Barclay James Harvest - progressrock.cz
          


     


Zpět             


1. První počátky kapely
    2. Barclay James Harvest: 1964 - 1975
       3. Barclay James Harvest: 1976 - 1985
       4. ... a přechod k jiné aktivitě (1986 - 1998)
        5. John Lees' Barclay James Harvest
       6. Barclay James Harvest featuring Les Holroyd
Barclay James Harvest je anglická progresivní rocková skupina, kterou založili v září roku 1966 v Saddleworthu v Oldhamu v Anglii John Lees, Les Holroyd, Woolly Wolstenholme a Mel Pritchard. Kapela se specializovala na klasický rock, hudebně se pohybovala někde zhruba v trojúhelníku art - pomp - folk rock. Hudba skupiny Barclay James Harvest nepřináší obzvlášť pestré spektrum barev, povětšinou vlastně nabízí jenom jednu, neboť její výjimečnost spočívá především v nepřeberném množství odstínů, které z ní kapela umí vykouzlit. Je pravdou, že podobnou kombinací lze snadno docílit i nevýrazného výsledku, toho se však Barclay James Harvest vždycky na svých albech s přehledem vyvarovali. Především proto, že je to barva Slunce, která z jejich tvorby vyzařuje, a ta má na lidskou psychiku příznivý účinek a ve všech svých tónech dokáže navodit pocit vnitřní harmonie a právě tak jejich "yellow rock" působí na posluchačskou obec už desítky let.

V druhé polovině 70. let začali sklízet úspěchy na kontinentě, především v Německu. Odborníky je nejvíce ceněno jejich album "Once Again". Největším koncertním úspěchem bylo vystoupení pořádané dne 30. srpna 1980 v Západním Berlíně v Německu, které navštívilo přes 250 000 diváků. Barclay James Harvest je také první rocková kapela, která hrála na open-air koncertě ve Východním Německu. I tohoto koncertu se zúčastnilo přes 170 tisíc posluchačů. John zůstal s BJH poté, co Woolly v roce 1979 odešel, a trvalo téměř dvacet let, než budou kytarové a klávesové legendy znovu spolupracovat. Když bylo v březnu 1998 oznámeno, že Barclay James Harvest budou mít volno, byl to fakticky konec původní kapely, skupina se pozléze defakto rozdělila na dvě části. V roce 1998 John obnovil své hudební přátelství s Woollym a začali spolupracovat s basistou Craigem Fletcherem a bubeníkem Kevinem Whiteheadem pod jménem Barclay James Harvest Through The Eyes Of John Lees. Druhá část byla pojmenovaná Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd. Obě části koncertují dodnes.

Biografie    1. První počátky kapely

Příběh Barclay James Harvest se začalutvářet na severozápadě Anglie v roce 1964, když John Lees (kytara) a Stuart "Woolly" Wolstenholme (klávesy), spolužáci z Oldham Art School, založili kapelu The Sorcerers. Z ní později vzešli The Keepers, kteří se v roce 1966 sloučili s dalším regionálním uskupením Heart And Soul And The Wickeds, v něž působili Les Holroyd (baskytara) a Mel Pritchard (bicí). Sloučená kapela pod jménem The Blues Keepers zpočátku působila v šestičlenném obsazení, teprve postupem doby se z něj vykrystalizoval stabilní kvartet, který se v létě 1967 plně zprofesionalizoval a pod novým jménem Barclay James Harvest, složeným z náhodně vybraných slov, absolvoval v Middleton Baths v Manchesteru první veřejné vystoupení. Místní podnikatel a první manažer kapely John Crowther jim zařídil pobyt na usedlosti z 18. století Preston House, kde vytrvale zkoušeli a připravovali vlastní materiál, jak dokládá pozdější krátký dokument pro Granada TV.

Když v roce 1967 kapela hrála rhythm and blues, jmenovala se ještě The Blues Keepers. Když začali psát písně a vyvíjet originální styl, rozhodli se, že potřebují změnu názvu a že chtějí něco květnatého, jako jsou psychedelické kapely ze západního pobřeží, které obdivovali, např. Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane atd. Každý z nich napsal jednotlivá slova na kousky papíru, které se jeden po druhém vytahovali z klobouku, a všechny byly odmítnuty, dokud nezůstala jen tři: "James", chlapík, který s kapelou podepsal smlouvu, "Harvest/Sklizeň", protože žili na farmě, a "Barclay" po bance, protože toužili vydělat peníze! Ty byly následně přeskupeny, aby získali nejlépe znějící jméno - Barclay James Harvest.

S vydavatelstvím Parlophone společnosti EMI byla vyjednána jednorázová smlouva a v dubnu 1968 se objevila skladba "Early Morning", která vyvolala uznání a příležitost nahrát rozhlasové relace pro Johna Peela. Dne 23. dubna 1968 poprvé natáčeli pro pořad Johna Peela, jediného rozhlasového speakera, který se časem provysílal až k Řádu britského impéria, a o tři dny později vyšel jejich první singl "Early Morning/Mr. Sunshine", který vznikl v londýnských Chappell Studios a studiích ve Stockportu. A-strana byla variací na úspěšnou skladbu "A Whiter Shade Of Pale" od Procol Harum a bez ohledu na řadu dalších skladeb podepsaných celou kapelou, již napořád zůstane jedinou skladbou, která skutečně vzešla ze spolupráce všech čtyř členů souboru. Nikdo však nečekal, že na dlouhých čtrnáct měsíců půjde o jediný realizovaný projekt Barclay James Harvest, protože další příležitost přinesl až podpis smlouvy s novým sublabelem EMI, legendární značkou Harvest, kde se 20. června 1969 uvedli druhým singlem "Brother Thrush/Poor Wages" v produkci slovutného Normana Smithe (Beatles, Pink Floyd). Studiovou spolupráci si se skupinou premiérově také odbyl jejich spolubydlící s farmy Robert Godfrey (varhany a doprovodné vokály, později The Enid).

První zahraniční vystoupení formace absolvovala v německém Kolíně dne 3. dubna 1970 v rámci Progressive Pop Festivalu, kterého se v tamní Sporthalle zúčastnila i celá řada zavedených kapel v čele s Procol Harum, Deep Purple, Jeronimo, The Nice nebo The Kinks. Eponymní albový debut "Barclay James Harvest" konečně vychází 5. června 1970 s účastí The Barclay James Harvest Symphony Orchestra pod Godfreyeovým vedením. Produkce se ujal ve studiích na Abbey Road opět Smith. Nahrávalo se sice v zimě, ale album samotné je pestré a různorodé jako podzim. Otevírá jej hardrockový song "Taking Some Time On", narazit lze i na rokenrolový kousek "Good Love Child" i pohled do symforockové budoucnosti prostřednictvím "When The World Was Woken", zamýšleným původně pod titulem "When The World Has Woken", teprve chyba na obalu alba dala vzniknout vžitému názvu. Jasným favoritem fanoušků i spoluhráčů, kteří jej hodnotí jako nejoblíbenější skladbu z debutového alba, však zůstává Leesův strhující dvanáctiminutový epos "Dark Now My Sky" inspirovaný knihou "Silent Spring" americké bioložky Rachel Carson, která dala svou prací podnět ke vzniku hnutí na ochranu životního prostředí. Dílo sklidilo veskrze pozitivní recenze, což se ovšem pramálo promítlo do jeho prodejů, a podobně se vedlo i dalším dvěma studiovkám z následujícího roku.

Pod názvem "Once Again" vyšlo 5. února 1971 album, které přineslo povícero písní, jimž se v následujících letech podařilo pevně zakotvit v koncertním setlistu. Jednou ze stálic byla majestátní "She Said", která vznikla spojením dvou Holroydových skladeb z podnětu Woollyho, jenž dostal na druhém albu tolik prostoru za mikrofonem, jako už nikdy více v budoucnu. Zvlášť v případě velkolepé ódy na Leesovu nastávající "Mocking Bird" a nespoutané "Ball And Chain", ve studiu zčásti zpívané do papírového kelímku, která se vymyká všemu ostatnímu z tvorby Barclay James Harvest, se s úkolem popasoval nadmíru zdatně. Připomenout je třeba i účast Alana Parsonse v "Lady Loves" nebo Lennonovy kytary v "Galadriel" při nahrávání, stejně jako existenci kvadrofonní verze, která se na trhu objevila v červenci 1973.

Biografie    2. Barclay James Harvest: 1964 - 1975

Než se skupina uprostřed léta vrátila do studia, došlo k důležité změně u režisérského kormidla, když odcházejícího Godfreye vystřídal Martyn Ford. Nic se však nezměnilo na skutečnosti, že také album "Barclay James Harvest And Other Short Stories" z listopadu 1971 obsahovalo několik mimořádných čísel. Ať už jde o Wolstenholmeovy teskné písně "Someone There You Know" a "Ursula (The Swansea Song)", Leesovu sarkastickou glosu o ex-manažerovi Johnu Crowtherovi "Blue John’s Blues" nebo song "The Poet", čekající na své uplatnění čtyři roky. Především ale obě skladby, které desku orámovaly, a to úvodní "Medicine Man", inspirovaný románem Raye Bradburyho "Something Wicked This Way Comes", i když kapela nebyla úplně spokojena s aranžemi a později ji znovu nahrála na B-stranu "Thank You", a závěrečná apokalyptická vize "After The Day", která patřila zejména v dobách s orchestrem mezi nejoblíbenější koncertní kusy.

Velkolepá živá vystoupení dokázala nadchnout publikum, ale větší albový úspěch skupině přinesla až kompilace s převahou singlového materiálu "Early Morning Onwards" ze září 1972, jejíž černý obal s texty na zadní straně byl pro obtížnou čitelnost titulu po několika měsících nahrazen bílým, se zřetelným nápisem. Jen o pár dnů později přišla kapela pod pseudonymem Bombadil se singlem "Breathless/When The City Sleeps". Leesova (zde pod pseudonymem Terry Bull) instrumentálka i Wolstenholmeův "Lester Forest" příspěvek se po třiceti letech dostaly mezi bonusy reedičního vydání alba "Baby James Harvest", které původně spatřilo svět 10. listopadu 1972. Sami členové kapely o něm často mluvili jako o rozpolceném díle, když skupina byla během nahrávání netradičně rozdělena, když Lees, Holroyd a Pritchard natáčeli ve Strawberry Studios ve Stockportu, zatímco Wolstenholm s orchestrem především v Londýně. I čtvrtá deska ale má své vrcholy. Patří mezi ně Holroydovy skladby "Crazy (Over You)" a "One Hundred Thousand Smiles Out" o izolaci astronauta ztraceného ve vesmíru. Tím nejvyšším je však apel proti násilí z pera Johna Leese "Summer Soldier". A za zmínku jistě stojí i nápad se zhudebněným albovým poděkováním "Thank You" a finálová "Moonwater (Poco Adagio)", kterou Woolly věnoval Gustavu Mahlerovi, jehož práce na něj měla velký vliv. S návrhem působivého obalu přišel Ian Cassie, jeden z tehdejších manažerů kapely, jehož záměr naplnil fotograf Julian Cottrell použitím snímku své nic netušící dcery Boo.

Navazující britské miniturné s Camel orámovaly dvě netypické akce. První z nich Barclay James Harvest podnikli na podzim v rozporu s rezolucí OSN o bojkotu režimu apartheidu, když v rámci South African Tour odehráli devatenáct koncertů po celé Jihoafrické republice, což doma nezůstalo bez odezvy. Wolstenholmova slova to potvrzují: “Když jsme se vrátili, radikálové z univerzity v Leedsu se rozhodli, že nás vyškolí. Když jsme tam hráli, lidi museli projít řadou demonstrujících, aby se dostali dovni tř a pak se dočkali asi pěti bombových hrozeb po telefonu a vždycky museli všichni ze sálu. Příšerný výkon, když skupina opustí jeviště po každém čísle..." Druhou nevšedností byl týdenní zájezd do tehdejší Jugoslávie v březnu 1973, s úvodním vystoupením ve slovinské Lublani, kde je doprovázeli Slade, v té době také na vrcholu popularity. Proti plánu se však další pokračování evropského turné odehrávalo bez účasti 36-členného orchestru, na jehož nákladýech se nahrávací společnost dále odmítla finančně podílet. Jeho provoz skupinu téměř zruinoval a napjaté vztahy s EMI nakonec vyústily v jejich rozchodu s labelem Harvest v roce 1973.

Nastalou krizi, hrozící koncem kapely, odvrátil podpis smlouvy s britskou divizí Polydoru, kde koncem května 1974 vyšel singl "Poor Boy Blues/Crazy City" jako předzvěst nového alba. Pátá studiovka "Everyone Is Everybody Else", která se na pultech objevila 14. června, je mnohýmivnímána jako umělecký vrchol Barclay James Harvest. Skupině vynesla další pozvání od Johna Peela do vysílání BBC Radio 1, často ji však hrálo i kultovní pirátské Radio Caroline, mezi jehož posluchači se těšila ohromné popularitě. Je v ní slyšet hned několik věcí, které patří k tomu nejlepšímu, s čím formace ve své bohaté historii přišla. Členové kapely však nebyli s konečným výsledkem spolupráce s vyhlášeným producentem Rodgerem Bainem (Black Sabbath, Judas Priest, Budgie) zcela spokojeni, což se týkalo především v minulosti odkládané nesmrtelnoé "Child Of The Universe". Přitom právě úvodní Leesův mistrovský part spolehlivě zapůsobí už při prvních slovech: "I’m a child of South Africa - I’m a child of Vietnam - I’m a child of Northern Ireland - I’m a small boy with blood on his hands...". Ve vteřině se dostaví chuť adoptovat všechny potřebné černoušky, poskytnout azyl jihoasijským sirotkům a navěky usmířit nesmiřitelné katolíky s protetanty. A ten zvláštní pocit spoluúčasti na albovém i světovém dění neodezní až do samého závěru. Jen znovu zesílí při "The Great 1974 Mining Disaster", inspirovaným klasikou Bee Gees a stávkou britských horníků, nebo u osvědčeného koncertního čísla "Crazy City" s famózními vokály či u dalšího protiválečného songu "For No One", jenž svou naléhavostí připomene Lennonovu bájnou "God". A to se na album nevešel třebas Wolstenholmeův prvotřídní příspěvek "Mastoso/A Hymn In The Roof Of The World", který je jedním z bonusů reedičního vydání z roku 2003.

Prvním titulem v britském albovém žebříčku na pozici #40 se však stalo až dvojalbum "Live" zachycující koncert v londýnském Theatre Royal 30. června 1974 a doplněný trojicí skladeb "Negative Earth", "She Said" a "Paper Wings" z odloženého vystoupení na Liverpool Stadium o dva měsíce později, když původně plánovaný termín liverpoolské akce 29. června byl zrušen pro vážné technické problémy. Do prodeje se tak dostalo až v listopadu za zvýhodněnou cenu 2,94 L a představovalo tak pomyslnou tečku za první etapou historie kapely. Skladba "Medicine Man" je zde v prodloužené verzi dovedena ke hranici dokonalosti.
Barclay James Harvest - 1975, February 15th, Liverpool Stadium
Na předchozí úspěch se skupině podařilo navázat i dalšími alby. V říjnu 1975 vychází deska s mnohoznačným názvem "Time Honoured Ghosts", která vznikala ve studiu His Masters Wheels v San Francisku v produkci/neprodukci Elliota Mazera: "Naštvalo mě mrhání talentem, když jsem ve Festival Hall viděl kapelu pohlcenou orchestrem, jak se lopotí s těmi příšernými úpravami," vysvětloval Mazer důvody, proč se rozhodl pro spolupráci s kvartetem. "Ale nakonec jsem je kvůli čtyřměsíčnímu vytížení Youngovým "Time Fades Away" v podstatě ani neprodukoval. I tak se ale potvrdilo, že dovednosti Barclay James Harvest odpovídají schopnostem velkých umělců." Jeho producentský kolega Bill Dare navrhl obal, který se stal jedním z nejoblíbenějších v celé diskografii Barclay James Harvest. Přebal je dílem amerického malíře a ilustrátora Maxfielda Parrishe, na jehož původní malbě Harvest se tu vůbec poprvé objevila "motýlí žena", nové logo kapely od Geoffa Halpina.

Hned úvodní Leesova "In My Life", jeho náramné sólo v "Sweet Jesus, Song Hymn For The Children", který je apelem proti rasismu a diskriminaci a tématicky navazuje na starší kousky "Child Of The Universe", "Summer Soldier" a "Dark Now My Sky", ale i romantická "Moongirl" nebo nápaditá pocta Beatles "Titles", všechny patří k nejsilnějším momentům tohoto vyrovnaného alba, které se v Británii vyšplhalo na #32 místo albového žebříčku. Samostanou zmínku si ale zaslouží skladba "Jonathan". Holroyd se tentokrát nechal inspirovat proslulou novelou "Jonathan Livingston Seagull" amerického spisovatele Richarda Davida Bacha z roku 1970, která se záhy stala světovým bestsellerem. V normalizačním Československu byla zakázána, přesto ji do češtiny v roce 1984 přeložil Zdeněk Hron, k vidění však byl stejnojmenný snímek režiséra Halla Bartletta z roku 1973 s hudbou Neila Diamonda, který se v České republice stal kultem.

V roce 1979 odešel z kapely jeden z jejich hlavních protagonistů (vedle J. Leese), a sice S. W. Wolstenholme. Místo něho skupinu doplnili K. McAlea a C. Browne. V roce 1983 kapelu doplnil Bias Boshell.

Biografie    3. Barclay James Harvest: 1976 - 1985

První říjnový den roku 1976 bylo na trh uvedeno album "Octoberon", jehož obalu vévodí postava Oberona, krále víl a elfů ze Shakespeareovy hry Sen noci svatojánské. Vznikalo v průběhu deseti letních týdnů ve Stockportu, tamní studia Strawberry však byla až náhradní alternativou za opětovné selhání spolupráce s Mazerem ve studiu His Masters Wheels. Barclay James Harvest sice dorazili do San Franciska, ale než si producent udělal čas, vypršela jim platnost amerických víz… Nakonec si s produkcí poradili sami a album se dokonce stalo nejlépe umístěným studiovým albem souboru v UK Albums Chart na pozici #19. Zdobí ji trojice skladeb - stále přehlíženější Wolstenholmeovu tvorbu zastupuje staroegyptský bůh Slunce Ra (volně čerpaný z motivů Mahlerovy Symfonie č.1), Holroydovým nejvydařenějším příspěvkem je působivá zahajovací skladba "The World Goes On" a z písní Johna Leese vyniká závěrečná "Suicide?". Morbidní zvukové efekty na jejím konci byly vytvořeny pomocí mikrofonu umístěném na hlavě figuríny, která byla vyhozena z okna. Holroydovi sice ještě možno přičíst k dobru milostnou "Believe In Me" a populární "Rock ‘N’ Roll Star", jež se v příštích letech stane trvalou součástí repertoáru, přesto je "Octoberon" poslechově nejzanedbávanějším titulem Barclay James Harvest v původní sestavě. Zvukovou režii měl na starosti David Rohl, hudebník (The Sign Of Life, Ankh, Mandalaband), studiový mistr (Marc Bolan, Thin Lizzy), producent (BJH, Maddy Prior) a zapálený egyptolog. Vzájemná spolupráce nakonec vyústí v účast kompletní čtveřice na druhé části koncepčního projektu "Mandalaband", ódě na tibetské hnutí odporu proti čínské okupaci, jehož první díl vyšel po mnoha peripetiích 24. října 1975 na značce Chrysalis.

Barclay James Harvest - 1983, German TV show Vorsicht Musik
Povzbuzeni vzrůstající oblibou se Barclay James Harvest na jaře 1976 premiérově představili i v Severní Americe, kde se však jejich vystoupení s valným ohlasem nesetkala. Snad alespoň napomohla k proniknutí posledního alba do hitparády Billboard 200 na pozice #174, což se nepodařilo žádnému z předchozích titulů, a nikdy v budoucnu se již neopakovalo.

V březnu 1977 se na EP "Live" ke skladbě "Rock ’n’ Roll Star" dostala i bezmála 12-minutová verze "Medicine Man", která je rozdělena na dvě části. Vcelku si tuto strhující jízdu bude možno vychutnat až o dvacet let později na kompilaci raritních nahrávek "Endless Dream". Zvýšený zájem o kapelu dovedl EMI k opožděnému vydání Leesova sólového projektu A Major Fancy, připraveného již na přelomu let 1972-1973, odloženého na neurčito po odchodu kapely od labelu Harvest. Na jeho vzniku se podíleli např. Skip Allen a Wally Waller z The Pretty Things, Rod Argent nebo Kevin Godley s Ericem Stewartem z 10cc a lze na něm slyšet i původní verzi majestátní skladby "Child Of The Universe", která se mezitím v upravené podobě objevila na pátém albu domovské kapely.

Na nezdar americké mise dala brzy zapomenout osmá studiovka "Gone To Earth" ze září 1977, která skupině definitivně otevřela nový trh v Německu, kde se zabydlela v Hit Bilanz: Deutsche Chart Singles/Albums na pozici #10. Se svými 197 týdny v žebříčku se zařadila na historické 6. místo mezi tituly s nejdelším pobytem v tamní hitparádě. Počínaje nádherným obalem navrženým Maldwynem Reecem Tootillem, jeho nápaditým provedením s výřezem na původním LP (sova s krajinou v pozadí se ve skutečnosti nacházela na vnitřním obalu), přes úvodní hymnus "Hymn", který byl pouze v nepatrně odlišném provedení pod názvem "Hymn For A White Lady" v létě 1971 odmítnut jako nevyhovující!, až po závěrečnou milostnou píseň "Taking Me Higher", se jedná o mimořádné dílo, kterým Barclay James Harvest navázali na to nejlepší z let minulých. Leesova odpověď na neustálé srovnávání kapely s The Moody Blues ze strany recenzentů, pro níž si i název "Poor Man’s Moody Blues" vypůjčili z novinářské fráze, byla jednoduše dokonalá. Jen Woolyho krasosmutná "Sea Of Tranquility" jakoby byla předzvěstí příštích událostí. Alba "Gone To Earth" se celosvětově prodalo přes milion kopií, mezi nimi i několik raritních kousků s pouze označeným výřezem na přední straně obalu LP, kde se tak skví jen bílý blob.

V červnu 1978 vychází dlouho očekávané 2LP "Live Tapes", původně plánované pouze jako jediné album, jež by zachytilo průběh amerického turné. Změna se ale nakonec dotkla i připraveného pojmenování "Caught Live" pro nežádoucí podobnost s deskou The Moody Blues, kteří stihli o rok dříve vydat živou nahrávku pod názvem "Caught Live + 5". Dvojalbum obsahuje záznamy z října 1976 z Liverpool Empire, Hammersmith Odeon a Croydon Fairfield Halls, a z podzimního turné 1977 po Británii a Německu. V Americe ale na své vydání čeká dodnes. Pravidelný roční interval ve vydávání nových studiových alb koncem září 1978 dodržel titul s lakonickým názvem "XII", který přesněji vyjadřoval počet let vzájemné spolupráce, než aby určoval pořadí desky v oficiální diskografii souboru. V úloze koproducenta Rohla vystřídal Martin Lawrence, že má ale album blízko ke svému předchůdci, potvrdil i Wolstenholme: "Cítil jsem, že tak jako deska "Other Short Stories" byla zastíněna titulem "Once Again", tak "XII" bylo zastíněno úspěchem "Gone To Earth". Zvukově jsou Barclay James Harvest 1980 to ale dvojčata. A osobně si myslím, že některé písně jsou na poslední desce lepší." Woollyho rozlučkové album s Barclay James Harvest skutečně má co nabídnout. Svižný start v podobě songu "Fantasy: Loving Is Easy" s chytlavým refrénem, Holroydův výstavní kus "Berlin", inspirovaný osudem města, jež v době vzniku písně rozdělovala nechvalně proslulá zeď, "odborářskou" "Fact: The Closed Shop", atmosférickou "Science Fiction: Nova Lepidoptera" s abecedou amerického vynálezce, malíře a sochaře Samuela Morseho v úvodu, nebo rozmáchlou "In Search Of England", jež byla poslední, kterou Wolstenholme s kapelou nahrál. Podpůrné turné po Británii a kontinentální Evropě mělo skupinu premiérově zavést i na Apeninský poloostrov, z tamních zastávek ale nakonec sešlo, nahradily je přidané termíny v Německu, nové baště Barclay James Harvest.

V samém zárodku příprav nového alba v červenci 1979 oznámil Wolstenholme, že odchází na sólovou dráhu. Důvodem byla nespokojenost s hudebním směřováním kapely, významnou roli ale jistě sehrálo i dlouhodobé minimální autorské uplatnění. Poslední vystoupení kompletní sestavy, které se odehrálo 1. července v Mnichově při British Rock Meeting ’79 ve společnosti Talking Heads, Dr. Feelgood, Whitesnake, Sniff ‘n’ The Tears a Dire Straits, si nenechalo ujít 28 000 fanoušků.

Zbylé trio se rozhodlo pokračovat bez stálé náhrady a v případě potřeby si výpomoci hostujícími studiovými hudebníky. Album "Eyes Of The Universe" vyšlo 5. listopadu 1979 a vedle Německa, kde rychle dosáhlo platiny s více než půl milionem prodaných nosičů, uspělo zejména ve Švýcarsku a nově také v Norsku. Zářící vesmírné lodě na jeho obalu slouží zároveň jako okna s výhledem do jiného světa, v němž se oslabená formace rozhodně neztratila. Woollyho role se ujal irský klávesista Kevin McAlea (Bees Make Honey, Kate Bush), který se stal pravidelným hostem v sestavě, po evropském turné ’80 s proslulým berlínským vrcholem nechyběl ani při turné v letech 1981-95 a hostoval na třech dalších albech. Album otevírá singlová "Love On The Line", která dostala hodně prostoru i ve vysílání, vrcholy desáté studiovky ovšem leží jinde. Vyzdvihnout je třeba song "The Song (They Love To Sing)" s magickou atmosférou, Leesovy hitovky "Capricorn" a "Sperratus" (přesmýknutá Superstar) a zejména povznášející "Play To The World" se saxofonovým sólem hostujícího Alana Fawkese, která se může směle měřit s nejvyhlášenějšími čísly minulosti.

Wolstenholme, jehož mellotron se v 70. letech stal ochrannou známkou zvuku Barclay James Harvest, využil dostatečných zásob vlastních skladeb a během čtyř měsíců natočil hodnotný sólový debut "Mastoso", který vyšel v říjnu 1980. Vydatně mu vypomohli Kim Turner (bicí, mellotron) a Steve Broomhead (kytary, mandolína), s nimiž spolupracoval již o dva roky dříve při realizaci druhé části projektu Mandalaband nazvané "Eye Of Wendor". Pro dvě desítky koncertů napříč Anglií na jaře 1981, při nichž Woolly Wolstenholme’s Mastoso působili jako předkapela anglické zpěvačky Judy Tzuke, doplnil sestavu baskytarista Terry Grady. A ve stejném složení absolvovali začátkem následujícího roku i evropské turné se zastávkami v Záhřebu a Budapešti, kde předskakovali kanadským pomprockerům Saga. Dokončení rozpracovaného druhého alba "Black Box" bylo však odloženo na neurčito, když se jednoho všedního dne Wolstenholme rozhodl opustit hudební byznys a začal pracovat na vlastní ekologické farmě, nejprve v Lancashire a později v západním Walesu. "Podepsal jsem smlouvu s německým Polydorem, který očekával 50.000 prodaných alb, potom by bylo druhé album a kdo ví, co by se všechno událo. Projekt ale nebyl dostatečně podporován, prodalo se jen kolem 12.000," vysvětlil po letech svůj překvapivý krok.

Jeho někdejší společníci prožili první měsíce roku 1980 na rozsáhlém turné po Evropě, které vyvrcholilo 30. srpna vystoupením na schodech Reichstagu v západní části rozděleného Berlína. Leesovou písní "In Memory Of The Martyrs", která si tu odbyla koncertní premiéru, uctili památku těch, kteří přišli o život při pokusech překročit berlínskou zeď, song "Life Is For Living", který Les Holroyd napsal speciálně pro tuto show, se stal hitem v řadě evropských zemí. Podle oficiálních odhadů si na plochu před historickou budovu našlo cestu 175 000 lidí, s ohledem na volný vstup se však úplně přesný údaj získat nepodařilo. V průběhu triumfálního koncertu se vyskytlo několik technických problémů, jeho záznam se tak nevyhnul dodatečným úpravám ve studiu, což byl jeden z důvodů, proč se LP objevilo na trhu až v červenci 1982. "Osobně si nemyslím, že jsme podali výkon z těch lepších, ale byla to ohromná událost. Dal bych si říct znovu," vzpomíná na monstrakci Les Holroyd. Trojice mezitím stihla dokončit práce na dalším studiovém albu "Turn Of The Tide", které vyšlo v květnu 1981. Přineslo studiové verze obou zmíněných skladeb, jež jsou oporami titulu, i novou tvář v týmu Colina Brownea (kytary, baskytara, klávesy a vokály), který s kapelou během uplynulé šňůry hrál. Bezmála šest měsíců roku 1982 zabraly dvě části European Tour, jehož první etapa se odehrávala převážně v Německu, kde se také nejlépe vedlo se zpožděním vydanému záznamu památného koncertu. Pod titulem "Berlin: A Concert For The People" se tam vyhoupl na čelo albového žebříčku a zájem o skupinu se oživil dokonce i v Británii (#15). Většinu času během druhé poloviny nejnáročnějšího turné své historie však Barclay James Harvest strávili v zemi galského kohouta, kde si k nim našly cestu celé zástupy nových fanoušků.

Následující rok byl ale ve znamení změn a koncertního půstu, přednost dostala příprava čerstvého materiálu. Kapela se kvůli nižším daním přemístila do Německa a již v lednu začala ve frankfurtském Far Studios vč. "pátého člena" z Boney M Franka Fariana s nahráváním další desky. Pod názvem "Ring Of Changes" vychází 16. května 1983 a jako host se poprvé představí Tobias "Bias" Boshell, spoluzakladatel folkrockové legendy Trees. Premiéru ve spolupráci s kapelou si odbyl i producent Pip Williams (Status Quo, The Moody Blues) a New World Philharmonic Orchestra, řízený Davidem Katzem. Hořkosladký příběh "Waiting For The Right Time" byl bohužel pro singlovou verzi zkrácen obzvlášť necitlivě, milostná píseň "Just A Day Away (Forever Tomorrow)" a Leesova vzpomínka na několikaměsíční pobyt v portugalském Algarve "Paraiso Dos Cavalos" jsou tím, čeho je možno se jakž takž chytit, ale v rychlém sledu je připravena další studiovka "Victims Of Circumstance", kterou kapela natáčela od podzimu v Holandsku. Titulní píseň alba z dubna 1984 sice ve Francii dosáhla vrcholu singlové hitparády, i songy "Rebel Woman" a "For Your Love" nebo Holroydova balada "I’ve Got A Feeling" si pozornost zaslouží, mnoho dávných příznivců Barclay James Harvest ale Williamsův styl nepřijalo.

Finále tradičního turné po Evropě se odehrálo 13. října na světoznámém fotbalovém stadionu Wembley v Londýně a bylo pro příští bezmála dva roky poslední aktivitou souboru. K odmlce významně přispěla událost z léta 1985, kdy spolupracovník a přítel z dob dávno minulých Robert John Godfrey proti skupině a nahrávací společnosti podal dvě žaloby za údajné porušení smlouvy, na základě které měl obdržet stejný podíl z výdělku jako ostatní členové kapely. Požadoval náhradu škody a vyplacení tantiém za spoluautorství deseti skladeb z prvních dvou alb.

Biografie    4. ... a přechod k jiné aktivitě (1986 - 1998)

Téměř dvouletý oddechový čas přerušila až účast na mírovém mítinku v portugalském Lisabonu 19. srpna 1986, při němž Barclay James Harvest v rámci International Year of Peace Festival odehráli čtyři skladby "He Said Love", "Ring Of Changes", "Child Of The Universe" a "Life Is For Living". Na podzim se formace sešla ve Friarmere Studios, nově vybudovaném nahrávacím studiu Johna Leese v Delphu, kde začala připravovat projekt s pracovním názvem "Elements". K velké radosti věrných fanoušků se dne 7. listopadu 1986 objevil nový singl "He Said Love/On The Wings Of Love". Album nakonec vyšlo 30. ledna 1987 pod titulem "Face To Face" a k tradičnímu soundu Barclay James Harvest nemělo daleko. Vedle již zavedených jmen doplnila sestavu trojice zkušených muzikantů, Paul Wix Wickens (klávesy), Frank Ricotti (perkuse), Dick Morrissey (saxofon) a několik doprovodných zpěvíáků pro Leesův protestsong "African", který je obžalobou systému apartheidu v Jižní Africe. Při vzpomínce na tamní turné skupiny však angažovanost v tomto směru vyznívá rozporuplně, i když Holroydův "Kiev" je vkusným holdem obětem černobylské katastrofy z dubna 1986. Písní "He Said Love", jejíž text je v podstatě zhuštěnou verzí Nového zákona, Lees pro změnu oslavil narození svého druhého dítěte, v "All My Life" s hypnotickou basovou linkou bere dech Morrisseyův tenor saxofon a "Guitar Blues" je mnohými považována za vrchol tohoto alba. "Face To Face" je prvním titulem Barclay James Harvest, do jehož tracklistu zasáhl fenomén CD. Pouze tyto nosiče obsahují dvě skladby navíc, a to "You Need Love" a populární singlové béčko "On The Wings Of Love".

Na jaře se Barclay James Harvest vydali na další turné po Británii a Evropě, během něhož se v několika německých městech zúčastnili putovního open air festivalu Out in the Green v atraktivní společnosti kapel jako Kansas, Status Quo, ELP a dalších. Zlatým hřebem čtyřměsíční šňůry se ovšem jednoznačně stala pozvánka od soudruhů z NDR k vystoupení ve Východním Berlíně v rámci oslav 750. výročí založení města. Místem jeho konání měl být malý ostrov na Sprévě, ale protože se již po dvou týdnech sešlo přes 50 000 žádostí o vstupenky, rozhodly tehdejší východoněmecké úřady o přeložení akce do Treptower Park. V onen 14. červenec 1987, byl ale režim prodeje již tak nahodilý, že se tisíce lidí dostaly na koncert zadarmo, takže nebylo možné poskytnout přesný údaj o jejich počtu. Odhady se pohybovaly od 130 000 až do 170 000. Záznam této ojedinělé show se na trhu objevil v dubnu 1988 pod příznačným názvem "Glasnost" a byl k mání i na xxxx O měsíc později se prvním číslem magazínu Nova Lepidoptera přihlásil oficiální fan klub Friends of Barclay James Harvest založený na jaře 1977.

Tehdy si již skupina vybírala další pauzu a stáhla se do svých domovů v Saddleworthu. Ke společné práci se vrátila až v březnu 1989. Revolution Studios na předměstí Stockportu poskytlo ideální prostory na přípravu vstupního materiálu do 90. let. Výsledkem půlročního úsilí bylo album "Welcome To The Show" produkované Jonem Astleym a Andym MacPhersonem a vydané 5. března 1990, které obsahovalo téměř všechny atributy jejich klasických alb. S nahrávkami tentokrát vypomohli Ritchie Close (piano), Steve Pigott (klávesy) a Andy Hamilton (saxofon), přebal byl dílem známého Storma Thorgersona. Snímky krajiny pocházejí z řídce obydlené oblasti Saddleworth Moor v severní Anglii, fotografie kapely byly pořízeny v observatoři v Hendonu, patřící Londýnské univerzitě. Album sklidilo úspěch zejména v Německu na pozici #10 a ve Švýcarsku jako č. #7, vedle Holroydovy prorocké "Halfway To Freedom", která se stala znělkou pořadu Guten Abend Deutschland, je nutno zmínit i gradující "Lady Macbeth" s uhrančivou atmosférou, baladu "Where Do We Go" s náramným Hamiltonovým sólem, krasosmutnou "If Love Is King" a tři "vzpomínkové” songy "John Lennon’s Guitar", "Psychedelic Child" a "African Nights". CD bylo opět bohatší o dvě písně, vcelku nenápadné "Shadows On The Sky" a "Origin Earth".

“Nejsme ten typ kapely, která cítí potřebu mít frontmana jako je Freddie Mercury," prohlásil Holroyd v rozhovoru pro Mittelbayerischen Zeitung před návratem skupiny na koncertní pódia, kteráý se začal 14. září 1990 v Manchesteru. Uprostřed šestitýdenního turné však bylo z důvodu nedostatku prodaných vstupenek zrušeno představení v Bordeaux a ani závěrečný týden v Německu jim náladu nezlepšil. Pro další rok se proto Barclay James Harvest vzdali svých veškerých aktivit a znovu o sobě dali vědět až v únoru 1992 při startu 25th Anniversary Tour, které zahrnovalo přes čtyři desítky tradičních zastávek a shodovalo se s vydáním kompilace "The Best Of Barclay James Harvest" mapujícím období 1974-1990, kterou koncem června vydal Polydor. Jak se ukázalo později, domácí koncert v oldhamské Queen Elizabeth Hall z 8. března 1991 byl posledním společným britským vystoupením trojice Holroyd, Lees, Pritchard. Kapela v prosinci začala s přípravou nového alba v osvědčeném prostředí Friarmere Studios. Klávesové party obstaral starý známý Kevin McAlea, po desetileté přestávce se ke spolupráci vrátil producent Martin Lawrence, autorem přebalu byl mistr svého oboru Rodney Matthews (Eloy, Magnum, Nazareth). Dne 14. června 1993 bylo album "Caught In The Light" na světě. Tím však výčet příznivých zpráv končí. Album charakteristické velmi osobními texty, např. u "Ballad Of Denshaw Mill", "Copii Romania", "Cold War" a "Back To Earth", kterou Lees napsal po smrti svého otce v roce 1992 a věnoval všem, kteří truchlí nad ztrátou někoho blízkého, doplatilo na celkový pokles zájmu o Barclay James Harvest ze strany nahrávací společnosti a zanedbaná propagace se rázem promítla v jeho slabé prodejnosti. A když bylo po několika červnových koncertech v Německu pro nezájem zrušeno plánované podzimní turné v západní Evropě, zůstalo záhadou, proč nezvolili cestu bezpočtu jiných souborů, které využili přízně a hladu fanoušků v zemích bývalého východního bloku, kde vyprodávali jeden koncert za druhým.

Skupině se nijak zvlášť nevedlo ani v roce 1994. Jediným významnějším bodem tohoto nevydařeného roku se tak v jeho polovině stalo vydání Wolstenholmeova materiálu, připraveného začátkem 80. let pro druhé sólové album. Doplněno skladbami z debutu "Mastoso" vyšlo pod titulem "Songs From The Black Box". K pozvolnému oživení činnosti Barclay James Harvest vedlo až uzavření staré "kauzy Godfrey", která nakonec po mnoha odkladech dospěla v únoru 1995 až k Nejvyššímu soudu v Londýně a s prvním jarním dnem přišlo i vynesení 52-stránkového rozsudku. Přestože v jeho závěru ctihodný soudce Blackburn obě žaloby zamítl, byla Godfreymu přiznána různá míra spoluautorství u šesti písní - významný podíl na vzniku "Galadriel" a "Mocking Bird", okrajový v případě "The Sun Will Never Shine" a "Song For Dying" a blíže nespecifikovaný přínos u "When The World Was Woken" a "Dark Now My Sky".

V dubnu 1996 trio podepsalo přestup k německé divizi Polydoru a zahájilo práce na novém albu. U kláves se vystřídali Kevin McAlea, do studia se navrátii i Colin Browne, jinak pravidelný host při všech zájezdech skupiny v období 1980-1997, a Jeff Leach (Paul Young, Van Morrison), který nebude chybět ani na příštím turné. Sedmnácti zastávek se zjara ale nakonec dočkali pouze fanoušci v kontinentální Evropě. Pod titulem "River Of Dreams" tu 26. května 1997 vychází album, jehož kvalitu naznačí již úvodní song s výmluvným názvem "Back In The Game" nebo titulní píseň, která vznikla v reakci na zatažení souboru do soudního řízení. A nastavenou laťku hravě zdolá i "Yesterday’s Heroes", nedostižná už jen v samotném názvu, stejně jako jímavé balady, které v podání Barclay James Harvest nikdy nepáchly povrchností ani kýčem jako "Children Of The Disappeared", "(Took Me) So Long" a ta nejmrazivější z nich "Three Weeks To Despair". John Lees, inspirován dvěma články v Sunday Times, uchopil téma bezdomovectví způsobem, který nedokáže vystihnout snad nikdo jiný. Možná proto se snová melodie a slova: "Za každým chatrným spacím pytlem a krabicí z kartónu je lidská bytost s rodinou, minulostí a osobností", alespoň na šest minut dotknou i nejednoho cynického srdce. Album "River Of Dreams" je důstojnou tečkou za společnou érou.

Ve dnech 4. a 5. července 1997 se v Dortmundu a Halle kapela po deseti letech vrátila na putovní festival Out in the Green spolu s Art Garfunkelem, ELP a dalšími. Dva měsíce poté odstartovali koncertem v Rottweilu, nejstarším městě jihozápadního Německa, krátkou šňůru, jejíž závěrečný díl v bernském Theater im National z 27. září 1997 byl posledním společným vystoupením tria Holroyd, Lees, Pritchard pod značkou Barclay James Harvest. Skupina se totiž do hry vrátila jen nakrátko. Dlouholetý manažer souboru David Walker sice v červenci 1998 oficiálně oznámil roční pauzu, ve skutečnosti se však jednalo o definitivní konec kapely v podobě, kterou získala v roce 1979. Od té doby členové kapely pokračovali v sólových projektech, i když používali variace jména Barclay James Harvest.

Biografie    5. John Lees' Barclay James Harvest


Na vzniklou situaci byl nejlépe připraven John Lees, který už od jara chystal své sólové album. K překvapení všech se mezi jeho novými spoluhráči Craigem Fletcherem (baskytara) a Kevinem Whiteheadem (bicí) objevil i bývalý parťák Wolstenholme. Natočili šest nových skladeb, přidali předělávky klasických čísel bývalé kapely a pod hlavičkou Barclay James Harvest Through The Eyes Of John Lees vydali v únoru 1999 u Eagle Records album "Nexus", na jehož obalu nescházelo ani proslulé logo v podobě motýla. Posilou pro německo-švýcarské turné, jehož průběh v březnu 2000 připomněl živák "Revival: Live 1999", se stal Jeff Leach. K dalším vystoupením se soubor sešel koncem roku a v rámci Revival Tour se kromě Německa představili v Rakousku, na jaře 2001 v Řecku a 27. března odehrál v bristolském klubu Anson Rooms první ze tří koncertů v Anglii, kde Barclay James Harvest nevystupovali od roku 1992.


John a Woolly začali pracovat na druhém studiovém albu, ale po náhlé smrti svého manažera Davida Walkera se John v té době necítil připraven udělat album a přerušil přípravu druhé studiovky s pracovním názvem "North". Její dokončení odložil na neurčito a na příští čtyři roky se odmlčel. Woolly obrátil svou pozornost na sólovou tvorbu, v letech 2003 až 2005 produkoval dvě studiová alba a live set. Neplánované přestávky využil Wolstenholme k oživení vlastního projektu Mæstoso. Ve spolupráci s jeho původním kytaristou Stevem Broomheadem a uvolněnými Fletcherem a Whiteheadem nahráli během třinácti dnů v listopadu 2003 v lincolnshireském The Chapel Studios album "One Drop In A Dry World". V březnu 2005 byl John připraven pokračovat ve svém hudebním snažení a bylo učiněno oznámení, že budoucí živá a studiová práce ve spolupráci s Woollym byla plánována pod novým názvem John Lees' Barclay James Harvest. Tato sestava nahrála album napůl nových písní, napůl re-nahrávky klasiky BJH s názvem "Nexus", které vyšlo u Eagle Records v únoru 1999. Následovalo turné po Německu a Švýcarsku, které bylo nahráno na CD "Revival – Live 1999" který se objevil v březnu 2000, poté následovaly další koncerty v Německu a Řecku. První kompletní britské turné kteréhokoli člena Barclay James Harvest od roku 1992 se uskutečnilo na konci roku 2006 a mělo velký úspěch. Londýnská show v Shepherds Bush Empire byla natočena a vydána v listopadu 2007 jako DVD a CD s názvem "Legacy". V roce 2009 skupina zaznamenala rostoucí aktivitu, živá vystoupení v USA, Portugalsku, Německu, Švýcarsku, Holandsku a Belgii a další turné po Spojeném království. Pracovní tempo pokračovalo i v roce 2010, kdy byly psány písně pro nové studiové album, plus léto. festivalové vystoupení v Portugalsku na Douro Rock and Blues Festival. Bylo by to Woollyho poslední živé vystoupení. Recidiva těžkého depresivního stavu způsobila, že se nemohl zúčastnit série koncertů s Barclay James Harvest Johna Leese v listopadu a prosinci 2010 a 13. prosince byl tragicky nalezen mrtvý ve svém domě.

Třetí album Wolstenholmeova uskupení vyšlo v květnu 2004, bídný zájem o vstupenky v předprodejích však zrušil plánované akce v Norwichi, Nottinghamu, Bristolu i Manchesteru, až nakonec zůstalo u jediného koncertu v Londýně s bubeníkem Kimem Turnerem z původní sestavy Mæastoso a zdatnou posilou v Jeffu Leachovi. Z vystoupení byl pořízen záznam, který vyšel v autentické podobě pod názvem "Fiddling Meanly" v únoru 2005. Turner se rovněž podílel na vzniku nové studiovky "Grim", která byla k mání na podzim.

První kompletní britské turné kteréhokoli člena Barclay James Harvest od roku 1992 se uskutečnilo na konci roku 2006 a mělo velký úspěch. V listopadu 2006 konečně došlo naplnění i dvacet měsíců staré Leesovo prohlášení o jeho návratu na hudební pole. Pod novým názvem John Lees’ Barclay James Harvest se skrývala známá sestava Lees, Wolstenholme, Fletcher, Whitehead s jediným nováčkem Mikem Bramwellem (klávesy), která podnikla krátké turné po Británii. Londýnská show v Shepherds Bush Empire byla natočena a vydána v listopadu 2007 jako DVD a CD s názvem "Legacy". Tempo aktivního Holroydova týmu ale nevydržel Roy Martin a po jarních koncertech v Anglii se během letních festivalů nechal vystřídat liverpoolským bubeníkem Paulem Walshamem, s nímž zakončili rok 2007 na západoevropském turné. Realizace se tak mohla dočkat nová studiovka Woolly Wolstenholme’s Mæstoso "Caterwauling" natočená v nezměněném složení s hostujícím Geoffreyem Richardsonem na violu. Od května do srpna následujícího roku se pohybovali ve své nejoblíbenější destinaci, kterou dlouhodobě představovalo Německo se Švýcarskem, v prosinci k nim přidali i výlet do rakouského Insbrucku.

John Lees’ Barclay James Harvest, Lifetime Award 2007, Radio Regenbogen Award night, 7th March, 2008
John Lees & spol. se znovu přihlásili až v roce 2009. Hitem jejich reunionu měla být vystoupení v USA a Kanadě, vůbec první v zámoří od jara 1976. Nakonec ale v programu zůstal jediný koncert 3. května 2009 v Keswick Theater ve Philadelphii. Po účasti na dvou velkých akcích v srpnu, Cambridge Rock Festival a Homburg Festival, vše směřovalo k dalšímu vrcholu sezóny, říjnovému představení před Braniborskou bránou v centru Berlína, místa dvou památných vystoupení Barclay James Harvest. Po odehrání pětice songů však jeho průběh narušil přívalový déšť, který dokonce znemožnil pokračování celé akce. Navazující podzimní turné po Británii a západní Evropě, jehož finále se odehrálo 24. listopadu 2009 ve vyhlášeném klubu Spirit of 66 ve valonském městě Verviers, bylo na osm měsíců poslední aktivitou John Lees’ Barclay James Harvest. Woolly Wolstenholme připravil k vydání reprezentativní 2-CD kompilaci projektu Mæstoso Uneasy Listenin se dvěma novými songy, nechyběl ani při vzniku třetího dílu Rohlova projektu Mandalaband, který pod titulem "BC - Ancestors" vyšel v říjnu 2009, a zapojil se do příprav jeho dalšího pokračování.

Pracovní tempo pokračovalo i v roce 2010, kdy byly psány písně pro nové studiové album, a uskutečnilo se letní festivalové vystoupení v Portugalsku na Douro Rock and Blues Festival. Bylo by to Woollyho poslední živé vystoupení. Recidiva těžkého depresivního stavu způsobila, že se nemohl zúčastnit série koncertů s Barclay James Harvestem Johna Leese v listopadu a prosinci 2010. Jeho poslední zastávkou byla Civic Hall ve Wolverhamptonu, kde zazářili v rámci Barclay James Harvest Convention. Záznam vydařené londýnské show vyšel přesně o rok později, kdy si John Lees vybíral další uměleckou pauzu.

Dne 16. listopadu 2010 John Lees’ Barclay James Harvest vydali tiskovou zprávu k blížícím se vystoupením ve Velké Británii: “S politováním oznamujeme, že Woolly Wolstenholme se nebude moci zúčastnit plánovaných koncertů ve Velké Británii na konci tohoto měsíce. Na doporučení lékaře mu byl nařízen odpočinek poté, co utrpěl nervové vyčerpání. Woolly a skupina jsou hluboce zklamáni, že nebude schopen hrát při nadcházejících show, ale všechny zúčastněné strany mají pocit, že by se akce měla uskutečnit. Všichni Woollymu přejeme brzké uzdravení a těšíme se, že ho brzy přivítáme zpátky v kapele."

Nezúčastnil se ale ani natáčení pro ITV 4. prosince 2010 v londýnském studiu Metropolis (na DVD JLBJH - Classic Rock Legends vyjde o půl roku později), kde se kapela znovu představila jako kvartet ve složení John Lees, Craig Fletcher, Kevin Whitehead a Jez Smith. Vedle nové Leesovy písně Ancient Waves obsahoval setlist i speciální provedení skladby "Ursula (The Swansea Song)", jež bylo věnováno právě Woollymu.

Naději v jeho návrat však definitivně sebrala zpráva ze 13. prosince 2010: "John Lees’ Barclay James Harvest s velikým zármutkem oznamují, že Woolly Wolstenholme, který v posledních týdnech trpěl problémy v oblasti duševního zdraví, si v pondělí 13. prosince 2010 vzal život". Virtuální kondolenční kniha, umožňující vyjádření soustrasti on-line způsobem, se dodnes plní vzkazy fanoušků z celého světa.

Po nějakém zvažování na vyprodaném vzpomínkovém koncertu pro Woollyho v Buxton Opera House v únoru 2011 John Lees oznámil, že nadále hodlá se skupinou pokračovat v kvartetu, částečně proto, aby zachoval hudební odkaz Woolly Wolstenholme naživu. Následně skupina absolvovala řadu hlavních festivalových vystoupení v Německu, Švýcarsku, Francii (se Status Quo) a Velké Británii, včetně hlavního spotu na prestižním High Voltage Festival v Londýně. Leesova verze BJH se zabydleným Smithem na Wolstenholmeově místě se k dalšímu kroku nadechla až v létě 2011, kdy se představila na několika festivalech, ve švýcarském Schaffhausenu při akci The Munot Open Air, ve Victoria Parku v Londýně na High Voltage, na vinařské akci Colmar Wine Festival ve Francii a v německém Soltau při Hit Radio Antenne Open Air. V listopadu 2O11 vystoupila v malém anglickém městečku Holmfirth a v bývalém lázeňském městě Leamington Spa. Koncertně vyprázdněný rok 2012 zpestřily koncem srpna dvě japonské zastávky, v Tokiu na Progressive Rock Festu s Van Der Graaf Generator, Goblin, aj. V roce 2012 se JLBJH vůbec poprvé objevila jakákoli forma BJH v Japonsku, následovala britská data a na jaře 2013 turné v Nizozemsku a Německu.

Sezónu 2013 odstartovalo úspěšné jarní turné po německých městech, na které na podzim navázala desítka koncertů v Anglii v roli předskokanů dua Gordon Giltrap & Oliver Wakeman propagujícího progfolkové album "Ravens & Lullabies". S novým dílem se ovšem přihlásila i Leesova formace s Fletcherem, Whiteheadam a Smithem, která v říjnu 2013 vydala znamenitou studiovku "North", album zbrusu nového materiálu, oceňované kritiky i fanoušky jako nejlepší dílo, které bylo po mnoho let vydáno pod hlavičkou BJH. Bylo věnováno oběma bývalým spoluhračům, v digipakové edici s bonusovým diskem obsahujícím záznam večera v Buxton Opera House 19. února 2011. Barclay James Harvest Johna Leese i nadále utěšovali koncertní publikum v Británii a Evropě a uvedli, že pracují na dalším studiovém albu.

Po koncertně neduživých letech 2014 a 2015 sliboval další rok výživnější průběh - na hojně navštěvované dubnové turné by měla navázat řada potvrzených termínů po západní Evropě i na podzim. Barclay James Harvest Johna Leese oznámili další koncertní turné na duben 2016 se zastávkami ve Švýcarsku, Lucembursku, v Holandsku a ve Francii. Dne 17. února 2016 Esoteric Recordings oznámili, že vydají rozšířené, remasterované 2CD digipackové edice dvou dalších alb Barclay James Harvest z 90. let, "Welcome To The Show" a "Caught In The Light". Obzvláště pro fanoušky byla zajímavá skutečnost, že každé album bylo dodáváno s bonusovým diskem obsahujícím polovinu živého vystoupení kapely z roku 1992 v londýnském Town And Country Club, z nichž většina nebyla nikdy předtím k dispozici na CD.

John Lees's Barclay James Harvest si zahráli 26. srpna 2017 na festivalu A New Day v Kentu, kde mezi dalšími účinkujícími byli Lindisfarne, akustičtí The Strawbs, Martin Turner a Lifesigns. Další koncerty pro rok 2017 byly plánovány ve Švýcarsku a Německu.

V roce 2018 uplynulo 50 let od vydání úplně první nahrávky Barclay James Harvest "Early Morning". Na oslavu tohoto milníku byla naplánována speciální akce JLBJH ve Spojeném královstv na 17. listopadu 2018. Mezitím byl i oznámen první německý koncert kapely, který se uskuteční v sobotu 25. srpna 2018 v Open-Air-Gelände Freudenburg v Bassum. V neděli 6. května 2018 oslavili Barclay James Harvest Johna Leese 50 let hudby Barclay James Harvest v Royal Northern College of Music Theatre v Manchesteru. Tato velmi speciální show byla unikátní audiovizuální show a její součástí byla také výstava memorabilií a artefaktů BJH ve foyer areálu.

Biografie 6. Barclay James Harvest featuring Les Holroyd


Po ohlášení pauzy v červenci 1998 Mel Pritchard Leesovu nabídku odmítl a dal přednost spolupráci s Holroydem, jemuž se časem podařilo sestavit stabilní tým v čele s klávesistou Colinem Brownem, spolupracujícím s kapelou od začátku 80. let. S dvojicí Steve Butler (perkuse, klávesy) a Michael Byron-Hehir (kytara) dodnes tvoří pevné jádro souboru, který vystupuje pod označením Barclay James Harvest featuring Les Holroyd. Až do poloviny roku 2009 k nim neodmyslitelně patřil i kytarista Ian Wilson. Ian Wilson a Michael Byron-Hehir jsou bývalí členové kapely Sad Cafe. Od dubna do listopadu 2001 natáčeli s producentem Andym MacPhersonem v Holroydově domácím studiu nový materiál, s nímž vypomohli i Steve Piggott na klávesy (Cher, Mike and the Mechanics), John "Rabbit" Bundrick (Tho Who) a Roy Martin (bicí), který se v příštích letech stal častou posilou koncertní sestavy. Album z února 2002 dostalo název "Revolution Days" a přineslo deset zbrusu nových skladeb plus upravené verze "Love On The Line" a "Life Is For Living". Společně s Holroydem a Pritchardem byla sestavena koncertní kapela - Michael Byron-Hehir na sólovou kytaru a zpěv, Ian Wilson na kytaru a zpěv, Steve Butler na klávesy, perkuse a zpěv, Chris Jago na bicí, a bývalý BJH sideman Colin Browne na klávesy a zpěv. První vystoupení bylo ve východofrancouzském Colmar Wine Festival v srpnu 2002 a odbyli si koncertní premiéru v roli předkapely Uriah Heep. V říjnu a listopadu se do Francie vrátili k šesti koncertům evropského turné, jehož hlavní část se tradičně odehrávala v Německu. Záznam vystoupení v bonnské Stadthalle je zachycen na albu "Live In Bonn: 30th October 2002", které se na trh dostalo o rok později. Další turné a festivaly následovaly v roce 2003.

Holroydova sestava o sobě dala vědět prosincovým mini-turné po Francii s vloženým vystoupením ve švýcarské Ženevě. Koncem ledna 2004 se do země helvétského kříže vrátila k pěti představením při vyhlášené krasobruslařské show Art on Ice, která se konala na curyšském Hallenstadionu s Rogerem Hodgsonem, Johnem Helliwellem a Bobem Siebenbergem ze Supertramp, Justinem Haywardem z The Moody Blues a Jeremym Spencerem z Fleetwood Mac.

Kapela poté spřádala další plány, avšak Mel Pritchard pouze dva dny po návratu ze Švýcarska prodělal srdeční infarkt a v noci z 27. na 28. ledna 2004 zemřel ve věku 56 let.

Sympatického muže v pozadí snad nejlíp charakterizovala odpověď na otázku, zda dává přednost hraní ve Velké Británii nebo v zahraničí. V 10. čísle občasníku Nova Lepidoptera z července 1990 odvětil: "Je mi jedno, kde hrajeme. Vždyť jsme jen banda starých nádeníků, pořád si to ale užíváme. Pokud jsou čistý šatny, budu hrát kdekoliv, kdykoliv." Jeho památce bylo věnováno kompilační CD "Evolution Years: The Best of Barclay James Harvest featuring the songs of Les Holroyd" se dvěma novými verzemi známých skladeb, německy nazpívanou "Life Is For Living" a unplugged verzi songu "Berlin".

Po roční odmlce se zaktivoval i Holroydův soubor. Na Pritchardovo místo byl přijat Chris Jago, s nímž absolvovali koncertně nabitý rok 2005. Leden 2005 strávili na německém turné, v březnu se vrátili do Anglie, kde předskakovali formaci Asia featuring John Payne, opláceli laskavost na čtyřech UK přehlídkách v březnu stejného roku. V létě vystupovali na několika festivalech, nejatraktivnější jména nabízel ten ve Wuppertalu s účastí Manfred Mann’s Earth Band, Nazareth, Savoy Brown a Man, a koncem září odstartovali v Belgii úspěšné turné po západní Evropě. Tam se vrátili na jaře 2006 při Classic Meets Rock/Symphonic Barclay Tour s 25-členným tělesem Prague Philharmonic Orchestra. Z řady vyprodaných vystoupení bylo zaznamenáno vystoupení ve francouzském Amnéville 6. dubna 2006. V červenci 2007 podnikli turné po Velké Británii. Les Holroyd a Michael Byron-Hehir také pracovali na albu Alana Simona "Excalibur II".

Holroydův soubor zakončil rok 2009 několika úspěšnými večery s orchestrem, kterými dovršil hranici 350 odehraných koncertů, a 10. března 2010 v Münsteru zahájil další turné. Jeho první část, s převahou zastávek v Německu, vyvrcholila po několika letních festivalových vystoupeních na třídenní akci Summer Days ve švýcarském Arbonu dne 27. srpna 2009, pokračování se odehrávalo v posledních měsících roku v západní Evropě. Les Holroyd si program ještě zpestřil účastí v rockové opeře Excalibur bretaňského hudebníka Alana Simona, resp. v závěrečné části trilogie (1998, 2007, 2010) po boku Johna Wettona, Alana Parsonse, Fairport Convention a jiných. Leesova formace se 10. července 2010 představila v portugalském Vila Nova de Gaia při Douro Rock and Blues Festivalu a potvrdila termíny tří britských štací na konci listopadu. V srpnu se vydání na DVD konečně dočkal také titul Berlin: A Concert For The People. I přes důkladné prohledání archivů všech zúčastněných se však nenašly žádné dosud nezveřejněné záběry z proslulé akce, původní záznam tak byl alespoň doplněn pěti zřídka viděnými videoklipy z období "Time Honoured Ghosts" (Jonathan, Titles, Moongirl, One Night a Beyond The Grave). A 30. výročí mimořádné události neváhal připomenout také label Esoteric Recordings založený anglickým producentem, manažerem a hudebním publicistou Markem Powellem v roce 2003 (do roku 2007 pod názvem Eclectic Discs), který v limitované edici 2.000 kusů vydal remasterovanou verzi koncertu s dvojicí bonusových skladeb "Love On The Line" a "Rock ’N’ Roll Lady".

Les Holroyd doplnil v lednu 2011 trojici pěveckých es Ian Gillan, Lou Gramm a Dan McCafferty při akci Rock Meets Classic Tour. S doprovodným Mat Sinner Band a tělesem Bohemian Symphony Orchestra Prague v zádech odzpíval čtyři songy "Hymn", "Mockingbird", "Ring of Changes" a "Life Is For Living". Při několika jarních koncertech jeho družiny se na Walshamově místě poprvé představil sedmadvacetiletý školený bicmen Louie Palmer, s nímž v říjnu absolvovali evropské turné a po rozpačitém startu do roku 2012 při problémech s promotérem vedly ke zrušení lednových termínů, si spravili chuť na letních festivalech a během německého miniturné v závěru roku. A v sehrané sestavě Holroyd, Byron-Hehir, Browne, Butler a Palmer pokračovali podle osvědčeného scénáře i v dalších letech, kdy krátké jarní a podzimní šňůry po Německu, často ve společnosti Earth Band Manfred Mann a Turnerových Wishbone Ash, proložili účastí na několika letních festivalových akcích.

Holroydova sestava rok 2016 zahájila vydáním titulu "Retrospective" (19. února 2016) mapujícím několik německých zastávek z roku 2014, pro který si kapelník sám navrhl přebal a dodal fotografie do bookletu. Vedoucí obou znepřátelených táborů v mnoha rozhovorech uvedli, že míra jejich hudebního i osobního nesouladu vylučuje jakoukoli formu budoucí spolupráce, přesto však mají oba frontmani pořád společného víc, než jen minulost v Barclay James Harvest - památná východoberlínská show z léta 1987 zůstává jejich jediným vystoupením v zemích bývalého východního bloku.

Kapela, která stále cestuje po Evropě, zavedla do setu akustický spot, kde předváděla své vokální harmonie se starými oblíbenými skladbami jako "Poor Boy Blues", "Friend of Mine" a "Crazy City". Nahráli své zimní turné 2012.
Zpět             
Členové kapely:
Barclay James Harvest (1966-1998)
John Lees - Vocals, Guitars (1966-1998)
Les Holroyd - Bass, Keyboards, Guitars, Vocals (1966-1998)
Melvin Mel Pritchard - Drums, Perkussion (1966-1998, died 2004)
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Mellotron, Vocals, Guitars (1966-1979, died 2010)

Bývalí hráči:
Jez Smith - Keyboards
Kevin Whitehead - Drums, Percussion
Bias Boshell - Keyboards
Kevin McAlea - Keyboards, Saxophone
Craig Fletcher - Bass
Jeff Leach - Keyboards (2004-present)
Mike Bramwell - Keyboards (2006-2009)John Lees' Barclay James Harvest
John Lees - Vocals, Guitars (1998-present)
Craig Fletcher - Bass (1998-present)
Kevin Whitehead - Drums, Percussion (1998-present)
Jez Smith - Keyboards (2009-present)
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Mellotron, Vocals, Guitars (1998-2010, died 2010)

Hostující hráči:
Jeff Leach - Keyboards (1998-2006)
Mike Bramwell - Keyboards (2006-2009)
John Joseph Lees - Cornet (2006, 2009)
Liz Fitzpatrick - Trumpet (2009)

Barclay James Harvest featuring Les Holroyd
Les Holroyd - Bass, Keyboards, Guitars, Vocals (1998-present)
Colin Browne - Keyboards, Guitars (1998-present)
Steve Butler - Guitars, Keyboards (1998-present)
Michael Byron-Hehir - Lead Guitars (1998-present)
Ralf Gustke - Drums, Percussion

Bývalí členové:
Louie Palmer - Drums, Percussion (2011-present)
Paul Walsham - Drums, Percussion (2005-2006, 2007-2010)
Ian Wilson - Guitars (1998-2009)
Roy Martin - Drums, Percussion (2003-2004, 2006-2007)
Chris Jago - Drums, Percussion (1998-2003, 2004-2005)
Melvin Mel Pritchard - Drums, Percussion (1966-2004)
Martin Lawrence - Engineering, Producer

Členové John Lees
(Narozen 13. ledna 1947, Oldham, England, UK)
zpěv, kytara (1966-1998)


John neměl žádné formální hudební vzdělání, ale ve 14 letech už začal hrát na kytaru. Vzdělání John získal na Robin Hill Secondary Modern a Breeze Hill Comprehensive, pak pokračoval ve studiu na Oldham School Of Art, kde se v roce 1964 setkal s Woolly Wolstenholmem. Hráli spolu v The Sorcerers, kde předváděli rock and roll ve stylu Eddieho Cochrana, a později v The Blues Keepers, před založením Barclay James Harvest v roce 1967.

V roce 1972 nahrál sólové album "A Major Fancy", ale jeho vydání bylo odloženo, když kapela změnila vydavatelství a vyšlo až v roce 1977. Mezi Johnovy hudební vlivy patří Eric Clapton, Bob Dylan, Joe Walsh a The Eagles. Také rád čte, mezi jeho oblíbené knihy patří "A Burnt Out Case" Grahama Greena, sci-fi romány (zejména od Raye Bradburyho) a poezie. Mezi jeho koníčky patří fotografování a amatérské rádio.

John pracoval pět let jako hudební technik na Church of England High School poblíž Oldhamu, poté na na Crompton House School, kde se podílel na produkování hudby a hudby studentů GCSE a A Level kurzem v Music and Music Technology. V červenci 2012 tuto práci opustil, aby se mohl znovu plně soustředit na na svoji vlastní hudbu.

John žije v Saddleworth se svou ženou Olwen a mají dvě děti, Esther Jane (narozena 28. července 1980 a nedávno se vdala) a John Joseph, který má narozeniny ve stejný den jako jeho otec 13. ledna 1986.

Členové
(Celým jménem Christened Richard Leslie Holroyd)
(Narozen 12. března 1948, Oldham, England, UK)
Bass, Keyboards, Guitars, Vocals


Les Holroyd vystudoval střední moderní školu Derker v Oldhamu, byl hudebněm samoukem, začínal hraním na španělskou kytaru, když mu bylo 10 let, než přestoupil na basu, aby zaplnil mezeru v rané kapele, stejně jako na nástroje tak rozmanité, jako jsou violoncello a klávesy. S Melem se seznámil ve velmi raném věku a hráli spolu v Heart And Soul A The Wickeds až do vzniku Barclay James Harvest. Zahraniční cesty na něj udělaly velký dojem a jako své konkrétní hudební vlivy uvádí americké kapely jako Toto a Chicago a také tvorbu písní Crosbyho, Stillse a Nashe, Paula Simona, Steva Winwooda a Phila Collinse.

Po tragické smrti své partnerky Christine 21. května 2002 poté, co ji kopl jeden z koní, které vlastnili, se Les oženil s německou novinářkou Sabine Küssnerovou a většinu času tráví v Německu se Sabine a jejich dcerou Christine, narozenou koncem roku 2006. Lesův syn Christopher, narozený v listopadu 1986, pracuje jako bedňák Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd.

Členové Melvin Pritchard
(celým jménem Melvin Mel Pritchard)
(Narozen 20. ledna 1948, Oldham, UK
zemřel 28. ledna 2004, England, UK)
Drums, Percussion (1966-1998)


Melvyn Paul Pritchard se narodil v Oldhamu a chodil do školy s Lesem na Derker Secondary Modern. Mel začal bubnovat poté, co si půjčil od otce ukelele-banjo a rozhodl se, že to vydává lepší zvuky, když sundá struny a udeří do toho! Mel a Les se připojili ke školní kapele a založili Heart And Soul And Wickeds, kde pak zůstali spolu, než v roce 1967 vznikla skupina Barclay James Harvest.

Když se kapela stala profesionální, Mel se vzdal své práce inženýra ústředního topení a odešel s nimi bydlet na farmu Johna Crowthera. Byl obdivovatelem díla dua Simon and Garfunkel, Johna Lennona and The Band. Mezi bubeníky, kteří ovlivnili jeho techniku patří Carmine Appice (Vanilla Fudge) a zesnulý Jeff Porcaroa (Toto). Užíval si četbu sci-fi, zejména Franka Herberta, hraní squashe a sledování fotbalu.

Jeho život byl tragicky, právě když si užíval obnovené hudební aktivity s Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd, ukončen dne 28. ledna 2004 infarktem. Bylo mu 56 let.


Členové Woolly Wolstenholme
(celým jménem Stuart "Woolly" Wolstenholme)
(narozen 15. dubna 1947, Chadderton, Oldham, UK,
zemřel 13. December 2010)
Mellotron, Vocals, Keyboards, Guitars


Stuart John Wolstenholme se narodil v Chaddertonu v Oldhamu a chodil do školy na North Chadderton Secondary Modern. Jeho prvním nástrojem byl tenor banjo, kterému se začal věnovat ve 12 letech, a také hrál na tenorový roh pro skupinu Delph. Seznámil se s Johnem na Oldham School Of Art a Woolly hrál na tamburínu a zpíval v The Sorcerers, pak v The Keepers, kde Woolly hrál na jakýkoli požadovaný nástroj, jako je harmonika a 12-strunná kytara. Později se sám naučil hrát na klávesy, nejprve zvládl Mellotron a poté se adoptoval na varhany, klavír a synteátory. Jeho hudební vlivy sahají od Love a Vanilla Fudge přes Mahlera až po UK.

Woolly byl zakládajícím členem Barclay James Hoarvest v roce 1967, jehož hra na mellotron byla v 70. letech charakteristickým znakem zvuku kapely, zůstal s kapelou až do roku 1979 po albu "XII", kdy byl frustrovaný a nešťastný ze směřování jejich hudby. V roce 1980 nahrál sólové album "Mæstoso" a vydal se na turné jako podpora Judie Tzuke a kapely Saga, stejně jako při psaní filmové a TV hudby. Předpokládané druhé album bylo odložen a Woolly ztratil zájem o hudební byznys a dal se na farmaření, původně v Lancashire a poté v jižním Walesu.

Woolly odešel do důchodu v roce 1998, ale spolupracoval i dále s Johnem na albu "Nexus - Barclay James Harvest Through The Eyes Of John Lees" a živém setu Revival, před vydáním dlouho opožděného pokračování Matoso s názvem "One Drop In A Dry World" v květnu 2004 a návratem k živé práci ve Spojeném království s kapelou Mæstoso. Živé Mæstoso CD "Fiddling Meanly" bylo následováno studiovým albem "Grim" v roce 2005, novou spoluprací s Barclay James Harvest Johna Leese v roce 2006 a zcela novým Mæstoso albem "Caterwauling" v roce 2007.

Woolly také vystupoval s JLBJH na mnoha koncertech v roce 2009, včetně vystoupení v USA, Portugalsku, Německu, Švýcarsku, Holandsku a Belgii a další ve Velké Británii, turné a aktivity pokračovaly do roku 2010 letním festivalovým vystoupením v Portugalsku na Douro Rock and Blues Festival. Bylo to Woollyho poslední živé vystoupení.

Wolly po mnoho let bojoval s těžce vysilující formou deprese, která vedla k tomu, že byl na nějakou dobu v roce 2003 hospitalizován. Nemoc způsobila, že se nemohl zúčastnit série koncertů s Barclay James Harvest Johna Leese v listopadu a prosinci 2010.Naději v jeho návrat však definitivně sebrala zpráva ze 13. prosince 2010:
"John Lees’ Barclay James Harvest s velikým zármutkem oznamují, že Woolly Wolstenholme, který v posledních týdnech trpěl problémy v oblasti duševního zdraví, si v pondělí 13. prosince 2010 vzal život".
Virtuální kondolenční kniha, umožňující vyjádření soustrasti on-line způsobem, se dodnes plní vzkazy fanoušků z celého světa.

Svět přišel o nesmírně talentovaného skladatele a hudebníka.

Členové Jez Smith
(Narozen 18. září 1957, Hyde, Cheshire)
Keyboards, Vocals


Jez Smith se narodil v Hyde, Cheshire, a vzdělání získal na Audenshaw Grammar School, Greater Manchester, které má něco jako hudební tradici s bývalými žáky jako Des Tong (Sad Café), Clive Gregson (Any Trouble, Nancy Griffith's Blue Moon Orchestra) a Mick Hucknall, abychom jmenovali alespoň některé. Jeho první profesionální koncert byl s Art Nouveau, vítězi TV talentové show New Faces, než se v roce 1977 připojili ke kapele Wayne Fontana and the Mindbenders ze 60. let. Období strávené s Mindbenders byla nejen skvělá zábava, ale opravdu jej to zlepšilo jako hudebníka kapely v tom smyslu, že si uvědomoval, že to není všechno o individuální virtuozitě a želírování s jedincem na prvním místě.

Během 80. let chvíli pracoval v kabaretním okruhu s kapelami jako Tapestry, než se dal znovu dohromady se dvěma kluky z The Mindbenders v kapele s názvem Baktrak. Na začátku 90. let se poprvé setkal s Craigem Fletcherem v kapele jménem Tin Tin, ke které se později připojil Kev Whitehead. Dělali materiál ovlivněný jazzem včetně skladeb od takových autorů jako David Sanborn, Larry Carlton, Lee Ritenour a další.

Od té doby jsem hrál s Craigem a Kevinem v řadě kapel a projektů, když JLBJH "pauzírovali". Poslední dva roky se tato trojice spolu s dalšími dvěma kluky z Tin Tin také podílela na přípravě každoroční charitativní akce v Manchesteru založené na X Factoru. Pomohli získat něco přes L70 000 pro Mencap během dvou akcí. Také hrál v kapele The Semolina Pilchards, kde hraji hudbu Beatles. Rozhodně to není tribute kapela, ale snaží se být věrní původním aranžmá a zahrnout spoustu materiálu z pozdějších alb, což může být docela složité naživo, zvláště některé skladby "Seržanta Peppera" jako "Mr Kite" a "A Day In The Life".

Dostat příležitost pracovat s JLBJH je něco, na co se opravdu těšil. V 70. letech byl velkým fanouškem Prog Rocku a poprvé se dozvěděl o BJH kolem roku 1974, když slyšel "Every Is Everybody Else" na Radio Luxembourg. Okamžitě vyšel ven a koupil si to, následně následovaly jako "Once Again", "Time Honored Ghosts" a další. Byla to skvělá zábava znovu se seznámit s peckami obsaženými v dřívějším katalogu BJH v rámci přípravy na nadcházející koncerty.

Členové Kevin Whitehead
(narozen 25. června 1963, England)
Drums, Percussion


Kevin je britský hudebník, hráč na bicí a perkuze. Působil v kapelách Dare, John Lees' Barclay James Harvest, Mæestoso a Animals & Friends.

"Některé z mých prvních nahrávek byly s kapelou Blue Zone, ve které hrála velmi mladá Lisa Stansfield. Během let jsem s ní hrál na mnoha deskách, včetně CD s názvem "Red Hot And Blue" a soundtracku k filmu "Swing". Než jsem se zapojil do kapely Johna a Woollyho (díky Craigovu doporučení!), pracoval jsem v domácí kapele v klubu v Manchesteru a dělal jsem session práci v Lisině studiu v Rochdale. Práce ve studiu je velmi pestrá a zahrnuje kapely Nations (americký pop/rock), Kindred (irský rock) a také nové CD od The Animals".

V roce 2003 hrál na Gods of Rock 2003 s kytaristou Vinnym Burnsem (ex-sia, Ten), s Craigem na basu! Také nahrával s OK Cola, kapelou, která obsahuje členy Happy Mondays.

Mezi tím vším jsou 'místní' kapely, mezi které patří Tony Auton a nechvalně známé trio Lemonade... mezi mnoha dalšími!!!"

Kev waíky června 1963 a studoval na komunitní škole Oulder Hill a Salford College. Připojil se k Barclay James Harvest Through the Eyes Of John Lees v roce 1999, hrál na bicí na albu "Nexus" a na následném turné po Německu, Švýcarsku, Rakousku, Řecku a Anglii, hrál rovněž na živém albu "Revival - Live 1999". Následně se stal součástí Woolly's Mæstoso band pro studiové album z roku 2004 "One Drop In A Dry World".

Kev také spolupracoval s manchesterskou kapelou Proud Mary, která podepsala smlouvu s nahrávací společností Noela Gallaghera a do své sestavy zařadila Andyho Rourkeho z The Smiths, a se Schwing, po boku baskytaristy JLBJH Craiga Fletchera. V současné době, stejně jako jako stálý člen John Lees's Barclay James Harvest, Kev bubnuje pro Dare, The Fun Junkies, The Idol Frets, Jooks, Rebecca Ray a odvádí hodně práce ve studiu Lisy Stansfieldové Gracieland.

Kev žije v Rochdale se svou partnerkou Becky a je fanouškem červeného vína, Jacka Danielse a Family Guy.

Členové Bias Boshell
(celým jménem Tobias "Bias" Boshell)
(narozen 20. července 1950, Wye, Kent, England)
Keyboards


Tobias Boshell je britský hudebník a hráč na klávesové nástroje pocházející z Wye, Kent. Je nejznámější jako zakladatel folk-rockové skupiny Trees. V letech 1990–2001 působil také v kapele The Moody Blues.

Studoval na Bedales a Royal College of Music. Tobias založil Trees v roce 1969 se zpěvačkou Celií Humphris, Barrym Clarkem na sólové kytaře, Unwinem Brownem na bicí/zpěv a Davidem Costou na akustickou kytaru a cimbál. Bias zpíval a hrál na baskytaru, kytaru a klavír na jejich dvou albech CBS "The Garden Of Jane Delawney" (1970) a "On The Shore" (1971), byl autorem velké části jejich materiálu. Deska "On The Shore" byla remasterována v lednu 2007 a znovu vydána na CD.

Poté, co se původní skupina na začátku 70. let rozpadla, Boshell spolupracoval mimo jiné s Tony Viscontim a s Kiki Dee. Objevil se na pěti Kikiných albech a také napsali několik písní, včetně úspěšného singlu z roku 1974 "I've Got The Music In Me" (později převzato kapelou Heart) a písně "First Thing In The Morning".

Bylo to při práci na projektu s Kiki Dee v roce 1980, kdy potkal producenta Pipa Williamse, což vedlo k jeho pozvání a objevení se na albu BJH "Ring Of Changes" v roce 1983, následovaném "Victims Of Circumstance" v roce 1984 a následným European Tour. V roce 1986 asistoval při nahrávání alba "Face To Face" a Biasovo poslední turné s Barclay James Harvest bylo v roce 1987.

Poté, co v roce 1987 přestal být hostujícím hudebníkem pro Barclay James Harvest, byl najat jako druhý hráč na klávesy pro turné Moody Blues v letech 1986 a 1989. Po odchodu Patricka Moraze v roce 1991 se stal jejich prvním klávesistou. Podílel se také na nahrávce "Keys Of The Kingdom" z roku 1991 a jejich mnoha turné. Po dubnovém turné v roce 2001 ale nakonec Moodies opustil.

Mezi další Biasovy zásluhy patří turné se Sheenou Easton a Gerrardem Kennym, objevil se na LP "Sweet Deceiver" Kevina Ayerse, eponymním debutu Beverley Craven, hostoval na albu Chrise Farlowa z roku 1986 "Born Again". V roce 1996 napsal společně s Duanem Eddym písně nazvané "Dreams Of Home" a "Return Of The Avenger". Zahrál si na klávesy na albu Lindsey Thompson "Room In A Basement" v roce 2000. Mezi mnoha klávesami, které používá, jsou Kurzweil K2000.

Členové Kevin McAlea
(Narozen 10. dubna 1949, Belfast, Northern Ireland, England)
Keyboards, Saxophone, Guitars


Kevin je britský klávesista působící ve skupině Celtic Orbis. Narodil v Belfastu a pochází z hudební rodiny. Hraje na klávesy, saxofon a 12-strunnou kytaru.

Hrál s řadou skupin v Irsku, než se přestěhoval do Londýna a na jaře roku 1974 se připojil k Bees Make Honey, známým tvářím na okruhu pub rocku. Začal pracovat ve studiu, kde hrál hlavně na klávesy. Poté, co hrál na klávesy s kapelami jako Skid Row a pracoval se zpěvákem X-Ray Specs Poly Styrenem na jeho prvních dvou sólových albech, se v roce 1979 připojil ke Kate Bush na Tour Of Life. Zajímá se i o elektronickou hudbu, McAlea si dokonce postavil vlastní syntezátory, z nichž jeden používal právě na Tour. Kate také zmínila, že McAlea pro ni během nahrávání hrál klasické klavírní skladby - v poznámkách k albu "Never For Ever" děkuje "Kevinu McAleovi za jeho vynalézavost a za to, že mi hrál Chopina". McAlea hrál na svůj podomácku vyrobený syntezátor, aby doprovázel klavírní party Kate během jejího vystoupení s písní "December Will Be Magic Again" v TV speciálu Kate, a hraje na syntezátor v písních "Waking The Witch" a "The Morning Fog".

Následně koncertoval a nahrával mimo jiné s Clannad, Bees Make Honey, Seal, Enya, Barbara Dixon, Dr Feelgood, Enya, David Gilmour, Roy Harper, Il Barritz, Kirsty MacColl, Kim Wilde a samozřejmě Barclay James Harvest. Měl nezáviděníhodný úkol obsadit alespoň část Woollyho role, když byl v roce 1979 povolán pomáhat s nahrávkou "Eyes Of The Universe", kde hrál na Hammond varhany, mini-Moog a křídlo. Následné turné po Británii a Evropě, které v roce 1980 vyvrcholilo dosud největší show kapely před 175 000 lidmi v Reichstagu v Berlíně. Kevin se stal pravidelným hostem BJH, hostoval na "Turn Of The Tide" v roce 1981 a také na turné v letech 1981, 1982 a 1984.

V roce 1984 si také našel čas napsat anglický text k celosvětovému hitu "99 Red Balloons" německé zpěvačky Nena. Zpátky u BJH hostoval na albech "Face To Face", "Caught In The Light" a "River Of Dreams" a na všech živých vystoupeních od roku 1987 do roku 1995 včetně. Zasloužil se také o "dodatečné aranžmá" na "Yesterday's Heroes" z "River Of Dreams". Skládal hudbu pro film a TV a v roce 1999 založil vlastní skupinu, projekt Celtic Orbis. Jeho klávesy, píšťaly Uilleann a irské bouzouki lze slyšet na albu Celtic Orbis "The Dagda's Cauldron" a na webových stránkách Celtic Orbis a na stránce MySpace.

Kevin také skládá písně pro kurzy angličtiny Pearson Longman, kde komponuje a nahrává písně v Logic Audio, programuje všechny části, hraje na kytary a pak získává profesionální zpěváky na vokály. Další starý přítel BJH, Gregg Jackman, pak hotové nahrávky míchá. V září 2014 Kevin vystoupil s Kate Bush na její úžasné sérii dvaceti dvou živých koncertů v Londýně a v letech 2015 a 2016 se připojil ke koncertní kapele Dave Gilmoura na koncerty po celé Evropě a USA na podporu alba "Rattle That Lock".

http://www.celticorbis.co.uk
http://www.myspace.com/celticorbis

Členové Craig Fletcher
(Narozen 9. září 1964, Oldham, England, UK)
Bass


Craig Fletcher je britský hudebník a hráč na basovou kytaru a zpěvák. Je také šprýmař, vypravěč a příležitostný hudebník. Mimořádný baskytarista se střední linií bez pražců. A taky umí trochu zpívat. Craig vyrůstal s hudbou a brzy se zapojil do místních kapel. Vystudoval školu Breeze Hill Comprehensive School. Je znám z působení v kapelách, hlavně však John Lees' Barclay James Harvest a Mæestoso nebo Animals & Friends.

Vinny Burns, kytarista kapel Ultravox, Asia a Ten, vzpomíná na své vlastní webové stránce The Viper Room, jak poznal Craiga: "Dříve jsem se poflakoval v hudebním obchodě jménem 'Rock Island' v Oldhamu (dávno zavřený). Byl tam baskytarista Craig Fletcher, který tam také chodil. Stále jsem jej viděl kolem sebe a pořád se smál. Jeho bratr Morgan hrál v Oldhamu už dlouho a vždy přitahoval na koncerty spoustu lidí. Craig se zeptal, jestli bych s ním a Morganem založil kapelu. Nedělali jsme žádné zkoušky, ale sestavili jsme seznam převzatých písní v Morganově domě a trochu jsme si to prošli. Dostal nás koncert v pondělí večer v 'The Grotton Hotel' kousek od Oldhamu. Udělali jsme koncert a šlo to opravdu dobře. Dostali jsme nabídku na každé pondělí, což se později rozrostlo na šest koncertů týdně. Dělal jsem to pár let a opravdu to zlepšilo můj zážitek z hraní a koncertování."

Craig hrál v průběhu let s Vinnym v řadě kapel a objevil se na albech, jako je Vinnyho sólové album z roku 1999 "The Journey" a "What If" od Burns Blue z roku 2003. Mezitím spolupracoval s Tonym Autonem a jeho kapelou The Trauma, spolu s bubeníkem Kevem Whiteheadem, nádherně pojmenovaneém "Obvious Rubber Sharks" a naposledy s Kevem opět ve Schwingu a na sesssion v Manchesteru jako účastník, a učitelem kytary Nigelem Pickeringem, skupina The Idol Frets.

Craig znal Johna Leese z Barclay James Harvest od velmi raného období a John vzal Craiga pod svá křídla, když byl kolem roku 1984/1985 v kapele známé jako Off The Rails, dával jim k dispozici své studio a dělal pro ně polomanažerskou roli. Bohužel, šance Off The Rails na slávu a bohatství byly zasazeny těžkou ránu jejich zásadním setkáním s BJH a manažerem Status Quo, Davidem Walkerem, když hlavní zpěvák kapely nešťastně poznamenal Davidův nos a Craigovy šance dosáhnout velké nahrávací smlouvy se vypařilo.

John jej v roce 1998 pozval, aby se připojil k Barclay James Harvest Through The Eyes Of John Lees, a Craig doporučil také Keva Whiteheada na post bubenáka. Craig a původní BJH klávesista Woolly Wolstenholme vrátili zábavu do BJH, když se kapela pustila do nahrávání alba "Nexus" a "terorizovala" dobré lidi v Německu a Švýcarsku se svými živými vystoupeními. Následovalo živé album "Revival", a když Woolly chtěl dát dohromady svou vlastní kapelu Mæstoso pro nové studiové album "One Drop In A Dry World" a příležitostné živé koncerty, Craig byl přirozenou volbou a spolupracoval s Woollym až do jeho tragické smrti v roce 2010.

Když se Craig nezabýval hudbou, měl dříve denní práci jako štukatér, ale v posledních letech pracoval jako hudebník na plný úvazek, z nichž většina jako stálý člen John Lees' Barclay James Harvest.

Členové Jeff Leach
(celým jménem Geoff Leach)
(také jako Leach nebo Mr. Leach)
(Narozen ***, England, UK)
Keyboards


Jeff je klasicky vyškolený pianista, TV a filmový skladatel, který se i přes svůj mladistvý vzhled může pochlubit působivým životopisem. Počátkem roku 1980 pracoval s psychedeliky kultovní hrdina Nick Nicely, poté pokračoval ve hře s takovými, jako jsou Paul Young, Alexander O'Neil, Shirley Bassey a Van Morrison. Setkal se přitom s Martinem Lawrencem na turné s Joe Longthornem a byl přizván, aby si zahrál na albu Barclay James Harvest "River Of Dreams", pro které napsal klasické intro k „Back In The Game", a vystoupením, která následovala.

Pokračoval ve spolupráci s Johnem na turné Nexus a Revival s Barclay James Harvest Through The Eyes Of John Lees a s Woollym na koncertě Mæstoso kapely. Naposledy hrál na klávesy v domácí kapele k hitu Queen muzikálu "We Will Rock You", hrál na klávesy v doprovodné kapele pro takové jako Brian May, Peter Gabriel, Bono a Bob Geldof na obrovském charitativním koncertu Nelsona Mandely 46664 a přesto si našel čas na hostování na albu Catherine Howe "Princelet Street", vydaném v lednu 2006. Jeff je ženatý se Sadie a mají dvě děti, Romy a Islu.

Členové Mike Bramwell
(narozen ***, England)
Keyboards


Mike je britský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Michael studoval hru na klavír na London College of Music a vystupoval, nahrával a koncertoval na mezinárodním turné jako pianista a hráč na klávesové nástroje.

Když předchozí závazky Jeffa Leache jako člena domácí kapely pro scénický muzikál We Will Rock You způsobily, že v roce 2006 nebyl k dispozici pro turné Johna Leese a jeho Barclay James Harvest turné, doporučil svého přítele, který také hrál v show Queen. Působí také jako přidružený hudební ředitel pro We Will Rock You v Německu, ale také pravidelně hraje a diriguje pro londýnské a curyšské produkce. Dirigoval muzikál Dancing in the Streets v Londýně.

Mike Bramwell také spolupracoval s Mickem Clarkem, bývalým Blues z Killing Floor, Uli John Roth a Peterem Andre. Při koncertech vystupoval s umělci jako Enrique Iglesias, Andrea Bocelli, Barclay James Harvest (2006-2009), Uli Jon Roth, Steve Vai, Hot Chocolate, Suzi Quatro a Bic Runga, a také s projektem Monsters Of British Rock, který založili Neil Murray a Micky Moody. Michael je také hudebním manažerem italského zpěváka Patrizia Buanna. V poslední době je členem kapely UNCOVERED. V roce 2013 byl spoluzakladatelem kapely Blue To Brown, která vydala bezejmenné album u Remedy Records v únoru 2013.

Členové Colin Browne
(narozen červen 1952, South London, England)
Keyboards, Guitars


Colin je britský klávesista, kytarista, baskytarista pocházející z jižního Londýna. Jeho matka hrála na klavír a zpívala na večírcích svým mimořádným operním hlasem.

Svůj první placený koncert odehrál ve 14 letech s kapelou Our Blue Haze, psychedelickou bluesovou kapelou. V 17 letech hrál s Andy Summersem (později The Police) v Toeragu, kteří byli na začátku 70. let pravidelnými účastníky The Bridge ve Wandsworthu. V roce 1975 se připojil ke svému spolužákovi Kid Strangeovi v kapele Great White Idiot, krátce předtím, než se z nich vyvinula proto-punková kapela Doctors Of Madness.

Colin poprvé naživo vystoupil s Barclay James Harvest v lednu 1980. Poprvé se objevil jako hostující hudebník na "Turn Of The Tide" (1981), poté musel čekat až do "River Of Dreams" z roku 1997 na svůj další počin na studiovém albu BJH. Byl ale pravidelným hostem většiny turné Barclay James Harvest od roku 1980 do roku 1997. Po rozdělení kapely se stal řádným členem BJH Featuring Les Holroyd. Colin se neobjevil na albu "Revolution Days" z roku 2002, ale připojil se k Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd na jejich následujících turné.

Mezi angažmá BJH si také našel čas na práci s Kate Bush, Climax Blues Band a Ruby Turner. Žije v Market Drayton, kde provozuje nahrávací a zkušební studio Ad Lib a pravidelně hraje místní koncerty. Žije v Market Drayton, kde provozuje nahrávací a zkušební studio Ad Lib a pravidelně hraje místní koncerty.

Členové Steve Butler
(narozen ***, England, UK)
Guitars, Keyboards, Backing Vocals, Percussion


Steve Butler je britský hudebník a hráč kytaru a klávesy, občas i perkuze. Je znám z působení v kapelách Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd a Monroe (1980).

Členové Michael Byron-Hehir
(narozen 15. prosince 1953, Davyhulme, UK)

Mike se narodil v Davyhulme a vystudoval střední školu St Mary's, Stretford (stejná škola, kterou navštěvoval Morrissey z The Smiths). Poté, co slyšel Apache od The Shadows, rozhodl se, že chce hrát na kytaru. "Bylo to něco, co jsem vždycky chtěl dělat, a když jsem později slyšel Erica Claptona, Jeffa Becka, Jimmyho Page a Jimiho Hendrixe, věděl jsem, že je to pro mě". Teprve v 15 letech dostal svou první elektrickou kytaru.

Po hraní v mnoha místních manchesterských kapelách se Mike setkal s Andy McPhersonem, který stavěl studio, z nějž se později stalo Revolution. "Právě přes Andyho jsem se dostal k práci ve studiu a od toho vedl jeden koncert k druhému". Na konci roku 1981 Mike nastoupil do Sad Café ke konci nahrávání alba "Ole". Poté byl hlavním kytaristou kapely v těžkých letech 1982-1984, kdy nebyli schopni nahrát nové album kvůli smluvním potížím. Vystupoval v singlech "Keep Us Together" a "Why Do You Love Me Like You Do". Mike (poté znám jednoduše jako Mike Hehir) sdílel 8 let rotující pozici hlavního kytaristy v Sad Café a Ashley Mulford. Na konci tohoto období kapelu opustil, nehrál ve většině "Politic Of Existing", ale připojil se ke skupině na přídavku na poslední večer jejich turné v roce 1986 se bouřlivým přivítáním od manchesterského publika. Když kapela v roce 1989 nahrála album "Whatever It Takes", byl opět přítomen na sólovou kytaru. V Sad Café působil v letech 1981–1984, 1989–1990, 1998 a jako host v roce 1986.

V roce 1983 Mike potkal kanadského zpěváka Coreyho Harta. "Dělal své první album v Revolution Studios a to se ukázalo jako velmi úspěšné, hlavně díky MTV, která tehdy právě začínala. Požádal mě, abych se připojil k jeho kapele a byl jsem s ním až do roku 1990." Mike strávil velkou část 80. let prací s Coreyem, hrál na Coreyho prvních 4 platinových albech a na turné po Státech, Evropě a Japonsku.

Od roku 2002 je důležitou součástí Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd. V roce 2002 natočili album s názvem "Revolution Days" a od té doby koncertovali. Hráli v Manchesteru v březnu 2005, což bylo opravdu hezké, protože to bylo poprvé, co byli na nějakou dobu zpátky. Také se připojil ke kapele při práci na Paulových závěrečných písních v letech 2009/2010. "Znal jsem chvíli všechny kluky, Paula a Iana zvláště, z dob Gyra a viděl jsem kapelu Mandala s Robinem Trowerem v roce 1974. Ve skutečnosti jsem s nimi také pracoval, psal jsem materiál ve studiu, když Ashley Mulford nebyl k dispozici. Hrál jsem na několika skladbách na "Olé". Mike s nimi zůstal na turné a nahrávkách až do smrti hlavního zpěváka Paula Younga v červenci 2000. "Odešel jsem v roce 1984 a odjel do USA s Corey Hartem, ale hrál jsem na posledních albech Café "Politics" a "Whatever". Pořád se mluvilo o sestavení kapely, aby něco udělali, ale nebylo to tak. Paulova smrt byla pro nás všechny hrozným šokem a nikdo ho nemohl nahradit. Taková škoda."

Členové Ralf Gustke
(narozen 8. května, 1964, Heidelberg, Germany)
Drums, Percussion


Ralf je německy hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je znám z působení v kapelách Ali Neander Organ Quartet, Andreas Schifferdecker Group, Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd, Söhne Mannheims.

Už ve 12 letech se připojil k místnímu hudebnímu spolku a tam se naučil číst noty, základy teorie a ovládání páky. První bicí dostal, když mu bylo 13 let, a začal docházett na lekce bicích. V letech 1980-85 hrál v mnoha "garage" kapelách a začal koncertovat v různých amerických klubech v oblasti Mannheim a Heidelberg.

Poté se zúčastnil soutěže nováčků DRUMMER MEETING KOBLENZ 1986 a vyhrál horní kruh. Přibližně ve stejné době se připojil ke skupině LYDIE AUVRAY (musette, jazz) a koncertoval v Německu, Francii a Švýcarsku. To jej přivedlo ke koncertu s jednou z největších zpěvaček všech dob CHAKA KHAN s podporou Ralfovy vlastní kapely ZEBRA. Mezinárodnímu publiku jej pak představilo účinkování na jazzových festivalech v Dánsku, Švédsku, Francii, Itálii, Rakousku a Švýcarsku, také turné po Japonsku. Současně pracoval ve studiích pro mnoho umělců jako WOLF MAAHN, SIX WAS NINE, FRANK NIMSGERN, rakouského zpěváka GEORGE DANZERA a se svým vlastním projektem CULTURE CROSS a ZEBRA.

V letech 1993-1996 se připojil k italské zpěvačce jménem GIANNA NANNINI na turné a nahrávání v Itálii. Po návratu z Itálie začal spolupracovat s 3P, považovaným v té době za nejvíce vzrušující Hip-Hop Label v Německu/Frankfurtu. V rámci této konstelace pracoval ve studiu a na turné pro umělce SABRINA SETLUR, MOSES PELHAM a GLASHAUS. Toto období také zahrnovalo studiové nahrávky pro NENA, EDO ZANKI, LOTHAR KOSSE, GOSPELFIRE, KEVIN COYNE, CULTURE BEAT, GIL, NORM STRAUSS, TOM LANE a mnoho dalších.

V roce 1999 potkal XAVIER NAIDOO a dodnes pro něj Ralf pracuje jako bubeník a jako hudební ředitel na turné a ve studiu. Ralf je také od roku 2000 členem multikulturní kapely SÖHNE MANNHEIMS.

Ralf si také vybudoval reputaci jako sólový umělec/clinic. Objevil se na Drum Festivalech jako RHYTHM MARKTOBERDORF (1992, 2002), WORLD DRUM FEST HAMBURG (1998), YAMAHA DRUM NIGHT COLOGNE (1999), DRUMMER-MEETING KOBLENZ (2000), MUSIK MESSE FRANKFURT (1996,1997,2001) a mnoho dalších. Zúčastnil se také PPC DRUM NIGHT HANNOVER (2006).

Během několika posledních let Ralf pracoval v klubové a DJ scéně v deltě Frankfurtu, Mannheimu, Heidelbergu a Karlsruhe. Tato platforma pro Nu-Skool Beatz, jako jsou Drum'n'bass Breakbeats, 2step, Chill out grooves a Nu/Acid Jazz a nejnovější styly v kultuře elektronické hudby také poskytly zázemí pro jeho první bicí DVD "WORLD OF GROOVE". Ralf je v současnosti členem kapely ELECTRIC OUTLET (crossover Jazz and Rock). Hrál na více než 400 nahrávkách a kombinuje to se svou stálou pozicí u XAVIER NAIDOO a SÖHNE MANNHEIMS. V roce 2006 absolvovali turné s kapelou SCHILLER.

Od roku 2012 absolvuje workshopy, turné se Schiller a Soehne Mannheims nebo festivalová turné s Xavierem Naidoo.

Členové Louie Palmer
(narozen 22. listopadu 1985, London, England, UK)
Drums, Percussion


Britský bubeník Louie Palmer hraje na bicí od svých 5 let. Hrál na bubny ve školních jazzových orchestrech a získal podporu od firmy Zildjian už ve věku 17 let. Vystupoval na různých akcích na bicích clinic s bývalým bubeníkem Style Council Stevem Whitem.

V roce 2004 se Palmer přestěhoval do Bostonu, aby zde studoval hru na bicí na Berklee College of Music. Po návratu do Velké Británie hrál s bývalým Stingovým sidemanem Jasonem Rebellem, Garym Husbandem a Laurencem Cottlem a živě si zahrál s kapelou Barclay James Harvest featuring Les Holroyd. Palmer také studoval u Thomase Langa, Davea Weckla, Petera Erskina a Virgila Donatiho. Do USA se vrátil v roce 2013, aby hrál s americkým jazzovým kytaristou Mikem Sternem. V roce 2014 nahrál se saxofonistou Nelsonem Rangellem s Mitchelem Formanem, Randym Breckerem a Bobem Jamesem.

Nyní sídlí v Los Angeles a hraje a nahrává s některými z nejlepších světových hudebníků včetně Mikea Sterna, Randyho Breckera, Toma Scotta, Tima Lefebvrea, Mitche Formana, Gary Husband, Jason Rebello a mnoho dalších.

Kromě živých vystoupení Louie také nahrává pro klienty po celém světě ze svého studia v Los Angeles a vytváří obsah pro svou online bubenickou školu – playbetterdrums.com.

V roce 2018 vystoupil na Baked Potato poprvé jako leader s Mitchem Formanem, Luisem Contem, Brandonem Fieldsem a Jankem Gwizdalou.

Členové Paul Walsham
(narozen ***, Liverpool, England, UK)
Drums, Percussion


Paul Walsham je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je znám z působení s britským popovým duem Hurts (2012), kapelami Ooberman, Fleetwood Mac (2014) a Barclay James Harvest (2011). Paul rovněž vystupoval a nahrával s umělci jako Elvis Costello, Simon Webbe, Atomic Kitten nebo Elton John.

Paul hrál na bicí většinu svého života, když začal už v 7 letech díky vlivu svého otce, který je také bubeník. Hraní od tak raného věku umožnilo Paulovi získat rozsáhlé zkušenosti v široké škále stylů.

Paul Walsham je vynikající bubeník s vynikající schopností odezírat. V průběhu let Paul přidal ke své hře a výkonu mnoho aspektů rozvojem perkusních dovedností a začleněním elektronického vybavení do svého akustického nastavení. Paulovo vystoupení na bicí clinic v Liverpoolu bylo velmi příznivě hodnoceno časopisem Rhythm Magazine: "...v 19 Paul groovuje jako ostřílený profík - rozhodně talent pro budoucnost". Paul vždy zaujímá pozitivní a pragmatický přístup, jeho rozsáhlé zkušenosti jako studiový hráč, peripatetický učitel a clinic předvádějící na bicí posilují jeho schopnost rychle navázat dobrý pracovní vztah s kolegy a přizpůsobit se novým situacím.

Členové Ian Wilson
(také jako Ian Mark Wilson)
(narozen 1964, England, UK,

Guitars


Ian Wilson je britský hudebník, hráč na kytaru a zpěvák. Působil také v kapelách Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd, Greasy Bear, Gyro, Mandalaband a Sad Café. Spolupracoval rovněž Johnnym Hallydayem Producer ve Strawberry Studios.

Členové Martin Lawrence
(narozen 4. března 1956, Timperly, Cheshire, England, UK,
zemřel březen 2013, England, UK)
Engineering, Producer


Martin Lawrence byl nahrávací inženýr a producent, který často spolupracoval s Barclay James Harvest. Martin Lawrence se narodil v Timperly, Cheshire, jako syn slavného kapelníka Syda Lawrence, který zemřel v květnu 1998. Syd sám měl nepřímé spojení s Barclays, protože dechová sekce jeho kapely hostovala v roce 1972 na albu "Baby James Harvest" hrající na "Delph Town Morn".

Martinova první spolupráce s Barclay James Harvest byla na albu "XII" z roku 1978, kdy převzal koprodukční povinnosti od Davida Rohla poté, co mezi Rohlem a kapelou vznikly třenice. Lawrence dříve pracoval na 3LP boxu "Consequences" od bývalých členů 10cc Godleyho a Creme a pracoval jako inženýr ve Strawberry Studios Erica Stewarta a Petera Tatersalla. Pokračoval ve sdílení produkčních titulů s BJH na "Eyes Of The Universe" (1979) a "Turn Of The Tide" (1981), stejně jako pracoval na německém živém albu "Berlin - A Concert For The People" v Heppenheimu, 1993.

Po deseti letech se Martin vrátil ke koprodukci a inženýringu na "Caught In The Light" z roku 1993 v Johnových vlastních Friarmere Studios a také se připojil ke kapele jako živý zvukař pro následná živá vystoupení v Německu a Švýcarsku. V roce 1997 pracoval nejen na albu a turné "River Of Dreams", ale také působil jako road manager kapely. Poté, co BJH v roce 1998 oznámil jejich rozštěpení, zpočátku spolupracoval s Johnem Leesem a Woolly Wolstenholmem, živě i ve studiu, zejména na CD "Revival - Live 1999". Následně se spojil s Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd jako jejich živý zvukový inženýr.

Martinovy další produkční tituly zahrnovaly 10cc a Sad Café a produkoval pro řadu umělců od Paula McCartneyho až po Boba Hopa. Žil ve Scarborough se svou ženou Debi a mnoha domácími mazlíčky.

Koncem března 2013 s hlubokým zármutkem kapela oznámila náhlou smrt ve věku 57 let svého přítele a zvukového inženýra Martina Lawrence.

Zpět             
Studiová alba (základní diskografie):
1997 River Of Dreams
1993 Caught In The Light
1990 Welcome To The Show
1987 Face To Face
1984 Victims Of Circumstance
1983 Ring Of Changes
1981 Turn Of The Tide
1979 Eyes Of The Universe
1978 XII
1977 Gone To Earth
1976 Octoberon
1975 Time Honoured Ghosts
1974 Everyone Is Everybody Else
1972 Baby James Harvest
1971 Barclay James Harvest And Other Short Stories
1971 Once Again
1970 Barclay James Harvest

Živé nahrávky:
2012 25th Anniversary Concert
2008 After The Day/The Radio Broadcasts 1974-1976
2002 BBC in Concert 1972
1988 Glasnost
1982 Berlin: A Concert For The People
1978 Live Tapes
1974 Live
DVD (výběr):
2006 Glasnost/Victims Of Circumstance
2004 The Ultimate Anthology: 25th Anniversary Concert
2003 25th Anniversary Concert
2002 Caught Live
1992 The Best Of Barclay James Harvest Live

John Lees' Barclay James Harvest:
2013 North
1999 Nexus

John Lees' Barclay James Harvest - live:
2018 The Bloomsbury Theatre, London, 30th October 2009
2018 The 50th Anniversary Concert
2012 Live At Metropolis Studios, London
2012 High Voltage Festival
2007 Legacy - Live at the Shepherds Bush Empire (live)
2000 Revival Live 1999 (live)

Barclay James Harvest featuring Les Holroyd:
2002 Revolution Days

Barclay James Harvest featuring Les Holroyd - live:
2016 Retrospective
2006 Classic Meets Rock
2003 Live In Bonn


Skupina:
John Lees - Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Vocals
Les Holroyd - Bass, electric, 12-string, classical & acoustic guitars, keyboards, vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Kevin McAlea - Arrangements (03),
Jeff Leach - String Arrangements
Jonathan Musgrove
Colin Browne
Diskografie River Of Dreams
Vyšlo 1997, Polydor Records, 537 576-2 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Back In The Game (6:48) 02. River Of Dreams (5:24(
03. Yesterday's Heroes (7:52)
04. Children Of The Disappeared (5:00)
06. Pools Of Tears (4:54)
07. Do You Believe In Dreams (Same Chance For Everyone) (5:07)
08. (Took Me) So Long (6:08)
09. Mr. E (6:18)
10. Three Weeks To Despair (6:00)
11. The Time Of Our Lives (6:46)
Total Time: (60:23)

Artwork: Art & Werbeteam

Skupina:
John Lees - Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Vocals
Les Holroyd - Bass, Electric & Classical Guitars, Keyboards, Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Darren Tidsey - Programming
Kevin McAlea - Keyboards, Saxophone (Live)
Diskografie Caught In The Light
Vyšlo 1993, CD, Polydor Records, 519 303-2/519303-2 (UK/Europe)
Seznam skladeb:
O1. Who Do We Think We Are? (6:00)
02. Knoydart (5:05)
03. Copii Romania (6:09)
04. Back To Earth (7:19)
05. Cold War (7:23)
06. Forever Yesterday (4:27)
07. The Great Unknown (4:42)
08. Spud-U-Like (4:17)
09. Silver Wings (3:52)
10. Once More (7:08)
11. A Matter Of Time (5:07)
12. Ballad Of Denshaw Mill (9:08)
Total Time: (67:30)

Producer: Barclay James Harvest, Martin Lawrence
Engineer: Martin Lawrence
Written: John Lees, Les Holroyd
Artwork: Rodney Matthews

Skupina:
John Lees - Guitars, Vocals
Les Holroyd - Bass, Keyboards, Vocals
Les Holroyd - Vocals, Bass, Guitars, Keyboards, Songwriter
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Ritchie Close - Piano
Steve Pigott - Keyboards
Andy Hamilton - Saxophone
Mike Byron-Hehir - Guitars
Ian Wilson - Backing Vocals
Steve Butler - Backing Vocals
Diskografie Welcome To The Show
CD, vyšlo 5. března 1990, Polydor Records, 841 751-1 (UK/Europe)
CD 1990, Polydor, 841 751-2 (Germany) with 2 tracks not on LP
CD 2006, Eclectic Discs, ECLCD 1052 (Europe) remastered: Paschal Byrne
+3 bonus tracks recorded Live at The Town And Country Club, London on February 1992

Seznam skladeb:
01. The Life You Lead (3:49)
O2. Lady Macbeth (4:34)
03. Cheap The Bullet (4:30)
04. Welcome To The Show (4:15)
05. John Lennon's Guitar (5:41)
06. African Nights (5:26)
06. Psychedelic Child (3:41)
07. Where Do We Go (5:09)
08. If Love Is King (6:02)
09. Halfway To Freedom (4:37)
10. Origin Earth (4:57) /*
11. If Love Is King (6:02)
12. Shadows On The Sky (5:26) /*
Total Time LP: (47:44)
Total Time CD: (58:48)

Bonus tracks on Eclectic remaster (2006):
13. John Lennon's Guitar (Live) (8:17)
14. Alone In The Night (Live) (5:53)
15. Poor Man's Moody Blues (Live) (7:18)

* Not on LP
Recorded March-September 1989
Producer: Jon Astley
Poducer, Engineer: Andy MacPherson
Co-producer: Jon Astley
Assistant Engineer: Michael Haas
Fairlight Programming: Darrin Tidsey
Artwork, Cover Design: Storm Thorgerson
Photography: Peter Chatertton

Skupina:
Les Holroyd - Bass, Keyboards, Guitars, Vocals
John Lees - Guitars, Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Kevin McAlea - Additional Keyboards
Bias Boshell - Additional Keyboards
Paul Wickens - Additional Keyboards
George Chandler, Richard Jon Smith, Jimmy Chambers, Lee Vanderbilt, Bill Fredericks and Jimmy Thomas - Backing Vocals (06)
Dick Morrissey - Saxophone
Andrew Jackman - String Arrangement (05)
Frank Ricottic - Additional Percussion
Diskografie Face To Face
vyšlo 30. ledna 1987, D Polydor
Seznam skladeb:
Side One:
01. Prisoner Of Your Love (L. Holroyd) (4:34)
02. He Said Love (J. Lees) (5:03)
03. Alone In The Night (J. Lees) (5:05)
04. Turn The Key (L. Holroyd) (4:46)
05. Guitar Blues (J. Lees) (5:24)
Side Two:
06. African (J. Lees) (5:55)
07. Following Me (L. Holroyd) (4:23)
08. All My Life (L. Holroyd) (5:09)
09. Panic (J. Lees) (4:30)
10. Kiev(L. Holroyd) (5:25)
Total Time: (50:14)

Original CD version:
01. Prisoner of Your Love (L. Holroyd) (4:35)
02. He Said Love (J. Lees) (5:04)
03. Alone In The Night (J. Lees) (5:07)
04. Turn The Key (L. Holroyd) (4:47)
05. You Need Love (J. Lees) (4:10)
06. Kiev (L. Holroyd) (5:26)
07. African (J. Lees) (5:51)
08. Following Me (L. Holroyd) (4:22)
09. All My Life (L. Holroyd) (5:31)
10. Panic (J. Lees) (4:30)
11. Guitar Blues (J. Lees) (5:18)
12. On The Wings Of Love (L. Holroyd) (5:56)
Total Time: (60:45)

Recorded at John Lees's own Friarmere Studios in Delph, with additional keyboard and percussion overdubs added at Chipping Norton Studios, Autumn 1986
Produced: Barclay James Harvest & Gregg Jackman except tracks (01,04,06,07,08,10) produced: Pip Williams, Gregg Jackman and Barclay James Harvest
Engineered: Gregg Jackman
Assisted: Richard Bland
Mixed at Mayfair Studios and Advision Studios in London
Sleeve Design: Green Ink
Art Direction: Alwyn Clayden

Skupina:
Les Holroyd - Vocals, Bass, Keyboards, Written
John Lees - Vocals, Guitar, Written
Joy Yates - Backing Vocals
Stevie Lange - Backing Vocals
Vicki Brown - Backing Vocals
Joy Yates - Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Frank Ricotti - Percussion
David Katz - Strings
Hosté:
Bias Boshell - Keyboards
Diskografie Victims Of Circumstance
vyšlo duben 1984, Polydor Records, 817 950-1 (Germany)
Seznam skladeb:
01. Sideshow (4:56)
02. Hold On (4:26)
03. Rebel Woman (4:24)
04. Say You'll Stay (3:55)
05. For Your Love (5:31)
07. Victims Of Circumstance (6:01)
08. Inside My Nightmare (4:32)
09. Watching You (4:36)
10. I've Got A Feeling (6:04)
Total Time: (44:25)

Producer, Orchestral Arranged: Pip Williams
Engineering: Gregg Jackman, David Jacob
Assistant Engineer, Computer: David Jacob
Mastered: Ian Cooper
Design, Artwork: Cream
Illustration: Ian Kay
Art Direction: Mike McCraith

Skupina:
Les Holroyd - Bass, Keyboards, Guitars, Vocals
John Lees - Guitars, Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Bias Boshell - (09), founder member of English folk band Trees, working with Barclay James Harvest for the first time
Pip Williams - arranged (01,08) by the New World Philharmonic Orchestra conducted by David Katz
Kevin McAlea - Keyboards (05)
Henry Morris - Occasional Backing Vocals
Diskografie Ring Of Changes
LP, vyšlo 14. května 1983, Polydor Records/Esoteric Recordings

Seznam skladeb:
Side One:
01. Fifties Child (J. Lees) (4:18)20
02. Looking From The Outside (L. Holroyd) (5:17)18
03. Teenage Heart (J. Lees) (4:30)20
04. High Wire (L. Holroyd) (5:04)00
05. Midnight Drug (J. Lees) (5:13)05
Side Two:
06. Waiting For The Right Time (L. Holroyd) (6:19)10
07. Just A Day Away (Forever Tomorrow) (J. Lees) (4:12)00
08. Paraiso Dos Cavalos (J. Lees) (5:51)45
09. Ring Of Changes (L. Holroyd) (7:17)20
Total Time: (48:10)

Esoteric remastered CD bonus tracks 20012:
10. Blow Me Down (J. Lees) (4:54)
11. Waiting For The Right Time (edited and remixed version) (L. Holroyd) (3:27)
12. Ring Of Changes (single version) (L. Holroyd) (4:39)

Recorded digitally on January - March 1983 at Far Studios, Frankfurt
Mixed at RAK Studios, London, England
Produced, Arranger, Orchestration: Pip Williams
Engineered: Gregg Jackman
Assistant Engineer: Chris Dickie
Mastered: Melvyn Abrahams at Strawberry Mastering
Concept and Design: Alwyn Clayden & David Walker
Retouching: Wade Wood
Art direction and Supervision: Alwyn Clayden
Photography: Tony Latham, Alwyn Clayden & Bob Norris
Creative Assistance and Artwork: Main Titles Associates

Skupina:
Kevin McAlea - Keyboards
Colin Browne - Keyboards, Guitars, Backing Vocals, Bass
John Lees - Performer
Les Holroyd - Performer
Mel Pritchard - Performer
Hosté:
Diskografie Turn Of The Tide
LP, vyšlo 1981, Polydor Records, 2383 608 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Waiting On The Border Line (3:42)
02. How Do You Feel Now (4:48)
03. Back To The Wall (5:05)
04. Highway For Fools (3:14)
05. Echoes And Shadows (4:58)
06. Death Of A City (4:00)
é7. I'm Like A Train (5:15)
08. Doctor Doctor (5:33)
09. Life Is For Living (3:40)
10. In Memory Of The Martyrs (7:56)
Total Time: (47:11)

Producer: Barclay James Harvest
Engineer, Mixed, Producer: Martin Lawrence
Engineer: Liz Biddiscombe
Management: David Walker, Handle Artists, Lindsay Brown, Ian Southerington, Simon Renshaw, Tim Baxter
Art Direction, Graphics: Alwyn Clayden
Photography, Design: Bob Carlos Clarke
Photography [Assisted], Design [Assisted]: Lindsey Rudland

Skupina:
John Lees, Les Holroyd, Mel Pritchard - All instruments and vocals, except for:
Kevin McAlea - Grand Piano and Mini Moog (03), Yamaha Cs80 synthesizer and C3 Hammond organ (05)
Alan Fawkes - saxophone (08)
Hosté:
Diskografie Eyes Of The Universe
LP, vyšlo 5. listopadu 1979, Polydor, 2383 557 (Germany)>Seznam skladeb:
Side One:
01. Love On The Line (Les Holroyd) (4:41)
02. Alright Down Get Boogie (Mu Ala Rusic) (John Lees) (3:57)
03. The Song (They Love To Sing) (Holroyd) (6:10)
04. Skin Flicks (Lees) (6:54)
Side Two:
05. Sperratus (Lees) (5:03)
06. Rock 'n' Roll Lady (Holroyd) (4:32)
07. Capricorn (Lees) (4:35)
08. Play To The World (Holroyd) (7:07)
Total Time: (42:59)

Bonus tracks on Eclectic (2006) and Esoteric (2013) remastered:
01. Sperratus (previously unreleased single edit) (Lees) (3:28)
02. Rock'n'Roll Lady (previously unreleased single edit) (Holroyd) (3:26)
03. Capricorn (single edit) (Lees) (3:37)
04. Play To The World (previously unreleased single mix) (Holroyd) (3:55)

Recorded on July - September 1979, Strawberry Studios, Stockport, England
Producer: Barclay James Harvest, Martin Lawrence
Engineer, Remix: Martin Lawrence
Engineer [Assisted]: Richard Scott, Chris Nagle, Glenn Mackintosh
Art Direction, Design: Alwyn Clayden
Photography: John Shaw, Tony Latham

Skupina:
John Lees - Acoustic (6- & 12-string) & Electric Guitars, Bass, Lead (1,3,5,9,11) & Backing Vocals
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Piano, Mellotrons, Dolina String, Hammond, Synths (Yamaha, ARP Solist & Odyssey), 12-string Acoustic & Electric Guitars, Lead Vocals (06,08)
Les Holroyd - Bass, Double Bass, Electric & Acoustic Guitars, Banjo, Piano, Lead (02,04,07,10) & Backing Vocals
Mel Pritchard - Drums, Orchestral Snares, Congas, Vibes, Tubular Bells, Glockenspiel, Temple Block, Cabasa, Tambourines, Shaker, Timpani
Hosté:
Mike Timony - Accordion (Cordovox)
Diskografie XII
vyšlo 29. září 1978, LP, Polydor, 2460 282

Seznam skladeb:
01. Fantasy: Loving Is Easy (4:00)
02. Berlin (4:47)
03. Classics: A Tale Of Two Sixties (3:34)
04. Turning In Circles (3:30)
05. Fact: The Closed Shop (3:46)
06. In Search Of England (4:12)
07. Sip Of Wine (4:22)
08. Harbour (3:42)
09. Science Fiction: Nova Lepidoptera (5:45)
10. Giving It Up (4:35)
11. Fiction: The Streets Of San Francisco (5:41)
Total Time: (47:54)

Recorded March-July 1978
Manager: Harvey Lisberg, Danny Betesh, Lindsay Brown
Producer: Barclay James Harvest, Martin Lawrence
Producer, Engineer, Mixing: Martin Lawrence
Mastering Engineer: Melvin Abrahams
Artwork: Chris Clover
Design: Maldwyn Reece Tootill
Sleeve Design: Maldwin R. Tootil
Tape: Chris Nagle

Skupina:
Les Holroyd - Vocals, Bass, Guitars, Keyboards, Songwriter
John Lees - Vocals, Electric & Acoustic Guitar, Songwriter
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Mellotron, Vocals
Hosté:
Diskografie Gone To Earth
Vyšlo září 1977, LP, Polydor

Seznam skladeb:
01. Hymn (John Lees) (5:08)
02. Love Is Like A Violin (John Lees) (4:06)
03. Friend Of Mine (Les Holroyd) (3:32)
04. Poor Man’s Moody Blues (John Lees) (6:58)
05. Hard Hearted Woman (Les Holroyd) (4:27)
06. Sea Of Tranquility (Woolly Wolstenholme) (4:06)
07. Spirit On The Water (Les Holroyd) (4:52)
08. Leper’s Song (John Lees) (3:34)
09. Taking Me Higher (Les Holroyd) (3:07)
Total Time: (39:50)

Recorded: Strawberry Studios, Stockport (March-June 1977)
Produced, Artwork: Barclay James Harvest
Co-producer, Engineer: David Rohl
Engineer [Assistant]: Richard Scott
Management [Representation]: Danny Betesh, Lindsay Brown, Harvey Lisberg
Technician [Equipment]: Charles Kidd, Ian Southerington
Mastering Engineer: Ian Cooper
Sleeve Design: Maldwyn Reece Tootill
Design [Back Sleeve Montage]: Barclay James Harvest, David Rohl
Photography: Christopher B. Roberts

Skupina:
Les Holroyd - Acoustic Guitar, Bass, Vocals, Harmony Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Vocals
John Lees - Acoustic & Electric Guitar, Vocals, Harmony Vocals
Hosté:
The Capriol Singers - Choir (02)
Gerald Brown - Choir Director
Ritchie Close - Choir and Strings (01) Arranger & conductor
Diskografie Octoberon
vyšlo 10. ledna 1976, LP, Polydor, 2442 144 (UK)

Seznam skladeb:
Red Side
01. The World Goes On (6:27)
02. May Day (7:57)
03. Ra (7:18)
Blue Side
04. Rock'N' Roll Star (5:17)
05. Polk Street Rag (5:57)
06. Believe In Me (4:21)
07. Suicide? (7:56)
Total Time: (44:53)

Bonus tracks on Polydor remaster (2003):
08. Rock 'n' Roll Star (Early Mix) (4:53)
09. Polk Street Rag (First Mix) (5:30)
10. Ra (First Mix) (7:20)
11. Rock 'n' Roll Star (3:15) *
12. Suicide? (First Mix) (7:53)
Total Time: (73:44)

* Recorded At Marquee Studios - Playback version for "Top Of The Pops"
Written: John Lees, Les Holroyd, Woolly Wolstenholme
Arranged [Choir], Conductor [Choir]: Ritchie Close
Arranged [Orchestral Strings], Conductor [Orchestral Strings]: Ritchie Close
Leader [Orchestra]: Patrick Halling
Producer: Barclay James Harvest
Management: Danny Betesh, Harvey Lisberg, Lindsay Brown
Engineer: David Rohl, Steve C. Smith
Design: Brunnings

Skupina:
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Keyboards (Hammond C3, Solina string ensemble, Mellotron 300 & 400, Lawrence Piano, Mini-Moog), Vocals
John Lees - Vocals, Electric & Acoustic Guitars
Les Holroyd - Vocals, Bass, Acoustic Guitar
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Mantric Sun Mountain Choir - Chorus (05)
Diskografie Time Honoured Ghosts
LP, vyšlo říjen 1975, Polydor, 2383 361

Seznam skladeb:
01. In My Life (4:42)
02. Sweet Jesus (3:40)
03. Titles (3:38)
04. Jonathan (4:59)
05. Beyond The Grave (4:08)
06. Song For You (5:20)
07. Hymn For The Children (3:39)
08. Moongirl (4:56)
09. One Night (5:22)
Total Time: (40:24)

Bonus track on Polydor remaster (2003):
10. Child Of The Universe (2:49) *

Recorded May-July 1975
* Remake for planned US single, previously unreleased
Producer, Recording Engineer: Elliot Mazer
Recording Engineer: Jeremy Zatkin
Mastering Engineer: George Horn, Phil Brown
Art Direction: Paul Welch
ArtWork: Bill Dare with Geoff Halpin (logo) and late Maxfield Parrish "Harvest" painting for inspiration
Design, Illustration: Bill Dare
Photography: Alex Agor

Skupina:
Les Holroyd - Lead (02,03,05,07) & Backing Vocals, Bass, Acoustic, Rhythm Guitars & Picked Guitar (07,08)
Mel Pritchard - Drums, Percussion, Backing Vocals (01)
John Lees - Lead (01,04,06,08) & Backing Vocals, Lead & Acoustic Guitars
Stuart "Wooly" Wolstenholme - Keyboards, Backing Vocals, Mellotron
Hosté:
Diskografie Everyone Is Everybody Else

LP, vyšlo 1974, Polydor, 2383-286
LP 1983, Polydor, SPELP 11 (UK)
CD 1987, Polydor 833 448-2 (Germany)
CD 2001, Polydor, UICY-9047 (Japan)
CD 2003, Polydor/Universal, 065 401-2 (UK) remastered: Paschal Byrne +5 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Child Of The Universe (5:02)
02. Negative Earth (5:28)
03. Paper Wings (4:14)
04. The Great 1974 Mining Disaster (4:35)
05. Crazy City (4:05)
06. See Me See You (4:32)
07. Poor Boy Blues (3:05)
08. Mill Boys (2:47)
09. For No One (5:08)
Bonusy: 10. Child Of The Universe (US single version) (2:51)
11. The Great 1974 Mining Disaster (original mix) (4:46)
12. Maestoso (A Hymn In The Roof Of The World) (5:30)
13. Negative Earth (original mix) (5:33)
14. Child Of The Universe (remake for planned US single) (3:36)
Total Time: (00:00)

Producer: Rodger Bain
Engineer: Ted Sharp, Rufus Cartwright
ArtWork: Vincent McEvoy with Alex Agor (photo)
Photography: Alex Agor

Skupina:
John Lees - Vocals (01-04), Lead (01-05), Acoustic (02,03) & 12-string (03) Guitars, Fx (03)
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Piano (01), Mellotron (03), Organ (03,06), Vocals & bells & tam-tam (06)
Les Holroyd - Bass, Organ (01,03), Mellotron (01), Piano (02,04,05), Acoustic Guitar (03), Vocals (01,02,04,05)
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Brian Day - Brass Arranger and Conductor (02)
Brass Ensemble - Alto, Tenor & Baritone Saxophones, Trumpet, Trombone & Bass Trombone (02)
BJH Symphonic Orchestra - 60-piece (06)
Martyn Ford - Orchestral Arrangements & Conductor (06)
John Bell - Orchestral Arrangements (06)
Alan Travers - Orchestra Leader (06)
Peter Tattersall - Fx (03)
Diskografie Baby James Harvest
LP, vyšlo 10. listopadu 1972, Harvest, SHSP 4023, 1E 062 0 05171

Seznam skladeb:
01. Crazy (Over You) (4:17)
02. Delph Town Morn (4:48)
03. Summer Soldier (10:27)
04. Thank You (4:23)
05. One Hundred Thousand Smiles Out (6:04)
06. Moonwater (7:30)
Total Time: (37:29)

Bonus Tracks on 2002 remaster:
07. Child Of Man (3:21)
08. I'm Over You (3:53)
09. When The City Sleeps (Bombadil) (4:16)
10. Breathless (Bombadil) (3:09)
11. Thank You (Alternative Version) (4:27) *
12. Medicine Man (Single Version) (4:29)
13. Rock And Roll Woman (3:18)
14. The Joker (3:32)
15. Child Of Man (BBC Session 15th March 1972) (3:37) *
16. Moonwater (2002 Remix) (7:20) *
Total Time: (78:26)

* Previously unreleased
Recorded September 1972
Producer: Barclay James Harvest
Engineer: Peter Tattersall, Mike Sheady, Kete Go
Sleeve [Concept]: Ian Cassie
Photography: Julian Cottrell

Skupina:
Les Holroyd - Bass, Fuzz Bass (07), Lead (05,06) & Backing (06) Vocals, Piano (02,03,05), Steel (05), Lead (06), Acoustic (05,06) & 12-string (05) Guitars
John Lees - Lead (01,03,07) & Backing (05,06) Vocals, Lead (02,03,07,09) & Acoustic (01,03,07) Guitars, Percussion (04)
Mel Pritchard - Drums, Percussion (04,05), Congas (06), Timpani (09), Fx (01)
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Lead (02,04,08,09) & Backing (05) Vvocals, Mellotron (02,04,09), Organ & Piano (07), Electric (01), Acoustic (04) & 12-string (06) Guitars
Hosté:
Martyn Ford - Orchestral Arrangements & Conductor, Tambourine (05)
Martyn Ford - Orchestra
Toni Cooke - Orchestral Arrangements
David Whiston - Orchestra Leader
Diskografie Barclay James Harvest And Other Short Stories
Vyšlo 5. listopadu 1971, Harvest, SHVL 794
CD 2002, Harvest, 538 4072 (Europe) remastered: Peter Mew +6 bonus tracks; new cover art

Seznam skladeb:
01. Medicine Man (3:52)
02. Someone There You Know (3:43)
03. Harry’s Song (3:49)
04. Ursula (The Swansea Song) (2:51)
05. Little Lapwing (4:54)
06. Song With No Meaning (4:18)
07. Blue John’s Blues (6:45)
08. The Poet (4:55)
09. After The Day (9:33)
Total Time: (44:40)

Bonus tracks on EMI reissue (2002):
10. Brave New World [1971 Demo Version] (3:59)
11. She Said (8:42)
12. Galadriel (3:07)
13. Ursula (The Swansea Song) (2:55)
14. Someone There You Know (3:47)
15. Medicine Man (7:48)

Tracks 11-14 from the BBC Session 5th July 1971, previously unreleased
Track 15 from the BBC Session 15th March 1972
Producer: Barclay James Harvest, Wally Allen
Management: Dave Crowe, Ian Cassie
Executive-Producer: Norman Smith
Lithography: TPS
Artwork: Barry Honeyford with Barry Wentzel (photo)
Photography: Barrie Wentzell
Sleeve [Design]: Barry Honeyford
Sleeve Notes: Roy Hollingworth

Skupina:
John Lees - Lead Vocals (04,06), Guitars, Recorder
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Lead Vocals (01-03), Organ, Piano, Mellotron
Les Holroyd - Bass, Backing Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
The Barclay James Harvest Symphony Orchestra (04,05,09)
Alan Parsons - Jaw Harp (08)
Gavin Wright - Orchestra Leader
Robert Godfrey - Orchestra Conductor
Jim And Adrian - Other [Equipment]
Diskografie Once Again
Vyšlo 5. února 1971, Harvest, SHVL 788
LP 1972, Harvest, Q4SHVL 788 (UK) - Quad version
CD 1994, Si-Wan Records, SRMC 6008 (South Korea)
CD 2002, EMI, 538 406 2 (Europe) remastered: Peter Mew +5 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. She Said (8:21)
02. Happy Old World (4:40)
03. Song for Dying (5:02)
04. Galadriel (3:14)
05. Mocking Bird (6:39)
06. Vanessa Simmons (3:45)
07. Ball And Chain (4:49)
08. Lady Loves (4:07)
Total Time: (40:37)

Recorded on 9 October 1970 - 25 November 1970
Producer: Norman Smith
Engineer: Peter Bown
ArtWork: Latimer Reeves (design)

Skupina:
John Lees - Guitars, Recorder, Backing Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Lead Vocals (02,03,06), Organ, Piano, Mellotron, Guitar, Harmonica
Les Holroyd - Bass, Lead (01,04,05,07) & Backing Vocals, Guitars, Cello
Hosté:
Jim Litherland - Percussion (01)
Norman Smith - Arranger & Conductor (02), Producer
Gavin Wright - Orchestra Leader
Robert Godfrey - Orchestra Conductor & Arrangements (03,04,07)
The Barclay James Harvest Symphony Orchestra (former members of The New Symphonia)
Diskografie Barclay James Harvest
Vyšlo 5. června 1970, Harvest, SHVL 770 (UK), 1E 062 0 04372 (Italy)
CD 2002, Harvest, 538 4052 (Europe) remastered: Peter Mew +13 bonus tracks; new cover art and reentitled "Their First Album"

Seznam skladeb:
01. Taking Some Time On (5:27)
02. Mother Dear (3:15)
03. The Sun Will Never Shine (5:03)
04. When The World Was Woken (5:46)
05. Good Love Child (5:06)
06. The Iron Maiden (2:39)
07. Dark Now My Sky (11:57)
Total Time: (39:13)

Bonusy:08. Early Morning (2:34)
09. Mister Sunshine (2:54)
10. So Tomorrow (3:28)
11. Eden Unobtainable (3:10)
12. Night (3:20)
13. Pools Of Blue (3:29)
14. Need You Oh So Bad (1:18)
15. Small Time Town (2:12)
16. Dark Now My Sky (3:43)
17. I Can’t Go On Without You (2:13)
18. Eden Unobtainable (3:04)
19. Poor Wages (2:34)
20. Brother Thrush (3:06)
Total Time: (39:06)

Bonus tracks on EMI remaster (2002):
08. Early Morning (2:34)
09. Mr. Sunshine (2:54)
10. So Tomorrow (3:28)
11. Eden Unobtainable (3:10)
12. Night (3:20)
13. Pools of Blue (3:29)
14. Need You Oh So Bad (1:18)
15. Small Time Town (2:12)
16. Dark Now My Sky (3:43)
17. I Can't Go On Without You (2:13)
18. Eden Unobtainable (3:04)
19. Poor Wages (2:34)
20. Brother Thrush (3:06)

Note: tracks 10-16 previously unreleased, from 1968 BBC Sessions
Recorded at Abbey Road, London between 8th November 1969 and 26th January 1970
Directed [Resident Musical Director]: Robert John Godfrey
Producer: Norman Smith
Engineer: Phil McDonald
Photography: Richard Dunkley
Artwork [Design]: Ian Latimer


Skupina:
John Lees - Guitars, Vocals
Les Holroyd - Bass Guitar, Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Kevin McAlea - Keyboards, Saxophones
Colin Browne - Guitars, Percussion, Background Vocals
Hosté:
Diskografie 25th Anniversary Concert
2CD, vyšlo 26. listopadu 2012, Voiceprint, VP558 (UK)

Seznam skladeb:
01. Mocking Bird (7:47)
02. Medicine Man (6:37)
03. Play to the World (7:44)
04. Life Is for Living (4:07)
05. Rock N Roll Lady (5:36)
06. Poor Man's Moody Blues (7:21)
07. Stand Up (5:10)
08. Hymn (6:00)
Total Time: (50:22))

Recorded Live At The Town & Country Club, London 1992

Skupina:
Hosté:
Diskografie After The Day/The Radio Broadcasts 1974-1976
2CD, vyšlo 14. dubna 2008, Polydor/Universal, 5306335

Seznam skladeb:
Disc 1 - BBC Radio 1 In Concert Programme (68:22)
01. Summer Soldier (John Lees) (10:40)
02. Medicine Man (John Lees) (11:05)
03. Crazy City (Les Holroyd) (5:07)
04. After The Day (John Lees) (7:33)
05. Negative Earth (Les Holroyd, Mel Pritchard) (6:27)
06. She Said (John Lees) (10:23)
07. The Great 1974 Mining Disaster (John Lees) (6:57)
08. Paper Wings (Les Holroyd, Mel Pritchard) (4:54)
09. For No One (John Lees) (5:16)
Disc 2 (56:32):
10. For No One (John Lees) (5:43)
11. Paper Wings (Les Holroyd, Mel Pritchard) (4:03)
12. The Great 1974 Mining Disaster (John Lees) (6:20)
13. Crazy City (Les Holroyd) (4:50)
14. Negative Earth (Les Holroyd, Mel Pritchard) (5:37)
15. Sweet Jesus (Les Holroyd) (3:38)
16. Hymn For The Children (John Lees) (3:32)
17. Crazy City (Les Holroyd) (5:49)
18. Polk Street Rag (John Lees) (5:22)
19. Rock 'N' Roll Star (Les Holroyd) (5:10)
20. Suicide? (John Lees) (6:28)
Total Time: (124:54)

Recorded at Golders Green Hippodrome, London, at Liverpool Empire Theatre, 19 June 1974 - 14 October 1976
Compiled, Research [Researched], Reissue Producer, Liner Notes: Mark Powell
Product Manager: Sue Armstrong
Remastered [24-Bit Remastering]: Ben Wiseman at The Audio Archiving Company, London
Design [CD Package]: Phil Smee
2CD se všemi dosud nevydanými nahrávkami z archivů BBC. Disc One obsahuje program In Concert zaznamenané na Golders Green Hippodrome v Londýně dne 19. června 1974, včetně "She Said", která nebyla vysílána. Druhé CD obsahuje studiové nahrávky vytvořené pro programy Johna Peela a Boba Harrise Radio One, dvě skladby nahrané živě pro Old Grey Whistle Test a čtyři písně nahrané na koncertě v Liverpool Empire 14. října 1976.

Skupina:
John Lees - Guitars, Vocals
Les Holroyd - Bass, Guitars, Vocals
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Vocals
Mel Pritchard - Drums
The Barclay James Harvest Symphony Orchestra - conducted Martyn Ford
Hosté:
Diskografie BBC In Concert 1972
2CD, vyšlo 2002, EMI/Harvest, 07243 538980 2 1, 538 9802 (Europe)

Seznam skladeb:
CD One: Mono Version (59:29)
01. Introduction (0:33)
02. Mocking Bird (7:58)
03. Medicine Man (5:29)
04. Galadriel (3:50)
05. Summer Soldier (9:11)
06. The Poet (4:15)
07. After The Day (7:21)
08. Moonwater (8:15)
09. Dark Now My Sky (12:33)
CD Two: Stereo Version (55:28)
01. Introduction (0:37)
02. Mocking Bird (8:02)
03. Medicine Man (5:50)
04. Moonwater (7:44)
05. Summer Soldier (6:47)
06. The Poet (3:01)
07. After The Day (6:49)
08. Galadriel (4:14)
09. Dark Now My Sky (12:21)
Total Time: (114:57)

Compiled, Research, Liner Notes: Mark Powell
Arranged, Conductor: Martyn Ford
Arranged: John Bell, Robert John Godfrey, Toni Cooke
Coordinator: Nigel Reeve, Paula Flack
Producer: Jeff Griffin
Remastered: Peter Mew
Artwork, Photography: Phil Smee
Photography: Alex Smee

Skupina:
Les Holroyd - Vocals, Bass, Acoustic Guitar
John Lees - Vocals, Guitars
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Bias Boshell - Keyboards
Colin Browne - Keyboards
Kevin McAlea - Keyboards
Diskografie Glasnost
vyšlo 1988, Polydor, 835 590-1 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Berlin (5:05)
02. Alone In The Night (5:35)
03. Hold On (4:40)
04. African (6:22)
05. On The Wings Of Love (6:20)
06. Poor Man's Moody Blues (7:16)
07. Love On The Line (4:25)
08. Medicine Man (6:05)
09. Kiev (6:00)
10. Hymn (5:10)
Total Time: (56:58)

Recorded and filmed live on July 14th, 1987 at Treptower Park, Berlin, GDR (East Germany)
Producer: Barclay James Harvest, Ian Southerington
Producer, Engineer: Gregg Jackman

Skupina:
Les Holroyd - Vocals, Bass, Guitars
Mel Pritchard - Drums, Percussion
John Lees - Vocals, Guitars
Colin Browne - Keyboards
Kevin McAlea - Keyboards
Hosté:
Diskografie Berlin: A Concert For The People
vyšlo červenec 1982, Polydor/Universal, POLD 5052 (1982)
CD 1983, Polydor, 800 026-2 (1983)
CD 2006, Eclectic, ECLCD 1050, (remaster)

Seznam skladeb:
01. Love On The Line (6:25)
02. Mockingbird (7:23)
03. Rock'n'Roll Lady (4:40)
04. Nova Lepidoptera (Science Fiction) (6:10)
05. Sip Of Wine (4:40)
06. In Memory Of The Martyrs (7:42)
07. Life Is For Living (3:58)
08. Child Of The Universe (5:38)
09. Berlin (5:30)
10. Loving Is Easy (4:30)
11. Hymn (5:05)
Total Time: (50:58)

Historický koncert, který Barclay James Harvest uspořádal v sobotu 30. srpna 1980 na schodech Reichstagu v Berlíně, pár metrů od zdi, která rozdělovala východní a západní Berlín. Na události se sešlo něco mezi 175 000 fanoušků (oficiální policejní údaj) a 250 000 (neoficiální odhady), byl to jeden z největších davů zúčastněných na koncertu kdekoli ve světě.

Skupina:
Les Holroyd - Vocals, Bass, Guitars
John Lees - Vocals, Guitars
Mel Pritchard - Drums
Woolly Wolstenholme - Vocals, Keyboards, Mellotron
Hosté:
Diskografie Live Tapes
2LP, vyšlo 1978, Polydor, PODV 2001
2CD 1985, Polydor 821 523-2
2CD 1985, Polydor, 821 523-2 (1985)
2CD 2006, Eclectic, ECLCD 1048, remaster

Seznam skladeb:
Disc 1: (37:05)
01. Child Of The Universe (6:38)
02. Rock'N'Roll Star (5:03)
03. Poor Man's Moody Blues (7:04)
04. Mockingbird (7:20)
05. Hard Hearted Woman (4:35)
06. One Night (6:25)
Disc 2: (38:33)
01. Taking Me Higher (4:25)
02. Suicide (6:45)
03. Crazy City (4:35)
04. Johnathan (5:53)
05. For No One (5:50)
06. Polk Street Rag (5:40)
07. Hymn (5:25)
Total Time: (75:38)

Management [Tour Managers]: Gert Muller, Lindsay Brown, Tony Fletcher
Management [English Tour Booked]: Danny Betesh, Lindsay Brown
Producer, Artwork [Sleeve Concept]: Barclay James Harvest
Producer [Assisted]: Dave Rohl
Engineer: David Rohl, Steve C. Smith
Engineer [Assistant]: Ian Southerington
Mixed [Concert P. a. Mix]: Ian Southerington
Mixed [Stage Monitor Mix]: Murray Thomas
Mastered: Ian Cooper
Design [Cover]: Jo Mirowski
Photography [Group Transport]: Alan Adams
Photography [Inner Sleeve Photographs]: Martyn Goddard
Photography [Photographs]: Christopher B. Roberts

Skupina:
John Lees - Vocals, Lead Guitars, Recorder
Mel Pritchard - Drums
Stuart "Woolly" Wolstenholme - Vocals, Electric Piano, Moog, Mellotron
Les Holroyd - Vocals, Bass, Rhythm Guitars
Hosté:
Diskografie Live
2LP, vyšlo listopad 1974, Polydor 2683 052 (UK)
CD 1991, Connoisseur VSOP CD 164 (UK)
CD 2005, Eclectic Discs, ECLCD 1028 (Europe) - remastered 24-bit: Paschal Byrne

Seznam skladeb:
01. Summer soldier (10:15)
02. Medicine Man (10:10)
03. Crazy City (4:54)
04. After The Day (7:22)
05. The Great 1974 Mining Disaster (6:27)
06. Galadriel (3:09)
07. Negative Earth (6:20)
08. She Said (8:42)
09. Paper Wings (4:15)
10. For No One (5:47)
11. Mockingbird (9:35)
Total Time: (76:56)

Recorded live at the Theatre Royal, London and at the Stadium, Liverpool in 30 June 1974 - 1 July 1974
Management [Representation]: Kennedy St. Enterprises
Producer: Rodger Bain
Engineer: Brian Humphries
ArtWork: Keith Davis & Vincent McEvoy (design)
Photography: Alex Agor & Tim Brown


Skupina:
John Lees - Guitars, Vocals, Keyboards
Les Holroyd - Bass, Vocals
Mel Pritchard - Drums
Hosté:
Kevin McAlea - Keyboards
Colin Browne - Keyboards
Bias Boshell - Keyboards
Diskografie Glasnost/Victims Of Circumstance
DVD, vyšlo 30. ledna 2006, Universal Music DVD Video, 0602498754009 (Europe)

Seznam skladeb:
Glasnost
01. Poor Man's Moody Blues ()
02. Alone In The Night ()
03. On The Wings Of Love ()
04. African ()
05. Love On The Live ()
06. Berlin ()
07. Medicine Man ()
08. Kiev ()
09. Life Is For Living ()
10. Hymn ()
Victims Of Circumstance (Live)
11. Life Is For Living ()
12. Rebel Woman ()
13. Waiting For The Right Time ()
14. I've Got A Feeling ()
15. Rock 'N' Roll Lady ()
16. Paraiso Dos Cavalos ()
17. Poor Man's Moody Blues ()
18. Victims Of Circumstance ()
19. For Your Love ()
20. Child Of The Universe ()
21. Hymn ()
Total Time: (00:00)


Kultovní koncert z Východního Berlína ’87 plus Wembley ’84

Skupina:
John Lees - Guitars, Vocals
Les Holroyd - Bass Guitar, Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Kevin McAlea - Keyboards, Saxophone
Colin Browne - Guitars, Percussion, Backing Vocals
Bonus feature:
Les Holroyd - Bass, Keyboards, Mellotron, Lead Vocals, Guitars
John Lees - Guitars, Lead Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Mellotron
Diskografie The Ultimate Anthology
vyšlo 2004, Falcon Neue Medien, 0296 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Mockingbird ()
02. Medicine Man ()
03. Play To The World ()
04. Life Is For Living ()
05. Rock'n Roll Lady ()
06. Poor Man's Moody Blues ()
07. Stand Up ()
08. Hymn ()
Total Time: (50:00)

Special feature:
Archive footage from the early years (3 video clips) (8:50)

50 minute broadcast version of the Best Of BJH Live video, recorded at the London Town & Country Club, 16-02-92
plus 15-minutový archivní dokument z Preston House ’68

Skupina:
John Lees - Guitars, Vocals
Les Holroyd - Bass Guitar, Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Kevin McAlea - Keyboards, Saxophone
Colin Browne - Guitars, Percussion, Backing Vocals
Diskografie 25th Anniversary Concert
DVD, vyšlo 2003, Classic Rock Productions, CRP1038

Seznam skladeb:
01. Mockingbird ()
02. Medicine Man ()
03. Play To The World ()
04. Life Is For Living ()
05. Poor Man's Moody Blues ()
06. Stand Up ()
07. Hymn ()
Bonus:
Classic Rock showcase
08. Uriah Heep - Acoustically Driven ()
09. Mostly Autumn - Spirit Of Autumn Past ()
10. Nektar - Live ()
11. Caravan - At Nearfest ()
12. Fairport Convention - The Rocky Road ()
13. John Lawton Band - Still Payin' My Dues ()
14. Karnataka - Heaven Can Wait ()
Total Time: (94:00)

Skupina:
Les Holroyd - Bass, Acoustic Guitar, Lead Vocals, Keyboards
John Lees - Guitars, Lead Vocals
Stuart Wolstenholme - Keyboards, Mellotron, Vocals, Guitars
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Caught Live
DV|D, vyšlo 2002, Classic Pictures Entertainment, DVD6023X (UK/Europe)

Seznam skladeb:
'Caught Live' - The Documentary (1977) (52:00)
01. Opening Titles ()
02. Wooly Wolstenholme ()
03. John Lees ()
04. Child Of The Universe ()
05. Mel Pritchard ()
06. Les Holroyd ()
07. The Band Talk About BJH ()
08. Rock And Roll Star ()
09. Hard Hearted Woman ()
10. Backstage ()
11. Load In ()
12. Suicide? ()
13. On The Crew Bus ()
14. At The Zoo ()
15. Soundcheck ()
16. No Support Act ()
17. Trevor Warman ()
18. Mockingbird ()
19. Polk Street Ragv 20. Hymn ()
The Drury Lane Concert (1974) (24:08)
01. Introduction ()
02. Crazy City ()
03. For No One ()
é4. Mockingbird ()
05. The Great 1974 Mining Disaster ()
Total Time: (00:00)

Film Director [Directed]: Robert Garofalo
Film Editor [Edited]: Joanne Doyle
Film Producer: Lyn Beardsall
Other [DVD Authoring]: Carl Ardron
Other [Publicity]: Ben Williams
Production Manager: Joanne Garofalo
Production Manager [Assistant]: Katie Cullinan
Remix: John Buckley
Design: Adam Lovesey
Design: Nathan Turner
50-minutový dokument plus 30 minut koncertu v Londýně ’74, který byl základem pro první živou nahrávku.

Skupina:
Les Holroyd - Vocals, Bass, Guitars, Keyboards
John Lees - Vocals, Guitars
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Woolly Wolstenholme - Keyboards, Mellotron, Vocals, Guitars
Hosté:
Kevin McAlea - Keyboards
Diskografie The Best Of Barclay James Harvest Live
DVD, vyšlo 29. června 1992, Virgin, VVD 1051 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Hymn (5:08)
02. Fantasy: Loving Is Easy (4:02)
03. Berlin (4:52)
04. Child Of The Universe (5:04)
05. Victims Of Circumstance (5:30)
06. Poor Man's Moody Blues (6:52)
07. Mockingbird (live at Treptower Park, 1987) (7:48)
08. Life Is For Living (3:40)
09. Ring Of Changes (6:50)
10. Titles (3:45)
11. Welcome To The Show (4:15)
12. Kiev (5:28)
13. Cheap The Bullett (4:28)
14. Rock'N'Roll Star (5:19)
15. Love On The Line (4:36)
Total Time: (77:37)

Recorded live at the Town & Country Club London, Sunday 16th February 1992
Written: Ferdi Bolland (12), John Lees (01,02,03,05,07,08,11), Les Holroyd (04,06,09,10,13), Rob Bolland (12)
Track 12 replaced by 'Stand Up' on UK release
Executive-Producer: Duncan Smith, Will Ashurst
Upravená verze videa ‘The Best of Barclay James Harvest Live’ plus koncert v londýnském Country Clubu)


Skupina:
Craig Fletcher - Bass Guitar, Acoustic Guitar, Keyboards, Vocals, Written
Kevin Whitehead - Drums, Percussion, Vocals, Written
Jez Smith - Keyboards, Vocals, Written
John Lees - Electric Guitar, Acoustic Guitar, Vocals, Written
Hosté:
Diskografie North
vyšlo CD 7. 10. 2013, Esoteric Antenna, EANTCD 1023, Limited single CD digipack
LP 16.10. 2013, Esoteric Antenna, EANTLP 1023, vinyl LP in gatefold sleeve, limited to 1,000
CD 18. 12. 2013, Octave OTCD-3532, Japanese single CD edition

Seznam skladeb:

Disc One - "North" 01. If You Were Here Now ()
02. Ancient Waves ()
03. In Wonderland ()
04. On Leave ()
05. The Real Deal ()
06. On Top Of The World ()
07. Unreservedly Yours ()
0 08. North ()
09. The End Of The Day ()
Disc Two - "The Opera House, Buxton - 19th February 2011"
01.Ursula (The Swansea Song) ()
02. Galadriel ()
03. Mockingbird ()
04. Ball And Chain ()
05. Summer Soldier ()
06. Medicine Man ()
07. Song For Dying ()
08. The Poet ()
09. After The Day ()
Total Time: (00:00)

Producer: John Lees, Kevin Whitehead, Craig Fletcher, Jez Smith
Mastered, Mixed: Ben Wiseman

Skupina:
John Lees - Electric & Acoustic Guitars, Recorder, Vocals
Woolly Wolstenholme - Keyboards, 6 & 12-string Acoustic Guitars, Harmonica, Percussion, Vocals
Craig Fletcher - Bass, Double Bass, Backing Vocals
Kevin Whitehead - Drums, Percussion
Hosté:
Ian Brownbill - Cornet
Sarah Pickering - Vocals
Diskografie Nexus
vyšlo 1999, Eagle Records, EAGCD052 (UK)

Seznam skladeb:
01. Festival! (5:38)
02. The Iron Maiden (2:52)
03. Brave New World (6:09)
04. Hors D'Oeuvre (0:55)
05. Mocking Bird (7:21)
06. Sitting Upon A Shelf (4:30)
07. Hymn (4:46)
08. The Devils That I Keep (5:03)
09. Titles (5:26)
10. Float (5:44)
11. Loving Is Easy (4:18)
12. Star Bright (6:49)
Total Time: (59:31)

Artwork: Curt Evans


Skupina:
Craig Fletcher - Bass Guitar, Vocals
Kevin Whitehead - Drums, Percussion
Jeremy Smith - Keyboards
John Lees - Lead Guitar, Vocals, Recorder
Woolly Wolstenholme - Mellotron, Keyboards, Vocals, Twelve-String Guitar
Hosté:
Diskografie The Bloomsbury Theatre, London, 30th October 2009
2CD, vyšlo 6. května 2018, Lepidoptera, LEPCD 2001 (Europe)
limited edition of 500, including 8 pages booklet

Seznam skladeb:
CD 1
01. Nova Lepidoptera (John Lees)
02. Child Of The Universe (John Lees)
03. Poor Wages (Barclay James Harvest)
04. Mocking Bird (John Lees)
05. The Iron Maiden (Stuart Wolstenholme)
06. Cheap The Bullet (John Lees)
07. Poor Man's Moody Blues (John Lees)
08. Harbour (Stuart Wolstenholme)
09. Galadriel (John Lees)
CD 2
01. Summer Soldier (John Lees)
02. River Of Dreams (John Lees)
03. She Said (Les Holroyd) 04. Suicide? (John Lees)
05. Hymn (John Lees)
06. The Poet (Stuart Wolstenholme) 07. After The Day (John Lees)
Total Time: (00:00)

Mixed: Craig Fletcher at Friarmere Studios
Mastered: Paschal Byrne at The Audio Archiving Company
Liner Notes, Management: Mark Powell

Skupina:
John Lees - Lead Vocals, Guitars, Recorder
Graig Fletcher - Bass Guitar, Vocals
Jez Smith - Drums, Percussion
Kevin Whitehead - Keyboards, Piano, Vocals
Hosté:
Diskografie The 50th Anniversary Concert
2CD+DVD, vyšlo 2018, Lepidoptera, LEPCD3002 (Europe)

Seznam skladeb:
CD1 (71:19)
01. Mr. Sunshine (4:26)
02. Child Of The Universe (5:01)
03. She Said (8:44)
04. Paraiso Dos Cavalos / Sideshow (10:18)
05. The Iron Maiden (3:18)
06. In My Life (4:44)
07. North (9:34)
08. In Memory Of The Martyrs (8:44)
09. The Acoustic Medley (12:06)
10. River Of Dreams (4:24)

CD2 (66:15)
01. On Leave (9:13)
02. Taking Some Time On (4:46)
03. Summer Soldier (9:23)
04. Medicine Man (9:26)
05. Mockingbird (8:30)
06. Crazy City (4:51)
07. The Poet / After The Day (11:52)
08. Early Morning (3:03)
09. Hymn (5:11)
Total Time: (137:34)

DVD:
01. Mr. Sunshine
02. Child Of The Universe
03. She Said
04. Paraiso Dos Cavalos / Sideshoe
05. The Iron Maiden
06. In My Life

Produced: John Lees' Barclay James Harvest
Mixed: Craig Fletcher at Friarmere Studios, Saddleworth
Audio Mastering and Editing: Ben Wiseman at Brodlake Studios, Hertfortshire
Artwork Package Design: Meriel Weissman

Skupina:
Craig Fletcher - Bass, Vocals
Kevin Whitehead - Drums, Percussion
Jez Smith - Keyboards, Backing Vocals
John Lees - Lead Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Live At Metropolis Studios, London
vyšlo 2012, Salvo Sound & Vision, SALVOSVX004, (UK)

Seznam skladeb:
CD:01. Nova Lepidoptera (5:53)
02. Child Of The Universe (4:56)
03. Poor Wages (3:47)
04. Mocking Bird (8:03)
05. Summer Soldier (8:48)
06. Poor Man's Moody Blues (3:11)
07. Ursula (7:34)
08. Ancient Waves (6:31)
09. Medicine Man (9:07)
10. The Poet / After The Day (10:55)
11. Hymn (6:17)
Total Time: (75:02)

DVD:
01. Nova Lepidoptera
02. Child Of The Universe
03. Poor Wages
04. Mocking Bird
05. Summer Soldier
06. Poor Man's Moody Blues
07. Ursula
08. Ancient Waves
09. Medicine Man
10. The Poet / After The Day
11. Hymn

Skupina:
John Lees – Guitars, Vocals
Craig Fletcher – Bass, Vocals
Jez Smith - toetsinstrumenten, Vocals, Acoustic Guitar
Kevin Whitehead – Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie High Voltage Festival
2CD/DVD, vyšlo 4. listopadu 2011, Concert Live, CLCD358 (UK)

Seznam skladeb:
CD 1
01. Nova Lepidoptera (5:38)
02. Poor Wages (3:50)
03. She Said (8:29)
04. Galadriel (3:06)
CD 2
05. Ball And Chain (4:43)
06. Mockingbird (8:36)
07. Taking Some Time On (5:43)
08. Medicine Man (8:38)
09. Song For Dying (9:28)
10. The Poet (8:03)
11. After The Day (3:16)
12. Hymn (5:13)
Total Time: (60:14)

DVD
Extras: Video interview with the band filmed before the concert and photos taken during the set

Recorded direct from the mixing desk at London's High Voltage Festival on 23rd July, 2011
Recorded Live - July 23rd 2011

Skupina:
John Lees - Vocals, Lead G|uitars
Woolly Wolstenholme - Vocals, Mellotron, Keyboards, 12-string Acoustic Guitars
Craig Fletcher - Bass, Vocals
Kevin Whitehead - Drums, Percussion, Sampled Percussion
Hosté:
Mike Bramwell - Additional Keyboards
J. J. Lees - Cornet (11,13)
Diskografie Legacy - Live At The Shepherds Bush Empire, London 2006
CD, vyšlo 2007, Esoteric ECLEC 2010 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Valhalla (1:23)
02. For No One (4:44)
03. Child Of The Universe (5:23)
04. The Iron Maiden (3:04)
05. The Great 1974 Mining Disaster (5:32)
06. Poor Man's Moody Blues (7:39)
é7. Suicide (6:23)
08. Medicine Man (9:46)
09. In Search Of England (4:12)
10. Poor Wages (4:47)
11. Mockingbird (8:10)
12. The Poet / After The Day (11:26)
13. Hymn (5:06)
Total Time: (77:35)

Recorded live at The Sheperd's Bush Empire, London on November 5th 2006, except track 1

Skupina:
John Lees - Lead Guitars, Vocals, Recorder
Craig Fletcher - Bass, Backing Vocals
Woolly Wolstenholme - Keyboards, 6 and 12-string Acoustic Guitar, Vocals
Kevin Whitehead - Drums
Jeff Leach - Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Revival Live 1999
vyšlo 2000, Eagle, EAGCD120
2CD 2000, Eagle, EDGTE120 - 'limited tour edition' reissue +bonus tracks (Europe)

Seznam skladeb:
01. A Devilish Intro (0:42)
02. She Said (8:33)
03. Festival! (4:32)
04. For No One (5:35)
05. The Iron Maiden (3:21)
06. Hors D'Oeuvre (0:54)
07. Mocking Bird (7:36)
08. Harbour (2:15)
09. River Of Dreams (3:43)
10. Poor Man's Moody Blues (8:18)
11. New Song (Old Story) (5:00)
12. Brave New World (6:47)
13. Galadriel (3:22)
14. Loving Is Easy (6:47)
15. Star Bright (7:04)
Total Time: (74:32)

Disc 2: Bonus tracks on 'limited tour edition'
01. Suicide? ()
02. Brother Thrush ()
03. Mr. E ()
04. Hymn ()


Skupina:
Les Holroyd - Lead Vocals, Bass, Guitars, Piano, Keyboards
Steve Butler - Backing Vocals, Percussion
Mike Hehir - Lead Guitars
Roy Martin - Drums
Colin Browne - Keyboards, Guitar, Backing Vocals
Ian Wilson - Guitar, Backing Vocals
Mel Pritchard - Drums, Percussion
Hosté:
Steve Pigott - Keyboards, Programming
Rabbit Bundrick - Keyboards
Grant Ainsworth - Programming
Justin Richards - Programming
Diskografie Revolution Days
vyšlo 25. února 2002, M Records, MREC 001 (Europe)

Seznam skladeb:
01. It’s My Life (5:12)
02. Missing You (4:54)
03. That Was Then... This Is Now (5:42)
04. Prelude (3:50)
05. January Morning (7:01)
06. Love On The Line (4:29) /*
07. Quiero El Sol (6:11)
07. Totally Cool (5:54)
08. Life Is For Living (4:37)
09. Sleepy Sunday (7:10)
10. Revolution Day (5:15)
11. Marlene (From The Berlin Suite) (7:10)
Total Time: (67:25)

/* Bonus track on 2003 reissue


Skupina:
Les Holroyd - Bass Guitar, Acoustic Guitar, Electric Guitar, Banjo, Lead Vocals
Louie Palmer - Drums, Percussion
Colin Browne - Keyboards, Acoustic Guitar, Vocals
Steve Butler - Keyboards, Acoustic Guitar, Electric Guitar, Bass Guitar, Vocals
Mike Hehir - Lead Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Retrospective
2CD, vyšlo 19. února 2016, ZYX-MUSIC GMBH/Golden Core, GCR 20106-2

Seznam skladeb:
CD 1
01. Intro (3:23)
02. Who Do We Think We Are (6:45)
03. Time Of Our Lives (8:15)
04. Victims Of Circumstance (5:54)
05. Sip Of Wine (5:41)
06. Ring Of Changes (8:38)
CD 2
07. Welcome To The Show (4:17)
08. Crazy City (4:24)
09. Poor Boy Blues (2:42)
10. Friend Of Mine (4:15)
11. Fly Away (10:16)
12. Love On The Line (5:13)
13. That Was Then...This Is Now (4:58)
14. Tonight's Gonna Be The Night (8:04)
15. Hymn (8:58)
16. Life Is For Living (5:19)
Total Time: (107:02)

Recorded Live In Germany 2014
Producer: Les Holroyd, Oliver Metzger
Mastered: Raum B Mix And Master Studio, Germany
Photography, Artwork: Les Holroyd

Skupina:
Hosté:
Prague Philharmonic Orchestra
Diskografie Classic Meets Rock
DVD, vyšlo 2006, ZYX Music, ZYX 20833-2 (Germany)

Seznam skladeb:
CD 1
01. The Song (They Love To Sing) (4:49)
02. Crazy City (4:43)
03. Prelude (3:41)
04. January Morning (8:46)
05. Back In The Game (7:05)
06. Yesterday's Heroes (8:44)
08. Rock 'N' Roll Star (7:28)
09. Mockingbird (8:33)
10. Hold On (5:11)
11. Berlin (8:22)
CD 2
12. Ring Of Changes (8:05)
13. Play To The World (7:58)
15. That Was Then... This Is Now (5:28)
16. Life Is For Living (6:06)
17. Hymn (7:07)
18. Love On The Line (5:51)
19. Shadows On The Sky (14:02)
Total Time: (124:59)

Arranged: Pip Williams, Youki Yamamoto
Orchestrated: Antonín Mikulka
This performance is dedicated to the memory of Mel Pritchard (1948-2004)

Skupina:
Les Holroyd - Bass Guitar, Acoustic Guitar, Keyboards, Lead VocalsChris Jago - Drums
Mel Pritchard - Electronic Drums, Percussion
Colin Browne - Keyboards, Backing Vocals
Mike Byron-Hehir - Lead Guitar, Backing Vocals
Steve Butler - Percussion, Keyboards, Backing Vocals
Ian Wilson - Rhythm Guitar, Bass Guitar, Acoustic Guitar, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live In Bonn
vyšlo 30. října 2002, Pure Music Ltd., 219-0101-0022, GAS 0080012ABM (Germany)

Seznam skladeb:
01. It's My Life (8:13)
02. Revolution Day (5:56)
03. Yesterday's Heroes (8:49)
04. Prelude (3:43)
05. January Morning (9:15)
06. Rock 'N' Roll Star (7:09)
07. The Song (They Love To Sing) (8:13)
08. Life Is For Living (5:04)
09. Marlene (8:38)
Total Time: (65:00)

Management [For Mad Managemant Ltd]: Alex Rose
Technician [Backline]: Dawn Banks, Nigel Banks
Engineer [Assistant]: Sina Herrmann
Engineer [Live Sound Engineer]: Tim Dalton
Engineer [Mobile Engineer]: Peter Brandt
Engineer [Recording Engineer]: Dieter Krauthausen
Design [Butterfly Design]: Les Holroyd
Artwork: Xan
Photography: Xan

Zpět             

Art'n' Soul and The Wickeds, 1964, with Les Holroyd far left, Mel Pritchard centre, Rod Buckley one from right


Barclay James Harvest 1968


Barclay James Harvest 1969


Barclay James Harvest 1971


Barclay James Harvest 1972 - John Lees, Woolly Wolstenholme, Les Holroyd, Mel Pritchard


Barclay James Harvest 1974 - promo photo for "Everyone Is Everybody Else"


Barclay James Harvest 1975


Barclay James Harvest 1975


Barclay James Harvest 1979, Malta

Barclay James Harvest 1979, photo for "Eyes Of The Universe"


Barclay James Harvest 1983


Barclay James Harvest 1984 Amsterdam


Barclay James Harvest 1987


Barclay James Harvest 1990


Barclay James Harvest, September 1996, outside Friarmere during recording of "River Of Dreams"


Barclay James Harvest, 5th July, 1997, Dortmund Westfalenpark


John Lee's Barclay James Harvest 1999


John Lee's Barclay James Harvest, Buxton Opera House, 19th February, 2011


John Lee's Barclay James Harvest, 2013

John Lee's Barclay James Harvest 2016


Barclay James Harvest Featuring Les Holroyd 2021

Zpět             
Oficiální stránky:
http://www.barclayjamesharvest.com/
http://www.barclayjamesharvest.com/biog.htm
https://www.bjharvest.co.uk/index.htm
www.bjharvest.co.uk
www.woollywolstenholme.co.uk
http://www.woollywolstenholme.co.uk/index.htm
http://www.ver1musica.it/project/john-lees-barclay-james-harvest/?lang=en
https://rockovica.com/recenzie/barclay-james-harvest/#more-6715


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  7.10.2022 
Menu Poslední aktualizace: 7.10.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©