Guilt Machine


Zpět
Guilt Machine je hudební projekt holandského hudebníka Arjena Anthony Lucassena, majitele dalších hudebních projektů, jako jsou Star One, Ayreon a Ambeon.

V únoru 2009 Arjen na svém webu oznámil, že začíná pracovat na svém novém bočním projektu Guilt Machine. Tento projekt má na rozdíl od jeho jiných projektů velmi střídmou sestavu. Jak fanoušci jeho hlavního projektu Ayreon očekávají od Arjena, i hudba Guilt Machine se pohybuje od dark a heavy až po atmosférické a melancholické skladby. Ale Guilt Machine také přináší několik nových zvratů, zejména pokud jde o vokály. Arjen Lucassen hraje na kytary, basu, mandolínu a klávesy, obstarává i doprovodné vokály. jako sólistu Arjen získal talent jednoho alternativního rockového zpěváka jménem Jasper Steverlinck (Arid, belgická alternativní rocková kapela), který vše nazpíval. Chris Maitland (ex-Porcupine Tree) hraje na bicí a Lori Linstruth (ex-Stream of Passion, další Lucassenův projekt) zaměstnává sólovou kytaru. Navíc napsala i všechny texty.

Dne 9. března 2009 pak Arjen oznámil, že fanoušci budou moci předkládat své vlastní nahrané audio materiály pro případné zařazení do projektu. Materiál musel být zaslán ve formě krátké zvukové nahrávky obsahující myšlenky této osoby v jeho/jejím mateřském jazyce, ale s překladem. Lhůta pro podání byla do 15. března.

Nakonec podepsal Arjen smlouvu s Mascot Records a spolu s oznámením o podpisu smlouvy na svých oficiálních internetových stránkách Arjen oznámil, že více než 200 zvukových zpráv bylo doručeno, ale pouze 19 jich mohlo být zahrnuto na album. Jazyk zaslaných příspěvků se pohybuje od Čínštiny k Tagalog a od francouzštiny po ruštinu. Také informoval, že album bude obsahovat instrumentální skladby doplněné množstvím materiálu, které šlo použít, ačkoli mnoho nahrávek zůstalo stále nevyužito.

Dne 23. června 2009 Lucassen oznámil vydání první verze Guilt Machine "On This Perfect Day". Deska pak vyšla 28. srpna v Německu, Rakousku a Švýcarsku, 31. srpna ve zbytku Evropy a 29. září v USA, a ještě později v Japonsku. Většina písní je poměrně dlouhá, nejkratší trvá (6:11). Limitovaná a speciální edice byla také vydána, limitovaná obsahovala 32-stránkový DigiBook a DVD, zvláštní speciální vydání přineslo digipack s 24-stránkovým bookletem a DVD.

Spíše než vysloveně příběh, který byste očekávali v Ayreonově vydání, se písně Guilt Machine točí kolem centrálního tématu. Místo toho, abychom se dívali ven do světa fantazie nebo sci-fi, písně se dívají dovnitř, zkoumají destruktivní psychologii viny, lítosti a nejtemnější podoby tajemství, a to těch, která se schováváme před sebou samými.

Pokud jde o budoucí album projektu, Arjen uvedl, že "rozhodně chceme, aby se objevilo další album Guilt Machine.". Na tomto projektu Arjen opustil svůj klasický Ayreon koncept s množstvím zpěváků, co ale zůstalo, je fantastická hudba a atmosféra.

Umělecky je Guilt Machine hluboce osobním vynáním, když odráží dlouholetý citový zmatek. "Posledních několik let bylo pro mě docela drsných po ukončení dlouhodobého vztahu," říká Arjen Lucassen. "Tato temná doba zanechala svou stopu - byl jsem v depresi po nějakou dobu".

Arjen označil Lori jako textařku GuiltMachine, ale stalo se to víceméně náhodou. "Chtěl jsem nahrát nějaké průvodce zpěvu na dema, na kterém jsem pracoval," vysvětluje Arjen, "tak jsem se zeptal Lori, zda by nenapsala některé z nich. O pár hodin později mi ukázala, co napsala a byl jsem unešen. Bylo to přesně to, co jsem chtěl k tomuto projektu: z reálného světa, emocionální snímky, které naznačují příběh, ale stále ponechávají prostor pro interpretaci. Ihned jsem pochopil, že bych se tomu nikdy nevyrovnal, natož to to napsal lépe, tak jsem se jí zeptal, jestli napíše všechny texty..."

Hudbu na albu Arjen popsal jako "temnou a tvrdou až atmosférickou a melancholickou", místo námětu sci-fi a fantasy, Guilt Machine prozkoumává "destruktivní psychologii viny, regrese a nejtemnější formy tajemství - tajemství, které ukrýváme sami před sebou." Nicméně přes tyto rozdíly je hudba, jednoduše řečeno, komornější, prostě temnější verze Ayreon (v dobrém slova smyslu), skladby jsou v rozmezí 6-10 minut, udržují si konrast, spletité harmonie, komplexní rytmy a vzletné melodie.

Zpět

Členové:
Arjen Anthony Lucassen - Guitars, Bass, Mandoline, Keyboards, Background Vocal
Jasper Steverlinck - Vocal
Lori Linstruth - Lead Guitar
Chris Maitland - Drums, Percussion

Členové Arjen Lucassen
(celým jménem Arjen Anthony Lucassen)
(Narozen 3. dubna 1960, Hilversum, Nizozemsko)
Guitars, Bass, Mandoline, Keyboards, Background Vocal


Arjen je holandský kytarista, zpěvák, hudebník, multiinstrumentalista, textař a skladatel. Je ústřední postavou několika hudebních projektů, které založil. Jeho tvorbu lze zařadit do žánrů progresivní metal, progresivní rock, rocková opera, symfonický metal.

Nejznámější a nejrozsáhlejší je jeho projekt Ayreon. První album tohoto projektu vyšlo v roce 1995 a práce na něm pokračují až dodnes. Žánrově je na pomezí progresivního metalu a rockové opery. Koncepce tvorby je postavena na fantasy a sci-fi laděných textech vyprávějících volně provázané příběhy odehrávajících se v čase od samotného zrodu vesmíru až po rok 2084, kdy má nastat na Zemi zničující válka. Na projektu se podílí celá řada uznávaných metalových hudebníků, kteří na jednotlivých albech vystupují jako hosté. Zatím poslední album projektu "The Source" vyšlo 19. ledna 2017.

V listopadu 2016 Lucassen oznámil vůbec první oficiální koncerty Ayreon na září 2017 s názvem Ayreon Universe. Vystoupení uvedlo 16 zpěváků a 11 instrumentalistů, všech kteří předtím pracovali spolu s Lucassenem na jeho studiových nahrávkách. Na rozdíl od The Theater Equation, to skládalo z nepříbuzných písní od Ayreon s několika písněmi Star One. Jedno představení bylo vydáno jako živé album na DVD 30. března 2018 pojmenované "Ayreon Universe – The Best of Ayreon Live".

Další jeho projekt Ambeon čerpá z jemnějších poloh Ayreon a zaměřuje se na ambientní vyznění skladeb. Zatím vyšlo jediné album "Fate Of A Dreamer" v roce 2001. Spolupracoval na něm Lucassen s tehdy pouze čtrnáctiletá zpěvačka Astrid van der Veen. Projekt nebyl oficiálně ukončen, ale další album zatím nevyšlo.

Stream of Passion je skupina hrající symfonický metal, jejíž zpěvačkou je mexičanka Marcela Bovio. Skupina doposud vydala dvě alba "Embrace The Storm" (2005) a "The Flame Within" (2009).

Nejnovějším Arjenovým projektem je progresivně metalový Guilt Machine s albem "On This Perfect Day" (2009).

Star One je progresivní metalová kapela s texty čerpajícími z žánru sci-fi a space opery. První album nese výstižný název "Space Metal" (2002). Inspirací pro texty byly například filmy Vetřelec, Hvězdné války nebo Stargate. Na projektu se podílí také bubeník Ed Warby z Gorefest, který s ním spolupracuje i v Ayreon. Druhé album vyšlo v roce 2010 a nese název "Victims Of The Modern Age". Stejně jako u Ambeon je vznik dalšího alba prozatím nejistý.
Členové Jasper Steverlinck
(Narozen 30. dubna 1976, Ghent, Belgium)
Vocals


Jasper je belgicko-vlámský zpěvák a kytarista a člen kapely z Gentu jménem Arid.

Steverlinck a jeho skupina Arid byli finalisty v rockové soutěži Humo's Rock Rally v roce 1996. V roce 2000 Arid vydali své debutové album "Little Things Of Venom" a navazující "All Is Quiet Now" v roce 2002. Arid také vystupovali několik let na Rock Werchter.

V roce 2001 Steverlinck šel k filmu namluvit svůj hlas, když vzal na sebe roli Johnnyho ve filmu Haunted Castle/Strašidelný hrad. V letech 2011-2012 se stal jedním ze čtyř trenérů talentové show The Voice van Vlaanderen. Glenn Claes jako součást jeho týmu vyhrál úvodní sezónu 1 talent show. V roce 2013 zvítězil v sezóně 2 další z jeho soutěžících Paulien Mathues.

V roce 2002 začal Steverlinck také svoji sólovou kariéru. Jeho první singl "Life on Mars" v roce 2003 byl obrovským úspěchem. Singl zůstal na vrcholu Ultratop 50 - oficiálním žebříčku singlů v Belgii po dobu 8 týdnů. Jeho sólové album "Songs Of Innocence" také trůnilo na prvním místě po dobu 5 týdnů. V roce 2005 onemocněl toxoplazmózou a dlouho nemohl pracovat. V roce 2008 se vrátil k hudbě svým třetím albem Arid "All Things Come In Waves". V roce 2012 se Steverlinck opět zaměřil na svou sólovou kariéru ve spolupráci se svým bratrem.

Souběžně se v roce 2009 stal zpěvákem nově vytvořeného projektu progresivní metalové kapely Guilt Machine, holandského hudebníka Arjena Anthonyho Lucassena (mimo jiné tvůrce Ayreonu).
Členové Lori Linstruth
(Narozena ***, Santa Barbara, California, USA)
Lead Guitar


Lori Von Linstruth je americká kytaristka, textařka a manažerka. V současné době žije v Nizozemsku, kde žije se svým partnerem a hudebním spolupracovníkem Arjen Lucassen. V roce 2010 Linstruth oznámila na svém blogu, že si udělá "kytarové volno", aby se zaměřila na další aktivity, jako je např. výcvik psů, a zdůvodnila to ztráto nadšení.

Linstruth se poprvé objevila na konci 80. let, když se objevila ve sloupci "Spotlight" Mike Varneyho v časopise Guitar Player. Přestěhovala se ze Santa Barbary do Los Angeles a po krátkém záskoku v místní kapele Jaded Lady zformovala Warbride spolu s bývalým bubeníkem Rude Girl Sandy Sledgeem. Linstruth ale opustila Warbride, aby se přestěhovala do Švédska.

Linstruth se pokusila se zreformovat originální Warbride počátkem roku 2000 nicméně, projekt byl odložen, když se Linstruth stala členkou Stream Of Passion. Zatímco Linstruth sama propaguje Rammstein jako jeden z jejích hlavních vlivů, je také známo, že ji ovlivnili Uli Jon Roth, Michael Schenker a Yngwie J. Malmsteen. Používá hodně také wah a tremolo efekty.

V roce 2006 Linstruth přispěla dvěma sóly na tribute-projectu Mountain Of Power vedeným kytaristkou Janne Stark. Koncem roku 2007 opustila Lori Švédsko a zamířila do Nizozemska, kde se stala manažerkou a partnerkou Arjena Lucassena. Objevila se ve skupinách Ayreon, Guilt Machine, Idiots Rule, Jaded Lady, Mountain Of Power, Stream Of Passion a Warbride.
Členové Chris Maitland
(narozen 13. května 1964, Cambridge, Cambridgeshire)
Drums, Percussion


Chris je anglický bubeník. V letech 1993-1994 spolupracoval se Stevenem Wilsonem ve skupině NO-MAN. Po jejich podzimním turné v roce 1993, byl Maitland požádán Wilsonem, zda by se nepřipojil i k jeho druhému hlavnímu projektu, progressivní rockové skupině Porcupine Tree. Zůstal pak u nich až do February 2002, když byl nahrazen Gavinem Harrisonem.

Hrál také na debutovém albu skupiny Blackfield v roce 2003, kde se střídal s Gavinem Harrisonem. V letech 2004 až 2005 Maitland byl členem progressive rockové superskupiny KINO. Jako člen skupiny KINO spolupracoval s Johnem Beckem (It Bites), Johnem Mitchellem (Arena) a Pete Trewavasem (Marillion). Debutové album skupiny KINO "Picture" vyšlo v Feb 2005.

V průběhu celé své kariéry Maitland spolupracoval s mnoha muzikály z West End a v letech 2004 až 2011 hrál na bicí v Mamma Mia! International Tour. Za bicími jej ale můžeme nalézt i u dalších muzikálu jako jsou Rock Of Ages, We Will Rock You, Fame, Grease, Manhattan Nights, Wet Side Story.

V únoru 2009 bylo oznámeno, že Maitland bude hrát na bicí v projektu Arjena Anthony Lucassena "Guilt Machine". Dne 17. dubna 2011 v Zoetermeer, Holandsko, Maitland podpořil jevištní reunion projektu člena Porcupine Tree basisty Colina Edwina a zpěváka NO-MAN Tima Bownesse s názvem Memories Of Machines (spolupráce Bownesse a Giancarlo Erra z Nosound).

Zpět

Obsazení:
Arjen Lucassen - Guitars, Bass, Mandoline, Keyboards, Background Vocal
Lori Linstruth - Lead Guitar
Jasper Steverlinck - Vocal
Chris Maitland - Drums
Hosté:
Ben Mathot – Violin
David Faber – Cello

Additional Vocals - Rozemarijin, Stephan Venker, Ripley, Anonymous, Frederic Dessaigne, Rano Zangana, Masumi Hodgson, Jon Mellado, Ahlroos, Sen, Anonymous, Haydee Garde, Casper Sorensen, Andrew Hyslop, Jardar Folling, Pax, Vinicius TT1, Petho-Devay Ildiko, Claudia M. Luisa Murella - Spoken messages (in order of appearance)
Diskografie On This Perfect Day
Vyšlo Germany, Austria, Switzerland 28. srpna 2009
Evropa - 31. srpna 2009, Sev. America - 29. září 2009

Seznam skladeb:
01. Twisted Coil (11:43)
02. Leland Street (8:03)
03. Green And Cream (10:32)
04. Season Of Denial (10:22)
05. Over (6:11)
06. Perfection? (10:46)
Total Time: (57:37)

DVD (Spec. and Ltd. Editions only) Audio tracks
01. The Stranger Song (L. Cohen) - vocals Jasper (4:53)
02. Michelangelo (J. Campbell) - vocals Arjen (3:23)
03. Fan Messages (8:14)
04. Perfection? - guide vocals Arjen (9:37)
05. Twisted Coil - radio edit (4:17)
06. Pull me out of the Dark - radio edit Green And Cream (3:36)
07. Over - radio edit (3:56)

Video features
01. Trailer "On this Perfect Day" (4:33)
02. Making Of The Trailer (3:44)
03. Interview with Guilt Machine (Arjen, Jasper, Lori) (40:03)

Producer, Mixing: Arjen Anthony Lucassen
Christophe Dessaigne - Artwork Photography
Jasper van Tilburgh - Band Photos
Thomas Ewerhard - Logo and Layout
Peter Brussée - Mastering
Netřeba si nalhávat, že by tato recenze byť jen zdánlivě stíhala aktuální termín. A nebýt častého, někdy až zlostného naléhání kolegy Darkmoora, ani by nebyla dokončena. Nicméně zde recenzované dílko si jistě pár řádek zaslouží, přičemž to půlroční zpoždění snad není tak neodpustitelné. Arjen Anthony Lucassen, jak už jsem avizoval v recenzi poslední desky STREAM OF PASSION, dal dohromady další projekt, tentokrát nazvaný GUILT MACHINE. Ze STREAM OF PASSION odešel, údajně díky neshodám ohledně hudebního směrování, a kapela se s dalším postupem poprala po svém, ostatně album „The Flame Within“ vyšlo loni v létě. Pro své další působení se Lucassen spojil s kytaristkou Lori Linstruth (rovněž ze STREAM OF PASSION), která je i autorkou většiny textů.

Arjen Anthony LucassenZa posledních dvacet let si věhlasný kytarista vypracoval vcelku svébytný styl, který se pozná, ať už se jeho kapela jmenuje jakkoliv. Liší se jen dynamika a nálada, s jakou se do nahrávání vrhne. Někde uprostřed stojí jeho AYREON, ale i projekty AMBEON nebo STAR ONE měly své klady. Lucassenův styl na GUILT MACHINE se nejvíce podobá projektům AYREON (byť v mnohem pomalejším rytmu), chybí tu však tak deset až dvacet hostů. Za mikrofonem po celou dobu stojí zpěvák jediný, Jasper Steverlinck (z relativně neznámé belgické kapely ARID). Chlapík s kvalitním a charismatickým hlasem, který značně přispívá ke kvalitě celé nahrávky. Album „On This Perfect Day“ působí jako jedna dlouhá epická báseň. Inspiraci však kapelník tentokrát nehledal mezi hvězdami, ve fantasii, ani v cestování časem, ale chtěl se ponořit hluboko do lidského nitra. Oproti zmiňovanému projektu nicméně postrádá pompéznost a vokální pestrost a naopak působí velice intimním dojmem. Jednotlivé skladby jsou dlouhé, líbivé i nudné, působivé i monotónní. Mají v sobě vnitřní krásu a gradaci, zprvu se vlečou, ale časem odhalí svůj silný moment nebo jen příjemně prošumí okolo. „On This Perfect Day“ se soustřeďuje na psychologii viny, lítosti a dalších temných pohnutek lidské mysli. Inspiraci pro vlastní tvorbu kapelník bral z ohlasů lidí na internetu, poté co před časem vzkázal, ať se lidé na toto téma vyjádří a zašlou mu své nápady. Album je tak protknuto i autentickými audio záznamy.

Měl-li bych se na „On This Perfect Day“ dívat očima člověka, co má rád Lucassenovy projekty, nacházel bych své hodnocení někde ve vyšších číslech. Pokusil-li bych se o střídmější, možná i objektivnější pohled, pak bych se asi spokojil s průměrem. Arjen už přeci jenom vyprodukoval lepší alba. Takže to ukončeme někde mezi a za rok se těšme na další, zbrusu nový projekt.
Manatar, 13.1.2010, zdroj: http://metalopolis.net/art_reviews.asp?id=5029
Obsazení:
Arjen Lucassen - Guitars, Bass, Mandoline, Keyboards, Background Vocal
Lori Linstruth - Lead Guitar
Jasper Steverlinck - Vocal
Chris Maitland - Drums
Hosté:
David Faber - Cello
Ben Mathot - Violin
Diskografie 3 - Track Radio Promo
Vyšlo 2009, Mascot Records, M 2290 3
Seznam skladeb:
01. Twisted Coil (Metal Radio Edit) (4:17)
02. Pull Me Out Of The Dark (Rock Radio Edit "Green And Cream") (3:36)
03. Over (Mainstream Radio Edit) (3:46)
Total Time: (11:39)

Lyrics: Lori Linstruth
Music: Arjen Lucassen
Recorded at The Electric Castle and RS29
Produced at The Electric Castle
Recorded, Producer, Mixed: Arjen Lucassen at The Electric Castle
Recorded [Chris Maitland]: Oscar Holleman
Mastered: Peter Brussée at Q Point
Artwork [Logo], Layout: Thomas Ewerhard
Photography [Artwork Photography]: Christophe Dessaigne
Photography [Band]: Jasper van Tilburgh


Zpět


Zpět

Stránka o projektu:
http://www.arjenlucassen.com/content/arjens-projects/guilt-machine/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  22.12.2013 
Menu Poslední aktualizace: 22.4.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !