AYREON
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

Zpět

(celým jménem Arjen Anthony Lucassen)
(narozen 3. dubna 1960, Waalwijk, North Brabant, Netherlands)


Arjen je nejznámější pro svůj hudební projekt Ayreon.

Arjen Anthony Lucassen se narodil v Hilversumu v Holandsku, ale jeho rodina se ale brzy přestěhovala do Haagu, kde prožil své dětství. Na kytaru začal hrát v patnácti letech, krátce poté, co objevil kouzlo hudby The Sweet.


Ayreon je hudební projekt nizozemského skladatele, zpěváka, multiinstrumentalisty a producenta Arjena Anthony Lucassena. Ayreonova hudba je označována jako progresivní rock, progresivní metal a power metal, někdy kombinovaná s žánry, jako je folk, elektronická, experimentální a klasická hudba. Většina Ayreonových alb se řadí pod pojem "rocková opera" (také "metalová opera"), protože alba obsahují komplexní příběhy představující řadu charakteristických postav, obvykle s tím, že každá z nich je reprezentována jediným zpěvákem.

Každé album projektu Ayreon vypráví jiný příběh, ale všechny, až na výjimky "Actual Fantasy" a "The Theory Of Everything" se odehrávají ve stejném fiktivním sci-fi vesmíru. Do vesmíru Ayreon je také zasazeno sólové album Lucassena nazvané "Lost In The New Real". Ayreonova hudba je charakterizována použitím tradičních nástrojů rockové hudby (kytary, basová kytara, bicí, analogové syntetizátory, elektrické orgány) smíchané s nástroji, které jsou přirozenější pro folkovou a klasickou hudbu (např. mandolíny, housle, violy, celli, flétny, sitary a didgeridoos. Lucassen skládá hudbu a píše texty, zpívá a hraje na většinu nástrojů na všech albech Ayreon, ale vždycky si k tomu pozývá mnoho hostujících hudebníků. Jeho pravidelným a nejčastějším spolupracovníkem je bubeník Ed Warby.

Vzhledem ke zvláštní povaze projektu jsou živá vystoupení Ayreon vzácná a až do roku 2017 neodehráli vůbec žádný koncert, což se právě stalo oficiálně v roce 2017. Několik písní Ayreon písní bylo poprvé zařazeno i do dvou živých alb jiných kapel Lucassena, a to "Live On Earth" od projektu Star One (2003) a "Live In Real World" od kapely Stream of Passion (2006).

Arjenova láska k hudbě se projevila v 60. letech, kdy se stal, jak jinak, velkým fanouškem Beatles. Alba si začal kupovat alba počátkem 70. let, když začala glam rocková éra a kapely jako T-Rex, Alice Cooper, The Sweet nebo David Bowie se stály hvězdami. Arjen skutečně chtěl být v kapele, ale byl příliš líný na to, aby se naučil hrát na nástroj, a tak založil středoškolskou kapelu jménem The Flying Potatoes, cover skupinu, která se orientovala na cover verze skladeb jeho vzorů The Sweet a Slade. Arjen i jeho starší bratr Gjalt byli dobří studenti, ale na rozdíl od Gjalta se Arjen o studium moc nezajímal. Arjen, notoricky známý tvůrce problémů ve třídě. Během svých studií vystupoval v mnoha cover kapelách, které ale nemívaly dlouhého trvání. Díky tomu se však jako muzikant neustále zlepšoval, ale bohužel také zanedbával školu, takže byl nakonec vyloučen a poslán do ústavu pro problematické děti. Arjen k tomu uvedl: "Ta škola byla na náměstí Sweelinck Square a vypadala jako zámek Colditz (německé zajatecké vězení z 2. světové války). Bylo to tam příšerné, dostal jsem se do třídy plné vyvrhelů, všichni byli vyšší a starší než já. Drželi mě tam jako na uzdě, dokud jsem konečně nedokončil své vzdělání. Ale jestli to bylo dobré nebo ne, to dneska nedokážu říct. No, vzhledem k tomu, čeho jsem dosáhl, tak to asi bylo OK."

Jednoho dne se na něj jeden ze starších žáků obrátil a řekl mu: "Tohle si musíš poslechnout," a podal mu výlisek desky "Made in Japan" od Deep Purple. "Glam rock je v pořádku, ale tohle je opravdu skvělé." Když to Arjen poslouchal a uslyšel hrát na kytaru Ritchie Blackmoreho, hned věděl, na co chce: na kytaru! Naučil se proto hrát na kytaru a navšívil mnoho pódií, kde do roku 1980 hrál s mnoha různými kapelami. Jedna z nich se jmenovala Mover.


Arjen v Bodine (druhý zleva)

Po ukončení střední školy se rozhodl pro svoji kariéru v hudebním průmyslu. Během dospívání bratr Gjalt Arjena vždycky hodně škádlil a Arjen se mu vždy pomstil tím, že hrál vtipy o svém bratrovi v kreditech ny svých albech Ayreon. Pokud se podíváte pozorně, naleznete v každém bookletu alba vydaném po roce 1995 Gjaltův "vtip".

Arjen se doslechl, že nizozemská skupina Bodine hledala nového zpěváka. Přestože se nepovažoval za velkého nebo nadaného zpěváka, Bodine byla jeho oblíbenou kapelou, takže se s ní spojil. Jejich první album se zpěvákem Jayem van Feggelenem bylo jedno z jeho oblíbených alb a tak se ve dvaadvaceti přihlásil do konkurzu na zpěváka kapely Bodine. Usoudil, že půjde na konkurz jako zpěvák a přinese i kytaru, doufaje, že mu dají pozici druhého kytaristy v kapele. Během dvou měsíců se naučil celý repertoár Bodine, naložil své vybavení do tátova auta a přemluvil jej, aby ho na konkurz odvezl. "Samozřejmě jsem si nemyslel, že jsem nějaký skvělý zpěvák, ale chtěl jsem se touto cestou prezentovat i jako kytarista". Tehdy byly doby kytarových tandemů v kapelách jako Judas Priest, Iron Maiden nebo Thin Lizzy. Když tam dorazil, prostě s nimi začal hrát. Řekli mu, že má dobré nápady, dobré texty a dobré melodie, ale jeho hlas nebyl tím, co hledali. Arjen jim řekl, že proto přinesl i kytaru. Na konci konkurzu mu pak řekli: "Dobře, tak tě bereme!" Ale doporučili mu, aby na kytaru cvičil hraní jednoduchých not a rytmů, protože jediné, co tehdy uměl, bylo hrát rychle. Arjen pak působil v Bodine od roku 1980 až do roku 1984 a nahrál s nimi dvě alba "Bold As Brass" (1982) a "Three Time Running" 1983).


Arjen ve Vengeance (nahoře)

"Život s Bodine byl docela nudný, všichni byli o deset let starší než já. To znamenalo, že po vystoupeních se nekonaly žádné pařby. Navíc jsme moc nevydělávali, nebyli jsme schopni nic ušetřit. Takže jsem musel žít ze sociálních dávek, protože kvůli zkouškám a rozhovorům jsem neměl čas chodit ještě někam do práce. Koncerty ale byly super, fanoušci z nás byli nadšení a chodila také spousta krásných dívek, ze kterých jsem si mohl vybírat. A to mě tehdy velmi zajímalo."

O něco později se ale rozhodl k překvapivému kroku a z kapely vystoupil, aby se mohl stát členem začínající skupiny Vengeance, která s Bodine hrávala jako předkapela. Když předskakovali pro Bodine, Arjena velmi mě zaujali především jejich tehdejší kytarista Oscar Holleman a zpěvák Leon Goewie. Vengeance získali nahrávací smlouvu s CBS (dnes divize Sony), ale jejich kytarista jim právě odešel. Kapela mu zavolala s prosbou a zeptala se, jestli nezná nějakého kytaristu. Arjen zapřemýšlel nějakou chvíli, věděl o tom, jak skvělí Bodine jsou a jaké úžasné věci se naučil od starších mnohem zkušenějších hudebníků, ale zamyslel se také nad tím, jak omezeně se cítil při vyjadřování svých vlastních hudebních nápadů. Nemohl se rozvíjet dostatečně jako skladatel a uvědomil si, že ve Vengeance je spousta ducha. Arjen odpověděl: "Ano, znám kytaristu... sebe!" Vengeance byli překvapení a velmi šťastní, ale v cestě stál jeho závazek vůči Bodine. Arjen jim ale řekl, že je čas na změnu. Krátce po tomto telefonním hovoru se připojil k mladé a svěží kapele jménem Vengeance.

V nové kapele měl Arjen větší svobodu dělat to, co chtěl, a skládat písně. Ale přesto musel dělat ústupky, protože byl v kapele, a také se musel vypořádat s požadavky nahrávacích společností. Ne každý člen kapely souhlasil s jeho nápady, což dávalo smysl, neboť všichni pocházeli z jiného hudebního prostředí. V roce 1989 skupina nahradila zpěváka Leon Goewie anglickým rodákem Ianem Parrym, ale kapela těžce prosazovala nový styl do země. Na začátku 90. let explodoval na hudební scéně grunge a alternativní rockový žánr. Arjen si přál přijí s klávesami a bombastickými zvuky ve stylu Rainbow a další členové chtěli více adaptovat styly Bad Company nebo Thin Lizzy. Z tohoto důvodu se divili, co publikum chtělo slyšet, a začali psát písně, aby potěšili fanoušky. Ale to bylo špatné rozhodnutí. Po velmi úspěšném turné v roce 1992 se Arjen rozloučil s kapelou.

Vengeance se přesto stali jednou z nejúspěšnějších holanských kapel 80. let a mezi roky 1984 a 1994 vydali sedm alb. V 90. letech zájem o ně začal uvadat, což vedlo v roce 1994 k ukončení její činnosti. Pozdější úspěch Ayreon ale v roce 1997 podnítil vydání dalšího alba, pojmenovaného "Back From Flight 19".

Nyní byla otevřená cesta pro Arjena, aby pracoval na svém vlastním materiálu, aniž by zasahoval nebo musel činit ústupky vůči členům kapely. Nahrál zcela sám několik písní i s vokály, nahrávací společnost to uslyšela a velmi se zajímala o vydání skladeb na albu. Album nakonec dostalo název "Pools Of Sorrow, Waves Of Joy" a Arjen jej vydal pod jménem Anthony. Na tomto albu hrál Arjen na všechny nástroje, kromě basové kytary, kterou nahrál Peter Vink, a kláves od Cleema Determeijera. Nevěděl přesně, co chce hudebně dělat, takže se album stalo mišmašem stylů od country, popu, rocku, nebo progu. Přestože byly vydány tři singly a Arjen vystupoval v různých rozhlasových pořadech a malých klubech, album propadlo. Arjen se tak pro mnoho lidí dostal do pozice odepsaného muzikanta. Ale ti, kteří si je přesto poslechli, poznali, že existuje několik písní, které se staly základem masivního projektu, který měl teprve přijít.

Arjen začal hledat způsob, jak naplnit svůj celoživotní sen o vytvoření rockové opery.

Jedno konkrétní album vydané během 60. let zanechalo v Arjenovi obrovský dojem. Album mělo všechno, co Arjen hledal - hudba v něm podnítila dobrodružství, texty jej vtáhly do emocionálního příběhu a četl texty, aby zjistil, že i slavní zpěváci zpívaly své party. Pro Arjena to přineslo dokonalý nástroj pro útěk před realitou. Tím albem bylo "Jesus Christ Superstar" od Andrew Lloyd Webbera. Po tomto albu přišla další podobná díla, například "War Of The Worlds" s Philem Lynottem, "Tommy" od The Who a rozhodně i "The Wall" od Pink Floyd. Arjen si uvědomil, že přišel čas udělat to sám a udělat to po svém. Hudba bez omezení pouze na jediný styl. Používal všechny své styly - prog, metal, folk, Beatles - přestože byl přesvědčen, že posluchače se silnými žánrovými preferencemi by neupoutal, kdyby nebyli schopni hudbu zařadit. Ale to Arjenovi nevadilo, jednou za život chtěl udělat album bez kompromisů, jen aby vytvořil hudbu, kterou miloval.

Tímto albem se stalo "Ayreon: The Final Experiment", které vyšlo v roce 1995 vyšlo s podtitulem "rocková opera od Arjena Anthonyho Lucassena". Na albu se sešla působivá skvadra holandských muzikantů, z nichž s většinou už Arjen dříve spolupracoval. Mezi nimi se skvěla jména Barryho Haye (The Golden Earring), Edwarda Reekerse (Kayak), Leona Goewieho (Vengeance), Iana Parryho (Vengeance, Elegy), Jaye van Feggelena (Bodine) a Lennyho Wolfa (Kingdom Come). Našel malou holandskou značku, která se zajímala o projekt. Recenze na album byly sice smíšené, ale album prostě vylétlo. Zatímco hard-rockové časopisy jako Aardschok jej vyzdvihovaly jako desku zosobňující rockovou budoucnost, přední holanský progrockový časopis SI Magazine (dnes již zanilký) jej nazval zbytečným výplodem vehementní snahy některých holandských umělců o vzkříšení ztroskotaných kariér.

Tato bombastická rocková opera si ale brzo našla své fanoušky a album pomalu získalo kultovní status. V textu se příběh zabývá experimentem, jímž se lidé z roku 2084 snaží navázat kontakt se slepým minstrelem (pěvcem) jménem Ayreon žijícím v 6.století, aby lidstvo varoval před katastrofální budoucností a pokusil se změnit směr jeho vývoje, byl sice jen další story o spasení světa, kterých ve sci-fi literatuře a filmech existuje nespočet, některými lidmi byl však vyzdvihován a našli se dokonce i takoví, kteří v Ayreonově osobě nacházeli paralely s Ježíšem Kristem. Dokonce produkční společnost Endemol, proslavená množstvím TV pořadů a muzikálů pochybných kvalit (např. Big Brother), Arjena oslovila s nabídkou převedení alba do muzikálové podoby. Musel by ovšem změnit část textů. "Nabídli mi za to velkou sumu peněz, ale odmítl jsem to - prodával bych tak vlastní duši!"

Přestože "The Final Experiment" byl zamýšlen jako samostatný projekt, Arjenovo další album bylo také vydáno pod jménem Ayreon. "První deska dokonce vůbec nebyla albem Ayreon... Byla to deska Arjena Anthonyho Lucassena a slovo "Ayreon" bylo jen součástí jeho plného názvu. Jenže když album dosáhlo úspěchu, řekli mi v nahrávací společnosti, že bych měl i další nahrávku vydat pod tímto jménem. Bylo to naprosto absurdní, protože "Ayreon" bylo jméno alba, nikoliv umělce! Bylo to stejné, jako kdyby se The Who rozhodli změnit si název na Tommy! Měsíce jsme se o tom hádali, ale nakonec jsem ustoupil. Pamatuju si, že například v Japonsku, kde byli třebas Vengeance obzvláště úspěšní, z toho byli velmi zmatení. Bylo to tedy Lucassenovo sólové album? Nebo to bylo album kapely, která se jmenuje Ayreon? Jmenovala se ta deska "The Final Experiment"? Vůbec tomu nerozumněli a vlastně jsem tomu pořádně nerozumněl ani já."

Když konečně vyšlo druhé album Ayreon "Actual Fantasy", čekalo většinu fanoušků "The Final Experiment" nepříliš příjemné překvapení. Nebyla to koncepční deska, bylo to album tvořené jednotlivými písničkami a jeho celkový zvuk se od "The Final Experiment" velmi lišil. "Vlivem monstrózního úspěchu předchozího alba mi nezdravě stouplo sebevědomí a řekl jsem si, že teď to dokážu celé úplně sám, že tam můžu nacpat hodně elektroniky a bicí automat a že nebudu potřebovat žádné známé zpěváky, koncept ani příběh. Ale když jsem to vydal, prodalo se mnohem méně kusů než předchozí desky."

Ještě před vydáním "Actual Fantasy" si Arjen splnil sen a v legendárních studiích na Abbey Road v Londýně nahrál desku osmnácti coververzí písniček z 60. let, které jej výrazně ovlivnily. Arjen obstaral veškeré nástroje (kromě bicích), ujal se zpěvu a napsal všechny aranže. "Chtěl jsem nahrát album, které by nebylo až tak do detailu promyšlené a přesně vykonstruované jako desky Ayreon. Chtěl jsem tančit ve studiu a zpívat!" Album z roku 1996 dostalo název "Strange Hobby" podle části textu skladby "Arnold Layne" od Pink Floyd", která desku otevírala. Arjenovo jméno nebylo uvedeno ani na obalu, ani v bookletu a fanoušci se nedočkali vysvětlení, kdo album vlastně nahrál. Pravda se sice nakonec provalila, Arjen se však mezitím mohl bavit tipy, se kterými lidé přicházeli jako Prince, Status Quo, Barry Hay, dokonce i Paul McCartney!.

Z neúspěchu "Actual Fantasy" se Arjen poučil a uvědomil si, že veřejnost od něj neočekává inovativní muziku, ale mnohem raději by si přála něco ve stylu prvního alba. "Došlo mi, že teď budu muset přijít s opravdu výjimečnou deskou, protože jinak má kariéra končí". A s touto vidinou začal Arjen pracovat na třetím albu s názvem "Into The Electric Castle", které vyšlo v roce 1998. Muselo to být něco skvělého, se známými jmény a zajímavým konceptem. Měla to být reakce na "Actual Fantasy", kde používal spoustu moderních vymožeností, bicí automat a všechno, veškeré syntezátory, sekvencéry i zpěv procházely přes počítač, takže album nakonec vyznělo velmi chladně. Zpěv na něm zněl spíš jako další nástroj a hostující zpěváci se museli dosti pevně držet melodií, které jim předepsal.

Na albu se představilo jedenáct zpěváků, z nichž každý hraje roli jediné postavy, a jedenáct instrumentalistů. A jména zpěváků opravdu stojí za to, Fish (ex-Marillion), Anneke van Giersbergen (ex-The Gathering, Vuur), Sharon den Adel (Within Temptation) nebo Damian Wilson (Threshold). Poprvé se za bicími objevil Ed Warby, se kterým Arjen udržuje nejdéle trvající spolupráci, vyjma desky "Universal Migrator pt. I" nabubnoval Warby všechny následující nahrávky Ayreon a obě desky dalšího projektu Star One. Za pozornost určitě stojí přítomnost klávesisty Cliva Nolana, působícího běžně ve vynikajících britských prog-rockových kapelách Arena a Pendragon. Za zmínku rovněž stojí Robert Westerholt, zpěvák Arjenovy první kapely Bodine a dvojice Robert Westerholt (kytarista Within Temptation) a George Oosthoek (momentálně působící v kapele Mayan), kteří společně zpívají roli Smrti. Arjen prohlásil, že chce, aby toto konkrétní album bylo více letem a bez fanoušků, nebo "čistým únikem" než vážnější tóny předchozích alb, a vykreslil proto postavy na albu mnohem více. "Into The Electric Castle" změnilo všechno a slavilo obrovský úspěch jak u kritiků, tak komerčně. Album bylo obrovským úspěchem a je širokou veřejností považováno za jedno z nejlepších alb Ayreon, za nejlepší, které holandský skladatel kdy vytvořil. O nádherný obal se postaral Jef Bertels, který je od té doby vrchním kreslířem projektu.

"Z alba "Into The Electric Castle" jsem oproti tomu chtěl mít opravdu upřímné album - skutečné bicí, žádné samply, žádné počítače, a zpěvákům jsem dal velkou volnost. Už během míchání desky jsem si říkal 'wow'!. Všechno šlo tak lehce, nahrávání vokalistů bylo snadné a míchání šlo neuvěřitelně rychle. Bylo to dvojalbum s mnoha vrstvami, které se musely poskládat dohromady, ale během deseti nebo dvanácti dnů jsem byl hotov a znělo to skvěle."

Album "Into The Electric Castle" vrátilo Arjena zpátky do přízně fanoušků. Dokonce by se dalo říci, že se díky němu stal nejpopulárnějším holandským prog-rockerem od dob skupiny Kayak. Samozřejmě v 70. letech tu byli Focus, Kayak nebo Supersister. Tehdy se prog-rock prodával v ohromném množství. Ale v současnosti už je tomu jinak a "Into The Electric Castle" z tohoto pohledu zaznamenalo enormní úspěch. Prodávalo se velmi dobře nejen v Holandsku, ale i v jiných zemích. Kupodivu moc neoslovilo Japonce, i když na prog-rocku docela ujíždějí.

Na úspěch "Into The Electric Castle" Arjen poměrně brzy navázal dalším projektem, nazvaným "The Universal Migrator". Jednalo se opět o dvojalbum, ale tentokrát bylo každé z nich vydané v průběhu roku 2000 odděleně jako samostatné tituly. První část nesla název "The Dream Sequencer", druhá "Flight Of The Migrator". Mohlo by se zdát, že šlo o marketingový trik, jak prodat jedno dvojalbum za vyšší cenu, protože většina lidí si nakonec stejně pořídila obě dvě části. Skutečnost však byla prozaičtější, prostě nebylo finančně možné vydat je jako dvojalbum za cenu jednoho CD. Arjen tohoto rozdělení zároveň využil k malému experimentu, jímž zkusil zjistit, zda lidé mají raději jeho tvrdší nebo měkčí polohu. První album "The Dream Sequencer" se skládá z měkkého, atmosférického progresivního rocku, zatímco druhé album "Flight Of The Migrator" je více poskládáno z heavy metalu a bylo označeno jako "tvrdé progresivní dobrodružství". Na obou albech hostuje asi deset zpěváků doprovázených mnoha instrumentalisty, např. Clive Nolan, Gary Wehrkamp a Michael Romeo. Jedním z nejvýznamnějších hostů byl Bruce Dickinson z Iron Maiden, který se podílel na albu "Flight Of The Migrator", ale objevili se tam také Damian Wilson, Neal Morse, nebo zpěvačky Floor Jansen a Lana Lane. I když jsou obě alba skvělá, projekt tentokrát nedosáhl tak zářivého úspěchu jako "The Electric Castle", pravděpodobně proto, že největší síla Ayreon spočívá v kontrastu mezi oběma polohami jeho tvorby.

Samotný koncepční příběh alba "The Universal Migrator Part I: The Dream Sequencer" se odehrává ve 22. století, kde poslední z kolonistů na Marsu živoří, protože dodávky zásob ze Země se po zničující válce v roce 2084 zastavily. Kolonista zapíná stroj na virtuální realitu zvaný Dream Sequencer. Ten mu navozuje sny, které ho zavedou nejprve do vlastního dětství na Marsu a posléze na výpravu zpátky napříč historií lidské rasy až k jejímu zrodu. V roce 2000 vyšlo pak pokračování příběhu "The Universal Migrator Part II: Flight Of The Migrator". Album pokračuje v příběhu, kde skončila první část. Poslední žijící člověk, kterým je kolonista na Marsu se uchyluje díky stroji zvanému Dream Sequencer do virtuální reality. Nastavuje program, který jej přivádí nazpět v dějinách až k Velkému třesku. Zároveň s Velkým třeskem dochází ke zrodu první duše zvané Universal Migrator, která se postupně rozpadá na milion dalších Migratorů. Kolonista putuje vesmírem, který míří k Zemi. Dozvídá se, že jeho tělo již zemřelo a z něho se stal nový Migrator.

Krátce po "Universal Migrator" vyšlo album "Ayreonauts Only" určené jen pro zatvrzelé fanoušky Ayreon. Album samotné nesledovalo konkrétní děj, místo toho obsahoval alternativní verze skladeb s různými zpěváky nebo instrumentalisty již existujících písní nebo původní dema použitá při jejich záznamu. Kromě toho obsahovalo i náhled na Arjenův nadcházející projekt Ambeon. Je to jediné album Ayreonu, které nemělo opětovné vydání u InsideOut.

Poté se Arjen rozhodl, že si od Ayreon na chvíli odpočine, a nahrál desku nového projektu Ambeon "Fate Of A Dreamer". Mělo jít o klidnější, spíše relaxační album s hudbou založenou na starších písních Ayreon, ale kompletně předělaných a doplněných o nové vokální linky a texty, které napsala a nazpívala teprve čtrnáctiletá Astrid van der Veen.

Přestože původní úmysl dosáhnout co nejuvolněnějšího feelingu nebyl zcela naplněn, pocítil Arjen po dokončení "Fate Of A Dreamer" potřebu stvořit pro změnu něco říznějšího a ještě tvrdšího než bylo album "Flight Of The Migrator“. Původně mělo jít o projekt s Brucem Dickinsonem (Iron Maiden), který už zpíval na na "Flight Of The Migrator" ve skladbě "Into The Black Hole", ale nakonec se z toho vyklubala záležitost se čtyřmi vokalisty Russellem Allenem (Symphony X), Danem Swanö (ex-Edge of Sanity, Nightingale), Damianem Wilsonem (ex-Threshold) a Floor Jansen (After Forever). Projekt dostal název Star One a první deska "Space Metal" se začala prodávat v roce 2002. Skladby na tomto albu byly inspirovány Arjenovými oblíbenými sci-fi filmy. Je to opět koncepční projekt s texty čerpajícími ze žánru sci-fi. I na tomto projektu spolupracuje bubeník Ed Warby z Gorefest. Kromě nových tváří se na albu nakoce objevili staří známí z projektu Ayreon - bubeník Ed Warby, Erik Norlander a Jens Johansson (klávesy), zpěváci Floor Jansen, Russell Allen, Damian Wilson, Robert Soeterboek, Dave Brock a Dan Swanö. Star One také splnili velké přání fanoušků a vyrazili na nazapomenutelné Intergalactic Space Crusader turné, během něhož konečně zazněla naživo i řada skladeb Ayreon, což bylo zvěčněno živým albem a DVD "Live On Earth" vydaným v roce 2003.

V roce 2004 se ale fanoušci konečně dočkali nového dvojalba Ayreon uvedeného pod názvem "The Human Equation". Arjen se tu vrátil k myšlencše použité na "Into The Electric Castle" a stvořil koncepční příběh obsazený řadou postav zpívajících své dialogy, a ne jednotlivé písně jako na "The Universal Migrator". Muž leží v nemocnici po strašlivé dopravní nehodě. Nehoda byla bizarní - stala se to za denního světla bez dalších aut v dohledu. Mužova manželka a jeho nejlepší přítel bdí u jeho postele a snaží se pochopit, jak k nehodě došlo, a doufají v jakékoli známky uzdravení. Vzhledem k tomu, že člověk nemůže komunikovat s vnějším světem, ocitá se v pasti v podivné říši, kde jeho emoce, z nichž většina je potlačována po delší dobu, ožily, aby jej postavily před veškerá rozhodnutí, která učinil ve svém životě, a to i s jejich důsledky. Nehoda zanechala muže zmateného a neschopného uvědomit si, co se stalo, ale když jej emoce vedou z jedné paměti do druhé, události vedoucí k nehodě se vyjasní a muž si uvědomí, že jediný způsob, jak se probudit z kómy, je najít cestu z jeho emocionálního vězení.

Arjen k tomu vysvětlil: "Původně jsem chtěl opět nahrát něco jemnějšího, jako reakci na Star One. Ale stejně jako vždycky, celý plán se nakonec změnil. Směry, kterými se "The Human Equation" hudebně ubírá, jsou velmi různorodé. U Ayreon často přecházím z jednoho extrému do druhého, tiché pasáže jsou ale tentokrát ještě tišší, folkové části ještě folkovější, prog-rockové úseky víc progresivnější a tvrdé kousky ještě mnohem tvrší."

Tentokrát se Arjen rozhodl pracovat jenom s těmi muzikanty, kteří s Ayreon ještě nenahrávali. Jedinou výjimkou stále zůstává bubeník Ed Warby, protože bez něj si už Arjebn hudbu Ayreon téměř nedovede představit. Vybral jsem si velmi široké spektrum zpěváků z nejrůznějších hudebních stylů a rozdílných koutů světa, mezi nimiž byli například James LaBrie (Dream Theater), Devin Townsend, Marcela Bovio, Mikael Akerfeldt (Opeth) nebo již zesnulý Mike Baker ze Shadow Gallery. Také se tentokrát chtěl vzdálit obvyklému sci-fi konceptu svých desek a chtěl, aby "The Human Equation" znělo svěže a originálně. Místo aby organizoval další výpravu do vesmíru, podíval se do nitra jednoho člověka a zabýval se královstvím emocí. Takže tentokrát žádné hrady ani mimozemšťané. I když... ...v úplném závěru alba se ozve zvuk vypínaného Dream Sequencer a hlas mimozemšťana jménem Forever of the Stars, známého z "Into the Electric Castle": "Emoce… už si vzpomínám!" Tento krátký odkaz k předchozím albům dává fanouškům dostatek prostoru k zaníceným spekulacím o propojenosti všech ayreonských příběhů.

Další půlrok po vydání "The Human Equation" přinesl především reedice starších alb v remasterované podobě. Obě části "The Universal Migrator" byly vydány v jednom balení, na pulty se vrátilo i "Into The Electric Castle", rovněž vyšlo "Actual Fantasy: Revisited", nová verze druhého alba, tentokrát s živými bicími, novým mixem pro stereo a pro 5.1 surround, a dokonce se znovu nahranými některými nástroji. Řadu zakončil začátkem roku 2005 "The Final Experiment", který sice nemohl být remasterován, protože původní pásky jsou ztraceny, ale kompenzovalo to alespoň bonusové CD s napůl akustickými verzemi některých skladeb.

Po dvou letech koncem září 2006, když bylo dokončeno Arjenovo nové studio, začal pracovat na novém albu "01011001". Album vyšlo 23. ledna 2008 a bylo výrazně temnější než předchozí nahrávka Ayreon. Lucassen to připisuje své depresi a jeho rozvodu, který proběhl rok předtím. Hodnota "01011001" v názvu alba je binární kód přepisu znaku "Y" z ASCII módu, na albu se jedná o jméno planety Y. Příběh se tentokrát opět vrací do vlastního vesmíru projektu Ayreon. Technologickým pokrokem objevili Foreverové, rasa vodních bytostí žijících na planetě Y, tajemství dlouhověkosti. Pokročili do té míry, že se stali zcela závislými na strojích a ztrácejí své emoce (snad vazba na předchozí mimokosmické téma??). Procházející kometa kolizním kurzem s planetou Earth poskytuje příležitost oživit jejich rasu. Foreverové využijí kometu k přenesení DNA do nového domova na Zemi. Když se kometa se Země srazí, kataklyzmatický dopad vyhladí dinosaury (páté vyhynutí), ale z popela ničení vznikají lidé. Zpočátku se experiment s naočkovanou DNA jeví jako úspěšný - prostřednictvím lidí Foreverové zprostředkovaně prožívají své emoce, které zažili před věkem strojů. S cílem pomoci lidstvu překonat jejich fyzické potíže a mentální omezení urychlují proto Foreverové vývoj lidstva. Výsledek je však tragick, nebpť lidé si vytvářejí podobnou technologickou závislost s emocemi, které mizí stejně jako u Foreverů a morální vývoj nestačí držet krok s jejich schopností vynalézání. Foreverové musí najít způsob, jak zachránit lidstvo před jeho bezprostředním zničením... nebo by měli?

Na album byli opět přizváni hostující hudebníci a zpěváci. Z těch nejznámějších lze uvést zpěváky jako Hansi Kürsch (Blind Guardian), Daniel Gildenlöw (Pain of Salvation), Jorn Lande (Masterplan), Arjenova oblíbenkyně Anneke van Giersbergen (ex-The Gathering, Vuur) nebo Floor Jansen (After Forever, Nightwish), Liselotte Hegt (Dial). Z hudebníků lze vyzvednout klávesisty Dereka Sheriniana (ex-Dream Theater, sólo) a Tomase Bodina (The Flower Kings).

Poté si Aren vyhradil čas pro pro své další projekty. Druhého alba projektu Star One se dočkali fanoušci v roce 2010, kdy u InsideOut Music vyšlo "Victims Of The Modern Ages". K Arjenu Lucassenovi, který se zde překvapivě chopil jen kytary, se připojili Joost van den Broek (klávesy), Peter Vink (baskytara), Gary Wehrkamp (kytara) a zpěvaci: Floor Jansen, Russell Allen, Damian Wilson, Dan Swanö, Rodney Blaze, Tony Martin, Mike Anderson a neúnavný Ed Warby na bicí.

Dne 25. dubna 2008 sice vydal Arjen nové EP s názvem "Elected", ale byly na něm zahrnuty dvě skladby z alba "01011001", jedna z "The Human Equation" cover skladby Alice Cooper "Elected" s vokály Arjena a Tobiase Sammeta. Dne 16. září 2008 Arjen na svém oficiálním webu oznámil vydání svého druhého kompilačního alba "Timeline", na kterém shromáždil vybrané písně ze všech alb Ayreon a jednu nevydanou na třech CD a DVD. Album vyšlo 7. listopadu 2008 v Německu, Rakousku a Švýcarsku a ve zbytku EU dne 17. listopadu 2008. V Americe pak až 13. ledna 2009. V roce 2009 se Arjen přestal věnovat zcela Ayreon a dokončil nový vedlejší projekt Guilt Machine. V roce 2012 Arjen vydal i své sólové album pod vlastním jménem.

A tak Arjen Lucassen a jeho Ayreon vydali své další album až 28. října 2013 pod názvem "The Theory Of Everything". Jako obvykle si většinu nástrojů kapelník nahrál sám. Deska je napěchována všemi možným zvuky od fléten, přes mandolínu, až po rozmanité klavírní a klávesové partie. Stabilním spolupracovníkem je od "Elektric Castle" bubeník Ed Warby, od Stream Of Passion se na Lucassenových projektech objevuje rovněž kytaristka Lori Linstruth, která je zároveň jeho partnerkou a manažerkou. Typický zvuk Ayreon je stále přítomen, je sice obohacen o četné folkové motivy, ale základ zůstal. "Futuristické klávesy" kapelníka jsou zastřešujícím instrumentem, který proniká celou nahrávkou. Příjemné je začlenění irských motivů, které má na svědomí Troy Donockley, nově na plný úvazek u Nightwish. Nové album je opět zaplněno hvězdami, mezi které patří kytarista Steve Hackett, Rick Wakeman a jeho klávesy, Jordan Rudess se svoji elektronikou, a dokonce i varhaní virtuoz Keith Keith Emerson!!! Ke zpěvu byli přizváni třebas Michael Mills, John Wetton a Cristina Scabbia.

Na "The Theory Of Everything“ je příběh vyprávěný prostřednictvím rozhovorů jednotlivých postav, tentokrát si však Lucassen uvědomil, že méně bývá někdy více, a celkový počet zpěváků značně zredukoval. Hlavní slovo dostává pět hlasů, ostatní se objeví jen epizodně. Tentokrát album popisuje příběh matematického génia zvaného Prodigy (Tommy Karevik, KAMELOT), který pátrá po sjednocující rovnici teoretické fyziky, kvantové teorii gravitace. Hledání této teorie je zábavou pro fyziky už od dob Einsteinových a nejvíce popularizace se dočkala od Stephena Hawkinga. Ale jelikož matematické vzorečky nejsou zrovna záživný materiál pro rockovou operu, jde především o příběh člověka a jeho touhu po dosažení něčeho velikého. Prodigy je tak stavěn před otázky, co všechno lze své práci obětovat a jak vysokou cenu je ochoten zaplatit za dosažení svých cílů. V hlavních rolích ještě vystupují rodiče (Cristina Scabbia, Michael Mills), učitel (JB) a přítelkyně (Sara Squadrani). Nakonec společným úsilím Prodigy a jeho otec odvodí sjednocující rovnici, bájnou teorii všeho. Ke smůle vědecké komunity však není vepsána v bookletu...

Pro rok 2015 Arjen přichystal pro své fanoušky velké překvapení. Ve dnech mezi 18. a 20. zářím 2015 se odehrály čtyři vyprodané show, když bylo naživo předvedeno legendární Ayreonovo progresivní rockové album "The Human Equation" jako plně rozvinutá hudební produkce v divadle Nieuwe Luxor v Rotterdamu. Všechna vystoupení byla vyprodaná a zaplněný sál si tak mohl neopakovatelně užít v celé jeho kráse album "The Human Equation" z roku 2004. Stydlivý mozek celého projektu se na pódiu sice mihnul jen krátce v závěru show, obsazení však bylo oslnivé, mezi zpěváky byl například Jamese LaBrie (Dream Theater), Anneke van Giersbergen nebo Marcela Bovio (Stream Of Passion). Tento malý počet představení mohlo navštívit sice jenom omezený počet fanoušků z celého světa, ale nyní si vystoupení mohou připomenout všichni, protože nahrávky závěrečného večera těchto speciálních koncertů vyšly na DVD i Blu-ray dne 17. června 2016 pod názvem "The Theater Equation" s titulky v devíti různých jazycích a obsahují téměř 90 minut bonusového obsahu. Arjen to okomentoval: "Dokonce i dnes, když tohle píši, jsem ohromen a dojat, jak tvrdě všichni pracovali a kolik lásky a péče tomu velkoryse věnovali, aby se to všechno stalo. Někdy se sen stává skutečností!"

Po pěti letech holandský multiinstrumentalista a hudební skladatel Arjen Lucassen přivedl svůj největší projekt, prog-metalovou operu Ayreon opět do centra dění. Koncem dubna 2017 vydal další pokračování ságy "The Source". Arjen se opět rozmáchl a nová deska se protáhla na celých 88 minut kvalitního prog rocku a metalu. "The Source" je rock-power metalové album od začátku do konce, bez ohledu na aktuální dění ve vzdálené galaxii. Zdánlivě ukončená sága albem "01011001" se znovu otevírá. Příběh "The Souce" je tentokrát zasazen o šest miliard let dříve, kdy na planetě Alfa v galaxii Andromeda je lidstvo porobeno globálním počítačem a čelí exterminaci. Aby se vyhnulo totální zkáze, musí uniknout, ale útěk je stojí příliš draho.

Arjenův kredit mu umožňuje psát skladby přímo na tělo světovým rockovým pěveckým hvězdám. Na albu tak opět zazní spousta slavný jmen jako James LaBrie, Tommy Karevik, Simone Simons, Zaher Zorgati, Floor Jansen a další. Hlavní slovo však mají Russell Allen, Hansi Kürsch a překvapivě Tobias Sammet. "Pokud bylo "The Theory Of Everything" mým progovým albem, pak "The Source" je rockové. Je tam více kytar, které tlačí na pilu více, než tomu bylo u Ayreon zvykem. Deska je také mnohem přístupnější než "The Theory Of Everything", písně jsou strukturovány konvenčněji a melodie jsou chytlavější", řekl o novém albu Arjen.

Ačkoli je Lucassen nejznámější jako studiový hudebník, zpočátku čelil svému strachu z živého hraní, když se poprvé připojil k dlouhodobé spolupracovníci Anneke van Giersbergen na některé živé koncerty v roce 2015, než se vypořádal s komplikovanějším divadelním představením svého alba Ayreon z roku 2004 "The Human Rovnice" v Rotterdamu během čtyř večerů v roce 2004. Pokračoval ještě v roce 2017, když se objevil na jevišti se svou hvězdnou show "Ayreon Universe" na 013 v Tilburgu. Ve dnech 15. až 17. září 2017 se v 013 v Tilburgu konaly první oficiální koncerty Ayreonu s názvem "Ayreon Universe". Na představení se uvedlo 16 zpěváků, z nichž všichni iž dříve spolupracovali s Lucassenem na jeho studiových albech. "Tohle by měl být jeden z nejunikátnějších koncertů v rámci symfonického a progresivního rocku, potažmo metalu, vůbec," komentoval van den Broek. "Dáváme dohromady množství špičkových zpěváků a muzikantů, kteří spolu v minulosti naživo ještě nehráli. Hudba Aareon má laťku nastavenou dost vysoko a od každého si žádá maximum. V následujících měsících tak budeme dělat vše pro to, abychom vytvořili neopakovatelný zážitek, který dostojí fanouškovským očekáváním." Na dvou exkluzivních vystoupeních se živě představilo to nejlepší z AYREON a rovněž projektu STAR ONE. Účastnili se kromě jiných Floor Jansen a Marco Hietala z Nightwish, Russell Allen ze Symphony X, Damian Wilson z Threshold, Hansi Kürsch z Bling Guardian, Tommy Karevik z Kamelot, Jonas Renkse z Katatonie, Anneke van Giersbergen, Simone Simons (Epica), Tommy Rogers (Between The Buried And Me), Marcela Bovio ze Stream of Passion, Robert Soeterboek (Star One), Edward Reekers (Kayak), Jay van Feggelen, Magali Luyten (Nightmare) a Lisette Marije (Scarlet Stories). V osmičlenné sestavě instrumentalistů pak nescházel Arjenův věrný společník, bubeník Ed Warby, klávesista a renomovaný mistr zvuku Joost van den Broek, které lze nalézta na albech After Forever, či kytaristé Paul Gilbert (Mr. Big) a Guthrie Govan, který hrává např. se Stevenem Wilsonem nebo jako člen projektu The Aristocrats. Odehráli také jedno festivalové vystoupení na Graspop 22. června 2018. Záznamy z těchto koncertů vyšly 30. března 2018 pod hlavičkou Mascot Label Group / Music Theories.

Arjena baví vymýšlet si vlastní koncepty, než psát album na základě známého příběhu. Nechává se inspirovat samotnou hudbou, takže koncept a texty obvykle vznikají až jako poslední. Někdy se dokonce stane, že nechá napsat část textů nebo některou melodii samotného hostujícího zpěváka, pokud si myslí, že odvede lepší práci než on sám.

Dne 10. dubna 2020 vydala The Music Theories Recordings/Mascot Label Group Ayreon album "Electric Castle Live And Other Tales" jako 3LP - 2CD+DVD - BD záznam z velkolepého živého vystoupení z roku 2019 z třetího Ayreonova alba "The Electric Castle". Během čtyř večerů na 013 v Tilburgu, které navazovalo na sérii živých vystoupení Lucassenova Ayreon Universe v roce 2017. Lucassen a jeho skupina a jedna z nejvýraznějších forem moderní progresivní hudby vystoupila před 12.000 zbožňujícími fanoušky ze 64 různých zemí, kteří se slétli z celého světa u příležitosti 20. výročí vydání "Into The Electric Castle".

"Protože se jednalo o 20. výročí alba a my jsme jej právě remixovali a znovu vydali, usoudili jsme, že je to skvělý okamžik pro odehrání tohoto živého vystoupení," řekl Lucassen. "Vystoupení v Ayreon Universe byly tak fantastickým zážitkem pro všechny zúčastněné, a měl jsem spoustu žádostí o další živá show, tak jsme se rozhodli provést celé album "Electric Castle" znovu na 013 a také přehrát jednu skladbu z každého z mých vedlejších projektů, které jsou zahrnuty jako "Other Tales"."

Album "Into The Electric Castle" bylo vydáno v roce 1998 a přineslo klasický příběh epického hledání. Děj v "žádném čase a žádné prostoru" vypráví příběh osmi jednotlivců, kteří jsou vedeni tajemným hlasem a mají za úkol najít tajemný elektrický hrad. Na originálním albu hostovali mimo jiné Fish (Highlander), Lucassen (Hippie), Edwin Balogh (The Roman), Anneke van Giersbergen (Egyptian), Damian Wilson (Knight) a Edward Reekers (Futureman), z nichž všichni si zopakovali svá představení i pro živou podívanou.

Mezi 22 hudebníky a zpěváky, kteří vytvořili působivé obsazení, byli také dlouholetí Lucassenovi spolupracovníci Thijs Van Leer (Focus), Simone Simons (Epica), John Jaycee Cuijpers (Praying Mantis), Marcela Bovio a hudebníci Joost van den Broek, Johan van Stratum, Marcel Singor, Ferry Duijsens, Bob Wijtsma a Ben Mathot. Jako vypravěč se objevil herec ze Star Treku John De Lancie (Q).

Vytvoření živé show pro "Into The Electric Castle" vypadalo jako logický další krok a čtyři představení z roku 2019 byly obrovským úspěchem, zachyceným pro příští fanoušky Ayreonu na desce "Electric Castle Live And Other Stories". Ve skutečnosti to všechno šlo tak dobře, že Lucassen přijal pozvání v červnu letošního roku jako headliner na prestižní německý progresivní rockový festival Night Of The Prog. Bohužel situace jak víme, všechno změnila. "Rád nahrávám své různé projekty ve studiu," souhlasí, "ale nejsem živý umělec. Jsem člověk, který přichází s nápady, vidí celkový obraz a dává to vše dohromady. Jsem rád, že mi tolik neuvěřitelných hudebníků pomohlo přivést moji hudbu na pódium."

Dne 8. května 2020 Arjen Lucassen oznámil vydání zbrusu nové Ayreon studiové desky Transitus a oznámil i hvězdu seriálu Dr. Who Toma Bakera v roli The Storyteller. "Moje nové album Ayreon "Transitus" je bezpochyby nejhorrorovější a nejodpornější album, jaké jsem kdy udělal," oznámil Lucassen. "Pracoval jsem na tom tři roky a přichází společně s 25 stránkovou komiksovou knihou. Přestože na tomto albu je spousta "prvenství", myslím, že můj zvuk Ayreon je stále docela rozeznatelný, a příběh vypráví jedinečný Dr. Who Tom Baker!" Tom Baker ve videoklipu mimo jiné řekl: "Dělal jsem to s takovým potěšením, protože se mi líbí myšlenka nemožného. A jak se blížím k smrti, přichází tento krásný příběh, tato krásná hudba a já si říkám: Všechno to stálo za to. Milovat to."

Dne 24. června Arjen Lucassen ohlásil další informace o připravovaném albu Ayreon "Transitus". "A zde je obálka mého prvního komiksu... Jsem hrdý maniak! Ilustrace jsou od úžasného Felix Vega, logo od Heilemania. A mám pro vás všechny velmi dobré zprávy: každý produkt objednaný z internetového obchodu Ayreon bude obsahovat bezplatnou kopii komiksu!"

Lucassen rovněž potvrdil, že příběh nového alba Ayreon "Transitus" vypráví legenda seriálu Doctor Who Tom Baker. Na albu se objeví celá řada hostujících zpěváků - Tommy Karevik (Kamelot), Cammie Gilbert (Oceans Of Slumber), Amanda Somerville (Trillium, HDK), Michael Mills (Toehider), Paul Manzi (Arena), Dianne van Giersbergen (Ex Libris), Johanne James (Kyrbgrinder), Simone Simons (Epica), Dee Snider (Twisted Sister), Marcela Bovio (ex-Stream Of Passion) a Caroline Westendorp (ex-The Charm Fury). Na desce se objevují také kytarové legendy Joe Satriani a Marty Friedman a hurdy gurdy hráč Patty Gurdy.

"Je rok 1884, to jsou temné, trápné časy, plné chamtivosti, závisti a předsudků..." začíná náš komentátor a vypravěč Tom Baker (Doctor Who) novou desku. Album "Transitus" je postaveno na zcela novém příběhu, který není prospojen s ayonským vesmírem, i když jako vždy jsou i zde nějaké jemné vazby. Téma sci-fi vytváří prostor pro gotický duchovní příběh (částečně) v 19. století s prvky horroru a nadpřirozena. Jedné temné bouřlivé noci se začíná náš příběh Abbyho a Daniela...

Nizozemský proger Arjen Lucassen oznámil, že přivede Ayreon opět na živou scénu. Ve třech termínech v září, 15., 16. a 17. září 2023, vystoupí v prostorách 013 v Tilburgu s albem "01011001" z roku 2001. "Po 4 vyprodaných vystoupeních Ayreon - Electric Castle Live & Other Tales v roce 2019 v nizozemském místě 013 (účastnilo se 12 000 fanoušků Ayreonu z 64 zemí) a třech vyprodaných představeních Ayreon Universe v roce 2017 je Ayreon připraven přidat další vzrušující kapitola jeho živé historie s 01011001 Live Beneath The Waves," uvedl Lucassen v prohlášení. "Tato připravovaná produkce je založena na velmi uznávaném koncepčním albu Ayreon "01011001", původně vydaném v roce 2008. Album bude zahráno celé, plus pár písní navíc. Bude to obrovská živá produkce s úžasným scénickým designem, ohromujícími vizuálními efekty, speciálními efekty a... prostě jedinečný zážitek z živého prostorového zvuku.

¨ Jednou si Arjen udělal předlouhý seznam oblíbených zpěváků, které poslouchal, když vyrůstal, a snažil se je kontaktovat. Ale mnozí jsou jednoduše nedosažitelní a tak Arjen kromě známých tváří hledá i nové talenty. "Zpěvák nemusí být technicky brilantní. Buď mě jeho hlas zaujme, nebo ne, nedokážu pořádně vysvětlit, co rozhoduje. Také je důležité, aby se jim líbila má hudba - spolupráce má cenu jedině tehdy, když je porozumnění oboustranné. V dnešní době už se naštěstí nacházím ve skvělé situaci, kdy zpěváci naopak kontaktují mě!"

Holandští progrockeři Ayreon oznámili, že 17. května 2024 vydají záznam "01011001 - Live Beneath The Waves" prostřednictvím Music Theories Recordings/Mascot Label Group. Nový živý set byl nahrán během monumentálních pěti vyprodaných vystoupení kapely na Poppodium 013 v nizozemském Tilburgu loni v září 2023. S hlavním představitelem Arjenem Lucassenem na koncertech byli opravdoví "kdo je kdo" z prog světa, včetně zpěváka Katatonie Jonase Renkse, Simone Simons z Epicy, Anneke van Giersbergen, Toma Englunda z Evergrey, Daniela Gildenlowa z Pain Of Salvation a frontmana Arena Damiana Wilsona, Toehider Mike Millse, Phideaux Xavier, Marjan Welman z Autumn, frontmana Praying Mantis John Jaycee Cuijpers, Liselotte Hegt, Maggy Luyten, Marcela Bovio z MaYan a Irene Jansen.

Ať je nebo není Arjen Anthony Lucassen označen průkopníkem metalové opery, svým projektem AYREON vytvořil neuvěřitelné koncepční dílo, dosahující neuvěřitelných hudebních kvalit.

Zpět
Spolupracující hudebníci:
Ed Warby - Drums, Percussion (1998-present)
Joost van den Broek - Piano, Synthesizer (2004-present)
Jeroen Goossens - Flutes (2004-present)
Ben Mathot - Violin (2007-present)

Členové
(celým jménem Edward R. Warby)
(narozen 7. března 1968, Rotterdam, Netherlands)
Drums, Percussion


Ed je holandský metalový bubeník. Přesto, že neplní stránky časopisů a holky po něm nešílí, patří v zaškolenějším metalovém světě k těm nejuznávanějším. Již mnoho let stabilní oporou génia a mistra metalových oper Arjena Lucassena na jeho projektů Ayreon a Star One. Nejvíce na sebe Ed v minulosti upozornil v dnes již nefungující kapele Gorefest. V poslední době také objíždí svět s Hail of Bullets a s vlastní kapelou 11th Hour.

Ed se narodil a vyrůstal v Rotterdamu. V roce 1982 se objevil v kapele Agressor a v roce 1987 se připojil k prog-outfitu Elegy založeném v Eindhovenu. Warby pak přešel do skupiny Gorefest v roce 1992, kde nahradil bývalého bubeníka těsně před nahráváním alba "False", takže se musel se naučit všechny skladby a pokračovat v jeho práci během pouhých dvou týdnů, čehož se mu podařilo dosáhnout tak rychle, že jej producent Colin Richardson počastoval přezdívkou Fast Eddy. Když se Gorefest rozešli v roce 1999, zúčastnil se ještě reunionu Gorefest v roce 2004.

V roce 1998 ho Arjen Anthony Lucassen požádal o vystoupení na svém albu Into the Electric Castle, protože na Arjena zapůsobili Warbyho práce s Gorefestem. Od té chvíle Ed Warby vystupoval na Ayreonově každém albu, s výjimkou Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer. On také hrál na re-nahrávat skutečnou fantazii (originální nahrávka představovala počítačovou sadu bubnů). Od svého založení v roce 2002 je také členem Lucassenovy skupiny Star One a vystupoval také ve svém posledním sólovém albu Lost in the New Real.

V roce 2002 pomáhal nizozemské pop kapele Krezip při nahrávání desky "Like Like This". V roce 1998 pomáhal také německé skupině Love Like Blood se třemi písněmi na jejich albu "Snakekiller". V roce 2005 hrál živě s holandskou gotic metalovou kapelou After Forever, když se jejich regulérní bubeník André Borgman zotavoval z léčby rakoviny.

V roce 2008 založil Warby doom metalový projekt s názvem The 11th Hour a v roce 2009 s nim vydal album "The Burden Of Grief". Všechny kytary, basy, bicí, klávesnice a čisté vokály nahrává Warby a další zvuky a vrčení přidává Rogga Johansson (Ribspreader). "The Burden Of Grief" je koncepční album "o člověku, který se chystá zemřít na plicní chorobu". Druhá deska kapely pod názvem "Lacrima Mortis" vyšla v roce 2012.

Členové
(narozen 13. července 1982, Netherlands)
Piano, Synthesizer (2004-present)


Joost van den Broek je nizozemský hudební producent a klávesista zaměřující se především na symfonický metal. V počátcích své hudební kariéry působil jako klávesista ve skupině After Forever od roku 2004 až do jejich rozpadu v roce 2009. Působil také v kapelách Sun Caged (klávesy, 2000-2004), The Supremacy (2004) a Sphere of Souls (2004).

Od roku 2002 je také součásti Arjenova projektu Star One. S Arjenem spolupracuje od roku 2004 na jeho projektu Ayreon, kde jsou využívány jeho technické zdatnosti ve studiu nebo si zahraje i na varhany a syntezátory.

Už od roku 2004 se začal věnovat především produkci a technickým záležitostem ve studiu. Vystudoval konzervatoř v Enschede a pracuje také jako hudební inženýr a producent.

Joost van den Broek tak už produkoval, mixoval a masteroval alba během posledních let 10 let s velkým mezinárodním úspěchem pro kapely jako Epica, Ayreon a Powerwolf, After Forever, Navarone, ReVamp, Kovacs, Xandria. Poté, co se stal producentem hitů hitparád s působivým portfoliem, získal slušnou pověst ve světě rocku a metalu i mimo něj.

Členové
(narozen 25. prosince 1971, Ulvenhout, Netherlands)
Flutes (2004-present)


Jeroen je holandský hudebník a hráč všechny druhy fléten. Vyznačuje se v tomto ohledu velkou všestranností. Původně začínal hrát na flétnu, ale v průběhu let začal hrát na všechny druhy dřevěných dechových nástrojů - kompletní rodinu fléten, fagot, klarinet, hoboj, rekordér, flétnu a mnoho etnických flétnů, jako je cín píšťalka, nízká píšťalka, didgeridoo, bansuri a shakuhachi.

Po svém klasickém vzdělání na Brabantské konzervatoři pracuje hlavně v oblasti lehké hudby, mimo jiné s Flairc, Pater Moeskroen, Zenga a 3J. Velmi zvláštní je, že Jeroen jako flétnista skončil také v těžší hudbě, protože je slyšet mimo jiné na mnoha deskách od kapel jako Ayreon, Gentle Storm, Xandria a Epica.

Jeroen je vyhledávaným studiovým muzikantem kvůli svému obrovskému sortimentu dechových nástrojů, jeho skutečné nástroje prostě znějí mnohem lépe a živěji než samply. Od srpna 2019 vystupuje Jeroen znovu se souborem pro hudební divadlo Flairck.

Členové
(celým jménem Benjamin Mathot)
(narozen ***, Utrecht, Netherlands)
Violin (2007-present)


Ben je holandský hudebník a hráč na housle, kytaru a zpěvák, který spolupracoval s mnoha kapelami jako Alarion, Ayreon, Cardamon, Epica, Guilt Machine, ReVamp, Stream of Passion, The Gentle Storm, Xandria a C64 Orchestra. Je znám také pro svoji spolupráci s De Held (2016), nebo s živých vystoupení "Ayreon Universe: Best of Ayreon Live" (2018) a "Ayreon: The Theater Equation" (2016).

Nahrával také s kapelami/projekty:
Countermove - Violin (2014)

Dis - Vocals, Violin
2004 "Escape To Reality" - Vocals, Violin (as "Benjamin Mathot")
2002 "Forces Of Greed" (Demo) - Vocals, Violin



Zpět
Studiové desky:
2020 Transitus
2017 The Source
2013 The Theory Of Everything
2008 01011001
2004 The Human Equation
2000 Universal Migrator Part 2: Flight Of The Migrator
2000 Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer
1998 Into The Electric Castle
1996 Actual Fantasy
1995 The Final Experiment

Ostatní nahrávky:
2024 01011001 - Live Beneath The Waves (live)
2020 Electric Castle Live And Other Tales (live)
2018 Ayreon Universe - Best Of Ayreon Live (live)
2016 The Theater Equation (live)
2008 Timeline (komp.)
2008 Elected (EP)
2000 Ayreonauts Only (komp.)

Sólové nahrávky:
2011 Lost In The New Real
1996 Strange Hobby
1994 Pools Of Sorrow, Waves Of Joy


Nahráli:
Arjen Anthony Lucassen - Guitars, Keyboards, Glockenspiel, Dulcimer, Toy Piano
Patty Gurdy - Hurdy Gurdy
Joe Satriani - Guitar Solo
Marty Friedman (Megadeth) - Guitar Solo
Juan van Emmerloot - Drums
Joost van den Broek - Steinway Piano, MNammond, Fender, Rhodes
Ben Mathot - Violin
Jeroen Goossens - Wind Instruments
Thomas Cochrane - Trumpet and Trombone
Jurriaan Westerveld - Cello
Alex Thyssen - Horn
Hellscore Choir conducted by Noa Gruman

Zpěváci:
Tommy Karevik (Kamelot, Seventh Wonder) - Vocals as Daniel
Cammie Gilbert (Oceans of Slumber) - Vocals as Abby
Mike Mills (Toehider) - Vocals as The Statue
Amanda Somerville - Vocals as Lavinia
Paul Manzi (Arena) - Vocals as Henry
Dianne van Giersbergen (Ex Libris) - Vocals as The Soprano
Johanne James (Threshold, Kyrbgrinder) - Vocals as Abby's father Abraham
Simone Simons (Epica) - Vocals as The Angel Of Death
Marjan Welman - Vocals
Lissette van den Berg - Vocals
Dan J Pierson - Vocals
Dee Snider (Twisted Sister) - Vocals as Daniel's Father
Marcela Bovio (Elfonia, The Gentle Storm, Stream of Passion, VUUR) - Vocals as Fury
Caroline Westendorp (The Charm The Fury) - Vocals as Fury
Tom Baker - Narration as The Storyteller
Wilmer Waarbroek - Vocals
Will Shaw - Vocals
Jan Willem Ketelaers - Vocals
Diskografie Transitus
Vyšlo 25. září 2020, Mascot Label Group/Music Theories Recordings

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Fatum Horrificum ()
     a) Graveyard ()
     b) 1884 ()
     c) Daniel And Abby ()
     d) Fatum ()
     e) Why?! ()
     f) Guilty ()
02. Daniel's Descent Into Transitus ()
03. Listen To My Story ()
04. Two Worlds Now One ()
05. Talk Of The Town ()
06. Old Friend ()
07. Dumb Piece Of Rock ()
08. Get Out! Now! ()
09. Seven Days, Seven Nights ()

CD 1:
01. Condemned Without A Trial ()
02. Daniel's Funeral ()
03. Hopelessly Slipping Away ()
04. This Human Equation ()
05. Henry's Plot ()
06. Message From Beyond ()
07. Daniel's Vision ()
08. She Is Innocent ()
09. Lavinia's Confession ()
10. Inferno ()
11. Your Story Is Over! ()
12. Abby In Transitus ()
13. The Great Beyond ()
Total Time (00:00)

Production, Mixing, Recording: Arjen Anthony Lucassen

Nahráli:
Zpěváci:
James LaBrie (Dream Theater) as The Historian
Tommy Karevik (Kamelot, Seventh Wonder) as The Opposition Leader
Tommy Rogers (Between the Buried and Me) as The Chemist
Simone Simons (Epica) as The Counselor
Nils K. Rue (Pagan's Mind) as The Prophet
Tobias Sammet (Edguy, Avantasia) as The Captain
Hansi Kürsch (Blind Guardian) as The Astronomer
Mike Mills (Toehider) as TH-1
Russell Allen (Symphony X) as The President
Michael Eriksen (Circus Maximus) as The Diplomat
Floor Jansen (Nightwish, ex-After Forever, ex-ReVamp) as The Biologist
Will Shaw (Heir Apparent), Wilmer Waarbroek, Jan Willem Ketelaars, and Lisette van den Berg (Scarlet Stories) as The Ship's Crew
Zaher Zorgati (Myrath) as The Preacher1
Hudebníci:
Arjen Anthony Lucassen - Electric and Acoustic Guitars, All other instruments
Joost van den Broek (ex-After Forever) - Grand Piano and Electric Piano
Maaike Peterse (Kingfisher Sky) - Cello
Mark Kelly (Marillion) - Synthesizer Solo (09)
Paul Gilbert (Mr. Big, Racer X) - Guitar Solo (04)
Guthrie Govan (The Aristocrats, ex-Asia) - Guitar Solo (13)
Marcel Coenen (Sun Caged) - Guitar Solo (09)
Ed Warby - Drums
Ben Mathot - Violin
Jeroen Goossens (ex-Pater Moeskroen) - Flute, Wind Instruments
Diskografie The Source
Vyšlo 28. dubna 2017, Music Theories Recordings

Seznam skladeb:
CD1
Chronicle 1: The 'Frame
01. The Day That The World Breaks Down (12:32)
02. Sea Of Machines (5:08)
03. Everybody Dies (4:42)
Total Time (22:21)

Chronicle 2: The Aligning Of The Ten
04. Star Of Sirrah (7:03)
05. All That Was (3:36)
06. Run! Apocalypse! Run! (4:52)
07. Condemned To Live (6:14)
Total Time (21:45)

CD2
Chronicle 3: The Transmigration
08. Aquatic Race (6:46)
09. The Dream Dissolves (6:11)
10. Deathcry Of A Race (4:43)
11. Into The Ocean (4:53)
Total Time (22:33)

Chronicle 4: The Rebirth
12. Bay Of Dreams (4:24)
13. Planet Y Is Alive! (6:02)
14. The Source Will Flow (4:13)
15. Journey To Forever (3:19)
16. The Human Compulsion (2:15)
17. March Of The Machines (1:40)
Total Time (21:53)

Recorded 2016-2017, mainly at the Electric Castle, Netherlands
Production, Mixing, Recording: Arjen Anthony Lucassen
Mastering: Brett Caldas-Lima, Pieter Kop
Co-recording of Ed Warby: Jos Driessen
Recording of James LaBrie: Braeden Kozy
Recording of Hansi Kürsch: Thomas Gieger
Recording of Tobias Sammet: Sascha Paeth
Recording of Russell Allen: Dick Hodgin
Recording of Tommy Rogers: Jamie King
Cover Art and Artwork: Yann Souetre
Creative consultant, filming and editing of "Behind the Scenes" and "Interviews" for bonus DVD, management: Lori Linstruth

Nahráli:
Zpěváci:
JB (Grand Magus) as The Teacher
Sara Squadrani (Ancient Bards) as The Girl
Michael Mills (Toehider) as The Father
Cristina Scabbia (Lacuna Coil) as The Mother
Tommy Karevik (Kamelot, Seventh Wonder) as The Prodigy
Marco Hietala (Nightwish, Tarot) as The Rival
John Wetton (Asia, U.K., ex-King Crimson, ex-Family, ex-Roxy Music) as The Psychiatrist
Wilmer Waarbroek - backing vocals
Hudebníci:
Arjen Anthony Lucassen - Electric and Acoustic Guitars, Bass, Mandolin, Analog Synthesizers, Hammond, Solina Strings
Ed Warby - Drums, Percussion
Rick Wakeman (ex-Yes) - Minimoog Solo (13), Synthesizer solo (16), Piano
Keith Emerson (ex-Emerson, Lake & Palmer) - Modular Moog Solo (07)
Maaike Peterse (Kingfisher Sky) - Cello
Jordan Rudess (Dream Theater, Liquid Tension Experiment) - synthesizer solo (07)
Ben Mathot - Violin
Steve Hackett (ex-Genesis) - Guitar Solo (35)
Troy Donockley (Nightwish) - Uilleann Pipes, Whistles
Siddharta Barnhoorn - Orchestrations
Michael Mills (Toehider) - Irish bouzouki
Jeroen Goossens - flutes, bass flute, piccolo, bamboo flute, contrabass flute
Diskografie The Theory Of Everything
Vyšlo 28. října 2013, Inside Out Music

Seznam skladeb:
Phase I: Singularity (23:29)
01.Prologue: The Blackboard 1:55)
02.The Theory Of Everything Part 1 3:01)
03.Patterns 1:03)
04.The Prodigy's World 1:31)
05.The Teacher's Discovery 2:58)
06.Love And Envy 2:39)
07.Progressive Waves 3:16)
08.The Gift 2:38)
09.The Eleventh Dimension (1:46)
10.Inertia (0:45)
11.The Theory Of Everything Part 2 (1:50)
Phase II: Symmetry (21:31)
12. The Consulation (3:49)
13. Diagnosis (2:48)
14. The Argument 1 (0:24)
15. The Rival's Dilemma (2:22)
16. Surface Tension (0:57)
17. A Reason To Live (0:45)
18. Potential (3:14)
19. Quantum Chaos (2:09)
20. Dark Medicine (1:23)
21. Alive! (2:29)
22. The Prediction (1:05)
Phase III: Entanglement (22:34)
23. Fluctuations (1:01)
24. Transformation (3:13)
25. Collision (3:26)
26. Side Effects (2:59)
27. Frequency Modulation (1:44)
28. Magnetism (3:54)
29. Quid Pro Quo (3:09)
30. String Theory (1:29)
31. Fortune? (1:36)
Phase IV: Unification (22:20)
32. Mirror Of Dreams (2:30)
33. The Lighthouse (3:16)
34. The Argument 2 (0:49)
35. The Parting (3:27)
36. The Visitation (3:27)
37. The Breakthrough (2:00)
38. The Note (1:11)
39. The Uncertainty Principle (2:09)
40. Dark Energy (0:44)
41. The Theory Of Everything Part 3 (1:29)
42. The Blackboard (Reprise) (1:13)
Total Time: (89:33)

Production, Mixing, Recording: Arjen Anthony Lucassen
Mastering: Brett Caldas-Lima

Nahráli:
Zpěváci:
Daniel Gildenlöw (CD1 01,03,05,06, CD2 01,07)
Tom Englund (CD1 01,03,05-07, CD2 01,04,07)
Anneke van Giersbergen (CD1 01,2,5; CD2 01,02,07)
Phideaux Xavier (CD1 08, CD2 07)
Jonas Renkse (CD1 01, CD2 02,04,06)
Wudstik (CD2 06,07)
Ty Tabor (CD2 07)
Jorn Lande Vocals (CD1 01-03,05-07; CD2 01,04,07)
Marjan Welman (CD2 07)
Floor Jansen (CD1 01,03,05-07, CD2 01,07)
Bob Catley (CD1 03,05-07, CD2 01,04,05,07)
Liselotte Hegt (CD2 07)
Steve Lee (CD1 01,05, CD2 01,04,07)
Magali Luyten (CD1 03,07, CD2 07)
Hansi Kürsch (CD1 01,05,06, CD2 01,04,05,07)
Simone Simons (CD1 08, CD2 07)
Hudebníci:
Michael Romeo - Guitar solo (CD2 06)
Ed Warby - Drums, Percussion
Arjen Anthony Lucassen Guitars, Guitars (acoustic), Bass, Mandolin, Keyboards, Synthesizer, Organ, Vocals (backing)
Derek Sherinian - Synthesizer solo (CD2 01)
Tomas Bodin - Synthesizer solo (CD2 02)
Joost van den Broek - Synthesizer solo (CD2 07), Piano (CD2 07)
Lori Linstruth - Guitar solo (CD1 06)
Jeroen Goossens - Flute (CD1 01-03,05,08, CD2 03-05), Recorder (CD2 03), Tin whistle (CD2 05)
Ben Mathot - Violin
David Faber - Cello
Diskografie 01011001
Vyšlo 23. ledna 2008, Inside Out Music IOMLP 288 (Germany)

Seznam skladeb:
Y
01. Age Of Shadows (Incl. We Are Forever) (10:47)
02. Comatose (4:26)
03. Liquid Eternity (8:10)
04. Connect The Dots (4:13)
05. Beneath The Waves (8:26)
     Beneath The Waves
     Face The Facts
     But A Memory...
     World Without Walls
     Reality Bleeds
06. Newborn Race (7:49)
     The Incentive
     The Vision
     The Procedure
     Another Life
     Newborn Race
     The Conclusion
07. Ride The Comet (3:29)
08. Web Of Lies (2:50)
Total Time: (50:10)

Earth
09. The Fifth Extinction (10:29)
     Glimmer Of Hope
     World Of Tomorrow Dreams
     Collision Course
     From The Ashes
     Glimmer Of Hope (reprise)
10. Waking Dreams (6:31)
11. The Truth Is In Here (5:12)
12. Unnatural Selection (7:15)
13. River Of Time (4:24)
14. E=mc2 (5:50)
15. The Sixth Extinction (12:18)
     Echoes On The Wind
     Radioactive Grave
     2085
     To The Planet Of Red
     Spirit On The Win
     Complete The Circle
Total Time: (51:59)

Producer, Engineering, Mixing, Mastering: Arjen Lucassen
Engineering: Gordon Groothedde
Engineering (assistant): Joost van den Broek
Felipe Machado Franco Layout, Illustrations
3D illustrations: Simon van Vegten
Cover art: Jef Bertels
Photography: Yvette Boertje, Sander Steins
Po čtyřech letech vychází album "01011001" (hodnota "01011001" je v binárním kódu přepis znaku "Y" z ASCII módu), jehož příběh začíná na planetě Y, na které žijí Foreverové (bytosti, které díky přílišné závislosti na počítačích a trojích přišli o schopnost cítit emoce). Stav civilizace Foreverů je pak konfrontován s běžnou každodenní stereotypní realitou současného pozemského dělníka odcizeného od rodiny. Následně Foreverové vysílají svoji DNA na kometě do vesmíru. Kometa způsobí vyhynutí dinosaurů na planetě Zemi, ale Foreverové hodnotí kladně, že se jejich DNA uchytila. Následně pak urychlí vývoj lidstva, ale všechny dary, které mu dají, lidstvo obrací samo proti sobě. Na konci se příběh vrací k událostem z „The Final Experiment“, když dva pozemští vědci vysílají do minulosti zprávu, kterou zachytí Ayreon. A pak již jen Foreverové bezmocně přihlížejí zkáze Země v roce 2084.

Nahráli:
Zpěváci:
Mikael Akerfeldt as Fear, Mike Baker as Father
Marcela Bovio Wife, Eric Clayton as Reason, Magnus Ekwall as Pride, Heather Findlay as Love, Devon Graves as Agony, Irene Jansen as Passion, James LaBrie as Me, Devin Townsend as Rage, Yvette Boertje as The Hospital Voice
Meri Pitkänen - Voice [as The Sexy Cough]
Peter Daltrey - Voice [as Forever]
Hudebníci:
Arjen Anthony Lucassen Guitars (electric, acoustic, lap steel), Bass, Mandolin, Keyboards, Hammond, Vocals (as Best Friend)
Ed Warby Drums, Percussion
Ken Hensley - Hammond solo (CD2 05)
Oliver Wakeman - Synthesizer solo (CD2 06)
Martin Orford - Synthesizer solo (CD2 04)
Joost van den Broek - Synthesizer solo (CD1 02), Spinet (CD2 02)
Jeroen Goossens - Flute (CD1 01,02,05; CD2 03,07), Panpipes (CD1 06), Didgeridoo (CD2 05), Bassoon (CD2 07), Recorder (CD2 02)
Marieke van der Heyden - Cello
Robert Baba - Violin
John McManus - Flute (CD2 02,05,07), Whistle (CD2 07)
Diskografie The Human Equation
Vyšlo 25. května 2004, Inside Out Music, IOMCD 168, IOMACD 2081 (Germany)

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Day One: Vigil (1:33)
02. Day Two: Isolation (8:42)
03. Day Three: Pain (4:58)
04. Day Four: Mystery (5:37)
05. Day Five: Voices (7:09)
06. Day Six: Childhood (5:05)
07. Day Seven: Hope (2:47)
08. Day Eight: School (4:22)
19. 0Day Nine: Playground (2:15)
10. Day Ten: Memories (3:57)
11. Day Eleven: Love (4:18)
Total Time: (50:47)

CD 2:
12. Day Twelve: Trauma (8:59)
13. Day Thirteen: Sign (4:47)
14. Day Fourteen: Pride (4:42)
15. Day Fifteen: Betrayal (5:24)
16. Day Sixteen: Loser (4:46)
17. Day Seventeen: Accident? (5:42)
18. Day Eighteen: Realization (4:31)
19. Day Nineteen: Disclosure (4:42)
20. Day Twenty: Confrontation (7:03)
Total Time: (50:39)

Producer, Recording, Mixing: Arjen Lucassen
Engineering: Jurgen de Vries, Hans Pieters, Dan Kearley, Gary Wehrkamp, Alan J. Verone, Andreas Grotenhoff
Mastering: Pieter Kop
Cover art: Jef Bertels
Layout, Booklet design: Mattias Norén
Photography: Jolanda Verduijn, Luc Verstralen, Yvette Boertje
Další příběh z roku 2004 přichází na albu "The Human Equation". Muž za bílého dne bez zjevné příčiny sjede automobilem ze silnice a havaruje. Upadá do komatu, u jeho nemocničního lože se potkávají jeho žena a nejlepší přítel. Muž ale z dálky slyší jejich hlasy a uvnitř jeho mysli začíná probíhat dialog mezi ním a jeho emocemi. Některé z nich se mu snaží pomoci se probrat, jiné ho naopak stahují hlouběji. Muž vzpomíná na svůj život a nakonec i na osudný den. Chtěl se zabít, protože spatřil svou ženu v objetí nejlepšího přítele. Nakonec se rozhodne žít a procitá spolu se svými emocemi. Na konci zjišťujeme, že vše bylo součástí programu The Human Equation, který si v Dream Sequenceru spustil mimozemšťan Forever. Podle rozdělení pocitů a emocí se role zpěváků stabilizují a každý z nich tak zastupuje určitou postavu jako tomu bylo třeba na albu "Into The Electric Castle".
Mikael Akerfeldt jako Strach, Eric Clayton jako Rozum, Magnus Ekwall jako Pýcha, Heather Findlay jako Láska, Devon Graves jako Agonie, Irene Jansen jako Vášeň, Devin Townsend jako Hněv, Mike Baker jako Otec, Marcela Bovio jako Manželka a James LaBrie jako Já. Na albu se znovu vystřídali klávesisté: Martin Oxford, Joost van den Broek a Oliver Wakeman, a přídávají se: Ken Hensley (hamondky), Robert Baba (housle), John McManus (flétna), Marieke van der Heyden (violoncello), Jeroen Goossens (flétna, bambusová píšťalka, fagot) a na bicí opět přesný Ed Warby.

Skupina:
Zpěváci:
Bruce Dickinson (05), Russel Allen (02), Ralf Scheepers (03), Andi Deris (04), Fabio Lione (06), Timo Kotipelto (07), Ian Parry (09), Robert Soeterboek (08)
Damian Wilson - Backing Vocals (02)
Lana Lane - Backing Vocals (04-06,09), Voice (01)
Hudebníci:
Arjen Anthony Lucassen - Guitars (electric, acoustic), Bass, Synthesizers (analog), Mellotron, Organ (Hammond), Keyboards
Erik Norlander - Analog synthesizer, Vocoder voice, Hammond solo (03), Keyboards (additional), Keyboard solos
Ed Warby - Drums
René Merkelbach - Keyboards (03)
Clive Nolan - Keyboards [2nd] (05)
Keiko Kumagai - Hammond Organ solo (09)
Michael Romeo - Guitar solo (02)
Oscar Holleman - Guitars (04)
Gary Wehrkamp - Guitar solo (06)
Peter Siedlach - Strings
Diskografie Universal Migrator Part 2: Flight Of The Migrator
Vyšlo 20. června 2000, Transmission Records, PRO-CD-020, TM-020 (Netherlands)

Seznam skladeb:
01. Chaos (5:10)
02. Dawn Of A Million Souls (7:45)
03. Journey On The Waves Of Time (5:47)
04. To The Quasar: (8:42)
     a. The Taurus Pulsar
     b. Quasar 3C273
05. Into The Black Hole: (10:25)
     a. The Eye Of The Universe
     b. Halo Of Darkness
     c. The Final Door
06. Through The Wormhole (6:05)
07. Out Of The White Hole: (7:11)
     a. M31
     b. Planet Y
     c. The Search Continues
08. To The Solar System: (6:11)
     a. Planet Of Blue
     b. System Alert
09. The New Migrator: (8:15)
     a. Metamorphosis
     b. Sleeper Awake
Total Time: (00:00)

Producer, Mixing: Arjen Lucassen
Mixing: Oscar Holleman
Engineering (assistant): Stephen van Haestregt
Mastering: Peter van't Riet
Sleeve design, Layout: Jacques Marcoux
Electronic paste-up: Alain Chouinard
Photography: Stefan Schipper
Artwork Cover: Jef Bertels
Artwork Booklet: Jacques Marcoux
V roce 2000 vyšlo i pokračování příběhu "The Universal Migrator Part II: Flight Of The Migrator". Album tak pokračuje v příběhu, kde skončila první část. Pokračuje v příběhu posledního muže naživu na Marsu, když se rozhodl k riskantnímu návratu zpět v čase. Chce se vrátit až do doby těsně před vytvořením vesmíru, do doby, kdy nebylo nic jiného než chaos. Kolonista je svědkem velkého třesku a stvoření první duše: Universálního Migratora. Tato duše se dělí na různé nové duše, z nichž každá se vydává hledat planety, které se mají zabydlet. Takto přinášejí život na různé planety a zakládají různé civilizace. V programu Dream Sequencer sleduje kolonista duši, která míří na Zemi. Na své dlouhé cestě vesmírem prochází astronomickými jevy, jako jsou kvazary, pulsary, supernovy, černé díry i červí díry. Nakonec vstoupí do sluneční soustavy, ale program Dream Sequencer začaol být přetížen. Kolonista by se nikdy neměl odvážit tak daleko v čase. Dream Sequencer se zoufale snažil probudit kolonistu z jeho hlubokého stavu hypnózy, ale je příliš pozdě. Kolonista umírá ve stroji. Pak s ním migrant hovoří beze slov: "Věčnost leží před vámi. Vy jste nový migrant!" Dozvídá se tak, že jeho tělo již zemřelo a z něho se stal nový Migrator.

Skupina:
Zpěváci:
Arjen Lucassen, Lana Lane (03,06), Johan Edlund (02), Floor Jansen (02), Edward Reekers (04), Mouse (05), Jacqueline Govaert (07), Damian Wilson (09), Neal Morse (10)
Mark McCrite - Backing Vocals (10)
Lana Lane - Voice (01), Backing Vocals (04,05)
Hudebníci:
Arjen Lucassen
Erik Norlander - Keyboards (solos) (01,04,06), Analog Synths, Piano, Vocoder voice, Hammond, Keyboards (additional)
Rob Snijders - Drums
Clive Nolan - Keyboards (solos) (03)
Peter Siedlach Strings
Diskografie Universal Migrator Part 1: The Dream Sequencer
Vyšlo 20. června 2000, Transmission Records, PRO-CD-019, TM-019 (Netherlands)

Seznam skladeb:
01. The Dream Sequencer (5:08)
02. My House On Mars (7:49)
03. 2084 (7:42)
04. One Small Step (8:46)
05. The Shooting Company Of Captain Frans B. Cocq (7:57)
06. Dragon On The Sea (7:09)
07. Temple Of The Cat (4:11)
08. Carried By The Wind (3:59)
09. And The Druids Turn To Stone (6:36)
10. The First Man On Earth (7:19)
11. The Dream Sequencer Reprise (3:36)
Total Time: (00:00)

Artwork Cover: Jef Bertels
Artwork Booklet: Jacques Marcoux
V části "Universal Migrator I: The Dream Sequencer" Arjen navazuje na příběh z "The Final Experiment" a rok 2084. Od poslední světové války uplynulo více než sto let a byl zničen veškerý život na Zemi. Tato válka byla přesně tím, co hlavní postava Ayreon předpověděla již v 6. století (viz první album Ayreon "The Final Experiment"). V době, kdy tato poslední válka probíhala, bylo mnoho kolonistů Marsu svědkem ničení na Zemi z dálky. Několik let se jim podařilo vydržet naživu se zásobami, které si s sebou přinesli ze Země. Nakonec však došly zásoby a kolonisté byli odsouzeni k smrti. Hlavní postavou v příběhu je poslední přežívající člověk, dítě prvních kolonistů na Marsu. Nikdy nebyl na Zemi. Během počátečního období kolonizace Marsu bylo hledání zábavy poněkud problémem. Proto chytří technici tedy navrhli Dream Sequencer, stroj, který kolonistům umožnil cestovat zpátky k jejich vlastnímu mládí prostřednictvím hypnóz, ale také do jejich životů, do jejich předchozí inkarnace. Právě v tomto stroji poslední kolonista znovu prožívá své mládí na Marsu a scény z předchozích životů: jeho smrt jako ženy na Zemi během války v roce 2084, první přistání na Měsíci v roce 1969 a jeho život jako standardní majitel slavného obrazu Rembrandta: The Nightwatch ze 17. století. Stál na břehu Anglie jako královna Alžběta I. a sledoval, jak anglická flotila vyplouvá, aby zastavila španělskou Armadu, jako mayská dívka byl svědkem posvátných obřadů v Tikalu. Jak se příběh odvíjí, zjišťujeme, že kolonista byl kdysi minstrelem Ayreonem a v jiné ještě dřívější inkarnaci byl přítomen při stavbě Stonehenge. První inkarnace jeho duše byla první lidská bytost na Zemi.

Skupina:
Zpěváci (a postavy):
Edwin Balogh (as Roman)
Sharon den Adel (as Indian)
Jay van Feggelen (as Barbarian)
Fish (as Highlander)
Anneke van Giersbergen (as Egyptian)
Arjen A. Lucassen (as Hippie)
Edward Reekers (as Futureman)
Damian Wilson (as Knight)
Robert Westerholt (as Death)
George Oosthoek / (as Death)
Peter Daltrey (as the Voice)
Hudebníci:
Arjen Lucassen - Electric & Acoustic Guitars, Mandolin, Bass, Minimoog, Mellotron, Keyboards, Vocals
Jack Pisters - Sitar
Roland Bakker - Hammond Organ
Taco Kooistra - Cello
Robby Valentine - Piano, Synth Solo (CD1: 2a,3a; CD2: 4), Mellotron (CD2: 6a)
Clive Nolan - Synth Solo (CD1: 03c)
Rene Merkelbach - Synth Solo (CD1: 05; CD2: 07), Harpsichord (CD2: 02)
Tom Scherpenzeel - Synth Solo (CD2: 05c)
Ernö Olah - Violin
Thijs van Leer - Flute (CD1: 03c,04; CD2: 02,03)
Ed Warby - Drums
Diskografie Into The Electric Castle
Vyšlo 30. srpna 1998, Transmission Records, TM-014 (Netherlands)

Seznam skladeb:
01. Welcome To The New Dimension 3:05)
02. Isis And Osiris (11:11))
     Let The Journey Begin
     The Hall Of Isis And Osiris
     Strange Constellations
     Reprise
03. Amazing Flight (10:15)
     Amazing Flight In Space
     Stardance
     Flying Colours
04. Time Beyond Time (6:05)
05. The Decision Tree (We're Alive) (6:24)
06. Tunnel Of Light (4:05)
07. Across The Rainbow Bridge (6:20)
08. The Garden Of Emotions (9:40)
     In The Garden Of Emotions
     Voices In The Sky
     The Aggression Factor
09. Valley Of The Queens (2:25)
10. The Castle Hall (5:49)
11. Tower Of Hope (4:54)
12. Cosmic Fusion (7:27)
     Soar On The Breeze
     Death's Grunt
     The Passing Of An Eagle
13. The Mirror Maze (6:34)
     Inside The Mirror Maze
     Through The Mirror
14. Evil Devolution (6:31)
15. The Two Gates (6:28)
16. "Forever" Of The Stars (2:02)
17. Another Time, Another Space (5:20)
Total Time: (00:00)

Producing & Mixing: Arjen Lucassen
Artwork: Jef Bertels
Třetí album "Into The Electric Castle" z roku 1998 dosahuje zaslouženého úspěchu. Na albu se objevují zvučná jména metalových a rockových skupin a touto deskou se Arjen Lucassen s projektem Ayreon dostává do podvědomí všech hudebních prog rockových fanoušků. Postavy na tomto albu - Horal, Indiánka, Rytíř, Říman, Egypťanka, Barbar, Hippie a Muž z budoucnosti, se ocitají na místě mimo prostor a čas. Společně přicházejí ke "Stromu rozhodnutí", kde jim neznámý hlas oznámí, že jeden z nich musí zemřít. Po krátké debatě je zvolen Horal. Zbytek prochází světelným tunelem přes duhový most do "Elektrického zámku". Každý z nich vnímá tento fantaskní svět jinak, na základě svého náboženství či vědomostí. Při průchodu zámkem někteří z nich podléhají různým nástrahám, které tu číhají. Přeživší Rytíř, Říman, Hippie a Muž z budoucnosti se pak dozvídají, že hlas, který je provázel, patřil mimozemšťanovi zvanému Forever z hvězd. Foreverové jsou bytosti, které ztratily schopnost vnímat emoce a proto se je nyní snaží získat zpět. Planeta Země byla jejich experimentem stvořeným za tímto účelem.

Příběh „Into the Electric Castle“ je velice komplexní a skrývá mnoho tajemství, která budou posluchačům poodhalena až v budoucnu na dalších položkách diskografie. Sledujeme příběh osmi archetypálních postav (každá role je zastoupena jiným zpěvákem), z nichž každá pochází z jiného historického období lidské historie. Na tom, aby byly postavy stereotypní, si dal Arjen opravdu záležet a skrze staré béčkové filmy studoval, jak filmaři vnímají Římany, barbary, Egypťany nebo Indiány. Těchto osm postav se ocitne na podivném místě a tajemný hlas (Peter Daltrey) jim oznámí, že se nachází v místě ne-času a ne-prostoru a pokud chtějí přežít, musí se dostat do místa zvaného Elektrický zámek a zjistit, co je uvnitř. Každá z postav vnímá své okolí na základě prostředí, ze kterého pochází a jejich reakce i snaha o pochopení se od toho odvíjí.

Ve skladbě „The Decision Tree (We’re Alive)“ jim hlas oznámí, že jeden z nich musí zemřít, aby zbylí mohli projít Tunelem světla. Highlander (Fish) se odmítne ke světlu přiblížit, dobrovolně zůstává a příjímá svoji smrt, zatímco ostatní mohou pokračovat v cestě. Cesta Egypťanky (Anneke) končí ve skladbě „The Garden of Emotions“. Je tak zaplavená vlastními emocemi, že je přesvědčená, že Amon-Ra přišel zpečetit její osud. Ztratí vůli pokračovat, bloudí sama a nakonec umírá. Přeživší postavy nakonec dosáhnou svého cíle a najdou Elektrický zámek. Ve skladbě „Tower of Hope“ je Indiánka (Sharon) přilákána Sluncem a ačkoli ji Rytíř (Daniel Wilson) a Muž budoucnosti (Edward Reekers) varují, neposlechne je a čeká ji osobní setkání se Smrtí. Nakonec postavy čeká už jen poslední zkouška, kterou představují dvě brány - jedna stará, zničená a ošklivá a ta druhá celá ze zlata. Hlas jim řekne, aby si jednu vybrali. Ta správná je zavede zpět do jejich času a jejich zkouška skončí. Barbar (Jay van Feggelen) volí jako první, projde zlatou bránou a skončí navždy ztracen v nicotě. Rytíř, Říman (Edwin Balogh), Hippie (Arjen) a Muž budoucnosti projdou správnou bránou a dozví se pravdu o hlase, který je provázel. Bytost si říká Věčný z Hvězd a tvrdí, že patří k nesmrtelné mimozenské rase, která během svého vývoje ztratila veškeré emoce. Také jim řekne, že jeho druh je zodpovědný za vznik lidské rasy a oni byli součástí experimentu, který měl sloužit k pochopení/znovuobjevení emocí (celý příběh rasy Věčných a jejich roli v lidské evoluci nám Arjen odvypráví až na albu "01011001").

Nahráli:
Arjen Lucassen - All Instruments
Cleem Determeijer - Synth Solo (03,04), String Arrangements (01,03,07,08)
Rene Merkelenbach - Hammond Organ, Synth Solo (02)
Floortje Schilt - Violin
Robert Soeterbeek - Vocals
Edward Reekers - Vocals
Okkie Huijsdens - Vocals
David Bauchwitz - "little boy" Vocals (01)
Kiki Holleman - "baby" Vocals (08)
At 2004 version:
Ewa Albering - Flute
Peter Vink - Bass
Ed Warby - Drums
Diskografie Actual Fantasy
Vyšlo 23. října 1996, Transmission Records, TM-008, T.M.008, TM 008 (Netherlands)
1998, Transmission Records, TM-008 (Netherlands) with 2 bonus tracks
2004, Inside Out Music, IOMCD 194 (Germany) - Re-recording (incl. bonus track) +bonus DVD, re-entitled "Actual Fantasy Revisited"

Seznam skladeb:
01. Actual Fantasy (1:35)
02. Abbey Of Synn (9:34)
03. The Stranger From Within (7:36)
04. Computer Eyes (7:31)
05. Beyond The Last Horizon (7:34)
06. Farside Of The World (6:21)
07. Back On Planet Earth (7:01)
08. Forevermore (6:10)
Total Time: (00:00)

Bonus tracks on 1998 CD reissue:
09. The Dawn Of Man (7:30)
10. The Stranger From Within (Single Version) (3:40)

Arranger & Producer: Arjen Lucassen
Artwork: Arjen Lucassen with Koen Fu
Druhé album "Actual Fantasy" z roku 1996 nepřináší žádný ucelený příběh, ale naopak odhaluje výjevy jdoucí napříč lidskými dějinami - od raného středověku až po blízkou budoucnost. Ocitneme se také na postapokalyptické Zemi zničené válkou, z níž lidstvo muselo uprchnout do vesmíru.

Nahráli:
Zpěváci (a postavy):
Arjen Lucassen as 'Vengeance'
Edward Reekers as 'Merlin' & 'Ayreon' (01,02,15)
Lenny Wolf (03)
Robert Soeterbroek as 'Villagers' (04) and as 'Merlin' (15)
Jan-Chris De Koeijer (04)
Ian Parry as 'Nobleman' (05,08) and as 'Merlin' (15)
Jay van Feggelen as 'Merlin' (09,15)
Leon Goewie as 'Merlin' (12,15)
Ruud Houweling as 'Cloudmachine' (13, bonus:2)
Lucy Hillen / Backing Vocals (13)
Mirjam van Doorn - Backing Vocals
Debby Schreuder - Backing Vocals
Astrid van der Veen (bonus: 1)
Esther Ladiges (bonus: 4)
Irene Jansen (bonus: 8)
John Cuijpers (bonus: 5)
Marcela Bovio (bonus: 7)
Peter Daltrey (bonus: 6)
Rodney Blaze (bonus: 3)
Robby Valentine (bonus: 9)
Hudebníci:
Arjen Lucassen - Guitars, Bass (02,09,10,12,13), Keyboards, Drums & Percussion (bonus), Lead (7,10,11,15) & Backing Vocals
Lori Linstruth - Electric Guitar solos (bonus)
Robby Valentine - Piano & Vocals (bonus)
Cleem Determeijer - Piano, Hammond, Minimoog, Harpsichord, Mellotron, vocoder, Juno & Oberheim synths
Rene Merkelbach - Keyboards (04,06,11,12,bonus), Backing Vocals
Barry Hay - Alto Flute & Vocals (06)
Ewa Albering - Flute (bonus)
Jeroen Goossens - Winds (bonus)
Marieke van der Heyden - Cello (bonus)
Dewi Kerstens - Cello (bonus)
Jolanda Verduijn - Bass (04,06,15), Backing Vocals (13)
Peter Vink - Bass (03,04,07,08), Double Bass (bonus)
Jan Bijlsma - Bass (11)
Ernst van Ee - Drums
Davy Mickers - Drums (bonus)
Diskografie The Final Experiment
Vyšlo 27. října 1995, Transmission Records, TM-001 (Netherlands)
2CD 2005, Inside Out Music, IOMCD 202 (Germany)
with bonus CD with a selection of semi-acoustic versions recorded in 2005

Seznam skladeb:
Prologue
01. Prologue (3:17)
     The Time Telepathy Experiment
     Overture
     Ayreon's Quest
Act I 'The Dawning'
02. The Awareness (6:36)
     The Premonition
     Dreamtime (Words Become A Song)
     The Awakening
03. Eyes Of Time (5:06)
     Eyes Of Time
     Brainwaves
04. The Banishment (11:08)
     A New Dawn
     The Gathering
     The Accusation
     The Banishment
     Oblivion
Act II 'King Arthur's Court'
05. Ye Courtyard Minstrel Boy (2:46)
06. Sail Away To Avalon (4:02)
07. Nature's Dance (2:28)
Act III 'Visual Echoes'
08. Computer-Reign (Game Over) (3:25)
09. Waracle (6:44)
10. Listen To The Waves (4:59)
11. Magic Ride (3:36)
Act IV 'Merlin's Will And Ayreon Fate'
12. Merlin's Will (3:20)
13. The Charm Of The Seer (4:12)
14. Swan Song (2:44)
15. Ayreon's Fate (6:56)
     Ayreon's Fate
     Merlin's Prophecy
     Epilogue
Total Time: (71:19)

Bonus disc from 2005 Inside Out CD reissue:
01. Dreamtime (4:19)
02. Eyes Of Time (3:25)
03. The Accusation (3:49)
04. Ye Courtyard Minstrel Boy (2:50)
05. Sail Away To Avalon (3:26)
06. Nature's Dance (2:03)
07. Waracle (5:16)
08. Merlin's Will (3:29)
09. The Charm Of The Seer (3:29)
10. Total Time: (37:41)
Total time (69:47)

Co-producer & Mixing: Arjen Lucassen
Artwork: Arjen Lucassen with Ruud Houweling
V roce 1995 vychází první a koncepční album "The Final Experiment". Album vyšlo spíše jako bezejmenné s plným názvem "Ayreon: The Final Experiment". Pro projekt se pak ujal název Ayreon podle hlavní postavy právě z tohoto alba. Přestože se Arjenovi líbí podobnost mezi zvukem jména "Ayreon" a jeho vlastním jménem, jedná se však o čirou náhodu. Arjen chtěl minstrela z prvního alba Ayreon původně pokřtít "Aries", protože to byl sirotek a jméno dostal podle svého hvězdného znamení (Aries = Beran). Teprve když měl svůj part na "The Final Experiment" nazpívat Ian Parry, řekl Arjenovi, že správně se to nevyslovuje "érijés" (trojslabičně), ale "érjés" (tedy dvojslabičně). Arjen proto musel celé jméno změnit, aby sedělo do již napsaných textů a na hotové melodie. Kvůli středověkým vlivům na "The Final Experiment" Arjen chtěl, aby to jméno znělo starobyle, proto použil staroanglické "AY" (jako jména Aylesbury, Ayshire). Zároveň si však přál, aby to znělo moderně kvůli futuristickým částem konceptu (rok 2084), takže použil koncovku "ON" (podobně jako elektron, neutron, cyklotron atd.).

Děj nahrávky se odehrává v roce 2084. Lidstvo se téměř samo zničilo. Jedinou nadějí je poslední experiment - vyslat poselství časem nazpět a lidstvo varovat. Zprávu přijme slepý středověký minstrel (hudebník) Ayreon, který začne o svých vizích zpívat a šířit je mezi lidem ve své vesnici. Je však označen za ďábelské sémě a vyhnán. Ayreon prchá a dostává se ke dvoru krále Artuše. Zde znovu zpívá o příčinách hrozícího zániku Země. Merlin ho považuje za podvodníka a nařídí jej zabít. Teprve když je pozdě, pochopí, že Ayreonovy vize byly skutečné, ale předpoví, že ve 20.století lidstvo dostane novou šanci přijmout tuto zprávu a zachránit se před jistou zkázou.


Nahráli:

Diskografie 01011001 - Live Beneath The Waves
3LP/2CD+DVD/Blu-ray/Earbook/digital, vyšlo 27. března 2020, Music Theories Recordings/Mascot Label Group

Seznam skladeb:
01. March Of The Machines ()
02. Age of Shadows ()
03. Comatose ()
04. Liquid Eternity ()
05. Connect the Dots ()
06. Beneath the Waves ()
07. Newborn Race ()
08. Ride the Comet ()
09. Web of Lies ()
10. The Fifth Extinction ()
11. Waking Dreams ()
12. The Truth is In Here ()
13. Unnatural Selection ()
14. River of Time ()
15. E = MC2 ()
16. The Sixth Extinction ()
17. Speech ()
18. This Human Equation ()
19. Fate of Man ()
20. The Day That The World Breaks Down ()
Total Time: (00:00)

Recorded during the band's monumental five-show at the Poppodium 013 in Tilburg, The Netherlands, September 2023

Nahráli:
Vocals:
John de Lancie - Narrator
Fish (ex-Marillion) - Highlander
Simone Simons (Epica) - Indian
Damian Wilson (Headspace, Maiden uniteD, ex-Threshold) - Knight
Edwin Balogh - Roman
Anneke van Giersbergen (The Gentle Storm, VUUR, ex-The Gathering) - Egyptian
John Jaycee Cuijpers - Barbarian
Arjen Anthony Lucassen - Hippie
Edward Reekers (ex-Kayak) - Futureman
Marcela Bovio (Stream of Passion, Mayan) - Backing vocals, lead vocals (21)
Jan Willem Ketelaers - Backing vocals
Dianne van Giersbergen (Ex Libris, ex-Xandria) - Backing vocals
Robert Soeterboek - Vocals (25)
George Oosthoek - Death
Mark Jansen (Epica, Mayan, ex-After Forever) - Death
Michael Mills (Toehider) - TH-1 (recorded intro to Other Tales section)
Rutger Hauer - Voight Kampff (recorded intro to "Pink Beatles in a Purple Zeppelin")

Instrumentalists:
Ed Warby - Drums
Marcel Singor (Kayak) - Lead Guitar
Ferry Duijsens (VUUR) - Guitars
Bob Wijtsma (Ex Libris) - Guitars
Johan van Stratum (VUUR, ex-Stream of Passion) - Bass
Joost van den Broek (ex-After Forever) - Keyboards
Ben Mathot - Violin
Jurriaan Westerveld - Cello
Thijs van Leer (Focus) - Flute
Robby Valentine - Piano (13,14)
Arjen Anthony Lucassen - Guitar (25)
Diskografie Electric Castle Live And Other Tales
3LP/2CD-DVD/Blu-Ray, vyšlo 27. března 2020, Music Theories Recordings/Mascot Label Group

Seznam skladeb:
CD1:01. Welcome To The New Dimension (3:10)
02. Isis And Osiris (10:51)
03. Amazing Flight (8:26)
04. Time Beyond Time (6:30)
05. The Decision Tree (5:44)
06. Tunnel Of Light (4:29)
07. Across The Rainbow Bridge (6:05)
08. The Garden Of Emotions (9:00)
09. Valley Of The Queens (4:18)
10. The Castle Hall (5:45)
11. Tower Of Hope (5:32)
12. Cosmic Fusion (6:53)
CD2:
13. Robby Valentine (4:52)
14. The Mirror Maze (6:52)
15. Evil Devolution (5:00)
16. The Two Gates (6:54)
17. Forever Of The Stars (1:39)
18. Another Time, Another Space (6:18)
19. Shores Of India (5:23)
20. Ashes (5:06)
21. Out In The Real World (4:01)
22. Twisted Coil (9:18)
23. Kayleigh (4:14)
24. Pink Beatles In A Purple Zeppelin (4:36)
25. Songs Of The Ocean (5:43)
Total Time: (146:39)

DVD:
* DVD 1: Full show (2:28:37)
* DVD 2: Extra’s ()
* Behind the scenes (1:48:28)
* Extended Interview (1:32:24)
* Audio: DD 2.0 and DD 5.1 surround

Blu-ray:
The same content as the 2 DVDs
Audio: DD 2.0 and DTS-MA 5.1 surround

Recording of one of four live performances between September 13 and 15, 2019 in Tilburg, Netherlands
Producing, Mixing: Arjen Anthony Lucassen
Mastering: Brett Caldas-Lima
Během čtyř nocí v místě konání 013 v Tilburgu (místo série živých vystoupení Lucassen's Ayreon Universe v roce 2017) Lucassen, jeho kapela a jeden z nejdůraznějších herců moderní progresivní hudby oslavili 20. výročí 'Into the Electric Castle' před 12 000 diváky zbožňujícími fanoušky z 64 různých zemí, kteří přiletěli z celého světa. "Protože to bylo 20. výročí alba a my jsme jej právě zremixovali a znovu vydali, usoudili jsme, že je to ideální okamžik pro živé vystoupení," říká Lucassen. "Přehlídky Ayreon Universe byly fantastickým zážitkem pro všechny zúčastněné a měl jsem spoustu žádostí o více živých vystoupení, takže jsme se rozhodli předvést celé album "Electric Castle" v roce 013 a také zahrát jednu skladbu z každý z mých vedlejších projektů byl účtován jako "jiné příběhy"." Původní album obsahuje mimo jiné Fish (Halal), Lucassen (Hipie), Edwin Balogh (Říman), Anneke van Giersbergen (Egypťan), Damian Wilson (Rytíř) a Edward Reekers (Budoucí muž), z nichž všichni zopakovali svá vystoupení na živou podívanou. Mezi 22 hudebníky a zpěváky, kteří tvořili působivý seznam obsazení, byli také dlouholetí spolupracovníci Lucassen Thijs Van Leer (Focus), Simone Simons (Epica), John Jaycee Cuijpers (Kudlanka), Marcela Bovio a hudebníci Joost van den Broek, Ed Warby, Johan van Stratum, Marcel Singor, Ferry Duijsens, Bob Wijtsma a Ben Mathot.

Nahráli:
Zpěváci:
Floor Jansen, Damian Wilson, Hansi Kürsch, Tommy Karevik, Marco Hietala, Anneke van Giersbergen, Jonas Renkse, Mike Mills, Marcela Bovio, Irene Jansen, Robert Soeterboek, Edward Reekers, John Jaycee Cuijpers, Jay van Feggelen, Maggy Luyten, Lisette van den Berg
Hudebníci:
Arjen Lucassen - Guitar, Vocals
Ed Warby - Drums
Johan van Stratum - Bass
Marcel Coenen - Lead Guitar
Ferry Duijsens - Guitars
Joost van den Broek - Keyboards
Ben Mathot - Violin
Jeroen Goossens - Flutes, woodwinds
Maaike Peterse - Cello
Diskografie Ayreon Universe - Best Of Ayreon Live
CD/DVD/LP/Blu-Ray, vyšlo 30. března 2018, Music Theories Recordings/Mascot Label Group, MTR 7552 5

Seznam skladeb:
01. Prologue (3:57)
02. Dreamtime (2:31)
03. Abbey Of Synn (4:16)
04. River Of Time (3:58)
05. The Blackboard (1:52)
06. The Theory Of Everything (4:38)
07. Merlin's Will (3:10)
08. Waking Dreams (3:40)
09. Dawn Of A Million Souls (5:08)
10. Valley Of The Queens (2:50)
11. Ride The Comet (3:41)
12. Star Of Sirrah (5:56)
13. Comatose (2:58)
14. Loser (4:41)
15. And The Druids Turned To Stone (4:42)
16. The Two Gates (6:00)
17. Into The Black Hole (6:11)
18. Actual Fantasy (1:25)
19. Computer Eyes (4:35)
20. Magnetism (4:45)
21. Age Of Shadows (4:48)
22. Intergalactic Space Crusaders (5:33)
23. Collision (3:36)
24. Everybody Dies (5:01)
25. The Castle Hall (6:30)
Encore 1
26. Amazing Flight In Space (6:20)
27. Day Eleven: Love (4:04)
Encore 2
28. The Eye Of Ra (5:51)
Total Time: (00:00)

Live recording in Tilburg, Netherlands September 17, 2018

Zpěváci:
Returning from The Human Equation
James LaBrie (Dream Theater) as Me
Marcela Bovio (Stream of Passion) as Wife
Irene Jansen as Passion
Magnus Ekwall (The Quill) as Pride
Heather Findlay (ex-Mostly Autumn) as Love
Devon Graves (Deadsoul Tribe / Psychotic Waltz) as Agony
Eric Clayton (Saviour Machine) as Reason
New
Jermain "Wudstik" van der Bogt as Best Friend
Anneke van Giersbergen (ex-The Gathering) as Fear
Mike Mills as Rage and Father
Anita van der Hoeven as Mom
Peter Moltmaker as Doctor
Nienke Verboom as Nurse Katinka van der Harst as Nurs
Arjen Anthony Lucassen as Forever of the Stars
Epic Rock Choir - Backing Vocals
Hudebníci:
Returning from The Human Equation
Joost van den Broek (ex-After Forever) - Musical Director
Ed Warby (Gorefest, Hail Of Bullets) - Drums
Jeroen Goossens - Flutes and Woodwinds
New
Marcel Coenen (Sun Caged) - Guitars
Freek Gielen - Guitars
Johan van Stratum (Stream of Passion) - Bass
Erik van Ittersum - Keyboards
Ruben Wijga (ReVamp) - Keyboards
Ben Mathot - Violin
Maaike Peterse (Kingfisher Sky) - Cello






Diskografie The Theater Equation
Vyšlo 17. června 2016, Inside Out Music, IOMLTDCD 459 (Europe)

Seznam skladeb:
00. Blu-Ray Menu (1:00)
The Theater Equation Act 1
01. Day One: Vigil (1:43)
02. Day Two: Isolation (8:12)
03. Day Three: Pain (4:50)
04. Day Four: Mystery (6:05)
05. Day Five: Voices (6:52)
06. Reprise Pain 1 (0:34)
07. Day Six: Childhood (5:10)
08. Day Seven: Hope (2:22)
09. Day Eight: School (4:27)
10. Reprise Childhood (1:08)
11. Day Nine: Playground (2:06)
12. Day Ten: Memories (3:52)
13. Reprise Pain 2 (1:39)
14. Day Eleven: Love (4:07)
The Theater Equation Act 2
15. Day Twelve: Trauma (9:41)
16. Day Thirteen: Sign (5:06)
17. Day Fourteen: Pride (4:46)
18. Reprise Vigil (1:09)
19. Day Fifteen: Betrayal (5:09)
20. Reprise School (1:24)
21. Day Sixteen: Loser (4:15)
22. Day Seventeen: Accident? (5:16)
23. Reprise Pain 3 (0:53)
24. Day Eighteen: Realization (3:05)
25. Reprise Trauma (2:14)
26. Day Nineteen: Disclosure (3:49)
27. Day Twenty: Confrontation (7:27)
28. Dream Sequencer System Offline (1:15)
-
29. Try-Out Show (28:58)
30. The Theater Equation Trailer (1:26)
Behind The Scenes
01. Behind The Scenes - Introduction (2:13)
02. Behind The Scenes - Casting (5:05)
03. Behind The Scenes - The Epic Rock Choir (1:49)
04. Behind The Scenes - The Band (6:16)
05. Behind The Scenes - Band Rehearsals (2:42)
06. Behind The Scenes - The Understudies (3:58)
07. Behind The Scenes - Cast Rehearsals (5:57)
08. Behind The Scenes - 5 Days To Go (3:49)
09. Behind The Scenes - Opening Night (5:05)
10. Behind The Scenes - Emotions: I Remember (2:07)
-
11. Curtain Calls (8:52)
DVD Menu (1:00
The Theater Equation Act 1
Day One: Vigil 1:43)
Day Two: Isolation 8:12)
Day Three: Pain 4:50)
Day Four: Mystery 6:05)
Day Five: Voices 6:52)
Reprise Pain 1 0:34)
Day Six: Childhood 5:10)
Day Seven: Hope 2:22)
Day Eight: School 4:27)
Reprise Childhood 1:08)
Day Nine: Playground 2:06)
Day Ten: Memories 3:52)
Reprise Pain 2 1:39)
Day Eleven: Love 4:07)
The Theater Equation Act 2
Day Twelve: Trauma 9:41)
Day Thirteen: Sign 5:06)
Day Fourteen: Pride 4:46)
Reprise Vigil 1:09)
Day Fifteen: Betrayal 5:09)
Reprise School 1:24)
Day Sixteen: Loser 4:15)
Day Seventeen: Accident? 5:16)
Reprise Pain 3 0:53)
Day Eighteen: Realization 3:05)
Reprise Trauma 2:14)
Day Nineteen: Disclosure 3:49)
Day Twenty: Confrontation 7:27)
Dream Sequencer System Offline 1:15)
-
00. DVD Menu (1:00)
01. Try-Out Show (28:58))
02. The Theater Equation Trailer (1:26))
Behind The Scenes
Behind The Scenes - Introduction (2:13)
Behind The Scenes - Casting (5:05)
Behind The Scenes - The Epic Rock Choir (1:49)
Behind The Scenes - The Band (6:16)
Behind The Scenes - Band Rehearsals (2:42)
Behind The Scenes - The Understudies (3:58)
Behind The Scenes - Cast Rehearsals (5:57)
Behind The Scenes - 5 Days To Go (3:49)
Behind The Scenes - Opening Night (5:05)
Behind The Scenes - Emotions: I Remember (2:07)
-
Curtain Calls (8:52)
The Theater Equation Act 1
Day One: Vigil (1:43)
Day Two: Isolation (8:12)
Day Three: Pain (4:50)
Day Four: Mystery (6:05)
Day Five: Voices (6:52)
Reprise Pain 1 (0:34)
Day Six: Childhood (5:10)
Day Seven: Hope (2:22)
Day Eight: School (4:27)
Reprise Childhood (1:08)
Day Nine: Playground (2:06)
Day Ten: Memories (3:52)
Reprise Pain 2 (1:39)
Day Eleven: Love (4:07)
The Theater Equation Act 2
Day Twelve: Trauma (9:41)
Day Thirteen: Sign (5:06)
Day Fourteen: Pride (4:46)
Reprise Vigil (1:09)
Day Fifteen: Betrayal (5:09)
Reprise School (1:24)
Day Sixteen: Loser (4:15)
Day Seventeen: Accident? (5:16)
Reprise Pain 3 (0:53)
Day Eighteen: Realization (3:05)
Reprise Trauma (2:14)
Day Nineteen: Disclosure (3:49)
Day Twenty: Confrontation (7:27)
Dream Sequencer System Offline (1:15)
Total Time: (00:00)


Skupina:
See respective album credits for all songs except:
Epilogue: The Memory Remains
Jasper Steverlinck - Vocals
Arjen Lucassen - Guitars, Bass, Keyboard
Lori Linstruth - Guitar
Ed Warby - Drums
Diskografie Timeline
3CD, vyšlo 1. listopadu 2008 (Germany), InsideOut Music, IOMCD 305,
7. listopadu 2008 (Europe), 13.ledna 2009 (North America)

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Prologue (3:17)
02. The Awareness (6:36)
03. Eyes Of Time (5:05)
04. The Accusation [Acoustic Version] (3:43)
05. Sail Away To Avalon [Single Version] (3:40)
06. Listen To The Waves (4:40)
07. Actual Fantasy (1:31)
08. Abbey Of Synn (9:25)
09. Computer Eyes (7:17)
10. Back On Planet Earth (7:04)
11. Isis And Osiris (11:09)
12. Amazing Flight (10:21)
Total Time: (73:53)48

Disc 2
01. The Garden Of Emotions (9:40)
02. The Castle Hall (5:48)
03. The Mirror Maze (6:23)
04. The Two Gates (6:23)
05. The Shooting Company Of Captain Franz B. Cocq (7:42)
06. Dawn Of A Million Souls (7:44)
07. And The Druids Turned To Stone (6:32)
08. Into The Black Hole (10:17)
09. The First Man On Earth (6:54)
10. Day Two: Isolation (8:46)
Total Time: (76:14)09

Disc 3
01. Day Three: Pain (4:53)
02. Day Six: Childhood (5:04)
03. Day Twelve: Trauma (9:23)
04. Day Sixteen: Loser (4:47)
05. Day Seventeen: Accident? (5:41)
06. Age of Shadows [Edit] (5:39)
07. Ride the Comet (3:39)
08. The Fifth Extinction (10:27)
09. Waking Dreams (6:23)
10. The Sixth Extinction (12:16)
11. Epilogue: The Memory Remains (9:16)
Total Time: (77:23)28

Remastering: Arjen Anthony Lucassen
Cover art: Jef Bertels
Layout: Thomas Ewerhard

Skupina:
Arjen Anthony Lucassen (Ayreon) - Electric and Acoustic Guitars, Bass, Keyboards
Ed Warby (Gorefest) - Drums
Tobias Sammet (Edguy, Avantasia) - Lead Vocals (01)
Marjan Welman (Elister, Autumn) - Lead Vocals (02,04)
Floor Jansen (After Forever) - Vocals (03)
Tom Englund (Evergrey) - Vocals (03)
Jonas Renkse (Katatonia) - Vocals (03)
Bob Catley (Magnum) - Vocals (03)
Magali Luyten (Virus IV) - Vocals (03)
Joost van den Broek (After Forever) - Piano (04)
Diskografie Elected
EP, vyšlo 25. dubna 2008, Inside Out Music/SPV

Seznam skladeb:
01. Elected (Alice Cooper cover) (3:37)
02. E=MC2 (Live acoustic radio version) (3:32)
03. Ride The Comet (3:32)
04. Day Six: Childhood (Piano version) (3:04)
Total Time: (13:45)

Recorded on Late January - February 2008 (title track)

Nahráli:
Arjen Anthony Lucassen - All instruments, except (on one or more tracks)
Ed Warby - Drums (01,02,03)
Erik Norlander - Keyboards (01,02)
Clive Nolan - Keyboards (01)
Gary Wehrkamp - Guitars, Synth (03)
Roland Bakker - Hammond Organ (06)
Robby Valentine - Piano (06)
Stephen van Haestregt - Drums (07,11)
Ernst van Ee - Drums (09)
Peter Vink - Bass (09)
Cleem Determeijer - Hammond and Minimoog (09)
Jolanda Verduijn - Bass (11)
Vocals
Damian Wilson (01), Lana Lane (01), Rob Soeterbroek (02), Astrid van der Veen (05,11), Mouse (06), Anneke van Giersbergen (06), Edward Reekers (06), Arjen Lucassen (08,10), Gary Hughes (07), Leon Goewie (09)
Backing Vocals
Bruce Dickinson (01), Lana Lane (03), Fabio Lione (03), Rob Soeterbroek (07), Okkie Huysdens (07), Mirjam van Doorn (09), Debbie Schreuder (09), Rene Merkelbach (09)
Diskografie Ayreonauts Only
Vyšlo 2000, Transmission Records, TM-027 (limited edition)

Seznam skladeb:
01. Into the Black Hole (10:46)
02. Out of the White Hole (7:12)
03. Through the Wormhole (6:14)
04. Carpe Diem (Chaos) (4:15)
05. Temple of the Cat (3:07)
06. Original Hippie's Amazing Trip (6:38)v 07. Beyond the Last Horizon (5:34)
08. The Charm of the Seer (3:30)
09. Eyes of Time (5:10)
10. Nature's Dance (2:33)
11. Ambeon: Cold Metal (7:10)
Total Time: (62:09)


Skupina:
Hosté:

xxx
Vyšlo

Seznam skladeb:
Total Time: (61:38)



Nahráli:
Arjen Anthony Lucassen - Lead Vocals ("Mr. L"), Guitars, Bass, Keyboards, Other instruments
Rutger Hauer - Spoken Vocals ("Voight Kampff")
Wilmer Waarbroek - Backing Vocals, Grunts (03)
Ed Warby - Drums
Rob Snijders - Drums
Ben Mathot - Violin
Maaike Peterse - Cello
Jeroen Goossens - Flutes
Elvya Dulcimer - Hammered Dulcimer, Female Vocals (CD2 06)
Gjalt Lucassen - Megaphone (CD2 10)
Diskografie Lost In The New Real
Vyšlo 2011,

Seznam skladeb:
CD 1:
01. The New Real (6:24)
02. Pink Beatles In A Purple Zeppelin (3:36)
03. Parental Procreation Permit (5:03)
04. When I'm A Hundred Sixty-Four (2:30)
05. E-Police (4:07)
06. Don’t Switch Me Off (4:06)
07. Dr. Slumber’s Eternity Home (3:51)
08. Yellowstone Memorial Day (3:31)
09. Where Pigs Fly (3:47)
10. Lost in the New Real (10:19)
11. Behind the New Real (Video) (13:45)
Total Time: (47:00)

CD 2:
01. Our Imperfect Race (6:27)
02. Welcome To The Machine (Pink Floyd cover) (4:45)
03. So Is There No God? (4:41)
04. Veteran Of the Psychic Wars (Blue Öyster Cult cover) (4:34)
05. The Social Recluse (3:55)
06. Battle Of Evermore (Led Zeppelin cover) (5:28)
07. The Space Hotel (3:49)
08. Some Other Time (The Alan Parsons Project cover) (4:06)
09. You Have Entered The Reality Zone (3:24)
10. I'm The Slime (Frank Zappa cover) (2:53)
11. Behind The Artwork (Video) (13:35)
Total Time: (43:20)

Producer: Arjen Anthony Lucassen
Cover Art: Claudio Bergamin

Skupina:
Hosté:

Diskografie Strange Hobby
Vyšlo 1996, Transmission,

Seznam skladeb:
01. Arnold Layne (Syd Barrett, Pink Floyd 1967) (2:59)
02. Norwegian Wood (John Lennon, Paul McCartney, The Beatles, 1965) (2:07)
03. Pictures Of Matchstick Men (Francis Rossi, Status Quo, 1968) (3:10)
04. I Am A Rock (Paul Simon, 1965) (2:35)
05. Boris the Spider (John Entwistle, The Who, 1966) (2:10)
06. (Further Reflections) In The Room Of Percussion (Eddy Pumer, Peter Daltrey, Kaleidoscope, 1967) (3:11)
07. Sunny Afternoon (Ray Davies, The Kinks, 1966) (3:29)
08. See Emily Play (Syd Barrett, Pink Floyd, 1967) (2:41)
09. For No One (Lennon/McCartney, The Beatles, 1966) (2:02)
10. I Want You (Bob Dylan, 1966) (2:38)
11. Bus Stop (Graham Gouldman, The Hollies, 1966) (3:05)
12. Flowers In The Rain (Roy Wood, The Move, 1967) (2:11)
13. The Letter (Wayne Carson Thompson, The Box Tops, 1967) 2:08)
14. Ride A White Swan (Marc Bolan, T. Rex, 1970) (2:18)
15. Sloop John B (Traditional, Brian Wilson, The Beach Boys, 1966) (2:55)
16. Daydream Believer (John Stewart, The Monkees, 1967) (2:42)
17. Catch the Wind (Donovan, 1965) (1:58)
18. Ice In The Sun (Marty Wilde, Ronnie Scott, Status Quo, 1968) (2:26)
Total Time: (00:00)

2016 reissue and Itunes bonus tracks:
19. Pretty Girls (Arjen Anthony Lucassen) (2:41)
20. In The Room Of Percussion (Eddy Pumer, Peter Daltrey, Kaleidoscope, 1967) (2:26)
21. Last Train To Clarksville (Tommy Boyce, Bobby Hart, The Monkees, 1966) (2:27)
22. Ruby Tuesday (Mick Jagger, Keith Richards, The Rolling Stones, 1967) (2:48)

Mastered at Abbey Road Studios, London

Nahráli:
Arjen Anthony Lucassen - Vocals, Guitars, Banjo, Mandolin, Lute, Keyboards, Drum Programming
Peter Vink - Bass
Cleem Determeijer - Keyboards
Debbie Schreuder - Backing Vocals
Mirjam van Doorn - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Pools Of Sorrow, Waves Of Joy
Vyšlo 1994, Ray’s Music B.V

Seznam skladeb:
01. Wrong Side Of The Street (5:20)
02. Best Of Friends (3:09)
03. Crescendo (3:40)
04. Cry Yourself To Sleep (2:30)
05. Little Miss Understood (4:44)
06. Escape (4:21)
07. Country Girl, City Boy (2:43)
08. Summer’s In The Air (2:33)
09. Days Of The Knights (3:16)
10. Not Over You (3:37)
11. Night On The Town (2:45)
12. A-losin’ You (3:47)
13. Midnight Train (2:50)
14. Pools Of Sorrow (1:57)
Total Time: (47:19)

Producing and Mixing: Arjen Anthony Lucassen
Engineering and Mixing: Mario Schulz
Assistant Producing, Engineering and Mixing: Oscar Holleman
Mastering: Peter Brussée
Photography: Niels van Iperen

Zpět











Z živého vystoupení "The Human Equation"


Ayreon - Floor Jansen, Lori Linstruth, Ed Warby, Ben Mathot, Arjen Lucassen







Zpět
Oficiální stránky:
https://www.arjenlucassen.com/content/
https://ayreon.bandcamp.com
https://www.mascotlabelgroup.com/ayreon/biography/
https://www.insideoutmusic.com/artist.aspx?IdArtist=405
http://www.jefbertels.be

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  13.11.2019 
Menu Poslední aktualizace: 2.2.2024
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !