Big Big Train

   Zpět
Andy Poole a Greg Spawton Big Big Train je britská progresivní rocková kapela, která vznikla v roce 1990 v Bournemouth, Anglie. Její kořeny lze však dohledat až do roku 1981 v Birminghamu, Anglie, když Gregův bratr Nigel Spawton se spojil s Edem Serafinasem, Pete McDonaldem, Steve Luggem a Timem McCarty v punkovém uskupení známém jako Big Big Train. Ke konci 80. let pak Andy Poole vytvořil skladatelské partnerství v Bournemouth, Anglie, se svým přítelem z dětství, Ianem Cooperem. Zhruba v téže době Greg Spawton také založil svou první kapelu Equus. Equus odehráli několik lokálních koncertů v okolí Birminghamu před rozpadem, když Spawton odešel v roce 1984 na univerzitu. Mezitím kapela od Poolea a Coopera, pojmenovaná Archshine, nahrála několik demo skladeb a občas se vynořili z jejich domácího studia, aby odehráli nějaké koncerty.

V roce 1987 Spawton přesídlil do Bournemouth, kde se krátce poté setkal s Poolem. Oba dva zjistili, že sdílejí vzájemnou zálibu pro Genesis, Van der Graaf Generator a další progresivní kapely. Navíc pak byli oba dva fanoušky poměrně obskurní kapely s názvem IQ. Ve skutečnosti Poole strávil i nějaký čas jako roadie pro kapely The Lens a poté i IQ. Na konci 80. let se však rozhodli natočit nějaká dema společně. Po několika měsících se tak objevily úplně první skladby BIG BIG TRAIN a v roce 1990, když kapela Archshine zanikla, byla založena kapela Big Big Train. Důvod, proč si zvolili tento název, má na svědomí především Spawtonova rodina. Jeho dědeček a strýcové pracovali na železnici a když byl Greg ještě dítětem, koupili mu dětský vláček, který se pyšnil jménem Big Big Train.

Jádro kapely vytvořili zpočátku textař a sólový kytarista Greg Spawton, baskytarista a producent Andy Poole, kteří strávili jeden rok skládáním. V následujícím roce je doplnili Ian Cooper (klávesy), Steve Hughes (bicí) a kanadský zpěvák Martin Read. Demo kazeta prvních raných skladeb skupiny, na níž bylo zaznamenano 8 skladeb vyšla v říjnu 1991, a po ní následovala série prvních živých vystoupení. Nahráli brzy dvě demo alba. První z nich "From The River To The Sea" se objevilo již v říjnu 1991, vyšlo nově nahrané a vydané ve vlastní režii jako demo CD v květnu 1992. Po ní odehráli BIG BIG TRAIN několik koncertů před širším publikem na významnějších místech v Anglii, když předskakovali kapelám Jadis nebo Galahad.

V lednu 1993 vyšla druhá demo kazeta kapely "The Infant Hercules". Počáteční vlivy na hudbu kapely měli Steve Hackett, Anthony Phillips, It Bites a Prefab Sprout.


Ian Cooper, Greg Spawton, Andy Poole, Martin Read, Steve Hughes

Kapela pak strávila příštích šest měsíců skládáním hudby pro jejich první studiové album "Goodbye To The Age Of Steam", které bylo velkým nakročením kapely vpřed, a to pokud jde o skládání písní i kvalitu nahrávky. Bylo nahráno v hektickém výkonu během dvou týdnů v červenci 1993 a jako host jim vypomohl i klávesista IQ Martin Orford a zpěvák Galahad Stu Nicholson. Brzy poté Big Big Train podepsali smlouvu s progresivním rockovým labelem GEP, kde se dostali do společnosti takových kapel jako IQ. Odezva na album byla velmi pozitivní, což se projevilo v podpisu licenční smlouvy v Japonsku, kde bylo nově vydáno v roce 1995 s bonusovou skladbou. V tomto období ale Ian Cooper oustil kapelu více z rodinných důvodů než z těch hudebních a rozchod proběhl přátelsky. Živá vystoupení tak byla pozastavena, zatímco se kapela zaměřila na psaní nového alba.

Nahrávání druhého alba začalo v červenci 1995, když se kláves ujal Greg. V průběhu studiové práce se nahrávání stále více prodlužovalo, až z toho byl rok a půl. Tehdy se k nim připojil nový hráč na klávesové nástroje Tony Müller. Některé skladby z nového alba měly premiéru na jediném show kapely z tohoto období v Astoria v Londýně. Deska "English Boy Wonders" nakonec vyšla podzim roku 1997, přestože před dokončením alba došly kapely peníze k dokončení alba. Hudba desky je kombinací progresivního rocku (Genesis, Van der Graaf Generator) s indie-pop vlivů (XTC, The Cure).


Steve Hughes, Greg Spawton, Tony Müller, Martin Read, Andy Poole

Steve Hughes opustil BBT v září 1998 a pokračoval v hudební kariéře, když se připojil ke kapele Enid. Nahradil jej Pete Hibbitt. Následně pak ale klesl zájem o skupinu ze strany labelu GEP. Po několika dalších živých vystoupeních ustala činnost kapely, a zdálo se, že už nikam nepokračuje.

Greg a Andy začal pracovat na některých nových skladbách bez účastí zbytku kapely, víceméně ze zvyku, než s jakýmkoliv záměrem, aby pokračovali v nahrávce jako BIG BIG TRAIN. Přesto, když se materiál na album pomalu začal rýsovat, BBT začali uvažovat o rezervaci nějakého nahrávacího studia s jejich dlouholetým spolupracovníkem Robem Aubreyem. Spíše než si studio pronajmout, BBT se rozhodli vybudovat vlastní studio a nahrát album sami. Toto rozhodnutí přineslo kapele stát se více nezávislou, a to trvale.


Greg Spawton, Andy Poole, Nick D’Virgilio, Sean Filkins

V únoru 2002 pak třetí album BBT ss názvem "Bard" vyšlo na vlastním labelu kapely Treefrog (později se přejmenovali na English Electric Recordings). V této době se ke kapele, v době kdy si Enid vybírali svoji delší pauzu nečinnosti, se Steve Hughes znovu připojil ke kapele. Byl rekrutován také nový zpěvák Sean Filkins, který nahradil jejich původního zpěváka Martina Reada.

Čtvrté album "Gathering Speed" bylo vypuštěno v březnu 2004. Jednalo se o koncepční album, které vypráví příběh stíhacího pilota z léta 1940. To znamenalo významnou změnu ve směřování kapely BIG BIG TRAIN zkoumáním klasického prog-rockového území s přídavkem post-rockových vlivů jako Sigur Rós nebo Mogwai.

     
Album "The Difference Machine" vyšlo v září 2007 a stalo se nejprodávanějším albem skupiny. Na albu se rovněž představila řada hosů jako jsou Pete Trewavas (Marillion), Dave Meros (Spock’s Beard) a Nick D’Virgilio (Spock’s Beard, Genesis, Tears For Fears).

V roce 2008 BIG BIG TRAIN vydali přepracovanou a dokončenou verzi alba "English Boy Wonders", které bylo částečně znovu nahráno BBT a plně znovu zmixováno Robem Aubreyem. V únoru 2009 skladatel Greg Spawton oznámil, že Sean Filkins a Steve Hughes už nadále nejsou členy BIG BIG TRAIN a nahradili je dříve hostující Nick D'Virgilio a nově David Longdon (ex-The Gifthorse). David Longdon byl smluvně vázán k Rondor Music a nahrával pro Epic Records v roce 1990 se svou kapelou The Gifthorse. V posledních The Gifthorse byl Longdon pozván na konkurz jako potenciální náhrada za Phila Collinse jako sólový zpěvák v Genesis. Spolupracoval s Tony Banksem, Mike Rutherfordem a producentem Nickem Davisem od května do listopadu 1996 na nahrávkách, když Genesis ralizovali album "Calling All Stations". Genesis také spolupracovali se zpěvákem Stiltskin Ray Wilsonem ve stejné době. Nakonec si Genesis dali přednost Ray Wilsonovi před Longdonem. Nick D'Virgilio, který hrál s kapelou na bicí již na "The Difference Machine" a "The Underfall Yard", také nahrával bicí na album Genesis "Calling All Stations".

Longdonovo první sólové CD "Wild River" z roku 2004 představilo mnoho hudebníků známých pod společným názvem The Magic Club. V roce 2008 Martin Orford (IQ) pozval Longdona, aby zpíval na jeho rozlučkovém albu "The Old Road", kde se nahrávání také účastnili Rob Aubrey a také Nick D'Virgilio. Krátce nato, když se Longdon právě včas připojil k BIG BIG TRAIN, zahájili práci na svém nadcházejícím albu. To vyšlo pod názvem "The Underfall Yard" dne 15. prosince 2009. Jako hosté se na něm představili Dave Gregory (XTC), Francis Dunnery (It Bites) a Jem Godfrey (Frost*). BIG BIG TRAIN se také spojili s brass kapelou vedenou Dave Desmondem s názvem Coldstream Guards.

Následující 41 minutové EP "Far Skies Deep Time" vyšlo v říjnu 2010 jako doprovodné CD k albu "Underfall Yard". Sešly se na něm cever verze skladby Anthony Phillipse "Master of Time", nikdy nevydané skladby nahrané ve studiu během session k "Underfall Yard" ("Fat Billy Shouts Mine") a tři nové písně včetně 17 minutového eposu "The Wide Open Sea", který je zpěvákovi Jacques Brelovi.

V dubnu 2011 Big Big Train vydali nově remixované první album "Goodbye to the Age of Steam" s bonusovými skladbami a novým přebalem. V červnu 2011 kapela dokončila nové aranžmá a nahrávání písně s názvem "Kingmaker", která původně objevila na demo albu "The Infant Hercules" z roku 1992. Nová nahrávka nahradila "Master of Time" na vydání "Far Skies Deep Time" pro ruský labeů MALS. V roce 2011 se ke kapele ještě jako stálý člen připojil i Dave Gregory.


Greg Spawton, Dave Gregory, Nick D'Virgilio, Andy Poole, David Longdon

Klávesista Danny Manners se připojil k BIG BIG TRAIN v roce 2012.


Danny Manners, Andy Poole, David Longdon, Nick D’Virgilio, Greg Spawton, Dave Gregory

Další album "English Electric Part One" bylo vydáno 3. září 2012 a získalo druhé místo v anketě čtenářů časopisu Prog "za nejlepší album" v roce 2012 hned za albem Marillion "Sounds That Can't Be Made". Na albu hostoval kytarista Andy Tillisomn z kapely The Tangent. "English Electric Part Two" vyšlo v březnu 2013 a získalo nominaci na "nejlepší album roku 2013" na Progressive Music Awards, které se konaly v Kew Gardens dne 2. září 2013. Big Big Train byli také nominováni v kategorii "Breakthrough", kde následně získali ocenění.

     
Kompilační dvojalbum "English Electric: Full Power" bylo vydáno 23. září 2013 a uvádí všechny písně z obou alb "English Electric", čtyři nové skladby a také 96 stránkový booklet. Mimo to vyšlo ještě EP s názvem "Make Some Noise", na němž byly uvedeny čtyři nové písně. Na "English Electric" Big Big Train představili hostující hráče Andy Tillison (varhany), Dave Desmond (mosaz) a Rachel Hall (housle).

V roce 2014 Big Big Train zaznamenali jejich živé vystoupení v Real World Studios, které ale vyšlo na DVD až v roce 2016. V srpnu 2015 Big Big Train hráli živě v King's Place, London.


Andy Poole, Danny Manners, David Longdon, Rikard Sjöblom, Nick D’Virgilio, Dave Gregory, Rachel Hall, Greg Spawton

V červnu 2015 vyšlo EP "Wassail", které obsahuje čtyři skladby, včetně tří premiérových. "Starožitnosti" je píseň "Master James Of St. George" z roku publikovaný v roce 2009 na CD "The Underfall Yard, hrál v tomto studiu Real World a je předzvěstí DVD. Nejdůležitější a nejzajímavější je nicmémě titulní skladba s odkazem na zvyku Wassail, kterými se oslavují jabloně hlavně na jihu - v západní části Anglie a spočívají v zapálení ohně vedle největšího stromu v sadu, zalévají jeho kořeny, aby se mu dařilo zjara a odvracejí zlé duchy.

Britská skupina Big Big Train nepolevuje v nahrávacím tempu. V roce 2016 vyšlo první DVD v historii kapely s názvem "Stone & Steel" vydané u Real World. V současné době kapela pracuje na novém albu "Folklore", ze kterého Greg a Andy budou vysílat sérii blogů, ve kterém vyprávějí příběhy o každé z písní na albu. První blog bude zveřejněn na počátku dubna 2016.

V únoru 2017 Big Big Train oznámili podrobnosti o svém novém albu. Bude to již jejich 10. studiové album a jmenuje se "Grimspound". Následovník alba "Folklore" tak dorazí po roce na pulty 28. dubna 2017. Nachází se na něm osm skladeb a zpěvák David Longdon prohlásil, že Big Big Train pokročili dále ve zvuku kapely. Dále řekl: Říká: "Album "Grimspound" následovalo velmi rychle po "Folklore". Najednou jsme měli takové množství nového materiálu a se skladatelskou účastí Dannyho, Rachel a Rikarda jsme byli schopni posunout zvuk kapely vpřed při přebudovávání všeho, co jsme se naučili v průběhu několika posledních let. Jsme odhodláni tvrdě pracovat, jak se říká, aby seno schlo, dokud slunce svítí".

Basista Greg Spawton k tomu dodává: "Objevuje se tam i nějaká složitější hudba na tomto albu s rozsáhlejšími instrumentálními úseky mimo vokální pasáže. Užili jsme si spoustu legrace pří tvorbě alba a nutili se více pracovat jako progresivní rocková kapela."

Big Big Train odehrají tři představení v London’s Cadogan Hall ve dnech 29. a 30. záčí a 1. října 2017.

Britové vydali 23. června 2017 další album "The Second Brightest Star", na něž se dostaly odložené skladby ze studia při natáčení alb "Folklore" a "Grimspound". Jedná se o velmi rozmanitý disk s baladami, nějakým celtic folkem, jazzy písněmi a nakonec i patřičnou dávkou progresivního rocku. Není to špatné album, ale "puristé" prog-rocku mohou být trochu zklamáni. Big Big Train vydali ještě ke konci roku vánoční singl se skladbou "Merry Christmas", který vyšel 8. prosince 2017.

První den roku 2018 Big Big Train vydali oznámení, že zakládající člen Andy Poole skupinu opouští. Poole a nyní baskytarista Greg Spawton založil Big Big Train na začátku 90. let. Pool opustil kapelu se slovy: ""Vážení, byla to dlouhá stará cesta na palubě tohoto vlaku a nyní je ten správný čas, abych vystoupil. Jsem připraven na nová a vzrušující dobrodružství. Děkuji své posádce a cestujícím. Přeji vám báječnou a naplňující další cestu. S pozdravem Andy".

Big Big Train bude pokračovat v sedmičlenné sestavě D’Virgilio, Gregory, Hall, Longdon, Manners, Sjöblom a Spawton po boku pětičlenné dechové sekce BBT pod vedením Davea Desmonda. Pro budoucí živé vystoupení kapela přijme dalšího hudebníka, který bude vypomáhat s klávesami a kytarou.

V únoru 2018 se ke koncertní sestavě Big Big Train připojil britský multi-instrumentalista a leader progressivní rockové kapely Cosmograf, kterého bylo možno vidět na vystoupeních The Anvil v Basingstoke a na festivalu Night of the Prog v Loreley, Německo. Nick, Rachel a Greg již dříve nahrávali jako hosté albu skupiny Cosmograf. V roce 2018 kapela vydala EP "Swan Hunter", který obsahuje v titulovou skladbu z alba "English Electric" skupiny ve více různých remixovaných verzích.
     

Obsahuje také dvě dříve nevydávané skladby - novou verzi "Seen Better Days", kde se na zpěvu podílí i Tim Bowness vedle zpěváka Big Big Trainu Davida Longdona a živou studio nahrávku "Summer's Lease". Kapela rovněž v červenci 2018 vydala živý záznam koncertu v Cadogan Hall v Londýně z roku 2017 pod názvem "Merchants Of Light". Po dvou vyprodaných vystoupeních v pátek 29. a v sobotu 30. září 2017 kapela tehdy musela přidávat i třetí nedělní koncert 1. října 2017. V hezkém boxsetu se 72 stránkovou brožurou, která doprovází krásnou pastorační a dokonalou anglickou progresivní rockovou konstelaci.

Dne 17. května 2019 vyjde nová deska britské kapely Big Big Train. Tentokrát kapela hledala inspiraci v XVII a XVII stiletí, kde mladí muži a ženy cestovali za účelem rozšíření obzorů. Big Big Train vytvořili album písní, které se odehrávají ve vzdálených zemích i mimo ně. Deska registrovaná pod labelem English Electric Recordings/Burning Shed dostala název "Grand Tour" a objevi se na ní devět skladeb, které poslouží posluchačům na epické cestě po zemi a moři a časem a prostorem. Počátkem května byl zveřejněn první singl se skladbou "Theodora In Green And Gold". "V apsidě kostela San Vitale v Ravenně jsou dvě krásné mozaiky ze 6. století, které představují byzantského císaře Justiniána a císařovnu Theodoru," vysvětlil basista Greg Spawton pro portál Prog. "Tato píseň je inspirována mozaikou a příběhem, které vypráví."

Skupina zveřejnila informaci, že vydává nové živé album s názvem "Empire", které vyjde přes English Electric dne 27. listopadu 2020. Bude to 2CD nahrané 2. listopadu 2019 na londýnském Hackney Empire na loňském turné po Velké Británii a obsahuje 12 skladeb a téměř 2 hodiny hudby. Kapela u příležitosti tohoto oznámení vydala video se skladbou "Winkie" z tohoto alba. Vydání "Empire" také připomíná poslední koncert Big Big Train, na kterém se představili kytarista Dave Gregory, houslistka Rachel Hall a klávesista Danny Manners. Zatímco odchod Davea Gregoryho z Big Big Train byl oznámen počátkem roku 2020, Rachel Hall a Danny Manners se v březnu 2020 rozhodli opustit kapelu. Takže kromě ukončení turné se rovněž tři členové kapely rozhodli opustit její řady. "Každý večer našeho prvního turné po Velké Británii byl zvláštní, ale hraní na Hackney Empire bylo obzvláště nezapomenutelné. Nyní je to navíc dojemné jako naše poslední kompletní show s Davem, Dannym a Rachel," okomentoval to zakladatel a baskytarista BBT Greg Spawton.

Rachel Hall "Je to více než osm let [od srpna 2014], co jsem začala nahrávat pro Big Big Train. Jak ten čas letí, když děláš hudbu!" prohlásila Rachel Hall. "Po dlouhém zvažování už nejsem schopna nabídnout svůj závazek ke kapele a vydám se na úplně novou vlastní cestu. Velice srdečně děkuji fanouškům za vaši laskavost a podporu. Přeji svým kolegům z kapely hodně štěstí a budoucích úspěchů".

"Odkládání vlastních hudebních projektů bylo ve spodní části mého seznamu úkolů příliš dlouho," vysvětluje Danny Manners. "Vzhledem k tomu, že židle u kláves Big Big Train vyžaduje hodně času, kromě svých dalších závazků jsem dospěl k neochotnému závěru, že abych toho dosáhl, Danny Manners musím opustit vlak. Bylo to pro mě fantastických osm let. Chtěl bych poděkovat svým kolegům z kapely za jejich skvělé muzikantství a přátelství, vedení a posádce za jejich dovednosti a podporu a samozřejmě fanouškům za jejich nadšení, které to všechno umožňuje. Doufám, že BBT budou pokračovat ve svém zaslouženém úspěchu a každý zůstane v těchto nejistých časech v bezpečí a solventní".

"Danny a Rachel hráli v posledním desetiletí významnou roli v pokračujícím vzestupu Big Big Train," říká frontman Big Big Train David Longdon. "Opouštějí kapelu jako velcí hudební přátelé a jsem potěšen, že společně s Davem Gregorym vystupují na mém nedávno vydaném albu s Judy Dyble "Between A Breath And A Breath." Všichni zůstaneme v kontaktu a určitě nevylučujeme, že se s BBT budou v budoucnu objevovat jako hosté".

"Za tři desetiletí existence kapely zaznamenaly řady Big Big Train spoustu příchodů a odchodů," komentuje Greg Spawton. "Plně respektujeme rozhodnutí, ke kterým Danny a Rachel dospěli. I když nám budou osobně chybět, stejně tak nás zajímá, jak se BBT bude dále vyvíjet, když vstoupíme do nové fáze naší kariéry".

Skupina tak zůstala jako základní kvarteto se zpěvákem Davidem Longdonem, basistou Gregem Spawtonem, bubeníkem Nickem D’Virgilio a kytaristou a hráčem na klávesy Rikardem Sjöblomem. Všichni zbývající členové pracují na nové hudbě, která by měla být vydána v blízké budoucnosti. Spolupracují se svými mimořádně talentovanými novými členy koncertní kapely Carly a Daveem a nemohou se dočkat, až se zahrají několik koncertů, jakmile to okolnosti dovolí.

"Common Ground" je očekávané studiové album Big Big Train pro rok 2021. Album bylo nahráváno během roku 2020 ve studiích Petera Gabriela Real World a v dalších studiích ve Velké Británii, USA a Švédsku. K devíti skladbám alba patří krásná titulní skladba a první singl "Common Ground", oslnivá instrumentálka "Apollo", zeitgeist zachycující "The Strangest Times" a ohromující 15-minutový epický opus "Atlantic Cable". Kromě hudebníků a klíčových členů skupiny BBT Davida Longdona (zpěv), Gregoryho Spawtona (basa), Rikarda Sjöbloma (kytary, klávesy, zpěv) a Nicka D'Virgilia (bicí, zpěv) na albu také hostují Carly Bryant (klávesy, zpěv) a Dave Foster (kytary) plus hostování houslisty Aidana O'Rourkeho ze skotských folkových průkopníků Lau.

Turné The Common Ground bude dosud nejkomplexnějším souborem show Big Big Train po Velké Británii a bude zakončeno ve Velké Británii na prestižním London Palladium. Na turné po Velké Británii s objeví Greg Spawton (basa, basové pedály), David Longdon (zpěv, flétna), Nick D'Virgilio (bicí, zpěv) a Rikard Sjöblom (kytary, klávesy, zpěv). Doplní je hostující Carly Bryant (klávesy, kytary, zpěv), který přispívá vokály na "Common Ground", Dave Foster (kytary), který se na novém albu objevil ve dvou skladbách, Clare Lindley (housle, zpěv) a pětičlenný dechový soubor pod vedením Davea Desmonda (trombon). Kapela očekává, že brzy oznámí data i pro severoamerické turné.

Kapela ohlísila na 28. ledna 2022 nové album "Welcome To The Planet" na jejich vlastním labelu English Electric Recordings. Nové album přichází šest měsíců po vydání kriticky uznávaného top 40 alba "Common Ground". Zakladatel Big Big Train Gregory Spawton vysvětluje krátkou dobu mezi alby: "Zkušenosti z pandemie nám ukázaly, že musíme svůj čas na Zemi využít co nejlépe. S ohledem na to a s novými členy kapely na palubě, kteří nám dali novou hlavu, jsme se rozhodli pro rychlý návrat do studia, abychom napsali a nahráli "Welcome To The Planet".

Stejně jako u "Common Ground" i na albu "Welcome To The Planet lze pozorovat, že Big Big Train si zachovávají své progresivní kořeny, ale také absorbují vliv ze všech sfér hudby. Otvírací skladba alba "Made From Sunshine", jejímž spoluautorem je kytarista Dave Foster a zpěvák David Longdon, má kytarové linie proslulé Johnnym Marrem a vokální harmonie připomínající Finn Brothers/Crowded House, přičemž houslista Clare Lindley sdílí hlavní vokály s Longdonem. V jiné části alba získala klávesistka Carly Bryant svůj první titul Big Big Train při psaní a hlavní vokály na strhující titulní skladbě. Dva nedávné singly "The Connection Plan" a "Lanterna" jsou zahrnuty spolu s písní se zimní tématikou "Proper Jack Froster", hořkosladkým příběhem z dětství. Album doplňují jemná akustická "Capitoline Venus", nádherná "Oak And Stone" a dvojice oslnivých instrumentálek "A Room With No Ceiling" a "Bats In The Belfry", které napsali kytarista/klávesista Rikard Sjöblom a bubeník Nick D'Virgilio.

Big Big Train také ohlásili návrát na pódium se sedmi potvrzenými koncerty na březen 2022. Jde o první turné skupiny od roku 2019, které zahrnovalo londýnskou show natočenou pro jejich Empire Blu-ray. Bude obsahovat tři vystoupení s Marathon, kapelou vedenou Markem Kellym, klávesistou Marillion. Greg Spawton z Big Big Train řekl: "Jsem potěšen, že se Marathon Marka Kellyho připojí k Big Big Train na našich koncertech v Birminghamu, Bath a Londýně. Jsem fanouškem Marillion od jejich úplných začátků před 40 lety a dlouho obdivuji Marka za vše, co dokázal v Marillion i mimo něj. Debutové album Marathon [Mark Kelly's Marathon], které Mark a jeho kolegové z kapely vydali minulý rok, bylo jedním z mých hudebních vrcholů roku 2020. Těším se, až uslyším materiál zahraný živě, a jsem přesvědčen, že si jej fanoušci Big Big Train nesmírně užijí..."

Dne 20. listopadu 2021 se objevila tragická a smutná zpráva na stránkách kapely:

Big Big Train s velkým zármutkem oznamují, že 20. listopadu 2021 odpoledne v nemocnici v Nottinghamu ve Spojeném království zemřel David Longdon ve věku 56 let po nehodě, která se stala v pátek v časných ranních hodinách. Zůstaly po něm jeho dvě dcery Amelia a Eloise, matka Vera a partnerka Sarah Ewingová.

Pozůstalá partnerka Sarah Ewing k tomu řekla: "David a já jsme byli nejlepší přátelé, partneři a spřízněné duše a jsem z jeho ztráty naprosto zdrcená. Byl to krásný člověk a cítím se tak šťastná, že jsem jej poznala a milovala."

Greg Spawton se k tomu vyjádřil: "Jsme naprosto ohromeni ztrátou Davida. Je nevýslovně kruté, že vrtoch osudu ve včerejších časných ranních hodinách připravil jej a jeho blízké o šťastnou společnou budoucnost a všechny příležitosti, osobní i hudební, které na něj v příštím roce a dalších letech čekaly".

"David měl obrovský dopad na můj život jak hudebně, tak osobně," pokračuje Spawton. "Miloval jsem jej jako bratra a jeho ztrátu už velmi hluboce cítím. Byl to skutečný kreativní vizionář s mimořádnou hloubkou talentu. Ale především to byl prvotřídní a velmi milý člověk. Jeho rodině, přátelům, spoluhráčům z BBT a členům kapely bude strašně chybět".

Vydání alba "Welcome To The Planet" skupiny zůstává i nadále naplánováno na 28. ledna 2022. Další prohlášení týkající se koncertů a dalších aktivit kapely v roce 2022 bude následovat v pravý čas. Kapela a její management požadují v této extrémně těžké době soukromí pro Davidovu rodinu a přátele.

Big Big Train dne 27. dubna 2022 oznámili, že Alberto Bravin se stal jejich novým zpěvákem jako náhrada za Davida Longdona, který tragicky zemřel loni v listopadu. Nový hudebník byl v letech 2015-2022 klávesistou a zpěvákem italské legendy progresivního rocku, formace Premiata Forneria Marconi. Alberto k tomu poznamenal: "Jsem velmi poctěn, že mám příležitost připojit se k Big Big Train. Jsem velkým fanouškem BBT a nemůžu se dočkat, až budu moci hrát s formací a přispět k pokračování kariéry této skvělé kapely a zároveň uctít památku Davida Longdona".

Zakladatel a baskytarista Big Big Train Gregory Spawton dodává: "Nick D'Virgilio a já jsme viděli Alberta vystupovat s PFM a velmi nás ohromily jeho schopnosti jako zpěváka a multiinstrumentalisty. Víme, že David je nenahraditelný; hodně nám chybí hudebně i osobně. Chtěli jsme někoho, kdo dokáže svými dovednostmi a osobností předat písničky, které David zpíval pro Big Big Train, a také někoho, kdo by mohl pomoci s rozvojem kapely".

Je nutno podotknout, že Big Big Train je nyní skutečně mezinárodní tým, který kromě Britů tvoří Američan, Švéd, Ital a Nor. Skupina také ohlásila turné, během kterého zahraje materiál z různých fází své kariéry a také jednu novou skladbu. Kapela také potvrdila, že jejich dva dříve oznámené koncerty ve Velké Británii v září 2022 se budou konat a také šest dalších vystoupení, když se konečně objeví i v kontinentální Evropě, a to v Nizozemsku, Německu, Švýcarsku a ve Francii. Klávesistka a vokalistka Carly Bryant se nemůže připojit ke kapele v těchto dnech z rodinných důvodů, ale vrátí se, jakmile to okolnosti dovolí. Vedle Bravina, D'Virgilia, Spawtona a dlouholetého kytaristy Rikarda Sjöbloma se v sestavě Big Big Train na koncertech v září 2022 objeví také kytarista Dave Foster, houslistka a zpěvačka Clare Lindley, klávesista Oskar Holldorff a dechová sekce Big Big Train vedená od Davea Desmonda. Holldorff je členem norské kapely Dim Gray, jejíž debutové album "Flown" vyšlo loni s velkým ohlasem. Nejblíže naší zemi zahrají 8. září 2022 v Berlíně.

Big Big Train oznámili, že svůj výstup na festivalu Night Of The Prog 2018 v německém Loreley vydají na blu-ray a 2CD nazvaném "Summer Shall Not Fade - Live At Loreley", které vyjde u English Electric Recordings dne 14. října 2022. Dvouhodinový balíček obsahuje materiál z alb "The Underfall Yard", "English Electric", "Folklore" a "Grimspound" a navíc fanoušky oblíbené písně z "Kingmaker" a "Summer's Lease". Album obsahuje kompletní sestavu Big Big Train, včetně Davida Longdona, který zemřel v roce 2021, a pětičlenné dechové sekce.

Greg Spawton na ten večer vzpomíná: "Byla to opravdu kouzelná noc, kdy kapela hrála skvěle a publikum bylo úžasné, protože ona i my jsme si užívali nádherné scenérie venku". A Nick D'Virgilio k tomu dodává: "Je těžké uvěřit, že je to teprve naše osmé společné vystoupení. Každá jeho vteřina byla prostě úžasná". A kytarista Rikard Sjöblom na zesnulého zpěváka vzpomíná: "David byl ten večer absolutní hvězdou, jeho vokální výkon a způsob, jakým velel pódiu, byly mimořádné. Loreley je úžasný záznam naší doby s ním a je to jeden z nejdůležitějších okamžiků mého života".


   Zpět
Členové:
David Longdon - Lead Vocals, Flute, Keyboards, Guitars (2009-present)
Greg Spawton - Bass, Backing Vocals, Guitars, Keyboards (1990-present)
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals, Percussion (2009-present)
Rikard Sjöblom - Guitars (2014-present)
Alberto Bravin - Vocals, Keyboards (2022-01/2020)
Bývalí členové:
Danny Manners - Keyboards, Double Bass (2012-10/2020)
Rachel Hall - Violin, Vocals (2014-10/2020)
Dave Gregory - Guitars (2011-01/2020)
Andy Poole - Guitars, Bass, Keyboards (1990-1.1.2018)
Sean Filkins - Lead Vocals (2003-2009)
Steve Hughes - Drums (1991-1998, 2002-2009)
Ian Cooper - Keyboards, Vocals (1991-1995, 1999-2004)
Tony Müller - Keyboards (1995-2003)
Oskar Holldorff - Keyboards
Carly Bryant - Keyboards, Vocals
Martin Read - Lead Vocals (1991-2003)
Phil Hogg - Drums (1999-2002)
Pete Hibbit - Drums (1998-1999)

Členové David Longdon
(Narozen 17. června 1965, Nottingham, United Kingdom,
zemřel 20. listopadu 2021, Nottingham, United Kingdom)
Lead Vocals, Flute, Keyboards, Guitars (2009-present)


David Longdon je progresivní rockový zpěvák, skladatel a multi instrumentalista, který se narodil ve městě Nottingham ve Velké Británii. Lekce hry na klavír měl již od osmi let a rozhodl se hrát na flétnu, když studenti hudby museli začít hrát na orchestrální nástroj.

Během svého raného života v Nottinghamu založil několik kapel - Greenhouse se školními přáteli, jak je znázorněno v jeho písni "Make Some Noise", O’Strange Passion a The Gift Horse. Ale byla to až art/folk rocková kapela The Gifthorse, která zaznamenala větší úspěch. Vznikla z trosek dřívější skupiny O’Strange Passion. Byla považováni za zajímavou, ale asi hráli špatný druh hudby na špatném místě a ve špatnou dobu. Vzbudili zájem ze strany nahrávacích společností, zejména Epic, ale byli považováni za příliš velké riziko. Jejich živá vystoupení byla vášnivá, dramatická a poněkud temná, zvláště v jejich závěru. Během vystoupení v druhé skupině se dostal do povědomí skauta A&R Michaela Stacka, což nakonec vedlo k tomu, že se David upsal Rondor Music UK a nahrával pro Epic Records. Doprovázel hudebníky jako Kirsty MacColl, Blur a The Pogues mezi mnoha jinými.

David se seznámil a spřátelil s Dannym Mannersem a Daveem Gregorym v roce 1995 a spolupracoval s nimi na řadě alb Louise Philippa. David je dlouhodobým členem kapely Louise Philippeho, objevit se na albech "Jackie Girl" (1996), "Azure" (1998), "A Kiss In The Funhouse" (1999), "My Favourite Part Of You" (2003) a "The Wonder Of It All" (2004), což završil řivou nahrávkou "Louis Philippe Live" (2007) pořízenou na jejich dvou koncertech The Bush Hall, Shepparda Bush spolu s The High Llamas. Hudebníci, kteří se představili na vydaných albech byli Daniel Manners (Cathal Coughlan), Dave Gregory (XTC, Dukes Of Stratosphere), Sean O'Hagen (High Llamas, Microdisney), Cathal Coughlan (Microdisney, Fatima Mansions). David také spolupracoval s Davem Gregorym na jeho projektu Remoulds.

To bylo v posledních letech existence The Gifthorse v roce 1996, když David byl pozván na konkurz jako potenciální náhrada za Phila Collinse jako sólový zpěvák v Genesis. Byli vybrání dva kandidáti a spolupracoval s Tony Banksem, Mike Rutherfordem a producentem Nickem Davisem od května do listopadu 1996 na nahrávkách, z nichž vzniklo album "The Calling All Stations". Pracovali tehdy také se zpěvákem Stiltskin Ray Wilsonem ve stejnou dobu. Nakonec se Genesis rozhodli pro Ray Wilsona.

Davidovo první sólové CD "Wild River" (2004) uvedlo mnoho hudebníků známých pod společným názvem klubu Magic. CD obsahuje kytaru a mellotron nahraný bývalým členem XTC Dave Gregorym. V roce 2008 Martin Orford (ex IQ) pozval Davida nazpívat jeho labutí píseň, album "The Old Road". David zpívá vokály ve skladbách "Ray Of Hope" a "Endgame". Právě při nahrávání tohoto alba při cestě do Aubitt studia v Southamptonu se setkal s Rob Aubreyem, což vedlo k tomu, že byl kontaktován Gregem Spawtonem a ten jej nakonec představil kapele Big Big Train.

David se připojil k Big Big Train v roce 2009 na nahrávání, které by se stalo jejich velmi uznávaným albem "The Underfall Yard". Od té doby David spolupracuje s některými ze světově nejprogresivnějších skupin a těší se úspěchu jako zpěvák v Big Big Train, hlavně poté, co vydali dvě alba "English Electric Parts One" a "Two", která se stala úspěšnými a byla hodnocena velmi vysoko od čtenářů několika prog rockových magazínů.

David byl zvolen nejlepším mužským zpěvákem 2013 za své výkony na albech "English Electric" čtenáři časopisu Prog Magazine. U Classic Rock Society byl také v posledních letech čtyřikrát zvolen nejlepším mužským zpěvákem. V roce 2013 se objevil jako host na albu The Tangent "Le Sacre Du Travail".

V roce 2015 Longdon napsal texty k ikonickému instrumentálnímu nástroji Steva Hacketta "Spectral Mornings". Projekt inicioval Robert Reed z kapely Magenta, který také produkoval vydání EP "Spectral Mornings" na pomoc Parkinson’s Society UK. Na EP je píseň provedena jako duet Longdona po boku zpěvačky Magent Christiny Booth. Steve Hackett také přispěl klasickou kytarou a sólem na elektrickou kytaru.

Big Big Train s velkým zármutkem oznamují, že 20. listopadu 2021 odpoledne v nemocnici v Nottinghamu ve Spojeném království zemřel David Longdon ve věku 56 let po nehodě, která se stala v pátek v časných ranních hodinách. Zůstaly po něm jeho dvě dcery Amelia a Eloise, matka Vera a partnerka Sarah Ewingová.
David se připojil k Big Big Train v roce 2009 a okamžitě výrazně ovlivnil album "The Underfall Yard" z roku 2009. Pokračoval v nahrání dalších osmi studiových alb s kapelou, včetně chystaného "Welcome To The Planet", a také jako předskokan na sérii vysoce uznávaných koncertů od roku 2015. Loni navíc vydal album se zesnulou Judy Dyble pod názvem "Dyble Longdon". Den před nehodou byl ve studiu a pracoval na novém sólovém albu.
Členové Greg Spawton
Celým jménem Greg Mark Aurelius Spawton)
(narozen ***, Sutton Coldfield, England)
Bass, Backing Vocals, Guitars, Keyboards (1990-present)


Greg je britský kytarista a skladatel, spoluzakladatel a dlouholetý člen kapely Big Big Train.

Greg byl pozdním začátečníkem hudby, začal hrát na kytaru v 17 letech a poté ji využíval jen jako prostředek k psaní písní. Jeho jediná hudební zkušenost před Big Big Train byla v kapele Equus, která na začátku 80. let odehrála řadu představení v Gregově rodném městě Sutton Coldfield. Po absolvování studia archeologie na Reading University se Greg přestěhoval do Dorsetu.

V roce 1990 založil s Andy Poolem kapelu Big Big Train. Přestože se vyučil archeologem, Greg nakonec pracoval jako specialista na bezdomovectví a nadále skládal písně pro Big Big Train jako koníček. Poté, co skupina začala vykazovat určité známky úspěchu, se v roce 2016 konečně mohl stát hudebníkem na plný úvazek.

Gregovými hlavními nástroji jsou nyní basová kytara a basové pedály, ale jeho zaměření zůstává především ve skládání hudby.
Členové Nick D'Virgilio
(celým jménem Nicholas D'Virgilio)
(Narozen 12. listopadu 1968, Whittier, California)
Vocals, Drums, Percussion (Cirque Du Soleil, Big Big Train /2009-present)


Je americký bubeník, zpěvák a multiinstrumentalista. V letech 1992-2011 byl členem progresivní rockové skupiny Spock's Beard, nejprve jako bubeník a později i jako zpěvák. Jeho jméno nezapře italský původ jeho rodičů, matčina rodina pochází ze Sicílie a otec pocházel z Bari.

Sám Nick prozrazuje o svých raných letech: "Začal jsem hrát na bicí, když mi byly tři roky, a od té doby jsem už nedělal nic jiného kromě hudby s výjimkou baseballu a golfu mezitím." Když mu bylo 5 let, jeho otci se dělalo špatně od jeho hraní na hrnce a pánve a přinesl domů sadu bicích z roku 1965, modře jiskřivou sestavu Ludwig, a od té doby už nebylo návratu. Hudba jej zcela pohltila a nehodlal se jí vzdát. "Můj bratr mě naučil hrát na kytaru, když mi bylo sedm let. Naučil jsem se stahovat si věci z nahrávek a to stejné jsem pak dělal i s bubnováním. Chtěl jsem být jako Donny Osmond. Moji rodiče mě vzali do Las Vegas, abych uviděl The Osmonds tenkrát na koncertě v klubu Tropicana, když mi byly čtyři roky. Jako šestiletý nebo sedmiletý jsem si poprvé koupil desku Kiss, pak mě můj bratr zase seznámil s kapelami Led Zeppelin a Genesis a pak se všechno u mě změnilo."

Do svých sedemnácti let byl Nick hudebním samoukem. Jako 17 letý se zapsal do Dick Grove School of Music. V průběhu let také zdokonalil svůj styl a schopnosti prostřednictvím tréninků a zkoušek s učiteli a bubeníky jako Dave Garabaldi, Chad Wakerman, Richard Wilson, Chuck Silverman a Roy Burns.

Nickova osudová kapela, pochvalně oslavovaní Spock's Beard, vznikla v roce 1991, když se při nějakém bluesovém jamování v LA setkal s budoucími spoluhráči Nealem a Alanem Morse. "Náhodou jsme si navzájem padli do oka, když jsme hráli nějakou bluesovou věc. Poté jsme se dali do řeči a od té doby jsme už zůstali spolu. Skočil jsem za Nealem a dostal pásku některých písní, na kterých pracoval, jak se později ukázalo, že se jednalo o celou desku "The Light". Neal a Al mluvili o vzniku kapely. Tak se mě zeptali a bylo to".

Koncem roku 1994 se Nick setkal s Kevinem Gilbertem (Toy Matinee, Giraffe), a od této šance, kterou nabídlo setkání v lyžařském středisku v nočním klubu nedaleko Los Angeles, jeho kariéra povýšila na další úroveň. V roce 1994 tak hrál v kapele Giraffe na Progfest, která měla ve svém repertoáru i skladby Genesis, konkrétně z alba The Lamb Lies Down On Broadway. Byl rovněž členem Kevinovy kapely Toy Matinee. S Kevinem pak vydržel až do Kevinova úmrtí 17. května 1996. Nick D'Virgilio byl dost blízkým spolupracovníkem Gilberta, a tak na sebe vzal úkol dokončit dokončit poslední album, na kterém Gilbert začal pracovat, než zemřel. Vyšlo až v roce 2000 pod názvem "The Shaming Of The True".

Nick se připojil k britské popové skupině Tears For Fears v roce 1995 a hrál si s nimi až do roku 2008. V roce 1997 byl jedním ze dvou bubeníků, kteří ve skupině Genesis nahradili Phila Collinse; rovněž se s druhým bubeníkem (Nir Zidkyahu) střídal na jejich albu "Calling All Stations". Jeho stále rostoucí talent a dovednosti jej přivedly k řadě významných koncertů, včetně Genesis, Petera Gabriela, Sheryl Crow, Kevina Gilberta, Erica Burdona, odjel i druhé reunionové turné s Tears For Fears. Stihl se mihnout i v projektu Rewiring Genesis, což byl projekt, který hrál cover verze skladeb Genesis.

V roce 2001 vychází jeho první sólové album "Karma", na kterém Nick spolupracoval s Mike Keneallym a Bryanem Bellerem z kapely The Mike Keneally Band. Od února 2009 působí ve skupině Big Big Train. Další sólový počin vyšel Nickovi až v červenci 2011 pod názvem "Pieces". Nick také nahradil Marka Zondera v kapele Fates Warning při jejich letním turné s Dream Theater a Queensryche v roce 2003. Následně Mark Zonder nahrál studiové album Fates Warning s názvem FWX, ale vzhledem k jeho odporu k cestování s nimi nemohl vyjet na turné. D'Virgilio pak odehrál s kapelou několik koncertů na podporu jejich alba FWX z roku 2005 a objevil se na jejich živém DVD z roku 2006 "Live in Athens."

Od roku 2003 byl D'Virgilio také bubeníkem v power pop kapele The Rubinoos. V letech 2001 až 2004 vystupoval také s Mike Keneally Band ve složení Nick D'Virgilio (drums, vocals), Mike Keneally (lead vocals, lead guitar, keyboards), Bryan Beller (bass, vocals) a Rick Musallam (guitar, vocals). V roce 2007 se Nick také podílel na nahrávce člena Dream Theater, klávesisty Jordana Rudesse - album "The Road Home". Dne 18. listopadu 2011 Nick ohlásil svůj odchod ze skupiny Spock's Beard a nastoupil do společnosti Cirque du Soleil, když se stal součástí jejich koncertního show TOTEM a vydržel u nich 4 a pů let jako bubeník, zpěvák a asistent kapelníka. V současnosti Nick působí ve skupině The Haircuts spolu s Mike Keneallym a Rickem Musallamom.
Vlastní stránky: http://www.ndvmusic.com
Členové Rikard Sjöblom
(Narozen ***, Back, Gävleborgs Län, Sweden)
Guitars (2014-present)


Studoval obor Music na škole Hammargymnasiet Sandviken. Rikard Sjöblom je hlavně znám jako zakládající člen skupiny BEARDFISH. Nahrál také vlastní projekt GUNGFLY.
V roce 2003 nahrál album "Cyklonmannen" podle novely švédského autora Sture Dahlströma (1922-2001). Žije v Gävle, Sweden.

V roce 2014 se Rikard připojil také ke kapele Big Big Train na živá vstoupení, kde hraje na kytaru spolu s Dave Gregorym a občas i na klávesy.
Členové Alberto Bravin
(Narozen ***, Terst, Italy)
Vocals, Keyboards (2022-present)


Alberto je italský hudebník, multiinstrumentalista, skladatel a mixážní technik. Je znám z působení v kapelách Sinestesia, PFM (od 2015) a v oučasné době i Big Big Train.

Hudebník Alberto Bravin pocházející z Terstu, nyní žijící v Miloně, se dokonale integroval do nové sestavy PFM, jedné z nejžhavějších a mezinárodně uznávaných italských kapel. Mistři progresivního rocku zapojili Bravina na post zpěváka, kytaristy a klávesisty během první části jejich světového turné, které se na konci roku 2015 zastavilo také v Highline Ballroom v New Yorku.

Na klavír hraje od svým 3 let, kromě toho ovládá také klávesy, kytaru, basu, bicí a má diplom z moderního zpěvu. Navštěvoval školy Liceo Classico Francesco Petrarca, pak studoval obor Music - Vocal Performance na škole London VocalTech Vocal School. Pracuje také jako Music Designer ve společnosti M-Cube. Je ženatý s Nicole Vascotto.

Se svoji kapelou Sinestesia vydal dvě alba "Sinestesia" v roce 2007 a "The Day After Flower" v roce 2010. V roce 2004 vystupoval s kapelou Sinestesia v Piazza Unita jako zahajovací koncert pro Carla Palmera (ELP bubeník). Při této příležitosti se setkal s Franzem Di Ciocciom, který tam hrál s PFM před několika dny. Franz jim pak zavolal z řekl členům Sinestesia, že by rád produkoval jejich nahrávky. Vydali s ním pak dvě alba a PFM potřebovali náhradu na nové živé show, Franz Alberta kontaktoval, který se okamžitě vrhl do tohoto nového dobrodružství. Poprvé s nimi naživo vystoupil 24. dubna 2015 v Teatro Italia v Eboli.

Momentálně pracuje na svém sólovém albu, které vyjde koncem roku 2021.

Členové Danny Manners
Keyboards, Double Bass (2012-10/2020)

Je klavírista, klávesista, kontrabasista, elektrický baskytarista a skladatel žijící v Londýně, Anglie.

Začínal s klasickou hudbou jako dítě a dospívající, až se dopracoval k jazzu, kde nakonec i zakotvil, když hrál částečně i pop po třicítce. Hrával s jazzovou kapelou The Happy End, spolupracoval s Louise Philippem, Cathal Coughlanem, Louise Le May, Sandy Dillon a dalšími.

Zároveň se angažoval v oblasti improvizovaných a "leftfield" hudebních skladeb. V poslední době od roku 2012 působil jako člen a klávesista UK prog rockové kapely Big Big Train, kterou ale počátkem roku 2020 opustil.
Členové Rachel Hall
(narozena ***, Norwiche, England)
Violin and Vocals (srpen 2014-10/2020)


Rachel žije v žije v Cromer a je učitelkou hry na housle v East Runton, severní Norfolk, vyučuje soukromě i na školách. Studovala obor BA (Hons) Music na škole Bath Spa University, předtím absolvovala Cromer Academy.

Rachel docházela na hodiny houslí ve škole od jejich 7 let. Vedle svých klasických studií projevila zájem i o lidovou hudbu. Během studií hudby na Bath Spa University v letech 2006-2009 vystupovala s reformovanou anglickou progresivní rockovou kapelou Stackridge. Na téže škola pak V návaznosti na to Rachel spolupracovala s mnoha skladateli, včetně Judy Dyble, Anthony John Clarke, Sarah Ménage a folkovým kytaristou Timy Grahamem na různých albech a koncertech a vystoupení. Založila Bath Spa University Folk Ensemble a provozovala sérii workshopů pro děti s názvem "Storytelling Strings".

V roce 2014 Rachel začala aranžovat smyčcové nástroje, nahrávat a koncertovat jako členka kapely Big Big Train.

Žije v Severním Norfolku, kde strávila dětství, vyučuje hru na housle a vystupuje s různými místními hudebními organizacemi, včetně North Norfolk Sinfonia.
Členové David Gregory
(Narozen 21. září 1952, Swindon, Wiltshire, England)
Guitars (2011-01/2020)


Je anglický kytarista, který je znám ze svého působení ve Swindonské lapele XTC.
Gregory byl sólovým kytaristou XTC od roku 1979 před nahrávkou desky "Drums and Wires", když nahradil zakládajícího člena Barry Andrewse, až do roku 1999, kdy tuto kapelu opustil. Hrával v ní na klávesy a obstarával i doprovodný vokál.

Po odchodu z XTC Gregory hodně pracoval jako studiový hudebník s řadou umělců jako jsou Peter Gabriel, Aimee Mann, Cud, Marc Almond, Bingo Durango, Johnny Hates Jazz, Jason Donovan, Martin Newell, Louis Philippe, Lulu, Mark Owen, R. Stevie Moore a noho dalších. Gregory se také pravidelně podílí na hraní v kapele Stevena Hogartha h-Band včetně alba "Ice Cream Genius" z roku 1996, také přispěl k nahrávkám Porcupine Tree, včetně smyčcových instrumentací na jejich šestém albu Lightbulb Sun, a pro Dublinskou kapelu Pugwash.

Dne 16. srpna 2009 anglická progresivní rocková kapela Big Big Train oznámila na svém oficiálním blogu, že Gregory se objeví jako hostující hudebník na jejich šestém studiovém albu "The Underfall Yard". Gregory se následně se objevil na EP "Far Skies Deep Time" a je uveden jako plnohodnotný člen kapely "English Electric Part One" z roku 2012.

Gregory je také členem skupiny Tin Spirits, v níž působí ex Stamford Amp zpěvák Mark Kilminster a také kytarista Daniel Steinhardt a bubeník Douglas Mussard. Kapela vydala své první album nazvané "Wired To Earth" v pátek 1. dubna 2011. Tin Spirits doprovázeli Marillion během jejich víkendu v Port Zélande dne 27. března 2011 v Nizozemsku. Gregory také hostoval v roce 2012 na albu "Not The Weapon But The Hand" od Steve Hogartha a Richarda Barbieriho.
Členové Andy Poole
(narozen 1967, ***)
Guitars, Bass, Keyboards (1990-1.1.2018)


Je basista a klávesista britské prog rockové kapely Big Big Train, byl také jejím spoluzakladatelem. Kapelu opustil k 1. lednu 2018.

Pool opustil kapelu se slovy: ""Vážení, byla to dlouhá stará cesta na palubě tohoto vlaku a nyní je ten správný čas, abych vystoupil. Jsem připraven na nová a vzrušující dobrodružství. Děkuji své posádce a cestujícím. Přeji vám báječnou a naplňující další cestu. S pozdravem Andy".

Od roku 2010 byl byl až do roku 2016 členem kapely Peter Hook and the Light.
Členové Sean Filkins
(Narozen ***, Rochester, Kent, UK)
Lead Vocals (2003-2009)


Sean Filkins pochází z britského města Rochester nacházejícího se v hrabství Kent.

Tento zpěvák a multiinstrumentalista není v progresivní hudbě žádným nováčkem... Již v minulosti úzce spolupracoval s neo-progresivními interprety jako byli britští LORIEN, kteří vydali v roce 1994 své, pouze jediné album "Children's Games".

Další soubor, ve kterém měl na starosti kytaru a zpěv byli psychedeličtí rockeři SOMA, s kterými nahrál v letech 1991-92 dvě alba s názvy "Epsilon" a "Dreamtime". Nelze opomenout ani jeho krátkodobé pěvecké angažmá v britských BIG BIG TRAIN, s nimiž nahrál dvě výborné desky "Gathering Speed" z roku 2004 a "The Difference Machine" vydané roku 2007.

Jeho první a zatím stále poslední, velmi dobře hodnocené sólové album z roku 2011, nese název "War And Peace & Other Short Stories".
Členové Steve Hughes
(Narozen prosinec 1975, Middlesex, west London)
Drums (1991-1998, 2002-2009)


Je bývalý bubeník Big Big Train, kde působil přerušovaně 16 let (1991-2007), od té doby, kdy se v roce 1991 přestěhoval do Bournemouth a objevil inzerát v místních novinách o nové kapele, že hledají bubeníka. Byl také zaskakujícím bubeníkem v kapele Kino (2004) a strávil čtyři roky na turné a nahráváním s kapelou The Enid (1994-1998), stejně jako záskoky s nesčetnými ostatní skupinami v průběhu uplynulých 20 let, včetně Whimwise od Nicky Maye, Meretto, The Serious Hat Band, Pancracker a Rush Revival "The Spirit of Rush", kde byl jeho kolegou a spoluhráčem zpěvák Dec Burke (Darwinova Rádio, Frost*, solo).

Již ve věku 13 let prokázal svůj talent pro bubnování a povzbuzován svým otcem vzal se dal na studia bubnování a výuky hry na bicí. Stevův otec Trevor byl také bubeníkem v raném mládí a vyučoval Steva podle staré školy jazzového stylu 30. a 40. let. V roce 1992 Steve pokračoval ve studiu na London College of Music. Ukončil je po roce, když propadl rock 'n Rollovému stylu života.

Pak působil v mnoha kapelách:
DIVIDED OPINIONS - v roce 1987, 1 měsíc, political pop rock folk band
BONDAGE PARTY - v roce 1988 - 1 zkouška, kapela se rozpadla po úmrtí basisty
SCHOOL JAZZ BAND - v roce 1991, 1 rok
BIG BIG TRAIN - od roku 1991, 12 let, hrál na 4 jejich albech
NATIONAL YOUTH JAZZ ORCHESTRA - v roce 1992, 4 měsíce
MARYEN CAIRNS - v roce 1993, 2 roky, vystupování v okolí Londýna
LINUS - v roce 1994, 3 roky, koncerty a turné po UK a U.S
VINES OF EDEN - v roce 1995, 2 měsíce, došlo pouze ke 3 zkouškám!
THE ENID - v roce 1994, 4 roky, koncertování a turné, většinou po U.K, Belgie, Nizozemí. Nahrál 2 alba.
ANGSTROM - v roce 1997, 1 rok, odehríl 1 představení 1 živé album
BALANCE - v roce 1997, 1 rok, Prog Rock Covers band
THE SERIOUS HAT BAND - v roce 1998, 3 roky, plně funkční kapela, hodně koncertující
THE SPIRIT OF RUSH - v roce 2002, 1 rok, Rush Tribute band, 12 vystoupení
HENRY SMITH'S COUNTRY DREAMS - v roce 2003, 1 rok, Traditional Country band, hodně koncertující v U.K
KINO - v roce 2004, 2 měsíce, dvě vystoupení v Nizozemí a jedno v Německu
WHIMWISE - v roce 2006, 1 rok. Arty progressive band s kytaristou Nick Mayem, spoluhráčem z The Enid
MERETTO - v roce 2007, 5 let, Punky prog rock. hodně koncertující v okolí Londýna, nahráli dvě alba

Steve se rozhodl, že je na čase ukázal světu, že toho dokáže více a vydal své první sólové album "Tales From The Silent Ocean" u labelu Festival Music 16. března 2015. Album ukazuje širokou škálu vlivů od Rush, Toto, Marillion, The Enid až po Tears For Fears. Koncept alba je založen hlavně kolem postavy poněkud excentrického maniodepresivního spisovatele / novináře, který podlehne duševním onemocněním, jeho neortodoxní styl a dobírání se pravdy způsobují rozkol jeho manželství a životem putuje sám po ulicích, až najde klid na pobřeží. Další téma, které se prolíná albem, se vztahuje k selhávání ve vztazích. jako hosté se uvedli Sean Filkins (ex Big Big Train, solo), J.C Strand & Ezzy Anya spolu s mnoha dalšími.
Členové Ian Cooper
Keyboards, Vocals (1991-1995, 1999-2004)

Ian se narodil a dětství prožil v Bournemouth. Ian a Andy se znali od dětství, takže zákonitě vznikla dvoučlenná synthezátorová kapela Arcshine na konci 70. let. Hudební zájmy Iana byly zaměřeny na "klasické" synth kapely po celá 80. léta, zejména Ultravox a Gary Numan, a později rozšířeny o vlivy IQ, Jadis, Marillion, Spock's Beard a Mostly Autumn.

Ačkoli vypadnul z hudebního života během doby, kdy dspívaly jeho děti, Ian se pak opět vrátil ke kolegům do BBT v roce 2003, kde ale působil již jen pouhý rok.


   Zpět
Studiová alba:
2022 Welcome To The Planet
2021 Common Ground
2019 Grand Tour
2018 Swan Hunter (EP)
2017 The Second Brighter Star
2017 Grimspound
2016 Folklore
2013 English Electric (Part Two)
2012 English Electric (Part One)
2009 The Underfall Yard
2007 The Difference Machine
2004 Gathering Speed
2002 Bard
1997 English Boy Wonders
1994 Goodbye To The Age Of Steam
Ostatní nahrávky:
2022 Summer Shall Not Fade - Live At Loreley (live)
2020 Summer's Lease (komp.)
2020 Empire (live)
2018 Merchants Of Light (live)
2016 A Stone's Throw From The Line
2016 From Stone And Steel
2016 Stone & Steel: Live At Real World (DVD)
2013 English Electric: Full Power (komp.)
2008 English Boy Wonders (komp.)

EP's:
2015 Wassail
2013 Make Some Noise
2010 Far Skies Deep Time
1993 The Infant Hercules
1992 From The River To The Sea


Skupina:
David Longdon - Lead Vocals
Gregory Spawton - Bass
Rikard Sjöblom (Beardfish, Gungfly) - Guitars, Keyboards, Vocals
Nick D’Virgilio (Spock's Beard, Mike Keneally, Kevin Gilbert) - Drums, Vocal
Hosté:
Carly Bryant - Keyboards, Vocals
Dave Foster - Guitars
Clare Lindley - Violin, Vocals
Diskografie Welcome To The Planet
Vyšlo 28. ledna 2022, English Electric, EERCD0029 (CD)/Plane Groovy, PLG0105 (vinyl)

Seznam skladeb:
Part One
01. Made From Sunshine ()
02. The Connection Plan ()
03. Lanterna ()
04. Capitoline Venus ()
05. A Room With No Ceiling ()
Part Two
06. Proper Jack Froster ()
07. Bats In The Belfry ()
08. Oak And Stone ()
09. Welcome To The Planet ()
Total Time: (00:00)Skupina:
David Longdon - Lead Vocals
Gregory Spawton - Bass
Rikard Sjöblom (Beardfish, Gungfly) - Guitars, Keyboards, Vocals
Nick D’Virgilio (Spock's Beard, Mike Keneally, Kevin Gilbert) - Drums, Vocal
Hosté:
Carly Bryant - keyboards, vocals
Dave Foster - Guitars
Clare Lindley - Violin, Vocals
Aidan O’Rourke - Violin
Five Piece Brass Ensemble
Diskografie Common Ground
Vyšlo 30. července 2021, English Electric, EERCD0028 (CD)/Plane Groovy, PLG096 (vinyl)

Seznam skladeb:
Part One
01. The Strangest Times (5:07)
02. All The Love We Can Give (8:05)
03. Black With Ink (7:23)
04. Dandelion Clock (4:14)
Part Two
05. Headwaters (2:26)
06. Apollo (7:50)
07. Common Ground (4:53)
08. Atlantic Cable (15:06)
09. Endnotes (6:58)
Total Time: (62:02)

K devíti skladbám alba patří krásná titulní skladba a první singl "Common Ground", oslnivá instrumentálka "Apollo", zeitgeist zachycující "The Strangest Times" a ohromující 15-minutová epická "Atlantic Cable".

Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Bass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Hosté:
Diskografie Grand Tour
vyšlo 17. května 2019, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Novum Organum (2:33)
02. Alive (4:31)
03. The Florentine (8:14)
04. Roman Stone (13:33)
05. Pantheon (6:08)
06. Theodora In Green And Gold (5:38)
07. Ariel (14:28)
08. Voyager (14:03)
09. Homesong (5:12)
Total Time: (74:20)


Skupina:
Hosté:
Diskografie Swan Hunter
vyšlo 2018,

Seznam skladeb:
01. Swan Hunter (radio edit) (4:26)
02. Swan Hunter (2018 remix) (6:39)
03. Swan Hunter (live) (6:51)
04. Seen Better Days (the Brass Band’s Final Piece) (4:42)
05. Summer's Lease (live) (4:58)
Total Time: (27:36)


Skupina:
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Melodica, Electric & Acoustic Guitars, Banjo, Piano, Celesta, Synth, Mandolin, Lute, Percussion
Dave Gregory - Electric & 12-string Guitars
Andy Poole - Acoustic Guitar, Keyboards, Backing Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards (08), Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing vocals
Hosté:
Diskografie Second Brighter Star
Vyšlo 23. června 2017, English Electric Recordings, ERCD0020

Seznam skladeb:
01. The Second Brightest Star (7:17)
02. Haymaking (3:23)
03. Skylon (6:44)
04. London Stone (2:01)
05. The Passing Widow (5:33)
06. The Leaden Stour (7:19)
07. Terra Australis Incognita (4:16)
- Grimlore:
08. Brooklands Sequence (17:33)
- On The Racing Line
- Brooklands
09. London Plane Sequence (13:14)
- Turner On The Thames
- London Plane
10. The Gentlemen's Reprise (3:03)
Total Time: (70:23)


Skupina:
David Longdon - Vocals, Flute, Keyboards, Guitar, Banjo
Nick D’Virgilio – Drums, Vocals
Greg Spawton – Bass Guitar, Bass Pedals
Andy Poole – Bass, Keyboards, Vocals
Dave Gregory – Guitars
Danny Manners – Keyboards, Double Bass
Rachel Hall – Violin, Viola, Cello, Vocals
Rikard Sjöblom – Keyboards, Guitars, Vocals
Hosté:
Judy Dyble - Vocals
Diskografie Grimspound
Vyšlo 28. dubna 2017, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Brave Captain (12:37)
02. On The Racing Line (5:12)
03. Experimental Gentlemen (10:01)
04. Meadowland (3:36)
05. Grimspound (6:56)
06. The Ivy Gate (7:27)
07. A Mead Hall In Winter (15:20)
08. As The Crow Flies (6:44)
Total Time: (67:53)


Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass, Keyboards
Dave Gregory - Electric Guitars
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, Mandolin, Organ, Glockenspiel
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Hosté:
Diskografie Folklore
Vyšlo 27. května 2016, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Folklore
02. London Plane
03. Along The Ridgeway
04. Salisbury Giant
05. The Transit Of Venus Across The Sun
06. Wassail
07. Winkie
08. Brooklands
09. Telling The Bees
Total Time: (00:00)


Skupina:
Dave Gregory - Guitars, Banjo, Mellotron
David Longdon - Lead and Backing Vocals, Flute, Vibes, Tambourine, Banjo, Accordion, Melodica, Keyboards, Acoustic Guitars, Birds and Bees, Mandolin
Andy Poole - Acoustic Guitars, Keyboards, Mandolin, Backing Vocals, Baritone Bee
Danny Manners - Keyboards, Piano, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Gregory Spawton - Bass, Electric and Acoustic Guitars, Backing Vocals, Mandolin, Keyboards
Hosté:
Daniel Steinhardt - Electric Guitars
Andy Tillison - Organ, Moog, Keyboards
Danny Manners - Piano, Double Bass
Abigail Trundle - cello
Ben Godfrey - Cornet, Trumpet, Piccolo Trumpet
Dave Desmond - Trombone
Eleanor Gilchrist, Geraldine Berreen, Rachel Hall, Sue Bowran - Violin
Teresa Whipple - Viola
Jan Jaap Langereis - Recorders
Jon Truscott - Tuba
John Storey - Euphonium, Trombone
Martin Orford, Violet Adams, Lily Adams, Verity Joy - Backing Vocals
Diskografie English Electric (Part Two)
Vyšlo 4. března 2013, English Electric Recordings EERCD0012
2LP, 2013, Plane Groovy PLG017

Seznam skladeb:
01. East Coast Racer (15:43)
02. Swan Hunter (6:20)
03. Worked Out (7:30)
04. Leopards (3:54)
05. Keeper of Abbeys (6:58)
06. The Permanent Way (8:29)
07. Curator of Butterflies (8:44)
Total Time: (58:44)

Recorded by Big Big Train at English Electric Studios
Drums, brass band and violin recorded by Rob Aubrey at Aubitt Studios
String section and double Bass recorded by Ken Brake at Regal Lane Studios
Recorder on The Permanent Way recorded by Edo Spanninga at Studio Aurelia

Mixed and Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios
Cover and booklet photography: Matt Sefton
Portrait photograph: Willem Klopper
Design: Andy Poole
Curator: Greg Spawton


Skupina:
Dave Gregory - Electric Guitars, Voice of the Court Usher, Banjo, Mellotron
David Longdon - Lead and Backing Vocals, Flute, Vibes, Tambourine, Banjo, Accordion, Melodica, Keyboards, Acoustic Guitars, Birds and Bees, Mandolin
Andy Poole - Acoustic Guitars, Keyboards, Mandolin, Backing Vocals, Baritone Bee
Greg Spawton - Bass, Electric and Acoustic Guitars, Backing Vocals, Mandolin, Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Abigail Trundle - Cello
Andy Tillison - Organ, Moog, Keyboards
Ben Godfrey - Cornet, Trumpet, Piccolo Trumpet
Danny Manners - Piano, Double Bass
Daniel Steinhardt - Electric Guitars
Dave Desmond - Trombone
Eleanor Gilchrist - Violin
Jon Truscott - Tuba
Jan Jaap Langereis - Recorders
John Storey - Euphonium, Trombone
Geraldine Berreen, Rachel Hall, Sue Bowran - violin
Teresa Whipple - Viola
Martin Orford, Violet Adams, Lily Adams, Verity Joy - Backing Vocals
Diskografie English Electric (Part One)
Vyšlo 3. září 2012, English Electric Recordings, EERCD011
CD, 2012, Giant Electric Pea, GEPCD1043
2LP, 2012, Plane Groovy, PLG010

Seznam skladeb:
01. The First Rebreather (8:32)
02. Uncle Jack (3:49)
03. Winchester From St Giles' Hill (7:16)
04. Judas Unrepentant (7:18)
05. Summoned By Bells (9:17)
06. Upton Heath (5:39)
07. A Boy In Darkness (8:03)
08. Hedgerow (8:52)
Total Time: (58:44)

Recorded at English Electric studios
Double Bass on Upton Heath, Judas Unrepentant and Summoned By Bells, Drums, brass band, classical guitar and violin recorded by Rob Aubrey at Aubitt studios
String section and double Bass recorded by Ken Brake at Regal Lane studios
Recorder on Summoned By Bells was recorded by Edo Spanninga at Studio Aurelia

Produced: Andy Poole
Mixed and mastered: Rob Aubrey at Aubitt studios
Cover and booklet photography: Matt Sefton
Portrait photograph: Pete Callow
Design: Andy Poole
Curator: Greg Spawton

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass, Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums
David Longdon - Vocals, Flute, Glockenspiel, Dulcimer, Mandolin, Organ
Hosté:
Dave Gregory - Guitars, Electric Sitar, Mellotron
Francis Dunnery - Guitars
Jem Godfrey - Synthesizer solos
Rich Evans - Cornet
Dave Desmond - Trombone
Jon Foyle - Cello
Nick Stones - French Horn
Jon Truscott - Tuba
Diskografie The Underfall Yard
Vyšlo 15. prosince 2009, English Electric Recordings EERCD005

Seznam skladeb:
01. Evening Star (4:53)
02. Master James Of St. George (6:19)
03. Victorian Brickwork (12:33)
04. Last Train (6:28)
05. Winchester Diver (7:31)
06. The Underfall Yard (22:54)
Total Time: (60:38)
23 minutová titulní skladba byla vybrána Classic Rock magazinem jako "track of the day" v listopadu 2009 a byla vyhodnocena The Daily Vault za "Independent Album, of the Year".

Skupina:
Sean Filkins - Vocals
Steve Hughes - Drums
Becca King - Viola
Andy Poole - Bass
Gregory Spawton - Guitars, Keyboards, Vocals
Tony Wright - Alto and Tenor Saxophone, Flute
Hosté:
Dave Meros - Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Pete Trewavas - Bass
Diskografie The Difference Machine
Vyšlo 30. srpna 2007, Treefrog Records TFCD003

Seznam skladeb:
01. Hope This Finds You (3:12)
02. Perfect Cosmic Storm (14:40)
03. Breathing Space (1:47)
04. Pick Up If You're There (13:39)
05. From The Wide Open Sea (1:20)
06. Salt Water Falling On Uneven Ground (12:38)
07. Summer's Lease (7:34)
Total Time: (54:50)

Mixed: Rob Aubrey
"The Difference Machine" je koncepční album - je to "malý" příběh; o ztrátě milovaných v průběhu života, oproti "velkému" příběhu; smrti vzdálené hvězdy.

Skupina:
Gregory Spawton - Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Bass Guitars
Sean Filkins - Vocals, Blues Harp, Percussion
Ian Cooper - Keyboards
Laura Murch - Vocals
Steve Hughes - Drums and Percussion
Hosté:
Laura Murch - Vocals
Diskografie Gathering Speed
Vyšlo 2004, Treefrog Records TFCD002

Seznam skladeb:
01. High Tide, Last Stand (7:06)
02. Fighter Command (10:44)
03. The Road Much Further On (8:39)
04. Sky Flying On Fire (6:04)
05. Pell Mell (6:36)
06. Powder Monkey (9:08)
07. Gathering Speed (7:23)
Total Time: (55:40)

Recorded at The Garden Room & Aubitt Studios
Producer: Andy Poole, Gregory Spawton, Rob Aubrey

Skupina:
Gregory Spawton - Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Bass, Some Vocals
Phil Hogg - Drums and Percussion
Tony Müller - Vocals, Keyboards, Piano
Ian Cooper - Keyboards
Martin Read - Vocals
Jo Michaels - Vocals
Hosté:
Jo Michaels - Vocals
Rob Aubrey - Windchimes
Diskografie Bard
Vyšlo 2002, Treefrog Records TFCD 001

Seznam skladeb:
01. The Last English King (5:51)
02. Broken English (14:09)
03. This Is Where We Came In (5:23)
04. Harold Rex Interfectus Est (1:03)
05. Blacksmithing (3:04)
06. Malfosse (0:54)
07. Love Is Her Thing (3:51)
08. How The Earth From This Place Has Power Over Fire (1:53)
09. A Short Visit To Earth (6:18)
10. For Winter (16:47)
11. A Long Finish (8:21)
Total Time (67:30)

Recorded at Muscliff & Nomansland, September, 2000-December, 2001
Producer: Andy Poole

Skupina:
Gregory Spawton - Lead Guitars, Keyboards, Vocals
Andy Poole - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Steve Hughes - Drums, Percussion
Tony Muller - Piano, Keyboards
Martin Read - Lead and Backing Vocals
Hosté:
Ken Bundy - Backing Vocals
Diskografie English Boy Wonders
Vyšlo 1997, Giant Electric Pea, GEPCD 1020

Seznam skladeb:
01. Big Empty Skies (4:21)
02. Brushed Aside (5:37)
03. A Giddy Thing (5:16)
04. 28 Years (2:24)
05. Pretty Mom (3:26)
06. Out Of It (5:57)
07. Cloudless And Starry And Still (3:33)

Bonus track originally released on the Japanese Edition of "Goodbye To The Age Of Steam"
xx. Two Poets Meet (instrumental) (4:26)

08. Albion Perfide (10:23)
09. Right To The End Of The World Tra-la (1:56)
10. The Shipping Forecast (10:46)
11. Mr. Boxgroveman (6:12)
12. Reaching For John Dowland (8:13)
13. Fell Asleep (3:35)
Total Time: (71:39/76:05)

Recorded at Parklands Studios
Producer: Andy Poole, Gregory Spawton

Skupina:
Greg Spawton - Guitars
Andy Poole - Bass
Pete Hibbit - Drums
Martin Read - Vocals
Tony Müller - Keyboards

Diskografie Goodbye To The Age Of Steam
Vyšlo 1994, Giant Electric Pea, GEPCD 1007
Reedice 18. dubna 2011, English Electric Recording (jiný přebal)

Seznam skladeb:
01. Wind Distorted Pioneers (3:21)
02. Head Hit The Pillow (5:48)
03. Edge Of The Known World (4:47)
04. Landfall (4:18)
05. Dragon Bone Hill (3:52)
06. Blow The House Down (9:20)
07. Expecting Snow (2:36)
08. Blue Silver Red (10:03)
09. Losing Your Way (7:28)
Total time: (51:33)

Bonus track on Japanese Release only:
10. Two Poets Meet (4:30)

Bonus tracks on the 2011 re-release:
10. Far Distant Thing (4:35)
11. Expecting Dragons (7:16)
12. Losing Your Way (extended) (10:01)

Recorded at Parklands Studios
Producer: Rob Aubrey, Andy Poole, Greg Spawton


Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Bass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Hosté:
Diskografie Summer Shall Not Fade - Live At Loreley
vyšlo 14. října 2022, English Electric Recordings

Seznam skladeb:
01. The First Rebreather ()
02. Folklore ()
03. A Mead Hall In Winter ()
04. Kingmaker ()
05. Summer’s Lease ()
06. Brave Captain ()
07. Prelude and Fugue ()
08. Judas Unrepentant ()
09. The Transit Of Venus Across The Sun ()
10. The Permanent Way ()
11. East Coast Racer ()
12. Drums and Brass ()
13. Wassail ()
Total Time: (00:20)

Mixed: Rob Aubrey

Skupina:
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Acoustic Guitar, Mandolin, Percussion, String and Bass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Rachel Hall - Violin, Viola, Cello, Backing Vocals, String Arrangements
Hosté:
Diskografie Summer's Lease
vyšlo 25. prosince 2020,

Seznam skladeb:
01. Expecting Snow (2:45)
02. Kingmaker (10:51)
03. Wind Distorted Pioneers (4:38)
04. Summer's Lease (5:05)
05. Master James Of St George (6:23)
06. London Song (33:46)
07. Victorian Brickwork (13:03)
08. Judas Unrepentant (7:16)
09. East Coast Racer (15:43)
10. Curator Of Butterflies (8:51)
11. Swan Hunter (6:45)
12. The Transit Of Venus Across The Sun (7:19)
13. Don't Forget The Telescope (6:02)
14. Brave Captain (12:55)
Total Time: (00:20)


Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Dave Gregory - Guitars
David Longdon - Vocals, Flute, Keyboards, Guitars
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Rikard Sjöblom - Vocals, Keyboards, Guitars
Rachel Hall - Violin
Danny Manners - Keyboards, Bbass
Hosté:
Diskografie Empire
Vyšlo 27. liatopadu 2020, Belle Antique

Seznam skladeb:
Blu-Ray
01. Novum Organum ()
02. Alive ()
03. Hedgerow ()
04. Theodora in Green and Gold ()
05. Winkie ()
06. The Florentine ()
07. Brave Captain ()
08. Voyager ()
09. Homesong ()
10. Wassail ()
11. Engines and Men ()
12. East Coast Racer ()
CD 1
01. Novum Organum ()
02. Alive ()
03. Hedgerow ()
04. Theodora in Green and Gold ()
05. Winkie ()
06. The Florentine ()
07. Brave Captain ()
CD 2
01. Voyager ()
02. Homesong ()
03. Wassail ()
04. Engines and Men ()
05. East Coast Racer ()
Total Time: (00:00)

Recorded at Londons Hackney Empire on November 2 on last year’s UK tour

Skupina:
Rachel Hall / violin, viola, cello, backing vocals, string arrangements
David Longdon - lead & backing vocals, flute, acoustic guitar, mandolin, percussion, string and brass
Dave Gregory - Guitars
Rikard Sjöblom - Keyboards, Guitars, Accordion, Backing Vocals
Danny Manners - Keyboards, Double Bass
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Backing Vocals
Greg Spawton - Bass, Bass Pedals, Acoustic Guitar, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Merchants Of Light
vyšlo 27. července 2018, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Folklore Overture (2:22)
02. Folklore (8:27)
03. Brave Captain (11:57)
04. Last Train (6:37)
05. London Plane (10:43)
06. Meadowland (3:45)
07. A Mead Hall In Winter (15:30)
08. Experimental Gentlemen Part Two (6:03)
09. Swan Hunter (6:55)
10. Judas Unrepentant (7:29)
11. The Transit Of Venus Across The Sun (7:47)
12. East Coast Racer (16:04)
13. Telling the Bees (5:41)
14. Victorian Brickwork (13:46)
15. Drums and Brass (5:05)
16. Wassail (7:55)
Total Time: (136:06)

Merchants of Light is a live album recorded at Big Big Train's shows at Cadogan Hall, London in 2017

Skupina:
Andy Poole - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
David Longdon - Lead Vocals, Flute, Banjo, Percussion
Danny Manners - Keyboards, Double Bass, Backing Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Backing Vocals
Rikard Sjöblom - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Dave Gregory - Guitars, Piano, Backing Vocals
Greg Spawton - Bass Guitar, Pedalboard [Bass Pedals], Acoustic Guitar, Backing Vocals
Hosté:
Paul Desmond - Trombone
Ben Godfrey - Trumpet, Cornet
Mike Poyser - Tuba
Rachel Hall - Violin, Backing Vocals
John Storey - Euphonium
Nick Stones - French Horn
Diskografie A Stone's Throw From The Line
2CD, vyšlo 2. prosince 2016, English Electric Recording, EERCD0018

Seznam skladeb:
CD 1
01. Make Some Noise (Words & Music – David Longdon) (5:21)
02. The First Rebreather (Words & Music – Greg Spawton) (8:33)
03. The Underfall Yard (Words & Music – Greg Spawton) (21:57)
04. Uncle Jack (Words & Music – David Longdon) (4:14)
05. Victorian Brickwork (Words & Music – Greg Spawton) (13:39)
CD 2
06. Kingmaker (Words & Music – Greg Spawton) (11:09)
07. Wassail (Words & Music – David Longdon) (8:08)
08. Summoned By Bells (Words & Music – Greg Spawton) (9:08)
09. Judas Unrepentant (Words & Music – David Longdon) (9:43)
10. Curator Of Butterflies (Words & Music – Greg Spawton) (8:20)
11. East Coast Racer (Words & Music – Danny Manners, Greg Spawton) (16:32)
12. Hedgerow (Words & Music – Andy Poole, David Longdon, Greg Spawton) (9:11)
Total Time: (00:00)

Recorded At Kings Place
Administrator [Rehearsal And Concert Administration]: Kathy Spawton
Arranged: Big Big Train
Arranged [Brass Arrangements]: Dave Desmond
Lighting [Lighting And Projections]: Zabine Reichhuber
Technician: Anthony Haikney, Niall Hayden
Technician [Monitor Mix]: Dan Pye
Technician [Sound], Mixed: Rob Aubrey
Artwork [Green Man Mask Based On A Design By Sarah Louise Ewing Made]: Stephen Jon Crew [Merchandise]: Nellie Pitts
Design [Cover Design And Booklet]: Andy Poole
Photography By [Back Cover Photograph]: Kain Dear
Photography By [Booklet Photographs]: Kain Dear, Simon Hogg, Willem Klopper
Photography By [Cover Photograph]: Simon Hogg
The album was recorded at Kings Place, London between 14th and 16th August 2015.

Skupina:
Andy Poole - keyboards, guitar, mandolin, backing vocals
Greg Spawton - bass, bass pedals, acoustic guitar, backing vocals
David Longdon - lead vocals, flute, mandolin, percussion
Nick D'Virgilio - drums, backing vocals
Dave Gregory - guitars, piano, backing vocals
Danny Manners - keyboards, double bass, backing vocals
Rikard Sjöblom - guitars, keyboards, backing vocals
Rachel Hall - violin, backing vocals
Jon Truscott - tuba
Nick Stones - French horn
Dave Desmond - trombone
Ben Godfrey - trumpet, cornet
Emily Yarrow - backing vocals (04,05)
Hosté:
Diskografie From Stone And Steel
vyšlo 2016, English Electric Recording, EERCD0018

Seznam skladeb:
01. The First Rebreather (8:32)
02. Master James Of St George (6:13)
03. Judas Unrepentant (7:16)
04. Uncle Jack (3:48)
05. Wind Distorted Pioneers (4:33)
06. Summoned By Bells (9:28)
07. Kingmaker (10:46)
08. The Underfall Yard (22:52)
09. Victorian Brickwork (12:43)
Total Time: (86:11)


This album consists of live versions of a number of songs recorded at Real World studios in August 2014 for the Stone and Steel Blu-Ray release.

Skupina:
Andy Poole - Bass, Keyboards
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, mandolin, Organ, Glockenspiel
Dave Gregory - Electric Guitars
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Rachel Hall - Violin
Rikard Sjöblom - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Stone & Steel
DVD, vyšlo 14. března 2016, English Electric Recording

Seznam skladeb:
01. Setting Up
02. The First Rebreather
03. Master James Of St George
04. Organ Failure
05. Judas Unrepentant
06. Kingmaker
07. Brass & Brund
08. The Underfall Yard
09. Lacewings & Ladybirds
10. Uncle Jack
11. Wind Distorted Pioneers
12. Guitar Talk
13. Victorian Brickwork
14. Summoned By Bells
15. Summing Up
Live at Kings Place 2015
16. Wassail
17. Curator Of Butterflies
18. Victorian Brickwork
19. East Coast Racer
Total Time: (about 3 hours)
Nine songs recorded live at Real World studios in August 2014 and four songs recorded live at the band's London gigs in August 2015 alongside interview and documentary footage

Skupina:
Andy Poole - Bass, Keyboards
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, Mandolin, Organ, Glockenspiel
Dave Gregory - Electric Guitars
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Hosté:
Daniel Steinhardt - Electric Guitars
Andy Tillison - Organ, Keybords, Moog
Ken Brake - String Section, Double Bass
Edo Spanninga - Recorder
Geraldine Berreen, Eleanour Gilchrist, Rachel Hall, Sue Bowran - Violin
Teresa Whipple - Viola
Abigail Trundle - Cello
Danny Manners - Double Bass
Jon Truscott - Tuba
Dave Desmond - Trombone
Ben Godfrey - Cornet
John Storey - Euphonium
Jan Jaap Langereis - Recorders
Martin Orford, Violet Adams, Lily Adams, Verity Joy - Backing Vocals
Diskografie English Electric: Full Power
Kompilace, 2CD, vyšlo 23. září 2013, English Electric Recordings, EERCD0013

Seznam skladeb:
Disc One:
01. Make Some Noise (4:22)
02. The First Rebreather (8:31)
03. Uncle Jack (3:49)
04. Swan Hunter (6:20)
05. Seen Better Days (7:37)
06. Edgelands (1:26)
07. Summoned By Bells (9:16)
08. Upton Heath (5:39)
09. A Boy in Darkness (8:03)
10. Hedgerow (8:54)
Total Time: (63:57)
Disc Two:
01. Judas Unrepentant (7:17)
02. Worked Out (7:30)
03. Winchester From St Giles' Hill (7:17)
04. The Lovers (5:32)
05. Leopards (3:54)
06. Keeper of Abbeys (6:59)
07. The Permanent Way (8:16)
08. East Coast Racer (15:44)
09. Curator of Butterflies (8:45)
Total Time: (71:14)
Total Time: (135:11)
A compilation of English Electric, Parts 1 and 2; with four new tracks and a reordered track list.

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards
Andy Poole - Bass
Steve Hughes - Drums
Sean Filkins - Vocals
Hosté:
Diskografie English Boy Wonders
Kompilace, vyšlo 2008, English Electric Recordings, EERCD004

Seznam skladeb:
01. Big Empty Skies (4:23)
02. Brushed Aside (5:40)
03. Albion Perfide (10:27)
04. Pretty Mom (3:43)
05. A Giddy Thing (5:17)
06. Out Of It (6:02)
07. Cloudless And Starry And Still (3:36)
08. Two Poets Meet (instrumental) (bonus track) (4:26)
09. 28 Years (2:28)
10. Reaching For John Dowland (8:48)
11. Mr Boxgroveman (7:23)
12. The Shipping Forecast (10:14)
13. Right To The End Of The World Tra-La (2:03)
14. Fell Asleep (3:59)
Total Time: (78:26)


Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass, Keyboards
Dave Gregory - Electric Guitars
David Longdon - Vocals, Flute, Banjo, Mandolin, Organ, Glockenspiel
Nick D'Virgilio - Drums
Danny Manners - Double Bass
Hosté:
Diskografie Wassail
EP, vyšlo 1. června 2015, Burning Shed

Seznam skladeb:
01. Wassail (6:47)
02. Lost Rivers Of London (6:02)
03. Mudlarks (6:13)
04. Master James Of St George (Live At Real World) (6:14)
Total Time: (25:16)

Wassailing je tradiční rituál ze západní Anglie, jehož počátky sahají až do raného středověku, aby probudil jablečný mošt a zaplašil zlé duchy boucháním hrnců a pánvemi či střílením z brokovnic do nebe, čímž ochrání úrodu později během. Během tohoto rituálu se hodně zpívá a popíjí jako součást obřadu. Lost Rivers of London a Mudlarks jsou dvě z mnoha písní s tématikou Londýna, Mudlarks byli metaři v 19. století, kteří živořili a žili z prodeje čehokoliv, co našli v bahně řeky Temže při odlivu.

Skupina:
Andy Poole - Bass, Keyboards
Danny Manners - Double Bass
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
David Longdon - Vocals, Flute, Glockenspiel
Nick D'Virgilio - Drums
Dave Gregory - Electric Guitars
Hosté:
Diskografie Make Some Noise
EP, vyšlo 23. září 2013, English Electric Recordings, EERCD0014

Seznam skladeb:
01. Make Some Noise (4:30)
02. Uncle Jack (3:49)
03. Keeper of Abbeys (branch line edit) (5:41)
04. Leopards (3:55)
05. Swan Hunter (6:18)
06. Seen Better Days (7:38)
07. Edgelands (1:32)
08. The Lovers (5:32)
09. Curator of Butterflies (branch line edit) (6:50)
Total Time: (44:45)
Toto EP obsahuje čtyři nové skladby z "English Electric: Full Power" a bude se prodávat za nízkou cenu, aby umožnili posluchačům, kteří již vlastní "English Electric Part One & Two", dokončit "English Electric" set.

Skupina:
Greg Spawton - Guitars, Keyboards, Bass
Andy Poole - Bass Guitars & Pedals, Keyboards
Dave Gregory - Guitars, E-Bow
David Longdon - Lead & Backing Vocals, Flute, Accordion, Mandolin, Banjo, Vibraphone, Keyboards, Percussion, Theremin
Nick D'Virgilo - Drums, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Jonathan Barry - Guitar Solo (02)
Danny Manners - Double Bass (03)
Tony Müller - Piano (03)
Martin Orford - Keyboard Solo (02)
Diskografie Far Skies Deep Time
Vyšlo 2010, English Electric Recordings EERCD009

Seznam skladeb:
01. Master Of Time (7:44) / Kingmaker (10:31)
02. Fat Billy Shouts Mine (6:39)
03. British Racing Green (3:59)
04. Brambling (5:00)
05. The Wide Open Sea (17:44)
    a. The Sea Is My Blood
    b. From Cradle To Calvery
    c. The Pleasures And Dreams Of Men
    d. Harbour Lights
    e. Far Beyond Cardinal Points
    f. I'm so Very Far From Here
    g. Let Us Speak Of Love
    h. Calvary (The Sea Is My Blood - Reprise)
Total Time: (41:05)

Skupina:
Steve Hughes - Drums
Ian Cooper - Keyboards
Martin Read - Vocals
Greg Spawton - Guitars
Andy Poole - Bass
Hosté:
Diskografie The Infant Hercules
Vyšlo 1993, Avalon Records / Least Peculiar Music, BBT LPT3

Seznam skladeb:
01. Far Distant Thing (4:34)
02. Dismounting Tigers (4:36)
03. Lincoln Green (3:50)
04. Show of Strength (4:54)
05. Red Five (5:12)
06. Sky End Fall (5:23)
07. Kingmaker (9:25)
Total Time: (39:54)

Skupina:
Pete Hibbit - Drums
Greg Spawton - Guitars
Martin Read - Vocals
Tony Müller - Keyboards
Andy Poole - Bass
Hosté:
Diskografie From The River To The Sea
Vyšlo 1992, Avalon Records / Least Peculiar Music BBT LPT2

Seznam skladeb:
01. To The Sea (6:02)
02. Returning To The Fold (3:33)
03. Jas (6:29)
04. Full Head of Steam (4:08)
05. Indian Souls (3:05)
06. River (1:54)
07. The Friend Inside (4:52)
08. Stolen Glances (5:54)
09. Less Is More (4:17)
10. Downhilling (7:17)
11. Along Came Sarah (4:10)
12. Least Peculiar Thing (6:17)
Total Time: (57:58)


   Zpět


Big Big Train - Andy Poole, Danny Manners, David Longdon, Rikard Sjöblom, Nick D’Virgilio, Dave Gregory, Rachel Hall, Greg Spawton


Greg Spawton, Dave Gregory, Nick D'Virgilio, Andy Poole, David Longdon


Big Big Train - zleva: Andy Poole, David Longdon, Gregory Spawton, Dave Gregory and (seated) engineer Rob Aubr


Danny Manners, Andy Poole, David Longdon, Nick D’Virgilio, Greg Spawton, Dave Gregory

Rachel Hall Rikard Sjoblom


Big Big Train 2014 - Andy Poole, Rachel Hall, Greg Spawton, Danny Manners, Dave Gregory a David LongdonBig Big Train 2022


  Zpět
Oficiální stránky:
http://www.bigbigtrain.com/
https://bigbigtrain.bandcamp.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  28.2.2016 
Menu Poslední aktualizace: 17.7.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©