Bachman Turner Overdrive                

Zpět
Bachman-Turner Overdrive (později si název zkrátili na BTO) je kanadská rocková skupina z Winnipegu, která prodala více než 20 milionů alb po celém světě. Založili ji Randy Bachman (zpěv, kytara), jeho bratři Tim Bachman (doprovodná kytara, doprovodný zpěv), Robbie Bachman (bicí, perkuse, doprovodný zpěv) a C. Fred Turner (zpěv, baskytara).

Raná hudební kariéra Randyho Bachmana se začala rozvíjet na začátku šedesátých let v souborech The Embers, The Velvetones a The Jurymen. Spolupráci s bubeníkem Garrym Petersonem ale vyměnil koncem roku 1961 za putování v uskupeních zpěváka a kytaristy Chada Allana, jež se prostřídaly v názvech Allan & The Silvertones, Chad Allan & The Reflections či Chad Allan & The Expressions.

V prosinci 1965 se všichni tři sešli v první sestavě The Guess Who, což byla kapela pocházející z Winnipegu. Allana však od mikrofonu brzy vystrnadil tehdy sedmnáctiletý Burton Cummings. Kapelu tak vedli Burton Cummings (klávesy, kytary, flétna, zpěv) a Randy Bachman. The Guess Who (čili Hádej kdo) hráli ve druhé půli 60. let jakous takous směs melodického beatu, rhythm&blues a psychedelie, v té době byli nejslavnější kanadskou kapelou. I jejich verze klasického hard rocku byla víceméně hodně melodickou záležitostí, občas obohacená o jižanský rock a dokonce i jazz, a přinesla jim velký úspěch. Zejména v roce 1970, když vydali dvě svoje nejznámější alba "American Woman" (s hity jako "No Time", "No Sugar Tonight", "When Friend´s Fall Out" , "Humpty´s Blues" a pochopitelně skladba "American Woman", kterou proslavil v nedávné době Lenny Kravitz, a album "Share The Land" (s písněmi "Share The Land", "Hand Me Down World", "Hang On To Your Life", "Three More Days", v pozdější reedici ještě "Palmyra").

Randy Bachman ale kapelu opustil na vrcholu popularity z frustrace rozhodně ne-mormonského životního stylu kapely (Bachman byl sám konvertita), jednak se stupňovala jeho rivalita s novým frontmanem. Nahradili jej hned dva kytaristé - Kurt Winter a Garry Leskiw a je třeba říci, že s kvalitou alb to šlo postupně dost dolů. Přesto kapela do svého rozpadu v roce 1975 natočila ještě několik dobrých kousků jako např. "Rain Dance", "Sour Suite", "Heartbroken Bopper", "Clap For The Wolfman", "One Way Road To Hell" nebo "Dancin' Fool". Výborná je i koncertní deska "Live At the Paramount" (1972).

Po instrumentální sólovce "Axe" z roku 1970 zakládá Randy s Chadem Allanem ve Vancouveru spíše country-rockový soubor Brave Belt, kde se poprvé představil i mladší z bratrů Robbie 'hejkal' Bachman na bicí. Jejich bezejmenný albový debut "Brave Belt" z roku 1971 však neudělal obzvláštní dojem navzdory přítomnosti dvou velkých kanadských jmen a s úspěchem se nějak nepotkal. Allan se krátce po nahrávání rozhodl propříště dát přednost studiu a manželství, načež kapelu opustil. Jelikož neměli připravenou náhradu, Randy Bachman se poradil s Neil Youngem a zavolal Fredu Turnerovi, dalšímu Kanaďanovi, univerzálnímu kytaristovi a majiteli hromového hlasu, který už působil v několika kapelách.

Druhé album "Brave Belt II" v roce 1972 bylo ještě coutry-rockové, ale CF Turnerův vliv se začal projevovat a těžké kytary, které se staly BTO ochrannou známkou kapely byly již jasně patrné. O několik let později (1975) byl tento záznam vydán pod jménem "Bachman Turner Bachman", aby vydělal na úspěchu nové kapely. Je to verze s označením "Bachman Turner Bachman" nahoře a "Brave Belt" jako podtitulek. Pro koncertní turné přibral jako druhého kytaristu svého bratra Tima, s nímž také nahráli nový materiál pro třetí album. Album Brave Belt III bylo posláno k 26 hudebním vydavatelům, ale žádný z nich nebyl ochoten smlouvu podepsat. Až v dubnu 1973 při poslechu prvního vzorku s nimi uzavřel smlouvu Charlie Fach z Mercury Records s podmínkou, že podepíše smlouvu pouze tehdy, když budou tvrdě pracovat, aby ji podpořili intenzivním turné a změní si název na jiný, který by více odrážel Bachmanovu a Turnerovu pověst. Jejich nový název byl inspirován truckerským časopisem "Overdrive", a deska tak vyšla pod názvem Bachman-Turner Overdrive. Změna se promítla také do loga, obalů desek i samotného soundu kapely, v jehož duchu si skupina zvolila i image automechaniků. Nahrávka, kterou dříve odmítla snad každá nahrávací společnost, ke které ji poslali, vyšla 17. května 1973 a vedla si docela dobře: zůstala na žebříčcích 68 týdnů a propracovala se na deváté místo domácího albového žebříčku! Album prezentovalo něco, co kritici nazývali "dřevorubecký rock" - hard rock s náznaky country. Občas byly slyšet i náznaky stylu kapely Creedence CR. Prvním hitem se v USA se stává singl "Blue Collar", když obsazuje #68. pozici.

Předvánoční titul "Bachman-Turner Overdrive II" následoval brzy poté a byl ještě více nablýskanější a obsahoval také jejich největší hit "Takin' Care of Business", stejně jako energickou skladbu "Let It Ride", která v USA vystoupila na 23. příčku žebříčku, či skladbu "Welcome Home". Před kapelou se rýsovala veskrze slibná budoucnost, kterou nezhatil ani nedobrovolný odchod Tima Bachmana z kapely na jaře 1974 z osobních důvodů (nikoli však kvůli obligátním uměleckým rozepřím). Deska se v USA umísťuje na 4. místě a singl "Takin' Care Of Business" se stává prvním singlem v US TOP 20, kde dosáhl na #12. S příchodem Blaira Thorntona (ex-Crosstown Bus z Vancouveru) se ustálila klasická sestava a nejúspěšnější sestava, která se v srpnu 1974 představila veleúspěšným albem "Not Fragile" s dalšími dvěma hity. Vedle prvního singlu "Roll On Down The Highway" se jím stal Randyho lehkovážný song "You Ain't Seen Nothin' Yet", který byl ihned rozpoznatelný v rádiích podle koktání "n-n-n-othin" (v českých rockových kruzích se mu říkalo "koktavá"). Dalšími velmi známými se staly skladby "Rock Is My Life, And This Is My Song", "Sledgehammer", "Not Fragile" či "Givin´ It All Away". Skladba "You Ain't Seen Nothin' Yet" přitom své místo na desce získala až dodatečně a singlem se stala až po třítýdenním autorově váhání. Nakonec to dopracovala na první místo ve Spojených Státech a druhé ve Velké Británii a jeho prodej převýšil milion kusů. Samotná deska "Not Fragile" se vypracovala až na #12. pozici.

Povzbuzená kapela byla při chuti a během šesti dnů nahrála skladby pro další úspěšné album, které vychází v květnu 1975 pod titulem "Four Wheel Drive". Obsahuje další vrchol domácího singlového žebříčku, kterým je Bachmanův vzkaz Cummingsovi nazvaný "Hey You", a také něco nevyužitého materiálu z natáčení předchozí desky "Four Wheel Drive", "She's A Devil", "Lowland Fling". Na vlně obrovského úspěchu firma znovu vydává druhé album Brave Belt, tentokrát pod značkou Bachman-Turner-Bachman s původním názvem jen v podtitulu.

Pak přišlo v roce 1975 album "Head On" s rozkládacím plakátem s portréty všech členů kapely a vynikajícími písněmi "It´s Over", "Average Man", "Lookin' Out For No. 1", "Take It Like A Man". Album je považováno za bod zlomu v historii Bachman-Turner Overdrive. Přinesla nejen ústup od dosavadní přímočarosti, ale i odliv posluchačů. Znavené sestavě nic nepomohla ani hostující účast jednoho z pionýrů rokenrolu Little Richarda ve strhující jízdě "Take It Like a Man". Label Reprise Records vydává pod vlivem úspěchu v reedici druhou desku skupiny Brave Belt pod názvem "Bachman-Turner-Bachman As Brave Belt", ale deska je zajímavá především pro skalní fanoušky a v USA se umísťuje jen na 180.pozici.

Nasazené tempo koncertů a natáčení snad ani nešlo vydržet a tak se objevila i první kompilace, která pod titulem "The Best Of BTO (So Far)" mapovala dosavadní tvorbu skupiny. Vítanou připomínkou předchozích aktivit bylo i první živé album "Japan Tour: Live 1976" z roku 1977 s novinkou "Slow Down Boogie", k mání však právě jen v Japonsku a Kanadě. Německá verze byla k dispozici na speciální objednávku v USA (1982), ale je stále vzácné. Chybí mu propracovanost studiových alb a kvůli nové písni "Slow Down Boogie" nestojí za úsilí ji vyhledávat. Kocovinu z dílčího neúspěchu se Randy Bachman snažil překonat další porcí nové muziky.

Poslední album "původní sestavy" BTO "Freeways" z února 1977 vyšlo pouze s jednou heavy kytarovou melodií od Freda Turnera a bylo více reminiscencí k Brave Belt než posledním deskám BTO. Až na onu jednu výjimku je dílem Randy Bachmana, údajně proto, že ostatní členové kapely neměli pocit, že by měli nějaké písničky dost dobré pro nahrávání. Všechny skladby na "Freeways" nazpíval Randy Bachman, zatímco C.F. Turner odezpíval pouze dva songy a odmítl mít i svoji fotografii na přebalu desky. Deskou se nakonec Bachman nezavděčil nikomu, skalní příznivci BB-sound nepřijali, nové fanoušky v punkem pohnuté době si nezískali. Styl Bachman-Turner Overdrive se začíná rozptylovat, těžký hutný zvuk Freda Turnera slábne a ukazuje se více country-rocková stránka Randyho Bachmana. Album komerčně propadlo, načež se rozčarovaný frontman po určitých uměleckých sporech kolem "Freeways" a jeho produkcí před vydáním alba rozhodl dočasně pozastavit činnost bandu a pustit do práce na sólovém projektu.

Country-rocková stránka byla velmi evidentní na Randyho sólové desce "Survivor", kterou Randy nahrál v roce 1978 a téměř chyběla na jeho dřívějších sólovkách "Any Road" a "Merge". Randy Bachman nakonec odešel a založil v květnu 1979 vlastní skupinu Ironhorse. Kapela vydala dvě nahrávky, pak změnili své jméno na Union, když na jejich nahrávce vystupoval i Fred Turner. Po albovém neúspěchu se kapela rozpadla.


Skupina Bachman-Turner Overdrive poté pozměnila v roce 1978 svůj název na zkrácené BTO, vzhledem k tomu, že Randy Bachman vlastnil práva na celé jméno. Zatímco Randy držel práva k plnému jménu kapely, zbývající členové kapely koupili práva na "BTO" a logo ozubeného kola. Robbie Bachman, dříve nejmladší člen, se ujal vedení a Jim Clench (April Wine) přišel jako náhrada Randyho Bachman (podobně jako Blair Thornton nahradil Tima Bachmana o nějaký čas dříve). Basista Turner se přemístil k doprovodné kytaře a Thornton se ujal sólové kytary. Clench a Turner se pak střídali v sólovém zpěvu. V této sestavě vydali dvě desky, které nebyly ani úspěšné a ani snadno rozpoznatelné jako dřívější úsilí BTO, první se jmenovala "Street Action" (1978) a druhá pak "Rock n Roll Nights" (1979). Ta druhá měla dvě dlouhé bluesové melodie možná odrážející reakci kapely na jejich aktuální situaci a prodalo se jí sotva 250.000 kopií po celém světě. Na "Rock n Roll Nights" se podílelo více externích autorů, např. několik skladeb od bubeníka a producenta Jima Vallanceho, jednu píseň "Wastin" Time" dodal i jeho známý, tehdy neznámý a začínající Bryan Adams, Fred Turner napsal jediný song "Heartaches", jenž byl zajímavý použitím tří různých hudebních stylů v alternaci a jako singl dosáhl pouze na #60 pozici v U.S. charts, což i tak byl první singl po třech letech v žebříčku USA. BTO hráli tuto píseň živě na American Bandstand v roce 1979, spolu s dalším singlem ze stejného alba s názvem "Jamaica". Poslední skladba "Amerlia Earhart" byla později předělána v jiné kapele v roce 1982 s odlišným textem a identickou hudbou, a snad i bez licenčních poplatků.

Fred Turner a Jim Clench také se objevili na debutovém albu Bryana Adamse v roce 1980 jako studioví hudebníci. BTO byli rozpuštěni na počátku roku 1980, poté, co turné na podporu alba "Rock n Roll Nights" skončilo.Jim Clench

Dne 3. listopadu 2010 zemřel Jim Clench v nemocnici v Montrealu po vyčerpávající bitvě s rakovinou plic.


BTO se dali znovu dohromady v roce 1983. Jejich sestava na první studiové album po pěti letech se skládala z Randyho a Tima Bachmanů, Freda Turnera a bývalého bubeníka Guess Who Garry Petersona. Randyho představu o návratu v původním složení však "rovnostářskými" požadavky zhatil Robbie. Mladší bratr Robbie Bachman se totiž odmítl účastnit kvůli obchodním problémům a neshodami s ochrannou známkou s Randym a ostatními: "Když nás Randy chtěl dostat zase dohromady, řekl jsem: Dobře, pojďme k nakladatelství s kapelou. Pojďme všichni psát písničky. Budeme všechno sdílet stejně a nebude žádné další nepřátelství. On řekl, že ne, tak jsem vstal a odešel. Blair nebyl požádán, aby se vrátil, protože Randy věděl, že Blair by neměl žádný kecy jako Timmy. Tak vzikli a začali používat jméno BTO během jednoho roku a stejnou ochrannou známku, kterou nám Randy prodal! Takže Blair a já jsme jej zažalovali a vyhráli jsme. Museli nám zaplatit licenční poplatky".

Nové album pojmenované jednoduše (a s matoucím) názvem "BTO" vyšlo v roce 1984 na novém labelu Compleat Charlieho Facha. Billy Chapman, jejich technik přes bicí se připojil u kláves k jejich jevištnímu představení. Je to jediné album, kde nehraje Robbie Bachman na bicí. Hlavní singl "For the Weekend" doprovázelo i hudební video. Album, které končí v USA pouze na 191. místě je také posledním studiovým albem Randyho Bachmana natočeným až dodnes s BTO. Skupina pak absolvovala americké turné s Van Halen, z něhož byla pořízena živá nahrávka "Live! Live! Live!" se dvěma novými písněmi "Bad News Travels Fast" a "Fragile Man", což je v podstatě studiová nahrávka s přidaným ohlasem publika. Studiová verze "Bad News Travels Fast" vyšla také na soundtracku k filmu Body Slam. Na pultech se deska objevila na jaře 1986, když se Bachmanova parta znovu připojila k Van Halen při jejich 5150 Tour, tentokrát ale oslabena o jednoho muže, neboť nebyl k dispozici Fred Turner, takže kapela vystupovala jako trio Randy, Tim a Garry Peterson, údajně s některými basovými party a Fredovým hlasem ze záznamu. Chapman se později zapojoval i jako bubeník místo Petersona, který si těžce poranil nohu během přestávek v turné při hraní softballu. Závěr společného turné však zároveň znamenal konec první části návratu skupiny na scénu. Nahráli dobrou hudbu při svém comebacku. Měli energii, měli skvělé nové skladby, ale neměli žádnou publicitu a prostě nemohli pokračovat jen tak na vlastní pěst. Časy se změnily. Jednoduše koncertovat a být dobrý dost dobře nejde bez komerčního zázemí.

Členové kapely se rozešli s výjimkou Tima Bachmana, který zůstal jako manažer a umělec se třemi mladšími muzikanty a dostal souhlas k používání značky B.T.O. pro svůj line-up v čele se zpívajícím kytaristou Randym Murrayem. Údajně svolení ke koncertování dostal neochotně jen proto, aby si byl schopen vyrovnat své dluhy. V příštích dvou letech jeho kapela jezdila na turné jako předkapela pro tehdy populární Van Halen. Zatímco tato sestava koncertovala, část původní sestavy (s Blairem Thorntonem) se vrátila a zahrála si na turné s Ringo Starrem. Stav "nová-stará" kapela trval od roku 1988 až do roku 1991, ale bez nových nahrávek a bez Randyho Bachmana, kterého nahradil Randy Murray. Kapelu v roce 1986 opouští Turner a Peterson, ta se opět transformuje v BTO s novým členem Billym Chapmanem a pokračuje v koncertování. Billy Chapman později bubnoval na Randyho sólovém albu "Any Road" z roku 1993.

Druhý návrat Bachman-Turner Overdrive na scénu, tentokrát v klasickém obsazení z let 1974-1977 (Randy, Fred, Blair, Robbie), se odehrál v roce 1988. Přinesl nekonečnou šňůru koncertů, která se nepřetrhla ani koncem roku 1991, kdy Randy Bachman znovu odešel za vlastními projekty. Existují dvě vysvětlení pro toto rozhodnutí. Podle prvního Randy Bachman chtěl, aby si skupina dala pauzu. Ale ostatní členové se rozhodli, že chtějí pokračovat v koncertech, protože jim přinášejí peníze a nechtěli se jich vzdát. Randy uvedl, že se jej zeptali na další turné s nimi, ale on už pracoval na jiném projektu a proto odmítl. Ostatní se pak rozhodl pokračovat jako BTO bez něj. Podle druhého vysvětlení ostatní členové (zejména Robbie a Blair) tvrdili, že Randy chce skončit. V sestavě, která opět přijala zkrácenou verzi názvu B.T.O., byl nahrazen právě Murrayem, což se ukázalo být tím nejtrvalejším možným řešením a tak pro příští roky se složení ustálilo v podobě Randy Murray, Fred Turner, Robin Bachman, a Blair Thornton. Nová podoba skupiny s přestávkami vydržela hrát až do konce roku 2004! Vedle stovek vystoupení po ní zbylo kompilační album "Trial By Fire: Greatest And Latest" z roku 1996, které ale není široce dostupné s pěti novými písněmi a deseti znovu nahranými rockovými klasiky, například koncertně vypilovanou cover verzi "The House Of The Rising Sun" nebo Murrayem nazpívaná čísla "You Ain't Seen Nothing Yet" a "Hey You". Jediným nezdarem sáhodlouhé etapy tak zůstala nominace do kanadské hudební Síně slávy v roce 2003, kdy B.T.O. odmítli pozvání, pokud jim nebude umožněno vystoupit v aktuální sestavě bez Randyho, takže je samotné "uvedení" nakonec minulo. V roce 2004 se kapela nacházela ve stavu nečinnosti. Rob a Blair zůstávali velmi zdrženlivě, co se týče BTO, od konce roku 2004, Rob prohlásil, že si již nepřeje hrát v kapele a odložil bubenické paličky.

Různé verze Bachman-Turner Overdrive, BTO a Randy Bachman Band tak koncertovaly vedle sebe a vpluly společně až do 21. století. Randy Bachman mezitím natočil řadu sólových alb "Any Road", "Bob's Garage", "Merge", "Jazz Thing I" a "Jazz Thing II", absolvoval turné s The Guess Who, narovnal svůj vztah s bývalým kolegou z Guess Who Burtonem Cummingsem, s nímž pak spolupracoval na několika titulech - "Songbook", "The Thunderbird Trax", "Jukebox". Od léta 2005 uváděl úspěšný pořad "Randy's Vinyl Tap" na CBC Radio One a televizní show "Road To Guitar" vysílanou na Discovery Channel. Dne 23.ledna 2009 Tim Bachman hrál na jevišti v jednom z koncertů Randy Bachman Band (Mick Dalla Vee, Brent Knudson a Marc LaFrance), poprvé tak hráli společně na pódiu od roku 2003.


Dne 12. září 2009 deník Winnipeg Free Press oznámil, že se vzhledem k intenzivnímu zájmu o znovuspojení Bachman-Turner se pánové Randy Bachman a C.F. Turner domluvili na společném programu, včetně koncertních termínů v Kanadě, USA i Evropě v příštích dvou letech. Randy Bachman a Fred Turner oznámili svůj návrat na koncertu 8. prosince 2009 ve svém rodném městě Winnipeg. Světová premiéra projektu Bachman & Turner se pak uskutečnila v červnu 2010 na festivalu Sweden Rock, a na High Voltage Festival v červenci 2010 v Londýně, UK. Eponymní album, kvůli sporům a vlastnicví autorských známek ohledně BTO, vyšlo podd názvem "Bachman & Turner" bylo vydáno 7. září 2010 v Severní Americe a 20. září 2010 v Evropě a stalo se tou nejlepší pozvánkou na jejich živá vystoupení. V roce 2010 hráli také v poločasovém show na Grey Cup v Edmonton, AB. Z doprovodné kapely Randyho Bachmana se tak stala kapela hrající pod názvem "Bachman-Turner", které koncertuje dodnes.

Díky zájmu o duo Bachman - Turner a doprovodným pořadům, BTO vydali další kompilaci v roce 2013 "Bachman–Turner Overdrive: 40th Anniversary". Obsahuje 26 skladeb na dvou CD. Některé skaldby byly již vydány dříve, ale byly tam i čtyři dříve nevydané písně, včetně "Rough Ride" z reuninového studiového alba "BTO" z roku 1984 a ze studia při natáčení "Head On" z roku 1975. CD také obsahuje jednu skladbu Brave Belt "Never Comin 'Home" a osm skladeb na disku dva jsou z "B.T.O. Live - Japan Tour" alba z roku 1976. Druhý disk přináší také živé verze "Blue Collar" a "Give It Time", které byly nahrány na stejných japonských koncertech, ale nebyly vydány na vinylové edici.


Nové album Randy Bachmana "Heavy Blues" vyšlo 15. dubna 2015. V doprovodné kapele se představili basistka Anna Ruddick, bubenice Dale Anne Brendon a spousta hostů - hráčů na kytary např. Peter Frampton, Neil Young, Joe Bonamassa, Robert Randolph, Scott Holiday (Rival Sons), Luke Doucet (Whitehorse) a Jeff Healey. Album produkoval legendární rockový producer Kevin Shirley (AC/DC, Iron Maiden, Rush).

Zpět
Poté co Randy Bachman opustil Bachman-Turner Overdrive, stáhl se do svého domova ve Vancouveru k zamyšlení nad svoji hudební budoucnosti. Když se jeho sólová nahrávka "Survivor" z roku 1978 nesetkala s úspěchem, založil v roce 1978 ve Winnipegu kapelu Ironhorse. Za podpory nového labelu Scotti Brothers Randy Bachman sestavil kapelu při nahrávání dema, z něhož se nakonec vyklubalo bezejmenné debutové album "Ironhorse". Vyšlo v dubnu 1979 a jejich první singl "Sweet Lui-Louise" se rychle vyhoupl na #36 pozici v Billboard Top 100. V Kanadě se píseň dostala o něco výše #26, ve Velké Británii pak jen na #60 v žebříčku singlů. Dva následující singly a severo americké turné přinesly kapela mírný úspěch, ale tlak ze strany labelu směřoval k vylepšení zvuku, což vedlo k odchodu kytaristy Toma Sparkse, kterému se údajně nelíbilo neustálé cestování a odloučení od domova na takovou dlouhou dobu.


Jeden z mála snímků kapely Ironhorse...
Klávesista Frank Ludwig (ex-Trooper) se přidal po výběrovém řízení a skupina vydala své druhé album "Everything Is Grey", které vyšlo v roce 1980. Na albu se podílel Ron Foss na baskytaru, když nahradil Mike Bairda. Vybrané singly z alba se ale v řebříčcích opět moc neumístily. V kanadském žebříčku se singl "What's Your Hurry Darlin" umístil pouze na #84 pozici. Samotné album se dostává pouze na #153 pozici. Naděje kapely se tak zdály beznadějné, což po posledním představení turné vedlo k rozdělení kapely v témže roce. Ron Foos kapelu opustil a připojil se k reunionu "Paul Revere and the Raiders".

Randy Bachman ale brzy začal pracovat s ex-BTO basistou CF Turnerem, spolu se dvěma pozůstalými členy Ironhorse na svém novém projektu nazvaném UNION, ve který se v podstatě spolu s přestupem k labelu Portrait Records koncem roku 1980 přeměnili Ironhorse. V kapele se sešli Randy Bachman (kytara), Chris Leighton (bicí), Frank Ludwig (klávesy), který získal proslulost jako klávesista kapely Trooper, a Fred Turner (basa - BTO, Brave Belt) z nečinných BTO. Formace pak vyrazila do městečka Lynden ve státě Washington, kde v Bachmanově nahrávacím studiu Legend Studios natočila náramně pestrou všehochuť skladeb, která vyšla v létě 1981 pod titulem "On Strike". Na albu své místo našla mimo jiné i skladba "Keep the Summer Alive", kterou napsal Bachman s Carlem Wilsonem - v březnu 1980 se objevila na 24. studiovce Beach Boys, ani ta však nic nezměnila na velmi slabém ohlasu desky, posléze i ztrátě zájmu firmy o další album, což vedlo k rozpadu kapely UNION.

Jediný známý snímek kapely Union...
Zleva: Frank Ludwig, Chris Leighton, CF Turner, Randy Bachman

Bachman s Turnerem se po dvou letech sešli při reunionu BTO, Ludwig pak zformoval kapelu Body Electric, psal partitury pro televizní pořad The Urban Peasant a stal se, stejně jako Chris Leighton, vyhledávaným studiovým muzikantem.

V květnu 2013 Randy Bachman byl schopen zajistit práva k oběma albům Ironhorse a plánoval je vydat společně s dříve nevydaným materiálem. Randy Bachman také zvažoval reaktivovat kapelu a udělat turné na podporu reedice alb.

Zpět
Členové:
RANDY BACHMAN - Guitars, Vocals, Bass
C.F."FRED" TURNER - Bass, Vocals, Guitars
Mick Dalla Vee
Marc LaFrance
Brent Howard
Dřívější členové:
ROBBIE BACHMAN - Drums
BLAIR THORNTON - Guitars, Vocals
TIM BACHMAN - Guitars, Vocals
JIM CLENCH - Vocals, Basss, Guitars
BILLY CHAPMAN - Keyboards, Drums
RANDY MURRAY - Guitars, Vocals
GARY PETERSON - Drums

Členové
(Narozen 1943, Winnipeg, Kanada)
(Hráč na kytaru, baskytaru a zpěvák)Narodil se v Kanadě a stal se legendární postavou v rock and rollovém světě prostřednictvím svého talentu jako kytarista, skladatel, umělec a producent. Získal přes 110 zlatých a platinových alb/singlů oceněných po celém světě za hraní a produkci. Jeho napsaná skladba mu získala dosáhnout #1 na seznamech rozhlasových stanic ve více než 20 zemích a nashromáždil více než 40 milionů prodaných nahrávek. Jeho písně byly zaznamenány u mnoha dalších umělců a hrály se v desítkách televizních, filmových a kommerčních výběrech.

První úspěch zaznamenal v Billboard rádiovém žebříčku s jeho kapelou Guess Who v roce 1965 za píseň "Shakin 'All Over". Po tomto počátečním úspěchu to ale trvalo ještě několik let, než znovu zazářili ve světle reflektorů s touto mladou kanadskou kapelou. Klopýtáním přes některé neúspěchy se vyplatilo kapele a vypracovala se zpátky na vrchol hitparád nebývalým způsobem. Tentokrát si Guess Who prakticky vytvořili vlastní hudební žebříček s nebývalým nákladem 5 milionů prodaných singlů, všechny pozlacené, které byly produkované skladatelským týmem Randy Bachman - Burton Cummings. V roce 1970 Guess Who prodali více desek, než celý kanadský nahrávací průmysl k tomuto datu, a to včetně prodejů Beatles v tomto roce. Mezi jejich hity patřily "These Eyes", "Laughing", "Undun", "No Time", "No Sugar Tonight" a "American Woman".

Kvůli starostem o zdraví a touze po změně životního stylu, ve kterém chtěl trávit více času se svou mladou rodinou, Randy opustil Guess Who na vrcholu jejich úspěchu. I když tento krok šokoval hudební svět, Randy věděl, že nikdy nezanechá hudby. Založil v roce 1970 kapelu Brave Belt - country rockovou sestavu a experimentoval s novým hudebním stylem, až se sestava postupně transformovala do Bachman-Turner Overdrive.

Je neuvěřitelné, že úspěch Randyho s Bachman-Turner Overdrive zastínil jeho dřívější úspěchy a dal mu ještě třetí etapu v dobývání pop hitparád. Monstrózní hity kapely včetně "Let it Ride", "Roll on Down the Highway", "Takin' Care of Business" a "You Ain't Seen Nothin' Yet" dosáhly na #1 ve více než 20 zemích. Randyho kariéra byla postavena na jeho nezastavitelné touze psát novou hudbu. Vydal řadu sólových alb za jeho celou kariéru, a současně pracoval na produkci s jinými umělci. Jeho produkce a práce s kanadskou rockovou kapelou Trooper opět generovala zlaté a platinové desky v roce 1970.

V roce 2005 po fenomenálním úspěchu dlouze-ohlašovanéo čtyřletého reunionu Guess Who, se Randy Bachman a Burton Cummings rozhodl, že nastal pravý čas, aby konečně vydali desky pod jejich vlastními jmény. Společně jako Bachman-Cummings hráli a vystupovali ve vysoce hodnoceném televizním koncertu s názvem First Time Around, který se vysílal po celé Severní Americe na CBC a PBS. Po jeho úspěchu bylo vydáno DVD, navíc k jejich platinovým albům "Songbook" (2006) a "Jukebox" (2007). Kritiky uznávané duo koncertovalo hodně po celé Severní Americe, včetně dvou kanadských turné od pobřeží k pobřeží, které absolvovali před vyprodaným publikem.

Známý svoji neochvějnou touhou tvořit hudbu, Randy Bachman začal pracovat na svém sólovém albu ve spoluprácí se svými přáteli Neil Youngem, Burtonem Cummingsem, později i Jeff Healeyem a Fredem Turnerem. V tvůrčím procesu ale nastal nečekaný obrat.

Po mnoha letech jemné popichování ze strany hudebních fanoušků a hudebních médií, Randy Bachman a Fred Turner začali spopracovat znovu po více než 20 letech. Bachman & Turner tvořili tehdy srdce legendární kapely Bachman-Turner Overdrive, nyní vyrazili na turné opět na plný plyn jako rocková mašina. Studiové album, které vyšlo 7. září 2010 představilo zásobu skvělých nových skladeb - to vše z pera Randy Bachmana a Freda Turnera, které se hladce zařadily mezi jejich klasických rockové hymny. Bachman & Turner odstartovali svoji světovou premiéru v Evropě na Sweden Rock Festival a na High Voltage Festival vedle některých jejich vrstevníků Aerosmith, Guns N' Roses, ZZ Top a Billy Idol, stejně jako hráli v předních místech po celé Severní Americe v průběhu podzimu 2010.

Randy Bachman ze záliby ke kytarové hudbě a touze podporovat některé pozapomenuté a legendární kytarové velikány, včetně svého raného rádce Lenny Breau, objevil jazzový kytarový label Guitarchives Music, který zachránil a uvolnil tak jinak ztracené archivní kytarové nahrávky. Stejně tak založil Ranbach Music, label, který uvolňuje archivní Guess Who nahrávky a další materiál, který nikdy dříve nevyšel na CD.

Jeho písně nahrávala i řada umělců, včetně Lennyho Kravitze "(cover American Woman) a užívá se v televizních a filmových soundtracích včetně "Seinfeld", "The Simpsons", "American Beauty" a "Austin Powers 2." Objevil se také animovaně v "The Simpsons", kde seděl a hrál s kapelou "The Late Show with David Letterman".

Rozšiřující se kariéra Randyho Bachmana se začala diverzifikovat. V roce 2005 se etabloval jako poutavá osobnost rádia, kde má pořad Randy Bachman's Vinyl Tap na CBC a Sirius Satellite Radio a je slyší jej miliony posluchačů po celém světě každý týden. Přídavkem má ještě relaci CBC Radio's top - ceněný dvouhodinový víkendový program, který získal stříbrnou medaili na Mezinárodní rozhlasové konferenci v New Yorku (2009).

Známé jsou jeho příspěvky jako kultovního kanadského rockového hudebníka a jeho podpora začínajícím umělcům, jako producent, Randy Bachman získal mnoho ocenění včetně Order of Canada (2009), který je v Kanadě nejvyšší civilní ocenění za celoživotní dílo. Pokračuje nadále jako skladatel, studiový hráč a sólový umělec. Ačkoli jej již hudební průmysl ocenil desítkami nejprestižnějších ocenění hudebních úspěchů, když se jej zeptali, který ocenění je pro něj nejcennější, odpověděl: "To, které jsem ještě nedostal."

Randy Bachman rozděluje svůj čas mezi svými domovy v Salt Spring Island, v Londýně a Los Angeles.

Členové
(Celým jménem Charles Frederick Turner)
(Narozen 16. října 1943, Winnipeg, Manitoba, Kanada)
(Hráč na baskytaru, kytaru a zpěvák)


Je kanadský rockový baskytarista, zpěvák a skladatel. Hrál se skupinou Pink Plumm. Počátkem sedmdesátých let hrál se skupinou Brave Belt a v roce 1973 spoluzaložil skupinu Bachman-Turner Overdrive. Od roku 2010 je členem skupiny Bachman & Turner, se kterou ve stejný rok vydal album Bachman & Turner.

Fred Turner hrával během svého dospívání ve více než tuctu kapel v okolí Winnipegu, jeho první vokální nahrávky lze zaznamenat se skupinou Pink Plumm, která vydala jeden nezávislý singl. Na základě doporučení, které Randy Bachman dostal od Neila Younga, byl Turner požádán, zda by se nepřidal ke kapele Brave Belt v roce 1971. V té době Turner hrál a zpíval v cover kapele D-Drifters, kteří chtěl stále jen přehrávat cover skladby a původní skladby Turnera opakovaně odmítali. Když přišla nabídka od Randyho, Turner neváhal a připojil se ke kapele, která by mu mohla dát možnost zahrát si původní materiál.

Zpěvák na prvním albu Brave Belt byl Chad Allan, Randyho bývalý spoluhráč z The Guess Who. Když Allan odešel krátce po vydání alba, Turner se zapojil na plný úvazek jako zpěvák a baskytarista. Brave Belt se později přeměnili v Bachman-Turner Overdrive (BTO). Zatímco Randy Bachman byl více známější z jeho dřívějšího hraní s The Guess Who, přesto Robbie Bachman uvedl v jednom z četných rozhovorů, že by nebyl žádný "BTO zvuk" bez Turnerových příspěvků: "První album Brave Belt bylo velmi country-rockové. Vše se změnilo, když se Fred přidal k souboru. Díky Fredovi jsme získali těžký, drsný hlas. Vyvinuli jsme proto pana Turnera."

Když Randy Bachman opustil Bachman-Turner Overdrive v roce 1977, Turner přešel z basy na rytmickou kytaru, aby se otevřel prostor pro basáka a zpěváka Jimyho Clenche. Tato nová sestava v letech 1978-79 se ozačovala pouze jako BTO a nic jiného, kvůli právním otázkám týkajících se používání Bachmanova příjmení, i když v kapele vystupoval další Randyho bratr. Turner pokračoval ve své původní roli na basu, když se Bachman-Turner Overdrive obnovili v roce 1983.

Turner nahrál sólové skladby pro Animal Magnetism CD s názvem "Walk With You" v roce 1996. Album Animal Magnetism dával dohromady Riff West. Další hudebníci, kteří se podíleli na tomto albu, byli Lonesome Dave Peverett z Foghat, Pat Travers a Edgar Winter. V roce 2000 on nahrával hlas s Randy Bachmanem v epizodě The Simpsons.

Poslední vystoupení Turnera na jevišti s kteroukoliv sestavou BTO bylo v roce 2004 s Randy Murrayem. Doprovázeli je ale členové kapely Little River Band, protože bubeník Robbie Bachman a kytarista Blair Thornton se tehdy nemohli zúčastnit BTO poslední show. Turner je jediným členem Bachman-Turner Overdrive, který byl na každém albu, které kapela vydala.

Turner se sešel s Randy Bachmanem a nahráli spolu bezejmenné album, které vyšlo v září 2010 pod názvem "Bachman & Turner" a od té doby koncetují pod shodným názvem se členy doprovodné kapely Randy Bachnan Band.

Členové ROBBIE BACHMAN
(Narozen 18. února 1953, Winnipeg, Manitoba, Kanada)
(Celým jménem Robin Peter Kendall "Robbie" Bachman)
Drums, Percussion


Je bubeník a nejmladší z bratrů kanadského kytaristy, zpěváka a skladatele Randy Bachman. Byl zakládajícím bubeníkem v Brave Belt a Bachman-Turner Overdrive. Někdy je označován jako "Robin" nebo "Rob" na poznámkách k nahrávkám Brave Belt a BTO.

Během svého dospívání Robbie cvičil doma na bicí, často hrál spolu se svým starším bratrem Randym. Když bylo Robbiemu 18 let, Randy mu nabídl mu bubnování v Brave Belt a Robbie nabídku přijal. Další členové Brave Belt byli Chad Allan a Fred Turner. V roce 1972 se další bratr Tim připojil k Brave Belt po odchodu Allana.

Když si Brave Belt změnili jméno na Bachman-Turner Overdrive v roce 1973, Robbie přišel s návrhem na loga BTO "ozubené kolo". Robbie se podílel na jednom z největších hitů Bachman-Turner Overdrive "Roll on Down the Highway" (s Fredem Turnerem). Zůstal členem BTO až do začátku roku 1980, když odešel po jejich turné na podporu alba "Rock n' Roll Nights" z roku 1979. V roce 1984 se odmítl připojit k reunionu BTO kvůli licenčním záležitostem a kvůli rozhodnutí Randyho Bachmana, aby se připojil Tim Bachman jako druhý kytarista místo Blaira Thorntona. Robbie se později vrátil k "No Fragile" sestavě BTO pro comeback kapely v letech 1988 až 1991. V roce 1991 Randy Bachman kapelu opustil a zbytek skupiny s náhradním kytaristou Randy Murrayem koncertoval až do konce roku 2004.

V roce 2009 Fred Turner a Randy Bachman začali nahrávat nové album, které vyšlo v září 2010 pod názvem "Bachman & Turner" a podpořili je světovým turné. Robin Bachman a Blair Thornton vznesli žalobu proti Randymu Bachmanovi ve snaze zabránit mu a Turnerovi na turné pod názvem Bachman-Turner Overdrive nebo BTO. Robbie Bachman si dnes užívá důchodu spolu se svou ženou Chrissy.


Členové BLAIR THORNTON
(Celým jménem Blair Montgomery Thornton)
(Narozen 23. července 1950, Vancouver, British Columbia, Canada)
Guitars, Vocals


Je rockový kytarista a skladatel nejznámější pro jeho práci s kanadskou rockovou kapelou Bachman-Turner Overdrive (BTO). Před příchodem k BTO hrál také ve vancouverské kapele nazvané Crosstown Bus.

Thornton nahradil zakládajícího člena Tima Bachman, který skupinu opustil v lednu 1974. Stalo se tak v průběhu turné k albu Bachman-Turner Overdrive II. Thornton naživo debutoval s BTO ve vysílaném pořadu Dona Kirshnera v programu In Concert, jehož hostitelem byl Don E. Branker.

S Thorntonovým příchodem u BTO začala fungovat "dvojitá-sólová" kytara v mnoha nových písních, když zároveň s Thorntonem hral na sólovou kytaru i Randy Bachman. Taková sóla nebyla hlavním rysem na kapely prvních dvou albech. Jako skladatel Thornton přispěl dvěma skladbami na albu "Not Fragile", "Givin' It All Away" a instrumentálkou "Freewheelin'", stále jednou z nejoblíbenějších skladeb z uvedené desky. Spolupracoval rovněž u tří skladeb pro následující nahrávku "Four Wheel Drive" (1975), včetně titulové skladby (s Randy Bachmanem), spolu s Fredem Turnerem složil také hit z Top 40 hit "Take It Like a Man" pro album "Head On".

Při odchodu Randyho Bachmana ze skupiny v roce 1977 se Thornton ujal sólové kytary na příštích dvou albech "Street Action" (1978) a "Rock n' Roll Nights" (1979), na které rovněž přispěl několika skladbami. Thornton se připojil ke "klasické" sestavě alba "Not Fragile" (Randy Bachman, Rob Bachman a Fred Turner) v roce 1988 na reunionové turné. V roce 1991, když Randy Bachman opět opustil skupinu, nahradil jej tentokrát vancouverský kytarista a zpěvák Randy Murray. Tato verze BTO se ukázala jako nejtrvalejší, neboť spolu koncertovali až do roku 2004, i když kapela nebyla schopná navázat na své minulé komerční úspěchy.

Thornton si v současné době užívá klidný důchod se svoji ženou Shane.

Členové TIM BACHMAN
(Celým jménem Timothy Gregg Bachman)
(Narozen 1. srpna 1951, Winnipeg, Manitoba, Canada)
zemřel 3. listopadu 2010, Montreal, Quebec, Canada)


Je kanadský kytarista a zpěvák nejznámější z rockových kapel Brave Belt a Bachman-Turner Overdrive (BTO). Tim byl jedním ze čtyř zakládajících členů BTO, v níž se představili jeho bratři Randy (kytara/zpěv) a Robbie (bicí) spolu s Fredem Turnerem (baskytara, zpěv).

Tim napsal nebo se podílel na několika písních během působení v Brave Belt a BTO, včetně "Put It In a Song" (s Turnerem) pro album "Brave Belt II", "Down A Out Man" (s R.B. Charlesem) pro první album BTO a "Blown" (s Randym) a "I Don't Have To Hide" pro album Bachman-Turner Overdrive II.

Tim opustil BTO v roce 1974 krátce po vydání Bachman-Turner Overdrive II, aby trávil více času se svou rodinou a mohl pracovat na propagaci koncertů. Nahradil jej Blair Thornton. K BTO se vrátil spolu s Randy Bachmanem, Fredem Turnerem a Garry Petersonem u reunionového alba "BTO" v roce 1984 a následné turné, včetně společného vystupování s kapelou Van Halen. Pak se ujal vedení kapely na koncertních turné v letech 1987 až 1988.

Tim je otcem blues/rockového kytaristy Paxtona Bachman a strýc hudebníka Tala Bachmana, který je synem Randyho Bachmana.

Tim nyní žije v údolí Fraser v Britské Kolumbii, Kanada, pracoval jako realitní makléř v Abbotsfordu od roku 1991. Byl ředitelem Fraser Valley Real Estate Board v letech 2003-2008. V roce 2008 Tim Bachman utrpěl infarkt a následně podstoupil čtyřnásobnou operaci by-passu. Později byl v roce 2010 vyšettřován policií za sexuální obtěžování nezletilých. Nakonec byl odsouzen a dostal podmínku a vyhýbání se zařízením s osobami mladšími16 let.

Členové JIM CLENCH
(narozen 1. května 1949 - zemřel 3. listopadu 2010)
(Celým jménem James Patrick "Jim" Clench)
Vocals, Basss, Guitars


Byl kanadský basista nejznámější z kanadských rockových kapel April Wine a Bachman-Turner Overdrive.

Clench byl požádán, aby se stal členem April Wine poté, co jejich původní baskytarista Jim Henman se rozhodl opustit kapelu v říjnu 1971. Ačkoli Myles Goodwyn byl hlavní zpěvákem April Wine, Clench přesto nazpíval písně jako singlový hit "Oowatanite" (který napsal) a ""Weeping Widow"". V roce 1975 po nahrání tří studiových alb a jednoho živého záznamu, se Clench rozhodl odejít z April Wine a nahradil jej bývalý basista Mashmakhan Steve Lang.

Dřívější alba April Wine nahrané s Clenchem jsou "On Record" (1972), "Electric Jewels" (1973), "Live!" (1974) a "Stand Back" (1975), které vyšlo těsně před tím, než opustil kapelu.

V roce 1978 dostal Clench nabídku, aby vstoupil k Bachman-Turner Overdrive jako náhrada Randyho Bachmana, který se rozhodl začít sólovou kariéru. Clench zůstal s BTO až do jejich zániku v roce 1979, objevil se na albech "Street Action" (1978) a "Rock n' Roll Nights!" (1979).

Krátce poté se Clench také objevil jako hostující hudebník na debutové albu Bryana Adamse v roce 1980.

Jim se také objevil u Loverboy, kteří při svém živém debutu zahajovali koncert Kiss v Pacific Coliseum ve Vancouveru, BC 19. listopadu 1979. Krátce po tomto koncertu Clenche nahradil Scott Smith.

V roce 1992 se April Wine dali znovu dohromady a Clench přijal pozvání znovu se připojit. Poté se zúčastnil nahrávání dalších čtyř studiových alb zaznamenaných po reunionu. Patří k nim "Attitude" (1993), "Frigate" (1994), "Back To The Mansion" (2001) a "Roughly Speaking" (2006). Clench se objevil ještě na kompilaci April Wine "Greatest Hits Live 2003". Koncem roku 2006 Clench opustil April Wine a na počátku roku 2007 byl nahrazen bývalým basistou Brutus/Offenbach Breenem LeBoeuf.

Dne 3. listopadu 2010 zemřel Jim Clench v nemocnici v Montrealu po vyčerpávající bitvě s rakovinou plic.

Členové BILLY CHAPMAN
(také Billy Rea "Crash" Chapman)
Keyboards, Drums


Billy Chapman byl původně technik Bachman-Turner Overdrive přes bicí.
V roce 1984 se zapojil u kláves k jejich koncertnímu představení.
Chapman se později zapojoval na koncertním turné jako bubeník místo Petersona, který si těžce poranil nohu během přestávek na turné při hraní softballu.

Kapelu BTO v roce 1986 opouští Turner a Peterson, ta se opět transformuje v BTO s novým členem Billym Chapmanem a pokračuje v koncertování.

Billy Chapman později bubnoval na Randyho sólovém albu "Any Road" z roku 1993.

Členové RANDY MURRAY
(Celým jménem Charles Randall "Randy" Murray)
Guitars, Vocals


Je kanadský kytarista a zpěvák, který byl dlouholetým členem Bachman-Turner Overdrive.

Od konce 70. let až do roku 1989 byl Murray povnou součásti hudební scény v B.C./Alberta. Koncem 70. let byl členem X-Static s Paulem Ennisem a Ronem MacDonaldem. Počátkem 80. let byl již členem Ennis-Murray Band spolu s Paulem Ennisem, Mike Rogersem a Jeffem Sugarmanem. V té době nahrál i EP s kapelou David Raven pro label Radioactive. V roce 1988 zformoval Surreal McCoys, klasickou rockovou kapelu, která měla stálé působiště ve Vancouverském klubu Roxy.

V roce 1987 se stal se členem koncertní sestavy BTO vedené Timem Bachmanem, když existovaly dvě verze skupiny koncem 80. let, a pak znovu, tentokrát spolu s Blairem Thorntonem, Robbie Bachmanem a Fredem Turnerem od 1991 až do roku 2005, což bylo nejdelší trvalé členství ve všech inkarnacích Bachman-Turner Overdrive, BTO a reunionu BTO.

V letech 1984-1989 také spolupracoval s Dave Reimerem a jeho klasivkou rovkovou kapelou Invaders. Od roku 1989 do roku 1992 vyučoval hudbu, dělal vlastní nahrávky a vystupoval v rozhlasové talk show v Prince George, Britská Kolumbie.

V současné době pracuje jako komunikační důstojník pro diecézi New Westminster ve Vancouveru, vyučuje kytaru ve Vancouveru a pořád hraje příležitostné koncerty.

V současné době pracuje jako komunikační důstojník pro diecézi New Westminster ve Vancouveru, vyučuje hru na kytaru ve Vancouveru a stále hraje v příležitostných vystoupeních.

Členové GARY PETERSON
(Narozen 26. května 1945, Winnipeg, Manitoba, Kanada)
(Celým jménem Garry Denis Peterson)


Je kanadský bubeník, který byl dlouholetým členem kanadské rockové kapely Guess Who. Spolu s Randy Bachmanem také nahrával a koncertoval s kanadskou rockovou kapelou Bachman-Turner Overdrive v letech 1984 - 1986.

Peterson se narodil ve Winnipegu v Manitoba, Kanada a začal bubnovat, když mu byly tři roky. Byl zakládajícím členem kanadské rockové kapely The Guess Who v polovině 60. let. Se skupinou hrál až do jejího rozpadu v roce 1975. Zúčastnil se i každého reunionu kapely s hlavními členy kapely Randy Bachmanem a Burtonem Cummingsem, také se připojil k verzi kapely v čele s basistou Jimem Kalem, poprvé v roce 1977 a znovu od roku 1987. Hrál s kapelou déle než kterýkoliv jiný člen.

V současné době bydlí v Greensboro, Severní Karolína.

Zpět
BACHMAN-TURNER OVERDRIVE / BTO / BACHMAN-TURNER
2010 Forged In Rock
2010 Bachman-Turner
1996 Trial by Fire: Greatest and Latest
1984 BTO
1979 Rock n' Roll Nights
1978 Street Action
1977 Freeways
1975 Head On
1975 Four Wheels Drive
1974 Not Fragile
1973 Bachman-Turner Overdrive II
1973 Bachman-Turner Overdrive

ŽIVÉ NAHRÁVKY
2012 Live at the Roseland Ballroom
2005 In Concert
1998 King Bisquits Flower Hour
1997 Motorcity Detroit USA
1994 Best Of - Live
1986 Live! Live! Live!
1977 Japan Tour - Live

BTO
1996 The Very Best Of (CMC Home)
1996 House Of The Rising Sun (EP, CMC Koch)

BRAVE BELT
1975 Bachman-Turner-Bachman As Brave Belt
1972 Brave Belt II
1971 Brave Belt
KOMPILACE
2005 Bachman-Turner Overdrive Gold
2002 Every Song Tells A Story (Randy Bachman)
2001 The Very Best of Bachman-Turner Overdrive
2000 The Millennium Collection: The Best of Bachman-Turner Overdrive Gold
1998 Best Of B.T.O. - Remastered Hits (Mercury)
1998 Takin' Care Of Business (Mercury)
1994 Roll On Down The Highway (Karussell) (1973-1979)
1993 The Anthology
1988 Nightriding (Knight)
1986 Overdrive (Mercury))
1986 BTO's Greatest (gold)
1984 Bachman-Turner Overdrive (Compleat)
1983 You Ain't Seem Nothong Yet (Mercury)
1982 The Very Best Of Bachman-Turner Overdrive (Fontana)
1981 Greatest Hits (Mercury)
1978 Bachman-Turner Overdrive - Greatest Hits
1976 The Best Of BTO (So Far) (Mercury)

Randy Bachman sólově
2015 Heavy Blues
1996 Merge (True North)
1993 Any Road (Sony)
1978 Survivor (Sony)
1970 Axe (RCA)

RANDY BACHMAN BAND
1999 Bob's Garage / Live (EP live)

UNION
1981 On Strike

IRONHORSE
1980 Everything Is Grey
1979 Ironhorse


Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
C.F. Turner - Vocals, Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Forged In Rock
EP, vyšlo 2010, Classic Rock, ROC148-08-10/ Future Publishing, ROC148-08-10

Seznam skladeb:
01. Rollin' Along (3:39)
02. Let It Ride (3:32)
03. Slave To The Rhythm 5:01)
04. Find Some Love (4:41)
05. Takin' Care Of Business (4:56)
06. Moonlight Rider (4:24)
07. Rock Is My Life (4:57)
08. You Ain't Seen Nothin' Yet (3:45)
Total Time: (34:55)

Produced by Randy Bachman
Written: C.F. Turner (01,02,04,06), Randy Bachman (02-05,07,08)
Design and Photography: Rodney Bowes
Management: Gilles Paquin

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
C.F. Turner - Vocals, Bass Guitar
Hosté:
Mick Dalla Vee - Background Vocals, Guitars
Brent Knudson - Background Vocals, Guitars
Marc LaFrance - Background Vocals, Drums
Denise McCann Bachman - Background Vocals
Todd Sorensen - Extra Drums
Diskografie Bachman-Turner
Vyšlo 7. září 2010, Compleat

Seznam skladeb:
01. Rollin' Along (C.F. Turner) (3:38)
02. That's What It Is (Randy Bachman) (3:31)
03. Moonlight Rider (C.F. Turner) (4:21)
04. Find Some Love (Turner/Bachman) (4:39)
05. Slave To The Rhythm (Randy Bachman) (4:59)
06. Waiting Game (Randy Bachman) (5:19)
07. I've Seen the Light (C.F. Turner) (3:38)
08. Can't Go Back to Memphis (Randy Bachman) (4:39)
09. Rock and Roll is the Only Way Out (Randy Bachman) (3:52)
10. Neutral Zone (C.F. Turner) (3:18)
11. Traffic Jam (Randy Bachman) (7:53)
12. Repo Man (Michael Saxell/Bachman) (4:18)
Total Time: (54:05)

Recorded and mixed at The Barn Studios, Saltspring Island, BC
Additional recording at Empire Studios, Winnipeg, Manitoba
Produced by Randy Bachman
Engineered, recorded and mixed by Christian Stonehouse

Skupina:
Fred Turner - Bass, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Blair Thornton - Lead and Rhythm Guitars, Vocals
Randy Murray - Lead and Rhythm Guitars, Vocals (08,10)
Hosté:
Diskografie Trial by Fire: Greatest and Latest
Vyšlo 1996, CMC Koch, LC 2768/CMCD92007

Seznam skladeb:
01. House Of The Rising Sun (5:41)
02. Roll On Down The Highway (4:07)
03. Trial By Fire (5:22)
04. Hold Back The Water (4:22)
05. Blue Collar (7:00)
06. Gimme Your Money Please (4:26)
07. Let It Ride (3:58)
08. You Ain't Seen Nothing Yet (3:55)
09. Not Fragile (5:01)
10. Hey You (4:00)
11. Take It Like A Man (3:43)
12. Nothin' Comes Easy (4:02)
13. Testify (3:58)
14. Four Wheel Drive (4:26)
15. A Sense Of Danger (3:28)
Total Time: (67:29)

Recorded at PUK Recording Studios, Denmark, February - March 1996
Tracks 12 and 13 recorded at The Warehouse Studio, Vancouver, B.C., Canada
Produced: Thornton/Turner/Murray/Robbie Bachman
Engineered: Steen Boel
Assisted: Kim Eskesen
Píseň "The House Of The Rising Sun" na tomto albu začali původně BTO hrát na venkovním koncertě ve Sturgis, Jižní Dakota na motorkářské akci za účasti Erica Burdona z Animals. Burdon ale nedokázal zahrát "šlágr" Animals, takže publikum křičelo "Play House! Play House!", až BTO píseň zahráli, jinak je publikum nechtělo pustit domů. Od té doby se stala oblíbenou skladbou na koncertech BTO.

Skupina:
Garry Peterson - Percussion, Drums, Background Vocals
Randy Bachman - Guitar, Vocals
Tim Bachman - Rhythm Guitar, Background Vocals
Will MacCalder - Piano
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Denise McCann - Background Vocals
Diskografie BTO
Vyšlo v září 1984, Compleat

Seznam skladeb:
01. For The Weekend (R.Bachman) (4:20)
02. Just Look At Me Now (T.Bachman, Turner) (4:38)
03. My Sugaree (R.Bachman) (3:47)
04. City's Still Growin' (Turner) (5:44)
05. Another Fool (R.Bachman) (5:29)
06. Lost In A Fantasy" (R. Bachman) (4:11)
07. Toledo (Turner) (4:12)
08. Service With A Smile (R.Bachman) (4:21)
Total Time: (40:16)

Originally released Mercury SRM 1-1067, December 1975
Recorded at RCA Studios, Toronto, Canada, 1975
Producers: Randy Bachman, Bachman-Turner Overdrive
Engineered: Mark Smith
Engineers: Patrick Glover, Dave Slagter
Mixing: Dave Slagter
Digital mastering: Hollis Flatt, MC Rather
Digital transfers: Don Powell
Original design concept: Jim Ladwig
Illustrations: John Youssi
Album se někdy označuje jako "Hard And Fast".

Skupina:
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Jim Clench - Bass, Vocals (April Wine)
Blair Thornton - Lead Guitar
C.F. Turner - Guitars, Vocals
Diskografie Rock n' Roll Nights
Vyšlo 1979, Mercury Records

Seznam skladeb:
01. Jamaica (Vallance) (4:08)
02. Heartaches (Turner) (3:51)
03. Heaven Tonight (Clench, Thornton) (3:03)
04. Rock and Roll Nights (Clench) (5:30)
05. Wastin' Time (Adams) (3:28)
06. Here She Comes Again (Clench, Thornton, Vallance) (3:00)
07. End of the Line (Clench) (3:25)
08. Rock and Roll Hell (Vallance) (4:06)
09. Amelia Earhart (Simmonds, Vallance) (6:19)
Total Time: (36:50)

Recorded 1978-1979, Mushroom Studios, Vancouver, Canada
Producer: BTO, Jim Vallance
Producers: Jim Vallance
Engineers: John Brand, Rolf Henneman
Assistant engineer: Mike Donegani
Mixing: Jim Vallance
Art direction, photography: James O'Mara

Skupina:
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Jim Clench - Bass, Electric Bass, Vocals
Blair Thornton - Lead Guitar, Electric Guitar
C.F. Turner - Guitar, Electric Guitar, Vocals
Diskografie Street Action
Vyšlo únor 1978, Mercury Records, SRM-1-3713

Seznam skladeb:
01. I'm In Love (3:52)
02. Down The Road (4:03)
03. Takes A Lot Of People (4:06)
04. A Long Time For A Little While (3:52)
05. Street Action (4:16)
06. For Love (4:39)
07. Madison Avenue (6:01)
08. You're Gonna Miss Me (4:07)
09. The World Is Waiting For A Love Song (5:04)
Total Time: (39:20)

(All songs by Clench, Thornton, Turner and Robbie Bachman)
Produced: BTO
Engineer: Rolf Henneman
Assistant engineer: Jeff Tolman
Art direction: James OMara
Photography: James OMara

Skupina:
Robbie Bachman - Drums
Blair Thornton - Guitar, Background Vocals
Randy Bachman - Acoustic Guitar, Guitar, Bass, Vocals, Lap Steel Guitar
C.F. Turner - Bass, Vocals (02,08)
Diskografie Freeways
Vyšlo únor 1977, Mercury Records, SRM-1-3700

Seznam skladeb:
01. Can We All Come Together (5:54)
02. Life Still Goes On (I'm Lonely) (C.F. Turner) (3:55)
03. Shotgun Rider (5:17)
04. Just for You (4:43)
05. My Wheels Won't Turn (5:20)
06. Down, Down (4:18)
07. Easy Groove (5:00)
08. Freeways (4:53)
Total Time: (39:20)

All Songs Written: Randy Bachman, with vocals by Randy Bachman, except (02,08)
Produced: Randy Bachman
Engineer: George Semkiw
Assistant Engineer: Mick Walsh, Mark Wright
Art Direction: Jim Ladwig
Design: Joe Kotleba
Photography: Bruce Cole
Cover Photo: Kenneth McGowan

Skupina:
Randy Bachman - Vocals, Guitar
Blair Thornton - Guitars
C.F. Turner - Vocals, Bass Guitar
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals (10)
Hosté:
Little Richard - Piano
Barry Keane - Congas
Diskografie Head On
Vyšlo prosinec 1975, Mercury Records, SRM 1-1067

Seznam skladeb:
01. Find Out About Love (R.Bachman) (4:40)
02. It's Over (C.F. Turner, Blair Thornton) (3:18)
03. Average Man (R.Bachman, Robbie Bachman) (4:00)
04. Woncha Take Me For A While (Turner, R.Bachman) (5:05)
05. Wild Spirit (Turner, Thornton) (2:59)
06. Take It Like A Man (Turner, Thornton) (3:40)
07. Lookin' Out For #1 (R.Bachman) (5:20)
08. Away From Home (Turner) (4:30)
09. Stay Alive (Mono) (R.Bachman) (4:12)
10. Down To The Line (R.Bachman, Kim Fowley, Mark Anthony, Vincent Furnier) (4:01)*
Total Time: (41:45)

(*) Available only on the 2003 rerelease on CD and the 2013 Japanese Mini LP Remastered CD (as non-album single of 1975)
Recorded: RCA Studios, Toronto
Produced: Randy Bachman
Engineer: Mark Smith

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Acoustic Guitar, Vocals, Lead Vocals (03,05,07
Robbie Bachman - Percussion, Drums, Background Vocals
C.F. Turner - Bass, Vocals
Blair Thornton - Guitar, Background Vocals, Slide Guitar, Lead Vocal (01,02,04,06,08)
Diskografie Four Wheels Drive
Vyšlo květen 1975, Mercury Records, MC8-1-1027 (US), 6338 566 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Four Wheel Drive (Bachman, Thornton) (4:20)
02. She's A Devil (Thornton, Turner) (4:43)
03. Hey You (Bachman) (3:34)
04. Flat Broke Love (Turner) (3:56)
05. She's Keepin' Time (Bachman) (4:09)
06. Quick Change Artist (Bachman, Turner) (3:19)
07. Lowland Fling (Bachman, Thornton) (5:20)
08. Don't Let the Blues Get You Down (Turner) (4:11)
Total Time: (33:32)

Produced: Randy Bachman
Engineer: Mark Smith
Mastering: Tom "Curly" Ruff
Director: Bruce Allen
Art direction: Jim Ladwig
Design: Joe Kotleba
Cover construction: Parvis Sadighian
Art Design: Ryan Walsh, Alex Does
Photography: John Brott, Tom Zamiar

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Blair Thornton - Guitar, Backing Vocals
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Hosté:
Frank Trowbridge - Slide Guitar (07)
Diskografie Not Fragile
Vyšlo srpen 1974, Mercury Records, SRM-1-1004

Seznam skladeb:
01. Not Fragile (4:06)
02. Rock Is My Life, And This Is My Song (5:00)
03. Roll On Down The Highway (3:58)
04. You Ain't Seen Nothing Yet (3:54)
05. Free Wheelin' (3:45)
06. Sledgehammer (4:34)
07. Blue Moanin' (3:44)
08. Second Hand (3:24)
09. Givin' It All Away (3:49)
Total Time: (36:14)

Produced: Randy Bachman
Recorded: 1974 - Sound City, Van Nuys, California
Engineer: Mark Smith
Assistant engineer: Buzz Richmond
Mixing assistant: Richard Dashut
Mastering: Tom "Curly" Ruff
Recording Studio: Kaye-Smith Studios, Seattle, WA
Mixed at: Sound City Studios, Los Angeles, CA
Equipment: John Austin and Weasel (Greg) Morgan
Design: Joe Kotleba
Art direction: Jim Ladwig
Photography: John Brott, Tom Zamiar
V 1995 rozhovoru Randy Bachman poukázal, že si myslel, že použít slovo "křehké" jako název pro rockové album, podobně jako Yes s jejich albem "Fragile" v roce 1972, je "divné". Takže aniž by měl v úmyslu nějak komentovat Yes, kapela bez protestů nazvala jejich další album "Not Fragile".

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals (02,06,08)
Tim Bachman - Guitars, Vocals (01,07)
Fred Turner - Bass, Vocals (03,04,05)
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Hosté:
Norman Durkee - Piano (08)
Diskografie Bachman-Turmer Overdrive II
Vyšlo prosinec 1973, Mercury Records, SRM-1-696

Seznam skladeb:
01. Blown (R.Bachman, T.Bachman) (4:17)
02. Welcome Home (R.Bachman) (5:32)
03. Stonegates (Turner) (3:50)
04. Let It Ride (R.Bachman, Turner) (4:21)
05. Give It Time (Turner) (5:44)
06. Tramp (R.Bachman, T.Bachman) (4:03)
07. I Don't Have To Hide (T.Bachman) (4:24)
08. Takin' Care of Business (R.Bachman) (4:51)
Total Time: (37:02)

Recorded 1973, Kaye-Smith Studios, Seattle, Washington
Produced: Randy Bachman
Engineer: Buzz Richmond
Assistant engineer: Mark Sterling
Mastering: Tom "Curly" Ruff
Equipment: John Austin
Design: John Youssi
Art direction: Jim Ladwig
Photography: Dave Roels

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Electric Guitars, Vocals (05)
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Tim Bachman - Guitars, Rhythm Guitar, Vocals (05,06), Background Vocals
C.F. Turner - Bass, Vocals (01,02,03,04,07,08)
Hosté:
Barry Keane - Congas
Will MacCalder - Piano
Garry Peterson - Percussion, Drums, Background Vocals
Diskografie Bachman-Turmer Overdrive
Vyšlo 1973, Mercury Records, SRM-1-673

Seznam skladeb:
01. Gimme Your Money Please (C.F.Turner) (4:42)
02. Hold Back The Water (R.Bachman, Rob Bachman, Kirk Kelly) (5:05)
03. Blue Collar (C.F. Turner) (6:05)
04. Little Gandy Dancer (R.Bachman) (4:16)
05. Stayed Awake All Night (R.Bachman) (4:08)
06. Down And Out Man (Tim Bachman, R.B. Charles) (3:10)
07. Don't Get Yourself In Trouble (R.Bachman) (4:50)
08. Thank You For The Feelin' (C.F.Turner) (4:06)
Total Time: (36:42)

Producers: Bachman-Turner Overdrive, Randy Bachman
Engineers: Dave Slagter, Mark Smith
Mastering: Tom "Curly" Ruff
Technician: Allan Moy
Design: Robbie Bachman
Art direction: Jim Ladwig
Photography: Ed Caraeff
Booklet design: Joe Kotleba
Cover sculpture: Parviz Sadighian
Photography: Tom Zamiar


Skupina:
Randy Bachman - Guitar, Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Vocals
Mick Dalla-Vee - Guitar, Background Vocals
Brent Knudson - Guitar, Background Vocals
Marc LaFrance - Drums, Background Vocals
Hosté:
Paul Shaffer - Piano (18,19,20)
Diskografie Live At The Roseland Ballroom
CD/DVD, vyšlo 29. května 2012, Eagle Rock Entertainment, EV305279

Seznam skladeb:
01. Let It Ride ()
02. Rock Is My Life ()
03. Not Fragile ()
04. Hey You ()
05. Hold Back the Water ()
06. Waiting Game ()
07. Moonlight Rider ()
08. Looking Out For #1 ()
09. Stayed Awake All Night ()
10. American Woman ()
11. Four Wheel Drive ()
12. Slave to the Rhythm ()
13. Blue Collar ()
14. That's What It Is ()
15. Sledgehammer ()
16. Rollin' Along ()
17. You Ain't See Nothing Yet ()
18. Shakin' All Over ()
19. Roll On Down the Highway ()
20. Takin' Care of Business ()
Celkový čas: (90:00)

Producer: Randy Bachman
"Live At The Roseland Ballroom" je první živé album dua "Bachman & Turner".

Skupina:
Randy Bachman - Guitar, Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Vocals
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Tim Bachman - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie In Concert
Vyšlo 3. října 2005, Disky Communications, SI 903352

Seznam skladeb:
01. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:40)
02. Roll On Down The Highway (C.Turner, R.Bachman) (3:58)
03. Let It Ride (C.Turner, R.Bachman) (3:52)
04. Give It Time (C.Turner) (5:14)
05. Welcome Home (R.Bachman) (6:31)
06. Takin' Care Of Business (R.Bachman) (7:03)
07. Slow Down Boogie (R.Bachman) (6:53)
Total Time: (37:11)

Producer: Randy Bachman


Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
C.F. Turner - Bass, Lead Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums
Diskografie King Bisquits Flower Hour
Vyšlo 7. dubna 1998, King Biscuit Flower Hour Records, 70710-88039-2

Seznam skladeb:
01. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner)
02. Give It Time (C.F. Turner)
03. Roll On Down the Highway (Robbie Bachman, C.F. Turner)
04. Welcome Home (R.Bachman)
05. Takin' Care of Business (R.Bachman)
06. Slow Down Boogie (R.Bachman)
07. You Ain't Seen Nothing Yet*(1) (R.Bachman)
Total Time: (34:07)
08. Interview (30:21)
(1) Randy Bachman solo, on "Bob's Garage Live"

Nahráno 8. března 1974
Jedná se o živě nahrané záznamy v Chicago 8. března 1974 (kromě *), originálně pro vysílání na King Biscuit Flower Hour. V roce 2004 vyšla remasterovaná verze.

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
C.F. Turner - Bass, Lead Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums
Diskografie Motorcity Detroit USA
Vyšlo 1997, Totally, TOTALCD005 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Hey You ()
02. Mississippi Queen ()
03. Sledgehammer ()
04. Fragile Man ()
05. Bad News Travel Fast ()
06. You Ain't Seen Nothing Yet ()
07. Roll On Down The Highway ()
08. Takin' Care Of Business ()
09. Blue Collar ()
10. Gimme Your Money Please ()
11. American Woman ()
12. Shakin' All Over ()
13. 4 Wheel Drive ()
14. Not Fragile ()
15. Let It Ride ()
Total Time: (00:00)

Jedná se o živé nahrávky z roku 1985 vydané neoficiálně labelem Totally ve Švédsku.

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
Tim Bachman - Guitar, Backing Vocals
C. F. "Fred" Turner - Bass, Lead Vocals
Garry Peterson - Drums
Billy Chapman - Piano (01)
Hosté:
Diskografie Best Of - Live
Vyšlo 25. ledna 1994, Curb Records, D4-77653

Seznam skladeb:
01. Takin' Care of Business (R.Bachman) (5:47)
02. Blue Collar (C.F. Turner) (6:55)
03. Gimme Your Money Please (C.F. Turner) (5:29)
04. American Woman (R.Bachman, Burton Cummings, Jim Kale, Garry Peterson) (4:18)
05. Rock Is My Life, and This Is My Song" (Randy Bachman) (5:11)
06. Shakin' All Over (Johnny Kidd) (4:15)
07. Four Wheel Drive (R.Bachman, Thornton) (4:54)
08. For the Weekend (R.Bachman) (4:30)
09. Not Fragile (C.F. Turner) (4:32)
10. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner) (4:00)
Total Time: (00:00)
Album je sestaveno z koncertního materiálu z vystoupení z roku 1985 v Tallahassee, Florida.

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
Garry Peterson - Drums
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Tim Bachman - Guitar, Background Vocals
Hosté:
Billy Chapman - piano (08)
Diskografie Live! Live! Live!
Vyšlo 1986, Curb Records, MCA 5760

Seznam skladeb:
01. Hey You (R.Bachman) (3:52)
02. Mississippi Queen (Pappalardi/West) (4:04)
03. Sledgehammer (R.Bachman) (4:32)
04. Fragile Man (R.Bachman) (4:05)
05. Bad News Travels Fast (R.Bachman) (3:52)
06. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:32)
07. Roll On Down the Highway (Turner/Rob Bachman) (4:33)
08. Takin' Care of Business (R.Bachman) (5:37)
Total Time: (34:07)

Recorded live in Tallahassee, FL & Detroit, MI, 1985
Produced: Scott Carswell & Randy Bachman
Album obsahuje živou nahrávku z koncertu Bachman-Turner Overdrive z roku 1985 v Tallahassee, FL a Detroitu, MI. V roce 1990 vyšla deska v reedici pod názvem "The All Time Greatest Hits Live".

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
C.F. "Fred" Turner - Bass, Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums
Hosté:
Diskografie Japan Tour - Live
Vyšlo 1977, Mercury Records, SRM-1-3703 (Canada), RJ-7200 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Roll On Down The Highway (C.F. Turner, Robbie Bachman) (4:25)
02. Hold Back The Water (Randy Bachman, Robbie Bachman, Kirk Kelly) (2:35)
03. Welcome Home (R.Bachman) (7:05)
04. Don't Get Yourself In Trouble (R.Bachman) (10:30)
05. Four-Wheel Drive (R.Bachman, Blair Thornton) (7:33)
06. Takin' Care Of Business (R.Bachman) (6:29)
07. Slow Down Boogie (R.Bachman) (3:26)
08. Thank You - Domo (C.F. Turner) (1:00)
Total Time: (43:03)Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Chad Allan - Keyboards, Backing Vocals, Lead Vocals (02,10)
Fred Turner - Bass, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums, Backing Vocals, Percussion
Diskografie Bachman-Turner-Bachman As Brave Belt
Vyšlo 1972, Reprise Records MS 2057 (Canada)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Too Far Away (3:38)
02. Dunrobin's Gone (3:10)
03. Can You Feel It (2:36)
04. Put It In A Song (3:34)
05. Summer Soldier (3:23)
06. Goodbye, Soul Shy (3:45)
Side Two:
07. Never Comin' Home (3:40)
08. Be A Good Man (2:51)
09. Long Way 'Round (2:15)
10. Another Way Out (3:30)
11. Waterloo Country (5:00)
Total Time: (00:22)

Producer: Randy Bachman
Album je reedicí alba "Brave Belt II".

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Chad Allan - Keyboards, Backing Vocals, Lead Vocals (02,10)
Fred Turner - Bass, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums, Backing Vocals, Percussion
Diskografie Brave Belt II
Vyšlo únor 1972, Reprise Records, MS 2057 (Canada)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Too Far Away (3:38)
02. Dunrobin's Gone (3:10)
03. Can You Feel It (2:36)
04. Put It In A Song (3:34)
05. Summer Soldier (3:23)
06. Goodbye, Soul Shy (3:45)
Side Two:
07. Never Comin' Home (3:40)
08. Be A Good Man (2:51)
09. Long Way 'Round (2:15)
10. Another Way Out (3:30)
11. Waterloo Country (5:00)
Total Time: (37:22)

Producer: Randy Bachman
Engineer: Mark Smith

Skupina:
Randy Bachman - Bass, Guitars, Vocals, Herzog
Chad Allan - Accordion, Guitar (Rhythm), Keyboards, Mandolin, Piano, Vocals
Fred Turner - Bass, Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Hosté:
Wally Didduck - Fiddle
Ronnie Halldorson - Pedal Steel
Bill Mac - Drums (09,12)
Diskografie Brave Belt
Vyšlo 1971, Reprise Records, RS 6447 (Canada)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Crazy Arms, Crazy Eyes (2:44)
02. Lifetime (1:53)
03. Waitin' There For Me (3:17)
04. I Am The Man (4:03)
05. French Kiss (3:46)
06. It's Over (3:05)
Side Two:
07. Rock And Roll Band (3:52)
08. Wandering Fantasy Girl (2:50)
09. I Wouldn't Trade My Guitar For A Woman (1:47)
10. Holy Train (3:05)
11. Anyday Means Tomorrow (3:02)
12. Scarecrow (5:38)
Total Time: (39:02)


Skupina:
Disc One (01-11):
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Lead Vocals
Tim Bachman - Guitars, Vocals
Robbie Bachman - Drums
Disc One (12-17) and Disc Two (01-16):
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums
Fred Turner - Bass Guitar, Lead Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Disc Two (17-18):
Fred Turner - Guitars, Lead Vocals
Jim Clench - Bass Guitar, Lead Vocals
Blair Thornton - Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums
Hosté:
Frank Trowbridge - Slide Guitar
Norman Durkee - Piano
Barry Keane - Congas
Diskografie Bachman-Turner Overdrive Gold
2CD, Vyšlo 11. října 2005, Mercury Records

Seznam skladeb:
Disc One:
01. Gimme Your Money Please (Fred Turner)
02. Hold Back The Water (Randy Bachman, Robbie Bachman, Kirk Kelly)
03. Blue Collar (Turner)
04. Little Gandy Dancer (R.Bachman)
05. Stayed Awake All Night (R.Bachman)
06. Don't Get Yourself In Trouble (R.Bachman)
07. Thank You for the Feelin' (Turner)
08. Takin' Care Of Business (R.Bachman)
09. Give It Time (Turner)
10. Welcome Home (R.Bachman)
11. Let It Ride (R.Bachman, Turner)
12. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman)
13. Not Fragile (Turner)
14. Rock Is My Life, And This Is My Song (R.Bachman)
15. Roll On Down The Highway (Turner, Robbie Bachman)
16. Free Wheelin' (Blair Thornton)
17. Blue Moanin' (Turner)
Disc Two:
01. Four-Wheel Drive (R.Bachman, Thornton)
02. Hey You (R.Bachman)
03. Flat Broke Love (Turner)
04. She's Keepin' Time (R.Bachman)
05. Quick Change Artist (R.Bachman, Turner)
06. Don't Let the Blues Get You Down (Turner)
07. Find Out About Love (R.Bachman)
08. It's Over (Turner)
09. Take It Like a Man (Turner, Thornton)
10. Lookin' Out for #1 (R.Bachman)
11. Away from Home (Turner)
12. Down To The Line (R.Bachman, Kim Fowley, Mark Anthony, Vincent Furnier)
13. Life Still Goes On [I'm Lonely] (Turner)
14. Shotgun Rider (R.Bachman)
15. My Wheels Won't Turn (R.Bachman)
16. Down, Down (R.Bachman)
17. Down The Road (Turner, Thornton, Robbie Bachman, Jim Clench)
18. Heartaches (Turner)
Total Time: (00:00)

Kaye; Mushroom Studios, Vancouver, British Columbia, Canada
Phase One Studios, Scarborough, Ontario, Canada
RCA Studios, Toronto, Canada; Smith Studios, Seattle, WA
Photographer: David Redferns
Skupina:
Hosté:
Diskografie Every Song Tells A Story
CD/DVD, vyšlo 17. prosince 2002, True North Records

Seznam skladeb:
01. Prairie Town - Song (5:08)
02. Prairie Town - Story (1:55)
03. No Sugar Tonight - Story (1:24)
04. No Sugar Tonight - Song (1:41)
05. New Mother Nature - Story (0:34)
06. NoSugarTonight / New Mother Nature - Song (2:51)
07. Undun - Story (5:15)
08. Undun - Song (3:58)
09. Let it Ride - Story (0:58)
10. Let it Ride - Song (3:46)
11. These Eyes - Story (3:12)
12. These Eyes - Song (3:59)
13. Laughing - Story (2:03)
14. Laughing - Song (3:21)
15. Laughing - Story (0:35)
16. Four Wheel Drive - Story (0:28)
17. Four Wheel Drive - Song (2:41)
18. No Time - Story (0:21)
19. No Time - Song (3:03)
20. American Woman - Story (2:50)
21. American Woman - Song (2:51)
22. Hey You - Story (1:13)
23. Hey You - Song (2:20)
24. Looking Out For #1 - Story (1:55)
25. Looking Out For #1 - Song (2:22)
26. You Aint Seen Nothing Yet - Story (2:02)
27. You Aint Seen Nothing Yet - Song (3:16)
28. Taking Care of Business - Story (5:02)
29. Taking Care of Business - Song (4:11)
30. Shakin' All Over - Song ()
Total Time: (50:27)
Více než tucet nejlepších hitů v podání Randyho Bachmana a jeho kapely během živého "unplugged" koncertu souboru, zaznamenané ve Vancouveru v dubnu 2002. Aranžmá jsou žhavá a historky mezi písněmi jsou pohlcující, neboť Randy často vypráví humorné anekdoty k jedněm z největších pop music hitů z posledních 30 let.

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Very Best of Bachman-Turner Overdrive
CD, vyšlo 2001, Falcon Neue Medien, 3932 (Germany )

Seznam skladeb:
01. Blue Collar (6:09)
02. Let It Ride (4:24)
03. Takin Care Of Business (4:49)
04. You Ain't See Nothin Yet (3:52)
05. Free Wheelin (3:44)
06. Roll On Down The Highway (3:58)
07. Hey You (3:33)
08. Quick Change Artist (3:19)
09. Down To The Line (4:01)
10. Take It Like A Man (3:42)
11. Lookin For #1 (5:19)
12. Gimme Your Money Please (4:40)
13. Heartaches (3:53)
Total Time: (55:23)

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Millennium Collection: The Best of Bachman-Turner Overdrive Gold
¨ CD, vyšlo 2000, Mercury, 314 548 096-2 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Gimme Your Money Please (4:41)
02. Blue Collar (6:10)
03. Takin' Care Of Business (4:50)
04. Let It Ride (4:23)
05. Roll On Down The Highway (3:57)
06. You Ain't Seen Nothing Yet (3:54)
07. Hey You (3:31)
08. Take It Like A Man (3:40)
09. Lookin' Out For #1 (5:19)
10. Shotgun Rider (5:21)
11. I'm In Love (3:52)
12. Heartaches (3:53)
Total Time: (53:31)

Skupina:
Hosté:

První dvě skladby na Disc One pocházejí od předchůdce BTO, od Brave Belt.
Diskografie The Anthology!
2CD, Vyšlo 20. července 1993, Mercury Records, Chronicles 314 514 902-2 (US)

Seznam skladeb:
Disc One:
01. The Letter (Wayne Carson Thompson) (4:35)
(demo of 1971, previously unreleased)
02. I Think You Better Slow Down/Slow Down Boogie (Randy Bachman) (9:09)
(recorded for the first LP sessions, previously unreleased)
03. Hold Back The Water" (R.Bachman, Robbie Bachman, Kirk Kelly) (5:04)
04. Blue Collar (C.F. Turner) (6:09)
05. Gimme Your Money Please (C.F. Turner) (4:40)
06. Stayed Awake All Night (R.Bachman) (8:26)
(previously unreleased version)
07. Thank You For The Feelin' (C.F. Turner) (4:04)
08. Takin' Care of Business" (R.Bachman) (4:49)
09. Give It Time (C.F. Turner) (5:41)
10. Welcome Home (R.Bachman) (5:29)
11. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner) (4:24)
12. Freewheelin' [Quad Mix] (Thornton) (3:44)
13. Sledgehammer (R.Bachman) (4:33)
14. Blue Moanin' (C.F. Turner) (3:42)
Disc Two:
01. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:52)
02. Not Fragile [Quad Mix] (C.F. Turner) (4:05)
03. Rock Is My Life, And This Is My Song [Quad Mix] (R.Bachman) (5:00)
04. Roll On Down The Highway (Robbie Bachman, C.F. Turner) (3:58)
05. Four-Wheel Drive (R.Bachman, Thornton) (4:20)
06. Hey You (R.Bachman) (3:33)
07. Flat Broke Love [Quad Mix] (C.F. Turner) (3:56)
08. Don't Let The Blues Get You Down (C.F. Turner) (4:11)
09. Find Out About Love (R.Bachman) (4:41)
10. It's Over (C.F. Turner) (3:23)
11. Take It Like A Man (C.F. Turner, Thornton) (3:42)
12. Lookin' Out For No. 1 (R.Bachman) (5:19)
13. Down To The Line (R.Bachman, Kim Fowley, Mark Anthony, Vincent Furnier) (4:01)
(non-album single of 1975)
14. Don't Get Yourself In Trouble [Live] (R.Bachman) (10:34)
15. Shotgun Rider (Randy Bachman) (5:21)
16. I'm In Love (Robbie Bachman, C.F. Turner, Jim Clench, Thornton) (3:50)
17. Heartaches (C.F. Turner) (3:53)
Total Time: (152:08)

Skupina:
Hosté:
Diskografie BTO's Greatest
Vyšlo 1986, Mercury Records, 9279 123 (Holandsko)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Looking Out For (5:21)
02. Roll On Down The Highway (3:56)
03. Hey You (3:33)
04. Freeways (4:55)
05. Takin' Care Of Business (4:50)
06. Down, Down (4:18)
Side Two:
07. You Ain't Seen Nothing Yet (3:38)
08. Let It Ride (3:33)
09. Flat Broke Love (3:55)
10. Can We All Come Together (5:48)
11. Rock And Roll Nights (5:28)
12. Jamaica (4:07)
Total Time: (53:22)

Producer: Randy Bachman (01-10), Jim Vallance (11-12)


Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Anna Ruddick - Bass
Dale Anne Brendon - Drums
Hosté:
Peter Frampton, Neil Young, Joe Bonamassa, Robert Randolph, Scott Holiday (Rival Sons), Luke Doucet (Whitehorse), Jeff Healey - Guitars
Diskografie Heavy Blues
vyšlo 14. dubna 2015, Linus Entertainment

Seznam skladeb:
01. The Edge (Bachman) (4:17)
02. Ton Of Bricks (Bachman feat. Scott Holiday) (3:45)
03. Bad Child (Bachman feat. Joe Bonamassa) (4:31)
04. Little Girl Lost (Bachman feat. Neil Young) (3:46)
05. Learn To Fly (Bachman) (4:10)
06. Oh My Lord (Bachman feat. Robert Randolph) (5:19)
07. Confessin' To The Devil (Bachman feat. Jeff Healey) (4:22)
08. Heavy Blues (Bachman feat. Peter Frampton) (4:36)
09. Wild Texas Ride (Bachman) (3:41)
10. Please Come To Paris (Bachman feat. Luke Doucet) (3:48)
11. We Need To Talk (Bachman) (3:26)
Total Time: (45:41)

Produced: Kevin Shirley (AC/DC, Iron Maiden, Rush)
"Heavy Blues" je album inspirované láskou ke klasickému bluesového rocku ze 60. let minulého století.

Skupina:
Hosté:
Diskografie Bob's Garage / Live
EP, vyšlo 1. dubna 1993, Ranbach Music Ltd.

Seznam skladeb:
01. No Time (R.Bachman) (4:30)
02. You Ain't Seen Nothin' Yet (R.Bachman) (3:43)
03. No Sugar Tonight (R.Bachman) (3:34)
04. Takin' Care of Business (R.Bachman) (5:12)
05. American Woman (R.Bachman) (4:02)
Total Time: (21:01)
Živé 5-skladbové mini-album nahrané pro radiové vysílání v Seattlu.


Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Vocals
Frank Ludwig - Keyboards, Vocals
Chris Leighton - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie On Strike
Vyšlo 1981, Portrait Records/CBS PRT 85121

Seznam skladeb:
01. Mainstreet U.S.A. (R.Bachman) (4:16)
02. Next Stop London (R.Bachman/Ludwig) (3:16)
03. Stay Away From the Honky Tonks (R.Bachman) (4:07)
04. Care of Me (R.Bachman/Ludwig) (3:47)
05. Keep the Summer Alive (Carl Wilson/R.Bachman) (3:16)
06. On Strike (Fred Turner) (3:32)
07. Texas Cannonball (R.Bachman) (2:49)
08 .Pacific Northwest Blues (R.Bachman) (4:25)
09. Ivitation (Frank Ludwig) (3:40)
10. All Night Long (Fred Turner) (4:04)
Total Time: (37:22)

Recorded at Legend Studios, Lynden, Washington
Produced by Randy Bachman
Engineered by John Austin, assistant by Warren RhoadsSkupina:
Randy Bachman - Vocals, Guitars
Frank Ludwig - Lead Vocals, Keyboards
Ron Foos - Bass
Chris Leighton - Drums
Hosté:
Diskografie Everything Is Grey
Vyšlo 1980, Scotti Brothers Records, SB 7108

Seznam skladeb:
01. Everything Is Grey (4:01)
02. What's Your Hurry Darlin' (4:21)
03. Symphony (3:17)
04. Only Way To Fly (3:51)
05. Try A Little Hander (3:21)
06. I'm Hurtin' Inside (3:48)
07. Playin' That Same Old Song (3:45)
08. Railroad Love (3:34)
09. Somewhere, Somewhere (3:47)
10. Keep Your Motor Running (3:37)
Total Time: (37:22)

Produced: Randy Bachman and Dennis Mackay


Skupina:
Randy Bachman - Vocals, Guitars, Roland Synthesizer Guitar
Tom Sparks - Vocals, Guitars
John Pierce - Bass
Mike Baird - Drums
Hosté:
Barry Allen - Backing Vocals (06)
Mavis McCauley - Backing Vocals (06)
Diskografie Ironhorse
Vyšlo 1979, Scotti Brothers Records, SB 7103

Seznam skladeb:
01. One and Only (Randy Bachman) (3:32)
02. Sweet Lui-Louise (Bachman) (3:11)
03. Jump Back in the Light (Bachman) (3:11)
04. You Gotta Let Go (Bachman) (4:00)
05. Tumbleweed (Bachman) (3:19)
06. Stateline Blues (Tom Sparks) (3:47)
07. Watch Me Fly (Sparks) (3:41)
08. Old Fashioned (Bachman) (3:10)
09. She's Got It (Sparks) (3:12)
10. There Ain't No Cure (Bachman) (3:57)
Total Time: (:)

Recorded at Studio 55 "A", Hollywood, CA
Midxed at Trident Studios, London, England
Produced: Randy Bachman
Engineered: Howard Steele

Zpět

The Guess Who - Jim Kale, Kurt Winter, Garry Peterson, Greg Leskiw, Burton Cummings - počátkem 70. let

The Guess Who


Brave Belt - Randy Bachman, Fred Bachman, Chad Allan, Robbie Bachman


BTO 1974 - Fred Turner, Rob Bachman, Randy Bachman, Blair Thornton

Ironhorse  

BTO 1991

Zpět
Oficiální stránky:

http://www.bachmanandturner.com/
http://www.randybachman.com/
Další zdroje:
http://www.allpar.com/ed/btohist.html
http://www.canadianbands.com
http://www.manitobamusicmuseum.com/theguesswho.htm
http://www.fafos.com/bachmanturneroverdrive.htm
http://www.thecanadianencyclopedia.com

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2.3.2014 
Menu Poslední aktualizace: 18.5.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©