Supertramp - progressrock.cz

    
        
              
                      

Zpět

           
            Za podpory milionáře
            Konečně zklidnění
¨             Úspěch není všechno
            ... a přichází únava a rozchod
            Příliš krátký reunion
            Reunion s pauzami a odděleně


Supertramp je britská rocková skupina, která vznikla v Londýně v roce 1969 a ve své tvorbě využívá prvky progresivního rocku, hard rocku a soft rocku. Kapela se v 70. letech 20. století vydala neobvyklou cestou ke komerčnímu úspěchu, když spojila stylové ambice a instrumentální obratnost progresivního rocku s vtipem a melodickými melodiemi britského popu a výsledky z nich udělaly jeden z nejpopulárnějších britských počinů 70. a 80. let, ovládli hitparády a plnili arény po celém světě v době, kdy jejich styl hudby měl vyjít z módy.

Skupinu založili v roce 1969 Rick Davies a Roger Hodgson a dodnes nahrávají nová alba a koncertují. Kapela se vyznačuje se individuálním psaním písní zakladatelů Rogera Hodgsona (zpěv, klávesy a kytary) a Ricka Daviese (zpěv a klávesy), kteří jsou známí prolínáním progresivního rocku a popových stylů, stejně jako pro zvuk, který silně spoléhal na elektrické piano Wurlitzer. Sestava skupiny se během jejich kariéry mnohokrát změnila, jediným konzistentním členem během desetiletí byl Davies. Mezi další dlouholeté členy patřili baskytarista Dougie Thomson, bubeník Bob Siebenberg a saxofonista John Helliwell.

Kapela byla zpočátku prog-rocková skupina, ale počínaje třetím albem Crime of the Century (1974) se začala posouvat směrem k více popově orientovanému zvuku. Svého komerčního vrcholu dosáhli s Breakfast in America z roku 1979, která přinesla mezinárodní Top 10 singlů "The Logical Song", "Breakfast In America", "Goodbye Stranger" a "Take The Long Way Home". Mezi jejich dalších 40 hitů patřilo "Dreamer" (1974), "Give A Little Bit" (1977) a "It's Raining Again" (1982). V roce 1983 Hodgson opustil skupinu, aby se mohl věnovat sólové kariéře. Davies převzal funkci jediného vůdce kapely až do roku 1988, poté se rozpadli a pravidelně se reformovali v různých konfiguracích.

Od roku 2007 přesáhl prodej alba Supertramp 60 milionů. Získali významnou popularitu v Severní Americe, Evropě, Jižní Africe a Austrálii. Jejich nejvyšší prodeje byly v Kanadě, kde měli dvě diamantově certifikovaná (desetinásobně platinová) alba (Crime of the Century a Breakfast in America) a jejich jediné singly číslo 1 kdekoli ("The Logical Song" a "Dreamer").

Za podpory milionáře

V roce 1966 se Rick Davies stal varhaníkem kapely The Lonely Ones, nejznámější jako jedné z prvních kapel Noela Reddinga, i když ten ji v době, kdy se připojil Davies, už opustil. Později si změnili jméno na The Joint a nahráli soundtracky pro řadu německých filmů. Když byla kapela v Mnichově, Davies se seznámil s nizozemským milionářem Stanleym "Sam" Augustem Miesegaesem, který poté začal podporovat finančně. Zajímavostí je, že v kapele působil i Steve Jolliffe, anglický hudebník a hráč na saxofón a flétnu, který se později proslavil jako člen Tangerine Dream. Nějakou dobu to fungovalo, ale v roce 1969 Stanley Miesegaes přestal poskytovat finanční podporu skupině The Joint, protože jej zklamali. Nabídl ale příležitost založit vlastní kapelu jejich klávesistovi Ricku Daviesovi, pocházejícím ze Swindonu a bývalému spoluhráči irského zpěváka a skladatele Gilberta O'Sullivana, kterou by Miesegaese finanční podpořil, neboť se Miesegaese domníval, že v minulé kapele byl jeho talent "zasekut".

Stanley 'Sam' Miesegaes Davies se opravdu rozhodl založit novou kapelu a vrátil se ze Švýcarska domů. Sam Miesegaes se cítil inspirován Zeitgeist a chtěl proniknout do hudebního managementu, ačkoliv v tomto oboru neměl žádné zkušenosti. Byl však dost bohatý na to, aby zaujal jisté londýnské profesionály z hudebního byznysu, kteří umístili inzerát v srpnu 1969 do sloupce "Hledají se hudebníci" do hudebního týdeníku Melody Maker, kterým Rick chtěl oslovit budoucí členy kapely. Konkurzy se konaly v malém jednopokojovém zkušebním a demo studiu, které se otevíralo přímo do vedlejší ulice poblíž Shepherds Bush Common, a vypadalo jako polstrovaná cela. Richard Palmer přijel na konkurz až v pozdních odpoledních hodinách, když dříve téhož dne absolvoval konkurz někde v St Johns Wood pro kapelu, z níž se měli stát Wishbone Ash. Při konkursu Rick Davies číhal za svým Wurlitzerem, vyčerpaný konfrontací s tímto nekonečným proudem mladých nadějí, z nichž si však už vybral Rogera Hodgsona, který mu už pomáhal s procesem konkurzu.

Davies dal dohromady sebe, Rogera Hodgsona (baskytara a zpěv), Richarda Palmera (kytary a zpěv) a Keitha Bakera (perkuse). Začali skládat prakticky všechny své písně společně, s Palmerem jako třetím skladatelem v mixu. Hodgson a Davies spolupracovali na psaní písní, zatímco Palmer skládal texty. Davies a Hodgson měli radikálně odlišné zázemí a hudební inspirace. Roger Hodgson přišel na konkurz a navzdory jejich kontrastnímu původu - Davies byl vychovávan v dělnické rodině a byl zuřivě oddaný blues a jazzu, zatímco Hodgson přišel do hudebního byznysu rovnou z anglické soukromé školy a měl rád pop. Oba dva se od prvního okamžiku rychle sblížili a začali psát prakticky všechny své písně společně.

Koncem srpna 1969 všichni bydleli v Botolph's Bridge House v Romney Marsh v Kentu, rozsáhlém a trochu tajemném úseku země, který byl ještě pod mořem, když Římané přišli do Británie. Dům stál mezi poli na větrem ošlehané křižovatce s krásnou zahradou, izolovaný až na hospodu na rohu naproti. Skupina, která si dala název Daddy a po několika měsících zkoušek ve venkovském domě ve West Hythe, Kent, odletěla do Mnichova na sérii koncertů v klubu P.N. Club, kde si pobyli 5 týdnů od počátku listopadu 1969. Jedno desetiminutové představení "All Along the Watchtower" natočil Haro Senft ("Daddy Portrait 1970"). Zkoušky byly méně než produktivní a jejich původní repertoár se skládal pouze ze čtyř písní, z nichž dvě byly převzaté. Kapela se jmenovala Daddy od srpna 1969 do ledna 1970. V lednu 1970 Keith Baker odešel, a aby se předešlo záměně s podobně pojmenovaným Daddy Longlegs, na Palmerův návrh se skupina přejmenovala na Supertramp, což je přezdívka inspirovaná románem "The Autobiography of a Super-Tramp" od Williama Henryho Daviese, publikovaném v roce 1908.

Konkurzy k nalezení bubeníka se konaly v The Cabin a prozatímně byl vybrán pouze jeden bubeník, když v únoru 1970 Bakera nahradil bývalý divadelní herec Robert Millar (nar. 1950). Když v dubnu 1970 byli Supertramp zpět v Mnichově, oplatil laskavost svému příteli Haro Senftovi tím, že přispěli hudbou k jeho dalšímu filmu Fegefeuer (také znám jako "Očista"), a souhlasil také s použitím skladeb z jejich prvního alba v dokumentu Extremes (1971) od Tony Klingera a Michaela Lyttona.

Mezi 5. červnem a 15. prosincem 1970 odehráli 70 koncertů po celé Británii. Školní okruh byl důležitý, ale agentura Chrysalis je také poslala do zadních místností hospod, striptýzových klubů a vesnických síní. Na druhou stranu se konaly koncerty na všech klasických londýnských místech, později dokonce na Isle of Wight Festival a na gigantickém Grugahalle v Essenu. V říjnu 1970 se poprvé pokusili nahrát singl "Remember", z nějž se stala "Words Unspoken" a právem zapomenutou píseň "Saying No" v Trident Studios, Soho, Londýn, produkoval jej Gary Wright. Kapela byla zděšena, protože Gary strávil většinu polovinu jejich drahocenného nahrávacího času (2 dny) laděním bicí soupravy.

Demo materiál alba byl zaznamenán v zadní místnosti v Ženevě pomocí dvou Revox A77. Sam Miesegaes s těmito páskami obešel pár vydavatelství a nová londýnská kancelář A&M se jich ujala. Morgan Studios v severním Londýně, která měla v té době určitou náladu, protože tam McCartney právě nahrál své první sólové album, byla rezervována na únor až březen 1970. Supertramp byli jednou z prvních skupin, které podepsaly smlouvu s britskou pobočkou A&M Records a jejich první bezejmenné album "Supertramp" bylo vydáno 14. července 1970 ve Velké Británii a Kanadě, ve Spojených státech bylo vydáno až koncem roku 1977. Stylově bylo album docela typické pro progresivní rock té doby, je melancholické a tišší a písně jsou více rozprostřeny, než ty pozdější. Album bylo také jediné, na kterém se objevili bubeník Bob Miller a kytarista Richard Palmer. Navzdory velkému množství pochvalných recenzí album nepřilákalo velké publikum.

Dave Winthrop (flétna a saxofon, zpěv) se ke skupině připojil v březnu 1970, těsně po nahrání první desky. Deska jim však pomohla zajistit si místo k účasti na festivalu Isle of Wight, kde vystoupili 27. srpna 1970 po boku The Doors, The Who a Jimi Hendrixe. V posledních týdnech roku se osobní vztahy v kapele zhoršovaly, většinou proto, že jejich velmi odlišné osobnosti byly po celý den spolu, dennodenně svázány v těsné blízkosti. Členství se tak během šesti měsíců po vydání alba dále měnilo, Palmer opustil kapelu v prosinci 1970, následoval Millar, který utrpěl nervové zhroucení. Richard Palmer opustil Supertramp po sérii vnitřních sporů s Rickem Daviesem a Rogerem Hodgsonem. Neshody mezi Richardem a ostatními členy byly čím dál větší, jak bylo vidět v den, kdy vystoupili na London School of Economics s Mogul Thrash, kapelou, v níž hrál John Wetton. Po koncertě se diskutovalo o tom, která z obou skupin byla hlavní, protože na plakátu měly obě stejně velké písmo. Richard řekl, že Mogul Thrash hrál lépe než Supertramp a šel s nimi na večeři kvůli jeho přátelství s Wettonem, což Rick a Roger považovali za velezradu. Palmer se rozešel se Supertramp po příšerných dvou večerech v klubu Zoom ve Frankfurtu těsně před Vánocemi 1970.

"Dny předtím jsem se s Rickem hodně pohádal," vzpomíná Richard. "Bylo to zbytečné a neopodstatněné, protože už tehdy jsem si byl vědom toho, co všechno Rickovi umělecky dlužím, protože za tak krátkou dobu jsem se od něj dokázal naučit víc než od kteréhokoli jiného hudebníka. A přesto, když jsem řekl, že odcházím, Rick se mě zeptal, jestli jsem si jistý, co budu dělat, čímž naznačil, že nikdo nemůže vědět, co se stane. Nevím, jestli měl nějaký prorocký pocit ohledně budoucnosti, ale projevil velkou milost, když mě požádal, abych přehodnotil svůj postoj, protože se mnou nebylo snadné vycházet."

"Kromě našich diskuzí jsem odešel ze Supertramp, protože jsem se necítil ztotožněn s hudbou, kterou jsme dělali," pokračuje Richard. "Nebyl to hudební styl, který jsem chtěl dělat, a do kapely jsem se nehodil. I když jsem si tenkrát myslel, že vím všechno o všem, ve skutečnosti jsem byl nešikovný a dost pomalý začátečník. Jsem si jistý, že kdyby se mnou Rick a Roger pokračovali v psaní písní, Supertramp by se zastavili a já bych jim byl na obtíž."

"Opravdu obdivuji Ricka a Rogera jako interprety i jako skladatele," uzavírá Richard. "Nejvíce na nich ale obdivuji to, že se nevzdali na začátku 70. let. Tvrdě pracovali přes pět obtížných a frustrujících let, dokud neuspěli a udrželi skupinu nad vodou v některých velmi těžkých časech. Oba si zaslouží svůj úspěch, který si zasloužili díky čirému talentu a houževnaté vytrvalosti. Moje hodnocení pro obě vlastnosti jsou mnohem menší než vaše. Jediná trvalá věc, kterou jsem jim nechal, byl název skupiny a pod jakýmkoli jménem by byli stejně úspěšní. Vždy jsme žili v jiných světech a nic se neděje. Zůstalo mi šestnáct nezapomenutelných měsíců strávených v Supertramp, které byly fascinující a také obdobím sebevzděláváním". Richard se brzy poté přemístil do Mnichova, kde začal vykonávat nejrůznější hudební kšefty, od skládání filmových soundtracků až po psaní textů pro další kapely jako King Crimson, italské duo La Bionda nebo německá skupina Emergency. Palmera nahradil bývalý kytarista The Nice David O'List, který však vydržel pouze jeden koncert.

U dalšího alba "Indelably Stamped" vydaného v červnu 1971 ve Velké Británii a USA, Frank Farrell (baskytara, klávesy, doprovodný zpěv) a Kevin Currie (bicí nástroje) nahradili Palmera a Millara, zatímco Hodgson přešel na kytaru a Davies působil jako druhý sólový zpěvák. "Indelably Stamped" obsahovalo rockové beatleskové melodie s vokálními harmoniemi podobnými písním Simona a Garfunkela. Druhé album je jejich nejtradičnějším rockovým albem a rozhodně také jejich nejtěžším zvukem. S Palmerovým odchodem Hodgson a Davies psali a skládali odděleně pro toto a následující alba skupiny.

Supertramp se vydali na své první velké turné po Anglii, zahajovali pro Ten Years After. Začalo v polovině září v Bristolu a skončilo o tři týdny později v Birminghamu. Po čtyřech koncertech v různých belgických městech v polovině října se skupina znovu vydala na britské silnice, tentokrát sólově na další turné, které je plně zaměstnalo až do konce roku. Přestože většina koncertů té doby byla v ústavech a na univerzitách, postupně se kapela začala dostávat na vystoupení v klubech a tanečních sálech. "Chtěli jsme, aby se naše hudba dostala nejen k fanouškům, které jsme měli, ale také k lidem, kteří necítili velkou spřízněnost s typickými vysokoškolskými kapelami," říká Kevin. "Stále jsme měli velmi dobrou pověst a myslím, že i ti, kteří nás sotva znali, očekávali, že na některém z našich koncertů uvidí něco zajímavého. A myslím, že jsme je nezklamali".

Koncerty Supertramp v té době zdaleka nebyly těmi, které každý poznal o něco později. Měli spoustu skladeb z prvních dvou alb, některé nevydané písně jako "White Hot Rock", "Pony Express", "Black Cat" nebo "Sweet Little Queenie", nevyhnutelné covery již zavedených umělců a několik témat, které budou zveřejněny později, i když verze zcela odlišné od těch definitivních. Rick už začínal přebírat roli zpěváka, odvážil se písněmi jako "Shadow Song", "Your Poppa Don't Mind" a "Remember", aby umožnil hlasům Rogera a Davea odpočívat.

Supertramp se etablovali jako "kultovní" kapela. Prodeje se však nepodařilo zlepšit, alba se prodalo ještě méně než jejich debutu. V důsledku toho všichni členové postupně odešli kromě Hodgsona a Daviese, v důsledku čehož Miesegaes v říjnu 1972 omezil svou finanční podporu a počátkem roku 1972 po splacení dluhů úplně stáhl svou podporu kapely (Miesegaes zemřel v roce 1990).

Konečně zklidnění

Koncem roku 1972, poté, co byli Davies a Hodgson přesvědčeni, aby to nevzdávali, pokračovali v rozsáhlém hledání náhradníků, které nejprve přivedlo na palubu Dougie Thomsona (baskytara), který s kapelou vystupoval téměř rok před tím jako náhradník po Farrellově odchodu v únoru 1972. V roce 1973 byly znovu zahájeny konkurzy, které přivedly Boba Siebenberga na bicí, několik let uváděn jako Bob C. Benberg, aby zůstal mimo dosah British Immigration (britský imograční úřad), a John Helliwell (saxofon, jiné dřevěné nástroje, příležitostné klávesy, syntezátory, doprovodné vokály), kteří doplnili sestavu v létě 1973. Hodgson také začal hrát v kapele kromě kytary i na klávesy (akustické, ale zejména elektrické piano Wurlitzer) v jeho vlastních skladbách. Tato klasická sestava Supertramp zůstala stabilní na dalších deset let, kde klasickou klaviaturou Supertramp bylo elektrické piano Wurlitzer (model 200A) s nezaměnitelným jasným zvukem a kousavým zkreslením při tvrdé hře.

Mezitím pouto mezi Daviesem a Hodgsonem začalo slábnout. Hodgson přemítal: "Je tam velmi hluboké pouto, ale rozhodně je to většinou na hudební úrovni. Když spolu hrajeme jen my dva, je tam neuvěřitelná empatie. Jeho přízemní způsob psaní, který je velmi rock'n'rollový, vyvažuje můj lehčí, melodický styl." V průběhu historie Supertramp byl jejich vztah přátelský, ale stále vzdálenější, protože jejich životní styl a hudební sklony se stále méně překrývaly. Jejich skladatelské partnerství se postupně rozpadlo, ačkoli všechny písně od Supertramp byly nadále oficiálně připisovány jako "napsané Rickem Daviesem a Rogerem Hodgsonem", většinu z nich napsal Davies nebo Hodgson jednotlivě.

Dave Margereson jim pronajal venkovský dům ze sedmnáctého století s názvem "Southcombe" v Somersetu v jihozápadní Anglii, aby tam mohli začít připravovat nové album. "Bylo nutné, aby byli pryč z Londýna, aby se mohli soustředit na svou hudbu," řekl Dave. "S rozpočtem, který mi A&M Records přidělilo, jsem si jej mohl pronajmout od jeho majitele, podplukovníka umístěného na letecké základně, která se nacházela ve městě poblíž Yeoviltonu. Ohromující cena pronájmu byla pouhých 20 liber týdně, což byl kupodivu plat každého člena skupiny. K domu byl připojen velkoobchodní sklad, takže jsme byli schopni nakrmit všechny nájemníky na farmě s relativně malým rozpočtem. I když jsem se s nimi nevyrovnal, navštěvoval jsem je jednou týdně, abych zkontroloval jejich pokrok." Rick a Roger v té době neměli přítelkyni, ale Dougie tam vzal svou partnerku, jejich novorozenou dceru Lauru a jejich kočku TC, zatímco John a Bob zůstali se svými ženami. Skupina zůstala v tomto venkovském domě déle než dva měsíce, počínaje začátkem listopadu 1973.

Roger se vyjádřil: "Takže izolovaní od světa jsme byli jednotnější a mohli zaznamenat něco důležitého. A to jsme udělali. V 'Southcombe' bylo všechno kouzelné a od začátku jsme věděli, že tahle kapela má něco speciálního. Příprava alba byla tvrdá práce, ale byl to také můj oblíbený čas v Supertramp, protože skupina byla tak blízko. Ve skutečnosti by to bylo naposledy, kdy jsme měli čas žít v klidu před vírem nahrávek a nepřetržitých turné".

Supertramp potřebovali hitovou desku, aby mohli pokračovat v práci, nakonec ji přinesli s vydáním alba "Crime Of The Century". Vyšla v září 1974 a zahájila sérii recenzních a komerčních úspěchů, když se vyšplhala na #4 místo v Británii, #38 místo v USA a #4 místo v Kanadě. Bylo to především podpořeno ikonickou kontrakulturní úvodní skladbou "School" a Top 10 singlem "Dreamer" z roku 1975 napsaný Hodgsonem, což byl první hit kapely a vynesl album na vrchol žebříčků. Jeho B-strana "Bloody Well Right" se dostala do US Top 40 v květnu 1975 a stal se jejich jediným hitem v této zemi na více než dva roky. Toto album se tři roky po sobě v letech 1974, 1975 a 1976 dostalo mezi 100 nejlepších alb v Kanadě, i když v Kanadě nemělo hit v Top 40. Siebenberg později poznamenal, že si myslel, že skupina dosáhla svého uměleckého vrcholu na tomto svém třetím albu, ačkoli je jejich největší komerční úspěch stále ještě čekal.

Dne 22. září 1974, několik dní po vydání "Crime Of The Century", se Supertramp chystali prezentovat album v divadle King's Road v Chelsea před publikem složeným z promotérů a manažerů A&M. Nahrávací společnost nešetřila úsilím propagovat album a do specializovaného tisku vkládala celostránkové inzeráty s frázemi jako "Supertramp: slib splněn" nebo "Skvělý produkt, který ponechává všechno ostatní daleko za sebou". Do té doby ještě nikdy nevyšli hrát na jeviště s takovým množstvím osvětlení, takže po zhasnutí světla neviděli absolutně nic a nezbylo jim, než začít koncert naslepo. Na tomto historickém koncertu se poprvé v kariéře Supertramp uskutečnilo vystoupení Trampettes, skupiny lidí, kteří vyšli na pódium oblečení ve smokingu a cylindru, aby zazpívali sbory "Hide In Your Shell". Tuto první verzi Trampettes tvořili Christine Helliwell, Vicki Siebenberg a Scott Gorham, kteří byli přesně těmi, kdo dělali sbory písně ve studiu. Od nynějška by tuto roli zastupovali různí členové technického týmu nebo dokonce někteří hosté.

Po představení se konala velká párty, která však skončila naprosto nečekaným způsobem. "Užili jsme si večer v restauraci se všemi bigwigy z A&M", vzpomíná John. "Najednou tam začali vstupovat policisté, žádali hosty o dokumentaci a zatýkali ty, kteří kladli odpor. Lidé si mysleli, že jde o reklamní trik související s názvem alba, ale byla řádná razie... Zřejmě to místo nemělo pro tuto ranní dobu licenci na podávání alkoholu".

Supertramp se nyní zaměřil na vzdálenější země a za méně než měsíc v dubnu 1975 se Supertramp ocitl na vůbec první americké show Supertramp v Milwaukee. Halliwellova Christine zůstala v Anglii a tentýž měsíc porodila páru první dítě, Charles Louis, a to v noci, kdy Supertramp vystupovali v St. Louis Missouri. Po odehrání dalších amerických a kanadských koncertů se členové kapely ocitli na západním pobřeží a byli schopni zapustit nějaké kořeny a pronajali si ubytování v oblasti Venice Beach mimo LA. V té době to možná nebylo to, na co byli Helliwellovi v Maidenhead zvyklí, když si John připomíná okamžik, kdy vyšel ze svého bytu a vešel přímo do čety policistů, s pistolemi nataženými v horkém pronásledování zločince. S hitovým albem v závěsu se tlak na kapelu zvýšil a Supertramp se krátce vrátili do nahrávacího studia v LA v létě 1975, aby začali pracovat na svém druhém albu s kapelou. Následující deska "Crisis? What Crisis?" z listopadu 1975 musela být nahrána během několika měsíců mezi dvěma plánovanými koncertními turné. Na podzim se vrátili do Londýna, aby album dokončili. Většina materiálu alba se skládala ze zbytků písní z "Crime Of The Century" a o desetiletí později skupina nadále považovala album za jeden ze svých nejhorších momentů. Přesto Hodgson v rozhovoru z roku 2015 řekl, že "Crisis? What Crisis?" bylo jeho oblíbené album kapely Supertramp. Album dosáhlo dobrého, i když ne ohromujícího komerčního úspěchu. Navzdory vlastním obavám Supertramp bylo album dobře přijato recenzenty, a když vyšlo v listopadu 1975, prolomilo jak britskou Top Twenty, tak US Top Fifty, přestože všechny jeho singly byly komerční propadáky.

S vydáním singlu "Lady" se Supertramp vrátili na turné v listopadu 1975 v Británii, které se shodovalo s vydáním alba. Po krátkém vánočním oddechu se v lednu opět rozjela, tentokrát na evropské turné. Turné skončilo triumfálně vyprodanou show v Royal Albert Hall, na které John shromážděnému 6000 davu oznámil narození Jesse Siebenberga. Netušil, že stejný chlapec bude hrát na perkuse právě na tomto jevišti s nimi o dvaadvacet let později v roce 1997.



Kapela se během této doby rozhodla k úmyslu přesídlit natrvalo na západní pobřeží Spojených států do Los Angeles. John a Christine Helliwell rozprodali svůj domov a kapela se vydala na celosvětové turné k novému albu. John strávil několik dalších měsíců na turné po Severní Americe a v květnu s kapelou zamířil do Japonska, poté do Austrálie a na Nový Zéland. Po volnu v červenci a srpnu se skupina vrátila do práce v září 1976, aby začali pracovat na dalším albu Supertramp. Tentokrát byli ochotni to dobře naplánovat, než začali nahrávat ve studiu. Nechtěli, aby se jim stalo totéž jako u "Crisis? What Crisis?", album, které nedosahovalo toho, co zamýšleli, kvůli spěchu, se kterým je připravovali.

V té době všichni členové kapely žili v Los Angeles nebo jeho okolí. Rick právě koupil obrovské sídlo v Encino, které zahrnovalo bazén a tenisový kurt, a Roger koupil venkovský dům ve španělském stylu v oblasti Topanga. Bob se usadil v sousedství Tujunga, zatímco John a Dougie žili ve městě Hermosa Beach. Věděli, že není žádný způsob, jak jít do A&M nahrávat nebo zkoušet, aniž by přitáhli pozornost. Proto se rozhodli udělat album co nejtišeji a přestěhovali se do sídla v Malibu, které si pronajal Dave Margereson. Nahrávání probíhalo v Colorado’s Caribou Studios a bylo dokončeno v týdnu před Vánocemi 1976. Během měsíce a půl, co trvaly zkoušky v Malibu, Supertramp vybrali sedm skladeb, které budou součástí nového alba, z téměř čtyřiceti, které měli v zásobě. Skupina si udělala krátkou vánoční přestávku a hned poté, v prvních lednových dnech roku 1977, vstoupila do Los Angeles Record Plant, aby dokončila nahrávky a vytvořila definitivní mixy s pomocí Toma Andersona, zvukaře, který tam pracoval. Je zvláštní, že během těchto nahrávacích sezení se Supertramp míjeli s kapelou The Tubes.

Podobně jako to udělali na předchozích dvou albech, skupina také chtěla přidat nějaké orchestrální aranže k písním jako "Lover Boy", "Fool's Overture" a "Babaji". Tentokrát však Richard Hewson pracoval v Evropě a proto najali dalšího producenta jménem Michel Colombier. V každém případě by proces nahrávání zvuků strun nebyl bez anekdot. "Při jedné relaci jsme přivedli do studia nejlepší kapelu v Los Angeles a nahráli jsme je, když ladili nástroje," říká John. "Pak byli velmi překvapeni, když zjistili, že jsme chtěli pouze nahrát proces ladění, abychom ho zařadili do "Fool's Overture"."

Colombierova práce se bohužel nehodila ke zvuku alba a většina těchto aranží nebyla použita, některé z nich byly nahrazeny jinými party se syntezátorem Oberheim, se kterým se skupina právě setkala a Roger se do něj po seznámení zamiloval. "Nikdy jsme nevěděli, jaké jsou aranže smyčců, dokud jsme je neslyšeli ve studiu," poznamenává Roger. "Bylo těžké zahodit něco tak drahého a pracného, ale nebyl to zvuk, který jsme pro album chtěli."

Album "Even In The Quietest Moments..." vydané v dubnu 1977 přineslo úspěšný singl "Give A Little Bit", číslo #15 v USA, číslo #29 ve Velké Británii a číslo #8 v Kanadě, které poprvé napsal Hodgson v 19 nebo ve 20 letech, než jej představil kapele pro nahrávání o pět až šest let později. Po vydání alba skupina zahájila doprovodnéo celosvětové turné v Kanadě. Jako obvykle, popularita samotného alba zastínila popularitu jeho singlů a "Even In The Quietest Moments..." obsadilo #16 místo v USA, #12 místo ve Spojeném království a #1 místo v Kanadě. Když kapela postupovala napříč Severní Amerikou, John Helliwell byl požádán producentem Tonim Viscontim, aby si udělal čas v Torontu na nahrání dvou skladeb se švagrem Boba Siebenberga, Scottem Gorhamem a jeho kapelou Thin Lizzy, které zahrnovaly hitový singl "Dancin’ In The Moonlight". John Helliwell dokončil koncerty se Supertramp v USA a poté se koncem srpna 1977 setkal s Thin Lizzy v Londýně, aby se s nimi živě objevil v televizní show BBV "Top of the Pops". O několik dní později již Supertramp odjeli do Dánska, aby zahájili evropské turné, které je přivedlo i do Spojeného království v polovině října. Kapela dorazila do Londýna 10. listopadu 1977, aby ukončila turné a toho večera natočila některé ze svých nejznámějších záběrů živé kapely v St. Mary’s College.

Úspěch není všechno

V březnu 1978 byli kluci zpátky v tvrdě práci na dalším albu v Rickově kalifornském domě. Následující měsíc si vzali zkušební prostor ve studiu Burbank v LA a pojmenovali ho podle anglické chaty, kde před pěti a půl lety poprvé dali dohromady COTC. Přemístění do LA's Village Recorders následovalo jen o několik týdnů později a nahrávání desky začalo ve Studiu B. Studio A bylo částečně obsazeno Steely Dan, kteří pracovali na svém posledním albu 20. století "Gaucho". Studio B mělo pouze jednu nahrávací kabinu, a protože doprovod pro skladby, jako je píseň "The Logical Song", byly nahrány živě, John byl poslán na záchod, aby zahrál svá sóla. Inženýr Pete Henderson zmateně vzpomínal: "Hodně si na to stěžoval, ale myslím, že byl ve skutečnosti docela rád, že tam byl." John Hellliwell dokonce přispěl doprovodnými vokály k některým skladbám a je dokonce tím "těžkým oddechovačem", který je slyšet vydechovat na začátku každého taktu v úvodu "The Logical Song". Na poslední dva měsíce po dokončení alba Hodgson zaparkoval obytný vůz před studiem, aby pilně pracoval na mixování, s krátkými obdobími odpočinku mezi nimi. Vzpomíná si na pocit, že "by to mohlo být velké album“ a že strávil "dny a někdy i týdny výběrem správných skladeb a správného pořadí skladeb, aby jedna skladba plynula v další".

Nahrávání nového alba skončilo na konci roku 1978. Design obalu alba byl doplněn o fotografii kapely na zadní straně. Pro fotografii si vybrali Bert’s Mad House na La Brea Avenue v LA, který se nachází doslova přes ulici od studií (bohužel je nyní pryč, říká se, že byl přeměněn na parkoviště). Když se podíváte pozorně, všichni hudebníci čtou noviny ze svých rodných měst. John’s Manchester Evening News představuje jeho nejbližší město Todmordenu.

Během tohoto období se kapela nakonec přesměrovala více do Spojených států a postupně se pohybovala od progresivních stylů svých raných alb směrem k více písňově orientovanému popovému zvuku.

S albem "Breakfast In America" vyvrcholil přechod kapely k více popově orientovanému přístupu, což z něj udělalo jejich nejoblíbenější album, kterého se od té doby prodalo více než 18 milionů kopií po celém světě. Album bylo vydáno v březnu 1979 a dosáhlo čísla #3 ve Velké Británii a číslo #1 v USA a Kanadě. Z alba vzešly čtyři úspěšné singly, což bylo více než z jejich prvních pěti alb dohromady. Tři byly Hodgsonovy písně "The Logical Song" (#1 v Kanadě, #6 v USA, #7 ve Velké Británii), "Take The Long Way Home" (#4 Kanada, #10 v USA, nevydáno ve Velké Británii) a "Breakfast In America" (#9 ve Velké Británii, nevydáno v USA nebo Kanadě) a Daviesovo "Goodbye Stranger" (#5 v Kanadě, #15 v USA, #57 ve Velké Británii).

Po vydání alba opět nastal čas, aby se kapela vydala na turné. To severoamerické začalo v St. Louis a pokračovalo po Severní Americe až do poloviny srpna 1979. Supertramp byli na hřebeni vlny. V květnu v Buffalu jim starosta dokonce předal klíče od města, které John s radostí na pódiu přijal. Evropské turné je přivedlo do Paříže 29. listopadu 1979 na legendární nahrávánou a natáčenou show. Přežívající záběry ukázaly, že se John Helliwell jako bavič vždy skutečně dostává do swingu věcí. S černými obroučkami kolem slunečních brýlí a se svou ochrannou známkou, vlajícími blond vlasy, se schoval a ponořil se po pódiu, v jednu chvíli vylezl na křídlo a ležel na zádech s mikrofonem v ruce, aby zpíval doprovodné vokály pro "Dreamer". Jeho hlas je slyšet, jak zdraví publikum ve francouzštině a jeho úvodní podrobné popisy různých nedávných jídel, která měl, se staly součástí živé nahrávky stejně jako hudba. Jeho schopnost naučit se pár vět jazyka jakékoli země, ve které vystupuje, je vlastnost, která jej stále těší u kontinentálních fanoušků.

Aby se vyhnuli příliš dlouhé díře mezi alby během jejich pauzy, kapela vydala v roce 1980 "Paris", živé 2LP album, nahrané většinou v Pavillon de Paris. Skupina uvedla svůj cíl vylepšit studiové verze svých písní a místo toho, aby se soustředila na písně z velmi úspěšného "Breakfast In America", zahrnula téměř každou píseň z "Crime Of The Century", což je další důkaz důležitosti tohoto alba ve vývoji skupiny. Deska prolomila první desítku jak v USA, tak ve Velké Británii. Živá verze "Dreamer" byla vydána jako singl na prvním místě v Kanadě a na patnáctém místě v USA, i když studiové verzi se tam v roce 1974 nedařilo ani v hitparádě. A druhý singl z živého alba "Breakfast In America" dosáhl vrcholu na #62 místě v USA.

Rádio RTL v Paříži pozvalo Johna Helliwella a Rogera Hodgsona do svých studií během jednoho z dnů jejich podzimních show v roce 1979. John si s sebou vzal svůj klarinet a dvojice předvedla dechberoucí verzi "Even In The Quietest Moments", ale největším překvapením celé session bylo, když se najednou ujal kláves a zahrál "Morning Morgantown" od Joni Mitchell! Jeho lekce klavíru v dětství zjevně nebyly marné.

Vzhledem k tomu, že zpočátku se ani jeden ze dvou leaderů Supertramp k ničemu neodhodlal, protože Roger odmítl cestovat do Los Angeles a Rick nebyl ochoten cestovat do Nevada City, někdo navrhl pořídit nahrávky na karibském ostrově Montserrat. Brzy však byla tato možnost zavržena a díky zprostředkování ostatních členů kapely a po řadě schůzek, na nichž byla zdůrazněna možnost, že Roger skupinu okamžitě opustí, nakonec Roger i Rick souhlasili s nahráváním jejich posledního společného alba.

Po příjezdu do Los Angeles na začátku podzimu 1981 se Roger a jeho rodina přestěhovali do činžovního domu v Santa Monice, který vlastnil Dave Furano, a brzy poté začaly zkoušky v Rickově domě. V listopadu 1981 se pak celá kapela přestěhovala do studií Billa Schneeho v severním Hollywoodu, aby začala nahrávat ve spolupráci s Petem Hendersonem. "Toto studio nebylo nastaveno tak, aby nám poskytlo dostatečné pokrytí, protože bylo stále ve výstavbě," říká Bob. "Snažili jsme se odvést práci co nejlépe, ale nevyšlo to. Na Ricka a Rogera byl také vyvíjen obrovský tlak, protože právě napsali nejprodávanější album a měli udělat další, které se opět bude líbit."

"Dostat se zpět do studia byla docela výzva," poznamenává Rick. "Nahrávací společnost očekávala, že opět dosáhneme prodeje jako u "Breakfast In America" a na všem ostatním jim nezáleželo. Ale spousta kapel vydá za celou svou kariéru jen jedno takové album a některým se to ani nepodaří. Když se nahrává album jedno za druhým, které bylo tak úspěšné, je třeba odstranit všechny předsudky, protože každé má svou historii. Museli jsme tedy k novému albu přistoupit bez přemýšlení o jeho komerční stránce a stanovení pouze uměleckých hledisek".

Hodgson poté přestěhoval svou rodinu z oblasti Los Angeles do hor severní Kalifornie, kde si postavil dům a studio a zaměřil se na svou rodinu a duchovní život, zatímco nahrával sólové album, zpočátku nazvané "Sleeping With The Enemy", které později vyšlo jako "In The Eye Of The Storm" v roce 1984. Toto geografické oddělení rozšířilo rozpor mezi ním a zbytkem skupiny. Během konceptualizace a nahrávání jejich dalšího alba "...Famous Last Words...", měli Davies a Hodgson mnohem větší potíže se sladěním svých hudebních nápadů, než měli předtím, a zbytku kapely bylo zřejmé, že Hodgson chce odejít. "...Famous Last Words..." vyšlo v říjnu 1982 a zaznamenalo další dva hity "It's Raining Again" a "My Kind Of Lady". Vyvrcholilo na čísle #5 v USA a #6 ve Spojeném království.

V roce 1983 následovalo celosvětové turné, na kterém se ke kapele připojili další dva hudebníci na pódiu, bývalý hráč Alice Coopera a Queen Fred Mandel (kytara, klávesy, syntezátory, doprovodné vokály) a Scott Page (saxofon, kytara, lesní rohy, doprovodný zpěv). Hodgson oznámil, že po skončení turné v září 1983 nebude s kapelou dále pokračovat. Hodgson uvedl, že jeho odchod byl motivován touhou trávit více času se svoji rodinou a dělat sólové nahrávky, a že nikdy neexistovaly žádné skutečné osobní nebo profesní problémy mezi ním a Daviesem, jak si někteří lidé mysleli.

Ačkoli písně Supertramp později v kariéře kapely byly připsány jak Rogeru Hodgsonovi, tak Ricku Daviesovi, každý je napsal samostatně. Odlišné styly zpěvu a psaní písní Hodgsona a Daviese poskytly těmto albům zajímavý kontrapunkt, stavěly do kontrastu Daviesovy odhodlané blues-rockery a písně rozpadlých vztahů "Another Man's Woman", "From Now On", "Goodbye Stranger" s Hodgsonovým toužebnou introspekcí v "Dreamer", "School", "Fool's Overture", "The Logical Song". Hodgson se však cítil omezován v aranžmá.

Za důvody, proč Roger Hodgson opustil Supertramp, bylo mnoho spekulací. V rozhovoru v 90. letech Hodgson uvedl, že rodina byla hlavním důvodem, proč kapelu opustil. Pokračoval také tím, že jeho žena v té době a manželka Ricka Daviese spolu nevycházely příliš dobře a pro skupinu se to stalo velkým konfliktem. Řekl, že mezi ním a Rickem Daviesem nikdy nebyly žádné skutečné osobní nebo profesní problémy, jak si někteří lidé mysleli.

Poté, co opustil kapelu v roce 1983, začal Hodgson svoji sólovou kariéru, jeho největší hit "Had A Dream (Sleeping With The Enemy)" pochází z jeho prvního sólového alba "In The Eye Of The Storm" z roku 1984.

... a přichází únava a rozchod

Supertramp pokračovali pod vedením Daviese a v květnu 1985 vydali album "Brother Where You Bound". Album bylo záměrným krokem od popového přístupu jejich posledních dvou studiových alb a dosáhlo na číslo #20 v britských žebříčcích a #21 v americkém žebříčku. Zahrnovalo singl z Top 30 Hits "Cannonball" spolu s titulní skladbou, 16-minutovou expozicí na témata studené války zvýrazněnou kytarovými sóly Davida Gilmoura z Pink Floyd. K propagaci alba byl použit 20-minutový film s titulní skladbou Rene Daaldera.

Supertramp zahájili turné na podzim roku 1985 až do začátku roku 1986, což bylo jejich první turné bez Hodgsona. V sestavě byli Davies, Thomson, Helliwell, Siebenberg, Scott Page, Marty Walsh (kytara, doprovodný zpěv), Carl Verheyen (kytara, perkuse, doprovodné vokály) a Mark Hart (zpěv, kytara, klávesy). Brad Cole nahradil Page během evropské části turné na začátku roku 1986.

Album "Free As A Bird", které vyšlo 12. října 1987, experimentovalo se silně syntetizovanou hudbou a zahrnovalo přímočařejší Daviesovy rockové skladby, včetně "I'm Beggin' You", která dosáhla čísla #1 v amerických tanečních žebříčcích, což je pro "art rockovou" kapelu zvláštní úspěch. Stylová změna však obecně nebyla dobře přijata a samotné album dosáhlo pouze na #93 ve Velké Británii a #101 v USA, čímž přerušil sérii sedmi po sobě jdoucích umístění v Top 100 v americkém žebříčku. "Možná to byla chyba a neměli jsme sledovat žádný trend," uznává Rick. "Ale udělali jsme to tak a dokonce jsme vydali disco verzi, která se dostala na první místo v diskotékové hitparádě v USA. Úžasné!".

Výtvarný návrh přebalu alba provedl Richard Frankel a z nějakého podivného důvodu A&M Records přišel na trh ve čtyřech různých barvách (modrá, žlutá, zelená a růžová), milovníci kubistické malby snadno poznali starého muže, který se na něm objevil. Byl to francouzský umělec Georges Braque, Picassův blízký přítel, kterého Rick obdivoval od dob, kdy byl studentem umění. "Chtěl jsem ukázat něco, co není jen obrázek ptáka," vysvětluje Rick. "Našel jsem tu fotku v umělecké knize a myslel jsem, že se perfektně hodí k tomu, co jsem hledal. Myslel jsem, že to nebudeme moci použít, protože majitelé práv umělce na takových věcech obvykle nespolupracují, ale Braqueovi potomci nám dali svolení".

Kromě svého posunu k méně komerčně orientovanému materiálu se členové kapely rozhodli vypustit všechny Hodgsonovy skladby ze svého setlistu, aby si dále vytvořili identitu od něj oddělenou. Publikum však bylo vynecháním těchto písní rozzlobeno, a ačkoli Supertramp v roce 1985 koncertovali pouze s Daviesovými skladbami, v roce 1988 je tlak fanoušků a jejich první turné po Jižní Americe přimělo znovu zařadit do svého setu hrstku hitů napsaných Hodgsonem. Sestava kapely v roce 1988 na turné byla téměř stejná jako v letech 1985/1986, pouze Brad Cole pokračoval místo Scotta Page a perkusionista Steve Reid místo kytaristy Carla Verheyena.

Po turné v roce 1987 Thomson opustil skupinu kvůli neshodě s Daviesem ohledně použití písní napsaných Hodgsonem během živých vystoupení. Jednou z podmínek totiž bylo, aby Davies mohl pokračovat se jménem Supertramp, že nebudou uváděny žádné Hodgsonovy písně. Hodgson byl zděšen, když se zúčastnil koncertu a zjistil, že kapela hraje jeho písně jako "Take The Long Way Home" a "The Logical Song". Tyto písně obvykle zpíval Mark Hart z Crowded House (Hodgsonova náhrada na pódiu) a skotský baskytarista byl proti tomuto kroku. Když se Supertramp znovu sešli v roce 1997, Thomson odmítl pozvání k návratu a nakonec nadobro přestal hrát.

Po turné v roce 1988 se skupina rozpadla. Davies později vysvětlil: "Byli jsme tam venku asi 20 let, jen jsme nahrávali a koncertovali, a zdálo se, že je čas dát si pauzu bez představ, jestli nebo kdy se vrátíme. Rozhodli jsme se, že ve skutečnosti nebudeme nic říkat a prostě zmizet jako starý vysloužilec."

Příliš krátký reunion

V roce 1993 Davies oslovil Hodgsona v neúspěšném pokusu přivést jej zpět do kapely. V rozhovorech publikovaných na jeho a dalších fanouškovských fórech Hodgson později tvrdil, že byl více než ochoten vrátit se k Supertramp, ale pouze pokud se Daviesova manželka Susan zdrží zasahování do záležitostí kapely (což byl problém předtím, než Hodgson odešel). Sue Davies byla v Artist Relations v A&M, přivedla k nim kapelu a pomohla jim usadit se, když se Supertramp v polovině 70. let přestěhovali do Los Angeles a jak vzkvétal románek mezi Daviesem a ní, opustila A&M a začala kapelu řídit. To, že se musel vypořádat se dvěma Daviesovými namísto jednoho, zvýšilo Hodgsonovu frustraci a přimělo jeho odchod. Davies odmítl vyloučit svou ženu ze svých profesních záležitostí a Hodgson o znovuspojení už nikdy nechtěl slyšet.

Přesto dne 14. dubna 1993 v Beverly Hills Hilton na speciální večeři na počest Jerryho Mosse, spoluzakladatele A&M Records, Hodgson, Davies a Helliwell spolu s Jeffem Danielem vystoupili, aby předvedli "The Logical Song" a "Goodbye Stranger". Poté začali Davies a Hodgson znovu spolupracovat a nahráli dema dvou nových písní "You Win, I Lose" a "And The Light". Ale neshody ohledně vedení je přiměly, aby se brzy poté znovu rozešli a obě písně se nakonec objevily, bez Hodgsona, na dalším vydání Supertramp v roce 1997.

Reunion s pauzami a odděleně

V roce 1996 Davies zreformoval Supertramp s bývalými členy elliwellem, Siebenbergem a kytaristou/klávesistou/zpěvákem Markem Hartem, který byl v oficiální sestavě nový, ale významně přispěl k "Free As A Bird" a hrál na turné skupiny v letech 1985 až 1988. Jejich kytarista Carl Verheyen z let 1985-1986 se vrátil také spolu s novým baskytaristou Cliffem Hugem (baskytara), hornistou Lee Thornburgem a bývalým americkým perkusionistou Tomem Walshem, kterého na turné kapely v roce 1997 nahradil syn Boba Siebenberga Jesse, který také pokračoval přidanou kytarou, klávesami a zpěvem, čímž se kapela dostala do osmičlenné sestavy. Výsledkem tohoto shledání bylo nové studiové album "Some Things Never Change" vydané v březnu 1997, které odráželo dřívější zvuk Supertramp a dosáhlo čísla #74 ve Velké Británii. Je trušku ironií, že ve stejném roce vyšlo i "Rites Of Passage", první sólové album Rogera Hodgsona od alba "Hai Hai" v roce 1987. "Rites Of Passage" bylo živé album obsahující jak nová díla od Rogera, tak tři písně Supertramp - "Take The Long Way Home", "The Logical Song" a "Give a Little Bit".

V létě 1997 se Supertramp vrátil i na turné, což vedlo k živě natočené "It Was The Best Of Times" z dubna 1999.

V ironickém zvratu o dva roky později znovu zformovaní Supertramp vydali živé album "It Was The Best Of Times", zatímco Roger vydal studiové album "Open The Door". Další živé album "Is Everybody Listening?", nahrávka Supertramp v Royal Albert Hall z roku 1975, bylo vydáno v roce 2001.

Po tříleté přestávce vydali Supertramp v dubnu 2002 nové studiové album s názvem "Slow Motion", po kterém následovalo v roce 2002 světové turné pod názvem "One More For The Road Tour". Supertramp pokračovali v hraní několika písní napsaných Hodgsonem během živých vystoupení po jejich reunionu. Hodgson následně tvrdil, že když opustil kapelu v roce 1983, on a Davies uzavřeli ústní dohodu, že tyto písně nebudou hrát. Davies se nikdy veřejně nezmínil o takové dohodě a bývalý člen Dougie Thomson, který odešel z koncertování, aby se přesunul do hudebního vydavatelství, poznamenal: "Nikdo kromě Ricka a Rogera nebyl zasvěcen do tohoto rozhovoru. Rick a Roger vedli několik dialogů, které nikdo jiný nebyl zasvěcený. Opět se to říká z doslechu". Vydavatelská společnost a smlouva právně uznávají, které písně jednotliví skladatelé skutečně napsali. Hodgson má smluvní schvalovací práva na použití jeho písní a Davies pro jeho.

Rick Davies od té doby opustil Kalifornii a bydlí na Long Islandu (East Hampton).

Po 2002 "One More for the Road Tour" se Supertramp opět stal neaktivní. Další pokus přivést Hodgsona zpět do kapely selhal v roce 2005. V roce 2008 bylo oznámeno, že hudba Supertramp bude uvedena ve filmové adaptaci bestselleru Irvine Welshe "Extase: Three Tales Of Chemical Romance". Další pokus o sjednocení kapely, včetně Hodgsona, se rozpadl v roce 2005. V roce 2009 Hodgson řekl, že nevidí, že by se kdy konal reunion Supertramp: "Podívali jsme se na to a probrali to... Nikdy bych neřekl nikdy, ale Rick [Davies] je teď do značné míry v důchodu a já jsem na vrcholu mého života. Reakce, kterou dostávám od fanoušků, je 'prosím, nescházejte se'."

Dne 21. dubna 2010 bylo oznámeno, že Supertramp odehrají na konci roku 2010 v Evropě 35 koncertů. Turné bylo nazváno "70-10" k připomenutí 40. výročí prvního vydání skupiny. Hodgson se souběžně vydal na celosvětové sólové turné, a proto se nemohl vrátit ke kapele na turné 70-10. V reakci na fanouškovskou kampaň však Hodgson poslal dopis Ricku Daviesovi a nechal svého manažera poslat dopis Daviesovu managementu a nabídl jim, že se k nim připojí na vybraná data během mezer v plánovaném turné. Daviesův agent oznámil Hodgsonovi, že jeho nabídka byla odmítnuta.

Na otázku, zda by se Hodgson mohl objevit na nějakých koncertech Supertramp, Davies odpověděl: "Vím, že jsou tu nějací fanoušci, kteří by si to přáli. Byly doby, kdy jsem v to také doufal. Ale nedávná minulost to znemožňuje. Abyste našim fanouškům odehráli skvělou show, potřebujete harmonii jak hudební, tak osobní. Ta už mezi námi bohužel neexistuje a raději bych neničil vzpomínky na harmoničtější časy mezi námi všemi." Hodgson a Supertramp pokračovali v samostatných turné v roce 2011. Supertramp předvedli svou poslední show v roce dne 16. července 2011 na festivalu "Les Vieilles Charrues" v Carhaix ve Francii.

V roce 2008 byla hudba Supertramp uvedena ve filmové adaptaci bestselleru Irvine Welshe "Extase: Three Tales of Chemical Romance".

Sestava skupiny pro jejich turné 2010-2011 byla Davies, Helliwell, Siebenberg, Jesse Siebenberg, nyní převzal roli Marka Harta ve zpěvu, na klávesy a kytaru, Cliff Hugo, Carl Verheyen, Lee Thornburg, Gabe Dixon (zpěv, klávesy, perkuse) a Cassie Miller (doprovodné vokály).

Od července 2011 do roku 2015 Supertramp opět ztichli. Mezitím Hodgson od roku 2012 pokračoval ve svém "Breakfast in America World Tour". Dne 25. ledna 2015 v Cirque Royal v Bruselu, Belgii, Hodgson zahájil a pokračoval ve svém "Breakfast in America World Tour" evropskou částí, která skončila 7. září 2015 v Tempodrom v Berlíně, Německo, a severoamerickou částí turné, která se táhla od listopadu v Tarrytown, New York, a končila 13. prosince 2015 v Halifaxu v Novém Skotsku.


V roce 2015 Supertramp oznámili své první turné po více než čtyřech letech, 25-denní evropské turné s názvem "Supertramp Forever", které mělo začít 3. listopadu 2015 v Portu v Portugalsku. Turné by zahrnovalo i londýnskou show 7. prosince 2015 v The O2 Areně a skončila by 11. prosince 2015 v Ziggo Dome v Amsterdamu v Nizozemsku. Dne 4. srpna 2015 však kapela oznámila, že turné bylo zrušeno kvůli zdravotním problémům Ricka Daviese, u kterého byl diagnostikován mnohočetný myelom (rakovina buněk) a vyžadoval agresivní léčbu, aby se s touto nemocí vyrovnal.

Koncem srpna 2018 poskytl Davies rozhovor, ve kterém se vyjádřil, že z větší části překonal své zdravotní problémy a znovu si užívá hraní hudby, což v roce 2016, kdy byl v lékařské péči, nemohl. Daviese lze také vidět předvést několik skladeb při zkoušce/zvukové zkoušce v baru s některými ze současných členů Supertramp po jeho boku. Ve stejném rozhovoru Rick také uvedl, že Supertramp se nikdy pravděpodobně nevrátí jako znovuobnovená kapela.

Dne 25. června 2019 The New York Times Magazine zařadil Supertramp mezi stovky umělců, jejichž materiál byl zničen při požáru Universal v roce 2008.

Zpět
Zakládající sestava:
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Harmonica, Songwriting (1970-1988, 1996-2002, 2010-2011)
Roger Hodgson - Vocals, Keyboards, Guitars, Bass Guitar, Songwriting (1970-1983)
Richard Palmer-James - Guitars, Vocals, Percussion, Songwriting (1970-1971)
Keith Baker - Drums, Percussion (1969-1970)

Klasická sestava:
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Harmonica, Songwriting (1970-1988, 1996-2002, 2010-2011)
Roger Hodgson - Vocals, Keyboards, Guitars, Bass Guitar, Songwriting (1970-1983)
Dougie Thomson - Bass (1972-1988)
Bob Siebenberg - Drums, Percussion (1973-1988, 1996-2002, 2010-2011)
John Helliwell - Saxophones, Woodwinds, Keyboards, Backing Vocals (1973-1988, 1996-2002, 2010-2011)

Bývalí členové:
Gabe Dixon - Keyboards, Tambourine, Vocals (2010-2011)
Cliff Hugo - Bass (1996-2002, 2010-2011)
Jesse Siebenberg - Vocals, Guitars, Percussion (1997-2002, 2010-2011, 2015), Keyboards (2010-2011)
Lee Thornburg - Trombone, Trumpet, Keyboards, Backing Vocals (1996-2002, 2010-2011)
Cassie Miller - Backing Vocals (2010-2011)
Tom Walsh - Percussion (1996-1997)
Frank Farrell - Bass, Keyboards, Backing Vocals (1971-1972, died 1997)
Steve Reid - Percussion (1987-1988)
Mark Hart - Vocals, Keyboards, Guitars (1996-2002, 2015; touring musician: 1985-1988)
Marty Walsh - Guitars, Vocals (1984 – 1988)
Brad Cole - Keyboards (1986 – 1988)
Carl Verheyen - Guitars, Percussion, Backing Vocals (1996-2002, 2010-2011, 2015; touring musician: 1985-1986)
Scott Page - Saxophone, Guitars, Flute, Percussion, Vocals (1983 - 1986)
Fred Mandel - Keyboards, Piano, Guitars (1983)
Kevin Currie - Drums, Percussion (1971-1973)
Dave Winthrop - Saxophone, Flute, Vocals (1970-1973)
Robert Millar - Drums, Percussion, Harmonica (1970-1971)
Stanley Miesegaes - Financial Backer

1969-1970
1970
1970-1971
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Roger Hodgson - Vocals, Bass
Richard Palmer-James - Guitars, Vocals
Keith Baker - Drums, Percussion
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Roger Hodgson - Vocals, Bass, Guitars
Richard Palmer - Guitars, Vocals
Robert Millar - Drums, Percussion
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Roger Hodgson - Vocals, Bass, Guitars
Richard Palmer - Guitars, Vocals
Robert Millar - Drums, Percussion
Dave Winthrop - Woodwind, Backing Vocals
1971-1972
1972-1973
1973-1984
Classic lineup

Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Roger Hodgson - Vocals, Bass, Guitars
Frank Farrell - Bass, Backing Vocals
Kevin Currie - Drums, Percussion
Dave Winthrop - Saxophone, Backing Vocals
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Roger Hodgson - Vocals, Bass, Guitars
Dougie Thomson - Bass
Kevin Currie - Drums, Percussion
Dave Winthrop - Saxophone, Backing Vocals
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Dougie Thomson - Bass
Roger Hodgson - Vocals, Bass, Guitars, Piano, Keyboards
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
Fred Mandel - Keyboards, Piano, Guitars (jen 1983)
John Helliwell - Saxophone, Keyboards, Backing Vocals
1984-1988
1988-1996
1996-1997
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Dougie Thomson - Bass
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
John Helliwell - Saxophone, Backing Vocals
Steve Reid - Percussion (od 1987)
Band inactive
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Carl Verheyen - Guitars, Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
John Helliwell - Saxophone, Backing Vocals
Mark Hart - Keyboards, Guitars, Vocals
Lee Thornburg - Brass, Backing Vocals
1997-2002
2010-2011

Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Carl Verheyen - Guitars, Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
Mark Hart - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
John Helliwell - Saxophone, Backing Vocals
Lee Thornburg - Brass, Backing Vocals
Jesse Siebenberg - Percussion, Backing Vocals
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Carl Verheyen - Guitars, Backing Vocals
Jesse Siebenberg - Guitars, Percussion, Keyboards, Vocals
Lee Thornburg - Brass, Backing Vocals
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
John Helliwell - Saxophone, Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Gabe Dixon - Keyboards, Percussion, Vocals
Cassie Miller - Backing Vocals



Členové Rick Davies
(rodným jménem Richard Davies)
(Narozen 22. července 1944, Swindon, Wiltshire, England)
Vocals, Keyboards, Harmonica, Songwriting


Richard Davies je anglický hudebník, zpěvák a skladatel, který je nejznáměší jako zakladatel, zpěvák a klávesista rockové skupiny Supertramp. Davies je jejím jediným stálým členem a složil některé z nejznámějších písní skupiny, včetně "Rudy", "Bloody Well Right", "Crime Of The Century", "From Now On", "Ain't Nobody But Me", "Gone Hollywood", "Goodbye Stranger", "Just Another Nervous Wreck", "Cannonball" a "I'm Beggin' You". Je obecně znám svými rytmickými bluesovými klavírními sóly a jazzově zabarvenými kompozicemi progresivního rocku a cynickými texty.

Počínaje stejnojmennou skladbou Supertramp v roce 1970 sdílel Davies hlavní vokály se skladatelským partnerem Supertramp Rogerem Hodgsonem až do jeho odchodu v roce 1983, kdy se stal jediným sólovým zpěvákem skupiny. Daviesův hlas je hlubší než Hodgsonův a obvykle používá chraplavý baryton, který je v ostrém kontrastu s tenorem jeho kolegy z kapely. Občas však zpívá ve falzetu, který povrchně připomíná Hodgsonův vokál, jako např. v "Goodbye Stranger" a "My Kind Of Lady".

Richard Davies se narodil ve Swindonu ve Wiltshire v rodinném domě Betty a Dicka Daviesových, na úpatí Eastcott Hill (číslo 43), co by kamenem dohodil od radnice ve Swindonu. Betty byla ve Swindonu dobře známá, ještě předtím, než si Rick udělal jméno, protože vedla kadeřnický salon jménem Anne’s. Když odešla do důchodu a v roce 1979, shodou okolností v roce největšího alba Supertramp, definitivně zavřela svůj obchod Regent Circus, a věnovala se kadeřnictví půl století. Rickův otec, Dick, bývalý příslušník obchodního námořnictva, zemřel v roce 1973, bohužel ještě předtím, než se Supertramp dočkali fenomenálního úspěchu. Rick chodil do Sanford Street School, dnes už to není škola, ale jen Sanford House, nyní centrum zabývající se správou školství ve Swindonu, a podle maminky Betty: "Hudba byla to jediné, v čem byl ve škole dobrý".

Jeho první hudební pohnutky přišly v osmi letech, když mu rodiče dali radiogram z výprodeje, který obsahoval několik záznamů, které zanechal předchozí majitel. Mezi nimi byl "Drummin' Man" od bubenické legendy Gene Krupa a podle Daviesových vlastních slov "jej to zasáhlo jako blesk". "Musel jsem to hrát snad 2000krát," řekl. "To bylo ono." Rodinný přítel vyrobil Rickovi provizorní bicí soupravu z plechovek od sušenek a ve 12 letech se připojil k British Railways Staff Association Brass and Silver Jubilee Band jako malý bubeník. V rozhovoru v roce 2002 uvedl: "Jako dítě jsem slyšel bubny pochodovat po ulici v Anglii, ve svém rodném městě, když se konala nějaká přehlídka, a byl to pro mě ten nejfantastičtější zvuk. Nakonec jsem dostal nějaké bubny a šel jsem na lekce. Myslel jsem to vážně... Napadlo mě, jestli to zvládnu - myslím jako skutečný bubeník, číst hudbu a hrát s velkými kapelami, rockovými

Rickovo rodné místo:
43 Eastcott Hill, Swindon
kapelami, klasikou, latinou a vím, co budu dělat - byl bych žádaný a můj život byl dán... Nakonec jsem si začal hrát s klávesami a zdálo se, že to z nějakého důvodu jde lépe než moje bubnování. Řiďte se tím, na co lidé reagují."
Nikdy neměl lekce hry na klávesy, ale podle Betty Davies se "sám naučil většinu toho, co ví o hudbě".

V roce 1959 upoutal jeho pozornost rock'n'roll a připojil se ke skupině Vince and the Vigilantes. V roce 1962, když studoval na umělecké katedře na Swindon College, založil vlastní kapelu nazvanou Rick's Blues, kde místo bicích hrál na elektrické piano Hohner. Ve skupině nějaký čas působil i Gilbert O'Sullivan na bicí, později byl nejlepším mužem na Daviesově svatbě. V rozhovoru z března 1972 O'Sullivan řekl: "Rick mě původně naučil hrát na bicí a klavír - ve skutečnosti mě naučil všechno o hudbě." Když jeho otec onemocněl, Davies rozpustil Rick's Blues, opustil vysokou školu a přijal místo svářeče ve firmě Square D, která vyrábí průmyslové řídicí produkty a systémy a měla továrnu na Cheney Manor Trading Estate ve Swindonu. Jakékoli naděje na uměleckou dráhu byly dočasně odloženy k ledu.

Až v září 1966 Rick opustil továrnu a připojil se k profesionální skupině The Lonely Ones jako varhaník, aby nahradil Iana Taylora, který byl do té doby klávesistou kapely. Byla jedna z nejznáměšjších prvních kapel Noela Reddinga, i když Redding ji opustil v době, kdy se připojil Davies. Později si změnili jméno na The Joint a nahráli soundtracky pro řadu německých filmů. O několik let později se Rick přiznal, že lhal o svých varhanářských dovednostech, aby se připojil k The Lonely Ones, protože v té době sotva věděl, jak na ně hrát. Ve skutečnosti byl nucen požádat své rodiče, aby mu koupili Vox Continental, protože to byl základní požadavek, aby se přidal ke kapele a on měl pouze elektrické piano Hohner. V každém případě to byl začátek Rickovy kariéry profesionálního hudebníka, který tak ukončil své svářečské dny. Když byla kapela v Mnichově, Davies se seznámil s nizozemským milionářem Stanleym Augustem Miesegaesem, který mu nabídl financování, pokud založí novou skupinu.

Davies se rozhodl založit novou kapelu a vrátil se ze Švýcarska domů, aby si v srpnu 1969 podal inzerát do hudebního magazínu Melody Maker. Roger Hodgson byl na konkurzu a navzdory jejich kontrastnímu původu - Daviesově výchově v dělnické třídě a Hodgsonově soukromé škole - udeřili okamžitě se sblížili a začali psát prakticky všechny své písně společně. Kapela se původně jmenovala Daddy, ale v lednu 1970 se přejmenovala na Supertramp.

Supertramp se stali jedním z prvních, kteří podepsali smlouvu s nově vznikající britskou pobočkou A&M Records a v létě 1970 nahráli své první album, jednoduše nazvané "Supertramp". Hodgson na tomto prvním počinu předvedl většinu sólových vokálů, ale v době jejich druhého alba "Indelably Stamped" se Davies prosadil také jako zpěvák, přičemž on a Hodgson sdíleli sólové vokální povinnosti rovným dílem.

Po pěti letech s Daviesem a Hodgsonem jako hlavními oporami neustále se měnící kapely se Supertramp usadili ve stabilnější sestavě a nahráli a vydali v roce 1974 desku "Crime Of The Century", která jim nakonec přinesla recenzní a komerční úspěch. V roce 1974 se dostalo na čtvrté místo žebříčku britských alb. Ačkoli jejich singly byly jen mírně úspěšné, jejich alba trvale bodovala vysoko v žebříčcích. Daviesův vztah s Hodgsonem se měnil a tak po nějaké době začali znovu psát většinu svých písní odděleně, ačkoli souhlasili, že je všechny připíší dvojici Davies/Hodgson na základě smlouvy. Mezi písněmi připsanými oběma, ale ve skutečnosti je napsal pouze Davies, jsou hity "Bloody Well Right" a "Goodbye Stranger".

Skupina se od roku 1977 přestěhovala do Spojených států a právě tam nahráli od dubna 1978 do února 1979 své nejprodávanější album "Breakfast In America". Davies a Hodgson byli sledování inženýrem Peterem Hendersonem, že spolu vycházejí "fantasticky dobře a všichni byli opravdu šťastní" během dlouhých měsíců nahrávání a mixování. Daviesovi se připisuje text odpovědi ve druhém refrénu Hodgsonovy "The Logical Song". S více hitovými singly než jejich prvních pět alb dohromady se album dostalo na třetí místo ve Spojeném království a na vrchol žebříčků v Americe.

Hodgson opustil Supertramp v roce 1983. Daviesův vztah s ním se zhoršil a poslední hit skupiny před jeho odchodem "My Kind Of Lady" představoval malé zapojení Hodgsona jako autora nebo umělce. Píseň byla ukázkou Daviesova hlasového rozsahu, zpíval ve všem, od dunivého basu přes pronikavý falzet až po jeho přirozený chraplavý baryton. S Daviesem pevně u kormidla se Supertramp s albem "Brother Where You Bound" vrátili k nekomerčnímu, progresivně rockově orientovanému zvuku a měli další hit s písní "Cannonball". Kapela pokračovala v turné a nahrávání dalších pět let, než se rozpadla, a to vzájemnou dohodou mezi členy, že Supertramp se opotřebovali.

V roce 1997, během práce na materiálu, který se měl proměnit na jeho první sólové album, se Davies rozhodl reformovat Supertramp. Skupina se okamžitě vrátila k nahrávání a turné, což přineslo další dvě studiová alba, než se znovu rozdělili. Supertramp se sešli v roce 2010 na svém turné 70-10. Bylo vyhlášeno i turné v roce 2015, ale nakonec bylo zrušeno kvůli Daviesovým zdravotním problémům, když mu byl diagnostikován mnohočetný myelom.

Na konci srpna 2018 poskytl Rick Davies vzácný rozhovor, ve kterém se vyjádřil, že z větší části překonal své zdravotní problémy a rád znovu hraje hudbu, což kolem roku 2016, kdy byl na lékařském ošetření, ještě nemohl. Ve skutečnosti lze Daviese vidět předvést několik skladeb při zkoušce/zvukové zkoušce v baru, se současnými členy Supertramp po jeho boku jako Ricky and the Rockets. Nicméně také uvedl, že je nepravděpodobné, že by ještě někdy vystupovali jako Supertramp.

Davies se oženil v roce 1977 se Sue, která je manažerkou Supertramp od roku 1984. Daviesova matka zemřela koncem roku 2008 v pečovatelském domě ve Stratton St Margaret. Každé Vánoce cestoval ze svého domova na Long Islandu v New Yorku, aby ji navštívil. Jeho poslední cesta zpět byla v lednu 2009, aby zorganizoval vzpomínkovou bohoslužbu za svou matku. Davies v současné době vlastní společnost Rick Davies Productions, která je držitelem autorských práv k nahrávkám kapely Supertramp.

Členové Roger Hodgson
(rodným jménem Charles Roger Pomfret Hodgson)
(Narozen 21. března 1950, Portsmouth, Hampshire, England)
Vocals, Keyboards, Guitars, Bass Guitar, Songwriting


Roger je anglický hudebník, zpěvák a skladatel, nejznámější jako bývalý co-frontman a zakládající člen progresivní rockové kapely Supertramp. Hodgson složil a nazpíval většinu hitů kapely včetně "Dreamer", "Give A Little Bit", "Take The Long Way Home", "The Logical Song", "It's Raining Again" a "Breakfast In America". V roce 1983 Hodgson opustil Supertramp a přestěhoval svou rodinu z oblasti Los Angeles do hor severní Kalifornie, kde si postavil dům a studio a zaměřil se na svou rodinu a duchovní život, aby žil jednodušším životním stylem blízko přírodě. Po vydání dvou sólových alb v roce 1984 a 1987 si dal pauzu od své hudební kariéry, aby trávil čas se svými dětmi, když vyrůstaly. V roce 1997 se vrátil na turné a v roce 2000 vydal třetí sólové album. Hodgson často píše o duchovních a filozofických tématech a jeho texty byly popsány jako osobní a smysluplné.

Hodgson se narodil v Portsmouthu, Hampshire, Anglie, jako syn Charlese a Jill Hodgsonových (roz. Pomfret), a vyrůstal v Oxfordu. Navštěvoval internátní školy Woodcote House poblíž Windlesham, Surrey, kde se jako první chlapec naučil na elektrickou kytaru, a školu Stowe poblíž Buckinghamu, Buckinghamshire. Hodgsonova první kytara, kterou dostal ve 12 letech, byla darem na rozloučenou od jeho otce, když se jeho rodiče rozvedli. Pouhý rok poté, co začal hrát na kytaru, a po dokončení základních studií na Woodcote House v Surrey, v září 1963 Roger vstoupil do Stowe Boarding School, slavné soukromé mužské internátní školy velmi blízko Buckinghamu. Roger si vzal s sebou kytaru do internátní školy a učitel jej naučil hrát tři akordy. To stačilo, aby se rozběhl, a každou volnou chvíli, kterou měl, dokonce i mezi hodinami, využil k tomu, aby se odplížil a trénoval si je. "Naučil jsem se hrát některé písně Buddyho Hollyho, které byly založeny na docela jednoduchých akordech," vzpomíná Roger. "Od té chvíle jsem začal hrát na kytaru s pocitem, že to dělám důstojně." Začal si skládat vlastní hudbu a texty a během jednoho roku ve věku 13 let poprvé koncertoval ve škole s devíti původními písněmi. Hodgsonovu první kapelu ve škole tvořili on na kytaru a jeho kamarád Roy Hovey hrál na malé bubny. Byli nazávání "H-bombs" kvůli jejich příjmením.

Když mu bylo 19 let, objevil se Hodgson poprvé v nahrávacím studiu jako kytarista skupiny People Like Us, ke které se připojil krátce poté, co opustil internátní školu. Skupina nahrála singl "Duck Pond" a jeho B-stranu "Send Me No Flowers", který však nebyl nikdy vydán.

Poté, co se People Like Us rozpadli, se Hodgson zúčastnil konkurzu pro Island Records, přičemž koncertní manažer Traffic mu podal pomocnou ruku s labelem. Island jej počátkem léta 1969 přivedl do nahrávacího studia jako zpěváka pro jednorázovou "flower power" popovou skupinu Argosy, ve které byli také Reginald Dwight, později znám jako Elton John!!!, Caleb Quaye a Nigel Olsson. Jejich jediný singl "Mr. Boyd" a "Imagine" na straně B se skládal ze dvou řízených popových skladeb, obě napsal Hodgson, a byl vydán v roce 1969 na vydavatelstvích DJM (UK) a Congress (USA). "Mr. Boyd" jako cover uvedl v roce 1997 Jake Shillingford s jeho kapelou My Life Story na albu "The Golden Mile".

Po rozpadu Argosy se Hodgson v reakci na reklamu z Melody Maker od Ricka Daviese ucházel o místo kytaristy v nově vznikající progresivní rockové kapele. Podobně jako u dalších britských prog rockerů Genesis při hledání nového hlavního zpěváka, 93 kytaristů se zúčastnilo konkurzu, než byl Hodgson vybrán pro tuto roli, ale když druhý den dorazil Richard Palmer na konkurz na stejné místo, Hodgson souhlasil, že naučí místo toho na baskytaru.

Všechny písně na stejnojmenném prvním albu "Supertramp" vydaném v roce 1970, složili Hodgson, Davies a Palmer. Hodgson a Davies spolupracovali při skládání, zatímco Palmer psal texty. Palmer odešel krátce po nahrání alba, což umožnilo Hodgsonovi přejít zpátky ke kytaře, stejně jako poskytnout klávesy s Daviesem. Od jejich druhého alba "Indelably Stamped" Hodgson a Davies psali samostatně, přičemž každý zpíval hlavní vokály na svých vlastních skladbách. "Crime Of The Century" vydané v roce 1974 bylo prvním z jejich alb, které obsahovalo sestavu Hodgson, Daviese a nové členy Bob Siebenberg (bicí), Dougie Thomson (baskytara) a John Helliwell (saxofon, klarinet, klávesy, doprovodné vokály). Tato sestava zůstane nezměněna po zbytek Hodgsonova působení ve skupině.

Hodgsonova píseň "Dreamer" se stala prvním hitem kapely a vyhnala album na vrcholy hitparád. Byla to jedna z prvních klávesových písní, které Hodgson napsal pro své nové piano Wurlitzer, které si koupil, když mu bylo 19 let. "Dreamer" byla napsána po umístění klaviatury v domě své matky a při první příležitosti na ni musel hrát. V té době měl Hodgson dvoustopý magnetofon a na místě udělal "velmi kouzelné" demo písně s několika vokálními harmoniemi, pomocí plechovek, stínidel a kartonových krabic pro perkuse. Hodgson se vyjádřil, že miluje hraní této písně na koncertech, protože "prostě v každém z nás vynikne snílek. Tak často tuto stránku sebe sama opouštíme a trochu to připomíná publiku a připomíná mi to, když to zpívám, abychom to místo v nás udrželi při životě". Následná deska "Crisis? What Crisis?", jejich první album, které bylo nahráno v USA, vyšlo v roce 1975. Album se umístilo v žebříčku UK Top Twenty a US Top Fifty.

Jejich nahrávkou v roce 1977 "Even In The Quietest Moments" se kapela natrvalo přestěhovala do Spojených států. Hodgsonova úvodní píseň na albu, "Give A Little Bit", se stala mezinárodním hitem (#15 v USA, #29 ve Velké Británii, #8 v Kanadě) a byla napsána v 19 nebo 20 letech. Představil ji kapele k nahrání o pět až šest let později. Hodgson uvedl, že píseň byla inspirována písní Beatles "All You Need Is Love", která vyšla během hnutí za lásku a mír v 60. letech. Dianě, princezně z Walesu se píseň líbila a Hodgson ji přednesl na její počest v roce 2007 na Koncertě pro Dianu na stadionu ve Wembley. Hodgson o představení řekl: "Bylo to velmi úžasné, když všichni diváci vstali a princové také, aby se mnou zazpívali "Give A Little Bit". To byl kouzelný okamžik." Hodgson řekl, že je to úžasný pocit jako umělce zakončit své koncerty písní: "Dívám se ven a lidé se prostě začnou objímat a začnou se mnou zpívat. Je to velmi sjednocující píseň s krásným, jednoduchým poselstvím, a jsem na to velmi hrdý a opravdu si užívám dnešní hraní."

Supertramp vydali své nejúspěšnější album "Breakfast In America" v roce 1979, kterého se k dnešnímu dni prodalo přes 20 milionů kopií. Ze stejného alba pochází "The Logical Song", napsaná Hodgsonem, která je největším hitem Supertramp v žebříčku v USA i Velké Británii. V roce 1980 byl Hodgson poctěn cenou Ivora Novella od Britské akademie skladatelů a skladatelů za "The Logical Song", která byla označena za nejlepší píseň po hudební i textové stránce. Dodnes má "The Logical Song" také ocenění, že je jedním z nejcitovanějších textů ve školách. Hodgson složil píseň z autobiografického hlediska, inspirovaného vlastní zkušeností, kdy byl na deset let poslán do internátní školy. V nedávných rozhovorech Hodgson o významu písně řekl, že se "zrodila z mých otázek o tom, na čem v životě skutečně záleží. Během dětství jsme se učili všem těmto způsobům, jak být, a přesto nám málokdy říkali něco o našem pravém já. Učili nás, jak fungovat navenek, ale ne vedeni k tomu, kým jsme uvnitř. Od nevinnosti a údivu z dětství se dostáváme do zmatku dospívání, který často končí cynismem a deziluzí z dospělosti. V "The Logical Song" je palčivá otázka to nejsyrovější místo bylo "prosím, řekni mi, kdo jsem," a o tom v podstatě ta píseň je. Myslím, že tato věčná otázka stále bije do tak hluboké struny lidí po celém světě a proč zůstává tak smysluplná". "Breakfast In America" napsal mladý Roger před nástupem do Supertramp. Chyba na demo kopii uvádí Ricka Daviese jako autora, ale dodatek ji opravuje před vydáním alba. Hodgson řekl, že ji napsal během svého pozdního dospívání v době, kdy "měl spoustu snů" a že "stále mu vyvolává úsměv na tváři“, když ji zpívá na pódiu. Před napsáním písně byl nucen najít harmonium, také známé jako foukací varhany. Našel jedny u starší ženy ve vesnici na anglickém venkově, které koupil za 24 liber. Hodgson jej přinesl domů a okamžitě na něj napsal mnoho písní, jednou z nich byla "Breakfast In America", protože harmonium "mělo magickou kvalitu a stále má". Texty nechal napsat asi za hodinu způsobem "proudu vědomí", vyjádřeného ze "skutečného radostného, hravého místa, kde se v té době nacházel", zatímco "snil o tom, že si dá k snídani kippery až poletí do Ameriky a uvidí dívky v Kalifornii, mimo jiné". Hodgson má ten nástroj dodnes. Zvuk na desce je původní harmonium a klavír.

Živé album "Paris" vyšlo v roce 1980. Studiovka "...Famous Last Words..." vydaná v roce 1982 obsahovala Hodgsonovy skladby "It's Raining Again", "D't Leave Me Now", "C'est le Bon", "Know Who You Are" a "Crazy". Hodgson napsal hity jako "Give A Little Bit", "It's Raining Again", "Take The Long Way Home", "Dreamer" a "Fool's Overture".

V roce 1981 Hodgson přestěhoval svou rodinu z Los Angeles do severní Kalifornie, kde si vybudoval domácí studio a začal uvažovat o sólových nahrávkách. Zbytek Supertramp zůstal v Los Angeles a geografické oddělení mezi nimi vytvořilo rozkol. Spory prakticky neexistovaly, ale skupinová harmonie se ztratila. Hodgson se v kontextu skupiny cítil stále více omezený a během turné k "...Famous Last Words..." se rozhodl opustit Supertramp. Uvedl k tomu, že v jeho životě nebyly žádné skutečné problémy ve vztahu s Daviesem, jak se spekulovalo.

Roger Hodgson nahrál tři sólová alba ve svém novém domácím studiu, první před jeho odchodem ze Supertramp. Pod názvem "Sleeping With The Enemy" bylo sestříháno v měsících mezi vydáním "...Famous Last Words..." a jeho doprovodným turné a smícháno během zkoušek Supertramp na turné v naději, že se vejde do nějaké sólové propagace na cestách. Hodgson si však na poslední chvíli rozmyslel kvalitu alba a rozhodl se jej odložit s tím, že po svém posledním turné se Supertramp plánoval nahrát nové a lepší album. "In The Eye Of The Storm" vydané koncem září 1984, by se bez skupiny ukázalo jako největší Hodgsonův úspěch. Album se stalo mezinárodním hitem, prodalo se jej přes dva miliony kopií. Singl "Had A Dream (Sleeping With The Enemy)" vyvrcholil na #48 místě žebříčku Billboard's Hot 100 a na #11 místě v hitparádě Billboard's Mainstream Rock Tracks a následný singl "In Jeopardy" se umístil na #30 místě.

Hodgsonovo druhé album bylo "Hai Hai" (1987). Nicméně, těsně před vydáním alba, Hodgson spadl z podkroví ve svém domě a zlomil si obě zápěstí, což mu znemožnilo propagovat album.] Lékaři Hodgsonovi řekli, že už nikdy nebude hrát hudbu, ale do roka a půl to udělal. Rozhodl se dát si dlouhou pauzu od koncertování a nahrávání, aby mohl trávit více času se svými dětmi.

V roce 1990 byl Hodgson osloven Yes, aby se k nim přidal jako sólový zpěvák, ale nabídku odmítl. Jedna z písní, kterou napsal spolu s Trevorem Rabinem, "Walls", se objevila na albu Yes z roku 1994, s textem revidovaným Jonem Andersonem. Verze "Walls" pouze s Hodgsonem a Rabinem na vokálech byla vydána na Rabinově archivním vydání "90124" z roku 2003.

Po dlouhé pauze se Hodgson vydal na své první turné po více než deseti letech a v roce 1997 vydal "Rites Of Passage", aby turné zdokumentoval. Živé album bylo nahráno v Miners Foundry v Nevada City v Kalifornii. Vystupoval s celou kapelou, která zahrnovala jeho syna Andrewa a saxofonistu Supertramp Johna Helliwella. Album se nedostalo do hitparády ve Spojeném království ani v USA, i když v Německu dosáhlo na pozici #34.

Hodgson hrál krále Artuše v rockové opeře "Excalibur: La Legende Des Celtes" a objevil se na albu pro dvě písně "The Elements" a "The Will Of God". Projekt vedl Alan Simon a byl vydán v roce 1999. V roce 2000 Hodgson přispěl vokály na skladbě s názvem "The Moon Says Hello" od Carlose Núneze na CD "Mayo Longo".

Hodgsonův čtvrtý sólový počin "Open The Door" byl vydán v roce 2000 a pokračoval v duchu jeho předchozí tvorby. Na albu opět spolupracoval s Alanem Simonem. AllMusic k albu uvedl: "Fanoušci budou potěšeni, když uslyší, jak se Hodgson vrací k řemeslu psaní vysoce kvalitních písní"... "Open the Door je nejbližší věc Supertramp od "...Famous Last Words...". V srpnu 2000 Hodgson hostoval s Fairport Convention na tehdejším Cropredy Festivalu. Zahrál "Breakfast In America", "The Logical Song", "Open the Door" a "Give A Little Bit". V roce 2001 Hodgson koncertoval jako člen Ringo Starr & His All-Starr Band, kde hrál na kytaru a zpíval, a od té doby spolupracoval s Trevorem Rabinem, který se objevil ve skladbě "The More I Look" na "Open The Door".

Hodgson pokračoval v koncertování, často hrál sám a často se k němu připojila jeho kapela nebo celý orchestr. Zúčastnil se koncertní série Night of the Proms v Belgii a Německu koncem roku 2004 a také rockového festivalu Bospop v roce 2005 s opakovanými vystoupeními v letech 2011, 2013 a 2017. Dne 30. listopadu 2005 uspořádal svůj první koncert v Anglii po více než dvaceti letech v Shepherd's Bush v Londýně. I když představení bylo natočeno a naplánováno na vydání DVD, úmysl byl zrušen. Místo toho byl zaznamenán koncert na Place Des Arts v Montrealu v Kanadě dne 6. června 2006, z nějž se stalo jeho první DVD, které bylo celosvětově vydáno dne 18/22. září 2007 pod názvem "Take The Long Way Home - Live In Montreal" které bylo v říjnu 2006 certifikováno CRIA (Canadian Recording Industry Association) jako multiplatinové za pouhých sedm týdnů, dosáhlo také čísla #1 v celé Kanadě a multiplatinového a zlatého ocenění ve Francii a Německu.

V květnu 2006 byl Hodgson oceněn organizací ASCAP jako uznání jeho písně "Give A Little Bit", která byla v roce 2005 jednou z nejhranějších skladeb v repertoáru ASCAP. Další cenu ASCAP obdržel 9. dubna 2008 za píseň "Gym Class Heroes". "Cupid's Chokehold", předělávka Hodgsonovy "Breakfast In America", uznávaná jako jedna z nejhranějších písní v repertoáru ASCAP v roce 2007. Hodgson se podílel jako mentor na Canadian Idol spolu s Dennisem DeYoungem. Během svého kanadského turné v roce 2006 pokračoval v mentoringu několika dalších finalistů Canadian Idol spolu s Dennisem DeYoungem (zakládajícím členem skupiny Styx).

Rok 2006 byl pro Rogera Hodgsona rušný. Během léta 2006 cestoval po Evropě (Francie, Belgie, Portugalsko, Dánsko, Švýcarsko a Německo), stejně jako v USA (St. Paul, MN) a Kanadě (podzim 2006). Jeho DVD "Take The Long Way Home – Live In Montreal" se během prvních 7 týdnů vydání dostalo na platinovou pozici a na pozici #1 v Kanadě. Hodgson vystoupil na Koncertu pro Dianu na stadionu ve Wembley dne 1. července 2007. Zazpíval směs svých nejoblíbenějších písní "Dreamer", "The Logical Song", "Breakfast In America" a "Give A Little Bit".



Hodgson byl v roce 2010 na turné po USA, Austrálii, Novém Zélandu, Jižní Americe, Evropě a Kanadě. Ačkoli Hodgsonovi bývalí spoluhráči ze Supertramp oznámili turné k 40. výročí, nebyl pozván, aby se k nim připojil. Hodgson's Classics Live je sbírka nahrávek převzatých ze sólových, kapelových a orchestrálních vystoupení z jeho světového turné v roce 2010. V květnu 2012 byl Hodgson oceněn Francií jako rytíř Řádu umění a literatury. Toto prestižní vyznamenání bylo založeno v roce 1957 francouzským ministrem kultury jako uznání za významný přínos umění.

Hodgson pokračoval v celosvětovém turné od roku 2011 do roku 2016, včetně dvou koncertů v Royal Albert Hall. Hodgsonovo turné pokračovalo i v roce 2017 s oznámenými daty v Argentině, Uruguayi, Brazílii, Velké Británii, Nizozemsku, Francii, Německu, Švýcarsku, Belgii, Španělsku, Monaku a Kanadě. V prosinci 2017 cestoval Hodgson s Night of the Proms na 17 koncertech v Německu a Lucembursku. Doprovázel jej saxofonista Michael Ghegan, Emily Bear s ním předvedla "School". Jak napsal magazín Subba-Cultcha o Hodgsonových koncertech: "Střídající se mezi elektrickými klávesami, křídlem a několika kytarami, Hodgson bez námahy protkává hudbu kolem svého publika, což v některých případech poskytuje téměř katarzní emocionální uvolnění" ... "Jeho okamžitě rozpoznatelný hlas a pulzující klávesy jsou v tak jemné formě, jak uslyšíte, a skutečná přátelskost a osobnost Hodgsona se projevuje ve vlnách od jeviště k publiku". Během svých koncertů Hodgson často sdílí příběhy s publikem o tom, jak jeho písně byly napsány a "hluboce se spojuje s fanoušky způsobem, jakým to dělá jen málo hvězd jeho velikosti".

V roce 2018 Hodgson zahájil své světové turné Breakfast in America na počest 40. výročí alba Supertramp "Breakfast In America". Rolling Stone zhodnotil turné příznivě. Dne 4. června 2019 byl v Paříži během turné v Olympii dekorován Řádem umění a literatury francouzským ministrem kultury Franckem Riesterem.

Členové Dougie Thomson
(rodným jménem Douglas Campbell Thomson)
(Narozen 24. března 1951, Glasgow, Scotland)
Bass


Douglas "Doogie" Campbell Thomson je skotský hudebník pocházející z Glasgow, hráč na basovou kytaru, který vyrůstal v městské oblasti Rutherglen. V 70. a 80. letech byl basovým kytaristou progresivní rockové kapely Supertramp. Jeho jazzová a funky inklinovaná basová hra byla nedílnou součástí progresivní hvězdy Supertramp.

Thomsonova hudební kariéra začala v srpnu 1969, když se připojil k místní glassgovské kapele The Beings. V září 1971 se připojil k The Alan Bown Set, když vážně onemocněl Andy Brown, basista skupiny. Na jeho místo byly rychle uspořádány konkurzy a na jednom z nich se objevil Dougie. Večer předtím prošel některé nahrávky kapely, naučil se hrát písničky a dostal tu práci. V kapele krátce spolupracoval s budoucím kolegou Supertramp Johnem Helliwellem. Bylo to opravdu zvláštní období v historii kapely, protože Alan Bown téměř okamžitě odešel, aby vytvořil novou skupinu Jonesy, ostatní hudebníci se pokusili prosadit bez velkého úspěchu.

Jen o několik měsíců později na začátku roku 1972 založil Dougie další kapelu, která by byla pojmenována jako Wizard a doprovázeli jej v ní kytarista Derek Griffiths a někteří členové The Alan Bown Set, včetně zpěváka Gordona Nevilla a bubeníka Vic Sweeney, stejně jako jeho budoucí partner Supertramp, saxofonista John Helliwell. Wizard ale bohužel odehráli jen pár koncertů a také nezískali potřebné finance na natočení alba. Když začaly chybět peníze, Dougie a John skupinu opustili a začali přijímat jakoukoli práci související s hudbou, která jim byla nabídnuta. V únoru 1972 se Thomson zúčastnil konkurzu u Supertramp a nakonec odehrál několik koncertů jako dočasný náhradník.

V roce 1973 se Thomson natrvalo připojil k Supertramp a pomáhal v obchodním managementu s Davem Margeresonem, přesvědčil také Johna Helliwella, aby se připojil ke skupině. Thomson hrál se Supertramp na všech jejich nejslavnějších albech "Crime Of The Century", "Crisis? What Crisis?", "Even In The Quietest Moments", "Breakfast In America", "Paris", "...Famous Last Words...", "Brother Where You Bound" a "Free As A Bird". Na zadní straně přebalu "Breakfast In America" byla fotografie ukazující Thomsona, jak čte Glasgow Herald. Thomson byl členem Supertramp až do doby, kdy si skupina v roce 1988 dala pauzu. Thomson opustil skupinu v roce 1987, pravděpodobně kvůli odmítnutí Ricka Daviese nehrát žádné skladby Rogera Hodgsona, jakmile Hodgson opustil skupinu. Od té doby se do kapely nevrátil. Dougie Thomson hrál na Music Man StingRay, Rickenbacker 4001 a Fender Jazz Bass během svého působení v Supertramp.

Od té doby se stal vydavatelem v hudebním byznysu, vytvořil Trinity Publishing a spolupracoval s manažerskou společností v Chicagu v Illinois. Thomson má čtyři děti, Lauru, Jamese, Kylea a Emmu. Kyle Thomson hrál fotbal za skotský tým Greenock Morton.

Členové Bob Siebenberg
(rodné jméno Robert Layne Siebenberg)
(také jako Bob C. Benberg)
(Narozen 31. října 1949, Glendale, California, United States)
Drums, Percussion


Bob je ameriský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámější jako člen kapely Supertramp v letech 1973-1988, 1996-2002 a 2010-2011. Byl jediným Američanem v klasické sestavě Supertramp. Jeho syn Jesse se k Supertramp připojil v době vydání živého alba "It Was The Best Of Times" (živě; 1999). V poslední době se také věnoval koučování baseballu.

Bob Seibenberg vyrůstal v Glendale v Kalifornii, na ospalém předměstí Los Angeles. Když byl mladý, měl jeho otec neuvěřitelnou sbírku nahrávek, což jej od počátku přivedlo k zájmu o hudbu. Ve čtvrté třídě se Siebenberg připojil k jeho školnímu orchestru, naučil se hrát na malé bubny. V době, kdy mu bylo 12 let, se připojil k surfařské kapele The Expressions, která hrála na místech po celé jižní Kalifornii. Od té doby jeho vášeň pro hudbu rostla a na střední škole se připojil k několika kapelám, z nichž jedna se jmenovala Ilford Subway.

Siebenberg se začal extrémně zajímat o hudbu, která přicházela z Anglie, což jej přimělo v roce 1971 přestěhovat se do Londýna, aby zjistil, zda by se mohl prosadit v hudebním byznysu. Začínal hraním v malých hospůdkách a klubech v Londýně a před příchodem do Supertramp byl Siebenberg členem hospodské rockové kapely Bees Make Honey a také americké kapely RHS. Byl v kapele s názvem Heads Up, která vydala v roce 1989 album "The Long Shot". K Siebenbergovi se přidali jeho spoluautorský partner Dennis O'Donnell, Mark Hart, Brad Cole, John Helliwell, Marty Walsh a znovu Scott Gorham na kytaru.

V této kapele si Siebenberga všimli dva skladatelé pro Supertramp a byl pozván, aby si přišel zahrát s kapelou, aby zjistili, jestli by se k nim hodil. Poté, co několikrát jamoval s ostatními členy, byl Bob požádán, aby se stal členem kapely. Protože se mu nejen jejich hudba líbila, ale i pracovní postoj a ambice, vysvětlil Siebenberg, když jejich nabídku přijal. Oficiálně se k Supertramp připojil v roce 1973 a hrál s nimi až do jejich posledního turné v roce 2012. V roce 2015 měli vyrazit na turné znovu, ale poté, co jeden z členů kapely vážně onemocněl, museli bohužel turné zrušit.

Siebenberg vydal v roce 1985 sólové album s názvem "Giants In Our Own Room" (pod jménem "Siebenberg"), kde zpívá v polovině písní a také hraje na klávesy a bicí. K Siebenbergovi se na této desce přidali Scott Gorham ze slavných Thin Lizzy (Gorham byl Siebenbergův švagr v letech 1969 až 2000), Steve Farris z Mr.Mister, bubeník Procol Harum B.J. Wilson, který hrál v poslední skladbě, baskytarista Kerry Hatch z Oingo Boingo, a kolega z kapely Supertramp John Helliwell. Starý přítel, Derek Beauchemin, se připojil, aby se podílel na psaní a hrou na klávesy. V roce 1989 složil Siebenberg původní hudbu pro videohru "Space Quest III: The Pirates of Pestulon" společnosti Sierra On-line.

Vzhledem k tomu, že Supertramp prodlužovali dobu mezi projekty, Siebenberg se rozhodl, že chce svou rodinu přemístit z Los Angeles a v roce 1986 se přestěhoval do Oakhurstu. Protože se tam hrál baseball na střední škole a pocházel z baseballové rodiny, rozhodl se, že se chce věnovat trénování. Začal tím, že v roce 1983 trénoval teeballový tým svého syna, a když se přestěhoval do Oakhurstu, začal trénovat malý ligový tým, poté přešel do seniorského týmu malé ligy. V roce 1988 trénoval tým JV na Yosemitské střední škole. "Koučování bylo něco, u čehi jsem zjistil, že mi pomohlo pocítit, že trávím čas smysluplně. Bavilo mě pracovat se studenty-sportovci a doufal jsem, že budu mít pozitivní vliv na životy mladých lidí", vysvětlil. "Pokračoval jsem v koučování v Yosemite jako asistent univerzity a hlavní trenér, dokud mě trenér Darrah nakonec nepřesvědčil, abych přišel do Minarets, a byla to omlazující zkušenost". Siebenbergova přítomnost přispěla k úspěchu univerzitního baseballového týmu Minarets.

Dnes Siebenberg a jeho manželka Gayle žijí v Ahwahnee v Kalifornii. "Tam, kde bydlím, je mimo město a klid. Pěkný výhled a jezírko před domem, do kterého chodí lovit několik hráčů z Minarets Baseball. Tato horská oblast je ke mně velmi laskavá od té doby, co jsme se sem přistěhovali v roce 1986. Líbí se mi prostředí a blízkost věcí, které mám rád." Má syna Jesseho, který je také hudebníkem a hráčem baseballu, a který už má dva vlastní malé chlapce, kteří všichni žijí v Ojai v Kalifornii. Siebenberg má také dceru Victorii, která je profesionální grafickou designérkou a s manželem vlastní a provozuje malé vinařství. Sami mají tři dcery a nedávno i chlapečka. Žijí v Templeton v Kalifornii.

Členové John Helliwell
(celým jménem John Anthony Helliwell)
(také jako John Anthony)
(narozen 15. února 1945, Todmorden, West Riding of Yorkshire, England)
Saxophones, Woodwinds, Keyboards, Backing Vocals


John je britský hudebník, saxofonista a příležitostný klávesista, hráč na dechové nástroje a doprovodný zpěvák rockové skupiny Supertramp. Sloužil také jako MC během koncertů kapely, mezi písněmi mluvil s publikem a dělal s ním vtipy. Působil také v kapelách Creme Anglaise, Man Doki Soulmates, Paul Wertico, John Helliwell Project a The Alan Bown Set.

John Helliwell se narodil do hudební rodiny v yorkshirském městě Todmorden pouhé 4 měsíce po dalším slavném hudebním rodáku z Todmorden, Keithu Emersonovi, budoucím čzakladatali Emerson, Lake & Palmer. Hudebnímu vlivu byl vystaven v domě Helliwell prakticky okamžité. Rodinní příslušníci byli zapojeni do všech typů hudby od kostela po místní produkce Gilberta a Sullivana. Johnovi rodiče řádně zajistili, aby jejich mladý hoch dostal obvyklé dětské lekce hry na klavír a zobcovou flétnu, ale žádný z těchto hudebních podnětů se pro něj neukázal jako příliš inspirativní a bylo ponecháno na sbírce jazzových nahrávek rodinného přítele, aby našeho malého hrdinu přiměla, aby začal vyhledávat klarinet.

Celá 50. léta v Anglii po druhé světové válce byla těžká. Aby dosáhl svého cíle, musel vážně šetřit své kapesné. O dva roky později, o patnáct liber chudší, se stal hrdým majitelem klarinetu a okamžitě se připojil k Todmorden Symphony Orchestra, když byl sotva teenager. Jeho hudební zájmy se v té době stále více přikláněly k jazzu a v 15 letech utratil dalších 35 liber za alt saxofon a začal hrát s několika školními skupinami včetně TGS5 (Todmorden Grammar School Five), kterou založil. Skupina byla rychle zakázána, když učitelé měli námitky proti "skandálnímu" textovému obsahu. Život v Yorkshiru zahrnoval i obvyklé dětské žerty a dobrodružství s jeho vrstevníky. Během jedné zimy (asi 1962/1963) způsobila mimořádně chladná rána zalednění všech místních vodních toků. John a jeho nejlepší kamarád se rozhodli, že si zahrají na (zamrzlé) řece. Led však povolil pod naším mladým saxofonistou, který řádně zapadl a protože nemohl plavat, musel ho vytáhnout jeho kamarád. Oba zůstávají pevnými přáteli dodnes. Zdá se, že John si stejně jako mnoho úspěšných umělců vizualizoval svou budoucí cestu v hudbě již od útlého věku. Ve školní eseji ze středního věku sebevědomě předpověděl budoucí kariéru dlouhovlasého a vousatého jazzového hudebníka na turné.

Během následujících tří let pokračoval Helliwell ve hře a studiu na maturitní zkoušku (úroveň A). Původně chtěl studovat hudbu na Royal College of Music, ale v 18 a po dokončení studií si našel v srpnu 1963 práci v Birminghamu jako začínající počítačový programátor pro ICL, tehdy největší britskou počítačovou firmu. Hudba byla stále důležitou součástí jeho života a ve volném čase hrál v řadě místních tanečních a bluesových kapel. V Birminghamu se v té době začala objevovat velmi vzrušující směs hudebníků, včetně klíčových budoucích členů Traffic, ELO a Moody Blues, z nichž všichni zkřížili cestu mladému Helliwellovi.

Johnovou první skutečnou zkušeností s hraním v bluesově ovlivněné kapele byl amatérský Jugs O'Henry, ke kterému se připojil v květnu 1965, ale když Jugs oznámili svůj záměr stát se profesionální, John se rozhodl zkusit štěstí také a přesunul se s kapelou na jih do londýnské základny a otočil se zády ke světu počítačů. Počet rezervací koncertů rychle a nečekaně ubýval, takže následující rok bez kapely a bez práce byl John nucen podat inzerát v Melody Makeru "Máte saxofon, budete cestovat". Naštěstí mu švédská počítačová firma současně nabídla místo, ale místo toho se uchýlil k jiné hudební práci a nahradil Davida Greena v The Alan Bown Set mark II v únoru 1966.

Alan Bown byl trumpetista a jeho na tehdejší dobu odvážná vize míchání lesních rohů s rockem se rychle začala vyplácet. Tentýž měsíc Bournemouth Times zveřejnily o kapele funkci a o pouhé tři měsíce později v říjnu John (nebo spíše John Anthony, jak byl profesionálně znám) vystřihl svůj první singl s kapelou "Emergency 999" s prosincovým pokračováním "Headline News". První album "Outward-Alan Bown" následovalo v dubnu 1967.

V té době už byly ve výhledu další významné koncerty. V srpnu hráli na Windsorském jazzovém a bluesovém festivalu po boku umělců jako Cream, v říjnu vydali další singl "Toyland" a tentýž měsíc hráli v klubu Marquee v Londýně. Název kapely byl přibližně tentokrát zkrácen na The Alan Bown. Návštěvnost koncertů rostla spolu s doprovodnými rock'n rollovými riziky. Jen dva dny před Vánocemi byla krev Helliwella prolita, když se kapela zapojila do obrovské barové rvačky v Derehamu...

V červenci 1968 skupina vystoupila v jedné z nejmódnějších britských TV hudebních show té doby, "Simon Dee Show", také se dostala do londýnské Royal Albert Hall na show, která zahrnovala i Joe Cockera a Bonzo Dog Doo-Dah. Kromě toho BDDB nakonec nahrálo skladbu "Little Sir Echo", kterou se John občas rozhodl hrát na svých budoucích sólových "hostujících" výstupech se Supertramp. Bylo vydáno druhé album "Second album" a John pokračoval v dalších čtyřech letech s The Alan Bown. Album z roku 1971 "The Alan Bown Stretching Out" obsahovalo dosud jedinou skladbu Helliwella "Turning Point". V posledních letech došlo k řadě personálních změn, v neposlední řadě v roce 1969 připojením zesnulého Roberta Palmera jako nového zpěváka. Dougie Thomson nastoupil na baskytaru na posledních šest měsíců života kapely.

V březnu 1972 se Alan Bown rozpadli a nechali 27-letého Helliwella znovu hledat nové hudební těleso. Dougie a John mezitím navázali pevné přátelství a oba se pokusili založit novou kapelu Wizard (neplést s kapelou Roye Wooda). Jejich počin měl krátké trvání a oba (už ženatí) muži se museli uchýlit k tomu, aby přijali jakoukoli hudební práci, kterou mohli. John byl v příšerné situaci, kdy se také musel vypořádat s daňovým vyúčtováním po splatnosti, což je výsledek záměny při hraní s The Alan Bown. Našel si denní práci v čistírně, ale také musel po večerech hrát v klubech, hospodách a dokonce i ve špinavých striptýzových podnicích v Londýně až do pozdních ranních hodin a spát, kdykoli to šlo, dokud nebyl zaplacen daňový účet. V této době se Dougie spojil s přežívajícími Supertramp a mezitím John, se splacenými daněmi, absolvoval turné po UK, pak odjel do Německa a neochotně nechal svou ženu Christine v Anglii. Práce zahrnovala hraní na různých amerických leteckých základnách, ale po pouhých několika měsících (srpen 1973) byl John rád, že se vrátil ke své rodině zpět do Blighty.

Jen pár týdnů po Johnově návratu se Dougie znovu ozval a pozval jej neformálně na zkoušku se Supertramp. Všichni si byli vědomi jeho značné hudební zdatnosti díky skutečnosti, že Supertramp i The Alan Bown spolu občas hráli na stejném pódiu, ale zdá se, že jeho trvalé zařazení do kapely bylo zajištěno jeho rovnocenným talentem ve vyprávění vtipů. Říká se, že prolomil ledy se svými budoucími spoluhráči tím, že vyprávěl jeden ze svých mnoha vtipů. John se připojil ke kapele a byl okamžitě ohromen. Hned první den pracovali na řadě písní, které se nakonec dostaly jako skladby na album "Crime Of The Century". Kapela na tom nebyla valně, a tak mimo zkoušení pracoval jako obsluha benzínové pumpy, než se uchýlil vyrazit na turné se soulovým zpěvákem Jimmym Ruffinem.

Teprve s dostatečným počtem nahraných demo skladeb Supertramp, A&M dali přednost nahrání třetího alba a v listopadu 1973 se John a Christine odstěhovali z Londýna, aby se připojili ke zbytku kapely a jejich rodinám, aby mohli žít společně v izolované chatě Somerset "Southcombe Farm". O tři měsíce později bylo "Crime Of The Century" připraveno k nahrání a Helliwellovi se přemístili zpět do Maidenhead mimo Londýn. John začal nahrávat skladby ve studiích Trident v lednu 1974, včetně singlu "Land Ho/Summer Romance", který byl následně remixován a vydán v únoru těsně poté, co John dosáhl 29 let. První oficiální veřejné vystoupení Helliwella se Supertramp bylo v březnu 1974 v Queens Clubu ve Westcliffu. John vyrazil v říjnu se Supertramp mk. III na jejich první turné po Velké Británii, které skončilo těsně před Vánocemi roku 1974, kdy byli na 4. místě britské hitparády. John nepochybně využil několik drahocenných týdnů pauzy s Christine během prázdninového období, ale v novém roce na konci ledna 1975 byl opět na cestách ve Velké Británii se Supertramp. Turné ukončili jen několik dnů předtím, než John dovršil 30 let, pak zamířili do Francie na jednorázovou únorovou show v klubu Bataclan, vystoupení popsané v poznámkách na přebalu "Paris".

Supertramp se zaměřil na vzdálenější země a v dubnu 1975 se John ocitl vůbec na první americké show Supertramp v Milwaukee. Christine zůstala v Anglii a tentýž měsíc porodila páru první dítě, Charles Louis, a to v noci, kdy Supertramp vystupovali v St. Louis Missouri. Po odehrání dalších amerických a kanadských koncertů se členové kapely ocitli na západním pobřeží a byli schopni zapustit tam nějaké kořeny a pronajali si ubytování v oblasti Venice Beach mimo LA. John se Supertramp se krátce vrátili do nahrávacího studia v LA v létě 1975, aby začali pracovat na jeho druhém albu s kapelou. Před návratem domů do Londýna a podzimním dokončením prací budoucího alba na tom, co by se stalo "Crisis? What Crisis?". Po vydání singlu "Lady" se Supertramp vrátili v listopadu 1975 na britské turné, které se shodovalo s vydáním alba. Po krátkém vánočním oddechu v lednu opět vyjeli, tentokrát na evropské turné. Turné skončilo triumfálně vyprodanou show Royal Albert Hall, na kterém John shromážděnému 6000 davu oznámil narození Jesse Siebenberga.

Kapela se během té doby rozhodla, že bude pracovat ve Státech, a to s úmyslem přesídlit se natrvalo na západní pobřeží. John a Christine rozprodali svůj domov a kapela se vydala na celosvětové turné k novému albu. John strávil několik dalších měsíců na turné po Severní Americe a v květnu s kapelou zamířil do Japonska, poté do Austrálie a na Nový Zéland. Po létě bez vystupování nastal opět čas, aby John začal pracovat na svém třetím albu se Supertramp se zkouškami začátkem podzimu 1976. Nahrávání poté probíhalo v Coloradských Caribou Studios a bylo dokončeno týden před Vánocemi 1976.

John oslavil své 32. narozeniny jen několik týdnů před vydáním "Even In The Quietest Moments" a zahájením doprovodného celosvětového turné v Kanadě. Když kapela postupovala napříč Severní Amerikou, John byl požádán producentem Tonim Viscontim, aby si udělal čas v Torontu na nahrání dvou skladeb se švagrem Boba Siebenberga, Scottem Gorhamem a jeho kapelou Thin Lizzy, které zahrnovaly hitový singl "Dancin’ in the Moonlight". John dokončil vystoupení se Supertramp v USA a poté se koncem srpna 1977 setkal s Thin Lizzy v Londýně, aby se s nimi živě objevil v televizní show BBV "Top of the Pops". O několik dní později už Supertramp odjel do Dánska, aby zahájili evropské turné, které je přivedlo do Spojeného království v polovině října 1977. Kapela dorazila do Londýna 10. listopadu 1977, aby ukončila turné a toho večera natočila některé ze svých nejznámějších záběrů živé kapely v St. Mary’s College.

V březnu 1978 byli hoši zpátky v tvrdě práci na dalším albu v Rickově kalifornském domě. Následující měsíc si vzali zkušební prostor ve studiu Burbank v LA a pojmenovali ho podle anglické chaty, kde před pěti a půl lety poprvé dali dohromady COTC. Přemístění do LA's Village Recorders následovalo jen o několik týdnů později a nahrávání "Breakfast In America" začalo ve Studiu B. Nahrávání "Breakfast In America" skončilo na konci roku 1978. Design obalu alba byl doplněn o fotografii kapely na zadní straně. S vydáním alba v březnu '79 nastal čas, aby se John znovu vydal na cestu. Severoamerické turné začalo v St. Louis a pokračovalo v Severní Americe až do poloviny srpna 1979. Evropské turné je přivedlo do Paříže 29. listopadu 1979 na legendární nahrávání a natáčení show, která bude vydána jako dvojité živé album "Paris".

Práce na albu "…Famous Last Words…" zabrala většinu roku 1982. Těsně před jeho vydáním v říjnu John hostoval v "The Late Show" Davida Lettermana a poté byl v listopadu vyslán na sólovou celosvětovou propagační akci pro nadcházející singly alba. V Londýně jej "Newsbeat" BBC Radio 1 dostihl a zeptal se ho, jestli někdy udělal standardní rock’n rollovou věc, jakou je zničení jeho hotelového pokoje. John je ujistil, že se to nikdy nestalo, ale následně dodal: "Ale jednou jsme hodili mrtvou rybu na střechu velvyslancova auta!"

Práce na albu "…Famous Last Words…" zabrala většinu roku 1982. Před svým odjezdem ze Států se John podílel na natáčení videa pro oba singly z alba. Druhý "My Kind Of Lady" měl atmosféru 50. let a vyžadoval, aby si John a ostatní oholili své typické vousy. Našel si také čas na natáčení úvodů k hudebnímu dokumentu "Les Enfants du Rock" pro evropskou TV, která jej ztvárnila jako moderátora televizního studia. John si sbalil kufry na další turné, kde na začátku června 1983 odehrál první z mnoha show Supertramp ve Švédsku. Dne 24. června 1983 zahrál před asi 80 až 85 tisíci diváky v Parc de Seaux v Paříži, což bylo v té době největší publikum, které se kdy na koncertě sešlo.


O pouhých pět dní později, 29. června 1983, turné dorazilo do londýnského Earl’s Court. Jeden článek z britského tisku z té doby popisuje Johna jako "vysokého, vousatého a zcela určitě nejhubenějšího 38-letého rockera. Je také vlastníkem záviděníhodného opálení". Kapela se dostala do hlavního města právě včas na finále mužského tenisu ve Wimbledonu, akci, na kterou se Johnovi a několika dalším podařilo sehnat lístky. John McEnroe, v té době jedna z top světových tenisových hvězd, byl zjevně také fanouškem Supertramp a objevil se v první řadě na jedné z londýnských show. John na něj s potěšením ukázal davu a z pódia mu "naservíroval" imaginární tenisový míček. V srpnu začala severoamerická část turné, která skončila 25. září 1983 v Irvine Meadows v Kalifornii. Mělo to být poslední vystoupení Rogera Hodgsona s kapelou – byl to John, kdo mu na pódiu předal zlaté hodinky s nápisem.

Nová fáze Johnova života se Supertramp začala po Rogerově odchodu. Od této chvíle byl Rick Davies jediným autorem. V polovině roku 1984 se on a zbývající členové kapely znovu sešli, aby s nimi začali pracovat na Johnově sedmém albu "Brother Where You Bound". Přebal obsahuje barevné obrysy opice až humanoida na bílém pozadí. V kapele se stalo "in" vtipem identifikovat, která úroveň evoluce odpovídá kterému hudebníkovi. John tvrdí, že je samozřejmě na pravé straně jako plně vyvinutý člověk.

V květnu 1985 se kapela a obrovské množství reportérů sešli v Paříži a odjeli luxusním "Orient Expressem" do Vídně s cílem zúčastnit se premiéry velmi ambiciózního filmu "Brother", který natočil Rene Daalder. Podle všeho víno teklo proudem a všichni se dobře bavili – a tak by také měli, přičemž vstupenky stojí "pouhých" 600 dolarů na hlavu. John a Rick zabavili klavír v obýváku a hráli až do ranních hodin k poplachu všech strašně nóbl, usazených starších párů na palubě.

Koncem září 1985 následovalo další období, kdy Helliwell vyjížděl na cesty, a turné začali na západě v St. John Newfoundland. V únoru byla kapela v Evropě. Jen tři dny po Johnových 41. narozeninách se stal podruhé otcem. Jeho druhý syn William se narodil doma v Santa Monice, zatímco John byl uprostřed turné. V březnu 1986 se však znovu dostal do Londýna a tentokrát se k němu mohla připojit jeho rodina. Kapela vystoupila v Royal Albert Hall na pomoc Prince's Trust před princem Charlesem a princeznou Dianou. Starší Helliwellův syn, Charles, byl požádán, aby s nimi seděl v Royal Box. Diana vždy prohlašovala, že je velkým fanouškem Supertramp a Charles Helliwell musel oba členy královské rodiny představit v zákulisí kapely před vystoupením.

V roce 1987 hrál Helliwell na albu Pink Floyd "A Momentary Lapse Of Reason", jeho jméno bylo chybně napsáno jako "Halliwell". To bylo poté, co kytarista Pink Floyd David Gilmour hrál na albu Supertramp "Brother Where You Bound". Helliwell také hrál na albu "Positif" francouzského zpěváka Jean-Jacquese Goldmana z roku 1985 a klarinet na albu "Shortstop" Sary Hickman z roku 1990.

V roce 1987 John a Supertramp nahráli "Free As A Bird", experimentálnější album, které si pohrávalo s moderní technologií. Volně prohlašuje, že to možná nebyl jejich nejlepší nápad, ale zpětný pohled je úžasná věc. Po vydání alba na podzim téhož roku měl John Vánoce se svou rodinou a pak v novém roce odletěl na jih do Ria de Janeira na zahájení "World Migration Tour", které nakonec skončilo v květnu 1988 v londýnské Royal Albert Hall. Konec 80. let znamenal pro kapelu začátek období spánku.

Po hudební stránce se zjevným klidem u Supertramp začal John uvažovat o studiu hudebního oboru. Věděl, že by chtěl studovat na Royal Northern College of Music v Manchesteru, a to mohlo být jedním z rozhodnutí rodiny přestěhovat se zpět do Yorkshire někdy na začátku 90. let. Nicméně zůstal v kontaktu se všemi svými kamarády ze Supertramp včetně Rogera Hodgsona, a když jej Roger požádal, aby vyrazil na cestu do Ameriky na mini sérii koncertů, ochotně přijal. Skupina "Rites of Passage" odehrála v létě 1996 několik kalifornských koncertů. Poslední datum (2. srpna v Nevada City) bylo nahráno živě a vydáno jako CD "Rites of Passage".

Nové album Supertramp "Some Things Never Change" se zrodilo v roce 1996. Na obzoru se však rýsoval velmi velký zádrhel. John už žil zpátky v Anglii a studoval v Manchesteru. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by jej to zaměstnat na celý následující rok, který si Rick vyhradil na nové turné Supertramp. Po dlouhém sebepřemítání se nejstarší student na svém kurzu, 51-letý John, rozhodl prozatím odložit svůj titul a vrátit se na turné. Turné "It’s About Time" bylo oznámeno na konci roku 1996, kdy se objevila nová sestava Supertramp. John a ostatní zahájili své turné po Evropě v dubnu a do Severní Ameriky dorazili v polovině července.

Dne 9. dubna 1997 byli John, Rick a Bob oceněni francouzskou vládou medailí „Chevalier de l’ordre des Arts et Lettres“. Tato zelenobílá medaile je jednou z nejvýznamnějších kulturních cen v zemi a je měřítkem toho, jak vysoce si Francouzi váží Supertramp.

Turné se vrátilo zpět do Evropy v září 1997 a vyprodalo dalších pět po sobě jdoucích večerů v The Royal Albert Hall. John se ujal své obvyklé role MC a liboval si ve svém intru k "Take The Long Way Home", které obsahovalo předstírané bezpečnostní oznámení, které publiku informovalo o dopravních zácpách nebo odklonech všude kolem místa konání. Samozřejmě v polovině cesty se objevila obří "mluvící hlava" Helliwella, která shlížela na pódium z obrazovky videa. V klasickém okamžiku si John promluvil se svým alter egem, virtuální obraz se na něj podíval a řekl: "Johne. Poslouchej – vše, co jim musíte říct, je, dámy a pánové, až půjdete dnes večer domů, udělejte si dlouhou... cestu... domů". Vždy nadaný MC na tomto turné rozhodně překonal sám sebe, většinu nocí vystupoval ve stříbrném obleku Johna Paula Gautiera. Na konci turné se John vrátil zpět do Yorkshiru k domovu a rodině. Jeho koncertní vystoupení bylo znovu zachováno pro potomky v následujícím roce vydáním živého dvojalba "It Was The Best of Times“, které bylo nahráno v Londýně předchozího 19. a 20. září.

Ke konci roku 1999 si udělal čas na cestu do Manchesteru, aby se setkal s Timem „TJ“ Tjernlundem, americkým historikem Supertramp a kompilátorem „časové linie“ kapely, odkud bylo získáno mnoho dat citovaných v tomto životopise. Tim a John strávili odpoledne snahou zařadit nějakou chronologii ke všem faktům a číslům, které TJ za ta léta shromáždil.

V roce 2001 Rick Davies vyzval Johna a ostatní, aby nahráli své první album nového tisíciletí nazvané "Slow Motion". Tentokrát byl Johnovi a jeho kolegům předložen téměř hotový koncept. Rick v počinu téměř "sólového alba" stvořil album sám a nyní každému hudebníkovi předal podrobná dema, ze kterých každý mohl pracovat. Většina z toho měla své místo, ale v rádiovém intervalu se John trochu zasmál nad záhadně vykopanou skladbou nazvanou "Flight 29". Ta se, kromě nešťastného názvu vzhledem k tragédii z 11. září, setkala s poněkud vlažnou odezvou od různých hudebníků, když to slyšeli.

"Slow Motion" se dostalo do obchodů začátkem roku 2002. John odletěl do Paříže, aby se s ostatními setkal na zkouškách na několik týdnů, než příští měsíc zahájí turné ve Španělsku. Bylo to na barcelonském olympijském stadionu 28. dubna 2002, kdy John hrdě ve španělštině oznámil shromážděnému davu 15 000 lidí, že se právě stal dědečkem ("Hoy he sido abuelo"). Jeho první vnuk, Edgar Helliwell, se narodil na Novém Zélandu. Očividně potěšen upadl na pódiu a předstíral, že se kolébá na vycházkové holi. Mark Hart se připojil k jeho oslavám tím, že nahradil "Děda Johna Helliwella" v místě, kde by normálně zpíval "Mr. John Helliwell" během "The Logical Song".

Po turné "One More For The Road“ v roce 2002 byly pro Johna v novém tisíciletí připraveny další hudební projekty. Francouzský hudebník Alan Simon požádal Johna, Boba, Jesseho a Andrewa Hodgsona, aby zahráli na albu "Gaia", které vyšlo v roce 2003. V roce 2004 přispěl hrou na saxofon na albu Simona Apple "River To The Sea", podobně jako klarinetem k písni The Pineapple Thief "Fend For Yourself" z jejich alba "Your Wilderness", které vyšlo v roce 2016.

Helliwell stál v čele skupiny Super Big Tramp Band, což je jazzový big band složený z trubek, pozounů, saxofonů a rytmické sekce. Hraje verze melodií Supertramp, aranžované členy kapely, bez zpěvu, ale s Helliwellem jako hlavním sólistou. Skupina poprvé hrála v Manchesteru v červnu 2013. V roce 2019 kapela hrála v květnu na Manchester Jazz Festival a později v roce měla hrát v Hullu a Hamburku.

V říjnu 2020 Helliwell vydal "Ever Open Door", album balad s Helliwellem na saxofon a klarinet, se smyčcovým kvartetem a Hammondovými varhanami.

Členové Gabe Dixon
(Narozen 7. prosince 1977, Shelbyville, Tennessee, U.S.)
Keyboards, Tambourine, Vocals


Gabe Dixon je americký hudebník. Dixon začal svou kariéru v country kapele Six Shooter se sídlem v Nashvillu. V letech 1998 až 2010 byl zpěvákem The Gabe Dixon Band. Od rozpadu kapely působil Dixon jako sólový umělec. Vydal dvě studiová alba "One Spark" (2011) a "Turns To Gold" (2016) a jedno živé album "Live In Boston" (2017). Je také zakladatelem labelu Rolling Ball Records. Od roku 2019 byl Dixon na turné s Tedeschi Trucks Band. Toto turné mělo pokračovat v roce 2020, ale bylo odloženo na rok 2021 kvůli COVID-19. Dixon od té doby vydal tři singly v roce 2020 "Smoke Clears", "Bend The Curve" a "New Year Just With You", nové album má vyjít v roce 2021.

Dixon se narodil a vyrůstal v Tennessee a na klávesy začal hrát profesionálně ještě předtím, než začal chodit na střední školu. Jako teenagera jste jej obvykle mohli najít, jak tahá své varhany Hammond B3 do a z nashvillských nočních klubů, na které nebyl ani dost starý, do kterých mohl legálně vstoupit. Když mu bylo 18 let, zamířil na Floridu studovat klasický klavír na University of Miami. Gabe Dixon začal brzy studovat klavír ovlivněný Billym Joelem a Eltonem Johnem. Během studií na University of Miami v roce 1998 založil čtyřčlennou kapelu The Gabe Dixon Band po boku tehdejšího spolubydlícího bubeníka Jano Rixe (později proslavil jako člen The Wood Brothers), baskytaristy Winstona Harrisona a altsaxofonisty Chandlera Webbera. Gabe začal psát písně se stejným zaměřením a vášní jako pro dříve vyhrazenou pro svou virtuózní práci na klávesy. Spolupracoval s producentem/inženýrem Eddiem Kramerem na nezávislém vydání jejich debutového alba "More Than It Would Seem". Po absolvování University of Miami se kapela přestěhovala do New Yorku a podepsal smlouvu s Reprise od Davida Kahne.

Po promoci Dixon a kapela uzavřeli smlouvu s velkým vydavatelstvím a začali vydávat řadu uznávaných alb, která jim pomohla získat TV vystoupení na Jimmy Kimmel Live a The Late Show, festivalové sloty všude od Bonnaroo po High Sierra a širokou kritickou chválu. Po cestě se Dixon také přistihl, že slouží jako najatá zbraň pro některé z největších jmen moderní hudby.

Dixon hrál na klávesy a zpíval doprovodné vokály na albu Paula McCartneyho z roku 2001 "Driving Rain". Dixon také vystoupil živě s McCartneym na Concert For New York City, v rámci benefice k 11. září. McCartney nabídl Dixonovi možnost připojit se k jeho světovému turné, ale Dixon odřekl kvůli svým plánům na nové album. Dixon hrál na klávesy a kalimbu s Loggins & Messina na jejich "Live: Sittin' In Again at the Santa Barbara Bowl", který byl zaznamenán a vydán na CD a DVD v roce 2005.

Skupina vydala svůj debut "On A Rolling Ball" v roce 2002. O tři roky později vydali EP "Live At World Cafe", které obsahovalo píseň "All Will Be Well", která byla uvedena v promo pro NBC show Conviction. Po EP ""Live At World Cafe" podepsala kapela smlouvu s Fantasy Records a v srpnu 2008 vydala "The Gabe Dixon Band". V roce 2008 kapela absolvovala turné po Spojených státech. "Find My Way" byla úvodní skladba k filmu The Proposal v roce 2009, v němž hrají Sandra Bullock a Ryan Reynolds. Kapela ukončila činnost v roce 2010, když se Gabe Dixon rozhodl pokračovat dále sólově.

V roce 2010 jej Supertramp pozvali, aby se připojil k jejich koncertní sestavě, se kterou působil až do roku 2011. Dixon vydal své první sólové album "One Spark" 23. srpna 2011 u Concord Bicycle Music. Album produkoval Marshall Altman a obsahuje duet s Alison Krauss s názvem "Even The Rain". Madi Diaz a James Walsh také propůjčili své hlasy v písních "Burn For You" a "I Can See You Shine". Založil také vlastní nahrávací společnost Rolling Ball Records.

Dne 8. dubna 2016 vydal Dixon své druhé sólové album "Turns To Gold" na svém vlastním labelu Rolling Ball Records. Album produkoval Paul Moak a obsahuje duet s Natalie Prass s názvem "The Way To Love Me". V minulosti Gabe hrál především na klavír. Nicméně, na "Turns to Gold" provedl všechny skladby kromě jedné na pianino. Tato volba přinesla jinou energii. On a hudebníci, včetně Jano Rixe na bicí (The Gabe Dixon Band, The Wood Brothers), Viktora Krausse na baskytaru (Lyle Lovett) a Krise Donegana na kytaru (Cam), nastříhali všechno na analogovou pásku bez kliknutí. Album také obsahuje vokální výkony Jasona Eskridge, Garrisona Starra a Bootse Ottestada. Mastering provedl Brad Blackwood v Euphonics Mastering.

Skladba "All Will Be Well" byla uvedena ve čtvrté sérii TV show Parks and Recreation. Další skladba "Till You're Gone" byla využita na výstavách obchodních domů Bose. Gabe vystoupil dvakrát v Jimmy Kimmel Live! a také v The Late Late Show s Craigem Fergusonem.

Během jeho kariéry si Gabeova talentu všimlo a podpořilo mnoho dalších významných umělců. Má za sebou vedlejší koncerty jako klávesista a zpěvák pro Paula McCartneyho, Alison Krauss & Union Station, O.A.R. a Supertramp, a v poslední době Tedeschi Trucks Band.

Členové Cliff Hugo
(celým jménem Clifford Clyde Hugo)
(Narozen 23. dubna 1951, Glendale, California, United States)
Bass


Cliff je americký hudebník a je znám jako baskytarista art rockové kapely Supertramp. Hrál na třech albech Supertramp. Hugo pracoval s kolegou ze Supertramp Carlem Verheyenem v Carl Verheyen Band v letech 1997-2008.

Cliff Hugo se narodil a vyrostl v jižní Kalifornii a v současnosti je baskytaristou legendárního Supertramp. Považuje se za celoživotního cestovatele, studenta a ctitele hudby světa. Cítí se oduševněle propojený a pohodlně hrát s brazilskými velikány, francouzskými balady, jamajskými rastafariány, stejně jako s novými vzrušujícími rapovými talenty a úctyhodnými rockovými a jazzovými velikány.

Těsně po škole v roce 1975 byl Cliff požádán, aby nahrával a vydal se na turné s jedním ze svých idolů, Rayem Charlesem, který hrál ve slavné "Oh What a Beautiful Morning". Jako člen kapely Raye Charlese procestoval celý svět. Poté se usadil v LA a začal spolupracovat s Melissou Manchester a nahrával s takovými umělci jako Solomon Burke, Jeff Golub, Tevin Campbell, Mike Love, Manhattan Transfer, Tim Finn, Mark Hart, Willie & Lobo, Jeremy Wall, Julie Christianson a Peppino D'Agostino. Cliff také propůjčil svůj talent více než 1000 reklamních znělek a stovkám filmových a TV skladeb. Je jednou třetinou Carl Verheyen Tria a také hraje pro Paula Williamse.

Hugo spolupracoval jako session hudebník pro jiné hudební projekty a umělce, jako jsou Rick Braun, Moacir Santos, Richard Elliot, Dan Hicks, Chris O'Connel, Mel Martin a bývalý zpěvák US Navy Seal, skladatel, hráč na foukací harmoniku, Curt Campbell, album The Eclectic Beast Band "Liquid Smoke", vydané v roce 2018.

V roce 2012 se Hugo objevil na reunionovém albu The Beach Boys "That's Why God Made The Radio".

Členové Jesse Siebenberg
(celým jménem Jesse Grey Siebenberg)
(narozen ***, London, England)
Vocals, Guitars, Percussion, Keyboards


Jessie je britský multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel a producent pocházející z Londýna, Anglie, Velká Británie. Je synem Boba Siebenberga.

Narodil se v Londýně do hudební rodiny, jeho otec je Bob Siebenberg, bubeník v Supertramp a Scott Gorham, kytarista v Thin Lizzy, byl švagr. Jesse se v raném věku pohyboval ve studiích a na cestách. Ve věku 12 let psal a nahrával svou vlastní hudbu a jakoukoliv na 2” kazetu v otcově domácím studiu a postupně se z něj stal multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel a producent.

Poté, co v letech 1994-1996 vystudoval Berklee College of Music, studoval filmovou hudbu, hudební produkci, inženýrství a kompozici. Ve věku 20 let se připojil ke kapele Supertramp a hrál na pódiu na klávesy, kytary, perkuse a zpíval, objevil se i na všech následujících studiových a živých albech.

Jesse nahrával, koncertoval a/nebo vystupoval na národní i mezinárodní úrovni s takovými veličinami jako Lady Gaga, Lukas Nelson and Promise of the Real, A Fine Frenzy, Lissie, Kenny Loggins, Jimmy Messina, Justin Hayward, Billy Preston a dalšími, když hrál na bicí, baskytaru, klávesy, pedálové steel, lap steel, elektrické i akustické kytary a jako zpěvák. Účinkoval v pořadech osobností jako jsou Stephen Colbert, Jay Leno, Conan, Jools Holland, Craig Ferguson, pořadech Good Morning America, The Early Show, CBS This Morning Saturday Sessions a mnoha dalších národních a mezinárodních TV propagacích. Spolupracoval s takovými producenty jako jsou Jay Messina (John Lennon, Miles Davis, Aerosmith), Bruce Robb (Mos Def, Macy Gray, Rod Stuart), Lukas Burton (Atomic Kitten, A Fine Frenzy, Dido) a John Alagia (Paul Simon, Dave Mathews, John Mayer), z těch nejdůležitějších.

Jako producent spolupracoval s umělci jako Kenny Loggins, Lissie, Timmy Curran, Todd Hannigan a mnoha dalšími.

V roce 2007 vyšlo jeho debutové album "Undiscovery" pod hlavičkou Brotheryn Records. Jeho nové album s pracovním názvem „Wilderness City“ má vyjít začátkem nového roku.


Jesse spojil své síly s Toddem Hanniganem v roce 2002 v Brotheryn Studios v Ojai. Společně i odděleně produkovali mnoho projektů pod Brotheryn, stejně jako pracovali pro film a TV. Krátce před rokem 2002, při práci na posledním studiovém albu Supertramp, potkal Jesse inženýra Jasona Marianiho, který se nakonec stal třetím partnerem Brotheryn. Brotheryn Studios je nyní jedním z předních komerčních studií v širší oblasti Los Angeles. Tým získal svou první Grammy za nejlepší dlouhé hudební video pro "Big Easy Express" s Mumford and Sons, Edwardem Sharpem a Magnetic Zero a Old Crow Medicine Show. Nedávno Jesse spolu s legendárním producentem Peterem Asherem koprodukoval novou skupinu Kennyho Logginse Blue Sky Riders. Loggins a Siebeneberg v současné době koprodukují své čtvrté společné album (dětské), které by mělo vyjít v polovině roku. Nedávno se Jesse spojil s Lukasem Nelsonem a Promise of the Real ve studiu i naživo. Skupina také zabodovala a objevila se v režijním debutu Bradleyho Coopera a remaku "A Star Is Born" s Lady Gaga v hlavní roli, který vyšel v říjnu 2018. Podílel se také na hudbě pro filmy Pump! (2014) a Twin Peaks (2017).

Členové Lee Thornburg
(Narozen ***)
Trombone, Trumpet, Keyboards, Backing Vocals


Lee Thornburg je trumpetista, který hrál s mnoha umělci a také byl členem Supertramp a Tower of Power. Thornburg také hrál s Waynem Cochranem a C.C. Riders v 70. letech 20. století.

Po čtyřech letech na cestách s legendárním Waynem Cochranem a C.C. Riders a bez ohledu na svou touhu zůstat v Los Angeles v Kalifornii se Lee Thornburg ocitl na cestách s kapelou Nicolette Larson a poté s Lowellem Georgem (ex-Little Feat). Lowell George podpořil během krátkého turné George v červnu 1979 na podporu jeho alba "Thanks I'll Eat It Here". Turné bylo po dvou týdnech přerušeno Georgeovou smrtí.

Kromě toho Thornburg kobcertoval s Tomem Pettym, Aaronem Nevillem, Rayem Charlesem, Bonnie Raitt, Huey Lewis, Dwight Yoakam a Clint Black. V roce 1992 se připojil ke skupině Chicago kvůli show vydané na VHS kazetě s názvem "And the Band Played On", dočasně nahradil Lee Loughnane, jehož manželka měla dítě.

Thornburg je původní a zakládající člen blue-eyed soul band Jack Mack and the Heart Attack. Také aranžuje a vystupuje s Ettou James and the Roots Band.

K The Tonight Show Band se připojil v roce 2001. Dne 6. dubna 2006 hostitel Jay Leno nesprávně označil Matta Finderse (hráč na pozouny) jako hráče na trumpetu. Když se Catherine Keenerová zeptala, zeptala se Lena, kdo v kapele hrál na trubku. Kevin Eubanks se rozhodl neprodloužit smlouvu s Lee Thornburgem. V roce 2003 hrál na albu "Dekajaz Eclectikos", se skupinou se několikrát objevil v klubech v oblasti Los Angeles.

V roce 2008 hrál na albu Willyho DeVille "Pistola" a následující rok na "Air Surreal" od Elvise Schoenberga Orchester Surréal. V roce 2009 vystoupil Thornburg v The Royal Albert Hall v Londýně na posledním DVD vydání Joea Bonamassy. Hostoval také v malém městě Uvalde v Texasu, kde hrál s jazzovou kapelou Uvalde High School.

V roce 2010 složil a provedl poslední kadence Matta Bunsena "Ode to Mila Kunis". V březnu 2011 se znovu připojil k Tower of Power poté, co Mic Gillette opustil kapelu.

Členové Cassie Miller
(celým jménem Cassie Miller Thornburg)
(narozena ***, Anaheim, United States)
Vocals


Cassie Miller je americká jazzová zpěvačka a dlouholetá členka souvoru The Bill Elliot Swing Orchestra. V roce 2010 začala zpívat na koncertech doprovodný vokál s kapelou Supertramp. Je manželkou člena Superttramp Lee Thornburga a žijí v Burbank, California. Je také známa z působení v kapelách Harry James Orchestra, Red & the Red Hots, Bill Elliott Swing Orchestra, BK for Perry Como & Andy Williams.

Přirozená Cassie byla hvězdnou členkou školního sboru a hlavní zpěvačkou v divadelních produkcích po celou dobu svého působení na Anaheim High a Fremont Junior High. Nyní cestuje po světě a vystupuje pro tisíce diváků, přičemž se cestou zastavuje v Carnegie Hall, nahrávacích studiích, televizních a filmových scénách. Cassie nezapomněla na kořeny svého rodného města a vystoupila pro službu a vzpomínku z 11. září sponzorovanou městem Anaheim, aby si připomněla oběti teroristických útoků z 11. září, včetně třídy AHS Charlese "Chic" Burlingama, pilota letu č. 77 společnosti American Airlines, který byl unesen a narazil do Pentagonu.

Návrat domů, aby zpívala pro další publikum v Anaheimu, uzavřela Cassie úplný okruh v kariéře, která začala ihned po absolvování střední školy v Anaheimu v roce 1978, kdy se připojila k triu Knott’s Berry Sisters. Platila také své příspěvky za zpěv na výletních lodích a účinkování v různých show v Disneylandu a Tokiu Disneyland. Cassiein velký zlom nastal, když začala zpívat a koncertovat s Perry Como a Andy Williamsem. Stále považuje sdílení pódia s těmito legendárními zpěváky za vrchol kariéry a "splněný sen".

Cassie řekla, že svou silnou stránku našla, když v roce 1984 začala zpívat s místním big bandem na Long Beach. Tato zkušenost v ní podnítila lásku k éře swingu. Od té doby spolupracovala pohostinsky s mnoha kapelami a swingovými kapelami včetně orchestrů Harryho Jamese, Jimmyho Dorseyho, Glenna Millera a dalších.

Její turné v letech 2010-2011 bylo odklonem od žánru big band, kdy působila jako doprovodná zpěvačka pro Supertramp. Nedávno se vrátila z turné ve Francii, kde vystupovala pro 77 000 diváků.

Mezi další vrcholy kariéry patřilo vlastní sólové turné po jazzových klubech v zámoří, zpívání s Johnem Lithgow v Carnegie Hall a ocenění "Big Band Singer of the Year" na LA Music Awards. Její styl písní jí přinesl široké uznání od mnoha bavičů včetně Gregoryho Pecka, Jimmyho Stewarta, Placida Dominga, Jerryho Lewise a Lizy Minelli. Cassie se také objevila v reklamách takových společností, jako je IBM, Chrysler a další, které byly vysílány po celých USA a dalších částech světa.

Stále ji to přitahuje ke svým kořenům v Anaheimu a sdílí zajímavou část svého života. "Rodiče mě adoptovali, když mi bylo pár dní. Nakonec jsem našla své prarodiče a sourozence, jen abych zjistila, že můj praotec také šel na střední školu v Anaheimu a já jsem chodila na střední s jednou ze svých nevlastních sester, ale v té době jsem o tom nevěděla. Můj rodný otec a já jsme měli stejného hudebního režiséra Sheldona Disruda, který stále žije".

Členové

(Narozen ***)
Percussion


Tom je americký hudebník, rodák z Buffala, NY, kde získal titul na SUNY v hudební a politické vědě. V Buffalu byl zakládajícím členem kapely Spyro Gyra, hrál na jejich první desce, včetně hitu Shaker Song. Přestěhoval se do Los Angeles jako člen skvělé popové skupiny America a několik let s nimi koncertoval. Od té doby se Tom stal stálicí na studiové scéně L.A. Tom žije ve West Hills v Kalifornii.

Tom vystupoval nebo nahrával s mnoha umělci, včetně takových jako Joe Cocker, Supertramp, Tiny Turner, Keiko Matsui, The Rippingtons, Grant Geissman, Michael MacDonald, John Waite, Henry Mancini, Helen Reddy, Engelbert, Patti LaBelle, Monice, Rod Stewart, Michael Buble, Don Felder a jako člen různých domácích orchestrů by šlo vyjmenovat snad všechny velké hvězdy na scéně. Nedávno Tom vystupoval s kapelou Dennise Quaida, The Sharks, včetně TV a živých vystoupení po celém světě.

Tomova nahrávací kariéra zahrnovala nespočet filmových a TV soundtracků a znělek. Hrál na bicí na tři nejdelší televizní témata; Wheel of Fortune, Jeopardy a America’s Funniest Home Videos. Mezi další pořady patří Friends, MadMen, the Office atd. Tom je také členem interního orchestru vydavatelství Hal Leonard, které zahrnuje nahrávání nesčetných typů hudebních projektů pro celosvětovou distribuci. Některé z nich zahrnují živou nahrávku s Izzy Chait v Jazz Bakery, vystoupení s Katey Sagal, Vicki Lewis, Sharon Lawrence, Peter Gallagherem a dalšími v prezentaci Damn Yankees (Georgia Stitt MD).

Tom nedávno vystupoval živě v Carnegie hall v triu, které hrálo hudbu od tvůrce Family Guy Setha MacFarlanea. Nedávné projekty zahrnují nahrávacé session s Johnem Batdorfem, Robyn Spangler, Pat Marshall, Susan Egan a Georgia Stitt, Power Jazz, Emilio Palame, stejně jako obvyklá paleta práce na session, včetně Disney Tokyo Electric Parade a aktuální State Farm, a Miller lite kampaně.

Tom se nedávno znovu spojil s Helen Reddy a během několika příštích měsíců s ní vystupoval po celé zemi.

Členové Frank Farrell
(celým jménem Francis Anthony "Frank" Farrell)
(narozen 1947, Birminghamu, West Midlands, England,
zemřel 19. července 1997, London, England)
Bass, Keyboards, Backing Vocals


Frank Farrell byl britský rockový hudebník, hráč na baskytaru, zpěvák a skladatel narozený v Birminghamu v Anglii. V letech 1959 až 1963 navštěvoval St. Philip's Grammar School v Hagley Road, Edgbaston. Během třicetileté profesionální kariéry je nejznámější jako baskytarista britské rockové skupiny Supertramp a pro své hudební spojení s Leo Sayerem. Farrell napsal píseň "Rosie Had Everything Planned" s Rogerem Hodgsonem, když byl v Supertramp, a řadu písní se Sayerem, včetně celosvětového hitu "Moonlighting". Frank byl docela činný hudebník a spolupracoval či hrál v kapelách Silverlinks, Ray King Soul Band, Breakthru (1965-1968), Supertramp (1971-1972), Joe Jammer, Leo Sayer, Tim Buckley či Renaissance (1973-1974).

Jeho první veřejná vystoupení byla s birminghamskou beatovou kapelou "The Silverlinks", ke které se v roce 1964 připojil se svým nejlepším přítelem a spolužákem ze školy Robertem Shorterem, který hrál na bicí. Poté začal hrát na basu a poskytovat doprovodné vokály v Ray King Soul Band, který koncertoval ve West Midlands.

V roce 1968 on byl rekrutován opět birminghamskou, tentokrát psychedelickou rockovou kapelou Breakthru ve stejnou dobu jako bubeník Richard "Plug" Thomas. Z Breakthru se ve své době stala jedna z nejúspěšnějších rockových kapel z Birminghamu a zahráli si i na několika vysoce ceněných profilových festivalech včetně Festival of Flower Children ve Woburn Abbey na účastí The Jimi Hendrix Experience, Bee Gees, Eric Burdon a Small Faces. Breakthru také vystupovali na na National Jazz and Blues Festivals v letech 1967 a 1968.

Na začátku roku 1968 skupina podepsala smlouvu s Mercury Records a vydala celkem neúspěšný singl "Ice Cream Tree/Julius Caesar". Následný singl, rocková adaptace napsaná Farrellem a volně založen podle Peer Gynta "Hall Of ¨The Mountain King Overture" nebyl nikdy vydán, ale 20-minutová jevištní verze skladby se stala vrcholným číslem jejich vystoupení. Breakthru pak ve druhé polovině roku 1969 podnikl rozsáhlé turné po Německu a Švýcarsku, do Velké Británie se vrátili až v prosinci téhož roku. Kapela se po návratu ale rozštěpila, Farrell se zpěvákem Garym Aflalem se přestěhovali se do Londýna. Aflalo se připojil k původnímu londýnskému obsazení Hair a Farrell stal turné manažerem pro americký zpívající projekt Johnny Johnson and the Bandwagon během jejich sedmiměsíčního turné po Velké Británii.

Když turné Bandwagon na začátku roku 1970 skončilo, Farrell se vrátil ke hře na baskytaru. V dubnu 1971 začal zkoušet s tehdy velmi neznámýmou kapelou Supertramp.Po vydání prvního alba na labelu A&M (UK Division) s malým úspěchem skupina začala připravovat materiál pro nadcházející album "Indelably Stamped". Poté, co už během působení v Breakthru napsal několik písní, napsal Farrell píseň "Rosie Had Everything Planned" ve spojení s Rogerem Hodgsonem a píseň byla nakonec zařazena na "Indelably Stamped", přičemž Farrell během nahrávání hrál na basu, klavír a akordeon. Farrell hrál a cestoval se Supertramp více než rok až do února 1972, kdy odešel.

Po svém odchodu ze Supertramp se Farrell připojil k britské progresivní rockové kapele Fields, kde nahradil zesnulého basistu a zpěváka Alana Barryho. Nová sestava nahrála "Contrasts: Urban Roar To Country Peace", což bylo druhé album Fields pro CBS, které mělo být vydáno v roce 1972, ale nahrávka byla odložena, čímž byla skupina prakticky zanikla. Nahrávka se nakonec dočkala svého vůbec prvního vydání v roce 2015.

V říjnu 2007 bývalý kytarista Supertramp Roger Hodgson vzdal hold Farrellovi odehráním "Rosie Had Everything Planned" před nabitým sálem v Birmingham Symphony Hall. Hodgson poznamenal před koncertem "Frank už není s námi, ale já bych chtěl uvést píseň Supertramp, kterou jsem napsal s ním, když nyní vystupuji v Symphony Hall. Jelikož on pocházel z Birminghamu, je to hezká připomínka a já skutečně chci tímto vzdát hold jeho památce."

Na konci jara 1973 Farrell se stal ustavujícím hudebním ředitelem prvního Rocky Horror Show a přesedlal ke klavíru v koncertní kapele. Nicméně, krátce po premiéře show v Royal Court Theatre Upstairs v června 1973, Farrell odstoupil poté, co se pohádal s autorem představení Richardem O'Brienem.

Leo Sayer a Frank Farrell Téměř okamžitě se ale Farrell připojil ke kapele Renaissance a zůstal s nimi jako občasný basista až do začátku roku 1974, když se střídal u basy s Johnem Wettonem. Během působení u Renaissance si Farrella všiml Leo Sayer a angažoval jej jako basistu v tvořící se kapele Leo Sayer pro budoucí turné po Velké Británii, Evropě a USA. Během britské části turné klávesista Dave Greenslade opustil kapelu nakrátko, aby mohl nahrát nové album kapely Greenslade "Spyglass Guest". Farrell mezitím přešel ke klávesám pro zbytek turné, k base se vrátil až na turné po USA. V období podzim 1974 a počátek roku 1975 Farrell a Sayer společně napsali velké množství písní, deset z nich se objevilo na albu "Another Year " v příštím roce a jeden singl "Moonlighting" se stal číslem 2 na britském žebříčku singlů v srpnu 1975, později se stal hitem i ve většině zemí po celém světě.

Po jeho blízkém vztahu s Leo Sayer, který ale nenadále skončil, se zapojil opět v hudebním průmyslu, psaním písní, nahráváním a hrávání jako studiový hudebník pro televizní show a turné velkých umělců, včetně kouzelných americkýchi kytaristů, Joe Jammera a Tim Buckleyho.

Farrell se ale potýkal s nadměrným pitím alkoholu po většinu svého dospělého života. Bylo mu 50 let, když zemřel.

Členové Steve Reid
(Narozen 6. ledna 1944, Omaha, Nebraska, USA)
Percussion


Steve Reid je americký světově proslulý jazzový perkusionista a producent, byl spoluzakládajícím členem nesmírně populární skupiny současného jazzu The Rippingtons, jedné z nejúspěšnějších jazzových skupin desetiletí. Hrál na více než 500 nahrávkách, produkoval několik zlatých desek po celém světě a v letech 93 a 95 byl časopisem Jazziz jmenován perkusionistou roku.

V roce 1987 spoluzaložil The Rippingtons a přibližně v době vzniku skupiny v roce 1987 se na krátkou dobu připojil k Supertramp a objevil se na jejich albech "Free As A Bird" a "Live 88". Reid vydal svůj sólový debut "Bamboo Forest" ovlivněný světovým rytmem v roce 1994. O dva roky později se objevilo pokračování "Water Sign". Steve a jeho kapela Bamboo Forest se v srpnu 1996 vydali na turné po USA, aby propagovali svůj druhý sólový projekt "Water Sign". Následné desky zahrnovaly alba "Mysteries" z roku 1997 a "Passion In Paradise" z roku 1999. Zatím poslední "Dream Scapes" se objevilo v roce 2001.

V letech 1993, 1995 a 1997 byl časopisem Jazziz jmenován perkusionistou roku.
Vydal také "Rolling Stones Voodoo Lounge" jako hlavní zvukový designér, podílel se na CD "Rhythm Child", které naučí děti hrát a dělat perkuse, nedávno vydal knihovnu etnických světových perkusních zvuků "TheDefinitive Percussion Sampler". Všechny tyto projekty zastřešuje pod The Sonic Jungle, produkční zařízení plné hudby a multimediálních záznamů, které Reid zahájil v Los Angeles.

I když Steve nehraje hudbu a neprodukuje, miluje lyžování, potápění, windsurfing a plachtění. Je také sběratelem vzácných a neobvyklých bicích nástrojů z celého světa. S více než 600 nástroji ve své sbírce Steve neustále hledá nové koncepty, jak integrovat zvuky etnického světa do populární hudby.

Členové Mark Hart
(Narozen 2. července 1953, Fort Scott, Kansas, United States)
Vocals, Keyboards, Guitars


Mark Hart je americký hudebník a multiinstrumentalista, je nejznámější jako člen Supertramp (1986–1988, 1996–2002, 2015–dosud) a Crowded House (1993-1996, 2007-dosud). Kromě toho, že je Hart členem skupiny, hudebníkem na turné i do studia, skládal filmovou hudbu a je hudebním producentem.

Mark Hart se narodil a vyrůstal ve Fort Scott v Kansasu. Má staršího bratra Jeffa a starší sestru Millicent. Od 7 let dostával Hart hodiny klavíru a o několik let později se začal učit hrát na kytaru. Hart studoval klasickou hudbu na vysoké škole a poté pracoval jako hudebník na plný úvazek s různými umělci. V roce 1982 založil Combonation, která vydala své debutové eponymní album v roce 1984 u Warner Bros. Records, produkoval je Ted Templeman (Van Halen). Hart se postaral o vokály, kytaru a klávesy, dalšími členy byli Steve Dudas na kytaru, Randy Foote na perkuse a doprovodné vokály, Rick Moors na baskytaru a Billy Thomas na bicí a doprovodný zpěv.

Hart začal svou spolupráci s britskou rockovou kapelou Supertramp v roce 1986, zpočátku jako studiový a koncertní hudebník, přičemž se ujal vokálních a klávesových partů, které předtím dělal Roger Hodgson. Poskytl kytaru, klávesy, sólový a doprovodný zpěv pro jejich album "Free As A Bird", které vyšlo v říjnu 1987. Znovu se zúčastnil následného turné, které bylo zaznamenáno na album "Live '88".

Hart také sdílel stejného manažera jako pop-rockeři Crowded House, který navrhl, aby Mark nahradil jejich klávesistu Eddieho Raynera s prací pro kapelu poté, co měli potíže se společným působením. V roce 1991 Hart přispěl na album "Woodface" jako session hudebník, později se ke kapele připojil jako koncertní člen, když Tim Finn odešel. V roce 1993 byl Hart uveden jako řádný člen pro "Together Alone". V kapele zůstal poté, co odešel zakládající bubeník Paul Hester, a je vidět spolu se zakladateli skupiny Neilem Finnem a Nickem Seymourem na fotografiích z přebalu alba "Recurring Dream", alba největších hitů z roku 1996. Hart hrál s kapelou během jejich rozlučkového koncertu v Sydney Opera House v listopadu 1996, známého jako Farewell to the World.

V roce 1993 se Hart podílel na debutovém albu "Hang Out Your Poetry" od Ceremony, kde přispěl hrou na elektrickou kytaru, harmonium, Mellotron, varhany, varhany Hammond, klavír, doprovodné vokály, Wurlitzer a jako spoluautor skladeb. Téhož roku Tim Finn vydal své sólové album "Before & After" s Hartem a bývalým spoluhráčem z kapely Combonation Dudasem, kteří poskytli instrumentaci, Hart také koprodukoval dvě skladby s Finnem.

Po prvním rozpadu Crowded House Hart uvedl, že si myslel, že kapela má v sobě víc. Později se připojil k Neilovi Finnovi na pódiu na některých Finnových sólových koncertech na podporu jeho debutového sólového alba "Try Whistling This" v roce 1998. Poté se Hart znovu připojil k Supertramp, s nimiž nahrál studiová alba "Some Things Never Change", na kterém se podílel i jako autor, a "Slow Motion", plus živé album "It Was The Best of Times", a produkoval další díla pro Tima Finna.

Hart byl také členem doprovodné kapely Ringa Starra v roce 2000. V roce 2002 Hart vydal své debutové sólové album "Nada Sonata". Druhé album "The Backroom" následovalo v roce 2014. Hart napsal hudbu pro filmy "Life Among the Cannibals" (1996) a "Mockingbird Don't Sing" (2001), oba v režii Harryho Bromleyho Davenporta. Hart také přispěl klávesami a klavírem na debutové album australské indie kapely Howling Bells z roku 2006.

V lednu 2007 Neil Finn oznámil reunion Crowded House s Hartem, Nickem Seymourem a novým bubeníkem Mattem Sherrodem (ex-Beck). Vydali nové album "Time On Earth" a vyjeli na roční světové turné. Album bylo původně zamýšleno jako Finnovo třetí sólové album, ale později bylo přeměněno na album Crowded House. Výsledkem je, že Hart přispěl pouze čtyřmi písněmi na nové album. On i Sherrod se plně podíleli až na dalším albu "Intriguer", které vyšlo v červnu 2010 a oba jsou na DVD dodatcích k tomuto albu. Poté kapela odešla na neurčitou pauzu, i když v roce 2016 hráli znovu v Sydney.

Krátce poté, co bylo oznámeno, že Crowded House vystoupí na Byron Bay Bluesfest v roce 2020, Hart prostřednictvím svého účtu na Twitteru oznámil, že Neil Finn se rozhodl jej již do kapely nezařadit. Harta a bubeníka Matta Sherroda nahradili synové Neila Finna, Liam a Elroy, a Mitchell Froom.

Členové Marty Walsh
(celým jménem Martin Kevin Walsh)
(Narozen 21. ledna 1952, Hollywood, California, U.S.)
Guitars, Vocals


Marty je americký kytarista, skladatel, aranžér a hudební producent. V roce 1979 měl Walsh příležitost zahrát si na svém prvním Billboard hitu "Love Pains" od Yvonne Ellimanové. Během své kariéry profesionálního hudebníka v 80. letech se Walsh podílel jako kytarista na hitech "I Was Country When Country Was't Cool" od Barbary Mandrell, "9 To 5" od Dolly Parton, "She Works Hard For The Money" od Donny Summer a "Heartlight" od Neila Diamonda. Kromě Walshových nahrável na albech umělců jako jsou John Denver, Eddie Kendricks, Seals a Crofts, Julio Iglesias, Kenny Rogers a John Fogerty, byl také hudebníkem na turné se Supertramp a účastnil se při nahrávání alb "Brother Where You Bound" v roce 1985 a "Free As A Bird" v roce 1987. Walsh se objevil na třech albech LeAnn Rimes na konci 90. let, "Sittin' On Top Of The World" (1998), "LeAnn Rimes" (1999) a " I Need You" (2001).

Kromě práce ve studiu Walsh napsal hudbu pro Air Supply, Garyho Wrighta, Agnethu Fältskog z ABBA a řadu TV seriálů včetně Roundhouse. Walsh byl také v roce 1982 viděn v hudebním videu Eddieho Moneyho "Shakin'" jako rytmický kytarista.

V současné době je Walsh odborným asistentem na Berklee College of Music v oddělení Ensemble and Music Production v Bostonu, Massachusetts.

Členové Brad Cole
(celým jménem Martin Kevin Walsh)
(narozen 10. prosince 1953, Trenton, New Jersey, Philadelphia, PA, United States)
Keyboards, Tenor Saxophone, Vocals


Brad Cole je americký hudebník, klávesista, producent, zvukař a aranžér, žijící v Los Angeles, Californie.

Brad je znám ze svého působení v kapele Supertramp (1986 – 1988), byl také hostujícím koncertním hudebníkem The Phil Collins Big Band v letech 1996 až 1999. Nahrával také se zpěvákem Gino Vanellim nebo kytaristou Darylem Stuermerem nebo Carl Verheyen Group.

Brad Cole se narodil a vyrůstal ve Philadelphii, PA. Poté, co dostudoval Hartt School of Music v Hartfordu, CT, kde studoval hru na klavír, zpěv a dirigování, se Brad v roce 1978 přestěhoval do Los Angeles a začal kariéru jako studiový a koncertní klávesista, aranžér a producent.

Během 80. let pracoval s širokou škálou umělců včetně Supertramp, Johnny Mathis a během jednoho nezapomenutelného víkendu s Donny & Marie Osmond a Frankem Zappou.

Od roku 1990 byl Brad klávesistou Phila Collinse. Uskutečnil s nim čtyři velká světová turné, mnoho nahrávek a četná TV a rozhlasová vystoupení. V letech 1996 a 1998 vystupoval s The Phil Collins Big Band na turné, kde poskytl dvě aranžmá pro Philova vokální vystoupení "The Way You Look Tonight" a "Always". Objevil se také na živé nahrávce "A Hot Night In Paris" z roku 1999. V roce 2010 Brad dirigoval kapelu na Philově poctě Motown "Going Back".

V posledních letech koncertoval Brad Cole po frankofonní Evropě s Michelem Polnareffem a legendárním Johnnym Hallydayem. Kromě toho nahrával s několika dalšími významnými francouzskými umělci jako jsou Hugues Aufray, Eddy Mitchell, Michel Jonasz a Sylvie Vartan. Jako klávesista vystupoval Brad ve znělkách pro Wells Fargo, SBC, Mervyn’s, Home Depot, US Army, Farmer’s Insurance, Fannie Mae a mnoha dalších.

Studoval filmovou hudbu u skladatelů Roberta Drasnina, Craiga Stuarta Garfinkla a Lee Sanderse („The Amazing Race“). Vybudoval projektové studio ColeMine v Los Angeles v roce 1992 se dvěma zařízeními ADAT.

Členové Carl Verheyen
(celým jménem Carl William Verheyen)
(Narozen 3. dubna 1954, Santa Monica, California, U.S.)
Guitars, Percussion, Backing Vocals


Carl Verheyen je americký hudebník, je nejznámější jako kytarista skupiny Supertramp, leader Carl Verheyen Band a studiový kytarista v Los Angeles. Guitar Magazine jej zařadil mezi 10 nejlepších světových kytaristů a na jejich 6. výročním ceremoniálu vyhrál kategorii Nejlepší kytarista LA Music Awards. Nahrával s takovými umělci jako The Bee Gees, Dolly Parton, Victor Feldman, Richard Elliot a Stanley Clarke a hrál na kytaru ve filmových soundtracích včetně The Crow, The Usual Suspects, Ratatouille a Mission: Impossible – Ghost Protocol a v TV show Cheers, Seinfeld a Scrubs.

Byl pomocným instruktorem studia jazzové kytary na USC Thornton School of Music a často vystupuje na hudebním institutu (MI) v Hollywoodu v Kalifornii, Guitar Institute of Technology a je také autorem instruktážních knih včetně "Improvising Without Scales", a také "Studio City", soubor článků napsaných pro časopis "Guitar for the Practicing Musician".

V roce 1985 byl Verheyen najat jako session kytarista na nahrávacím projektu ve Wildcat Studios v Los Angeles. Vyměnil si telefonní čísla se zvukařem, který předal jeho kontaktní informace managementu Supertramp poté, co se dozvěděl, že skupina právě zkoušela kytaristy. Verheyen se další den zúčastnil konkurzu do kapely a byl najat jako sideman a cestoval s kapelou na jejich světovém turné v letech 1985–1986 "Brother Where You Bound". V roce 1996 Rick Davies zreformoval Supertramp a přidal Verheyena jako formálního člena kapely spolu s dalšími třemi novými členy, čímž se skupina stala oktetem. Výsledkem tohoto shledání bylo nové studiové album "Some Things Never Change" vydané v březnu 1997, které odráželo dřívější zvuk Supertramp a dosáhlo čísla #74 ve Velké Británii. V létě 1997 se Supertramp vrátili na cesty, výsledkem bylo živé album "It Was The Best Of Times" (1999). Po tříleté pauze vystoupil Verheyen na novém studiovém albu skupiny z roku 2002 s názvem "Slow Motion" a v roce 2002 vystoupil na světovém turné s názvem "One More for the Road Tour". S kapelou vystoupil na 35 koncertech na přelomu let 2010 a 2011 v Evropě. Turné bylo nazváno 70–10 (1970 až 2010) k připomenutí 40. výročí prvního vydání skupiny.

V roce 1987 byla založena skupina Carl Verheyen Band, ačkoli první nahrávka s názvem "No Border" vyšla pod názvem Carl Verheyen Group na CMG Records. Následné album "Garage Sale" z roku 1994 bylo původně vydáno u Legato Records spolu s rozšířenou verzí "No Borders" nazvanou "No Borders Plus". V roce 1996 se Carl Verheyen Band přestěhovali k CMG Mighty Tiger Records a vydali "Slang Justice" s basistou Davem Marottou a klávesistou Jimem Coxem. Nahrávka byla současně vydána v Evropě na značce Provogue a Carl Verheyen Band začali po Evropě extenzivně koncertovat a pokračují v tom až do současnosti. Čtvrté album s názvem "Slingshot" bylo napsáno na cestě se Supertramp na turné "Some Things Never Change Tour" v roce 1997. Vyšlo v roce 1999 a jeho součástí byli bubeníci Steve DiStanislao, John Ferraro a Gregg Bissonette. Členové Supertramp Mark Hart zpívali doprovodné vokály a Cliff Hugo hrál na basu.

Verheyen vydal v triu nahrávku "Atlas Overload" v roce 2000 s baskytaristou Cliffem Hugem a bubeníkem Stevem DiStanislaem. V roce 2001 vyšlo sólové album s názvem "Solo Guitar Improvisations" s akustickou stránkou Verheyenovy kytarové hry. A později toho roku byl vydán projekt jazz fusion nazvaný "Real To Reel" s kytarou Karlem Ratzerem. Album "SIX" nahrané s Hugem a DiStanislao spolu s Jimem Coxem na Hammond B-3 a klavír Wurlitzer bylo vydáno v roce 2004. Bernie Dresel nahradil DeStanislaa u bicích pro vydání "Rumour Mill" z roku 2005. Živý záznam byl nahrán AIX Records v LA's Zipper Hall a obsahoval 5.1 surround mix a DVD z koncertu. Toho roku získalo cenu za nejlepší doplňkové funkce na Surround Sound Awards. Evropská verze na Mascot/Provogue se jmenuje "Live In LA" a byla vydána samostatně jako CD a DVD. V roce 2007 Carl Verheyen Band vydali "Take One Step". Chad Wackerman a Bernie Dresel se dělí o bubnování s Jimem Coxem na klávesy a Cliffem Hugo na baskytaru. AIX vydal CD spolu s DVD, které ukazuje kapelu ve studiu a na turné.

V roce 2009 se k Carl Verheyen Band připojil Walfredo Reyes Jr. spolu s Davem Marottou na baskytaru a Jimem Coxem na klávesy a vydali "Trading 8s" se šesti Verheyenovými přáteli hrajícími na kytaru: Robben Ford, Albert Lee, Joe Bonamassa, Steve Morse, Rick Vito a Scott Henderson. Následné turné vyprodukovalo dvojité živé album a DVD s názvem "The Road Divides" vydané v roce 2011. V roce 2013 vydal Verheyen "Mustang Run", převážně instrumentální nahrávku s jednou vokální skladbou, klasikou Supertramp "Bloody Well Right". Mezi hudebníky patřili Simon Phillips, Greg Bissonette, Chad Wackerman a Walfredo Reyes Jr. na bicí, John Helliwell ze Supertramp a sólový umělec Bill Evans na saxofon. Jerry Goodman hrál na housle a Jimmy Johnson, Dave Marotta a Stuart Hamm se dělili o basové party. Mezi hráče na klávesy se zařadili Jim Cox a Mitchel Forman. V roce 2014 vyšel film s názvem "Turn It Up – A Celebration of the Electric Guitar" představujícího Verheyena. Pak v roce 2015 Verheyen vydal další sólovou akustickou nahrávku s názvem "Alone: Solo Guitar Improvisations, Volume 2".



V roce 2016 Carl Verheyen Band přizvali bubeníka Johna Madera a nahráli "The Grand Design" ve Sweetwater Studios ve Fort Wayne, Indiana. Stuart Hamm se připojil k Dave Marottovi na basu a Chester Thompson přidal bicí na jednu skladbu. O tvůrčím a nahrávacím procesu byl natočen dokumentární film s názvem "Grand Designs: The Music of Carl Verheyen". Film získal Zvláštní cenu poroty Remi na filmovém festivalu Worldfest 2017. Verheyen se vrátil do Sweetwater Studios, aby v roce 2018 nahrál "Essential Blues" s bubeníkem Nickem D'Virgilio a baskytaristou Davem Martinem. Na živé studiové nahrávce se podílel i Jim Cox a byla dokončena za dva dny. Byla to první nahrávka vydaná také na vinylu od desky "No Borders" z roku 1987.

V roce 2021 vydal nové studiové album s názvem "Sundial". Podíleli se na něm Dave Marotta, John Madera a Jima Cox, stejně jako hosté Nick D'Virgilio a Chad Wackerman. Classic Rock Magazine ve Velké Británii nazval Verheyena "Jeden z 100 nejlepších kytaristů všech dob" a Guitar Magazine v USA ho označil za jednoho z 10 nejlepších kytaristů na světě.

Členové
(Narozen ***)
Saxophone, Guitars, Flute, Percussion, Vocals


Scott Page je americký hudebník, technolog a podnikatel známý pro svoji hru na saxofon a rytmickou kytaru s kapelami Pink Floyd, Supertramp a Toto. Page je mimořádným profesorem na Thornton School of Music na University of Southern California v programu hudebního průmyslu. V současné době je generálním ředitelem Think:EXP, mediální společnosti se sídlem v Los Angeles zaměřené na živou bezprostřední zábavu.

Page pracoval na řadě projektů a vedl je, včetně Walt Tucker Productions, audio a video postprodukční společnosti, která produkovala projekty pro The Rolling Stones, Bon Jovi, Janet Jackson, Garth Brooks, Scorpions a další. Page spoluzaložil 7th Level, Inc., společnost zabývající se hrami na CD-ROM a vzdělávacím softwarem, kde koprodukoval Tuneland, interaktivní hudební animovaný film (v hlavní roli Howie Mandel a Davida Gilmour), interaktivní sérii Monty Python a byl nedílnou součástí vývoje QD7, interaktivního multimediálního společného podniku s Quincy Jonesem a Davidem Salzmanem, který vyplynul z Jonesova partnerství se společností. Page také spoluzaložil společnost New Media Broadcasting Company zabývající se sociálními médii a komunikací, spoluzaložil a vedl jako generální ředitel společnost Direct2Care zabývající se správou online zdravotní péče. Před jeho nejnovějším počinem s Think:EXP, Page spoluzaložil GetYourOPI, společnost pro správu online přítomnosti a působil jako generální ředitel Ignited Network, "start-up hudebního akcelerátoru se sídlem v Los Angeles".

Jako hudebník i nadále pokračuje jeho práce při nahrávání a jako session hudebník nadále přitahuje zájem fanoušků Pink Floyd a dalších hudebních fanoušků podobně.

Scott Page je synem hudebníka Billa Page, který se nejvíce proslavil jako hráč na píšťalu a člen Lawrence Welk Band. Byl také součástí The Tonight Show v hlavní roli Johnny Carson.

První celonárodně vysílané hudební vystoupení Scotta Page bylo v TV síti American Broadcasting Company (ABC) v Lawrence Welk Show, kde hrál na trubku s ohledem na jeho otce, Billa Page, dne 24. prosince 1960 jako vánoční specialita (serie 5, epizoda 15). Jako mladistvý byl Page obsazen do The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries a do The Young and the Restless. Page byl uveden v epizodě The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries z 10. dubna 1977 s názvem "The Mystery of the Flying Courier", kde hrál roli hudebníka v kapele Joe Hardyho. V The Young and the Restless hrál hudebníka, postavu Laurena Fenmoreho a člena kapely Dannyho Romalottiho, epizoda byla odvysílána 14. května 1986.

Po svých hudebních vystoupeních v Lawrence Welk Show jako dítě, Page hrál ve studiových projektech pro Geronimo Black, The Alpha Band a Ladd McIntosh Big Band v raném věku. Page hrál na hoboj na stejnojmenném albu Geronimo Black.

Scott se připojil k Supertramp na podporu k albu "...Famous Last Words ..." v roce 1983. Bylo to poprvé, kdy se další hudebníci připojili k Supertramp jako členové kapely na turné. Turné také představovalo Freda Mandela mezi přidanými hudebníky. Během tohoto turné Scott Page také příležitostně hrál na kytaru a flétnu. Kromě své instrumentální práce na turné se Page postaral o vokály, např. v živé verzi hitu "It's Raining Again", John Helliwell a Page zpívali nižší hlasy, zatímco Roger Hodgson zpíval vyšší party. Pageovo působení v Supertramp bylo pro kapelu zakotveno v přechodném období. Turné znamenalo i první okamžik, kdy Hodgson promluvil k publiku během vystoupení, poděkoval fanouškům a oznámil svůj nadcházející odchod z kapely. Bylo to nejambicióznější turné Supertramp, které zaplnilo stadiony po celém světě a povzneslo Pageův status jako uznávané osobnosti jako takové.

Po tomto turné Page pak pokračoval v nahrávání se Supertramp na jejich albu "Brother Where You Bound" z roku 1985 a následujícím turné (1985-1986). Na albu hrál na flétnu. Tato nahrávka se stala jeho prvním uměleckým seznámením s kytaristou a zpěvákem Pink Floyd Davidem Gilmourem, který na albu také hrál. Poté pracoval ve studiu na následujícím albu "Free As A Bird" (1987).

Během tohoto působení se Supertramp Page také vyvažoval spoji práci s kapelou Toto. V roce 1985 měl Scott Page příležitost koncertovat s Toto (mezi koncem turné Supertramp "... Famous Last Words ... Tour" a návratem kapely do studia kvůli práci na "Brother Where You Bound". Jednalo se o propagační turné k albu "Isolation". Část turné v roce 1985 trvala od února do května téhož roku a dvě data v dubnu 1986.

V roce 1986 Page byl osloven Davidem Gilmourem z Pink Floyd kvůli práci na nadcházejícím albu nové inkarnace kapely po odchodu Rogera Waterse v roce 1985. Byl pozván, aby nahrál části pro skladbu "Dogs Of War" na album "A Momentary Lapse Of Reason". Nakonec byl požádán, aby se připojil ke skupině na jejím rozsáhlém turné "A Momentary Lapse Of Reason Tour", což znamenalo konec jeho působení v obou kapelách Toto a Supertramp.

Když se Pink Floyd připravovali na své první turné v nové inkarnaci, Gilmour a Mason začali hledat hudebníky, kteří by mohli přidat kombinaci hudebních dovedností a "showmanství" ve snaze dát více energie do pódiové show kapely. Page byl najat a okamžitě se připojil ke kapele v Torontu, Ontario, Kanada, na zkoušky. Page hrál po dobu turné A Momentary Lapse of Reason Tour s výjimkou posledního vystoupení kapely pod záštitou tohoto turné: jedinečného, speciálního vystoupení v Knebworth Park dne 30. června 1990. Navzdory tomu, že byl veden jako součást A Momentary Lapse z Reason Tour, datum Knebworth Park se konalo téměř jeden rok po datu předchozího turné a zahrnovalo řadu hostujících hudebníků, kteří nebyli součástí pravidelného nahrávacího a turné kapely.

Mason se o Scottu Pageovi zmínil jako o "další jevištní show samo o sobě". Page "by byl pro fanoušky okamžitě rozpoznatelný i na těch nejlevnějších sedadlech na stadionu podle jeho bohatého parmicího účesu." Page vystupuje v TV dokumentu a živém koncertu "Pink Floyd in Venice" a koncertním filmu "Pink Floyd Delicate Sound of Thunder", které oba dokumentují turné kapely A Momentary Lapse of Reason. "Delicate Sound Of Thunder" byla také vydána jako album.

Bylo to během jeho působení v Pink Floyd, kdy Page začal přecházet do podnikatelského úsilí a začal rozdělovat svůj čas mezi svou hudbu a svou obchodní kariéru. Navzdory svému současnému zaměření na obchodní aktivity Page pokračuje v hraní naživo a jako studiový hudebník. Po svém působení u Pink Floyd Page pokračoval v nahrávání s tak různorodými umělci jako David Cassidy, Gorky Park, Bob Malone, Eddie Zip, Mickey Raphael, David Lee Roth, Jane's Addiction a Seth Loveless, také hrál jako host na řadě tribute alb Pink Floyd.

Spolu se členem Supertramp Carlem Verheyenem je také zakládajícím členem Hang Dynasty, kapely, která sdružuje "sidemany" z větších kapel a jejíž členové zahrnují rotující obsazení hudebníků. Kromě Page a Verheyena mezi hudebníky, kteří se v kapele objevili patří Jeff Baxter, Ray Brinker, Kal David, Mike Finnigan, Steve Madaio, Ricky Peterson, Leland Sklar, Edgar Winter, Dave Woodford, Kenny Lee Lewis a Billy Peterson, Stephen Kupka a Lee Thornburg. Kapela také vystupovala s hudebníky jako jsou Kenny Aronoff, Reggie McBride a Dianne Steinberg-Lewis. V září 2014 se Hang Dynasty stala hlavní hvězdou závěrečného večera Mezinárodního filmového festivalu Temecula Valley. Speciálním hostem kapely byl oceněný Alan Parsons.

Dne 17. června 2015 se Page překvapivě objevil jako host během koncertu Brit Floyd v Orpheum Theatre v Los Angeles v Kalifornii. Během svého hostování hrál "Money" a "Us And Them" s Britem Floydem.

Členové Fred Mandel
(celým jménem Frederick Lawrence Mandel)
(Narozen 1953, Estevan, Saskatchewan, Canada)
Keyboards, Piano, Guitars


Fred je kanadský session hudebník, hráč na klávesové nástroje a kytarista.

Mandel se začal věnovat hudbě od raného věku. Na klavír začal hrát ve 4 letech a kytaru uchopil v 8 letech. Vyrůstal v ortodoxní židovské domácnosti a jeho rodiče jej v jeho hudebních snahách příliš nepodporovali. Nicméně v roce 1964, ve věku 11 let, když se jeho rodina přestěhovala do Toronta, ponořil se do místní hudební scény. Kanadská jazz-rocková skupina Lighthouse byla jeho první hudební ochutnávkou.

Mandel se poprvé objevil na desce s laskavým svolením Domenica Troiana (v jehož kapele v té době působil). Troiano byl pozván, aby nahrál první sólovou desku Alice Coopera a přiměl Mandela, aby na desce hrál na klávesy. To vedlo k tomu, že Alice Cooper pozval Mandela, aby se připojil k jeho koncertní kapele. Mandel to dělal čtyři roky (1977-1980), od kláves se dostal k sólové kytaře a nakonec skončil jako hudební režisér. V roce 1978 jste jej mohli spatřit i na turné s Kiki Dee. Když byl s Alice Cooperem, potkal Dee Murrayho a Daveye Johnstonea, kteří Mandela přidali do Eltonovy kapely jako klávesistu a kytaristu pro jeho všestrannost. S Eltonovou kapelou působil od roku 1984 do roku 1988.

Během své práce s Alice Cooperem byl Mandel pozván, aby hrál na klávesy na albu Pink Floyd "The Wall" a poté následovalo několik nahrávek s kapelou Cheap Trick. V 80. letech byl Mandel požádán, aby vystoupil s Queen na jejich turné v roce 1982 na podporu jejich alba "Hot Space" (The Hot Space Tour). S kapelou navázal dobré pracovní vztahy a později byl pozván, aby se podílel na jejich albu "The Works" z roku 1984, a stal se tak prvním významným hostem na desce Queen vůbec. Mandel se objevil ve skladbě "Man On The Prowl" a třech singlech alba "Radio Ga Ga", "Hammer To Fall" a "I Want To Break Free". Slavné syntezátorové sólo na druhém jmenovaném singlu je často mylně považované za kytaru, ale hraje je Mandel na Roland Jupiter-8. Mandel také hrál na dvou vedlejších projhektech Queen, na mini albu Briana Maye "Star Fleet Project" z roku 1983 a na albu Freddieho Mercuryho "Mr. Bad Guy" z roku 1985.

Poté se Mandel vydal na turné se Supertramp, kteří předváděli své poslední koncerty se svou klasickou sestavou na turné s názvem Famous Last Words.

Později byla Mandelovi nabídnuta příležitost zahrát si se svým dospívajícím idolem Eltonem Johnem, o kterém Mandel řekl, že je "...dodnes jedním z nejzákeřnějších rock'n'rollových klavíristů na světě!".

V roce 2013 Mandel spolupracoval s legendární thrashovou kapelou Anthrax na skladbě "Smokin'", původně od kapely Boston, která byla nakonec vydána na EP Anthrax "Anthems", obsahujícím hlavně coververze některých oblíbených kapel ze 70. let, spolu se dvěma verzemi písně "Crawl" z jejich předchozího studiového alba.

Členové Kevin Currie
(rodné jméno Kevan Currie)
(Narozen ***, Liverpool, Merseyside, England)
Drums, Percussion


Kevin je britský hudebník a hráč na bicí. Je nejznámější z působení v kapele Supertramp (1971-1973). Před Supertramp byl členem kapely Orange Bicycle a spolupracoval s umělci jako John Walker a Billie Davis.

Svoji hudební kariéru začal hraním v různých amatérských kapelách v oblasti Merseyside, než emigroval do Londýna a stal se profesionálem. Na začátku února 1971, po dalších třech dlouhých dnech konkurzů testujících téměř devadesát perkusistů, si Rick a Roger vybrali pro Supertramp Kevina Currieho. "Bylo dobré najít Kevina, protože bylo docela těžké mít bubeníka, který by dělal věci tak jednoduchým způsobem," říká Rick. "Většina z nich chtěla dělat okázalá vystoupení a odmítala hrát jednoduché rytmy z důvodů svého ega". Kevin v kapele působil až do roku 1973.

Po odchodu se v roce 1977 připojil k Burlesque. Působil také v kapelách White (s Alanem Whitem z Yes), Wild Turkey a Merkaba.

Členové Dave Winthrop
(také jako Winnie)
(Narozen 27. listopadu 1948, Camden, New Jersey, United States)
Saxophone, Flute, Vocals


Dave je americký hudebník a hráč na saxofon a flétnu. Je nejznámější ze svého působení v kapele Supertramp. Působil také v kapelách Chicken Shack, Secret Affair a The Mooche.

Great sax and flute player, Dave Winthrop (nicknamed Winnie) was born on November 27th, 1948, in Camden, New Jersey, but emigrated to England when he was 8. HAPPY BIRTHDAY DAVE!

Členové Richard Palmer-James
(celým jménem Richard William Palmer-James)
(Narozen 11. června 1947, Meyrick Park, Bournemouth, England)
Guitars, Vocals, Percussion, Songwriting


Richard Palmer-James je anglický hudebník, skladatel a textař. Nejznámější je jako jeden ze zakládajících členů Supertramp (kytarista a skladatel), napsal texty pro několik písní progresivní rockové skupiny King Crimson na počátku 70. let. Rovněž napsal text pro hit z roku 1985 "(I'll Never Be) Maria Magdalena" od zpěvačky Sandry.

Palmer-James se narodil v Meyrick Park, Bournemouth. Doma neměli gramofon, ani žádné hudební nástroje, ale rádio bylo celý den zapnuté, tehdy jej Bavila klasická popová a taneční hudba. Kolem roku 1960, když mu bylo 13 le, začal vybírat melodie na ukelele a rodiče mu koupili kytaru. Začal tedy hrát na kytaru ve 13 nebo 14 letech a sledoval hudební trendy 60. let se skupinou přátel ze školy, mezi něž patřil i John Wetton. Kromě Beatles a pak soulové hudby, která byla v Anglii vždycky velmi oblíbená, se naučil spoustu bluesových věcí, hudby, kterou stále nejraději hraje. Stejně jako ostatní děti ve škole se naučil hrát instrumentální hity The Shadows, The Ventures, Duane Eddy a spol. První melodie, kterou mohl hrát celou, byla "Ghost Riders In The Sky" od Ramrods. První melodii, kterou hrál v souboru s ostatními, byla "FBI" od The Shadows.

James pochází z Bournemouthu na jižním pobřeží Anglie, kde se rovněž narodili Robert Fripp, bratři Gilesovi, Greg Lake, Andy Summers, Gordon Haskell, Lee Kerslake, Zoot Money, Al Stewart a samozřejmě John Wetton, ti všichni v této oblasti vyrostli. John a Richard se potkali ve škole, když jemu bylo 13 a Richardovi 15 let.

Společně s Wettonem prošli začátkem 60. let od rockabilly k The Beatles, pak od rhythm and blues k soulu, v té době se kapela jmenovala The Palmer James Group (spolu s Alec Jamesem) a většinu víkendů jsme pracovali na místech po celém jižním pobřeží. V té době nebyly žádné diskotéky ani DJ-ové, takže pokud hospoda nebo klub chtěly hudbu, musela tam být nějaká živá kapela. O mnoho let později Richard našel své deníky z let 1964-1965 a byl ohromen, když viděl, že si zaznamenal více než 100 koncertů za 18 měsíců, a to všichni byli ještě ve škole.

V roce 1968 se po třech letech na univerzitě ve Walesu vrátil do Bournemouthu a založili Tetrad, první pokus o profesionální kapelu. John Wetton hrál na baskytaru a zpíval. Chlápek jménem John Hutcheson hrál na Hammondovy varhany (nyní je leteckým inženýrem a žije v Kalifornii). Bob Jenkins hrál na bicí. Bohužel nedůvěřovali svému talentu natolik, aby mohli napsat vlastní materiál, a tak se drželi svých hrdinů na Island Records, k tomu Cream, The Nice, později Vanilla Fudge, ELP, Traffic, Graham Bond, prostě tehdejší progrocková hudba. Bylo to velmi hlasité. Projeli celou Anglii za velmi málo peněz, snili o tom, že pojedou žít do Londýna. V určitém okamžiku udělali demo nahrávku u Decca Records, ale nikdo ve skutečnosti nepotřeboval další verzi "White Room" nebo "Time Of The Season" a nic z toho nebylo, takže to po roce to vzdali. K dalším kapelám patřily The Corvettes a Ginger Man, kde ve všech působil John Wetton na basu a zpíval.

Byl zakládajícím členem Supertramp, hrál na kytaru a zpíval vokály. Texty začal psát, když v roce 1969 nastoupil do Supertramp, protože nikdo jiný v kapele to dělat nechtěl. Před vstupem do Supertramp odpověděl na inzerát v anglických popových novinách Melody Maker v srpnu 1969, hned poté, co se Tetrad rozpadl. Šel na konkurz do Londýna. Rick Davies si den předtím vybral za kytaristu Rogera Hodgsona, ale zdálo se, že si všichni tři rozuměli a Roger se rozhodl, že se naučí hrát na baskytaru, což se mu povedlo skvěle. Mimochodem, ten samý den dělal Richard konkurz i u Wishbone Ash.

Zpočátku psaní textů opravdu nebral vážně. Hra na kytaru byla mnohem zábavnější. Napsal texty pro první album Supertramp pod jménem Richard Palmer. Poté začal poslouchat, co dělají skuteční básníci - Paul Simon, Bob Dylan, John Lennon nebo Joni Mitchell. Ze všeho nejvíc si přál, aby uměl psát slova jako Chuck Berry. Byl také spoluautorem textu "Goldrush", písně napsané během jeho členství ve skupině, ale nezaznamenané až do alba "Slow Motion" z roku 2002. Z kapely odešel o osmnáct měsíců později, protože jejich počáteční porozumění se bohužel vytratilo. Do té hudební situace se opravdu nehodil.

V 70. letech měl projekt nazvaný Emergency, což byla šestičlenná jazzrocková sestava v čele se zesnulým českým multiinstrumentalistou hráčem na saxofon a aranžérem Hanušem Berkou, energickým a sympatickým všeumělem. Celý rok 1973 hrál na kytaru v Emergency a napsal většinu textů pro album "Get Out To The Country". V Německu jsme hodně koncertovali a hráli velmi rychlé a komplikované kousky, které byly mimo Richardovy technické schopnosti jako kytaristy. Robert se v podstatě nehodil pro tu práci. Nikdy se mu nepodařilo získat požadovaný kousavý fusion zvuk a většinou se zabýval zakrýváním svých technických nedostatků ve složitých aranžích, které preferovali jeho jazzověji orientovaní kolegové z kapely. Zpěvák Peter Bischof dodnes zůstal jeho dobrým přítelem a sdíleli několik následných hudebních dobrodružství. Vydali album "Get Out to the Country" (1973). Od Hanuše, který se o několik let později zabil při autonehodě, se naučil hodně o mechanikách hudby.

Palmer žije v Mnichově od počátku 70. let, kam se přčstěhoval. Když Supertramp hráli v Německu několik týdnů v letech 1969-1970 a na začátku roku 1971, zjistil, že tam má více přátel než v Anglii. Tak si myslel, že na chvíli odjede a nebudu mít nic jiného na práci. Brzy ale zjistil, že se může víceméně uživit v Mnichově, občas hrát na kytaru a psát hudbu k filmům. Velmi jej zajímala kinematografie a dokonce se pokusil dostat na mnichovskou filmovou a televizní školu, ale jeho němčina nebyla dost dobrá. Mnichov zažíval v 70. letech kulturní rozkvět. Prostě tam tak nějak zůstal. Předtím neměl s Německem žádné spojení ani styky.

John Wetton byl prostředníkem mezi Palmerem a King Crimson. Nikdy ale neproběhla diskuse o textech s celou kapelou. King Crimson navštívil ve studiích dvakrát, jednou v Command Studios v Londýně, když začátkem roku 1973 nahrávali "Larks' Tongues In Aspic", později v Olympic při práci na "Red" (1974), ale byly to zdvořilostní hovory. Později je doprovázel na několik dní při turné v Německu. Tato inkarnace kapely byla docela silný zážitek naživo, ale proběhly jeden nebo dva dlouhé rozhovory, které měl s Robertem Frippem, a navíc se netýkaly textů. John Wetton Richarda často navštěvoval v Mnichově a přivezl s sebou dema nahrávek nebo nahráli jeho ztvárnění přímo na místě na kazetu, jen holé kosti písně, načrtnuté na klavír nebo kytaru. Někdy Palmer ani netušil, jak ten kousek nakonec bude znít, dokud deska nevyšla. John několikrát naznačil, jak si myslí, o čem by slova mohla být, koneckonců to byl on, kdo je musel zazpívat. Jinak měl naprosto volnou ruku. Palmer poté napsal texty pro tři alba King Crimson "Larks' Tongues In Aspic", "Starless And Bible Black" a "Red". Nepodílel se na žádné z nahrávek King Crimson, ale spolupracoval s Johnem Wettonem a Davidem Crossem poté, co Robert Fripp v roce 1974 skupinu rozpustil.

V roce 1978 jej navštívili John Wetton a WJ Hutcheson, jeho spoluhráči z Tetrad. Více než 10 dní s německým bubeníkem Curtem Cressem nahráli jako Jack-Knife album písní z raných dnů nazvané "I Wish You Would". Podílel se také na albu Diez and Bischof "Daybreak", které produkoval Dieter Dierks a napsal na ně většinu textů. Také psal pro dvě alba Mnichov, mainstreamové rockové kapely ze stejnojmenného města, kde v polovině 80. let hrál na kytaru a napsal s nimi další dvě alba. Koncem 70. let pracoval na plný úvazek jako textař a podílel se na desítkách popových alb a produkcích singlů. Během 80. let napsal doslova stovky textů pro nejrůznější produkce v Německu, Francii a Itálii. Koncem 70. a začátkem 80. let si velmi užíval práci na čistě tanečních/popových produkcích od Baby Records v Miláně, zvláště se skladateli Carmelo a Michelangelo La Bionda, psal anglické texty pro La Bionda, stvořitele Italo Disco.

Palmer-James také psal texty pro La Bionda sdruženou disco skupinu D.D.Sound (1977-1979). Podílel na úspěších v žebříčcích s La Biondou, Gilbertem Montagné, Mireille Mathieu a Patrickem Duffym, Moti Special, Michaelem Cretu, Pan Demonium (1979), Eruption (1983), Sandrou a znovu Munich. Nedávno napsal nějaké věci pro Haddaway, ale většinou 90. léta strávil učením se počítačové produkce a technik úpravy zvuku. Asi v roce 1990 se odstěhoval na bavorský venkov, aby trávil více času se svou ženou a dvěma syny. Momentálně se snaží produkovat dva velmi talentované zpěváky/skladatele z této oblasti. V posledních dvou letech jsem se konečně vrátil k pravidelnému hraní na kytaru a soustředil se na blues a country styly, které, jak se zdá, byly u kořenů mé kariéry. Asi má víc nadšení než talentu, ale hraní po klubech a barech je jedna z radostí jeho života. Když na začátku 70. let psal pro Crimso, rozhodně jsem netušil, že se někdy zapojí do mainstreamové pop music.

Spolupráce, která jej hřeje u srdce, je balada "In The End", kterou složil pro projekt Icon Johna Wettona a Jeffa Downese. Jedná se o krásnou melodii s jednoduchým textem, i když potřeboval týden práce, abych jej napsal.

V roce 1997 vydal CD s bývalým spoluhráčem Johnem Wettonem "Monkey Business", kompilaci nevydaného materiálu včetně některých písní, které byly poprvé nahrány ve studiu, včetně melodie King Crimson s názvem "Doctor Diamond". S Johnem Wettonem se podílel na jeho albech "Arkangel" (1998) a "Raised In Captivity" (2011), v duu John Wetton & Richard Palmer-James vydali "Monkey Business 1972 - 1997" (1998) a "Jack-Knife / Monkey Business 1972 - 1997" (2014).

Na konci roku 2016 vydal sólovou desku "Takeaway", album písní, které napsal během posledních dvou desetiletí, částečně pro ostatní, které ale chtěl zkusit hrát sám. V poslední době pracujei na sbírce zcela nových věcí, trochu experimentálnějších a možná více ovlivněných postojem "fuck you", což může pomoci učinit jeho pokročilejší věk snesitelnějším.

Členové Robert Millar
(Narozen 2. února 1950, Stratford, England)
Drums, Percussion, Harmonica


Robert je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze, a také herec. Je znám jako člen Supertramp a on a Richard Palmer-James se objevili pouze na debutovém albu kapely Supertramp. V kapele vystřídal zakladatele Keitha Bakera.

Robert je hudebník a herec, který hrál na bicí od svých 15 let. Před nástupem do Supertramp byl divadelním hercem. Členem Supertramp se stal po výběru mezi stovkami hudebníků, kteří se zúčastnili konkurzů konaných v The Cabin, prozatímně byl vybrán pouze jeden bubeník. Vzhledem k tomu, že Rick byl lepší bubeník než většina kandidátů na uvolněné místo, nebylo tak snadné najít někoho dost dobrého.

"Rick je jeden z nejlepších bubeníků, se kterými jsem kdy hrál, takže jste museli věřit jeho názoru," vysvětluje Richard Palmer-James. "A rozhodl se obsadit Roberta, který vypadal, že má spoustu vynalézavosti a dobrý hudební sluch. Tento velmi vlastní styl a jazzový nádech Roberta se staly velmi důležitým prvkem pro zvuk skupiny během následujícího roku." Robert Millar pocházel z The Skatalites, jamajské ska kapely, ve které byl jediným bílým hudebníkem, a proto musel vydržet bezpočet vtipů. I když se proslýchalo, že byl v péči psychiatrického sanatoria, nezdálo se, že by to ohrozilo jeho vstup do Supertramp a Richard oznámil rozhodnutí přijmout jej do skupiny slovy: "V kostce: právě jsi hrál na zlatý buben". Kapelu nakonec opustil v prosinci 1970, když udajně utrpěl nervové zhroucení.

Tehdy byl Robert Millar po letech nucen přestat hrát na bicí kvůli podivné nemoci ve svých rukou a skončil smutně závislý na heroinu, dostával záchvaty úzkosti a opustil kapelu, což způsobilo, že se věci pokazily. "Robert odešel krátce po návratu z turné po Norsku," říká Russel. "Měl velmi špatné období emocionálně z důvodů, které jsme nikdy neznali. Měl laskavý a zábavný charakter, i když možná příliš citlivý na to, aby byl bubeníkem. Pamatuji si neustálé problémy, které mu způsobily jeho ruce." Byl to milý a ochotný člověk, ale také velmi rezervovaný a snad i trochu namyšlený.

Robert pocházel z anonymního vesmíru v londýnském East Endu, o kterém nikdo moc nevěděl, a na ostatní se vždy díval s jistou skepsí. "Pouze jednou jsem měl dlouhý rozhovor s Robertem," vzpomíná Peter Viney. "Poskytl mi svůj názor na ostatní členy skupiny a řekl mi, že se mu nikdo z nich nelíbí. A pak se mi podíval přímo do očí a dodal: "A ty taky ne".

Členové Keith Baker
(Narozen 17. dubna 1950, Birmingham, England, UK)
Drums, Percussion


Keith Baker je britský bubeník, nejznámější pro své krátké působení u Uriah Heep. Hrál za Bakerloo, ale po vydání jediného alba skupinu opustil. Baker se připojil k Uriah Heep před jejich druhým albem "Salisbury", kde nahradil Nigela Olssona. Nahrál také album "Very 'eavy... Very 'umble" se skupinou, ale odešel, když nechtěl s kapelou extenzivně koncertovat a byl nahrazen Ianem Clarkem.

Následně se stal prvním bubeníkem Supertramp (tehdy nazývaný Daddy) mezi koncem roku 1969 a začátkem roku 1970. Spolupracoval také s kapelami Bakerloo "Bakerloo" (1969), B.J. Colem "New Hovering Dog!" a Carlou Rugg "Dynamite".

Členové Stanley Miesegaes
(celým jménem Stanley August Miesegaes)
(známější jako SAM)
(narozen 12. dubna 1933, Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands,
zemřel v roce 1990, Geneva, Switzerland)
Financial Backer


Stanley Miesegaes byl holandský milionář žijící ve Švýcarsku, který je znám tím, že jako finanční mecenáš dotoval první dvě studiová alba skupiny Supertramp v 70. letech, když v roce 1969 tento milionář poskytl zakladateli a příteli Ricku Daviesovi finanční prostředky na vytvoření kapely, která se později stala jednou z největších světových progresivních rockových kapel.

Přítel členů kapely David Llywelyn si vzpomněl na někoho, kdo by jim mohl být ochoten pomoci. "Byli jsme doslova na mizině, když David řekl, že zná milionáře ve Švýcarsku," prozrazuje Rick. "Byli jsme si docela jisti, že o nás nebude chtít slyšet, ale neměli jsme co ztratit, když jsme to zkusili. David jej navštívil a několik týdnů jsme o něm neslyšeli, takže jsme se obávali nejhoršího. A najednou nám jednoho dne zavolal a řekl nám, že se s námi ten milionář chce sejít a možná nás financovat. Všichni jsme radostí skákali nahoru a dolů!"

Tento tajemný patron se za nimi okamžitě vydal do Mnichova. Jmenoval se Stanley August Miesegaes, i když mu všichni říkali Sam podle iniciál. Byl to mladý holandský gentleman, který studoval v Británii a byl pilotem aerolinek a také fotografem. Sam, amatérský pianista a nadšenec pro hudbu, žil se svou ženou Liliane a jejich dětmi v luxusní vile zvané 'Aganippe', která se nacházela na břehu jezera Leman ve Versoix nedaleko Ženevy.

Jakmile se s nimi setkal, Sam si pomyslel, že David Llywelyn, George Moorse a The Joint mají skvělou budoucnost a že jedinou pozoruhodnou věcí na průměrných filmech, na kterých spolupracovali, je přesně hudba, kterou vytvořili. Nešetřil na nákladech a rozhodl se vzít je svým soukromým letadlem do své vily, poskytnout jim ubytování a nabídnout jim vše, co potřebovali, aby se dostali vpřed. Jeho myšlenkou bylo, že Llywelyn a Moorse uspořádají skladby klasické hudby a převedou je do popových písní, které budou hrát The Joint. "Všechno bylo v pořádku, pokud jsme měli práci," říká Rick. „Přesto, když jsme se dostali k Samovi domů, byli jsme tak ohromeni, že jsme první dva týdny strávili opalováním u bazénu a hraním stolního tenisu. Pak jsme zkusili udělat to, co Sam chtěl, ale byly to dost šílené nápady."

"Ach, Rogere," povzdechl si s odkazem na odchod spoluzakladatele Supertramp Rogera Hodgsona ze skupiny a dodal, že Davies a Hodgson jednoho dne urovnají své neshody a znovu se spojí.

V pozdějších letech až do své smrti v roce 1990 vedl Sam, uznávaný klavírista, skladatel a pilot, soukromý a napůl uzavřený život.

Zpět
Studiové desky:
2002 Slow Motion
1997 Some Things Never Change
1987 Free As A Bird
1985 Brother Where You Bound
1982 ...Famous Last Words...
1979 Breakfast In America
1977 Even In The Quietest Moments...
1975 Crisis? What Crisis?
1974 Crime Of The Century
1971 Indelibly Stamped
1970 Supertramp

Živé nahrávky:
2010 20-10 Tour Live
2007 Live In America 1976
2001 Is Everybody Listening?
1999 Live 1997
1999 It Was The Best Of Times
1988 Live '88
1980 Paris

DVD:
2012 Live In Paris 1979
1991 The Story So Far...

Roger Hodgson:
2010 Classics Live (live)
2000 Open The Door
1997 Rites Of Passage (live)
1987 Hai Hai
1984 In The Eye Of The Storm


Skupina:
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Harmonica
John Helliwell - Saxophone, Woodwind
Lee Thornburg - Trumpet, Trombone, Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Bob Siebenberg - Drums
Carl Verheyen - Guitar
Mark Hart - Keyboards, Guitar, Backing Vocals
Jesse Siebenberg - Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Slow Motion
Vyšlo 23. dubna 2002, EMI, 7243 5 38624 2 8 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Slow Motion (3:50)
02. Little By Little (4:30)
03. Broken Hearted (4:28)
04. Over You (5:07)
05. Tenth Avenue Breakdown (8:57)
06. A Sting In The Tail (5:17)
07. Bee In Your Bonnet (6:27)
08. Goldrush (3:05)
09. Dead Man's Blues (8:25)
Total Time: (50:06)

Words, Music: Rick Davies
Management: Sue Davies
Producer: Rick Davies
Co-producer: Jay Messina, Mark Hart
Engineer: Jay Messina
Engineer [Pro Tools]: Jason Mariani, Seth McLain
Mastered: Greg Calbi
Art Direction, Design: Ph.D
Illustration [Cover Illustration]: Michelle Chang
Photography By [Photographs]: Jean Ber, Richard Frankel

Skupina:
Rick Davies - Vocals, Keyboards
John Helliwell - Saxophone, Woodwind
Lee Thornburg - Trumpet, Trombone, Backing Vocals
Mark Hart - Vocals, Keyboards, Guitar
Karen Lawrence - Backing Vocals
Kim Nail - Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Bob Siebenberg - Drums
Carl Verheyen - Guitar
Tom Walsh - Percussion
Bob Danzinger - Kalimba
Hosté:
Diskografie Some Things Never Change
Vyšlo 24. března 1997, EMI, 7243 89989 2 7 (Europe)

Seznam skladeb:
01. It's A Hard World (9:46)
02. You Win, I Lose (4:31)
03. Get Your Act Together (4:48)
04. Live To Love You (5:18)
05. Some Things Never Change (6:26)
06. Listen To Me Please (4:46)
07. Sooner Or Later (6:50)
08. Help Me Down That Road (4:36)
09. And The Light (4:40)
10. Give Me A Chance (4:24)
11. C'est What? (8:16)
12. Where There's A Will (5:30)
Total Time: (69:51)

Management: Richard Frankel, Sue Davies
Producer: Jack Douglas
Executive-Producer: Rick Davies
Engineer: Jay Messina
Engineer [Assistant Engineer Ocean Way Studios]: Michael Scotella
Engineer [Assistant Engineer The Backyard Studios]: Ian Gardiner
Engineer [Mixed At Manhattan Center Studios Assistant Engineer]: Brian Hardgroove, Richard Clark, Roy Clark
Mastered: Bob Ludwig
Art Direction: Richard Frankel
Artwork: Dimo Safari
Artwork: Hugh Syme
Photography: Dennis Keeley

Skupina:
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Timbales
John Helliwell - Saxophone
Mark Hart - Soloist [Guitar], Vocals [Additional]
Lee Thornburg - Trumpet, Soloist
Marty Walsh - Guitars
Mark Hart - Keyboards, Guitars
Dougie Thomson - Bass
Bob Siebenberg - Drums
Steve Reid - Percussion
Evan Rogers - Backing Vocals
Karyn White - Backing Vocals
Linda Foot - Backing Vocals
Liza Miller - Backing Vocals
Marty Walsh - Marty Walsh
David Woodford - Brass [Section]
John Helliwell - Brass [Section]
Lee Thornburg - Brass [Section]
Lon Price - Brass [Section]
Nick Lane - Brass [Section]
Scott Page - Brass [Section]
Hosté:
Diskografie Free As A Bird
Vyšlo 13. října 1987, A&M Records, 395 181-1 (Europe)

Seznam skladeb:
01. It's Alright (4:59)
02. Not The Moment (4:34)
03. It Doesn't Matter (4:49)
04. Where I Stand (3:38)
05. Free As A Bird (4:20)
06. I'm Beggin You (5:27)
07. You Never Can Tell With Friends (4:14)
08. Thing For You (3:59)
09. An Awful Thing To Waste (7:47)
Total Time: (43:47)

Music, Lyrics: Rick Davies
Producer: Rick Davies, Supertramp, Tom Lord-Alge
Management: Power Steering, Inc., Sue Davies
Engineer: Norman Hall
Engineer [Assistant At Backyard Studio]: Bob Loftus
Engineer [Assistant At Larrabee Sound]: Jeff Lorenzen
Mixed: Tom Lord-Alge
Mastered: Bob Ludwig
Art Direction, Design: Richard Frankel
Photography [Front cover]: Mariette Lachaud
Photography [Inside photograph]: Raul Vega

Skupina:
Rick Davies - Vocals, Keyboards
John Helliwell - Saxophone [Saxophones]
Dougie Thomson - Bass
Bob Siebenberg - Drums
Hosté:
Diskografie Brother Where You Bound
Vyšlo 14. května 1985, A&M Records, 395 014-1 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Cannonball (7:42)
02. Still In Love (4:18)
03. No Inbetween (4:26)
04. Better Days (6:02)
05. Brother Where You Bound (16:27)
06. Ever Open Door (3:05)
Total Time: (42:00)

Music, Lyrics: Rick Davies
Programmed [Fairlight, Ppg]: Gary Chang
Programmed [Synclavier]: Anthony Marinelli, Brian Banks
Producer: David Kershenbaum, Supertramp
Engineer: Norman Hall
Engineer [Backing Track, Assisted]: Steve Crimmel
Engineer [Backing Track]: Allen Sides
Engineer [Mixing]: Mark Ettel
Engineer [Mixing, Assisted]: Steve Macmillan
Mastered: Bob Ludwig
Art Direction, Design: Norman Moore
Photography [Inner Sleeve]: Tom Gibson

Skupina:
Roger Hodgson - Vocals, Keyboards, Guitar
Rick Davies - Vocals, Keyboards
Dougie Thomson - Bass
Bob Siebenberg - Drums
John Helliwell - Saxophone, Keyboards
Hosté:
Diskografie ...Famous Last Words...
Vyšlo 7. října 1982, A&M Records, CL 49 202 5 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Crazy (4:32)
02. Put On Your Old Brown Shoes (4:20)
03. It's Raining Again (4:25)
04. Bonnie (5:37)
05. Know Who You Are (4:58)
06. My Kind Of Lady (5:12)
07. C'est Le Bon (5:32)
08. Waiting So Long (6:32)
09. Don't Leave Me Now (6:25)
Total Time: (47:33)

Written: Rick Davies And Roger Hodgson
Management: Dave Margereson, Mismanagement Inc.
Producer: Supertramp
Producer, Engineer: Peter Henderson
Co-producer, Other [Concert Sound]: Russel Pope
Engineer [Assistant]: Norman Hall
Technician [Technical Wizards]: Bud Wyatt, Ian "Biggles" Lloyd-Bisley
Mastered [Mastering Engineers]: Doug Sax, Mike Reese
Art Direction, Design: Norman Moore

Art Direction, Design, Cover [Concept]: Mike Doud (2)
Photography [Cover]: Jules Bates
Photography [Cover], Photography [Sleeve]: Tom Gibson

Skupina:
Roger Hodgson - Vocals, Keyboards, Guitar
Rick Davies - Vocals, Keyboards
Slyde 'Slide' Hyde - Tuba, Trombone
John Helliwell - Woodwind [Woodwind Instruments]
Dougie Thomson - Bass
Bob C. Benberg - Drums
Hosté:
Diskografie Breakfast In America
Vyšlo 29. března 1979, A&M Records, AMLK 63708 (UK)

Seznam skladeb:
01. Gone Hollywood (5:15)
02. The Logical Song (4:12)
03. Goodbye Stranger (5:44)
04. Breakfast In America (2:40)
05. Oh Darling (4:10)
06. Take The Long Way Home (5:09)
07. Lord Is It Mine (4:03)
08. Just Another Nervous Wreck (4:32)
09. Casual Conversations (2:53)
10. Child Of Vision (7:12)
Total Time (55:50)

Words, Music: Rick Davies and Roger Hodgson
Producer: Supertramp
Producer, Engineer: Peter Henderson
Programmed [Oberheim]: Gary Mielke
Management: Dave Margereson
Engineer [Assistant]: Jeff Harris, Lenise Bent
Engineer [Concert Sound]: Russel Pope
Art Direction, Design Concept [Cover]: Mike Doud
Design: Mick Haggerty
Featuring [Front Cover]: Kate Murtagh
Photography [Back Cover]: Mark Hanauer
Photography [Cover]: Aaron Rapoport
Front cover is featuring actress Kate Murtagh

Skupina:
Dougie Thomson - Bass
Bob C. Benberg - Drums, Percussion
Rick Davies - Vocals, Keyboards
Roger Hodgson - Vocals, Keyboards, Guitar
John Helliwell - Wind [Instruments], Vocals
Hosté:
Diskografie Even In The Quietest Moments...
Vyšlo 10. dubna 1977, A&M Records, AMLK 64634 (UK)

Seznam skladeb:
01. Give A Little Bit (4:07)
02. Lover Boy (6:49)
03. Even In The Quietest Moments (6:39)
04. Downstream (4:00)
05. Babaji (4:49)
06. From Now On (6:10)
07. Fool's Overture (10:51)
Total Time: (43:25)

Words, Music: Rick Davies and Roger Hodgson
Arranged [Orchestral]: Michel Colombier, Supertramp
Programmed [Oberheim]: Gary Mielke
Engineer [Recording]: Peter Henderson
Engineer [Assistants]: Steve Smith, Tom (T.A.) Anderson, Tom (G.B.) Likes
Engineer [Mixing]: Geoff Emerick
Engineer [Remix]: Tom (T.A.) Anderson
Mastered By: Frank DeLuna
Art Direction: AGI, Mike Doud
Design: Brian Hagiwara
Photography: Bob Seidemann
Photography [Inner Sleeve]: Kenneth McGowan

Skupina:
Dougie Thomson - Bass
Bob C. Benberg - Drums, Percussion
Roger Hodgson - Vocals, Guitar, Keyboards
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Artwork [Idea]
John Helliwell - Wind, Vocals
Hosté:
Diskografie Crisis? What Crisis?
Vyšlo 14. září 1975, A&M Records, AMLH 68347 (UK)

Seznam skladeb:
01. Easy Does It (2:17)
02. Sister Moonshine (5:15)
03. Ain't Nobody But Me (5:19)
04. A Soapbox Opera (4:53)
05. Another Man's Woman (6:19)
06. Lady (5:22)
07. Poor Boy (5:08)
08. Just A Normal Day (3:59)
09. The Meaning (5:15)
10. Two Of Us (3:27)
Total Time: (47:14)

Words, Music: Roger Hodgson And Richard Davies
Arranged [Orchestra And Choir Arrangment]: Richard Hewson
Producer: Supertramp
Producer, Recorded: Ken Scott
Recorded [Assisted]: Ed Thacker, John Jansen, William Reid-Dick
Sleeve [Preparation]: Dick Ward, Fabio Nicoli, Paul Wakefield

Skupina:
Dougie Thomson - Bass
Bob C. Benberg - Drums, Percussion
John Helliwell - Saxophone, Clarinet, Vocals
Roger Hodgson - Vocals, Guitar, Piano
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Harmonica
Hosté:
Diskografie Crime Of The Century
Vyšlo 13. září 1974, A&M Records, AMLS 68258 (UK)

Seznam skladeb:
01. School (5:35)
02. Bloody Well Right (4:26)
03. Hide In Your Shell (6:52)
04. Asylum (6:30)
05. Dreamer (3:19)
06. Rudy (7:07)
07. If Everyone Was Listening (4:05)
08. Crime Of The Century (5:20)
Total Time: (43:140)

Written: Richard Davies and Roger Hodgson
Arranged By [Strings]: Richard Hewson
Producer: Ken Scott, Supertramp
Engineer: John Jansen, Ken Scott
Design [Sleeve], Photography: Paul Wakefield
Art Direction: Fabio Nicoli

Skupina:
Roger Hodgson Bass [Bass Guitars], Acoustic Guitar, Guitar [Lead Guitar], Vocals
Frank Farrell - Bass, Piano, Accordion, Vocals [Harmony Vocals]
Kevin Currie - Percussion
Dave Winthrop - Flute [Flutes], Saxophone [Saxophones], Vocals
Rick Davies - Keyboards, Harmonica, Vocals
Hosté:
Diskografie Indelibly Stamped
Vyšlo 25. června 1971, A&M Records, AMLH 64306 (UK)

Seznam skladeb:
01. Your Poppa Don't Mind (2:58)
02. Travelled (4:15)
03. Rosie Had Everything Planned (2:58)
04. Remember (4:00)
05. Forever (5:00)
06. Potter (2:23)
07. Coming Home To See You (4:39)
08. Times Have Changed (3:42)
09. Friend In Need (3:08)
10. Aries (7:25)
Total Time: (40:28)
Engineer: Bob Hall

Photography [Inside Cover]: Mike Coles
Photography [Outside Cover]: Keith Morris
Sleeve [Design]: Bob Hook
Tape [Tape Operator]: Rufus Cartwright

Skupina:
Roger Hodgson - Bass Guitar, Flageolet, Acoustic Guitar, Cello, Vocals
Richard Palmer - Electric Guitar, Acoustic Guitar, Balalaika, Vocals
Rick Davies - Organ, Piano [Acoustic], Electric Piano, Harmonica, Vocals
Robert Millar - Percussion, Harmonica
Hosté:
Diskografie Supertramp
Vyšlo 14. července 1970, A&M Records, AMLS 981 (UK)

Seznam skladeb:
01. Surely (0:31)
02. It's A Long Road (5:30)
03. Aubade (0:48)
04. And I Am Not Like Other Birds Of Prey (4:27)
05. Words Unspoken (3:58)
06. Maybe I'm A Beggar (6:42)
07. Home Again (1:11)
08. Nothing To Show (4:51)
09. Shadow Song (4:24)
10. Try Again (12:03)
11. Surely (3:09)
Total Time: (47:34)

Producer: Supertramp
Engineer: Robin Black
Art Direction, Sleeve [Design], Design [Sleeve Design]: Bob Hook


Skupina:
Rick Davies - Keyboards, Lead Vocals, Backing Vocals, Harmonica
Lee Thornburg - Trumpet, Tuba, Melodica, Keyboards, Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Cassie Miller - Backing Vocals
Bob Siebenberg - Drums, Body Percussion
Jesse Siebenberg - Keyboards, Guitar, Lead Vocals, Backing Vocals, Percussion
Carl Verheyen - Guitar, Backing Vocals
John Helliwell - Saxophone, Clarinet, Melodica, Backing Vocals, MC
Gabe Dixon - Keyboards, Percussion, Lead Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie 20-10 Tour Live
Vyšlo 2010,

Seznam skladeb:
CD 1
01. You Started Laughing (4:19)
02. Gone Hollywood (5:45)
03. Put On Your Old Brown Shoes (4:31)
04. Ain't Nobody But Me (7:18)
05. Breakfast In America (2:51)
06. Cannonball (7:56)
07. Poor Boy (5:29)
08. From Now On (8:52)
09. Give A Little Bit (4:24)
10. Downstream (3:21)
CD 1
01. Rudy (7:56)
02. It's Raining Again (4:28)
03. Another Man's Woman (10:27)
04. Take The Long Way Home (5:04)
05. Bloody Well Right (7:33)
06. The Logical Song (5:11)
07. Goodbye Stranger (6:42)
08. School (6:15)
09. Dreamer (3:34)
10. Crime Of The Century (7:49)
Total Time: (119:55)

Recorded October 18th, 2010 at Bercy in Paris, France
Živé nahrávky z turné 20-10 Tour se objevily z každého jednotlivého vstoupení na turné a mohou se lišit v setlistech.

Skupina:
Roger Hodgson - Vocals, Guitars, Keyboards
Rick Davies - Vocals, Keyboards
John A. Helliwell - Flute, Clarinet, Saxophone
Dougie Thomson - Bass
Bob Siebenberg - Drums & Percussion
Hosté:
Diskografie Live In America 1976
Vyšlo 2007, The Store For Music, SFMCD037

Seznam skladeb:
01. School (5:42)
02. Bloody Well Right (6:03)
03. Hide In Your Shell (6:49)
04. Asylum (6:35)
05. Sister Moonshine (5:34)
06. Just A Normal Day (4:01)
07. Another Man's Woman (6:43)
08. Lady (5:45)
09. Dreamer (3:30)
10. Rudy (7:24)
11. If Everyone Was Listening (3:58)
12. Crime Of The Century (6:00)
Total Time: (68:04)

Recorded live in Cleveland, Ohio 1976
Mastered at Harch Farm Studios, UK
Artwork: www.gilmourdesign.co.uk

Skupina:
Roger Hodgson - Vocals, Guitars, Keyboards
Rick Davies - Vocals, Keyboards
John A. Helliwell - Flute, Clarinet, Saxophone
Dougie Thomson - Bass
Bob Siebenberg - Drums & Percussion
Hosté:
Diskografie Is Everybody Listening?
Vyšlo 6. listopadu 2001, Burning Airlines, Pilot 76 (UK)
CD 2007, The Store For Music, SFMCD037 (UK) entitled "Live In America 1976", different Artwork
CD 2014 as digital album "Alive in America"

Seznam skladeb:
01. School (6:18)
02. Bloody Well Right (6:51)
03. Hide in Your Shell (6:52)
04. Asylum (7:05)
05. Sister Moonshine (5:22)
06. Just a Normal Day (4:09)
07. Another Man's Woman (7:48)
08. Lady (8:58)
09. Dreamer (3:30)
10. Rudy (7:26)
11. If Everyone Was Listening (4:35)
12. Crime of the Century (6:08)
Total Time: (75:02)

Recorded at Hammersmith Odeon on March 9th 1975
Mastered: Stefan Vardopoulos
Cover: Organic Design

Skupina:
Rick Davies - Vocals, Keyboards, Piano, Harmonica
Carl Verheyen - Guitars, Backing Vocals
Cliff Hugo - Bass
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
Mark Hart - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
John Helliwell - Saxophone, Backing Vocals
Lee Thornburg - Brass, Backing Vocals
Jesse Siebenberg - Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live 1997
Vyšlo 1999, EMI, 7243 4 99389 2 2 (UK)

Seznam skladeb:
01. You Win I Lose - live (4:44)
02. Listen To Me Please (4:45)
03. Sooner Or later - live (7:35)
04. Free As A Bird - live (4:49)
05. Cannonbal - live (7:52)
06. From Now On - live (7:44)
07. Breakfast In America (2:40)
08. And The Light - live (5:03)
09. Take The Long Way Home - live (5:10)
10. Bloody Well Right - live (6:58)
11. The Logical Song (5:11)
12. Goodbye Stranger - live (7:24)
13. School - live (6:32)
Total Time: (76:27)

Recorded at the Royal Albert Hall, London, England, September 19 and 20, 1997
Design: Kate Gaughran
Liner Notes: Justin Lewis, Dave McAlee
Project Manager: Tony Ciampa

Skupina:
Rick Davies - Vocals, Keyboards
Mark Hart - Vocals, Keyboards, Guitars
John Helliwell - Saxophones, Woodwinds
Bob Siebenberg - Drums
Cliff Hugo - Bass
Lee R. Thornburg - Trumpet, Trombone, Backing Vocals
Carl Verheyen - Guitars
Jesse Siebenberg - Percussion
Hosté:
Diskografie It Was The Best Of Times
Vyšlo 12. dubna 1999, EMI, 7243 4 99389 2 2 (UK)

Seznam skladeb:
CD 1 (69:05)
01. It's a Hard World (9:17)
02. You Win, I Lose (4:37)
03. Listen to Me Please (5:03)
04. Ain't Nobody but Me (6:15)
05. Sooner or Later (7:35)
06. Free as a Bird (4:50)
07. Cannonball (7:52)
08. From Now On (8:05)
09. Breakfast in America (2:47)
10. Give Me a Chance (4:39)
11. Rudy (8:05)

CD 2 (61:09)
01. Downstream (3:53)
02. Another Man's Woman (11:21)
03. Take the Long Way Home (5:11)
04. Bloody Well Right (6:58)
05. The Logical Song (4:05)
06. Goodbye Stranger (6:53)
07. School (6:28)
08. And the Light (5:03)
09. Don't You Lie to Me (3:31)
10. Crime of the Century (7:46)
Total Time: (130:14)

Producer: Rick Davies
Engineer: Ken Allardyce
Engineer [Assistant]: Andy Butlin, Lawrence Manchester
Mixed: Jay Messina
Mastered: Bob Ludwig
Artwork: Craig Frazier

Skupina:
Rick Davies - Keyboards, Vocals, Harmonica
Dougie Thomson - Bass
Mark Hart - Keyboards, Guitars, Vocals (lead 05,10)
John Helliwell - Saxophones, Backing Vocals
Bob Siebenberg - Drums
Hosté:
Marty Walsh - Guitars
Steve Reid - Percussion
Brad Cole - Keyboards, Saxophones
Diskografie Live '88
Vyšlo 6. října 1988, A&M Records, 396 982-2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. You Started Laughing (1:44)
02. It's Alright (5:31)
03. Not the Moment (4:41)
04. Bloody Well Right (6:22) *
05. Breakfast in America (2:52)
06. From Now On (7:56)
07. Free as a Bird (4:41) *
08. Oh Darling (3:45)
09. Just Another Nervous Wreck (4:34)
10. The Logical Song (4:06)
11. I'm Your Hoochie Cooche Man (Willie Dixon cover) (4:30) *
12. Don't You Lie to Me (Hudson Whittaker cover) (2:45)
13. Crime of the Century (6:41)
Total Time: (60:12)

* not on LP
Producer: Rick Davies, Norman Hall
Engineer: Norman Hall
Engineer [Assistant]: Adrian Fitzpatrick
Mastered By: Chris Bellman, Bernie Grundman
Art Direction, Design: Chuck Beeson, Richard Frankel
Artwork [Illustrations]: Ayse Ulay
Photography: Richard Frankel, Raul Vega

Skupina:
Roger Hodgson - Guitars, Keyboards, Vocals
Dougie Thompson - Bass
Rick Davies - Keyboards, Vocals
John Helliwell - Saxophone, Vocals
Bob Siebenberg - Drums
Hosté:


Diskografie Paris
2LP, vyšlo 1. září 1980, A&M Records, AMLM 66702
2CD 2002, Remastered, 069 493 350-2 (USA)

Seznam skladeb:
Disc 1 (43:26)
01. School (5:42)
02. Ain't Nobody but Me (5:24)
03. The Logical Song (3:57)
04. Bloody Well Right (7:23)
05. Breakfast in America (2:57)
06. You Started Laughing (4:02)
07. Hide in Your Shell (6:55)
08. From Now On (7:06)
Disc 2 (46:28)
01. Dreamer (3:45)
02. Rudy (7:09)
03. A Soapbox Opera (4:51)
04. Asylum (6:51)
05. Take the Long Way Home (4:57)
06. Fool's Overture (10:58)
07. Two of Us (1:25)
08. Crime of the Century (6:32)
Total Time: (89:54)

Words, Music: Rick Davies And Roger Hodgson
Engineer [Lighting System]: Patrick O'Doherty, Roger Grose, Tam Smith
Engineer [Monitors]: Ian Lloyd "Biggles" Bisley
Engineer [Sound System]: Chris "Smoother" Smyth, David Farmiloe, Mick Berg, Norman Hall
Engineer [Stage System]: Patrick Ampe, Steve Dabbs, Van Anonson
Film Technician [Projection]: Gus Thompson
Mastered: Bernie Grundman
Crew [Security]: Wally Gore
Art Direction: Mike Doud
Design: Mike Fink
Illustration [Cover Illustration]: Cindy Marsh
Lighting: Ken Allardyce, Tony Shepherd
Photography By [Additional Photos]: Reed Hutchinson, Steve Smith
Photography By [Inside Photo]: Mark Hanauer
Management: Mismanagement Inc.
Management [Manager], Liner Notes: Dave Margereson
Management [Mismanagement Inc.]: Beverly Knudsen, Charly Prevost, Greg Smith, Jinx McCune, Laura Tiz-Hard, Mark Felton
Producer, Engineer: Peter Henderson, Russel Pope
Production Manager: "Spy" Matthews
Promotion [Merchandising]: Gordon Scott, Jay Eberts, MaryBeth, Sue Davies
Stage Manager: Bobby Joe Harvey
Technician [Rigger]: George Packer, Jade Dearling


Skupina:
Roger Hodgson - Guitars, Keyboards, Vocals
Dougie Thompson - Bass
Rick Davies - Keyboards, Vocals
John Helliwell - Saxophone, Vocals
Bob Siebenberg - Drums
Hosté:
Diskografie Live In Paris 1979
Vyšlo 2012, Eagle Rock Entertainment

Seznam skladeb:
01. School (5:41)
02. Ain't Nobody But Me (5:24)
03. The Logical Song (3:56)
04. Bloody Well Right (3:42)
05. Breakfast in America (2:57)
06. You Started Laughing (4:02)
07. Hide in Your Shell (6:54)
08. From Now On (7:06)
09. Dreamer (3:44)
10. Rudy (7:08)
11. A Soapbox Opera (4:51)
12. Asylum (6:51)
13. Take the Long Way Home (4:57)
14. Fool's Overture (10:57)
15. Two of Us (1:25)
16. Crime of the Century (6:32)
Total Time: (86:07)

Recorded on 1 December 1979 at Pavillon de Paris, Paris, France
Producers: Peter Henderson, Russel Pope
Engineers: Bernie Grundman, Peter Henderson, Russel Pope
Mixing: Bernie Grundman
Remixed: Peter Henderson
Mastering: Bernie Grundman
Re-mastering: Greg Calbi, Jay Messina
Production manager: "Spy" Matthews
Lighting: Ken Allardyce, Tony Shepherd
Monitors: Ian Lloyd "Biggles" Bigsley
Sound System: Norman Hall, David Farmiloe, Mick Berg, Chris "Smoother" Smyth
Lighting System: Patrick O'Doherty, Roger Grose, Tam Smith
Stage System: Patrick Ampe, Van Annonson, Steve Dabbs
Piano technician: Edd Kolakowski
Projection: Gus Thomson
Rigging: George Packer, Jade Dearling
Art direction: Mike Doud
Design: Mike Fink
Cover illustration: Cindy Marsh
Photography: Mark Hanauer, Steve Smith
Liner notes: David Margereson

Skupina:
Roger Hodgson - Lead & Backing Vocals, Lead Guitar, 12-string Guitar, Grand Piano, Wurlitzer, Synthesizers, Pump Organ
John Helliwell - Saxophones, Clarinet, Backing Vocals
Rick Davies - Lead & Backing Vocals, Grand Piano, Wurlitzer, Synthesizers, Organ, Harmonica
Dougie Thomson - Bass Guitar, Backing Vocals
Bob Siebenberg - Drums, Percussion
Scott Page - Saxophones, Flute, Guitars, Backing Vocals
Fred Mandel - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie The Story So Far...
Vyšlo 1991, A&M Records, 493 457-9, VHS
DVD 2002, A&M Records

Seznam skladeb:
01. The Story So Far... Part 1 (13:05)
Highlights from 1983 World Tour:
02. Crazy (5:35)
03. Ain't Nobody But Me (5:01)
04. Breakfast In America (2:56)
05. Bloody Well Right (6:11)
06. Give A Little Bit (4:27)
07. From Now On (6:58)
08. The Logical Song (3:49)
09. Goodbye Stranger (6:05)
10. Dreamer (3:34)
11. School (5:31)
12. Crime Of The Century (5:27)
13. The Story So Far... Part 2 (11:52)
Total Time: (74:47)

Bonus Videos:
01. My Kind of Lady ()
02. Cannonball ()
03. Better Days ()
04. Free as a Bird ()
05. I'm Beggin' You ()

Written: Rick Davies And Roger Hodgson
Executive-Producer: Supertramp
Film Producer, Film Director: C.D. Taylor, Norman Hall


Skupina:
Roger Hodgson - Vocals, Keyboards, 12- & 6-string Guitars
Instrumentation could not be verified at this time. If you have information, please contact the site
Diskografie Classics Live
Vyšlo 17. ledna 2011, Roger Hodgson self-released (Canada)

Seznam skladeb:
01. Take the Long Way Home (4:56)
02. Give a Little Bit (4:22)
03. Hide in Your Shell (7:00)
04. Breakfast in America (2:44)
05. Only Because of You / Lord Is It Mine? (6:01)
06. The Logical Song (4:10)
07. School (5:50)
08. Dreamer (4:35)
09. Two of Us (2:44)
10. It's Raining Again (4:45)
Total Time: (47:07)


Nahráli:
Roger Hodgson - Vocals, Electric (03,04,06) & 12-string (01,02,07,10) Guitars, Keyboards (01-04,06,09), Harmonium (05), Piano (06), Pipe Organ (08,09), Harpsichord & Bass (08)
Hosté:
Alan Simon - High Whistle (01,06), Bodhrán (06), Harmonica (09)
Loic Ponthieu - Drums (01-05,07,09,10), Wavedrum (09)
Gerry Conway - Percussion (01,06), Drums (08)
Laurent Verneret - Bass (01-05,07,09,10)
Denis Banarrosh - Percussion (01,03-07,09,10)
Christophe Negre - Saxophone (01,04,10)
Bruno Le Rouzic - Highland Bagpipes (01)
Pascal Martin - Uilleann Bagpipes (01,06)
Arnaud Dunoyer - Hammond Organ (01,07,09,10)
Jean-Louis Roques - Accordion (01,07,10)
Trevor Rabin - Electric Guitar, Keyboards, Vocals (02)
Jean Pierre Meneghin - Scottish Drums (01)
Dominique Regef - Rebec (05), Vielle a Roue (06)
Gurvan Houdayer - Scottish Drums (01)
Marco Canepa - Morse Code (01,10)
Claude Samard - Banjo (03), Dobro Slide Guitar (03,04), Bouzouki (06,07), Pedal Steel Guitar (07), Oud (09)
Olivier Rousseau - Piano (02,03)
Didier Lockwood - Violin (03,06,08,09)
Jeff Phillips - Drums (06)
Jean Jacques Miteau - Harmonica (03)
Alan Thomson - Bass (06)
Zdenek Rys - Oboe (06)
Pavel Belohlavek - Cello (06)
Michel Gaucher - Flute (09)
Dan Ar Braz - Guitar (10)
Manuel Delgado - Spanish Guitar (09), Handclaps (09)
Prague City Symphonic Orchestra (01,02,05,06,08-10)
Mario Klemens - Conductor
Philippopolis Choir - "Bulgarian voices" Vocals (08,09)
Hristo Arabadjiev - Choir Conductor (08,09)
Ilana Russell, Sierrah Dietz, Justine Black, Molly Katwman - Children's Chorus (10)
Samples: Speech by Queen Elizabeth II (01), Rev. Jesse Jackson (03), Ronald Reagan (03), Sevik The Wolf (06)
Diskografie Open The Door
Vyšlo 2000, Epic, EPC 4977392 (France)

Seznam skladeb:
01. Along Came Mary (6:25)
02. The More I Look (4:56)
03. Showdown (5:20)
04. Hungry (4:27)
05. The Garden (2:15)
06. Death and a Zoo (7:32)
07. Love Is a Thousand Times (3:30)
08. Say Goodbye (3:57)
09. Open the Door (8:54)
10. For Every Man (4:44)
Total Time: (52:00)

Producer: Roger Hodgson
Co-producer: Alan Simon
Mixing: Marco Canepa
Artwork: Human Do Design



Skupina:
Roger Hodgson - Guitars, Piano, Keyboards, Vocals
Andrew Hodgson - Drums, Piano, Harmonica, Percussion, Didgeridoo, Vocals
Jeff Daniel - Hammond Organ, Keyboards, Percussion, Vocals
Rich Stanmyre - Bass, Vocals
Mikail Graham - Guitars, Keyboards, Vocals
Skupina:
John Helliwell - Saxophone, Vocals
Josh Newman - Cello
Diskografie Rites Of Passage
Live, vyšlo 1997, Unichord Productions, UNIVP001CD

Seznam skladeb:
01. Every Trick In The Book (5:54) *
02. In Jeopardy (5:13)
03. Showdown (4:44) *
04. Don't Want To Get High (4:06) *
05. Take The Long Way Home (4:27)
06. Red Lake (5:13) *
07. Melancholic (4:29)
08. Time Waits For No One (9:09) *
09. No Colours (4:54)
10. Logical Song (3:47)
11. Smelly Feet (6:02)
12. Give A Little Bit (4:15)
Total Time: (62:13)

Recorded in August 1996 near Hodgson's home in Nevada City, California

* previously unrecorded Roger Hodgson songs

Nahráli:
Roger Hodgson - Lead & Backing Vocals, Electric (01,02,04,05,08,10) & 12-string (07) Guitars, Piano (01,06), Synth (01,06,10), Keyboards (03-05,07-09), Synth Bass (01,04,07), Synclavier Drums (05)
Hosté:
Anni McCann - Backing Vocals (01,03-05,08-10)
Willie Hines - Backing Vocals (02)
Brad Lang - Backing Vocals (02)
Claire Diament - Backing Vocals (03)
Leland Sklar - Bass (08)
Dan Huff - Guitars (01,03,05-10)
Larry Williams - Saxophone (03,09), Programming (07)
Ken Allardyce - Harmonica (01,05), Rhythm Guitar (03), Backing Vocals (03,08)
Robbie Buchanan - Synth (01,04,06,10), Keyboards (02,03,05,09), Synth Bass (05), Rhodes (06)
David Paich - Hammond & Synth (02)
Mikail Graham - DX7 Synth Solo (03)
Marc Russo - Saxophone (08)
Nathan East - Bass (03,06,09,10)
Omar Hakim - Drums (01)
Joseph Pomfret - Drums (01,04,06-08)
Jeff Porcaro - Drums (02-04,06,09)
Bruce Albertine - Synclavier Drums (05)
Albhy Galuten - Synclavier Drums (05)
Carlos Vega - Drums (07,08)
Lenny Castro - Percussion
Steve Porcaro - Programming (02)
Eric Persing - Programming (04-06)
Rhett Lawrence - Fairlight Programming (05,08,10)
Diskografie Hai Hai
Vyšlo 1987, A&M Records, 395112-1 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Right Place (4:05)
02. My Magazine (4:39)
03. London (4:11)
04. You Make Me Love You (5:08)
05. Hai Hai (5:28)
06. Who's Afraid? (4:57)
07. Desert Love (5:26)
08. Land Ho (4:06)
09. House On The Corner (5:21)
10. Puppet Dance (5:16)
Total Time: (48:37)

Songwriter: Roger Hodgson
Producer: Jack Joseph Puig, Roger Hodgson
Engineer: Jack Joseph Puig, Ken Allardyce
Engineer [Assistant]: Bart Stevens, Dan Garcia, Julie Last, Steve Ford, Wade Jaynes
Management [Represented]: Doug Pringle
Mixed: Bill Schnee, Jack Joseph Puig
Mastered: Doug Sax
Art Direction: Jeff Gold, Richard Frankel
Artwork: SteeleWorks
Design: SteeleWorks, Tommy Steele
Photography: Empire Studios

Skupina:
Roger Hodgson - Instruments, Voice
Ken Allardyce - Vocals [Additional]
Jimmy Johnson - Bass [Fretless]
Michael Shrieve - Drums
Diskografie In The Eye Of The Storm
Vyšlo 1984, A&M Records, AMLX 65004 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Had A Dream (Sleeping With The Enemy) (8:49)
02. In Jeopardy (5:59)
03. Lovers In The Wind (4:11)
04. Hooked On A Problem (5:10)
05. Give Me Love, Give Me Life (7:33)
06. I'm Not Afraid (7:03)
07. Only Because Of You( 8:40)
Total Time: (74:47)

Written, Arranged, Producer: Roger Hodgson
Engineer [Mixing]: James Farber, Scott Litt
Engineer [Mixing Assistant]: Ken Allardyce, Malcolm Pollack
Mastered: Howie Weinberg
Technician [Technical Assistance]: Chris Amson
Design Concept [Cover Concept]: Roger Hodgson
Design, Artwork [Photo Composite]: David Coleman
Artwork [Globe Model]: Timothy Eames
Art Direction: Chuck Beeson, Richard Frankel
Photography: Charles Reilly

Zpět

Supertramp vyrazil do Mnichova, aby pracoval na filmové hudbě Haro Senft "Fegefeuer", jaro 1970
Robert Millar, Roger Hodgson, Richard Palmer-James, Rick Davies



Richard Palmer-James v Rick Davies v domě Sama Miesegaese při Lake Geneva, jaro 1970


Supertramp, July 1970, L-R Rick Davies, Roger Hodgson, Richard Palmer-James, Robert Millar, Dave Winthrop


L to R Rick Davies, Roger Hodgson, Richard Palmer-James, Kevin Currie, Robert Millar, Dave Winthrop
Supertramp 1971
L to R Rick Davies, Roger Hodgson, Richard Palmer-James, Kevin Currie, Robert Millar, Dave Winthrop

Supertramp 1975

Supertramp 1977







Supertramp 1979

Supertramp 1987

Supertramp 2011



Supertramp 2015

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.supertramp.com/
http://johnhelliwell.com/bio.php
http://www.swindonweb.com/index.asp?m=8&s=9&ss=1098&t=Rick+Davies
https://www.antiwarsongs.org/artista.php?id=3063&lang=fr&short=1
https://www.psychedelicbabymag.com/2020/08/richard-palmer-james-interview-supertramp-king-crimson.html


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  9.7.2022 
Menu Poslední aktualizace: 9.7.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!