Big Big Train

   Zpět
Andy Poole a Greg Spawton Big Big Train je britská progresivní rocková kapela, která vznikla v roce 1990 v Bournemouth, Anglie. Její kořeny lze však dohledat až do roku 1981 v Birminghamu, Anglie, když Gregův bratr Nigel Spawton se spojil s Edem Serafinasem, Pete McDonaldem, Steve Luggem a Timem McCarty v punkovém uskupení známém jako Big Big Train. Ke konci 80. let pak Andy Poole vytvořil skladatelské partnerství v Bournemouth, Anglie, se svým přítelem z dětství, Ianem Cooperem. Zhruba v téže době Greg Spawton také založil svou první kapelu Equus. Equus odehráli několik lokálních koncertů v okolí Birminghamu před rozpadem, když Spawton odešel v roce 1984 na univerzitu. Mezitím kapela od Poolea a Coopera, pojmenovaná Archshine, nahrála několik demo skladeb a občas se vynořili z jejich domácího studia, aby odehráli nějaké koncerty.

V roce 1987 Spawton přesídlil do Bournemouth, kde se krátce poté setkal s Poolem. Oba dva zjistili, že sdílejí vzájemnou zálibu pro Genesis, Van der Graaf Generator a další progresivní kapely. Navíc pak byli oba dva fanoušky poměrně obskurní kapely s názvem IQ. Ve skutečnosti Poole strávil i nějaký čas jako roadie pro kapely The Lens a poté i IQ. Na konci 80. let se však rozhodli natočit nějaká dema společně. Po několika měsících se tak objevily úplně první skladby BIG BIG TRAIN a v roce 1990, když kapela Archshine zanikla, byla založena kapela Big Big Train. Důvod, proč si zvolili tento název, má na svědomí především Spawtonova rodina. Jeho dědeček a strýcové pracovali na železnici a když byl Greg ještě dítětem, koupili mu dětský vláček, který se pyšnil jménem Big Big Train.

Jádro kapely vytvořili zpočátku textař a sólový kytarista Greg Spawton, baskytarista a producent Andy Poole, kteří strávili jeden rok skládáním. V následujícím roce je doplnili Ian Cooper (klávesy), Steve Hughes (bicí) a kanadský zpěvák Martin Read. Demo kazeta prvních raných skladeb skupiny, na níž bylo zaznamenano 8 skladeb vyšla v říjnu 1991, a po ní následovala série prvních živých vystoupení. Nahráli brzy dvě demo alba. První z nich "From The River To The Sea" se objevilo již v říjnu 1991, vyšlo nově nahrané a vydané ve vlastní režii jako demo CD v květnu 1992. Po ní odehráli BIG BIG TRAIN několik koncertů před širším publikem na významnějších místech v Anglii, když předskakovali kapelám Jadis nebo Galahad.

V lednu 1993 vyšla druhá demo kazeta kapely "The Infant Hercules". Počáteční vlivy na hudbu kapely měli Steve Hackett, Anthony Phillips, It Bites a Prefab Sprout.


Ian Cooper, Greg Spawton, Andy Poole, Martin Read, Steve Hughes

Kapela pak strávila příštích šest měsíců skládáním hudby pro jejich první studiové album "Goodbye To The Age Of Steam", které bylo velkým nakročením kapely vpřed, a to pokud jde o skládání písní i kvalitu nahrávky. Bylo nahráno v hektickém výkonu během dvou týdnů v červenci 1993 a jako host jim vypomohl i klávesista IQ Martin Orford a zpěvák Galahad Stu Nicholson. Brzy poté Big Big Train podepsali smlouvu s progresivním rockovým labelem GEP, kde se dostali do společnosti takových kapel jako IQ. Odezva na album byla velmi pozitivní, což se projevilo v podpisu licenční smlouvy v Japonsku, kde bylo nově vydáno v roce 1995 s bonusovou skladbou. V tomto období ale Ian Cooper oustil kapelu více z rodinných důvodů než z těch hudebních a rozchod proběhl přátelsky. Živá vystoupení tak byla pozastavena, zatímco se kapela zaměřila na psaní nového alba.

Nahrávání druhého alba začalo v červenci 1995, když se kláves ujal Greg. V průběhu studiové práce se nahrávání stále více prodlužovalo, až z toho byl rok a půl. Tehdy se k nim připojil nový hráč na klávesové nástroje Tony Müller. Některé skladby z nového alba měly premiéru na jediném show kapely z tohoto období v Astoria v Londýně. Deska "English Boy Wonders" nakonec vyšla podzim roku 1997, přestože před dokončením alba došly kapely peníze k dokončení alba. Hudba desky je kombinací progresivního rocku (Genesis, Van der Graaf Generator) s indie-pop vlivů (XTC, The Cure).


Steve Hughes, Greg Spawton, Tony Müller, Martin Read, Andy Poole

Steve Hughes opustil BBT v září 1998 a pokračoval v hudební kariéře, když se připojil ke kapele Enid. Nahradil jej Pete Hibbitt. Následně pak ale klesl zájem o skupinu ze strany labelu GEP. Po několika dalších živých vystoupeních ustala činnost kapely, a zdálo se, že už nikam nepokračuje.

Greg a Andy začal pracovat na některých nových skladbách bez účastí zbytku kapely, víceméně ze zvyku, než s jakýmkoliv záměrem, aby pokračovali v nahrávce jako BIG BIG TRAIN. Přesto, když se materiál na album pomalu začal rýsovat, BBT začali uvažovat o rezervaci nějakého nahrávacího studia s jejich dlouholetým spolupracovníkem Robem Aubreyem. Spíše než si studio pronajmout, BBT se rozhodli vybudovat vlastní studio a nahrát album sami. Toto rozhodnutí přineslo kapele stát se více nezávislou, a to trvale.


Greg Spawton, Andy Poole, Nick D’Virgilio, Sean Filkins

V únoru 2002 pak třetí album BBT ss názvem "Bard" vyšlo na vlastním labelu kapely Treefrog (později se přejmenovali na English Electric Recordings). V této době se ke kapele, v době kdy si Enid vybírali svoji delší pauzu nečinnosti, se Steve Hughes znovu připojil ke kapele. Byl rekrutován také nový zpěvák Sean Filkins, který nahradil jejich původního zpěváka Martina Reada.

Čtvrté album "Gathering Speed" bylo vypuštěno v březnu 2004. Jednalo se o koncepční album, které vypráví příběh stíhacího pilota z léta 1940. To znamenalo významnou změnu ve směřování kapely BIG BIG TRAIN zkoumáním klasického prog-rockového území s přídavkem post-rockových vlivů jako Sigur Rós nebo Mogwai.

     
Album "The Difference Machine" vyšlo v září 2007 a stalo se nejprodávanějším albem skupiny. Na albu se rovněž představila řada hosů jako jsou Pete Trewavas (Marillion), Dave Meros (Spock’s Beard) a Nick D’Virgilio (Spock’s Beard, Genesis, Tears For Fears).

V roce 2008 BIG BIG TRAIN vydali přepracovanou a dokončenou verzi alba "English Boy Wonders", které bylo částečně znovu nahráno BBT a plně znovu zmixováno Robem Aubreyem. V únoru 2009 skladatel Greg Spawton oznámil, že Sean Filkins a Steve Hughes už nadále nejsou členy BIG BIG TRAIN a nahradili je dříve hostující Nick D'Virgilio a nově David Longdon (ex-The Gifthorse). David Longdon byl smluvně vázán k Rondor Music a nahrával pro Epic Records v roce 1990 se svou kapelou The Gifthorse. V posledních The Gifthorse byl Longdon pozván na konkurz jako potenciální náhrada za Phila Collinse jako sólový zpěvák v Genesis. Spolupracoval s Tony Banksem, Mike Rutherfordem a producentem Nickem Davisem od května do listopadu 1996 na nahrávkách, když Genesis ralizovali album "Calling All Stations". Genesis také spolupracovali se zpěvákem Stiltskin Ray Wilsonem ve stejné době. Nakonec si Genesis dali přednost Ray Wilsonovi před Longdonem. Nick D'Virgilio, který hrál s kapelou na bicí již na "The Difference Machine" a "The Underfall Yard", také nahrával bicí na album Genesis "Calling All Stations".

Longdonovo první sólové CD "Wild River" z roku 2004 představilo mnoho hudebníků známých pod společným názvem The Magic Club. V roce 2008 Martin Orford (IQ) pozval Longdona, aby zpíval na jeho rozlučkovém albu "The Old Road", kde se nahrávání také účastnili Rob Aubrey a také Nick D'Virgilio. Krátce nato, když se Longdon právě včas připojil k BIG BIG TRAIN, zahájili práci na svém nadcházejícím albu. To vyšlo pod názvem "The Underfall Yard" dne 15. prosince 2009. Jako hosté se na něm představili Dave Gregory (XTC), Francis Dunnery (It Bites) a Jem Godfrey (Frost*). BIG BIG TRAIN se také spojili s brass kapelou vedenou Dave Desmondem s názvem Coldstream Guards.

Následující 41 minutové EP "Far Skies Deep Time" vyšlo v říjnu 2010 jako doprovodné CD k albu "Underfall Yard". Sešly se na něm cever verze skladby Anthony Phillipse "Master of Time", nikdy nevydané skladby nahrané ve studiu během session k "Underfall Yard" ("Fat Billy Shouts Mine") a tři nové písně včetně 17 minutového eposu "The Wide Open Sea", který je zpěvákovi Jacques Brelovi.

V dubnu 2011 Big Big Train vydali nově remixované první album "Goodbye to the Age of Steam" s bonusovými skladbami a novým přebalem. V červnu 2011 kapela dokončila nové aranžmá a nahrávání písně s názvem "Kingmaker", která původně objevila na demo albu "The Infant Hercules" z roku 1992. Nová nahrávka nahradila "Master of Time" na vydání "Far Skies Deep Time" pro ruský labeů MALS. V roce 2011 se ke kapele ještě jako stálý člen připojil i Dave Gregory.


Greg Spawton, Dave Gregory, Nick D'Virgilio, Andy Poole, David Longdon

Klávesista Danny Manners se připojil k BIG BIG TRAIN v roce 2012.


Danny Manners, Andy Poole, David Longdon, Nick D’Virgilio, Greg Spawton, Dave Gregory

Další album "English Electric Part One" bylo vydáno 3. září 2012 a získalo druhé místo v anketě čtenářů časopisu Prog "za nejlepší album" v roce 2012 hned za albem Marillion "Sounds That Can't Be Made". Na albu hostoval kytarista Andy Tillisomn z kapely The Tangent. "English Electric Part Two" vyšlo v březnu 2013 a získalo nominaci na "nejlepší album roku 2013" na Progressive Music Awards, které se konaly v Kew Gardens dne 2. září 2013. Big Big Train byli také nominováni v kategorii "Breakthrough", kde následně získali ocenění.

     
Kompilační dvojalbum "English Electric: Full Power" bylo vydáno 23. září 2013 a uvádí všechny písně z obou alb "English Electric", čtyři nové skladby a také 96 stránkový booklet. Mimo to vyšlo ještě EP s názvem "Make Some Noise", na němž byly uvedeny čtyři nové písně. Na "English Electric" Big Big Train představili hostující hráče Andy Tillison (varhany), Dave Desmond (mosaz) a Rachel Hall (housle).

V roce 2014 Big Big Train zaznamenali jejich živé vystoupení v Real World Studios, které ale vyšlo na DVD až v roce 2016. V srpnu 2015 Big Big Train hráli živě v King's Place, London.


Andy Poole, Danny Manners, David Longdon, Rikard Sjöblom, Nick D’Virgilio, Dave Gregory, Rachel Hall, Greg Spawton

V červnu 2015 vyšlo EP "Wassail", které obsahuje čtyři skladby, včetně tří premiérových. "Starožitnosti" je píseň "Master James Of St. George" z roku publikovaný v roce 2009 na CD "The Underfall Yard, hrál v tomto studiu Real World a je předzvěstí DVD. Nejdůležitější a nejzajímavější je nicmémě titulní skladba s odkazem na zvyku Wassail, kterými se oslavují jabloně hlavně na jihu - v západní části Anglie a spočívají v zapálení ohně vedle největšího stromu v sadu, zalévají jeho kořeny, aby se mu dařilo zjara a odvracejí zlé duchy.

Britská skupina Big Big Train nepolevuje v nahrávacím tempu. V roce 2016 vyšlo první DVD v historii kapely s názvem "Stone & Steel" vydané u Real World. V současné době kapela pracuje na novém albu "Folklore", ze kterého Greg a Andy budou vysílat sérii blogů, ve kterém vyprávějí příběhy o každé z písní na albu. První blog bude zveřejněn na počátku dubna 2016.

V únoru 2017 Big Big Train oznámili podrobnosti o svém novém albu. Bude to již jejich 10. studiové album a jmenuje se "Grimspound". Následovník alba "Folklore" tak dorazí po roce na pulty 28. dubna 2017. Nachází se na něm osm skladeb a zpěvák David Longdon prohlásil, že Big Big Train pokročili dále ve zvuku kapely. Dále řekl: Říká: "Album "Grimspound" následovalo velmi rychle po "Folklore". Najednou jsme měli takové množství nového materiálu a se skladatelskou účastí Dannyho, Rachel a Rikarda jsme byli schopni posunout zvuk kapely vpřed při přebudovávání všeho, co jsme se naučili v průběhu několika posledních let. Jsme odhodláni tvrdě pracovat, jak se říká, aby seno schlo, dokud slunce svítí".

Basista Greg Spawton k tomu dodává: "Objevuje se tam i nějaká složitější hudba na tomto albu s rozsáhlejšími instrumentálními úseky mimo vokální pasáže. Užili jsme si spoustu legrace pří tvorbě alba a nutili se více pracovat jako progresivní rocková kapela."

Big Big Train odehrají tři představení v London’s Cadogan Hall ve dnech 29. a 30. záčí a 1. října 2017.

Britové vydali 23. června 2017 další album "The Second Brightest Star", na něž se dostaly odložené skladby ze studia při natáčení alb "Folklore" a "Grimspound". Jedná se o velmi rozmanitý disk s baladami, nějakým celtic folkem, jazzy písněmi a nakonec i patřičnou dávkou progresivního rocku. Není to špatné album, ale "puristé" prog-rocku mohou být trochu zklamáni. Big Big Train vydali ještě ke konci roku vánoční singl se skladbou "Merry Christmas", který vyšel 8. prosince 2017.

První den roku 2018 Big Big Train vydali oznámení, že zakládající člen Andy Poole skupinu opouští. Poole a nyní baskytarista Greg Spawton založil Big Big Train na začátku 90. let. Pool opustil kapelu se slovy: ""Vážení, byla to dlouhá stará cesta na palubě tohoto vlaku a nyní je ten správný čas, abych vystoupil. Jsem připraven na nová a vzrušující dobrodružství. Děkuji své posádce a cestujícím. Přeji vám báječnou a naplňující další cestu. S pozdravem Andy".

Big Big Train bude pokračovat v sedmičlenné sestavě D’Virgilio, Gregory, Hall, Longdon, Manners, Sjöblom a Spawton po boku pětičlenné dechové sekce BBT pod vedením Davea Desmonda. Pro budoucí živé vystoupení kapela přijme dalšího hudebníka, který bude vypomáhat s klávesami a kytarou.

V únoru 2018 se ke koncertní sestavě Big Big Train připojil britský multi-instrumentalista a leader progressivní rockové kapely Cosmograf, kterého bylo možno vidět na vystoupeních The Anvil v Basingstoke a v červenci na festivalu Night of the Prog v Loreley, Německo, kde Robin Armstrong nahradil Andyho Poolea pro živá vystoupení. Nick, Rachel a Greg již dříve nahrávali jako hosté albu skupiny Cosmograf. V roce 2018 kapela vydala EP "Swan Hunter", který obsahuje v titulovou skladbu z alba "English Electric" skupiny ve více různých remixovaných verzích.

     

Obsahuje také dvě dříve nevydávané skladby - novou verzi "Seen Better Days", kde se na zpěvu podílí i Tim Bowness vedle zpěváka Big Big Trainu Davida Longdona a živou studio nahrávku "Summer's Lease". Kapela rovněž v červenci 2018 vydala živý záznam koncertu v Cadogan Hall v Londýně z roku 2017 pod názvem "Merchants Of Light", které se dostalo do oficiální britské hitparády rockových alb na pozici #2. Po dvou vyprodaných vystoupeních v pátek 29. a v sobotu 30. září 2017 kapela tehdy musela přidávat i třetí nedělní koncert 1. října 2017. V hezkém boxsetu se 72 stránkovou brožurou, která doprovází krásnou pastorační a dokonalou anglickou progresivní rockovou konstelaci.

Dne 17. května 2019 vyjde nová deska britské kapely Big Big Train. Tentokrát kapela hledala inspiraci v XVII a XVII stiletí, kde mladí muži a ženy cestovali za účelem rozšíření obzorů. Big Big Train vytvořili album písní, které se odehrávají ve vzdálených zemích i mimo ně. Deska registrovaná pod labelem English Electric Recordings/Burning Shed vyšla v květnu 2019 a dostala název "The Grand Tour". Bylo prvním albem kapely, které se dostalo do Top 40 oficiálního žebříčku britských alb. Objevilo se na ní devět skladeb, které poslouží posluchačům na epické cestě po zemi a moři a časem a prostorem. Počátkem května byl zveřejněn první singl se skladbou "Theodora In Green And Gold". "V apsidě kostela San Vitale v Ravenně jsou dvě krásné mozaiky ze 6. století, které představují byzantského císaře Justiniána a císařovnu Theodoru," vysvětlil basista Greg Spawton pro portál Prog. "Tato píseň je inspirována mozaikou a příběhem, které vypráví."

První britské turné Big Big Train se uskutečnilo na podzim roku 2019 a následovalo živé Blu-Ray album s názvem "Empire", které vyšlo pod English Electric dne 27. listopadu 2020. Bude to 2CD nahrané 2. listopadu 2019 na londýnském Hackney Empire na loňském turné po Velké Británii a obsahuje 12 skladeb a téměř 2 hodiny hudby. Kapela u příležitosti tohoto oznámení vydala video se skladbou "Winkie" z tohoto alba. Vydání "Empire" také připomíná poslední koncert Big Big Train, na kterém se představili kytarista Dave Gregory, houslistka Rachel Hall a klávesista Danny Manners. Plánované turné po Evropě a Severní Americe v roce 2020 byly zrušeny kvůli pandemii Covid. Členové kapely si udělali čas na přemýšlení o svém budoucím pracovním životě a Dave Gregory, Rachel Hall a Danny Manners se rozhodli BBT opustit. Zatímco odchod Davea Gregoryho z Big Big Train byl oznámen počátkem roku 2020, Rachel Hall a Danny Manners se v březnu 2020 rozhodli opustit kapelu. Takže kromě ukončení turné se rovněž tři členové kapely rozhodli opustit její řady. "Každý večer našeho prvního turné po Velké Británii byl zvláštní, ale hraní na Hackney Empire bylo obzvláště nezapomenutelné. Nyní je to navíc dojemné jako naše poslední kompletní show s Davem, Dannym a Rachel," okomentoval to zakladatel a baskytarista BBT Greg Spawton.

Rachel Hall "Je to více než osm let [od srpna 2014], co jsem začala nahrávat pro Big Big Train. Jak ten čas letí, když děláš hudbu!" prohlásila Rachel Hall. "Po dlouhém zvažování už nejsem schopna nabídnout svůj závazek ke kapele a vydám se na úplně novou vlastní cestu. Velice srdečně děkuji fanouškům za vaši laskavost a podporu. Přeji svým kolegům z kapely hodně štěstí a budoucích úspěchů".

"Odkládání vlastních hudebních projektů bylo ve spodní části mého seznamu úkolů příliš dlouho," vysvětluje Danny Manners. "Vzhledem k tomu, že židle u kláves Big Big Train vyžaduje hodně času, kromě svých dalších závazků jsem dospěl k neochotnému závěru, že abych toho dosáhl, Danny Manners musím opustit vlak. Bylo to pro mě fantastických osm let. Chtěl bych poděkovat svým kolegům z kapely za jejich skvělé muzikantství a přátelství, vedení a posádce za jejich dovednosti a podporu a samozřejmě fanouškům za jejich nadšení, které to všechno umožňuje. Doufám, že BBT budou pokračovat ve svém zaslouženém úspěchu a každý zůstane v těchto nejistých časech v bezpečí a solventní".

"Danny a Rachel hráli v posledním desetiletí významnou roli v pokračujícím vzestupu Big Big Train," říká frontman Big Big Train David Longdon. "Opouštějí kapelu jako velcí hudební přátelé a jsem potěšen, že společně s Davem Gregorym vystupují na mém nedávno vydaném albu s Judy Dyble "Between A Breath And A Breath." Všichni zůstaneme v kontaktu a určitě nevylučujeme, že se s BBT budou v budoucnu objevovat jako hosté".

"Za tři desetiletí existence kapely zaznamenaly řady Big Big Train spoustu příchodů a odchodů," komentuje Greg Spawton. "Plně respektujeme rozhodnutí, ke kterým Danny a Rachel dospěli. I když nám budou osobně chybět, stejně tak nás zajímá, jak se BBT bude dále vyvíjet, když vstoupíme do nové fáze naší kariéry".

V roce 2020 vydal David Longdon album "Between A Breath And A Breath" ve spolupráci se zesnulou Judy Dyble z Fairport Convention. Skupina pak zůstala jako základní kvarteto se zpěvákem Davidem Longdonem, basistou Gregem Spawtonem, bubeníkem Nickem D’Virgilio a kytaristou a hráčem na klávesy Rikardem Sjöblomem. Všichni zbývající členové pracují na nové hudbě, která by měla být vydána v blízké budoucnosti. Spolupracují se svými mimořádně talentovanými novými členy koncertní kapely Carly a Daveem a nemohou se dočkat, až se zahrají několik koncertů, jakmile to okolnosti dovolí.

Kapela se na podzim 2020 vrátila do studia se základním složením David Longdon, Gregory Spawton, Rikard Sjöblom a Nick D’Virgilio doplnění o hosty včetně Carly Bryant na vokály a Davea Fostera na kytary. Nové studiové album "Common Ground" Big Big Train vyšlo v červenci 2021 a dostalo se na #31 místo v oficiálním žebříčku britských alb, což představuje historicky nejvyšší pozici kapely. Album bylo nahráváno během roku 2020 ve studiích Petera Gabriela Real World a v dalších studiích ve Velké Británii, USA a Švédsku. K devíti skladbám alba patří krásná titulní skladba a první singl "Common Ground", oslnivá instrumentálka "Apollo", zeitgeist zachycující "The Strangest Times" a ohromující 15-minutový epický opus "Atlantic Cable". Kromě hudebníků a klíčových členů skupiny BBT Davida Longdona (zpěv), Gregoryho Spawtona (basa), Rikarda Sjöbloma (kytary, klávesy, zpěv) a Nicka D'Virgilia (bicí, zpěv) na albu také hostují Carly Bryant (klávesy, zpěv) a Dave Foster (kytary) plus hostování houslisty Aidana O'Rourkeho ze skotských folkových průkopníků Lau.

Turné The Common Ground bude dosud nejkomplexnějším souborem show Big Big Train po Velké Británii a bude zakončeno ve Velké Británii na prestižním London Palladium. Na turné po Velké Británii s objeví Greg Spawton (basa, basové pedály), David Longdon (zpěv, flétna), Nick D'Virgilio (bicí, zpěv) a Rikard Sjöblom (kytary, klávesy, zpěv). Doplní je hostující Carly Bryant (klávesy, kytary, zpěv), který přispívá vokály na "Common Ground", Dave Foster (kytary), který se na novém albu objevil ve dvou skladbách, Clare Lindley (housle, zpěv) a pětičlenný dechový soubor pod vedením Davea Desmonda (trombon). Kapela očekává, že brzy oznámí data i pro severoamerické turné.

Kapela ohlísila na 28. ledna 2022 nové album "Welcome To The Planet" na jejich vlastním labelu English Electric Recordings. Nové album přichází šest měsíců po vydání kriticky uznávaného top 40 alba "Common Ground". Zakladatel Big Big Train Gregory Spawton vysvětluje krátkou dobu mezi alby: "Zkušenosti z pandemie nám ukázaly, že musíme svůj čas na Zemi využít co nejlépe. S ohledem na to a s novými členy kapely na palubě, kteří nám dali novou hlavu, jsme se rozhodli pro rychlý návrat do studia, abychom napsali a nahráli "Welcome To The Planet".

Stejně jako u "Common Ground" i na albu "Welcome To The Planet z ledna 2022 lze pozorovat, že Big Big Train si zachovávají své progresivní kořeny, ale také absorbují vliv ze všech sfér hudby. Otvírací skladba alba "Made From Sunshine", jejímž spoluautorem je kytarista Dave Foster a zpěvák David Longdon, má kytarové linie proslulé Johnnym Marrem a vokální harmonie připomínající Finn Brothers/Crowded House, přičemž houslistka Clare Lindley sdílí hlavní vokály s Longdonem. V jiné části alba získala klávesistka Carly Bryant svůj první titul Big Big Train při psaní a hlavní vokály na strhující titulní skladbě. Dva nedávné singly "The Connection Plan" a "Lanterna" jsou zahrnuty spolu s písní se zimní tématikou "Proper Jack Froster", hořkosladkým příběhem z dětství. Album doplňují jemná akustická "Capitoline Venus", nádherná "Oak And Stone" a dvojice oslnivých instrumentálek "A Room With No Ceiling" a "Bats In The Belfry", které napsali kytarista a klávesista Rikard Sjöblom a bubeník Nick D'Virgilio.

Dne 20. listopadu 2021 se objevila tragická a smutná zpráva na stránkách kapely:

Big Big Train s velkým zármutkem oznamují, že 20. listopadu 2021 odpoledne v nemocnici v Nottinghamu ve Spojeném království zemřel David Longdon ve věku 56 let po nehodě, která se stala v pátek v časných ranních hodinách. Zůstaly po něm jeho dvě dcery Amelia a Eloise, matka Vera a partnerka Sarah Ewingová.

Jeho pohřeb se konal 6. ledna 2022 v Amber Valley v Derbyshire ve Velké Británii a zúčastnila se ho Davidova partnerka Sarah Ewing, velmi blízcí přátelé a rodina.

Pozůstalá partnerka Sarah Ewing k tomu řekla: "David a já jsme byli nejlepší přátelé, partneři a spřízněné duše a jsem z jeho ztráty naprosto zdrcená. Byl to krásný člověk a cítím se tak šťastná, že jsem jej poznala a milovala."

Greg Spawton se k tomu vyjádřil: "Jsme naprosto ohromeni ztrátou Davida. Je nevýslovně kruté, že vrtoch osudu ve včerejších časných ranních hodinách připravil jej a jeho blízké o šťastnou společnou budoucnost a všechny příležitosti, osobní i hudební, které na něj v příštím roce a dalších letech čekaly".

"David měl obrovský dopad na můj život jak hudebně, tak osobně," pokračuje Spawton. "Miloval jsem jej jako bratra a jeho ztrátu už velmi hluboce cítím. Byl to skutečný kreativní vizionář s mimořádnou hloubkou talentu. Ale především to byl prvotřídní a velmi milý člověk. Jeho rodině, přátelům, spoluhráčům z BBT a členům kapely bude strašně chybět".

Vydání alba "Welcome To The Planet" skupiny zůstává i nadále naplánováno na 28. ledna 2022. Další prohlášení týkající se koncertů a dalších aktivit kapely v roce 2022 bude následovat v pravý čas. Kapela a její management požadují v této extrémně těžké době soukromí pro Davidovu rodinu a přátele.

Big Big Train také ohlásili návrát na pódium se sedmi potvrzenými koncerty na březen 2022. Dne 22. března 2022 uspořádali Big Big Train vzpomínkový večer na Kings Place v Londýně na oslavu Davidova života. Davidovi kolegové z Big Big Train v minulosti i současnosti spolu s týmem BBT přivítali přes 100 hostů z hudebního průmyslu - všichni s Davidem nějakým způsobem spolupracovali. Večer zahrnoval řadu akustických vystoupení hudby napsané nebo úzce spojené s Davidem, a to jak v rámci Big Big Train, tak mimo něj, stejně jako pocty mluveným slovem. Ohlášené turné turné skupiny je první od roku 2019, které zahrnovalo londýnskou show natočenou pro jejich Empire Blu-ray. Bude obsahovat tři vystoupení s Marathon, kapelou vedenou Markem Kellym, klávesistou Marillion. Greg Spawton z Big Big Train řekl: "Jsem potěšen, že se Marathon Marka Kellyho připojí k Big Big Train na našich koncertech v Birminghamu, Bath a Londýně. Jsem fanouškem Marillion od jejich úplných začátků před 40 lety a dlouho obdivuji Marka za vše, co dokázal v Marillion i mimo něj. Debutové album Marathon [Mark Kelly's Marathon], které Mark a jeho kolegové z kapely vydali minulý rok, bylo jedním z mých hudebních vrcholů roku 2020. Těším se, až uslyším materiál zahraný živě, a jsem přesvědčen, že si jej fanoušci Big Big Train nesmírně užijí..."

Albero Bravin Big Big Train dne 27. dubna 2022 oznámili, že Alberto Bravin se stal jejich novým zpěvákem jako náhrada za Davida Longdona, který tragicky zemřel loni v listopadu. Nový hudebník byl v letech 2015-2022 klávesistou a zpěvákem italské legendy progresivního rocku, formace Premiata Forneria Marconi. Alberto k tomu poznamenal: "Jsem velmi poctěn, že mám příležitost připojit se k Big Big Train. Jsem velkým fanouškem BBT a nemůžu se dočkat, až budu moci hrát s formací a přispět k pokračování kariéry této skvělé kapely a zároveň uctít památku Davida Longdona".

Zakladatel a baskytarista Big Big Train Gregory Spawton dodává: "Nick D'Virgilio a já jsme viděli Alberta vystupovat s PFM a velmi nás ohromily jeho schopnosti jako zpěváka a multiinstrumentalisty. Víme, že David je nenahraditelný; hodně nám chybí hudebně i osobně. Chtěli jsme někoho, kdo dokáže svými dovednostmi a osobností předat písničky, které David zpíval pro Big Big Train, a také někoho, kdo by mohl pomoci s rozvojem kapely". Alberto debutoval s Big Big Train na evropském turné v září 2022 s velkým ohlasem na vystoupeních ve Spojeném království a Nizozemsku.

Je nutno podotknout, že Big Big Train je nyní skutečně mezinárodní tým, který kromě Britů tvoří Američan, Švéd, Ital a Nor. Skupina také ohlásila turné, během kterého zahraje materiál z různých fází své kariéry a také jednu novou skladbu. Kapela také potvrdila, že jejich dva dříve oznámené koncerty ve Velké Británii v září 2022 se budou konat a také šest dalších vystoupení, když se konečně objeví i v kontinentální Evropě, a to v Nizozemsku, Německu, Švýcarsku a ve Francii. Klávesistka a vokalistka Carly Bryant se nemůže připojit ke kapele v těchto dnech z rodinných důvodů, ale vrátí se, jakmile to okolnosti dovolí. Vedle Bravina, D'Virgilia, Spawtona a dlouholetého kytaristy Rikarda Sjöbloma se v sestavě Big Big Train na koncertech v září 2022 objeví také kytarista Dave Foster, houslistka a zpěvačka Clare Lindley, klávesista Oskar Holldorff a dechová sekce Big Big Train vedená od Davea Desmonda. Holldorff je členem norské kapely Dim Gray, jejíž debutové album "Flown" vyšlo loni s velkým ohlasem. Nejblíže naší zemi zahrají 8. září 2022 v Berlíně.

Big Big Train oznámili, že svůj výstup na festivalu Night Of The Prog 2018 v německém Loreley vydají na blu-ray a 2CD nazvaném "Summer Shall Not Fade - Live At Loreley", které vyjde u English Electric Recordings dne 14. října 2022. Dvouhodinový balíček obsahuje materiál z alb "The Underfall Yard", "English Electric", "Folklore" a "Grimspound" a navíc fanoušky oblíbené písně z "Kingmaker" a "Summer's Lease". Album obsahuje kompletní sestavu Big Big Train, včetně Davida Longdona, který zemřel v roce 2021, a pětičlenné dechové sekce.

Greg Spawton na ten večer vzpomíná: "Byla to opravdu kouzelná noc, kdy kapela hrála skvěle a publikum bylo úžasné, protože ona i my jsme si užívali nádherné scenérie venku". A Nick D'Virgilio k tomu dodává: "Je těžké uvěřit, že je to teprve naše osmé společné vystoupení. Každá jeho vteřina byla prostě úžasná". A kytarista Rikard Sjöblom na zesnulého zpěváka vzpomíná: "David byl ten večer absolutní hvězdou, jeho vokální výkon a způsob, jakým velel pódiu, byly mimořádné. Loreley je úžasný záznam naší doby s ním a je to jeden z nejdůležitějších okamžiků mého života".

Oskar Holldorff Multiinstrumentalistka Carly Bryant oznámila 15. ledna 2023, že opustila britské progrockery Big Big Train. Bryant ve svém prohlášení na Facebooku oznámila, že rodinné závazky, které ji bránily koncertovat s kapelou na jejich koncertech v září 2022, také znamenaly, že nyní musí z kapely úplně odejít. Natrvalo ji nahradil Oskar Holldorff z kapely Dim Gray. Holldorf vstoupil, aby pomohl kapele se zmíněnými koncerty, na kterých Dim Gray působila jako support.

"Opustit Big Big Train bylo velmi těžké rozhodnutí," řekla Bryant. "Moje rodinné závazky způsobily, že jsem se nemohla připojit ke kapele na pódiu na podzimních vystoupeních. Když se podívám dopředu na několik příštích let, budou pro mě tyto závazky i nadále velmi náročné být mimo domov na delší dobu. Vzhledem k tomu, že BBT mají na roky 2023 a 2024 významné plány na turné, došel jsem k závěru, že pro mě a pro kapelu bude nejlepší, když nyní odstoupím, protože nechci, abych navždy musel říkat ne. Když jsem Oscara loni v září viděl hrát tak skvěle na show kapely v Aylesbury, vím, že Oskar odvede fantastickou práci pro kapelu. Miloval jsem svůj čas v BBT; jsou nejlepší kapelou, mají kolem sebe nejlepší tým a nejlepší fanoušky!"

Holldorfovo členství v BBT staví budoucnost Dim Gray do centra pozornosti, když jeho vlastní kapela udělala vážný pokrok s jejich posledním albem "Firmament", ačkoli Holldorf zdůrazňuje, že bude pokračovat ve dvojí roli. "Užil jsem si každou minutu koncertů Big Big Train loni v září, když jsem zastupoval Carlyho, a jsem potěšen, že mohu vstoupit do kapely trvale," říká. "Plány BBT na letošní a další rok jsou velmi vzrušující a je mi ctí následovat Carlyho v roli klávesisty a hrát po boku Rikarda Sjöbloma a zbytku této fantastické kapely. Budu také pokračovat v hraní s Dim Grey, takže se těším, že budu v dohledné době velmi zaneprázdněn."

Gregory Spawton dodává: "Jsme Carly vděční za její příspěvky k posledním dvěma studiovým albům Big Big Train, "Common Ground" a "Welcome To The Planet". Zatímco se Carly loučí s Big Big Train, je v rané fázi tvorba jejich dalšího sólového alba. Gregory Spawton ještě uvedl: "Oskar předvedl skvělé výkony na pódiu s BBT loni v září a já vím, že bude velkým přínosem pro to, aby kapela postoupila vpřed jak naživo, tak ve studiu."

Maria Barbieri Britští progrockeři Big Big Train oznámili, že italská kytaristka Maria Barbieri dočasně nahradí pro hlavní vystoupení kapely na festivalu 2 Days + 1 v severní Itálii dne 2. září 2023 současného kytaristu Davea Fostera, který má v září 2023 předchozí závazky se Steve Rothery Band. Big Big Train se také chystají oznámit sérii živých vystoupení, která se budou konat ve Spojeném království a kontinentální Evropě v srpnu a září 2023, na kterých vystoupí také Barbieri. "Opravdu bych si přál, abych mohl být na dvou místech a v obou kapelách najednou, ale nemůžu," říká Foster. "Maria Barbieri je úžasný talent a vím, že v mé nepřítomnosti odvede skvělou práci, než se vrátím na pódium s BBT v roce 2024."

"Jsem potěšena, že mám letos šanci zahrát si živě v rámci Big Big Train," dodává sama Barbieri, kterou můžete mimo jiné vidět předvádět na jejím kanálu YouTube cover verze skladeb PFM. "Je to skvělá příležitost zahrát si spoustu báječné hudby po boku skvělých muzikantů. Nemůžu se dočkat, až přijde srpen, zkoušení a pak vyrazíme na turné."

Barbieri byla inspirována svou první expozicí King Crimson, kterou hrála v jejím prvním progresivním rockovém projektu s Marisou Cuomo a Enzem Buonem. Od roku 2020 hostuje s Lino Vairettim a Osannou a na dálku nahrává řadu sól pro různé popové, rockové a progresivní rockové projekty. V roce 2021 začala spolupracovat s bubeníkem (a technikem bicích u Toto) Larrym Croweem. Kromě příprav na turné s Big Big Train v srpnu a září 2023 v současné době pracuje na nových písních pro své první sólové album.

Ztráta klíčového člena kapely, zvláště za tragických okolností, jako u Davida Longdona, představuje spoustu otázek a řadu potenciálních odpovědí. U Big Big Train je jasné, že záměrem kapely, odrážejícím Davidovu deklarovanou touhu, bylo pokračovat - a to je to, co udělali: přeskupili se, nalezli nového zpěváka/spisovatele/frontmana, vypořádali se s dalšími změnami v sestavě, při hraní koncertů a nasměřovali se k vydání nového alba pod názvem "Ingenious Devices" v roce 2024. Skládá se z 5 skladeb. Uzavírá je předzvěst budoucnosti - verze "Atlantic Cable" nahraná v Aylesbury v září 2022 je píseň, kterou David nikdy nezazpíval naživo. Zbytek alba se zaměřuje na tři známé BBT skladby, které kapela využila příležitosti dále vylepšit. "East Coast Racer" odstartovalo album "English Electric Part Two" a je zde představeno ve zcela nové studiové verzi, kterou hraje sestava kapely z roku 2019. Přidejte k tomu 17-dílnou smyčcovou sekci nahranou v Abbey Road a máte ultimátní verzi této skladby. Hudba skáče z reproduktorů s novou bohatostí, živostí a přítomností, která vyžaduje, aby se poslouchala! BBT Brass je vždy potěšením slyšet, ale v kombinaci s orchestrem jde o symfonický způsob, který jsme si dříve nepředstavovali. A ještě přichází závěrečná sekce, doplněná kytarovým sólem Davea Gregoryho, které je mistrovským dílem. Jakékoli obavy, že se jedná o "výplňkové" vydání, jsou zcela zamítnuty...

"The Book Of Ingenious Devices" je orchestrální most, který spojuje "East Coast Racer" s "Brooklands" a spojuje tyto dvě skladby jako monstrózní progrockový epos! Od vlaků k motorovým vozidlům pokračuje téma umělé vynalézavosti a technologie, stejně jako Gregoryho kytara a dynamika orchestru. Se svěžími bicími, baskytarou a basovými pedály tato verze posouvá "Brooklands" na úroveň, které bych navrhoval, aby původní verze nikdy nedosáhla - stojí bok po boku s ECR a drží si svůj vlastní. Zejména střední část, která následuje po velkolepém Longdonově zakončení refrénu "I was a lucky man/Byl jsem šťastný muž", je brilantní aranžmá - filmová a překypující energií, propojuje aspekty písně, které byly dříve při srovnání poněkud rezervované. Závěrečná část se vyznačuje bujností orchestru, který hraje vedlejší roli v Davidových vokálech, přičemž každý komplimentuje ten druhý.

"Voyager" se připojuje přímo a odnáší věci ze Země do vesmíru! Tato skladba ze tří remaků se pravděpodobně nejméně liší od originálu, ale přesto díky extra instrumentaci a několika novým částem působí jako nový poslech vedle ostatních eposů.

Dne 8. prosince 2023 progresivní rocková kapela Big Big Train oznámila, že své 15. studiové album nazvané "The Likes Of Us" vydá 1. března 2024 prostřednictvím Inside Out Music. Bude to první studiové album s novým zpěvákem Albertem Bravinem a také první album pod hlavičkou InsideOut Music. Bývalý člen PFM se ke kapele připojil v srpnu 2022 po tragické smrti bývalého frontmana Davida Longdona. "Je nám potěšením, že můžeme oznámit vydání "The Likes Of Us," říká kapela. "Po událostech posledních let je to pro nás obzvláště důležité album, jak pro kapelu, tak i jednotlivě. Jsme velmi hrdí na nové písně, které jsme nahráli hlavně ve studiu v Itálii. Spolupracujeme v jednom pokoj přinesl další inspiraci, skutečnou energii a jasný smysl. Z výsledků jsme nadšeni."

Nové album bylo nahráno v Urban Recording v Itálii, ve studiu doporučeném Bravinem. Pochopitelně se ukázalo, že to byla pro kapelu docela emotivní příležitost. "Byly tam i nějaké slzy, i pár svých jsem vyplakal," vzpomíná bubeník Nick D'Virgilio. "Existuje mnoho důvodů, proč jsme tak dlouho nefungovali, ale tento proces přinesl to nejlepší všem." Greg Spawton k tomu dodává: "Byly to příběhy z našich životů a máme s nimi hluboké, osobní spojení."

Ohromující umělecká díla vytvořila dlouholetá spolupracovnice kapely Sarah Louise Ewing podle návrhů Steve Vantsise. "The Likes Of Us" bude vydáno v několika různých formátech, poprvé i jako Dolby Atmos a 5.1 mix od Bruce Soorda z The Pineapple Thief, zatímco stereo mixu se ujali pravidelný inženýr kapely Rob Aubrey a Alberto Bravin. Kapela již uvolnila video k prvnímu singlu "Oblivion" z nového alba.


Big Big Train včetně žesťové kapely odehraje dva sety během plavby Cruise To The Edge, která se má konat během 6 dnů od 8. března do 13. března 2024 včetně, popluje se z Miami do Ochos Rios na Jamajce a poté do George Town v Grand Cayman, před návratem do Miami. BBT se objeví po boku Marillion, Flying Colors, Steva Hacketta, PFM, The Flower Kings, Riverside a mnoha dalších skvělých kapel a hudebníků. Gregory Spawton říká: "Jsme potěšeni, že budeme hrát na Cruise To The Edge v roce 2024. Budou to naše vůbec první vystoupení mimo Spojené království a kontinentální Evropu - přenést Big Big Train přes Atlantik je nesmírně vzrušující vyhlídka".

Alberto Bravin k tomu říká: "Na Cruise To The Edge v letech 2015 a 2019 jsem měl jako člen PFM skvělý zážitek z hraní show, takže se nesmírně těším na vystoupení s Big Big Train on the Cruise." Nick D'Virgilio dodává: "Jsem naprosto nadšený z toho, že Big Big Train bude na palubě Cruise v březnu 2024. Měl jsem to štěstí, že jsem předtím hrál Cruise při mnoha příležitostech s různými kapelami a vím, že to bude úplný výbuch."


   Zpět
Členové:
Greg Spawton - Bass, Backing Vocals, Guitars, Keyboards (1990-present)
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals, Percussion (2009-present)
Rikard Sjöblom - Guitars (2014-present)
Alberto Bravin - Vocals, Keyboards (2022-dosud)
Clare Lindley - Violin, Vocals (2021-dosud)
Dave Foster - Guitars (touring 2020-2021, 2021-dosud)
Oskar Holldorff - Keyboards (Dim Gray) (2023-present)

Koncertní hosté:
Robin Armstrong - Guitars, Keyboards (2018-2019)
Bývalí členové:
Carly Bryant - Keyboards, Guitars, Vocals (touring 2020-2021, 2021-2022)
David Longdon - Lead Vocals, Flute, Keyboards, Guitars (2009- died 2021)
Danny Manners - Keyboards, Double Bass (2012-10/2020)
Rachel Hall - Violin, Vocals (2014-10/2020)
Dave Gregory - Guitars (2011-01/2020)
Andy Poole - Guitars, Bass, Keyboards (1990-1.1.2018)
Sean Filkins - Lead Vocals (2003-2009)
Steve Hughes - Drums (1991-1998, 2002-2009)
Ian Cooper - Keyboards, Vocals (1991-1995, 1999-2004)
Tony Müller - Keyboards (1995-2003)
Martin Read - Lead Vocals (1991-2003)
Phil Hogg - Drums (1999-2002)
Pete Hibbit - Drums (1998-1999)

Členové Greg Spawton
Celým jménem Greg Mark Aurelius Spawton)
(narozen ***, Sutton Coldfield, England)
Bass, Backing Vocals, Guitars, Keyboards (1990-present)


Greg je britský kytarista a skladatel, spoluzakladatel a dlouholetý člen kapely Big Big Train.

Greg byl pozdním začátečníkem hudby, začal hrát na kytaru v 17 letech a poté ji využíval jen jako prostředek k psaní písní. Jeho jediná hudební zkušenost před Big Big Train byla v kapele Equus, která na začátku 80. let odehrála řadu představení v Gregově rodném městě Sutton Coldfield a jeho okolí. Po absolvování studia archeologie na Reading University se Greg přestěhoval do Dorsetu.

V roce 1990 založil s Andy Poolem kapelu Big Big Train. Přestože se vyučil archeologem, Greg nakonec pracoval jako specialista na bezdomovectví a nadále skládal písně pro Big Big Train jako koníček. Poté, co skupina začala vykazovat určité známky úspěchu, se v roce 2016 konečně mohl stát hudebníkem na plný úvazek.

Gregovými hlavními nástroji jsou nyní basová kytara a basové pedály, ale jeho zaměření zůstává především ve skládání hudby.
Členové Nick D'Virgilio
(celým jménem Nicholas D'Virgilio)
(Narozen 12. listopadu 1968, Whittier, California)
Vocals, Drums, Percussion (Cirque Du Soleil, Big Big Train /2009-present)


Je americký bubeník, zpěvák a multiinstrumentalista. V letech 1992-2011 byl členem progresivní rockové skupiny Spock's Beard, nejprve jako bubeník a později i jako zpěvák. Jeho jméno nezapře italský původ jeho rodičů, matčina rodina pochází ze Sicílie a otec pocházel z Bari.

Sám Nick prozrazuje o svých raných letech: "Začal jsem hrát na bicí, když mi byly tři roky, a od té doby jsem už nedělal nic jiného kromě hudby s výjimkou baseballu a golfu mezitím." Když mu bylo 5 let, jeho otci se dělalo špatně od jeho hraní na hrnce a pánve a přinesl domů sadu bicích z roku 1965, modře jiskřivou sestavu Ludwig, a od té doby už nebylo návratu. Hudba jej zcela pohltila a nehodlal se jí vzdát. "Můj bratr mě naučil hrát na kytaru, když mi bylo sedm let. Naučil jsem se stahovat si věci z nahrávek a to stejné jsem pak dělal i s bubnováním. Chtěl jsem být jako Donny Osmond. Moji rodiče mě vzali do Las Vegas, abych uviděl The Osmonds tenkrát na koncertě v klubu Tropicana, když mi byly čtyři roky. Jako šestiletý nebo sedmiletý jsem si poprvé koupil desku Kiss, pak mě můj bratr zase seznámil s kapelami Led Zeppelin a Genesis a pak se všechno u mě změnilo." V 15 letech se připojil ke své první kapele a začal rozvíjet svůj vlastní osobní styl založený na pocitu a groovu vedle pokročilé techniky.

Do svých sedemnácti let byl Nick hudebním samoukem. Jako 17 letý se zapsal do Dick Grove School of Music, kde studoval hru na bicí, psaní písní a zpěv. V průběhu let také zdokonalil svůj styl a schopnosti prostřednictvím tréninků a zkoušek s učiteli a bubeníky jako Dave Garabaldi, Chad Wakerman, Richard Wilson, Chuck Silverman a Roy Burns. Po hudební škole se stal pracujícím hudebníkem, bral každý koncert, který mohl dostat, a navštěvoval jam sessiony po celém městě.

Nickova osudová kapela, pochvalně oslavovaní Spock's Beard, vznikla v roce 1991, když se při nějakém bluesovém jamování v LA setkal s budoucími spoluhráči Nealem a Alanem Morse. "Náhodou jsme si navzájem padli do oka, když jsme hráli nějakou bluesovou věc. Poté jsme se dali do řeči a od té doby jsme už zůstali spolu. Skočil jsem za Nealem a dostal pásku některých písní, na kterých pracoval, jak se později ukázalo, že se jednalo o celou desku "The Light". Neal a Al mluvili o vzniku kapely. Tak se mě zeptali a bylo to".

Koncem roku 1994 se Nick setkal s Kevinem Gilbertem (Toy Matinee, Giraffe), aby s nim zahrál "The Lamb Lies Down On Broadway" na festivalu zvaném Progfest. V roce 1994 tak hrál v kapele Giraffe na Progfest, která měla ve svém repertoáru i skladby Genesis, konkrétně z alba "The Lamb Lies Down On Broadway". Od této šance, kterou nabídlo setkání v lyžařském středisku v nočním klubu nedaleko Los Angeles, jeho kariéra povýšila na další úroveň. Následně se Nick připojil ke Kevinově kapele THUD. Když Nick nebyl na turné s THUD, trávil spoustu času v Kevinově studiu, učil se inženýrskému umění a jamoval s jinými hudebníky. S Kevinem pak vydržel až do Kevinova úmrtí 17. května 1996. Nick D'Virgilio byl dost blízkým spolupracovníkem Gilberta, a tak na sebe vzal úkol dokončit dokončit poslední album, na kterém Gilbert začal pracovat, než zemřel. Vyšlo až v roce 2000 pod názvem "The Shaming Of The True".

Jedním z hudebníků, s nimiž jamoval ve studiu, byl bubeník Brian MacLeod, který Nicka doporučil Rolandu Orzabalovi z Tears pro světové turné Fears for the Raoul and the Kings of Spain. Nick odletěl do Velké Británie a zkoušel s Tears for Fears v Real World Studios. Tyto zkoušky zahájily dlouhou spolupráci s Tears for Fears, která trvala od roku 1995 do roku 2010. Vedle spolupráce s Kevinem Gilbertem, Tears For Fears a Genesis založil Nick v roce 1992 skupinu Spock's Beard. Jejich první album vyšlo v roce 1995 a během následujících sedmi let Spock's Beard nahráli dalších pět alb a absolvovali rozsáhlé turné. Poté, co v roce 2002 kapelu opustil zpěvák Neal Morse, stal se Nick hlavním zpěvákem. S kapelou zůstal až do roku 2011, kde nahrál další čtyři alba pro Spock’s Beard jako zpěvák a bubeník. Od té doby se do kapely čas od času vracel jako hostující bubeník.

V roce 1997 se Nick vrátil do Anglie, aby hrál na bicí na posledním studiovém albu Genesis "Calling All Stations". Byl jedním ze dvou bubeníků, kteří ve skupině Genesis nahradili Phila Collinse; rovněž se s druhým bubeníkem (Nir Zidkyahu) střídal na jejich albu "Calling All Stations". Jeho stále rostoucí talent a dovednosti jej přivedly k řadě významných koncertů, včetně Genesis, Petera Gabriela, Sheryl Crow, Kevina Gilberta, Erica Burdona, odjel i druhé reunionové turné s Tears For Fears. Stihl se mihnout i v projektu Rewiring Genesis, což byl projekt, který hrál cover verze skladeb Genesis.

V roce 2001 vychází jeho první sólové album "Karma", na kterém Nick spolupracoval s Mike Keneallym a Bryanem Bellerem z kapely The Mike Keneally Band. V letech 2001 až 2004 vystupoval také s Mike Keneally Band ve složení Nick D'Virgilio (drums, vocals), Mike Keneally (lead vocals, lead guitar, keyboards), Bryan Beller (bass, vocals) a Rick Musallam (guitar, vocals). Nick také nahradil Marka Zondera v kapele Fates Warning při jejich letním turné s Dream Theater a Queensryche v roce 2003. Následně Mark Zonder nahrál studiové album Fates Warning s názvem FWX, ale vzhledem k jeho odporu k cestování s nimi nemohl vyjet na turné. D'Virgilio pak odehrál s kapelou několik koncertů na podporu jejich alba FWX z roku 2005 a objevil se na jejich živém DVD z roku 2006 "Live in Athens."

Od roku 2003 byl D'Virgilio také bubeníkem v power pop kapele The Rubinoos. Nick se poprvé setkal s Gregem Spawtonem z Big Big Train v roce 2006 ve studiích Aubitt v Southamptonu. Nick hrál na bicí ve dvou písních na albu Big Big Train z roku 2007 "The Difference Machine", a po nahrání všech bicích na "The Underfall Yard" se v roce 2010 připojil k Big Big Train jako řádný člen. Vystupoval rovněž s britskou progresivní rockovou kapelou Frost* a objevil se na jejich živé nahrávce z roku 2009 "The Philadelphia Experiment".

V roce 2007 se Nick také podílel na nahrávce člena Dream Theater, klávesisty Jordana Rudesse - album "The Road Home". Dne 18. listopadu 2011 Nick ohlásil svůj odchod ze skupiny Spock's Beard a od roku 2010 do roku 2014 byl Nick bubeníkem, zpěvákem a asistentem kapelníka při show TOTEM od Cirque du Soleil a odehrál show více než 1400-krát včetně dvou dlouhých vystoupení v Royal Albert Hall.

Další sólový počin vyšel Nickovi až v červenci 2011 jako EP pod názvem "Pieces". Vydal také album s power triem The Fringe. V roce 2014 se Nick připojil k prodejci hudebních nástrojů Sweetwater Sound, kde vytváří ukázková videa a slouží jako bubeník prvního zavolání Sweetwater Studios. Hrál také na bicí pro Steva Hacketta na dvou albech "The Night Siren" (2017) a "At The Edge Of Light" (2019). V současnosti Nick působí kromě Big Big Train také ve skupině The Haircuts spolu s Mike Keneallym a Rickem Musallamom.

Nick vydal své druhé studiové album "Invisible" 26. června 2020, na kterém spolupracovali Tony Levin, Paul Gilbert, Randy McStine, Jonas Reingold, Don Carr a mnoho dalších.
Vlastní stránky: http://www.ndvmusic.com
Členové Rikard Sjöblom
(Narozen ***, Back, Gävleborgs Län, Sweden)
Guitars (2014-present)


Rikard je švédský hudebník, zpěvák, skladatel a hráč na kytaru, který je nejznámější jako zkladatel a člen kapely Beardfish. V současné době žije v Gävle, Sweden.

Rikard Sjöblom se narodil v roce 1982 ve městě Gävle ve Švédsku. Ve věku pěti let začal hrát na akordeon. V deseti letech již přidal do svého repertoáru kytaru. V 11 letech pak poslal demo coverů od Beatles labelu Sonet Records. Byl ale odmítnut. Když mu bylo 17, koupil si varhany Hammond a založil duo Bootcut s Petterem Diamantem. S novým tisíciletím tak přišlo varhanové a bubnové duo Bootcut, které se dodnes skládá ze Sjöbloma na varhany a Pettera Diamanta za bicí soupravou. Bootcut vydali dvě vlastní CD s názvem "Hammond VS Drums" (2002) a "De Fluff" (2005). O téměř deset let později spatřilo světlo světa pouze digitální vydání s názvem "Suspended Animation" a bylo natočeno čtvrté album.

V letech 1994 až 1998 Sjoeblom zakládal kapely založené z lásky ke skate punku, grunge a nakonec death metalu. Větší význam pro hudebníka, jak jej známe dnes, bylo v roce 1999 zalíbení do hudby kapel King Crimson a Gentle Giant a koupil si varhany L-100. Studoval obor Music na škole Hammargymnasiet Sandviken. Rikard Sjöblom je však hlavně znám jako zakládající člen skupiny BEARDFISH.

Zatímco Bootcut zůstali svoji vlastní entitou, z dua se také v roce 2001 stali Beardfish, když se k nim připojil basista Gabriel Olsson a kytarista David Zackrisson. Bubeník Magnus Östgren a baskytarista Robert Hansen nahradili Pettera a Gabriela v roce 2002, čímž vznikla neporušená základní sestava Beardfish, která se vydržela až do roku 2016, kdy se kapela rozpustila. Připojil se i pátý člen Stefan Aronssona, který nahrál první album s kapelou a pak odešel. Po dvou samostatně vydaných albech Beardfish podepsali smlouvu s InsideOut Music v roce 2006 a vydali šest alb pro tento label, než se v roce 2016 rozpadli. Beardfish koncertovali a mimo jiné podporovali Spock's Beard, Pain of Salvation a Flying Colors.

Zatímco s Beardfish se věci dařily, Sjöbloma potkala osobní tragédii, když spolu se svou přítelkyní prošli těhotenstvím, které skončilo narozením mrtvých dětí Ludvíka a Sverkera. Jeho srdce se z toho později vyzpovídalo ve stejnojmenné skladbě na albu Beardfish "The Void" v roce 2012, které je jejich nejtěžší a nejtvrdší. Sjöblom se později stal otcem své dcery Villemo ještě ve stejném roce.

Beardfish vyrazili na turné se Spock's Beard a Sound Of Contact v roce 2013, a v téže době Sjoiblom nahrál album s utajovanou sestavou včetně Petter a Rasmuse Diamantovými, které ale ještě nebylo vydáno. V roce 2014 se Sjoiblom stal otcem svého syna Tagea a začal spolupracovat se zpěváky a skladateli Ulfem Nilssonem a Lindou Vargovou. V té době angličtí progresivní rockoví titáni Big Big Train kontaktovali Sjöbloma, aby se k nim připojil na kytaru a klávesy naživo na prvních koncertech kapely po 17 letech. Během přestávky začal Sjöblom pracovat na materiálu, ze kterého se nakonec stalo album "The Unbendable Sleep" z roku 2016.

Rok 2015 se pro Beardfish a Sjöbloma stalo plodným, když vydali jejich poslední album "+4626-COMFORTZONE" a koncertovali společně s Neal Morse Band po Evropě. Sjöblom pokračoval v práci jako kytarista a zpěvák se zpěvačkou a skladatelkou Lindou Vargovou a odehrál tři vystoupení na King's Place v Londýně s Big Big Train.

Beardfish se rozešli v roce 2016 a Rikardovi tak zůstal prostor pro nové album Bootcut a budoucí sólový projekt Sjöblom jako Gungfly. Rikard vždy psal a nahrával hudbu vedle své práce s Beardfish a tyto nahrávky nakonec vedly k vlastnímu albu pod jeho vlastním jménem v roce 2004 s názvem "Cyklonmannen", hudební (instrumentální) interpretaci románu švédského autora beatniků Sture Dahlströma (1922-2001). Poté trvalo pět let, než vyšlo další sólové album "Please Be Quiet". Na tomto albu byla poprvé použita přezdívka Gungfly. Gungfly je švédské slovo znamenající nezabezpečenou půdu a tato identita kapely se objevila na všech Rikardových následujících sólových počinech. Když se Beardfish v roce 2016 rozpadli, Rikard podepsal jako sólový umělec (Rikard Sjöblom’s Gungfly) s Inside Out Music a od té doby s nimi vydal dvě alba a 5CD box zahrnující deset let, které předcházely jeho podpisu s labelem.

Rikard se připojil k Big Big Train v roce 2014, kdy se kapela připravovala znovu hrát živě. Ačkoli byl původně rekrutován jako hudebník na turné, kde hrál na kytaru spolu s Dave Gregorym a občas i na klávesy. Toto úzké pouto, které se vyvinulo, vedlo k tomu, že byl požádán, aby se připojil ke skupině jako člen na plný úvazek.
Členové Alberto Bravin
(také Cythrawl)
(Narozen ***, Trieste, Friuli-Venezia Giulia, Italy)
Vocals, Keyboards


Alberto je italský hudebník, multiinstrumentalista, skladatel a mixážní technik. Je znám z působení v kapelách Sinestesia, Aisling, PFM (od 2015) a v současné době i Big Big Train. Alberto je fanatik Beatles a zároveň milovník progresivního rocku a metalu.

Jeho zapojení do hudby začalo ve třech letech, kdy začal chodit na hodiny klavíru. Později se začal zajímat o elektronické klávesy a syntezátory, což mu otevřelo cestu k zálibě v progresivní rockové hudbě. V 17 letech začal Alberto studovat operní zpěv na konzervatoři v Terstu a po několika letech se přestěhoval do Londýna, kde vystudoval moderní zpěv. Alberto je kromě zpěvu a hry na klavír také samouk kytarista, baskytarista a bubeník. Navštěvoval školy Liceo Classico Francesco Petrarca, pak studoval obor Music - Vocal Performance na škole London VocalTech Vocal School. Pracuje také jako Music Designer ve společnosti M-Cube. Je ženatý s Nicole Vascotto.

Po studiích v Londýně se Alberto vrátil do Terstu, kde si otevřel vlastní nahrávací studia (Echoes Recording Studios) a vydal dvě alba "Sinestesia" a "The Day After Flower" se svoji kapelou Sinestesia, v níž vystupují Alberto, Roby De Micheli, Alessandro Sala a Paolo Marchesich z Rhapsody Of Fire. Obě alba produkoval Franz Di Cioccio z italských legend progresivního rocku PFM - Premiata Forneria Marconi. V roce 2004 vystupoval s kapelou Sinestesia v Piazza Unita jako zahajovací koncert pro Carla Palmera (ELP bubeník). Při této příležitosti se setkal s Franzem Di Ciocciom, který tam hrál s PFM před několika dny. Franz jim pak zavolal z řekl členům Sinestesia, že by rád produkoval jejich nahrávky. Alberto také nahrál a mixoval jedenácté album "Into The Legend" z roku 2016 od Rhapsody Of Fire.

Když PFM potřebovali náhradu na nové živé show, Franz Di Cioccio Alberta kontaktoval, který se okamžitě vrhl do tohoto nového dobrodružství. V roce 2015 se Alberto připojil k jedné z nejžhavějších a mezinárodně uznávaných italských kapel PFM (vedle Marca Sfogliho) jako zpěvák a další kytarista a hráč na klávesy a dokonale se integroval do nové sestavy PFM. Mistři progresivního rocku zapojili Bravina na post zpěváka, kytaristy a klávesisty během první části jejich světového turné, které se na konci roku 2015 zastavilo také v Highline Ballroom v New Yorku. Poprvé s nimi naživo vystoupil 24. dubna 2015 v Teatro Italia v Eboli. S PFM odehrál kolem 200 koncertů v Itálii i po celém světě a vydal dvě alba "Emotional Tattoos" (2017) a "I Dreamed Of Electric Sheep" (2021).

Momentálně pracuje na svém sólovém albu, které vyjde koncem roku 2021.
Členové Clare Lindley
(narozena ***, Aberdeenshire, Scotland)
Vocals, Violin (2022-present)


Clare je skotská hudebnice, houslistka, kytaristka a zpěvačka. Působila v kapelách Green a Stackridge, v současné době je členkou kapely Big Big Train.

Clare Lindley vyrůstala v 70. letech 20. století na venkově Aberdeenshire, kde bohatá tradiční hudební kultura stále šťastně sedí mezi populární hudbou. Ve škole se naučila hrát na klasickou violu a hrála ve smyčcových kvartetech a orchestrech. Clare byla ve škole dokonce ve smyčcovém kvartetu s manželem J.K.Rowlingové! Opustila školu a přestěhovala se do jasných světel Aberdeenu, kde objevila bluesové jamy a posezení s lidovou hudbou, kde začala považovat skotskou hru na housle za společensky přijatelnější, stejně jako se prokousávat se spoustou bluesových kytaristů a předstírat, že hraje na sólovou kytaru na své nově získané housle.

V duu Green hrála devět let a u Lochshore Records vydali album s názvem "Found On The Wave". Hráli na mnoha krásných skotských lidových festivalech na vysočinách a ostrovech a také hojně koncertovali po celé Evropě. Zároveň se naučila, jak se tančí-call pro ceilidhy, které byly oblíbeným prvkem hudební scény v Aberdeenu a jak se ukázalo, mazaným kariérním posunem.

Koncem 90. let se přestěhovala do Londýna a pět let hrála na londýnské irské scéně s kultovní skupinou Six Mike Walk, poté se rozhodla přestěhovat na západ a dostat odejít z velkého smogu. Hrála a tančila na tisících ceilidh v mnoha různých zemích a lidem, kteří v životě netancovali ani krok. Pravidelně hraje koncerty pro staré a ohrožené lidi pro charitativní organizaci Music in Hospitals. Absolvovala turné s tchajwanským kmenem, naučila stovky dětí hrát na kytaru "Smoke On The Water", hrála íránskou lidovou rockovou hudbu s Kooch a vyrazila na turné po Německu s Janem Allainem. Vytupuje také s akustickým triem DLM (Davis Lindley Mullan), které tvoří Clare Lindley, Brian Mullan a kytarista Andy Davis.

V roce 2009 se připojila ke Stackridge, kteři ji přizvali do jejich autobusu a ukázali jí dobré časa v čajovnách a stáncích s jídlem v anglických městech. Má vlastní ceilidh kapelu s názvem Big Jessie a je součástí Davis Lindley Mullan, kterou založila s Andy Davisem ze Stackridge.

Uprostřed zimního lockdownu Clare oslovil Greg Spawton, aby se jí zeptal, zda by neměla zájem dělat nějaké koncerty a učit se hudbu v záludných taktech, na což odpověděla: "Oooh, ano, prosím!"
Členové Dave Foster
(narozen ***, St. Helens, Merseyside, England)
Guitars


Dave je britský hudebník a hráč na kytaru. Působil v kapelách Mr So & So, Sleeping Giant a Panic Roomm v současné době je členem kapely Big Big Train nebo vystupuje se svoji kapelou Dave Foster Band.

Dave, narozený v St. Helens, Merseyside, začal hrát na kytaru v šesti letech a "objevil" hudbu, když mu bylo 12 let poté, co někde vykopal kazetovou kopii desky "Simon & Garfunkel’s Greatest Hits". V roce 1997 nastoupil na hudební školu, nejprve na jeden rok v Liverpoolu a poté na Leigh College of music, kde se seznámil s hudebníky, kteří se poté podíleli na vzniku Mr. So & So, Shaun McGowan (baskytara a zpěv), Leon Parr (bicí), Kieren Twist (klávesy) a Charlotte Evans (zpěv). Během působení v Mr. So & So vydali v této sestavě tři alba "Paraphernalia", "Compendium" a "The Overlap". Před nahrávkou "The Overlap" byl Dave představen Steve Rotherymu (Marillion), který byl fanouškem kapely, a Steve nakonec podepsal kapelu s jeho labelem Dorian Music, přes který "The Overlap" vyšlo.

Po tomto albu se ale Mr. So & So rozpadli a Dave následně v roce 2001 s Charlotte Evans (zpěv), Leon Parr (bicí), Simon Crumley (baskytara) a James Rimmer (klávesy) založil kapelu Sleeping Giant, s níž vydali dvě EP "Primates" a "Embers". Sleeping Giant se rozpadl v roce 2006.

Po roce zvažování, že hudbu úplně opustí, se pomalu znovu zamiloval do kytary a v roce 2008 byl pozván, aby se připojil ke Steve Rotherymu v jeho živé kapele pro projekt The Wishing Tree s Hannah Stobart. Krátce poté začal Dave znovu psát hudbu a v roce 2010 vydal své debutové album "Gravity" s Dinet Poortman (zpěv).

V roce 2013 po několika měsících psaní se Stevem Rotherym vznikla skupina Steve Rothery Band spolu s Leonem Parrem (bicí), Yatim Halimi (baskytara) a Riccardem Romanem (klávesy) a pro živá vystoupení Martinem Jakubskim (zpěv). V roce 2014 Steve vydal své první sólové album "The Ghosts Of Pripyat", které Dave napsal společně se Stevem.

Během roku 2015 byl pozván na turné s Panic Room a poté se ke kapele připojil na tři roky, během kterých skupina absolvovala rozsáhlé turné po Velké Británii a nahrála s nimi jedno album "Essence".

V roce 2016 vyšlo jeho druhé sólové album "Dreamless" a během jeho skládání si vytvořil skvělé partnerství při psaní písní s Dinet Poortman, které by nakonec vytvořilo základ pro to, co vytvořilo v roce 2019 vydané album "Nocebo" se skupinou Dave Foster Band. V roce 2020 skupina Dave Foster Band odehrála své první hlavní vystoupení, než pandemie vše zpomalila.

Během roku 2020 byl Dave pozván, aby se stal součástí live setu Big Big Train, což jej potěšilo a také nahrával s kapelou v Real World Studios poté, co se setkal s Gregem, Davidem a Carly na stejné nahrávací relaci.
Členové Oskar Holldorff
(narozena ***, England)
Keyboards


Oskar vyrůstal na Nesoddenu, poloostrově naproti norskému hlavnímu městu Oslo. Byl uveden do světa hudby přesně od toho dne, kdy zpíval harmonie lámanou angličtinou dlouho předtím, než věděl, co ta slova znamenají. Když vyrůstal, poslouchal svého otce, jak hraje na klavír a zpívá, což byl hlavní důvod, proč jsem dnes hudebníkem. První věc, kterou si pamatuje, je klávesnici Casio k Vánocům, která by mohla hrát sama o sobě s těmi blikajícími červenými světly na klávesách. V šesti letech začal chodit na hodiny klavíru.

První skupina se nazývala Sadomasochistic Pornstars From Outer Space, i když před jejich prvním vystoupením měli nešťastnou změnu názvu na mnohem nevýraznější Copyright. Cvičili v jejich sklepě v sestavě bicí, basa, klávesy, tři kytary a spousta zábavy.

V letech dospívání začal Oskar psát, produkovat a hrát originální materiál, a to jak sólově, tak jako součást různých kapel. Později se přestěhoval do Osla, kde získal magisterský titul v hudbě se zaměřením na klávesy a filmovou hudbu. Během té doby založil Dim Grey po boku Hakona Hoiberga, Toma Iana Klunglanda a bývalého člena Robina Kirknese. V Dim Grey se stará o vokály, klávesy a produkci a většinu materiálu píše. Skupina vydala své debutové album Flown v roce 2020 a jejich druhé album vyšlo v roce 2022.

Oskar vystupoval také v řadě kapel a produkcí během své relativně krátké hudební kariéry, od hraní experimentálních pořadů v téměř prázdných klubech nebo tradiční lidové hudby pro ospalé školní děti až po účinkování v hlavních TV pořadech s některými z největších norských popových umělců. Se svým otcem Perem Oysteinem Sorensenem z Fra Lippo Lippi vystoupil v televizní show a nahrál živé album s norským rozhlasovým orchestrem a také odehrál několik koncertů v aréně na Filipínách - z nichž nejdříve ve věku 19 let. Oskar je také hlasový herec a učitel klavíru.

Je obdivovatele Kevina Moore (ex-Dream Theater, Chroma Key, OSI) částečně proto, že nikdy nevystupuje naživo, a rád by jej viděl v akci. Ale je to také ten typ hudebníka, který zanechá velkou stopu v čemkoli, co dělá, a rád by jej proto slyšel, jak přetvoří některé jejich materiály do něčeho úplně jiného.

Holldorfovo členství v BBT staví budoucnost Dima Graye do centra pozornosti, přičemž jeho vlastní kapela udělala vážný pokrok s jejich posledním albem "Firmament", ačkoli Holldorf zdůrazňuje, že bude pokračovat ve dvojí roli. "Užil jsem si každou minutu koncertů Big Big Train loni v září, když jsem zastupoval Carlyho, a jsem potěšen, že mohu vstoupit do kapely trvale," říká. "Plány BBT na letošní a další rok jsou velmi vzrušující a je mi ctí následovat Carlyho v roli klávesisty a hrát po boku Rikarda Sjöbloma a zbytku této fantastické kapely. Budu také pokračovat v hraní s Dim Grey, takže se těším, že budu v dohledné době velmi zaneprázdněn."

Mezitím Bryant v současné době pracuje na sólovém albu, které vyjde prostřednictvím English Electric Recordings Big Big Train.

Členové Carly Bryant
(narozena ***, England)
Keyboards


Carly je britská hudebnice a hráčka na klávesy. Je známa z působení v kapelách Melody 101 a Os Mutantes, v současné době je hlavně členkou Big Big Train.

Carly Bryant měla to štěstí, že vyrůstala v domě, kde byl jak klavír, tak učitel klavíru. Pokud nebyla na svém BMX, byla v "hudebně" a cvičila na klasické ročníky na klavír, kytaru a deskantní zobcovou flétnu a zároveň posedle psala písničky nebo zkoušela, jak hrát písničky jiných lidí. Klíčovým momentem bylo, když kontrabasista Herbie Flowers přišel koncertovat do její místní vesnice. "Herbie vyprávěl o svých sezeních s Bowiem a Lou Reedem a naplnil místnost smíchem a zvukem virtuózních basových sól; vybuchlo mi to z hlavy 11 let". Carly šťastně zvládla všechny své klasické známky, ale její srdce bylo zaujaté psaním písniček a svůj první koncert v hospodě absolvovala ve 14 letech. V té době si jí všiml londýnský manažer/producent, který poslal její práci, aby byla smíchána do zvuku Big Big Train. inženýr Rob Aubrey. Asi o 20 let později si Rob vylovil Carly ze své paměti a navrhl jí, aby se zúčastnila konkurzu na Big Big Train.

Během dvaceti let mezi dvěma "Rob meetingy" Carly napsala a nahrála 6 studiových alb. Paříž se stala jejím domovem, když získala práci jako hráčka na klávesy, kytaristka a doprovodná zpěvačka pro turné punkového kabaretu Nadeah. V roce 2016 se přestěhovala zpět do Velké Británie a začala vystupovat s Freakpower (Zapnout, Naladit, Povolit) a s Os Mutantes, progresivní rockovou kapelou sídlící v Brazílii, se kterou se Carly dostala od hraní v přeplněných jazzových klubech v Evropě k desítkám. tisíce na jihoamerických festivalech. Carly nyní žije se svým partnerem v Kentu, kde vede Marsh Choir - rock n rollový sbor s několika stovkami členů. "Jsem nadšená, že jsem v sestavě BBT, jsou to jedni z nejlepších hudebníků, se kterými jsem kdy pracovala, a naučit se tyto epické písně nazpaměť udělá zázraky pro mou paměť ve stáří."
Členové David Longdon
(Narozen 17. června 1965, Nottingham, United Kingdom,
zemřel 20. listopadu 2021, Nottingham, United Kingdom)
Lead Vocals, Flute, Keyboards, Guitars (2009-2021)


David Longdon je progresivní rockový zpěvák, skladatel a multi instrumentalista, který se narodil ve městě Nottingham ve Velké Británii. Lekce hry na klavír měl již od osmi let a rozhodl se hrát na flétnu, když studenti hudby museli začít hrát na orchestrální nástroj.

Během svého raného života v Nottinghamu založil několik kapel - Greenhouse se školními přáteli, jak je znázorněno v jeho písni "Make Some Noise", O’Strange Passion a The Gift Horse. Ale byla to až art/folk rocková kapela The Gifthorse, která zaznamenala větší úspěch. Vznikla z trosek dřívější skupiny O’Strange Passion. Byla považováni za zajímavou, ale asi hráli špatný druh hudby na špatném místě a ve špatnou dobu. Vzbudili zájem ze strany nahrávacích společností, zejména Epic, ale byli považováni za příliš velké riziko. Jejich živá vystoupení byla vášnivá, dramatická a poněkud temná, zvláště v jejich závěru. Během vystoupení v druhé skupině se dostal do povědomí skauta A&R Michaela Stacka, což nakonec vedlo k tomu, že se David upsal Rondor Music UK a nahrával pro Epic Records. Doprovázel hudebníky jako Kirsty MacColl, Blur a The Pogues mezi mnoha jinými.

David se seznámil a spřátelil s Dannym Mannersem a Daveem Gregorym v roce 1995 a spolupracoval s nimi na řadě alb Louise Philippa. David je dlouhodobým členem kapely Louise Philippeho, objevit se na albech "Jackie Girl" (1996), "Azure" (1998), "A Kiss In The Funhouse" (1999), "My Favourite Part Of You" (2003) a "The Wonder Of It All" (2004), což završil řivou nahrávkou "Louis Philippe Live" (2007) pořízenou na jejich dvou koncertech The Bush Hall, Shepparda Bush spolu s The High Llamas. Hudebníci, kteří se představili na vydaných albech byli Daniel Manners (Cathal Coughlan), Dave Gregory (XTC, Dukes Of Stratosphere), Sean O'Hagen (High Llamas, Microdisney), Cathal Coughlan (Microdisney, Fatima Mansions). David také spolupracoval s Davem Gregorym na jeho projektu Remoulds.

To bylo v posledních letech existence The Gifthorse v roce 1996, když David byl pozván na konkurz jako potenciální náhrada za Phila Collinse jako sólový zpěvák v Genesis. Byli vybrání dva kandidáti a spolupracoval s Tony Banksem, Mike Rutherfordem a producentem Nickem Davisem od května do listopadu 1996 na nahrávkách, z nichž vzniklo album "The Calling All Stations". Pracovali tehdy také se zpěvákem Stiltskin Ray Wilsonem ve stejnou dobu. Nakonec se Genesis rozhodli pro Ray Wilsona.

Davidovo první sólové CD "Wild River" (2004) uvedlo mnoho hudebníků známých pod společným názvem klubu Magic. CD obsahuje kytaru a mellotron nahraný bývalým členem XTC Dave Gregorym. V roce 2008 Martin Orford (ex IQ) pozval Davida nazpívat jeho labutí píseň, album "The Old Road". David zpívá vokály ve skladbách "Ray Of Hope" a "Endgame". Právě při nahrávání tohoto alba při cestě do Aubitt studia v Southamptonu se setkal s Rob Aubreyem, což vedlo k tomu, že byl kontaktován Gregem Spawtonem a ten jej nakonec představil kapele Big Big Train.

David se připojil k Big Big Train v roce 2009 na nahrávání, které by se stalo jejich velmi uznávaným albem "The Underfall Yard". Od té doby David spolupracuje s některými ze světově nejprogresivnějších skupin a těší se úspěchu jako zpěvák v Big Big Train, hlavně poté, co vydali dvě alba "English Electric Parts One" a "Two", která se stala úspěšnými a byla hodnocena velmi vysoko od čtenářů několika prog rockových magazínů.

David byl zvolen nejlepším mužským zpěvákem 2013 za své výkony na albech "English Electric" čtenáři časopisu Prog Magazine. U Classic Rock Society byl také v posledních letech čtyřikrát zvolen nejlepším mužským zpěvákem. V roce 2013 se objevil jako host na albu The Tangent "Le Sacre Du Travail".

V roce 2015 Longdon napsal texty k ikonickému instrumentálnímu nástroji Steva Hacketta "Spectral Mornings". Projekt inicioval Robert Reed z kapely Magenta, který také produkoval vydání EP "Spectral Mornings" na pomoc Parkinson’s Society UK. Na EP je píseň provedena jako duet Longdona po boku zpěvačky Magent Christiny Booth. Steve Hackett také přispěl klasickou kytarou a sólem na elektrickou kytaru.

Big Big Train s velkým zármutkem oznamují, že 20. listopadu 2021 odpoledne v nemocnici v Nottinghamu ve Spojeném království zemřel David Longdon ve věku 56 let po nehodě, která se stala v pátek v časných ranních hodinách. Zůstaly po něm jeho dvě dcery Amelia a Eloise, matka Vera a partnerka Sarah Ewingová.
David se připojil k Big Big Train v roce 2009 a okamžitě výrazně ovlivnil album "The Underfall Yard" z roku 2009. Pokračoval v nahrání dalších osmi studiových alb s kapelou, včetně chystaného "Welcome To The Planet", a také jako předskokan na sérii vysoce uznávaných koncertů od roku 2015. Loni navíc vydal album se zesnulou Judy Dyble pod názvem "Dyble Longdon". Den před nehodou byl ve studiu a pracoval na novém sólovém albu.
Členové Danny Manners
Keyboards, Double Bass (2012-10/2020)

Je klavírista, klávesista, kontrabasista, elektrický baskytarista a skladatel žijící v Londýně, Anglie.

Začínal s klasickou hudbou jako dítě a dospívající, až se dopracoval k jazzu, kde nakonec i zakotvil, když hrál částečně i pop po třicítce. Hrával s jazzovou kapelou The Happy End, spolupracoval s Louise Philippem, Cathal Coughlanem, Louise Le May, Sandy Dillon a dalšími.

Zároveň se angažoval v oblasti improvizovaných a "leftfield" hudebních skladeb. V poslední době od roku 2012 působil jako člen a klávesista UK prog rockové kapely Big Big Train, kterou ale počátkem roku 2020 opustil.
Členové Rachel Hall
(narozena ***, Norwiche, England)
Violin and Vocals (srpen 2014-10/2020)


Rachel žije v žije v Cromer a je učitelkou hry na housle v East Runton, severní Norfolk, vyučuje soukromě i na školách. Studovala obor BA (Hons) Music na škole Bath Spa University, předtím absolvovala Cromer Academy.

Rachel docházela na hodiny houslí ve škole od jejich 7 let. Vedle svých klasických studií projevila zájem i o lidovou hudbu. Během studií hudby na Bath Spa University v letech 2006-2009 vystupovala s reformovanou anglickou progresivní rockovou kapelou Stackridge. Na téže škola pak V návaznosti na to Rachel spolupracovala s mnoha skladateli, včetně Judy Dyble, Anthony John Clarke, Sarah Ménage a folkovým kytaristou Timy Grahamem na různých albech a koncertech a vystoupení. Založila Bath Spa University Folk Ensemble a provozovala sérii workshopů pro děti s názvem "Storytelling Strings".

V roce 2014 Rachel začala aranžovat smyčcové nástroje, nahrávat a koncertovat jako členka kapely Big Big Train.

Žije v Severním Norfolku, kde strávila dětství, vyučuje hru na housle a vystupuje s různými místními hudebními organizacemi, včetně North Norfolk Sinfonia.
Členové David Gregory
(Narozen 21. září 1952, Swindon, Wiltshire, England)
Guitars (2011-01/2020)


Je anglický kytarista, který je znám ze svého působení ve Swindonské lapele XTC.
Gregory byl sólovým kytaristou XTC od roku 1979 před nahrávkou desky "Drums and Wires", když nahradil zakládajícího člena Barry Andrewse, až do roku 1999, kdy tuto kapelu opustil. Hrával v ní na klávesy a obstarával i doprovodný vokál.

Po odchodu z XTC Gregory hodně pracoval jako studiový hudebník s řadou umělců jako jsou Peter Gabriel, Aimee Mann, Cud, Marc Almond, Bingo Durango, Johnny Hates Jazz, Jason Donovan, Martin Newell, Louis Philippe, Lulu, Mark Owen, R. Stevie Moore a noho dalších. Gregory se také pravidelně podílí na hraní v kapele Stevena Hogartha h-Band včetně alba "Ice Cream Genius" z roku 1996, také přispěl k nahrávkám Porcupine Tree, včetně smyčcových instrumentací na jejich šestém albu "Lightbulb Sun", a pro Dublinskou kapelu Pugwash.

Dne 16. srpna 2009 anglická progresivní rocková kapela Big Big Train oznámila na svém oficiálním blogu, že Gregory se objeví jako hostující hudebník na jejich šestém studiovém albu "The Underfall Yard". Gregory se následně se objevil na EP "Far Skies Deep Time" a je uveden jako plnohodnotný člen kapely "English Electric Part One" z roku 2012.

Gregory je také členem skupiny Tin Spirits, v níž působí ex Stamford Amp zpěvák Mark Kilminster a také kytarista Daniel Steinhardt a bubeník Douglas Mussard. Kapela vydala své první album nazvané "Wired To Earth" v pátek 1. dubna 2011. Tin Spirits doprovázeli Marillion během jejich víkendu v Port Zélande dne 27. března 2011 v Nizozemsku. Gregory také hostoval v roce 2012 na albu "Not The Weapon But The Hand" od Steve Hogartha a Richarda Barbieriho.
Členové Andy Poole
(narozen 1967, ***)
Guitars, Bass, Keyboards (1990-1.1.2018)


Je basista a klávesista britské prog rockové kapely Big Big Train, byl také jejím spoluzakladatelem. Kapelu opustil k 1. lednu 2018.

Pool opustil kapelu se slovy: ""Vážení, byla to dlouhá stará cesta na palubě tohoto vlaku a nyní je ten správný čas, abych vystoupil. Jsem připraven na nová a vzrušující dobrodružství. Děkuji své posádce a cestujícím. Přeji vám báječnou a naplňující další cestu. S pozdravem Andy".

Od roku 2010 byl byl až do roku 2016 členem kapely Peter Hook and the Light.
Členové Sean Filkins
(Narozen ***, Rochester, Kent, UK)
Lead Vocals (2003-2009)


Sean Filkins pochází z britského města Rochester nacházejícího se v hrabství Kent.

Tento zpěvák a multiinstrumentalista není v progresivní hudbě žádným nováčkem... Již v minulosti úzce spolupracoval s neo-progresivními interprety jako byli britští LORIEN, kteří vydali v roce 1994 své, pouze jediné album "Children's Games".

Další soubor, ve kterém měl na starosti kytaru a zpěv byli psychedeličtí rockeři SOMA, s kterými nahrál v letech 1991-1992 dvě alba s názvy "Epsilon" a "Dreamtime". Nelze opomenout ani jeho krátkodobé pěvecké angažmá v britských BIG BIG TRAIN, s nimiž nahrál dvě výborné desky "Gathering Speed" z roku 2004 a "The Difference Machine" vydané roku 2007.

Jeho první a zatím stále poslední, velmi dobře hodnocené sólové album z roku 2011, nese název "War And Peace & Other Short Stories".
Členové Steve Hughes
(Narozen prosinec 1975, Middlesex, west London)
Drums (1991-1998, 2002-2009)


Je bývalý bubeník Big Big Train, kde působil přerušovaně 16 let (1991-2007), od té doby, kdy se v roce 1991 přestěhoval do Bournemouth a objevil inzerát v místních novinách o nové kapele, že hledají bubeníka. Byl také zaskakujícím bubeníkem v kapele Kino (2004) a strávil čtyři roky na turné a nahráváním s kapelou The Enid (1994-1998), stejně jako záskoky s nesčetnými ostatní skupinami v průběhu uplynulých 20 let, včetně Whimwise od Nicky Maye, Meretto, The Serious Hat Band, Pancracker a Rush Revival "The Spirit of Rush", kde byl jeho kolegou a spoluhráčem zpěvák Dec Burke (Darwinova Rádio, Frost*, solo).

Již ve věku 13 let prokázal svůj talent pro bubnování a povzbuzován svým otcem vzal se dal na studia bubnování a výuky hry na bicí. Stevův otec Trevor byl také bubeníkem v raném mládí a vyučoval Steva podle staré školy jazzového stylu 30. a 40. let. V roce 1992 Steve pokračoval ve studiu na London College of Music. Ukončil je po roce, když propadl rock 'n Rollovému stylu života.

Pak působil v mnoha kapelách:
DIVIDED OPINIONS - v roce 1987, 1 měsíc, political pop rock folk band
BONDAGE PARTY - v roce 1988 - 1 zkouška, kapela se rozpadla po úmrtí basisty
SCHOOL JAZZ BAND - v roce 1991, 1 rok
BIG BIG TRAIN - od roku 1991, 12 let, hrál na 4 jejich albech
NATIONAL YOUTH JAZZ ORCHESTRA - v roce 1992, 4 měsíce
MARYEN CAIRNS - v roce 1993, 2 roky, vystupování v okolí Londýna
LINUS - v roce 1994, 3 roky, koncerty a turné po UK a U.S
VINES OF EDEN - v roce 1995, 2 měsíce, došlo pouze ke 3 zkouškám!
THE ENID - v roce 1994, 4 roky, koncertování a turné, většinou po U.K, Belgie, Nizozemí. Nahrál 2 alba.
ANGSTROM - v roce 1997, 1 rok, odehríl 1 představení 1 živé album
BALANCE - v roce 1997, 1 rok, Prog Rock Covers band
THE SERIOUS HAT BAND - v roce 1998, 3 roky, plně funkční kapela, hodně koncertující
THE SPIRIT OF RUSH - v roce 2002, 1 rok, Rush Tribute band, 12 vystoupení
HENRY SMITH'S COUNTRY DREAMS - v roce 2003, 1 rok, Traditional Country band, hodně koncertující v U.K
KINO - v roce 2004, 2 měsíce, dvě vystoupení v Nizozemí a jedno v Německu
WHIMWISE - v roce 2006, 1 rok. Arty progressive band s kytaristou Nick Mayem, spoluhráčem z The Enid
MERETTO - v roce 2007, 5 let, Punky prog rock. hodně koncertující v okolí Londýna, nahráli dvě alba

Steve se rozhodl, že je na čase ukázal světu, že toho dokáže více a vydal své první sólové album "Tales From The Silent Ocean" u labelu Festival Music 16. března 2015. Album ukazuje širokou škálu vlivů od Rush, Toto, Marillion, The Enid až po Tears For Fears. Koncept alba je založen hlavně kolem postavy poněkud excentrického maniodepresivního spisovatele / novináře, který podlehne duševním onemocněním, jeho neortodoxní styl a dobírání se pravdy způsobují rozkol jeho manželství a životem putuje sám po ulicích, až najde klid na pobřeží. Další téma, které se prolíná albem, se vztahuje k selhávání ve vztazích. jako hosté se uvedli Sean Filkins (ex Big Big Train, solo), J.C Strand & Ezzy Anya spolu s mnoha dalšími.
Členové Ian Cooper
Keyboards, Vocals (1991-1995, 1999-2004)

Ian se narodil a dětství prožil v Bournemouth. Ian a Andy se znali od dětství, takže zákonitě vznikla dvoučlenná synthezátorová kapela Arcshine na konci 70. let. Hudební zájmy Iana byly zaměřeny na "klasické" synth kapely po celá 80. léta, zejména Ultravox a Gary Numan, a později rozšířeny o vlivy IQ, Jadis, Marillion, Spock's Beard a Mostly Autumn.

Ačkoli vypadnul z hudebního života během doby, kdy dspívaly jeho děti, Ian se pak opět vrátil ke kolegům do BBT v roce 2003, kde ale působil již jen pouhý rok.


   Zpět
Studiová alba:
2024 The Likes Of Us
2024 Ingenious Devices
2022 Welcome To The Planet
2021 Common Ground
2019 Grand Tour
2017 The Second Brighter Star
2017 Grimspound
2016 Folklore
2013 English Electric (Part Two)
2012 English Electric (Part One)
2009 The Underfall Yard
2007 The Difference Machine
2004 Gathering Speed
2002 Bard
1997 English Boy Wonders
1994 Goodbye To The Age Of Steam
1992 From The River To The Sea
Ostatní nahrávky:
2022 Summer Shall Not Fade - Live At Loreley (live)
2020 Summer's Lease (komp.)
2020 Empire (live)
2018 Merchants Of Light (live)
2016 A Stone's Throw From The Line
2016 From Stone And Steel
2016 Stone & Steel: Live At Real World (DVD)
2013 English Electric: Full Power (komp.)
2008 English Boy Wonders (komp.)

EP's:
2021 Proper Jack Froster
2018 Swan Hunter
2015 Wassail
2013 Make Some Noise
2010 Far Skies Deep Time
1993 The Infant Hercules


Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, 12-string Acoustic Guitar, Mellotron
Oskar Holldorff - Keyboards, Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards, Vocals
Nick D’Virgilio - Drums, Percussion, Vocals, 12-string Acoustic Guitar, Vocals
Alberto Bravin - Lead Vocals, Guitars, Keyboards
Dave Foster - Guitars
Clare Lindley - Violin, Vocals
Diskografie The Likes Of Us
Vyšlo 1. března 2024, Inside Out Music

Seznam skladeb:
01. Light Left In The Day (6:10)
02. Oblivion (5:27)
03. Beneath The Masts (17:26)
04. Skates On (4:28)
05. Miramare (10:17)
06. Love Is The Light (6:11)
07. Bookmarks (6:23)
08. Last Eleven (7:55)
Total Time: (64:17)
Skupina:
David Longdon - Lead & Backing Vocals (01,03,04), Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion
Dave Gregory - Electric & 12-string Guitars
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Alberto Bravin - Lead Vocals (05)
Andy Poole - Acoustic Guitar, Mandolin, Keyboards, Backing Vocals
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
Nick D’Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Diskografie Ingenious Devices
Vyšlo 30. června 2023, English Electric Recordings, EERCD0033

Seznam skladeb:
01. East Coast Racer (2023) (15:46)
02. The Book of Ingenious Devices (1:20)
03. Brooklands (2023) (12:23)
04. Voyager (2023) (14:11)
05. Atlantic Cable (live) (15:23)
Total Time: (59:03)

String Arragement: Rachel Hall, Dave Gregory, Danny Manners
Brass Arrangement: Dave Desmond
Mixed and Mastered: Rob Aubrey
01,03,04 are completely re-arranged with a 17-piece string section: "East Coast Racer" is a completely new studio version recorded by the line-up of the band as it was in 2019. 03 features newly recorded drums, bass and bass pedals, while Voyager includes additional guitar and violin. All three songs have been re-mixed for this release.
"Ingenious Devices" also includes a previously unreleased orchestral piece called "The Book of Ingenious Devices", which links "East Coast Racer" and "Brooklands".
Finally, "Ingenious Devices" features a live performance of "Atlantic Cable", recorded at Friars, Aylesbury in September 2022.

Skupina:
David Longdon - Lead Vocals
Gregory Spawton - Bass
Rikard Sjöblom (Beardfish, Gungfly) - Guitars, Keyboards, Vocals
Nick D’Virgilio (Spock's Beard, Mike Keneally, Kevin Gilbert) - Drums, Vocal
Hosté:
Carly Bryant - Keyboards, Vocals
Dave Foster - Guitars
Clare Lindley - Violin, Vocals
Diskografie Welcome To The Planet
Vyšlo 28. ledna 2022, English Electric Recordings, EERCD0029 (CD)/Plane Groovy, PLG0105 (vinyl)

Seznam skladeb:
Part One
01. Made From Sunshine (4:05)
02. The Connection Plan (3:55)
03. Lanterna (6:29)
04. Capitoline Venus (2:26)
05. A Room With No Ceiling (4:51)
Part Two
06. Proper Jack Froster (6:38)
07. Bats In The Belfry (4:54)
08. Oak And Stone (7:12)
09. Welcome To The Planet (6:40)
Total Time: (47:10)

Producer: Big Big Train
Management: Kingmaker, Nick Shilton
Management [Website And Digital Management]: Steve Cadman
Engineer [Assistant Engineer, Real World]: Ioan Hazell, Rob Aubrey
Engineer [Sweetwater]: Bobby Dellarocco, Shawn Dealey
Engineer [Assistant Engineer, Sweetwater]: Rachel Leonard
Engineer [Castlesound]: Stuart Hamilton
Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Graphic Design: Steve Vantsis
Artwork: Sarah Louise Ewing
Photography [Band Photography]: Sophocles Alexiou
Public Relations [Marketing]: Julian Stockton, Sarah Louise Ewing


Skupina:
David Longdon - Lead Vocals
Gregory Spawton - Bass
Rikard Sjöblom (Beardfish, Gungfly) - Guitars, Keyboards, Vocals
Nick D’Virgilio (Spock's Beard, Mike Keneally, Kevin Gilbert) - Drums, Vocal
Hosté:
Carly Bryant - Keyboards, Vocals
Dave Foster - Guitars
Clare Lindley - Violin, Vocals
Aidan O’Rourke - Violin
Five Piece Brass Ensemble
Diskografie Common Ground
Vyšlo 30. července 2021, English Electric Recordings, EERCD0028 (CD)/Plane Groovy, PLG096 (vinyl)

Seznam skladeb:
Part One
01. The Strangest Times (5:07)
02. All The Love We Can Give (8:05)
03. Black With Ink (7:23)
04. Dandelion Clock (4:14)
Part Two
05. Headwaters (2:26)
06. Apollo (7:50)
07. Common Ground (4:53)
08. Atlantic Cable (15:06)
      Part One: Worlds Apart
      Part Two: Wayfinders
      Part Three: Great Eastern
      Part Four: Lightning Through Deep Waters
      Part Five: The Sound Of Quiet Voices
09. Endnotes (6:58)
Total Time: (62:02)

Producer: Big Big Train
Management: Nick Shilton
Promotion [Website And Digital Management]: Steve Cadman
Engineer [Engineered at Real World and Aubitt]: Rob Aubrey
Engineer [Engineered at Castlesound]: Stuart Hamilton
Engineer [Engineered at Playpen]: Patrick Phillips
Engineer [Engineered at Sweetwater]: Shawn Dealey
Engineer [Assistant at Real World]: Ioan Hazell
Engineer [Assistant at Sweetwater]: Rachel Leonard
Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Graphic Design: Steve Vantsis
Artwork: Sarah Louise Ewing
K devíti skladbám alba patří krásná titulní skladba a první singl "Common Ground", oslnivá instrumentálka "Apollo", zeitgeist zachycující "The Strangest Times" a ohromující 15-minutová epická "Atlantic Cable".

Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Bass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Hosté:
Rick Wentworth - Conductor [Strings Conducted]
Diskografie Grand Tour
vyšlo 17. května 2019, English Electric Recordings, EERCD0024

Seznam skladeb:
01. Novum Organum (2:33)
02. Alive (4:31)
03. The Florentine (8:14)
04. Roman Stone (13:33)
      Part One: Foundation
      Part Two: Rise
      Part Three: Ne Plus Ultra
      Part Four: Fall
      Part Five: Legacy
05. Pantheon (6:08)
06. Theodora In Green And Gold (5:38)
07. Ariel (14:28)
      Part One: Come Unto These Yellow Sands
      Part Two: Noises, Sounds And Sweet Airs
      Part Three: New Place
      Part Four: 'O! There Are Spirits Of The Air'
      Part Five: Music, When Soft Voices Die
      Part Six: Casa Magni, 1822
      Part Seven: 'Approach, My Ariel, Come'
      Part Eight: Coda: The Triumph Of Life
08. Voyager (14:03)
      Part One: On The Ocean
      Part Two: The Farthest Shore
      Part Three: The Pillars Of Hercules
      Part Four: Further Beyond
      Part Five: Grand Finale
      Part Six: The Space Between The Stars
      Part Seven: Homecoming
09. Homesong (5:12)
Total Time: (74:20)

Producer: Greg Spawton, David Longdon
Recorded [at Real World Studios: Vocals, Brass And Violin Recorded]: Rob Aubrey
Recorded [at Real World Studios: Drums Recorded]: Rob Aubrey
Recorded [at Sweetwater Studio: Drums Recorded]: Mark Hornsby
Recorded [at Abbey Road Studios: String Section Recorded]: Mark Hornsby
Recorded [at Real World Studios: Vocals, Brass and Violin Recorded]: Oli Middleton
Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Graphic Design: Steve Vantsis
Artwork: Sarah Louise Ewing
Liner Notes: Greg Spawton, David Longdon

Skupina:
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Melodica, Electric & Acoustic Guitars, Banjo, Piano, Celesta, Synth, Mandolin, Lute, Percussion
Dave Gregory - Electric & 12-string Guitars
Andy Poole - Acoustic Guitar, Keyboards, Backing Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards (08), Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing vocals
Hosté:
Diskografie Second Brighter Star
Vyšlo 23. června 2017, English Electric Recordings, ERCD0020

Seznam skladeb:
01. The Second Brightest Star (7:17)
02. Haymaking (3:23)
03. Skylon (6:44)
04. London Stone (2:01)
05. The Passing Widow (5:33)
06. The Leaden Stour (7:19)
07. Terra Australis Incognita (4:16)
- Grimlore:
08. Brooklands Sequence (17:33)
      i. On The Racing Line
     ii. Brooklands
09. London Plane Sequence (13:14)
      i. Turner On The Thames
     ii. London Plane
10. The Gentlemen's Reprise (3:03)
Total Time: (70:23)

Producer: Big Big Train
Recorded [Brass Recorded, Drums Recorded, Strings Recorded, Vocals and Double Bass Recorded]: Rob Aubrey
Recorded [Drums Recorded]: Mark Hornsby
Recorded [Strings Recorded]: Sotos Yiasimi
Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Design [Cover And Booklet Design]: Andy Poole
Painting [Cover Painting]: Sarah Louise Ewing
Liner Notes: David Longdon, Greg Spawton, Rachel Hall
Photography [Photograph]: Simon Hogg

Skupina:
David Longdon - Vocals, Flute, Keyboards, Guitar, Banjo
Dave Gregory - Guitars
Nick D’Virgilio - Drums, Vocals
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Vocals
Greg Spawton - Bass Guitar, Bass Pedals
Andy Poole - Bass, Keyboards, Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Vocals
Hosté:
Judy Dyble - Vocals
Diskografie Grimspound
Vyšlo 28. dubna 2017, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Brave Captain (12:37)
      Part 1: Captain Albert Ball Cradled In The Arms Of Mademoiselle Lieppe-Coulon, May 7th 1917
      Part 2: Memorial To Captain Albert Ball, Nottingham Castle Ground 1973
      Part 3: "The Great Game"
      Part 4: Annoeullin (The Present Day)
02. On The Racing Line (5:12)
03. Experimental Gentlemen (10:01)
      Part 1: Reflectors Of Light
      Part 2: Merchants Of Light
      Part 3: The Wonder Of It All
04. Meadowland (3:36)
05. Grimspound (6:56)
06. The Ivy Gate (7:27)
07. A Mead Hall In Winter (15:20)
08. As The Crow Flies (6:44)
Total Time: (67:53)

Producer: Big Big Train
Recorded [at Aubitt Studios: Strings Recorded, Vocals and Double Bass Recorded]: Rob Aubrey
Recorded [at Real World Studios: Drums Recorded]: Rob Aubrey
Recorded [at Ashwood Studios: Strings Recorded]: Sotos Yiasimi
Recorded [at Sweetwater Studios: Drums Recorded]: Mark Hornsby
Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Design [Cover And Booklet Design]: Andy Poole
Painting [Cover and Booklet Paintings]: Sarah Louise Ewing
Liner Notes: David Longdon, Greg Spawton

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass, Keyboards
Dave Gregory - Electric Guitars
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, Mandolin, Organ, Glockenspiel
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Hosté:
Diskografie Folklore
Vyšlo 27. května 2016, English Electric Recordings, EERCD0016 (UK)2016, Giant Electric Pea, GEPCD1049 (UK)
2LP, Plane Groovy, PLG044, English Electric Recordings, PLG044

Seznam skladeb:
01. Folklore (7:30)
02. London Plane (10:10)
03. Along The Ridgeway (6:06)
04. Salisbury Giant (3:37)
05. The Transit Of Venus Across The Sun (7:18)
06. Wassail (6:47)
07. Winkie (8:25)
      Part 1
      Part 2: Sortie
      Part 3: The North Sea
      Part 4: Winkie's Flight
      Part 5: RAF Leuchars
      Part 6: Winged Saviour
      Part 7: 'We Also Serve'
08. Brooklands (12:39)
09. Telling The Bees (6:02)
Total Time: (62:34)

Producer: Big Big Train
Recorded [Drums And Brass At Real World Studios]: Rob Aubrey
Recorded [Vocals And Double Bass At Aubitt Studios]: Rob Aubrey
Recorded [Drums At Sweetwater Studios]: Mark Hornsby
Recorded [Strings Recorded At Ashwood Studios]: Sotos Yiasimi
Engineer [Uncredited]: Patrick Phillips
Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Design [Cover And Booklet Design]: Andy Poole
Painting [Cover and Booklet Paintings]: Sarah Louise Ewing
Photography [Photographs]: Simon Hogg

Skupina:
Dave Gregory - Guitars, Banjo, Mellotron
David Longdon - Lead and Backing Vocals, Flute, Vibes, Tambourine, Banjo, Accordion, Melodica, Keyboards, Acoustic Guitars, Birds and Bees, Mandolin
Andy Poole - Acoustic Guitars, Keyboards, Mandolin, Backing Vocals, Baritone Bee
Danny Manners - Keyboards, Piano, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Gregory Spawton - Bass, Electric and Acoustic Guitars, Backing Vocals, Mandolin, Keyboards
Hosté:
Daniel Steinhardt - Electric Guitars
Andy Tillison - Organ, Moog, Keyboards
Danny Manners - Piano, Double Bass
Abigail Trundle - cello
Dave Desmond - Trombone
Ben Godfrey - Cornet, Trumpet, Piccolo Trumpet
Jan Jaap Langereis - Recorders
Eleanor Gilchrist, Geraldine Berreen, Rachel Hall, Sue Bowran - Violin
Teresa Whipple - Viola
Jon Truscott - Tuba
John Storey - Euphonium, Trombone
Martin Orford, Violet Adams, Lily Adams, Verity Joy - Backing Vocals
Diskografie English Electric (Part Two)
Vyšlo 4. března 2013, English Electric Recordings EERCD0012
2LP, 2013, Plane Groovy PLG017

Seznam skladeb:
01. East Coast Racer (15:43)
02. Swan Hunter (6:20)
03. Worked Out (7:30)
04. Leopards (3:54)
05. Keeper of Abbeys (6:58)
06. The Permanent Way (8:29)
07. Curator of Butterflies (8:44)
Total Time: (58:44)

Recorded: Big Big Train at English Electric Studios
Drums, brass band and violin recorded: Rob Aubrey at Aubitt Studios
String section and double Bass recorded: Ken Brake at Regal Lane Studios
Recorder on The Permanent Way recorded: Edo Spanninga at Studio Aurelia

Mixed and Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios
Cover and Booklet Photography: Matt Sefton
Portrait Photograph: Willem Klopper
Design: Andy Poole
Curator: Greg Spawton


Skupina:
Dave Gregory - Electric Guitars, Voice of the Court Usher, Banjo, Mellotron
David Longdon - Lead and Backing Vocals, Flute, Vibes, Tambourine, Banjo, Accordion, Melodica, Keyboards, Acoustic Guitars, Birds and Bees, Mandolin
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Andy Poole - Acoustic Guitars, Keyboards, Mandolin, Backing Vocals, Baritone Bee
Greg Spawton - Bass, Electric and Acoustic Guitars, Backing Vocals, Mandolin, Keyboards
Hosté:
Abigail Trundle - Cello
Andy Tillison - Organ, Moog, Keyboards
Ben Godfrey - Cornet, Trumpet, Piccolo Trumpet
Danny Manners - Piano, Double Bass
Daniel Steinhardt - Electric Guitars
Dave Desmond - Trombone
Eleanor Gilchrist - Violin
Jon Truscott - Tuba
Jan Jaap Langereis - Recorders
John Storey - Euphonium, Trombone
Geraldine Berreen, Rachel Hall, Sue Bowran - violin
Teresa Whipple - Viola
Martin Orford, Violet Adams, Lily Adams, Verity Joy - Backing Vocals
Diskografie English Electric (Part One)
Vyšlo 3. září 2012, English Electric Recordings, EERCD011
CD, 2012, Giant Electric Pea, GEPCD1043
2LP, 2012, Plane Groovy, PLG010

Seznam skladeb:
01. The First Rebreather (8:32)
02. Uncle Jack (3:49)
03. Winchester From St Giles' Hill (7:16)
04. Judas Unrepentant (7:18)
05. Summoned By Bells (9:17)
06. Upton Heath (5:39)
07. A Boy In Darkness (8:03)
08. Hedgerow (8:52)
Total Time: (58:44)

Recorded at English Electric studios
Double Bass on Upton Heath, Judas Unrepentant and Summoned: Bells, Drums, brass band, classical guitar and violin recorded by Rob Aubrey at Aubitt studios
String section and double Bass recorded: Ken Brake at Regal Lane studios
Recorder on Summoned By Bells was recorded: Edo Spanninga at Studio Aurelia

Produced: Andy Poole
Mixed and Mastered: Rob Aubrey at Aubitt studios
Cover and Booklet Photography: Matt Sefton
Portrait Photograph: Pete Callow
Design: Andy Poole
Curator: Greg Spawton

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass, Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums
David Longdon - Vocals, Flute, Glockenspiel, Dulcimer, Mandolin, Organ
Hosté:
Dave Gregory - Guitars, Electric Sitar, Mellotron
Francis Dunnery - Guitars
Jem Godfrey - Synthesizer solos
Rich Evans - Cornet
Dave Desmond - Trombone
Jon Foyle - Cello
Nick Stones - French Horn
Jon Truscott - Tuba
Diskografie The Underfall Yard
Vyšlo 15. prosince 2009, English Electric Recordings, EERCD005

Seznam skladeb:
01. Evening Star (4:53)
02. Master James Of St. George (6:19)
03. Victorian Brickwork (12:33)
04. Last Train (6:28)
05. Winchester Diver (7:31)
06. The Underfall Yard (22:54)
Total Time: (60:38)

Producer: Andy Poole
Recorded: Andy Poole, Rob Aubrey
Artwork: Jim Trainer
23 minutová titulní skladba byla vybrána Classic Rock magazinem jako "track of the day" v listopadu 2009 a byla vyhodnocena The Daily Vault za "Independent Album, of the Year".

Skupina:
Sean Filkins - Vocals
Steve Hughes - Drums
Becca King - Viola
Andy Poole - Bass
Gregory Spawton - Guitars, Keyboards, Vocals
Tony Wright - Alto and Tenor Saxophone, Flute
Hosté:
Dave Meros - Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Pete Trewavas - Bass
Diskografie The Difference Machine
Vyšlo 30. srpna 2007, Treefrog Records, TFCD003

Seznam skladeb:
01. Hope This Finds You (3:12)
02. Perfect Cosmic Storm (14:40)
03. Breathing Space (1:47)
04. Pick Up If You're There (13:39)
05. From The Wide Open Sea (1:20)
06. Salt Water Falling On Uneven Ground (12:38)
07. Summer's Lease (7:34)
Total Time: (54:50)

Producer, Recorded, Mixed, Artwork: Andy Poole
Recorded, Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Artwork: Jim Trainer
"The Difference Machine" je koncepční album - je to "malý" příběh; o ztrátě milovaných v průběhu života, oproti "velkému" příběhu; smrti vzdálené hvězdy.

Skupina:
Gregory Spawton - Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Bass Guitars
Sean Filkins - Vocals, Blues Harp, Percussion
Ian Cooper - Keyboards
Laura Murch - Vocals
Steve Hughes - Drums and Percussion
Hosté:
Laura Murch - Vocals
Sean Filkins - Vocals, Blues Harp, Percussion
Diskografie Gathering Speed
Vyšlo 2004, Treefrog Records TFCD002

Seznam skladeb:
01. High Tide, Last Stand (7:06)
02. Fighter Command (10:44)
03. The Road Much Further On (8:39)
04. Sky Flying On Fire (6:04)
05. Pell Mell (6:36)
06. Powder Monkey (9:08)
07. Gathering Speed (7:23)
Total Time: (55:40)

Recorded at The Garden Room & Aubitt Studios
Producer: Andy Poole, Gregory Spawton, Rob Aubrey
Recorded: Andy Poole, Rob Aubrey
Mixed: Andy Poole, Rob Aubrey
Mastered: Rob Aubrey
Design [Graphic Design]: Joe Moore
Artwork: Jim Trainer

Skupina:
Gregory Spawton - Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Bass, Some Vocals
Phil Hogg - Drums and Percussion
Tony Müller - Vocals, Keyboards, Piano
Ian Cooper - Keyboards
Martin Read - Vocals
Jo Michaels - Vocals
Hosté:
Jo Michaels - Vocals
Rob Aubrey - Windchimes
Diskografie Bard
Vyšlo 2002, Treefrog Records TFCD 001

Seznam skladeb:
01. The Last English King (5:51)
02. Broken English (14:09)
03. This Is Where We Came In (5:23)
04. Harold Rex Interfectus Est (1:03)
05. Blacksmithing (3:04)
06. Malfosse (0:54)
07. Love Is Her Thing (3:51)
08. How The Earth From This Place Has Power Over Fire (1:53)
09. A Short Visit To Earth (6:18)
10. For Winter (16:47)
11. A Long Finish (8:21)
Total Time (67:30)

Recorded at Muscliff & Nomansland, September, 2000-December, 2001
Producer: Andy Poole
Recorded: Andy Poole
Recorded, Mixed [Mixed and Fixed], Mastered: Rob Aubrey
Artwork: Michael Griffiths
Design [Graphic Design]: Joe Moore

Skupina:
Gregory Spawton - Lead Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Steve Hughes - Drums, Percussion
Tony Muller - Piano, Keyboards
Martin Read - Lead and Backing Vocals
Hosté:
Ken Bundy - Backing Vocals
Diskografie English Boy Wonders
Vyšlo 1997, Giant Electric Pea, GEPCD 1020

Seznam skladeb:
01. Big Empty Skies (4:22)
02. Brushed Aside (5:38)
03. A Giddy Thing (5:16)
04. 28 Years (2:25)
05. Pretty Mom (3:26)
06. Out Of It (5:58)
07. Cloudless And Starry And Still (3:33)
08. Albion Perfide (10:24)
09. Right To The End Of The World Tra-la (1:56)
10. The Shipping Forecast (10:46)
11. Mr. Boxgroveman (6:12)
12. Reaching For John Dowland (8:14)
13. Fell Asleep (3:36)
Total Time: (71:56)

Track List of 2008 Re-recording CD edition:
01. Big Empty Skies (4:23)
02. Brushed Aside (5:40)
- For Autumn (Parts 1-5):
03. Albion Perfide (10:27)
04. Pretty Mom (3:43)
05. A Giddy Thing (5:17)
06. Out Of It (6:02)
07. Cloudless And Starry And Still (3:36)
-
08. Two Poets Meet (4:26) *
09. 28 Years (2:28)
10. Reaching For John Dowland (8:46)
11. Boxgrove Man (7:23)
- For Autumn (Parts 6-8):
12. The Shipping Forecast (10:14)
13. Right To The End Of The World Tra-La (2:03)
14. Fell Asleep (3:59)

Total Time: (77:27)

Recorded at Parklands Studios
Producer: Andy Poole, Gregory Spawton
Engineer: Rob Aubrey
Artwork: Michael Griffiths with Jim Trainer
Layout: Andy Poole, Tony Lythgoe

Skupina:
Greg Spawton - Guitars
Andy Poole - Bass
Pete Hibbit - Drums
Martin Read - Vocals
Tony Müller - Keyboards

Diskografie Goodbye To The Age Of Steam
Vyšlo 1994, Giant Electric Pea, GEPCD 1007
Reedice 18. dubna 2011, English Electric Recording (jiný přebal)

Seznam skladeb:
01. Wind Distorted Pioneers (3:21)
02. Head Hit The Pillow (5:48)
03. Edge Of The Known World (4:47)
04. Landfall (4:18)
05. Dragon Bone Hill (3:52)
06. Blow The House Down (9:20)
07. Expecting Snow (2:36)
08. Blue Silver Red (10:03)
09. Losing Your Way (7:28)
Total time: (51:33)

Bonus track on Japanese Release only:
10. Two Poets Meet (4:30)

Bonus tracks on the 2011 re-release:
10. Far Distant Thing (4:35)
11. Expecting Dragons (7:16)
12. Losing Your Way (extended) (10:01)

Recorded at Parklands Studios
Producer: Rob Aubrey, Andy Poole, Greg Spawton

Skupina:
Pete Hibbit - Drums
Greg Spawton - Guitars
Martin Read - Vocals
Tony Müller - Keyboards
Andy Poole - Bass
Hosté:
Diskografie From The River To The Sea
Vyšlo 1992, Avalon Records / Least Peculiar Music, BBT LPT2 (UK)

Seznam skladeb:
01. To The Sea (6:02)
02. Returning To The Fold (3:33)
03. Jas (6:29)
04. Full Head of Steam (4:08)
05. Indian Souls (3:05)
06. River (1:54)
07. The Friend Inside (4:52)
08. Stolen Glances (5:54)
09. Less Is More (4:17)
10. Downhilling (7:17)
11. Along Came Sarah (4:10)
12. Least Peculiar Thing (6:17)
Total Time: (57:58)
Kolekce raných demo nahrávek.


Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Bass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Hosté:
Diskografie Summer Shall Not Fade - Live At Loreley
vyšlo 14. října 2022, English Electric Recordings, EERBR004 (UK)

Seznam skladeb:
CD 1 (62:52)
01. The First Rebreather (10:12)
02. Folklore (8:22)
03. A Mead Hall In Winter (15:45)
04. Kingmaker (10:24)
05. Summer's Lease (5:29)
06. Brave Captain (12:40)
CD 2 (55:27)
01. Prelude & Fugue (3:01)
02. Judas Unrepentant (7:34)
03. The Transit of Venus Across the Sun (7:58)
04. The Permanent Way (8:13)
05. East Coast Racer (16:37)
06. Drums & Brass (3:47)
07. Wassail (8:17)
Total Time: (00:20)

Mixed: Rob Aubrey
Photography: Michael Heller, Simon Hogg, André Wins
Wassail Original Artwork: Sarah Louise Ewing
Cover & Booklet Design: Steve Vantsis at svsdesign.net

Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Bass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Hosté:
Diskografie Summer's Lease
vyšlo 25. prosince 2020,

Seznam skladeb:
01. Expecting Snow (2:45)
02. Kingmaker (10:51)
03. Wind Distorted Pioneers (4:38)
04. Summer's Lease (5:05)
05. Master James Of St George (6:23)
06. London Song (33:46)
07. Victorian Brickwork (13:03)
08. Judas Unrepentant (7:16)
09. East Coast Racer (15:43)
10. Curator Of Butterflies (8:51)
11. Swan Hunter (6:45)
12. The Transit Of Venus Across The Sun (7:19)
13. Don't Forget The Telescope (6:02)
14. Brave Captain (12:55)
Total Time: (00:20)


Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Dave Gregory - Guitars
David Longdon - Vocals, Flute, Keyboards, Guitars
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards, Guitars
Rachel Hall - Violin
Danny Manners - Keyboards, Bbass
Hosté:
Diskografie Empire
Vyšlo 27. liatopadu 2020, Belle Antique

Seznam skladeb:
Blu-Ray
01. Novum Organum (2:27)
02. Alive (4:37)
03. Hedgerow (9:00)
04. Theodora In Green And Gold (5:30)
05. Winkie (8:29)
06. The Florentine (8:16)
07. Brave Captain (12:39)
08. Voyager (13:52)
09. Homesong (4:42)
10. Wassail (7:57)
11. Engines And Men (4:02)
12. East Coast Racer (17:23)
CD 1
01. Novum Organum (2:27)
02. Alive (4:37)
03. Hedgerow (9:00)
04. Theodora In Green And Gold (5:30)
05. Winkie (8:29)
06. The Florentine (8:16)
07. Brave Captain (12:39)
CD 2
01. Voyager (13:52)
02. Homesong (4:42)
03. Wassail (7:57)
04. Engines And Men (4:02)
05. East Coast Racer (17:23)
Total Time: (98:54)

Recorded at Londons Hackney Empire on November 2 on last year’s UK tour

Skupina:
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Brass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Merchants Of Light
vyšlo 27. července 2018, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Folklore Overture (2:22)
02. Folklore (8:27)
03. Brave Captain (11:57)
04. Last Train (6:37)
05. London Plane (10:43)
06. Meadowland (3:45)
07. A Mead Hall In Winter (15:30)
08. Experimental Gentlemen Part Two (6:03)
09. Swan Hunter (6:55)
10. Judas Unrepentant (7:29)
11. The Transit Of Venus Across The Sun (7:47)
12. East Coast Racer (16:04)
13. Telling the Bees (5:41)
14. Victorian Brickwork (13:46)
15. Drums and Brass (5:05)
16. Wassail (7:55)
Total Time: (136:06)

Merchants of Light is a live album recorded at Big Big Train's shows at Cadogan Hall, London in 2017

Skupina:
Andy Poole - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
David Longdon - Lead Vocals, Flute, Banjo, Percussion
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass, Backing Vocals
Dave Gregory - Guitars, Piano, Backing Vocals
Greg Spawton - Bass Guitar, Pedalboard [Bass Pedals], Acoustic Guitar, Backing Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Paul Desmond - Trombone
Ben Godfrey - Trumpet, Cornet
Mike Poyser - Tuba
Rachel Hall - Violin, Backing Vocals
John Storey - Euphonium
Nick Stones - French Horn
Diskografie A Stone's Throw From The Line
2CD, vyšlo 2. prosince 2016, English Electric Recording, EERCD0018

Seznam skladeb:
CD 1
01. Make Some Noise (Words & Music - David Longdon) (5:21)
02. The First Rebreather (Words & Music - Greg Spawton) (8:33)
03. The Underfall Yard (Words & Music - Greg Spawton) (21:57)
04. Uncle Jack (Words & Music - David Longdon) (4:14)
05. Victorian Brickwork (Words & Music - Greg Spawton) (13:39)
CD 2
06. Kingmaker (Words & Music - Greg Spawton) (11:09)
07. Wassail (Words & Music - David Longdon) (8:08)
08. Summoned By Bells (Words & Music - Greg Spawton) (9:08)
09. Judas Unrepentant (Words & Music - David Longdon) (9:43)
10. Curator Of Butterflies (Words & Music - Greg Spawton) (8:20)
11. East Coast Racer (Words & Music - Danny Manners, Greg Spawton) (16:32)
12. Hedgerow (Words & Music - Andy Poole, David Longdon, Greg Spawton) (9:11)
Total Time: (00:00)

Recorded At Kings Place
Administrator [Rehearsal And Concert Administration]: Kathy Spawton
Arranged: Big Big Train
Arranged [Brass Arrangements]: Dave Desmond
Lighting [Lighting And Projections]: Zabine Reichhuber
Technician: Anthony Haikney, Niall Hayden
Technician [Monitor Mix]: Dan Pye
Technician [Sound], Mixed: Rob Aubrey
Artwork [Green Man Mask Based On A Design By Sarah Louise Ewing Made]: Stephen Jon Crew [Merchandise]: Nellie Pitts
Design [Cover Design And Booklet]: Andy Poole
Photography [Booklet Photographs]: Kain Dear, Simon Hogg, Willem Klopper
Photography [Back Cover Photograph]: Kain Dear
Photography [Cover Photograph]: Simon Hogg
The album was recorded at Kings Place, London between 14th and 16th August 2015.

Skupina:
Andy Poole - Keyboards, Guitars, Mandolin, Backing Vocals
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead Vocals, Flute, Mandolin, Percussion
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Dave Gregory - Guitars, Piano, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass, Backing Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Backing Vocals
Jon Truscott - Tuba
Nick Stones - French Horn
Dave Desmond - Trombone
Ben Godfrey - Trumpet, Cornet
Emily Yarrow - Backing Vocals (04,05)
Hosté:
Diskografie From Stone And Steel
vyšlo 2016, English Electric Recording, EERCD0018

Seznam skladeb:
01. The First Rebreather (8:32)
02. Master James Of St George (6:13)
03. Judas Unrepentant (7:16)
04. Uncle Jack (3:48)
05. Wind Distorted Pioneers (4:33)
06. Summoned By Bells (9:28)
07. Kingmaker (10:46)
08. The Underfall Yard (22:52)
09. Victorian Brickwork (12:43)
Total Time: (86:11)

All songs recorded live at Real World Studios in August 2014
Sound and Mix: Bob Aubrey and Joe Lewis-Brown
Brass Arragement: Dave Desmond
Cover Photographs: Willem Klopper and Kain Dear
Design: Andy Poole

This album consists of live versions of a number of songs recorded at Real World studios in August 2014 for the Stone and Steel Blu-Ray release.

Skupina:
Andy Poole - Bass, Keyboards
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, mandolin, Organ, Glockenspiel
Dave Gregory - Electric Guitars
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Rachel Hall - Violin
Rikard Sjöblom - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Stone & Steel
DVD, vyšlo 14. března 2016, English Electric Recording

Seznam skladeb:
01. Setting Up
02. The First Rebreather
03. Master James Of St George
04. Organ Failure
05. Judas Unrepentant
06. Kingmaker
07. Brass & Brund
08. The Underfall Yard
09. Lacewings & Ladybirds
10. Uncle Jack
11. Wind Distorted Pioneers
12. Guitar Talk
13. Victorian Brickwork
14. Summoned By Bells
15. Summing Up
Live at Kings Place 2015
16. Wassail
17. Curator Of Butterflies
18. Victorian Brickwork
19. East Coast Racer
Total Time: (about 3 hours)
Nine songs recorded live at Real World studios in August 2014 and four songs recorded live at the band's London gigs in August 2015 alongside interview and documentary footage

Skupina:
Andy Poole - Bass, Keyboards
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, Mandolin, Organ, Glockenspiel
Dave Gregory - Electric Guitars
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Hosté:
Daniel Steinhardt - Electric Guitars
Andy Tillison - Organ, Keybords, Moog
Ken Brake - String Section, Double Bass
Edo Spanninga - Recorder
Geraldine Berreen, Eleanour Gilchrist, Rachel Hall, Sue Bowran - Violin
Teresa Whipple - Viola
Abigail Trundle - Cello
Danny Manners - Double Bass
Jon Truscott - Tuba
Dave Desmond - Trombone
Ben Godfrey - Cornet
John Storey - Euphonium
Jan Jaap Langereis - Recorders
Martin Orford, Violet Adams, Lily Adams, Verity Joy - Backing Vocals
Diskografie English Electric: Full Power
Kompilace, 2CD, vyšlo 23. září 2013, English Electric Recordings, EERCD0013

Seznam skladeb:
Disc One:
01. Make Some Noise (4:22)
02. The First Rebreather (8:31)
03. Uncle Jack (3:49)
04. Swan Hunter (6:20)
05. Seen Better Days (7:37)
06. Edgelands (1:26)
07. Summoned By Bells (9:16)
08. Upton Heath (5:39)
09. A Boy in Darkness (8:03)
10. Hedgerow (8:54)
Total Time: (63:57)
Disc Two:
01. Judas Unrepentant (7:17)
02. Worked Out (7:30)
03. Winchester From St Giles' Hill (7:17)
04. The Lovers (5:32)
05. Leopards (3:54)
06. Keeper of Abbeys (6:59)
07. The Permanent Way (8:16)
08. East Coast Racer (15:44)
09. Curator of Butterflies (8:45)
Total Time: (71:14)
Total Time: (135:11)
A compilation of English Electric, Parts 1 and 2; with four new tracks and a reordered track list.

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards
Andy Poole - Bass
Steve Hughes - Drums
Sean Filkins - Vocals
Hosté:
Diskografie English Boy Wonders
Kompilace, vyšlo 2008, English Electric Recordings, EERCD004

Seznam skladeb:
01. Big Empty Skies (4:23)
02. Brushed Aside (5:40)
03. Albion Perfide (10:27)
04. Pretty Mom (3:43)
05. A Giddy Thing (5:17)
06. Out Of It (6:02)
07. Cloudless And Starry And Still (3:36)
08. Two Poets Meet (instrumental) (bonus track) (4:26)
09. 28 Years (2:28)
10. Reaching For John Dowland (8:48)
11. Mr Boxgroveman (7:23)
12. The Shipping Forecast (10:14)
13. Right To The End Of The World Tra-La (2:03)
14. Fell Asleep (3:59)
Total Time: (78:26)


Skupina:
David Longdon - Lead Vocals, Banjo, Flute, Vibraphone, Vocals
Greg Spawton - Bass, Pedalboard
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Clare Lindley - Violin, Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards, Vocals
Carly Bryant - Keyboards, Guitars, Vocals
Dave Foster - Guitars
Hosté:
Diskografie Proper Jack Froster
EP, vyšlo 18. listopadu 2021, English Electric Records

Seznam skladeb:
01. Proper Jack Froster (6:38)
02. Made from Sunshine (4:04)
03. Lanterna (6:29)
04. The Connection Plan (3:55)
Total Time: (21:06)

Skupina:
David Longdon - Banjo, Flute, Vibraphone, Vocals
Greg Spawton - Bass, Pedalboard
Danny Manners - Double Bass, Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Keyboards (03,05)
Rachel Hall - Viola, Violin
Hosté:
John Storey - Euphonium
Nick Stones - French Horn
Dave Desmond - Trombone
Jon Truscott - Tuba
Ben Godfrey - Trumpet, Cornet
Tim Bowness - Vocals (04)
Diskografie Swan Hunter
vyšlo 2018,

Seznam skladeb:
01. Swan Hunter (radio edit) (4:26)
02. Swan Hunter (2018 remix) (6:39)
03. Swan Hunter (live) (6:51)
04. Seen Better Days (the Brass Band’s Final Piece) (4:42)
05. Summer's Lease (live) (4:58)
Total Time: (27:36)

Recorded: Patrick Phillips, Rob Aubrey (03)
Mixed: Rob Aubrey
Design: Steve Vantsis
Photography: Simon Hogg

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass, Keyboards
Dave Gregory - Electric Guitars
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, Mandolin, Organ, Glockenspiel
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Hosté:
Diskografie Wassail
EP, vyšlo 1. června 2015, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Wassail (6:47)
02. Lost Rivers Of London (6:02)
03. Mudlarks (6:13)
04. Master James Of St George (Live At Real World) (6:14)
Total Time: (25:16)

"Wassailing" je tradiční rituál ze západní Anglie, jehož počátky sahají až do raného středověku, aby probudil jablečný mošt a zaplašil zlé duchy boucháním hrnců a pánvemi či střílením z brokovnic do nebe, čímž ochrání úrodu později během. Během tohoto rituálu se hodně zpívá a popíjí jako součást obřadu. Lost Rivers of London a Mudlarks jsou dvě z mnoha písní s tématikou Londýna, Mudlarks byli metaři v 19. století, kteří živořili a žili z prodeje čehokoliv, co našli v bahně řeky Temže při odlivu.

Skupina:
Andy Poole - Bass, Keyboards
Danny Manners - Double Bass
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
David Longdon - Vocals, Flute, Glockenspiel
Nick D'Virgilio - Drums
Dave Gregory - Electric Guitars
Hosté:
Diskografie Make Some Noise
EP, vyšlo 23. září 2013, English Electric Recordings, EERCD0014

Seznam skladeb:
01. Make Some Noise (4:30)
02. Uncle Jack (3:49)
03. Keeper of Abbeys (branch line edit) (5:41)
04. Leopards (3:55)
05. Swan Hunter (6:18)
06. Seen Better Days (7:38)
07. Edgelands (1:32)
08. The Lovers (5:32)
09. Curator of Butterflies (branch line edit) (6:50)
Total Time: (44:45)
Toto EP obsahuje čtyři nové skladby z "English Electric: Full Power" a bude se prodávat za nízkou cenu, aby umožnili posluchačům, kteří již vlastní "English Electric Part One & Two", dokončit "English Electric" set.

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Nick D'Virgilo - Drums, Percussion, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Accordion, Mandolin, Banjo, Vibraphone, Keyboards, Percussion, Theremin
Andy Poole - Bass Guitars & Pedals, Keyboards
Dave Gregory - Guitars, E-Bow
Hosté:
Jonathan Barry - Guitar Solo (02)
Danny Manners - Double Bass (03)
Tony Müller - Piano (03)
Martin Orford - Keyboard Solo (02)
Diskografie Far Skies Deep Time
Vyšlo 2010, English Electric Recordings EERCD009

Seznam skladeb:
01. Master Of Time (7:44) / Kingmaker (10:31)
02. Fat Billy Shouts Mine (6:39)
03. British Racing Green (3:59)
04. Brambling (5:00)
05. The Wide Open Sea (17:44)
    a. The Sea Is My Blood
    b. From Cradle To Calvery
    c. The Pleasures And Dreams Of Men
    d. Harbour Lights
    e. Far Beyond Cardinal Points
    f. I'm so Very Far From Here
    g. Let Us Speak Of Love
    h. Calvary (The Sea Is My Blood - Reprise)
Total Time: (41:05)

Skupina:
Steve Hughes - Drums
Ian Cooper - Keyboards
Martin Read - Vocals
Greg Spawton - Guitars
Andy Poole - Bass
Hosté:
Diskografie The Infant Hercules
Vyšlo 1993, Avalon Records / Least Peculiar Music, BBT LPT3

Seznam skladeb:
01. Far Distant Thing (4:34)
02. Dismounting Tigers (4:36)
03. Lincoln Green (3:50)
04. Show of Strength (4:54)
05. Red Five (5:12)
06. Sky End Fall (5:23)
07. Kingmaker (9:25)
Total Time: (39:54)


   Zpět


Big Big Train - Andy Poole, Danny Manners, David Longdon, Rikard Sjöblom, Nick D’Virgilio, Dave Gregory, Rachel Hall, Greg Spawton


Greg Spawton, Dave Gregory, Nick D'Virgilio, Andy Poole, David Longdon


Big Big Train - zleva: Andy Poole, David Longdon, Gregory Spawton, Dave Gregory and (seated) engineer Rob Aubr


Danny Manners, Andy Poole, David Longdon, Nick D’Virgilio, Greg Spawton, Dave Gregory

Rachel Hall Rikard Sjoblom


Big Big Train 2014 - Andy Poole, Rachel Hall, Greg Spawton, Danny Manners, Dave Gregory a David LongdonBig Big Train 2022

Big Big Train 2022

Big Big Train 2024


  Zpět
Oficiální stránky:
http://www.bigbigtrain.com/
https://bigbigtrain.bandcamp.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  28.2.2016 
Menu Poslední aktualizace: 9.12.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©