Bla Lotus
     
     
     
     
     

Kapela Blå Lotus (Modrý Lotus) se zformovala v Örebro, Sweden na podzim roku 2016 a v podstatě se setkali tři chlapci s představou o heavy prog rocku bez pomoci kytar. Byli silně ovlivněni starými progresivními věcmi staré školy. Okamžitě začali pracovat, aby vytvořili plnohodnotnou zvukovou scénu vybavenou jen basou, bicími a varhany Hammond. Trio Fredrik Andersson (Hammond a Farfisa varhany, Mellotron, syntezátor, elektrický klavír, flétna a vokály), Linus Karlsson (bass, Theremin, zvukové efekty) a Wiktor Nyden (bubny) si vzali Atomic Rooster jako výchozí bod a pomalu se přesouvali o něco dál. Začali skládat rozsáhlou řadu delších kompozic na bázi jammování, které byly rozptýleny heavy stonerovými riffy.

Jak přišli hudebníci na název "Modrý Lotus" není známo, je to jedna kavárna v centru Stockholmu, nebo to může být podle modrého automobilu značky Lotus nebo podle epizody komixu TinTin.

Jejich sound připomíná vystupování jiného tria, když před 35 lety koncertovali Vincent Crane, John Du Cann a Paul Hammond (bohužel všichni tři již zemřeli) a síla, kterou rozdávali na pódiu bez basů, byla neuvěřitelná a tady se v podstatě Blå Lotus pokouší o totéž, ale bez kytary. Ke svým vlivům kapela připisuje vzory old school progressive scény Emerson Lake & Palmer, Yes, Pink Floyd, Black Sabbath, Jimi Hendrix, Deep Purple, Procol Harum, Genesis, Led Zeppelin, Atomic Rooster, Kebnekajse, Hansson & Karlsson, Trummor & Orgel, Dungen či The Beatles a mnoho dalších.

Rok 2017 byl pro kapelu celkem divokým rokem. Nestíhali dělat nic jiného, než sjkládání a nahrávání svého debutového alba, absolvovali svá první vystoupení a bylo jim umožněno podepsat i smlouvu s báječnými lidmi z labelu Melodic Revolution Records, kteří pak jejich debut vydají. Nahrávání trvalo neuvěřitelně méně než dva týdny. Deska dostala název "Tube Alloys" a vyšla 12. ledna 2018. K poslechu je na https://www.facebook.com/blalotusband/ a je naprosto úžasná!

S velmi těžkým používáním Hammondek je jejich zvuk silně zakořeněný v raných 70. letech a pohybuje se lehce mezi rozšířenou instrumentací a zpívanými party. To, že se jedná o skvělé album, není vůbec žádných pochyb... Je prostě neuvěřitelné, že se na podzim roku 2016 setkali a v dubnu v dubnu následujícího roku nahráli celé album, protože jim to připadalo jako roky. Kapela pak v průběho roku několikrát vystupovala v okolí v Örebro.

V listopadu 2018 se kapela připoměla zprávou, aby se na ni nezapomělo, neboť uvedli, že jsou plně zaneprázdněni zkoušením nových písní a dokončením finálních detailů nového a dosud nepojmenovaného alba. Zatím se mají fanoušci oddávat poslechu "Tube Alloys" a těšit se na věci příští...

Členové:
Fredrik Andersson - Hammond and Farfisa Organ, Mellotron, Synthesizer, Electric Piano, Flute, Vocals
Linus Karlsson - Bass Guitar, Theremin, Random Sound Effects
Wiktor Nydén - Drums, Percussion

Bývalí členové:


Členové
(Narozen 3. února 1982, Örebro, Sweden)
Hammond and Farfisa Organ, Mellotron, Synthesizer, Electric Piano, Flute, Vocals


Fredrik Andersson je klávesista, skladatel a v případě potřeby i zpěvák kapely Blå Lotus. Svoji hudební cestu začal v polovině 90. let, kdy se poprvé seznámil s hudbou The Beatles, zdrojem inspirace a zbožňování, kteří od té doby u něj převládli. Poté, co jej přestalo bavit společné hraní v lokální hudební škole, učil se, jak hrát na kytaru, pak na basovou kytaru a bicí, stejně jako zpíval. Zehdy objevil i jiné hudební vzory jako The Who, Doors, Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, Yes a Genesis, rozvinul základní znalosti o tom, jak nahrávat vlastní skladby. Postupně prošel několika kapelami jako kytarista, bubeník , zpěvák a basista. Po účinkování jako kytarista a zpěvák v hard rockovém triu Stratus, přemýšlel o tom, že by vytvořil další trio vzniklé z popela nevyužívané jazzové kapely, představujícího přítele basistu Linuse Karlssona, s nímž sdílel hudebně společnou půdu. Teprve tehdy se rozhodl přesedlat k varhanám Hammond, nástroji, se kterým měl pouze povrchní schopnosti. Pověsil svoji kytaru na zeď, obstaral si řadu varhan a klávesových nástrojů, stejně jako se plně se soustředil na zdokonalování svých dovedností hry na klávesy.

Členové
(Narozen 1987, ***)
Bass Guitar, Theremin, Random Sound Effects


Linus Karlsson již ve věku 10 let začal hrát na klarinet ve školním orchestru. Na střední škole jej uchvátila kytara a punk, ale všichni hráli na kytaru, tak přešel k baskytaře a nikdy už ji nedal z ruky. Po střední škole se přestěhoval do Örebro studovat a zároveň se připojil k indie rockové kapele Minor Ace. To se mu stala jeho hlavním hudebním vzděláváním a začal zkoumat alternativní žánry jako post-rock, progresivní hudbu a švédskou folk-rockovou scénu 70. let. Prostřednictvím nových kamarádů byl pozván, aby se připojil k progresivní metalové skupině s názvem Marble Halls. Nharáli jedno album, koncertovali po celém Švédsku a ovlivnili místní scénu. Poté, co se Minor Ace a Marble Halls rozpadly, setkal se s Fredrikem a společně zahájili projekt jammování, který na podzim roku 2016 nakonec vedl k založení kapely Blå Lotus.

Členové
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Wiktor Nydén je švédský bubeník a perkussionista. S bicími v suterénu své střední školy začal projevovat svůj zájem o hudbu. Strávil více či méně každé volno se paličkami, když se střídavě učil nové rytmy a rytmické mezihry. Později se poprvé setkal s punkem, když hrál v několika kapelách bez jakéhokoli velkého úspěchu, ale pouze pro velkou zábavu. Láska k hraní hudby se zvětšila, když vyšel z garáže a se svou vysokoškolskou kapelou překonal strach z postavení na jevišti a nakonec získal uznání za své bubnování. Největším projektem, kterého se účastnil před Blå Lotus, byla hardcore / punk kapela zvaná Brainkill, která měla během svých šesti let existence několik vystoupení.

2018 Tube Alloys


Skupina:
Linus Karlsson - Bass Guitar, Theremin, Random Sound Effects
Fredrik Andersson: Hammond and Farfisa Organ, Mellotron, Synthesizer, Electric Piano, Flute, Vocals
Wiktor Nydén - Drums, Percussion
Hosté:
Tube Alloys
Vyšlo 12. ledna 2018, digital
vinyl limited 200 copies

Seznam skladeb:
01. Trajectory (3:33)
02. Omnistellar Firefly (6:08)
03. Mephistopeles (8:09)
04. Moebius (7:33)
05. Recreational Nuke (4:17)
06. Indian Money (8:20)
Total Time (38:00)

The album was recorded in Örebro, Sweden, at Musikhuset Varberga, between 8th and 23rd of April 2017
Produced, mixed and mastered: Fredrik Andersson
Artwork: Viktor Örneland

Skupina:
Hosté:

Vyšlo ,

Seznam skladeb:
Total Time: (55:11)
Dva zdroje inspirace názvu kapely...
Oficiální stránky:
https://www.facebook.com/blalotusband/
https://www.facebook.com/blalotusband/
http://mrrmusic.com/bla-lotus/
https://qrates.com/projects/15038-tube-alloys

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  17.12.2018 
Menu Poslední aktualizace: 17.12.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©