Bachman Turner Overdrive - progressrock.cz                       

Zpět
Bachman-Turner Overdrive (později si název zkrátili na BTO) je kanadská rocková skupina z Winnipegu, která prodala více než 20 milionů alb po celém světě. Založili ji Randy Bachman (zpěv, kytara), jeho bratři Tim Bachman (doprovodná kytara, doprovodný zpěv), Robbie Bachman (bicí, perkuse, doprovodný zpěv) a C. Fred Turner (zpěv, baskytara).

Raná hudební kariéra Randyho Bachmana se začala rozvíjet na začátku šedesátých let v souborech The Embers, The Velvetones a The Jurymen. Spolupráci s bubeníkem Garrym Petersonem ale vyměnil koncem roku 1961 za putování v uskupeních zpěváka a kytaristy Chada Allana, jež se prostřídaly v názvech Allan & The Silvertones, Chad Allan & The Reflections či Chad Allan & The Expressions.

V prosinci 1965 se všichni tři sešli v první sestavě The Guess Who, což byla kapela pocházející z Winnipegu. Allana však od mikrofonu brzy vystrnadil tehdy sedmnáctiletý Burton Cummings. Kapelu tak vedli Burton Cummings (klávesy, kytary, flétna, zpěv) a Randy Bachman. The Guess Who (čili "Hádej kdo") hráli ve druhé půli 60. let jakous takous směs melodického beatu, rhythm&blues a psychedelie, v té době byli nejslavnější kanadskou kapelou. I jejich verze klasického hard rocku byla víceméně hodně melodickou záležitostí, občas obohacená o jižanský rock a dokonce i jazz, a přinesla jim velký úspěch. Zejména v roce 1970, když vydali dvě svoje nejznámější alba "American Woman" (s hity jako "No Time", "No Sugar Tonight", "When Friend´s Fall Out" , "Humpty´s Blues" a pochopitelně skladba "American Woman", kterou proslavil v nedávné době Lenny Kravitz, a album "Share The Land" (s písněmi "Share The Land", "Hand Me Down World", "Hang On To Your Life", "Three More Days", v pozdější reedici ještě "Palmyra").

Randy Bachman ale kapelu opustil na vrcholu popularity v květnu 1970 z důvodu frustrace z rozhodně ne-mormonského životního stylu kapely (Bachman byl sám konvertita), jednak se stupňovala jeho rivalita s novým frontmanem. Jak Randy uvedl: "Byl to nechutný rozchod. Dostal jsem nálepku šmejda nejen od Burtona, ale i od médií. Hanil mě v každém rozhovoru a pro hudební byznys mě zcela odepsal. A nejen on." Nahradili jej hned dva kytaristé - Kurt Winter a Garry Leskiw a je třeba říci, že s kvalitou alb to šlo postupně dost dolů. Přesto kapela do svého rozpadu v roce 1975 natočila ještě několik dobrých kousků jako např. "Rain Dance", "Sour Suite", "Heartbroken Bopper", "Clap For The Wolfman", "One Way Road To Hell" nebo "Dancin' Fool". Výborná je i koncertní deska "Live At The Paramount" (1972).

Po instrumentální sólovce "Axe" z roku 1970 zakládá Randy s Chadem Allanem ve Winnipegu spíše country-rockový soubor Brave Belt, kde se poprvé představil i mladší z bratrů Robbie 'hejkal' Bachman na bicí. Jejich bezejmenný albový debut "Brave Belt" z roku 1971 však neudělal obzvláštní dojem navzdory přítomnosti dvou velkých kanadských jmen a s úspěchem se nějak nepotkal. Allan se krátce po nahrávání rozhodl propříště dát přednost studiu a manželství, načež kapelu opustil. Jelikož neměli připravenou náhradu, Randy Bachman se poradil s Neil Youngem a zavolal Fredu Turnerovi, dalšímu Kanaďanovi, univerzálnímu kytaristovi a majiteli hromového hlasu, který už působil v několika kapelách.

Druhé album "Brave Belt II" v roce 1972 bylo ještě coutry-rockové, ale CF Turnerův vliv se začal projevovat a těžké kytary, které se staly BTO ochrannou známkou kapely byly již jasně patrné. Pro koncertní turné přibrali jako druhého kytaristu dalšího bratra Tima, s nímž připravovali i novou desku. Okolnosti ovšem nepřály, společnost Reprise Records už s Brave Belt nepočítala a stejně se zachovala většina promotérů jen proto, aby si to nerozházela se žádanými The Guess Who. Bez finančního zajištění ze strany Randyho, který neváhal vyprázdnit svůj bankovní účet, by příběh Bachman-Turner Overdrive skončil dřív, než vůbec začal. Frustrovaná formace se přesunula do Vancouveru, kde jí nový manažer Bruce Allen zajistil pravidelné hraní na kanadském západním pobřeží a po mnoha měsících se jí podařilo dokončit třetí album s pracovním názvem "Brave Belt III". Album Brave Belt III bylo posláno k 26 hudebním vydavatelům, ale žádný z nich nebyl ochoten smlouvu podepsat. Randy k tomuto období poznamenal: "Naše domy ve Winnipegu jsme vyměnili za obytný auto zaparkovaný pod mostem ve Vancouveru... Každý týden jsem lítal sem a tam, abych nahrávku prodal. A&M, Epic, Atlantic, Columbia, Asylum, na co si jen vzpomenete. Po týdnu přicházely stejné odpovědi: "Milý Randy, bohužel...". Později jsem přemýšlel o tom, že bychom tak nazvali naše album největších hitů a všechna ta odmítnutí dali na obal. Mám jich dvaadvacet. David Geffen, Clive Davis, Ahmet Ertegun, Jac Holzman a další."

Nakonec se přeci jen zadařilo u Mercury Records, ale také až na třetí pokus, když kopii poslal přímo Charliemu Fachovi z oddělení A&R, které bylo zodpovědné za vyhledávání talentů. Charlieho podmínkou bylo, že podepíše smlouvu pouze tehdy, když budou tvrdě pracovat, aby ji podpořili intenzivním turné a změní si název na jiný, který by více odrážel Bachmanovu a Turnerovu pověst. V dubnu 1973 byla podepsána smlouva s podmínkou přejmenování kapely. Inspirací se stal truckerský časopis s názvem "Overdrive", který padl do oka Turnerovi v Colonial Steakhouseu v ontarijském Windsoru, kde se zastavili cestou z koncertu. Na ubrousek napsal Bachman-Turner Overdrive plus iniciály BTO a bylo rozhodnuto.

Randy vysvětluje: "V těžkých časech jsem se obrátil k tomu jedinému, co mi mormonismus dovolil, k jídlu. Jedl jsem a jedl a jedl, byl to můj citový výlev. V jednu chvíli jsem vážil skoro 300 liber (cca 140 kg). S Turnerem vážícím 280 a bratrem Timem na 230 jsme byli spíš Bachman-Turner Overweight".

Dlouhodobě odmítaný materiál se svého vydání dočkal o několik měsíců později dne 17. května 1973, kdy byla nahrávka třetího alba "Brave Belt III" vydána pod názvem Bachman-Turner Overdrive. Pro koncertní turné přibrali jako druhého kytaristu svého bratra Tima, s nímž také nahráli nový materiál pro třetí album. Změna se promítla rovněž do loga, vtiskla se i do interesantních přebalů desek (viz diskografie) a samotného soundu kapely. v jehož duchu si skupina zvolila i image automechaniků. Nahrávka, kterou dříve odmítla snad každá nahrávací společnost, ke které ji poslali, si vedla docela dobře a vyšplhala se na deváté místo domácího albového žebříčku, ve kterém zůstala 68 týdnů! Ve Státech byla vrcholem #70 příčka, ke zlatu se tu propracovala až dodatečně, po úspěchu následujících titulů. Album prezentovalo něco, co kritici nazývali "dřevorubecký rock" - hard rock s náznaky country. Občas byly slyšet i náznaky stylu kapely Creedence CR. Prvním hitem se v USA se stává singl "Blue Collar", když obsazuje #68. pozici.

Vedle trojice hostů, včetně Garryho Petersona, nabízí eponymní debut vyrovnaný set osmi skladeb, které potvrdily, jakým směrem se budou ubírat další kroky souboru. Charakteristická přímočarost se vytrácí snad jen v mezihře nejdelšího songu "Blue Collar", ve zkrácené verzi vydaného na singlu. Fanoušci si nejspíše užijí druhou stranu desky s těžkotonážníma kousky "Stayed Awake All Night", "Don’t Get Yourself In Trouble" a "Thank You For The Feelin" nebo hitovou píseň "Down And Out Man".

Předvánoční titul "Bachman-Turner Overdrive II" s původně zvažovaným názvem "Adrenaline Rush" z prosince 1973 následoval brzy poté a byl ještě více nablýskanější a přineslo skupině větší komerční úspěch než jejich debut. Druhý titul se stal senzací v USA na pozici #4 a přinesl také jejich největší singlové hity "Let It Ride" a "Takin' Care of Business" (kterou ještě jako "White Collar Worker" byla odmítnuta v The Guess Who), stejně jako energickou skladbu "Let It Ride", která v USA vystoupila na 23. příčku žebříčku, či skladbu "Welcome Home". Singl "Takin' Care Of Business" se stává prvním singlem v US TOP 20, kde dosáhl na #12. Před kapelou se rýsovala veskrze slibná budoucnost, kterou nezhatil ani nedobrovolný odchod Tima Bachmana z kapely na jaře 1974 z osobních důvodů (nikoli však kvůli obligátním uměleckým rozepřím). Jeho ojedinělý autorský příspěvek "I Don’t Have To Hide" spolu s refrénově údernou "Welcome Home" patří mezi to nejlepší z druhé desky.

S příchodem Blaira Thorntona (ex-Crosstown Bus z Vancouveru) se ustálila klasická sestava a nejúspěšnější sestava, která se v srpnu 1974 představila veleúspěšným albem "Not Fragile" s dalšími dvěma hity. Vedle prvního singlu "Roll On Down The Highway" se jím stal Randyho lehkovážný song "You Ain't Seen Nothin' Yet", který byl ihned rozpoznatelný v rádiích podle koktání "n-n-n-othin" (v českých rockových kruzích se mu říkalo "koktavá"). Dalšími velmi známými se staly skladby "Rock Is My Life, And This Is My Song", "Sledgehammer", "Not Fragile" či "Givin´ It All Away". Skladba "You Ain't Seen Nothin' Yet" přitom své místo na desce získala až dodatečně a singlem se stala až po třítýdenním autorově váhání. Nakonec to dopracovala na první místo ve Spojených Státech a druhé ve Velké Británii a jeho prodej převýšil milion kusů. Samotná deska "Not Fragile" se vypracovala až na #12. pozici. Ke vzniku skladby "Roll On Down The Highway" dala prvotní impulz automobilka Ford, která s Turnerem podepsala smlouvu na reklamní song: "Byl to prostě úkol. Napiš reklamu pro Ford a dostaneš sto tisíc. Tak jsem sednul a napsal "Let It Roooll - Down The Hiiighway". Forda to ale nezajímalo, tak mi zůstala písnička s názvem "Roll On Down The Highway". Bachman-Turner Overdrive se s ní dostali na 4. příčku v domácím žebříčku a zdárně si vedla i ve zbytku svobodného světa. Album "Not Fragile" (lehká narážka na titul od Yes) formaci zajistilo mezinárodní věhlas a zůstává dodnes nejprodávanější nahrávkou Bachman-Turner Overdrive.

Randy se o kriticích vyjádřil: "Kritici nás nazývají hřmící stěnou jednotvárnosti, koho ale zajímá, co říkají? "BTO II" a "Not Fragile" jsou platinové, naše první album je zlaté. Co na tom, jestli si nějaký kritik myslí, že jsme monotónní. Jsou tu miliony lidí, kterým se to líbí. A nám taky".

V roce 1975 se skupina zapojila do velmi úspěšných turné po Evropě a USA, kde BTO podpořila Thin Lizzy, vznikající kapelu také na seszanmu labelu Mercury Records. Randy řekl: "Lizzy právě začínali v Anglii, ale náš label je chtěl zničit ve zbytku Evropy a otevřít je dokořán ve Státech, takže jsme s Philem a chlapci koncertovali sedm nebo osm měsíců."

Pod tlakem managementu, aby zúročili svůj rostoucí úspěch, a navíc povzbuzená kapela byla při chuti, takže během šesti dnů nahrála skladby pro další úspěšné album, které vychází v květnu 1975 pod titulem "Four Wheel Drive". Kapele přineslo další vrchol domácího singlového žebříčku, kterým je Bachmanův vzkaz Cummingsovi nazvaný "Hey You", a také něco nevyužitého materiálu z natáčení předchozí desky a ultimátní song "She’s A Devil", který v listopadu vyšel i na B-straně singlu "Down To The Line", který je třeba zmínit už jen proto, že se jednalo o jedinou mimo albovou skladbu v historii souboru, která se na singl dostala. Navíc se k ní váže plagiátorská kauza, když producent Kim Fowley s kytaristou Markem Anthonym zažalovali Randyho, že obšlehnul riff z jejich písně "Escape! pro Alice Coopera. A jestliže v případě megahitu "You Ain’t Seen Nothin’ Yet" mnozí jen špekulovali o nepřiznané inspiraci The Who a riffem z "Baba O’Riley", koktání z "My Generation", tady je jasno na první dobrou. Však taky došlo k mimosoudnímu vyrovnání s tím, že další vydání předmětné skladby budou uváděna s kompletní autorskou sestavou, včetně pana Vincenta Furniera. Na vlně obrovského úspěchu firma znovu vydává druhé album Brave Belt, tentokrát pod značkou Bachman-Turner-Bachman s původním názvem jen v podtitulu. I když album nedosáhlo výše než #21 místo v americké hitparádě, skladba "Hey You" se stala druhým singlem BTO č. 1 v kanadském žebříčku RPM. Mezitím se album umístilo v Top Five v USA i Kanadě.

Kapela během vyprodaného turné napříč domovinou stihla natočit další album. V prosinci 1975 přišlo album nazvané "Head On" s přebalem ve formě rozkládacího se plakátu s portréty všech členů kapely a vynikajícími písněmi "It´s Over", "Average Man", "Lookin' Out For No. 1", "Take It Like A Man". Album je považováno za bod zlomu v historii Bachman-Turner Overdrive. Přineslo totiž jak skladatelský útlum přetaženého Randyho, tak znatelný ústup od dosavadní přímočarosti, ale i odliv posluchačů. Samostatnou zmínku zaslouží zařazení jímavé balady "Woncha Take Me For A While", jazzovější singlovky "Lookin’ Out for #1", hostující účast jednoho z pionýrů rokenrolu Little Richarda ve strhující jízdě z pera dvojice Turner/Thornton "Take It Like A Man" a ostatní zemité kusy z jejich autorské dílny "It’s Over" a "Wild Spirit" a Turnerův výživný song "Away From Home". "Head On" bylo posledním studiovým albem BTO, které se dostalo do žebříčku US Top 40, vyvrcholilo na #23 místě na začátku roku 1976 a zároveň se vyšplhalo na pozivi #3 v Kanadě.

Nasazené tempo koncertů a natáčení snad ani nešlo vydržet a tak se objevila i první kompilace, která pod titulem "The Best Of BTO (So Far)" mapovala dosavadní tvorbu skupiny a obsahovala písně z každého z prvních pěti studiových alb kapely. Z tohoto alba byl vydán singl, reedice "Gimme Your Money Please", deska také dobře udržovala BTO na vlnách AM i FM. Ačkoli dosáhlo vrcholu pouze na #19 místě žebříčku, toto kompilační album se stalo dosud nejprodávanějším albem Bachman-Turner Overdrive a v USA dosáhlo statusu Double Platinum.

V tomto roce skupina plánovala celosvětové turné . Turné dostalo název Head On tour, a mělo přivézt skupinu na další kontinenty. BTO mělo projet celkem 10 evropských států, nahlédnout do Austrálie, na Nový Zéland, do Jižní Afriky, Singapuru nebo Japonska. Jenže "Nová vlna" hudby v čele ze Sex Pistols v Anglii vše změnily a BTO si zahrálo jen v Japonsku v Osace a Nagoyi, kde byl 2. listopadu 1976 pořízen živý záznam koncertu.

Vítanou připomínkou předchozích aktivit bylo i první živé album "Japan Tour: Live 1976" z roku 1977 s novinkou "Slow Down Boogie", k mání však bylo právě jen v Japonsku a Kanadě. Německá verze byla k dispozici na speciální objednávku v USA (1982), ale je stále vzácné. Chybí mu propracovanost studiových alb a kvůli nové písni "Slow Down Boogie" nestojí za úsilí ji vyhledávat. Kocovinu z dílčího neúspěchu se Randy Bachman snažil překonat další porcí nové muziky.

Poslední a šesté album "původní sestavy" BTO "Freeways", které bylo nahráno koncem roku 1976 a vyšlo v únoru 1977 pouze s jednou heavy kytarovou melodií od Freda Turnera a bylo více reminiscencí k Brave Belt než posledním deskám BTO. Až na onu jednu výjimku je dílem Randy Bachmana, údajně proto, že ostatní členové kapely neměli pocit, že by měli nějaké písničky dost dobré pro nahrávání. Všechny skladby na "Freeways" nazpíval Randy Bachman, zatímco C.F. Turner odezpíval pouze dva songy a odmítl mít i svoji fotografii na přebalu desky. Album signalizovalo konec nejúspěšnější sestavy BTO. Randy Bachman, který čelil určité kritice za "stejnost" písní skupiny na dvou následujících albech po "Not Fragile", chtěl aktualizovat zvuk BTO, včetně přidání lesních rohů a smyčců u některých písní, ale zbytku kapely se to nepozdávalo. "Freeways" dosáhlo pouze na #70 místo v americkém žebříčku popových alb a nemělo žádné hitparádové singly. Hlavní singl v USA skladba z názvem "My Wheels Won’t Turn" se do hitparády Bilbordu vůbec nedostala, přestože šlo a svižnou a melodickou typicky bachmanovskou skladbu. V Evropě vydané dva singly "Down, Down" a "Shotgun Rider" rotovali na FM radiích po celý rok.

Fred Turner se k tomu vyjádřil: "Protože Randy celou věc financoval, vše probíhalo podle jeho a Mercuryho rozvrhu. Pro "Freeways" to konečně došlo, když Blair, Rob a já Randymu řekli, že jsme vyhořeli, nelíbí se nám písně, které píšeme, nelíbí se nám písně, které píše, a že si chceme dát nějaký čas na přeskupení - zvláště proto, že všechny ostatní kapely si mezi alby dávali rok nebo dva, nedělali dvě během roku jako my. Randy nám řekl, že jeho písně jsou v pořádku, a vynutil si album. Tím tato verze kapely skončila".

O několik let později se zdálo, že Randy souhlasí s Turnerem, když řekl: "Pokud se na to teď podívám, měli jsme si vzít čtyři, pět, šest měsíců pauzu... trochu žít a pak se vrátit s novými nápady. Zpětně to je to, co spousta skvělých kapel dělá. A my ne."

Deskou se nakonec Bachman nezavděčil nikomu, skalní příznivci BB-sound nepřijali, nové fanoušky v punkem pohnuté době si nezískali. Styl Bachman-Turner Overdrive se začíná rozptylovat, těžký hutný zvuk Freda Turnera slábne a ukazuje se více country-rocková stránka Randyho Bachmana. Album komerčně propadlo, načež se rozčarovaný frontman po určitých uměleckých sporech kolem "Freeways" a jeho produkcí před vydáním alba rozhodl dočasně pozastavit činnost bandu a pustit do práce na sólovém projektu.

Randyho původním záměrem bylo dočasně se rozpustit, zatímco pracoval na sólovém projektu. "Ale vedení rozhodlo, že to nebude fungovat." Připustil: "Také nám došly společné zájmy". Robbie Bachman poznamenal, že skupina naplánovala schůzku, na které se on, Fred a Blair chystali prodiskutovat návrat ke svým rokenrolovým kořenům po relativním neúspěchu "Freeways". Randy pak šokoval zbytek tím, že řekl, že odchází, navzdory skutečnosti, že BTO má stále smlouvu s Mercury na vydání dalších dvou alb během příštích 18 měsíců.

Country-rocková stránka byla velmi evidentní na Randyho sólové desce "Survivor", kterou Randy nahrál v roce 1978 a téměř chyběla na jeho pozdějších sólovkách "Any Road" a "Merge". Randy Bachman nakonec opustil skupinu BTO po albu "Freeways" a dal se krátce na sólovou dráhu a vydal u Polydoru v červnu 1978 album "Survivor", které celé vznikalo Californii ve studií v Hollywoodu. Nasledně v květnu 1979 založil skupinu Ironhorse, kteří která vydali dvě alba "Ironhorse" a "Everything Is Grey", než se rozpadli. Tom Sparks byl zpěvákem prvního alba Ironhorse spolu s Randym, později ale byl nahrazen Frankem Ludwigem pro druhé album v roce 1980. Sparksovi se údajně nelíbilo neustálé turné a pobyt mimo domov po tak dlouhou dobu. Po albovém neúspěchu se kapela rozpadla.


Randyho nahradil baskytarista Jim Clench, dříve člen April Wine. Baskytarista Turner přešel na rytmickou kytaru a Thornton se stal hlavním kytaristou. Clench a Turner se podělili o hlavní vokální povinnosti. I když tato sestava zahrnovala bubeníka Robbieho Bachmana, skupina musela nahrávat a koncertovat pouze pod zkráceným názvem jako BTO kvůli dohodě s Randym, který si chtěl ponechat práva na své příjmení pro svou sólovou kariéru. Zatímco Randy si ponechal práva na celé jméno Bachman, zbývající členové kapely koupili práva na "BTO" a její ochranné známky, včetně loga s ozubeným kolem.

Robbie Bachman, dříve nejmladší člen, se ujal vedení a Jim Clench (April Wine) přišel jako náhrada Randyho Bachmana (podobně jako Blair Thornton nahradil Tima Bachmana o nějaký čas dříve). Basista Turner se přemístil k doprovodné kytaře a Thornton se ujal sólové kytary. Clench a Turner se pak střídali v sólovém zpěvu. Restrukturalizovaná BTO vydala v únoru 1978 slibné album "Street Action", které vznikalo v Mushroom Studios ve Vancouveru. Většině skladeb nescházela tradiční údernost, dalším svědčil bluesový odér, je trochu s podivem, že tentokrát už nevadil ani klavír Johna Halla v "I’m In Love" a dokonce ani saxofon, Tom Keenlyside v nádherné baladické "Madison Avenue". Album se ale stalo komerčním neúspěchem, chybělo v Top 100 v americkém žebříčku alb a nevznikly žádné hitové singly. Singl "Down The Road" vzal zavděk alespoň doma umístěním na konci stovky s pozicí #91 a časopis Rolling Stone si dovolil hodnotit: "CF Turner trpí Bachmanovým syndromem. Není schopen zazpívat klišé dostatečně přesvědčivě, abyste si nevšimli, že je to klišé". Skutečnost ale zdaleka nebyla až tak hrozivá, avšak okolnosti a zejména doba byly krajně nepříznivé. Solidní dojem z desky s vrcholem v podobě závěrečné pomalé skladby "The World Is Waiting For A Love Song" podtrhnul šmrncovní přebal kanadského fotografa jménem James O’Mara, který s kapelou spolupracoval i v budoucnu. Kvartetu však rychle došly nápady i elán.

Druhá deska této sestavy nazvaná "Rock n' Roll Nights" vyšla v březnu 1979. Na desce se objevily dvě dlouhé bluesové melodie možná odrážející reakci kapely na jejich aktuální situaci, když se nahrávky prodalo sotva 250.000 kopií po celém světě. "Rock n Roll Nights" bylo to první album BTO, se podílelo více externích autorů, např. několik skladeb od bubeníka a producenta Jima Vallanceho z Prism, který album také spoluprodukoval a obstaral i klávesy, slide kytaru, perkuse a doprovodné vokály. Jednu píseň "Wastin" Time" dodal i jeho známý, tehdy neznámý a začínající Bryan Adams, Fred Turner napsal jediný song "Heartaches", jenž byl zajímavý použitím tří různých hudebních stylů v alternaci. Vcelku nesourodému materiálu ale ke slávě nepomohl ani vkusný hold americké pilotce Amelii Earhartové, která jako první žena přeletěla Atlantik, ani návrat do amerického singlového žebříčku, o který se postarala Turnerova "Heartaches", v USA jen #60 pozice, ani živé vystoupení na podporu alba v TV pořadu American Bandstand v roce 1979, kde BTO zahráli živě "Heartaches" s producentem Vallancem hostujícím na klavír, spolu s dalším singlem ze stejného alba s názvem "Jamaica". Poslední skladba "Amerlia Earhart" byla později předělána v jiné kapele v roce 1982 s odlišným textem a identickou hudbou, a snad i bez licenčních poplatků. Po dlouhé době skladbu "Rock And Roll Hell" s upravenvým textem v říjnu 1982 vydali Kiss na LP "Creatures Of The Night". Vallance převzal roli hlavního producenta poté, co byl skupinou vyhozen Barry Mraz, a později zaznamenal obrovský úspěch v 80. letech s Bryanem Adamsem.

Ale stejně jako její předchůdce, "Rock n' Roll Nights" se také prodávaly špatně, odhadem cca 350 000 kopií po celém světě. Z alba však vznikl pouze středně úspěšný singl s názvem "Heartaches", který napsal Fred Turner, v Kanadě se dostal do Top 40 a dostal pouze na #60 pozici v U.S. charts, což i tak byl první singl po třech letech v žebříčku USA. Fred Turner a Jim Clench se také objevili na debutovém albu Bryana Adamse v roce 1980 jako session hudebníci.

Obě desky nebyly ani úspěšné a ani snadno rozpoznatelné jako dřívější úsilí BTO. BTO dokončili poměrně úspěšné turné Rock n' Roll Nights, které trvalo do konce roku 1979 a oficiálně se rozpadli na začátku roku 1980.

Po rozpadu BTO na začátku roku 1980 založili Fred Turner a Randy novou kapelu s názvem Union, což byla reformovaná verze Randyho dřívější Ironhorse. Vydali v roce 1981 pouze jedno album s názvem "On Strike" u společnosti CBS Records. Album se prodávalo špatně, protože Randy byl zabalen do hořkého rozvodu a bitvy o opatrovnictví, a tak nebyl schopen jet na turné na podporu vydání. Přesto se singl z alba "Mainstreet U.S.A." dostal do povědomí posluchačů FM radií na celém západním pobřeží USA a Kanady, kolem Seattle nebo Vancouveru. Randy plánoval na podzim točit album "Union 2", vznikla nějaká dema, ale album nebylo nikdy dokončeno.


Randy Bachman se po vleklém rozvodu s Lorayne Stevenson a nechutné tahanici o opatrovnictví jejich šesti dětí ocitl v dluzích: "S BTO mi trvalo čtyři roky, než jsem vydělal svůj první milion, teď jsem za čtyři roky přišel o všechno". A tak nepřekvapí, že to byl právě on, kdo v roce 1983 navrhl restart souboru. Jeho představu o návratu klasické sestavy však po obchodních neshodách zhatil Robbie, volným místem tak vzal zavděk starý známý Garry Peterson (ex-The Guess Who). Randyho představu o návratu v původním složení však "rovnostářskými" požadavky zhatil mladší bratr Robbie Bachman, který se odmítl účastnit kvůli obchodním problémům a neshodami s ochrannou známkou s Randym a ostatními: "Když nás Randy chtěl dostat zase dohromady, řekl jsem: Dobře, pojďme k nakladatelství s kapelou. Pojďme všichni psát písničky. Budeme všechno sdílet stejně a nebude žádné další nepřátelství. On řekl, že ne, tak jsem vstal a odešel. Blair nebyl požádán, aby se vrátil, protože Randy věděl, že Blair by neměl žádný kecy jako Timmy. Tak vzikli a začali používat jméno BTO během jednoho roku a stejnou ochrannou známku, kterou nám Randy prodal! Takže Blair a já jsme jej zažalovali a vyhráli jsme. Museli nám zaplatit licenční poplatky".

A tak se BTO i přes problémy dali znovu dohromady v roce 1983. Jejich sestava na první studiové album po pěti letech se skládala z Randyho a Tima Bachmanů, Freda Turnera a bývalého bubeníka Guess Who Garry Petersona, ke kterým se připojil Billy Chapman, jejich technik pro bicí, klavír a klávesy. V Randyho autobiografii z roku 2000 "Takin' Care of Business", namítá, že Robbie se odmítl účastnit reunionu, když se s Fredem odmítli podílet na honorářích za vydavatele hitů BTO, jejichž autory jsou Randy a Fred.

Nové album pojmenované jednoduše (a matoucím) názvem "Bachman-Turner Overdrive" vyšlo v září 1984 na novém labelu Compleat Charlieho Facha. Pod albem je podepsána sestava Randy Bachman, C. F. Turner, Tim Bachman a Garry Peterson. Na piano si zahostoval Will MacCalder, při koncertech jeho pozici zastal u kláves technik kapely Billy Chapman. Nahrávalo se ve vancouverském studiu Little Mountain Sound, tehdy nejžádanějším nahrávacím místě v Kanadě. Většinu skladeb dodal Randy, Turner přispěl dvěma kousky, jeden napsali společně. Na singl byl vybrán otvírák "For The Weekend", v němž se jako doprovodná zpěvačka představila Randyho druhá manželka Denise McCann, rodačka z Iowy s pestrou hudební minulostí. Ani zábavný videoklip však singl nevytáhl výš než na #83 místo v USA. Pokud by se měla vyzvednout z tohoto "dřevorubeckého" pop-metalového alba jediná skladba, byla by to snad Turnerova hitovka "Toledo".

Je to zároveň jediné album, kde nehraje Robbie Bachman na bicí. Hlavní singl "For The Weekend" doprovázelo i hudební video. Album, které končí v USA pouze na 191. místě je také posledním studiovým albem Randyho Bachmana natočeným až dodnes s BTO. Dospělo v americkém žebříčku na #83 místo, což z něj udělalo první vystoupení v žebříčku s písní BTO za pět let, ale také jejich poslední.

Skupina pak absolvovala v letech 1984 až 1985 americké turné, z něhož byla ze zastávek v Tallahassee a Detroitu pořízena živá nahrávka "Live! Live! Live!" vydaná v roce 1986 se dvěma novými písněmi "Bad News Travels Fast" a "Fragile Man", což je v podstatě studiová nahrávka s přidaným ohlasem publika. Studiová verze "Bad News Travels Fast" vyšla také na soundtracku k filmu Body Slam. Na pultech se deska objevila na jaře 1986, když se Bachmanova parta připojila k Van Halen v čele se Sammy Hagarem při jejich 5150 Tour v roce 1986, tentokrát ale oslabena o jednoho muže, neboť nebyl k dispozici Fred Turner, který zůstal doma s rodinou, takže kapela vystupovala jako trio Randy, Tim a Garry Peterson, údajně s některými basovými party a Fredovým hlasem ze záznamu. Chapman se později zapojoval i jako bubeník místo Petersona, který si těžce poranil nohu během přestávek v turné při hraní softballu. Toto turné zahrnovalo více než 110 koncertů po celých amerických státech jako předkapela Van Halen, a Randy Bachman v jednom rozhovorů uvedl, že vydělaly tolik dolarů, jak nikdy předtím na turné. Z jednoho vystoupení byl pořízen živý osmdesáti minutový bootleg "BTO Live In Kansas City 1986", už ve složení Randy, Tim a za bicími Billy REA Chapman. Závěr společného turné však zároveň znamenal konec první části návratu skupiny na scénu. Nahráli dobrou hudbu při svém comebacku. Měli energii, měli skvělé nové skladby, ale neměli žádnou publicitu a prostě nemohli pokračovat jen tak na vlastní pěst. Časy se změnily. Jednoduše koncertovat a být dobrý dost dobře nejde bez komerčního zázemí.

Členové kapely se rozešli s výjimkou Tima Bachmana, který zůstal jako manažer a umělec se třemi mladšími muzikanty a dostal souhlas k používání značky B.T.O. pro svůj line-up v čele se zpívajícím kytaristou Randym Murrayem, baskytaristou Dave Reimerema a bubeníkem Billy Chapmanem. Údajně dostal svolení ke koncertování neochotně jen proto, aby si byl schopen vyrovnat své dluhy. Tim měl smlouvu na jedena půl roku do 30.6.1988, tedy mohl používat označení BTO.

Zatímco Timovo BTO koncertovalo, původní sestava Blair Thornton a Robin Bachman se na začátku roku 1988 setkala s manažerem Bruce Allenem a připravili návrat sestavy "Not Fragile", tedy té nejúspěšnější s Fredem Turnerem a Randy Bachmanem. Stav Stará - Nová sestava dostanl smlouvu od 1. července 1988 a ihned vystoupili na obřím hudebním podniku v severním Torontu, kde byl pořízen dne 8. srpna živý 50-minutový záznam, bootleg "Barrie 1988". V tomto roce je nahráno ještě jedno video z vězeňských cel v Saskatchewanu, které sponzorovala Coca-Cola a kapela představila 6 největších pecek ze svého repertoáru v pořadu Jailhouse Rock. Skupina BTO v čele s Randy Bachmanem v roce 1989 ve Vancouverských studiích Blue Wawe připravila kolem 12 demo nahrávek, plánovalo se nahrávaní ve studiu v Německu (Mnichov) v roce 1990 a mělo následovat velké turné po Evropě. Vše nakonec změnil pád Berlinské zdi na konci roku 1989 a ne zrovna klidná pohodová situace jak v Německu, tak v celé Evropě v roce 1990. Skupina nakonec album nikdy nenahrála. Vše si vynahradila o rok později, když absolvovala velké turné po německých, tak evropských městech (nejblíže k Česku byli ve Vídni, v Norinberku nebo Mnichově). Na konci roku 1991 Randy Bachman se znovu rozhodl kapelu opustit. Jedním z důvodů byl ten, že zbytek kapely nechtěl nahrávat nový materiál, ale chtěl jen přehrávat na koncertech staré osvědčené pecky. Některé skladby z dema se pak objevily na albu Bachmana "Any Road" (1993), "Tailspin" a "It's Only Money", nebo na albu Bachman – Turner 2010.

Druhý návrat Bachman-Turner Overdrive na scénu přinesl nekonečnou šňůru koncertů, která se nepřetrhla ani koncem roku 1991, kdy Randy Bachman znovu odešel za vlastními projekty. Existují dvě vysvětlení pro toto rozhodnutí. Podle prvního Randy Bachman chtěl, aby si skupina dala pauzu. Ale ostatní členové se rozhodli, že chtějí pokračovat v koncertech, protože jim přinášejí peníze a nechtěli se jich vzdát. Randy uvedl, že se jej zeptali na další turné s nimi, ale on už pracoval na jiném projektu a proto odmítl. Ostatní se pak rozhodl pokračovat jako BTO bez něj. Podle druhého vysvětlení ostatní členové (zejména Robbie a Blair) tvrdili, že Randy chce skončit. V sestavě, která opět přijala zkrácenou verzi názvu B.T.O., byl nahrazen právě Murrayem, což se ukázalo být tím nejtrvalejším možným řešením a tak pro příští roky se složení ustálilo v podobě Randy Murray, Fred Turner, Robin Bachman, a Blair Thornton. Nová podoba skupiny s přestávkami vydržela hrát až do konce roku 2004! Vedle stovek vystoupení po ní zbylo kompilační album "Trial By Fire: Greatest And Latest" z roku 1996, které ale není široce dostupné s pěti novými písněmi a deseti znovu nahranými rockovými klasiky, například koncertně vypilovanou cover verzi "The House Of The Rising Sun" nebo Murrayem nazpívaná čísla "You Ain't Seen Nothing Yet" a "Hey You". Album "Trial By Fire" skupina nahrála v dánských studii PUK Records, kde v polovině 90.let vznika serie "Greatest And Latest" a pod tím to označením vyšly CD např. Suzi Quatro, Smokie, nebo Showwadywady. Dánské studia byly jedny z nejlépe vybavených studii a nahrávala zde alba např kapely Judast Priest. Jediným nezdarem sáhodlouhé etapy tak zůstala nominace do kanadské hudební Síně slávy v roce 2003, kdy B.T.O. odmítli pozvání, pokud jim nebude umožněno vystoupit v aktuální sestavě bez Randyho, takže je samotné "uvedení" nakonec minulo. "Klasická" sestava Randy Bachman, Fred Turner, Blair Thornton a Robbie Bachman ale nakonec byla uvedena do síně astronautem Chrisem Hadfieldem v roce 2014. V roce 2004 se kapela nacházela ve stavu nečinnosti. Rob a Blair zůstávali velmi zdrženlivě, co se týče BTO, od konce roku 2004, Rob prohlásil, že si již nepřeje hrát v kapele a odložil bubenické paličky.

V rozhovoru v roce 2004 Rob Bachman uvedl, že BTO pracují na devíti nebo deseti nových písních. Z mnoha zdrojů bylo hlášeno, že kapela nemohla získat dobrý label, aby vydala projekt, a chtěla, aby bylo toto album dobře distribuováno a propagováno, na rozdíl od toho, co se stalo s CD "Trial By Fire". Plánovalo se také vydání živého DVD/CD z vystoupení v roce 2003 v jejich rodném městě Winnipeg, což se zatím nestalo.

Od posledního rozpuštění kapely v roce 2005 bylo několik jejich alb znovu vydáno. První, která byla od rozpuštění znovu zpřístupněna, byla "Freeways" v roce 2005, následovala "Bachman-Turner Overdrive II" v roce 2006 a "Four Wheel Drive" v roce 2008. "Brave Belt I" a "Brave Belt II" byly znovu vydány na jediném CD 17. března, 2009. Ačkoli Rob a Blair zůstali ohledně BTO od konce roku 2004 velmi zdrženliví, o Robovi se proslýchalo, že si již nepřeje hrát v kapele a pdhodil paličky na bicí.

Dne 23. ledna 2009 hrál Tim Bachman na jevišti v jedné z show Randyho Bachmana, což bylo poprvé, co spolu hráli na pódiu od roku 2003. Randy Bachman, který již moderoval úspěšnou rozhlasovou show "Randy's Vinyl Tap", byl navržen jako hostitel nového TV pořadu s názvem "Road to Guitar", který byl odvysílán na Discovery Channel. V létě 2009 byl na turné s Burtonem Cummingsem a v srpnu a září hrál pro Randy Bachman Band ve Spojených státech a Kanadě.

Různé verze Bachman-Turner Overdrive, BTO a Randy Bachman Band tak koncertovaly vedle sebe a vpluly společně až do 21. století. Randy Bachman mezitím natočil řadu sólových alb "Any Road", "Bob's Garage", "Merge", "Jazz Thing I" a "Jazz Thing II", absolvoval turné s The Guess Who, narovnal svůj vztah s bývalým kolegou z Guess Who Burtonem Cummingsem, s nímž pak spolupracoval na několika titulech jako "Songbook", "The Thunderbird Trax", "Jukebox". Od léta 2005 uváděl úspěšný pořad "Randy's Vinyl Tap" na CBC Radio One a televizní show "Road To Guitar" vysílanou na Discovery Channel. Dne 23.ledna 2009 Tim Bachman hrál na jevišti v jednom z koncertů Randy Bachman Band (Mick Dalla Vee, Brent Knudson a Marc LaFrance), poprvé tak hráli společně na pódiu od roku 2003.


Dne 12. září 2009 deník Winnipeg Free Press oznámil, že se vzhledem k intenzivnímu zájmu o znovuspojení Bachman-Turner se pánové Randy Bachman a C.F. Turner domluvili na společném programu, aby v roce 2010 odehráli koncertní data v Evropě, Kanadě a USA za podpory Randyho současné kapely Marca LaFrance, Micka Dalla-Vee a Brenta Howarda, označované jednoduše jako Bachman & Turner. Randy Bachman a Fred Turner oznámili svůj návrat na koncertu 8. prosince 2009 ve svém rodném městě Winnipeg. Jak Randy napsal na webu, projekt začal jeho žádostí Turnerovi, aby zazpíval hlavní roli v písni "Rock 'n Roll Is The Only Way Out". Ale poté, co slyšel skladbu s Turnerovými vokály, Randy se zeptal, zda by jeho bývalý spoluhráč mohl přispět více vokály a nějakými originálními kompozicemi, a nabídl, že svůj sólový projekt odloží ve prospěch alba Bachman-Turner. Přetavilo se to v plnohodnotnou spolupráci. Světová premiéra projektu Bachman & Turner se pak uskutečnila v červnu 2010 na festivalu Sweden Rock, a na High Voltage Festival v červenci 2010 v Londýně, UK, zájem o koncerty byl také ze strany agentů až z daleké Jižní Ameriky a Austrálie. Eponymní album, kvůli sporům a vlastnicví autorských známek ohledně BTO, vyšlo pod názvem "Bachman & Turner" 7. září 2010 v Severní Americe a 20. září 2010 v Evropě a stalo se tou nejlepší pozvánkou na jejich živá vystoupení. V listopadu 2010 vystoupili ve slavném Roseland Ballroom v New Yorku v rámci svého severoamerického turné. Na této show bylo nahráno dvojité živé album "Live At The Roseland Ballroom, NYC", které bylo také zfilmováno a později vyšlo na DVD a Blu-ray. V roce 2010 hráli také v poločasovém show na Grey Cup v Edmonton, AB. Z doprovodné kapely Randyho Bachmana se tak stala kapela hrající pod názvem "Bachman-Turner", která v sestavě Randy Bachman (kytary, zpěv), C.F. Turner (basa, zpěv), Marc LaFrance (bicí, perkuse, zpěv), Brent Howard Knudsen (kytary, zpěv) a Mick Dalla-Vee (kytara, zpěv) koncertuje dodnes.

Plány turné a album "Bachman & Turner" vyústily v soudní spor Roba Bachmana a Blaira Thorntona ohledně vlastnictví názvu kapely a souvisejících ochranných známek. Rob Bachman a Blair Thornton tvrdí, že americká a kanadská práva na název a ochrannou známku BTO byla převedena na Roba Bachmana, Blaira Thorntona a Freda Turnera, když Randy Bachman v roce 1977 zahájil sólovou kariéru. Randy Bachman si prý zaregistroval jména "Bachman- Turner", "BTU", "Bachman-Turner United" a "Bachman-Turner Union" ve Spojených státech a Kanadě. Říká se, že tato jména způsobují zmatek se jmény "Bachman-Turner Overdrive" a "BTO", což vede k potenciálním škodám pro Roba Bachmana a Blaira Thorntona. Zdálo se, že existuje všeobecná právní dohoda, že člověk může vystupovat pod svými vlastními právními jmény, jako je "Bachman & Turner", takže nově sjednocený pár byl jako takový uveden na turné a album v roce 2010. Skupina hrála v poločase show na Gray Cup 2010 v Edmontonu.

Díky zájmu o duo Bachman - Turner a doprovodným pořadům, BTO vydali další kompilaci v roce 2013 "Bachman-Turner Overdrive: 40th Anniversary". Obsahuje 26 skladeb na dvou CD. Některé skaldby byly již vydány dříve, ale byly tam i čtyři dříve nevydané písně, včetně "Rough Ride" z reuninového studiového alba "BTO" z roku 1984 a ze studia při natáčení "Head On" z roku 1975. CD také obsahuje jednu skladbu Brave Belt "Never Comin 'Home" a osm skladeb na disku dva jsou z "B.T.O. Live - Japan Tour" alba z roku 1976. Druhý disk přináší také živé verze "Blue Collar" a "Give It Time", které byly nahrány na stejných japonských koncertech, ale nebyly vydány na vinylové edici.


BTO v roce 2014 - Robbie Bachman, Blair Thornton, Fred Turner a Randy Bachman

V pondělí 29. března 2014 se na druhý pokus kapela Bachman-Turner Overdrive dočkala uvedení do kanadské hudební Síně slávy. Při té příležitosti se spolu poprvé od roku 1991 sešla nejslavnější a nejúspěšnější sestava Randy Bachman, Fred Turner, Blair Thornton a Robbie Bachman.

Nové album Randy Bachmana "Heavy Blues" vyšlo 15. dubna 2015. V doprovodné kapele se představili basistka Anna Ruddick, bubenice Dale Anne Brendon a spousta hostů - hráčů na kytary např. Peter Frampton, Neil Young, Joe Bonamassa, Robert Randolph, Scott Holiday (Rival Sons), Luke Doucet (Whitehorse) a Jeff Healey. Album produkoval legendární rockový producer Kevin Shirley (AC/DC, Iron Maiden, Rush).


Label s bohatou minulostí Caroline Records v roce 2016 vydal kompilační "Classic Album Set", který obsahuje osm studiových alb Bachman-Turner Overdrive, potažmo B.T.O., od debutu po "Rock n’ Roll Nights" plus 20-stránkový booklet, a mohl tak konečně splatit cizí dluh fanouškům i kapele, jejíž tituly se na CD objevovaly jen zřídka, s očekávatelnou výjimkou v podobě titulu "Not Fragile". V roce 2017 začal Randy pracovat na albu předělávek písní George Harrisona, jako poctu kytaristovi Beatles. Tucet jeho skladeb vkusně přetvořil k obrazu svému a pod názvem "By George - By Bachman" vydal na jaře 2018. Album orámoval zbrusu novým songem "Between Two Mountains" a vedle trojice členů jeho bývalého Bandu na něm ve "While My Guitar Gently Weeps" nechal vyniknout další legendu nástroje Waltera Trouta. K tomu pokračoval v příležitostném živém hraní i s Turnerem, dokud dne 10. března 2018 Randy Bachman neoznámil, že Fred Turner končí s koncertováním a odchází do penze.

Randy k tomu dodal: "Po více než 50 letech koncertování se můj celoživotní přítel, zpěvák a baskytarista Fred Turner rozhodl skončit. Jsem vděčný za hudbu, spolupráci a všechny roky, které jsme spolu prožili. Klobouk dolů před Fredem za odkaz, který v rockové muzice zanechá. Málokdo dokázal řvát jako tento muž!"

Rok 2018 přinesl rovněž premiéru 80-minutového dokumentu "Bachman", který režíroval John Barnard. Obsahuje zřídka vídané záběry, dosud nepublikované fotografie a archivní materiály, zachycuje i vznik tributního alba a přináší rozhovory s dalšími muzikanty. Koncem dubna 2020 se Randy objevil v TV vysílání CBC v pořadu Stronger Together, Tous Ensemble, v němž vystupovali mnozí kanadští umělci. Bachman v něm poděkoval pracovníkům v první linii a na závěr přehrál krátkou variaci na "Taking Care Of Business". Pro Národní hudební centrum připravil výstavu kytar ze své rozsáhlé sbírky, podílel se na několika divadelních a filmových produkcích, ve studiu pracuje na nových skladbách a pokud situace dovolí, 11. března 2022 zahají další koncertní sezónu.

Smrt Robbieho Bachmana dne 10. ledna 2023, bubeníka hudební skupiny Bachman-Turner Overdrive, oznámil jeho bratr Randy na Twitteru. Robbiemu bylo 69 let. Podle Fox News Randy nezveřejnil důvod smrti svého bratra ani přesné datum jeho smrti. Robbieho bratr a jeho kolega z hudební skupiny Bachman-Turner Overdrive, Randy, se na Twitteru rozhodli potvrdit zprávu o smrti svého bratra.

Kapela Bachman-Turner Overdrive prodala celosvětově téměř 30 milionů alb, fanoušky zvané gearheads má rozesety po celém světě. Kapela byla během své historie také mnohokrát oceněna, v roce 1974 to byli vítězi Juno Award v kategorii "Most Promising Group of the Year", v letech 1975, 1976 a 1978 byli oceněni Juno Award jako "Group of the Year". V roce 2008 je Guitar Magazine zařadil skladbu "Takin' Care Of Business" mezi 10 top nahrávek ze 100, v roce 2014 byli uvedeni do Canadian Music Hall of Fame.

Zpět
Poté co Randy Bachman opustil Bachman-Turner Overdrive, stáhl se do svého domova ve Vancouveru k zamyšlení nad svoji hudební budoucnosti. Randy Bachman se vrhnul na produkci (mj. Trooper) a přípravu druhého sólového alba, jízlivého koncepčního díla "Survivor" z roku 1978. Když se jeho sólová nahrávka "Survivor" z roku 1978 nesetkala s úspěchem, na podzim v roce 1978 ve Winnipegu v americkém Seattlu, v městě Lynden, kde vlastní dům a nahrávací studio, kapelu z celkem málo známých jmen Tom Sparks (kytara, zpěv), Mike Baird (bicí) a John Pierce (basa) formaci, jež si zvolila název Ironhorse, podepsala smlouvu se Scotti Brothers a vyrazila točit do Hollywoodu. Za podpory nového labelu Scotti Brothers nahrali demo nahrávky, z nichž se nakonec vyklubalo bezejmenné debutové album "Ironhorse", které vyšlo v dubnu 1979. Zdar prvního singlu z dubna 1979 "Sweet Lui-Luise" byl příslibem, když se rychle vyhoupl na #36 pozici v Billboard Top 100, v Kanadě se píseň dostala o něco výše #26, ve Velké Británii pak jen na #60 v žebříčku singlů. Ale samotné eponymní album úspěch nepotvrdilo. Oproti zmíněnému hitu přitom obsahovalo dostatek kvalitnějšího materiálu, na němž se vedle kapelníka podílel třemi kousky i Sparks. Atmosférická smutnokráska "You Gotta Let Go" dokáže naladit i pohltit, úderná trojice skladeb ze závěru desky "Old Fashioned", "She’s Got It" a "There Ain’t No Cure" zase dokáže nabudit snad lépe než několik energy drinků. Dva následující singly a severo-americké turné přinesly kapele mírný úspěch, ale tlak ze strany labelu směřoval k vylepšení zvuku.

Po skončení turné Bachman vyměnil rytmickou sekci. Doladěná formace s Chrisem Leightonem (bicí) a Ronem Foosem (basa) se vrhla do příprav druhé desky. Mainstreamový tlak ze strany společnosti ale nakonec přiměl k odchodu i kytaristu Toma Sparkse, kterému se údajně nelíbilo neustálé cestování a odloučení od domova na takovou dlouhou dobu. Sparkse vystřídal zpívající klávesista Frank Ludwig (ex-Trooper), který se přidal po výběrovém řízení.

Po rozpačitém singlu "What’s Your Hurry Darlin" skupina vydala své druhé album s výstižným názvem "Everything Is Grey", které vyšlo v roce 1980. Na albu se podílel Ron Foss na baskytaru, když nahradil Mike Bairda. Vybrané singly z alba se ale v řebříčcích opět moc neumístily. V kanadském žebříčku se singl "What's Your Hurry Darlin" umístil pouze na #84 pozici. Samotné album se dostává pouze na #153 pozici. Nevydařené období korunovaly finanční problémy labelu vedoucí ke zrušení turné a útlumu dalších aktivit, potažmo k vypovězení kontraktu. Naděje kapely se tak zdály beznadějné, což po posledním představení turné vedlo k rozdělení kapely v témže roce. Toho se už neúčastnil Ron Foos, který se vrátil k Paul Revere & the Raiders, jádro skupiny však zůstalo pohromadě.


Jeden z mála snímků kapely Ironhorse...

Randy Bachman ale brzy začal pracovat s ex-BTO basistou CF Turnerem, spolu se dvěma pozůstalými členy Ironhorse, který tak obsadil uvolněné místo a s podpisem smlouvy u Portrait Records kvartet s koncem roku 1980 si změnili název na Union.

V kapele se sešli Randy Bachman (kytara), Chris Leighton (bicí), Frank Ludwig (klávesy), který získal proslulost jako klávesista kapely Trooper, a Fred Turner (basa - BTO, Brave Belt) z nečinných BTO. Formace pak vyrazila do městečka Lynden ve státě Washington, kde v Bachmanově nahrávacím studiu Legend Studios natočila náramně pestrou směsici skladeb, která vyšla v létě 1981 pod titulem "On Strike". Na albu své místo našla mimo jiné i skladba "Keep the Summer Alive", kterou napsal Bachman s Carlem Wilsonem - v březnu 1980 se objevila na 24. studiovce Beach Boys, ani ta však nic nezměnila na velmi slabém ohlasu desky, posléze i ztrátě zájmu firmy o další album, což vedlo k rozpadu kapely UNION.


Jediný známý snímek kapely Union...
Zleva: Frank Ludwig, Chris Leighton, CF Turner, Randy Bachman


Bachman s Turnerem se po dvou letech sešli při reunionu BTO, Ludwig pak zformoval kapelu Body Electric, psal partitury pro televizní pořad The Urban Peasant a stal se, stejně jako Chris Leighton, vyhledávaným studiovým muzikantem.

V květnu 2013 Randy Bachman byl schopen zajistit práva k oběma albům Ironhorse a plánoval je vydat společně s dříve nevydaným materiálem. Randy Bachman také zvažoval reaktivovat kapelu a udělat turné na podporu reedice alb.

Zpět
Členové:
RANDY BACHMAN - Guitars, Vocals, Bass (1973-1977, 1983-1986, 1988-1991, 2009-)
C.F."FRED" TURNER - Bass, Vocals, Guitars (1973-1979, 1983-1986, 1988-2005, 2009-)
MICK DALLA VEE - Guitars, Keyboards, Vocals (2009-)
MARC LAFRANCE - Drums, Vocals (2009-)
BRENT HOWARD - Guitars, Vocals (2009-)
Dřívější členové:
ROBBIE BACHMAN - Drums (1973-1979, 1988-2005)
BLAIR THORNTON - Guitars, Vocals (1974-1979, 1988-2005)
RANDY MURRAY - Guitars, Vocals (1991-2005)
TIM BACHMAN - Guitars, Vocals (1973-1974, 1983-1986)
BILLY CHAPMAN - Keyboards, Drums (1983-1986)
GARY PETERSON - Drums (1983-1986)
JIM CLENCH - Vocals, Basss, Guitars (1977-1979)

1973-1974
1974-1977
1977-1979
(B.T.O.)

Randy Bachman - Lead Vocals, Lead Guitars
C. Fred Turner - Lead Vocals, Bass
Tim Bachman - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals
Randy Bachman - Lead Vocals, Lead Guitars
C. Fred Turner - Lead Vocals, Bass
Blair Thornton - Guitars, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals
C. Fred Turner - Lead Vocals, Rhythm Guitars
Jim Clench - Bass, Lead Vocals
Blair Thornton - Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals
1979-1983
1983-1986
1987-1988
(Tim's B.T.O)

Disbanded
Randy Bachman - Lead Vocals, Lead Guitars
C. Fred Turner - Lead Vocals, Bass
Tim Bachman - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Garry Peterson - Drums, Backing Vocals
Billy Chapman - Keyboards
Tim Bachman - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Randy Murray - Guitars, Vocals
David Reimer - Bass, Backing Vocals
Billy Chapman - Drums (January 1987 - April 1987)
John Cody - Drums (May 1987 - January 1988)
Rick Fedyk - Drums (January 1988 - April 1988)
1988
(Tim's B.T.O)

1988-1991
1991-2005
(B.T.O)

Tim Bachman - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Mike Kelly - Guitars, Vocals
Jim Robinson - Bass
Rick Fedyk - Drums (May 1988)
Vince Ditrich - drums (June 1988 - Autumn 1988)
Randy Bachman - Lead Vocals, Lead Guitars
C. Fred Turner - Lead Vocals, Bass
Blair Thornton - Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals
Randy Murray - Guitars, Vocals
C. Fred Turner - Lead Vocals, Bass
Blair Thornton - Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals
2005-2009
2009-2018
(Bachman & Turner)


Disbanded
Randy Bachman - Lead Vocals, Lead Guitars
C. Fred Turner - Lead Vocals, Bass
Mick Dalla-Vee - Rhythm Guitar, Keyboards, Backing Vocals
Brent Howard - Rhythm Guitar, Backing Vocals
Marc LaFrance - Drums, Backing Vocals


Členové
(rodným jménem Randolph Charles Bachman)
(narozen 27. září 1943, Winnipeg, Manitoba, Canada)
Guitars, Bass, VocalsRandy Bachman je kanadský kytarista, zpěvák a skladatel. Byl zakládajícím členem kapel The Guess Who a Bachman-Turner Overdrive. Bachman nahrával také jako sólový umělec a byl součástí řady krátkodobých kapel jako Brave Belt, Union a Ironhorse. Byl národní rozhlasovou osobností na CBC Radio, hostil týdenní hudební show Vinyl Tap. Bachman byl uveden do hudební síně slávy a muzea v roce 2016.

Randy se narodil ve Winnipegu v Manitobě, Kanada, rodičům Karlu (Charlie) Bachmanovi a Anne (Nancy) Dobrinskymu, je napůl německého a napůl ukrajinského původu. Stal se legendární postavou v rock and rollovém světě prostřednictvím svého talentu jako kytarista, skladatel, umělec a producent. Získal přes 110 zlatých a platinových alb/singlů oceněných po celém světě za hraní a produkci. Jeho napsaná skladba mu získala dosáhnout #1 na seznamech rozhlasových stanic ve více než 20 zemích a nashromáždil více než 40 milionů prodaných nahrávek. Jeho písně byly zaznamenány u mnoha dalších umělců a hrály se v desítkách televizních, filmových a kommerčních výběrech.

Ve třech letech vyhrál pěveckou soutěž v programu CKY King of the Saddle a v pěti letech začal studovat hru na housle na Royal Toronto Conservatory. Hru na housle studoval až do svých 12 let, kdy začal být se strukturovanými lekcemi nespokojený. Zjistil, že i když neumí číst noty, dokáže zahrát cokoli, pokud to jednou uslyší, označoval svoji paměť jako svou fonografickou paměť. V 15 letech viděl Bachman hrát Elvise Presleyho v TV show Tommyho Dorseyho a pohled na kytaru kolem Presleyho krku jej inspiroval. Od svého bratrance se naučil tři akordy a poté začal cvičit na upraveném havajském Dobro. Ve věku 16 let se Bachman seznámil s Lennym Breauem a během následujících dvou let Breau naučil Bachmana chytat prsty. Breau jej také seznámil s hudbou Cheta Atkinse.

V roce 1959 si Bachman koupil lístek na koncert Les Paula ve winnipegském večerním klubu, ale nemohl se tam dostat, protože byl příliš mladý. Místo toho pomohl Paulovi s přípravou před představením a také mu pomohl vše naložit do auta po představení. Bachman byl v tomto bodě stále začínajícím kytaristou a zeptal se Paula, zda by jej mohl naučit brousit na kytaru, Paul jej nakonec vyučoval svoji verzi "How High The Moon". Zpočátku byl dobrým studentem ve škole, dokud se nezačal věnovat kytaře, kdy se zaměřil na tento nástroj s vyloučením svého vzdělání. Prošel 9. třídou na střední škole Edmunda Partridgea, ale opakoval 10. i 11. ročník, zpočátku na West Kildonan Collegiate. Ve svém druhém ročníku v 11. třídě byl zařazen do třídy studentů, kteří většinou buď "propadli, nebo odešli a vrátili se", a učitel jej požádal, aby se stal prezidentem třídy, protože si myslel, že má "kázeň a odhodlání", neboť od pěti let hrál na housle. V polovině toho roku byl ale vyloučen ze Západního Kildonanu kvůli jeho "nedostatku pilnosti" a dokončil školní docházku na Garden City Collegiate. Pokračoval ve studiu obchodní administrativy na dnešní Red River College, ale nestihl tam promovat.

Hudební kariéra Randolpha Charlese Bachmana se začala odvíjet na začátku 60. let v souborech bez budoucnosti jako The Embers, The Velvetones a The Jurymen. V roce 1960 Bachman a Chad Allan spoluzaložili Allan and The Silvertones ve Winnipegu, později Chad Allan & The Reflections. V roce 1962 se skupina přejmenovala na Chad Allan and the Expressions a později na The Guess Who. První úspěch zaznamenali v Billboard rádiovém žebříčku v Kanadě s kapelou Guess Who v roce 1965 za jejich coverem skladby Johnnyho Kidda "Shakin 'All Over", která se také umístila v americkém žebříčku na #22 místě. Po tomto počátečním úspěchu to ale trvalo ještě několik let, než znovu zazářili ve světle reflektorů s touto mladou kanadskou kapelou. V roce 1966 kapelu opustil Chad Allan a Burton Cummings se stal hlacním zpěvákem. V letech 1966 až 1968 The Guess Who pracovali převážně ve své domovské zemi a vydali řadu Top 40 singlů v Kanadě. Klopýtání přes některé neúspěchy se kapele vyplatilo a vypracovala se zpátky na vrchol hitparád nebývalým způsobem. Začátkem roku 1969 skupina konečně prorazila mezinárodně hitem "These Eyes", na kterém se podíleli Bachman a Cummings. The Guess Who vydali během následujících dvou let tři úspěšná alba "Wheatfield Soul" (1969), "Canned Wheat" (1969) a "American Woman" (1970), která jim přinesla pozornost hlavního proudu. Bachman napsal nebo napsal (především s Cummingsem) většinu písní skupiny během tohoto období.

Počátkem roku 1970 se singl "American Woman" dostal na první místo v americkém žebříčku Hot 100, poprvé pro kapelu z Kanady. Skladba kritizuje "scény ghetta" a "válečnou mašinérii" v USA a odráží zkušenosti skupiny Guess Who z rozsáhlého turné ve velkých amerických městech. S vietnamskou válkou na vrcholu odešlo mnoho amerických mužů do Kanady, aby unikli americké vojenské službě. Tentokrát si Guess Who prakticky vytvořili vlastní hudební žebříček s nebývalým nákladem 5 milionů prodaných singlů, všechny pozlacené, které byly produkované skladatelským týmem Randy Bachman - Burton Cummings. V roce 1970 Guess Who prodali více desek, než celý kanadský nahrávací průmysl k tomuto datu, a to včetně prodejů Beatles v tomto roce. Mezi jejich hity patřily "These Eyes", "Laughing", "Undun", "No Time", "No Sugar Tonight" a "American Woman".

Bachman opustil kapelu na vrcholu její popularity, krátce po vydání "American Woman". Mezi důvody odchodu bývá uváděn životní styl ostatních členů kapely, který byl v rozporu s jeho přesvědčením, když konvertoval k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Kvůli starostem o zdraví a touze po změně životního stylu, ve kterém chtěl trávit více času se svou mladou rodinou, Randy opustil Guess Who na vrcholu jejich úspěchu. Trpěl také zdravotními problémy souvisejícími se žlučníkem a potřeboval být v péči lékaře, což bylo na cestách obtížné. I když tento krok šokoval hudební svět, Randy věděl, že nikdy nezanechá hudby. Ještě před svým odchodem z The Guess Who v květnu 1970 nahrál Bachman během tří dnů v březnu 1970 instrumentální sólové album "Axe" pro RCA Records.

V roce 1970 založil s Chadem Allanem country rockovou kapelu Brave Belt a experimentoval s novým hudebním stylem. Brave Belt vydali své první stejnojmenné LP v roce 1971. Robbie Bachman byl bubeníkem Brave Belt, když mu bylo sotva 18 let. Allan se krátce po nahrávání rozhodl propříště dát přednost studiu a manželství, načež kapelu opustil. Jelikož neměli připravenou náhradu, Randy Bachman se poradil s Neil Youngem a zavolal Fredu Turnerovi, dalšímu Kanaďanovi, univerzálnímu kytaristovi a majiteli hromového hlasu, který už působil v několika kapelách. Fred Turner se následně připojil k Brave Belt na basu a zpěv, což vedlo k tomu, že se kapela vyvinula do těžšího zvuku. Brave Belt působili v tříčlenné sestavě až do připojení Tima Bachmana jako druhého kytaristu. S touto sestavou členové podepsali nahrávací smlouvu s Mercury Records a přejmenovali kapelu na Bachman-Turner Overdrive, často označovanou jako "B.T.O.". Své první stejnojmenné album "Bachman-Turner Overdrive" vydali v květnu 1973.

V prosinci 1973 skupina vydala své druhé album "Bachman-Turner Overdrive II", které přineslo skupině větší komerční úspěch než jejich debu. Přineslo hity jako "Takin' Care of Business" a "Let It Ride", které se umístily na 12. a 23. místě v USA. V roce 1974 vydali své třetí album s názvem "Not Fragile". NAhrávka se dostala na první místo v žebříčku alb v Kanadě i ve Spojených státech. Album obsahovalo hity "Roll On Down The Highway" a "You Ain't Seen Nothin' Yet", které se umístily na 14. a 1. místě. S posledně jmenovaným se Randymu podařilo nahrát americkou špičku hitparád pro dvě různé kanadské kapely, ta předchozí byla "wo different Canadian bands; the other being "American Woman", když byl ještě v The Guess Who. Skupina zůstala na žebříčcích až do poloviny 70. let se svými dalšími dvěma alby "Four Wheel Drive" a "Head On". S těmito alby přišly další hity "Hey You", "Take It Like A Man" a jazzově orientovanou "Lookin' Out For No. 1".

Je neuvěřitelné, že úspěch Randyho s Bachman-Turner Overdrive zastínil jeho dřívější úspěchy a dal mu ještě třetí etapu v dobývání pop hitparád. Monstrózní hity kapely včetně "Let it Ride", "Roll on Down the Highway", "Takin' Care of Business" a "You Ain't Seen Nothin' Yet" dosáhly na #1 ve více než 20 zemích. Randyho kariéra byla postavena na jeho nezastavitelné touze psát novou hudbu. Vydal řadu sólových alb za jeho celou kariéru, a současně pracoval na produkci s jinými umělci. Jeho produkce a práce s kanadskou rockovou kapelou Trooper opět generovala zlaté a platinové desky v roce 1970.

Na konci roku 1976, během nahrávání jejich šestého studiového alba "Freeways", se uvnitř kapely objevily určité neshody. Bachman napsal všechny skladby kromě jedné a zpíval v každé písni kromě dvou, zatímco někteří z ostatních členů kapely měli pocit, že nemají dost dobrého materiálu k nahrání a chtěli vydání odložit. Po svém vydání se album umístilo na 70. místě v USA, ale nemělo žádné hitové singly. Randy Bachman oficiálně opustil skupinu v polovině března 1977. Zbytek kapely pokračoval v nahrávání a turné až do konce dekády poté, co Randy souhlasil s prodejem práv na jméno "BTO" zbývajícím členům kapely.

Po odchodu z Bachman-Turner Overdrive Randy Bachman nahrál druhé sólové album s názvem"Survivor". Toto vydání se v USA nijak bevedlo. Po sólovém albu založil novou rockovou kapelu s baskytaristou/zpěvákem Tomem Sparksem s názvem Ironhorse. Ironhorse vydali své debutové stejnojmenné album v roce 1979. Obsahovalo singl "Sweet Lui-Louise", který se umístil na #36 místě v USA a na #26 místě v Kanadě, dobře si vedl i v jiných částech Evropy včetně Itálie. Po turné k tomuto albu Tom Sparks opustil kapelu a byl nahrazen Frankem Ludwigem. Skupina vydala druhé album v roce 1980 s názvem "Everything Is Grey". Vydání obsahovalo pop rockové vlivy s větším využitím kláves než první album. Po rozpadu BTO na začátku roku 1980 založili Fred Turner a Randy novou kapelu s názvem Union a vydali pouze jedno album s názvem "On Strike" v roce 1981.

Později v dokumentu "From Rags to Riches and Back" Randy vzpomínal na vybudování čistého jmění téměř 10 milionů dolarů do roku 1977, ale během čtyř let zkrachoval. Tyto události připisuje svému rozvodu se svou první manželkou Lorayne Stevensonovou a soudním sporům o svěření jejich dětí do péče, stejně jako velkým investicím do hudebních projektů, které se nestaly plodnými.

Bachman se znovu připojil k The Guess Who v roce 1983 s Burtonem Cummingsem a dalšími členy éry "American Woman" na zveřejněný reunion. Kapela procestovala Kanadu a vydala video živých vystoupení. Poté, co reunion The Guess Who skončil, Bachman se znovu připojil k Bachman-Turner Overdrive s Fredem Turnerem, Timem Bachmanem a Garrym Petersonem z The Guess Who, kteří převzali bicí. Reformovaná kapela vydala stejnojmenné Bachman-Turner Overdrive v roce 1984, stejně jako živé album v roce 1986, po kterém se otevírali show pro Van Halen během turné 5150 v roce 1986. V roce 1987 Randy kapelu opustil.

V roce 1988 se Bachman-Turner Overdrive znovu reformovali, tentokrát s populární sestavou z let 1974-1977. Kapela spolu koncertovala až do roku 1991, kdy Randy znovu odešel. Poté se Randy vrátil k The Guess Who na reunionové vystoupení v srpnu 1999 ve Winnipegu na konci XIII. Pan Am Games. Bachman pokračoval jako člen The Guess Who a hrál s nimi na několika turné. V roce 2000 hostoval v seriálu Simpsonovi v epizodě jako on sám, na beletrizovaném setkání se svými bývalými spoluhráči z Bachman-Turner Overdrive, CF Turnerem a Robinem Bachmanem. Tvůrce seriálu Matt Groening, jehož otec je původem z Winnipegu, je velkým fanouškem kapely. Během jejich vystoupení v epizodě Homer Simpson vtipně křičí "dostaň se na část práce přesčas", zatímco oni hrají "Takin' Care of Business".

V roce 2001 Bachman obdržel čestný doktorát hudby z Brandon University v Brandon, Manitoba, spolu s ostatními členy The Guess Who. Tohoto roku získali tři SOCAN Classic Awards. V roce 2005 byl Bachman oceněn Řádem Manitoby, což je nejvyšší ocenění v provincii Manitoba. Poprvé byl uveden na kanadský chodník slávy, za svůj čas s The Guess Who v roce 2001. V roce 2002 byli The Guess Who příjemci ceny The Governor General's Performing Arts Award, předního kanadského vyznamenání za dokonalost v divadelních uměních.

V červenci 2003 Bachman opustil The Guess Who se zpěvákem Burtonem Cummingsem, aby vytvořili nový projekt nazvaný Bachman Cummings. V roce 2004 Bachman pomohl Kalanu Porterovi na jeho debutovém albu "219 Days". Údajně navrhl, aby Kalan udělal dron na housle během "In Spite Of It All". Byl také uveden jako hráč kytarového sóla na konci písně "And We Drive". Během tohoto období Bachman také vydal album původních melodicko-jazzových písní s názvem "JazzThing". Až v roce 2005 po fenomenálním úspěchu dlouze-ohlašovanéo čtyřletého reunionu Guess Who, se Randy Bachman a Burton Cummings rozhodli, že nastal pravý čas, aby konečně vydali desky pod jejich vlastními jmény. Společně jako duo Bachman-Cummings hráli a vystupovali ve vysoce hodnoceném TV koncertu s názvem First Time Around, který se vysílal po celé Severní Americe na CBC a PBS. Po jeho úspěchu bylo vydáno DVD, navíc k jejich platinovým albům "Songbook" (2006) a "Jukebox" (2007). Kritiky uznávané duo koncertovalo hodně po celé Severní Americe, včetně dvou kanadských turné od pobřeží k pobřeží, které absolvovali před vyprodaným publikem.

V létě 2005 Bachman začal hostovat v "od pobřeží k pobřeží" rozhlasové show Vinyl Tap na CBC Radio One. Pro show přehrával audionahrávky, především klasickou rockovou hudbu, a zároveň vzpomínal na osobní setkání se slavnými umělci a hudebníky ze své 50leté kariéry v rockové hudbě. Přehlídka běžela 16 sezón s poslední epizodou na Canada Day dne 1. července 2021, poté, co byla zrušena CBC, ačkoli Bachman řekl, že plánoval přenést program na jiného provozovatele vysílání nebo z něj udělat podcast.

Dne 2. července 2005 vystoupil Bachman na kanadské části celosvětového megakoncertu Live 8 organizovaného Bobem Geldofem. V roce 2008 byl jmenován důstojníkem Řádu Kanady. Bachman pokračoval ve své kariéře na turné s Randy Bachman Band, stejně jako Bachman-Cummings Band. Během této doby vystupoval v divadelním představení nazvaném "Every Song Tells A Story", kde vystupoval živě a unplugged se svou kapelou a často vyprávěl příběhy stojící za napsáním toho nejslavnějšího ze 60. a 70. let. Bachman a Burton Cummings vystupovali po celé Kanadě jako Bachman & Cummings v létě 2006, zatímco byli na turné s The Carpet Frogs.

Známý svoji neochvějnou touhou tvořit hudbu, Randy Bachman začal pracovat na svém sólovém albu ve spoluprácí se svými přáteli Neil Youngem, Burtonem Cummingsem, později i Jeff Healeyem a Fredem Turnerem. V tvůrčím procesu ale nastal nečekaný obrat. Po mnoha letech jemné popichování ze strany hudebních fanoušků a hudebních médií, Randy Bachman a Fred Turner začali spolupracovat znovu po více než 20 letech. Bachman & Turner tvořili tehdy srdce legendární kapely Bachman-Turner Overdrive, nyní vyrazili na turné opět na plný plyn jako rocková mašina. Bachman a Fred Turner dokončili nové album "Bachman & Turner", které vyšlo 7. září 2010. Singl alba s názvem "Rollin' Along" byl vydán v červnu 2010 na iTunes. Album představilo zásobu skvělých nových skladeb - to vše z pera Randy Bachmana a Freda Turnera, které se hladce zařadily mezi jejich klasických rockové hymny. Bachman & Turner odstartovali dvouleté světové turné v letech 2010-2011 svoji světovou premiéru v Evropě na Sweden Rock Festival a na High Voltage Festival vedle některých jejich vrstevníků Aerosmith, Guns N' Roses, ZZ Top a Billy Idol, stejně jako hráli v předních místech po celé Severní Americe v průběhu podzimu 2010. Mezi další potvrzená data patřil High Voltage Festival v Londýně ve Velké Británii v červenci 2010 a Manitoba Homecoming Event ve Winnipegu, Manitoba. Dvojice vydala další singl "Rock n' Roll Is the Only Way Out" na svých oficiálních stránkách.

Bachman byl podruhé uveden na kanadský chodník slávy, i když jako sólový umělec v roce 2012. V červnu 2015 také obdržel cenu SOCAN za celoživotní dílo. V roce 2014 vydal balíček domácích videí svých vystoupení "Every Song Tells A Story", jehož součástí je příležitostný doprovodný symfonický orchestr.

V roce 2015 vydal album s názvem "Heavy Blues" od své nově založené stejnojmenné kapely Bachman. Album bylo ovlivněno klasickým blues rockem 60. let a obsahuje hudební příspěvky dalších hudebníků včetně Neila Younga, Joe Bonamassy, Petera Framptona, Roberta Randolpha a Jeffa Healeyho. Později v březnu 2018 vydal Randy Bachman poctu George Harrisonovi obsahující cover verzi jeho hitů. Album obsahovalo i jednu originální píseň s názvem "Between Two Mountains" a také představoval Waltera Trouta ve verzi alba "While My Guitar Gently Weeps".

Randy a Fred Turner pokračovali v turné jako Bachman & Turner až do roku 2018, kdy Fred přátelsky odešel do důchodu.

Bachman se 26. dubna 2020 objevil v TV vysílání CBC s názvem "Stronger Together, Tous Ensemble" s různými kanadskými hudebníky a baviči. Bachman krátce vystoupil na minutu, aby poděkoval kanadským dělníkům v první linii, a pokračoval ve hře krátkou parodií na "Taking Care of Business".

Randy Bachman ze záliby ke kytarové hudbě a touze podporovat některé pozapomenuté a legendární kytarové velikány, včetně svého raného rádce Lenny Breau, objevil jazzový kytarový label Guitarchives Music, který zachránil a uvolnil tak jinak ztracené archivní kytarové nahrávky. Stejně tak založil Ranbach Music, label, který uvolňuje archivní Guess Who nahrávky a další materiál, který nikdy dříve nevyšel na CD.

Jeho písně nahrávala i řada umělců, včetně Lennyho Kravitze "(cover American Woman) a užívá se v televizních a filmových soundtracích včetně "Seinfeld", "The Simpsons", "American Beauty" a "Austin Powers 2." Objevil se také animovaně v "The Simpsons", kde seděl a hrál s kapelou "The Late Show with David Letterman".

Rozšiřující se kariéra Randyho Bachmana se začala diverzifikovat. V roce 2005 se etabloval jako poutavá osobnost rádia, kde má pořad Randy Bachman's Vinyl Tap na CBC a Sirius Satellite Radio a je slyší jej miliony posluchačů po celém světě každý týden. Přídavkem má ještě relaci CBC Radio's top - ceněný dvouhodinový víkendový program, který získal stříbrnou medaili na Mezinárodní rozhlasové konferenci v New Yorku (2009).

Známé jsou jeho příspěvky jako kultovního kanadského rockového hudebníka a jeho podpora začínajícím umělcům, jako producent, Randy Bachman získal mnoho ocenění včetně Order of Canada (2009), který je v Kanadě nejvyšší civilní ocenění za celoživotní dílo. Pokračuje nadále jako skladatel, studiový hráč a sólový umělec. Ačkoli jej již hudební průmysl ocenil desítkami nejprestižnějších ocenění hudebních úspěchů, když se jej zeptali, který ocenění je pro něj nejcennější, odpověděl: "To, které jsem ještě nedostal."

Randy Bachman rozděluje svůj čas mezi svými domovy v Salt Spring Island, v Londýně a Los Angeles. Bachmanovo první manželství bylo s Lorayne Stevenson (1966 až 1977). Se Stevenson měl Bachman šest dětí. Jeho syn, Tal Bachman, je hudebník, který se nejvíce proslavil svou hitovkou "She's So High" z roku 1999. Jeho dcera Lorelei Bachman je také skladatelka a hudebnice. Poté byl v letech 1982 až 2011 ženatý s Denise McCann a měli jedno dítě. Bydleli na Salt Spring Island, Britská Kolumbie, Kanada. Bachman a McCann se rozešli v roce 2011.

Členové
(Celým jménem Charles Frederick Turner)
(Narozen 16. října 1943, Winnipeg, Manitoba, Kanada)
Bass, Guitars, Vocals)


Je kanadský rockový baskytarista, zpěvák a skladatel. Hrál se skupinou Pink Plumm. Počátkem sedmdesátých let hrál se skupinou Brave Belt a v roce 1973 spoluzaložil skupinu Bachman-Turner Overdrive. Od roku 2010 je členem skupiny Bachman & Turner, se kterou ve stejný rok vydal album Bachman & Turner.

Fred Turner hrával během svého dospívání ve více než tuctu kapel v okolí Winnipegu, jeho první vokální nahrávky lze zaznamenat se skupinou Pink Plumm, která vydala jeden nezávislý singl. Na základě doporučení, které Randy Bachman dostal od Neila Younga, byl Turner požádán, zda by se nepřidal ke kapele Brave Belt v roce 1971. V té době Turner hrál a zpíval v cover kapele D-Drifters, kteří chtěl stále jen přehrávat cover skladby a původní skladby Turnera opakovaně odmítali. Když přišla nabídka od Randyho, Turner neváhal a připojil se ke kapele, která by mu mohla dát možnost zahrát si původní materiál.

Zpěvák na prvním albu Brave Belt byl Chad Allan, Randyho bývalý spoluhráč z The Guess Who. Když Allan odešel krátce po vydání alba, Turner se zapojil na plný úvazek jako zpěvák a baskytarista. Brave Belt se později přeměnili v Bachman-Turner Overdrive (BTO). Zatímco Randy Bachman byl více známější z jeho dřívějšího hraní s The Guess Who, přesto Robbie Bachman uvedl v jednom z četných rozhovorů, že by nebyl žádný "BTO zvuk" bez Turnerových příspěvků: "První album Brave Belt bylo velmi country-rockové. Vše se změnilo, když se Fred přidal k souboru. Díky Fredovi jsme získali těžký, drsný hlas. Vyvinuli jsme proto pana Turnera."

Když Randy Bachman opustil Bachman-Turner Overdrive v roce 1977, Turner přešel z basy na rytmickou kytaru, aby se otevřel prostor pro basáka a zpěváka Jimyho Clenche. Tato nová sestava v letech 1978-79 se ozačovala pouze jako BTO a nic jiného, kvůli právním otázkám týkajících se používání Bachmanova příjmení, i když v kapele vystupoval další Randyho bratr. Turner pokračoval ve své původní roli na basu, když se Bachman-Turner Overdrive obnovili v roce 1983.

Turner nahrál sólové skladby pro Animal Magnetism CD s názvem "Walk With You" v roce 1996. Album Animal Magnetism dával dohromady Riff West. Další hudebníci, kteří se podíleli na tomto albu, byli Lonesome Dave Peverett z Foghat, Pat Travers a Edgar Winter. V roce 2000 on nahrával hlas s Randy Bachmanem v epizodě The Simpsons.

Poslední vystoupení Turnera na jevišti s kteroukoliv sestavou BTO bylo v roce 2004 s Randy Murrayem. Doprovázeli je ale členové kapely Little River Band, protože bubeník Robbie Bachman a kytarista Blair Thornton se tehdy nemohli zúčastnit BTO poslední show. Turner je jediným členem Bachman-Turner Overdrive, který byl na každém albu, které kapela vydala.

Turner se sešel s Randy Bachmanem a nahráli spolu bezejmenné album, které vyšlo v září 2010 pod názvem "Bachman & Turner" a od té doby koncetují pod shodným názvem se členy doprovodné kapely Randy Bachnan Band.

Členové ROBBIE BACHMAN
(Narozen 18. února 1953, Winnipeg, Manitoba, Canada,
zemřel 10. ledna 2023)
(Celým jménem Robin Peter Kendall "Robbie" Bachman)
Drums, Percussion


Je bubeník a nejmladší z bratrů kanadského kytaristy, zpěváka a skladatele Randy Bachman. Byl zakládajícím bubeníkem v Brave Belt a Bachman-Turner Overdrive. Někdy je označován jako "Robin" nebo "Rob" na poznámkách k nahrávkám Brave Belt a BTO. Robbie Bachman byl ženatý muž s Chrissy. Dva z jeho známých rodinných příslušníků jsou Rady Bachman a Tal Bachman.

Robbie Bachman začal hrát na bicí v mladém věku. Během svého dospívání Robbie cvičil doma na bicí, často hrál spolu se svým starším bratrem Randym. Když bylo Robbiemu 18 let, Randy mu v roce 1971 nabídl bubnování v Brave Belt a Robbie nabídku přijal. Další členové Brave Belt byli Chad Allan a Fred Turner. V roce 1972 se další bratr Tim připojil k Brave Belt po odchodu Allana.

Skupina vydala dvě alba, než se v roce 1973 vyvinula v Bachman-Turner Overdrive. Když si Brave Belt změnili jméno na Bachman-Turner Overdrive v roce 1973, Robbie přišel s návrhem na loga BTO "ozubené kolo". Robbie se podílel na jednom z největších hitů Bachman-Turner Overdrive "Roll on Down the Highway" (s Fredem Turnerem). Zůstal členem BTO až do začátku roku 1980, když odešel po jejich turné na podporu alba "Rock n' Roll Nights" z roku 1979. V roce 1984 se odmítl připojit k reunionu BTO kvůli licenčním záležitostem a kvůli rozhodnutí Randyho Bachmana, aby se připojil Tim Bachman jako druhý kytarista místo Blaira Thorntona. Robbie se později vrátil k "No Fragile" sestavě BTO pro comeback kapely v letech 1988 až 1991. V roce 1991 Randy Bachman kapelu opustil a zbytek skupiny s náhradním kytaristou Randy Murrayem koncertoval až do konce roku 2004.

Během své kariéry u BTO se Bachman podílel na psaní písní, zpěvu a také hraním na bicí. Vydal také několik sólových alb, například "Ironhorse" v roce 1979 a "Survivor" v roce 1981. Kromě toho spolupracoval s dalšími hudebníky, Kromě své práce s BTO, Bachman také vydal několik sólových alb a spolupracoval s dalšími hudebníky včetně svého bratra Randyho, a podílel se na různých vedlejších projektech. Je znám pro svůj silný a energický styl bubnování a je považován za jednoho z nejvlivnějších bubeníků v historii rockové hudby.

V roce 2009 Fred Turner a Randy Bachman začali nahrávat nové album, které vyšlo v září 2010 pod názvem "Bachman & Turner" a podpořili je světovým turné. Robin Bachman a Blair Thornton vznesli žalobu proti Randymu Bachmanovi ve snaze zabránit mu a Turnerovi na turné pod názvem Bachman-Turner Overdrive nebo BTO. Robbie Bachman si dnes užívá důchodu spolu se svou ženou Chrissy.

Byl uveden do Kanadské hudební síně slávy a Kanadské síně slávy skladatelů a za své příspěvky k hudbě získal řadu ocenění a uznání. Robbie Bachman byl také znám pro své filantropické úsilí, je zastáncem United Way a během své kariéry byl zapojen do různých dalších charitativních organizací.


Smrt Robbieho Bachmana, bubeníka hudební skupiny Bachman-Turner Overdrive, oznámil jeho bratr Randy na Twitteru. Robbiemu bylo 69 let. Podle Fox News Randy nezveřejnil důvod smrti svého bratra ani přesné datum jeho smrti. Robbieho bratr a jeho kolega z hudební skupiny Bachman-Turner Overdrive, Randy, se na Twitteru rozhodli potvrdit zprávu o smrti svého bratra.

Randy ve svém příspěvku pro svého bratra zmínil i smrt rockové hvězdy Jeffa Becka, Jeff zemřel v úterý ve věku 78 let poté, co se nakazil bakteriální meningitidou.

Randy napsal: "Další smutný odchod. Bušení za BTO, můj malý bratr Robbie se připojil k mámě, tátovi a bratru Garymu na druhé straně. Možná Jeff Beck potřebuje bubeníka! Byl nedílnou součástí našeho rock'n'rollového stroje a společně jsme otřásli světem."


Členové BLAIR THORNTON
(Celým jménem Blair Montgomery Thornton)
(narozen 23. července 1950, Vancouver, British Columbia, Canada)
Guitars, Vocals


Je rockový kytarista a skladatel, je nejznámější pro jeho práci s kanadskou rockovou kapelou Bachman-Turner Overdrive (BTO). Před příchodem k BTO hrál také ve vancouverské kapele nazvané Crosstown Bus.

Thornton se ke skupině BTO připojil v lednu 1974 během doprovodného turné k albu "Bachman-Turner Overdrive II" a nahradil Tima Bachmana krátce po vydání tohoto alba. Thornton naživo debutoval s BTO ve vysílaném pořadu Dona Kirshnera v programu In Concert, jehož hostitelem byl Don E. Branker. S Thorntonovým příchodem začalo BTO začleňovat "dvojitá" kytarová sóla do mnoha nových písní, přičemž Thornton hrál hlavní kytarové party spolu s hlavním kytaristou Randy Bachmanem. Taková sóla nebyla hlavním prvkem na prvních dvou albech kapely. V rozhovorech o několik let později Randy poznamenal, že Blair Thornton byl vítaným přírůstkem: "Byl znám hraním ve stylu Erica Claptona/Bluesbreakers. Byl rovněž pokročilejší na kytaru než můj bratr Tim, který byl v podstatě rytmický hráč, který nechal veškeré vedení na mně. A já nejsem tak dobrý. Opakoval bych se, moje slovní zásoba je omezená a neměl jsem čas jít ven a učit se. Blair tedy přinesl nový styl. Nyní jsme měli dvě sólové kytary, a to mi hodně usnadnilo práci, přineslo nám to větší všestrannost".

Jako skladatel přispěl Thornton dvěma kompozicemi na album "Not Fragile", a to "Givin' It All Away" a instrumentálkou nazvanou "Freewheelin'", stále jednou z nejoblíbenějších, která také skončila jako B-strana hitu č. 1 "You Ain't Seen Nothing Yet". Je také spoluautorem tří písní pro následující album z roku 1975 "Four Wheel Drive" (1975), včetně titulní skladby (s Randym Bachmanem), spolu s Fredem Turnerem složil také hit z Top 40 hit "Take It Like A Man" na albu "Head On" z konce roku 1975. Dvě další písně na "Head On", "It’s Over" a "Wild Spirit" rovněž uvádějí Thorntona a Turnera jako spoluautory písní.

Při odchodu Randyho Bachmana ze skupiny v roce 1977 se Thornton ujal sólové kytary na příštích dvou albech "Street Action" (1978) a "Rock n' Roll Nights" (1979), na které rovněž přispěl několika skladbami. Thornton se v roce 1988 připojil ke "klasické" sestavě alba "Not Fragile" (Randy Bachman, Rob Bachman a Fred Turner) na reunion turné. V roce 1991, když Randy Bachman opět opustil skupinu, nahradil jej tentokrát vancouverský kytarista a zpěvák Randy Murray. Tato verze BTO se ukázala jako nejtrvalejší, neboť spolu koncertovali až do roku 2004, i když kapela nebyla schopná navázat na své minulé komerční úspěchy.

V roce 2014 byli Thornton spolu s původními členy kapely Fredem Turnerem, Robem a Randy Bachmanovými uvedeni do Kanadské hudební síně slávy. Thornton si momentálně užívá klidné polopenze se svou ženou Shane.

Členové RANDY MURRAY
(Celým jménem Charles Randall "Randy" Murray)
(narozen 9. prosince 1955, ***, Canada)
Guitars, Vocals


Je kanadský kytarista a zpěvák, který byl dlouholetým členem kapely Bachman-Turner Overdrive, celkem 14 a půl roku, (leden 1987 - červen 1988, leden 1992 - prosinec 2004), což bylo nejdelší trvalé členství ve všech inkarnacích Bachman-Turner Overdrive, BTO a reunionu BTO.

Od konce 70. let až do roku 1989 byl Murray penou součásti hudební scény v Britské Columbii, Alberta. Koncem 70. let byl členem X-Static s Paulem Ennisem a Ronem MacDonaldem. Počátkem 80. let byl již členem Ennis-Murray Band spolu s Paulem Ennisem, Mike Rogersem a Jeffem Sugarmanem. V té době nahrál i EP s kapelou David Raven pro label Radioactive. V letech 1984-1989 také spolupracoval s baskytaristou Dave Reimerem a jeho klasickou rockovou kapelou Invaders. V roce 1985 vydal EP "Warm Hands/Cold Heart" pod názvem Voxphantom. V roce 1988 zformoval Surreal McCoys, klasickou rockovou kapelu, která měla stálé působiště ve Vancouverském klubu Roxy.

Od roku 1989 do roku 1992 vyučoval hudbu, dělal vlastní nahrávky a vystupoval v rozhlasové talk show v Prince George v Britské Kolumbii.

V roce 1987 se stal se členem koncertní sestavy BTO vedené Timem Bachmanem, přivedl do kapely svého kamaráda baskytaristu Dave Reimera, bubeníkem byl začátkem roku 1987 Billy REA Chapman. V sestavě kapely BTO se během roku a půl roku vystřídali další tři bubeníci - John Cody, Vince Ditrich a Rick Fedicki. Tim Bachman na základě dohody s Randy Bachmanem ukončil činnost své kapely v červnu 1988. Od července 1988 se obnovila kapele v sestavě "Not Fragile", když na konci roku 1991 znovu opustil Randy Bachman skupinu, jediná volba pro trojici zbylých členů byl Randy Murray. Další sestava BTO s Robbie Bachmanem, Blairem Thorntonem a Fredem Turnerem koncertovala od roku 1992 až do konce roku 2004, což bylo nejdelší trvalé členství ve všech inkarnacích Bachman-Turner Overdrive, BTO a reunionu BTO. Časté koncertování na severu Evropy ve Švédsku a Dánsku v polovině 90.let přivedlo kapelu do dánských studii PUK Records v r. 1996. Tady kolem let 1995-1998 nahrávaly svá alba skupiny Smokie, Suzi Quatro, Rubbetes nebo Bay City Rollers. Randy Murray bal skvělý sólový kytarista a výborně si rozuměl ze svým spoluhráčem Blairem Thortonem, toto dokazují záznamy koncertních vystoupení s té doby.

Od roku 1984 také spolupracocval s kapelou Run-D.M.C., jejíž nahrávky produkoval, mixoval a masteroval. Jejich poslední spolupráce se datuje do roku 2014.

Během svého působení v BTO a až do roku 2017 hrál Randy Murray na barových koncertech a příležitostných příležitostech v oblasti Vancouveru nebo vyučuje hru na kytaru. V komunikaci anglikánské církve začal pracovat v roce 2002. V současnosti je komunikačním důstojníkem anglikánské diecéze New Westminster ve Vancouveru.

S hudebním důchodem skončil v roce 2017. Je jediným členem BTO z éry "Trial by Fire", kromě Freda Turnera, který hrál koncerty po rozpuštění v lednu 2005. Stejně jako Rob i Murray prohlásil, že si již nepřeje být členem BTO.

Členové BILLY CHAPMAN
(také Billy Rea "Crash" Chapman)
Keyboards, Drums


V roce 1984 se zapojil u kláves k jejich koncertnímu představení.
Chapman se později zapojoval na koncertním turné jako bubeník místo Petersona, který si těžce poranil nohu během přestávek na turné při hraní softballu.

Kapelu BTO v roce 1986 opouští Turner a Peterson, ta se opět transformuje v BTO s novým členem Billym Chapmanem a pokračuje v koncertování.

Billy Chapman byl původně technik přes bicí u Bachman-Turner Overdrive. V letech 1984-1986 se zapojil u kláves k jejich koncertnímu představení, vždy za plentou, nikdy nebyl viděn na podiu.

V roce 1986 dostalo BTO nabídku od Eddiho Van Halena dělat předkapelu Van Halen na jejich turné k albu 5150 , které čítalo přes 110 koncertu. V této době se nepřipojil ke kapele C.F.Turner, protože slíbil rodině, vzít si pauzu od koncertovaní a věnovat se dětem. Billy Chapman v polovině roku zasedl za bicí soupravu na koncertním turné na místo Petersona, který si těžce poranil nohu během amerického turné při hraní softballu a už z BTO dále nepokračoval.

Kapelu BTO na konci roce 1986 znovu opouští Randy Bachman ta se opět transformuje v Timovo BTO s novými členy v lednu 1987, a Billy Chapman a pokračuje v koncertování jako bubeník.

Billy Chapman se v letech 1992 -1993 stal součástí RANDY BACHMAN BAND, bubnoval na Randyho sólovém albu "Any Road" z roku 1993. V té době taky se podílel na míchaní nahrávek na kompilační 2CD "BTO - The Anthology".

Členové GARY PETERSON
(Narozen 26. května 1945, Winnipeg, Manitoba, Kanada)
(Celým jménem Garry Denis Peterson)
Drums, Percussion


Je kanadský bubeník, který byl dlouholetým členem kanadské rockové kapely The Guess Who. Spolu s Randy Bachmanem také nahrával a koncertoval s kanadskou rockovou kapelou Bachman-Turner Overdrive v letech 1984 - 1986.

Peterson se narodil ve Winnipegu v Manitoba, Kanada a začal bubnovat, když mu byly tři roky. Byl zakládajícím členem kanadské rockové kapely The Guess Who v polovině 60. let. Se skupinou hrál až do jejího rozpadu v roce 1975. Zúčastnil se i každého reunionu kapely s hlavními členy kapely Randy Bachmanem a Burtonem Cummingsem, také se připojil k verzi kapely v čele s basistou Jimem Kalem, poprvé v roce 1977 a znovu od roku 1987. Hrál s kapelou déle než kterýkoliv jiný člen.

V současné době bydlí v Greensboro, Severní Karolína.

Členové TIM BACHMAN
(Celým jménem Timothy Gregg Bachman)
(Narozen 1. srpna 1951, Winnipeg, Manitoba, Canada)
Guitars, Vocals


Je kanadský kytarista a zpěvák nejznámější z rockových kapel Brave Belt a Bachman-Turner Overdrive (BTO). Tim byl jedním ze čtyř zakládajících členů BTO, v níž se představili jeho bratři Randy (kytara/zpěv) a Robbie (bicí) spolu s Fredem Turnerem (baskytara, zpěv).

Tim napsal nebo se podílel na několika písních během působení v Brave Belt a BTO, včetně "Put It In a Song" (s Turnerem) pro album "Brave Belt II", "Down A Out Man" (s R.B. Charlesem) pro první album BTO a "Blown" (s Randym) a "I Don't Have To Hide" pro album Bachman-Turner Overdrive II.

Tim opustil BTO v roce 1974 krátce po vydání Bachman-Turner Overdrive II, aby trávil více času se svou rodinou a mohl pracovat na propagaci koncertů. Nahradil jej Blair Thornton. K BTO se vrátil spolu s Randy Bachmanem, Fredem Turnerem a Garry Petersonem u reunionového alba "BTO" v roce 1984 a následné turné, včetně společného vystupování s kapelou Van Halen. Pak se ujal vedení kapely na koncertních turné v letech 1987 až 1988.

Tim je otcem blues/rockového kytaristy Paxtona Bachman a strýc hudebníka Tala Bachmana, který je synem Randyho Bachmana.

Tim nyní žije v údolí Fraser v Britské Kolumbii, Kanada, pracoval jako realitní makléř v Abbotsfordu od roku 1991. Byl ředitelem Fraser Valley Real Estate Board v letech 2003-2008. V roce 2008 Tim Bachman utrpěl infarkt a následně podstoupil čtyřnásobnou operaci by-passu. Později byl v roce 2010 vyšettřován policií za sexuální obtěžování nezletilých. Nakonec byl odsouzen a dostal podmínku a vyhýbání se zařízením s osobami mladšími16 let.

Členové JIM CLENCH
(Celým jménem James Patrick "Jim" Clench)
(narozen 1. května 1949,
zemřel 3. listopadu 2010)
Bass, Guitars, Vocals


Byl kanadský basista nejznámější z kanadských rockových kapel April Wine a Bachman-Turner Overdrive.

Clench byl požádán, aby se stal členem April Wine poté, co jejich původní baskytarista Jim Henman se rozhodl opustit kapelu v říjnu 1971. Ačkoli Myles Goodwyn byl hlavní zpěvákem April Wine, Clench přesto nazpíval písně jako singlový hit "Oowatanite" (který napsal) a ""Weeping Widow"". V roce 1975 po nahrání tří studiových alb a jednoho živého záznamu, se Clench rozhodl odejít z April Wine a nahradil jej bývalý basista Mashmakhan Steve Lang.

Dřívější alba April Wine nahrané s Clenchem jsou "On Record" (1972), "Electric Jewels" (1973), "Live!" (1974) a "Stand Back" (1975), které vyšlo těsně před tím, než opustil kapelu.

V roce 1978 dostal Clench nabídku, aby vstoupil k Bachman-Turner Overdrive jako náhrada Randyho Bachmana, který se rozhodl začít sólovou kariéru. Clench zůstal s BTO až do jejich zániku v roce 1979, objevil se na albech "Street Action" (1978) a "Rock n' Roll Nights!" (1979).

Krátce poté se Clench také objevil jako hostující hudebník na debutové albu Bryana Adamse v roce 1980.

Jim se také objevil u Loverboy, kteří při svém živém debutu zahajovali koncert Kiss v Pacific Coliseum ve Vancouveru, BC 19. listopadu 1979. Krátce po tomto koncertu Clenche nahradil Scott Smith.

V roce 1992 se April Wine dali znovu dohromady a Clench přijal pozvání znovu se připojit. Poté se zúčastnil nahrávání dalších čtyř studiových alb zaznamenaných po reunionu. Patří k nim "Attitude" (1993), "Frigate" (1994), "Back To The Mansion" (2001) a "Roughly Speaking" (2006). Clench se objevil ještě na kompilaci April Wine "Greatest Hits Live 2003". Koncem roku 2006 Clench opustil April Wine a na počátku roku 2007 byl nahrazen bývalým basistou Brutus/Offenbach Breenem LeBoeuf.

Dne 3. listopadu 2010 zemřel Jim Clench ve věku 61 let v nemocnici v Montrealu po vyčerpávající bitvě s rakovinou plic ve čtvrtém stádiu.

V polovině měsíce na něho Turner vzpomněl při představení v proslulém newyorském sále Roseland Ballroom, z něhož byl pořízen záznam, který byl dostupný v roce 2011 nejdříve na 2CD/DVD (2011), v roce 2014 i na vinylu.

Zpět
BACHMAN-TURNER OVERDRIVE / BTO / BACHMAN-TURNER
2010 Bachman-Turner
1996 Trial by Fire: Greatest and Latest
1984 Bachman-Turner Overdrive (Compleat)
1979 Rock n' Roll Nights
1978 Street Action
1977 Freeways
1975 Head On
1975 Four Wheels Drive
1974 Not Fragile
1973 Bachman-Turner Overdrive II
1973 Bachman-Turner Overdrive

ŽIVÉ NAHRÁVKY
2016 Not Fragile - Live
2015 Blue Collar - Live
2012 Live At The Roseland Ballroom
2005 In Concert
1998 King Bisquits Flower Hour
1997 Motorcity Detroit USA
1994 Best Of - Live
1990 The All Time Greatest Hits -Live (reedice, CD)
1986 Live! Live! Live!
1977 Japan Tour - Live

BRAVE BELT
1975 Bachman-Turner-Bachman As Brave Belt
1972 Brave Belt II
1971 Brave Belt

IRONHORSE
1981 On Strike (jako UNION)
1980 Everything Is Grey
1979 Ironhorse
KOMPILACE
2017 The Ultimate Collection (2CD, USA)
2016 Box set (Caroline Int. - 8CD, U.K.)
2012 BTO 40 anniversary+bonus CD Japan Tour Live (2CD)
2010 Forged In Rock (EP)
2005 Bachman-Turner Overdrive Gold
2001 The Very Best Of Bachman-Turner Overdrive
2000 The Millennium Collection: The Best Of B.T.O. Gold
1998 Best Of B.T.O. - Remastered Hits
1998 Takin' Care Of Business
1994 Roll On Down The Highway
1993 The Anthology
1988 Nightriding (Knight)
1986 BTO's Greatest
1983 You Ain't Seem Nothong Yet
1982 The Very Best Of Bachman-Turner Overdrive
1981 Greatest Hits (Mercury)
1978 Bachman-Turner Overdrive's Greatest Hits
1976 Best Of B.T.O. (So Far)

Randy Bachman sólově
2018 By George - By Bachman
2015 Heavy Blues
2008 Takin' Care of Christmas (komp.)
2007 Jazz Thing II
2004 JazzThing
2002 Every Song Tells A Story (live)
1996 Merge
1992 Any Road
1978 Survivor
1970 Axe

RANDY BACHMAN BAND
1993 Bob's Garage / Live (EP live)Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
C.F. Turner - Vocals, Bass Guitar
Hosté:
Marc LaFrance - Drums
Brent Howard Knudsen - Background Vocals, Guitars
Mick Dalla Vee - Background Vocals, Guitars
Marc LaFrance - Background Vocals, Drums
Denise McCann Bachman - Background Vocals
Todd Sorensen - Extra Drums
Diskografie Bachman-Turner
Vyšlo 7. září 2010, E1 Music Canada, B0S-CD-002 (North America)

Seznam skladeb:
01. Rollin' Along (C.F. Turner) (3:38)
02. That's What It Is (Randy Bachman) (3:31)
03. Moonlight Rider (C.F. Turner) (4:21)
04. Find Some Love (Turner/Bachman) (4:39)
05. Slave To The Rhythm (Randy Bachman) (4:59)
06. Waiting Game (Randy Bachman) (5:19)
07. I've Seen the Light (C.F. Turner) (3:38)
08. Can't Go Back to Memphis (Randy Bachman) (4:39)
09. Rock and Roll is the Only Way Out (Randy Bachman) (3:52)
10. Neutral Zone (C.F. Turner) (3:18)
11. Traffic Jam (Randy Bachman) (7:53)
12. Repo Man (Michael Saxell/Bachman) (4:18)
Total Time: (54:05)

Recorded and Mixed at The Barn Studios, Saltspring Island, BC
Additional recording at Empire Studios, Winnipeg, Manitoba
Produced by Randy Bachman
Engineered, Recorded and Mixed: Christian Stonehouse
Mixed: Donal Hodgson
Mastered: Tony Cousins

Skupina:
Fred Turner - Bass, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Blair Thornton - Lead and Rhythm Guitars, Vocals
Randy Murray - Lead and Rhythm Guitars, Lead Vocals (08,10)
Hosté:
Diskografie Trial By Fire: Greatest And Latest
Vyšlo 1996, CMC Records, CMCD92007/44032-2

Seznam skladeb:
01. House Of The Rising Sun (5:41)
02. Roll On Down The Highway (4:07)
03. Trial By Fire (5:22)
04. Hold Back The Water (4:22)
05. Blue Collar (7:00)
06. Gimme Your Money Please (4:26)
07. Let It Ride (3:58)
08. You Ain't Seen Nothing Yet (3:55)
09. Not Fragile (5:01)
10. Hey You (4:00)
11. Take It Like A Man (3:43)
12. Nothin' Comes Easy (4:02)
13. Testify (3:58)
14. Four Wheel Drive (4:26)
15. A Sense Of Danger (3:28)
Total Time: (67:29)

Recorded at PUK Recording Studios, Denmark, February - March 1996
Tracks 12 and 13 recorded at The Warehouse Studio, Vancouver, B.C., Canada
Produced: Thornton/Turner/Murray/Robbie Bachman
Engineered: Steen Boel
Assisted: Kim Eskesen
Mixed: Steen Boel
Mastered: Peter Iversen
Píseň "The House Of The Rising Sun" na tomto albu začali původně BTO hrát na venkovním koncertě ve Sturgis, Jižní Dakota na motorkářské akci za účasti Erica Burdona z Animals. Burdon ale nedokázal zahrát "šlágr" Animals, takže publikum křičelo "Play House! Play House!", až BTO píseň zahráli, jinak je publikum nechtělo pustit domů. Od té doby se stala oblíbenou skladbou na koncertech BTO.

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Tim Bachman - Rhythm Guitar, Background Vocals
Garry Peterson - Drums, Percussion, Background Vocals
Hosté:
Will MacCalder - Piano
Denise McCann - Background Vocals
Diskografie Bachman-Turner Overdrive (Compleat)
Vyšlo září 1984, Compleat Recording, CPL -1-1010

Seznam skladeb:
01. For The Weekend (R.Bachman) (4:20)
02. Just Look At Me Now (T.Bachman, Turner) (4:38)
03. My Sugaree (R.Bachman) (3:47)
04. City's Still Growin' (Turner) (5:44)
05. Another Fool (R.Bachman) (5:29)
06. Lost In A Fantasy" (R. Bachman) (4:11)
07. Toledo (Turner) (4:12)
08. Service With A Smile (R.Bachman) (4:21)
Total Time: (40:16)

Producers: Bachman-Turner Overdrive
Recorded and Mixed: Dave Slagter at Little Mountain Sound In Vancouver,B.C. Canada
Second Engineer: Patrick Glover
Art Direction: Jim Ladwig, AGI
Desing: Ross and Harvey
Illustrations: John Youssi
Digital Transfers: Don Powell
Digital Mastering: Hollis Flatt, M.C. Rather
Album se někdy označuje jako "Hard And Fast".

Skupina:
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Jim Clench - Bass, Vocals (April Wine)
Blair Thornton - Lead Guitar
C.F. Turner - Guitars, Vocals
Diskografie Rock n' Roll Nights
Vyšlo březen 1979, Mercury Records, SRM 1-3748 (US)

Seznam skladeb:
01. Jamaica (Vallance) (4:08)
02. Heartaches (Turner) (3:51)
03. Heaven Tonight (Clench, Thornton) (3:03)
04. Rock and Roll Nights (Clench) (5:30)
05. Wastin' Time (Adams) (3:28)
06. Here She Comes Again (Clench, Thornton, Vallance) (3:00)
07. End of the Line (Clench) (3:25)
08. Rock and Roll Hell (Vallance) (4:06)
09. Amelia Earhart (Simmonds, Vallance) (6:19)
Total Time: (36:50)

Producer: BTO, Jim Vallance
Recorded 1978-1979 at Mushroom Studios, Vancouver, Canada
Engineers: John Brand, Rolf Henneman
Assistant engineer: Mike Donegani, Jeff Tolman
Mixing: Jim Vallance
Lacquer Cut: John Golden
Cover [Cover Concept]: B.T.O.
Art Direction, Photography: James O'Mara

Skupina:
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Jim Clench - Bass, Electric Bass, Vocals
Blair Thornton - Lead Guitar, Electric Guitar
C.F. Turner - Guitar, Electric Guitar, Vocals
Diskografie Street Action
Vyšlo únor 1978, Mercury Records, SRM-1-3713 (US)

Seznam skladeb:
01. I'm In Love (3:52)
02. Down The Road (4:03)
03. Takes A Lot Of People (4:06)
04. A Long Time For A Little While (3:52)
05. Street Action (4:16)
06. For Love (4:39)
07. Madison Avenue (6:01)
08. You're Gonna Miss Me (4:07)
09. The World Is Waiting For A Love Song (5:04)
Total Time: (39:20)

All songs written: Clench, Thornton, Turner and Robbie Bachman
Recorded at Can Base Studios, Vancouver, B.C. Canada
Produced: BTO
Engineer: Rolf Henneman
Assistant Engineer: Jeff Tolman
Art Direction: James OMara
Photography: James OMara

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Acoustic Guitar, Lap Steel Guitar, Vocals
C.F. Turner - Bass, Vocals (02,08)
Blair Thornton - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Diskografie Freeways
Vyšlo únor 1977, Mercury Records, SRM-1-3700 (US)

Seznam skladeb:
01. Can We All Come Together (5:54)
02. Life Still Goes On (I'm Lonely) (C.F. Turner) (3:55)
03. Shotgun Rider (5:17)
04. Just for You (4:43)
05. My Wheels Won't Turn (5:20)
06. Down, Down (4:18)
07. Easy Groove (5:00)
08. Freeways (4:53)
Total Time: (39:20)

All Songs Written: Randy Bachman, except (02,08)
02 written: C.F. Turner
Produced: Randy Bachman
Recorded at Phase One Studios, Scarborough, Ontario, Canada
Engineer: George Semkiw
Assistant Engineer: Mick Walsh, Mark Wright
Mastered: Gilbert Kong
Management [Direction]: Bruce Allen Management
Art Direction: Jim Ladwig
Design: Joe Kotleba
Photography [B&W]: Bruce Cole
Photography [Color]: Kenneth McGowan

Skupina:
Randy Bachman - Vocals, Guitar
Blair Thornton - Guitars
C.F. Turner - Vocals, Bass Guitar
Robbie Bachman - Drums, Percussion, Backing Vocals (10)
Hosté:
Little Richard - Piano
Barry Keane - Congas
Diskografie Head On
Vyšlo prosinec 1975, Mercury Records, SRM 1-1067

Seznam skladeb:
01. Find Out About Love (R.Bachman) (4:40)
02. It's Over (C.F. Turner, Blair Thornton) (3:18)
03. Average Man (R.Bachman, Robbie Bachman) (4:00)
04. Woncha Take Me For A While (Turner, R.Bachman) (5:05)
05. Wild Spirit (Turner, Thornton) (2:59)
06. Take It Like A Man (Turner, Thornton) (3:40)
07. Lookin' Out For #1 (R.Bachman) (5:20)
08. Away From Home (Turner) (4:30)
09. Stay Alive (Mono) (R.Bachman) (4:12)
10. Down To The Line (R.Bachman, Kim Fowley, Mark Anthony, Vincent Furnier) (4:01)*
Total Time: (41:45)

(*) Available only on the 2003 rerelease on CD and the 2013 Japanese Mini LP Remastered CD (as non-album single of 1975)
Recorded: RCA Studios, Toronto
Produced: Randy Bachman
Engineer: Mark Smith
Management [Direction]: Bruce Allen
Management [Equipment Manager]: Al Rempel, Greg Morgan, John Austin
Technician: Kenny Jacob, Steve Haselton
Mastered: Mike Reese
Art Direction: Jim Ladwig
Design: Jim Schubert, Joe Kotleba
Photography: Rick Rankin

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar [Right Side], Acoustic Guitar, Vocals (03,05,07)
Robbie Bachman - Percussion, Drums, Background Vocals
C.F. Turner - Bass, Vocals (01,02,04,06,08)
Blair Thornton - Lead Guitar [Left Side], Background Vocals, Slide Guitar, Lead Vocal (01,02,04,06,08)
Diskografie Four Wheels Drive
Vyšlo květen 1975, Mercury Records, SRM -1-1027 (US)

Seznam skladeb:
01. Four Wheel Drive (Bachman, Thornton) (4:20)
02. She's A Devil (Thornton, Turner) (4:43)
03. Hey You (Bachman) (3:34)
04. Flat Broke Love (Turner) (3:56)
05. She's Keepin' Time (Bachman) (4:09)
06. Quick Change Artist (Bachman, Turner) (3:19)
07. Lowland Fling (Bachman, Thornton) (5:20)
08. Don't Let the Blues Get You Down (Turner) (4:11)
Total Time: (33:32)

Produced: Randy Bachman
Recorded at Sounds Interchange Toronto, Canada
Technician [Equipment]: John Austin, Weasel Morgan
Engineer: Mark Smith
Mastering: Tom "Curly" Ruff
Director: Bruce Allen, VAncouver, B.C. Canada
Design: Joe Kotleba
Artwork: Parvis Sadighian
Art direction: Jim Ladwig / AGI (Album Graphics Incorporated)
Art Design: Ryan Walsh, Alex Does
Photography: John Brott, Tom Zamiar

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitars, Vocals
Blair Thornton - Lead Guitar, Backing Vocals
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Hosté:
Frank Trowbridge - Slide Guitar (07)
Diskografie Not Fragile
Vyšlo září 1974, Mercury Records, SRM-1-1004

Seznam skladeb:
01. Not Fragile (4:05)
02. Rock Is My Life, And This Is My Song (5:00)
03. Roll On Down The Highway (3:56)
04. You Ain't Seen Nothing Yet (3:54)
05. Free Wheelin' (3:44)
06. Sledgehammer (4:30)
07. Blue Moanin' (3:42)
08. Second Hand (3:30)
09. Givin' It All Away (3:46)
Total Time: (36:07)

The track "Free Wheelin'" was 'Dedicated to Duane'
Produced: Randy Bachman
Recorded on 1974 at Kaye-Smith Studios, Seattle, Washington, USA
Assistant engineer: Buzz Richmond
Mixing assistant: Richard Dashut
Mastering: Kent Duncan
Mixed at Sound City Studios, Los Angeles, CA
Equipment: John Austin and Weasel (Greg) Morgan
Technician [Equipment]: Weasel (Greg) Morgan, John Austin
Design: Joe Kotleba
Art direction: Jim Ladwig
Photography: John Brott, Bruce Larson
V 1995 rozhovoru Randy Bachman poukázal, že si myslel, že použít slovo "křehké" jako název pro rockové album, podobně jako Yes s jejich albem "Fragile" v roce 1972, je "divné". Takže aniž by měl v úmyslu nějak komentovat Yes, kapela bez protestů nazvala jejich další album "Not Fragile".

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals (02,06,08)
Tim Bachman - Guitars, Vocals (01,07)
Fred Turner - Bass, Vocals (03,04,05)
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Hosté:
Norman Durkee - Piano (08)
Diskografie Bachman-Turmer Overdrive II
Vyšlo prosinec 1973, Mercury Records, SRM-1-696

Seznam skladeb:
01. Blown (R.Bachman, T.Bachman) (4:17)
02. Welcome Home (R.Bachman) (5:32)
03. Stonegates (Turner) (3:50)
04. Let It Ride (R.Bachman, Turner) (4:21)
05. Give It Time (Turner) (5:44)
06. Tramp (R.Bachman, T.Bachman) (4:03)
07. I Don't Have To Hide (T.Bachman) (4:24)
08. Takin' Care of Business (R.Bachman) (4:51)
Total Time: (37:02)

Recorded on 1973 at Kaye-Smith Studios, Seattle, Washington
Produced: Randy Bachman
Engineer: Buzz Richmond
Assistant Engineer: Mark Sterling
Mastering: Gilbert Kong
Management [Direction]: Bruce Allen Management
Equipment: John Austin
Design: John Youssi
Art Direction: Jim Ladwig
Photography: Dave Roels

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Electric Guitars, Vocals (05)
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Tim Bachman - Guitars, Rhythm Guitar, Vocals (05,06), Background Vocals
C.F. Turner - Bass, Vocals (01,02,03,04,07,08)
Hosté:
Barry Keane - Congas
Will MacCalder - Piano
Garry Peterson - Percussion, Drums, Background Vocals
Diskografie Bachman-Turmer Overdrive
Vyšlo 17. května 1973, Mercury Records, SRM-1-673

Seznam skladeb:
01. Gimme Your Money Please (C.F.Turner) (4:42)
02. Hold Back The Water (R.Bachman, Rob Bachman, Kirk Kelly) (5:05)
03. Blue Collar (C.F. Turner) (6:05)
04. Little Gandy Dancer (R.Bachman) (4:16)
05. Stayed Awake All Night (R.Bachman) (4:08)
06. Down And Out Man (Tim Bachman, R.B. Charles) (3:10)
07. Don't Get Yourself In Trouble (R.Bachman) (4:50)
08. Thank You For The Feelin' (C.F.Turner) (4:06)
Total Time: (36:42)

Produced: Randy Bachman
Recorded at RCA Studios, Toronto, Canada
Engineers: Mark Smith
Lacquer Cut: Gilbert Kong
Mastered: Gilbert Kong
Technician: Allan Moy
Design: Robbie Bachman
Art direction: Jim Ladwig
Booklet Design: Joe Kotleba
Cover sculpture: Parviz Sadighian
Cover Photography: Tom Zamiar
Photography [Other]: Ed CaraeffSkupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
C.F. Turner - Bass, Lead Vocals
Tim Bachman - Guitars
Garry Peterson - Drums
Diskografie Not Fragile - Live
2CD, vyšlo 2016, Live Wire Productions, LW2040 (Europe)

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Let It Ride (4:25)
02. Gimme Your Money Please (6:17)
03. Can't Wait For The Weekend (4:41)
04. Hey You (5:33)
05. Blue Collar (7:48)
06. My Sugaree (4:20)
07. Not Fragile (5:11)
08. Rock Is My Life (5:26)
09. Hold Back The Water (5:21)
Disc 2
10. Sledgehammer (5:29)
11. Mississippi Queen (4:41)
12. Stayed Awake All Night (6:06)
13. American Woman (4:30)
14. You Ain't Seen Nothin Yet (4:30)
15. Roll On Down The Highway (5:26)
16. Four Wheel Drive (4:56)
17. Takin' Care Of Business (5:38)
Total Time: (90:18)

Recorded live At Harpo's, Detroit, Michigan, 1984, Willz-FM RAdio Broadcast

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Tim Bachman - Rhythm Guitar, Background Vocals
Garry Peterson - Drums, Percussion, Background Vocals
Diskografie Blue Collar - Live
Vyšlo 2015, Echoes, ECHOCD2026

Seznam skladeb:
01. Roll On Down The Highway (4:32)
02. My Sugaree (3:47)
03. Blue Collar (7:00)
04. For The Weekend (4:19)
05. Four Wheeled Drive (3:54)
06. You Ain’t Seen Nothing Yet (3:48)
07. Another Fool (5:53)
08. Let It Ride (4:02)
09. City’s Still Growing (5:33)
10. Takin’ Care Of Business (5:32)
Total Time: (48:32)

FM live performance at the Misty Moon, Halifax, Nova Scotia, August 1984
later broadcast on RKO Radio on 24th September 1984

Skupina:
Randy Bachman - Guitar, Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Vocals
Mick Dalla-Vee - Guitar, Background Vocals
Brent Howard Knudsen - Guitar, Vocals
Marc LaFrance - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Paul Shaffer - Piano (18,19,20)
Diskografie Live At The Roseland Ballroom
CD/DVD, vyšlo 29. května 2012, Eagle Rock Entertainment, EV305279 (DVD)
2LP, Eagle Records, ER203001 (US)

Seznam skladeb:
01. Let It Ride (4:34)
02. Rock Is My Life (4:46)
03. Not Fragile (4:35)
04. Hey You (3:44)
05. Hold Back The Water (4:26)
06. Waiting Game (4:40)
07. Moonlight Rider (4:18)
08. Looking Out For #1 (4:31)
09. Stayed Awake All Night (4:04)
10. American Woman (2:46)
11. Four Wheel Drive (4:52)
12. Slave to the Rhythm (4:21)
13. Blue Collar (6:58)
14. That's What It Is (4:50)
15. Sledgehammer (3:49)
16. Rollin' Along (4:52)
17. You Ain't See Nothing Yet (4:52)
18. Shakin' All Over (3:32)
19. Roll On Down the Highway (4:25)
20. Takin' Care of Business (4:51)
Total Time: (89:46)

Rrecorded live on November 16, 2010, at Roseland Ballroom, New York City, USA
Producer: Randy Bachman
Engineer: Mick Schmidtmeyer
Mixed: Christian Stonehouse
Cover, Photography: Michelle Szeto
Photography: Michael Hough
"Live At The Roseland Ballroom" je první živé album dua "Bachman & Turner".

Skupina:
Randy Bachman - Guitar, Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Vocals
Robbie Bachman - Percussion, Drums
Tim Bachman - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie In Concert
Vyšlo 3. října 2005, Disky Communications, SI 903352

Seznam skladeb:
01. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:40)
02. Roll On Down The Highway (C.Turner, R.Bachman) (3:58)
03. Let It Ride (C.Turner, R.Bachman) (3:52)
04. Give It Time (C.Turner) (5:14)
05. Welcome Home (R.Bachman) (6:31)
06. Takin' Care Of Business (R.Bachman) (7:03)
07. Slow Down Boogie (R.Bachman) (6:53)
Total Time: (37:11)

Recorded live on March 7,1974, at Chicago, USA, except
01 recorded in Bobs Garage live 1993
Producer: Randy Bachman

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
C.F. Turner - Bass, Lead Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums
Diskografie King Bisquits Flower Hour
Vyšlo 7. dubna 1998, King Biscuit Flower Hour Records, 70710-88039-2

Seznam skladeb:
01. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner) (3:55)
02. Give It Time (C.F. Turner) (5:17)
03. Roll On Down The Highway (Robbie Bachman, C.F. Turner) (4:07)
04. Welcome Home (R.Bachman) (6:25)
05. Takin' Care Of Business (R.Bachman) (7:04)
06. Slow Down Boogie (R.Bachman) (6:55)
07. You Ain't Seen Nothing Yet *(1) (R.Bachman) (3:44)
Total Time: (37:27)
08. Interview (30:21)
(1) Randy Bachman solo, on "Bob's Garage Live"

Recorded in Chicago, March 8, 1974 except (07)
Liner Notes: Bruce Pilato
Jedná se o živě nahrané záznamy v Chicago 8. března 1974 (kromě *), originálně pro vysílání na King Biscuit Flower Hour. V roce 2004 vyšla remasterovaná verze.

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
C.F. Turner - Bass, Lead Vocals
Tim Bachman - Guitar, Backing Vocals
Garry Peterson - Drums
Billy Chapman - Piano
Diskografie Motorcity Detroit USA
Vyšlo 1997, Totally, TOTALCD005 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Hey You (R.Bachman) (3:52)
02. Mississippi Queen (Pappalardi/West) (4:04)
03. Sledgehammer (R.Bachman) (4:32)
04. Fragile Man (R.Bachman) (4:05)
05. Bad News Travels Fast (R.Bachman) (3:52)
06. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:32)
07. Roll On Down the Highway (Turner/Rob Bachman) (4:33)
08. Takin' Care of Business (R.Bachman) ((5:47)5:37)
09. Blue Collar (C.F. Turner) (6:55)
10. Gimme Your Money Please (C.F. Turner) (5:29)
11. American Woman (R.Bachman, Burton Cummings, Jim Kale, Garry Peterson) (4:18)
12. Shakin' All Over (Johnny Kidd) (4:15)
13. Four Wheel Drive (R.Bachman, Thornton) (4:54)
14. Not Fragile (C.F. Turner) (4:32)
15. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner) (4:00)
Total Time: (68:40)

Recorded in Detroit, Michigan, April 30, 1985
Jedná se o živé nahrávky z roku 1985 vydané neoficiálně labelem Totally ve Švédsku.

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
Tim Bachman - Rhythm Guitar, Backing Vocals
C. F. "Fred" Turner - Bass, Lead Vocals
Garry Peterson - Drums, Vocals
Billy Chapman - Piano (01)
Hosté:
Diskografie Best Of - Live
Vyšlo 24. ledna 1994, Curb Records, D4-77653 (US)

Seznam skladeb:
01. Takin' Care of Business (R.Bachman) (5:47)
02. Blue Collar (C.F. Turner) (6:55)
03. Gimme Your Money Please (C.F. Turner) (5:29)
04. American Woman (R.Bachman, Burton Cummings, Jim Kale, Garry Peterson) (4:18)
05. Rock Is My Life, and This Is My Song" (Randy Bachman) (5:11)
06. Shakin' All Over (Johnny Kidd) (4:15)
07. Four Wheel Drive (R.Bachman, Thornton) (4:54)
08. For the Weekend (R.Bachman) (4:30)
09. Not Fragile (C.F. Turner) (4:32)
10. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner) (4:00)
Total Time: (49:51)

Recorded at a 1985 Bachman–Turner Overdrive performance in Tallahassee, Florida
Art Direction, Design: Neuman, Walker & Associates
Album je sestaveno z koncertního materiálu z vystoupení z roku 1985 v Tallahassee, Florida.

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
Garry Peterson - Drums
C.F. Turner - Bass Guitar, Vocals
Tim Bachman - Guitar, Background Vocals
Hosté:
Billy Chapman - Piano (08)
Diskografie Live! Live! Live!
Vyšlo červenec 1986, Curb Records/MCA Records, 5760 (US)

Seznam skladeb:
01. Hey You (R.Bachman) (3:52)
02. Mississippi Queen (Pappalardi/West) (4:04)
03. Sledgehammer (R.Bachman) (4:32)
04. Fragile Man (R.Bachman) (4:05)
05. Bad News Travels Fast (R.Bachman) (3:52)
06. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:32)
07. Roll On Down the Highway (Turner/Rob Bachman) (4:33)
08. Takin' Care of Business (R.Bachman) (5:37)
Total Time: (34:07)

Recorded at a 1985 Bachman–Turner Overdrive performance in Tallahassee, Florida, & Detroit, Produced: Scott Carswell & Randy Bachman
Album obsahuje živou nahrávku z koncertu Bachman-Turner Overdrive z roku 1985 v Tallahassee, FL a Detroitu, MI. V roce 1990 vyšla deska v reedici pod názvem "The All Time Greatest Hits Live".

Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
C.F. "Fred" Turner - Bass, Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Japan Tour - Live
Vyšlo 1977, Mercury Records, SRM-1-3703 (Canada), RJ-7200 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Roll On Down The Highway (C.F. Turner, Robbie Bachman) (4:25)
02. Hold Back The Water (Randy Bachman, Robbie Bachman, Kirk Kelly) (2:35)
03. Welcome Home (R.Bachman) (7:05)
04. Don't Get Yourself In Trouble (R.Bachman) (10:30)
05. Four-Wheel Drive (R.Bachman, Blair Thornton) (7:33)
06. Takin' Care Of Business (R.Bachman) (6:29)
07. Slow Down Boogie (R.Bachman) (3:26)
08. Thank You - Domo (C.F. Turner) (1:00)
Total Time: (43:03)

Producer: T. Kitazawa
Engineer: Roger Monk, T. Kobayashi
Mixed: Randy Bachman
Mastered: Bill Kipper
Design: M. Ohgiya
Photography: J. MiyajimaSkupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Chad Allan - Keyboards, Backing Vocals, Lead Vocals (02,10)
Fred Turner - Bass, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums, Backing Vocals, Percussion
Diskografie Bachman-Turner-Bachman As Brave Belt
Vyšlo 1972, Reprise Records MS 2057 (Canada)
1975 with new cover

Seznam skladeb:
Side One:
01. Too Far Away (3:38)
02. Dunrobin's Gone (3:10)
03. Can You Feel It (2:36)
04. Put It In A Song (3:34)
05. Summer Soldier (3:23)
06. Goodbye, Soul Shy (3:45)
Side Two:
07. Never Comin' Home (3:40)
08. Be A Good Man (2:51)
09. Long Way 'Round (2:15)
10. Another Way Out (3:30)
11. Waterloo Country (5:00)
Total Time: (37:30)

Producer: Randy Bachman
Album je reedicí alba "Brave Belt II".

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Chad Allan - Keyboards, Backing Vocals, Lead Vocals (02,10)
Fred Turner - Bass, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums, Backing Vocals, Percussion
Diskografie Brave Belt II
Vyšlo únor 1972, Reprise Records, MS 2057 (Canada)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Too Far Away (3:38)
02. Dunrobin's Gone (3:10)
03. Can You Feel It (2:36)
04. Put It In A Song (3:34)
05. Summer Soldier (3:23)
06. Goodbye, Soul Shy (3:45)
Side Two:
07. Never Comin' Home (3:40)
08. Be A Good Man (2:51)
09. Long Way 'Round (2:15)
10. Another Way Out (3:30)
11. Waterloo Country (5:00)
Total Time: (37:22)

Producer: Randy Bachman
Engineer: Mark Smith
Technician [Recording at RCA Studios, Toronto]: Alan Moy, Cub Richardson
Graphics: John Malcolm
Graphics [John Malcolm Of]: Barnyard Grafix
Photography [Original Photo]: Hans Sipma

Skupina:
Randy Bachman - Vocals, Lead Guitar, Bass, Other [Herzog]
Chad Allan - Accordion, Guitars (Rhythm), Keyboards, Mandolin, Piano, Vocals
Robbie Bachman - Drums, Percussion
Hosté:
Wally Didduck - Fiddle
Ronnie Halldorson - Pedal Steel Guitar
Bill Mac - Drums (09,12)
Diskografie Brave Belt
Vyšlo 1971, Reprise Records, RS 6447 (Canada)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Crazy Arms, Crazy Eyes (2:44)
02. Lifetime (1:53)
03. Waitin' There For Me (3:17)
04. I Am The Man (4:03)
05. French Kiss (3:46)
06. It's Over (3:05)
Side Two:
07. Rock And Roll Band (3:52)
08. Wandering Fantasy Girl (2:50)
09. I Wouldn't Trade My Guitar For A Woman (1:47)
10. Holy Train (3:05)
11. Anyday Means Tomorrow (3:02)
12. Scarecrow (5:38)
Total Time: (39:02)

Producer: Randy Bachman
Recorded [Century 21 Studios]: John Hildebrand
Recorded [RCA Mid-America Studios]: Brian Christian
Mixed [Re-mixed]: David Greene
Remastered: Jamie Sitar
Art Direction: Ed Thrasher
Cover, Photography: Hans SipmaSkupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Vocals
Frank Ludwig - Keyboards, Vocals
Chris Leighton - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie On Strike
Vyšlo 1981, Portrait Records/CBS PRT 85121 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Mainstreet U.S.A. (R.Bachman) (4:16)
02. Next Stop London (R.Bachman/Ludwig) (3:16)
03. Stay Away From The Honky Tonks (R.Bachman) (4:07)
04. Care Of Me (R.Bachman/Ludwig) (3:47)
05. Keep the Summer Alive (Carl Wilson/R.Bachman) (3:16)
06. On Strike (Fred Turner) (3:32)
07. Texas Cannonball (R.Bachman) (2:49)
08 .Pacific Northwest Blues (R.Bachman) (4:25)
09. Ivitation (Frank Ludwig) (3:40)
10. All Night Long (Fred Turner) (4:04)
Total Time: (37:22)

Recorded at Legend Studios, Lynden, Washington
Produced: Randy Bachman
Management: Graeme Waymark
Engineered: John Austin
Engineer [Assistant]: Warren Rhodes
Design: Donald/Lane
Photography: Welden Andersen

Skupina:
Randy Bachman - Vocals, Guitars
Frank Ludwig - Lead Vocals, Keyboards
Ron Foos - Bass
Chris Leighton - Drums
Tom Sparks - Backing Vocals, Guitars
Hosté:
Diskografie Everything Is Grey
Vyšlo 1980, Scotti Brothers Records, SB 7108 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Everything Is Grey (4:01)
02. What's Your Hurry Darlin' (4:21)
03. Symphony (3:17)
04. Only Way To Fly (3:51)
05. Try A Little Hander (3:21)
06. I'm Hurtin' Inside (3:48)
07. Playin' That Same Old Song (3:45)
08. Railroad Love (3:34)
09. Somewhere, Somewhere (3:47)
10. Keep Your Motor Running (3:37)
Total Time: (37:22)

Recorded at Legend Studios, Lynden, Canada
Produced: Randy Bachman and Dennis Mackay
Management: Waymark
Engineer: Dennis Mackay
Engineer [Assistants]: Chris Haas, John Austin
Lacquer Cut: Chris Bellman
Illustration: Braldt Bralds
Photography: James O'Mara

Skupina:
Tom Sparks - Vocals, Guitars
Randy Bachman - Vocals, Guitars, Roland Synthesizer Guitar
Mike Baird - Drums
John Pierce - Bass
Hosté:
Barry Allen - Backing Vocals (06)
Mavis McCauley - Backing Vocals (06)
Diskografie Ironhorse
Vyšlo 1979, Scotti Brothers Records, SB 7103

Seznam skladeb:
01. One and Only (Randy Bachman) (3:32)
02. Sweet Lui-Louise (Bachman) (3:11)
03. Jump Back in the Light (Bachman) (3:11)
04. You Gotta Let Go (Bachman) (4:00)
05. Tumbleweed (Bachman) (3:19)
06. Stateline Blues (Tom Sparks) (3:47)
07. Watch Me Fly (Sparks) (3:41)
08. Old Fashioned (Bachman) (3:10)
09. She's Got It (Sparks) (3:12)
10. There Ain't No Cure (Bachman) (3:57)
Total Time: (35:00)

Recorded at Studio 55 "A", Hollywood, CA
Midxed at Trident Studios, London, England
Produced: Randy Bachman
Engineer: Colin Green
Engineer [Overdubbing Assistant]: John Austin, Tim Dennen
Engineer [Recording, Overdub]: Howard Steele
Mixed [Mix Supervision And Engineer]: Dennis MacKay
Tape Op: Reno Ruocco
Concept [Album Jacket], Design: Jim Leith
Design [Lettering]: Andreas Zaretzki
Illustration: Carl ChaplinSkupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
C.F. Turner - Vocals, Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Forged In Rock
EP, vyšlo 2010, Classic Rock, ROC148-08-10/ Future Publishing, ROC148-08-10

Seznam skladeb:
01. Rollin' Along (3:30)
02. Let It Ride (3:31)
03. Slave To The Rhythm 5:00)
04. Find Some Love (4:39)
05. Takin' Care Of Business (4:53)
06. Moonlight Rider (4:21)
07. Rock Is My Life (4:57)
08. You Ain't Seen Nothin' Yet (3:43)
Total Time: (34:34)

Produced: Randy Bachman
Written: C.F. Turner (01,02,04,06), Randy Bachman (02-05,07,08)
Management: Gilles Paquin
Design and Photography: Rodney Bowes

Skupina:
Disc One (01-11):
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
Fred Turner - Bass Guitar, Lead Vocals
Tim Bachman - Guitars, Vocals
Robbie Bachman - Drums
Disc One (12-17) and Disc Two (01-16):
Randy Bachman - Lead Guitar, Lead Vocals
Robbie Bachman - Drums
Fred Turner - Bass Guitar, Lead Vocals
Blair Thornton - 2nd Lead Guitar, Backing Vocals
Disc Two (17-18):
Fred Turner - Guitars, Lead Vocals
Jim Clench - Bass Guitar, Lead Vocals
Blair Thornton - Lead Guitar, Backing Vocals
Robbie Bachman - Drums
Hosté:
Frank Trowbridge - Slide Guitar
Norman Durkee - Piano
Barry Keane - Congas
Diskografie Bachman-Turner Overdrive Gold
2CD, Vyšlo 11. října 2005, Mercury Records, B0005475-02 (US)

Seznam skladeb:
Disc One:
01. Gimme Your Money Please (Fred Turner) (4:40)
02. Hold Back The Water (Randy Bachman, Robbie Bachman, Kirk Kelly) (5:04)
03. Blue Collar (Turner) (6:09)
04. Little Gandy Dancer (R.Bachman) (4:22)
05. Stayed Awake All Night (R.Bachman) (4:07)
06. Don't Get Yourself In Trouble (R.Bachman) (4:54)
07. Thank You for the Feelin' (Turner) (4:04)
08. Takin' Care Of Business (R.Bachman) (4:49)
09. Give It Time (Turner) (5:41)
10. Welcome Home (R.Bachman) (5:29)
11. Let It Ride (R.Bachman, Turner) (4:24)
12. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:52)
13. Not Fragile (Turner) (4:05)
14. Rock Is My Life, And This Is My Song (R.Bachman) (5:00)
15. Roll On Down The Highway (Turner, Robbie Bachman) (3:58)
16. Free Wheelin' (Blair Thornton) (3:44)
17. Blue Moanin' (Turner) (3:42)
Disc Two:
01. Four-Wheel Drive (R.Bachman, Thornton) (4:20)
02. Hey You (R.Bachman) (3:33)
03. Flat Broke Love (Turner) (3:56)
04. She's Keepin' Time (R.Bachman) (4:09)
05. Quick Change Artist (R.Bachman, Turner) (3:19)
06. Don't Let the Blues Get You Down (Turner) (4:11)
07. Find Out About Love (R.Bachman) (4:41)
08. It's Over (Turner) (3:23)
09. Take It Like a Man (Turner, Thornton) (3:42)
10. Lookin' Out for #1 (R.Bachman) (5:19)
11. Away From Home (Turner) (4:3)
12. Down To The Line (R.Bachman, Kim Fowley, Mark Anthony, Vincent Furnier) (4:01)
13. Life Still Goes On [I'm Lonely] (Turner) (3:58)
14. Shotgun Rider (R.Bachman) (5:21)
15. My Wheels Won't Turn (R.Bachman) (5:22)
16. Down, Down (R.Bachman) (4:21)
17. Down The Road (Turner, Thornton, Robbie Bachman, Jim Clench) (4:05)
18. Heartaches (Turner) (3:53)
Total Time: (164:11)

Kaye; Mushroom Studios, Vancouver, British Columbia, Canada
Phase One Studios, Scarborough, Ontario, Canada
RCA Studios, Toronto, Canada; Smith Studios, Seattle, WA
Producer: Randy Bachman
Compilation Producer: Bill Levenson
Management [Legal Clearances]: Andrea Canter
Shannon Steckloff
Production Manager: Shannon Steckloff
Product Manager: Emily Cagan
Engineer: Buzz Richmond, George Semkiw, Mark Smith, Rolf Henneman
Remastered [Digitally]: Suha Gur
Art Direction: Vartan Kurjian
Design: Add To The Noise
Photographer: David Redferns
Liner Notes: Larry LeBlanc

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Very Best of Bachman-Turner Overdrive
CD, vyšlo 2001, Falcon Neue Medien, 3932 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Blue Collar (6:09)
02. Let It Ride (4:24)
03. Takin Care Of Business (4:49)
04. You Ain't See Nothin Yet (3:52)
05. Free Wheelin (3:44)
06. Roll On Down The Highway (3:58)
07. Hey You (3:33)
08. Quick Change Artist (3:19)
09. Down To The Line (4:01)
10. Take It Like A Man (3:42)
11. Lookin For #1 (5:19)
12. Gimme Your Money Please (4:40)
13. Heartaches (3:53)
Total Time: (55:23)

Written: Blair Thornton (05,10), Charles Turner (01,02,06,08,10,12,13), Kim Fowley (09), Mark Anthony (09), Randy Bachman (02-04,06-09,11), Vincent Furnier (09)

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Millennium Collection: The Best of Bachman-Turner Overdrive Gold
CD, vyšlo 26. září 2000, Mercury, 314 548 096-2 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Gimme Your Money Please (4:41)
02. Blue Collar (6:10)
03. Takin' Care Of Business (4:50)
04. Let It Ride (4:23)
05. Roll On Down The Highway (3:57)
06. You Ain't Seen Nothing Yet (3:54)
07. Hey You (3:31)
08. Take It Like A Man (3:40)
09. Lookin' Out For #1 (5:19)
10. Shotgun Rider (5:21)
11. I'm In Love (3:52)
12. Heartaches (3:53)
Total Time: (53:31)

Skupina:
Hosté:
Diskografie Roll On Down The Highway
Vyšlo 10. října 1994, Karussell, 550 421-2 (Australia)

Seznam skladeb:
01. You Ain't Seen Nothing Yet (3:33)
02. Roll On Down The Highway (3:56)
03. Looking Out For Number One (3:16)
04. Heartaches (3:13)
05. Stayed Awake All Night (3:09)
06. Just For You (4:44)
07. Down And Out Man (3:11)
08. Blue Collar (6:10)
09. Hey You (3:29)
10. My Wheels Don't Turn (5:20)
11. Takin' Care Of Business (4:48)
12. Stonegates (5:27)
13. Not Fragile (4:10)
14. Away From Home (3:37)
15. Life Still Goes On (I'm Lonely) (3:57)
16. Take It Like A Man (3:39)
17. Shotgun Rider (5:21)
18. Sledgehammer (4:37)
Total Time: (77:47)


Skupina:
Hosté:

První dvě skladby na Disc One pocházejí od předchůdce BTO, od Brave Belt.
Diskografie The Anthology!
2CD, Vyšlo 20. července 1993, Mercury Records, Chronicles 314 514 902-2 (US)

Seznam skladeb:
Disc One:
01. The Letter (Wayne Carson Thompson) (4:35)
(demo of 1971, previously unreleased)
02. I Think You Better Slow Down/Slow Down Boogie (Randy Bachman) (9:09)
(recorded for the first LP sessions, previously unreleased)
03. Hold Back The Water" (R.Bachman, Robbie Bachman, Kirk Kelly) (5:04)
04. Blue Collar (C.F. Turner) (6:09)
05. Gimme Your Money Please (C.F. Turner) (4:40)
06. Stayed Awake All Night (R.Bachman) (8:26)
(previously unreleased version)
07. Thank You For The Feelin' (C.F. Turner) (4:04)
08. Takin' Care of Business" (R.Bachman) (4:49)
09. Give It Time (C.F. Turner) (5:41)
10. Welcome Home (R.Bachman) (5:29)
11. Let It Ride (R.Bachman, C.F. Turner) (4:24)
12. Freewheelin' [Quad Mix] (Thornton) (3:44)
13. Sledgehammer (R.Bachman) (4:33)
14. Blue Moanin' (C.F. Turner) (3:42)
Disc Two:
01. You Ain't Seen Nothing Yet (R.Bachman) (3:52)
02. Not Fragile [Quad Mix] (C.F. Turner) (4:05)
03. Rock Is My Life, And This Is My Song [Quad Mix] (R.Bachman) (5:00)
04. Roll On Down The Highway (Robbie Bachman, C.F. Turner) (3:58)
05. Four-Wheel Drive (R.Bachman, Thornton) (4:20)
06. Hey You (R.Bachman) (3:33)
07. Flat Broke Love [Quad Mix] (C.F. Turner) (3:56)
08. Don't Let The Blues Get You Down (C.F. Turner) (4:11)
09. Find Out About Love (R.Bachman) (4:41)
10. It's Over (C.F. Turner) (3:23)
11. Take It Like A Man (C.F. Turner, Thornton) (3:42)
12. Lookin' Out For No. 1 (R.Bachman) (5:19)
13. Down To The Line (R.Bachman, Kim Fowley, Mark Anthony, Vincent Furnier) (4:01)
(non-album single of 1975)
14. Don't Get Yourself In Trouble [Live] (R.Bachman) (10:34)
15. Shotgun Rider (Randy Bachman) (5:21)
16. I'm In Love (Robbie Bachman, C.F. Turner, Jim Clench, Thornton) (3:50)
17. Heartaches (C.F. Turner) (3:53)
Total Time: (152:08)

Skupina:
Hosté:
Diskografie BTO's Greatest
Vyšlo 1986, Mercury Records, 9279 123 (Holandsko)
First released 1981 in US and Canada (vinyl)

Seznam skladeb:
Side One:
01. Looking Out For (5:20)
02. Roll On Down The Highway (3:55)
03. Hey You (3:34)
04. Freeways (4:56)
05. Takin' Care Of Business (4:52)
06. Down, Down (4:20)
Side Two:
07. You Ain't Seen Nothing Yet (3:38)
08. Let It Ride (4:28)
09. Flat Broke Love (3:57)
10. Can We All Come Together (5:50)
11. Rock And Roll Nights (5:19)
12. Jamaica (4:09)
Total Time: (54:18)

Producer: Randy Bachman (01-10), Jim Vallance (11-12)

Skupina:
Hosté:
Diskografie Bachman-Turner Overdrive's Greatest Hits
Vyšlo 1978, Realm Records, 2V 8106 (Canada)

Seznam skladeb:
LP 1
01. You Ain't Seen Nothing Yet (Randy Bachman) (3:38)
02. Roll On Down The Highway (C.F. Turner, Rob Bachman) (3:55)
03. Gimme Your Money Please (C.F. Turner) (4:40)
04. Shotgun Rider (Randy Bachman) (5:21)
05. Rock Is My Life, And This Is My Song (Randy Bachman) (5:00)
06. Takin' Care Of Business (Randy Bachman) (4:52)
07. Take It Like A Man (C.F. Turner, Randy Bachman) (3:42)
08. I Don't Have To Hide (Tim Bachman) (4:22)
09. Down And Out Man (R.B. Charles, Tim Bachman) (3:12)
10. Blue Collar (Blair Thornton, C.F. Turner) (6:09)
LP 2
11. Let It Ride (C.F. Turner, Randy Bachman) (4:28)
12. Not Fragile (C.F. Turner) (4:05)
13. Free Wheelin' (Blair Thornton) (3:44)
14. Freeways (Randy Bachman) (4:56)
15. Can We All Come Together (Randy Bachman) (5:50)
16. Lookin' Out For #1 (Randy Bachman) (5:20)
17. Hold Back The Water (Randy Bachman, Rob Bachman) (5:04)
18. Stayed Awake All Night (Randy Bachman) (4:07)
19. Tramp (Randy Bachman, Rob Bachman) (4:02)
20. Hey You (Randy Bachman) (3:34)
Total Time: (54:18)

Cover Design: Ralph P. Devitto

Skupina:
Hosté:
Diskografie Best Of B.T.O. (So Far)
Vyšlo 1976, Mercury Records, SRM-1-1101 (US), 3338 506 (Holandsko)

Seznam skladeb:
01. Roll On Down The Highway (3:56)
02. Hey You (3:33)
03. Lookin' Out For #1 (5:20)
04. Gimme Your Money Please (3:50)
05. Let It Ride (3:33)
06. Take It Like A Man (3:40)
07. You Ain't Seen Nothing Yet (3:38)
08. Blue Collar (6:05)
09. Takin' Care Of Business (4:45)
Total Time: (38:20)

Producer: Randy Bachman
Engineer: Buzz Richmond, Mark Smith
Lacquer Cut: Allen Roy ZentzSkupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Mick Dalla-Vee - Vocals, Bass, Keyboards
Marc LaFrance - Vocals, Drums
Brent Howard Knudsen - Vocals, Guitars
Hosté:
Walter Trout - Guitars
Diskografie By George - By Bachman
vyšlo 14. dubna 2018, Universal Music Canada, 0256740959 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Between Two Mountains (4:23)
02. If I Needed Someone (4:14)
03. You Like Me Too Much (4:38)
04. While My Guitar Gently Weeps (6:06)
05. Handle With Care (4:18)
06. Taxman (3:21)
07. I Need You (3:44)
08. Something (5:02)
09. Think For Yourself (3:24)
10. Here Comes The Sun (4:49)
11. Don't Bother Me (3:44)
12. Give Me Love (Give Me Peace on Earth) (2:58)
13. Between Two Mountains Reprise (1:28)
Total Time: (52:19)

Recorded at Armoury Studios, Vancouver, BC, at National Music Centre Studio Bell, Calgary, AB
Produced: Randy Bachman for 12Hit Wonder Ltd.
Co-producer: Marc LaFrance
Management: Gilles Paquin, Paquin Entertainment Group
Recorded and Mixed: Christian Stonehouse
Recorded [Assisted]: Jason Tawkin
Mastered: Harry Hess,HBomb Mastering, Toronto, ON
Artwork: Antoine Moonen
Photography [Back Cover Photo]: D. Brian Campbell
Photography [Band Photo]: Kevin Duffy


Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Anna Ruddick - Bass
Dale Anne Brendon - Drums
Hosté:
Peter Frampton, Neil Young, Joe Bonamassa, Robert Randolph, Scott Holiday (Rival Sons), Luke Doucet (Whitehorse), Jeff Healey - Guitars
Diskografie Heavy Blues
vyšlo 14. dubna 2015, Linus Entertainment, 270204

Seznam skladeb:
01. The Edge (Bachman) (4:17)
02. Ton Of Bricks (Bachman feat. Scott Holiday) (3:45)
03. Bad Child (Bachman feat. Joe Bonamassa) (4:31)
04. Little Girl Lost (Bachman feat. Neil Young) (3:46)
05. Learn To Fly (Bachman) (4:10)
06. Oh My Lord (Bachman feat. Robert Randolph) (5:19)
07. Confessin' To The Devil (Bachman feat. Jeff Healey) (4:22)
08. Heavy Blues (Bachman feat. Peter Frampton) (4:36)
09. Wild Texas Ride (Bachman) (3:41)
10. Please Come To Paris (Bachman feat. Luke Doucet) (3:48)
11. We Need To Talk (Bachman) (3:26)
Total Time: (45:41)

Recorded at Matalworks Studios, Mississauga, Ontario
Produced: Kevin "Caveman" Shirley (AC/DC, Iron Maiden, Rush)
Executive Producer and Management: Gilles Paquin
Recorded Assistant: Kevin Dietz
Mixed: Kevin "Caveman" Shirley
Additional Audio Engineering: Christian Stonehouse
Mastered: Leon Zervos at Studios 301 Artwork and Photography: Callianne Bachman
Band Photo: Kevin Kelly
Layout: Shelly McGown
"Heavy Blues" je album inspirované láskou ke klasickému bluesového rocku ze 60. let minulého století.Skupina:
Randy Bachman - Lead Guitar, Vocals
Colin Arthur Wiebe - Keyboards, Guitars, Vocals
Mick Dalla-Vee – Bass, Vocals
Roge Belanger - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Every Song Tells A Story
CD/DVD, vyšlo 17. prosince 2002, True North Records

Seznam skladeb:
01. Prairie Town - Song (5:08)
02. Prairie Town - Story (1:55)
03. No Sugar Tonight - Story (1:24)
04. No Sugar Tonight - Song (1:41)
05. New Mother Nature - Story (0:34)
06. NoSugarTonight / New Mother Nature - Song (2:51)
07. Undun - Story (5:15)
08. Undun - Song (3:58)
09. Let it Ride - Story (0:58)
10. Let it Ride - Song (3:46)
11. These Eyes - Story (3:12)
12. These Eyes - Song (3:59)
13. Laughing - Story (2:03)
14. Laughing - Song (3:21)
15. Laughing - Story (0:35)
16. Four Wheel Drive - Story (0:28)
17. Four Wheel Drive - Song (2:41)
18. No Time - Story (0:21)
19. No Time - Song (3:03)
20. American Woman - Story (2:50)
21. American Woman - Song (2:51)
22. Hey You - Story (1:13)
23. Hey You - Song (2:20)
24. Looking Out For #1 - Story (1:55)
25. Looking Out For #1 - Song (2:22)
26. You Aint Seen Nothing Yet - Story (2:02)
27. You Aint Seen Nothing Yet - Song (3:16)
28. Taking Care of Business - Story (5:02)
29. Taking Care of Business - Song (4:11)
30. Shakin' All Over - Song (1:00)
Total Time: (76:15)

Produced: Randy Bachman
Recorded live: Andy Bowmer at The Vancouver East Cultural Centre, April 12, 2002
Produced: Randy Bachman
Assisted: Sandra Schultz, Joe Conrad and Scott Stevenson
Mixed: Randy Bachman and Andy Bowmer at The Barn Recording Studio, at Salt Spring Island, British Columbia
Mastered:: Jamie Sitar
Project Coordination and Production: Paul Whitteker
Marketing and Publicity: Suzanne Little
Graphic Desing: John Malcolm
Original Poster Art: Bob Masse
Photos: Wayne Hoecherl
Více než tucet nejlepších hitů v podání Randyho Bachmana a jeho kapely během živého "unplugged" koncertu souboru, zaznamenané ve Vancouveru v dubnu 2002. Aranžmá jsou žhavá a historky mezi písněmi jsou pohlcující, neboť Randy často vypráví humorné anekdoty k jedněm z největších pop music hitů z posledních 30 let.

Skupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Gerry Beaudoin - Guitars
Duke Robillard - Guitars
Jay Geils - Guitars
Gordon Grottenthaler - Drums
John Turner - Bass (Acoustic)
Hosté:
Lovie Eli - Vocals (Background)
Denise McCann - Vocals (Background)
Diskografie Jazz Thing II
vyšlo 17. dubna 2007, Ranbach Music, RBFN 003 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Exactly Like You (Dorothy Fields / Jimmy McHugh) (6:03)
02. Everybody's Cryin' Mercy (Mose Allison) (6:58)
03. Two Trains Runnin' (Randy Bachman / Denise McCann) (6:54)
04. Closing Time (Randy Bachman) (4:55)
05. Runaway (Max Crook / Del Shannon) (8:14)
06. Your Mind Is on Vacation (Mose Allison) (6:01)
07. Takin' Care of Business (Randy Bachman) (7:02)
Total Time: (45:41)

Produced: Randy Bachman
Recorded at The Factory, Vancouver, British Columbia, Canada
Audio Engineer, Engineer, Mixing: Christian Stonehouse
Engineer: Timm Keleher
Graphic Design, Package Concept, Photography: Callianne Bachman
Design, Layout Design: Rebecca Niedziela

Nahráli:
Randy Bachman - Guitars, Liner Notes, Vocals
Buff Allen - Drums
Lenny Breau - Guitars
Joel Kroeker - Guitar, Vocals
Chris Gestrin - Fender Rhodes, Keyboards, Piano, Wurlitzer
François Houle - Clarinet
André Lachance - Bass
Denise McCann - Vocals (Background)
Stephan Moccio - Piano
Bill Sample - Keyboards, Piano
Craig Scott - Drums
Curtis Stigers - Saxophone
Dave Young Orchestra - Bass
Hosté:
Diskografie JazzThing
vyšlo 15. června 2004, Maximum Jazz, MAX14792 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Let's Call It A Night (2:56)
02. In Blue (5:23)
03. That Old Feeling (3:17)
04. Rose Coloured Glasses (5:01)
05. Summertime (4:05)
06. Sentimental Fool (5:01)
07. I Walk The Line (5:12)
08. Dead Cool (5:33)
09. The First Time You Said Hello (3:29)
10. Breau's Place (Quiet And Blue) (3:04)
11. Our Leaves Are Green Again (3:38)
12. Intro (5:36)
13. Jazz Thing (7:50)
Total Time: (49:31)

Recorded on June 14, 1983 - July 10, 2003
Recorded at Bourbon Street, Vancouver, British Columbia, Canada
Recorded at Maison De Musique, Toronto, Ontario, Canada
Recorded at Mushroom Studios, Vancouver, British Columbia, Canada
Recorded at MX Solutions, Vancouver, British Columbia, Canada
Recorded at The Barn Recording Studio, Saltspring Island
Recorded at The Factory, Vancouver, British Columbia, Canada
Recorded at The Shinebox, New York, NY
Producer: Randy Bachman
Engineer, Mixing, Production Assistant: Andy Bowmer
Engineer: Stewart Lerman
Assistant Engineer: Scott Ternan
Cover Art Concept: Jo Conrad
Art Direction, Graphic Design: Joel Martin
Technician [Runner]: Joel Livesey, Shawn Penner
Cameraman [Video Footage, Enhanced CD]: Chris Hooper
Art Direction, Graphic Design: Joel Martin
Concept [Cover], Concept [Enhanced CD]: Jon Conrad
Photography: [Cover Photo, Session Photos]: Wayne Höecherl

Nahráli:
Randy Bachman - Guitars, Bass
Richard Cochrane - Guitars, Bass
Neil Young Guitar, Vocals (11)
Talmage Bachman - Piano, Lead Guitar, Accordion, Backing Vocals
Rogé Belanger - Drums, Backing Vocals
Denise McCann - Vocals (Background)
Colin Wiebe - keyboards, Backing Vocals
Mike Sanyshyn - Fiddle (10)
Hosté:
Diskografie Merge
Vyšlo 1996, Legend Records Inc., LGEN-0002 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Born To Ride (5:00)
02. There Ain't Nothin Like It (4:25)
03. Bad News Travels Fast (3:59)
04. I Play The Fool For You (4:20)
05. Nothing's Gonna Bring You Down (4:52)
06. Anthem : For The Young (6:57)
07. Please Come To Paris (4:37)
08. No Reason To Cry (3:33)
09. Can't Go Back To Memphis (4:35)
10. Burnin' Up The Floor (4:23)
11. Made In Canada (9:08)
12. That's O.K. (4:24)
Total Time: (60:13)

Produced: Randy Bachman
All Compositions Written: Randy C. Bachman
Recorded at the Armoury Studios, Vancouver, BC Canada
Produced: Randy Bachman for R.C.B. Limited
Arranged: Randy Bachman
Engineer: Patrick Glover
Assistant Engineer: Delwyn Brooks
Mastering: Dave Jewer
Artwork, Design: Hannu Rauma
Photography: Albert Normandin

Nahráli:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Jason Sniderman - Keyboards
Billy Rea "Crash" Chapman - Drums, Vocals
Richard Cochrane - Bass
Richard Cochrane - Vocals
Allan Weibe - Vocals
Denise McCann - Backing Vocals
Lovie Eli - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Any Road
Vyšlo 1992, Ranbach Music, CRBT 1111 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Prairie Town (Randy Bachman) (4:27)
02. Any Road (Randy Bachman) (5:14)
03. I Wanna Shelter You (Randy Bachman-Dennise McCann) (4:46)
04. Overworked And Underpaid (Randy Bachman) (3:25)
05. 15 Minutes Of Fame (Randy Bachman) (4:05)
06. Tailspin (Randy Bachman) (4:43)
07. Vanishing Heroes (Randy Bachman) (3:43)
08. One Step Ahead Of The Law (Randy Bachman) (3:33)
09. It's Only Money (Randy Bachman) (5:05)
10. One Night In Texas (Randy Bachman) (3:43)
11. Why Am I Lonely (Talmage Bachman) (4:00)
12. Prairie Town (Randy Bachman) (6:18)
Total Time: (53:02)

Producer: Chris Wardman, Randy Bachman
Recorded at Broken Arrow Ranch, Redwood City, CA
Recorded at Crosstown Studios, North Vancouver, British Columbia, Canada
Recorded at Redwood Digital Studios
Recorded at Vancouver Studios, Burnaby, British Columbia, Canada
Arranged: Denise McCann
Design: Ken Koo Creative Group


Nahráli:
Jeff Porcaro - Drums, Percussion
Randy Bachman - Guitar, Vocals , Bass (6- Strings), Guitar Synthesizer, Lap Steel Guitar, Autoharp
Burton Cummings - Backing Vocals, Keyboards (01-02,04-05)
Ian Gardiner - Bass
Tom Scott - Alto Saxophone (04,07), Lyricon
Becky Lopez - Backing Vocals (04-05,08)
Burton Cummings - Backing Vocals (04-05,07-08)
Pattie Brooks - Backing Vocals (04-05,08)
Petsye Powell - Backing Vocals (04-05,08)
Hosté:
Diskografie Survivor
Vyšlo 1978, Polydorm 2490-146

Seznam skladeb:
01. Just A Kid (3:21)
02. One Hand Clappin' (3:54)
03. Lost In The Shuffle (4:44)
04. Is The Night Too Cold For Dancin' (3:57)
05. You Moved Me (3:26)
06. I Am A Star (5:20)
07. Maybe Again (6:20)
08. Survivor (3:01)
Total Time: (34:04)

Produced: Randy Bachman
Recorded at Studio 55 A, Sunset Sound 2
Mixed at Studio 55 B,Hollywood, Californie
Engineered: Howard Steele
Assistant: Gabe Veltri
Photography: Paul Little


Nahráli:
Randy Bachman - Guitars, Bass
Garry Peterson - Drums, Congas and Percussions
Wes Dakus - Pedal Steel
Don Troiano - Guitars
Hosté:
Diskografie Axe
Vyšlo 1970, RCA Records, LSP-4348 (US)

Seznam skladeb:
01. Zarahemla (3:19)
02. Not To Return (2:26)
03. Pookie's Skuffle (2:32)
04. Tally's Tune (3:21)
05. Take The Long Way Home (5:10)
06. La Jolla (2:41)
07. Tin Lizzie (2:43)
08. Suite Theam (2:51)
09. Noah (9:43)
Total Time: (34:46)

Produced: Randy Bachman
All Compositions Written: Randy C. Bachman
Recorded at RCA's Mid-America Recording Center, Studio B, Chicago, Illinois, March 16,17 18, 1970
Produced: Randy Bachman for R.C.B. Limited
Arranged: Randy BachmanSkupina:
Randy Bachman - Guitars, Vocals
Richard Cochrane - Bass, Vocals
Billy Rea "Crash" Chapman - Drums, Vocals
Colin Weibe - Piano, Vocals
Hosté:
Diskografie Bob's Garage / Live
EP, vyšlo 1. dubna 1993, Ranbach Music Ltd., RBSK-10006 (Canada)

Seznam skladeb:
01. No Time (R.Bachman) (4:30)
02. You Ain't Seen Nothin' Yet (R.Bachman) (3:43)
03. No Sugar Tonight (R.Bachman) (3:34)
04. Takin' Care of Business (R.Bachman) (5:12)
05. American Woman (R.Bachman) (4:02)
Total Time: (21:01)

Recorded: Bob Rivers
Engineer: Adam Kasper
Mixed: Bob Rivers, Randy Bachman
Mastered: Peter Moore
Živé 5-skladbové mini-album nahrané pro radiové vysílání v Seattlu.

Zpět
The Guess Who
The Guess Who, sestava 1966 - 1970: Garry Peterson, Jim Kale, Burton Cummings, Randy Bachman


Brave Belt - Randy Bachman, Fred Bachman, Chad Allan, Robbie Bachman
BTO 1973: Robbie, Randy a Tim Bachmanovi a Fred Turner


BTO 1974 - Fred Turner, Rob Bachman, Randy Bachman, Blair ThorntonRobbie BachmanBTO 1991
BTO, 18. června 1988 (zleva): Rick Fedyk, Edgar Winter, Leon Russell, Tim Bachman, Jim Robinson a Mike Kelly

BTO 1991

Bachman Band 1993

Zpět
Oficiální stránky:

http://www.bachmanandturner.com/
http://www.randybachman.com/
Další zdroje:
https://www.facebook.com/BTObyBruceAndrewPeters/photos
http://www.allpar.com/ed/btohist.html
http://www.canadianbands.com
http://www.manitobamusicmuseum.com/theguesswho.htm
http://www.fafos.com/bachmanturneroverdrive.htm
http://www.thecanadianencyclopedia.com

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2.3.2014 
Menu Poslední aktualizace: 15.4.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©