GOARDIAN KNOT

ProgressRock Dolů...
GORDIAN KNOT

Mezi prozatím poslední levobočné "chuťovky", která opravdu stojí za to, je tento projekt. "Gordian Knot", tak se nazývá ryze instrumentální art-prog-rockový projekt basisty a klávesového hráče Seana Malonea (ex- Cynic), jenž má od listopadu 1999 (japonská verze se objevila o měsíc dříve a ukrývá bonus "Unquity Road") na svém kontě sice názvuprosté, leč o to více imponující album (jeho hlavní aktér už nějakou tu dobu avízuje jeho pokračování...), obsahující mimo jiných i pozoruhodně nastudovanou kompozici "Komm Süsser Tod, Komm Sel'ge" z pera J. S. Bacha. Dílo mnohobarevné a nesmírně emocionální, naplněné z hlediska technicko - instrumentálního i aranžérsko-kompozičního perfektně zmáknutým materiálem, nikterak žánrově blíže vymezeným. Spoluvytvářeli jej bubeník Sean Reinert (ex- Cynic, Death), kytaristé Trey Gunn (ex- King Crimson, dílo s Malonem navíc spoluprodukoval), Ron Jarzombek (Spastic Ink, ex- S.A.Slayer, Watchtower) a Glenn Snelwar, a právě "dreamtheatrovský" tlustodráteník - čarostřelec, John Myung, jenž nahrál party elektrického kontrabasu (stick). Na atraktivnosti přidává opusu taktéž ta skutečnost, že jeho výsledný zvukový mix byl dokonán v pověstných floridských Morrisound studiích.

Něco nového se chystá, protože kytarista Jim Matheos z kapely FATES WARNING právě (leden 2002) dokončil nahrávání trí kytarových sól, která budou ke slyšení na novém CD skupiny nazvaném EMERGENT.
17. 6. 2002
Prog supergroup GORDIAN KNOT, tvořená členem CYNIC Sean Malone (bass), Jason Gobel (guitar) a Sean Reinert nahradili kytaristu Ron Jarzombek (WATCHTOWER, SPASTIC INK) bývalým členem GENESIS kytaristou Steve Hackettem, který nyní nahrává svůj part pro přicházející druhé album "Emergent". CD vyjde za podpory Sensory Records v lednu 2003.
19. 12. 2002
Dlouho očekávané nové album "Emergent" vyjde konečně 14. ledna 2003 prostřednictvím Sensory Records. GORDIAN KNOT je projekt bývalých a současných členů CYNIC a OSI, baskytarista Sean Malone. "Naléhavá", Je to druhé album projektu a účastní se na něm i Bill Bruford (YES, KING CRIMSON), Jason Gobel (ex-CYNIC), Steve Hackett (Genesis), Jim Matheos (OSI, Fates Warning), Paul Masvidal (ex -CYNIC) a Sean Reinert (ex-CYNIC). Hra s těmito hudebníky je něco, co Sean popisuje jako "prostě neuvěřitelné." Pokud jde o Bruford účast, Sean říká:. "Bill Bruford je jedním z nejvíce originálních, kreativních a vlivných hudebníků v žánru. Vyrostl jsem na poslechu YES a King Crimson a současmná spolupráce s ním je něco téměř nepopsatelného'. Není mi trapné přiznat, že když přemýšlím o našem nahrávání, je tam vždy nějaký pocit nedůvěry. Při nahrávání, popsal hudbu na tomto disku jako 'druh hudby našich fanoušků, kteří so přejí, aby to bylo napsáno jako od KING CRIMSON, snad jsme se k tomu dostali. 'Jsem vděčný, že se stal součásti naší hudby."

A TADY JE JEŠTĚ JEDNOU PŘEHLED VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH:
Poslední sestava
Odkud přišli / pocházejí
Bill Bruford - Drums
Jason Gobel - Guitar
Paul Masvidal - Guitar
Sean Malone - Bass
ex-King Crimson, ex-Yes
Cynic, Monstrosity
Cynic, Death, Master
Aghora, Cynic, O.S.I.
Zakládající /
Bývalí členové

Odkud přišli / pocházejí
Sean Reinert - Drums
Glenn Snelwar - Guitar
Trey Gunn - Guitar
Jim Matheos - Guitar
Steve Hackett - Guitar
John Myung - Bass
Ron Jarzombek - Guitar
Aghora, Cynic, Death
Fates Warning
ex-King Crimson
Fates Warning, O.S.I.
Genesis
Dream Theater
S.A. Slayer, Spastic Ink, Watchtower


DISKOGRAFIE

EMERGENT
Vyšlo: 14. ledna 2003, Sensory (division The Laser’s Edge)
(SR-3016) USA

Seznam skladeb:
01. Arsis (1:59)
02. Muttersprache (6:26)
03. A Shaman's Whisper (6:33)
04. Fischer's Gambit (5:43)
05. Grace (live) (8:27)
06. Some Brighter Thing (7:34)
07. The Brook The Ocean (4:06)
08. Singing Deep Mountain (9:00)
Celkem: (49:53)
Hrají:
Sean Malone (Cynic) - bass, stick, guitar, keys, e-bow, loops, echoplex, vocal
Jason Göbel (ex-Cynic) - guitar, warr guitar
Bill Bruford (King Crimson)- slit drum, drums
Steve Hackett (ex-Genesis) - guitar
Jim Matheos (Fates Warning) - nylon & steel-string guitars
Sean Reinert (Cynic) - V-drums, drums
Paul Masvidal (Cynic) - guitar, vocal
Bob Brunin (Aerial Surface) - guitars
Sonia Lynn - additional vocal
Album je celkem vysoce hodnoceno, dostává většinou hodnocení 7-8 z 10 možných bodů (na některých progrockových stránkách.
RECENZE:
Zdroj: http://marastjakcyp.com/
Žlutí stále neví... Sean Malone?...Nic?... Bill Bruford – "King Crimson", křičí Modří.... Cynic – Žlutí už tuší... Gordian Knot kříčí bystřejší, avšak šeredný člen Červeného týmu. Novinka nesoucí název Emergent, druhá deska v pořadí, kapely/projektu, který se točí okolo stolu – hlavního skladatele, baskytaristy, kytaristy, klávesáka v jedné osobě - Seana Malone. S. Malone je znám svým účinkováním na geniálním a dodnes nepřekonaném CD Cynic – Focus. Zajímavostí pro někoho z vás může být ta skutečnost, že Malone se k Cynic připojil až ve studiu při nahrávání výše uvedeného CD. Tak ho nadchla hudba, kterou produkovali tři manící – Paul Masvidal, Jason Göbel a Sean Reinert, že ze zvukového technika se stal rázem baskytaristou Cynic.

Ne nadarmo píši tato slova, vzhledem k tomu, že všichni výše jmenovaní se objevují na novince jménem Emergent. Je to poprvé, kdy se všichni čtyři objevují společně na studiové nahrávce od rozkladu Cynic. Ještě podotknu, že na předchozí desce Gordian Knot, jste se již s rytmickou sekcí Malone/Reinert mohli setkat. Až na Paula Masvidal, kterému se zřejmě takováto hudba již nelíbí a dává přednost své nové kapele Aeon Spoke (i zde najdeme Seana Reinerta) – kde sice Masvidal úžasně zpívá, ale hudba nesoucí se v poprockovém duchu takových BonJovi, mě nesedí – či produkování hudby pro Discovery Channel, se Göbel i Reinert objevují ve většině skladeb a částečně se podílí i na tvorbě GK. Masvidal přispěli dvěmi sóly ve třetí skladbě. Kromě členů Cynic, kteří se na desce objevují lidé, kteří měli co dočinění s King Crimson (Bill Bruford – bicí), Genesis (Steve Hackett – kytara) či Fates Warning (Jim Matheos – kytara).

Ještě než se pustím do rozboru samotného Emergentu, tak bych se rád zmínil o předchozí vynikajcí desce Gordian Knot. První deska bývá řazena do oblasti progresivního rocku/metalu, což je, dle mého názoru, škatulka příliš úzká pro hudební produkci GK nesoucí se mezi crimsonovskými vybrnkávačkami k vodám ambientu přes lehce metalově laděné pasáže. Deska plyne od začátku do konce.

Nová deska je však mnohem dál – skladatelsky a aranžersky. Emergent ukazuje Malona nejen jako bravurního baskytaristu, kytaristu a klávesáka, ale také jako vynikajícího kompozistu. Úvodní basová linka, se totiž proliná celou deskou, stejně tak jako motivy z různých skladeb, které se pokaždé v pozměněné úpravě objevují po celou délku desky. Malone vás svým kompozičním uměním naladí již na začátku skladby, kdy si vás připraví – ukáže vám následující děj skladby. Občas si vzpomenete na první desku,... ovšem aranže posouvají "naivní" ambientní pasáže z předchozí desky k dokonalosti. Jednotlivé úseky nejsou tak zřetelné jako jsme byli "zvyklí" u předešlého CD. Ambientní pasáže jakoby se ztrácely, ale náhle se objeví zcela nenápadně, nenásilně, např. v podobě basového sóla, či kytarových vybrnkávaček. Zvukové inženýrství známé např. od mistrů King Crimson je také dotaženo k dokonalosti. Emergent je zvukově bohatý, malebný, okouzlující. Tato zvuková malebnost dovoluje hráčům pracovat natolik dobře s hlavním motivem celou skladbu, aniž byste se nudili. Samozřejmě to není jen díky zvuku, ale také diky muzikantskému kumštu zúčastněných.

Tohle je prostě hudba.... A Modří už vědí a běží do krámu...

PS: Tohle by mohlo taky nějaký desky prodat - obal je od profláklého Travise Smithe (Death, Opeth), produkce se ujal Malone, Prator a Scott Burns a míchalo se v The Red Room (zřejmě Twin Peaks) a na Floridě v Morrisoundu...

GORDIAN KNOT
Vyšlo: 1996, Audioimage Records (SR-3005) USA
Skladby:
01. Galois (2:05)
02. Code/Anticode (6:44)
03. Reflections (6:49)
04. Megrez (4:00)
05. Singularity (4:43)
06. Redemption's Way (6:58)
07. Kom Süsser Tod, Kom Sel'ge (2:24)
08. River's Dancing (7:35)
09. Sri kare Tal (9:18)
10. Grace (7:34)
11. Unquity Road (5:28)
     - Japan only bonus track
Celkový čas: 58:07
Hrají:
Sean Malone (Cynic) - bass, Stick, klávesy
Sean Reinert (Cynic) - bicí
Trey Gunn (King Crimson) - touch guitar, warr guitar
Ron Jarzombek (Spastic Ink) - kytara
Adam Levy (Norah Jones) - kytara
Glenn Snelwar (At War With Self) - kytara, mandolins
John Myung (Dream Theater) - Stick

Sólová deska Seana Maloneho

CORTLAND
Vyšlo: 14. ledna 2003, Sensory (divize The Laser’s Edge) (SR3016) USA 1998

Skladby:
01. Arsis (1:59)
02. Muttersprache (6:26)
03. A Shaman's Whisper (6:33)
04. Fischer's Gambit (5:43)
05. Grace (live) (8:27)
06. Some Brighter Thing (7:34)
07. The Brook The Ocean (4:06)
08. Singing Deep Mountain (9:00)
Celkový čas: (49:53)
Hrají:
Sean Malone - bass, stick, guitar, keys, ebow, loops, echoplex, vocal
Jason Göbel - guitar
Bill Bruford - slit drum, drums
Steve Hackett - guitar
Jim Matheos - nylon & steel-string guitars
Sean Reinert - V-drums, drums
Paul Masvidal - guitar
Sonia Lynn - additional vocal

A TADY JE PÁR OBRÁZKŮ SE ČLENY SKUPINY:
Na koncertě...

Brufford a Malone

Malone a Levin

Malone a Willis

S dřívější skupinou Cynic

Stránky o skupině:
http://www.last.fm/music/Gordian+Knot


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2002-2012 
Menu
mbrezny@centrum.cz  
...a vzkaz autorovi!