ASIA



   



   
        
               
                  

Zpět
Asia je progressive rocková superskupina, formovaná bývalými členy skupin Yes, King Crimson, Emerson Lake and Palmer, Hold The Ladder, Uriah Heep, U.K. a The Buggles v roce 1981. Ke vzniku kapely Asia se muselo na hudebním trhu odehrát mnoho událostí, které pak jejich vzájemnou provázaností vyústily ve vznik kapely. Předně rok 1974 byl rozpadem více "vlajkových lodí" britského progressive rocku, a to skupin Yes, King Crimson a Emerson, Lake & Palmer.

Když se v roce 1974, po vydání alba "Red" Robert Fripp rozhodl ukončit King Crimson, byli všichni šokováni. Všichni doprovodní hudebníci, včetně velitele. Jak sám později řekl John Wetton, oba, spolu s Bill Brufordem doufali, že to bude formace, ve které dožijí do stáří. Ale, když Fripp zničil jejich plány na klidnou budoucnost, rozhodli se vytvořit svůj vlastní projekt, který by byl pokračováním tradice King Crimson. Tradice a improvizace.

Kapela Yes po veleúspěšném albu "Close To The Edge" z roku 1972 vydala novinku "Tales From Topographic Oceans" (1973), které však bylo nemilosrdně ztrháno kritikami. Po turné, když kapela začala pracovat albu "Relayer" (1974), Wakeman cítil, že se dále odcizil od skupiny. Rozčarovaný s vedením Yes a vším, co se tam dělo, Wakeman opustil skupinu, ještě dříve než vyjela na turné a začal se věnovat již své úspěšné sólové kariéře. Dalším důvodem byl jeho srdeční kolaps a navíc jako jediný z členů Yes nebyl Wakeman vegetariánem, což se také podílelo na jeho tehdejším prvním odchodu ze skupiny.

Hudební kariéra Johna Wettona pak měla několik dalších odboček přes jeho členství v kapele Roxy Music (1974) a Uriah Heep, ke kterým se Wetton připojil v někdy v půlce roku 1975. Album "Return to Fantasy" s ním nahrané představilo revitalizované Uriah Heep a vyšvihlo se až na pozici 7 ve Velké Británii a je dodnes jednou z nejuznávanějších a nejprodávanějších desek Uriah Heep. Následující album Uriah Heep "High And Mighty" se nahrávalo od prosince 1975 až do března 1976 a vyšlo v červnu 1976. Tehdy ale vyvrcholily problémy s Byronovým alkoholismem. V červenci 1976 po skonečném vystoupení španělského turné, byl Byron vyhozen. Brzy nato oznámil i baskytarista John Wetton, že z kapely odchází.

Po rozpadu skupiny King Crimson v roce 1974, měl baskytarista John Wetton plány na založení superskupiny. Už v září 1976 se pracovalo na vytvoření kapely s klávesistou Rick Wakemanem, který předtím pracoval s Brufordem v YES. Byl to neúspěšný pokus o založení projektu British Bulldog, jehož účastníky byli i Bill Bruford a Rick Wakeman. Projekt ale stopla smluvní nahrávací společnost od Wakemana. Podle Bruforda v "A & M Records nebyli příliš nadšeni nechat odejít svou "hvězdu" Wakemana do "pozměněných" King Crimson s jinou rytmickou sekci, nápad se tak nezdařil."

Bruford a Wetton znovu požádali kytaristu Roberta Frippa, zda by nereformoval King Crimson. Když Fripp odmítl, Bruford a Wetton se rozhodli, že každý přivede jednoho hudebníka, aby mohli vytvořit novou kapelu. Wetton přivedl klávesistu a houslistu Eddie Jobsona, kterého znal ze své práce s Roxy Music v roce 1976 a "vypůjčil" si jej od Franka Zappy. Bruford rekrutoval kytaristu Allana Holdsworth (dříve Soft Machine a Gong), který hrál na kytaru na sólovém debutu Bruforda z roku 1977 "Feels Good to Me".

Tak se v roce 1977 se Bruford a Wetton sešli ve skupině U.K. společně s kytaristou Allanem Holdsworthem a hráčem na klávesy a housle Eddie Jobsonem. Jejich debut vyšel v roce 1978 jako bezejmené album. Brzy bylo jasné, že hlavním problémem skupiny jsou zcela odlišné očekávání ve vztahu k formě hudby. Vskutku, Wetton a Jobson směřovali úsilí směrem více ke komerci, zatímco Bruford a Holdsworth raději obhajovali hudební linii skupiny v oblasti jazz-rocku. V dubnu 1978 U.K. vyjeli na turné po Spojených státech. K překvapení hudebníků to byl úspěch. Nicméně, během následujících turné ale uvnitř kapely začaly narůstat názorové konflikty. V kapele se vytvořila dvě křídla - jedno (John Wetton s Eddie Jobsonem) chtělo hrát více pro lidi a směřovalo spíše k popovému proudu, zatímco druhé (Bill Bruford s Allanem Holdsworthem) se chtělo přiklonit víc k jazzové hudbě. Vše vyvrcholilo v roce 1978, na jehož konci byl v listopadu 1978 Allan Holdsworth z kapely vyhozen pro názorové rozdíly. Krátce po něm se rozhodl z vlastní vůle odejít i Bill Bruford. Nebylo již pochyb, že dny U.K. v tomto složení jsou již sečteny.

Jobson a Wetton od začátku chtěli změnit i název skupiny, ale společnost, která zřejmě kvůli nahrávkám a smlouvám nesouhlasila, rovněž z jejich prezentace na trhu. Zbylí dva členové U.K. byli rozhodnuti dál pokračovat bez kytaristy a přijmout do skupiny pouze bubeníka s jistotou, že housle budou schopny zaplnit mezeru po kytaře. Na uvolněné místo bubeníka pak angažovali bubenického maestra Terry Bozzia, kterého Eddie Jobson znal ještě z působení u Franka Zappy. Ihned v novém složení šli U.K. do studia AIR Studios v Londýně, UK, kde v období od listopadu 1978 do ledna 1979 nahráli nové album. Většina z materiálu byla vytvořena během turné s Brufordem a Holdsworthem, tak hlavním problémrm bylo jen uspořádat hudby tak, aby bylo kompenzováno, že jsou již bez kytary a jak ji nahradit. Paradoxní bylo, že směr, kterým se vydali pánové Wetton a Jobson, vytvořil dílo mnohem zajímavější, než to předchozí. Druhá deska U.K. "Danger Money" místo postrádání kytary zaujala bohatostí zvuku houslí.

Album vyšlo v březnu 1979 a ve Spojených státech vyšplhalo na 45. příčku žebříčku Billboard. Převážnou část roku pak kapela strávila kapela na společném turné po Severní Americe jako předkapela se spřízněnými Jethro Tull. Živé album "Night After Night" bylo zaznamenáno v roce 1979 v Japonsku a vyšlo téhož roku v září. Po ukončení evropského turné v prosinci 1979, a to i přes plány nahrát nové studiové album v Americe v březnu 1980, se U.K. rozešli. Jobson a Wetton měli prostě různé představy o tom, jak by skupina měla pracovat. Jobson chtěl v U.K. pokračovat s více delšími instrumentálními skladbami, zatímco Wetton si myslel, že provedení kratších skladeb je lepší nápad.

Po vydání alba "Drama" od Yes v roce 1980 se odehrál opět jeden zvrat jejich historie. Album nebylo muzikantsky vůbec špatné, ale k fandům si cestu nikdy moc nenašlo, a jako takové v celkovém kontextu předešlých alb krutě propadlo. Tentokrát byl rozpad kapely už neodvratný. Kapelu znechuceně opouští jak Howe, tak White, ale i sám velký šéf Chris Squire. Nejlépe vzal rozpad kapely za správný konec Steve Howe.

Po rozpadu UK se John Wetton objevuje opět jako studiový hráč na několika albech význačných světových muzikantů jako jsou např. Roger Chapman nebo starý známý Phil Manzanera, s kterým hrál Wetton již ve skupině Roxy Music. V roce 1980 se Wetton pouští do nahrávání svého prvního solového alba "Caught In The Crossfire". Rok nato naskočil John Wetton do dalšího rozjetého rychlíku - tentokrát má jméno Wishbone Ash, když ve skupině nahradil vyhozeného baskytaristu Martina Turnera. Působení však trvá pouze necelý rok a s Wishbone Ash stačil natočit jediné album "Number The Brave", které vyšlo v dubnu 1981. Poté už se Wetton opakovaně navrátil k zásadní myšlence postavit svou vysněnou supergroup, načež v lednu 1981 se mu to taky konečně podařilo.

Po rozpadu U.K. poačátkem roku 1980 byl naplánován nový projekt superskupiny, kterou měli tvořit hudebníci Wetton, na sólové dráze působící Wakeman, bubeník Carl Palmer - předtím pevná to součást skupiny Emerson, Lake & Palmer, jež se v roce 1978 rozklížila, a tehdy málo známý jihoafrický kytarista Trevor Rabin. Wakeman však brzy z projektu vystoupil ještě předtím, než podespali smlouvu se společností Geffen, a než začali vůbec společně hrát. Ještě v témže roce byl plánován vznik nové superskupiny, která dostává název MI5 (což je britská tajná služba). V roce 1981 dal John Kalodner, A&R manažer z Geffen Records, dohromady Wettona a kytaristu skupiny Yes Steve Howea, aby spolu začali psát a hrát. Nakonec to dopadlo tak, že k Wettonovi přistoupili členové právě rozpadlých Yes, nedostižný kytarista Steve Howe a klávesista Geoff Downes (předtím také v Buggles). Carl Palmer se pak připojil později, už za plného provozu skupiny. Objevili se ještě dva další kandidáti do sestavy. Prvním byl Roy Wood - zakladatel kapel The Move a ELO. Počítalo se i s Trevorem Rabinem a dokonce s ním už byly natočeny demo snímky, Trevor nakonec neodolal nabídce členů Yes - Chrise Squirea (baskytara) a Alana Whitea (bicí) stát se součástí jejich obnovené kapely, a jak se později ukázalo, vedlo to ke znovuzkříšení Yes a novým zvukem na albu "90 125" z roku 1983. Rabin v interview z roku 1984 uvedeném na DVD "90125Live" uvedl, že jeho angažovanost s Asií nikdy nikam nevedla, protože mezi účastníky nebyla žádná chemie. Ostatní členové skupiny Asia se proto rozhodli zůstat jako kvarteto, které se už záhy naplno pustilo do rozvíjení svého pojetí prolnutí pompézního rocku, adult oriented rocku (AOR) a prog rocku. Za zmínku stojí, že Kalodner představil Wettonovi na krátce působícího člena Journey zpěváka Roberta Fleischmana, aby se Fleischman stal zpěvákem Asia. Když ale spolupracovali na materiálu, Fleischman byl ohromen Wettonovým zpěvem a cítil, že právě on je nejvhodnějším hlasem pro nový materiál.

První album Asia se začalo natáčet v červnu 1981 s producentem Mike Stonem v Marcus Studios a v Virgin Townhouse v Londýně. Stone, který pracoval na hitech pro Journey a Queen, také věděl, že skupina má neuvěřitelnou hudební a tvůrčí schopnost. Kapela strávila pět měsíců psaním, aranžováním a nahráváním devíti písní. "Myslím, že jsme všichni poznali, jakmile jsme zaznamenali první písně, že se jedná o něco výjimečného," vyjádřil se Wetton tenkrát k tomu. "Myslím, že jsme to nicméně nevěděli, dokud jsme nenahráli "Heat Of The Moment", a z našich rukou přišlo monstrum. Myslím, že když jsme to udělali, všichni jsme poznali, že to bude úspěšné." Jakmile bylo album dokončeno, Geffen věděl, že má v rukou "eso". Label hned zpočátku začala roztáčet kola svého obrovského propagačního stroje ještě týdny před vydáním desky. Asie měla jen několik týdnů na zkoušky pro americké turné po 30 městech, které začalo 22. dubna v Postupimi, NY. V době, kdy kapela dospěla 12. května na vystoupení v Rochester, NY, debutové album se již dostalo na první místo v hitparádě Billboard. Bezejmenné debutové album "Asia" z roku 1982, s nezapomenutelnou obálkou od slavného Rogera Deana a jeho drakem, získalo ohromný komerční úspěch, když se udrželo po devět týdnů v žebříčku Billboard. Jejich eponymní kolekce z dubna 1982 byla znamenitou demonstrací toho, jak by to mělo vypadat, když se snoubí naprosto odlišné hudební osobnosti, hráčské mistrovství a dobové pojednání rockové hudby. Singly "Only Time Will Tell" a "Heat Of The Moment" se staly ohromnými hity Top 40 a později prolomily Top Five a staly se oblíbenými na sportovních událostech amerických stadionů. Singl "Heat Of The Moment" dokonce vydržel šest týdnů na první pozici v žebříčku Billboard's Rock Tracks a vyšplhal na pozici #4 na The Hot 100. Eponymní debut Asie sklidil ohromující komerční úspěch a jen na americkém trhu se prodaly čtyři miliony jeho kopií, celosvětově dokonce více než 10 milionů. Za úspěchem alba stály nejen dokonalé instrumentální schopnosti všech členů kapely, ale především kvalitní marketing, který podřídil silné hráčské individuality potřebám tehdejšího hudebního trhu.

Ve Spojených státech kapela vyprodala každou zastávku jejich debutového turné, které začalo 22. dubna 1982 na Clarkson University v Potsdam, New York, pokračovalo v divadlech, ale brzy se přesunulo do velkých arén kvůli vysoké poptávce po lístcích. Americké turné se velmi vydařilo, byly vyprodány všechny termíny v letech 1982 a 1983, oblíbenými se stali i na kanále MTV, kde hráli často jejich videoklipy. Americký žebříček Billboard vyhlásil skupinu Asia skupinou roku 1982 a byla nominována na cenu Grammy jako nejlepší nový umělec z roku 1982. MTV také hrála videa Asie někdy až pětkrát denně. Portály Billboard i Cash Box vyhlásily debut Asie jako nejlepší album roku.

Úspěch však byl příliš, příliš rychlý. V době, kdy se sešli a zahájili práce na svém druhém albu v zimě roku 1983, začaly se v týmu objevovat praskliny. Tvořivé napětí a ego - nemluvě o tom, že se musí dostat na stejný vrchol nejprodávanějšího alba předchozího roku - zapůsobily, se se nahrávky druhého alba tvořily mnohem příjemnější než první. Ale nahrávání alba mimo jejich rodnou Anglii (v Morin Heights, Quebec) přineslo problémy.

Druhé album "Alpha" vydané v červenci 1983 dosáhlo podobného úspěchu v prodejích, nicméně ani druhé album, stejně jako žádné další album kapely již nezopakovalo úspěch první nahrávky. Druhé album sice získalo platinu a obsahovalo hity "Don't Cry" a "Smile Has Left Your Eyes", ale praktický tlak Geffen na to, aby přinesli nepopiratelné popové hity, se začal ukazovat. "Měli jsme cenný úspěch," vzpomíná Wetton. "Dostali jsme se sice na vrchol, ale bylo iluzí myslet si, že tam zůstaneme. Kapela stále hledala základ své hudební entity." Pouze skladba "Don't Cry" vystoupila sice na pozici #1 v Album Rock Track a v Top 10 Pop Hit v létě 1983, i video si získalo i značnou pozornost na MTV, a singl "Smile Has Left Your Eyes" byl další skladbou v Top 40 Hit kapely. Video ke "The Smile Has Left Your Eyes" bylo také hodně uváděno na MTV. Magazín Rolling Stone však označil "Alpha" jako vyprodukované komerční album, zatímco další konstatovali, že Howe a Palmer byli zcela odsunuti pouze do role hudebníků. "Alpha" si získala vlažné recenze od recenzentů, zatímco album samotné dosáhlo platinového statusu za prodeje a vystoupalo na pozici #6 v žebříčku alb na Billboard.

Osobní konflikty na turné Alpha začala kapela tahat před sebou. V říjnu bylo oznámeno obrovské vysílání MTV a Westwood One Radio Network z vyprodané prosincové show kapely v tokijské aréně Budokan. Přesto však začalo docházet k jistému vnitřnímu pnutí mezi členy kapely, namísto pocitu euforie uvnitř kapely, rozpory v řijnu 1983 vyvrcholily odchodem Johna Wettona, který byl v té době zklamán z prodejů. Jeho odchod ohromil rockový svět. Skupina uvedla, že Wetton to oznámil po telefonu a vůbec nepředpokládali předem tento krok. Wetton později uvedl, že jedním z faktorů mohla být jeho závislost na alkoholu. V každém případě podzimní etapa jejich turné v USA v roce 1983, která začala v létě, ale byla náhle ukončena 10. září po vystoupení v Pine Knob v Detroitu, byla náhle zrušena, a to údajně kvůli nízkým prodejům vstupenek. Na poslední chvíli jej nahradil na vysoce propagovaný koncert "Asia In Asia" v Nippon Budokan Hall v Tokiu v Japonsku dne 6. prosince 1983, další veterán progresivního rocku a bývalý Palmerův kolega Greg Lake, ex-člen King Crimson a ELP. Koncert z haly Budokan byl prvním koncertním vysíláním přes satelit na MTV ve Spojených státech a později v domácím videu. Některé skladby musely být hrány v nižším rejstříku, aby vyhovovaly Lakeovu hlasu, který četl většinu textů z teleprompteru. Lake to komentoval později v rozhovorech, že byl požádán, aby nahradil Wettona pouze nakrátko.

Lake opustil sestavu počátkem roku 1984 a do Asie se vrátil opět John Wetton, aby kapela mohla začít pracovat na svém dalším albu. Ale po krátké době práce na dalším albu Steve Howe odešel do GTR, další supergroup, která vznikla ze spolupráce se Steve Hackettem, ex-členem Genesis. Byl nahrazen kytaristou kapely Krokus Mandy Meyerem.

Třetí album Asia bylo předběžně nazváno "Arcadia", ale během nahrávání bylo zjištěno, že toto jméno už používal nadcházející rozpracovaný projekt od Duran Duran. Album bylo přejmenováno na "Astra" (opět v tradici názvů začínajících písmenem A) a bylo vydáno v listopadu 1985. Album přineslo jeden hit "Voice Of America", ale ve srovnání s obrovským úspěchem prvních dvou alb se členové vnímali "Astra" jako zklamání. Album nebylo vůbec tak komerčně úspěšné jako první dvě alba. Label zrušil plánované vystoupení kvůli nedostatku zájmu. Howeova náhrada, Mandy Meyer z Krokus přinesl do hudby více hard-rockového přístupu. Kapela nahrála další singl "Go" (pozice #46), ve kterém Meyerovo kytarové sólo bylo jako primární prvek. Hudební video se stalo dalším hitem na MTV, ale v roce 1986 se tato sestava Asia rozešla, čímž ukončila historii skupiny v tomto složení. Třebaže nebylo učiněno žádné oficiální oznámení o rozpadu, během několika měsíců se členové zapojili do různých projektů. "Prorazili jsme příliš brzy," vzpomínal Carl Palmer během rozhovoru v roce 1990. "Byli jsme tedy jedineční a jsme stále: anglický rock s technickým zázemím, sofistikovaný rock se mísil s melodiemi a singly. V těch dnech to bylo tabu, a dnes je také velmi zřídka zaslechnete."

Wetton se objevil v lednu 1987 na albu "Wetton-Manzanera" zaznamenaném kytaristou Philem Manzanerou, založenou na materiálu původně určeném pro Asii. V roce 1987 Wetton také hrál s projektem Phenomena na jejich albu "Dream Runner", ze kterého se ujal jako hit číslo jedna v Jižní Americe singl "Did It All for Love" i s natočeným videem. Asia také přispěla za produkce Giorgio Morodera skladbou "Gypsy Soul" k filmovému soundtracku "Over The Top" Sylvestera Stalloneho, třebaže Wetton byl už jediným původním členem kapely. Palmer se sešel v roce 1987 s Keithem Emersonem a neznámým basistoum jmenem Robert Berry v projektu "3". Downes realizoval nesčetné množství projektů, včetně spolupráce s Mikem Oldfieldem a Gregem Lakeem stejně jako producent nové skupiny Steve Howea GTR. Vydal také experimentální instrumentální sólové album s názvem "The Light Program" pod názvem projektu "The New Dance Orchestra".

Wettonův a Downesův pokus o restartování skupiny v roce 1987 s kytaristou Scott Gorhamem (ex-Thin Lizzy) a bubeníkem Michaelem Sturgisem (ex-A-ha) zcela vyšuměl, když se nebyli schopni domluvit celosvětově k nahrávání. Wetton a Palmer byli úspěšnější, když spojili skupinu na několik turné po Evropě v létě a na podzim roku 1989. Downes (který pracoval na projektu s Gregem Lakem) nebyl k dispozici, takže na klávesy hrál John Young. Kytary na tomto turné zastal Alan Darby, který byl krátce nahrazen německým kytaristou Holgerem Larischem, Zoe Nicholas a Susie Webb hostovaly v sestavě jako doprovodné vokalistky. Navzdory Wettonova rozčilování kvůli Asii, která pokračovala později i bez něj v 90. letech minulého století, byla tato sestava s nadhledem sledována ostatními členy skupiny Asia.

V roce 1990 se Asia ještě vrátila do studia ve složení Wetton, Palmer a Downes a byli připraveni udělat další krok. Přibrali amerického kytaristu Pat Thralla, známého pro spolupráci s Pat Traversem a Glennem Hughesem a nahráli nový materiál. Nové skladby se nakonec objevily jako další skladby i s kytaristou Stevem Lukatherem a dalšími hudebníky na albu ze srpna roku 1990 album "Then & Now" se čtyřmi novými skladbami. Skladba "Days Like These" se dostala v létě 1990 do výraznějšího zařazování na rozhlasových stanicích AOR, což znovu vyvolalo zájem o kapelu. Kytarista Pat Thrall nastoupil na turné s trojicí Downes, Palmer a Wetton a hráli klasický materiál včetně písní King Crimson nebo U.K. "Byli jsme tak hudební kompatibilní," řekl Wetton v té době. "Pokusili jsme se o další věci a byli jimi zklamáni. Rok 1990 se zdá být vhodným časem pro Asii."

Byli vybráni na letní turné po Evropě s nepravděpodobnémi headlinery, The Beach Boys, kde hráli na otevřených arénách pro 25 000 diváků. Není třeba dodávat, že skupina byla nervózní ohledně reakce diváků. Nicméně, neměli se čeho bát, protože Asie dostala ohromující pozitivní reakci na každé vystoupení při turné. "Každý z nás dělal hlavně studiovou práci těsně před tímto turné," říká Downes. "Když to shrneme, všichni jsme postrádali společné hraní a pocit kapely, vzrušení z hraní na živo a opět stát na velké scéně." Kapela koncertovala v Sovětském Svazu v listopadu 1990, když hrála před 20 000 fanoušky na dvou vyprodaných večerních koncertech na Rudém náměstí. "Co si o tom vystoupení pamatuji," vzpomíná dnes Palmer, "je to, že jsme používali Gorbačovovu limuzínu a museli jsme čekat dvě hodiny na oběd od McDonald's!"

Píseň "Days Like These" vystoupila ve Spojených státech na pozici #64 v roce 1990 a dostala se až na pozici #2 v žebříčku United States Album Rock Tracks. Video bylo sice plánováno, ale nakonec nebylo realizováno, protože různé problémy znemožnily šanci singlu v Top 40. Asie obdržela zlaté ocenění RIAA Gold za album "Then & Now" až o mnoho let později, ale počáteční odezva byla skromná, protože album nedokázalo zabodovat v Top 100. K dispozici jsou na DVD/CD koncerty Asie v SSSR včetně bonusové studiové skladby "Kari-Anne" zaznamenané čtveřicí Wetton-Downes-Gorham-Sturgis v roce 1987 a Francisem Dunnerym hostujícím v kytarovém sólu. Wetton opustil skupinu v dubnu 1991 po turné po Jižní Americe, když jej odradil zanedbatelný úspěch Asie ve Spojených státech.

Nové album už takového obchodního úspěchu nedosáhlo, což se projevilo i zrušením připravované koncertní šňůry. Asia se na sedm let víceméně odmlčuje. Geoff Downes se rozhodl pokračovat s Asia a zreformovat skupinu kolem sebe. V roce 1992 nastoupil nový basista a zpěvák John Payne a kapela se vrátila do studia až v roce 1992, kdy nahrává své čtvrté album "Aqua". Oba hudebníci spolu několik let společně natáčení spolupracovali s různými dalšími hudebníky. V té době už ale v sestavě působí zpěvák a baskytarista John Payne a sólový kytarista Al Pitrelli, budoucí člen Megadeth. Během nadcházející série koncertů odchází i Palmer, aby se zapojil do znovuoživených ELP. A to byl v podstatě definitivní konec slavné sestavy Asia, protože následovalo období pokusů o znovuvzkříšení, měnil se styl hudebníci i kvalita nahrávek.

Kapela oznámila plány na světové turné po 11. červnu 1999. Po tomto turné doufali, že nahrají nové album a Downes a Wetton už skládali písně. Bohužel se to nikdy nestalo. Téměř tak rychle, jak celý projekt začal, se zase rozpustil. Akce, ve kterou tolik doufali, bude muset počkat na svůj další den... Krátce nato se Carl Palmer a John Wetton sešli v nové kapse nazvané Qango. S kytaristou Davidem Kilminsterem a klávesovým hráčem Johnem Youngem se v únoru 2000 vydali na sérii vystoupení v Británii, která obsahovala klasický materiál ELP, Asia a King Crimson spolu s nějakým novým materiálem. Přehlídky byly nabité a dobře přijaté, což vedlo k tomu, že skupina každý večer zahrála několik přídavků. "Byl to úžasný pocit, že jsme se vrátili na pódium a hráli tento materiál s naší novou kapelou," řekl Palmer. Wetton k tomu dodal: "Koncerty byly velmi úspěšnáé a přiváděly do varu, takže jsme chtěli pokračovat s dalšími turné a nahráváním nového materiálu." I tato sestava však měla jen krátkodobé trvání a po triumfálním turné po Velké Británii se členové Qango vydali na odlišné cesty.

Na příštích pár let zůstali původní členové zaneprázdněni jednotlivými projekty. John Wetton se vrátil ke své sólové kariéře, Carl Palmer zformoval outfit "The Carl Palmer Band". Steve Howe hodně koncertoval s Yes a Geoff Downes pokračoval ve své vlastní sestavě Asia. Ale nadcházející roky přinášely jen další změny sestavy a další, už nepříliš úspěšná alba. Střídali se především kytaristé, Asia se snažila měnit styl a zkoušela prorazit s progresivnější formou hudby, ale příliš se jí to nedařilo.

V roce 2006 odchází z kapely i poslední zakládající člen Downes kvůli reunionu původní sestavy a dochází ke vzniku dvou Asií. Rozdělení kytarista Payne popsal jako "bolestivé". Když Downes odešel v roce 2006, Payne vlastnil významnou část práv na název kapely "Asie", dokud nebyla stanovena právní dohoda vedením obou skupin. Dne 9. května 2006 se John Payne, Geoff Downes, John Wetton, Carl Palmer a Steve Howe smluvně dohodli, že té první zůstává původní jméno a původní sestava z roku 1982, John Payne by mohl pokračovat ve svém 15 letém období s Asií pod názvem "Asia Featuring John Payne". "Asia Featuring John Payne" debutovala v roce 2007 s Paynem na vokálech a baskytaře, Guthrie Govan na kytaru, Erik Norlander na klávesy a Jay Schellen na bicí. Stávající sestava už bez Downese pokračovala krátkou dobu předtím, než přetransformovala do projektu GPS.

Oficiální internetové stránky každé skupiny odrážejí rozdělení mezi sdílenou historií pod Payneho vedením s originální kapelou, když se reunionova Asie přiznává pouze alba z před- a po-Paynovském období, zatímco "Asia Featuring John Payne" se označuje jako Payneho éra v letech 1991-2006 mezi alby "Aqua" 1992 až po "Silent Nation" (2004) jako součást své vlastní diskografie. "Asia Featuring John Payne" však vystupuje se skladbami z celé historie Asia.


Downes a další tři původní členové Wetton, Palmer a Howe iniciovali setkání v Anglii počátkem roku 2006 k formální dohodě o práci v tomto roce. Po celkem zběsilých pověstech oznámili, že tato původní sestava Asie plánuje CD, DVD a světové turné k oslavě 25. výročí. Kapela se objevila v říjnu 2006 na americkém kabelovém kanálu VH-1 Classic a zahájila světové turné zaměřené převážně na Spojené státy. Na setlistu se podílela většina prvního alba, stejně jako pár písniček z druhého alba, spolu s jednou skladbou kapel Yes, ELP, King Crimson a Buggles, aby potvrdili historii každého člena kapely. V rozhovoru v roce 2006 kytarista Steve Howe řekl: "Toto je skutečná Asie. Došlo k dalším inkarnácím skupiny, ale tohle je jediná, kterou si veřejnost skutečně přeje."

Turné začalo 29. srpna 2006 v Rochesteru, New York. Kompilaci "The Definitive Collection" vydala společnost Geffen/Universal, aby byla v září k dispozici během turné. Kolekce to dotáhla na pozici #183 na amerických albových grafech - poprvé od doby, kdy se Asie objevila v žebříčcích v roce 1990. K dispozici byla pouze omezená edice v obchodech Best Buy, která také obsahovala DVD všech hudebních videoklipů kapely.

Turné reunionu pokračovalo v roce 2007 na větších sálech podložené úspěchem koncertů z roku 2006, kde skupina hrála hlavně v klubech a divadlech. Světové reunionové turné Asie brzy zrychlilo a přeneslo se ze severní Ameriky do Spojeného království, Japonska, Mexika a Jižní Ameriky, druhá větev pak turné v Severní Americe, před kulminací na evropském turné v červenci 2007. Mnoho z nich bylo vyprodáno, včetně všech sedmi zastávek v Japonsku. Koncerty v Japonsku byly vybrány k nafilmování reunionu a v roce 2007 je skupina vydala živou nahrávku "Fantasia: Live In Tokyo" na CD/DVD prostřednictvím Eagle Records, aby připoměla jejich 25. výročí a dokumentující úspěch turné 2006-2007. Další termíny na konci roku 2007 byly zrušeny, když se John Wetton podrobil operaci srdce. Naštěstí se John rychle zotavil a dovolil skupině začít pracovat přesně na tom, co fanoušci očekívali - první album Asie s původním složením poa více než dvou desetiletích.

V polovině roku 2007 vešli všichni čtyři originální členové (Wetton, Downes, Howe a Palmer) do studia, aby nahráli nové album, které od roku 1983 znamenalo první nahraný materiál všech čtyř původních členů. Kapela pokračovala v turné, dokud je Wettonova operace srdce v druhé polovině roku nepřinutila odložit zbývající data turné na rok 2008.

Nové studiové album s názvem "Phoenix" bylo vydáno u Frontiers Records dne 14. dubna 2008, prostřednictvím EMI/Capitol 15. dubna i v Severní Americe spolu se zahájením celosvětového turné. Dvanáctiskladbové album obsahuje i skladbu "An Extraordinary Life", založenou na Wettonových zkušenostech s jeho špatným zdravotním stavem, rockovější písně "Never Again" a "Alibis" a silné balady "Heroine" a "I Will Remember You". Na světovém turné bylo také uvedeno pár nových písní. Obal alba opět zpracoval známý kreslíř a designér Roger Dean. Albu "Phoenix" se vedlo dobře na americkém i evropsko-japonském trhu. Debutoval na pozici #73 v americkém Billboard 200, kde skupina od roku 1985 neměla žádné album studiové album. Album "Phoenix" nezklamalo, takže fanoušci a rockoví kritici zůstali věrni.

Jako zvláštní finále turné po Spojených státech, skupina poprvé poprvé přehrála celé první album "Asia" na koncertě v San Francisku v The Regency Center 5. května 2008. Album zabralo celou druhou polovinu večerního koncertu. V létě 2009 Asie cestovala po Spojených státech společně s kapelou Yes. Asie zahajovala koncert svoji cca 55 minutovou show, zatímco Yes v druhé polovině večera hráli svůj setli asi hodinu a 50 minut. Setlist Asie zahrnoval pouze "An Extraordinary Life" z alba "Phoenix", zbývající skladby pocházely z prvních dvou alb a jeden cover od The Buggles - "Video Killed The Radio Star" s Wettonovým zpěvem a Downesem s vokoderem, jeden od King Crimson - "The Court Of The Crimson King", který byl nahrán originální inkarnací této skupiny s Gregem Lakeem na vokálech, a jedna píseň od Emerson, Lake & Palmer "Fanfare for the Common Man". Z tohoto setlistu byly při turné vynechány skladby od Yes, třebaže při dřívějších vystoupeních "Four Original Members" hrála Asie také cover "Roundabout". Na rozdíl od dřívějších očekávání, Downes nehrál s Yes, ačkoli jejich setlist zahrnoval dvě písně z alba "Drama" z roku 1980, kde Downes hrál na klávesy. Série koncertů ke konci turné uváděla i zvláštní vystoupení Iana McDonalda na flétnu a zpěv v "The Court Of The Crimson King", na které se spoluautorsky podílel, a doprovodný vokál v "Heat Of The Moment").

Při přestávce turné v lednu 2009 se Wetton a Downes sešli, což by byla zvláštní noc pro fanoušky projektu iCon, na koncertě v kostele St. Mary-Le-Bow v Londýně. Koncert měl za úkol připravit jejich třetí album iCON s vystoupením natočeným pro pozdější vydání pod názvem "Urban Psalm". Fanouškům však připravili ještě překvapení s méně a vzácně hranými klasikami Asie jako "Countdown To Zero", "My Own Time" a "Rock and Roll Dream". iCon pak pokračovali na turné jako Asia. Léto 2009 vidělo společné turné s progresivní legendou - Yes, spojení, které naznačovalo novou etapu v Geoffově kariéře. Vystoupení na podporu "Phoenix" se konalo v srpnu. Jejich vystoupení na festivalu v Cambridge ve Velké Británii bylo zaznamenáno pro video nahrávku s názvem "Spirit Of The Night".

Koncem roku 2009 skupina začala pracovat na jejich dalším albu. Podle webové stránky Johna Wettona z konce listopadu 2009: "Dobrou zprávou je, že nové album přibývá, více než pomalu (či mdle), pokud jde o pokrok. Tento týden jsem dokončil dva sólové vokály s kompletními sbory ve třech. Jsem to já, Geoff [Downes], Steve R[ispin] a Mike Paxman ve studiu - Carl [Palmer] je prakticky hotov, Steve H[owe] je napůl hotov a vrátí se k dokončení po turné Yes. Zní to naprosto úžasně". Druhá deska reunionu pak vyšla ve Velké Británii dne 26. dubna 2010 pod názvem "Omega".

Rozsáhlá evropská část zahájila turné v dubnu a přivedla skupinu do Finska, Ruska, Itálie, České republiky, Švýcarska, Rakouska, Francie, Nizozemska, Německa a zpět domů do Velké Británie. Původní sestava Asia pak zavítala i do České Republiky, což byla u nás její premiéra. Poprvé to bylo v roce 2008 v Retro Hall, Praha, v květnu 2008, ve zlínské repríze na Masters Of Rock Cafe v dubnu 2009. Potřetí vystupovala Asia v tuzemsku v rámci světového turné The Omega Tour 2010, které bezprostředně navazovalo na vydání studiové desky "Omega". Jedno vystoupení ve Švýcarsku bylo natočeno na třetí reunion naživo pod názvem "Resonance". Od skladeb členů kapely nyní upustili a hráli převážně skladby z alba "Omega". Dvě další turné po Severní Americe s přidanými termíny ve střední a jižní Americe a Evropě v roce 2011 ukončily turné kapely k "Omega".

Další album chtěla kapela dokončit s načasováním, které by se trefilo do třicátého výročí kapely. Nové album se symbolickým názvem "XXX" bylo vydáno v USA dne 2. července 2012 a celosvětově přibližně ve stejnou dobu. V září 2012 odehráli čtyři vystoupení v Japonsku, turné po Severní Americe začalo 11. října 2012. Vystoupení v Británii však musela být po několika koncertech zrušena kvůli tomu, že Palmer onemocněl vážně virem E. coli.

Dne 10. ledna 2013 oznámil Steve Howe svůj odchod z kapely, aby se mohl soustředit na své další projekty včetně kapely Yes, čímž znovu skončil reunion původní sestavy. Asie uvedla, že bude pokračovat s novým kytaristou, kterým se stal Sam Coulson. Výsledkem spolupráce s novým členem bylo album "Gravitas". Nová sestava se představila naživo už v roce 2013. Kapela dokončila nahrávání alba Gravitas v prosinci 2013 a v lednu 2014 začali natáčet hudební video pro skladbu "Valkyria", která vyšla jako singl. Obálku opět vytvořil jejich dlouholetý spolupracovník Roger Dean. Dne 30. ledna 2014 Wetton odhalil seznam skladeb na albu prostřednictvím oficiálních internetových stránek Asie a hovořil o každé skladbě z alba. Album bylo vydáno 24. března 2014 a dosáhlo 27. března pozice #1 v žebříčku Progressive Rock Chart na emusic.

Po vydání "Gravitas" a následném turné si kapela vybrala téměř tříletou přestávku, protože John Wetton musel kvůli rakovině podstoupit chemoterapii a prodělal závažnou operaci odstranění rakovinového nádoru. Podle oficiálních stránek Wettona se zákrok konal 16. května 2015. John následně děkoval chirurgickému týmu doktora Chana a dodává, že je "mimořádně vděčný za nádherná přání a modlitby", které dostával od fanoušků ve dnech jeho hospitalizace. Dne 5. prosince 2016 Asia oznámila americké turné spolu s americkou rockovou kapelou Journey s 12 zastávkami se začátkem 15. března 2017 v Yakima Valley Sundome v Yakimě, Washington, o čtyři dny později oznámily vydání živého alba "Symfonia: Live in Bulgaria 2013", na kterém vystoupili s Plovdiv Philharmonic Orchestra.

Dne 11. ledna 2017 vydal Wetton prohlášení, že kvůli dalšímu cyklu chemoterapie nebude schopen vystoupit na 12 koncertech vyhlášených pro turné s Journey. Nahradí jej Billy Sherwood, spoluhráč a Wettonův spoluautor a producent alba "Raised In Captivity". Skupina původně chtěla úplně zrušit turné, ale management a agenti Journeye to odmítli a donutili je, aby vybrali Sherwooda jako náhradu v poslední chvíli.

Dne 31. ledna 2017 zaskočila ale hudební svět smutná zpráva, že zemřel ve věku 67 let zpěvák, skladatel a baskytarista John Wetton, když v ranních hodinách prohrál svůj těžký souboj s rakovinou. Podle informace svých hudebních přátel skonal ve spánku. Podlehl rakovině tlustého střeva. Zemřel za neúnavného pracovního úsilí, tak tři týdny poté, co oznámil, že se stahuje z nadcházejícího turné po USA s kapelou Asia, neboť se musel podstoupit dalšímu kolu chemoterapie.

Palmer později prohlásil: "Takže jsme vyjeli s Billym a prožili jsme úžasné období. Byl to skvělý zážitek všude kolem a jsem rád, že jsme to udělali. John by byl rád, kdybych byl na tomto turné, takže jsem rád, že jsme to udělali jakoby pro něj." Dne 17. června 2017 odehrála Asie vystoupení v jeho rodném městě na jeho počest nazvanou "An Extraordinary Life".

Po Wettonově smrti Downes uvedl, že duo pracovalo na dalším albu Asia a uvedl, že doufá, že je nakonec dokončí a vydá jako závěrečný odkaz Wettona. Není jasné, zda Wetton nahrál nějaké části, nebo jestli album bylo jen v procesu skládání písní. V srpnu Palmer uvedl, že neexistuje žádný okamžitý plán pro pokračování v činnosti Asie, neboť uplynul příliš krátký čas k tomu, aby se rozhodlo a navíc členové kapely byly mezitím zaneprázdněni dalšími projekty.

Ron "Bumblefoot" Thal se připojuje k sestavě jako nový zpěvák a kytarista. Původní kytarista a bývalý člen Steve Howe bude pouze hostovat. Dva roky po tom, co se skupina proslavila a úspěšně uspěla na turné s Journey v USA, se nová sestava ASIA vrátí na koncertní pódia v Severní Americe jako speciální hosté turné YES "ROYAL AFFAIR". Britská rocková kapela se vrací s novou sestavou, v níž budou zakládající členové Carl Palmer na bicí a Geoff Downes na klávesy, doprovodný zpěv a basista Billy Sherwood, poprvé se ke kapele připojí sólový kytarista a zpěvák Ron "Bumblefoot" Thal, uznávaný sólový umělec a bývalý člen Guns N Roses a současný člen prog-rockové kapely Sons Of Apollo. Pozvánku na vstup do kapely obdržel od Palmera i Downese poté, co s ním Geoff spolupracoval v projektu s názvem The Platinum Rock All Stars. "Ron je pozoruhodně inovativním kytaristou," říká Downes, "s víceúrovňovou vokální schopností. Věřím, že to dodá našemu materiálu zcela novou dimenzi."


Na turné s kapelami YES a ASIA se představí i člen Moody Blues John Lodge a jeho kapela a ELP Legacy Carla Palmera se speciálním hostujícím zpěvákem Arthurem Brownem. Asie zahraje své nejznámější písně a vzdá hold svému zakladateli Johnovi Wettonovi. Zakládající člen a originální kytarista Steve Howe se každý večer připojí k Asii na turné Royal Affair, aby si zahrál několik největších hitů kapely a uctil památku svého přítele Johna Wettona. Bude to poprvé, co Howe vystoupí s kapelou od jeho odchodu v roce 2013. Asia také představí svou novou sestavu s kytaristou a zpěvákem Ronem "Bumblefoot" Thalem a basistou Billy Sherwoodem.

Zpět
Původní členové:
John Wetton - Bass, Lead Vocals, Acoustic Guitar (1981-1983, 1984-1986, 1989-1991, 2006-2017 death)
Steve Howe - Guitars, Mandolin, Backing Vocals (1981-1984, 1992-1993, 2006-2013)
Geoff Downes - Keyboards, Backing Vocals (1981-1986, 1990-present)
Carl Palmer - Drums, Percussion (1981-1986, 1989-1992, 2006-present)

Současní noví členové:
Sam Coulson - Guitar, Backing Vocals (2013-present)
Billy Sherwood - Lead Vocals, Bass (2017-present)
Mihnuvší se členové:
Mandy Meyer - Guitars, Backing Vocals (1984-1986)
John Payne - Lead Vocals, Bass, Additional Guitars (1991-2006)
Guthrie Govan - Guitars, Backing Vocals (2000-2006)
Jay Schellen - Drums, Percussion (2005-2006)
Chris Slade - Drums, Percussion (1999, 2000-2005)
Ian Crichton - Guitars (1998-1999) Mike Sturgis - Drums, percussion (1994-1997, 1998-1999)
Al Pitrelli - Guitars (1991-1992, 1993-1994)
Aziz Ibrahim - Guitars, Backing Vocals (1994-1998)
Elliott Randall - Guitars (1996)
Trevor Thornton - Drums (1992-1994)
Vinny Burns - Guitars, Backing Vocals (1992-1993)
Pat Thrall - Guitars, Backing Vocals (1990-1991)
Greg Lake - Lead Vocals, Bass (1983-1984; died 2016)

Roky Bass, Lead Vocals Guitars Drums Keyboards
1981 - 1983 klasická sestava John Wetton Steve Howe Carl Palmer Geoff Downes
1983 - 1984 Greg Lake Steve Howe Carl Palmer Geoff Downes
1984 - 1986 John Wetton Mandy Mayer Carl Palmer Geoff Downes
1989 /* John Wetton Alan Darby Carl Palmer John Young
(*) rychlé střídání kytaristů v obsazení, v kapele působily i doprovodné vokalistky Susie Webb a Zoe Nicholas, krátce se objevoval i bubeník Nigel Glocker
1989 - 1990/1991 John Wetton Holger Larish Carl Palmer Geoff Downes
1991 - 1992 John Wetton Pat Thrall
Steve Lukather
Steve Howe
Carl Palmer Geoff Downes
1991/1992 - 1993 John Payne Steve Howe
Vinny Burns
Keith More
Al Pitrelli
Trevor Thornton Geoff Downes
1993 - 1994 John Payne Al Pitrelli Mike Sturgis Geoff Downes
1994 - 1998 John Payne Aziz Ibrahim
Eliot Randall

Mike Sturgis
Bob Richards
Geoff Downes
1999 John Payne Ian Crichton
Mike Sturgis
Chris Slade
Geoff Downes
2000 - 2005 John Payne Guthrie Govan
Chris Slade
Geoff Downes
2005 - 2006 John Payne Guthrie Govan
Jay Schellen
Geoff Downes
2006 - 2013 klasická sestava John Wetton Steve Howe Carl Palmer Geoff Downes
2006 - 2017 John Wetton Sam Coulson Carl Palmer Geoff Downes
2017 - dosud Bill Sherwood Sam Coulson Carl Palmer Geoff Downes

Členové
(Celým jménem John Kenneth Wetton)
(Narozen 12. června 1949 Willington, Derbyshire,
zemřel 31. ledna 2017)
Bass, Vocals


John Wetton byl anglický zpěvák, baskytarista a kytarista. John byl profesionálním zpěvákem, hudebníkem a skladatelem již od konce 60. let minulého století. Postupně vystupoval se skupinami Mogul Thrash, Family, King Crimson (kde spolupracoval s přítelem z dětství Robertem Frippem), Roxy Music/Bryan Ferry Band, Uriah Heep, U.K., Wishbone Ash a Phenomena. Wetton získal světovou popularitu v roce 1982 s nástupem nové skupiny Asia, když skupina prodala miliony kopií svého debutového alba z roku 1982, které se v hitparádě Billboard Hot 100 umístilo na prvním místě. Toto album zůstává dodnes jedním ze čtyř alb, která v tomto žebříčku zůstala na 1. místě po dobu devíti za sebou jdoucích týdnů.

V srpnu 2007 John Wetton podstoupil operaci srdce, která odsunula zbytek naplánovaného koncertního turné obnovené skupiny Asia do doby, než se plně zotaví. Zemřel dne 31. ledna 2017 ve věku 67 let po několikaletém boji s rakovinou tlustého střeva.


Podrobněji na: John Wetton


Členové
(celým jménem Stephen James Howe)
(Narozen 8. dubna 1947, Holloway, severní Londýn, Anglie)


Steve Howe je anglický kytarista známý pro své účinkování v progressive rockové skupině Yes, kde v roce 1970 nahradil původního kytaristu Petera Bankse a přinesl do hry Yes "poryv nového větru". Předtím hrával ve skupinách Syndicats, The In Crowd, Tomorrow, Bodast, Asia a GTR, přičemž realizoval i několik sólových alb. Výborný technik ve hře na akustickou i elektrickou kytaru.

Steve Howe byl první kytarista, který získal 5 let za sebou cenu "Best Overall Guitarist" časopisu Guitar Player Magazine, a to v letech 1977-1981. V roce 1981 byl jako první rockový kytarista uveden do Guitar Player Hall of Fame (Kytariová síň slávy). Steve je plodný umělec, své 19. sólové album vydal v roce 2010 a v roce 2015 pak "Anthology".

Podrobněji na: Steve Howe


Členové
(Celým jménem Geoffrey „Geoff“ Downes)
(Narozen 25. srpna 1952, Stockport, Anglie, UK)
Keyboards


Geoff Downes je britský rockový klávesista, skladatel a hudební producent. Je znám především jako člen skupin Asia a Yes, krátce i Buggles. S Yes hrál v letech 1980 až 1981, když kapela po první roztržce vydala v novém složení album "Drama". Podruhé se k této skupině připojil v roce 2011 a nahrál s ní desku "Fly From Here". Od konce 80. let vydává rovněž vlastní sólové desky.

Narodil se ve Stockportu v Anglii a svoji vášeň pro hudbu získal prostřednictvím rodinného spojení - jeho otec byl vyrhaníkem a sbormistrem v kostele ve Stockportu. Dokonce ještě předtím, než nastoupil do hudební školy v Leedsu v roce 1971, bylo pro rodinu a přátele zřejmé, že mají budoucí hvězdu.

Jeho starší bratr Gordon byl v úžasu z talentu mladého muže a podporoval jej. "Od prvních dnů vždy ukázal potenciál showmana, stejně jako ve 13 letech, když si přestříkal zbrusu nové školní boty na stříbrné. Vzpomínám si také na to, že v roce 1967 jsem mu udělal obrovskou skříňku pro basový reproduktor v suterénu našeho velkého starého domu. On si pomyslel si, jak to bylo nádherné! Přál bych si nyní, abych měl kazetu, kterou už odnesl čas, kdy hrál předváděl "Whiter Shade Of Pale" a "Nights In White Satin" v angažmá mého bratra Andyho v říjnu 1969. Bylo to prostě okouzlující. Jenom jsem věděl, že má v sobě to úžasné tajemství pro tvorbu hudby."

Přestavení Geoffa ostatním hudebníkům na vysoké škole v Leedsu jej přivedla v roce 1974 k She's French, jeho první skutečné skupině. "Začali jsme (pod jménem) Nathaniel Mouse. Melody Maker využíval k nastartování kapel soutěží a my jsme se dostali do finále severu. Hráli jsme v mnoha klubech na severu Anglie. Hrali jsme velmi experimentální věci, jazz-fusion se smíchal s Yes a klasickými věcmi - opravdový mish-maš stylů."

Po absolvování školy v roce 1975 Geoff opustil She's French a přestěhoval se do Londýna, aby hledal své štěstí jako hudebník. První měsíce ve velkém městě byly obtížné, ale podařilo se mu uchytit se studiovou práci a podivným koncertováním - dokonce vystoupil ve doprovodné taneční kapele s renomovaným britským rockovým spisovatelem Chrisem Welchem na bicí. Mezi jeho rané zkušenosti s kapelami, které Downes zažil po svém přestěhování do Londýna, byl pokus zkoušet se zakládajícím členem Electric Light Orchestra Royem Woodem a jeho glam-rockem Wizzard. "Byl jsem s nimi ve zkušebně asi tři nebo čtyři týdny, ale opravdu to nefungovalo. Krátce poté, co jsem se přestěhovala do Londýna, jsem absolvoval pár konkurzů - Roy mi nabídl práci klávesisty, a tak jsem s nimi zkoušel, ale nezdálo se, že by to někam spělo."

Geoffrey Downes v roce 1986 Až seznámení s Trevorem Hornem v roce 1976 přivedlo jeho kariéru na nový kurz. Katalyzátorem pro seznámení Geoffa a Trevora byl Tina Charles Band, anglická diskotéková kapela. "Asi devět měsíců po přistěhování do Londýna jsem narazil na Trevora. Bydlel s Tinou v té době a hledal lidi, kteří by hráli v jeho skupině. Kdykoli udělal turné, vyrazil jsem na cestu s ním."

Vzhledem k tomu, že jeho závazky vůči Tině Charles zahrnovaly pouze práci na turné, Geoff hledal i jiné zdroje příjmů, aby se konečně uživil. Jako klávesista byl pozván, aby se připojil ke kytaristovi Garymu Boylemu v omlazené verzi jeho jazz-rockové kapely Isotope. "Hrál jsem s Colinem Wilkinsonem, bubeníkem s Tininy kapely a chlápkem Stevem Shoneem, baskytaristou a seznámil jsem se s Garym, když jsem byl na Leeds Music College, kam docházel o několik let dříve. Požádal mě, abych se připojil. Hrál jsem s nimi velmi krátkou dobu, ale stále jsem se koncertoval u Tiny Charles. Bylo to něco tady a něco tam, až se nakonec Gary rozhodl znovu se vrátit zpátky na sever. Už to dál nešlo."

Když se Tina Charles Band rozpadl, Downes a Horn pokračovali ve spolupráci. Hrávali na diskotékách, Horn produkoval a Downes dělal overdubs. Dva úspěšné singly, které nesly jejich autorství Downes/Horn, byly "Monkey Chop" pro Dan-I a "Back Of My Hand" pro The Jags.

Dalším zdrojem příjmů byla "jinglova scéna, která byla výnosná a dále jej podržela. Jeho bratr Gordon však připomínal, že to nebyl nijak zvláště lukrativní životní styl. "Geoff si vydělával skromně psaním znělek pro televizní reklamy, a to s využitím Hammondových varhan, které dostal darem k 17. narozeninám. Řekl mi, že jeho nejúspěšnější jingle bylo pro British Gas." Jeho bratr si také vzpomíná, že během té doby jeho mladší sourozenec žil v neudržované staré garsonce s mechem rostoucím po stěnách poblíž stanice Earlsfield v jižním Londýně.

Koncem 70. let začali Downes a Horn ve studiu spolupracovat, pracovali na komerčních jinglech a zdokonalovali svůj vlastní styl electro-pop hudby. V roce 1979 už jako dvojice The Buggles dokončili skladbu "Video Killed The Radio Star" a zaútočili na popové grafy. Šťastný osud je zasáhl hned dvakrát, když byli oba dva členové vyzváni, aby nahradili Ricka Wakemana a Jona Andersona v kapele Yes v roce 1980 po vnitřních rozporech v kapele.

Třebaže kariéra u Yes trvala krátce, Geoff se spřátelil se Steve Howem, které je spojilo několikrát během příštích 25 let. Kapela Asia vyrostla z popela Yes, když se Downes a Howe spojili s Carl Palmerem a Johnem Wettonem. "Úspěch s Asií přišel velmi rychle. Bylo to, kdybychom vystoupili z jednoho autobusu a jiný okamžitě přijel." Když se z nich stali v roce 1982 superstar, Wetton odešel koncem roku 1983 po vydání druhého alba, třebaže jej nahradil Greg Lake, ale to byla jen krátká epizoda.Počátkem roku 1984 se Wetton vrátil, ale odešel naopak Steve Howe. Kapela přesto dále pokračovala. Třetí album "Astra" trpělo špatným prodejem a malým zájmem. Asia se dočasně rozplynula ve zdánlivě předčasném konci.

Když šla Asia stranou, Geoff přijal pozvání od Steve Howea, aby produkoval první album kapely GTR, projektu dvou kytaristů Steve Howea a bývalého člena Genesis Steve Hacketta. Načasování vzhledem k výsledku alba "Astra" perfektní. "Vpadl jsem přímo do alba GTR. Nějakým způsobem jsem neměl čas se zamyslet nad scházejícím úspěchem. Když vyšla "Astra", byl jsem ve studiu s GTR. Přeladil jsem svoji mysl."

GTR si získali menší úspěch už se singlem "When The Heart Rules Mind", po němž se Geoff vrátil do studia, aby mohl pracovat na svém prvním sólovém albu. Jeho cílem bylo vytvořit hluboký strukturovaný zvuk pomocí kláves pouze v jednočlenném obsazení. Vzal své klasické základy a syntetizoval do hudby různé kulturní vlivy, až se mu podařilo spojit zvuk a technologii revolučním způsobem.

Svoji sólovou snahu pojmenoval The New Dance Orchestra a vybral si podtitul "The Light Program", kterým vzal poctu raným radiovým dnům ve své vlasti. "Když BBC začínali, měli jednu stanici a pak se rozběhli hned na tři stanice. Původní popový program byl nazván "Light Programme". Novinový a dokumentární program byl nazván "Home Service". A samozřejmě měli i "World Service", který stále ještě mají. Je to největší stanice BBC." Nedostatek podpory od nahrávací společnosti ale odsunul projekt, ačkoli později získal kultovní status jako klávesová klasika.

Většina fanoušků ani netuší, že Wetton a Downes pokračovali ve skládání měsíce a léta po neúspěchu "Astra". Setkávali se v různých studiích kolem Londýna, společně vypálili desítky demonahrávek bez plánu na konkrétní projekt. Geoff připomíná, že skládání písní ve studiu přinášelo v podstatě materiál pro Asii, ale výsledky se ne vždy hodily. "Byly to v podstatě věci, které jsme s Johnem napsali a už tehdy jsme je nepovažovali za vhodné pro Asii. Většinou věci na pomezí. A většinou balady. Jedna z písní "We Move As One" si našla své umístění na sólovém albu bývalé zpěvačky ABBA Agnethy Fältskog "Eyes Of A Woman"."

Po jeho prvním sólovém albu v plechovce se Geoff vrátil k produkčnímu křeslu, opět s Stevem Howem. Po úspěchu alba GTR ale odešel Hackett a nechal Howea, aby angažova hudebníka San Jose Josepha Roberta Berryho, který by s ním na druhém albu natočil kytarové party. Podle Geoffa ale tento krok nestačil k tomu, aby upoutal zájem nahrávacích společností o sestavu GTR II. "Taky jsem to produkoval. Když jsme byli asi ze dvou třetin hotovi, Arista Records se nelíbil směr, kterým se skupina ubírala. Nebyli nadšení z myšlenky, aby skupina nazvaná GTR měla jen jednoho kytaristu. Arista uvedla, že pokud kapela nepřijde se sestavou, která by je zajímala, už ji nebude financovat. V tom okamžiku jsem chtěl odejít. Měl jsem své vlastní věci. Nechtěl jsem sledovat skupinu na kolenou."

V roce 1987 byl učiněn pokus o vzkříšení Asie bez Howeho nebo Palmera. Na jejich místě byli bývalý kytarista Thin Lizzy Scott Gorham a bubeník Michael Sturgis (A-Ha). Ale opět se projevilo špatné načasování. "Do té doby jsme nikoho nezajímali. Abychom znovu upoutali pozornost, museli bychom mít nějakou nahrávku. Nebylo to správné načasování, kdybychom se znovu vrátili zpět. Ozvala se JVC z Japonska, která udělala poměrně širokou nabídku, ale v té době to již vyprchalo. Scott a Michael společně vytvořili 21 Guns, takže projekt opět padl." Po skončení GTR dokončil a odložení Asie Geoff obrátil pozornost znovu ke svému sólovému materiálu v Advision Studios. V té době začal pracovat na novém projektu Rain, na návrh manažera Geffen Johna Kalodnera. "John Wetton odešel a začal skládat s několika dalšími lidmi a já jsem se usadil v Advision Studios v Londýně. Právě tehdy jsem začal sám sestavovat sérii skladeb a pracovat s jinými autory jako s (mým přítelem) Johnny Warmanem jako alternativní projekt. Rain vznikl na základě skutečnosti, že se Kalodner docela zajímal o to, že něco podnikám s Maxem Baconem. Právě jsem se chystal udělat druhé album GTR; bylo to svým způsobem pokračování."

Během zkoušek Rain se seznámil s mladým zpěvákem a hudebníkem Johnem Paynem. "Během nahrávání GTR jsem se s Johnem seznámil jen krátce. Max se rozhodl vrátit (domů). Žil na sever, takže to bylo docela těžké. Phil mě znovu představil Johnovi a zopakovali jsme hodně vokálů. S Kalodnerem jsem byl v kontaktu. Snažili jsme se to dotáhnout (projekt Rain), ale nebyl jsem si jistý. Cílem bylo dostat to ke Geffen, ale nikdy to na to nevypadalo. Čas plynul a skladby se nahromadily, ale nebyly dokončeny."

V roce 1989 začal spolupracovat s bývalou Asií a ex-členem ELP Gregem Lakeem na kolekci písní. Dokonce i po Asia In Asia v roce 1983, když Lake nakrátko nahradil Johna Wettona na basu a zpěv, se oběma podařilo udržet přátelství a hluboký respekt k nadání toho druhého. Při vzniku nového partnerství šli do práce pod názvem Ride The Tiger. "Já a Greg jsme byli asi rok ve studiu, co jsem měl Advision. Protože se spojili dva lidé z velmi odlišných směrů, Greg řekl, že je to jako "připadne na tygra". Napsali jsme celkem osm písní. Bylo mnoho věcí, které nikdy neviděly denní světlo. K dispozici byla verze skladby "Street Wars", kterou jsme udělali s Michaelem Gilesem, původním bubeníkem King Crimson. Michael nahrál mnoho věcí."

Ale předtím, než se nové duo mohlo dokončit své plány, Asia by se opět vrátila k aktivitě v roce 1989. Ačkoli Wetton a Palmer koncertovali po Evropě s řadou kytaristů a novým klávesovým hráčem Johnem Youngem, Geoff byl přiveden zpět do sestavy, když se Geffen rozhodlo a schválilo vydání nové best-of kolekce "Then & Now". Euforie však byla krátkodobá, nakonec Palmer odešel do reunionované ELP a Wetton se přestěhoval do LA, aby pracoval na svém prvním sólovém albu.

V Anglii se Geoff ocitl v jedinečné pozici. Asia byla vždy dokonalým místem pro jeho talent na postu klávesisty, a to by byla ideální příležitostí k tomu, aby se kapela znovu zreformovala. Vychutnal si fakt, že tváří v tvář jeho kritikům Asia opět přežije navzdory všem. "Kapela, která by nezemřela, že? No, měli jsme nějaké dobré a špatné časy, ale doufejme, že legenda žije dál. Jistě, chci v tom pokračovat, protože koncept Asia - hraní hudby, která je současně panoramatická, symfonická a rocková - je něco, čeho se mnoho britských rockových kapel vzdalo. Je dobré, že jsme neopustili kapelu, protože je spousta lidí, kteří mají rádi to, co jsme udělali."

Byl angažován zpěvák John Payne, se kterým se seznámil během nahrávání s GTR a začali pracovat na čtvrtém albu Asia "Aqua". S návratem Stevea Howea opět pokračovalo světové turné v roce 1992 ve šlépějích hitové skladby "Who Will Stop The Rain".

Při turné k "Aqua" Geoff vydal své druhé sólové album "Vox Humana". Při radikálním odklonu od The Light Program nová deska představila množství zpěváků a skladeb většinou napsané Geoffem a Johnnym Warmanem. Skladby od krásného ztvárnění "Ave Maria" (vokály Emmy Stace) až po instrumentální Howeovo živé "Concerto" jasně ukázaly zralost klávesisty jako skladatele a hudebníka. Mnohé skladby byly pozůstatkem z produkčních let Geoffa se studiem Advision v Londýně a Brightonu v letech 1988-1989 a byly považovány za jeden bod projektu Rain. "Tears" se zpěvem Maxe Bacona byla napsána jako skupina kompozic dvojice Downes/Warman namixovaných v suterénu studií Advision v Londýně v únoru 1988, zatímco "Video Killed Radio Star", základ sólové sady Geoffa během show Asie, se objevila v instrumentální verzi. V době, kdy byla dosažena dohoda o vydání alba v Evropě, Geoff ji nahradil novou verzi představující Glenna Hughese na vokálech. Ačkoliv album bylo daleko od komerčního úspěchu, "Vox Humana" je jistě nutností pro každého Downesova fanouška. Zatímco se čekala studiová nahrávka dalšího alba Asia, klávesista potřeboval čas k dokončení svého třetího sólového alba. Na rozdíl od předchozích desek neobsahovalo album "Evolution" žádné originální kompozice, ale skládalo se výhradně z instrumentálních verzí Downesových oblíbených rockových klasik. "Je to do značné míry založeno na tom, že se mě lidé ptají na mé vlivy. Jednou jsem hrál sám, v klidném období, a někteří přátelé mi říkali, že bych měl udělat vlastní verze. Začalo to se skupinami jako Moody Blues a Procol Harum. Chtěla jsem si udělat katalogizaci skupin, které mě v průběhu let ovlivnily ve hře na klávesy."

Po skončení turné Aqua se Howe vrátil do své sólové práce. Do studia, aby produkovali album "Aria", se Geoff a John Payne vrátili v roce 1994. Ve studiu i na následné turné se k nim připojili kytarista Al Pitrelli a bubeník Michael Sturgis. Ačkoli výsledné album obsahovalo takové nové klasické Asia skladby jako "Military Man" a "Feel Like Love", krátké turné se neprovázel žádný velký zájem. Oba muži se rozhodli bez vedení a vyprodukovali album "Arena" v roce 1996. "Na albu je spousta konfliktu, zvláště na přebalu se lvem a hadem na protilehlých koncích arény. To je opravdu to, o čem je album, o bitvě mezi dobrem a zlem. Po tom všem jsme opravdu chtěli udělat něco, co by bylo hezké a povznášející s finální skladbou "Bella Nova".

Bez turné na podporu "Arena" a neúspěšným pokusem o sjednocení původní kapely na turné Geoff opět odložil Asii k ledu a vydal v roce 1999 své nové sólové album "World Service". Na základě jeho raných setkání s BBC vznikajícím v Manchester, na tomto koncepčním albu prozkoumal globální zvuky, které měly základ v rodinném rozhlasu.

Štěstěna se znovu usmála na kapelu v roce 2001 s vydáním alba "Aura" s nejrozmanitější sbírkou hudebníků vůbec - včetně návratu Steva Howeho. "Šel jsem za Stevem pobývajícím v Devonu a přinesl s sebou základní stopy. Přehrál jsem je a zeptal se, o které z nich má zájem. Řekl: 'Pravděpodobně bych se jen trefil do dvou, nebo možná do tří.' Skutečně si oblíbil bubenické party Vinnieho Colaiuta. Byl také velmi ohromen, že uslyšel Tonyho Levina, se kterým samozřejmě pracoval v projektu ABWH. Byl docela nadšený, takže jsem mu nechal pásku." Album "Aura" na rozdíl od svých předchůdců přivedla vekolepou produkcí Asii opět do popředí. Fanoušci a kritici jásali nad novým opusem a skupina se vydala na své nejrozsáhlejší turné za téměř deset let. K Downesovi a Paynemu se na turné připojili nově příchozí Chris Slade (AC/DC, The Firm) a nový objev Guthrie Govan na kytaru. "Poslal kazetu a my z ní byli docela ohromeni. Když přišel, byl výjimečný. Uvědomili jsme si, že tohle je pro něj mnohem víc, než jen vyplnění několika děr. Ve skutečnosti nás odboural, když přišel a zahrál některá sóla - říkali jsme: "To je docela něco!" Fanoušci na celém světě byli odvařeni novou sestavou.

Downesův nejnovější sólový projekt, nahrávka "Shadows & Reflections" nakonec vyšla až v roce 2002. Na stejnou dobu s vydáním klávesista naplánoval svoji první sólovou show, vystoupwní v Londýně v St. Cyprian’s Church. Koncept sólové přehlídky jej na nějakou dobu nadchl. "Dokonce jsem mohl otočit hodiny zpátky o sedmnáct let, když jsem dělal své první sólové album. Šel jsem se domluvit s Robem Dickensem ve Warner Records (distributoři společnosti Geffen ve Velké Británii) a on měl představu o tom, že se na jednorázovém vystoupení představím se všemi klávesami v Londýnském planetáriu. Takže to bylo něco, co bylo po nějakou dobu v kurzu, ale v podstatě jsem nikdy neměl šanci dát dohromady speciální onema show." Setlist pro show v roce 2002 obsahoval záblýsknutí ze všech stránek jeho kariéry. Pro mnohé byl vrcholem večera sólové uvedení Downesovy klasiky Yes "Tempus Fugit". Kromě turné Drama v roce 1980, nebylo nikdy předváděno naživo až do onoho večera. Kromě "Video Killed The Radio Star" a řady klasických skladeb Asie, Downes představil nový kus speciálně pro tento večer, "The Bridge". Jeho sólové představení nakonec vyšlo jako CD č.2 v sérii hudby od klubu fanoušků Platinum koncem roku 2003.

Poté, co strávil léto 2003 na cestě v USA s akustickým turné Asia Across America, se Downes a Payne rozhodli přemístit stroj Asie do USA, aby nahráli následníka "Aura". "Myslím, že jsme pocítili, že je to ten správný čas a správné místo pro naše další album. Může být někdy velmi kreativní se přestěhovat. Vzpomínám si, když jsme psali skladby na "Alpha". John Wetton a já jsme je většinou napsali v Los Angeles, zpátky v hollywoodských kopcích. Doslova skládáme každou píseň na album v průběhu jednoho měsíce. Hezké je, že máme možnost se setkat s mnoha hudebníky, kteří si zahráli na "Aura". Myslím, že to pro nás bude dobré. Myslím, že přijdeme s velmi zajímavým albem."

Poprvé od let 1982-1983 zůstala sestava Asie stabilní a Slade a Govan vstoupili do studia spolu s Downesem a Paynem, aby nahráli album "Silent Nation". Ačkoli skupina tvrdila, že neexistuje žádný přímý "koncept" pro nahrávku, některé časové podtóny byly zcela evidentní. "Nemyslím si, že je to tak koncepční album - je to jen věc pohledu. Není to hrubý, odsuzující výkaz. Někteří lidé říkali: "Mlčící národ, to znamená Ameriku?" Není to tak přesné, je to spíše o tom, že lidé, kteří mají co říci, vědí, že některé věco se nikdy neříkají. Útlak národů a podobné věci, které přijdou na mysl, nebyly zvláště zamýšleny."

S vydáním nového alba koncem roku 2004 přinesl začátek roku 2005 fanouškům Asie neuvěřitelné množství aktivit souvisejících s kapelou. V lednu zahájili 40 denní evropské turné, které je zavedlo do Německa, Švýcarska, Holandska, Ruska, Belgie, Španělska, Itálie, kde se k nim připojil Carl Palmer, Slovinska, Maďarska, Polska, Litvy, Švédska, Dánska a zpátky do své rodné Anglie. Další zastávky byly v Mexiku, Jižní Americe a Spojených státech v červenci. Po hodně zasloužené pauze se kapela opět vydala na cestu v prosinci s Uriah Heep a Diem na některé koncerty ve Velké Británii a Evropě.

Vedle Asie natočil Geoff nové album s dlouholetým přítelem a spoluzakladatelem Asie Johnem Wettonem. Album "ICON" vyšlo v dubnu na labelu Frontiers a hodně se těšilo přízni fanoušků a recenzentů. To by mohlo znamenat další významný obrat v historii skupiny.

Kromě toho se klávesista připravoval poprvé po 25. letech na turné s bývalými kamarády z Yes Steve Howem, Chrisem Squirem a Alanem Whitem na turné "More Drama". Na vystoupení se měli objevit Squireova kapela The Syn, Howe sólově, Geoff s Alanovou novou kapelou The White, s níž nahrál v létě album a přídavek se všemi čtyřmi hudebníky, celé album "Drama". Nicméně kvůli řadě neočekávaných okolností bylo turné zrušeno, a to k velkému zděšení fanoušků po celém světě.

Leden 2006 s sebou přinesl změny ve světě Asie, které otřásly doslova skupinou až k jejímu základům. Koncem ledna uvedli Downes, John Wetton, Steve Howe a Carl Palmer světu svůj záměr oslavit 25. výročí vzniku kapely a záznamem jejich debutového alba. Bylo slíbeno reunionové turné spolu s náznaky živého DVD a možnost CD s úplně novým materiálem. Během těchto oznámení vystupoval Geoff sólově v Japonsku v rámci jeho sponzorské smlouvy s klávesami Roland a poté v březnu koncertoval po Británii s Johnem Wettonem jako iCon na porporu jejich bezejmenné nahrávky, kytaristou byl John Mitchell a bubeníkem Steve Christie.

Zatímco se čekalo na reunionové turné Asia na podzim roku 2006, Geoff se účastnil několika dalších projektů. Přijal pozvání bubeníka Alana White, aby nahrával s jeho novou kapelou album "White". V červnu se znovu spojil s Johnem Wettonem na dvou koncertech na Raglan Festival ve Walesu, kde hráli jako akustické duo nebo jako iCon. Wetton a Downes spojili následující show s nahráváním, díky čemuž vzniklo druhé album iCon "Rubicon", které vyšlov říjnu.

Čtyři originální členové Asie se v srpnu sešli v Anglii, aby zahájili přípravu na své dlouho očekávané světové turné. Zkoušky se brzy přestěhovaly do Rochesteru ve státě New York týden před zahájením amerického turné 29. srpna 2006. Návštěvnický dav v hale Water Street Music Hall přivítal vracející se rockové hrdiny večeními ovacemi ve stoje. Kapela předvedla publiku celé debutové album, stejně jako vybrané skladby z příslušných bývalých skupin - "Video Killed The Radio Star" od The Buggles, "Roundabout" od Yes, "Fanfare For The Common Man" od ELP a "The Court Of The Crimson King" od King Crimson. Další dny v USA upevnily návrat na koncertní pódia před zástupy nadšených fanoušků ohromených tím, že opět spatří původní skupinu.

Během přestávky ve světovém turné Asie se iCon objevili v Japonsku na řadě vystoupení na podporu desky "Rubicon". Wetton a Downes hráli fanouškům setlist nových iCon skladeb a občas zahráli oblíbené písně Asia, včetně "Don't Cry", "Go", "Only Time Will Tell", "Die Is Cast", "Voice Of America", "Paradox/Let Me Go", "Meet Me At Midnight", "The Glory Of Winning", "Never In A Million Years", "Days Like These", "Rubicon", "Sole Survivor", "Open Your Eyes", "The Smile Has Left Your Eyes" a slavnou "Heat Of The Moment". iCon pak pokračovali v turné mezi závazky Asie, včetně představení v Rusku počátkem roku 2007.

V říjnu 2009 byl Geoff v Arménii vyznamenán za svou roli o 20 let dříve, za projekt Rock Aid Armenia, který v roce 1988 pomohl získat finanční prostředky pro oběti zničujícího zemětřesení ve městě Spitak. Více než 30 000 Arménů bylo zabito a desítky tisíc zraněných. Dne 2. října byl Geoff přijat předsedou vlády země, který mu udělil medaili Order of Honour, nejvyšší arménskou státní cenu, kterou lze udělit cizím občanům. Další účastníci projektu Ian Gillan, Tony Iommi, Dave Gilmour a Brian May byli rovněž vyznamenáni řádem Order of Honour.

Přerušení turné Asia k albu "Omega" v roce 2010 dalo Geoffovi příležitost spojit se se svým bývalým partnerem Trevorem Hornem na koncertě The Buggles v Londýně 28. září 2010. Koncert nazvaný "The Lost Gig" byl věnovám na Royal Hospital for Neuro-disability. Přehlídka přinesla všechny skladby z alba "The Age Of Plastic" a uvedla i speciálního hosta - původního člena The Buggle Bruce Woolleyho. Geoff pokračoval v práci s Hornem, když Trevora vyzval, aby dokončil to, co by se stalo novým albem Yes. Na základě zbylých části skladby z éry "Drama", byl Geoff Downes požádán o nahrávání s kapelou nového alba, koncert, jehož výsledkem bylo, že po třiceti letech byl požádán znovupřipojení. Výsledné album "Fly From Here" představilo titulní skladbu dua Downes-Horn rozšířenou do plné sady v klasickém stylu. Následovalo rozsáhlé turné s Yes, Geoff se připojil na scénu se Steve Howem, Chris Squirem, Alanem White a novým zpěvákem Yes Benoitem Davidem. Kvůli hlasovým problémům ale byl David na začátku roku 2012 nahrazen novým vokalistou Jonem Davisonem, včas na turné Far East. Yes v létě 2012 společně vystupovali s Procol Harum.

Zatímco se Geoff znovu připojil k Yes, v roce 2011 vzniklo nové autorské partnerství, jehož výsledkem bylo album "Pictures Of You" vydané v roce 2012 pod hlavičkou Downs-Braide Association s anglickým zpěvákem, skladatelem a producentem Chrisem Braidem, který se nedávno přestěhoval do Los Angeles, kde byl velmi žádostivý psát a produkovat alba hudebníků jako Beyonce, Christine Aguilera, Britney Spears, David Guetta a řady dalších.

K další spolupráci s Chrisem Braidem došlo v roce 2015 a albem "Suburban Ghosts", které bylo celkem příznivě přijato. V roce 2015 došlo také k obnovení spolupráce Geoffa s Gregem Lakeem. Jejich projekt z 80. let "Ride The Tiger" konečně dospěl k vydání na stejnojmenném albu, opět velmi dobře přijaté. Bohužel v prosinci 2016 zemřel basista a zpěvák Greg Lake. V roce 2015 však také bohužel zemřel leader Yes Chris Squire a John Wetton byl diagnostikován s rakovinou tlustého střeva, které jej nakonec stálo jeho život 31. ledna 2017, krátce předtím, než Asie vyrazila na 41 termínové turné se speciálním hostem kapelou Journey. Yes pokračovali v turné k jejich 50. výročí s basistou Billy Sherwoodem, které skupina oslavila v roce 2018. Downes/Braide vydali své třetí album, tentokrát s plnou kapelou a přebalem od Rogera Deana nazvané "Skyscraper Souls".

Geoff Downes je nepochybně jedním z nejdůležitějších rockových hráčů. Jeho instrumentace vždy ¨překračovaly hranice s charakteristickými synthezátorovými zvuky. Geoffova hra na varhany Hammond je rovněž světově proslulá. Jeho oceněný autorský rukopis překračuje žánry, od čistého popu až po klasický prog. Jeho láska k hudbě je nyní stejně vášnivá jako v době dospívání.

Členové
(rodným jménem Carl Frederick Kendall Palmer)
(Narozen 20. března 1950, Birmingham, Anglie, Spojené království)
Drums, Percussion


Carl Palmer je britský bubeník a perkusionista. Často bývá označován za jednoho z nejlepších rockových bubeníků všech dob. Nejznámější je jako člen kapel The Crazy World of Arthur Brown, Atomic Rooster, Emerson, Lake & Palmer a Asia. Spolupracoval také s Mikem Oldfieldem. Charakteristické je jeho agresivní bubnování a velká preciznost. Často používá atypické takty a využívá neobvykle sestavenou sestavu bicích.

Jeho první skupinou byli King Bees, později přejmenovaní na Craig. V roce 1966 vydali první singl "I Must Be Mad" (na B straně "Suspense"), který produkoval Larry Page. Ze stejné doby pochází také Palmerova první práce coby studiový hudebník, neboť si zahrál v písni "Love Light" liverpoolské kapely Chants. Později byl osloven Chrisem Farlowem, aby se připojil k jeho skupině Thunderbirds.

Původním bubeníkem skupiny The Crazy World of Arthur Brown, založené Arthurem Brownem, byl Drachen Theaker, který nahrál eponymní album skupiny s písní "Fire". Theaker ale nečekaně opustil skupinu během amerického turné v roce 1969. Carl Palmer byl okamžitě přijat jako náhrada a stal se stálým členem skupiny.

Vincent Crane, klávesista skupiny Crazy World of Arthur Brown, založil v létě 1969 společně s Palmerem a se zpěvákem a baskytaristou Nickem Grahamem vlastní skupinu, trio pojmenované Atomic Rooster. Skupina prošla několika personálními změnami, ale v roce 1970 Palmera telefonicky kontaktoval Keith Emerson, aby se zúčastnil konkurzu do jeho nové skupiny, takže Carl v létě 1970 Atomic Rooster opustil.

Palmer se tak seznámil s Gregem Lakem, který byl v té době členem King Crimson, a Keith Emersonem, který byl členem skupiny Nice. Oba dva chtěli dál rozšiřovat svoji hudební kreativitu a hledali bubeníka pro svou novou skupinu. Po konkurzech s různými bubeníky, včetně Mitch Mitchella, padla jejich volba na Palmera, a tak v létě 1970 založili skupinu, kterou pojmenovali jen podle svých příjmení Emerson, Lake & Palmer, zkráceně také ELP. Skupina byla největším úspěchem Palmerovy kariéry a zůstal v ní do jejího prvního rozpadu v roce 1980. Jejich styl spojoval art rock, jazz, electronickou hudbu, pop rock a klasickou hudbu. Během tohoto období vydal Palmer jako sólový umělec pouze jediný singl. V roce 1981 hrál na albu Mika Oldfielda Five Miles Out v písni "Mount Teidi". Ostatní nahrávky, které s Oldfieldem vytvořil, zůstaly nevydané. Skupina Emerson, Lake & Palmer byla obnovena počátkem 90. let, kdy vydala svá poslední dvě studiová alba. Emerson zemřel v březnu 2016, Lake v prosinci 2016.

Po prvním rozpadu ELP v roce 1980 založil Palmer s texaským bluesrockovým kytaristou Johnem Nitzingerem skupinu PM a nahrál s ním jedno album. Začátkem roku 1981 se připojil k Johnu Wettonovi a Stevu Howeovi, kteří s ním založili novou skupinu. Později se k nim přidal Geoff Downes, čímž vznikla legendární skupina Asia. Palmer v Asia zůstal až do roku 1991, kdy došlo k obnovení ELP.

Na podzim roku 1986 se Palmer setkal s kalifornským zpěvákem, baskytaristou a kytaristou Robertem Berrym v New Yorku, aby s ním vytvořil novou kapelu. Jako možné kolegy Palmer přivezl bývalého zpěváka Rainbow Joe Lynn Turnera a bývalého klávesistu Foreigner Al Greenwooda. Ale zkoušky byly pro všechny účastníky neuspokojivé a skupina se nerealizovala. Další pokus ve stejném roce se sestavou Palmer, Berry a klávesista Don Airey také nevyšel.

Na začátku roku 1987 se Palmerův manažer Brian Lane snažil znovu spojit ELP, ale tento pokus selhal kvůli otevřenému nepřátelství mezi Emersonem a Lakem. Přesto Palmer a Emerson stále chtěli pracovat společně a nahradili Laka Robertem Berrym. Společně založili v březnu 1987 skupinu "3", vydali album "The Power Of Three", ale koncem roku 1988 se tato sestava opět rozpadla.

Koncem roku 1989 Palmer a Wetton reformovali kapelu asia a koncertovali s Johnem Youngem (klávesy), kterého brzy nahradil Geoff Downes, a Alanem Darby. V roce 1992 se připravovali k vydání dalšího alba "Aqua", ale Palmer již nebyl plnohodnotným členem skupiny. Pak znovu opustil Asii. Kapela pak cestovala s novým bubeníkem. V roce 1992 se Palmer setkal s Emersonem a Lakem a reunionovali ELP. Ve skutečnosti měla být napsána a zaznamenána pouze hudba pro film, ale stihli nahrát album "Black Moon", po kterém následovalo velké turné. Po několika dalších turné se však skupina opět v roce 1998 rozpadla.

Palmer a kolega z Asie Wetton se rozhodli založit novou skupinu spolu s Davem Kilminsterem a angažovali i bývalého člena Asie, Johna Younga, jako čtvrtého člena. Projekt pojmenovali Qango. Po nahrávkách této kapely v roce 2000 Carl Palmer poprvé zformoval svoji kapelu! Později Carl Palmer Band vydal dvě alba "Working Live: Volume 1" a "Working Live: Volume 2" a absolvoval několik workshopů pro bicí.

Po neúspěšném pokusu z roku 1999 došlo k častým pokusům o obnovení zakladatelské formace Asia. Po dlouhých rozhovorech souhlasili s reunionem původního obsazení a tak v srpnu 2006 začaly zkoušky na světové turné, které začalo v USA. V květnu 2008 znovu Palmer obnovil i Carl Palmer Band a vyrazil koncertovat.

Členové
(Narozen 9. února 1987, Chigwell, London, England, United Kingdom)

Sam Coulson je anglický kytarista, který je nejznámější jako člen progresivní rockové kapely Asia od roku 2013, poté, co jeho kytarové dovednosti byly zaznamenány na webových stránkách YouTube.

Coulson debutoval na webových stránkách YouTube na video hostingu v roce 2007 a sdílel tam videa, jak hraje písně na elektrické kytaru. Jeho hra přitáhla pozornost slavného amerického kytaristy Paula Gilberta, který jej v červenci 2012 pozval, aby se stal hostujícím instruktorem pro sérii workshopů "Great Guitar Escape", a také jej pozval na pódium, aby si zahrál s americkým bluesovým hudebníkem Walterem Trouttem v říjnu téhož roku.

Tato publicita vedla k tomu, že Coulson byl požádán, aby se připojil k britské rockové skupině Asia. Když kytarista Asia Steve Howe odešel z kapela v lednu 2013, Coulson byl vybrán jako jeho náhradník. Podle frontmana Johna Wettona měla skupina "oblíbený seznam" pro náhradu Howea. Jeden z těchto oblíbených byl Paul Gilbert, který ale nebyl schopen převzít roli, ale doporučil právě Coulsona. Coulson už spolupracoval s Asia na jejich nejnovějším studiovém albu "Gravitas", které vyšlo 25. března 2014 a vystupoval s nimi na turné. Během pauizy v činnosti Asia v roce 2015 začal Coulson pracovat na sólovém albu nazvaném "Electric Classical", na něž nahrál klasické skladby hrané na elektrickou kytaru. Abum vyšlo 20. listopadu 2015.

Členové
(celým jménem William "Billy" Wyman Sherwood)
(Narozen 14. března 1965, Las Vegas, Nevada, USA)
Lead Vocals, Bass (2017–present)


Billy je hlavně znám pro jeho spolupráci s kapelou Yes, poprvé v letech 1997 až 2000, včetně jejich alb "Open Your Eyes" (1997) a "Ladder" (1999). Od roku 2015 se znovu připojil, aby se pokoušel (a nakonec nahradit) původního baskytaristu Chrise Squire kvůli zdravotním problémům krátce před jeho smrtí dne 27. června 2015. nahradil jej a zůstal v Yes. Je také znám pro práci s bývalými a současnými členy Yes v jiných projektech.

Billy Sherwood se narodil v Las Vegas v rodině talentovaných hudebníků pohybujících se v showbyznysu. Jeho otcem byl kapelník big bandu / hudebník / herec Bobby Sherwood, jeho matka Phyllis byla zpěvačkou a bubenicí a jeho bratr Michael zpěvákem a klávesistou. Navíc jeho kmotrem byl legendární komik Milton Berle.

Producent a multi-instrumentalista Billy Sherwood začal svou profesionální hudební kariéru, když mu bylo 15 let, jeho první kapela Lodgic nahrála album "Nomadic Sands". On pak pokračoval zformováním World Trade, kteří vydali jejich bezejmenný debut "World Trade" u Polydoru, které upoutalo pozornost Chrise Squire z YES a začali spolu skládat písně a společně vytvořili projekt Conspiracy. Conspiracy vydala své debutové CD "Conspiracy", po němž následovalo album "The Unknown" a živé DVD "LIVE".

Během této doby Billy začal pracovat s YES. K jejich společně napsaným psním patří patří "The More We Live-Let" (YES "Union"), "Love Conquers All" (YES "Yes-years" Box-set). V roce 1994 YES požádali Billyho, aby se k nim připojil na "Talk Tour" jako multi-instrumentalista a vokalista. Po mixingu alb "Keys To Ascension I" a "Keys To Ascension II" byl Billy požádán, aby se přidal k souboru jako oficiální člen kapely a objevil se tak na albech "Open Your Eyes", "The Ladder" a živém DVD "House Of YES".

Od počátku se Billy zaměřoval na engeneering a produkci, při práci s jeho vlastními kapelami v průběhu let tak vytvořil mnoho alb, které produkoval. Patří k nim například na Grammy nominované album "Muddy Water Blues" Paula Rodgerse. Úspěch tohoto tribute projektu vedl k sérii projektů ve stejném žánru, včetně "Back Against the Wall" (hold kalepe Pink Floyd), Billy si získal reputaci v hudebním průmyslu pro speciální projekty s prvotřídním muzikantstvím.

V 2006 Billy založil kapelu CIRCA: spolu s kolegou z YES Tony Kayem a vydali debutové CD "CIRCA:" v roce 2007 a následující album "CIRCA HQ" v roce 2009, CIRCA "live" DVD archivující první představení kapely.

Kapelu Yoso spolu s Bobbym Kimballem z Toto uvedli k životu v roce 2010 s následným US East Coast turné a turné po Evropě a Velké Británii. V roce 2011 vyšel další opus CIRCA "And So On". Billy a Tony Kaye vytvořili 2 man show, kterou předvedli naživo v Mexiku a na 8 zastávkové turné po Japonsku v dubnu roku 2011, kde hráli CIRCA:, YES, Sherwood sólově a další materiál z jejich společně sdílené minulosti.

V dubnu 2014 vyšlo Sherwoodovo nové sólové album "Divided by One", na němž opět nahrál všechny nástroje a zpěv sám.

V roce 2017 po smrti původního zpěváka a basisty Johna Wettona se připojil ke kapele Asia spolu s Geoffem Downesem. Je také vynikajícím sólovým umělcem, který od roku 1999 do roku 2015 vydal devět sólových alb.

Členové






      (Narozen 29. srpna 1960, Balcarres, Saskatchewan, Canada)
       Guitars

Armand "Mandy" Meyer je švýcarský kytarista, který je nejznámější jako člen hard rockové kapely Gotthard, heavy metalové kapely Krokus a progressive rockových Asia. Meyer také spolupracoval s kapelami Cobra, Stealin' Horses a Katmandu.

Jako syn švýcarského mléčného farmáře a kanadské matky, Meyer strávil své první tři roky v Kanadě. Poté, co se jeho rodiče rozvedli, otec jej vzal zpět do Švýcarska, kde vyrůstal v domě svých prarodičů v Küssnacht am Rigi.

Meyer začal hrát na svůj první nástroj - pochodový buben, ve věku 9 let se stal členem lokálního klubu pochodových bubnů v příštích sedmi letech. Ve věku 12 let začal studovat klasickou kytaru a v 15 letech již založil svoji první místní kapelu Quarry vystupující na party a v místních klubech. V roce 1978 se Meyer stal sólovým zpěvákem a kytaristou švýcarské skupiny BM-Smith, která vydala téhož roku singl "Chaincy Fever / Silver City" a vystoupila ve švýcarské národní televizi v roce 1980, kde hrála punk rock s názvem "Do You Wanna Dance", ale s černošskou zpěvačkou Vera Kaa.

V roce 1980 byl Meyer osloven Chrisem von Rohrem, zakládajícím členem a baskytaristou Krokus, aby se připojil k jeho kapele po odchodu Tommyho Kiefera. Nabídku přijal a koncertoval po Evropě a Spojených státech po další dva roky na podporu jejidch alba "Hardware". Na konci turné se Meyer rozhodl pokračovat aólově a začal hledat hudebníky pro svůj vlastní projekt, ve kterém se spojili dva členy švýcarskou kapely z Lucerna Roxane, zpěvák Tommy Andris a baskytaristu Tommy Keizer. Trio vyrazilo do Memphisu v Tennessee v roce 1982, ale Andris byl brzy nahrazen bývalým zpěvákem Target Jimi Jamisonem. Sestavu doplnil kytarista a klávesista Jack Holder (ex-Black Oak Arkansas) a bubeník Jeff Klaven. Manažer Butch Stone, který také spolupracoval s Krokus a Black Oak Arkansas a řídil Target, se ujal začínající nové skupiny s názvem Cobra, která se rychle stala součástí místní scény v Memphisu a podepsala nahrávací smlouvu s Epic Records. Cobra vydala své jediné album "First Strike" produkované Tomem Allom v roce 1983. Pro malý obchodní úspěch a potíže kvůli problémům s řízením se kapela se v roce 1984 rozdělila, přičemž někteří členové se připojili k Survivor, Krokus a v případě Meyera Asia. Nevydaná skladba od Cobra "I'm A Fighter" si našla cestu do samoobsazeného alba od Van Zanta z roku 1985 a stala se motivující písní pro zápasníka WWF Paula Orndorff, zvaného "Mr. Wonderful".

Po telefonickém hovoru s manažerem Asia Brianem Lane na doporučení manažera A& R z Geffen Records Johna Kalodnera, Meyer souhlasil s cestou do Londýna do Anglie na konkurz, protože skupina hledala náhradu za Stevea Howea. Zkoušky dopadly dobře a Meyer byl pozván, aby se připojil ke skupině a podílel se na nahrávání třetího alba "Astra", které vyšlo v roce 1985. Nebylo tak komerčně úspěšné jako první dvě alba, ačkoli single "Go" se stal MTV hitem, nahrávací label zrušil plánovaná vystoupení kvůli nedostatku zájmu. V roce 1986 se Meyer odporoučel z kapela Asia a přestěhoval se v roce 1987 do Los Angeles, Kalifornie. Tam začal spolupracovat s Markem Ashtonem, Steinem Horsesem, Nelsonem, Johnem Waitem a House of Lords, u nichž se autorsky spolupodílel na singlovém hitu "I Wanna Be Loved" z jejich bezejmenného debutového alba z roku 1988. V roce 1990 si zahrál sólovou kytaru na albu "Sahara" stejnojmenné kapely. Meyer také zformoval svoji vlastní kapela Katmandü s irským zpěvákem Davem Kingem (ex-Fastway). Skupina vydala album s vlastním po vlastmním názvem na Epic Records v roce 1991 a odehrála i menší turné před jejím rozpuštěním v návaznosti na ranou vlnu stylu grunge z 90. let.

Po sérií neúspěchů po 7 letech v LA, se Meyer rozhodl v polovině 90. let vrátit domů do Švýcarska, kde okamžitě začal psát písně a setkávat se s lidmi, včetně starého kamaráda z Krokus Chrise von Rohr, který se právě zaregistroval jako producent pro švýcarské kapely Gotthard. Když Gotthard nahráli jeho starší píseň od Cobra "Travelin 'Man" na jejich druhé album "Dial Hard", vstoupil Meyer do skupiny na počátku roku 1996 při jejich G Spot Tour na podporu alba. Zůstal u nich dalších osm roků a pro Gotthard to byla komerčně úspěšná éra, když vydávala zlaté a platinové desky ve Švýcarsku a rozšiřovala okruh fanoušků kapely i mezinárodně. Gotthard nahráli ještě jednu z Meyerových starých melodií Cobra "Looking At You", která se objevila na album "One Life One Soul - Best of Ballads".

Meyer se rozhodl opustit Gotthard počátkem roku 2004 kvůli nesouhlasům s vedením a současně dospěl do bodu, kdy cítil potřebu začít něco nového. Po úvahách o sólovém albu se vrátil do Krokus v roce 2005, kde nahradil jejich zakládajícího člena Fernanda von Arba jako sólový kytarista a zahrál si nadesce "Hellraiser" v roce 2006. Nicméně Meyer opět mimo sestavu, když se Krokus vrátilk sestavě z období alba "Headhunter" na jaře roku 2008.

Od roku 2009 je Meyer členem Unisonic, který založili členové Pink Cream 69, Dennis Ward a Kosta Zafiriou a bývalý zpěvák Helloween Michael Kiske. V roce 2011 se do sestavy zapojil dřívější Kiskeho spoluhráč z Helloween Kai Hansen (Gamma Ray). Skupina vydala 2 EP a 2 studiová alba.

V roce 2011 se Meyer spojila s německým zpěvákem Hagen Grohe a hostoval v roce 2009 na sólovém albu Joe Perryho "Have Guitar, Will Travel". Pod jménem Katmandü s bývalým bubeníkem Krokus Patrickem Aebym, baskytaristou Françoisem Mohrovem a klávesistou Alan Guy. Dne 4. srpna 2011 hráli na festivalu Rock Oz'Arenes ve městě Avenches ve Švýcarsku, kde hráli materiál Katmandü a další písně z repertoáru Meyera, které předtím nahrál s Cobra, Van Zantem, House Of Lords a Gotthard, stejně jako cover kapely Krokus "Fire". V roce 2012 se Meyer připojil ke Krokus jako oficiální šestý člen a kapela nyní vystupovala v sestavě tří kytar, která debutovala v roce 2013 na albu "Dirty Dynamite".

Dne 25. října 2015 se tři přeživší členové Cobra, Mandy Meyer, Tommy Keizer a Jeff Klaven poprvé setkali po více než 30 letech, aby pomohli vzdát hold jejich bývalému sólovému zpěvákovi Jimimu Jamisonovi, jako součást hvězdně obsazené ahow "Jam For Jimi Jamison" v Hard Rock Cafe, Memphis, TN. Připojili se k nim Jamisonův zeť Todd Poole (ex-Roxy Blue, Saliva), Jeffery Wade Caughron a Kory Myers, kteří předvedli skladby z alba "First Strike", stejně jako cover od Krokus "Screaming In The Night".

Zpět
Originální nahrávky:
1990 Then & Now
1986 Aurora (EP)
1985 Astra
1983 Alpha
1982 Asia
Reunionové desky:
2014 Gravitas
2012 XXX
2010 Omega
2008 Phoenix

Ostatní nahrávky:
2022 Live At The Budokan Arena Tokyo, Japan 1983
2017 35th Anniversary Collection Tour Edition
2015 Axis XXX Live San Francisco (live DVD)
2012 Resonance (live)
2010 Spirit Of The Night (live)
2007 Fantasia: Live In Tokyo (live)
2006 The Definitive Collection (komp.)
2005 Gold (komp.)


Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards
Carl Palmer - Drums, Percussion
John Wetton - Vocals, Bass
Hosté:
Scott Gorham - Guitars (09)
Steve Howe - Guitars (01-05)
Ron Komie - Guitars (07)
Steve Lukather - Guitars (06)
Mandy Meyer - Guitars (08,10)
Diskografie Then & Now
Vyšlo 14. srpna 1990, Geffen Records, CDGEF 26413
The David Geffen Company GED 24298/ GEFD 24298

Seznam skladeb:
Side One: Then
01. Only Time Will Tell (4:46)
02. Heat Of The Moment (3:52)
03. Wildest Dreams (5:10)
04. Don't Cry (3:40)
05. The Smile Has Left Your Eyes (3:14)
Side Two: Now
06. Days Like These (Steve Jones) (4:05)
07. Prayin' 4 A Miracle (Wetton, Sue Shifrin, David Cassidy) (4:22)
08. Am I In Love? (4:24)
09. Summer (Can't Last Too Long) (4:16)
10. Voice Of America (4:18)
Total Time (42:29)

Producer: Mike Stone (01-05,08,10), Frank Wolf (06), John Wetton (09,10), Sue Shifrin (07), David Cassidy (07), Guy Roche (07), Geoff Downes
Engineer: Mike Stone (01-05,08), Mixing Engineer (09,10)
Engineer: Paul Northfield (04,05)
Engineer: Frank Wolf (06), Mixing Engineer (07), Additional Engineer (09)
Mixing Engineer: Greg Ladanyi (10)
Mixing Engineer: Alan Douglas (10)
Mastering Engineer: Dan Hersch (at DigiPrep, Los Angeles)
Art Direction: Gabrielle Raumberger
Design: Janet Wolsborn
Photography: Caroline Greyshock
Illustration: Jean-Francois Podevin
Images from previous albums: Roger Dean
Album se skládá se ze dvou částí s názvem "Tehdy" a "Nyní". První část tvoří pět skladeb z dříve vydaných alb, zatímco druhá část obsahuje čtyři nové skladby a "Voice Of America", které bylo nevysvětlitelně přidáno do "Now".

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass
Geoff Downes - Keyboards, Vocals
Steve Howe - Guitars and Vocals (02-04)
Mandy Meyer - Guitars (01)
Carl Palmer - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Aurora
Vyšlo 2. dubna 1986, Geffen Records, 15AP 3155 (Japan)

Seznam skladeb:
Side One
01. Too Late (John Wetton, Geoff Downes, Carl Palmer) (4:16)
02. Ride Easy (Wetton, Steve Howe) (4:35)
Side Two
03. Daylight (Wetton, Downes) (3:37)
04. Lying to Yourself (Wetton, Howe) (4:18)
Total Time: (16:46)

Recorded on 1981-1985
Producer: Mike Stone, Geoff Downes (01)
Art Direction, Design: Yasutaka Kato
Photography: Shigeru Bando
"Aurora" je EP britské rockové kapely Asia vydané 2. dubna 1986 exclusivně v Japonsku labelem Geffen Records.

Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards
John Wetton - Bass, Lead Vocals
Carl Palmer - Drums
Mandy Meyer - Guitars
Hosté:
The Royal Philharmonic Orchestra (05)
Louis Clark - Orchestration, Arranger & Conductor (05)
Diskografie Astra
Vyšlo 30. listopadu 1985, Geffen Records, CDGEF 26413 (UK)

Seznam skladeb:
01. Go (4:08)
02. Voice Of America (4:28)
03. Hard On Me (3:36)
04. Wishing (4:17)
04. Rock And Roll Dream (6:53)
05. Countdown To Zero (4:17)
06. Love Now Till Eternity (4:13)
07. Too Late (4:14)
08. Suspicion (3:46)
09. After The War (5:08)
Total Time: (45:06)

All tracks written: John Wetton and Geoff Downes, except 03: Wetton, and 07: Wetton, Downes, Carl Palmer
Recorded on 1984-1985 at Westside, London, at The Townhouse, London, at Sarm West, London
Producer: Mike Stone, Geoffrey Downes
Engineer, Mixing Engineer: Mike Stone
Mixing Engineer: Greg Ladanyi
Engineer, Mixing Engineer: Alan Douglas
Executive Producer: John David Kalodner
Mastering Engineer: Greg Fulginiti
Mastering Engineer: Bob Ludwig
Artwork: Roger Dean
Cover Photography: Willie Christie
První album s jiným kytaristou než Steve Howe. Na tomto albu to je Mandy Meyer.

Skupina:
Steve Howe - Guitars
Geoffrey Downes - Keyboards
John Wetton - Bass, Lead Vocals
Carl Palmer - Drums
Hosté:
Diskografie Alpha
Vyšlo 26. července 1983, Geffen Records, GEF 25508 (UK)

Seznam skladeb:
Alpha:
01. Don't Cry (3:41)
02. The Smile Has Left Your Eyes (3:13)
03. Never In A Million Years (3:46)
04. My Own Time (I'll Do What I Want) (3:46)
05. The Heat Goes On (5:00)
Beta:
06. Eye To Eye (3:14)
07. The Last To Know (4:40)
08. True Colors (3:53)
09. Midnight Sun (3:48)
10. Open Your Eyes (6:26)
Total Time (42:16)

All tracks written: John Wetton and Geoff Downes, except 02: Wetton and "Lying to Yourself": Wetton and Steve Howe
Recorded on February-May 1983 at Le Studio, Quebec, at Manta Sound, Toronto
Producer: Mike Stone
Engineer: Paul Northfield
Cover design: Roger Dean
"Alpha" byla vydána několikrát, zvláště v Japonsku. Original masterované pásky byly vydány Universal Music v roce 2014 a obsahovaly bonusy "Daylight" a "Lying To Yourself". V roce 2017 album vyšlo na Audio Fidelity hybrid SACD remasterované Kevinem Gray.

Skupina:
John Wetton - Lead Vocal, Bass Guitar
Geoff Downes - Keyboards, Vocals
Steve Howe - Guitars, Vocals
Carl Palmer - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Asia
Vyšlo 18. března 1982, Geffen Records, GEF 85577 (UK)

Seznam skladeb:
01. Heat Of The Moment (John Wetton, Geoff Downes) (3:54)
02. Only Time Will Tell (Wetton, Downes) (4:48)
03. Sole Survivor (Wetton, Downes) (4:51)
04. One Step Closer (Wetton, Steve Howe) (4:18)
05. Time Again (Downes, Howe, Carl Palmer, Wetton) (4:48)
06. Wildest Dreams (Wetton, Downes) (5:11)
07. Without You (Wetton, Howe) (5:07)
08. Cutting It Fine (Wetton, Downes, Howe) (5:40)
09. Here Comes The Feeling (Wetton, Howe) (5:40)
Total Time (44:22)

Bonus Track
10. Ride Easy (Wetton, Howe) (4:35)
Recorded on June-November 1981 at Marcus Recording, London, at The Town House, London
Producer, Egineer: Mike Stone
Mastering: George Marino
2010 Audio Fidelity remastering: Kevin Gray
Cover Design: Roger Dean
Inner Sleeve Photography: Brian Griffin
In 2010, Audio Fidelity released a 24 Karat Gold CD (AFZ 068) remaster of the album, mastered by Kevin Gray.


Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass Guitar
Geoffrey Downes - Keyboards
Sam Coulson - Guitars
Carl Palmer - Drums, Percussion
Hosté:
Katinka Kleijn - Cello (01)
Diskografie Gravitas
Vyšlo 2014, Frontiers Records, FR CD 643

Seznam skladeb:
01. Valkyrie (5:26)
02. Gravitas (8:00)
     i. Lento
    ii. Gravitas
03. The Closer I Get to You (6:38)
04. Nyctophobia (5:12)
05. Russian Dolls (5:06)
06. Heaven Help Me Now (5:39)
     i. Wings of Angels
    ii. Prelude
   iii. Heaven Help Me Now
07. I Would Die for You (3:11)
08. Joe DiMaggio's Glove (4:31)
09. Till We Meet Again (4:04)
Total Time (47:46)

Producer: John Wetton, Geoff Downes
Engineer: Steve Rispin
Engineer (vocals): Rob Aubrey at Aubitt Studios, Southampton, Hampshire
Mixing and Mastering Engineer: John Mitchell at Outhouse Studios, Reading, Berkshire
Producer and director (01 music video and the making of Gravitas): Devin DeHaven
Paintings, Logotypes: Roger Dean
Photography: Michael Inns, John Price
Jedná se o poslední studiové album nahrané se zpěvákem a basistou Johnem Wettonem, který zemřel v roce 2017. Je to také první album s novým kytaristou Samem Coulsonem, která nahradil Steve Howea v lednu 2013.

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass Guitar
Geoffrey Downes - Keyboards
Steve Howe - Electric, Acoustic and Steel Guitars
Carl Palmer - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie XXX
Vyšlo 20. června 2012, Frontiers Records, FR CDVD 560

Seznam skladeb:
01. Tomorrow the World (6:47)
02. Bury Me in Willow (6:01)
03. No Religion (6:36)
04. Faithful (5:38)
05. I Know How You Feel (4:54)
06. Face on the Bridge (6:00)
07. l Gatto Nero (4:37)
08. Judas (4:44)
09. Ghost Of A Chance (4:22)
Total Time: (49:39)

All tracks written: John Wetton and Geoff Downes, except 03 and 08: Steve Howe, Wetton and Downes
Recorded on January - March 2012 at Studio Liscombe Park, Buckinghamshire
Producer: Mike Paxman
Engineer: Steve Rispin
Mixing Engineer: Mark "Tufty" Evans at Wispington Studios, Cookham, Berkshire
Mastering: Secondwave
Illustration, Logotype: Roger Dean

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass Guitar
Geoffrey Downes - Keyboards
Steve Howe - Electric, Acoustic and Steel Guitars
Carl Palmer - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Omega
Vyšlo 21. dubna 2010, Frontiers Records, FR CD 455

Seznam skladeb:
01. Finger On The Trigger (4:30)
02. Through My Veins (Steve Howe, Wetton) (5:08)
03. Holy War (5:59)
04. Ever Yours (4:04)
05. Listen, Children (5:56)
06. End Of The World (5:39)
07. Light The Way (Howe, Wetton 5:09)
08. Emily (bonus track) (5:12)
09. I'm Still the Same (4:43)
10. There Was a Time (5:58)
11. I Believe (4:42)
12. Don't Wanna Lose You Now (4:45)
Total Time (61:51)

All tracks written by John Wetton and Geoff Downes, except where noted
Recorded on October 2009 - February 2010 at Liscombe Park, Buckinghamshire
Producer: Mike Paxman
Engineer: Steve Rispin
Mixing Engineer: Mark "Tufty" Evans at Wispington Studios, Cookham, Berkshire
Mastering: Secondwave
Cover, Logotype, Inside Painting: Roger Dean
Computer Work, Cover Design: Martyn Dean
Photography: Michael Inns
Artwork: Karen Gladwell
Bílý tygr na přední straně obalu ukazuje, že rok 2010 je v čínském kalendáři Rokem tygra. Skladba "Finger On The Trigger" byla dříve nahrána dvojicí John Wetton a Geoff Downes na jejich společném albu "Icon II: Rubicon" (2006).

Skupina:
John Wetton - Lead Vocal, Bass Guitar
Geoffrey Downes - Keyboards
Steve Howe - Electric, Acoustic and Steel Guitars
Carl Palmer - Drums, Percussion
Hosté:

Hugh McDowell - Cello (06,12)
Diskografie Phoenix
Vyšlo 11. dubna 2008, Frontiers Records, FR CD 370L

Seznam skladeb:
01. Never Again (4:55)
02. Nothing's Forever (Wetton) 5:46)
03. Heroine (4:54)
04. Sleeping Giant / No Way Back / Reprise (8:10)
05. Alibis (Downes, Steve Howe, Carl Palmer, Wetton) (5:40)
06. I Will Remember You (5:12)
07. Shadow Of A Doubt (4:18)
08. Parallel Worlds / Vortex / Déya (8:13)
09. Wish I'd Known All Along (Howe) (4:07)
10. Orchard Of Mines (Jeffrey Fayman, Daniel Pursey) (5:12)
11. Over And Over (Howe) (3:34)
12. An Extraordinary Life (4:59)
Total Time (65:01)

All tracks written by John Wetton and Geoff Downes, except where noted
Producer: Asia, Steve Rispin
Recorded on September 2007 - February 2008 at Studio Liscombe Park, Buckinghamshire
Engineer, Mixing Engineer (02,04,06,07,10, bonus tracks): Steve Rispin
Mixing Engineer (01 (EU),03,12): Simon Hanhart
Mixing Engineer (05,08,09,11): Curtis Schwartz
Mixing Engineer (01 (US)): John X. Volaitis
Mastering Engineer at Loud Mastering, Taunton, Somerset (European edition)
Mastering Engineer at Capitol Mastering, Hollywood, Los Angeles (US edition)
Cover Logotype, Inside Painting: Roger Dean
Computer Work, Cover design: Martyn Dean
Photography: Michael Inns
Artwork: Karen Gladwell
Jedná se o první studiové album nahrané opět v originální sestavě po reunionu v roce 2006.


Skupina:
Steve Howe - Electric Guitar, Acoustic Guitar, Steel Guitar, Backing Vocals
Carl Palmer - Drums, Percussion
Geoff Downes - Keyboards, Backing Vocals
Greg Lake - Lead Vocals, Bass
Hosté:
Diskografie Live At The Budokan Arena Tokyo, Japan 1983
2LP/2CD/Blu-ray, vyšlo 10. června 2022, Ward Records, WRDZX-131
2022, Asia Heritage Ltd., BMGCAT527DLPX, Europe

Seznam skladeb:
Set 1 01. Introduction From Mark Goodman (MTV) (0:50)
02. Time Again (5:14)
03. The Heat Goes On (4:49)
04. Here Comes The Feeling (5:30)
05. Eye To Eye (3:44)
06. Steve Howe Solo (Sketches In The Sun) (3:53)
07. Only Time Will Tell (5:08)
08. Open Your Eyes (7:11)
09. Geoffrey Downes Solo (Ihiri-The Setting Sun-Bolerao) (3:59)
10. The Smile Has Left Your Eyes (2:01)
11. Wildest Dreams (5:15)
12. Carl Palmer Solo (3:49)
13. Heat Of The Moment (7:21)
14. Sole Survivor (8:23)
15. Cutting It Fine (5:36)
16. Daylight (4:35)

Set 2
17. Introduction From Mark Goodman (MTV) (0:41)
18. Tme Again (2022 Remix) (5:13)
19. The Heat Goes On (2002 Remix) (4:42)
20. Here Comes The Feeling (2022 remix) (5:28)
21. Eye To Eye (2022 Remix) (3:50)
22. Steve Howe Solo (Sketches In The Sun) - 2022 Remix (3:56)
23. Only Time Will Tell (2022 Remix) (5:01)
24. Open Your Eyes (2022 Remix) (6:46)
25. Geoffrey Downes Solo (Ihiri/The Setting Sun/Bolero) - 2022 Remix (3:27)
26. The Smile Has Left Your Eyes (2022 Remix) (2:01)
27. Wildest Dreams (2022 Remix) (5:09)
28. Carl Palmer Solo (2022 Remix) (3:17)
29. Heat Of The Moment (2022 Remix) (7:18)
30. Sole Survivor (2022 Remix) (7:50)
31. Cutting It Fine (2022 Remix) (5:52)
32. Daylight (2022 Remix) (4:40)
Total Time (00:22)

Cover, Design: Roger Dean
ASIA ve složení Geoff Downes (The Buggles, YES, klávesy a doprovodný zpěv), Steve Howe (YES, kytary a doprovodné vokály) a Carl Palmer (Emerson, Lake & Palmer, bicí) se speciálním hostem Gregem Lakeem (Emerson, Lake & Palmer, basa a zpěv), navštívili Japonsko na konci dvou letého turné, aby propagovali své fenomenálně úspěšné eponymní debutové album (1982) a následující "Alpha" (1983). Carl Palmer zavolal svému starému kolegovi Gregovi Lakeovi z jeho ELP dnů a požádal jej o pomoc. Greg souhlasil, ale neznal hudbu Asia a musel se spolehnout na teleprompter pro skutečnou show. Druhá ze tří show v historické aréně Budokan v Tokiu, 6. prosince 1983, se zapsala do historie jako první živé vysílání mezi Japonskem a MTV v Americe, což je na svou dobu úžasný úspěch. Toto představení bylo dříve dostupné pouze na VHS. Na koncertě zazněly některé z největších a nejpamátnějších skladeb ASIA včetně "Time Again", "Only Time Will Tell", "Sole Survivor", "Wildest Dreams" a globálního hitu "Heat Of The Moment".

Skupina:
Carl Palmer - Drums, Percussion
Steve Howe - Guitars, Vocals
Geoff Downes - Keyboards, Vocals
John Wetton - Lead Vocals, Bass Guitar
Hosté:
Diskografie 35th Anniversary Collection Tour Edition
Vyšlo 2017, Not On Label (Asia)

Seznam skladeb:
01. Only Time Will Tell (Live) (4:42)
02. Time Again (Live) (5:04)
03. Here Comes The Feeling (Live) (5:53)
04. Sole Survivor (Live) (6:15)
05. Don't Cry (Live) (4:27)
06. Heat Of The Moment (Live) (6:58)
07. Finger On The Trigger (4:30)
08. Holy War (5:59)
09. Heroine (4:54)
10. Never Again (4:54)
11. There Was A Time (5:57)
12. An Extraordinary Life (4:59)
Total Time (00:22)

All tracks composed: Wetton/Downes, except track 02: Downes/Howe/Palmer/Wetton and 03: Wetton/Howe
Management: Martin Darvill
Tour Manager, Public Relations: Bruce Pilato
Cover, Design: Roger Dean
Tracks 1-6 taken from the live CD/DVD "Spirit of the Night"
Tracks 7-12 taken from the reunion era studio albums "Phoenix" and "Omega"

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass
Steve Howe - Guitars
Geoff Downes - Keyboards
Carl Palmer - Drums
Hosté:
Diskografie Axis XXX Live San Francisco
2CD, Digital, 2CD/DVD, vyšlo 23. června 2015, Frontiers Music SRL, FR BR 694

Seznam skladeb:
CD 1
01. Introduction (2:09)
02. Only Time Will Tell (5:10)
03. Wildest Dreams (5:50)
04. Face On The Bridge (5:49)
05. Time Again (5:22)
06. Tomorrow The World (7:18)
07. Ride Easy (5:56)
08. Pyramidology (3:20)
09. The Golden Mean (4:04)
10. I Know How You Feel (5:36)
11. Don't Cry (4:05)
12. The Smile Has Left Your Eyes (6:03)

CD 2
13. Cutting It Fine (7:03)
14. Holy War/Drum Solo (14:34)
15. An Extraordinary Life (5:01)
16. Here Comes The Feeling (5:55)
17. Open Your Eyes (8:35)
18. Sole Survivor (7:08)
19. Heat Of The Moment (7:39)
Total Time (126:37)

Bonus Track
20. End Of The World ()
Japanese Bonus CD
21. Only Time Will Tell ()
22. Sole Survivor ()
23. Heat Of The Moment ()

Recorded on November 7th 2012 at the Regency Ballroom in San Francisco
Producers: Devin Dehaven, Beth Klepper, Lucia Mecalmont
Engineers: Jeff Carman, Lauren Gruenberger, James Marschello
Paintings and Logos: Roger Dean
Bonus track 2-8 recorded live at Ovation Lounge inside the Green Valley Ranch Resort of Henderson, Nevada, on 2010-09-03. Japanese Bonus CD recorded in Tokyo on September 25th 2012.

Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards
Steve Howe - Guitars
Carl Palmer - Drums
John Wetton - Bass, Lead Vocals
Hosté:
Diskografie Resonance
Vyšlo listopad 2012, Back On Black, RCV193LP

Seznam skladeb:
CD 1
01. I Believe (6:44)
02. Only Time Will Tell (4:59)
03. Holy War (6:00)
04. Never Again (4:53)
05. Through My Veins (5:32)
06. Don't Cry (4:24)
07. All's A Chord [instrumental] (2:26)
08. The Valley Of Rocks [instrumental] (3:44)
09. The Smile Has Left Your Eyes (5:57)
10. Open Your Eyes (6:57)

CD 2
01. Finger On The Trigger (4:28)
02. Time Again (5:16)
03. An Extraordinary Life (5:15)
04. End Of The World (5:43)
05. The Heat Goes On (10:58)
06. Sole Survivor (7:26)v 07. Go (4:27)
08. Heat Of The Moment (8:39)
Total Time (108:48)

Recorded live in Basel, Switzerland, May 4th, 2010
Producer [Audio]: Asia, Steve Rispin
Directed: Bernhard Baran
Recorded: Michael Schorlepp
Mixed At Liscombe Park Studios

Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards, Backing Vocals
Steve Howe - Guitars, Backing Vocals
Carl Palmer - Drums
John Wetton - Bass Guitar, Acoustic Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Spirit Of The Night
Vyšlo 2010, Frontiers Records, FR CD 481 (Italy)

Seznam skladeb:
01. Only Time Will Tell (4:54)
02. Time Again (5:38)
03. An Extraordinary Life (5:17)
04. My Own Time (6:14)
05. Open Your Eyes (7:05)
06. Fanfare For The Common Man (9:08)
07. Here Comes The Feeling (6:03)
08. Never Again (5:07)
09. The Heat Goes On (5:23)
10. Sole Survivor (6:19)
11. Don't Cry (4:28)
12. Heat Of The Moment (6:56)
Total Time: (55:11)

Recorded live at The Cambridge Rock Festival, 9th August 2009

Bonus Track
13. Midnight Sun (4:47) (Live On July 06, 2007 In Detroit, Michigan)
Special DVD Bonus:
* In The Court Of The Crimson King (Live At The Philadelphia Tower Theatre with special guest Ian McDonald)
* Spirit Of The Night Electronic Press Kit

Producer: Mike Paxman
Recorded: Steve Rispin
Mixed: Mark Evans
Mastered: SecondWave
Artwork: Karen Gladwell at Mixed Images Ltd.
Logos, lettering and Phoenix Painting: Roger Dean
Photos: John Price, Michael Inns

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass Guitar, Acoustic
Carl Palmer - Drums, Percussion
Geoffrey Downes - Keyboards, Backing Vocals
Steve Howe - Guitars, Backing Vocals
Hosté:

Diskografie Fantasia: Live In Tokyo
Live 2CD, vyšlo 21. června 2007, Eagle Records ER 20115-2 (US)

Seznam skladeb:
Disc One (50:55)
01. Time Again (5:14)
02. Wildest Dreams (5:37)
03. One Step Closer (4:20)
04. Roundabout (8:41)
05. Without You (5:45)
06. Cutting It Fine (6:24)
07. Intersection Blues (3:40)
08. Fanfare For The Common Man (7:35)
09. The Smile Has Left Your Eyes (3:39)

Disc Two (54:50)
10. Don't Cry (4:30)
11. In The Court Of The Crimson King (5:01)
12. Here Comes The Feeling (5:39)
13. Video Killed The Radio Star (4:40)
14. The Heat Goes On (9:15)
15. Only Time Will Tell (5:01)
16. Sole Survivor (6:52)
17. Ride Easy (5:27)
18. Heat Of The Moment (8:25)
Total Time (105:45)

Recorded live at Shinjuku Koseinenkin-Hall, Tokyo, Japan, March 8th, 2007
Produced: Downes/Howe/Palmer/Wetton
Mixed: Steve Rispin at Studio Liscombe Park, Buckinghamshire
Mastered: Ray Staff at Alchemy Studios, London
Photography: Mike Inns
Asia logo and Fontdesigned: Roger Dean

Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards
Steve Howe - Guitars
Carl Palmer - Drums
John Wetton - Bass, Lead Vocals
Hosté:
Diskografie The Definitive Collection
Vyšlo 2006, Geffen Records, Chronicles, UMe B0007432-02 (US)

Seznam skladeb:
01. Heat Of The Moment (3:50)
O2. 0nly Time Will Tell (4:45)
03. Sole Survivor (4:47)
04. Wildest Dreams (5:11)
05. Here Comes The Feeling (5:41)
06. Don't Cry (3:37)
07. The Smile Has Left Your Eyes (3:13)
08. The Heat Goes On (4:56)
09. Open Your Eyes (6:25)
10. Daylight (3:33)
11. Go (4:07)
12. Voice Of America (4:26)
13. Too Late (4:12)
14. Wishing (4:12)
15. Days Like These (4:05)
16. Go (Remix) (7:17)
Total Time: (74:17)


Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards
Steve Howe - Guitars
Carl Palmer - Drums
John Wetton - Bass, Lead Vocals
Hosté:
Mandy Meyer - Guitars
Diskografie Gold
Vyšlo 2005, Geffen Records, 0602498813027 (Europe)

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Heat Of The Moment (3:49)
02. Only Time Will Tell (4:44)
03. Sole Survivor (4:46)
04. One Step Closer (4:16)
05. Time Again (4:43)
06. Wildest Dream (5:10)
07. Without You (5:03)
08. Cutting It Fine (5:36)
09. Here Comes The Feeling (5:40)
10. Ride Easy (4:26)
11. Don't Cry (3:36)
12. The Smile Has Left Your Eyes (3:13)
13. Never In A Million Years (3:42)
14. My Own Time (I'll Do What I Want) (4:44)
15. The Heat Goes On (4:55)
16. Eye To Eye (3:07)
17. The Last To Know (4:39)
18. True Colors (3:48)
CD 2:
19. Midnight Sun (3:46)
2O. Open Your Eyes (6:24)
21. Daylight (3:33)
22. Lyin' To Yourself (4:12)
23. Go (4:06)
24. Voice Of America (4:25)
25. Hard On Me (3:30)
26. Wishing (4:11)
27. Rock And Roll Dream (6:48)
28. Countdown To Zero (4:15)
29. Love Now Till Eternity (4:11)
30. Too Late (4:11)
31. Suspicion (3:45)
32. After The War (5:08)
33. Am I In Love? (4:24)
34. Summer (Can't Last Too Long) (4:16)
35. Prayin' 4 A Miracle (4:19)
36. Days Like These (4:04)
Total Time: (53:34)

Zpět








Asia s Mandy Meyerem (vpravo)









Sestava již se Samem Coulsnem


Poslední sestava se Samem Coulsnem a Billy Sherwoodem

Zpět
Oficiální stránky:
https://originalasia.com/
https://geoffdownes.com/sample-page/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  4.12.2018 
Menu Poslední aktualizace: 14.1.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©