Caliber X - progressrock.cz


Zpět
CALIBER X je kapela pocházející z Oravy, konkrétně z Nižné u Žiliny (z Oravy z Tvrdošína), a vyznávající progressive metal pořádného kalibru. Její historie se začala psát ke konci roku 2010. Kapela dosud vytvořila dvě studiová alba a prodělala od té doby mnoha personálními změnami na postech basisty, u bicích nástrojů a kláves. Ke své inspiraci členové uvádějí kapely jako Dream Theater, Liquid Tension Experiment, DGM, Transatlantic, Haken, Tool, Rush, Porcupine Tree, Architects nebo Symphony X.

V roce 2011 vydali první album "Samovrah", na kterém jsou první skladby z jejich vlastní tvorby. Hrávali po různorodých klubech a na některých festivalech po celém Slovensku a České Republice v letech 2011 a 2012. V roce 2012 se kapela CALIBER X objevila na letních festivaloeh v pozměněné sestavě, když na postu bubeníka vystřídal Petra Plevu mladý 15-letý talentovaný bubeník z Námestova Rado Brtko. Odohral již s kapelou pár koncertů a s kapelou se brzy sžil.

Počátkem roku 2013 vyšel jejich videoklip k písni "Krajina zázrakov". Počátkem března 2013 dosšlo k další změně v sestavě, když do jejich řad nastoupil baskytarista Jan Kičin, který se začal rychle připravovat na festivalovoz sezónu. Dne 31. května 2013 Caliber X vystoupili společně s kapelou Anthology v Barón Pube, Námestovo. Dne 12. července 2013 se kapela uvedla i na Masters Of Rock ve Vizovicích. Mezi další festivaly patřily 27.- 29. června 2013 TOP FEST, Piešťany, 2. srpna 2013 Rock Beskyd Fest, Turzovka, a 10. srpna 2013 ROCK POD KAMEŇOM ve Snině. Po létě 2013 plném hraní na festivalech pracovali na unplugged verzích svých písní, neboť bubeník a klávesista v té době studovali nějakou dobu v zahraničí, konkrétně odcestoval do Skotska studovat hru na bicí a klávesista pak do Finska studovat programování. Kapela si proto připravila a odehrála několik unplugged vystoupení a mini turné unlplugged s Thomasem Zwijsenem a Benem Woodsem. V roce 2013 s kapelou vystupovalo i několik hostujících nebo zaskakujících hudebníků jako Marek Pisarčík, který zastoupil klávesistu na několika festivalech a koncertech, Peter Pleva a Marián Brčák, kteří se objevili za bicími, kytarista Milan Šveda Na unplugged koncertĚ v Tvrdošíně nebo houslistka Natália Garajová na několika koncertech.

V podstatě kapela tvořila i nadále, ato za pomocí Guitar Pro a vzorky si posílali. Kytarista s basistou skládali nějakou hudbu a posílali ji bubeníkovi a klavesistovi, každý si to dokončoval u sebe, aby aý se vrátí, mohli vše zkompletovat. Před příchdem léta 2014 se vrátil jejich bubeník ze zahraničí a po nějaké době strávené ve zkušebně prací na nových skladbách a jejich unplugged verzích společně připravili na festivaly, které je v létě čekaly. Léto 2014 se opět neslo ve znamení dalších festivalů, mezi něž lze uvést 13. června 2014 Black Horse Fest-Rockové Leto v Tvrdošíně, 27. června 2014 Orava Bears, motosraz v Trstěné, 10. července Masters Of Rock ve Vizovicích, Česká Republika, 19. července2017 Rockové Leto ve Sliači, 26. července 2014 Alternative v Oravě, 2. srpna 2014 pak Terchovský Budzogáň a 30. srpna Ostratice Fest. Po hodně altivním létě se znovu zavřeli do studia, aby dokončili práci na nových skladbách. V listopadu 2014 začali nahrávat druhou studiovou desku pod hlavičkou Randal Group production v Seredi v prostorách studia Randal Factory za asistence skvělého hudebníka, excelentního kytaristy a producenta Jimi Cimbala, další velké naděje slovenské metalové scény. V květnu 2015 byly dokončeny poslední úpravy a 12. června 2015 spatřilo světlo světa druhé album "Stroj času", které bylo pokřtěno 12. června 2015 na domácí půdě v Nižnej nad Oravou. Caliber X ve spolupráci s režisérem Máriem Semanem vytáhli ze "Stroj Času" skladbu "Na kolenách" a pořídili k ní klip. Pokud si vychutnáváte kapely jako DGM, Dream Theater či Symphony X, určitě byste měli ke Caliber X upřít svou pozornost. Poměrně malá země pod Tatrami totiž stálé skrývá neuvěřitelný muzikantský potenciál a tato pětice je už nyní velmi těžký progresivní kalibr.

Jejich posledním počinem z dubna 2017 je cover píseň "Keď sa raz oči dohodnú" od skupiny Modus ze stejného alba, ke kterému přopravili i video. Kapela zvítězila 4. listopadu 2019 v Semifinále Rockovej Maturity 2019 v kategorii Metal, což je dostalo do Megafinále, které se uskutečnilo 8. listopadu 2019 v prostorách Majestic Music Club, Bratislava.

Caliber X je akivně koncertující kapela vystupující nejen na Slovensku, ale také v Čechách a v Polsku. K těm známějším patří turné s Liquid Brain Roll, Pavel Chodelka a Brainscan nebo turné po Polsku s cover kapelou Alcoholica. Koncem roku 2016 si zahráli i v Pražské Lucerně. V létě každoročne absolvují festivalové turné. K těm posledním patrí vystoupení na Turiecfest spolu s Arakain s Lucii Bílou, Rockové leto s kapelou Olympic, Dobrý festival Prešov nebo Rock Beskyd.

Momentálně probíhají přípravy na tvorbu třetího alba. Nahrávaní probíhá ve spolupráci s producentem Jimim Cimbalom, který se podílel už na nahrávaní předchozího alba.


Zpět
Členové:
Lukáš Matys - Guitars (2010-present)
Martin Púčať - Vocals (2010-present)
Ján Kičin - Bass (2013-present)
Peter Balušík - Drums, Percussion (2016-2018, ?-present)
Bývalí členové:
Milorad Vojinović Kaššák - Keyboards (2010-2019)
Radovan Brtko - Drums (2012-present)
Petr Pleva - Drums (-2012)


Členové Lukáš Matys
(Narozen ***, Slovakia)
Guitars


Lujáš je slovenský kytarista, který působí jako člen kapel The LampionS a Caliber X.
V současné doběš žije v Nizna, Žilinský okres, Slovakia.

Členové Martin Púčat
(Narozen ***)
Vocals


Martin je slovenský hudebník a zpěvák. V současné době je členem kapely Caliber X.

Kromě zpěvu moc dalších zálib nemá, neboť mu patří nějaké firmy a musí se jim věnovat. Ale kromě kapely jej baví i sport - basketbal či plavání, kdysi byl dokonce aktivním fotbalistou. Jinak jej baví také příroda a vycházky do lesa společně s manželkou. Největším koníčkem je jeho dcera Adéla.

Členové Ján Kičin
(Narozen ***)
Bass


Ján je slovenský hudebníl, hráč na basovou kytaru a nyní působí jako člen kapely Caliber X. Dříve působil v kapelách Anthology a absolvoval koncertne turné s Blaze Bayleyrm po střední Evropě a Německu.

Členové Peter Balušík
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Peter je slovenský hudebníl, hráč na bicí a perkuze. V současníé době působí jako člen kapely Caliber X. Dříve hrával s kapelami Synapse Failure a NMC.

Členové Milorad Vojinović Kaššák
(Narozen ***, Tvrdošín, Slovakia)
Keyboards


Milorad je slovenský hudebník a bývalý člen slovenské kapely Cliber X.

V současnosti psobáí jako Car Driver ve společnosti BM Logistic Nord. Předtím působil jako klávesista v Caliber X. Byl rovněž zaměstnn u JURKY, sro. V letech 2005 až2009 vystudoval Cirkevné Konzervatórium Bratislava.

Členové Radovan "Rado" Brtko
(také Radushko)
(Narozen ***, Slovakia)
Drums, Percussion


Radovan je slovenský hudebník, který je znám z působení ve slovenské kapele Caliber X.

Po studiu hry na bicí ve Skotsku už zůstal v Anglii a žije v Londýně, kde působí jako hudebník, DJ, producent, vyučující, kreativní umělec.

V roce 2020 se podílel na nahrávání alba "Behind The Wave" francouzského umšlce jménem Orava.

V Londýně je členem uskupení nazvaném 10:32, se kterým vydali v roce 2021 desku "Aequus Animus". 10:32 je nový projekthudebníků Lyle Barton (klávesy), Radovan Brtko (bicí), Digby Lovatt (bass) a Bridget Walsh (zpěv).

Zpět
Studiové desky:
2019 Stroj času
2011 Samovrah
Ostatní nahrávky:Skupina:
Ján Kičin - Bass Guitar
Radovan Brtko - Drums
Lukáš Matys - Guitars
Milorad Kaššák - Keyboards
Martin Pučať - Vocals
Hosté:
Diskografie Stroj času
Vyšlo 12. června 2015, Randal Group Production, 1894 010-2

Seznam skladeb:
01. Portal X (1:24)
02. Volný pád (10:14)
03. Mesiac stratených duší (5:21)
04. Na kolenách (5:37)
05. Spoveď (9:15)
06. Skutočná sila (6:09)
07. Stroj času (11:22)
Total Time: (49:22)

Recorded, mixed and mastered between November 2014 and May 2015 by Jimi Cimbala at Randal Group production, Sereď, Slovakia
Producent: Randal Group production
Mixing: Jimi Cimbala
Mastering: Jimi Cimbala
Coverart: Majo Gonda
300
Skupina:
Ján Kičin - Bass Guitar
Petr Pleva - Drums
Lukáš Matys - Guitars
Milorad Kaššák - Keyboards
Martin Pučať - Vocals
Hosté:
Diskografie Samovrah
Vyšlo 11. srpna 2011, self-realised

Seznam skladeb:
01. Intro (instrumental) (1:39)
02. Samovrah (5:32)
03. Ríša snov (5:33)
04. Skúška pravdy (3:29)
05. V zajatí drog (5:12)
06. Krajina Zázrakov (5:12)
Total Time: (26:37)

Mastering: Vlado Povala
Artwork: Michal Kelušák

ZpětCaliberX - květen 2014: Ján Kičin, Lukáš Matys, Milorad Vojinović Kaššák, Radovan Brtko, Martin Pucat


Ján Kičin, Peter Balušík, Martin Pucat a Lukáš Matys


CaliberX - květen 2018: Martin Pucat, Lukáš Matys, Milorad Vojinović Kaššák, Ján Kičin, Peter BalušíkZpět
Oficiální stránky:
http://bandzone.cz/caliberx
https://www.facebook.com/CaliberX/?ref=page_internal
https://cinuba.sk/caliberx


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  13.5.2021 
Menu Poslední aktualizace: 13.5.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©