs Of A Tailor" z roku 1969. V příštích 45 letech vydal více než desítku alb, včetně jeho posledního s názvem "Silver Rails" z března 2014.

Bruce zemřel na onemocnění jater dne 25. října 2014 v Sudbury, Suffolk, Anglie, ve věku 71 let. Rakovinu prodělal již v roce 2003. Zemřel ve svém domě obklopen rodinou, kterou tvořila jeho druhá manželka Margrit a čtyři děti Malcolm Bruce, Aruba Red, Kyla Simone Bruce, Corin Bruce a vnučka Maya Sage. "Svět hudby bude bez něho chudší, ale on žije díky své hudbě a navždy v našich srdcích," uvedla rodina.

Více na adrese:   Jack Bruce


Členové
(rodným jménem Robert Wiliam Gary Moore)
(narozen 4. dubna 1952, Belfast, Co. Antrim, Northern Ireland,
zemřel 6. února 2011, Estepona, Malaga Province, Spain)
Guitars, Vocals


Gary Moore byl nejznámější irský blues rockový kytarista a byl řazen k nejlepším kytaristům rockové historie, který spolupracoval rovněž z řadou známých umělců jako například George Harrison, Peter Green, Ozzy Osbourne a Jack Bruce. Vydal také řadu úspěšných sólových alb.

Za svoji kariéru vystřídal řadu různých stylů, začínal jako hardrocker, prošel legendární formací Thin Lizzy, v 80. letech zajímavým způsobem spojoval irský folklór s módním pop-metalem. Na samém počátku let 90. se vrátil k bluesovým kořenům a těm už zůstal věrný.

Obec hudebníků a hlavně příznivců Garyho hudby však byla zaskočena jeho úmrtím, vždyť on byl přece v takové formě, jeho nedávné koncerty, mj. v Čechách i na Slovensku o tom jasně svědčily, jeho poslední nahrávky o tom bez diskuze hovoří. Jenže smrt si nevybírá a mnohdy tu nejkrutější daň zaplatí ten, kdo byl „vinen“ pouze tím, že celý život zasvětil své práci. Na rockbluesové scéně pak byl Gary Moore možná jeden z těch nejpracovitějších. Jeho čtyřicetiletá hudební kariéra by vydala na celou knihu, zkusme tedy nyní zásadní faktické a významové informace vtěsnat do poněkud menšího prostoru.


Gary Moore zemřel ve věku 58 let ve spánku v brzkých ranních hodinách 6. února 2011. Podle jeho kolegů a známých byl plný síly, aktivní a bez známek zdravotních potíží. Za příčinu úmrtí byl označen srdeční infarkt. Britský hudebník byl nalezen mrtev v neděli ve 4 hodiny nad ránem ve svém hotelovém apartmá luxusního hotelu Kempinski ve města Estepona nedaleko Malagy, kde v té době trávil šestidenní dovolenou ve Španělsku se svojí přítelkyní po nedávném dokončení natáčení svého dalšího alba, aby si těch pár dní jistě zaslouženého odpočinku náležitě vychutnal. Když se ubytoval v hotelu, dal si v místním baru sendvič a k tomu nějaké pití, komunikativně a přátelsky chvíli hovořil i s jedním svým fanouškem, který Garyho poznal a dal se s ním do řeči. Potom se šel projít po pláži a kolem jedenácté hodiny večerní odešel do svého apartmá, kde byl pak také časně ráno nalezen mrtev. Policejní i lékařské zprávy pak jasně potvrdily, že Gary Moore byl stižen ve spánku masivním infarktem, který jeho srdce nevydrželo a který se mu tedy stal osudným. Informaci potvrdil manažer kapely Adam Parsons.

Více na adrese:   Gary Moore


Zpět
Studiové desky:
1994 Around the Next Dream

Ostatní nahrávky:
2014 Naked Flame
2011 Glory Days


Skupina:
Ginger Baker – Drums (all tracks except 03), percussion
Jack Bruce – Bass, Cello, Vocals, Keyboards (10)
Gary Moore – Guitars, Vocals
Hosté:
Tommy Eyre – Keyboards (all tracks except 10)
Morris Murphy – Trumpet (06)
Arran Ahmun – Drums (03)
Diskografie Around the Next Dream
Vyšlo 17. května 1994, Capitol, Virgin

Seznam skladeb:
01. Waiting In The Wings (Gary Moore/Jack Bruce) (3:42)
02. City of Gold (Gary Moore, Jack Bruce, Kip Hanrahan) (3:57)
03. Where In The World (Gary Moore, Jack Bruce) (5:23)
04. Can’t Fool The Blues (Gary Moore, Jack Bruce, Kip Hanrahan) (5:15)
05. High Cost Of Loving (Alan Jones, Sherwin Hamlett) (5:14)
06. Glory Days (Gary Moore/Jack Bruce) (4:23)
07. Why Does Love (Have to Go Wrong?) (Gary Moore/Jack Bruce/Ginger Baker) (8:47)
08. Naked Flame (Moore) (6:06)
09. I Wonder Why (Are You So Mean to Me?) (Albert King) (5:00)
10. Wrong Side Of Town (Moore) (4:00)

2002 remastered CD bonus tracks:
11. Danger Zone (Moore) (6:00)
12. World Keeps on Turnin' (Peter Green) (7:53)
13. Sitting On Top Of The World (Live) (Walter Vinson, Lonnie Chatmon) (6:22)
14. I Wonder Why (Are You So Mean to Me?) (Live) (Ian Taylor & Albert King) (5:08)
Total Time: (51:47)

Recorded on Autumn 1993 - early 1994
Producer: Ian Taylor, BBM
Engineer, Production: Ian Taylor
Photography: David Scheinmann


Skupina:Jack Bruce – Bass, Vocals
Gary Moore - Guitar, Vocals
Ginger Baker – Drums
Tommy Eyre – Keyboards
Hosté:


Diskografie Naked Flame
4CD, vyšlo 2018, Wardour, Wardour-134 (Japan)

Seznam skladeb:
CD 1 (48:53)
01. Introduction ()
02. Waiting In The Wings ()
03. City Of Gold ()
04. I Wonder Why (Are You So Mean To Me?) ()
05. Sitting On Top Of The World ()
06. Glory Days ()
07. Naked Flame ()
08. Deserted Cities Of The Heart ()
09. Can't Fool The Blues ()
CD 2 (47:24)
01. High Cost Of Loving ()
02. Tales Of Brave Ulysses ()
03. Rollin' And Tumblin' ()
04. Why Does Love (Have To Go Wrong)? ()
05. Politician ()
06. I Feel Free ()
07. Sunshine Of Your Love ()
CD 3 (50:46)
01. Introduction ()
02. Waiting In The Wings ()
03. City Of Gold ()
04. I Wonder Why (Are You So Mean To Me?) ()
05. Sitting On Top Of The World ()
06. Glory Days ()
07. Naked Flame ()
08. Deserted Cities Of The Heart ()
09. Can't Fool The Blues ()
CD 4 (51:57)
01. High Cost Of Loving ()
02. Tales Of Brave Ulysses ()
03. Rollin' And Tumblin' ()
04. Why Does Love (Have To Go Wrong)? ()
05. Politician ()
06. I Feel Free ()
07. Sunshine Of Your Love ()
Total Time: (00:00)

Live at Barrowlands, Glasgow, Scotland 23rd May 1994 (Disc 1 & 2)
Live at Brixton Academy, London, England 5th June 1994 (Disc 3 & 4)

Skupina:Jack Bruce – Bass, Vocals
Gary Moore - Guitar, Vocals
Ginger Baker – Drums
Tommy Eyre – Keyboards
Hosté:


Diskografie Glory Days
2CD/DVD, vyšlo 2011, Lost And Found, LAF1120/1121/1122 (Japan)

Seznam skladeb:
Live At Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid, Madrid, Spain On 20th June, 1994
CD 1
01. Intro ()
02. Waiting In The Wings ()
03. City Of Gold ()
04. I Wonder Why (Are You So Mean To Me?) ()
05. Sitting On Top Of The World ()
06. Glory Days ()
07. Naked Flame ()
08. Deserted Cities Of The Heart ()
09. Can't Fool The Blues ()
10. Rollin' And Tumblin' ()
CD 2
01. High Cost Of Loving ()
02. Tales Of Brave Ulysses ()
03. Why Does Love (Have To Go Wrong?) ()
04. Politician ()
05. I Feel Free ()
06. Spoonful ()
Live At Barrowland, Glasgow, Scotland On 23th May 1994
07. Sunshine Of Your Love ()
DVD
Live At Midtfyns Festival, Dyrskuepladsen, Ringe, Denmark On 25th June 1994
01. Intro ()
02. Waiting In The Wings ()
03. City Of Gold ()
04. I Wonder Why (Are You So Mean To Me?) ()
05. Sitting On Top Of The World ()
06. Glory Days ()
07. Naked Flame ()
08. Deserted Cities Of The Heart ()
09. Can't Fool The Blues ()
10. Rollin' And Tumblin' ()
11. Tales Of Brave Ulysses ()
12. High Cost Of Loving ()
13. Why Does Love (Have To Go Wrong?) ()
14. I Feel Free ()
15. Politician ()
Live At Virgin 21st Birthday Show London, UK 26th May, 1994
16. City Of Gold ()
17. I Feel Free ()
Total Time: (00:00)

Recorded at Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid
Recorded at Glasgow Barrowlands
Filmed at Midtfyns Festival

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:

http://gary-moore.com/biography/bbm.htmlProgressRock Nahoru
Made by 
©  22.3.2023 
Menu Poslední aktualizace: 24.3.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©