Guilt Machine
Zpět
Guilt Machine je hudební projekt holandského hudebníka Arjena Anthony Lucassena, majitele dalších hudebních projektů, jako jsou Star One, Ayreon a Ambeon.

V únoru 2009 Arjen na svém webu oznámil, že začíná pracovat na svém novém bočním projektu Guilt Machine. Tento projekt má na rozdíl od jeho jiných projektů velmi střídmou sestavu. Arjen Lucassen hraje na kytary, basu, mandolínu a klávesy, obstarává i doprovodné vokály. Jasper Steverlinck (Arid, belgická alternativní rocková kapela) vše nazpíval, Chris Maitland (ex-Porcupine Tree) hraje na bicí a Lori Linstruth (ex-Stream of Passion, další Lucassenův projekt) zaměstnává sólovou kytaru. Navíc napsala i všechny texty.

Dne 9. března 2009 pak Arjen oznámil, že fanoušci budou moci předkládat své vlastní nahrané audio materiály pro případné zařazení do projektu. Materiál musel být zaslán ve formě krátké zvukové nahrávky obsahující myšlenky této osoby v jeho/jejím mateřském jazyce, ale s překladem. Lhůta pro podání byla do 15. března.

Nakonec podepsal Arjen smlouvu s Mascot Records a spolu s oznámením o podpisu smlivy na svých oficiálních internetových stránkách Arjen oznámil, že více než 200 zvukových zpráv bylo doručeno, ale pouze 19 jich mohlo být zahrnuto na album. Jazyk zaslaných příspěvků se pohybuje od Čínštiny k Tagalog a od francouzštiny po ruštinu. Také informoval, že album bude obsahovat instrumentální skladby doplněné množstvím materiálu, které šlo použít, ačkoli mnoho nahrávek zůstalo stále nevyužito.

23. června 2009 Lucassen oznámil vydání první verze Guilt Machine "On This Perfect Day". Deska pak vyšla 28. srpna v Německu, Rakousku a Švýcarsku, 31. srpna ve zbytku Evropy a 29. září v USA, a ještě později v Japonsku. Většina písní je poměrně dlouhá, nejkratší trvá 6:11. Limitovaná a speciální edice byla také vydána, limitovaná obsahovala 32-stránkový DigiBook a DVD, zvláštní speciální vydání přineslo digipack s 24-stránkovým bookletem a DVD.

Pokud jde o budoucí album projektu, Arjen uvedl, že "rozhodně chceme, aby se objevilo další album Guilt Machine.". Na tomto projektu Arjen opustil svůj klasický Ayreon koncept s množstvím zpěváků, co ale zůstalo, je fantastická hudba a atmosféra.

Umělecky je Guilt Machine hluboce osobním vynáním, když odráží dlouholetý citový zmatek. "Posledních několik let bylo pro mě docela drsných po ukončení dlouhodobého vztahu," říká Arjen Lucassen. "Tato temná doba zanechala svou stopu - byl jsem v depresi po nějakou dobu.

Arjen označil Lori jako textařku GuiltMachine, ale stalo se to víceméně náhodou. "Chtěl jsem nahrát nějaké průvodce zpěvu na dema, na kterém jsem pracoval," vysvětluje Arjen, "tak jsem se zeptal Lori, zda by nenapsala některé z nich. O pár hodin později mi ukázala, co napsala a byl jsem unešen. Bylo to přesně to, co jsem chtěl k tomuto projektu: z reálného světa, emocionální snímky, které naznačují příběh, ale stále ponechávají prostor pro interpretaci. Ihned jsem pochopil, že bych se tomu nikdy nevyrovnal, natož to to napsal lépe, tak jsem se jí zeptal, jestli napíše všechny texty..."

Hudbu na albu Arjen popsal jako "temnou a tvrdou až atmosférickou a melancholickou", místo námětu sci-fi a fantasy, Guilt Machine prozkoumává "destruktivní psychologii viny, regrese a nejtemnější formy tajemství - tajemství, které ukrýváme sami před sebou." Nicméně přes tyto rozdíly je hudba, jednoduše řečeno, komornější, prostě temnější verze Ayreon (v dobrém slova smyslu), skladby jsou v rozmezí 6-10 minut, udržují si konrast, spletité harmonie, komplexní rytmy a vzletné melodie.


ZpětZpět

Obsazení:
Arjen Lucassen - Guitars, Bass, Mandoline, Keyboards, Background Vocal
Lori Linstruth - Lead Guitar
Jasper Steverlinck - Vocal
Chris Maitland - Drums
Hosté:
Ben Mathot – violin
David Faber – cello

Additional vocals - Rozemarijin, Stephan Venker, Ripley, Anonymous, Frederic Dessaigne, Rano Zangana, Masumi Hodgson, Jon Mellado, Ahlroos, Sen, Anonymous, Haydee Garde, Casper Sorensen, Andrew Hyslop, Jardar Folling, Pax, Vinicius TT1, Petho-Devay Ildiko, Claudia M. Luisa Murella - Spoken messages (in order of appearance)
Diskografie On This Perfect Day
Vyšlo Germany, Austria, Switzerland -28. srpna 2009
Evropa - 31. srpna 2009, Sev. America - 29. září 2009

Seznam skladeb:
01. Twisted Coil (11:43)
02. Leland Street (8:03)
03. Green and Cream (10:32)
04. Season of Denial (10:22)
05. Over (6:11)
06. Perfection? (10:46)
Total Time: (57:37)

LE
DVD (Spec. and Ltd. Editions only) Audio tracks
01. The Stranger Song (L. Cohen) - vocals Jasper (4:53)
02. Michelangelo (J. Campbell) - vocals Arjen (3:23)
03. Fan Messages (8:14)
04. Perfection? - guide vocals Arjen (9:37)
05. Twisted Coil - radio edit (4:17)
06. Pull me out of the Dark - radio edit Green and Cream (3:36)
07. Over - radio edit (3:56)

Video features
01. Trailer "On this Perfect Day" (4:33)
02. Making of the Trailer (3:44)
03. Interview with Guilt Machine (Arjen, Jasper, Lori) (40:03)

Producer, Mixing: Arjen Anthony Lucassen
Christophe Dessaigne - Artwork Photography
Jasper van Tilburgh - Band Photos
Thomas Ewerhard - Logo and Layout
Peter Brussée - Mastering
Netřeba si nalhávat, že by tato recenze byť jen zdánlivě stíhala aktuální termín. A nebýt častého, někdy až zlostného naléhání kolegy Darkmoora, ani by nebyla dokončena. Nicméně zde recenzované dílko si jistě pár řádek zaslouží, přičemž to půlroční zpoždění snad není tak neodpustitelné. Arjen Anthony Lucassen, jak už jsem avizoval v recenzi poslední desky STREAM OF PASSION, dal dohromady další projekt, tentokrát nazvaný GUILT MACHINE. Ze STREAM OF PASSION odešel, údajně díky neshodám ohledně hudebního směrování, a kapela se s dalším postupem poprala po svém, ostatně album „The Flame Within“ vyšlo loni v létě. Pro své další působení se Lucassen spojil s kytaristkou Lori Linstruth (rovněž ze STREAM OF PASSION), která je i autorkou většiny textů.

Arjen Anthony LucassenZa posledních dvacet let si věhlasný kytarista vypracoval vcelku svébytný styl, který se pozná, ať už se jeho kapela jmenuje jakkoliv. Liší se jen dynamika a nálada, s jakou se do nahrávání vrhne. Někde uprostřed stojí jeho AYREON, ale i projekty AMBEON nebo STAR ONE měly své klady. Lucassenův styl na GUILT MACHINE se nejvíce podobá projektům AYREON (byť v mnohem pomalejším rytmu), chybí tu však tak deset až dvacet hostů. Za mikrofonem po celou dobu stojí zpěvák jediný, Jasper Steverlinck (z relativně neznámé belgické kapely ARID). Chlapík s kvalitním a charismatickým hlasem, který značně přispívá ke kvalitě celé nahrávky. Album „On This Perfect Day“ působí jako jedna dlouhá epická báseň. Inspiraci však kapelník tentokrát nehledal mezi hvězdami, ve fantasii, ani v cestování časem, ale chtěl se ponořit hluboko do lidského nitra. Oproti zmiňovanému projektu nicméně postrádá pompéznost a vokální pestrost a naopak působí velice intimním dojmem. Jednotlivé skladby jsou dlouhé, líbivé i nudné, působivé i monotónní. Mají v sobě vnitřní krásu a gradaci, zprvu se vlečou, ale časem odhalí svůj silný moment nebo jen příjemně prošumí okolo. „On This Perfect Day“ se soustřeďuje na psychologii viny, lítosti a dalších temných pohnutek lidské mysli. Inspiraci pro vlastní tvorbu kapelník bral z ohlasů lidí na internetu, poté co před časem vzkázal, ať se lidé na toto téma vyjádří a zašlou mu své nápady. Album je tak protknuto i autentickými audio záznamy.

Měl-li bych se na „On This Perfect Day“ dívat očima člověka, co má rád Lucassenovy projekty, nacházel bych své hodnocení někde ve vyšších číslech. Pokusil-li bych se o střídmější, možná i objektivnější pohled, pak bych se asi spokojil s průměrem. Arjen už přeci jenom vyprodukoval lepší alba. Takže to ukončeme někde mezi a za rok se těšme na další, zbrusu nový projekt.
Manatar, 13.1.2010, zdroj: http://metalopolis.net/art_reviews.asp?id=5029


Zpět


Zpět
Stránka o projektu:
http://www.arjenlucassen.com/content/arjens-projects/guilt-machine/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  2013 
Menu
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !