BEARDFISH
Zpět
Švédská retro-progresivní čtveřice Beardfish dokáže svým kompozicím vtisknout již od svého vzniku v roce 2001 v městě Gävle, Švédsko, zcela přesvědčivě pravou a nefalšovanou atmosféru (zejména) artrockového hledání 70. let. Přestože bývají Beardfish často přirovnáváni k legendám žánru jako King Crimson, Yes a Genesis, jejich tvorba nabízí díky své mnohovrstevnatosti a současnému pojetí mnohem více než jen ověřené postupy hudebních velikánů uplynulých dekád. Jakoby se tito excelentní Švédové, kteří se dali dohromady teprve na samém počátku tohoto tisíciletí, dokázali vrátit v čase, který pro ty mladší z nás už dávno pominul a s patřičným nadhledem těch, kteří znají všechny uplynulé etapy hudebního vývoje mohli vše transformovat do kouzelného hávu jakékoli předtím nahrávající kapely či interpreta hrajícího blues, hard rock, funk, art rock, prog rock či independent music. A aby to nakonec nebyla příliš seriózní nuda, tak občas do toho přimíchají nějakou tu vyřechtanou koninu.

David Zackrisson a Rikard Sjöblom v jejich posledním školním roce v roce 2001 hráli spolu v grunge kapele zvané Wooderson, jednalo se v podstatě o školní kapelu. Po ukončení školy se ale nechtěli rozejít, neboť oba byli velcí fanoušci King Crimson a Gentle Giant a chtěli dělat něco vlastního, nějaký vlastní hudebně směr. Začali hrát s bubeníkem Petterem Diamantem (Bootcut) a baskytaristou jménem Gabriel Olsson. Na počátku se jejich pokusy nesly ve zvuku King Crimson (se spoustou vynechaných akordů) s více běžnými rockovými písněmi, které Richard složil. Zkoušeli nějakou dobu, ale bylo těžké se najít, protože ne všichni byli stejně naladěni. Navíc je upustil bubeník Petter a brzy museli hledat náhradu. Vyzkoušeli několik bubeníků a nakonec jsme se sešli s tehdy 18 letým Magnusem Östgrenem.

S novým bubeníkem si užili i spoustu legrace, Pikard napsal několik nových písní, dokonce i jeden z úplně prvních hitů "Today" - dodnes jeden z nejaktuálnějších. V roce 2002 měli naplánováno nahrávání ve studiu u přítele v Sandvikenu, Stefan Aronsson je sám kytaristou a je velmi hudebně nadaný. Nahrál s kapelou některé klávesy a pasáže na flétnu, které se pak objevily na nahrávkách. Nakonec byl požádán, zda by se nepřipojil ke kapele ve hře na klávesy. Rikard mů půjčoval varhany Hammond L-100, když hráli a používali i další klávesové nástroje, brzy nato si pořídili i mikro Moog.

Když se ale Stefan zpřipojil ke kapele, všimli si, že s Gabriel na basu to doopravdy nefunguje. Po pár rozhovorech v kapele nakonec Gabrielovi zavolali, že s ním nadále nepočítají. Naštěstí si to nebral moc osobně. V té době už měli zaměřeno na jiného baskytaristu, kterého Magnus znal z dřívějška - Robert Hansen.

V průběhu roku 2003 začal Rikard psát další písně, mezi nimi i některé se švédskými texty, které byly docela legrační. Začali hovořit také o nahrávání alba a naplánovali si, že je natočí ve Stefanově studiu na konci léta 2003, i když se mezitím Stefan přestěhoval do Gävle, kde žije stále. Stefan jim ale během jednoho společného oběda řekl, že chce opustit kapelu. Nebylo to pro něj snadné, měl v té době spoustu jiných projektů. Bylo to jeho vlastní rozhodnutí. Kapela zkoušela odehrát některé skladby bez něj, protože již neměl tolik času zkoušet. Kapela zatím nahrála všechny ostatní nástroje, Stefanovy klávesy se odložily na později. nakonec Stefan nahrávky dokončil a odešel až po dokončení alba.

Album s názvem "Fran En Plats Du Ej Kan Se" vyšlo na vlastní náklady kapely a zajistili si jen nějakou distribuci prostřednictvím Progress Records, ale album prošlo zcela bez povšimnutí. Nakonec se jej prodalo asi 500 kusů a později bylo vydáno v reedici spolu s jejich druhým albem "Sane Day" prostřednictvím Progress Records. Beardfish nadále pokračovali ve čtyřčlenné sestavě, když se Rikard ujal Stefanovy role klávesisty. Konec roku 2003 je pro kapelu velmi produktivní období a nahráli znovu některé skladby.

V roce 2004 Beardfish začali točit druhé album. Hned při první session nahráli pět písní "A Love Story", "Sun Is The Devil", "Ask Someone Who Knows", "Now" a "Akakabotu", která se nakonec na albu neobjevila. Nakonec to trvalo téměř celý rok, než kapela mohla opět vydat desku.

Členové se v roce 2005 odebrali na chatu za městečkem Gävle, Švédsko, kde nahráli zbytek materiálu pro nové album. Björn Arnell, přítel kapely, jim zapůjčil záznamové zařízení a arzenál kláves a pedálových efektů, pomohl jim vše i sestavit ve velké staré jídelně. Pak odešel a nechal je nahrávat. Odloučené nahrávání si užívali a mnoho z nahraných skladeb písní bylo nahráno i naživo, takže pak nahrávky museli vydat jako dvojalbum, které po názvem "The Sane Day"vyšlo v prosinci 2005.

Téměř okamžitě s počátkem roku 2006 začali zkoušet nový materiál a v červnu a červenci nahrávali již další album. Skladby pro desku s názvem "Sleeping in Traffic: Part One" byly prakticky dokončeny ke konci léta a Beardfish byli požádáni, aby zahráli na ProgDay festivalu v Chapel Hill, North Carolina, USA. Po tomto výletě, na němž se setkali s Gary Greenem z Gentle Giant, dotočili ještě jednu píseň s názvem "Roulette", než album bylo zcela dokončeno. Několik společností je kontaktovalo, mezi nimi i InsideOut Music, která chtěla jejich nové album vydat a Beardfish s nimi ke konci roku podepsali smlouvu.

Nové album získalo plno skvělých recenzí. Za pozornost v roce 2007 stojí vystoupení na ProgResisté Convention ve Verviers, Belgie. Mezitím se nahrávalo album "Sleeping in Traffic: Part Two" již od začátku ledna a zbytek alba byl dokončen v prosinci opět ve skautské chatě "Hästmuren", kde nahrávali i předchozí dvojalbum.

Představení v roce 2008 naplánovaná spolu s InsideOut na podporu nového alba zahrnovala společné turné s kapelami The Tangent, Ritual. Osmi zastávkové turné začínalo v květnu v Německu a pokračovalo přes Švýcarsko, Itálii, Holandsku a Belgii, (opět na Spirit of 66 ve Verviers), Anglie a zpátky do Německa a Holandska. Deska SIT2 opět získala spoustu nadšených recenzí. Beardfish byli proto požádáni, zda by zahráli spolu s Andy Tillisonem, Guy Manningem, Theo Travisem a Jakko Jakszykem, čili The Tangens, na festivalu Summers End v Gloucesteru, Anglie v září. Bylo to dobré vystoupení, kapela si zahrála i cover "Yours Is No Disgrace" od YES jako přídavek. Beardfish začali nahrávat skladby pro příští album znovu v prosinci a znovu na jejich základně v "Hästmuren".

Nové album "Destined Solitaire" bylo smícháno a vyšlo v roce 2009. V roce 2009 je Mike Portnoy z Dream Theater pozval na společné turné Progressive Nation, které ochotně přijali. Turné Progressive Nation s Dream Theater, Zappa Plays Zappa a Pain of Salvation, začínalo na konci července. Ale rok 2009 utekl a turné se konalo bez jejich účasti. Museli z něj vycouvat stejně jako Pain of Salvation, neboť firma SPV (distributor InsideOut, vlastněná 50% InsideOut v té době) zkrachovala. Na tomto turné je nahradili Big Elf a Scale the Summit. Mezi další vystoupení měli účast na například NearFest 2009.

Po nevydařeném turné měli trochu volněji. Všichni se cítili velmi špatný a Rikard o tom dokonce napsal píseň "Lamentation", kterou nahrál na vlastní pěst a vydal na albu pod hlavičkou Gungfly "Lamentation" v roce 2011. Když v průběhu roku 2010 začal Rikard psát písně pro další album Beardfish, byly to skoro stejně těžké rockové riffy (viz skladby "Platform", "Green Waves") a všichni v kapele cítili nutkání vypustit ze zesilovačů pouze rock. Rozhodli se napsat velmi typický progrockový epos a jednoduše zkombinovat všechno, co je typické pro progrock. Tak se na albu ukázala i 15 minutová skladba o mluvícím kameni, která se točí okolo tématu věčnosti... Jeden muž uslyšel při chůzi v noci podchodem hlas starobylé kamenné zdi, která mu vypráví příběh o historii v podstatě. Nahrávka zaujme kompletní rytmickou jízdou na basu a bicí, mellotronem, varhanamu, fuzz kytaru a saxofon!

Album začali nahrávat počátkem roku 2010 ve studiu Overlook. Dokonce se jim podařilo natočit spoustu věcí a udělat koncertní DVD. Nahrávání řídil William Blackmon. Robert přivedl do studia svého kamaráda Johana Holma, která nahrál alt a baryton saxofon u pár melodií. Když bylo album smícháno, David a Rikard šli do Stockholmu a zvládli i mastering v Masters of Audio. Pak to poslali do InsideOut. O týden později měli telefonát od Thomase Waber (šéf InsideOut), který říkal, že se mu nelíbí, mix nebo mastring. Nakonec celý mix předělali a konečný mastering nechali udělat u Peter Van't Rieta v Holandsku.

BEARDFISH si zahráli v naší republice!
Dvojkoncert kapel Beardfish a Pain of Salvation v pražském Futuru, balzám i zvuková smršť pro milovníky progresivního rocku, se uskutečnil v úterý 26. října od 20 hodin v Praze. Úvodní set patřil předskokanům Beardfish, čtveřici, které kraloval Rikard Sjöblom, hráč na klávesové nástroje, zpěvák i zdatný kytarista. Jejich hravé kompozice místy evokují barvitě členitý kompoziční přístup samotných Gentle Giant a nebrání se humoru charakteristickému nebožtíkovi Franku Zappovi. Jim vymezených 45 minut uběhlo při čtyřech skladbách velmi příjemně, i když pochopitelně coby support band byli trochu ochuzeni jak na intenzitě zvuku, tak na použití světelného parku.

Albun "Mammoth" nazvané podle nejoblíbenějšího zvířete kytaristy tohoto souboru, které vyšlo v roce 2011, nemělo zpočátku příliš mnoho dobrých recenzí. Členové Beardfish koukali na dětské kreslené filmy z 80. let... a když David Zackrisson prohlásil, že mamuti jsou pravděpodobně jeho nejoblíbenějšími zvířaty a tak se rozhodli po tomto obrovském tvoru pojmenovat celou desku, což zároveň vysvětluje i nakresleného mamuta, vyjímajícího se na obalu novinkového alba. Ostatně, na dobu ledovou jsou patrné i narážky v textech.

Poté co deska vyšla, začali ihned s nahráváním nového materiálu jako obvykle. Asi po roce a půl roku od jejich předchozí desky "Mammoth" Beardfish přišli s novým mistrovským dílem. Deska "The Void" vyšla 27. srpna 2012 v Evropě a 28. srpna 2012 ve Spojených státech přes InsideOut Music. Je temnější, těžší a v některých částech dokonce údernější...

A BEARDFISH si zahráli opět i v naší republice!
Byl to koncert dvou kapel SPECIAL PROVIDENCE a, BEARDFISH a koncert se odehrál 19. října 2013, v klubu Barrák, Ostrava. Už si u nás zahrálo a ještě zcela jistě zahraje mnoho kapel z úplné světové špičky. Ale pokud „ty menší“ koncerty budou tak utajené, jako ten Maďarů SPECIAL PROVIDENCE a švédských špičkových prog rockerů BEARDFISH, možná se dočkáme historického milníku, kdy počet návštěvníků bude jednociferný, ne-li nula. V ostravském Barráku (po předchozí zastávce v Brně) se nakonec sešla padesátka platících a ta byla od osmi hodin svědkem výtečného koncertu BEARDFISH, kteří na posledních deskách opustili tu totální retro progovou formuli a v duchu přitvrzení korunovaného zatím poslední deskou „The Void“ vyrazili i na probíhající šňůru. Suverénní frontman Rikard Sjöblom zvládal s nebývalou lehkostí zpěv v kombinaci s klávesami a postupem času i kytarou, přičemž se z jeho hrdla ozval i nefalšovaný growling. Ale i bezprostřednost a zaujetí, s jakým hráli jeho spoluhráči, byla nakažlivá a každý z přítomných mohl mít radost a požitek z každé noty, kterou Švédové zahráli. Ne nadarmo mají BEARDFISH za sebou třeba i účast na turné „Progressive Nation“, kam si je vybral sám Mike Portnoy (tehdy ještě z Dream Theater), nebo jarní šňůru se Spock´s Beard.
(převzato z http://www.spark-rockmagazine.cz)

Švédští progresivní rockeři Beardfish tvrdě pracují na následovníku alba z roku 2013 "The Void" a již odhalili, že jejich zbrusu nové osmé studiové album "+4626- COMFORT ZONE" vyjde v Severní Americe již 27. ledna 2015. Kapela o novém albu říká: "COMFORT ZONE je neviditelný ochranný oblek negativního myšlení, skoro jako nějaký subjekt. Táhne se to s tebou od narození: vaši rodiče a učitelé a vaši přátelé a vaši sousedé vás všechno učí, jak funguje svět - to je to, jak to je, jak to bude a kde není nic a co můžete dělat. Negativní atmosféra je jako živý hlas uvnitř vás, společník života. Časem ji začnete mít rád, pro její hlas a místo, které tak vytvořilo: svoji zónu pohodlí. Jsem tak nemocen a unaven z toho, že si přeji, abych ji odhalil a možná začal pracovat na své cestě z toho ven."

Deska z roku 2015 se stala bohužel poslední nahrávkou této kapely. Dne 11. července 2016 se na jejich facebookové stránce objevilo totiž prohlášení kapely, ve kterém oznámili:

"Po delší pauze a některých neshodách a různých problémech v kapele jsme se rozhodli oznámit, že končime. Nebyla to snadná volba učinit tak. Beardfish byli vždy naším hlavním hudebním vyjádřením - řádná garážová kapela - ten typ, který se setkával ve zkušebně a zkoušel nový materiál spolu dlouhodobě, masivní session najednou. Některé z nejlepších období v našich životech byly chvíle společně strávené na cestách, ve studiu, jednoduše navzájem spolu.
Vyrůstali jsme, zakládali rodiny a to vše způsobilo, že konkrétní způsob práce se stal velmi obtížný, což vedlo k dlouhým obdobím, kdy jsme nebyli schopni zkoušet... A my jsme chtěli hrát.

Měli jsme velmi dobrou kariéru včetně; osmi alb během patnácti let, devíti pokud zahrneme "The early years" ( a deset pokud počítáme dvojalbum "The Sane Day" za dvě!). Koncertovali jsme s některými skvělými kapelami. Potkali jsme úžasné lidi a našli přátele na místech, kde jsme nikdy předtím nebyli.
Chceme poděkovat všem, kteří nás podporovali v průběhu let, byli jste fantastičtí a prog komunita je velmi zvláštní místo, jehož jsme byli součástí.

Strávili jsme naše mládí a naše rané dospívání jako Beardfish a dospívali jsme v kapele... Nyni se budeme individuálně vrhat do dalších hudebních projektů. Třebaže byli Beardfish velmi zvláštní, všichni je budeme mít neustále v našich srdcích, ale teď právě nastal čas na nová dobrodružství."


"So real, it's surreal"
"Tak skutečné, až to je neskutečné"

A Love Story - The Sane Day (2005)

Beardfish
Rikard, David, Robert & Magnus
Po ukončení činnosti kapely Rikard Sjöoiblom pokračoval jako sólový umělec pod názvem "Gungfly". Ještě jako člen kapely vydal již v roce 2005 sólovou nahrávku "Cyklonmannen". V roce 2016 mu vyšla první deska po rozpadu kapely "The Unbendable Sleep". V letech 2007-2008 nahrával materiál, ze kterého se stalo první album Gungfly a bylo vydáno v roce 2009 pod názvem "Please Be Quiet". Jméno Gungfly je švédské slovo, které znamená nezabezpečenou zemi a pochází z románu, který Rikard četl. V něm bylo užíváno jako důvod k vracení se ke svým prohlášením, takže se mu slovo zalíbilo a rozhodl se, že projekt takto pojmenuje. Rikard vždycky psal a nahrával spoustu hudby a když chtěl založit živou kapelu, musel jsem si vybírat některé ze svých nejstarších kamarádů, kteří hrají a naštěstí se chtěli stát součásti projektu. Bratři Petter a Rasmus Diamantovi na bicí a baskytaru se stali základním kamenem této sestavy a někdy již dříve vystupovali jako trio Gungfly. Sverker Magnusson je od začátku klíčovým hráčem a nedávno se k němu připojil také Martin Borgh, aby dokázal pokrýt všechny klávesové úlohy na albech, takže někdy na pódiu obsluhují až tři klávesové nástroje současně. To je možné díky tomu, že v kapele je také kytarista David Zackrisson (Beardfish). A na Rikardovi zbylo to, co dělával vždycky, zpěv, hra na kytaru a spousta vynikajících kláves (hlavně varhan Hammond).

V roce 2011 vydali Gungfly další album "Lamentations". Kromě své sólové práce se Sjoiblom stal i nejnovějším přírůstkem anglických progresivních titánů Big Big Train, kde albu kapely "Folklore" z roku 2016 představil klávesy, kytary, akordeon a vokály.

Pro rok 2017 pak přichystal další album pod touto hlavičkou "On Her Journey To The Sun", které vyšlo 19. května 2017 pod hlavičkou InsideOut Music. Stejně jako u předchozí nahrávky, představuje jeho neuvěřitelný hlasový rozsah, intenzivně osobní texty, charakteristický smysl pro složité a přitom chytlavé klávesové melodie a kytarovou hru, a to vše pokrývající spektrum jeho lidovější nenucené hudební stránky.

Rikard vysvětluje: "Gungfly se narodil z nutnosti, píseň se zrodila vždycky, když došlo k pauzám s Beardfish nebo pokud se píseň nedostala do rámce style Beardfish. V podstatě jsem začal nahrávat skladby, hlavně pop-orientovaný materiál, ale jako typ skladatele a hudebníka jsem přiřazován pod prog. Takže je to jistě předpoklad, že u nějakého materiálu zde existuje spojení s Beardfish - není to špatná věc, kterou musím říct, protože jsem byl zklamán při zániku této invenční kapely. Po rozpadu Beardfish jsem každý materiál, který jsem složil, potřeboval nějkam zařadit a Gungfly byl připravený a schopný pro tento krok."

Rikard Sjöblom's Gungfly vydávají 4. září 2020 nové album "Alone Together". Přichází po posledních několika letech velmi produktivně práce, ať už se jedná o spolupráci s anglickými progresivními rockery Big Big Train, nebo při vedení Gungfly. Rikard to okomentoval: "Začal jsem psát tyto písně asi před rokem, ale pak to trvalo nějakou dobu, než jsem začal s produkcí, protože jsem měl naplánované dvě turné, jedno s Big Big Train v listopadu a pak zahajoval jako sólista koncerty The Flower Kings na jejich evropském turné v prosinci. Poté se moje zaměření přesunulo zpátky ke Gungfly a bylo to opravdu hezké, takže se to všechno spojilo docela rychle!"

"Alone Together" nahhrávali Gungfly jako trio, s bratry a předchozími spolupracovníky Petterem a Rasmusem Diamantem na bicí a baskytaru. "Bylo to hodně zábavné hrát na klávesy i na kytaru, protože jsem přišel se spoustou hezkých partů, ale brzy jsem věděl, že chci vytvořit album s bratry na bicí a basu - naštěstí na to byli hodně připravení!" Toto "power-trio" se tentokrát zaměřilo na rock a slyšíte to nahlas a jasně: "Nechtěl jsem potlačit produkci vrstvami na vrstvách kláves a zvonků a píšťalek, ale místo toho jsem se snažil udržet prog rock se zaměřením na ROCK. Chtěl jsem, aby každý nástroj znamenal něco v celkovém mixu." To je patrné hlavně u skladeb "Happy Somewhere In Between" a třináctiminutové epické suitě "Traveler", kde Gungfly nikdy nezněli tvrději. "Alone Together" bude k dispozici jako limitovaný CD Digipak (se 2 bonusovými skladbami), Gatefold 2LP+CD a jako digitální album. Obal alba uvádí obraz amerického umělce Kevina Sloana (The Flower Kings). Rikard přebal okomentoval: "Právě jsem psal texty k písni "From Afar" a díval jsem se na Kevinovy obrazy, když jsem narazil na tenhle, a nemohl jsem uvěřit tomu spojení, zejména ve verších "Milion oči sledující záblesky životů druhých".


Zdá se, že švédská progrocková čtveřice Beardfish se reformovala, pokud je příval nedávných aktivit na jejich stránkách na sociálních sítích správný. Kapela totiž 26. listopadu 2023 sdílela selfie ze studia s legendou "sledujte nás ve studiu" a otevřela oficiální instagramovou stránku.

Kapela byla neaktivní od chvíle, kdy oznámila, že se v roce 2016 rozpadla po vydání jejich osmého alba "+4626-COMFORTZONE" v roce 2015. Poté hlavní představitel Rikard Sjöblom nahrál další tři alba se svým projektem Gungfly. Sjöblom se v roce 2014 oficiálně připojil k britským prog rockerům Big Big Train.


Začátkem tohoto roku bylo oznámeno, že Beardfish odehrají svou úplně první show od roku 2015 a objeví se na příštím ročníku We Lave Rock Festival v Norsku spolu s Moon Safari, The Chronicles Of Father Robin, Seven Impale, Anders Buaas, A.C.T. a Lumsk. Akce se koná v Asker Kulturhus v květnu 2024. Kapela byla také oznámena na červencový úplně poslední ročník Night Of The Prog Festival Loreley v Německu a právě zveřejnila na Instagramu klip baskytaristy Roberta Hansena, který zatím hraje ve studiu.

Zpět

Členové:
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards (2001 - dosud)
David Zackrinsson - Guitars (2001 - dosud)
Robert Hansen - Bass (2002 - dosud)
Magnus Östgren - Drums (2002 - dosud)
Bývalí členové:
Stefan Aronsson - Keyboards, Flute (2002 - 2003)
Gabriel Olsson - Bass (2001 - 2002)
Petter Diamant - Drums (2001 - 2002)

Členové Rikard Sjöblom
(Narozen 1982, Back, Gävleborgs Län, Sweden)

Rikard Sjöblom je hlavně znám jako zakládající člen skupiny BEARDFISH. Nahrál také vlastní projekt GUNGFLY.
V roce 2003 nahrál album "Cyklonmannen" podle novely švédského autora Sture Dahlströma (1922-2001).
Rikard je švédský hudebník, zpěvák, skladatel a hráč na kytaru, který je nejznámější jako zkladatel a člen kapely Beardfish. V současné době žije v Gävle, Sweden.

Rikard Sjöblom se narodil v roce 1982 ve městě Gävle ve Švédsku. Ve věku pěti let začal hrát na akordeon. V deseti letech již přidal do svého repertoáru kytaru. V 11 letech pak poslal demo coverů od Beatles labelu Sonet Records. Byl ale odmítnut. Když mu bylo 17, koupil si varhany Hammond a založil duo Bootcut s Petterem Diamantem. S novým tisíciletím tak přišlo varhanové a bubnové duo Bootcut, které se dodnes skládá ze Sjöbloma na varhany a Pettera Diamanta za bicí soupravou. Bootcut vydali dvě vlastní CD s názvem "Hammond VS Drums" (2002) a "De Fluff" (2005). O téměř deset let později spatřilo světlo světa pouze digitální vydání s názvem "Suspended Animation" a bylo natočeno čtvrté album.

V letech 1994 až 1998 Sjoeblom zakládal kapely založené z lásky ke skate punku, grunge a nakonec death metalu. Větší význam pro hudebníka, jak jej známe dnes, bylo v roce 1999 zalíbení do hudby kapel King Crimson a Gentle Giant a koupil si varhany L-100. Studoval obor Music na škole Hammargymnasiet Sandviken. Rikard Sjöblom je však hlavně znám jako zakládající člen skupiny BEARDFISH.

Zatímco Bootcut zůstali svoji vlastní entitou, z dua se také v roce 2001 stali Beardfish, když se k nim připojil basista Gabriel Olsson a kytarista David Zackrisson. Bubeník Magnus Östgren a baskytarista Robert Hansen nahradili Pettera a Gabriela v roce 2002, čímž vznikla neporušená základní sestava Beardfish, která se vydržela až do roku 2016, kdy se kapela rozpustila. Připojil se i pátý člen Stefan Aronssona, který nahrál první album s kapelou a pak odešel. Po dvou samostatně vydaných albech Beardfish podepsali smlouvu s InsideOut Music v roce 2006 a vydali šest alb pro tento label, než se v roce 2016 rozpadli. Beardfish koncertovali a mimo jiné podporovali Spock's Beard, Pain of Salvation a Flying Colors.

Zatímco s Beardfish se věci dařily, Sjöbloma potkala osobní tragédii, když spolu se svou přítelkyní prošli těhotenstvím, které skončilo narozením mrtvých dětí Ludvíka a Sverkera. Jeho srdce se z toho později vyzpovídalo ve stejnojmenné skladbě na albu Beardfish "The Void" v roce 2012, které je jejich nejtěžší a nejtvrdší. Sjöblom se později stal otcem své dcery Villemo ještě ve stejném roce.

Beardfish vyrazili na turné se Spock's Beard a Sound Of Contact v roce 2013, a v téže době Sjoiblom nahrál album s utajovanou sestavou včetně Petter a Rasmuse Diamantovými, které ale ještě nebylo vydáno. V roce 2014 se Sjoiblom stal otcem svého syna Tagea a začal spolupracovat se zpěváky a skladateli Ulfem Nilssonem a Lindou Vargovou. V té době angličtí progresivní rockoví titáni Big Big Train kontaktovali Sjöbloma, aby se k nim připojil na kytaru a klávesy naživo na prvních koncertech kapely po 17 letech. Během přestávky začal Sjöblom pracovat na materiálu, ze kterého se nakonec stalo album "The Unbendable Sleep" z roku 2016.

Rok 2015 se pro Beardfish a Sjöbloma stalo plodným, když vydali jejich poslední album "+4626-COMFORTZONE" a koncertovali společně s Neal Morse Band po Evropě. Sjöblom pokračoval v práci jako kytarista a zpěvák se zpěvačkou a skladatelkou Lindou Vargovou a odehrál tři vystoupení na King's Place v Londýně s Big Big Train.

Beardfish se rozešli v roce 2016 a Rikardovi tak zůstal prostor pro nové album Bootcut a budoucí sólový projekt Sjöblom jako Gungfly. Rikard vždy psal a nahrával hudbu vedle své práce s Beardfish a tyto nahrávky nakonec vedly k vlastnímu albu pod jeho vlastním jménem v roce 2004 s názvem "Cyklonmannen", hudební (instrumentální) interpretaci románu švédského autora beatniků Sture Dahlströma (1922-2001). Poté trvalo pět let, než vyšlo další sólové album "Please Be Quiet". Na tomto albu byla poprvé použita přezdívka Gungfly. Gungfly je švédské slovo znamenající nezabezpečenou půdu a tato identita kapely se objevila na všech Rikardových následujících sólových počinech. Když se Beardfish v roce 2016 rozpadli, Rikard podepsal jako sólový umělec (Rikard Sjöblom’s Gungfly) s Inside Out Music a od té doby s nimi vydal dvě alba a 5CD box zahrnující deset let, které předcházely jeho podpisu s labelem.

Rikard se připojil k Big Big Train v roce 2014, kdy se kapela připravovala znovu hrát živě. Ačkoli byl původně rekrutován jako hudebník na turné, kde hrál na kytaru spolu s Dave Gregorym a občas i na klávesy. Toto úzké pouto, které se vyvinulo, vedlo k tomu, že byl požádán, aby se připojil ke skupině jako člen na plný úvazek.
       Členové Magnus Östgren
                                    Drums, PercussionČlenové
David
Zackrinsson

Kytarista od roku 2001
zakládající člen
Členové Robert Hansen
Bass (od roku 2002 - dosud)

Zpět
Nahrávky kapely:
2015 +4626-COMFORTZONE
2012 The Void
2011 Mammoth
2009 Destined Solitaire
2008 Sleeping In Traffic:Part Two
2007 Sleeping In Traffic:Part One
2006 The Sane Day
2003 Fran En Plats Du Ej Kan Se
Sólové nahrávky:
Rikard Sjöblom
2006 Cyklonmannen

Rikard Sjöblom's Gungfly
2020 Alone Together
2018 Friendship
2017 On Her Journey To The Sun
2016 The Unbendable Sleep
2010 Lamentations
2009 Please Be Quiet


Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards
David Zackrinsson - Guitars
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums
Hosté:

Diskografie +4626-COMFORTZONE
Vyšlo 12. ledna 2015, Inside Out Music, 0507018


Seznam skladeb:
01. The One Inside Part 1 - Noise In The Background (1:47)
02. Hold On (7:47)
03. Comfort Zone (9:34)
04. Can You See Me Now (3:44)
05. King (5:43)
06. The One Inside Part 2 - My Companion Throughout Life (4:05)
07. Daughter / Whore (5:22)
08. If We Must Be Apart (A Love Story Continued) (15:34)
09. Ode To The Rock ‘N’ Roller (7:20)
10. The One Inside Part 3 - Relief (4:33)
Total Time: (65:29)

Bonus CD from 2015 IOM Double Disc edition - "The Early Years-Outtakes And Demos" (2002-2008):
01. Factory (8:28)
02. Sense of Timing (7:55)
03. Luminaire (5:37)
04. Sun Down (5:30)
05. Seem (3:38)
06. Jack of All Trade (4:34)
07. Dilly-Dally (Roulette) (1:35)
08. Ya Ya (7:29)
09. Pyramid Extracts (2:54)
10. Now (8:55)
11. Mystique of the ARP Synthesizer (2:41)
12. El Nino (4:42)
13. ...and Terry Takes the Christmas Route (11:22)
Total Time: (75:20)

Produkce: Rikard Sjöblom & David Zackrinsson
Artwork: Jesse Loboda
Aktuální deska "+4626 - Comfortzone" pokračuje v duchu předchozích počinů a podobně i tato deska vyžaduje více času, aby se vsákla pod kůži. V názvu se jedná o telefonickou předvolbu švédského města Gävle, odkud Beardfish pocházejí. Album přináší intimní, introspektivní hudební prožitek, chvílemi se stává dravější a živelnější, přesto uhlazenější než předchozí nahrávka "The Void". Navíc díky procítěnému zpěvu i instrumentální zručnosti předkládá uvěřitelnou hru na emoce. Zajímavým zpestřením je skladba "The One Inside", která uvádí album v podobě krátkého akustického popěvku, aby se objevila opět v polovině alba, kde ve svém pokračování přehoupne desku do druhé poloviny a nakonec i vše uzavře. Postupný vývoj graduje zvukem hammondek, jež ve své úpěnlivé snaze nerozpadnout se na tisíc kousků vřeští ve stupňujícím se rytmu. Hammondky jsou opět slyšet, ale jejich přítomnost není až tak násilná a nejsou všude. Například "Can You See Me Now" ukazuje, že tahle parta dokáže napsat úžasně silnou skladbu jen s minimem výrazových prostředků. Vrcholem alba je bezesporu patnáctiminutová “If We Must Be Apart (A Love Story Continued)”, která je výkladní skříní moderního progu. Často se obrací do minulosti, ale zároveň zní současně a vyhýbá se těžkopádné staromódnosti. To vše ve strhujícím podání plném šťavnatých a barvitých nápadů skvěle korespondujících s vyprávěním příběhu o kruté lásce, která nerezaví.

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards
David Zackrinsson - Guitars
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums
Hosté:
Diskografie The Void
Vyšlo 27. srpna 2012, Inside Out Music


Seznam skladeb:
01. Intro (0:30)
02. Voluntary Slavery (6:33)
03. Turn To Gravel (5:30)
04. They Whisper (6:06)
05. This Matter Of Mine (7:06)
06. Seventeen Again (7:44)
07. Ludvig & Sverker (8:06)
08. He Already Lives In You (6:38)
09. Note (15:50)
     I. Note
    II. Descending
   III. The Void
   IV. Note (reprise)
10. Where The Lights Are Low (5:41)
Bonus Track:
11. Ludvig & Sverker (Solo Piano Version) (6:34)
Total Time: (76:15)

Produkce: Rikard Sjöblom, David Zackrinsson
Na aktuální novotině lze i nadále najít muzikantskou šikovnost, rozhled, nápaditost. Dle prohlášení skupiny bylo hlavním úkolem novinky přenést pódiovou živelnost do drážek nosiče a čtveřice tak možná trošku účelově deklaruje, že na rozdíl od předešlých kolekcí je „The Void“ dotažena v tomto ohledu k maximálnímu uspokojení. Zaznamenat můžeme zvýšený výskyt hammondích eskapád, až na okraji úměrnosti.

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards
David Zackrisson - Guitars
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums
Hosté:
Johan Holm - Alt and Baritone Saxofon (02,06)
Jimmy Jonsson - Growling (02)
Mattias Bengtsson - Tambourine (03,06)
Diskografie Mammoth
Vyšlo 16. července 2011, Inside Out Music/EMI


Seznam skladeb:
01. The Platform (08:05)
02. And the Stone Said: If I Could Speak (15:09)
03. Tightrope (04:33)
04. Green Waves (08:54)
05. Outside/Inside (01:43)
06. Akakabotu (05:41)
07. Without Saying Anything (08:11)
Total Time: (52:16)

Recorded at The Overlook in Gävle, Sweden
Producer: William Blackmon and Beardfish
Postproduction: William Blackmon
Mixed: Rikard Sjöblom at Gungfly Productions
Assistant: David Zackrisson, Magnus Östgren
Mastered: Peter van't Riet at FineTune mastering
Art & Design: Spencer Keala Bowden

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards
David Zackrisson - Guitars
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums
Hosté:
Diskografie Destined Solitaire
Vyšlo 24. července 2009, InsideOut Music


Seznam skladeb:
01. Awaken the Sleeping (6:01)
02. Destined Solitaire (10:53)
03. Until You Comply Inclusing Entropy (15:21)
04. In Real Lief There is No Algebra (4:33)
05. Where the Rain Comes in (8:29)
60. At Home? Watching Movies (1:53)
70. Coup De Grce (9:49)
08. Abigails Questions (in an Infinite Universe) (9:12)
09. The Stuff that Dreams Are Made of (10:40)
Total Time: (76:49)

Nahráno ve studiu Hästmuren & The Lazy
Produkce: BEARDFISH & Rikard Sjöblom
Páté studiové album BEARDFISH není opravdu žádnou posluchačskou jednohubkou. Instrumentální úvod "Awaken The Sleeping" rozpoutá divoké oslavy progresivní hudby podle vzoru sedmdesáatých let v příťažlivém moderním a dynamickém obalu. Očekávejte šílené aranžerské kouzlení, vrstvení pouavých motívů, dramatické zvraty, instrumentální orgie a samozřejmě hammondky... Mnoho, mnoho hammondek. Zdanlivě neproniknutelná jazzová džungle plná divotvorných odboček a naoko slepých uliček. Všechno však má svůj smysl, všechno do všeho nádherně zapadá. Pokud máte radi cokoliv ze severské školy progresivního rocku ve stylu The Flower Kings, The Tangent, Kaipa či dokonce Pain Of Salvation, při poslechu této desky budete jásat nadšením.

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards
David Zackrisson - Guitars
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums
Hosté:
Diskografie Sleeping In Traffic:Part Two
Vyšlo 16. května 2008, InsideOut Music


Seznam skladeb:
01. As The Sun Sets (1:13)
02. Into The Night (8:52)
03. The Hunter (5:57)
04. South Of The Border (7:43)
05. Cashflow (6:08)
06. The Downward Spiral/Chimay (7:10)
07. Sleeping In Traffic (35:44)
08. Sunrise Again (1:37)
Total Time: (74:19)

Téměř dokonalé prog rockové album, které nabízí obrovskou porci zábavy. Beardfish jsou veselá kopa a nebojí se experimentů, takže tu nalezneme skladbu "Cashflow", která zní jako soundtrack k Super Mario Bros., nebo vtipnou "South of the Border" o tzv. Esu Garthovi, který je gigolo. Nakonec mu ale kolegové připraví překvápko a Garth zjistí, že je gay... Největší síla alba je ale v pětatřicetiminutovém eposu "Sleeping in the Traffic", který je jednoduše geniální.

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Keyboards, Accordion, Percussion
David Zackrisson - Guitars, Percussion
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums, Percussion, Screaming
Hosté:
Diskografie Sleeping In Traffic:Part One
Vyšlo 2007, Insideout


Seznam skladeb:
01. On The Verge Of Sanity... (0:47)
02. Sunrise (7:54)
03. Afternoon Conversation (3:42)
04. And Never Know (5:59)
05. Roulette (12:07)
06. Dark Poet (3:24)
07. Harmony (7:20)
08. The Ungodly Slob (6:42)
09. Year Of The Knife (7:28)
10. Without You (2:39)
11. Same Old Song (7:51)
Total Time: (66:03)


Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Organ, Keyboards, Synthesizers
David Zackrisson - Guitar, Synthesizer, Vocals
Robert Hansen - Bass, Guitars, Vocals
Magnus Östgren - Drums
Hosté:
Diskografie The Sane Day
Vyšlo prosinec 2005, self


Seznam skladeb:
CD 1
01. A Love Story (12:50)
02. Sun Is The Devil (2:11)
03. Mudhill (5:39)
04. The Gooberville Ballroom Dancer (6:58)
05. Igloo On Two (6:35)
06. Tall Tales (9:29)
07. The Basic Blues (5:21)
08. The Summit (7:12)
Total Time: (56:15)
CD 2
01. The Sane Day (6:06)
02. Blue Moon (4:40)
03. Do You Remember Fun Mom (1:49)
04. Return To Mudhill (4:24)
05. Waiting Room (4:38)
06. Miss Gooberville (0:33)
07. Mystique Of The Beauty Queen (7:04)
08. Love Revisited (2:55)
09. Ask Someone Who Knows (7:55)
10. Now (6:39)
11. The Reason Of Construction And Or Building A Pyramid (9:08)
Total Time: (55:51)

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitar, Keyboards
David Zackrisson - Guitar
Stefan Aronsson - Keyboards, Flute
Robert Hansen - Bass
Magnus Östgren - Drums
Hosté:
Diskografie Fran En Plats Du Ej Kan Se
Vyšlo 2003, selfSeznam skladeb:
01. Fran En Plats Du Ej Kan Se (7:55)
02. Today (6:42)
03. Spegeldans (8:04)
04. Brother (2:54)
05. Poison Ivy And The Full Monty (6:28)
06. A Good Excuse (5:01)
07. Om En Utväg Fanns (6:48)
08. A Psychic Amplifier (15:01)
Total Time: (58:53)Skupina:
Rikard Sjöblom - All instruments
Hosté:
Diskografie Cyklonmannen
Vyšlo 2. června 2005, No Budget HI-FI Productions, JSM004


Seznam skladeb:
01. (Tema För) Cyklonmannen (6:15)
02. Chelsea Hotel 23rd Street - New York (3:02)
03. Kinesiska Konsulatet / Skyskrapans Sang (1:22)
04. Frostakademien / Kinesiska Konsulatet (3:55)
05. Miss Nutcracker & Pestharnesket / Cyklonmannen (3:54)
06. Sexualfientliga Kommitén / Svenska Myndigheterna (5:52)
07. Janet (3:49)
08. Taki-Indianerna Och Runstenen (3:16)
09. La Gilas Levitationsvals (4:36)
10. Introduktion (1:57)
11. (Tema För) Cyklonmannen (6:29)
12. Chelsea Hotel 23rd Street - New York (3:51)
13. Kinesiska Konsulatet / Skyskrapans Sang / Frostakademien (4:49)
14. Miss Nutcracker & Pestharnesket / Cyklonmannen (Repris) (4:06)
15. Sexualfientliga Kommitén / Svenska Myndigheterna (5:03)
16. Janet (3:38)
17. Taki-Indianerna Och Runstenen (3:34)
18. La Gilas Levitationsvals (9:26)
Total Time: (78:54)


Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass
Hosté:
David Zackrisson - Guitar
Rasmus Diamant - Bass
Petter Diamant - Drums
Diskografie Alone Together
Vyšlo 4. září 2020, InsideOut Music, IOMSECD 517 (Sweden)


Seznam skladeb:
01. Traveler ()
02. Happy Somewhere In Between ()
03. Clean as a Whistle ()
04. Alone Together ()
05. From Afar ()
06. On The Shoulders Of Giants ()

Bonus Track
07. Grove Thoughts ()
08. Shoulder Variations ()
Total Time: (00:00)

Artwork: Kevin Sloan

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass
Hosté:
David Zackrisson - Guitar (06,07)
Rasmus Diamant - Bass (01,05,07,09)
Petter Diamant - Drums
Diskografie Friendship
Vyšlo 8. listopadu 2018, InsideOut Music, IOMSECD 517 (Sweden)


Seznam skladeb:
01. Ghost Of Vanity (6:01)
02. Friendship (13:41)
03. They Fade (4:58)
04. A Treehouse In A Glade (6:51)
05. Stone Cold (6:12)
06. If You Fall, Pt. 2 (12:51)
07. Crown Of Leaves (6:50)

Bonus tracks:
08. Slow Dancer (5:01)
09. Past Generation [Explicit] (4:28)
10. Friendship (Utopian radio edit) (6:30)
Total Time: (73:23)

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Keyboards
Petter Diamant - Drums
Rasmus Diamant - Bass
Sverker Magnusson - Keyboards
Martin Borgh - Keyboards
David Zackrisson - Guitar
Hosté:
Diskografie On Her Journey To The Sun
Vyšlo 19. května 2017, InsideOut Music, IOMLP 477


Seznam skladeb:
01. Of The Orb (10:43)
02. On Her Journey To The Sun (5:00)
03. He Held An Axe (4:49)
04. My Hero (7:46)
05. If You Fall (Part 1) (3:09)
06. Polymixia (11:38)
07. Over My Eyes (4:39)
08. Old Demons Die Hard (5:56)
09. Keith (The Son of Sun) (5:32)
10. The River Of Sadness (12:02)
     I. The River Of Sadness
    II. Salt And Foam
   III. A Distant Shore
    IV. In Orbit
     V. The River Of Sadness Reprise
11. All A Dream (2:17)
Total Time: (73:51)

Bonus Disc – Best of Gungfly
01. Rumbling Boxes (8:34)
02. On And On (4:36)
03. White Light (5:00)
04. Lamentation (3:18)
05. No Remorse (4:45)
06. Before The Winter (4:52)
07. Bringing Down The Walls (7:04)
08. She’s Gone Again (3:13)
09. The Prisoner (4:22)
10. Are You Aware That I’m Awake? (4:35)
11. Peace At Mind (5:12)
12. And She Drives Me… (4:14)
13. We Will Never Leave (9:33)
14. Whiskers (3:44)
Total Time: (73:02)

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Keyboards, Drums, Bass
Hosté:
Robert Hansen - Bass
Petter Diamant - Drums
Rasmus Diamant - Bass
Diskografie The Unbendable Sleep
Vyšlo 2016, Gungfly ProductionsSeznam skladeb:
01. Love & War Part One: I Am Who You Are (3:24)
02. Realm Of You And Me (5:08)
03. Rhyme And Reason (11:24)
04. Will We Cry? (4:03)
05. Under Northern Skies (Villemo's Song) (7:43)
06. Building A Tent For Astor (1:42)
07. Anna-Lee (4:50)
08. Love And War Part Two: Lucky Star (11:07)
Total Time: (49:21)

Skupina:
Rikard Sjöblom - Guitars, Organ, Keyboards, Synthesizer, Accordion, Percussion, Vocals
Hosté:
Diskografie Lamentations
Vyšlo 2011, Gungfly Productions


Seznam skladeb:
01. Bringing Down The Walls (7:05)
02. White Light (5:02)
03. Lamentations (3:18)
04. Peace At Mind (5:12)
05. The Game (4:43)
06. Sleight Of Hand (6:28)
07. In This House (5:00)
08. And She Drives Me... (4:14)
09. We Will Never Leave (9:38)
10. Shape Of Days To Come (5:19)
Total Time: (56:04)

Skupina:
Rikard Sjöblom - Vocals, Guitars, Keyboards, Drums, Bass
Hosté:
Petter Diamant - Drums (02,06,08,11)
Robert Hansen - Bass (08,11)
Rasmus Diamant - Bass (07)
Diskografie Please Be Quiet
Vyšlo 2009, Gungfly Productions


Seznam skladeb:
01. Whiskers (3:44)
02. On and On (4:36)
03. No Remorse (4:46)
04. Before the Winter (4:56)
05. Rumbling Boxes (8:38)
06. Old Like Me (3:17)
07. She Is Gone Again (3:16)
08. Go on Alone (3:04)
09. Fly Into the Sun (4:47)
10. The Prisoner (4:23)
11. Make It Better (3:40)
12. Crimson Coloured Negative (5:24)
13. Are You Aware That I'm Awake? (4:35)
14. Son of Sun (0:49)
15. Roland No More (4:39)
Total Time: (63:24)


Zpět
... a sólově: Martin Borgh, Rikard Sjöblom, Petter Diamant, Rasmus Diamant, David Zackrisson a Sverker Magnusson

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.beardfishband.com/

Další zdroje:
http://www.zappateers.com

Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  10.4.2014 
Menu Poslední aktualizace: 4.12.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!