Special Providence


   Zpět
Kapela Special Providence vznikla v lednu 2004 v Budapešti, Maďarsko, díky dlouholetému přátelství dvou absolventů Kobánya Music Studio a Hudební Akademie Ference Liszta (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) v Budapešti. U jejího zrodu stáli Zoltán Cséry (klávesy) a Adam Marko (bicí), kteří oba absolvovali Köbánya Music Studio (Kőbányai Zenei Stúdió). Attila Fehérvári (baskytara), který nahradil Istvan Bata, původního baskytaristu objevujícího se na prvních dvou nahrávkách, a Márton Kertész (kytara), absolvent Liszt Academy of Music v Budapešti, v roce 2006 dokončil zatím poslední změnu v sestavě.

Kromě Special Providence se členové kapely účastní jiných skupin a projektů v Maďarsku, jako skladatelé, studioví hudebníci nebo orchestrators. Lze je objevit pod takovými názvy jako David Kollar Band, Róbert Hrutka, Subscribe, Ganxta Zolee aj. nebo se také jako studioví hráči podíleli, a to i autorsky, na albech dalších interpretů. Special Providence je přesto jejich domovskou základnou, kterou všichni čtyři hudebníci preferují pro tvůrčí svobodu a názorovou blízkost.

Své debutové album vydali v roce 2007 s názvem "Space Café" a už po jeho vydání je na své turné v roce 2007 přizval jako hosty uznávaný Jeff Andrews, USA, vystupující pod názvem Jeff Andrews Trio, které tvořili Jeff Andrews, baskytarista Scott Henderson a Mike Stern.

V prosinci 2008 pak Special Providence vydávají druhé album s názvem "Labyrinth", které obdrželo na mezinárodní hudební scéně vynikající kritiky. O rok později koncertují na prestižním London Jazz Festival. Kapela vystupovala na nejznámějších festivalech hlavně na kontinentální Evropě, což vyústilo ve vydání jejich prvního live DVD s názvem "Something Special". Od roku 2010 začal francouzský label Muzea distribuovat jejich alba v 15 zemích. Special Providence se také s velkým ohlasem účastnili francouzského festivalu Crescendo, pokračují v koncertování po Evropě a přichází nabídka i na koncerty v Japonsku, které se na podzim tohoto roku uskutečnily.

V roce 2011 se kapela mihla několikazastávkovým turné i v České Republice v rámci Special Providence Spring Tour 2011 se zastávkami 25.4. Plzeň, Anděl Café, 26.4. Praha, A Studio Rubín (host kapela Akline), 27.4. Česká Třebová, Modrý Trpaslík, 28.4. Opava, Music Bar Jam (host kapela Pipi Dupu), 29.4. Ostrava, Klub Parník a 30.4. Brno, Stará Pekárna.

V lednu 2012 kapela vydala své třetí studiové album "Soul Alert", které zaznamenalo zatím jejich největší dosavadní úspěch, když získalo jednomyslnou chválu a obsadil pozici 1 na US Gagliarchives Progressive Chart po dobu 9 týdnů. Po fascinujícím turné před japonským publikem na konci roku 2012, se kapela vydala na turné po Evropě se švédským prog outfitem Beardfish na podzim roku 2013. Special Providence si české publikum velmi oblíbili a vrátili se po půlroční pauze opět představit na CZ/DE Spring Tour 2012 se zastávkami 11.4.2012 - Česká Třebová, Modrý Trpaslík, 12.4.2012 - Ostrava, Klub Parník, 13.4.2012 - Brno, Stará Pekárna, odskok do Německa 14.4.2012 - WURZBURG/DE, Kellerperle, a 15.4.2012 - PRAHA, Klub Vagon s hosty ClayFeeders, CZ. Na podzim se kapela do ČR vrátila ještě jednou, a to 23.11.2012 Brno, Stará Pekárna, 24.11.2012 Holešov, Wats Music Club a 25.11.2012 Praha, Vagon.

Rok 2014 přinesl novou kapitolu pro kapelu, když spojili své síly s dobře zavedeným progresivním rockovým labelem GEP. Jejich pozoruhodné nové album "Essence of Change" vyšlo pak pod hlavičkou GEP 30. března 2015 a představil se na něm nový klávesista Zsolt Kaltenecker, když kapelu opustil dlouholetý člen Zoltan Csery. Rok 2014 opět přinesl zastávky kapely v naší republice, 9.4.2013 - Ostrava, Studio 1 Českého Rozhlasu, 10.4.2013 - Trutnov, Festival JAZZINEC 2013, 11.4.2013 - Brno, Faval (spolu s Illegal Orchestra a UCAN2), 26.4.2013 - Praha, Exit-Us, (spolu s UCAN2) a na podzim znovu 18.10.2014 v Přerově v rámci jazzfestu.

Na své čtvrté nahrávce "Essence Of Change" maďaři znovu překonali očekávání a přišli s další vzrušující, výkonnou a nádhernou esencí hudby, plnou složitých vazeb, barevného zvuku a s ohromujícím skladatelským talentem. V návaznosti na úspěch jejich předchozí nahrávky Special Providence rozšířili své hudební obzory bez ohledu na změnu klávesisty. Album se jeví jako nejtěžší a nejvíce progresivní album v dosavadní kariéře.

Bubeník Adam Marko řekl: "Rok 2014 byl pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších roků v životě kapely vůbec kvůli mnoha změnám a novému dobrodružství uvnitř i kolem Special Providence. Změna sestavy, práce na novém materiálu, nahrávání nového alba a podepsání smlouvy s novým vydavatelstvím, ze všech změn jsme se poučili a daly nám hodně. Poznali jsme se navzájem, poučili jsme se o vztazích, o životě samotném a především jsme se vypořádali s přílivem změny, která nám vždy umožňují sebereflexi čas od času, být neustále kreativní, abychom šli dále a bojovali o nové věci, aby se měnilo naše přesvědčení a pomáhalo nám to se vyvíjet. To je důvod, proč je nadcházející album nazváno "Essence Of Change".

Special Providence preferují hudbu samotnou před individuální virtuozitou a daří se jim tak kombinovat moderní jazz, progresivní rock a metal i elektronické styly v nečekaném světle. S důrazem spíše na dobré melodie než na nekonečná honosná sóla kapela vytvořila jedinečný zvuk kapely, který je založena na vysoce virtuózní směsi jazz-rock/fusion a tradičního progresivního metalu a určitě zaujme fanoušky obou žánrů. Jejich dynamické podiové účinkování z nich dělá si žádaný koncertní počin, a tak už vystupovali na London Jazz Festival, Crescendo Festival, ProgSud, Prog-Résiste a bezpočtě dalších koncertů po celém světě včetně zemí jako Japonsko, Anglie, Francie, Německo, Dánsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Belgie, domácí Maďarsko, Rakousko, Slovensko, Rumunsko, Česká republika, Srbsko nebo v Jižní Americe. Samotná kapela svůj styl nazývá "Jazzrockmetalturbochill"!!!

   Zpět
Členové:
Adam Markó - Drums
Márton Kertész - Guitars
Attila Fehervári - Bass
Zsolt Kaltenecker - Keyboards
Bývalí členové:
Zoltan Cséry - Piano, Keyboards (2004-2014)
István Bata - Bass

Členové
Adam Marko
(narozen 26.1.1982 v Budapešti, Maďarsko)
Drums


Adam Markó je mezinárodní endorser bicích značky NATAL a činelů MEINL, neortodoxní bubeník, lektor, hudební producent.

Je také jedním z nejobsazovanějších maďarských bubeníků, leaderem kapely Special Providence, která je v současnosti jednou z nejznámějších progresivních kvartetů na evropské progrockové scéně.

Poprvé usedl za bicí ve věku 4. Jako šestiletý začal študovat na Aelia Sabina Music School v Budapešti. Po celé dětství vyrůstal v rodině hudebníka. Byl studentem u Tibora Kovácsa a Oszkára Balázsa až do roku 1996. Hned nato začal studovat u profesora Ivána Nesztora bicí nástroje a improvizaci. Tam poznal sílu jazzu. V roce 2001 byl přijat na studia na Kőbánya Music Studio, které je jednou z největších univerzit jazz/rockové hudby v Maďarsku, kde vznikla i jeho kapela Special Providence. Jeho cílem bylo vždy stát se profesionálním a úspěšným bubeníkem.

Spolupracoval talé se slovenským Davidem Kollárem a jeho Projektem 3.
Vlastní stránky: www.adammarko.com
Členové
Márton Kertész
(Narozen 1982 v Budapešti)
Guitars


Studoval(a) na škole Kőbányai Zenei Stúdió
Předchozí: Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola a Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium

Ve 12 letech začal hrát na kytaru a jeho učitelem byl Nyeső Mari. O šest let později absolvoval i své první jazzové lekce nejdříve pod učiteli Eichinger Tibortól a Tóth Gyulától, později Juhász Gábortól.

V roce 2003 byl přijat na Kőbánya Music Studio, kde byl dva roky jeho učitelem Tornóczky Ferenc. V současné době studuje na Liszt Ferenc Music Academy (Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola) a učiteli mimo jiné byli Babos Gyula a Horányi Sándor.
Členové
Attila Fehervári
Bass

Pochází z Budapešti, žije v Pomáz
Pracuje ve společnosti Zenél
Předchozí: Zenész a Musician
Studoval obor basszusgitár - jazz na škole LFZE
Předchozí: Móricz Zsigmond Gimnázium
Je ženatý od 21. říjen 2006, manželka Fehérvári Nóra Inez

Svoji hudební kariéru začínal hlavně v rockové hudbě, později se rozšířil i do acid jazzu a populární hudby. V průběhu let se zdokonaloval pod učiteli Szappanos György nebo Lattmann Béla. V roce 2004 absolvoval Hudební akademii Ference Liszta (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) na jazzové fakultě, obor jazzová basskytara. Kromě svých studií hudby získal i kvalifikaci zvukaře.

Během své kariéry spolupracoval na mnoha dalších nahrávkách jako Black-Out, Váczi Eszter és a Szörp, Collective Quartett, Groovehouse, Kozma Orsi nebo kapela Gáspár Laci.
Členové
Zsolt Kaltenecker
Keyboards

Chodil do školy Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium
Pochází a žije v Budapešti
Je ženatý
Členové
Zoltán Cséry
(Narozen 18. března 1983, Budapešť, Maďarsko)
Piano, Keyboards


Na klavír začal hrát, kdyř mu byly 4 roky. Svoji hudební vúuku začal již v 6 letech. Na škole v Balaton byl 4 roky, z toho dva roky jej vyučoval Lovas Józsefhez. Dalším učitelem byl Richter János, když byl přijat do Győr Music High School Solfeggio, obor hudební teorie a kompozice. Zde se jeho zaměření upřelo ke skládání hudby. Svému tehdejšímu učiteli Reményi Attilovi je stále vděčen.

Pak byl přijat na Kőbányai Music Studio (Kőbányai Zenei Stúdió), kde studoval opět hru na piano. Tam prošel vzděláním od klasické hudby až ke zkoumání "lehčích" žánrů, a to se ukázalo jako cesta pro něj.

Spolu s Adamem Marko založili kapelu Special Providence. Během dalších let spolupracoval s Kimnowak, s Ganxta Zolee nebo Kartel.

Mnoho vděčí svým učitelům: Fogarasi Jánosnak, Esze Jenőnek, Babos Gyulának, Tóth János Rudolfnak, György Ákosnak, Póka Egonnak.
Členové
István Bata
(Narozen 1979, 1979, Novi Kneževac, Vojvodina, Srbsko)
Bass


Hudbu se začal učit jako samouk. Do 20 let byl studentem hudební školy Hammido v Szegedu, Maďarsko, a od roku 2000 jej vyučoval jeden rok Egon Poka v Kőbánya Music Studio na baskytaru. Jeho profesory byli Otto Ullmann, Bela Lattmann nebo Gyula Babos. V roce 2004 byl přijat na Liszt Ferenc Music Academy Jazz, kde byl studentem u Bela Lattmanna. Je členom kapel Barabás Lirinc Elektric, Kata Soul, Arasinda, Special Providence a dalších.

V oblibě má basisty Jaco Pastorius, Richard Bona, Gary Willis, Victor Bailey, Nathan East, Anthony Jackson.

S kapelou Arasinda nahrál dvě alba "Askin Sarabi" (2002) a "Ne Olursan Ol" (2003). S kapelou Barabás Lőrinc Eklektric, založenou v November 2005, nahrál alba "Ladal" (2007), "Trick" (2009), EP "Famous" (2007).

   Zpět
Studiové desky:
2015 Essence of Change
2012 Soul Alert
2008 Labyrinth
2007 Space Café
Ostatní nahrávky:
2010 Something Special DVD


Skupina:
Adam Markó - Drums
Attila Fehervári - Bass
Márton Kertész - Guitar
Zsolt Kaltenecker - Keyboards
Hosté:
David Maxim Micic - Guest solo (08)
Zoltán Cséry - Keyboards (09)
Diskografie Essence of Change
Vyšlo 30. března 2015, Giant Electric Pea, GEPCD1047

Seznam skladeb:
01. Awaiting The Semicentennial Tidal Wave (4:18)
02. Surprise Me (5:36)
03. Kiss From A Glacier (4:39)
04. Northern Lights (3:56)
05. Atlas Of You (4:21)
06. I.R.P. (Interstellar Robotic Pilgrim) (4:22)
07. Darkness (3:43)
08. Gas Giants (7:03)
Bonus track:
Bonus track (single from 2013)
09. Testing The Empathy (6:06)
Total Time: (44:09)

Recorded At SuperSize Recording between July and October 2014
Engineer, Producer: Zoltán Varga
Engineer [Assistant]: Attila Horváth (03), Gábor Nóniusz
Artwork [Cover]: László "Kraker" Szabo


Skupina:
Cséry Zoltán - Keyboards
Kertész Márton - Guitars
Fehérvári Attila - Bass
Markó Ádám - Drums
Hosté:
Balázs Tanka - Vocal (10)
Diskografie Soul Alert
Vyšlo 12. ledna 2012, Hunnia Records Ltd., HRCD1111

Seznam skladeb:
01. Babel Confusion (7:21)
02. Lazy Boy (5:55)
03. Asparagus (8:16)
04. K2 (6:10)
05. The Untold Chapter (5:11)
06. The Incredible Flower (8:05)
07. Standing Still (3:49)
08. Soul Alert (7:36)
09. Return To Childhood (3:42)
10. Fences Of Reality (3:51)
Total Time: (60:11)
Recenze alba je k dispozici na: http://www.echoes-zine.cz/recenze/special-providence-soul-alert

Skupina:
Adam Marko - Drums
Márton Kertész - Guitars
Zoltan Csery - Piano, Keyboards
István Bata - Bass
Hosté:
Bálint Csongor - Vocals
Máté Tilk - Vocals
Diskografie Labyrinth
Vyšlo 11. December 2008, Hunnia Records Ltd., HRCD 802

Seznam skladeb:
01. Labyrinth (6:09)
02. Deep Smile (5:00)
03. Nitro-gain (5:12)
04. Green Sun (7:18)
05. Dog Power (5:51)
06. Sajkod (7:44)
07. Reptile (5:45)
08. Free Entry Into Your Heart (5:20)
Bonus Track:
09. Nitro-hi-gain (4:53) (Feat. Subscribe)
Total Time: (53:24)


Skupina:
Adam Marko - Drums
Márton Kertész - Guitars
Zoltan Csery - Piano, Keyboards
István Bata - Bass
Hosté:
Ildi Faith - Vocals (10)
Vera Vincze-Fekete - Vocals (10)
Diskografie Space Café
Vyšlo 19. dubna 2007, Hunnia Records Ltd., HRCD701

Seznam skladeb:
01. Space Café (7:48)
02. After The Rain (7:42)
03. Mosquito (5:06)
04. Momsterdam Airplane (6:41)
05. Childhood (7:28)
06. End Of Childhood (8:17)
07. BBB (7:32)
08. Lava (6:15)
09. Little Mouse (5:11)
10. Falling Angels (10:20)
Total Time: (72:22)

Engineer: Ottó TivadarSkupina:
Adam Markó - Drums and Percussion
István Bata - Bass
Márton Kertész - Guitars
Zoltan Csery - Keyboards
Hosté:
Diskografie Something Special
DVD, vyšlo 2010, Hunnia Records Ltd., HRDVD 1000

Seznam skladeb:
01. Labyrinth
02. Mosquito
03. Deep Smile
04. Nitro-Gain
05. Dog Power
06. End Of Childhood
07. Sajkod
08. Lava
09. Reptile
10. Free Entry Into Your Heart
11. Space Cafe
Total Time: (72:22)

DVD Extras include:
* About the band
* Behind the Scenes
* SP in the studio
* Interviews


   ZpětKertész Márton, Zoltan Csery Jr., Adam Markó a Attila Fehervari


Attila Fehervari, Adam Markó, Kertész Márton, Zsolt Kaltenecker


   Zpět
Oficiální stránky:
http://www.specialprovidence.eu/

https://www.facebook.com/SpecialProvidence
Další zdroje:
www.adammarko.com

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  8.7.2015 
Menu
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!