ANEKDOTEN
           

Zpět       
je švédská progresivní rocková kapela pocházející přímo ze Stockholmu, která se skládá z kytaristy a zpěváka Nicklase Barkera, violoncellistky a klávesistky Anny Sofi Dahlberg, basisty a zpěváka Jana Erika Liljeströma a bubeníka Petera Nordinse. Pozoruhodné je u nich využití mellotronu a jejich těžký zvuk, v němž dominující úlohu hraje rejstřík basové kytary. Jejich hudba je spojena s tradicí progresivní rockové hudby z let 1970, obzvláště pak s kapelou King Crimson. Anekdoten jsou považováni za jednu z předních kapel současného progresivního rocku. Jejich intenzivní, temný, dynamický a v každé následující nahrávce stále více originálnější hudba si zachovává velkou odezvu od metalových, goth- a Niklas post-rockových fanoušků po celém světě. Anekdoten vydali pět studiových alb na svém vlastním labelu Virta a 3 živá alba v Japonsku.

V únoru roku 1990 kytarista Nicklas Berg a basista a zpěvák Jan Erik Liljeström začali vést první diskuze o myšlence vytvořit kapelu. Oba dva hráli v různých lokálních skupinách kolem jejich rodného města Borlänge ve Švédsku již několik let, ale měli daleko hlubší zájem o prozkoumání oblasti progresivního rocku. Bubeník Peter Nordin, který hrával s Nicklasem po většinu 80. let, byl také nadšený proniknout do progresivního rocku. Nicklas (Berg) Barker, Jan Erik Liljeström a Peter Nordins tak začali v květnu 1990 zkoušet hrát skladby King Crimson z období jejich desky Red. Kapela se nazývala King Edward a hráli nacvičený repertoár po švédských klubech. Hráčka na fortepiano, mellotron a violoncello a vokalistka Anna Sofi Dahlberg byla v té době zaměřena jednoznačně na folk a klasickou hudbu do té doby, než uviděla představení King Edward na začátku roku 1991. Poté, co projevila také zájem hrát v progresivní rockové kapele, setkala se Nicklasem kvůli možnosti připojit se ke skupině. Kapela přivítala nové hudební možnosti, které přináší Annino violoncello, a v srpnu 1991 se Anna Sofi Dahlberg připojila ke skupině. Na podzim roku 1991 již začala kapela zkoušet nový repertoár pod názvem Anekdoten. Sestava kapely pak zůstala beze změny od svého vzniku až dodnes.

Už v prosinci 1991 skupina nahrála své první demo, které obsahovalo písně "Karelia", "The Old Man & The Sea", "Thoughts In Absence", "Darkness Descends" a "Sad Rain", které se později staly zakladními kameny první oficiální desky. Skoro celý rok 1992 strávili na zkouškách a na koncertech, občas s kolegy z progresivních kapel Anglagard a Landberk. Na druhé demo nahrávce dokončené v prosinci 1992 se pak objevily skladby "Where Solitude Remains", "The Flow", "Longing", "Wheel". Demo nahrávky získaly nadšené ohlasy z několika progresivních magazínů a tak skupina začala hledat vhodné studio, kde by nahrála album. Nakonec se rozhosli pro Studio Largen po vyslechnutí debutové desky kapely Anglagard "Hybris", která tam také byla zaznamenána. Své první studiové album pak nahrávali a mixovali od března do dubna 1993 v tomto studiu Rogera Skogha. Za pomocí Simona Nordberga z Landberk, kapela dokončila po měsíci stráveném ve studiu nahrávky na začátku dubna 1993.

Během léta projevilo téměř tucet vydavatelství zájem o vydání CD, ale kapela inspirována úspěchem Anglagard a jejím albem Hybris, které si skupina distribuovala sami, se také Anekdoten rozhodli vydat album ve vlastní režii. Jejich debutové album "Vemod" pak vyšlo již v září 1993 a způsobilo značný rozruch uvnitř progrockové komunity. Jan Erik a Tord Lindman z Anglagard navázali kontakty s distributory po celém USA, Japonsku a Evropě, takže v době vydání alba na počátku září už měli více než 1000 CD na objednávku. Křest ve svém rodném městě 24. září byl velkým úspěchem a do tří dnů od zásilky prvního nákladu bylo všech 1500 kopií vyprodáno. Úspěch tohoto debutového alba jim pak otevřel cestu do světa a kapela se vydala na turné, nak kterém strávili od ledna až do prosince většini roku 1994. V létě roku 1994 se vydali Anekdoten na své první mini-turné po Evropě ve Švédsku, Norsku, Německu, Švýcarsku a Itálii. Jeho součástí byl i dvoudenní progresivní rockový festival v Altomonte, Itálie. Tam se stali jednou ze dvou hlavních hvězd spolu s Project Osanna, který se skládal z členů kapel Osanna a Citta Frontale. Anekdoten se zúčasnili také na každoročně pořádaného festivalu Progfest '94 v Los Angeles spolu s dalšími velmi zajímavými kapelami jako jsou Echolyn, Giraffe, Minimum Vital, Sebastian Hardie a švédští Anglagard. Z této akce vyšel u Musea Records videozáznam na DVD. Po Progfestu se pustili na 15 zastávkové turné s americkou kapelou Discipline a vystoupili také na na Progscape v Baltimoru a koncertovali i v Kanadě. V lednu 1994 se pak deska objevila ve vinylovém vydání, v únoru 1995 vyšla deska "Vemod" na MC v Polsku. Počátkem roku 1995 kapela rovněž přispěla živou verzi skladby King Crimson "Cirkus" na kompilaci "This Is Orange", která obsahovala písničky od skandinávských progrockových kapel. Kapela se v srpnu 1995 dočkala také vydání svého debutu v Japonsku, kde deska obsahovala bonusovou skladbu "Sad Rain".

Nahrávání druhého alba "Nucleus” začalo ve studiu Studio Largen a ve zkušebním studiu v červenci 1995 a pokračovalo až do listopadu 1995. Ještě v listopadu 1995 vydali 2CD a 2 videa se záznamem z Progfest 1994. Anekdoten přispěli také pro Muscle Beach Benediction (improvizovaně) skladbami "Wheel" a interpretací "Mars" od Holsta. Video obsahuje také verzi skladby "The Flow". Druhé album "Nucleus", které vyšlo v prosinci roku 1995, bylo nekompromisní, grungy a zkreslující záležitosti. Pro některé bylo příliš těžké a ďábelské, jiní tvrdili, že "Nucleus" je dalším korokem vpřed pro kapelu. "Nucleus" ale utvrdilo status kapely v rámci prog komunity a je považováno za kultovní album pro mnoho fanoušků.

Skoro celý rok 1996, jmenovitě od dubna do listopadu, byla kapela na turné, když procestovala Švédsko, Norsko, Finsko, Německo, Itálii a Belgii. V srpnu se v prodejnách objevilo album "Vemod" na obrázkovém LP. V říjnu 1996 se také objevilo album "Nucleus" na vinylu a na kazetě. V prosinci 1996 se kapela mihla na nahrávce "3rd Cyclops Sampler", kde byla v živém provedení uvedena skladba "Book Of Hours". Na barevném vinylu se album "Nucleus" objevilo v květnu 1997. V Japonsku vyšlo v září 1997 čtyř skladbové mini CD "Live EP", které obsahovalo živé provedení písní z alba "Nucleus" - "The Flow" a "Karelia" a dříve nevydanou skladbu "A Way Of Life". Nahrávky na CD byly pořízeny v květnu 1996 ve Švédsku.

Anekdoten odehráli v říjnu 1997 také tři koncerty v Japonsku. Dvě představení z Tokia byly profesionálně zaznamenány a pásky byly namixovány ještě během pobytu členů kapely Anny Sofi, Petera a Jana Erik ještě v Japonsku. Japonský label Arcangelo vydal v únoru 1998 2CD nazvané ""Official Bootleg - Live In Japan", který obsahoval dříve nevydaných 5 skladeb. Anekdoten stále udržují výtečné vztahy s dalšími švédskymi skupinami Anglagard a Landberk. Společné koncertní šnůry a vzájemná výpomoc při nahrávání je u nich samozřejmostí. V červenci 1998 se Anekdoten předvedli na týdenním festivalu PROGEST v Quebec City a pak kapela stačila podniknout mini-turné v Kanadě a po Spojených státech, kde hráli hlavně v klubové scéně.

V říjnu 1998 Nicklas Barker a Peter Nordins z Anekdoten, spolu se Stefanem Dimle (Landberk, Paatos) a Reine Fiske (Landberk, Morte Macabre, Paatos, Guild) vytvořili společné album "Symphonic Holocaust" pod názvem projektu MORTE MACABRE. Album se většinou skládá z témat, které jsou předělávkami kompozic z hororových filmů, jako např. Cannibal Holocaust a Rosemary's Baby a vyšlo u nové společnosti Mellotronen a mellotron je tady hlavním hudebním nástrojem. Hudba na albu je instrumentální a vyznačuje se improvizací a intenzivním použitím mellotronu a syntezátorů. V dubnu 1999 album Morte Macabre "Symphonic Holocaust" vyšlo i na 2LP. V červenci 1999 bylo první album "Vemod" vydáno na CD v Brazílii u vydavatelství Rock Symphony.

Třetí studiové album, které kapela Anekdoten nahrávala v období srpen až září 1999 ve Studiu Atlantis a zkušebním studiu, vyšlo pod názvem "From Within" v říjnu 1999. Skupina se na něm pohybovala lehce ovlivněna progresivním rockem 70. let svých předchůdců a směrem k současnému zvuku. Ihned po dokončení alba Anekdoten odehráli koncerty v Itálii, Německu, Francii a Belgii. Po několika týdenním odpočinku se v prosinci se kapela vydala na své první jihoamerické turné s koncerty v Argentině a Brazílii. Album "From Within” vyšlo v březnu 2000 na vinylu. V červnu 2000 se pak Anekdoten zařadili mezi účastníky druhého ročníku festivalu NEARfest (North East Art Rock Festival) v Bethlehemu, Pennsylvanie. V červenci 2001 hráli na Art rock Festivalu v německém Würtzburgu spolu s belgickými Present a francouzskou Magmou.

V únoru 2003 se na kompilačním albu Warner Music v Poland objevila skladba "Kiss of Life" z alba "From Within". V téže době od ledna až do května 2003 probíhalo nahrávání a míchání čtvrtého studiového alba ve Studiu Atlantis, Toytown a Sisu Sound za produkce celé kapely Anekdoten a inženýrů Janne Hanssona a Simona Nordberga. Čtvrté album "Gravity" je možná jejich nejpřístupnější z dosavadních nahrávek. Bylo vydáno v červnu 2003 na CD i vinylu n a jejich vlastním labelu Virta a rozdělilo fanouškovskou základnu na dva tábory - jedni, kteří si mysleli, že Anekdoten se stali příliš měkkými a druzí, kteří zjistili, že jsou stále lepší a lepší. Během června odehráli také koncerty ve Francii, Belgii a Německu. V říjnu 2003 se vydali i na své první turné po Polsku.

V únoru 2004 znovu vyšlo druhé album Anekdoten "Nucleus" v remasterované podobě s bonusovými skladbami v revidovaném a rozšířeném balení. V březnu 2004 se kapela představila poprvé v Mexiku na Baja Prog Festival, v dubnu koncertovali po Evropě společně s kapelou Ritual, v květnu odehráli turné po Norsku. V červenci 2004 se zůčastnili na Burg Herzberg Festival, Německo, kde hráli vedle takových kapel jako Caravan a Hawkwind. Rok 2005 v únoru začal pro kapelu dvěma představemními v Tokyo, Japonsko. V červenci 2005 již podruhé zavítali na Burg Herzberg Festival v Německu, kde vystupovali před Love. Další live album "Waking The Dead, Live in Japan 2005" vyšlo v září 2005 na disku CD-ROM u japonského labelu Arcangelo a bylo na něm zaznamenáno vystoupení v Tokiu z února. V prosinci pak vyšla jeho dvoj LP verze u vlastní značky Virta.

Anekdoten začali jejich páté studiové album nahrávat v listopadu 2006 v Rommarö Studios. Konečné dodělávky byly zaznamenany v Sisu Sound. Páté studiové album Anekdoten "A Time Of Day" se na pultech prodejen objevilo v dubnu 2007. Bylo zpřístupněno pro uživatele v D.I.Y. přístupu, ale od počátku bylo připraveno k vydání také jako album CD/LP na vlastním labelu Virta. Pod názvem "A Time Of Day" se kapela ponořila hlouběji do svého vlastního vesmíru, stále nejsou ochotni dělat žádné hudební kompromisy. Po vydání desky Anekdoten odehráli některé živé koncerty ve Skandinávii, včetně vystoupení na Sweden Rock Festival, V lednu 2008 se kapela vrátila do Japonska na několik představení a v květnu pokračovala v evropském turné. Kapela považuje "A Time Of Day" za jejich tvůrčí vrchol, kterého dosáhli, a mnoho fanoušků s nimi souhlasilo. V květnu 2007 se nahrávka objevila i na LP a vyšlo CD v Japonsku, kde prvních 1 000 kusů bylo dodáváno v LP přebalu a obsahovalo bonusové CD s dvěma živými písněmi z Tokia z února 2005 "Book Of Hours" a "Firefly".

Anekdoten si upevnili pověst skvělé koncertní kapely, kterou si udržovali již od jejich vystoupení na Progfest 1994 v Los Angeles. Po Evropě koncertovali již mnohokrát, třikrát cestovali po USA a dvakrát i v Japonsku. Zahráli si také v Kanadě, Argentině, Brazílii a v Mexiku. "Je to už téměř 18 let, když jsme my čtyři začali zkoušet spolu v malém domku v obci Djuras. Od té doby se Anekdoten stala součásti našich životů. Je pravdou, že jsme nebyli nejplodnější kapelou, ale vyskytly se příležitostná období horečné aktivity a vytvářeli jsme neustále hudbu spolu v průběhu těch let..." říkal Jan Erik Liljeström.

Progresivní label KScope vydal v květnu 2009 2CD "Chapters" s nahrávkami kapely. První disk obsahuje oblíbené skladby kapely z jejich tří nejnovějších nahrávek a nově nahranou skladbu "When I Turn". Druhý disk se zaměřuje na dřívější nahrávky kapely včetně první Anekdoten skladby "Sad Rain", který byl k dispozici dříve pouze jako bonusová skladba na japonské verzi "Vemod" a demo verze skladeb z "Nucleus" a "A Time of Day".

Nicklas Barker je od roku 2010 zapojen i do vedlejšího projektu s názvem My Brother The Wind. Debutové CD tohot projektu nazvané "Twilight In The Crystal Cabinet", na němž se objevil improvizovaný psychedelický rock, vyšlo v květnu 2010.

V dubnu 2011 vyšla deska "Vemod" v reedici na vinylu u labelu Virta v 500 kopiích, z toho 100 na modrém vinylu. Remasterovaná verze v uzavíratelném obalu obsahovala bonusový 12" vinyl "Sad Rain" a plakát. Deska vyšla v limitovaném vydání. Nicklas se svým druhým projektem My Brother The Wind vydal v říjnu 2011 druhou desku nazvanou "I Wash My Soul In The Stream Of Infinity". Niklas je nadále aktivní mimo mateřskou kapelu, když mu v březnu 2012 vyšlo album "El Ultimo Fin De Semana" na DVD, což byl soundtrack.

Kapela se konečně představila i naživo, když hrála v květnu 2012 na hlavním pódiu na Roadburn Festival, kam je pozvali jejich letití souputníci Voivod. V prosinci 2012 vyšla remasterovaná verze "A Time Of Day". V lednu 2013 se kapela představila na European Rock Fes v Club Citta, Kawasaki v Japonsku.

V květnu 2013 se konečně objevila potěšitelná zpráva, že kapela se usadila ve studiu Atlantis, aby nahrála své šesté studiové album, které nakonec vyšlo až po dlouhých osmi letech 10. dubna 2015. Deska dostala název "Until All The Ghosts Are Gone" a vyšla opět u labelu Virta. Jako hosté se več studiu během nahrávání mihli Per Wiberg (ex-Opeth) na varhany a Gustav Nygren (New Rose) na saxofon a také dva angličané - virtuóz na flétnu Theo Travis (Steven Wilson, Robert Fripp, David Sylvian) a kytarista Marty Willson-Piper (The Church, All About Eve, The Saints).

Zpět        
Členové:
Nicklas Barker - Vocals, Guitar, Mellotron, Moog, Vibes
Jan Erik Liljeström - Vocals, Bass
Anna Sofi Dahlberg - Mellotron, Organ, Moog, Rhodes, Cello, Piano, Vocals
Peter Nordins - Drums, Cymbals, Percussion, Vibes
Bývalí členové a hosté:
Helena Killander - Violin (účast na 2. albu)
Simon Nordberg - Keyboard, Piano, Organ (účast na 3. albu)
Per Wiberg - Piano (účast na 1. albu)
Pär Ekström - Trumpet, Bugle, Cornet, Flugelhorn (účast na 1. albu)(Narozen 1969)

Nástroje: Vocals, Guitar, Mellotron, Moog, Vibes

Nicklas pracuje v prodejně s deskami.


(Narozen 1967)

Nástroje: Vocals, Bass

Jan Erik je systémový inženýr.


(Narozen 1970)

Nástroje: Mellotron, Organ, Moog, Rhodes, Cello, Piano, Vocals

Anna Sofi jako produkční a konzultantka, hlavně však jako web-designerka.


(Narozen 1970)

Nástroje: Drums, Cymbals, Percussion, Vibes

Peter pracuje v prodejně s hudebními nahrávkami.

Zpět       
Studiové desky:
2015 Until All The Ghosts Are Gone
2007 A Time of Day
2003 Gravity
1999 From Within
1995 Nucleus
1993 Vemod
Kompilace:
2009 Chapters
Živé nahrávky
2005 Waking the Dead, Live in Japan 2005
1998 Official Bootleg: Live in Japan
1997 Live EP


Skupina:
Peter Nordins - Drums, Cymbals, Percussion, Vibes
Anna Sofi Dahlberg - Mellotron, Organ, Moog, Rhodes, Cello, Piano, Vocals
Nicklas Barker - Vocals, Guitar, Mellotron, Moog, Vibes
Jan Erik Liljeström - Vocals, Bass
Hosté:
Per Wiberg - Organ, Keyboards (ex-Opeth)
Gustav Nygren - Sax (New Rose)
Theo Travis - Saxophone, Flute
Marty Willson-Piper - Guitars (The Church, All About Eve, The Saints)
Gustav Nygren - Saxophone
Diskografie Until All The Ghosts Are Gone
Vyšlo 10. dubna 2015, Virta CD006

Seznam skladeb:
01. Shooting Star (10:10)
02. Get Out Alive (7:32)
03. If It All Comes Down To You (5:52)
04. Writing On The Wall (9:03)
05. Until All The Ghosts Are Gone (5:07)
06. Our Days Are Numbered (8:36)
Total Time: (44:58)

Music: Nicklas Barker
Lyrics: Jan Erik Liljeström
Recorded at Atlantis Grammofon, Sisu Sound, Magic City Studio, Pete’s Place, Tejp and Mellotron Archives by Hans Fredriksson & Anekdoten. Flute recorded at Travesty Studios, London, May 2013 - February 2015
Arranged & Produced: Anekdoten
Mixed: Simon Nordberg at Decibel Studios
Mastered: Claes Persson at CRP Recording
Photography: Tord Lindman & Anna Sofi
Design: Teolinda

Skupina:
Peter Nordins - Drums, Cymbals, Percussion, Vibes
Anna Sofi Dahlberg - Mellotron, Organ, Moog, Rhodes, Cello, Piano, Vocals
Nicklas Barker - Vocals, Guitar, Mellotron, Moog, Vibes
Jan Erik Liljeström - Vocals, Bass
Hosté:
Gunnar Bergsten - Flute
Diskografie A Time of Day
Vyšlo April 2007, Virta

Seznam skladeb:
01. The Great Unknown (6:22)
02. 30 Pieces (7:13)
03. King Oblivion (5:02)
04. A Sky About to Rain (6:29)
05. Every Step I Take (3:06)
06. Stardust and Sand (4:29)
07. In for a Ride (6:47)
08. Prince of the Ocean (5:30)
Total Time: (44:58)

Music by Anekdoten. Words by Jan Erik Liljeström
Recorded by Hans Fredriksson and Anekdoten at Rommarö Studio and Sisu Sound, November 2006 - March 2007
Producer: Anekdoten
Mixed: Simon Nordberg at Studio Gröndal, February - March 2007
Mastered: Christoffer Stannow at Cosmos
Photography: Tord Lindman
Cover design: Teolinda

Skupina:
Nicklas Barker - Voice, Guitars, Mellotron, Rhodes, Farfisa, Vibraphone
Anna Sofi Dahlberg - Mellotron, Voice, Piano, Farfisa, Organ
Jan Erik Liljeström - Bass, Voice
Peter Nordins - Drums & Cymbals, Vibraphone, Mellotron
Hosté:
Diskografie Gravity
Vyšlo červen 2003, Virta

Seznam skladeb:
01. Monolith (6:07)
02. Ricochet (5:44)
03. The War Is Over (4:42)
04. What Should But Did Not Die (6:43)
05. SW4 (6:04)
06. Gravity (8:19)
07. The Games We Play (3:24)
08. Seljak (5:16)
Total Time: (46:19)

All songs have been composed by Anekdoten and Jan Erik Liljeström
Recorded at Atlantis Grammofon and Sisu Sound - January to April 2003
Engineered: Anekdoten and Janne Hansson
Produced: Anekdoten
Mixed: Simon Nordberg and Janne Hansson March, April and May 2003
Mastered: Christoffer Stannow
První japonské LP vydání obsahuje bonusové CD s materiílen naživo nahraným na Nearfest 2000.

Skupina:
Peter Nordins - Percussion, Vibraphone
Nicklas Berg - Guitar, Mellotron, Wurlitzer
Anna Sofi Dahlberg - Piano, Cello, Vocals, Mellotron, Fender Rhodes
Jan Erik Liljestrom - Bass, Vocals
Hosté:
Simon Nordberg - Piano, Hammond organ
Janne Hansson - Engineer
Diskografie From Within
Vyšlo October 1999, Virtalevy

Seznam skladeb:
01. From Within (7:25)
02. Kiss of Life (4:40)
03. Groundbound (5:24)
04. Hole (11:08)
05. Slow Fire (7:26)
06. Firefly (4:49)
07. The Sun Absolute (6:39)
08. For Someone (3:30)
Total Time: (51:01)

Recorded at Atlantis Grammofon and the rehearsal studio in August and September 1999
Produced by Simon Nordberg and Anekdoten
Mixed by Simon Nordberg at D-Sign in September 1999

Skupina:
Peter Nordins - Percussion
Jan Erik Liljeström - Bass, Vocals
Nicklas Berg - Guitar, Hand Organ, Vocals, Cclavinet, Mellotron, Fender Rhodes
Anna Sofi Dahlberg - Cello, Vocals, Mellotron
Hosté:
Helena Källander - Violin
Tommy Andersson - Fender Rhodes (02)
Diskografie Nucleus
Vyšlo December 1995, Virtalevy
Seznam skladeb:
01. Nucleus (5:08)
02. Harvest (6:58)
03. Book of Hours (9:58)
    a) Pendulum Swing
    b) The Book
04. Raft (0:58)
05. Rubankh (3:07)
06. Here (7:23)
07. This Far from the Sky (8:47)
08. In Freedom (6:27)
Bonus track on the 2004 reissue:
09. Luna Surface (6:41)
Total Time: (47:18)

Recorded at Studio Largen and in the rehearsal room between July and November 1995
Producer: Tommy Andersson, Anekdoten

Skupina:
Nicklas Berg (změnil jméno na Nicklas Barker po svatbě) - Guitar, Mellotron
Anna Sofi Dahlberg - Cello, Mellotron, Vocals
Jan Erik Liljeström - Bass Guitar, Vocals
Peter Nordins - Percussives
Hosté:
Per Wiberg - Piano
Pär Ekström - Flugelhorn, Cornet
Diskografie Vemod
Vyšlo září 1993 (CD), 1994 (LP), 1995 (Cassette), 1998 (picture disc LP)
Virtalevy Virta-001 (Sweden), Arcángelo (Japan)

Seznam skladeb:
01. Karelia (7:22)
02. The Old Man & the Sea (7:50)
03. Where Solitude Remains (7:21)
04. Thoughts in Absence (4:13)
05. The Flow (7:00)
06. Longing (4:54)
07. Wheel (7:52)
Japanese bonus track:
08. Sad Rain (10:14)
Total Time: (56:58)

Recorded in Studio Largen, March-April 1993
Producer: Anekdoten, Roger Skogh and Simon Nordberg
Engineered: Roger Skogh, Simon Nordberg
Photography: Thomas Södergren a Natalie Dumanska
Layout and design: Teolinda
Skladba "Sad Rain" byla zaznamenána ve zkušebně v dubnu 1995 pomocí Stommenova mobilu.
Podle stránky Trivia na webu Anektdoten slovo "vemod" ve švédštině znamená "[něžný] smutek / [zamyšlený] melancholie."


Skupina:
Nicklas Berg (změnil jméno na Nicklas Barker po svatbě) - Guitar, Mellotron
Anna Sofi Dahlberg - Cello, Mellotron, Vocals
Jan Erik Liljeström - Bass Guitar, Vocals
Peter Nordins - Percussives
Hosté:
Per Wiberg - Piano
Pär Ekström - Flugelhorn, Cornet
Helena Källander - Violin
Simon Nordberg - Piano, Hammond organ
Janne Hansson - Engineer
Diskografie Chapters
Vyšlo 11 May 2009 (CD), 27 April 2009 (Digital Release), Kscope

Seznam skladeb:
Disc 1: (64:05)
01. Ricochet (5:45) (Gravity)
02. The Great Unknown (6:22) (A Time Of Day)
03. From Within (7:24) (From Within)
04. In For A Ride (6:47) (A Time Of Day)
05. The War Is Over (4:38) (Gravity)
06. Monolith (6:07) (Gravity)
07. A Sky About To Rain (6:29) (A Time Of Day)
08. Every Step I Take (3:07) (A Time Of Day)
09. Groundbound (5:22) (From Within)
10. Gravity (8:22) (Gravity)
11. When I Turn (3:42) (Previously unreleased)
Disc 2: (63:18)
01. Sad Rain (10:17) (Bonus track on the Japanese edition of Vemod)
02. Wheel (7:54) (Vemod)
03. The Old Man & The Sea (7:50) (Vemod)
04. Nucleus (5:46) (Demo version - Nucleus)
05. Book Of Hours (9:36) (Demo version - Nucleus)
06. This Far From The Sky (9:17) (Demo version - Nucleus)
07. 30 Pieces (6:58) (Demo version - A Time Of Day)
08. Prince Of The Ocean (5:40) (Demo version - A Time Of Day)
Total Time: (127:23)
Dema byla zaznamenána v květnu 2006 s Sisu Sound. Další úpravy a mix pak v únoru 2009. Na prvním CD jsou seřazeny oblíbené skladby ze tří předešlých desek. Jako bonus byla zařazena konečná verze nahrávky skladby napsané v roce 1998 s názvem "When I Turn". Píseň nebyla zařazena na album "From Within", protože kapela nebyla schopna správně nahrát klavír. V této verzi jim vypomohl Per Wiberg z Opeth, takže konečně se mohla i tato skladba ukázat.

Druhé CD obsahuje převážně materiál z raných let kapely. Nejlegendárnější je píseň Anekdoten, epos "Sad Rain", která byla dříve k dispozici pouze v Japonsku. Jsou tam také demo verze tří písní z "Nucleus". Tvůrčí atmosféra uprostřed těchto nahrávek, které se nahrávaly je až příliš dobrá, než aby nahrávky ležely zapadlé prachem v archívech. Zařazené dema "30 Pieces" a "Prince Of The Ocean" jsou písně, které byly přepracované na zatím poslední studiové album "A Time Of Day". Všechny skladby remasteroval Hans Fredriksson z Audiosense.

Skupina:
Nicklas Barker - Voice, Guitars, Mellotron
Anna Sofi Dahlberg - Mellotron, Keybards, Voice
Jan Erik Liljeström - Bass, Voice
Peter Nordins - Drums, Cymbals, Mellotron
Hosté:
Diskografie Waking the Dead, Live in Japan 2005
2CD/2LP, vyšlo 22 September 2005, Arcangelo, ARC-1094, Japan, 2-LP Virta DLP 001 (October 2005), Sweden

Seznam skladeb:
01. Monolith (6:26)
02. From Within (7:57)
03. Kiss Of Life (4:44)
04. Hole (11:17)
05. SW4 (5:59)
06. Moons Of Mars* (2:39)
07. The Sun Absolute (5:16)
08. Ricochet (5:53)
09. Gravity (9:26)
10. This Too Will Pass* (7:09)
11. Sad Rain (12:03)
Total Time: (78:49)

Recorded live at Tokyo Kinema Klub, Tokyo, on February 25 & 26, 2005
Produced: Anekdoten
Mixed: Hans Fredriksson and Anekdoten at Rommarö Studio, Sweden
Mastered: Christoffer Stannow at Cosmos Mastering
* Skladby "Moons Of Mars" a "This Too Will Pass" nebyly předtím vydány.

Skupina:
Anna Sofi Dahlberg - Cello, Mellotron, Vocals
Jan Erik Liljeström - Bass, Vocals
Peter Nordins - Drums
Nicklas Berg - Guitar, Rhodes, Clavinet, Pump Organ, Mellotron, Vocals
Hosté:
Diskografie Official Bootleg: Live in Japan
Vyšlo February 1998, Arcángelo, ARC-1036/1037

Seznam skladeb:
CD 1: (57:31)
01. Karelia (8:04)
02. The Old Man & The Sea (8:02)
03. Harvest (5:42)
04. Slow Fire (7:51)
05. Thoughts In Absence (3:38)
06. Road To Nowhere (4:56)
07. Book Of Hours (10:04)
08. The Flow (9:14)
CD 2: (53:03)
01. Groundbound (7:30)
02. Where Solitude Remains (7:58)
03. Wheel (8:58)
04. Tabatah (9:39)
05. Nucleus (6:10)
06. Rubankh, Part 1 & 2 (12:48)
Total Time: (110:34)

Recorded live at On Air West, Tokyo, on October 11 and 12 1997
Mixed: Yoshiaki Kondo, Anna Sofi Dahlberg, Peter Nordins a Jan Erik Liljeström v GOK Sound, Tokyo

Skupina:
Peter Nordins - Percussives
Jan Erik Liljeström - Bass, Vocals
Nicklas Berg - Guitar, Rhodes, Clavinet, Pump Organ, Mellotron, Vocals
Anna Sofi Dahlberg - Cello, Mellotron, Vocals
Hosté:
Diskografie Live EP
Vyšlo September 1997, Arcangelo, ARC-1035

Seznam skladeb:
01. Nucleus (5:10)
02. The Flow (6:04)
03. A Way of Life (8:13)
04. Karelia (6:03)
Total Time: (25:30)

Recorded live at Cozmoz, Borlänge, May 1996
Mixed: Jussi Kärkkäinen at the studios of The Department Of Lighting & Sound Design of The Theatre Academy of Finland.
The first pressing of the CD (1 500 copies, now sold out) was housed in a vinyl coating gatefold sleeve.

Zpět       
Anekdoten 2015Velmi raní Anekdoten - vystoupení 14. března 1992, Apromus Skytteholmsskolan, Solna
Anna Sofi Dahlberg                         Nicklas Barker a Jan Erik Liljeström


Peter Nordins


     Nicklas (Berg) BarkerKapela během koncertování v Japonsku, TokyoZpět         
Oficiální web:
http://www.anekdoten.se
http://www.myspace.com/anekdoten
Další zdroje:
http://www.kscopemusic.com/anekdoten/chapters/discography.html
http://www.rockprog.com/02_Interviews/Anekdoten.aspx

Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  16.8.2014 
Menu
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!