Straight Light

Zpět
Straight Light (= SL) byla progresivní rocková kapela zformovaná v roce 1973 v Kalamazoo-Grand Rapids v Michiganu. Skupina působila společně v různých verzích až po několik měsíců roku 1980. V první verzi na jaře 1973 kapelu tvořili originální členové Gill Bristol (bass/vocals), Bart Garratt (keyboards/vocals), Jim Small (drums/vocals) a Brent McDonald (guitar/vocals). V březnu 1975 se připojil jako sólový zpěvák Dennis "Fergie" Fredericksen, který dříve působil ve Flyin 'Home a The Common People a pouzději se objevil i v kapele Toto.

Změny v kapele však neustávaly. V květnu 1975 Bill Roelofs nahradil Jima Smalla u bicích. V lednu následujícího roku Ric Sherwin, zpěvák a kytarista z kapely Xebec nahradil Fergieho, protože Fergie odešel do Chicago, aby doplnil sestavu kapely Tommy Shawa (Kansas) s názvem MS Funk. V At Struttin'Club, Detroit 1976 červnu 1976 se Gil Bristol pozvažování rozhodl získat vzdělání. Na postu basisty je nahradil rodilý texasan Billy "Bass" Alford. Stihli nahrát několik písní v Hudsonville v Michiganu a dostali se do vysílání v rádiích díky úsilí kamaráda a DJ Doc Donovana z WLAV. Na podzim 1976 kapelu opustil Ric Sherwin, takže až do zimy 1977 působili pouze jako čtyřčlenní.

Koncem zimy 1977 se ke kapele připojil Charlie Huhn. Sotva ale absolvovali několik zkoušek, Charlie odešel do kapely Teda Nugenta, pozdějí hrál v sestavě obnovených Humble Pie nebo Foghat či německého reunionu Victory. Na jaře 1977 sestavu doplnil jako zpěvák Charlie Tobias, který působil v mnoha lokálních kapelách v Louisville, Kentucky. V létě 1977 basový hráč Joe Arrizari z Chicaga nahradil Billyho Alforda. Na podzim 1977 se do kapely vrátili odejivší Billy Alford a Ric Sherwin a nahradili Charlieho a Joea. Počátkem zimy 1978 ale Billy Alford opět odešel a kapela zůstala čtyřčlenná, kde Ric a Brent se střídali baskytary a kytary. Počátkem 80. let se Billy přestěhoval do Spojeného království na krátkou dobu a koncertoval mimo jiné s britskou skupinou The Truth, v jednom z noha zajímavých hudebních projektů, na nichž se v průběhu let podílel.


Party na dunách, Grand Haven, MI, 1976
Koncem zimy 1978 se mezi koncerty nacházeli v nedokončeném nahrávacím studiu na Leonard St, Grand Rapids, kde pořádali konkurzy na basistu. Skupina z Cincinnati Free Hand, hrála o ulici opodál od nedokončeného studia. Basista Free Hand Tere Bertke přijal nabídku na konkurz. Tere se vzmužil a připojil se o dva týdny později k sestavě. Během hraní v Chicagu spolupracovali s Terem. Kapela také při pobytu v Chicagu nahrála skladby "Not To Be Denied" a "We're Off". Nahrávalo se ve studiu někde poblíž La Grange, Illinois. Bohužel ale podlehli tlakům, aby sjkladby zkrátili a vypustili některé nástroje. Bohužel to udělali, což mělo za následek, že zohoto vyšlo poněkud hroznější demo.

V lednu 1979 Ric Sherwin opustil skupinu. Strávili pak měsíc zkoušení znovu jenom ve čtyřech pro nadcházející a někdy slavné "Exploding Pelican" turné po jižních státech - většinou to byla Florida. Kapela už za posledních šest let prožila tolik neštěstí a hrůzných příběhů, takže nebyl zřejmě žádný důvod předpokládat, že by Exploding Pelican Tour dopadlo dobře. A tak se také stalo. V dubnu 1979 finanční katastrofa a emocionální horská dráha, která doprovázela Exploding Pelican Tour, si vybrala svou daň. Stejně jako Gil Bristol o tři roky dříve, Bart se také rozhodl a opustil kapelu, aby se vzdělával. Byl to trochu smutný odchod, když Bart, Gill a Brant spolu vyrůstali a dospívali po mnoho let. Nahradil jej rodák z Grand Rapids, klávesista Bob Bliss.

V červnu 1979 se ke kapele připojil Jeff Scarborough jako zpěvák a kytarista. Jeff a bratr Steve měli studio v Jeffově domově v Lansingu, kde kapela zaznamenala nakonec čtyři skladby. V srpn 1979 ale Jeff odešel a zůstali opět ve čtyřech a nastalo pozvolné umírání. V listopadu 1979 Tere oznámila svůj odchod a zamířila do oblasti Detroit Tite. Na jaře 1980 se Bill Roelofs, Tere a Brent sešli spolu s klávesistou a zpěvákem Mikeem Thomasem (Rhapsody, Valentine), aby napsali "1.1" (One Point One). V 90. letech se Tere zúčastnil turné se skupinou Black Hawk a objevil se i na albu "Strong Enough". Tere také hrál na několika dalších albech, včetně "Shaolin Monks In The Temple" od Ralph Santolla a "Jericho" od kapely Millenium. A pak nastala předlouhá pauza v činnosti kapely.

Až v roce 2007 zakládající členové Bart Garratt a Brent McDonald diskutovali o reformě kapely jako experimentu pro skládání písní. "Cílem bylo dosáhnout toho, co jsme nemohli před deseti lety - totiž radost z tvorby hudby bez nahrávací společnosti nebo vedení, které by zasahovaly a diktovaly to, co je přijatelné pro masy."

Během následující šestileté spolupráce v oblasti psaní vyprodukovali více než 120 minut hudby. Doba trvání pro album byla zúžena na 55 minut a bylo zvoleno devět skladeb. Materiál byl pak zaznamenán společně se základním jádrem sestavy SL a jejich dobrými kamarády. Jejich čas, myšlenky a přesvědčení napomohlo k tomu, že se album “Love Over Power”stalo realitou. "Doufáme, že někdo, kdo je s kapelou obeznámen, není zklamán, protože zde nejsou "staří dobře známí" nebo nostalgie. Je to úplně nová hudba. Naším cílem nebylo zabývat se třiceti letou minulosti. Místo toho jsme se rozhodli napsat a nahrát nový, ale podobný materiál a prezentovat jej tak, jak bychom jej udělali dnes."

Srdcem hudby Straight Light je melodie. Instrumentální úseky vezmou posluchače na zvukovou cestu, ale vždy se vracejí k melodii. Výsledkem je okouzlující, relevantní progresivní rock, celkem přístupný, ale také náročný. Od vydání v prosinci 2016 získala kapela s "Love Over Power" celosvětové ohlasy a byla nominována na cenu IPA v týdeníku Friday Night Progressive v roce 2017. V současné době skupina pracuje na druhém albu s plánovaným vydáním na někdy na podzim 2018.

Zpět
Členové:
Bart Garratt - Keyboards, Vocals
Gill Bristol - Bass Guitar
Bill Roelofs - Drums, Percussion (1975-)
Brent McDonald - Vocals, Guitars, Bass, Keyboards
Tere Bertke - Bass Guitar
Bývalí členové:
Charlie Tobias - Vocals
Joe Arrizari - Bass
Bob Bliss - Keyboards
Dennis "Fergie" Fredericksen - Vocals (03/1975-01/1977)
Billy "Bass" Alford - Bass (06/1976-1977)
Ric Sherwin - Vocals, Guitars (01/1976-09/1976)
Jim Small - Drums, Vocals (1973-05/1975)

Členové Bart Garratt
Keyboards, Vocals

Členové Gil Bristol
Bass Guitar

Členové Bill Roelofs
Drums, Percussion

Členové Brent McDonald
Vocals, Guitars, Bass, Additional Keyboards

Členové Tere Bertke
Bass Guitar


Zpět
2016 Love Over PowerSkupina:
Bart Garratt - Keyboards, Vocals
Gill Bristol - Bass Guitar
Tere Bertke - Bass Guitar
Bill Rolefs - Drums, Percussion
Brent McDonald - Vocals, Guitars, Bass Guitars, Additional Keyboards
Hosté:
Love Over Power
Vyšlo 12. listopadu 2016, self-releaased

Seznam skladeb:
01. Love Over Power (5:22)
02. Cell Phone (6:31)
03. Counting The Cost (5:31)
04. Forgotten Man (5:46)
05. A Better Place (6:23)
06. Bread And Circus (5:22)
07. Broken (4:59)
08. Mechanized Division (9:28)
09. One True Currency (4:33)
Total Time: (55:11)

Engineered and Produced: Brent McDonald for McDonald Productions 2015-16
Additional recording at The Kitchen, Chelmsford, MA
Engineering: Steve Hunt
Recorder: Bart Garratt
Artwork and Layout: Krystal Dutkiewicz

Zpět

Left to right - Keith Menne, Bart Garratt, Brent McDonald, Bill Roleofs, Charlie Tobias, Joe Irizarry


Bill Roelofs, Gil Bristol, Bart Garratt, Brent McDonald, studio 2015-2016Zpět
Oficiální stránky:
http://straightlight.net/

https://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Frederiksen
https://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Huhn
http://www.allmusic.com/artist/tere-bertke-mn0001987491/credits

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  27.6.2018 
Menu Poslední aktualizace: 27.6.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©