BETWEEN THE PLANETS - progressrock.cz

             
        

Zpět
Kapela Between the Planets pocházející z Prahy, Česká Republika, hrající hudbu na pomezí metalu, ambientu, post-rocku, math, groove a djent stylu a elektronické hudby se původně vyvinula ze sólového projektu kytaristy, skladatele, zvukaře a producenta Martina "Spacosh" Peřiny. V poslední letech rozšířila o nové členy na regulérní kapelu, začali živě hrát od roku 2012 a stali se pevnou součástí české progresivní scény.

V roce 2013 vyšlo její první album "Immersion Into The Unknown". Po vydání prvého alba se projekt rozšířil na kapelu o Adama Palmu (bass) a Filipa Kittnara (bicí), původně z kapely Mindwork. V té době Martin občas chodil na pivo s klukama s redakce Marast Music, občas se tam objevil i Martin Schuster z tehdy ještě fungujících Mindwork. Posléze se dohodli, že si u Martina ve studiu zkusí s Mindwork natočit jednu jejich novou skladbu, která nakonec vyšla pod hlavičkou Martinova dalšího projektu Face The Day. Zanedlouho ale Mindwork přerušili činnost, protože Martin se chtěl věnovat pouze Face The Day. Slovo dalo slovo a jeho spoluhráči začali následně zkoušet s Between the Planets. První koncert odehráli v únoru 2015 v Praze. Na podzim 2015 odehráli několik málo koncertů v rámci společného tour kapel Unaffected Evolution, Symbiosis a Ion At An, kde byli spíše v roli hosta.

V srpnu 2015 již Between The Planets není pouze "one man band" muzikanta a producenta Martina "Spacoshe" Peřiny, ale regulérní kapela. Kromě Martina ji tvoří bubeník Filip Kittnar a basista Adam Palma (oba ex-Mindwork), kteří přišli s novým, na silné atmosféře vystavěným singlem "Energy of Wishes". Novinka z chystané desky hudebně i zvukově navazuje na předešlou tvorbu, celkově je ale o něco více uvolněnější, ambientnější. "V kontextu celého chystaného alba to však nelze brát za bernou minci, každý song bude maličko jiný a o dostatek nálad a barev nebude nouze," uvedl k novince Martin "Spacosh" Petřina, který se postaral o nahrávání, produkci i mix. Mastering byl opět svěřen Ecsonu Waldesovi ze studia Biotech.

Po vydaní druhého alba "Of Inner Sight" v roce 2017 se dostali i na koncertní pódia ve zložení Martin na kytaru, Filip Kittnar na bicí a Adam Palma na basovou kytaru. Album se mělo původně jmenovat "Inside", ale nakonec se tak jmenuje pouze šestá skladba. Nový název "Of Inner Sight" se ale zdál příhodnější a atraktivnější a vymyslel jej Martin Schuster, se kterým Martin Peřina působí ve společném projektu MARTIANS. Druhé album se oproti prvnímu zdá dotaženější z hlediska kompozic a souhrnnou myšlenku vyjadřuje i název alba "Of Inner Sight", tedy něco jako "Z vnitřního pohledu", které pojednává o konfrontaci se svým vnitřním já a pohledem na různé věci, čili o rezonování se svým stavem mysli, kdy je člověk napojen sám na sebe, na své vnitřní já a nějak s nim komunikuje. Zároveň když je člověk dostatečně otevřený, vnímavý, tak k němu přicházejí různé inspirativní impulzy a ani kolikrát neví odkud to vlastně přišlo. Může se to stát třeba při meditaci, nebo i při skládání hudby, či při každé tvůrčí činnosti, kdy se člověk naplno ponoří do daného úkonu a pořádně ani nevnímá co se děje kolem. Na albu je spousta náladových, možná trochu hůře uchopitelných pasáží. Jako celek deska potřebuje víc poslechů, aby člověk dokázal odhalit všechny vrstvy, různé pohledy, i tvrší a riffovější pasáže, které mají větší tah a jsou přímočarejší. Všechny dosavadní skladby kapely, i na tomto albu, jsou instrumentální. Výjimečným hostem na albu je norský saxofonista Jorgen Munkeby z kapely Shining. Většina skladeb je čistě instrumentálních, ale ve dvou se vyskytuje ženský hlas patřící Barboře Mochowé. Nezpívá žádný text, jen pracuje s melodií jako s dalším nástrojem. Jedná se o skladby "Inner Voice" a "Through The Canyon". Dalším hostem je violoncellista Karel Žďárský, Martinův kolega ze SOUSEDI, což je duo, ve kterém hraje na elektrickou kytaru a on na violoncello.

Přebal alba symbolizuje jeho název a zobrazuje monumentální objekt, podobně jako planeta u debutu. Nejvhodnějším prostorovým objektem se stala mandala, kterou si díky grafikovi Lukáši upravili na míru. Obrácený trojúhelník symbolizuje ženské elementy, plamínky a ostré hrany zase představují mužské elementy. Jedná se navíc o devítistěn, což symbolizuje i devítiměsíční cestu při zrození člověka.

Na začátek roku 2018 si naplánovali vydat jednu skladbu, která se nevešla na druhé album, ale právě ona bude ve verzi se zpěvem. Na svůj nový singl "Hungry Eyes", který vyšel 5. května 2018, si přizvali hosta na zpěv, kterým byl Martin Schuster (Face The Day, Martians, ex-Mindwork), který se zároveň postaral o text a kytarové sólo. "Poslední dobou mne velmi láká zapojit do hudby Between the Planets i plnohodnotný zpěv, třeba jen u několika skladeb. Spolupráce s Martinem Schusterem (byť pouze studiová) vyplynula velmi přirozeně, známe se již nějaký čas, máme i společný projekt Martians a tak ke zpěvům pro Between the Planets nebylo až tak daleko.Tento singl ale původně nebyl dělaný pro zpěv, přesto si myslím, že výsledek dopadl víc než dobře. U dalších zpívaných songů však s Martinem plánujeme více kooperace už v průběhu jejich skládání, resp. finalizace, tak aby hudební složka vs. zpěvy fungovaly ještě více semknutěji a přirozeněji jako celek", dodal k novému singlu Spacosh. Singl nahrával a mixoval Martin "Spacosh" Peřina ve svém Spacosh Studio, bicí nahrál Ecson Waldes v Biotech Studio a mastering provedl Acle Kahney ze známých TesseracT v 4D Sounds.

Between the Planets poté hráli také na festivalu Brutal Assault a v červnu 2018 podporovali švédské Meshuggah na jejich pražském show. V roce 2018 se zúčastnila "Svlékni Tmu tour 2018", které odehrála společně s kapelou Elbe, což je společný projekt Martina a Standy Jelínka s Dying Passion, kteří se turné účastnili jako třetí kapela.

Dne 30. června 2019 pražská progressive metalová kapela Between the Planets přišla s novým singlem pojmenovaným "Metamorphosis". Určitou metamorfózou prošel i zvuk kapely, nahrávání a mix vzal na svá bedra opět Martin Spacosh, hybatel celého projektu, mastering provedl opět Acle Kahney z proslulých TesseracT, přebal vytvořil osvědčený Gustavo Sazes (Arch Enemy, Cynic) se kterým kapela spolupracovala již na několika předchozích singlech. "Na novém singlu dostal velký prostor zvuk basy, který je nyní výrazně v popředí, někdy i víc než samotné kytary. Miluju kapely, které mají svůj zvuk postavený na dominantním zvuku baskytary. Myslím, že i v tomhle tracku to skvěle funguje. Zajímavostí je také to, že se v této skladbě žádný motiv neopakuje vícekrát, ukáže se vždy pouze jednou", dodává Spacosh. Samotný singl je tajemný, zahalený jakýmsi kosmickým mystériem, napínavý, přesto čímsi uklidňující.

Pražské prog-metalové trio Between the Planets počátkem roku 2021 dokončilo své třetí řadové album a vydalo první singl. Proces skládání je následovný - doma se natočí kompletní demo a do MIDI už poměrně detailně naklonuje i bicí. Tuto verzi bicích v MIDI pak Martin pošle bubeníkovi Filipovi, který to zedituje a vloží do toho pohled bubeníka, dopracuje brejky, pohraje si více s dynamikou, něco změní a přidá... Pak mu to pošle zpět, Martin většinou něco vrátí zpátky a něco nechá, případně ještě něco poopraví, a celý tento postup se může několikrát opakovat. Finální verzi MIDI se pak Filip naučí hrát na živo. Basa na albu zůstává stejná jako na demu. Adam dostal MIDI záznam, který se naučil.

Na albech "Immersion Into The Unknown" (2013) a "Of Inner Sight" (2017) Between the Planets naservírovali vypilovaný moderní instrumentální prog a stejně tomu bude na chystané desce "Parallel World". Album má vyjít v první třetině roku, o mastering se postaral známý dánský zvukový inženýr Jacob Hansen, který spolupracoval s kapelami jako KATATONIA, EVERGREY či VOLA. Autorem přebalu je znovu Gustavo Sazes.

Between the Planets představili první singl z nového alba "Parallel World", které následně vyjde 18. září 2021. Singl se jmenuje "Waves Of Consciousness" a je zároveň první ze dvou skladeb, na které přispěl svým kytarovým sólem kytarista Sam Vallen z australských Caligula’s Horse!!! O vizuální stránku singlu se postaral Michal Skořepa (Stroy). Sám Martin "Spacosh" se kromě hudby postaral i o všechny nástroje kromě bicích, které nahrál jeho dlouholetý spoluhráč Filip Kittnar a singl, resp. celé album taky zmixoval. Mastering provedl věhlasný dánský zvukový inženýr Jacob Hansen (Vola, Katatonia, Evergrey) v Hansen Studios. "Musím říct, že mě Sam mile překvapil svým přístupem. Spolupráce s ním byla velmi přátelská, prakticky ihned pochopil mou ideu nálady, jakou by mělo dané sólo vyjadřovat a dodal naprosto skvělé party. To samé se dá říct o Michalu Skořepovi, který se postaral o vizuální stránku singlu. Původně jsem po něm chtěl nějakou koláž, ale Michal nakonec přišel s tímhle skvělým kresleným nápadem. Pamatuju si, jak jsem mu během mého červnového cyklovýletu po Polsku průběžně posílal svoje mrkací videa dle jeho instrukcí, vždycky tak po 50 ujetých kilometrech, a až na čtvrtý pokus jsem pochopil, jak to vlastně chtěl", dodává Spacosh. V září 2021 se basistou stal Radek Bure znám z působení v kapelách Dying Passion a Chaos In Head.

Zpět
Členové (live):
Martin Spacosh Peřina - Guitars
Filip Kittnar - Drums
Radek Bure - Bass
Bývalí členové:
Adam Palma - Bass


Členové Martin "Spacosh" Perina
(Narozen ***, Prague, Czech Republic)
Guitars


Martin Peřina je český hudebník a kytarista. Je majitelem studia nazvaného Spacosh Studio. Kromě Between the Planets působil či působí ještě i v jiných kapelách nebo projektech jako jsou Akline, Elbe, Gajamajaroka, Martians a Sousedi.

Dříve to byli Akline (alternativní pop/jazz). Tato kapela již však není aktivní. Dále je to kapela Sousedi, kterou tvoří hráč na violoncello Karla Žďárského a Martin na elektrickou kytarou. Jedná se o takový elektro akustický ambient, někdo v tom slyší i filmovou hudbu.

V současné době je to ještě projekt Elbe, který má se Standou Jelínkem z Dying Passion, a lze v něm vystopovat prvky post rocku, ambientu a psychedelie.Zatím vydali první singl, ale na začátku roku 2018 vyšlo i debutové album u Epidemie Records. Koncepčně se jedná o vzdání holdu oblasti Jesenicka, jeho tajemné atmosféře a celkově pohnuté historii Sudet.

Brzy byl také zveřejněn první singl dalšího studiového projektu s Martinem Schusterem (Face The Day, ex-Mindwork). Projekt se jmenuje Martians a jeho koncepce je vydávat cca dvouskladbové EP, kde každé EP bude hudebně vhozené do jiných žánrových vod. Rovněž má i občasný ambientně elektronicko noisový projekt s Janem Faixem.

Občas vypomáhá i ostatním kapelám s produkcí nebo nahráváním jejich alb, např. poslední album Dying Passion, nebo singl zpěvačky Barbory Mochowé.

Členové Filip Kittnar
(také znám pod přezdívkou "Morbo")
(Narozen 7. června 1983, Prague, Czech Republic)
Drums, Percussion


Filip je český hudebník a hráč na bicí. V současné době je členem progressive-metal kapely Between the Planets (Praha).

Působil také v kapelách Face The Day, Lammoth (jako Filip "Morbo" Kittnar, 2003-2013), Hell (jako Filip "Morbo" Kittnar, 2004-2006), Mindwork (2007-2012) a Voice Of Instinct.

Členové Radek Bure
(celým jménem Radek Bureš)
(Narozen ***, Přerov, Czech Republic)
Vocals


Radek je moravský hudebník a hráč na basovou kytaru. V současné době je členem progressive-metal kapely Between the Planets (Praha). Působí však také v kapelách Particular (bass, rock-big-beat / Ostrava) a Těžká Chvíle (guitars, rock-alternative / Lipník nad Bečvou).

Předtím působil také v kapelách CHAOS IN HEAD, Dying Passion (2015 - říjen 2020). Docházel do školy Střední průmyslová škola stavební v Lipníku nad Bečvou. Vystudoval rovněž obor psychologie na Filosofické fakultě University Palackého v Olomouci.

Členové Adam Palma
(Narozen ***)
Bass


Adam je český hudebník a hráč na basovou kytaru. Působil v kapelách Between The Planets a Mindwork.

Zpět
Studiové desky:
2021 Parallel World
2017 Of Inner Sight
2013 Immersion Into The Unknown
Ostatní nahrávky:Skupina:
Martin Spacosh Perina - All instruments (except drums)
Filip Kittnar - Drums and drums co-writing
Hosté:
Sam Vallen - Solo Guitar (03,07)
Martin Schuster - Lyrics, Vocals, Solo Guitar (05)
Karel Zdarsky - Violoncello (04)
Vaclav Koldus - Bass Solo (01)
Bara Liskova - Vocals (02,09)
Live:
Martin Spacosh Perina - Guitars
Filip Kittnar - Drums
Radek Bure - Bass
Diskografie Parallel World
Vyšlo 18. září 2021, self-realization

Seznam skladeb:
01. Metamorphosis (5:07)
02. Time Dilation (5:11)
03. Sleepwalking (5:20)
04. Parallel World (4:09)
05. Hungry Eyes (4:33)
06. Intuition (2:05)
07. Waves Of Consciousness (4:03)
08. The Twin Paradox (2:07)
09. Distortion Of Reality (4:07)
Total Time: (00:00)

Written, recorded and produced: Martin Spacosh Perina
Mixed: Martin Spacosh Perina
Mastered: Jacob Hansen
Cover artwork and graphics: Gustavo Sazes
Between The Planets se na desce "Parallel World" vydávají na cestu do podvědomí, kde krajina instrumentálního metalu skrývá mnohá nebezpečí. Pouhé vyprávění jen pomocí tónů, melodií a hudebních struktur je disciplína, na které si vylámalo zuby nemálo kapel. Zdařile se s tímto úkolem nicméně perou domácí Between The Planets, kteří se po čtyřech letech vrátili s novou deskou "Parallel World".

Projekt Between The Planets, to je hlavně Martin "Spacosh" Peřina, který celé třetí album "Parallel World" vymyslel, napsal, natočil i produkoval. Nehrál jenom na bicí, za kterými se pevně usadil Filip Kittnar. Svou troškou přispělo i pár hostů, výrazně zejména kytarista Caligula's Horse Sam Vellen a také Martin Schuster známý z působení v Mindwork, Martians nebo Face The Day.

Devět skladeb se pohybuje mezi djentem a éterickým progresivním metalem a až na jednu skladbu "Hungry Eyes" se vše obešlo bez problémů bez vokálních linek. Jakkoliv místy kompozice dokresluje lehký, neartikulovaný hlas, hudba na "Parallel World" stojí hlavně na souhře kytar, baskytary a bicích. Jen občas tu prostor rozšíří jemná elektronika, tu nervně tepající, jinde rozložená do atmosférických ploch. Instrumentální alba mají občas tendenci sklouzávat k samoúčelným exhibicím, které posluchače zadusí přívalem tónů a riffů a v paměti z nich zůstane jen zaměnitelná masa zvuku, byť virtuózně zahraného. Nahrávku "Parallel World" zdobí střídmost. Každý tón, rytmická nepravidelnost i vyhrávka kláves tu má své místo. Oněch - ve srovnání s dlouhou řádkou všelijakých hudebních majstryštyků pouhých - šestatřicet minut stopáže je přesně odměřenou dávkou muziky, která nestihne nudit.

Deska "Parallel World" místy plyne jako příjemná relaxační hudba, ale zároveň ze snění ráda vytrhává nepravidelnostmi a tvrdými riffy. Hlavně sekaná rytmika to velmi výrazně - více než na předchozí řadovce "Of Inner Sight" - nakládá a taková "Time Dilataion" dá svým rytmickým spodkem vzdáleně vzpomenout na Tool. I tady máme co do činění se složitým, ale propracovaným vzorcem, v němž je radost objevovat všechny ty drobné muzikantské radosti, kterých je tu požehnaně.

Hudba na "Parallel World" připomíná cestu do zasutých koutů podvědomí. To, co se tam skrývá, může být nádherné, ale zároveň se to snadno zvrtne, když se ze řetězu pustí zde schovaní démoni. Je to dobrodružství, je to zábava, album láká k opakovaným ponorům. Tenhle barevný trip má však poněkud krátkodobé působení, nezaryje se do paměti tak hluboko, jak by potenciálně mohl. Nakonec to ale zas tak nevadí.

Skupina:
Martin "Spacosh" Perina (www.spacosh.cz) - Music, Recording (except drums)
Filip Kittnar - Drums co-writing
Adam Palma - Bass
Hosté:
Barbora Mochowa - Vocals (01,04)
Jorgen Munkeby (SHINING) - Saxophone (06,07)
Karel Žďárský - Violoncello (02,04)
Diskografie Of Inner Sight
Vyšlo 3. října 2017, self-realization

Seznam skladeb:
01. Inner Voice (3:32)
02. The Avalanches (5:07)
03. Engrams (5:20)
04. Through the Canyon (6:07)
05. Timelessness (1:58)
06. Inside (4:17)
07. Along The Horizon (3:56)
08. Gravitational Collapse (4:17)
09. Energy of Wishes (4:11)
Total Time: (38:45)

Recording drums, Mix, Mastering at BIOTECH STUDIO (www.biotech-studio.com)
Saxophone was recorded at Shining Studios
Munkeby appears courtesy of Spinefarm Records
Production: Martin "Spacosh" Perina
Mixed: Ecson Waldes (01-04,06-09), Martin "Spacosh" Perina (05)
Mastered: Ecson Waldes at Biotech Studio
Designed at Isis Design Studios
Graphics artwork: Lukáš Lancko & ISISDESIGNSTUDIO (www.isisdesignstudio.com)

Skupina:
Martin Spacosh Perina - All instruments
Hosté:
Karel Zdarsky - Violoncello (01,03,07)
Bara Liskova - Backing Vocal (01,02)
Pavel Pavlicek - Backing Vocal, Bass (05)
Diskografie Immersion Into The Unknown
Vyšlo 15. června 2013, self-realization

Seznam skladeb:
01. Immersion Into The Unknown (4:13)
02. Flying Across The Stratosphere (4:24)
03. I.N.E.U. (4:28)
04. Tagrea (4:14)
05. Sky Screen (1:47)
06. Spectral Horizon (4:34)
07. Nonlinear Reaction (2:48)
08. Thrive (5:52)
09. Second sight (3:00)
10. Ride of Silence (3:05)
Total Time: (34:01)

Music, Production, Recording, Programming: Martin "Spacosh" Perina
Mixed: Ecson Waldes at Biotech Studio (www.biotech-studio.com) (01,02,03,05,06,07)
Mixed: Ecson Waldes / Spacosh (04,09)
Mixed: Spacosh (08)
Mastering: Ecson Waldes at Biotech Studio (www.biotech-studio.com)
Artwork [CD Booklet]: Martin "Spacosh" Perina
Cover: ISISDESIGNSTUDIO

ZpětJiří Ecson Waldes Paška a Martin Spacosh v Biotech Studio


Jiří Ecson Waldes Paška, Martin Spacosh, Filip Kittnar

Zpět
Oficiální stránky:
https://betweentheplanets.bandcamp.com/
http://bandzone.cz/betweentheplanets
http://www.facebook.com/betweentheplanets
http://www.last.fm/music/Between+The+Planets
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  5.10.2021 
Menu Poslední aktualizace: 5.10.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!