JON ANDERSON


          


Zpět


   1. Raná hudební léta..
   2. Nejúžasnější roky s YES
   3. Začátky sólové kariéry
   4. ABWH a obnovení YES
   5. Když jde o život...
   6. Jonovy současné aktivity

John Roy "Jon" Anderson
(Narozen 25. října 1944, Acrington, Lancashire, UK)

První žena: Jennifer Baker.
Děti: Deborah Leigh, Damion James, Jade Genevieve.
Druhá žena: Jane Luttenberger.
Koníčky: Malování, čtení, windsurfing, fotbal a žít s láskou po celý čas.

Je anglický zpěvák-skladatel a multi-instrumentalista, hudebník, nejznámější jako bývalý zpěvák v progresivní rockové skupiny YES. Je také dokonalým sólovým umělcem, který spolupracoval s hudebníky jako je například řecký hudebník Vangelis mimo jiné. Jon Anderson vyrostl v majitele jednoho z nejuznávanějších hlasů v progresivním rocku.

Děti Jona Anderson jsou dcera Deborah Anderson - zpívala pro francouzskou electronickou kapelu Télépopmusik na albu "Angel Milk" vydaném v létě 2005, Jade Anderson - vydala sólové album v Japonsku a Damion Anderson, který je také hudebníkem.

Biografie 1. Raná hudební léta..

Jon Anderson se narodil jako John Roy Anderson v Accrington, Lancashire, Anglie, rodičům Albertu a Kathleen Andersonovým. Jeho otec pocházel ze Skotska, zatímco matka byla irského původu. Anderson vypustil "h" ze svého jména už někdy v roce 1970.

Anderson navštěvoval St. John's Infants School v Accringtonu. Tam se začal jeho předběžný start do hudební kariéry, když hrál na valchu ve skiflové kapele "Little John's Skiffle Group", která hrála mimo jiné také písně Lonnie Donegana. Poté, co opustil školu v patnácti, prošel celou řadou zaměstnání, včetně práce na farmě, jako řidič kamionu a mlékař. Také se pokoušel o fotbalovou kariéru v klubu Accrington Stanley F.C, ale vzhledem k jeho výšce 5 stop 5 palců (165 cm) byl odmítnut, navíc i kvůli jeho křehké tělesné konstituci. Tak se z něj stal alespoň fanoušek klubu.

Svojí hudební kariéru zahájil Anderson v roce 1962, když se připojil ke skupině svého bratra Tonyho s názvem "The Warriors", (také známé jako The Electric Warriors), kde on a jeho bratr Tony sdíleli role zpěváků. Nakonec se skupina přesunula z Anglie do Německa a jeho bratr Tony skupinu opustil. Ve skupině pak zůstal pouze jeden z Andersonů až do roku 1965 kdy skupina vydala svůj první singl. Kapelu opustil v roce 1967. Jeho další skupinou byli "The Party", ale tam byl velmi krátce. V roce 1968 se Anderson vrátil do Británie a vydal dva sólové singly pod pseudonymem Hans Christian, jeden z nich byl cover "Never My Love" od The Association. Nahrávky zněly podobně jako skupina The Warriors. Jeden z prvních producentů, s nímž u EMI pracoval, byl skladatel Paul Korda. Anderson pak přešel ještě do skupiny "Gun", ale tam zůstal sotva pár měsíců.
Biografie 2. Nejúžasnější roky s YES...

Rok 1968 formoval nové hudební dějiny, neboť Jon se seznámil v jednom z londýnských klubů s Chrisem Squirem a našli stejný "hudební duch". V březnu 1968 se Anderson připojil se ke Squirově skupině s názvem "Mabel Greer's Toyshop", jejichž kytaristou byl i Peter Banks. Anderson začal občas se skupinou zpívat, až se stal jejich zpěvákem. Banks ale opustil skupinu, takže začali přijímat různé další členy. Nejprve se v sestavě objevil Bill Bruford, pak Tony Kaye. Andersonovi se kapela vcelku zamlouvala, ale nakonec se rozhodl ještě před koncem léta odejít. Na svých internetových stránkách Anderson poznamenal, že čas u kapely se skládal z "příliš mnoha drog, dost málo zábavy".

Nakonec se ale v témže čase Banks vrátil a skupina se přejmenovala na YES. Anderson, Squire a Banks tak založili YES spolu s bubeníkem Billem Brufordem a klávesistou Tony Kayem. Jejich debutové album "Yes", které se nahrávalo na jaře 1969 v Advision and Trident Studios v Londýně, vyšlo 25. července 1969 pod producentským vedením Paula Claye. Druhé album "Time and a Word", které se opět natáčelo od listopadu 1969 do ledna 1970 v Advision Studios v Londýně, vyšlo 24. července 1970 ve Velké Británii a v listopadu 1970 v USA. Bylo posledním albem nahraným zakládající sestavou, neboť ještě před jeho vydáním byl Peter Banks vyhozen. Ještě v březnu téhož roku jej nahradil kytarista Steve Howe. Obě alba sklidily sice úspěch u kritiky, ale nebyly příliš prezentované v rádiích.

V roce 1970 natočené album "The Yes Album" již s novým kytaristou Steve Howem skupině nakonec díky této změně přineslo úspěch v amerických rádiích a tím začala jejich úspěšná "komerční" kariéra. Je až spodivem, že i přesto si Anderson našel čas na své projekty, ačkoliv nahrával a jezdil po koncertech s YES. V tomto období se podílel na dvou albech. Jedním z nich bylo "Lizard" skupiny King Crison a další Johny Harris - "All to Bring you Morning". Dalším albem Yes bylo "Fragile" z roku 1972, které se stalo debutem nového klávesisty Ricka Wakemana. Toto album vyšvihlo celou skupino včetně Andersona do veřejného zájmu. Na dalších pár let Yes „okupovali“ Andersonův talent. Když nahrával před rokem 1974 další tři studiová alba a byl stále na turné, tak je pochopitelné že mu nezbýval čas na vlastní tvorbu. Anderson je uznáván jako hlavní iniciátor řady epických děl nahraných YES v té době, měl velkou roli při vytváření takových komplexních skladeb jako "Close To The Edge", "Awake" z alba "Close To The Edge" (1972) a zejména "Gates Of Delirium" z alba "Relayer" z roku 1974. Anderson zůstával se skupinou až do "hořkého sporu" v roce 1979.

Jon se vrátil k reformovaným YES v roce 1983, vyprodukovali jejich komerčně nejúspěšnější album "90125" s nováčekem kytaristou Trevorem Rabinem. Znovu ale odešel v roce 1988 kvůli tvůrčím rozdílům týkajících se kapely, která chtěla pokračovat v úsilí o velký komerční úspěch a tradiční rozhlasové vysílání. Anderson přitom jistý čas funguje s některými jejími ex-členy ve skupině Affirmative a v roce 1989 Anderson a další bývalí členové YES založili skupinu Anderson, Bruford, Wakeman, Howe (ABWH), rozšířenou o basistu Tony Levina, který hrál s bubeníkem Bill Brufordem v King Crimson. Po úspěšném prvním albu "ABWH" pak řada obchodů způsobila, že se ABWH smířili s aktuálními členy YES, kteří byli mimo očí veřejnosti při hledání nového zpěváka. Výsledná osmičlenná skupina převzala jméno YES, album "Union" (1991) bylo sestaven z různých kousků rozpracovaných na druhé album ABWH, stejně jako nahrávky, které "praví YES" tvořili bez Andersona. Následovalo úspěšné turné, ale osmičlenná sestava YES nikdy neodehrála celé album společně před rozštěpeným publikem v roce 1992. Pak následovalo mnoho dalších personálních změn, ale Anderson zůstával v kapele až do roku 2008. Ten se objevuje na všech albech YES, s výjimkou jejich 1980 alba "Drama" (1980) a jejich alba "Fly from Here" (2011).

Anderson rád experimentuval ve skupině a tím přispíval občas ke konfliktním vztahům uvnitř kapely a s vedením. Původně chtěl třeba nahrát album "Tales from Topographic Oceans" uprostřed lesa, ale místo toho se rozhodl dát seno a výřezy zvířat do celého nahrávacího studia. V dalším incidentu Anderson měly dlaždice instalované ve studiu simulovat efekt ozvěny něčího zpěvu v koupelně. Anderson hrál naposledy s YES v roce 2004. Turné plánované na léto 2008 s Andersonem bylo zrušeno, když vážně onemocněl akutním respiračním selháním. Kapela v době oznámila turné bez něj a nahradil jej David Benoît, zpěvák z YES cover skupiny "Close To The Edge".

Biografie 3. Začátky sólové kariéry

Andersonovy sólové aktivity mimo skupinu YES se začaly již v roce 1970, když Anderson zazpíval na studiové desce King Crimson "Lizard", a to ve skladbě "Prince Rupert Awakes", protože tehdejší zpěvák King Crimson Gordon Haskell nebyl zrovna k dispozici. Po albu "Relayer" od YES pak věci vzaly rychlý spád. Také složil píseň "Pearly Gates", která se objevila v lednu 1975 na albu "Scorching Beauty" kapely Iron Butterfly. Anderson začal spolupracovat s Vangelisem Papathanassiou, který měl být prvním, kdo by nahradil z Yes odstoupivšího Ricka Wakemana. Ale skupina se nakonec rozhodla pro Patricka Moraze. Anderson tak alespoň přidal svůj hlas na Vangelisovo album "Heaven and Hell", které bylo vydáno v září 1975. Tohle ale zdaleka nebyla jejich poslední spolupráce.

V roce 1976 Jon opustil skupinu Yes a začal připravovat sólové album. Začal ambiciózním výtvorem s názvem "Olias of Sunhillow". Bylo to dlouze připravované koncipované album, které bylo celé napsané Andersonem, mimo veškeré pěvecké party si na něm zahrál si na něm také na spoustu nástrojů včetně kytary, harfy, klávesy, sitaru, flétny, mandolíny, Koto, perkuse a dalších. Také přispěl svým hlasem na album bubeníka Alana White "Ramshackled". Zlom nastal v době, kdy se vrátil ke skupině i s Rickem Wakemanem a natočil s nimi album "Going for the one" (1977), což je podle některých i nejlepší album Yes. Andersonova role ve skupině ale uhasínala, i když nadále se skupinou nahrával a jezdil po turné. Takže když dotočili album "Tormato", byl již natolik znechucen "rozdílnými názory na hudbu" a skupinu opustil.

Další roky byly opět úrodné. V roce 1979 složil hudbu pro balet Ursprung, který byl součástí skupiny tří tanečních děl uváděných pod společným názvem "Underground Rumours", nastudoval jej a provedl The Scottish Ballet. Choreografem byl Royston Maldoom, divadelní kulisy a kostýmy navrhoval výtvarník Graham Bowers a světelný designér obhospodařoval David Hersey. Hlavními tanečníky byli Andrea Durant a Paul Russell. V roce 1979, zatímco YES pauzírovali v hudební aktivitě, Anderson začal znovu nahrávat s Vangelisem a v létě 1980 pak dvojice Jon & Vangelis vydala album "Short Stories" a oba spolu rádi spolupracovali, takže před koncem roku 1981 udělali společně ještě další dvě alba. V listopadu pak následovalo Jonovo sólové album "Song of Seven" a velké turné po Velké Británii s jeho tehdejší skupinou The New Life Band. V roce 1981 Jon hostoval na koncepčním albu Ricka Wakemana s názvem "1984". V červenci 1981 vyšlo druhé album dvojice "Jon & Vangelis" s názvem "The Friends of Mr Cairo". Z alba vzešly dva singly "I'll Find My Way Home" a "State of Independence", ten druhý ser stal ale větším hitem pro Donnu Summer, než pro Jona a Vangelise. Album přineslo také pozoruhodnou titulní skladbu, která byla ódou na klasické hollywoodské gangsterské filmy z třicátých a čtyřicátých let, a v níž se objevily hlasové vstupy od Humphrey Bogarta, Petera Lorre a Jamesa Stewarta. Skladba tak vzdala poctu klasickému noir filmu The Maltese Falcon. Andersonovo další sólové album, které jej zachycuje na turné, vyšlo v roce 1982 pod názvem "Animation".

Yes se v této době neprojevovali již 3 roky. Chris Squire a Alan White spolupracují s mladým kytaristou Trevorem Rabinem na projektu s názvem Cinema. Tony Kaye se také zapojil do tohoto projektu. Producent a chvilkový náhradník Andersona v kapele - Trevor Horn, chtěl aby Anderson přidal svůj hlas na tento projekt. Poté co se připojil Anderson, skupina se znova přejmenovala na Yes. Album "90125", které vyšllo v roce 1983 obsahovalo i hit "Owner of a Lonely Heart", který získal skupině obrovský úspěch, kterého ještě nikdy předtím nedosáhli. Vyjeli na turné a pak se skupina na nějaký čas umlčela. Rok 1983 se stal dalším mezníkem v Andersonově životě. Spolupracuje s Mikem Oldfieldem na albu "Crises", kde nazpíval písně "In High Places", později si spolupráci s Oldfieldem zopakoval na albu "Shine" v roce 1986, ale to není hlavní náplní jeho kariéry. Hostoval také na albu Bely Fleck a Flecktones. Píseň "Cage Of Freedom", ve které také vystupoval, se objevila v roce 1984 na soundtracku ke znovuvydání klasického černobílého filmu Fritze Langa Metropolis. Během téhož roku se Jon dokonce snažil vytvořit trojici s Rickem Wakemanem a Keithem Emersonem, ale ke spolupráci nakonec nedošlo.

Anderson si pak vymezil v roce 1985 čas k natočení dalšího sólového alba, kolekci skladeb s vánoční tématikou pod názvem "Three Ships". Také začal spolupracovat na spoustě dalších projektů, například na soundtracku s John Paul Jonesem a Tangerine Dream. V roce 1985 se Anderson podílel na písni "This Time it Was Really Right", která byla uvedena na soundtracku k filmu St. Elmo’s Fire. Nazpíval také skladby "Silver Train" a "Christie" ve filmovém soundtracku Scream for Help. Rovněž v roce 1985 spolu s Tangerine Dream nahrál píseň "Loved by the Sun" pro film Legend režiséra Ridleyho Scotta. V 1986 se ve v soundtracku k filmu Biggles: Adventures in Time objevila píseň zpívaná Jonem Andersonem. Během roku 1986 Anderson nahrál pár demo skladeb, které chtěl později přepracovat. On a Vangelis také začali psát nové písně a nahrávat dema na další společné album. Ačkoli album nebylo realizováno, zahráli si spolu živě 6. listopadu 1986. V posledních třech rocích 80. let, jej bylo možno vidět, jak zpívá (a krátce se objevil i v hudebním videu) na "Moonlight Desires" z Gowanova alba "Great Dirty World" z roku 1987. V roce 1987 vydali YES další album "Big Generator", které se neslo v podobném duchu jako album "90125", ale opět ukázalo další odlišné názory na hudbu a Anderson kapelu po dokončení turné Big Generator tour v roce 1988 znovu opustil. V roce 1988, v době, kdy podruhé opouštěl skupinu, natočil další sólové album "In The City of Angels", které ale nebylo nijak úspěšné. Také hostoval ve skladbě "Stop Loving You" na albu kapely TOTO "The Seventh One" v roce 1988. V roce 1989 nahrál album, které bylo později vydáno pod názvem "The Lost Tapes z Opio" (až v roce 1996).

Biografie 4. Projekt ABWH a obnovení YES

V této době se Anderson znovu spojil s "někdejšími" členy Yes Steve Howem, Rickem Wakemanem a Billem Brufordem. Jejich skupina k sobě přijala basáka Tonyho Levina a natočili album. Jediným problémem bylo pojmenování skupiny. Chtěli ji pojmenovat Yes, neboť Anderson byl částečným vlastníkem pojmenování, ale poté, co Chris Squire, další vlastník jména, pohrozil právním řízením, od toho ustoupili a pojmenovali projekt podle svých příjmení. Jejich album vyšlo v roce 1989 pod názvem "Anderson Bruford Wakeman Howe" a podpořili je i celkem úspěšným turné. Anderson si i přesto našel čas přidat své vokály v písních "Within the Lost World" a "Far Far Cry" na albu Jonathana Eliase "Requiem for the Americas". Ale na obzoru se rýsovaly další zajímavé věci. Kapela ABWH pracovala v dubnu 1990 na svém dalším projektu v Miraval Studios v jižní Francii. Kapela honosící se názvem Yes také v té době pracovala na své další nahrávce. Ale kvůli tlakům ze strany nahrávací společnosti vzkřísit značku YES, Squire a Anderson přišli s myšlenkou na sloučení obou projektů a tak všichni členové obou kapel spolu opět začli spolupracovat a to otevřelo nové cesty v tvorbě. Oba projekty byly spojeny v jedno album s názvem "Union". Skupina vyjela opět na turné, kde vyprodala stadiony, ale vztekala se nad kritikami. I když světové turné na podporu alba zaznamenalo komerční a umělecký úspěch i pochvaly od fanoušků a kapela byla označována jako jedni z vůbec nejlepších Yes, album se tak dobře neprodávalo, i když prodeje dosáhly srovnatelné úrovně jako album ABWH (750.000 prodaných kopií po celém světě). Nakonec se ale ukázalo, že i toto album Yes mělo významné prodeje, i když zdaleka neodpovídaly popularitě alba "Big Generator" z roku 1987. Jeden ze singlů z desky "Union", skladba "Lift Me Up", se stala největším hitem Yes na žebříčku Billboard Album Rock, když vystoupil na první místo a vydržel tam šest týdnů počátkem roku 1991.

Anderson si opět našel čas spolupracovat s Vangelisem Papathanassiou a natočil další album dvojice Jon & Vangelis s názvem "Page of Life" v roce 1991. V roce 1992 se Anderson objevil na Kitarově albu "Dream", kde napsal dva texty a nazpíval tři písně "Lady of Dreams", "Island of Life" a "Agreement". Plánoval vydat sólové album ovlivněné Ancient Amerika s názvem "The Power of Silence" v roce 1993, ale nevyšlo kvůli problémům s labelem Geffen Records. Cestoval také po jižní Americe s kapelou, v níž vystupovaly i jeho dcery Deborah a Jade. Objevil se v písni "Along The Amazon", na které se podílel pro album houslisty Charlie Bisharata vydaného pod jménem houslisty. Nahrál také instrumentální sólové album s názvem "Change We Must" v roce 1993, které bylo vydáno v následujícím roce.

V roce 1994 vydal Anderson sólové album ovlivněné latinsko-americkou hudbou s názvem "Deseo". Bylo plánováno ještě vydat živé album s názvem "The Best of South America", ale opět nevyšlo kvůli problémům s vedením labelu (i když některé kopie byly již uvolněny pro Yes Magazine). V roce 1994 Jon Anderson také zpíval na sedmiúrovňové dětské videohře s názvem Tuneland. Také jeho syn Damion vydal singl s názvem "Close 2 the Hype", na kterém mu Jon vypomáhal s vokály. Kromě dalších projektů si Anderson opět našel čas na Vangelise a vydali spolu album "Chronicles". Roku 1995 vydal sólové album s názvem "Angels Embrace" a hovořil o plánovaném turné a nahrávání v Číně, ale z tohoto plánu brzy sešlo kvůli obnovené práci s kapelou Yes. Výsledkem této aktivity bylo další album Yes "Talk". Sestava na albu byla opět pětičlenná, oproti nahrávání Union tam scházeli Howe, Wakeman a Bruford. Ke konci roku 1995 byli Trevor Rabin a Tony Kaye nahrazeni Howem a Wakemanem. Skupina udělala tři vystoupení v San Louis Obispo v březnu 1996. Koncerty byly zaznamenány a byly k nim přidány nové studiové materiály, to vše vyšlo na dvou dvojalbech "Keys to Ascension" (1996) a "Keys to Ascension 2" (1997). Klasické skladby Yes zní skvěle.

Další roky byli Yes v útlumu, ale ne tak Anderson. Dělal hosta na spoustě projektů a realizoval další dvě nová sólová alba. V roce 1996 původní album "The Power of Silence" vyšlo pod názvem "Toltec". Tato verze obsahuje i zvukové efekty, které nebyly na původní nahrávce. Anderson si také zahrál na Mother's Day koncertě v San Luis Obispo. V roce 1997 se objevilo Andersonem nahrané a vydané sólové album ovlivněné keltskou hudbou s názvem "The Promise Ring", v té době se také oženil s Jane Luttenberger. Během jejich líbánků stačil nahrát album "Earthmotherearth" a později je i vydat, v roce 1988 následovalo album s názvem "The More You Know", které Jon a Jane zaznamenali v Paříži spolu s Francisem Jockym. Anderson se objevil v písni "The Only Thing I Need" projektu 4Him v roce 1999, která byla nahraná na multi-skupinové album s názvem "Streams", kde Jon Anderson nabídl svoji pomoc jako zpěvák v hlavním sboru. Steve Howe tribute album "Portraits of Bob Dylan" také představilo cover skladbu Boba Dylana "Sad Eyed Lady of the Lowlands", kterou nazpíval Jon. Také nahrával s kapelou The Fellowship album "In Elven Lands" inspirované prací J.R.R. Tolkiena. Yes vydali v roce 1997 další album s jeho vokálem, které se jmenuje "Open Your Eyes" a objevuje se na něm téměř tradiční sestava Yes, kromě Ricka Wakemana, který skupinu opustil. S Yes natočil Anderson v roce 1999 album "The Ladder". Následné turné a práce na následujícím albu Magnification, sice Andersona velmi zaměstnávalo, ale našel si čas na Bélu Fleck & The Flacktones a v roce 2000 s nimi vydal album "Outbound".

V roce 2000 Anderson a tehdejší klávesista Yes Igor Khoroshev společně pracovali na albu "True You, True Me". Turné bylo zahájeno v roce 2001, ale vzhledem k obvinění Khorosheva ze sexuálního napadení během turné Yes v roce nazvaném Masterworks Tour, byl projekt nedokončen. V roce 2002 Anderson začal nahrávat písně pro projekt s názvem The Big If, který ale zatím nikdy nevyšel. V roce 2004 se objevil u Contemporary Youth Orchestra z Clevelandu. Koncert byl zaznamenán, ale jen dostupný jen pro členy orchestru. Záznam nikdy nebyl vydán oficiálně k velkému zděšení mnohých oncertních účastníků. Anderson také zaznamenal živě koncert na XM Satellite Radio ve Washington, D.C. 1. dubna. Toto představení bylo vydáno na DVD s názvem "Tour of the Universe" v roce 2005 s přimíchanými vizuálními efekty a vyšlo souběžně při vydání Andersonova singlu "State of Independence".

Andersonova dřívější alba "Olias of Sunhillow" a "Song of Seven" byla znovu vydána v roce 2006. Album "Animation" bylo vydáno o něco později na CD kvůli stížnosti na profesionalitu zvuku, i když značka Voiceprint popírá jakékoli rozdíly mezi výlisky... Nahrávky údajně pocházely z opotřebované vinylové desky, navíc mastering byl také špatně proveden a byl příliš hlasitý a zkreslený. Pro druhé lisování byl použít lepší zdroj, i když kvalita zvuku stále nebyla v požadované kvalitě. "In Elven Lands", album obsahující Andersonovy nahrávky s The Fellowship, bylo vydáno jako první ze sedmidílné sady s názvem "The Lost Tapes". Také v roce 2006 se Anderson objevil s Trans-Siberian Orchestra (East Coast Troupe) během dvou představení 16. prosince ve Philadelphii, PA, kde zpíval skladbu "Roundabout".

V roce 2007 Anderson hostoval na albu "Culture of Ascent" americké progresivní rockové skupiny Glass Hammer, a objevil se také jako součást vokálního souboru ve skladbě "Repentance" z alba Dream Theater "Systematic Chaos" z června 2007. Během tohoto roku Anderson také cestoval po USA a Anglii s Paul Green School of Rock Music, které ukončil dvěma vyprodaných představení v B. B. King’s Bar a Grill v New Yorku.

Andersonovo vánoční album z roku 1985 "Three Ships" bylo také nově vydáno na CD včetně bonusových skladeb. V roce 2008 se objevilo ambientní album s podporou Andersenova hlasu a ptačího zpěvu s názvem "From Me To You" přidaným na "The Lost Tapes". Anderson se objevil v písni "Sadness of Flowing", které byl spoluautorem pro album Petera Machajdika "Namah". Jon také přispěl několika texty, hudební spolupráci a vokály v roce 2008 na remasteru CD bývalého klávesisty Blue Oyster Cult Tommy Zvonchecka nazvané "ZKG".

Biografie 5. Když jde o život...

V roce 2008 potkaly Jona Andersona vážné zdravotní problémy. Dne 13. května 2008 utrpěl velmi vážný astmatický záchvat, což vedlo k akutním respiračním selháním a byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče na několik dní. Podle internetových stránek Yes byl následně doma a odpočíval. Plánované turné Yes v létě 2008 bylo následně zrušeno, v tiskové zprávě pak bylo uvedeno, že Jon Anderson byl přijat do nemocnice minulý měsíc poté, co utrpěl těžký astmatický záchvat. Anderson trpěl astmatem po určitou dobu, jeho problémy se datují přinejmenším k roku 2004. Nyní další zdravotní problémy pokračovaly až do roku 2008.

V americkém rádiu v červenci 2008 Alan White hovořil o tom, že Jonova manželka Jane mu řekla, že Jon byl "mrtvý" po dobu dvou minut, než se znovu vzpamatoval. V rozhovoru později uvedl: "Takže, když mi bylo opravdu nejhůře [v roce 2008] přestal jsem málem dýchat a moje žena mě držela v náručí, než přijela pohotovost a zvovu jsem se vzpamatoval, byl jsem v kómatu snad tři dny. Nemohl jsem zpívat šest měsíců a dokonce jsem sotva mohl mluvit." Později toho roku asi v září 2008 se u něj objevila pankreatitida a související problémy, které vedly k několika operacím. V červenci 2009 rozhovoru pak Anderson řekl, že prodělal šest operací.

Zpívat začal znovu na počátku roku 2009. Nicméně 7. listopadu 2009 u Andersonovy kanadské show byl opět v nemocnici na dva před představením, kterou málem zrušil, byl propuštěn v patnáct hodin zrovna v den představení. Zdálo se, že má nějaké přetrvávající potíže v průběhu show. Místní, ale nepotvrzené zprávy, říkají, že měl znovu akutní pankreatitidu.

V roce 2009 se Anderson vrátil na pódia se sólovým turné a pokračoval v koncertování i v roce 2010 a na podzim roku 2011, s Rickem Wakemanem na turné po Velké Británii (2010) a po východních Spojených státech (2011).

V květnu 2010 Anderson uvedl: "Ti kluci [Howe/Squire/White] chtěli koncertovat, jsou jako nádeníci. Nejsem tomu ale nakloněn. Moje tělo už nikdy nebude moci dělat to, co dělají. Nemůžu udělat čtyři nebo pět koncertů týdně nebo celé to hotelové cestování. Moje tělo už to prostě nedá."

"Před pár lety jsem byl velmi nemocen [...] a kvůli tomu jsem opustil bláznivý rock and rollový svět. [...] Když vám táhne na šedesátku, nemůžete dělat stejné věci, které jste dělali ve svých třiceti a čtyřiceti letech. [...] Tak jsem se rozhodl změnit běh života, změním se i já. Hodlám více investovat do spolupráce s různými hudebníky po celém světě přes internet.

Nemoc je velmi silný zážitek. Když se dostanete blízko k smrti a umírání, začne vám to zvonit v hlavě, budu naživu ještě zítra? A tak vítáte každý den, který přijde. Neuvěřitelný zážitek z toho, když jste v nemocnici čtyři nebo pět měsíců a vidíte, jak se lidé chovají v těchto případech a co stihnou udělat. [...] Musel jsem opustit minulost. Musel jsem odejít z kapely. Opustil jsem tuto energii, se kterou jsem pracoval mnoho, mnoho let. Nyní pracuji na novém druhu energie - velmi intenzivním, hudebně řečeno, ale ne nějak bláznivě, snažím se dělat promyšleněji, víte, obchodně. Hudba je docela snadná, ale byznys je šílený.


Na dotaz v květn 2010, zda měl někdy i trvalé poškození na svých hlasivkách, Anderson odpověděl: "Ne, ne [...] Ale musím být velmi opatrný a pečlivý při intezívnějším zpívání, které mám občas tendenci dělat. [...] Trávím každý den ve studiu, zpívám." V lednu 2011 v rozhovoru pak Anderson o svém zdraví prozradil: "Teď je mi skvěle. Měl jsem dva roky... jeden rok, kdy jsem opravdu procházel složitým obdobím. Naštěstí jsem se znovu narodil a jsem silnější, než kdy jindy. Musím brát na sebe ohledy. Nejsem už třicetiletý rocker na věčné turné jako u YES. Nemůžu to dělat. Ale mohu koncertovat, doopravdy. [...] Byl jsem na turné se svoji sólovou show a zpíval jsem asi dvakrát tolik, než jsem kdy udělal s YES. Dělám show, která je skoro dvouhodinová, mluvím a zpívám po celou dobu. [...] Nemusím se potýkat s problémy typu "Utlum basy!". A neustálé problémy, proč je každý dělá?"

V květnu 2011 v jednom rozhlasovém rozhovoru Anderson prohlásil: "Mám pocit, že zpívám lépe než kdy jindy." V červenci 2011 v dalším rozhovoru uvedl, že se cítí "...opravdu, opravdu zdravý. Nikdy jsem nebyl šťastnější a zdravější ve svém životě. Cítím se opravdu dobře ve všem, co dělám." V únoru 2012 prozradil více o svých minulých zdravotních problémech a současné situaci. Po ukončení [YES] 35. výročního turné byl Anderson ve špatném stavu. I když přestal kouřit před více než 20 lety, provázel jej téměř neustálý kašel.

"Byly tam některé velké představení na tomto turné, ale bylo to až příliš náročné."
"Nemůžeme dělat kratší turné? Nemůžeme nahrát poloakustické album?" vzpomíná, jak žádal zbytek kapely, [...] skupina se ale nezdála ochotná.
Zdravotní problémy Andersona se zhoršily: akutní respirační selhání, ucpaný žlučovod vyžadující několik operací, divertikulitida. "Málem jsem umřel třikrát během roku."
Nyní Anderson cestuje jen s pár kytarami na zadním sedadle a se svoji manželkou vedle sebe. [...] "Necítil jsem se tak dobře, tak zdravě, už dlouhou dobu." [...]
"Už nejsem v rockové kapele. Byl jsem v tomto světě a bylo to úžasné, ale já už tam nechci znovu. Život je neustále se měnící věc."

V únoru 2012 dostal otázku:
Tazatel: "Vzhledem k vašim zdravotním problémům se YES rozhodli cestovat s náhradním zpěvákem. Může se kapela ještě nazývat YES, když už v ní Anderson nezpívá?"

Anderson: "Ne, už nikdy nebude stejná kapela. A právě tento týden oznámila, že angažovali dalšího zpěváka poté, co ten původní, který mě nahradil onemocněl. Řekl jsem jim, že od té doby, když jsem zase zdravý, že bych se k nim vrátil. Řekl jsem jim, že bych chtěl tvořit novou hudbu, ale oni to nechtějí dělat, jaksi. Oni prostě chtějí koncertovat a vydělat peníze."

Biografie 6. Jonovy současné aktivity

Od roku 2007 Jon spolupracuje s Alimar. Jejich repertoár obsahuje instrumentální Jonovy návrhy. Tvořivá diskuze přináší k uskutečnění nové myšlenky a společné hudební skladby, s přispěním Jonova vokálu do skaldeb Alimar.

V roce 2009 Anderson hrál na evropském turné s názvem "Have Guitar Will Travel". Následující rok pak bylo znovu vydáno jeho album "EarthMotherEarth" (1997) s bonusovými skladbami. Spíše než jen pod jménem Jona Andersona, bylo vydáno jako album "Jon and Jane Anderson". Alba "In The City of Angels" a "Change We Must" se také objevily remasterovány v průběhu tohoto roku.

Jon Anderson a Rick Wakeman spolu začali vystupovat živě ve Velké Británii už v roce 2006, když hráli klasické skladby z katalogu YES a vybrané skladby z jednotlivých sólových desek členů dvojice. V roce 2009 Anderson a Wakeman nahráli velmi očekávané album "The Living Tree", které získalo nadšené kritiky po celém světě. Anderson zahrál sérii koncertů v Kanadě a ve Spojených státech v roce 2010. Pak oznámili, že Jon Anderson a Rick Wakeman spolu vyjedou na turné ještě jednou na konci roku. Spolu s Rickem Wakemanem začali dne 9. října podzimní turné po Velké Británii v Cambridge Corn Exchange. Zpočátku se prodávalo pouze jako suvenýr během během jejich turné po Velké Británii na podzim roku 2010 se pod názvem "Anderson Wakeman Project 360" objevilo v Gonzo Multimedia internetovém obchodě, kde bylo zpřístupněno veřejnosti 29. listopadu 2010. Sampl Andersonova vokálu z Mike Oldfieldovy skladby "In High Places" byl použit na albu Kanye Westa z roku 2010 "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" v úvodní skladbě "Dark Fantasy".

V polovině roku 2011 Anderson začal spolupracovat s bývalými spoluhráči z YES Rabinem a Wakemanem na novém albu Anderson-Wakeman-Rabin, uskutečnili i několik koncertů v roce 2012. Společně psali i hudbu a Wakeman řekl, že věří v dokončení alba do konce roku 2011. Na turné skupina plánuje uvést písně YES a novou hudbu. Skupina se neúspěšně pokusila získat k natáčení i Billa Bruforda na bicí. V roce 2011 si Anderson zahrál ve ztvárnění "Owner of a Lonely Heart" s Youth Orchestras of San Antonio (YOSA) pod Philharmonic ze San Antonia. Téhož roku vydal album singlů s názvem "Open", které jsou nahrány s aranžmá od Stefana Podella.

V návaznosti na jejich úspěšné CD "The Living Tree" z roku 2010 se Jon Anderson a Rick Wakeman rozhodli připravit k vydání živé nahrávky "The Living Tree In Concert Part One" na Gonzo Multimedia 28. listopadu 2012. CD bylo nahráno během britského turné dua v roce 2010 a je dodáváno v přebalu od Marka Wilkinsona, který také realizoval obal "The Living Tree".

Ke konci roku 2012 začal Anderson pracovat na svém dalším koncepčním albu s názvem "Zamran Experience". Má to být údajně pokračování jeho úspěšné desky "Olias z Sunhillow".

The Anderson Ponty Band - tak se zřejmě bude jmenovat společný projekt dvou osobností, bývalého zpěváka Yes Jona Andersona a známého houslisty Jean-Luc Pontyho. V rozhovoru v březnu 2014 pro rozhlasovou stanici Aspen ex-Yes zpěvák Jon Anderson oznámil vytvoření nové skupiny spolu s klávesistou Dream Theater Jordanem Rudessem a jazzovým houslistou Jean-Luc Pontym.

"Setkal jsem se s Jordanem Rudessem, který je opravdu zábavný klavírista a hráč na klávesové nástroje a opravdu skvělý rytmický hráč," řekl Anderson pro Aspen Public Radio. "Získali jsme Rayforda Griffina na bicí a Barona Browna na basu. Jsou to velmi, velmi funky, lehce kosmičtí kluci. Všichni mi připadají jako ze stejné planety, což je docela hezké."

Griffin pracoval jako spoluhráč v průběhu let s Pontym, Stanley Clarkem a Michaelem Jacksonem mezi jinými. Browne spolupracoval s Pontym už dříve, stejně jako s Billy Cobhamem, Vital Information od Steve Smith a s Brianem McKnightem.

Ponty a Anderson

Jon Anderson říká, že se setkal s Pontym, když "hrál nějaké skladby se svým přítelem Michael Lewisem, který mě představil Jean-Lucovi". Anderson dodává, že je velká naděje začít nahrávání v květnu a v červnu. "Prostě uvidíme, co přijde," říká. "Už jsme napsali nějakou hudbu dohromady přes internet, což je velké moderní studio. Jsme poněkud rozcestovaní." Složení skupiny tvoří Michael Lewis, Baron Brown (Bass), Rayford Griffin (Drums), Jamie Dunlap (Guitar) a Wally Minko (Keyboards). Sestavu ale musel opustit Jordan Rudess kvůli svému zaneprázdnění se svoji mateřskou kapelou Dream Theater.

Jon Anderson z Yes utrpěl komplikaci při jeho léčení z onemocnění dýchacích cest, která jej donutila opustit kapelu Yes - nyní potřebuje operaci napravit vážné problémy dutin. V nové zprávě na Facebooku v únoru zpěvák ujišťuje fanoušky, že se vrátí "jiná osoba" po operaci, trval na tom, "budu lepší, velmi brzy." Zatím není jasné, zda se jeho nejnovější onemocnění projeví i v létě 2015 v termínech vystoupení naplánovaných s houslistou Jean-Luc Ponty, jinak také Anderson-Ponty Bandu. Společná deska Jona Andersona a Jean-Luc Pontyho byla ohlášená na srpen 2015 a nahrávání se zúčastnili Jon a houslista Ponty, spolu s nimi pak Wally Minko, Jamie Glaser, Rayford Griffin a Baron Browne. Deska projektu Anderson-Ponty Band se objevila dne 25. září 2015 pod názvem "Better Late Than Never". Zpěvák Jon Anderson říká, že on a houslista Jean-Luc Ponty psali šest nových skladeb dohromady. Dvojice v roce 2015 vyrazila na cestu napříč severní Amerikou na podporu jejich 2015 CD/DVD. Anderson prohlásil také, že na pokračování se pracuje, chtěli by nahrávat s orchestrem. Řekl také: "Napsali jsme asi čtyři písničky koncem loňského roku a v lednu napsali pár dalších. Takže je to jako bychom pořád přemýšleli o dalším kroku."

Legendární zpěvák Yes a zpěvák a skladatel a prog veterán Roine Stolt (The Flower Kings) spojili své síly pro společné album The Anderson/Stolt s názvem "Invention Of Knowledge", které vyjde 24. června 2016. Jon Anderson o tomto projektu řekl: "...Hudba je vždycky hnací silou v mém životě... spolupráce s tak skvělým hudebníkem jako je Roine Stolt vedla k vytvoření tohoto velmi unikátního alba, jsme velmi rádi, až uvolněníme "Invention Of Knowledge". Roine Stolt k tomu dodává: "Není to zamýšleno jako vytváření nové hudby Yes; je to jenom nová hudba, moderní i klasický rock a etno, jednoduchá a instrumentální, roztěkaná a plynoucí. Doufejme, že je stylově "progresivní" - směřující kupředu, překvapivá a také uklidňující se známými finesami." Dvojice se rozhodla spojit své síly během Progressive Nation At Sea Cruise v roce 2014, kde vystupoval Stolt s projektem Transatlantic a Anderson sólově. Pak strávili 18 měsíců psaním a nahráváním alba s umělci jako Tom Brislin, Lalle Larsson, Jonas Reingold, Michael Stolt a Felix Lehrmann. Doprovodné vokály přidali navíc Daniel Gildenlow, Nad Sylvan, Anja Obermayer, Maria Rerych a Kristina Westas.
Anderson také poskytl aktuální informace o projektu tří bývalých členů Yes - Jon Anderson, Rick Wakeman a Trevor Rabin. Spolupráce tria byla poprvé zaznamenána v roce 2010, ale Anderson připustil, že ji prozatím odložili o pár let. Říká, že "bylo těžké kolektivně se dát dohromady", ale trvá na realizaci projektu. "Nakonec se to stane. Budete mít stále otevřené dveře a doufáme, že se to stane." Rabin se zaměřil na filmovou práci, Wakeman se nadále věnoval své sólové kariéře a Anderson zkoumal několik hudebních cest, včetně spolupráce s Jean-Lucem Pontym. "Trio obnovíme pravděpodobně v říjnu (2015). Je to skutečná věc, která se děje. Pracuji na skladbách s Rickem s myšlenkou, že jsme nyní připraveni jít dál, jak věříme, na cestách prostorem a časem. K dispozici jsou nové technologie, které nás budou posunovat v tomto směru. Musíme se zbavit omezení, a uvědomit si, že jsme neomezené bytosti. Konečně jsem začal zpívat s Trevorem a Rickem ke konci roku jako ARW," napsal na Facebooku. "Napsali jsme spolu některé jedinečné písně a cítíme, že je čas jít ven společně a hrát na jevišti... to je pro všechny velmi vzrušující... a tolik jiných lahůdek přichází, spousta nové hudby je na cestě."

Po více než 25 letech členové Yes Jon Anderson, Trevor Rabin a Rick Wakeman oznámili re-unionové turné, na kterém budou hrát hudbu Yes a jejich dalších projektů. V současné době ARW skládají a nahrávají novou hudbu. ARW budou koncertovat po Severní Americe v říjnu až listopadu a světové turné je naplánováno na rok 2017. Začínají 4. října 2016 v Orlandu, Florida a ukončí je 25. listopadu v San Francisco, California.

V době smrti Squireho byli spoluvlastníky názvu kapely "Yes" Andersona, Squire, Howe a Alana White. Během života Squireho se s Andersonem neformálně dohodli, že název "Yes" bude používat pouze Squireova kapela. V roce 2018 Anderson uvedl, že Squireova manželka Scotland navrhla, v návaznosti na jeho úmrtí, aby obě skupiny mohly toto jméno používat.


Takže poslední společný projekt byl přejmenovan na "Yes Featuring ARW" (Jon Anderson, Trevor Rabin a Rick Wakeman) a zároveň bylo oznámeno, že přidávají několik dodatečných zastávek při jejich nadcházejícím severoamerickém turné 2017. Nové zastavky zahrnují vystoupení ve státech Kalifornie (Friant), New Yorku (Port Chester, Albany) a Florida (Melbourne, West Palm Beach a Miami). Prog rockové legendy zahájí trek ve Stocktonu, Ca, v Divadle Bob Hope 26. srpna 2017 a závěr turné je plánován na koncert v Miami v Adrienne Arsht Center for Performing Arts 14. října 2017. Skupinu na turné doplňují dva mimořádní hudebníci - Lee Pomeroy na basu a Ludvík Molino III na bubnech, kteří pomáhají zajistit, aby neposkvrněné umělecké dědictví Yes zůstalo neporušené.

"Yes, featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman" přinesli na začátku roku 2017 svou živou show do Velké Británie, včetně vyprodaného představení zachyceného živě v Apollo v Manchesteru. Deska vyšla v roce 2018 pod názvem "Live At The Apollo" a setlist zahrnoval spektrum jejich kariéry, včetně klasik "Roundabout", "Owner Of A Lonely Heart", "Hold On", "Rhythm Of Love", "Awaken".

Bývalý zpěvák Yes Jon Anderson se chystá vydat další sólové album, které začal skládat před 27 lety. Anderson, který nyní koncertuje již dva roky s kapelou, skládající se z Jona, Trevora Rabina a Ricka Wakemana, uvedl, že také vysvětlí, proč dokončuje projekt po téměř třech desetiletích. "Nový rok slibuje, že bude hudebně vzrušující jako vždy, dokončím totiž album, které jsem začal před 27 lety," napsal na Facebooku. "Proč to trvalo tolik let? No, je to bláznivý zábavný příběh, který budu vyprávět v poznámkách alba. Album se bude jmenovat "1,000 Hands" (také "A Thousand Hands")... prostě kvůli všem skvělým hudebníkům a zpěvákům, kteří na něm hráli. Doufám, že to budu mít připraveno na jaře...."

Anderson dokončuje toto sólové album s producentem Michaelem Franklinem (spolupracoval s Rickem Wakemanem, Patrickem Morazem, Bobby Kimballem či Glori Gaynor) během léta roku 2018. Anderson vykreslil příběh v rozhovoru v březnu 2018, ale patrně byl zaznamenán v říjnu 2017: "[Franklin] se se mnou sešel asi před rokem. Zeptal se mě na tento projekt, který jsem začal před 27 lety původně nazvaný Uzlot, před 28 lety se pásky dostaly do mé garáže a zapomněl jsem na ně, protože jsem byl na turné s Yes a nahrávali další alba a podobné věci... Takže jsme sešli v Kalifornii, kde žiji, a on řekl: "Proč nepřijdeš do Orlanda a nedoděláš tu práci na kazetách a hudbu." O 27 let později jej dokončujeme."

V říjnu 2017 se ve studiu sešli Anderson, M Franklin (také klávesy), jeho bratr Tim Franklin (bass), Brian Snappe (lesní roh), Brian Scanlon (lesní roh), Patt Galott (lesní roh), Tommy Calton (kytara), Robby Steinhardt (ex-Kansas, housle), Matt Brown (bicí, míchání), Russel Chalk (ukelele). Dalšími hosty byli Chick Corea, Billy Cobham (ex-Miles Davis, ex-Mahavishnu Orchestra, atd.), Jean-Luc Ponty, Ian Anderson (Jethro Tull), sekce lesních rohů Tower of Power (spolupracovali se Santanou), Zap Mama a Jonathan Cain (Journey, klávesy), Larry Coryell, Carmine Appice, Rick Derringer, Edgar Winter, Steady Joseph, Billy Boyd, Steve Walters, Matt Brown (bicí, zvukař), Bobby Koeble (kytara), Patrick Frost, Olga Kopakova, Paul Fluery, My G, Beatrice Roberts, Charlie DeChant, Randie Paul, Don Oriolo, Christie Lenee, Darius Grabowski, plus orchestr a sbor.

Jon uvedl, že "dokonči album během příštího měsíce", ačkoli tam byly další nahrávky v březnu a dubnu 2018, včetně natáčení pro čtyř doprovodných videí. V rozhovoru v květnu roku 2018 řekl Anderson, že některé písně mohou být dříve uvedeny na YouTube. Další měsíc pak uvedl, že právě dokončil práci na albu. V rozhovoru ze 3. května 2018 vysvětlil Anderson: "Měl jsem kazety, které ležely v mé garáži, na kterých jsem pracoval léta a nyní jsem dostal toho skvělého producenta a řekl, že jsem opravdu chtěl lidi, se kterými jsem se setkal po celý život aby to nahráli, zní to jako to bylo uděláno minulý týden. Některé nahrávky jdou už letité, ale my jsme je upgradovali a zlepšili v průběhu let, písně stále zní skvěle včetně 4 nových skladeb, které se na něm objeví".

Bývalý zpěvák Yes Jon Anderson konečně vydal své sólové album, které začal před 27 lety. Anderson, který zpívá v současné době vystupuje kapele s Trevorem Rabinem a Rickem Wakemanem, také vysvětlil, proč mu to trvalo tak dlouho, než dokončil album, v poznámkách k albu. Album se jmenuje "1,000 Hands", prostě díky všem úžasným hudebníkům a zpěvákům, kteří na něm vystupovali... a na trh se dostane 31. března 2019. V podtitulu desky je nápis "Chapter One", takže se brzy dočkáme i pokračování? Bohužel datum vydání alba se zpozdilo, což bylo navíc vrženo do nejistoty s objevením se viru coronavirus.

Spoluzakladatel Yes Jon Anderson oznámil 18. června 2020, že jeho nové sólové album "1000 Hands" konečně vyjde u Blue Elan Records 31. července 2020. Dlouhý čas téměř 30 let výroby a název "1000 Hands" se odkazují na velké množství hudebníků, kteří jej pomáhali vytvořit. Na albu se představí Ian Anderson, Chick Corea, Billy Cobham, Jean-Luc Ponty, Steve Morse a Zap Mama, stejně jako Andersonovi spoluhráči z Yes, Steve Howe, Alan White a ještě i zesnulý Chris Squire. Po Ringovi Starrovi je Anderson jedním z nejznámějších rock'n'rollových podporovatelů ideálu "míru a lásky“ a je zde spousta jeho obhajoby za laskavější a reflexivnější přístup k životu, vztahům a k planetě.

V písni "Ramalama", podobně jako ve "We Have Heaven" z alba Yes "Fragile", je jemně vrstvené vokální cvičení s povznášející melodií. Po něm následuje radostná hymnická píseň "First Born Leaders", která vnáší naději do nadcházejících generací. Obě, stejně jako "Makes Me Happy", mohly být ztracené skladby z filmu "The Lion King" nebo jiného animovaného muzikálu z Disneyho dílny. V "Activate" se objevuje Ian Anderson (Jethro Tull) na flétnu a hvězdnou kytarovou sekci včetně Coryella, Steva Morseho a Pata Traverse, zatímco "1000 Hands (Come Up)" je zpevněna zesnulým spoluzakladatelem Yes Chrisem Squireem (jedním z tři basistů ve skaldbě) a bubeník Billy Cobham se skvělými příspěvky od Corey, Pontyho a Zap Mama. Uzavírající "Now And Again", které se objevuje v kratších variantách jako první skladba a znovu v polovině alba, má charakteristicky nebeskou náladu, zdůrazněnou sólem Steva Howea na klasickou kytaru, a nejjednodušší poselství, které nejlépe vystihuje toto jemné úsilí od Andersona: "Láska je opravdu vše, co potřebuješ." ("Love is truly all you need.")

Legendární zpěvák a skladatel YES Jon Anderson bude od dubna 2022 opět koncertovat s Paul Green Rock Academy. Turné "Jon Anderson With The Paul Green Rock Academy" je obnovením tradice započaté v roce 2005, kdy Jon koncertoval s původními hvězdami School Of Rock. Tyto show, celkem přes 30 v letech 2006 až 2008, nebyly ničím menším než magické a nyní se Jon Anderson vrací, aby v této magii pokračoval se sadou klasik YES, hlubokých střihů, mash-upů a sólových děl, to vše se svěžími aranžemi s sborovým zpěvem, lesními rohy a všechny další výhody doprovodné kapely 25 mladých hudebníků.

Jon řekl: "Jedinou věcí na tvorbě hudby s mladými hudebníky a zpěváky je dobrodružství toho všeho. Před mnoha lety jsem zpíval a koncertoval s Paul Green School Of Rock... Byl pro mě zázrak připojit se k jejich mladé energii... A učte se od nich. Teď jsme tady s Paul Green Rock Academy... A opět, jejich nadšení a radost z tvorby hudby opravdu stojí za to. Navíc je to opravdu talentovaná parta. budoucnost v hudbě a tyto mladé duše to dokazují pokaždé, když je slyším zpívat a hrát... Vím, že budete mít nádherný večer strávený s budoucností rock'n'rollu. Mnoho požehnání..."

V říjnu 2022 Jon Anderson oznámil novou sérii termínů turné po USA na jaro 2023, na kterém jej bude podporovat The Band Geeks z podcastu Band Geek. Jedná se o kapelu, která vznikla z podcastu a přehrává videa na YouTube. Založil ji Richie Castellano, který hraje s Blue Oyster Cult a má také členy, kteří vystupovali s Brand X, John Entwistle, Kasim Sultan's Utopia a další. Živé sety slibují ztvárnění klasiky Yes jako "Close To The Edge", "Awaken", "Ritual", "Gates Of Delirium", "And You And I", "Heart Of The Sunrise", "Starship Trooper", "Roundabout" a další. "Je to pravda, nikdy jsem neopustil Yes ve svém srdci a duši... nikdy," říká Anderson. "Příliš mnoho úžasně silných vzpomínek... A hudba mě samozřejmě nikdy neopustila... Takže tady jsem, je mi 77 let, stále chci zpívat písně znovu a vnést do textů SVOJE skutečné pocity... Melodie a texty byly vždy mou vášní... Zpívám je nyní se starším a doufám, že moudřejším stavem mysli..."

"Chtěl jsem znovu zažít ten pocit… z hraní písní, pro které jsem žil, a z hudby, kterou jsem pomáhal vytvářet a navrhovat, se zvukem staré kapely kolem mě... Když jsem poprvé slyšel Band Geeks, opravdu jsem se vyděsil - znějí stejně jako klasické Yes ze 70. let, Yes, které znám a miluji... A to je to, co vám chci na tomto turné přinést. Ano, hudba je věčná!"

Zpět
Spolupracující:
Vangelis - Multiinstrumentalits
Rick Wakeman - Keyboards, Synthesizers

Členové
(celým jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou)
(Narozen 29. března 1943, Valos, Agria, Řecko,
zemřel 19. 5. 2022, Řecko)


Vangelis byl proslulý instrumentalista a hudební skladatel řeckého původu. Patřil k průkopníkům elektronického popu, ale jeho tvorba ale je zaměřena na více hudebních stylů. Proslavil se také hudbou k řadě známých filmů.

Vangelis, většinou samouk, vyrostl v Aténách. Hudební kariéru začal ještě v Řecku počátkem 60. let, když v roce 1963 založil svou první kapelu s názvem The Forminx, která hrála tehdejší pop music - rychlý rock'n'roll, rozmáchlé balady a coververze Beatles, přičemž varhany dodával Vangelis. V roce 1960 odjel do Paříže, kde komponoval pro národní operu vážnou hudbu (Poeme Symponique, Earth). V roce 1966 se rozešli a Vangelis se stal nájemným spisovatelem a producentem, pracoval pro jiné hudebníky a přispíval hudbou do řeckých filmů.

Po řeckém fašistickém puči v roce 1968 odešel do Paříže, kde se roku 1968 ocitl uprostřed studentských demonstrací a hořících barikád (těmto událostem věnoval album "Fais que ton reve soit plus long que la nuit". Spolu se svými krajany Demisem Roussosem a Loukasem Siderasem tam pak založil proslulou skupinu Aphrodite's Child, jejíž tvorba se nesla ve znamení progressivního rocku. Jejich singl "Rain and Tears" byl hitem po celé Evropě, ovládl francouzské, belgické a italské hitparády a dostal se do britské Top 30. Skupina vydala několik velmi úspěšných singlů a rozpadla se po třech letech v roce 1972 po vydání kontroverzního alba "666". Poté, co se rozešli, Vangelis považoval svět komerčního popu za "velmi nudný" a svoji sólovou kariéru zahájil Vangelis velice plodnou spolupráci s francouzským režisérem Frédérikem Rossifem. Rossif je znám především jako autor přírodopisných seriálů a filmů. Vangelis složil hudbu k jeho dokumentům "L'APOCALYPSE DES ANIMAUX" (1972), "LA FETE SAUVAGE" (1976), "L'OPÉRA SAUVAGE" (1977), DIVOKÁ A KRÁSNÁ (1984). Z dalších Rossifových dokumentů jmenujme také historický "DE NUREMBERG A NUREMBERG (1994). Řada soundtracků k Rossifovým filmům nebyla nikdy oficiálně vydána. Vangelis ale i později s Roussosem spolupracoval na zpěvákových sólových projektech. Odmítl také pozvání, aby nahradil Ricka Wakemana na klávesy v Yes.

Vangelis se pak přesunul do Londýna, kde si založil své vlastní nahrávací studio nazvané Nemo Studios a podepsal sólovou smlouvu s RCA Records. Roku 1975 zde nahrál své první známé album "Heaven And Hell", zpívá na něm i Jon Anderson. Vangelisovou doménou byly vždy syntezátory všech typů a jeho progresivní alba "Heaven And Hell", "Albedo 0.39" (1976), "Spiral", "Beauborg", "See You Later", "China" nebo "Direct" patří k milníkům elektronické scény. Desky "Heaven And Hell" (1975) a "Albedo 0,39" (1976) se dostaly do britské Top 40, první se také použilo jako soundtrack k populárnímu TV seriálu Carla Sagana Cosmos. Spojení s Yes bylo nakonec dokončeno později v dekádě, kdy se spojil s Jonem Andersonem pro duo Jon a Vangelis, jehož debutové album se dostalo do Top 5. V průběhu let natočili čtyři studiové desky a koncertovali.

Vangelis pokračoval ve své filmové partituře během 70. let, ale až v 80. letech to dosáhlo komerčních výšin. Roku 1982 získala Vangelisova hudba k Hudsonovu historicko-sportovnímu filmu "Chariots Of Fire" filmového Oscara. Ve spolupráci s režisérem Ridleym Scottem složil ve stejném roce hudbu k slavnému sci-fi filmu "Blade Runner". Úspěšně s nim spoluproval i v roce 1992, kdy vytvořil hudbu k filmu "1492: Conquest of Paradise" (1492: Dobytí ráje). "Moje hudba se nesnaží v publiku vyvolat emoce jako radost, lásku nebo bolest. Prostě to je představivost, protože pracuji v tuto chvíli," vysvětlil později.

Později v dekádě skóroval v politickém dramatu Costa-Gavras "Missing" (1982), oceněném Zlatou palmou, s Jackem Lemmonem v hlavní roli; složil hudbu k filmu "Antarctica" (1983) od Nankyoku Monogatariho, pro japonský film "NANKYOKU MONOGATARI" (1983) z antarktického prostředí, hudbu k přírodopisnému filmu Frédérica Rossifa "Sauvage et Beau" (1984), pro drama Mela Gibsona a Anthonyho Hopkinse "The Bounty" (1984), "Francesco" (1989) v hlavní roli s Mickeym Rourkem, a filmy "Silent Portraits" (1984) a "The Plague" (1992). V 90. letech se podílel na soundtracku "Bitter Moon" (1992) Romana Polanského a dokumentárních filmech Jacquese Cousteaua. V roce 1996 podbarvil Vangelis svou hudbou Smaragdisův životopisný film "Kavafis".

V roce 1995 vydal album věnované jako poctu malíři řeckého původu El Grecovi, ale i jeho sólové album "Voices", jehož titulní skladba se stala úspěšnou. V roce 2001 vyšla jeho doprovodná hudba k vesmírným misím americké NASA nazvaná "Mythodea", kterou doprovázelo vydání DVD z jejich athénského vystoupení.

Vangelis čerpal z řecké instrumentace spolu s typickými orchestry používanými při filmování klasického eposu Olivera Stonea "Alexander" z roku 2004 režiséra Olivera Stonea. Jeho poslední partitura je pro "El Greco", řecký životopisný film o renesančním malíři z roku 2007 řeckého režiséra Yannise Smaragdise. Řecký umělec, který se přestěhoval do Španělska a získal tam svou přezdívku, byl velmi obdivován Vangelisem, který v letech 1995 a 1998 složil alba, která byla inspirována a pojmenována po něm. Podílel se na soundtracku k polskému filmu "Świadectwo", kde je autorem prvních tří skladeb.

Vangelis, který byl neustále oslavován pro své sugestivní téma "Chariots of Fire", byl také pověřen sportovními organizacemi, aby ozvučil hlavní události, včetně olympijských her v Sydney v roce 2000, mistrovství světa ve fotbale 2002 v Japonsku a Jižní Koreji a olympijských her v roce 2004 v Aténách. Napsal také baletní partitury a hudbu k divadelním inscenacím "Medea", "The Tempest" a dalších her.

Sólové nahrávky zůstaly stabilní vedle jeho zakázkové práce a příležitostně zahrnoval i spolupráci se zpěváky, jako je Paul Young. Fascinace vesmírem našla hlas v "Rosetta" z roku 2016 věnované stejnojmenné vesmírné sondě a NASA uvedla jeho dílo "Mythodea" z roku 1993 jako oficiální hudbu mise Mars Odyssey z roku 2001. Jeho poslední album "Juno to Jupiter" z roku 2021 bylo inspirováno sondou NASA Juno a obsahovalo nahrávky jejího startu a fungování samotné sondy ve vesmíru.

V současné době žije Vangelis v Aténách, ve volných chvílích improvizuje na svých syntezátorech a věnuje se také výtvarnému umění. Mezi těmi, kteří vzdali hold Vangelisovi, byl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který oslavoval "průkopníka elektronického zvuku".

Řecký hudebník Vangelis zemřel dne 19. května 2022 ve věku 79 let. Informovala o tom řecká média.
Členové
(Narozen 18. května, 1949 Perivale, Londýn, Velká Británie)
(celým jménem Richard Christopher "Rick" Wakeman)


Je britský rockový klávesista, hudební skladatel a písničkář, známý ze svého působení v progressivní rockové skupině Yes.

Původně vystudoval klasické piano, byl však hlavně průkopníkem v používání elektronických varhan a ve spojování rockové skupiny s orchestrem a pěveckým sborem. Své první elektronické varhany Minimoog si koupil od herce Jacka Wilda. Wakeman varhany koupil za poloviční cenu, protože Wild si myslel že varhany nejsou plně funkční. Uvádí pravidelnou rozhlasovou show na Planet Rock. Je považován za jednoho z nejlepších klávesistů všech dob.

Narodil se v předměstí Perivale v západním Londýně, kde navštěvoval školu Drayton Manor Grammar School. Původně studoval klavír, klarinet a moderní hudbu na Royal College of Music, ale z vlastního rozhodnutí po roce a půl odešel, aby se mohl věnovat práci studiového hudebníka.

Již v roce 1970 se jako studiový hudebník zúčastnil nahrávání alba Strawbs "Dragonfly" (1970), aby pak v letech 1970-1971 nahrál se skupinou Strawbs další alba "Just a Collection of Antiques and Curios" a "From the Witchwood". V letech 1969-1973 byl Wakeman také velmi aktivní jako studiový hudebník, když hrával s takovými umělci jako byli David Bowie, Cat Stevens a Al Stewart, na piano (nebo Mellotron) hrál na Bowieho albech "Space Oddity", "Life on Mars?", "Changes" a "Oh! You Pretty Things", podílel se na hitu Cata Stevense "Morning Has Broken". V roce 1985 si Wakeman znovu spolupráci s Bowiem zopakoval na "Absolute Beginners".

Wakeman se připojil ke skupině Yes v roce 1971, když nahradil klávesistu Tonyho Kaye, odmítající hrát na cokoliv jiného mimo varhan Hammond. Jeho prvním albem se skupinou Yes bylo album "Fragile" z roku 1971 v UK a 1972 v US, brzy poté to bylo album "Tales from Topographic Oceans" (1973). Hrál na studiovém albu "Close to the Edge" a na živém "Yessongs". Skupinu opustil následně po turné k albu "Tales from Topographic Oceans".

Ještě za svého působení ve skupině Yes vydal sólové album "The Six Wives Of Henry VIII" (1973), které dokládalo jeho mistrovství na různých elektronických a akustických klávesových nástrojích. Někteří členové Yes si zahráli na některých skladbách jeho alba.

Jeho dalším sólovým albem bylo "Journey to the Centre of the Earth" (1974), velice úspěšné koncepční album spojující jeho rockovou skupinu English Rock Ensemble se symfonickým orchestrem a sborem. V roce 1975 vydal koncepční album "The Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table", které bylo podpořeno živým vystoupením krasobruslařů doprovázené velkým počtem hudebníků a dvěma pěveckými soubory. Představení bylo přijato velice příznivě, ale náklady byly mimořádně vysoké což způsobilo, že Wakeman byl nucen vyhlásit úpadek.

Jako jediný z členů Yes nebyl Wakeman vegetariánem, což se také podílelo na jeho prvním odchodu ze skupiny. Hlavním důvodem tohoto odchodu, nicméně byly především hudební rozdíly. Po turné k desce "Tales from...", když kapela začala pracovat na další desce "Relayer", Wakeman skupinu opustil.

Wakeman se k Yes vrátil před jejich albem "Going for the One" (1977), na kterém se projevil nejvíce v epické skladbě "Awaken". Zůstal i na další album "Tormato" o rok později. Vlastně může za podivný název alba, když hodil rajče na zobrazené foto připravené jako obal alba.

V roce 1989 se spojil s třemi dalšími členy ex-Yes a vytvořili formaci "Anderson Bruford Wakeman Howe" (ABWH). Po prvním albu ABWH se některé z dokončených skladeb pro plánované druhé album použily se skladbami připravovanými tehdejším složením Yes a vydal tak album "Union". Wakeman spolu s kombinaci členů obou kapel se pomohl vytvořit Yes supergroup, skládající se z minulých a současných členů pro následné turné v roce 1991. Když ale turné skončilo o rok později, Wakeman opět odešel. Vrátil se ještě v roce 1996 u dvou alb "Keys to Ascension", ale odešel dříve, než skupina mohla začít turné. V roce 2002 se vrátil k Yes a byl se skupinou od té doby, ale také realizoval svoji sólovou kariéru.

Wakeman napsal zvukové doprovody pro dva filmy Kena Russella "Lisztomania" (1975), kde zpíval Roger Daltrey a kde nacházel inspiraci v hudbě Liszta a Wagnera, film "Crimes of Passion" (1985), kde většina hudby je postavena kolem témat převzatých z Dvořákovy Novosvětské symfonie.

Rick Wakeman neměl vystupovat s Yes na jejich 40. výročním turné, místo něj měl hrát jeho syn Oliver Wakeman. Turné bylo ale zrušeno kvůli onemocnění Jona Andersona. V roce 2008 vyrazil Wakeman na turné se sólovým představením "Rick Wakeman's Grumpy Old Picture Show", kde představoval svůj život, příběhy a hudbu.

V roce 2004 Wakeman spolupracoval s Jaredem Jacksonem na jeho EP "Crazy Fists", kde hrál na mellotron, klavír, a další klávesy. EP získalo ohlas u kritiků v Shrewsbury Echo, ale to bylo vše. Jackson poté ukončil kariéru a šel se věnovat výuce.

V roce 2009 bylo možno shlédnout první kompletní předvedení "Six Wives..." v Hampton Court Palace v rámci 500. výročí nastoupení Jindřicha VIII na trůn.


Zpět
Sólové nahrávky:
2019 1.000 Hands
2010 Survival & Other Stories
2008 From Me To You
2006 Searching For The Songs
1998 The More You Know
1997 Earth Mother Earth
1997 The Promise Ring
1996 Lost Tapes of Opio
1996 Toltec
1995 Angels Embrace
1994 Change We Must
1994 Deseo
1988 In the City of Angels
1985 3 Ships
1982 Animation
1980 Song of Seven
1976 Olias of Sunhillow

Živé nahrávky:
2007 Live From La La Land
2006 The Mother's Day Concert
2006 The New Life Band - Live In Sheffield 1980
2005 Tour Of The Universe (DVD)

Jon & Vangelis:
1998 Page of Life (verze bez Vangelise)
1994 Chronicles (komp.)
1991 Page of Life
1984 The Best of Jon and Vangelis (komp.)
1983 Private Collection
1981 The Friends of Mr. Cairo
1980 Short Stories

Nahrávky s Vangelisem
1980 See You Later ("Suffocation", "See You Later")
1979 Opéra Sauvage (harp - "Flamants Roses")
1975 Heaven and Hell (Anderson v 1 skladbě)

Anderson a Stolt
2016 Invention of Knowledge

Anderson a Wakeman
2012 The Living Tree In Concert Part One
2010 The Living Tree
Nahrávky s Anderson Ponty Band
2015 Better Late Than Never

Yes (Featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman)
2018 Live At The Apollo

Jon Anderson And The Warriors
2020 The Lost Demos EP

Nahrávky s Fellowship
2006 In Elven Lands
Nahrávky s Kitaro:
1992 Dream (a.k.a. Lady of Dreams)
Nahrávky s Tangerine Dream:
1986 Legend
Nahrávky s Mike Oldfieldem
1986 Shine
1983 Crises ("In High Places")
Nahrávky s Iron Butterfly:
1974 Scorching Beauty (skladba "Pearly Gates")
Nahrávky s King Crimson:
1970 Lizard

Nahrávky s YES a ABWH:
2001 Magnification
1999 The Ladder
1997 Open Your Eyes
1997 Keys to Ascension 2
1996 Keys to Ascension
1994 Talk
1993 An Evening of Yes Music Plus 1991 Union
1989 Anderson Bruford Wakeman Howe
1987 Big Generator
1983 90125
1978 Tormato
1977 Going for the One
1974 Relayer
1973 Tales from Topographic Oceans
1972 Close to the Edge
1971 Fragile
1971 The Yes Album
1970 Time and a Word
1969 Yes


Sestava:
Jon Anderson - Various Instruments, Vocals
Hosté:
Larry Coryell - Guitars
Chris Squire - Bass
Tim Franklin - Bass, Ukulele, Backing Vocals
Stuart Hamm - Bass
Stewe Howe - Guitars
Matt Brown - Drums, Backing Vocals
Alan White - Drums
Billy Cobham - Drums
Chick Corea - Keyboards
Michael Franklin - Keyboards, Ukulele, Backing Vocals
Jean-Luc Ponty - Violin
Robby Steinhardt - Violin
Jerry Goodman - Violin
Charlie Bisharat - Violin
Olga Kopakova - Violin
Brian Snapp - Saxophone, Flute
Charlie DeChant - Saxophone, Flute
Ian Anderson - Flute
Tower of Power - Horn Section
Zap Mama - Backing Vocals
Bobby Kimball - Backing Vocals
Solar Choir
Voices of Lindahl
Crossover
Vioelectric
Orlando Symphony Orchestra
Diskografie 1.000 Hands
Vyšlo 31. řezna 2019, Opio Media
CD, vyšlo 31. července 2020, Blue Élan Records, BER1266 (US)

Seznam skladeb:
01. Now (Anderson/Chatton) (1:13)
02. Ramalama (Anderson/Franklin) (3:49)
03. First Born Leaders (Anderson/Chatton) (5:22)
04. Activate (Anderson/Chatton) (8:51)
05. Makes Me Happy (Anderson) (3:50)
06. Now Variations (Anderson/Chatton) (1:02)
07. I Found Myself (Anderson) (5:05)
08. Twice in a Lifetime (Anderson/Chatton) (5:06)
09. WDMCF (4:11) (Anderson/Franklin) (4:11)
10. 1000 Hands (Come Up) (Anderson/Chatton) (8:24)
11. Now and Again (Anderson/Chatton) (3:39)
Total Time: (50:32)

"WDMCF" = "Where Does Music Comes From"
Recorded: Gary Barlough at Solar Studios, Orlando, Florida
Producer: Michael Franklin
Executive Producer: Jane Anderson
Recorded, Mixed: Matt Brown
Mastering: Bernie Grundman
Artwork: Jay Nungesser

Album bylo natočeno v Solar Studios v Orlandu na Floridě za 30 let. Získal pomoc několika hudebníků včetně Billyho Cobhama, Ricka Derringera a jeho bývalých spoluhráčů Steve Howea a Chris Squire. Anderson byl velmi spokojen s výsledným dílem, když označil deslku za "nadčasovou".

Sestava:
Jamie Dunlap (01,07,10)
Peter Kiel (02)
Jann Castor (03)
Dan Spollen (04,06)
Kevin Shima (05)
Steve Layton (08)
Jeremy Cubert (09)
Paul Quinn (11)Stefan Podell: orchestration (06)
Ryan Fraley - orchestration (09)
Christophe Lebled - soundscape (09)
Daniel Reinker - viola (09)
Diskografie Survival & Other Stories
Vyšlo 2010, Opio Media

Seznam skladeb:
01. New New World (4:13)
02. Understanding Truth (2:24)
03. Unbroken Spirit (3:57)
04. Love of the Life (2:49)
05. Big Buddha Song (5:30)
06. Incoming (7:56)
07. Effortlessly (3:10)
08. Love And Understanding (4:12)
09. Just One Man (4:30)
10. Sharpening The Sword (3:40)
11. Cloudz (6:05)
Total Time: (48:31)

Produced: Jon & Jane Anderson
Lyrics on all songs by Jon Anderson
Mixed with the help of Patrick MacDougall
Package design: Jay Nungesser
Mastered: Mike Pietrini

Sestava:
Diskografie From Me To You
Vyšlo 2008, Voiceprint, JAVPBX07CD

Seznam skladeb:
01. Songbirding (18:18)
02. Birdsonging (11:14)
03. Singsonging (11:28)
Total Time: (41:00)

Objevuje se také jako součást kompolačního box setu "The Lost Tapes".

Sestava:
Diskografie Searching For The Songs
Vyšlo 2006, Voiceprint, JAVPBX03CD

Seznam skladeb:
1986 Demos
01. Take Take My Love (4:37)
02. So Can It Be (3:48)
03. The Meaning Of Your Love (3:03)
04. Just Say We're Children (3:24)
05. I Love You (3:59)
06. Jessica (2:24)
07. All I Want Is You (4:33)
08. Hurry Home (4:54)
09. Strawberry Wine (3:59)
10. Punta Del Este (3:09)
11. I Can't Believe (4:23)
Bonus Tracks
12. Strawberry Wine (Instrumentall) (3:21)
13. Take Take My Love (Instrumental) (4:15)
14. Take Take My Love (A Cappella) (4:37)
Total Time: (54:26)

Lyrics on all songs: Jon Anderson
Project co-ordinator: Daniel Earnshaw
Executive Producer: Rob Ayling
Mastered: Mike Pietrini
Artwork: Mark Wilkonson
Photo: Redferns

Sestava:
Jon Anderson - vocals
Jane Luttenberger Anderson - Vocals
Francis Jocky - Vocals, Keyboards
Bobby Jocky - Bass, Keyboards
Diskografie The More You Know
Vyšlo 14. dubna 1998, Purple Pyramid, Eagle Records

Seznam skladeb:
01. Magic Love (3:48)
02. Maybe (4:06)
03. Say (3:51)
04. The More You Know (3:48)
05. Heaven's Love (4:17)
06. Faithfully (4:09)
07. Take, Take, Take (4:02)
08. Gimme Love (4:15)
09. Dancing Fool (3:52)
10. Sad (3:49)
11. Ever (4:02)
12. Free (Some Would Say) (3:25)
13. Some TV (3:21)
14. Youth (3:28)
Total Time: (:)

Všechny skladby napsali Jon Anderson a Francis Jocky

Sestava:
Jon Anderson - Vocals, Guitar, Percussion, Harp
Jane Luttenberger Anderson - Vocals, Lead Vocals (11), Voice, Spoken Word
Kevin Day - Bass, 12-String Guitar
Hosté:
Beau Richards - Bass (01)
Pierre Rosier - Bass (12)
Tom Tierney - Percussion
John Bartelt - Guitar (05)
Eduardo del Signore - Bass (05)
Handsome Boys and his Pals - Birdsinging
Straggle Cat and Puss Cat Willum - Meows
Diskografie Earth Mother Earth
Vyšlo 1997, Ellipsis Arts #CD4160

Seznam skladeb:
01. Time Has Come (4:35)
02. Harptree (2:12)
03. Take a Little Time Out (4:15)
04. Scraggle Cat and Puss Cat Willum (0:48)
05. Concerto Uno (5:35)
06. Harptree Too (1:54)
07. Concerto Due (7:08)
08. Harptree Tree (2:12)
09. That Crazy Wind (3:34)
10. Behind My Eyes (0:57)
11. Heaven Knows (Treehugging) (2:22)
12. Whalewatching (5:25)
13. Earthmotherearth / La Perouse (6:56)
Total Time: (47:53)

Executive Producer: Jeffrey Charno
Photography: David Watersun
Artwork: Joanna Jaeger

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Jane Luttenberger Anderson - Duet Vocals
The Froggin' Peach Orchestra:
Brooks Hill - guitars, orchestra leader
Guitar -Paul Beeler, Paul Welch, Christine Dewees
Flute - Chris Scott, Mikey Green
Fidle - Julie Cooper, Marlene Beeles, Gary Atkinson
Mandolin - Dave Lewicki, Miles Clark, Jonas Richardson, Peter Richardson, Peter Morin
Keyboards - Laura Cooper, Cathy Harvey
Karen Peterson - guitar, flute, orchestration
Mary McCluskey - fiddle, dulcimer
Dreima Barker - pennywhistle
Dave Dewees - pennywhistle, mandolin
Inga Swearingen - spoons
Adam Hunter - bodhran
Charlie Perryess - upright bass
Bruce Powers - dulcimer
Marty Lau - drums
Tim Costa - percussion
Alan Dick - violin
Dan the Mystic - storyteller
John Bartelt - guitar on My Sweet Jane
Mary McCluskey - dulcimer (09)
Diskografie The Promise Ring
Vyšlo 1997, Omtown VHOCD 16

Seznam skladeb:
01. Born to Dance (Jon Anderson) (3:57)
02. Flowers of the Morning (Anderson) (4:17)
03. Timing of the Known (Anderson) (5:31)
04. True Life Song (Anderson) (4:18)
05. Are You? (Anderson) (3:46)
06. My Sweet Jane (Anderson) (3:35)
07. True Hands of Fate (Anderson) (5:20)
08. The Promise Ring (Anderson) (5:30)
09. O'er (Anderson) (3:02)
Total Time: (39:16)


Sestava:
Veškerou hudbu nahrál Jon Anderson
Mike Marshall - Orchestrator (02)
Ernie Longwalker - Narration (04)
Diskografie Lost Tapes of Opio
Vyšlo 1996, Opio Foundation

Seznam skladeb:
Side A
01. Release
02. Eireland
03. Miraval
Side B
01. Longwalker Speaks
02. Homage To Sun Ra
03. Opio Symphony
     * The Heralding
     * Spring Dance Eternal
     * Earth Awakening
Total Time: (:)

2006 re-released:
01. Release (27:24)
02. Homage to Sun Ra (9:36)
03. Miraval (8:21)
04. Eireland (7:40)
05. Opio Symphony (8:55)
    1st Movement: The Heralding
    2nd Movement: Spring Dance Eternal
    3rd Movement: Earth Awakening
06. Longwalker Speaks (17:36)
Total Time: (:)

"Lost Tapes of Opio" byla původně kazeta jednou vydaná v roce 1996 z materiálu zaznamenaného koncem roku 80. a počátken 90. let. Byly vydány přes Andersonovu Opio Foundation a jeho výtěžek byl věnován UNICEF. Album bylo nově vydáno jako "The Lost Tapes of Opio" na CD u Voiceprint jako součást "The Lost Tapes" 20 CD Box-Set v roce 2006 s odlišným pořadím skladeb. Nově sr ta objevila poslední skladba "Longwalker Speaks", kterou později zahrál znovu na The Mother's Day Concert v roce 1996.

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Hosté:
Keith Heffner - Keyboards, Orchestration
Luis Perez - Percussion
Eduardo del Signore - Bass
Freddy Ramos - Guitars
Otmaro Ruiz - Solo Keyboards
Charles Bisharat - Violin
Patricia Hood - Harp
Paul Haney - Sax
Salo Loyo - Keyboards (13)
Deborah Anderson - Harmonic Vocals
Nina Swan - Vocals
Maria E Del Ray - Vocals
Daniel Navarro - Vocals
David Eric Lowen - Vocals
Diskografie Toltec
Vyšlo 30. ledna 1996, High Street/Windham Hill Records

Seznam skladeb:
Part I (14:54)
01. The Book Opens (4:59)
02. Quick Words (Talk-Talk) (Anderson/Perez) (2:54)
03. Shall We Play The Game (3:45)
04. Semati Siyonpme (3:16)

Part II (19:50)
5. Good Day Morning (2:02)
06. Leap into The Inconceivable (3:53)
07. Song of Home (1:11)
08. Building Bridges (Anderson/del Signore) (5:55)
09. Sound And Color (4:01)
10. Longwalker Speaks (2:48)

Part III (12:25)
11. Maazo Maazo (1:23)
12. Enter Ye The Mystery School (7:54)
13. Ave Verum (Mozart) (3:08)
Total Time: (47:09)

Producer: Jon Anderson
Jedná se v podstatě o promo album, které mělo vyjít u Geffen s názvem "The Power of Silence" v roce 1992. Plná verze nikdy nevyšla, ale "Toltec" je v podstatě stejná hudba pouze s přídavkem vyprávění. "Toltec" se skládá z 13 skladeb rozdělených do tří částí. Vypráví příběh o Toltec, indiánském pojetí skupiny lidí, kteří žili po celé Zemi, existovali v rámci různých kultur v průběhu staletí. Ty jsou popsány v albu rozděleny jako "Tvůrci kruhů síly, barvy, vůně a hudby léčivé kopulí." Hudebně je to progresivní rock s prvky nového věku, world music, elektroniky a jazzu. Anderson na něm nazpíval vokály, napsal texty, aranžoval a album i produkoval.

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Deborah Anderson - Vocals (03)
Jade Anderson - Vocals (05)
Všechny hudební nástroje nahrál Jon Anderson, kromě
Steve Katz - Keyboards (02)
Keith Heffner - Keyboards (05)
Diskografie Angels Embrace
Vyšlo 27.září 1995, Higher Octave Music, Inc.

Seznam skladeb:
01. Myo Maya (0:50)
02. New Fire Land (14:44)
03. Angels Embrace (6:40)
04. Cloudsinging (5:37)
05. Prayersong (4:47)
06. Naturemusic (11:44)
07. Midnight Cello (4:00)
Total Time: (48:22)

Producer: Jon Anderson

Sestava:
Anderson - Vocals and Orchestrations
Hosté:
Matt Clifford - Keyboards, Orchestration (07,09)
Milton McDonald - Guitar (03,12)
Steve Pearce - Bass (03,11,12)
Ian Thomas - Drums (03)
Toby Alington - Synths (03)
Gwendolyn Mok - Piano (04,07,09)
Opio Singers Choir (01-03,10,12)
Nick Ingram - Orchestration (01,04,12)
Tim Handley - Orchestration (07)
Geoffrey Alexander - Orchestration (05,06,08,10,11)
Sandrine Piau - Vocals (06)
Jade Anderson - Vocals (08)
String Quartet - Christopher Warren-Green, Rosie Furness, Roger Chase, Steve Trees, Jonathan Williams (8)
Skalia Kanga - Harp (08)
Sun Chant - Nadya (11)
Diskografie Change We Must
Vyšlo 17. října 1994, EMI/Angel Records (US)

Seznam skladeb:
01. State of Independence (Anderson, Vangelis) (5:39)
02. Shaker Loops (Anderson-lyrics, John Adams-music) (5:31)
03. Hearts (Chris Squire, Anderson, Trevor Rabin) (5:04)
04. Alive & Well (David Tolley, Anderson) (4:43)
05. The Kiss (Anderson, Vangelis) (3:51)
06. Chagall Duet (Anderson) (3:32)
07. Run On, Jon (Tolley, Anderson) (2:47)
08. Candle Song (Anderson, Vangelis) (3:36)
09. A View from the Coppice (Tolley, Anderson) (2:47)
10. Hurry Home (Anderson) (6:53)
11. Under the Sun (Anderson) (5:01)
12. Change We Must (Anderson, Vangelis) (5:39)
Total Time: (55:03)

Producer: Jon Anderson, Tim Handley

"State of Independence" - originální verze na Jon & Vangelis albu "The Friends of Mr Cairo" (1981)

"Hearts" - originální verze na Yes albu "90125" (1983)

"Hurry Home", "Under the Sun" - originální verze na "In the City of Angels" (1988), druhá jako "It's on Fire"

"Change We Must", "Candle Song" (také "Anyone Can Light a Candle") - originální verze na Jon & Vangelis albu "Page of Life" (1991)
Abum obsahuje nový material a orchestrální aranžmá skladeb z Andersonovy dřívější práce.

Sestava:
Jon Anderson - vocals and keyboards
Deborah Anderson - backing vocals
Otmaro Ruiz - keyboards
Freddy Ramos - guitar
Aaron Serafaty - percussion
Eduardo del Signore - bass
Milton Nascimento - vocals (01)
Mountain Girls - vocals (02)
Glenn Monroig - vocals (06), Boca Livre (08)
Valentina Vargas - vocals (09)
Cecilia Toussaint - vocals (10)
Girls of Puerto Rico - vocals (11)
Vanessa Mixco- voice (12)
Ruben Rada- percussion (04)
Steve Thornton - percussion (01,09)
Lorenza Pose - violin (01,09)
Paul Haney - sax (01)
Jorge Laboy - guitar (06)
The Reedam Singers - Deborah Anderson, Nina Swan, Liza Gelabart, Carla Day a Francis Benitez
Diskografie Deseo
Vyšlo 19. července 1994, Windham Hill Records

Seznam skladeb:
01. Amor Real (4:17)
02. A-DE-O (3:19)
03. Bridges (3:32)
04. Seasons (3:34)
05. Floresta (3:04)
06. Cafe (3:19)
07. This Child (2:14)
08. Dança Do Ouro (4:29)
09. Midnight Dancing (3:50)
10. Deseo (5:32)
11. Latino (3:18)
12. Bless This (2:56)
Total Time: (43:24)

Producer: Jon Anderson
Written and Produced: Jon Anderson kromě "A-DE-O", které napsal Nasciemento/Casadaligia/Tierra a "Dança Do Ouro" od Renato/Baeta
Seznam umělců rozšířili známí umělci z celé Jižní a Latinské Ameriky jako jsou Maria Conchita Alonso, Cecilia Toussaint, Milton Nascimento a mnoho dalších.

Sestava:
Jon Anderson - Vocals, Harp, Drums, Percussion
Steve Lukather - Guitar (10)
Steve Porcaro - Keyboard programming (10)
Jeff Porcaro - Drums (02,04,10)
Mike Porcaro - Bass (02,04)
David Paich - Keyboards, Orchestration (02,04,06,10)
Joseph Williams - Backing vocals (10)
Larry Williams - Keyboards, Programming (01,03,05,09)
John Robinson - Drums (01,03,07-09)
Paul Jackson Jr. - Guitar (01,05)
Jimmy Haslip - Bass (01,05,07,08)
Lenny Castro - Percussion (01,03,05,07)
Dann Huff - Guitar (02,04,08)
Michael Landau - Guitar (02,04,07-09,11)
Marc Russo - Saxophone (04)
Paulinho Da Costa - percussion (04,08)
Gordon Peeke - Drum programming (07)
Don Freeman - Keyboards (07,08)
Jerry Hey - Trumpet (07)
Gary Grant - Trumpet (07)
Bill Reichenbach Jr. - Sax, Trombone (07,09)
Kim Hutchcroft - Sax (07)
Rhett Lawrence - Keyboards, Programming (09,11)
The Cathedral Choir - Backing vocals (11)
Diskografie In the City of Angels
Vyšlo 17. května 1988, Columbia

Seznam skladeb:
01. Hold on to Love (4:46) (Jon Anderson/Lamont Dozier)
02. If It Wasn't for Love (Oneness Family) (4:25) (Anderson)
03. Sundancing (For the Hopi/Navajo Energy) (3:18) (Anderson)
04. Is It Me (4:25) (Anderson/Rhett Lawrence)
05. In a Lifetime (4:14) (Anderson/Dozier)
06. For You (2:53) (Anderson/David Paich)
07. New Civilization (4:33) (Anderson/Don Freeman/Gordon Peeke)
08. It's on Fire (4:10) (Anderson/Freeman)
09. Betcha (4:00) (Anderson/Lawrence)
10. Top of the World (The Glass Bead Game) (5:25) (Anderson/Paich)
11. Hurry Home (Song from The Pleiades) (4:58) (Anderson)
Total Time: (47:06)

Producer: Stewart Levine

Sestava:
Jon Anderson - Lead Vocals
"Beyond War Philharmonic" - Orchestration
Concert Master - Paul Cheng
Conducted by Bob Esty
Gospel Choir - Calvary Baptist Church, Santa Monica
Inspirational Choir, courtesy of Pastor Robert de France, Jr.
Choir Director - William Bryant II
Children's Choir - "Reach for the Stars Singers"
Choir Director - Marta Woodhull
Sandra Crouch & Friends - Directed by Andre and Sandra Crouch & Gary Lanier
Sandra Crouch - special guest Duet Vocals on "Oh Holy Night"
Jade Anderson - Additional Vocals (2-07)
Rhett 'Pepsi' Lawrence: Fairlight CMI
Mike Marshall GB: Keyboards, orchestration
Trevor Rabin and Elliot Easton: Guitar
Frankie Banali & R.J. Parnell: Drums & Percussion
Paulinho da Costa: Percussion
Novi Novog: Electric Viola
Diskografie 3 Ships
Vyšlo v prosinci 1985, Elektra Records
re-release 2007, Opio Media

Seznam skladeb:
Side One
01. Save All Your Love (1:23)
02. Easier Said Than Done (4:14)
03. 3 Ships (3:43)
04. Forest of Fire (3:31)
05. Ding Dong! Merrily on High (1:58)
06. Save All Your Love (Reprise) (3:10)
Side Two
01. The Holly and the Ivy (3:07)
02. Day of Days (3:36)
03. 2000 Years (0:57)
04. Where Were You? (3:55)
05. O Holy Night (4:16)
06. How It Hits You (5:12)
07. Jingle Bells (0:31)
Total Time: (39:33)

01. Give Hope * (4:37)
02. Save All Your Love (1:22) (Anderson)
03. Easier Said Than Done (4:14) (Vangelis)
04. Three Ships (3:39) (Traditional)
05. Candle Song + (3:32)
06. Forest of Fire (3:33) (Anderson)
07. Ding Dong Merrily on High (1:57) (Traditional)
08. Hurry Home + (6:47)
09. Save All Your Love (Reprise) (3:10) (Anderson)
10. The Holly and the Ivy (3:07) (Traditional)
11. Day of Days (3:32) (Anderson)
12. Ave Verum / (3:26)
13. 2,000 Years (0:56) (Anderson)
14. Where Were You? (3:55) (Anderson)
15. Oh Holy Night (4:15) (Traditional)
16. How It Hits You (5:09) (Anderson)
17. Jingle Bells (0:32) (Traditional)
18. Ray of Hope * (6:11) [J.Anderson/M.Marshall/D.Black] 1991
Total Time: (63:54)
* [recording era of this song is unknown]
+ [from Jon Anderson's Change We Must album, recorded 1993-94]
/ [from Jon Anderson's Toltec album, recorded 1989-90]

Recorded at Crystal Studios, Hollywood CA
Produced: Roy Thomas Baker for RTB Audio Visual Productions, U.S.A.
Engineered & Mixed: George Tutko
Assistant Engineering: Jim McMahon
Additional Mixing: Brad Gilderman
Re-Issue Engineering & Mastering by Mike Pietrini
Executive Producer: Rob Ayling for Voiceprint Group of Companies
Musical Arrangements by Bob Esty except track 18, Mike Marshall GB
Art Direction and Design by KOSH & Larson
Cartography by Bob Blakeman
Album bylo věnováno organizaci Beyond War.

Sestava:
Jon Anderson - vocals, acoustic guitar
Stefano Cerri - electric bass
Clem Clempson - guitars
Chris Rainbow - vocals
Simon Phillips - drums and percussions
David Sancious - keyboards
Hosté:
Jack Bruce, Dave Lawson, Ronnie Leahy, Brother James, Billy Kristian, Bret Morgan, Blue Weaver, Ian Wallace, Delmay String Quartet, John Giblin, Morris Pert, Brazil Idiots
Brass section arranged by Dick Morrisey with Henry Lowther, Chris Pyne, Tony Stanton
Diskografie Animation
Vyšlo v červnu 1982, Polydor POLD5044
re-release 2006, Opio Media

Seznam skladeb:
01. Olympia (4:58)
02. Animation (9:07)
03. Surrender (3:53)
04. All in a Matter of Time (3:06)
05. Unlearning (The Dividing Line) (4:56)
06. Boundaries (3:20)
07. Pressure Point (3:20)
08. Much Better Reason (4:27)
09. All Gods Children (4:25)
CD "bonus" tracks
10. The Spell [dříve nevydáno] (11:40)
11. Spider [B-side SP Atlantic 7" s názvem Surrender] (2:51)
Total Time: (41:32)

Producer: Jon Anderson, Neil Kernon, Tony Visconti
Jedna ze skladeb alba, "Boundaries" se později objevila na další nahrávce Andersona (s názvem "O'er" na Promise Ring) a Yes (s názvem entitled "O'er", on The Promise Ring) a u Yes (nazvaná "Somehow, Someday", na albu Open Your Eyes).

Sestava:
Jon Anderson - lead vocals, acoustic guitar (02), keyboards (01,07,08), harp (08)
Ronnie Leahy - keyboards (01-09)
Ian Bairnson - guitar (01-03,05-08), bass (2), backing vocals (2)
Clem Clempson - guitar (04,09)
John Giblin - bass (01,03,06-09)
Jack Bruce - bass (04)
Mel - bass (05)
Morris Pert - drums, percussion (01-03,05-07,09)
Simon Phillips - drums (04)
Dick Morrissey - saxophone (02,04)
Johnny Dankworth - alto saxophone (03)
Damian Anderson - keyboards (05)
Chris Rainbow - backing vocals (02-04,06,08,09)
Deborah Anderson - harmony vocals (09)
Delme String Quartet, arr. by David Ogden (09)
Mike Dunne - engineer
Diskografie Song of Seven
Vyšlo v listopadu 1980, Atlantic Records

Seznam skladeb:
01. For You For Me (4:23)
02. Some Are Born (4:06)
03. Don't Forget (Nostalgia) (3:02)
04. Heart of the Matter (Anderson, Ronnie Leahy) (4:21)
05. Hear It (1:51)
06. Everybody Loves You (4:03)
07. Take Your Time (3:09)
08. Days (3:30)
09. Song of Seven (11:16)
Total Time: (39:41)

Na tomto albu se poprvé představila skutečná skupina (New Life Band). Skladby "Some Are Born", "Days", "Everybody Loves You" a "Hear It" byly původně napsány a přehrány během natáčení alba YES "Tormato", ale aranžmá nahrané na tomto albu čerpají více z keltského a R & B vlivu.

Sestava:
Jon Anderson - Lead and Backing Vocals, Guitars, Harp, Keyboards, Sitar, Flutes, Mandolin, Mandocello, Koto, Drums, Percussion, Bass Guitar, Saz, Other instruments
Diskografie Olias of Sunhillow
Vyšlo 24. července 1976, Atlantic Records
re-released 28. února 2006, Wounded Bird Records

Seznam skladeb:
01. Ocean Song (3:05)
02. Meeting (Garden of Geda) / Sound Out the the Galleon (3:34)
03. Dance of Ranyart / Olias (To Build the the Moorglade (4:19)
04. Qoquaq Ën Transic/Naon/Transic Tö (7:08)
05. Flight of the Moorglade (3:24)
06. Solid Space (5:21)
07. Moon Ra / Chords / Song of Search (12:48)
08. To the Runner (4:29)
Total Time: (44:10)

Recorded at Seer Green
Engineered by Mike Dunne
Brian "It's Going Now" Gaylor - electronics
John Martin - co-ordination, equipment, goodies
Mastered at RCA by Brian East

Illustrated & designed by Dave Roe
Art direction by Hipgnosis
Jeff Cummings - portrait
Richard Manning - portrait colouring
Olias, název z titulu alba, byl zvolen architektem kluzáku Moorglade Mover, která lidé použijí k letu do svého nového domova. Ranyart je navigátor pro větroně a Qoquaq (vyslovuje se "ko-quake"), je vůdce, který spojuje čtyři kmeny Sunhillow, které se chystají k exodu. To by mohlo být velmi úspěšné album YES. Vše na tomto albu tomu nasvědčuje, sci-fi koncept, melodramaticky vystavěné písně, úžasné andělské vokály Jona Andersona.

Anderson uvedl, že se zabýval dílem J.R.R. Tolkiena a Vera Stanley Alder, kteří jej inspirovali k vytvoření námětu epického vyprávění komprimovanému do alba.

Album pouzdro nabízí řadu uměleckých obrázku od výtvarníka Davida Fairbrother Roe, RA, jehož další práce zahrnují i grafiku pro Isle of Wight Festival, Nazareth - Hair of the Dog, a román Dragonflight od Anne McCaffrey.


Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Diskografie Live From La La Land
Vyšlo 2007, Opio Media, OPIOVP02CD

Seznam skladeb:
CD 1
01. Long Distance Runaround (1:45)
02. Father Sky (4:51)
03. Yours Is No Disgrace (4:37)
04. Richard (5:10)
05. Reggae Song (3:36)
06. I'll Find My Way Home (3:48)
07. Buddha Song (6:09)
08. Piano Songs (10:23)
CD 2
09. Show Me (3:35)
10. Nous Sommes Du Soleil (2:00)
11. Owner Of A Lonely Heart (3:32)
12. Wondrous Stories (3:01)
13. Turn Of The Century (5:22)
14. White Buffalo (4:26)
15. State Of Independence (5:37)
16. And You And I (2:47)
17. Soon (3:10)
18. Your Move (2:54)
19. O're (1:08)
20. Roundabout (2:40)
Total Time: (80:31)

Recorded at The Roxy, Los Angeles, CA
Executive Producer: Rob Ayling
Design and layout: Ed Prasek of Spin Studio
Photography: Robin Kauffman


Sestava:
Diskografie The Mother's Day Concert
Vyšlo 2006, Voiceprint, JAVPBX02CD

Seznam skladeb:
01. Intro (1:31)
02. I'll Find My Way Home (5:47)
03. Wonderous Stories (3:47)
04. Charlie Brown Theme (1:47)
05. Children Of Light (3:53)
06. Time And A Word / Soon (4:37)
07. Owner Of A Lonely Heart (7:50)
08. Longwalker Speaks (6:52)
09. Change We Must (9:08)
10. Time Has Come (4:07)
11. One More Time (7:16)
12. And You And I (6:02)
13. State Of Independence (6:45)
14. The Revealing Science Of God (Intro) (1:37)
15. I've Seen All Good People (6:49)
Total Time: (77:48)

Recorded at The Roxy , los Angeles, CA
Executive Producer: Rob Ayling
Design and layout: Ed Prasek of Spin Studio
Photography: Robin Kauffman
Recorded live at Martin Brothers Winery, Paso Robles, 12th May 1996.

Sestava:
The New Life Band:

Roniie Leahy
Christopher Rainbow
Barry De Souza
John Giblin
Joe Partridge
Morris Pert
Lee Davidson
Dick Morrisey


Diskografie The New Life Band - Live In Sheffield 1980
2CD, vyšlo 2006, Voiceprint, JAVPBX04CD

Seznam skladeb:
CD 1
01. Some Are Born (4:19)
02. Don't Forget (Nostalgia) (4:00)
03. Funk Theme (1:39)
04. To Be Over (2:06)
05. Perpetual Change (1:26)
06. The Prophet (2:23)
07. Long Distance Runaround (2:41)
08. Wonderous Stories (3:16)
09. Rejoice (2:09)
10. I've Seen All Good People (4:19)
11. The Revealing Science Of God (1:27)
12. All Good People (Reprise) (1:07)
13. The Remembering (1:08)
14. Ritual (4:37)
15. Far Away In Baagad (3:22)
16. I Hear You Now (4:49)
17. One More Time (5:59)
18. Everyday (4:04)
19. Hear It (2:53)
20. Take Your Time (3:50)
21. Song Of Seven (11:40)
CD 2
01. Petrushka (11:15)
02. Tour Song / Introductions (3:35)
03. Heart Of The Matter (/4:21)
04. Band Jam (2:02)
05. All Good People (3:00)
Tour Reharsals
06. For You For Me (5:41)
07. Some Are Born (5:06)
08. Don't Forget (Nostalgia) (3:09)
09. Everybody Loves You (4:22)
10. To Be Over (2:13)
11. Perpetual Change (1:28)
12. The Prophet (2:15)
13. Long Distance Runaround (2:56)
14. Wonderous Stories (2:50)
15. Rejoice (1:56)
16. I've Seen All Good People (4:16)
17. The Revealing Science Of God (1:23)
18. All Good People (Reprise) (1:08)
19. The Remembering (0:44)
20. Ritual (2:04)
Total Time: (00:00)

The Song of Seven Tour 3rd December 1980 Sheffield
Executive Producer: Robin Ayling
Mastered: Mike Pietrini
Artwork: Mark Wilkinson


Sestava:
Jon Anderson - Acoustic Guitar, Midi Guitar, Keyboards, Electronic Piano, Harp
Rick Wakeman - Keyboards (14)
Diskografie Tour Of The Universe
DVD, vyšlo 2005, Classic Pictures Entertainment, DVD7045X

Seznam skladeb:
01. Harmony (2:30)
02. Father Sky (2:36)
03. Standing Still (3:12)
04. Bring On The Day (1:38)
05. You Lift Me Up (4:26)
06. Long Distance Runaround (2:48)
07. State Of Independence (6:52)
08. Set Sail (7:40)
09. Who Could Imagine? (4:15)
10. The Revealing Science Of God (Dance Of The Dawn) ()
11. First Song ()
12. Nous Sommes Du Soleil ()
13. O'er ()
14. Show Me (5:25)
15. White Buffalo (6:22)
16. And You And I (2:18)
17. Change We Must (4:4)
18. Harping (1:44)
19. Your Move (6:49)
20. Yours Is No Disgrace ()
21. This Is (7:15)
Total Time: (73:00)

Recorded at The Roxy , los Angeles, CA
Executive Producer: Rob Ayling
Design and layout: Ed Prasek of Spin Studio
Photography: Robin Kauffman
"Tour Of The Universe" was recorded live at XM Radio Studios in Washington D.C. before an intimate audience of about 60 friends. Anderson performed his ‘One Man Show’, which has been crafted with dramatic animation and innovative visuals to create this pioneering concept DVD.

Diskografie

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Vangelis - all instruments
Diskografie Page of Life (USA)
Vyšlo 1998,

Seznam skladeb:
01. Change We Must (6:28)
02. Anyone Can Light A Candle (3:43)
03. Page Of Life (3:17)
04. Money (5:43)
05. Little Guitar (1:42) (instr.)
06. Garden Of Senses (6:32)
07. Genevieve (3:45)
08. Shine For Me (4:01)
09. Wisdom Chain (10:44)
Total Time: (46:00)

All lyrics: Anderson
All music: Vangelis
Composed: Jon Anderson and Vangelis
Arranged and Produced: Vangelis

Sestava:
Diskografie Chronicles
Vyšlo 1994, Karussell

Seznam skladeb:
01. I Hear You Now (5:11)
02. He Is Sailing (Edited Version) (6:48)
03. Thunder (2:14)
04. Beside (4:07)
05. Birdsong (1:28)
06. A Play Within A Play (7:03)
07. And When The Night Comes (4:37)
08. Deborah (4:55)
09. Curious Electric (6:39)
10. The Friends Of Mr Cairo (4:20) 11. Back To School (4:56)
12. Italian Song (2:54)
13. Polonaise (5:24)
14. Love Is (5:45)
Total Time: (:)


Sestava:
Jon Anderson - vocals
Vangelis - all instruments (kromě 06)
Hosté:
Roy Kaplin - Keyboards (06)
Sean Murray - Keyboards (06)
Brad Ellis - Keyboards (06)
Jimmy Hahn - Guitar (06)
Eduardo del Signore - Bass (06)
Diskografie Page Of Life
Vyšlo 1991, Arista

Seznam skladeb:
01. Wisdom Chain (5:21)
02. Page Of Life (3:16)
03. Money (6:07)
04. Jazzy Box (3:14)
05. Garden Of Senses (6:23)
06. Is It Love (4:27)*
07. Anyone Can Light A Candle (3:46)
08. Be A Good Friend Of Mine (4:13)
09. Shine For Me (4:10)
10. Genevieve (3:48)
11. Journey To Ixtlan (5:50)
12. Little Guitar (1:45)
Total Time: (52:20)

* hudba i text Jon Anderson
"Page Of Life" je čtvrté a poslední album dvojice "Jon & Vangelis". Poprvé vyšlo v roce 1991, obsahuje 12 skladeb, z nichž skladba "Wisdom Chain" byla vydána jako songl, ale nedostalo se mu tolik pozornosti. V roce 1998 byla však druhá verze stejného alba vydána v USA s poměrně málo rozdíly v písních.

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Vangelis - (almost) all instruments
Carol Kenyon - Backing Vocals
Dick Morrisey - Flute
Diskografie The Best Of Jon And Vangelis
Vyšlo 1984, Polydor

Seznam skladeb:
01. Italian Song (2:54)
02. I'll Find My Way Home (4:30)
03. State Of Independence (4:22)
04. One More Time (6:16)
05. Play Within A Play (7:01)
06. The Friends Of Mr. Cairo (11:50)
07. Outside Of This (Inside Of That) (5:03)
08. He Is Sailing (4:11)
09. I Hear You Now (4:48)
Total Time: (50:55)


Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Vangelis - all instruments
Dick Morissey - Sax (02)
Diskografie Private Collection
Vyšlo 1983, Polydor

Seznam skladeb:
01. Italian Song (2:54)
02. And When The Night Comes (4:37)
03. Deborah (4:56)
04. Polonaise (5:26)
05. He Is Sailing (6:49)
06. Horizon (22:43)
Total Time: (47:35)Diskografie The Friends of Mr. Cairo
Vyšlo 1981, Polydor

Seznam skladeb:
01. I'll Find My Way Home (4:31)
02. State Of Independence (7:57)
03. Beside (4:12)
04. The Mayflower (6:39)
05. The Friends Of Mr. Cairo (12:10)
06. Back To School (5:10)
07. Outside Of This (Inside Of That) (5:03)
Total Time: (45:42)

All lyrics: Anderson
All music: Vangelis
Composed: Jon Anderson and Vangelis
Arranged and produced: Vangelis

Sestava:
Jon Anderson - vocals
Vangelis - all instruments
David Coker - Voice (04,05)
Sally Grace - Voice (05)
Carol Kenyon - Backing Vocals (02,06)
Clair Hamill - Backing Voices (06)
Dick Morissey - Sax, Flute (02,06,07)
První vydání obsahovalo šest písniček a černo-bílý přebal. Album bylo nově vydáno ve většině zemí později ve stejném roce, dodal jeden "já budu Find My Way Home", vymění strany, a za použití různých uměleckých děl s hnědým pozadím. V Kanadě na LP a kazetě zůstalo šest písní a stejná obálka, ačkoli na vydáném CD bylo sedm skladeb a jiný přebal. Skladba "I'll Find My Way Home" byla přidána na kanadskou verzi "Short Stories" jako bonus.

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Vangelis - All instruments
Raphael Preston - Acoustic Guitar (05)
Diskografie Short Stories
Vyšlo 1980, Polydor

Seznam skladeb:
01. Curious Electric (6:42)
02. Each And Everyday (5:08)
03. Bird Song
04. I Hear You Now (5:13)
05. The Road (4:31)
06. Far Away In Baagad (8:03)
07. Love Is (6:18)
08. One More Time
09. Thunder (2:14)
10. A Play Within A Play (7:02)
Total Time: (45:11)

All lyrics: Anderson
All music: Vangelis
Composed: Jon Anderson and Vangelis
Arranged and produced: Vangelis
Jejich první společná nahrávka z roku 1980 "Short Stories" označuje začátek úspěšné spolupráce mezi Jonem Andersonem a Vangelisem. Bylo nahráno již v roce 1979 za pouhé tři týdny, a oba dva přiznávají, že album vlastně vzniklo ze série spontánních studiových setkání. Duo "Jon & Vangelis" se rychle dostalo do evropských žebříčků s jejich singlovým hitem "I Hear You Now".

Diskografie

Sestava:
Jon Anderson - Lead & Backing Vocals, Synth & Percussion
Raine Stolt - Electric & Acoustic Guitars, Dobro, Portuguese Guitar, Lap Steel, Keyboards, Percussion, Backking Vocals (The Flower Kings, Transatlantic, Kaipa)
Hosté:
Tom Brislin - Yamaha C7 Grand Piano, Fender Rhodes Piano, Hammond B3 Organ & Synhesizers (ex-Yes Symphonic tour)
Lalle Larsson - Grand Piano & Synhesizers (Karmakanic, Agents Of Mercy)
Jonas Reingold - Bass & Backing Vocals (Agents Of Mercy)
Michael Stolt - Bass & Moog Bass (The Flower Kings)
Felix Lehrmann - Drums
Daniel Gildenlöw (Pain Of Salvation), Nad Sylvan (Agents Of Mercy), Anja Obermayer, Maria Rerych, Kristina Westas - Backing Vocals
Diskografie Invention Of Knowledge
Vyšlo 24. června 2016, InsideOut Music

Seznam skladeb:
INVENTION OF KNOWLEDGE
01. Invention (9:41) *
02. We Are Truth (6:41) +
03. Knowledge (6:30) *
KNOWING
04. Knowing (10:31) #
05. Chase and Harmony (7:17) %
EVERYBODY HEALS
06. Everybody Heals (7:36) /
07. Better By Far (2:03) +
08. Golden Light(3:30) /
KNOW
09. Know (11:13) #
Total Time: (65:02)

Produced: Raine Stolt
Co-produced: Jon Anderson
Backing tracks recorded at Fenix Studio, Sweden by Lars Hällback, March 2015
Mixed: Raine Stolt, Cosmic Lodge, February - March 2016
Mastering: Jonas Reingold
Photos: Johny Taxen, Per Krisiansen, Lilian Westin, Anders Olsson, Hans Fröberg, Eric Endlund
Artwork: Silas Toball, www.duirwaigh.com

All Lyrics: Jon Anderson
Music By:
* Anderson/Campell/Stolt
+ Anderson/Spollen
# Anderson/Ducharme/Stolt
% Anderson/Ducharme
/ Anderson/Stolt/Campbell/Cowell/Maslivec/Snape

Diskografie

Sestava:
Jon Anderson - Vocals and Acoustic Guitars
Rick Wakeman - Piano and Keyboards
Diskografie The Living Tree In Concert Part One
Vyšlo 28.listopadu 2011, Gonzo Multimedia

Seznam skladeb:
01. And You & I (5:20)
02. Living Tree (Part 1) (4:05)
03. Morning Star (4:24)
04. Long Distance Runaround (2:49)
05. The Garden (3:07)
06. Living Tree (Part 2) (4:19)
07. Time And A Word (4:56)
08. Just One Man (4:47)
09. 23/24/11 (5:43)
10. Southside Of The Sky (6:50)
11. House Of Freedom (6:20)
12. The Meeting (3:59)
Total Time: (56:39)
V návaznosti na jejich úspěšné CD "The Living Tree" z roku 2010 se Jon Anderson a Rick Wakeman rozhodli připravit k vydání živé nahrávky "The Living Tree In Concert Part One" na Gonzo Multimedia 28. listopadu 2012. CD bylo nahráno během britského turné dua v roce 2010 a je dodáváno v přebalu od Marka Wilkinsona, který také realizoval obal "The Living Tree".

Sestava:
Jon Anderson - Lead and Backing Vocals, Guitars
Rick Wakeman - Piano, Keyboards, Synthesisers
Erik Jordan - Engineer
Diskografie The Living Tree
Vyšlo 11. října 2010 (pouze na koncertech),
29. listopadu 2010, Voiceprint Records

Seznam skladeb:
01. Living Tree (Part 1) (4:03)
02. Morning Star (4:30)
03. House of Freedom (5:37)
04. Living Tree (Part 2) (4:37)
05. Anyway and Always (3:51)
06. 23/24/11 (6:24)
07. Forever (5:32)
08. Garden (3:23)
09. Just One Man (4:46)
Total Time: (42:47)

Recorded August - September 2010
Producer: Jon Anderson, Rick Wakeman, Erik Jordan

Všechny texty napsal Anderson, hudbu Wakeman, s výjimkou "Just One Man" (texty: Anderson; Hudba: Jeremy Cubert; hudba v podání Wakemana)
Album bylo zpočátku prodáváno pouze jako suvenýr během jejich turné po Velké Británii na podzim roku 2010, pod názvem "Anderson Wakeman Project 360" pak na Gonzo Multimedia internetovém obchodě, kde bylo album zpřístupněno veřejnosti 29. listopadu 2010.


Sestava:
Jon Anderson - Lead and Backing Vocals, Acoustic Guitar, Harp, Percussion
Trevor Rabin - Guitars, Backing and Lead Vocals
Rick Wakeman - Keyboards
Live musicians:
Lee Pomeroy - Bass, Backing Vocals
Lou Molino III - Drums, Percussion, Backing Vocals
Iain Hornal - Bass, Backing Vocals (2017 Japanese tour, 2018 European tour)
Diskografie Live At The Apollo
Vyšlo 7. září 2018, Eagle Rock

Seznam skladeb:
CD DISC ONE: 01. Intro / Cinema / Perpetual Change (11:21)
02. Hold On (8:01)
03. I've Seen All Good People (7:44)
     I. Your Move
    II. All Good People
04. Lift Me Up (7:12)
05. And You & I (10:41)
     I. Cord Of Life
    II. Eclipse
   III. The Preacher, The Teacher
    IV. Apocalypse
06. Rhythm Of Love (4:55)
07. Heart Of The Sunrise (11:27)
CD DISC TWO:
01. Changes (7:00)
02. Long Distance Runaround / The Fish (Schindleria Praematurus) (6:18)
03. Awaken (22:41)
04. Make It Easy / Owner Of A Lonely Heart (9:47)
05. Roundabout (7:35)
Total Time: (114:42)

"Yes, featuring Jon Anderson, Trevor Rabin, Rick Wakeman" přinesli na začátku roku 2017 svou živou show do Velké Británie, včetně tohoto vyprodaného představení zachyceného živě v Apollo v Manchesteru. Setlist zahrnoval spektrum jejich kariéry, včetně klasik "Roundabout", "Owner Of A Lonely Heart", "Hold On", "Rhythm Of Love", "Awaken". Wakemanova klávesová kouzla utkávala své kouzlo spolu s Rabinovými mistrovskými kytarovými dovednostmi a jedinečné vokální a lyrické zdatnosti zakládajícího člena Jona Andersona, aby vytvořila pro své fanoušky speciální noc hudební alchymie. Tato slavná show zachycuje skutečnou a trvalou povahu této stále silné kapely. Nahrávka je k dispozici na DVD, Blu-ray, 2CD, Digital a 3LP.
Diskografie Better Late Than Never
Vyšlo 25. září 2015, Earmusic (Edel)

Seznam skladeb:
01. Intro (1:17)
02. One In The Rhythm Of Hope (4:34)
03. A For Aria (3:22)
04. Owner Of A Lonely Heart (5:04)
05. Listening With Me (5:39)
06. Time And A Word (5:30)
07. Infinite Mirage (3:48)
08. Soul Eternal (4:58)
09. Wonderous Stories (4:01)
10. And You And I (3:00)
11. Renaissance Of The Sun (6:36)
12. Roundabout (5:27)
13. I See You Messenger (3:50)
14. New New World (3:46)
Total Time: (60:52)

Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Jean-Luc Ponty - Violin
Jamie Glaser - Guitars
Wally Minko - Keyboards
Baron Browne - Bass
Rayford Griffin - Drums, Percussion
V roce 2014 zakládající člen Yes Jon Anderson a mnohostranný hudebník Jean-Luc Ponty oznámili, že spolu realizují představu, kterou měli před několika desítkami let o společném projektu. Vznikl Anderson-Ponty Band a jeho výsledkem je jejich debutové album "Better Late Than Never" s velice vhodným názvem.

Písně byly převzaty z živého koncertu, ale byly vylepšeny studiovou magií a inovativní postprodukci, album se skládá převážně ze známých písní dua přearanžovaných podle společných představ skupiny.


Sestava:
Jon Anderson - Vocals
Anthony Anderson - Vocals
David Foster - Bass
Ian Wallace - Drums
Michael Brereton - Guitars
Rodney Hill - Guitars
Brian Chatton - Keyboards
Diskografie The Lost Demos EP
Vyšlo 2020, Plane Groovy, OLIAS90127 (UK/Europe)

Seznam skladeb:
01. Too Much (Please Don't Feel Too Bad) (2:21)
02. Can't Live It Down (2:44)
03. Summer Girl (Poor Little Lonely) (1:54)
04. The Doll House Is Empty (1:59)
05. Run To Me (2:21)
06. She's Gone (instrumental) (2:02)
07. She's Gone (2:01)
Total Time: (15:22)

Research, Mastered By, Production Manager, Sleeve: David Watkinson
Sleeve: Chris Topham

Zpět
Na úvod jeho nejlepší hudební léta s kapelou YES...

Jon & Vangelis 1991

Skupina ABWH

A něco z jeho sólové kariéry...


Zpět
Oficiální stránka:
http://jonanderson.com/index.html

Biografie Ricka Wakemana:
http://www.rwcc.com/biogra.asp#48

Další zdroje:
http://www.highlandmotorcyclehols.com/warriors.htm
http://www.bondegezou.co.uk/wnja.htm
http://yesmuseum.org/
http://www.yesholland.com/jon_anderson.htm
https://www.proggnosis.com/Artist/1065
http://www.jonboxset.com/contents.htm

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  22.2.2014 
Menu Poslední aktualizace: 9.10.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©