Anathema

Zpět
Anathema je originální britská, dříve doom metalová, skupina z anglického Liverpoolu, někdy bývá označována jako metaloví Pink Floyd. Na hudební pole vstoupila v roce 1990, a to právě pod kolonkou žánru doom-metal. Později se však jejich tvorba ubírala zcela jinými kroky a v dnešní době jsou již hodně vzdálení původnímu zaměření. Rozhodně si však stále udržují originalitu, což dokazují i novým, již desátým albem, kterým dělají čest svému jménu i žánru progresivního či symfonického rocku.

Sledovat vývoj liverpoolské kapely Anathema je fascinující i přesto, že jej objevujete zpětně s odstupem času a nebyli jste při tom. Stylový posun za celou dobu její existence je markantní a při porovnání nahrávek ze začátku devadesátých let a ze současnosti se téměř nechce uvěřit, že jde opravdu o stále stejnou formaci. Ačkoliv je množství personálních přeskupení, které Anathemu postihly, téměř nepřeberné, klíčová dvojice Dannyho a Vincenta Cavanaghových ve skupině figurovala od samých začátků a proměny zaměření hudby, již tvoří, tedy jistě odráží také přerod jejich vnitřního rozpoložení.

Vincent Cavanagh v jednom rozhovoru na počátky kapely vzpomíná: "Známe se od dětství a vždycky jsme snili o tom, že si jednoho dne založíme kapelu. Ani později jsme neuvažovali o tom, že bychom se někdy mohli živit něčím jiným. A obě přání se nám splnila. Když mě máma poprvé vypravovala do školy, měla na výběr, jestli mě pošle s Dannym nebo Jamiem. Rozhodla se pro Jamieho a díky tomu jsem se hned první den skamarádil s Johnem. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby pověřila Dannyho."

Kapela byla založena v roce 1990 v Liverpoolu pod názvem Pagan Angel, původně hrající death metal. Byl to právě Daniel Cavanagh, který v létě 1990 přišel s návrhem na založení kapely. V té době se ale musel Jamie Cavanagh rozhodnout mezi kapelou a studiem a raději se rozhodl pro druhou možnost. V místnosti s ním tehdy seděli oba jeho o rok mladší bratři - dvojčata Vincent a James - a spolu s nimi Darren White a John Douglas. Danny s Vinnym se ujali kytar, Jamie baskytary, John bicích a Darren zpěvu, čímž vznikla skupina, která se pojmenovala Pagan Angel. V počátcích kapela začala produkovat nekompromisný doom-death metal výrazně inspirovaný tvorbou jejich tehdejších největších vzorů, a to kapel Black Sabbath a Paradise Lost. V této sestavě si po přemlouvání přátel a pouze pro vlastní radost v listopadu téhož roku nahráli demosnímek autorských skladeb pod názvem "An Illiad of Woes". Na obalu už ale figurovalo mnohem výstižnejší jméno - Anathema (klatba, vyhoštění z církve). Pětice se vezla na vlně pomalého doom metalu s Darrenovým deathovým zpěvem. Velmi zajímavým prvkem v této syrové nahrávce je blackový zpěv ve skladbě "In The Name Of The Father".

Název Anathéma nebo Anathema (z řečtiny od ana-tithémi, vyzvednout) znamená původně vynětí něčeho z běžného užívání, později také klatba a vyloučení z obce či církve. Jako církevní trest se vzácně užívá v pravoslavných církvích, katolická církev je od roku 1917 nahradila pojmem vyloučení či exkomunikace. V případě této kapely se ale na jejich název nedá nazírat pouze z církevního náhledu, ale spíše jako vyloučení z mainstreamové hudby (čili distancování se od hlavního hudebního proudu). V běžné řeči se někdy užívá metaforicky pro prokletí a zavržení.

Brzy jim bylo umožněno vyjet na turné se skupinami Bolt Thrower a Paradise Lost. V červenci následujícího roku 1991 připravili svoji druhou demonahrávku pojmenovanou "All Faith Is Lost", která se v metalových fanzinech setkala s velmi příznivými ohlasy. Následovník "All Faith Is Lost" opět vykazuje typické znaky produkce dema, přináší snad o trochu méně kreativní materiál než jejich demo debut. Vůbec skladby z obou demokazet si získaly celkem pozitivní ohlas, takže se zanedlouho znovu vrátili do studia. Upoutali pozornost i švýcarské firmy Witchhunt Records. Na zkoušku, jak se bude kapele dařit, vydala firma nejprve na kompilačním cédéčku "Volume 4" skladbu "Lovelorn Rhapsody". Výběrovka spatřila světlo světa v říjnu 1992. Následně vydali singl "They Die" se stejnojmennou skladbou a skladbou "The Crestfallen". O Anathemu se v té době začala zajímat také nahrávací společnost Peaceville Records. V létě 1992 se skupina opět setkala ve studiu, aby nahrala své debutové EP nazvané "The Crestfallen", tentokrát právě u vydavatelství Peaceville. Vylisováno bylo ale pouhopouhých tisíc kusů a ty velmi rychle zmizely z pultů. Nedlouho nato ale z kapely odešel baskytarista Jamie Cavanagh, kterého nahradil Duncan Patterson. Na vhodného náhradníka Danny náhodou narazil ve své práci v obchodě s hudebními nástroji. Jednoho dne si tam pro baskytaru a zesilovač přišel Duncan Patterson, padli si s Dannym do oka a ten mu nabídl místo ve skupině. Když se v roce 1992 objevilo EP "Crestfallen", potvrdil se slibný rozvíjející se potenciál talentované kapely. Těžké riffy podtrhují chmurnou atmosféru, umocněnou poetickými texty. S ohledem na další směřování kapely je nejzajímavější skladba "Ewervake", přestože je nejkratší, pouze tříminutová. Akustická kytara v ní podbarvuje éterický ženský vokál hostující Ruth Wilson.

První dlouhohrající deska se v prodeji objevila o rok později v únoru 1993 pod názvem "Serenades" a setkala se s nadšenými ohlasy. Album pokračovalo v nastoupeném směru, nejen Darrenův zpěv se však viditelně zlepšil, k vyšší kvalitě se posunuly všechny hráčské výkony. V metalovém žebříčku časopisu Kerrang se ihned vyhoupla na druhou příčku, Metal Hammer jej zvolil albem měsíce a díky videu ke skladbě "Sweet Tears" zabodovalo také v hitparádě MTV, kde se několik týdnů držel v žebríčku této hudební stanice. To, co je také dodnes stále patrné, je skličující, snad až depresivní atmosféra. Jde o nejagresivnější a nejdrsnější album Anathemy, vokály jsou převážně growlové a zvuku pochopitelně dominují metalové elektrické kytary. Třebaže uslyšíte i krásné a čisté pasáže, zejména v písni "They (Will Always) Die", stejně vše zahalí zmar a beznaděj. Jediné zjemnění představují písně "J'ai Fait Une Promesse" s nádherným čistým vokálem hostující zpěvačky Ruth Wilson, vznášejícím se nad krystalicky průzračným brnkáním akustické kytary, dále odvážný třiadvacetiminutový ambientní experiment Dannyho Cavanagha nazvaný "Dreaming: The Romance", který se hodí na poklidné usínání, a krátké intermezzo "Scars of the Old Dream". Velmi zajímavá je také výrazná "Sleepless", která v upravených verzích dodnes zaznívá na koncertech skupiny. Na desce jsou rovněž slyšet střípky věcí budoucích - a to drobná klávesová pasáž jako intro, čistý vokál nebo snivé Vincentovy akordy, znaky tak typické pro další desky kapely.

Následující rok se Anathema snažila propagovat svou muziku naživo. O úspešnosti alba svědčí, že Anathema se stala předskokany na turné legendárních deathmetalistů Cannibal Corpse. Na jaře odehrála mnoho koncertů ve Spojeném království. Na podzim skupina vyrazila na evropské turné po zemích jako jsou Holandsko, Belgie a Irsko. Na jaře 1994 navštívili Německo spolu s kapelami Cradle of Filth a At The Gates. Brzy následovaly koncerty ve Finsku, Rakousku, Švýcarsku a Rumunsku. V srpnu se podívali i do daleké Brazílie, kde vystupovali na Indipendent Rock Festival. Po návratu pokračovali znovu v koncertech, a to v Belgii a Holandsku.

V květnu 1994 pětice připravila několik nových písní pro vydání na minialbu "Pentecost III", jenže Peaceville v té době řešila problémy a přecházela pod ochranná křídla Music For Nations. Vydání se proto o celý rok opozdilo. Problémy se nevyhnuly ani kapele samotné, rostly spory s Darrenem, s nímž už většina kapely nebyla spokojená a myslela si, že se pro jejich hudbu prostě nehodí. Proto Darren White v roce 1995 ještě před vydáním singlu "Pentecost III" opustil kapelu a založil si vlastní skupinu The Blood Divine.

Došlo tak k jedné z nejdůležitějších rošád v sestavě kapely, za mikrofon se totiž postavil mladší z bratrů Cavanaghových, Vinny Cavanagh. Odchod zpěváka neovlivnil úspešnost kapely, ale stal se spíše opak. Vincent ukázal, že má na zpěv opravdový talent. Přestože jeho projev se ještě dlouho držel doom-metalového řevu, vzlykání a chrapotu, mělo se brzy ukázat, že má na víc. Darrenův odchod znamenal také nutnost změnit jím navržený název pro druhé řadové album "Rise Pantheon Dreams" na "The Silent Enigma" a přepsat texty některých nových písní. Na pomoc s tímto úkolem si skupina přizvala kamarády Deryka Fullwooda a Vincenta O'Conella. Samotné nahrávání druhé desky s Vinnym za mikrofonem bylo bleskově rychlé, neboť jej Anathema zvládla za tři týdny včetně míchání. V tradici hostujících zpěvaček tu pokračovala Michelle Richfield, kapela však měla velkou radost hlavně z účasti zpěváka Roye Harpera, jehož skladbu "Hope" na album umístila ve vlastní verzi. Další důležitou postavou, která se tu s Anathemou poprvé představila, byl Les Smith, který pomohl hlavně s klávesovými party a aranžemi úvodní instrumentálky "Sentient". Přestože „The Silent Enigma“ pokračuje ve stylu svého předchůdce a jde tedy stále o temný metal obvykle volnějšího tempa, je určitá progrese znát. Vinnyho sténání, pláč a křik jsou o něco barvitější než Darrenův growl a do hudby lépe zapadají, přestože dosud nemůžeme mluvit o melodickém zpěvu. Album celkově působí mohutněji a komplexněji a tvoří soudržný celek působící jako vzdouvající se a zase padající emotivní vlna. Přibylo také instrumentálních vyhrávek jako například ve skladbách "Cerulean Twilight", "A Dying Wish" nebo "Black Orchid". Nechybí ani jemná mezihra "...Alone" s ženským vokálem, hostem je tu tentokrát Rebecca Wilson, vrcholem je však nádherně vygradovaná skladba "Sunset Of The Age" s parádním Dannyho sólem ve finále.

Nahrávání "The Silent Enigma" skončilo v květnu 1995 a album mělo vyjít v srpnu, aby ho skupina mohla podpořit už na podzimním turné s Cathedral, ale vzhledem ke zdržení singlu "Pentecost III" firma cítila, že by nebylo dobré vydávat dvě novinky tak brzo po sobě, a vypustila druhou studiovku na pulty obchodů až 23. října 1995. Mnozí nadšenci přirovnávali toto album k hudebnímu setkání Pink Floyd s Black Sabbath. Album opět slavilo velký úspěch, skupina podnikla britskou šňůru, když jako předkapela vystupovali s Paradise Lost, turné po Evropě pak ozdobil Dynamo Festival v Holandsku.

V červnu 1996 si to Anathema namířila rovnou do waleského studia The Windings, aby tu pod producentskou taktovkou ostříleného Tonyho Platta, z minulosti známého například ze spolupráce s Led Zeppelin či Testament a kamarádské výpomoci klávesisty spřízněných Cradle Of Filth - Lesa Smithe začala nahrávání svého dalšího opusu. Nejprve ale musela vykopnout svého manažera, který ji okrádal. Celá deska dostala jméno "Eternity" a vyšla 19. listopadu 1996. Bylo to poprvé, co se Vincent pustil do zpěvu čistých melodických linek, a přestože jeho vokál občas zazní mírně mimo správnou tóninu nebo se třese, znamenalo to velký pokrok a nový, důležitý prvek do hudebních zátiší, která se skupina snažila malovat. V některých skladbách navíc zpěvák vyloženě zazářil a bylo jasné, že se od něj dočkámě ještě mnohého překvapení. Sound kapely se stal celkově éteričtějším a přibylo kontrastů i volně plynoucích pasáží ladících s tématem "věčnosti". Přesto dosud hrají prim kytary, podle Vinnyho názoru "možná až příliš". Pro mnohé fanoušky je "Eternity" tak jak tak začátkem opravdu zajímavé progresivně rockové etapy.

Tento mega epický titul představoval významný mezník v historii skupiny, jehož vydáním Anathema nastoupila novou cestu svého žánrového vývoje. Snad najjasnějším důkazem tohoto posunu je velkolepá, do tří částí rozdělená titulní skladba z autorské Duncanovy dílny, vyšperkovaná Vincentovým unikátním, dramatickým vokálem a skvělými instrumentálními výkony jeho brata Dannyho.

Ohlédnutím za předchozími alby byla v květnu 1997 první oficiální videokazeta nesoucí titul "A Vision of a Dying Embrace" (citát ze skladby "A Dying Wish"). Obsahovala čtyři klipy, které kapela do té doby natočila, a záznam koncertu z Krakova v roce 1996, kde Anathema vystoupila jako předskokan My Dying Bride, kapely, o které ve spojitosti s Anathemou ještě uslyšíme. Na úskalí lákadel rockerského života však začal doplácet John Douglas. Problémy se závislostí na drogách jej nakonec donutily v červnu 1997 odejít ze skupiny. Jelikož v nasledujícím období kapela nesehnala adekvátní náhradu, dočasně pokračovali bez stálého bubeníka.

Desáté výročí své existence se společnost Peaceville Records rozhodla oslavit vydáním cécéčka "X", sestaveného z coververzí v podání nejdůležitějších koní ve své stáji, včetně Anathemy. O výběru písní, které skupina nahrála, rozhodl značným dílem také fakt, že jí momentálně chyběl bubeník. Začátkem roku 1998 se proto skupina chopila floydovských "One Of The Few" a "Goodbye Cruel World" a dále písně "Better Off Dead" od Bad Religion, které se tak objevily na dubnovém sampleru vydavatelství Peaceville. Všechny tři skladby se později objevily v kontextu dalších jemných skladeb Anathemy na výběrovce "Resonance".

Stoličku za bicí soupravou obsadil v září 1997 Shaun Steels, bývalý člen Solstice. Následně na to se ve společnosti producenta Kita Woolvena (Cradle Of Filth) a nového bubeníka Shauna Steelsa odobrala do waleského studia, kde od ledna do února 1998 skupina nahrávala čtvrtou studiovku, jíž se na míle vzdálila původnímu doom-metalu. Ze studia vyšli začátkem června s masterom jejich nové nahrávky. Album pojmenované "Alternative 4" lze totiž bez obav zařadit do progmetalové škatulky, Vinny Cavanagh naplno ovládl čistý vokál a na desce se objevily tak dojímavé a na city působící kousky jako "Lost Control" nebo "Regret". Album je přímo zhudebněním melancholie a smutku, které se střídají hněvivým výkřikem nebo klidnou rezignací. Jeho klíčovou charakteristikou je intenzita. Skladby jsou sice jednodušší než na "Eternity", jejich intenzita je ještě větší a zásah do vašich emocí hlubší. Novým prvkem v hudbě kapely jsou housle George Ricciho. O autorství se opět dělí trojlístek Danny Cavanagh (např. výtečná emotivní "Fragile Dreams"), Vincent Cavanagh ("Re-connect" s vlastní drsnou interpretací) a Duncan Patterson (závěrečná klidná a útěšná "Destiny"). Titul desky je odvozený od "Alternative 3", knihy Leslieho Watkinse, napsané podle televizního programu, který údajně odhaloval tři možné způsoby řešení situace v případě ohrožení celé existence lidstva. První dvě možnosti byly nepraktické, alternativou 3 bylo přesídlení části populace na Měsíc a Mars. Jenže ne všichni by na toto privilegium dosáhli. Podle stoupenců konspiračních teorií je na celé věci opravdu něco pravdy, a vzhledem k tomu, že většina Duncanových textů na albu je o důvěře, považovala kapela "Alternative 4" za vhodný název... Navíc jako by sama nabízela čtvrté řešení. Samotná deska některými skladbami podobně apokalyptickou atmosféru vytváří. Dave Pybus Vyšla v červnu 1998 a reedice z roku 2002 obsahuje kromě všech tří coverů z "X" ještě další předělávku Pink Floyd "Your Possible Pasts". Touto nahrávkou zároveň vypršel kontrakt s Peaceville Records a Anathema uzavřela smlouvu přímo s Music For Nations.

Na podzim kapelu zasáhly personální konflikty. Po dlouhotrvajících gradujících rozporech mezi Dannym a Duncanem z kapely odchází basista Duncan, který se pak zapojil do nové kapely Antimatter. Na následující turné, které odstartovalo v září sérií vystoupení v Holandsku ve společnosti kapel Moonspell a Therion, vyrazila Anathema posilněná o nové tváře. Novým členem se stal Dave Pybus ze skupiny Dreambreed, ve které sám Duncan v letech 1996-1998 také účinkoval. Na koncertech začal skupinu doprovázet jako host klávesák Martin Powell z My Dying Bride.

V listopadu se do kapely vrací bubeník John Douglas, který ale na zbytek turné nechává dohrát Steelse. Následně se v plné síle opět vydávají do studia, tentokrát do italských studií Damage Inc., znovu pod producentskou taktovkou Kita Woolvena, kde realizují několik demosnímků s novým materiálem, které se staly následující rok součásti jejich nového titulu, který skupina nahrávala od února do dubna 1999 v Itálii. Navíc tragická ztráta v rodině Cavanaghových je z hudby čitelná a zřejmá, i kdybyste snad o ní nic nevěděli. Na bratry Cavanaghovy dolehla ztráta matky, která toho roku zemřela ve věku 49 let, a to vše způsobilo, že si kapela prožila jedno z nejsložitějších období. Všechny negativní emoce, smutek, frustrace, výčitky a deprese ale udělaly z následujícího alba "Judgement" jedno z nejsilnějších alb nejen v historii Anathemy, ale v celém spektru emotivního prog rocku. Hudebně jde především o pomalé skladby, nesoucí krásné a posluchači přístupné melodie, které vytvářejí melancholickou a snad i trochu depresivní atmosféru. Skladby "One Last Goodbye", "Emotional Winter" či "Forgotten Hopes" patří mezi nejsmutnější skladby, jaké kdy byly složeny. V rocku není příliš mnoho smutnějších písní, než je skladba "One Last Goodbye":
"A nějak jsem věděl, že mě opustíš
a v časném raním světle
po tiché klidné noci
jsi mé srdce vzala pryč
přál bych si, kdybys mohla zůstat"

Po doom metalu na albu není ani zmínka, namísto toho se zaměřili na pomalejší a více experimentální skladby. Tento nový zvuk byl přirovnán k umělcům jako Pink Floyd, Jeff Buckley a snad i Radiohead. Vinny si ve svém zpěvu vylévá srdce a jeho hlas je jemný, vřelý a plačtivý zároveň, takže mu uvěříte každé citové pohnutí. Personální změny znatelně ovlivnily sound kapely, odešel jeden z hlavních autorů Patterson (nahradil jej Dave Pybus) a poprvé tu svůj hlas představila také pozdější stálá členka, zpěvačka a Johnova sestra Lee Douglas. V úžasném duetu "Parisienne Moonlight" se poprvé ukáže skvělá chemie mezi hlasy Vinnieho a Lee. Album je rockovým diamantem, který je vybroušen do dokonalých tvarů. Album vyšlo 21. června a skupina se vrátila na Dynamo Festival, začátkem roku 2000 pak podnikla turné.

Nahrávací frekvence pro další studiovku se táhly od srpna 2000 až do června 2001 a změnám v obsazení skupiny stále nebyl konec. Krátce před vydáním alba se nejprve se rozloučil Dave Pybus, kterému nevyhovoval směr, jímž se produkce skupiny začala ubírat (později se připojil Cradle of Filth). V květnu došlo k úpravě koncertní sestavy, když Martina Powella vystřídal starý známý Les Smith, a v červenci se kapela na Milwaukee Metal Fest poprvé naživo představila americkému publiku. Nahrávání se opět účastnila také Lee Douglas. Když na začátku srpna Anathema vystoupila na třech festivalech, mohli návštěvníci na místě basáka vidět jejich kamaráda koncertního basistu George Robertse, který si nástroj vypůjčil od Duncana Pattersona! Později se na tomto postu objevil i Jamie Cavanagh.

V prvním říjnovém týdnu roku 2001 se do obchodů dostalo nové CD "A Fine Day To Exit", které se mohlo pochlubit krásným bookletem s mnoha vychytávkami a drobnostmi, které z jeho prohlížení dělají stejný požitek jako poslech samotné hudby. Postaral se o něj pod Vinnyho dohledem Travis Smith, známý autor obalů desek Opeth i dalších skupin. Deska se dočkala velkého ohlasu a kapela si za album vysloužila přirovnání s Radiohead nebo klasiky Pink Floyd.

Deska "A Fine Day to Exit" ale představovala další rozvolnění zvuku kapely, což někteří fanoušci skupiny nesli s nelibostí. Celá deska dodnes patří v diskografii Anathemy k nejpřehlíže­nějším. Další kontroverze vyvolalo téma, které se albem line jako spojující myšlenka, přestože nejde o koncepční nahrávku. Album zbobí jeden z nejzajímavějších obalů. Jak naznačuje i samotný obal, zabývá se album mužem, který se pod tíhou problémů, nepochopení a vnitřní bolesti chystá spáchat sebevraždu. "Dnes je fajn den to skončit," říká si a jede autem k moři, v jehož vlnách chce utonout. Pohled z auta, jehož řidič zastavil na pláži, aby v moři doplaval k nicotě... se stal další municí do zbraní kritiků, kteří vyčítali kapele morbidní a deprimující tvorbu. To jediné v této době už skupině zbylo z doomových začátků. Kapela byla obviňována, že k sebevraždě navádí a že je jejich hudba zbytečně pesimistická, jenže tito mravokárci neposlouchali až do konce. Skladba "Temporary Peace" představuje katarzi, uklidnění, byť třeba dočasné, a jasně dává znamení, že sebevražda není řešením. Jako dva klíčoví skladatelé se na albu prezentují Danny Cavanagh a John Douglas. Rockové kořeny jsou tu snad ze všech desek nejslabší, přibylo kláves a ambientních postupů vůbec, jistě i zásluhou klávesisty Lese Smitha.

Viditelně se na albu ukazuje později k dokonalosti dovedená dovednost Anathemy zvyšovat působivost skladeb přidáváním a ubíráním jejich dynamiky, intenzity zvuku nebo tvrdosti. Klasickým příkladem je titulový part "A Fine Day To Exit", který během tří minut přejde od pomalé akustické vyhrávky v důrazný rockový nářez a následnému zklidnění, které přechází do závěrečné katarze v mírně optimistické "Temporary Peace". Mezi největší klenoty na desce také patří "Leave No Trace", jeden z nejlepších Vincentových pěveckých výkonů, a nervní rychlá skladba "Panic". Již standardně špičková produkce umožní posluchači slyšet každou notu i každé slovo. Album bylo podpořeno dlouhým turné a v lednu 2002 měl vyjít singl "Pressure". Kapela natočila dokonce i doprovodné video, jenže médiím nevyhovovalo pomalé tempo skladby a v Music for Nations jeho vydání raději zarazili. Únor 2002 pak přichystal některým věrným fanouškům téměř infarkt, když se Danny rozhodl, že už nechce s Anathemou nic mít.

V březnu 2002 Daniel Cavanagh oznámil svůj odchod z kapely, aby se připojil ke kapele Duncana Pattersona s názvem Antimatter. Posléze vzal naštěstí svůj krok zpátky. Vrátil se k Anathemě v roce 2003 k vydání desky "A Natural Disaster" a začal jejich evropské turné. Následující album se nakonec stalo převážně jeho dílem. Do sestavy se vrátil i dlouho ztracený bratr James (na "A Fine Day to Exit" hrál ještě Dave).

Album "A Natural Disaster" vyšlo v listopadu 2003 a přiblížilo skupinu ambientu, elektronice či klavírní klasické hudbě. Zároveň však zbyl prostor na experimenty, několik říznějších pasáží připomínajících staré časy a nádherné melodie. Všechny skladby alba s jedinou výjimkou napsal Danny Cavanagh, který se pustil i do sólového zpěvu. V tomzo období bylo skládání jeho terapií a kapela se rozhodla jeho hudebním a textovým vizím dát zelenou. Přestože jeho hlas je výrazně slabší i tenčí než Vincentův, zejména v "Are You There" nezní vůbec špatně. Vinny se ve skladbě "Flying" blýskl jedním z nejlepších pěveckých výkonů své kariéry a jako sólový vokalista se dopředu více protlačil i sám Danny. Přestože je jeho hlas spíše slabý a působí místy až amatérsky, v kontextu alba zní dobře. Vyloženým mistrovským kouskem je ale výkon Lee Douglas v "A Natural Disaster". Kdo ji slyšel naživo, zaručeně na to nikdy nezapomene, zvláště když koncertní podání zahrnuje na rozdíl od studiové verze výraznější podíl Vincenta. Deska znamenala také návrat Jamieho Cavanagha do kapely.

Následovalo hned několik turné včetně komorních poloakustických koncertů. Do velkých problémů se ale dostala společnost Music for Danny Cavanagh Nations a nakonec se nechala pohltit labelem Sony. To vše způsobilo komplikace s vydáním druhého videa "Were You There?", které se na pulty dostalo až v závěru roku 2004. První várka výlisků dokonce omylem postrádala booklet. Firma Sony zároveň dala jasně najevo, že o vydávání Anathemy nemá zájem a skupina se tak ocitla bez nahrávací smlouvy, přestože dokončili rozsáhlou cestu po Británii s populární finskou rockovou kapelou HIM v dubnu 2006.

Přes zjevný nedostatek podpory zájezdu ze strany labelů, skupina pokračuje ve koncertních termínech po celé Evropě, kytarista Danny Cavanagh také hrál decentní akustické koncerty. Protáhlo se tak vydání již dlouho připravovaného následovníka "A Natural Disaster", alba, které mělo níst název "Paradigm Shift". Mezitím vyšel 19. června 2006 u polské firmy Metal Mind Productions DVD záznam z vystoupení Anathemy na rockmetalovém festivalu Metalmania 2006 v Katovicích. Skupinu tu doprovodilo smyčcové těleso Bacchus String Quartet a dodalo tak některým skladbám výrazně romantičtější rozměr. Na podzim 2007 Anathema podnikla turné po Evropě opět jako předskokani Porcupine Tree. Představili během něj rovněž několik dalších nových skladeb.

Britská alternativní skupina Anathema nachystala v roce 2008 pro své fanoušky dvojnásobné překvapení. Muzikanti totiž nahráli hned dvě desky. "Vzali jsme všechno naše vybavení do Anglie, kde jsme si zřídili vlastní nahrávací studio. Zde jsme začali s prací na prvním z našich dvou alb, které se do obchodů dostane tento rok. Nahrávání zatím probíhá velice dobře. Tato první deska má být poloakustickou nahrávkou. Budou ji tvořit naše nejoblíbenější skladby, včetně dvou písní ze začátku kariéry skupiny, a její pracovní Jamie Cavanagh název zní 'Temporary Peace'," stojí na oficiálních stránkách skupiny. Nahrávka vyšla 11. srpna 2008 ale pod názvem "Hindsight", třebaže se na desce nachází i skladba zmíněného názvu "Temporary Peace". Na chystané nové nahrávce se podílel i cellista Dave Wesling, se kterým již Vincent a Danny spolupracovali v roce 2004. Na konci zimy se pak členové skupiny zavřeli do studia znovu a nahráli plnohodnotnou novinku. O její mix se postaral Steven Wilson.

S rodinným klanem bratří Cavanaghů to v následujících letech vypadalo všelijak. Koncerty, kompilační CD a hledání vydavatele. Když pak začátkem roku 2010 došlo k definitivnímu ohlášení termínu vydání nového alba, napjaté očekávání mohlo začít kulminovat. Nekonečné, Téměř sedmileté přípravy a odkládání však mohly vyšponovat míru nároků na novou nahrávku do přehnaných výšin. Dne 20. března 2010 Anathema konečně oznámila na svých internetových stránkách a na Facebooku datum vydání jejich dalšího alba pod názvem "We're Here Because We're Here" na 31. května 2010 u labelu Kscope. Sestra Johna Douglase Lee Douglas na něm bude poprvé vystupovala jako plnohodnotná členka sestavy, když předtím vystupovala na dvou předchozích albech jako hostující zpěvačka. O produkci se postaral Steven Wilson z Porcupine Tree. Tři písně z této desky skupina již zveřejnila na svém webu. Album se stalo středobodem, ke kterému se sbíhaly všechny předchozí siločáry nahrávek a koncertů kapely. Jde o krystalicky čistou dřeň filozofie skupiny a využití veškerých typických hudebních prostředků 'made in Anathema'. Jak bylo zvykem i na předešlých deskách, první skladba "In Air" tak trochu vypadá, jako pozůstatek z předchozího alba. Jenomže právě tento začátek umožní kapele postupně vystavět onen rozdíl mezi výtečným a geniálním. Jako každá deska skupiny, ani tato není určena pouze pro první poslech. Poslech desky je rozhodně zážitkem a rockovou nirvánou, pryč jsou deprese a žal, nastává smíření a harmonie, i když nepříliš veselé. Pokud desce budete věnovat patřičný čas, nepustí už vás a bude s vámi po celý zbytek vašeho posluchačského života, stejně podobně jako kdysi "Silent Enigma". Pravděpodobně již u skladby "Angels Walk Among Us" mohou posluchači vytušit, že poslouchají výjimečné dílo a tento pocit se nejpozději u "A Simple Mistake" změní v jistotu. Zpěv Vincenta už nemůže být kvalitnější a jeho sladění s vokálem Lee Douglas je jinde neslýchané.

Dne 6. července 2011 oznámili na svých oficiálních stránkách kapely, že jejich album reinterpretací s názvem "Falling Deeper" vyjde 5. září 2011. Album navazuje na "Hindsight" a obsahovalo nové orchestrální verze písní z minulosti, stejně jako verzi "Everwake", na níž představila svůj vokál Anneke van Giersbergen. Dne 12. září 2011 byl opět oznámen na internetových stránkách skupiny Les Smithův odchod z kapely z důvodu "kreativních a hudebních rozdílů".

Dne 16. dubna 2012 skupina vydala své deváté studiové album "Weather Systems" pod hlavičkou labelu Kscope. Nikoho asi už nepřekvapí, že i tato deska potřebuje pro svého posluchače uzrát. Nemá na první poslech tolik krásných momentů, ale hned po prvním poslechu se na tváři příznivců kapely rozhostí úsměv - je to album, které má vše, co má mít a na co jsme si u Anathemy zvykli. Velký prostor dostala Lee Douglas a její souhra s oběma bratry vytváří přímo hudební magii. Rovněž na této desce zůstal zachován unikátní postup, který Vinnie charakterizuje slovy: "Pro nás je deska vlastně jednou skladbou, která trvá hodinu a v několika místech je přerušena." Album vstoupilo do britských albových žebříčků na pozici #50 a v německých pak na pozici #19. Dne 8. listopadu 2012 Daniel Cavanagh oznámil na oficiálních internetových stránkách Anathemy, že Daniel Cardoso se připojil ke kapele na plný úvazek natrvalo a stal se klíčovým prvkem kapely. Dne 2. prosince 2012 pak kapela oznámila svůj první koncert v Indii, když vystupovala na IIT Madras jako součást Saarang Rock Show konané dne 12. ledna 2013.

V předvečer turné v roce 2013 po Spojených státech kapela oznámila, že bubeník John Douglas a basista Jamie Cavanagh jsou již k dispozici. V důsledku toho se Daniel přesunul za bicí a skupina rekrutovala Tobela Lopese jako basistu. Živé album s názvem "Universal" vyšlo jako dvojité vinylové album dne 24. června 2013. Album zaznamenává speciální jednorázový koncert ve starověkém římském divadle Philippopolis z roku 2012, kde se skupina spojila s Plovdiv Philharmonic Orchestra. Nahrávky vyšly jak na Blu-ray, DVD i CD. Soubor také účinkoval na akci pořádané bubeníkem Mike Portnoyem Progression Nation At Sea, což bylo koncertování na palubě norské výletní zaoceánské lodi Pearl, která vyplula z přístavu v Miami dne 18. února 2014. Daniel Cardoso, který byl původně klávesistou, převzal roli bubeníka od Johna Douglase, který nyní hraje na perkussion a klávesy.


Dne 28. března 2014 skupina oznámila, že jejich nadcházející album se bude jmenovat "Distant Satellites". Album vyšlo 9. června 2014 na labelu Kscope a produkoval je Christer-André Cederberg v Oslo, Norsko. Několik skladeb smíchal Steven Wilson (Porcupine Tree). Odlišností od předchozích alb je více používaná elektronika. Album vyšlo ve čtyřech různých verzích jako CD, vinyl, Media Book a Deluxe verze. Koncertní turné k albu se začalo 22. května v Istanbulu v Turecku, pokračovalo přes celou Evropu a poprvé se objevili i v Austrálii se třemi zastávkami v srpnu 2014. Po úspěchu svého krátkého australského turné vyhlásili akustické turné na Novém Zélandu a Austrálii pro rok 2015. Danny, Vincent a Lee odehráli tyto představení sami bez pomoci ostatních členů kapely.

Anathema se vydala v roce 2015 na turné nesoucí název Resonance, ke kterému se spojila i s bývalým zpěvákem Darrenem Whitem. To se skládalo z největších hitů kapely od jejího vzniku až po současnost a koncerty trvaly ke třem hodinám. Česká zastávka se uskutečnila 10. dubna 2015, byla třetí v pořadí a hostil ji brněnský klub Fléda (viz. např. www.musicfoto.net). V roce 2015 se Anathema ještě jednou opakovaně vrátila, tentokrát do Prahy s aktuální deskou "Distant Satellites". Pražský koncert byl součástí probíhajícího evropského turné k této novince a odehrál se 3. října v Paláci Akropolis.

Po ceněném albu "Weather Systems" (2012) a podmanivém "Distant Satellites" (2014) přichází kapela znovu se svým jedenáctým albem pod názvem "The Optimist", které je možná nejtemnější, nejambicióznější a s množstvím neočekávané hudby, kterou předložili posluchačům. Odvíjí se jako plné zvratů více než kdykoliv předtím. Album vznikalo v zimě 2016 ve spolupráci s producentem Tonym Dooganem (Mogwai, Belle & Sebastian, Super Furry Animals) ve studiích Attica Audio v Donegal a Castle Of Doom v Glasgow. Inspirací pro jejich nové album se stal kupodivu přebal pro album "A Fine Day To Exit" z roku 2001. Daniel Cavanagh vysvětluje: "Dalo by se říci, že album je napůl autobiografické, protože tentokrát jsme použili postavu imaginárního hrdiny, kterým je Optimista. Vložili jsme zvuk, pocity a zásady, své vlastní naděje a strach jiné osobě. Pak jsem také začal vkládat svůj vlastní vnitřní monolog do vyprávění "The Optimist". Když John dostal nápad napsat příběh, takže jsem jako výchozí bod vzal právě 'Fine Day To Exit'". Vincent dále rozvíjí vliv přebalu staršího alba: "Ten, který zmizel - nikdy nevíte, co se s ním stalo, začal nový život? Podlehl svému osudu? To nikdy nebylo vysvětleno. Souřadnice na pláž Silver Strand v San Diegu je první píseň alba "The Optimist", což je také poslední známá lokalita zobrazena na obálce "Fine Day To Exit". Skvělé písně Vincenta a Johna k tomu dokonale zapadají, když je totiž psali, byli oba dva úplně zajedno.

Vincent ještě popsal vliv Doogana na nahrávžní: "Byl to on, kdo navrhl, abychom točili jako živá kapela, což jsme nedělali roky. Když jsme na posledním turné zahráli pár melodií, byli jsme na to připraveni. Tony chtěl zachytit energii, kterou získáte jenom, když stojíte jeden vedle druhého... Je to velký rozdíl, byl to skvělý člověk, s nímž jsme spolupracovali a já jsem se hodně naučil při této desce."

Britská formace Anathema odložila své doom/goth-metalové kořeny, které zapustila hluboko na poli nejen evropské scény na začátku 90. let, a již více než dvě dekády úspěšně reprezentuje atmosféričtěji a křehčeji orientovanou odnož tvrdé kytarové muziky. Nadrpůměrná kvalita celé kapelní diskografie a brilantně odvedené koncerty, při nichž uskupení vydatně spolupracuje se smyčcovým orchestrem, jsou pověstné a hojně navštěvované nejen metalovými fanoušky. Své místo si Anathema díky tomu vydobyla i v srdcích mainstreamově orientovaného publika, které ocení emotivní vokály, silné melodie a zároveň má vysoké nároky na instrumentální provedení.

V aktuální sestavě jsou bratři Vincent, Danny a Jamie Cavanagh, Vincent a Jamie jsou dvojčata, Lee a John Douglas jsou bratr a sestra.

Moderní britští prog rockeři Anathema oznámili koncem září 2020, že nadále přecházejí do neomezené přestávky. V překvapivém oznámení na facebookové stránce kapely uvedli:
"Nejdražší Anathema Family
Tento rok není jako každý jiný.
Všichni - včetně každého z vás - jsme čelili nepředvídatelným výzvám, které ovlivnily profesionální i osobní situace. V této nejtěžší době nám události za poslední rok nedovolily nám nedovolily opustit neomezenou přestávku. Jako jednotlivci je čas vydat se jinými cestami v životě.

Jsme nesmírně vděční za podporu všech v průběhu let. Neznamená to konec lásky a úcty, kterou máme k našim fanouškům za to, že nám přinesli nejlepší roky našeho života. Velkorysost, kterou jste všichni projevili po neočekávaném zrušení turné, s námi navždy zůstane.

Nikdy jsme nemohli očekávat, jak dopadne tento rok.
Mnohokrát děkujeme. Anathema".

Zatím poslední deskou Anathema tak zůstává album "The Optimist" z roku 2017, které jim získalo tituk album roku za rok 2017 u Progressive Music Awards.

Zpět
Členové:
Vincent Cavanagh - Rhythm & Acoustic Guitars, Keyboards, Programming, Lead Vocals (1990-present)
Daniel Cavanagh - Lead Guitars, Keyboards, Piano (1990-2002, 2003-present), Lead & Backing Vocals (2003-present)
Jamie Cavanagh - Bass (1990-1991, 2001-present)
John Douglas - Keyboards, Drums, Percussion (1990-1997, 1998-present)
Lee Douglas - Backing Vocals (1999-present), Lead Vocals (2003-present)
Daniel Cardoso - Drums, Keyboards (2012-present, touring musician 2011-2012)

Bývalí členové:
Darren White - Vocals (1990-1995)
Duncan Patterson - Bass, Keyboards (1991-1998)
Shaun Steels - Drums (1997-1998)
Dave Pybus - Bass (1998-2001)
Les Smith - Keyboards (2000-2011)

Koncertní členové:
Martin Powell - Keyboards, Violin (1998-2000)
George Roberts - Bass (2001)

Členové Vincent Cavanagh
(Narozen 29. srpna 1973, Liverpool, Anglie)
Rhythm and acoustic guitars, Keyboards, programming, lead vocals (1990-present)


Je anglický zpěvák a kytarista nejznámější jako spoluzakladatel britské art rockové kapely Anathema. Vincent převzal funkci zpěváka Anathemy po odchodu Darrena "Daz" White ze skupiny po EP " Pentecost III" Začal také hrát na klávesy, když kapela přešla od doom metalu k více ambient / progressive rockovému stylu. V letech 1998-1999 byl Vincent také členem kapely Valle Crucis. Vydali EP s názvem "Three Adorations", na kterém zpíval a hrál na kytaru.

V roce 2010 se Vincent připojil k francouzské rockové kapele Devianz ve studiu, kde zpívál a upravoval aranže smyčců na jejich druhém albu.

Je zároveň mladším bratrem druhého kytaristy Anathemy Dannyho Cavanagha, který spolu s ním založil kapelu počátkem 90. let. Členem kapely je také dvojče Jamie Cavanagh, basista skupiny.
Členové Daniel Cavanagh
(Narozen 6. října 1972,)
Lead Guitars, Keyboards, Piano (1990-2002, 2003-present), Lead and Backing Vocals (2003-present)


Je anglický kytarista a zpěvák, který spoluszaložil britskou kapelu Anathema v roce 1990 se svým bratrem Vincentem Cavanaghem. Je hlavním skladatelem kapely, pozici předtím sdílel s basistou Duncanem Pattersonem, až do jeho odchodu v roce 1998.

Cavanagh byl zapojen do dalších projektů včetně Leafblade, což je akustická a keltská rockové kapela, (kytara a zpěv) a Antimatter, kterou založil právě bývalý člen Anathemy Duncan Patterson. Také hrál na kytaru na albu "In the Mushroom" s Lidem. Cavanagh také zpíval na albu francouzských post rockerů Spherical Minds a byl hostem na albu "Pure Air" od Agua de Annique, kde se objevil jako zpěvák a kytarista ve skladbě "The Blowers Daughter".

Během roku 2002 Daniel začal cestovat se samostatnými vystoupeními po celé Evropě. Vybavení bylo jednoduché, prostě on sám a kytara nebo piano, což se ukázalo velmi oblíbené mezi fanoušky kapely a těmi zvědavými. V poslední době začal úspěšné spolupracovat na těchto vystoupeních s bývalou zpěvačkou The Gathering Anneke Van Giersbergen.
Členové Jamie Cavanagh
(Narozen 29. srpna 1973, Liverpool, Anglie)
Bass (1990-1991, 2001-present)


Jamie je dvojče Vincenta Cavanagha a mladší bratr Dannyho Cavanagha.
Členové John Douglas
(Narozen 11. července 1972, Liverpool, Anglie)
(celým jménem John James Douglas)
Keyboards, drums, percussion (1990-1997, 1998-present, Keyboards (2011-present), Percussion, Programming (2014-present))


Členové Lee Douglas
(Narozena 10. října 1975, Liverpool, Anglie)
(celým jménem Lee Helen Douglas)
Backing Vocals (1999-present), Lead Vocals (2003-present)

Provdaná za Hovarda Johnsona, žijí v New Yorku.

Lee le mladší sestra Johna Douglase, se kterým společně vystupuje v kapele Anathema, od roku 2000 je stálou členkou. Chodila do školy Anfield Community Comprehensive School.

Bývalé kapely: The Tulips (se sestrou Darrena White Tracey - společný projekt), Salowena's Mermaid, Binyun Preylene
Oblíbená kapela: The Beatles, The Doors, Crowded House, Jaren Carpenter, Edie Brickell, Tori Amos, Jeff Buckley, Divine Comedy
Oblíbené album/píseň: "Ghost of a Dog" Edie Brickell a New Bohemians (album)/"He Said"
Oblíbené album Anathema/píseň: "Judgement"/"One Last Goodbye" a "Balance/Closer"
Inspirace: Syd Barrett, Jeff Buckley, Eva Cassidy, Karen Carpenter, Tori Amos a Edie Brickell
Zájmy: fotbal, šipky a všemožný poslech hudby
Osobní cíl: Chcete být všestrannou zpěvačkou a umělcem
Členové Daniel Cardoso
(Narozen 28. března 1981, Beja, Portugal)
(celým jménem Daniel Filipe Pires Cardoso)
Drums, keyboards (2012-present; touring musician: 2011-2012)


Je multiinstrumentalista, skladatel a producent. Narodil se na jihu Portugalska v současné době je členem britské kapely Anathema. Daniel byl také členem Head Control System s Kristofferem Ryggem a Leafblade s Danny Cavanaghem.

Nejdříve působil jako bubeník v kapele SiriuS, s nimiž vydal dvě nahrávky prostřednictvím norského labelu Nocturnal Art Productions (od Tomas "Samoth" Haugen). Kromě bubnování byl Daniel zodpovídal za všechny orchestrální skladby, hru na synthezátory, většina z nahrávek baskytary, stejně jako spoluautorství obou alb. Jeho zkušenosti v kapele SiriuS pomohly Danielovi vyvinout vícenásobné vnímání hudební tvorby. Když SiriuS později pohřbili nahrávací smlouvu s Nuclear Blast, rozhodl se jít dál, protože, jak řekl, "prostě to už není sranda." Obrátil pak svoji práci na SinDRomE, (tj. Severe Damage on Reason and Equilibrium), jejíž hudební význam "znamená" manipulace myšlení díky zvuku, ze kterého se později stal Head Control System.

Daniel má v současné době rozsáhlou působnost jako producent nebo studiový hudebník pro sáhodlouhý seznam kapel - Anneke van Giersbergen, Head Control System, Ava Inferi, Angelus Apatrida, Heavenwood, Ramp (live), Anathema (live), Vertigo Steps, W.A.K.O. a mnoha dalších. Byl také dočasně přizván do kapely Re:actor (smlouva u Nuclear Blast), kde se představil na jejich debutové video single nahrávce a připojil se k nim v rámci jejich evropského turné na podporu americké kapely Exodus jako bubeník.

V roce 2006 Daniel zaskočil jako bubeník u renomované portugalské kapely Ramp, když se jejich bubeník Paulo Martins zranil a nemohl hrát na bicí. Na začátku roku 2011 se pak Daniel stal koncertním členem britské kapely Anathema.

Jedním z nejuznávanějších produktů je jeho spolupráce s Kristofferem Ryggem na "Murder Nature", což je debutové album Head Control System, které vyšlo celosvětově u The End Records (US) a VME (Evropa). Nedávno začal rozvíjet své sólové úsilí nazvané Del, ačkoli není jasné, zda se jedná o déletrvající projekt. Ke konci roku 2010 Daniel začal produkovat a spolupracovat s nizozemskou zpěvačkou Anneke van Giersbergen na jejím čtvrtém studiovém albu "Everything is Changing". Nový singl "Feel Alive" vyšel na YouTube v září 2011 a album vyšlo počátkem roku 2012.

Daniel také vlastní značku UltraSoundStudios, franchisingovou společnost, která má dvě nahrávací studia působících v Portugalsku, jedno v Braga, v severním Portugalsku a druhé v Moita, na jihu Portugalska. V současné době rozděluje svoji práci pro obě studia.
Členové Darren White
(celým jménem Darren John White (Daz))
(Narozen ***, Liverpool, Anglie)
Vocals (1990-1995), Drums


Je anglický hudebník pocházející z Liverpoolu a nejznámější jako původní zakládající zpěvák kapely Anathema. Jeho hluboce položený bručící hlas kapele u prvních nahrávek přinesl zařazení kapely do oblasti death/doom žánru.

Darren také působil v jiných kapelách včetně The Blood Divine s bývalými členy Cradle of Filth, kde hrál na bicí v letech 1991 až 1992, a Dead Men Dream. Jeho nejnovější projekt Serotonal je označován jako "drone / atmosferický osud". V únoru 2009 Serotonal podepsali nahrávací smlouvu s Union Black Records a debutové album "Monumental - Songs of Misery and Hope" vyšlo dne 24. listopadu 2009.
Členové Duncan Patterson
(narozen 5. června 1975, Liverpool, Anglie)
Bass, Keyboards (1991-1998)


Je hudebník pocházející z Liverpoolu, nejznámější je jako člen kapel Anathema (1991-1998), Antimatter (1998-2005) a Íon. Navštěvoval školu Maghull High School.

Patterson byl hnací silou úspěchu Anathema během jejich dřívějších let, když byl hlavním skladatelem na albech "Eternity" a "Alternative 4". Tyto písně přeorientovaly Anathemu na měkčí a hlubší styl. Anathemu opustil v roce 1998 a vytvořil svůj nový projekt nazvaný Antimatter. Po vydání čtyř alb tohoto projektu, mimo jiné "Saviours" (2001), "Lights Out" (2003) a "Planetary Confinement", zahrnujících několik žánrů (ambient, electronika, akustický), začal další projekt s názvem Íon, což přineslo mix akustické a tradiční hudby.

Mezi nahráváním a turné svých vlastních projektů, si užíval žebříčkového úspěchu s irskou alternativní rockovou skupinou The Aftermath, když hrál na tjejich třech Top 20 singlech, stejně jako se objevil na jejich debutovém albu "Friendlier Up Here" po boku Steve Wickham z The Waterboys. Patterson také napsal a nahrál hudbu pro singl německého rappera Bushido s názvem "Von der Skyline zum Bordstein zurück", který atakoval pozici #14 v Německu.

V roce 2015 vydal vlastní sólovou nahrávku "The Eternity Suite" u Strangelight Records. Je také zakladatelem Strangelight Records, malé nezávislé nahrávací společnosti.
Členové Shaun Steels
(Narozen 22. srpna 1970)
(celým jménenm Shaun Taylor-Steels)
Drums (1997-1998)


Je britský heavy metalový bubeník a baskytarista.

Steels nahradil Billa Lawa v My Dying Bride (1999–2006, studio drums 2011–2013), a dokonce byl členem kapely Anathema. Stejně jako mnoho jiných metalových hudebníků, Steels má pseudonym a přijal umělecké jméno "Winter". Krátce před vydáním alba z roku 2006 "A Line of Deathless Kings" Steels oznámil svůj trvalý odchod z My Dying Bride v důsledku zdravotních problémů.

V oficiálním prohlášení kapely týkající se jeho odchodu, jsou ocitována Steelsova slova "Pozdravuji MDB v dobrých časech a přeju jim vše dobré do budoucna, cítím, že nejsem připraven plnit povinnosti takovým způsobem, které by se hodily MDB v tomto okamžiku a rozhodl jsem se tomu postavit se ctí. Jsem smutný, že je musím opustit, ale v tomto okamžiku cítím, že je to pro dobro kapely."

Steels nyní hraje na bicí pro norský metalové kapely Vestige of Virtue po boku Kjetila Ottersena a Frode Forsma. Steels se také vrátil k My Dying Bride jako studiový bubeník pro jejich album "A Map of All Our Failures" v roce 2012. V květnu 2013 Steels také nahradil Hayleye Morgana v Yorkshirské black metalové kapele Severed Heaven. Jeho první koncert s Severed Heaven se uskutečnil dne 31. srpna 2013.
Členové Dave Pybus
(Narozen 4. června 1970, Heckmondwike, West Yorkshire, England)
Bass (1998-2001)


Je extrémní metalový hudebník, nejznámější jako bývalý basista Cradle of Filth. Pybusova první skupina se jmenovala Anul Death (1988-1991), která si později změnila svůj název na Darkened.

V letech 1990-1994 Dave pracoval v Peaceville Records jako grafik. Jeho jméno je zapsáno na několika nahrávách z tohoto období jako: Darkthrone "A Blaze In The Northern Sky", Autopsy "Mental Funeral", My Dying Bride "As The Flower Withers" a "Turn Loose The Swans".

Také spolupracoval s Vital Remains, Pitchshifter, Therion, Anathema, G.G.F.H., Kong, Paradise Lost, Banished, Pentagram, Pentagram, Ship Of Fools, At The Gates (první 3 alba). Kolem roku 1993 Peaceville podepsali distribuční smlouvu pro USA s Caroline, kde Dave a Lyle Preslar společně pracovali více než rok.

V roce 1991 Dave zformoval kapelu Dreambreed, ve kterém zpíval a hrál na kytaru. Byli ovlivněni Misfits a vydali šest skladeb na mini CD "Sometime" v roce 1995. Dave zůstal v Dreambreed, v jejíž sestavě v té době vystupoval i Duncan Patterson z Anathemy, až do roku 1998, kdy se připojil právě k Anathemě na basovou kytaru. Zůstal u nich až do roku 2001, objevil se na dvou deskách "Judgement" (1999) a "A Fine Day To Exit" (2001), po kterých spolupracoval a později se připojil ke Cradle of Filth po odchodu basisty Robina "Graves" Eaglestoneho. Dave se podílel na deskách "Damnation And A Day" (2003), "Nymphetamine" (2004), "Thornography" (2006), "Godspeed On The Devil's Thunder" (2008) a "Darkly, Darkly, Venus Aversa" (2010).

V roce 2005 si Dave udělal šesti měsíční přestávku od Cradle of Filth a založil Sixsixsix Records. V červenci téhož roku byl poctěn vystoupením na CD Roadrunner United CD po boku Petera Steele, Josh Silvera, Steve Holta a Joey Jordisona. Po pauze se znovu připojil ke Cradle Of Filth a hrál na basu na debutovém albu kapely Angtoria, vydaném v dubnu 2006 u Listenable Records.

Dne 21.dubna 2008 konečně vyšla nahrávka Dreambreed "Misery Sessions" na CD prostřednictvím Daveova hudebního vydavatelství Sixsixsix. Studiové nahrávky byly původně zaznamenany v roce 1997 a teprve nedávno byly remasterovány.

V roce 2010 hrál na basu na debutovém albu Sarah Jezebel Deva "A Sign Of Sublime". Na basu také hrál s U.S. kapelou Prong na jejich evropském turné "Beg to Differ" a a v létě 2012 i na jeho americké části. Dave opustil Cradle of Filth na jaře 2012.

Dave zahájil svou vlastní měsíční vysílací relaci Life is a Hideous Thing v prosinci 2014.
Členové Les Smith
(také Les "Lecter" Smith)
(Narozen ***, Anglie)
Keyboards (2000-2011)


Les je anglický hráč na klávesové nástroje. Původně pracoval s neo-prog kapelou Ship of Fools a ve studiu nahrával klávesy pro britskou kapelu Anathema na jejich albu "Eternity" (1996) před nástupem k extrémní metalové skupině Cradle of Filth. Během svého působení v Cradle of Filth (1997-1999) se jeho jevištní postava oblékala do vlastního Vicar Priest topu, černých kožených kalhot a gothického make-upu. Hrál na klávesy na dvou nahrávkách "Cruelty And The Beast" a "From The Cradle To Enslave".

Les Smith byl také členem divoké kapely The Tourettes spolu s bubeníkem Mikem Heatonem, kytaristou Mincem a zpěváky jmény Stag & Azzy, což byl vedlejší projekt vysoce kontroverzní kapely z Batley "The Healey Beats". V období po odchodu z Cradle Of Filth jej obvinil zpěvák Dani Filth ze založení jeho vlastního sólového projektu, jejich spor se ale po nějaké době urovnal. Les, stejně jako mnoho dalších členů Cradle členy, se objevil na DVD "Pandaemonaeon" v rozhovorech o Cradle of Filth z roku 1999.

Po jeho působení v Cradle of Filth se vrátil k Anathemě na jejich album "A Fine Day To Exit" (2001). Ale pak opustil kapelu v roce 2011. Anathemě oznámil svůj odchod 13. září s odůvodněním kvůli "kreativním a hudebním rozdílům".
Martin Powell
(Narozen 19. července 1973, Sheffield, South Yorkshire, England)
Keyboards, Violin (1998-2000)

George Roberts
Bass (2001)

Zpět
Studiové desky:
2017 The Optimist
2014 Distant Satellites
2012 Weather Systems
2010 We're Here Because We're Here
2003 A Natural Disaster
2001 A Fine Day to Exit
1999 Judgement
1998 Alternative 4
1996 Eternity
1995 The Silent Enigma
1995 Pentecost III (EP)
1993 Serenades
1992 The Crestfallen (EP)
Demo nahrávky:
1991 All Faith Is Lost (demo)
1990 An Illiad Of Woes (demo)
Ostatní nahrávky:
2011 Falling Deeper
2008 Hindsight (komp.)
2002 Resonance 2 (komp.)
2001 Resonance (komp.)
Singly:
2017 Springfield
2014 The Lost Song Part 3
2014 Untouchable
1994 We Are The Bible
1992 They Die / Crestfallen
DVD:
2015 A Sort Of Homecoming
2015 Fine Days: 1999-2004
2013 Untouchable (live)
2012 Universal
2006 A Moment In Time
2004 Were You There?
1997 A Vision Of A Dying Embrace


Skupina:
John Douglas - e-drums, Percussion, Keyboards, Programming
Vincent Cavanagh - Lead Vocals, Electric Guitars, Acoustic Guitars, Bass, Keyboards, Programming, Backing Vocals
Daniel Cavanagh - Co-Lead Vocals, Electric Guitars, Acoustic Guitars, Bass, Keyboards, Piano
Lee Douglas - Lead Vocals, Co-Lead Vocals, Backing Vocals
John Douglas - Drums
Jammie Cavanagh - Bass
Daniel Cardoso - Keyboards
Hosté:
Diskografie The Optimist
Vyšlo 9. června 2017, Kscope, KSCOPE356

Seznam skladeb:
01. 32.63N 117.14W (1:18)
02. Leaving It Behind (4:27)
03. Endless Ways (5:49)
04. The Optimist (5:37)
05. San Francisco (4:59)
06. Springfield (5:49)
07. Ghosts (4:17)
08. Can't Let Go (5:00)
09. Close Your Eyes (3:39)
10. Wildfires (5:40)
11. Back to the Start (11:41)
Total Time: (58:16)

Recorded in winter 2016 at Attica Audio in Donegal, Ireland and Castle of Doom in Glasgow, Scotland
Finished at Castle Of Doom studios in Glasgow
Producer: Tony Doogan (MOGWAI, BELLE & SEBASTIAN, SUPER FURRY ANIMALS)
Design and Illustrations: Travis Smith
The artwork was created from a series of photographs Smith took on a West Coast road trip

Skupina:
John Douglas - e-drums, Percussion, Keyboards, Programming
Vincent Cavanagh - Lead Vocals, Electric Guitars, Acoustic Guitars, Bass, Keyboards, Programming, Backing Vocals
Daniel Cavanagh - Co-Lead Vocals, Electric Guitars, Acoustic Guitars, Bass, Keyboards, Piano
Lee Douglas - Lead Vocals, Co-Lead Vocals, Backing Vocals
Daniel Cardoso - Drums
Hosté:
Christer-André Cederberg - Bass
Diskografie Distant Satellites
Vyšlo 4. června 2014, Kscope, KSCOPE301

Seznam skladeb:
01. The Lost Song, Part 1 (5:53)
02. The Lost Song, Part 2 (5:47)
03. Dusk (Dark Is Descending) (5:59)01 (D.Cavanagh, V.Cavanagh)
04. Ariel (6:28)29
05. The Lost Song, Part 3 (5:21)22
06. Anathema (6:40)41
07. You're Not Alone (3:26) (D.Cavanagh & Jamie Cavanagh with J.Douglas & V.Cavanagh)
08. Firelight (2:42)44
09. Distant Satellites (8:17)18
10. Take Shelter (6:07)18
Total Time: (56:40)

Recorded at Cederberg Studios, Oslo
Producer, Mixing: Christer-André Cederberg
Mixing: Steven Wilson (07,10)
Assistant Engineer: Sigbjorn Grimsath
Mastering: Chris Sansom
String Arrangements: Dave Stewart
Photography: Sang Jun Yoo
"Distant Satellites" je desáté studiové album britské rockové skupiny Anathema. Vyšlo v červnu 2014 prostřednictvím Kscope. Přebal vytvořil korejský nový mediální umělec Sang Jun Yoo založené na jeho práci "Distant Light".

Skupina:
Jamie Cavanagh - Bass (06)
John Douglas - Drums (02,04-09), Keyboards (06), Programming (06)
Daniel Cavanagh - Lead Vocals (05), Co-Lead Vocals (08), Electric Guitars (01,02,04,05-09), Acoustic Guitars (01-09), Bass (04,05,09), Keyboards (01,03,05), Piano (02,03,07,08)
Vincent Cavanagh - Lead Vocals (1, 2, 3, 6, 7, 8, 9), electric guitars (06), Acoustic Guitars (06), Bass (06), Keyboards (01,03,05,06,09), Programming (01,03,05-07), Backing Vocals (05)
Lee Douglas - Lead Vocals (04), Co-Lead Vocals (01-03,06,09), Backing Vocals (05)
Hosté:
Petter Carlsen - Backing Vocals (01,02)
Christer-André Cederberg - Bass (01-03,05,07,08), Piano (07)
Joe Geraci - Spoken Word (09)
Wetle Holte - Drums (01,03)
Diskografie Weather Systems
Vyšlo 16. dubna 2012, Kscope Records, kscope209

Seznam skladeb:
01. Untouchable, Part 1 (6:14)
02. Untouchable, Part 2 (5:33)
03. The Gathering Of The Clouds (3:27)
04. Lightning Song (5:25)
05. Sunlight (4:55)
06. The Storm Before The Calm (9:23)
07. The Beginning And The End (4:53)
08. The Lost Child (7:02)
09. Internal Landscapes (8:52)
Total Time: (55:44)

Producer: Christer-André Cederberg


"Weather Systems" je deváté album britské rockové skupiny Anathema, které vyšlo 16. dubna 2012 v Evropě u Kscope a 24. dubna 2012 v USA u The End Records. Album bylo nahráno v Liverpoolu, North Wales a v Oslo, každé místo významné pro Anathemu z minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Nahrávku produkovali členové kapely Vincent Cavanagh a Daniel Cavanagh, stejně jako Christer-André Cederberg. Bylo nahráno a vydáno mezi odchodem Lese Smitha a na plný úvazek přajetého koncertního člena Daniel Cardoso. Je to první album kapely, kde nefiguruje na plný úvazek klávesista od alba "Judgement" z roku 1999. Seznam skladeb kapela zveřejnila 2. února 2012.

Skupina:
Daniel Cavanagh - Guitars, Piano, Keyboards, Vocals
Jamie Cavanagh - Bass
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars
Lee Douglas - Vocals
John Douglas - Percussion, Drums, Keyboards, Guitars
Les Smith - Keyboards
Hosté:
Dave Stewart - Smyčcové aranže
Ville Valo - Vocals
Diskografie We're Here Because We're Here
Vyšlo 31. května 2010, Kscope Records, kscope145

Seznam skladeb:
01. Thin Air (D.Cavanagh, V.Cavanagh, John Douglas) (5:59)
02. Summernight Horizon (4:12)
03. Dreaming Light (5:47)
04. Everything (5:05)
05. Angels Walk Among Us (feat. Ville Valo) (5:17)
06. Presence (2:58)
07. A Simple Mistake (8:14)
08. Get Off, Get Out (J.Douglas) (5:01)
09. Universal (J.Douglas) (7:19)
10. Hindsight (8:10)
Total Time: (58:10)

Limited Edition Bonus Tracks
01. Angles Walk Among Us (Demo Mix) (5:05)
02. Presence (Demo Mix) (2:36)
03. A Simple Mistake (Demo Mix) (8:15)
7 Inch Bonus Tracks
01. Dreaming Light (Orchestral Version) (5:32)
02. Universal (Orchestral Version) (7:24)
Bonus Download Track
01. "Everything (Demo Mix) (5:13)
Special Edition Bonus DVD
AudioThe Entire Album in 5.1 Surround

Producer: Vincent Cavanagh, Daniel Cavanagh
Mixed: Steven Wilson
"We're Here Because We're Here" je osmé album britské rockové kapely Anathema. Vyšlo 31. května 2010 u Kscope. Pracovní název alba byl "Horizons". Album mixoval Steven Wilson z Porcupine Tree. Ville Valo z finské kapely HIM nahrál doprovodný zpěv u skladby "Angels Walk Among Us". Název alba je převzat z písně stejného jména, britského tradicionálu, která byla zpívána ve spojeneckých zákopech první světové války na melodii "Auld Lang Syne". Je to poslední album s klávesistou Lesem Smithem, stejně jako první album nové oficiální členky kapely Lee Douglas. Mezi nejlepší skladby patří "A Simple Mistake", která trvá celých více než osm minut a po celou dobu graduje až do finále, a po ní zajímavou "Get Off, Get Out", která stylem lehce vybočuje jak z konceptu alba, tak z celé tvorby kapely - trochu navozuje dojem spolupráce s Queens Of The Stone Age, což vůbec nevadí, naopak jde o prvek osvěžující.

Skupina:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars, Vocoder
John Douglas - Drums
Les Smith - Keyboards, Programming
Jamie Cavanagh - Bass, Programming
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Vocals (04,09)
Hosté:
Anna Livingstone - Additional Vocals (04)
Lee Douglas - Vocals (07)
Diskografie A Natural Disaster
Vyšlo 3.listopadu 2003, Music for Nations, CDMFNX298

Seznam skladeb:
01. Harmonium (5:28)
02. Balance (3:59)
03. Closer (6:20)
04. Are You There? (4:59)
05. Childhood Dream (2:11)
06. Pulled Under at 2000 Metres a Second (5:23)
07. A Natural Disaster (6:28)
08. Flying (5:57)
09. Electricity (3:52)
10. Violence (10:46)
Total Time: (55:23)

Recorded July — August 2003, at Parkgate Studios, Battle, East Sussex, UK
Producer: Anathema, Dan Turner
Producer, Engineering: Dan Turner
Engineering: Les Smith
Engineering Assistant: Nick Griffiths
Artwork: Travis Smith
"A Natural Disaster" je sedmé album britské rockové kapely Anathema. Bylo vydáno 3. listopadu 2003 ve Velké Británii a 24. února 2004 ve Spojených Státech u Music for Nations. Je to první album, na němž se představil původní basista Jamie Kavanagh, bratr člena kapely Vincent a Daniel Cavanagh, kterou opustil před vydáním alba Anathemy v roce 1991 a vrátil se v roce 2001. Je to také první Danielovo album od jeho odchodu v roce 2002 (po vydání předchozího alba "A Fine Day to Exit").

Skupina:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars
John Douglas - Drums
Dave Pybus - Bass
Les Smith - Keyboards, Programming
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Lee Douglas - Vocals
Diskografie A Fine Day to Exit
Vyšlo 9. října 2001, Music For Nations/Panther, CDMFN260

Seznam skladeb:
01. Pressure (Douglas) (6:44)
02. Release (D.Cavanagh) (5:47)
03. Looking Outside Inside (Douglas) (6:23)
04. Leave No Trace (V.Cavanagh) (4:46)
05. Underworld (lyrics: V.Cavanagh/music: D.Cavanagh) (4:10)
06. Barriers (D.Cavanagh) (5:54)
07. Panic (lyrics: Douglas/music: D.Cavanagh) (3:30)
08. A Fine Day to Exit (Douglas) (6:49)
09. Temporary Peace† (D. Cavanagh) (18:26)
Total Time: (62:29)

† "Temporary Peace" se ztrácí ve zvuku vlmobití a končí v čase (5:50). K většímu vlnobití se přidávají kroky, hlasy, klavírní akordy - začíná to asi v (7:52) a pokračuje až do (10:22). Pak následuje něco přes pět minut ticha a asi v (15:27) začíná skrytá akoustická skladba "In the Dog's House", která trvá (2:59).

Recorded Between August 2000 and June 2001, at Crash Studios, Liverpool; The Windings Walia; and Chapel Studios Lincolnshire
Producer, Engineering: Nick Griffiths
Engineering: Pete Brown, Les Smith
Engineering Assistant: Ewan Davies, Wil Bartle, Martin Wilding
Mixing: Colin Richardson
Artwork: Travis Smith
Toto je jediná nahrávka, kde bylo Johnu Douglasovi přiznáno autorství pro asi polovinu písní. Napsal "Pressure", "Looking Outside Inside", "Panic" (spolu s Danielem Cavanaghem), titulní skladbu a skrytou akustická skladbu na konci "Temporary Peace" nazvanou "In The Dog's House". Je to poslední album s basistou Davem Pybusem a první s klávesistou Lesem Smithem.

Skupina:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars
John Douglas - Drums
Dave Pybus - Bass
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Vocals (07)
Hosté:
Dario Patti - Piano (12)
Lee Douglas - Female Vocals (07,09)
Diskografie Judgement
Vyšlo 21. června 1999, Music for Nations, CDMFN 250

Seznam skladeb:
01. Deep (lyrics: V.Cavanagh/music: D.Cavanagh, Pybus) (4:53)54
02. Pitiless (lyrics: V.Cavanagh, Douglas, Pybus/music: D.Cavanagh) (3:11)
03. Forgotten Hopes (D.Cavanagh) (3:50)
04. Destiny Is Dead (D.Cavanagh, Pybus) (1:47)46
05. Make It Right (F.F.S.) (Douglas) (4:19)20
06. One Last Goodbye (D.Cavanagh) (5:24)23
07. Parisienne Moonlight (D.Cavanagh) (2:10)
08. Judgement (lyrics: D.Cavanagh, V.Cavanagh/music: D.Cavanagh, Douglas) (4:20)21
09. Don't Look Too Far (Douglas) (4:57)
10. Emotional Winter (lyrics: V.Cavanagh/music: D.Cavanagh) (5:54)
11. Wings of God (Douglas) (6:29)
12. Anyone, Anywhere (lyrics: Pybus/music: D.Cavanagh, Pybus) (4:51)
13. 2000 & Gone (D.Cavanagh, Pybus) (4:51)
Digipack Edition Bonus Track: 14. Transacoustic (D.Cavanagh) (3:49)
Total Time: (60:45)

Recorded 1998-1999, at Damage inc. Studios, Ventimiglia, Italy
Producer, Engineering: Kit Woolven
Engineering Assistant, band photography: Dario (Ki-Nell) Mollo
Photography: Darren J. White, Rog Sargent
Layout: Mez
Necelý rok po vydání přelomového "Alternative 4" se kapela téměř bez přestávky nechá nést na vlně euforie, kterou poslední nahrávka vyvolala. "Judgement" je věrným pokračovatelem "Alternative 4", kdy rozvíjí její děj, vrhá hlubší chmury do zamračených údolí a zesiluje světlo do již tak prosluněných zahrad. Anathema už neláme minulou desku přes koleno, už není tak nekompromisní ve své proměně, evidentně se našla a svou pozici pouze posiluje. "Judgement" je atmosféricky rockové album, na které po letech mnoho z fans pohlíží jako na to vůbec nejlepší z dílny liverpoolských vypravěčů. "Judgement" má neskutečný spád. Přes onu křehkou nitku melancholie i rozjímavěji zasněná místa, tahle deska je především tou, co má skvěle namazáno a hrne si to vpřed. Prosté, nenásilné, kreativní, až mě nebaví se v těchto neustále se opakujících termínech dále zdržovat. Songy na albu jsou velmi jednoduše svázané v jednu posmutnělou epizodu osobních pohnutek. "Judgement" je album sebevědomé kapely na vrcholu a bez zjevného důvodu si něco dokazovat. Jde o využití nabitých zkušeností, o tvůrčí přetlak pramenící právě v pohodě a dobré kondici skupiny.

Skupina:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars
Shaun Steels - Drums
Duncan Patterson - Bass, Keyboards, Piano
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Piano
Hosté:
Andy Duncan - Drum Loops (03)
George Rucci - violin
Diskografie Alternative 4
Vyšlo 22. června 1998, Peaceville Records, CDVILE 73

Seznam skladeb:
01. Shroud Of False (1:37)
02. Fragile Dreams (5:32)
03. Empty (3:00)
04. Lost Control (5:50)
05. Re-Connect (3:52)
06. Inner Silence (3:08)9
07. Alternative 4 (6:18)
08. Regret (7:58)
09. Feel (5:28)
10. Destiny (2:14)
Total Time: (44:57)

2003 re-release bonus tracks
11. Your Possible Pasts (Pink Floyd cover) (4:28)
12. One of the Few (Pink Floyd cover) (1:50)
13. Better Off Dead (Bad Religion cover) (4:21)
14. Goodbye Cruel World (Pink Floyd cover) (1:39)
Total Time: (57:15)

Recorded January - February 1998, at the Windings
Producer: Kit Woolven
Producer, Mixing: Kit Woolven
Mixing Assistant: Doug Cook
Mastering: Noel Summerville
Engineering Assistant: Simon Dawson
Cover Concept: Duncan Patterson
Cover Art: Tim Spear
Photography (band): Lili Wilde
"Alternative 4" je čtvrté album britské rockové kapely Anathema. Vyšlo 22. června 1998 u labelu Peaceville Records. Jako album "Eternity" je "Alternativa 4ů odezpívána s čistými vokály. Různé názory označují toto album jako experimentální, depresivní a atmosférické. Název alba je odvozen podle knihy Leslie Watkinse s názvem Alternative 3. Basista a spoluskladatel Duncan Patterson ji četl několik let před psaním alba. Kniha pojednává o konspiračních teoriích a většina písní na "Alternative 4" jsou o víře. Patterson je nyní hraje v kapele se stejným názvem a písně jsou založeny na podobných tématech. Je to také poslední album s Pattersonem a také jediné album vydané bez Johna Douglase. Nahradil jej Shaun Steels v roce 1997, ale se vrátil pak v roce 1998.

Skupina:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars
John Douglas - Drums
Duncan Patterson - Bass
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards
Hosté:
Michelle Richfield - Female Vocals
Les Smith - Keyboards
Roy Harper - Spoken Word (06)
Diskografie Eternity
Vyšlo 11. November 1996, Peaceville Records, VILE 64

Seznam skladeb:
01. Sentient (D.Cavanagh) (2:59)
02. Angelica (lyrics: Patterson/music: D.Cavanagh) (5:51)
03. The Beloved (lyrics: V.Cavanagh/music: D.Cavanagh) (4:44)
04. Eternity, Part I (Patterson) (5:35)
05. Eternity, Part II (Patterson) (3:12)
06. Hope (Roy Harper cover) (David Gilmour, Roy Harper) (5:55)
07. Suicide Veil (lyrics: Patterson/music: D.Cavanagh, Patterson) (5:11)
08. Radiance (D.Cavanagh) (5:52)
09. Far Away (Patterson) (5:30)
10. Eternity, Part III (Patterson) (4:44)
11. Cries on the Wind (lyrics: Patterson/music: D.Cavanagh, Patterson) (5:01)
12. Ascension (D. Cavanagh) (3:20)
Total Time: (57:54)

Recorded Late 1996, at The Windings, Wales
Producer: Tony Platt
Producer, Engineering: Tony Platt
Mastering: Jan Anderson
Engineering Assistant: Martin Wilding
Photography (band): Porl Medlock
Cover Art: Mez
"Eternity" album britské rockové kapely Anathema. Vyšlo 11. listopadu 1998 u labelu Peaceville Records. "Eternity" naznačuje první posun stylu Anathemy a zvuku od svých doom metal kořenů k alternativnímu rocku. Obsahuje cover verzi skladby Roye Harpera "Hope". Je to také poslední album s bubeníkem Johnem Douglasem před jeho pozdějším návratem ke kapele v roce 1998.

Skupina:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars
John Douglas - Drums, Percussion
Duncan Patterson - Bass
Danny Cavanagh - Guitars
Hosté:
Derek Fullwood - spoken word (02)
Rebecca Wilson - female vocals (03)
Diskografie The Silent Enigma
Vyšlo 23. října 1995, Peaceville Records, CDVILE 52

Seznam skladeb:
01. Restless Oblivion (8:03)
02. Shroud of Frost (7:31)
03. ...Alone (4:24)
04. Sunset of Age (6:57)
05. Nocturnal Emission (4:20)
06. Cerulean Twilight (7:05)
07. The Silent Enigma (4:25)
08. A Dying Wish (8:12)
09. Black Orchid (3:40)
Total Time: (54:37)

2003 re-release bonus tracks
10. The Silent Enigma (Orchestral) (4:12)
11. Sleepless 96 (4:31)
Total Time: (63:20)

Recorded 2nd quarter 1995 at Lynx Studios, Newcastle
except "...Alone" (recorded at M. A. Studios, Liverpool)
Producer: Anathema
Executive Producer: Hammy
Engineering: Kev Ridley
Mixing: Mags
Orchestral Arrangements: Danny Cavanagh
Photography (band): Meany
Photography: Simon Mooney
Cover Art: J. Wright
"The Silent Enigma" představuje zlom v kariéře Anathemy. Je to první album, kde kytarista Vincent Cavanagh postaral i vokály, když nahradil Darrena White a představuje začátek postupného vývoje kapely od doom metalu k měkčímu rockovému stylu. Album mělo původně název "Rise Pantheon Dreams", který později použil White pro svůj post-Anathema projekt The Blood Divine.

Skupina:
Daniel Cavanagh - Guitars
Vincent Cavanagh - Guitars
John Douglas - Drums
Duncan Patterson - Bass guitar
Darren White - Vocals
Hosté:
Diskografie Pentecost III
EP, vyšlo květen 1995, Peaceville Records

Seznam skladeb:
01. Kingdom (9:31)
02. Mine Is Yours to Drown In (Ours Is the New Tribe) (5:40)
03. We, the Gods (9:59)
04. Pentecost III (3:54)
05. Memento Mori (12:18)
xx. Horses / 666 (3:00) (Hidden track)
Total Time: (41:22)

Recorded May 1994, at The Academy, Yorkshire
Producer: Anathema
V doprovodném textu k nahrávce se uvádí, že "Pentecost III" je věnováno Tony Doylemu, Lin Mari Lowles, a všem lidem, kteří sdíleli zármutek při strašné tragédii, která postihla celý rok 1994". Tony a Lin byli dva staří přátelé Anathemy. Tony zemřel na srdeční komplikace při nedožitých dvaceti letech a na cestě na pohřbu pak Lin zemřela při dopravní nehodě. Píseň "Memento Mori" obsahuje skrytou skladbu "Horses / 666." Na EP "Pentecost III/Crestfallen" nového vydání je tento skrytý track přesunut na konec "They Die", poslední skladby na disku. "Pentecost III" je EP britské doom metalové kapely Anathema. Bylo nahráno v roce 1994, ale vzhledem k fúzování labelů Peaceville Records a Music For Nations nebylo vydáno až do roku 1995. Během této doby Darren White opustil skupinu, když zbývající členové již pracovali na jejich dalším albu "The Silent Enigma". "Pentecost III" bylo nově vydáno na jednom CD společně s "The Crestfallen" v roce 2001.

Skupina:
Darren J. White - Vocals
John Douglas - Drums
Duncan Patterson - Bass
Vincent Cavanagh - Guitars
Danny Cavanagh - Guitars
Hosté:
Ruth - Vocals (03)
Diskografie Serenades
Vyšlo únor 1993, Peaceville

Seznam skladeb:
01. Lovelorn Rhapsody (6:25)
02. Sweet Tears (4:14)
03. J'ai fait une promesse (I Made a Promise) (2:40)
04. They (Will Always) Die (7:16)
05. Sleepless (4:12)
06. Sleep in Sanity (6:53)
07. Scars of the Old Stream (1:10)
08. Under a Veil (of Black Lace) (7:34)
09. Where Shadows Dance (1:58)
10. Dreaming: The Romance (23:23)
Total Time: (65:45)

Recorded June - September 1992, at Academy Studios, Yorkshire
Producer: Paul "Hammy" Halmshaw, Anathema
Mixing: Keith Appleton
Design, Layout: Dave Pybus
Photography (cover): David Penprase
Photography: Darren J. White
"Serenades" je debutové album britské rockové kapely Anathema. Vyšlo v únoru 1993 pod labelem Peaceville Records. Je to jediné album, na kterém lze objevit zpěváka Darrena Whitea. Kytarista Vincent Cavanagh jej pak u mikrofonu nahradil jako zpěvák na všech následujících albech.

Skupina:
Darren White - Vocals
Daniel Cavanagh - Guitars, Additional instruments
Vincent Cavanagh - Guitars
Duncan Patterson - Bass
John Douglas - Drums
Hosté:
Ruth Wilson - Vocals (03)
Diskografie The Crestfallen
EP, vyšlo 1992, Peaceville, VILE 36TCD

Seznam skladeb:
01. And I Lust (D.White / D.Cavanagh) (5:47)
02. The Sweet Suffering (D.White / D.Cavanagh) (6:41)
03. Everwake (D.White / D.Cavanagh) (2:41)
04. Crestfallen (D.Cavanagh / D.Cavanagh) (10:17)
05. They Die (D.White / D.Cavanagh) (7:59)
Total Time: (60:26)

Recording session: June - July 1992 at Academy Studios, West Yorkshire
Produced: Anathema & Hammy
Front Cover: Porl Medlock
Label Music For Nations/Peacaville je vydali nově společně se "Serenades" na jednom CD. Mírně upravená verze "The Die" se objevila také na "Serenades".


Skupina:
Darren White - Vocals
Daniel Cavanagh - Guitars, Additional instruments
Vincent Cavanagh - Guitars
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums
Diskografie All Faith Is Lost
EP, demo, tape, vyšlo 1991

Seznam skladeb:
01. Crestfallen (7:59)
02. At One With The Earth (5:50)
03. All Faith Is Lost (7:09)
04. They Die (6:18)
Total Time: (27:16)

Nahráváno od 17. do 20. května 1991 v M.A. Studios, Liverpool
Artwork: Ian Stead pro Bio-Mass Art

Věnováno památce na Grahama Emanuela.

Skupina:
Darren White - Vocals
Daniel Cavanagh - Lead Guitars
Vincent Cavanagh - Guitars
Jamie Cavanagh - Bass & Vocals
John Douglas - Drums
Diskografie An Illiad Of Woes
EP, demo, tape, vyšlo 1990,

Seznam skladeb:
01. The Lord Of Mortal Pestilence (8:10)
02. Memento Mori (8:05)
03. In The name Of The Father (9:29)
04. Echoes Of Terror (5:39)
Total Time: (31:23)

Nahráno 23. až 25. listopadu 1990 v M&A Studios, Liverpool, Volcan Studios
Arranged: Anathema
Artwork [Logo]: Ian Stead
Lyrics: Danny Cavanagh (03), Darren White (01,02,04)
Music: Danny Cavanagh, Vincent Cavanagh


Skupina:
Daniel Cavanagh - Guitars
Jamie Cavanagh - Bass
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitars, Keyboards
John Douglas - Drums
Lee Douglas - Vocals
Hosté:
Anneke van Giersbergen - Vocals (05,07)
Diskografie Falling Deeper
Vyšlo 5. September 2011, Peaceville/Kscope

Seznam skladeb:
01. Crestfallen (The Crestfallen) (3:07)
02. Sleep in Sanity (Serenades) (3:54)
03. Kingdom (Pentecost III) (4:28)
04. They Die (The Crestfallen) (2:11)
05. Everwake (The Crestfallen) (3:09)
06. J'ai Fait une Promesse (Serenades) (4:24)
07. ...Alone (The Silent Enigma) (7:17)
08. We, the Gods (Pentecost III) (3:03)
09. Sunset of Age (The Silent Enigma) (7:41)
Total Time: (52:44)

Recorded at Parr Street Studios and at Angel Studios
Mastered at Close to the Edge
Producer: Vincent Cavanagh
Producer, Mixing: Danny Cavanagh
Mixing, Engineering: Andrea Wright
Engineering: Gary Thomas
Technician: Isobel Griffiths
Orchestrated: Dave Stewart
Concertmaster: Perry Montague-Mason
Mastering: Jon Astley
Design: Scott Robinson
"Falling Deeper" je album orchestrálních reinterpretací atmosférické rockové kapely Anathema vydané dne 5. září 2011. Toto album je pokračováním alba z roku 2008 "Hindsight", ve kterém skupina zaznamenala různé verze svých posledních písní. Album produkoval zpěvák a kytarista Vincent Cavanagh a kytarista a hlavní skladatel kapely Daniel Cavanagh, který definuje nahrávku jako "ohlédnutí na naší minulosti a pohled do naší budoucnosti ve stejnou dobu, se zvukem, který je navržen tak, aby přenesl k srdci přítomný okamžik. Mixáže se ujal Andrea Wright v Parr Street Studios v Liverpoolu. Orchestrální aranžmá vytvořila skupina ve spolupráci s Davem Stewartem, který pracoval s Anathema na albu "We're Here Because We're Here". Písně dostaly nové hudební a vokální aranže s "zpětné vazbou" sólové kytary zaměřených na klavír a rytmickou sekcí. Holandská zpěvačka Anneke van Giersbergen zpívá na "Everwake", píseň původně vydánou na EP z roku 1992 The Crestfallen a na "...Alone".

Skupina:
Hosté:
Diskografie Hindsight
Vyšlo 11. srpna 2008
US: 19. srpna 2008
UK: 25. srpna 2008
Peaceville/Kscope

Seznam skladeb:
01. Fragile Dreams (5:30) (Alternative 4)
02. Leave No Trace (4:52) (A Fine Day to Exit)
03. Inner Silence (3:40) (Alternative 4)
04. One Last Goodbye (6:03) (Judgement)
05. Are You There? (5:18) (A Natural Disaster)
06. Angelica (5:00) (Eternity)
07. A Natural Disaster (6:20) (A Natural Disaster)
08. Temporary Peace (5:10) (A Fine Day to Exit)
09. Flying (6:27) (A Natural Disaster)
10. Unchained (Tales of the Unexpected) (4:18) (previously unreleased)
Total Time: (52:44)


Producer: Anathema
Jedná se o akustické studiové album britské progresivní rockové kapely Anathema skládající se z přehraných verzi některých klasických písní kapely s přidáním jedné nové písně "Unchained (Tales of the Unexpected)". Jako název pro album byl původně zamýšlen " Temporary Peace". Na albu se také představuje violoncellista Dave Wesling z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Blízký přítel kapely Dave předtím cestoval s kapelou v roce 2004 a je uveden na DVD "A Moment In Time".


Skupina:
Hosté:
Diskografie Resonance 2
Vyšlo 25. února 2002, Peaceville Records, CDVILE 99

Seznam skladeb:
01. Lovelorn Rhapsody (5:49)50 (Serenades)
02. Sweet Tears (4:12) (Serenades)
03. Sleepless 96 (4:31) (1996 version, original Serenades)
04. Eternal Rise Of The Sun (6:34) (Serenades)
05. Sunset Of Age (6:55) (The Silent Enigma)
06. Nocturnal Emission (4:18) (The Silent Enigma)
07. A Dying Wish (8:12) (The Silent Enigma)
08. Hope (5:54)55 (Eternity)
09. Cries In The Wind (5:03) (Eternity)
10. Fragile Dreams (5:32) (Alternative 4)
11. Empty (3:00) (Alternative 4)
12. Nailed To The Cross / 666 (4:10) (Serenades)
13. Mine Is Yours (4:37) (video, Pentecost III)
Total Time: (64:10)

Sleeve Art: Travis Smith
Art Direction: Vincent
"Resonance Vol. 2" je kompilační album britské rockové skupiny Anathema. Bylo vydáno v roce 2002 jako navazující na předchozí "Resonance" z roku 2001. Verze skladby "Lovelorn Rhapsody" je na této kompilaci odlišná od provedení na "Serenades" a objevila se původně na exkluzivní kompilaci "Peaceville Vol 4".

Skupina:
Hosté:
Diskografie Resonance
Vyšlo 24. září 2001, Peaceville Records, CDVILED82

Seznam skladeb:
01. Scars of the Old Stream (1:10)11 (Serenades)
02. Everwake (2:39)40 (The Crestfallen)
03. J'ai Fait une Promesse (2:39)40 (Serenades)
04. Alone (4:29) (The Silent Enigma)
05. Far Away (acoustic) (5:22) (Eternity)
06. Eternity (part 2) (3:11)12 (Eternity)
07. Eternity (part 3) (acoustic) (5:08) (Eternity)
08. Better Off Dead (4:22) (from 1998 label compilation Peaceville X)
(Bad Religion cover from "Stranger Than Fiction")
09. One of the Few (1:50) (from 1998 label compilation Peaceville X)
(Pink Floyd cover from "The Final Cut")
10. Inner Silence (3:09) (Alternative 4)
11. Goodbye Cruel World (1:41) (from 1998 label compilation Peaceville X)
(Pink Floyd cover from "The Wall")
12. Destiny (2:14)15 (Alternative 4)
13. The Silent Enigma (orchestral) (4:14) (The Silent Enigma)
14. Angelica (live Budapest 1997) (6:58)59 (Eternity)
15. Horses (1:13)11 (Pentecost III EP)
16. Hope (4:41)

Total Time: (50:18)
Sleeve Art: Travis Smith
Art Direction: Vincent
"Resonance" je kompilační album britské rockové skupiny Anathema, které vyšlo v roce 2001 jako první ze dvou kompilačních alb typu "the best-of", stejně jako dříve nevydaného materiálu, tentokrát se zaměřením na jemnější hudbu kapely. V roce 2002 vyšla "Resonance Vol. 2".Skupina:
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums, Keyboards, Percussion, Programming
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals (lead), Keyboards
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Piano, Vocals
Lee Douglas - Vocals (backing), Vocals (lead)
Daniel Cardoso Keyboards, Drums
Diskografie Springfield
SP, vyšlo 30. března 2017, Independent

Seznam skladeb:
01. Springfield (5:49)
Total Time: (5:49)


Skupina:
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums, Keyboards, Percussion, Programming
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals (lead), Keyboards
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Piano, Vocals
Lee Douglas - Vocals (backing), Vocals (lead)
Daniel Cardoso Keyboards, Drums
Diskografie The Lost Song Part 3
SP, vyšlo 3. června 2014, Kscope Music, KSCOPE703

Seznam skladeb:
01. The Lost Song Part 3 (5:22)
02. Coda (1:12)
03. The Lost Song Part 3 (Ambient Mix) (5:28)
Total Time: (12:02)Skupina:
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums, Keyboards, Percussion, Programming
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Piano, Vocals (lead), Vocals (backing)
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals (lead), Keyboards
Lee Douglas - Vocals (backing), Vocals (lead)
Daniel Cardoso - Keyboards
Diskografie Untouchable
SP, vyšlo 19. dubna 2014, Independent

Seznam skladeb:
Side A
01. Untouchable Part 1 (Studio Version) (6:14)
02. Untouchable Part 2 (Studio Version) (5:33)
Side B
03. Untouchable Part 1 (Live) (6:14)
04. Untouchable Part 2 (Live) (5:33)
Total Time: (23:34)

Special 12" Picture Disc LP release for Record Store Day.
This release includes the studio versions of 'Untouchable Part 1 & 2' as featured on the critically acclaimed 2012 album Weather Systems on side A and the live versions taken from the recent Untouchable LP capturing the band at their special one-off show at the ancient Roman theatre of Philippopolis on side B.

Skupina:
Danny Cavanagh - Guitars
Vincent Cavanagh - Guitars
Duncan Patterson - Bass
John Douglas - Drums
Darren White - Vocals
Diskografie We Are The Bible
SP, vyšlo 1994, Peaceville - CC6

Seznam skladeb:
01. Nailed To The Cross / 666 (4:10)
02. Eternal Rise Of The Sun (6:35)
Total Time: (10:45)

Peaceville "collectors club" series. Exclusive to members only.
Skladba 01 nahrána naživo a improvizovaně během nahrávek "Pentecost III" v roce 1994. Skladba 02 založena na původním tématu napsaného v předvečer "Války v zálivu" D. Pattersonem v roce 1991. Nahrána také naživo a improvizovaně během nahrávek "Pentecost III" v roce 1994.

Skupina:
Danny Cavanagh - Guitars
Vincent Cavanagh - Guitars
Duncan Patterson - Bass
John Douglas - Drums
Darren White - Vocals
Diskografie They Die / Crestfallen
SP, vyšlo 1992, Witchhunt Records, 9205

Seznam skladeb:
01. They Die (Lyrics D.W. /Music: D.C.) (7:00)
02. Crestfallen (Music & Lyrics: D.C.) (7:21)
Total Time: (14:21)

Artwork [Logo]: Biomass Art, Ian Stead
Mastered At ElatonSkupina:
Daniel Cavanagh - Guitars, Loops, Piano, String Arrangements, Vocals
Jamie Cavanagh - Bass
Vincent Cavanagh - Guitars, String Arrangements, Vocals
John Douglas - Drums
Lee Douglas - Vocals
Host:
Anna Phoebe - Violinist
David Wesling - Cello

Executive Producer: Anathema
Mixing, Musical Producer: Christer-André Cederberg
Executive Producer: Andy Farrow
Producer: Paul Green
Director, Editing: Lasse Hoile
Mastering: Steve Kitch
Audio Engineer: Martin Knight
Project Coordinator: Jasper Schuurmans
Photography: Caroline Traitler
Diskografie A Sort Of Homecoming
DVD, vyšlo 30. října 2015, Kscope, KSCOPE525
Blu-ray, Multichannel+DVD/V, NTSC+2CD

Seznam skladeb:
CD 1:
01. The Lost Song Part 2 (6:39)
02. Untouchable Part 1 (6:29)
03. Untouchable Part 2 (6:25)
04. Thin Air (6:44)
05. Dreaming Light (6:23)
06. Anathema (7:32)07. Ariel (6:08)
08. Electricity (3:53) Total Time: (60:26)

CD 2:
01. Temporary Peace (5:54)
02. The Beginning And The End (5:21)
03. Distant Satellites (8:04)
04. Take Shelter (9:28)
05. Internal Landscapes (7:03)
06. A Natural Disaster (8:45)
07. Fragile Dreams (7:32)
Total Time: (60:26)

DVD:
01. The Lost Song Part 2 (6:39)
02. Untouchable Part 1 (6:29)
03. Untouchable Part 2 (6:25)
04. Thin Air (6:44)
05. Dreaming Light (6:23)
06. Anathema (7:32)
07. Ariel (6:08)
08. Electricity (3:53)
09. Temporary Peace (5:54)
10. The Beginning And The End (5:21)
11. Distant Satellites (8:04)
12. Take Shelter (9:28)
13. Internal Landscapes (7:03)
14. A Natural Disaster (8:45)
15. Fragile Dreams (7:32)
Total Time: (60:26)

Blu-Ray
01. The Lost Song Part 2 (6:39)
02. Untouchable Part 1 (6:29)
03. Untouchable Part 2 (6:25)
04. Thin Air (6:44)
05. Dreaming Light (6:23)
06. Anathema (7:32)
07. Ariel (6:08)
08. Electricity (3:53)
09. Temporary Peace (5:54)
10. The Beginning And The End (5:21)
11. Distant Satellites (8:04)
12. Take Shelter (9:28)
13. Internal Landscapes (7:03)
14. A Natural Disaster (8:45)
15. Fragile Dreams (7:32)
16. A Temporary Peace - behind the scenes short film (13:10)
Total Time: (60:26)
"A Sort Of Homecoming" je ohromující koncertní záznam Anathema ze dne 7. března 2015 z krásného prostředí katedrály v Liverpoolu (Liverpool Anglican Cathedral). Koncert byl popsán časopisem Prog jako "zcela celoživotní zážitek, že slova jej mohou stěží vykreslit."

Skupina:
Darren White - Vocals
Vincent Cavanagh - Guitars
Duncan Patterson - Bass
Danny Cavanagh - Guitars, Additional Instruments
John Douglas - Drums
Hosté:
Ruth Wilson - Vocals ("Everwake")

Cover [Judgement]: Vincent Cavanagh
Cover [Were You There?]: Caroline Traitler
Engineer: Kit Woolven (DVD 17-19)
Liner Notes: Daniel Cavanagh, Dom Lawson
Mixed: Colin Richardson (CD2 02-10.2), Daniel Cavanagh (CD2 01), Danny Cavanagh (DVD 17-19), Enes Senussi (DVD 17-19), Les Smith (DVD 01-16), Vincent Cavanagh (DVD 17-19)
Orchestra: Liverpool Philharmonic String Quartet (DVD 17-19)
Photography [Live Shot]: Caroline Traitler
Producer: Anathema (CD3 01-10), Dan Turner (CD3 01-10), Daniel Cavanagh (CD2 01), Danny Cavanagh (DVD 17-19), Enes Senussi (DVD 17-19), Kit Woolven (CD1 01-13), Kit Woolven (DVD 17-19), Les Smith (DVD 01-16), Nick Griffiths (CD2 02-10.2), Vincent Cavanagh (DVD 17-19)
Diskografie Fine Days: 1999-2004
DVD, vyšlo 2015, Music For Nations, 88875058542
3CD, DVD, DVD-Video

Seznam skladeb:
CD 1 - Judgement
01. Deep (4:53)
02. Pittless (3:10)
03. Forgotten Hopes (3:50)
04. Destiny Is Dead (1:46)
05. Make It Right (4:18)
06. One Last Goodbye (5:23)
07. Parisienne Moonlight (2:10)
08. Judgement (4:20)
09. Don't Look Too Far (4:56)
10. Emotional Winter (5:55)
11. Wings Of God (6:28)
12. Anyone, Anywhere (4:51)
13. 2000 & Gone (4:58)
CD 2 - A Fine Day To Exit
01. A Fine Day (3:35)
02. Release (5:40)
03. Leave No Trace (4:46)
04. Underworld (4:12)
05. Pressure (6:38)
06. Panic (3:37)
07. Breaking Down The Barriers (5:44)
08. Looking Outside Inside (6:15)
09. A Fine Day To Exit (6:48)
10.1 Temporary Peace (12:15)
10.2 In The Dog's House (3:00)
CD 3 - A Natural Disaster
01. Harmonium (5:28)
02. Balance (3:58)
03. Closer (6:21)
04. Are You There? (4:58)
05. Childhood Dream (2:11)
06. Pulled Under At 2000 Metres A Second (5:22)
07. A Natural Disaster (6:27)
08. Flying (5:57)
09. Electricity (3:52)
10. Violence (10:55)
DVD 1 - Were You There?
Live Concert Video Recorded In Krakow - 31.1.2004
01. Intro: Childhood Dream (2:04)
02. Balance (3:57)
03. Closer (5:45)
04. Pressure (6:03)
05. Release (5:46)
06. Forgotten Hopes (3:43)
07. Deastiny Is Dead (1:28)
08. Are You There? (4:44)
09. One Last Goodbye (6:17)
10. Pulled Under At 2000 Metres a Second (5:40)
11. Parisienne Moonlight (2:06)
12. A Natural Disaster (6:11)
13. Judgement (4:45)
14. Panic (3:40)
15. Temporary Peace (4:44)
16. Flying (7:35)
Live Acoustic Performance Filmed At The Picket, Liverpool - 27.2.2004
17. One Last Goodbye (Phil String Quart) (5:47)
18. Temporary Peace (Phil String Quart) (4:33)
19. Flying (Phil String Quart) (7:32)
Extras
20. Pressure (Promo Video Clip) (4:01)
21. Release (Live in London, Nov 2002) (7:07)
Total Time: (110:11)
DVD 01-16 recorded at Studio Krzemionki, Krakow, Poland. Produced and mixed at Sewerside Studios, mixed 31-Jan-2004.
DVD 17-19 recorded at Picket, Liverpool, Great Britain. Mixed 27-Feb-2004.
DVD 21 recorded at London, Great Britain.
DVD 22 recorded at Hamburg, Germany.

Skupina:
John Douglas - Drums, Keyboards, Percussion, Programming
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals (lead), Keyboards
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Piano, Vocals
Lee Douglas - Vocals (backing), Vocals (lead)
Daniel Cardoso - Keyboards, Drums, Keyboards
Tobel Lopes - Bass
Diskografie Untouchable
2CD, vyšlo 15. července 2013, KScope
Blu-ray/DVD-V/NTSC/2CD, Album+Ltd, Med

Seznam skladeb:
Disc 1
Side A
01. Untouchable Part 1 (6:14)
02. Untouchable Part 2 (5:33)
03. Thin Air (6:00)
Side B
04. Dreaming Light (5:49)
05. Everything (5:08)
06. The Storm Before The Calm (9:23)
Total Time: (38:07)
Disc 2
Side A
01. A Simple Mistake (8:18)
02. The Beginning And The End (4:53)
03. Universal (7:19)
Side B
04. Closer (6:20)
05. A Natural Disaster (6:27)
06. Flying (5:57)
Total Time: (39:14)
Recorded live at the Ancient Theatre of Philippopolis in Plovdiv, Bulgaria. 22nd September 2012. Live album from the world tour following the album Weather Systems. The European part of the tour opened with a special one-off gig at the ancient Roman theatre of Philippopolis where the band were joined by the Plovdiv Philharmonic Orchestra. This is the recording of that event.

Skupina:
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals (lead), Keyboards
Danny Cavanagh - Guitars, Keyboards, Piano, Vocals (lead), Vocals (backing)
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums, Keyboards
Daniel Cardoso - Keyboards
Lee Douglas - Vocals (backing), Vocals (lead)
Hosté:
Ruth Wilson - Vocals ("Everwake")


Diskografie Universal
DVD, vyšlo 23. září 2012, KScope
Blu-ray/DVD-V/NTSC/2CD, Album+Ltd, Med

Seznam skladeb:
CHAPTERS:
01. Untouchable, Part 1 (6:14)
02. Untouchable, Part 2 (5:33)
03. Thin Air (6:00)
04. Dreaming Light (5:49)
05. Lightning Song (5:25)
06. The Storm Before The Calm (9:23)
07. Everything (5:08)
08. A Simple Mistake (8:18)
09. The Beginning And The End (4:53)
10. Universal (7:19)
11. Closer (6:20)
12. A Natural Disaster (6:27)
13. Deep (4:53)
14. One Last Goodbye (5:23)
15. Flying (5:57)
16. Fragile Dreams (5:31)
Total Time: (98:33)
CD1:
01. Untouchable, Part 1 (6:56)
02. Untouchable, Part 2 (6:06)
03. Thin Air (6:04)
04. Dreaming Light (6:06)
05. Lightning Song (5:45)
06. The Storm Before The Calm (9:27)
07. Everything (5:53)
08. A Simple Mistake (8:33)
09. The Beginning And The End (4:41)
10. Universal (7:31)
11. Closer (6:01)
CD2:
01. A Natural Disaster (6:53)
02. Deep (5:07)
03. One Last Goodbye (6:18)
04. Flying (10:03)
05. Fragile Dreams (6:24)
Encore from Plovdiv
06. Panic (3:36)
07. Emotional Winter / Wings of God (9:44)
08. Internal Landscapes (8:19)
09. Fragile Dreams (6:49)
A Night at the Union Chapel
(semi-acoustic performance):

01. Kingdom
02. Thin Air
03. Angels Walk Among Us
04. A Natural Disaster
05. Fragile Dreams
Total Time: (60:26)
Evropskou odnož turné zahájilo triumfálním one-off vystoupení ve starověkém římském divadle Philippopolis s Plovdivskou filharmonií v září 2012. Toto neuvěřitelné vystoupení zdokumentoval uznávaný filmař Lasse Hoile (Steven Wilson, Porcupine Tree, Opeth, Dream Theater) s ohromujícím výsledkem, který vyšel pod názvem "Universal".

Skupina:
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals
Les Smith - Keyboards
Danny Cavanagh - Guitars, Vocals, Keyboards
Diskografie A Moment In Time
DVD/VHS, vyšlo 2006, Metal Mind Production, Polsko, MMP DVD 0075

Seznam skladeb:
01. Shroud Of False (4:35)
02. Fragile Dreams (4:49)
03. Balance (3:36)
04. Closer (5:28)
05. Lost Control (6:10)
06. Empty (3:13)
07. A Natural Disaster (5:55)
08. Inner Silence (3:08)
09. One Last Goodbye (5:44)
10. Judgement (2:47)
11. Panic (2:59)
12. Flying (6:15)
13. Angelica (5:04)
14. Comfortably Numb (Pink Floyd cover) (7:55)
Total Time: (67:38)
Bonus Live Video - Krzemionki 2004:
01. Sleepless (3:58)
02. A Dying Wish (7:48)
03. Albatross (Fleetwood Mac cover) (3:41)
04. Fragile Dreams (05:09)
+ 30-minute documentary
Filmováno a nahráváno na Metalmania Festival, Spodek, Katowice, Poland, 4. března 2006. Hostem vystoupení byli Bacchus String Quartet.

Skupina:
Jamie Cavanagh - Bass
John Douglas - Drums
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals
Les Smith - Keyboards
Danny Cavanagh - Guitars, Vocals, Keyboards

Diskografie Were You There?
DVD/VHS, vyšlo 2004, Music For Nations, DVDMFN24

Seznam skladeb:
01. Intro: Childhood Dreams (2:04)
02. Balance (3:57)
03. Closer (5:45)
04. Pressure (6:03)
05. Release (5:46)
06. Forgotten Hopes (3:43)
07. Destiny Is Dead (1:28)
08. Are You There? (4:44)
09. One Last Goodbye (6:17)
10. Pulled Under at 2000 Metres a Second (5:40)
11. Parisienne Moonlight (2:06)
12. A Natural Disaster (6:11)
13. Judgement (4:45)
14. Panic (3:40)
15. Temporary Peace (4:44)
16. Flying (7:35)
17. One Last Goodbye (Acoustic, w/ Liverpool Phil String Quart) (5:47)
18. Temporary Peace (Acoustic, w/ Liverpool Phil String Quart) (4:33)
19. Flying (Acoustic, w/ Liverpool Phil String Quart) (7:32)
20. Pressure (Promo Video Clip) (4:01)
21. Release (Live in London, Nov 2002) (7:07)
22. A Natural Disaster (Live in Hamburg/Prague) (6:43)
Total Time: (110:11)
Filmed & Recorded at:
Live concert video recorded in Studio Krzemionki, Kraków, 31.1.2004
Live acoustic performance filmed at the picket, Liverpool, 27.2.2004
Music produced and mixed at Sewerside Studios

Skupina:
Vincent Cavanagh - Guitars, Vocals
Duncan Patterson - Bass
Danny Cavanagh - Guitars, Additional Instruments
John Douglas - Drums
Hosté:
Ruth Wilson - Vocals ("Everwake")
Diskografie A Vision Of A Dying Embrace
DVD/VHS, vyšlo 1997, Peaceville PVFN 16


Seznam skladeb:
Promos
01. Sweet Tears (4:22)
02. Mine Is Yours (4:32)
03. The Silent Enigma (4:22)
04. Hope (4:38)
Total Time: (17:54)
Live In Krakow March '96
01. Intro (1:17)
02. Restless Oblivion (7:47)
03. Shroud Of Frost (7:15)
04. We The Gods (6:12)
05. Sunset Of Age (6:44)
06. Mine Is Yours To Drown In (Ours Is The New Tribe) (5:04)
07. Sleepless (4:02)
08. The Silent Enigma (4:02)
09. A Dying Wish (10:28)
Total Time: (70:45)

Skladby 01-04 jsou promo videa. Skladby 05-13 jsou živé nahrávky z Krakowa, Polsko, z 1. března 1996. Skladba "666" se neobjevila na přebalu, ale byla odehrána na konci show. když si Duncan a Daniel vyměnili své nástroje a hrál píseň přes 2 minuty.

ZpětLee Douglas, Vincent Cavanagh, Jamie Cavanagh, Danny Cavanagh, John DouglasVincent Cavanagh

Daniel Cavanagh

  

John Douglas

DanielCardosoZpět
Oficiální stránky:
http://anathema.ws/

http://www.progboard.com/Anathema/258
http://www.endy.szm.com/music/anathema/anathema2.html
http://www.echoes-zine.cz/recenze/anathema-judgement

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  20.3.2016 
Menu Poslední aktualizace: 24.11.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©