ELDER
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

Zpět
Elder je čtyřčlenná progresivní heavy rocková skupina, kterou založili v malém pobřežním městě New Bedfordu, Boston, Massachusetts, na počátku roku 2006 tři dlouholetí přátelé Nick DiSalvo (kytara, klávesy a zpěv), Matt Couto (bicí) a Chas Mitchell (baskytara). Elder kombinuje zvuky těžkého psychedelického rocku s progresivními prvky a evokativními zvukovými scénami. Začínali jako stoner rock/doomový projekt ve stylu kapel Sleep, Electric Wizard a Fu Manchu. Inspiracemi jim byly například kapely Black Sabbath, Sleep nebo Dopesmoker, jejich společně oblíbenými kapelami byly Colour Haze a švédští Dungen. V průběhu deseti let se kapela neustále zdokonalovala a rozvinuli se v jeden z nejunikátnějších hlasů v undergroundu: psychedelický, progresivní, heavy a melodický nenapodobitelným způsobem.

Od roku 2006 vydali pět studiových alb a několik demo nahrávek a EP. Nahrávky vycházely u několika různých menších vydavatelství (např. Burning World Records, MeteorCity Records nebo Concrete Lo-Fi Records). DiSalvo v roce 2011 uvedl, že Color Haze a Dungen jsou "kapely, které skutečně ovlivnily metodologii nebo filozofii nového směru [Elder]". Dnes ji tvoří frontman Nick DiSalvo, basista Jack Donovan, kytarista a klávesista Michael Risberg a bubeník Georg Edert a kapela aktuálně sídlí ve Fairhaven v Massachusetts.

Během svých středoškolských let se Nick a Jack po dvě hodiny společně účastnili výuky hry na kytaru. Nakonec se naučili hrát na bicí a basovou kytaru, ale založení kapely nebylo ještě na obzoru. Teprve když Jack byl o rok starší a šel na vysokou školu, Nick a Matt (Couto) založili kapelu. Ale první kapelou, ve které Jack hrál se jmenovala Tchaikovsky a hráli tvrdou hudbu. Tam se seznámil s Mattem, který byl kytaristou této skupiny. Představil Couta DiSalvoovi, a když Donovan studoval, kapela se formovala s jiným hráčem na baskytaru, byl jím Chas Mitchell. "Zpočátku to bylo docela rozplizlé, téměř uctívání Bongzilly," říká Donovan. (stoner metalová kapela z Madison, Wisconsin) "Něco nahráli a během letních prázdnin jsem se připojil ke skupině jako druhý kytarista." Když původní basový hráč odešel do školy v New Yorku, bylo to jako: "Jacku, musíš začít hrát na basu." Přestoře všichni mohou hrát všechny věci, usadili se v této iteraci, které v Elder stále drží.

Začínali hrát v hale VFW v New Bedfordu a navštívili místa jako O'Brien's v Bostonu a Great Scott ve Allstonu. Ještě před nahráváním debutového alba ale vystřídal Mitchella u baskytary Jack Donovan. Nick, basista Jack Donovan a bubeník Matt Couto pak nahráli i vůbec první nahrávku kapely "Elder/Queen Elephantine" v roce 2006, což bylo společné album s psychedelickou rockovou kapelou Queen Elephantine. Byli tehdy ještě v jejich teenagerském věku. Společné debutové album již obsahovalo pozoruhodný zvuk, kterým se kapela proslavila v průběhu let a rozpoutala plnou zanícenost pro doom a stoner, přičemž doom zpočátku dominoval na stoner. Ve srovnání s demo nahrávkou lze také poznat, že Nick si v prvních třech letech rychle vybral bassy jasné vokály nad vysokými gutturaly. Někteří by možná nepovažovali tento krok za nutný, protože to zpočátku udržovalo docela krásnou hutnost.


Elder - Matt Couto, Jack Donovan a Nick DiSalvo

Toto hlavní trio nahrálo většinu starší diskografie, od jejich vlastního alba "Elder" z roku 2009 až po přelomové "Lore" z roku 2015. Cestou trio hudba rostla složitější a zároveň vydávala hudbu s pravidelností. Když Bostonské trio Elder v roce 2008 u MeteorCity zveřejnilo svůj debut, bylo jasné, že skupina má ohromný potenciál. Cover art stvořil osobní designér kapely Adrian Dexter. Samotná kapela byla s albem docela spokojena, když vyšlo. Měli v té době ještě nezralé očekávání zvuku, album v podstatě zaznamenali ve vlastní režii. Dalším poslechem jim jeho zvuk připadal metalický a umělý a velmi studený.

V letech 2007-2008 Nick DiSalvo částečně přesídlil do Německa, kde začal ve Freibergu, v jihozápadní části země, na hranici se Švýcarskem a Francií, studovat německou literaturu literaturu. Bylo to v rámci partnertví univerzity v Massachusetts s jedním ze spolkových států Německa.

Další nahrávka Elder prostřednictvím Armageddon Shop a Stickman Records následovala v roce 2011. Ke zpoždění alba mezi nahráváním, mixováním a masteringem, které nastalo hlavně v zimě 2010, došlo vlivem hledání labelu, který by jim mohl pomoci finančně s některými náklady na mastering a podobně. Měli nějaké potenciální nabídky z několika vydavatelství, ale nesnažili to nijak uspěchat, takže se rozhodli vzít si čas a zjistit, zda by se přece jen nenašel label, který by je vydal. Nakonec se vrátili k MeteorCity. Navíc Nick strávil rok 2010 víceméně v Německu, kde kromě koncertování i studoval, a vrátil se v září 2011.

Na albu "Dead's Roots Stirring" z roku 2011 ještě více zesílily jejich úderné riffy, prodloužily se jejich písně a do svých skladeb zavedli více instrumentace, což jim získalo i účast na ceněném nizozemském festivalu Roadburn. Po zkušenostech z prvního alba se rozhodli vyhledat služby zvukového inženýra, který by jim pomohl vytvořit zvuk, který si přáli. Nakonec objevili Claye, bývalého bubeníka Black Pyramid. Vedl místní studio a hodně si zahrál s Black Pyramid, než se rozpadli. Byl to člověk, kterého velmi dobře znali, a byl obeznámen i s jejich prací. Ve studiu pobyli tři dny, kde po tři dny nahrávali a pak další dva dny proběhlo mixování a další práce. Opět neměli spoustu peněz a navíc materiál dobře znali, takže se nepokoušeli udělat dokonalý záznam s tisíci overduby apod. Zdálo se, že album bylo dlouho v přípravě, ale skok ve zvuku byl ještě delší. Kromě Nicka ostatní členové žijí v Bostonu a hodně písniček pro toto album bylo provedeno, když byl Nick také v Německu, 2007-2008, takže to znamenalo mnohem více nezávislého procesu, který dával členům polovinu až tři čtvrtiny nápadů a pak si se všemi pohrávali, aby zjistili, jak by to mohli vyleštit. A mnohé nápady prošly opravdu četnými revizemi.

Tam, kde bylo první album těžce zadrápnuto v uspávajícím stooner putování a unavující ze života, nová sbírka pěti skladeb rozšířila dosah Elder zvuku a rozvětvila se do mnohem složitějších oblastí psychedelických melodií. Pro srovnání přístupu dvou záznamů jsou některé rozdíly povrchní. Zálibou Elder od svého debutu bylo vždy komponování písní tím, že se spojením více části vytvoří tok založený více na směrech než jen na tradičních verších a sborech. Jejich práce si vždy našla způsoby, jak sestavit kousky a učinit je nezapomenutelnými.

Elder také v roce 2010 uspořádali živé nahrávání v Valley Homegrown, ve kterém hráli písničky ze svého debutového alba "Elder" a jejich v té době ještě nevydaného alba 2011 "Dead's Roots Stirring".
Počátkem roku 2011 Nick dokončil svá studia a Elder mohli volněji vyrazit na turné na podporu svého druhého alba. Cestovali dva týdny po východním pobřeží a poté udeřili na Středozápadě v pár vystoupeních, kde si zahráli spolu s některými zabijáckými skupinami jako Windhand, When the Deadbolt Breaks, Hollow Leg, Alkahest, Earthride nebo Summoner.

V roce 2012 založili Nick DiSalvo (Elder) a Mike Risberg v roce 2012 projekt Gold & Silver jako experiment s otevřeným koncem, který propojuje různé hudební zájmy obou. Začínali s kratšími akustickými party, které se rychle začaly vyvíjet v dlouhé, táhnoucí se jamy, když se k nim připojimi dva další koncertní členové. Gold & Silver odehráli svou první živou show na podzim roku 2012 a odložili projekt na lepší část ročních období, aby se společně setkali v létě 2013, kdy společně nahráli vyvrcholení svých zkoušek. Tento EP záznam pod názvem "Azurite & Malachite" vyšel v létě 2014 u Totem Cat Records.

V roce 2015 znovu překvapili s albem "Lore", které se stalo přímo předělem v kariéře kapely (nedávno nazvané "Album dekády" od The Obelisk), která do staršího zvuku přinesla prvky post-, prog- a space rocku. Proti debutu o čtyři roky později na "Lore" málem zdvojnásobili své psychedelické a klasické rockové vlivy, které se do jejich hudby zakously, a představili tak plně expresionistický rock v tradici Jimi Hendrixe a Pink Floyd. Počínaje rokem 2008 Elderem a 2010 Dead Roots Stirringem, Elder zcela rozvlnili scénu stoner rocku s jejich jedinečně melodickým přístupem k žánru.

První skladbu z alba představili již 16. ledna 2015 a byla to úvodní téměř 11-minutová skladba "Compendium". Trio z Massachusetts desku nahrálo ve složení kytarista a zpěvák Nicka DiSalvo, basista Jack Donovan a bubeník Matt Couta a album roku v té době a album se stalo albem roku v několika magazínech. "Lore" byl milník, ve kterém Elder strhli zdi žánru, ať už to byl heavy rock, psychedelie nebo cokoli jiného, a objevili svůj vlastní přístup a komplex s různorodým režimem psaní skladeb.

Od svého debutu s vlastním titulem, který se objevil v roce 2008, kolem sebe hledali, ale na "Dead Roots Stirring" (2011) začali demonstrovat potenciál, jak opravdu něco přidat do mozaiky heavy undergroundu. Když se Elder posunuli vpřed tím, že zřetelně charakterizovali jak zvuk, tak svůj cíl, přišli s těmito pěti skladbami a vůbec nepřekvapilo o pár let od později, když kapela začala ukazovat DiSalvoův styl riffování, protože takový odvážný a úspěšný vpád individualismu může mít vliv pouze v delším časovém období. Na téměř hodinovém albu nebylo žádnou překážkou, že si každá píseň si vytvořila svoji vlastní atmosféru a oživila nejen své vlastní zaměření, ale celkově přitáhla pozornost k albu. Oslňující, silný a působivý dopad "Lore", který čerpal z nejlepšího zvuku osobností všech tří hráčů, sklidil řadu uznání a byl ceněn na každém kroku. Na podzim vyrazili na malé turné po Austrálii, které začalo 22. října 2015 v Perthu, další zastávky byly v Melbourne, Sydney a Brisbane. Zjara v dubnu a květnu vyrazili do Evropy na turné Spring 2016 doprovázeni pittsburgskou heavy rockovou skupinou Carousel, zastavili se na Desertfest v Londýně a Berlíně. Objevili se rovněž na festivalu Desertfest Belgium 2016, na podzim pak vyrazili znovu do Evropy s Virginskou kapelou Cough. Po více letech silného koncertování doprovázejících toto album došlo na jejich další album až o dva roky později.

V prosinci 2016 se pak kapela nastěhovala do studia Sonelab v Easthamptonu, MA, které se nachází ve velkém skladovém prostoru u American Legion Hall s malými pivovary po obou stranách. Tam pracovali na svém čtvrtém albu společně se zvukařem Justinem Pizzoferrato a grafikem Adrianem Dexterem v kontrolní místnosti. K základní sestavě kapely se připojili Mike Samos na slide steel kytaru a elektrickou mandolínu a klávesista a kytarista Mike Risberg na Wurlitzer, jinak člen DiSalvova vedlejšího projektu Gold & Silver, který opravdu ztvárnil wash efekty dodané kytarou. Deska "Reflections Of Floating World" byla dokončena a vyšla v červnu 2017, podobně jako předchozí deska pod Armageddon Shop a Stickman Records, s krásným obalem od Adriana Dextera a upevnila si místo na vrcholu mnoha best-of přehledů, včetně magazínu Rolling Stone (#5, 20 Best Metal Albums 2017), Stereogum a dalších.

Předchůdce "Lore" znamenalo v podstatě triumf, který kapela ještě překročila albem "Reflections Of A Floating World". Jejich mistrovské dílo "Reflections Of Floating World" 2017 je pojmenováno po stylu japonských dřevorytů Ukiyo-e, které lícují samurajskou třídu barvitě a s půvabem. Termín "plovoucí svět" pochází z určitého období v japonské společnosti, které je spojeno s rozkvětem umění, ale také se sebezničujícím dekadentním životním stylem. Náš vlastní "plovoucí svět" je ten, který dnes obýváme - plný chamtivosti, sadisticky kapitalistické a neúnavně hedonistické - a písně na albu jsou jeho "odrazem". Přidané vrstvy zvuku hostujících hudebníků osladily již tak medové melodie skupiny. Místo toho, aby to znělo náročně, kapela se na tomto albu otevřela a prozkoumala ještě více nová zvuková území. Jamování jako Allman Brothers v "Sonntag" se pohodlně usadilo vedle "Thousand Hands", které zní trochu jako z éry "Love Like Blood" od Killing Joke, než se utrhli směrem na stoner území.

Bývalé trio, nyní kvarteto, potvrdilo svůj vzestup v loňském roce s albem "Reflections Of Floating World" a od léta 2017 ještě neskončili s vystupováním a oznámili část evropských zastávek, na kterých je budou provázet King Buffalo. Progresivní heavy rockoví Elder se vrátili na turné po Evropě na podzim 2018, na němž se připojili k Ancestors, aby projeli festival jako Doom vs. Stoner, Up in Smoke (říjen 2018), Desertfest Belgium 2018 (květen 2018), Desertfest Berlin 2018 (4.-5. května 2018, Berlín), Desertfest London 2018 (4.-6. května 2018, Camden Town, London), Into the Void a Keep it Low (říjen 2018).

V prosinci 2017 vydali Elder remasterovanou verzi svých prvních dvou alb "Elder" a "Dead Roots Stirring". Spolu s remasterem debutového alba přišel vinyl se vzácným demo materiálem z prvního splitu kapely s Queen Elephantine. Všechny nahrávky remasteroval Carl Saff a v Evropě jsou k dispozici u německého vydavatelství German Label Stickman Records.

V roce 2019 přineslo turné v Berlíně v Německu experimentální EP spíše jako jeho dřívější kreativní vedlejší produkt pod názvem "The Gold & Silver Sessions", který byl zapříčiněn Nickovou relokací do Německa během jeho studia a byl postaven z části sešrotovaného sólového alba kytaristou - hraje na Im Morgengrauena každý nástroj. Nahráno bylo živě na základě nápadů z velké části vytvořených na cestách, nahrávka představila tu měkčí stranu Elder; motorické beaty, svěží klávesy a skromnější kompozice nahradily obvyklé kolosální riffy a hustou strukturu. Téměř deset let a půl poté, co byly zaznamenány první kalné riffy a stisknuto první demo, zůstaly dveře Elder stylisticky široké otevřeny. Uvedené poznámky u "The Gold & Silver Sessions" popisují jejich hudbu jako "zvukový pointilismus". Avšak rozloha Atlantského oceánu mezi ním a jeho kolegy kapelu nezpomalilo, stále pravidelně koncertují a odehráli ročně dokonce více festivalů. Vystoupili mimo jiné na Psycho Smokeout v Los Angeles dne 20. dubna 2019, na Desertfest NYC 2019 v New Yorku ve dnech 26. - 28. dubna 2019 s kapelami Windhand, Monolord, The Skull, The Atomic Bitchwax, Danava, Mirror Queen, Worshipper a Dommengang.

Progresivní heavy rockoví Elder vstoupili počátkem prosince 2019 do studia, kde začali nahrávat své páté studiové album a první s novým bubeníkem Georgem Edertem, který se ujal role, kterou dříve zastával zakládající člen Matt Couto. George není pro kapelu žádným nováčkem, je jejich přítel z minulých let, setkal se s nimi při hraní na turné v Evropě, v minulém roce spolu s Nickem a Mikem hrál, aby oživil Elder projekt "The Gold & Silver Sessions". Přestože se k Elder v posledních letech přidal Mike Risberg na kytaru a klávesy a spolupracovali tu a tam s několika vybranými hráči, tohle byla první zásadní změna v sestavě od počátečního tria kytaristy a zpěváka Nicka DiSalvo, basisty Jacka Donovana a Matta Couto z roku 2006. Potenciál pro posun v dynamice skupiny je tedy významný, ale Elder se nikdy nevyhýbali změnám, jak je možno vidět na všech jejich dosavadních albech a ve 20 největších anketách koncem desetiletí, a jejich posluchači jsou více ochotni jít s nimi kamkoli by jejich další cesta vedla.

V únoru 2020 kapela zveřejnila přebal alba spolu s titulní skladbou, která reprezentovala průběh nového alba jako celku a docela zatraceně skvělý způsob, jak strávit dalších 10 minut vašeho života. Nové album "Omens" odpovídá na veškeré spekulace o nových směrech s potvrzením: evoluce nebo zániku. Svěží, složitě propletené melodie rostou a rozpouštějí se v rozložených jamech; masivní riffy hromující do vířícího se psychedelického zvuku a nepředvídatelné drážky odvádějí posluchače. Elder vykreslují obrázky svou hudbou a "Omens" ukazuje, že skupina experimentuje s ještě pestřejší paletou - s dobrým důvodem. Po třinácti letech je to první celovečerní nahrávka s novou sestavou, včetně kytaristy Michaela Risberga a nového bubeníka Georga Ederta, spolu s hostujícími vystoupeními Fabio Cuomo na klavír Rhodos a syntezátory. Deska představu tu nejprogresivnější věc, kterou kdy udělali, a uvádí je do pohybu směrem k nové fázi vývoje skupiny. Pěti skladbové 54-minutové album je koncepčním dílem, které paroduje život civilizace a také se čte jako komentář k naší vlastní společnosti, která se nadměrně zaměřuje na ziskovost na úkor svých životů a životního prostředí.

"'Omens' je pro mě zatím nejkompletnější prací: je to soubor písní, které vyjadřují šíři kolektivních vlivů skupiny," vysvětluje zpěvák a kytarista Nick DiSalvo. "Po nahrání EP 'The Gold & Silver Sessions' se zdálo, že jsme úplně poškrábali svědění, abychom prozkoumali naši minimalistickou stránku, udělali jsme krok zpátky od progresivnějších struktur písní a těžké kytarové práce z našich předchozích nahrávek a jen jsme nechali hudbu driftovat. Když se začalo pracovat na 'Omens', cílem bylo integrovat tyto dvě tendence do kapely a vytvořit moderní progresivní rockovou desku, ale také ponechat čas na jam a nechat se nést, když to bude třeba. A co je nejdůležitější, cítím, že duch dobrodružství v naší hudbě je živý a je dobře, že jsme nevynechali žádnou příležitost, abychom do záznamu vložili zcela nový arzenál zvuků."

Album "Omens" produkoval Peter Deimel (Anna Calvi, The Kills, The Wedding Present) a nahrávalo se ve Studio Black Box v Noyant-La-Gravoyere ve Francii. Deimel a DiSalvo pak celé album mixovali.

Turné v roce 2020 k novému albu kapela zahájila 6. května v Elsewhere, Brooklyn, NY a poslední koncert si naplánovala na 29. května 2020 v ONCE Ballroom, Boston, MA. Doprovázet je bude kapela Bask. Elder si zahrají i na Heavy Psych Sounds Festival ve Winterthur, Švýcarsko, který se koná ve dnech 5. - 6. června 2020, kde kromě Elder vystoupí i kapely jako Black Rainbows, Duel, High Reeper, Ecstatic Vision, Deadsmoke, Oreyeon, 1782, No Mute, Hellroom Projectors a Ryte. Ve dnech 14.-16. srpna 2020 se objeví a festivalu Psycho Las Vegas 2020 společně s kapelami Ulver, Blonde Redhead, Mayhem, Kaelan Mikla, Mephistofeles a Ty Segall and the Freedom Band. Lze tedy očekávat, že poté kapela začne brouzdat Evropou všemi směry.

Americké prog a psycho kvarteto Elder oznámilo, že 25. listopadu 2022 vydají své nejnovější album "Innate Passage" prostřednictvím Stickman Records v Evropě a labelu Armageddon v Severní Americe. "Tato nahrávka ukazuje surrealistický svět, ve kterém žijeme, z fantastického úhlu pohledu, ne super-doslova, ale toho, jak jsme jej jako lidé zpracovali; každý na svém vlastním průchodu časem a prostorem a jakoukoli verzi reality, kterou si pro sebe zvolili," vysvětluje frontman Nick DiSalvo. "Při psaní desky se mi objevila fráze "Innate Passage". Průchod a přechod jsou v lidském stavu nezbytné a tento proces je nám vlastní. Veškerý růst a introspekce, kterou jsme prodělali v posledních několika letech, mi to zcela ukázaly více než jakákoli jiná zkušenost v dosavadním životě".

Nové 5-sladbové album, následovník "Omens" z roku 2020, obsahuje ustálenou sestavu kytaristu a klávesistu Mikea Risberga, basistu Jacka Donovana a bubeníka Georga Ederta, který debutoval na "Omens". Na nové nahrávce poprvé hostuje v Behrang Alavi německých rockerů Samavayo. Elder byli na podzim na evropském turné s americkou kapelou Pallbearer. V říjnu 2022 si zahráli i ve Velké Británii.

Američtí těžkooděnci Elder oznámili 13. března 2023 termíny britských živých dat na listopad ve městech Bristol 7. listopadu 2023, následně Brighton, Londýn, Glasgow, Leeds a poslední v Manchesteru 12. listopadu 2023. Je to první návrat americké čtveřice na tyto břehy od doby, kdy se tam naposledy zastavila v listopadu 2022 hrála na EartH v Londýně s Pallbearer. "Jsme nadšeni, že můžeme letos v listopadu přivítat zpět navždy oblíbené Elder na šesti vystoupeních ve Velké Británii, na podporu jejich neuvěřitelného nového alba "Innate Passage", s nadšením oznamují promotéři Desertscene London. "Žánrově se ohýbající progresivní kvintet doplní na britských vystoupeních norská Slomosa."

Zpět
Členové:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards (2006-Present)
Jack Donovan - Bass (2006-Present)
Mike Risberg - Guitars, Keyboards (2017-Present)
Georg Edert - Drums (2019-Present)
Bývalí členové:
Matt Couto - Drums (2006-2019)
Chas Mitchell - Bass (2006-2008)

Členové Nick DiSalvo
(celým jménem Nicholas DiSalvo)
(Narozen 8. června 1989, ***)
Guitars, Vocals, Keyboards


Nick DiSalvo je americký hudebník, je přední kytarista, skladatel, zpěvák a zakládající člen kapely Elder, jedné z nejlepších psychedelic progress rockových kapel. Kromě kapely Elder si zahrál i v dalších projektech Gold & Silver a Vug. Jeho první kapelou byla Tor z roku 2004 v Marion, Massachusetts.

Během studia na univerzitě v Massachusetts v letech 2007-2008, v rámci partnerství university s jedním z federálních států, se vydal studovat do německého města Freiberg v jihozápadní části země, na hranici se Švýcarskem a Francií. Koncentroval se při studiu na německou literaturu.

Studia mu ale vůbec nezabránila nadále pracovat s kapelou, zvláště pak koncertování v Evropě. Do spojených států se vrátil na podzim 2010. Počátkem roku 2011 Nick dokončil svá studia a Elder mohli volněji vyrazit na turné na podporu druhého alba Elder.

V roce 2012 založili Nick DiSalvo (Elder) a Mike Risberg v roce 2012 projekt Gold & Silver jako experiment s otevřeným koncem, který propojuje různé hudební zájmy obou. Začínali s kratšími akustickými party, které se rychle začaly vyvíjet v dlouhé, táhnoucí se jamy, když se k nim připojimi dva další koncertní členové. Gold & Silver odehráli svou první živou show na podzim roku 2012 a odložili projekt na lepší část ročních období, aby se společně setkali v létě 2013, kdy společně nahráli vyvrcholení svých zkoušek. Tento EP záznam pod názvem "Azurite & Malachite" vyšel v létě 2014 u Totem Cat Records.

Členové Jack Donovan
(celým jménem Jack Kenneth Donovan)
(Narozen ***, Bay Stater, Massachusetts)
Bass


Jack je americký hudebník a hráč na basovou kytaru v kapele Elder, kde působí od jejího založení. Žije v Marion, Massachusetts.

Donovan se také narodil a vyrostl v Bay Stateru a vyrůstal v Marion. Studoval obor Sound na škole Emerson College. Během svých středoškolských let se Nick a Jack po dvě hodiny společně účastnili výuky hry na kytaru. Nakonec se naučili hrát na bicí a basovou kytaru, ale založení kapely nebylo ještě na obzoru. Až o rok později, když šel na vysokou školu, Nick a Matt (Couto) založili kapelu. Ale první kapelou, ve které Jack hrál se jmenovala Tchaikovsky a hráli tvrdou hudbu. Tam se seznámil s Mattem, který byl kytaristou této skupiny.

Představil Couta DiSalvoovi a když byl Donovan ve škole, kapela se formovala s jiným basistou. Něco nahráli a během letních prázdnin se Jack připojil ke skupině jako druhý kytarista. Když původní basový hráč odešel do školy v New Yorku, bylo to jako: "Jacku, musíš hrát na basu." A od té doby tento post v Elder drží.

Členové Mike Risberg
(celým jménem Michael Risberg)
(Narozen ***, Westfield, New Jersey)
Guitars, Keyboards


Mike je americký hudebník a hráč na kytaru a klávesy. Jeho spolupráce s Nickem DiSalvo na projektu Gold & Silver přerostla nakonec v členství v kapele Elder.

Pracuje jako Tone Sorcerer ve společnosti Spindrift Guitars. Vystudoval obor Social Thought and Political Economy na škole University of Massachusetts Amherst.

Členové Georg Edert
(Narozen ***)
Drums


Georg je americký hudebník a hráč na bicí a perussion. V roce 2019 se stal členem Elder, když nahradil jejich zakládajícího bubeníka Matta Couto.

Georg je přítel z minulých let, setkali se s ním při hraní na turné v Evropě, a v roce 2018 hrál spolu s Nickem a Mikem, když oživili jejich starý projekt Gold & Silver. Jeho bubenický přístup je formován řadou nových stylů kapely, které do našeho tvůrčího procesu dodávají svěží a vzrušující impulsy.

Členové Matt Couto
(celým jménem Matthew Couto)
(Narozen ***, Brighton, Massachusetts, United States)
Drums


Matt je americký hudebník a multinstrumentalista, pocházející z Massachusetts, který je znám svým úžasným bubnováním v kapele Elder. V roce 2019 se Matt a Elder po 13 letech rozešli a Matt poté spolupracoval s dalšími kapelami jako Kind (album "Rocket Science", 2015) a Queen Elephantine.

Na konci roku 2019 zahájil nový projekt s Dr.Space (jinak Scott Heller) z Oresund Space Collective pod názvem Aural Hallucinations. Matt v projektu hraje na více nástrojích (syntezátory, kytara, bicí, basa, zpěv) a Dr.Space (Oresund Space Collective, Black Moon Circle, Doctors of Space) hraje na syntezátor a ujal se i mmixování nahrávek. Spolupracuje také s Luisem Anterem, se kterým pořídil nahrávky v Portugalsku.

Od roku 2020 Matt také vystupuje v USA na sólové show založené na syntetizátorech.

Členové Chas Mitchell
(Narozen ***)
Bass


Chas byl prvním basistou kapely Elder, ze které odešel v roce 2008, když odešel studovat do New Yorku.

V roce 2009 nahrával ještě album se skupinou Abaroth. Další informace o něm už nejsou.

Abaroth - Drum programming, Drums
2009 "Enter The Kingdom Of Night" - Drum programming, Drums

Zpět
Studiové desky:
2022 Innate Passage
2020 Omens
2017 Reflections Of A Floating World
2015 Lore
2012 Spires Burn/Release (EP)
2011 Dead Roots Stirring
2008 Elder
2007 Elder Demo
Gold & Silver:
2019 The Gold & Silver Sessions (EP)
2014 Azurite And Malachite (EP)

Ostatní nahrávky:
2013 Live At Roadburn
2012 Demos & Live
2006 Elder / Queen Elephantine


Skupina:
Nicholas DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donvan - Bass
Michael Risberg - Guitars, Keyboards
Georg Edert - Drums
Hosté:
Behrang Alavi (Samavayo)
Diskografie Innate Passage
Vyšlo 25. listopadu 2022, Armageddon Label

Seznam skladeb:
01. Catastasis ()
02. Endless Return ()
03. Coalescence ()
04. Merged In Dreams - Ne Plus Ultra ()
05. The Purpose ()
Total Time: (00:00)

Recorded: Peter Deimel and Etienne Clauzel at Studio Black Box, Noyant-La-Gravoyere, France
Produced: Peter Deimel (Anna Calvi, The Kills, The Wedding Present)
Mixed: Peter Deimel and Nicholas DiSalvo
Mastered: Carl Saff at Saff Mastering, Chicago, IL
Artwork: Adrian Dexter

Skupina:
Nicholas DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donvan - Bass
Michael Risberg - Guitars, Keyboards
Georg Edert - Drums
Hosté:
Fabio Cuomo - Keyboards
Diskografie Omens
Vyšlo 24. dubna 2020, Armageddon Label

Seznam skladeb:
01. Omens (10:53)
02. In Procession (9:53)
03. Halcyon (12:48)
04. Embers (10:47)
05. One Light Retreating (11:13)
Total Time: (55:34)

Recorded: Peter Deimel and Etienne Clauzel at Studio Black Box, Noyant-La-Gravoyere, France
Produced: Peter Deimel (Anna Calvi, The Kills, The Wedding Present)
Mixed: Peter Deimel and Nicholas DiSalvo
Mastered: Carl Saff at Saff Mastering, Chicago, IL
Artwork: Adrian Dexter
V posledních desítkách let Elder vystoupili ze stínů svých vrstevníků v těžkém rockovém undergroundu, aby přinesli svůj jedinečný zvuk a vydávali album za albem téměř bezkonkurenční konzistence a kreativity. Pátá studiová deska skupiny Omens je nejnovějším pilířem při budování vlastního hudebního vesmíru. V pěti takřka filmových písních rostou svěží, složitě propletené melodie a rozpouštějí se v rozložených jemech. Masivní riffy, které spadly do vířícího se psychedelického zvuku a nepředvídatelných akordů, opět přicházejí k posluchačům. Elderí vykreslují obrazy hudbou a "Omens" ukazuje kapelu experimentující s ještě pestřejší paletou. Po třinácti letech je to první nahrávka s novou sestavou, včetně kytaristy Michaela Risberga a nového bubeníka Georga Ederta, spolu s hostujícími vystoupeními Fabia Cuomo na klavír Rhodos a syntezátory. Album je složeno jako koncepční album překlenující celou délku života civilizace, zní také jako ironický komentář k naší vlastní společnosti, která se zaměřuje na ziskovost na úkor vlastního života a životního prostředí.

Skupina:
Nicholas DiSalvo - Guitar, keys, vocals
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Michael Risberg - Guitar
Michael Samos - Guitars (Pedal steel)
Diskografie Reflections Of A Floating World
Vyšlo 2. června 2017, Stickman Records, Psychobabble 091 (Germany)
Armageddon Shop, 010 (US)

Seznam skladeb:
01. Sanctuary (11:13)
02. The Falling Veil (11:12)
03. Staving Off Truth (10:18)
04. Blind (13:23)
05. Sonntag (8:39)
06. Thousand Hands (9:36)
Total Time (64:21)

Recorded and mixed in December 2016 by Justin Pizzoferrato at Sonelab in Easthampton, MA
Released on 2LP/CD by Stickman Records and Armageddon shop
Recorded: Justin Pizzoferrato at Sonelab
Mixing: Justin Pizzoferrato
Mastered: Carl Saff
Artwork: Adrian Dexter
Elder před dvěma roky zásadně opanovali žebříčky zahraničních časopisů a zinů svou deskou "Lore". A nebylo se čemu divit, když se na něm předvedli ve vrcholné formě a bylo jen logickým důsledkem, že album pomohlo jméno kapely hodně zviditelnit. Na "Lore" bylo vyřčeno mnoho superlativů a na kapelu byl logicky zvýšen tlak. Otázka zněla, v jakém světle se předvede na své čtvrté desce. Třebaže jsou Elder bezesporu skvělí instrumentalisté, jejich rozmáchlé kompozice nejsou jen pouhou přehlídkou vysokého ega a dávání svého umění na odiv. Skladby na "Reflections Of A Floating World" mají v sobě něco, co by se dalo pojmenovat lidským duchem a to hlavně díky poctivému rockovému zvuku a zpěvákovi a kytaristovi Nickovi. Jednotlivé skladby nejsou nějak komplikované a jednotlivé pasáže na sebe navazují bez potíží a album po celou hodinu příjemně plyne, rozlišit od sebe jednotlivé skladby je z počátku výzva. Elder plně využívají potenciál svých nástrojů a i když má hlavní slovo se svoji kytarou Nicholas, je dobré vnímat i rytmickou sekci, která rozhodně netvoří pouhý doprovod. Tentokrát se trio muzikantů rozrostlo o druhou kytaru a její přínos je dost znát a kapele to pomohlo rozšířit paletu vyjadřovacích prostředků, stejně tak jako silněji zastoupené klávesy. Album nabízí pochopitelně i velké množství psychedelických ploch, které však nikdy nemají tendenci nudit, nebo sklouznout k zdlouhavému natahování stopáže. Termín "plovoucí svět" pochází z určitého období v japonské společnosti, které je spojeno s rozkvětem umění, ale také se sebezničujícím dekadentním životním stylem. Náš vlastní "plovoucí svět" je ten, který dnes obýváme - plný chamtivosti, sadisticky kapitalistické a neúnavně hedonistické - a písně na albu jsou jeho "odrazem". V tradičním starším způsobu však nic není jednostranné: písně zobrazují tragédii nesmyslné a mělké existence, ale také oslavují naději v téměř anarchickém, předurčeném životě.

Skupina:
Nicholas DiSalvo - Guitars, Drums, Keyboards, Vocals
Matthew Couto - Drums
Jack Donovan - Bass
Hosté:
Diskografie Lore
Vyšlo 27. února 2015, Stickman Records, PSYCHOBABBLE 079 (Europe)
Armageddon Shop, 009 (US)

Seznam skladeb:
01. Compendium (10:39)
02. Legend (12:31)
03. Lore (15:58)
04. Deadweight (9:28)
05. Spirit at Aphelion (10:32)
Total Time: (59:08)

Recorded: Justin Pizzoferrato at Sonelab
Mixing: Justin Pizzoferrato
Mastered: Carl Saff
Artwork: Adrian Dexter
Albuj "Lore" se zbavilo neaplikovaného uctívání riffů v předchozím úsilí a přineslo Elder pohybující se v progresivnějším směru v rámci heavy rocku. Vznášení mezi doom, stoner, progressive a 70. léty se spoustou dalších vlivů, není snadné zařadit třetí nahrávku kapely a v důsledku toho si "Lore" získalo další posluchače nejen fanoušky riffy vyplněného území.

Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Spires Burn/Release
EP, vyšlo 21. dubna 2012, MeteorCity Records, 001

Seznam skladeb:
01. Spires Burn (10:30)
02. Release (11:59)
Total Time: (22:29)

Artwork: Fred Struckholz
EP elder z roku 2012, které překlenulo mezeru mezi jejich deskami "Dead Roots Stirring" a "Lore". Žluté vinylové vydání bylo omezeno na 150 ručně číslovaných kopií. Bylo dodáváno s oboustranně potištěným přebalem v 6 barevných oboustranných přebalech. Černé vinylové vydání omezeno na 450 kopií.

Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Dead Roots Stirring
Vyšlo 25. října 2011, MeteorCity Records, MCY-066 (US)

Seznam skladeb:
01. Gemini (9:40)
02. Dead Roots Stirring (11:59)
03. III (8:43) (instrumental)
04. The End (9:16)
05. Knot (11:56)
Total Time: (51:34)

Recorded: Clay Neeley at Black Coffee Sound in Northampton, MA
Mixed: Justin Pizzoferrato
Artwork: Adrian Dexter
Originally released in 2011, re-released in 2017
This record has been fully remastered by Carl Saff
S druhým studiovým albem "Dead Roots Stirring" se Elder vrátili z tříletého mlčení s pěti písněmi mapujícími nové epické území. Obrovský hudební a písničkový růst přenesl toto album do skvělého nového teritoria. Stejné partie hypnotického rytmu, nekompromisní hutnost a povznášející se melodie, zvládli Elder lehce mezi náladami a zvuky. Hutnost není žádným způsobem obětována, síla riffů není opomenuta, je dále rozšířena zvukovým prostorem mezi tím, že nám dávají oddech, abychom je pak nechali úplně propadnout. Je to obrovský a vlivný nepřetržitý pohyb oběma směry zpátky ke svým kořenům v heavy rocku a zároveň krok vpřed vstupující na progresivnější a psychedeličtější území.

Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Elder
Vyšlo 1. ledna 2008, MeteorCity Records, MCY-043-2

Seznam skladeb:
01. White Walls (6:52)
02. Hexe (9:00)
03. Riddle of Steel pt 1 (10:00)
04. Ghost Head (7:35)
05. Riddle of Steel pt 2 (8:21)
Total Time: (41:48)

Bonuses demo tracks:
06. 1162 [Demo] (10:24)
07. Red Sunrise [Demo] (7:15)
08. Black Midnight [Demo] (9:31)
09. Soul Incarnate [Demo] (4:28)

Recorded and produced: Trevor Vaughan at The Ritual Cave, July, 2007
Artwork: Adrian Dexter
Debutové album s titulem "Elder" z roku 2007 bylo působivou nabídkou psychedelicky zbarveného stoner rocku a doomu, které určily tón pro pozdější progresivní vývoj skupiny. Delux vydání obsahuje další písně z vůbec prvních nahrávek kapely, které se nikdy neobjevily na vinylu. Původně vyšlo v roce 2008, znovu pak v roce 2017. Tento záznam byl zcela předělán Carlem Saffem a obsauje i nejranější dema, která kdy byla samostatně zaznamenána kapelou v roce 2006.

Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Chas Mitchell - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Elder Demo
Vyšlo květen 2007, Harsh Brutal Cold Productions, HBC018 (Canada)

Seznam skladeb:
A1. 1162 (10:04)
A2. Red Sunrise (7:05)
A3. Black Midnight (9:17)
Total Time: (26:26)

(minutáž z poslechu pásky)Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Mike Risberg - Guitars
Hosté:
Diskografie The Gold & Silver Sessions
EP, vyšlo 12. července 2019, Blues Funeral Recordings/Stickman Records

Seznam skladeb:
01. Illusory Motion (9:53)
02. Im Morgengrauen (5:24)
03. Weißensee (18:33)
Total Time: (33:50)

Artwork: Max Loeffler
Liner notes: JJ Koczan
"The Gold & Silver Sessions" je experimentální deska zaměřující se na psychedelické jamování, které zachycuje jejich expresivní a nuanční vývoj způsobem, který by "řádná" studiová nahrávka neumožnila. spíše na projekt Gold & Silver Nicka DiSalvo a Mike Risberga.

Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars, Drums, Keyboards
Mike Risberg - Guitars
Jack Donovan - Bass
Hosté:
Diskografie Azurite And Malachite
EP, vyšlo 8. března 2014, Totem Cat Records, TOTEM 010 (France)

Seznam skladeb:
01. Azurite (15:41)
02. Malachite (10:08)
Total Time: (25:49)

Recorded july 2013 recorded july 2013 at The Sound Box by Clinton Lisaboa
Měděné minerály, podle kterých je pojmenované debutové EP projektu Gold & Silver "Azurite And Malachite", jsou modré a zelené. Dokonce i název projektu, Gold & Silver se týká jak barev, tak minerálů. Bostonské duo kytaristy, bubeníka a klávesisty Nicka DiSalvo a kytaristy Mika Risberga vydalo "Azurite And Malachite" v limitované edici na vinylu (250 kopií) prostřednictvím Totem Cat Records a kromě předchozího zkušebního dema, je to první nahrávka kapely.


Skupina:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Live At Roadburn
Vyšlo 15. listopadu 2013, Burning World Records, RBR033

Seznam skladeb:
01. Gemini (10:17)
02. Dead Roots Stirring (12:07)
03. Spires Burn (11:13)
04. The End (9:35)
05. Knot (13:13)
06. Riddle of Steel (11:01)
Total Time: (67:26)

Recorded April 20th, 2013 at the Roadburn Festival in Tilburg, Holland
Mixed, Mastered: Marcel van de Vondervoort
Artwork: Adrian Dexter
Photography: JJ Koczan
Vynikající živá nahrávka z roku 2013 z kultovního festivalu Roadburn v Tilburgu.

Skupina Elder:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Jack Donovan - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Demos & Live
casette, Vyšlo 2012, Acid Punx, AP-006

Seznam skladeb:
01. 1162 ()
02. Red Sunrise ()
03. Black Midnight ()
04. Gemini (Live) ()
05. Riddle of Steel (Live) ()
Total Time: (00:00)

Demo z května 2007 (Harsh Brutal Cold Productions, HBC018) doplněné živými nahrávkami.

Skupina Elder:
Nick DiSalvo - Guitars, Vocals, Keyboards
Chas Mitchell - Bass
Matt Couto - Drums
Hosté:
Diskografie Elder / Queen Elephantine
Vyšlo září 2006, Concrete Lo-Fi Records

Seznam skladeb:
01. Queen Elephantine - Ramesses I (4:24)
02. Queen Elephantine - Ramesses II (10:13)
03. Queen Elephantine - Ramesses III (6:48)
04. Queen Elephantine - Ramesses IV (5:46)
05. Elder - 1162 (10:25)
06. Elder - Red Sunrise (7:14)
07. Elder - Black Midnight (9:32)
08. Elder - Soul Incarnate (4:29)
Total Time: (58:51)

Cover Art: Adrian Dexter

Zpět

Matthew Couto, Jack Donovan a Nick DiSalvo


Nick DiSalvo, Matt Couto, Jack Donovan a Chas Mitchell
Jack Donovan, Matthew Couto a Nick DiSalvo v ABC No Rio


Elder - Nicholas DiSalvo, Jack Donovan, Michael Risberg a Georg Edert


Elder 2020 - Nick DiSalvo, Jack Donovan, Georg Edert, Mike Risberg

Přehled turné kapely:

June 2010 North American Tour (With Cough) (2010)
June 2012 Mini-Tour (2011)
2013 European Tour (With Pet The Preacher) (2013)
2014 European Tour (With Hull) (2014)
Spring 2015 North American Tour (With Mos Generator) (2015)
2015 European Tour (With Mos Generator) (2015)
2015 Australian Tour (With Earthless) (2015)
Fall 2015 North American Tour (With Spirit Caravan, Mos Generator) (2015)
Spring 2016 European Tour (2016)
Fall 2016 European Tour (With Cough, High Fighter) (2016)
2017 European Tour (With King Buffalo) (2017)
2017 North American Tour (With King Buffalo) (2017)
Spring 2018 European Tour (With King Buffalo) (2018)
2018 West Coast/Mexico Tour (With Serial Hawk) (2018)
Fall 2018 European Tour (With Ancestors) (2018)[17]
2019 Scandinavia and Eastern Europe Tour (2019)
Omens North American Tour (With Bask) (2020)
Omens European Tour (2020)


Zpět
Oficiální stránky:
https://beholdtheelder.com/
https://www.facebook.com/elderofficial

https://auralhallucinations.bandcamp.com/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  8.3.2020 
Menu Poslední aktualizace: 17.3.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©